GnuCash $ - en to kok@latin translation catalogue (3544 entries)

en: Start of this year
kok@latin: Hea vorsache survatek

en: First day of the current calendar year.
kok@latin: Chalont ponchangacho poilo dis

en: End of this year
kok@latin: Hea vorsache akhrek

en: Last day of the current calendar year.
kok@latin: Chalong ponchangacho nimanno dis

en: Start of previous year
kok@latin: adlea vorsache survatek

en: First day of the previous calendar year.
kok@latin: Adlea ponchangacho poilo dis

en: End of previous year
kok@latin: adlea vorsachea akhrek

en: Last day of the previous calendar year.
kok@latin: Adlea ponchangacho nimanno dis

en: Start of accounting period
kok@latin: hixobachea kallachi survat

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
kok@latin: Hixobachea vorsacho poilo dis, jagotik posontint bosoilolo

en: End of accounting period
kok@latin: hixobachea kallacho xevott

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
kok@latin: Hixobachea vorsacho nimanno dis, jagotik posontint bosoilolo

en: Start of this month
kok@latin: Hea mhoineache survatek

en: First day of the current month.
kok@latin: Chalont mhoineacho poilo dis

en: End of this month
kok@latin: Hea mhoineache akhrek

en: Last day of the current month.
kok@latin: Chalont mhoineacho nimanno dis

en: Start of previous month
kok@latin: adlea mhoineache survatek

en: First day of the previous month.
kok@latin: Adlea mhoineacho poilo dis

en: End of previous month
kok@latin: adlea mhoineache akhrek

en: Last day of previous month.
kok@latin: Adlea mhoineacho nimanno dis

en: Start of current quarter
kok@latin: chalont tin-mhoineanchi survat

en: First day of the current quarterly accounting period.
kok@latin: Chalont tin-mhoineachea hixobachea kallacho poilo dis

en: End of current quarter
kok@latin: chalont tin-mhoineancho xevott

en: Last day of the current quarterly accounting period.
kok@latin: Chalont tin-mhoineachea hixobachea kallacho nimanno dis

en: Start of previous quarter
kok@latin: adlea tin mhoineache survatek

en: First day of the previous quarterly accounting period.
kok@latin: Adlea tin-mhoineachea hixobachea kallacho poilo dis

en: End of previous quarter
kok@latin: adlea tin mhoineache akhrek

en: Last day of previous quarterly accounting period.
kok@latin: Adlea tin-mhoineachea hixobachea kallacho nimanno dis

en: Today
kok@latin: aiz

en: The current date.
kok@latin: Chalont tarikh

en: Business
kok@latin: Vepar

en: Company Name
kok@latin: Kompone Nanv

en: Company Address
kok@latin: Kompone namo

en: Company ID
kok@latin: Kompone ID

en: Company Phone Number
kok@latin: Komponne fon ankddo

en: Company Fax Number
kok@latin: Kompone Fax ankddo

en: Company Website URL
kok@latin: Kompone mhazalleacho URL

en: Company Email Address
kok@latin: Kompone e-ttopal namo

en: Company Contact Person
kok@latin: Kompone sompork veokti

en: Fancy Date Format
kok@latin: Vichitr tarkhechem soruponn

en: Tax
kok@latin: Kor

en: Tax Number
kok@latin: Koracho ankddo

en: Other
kok@latin: Her

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
kok@latin: GnuCash online hat pustikent zaiti mozotechi mhaiti asa. Tujean pustika Mozot vollerintlea mellovm ieta

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
kok@latin: GNuCash vikas korpeank sompork korunk sompem, Sabar ttopalacheo volleri, toxench tujean protiokx gop'pam marunk zatat #gnucash at irc.gnome.org hanga

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
kok@latin: Tujean sompeponni tujea protiokxantli mhaiti Quicken, MS Money vo her kariavollint savn aiat korunk zata jeo QIF faili vo OFX faili niriat kortat. Fail vollerint, upvolleri Aiat klik kor ani QIF vo OFX fail kroman klik kor.Uprant, purvonnkelelo kollovnneo pall.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
kok@latin: Tuka her arthik kariavollinchi vollokh asa zoxem Quicken, nond kor ki GnuCash khatim vaporta vorgonnachea poros zodd ani khorch sodpak. Odik mhaiti zodd ani khorch khateanchi mellche khatir, GnuCash on line pustika polle

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
kok@latin: Novim khatim roch Novo butanv klik korun mukhel zonelachea upkoronnache kanddient. Hea vorvim ek sonvad petti disteli zantunt tujean khatiachi bariksann bhorunk zateli. Khateacho prokar venchpa khatir vo khateanchem chitr bosovpa khatir, odik mhaitiGnuCash on line pustikent polle.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
kok@latin: bhov futtaleache vevhar zoxe ek pagaracho chek zaitench voza asun hantunt proves korunk, futall butanv upkoronn kanddientlo klik kor. Vikolpant, pollovpache vollerint, tujean nondpott'tti xoilicho Apoap futall ledger vo Vevharachem Nemallem venchumieta

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
kok@latin: Nondpott'ttent tum rok'kom nond kortana tujean GnuCash gonnok vaprum ieta beriz korunk, voz korunk, gunnakar ani bhagakar korunk. Fokt poilem mol ttaip kor, uprant '+', '-','*', vo '/' vench.Dusrem mol ttaip kor ani Enter dam gonnit keleli rok'kom nond korunk

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
kok@latin: Quick-fill sompem korta samanio vevhar nond korunk. Samanio vevharachem vornnon korpak tum poilem okxor (am) ttaip korta, ten'na Tab chavi dam, GnuCash apoap urlelo vevhar purnn kortelem nimanne nond kelam ten'na savn

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
kok@latin: Tujea khateanchea vo protiokxantlea khateachem nanv Stholantor Nondpott'ttichea khonnant poilem okxor ttaip kor, ani GnuCash tujea khateanchea vollerintlem nanv purem kortelem. Upkhaream khatir, voddil khateachem poilem okxor ttaip kor zachea uprant ':'o ani upkhateachea nanvanchem poilem okxor (dekhik A:C Assets: Cash).

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
kok@latin: Tarihk bhortana, tujean '+' vo '-' ttaip korum ieta venchleli tarikh vadd vo unnem korunk. Tujean '+' vo '-' henvui ttaip korum ieta chkache ankdde vaddovnk vo denvonvk

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
kok@latin: Mukhel zonelant bhov vollokh pott'tteo bodol korunk, Control+Page Up/Down dam

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
kok@latin: Zullovpachea zonelant, tujean spacebar damu ieta vevhar zull'lleat mhonn khunnavpak. Tujean TAb ani Shift-Tab damu ieta tthevi ani poixe kaddpant halpak

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
kok@latin: Khateam ani vegllea cholonant nidhi stholantor korunk, Transfer butanv nondpott'ttechea kanddientlo dam, khatim vench ani cholon stholantorache poriai vattavachi dor bhorunk vo dusrea cholonachi rok'kom uplobdh asteli

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
kok@latin: Eka ekoddea zonelant tujean bhov vake guttlanv ietat,tuka ekach vella soglli arthi mhaiti dispa khatir. Hem korunk, nomuno & Chalintlem->"ChalintlemB Bhov khonnacho vako" vapor

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
kok@latin: Xoilecheo foli koxe vake lagu korta tem dakhol korta. Tujea vakea khatir ek xoilechi fol vench ek vakeacho poriai koso, ani Edit->Xoili foli volleri xoilicheo foli chalintleo korunk

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
kok@latin: Nond pott'ttichea panar stholantor mollant khateanchi volleri voir kaddunk, Vollerchi chavi vo Ctr-Down chaviecho songodd dam

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
kok@latin: Tharavik vevharacho sudarpi ek bagovpi ontorachi manddavoll korpi koso ieta. Mull kall ek vevjar tharavpak hantunt dispott'ttem, satollem, ani mhoineacho aspav asa. Pun odik vikasit ievzonneo bosonvk zata, Thoddim udharonna:
    
    Ek vevhar tin satolle tharavnk, tujean satolleachi mull ontor venchum ieta ani uprant' Dor 3 satolle' bosonv ieta.
    
    Ek vevhar dor vorsa tharavpak tujean mhoineachi mull ontor venchum ieta ani uprant "Dor 12 mhoine'bosonv ieta.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
kok@latin: Ek totv asa ki ken'naim konneim Vixv kitea khatir asa ani kiteak hanga asa tem sodlear, to rokddoch discho na ani tachea zagear dusrem kitem chodd vichitr ani somzonaslelem astelem.
    Anik ek totv asa hem adinch ghoddlelem asa.
    
    Douglas Adams,"Vixvache xevttak ek hottel"

en: The book was closed successfully.
kok@latin: Pustok iesiesponni dhampant ailem

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
kok@latin[0]: Chodd adinchea vevharachi tarikh hea pustokant sampoddlea ti%s.Hacher adarit voir kelelem venchop, hea pustokachi futall %d hantunt korpant ieta.
kok@latin[1]: Chodd adinchea vevharachi tarikh hea pustokant sampoddlea ti%s.Hacher adarit voir kelelem venchop, hea pustokanchi futall %d hantunt korpant ieta.

en: Period %s - %s
kok@latin: Kall %s - %s

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
kok@latin: %s
    Obhinondon!Tuvem pustokam bond korop sompoilem!

en: Period
kok@latin: kall

en: Closing Date
kok@latin: Bond korpachi tarikh

en: Selected
kok@latin: vinchlelem

en: Account Types
kok@latin: khateacho prokar

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
kok@latin: '%s' hantunt khatim

en: No description provided.
kok@latin: Vornnonachi purvonn korunk na

en: Accounts in Category
kok@latin: vorgonnant khatim

en: zero
kok@latin: xunio

en: existing account
kok@latin: protiokxant khatim

en: Yes
kok@latin: Hoi

en: No
kok@latin: Na

en: Placeholder
kok@latin: suvatecho malok

en: Opening Balance
kok@latin: Survatechi xirlok

en: Use Existing
kok@latin: protiokxant vapor

en: New Book Options
kok@latin: Nove pustokache poriai

en: Taxes
kok@latin: kor

en: Tax Payment
kok@latin: Kor farik korop

en: Insurance
kok@latin: vimo

en: Insurance Payment
kok@latin: vimo farik korop

en: PMI Payment
kok@latin: PMI farik korop

en: Other Expense
kok@latin: her khorch

en: Miscellaneous Payment
kok@latin: Sorv bhovxichem farik korop

en: via Escrow account?
kok@latin: Escrow khatea vorvim?

en: Loan
kok@latin: rinn

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
kok@latin: Rinn feddpacho poriai:"%s"

en: Date
kok@latin: Tarikh

en: Payment
kok@latin: Farik korop

en: Principal
kok@latin: Mukhel

en: Interest
kok@latin: Jur

en: Escrow Payment
kok@latin: Escrow farik korop

en: Error adding price.
kok@latin: Mol zoddttana chuk

en: Account
kok@latin: khatem

en: Symbol
kok@latin: nixanni

en: Shares
kok@latin: Vantte

en: You don't have any stock accounts with balances!
kok@latin: Urleli rok'kom aslele stok khatim tuje lagim nant

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
kok@latin: Viktem ghe

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
kok@latin: Vik

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
kok@latin: labhanvx

en: _Shares
kok@latin: Vantte

en: Memo
kok@latin: Nivedon

en: Debit
kok@latin: Dennem rok'kom

en: Credit
kok@latin: Zomo rok'kom

en: Units
kok@latin: nog

en: Bill
kok@latin: Noganchi topxil

en: Voucher
kok@latin: Pavti

en: Invoice
kok@latin: Vikrechem sotr

en: None
kok@latin: Kaim na

en: Use Global
kok@latin: Jagotik vapor

en: Badly formed URL %s
kok@latin: Vankddo rochlolo URL %s

en: Bad URL: %s
kok@latin: Vankddo URL %s

en: No such entity: %s
kok@latin: Tosli nond na: %s

en: No such owner entity: %s
kok@latin: Toslea malkachi nond na: %s

en: Entity type does not match %s: %s
kok@latin: Nondnnecho prokar zullna %s: %s

en: You must provide a name for this Billing Term.
kok@latin: Hea noganche topxilechea Sotrak tuvem nanv purvonn korunk zai

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
kok@latin: Tuvem hea Nogacnhe topxilechea Sotrak ek ekmev nanv purvonn korunk zai. Tuji nivodd"%s" adinch vaporant asa

en: Days
kok@latin: Dis

en: Proximo
kok@latin: Fuddlem

en: Unknown
kok@latin: Onvollkhi

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
kok@latin: Sotr "%s" vaporant asa. Tujean tem dosovnk zaina

en: Are you sure you want to delete "%s"?
kok@latin: Tuka khorench "%s"dosovnk zai?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
kok@latin: H vevhar eka giraikak supurd korpak gorjechem.Sokoil, ek giraik vench

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
kok@latin: Ho vevhar eka vikpeak supurd korunk zai. Sokoilo vikpi vench

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
kok@latin: tujea eka tori khateant to mhal chalont vaporpant ieta. Tum to dosoi naka

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
kok@latin: Mhalant doracheo sangnneo asat. Tuka khorench venchlolo mhal ani tachea molacheo sangnneo dosovnk zai?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
kok@latin: Tuka vinchlolo mhal dosovnk zai?

en: Delete commodity?
kok@latin: mhal dosonv?

en: _Cancel
kok@latin: _Rod'd kor

en: _Delete
kok@latin: _Dosoi

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
kok@latin: Suttechi ttokevari 0-100 bhitor asunk zai vo tuvem tem korem soddunk zai

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
kok@latin: Zomo rok'kom hoikari asunk zai na zalear korem dovor

en: Edit Customer
kok@latin: Giraikak sudar

en: New Customer
kok@latin: Novem Giraik

en: View/Edit Customer
kok@latin: Giraik polle/sudar

en: Customer's Jobs
kok@latin: Giraikache vavr

en: Customer's Invoices
kok@latin: Giraikachim noganchi topxil

en: Process Payment
kok@latin: Duddu farik korpachem kario kor

en: Shipping Contact
kok@latin: Mhal patthovpacho sompork

en: Billing Contact
kok@latin: Noganche topxilecho sompork

en: Customer ID
kok@latin: Giraikacho ID

en: Contact
kok@latin: Sompork

en: Company
kok@latin: Komponi

en: Find Customer
kok@latin: Giraikak sod

en: You must select a report configuration to load.
kok@latin: Tuvem ek vakeachi manddvoll venchunk zai load korpa khatir

en: You must select a report configuration to delete.
kok@latin: Tuvem ek vakeachi manddavoll venchunk zai dosovpache khatir

en: Unable to change report configuration name.
kok@latin: Vakeachea manddavollichem nanv bodlunk zaina

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
kok@latin: Ek samballeli vakeachi manddavoll hea nanvant adinch protioxant asa, dusrem nanv vench

en: Load report configuration
kok@latin: Vakeachi manddavoll load kor

en: Edit report configuration name
kok@latin: Vakeachea manddavollichem nanv sudar

en: Delete report configuration
kok@latin: Vakeachi manddavoll dosoi

en: No Account selected. Please try again.
kok@latin: khoinchench khatem venchunk na. Portun proiotn kor

en: Placeholder account selected. Please try again.
kok@latin: Zagodhorpeachem katem venchlam. Portun proiotn kor

en: Description
kok@latin: Vornnon

en: Edit Employee
kok@latin: Kamdar sudar

en: New Employee
kok@latin: Novo kamdar

en: View/Edit Employee
kok@latin: Kamdar polle/sudar

en: Expense Vouchers
kok@latin: Khorchacheo pavteo

en: Employee ID
kok@latin: Kamdara ID

en: Employee Username
kok@latin: Kamdara vaporpa nanv

en: Employee Name
kok@latin: Kamdara nanv

en: Username
kok@latin: Vaporpeachem nanv

en: Name
kok@latin: Nanv

en: Find Employee
kok@latin: Kamdarak sod

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
kok@latin: Hi sutravoll fokot ekuch mol eka vella gonnit korunk xokta. Tuvem mol soglleak bhorunk zai punn eka sonkhea khatir.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
kok@latin: GnuCashak mollantlea ekachem mol tharavnk ghoddna. Tuvem ek void mhonn'nnem bhorunk zai.

en: The interest rate cannot be zero.
kok@latin: Jurachi dor xunio asunk zaina

en: The number of payments cannot be zero.
kok@latin: Farik korpacho ankddo xunio asunk zaina

en: The number of payments cannot be negative.
kok@latin: Farik korpacho ankddo nhoikaracho asunk zaina

en: All Accounts
kok@latin: sorv khatim

en: Balanced
kok@latin: Zulloilelem

en: Closing Entries
kok@latin: Xevottcheo nondnneo

en: Reconcile
kok@latin: Zulloi

en: Share Price
kok@latin: Vantteachem mol

en: Value
kok@latin: mol

en: Date Posted
kok@latin: Ttopalant ghalpachi tarikh

en: Reconciled Date
kok@latin: zulloileli tarikh

en: Number/Action
kok@latin: Ankddo/Kario

en: Action
kok@latin: Kria

en: Transaction Number
kok@latin: Vevharacho ankddo

en: Number
kok@latin: ankddo

en: Notes
kok@latin: Nondnneo

en: Find Transaction
kok@latin: vevhar sod

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
kok@latin: Tuvem Noganche topxilechi Mhaiti purvonn korunk zai

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
kok@latin: Tum khorench hi venchleli nondnni dosovnk sodta?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
kok@latin: Hi nond mhalachea magnnek zoddleli asa ani tantuntleanui dosovpant ietli!

en: Due Date
kok@latin: Denneachi tarikh

en: Post Date
kok@latin: Ttopal tarikh

en: Post to Account
kok@latin: Khateant nond kor

en: Accumulate Splits?
kok@latin: Futtalli ektthaim korum?

en: The Invoice must have at least one Entry.
kok@latin: Nogache topxilent ek tori nond asunk zai

en: Do you really want to post the invoice?
kok@latin: Tuka khorench hea nogache topxilent nond korunk zai?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
kok@latin: Vattavacheo doro divnk nant dekhun hi nondnni rod'd korpant aili.

en: Total:
kok@latin: Beriz:

en: Subtotal:
kok@latin: Up Beriz

en: Tax:
kok@latin: Kor

en: Total Cash:
kok@latin: Rokodd beriz:

en: Total Charge:
kok@latin: Ekunn Khorch:

en: Credit Note
kok@latin: Zomo roko'komachi nond

en: New Credit Note
kok@latin: Novi zomo rokk'komachi nond

en: New Invoice
kok@latin: Novi nogachi topxil

en: Edit Credit Note
kok@latin: Zomo rok'komachi nond sudar

en: Edit Invoice
kok@latin: Vikrechem sotr sudar

en: View Credit Note
kok@latin: Zomo rok'komechi nond polle

en: View Invoice
kok@latin: Nogachi topxil polle

en: New Bill
kok@latin: Novi nogachi topxil

en: Edit Bill
kok@latin: Nogachi topxil sudar

en: View Bill
kok@latin: Nogachi topxil polle

en: New Expense Voucher
kok@latin: Novi khorcha pavti

en: Edit Expense Voucher
kok@latin: Khorcha pavti sudar

en: View Expense Voucher
kok@latin: Khorcha pavti polle

en: Bill Information
kok@latin: Nogache topxilechi mhaiti

en: Bill ID
kok@latin: Nogache topxilechi ID

en: Voucher Information
kok@latin: Pavtechi mhaiti

en: Voucher ID
kok@latin: Pavtechi ID

en: Date of duplicated entries
kok@latin: Protirupachea nondnnechi tarikh

en: Do you really want to post these invoices?
kok@latin: Tuka khorench heo nogancheo topxil nond korunk zai?

en: View/Edit Invoice
kok@latin: Vikrechem sotr polle/sudar

en: Duplicate
kok@latin: Protirup

en: Post
kok@latin: Ttopal

en: Printable Report
kok@latin: Chap'pacho vako

en: View/Edit Bill
kok@latin: Nogachi topxil polle/sudar

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
kok@latin: Pavti polle/sudar

en: Invoice Owner
kok@latin: Nogache topxilecho malok

en: Invoice Notes
kok@latin: Vikrechea sotracheo nondnneo

en: Billing ID
kok@latin: Nogachea topxilechi ID

en: Is Paid?
kok@latin: Farik kelam?

en: Is Posted?
kok@latin: Ttopalant ghatlam?

en: Date Opened
kok@latin: Ugoddpachi tarikh

en: Invoice ID
kok@latin: Nogache topxilechi ID

en: Bill Owner
kok@latin: Nogache topxilecho malok

en: Bill Notes
kok@latin: Nogachea topxilecheo nondnneo

en: Voucher Owner
kok@latin: Pavtecho malok

en: Voucher Notes
kok@latin: Pavtecheo nonddnneo

en: Type
kok@latin: Prokar

en: Paid
kok@latin: Farik kelam

en: Posted
kok@latin: Ttopalant ghatlam

en: Due
kok@latin: Dennem

en: Opened
kok@latin: Ugoddlam

en: Num
kok@latin: Ankddo

en: Find Bill
kok@latin: Nogancho topxil sod

en: Find Expense Voucher
kok@latin: Khorchachi pavti sod

en: Expense Voucher
kok@latin: Khorchachi pavti

en: Find Invoice
kok@latin: Vikrechem sotr sod

en: Amount
kok@latin: Rok'kom

en: Due Bills Reminder
kok@latin: Nogachea topxilanchi denneanchi ugddas chitt

en: The Job must be given a name.
kok@latin: Vavrak nanv dinvk zai.

en: You must choose an owner for this job.
kok@latin: Tuvem hea vavrak ek malok vinchunk zai

en: Edit Job
kok@latin: Vavr sudar

en: New Job
kok@latin: Novem kario

en: View/Edit Job
kok@latin: Vavr polle/sudar

en: View Invoices
kok@latin: Noganchi topxil polle

en: Owner's Name
kok@latin: Malkachem nanv

en: Only Active?
kok@latin: Fokt kriaxil?

en: Rate
kok@latin: Dor

en: Job Number
kok@latin: Vavracho ankddo

en: Job Name
kok@latin: Vavrachem nanv

en: Find Job
kok@latin: Vavr sod

en: Closed
kok@latin: Bond kelam

en: Title
kok@latin: mathallo

en: Balance
kok@latin: xirlok

en: Gains
kok@latin: Adav

en: Gain/Loss
kok@latin: Adav/Luskonn

en: Lots in Account %s
kok@latin: Khateacheo raxi%s

en: The Order must be given an ID.
kok@latin: mhalachea magnneachi ID dinvk zai

en: The Order must have at least one Entry.
kok@latin: Magnnek ek tori nond asunk zai

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
kok@latin: He magnnent nondnneo asat zanche noganche topxil korunk nant. Heo nondnneo vikrechem sotr korchea adim tum khorench hem bond korunk sodta?

en: Do you really want to close the order?
kok@latin: Tum khorench magnni bond korunk sodta?

en: Close Date
kok@latin: Bond korpachi tarikh

en: View/Edit Order
kok@latin: Magnni polle/sudar

en: Order Notes
kok@latin: Nondnneo mag

en: Date Closed
kok@latin: Bond keleleachi tarikh

en: Is Closed?
kok@latin: Bond zalam?

en: Owner Name
kok@latin: Malkachem nanv

en: Order ID
kok@latin: Magnnechi ID

en: Find Order
kok@latin: Magnni sod

en: You must enter a valid account name for posting.
kok@latin: Tuvem ek void nanv nond korpak bhorunk zai

en: You must select a company for payment processing.
kok@latin: Poixe divpachem kario korpak tuvem komponi vinchunk zai

en: You must select a transfer account from the account tree.
kok@latin: Khateachea zhaddantlo tuvem ek bodol korpachem khatem venchunk zai

en: Pre-Payment
kok@latin: Purv-poixe farik korop

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
kok@latin: Bodli ani khateanchi nondnni vegllea cholonant sombondit asat. Rupantorachi dor tharai

en: Customer
kok@latin: Giraik

en: Vendor
kok@latin: Vikpi

en: Employee
kok@latin: kamdar

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
kok@latin: Tuje lagim void "Hanga nond kor"khatim nant. Ek khatem oslem"%s" roch hem poixe farik korpachem kario chalu dovorche poilim. Ghoddiek tuka ek Bil poilem rochunk zai asot?

en: Cleared
kok@latin: Nivllaileat

en: Reconciled
kok@latin: Zulloileat

en: Cancel
kok@latin: Rod'd kor

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
kok@latin[0]: Tuka khorench venchlelem mol dosovnk zai?
kok@latin[1]: %d Tuka khorench venchlelim molam dosovnk zai?

en: Delete prices?
kok@latin: mol dosonv?

en: Entries
kok@latin: Nondnni

en: You must select a Security.
kok@latin: Tuvem ek zamin venchunk zai

en: You must select a Currency.
kok@latin: Tuvem ek cholon venchunk zai

en: You must enter a valid amount.
kok@latin: tuvem ek void rok'kom bhorunk zai

en: Cannot save check format file.
kok@latin: Soruponnachi fail sambullunk ghoddna

en: There is a duplicate check format file.
kok@latin: Ekprotirupachi topasnnechea soruponnachi fail asa

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
kok@latin: %s topasnnechea soruponnachi fail ani '%s' toxench %s topasnnechea soruponnachi '%s' faiintlel GUID zullnant

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
kok@latin: Ievzonnuk

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
kok@latin: vaporpi

en: Custom
kok@latin: chalichem

en: Top
kok@latin: voir

en: (paused)
kok@latin: (thamboi)

en: Complete
kok@latin: sompurnn

en: Contents
kok@latin: Saranvx

en: Report
kok@latin: Vako

en: Rows
kok@latin: Rango

en: Cols
kok@latin: Khonn

en: HTML Style Sheet Properties: %s
kok@latin: HTML Xoili foliche gunn:%s

en: You must provide a name for the new style sheet.
kok@latin: Novea Xoili Folik tuvem ek nanv dovrunk zai

en: Style Sheet Name
kok@latin: Xoili Folli nanv

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
kok@latin: Ho tharavik vevhar bodol'la; tuka khorench to rod'd korunk zai?

en: Please name the Scheduled Transaction.
kok@latin: Tharavik vevharak upkar korunk nanv di

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
kok@latin: "%s"Nanvacho tharavik vevhar adinch protiokxant asa. Tuka khorench haka tench nanv divnk zai?

en: Please provide a valid end selection.
kok@latin: Ek xevttachem void venchop purvonn kor

en: There must be some number of occurrences.
kok@latin: thoddea ghodditanche ankdde asunk zai.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
kok@latin: urlelea ghodditanche ankdde(%d) sogllea ghodditam (%d) poros ) chodd asat

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
kok@latin: tuvem tharavik vevhar rochunk proiotn kela jem ken'nach cholchem na. Tum khorench hem korunk sodta?

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
kok@latin: Prarup vevharr naslele tharavik vevhar apoap rochpant ienant

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
kok@latin: Tharavik vevharacho surdarpeachean ho vevhar apoap zullovnk zaina. Torui to nond korpacho?

en: (never)
kok@latin: (kedinch na)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
kok@latin: Chalont prorup vevhar bodol'la. Bodlopachi nondnni tum korunk sodta?

en: Scheduled Transactions
kok@latin: Tharavik vevhar

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
kok@latin: Tharavik vevhar somtolit nant. Tuka khorponni hi sthiti sarki korunk protsan asa

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
kok@latin: Tharavik vevhar zacho sudar cholta tem eka chalont vevharantlem rochunk zaina. Tharaichea adim to vevhar nond kor.

en: Ignored
kok@latin: durlokx kelelem

en: Postponed
kok@latin: vilombon kelam

en: To-Create
kok@latin: rochunk

en: Reminder
kok@latin: ugddas chitt

en: Created
kok@latin: rochlam

en: Never
kok@latin: kedinch na

en: (Need Value)
kok@latin: (mol zai)

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
kok@latin[0]: Tharavik vevhar hea vellar nond korpache nant.(Ek vevhar apoap rochla)
kok@latin[1]: Tharavik vevhar hea vellar nond korpache nant.(%d vevhar apoap rochleat)

en: Transaction
kok@latin: vevhar

en: Status
kok@latin: sthiti

en: Created Transactions
kok@latin: vevhar rochleat

en: Last Valid Year:
kok@latin: xevottchem void voros

en: Form Line Data:
kok@latin: volliche mhaitek akar di:

note: Translators: Tax Code
en: Code
kok@latin: sonket

en: now
kok@latin: atam

en: Income Tax Identity
kok@latin: Zoddichea korachi vollokh

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
kok@latin: 'chotrai:Tuvem zor TXF vorgonna bosoilear, ani uprant 'Prokar' bodlit zalear, tuka hostukim tim vorgonna eka vella ek portun bosoichim poddttelim.

en: Form
kok@latin: akar

en: Edit Vendor
kok@latin: Vikpeak sudar

en: New Vendor
kok@latin: Novo vikpi

en: View/Edit Vendor
kok@latin: Vikpea polle/sudar

en: Vendor's Jobs
kok@latin: Vikpeachim kamam

en: Vendor's Bills
kok@latin: Vikpeachi noganchi topxil

en: Pay Bill
kok@latin: Nogachi topxil farik kor

en: Vendor ID
kok@latin: Vikpeachi ID

en: Find Vendor
kok@latin: Vikpeak sod

en: Income
kok@latin: zodd

en: Expenses
kok@latin: khorch

en: Transfer
kok@latin: Bodli

en: Total
kok@latin: Beriz

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
kok@latin: hea vellar tharavik vevhar nond korpache nant

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
kok@latin[0]: Hea vellar tharavik vevhar nond kopache nant (%d vevhar apoap rochla)
kok@latin[1]: Hea velli thorayil'le vevhar bhorunk nant. (%d vevhar svocholit rochla)

en: Select a Budget
kok@latin: odmaspotr vench

en: Open
kok@latin: ugodd

en: Edit
kok@latin: Sudar

en: New
kok@latin: novem

en: Delete
kok@latin: Dosoi

en: Accounts
kok@latin: khatim

en: (no name)
kok@latin: (nanv na)

en: Deleting account %s
kok@latin: %skhatem dosoitam

en: The account %s will be deleted.
kok@latin: %shem khatem dosovpant ietlem

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
kok@latin: Hea khateantle sorv vevhar novea khateant %s halovpant ietle

en: All transactions in this account will be deleted.
kok@latin: hea khateantle sorv vevhar dosoitele

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
kok@latin: tache sorv up khateache vevhar %s khateant halovpant ietle

en: All sub-account transactions will be deleted.
kok@latin: sorv up-khateache vevhar dosvpant ietle

en: Are you sure you want to do this?
kok@latin: tuka hem korpak zai?

en: Options
kok@latin: poriai

en: Estimate
kok@latin: odmas kor

en: Budget
kok@latin: odmaspotr

en: Unnamed Budget
kok@latin: onamik odmaspotr

en: Delete %s?
kok@latin: %s dosonv?

en: You must select at least one account to estimate.
kok@latin: tuvem odmas korunk ek tori khatem venchunk zai

en: Make a printable invoice
kok@latin: Chap'pachem vikrechem sotr roch

en: _Edit Invoice
kok@latin: _Vikrechem sotr sudar

en: Edit this invoice
kok@latin: Hem vikrechem sotr sudar

en: _Duplicate Invoice
kok@latin: _Vikrechea sotrachem protirup

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
kok@latin: Novem vikrechem sotr protirup koxem roch

en: _Post Invoice
kok@latin: Vikrechem sotr nond kor

en: _Unpost Invoice
kok@latin: _Vikrechem sotr nondnnentlem bhair kadd

en: New _Invoice
kok@latin: Novem vikrechem sotr

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
kok@latin: Zoxem chalont asa toxem teach malkachem novem vikrechem sotr roch

en: Blank
kok@latin: Korem

en: _Pay Invoice
kok@latin: _Vikrechem sotr farik kor

en: _Company Report
kok@latin: _Komponecho vako

en: Enter
kok@latin: bhor

en: Up
kok@latin: voir

en: Down
kok@latin: sokoil

en: Unpost
kok@latin: Nondnnentlem kadd

en: New Voucher
kok@latin: Novi pavti

en: Vendor Listing
kok@latin: Vikpeachi volleri

en: Customer Listing
kok@latin: Giraikachi volleri

en: Owners
kok@latin: Malok

en: Customers
kok@latin: Giraik

en: Jobs
kok@latin: Vavr

en: Vendors
kok@latin: Vikpi

en: Employees
kok@latin: Kamdar

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
kok@latin: Malok%s dosovpant ietlo.
    Tum khorench hem korunk sodta?

en: Cu_t Transaction
kok@latin: vevhar kator

en: _Copy Transaction
kok@latin: vevhar nokol kor

en: _Paste Transaction
kok@latin: vevhar chittkai

en: Dup_licate Transaction
kok@latin: vevharachem protirup

en: _Delete Transaction
kok@latin: vevhar dosoi

en: Cu_t Split
kok@latin: Futall kator

en: _Copy Split
kok@latin: Futall nokol kor

en: _Paste Split
kok@latin: Futall chittkai

en: Dup_licate Split
kok@latin: Futall protirup kor

en: _Delete Split
kok@latin: Futall dosoi

en: Cut the selected transaction into clipboard
kok@latin: venchlelo vevharfolkant kator

en: Copy the selected transaction into clipboard
kok@latin: venchlolo vevhar folkacher nokol kor

en: Paste the transaction from the clipboard
kok@latin: Folkaveleo vevharchittkai

en: Make a copy of the current transaction
kok@latin: chalont vevharachi proti kadd

en: Delete the current transaction
kok@latin: chalont vevhar dosoi

en: Cut the selected split into clipboard
kok@latin: Klipfolleant venchleli futall kator

en: Copy the selected split into clipboard
kok@latin: venchleli futall klipfolleant nokol kor

en: Paste the split from the clipboard
kok@latin: clipfolleantlean futall chittkai

en: Make a copy of the current split
kok@latin: chalont futallachi ek nokol kor

en: Delete the current split
kok@latin: chalont futall dosoi

en: Split
kok@latin: vantte kor

en: Schedule
kok@latin: futall

en: Auto-clear
kok@latin: Apoap nivllai

en: General Journal
kok@latin: Sadharonn Nemallem

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
kok@latin: %s haka bodol samballum?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
kok@latin: He nondpott'ttent lollttechim bodlopam eka vevharak asat. Hea vevharache bodol tum samballunk sodta, vevhar kaddunk sodta vo kario rod'd orunk sodta?

en: _Discard Transaction
kok@latin: vevhar kaddun uddoi

en: _Save Transaction
kok@latin: vevhar samball

en: unknown
kok@latin: onvollkhi

en: Portfolio
kok@latin: Khatem

en: Search Results
kok@latin: Porinnam sod

en: Start Date:
kok@latin: survatechi tarikh

en: End Date:
kok@latin: xevottchi tarikh:

en: Frozen
kok@latin: Gotthoilelem

en: Voided
kok@latin: nul'l

en: Transaction Report
kok@latin: vevhara niall

en: Portfolio Report
kok@latin: Khateacho niall

en: Search Results Report
kok@latin: Porinnamache niall sod

en: Register
kok@latin: nondnni pott'tti

en: and subaccounts
kok@latin: ani upkhatim

en: Print checks from multiple accounts?
kok@latin: bhov khateam khatir check chhapum

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
kok@latin: Ho sodavcho porinnam eka von odik khatea khatirasa. Tuka check chhapunk zai zorui te soglle teach khateache nant?

en: _Print checks
kok@latin: Check chhap (_P)

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
kok@latin: tujean fokt chek eka benkechea khateachea nondpott'ttintle chhapunk zatat vo porinnam sod

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
kok@latin: Tujean ek vevhar ritem korunk zaina jem zulloilam vo futallantlem nivllailam

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
kok@latin: ho vevhar fokt vachpachem oso vivek khunnaila: %s

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
kok@latin: hea vevharak virud nond adinch rochlea

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
kok@latin: %s thavn vorgikoronn kor…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
kok@latin: %s savn gall

en: Select
kok@latin: vench

en: Print
kok@latin: chhap

en: Export
kok@latin: niriat kor

en: The numeric ID of the report.
kok@latin: Vakeachi sonkhea ID

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
kok@latin: Sodheachea vakeachem samballoli manddavoll aichea tarkhent kor. Vako he failint samballpant ietlo %s.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
kok@latin: Sodheachea vakeachi manddavoll 'Samballelea Vakeanchi manddavoll' vollerint zodd. Vako he failint samballpant ietlo %s.

en: Save _Report Configuration
kok@latin: Vakeachi manddavoll samball

en: Save Report Configuration As…
kok@latin: Vakeachi manddavoll oxi samball…

en: Choose export format
kok@latin: niriatsoruponn vench

en: Choose the export format for this report:
kok@latin: hea vakea khatir niriat soruponn vench

en: Save %s To File
kok@latin: %s fail samball

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
kok@latin: Tem failichem nanv tujean samballunk zaina.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
kok@latin: Tem tujean te failik samballunk zaina

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
kok@latin: Fail%sadinch protiokxant asa. Tuka khorench ti rod'd korunk zai?

en: Could not open the file %s. The error is: %s
kok@latin: %s fail ugddunk zanvk na.Chuk oxi asa:%s

en: GnuCash-Report
kok@latin: GnuCash - vako

en: Printable Invoice
kok@latin: Chhapum ietam toslem vikrechem sotr

en: Tax Invoice
kok@latin: Korachem vikresotr

en: Easy Invoice
kok@latin: Sompem vikrechem sotr

en: Fancy Invoice
kok@latin: Vichitr vikrechem sotr

en: _New
kok@latin: novem (_N)

en: _Edit
kok@latin: _Sudar

en: Transactions
kok@latin: vevhar

en: Upcoming Transactions
kok@latin: fuddem ievpi vevhar

en: Report error
kok@latin: Chuk kolloi

en: An error occurred while running the report.
kok@latin: vako choloitana ek chuk ghoddli

en: Badly formed options URL: %s
kok@latin: Vankdde manddlele poriai URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
kok@latin: vankdde manddlele vakeache id: %s

en: Statement Date
kok@latin: nivedon tarik

en: Descending
kok@latin: Denvtem

en: Ascending
kok@latin: Choddttem

en: (no memo)
kok@latin: (nivedon na)

en: (no description)
kok@latin: (vornnon na)

en: Cannot modify or delete this transaction.
kok@latin: ho vevhar bodlunk vo dosovnk zaina

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
kok@latin: Vevharachi tarikh "Fokot vach humbro"poros adli asa ji hea pustokant bosoilea. Hembosovp File->Properties->Accounts hantunt bodlunk zata.

en: Remove the splits from this transaction?
kok@latin: vevhara koddlean futall kadd

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
kok@latin: hea vevharant zulloilelea futallancho aspav asa. Tancho bodol korop ek bori ievzonn nhoi jichea vorvim tuji zulloiloli rok'kom sarki dovorchina

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
kok@latin: futall kadd

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
kok@latin: %s vevhara savn %sfutall dosonv?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
kok@latin: tum zulloileli futall dosoitolo!Hi ek boriievzonn nhoi kiteak ti zulloileli rok'kom sarki dovorchi na

en: You cannot delete this split.
kok@latin: hi futall tujean dosovnk zaina

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
kok@latin: Hi ek futall ho vevhar nondpott'ttent nangraita. Tum ti nondpott'ttechea zonelantlean kaddnaka. Hea zonelantlo sompurnn vevhar dosonvk tujean zata, vo tujean eka nondpott'ttent dixa bodlunk zata ji hoch vevhar dusrea bazunt dakhoita ani tea nondpott'ttentli futall dosonv ieta

en: Delete the current transaction?
kok@latin: Chalont vevhar dosonv?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
kok@latin: Zulloileli futallicho vevhar tum dosoitolo. Hi ek bori ievzonn nhoi kiteak ti tuji rok'kom sarki dovorchina

en: Present:
kok@latin: Vortoman:

en: Future:
kok@latin: Bhovixio:

en: Cleared:
kok@latin: Nivllailam:

en: Reconciled:
kok@latin: Zulloilam

en: Projected Minimum:
kok@latin: unneant unni ievjilolem

en: Shares:
kok@latin: vantte

en: Current Value:
kok@latin: chalont mol

en: This account register is read-only.
kok@latin: hi khateachi nond fokt vachpa khatir

en: Manage your finances, accounts, and investments
kok@latin: Tuji duddu, khatim ani guntovnnuk hatall

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
kok@latin: GnuCash ek kariavoll khasgi ani lhan-ud'degachea vrutachea hixobachi

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
kok@latin: Sompeponnim vaprunk ankhlea, torui bollixtt ani bagovpi, GnuCash bank khatim, santthe, zodd ani khorch topasunk porvangi dita. Rokddem ani somzupi vaprunk ek chekpustokachea nondpott'tte sarkhi, ti vevsaik hixobachea totvancher adarit asa zoxe porim doddttea nondnnechea hixob zulloilelim pustokam ani binchukiche vakeanchi khatri korunk

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
kok@latin: GnuCasha vorvim tujean (punn hachea porian moriadit)

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
kok@latin: Tujea dispott'ttea khasgi zodd ani khorchacho hixob dhor

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
kok@latin: Tuje santthe, homipotram ani mutual nidhichim khatim sompeponnim hatall

en: Keep your small business' accounting up to date
kok@latin: Tuje lhan vepari hixob aichea tarkhent dovor

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
kok@latin: Binchukiche vake ani alekh tujea arthik mhaite pasun roch

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
kok@latin: Tharavik vevhar bosoi portun portun mhaitechi nond tallunk

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
kok@latin: Arthik gonnit kor zoxe porim ek rinnachem feddop koxem

en: Finance Management
kok@latin: Arthik karbhar

en: Display the ~a report
kok@latin: ~a vako dakhoi

en: Saved Report Configurations
kok@latin: Samballoli vakeachi manddavoll

en: Manage and run saved report configurations
kok@latin: Samballeleli vakeachi manddavoll hatall ani choloi

en: You have not selected an owner
kok@latin: tuvem eka malkak venchunk na

en: Job
kok@latin: Vavr

en: is
kok@latin: asa

en: is not
kok@latin: hem nhoi

en: Entity Not Found: %s
kok@latin: vost mellunk na : %s

en: Transaction with no Accounts: %s
kok@latin: Khatim naslolovevhar: %s

en: Unsupported entity type: %s
kok@latin: palov nasleli vostuchi tora: %s

en: No such price: %s
kok@latin: toslem mol na: %s

en: Interest Payment
kok@latin: jurachem farik korop

en: Interest Charge
kok@latin: jurachi rok'kom

en: Payment Information
kok@latin: Farik korpachi mhaiti

en: Payment From
kok@latin: hanga savn poixe farik korop

en: Reconcile Account
kok@latin: khatem zulloi

en: Payment To
kok@latin: haka farik kor

en: Enter _Interest Payment…
kok@latin: jur farik korpachem bhor

en: Enter _Interest Charge…
kok@latin: jur lavop bhor

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
kok@latin: Tum khorench venchlolo vevhar dosovnk sodta?

en: Reconciled Balance
kok@latin: zulloileli xirlok

en: Difference
kok@latin: forok

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
kok@latin: Tuvem hea zulloilelea zonelak bodol keleat. Tum khorench tem rod'd korunk sodta?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
kok@latin: khatem zullunk na. Tum khorench sompovnk sodta?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
kok@latin: Hem zullovp tum fuddem vhorunksodta ani usram sompovnk sodta?

en: Set the report options you want using this dialog.
kok@latin: Ho sonvad vaprun tuka zai tem vakeache poriai bosoi

en: There are no options for this report.
kok@latin: hea vakeant poriai nant

en: You must select an item from the list
kok@latin: hea vollerik tuvem ek nog venchunk zai

en: New Order
kok@latin: novi magnni

en: New Transaction
kok@latin: novo vevhar

en: New Split
kok@latin: Novi futall

en: all criteria are met
kok@latin: sorv nikox mell'lleat

en: any criteria are met
kok@latin: khoinchoi nikox mell'lla

en: You have not selected any accounts
kok@latin: tuvem khoinchench khatem venchunk na

en: matches all accounts
kok@latin: sorv khatim zulloi

en: matches any account
kok@latin: khoincheai khateak zullttat

en: matches no accounts
kok@latin: khoincheach khateak zullnant

en: Selected Accounts
kok@latin: Venchlelim khatim

en: Choose Accounts
kok@latin: khatim vench

en: Select Accounts to Match
kok@latin: Zullovpak khatim vench

en: Select the Accounts to Compare
kok@latin: Sor korpak khatim vench

en: is before
kok@latin: poilem asa

en: is before or on
kok@latin: poilem vo chalu asa

en: is on
kok@latin: chalu asa

en: is not on
kok@latin: chalu na

en: is after
kok@latin: uprant

en: is on or after
kok@latin: chalu vo uprant

en: is less than
kok@latin: tache poros lhan

en: is less than or equal to
kok@latin: lhan vo soman

en: equals
kok@latin: soman

en: does not equal
kok@latin: soman nhoi

en: is greater than
kok@latin: hachea von vhodd

en: is greater than or equal to
kok@latin: hachea von vhodd vo soman

en: less than
kok@latin: hachea von unnem

en: less than or equal to
kok@latin: hachea von unnem vo soman

en: equal to
kok@latin: soman asa

en: not equal to
kok@latin: soman na

en: greater than
kok@latin: hachea von chodd

en: greater than or equal to
kok@latin: chodd vo soman

en: has credits or debits
kok@latin: zomo rok'kom vo khorch rok'kom asat

en: has debits
kok@latin: Khorch rok'kom asa

en: has credits
kok@latin: zomo rok'kom asat

en: Not Cleared
kok@latin: nivllavnk na

en: You need to enter some search text.
kok@latin: tuvem thoddo sodacho utaro bhorunk zai

en: Error in regular expression '%s':
    %s
kok@latin: sodanche mhonn'nneant chuk '%s':
    %s

en: contains
kok@latin: somavex asa

en: matches regex
kok@latin: regex zulltta

en: does not match regex
kok@latin: regex zullna

en: Match case
kok@latin: Zullovnnechi kes

en: Ambiguous character encoding
kok@latin: Ospoxtt Okxoranchem Sonketop

en: European
kok@latin: Evropi

en: ISO-8859-1 (West European)
kok@latin: ISO-8859-1 ( ostompt evropachem)

en: ISO-8859-2 (East European)
kok@latin: ISO-8859-2 (udent evropachem)

en: ISO-8859-3 (South European)
kok@latin: ISO-8859-3 (dokxinn evropachem)

en: ISO-8859-4 (North European)
kok@latin: ISO-8859-4 utor evropachem)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
kok@latin: ISO-8859-9 (Turkichem)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
kok@latin: ISO-8859-15 (ostomt evropachem, Euro nixanni)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
kok@latin: ISO-8859-16 (dokxinn-udent evropachem)

en: KOI8-R (Russian)
kok@latin: KOI8-R (Russiachem)

en: KOI8-U (Ukrainian)
kok@latin: KOI8-U (Ukrainiachem)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
kok@latin: %d suvadin kornaslele ani osonketanvk zainaslele %d sobd asat. Upkar korun sonketanchem zoddat

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
kok@latin: %d suvadin kornaslele sobd asat. Upkar korun tanche vixim nirnnoi ghevn sonketanchem zoddat

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
kok@latin: %d suvadin kornaslele sobd asat. Upkar korun sonketanchem zoddat

en: The file could not be reopened.
kok@latin: Fail porot ugddunk zavnk na

en: Reading file…
kok@latin: Fail vachtam

en: Parsing file…
kok@latin: Failichi foddnixi kortam…

en: There was an error parsing the file.
kok@latin: Failichi foddnixi kortana chuk zali

en: Writing file…
kok@latin: Fail boroitam

en: This encoding has been added to the list already.
kok@latin: Vollerik sonket adinch zoddlolo asa

en: This is an invalid encoding.
kok@latin: Ho ovoid sonket zavn asa

en: Could not create opening balance.
kok@latin: Ugoddpachem xirlok rochunk zavnk na

en: Give the children the same type?
kok@latin: Bhurgeank toch prokar divpacho?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
kok@latin: Sudar kelelea khateachea bhurgeank "%s"prokarant tankam zullovpa khatir bodlunk zai

en: _Show children accounts
kok@latin: _Bhurgeam khatim dakhoi

en: The account must be given a name.
kok@latin: khateak nanv dinvk zai

en: There is already an account with that name.
kok@latin: Tea nanvachem khatem adinch asa

en: You must choose a valid parent account.
kok@latin: tuvem void voddilachem khatem venchunk zai

en: You must select an account type.
kok@latin: tuvem khateacho prokar venchunk zai

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
kok@latin: Venchlelem khatem venchlelea voddila kodde zullna

en: You must choose a commodity.
kok@latin: tuvem mhal venchunk zai

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
kok@latin: tuvem void ugoddpachi rok'kom bhorunk zai vo korem soddunk zai

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
kok@latin: Tuvem bodli kelelem khatem venchunk zai vo ugoddpi xirlokechem bhanddvolachem khatem venchunk zai

en: <No name>
kok@latin: <nanv na>

en: Edit Account
kok@latin: khatem sudar

en: (%d) New Accounts
kok@latin: (%d) novim khatim

en: New Account
kok@latin: novem khatem

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
kok@latin: Ekunn Kallachi zodd dhorun upkar korunk Bhandvoll khatem vench

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
kok@latin: Ekunn Kallacho Khorch dhorpak Bhanddvol khatem vench

en: 
    Commodity:
kok@latin: 
    mhal:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
kok@latin: 
    Vattavacho Sonket (ISIN, CUSIP vo toslo):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
kok@latin: 
    Mnemonic (Ticker sonket vo toslo):

en: Select security/currency
kok@latin: Zamin/cholon vench

en: _Security/currency
kok@latin: _ Zamin/cholon

en: Select security
kok@latin: Sugurponn vench

en: Select currency
kok@latin: Cholon vench

en: Cu_rrency
kok@latin: Cholon

en: Currency
kok@latin: cholon

en: Use local time
kok@latin: thollavo vell vapor

en: Edit currency
kok@latin: cholon sudar

en: Currency Information
kok@latin: Cholonachi mhaiti

en: Edit security
kok@latin: Sugurponn sudar

en: New security
kok@latin: novi zamin

en: Security Information
kok@latin: Zaminichi mhaiti

en: You may not create a new national currency.
kok@latin: tuvem novi raxttrio cholon rochum noie

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
kok@latin: %s ek rakhiv mhalacho prokar. Dusrem kitem vapor

en: That commodity already exists.
kok@latin: mhal adinch protiokxant asa

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
kok@latin: Tuvem rito naslolo mhal " purem nanv", " sonket/mottve sobd", ani "prokar" bhorunk zai

en: All files
kok@latin: sorv faili

en: _Close
kok@latin: Bond kor

en: Reset defaults
kok@latin: Defaults portun bosoi

en: Reset all values to their defaults.
kok@latin: Sogllem mol defaultsancher portun bosoi

en: Page
kok@latin: Pan

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
kok@latin: Zodd%sPagar%sKor akarop

en: Clear
kok@latin: nivoll kor

en: You must provide a name for this Tax Table.
kok@latin: hea kora toktteak ek nanv purvonn korunk zai

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
kok@latin: hea korachea toktteak ek ekmev nanv purvonn korunk zai. Tuji nivodd "%s" adinch vaporant asa

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
kok@latin: Ttokevari rok'kom -100 ani 100 modem asunk zai

en: You must choose a Tax Account.
kok@latin: tuvem korachem khatem venchunk zai

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
kok@latin: Koracho toktto "%s" vaporant asa. Tujean to dosovnk zaina

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
kok@latin: Tujean korachea toktteantli nimanni nondnni kaddunk zaina. Tuka toxem korunk zai zalear koracho toktto dosovnk proiotn kor.

en: Are you sure you want to delete this entry?
kok@latin: tuka khorench hi nondni dosovnk zai?

en: Show the income and expense accounts
kok@latin: Zodd ani khorch khatim dakhoi

en: Error
kok@latin: chuk

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
kok@latin: Vrut: Hobutanv xokio korunk sangnnem sthapunk zai

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
kok@latin: tuvem ek khatem bodli korunk,khoim savn vo khoim poriant vo donui, hea vevharak ul'lekhunk zai. Na zalear, tachi nond korpant ievchina

en: You can't transfer from and to the same account!
kok@latin: tuvem teach khatea savn teach khateank bodli korunk zaina

en: The account %s does not allow transactions.
kok@latin: Khateachi %s vevharak porvangi dina

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
kok@latin: Tujean cholon naslelea khateantlean bodli korunk zaina. "hanga savn" ani "hangasor"khatim portim korunk ani"rok'kom" nhoikar korunk proiotn kor

en: You must enter a valid price.
kok@latin: tuvem ek void mol bhorunk zai

en: You must enter a valid 'to' amount.
kok@latin: tuvem ek void rok'kom 'hantunt' bhorunk zai

en: You must enter an amount to transfer.
kok@latin: Bodli korunk ek rok'kom bhorunk zai

en: Credit Account
kok@latin: zomo rok'komechem khatem

en: Debit Account
kok@latin: dennem khatem

en: Transfer From
kok@latin: hanga savn bodli

en: Transfer To
kok@latin: hanga bodli

en: Debit Amount
kok@latin: Dennem rok'kom

en: Remember and don't _ask me again.
kok@latin: ugddas dhor ani mhaka porot vicharnaka

en: Don't _tell me again.
kok@latin: mhaka porot sangnaka

en: Remember and don't ask me again this _session.
kok@latin: hea sotra vixim ugddas dhor ani mhaka porot vicharnaka

en: Don't tell me again this _session.
kok@latin: hea sotra vixim mhaka porot vicharnaka

en: The selected amount cannot be cleared.
kok@latin: Venchleli rok'kom nivllavnk zaina

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
kok@latin: Ekmev pormonnem futall nivllavnk zaina. Bhov sombhov sampoddleat

en: Save file automatically?
kok@latin: Fail apoap samballum?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
kok@latin[0]: Tuji mhaitechi fail hard diskant samballunk tujim bodlopam samballpak gorjechem. GnuCash hantunt ek sobhavgunn asa apoap fail samballunk dor %d minttak, zoxe porim tuvem dor vella "Samball" butanv damlea bhaxen
    
    Tujean vellachi ontor bodlum ieta vo ho sobhavgunn Sudar->Posonti->Sadharonn->Apoap vellachem ontor samballop bond korum ieta.
    
    Tuji fail apoap samballpachi?
kok@latin[1]: Tuji mhaitechi fail hard diskant samballunk tujim bodlopam samballpak gorjechem. GnuCash hantunt ek sobhavgunn asa apoap fail samballunk dor %d minttak, zoxe porim tuvem dor vella "Samball" butanv damlea bhaxen
    
    Tujean vellachi ontor bodlum ieta vo ho sobhavgunn Sudar->Posonti->Sadharonn->Apoap vellachem ontor samballop bond korum ieta.
    
    Tuji fail apoap samballpachi?

en: _Yes, this time
kok@latin: _Hoi, hea vogtar

en: Yes, _always
kok@latin: Hoi,sodam

en: No, n_ever
kok@latin: Na, Ken'nach na

en: _No, not this time
kok@latin: Na, hea vellar nhoi

en: Calendar
kok@latin: Ponchang

en: 12 months
kok@latin: 12 mhoine

en: 6 months
kok@latin: 6 mhoine

en: 4 months
kok@latin: 4 mhoine

en: 3 months
kok@latin: 3 mhoine

en: 2 months
kok@latin: 2 mhoine

en: 1 month
kok@latin: 1 mhoino

en: Date:
kok@latin: Tarikh:

en: Frequency
kok@latin: Kitlea ontorachem

en: (unnamed)
kok@latin: (onamik)

en: _Import
kok@latin: aiat

en: Import
kok@latin: aiat

en: _Save
kok@latin: samball

en: Save
kok@latin: samball

en: _Export
kok@latin: Niriat

en: (null)
kok@latin: (nul'l)

en: No suitable backend was found for %s.
kok@latin: %s haka favo so fattloxevott mellunk na

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
kok@latin: URL %s hea avrut'techea GnuCash thavn palov na

en: Can't parse the URL %s.
kok@latin: URL %s foddnixi korunk zaina

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
kok@latin: %s haka zoddnni zaina. Iezman, vaporpeananv vo GupitUtor chukichem aslem

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
kok@latin: %s haka zoddni korunk zaina. zoddni xenddli, mhaiti dhaddunk zomunk na

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
kok@latin: Hi fail/URL novea GnuCash avrut'te thavn ailele bhaxen dista. Tuvem hea mhaiti sangata kam korpaktuji GnuCash avrut'ti xrenni vadd korunk zai.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
kok@latin: Mhaitikox %s protiokxant na so dista. Tuka to rochunk zai?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
kok@latin: GnuCash haka %s talem ghenvk zanvk na. Ti mhaitikox ghoddiek dusro vaporpi vaporta astolo, jea babtint tuvem mhaitikox ugddunk favna. Tuka mhaitikox ugoddpak kam chalu dovrunk zai?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
kok@latin: GnuCash haka %s talem ghenvk zanvk na. Ti mhaitikox ghoddiek dusro vaporpi vaporta astolo jea bbtint tuvem mhaitikox aiat korunk favna. Tuka mhaitikox aiat korpak kam chalu dovrunk zai?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
kok@latin: GnuCash haka %s talem ghenvk zanvk na. Ti mhaitikox ghoddienk dusro vaporpi vaporta astolo jea babtint tuvem mhaitikox samballunkfavna. Tuka mhaitikox samballpachem kam chalu dovrunk zai?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
kok@latin: GnuCash haka %s talem ghenvk zanvk na. To maheti kox anyeka vaparpea thavn vaparar asa asyet, tea sondhorbhar tuvem maheiti kox niryat korunk nhoi. Mhaiti Kox niryat korcheant tuka fuddem vochonk zai?

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
kok@latin: Fail/URL %s hantunt GnuCash mhaitecho aspav na vo mhaiti bhroxtt zalea

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
kok@latin: URL %skichohachea serverak ek chukicho onnbhov zalo vo ek vaitt vo bhroxtt mhaiti adoll'lli

en: You do not have permission to access %s.
kok@latin: %s hantunt proves korunk tuka porvangi na

en: An error occurred while processing %s.
kok@latin: %s prokria kortana chuk zali.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
kok@latin: Fail vachtana chuk zali. Tuka fuddem vochunk zai?

en: There was an error parsing the file %s.
kok@latin: Failichi foddnnixi %skortana chuk zali

en: The file %s is empty.
kok@latin: %s fail rikami asa

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
kok@latin: Fail pornnea avrut'techea GnuCash zavn asa. Tuka fuddem vochonk zai?

en: The file type of file %s is unknown.
kok@latin: %s failicho prokar onvollkhi asa

en: Could not make a backup of the file %s
kok@latin: %s failichem zada talik korunk zalem na

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
kok@latin: %s fail boronvk zavnk na.Tuka hi fail borovnk porvangi asa zakear topas ani ti rochunk favoso zago asa zalear

en: No read permission to read from file %s.
kok@latin: %s savnfail vachunk vachpachi porvangi na

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
kok@latin: Tum samballunk proiotn kortalo
    %s
    vo eka upmargdorxikent. Haka porvangina kiteak%s ti margdorxika bhitorlea vaporpak rakhiv asa.
    
    Vegllea margdorxikent proiotn kor

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
kok@latin: Ho mhaiti kox GnuCash hachea pornnea avrut'tintlo.Tachi xrenni chalont avrutentvaddovnk OK vench. Fokot vachpa khatir tem rod'd khunnai.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
kok@latin: haitekox eka novea GnuCasha vrutentlo vrutantlo asa. He avrutek fokot vachunk zata punn samballunk xokna. Tika fokot vachpak khunnavpant Fail->Oxi samballkori poriant, punn thoddi mhaiti pornnea avrutint ghoddiek borovpant luskonn zavnk xokta

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
kok@latin: SQ mhaitikox dusre vaporpeanchea vaprant asa, ani tachi xrenni vaddovp korunk zaina tannim logoff kelea xivai. sodheak her vaporpi naslear, dostavez polle koxe porim humkollttelim login sotram nivllavpak zata tea vixim.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
kok@latin: GnuCash ek purnn mhotvachi porikxa korunk xoklina tantunt kompivtorachi chuk "libdbi"vachnaloient asa dekhun. Hem ghoddiek SQL mhaitechea porvangechea chukiche ghoddnnek lagun zalam asot. Odik mhaite khatir polle: https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
kok@latin: Hi fail GnuCash hachea pornnea avrutentli asa ani hea avrutent samballttana tachi xrenni bodolpant ietli. Tuka pornnea avrutentli Gnucashchi samballeli fail ghoddiek vachunk zavchemna( ti "failichi foddnixi kortana chuk" oxem dakhoiteli. Tuka pornni avruti tigovnk zai zalear, samballnastana bhair podd.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
kok@latin: Onvollkhi I/O chuk (%d) ghoddli

en: Save changes to the file?
kok@latin: Failiche bodol samballum?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
kok@latin[0]: Tum saballna zalear, fattle bodol %d minut kaddun uddovpant ietleo
kok@latin[1]: Tum zogoinai tor, pattlea %d minuttanchio bodlavnnio sanddtelio

en: Continue _Without Saving
kok@latin: Samballnastana mukhar voch

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
kok@latin: GnuCash %s haka talem ghevnk ghoddlem na

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
kok@latin: Mhaitikox ghoddiek dusro vaporpi vaporta astolo, jea babtint tuvem mhaitikox ugddunk upkarna. Tuka kitem korunk zai?

en: Open _Read-Only
kok@latin: Fokot vach ugodd

en: Open _Anyway
kok@latin: Koxeim ugtem kor

en: _Quit
kok@latin: Sodd

en: Loading user data…
kok@latin: Vaporpeachi mhaiti load kortam…i

en: Re-saving user data…
kok@latin: 'Vaporpeachi mhaiti porot samballttam…

en: Exporting file…
kok@latin: Fail niriat kortam…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
kok@latin: Fail samballttana chuk ghoddli.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
kok@latin: Mhaitekox fokot vachpak ugto kelo. Tuka to dusrea zagear samballunk zai?

en: <unknown>
kok@latin: <onvollkhichem>

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
kok@latin: Zoddni korchea khatir vaparpea nanv ani gupit utor bhor: %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
kok@latin: Bodol apoap%u sekondamni samballpant ietleo

en: Save changes to file %s before closing?
kok@latin: %s bond korchea poilim failiche bodol samballum?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
kok@latin: Tum samballna zalear fattle bodol %d voram ani %d minut kaddun uddovpant ietleo

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
kok@latin: Tum samballna zalear fattle% dis ani %d voram savn kaddun uddovpant ietlem

en: Close _Without Saving
kok@latin: samballnastana bond kor

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
kok@latin: (fokot vach)

en: Unsaved Book
kok@latin: samballnaslelem pustok

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
kok@latin: Fail %s ugti kelea. %s

en: Unable to save to database.
kok@latin: mhaitikoxant samballunk zaina

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
kok@latin: mhaiti koxant samballunk zaina. Pustok fokt vachunk zata oxem khunnailam

en: Book Options
kok@latin: pustok poriai

en: Select All
kok@latin: sogllem vench

en: Select all accounts.
kok@latin: sorv khatim vench

en: Clear All
kok@latin: sorv nivoll kor

en: Clear the selection and unselect all accounts.
kok@latin: vinchlelem nivoll kor ani sogllim khatim venchpantli kadd

en: Select Children
kok@latin: bhurgeank vinch

en: Select all descendents of selected account.
kok@latin: Venchlelea khateant sogllea sontotik vench

en: Select Default
kok@latin: default vench

en: Select the default account selection.
kok@latin: default khateachem venchop vench

en: Show Hidden Accounts
kok@latin: liplelim khatim dakhoi

en: Show accounts that have been marked hidden.
kok@latin: Khunnailelim liplelim khatim dakhoi

en: Select all entries.
kok@latin: sorv nondnneo vench

en: Clear the selection and unselect all entries.
kok@latin: Venchop nivoll kor ani soglleo nondnneo venchpantleo kadd

en: Select the default selection.
kok@latin: Default venchop vench

en: Clear any selected image file.
kok@latin: khoinchi-i venchleli protimachi fail nivoll kor

en: Select image
kok@latin: protima vinch

en: Select an image file.
kok@latin: protima fail vench

en: Start of this quarter
kok@latin: hea tin mhoineache survatek

en: Start of this accounting period
kok@latin: Hea hixobachea kallache survatek

en: Start of previous accounting period
kok@latin: adlea hixobachea kallachea survatek

en: End of this quarter
kok@latin: hea tin mhoineache akhrek

en: End of this accounting period
kok@latin: Hea hixobachea kallachea akhrek

en: End of previous accounting period
kok@latin: adlea hixobachea kalla akhrek

en: _Custom
kok@latin: chalintlem

en: Loading…
kok@latin: load kortam.…

en: never
kok@latin: ken'nach na

en: New top level account
kok@latin: Novem voiilea thorachem khatem

en: Account Name
kok@latin: khatea nanv

en: Commodity
kok@latin: Mhal

en: Account Code
kok@latin: Khatea sonket

en: Last Num
kok@latin: nimanno ankddo

en: Present
kok@latin: hajir

en: Present (Report)
kok@latin: Hajiri(vako)

en: Balance (Report)
kok@latin: xirlok(vako)

en: Balance (Period)
kok@latin: xirlok (kall)

en: Cleared (Report)
kok@latin: Nivoll kelam (vako)

en: Reconciled (Report)
kok@latin: Zulloilelem (vako)

en: Last Reconcile Date
kok@latin: nimannea zulloileleachi tarikh

en: Future Minimum
kok@latin: fuddlem unneant unnem

en: Future Minimum (Report)
kok@latin: fuddlem unneant unnem (vako)

en: Total (Report)
kok@latin: Beriz(vako)

en: Total (Period)
kok@latin: Beriz (kall)

en: Account Color
kok@latin: Khateacho rong

en: Tax Info
kok@latin: Korachi mhaiti

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
kok@latin: Hajir(%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
kok@latin: xirlok(%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
kok@latin: Nivoll kelam (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
kok@latin: Zulloilelem (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
kok@latin: fuddlem unneantlem unnem (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
kok@latin: Beriz(%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
kok@latin: %s savn gall

en: Namespace
kok@latin: Nanvazago

en: Print Name
kok@latin: Chhap'pachem nanv

en: Display symbol
kok@latin: Nixanni dakhol kor

en: Unique Name
kok@latin: khaxelem nanv

en: Fraction
kok@latin: tukddo

en: Get Quotes
kok@latin: Utare ghe

en: Source
kok@latin: mull

en: Timezone
kok@latin: vellavibhag

en: Vendor Number
kok@latin: vikpeacho ankddo

en: Address Name
kok@latin: Nameachem nanv

en: Address 1
kok@latin: Namo1

en: Address 2
kok@latin: Namo2

en: Address 3
kok@latin: Namo3

en: Address 4
kok@latin: Namo4

en: Phone
kok@latin: fon

en: E-mail
kok@latin: ettopal

en: Active
kok@latin: Kriaxil

en: Security
kok@latin: Zamin

en: Price
kok@latin: mol

en: Enabled
kok@latin: xokio kelam

en: Last Occur
kok@latin: Nimannem ghoddlelem

en: Next Occur
kok@latin: fuddlem ghoddpachem

en: %s, Total:
kok@latin: %s,ekunn:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
kok@latin: %s, cholona viret mhalachi beriz

en: %s, Grand Total:
kok@latin: %s, Bhovio zomo:

en: Net Assets:
kok@latin: Niv'voll aspot:

en: Profits:
kok@latin: Faido:

en: This is a development version. It may or may not work.
kok@latin: Ho ek vikasit vrutant. To ghoddiek cholot vo na cholot

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
kok@latin: Kompivttoracheo chuki ani her prosn gnucahs-devel@gnucash.org haka kolloi

en: Show GnuCash version
kok@latin: GnuCash vrutant dakhoi

en: Enable extra/development/debugging features.
kok@latin: Odik/vikasache/chuki dakhovpache gunn xokio kor

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
kok@latin: log in korcheak fail kor; hankam default "/tmp/gnucash.trace";zanv ieta "stderr" or "stdout".

en: [datafile]
kok@latin: [mhaitefail]

en: Checking Finance::Quote…
kok@latin: Vrut topasta: Dor…

en: Unable to load Finance::Quote.
kok@latin: Vrut topasta: Dor...

en: Loading data…
kok@latin: Mhaiti bhortam…

en: Do not load the last file opened
kok@latin: nimanne ugoddleli fail load kornaka

en: Last window position and size
kok@latin: Nimanni zonelachi sthiti ani akar

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
kok@latin: Hem bosovp akar ani sthiti zonelachi dakhoita je meren tem nimanne bond korpant ailelem. Ankdde x ani Y asat je unchlea davea zonelachea sarkeachea konxache asat zachea uprant zonelachi rundai ani unchai ieta

en: Search only in active items
kok@latin: Fokot kriaxil nogant sod

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
kok@latin: Kriaxil aslear, fokt 'kriaxil' nog chalont vorgantle sodpant ietle. Na zalear soglle nog chalont vorgantle sodpant ietle.

en: Is tax included in this type of business entry?
kok@latin: Oslea vevarachea prokarant koracho somavex kela?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
kok@latin: Kriaxilant bosoilear , kor defaulta vorvim hea torechea nondnnent somavex korpant ieta. Hem bosovp novim giraikam ani vikpi erans koxem melloitat.

en: Auto pay when posting.
kok@latin: Nond kortana apoap farik kor

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
kok@latin: Nond korchea vellar, apoap proitn kor giraikache dostavez baki adim fuddem poixe farik kelele ani virudh dostavez. Adim fuddem farik korop ani dostavez teach giraikache asunk zai. Virudh dostavez virudh nixanni aslele dostavez. Dekhik eka bilak, giraikache zomo rok'komecheo nondnneo ani nhoikari bilam virudh dostavez mhonnnpant ietat.

en: Enable extra toolbar buttons for business
kok@latin: Odik sadhon pott'ttiche butanv vepara khatir xokio kor

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
kok@latin: Kriaxil aslear, odik sadhon pott'ttiche butanv sadea vepara khatirui dakhovpant ietat.Na zalear te dakhovpant ienant.

en: The invoice report to be used for printing.
kok@latin: Chap'pache khatir bilacho vako

en: The name of the report to be used for invoice printing.
kok@latin: Bil chap'pa khatir vakeache nanvancho vapor

en: Open new invoice in new window
kok@latin: Novea zonelant novem bil ugodd

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
kok@latin: Kriaxil aslear, dor novem il novea zonelant ugoddpant ietlem.Na zalear ek novem bil mukhel zonelant ek vollokh pott'tti mhonn ugoddpant ietlem.

en: Accumulate multiple splits into one
kok@latin: Torekvar futall ekant ektthai

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
kok@latin: Zor hem moll kriaxil aslear, ten'na torekvar nondnneo eka bilantleo jeo teach khateant vetat teo ekoddea futalleant zomo korpant ietleo. Hem moll Nond korpi sonvadant dor bila pormonnem rod'd korpak zata

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
kok@latin: Nond kortana, dostavez baki aslele adinnch farik kelele dennem aslele ani virudh dostave apoap farik korpak proiotn kor. Adim farik kelelem ani dostavez teach vikpeache asunk zai. Virudh dostavez virudh soi aslele dostavez astat. Dekhik eka noganche topxilek, vikpeache zomo rok'komcheo nondnneo ani nhoikari noganchi topxil virudh dostavez somzopant ietat

en: Show bills due reminder at startup
kok@latin: Survatak dennem aslelim noganchi topxilechi ugdddas chitt dakhoi

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
kok@latin: Kriaxil aslear, survatek GnuCash noganchi topxil veginch dennem asat zalear topastelem. Toxem zalear, vaporpeak tem ek ugddas chitticho sonvad bhettoitelem. "vegin" hachi vakhea "Adim fuddem dis|" bosovpant niontronn korpant ieta.Na zalear GnuCash dennem asleleli noganchi topxil topasna.

en: Show bills due within this many days
kok@latin: Zaitea disamni noganchi topxil dennem zateli tem dakhoi

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
kok@latin: Hem moll adim fuddench disanche ankdde jem GnuCash dennem aslelim bilam topastelem tachi vakhea korta. Tachem mol fokt vaporpant ieta zor"Jen'na dennem ten'na kolloi" bosovp kriaxil asa zalear

en: GUID of predefined check format to use
kok@latin: Adinch vakea kelelo GUID soruponn vaporpachem

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
kok@latin: Hem mol adinnch vakhea kelelem topaspachem soruponn vaporpachem dakhoita. Guidacho ankddoek zanna aslelea topasnnechem soruponn zavn asa

en: Which check position to print
kok@latin: Khoinchea chekachem sthan chhap'pachem

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
kok@latin: adinch chhaplele cheks dor pana bhov aslele, hem bosovp khoinnchea sthanacher chhap'pachem tem tharaita. Sombhovachem mol 0,1 ani 2, jem voir, modem ani sokoiil panacher cheksancho sombond dovorta

en: Number of checks to print on the first page.
kok@latin: Poilea panar chhap'pachea cheksancho ankddo

en: Date format to use
kok@latin: Vaporpachem tarkhechem soruponn

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
kok@latin: ho vaporpa khatir purv veakhea kelolem tarkhechem soruponn ankddeanchem jem vaporpak zai

en: Custom date format
kok@latin: chalint tarkhechem soruponn

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
kok@latin: Zor tarkhechem soruponn chalintlea tarkhechea soruponn dakhonvk bosoilam, hem mol ek vad koxem strftime tarikh chhapunk sador korpant ieta. Tem khoincheim void strftime dori asum ieta; chodd mhaite khatir hea soruponachi, stfrtimeche pustikechem "man 3 strftime".pan vach

en: Units in which the custom coordinates are expressed
kok@latin: Chalintle boraborint koxem mhonn'nnem asa te nog

en: Position of payee name
kok@latin: poixe ghevpeache nanvanchi sthiti

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
kok@latin: hea molant chek ghevpeachea chekichea zantunt X,Y somavex asa tem manddavollint ghalta

en: Position of date line
kok@latin: tarkhechea vollichi sthiti

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok@latin: hea molant chek ghevpachea chekichea zantunt X,Y somavex asa tem manddavollint ghalta. Manddavoll davea konxeachea thaeavik chek sthitichi asa

en: Position of check amount in words
kok@latin: chekichea rok'komechim utranchi sthiti

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok@latin: hea molant chekichi boroileli rokkom chekichea survatek manddtta.Manddavoll davea konxachi tharavik cek sthtitchi asta

en: Position of check amount in numbers
kok@latin: chekichea rok'kmechi utranchi anddeanchi sthiti

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok@latin: hea molant chekichea ankddeanchi rok'kom X,Y survatek manddtta. Manddavoll sokoilea davea konxeachea tharavik chek sthitichi asa

en: Position of payee address
kok@latin: Farik korpachea nameachi sthiti

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok@latin: Hea molant X,Y boraborincho aspav asa chekachea farik korpachea nameache vollichea survatak. Borabori sokoilea davea konxant tharavik chekachea sthitinnt asat

en: Position of notes line
kok@latin: Nondnnnehea vollinchi sthiti

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok@latin: Hea molant X,Y boraborincho aspav asa chekachea survatechea vollinchea nondnneancho. Borabori sokoilea davea konxachea tharavik chek sthitint asat

en: Position of memo line
kok@latin: nivedonachea vollichi sthiti

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok@latin: hea molant chekicher X,Y nivedonachea survatechi voll manddtta. Manddavoll sokoilea davea konxea pasun tharavik chek sthtichi asa.

en: Offset for complete check
kok@latin: Purnn topasnne khatir ankri

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok@latin: Hea molant X,Y boraborincho purnn topasnnek aspav asa. Borabori sokoilea davea konxachea tharavik chek sthitint asa

en: Rotation angle
kok@latin: Fericho kon

en: Number of degrees to rotate the check.
kok@latin: Chekacho fero kitle onvx tacho ankddo

en: Position of split's amount in numbers
kok@latin: Futalleachi sthitiche rok'komecho ankddo

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok@latin: Hea molant X,Y boraboriche futalleachea rok'komechea chekichea vollicho aspav asa.Borabori sokoilea davea konxa pasun tharavik chekachea asat

en: Position of split's memo line
kok@latin: Futalleachea nivedonache vollichi sthiti

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok@latin: Hea molant X,Y boraboriche chekachea futalleachea nivedonache vollicho aspav asa. Borabori sokoilea davea konxa pasun tharavik chekachea sthitint asa

en: Position of split's account line
kok@latin: Futalleachea khateachea vollichi sthiti

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok@latin: Hea molant X,Y boraboricho chekachea futalleachea khateachea volliche survatecho aspav asa. Borabori sokoilea davea konxachea tharavik chekachea sthitint asa

en: Print the date format below the date.
kok@latin: tarkhe sokoil tarkhechem soruponn chhap

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
kok@latin: Dor pavtti tarik chhaptana, tarkhechem soruponn rokddench chhap sokoil 8 pont sancho vaprun okxoram Y,M ani D vaprun

en: The default check printing font
kok@latin: default chek cha'pacho okxorsonch

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
kok@latin: chek chhaptana vaporant ailolo default okxor sonch. Hem mol khoinchea tharavik okxor sonch eka chek vornnon failint rod'd korpant ietlem

en: Print '***' before and after text.
kok@latin: '***' utarea adim ani uprant chhap

en: Show currencies in this dialog
kok@latin: hea sonvadontlm cholon dakhoi

en: Last pathname used
kok@latin: nimannem vaporlelem vatte nanv

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
kok@latin: hea mollant nimanne vatte nanv hea zonelant vaporplam tacho aspav asa. Tem survatechem failichem nanv/vattenanv fuddlea vellar jen'na zonel ugoddtta ten'na vporant ietlem

en: Window geometry
kok@latin: zonelachem rekhagonnit

en: The position of paned window when it was last closed.
kok@latin: Kanchechea zonelachi sthiti jen'na tem nimanne bond kelelem

en: Position of the horizontal pane divider.
kok@latin: Sopatt harso bagovpichi sthiti

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
kok@latin: Hembosovp chalont vorgant soglle nog sodche vo na tem dakhoita, vo fokt 'kriaxil' nog chalont vorgant

en: Position of the vertical pane divider.
kok@latin: ubea harxeachea bagovpachi sthiti

en: Show the new user window
kok@latin: fuddlo zonelacho vaporpi dakhoi

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
kok@latin: Kriaxil aslear, novo zonelacho vaporpi dakhovpant ietlo. Na zalear tem dakhovpant ievchemna

en: New hierarchy window on "New File"
kok@latin: "Novea Failint" novea kromporomporachem zonel

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
kok@latin: Kriaxil kelear, "novi kromporompora" chem zonel dakhovpant ietlem jen'na "Novi fail"hichi nogachi volleri venchtoch. Na zalear ti dakhovpant ievchina

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
kok@latin: 'Novea sod' ant default zor hea nogachea ankddeam poros unnem porot korpant ailear

en: Enable SKIP transaction action
kok@latin: Vevharachem kario TALLPACHEM xokio kor

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
kok@latin: vevharachem kario vevhar zullovpeant TALL. Kriaxil kelear, ek vevhar zache boreantle zullovpache gunn holdduvea vibhagant asat(Apoap-ZODD voir punn Apopa-NIVLLAIL humbra sokoil) defaulta vorvim tallpannt ietlem

en: Enable UPDATE match action
kok@latin: AICHE TARKHENT KOROP zullovnnechem kario xokio kor

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
kok@latin: AICHE TARKHENT KOR ANI ZULLOI kario vevharantlea zullovnneant xokio kor. Xokio kelear, ek vevhar zache boreantle zullovnneche gunn Apoa-NIVLLAI humbrea voir asa ani zaka veglli tarikh asa vo rok'kom ji protiokxantlea vevharant zullna to protiokxantlo vevhar aiche tarkhhent korpant ietlo ani defaulta vorvim nivllavpant ietlo

en: Use bayesian matching
kok@latin: bayesian zullovp vapor

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
kok@latin: Protiokxantlea vevharank aiat kelele vevhar zulloiitana bayesan zullovp xokio korta. Na zalear ek unnem krutrim nemant adarleli zullovpi oddot vaporpant ietli

en: Minimum score to be displayed
kok@latin: unneant unnem gunn dakhol korpache

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
kok@latin: Hem moll unneant unnem zullovnneche gunn eka tankichea zullovnne vevharak zullovnne vollerint dakhovkuch zai

en: Add matching transactions below this score
kok@latin: hea gunnak zullovnneche vevhar zodd

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
kok@latin: Hem moll humbro tharaita zache sokoil ek zullovnnecho vevhar apoap zodd pant ietlo. Ek vevhar zacho boreantlo boro gunn tambddea vibhagant asa (unneant unnem gunna sokkoil punn Zodd zullovnnechea sokoil vo soman) to GnuCash failint apoap zoddpant ietlo

en: Clear matching transactions above this score
kok@latin: hea gunna voir zullovpi vevhar nivllai

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
kok@latin: Hem moll humbro tharaita zache voir ek zullovpi vevhar defaulta vorvim nivllavpant ieta. Ek vevhar zacho boreantlo boro gunn pachvea vibhagant asa ( Nivllapai humbrea voir vo soman) to defaulta vorvim nivllavpant ietlo

en: Maximum ATM fee amount in your area
kok@latin: tujea vattarant choddant chodd ATM xulk

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
kok@latin: Hem moll tharaita odik xulk zo hixeobant ghevpant ieta jen'na zulloilele vevhar aiat korpant ietat. Thoddea vepari zageanchea ATMant (je vrut sonvstheche nastat) te sovlotinchea dukanacher sthap'pant ietat. He ATM aplo xilk nitt rok'koment zoddttat vegllo vevhar dakhovche suvater vo tujea mhoineachea benkechea xulkant zoddttat. Dekhi, tuvem zor 100$ kaddlear, ani tuka 101,50 odik ontor hixeobacho xulk lagu korpant ieta. Tuvem zor hatamnim 100$ nond kelear, rok'kom zullchi na. Hem tuvem choddant chodd xulk tujea vattarant asa taka bosovnkzai (thollavea cho lonachea nogant) jea vorvim vevhar zulllla mhonn mandpant ietlem

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
kok@latin: novo mhal apoap roch

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
kok@latin: Novea mhalachem apoap rochop xokio korta zor khoinchoi onvollkhi mhal aiat kortana adolltta. Na zalear vaporpeak dor onvollkhi mhala khatir kitem korunk zai tem vicharpant ietlem.

en: Default QIF transaction status
kok@latin: default QIF vevhara sthiti

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
kok@latin: QIF vevharachi dafault sthiti jen'na QIF failint tharavnk na

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
kok@latin: QIF failint jen'na sthiti tharavnk na, te vevhar zull'lleat mhonn khunnavpant ietat

en: Show documentation
kok@latin: dostovez korop dakhoi

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
kok@latin: Thoddim dostovezam dakhoi-Fokot QIF hantlim aiat mozotichim panam

en: Pre-select cleared transactions
kok@latin: nivllailele adinch venchlele vevhar

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
kok@latin: Kriaxil kelear, soglle vevhar nondpott'ttent nivllailear mhonn khunnaileat mhonn distele zulloilelea sonvadachea venchpant. Na zalear khoinchoch vevhar survatek venchpant ievcho na

en: Prompt for interest charges
kok@latin: jurachea nondnnek suchovnni kor

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
kok@latin: Ek khateachea zullovnne adim jem jur laita vo dita, vaporpeak ek vevhar nond korunk suchoi tea jurachea lavpak vo divpak. Sodheak fokt Bank, Credit, Mutual, Aspot, Iennem, Dennem runn khateank xokio kelam

en: Prompt for credit card payment
kok@latin: credit card farik korpak suchoi

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
kok@latin: kriaxil kelear,credit cardachem khatem zulloilea uprant, vaporpeak ek credit cardachem farik korpachi nondnni korunksuchoi. Na zalear oxem korunk vaporpeak suchoinaka

en: Always reconcile to today
kok@latin: Sodanch aizuch zulloi

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
kok@latin: Kriaxil kelear, sodanch zullovpacho sonvad ugodd nivedonache tarkhhek aichi tarikh vaprun, adlea zullovnnecho vichar kornastana.

en: Set the "auto create" flag by default
kok@latin: "apoap roch"bavtto defaulta vorvim bosoi

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
kok@latin: Kriaxil aslear, khoincoi novo vevharak aplo 'apoap roch' bavtto defaulta vorvim kriaxil korx=cho poddtta. Vaporpeachean ho bavtto vevharachea rochpant bodlum eta vo usram tharavik vevhar sudravn

en: How many days in advance to notify the user.
kok@latin: vaporpeak kitlea disam adim kollit korunk zai?

en: Set the "notify" flag by default
kok@latin: "kollit kor" defaulta vorvim bosoi

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
kok@latin: Kriaxil aslear, khoinchoi novo rochlolo vevharak aplo 'kolloi' bavtto defaulta vorvim astolo. Vaporpeachean to bodlumieta vevhar rochtana, vo usram tharavik vevharacho sudar korun. Hea bosovpak fokt ek orth asta zor apoap rochpachem bosovp kriaxil aslear

en: How many days in advance to remind the user.
kok@latin: vaporpeak kitlea dis adim ugddas korunk zai?

en: The next tip to show.
kok@latin: dakhovpacho fuddlo sulus

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
kok@latin: "Disaco sulus" GnuCash suru zatana dakhoi

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
kok@latin: GnuCash survat zatana "Disacho sulus"xokio zata. Zor kriaxil aslear,sonvad dakhovpant ieta. Na zalear tem dakhovpant iena

en: Save window sizes and locations
kok@latin: zonelache akar ani stholl samball

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
kok@latin: Kriaxil aslearm akar ani sthol sonvadachea dor zonelachem samballpant ietlem jen'na tem ond korpant ieta. Akar ani stholl zonelachea saranvxan=tlem ugddant urtelem jen'na tum GnuCash soddun dita. Na zalear akar samballpant ieche nant

en: Character to use as separator between account names
kok@latin: khatea nanvam modem veggllavpak okxor vapor

en: Compress the data file
kok@latin: mhaiti fail dam

en: Enables file compression when writing the data file.
kok@latin: mhaite failichem damop xokio korta jen'na mhaite fail borovpant ieta

en: Show auto-save explanation
kok@latin: apoap somjikai samballop dakhoi

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
kok@latin: Kriaxil kelear, GnuCash poilech pavtti apoap sobhavgunnachi somzonni sobhavgunn survat zata ten'na dita. Na zaleat odhik somzonni divpant iena.

en: Auto-save time interval
kok@latin: apoap samballpacho modheantoracho vell

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
kok@latin: Samballpa poriant minttacho ankddo jen'na mhaiti harddiskacher suru zatli.Xunio aslear, samballop apoap zavchemna

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
kok@latin: Vellantlo bhair sorop xokio "bond korpant bodol samball" prosnant kor

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
kok@latin: Xokio kelear, "bondkorpant Save changes on closing

en: Time to wait for answer
kok@latin: Zobab divpak ravpacho vell

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
kok@latin: Kigtle sekond ravpachem prosnachem zonel bond korche poilim ani bodol apoap samballpant ietle

en: Display negative amounts in red
kok@latin: Nhoikari rok'kom tambddean dakhoi

en: Automatically insert a decimal point
kok@latin: doxoman tibo apoap xirkottai

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
kok@latin: Kriaxil aslear,GnuCash apoap ek doxoman tibo molant xirkottaitolem je te nastna nond keleat. Na zalear GnuCash nond kelele ankdde bodolchem na

en: Number of automatic decimal places
kok@latin: Apoap doxoman suvateche ankdde

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
kok@latin: Hem moll apoap doxomanacheo suvato jeo bhorpant ietleo tem tharaita

en: Do not create log/backup files.
kok@latin: Log/zada talik faili rochnaka

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
kok@latin: Hem bosovp tharaita ponnea log/zada talik failinchem kitem korunk zai tachem. "sodamkall"mhonnche ponneo faili dovor. "ken'nach na"mhonnche pornneo faili/zada talikdovorpant aileat. Dor vella tum samball korta, failicheo pornneo avruti kaddpant ietat. "dis" mhonnche pornneo faili zaiteach disank dovor. Kitle dis tem 'sugur dovor dis' hache chavient vakhea kelea.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
kok@latin: Pornne log/zada talik faili hea zaitea disamni (0=ken'nach na) dosoi

en: Do not delete log/backup files.
kok@latin: log/zada talik faili dosoinaka

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
kok@latin: Hea disam uprant pornneo nondnneo/zada talik dosoi (0 =ken'nach na)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
kok@latin: Hem bosovp kitlea disam uprant pornneo nondnneo/zada talikecheo faili dosoitelem tem tharaita (0=ken'nach na)

en: Don't sign reverse any accounts.
kok@latin: khoincheach khateachea fattlean soi kornaka

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
kok@latin: Hem bosovp omkea khateank tanchi urleli rok'kom nixannent bodlop korunk porvangi dita hoikari savn nhoikari hantunt vo urfattem. "zodd-khorch"bosovp vaporpeank asa zankam nhoikari khorch ani hoikari zodd pollovnk zai. "zomo rok'kom" bosovp vaporpeank zankam urleli rok'kom khateacho khorchachi rok'kom/zomo rok'komachi sthiti pollovnk zai."khoinchench na"bosovp khoincheach urlelea rok'komechi nixanni urfatti korna

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
kok@latin: Hangachea urlelea rok'kmek fattlean soi kor: Credit card, divpachem, dennem,bhandvoll ani zodd

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
kok@latin: Zodd ani khorchachea khateanchea rok'komek fattlean soi kor

en: Use account colors in the account hierarchy
kok@latin: khateachea kromporomporent khateache rong vapor

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
kok@latin: Kriaxil aslear kromporompora khatem rongoiitelem khateacho chalintlo rong vaprun bosoilolo aslear. Hem ek pollovpachi mozot koxi seva korunk pavtelem khateanchi vollokh rokddi korunk

en: Use account colors in the tabs of open account registers
kok@latin: Ugoddlea khateanchea nondpott'ttint khateanche rong vapor

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
kok@latin: Kriaxil aslear khateachi nond pott'ttecheo vollokhpott'tteo rongovpant ietleo chalinto rong vaprun zor bosoilolo aslear. Hem ek pollovpak mozotichem zatlem khateanchi vollokh rokddi korunk

en: Use formal account labels
kok@latin: onupcharik hixobacheo khunne chitti vapor

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
kok@latin: Kriaxil kelear, onupcharik hixobacheo khunnechitti "iennem" and "devem" podd'deacher mollam dakhovpak vaporpant ietlem. Na zalear onupcharit khune chitti zoxem choddoi/denvoi, "Nihdi bhitor "/ "Nihdi bhair",tadi vaporpant ietlem

en: Show close buttons on notebook tabs
kok@latin: nondpustokatlea khunnechittint bond kelele butanv dakhoi

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
kok@latin: Kriaxil kelear, ek "Bond kor" butanv khoinchea nond pustokar zo bond korum ieta thoim dakhovpant ieta.Na zalear, toslo butanv khunnechittint dakhovpat ieta. Hea bosovpachi porva kornastana , pana bondkorum ietat "bond kor" vollerichea noga torfen butanv zo upkornnache kanddient asa

en: Width of notebook tabs
kok@latin: nondpustokachea khunnechittichi rundai

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
kok@latin: hi chavi noondpustokachea khunnechittichi choddant chodd rundai tharaita. Khunnechittint mozkur lamb aslear hea mola poros ( porikxa sadharonn asa) ten'na khunne chittik modlem katrop astelem ani dirgvortullant bodolpant ietlem

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
kok@latin: Novean rochlelea sorv khateank thollavem cholonachi pod'dot vapor

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
kok@latin: Hembosovp nove khateam khatir default cholon bosovpaachem mull niontronn korta. "stholl" bosoilear GnuCash default cholon porot melloitelem vaporpachea thollavea bosovpantlean."her" bosoilear GnuCash tharailolem bosovp vaportelem cholonachea her chavie vorvim.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
kok@latin: Novean rochlelea sorv khateank suchit cholon vapor

en: Default currency for new accounts
kok@latin: novea khatea khatir default cholon

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
kok@latin: Hem bosovp tharaita novea khateank vaporleli default cholon zor cholonachi-nivodd "her" bosovp kelear, Hea mollant tin okxoram ISO 4217 sonket eka cholon khatir aspav asunk zai (dekhik USD, GBP, RUB)

en: Use 24 hour time format
kok@latin: 24 voram soruponn vapor

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
kok@latin: Kriaxil aslear, 24 voram vella pod'dot vapor. Na tor 12 voram vella pod'dot vapor.

en: Date format choice
kok@latin: tarkhechea soruponnachi nivodd

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
kok@latin: Hem bosovp GnuCash hacheo tarkho koxeo dakhol kortat tach inivodd korta. Sombhovik mola hea bosovpak asat "stholl" iontronnachea sthollachem bosovp vaprunk, "ce" Continenetal Europe xoilichea tarkhank,"iso" ISO 8601 promannit tarkhank, "uk" United Kingdom xoilichea tarkhank ani "us" United State xoilichea tarkhank

en: In the current calendar year
kok@latin: Hea chalont ponchangachea vorsant

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
kok@latin: Jeo tarkho vorsa viret bhorpant ietat teo purnn korunk zatat jea vorvim teo chalont ponchangachea vorsant asteleo vo chalont taKhek boglek astoleo eka haltelea zonelant zachi survat ek tharavik mhoineacha ankddeant vellant porteo astat.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
kok@latin: Gosortelea 12 mhoineachea zonelant manddavollintlea mhoineachea ankddeant chalont mhoineant

en: Maximum number of months to go back.
kok@latin: pattim vochunk choddant chodd mhoineacho ankddo

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
kok@latin: Tarkho purnn korpant ietleo jea vorvim teo chalont tarkhek lagim asat. Choddant chodd mhoine nond korat fattim vellant vochunk tarkho purnn kortana

en: Show splash screen
kok@latin: xitoddeachol podd'do dakhoi

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
kok@latin: Kriaxil aslear, ek xitoddeacho podd'ddo survatek dakhovpant ietlo. Na zalear xitoddeacho poddo dakhol zavchona

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
kok@latin: nond pustokache vollokh pott'tti zonelachea voir dakhoi

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
kok@latin: hem bosovp deg tharaita zoim vollokh pott'tteo pana halovpak nond pustokant chitartat. Sombhovik mollam asat:"voir" "davean", "sokoil" ani "ujvean". Defaulta vorvim "voir"

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
kok@latin: nond pustokache vollokh pott'tti zonelachea sokoil dakhoi

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
kok@latin: nondpustokachevollokh pott'tti zonelachea davean dakhoi

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
kok@latin: nond pustokache vollokh pott'tti zonelachea uzvean dakhoi

en: Display the summary bar at the top of the page.
kok@latin: Saranvx kanddi panachea voir dakhoi

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
kok@latin: hem bosovp deg tharaita zoim sonkxepachi kanni vividh panak chitravpant ieta. Sombhovik molam asat: "voir" ani "sokoil". Defaultant"sokoil" zata

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
kok@latin: Saranvx kanddi panachea sokoil dakhoi

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
kok@latin: Vollokh pott'tti bond korop mhonnche chodd halim bhett dilelea vollokh pott'tte kodden halop

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
kok@latin: Kriaxil aslear, ek vollkh pott'tti bond korop chodd halinchea vollkh pott'ttek bhett dilea thoim halta. Na zalear ek vollkh pott'tti bond koropek vollokh pott'tti davean halop

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
kok@latin: Pustokacho poriai bosoi novea failink futall vaprunk"kria" moll "Ankddo" haka nondpott'ttentlea mollant/ vakeant

en: "Enter" key moves to bottom of register
kok@latin: "bhor" chavi nondpott'ttint sokoil halta

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
kok@latin: Kriaxil kelear,nond damlea, chavi nondpott'ttechea sokoil halteli.Na zalear nond chavi damlear, chavi fuddlea vevharachea vollint halteli

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
kok@latin: Bhorvonne vellar khateanchi volleri vo kario apoap choddoi

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
kok@latin: Jen'na smrutintlo vevhar apoap bhorpant ieta Bodlechea mollant hal

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
kok@latin: Kriaxil aslear, ten'na uprantlea ek smrutintlo vevhar apoap bhorpant ieta, cursor Stholantor mollant haltolo. Kriaxil naslear, tem molachea mollant talltta

en: Create a new window for each new register
kok@latin: dor novea nonpott'ttek ek novel zonel roch

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
kok@latin: Kriaxil asler, dor novi nondpott'tti eka novea zonelant ugoddpant ietli.Na zalear dor novi nondpott'tti mukhel zonelant ek vollokh pott'tti mhonn ugoddpant ietli

en: Color all lines of a transaction the same
kok@latin: vevharachea sorv vollink toch rong di

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
kok@latin: Kriaxil aslear, soglleo volli jeo ek ekoddo vevhar ghoddttat teo toch rong fattbhuienk vaportat.Na zalear fattbhuinche rong dor vollint ek soddun astat

en: Show horizontal borders in a register
kok@latin: nondpott'ttint addveo dego dakhoi

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
kok@latin: Eke nond pott'ttent addveo dego range modem dakhoi.Kriaxil aslear deg khonna modli ek zodd vollint dakhovpant ieta. Na zalear khonna modli deg khunnavpant iena

en: Show vertical borders in a register
kok@latin: nondpott'ttent ubio dego dakhoi

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
kok@latin: Eke nondpott'ttent khonna modi ubio dego dakhoi. Kriaxil aslear, khonna modli deg eka zodd vollint dakhovpant ietli.Na zalear khonna modli deg khunnavpant iena

en: All transactions are expanded to show all splits.
kok@latin: sorv vevhar sorv futall dahkonvk vistarit keleat

en: Only display leaf account names.
kok@latin: fokot panachea khateachim nanvam dakhol kor

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
kok@latin: Fokot panachea khateanchim nanvam dakhoi nondpott'ttent ani khateachea venchlelea avchit dispant. Default vagnnuk purem nanv, hixobachea zhaddachi vattecho aspav zavn asa. Hi nivodd kriaxil korp mhonnche tum ekmev panachim nanvam vaporta

en: Show the entered and reconcile dates
kok@latin: Nond keleleo ani zulloileleo tarkho dakhoi

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
kok@latin: Ken'na vevhar nond kelolo ti tarikh nond kelelea tarkhe sokoil ani zulloilelea futallachea ranke sokoil dakhoi

en: Show entered and reconciled dates on selection
kok@latin: Venchlea uprant nond keleleo ani zulloilelo tarkho dakhoi

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
kok@latin: Nond keleli tarikh ani zulloileli tarikh vevhar venchtoch dakhoi

en: Show the calendar buttons
kok@latin: Ponnchangache butanv dakhoi

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
kok@latin: Ponchangache butanv, Rod'dkor, Aiz ani vench dakhoi

en: Move the selection to the blank split on expand
kok@latin: Venchop korea futallent vistar kelea uprant haloi

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
kok@latin: Jen'na vevhar vistarit korpant ieta ten'na hem korea futalla kodden haltolem

en: Number of transactions to show in a register.
kok@latin: Eka nondpott'ttent vevharache ankdde dakhoi

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
kok@latin: Itle vevhar nondpott'ttent dahkoi.Xunio mol mhullear sorv vevhar dahkoi

en: Number of characters for auto complete.
kok@latin: Apoap purnn hantunt okxoranche ankdde dakhoi

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
kok@latin: Apoap vornnon, nondnneo ani nivedonachim mollam suru zavche poilim hem okxorache ankdde bosoita

en: Create a new window for each new report
kok@latin: dor novea niallak ek novem zonel ugodd

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
kok@latin: Kriaxil aslear,dor novo niall aplea khas zonelant ugoddpant ietlo.Na zalear nove niall vollkh pott'tti koxe mukhel zonelant ugte korpant ietat

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
kok@latin: Novean rochlelea sorv vakeank pod'dotichem thollavem cholon vapor

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
kok@latin: Hem bosovp default cholon vakeank vaporlelem niontronn korta."stholl" bosoilear GnuCash default cholon porot melloiteli vaporpeachea sthollachea bosovpantlean. "her" bosovp kelar GnuCash tharailolem bosovp cholonachea-her chavi vaportelem

en: Use the specified currency for all newly created reports.
kok@latin: Novean rochlelea sogllea vakeank tharavik cholon vapor

en: Default currency for new reports
kok@latin: novea niallank default cholon

en: PDF export file name format
kok@latin: PDF niriat failichea nanvachem soruponn

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
kok@latin: Hem bosovp PDF niriat korpa khatir failichem nanv venchta. Hi ek sprintf(3) dori tin vad asun: "%1$s"ek vakeachem nanv zoxe porim"Bil. "%2$s"vakeacho ankddo zavn asa, jem eka bilachea vakeak ek bilacho ankddo zavn asa. "%3$s"vakeachi tarikh,zachem soruponn f ailichea nanva tarkhe soruponnant kelam. nond ghe: Kosliim okxoram jim failinchea nanvant porvangi na zoxe porim '/', tim underscores '_' hantunt bodolpant ietlim zache vorvim failichem nanv mellttolem.

en: PDF export file name date format choice
kok@latin: PDF niriat failichea nanvachea tarkechea soruponnachi nivodd

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
kok@latin: Hem bosovp PDF niriatachea failichea nanvant koxeo tarkho vaportat tem venchta. Sombhovik molam hea bosovpak asat "stholl" iontronnachea stholachea bosovpant,"ce" Continental Europe xoilichea tarkhank, "iso" ISO 8601 promann tarkhank,"uk" United Kingdom xoilichea tarkhank ani "us" United States xoilichea tarkhank

en: Allow file incompatibility with older versions.
kok@latin: pornea avrut'tek failichi oxokio vagpak porvangi di

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
kok@latin: Kriaxil aslear, gnucash mudom failichi oxokio vagop pornnea vrutant porvangi ditlem, jea vorvim mhaiti ji hea vrutant samballea ti pornnea vrutant porot vachunk zavchina. Na zalear gnucash mhaitecheo faili boroiteli fokt tea soruponnat jeo pornnea vrutantui vachpant ietleo.

en: Number of files in history
kok@latin: itihasant failincho ankddo

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
kok@latin: Hea bosovpant halinch ugoddlelea failinchea vollerincho aspav asa. Hem mol xunio sthaplear zata jea vorvim failicho itihas oxokio zatolo. Ankddeak choddant chodd 10 chem mol asta.

en: Most recently opened file
kok@latin: Chodd halinch ugoddleli fail

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
kok@latin: Hea mollant chodd halinnch ugoddlelea failichi pure vattecho aspav asa

en: Next most recently opened file
kok@latin: fuddli chodd ugoddleli halinchi fail

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
kok@latin: Hea mollant fuddlea chodd halinch ugoddlelea failichi pure vattecho aspav asa

en: Print checks from multiple accounts
kok@latin: bhov khateantle chhaplele chek

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
kok@latin: ekach vellar bhov khateanche chek chhapunk proiotn korunk sodta tankam ho sonvad bhettovpant ieta

en: Commit changes to a invoice entry
kok@latin: Vikrechea sotrache nondnent bodol supurd kor

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
kok@latin: Sudarit vikrechea sotkarache nondnnentlo tum bhair so orunk proiotn korta tanche khatir ho bhettovpant ieta.Bodol'leli mhaiti ek tor samballunk zai na tor kaddun uddovnk zai.

en: Duplicating a changed invoice entry
kok@latin: Ek bodolelea vikrechea sotrachi nond nokol kortam

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
kok@latin: Jen'na tum ek sudarlelea vikrechea sotrachi nondnni pratirup korta tankam ho sonvad bhettovpant ieta. Bodol'leli mhaiti ek tor samballunk zai na zalear pratirup rod'd korunk zai

en: Delete a commodity
kok@latin: ek mhal dosoi

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
kok@latin: tuvem mhal dosovnk divchea adim ho sonvad tuka sador korpant ieta

en: Delete a commodity with price quotes
kok@latin: Molacheo sangnneo aslolo mhal dosoi

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
kok@latin: Tuka mhal zaka molache utare zoddleat,dosonvk divche adim ho sonvad bhettovpant ieta. Mhal dosovpant utarei dosovpant ietle.

en: Delete multiple price quotes
kok@latin: Bhov molache utare dosoi

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
kok@latin: tuvem bhov molache utare eka vellar dosoiche adim ho sonvad bhettovpant ieta.

en: Edit account payable/accounts receivable register
kok@latin: Hixob farik korpacho/hixob mellpacho nondpott'tti sudar

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
kok@latin: Sonvad tuka hixob farik korpacho/hixob mellpacho sudar korche adim bhettoila. Hea khateanche prokar vepari sobhavgunna khatir rakhiv asat ani te kuxaltaien hatallop kochit korunk zai

en: Read only register
kok@latin: Fokt vachpachi nondpott'tti

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
kok@latin: Jen'na ek fokot vachpachi nondpott'tti ugoddtta ten'na ho sonvad bhettovpant ieta

en: Change contents of reconciled split
kok@latin: zulloilelea futtalacho mozkur bodol

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
kok@latin: Zulloilelea futallacho mozkur bodolchea adim tuka ho sonvad bhettovpant ieta. He bodol toxech dovorlear fuddleo zullovnneo korunk avgodd zatlem

en: Mark transaction split as unreconciled
kok@latin: vevharacho futall zullovnk na mhonn khunnai

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
kok@latin: tuvem vevharacho futall khunnaichea adim ho sonvad bhettovpant ieta.Toxem kel'leanzulloilelem mol nond pott'ttentlem sarkem aschem na ani fuddleo zullovnneo korunk kotthin zatlem

en: Remove a split from a transaction
kok@latin: vevhara thavn ek futall kadd

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
kok@latin: vevhara thavn futall kaddche adim ho sonvad tuka bhettovpant ieta

en: Remove a reconciled split from a transaction
kok@latin: vevhara thavn ek zulloilelo futall kadd

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
kok@latin: vevhara thavn zulloileli futall kaddche adim ho sonvad bhettovpant ieta Oxem kelear nond pott'ttentlem mol sarkem dischem na ani fuddlea zullovnneo korunk avghodd zatlem

en: Remove all the splits from a transaction
kok@latin: vevhara thavn sorv futall kadd

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
kok@latin: vevhara thavn sorv futall kaddche adim ho sonvad bhettovpant ieta

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
kok@latin: vevhara thavn sorv futall (thoddea zulloilelea futalleacho somavex asun)kaddche adim ho sonvad bhettovpant ieta.Hem kelear zulloilelem mol nondpott'ttentlem sarkem dischem na ani fuddlea zullovnneo korpak kotthin zatlem

en: Delete a transaction
kok@latin: vevhar dosoi

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
kok@latin: tuvem vevhar dosoichea adim ho sonvad tuka bhettovpant ieta

en: Delete a transaction with reconciled splits
kok@latin: Zulloilea futallacho ek vevhar dosoi

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
kok@latin: Zulloile futall vevharantle dosoichea adim bhettovpant ieta. Hem kelear nond pott'ttentlem mol sarkem dischem na ani fuddleo zullovnneo korpak avgodd zatlem

en: Duplicating a changed transaction
kok@latin: bodolelo vevhar nokol kotamr

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
kok@latin: Ho sonvad tum sudharit vevhar nokol kortana sador zata. Bodloleli mhait ek tor samballunk zai vo nokol rod'd korunk zai

en: Commit changes to a transaction
kok@latin: vevharachem bodlop supurd kor

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
kok@latin: Bodolelea vevharantlo tum bhair sortana ho sonvad bhettovpant ieta. Bodoleli mhaiti ek tor samballunk zai vo kaddun uddovnk zai.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
kok@latin: sogllea khateantli ekunn beriz dakhoi je default niallachea cholonant bodol'lam.

en: Show non currency commodities
kok@latin: Cholon nasolo mhal dakhoi

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
kok@latin: Kriaxil aslear, cholon naslolo mhal (santthe) dakhovpant ietle. Na zalear tem lipovpant ietle

en: Use relative profit/loss starting date
kok@latin: Sombondit faido/luskonn survatechi tarikh vapor

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
kok@latin: Hem bosovp faido/luskonn gonnitache suvtechea disacho prokar niontronn korta. "omoriadit"bosvp kelear GnuCash survatechi tarikh ji suvat-tarikh chavien tharailea ti porot melloiteli. Anik kitearui bosoilear, GnuCash survate-kall chavien tharailam tem porot mellovp kortelem.

en: Use absolute profit/loss starting date
kok@latin: Omoriadit faido/luskonn survatecho dis vapor

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
kok@latin: survatechi tarikh( Jan 1, 1970 savn sekondani)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
kok@latin: Hem bosovp faido/luskonn gonnitant survatechea tarkhechem bosovp bosoita zor survatechi nivodd"omoriadit" bosoilea zalear. Hea mollant ek tarkhecho aspav asunk zai sekondamni Janer 1li, 1970 vorsa savn.

en: Starting time period identifier
kok@latin: survatechea vellacho kall vollkhopi

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
kok@latin: Hem bosovp faido/luskonn gonnitachi survatechi tarikh niontronn korta zor survatechi-nivodd anik kiteakui"omoriadit" bodlak kelear. Hea molant ek mol 0 ani 8 chea modem asunk zai

en: Use relative profit/loss ending date
kok@latin: Sombondit faido/luskonn hachea xevttachi tarikh vapor

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
kok@latin: Hem bosovp faido/luskonn gonnitant xevottchea disacho prokar niontronn GnuCash xevottchi tarikh ji xevott-tarikh chavien tharailea tem porot mellovp korteli. Anik kiteakui bosoilear, GnuCash xevttachi tarikh xevott-kall chavien tharailea tea pormonnem porot mellovp korteli

en: Use absolute profit/loss ending date
kok@latin: Omoriadit faido/luskonn xevttachi tarikh vapor

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
kok@latin: xevottchi tarikh ( Jan 1, 1970 savn sekondamni)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
kok@latin: Hem bosovp faido/luskonn gonnitachi xevttachi bosoileli tarikh niontronn korta zor xevtta-nivodd "omoriadit" bosovp kelam zalear, Hea mollant ek tarikh sekondamni asunk zai Janer 1li, 1970 savn

en: Ending time period identifier
kok@latin: xevttache vellacho kall vollkhovpi

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
kok@latin: Hem bosovp faido/luskonn gonnitachi xevttachi tarikh bosoilea tichem niontronn korta zor xevttachi-nivodd anik kiteakui "omoriadit" bosoilea zalear. Hea mollant ek mol 0 ani 8 modim asunk zai

en: Display this column
kok@latin: Ho khonn dakhol kor

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
kok@latin: Hem bosovp dilolo khonn dekhaveant distolo zalear niontronn korta. SOT mhonnche distelem, FOTT mhonnche liplelem

en: Width of this column
kok@latin: Hea khonnachi rundai

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
kok@latin: Hem bosovp dilelea khonnachi rundai pixelant santthoita

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
kok@latin: Ho adari tuka khateanche kall bosovpak ani vaporpak mozot kortolo.
    
    Sonkott: hosobhavgunn hea vellar sarkhem kam korna; to azun vikasachea margar asa. To ghoddiek tuje mhaitek luskonn oxe bhaxen kortolo ki tachi durusti korunk ghoddchem na!

en: Setup Account Period
kok@latin: Hixeobacho kall bosoi

en: Book Closing Dates
kok@latin: pustok bond korpachi tarikh

en: Close Book
kok@latin: pustok bond kor

en: Account Period Finish
kok@latin: Hixobacho kall somplo

en: Press 'Close' to Exit.
kok@latin: Bhair poddunk 'Bond kor' dam

en: Summary Page
kok@latin: Sonkxepachem Pan

en: CSV Import Assistant
kok@latin: CSv aiat adari

en: Import Account Assistant
kok@latin: Aiaticho khateacho adari

en: Choose File to Import
kok@latin: Aiat korunk fail vench

en: Number of rows for the Header
kok@latin: Xirlekhonank rankeche ankdde

en: Comma (,)
kok@latin: olpviram(,)

en: Semicolon (;)
kok@latin: Borovpantli khunn (;)

en: Custom regular expression
kok@latin: chalintlem sodanchem mhonn'nnem

en: Colon (:)
kok@latin: Borovpantli khunn (:)

en: Preview
kok@latin: Purvvimorso

en: Import Account Preview, first 10 rows only
kok@latin: Khateacho purvvimorso aiat kor, fokt poile 10 ranko

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
kok@latin: Niriat fail rochunk Lagu kor dam.
    Noxtt korunk rod'd.

en: Import Accounts Now
kok@latin: Atam khatim aiat kor

en: Import Summary
kok@latin: Sonkxep aiat kor

en: CSV Export Assistant
kok@latin: CSV Niriat adar

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
kok@latin: 
    Zai to niriatacho prokar vench ani vegllavpi zo vaporpant ietlo.

en: Use Quotes
kok@latin: Molacheo sangnneo vapor

en: Choose Export Settings
kok@latin: Niriat bosovpam vench

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
kok@latin: Niriat korpachim khatim ani goroz zalear tarkhanchi rank vench

en: Accounts Selected:
kok@latin: vinchlelim khatim

en: _Select Subaccounts
kok@latin: upkhatim vench

en: Select _All
kok@latin: sorv vinch (_A)

en: Date Range
kok@latin: tarkhechi rank

en: _Select All
kok@latin: sorv vinch (_S)

en: Select _Range
kok@latin: ontor vench

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
kok@latin: suru kor

en: _Earliest
kok@latin: soglleavon adlem

en: Cho_ose Date
kok@latin: tarikh vench

en: Toda_y
kok@latin: aiz

en: _Latest
kok@latin: halinchem

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
kok@latin: Xevott

en: C_hoose Date
kok@latin: tarikh vench

en: _Today
kok@latin: aiz

en: Account Selection
kok@latin: Khateanchem venchop

en: Choose File Name for Export
kok@latin: Niriate khatir failichem nanv vench

en: Export Now…
kok@latin: Atam niriat kor…

en: Summary
kok@latin: Sonkxep

en: Export Summary
kok@latin: Niriat sonkxep

en: Select File for Import
kok@latin: Aiat korpak fail vench

en: Fixed-Width
kok@latin: Tharaileli-Rundai

en: Space
kok@latin: Suvat

en: Tab
kok@latin: vollokh pott'tti

en: Hyphen (-)
kok@latin: Mell ghoddovpi khunn

en: Date Format
kok@latin: Tarkhechem soruponn

en: Skip Errors
kok@latin: Chuki tall

en: CSV Transaction Import
kok@latin: CSV vevhar aiat

en: Transaction Import Assistant
kok@latin: Vevhar aiat adari

en: Account ID
kok@latin: Khatea ID

en: Error text.
kok@latin: Utareachi chuk

en: Change GnuCash _Account…
kok@latin: GnuCash khatem bodol…

en: Transaction Information
kok@latin: Vevharachi mhaiti

en: Match Transactions
kok@latin: Vevhar zulloi

en: New Account Hierarchy Setup
kok@latin: novea khateachi kromporompora bosoi

en: Choose Currency
kok@latin: cholon vench

en: <b>Categories</b>
kok@latin: <b>vorgonna</b>

en: C_lear All
kok@latin: sorv nivllai

en: <b>Category Description</b>
kok@latin: <b> vorgonnachem vornnon </b>

en: Choose accounts to create
kok@latin: Rochunk khatim vench

en: Setup selected accounts
kok@latin: venchlelim khatim bosoi

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
kok@latin: Tujim novim khatim rochunk 'Lagu kor' dam. Tujean ten'na eka failint vo mhaitekoxant tim samballunk zatlim.
    
    Tujea venchpachem purvvimorso korche khatir 'Portun' dam.
    
    'Rod' kor' ekui novem khatem rochnastan bond korunkho sonvad dam

en: Finish Account Setup
kok@latin: khatim bosovpachem sompoi

en: Months
kok@latin: Mhoine

en: Years
kok@latin: Vorsam

en: Current Year
kok@latin: Chalont vors

en: Now + 1 Year
kok@latin: Atam+ 1 Vors

en: Whole Loan
kok@latin: Sompurnn rinn

en: Interest Rate
kok@latin: Jurachi dor

en: APR (Compounded Daily)
kok@latin: APR (Dispott'tti chokrvad)

en: APR (Compounded Weekly)
kok@latin: APR (Satolleant chokrvadd)

en: APR (Compounded Monthly)
kok@latin: APR (Mhoineant chokrvadd)

en: APR (Compounded Quarterly)
kok@latin: APR (Tin mhoineamni chokrvadd)

en: APR (Compounded Annually)
kok@latin: APR (Vorsak chokrvadd)

en: Fixed Rate
kok@latin: Tharaileli dor

en: 3/1 Year ARM
kok@latin: 3/1 Vors ARM

en: 5/1 Year ARM
kok@latin: 5/1 Vors ARM

en: 7/1 Year ARM
kok@latin: 7/1Vors ARM

en: 10/1 Year ARM
kok@latin: 10/1 Vors ARM

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
kok@latin: Hi ek panvddea fattlean panvddeachi GnuCash hantunt pod'dot ek rinn farik korpachi pod'dot rochunk.Hea adarant tujean tujea rinnachi bariksann ani tachem feddop ani koxem farik korpachi bariksann bhorum ieta. Ti mhaiti vaportana, favo te tharavik vevhar rochpant ietle.
    
    Xor tuvemchuk adharlear vo usram bodol korunk sodta zalear, tujean Tharavik Vevhar rochlele nitt sudarunk zatat

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
kok@latin: Rinn/Ghann dovorpachea Feddpachem bosovp

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
kok@latin: Rinnachi bariksann bhor, unneant unnem ek void Rinnachem khatem ani rok'kom bhor.

en: Start Date
kok@latin: survatechi tarikh

en: Length
kok@latin: lambai

en: Loan Account
kok@latin: rinna khatem

en: Months Remaining
kok@latin: xirlok mhoine

en: Interest Rate Change Frequency
kok@latin: jurachea dorechea kallachi ontor

en: Loan Details
kok@latin: Rinnachi bariksann

en: Escrow Account
kok@latin: Escrow khatem

en: Loan Repayment Options
kok@latin: Rinn farik korpache poriai

en: Principal To
kok@latin: haka mudol

en: Interest To
kok@latin: haka jur

en: Repayment Frequency
kok@latin: Feddpachea kallachi ontor

en: Loan Repayment
kok@latin: Rinn Feddop

en: Payment To (Escrow)
kok@latin: haka farik korop (Escrow)

en: Payment From (Escrow)
kok@latin: savn poixe farik korop (escrow)

en: Specify Source Account
kok@latin: mull khatem tharai

en: Use Escrow Account
kok@latin: Escrow khatem vapor

en: Part of Payment Transaction
kok@latin: farik korpachea vevharacho vantto

en: Payment Frequency
kok@latin: poixe farik korpacho kall

en: Previous Option
kok@latin: Adlo poriai

en: Next Option
kok@latin: Fuddlo poriai

en: Loan Payment
kok@latin: Rinn Feddop

en: End Date
kok@latin: xevottchi tarikh

en: Loan Review
kok@latin: Rinnacho vimorso

en: Schedule added successfully.
kok@latin: Tharavnni iesiesponni zoddpant aili

en: Loan Summary
kok@latin: Rinnacho sonkxep

en: QIF Import Assistant
kok@latin: QIF aiat adari

en: Import QIF files
kok@latin: QIF faili aiat kor

en: Select a QIF file to load
kok@latin: load korche khatir QIF fail vench

en: _Start
kok@latin: Survat

en: Load QIF files
kok@latin: QIF faili load kor

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
kok@latin: QIF failichem soruponn koslo krom dis, mhoino ani vorsacho ghottok eke tarkhecho chhap'punk zai tem tharaina, Chodd xea kesinim, apoap zanna zavnk sombhov as koslem soruponn eka omkeach failint vaporpant ailam tem. Punn, fail tuvem niktich aiat kelea tantunt eka poros odik sombhovachem sorpunn aslear jem mhaitek justuch bosta.
    
    Failik ek tarkhechem soruponn vench. QWif faili jeo Evropi software an rochlear teo chodd xeo "d-m-v" vo dis-mhoino-vors soruponn hantunt astat ani US QIF faili chodd korun "m-d-v" vo mhoino-dis-vors hantun astat.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
kok@latin: "Portun"hea failichem load zavop tambovnk na tor dusri fail vench

en: Set a date format for this QIF file
kok@latin: hea QIF failik ek tarkh bosoi

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
kok@latin: Tuvem niktich load keleli QIf fail hantunt vevhar eka khateacho dispant ieta, punn ti fail tea khatea khatir ek nanv tharaina.
    
    Tea khateak ek nanv bhor. Ti fail zor dusrea hixobachea kariavollint niriat kelea,tuvem tench khateachem nanv vaprunk zai jem tea kariavollint vaporlam.

en: Account name
kok@latin: khateachem nanv

en: Set the default QIF account name
kok@latin: QIF khatea nanvank default tharai

en: _Unload selected file
kok@latin: venchlelei fail load korpantl ibhair kadd

en: _Load another file
kok@latin: anikek fail load kor

en: QIF files you have loaded
kok@latin: Tuvem load kelelo QIF faili

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
kok@latin: Fuddlea panar, tujeo QIF failintlim khatim ani khoinchei santthe vo mutual nidhi zacho tum malok asa te GnuCash khateamni zullttele. Zor ek GnuCasg khatem adinch asa zalear teach nanvan, vo ek toslea nanvan ani zullpi koxem,G nuCash tem khatem zullovpak vaporpant ietlem; na zalear GnuCash ek novem khatem teach nanvan ani toren QIF khatem rochtelem. Tuka suchoilelo GnuCash khatem avoddna zalear, tem bodlunk dobrad klik kor.
    
    Hachi nond ghe ki gnuCash zaitim khatim rochtelem jim tujea khaxelea vrutachea kariavollint protiokxant na, zantunt ek vegllem khatem tujea khas santteak zacho tumdhoni asa hem dhorun, vegllim khatim dolalachea dolalink, kherit "bhandvoll" khatim (upkhatim urlelea zoddinchem defaulta vorvim) jim tujea urlelea survatechea rokkom zavn asat, adi. Him sogllim khatim fuddlea panagr distelim jea vorvim tujean ti zai zalear bodlunk zatat punn tim toxinch dovrunk borem.

en: Accounts and stock holdings
kok@latin: Khaime ani santthea samballop

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
kok@latin: QIF khatim GnuCash khateam sovem zulloi

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
kok@latin: GnuCash veglle zoddiche ani khorchachim khatim vaporta her vorgonna poros tuje vevharnt vorgikoronn korche khatir. Dor vorgonna QIF failiche eka GnuCasg khateant bodl korpant ietlim.
    
    Fuddlea panar,tuka ek sondhi asteli suchoileleo zullovnneo QIF vorgonna ani GnuCash khateam modem pollovpak. Tujean zullovnneo bodlum ietat jeo tuka avoddnant zaka tuvem dobrad klik korunk zai vorgonnachea nanvache vollint.
    
    Tuvem uprant tujem mon bodol'lear, tujean GnuCash hantunt khateachi bandavoll portun manddunk zata

en: Income and Expense categories
kok@latin: Zoddichem ani Khorchachem vorgonn

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
kok@latin: QIF vorgonna GnuCash khateam sovem zulloi

en: Payees and memos
kok@latin: Poixe ghevpi ani nivedon

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
kok@latin: poixe ghevpeank/nivedon GnuCash khateank zulloi

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
kok@latin: QIFaiat korpi sodheak bhov cholonacheo QIF fail ihatallunk zaina Sogllim khatim ti teach cholonant asunk zaii.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
kok@latin: sorv aiat vevharank vaporpachem cholon vench

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
kok@latin: Tum ek novi fail rochta dekhun, tuka ek sonvad distolo pustokancho poriai bosovpak. Hem GnuCash koxe vevhar aiat korta taka lagu zata. Tum hea panant porot ailear rod'd kornastana vo survat korun, pustokache poriai bosovpacho sonvad dusre pavtt dakhovpant ievchona tum fuddem veta ten'na. Tujean tem nitt vollerintlea via File->Properties koddlean mellonv ieta.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
kok@latin: QIF failichem cholon vench ani Pustokanche poriai vench

en: Tradable commodities
kok@latin: vevhar korpacho mhal

en: _Start Import
kok@latin: Aiat suru kor

en: QIF Import
kok@latin: QIF aiat

en: Match existing transactions
kok@latin: protiokxantle vevhar zulloi

en: Select possible duplicates
kok@latin: sombhovit prarup vench

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
kok@latin: Machiechea vattarantli mhaiti aiat korunk ani GnuCash khatim aichea tarkhent korpak "Lagu kor" klik kor. Khatem ani vorgonn zullovpi mhaiti tuvem bhorlea ti samballpant ietli ani default koxi vaporpant ietli fuddlea vella tum QIF aiat sovlot vaporta ten'na.
    
    "Portun" klik kor tujem khatem ani vorgonn pollovpak, cholon bodlunk ani surokxechem bosovp novea khateank vo machiechea vattarant odik faili zoddunk.
    
    "Rod'd kor" klik kor QIF aiat kario noxtt korunk

en: Update your GnuCash accounts
kok@latin: Tujim GnuCash khatim aichea tarkhent kor

en: Summary Text
kok@latin: Sonkxepacho utaro

en: Qif Import Summary
kok@latin: QIF aiat sonkxep

en: Stock Split Assistant
kok@latin: Santtheachea futallecho adari

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
kok@latin: Ho adari tuka ek santtheachi futall vo santtheachem vilin nond korunk mozot kortolo.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
kok@latin: Zaka tum eka santtheachi futall vo vilin nond korunk sodta tem khatem vench

en: Stock Split Account
kok@latin: Santtheachea futallechem khatem

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
kok@latin: Tuvem vantte komaileat vo gomaileat santtheantlea futall vo vilinikornnant tachi tarikh ani vantteancho ankddo bhor. Santtheanchea vilinikornnant (nhoikari futall) ek nhoikari mol vantteachea vanttpak vapor. Tujean ek vevharachem vornnonui bhorum ieta vo ek default apnnavum ieta

en: _Date
kok@latin: _Tarikh

en: Desc_ription
kok@latin: vornnon

en: Stock Split
kok@latin: santtheachi futall

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
kok@latin: tuka zor santtheachem mol futtallak nond korunk zai, sokoil tem bhor. Tujean tem korem dovrum ieta.

en: Currenc_y
kok@latin: cholon

en: Stock Split Details
kok@latin: santthea futallachem bariksann

en: _Memo
kok@latin: nivedon

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
kok@latin: Bodlek rokodd

en: <b>_Income Account</b>
kok@latin: <b>_Zoddichem khatem</b>

en: <b>A_sset Account</b>
kok@latin: <b>Aspotichem khatem</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
kok@latin: Rokoddache bodlek

en: Stock Split Finish
kok@latin: Santtheachea futallecho xevott

en: Transaction Details
kok@latin: Vevharachi bariksann

en: Cash
kok@latin: rokodd

en: Brokerage Fees
kok@latin: dolali xulk

en: Introduction placeholder
kok@latin: Vollkhicho zago dhorpi

en: Title placeholder
kok@latin: Kitab zago dhorpi

en: _Edit list of encodings
kok@latin: sonket volleri sudar

en: Default encoding
kok@latin: default sonket

en: Convert the file
kok@latin: Fail rupantor kor

en: finish placeholder
kok@latin: zago dhorpeak sompoi

en: Finish GnuCash Datafile Import
kok@latin: GnuCash mhaiti fail aiat sompoi

en: Edit the list of encodings
kok@latin: sonketa volleri sudar

en: <b>S_ystem input encodings</b>
kok@latin: <b>iontronnachea bhorvonnachi sonket</b> (_y)

en: <b>_Custom encoding</b>
kok@latin: <b>_chalintli sonket</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
kok@latin: <b>venchleli sonket</b> (_S)

en: Preferences
kok@latin: Posonti

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
kok@latin: sadharonn

en: Enable extra _buttons
kok@latin: Odik _butanv xokio kor

en: _Open in new window
kok@latin: _Novea zonelant ugodd

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
kok@latin: Topaslear, dor vikrechem sotr aplea unch panvddeachea zonelant ugoddpant ietlem, Nivoll aslear, vikrechem sotr chalont zonelant ugoddpant ietlem

en: _Accumulate splits on post
kok@latin: _Nonddnnent futall ektthaim kor

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
kok@latin: Zor torekvar nondnneo eka vikrechea sotrant jem teach khateant bodlun veta tem ekoddea futtalant defaulta vorvim ektthavnk zai. Hem bosovp nondnnechea sonvadant bodlum ieta.

en: <b>Invoices</b>
kok@latin: <b>Vikrechim sotram</b>

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
kok@latin: Survatek ken'na noganchi topxil dennem zata tachi volleri dakhol korpachi

en: _Tax included
kok@latin: _Koracho somavex asa

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
kok@latin: Nogache topxileche nondnnent zor kor defaulta vorvim somavex asa. Hem bosovp novim giraikam ani vikpi erans koxem melloitat.

en: <b>Bills</b>
kok@latin: <b>Noganchi topxil</b>

en: _Notify when due
kok@latin: _ Jen'na dennem zata tem kolloi

en: Ta_x included
kok@latin: Koracho somavex asa

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
kok@latin: Vikrechea sotranchea nondnnent defaulta vorvim koracho somavex kela. Hem bosovp giraik ani vikpi erans koxem melloitat

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
kok@latin: Noganchi topxil dennem aslelim kitle dis adim fuddem xittkavnni divnk zai.

en: Default
kok@latin: default

en: Delete Account
kok@latin: khatem dosoi

en: <b>Sub-accounts</b>
kok@latin: <b>up-khatim</b>

en: M_ove to
kok@latin: hanga haloi

en: Delete all _transactions
kok@latin: sorv vevhar dosoi

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
kok@latin: Hea khateant vevharancho aspav asa.Hae vevhaanchem tum kitem korunk sodta?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
kok@latin: Hea khateant fokot vachpacho vevhara asa zo dosovnk zaina

en: <b>Sub-account Transactions</b>
kok@latin: <b>up-khateacho vevhar</b>

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
kok@latin: Ek vo odik upkhateant fokot vachpache vevhar asat je dosovnk ghoddiek zavchem nant

en: _Default
kok@latin: default

en: Account Type
kok@latin: khateacho prokar

en: Show _hidden accounts
kok@latin: liplelim khatim dakhoi

en: Show _zero total accounts
kok@latin: ekunn xunio khatim dakhoi

en: Show accounts which have a zero total value.
kok@latin: Xunio ekunn mol aslelim khatim dakhoi

en: Use Commodity Value
kok@latin: Mhalachem mol vapor

en: _Help
kok@latin: Mozot

en: Identification
kok@latin: Vollokh

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
kok@latin: hea mhalachea tukddeacho ul'lekh kounk zata tea vixim

en: _Parent Account
kok@latin: vhoddil khatem

en: Placeholde_r
kok@latin: suvat dhorpi

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
kok@latin: Kromporomporent hem khatem ek ekmev zago dhorpi. Vevhar hea khateant nond korche nhoi, fokt upkhateant korche

en: H_idden
kok@latin: lipoilelem

en: Ta_x related
kok@latin: Kora sombondit

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
kok@latin: Sudar vapor-> Kor Niall Poriai kor sombondit bavtto bosovnk ani ek koracho sonket hea khateak suvadin kor

en: <b>Balance Information</b>
kok@latin: <b>Xirlok mhaiti</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
kok@latin: <b>survate xirlokachi bodli</b>

en: _Balance
kok@latin: urleli rok'kom

en: _Use equity 'Opening Balances' account
kok@latin: Bhandvoll 'survatechi xirlok" khatim vapor

en: _Select transfer account
kok@latin: bodli khatem vench (_S)

en: Renumber sub-accounts
kok@latin: up-khateank portun ankdde di

en: _Renumber
kok@latin: porot ankdde di

en: Prefix
kok@latin: Purvprotoi

en: Examples
kok@latin: dekhik

en: _Show documentation
kok@latin: dostave korop dakhoi

en: _Reconciled
kok@latin: zulloilelem

en: _Cleared
kok@latin: nivllailam

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
kok@latin: QIF jen'na sthiti tharavnk na, te vevhar nivllaileat mhonn khunnavpant ieta.

en: _Not cleared
kok@latin: Nivllavnk na

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
kok@latin: QIF failint jen'na sthiti tharavnk na, vevhar nivllavnk nant mhonn khunnavpant ieta

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
kok@latin: Default vevharachi sthiti (QIF) failin dilelea sthiti rod'd kelea uprant)

en: Select Account
kok@latin: khatem vench

en: _Select or add a GnuCash account:
kok@latin: GnuCash khatem vench vo zodd

en: Import transactions from text file
kok@latin: Utarea faili koddlean vevhar aiat kor

en: 1. Choose the file to import
kok@latin: 1. Aiat korunk fail vench

en: Import bill CSV data
kok@latin: CSV mhaitichem aiat bil

en: Import invoice CSV data
kok@latin: Aiatachem bil CSV mhaitechem

en: 2. Select import type
kok@latin: 2. Aiat prokar vinch

en: Semicolon separated
kok@latin: semicolona savn vegllailam

en: Comma separated
kok@latin: olpviraman vegllailelem

en: Semicolon separated with quotes
kok@latin: semicolona thavn vegllailelem mhonn'nnem asun

en: Comma separated with quotes
kok@latin: olpviraman vegllailolem sangnnem asun

en: 3. Select import options
kok@latin: 3. Aiat poriai vench

en: 4. Preview
kok@latin: 4. PurvDakhovnn

en: Open imported documents in tabs
kok@latin: Vollokh pott'ttent aiat dostavez ugodd

en: Don't open imported documents in tabs
kok@latin: Vollokh pott'ttent aiat dostavez ugodd naka

en: 5. Afterwards
kok@latin: 5. Magir

en: The percentage discount applied for early payment.
kok@latin: Adim farik keleleank lagu keleli ttokevari sutt

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
kok@latin: Tarkhe uprant disanche ankdde zoim vegin farik keleleak sutt lavpant ieta

en: The number of days to pay the bill after the post date.
kok@latin: Tarkhe uprant noganchi topxil farik korpachea disache ankdde

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
kok@latin: Fuddlea mhoineachim bilam lagu korunk nimanno dis. Hea dis uprant,noganchi topxil fuddlea mhoineant lagu korpant ietli. Nhoikari molam mhoineachea xevtta pasun ulttim mezpant ietat

en: The discount percentage applied if paid early.
kok@latin: Adim farik kelear lagu keleli suttachi ttokevari

en: The last day of the month for the early payment discount.
kok@latin: Adim farik keleleak sutt mellche khatir mhoineacho xevttacho dis

en: The day of the month bills are due
kok@latin: Mhoineacho dis jen'na noganchi topxil dennem zata

en: Table
kok@latin: toktto

en: Terms
kok@latin: Otti

en: Delete the current Billing Term
kok@latin: Chalont Noganchea topxilachi otti dosoi

en: Create a new Billing Term
kok@latin: Ek novi nogachea topixilachi ott roch

en: <b>Term Definition</b>
kok@latin: <b>Ottichim Vakhea/b>

en: De_scription
kok@latin: Vornnon (_s)

en: _Type
kok@latin: _Prokar

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
kok@latin: Noganche topxilechea ottichem vornnon, vikre sotracher chhaplelem

en: Edit the current Billing Term
kok@latin: Chalont noganchi topxilechi ott sudar

en: Close this window
kok@latin: zonel damp

en: Cancel your changes
kok@latin: Tujim bodlopam rod'd kor

en: Commit this Billing Term
kok@latin: Hea noganchi topxilecheo otti supurd kor

en: The internal name of the Billing Term.
kok@latin: Noganchea topxilechea ottichem bhitorlem nanv

en: <b>New Billing Term</b>
kok@latin: <b>Novi noganche topxilechi Ott</b>

en: _Name
kok@latin: _Nanv

en: Income Total
kok@latin: Zoddichi beriz

en: Expense Total
kok@latin: ekunn khorch

en: Choose Owner Dialog
kok@latin: Malkacho sonvad vench

en: Securities
kok@latin: Zamino

en: Show National Currencies
kok@latin: raxtttrio cholona dakhoi

en: Add a new commodity.
kok@latin: novo mhal zodd

en: Remove the current commodity.
kok@latin: chalont mhal kadd

en: Edit the current commodity.
kok@latin: Chalont mhal sudar

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
kok@latin: Mhalachempurem nanv bhor. Dekhik: Cisco Systems Inc., vo Apple Computer, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
kok@latin: Mhalak ticker nixanni nond kor (dekhik CSCO vo AAPL). Tum zor sangnneo onlineint porot melloita,hem moll ricker nixanni vaporteleak zullonk zai jem sangnneacheamullant vaporlam (case dhorun).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
kok@latin: mhal vollkhunk khaxelo sonket bhor. Vo tum surokxit toren hem moll korem dovor

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
kok@latin: Mhalachea lhanan lhan vantteacho dhondo korum ieta. Santte zanchea vixim dhondo akhea anddeamni korum ieta, 1 bhor

en: <b>Quote Source Information</b>
kok@latin: <b>mull mhaiti sang</b>

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
kok@latin: Ek dakhol korpi nixanni nond kor. Hem korem dovrunk zata, jea babtint ticker nixanni vo cholonachi ISO sonket vaporpant ietli

en: Type of quote source
kok@latin: sangnnechea mullacho prokar

en: _Display symbol
kok@latin: Nirxanni dakhol kor

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
kok@latin: Heo sangnneo teo asat jeo halinch F::Q hantunt halinch zoddleat.GnuCash haka khobor na zor hem mullachem mhaiti mellovp ek ekoddea zagear vo bhov zagear savn ontorzalleant savn ailam

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
kok@latin: He F:Q sangnneachem mull asat je bhov mhazalleanchea zagear savn mhaiti porot melloitat. Zor hea zageamveli ek tori zago uplobdh na zaleaa F::Q dusrea zagear thavn mhait mellovpak proiotn kortelem.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
kok@latin: He F:Q sangnneachem mull je ek ekoddea mhazalleantlea zagear savn mhaiti porot melloitat. To zago uplobdh na zalear, tujean sangnneo portun mellovnk zainant.

en: _Get Online Quotes
kok@latin: online utare ghe

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
kok@latin: ISIN, CUSI_P vo her sonket

en: _Symbol/abbreviation
kok@latin: nixanni/sonkxep

en: _Full name
kok@latin: purem nanv

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
kok@latin: Xittkavnni:: Utaro sarko sthapunk na

en: Select user information here…
kok@latin: hanga vaporpeachi mhaiti vench…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
kok@latin: giraikacho Id ankddo. Korem dovorlear, ek favoso ankddo tujea khatir venchpant ietlo

en: Email
kok@latin: e-ttopal

en: Billing Address
kok@latin: Farik korpacho namo

en: Discount
kok@latin: Sutt

en: Tax Table
kok@latin: Koracho toktto

en: Override the global Tax Table?
kok@latin: Jagotik Koracho toktto rod'd korum?

en: Billing Information
kok@latin: Noganche topxilechi mhaiti

en: Shipping Information
kok@latin: Mhal patthovpachem vornnon

en: Shipping Address
kok@latin: Mhal patthovpacho namo

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
kok@latin: giraik vo vikpi utareachea failintlean aiat kor

en: For importing customer lists.
kok@latin: giraikacheo volleri aiat korunk

en: For importing vendor lists.
kok@latin: vikpeancheo volleri aiat korunk

en: <b>2. Select Import Type</b>
kok@latin: <b>1. Fail aiat korunk vench</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
kok@latin: Samballelea vakeachi manddavolliche sonvadantlean bhair podd

en: Question
kok@latin: Prosn

en: (none)
kok@latin: (kaim na)

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
kok@latin: Kamdaracho ID ankddo.Korem dovorlear,ek favoso ankddo tuje khatir venchpant ietlo

en: Payment Address
kok@latin: Farik korpacho namo

en: Interface
kok@latin: vichar divop ghevop

en: Access Control List
kok@latin: proves niontronnachi volleri

en: Access Control
kok@latin: proves niontronn

en: <b>File</b>
kok@latin: <b>Fail</b>

en: Host
kok@latin: yezman

en: Database
kok@latin: Mhaitikox

en: Password
kok@latin: gupit utor

en: <b>Database Connection</b>
kok@latin: <b>MhaitiKox zoddni</b>

en: Annual
kok@latin: Vorsuki

en: Semi-annual
kok@latin: So mhoineamni

en: Tri-annual
kok@latin: Tin vorsamni

en: Quarterly
kok@latin: tin-mhoineamni

en: Bi-monthly
kok@latin: pondroxi

en: Monthly
kok@latin: mhoineak

en: Semi-monthly
kok@latin: pondrallem

en: Bi-weekly
kok@latin: satolleak don favtti

en: Weekly
kok@latin: Satollem

en: Daily (360)
kok@latin: Dispott'ttim (360)

en: Daily (365)
kok@latin: Dispott'ttim (365)

en: Loan Repayment Calculator
kok@latin: rinn feddpacho-gonnok

en: <b>Calculations</b>
kok@latin: <b>gonnit</b>

en: Payment periods
kok@latin: feddpacho kall

en: Interest rate
kok@latin: jurachi dor

en: Present value
kok@latin: chalont mol

en: Periodic payment
kok@latin: feddpacho kall

en: Future value
kok@latin: fuddlem mol

en: Clear the entry.
kok@latin: Nondnni nivoll kor

en: Calculate
kok@latin: gonnit kor

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
kok@latin: voilea mollant(ekoddem)korinondnni portun gonnit kor

en: <b>Payment Options</b>
kok@latin: <b>Feddpache poriai</b>

en: Discrete
kok@latin: xittuk

en: Continuous
kok@latin: eksarkem

en: Beginning
kok@latin: survat

en: When paid
kok@latin: ken'na farik kel'lem

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
kok@latin: Favo xem GnuCash khatem haka vench vo roch

en: Online account ID here…
kok@latin: Online khateachi ID hangasor…

en: Choose a format
kok@latin: ek soruponn vench

en: Format
kok@latin: pod'dot

en: Select matching existing transaction
kok@latin: Protiokxantlo zullovpi vevhar vench

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
kok@latin: aiat vevharachi poili futall

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
kok@latin: Hea vevharak tujem modiostiponn zai vo tem zulloinastana aiat korpant ietlem

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
kok@latin: Ho vevhar zullovn aiat korpant ietlo (tuka azun zullovnnechi vo nimannea khateachi dobrad topasnni korunk zai).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
kok@latin: Hea vevharak tujem modhiostponn zai vo tem aiat korpant ievchem NA.

en: Transaction List Help
kok@latin: vevhara vollerichi Mozot

en: Colors
kok@latin: rong

en: <b>Actions</b>
kok@latin: <b>kria</b>

en: Select "A" to add the transaction as new.
kok@latin: Novo vevhar zoddunk "A" vench.

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
kok@latin: vevhar tallunk kainch venchnaka (tem aiat korpak zavchemna).

en: Red
kok@latin: Tambddem

en: Yellow
kok@latin: Holldduvem

en: Green
kok@latin: pachvem

en: _Notes
kok@latin: nondnneo

en: Generic import transaction matcher
kok@latin: Vostu sombondit aiat vevharachem zullovp

en: Posted Account
kok@latin: Nond kelelem khatem

en: Invoice Information
kok@latin: Vikrechea sotrachi mhaiti

en: (owner)
kok@latin: (malok)

en: Default Chargeback Project
kok@latin: default portun mol korpachem sonkolp

en: Additional to Card
kok@latin: Cardak odik zoddnni

en: Extra Payments
kok@latin: Odik farik korop

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
kok@latin: Vikrechea koracho ID ankddo. Korem dovorlear, ek favoso ankddo tuje khatir venchpant ietlo

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
kok@latin: Hea Vikrechea korachea nondnni korpachem kaddun uddovpant nondnni korop vevhar dosovnk pavtelem.
    Tuka khorench nondnnentlem bhair kaddunk zai?

en: Yes, reset the Tax Tables
kok@latin: Hoi, koracho toktto portun bosoi

en: No, keep them as they are
kok@latin: Na, te asat toxech dovor

en: Reset Tax Tables to present Values?
kok@latin: Koranche toktte chalont molant portun bosoi

en: Job Dialog
kok@latin: Vavracho sonvad

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
kok@latin: Vavracho ID ankddo. Korem dovorlear,ek favoso ankddo tujea khatir venchpant ietlo

en: Job Information
kok@latin: Vavrachi mhaiti

en: Owner Information
kok@latin: malkachi mhaiti

en: Job Active
kok@latin: Kriaxil vavr

en: Lot Viewer
kok@latin: vantto pollovpi

en: _New Lot
kok@latin: novo vantto

en: Scrub _Account
kok@latin: khatem pans

en: _Scrub
kok@latin: pans (_S)

en: Scrub the highlighted lot
kok@latin: nodrent bhorlolo vantto pans

en: Delete the highlighted lot
kok@latin: nodrentlo bhorlolo vantto dosoi

en: Enter a name for the highlighted lot.
kok@latin: nodrent bhorpi vantteank nanv bhor

en: Enter any notes you want to make about this lot.
kok@latin: hea vanttea bodol khoincheo nondnneo korunk zai teo bhor

en: <b>_Title</b>
kok@latin: <b>mathallo</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
kok@latin: <b>Hea khateantle vantte</b>

en: Show only open lots
kok@latin: Fokt ugtteo raxi dakhoi

en: <b>Splits _free</b>
kok@latin: <b>Futall _funkott</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
kok@latin: <b>Futall _raxint</b>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
kok@latin: <span weight="bold" size="larger">ievkar sonvad porot dakhol korum?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
kok@latin: tuvem <i>hoi</i> butanv damlear, <i> GnuCash haka ievkar</i>sonvad porot GnuCash suru kortana dakhovpant ietlo.Tuvem zor <i>na</i> butanv damlear, tem porot dakhovpant ievchemnna

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
kok@latin: <ontor akar="vhoddlo" vozon="ttholok"> GnuCash haka ievkar!</ontor>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
kok@latin: Thoddim adim fuddench vakea kelelem kario uplobdh asat jim chodd nove vaporpi posont kortat GnuCash survat kortana. Hantuntlem ek kario sokoileantlem vench ani<i>OK</i> butanv klik kor vo <i>Rod'd korl</i> butanv dam zor tuka hantlem kainch korunk naka

en: C_reate a new set of accounts
kok@latin: novea khateancho chombo bosoi

en: _Import my QIF files
kok@latin: mhojeo QIFfaili aiat kor

en: _Open the new user tutorial
kok@latin: novea vaporpeachi xikovnni ugodd

en: Object references
kok@latin: Jinosacho ul'lekh

en: Explanation
kok@latin: Somjikai

en: Order Entry
kok@latin: magnnechi nond

en: Order Information
kok@latin: magnnechi mhaiti

en: Reference
kok@latin: sondorb

en: Order Entries
kok@latin: magnnecheo nondnneo

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
kok@latin: MagnnechoID ankddo.Korem dovorlear ek favoso ankddo tuje khatir venchpant ietlo

en: The company associated with this payment.
kok@latin: Hea farik korpant komponecho sombond

en: Post To
kok@latin: Hantunt nond kor

en: Documents
kok@latin: Dostavez

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
kok@latin: Hea vikrechea sotra khatir farik korpachi rok'kom.
    
    Tuvem ek bil venchlam zalear,GnuCash azun apleak. kitem dennem asa tem suchoitelem. Tujean rok'kom bodlum ieta ek thoddem farik korunk vo chodd farik korunk.
    
    Chodd farik kelear vo zor ekui vikrechem sotr venchunk na zalea, GnuCash apoap urleli rok'kom poilea farik kornaslelea vikrechea sotra pottim hea kompone khatir suvadin korteli.

en: Refund
kok@latin: Porti mellpi rok'kom

en: Print Check
kok@latin: Chek chhap

en: Transfer Account
kok@latin: Khateachi bodli kor

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
kok@latin: stholl

en: <b>Separator Character</b>
kok@latin: <b>Vegllavpi okxor</b>

en: GnuCash Preferences
kok@latin: GnuCash Posonti

en: <b>Summarybar Content</b>
kok@latin: <b> saranvx kanddicho mozkur</b>

en: Include _grand total
kok@latin: bhov berizecho somavex kor

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
kok@latin: Sogllea khateanchi bhovt beriz dakhoi je default vakeachea cholonant bodolpant aileat

en: Include _non-currency totals
kok@latin: cholon nasleli beriz hancho somavex kor

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
kok@latin: Topaslear, cholon naslele mhal sonkxepachea kanddient dakhovpant ietle.Nivoll aslear, fokt cholona dakhovpant ietliim

en: _Relative
kok@latin: Sombondit

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
kok@latin: faido/luskonn gonnita khatir tharavik sombondit survatechi tarikh vapor

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
kok@latin: faido/luskonnachem goninit kortana okmoriadit survatechi tarikh vapor

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
kok@latin: Tharailelem sombondit xevttachi tarikh faido/luskonn gonnitak vapor. Vott aspotichea gonnitakui hi tarikh vapor

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
kok@latin: Tharaileli xevttachi tarikh faido/luskonn gonnitak vapor. Vott aspotichea gonnitakui hi tarikh vapor

en: Accounting Period
kok@latin: Hixobacho kall

en: Use _formal accounting labels
kok@latin: chali pormonnem hixobache khunne chitt vapor

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
kok@latin: Fokot 'dennem rok'kom' an 'zomo rok'kom' upcharik poriai bodlak vapor

en: <b>Labels</b>
kok@latin: <b>khunne chitti</b>

en: _None
kok@latin: Kaim na

en: C_redit accounts
kok@latin: Zomeachim khatim

en: _Income & expense
kok@latin: Zodd ani Khorch

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
kok@latin: <b>Zull'llelim khatim urfattim kor</b>

en: <b>Default Currency</b>
kok@latin: <b>default cholon</b>

en: US Dollars (USD)
kok@latin: US Dollar (USD)

en: Character
kok@latin: okxor

en: Show the Account Color as background
kok@latin: Khateachorong fattbhuim koso dakhoi

en: Show the Account Color as Account Name Background.
kok@latin: Khateacho rong Khateachea nanvachi fattbhuim koxi dakho

en: Show the Account Color on tabs
kok@latin: Vollokh pott'ttent khateacho rong dakhoi

en: Show the Account Color as tab background.
kok@latin: Khateacho rong vollokh pott'ttechi fattbhuim mhonn dakhoi

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
kok@latin: Khateachea nanvachea ghottokant okxor vaporpachem. Ek kaidexir mol ek khoincheim okxor sobd ani ankdde soddun vo sokoilem khoincheim"colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".

en: Ch_oose
kok@latin: vench

en: Loc_ale
kok@latin: sthol

en: <b>Time Format</b>
kok@latin: <b>vellachem soruponn</b>

en: U_se 24-hour clock
kok@latin: 24-voram goddiall vapor (_s)

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
kok@latin: 24-voram (12 voram bodlak) vella soruponn vapor

en: <b>Date Completion</b>
kok@latin: <b>Purnn korpachi tarikh>

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
kok@latin: Tarkho purnn korpant ietleo zoxeo teo chalont ponchangachea vorsant astat

en: Enter number of months.
kok@latin: mhoineanche ankdde bhor

en: Use the date format specified by the system locale.
kok@latin: Thollavea pod'dotin tharailea pormonnem tarkhechem soruponn vapor

en: <b>Numbers</b>
kok@latin: <b>ankdde</b>

en: Display ne_gative amounts in red
kok@latin: Nhoikareo rok'kmeo tambddean dakhol kor

en: Display negative amounts in red.
kok@latin: Nhoikari rok'kom tambddeant dakhoi

en: _Automatic decimal point
kok@latin: Apoap doxanxancho tibo

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
kok@latin: Molant apoap doxanxancho tibo xirkottai zoim toxem korunk na

en: How many automatic decimal places will be filled in.
kok@latin: Kitleo apoap doxoxcheo suvati bhorpant ietleo

en: Perform account list _setup on new file
kok@latin: novea khateanchea vollerichem_bosovp novea failint kor

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
kok@latin: Novea khateachea vollericho sonvad bhettoi jen'na tum File->New File venchta.

en: Display "_tip of the day" dialog
kok@latin: "Disacho sulus" sonvad dakhoi

en: Display hints for using GnuCash at startup.
kok@latin: GnuCash survatek vaporpak ixare dakhol kor

en: How many days to keep old log/backup files.
kok@latin: pornneo nondnneo/zada talik faileo kitle dis dovorpacheo

en: days
kok@latin: dis

en: Com_press files
kok@latin: Faileo dam

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
kok@latin: mhaite fail dam gzipant jen'na diskacher ti samballpant ieta

en: <b>Files</b>
kok@latin: <b>Faili</b>

en: <b>Search Dialog</b>
kok@latin: <b> sonvad sod</b>

en: New search _limit
kok@latin: novi sodpachi xim

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
kok@latin: 'novea sodant' default zor hea ankddea von unnem nog porot korpant ailear

en: Show splash scree_n
kok@latin: Xitoddeacho pordho dakhoi

en: Show splash screen at startup.
kok@latin: xitoddeacho pordho survatek dakhoi

en: minutes
kok@latin: minut

en: Show auto-save confirmation _question
kok@latin: Apoap samballpachea prosnachi puxtti dakhol kor

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
kok@latin: Kriaxil aslear, GnuCash dor vella apoap samballpacho sobhavgunn suru zatoch ek puxtticho prosn dakhol korta. Na zalear odik somjikai divpant iena

en: Forever
kok@latin: sodanch

en: seconds
kok@latin: sekond

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
kok@latin: vevharachem kario tallunk xokio kor

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
kok@latin: Aichea tarkhent zullovpachem kario xokio kor

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
kok@latin: Thodde kodden vepari ATM (vrut sonstheche nhoi) sthapleat sompeponnachea dukamnani. He ATM aplo xulk nitt zoddttat ek vegllo vevhar dakhoiche poros vo tujea mhoineachea benkechea xulkant dakhoita. Dekhik, tum $100 kaddtta ani tuka $101,50 khorch laila odik ontor khateacho khorch. Zor tuvem hostukim $100 zoddlear, rok'kom zullchi na. Tuvem hem bosovp choddant chodd xulk asa tujea vattharant tantunt korunk zai (thollavea cholonant) jea vorvim ho vevhar zull'lla mhonn mandpant ietlem

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
kok@latin: Ek vevhar zache boreantle zullovnnecho gunn pancvea vibhagant asa(Apopa-NIVLLAI humbra voir vo soman) to defaulta vorvim nivllavpant ietlo

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
kok@latin: Ek vevhar zacho boreantlo zullovpache gunn tambddea vibhagant asa (dakhovnne humbra voirApoapODD humbra sokoil vo soman) to defaulta vorvim ZODDpant ietlo

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
kok@latin: Tankechea zullovnneacho unneant unnem gunn zullovnnechea vollerint dakholl korunkuch zai

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
kok@latin: vepari ATM xulk humbro

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
kok@latin: Humbro apoap nivllai

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
kok@latin: Humbro Apoap zodd

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
kok@latin: Zullovnni dakholl korpacho humbro

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
kok@latin: bayesian zullovnni vapor

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
kok@latin: Protriokxantle nove vevharzullovpak bayesian gonnit soddovpachi pod'dot vapor

en: <b>Checks</b>
kok@latin: <b>topas</b>

en: The default check printing font.
kok@latin: default topaspachi chhap'pacho okxor sonch

en: Print _date format
kok@latin: pChhap'pache tarkhechem soruponn

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
kok@latin: niz tarkhechea sokoil, 8 pontachea chhapant tea tarkhechem soruponn chhap.

en: Print _blocking chars
kok@latin: Mottim okxoram chhap

en: Print '***' before and after each text field on the check.
kok@latin: Chhap'***' chekachea poilea anii uprantchea dor mollant

en: Printing
kok@latin: chhaptam

en: '_Enter' moves to blank transaction
kok@latin: "Nond kor' korea vevharant halta

en: _Auto-raise lists
kok@latin: Apoap-choddovpachi volleri (_A)

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
kok@latin: Bhorvonnechea vellar apoap khateanchi volleri vo kria choddoi

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
kok@latin: Smrutichea vevharant tab adexacho somavex asa

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
kok@latin: Smrutiche vevhar apoap bhorlea uprant Bodli mollant hal

en: <b>Reconciling</b>
kok@latin: <b>zulloitam</b>

en: Check cleared _transactions
kok@latin: nivoll kelelem kario

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
kok@latin: Jen'na tum zullovpacho sonvad rochta, ten'na adinch nivoll kelelem kario topas

en: Automatic credit card _payment
kok@latin: Apoap credit cardachem farik korop

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
kok@latin: credit card vidhan zulloilea uprant, vaporpeak credit card farik korpachem nond korunk suchit kor

en: Always reconcile to t_oday
kok@latin: Sodanch aicheak zullloi

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
kok@latin: Sodanch zullovpacho sonvad ugodd aichi tarikh vaprun vidhana khatir, adlea zullovnnechem lokxant ghenastana

en: <b>Graphics</b>
kok@latin: <b>chitralekh</b>

en: Double _mode colors alternate with transactions
kok@latin: dobrad toreche rong vevharchea ek soddun

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
kok@latin: prathmik ani dvitiok rong vevharant ek soddun di rangechea ek soddun korche poros

en: Draw hori_zontal lines between rows
kok@latin: addvio volli rangenchea modim chitar

en: Show horizontal borders on the cells.
kok@latin: khonnant addvio dego dakhol kor

en: Draw _vertical lines between columns
kok@latin: ubio volli khonna modim chitar

en: Show vertical borders on the cells.
kok@latin: Khonnant dego dakhol kor

en: <b>Default Style</b>
kok@latin: <b>default pod'dot</b>

en: <b>Other Defaults</b>
kok@latin: <b>her defaults</b>

en: _Basic ledger
kok@latin: mullavo ledger

en: _Auto-split ledger
kok@latin: Apoap futall ledger

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
kok@latin: vevhara nemallem

en: Number of _transactions
kok@latin: vevharaankdde

en: Register opens in a new _window
kok@latin: nondpott'tti novea zonelant ugoddtta

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
kok@latin: Topaslear, dor nondpott'tti aplea khas patllichea zonelant voir ugoddpant ieta.Nivoll aslear, nondpott'tti chalot zonelant ugoddpant ieta

en: _Only display leaf account names
kok@latin: Fokot panachea khateachim nanvam dakhol kor

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
kok@latin: Topaslear,fokt panachea khateachi nanvam nondpott'ttent dakhol zatat ani hixobachea venchlelea avchit dispant. Default vagnnuk purem nanv dakhol korta zantunt hixobachea zhaddache vatticho somavex asa. Ho poriai topasop mhonnche tum ekmev pananchim nanvam vaporta.

en: Register Defaults
kok@latin: Defaults nond kor

en: <b>Default Report Currency</b>
kok@latin: <b>default Vakeachem cholon</b>

en: <b>Location</b>
kok@latin: <b>sthol</b>

en: Report opens in a new _window
kok@latin: Vako novea zonelant ugto zata

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
kok@latin: Topaslear. dor vako aplea khaxea voirchea panvddeachea zonelant ugoddpant ieta.Nivoll kelear, vako chalont zonelant ugoddpant ieta

en: Reports
kok@latin: vako

en: <b>Window Geometry</b>
kok@latin: <b>zonelachem rekhagonnit</b>

en: _Save window size and position
kok@latin: Zonelacho akar ani sthiti samball

en: Save window size and location when it is closed.
kok@latin: Jen'na bond korpant ieta ten'na zonelacho akar ani stholl samball

en: Bring the most _recent tab to the front
kok@latin: chodd halinchi vollokh pott'tti fuddem hadd

en: <b>Tab Position</b>
kok@latin: <b> Vollokh pott'ttechi sthiti</b>

en: To_p
kok@latin: voir (_p)

en: B_ottom
kok@latin: sokoil

en: _Left
kok@latin: Davean

en: _Right
kok@latin: uzvean

en: <b>Summary Bar Position</b>
kok@latin: <b>saranvx kanddiechi sthiti</b>

en: Bottom
kok@latin: sokoil

en: <b>Tabs</b>
kok@latin: <b>Vollokh pott'ttio</b>

en: Show close button on _notebook tabs
kok@latin: nondpustokache vollokh pott'ttent dhamplolo butanv dakhoi

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
kok@latin: Dor nondpustokant ek bond korpacho butanv dakhoi. Hem "bond' vollerichea sarkem kario korta.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
kok@latin: Mola poros vollokh pott'ttentlo utaro lamb aslear (kosovtti odmasachi asa) ten'na vollokh pott'tek modim katrop astelem jem dirg vortulant bodol korpant ietlem

en: characters
kok@latin: okxoram

en: Windows
kok@latin: zonelam

en: Bid
kok@latin: Lans

en: Ask
kok@latin: Vichar

en: Last
kok@latin: Nimanne

en: Net Asset Value
kok@latin: Nivoll aspotichem mol

en: Price Editor
kok@latin: mol sompadok

en: _Price
kok@latin: Mol (_P)

en: Before _Date
kok@latin: tarikh

en: Price Database
kok@latin: mhaitekoxachem mol

en: Add a new price.
kok@latin: novem mol zodd

en: Remove the current price.
kok@latin: Chalont mol kadd

en: Edit the current price.
kok@latin: chalont mol sompadon kor.

en: Remove _Old
kok@latin: pornnem kadd (_O)

en: Remove prices older than a user-entered date.
kok@latin: Vaporpeachea nondkelelea tarkhe pasun pornnim molam kadd

en: Get new online quotes for stock accounts.
kok@latin: santthea khateank nove online sangnneo ghe

en: Save Custom Check Format
kok@latin: chalintlem chek soruponn samball

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
kok@latin: Hea chalintlea soruponnak ek mathallo bhor. Ho mathallo "Topas soruponn" venchpi Chhap Topas sonvad hantunt distolo. Protiokxantea chalintlem soruponn vaporlear tem soruponn rod'd zavpak karonn zatlem.

en: Inches
kok@latin: Inch

en: Points
kok@latin: Tibe

en: Middle
kok@latin: Modem

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
kok@latin: Rokddem/Rokddim Pustokam (tm) US-Chitt

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
kok@latin: Unchle (tm) Khasgi chek US-Chitt

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
kok@latin: Rokdde (tm) Pakittache chek w/ bazuche pont

en: Check _format
kok@latin: soruponnt topas

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
kok@latin: Chek soruponnant ek
    NAMO hacho nog vakhea kelolo asunk zai
    chekacher namo chhapche khatir

en: _Address
kok@latin: namo

en: Amount (_numbers)
kok@latin: rok'kom (ankddeamni)

en: _Rotation
kok@latin: bhonvaddo

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
kok@latin: mullacho mud'do panachea davea hatachea konxak asa

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
kok@latin: mullachomud'do skoilea davea hatachea panachea konxak asa

en: Degrees
kok@latin: onvx

en: Splits Memo
kok@latin: futallachem nivedon

en: Splits Amount
kok@latin: futalleachi rok'kom

en: Splits Account
kok@latin: futalleachim khatim

en: Custom format
kok@latin: chalintlem soruponn

en: Working…
kok@latin: vavr kortam…

en: <b>A_vailable reports</b>
kok@latin: <b>Uplobdh vake<b>

en: <b>_Selected Reports</b>
kok@latin: <b>VenchleleVake</b>

en: A_dd >>
kok@latin: Zodd >> (_d)

en: << _Remove
kok@latin: << Kadd (_R)

en: Move _up
kok@latin: Voir Voch (_u)

en: Move dow_n
kok@latin: Sokoil Voch (_n)

en: Si_ze…
kok@latin: Akar

en: HTML Style Sheets
kok@latin: HTML Xoili Foli

en: <b>Available style sheets</b>
kok@latin: <b>Uplobdh Xoili Foli</b>

en: <b>Style sheet options</b>
kok@latin: <b> Xoili Folli poriai</b>

en: Report Size
kok@latin: Vakeacho akar

en: Enter report row/column span
kok@latin: vakeachi rang nond kor/ khonnachi ontor

en: Select HTML Style Sheet
kok@latin: HTML Xoili Foli vench

en: New Style Sheet
kok@latin: Novi Xoili Foli

en: <b>New style sheet info</b>
kok@latin: <b>Novea Xoili Folchi mhaiti</b>

en: Reset Warnings
kok@latin: Xittkavnneo porot bosoi

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
kok@latin: Tuvem magnni kelea sokoile xittkavnnechem sonvad bhettoina zavnk. Te sonvad porot xokiokorunkm topasnnechi petti topas ji sonvada kuxik asa, uprant OK klik kor

en: _Unselect All
kok@latin: sorv venchpantlem bhair kadd

en: No warnings to reset.
kok@latin: Xittkavnneo porot bosovpacheo nant

en: Permanent Warnings
kok@latin: Kaiomcheo xittkavnneo

en: Temporary Warnings
kok@latin: Tatpurteo xittkavnneo

en:  Search
kok@latin: sod

en: Search for items where
kok@latin: nogank khoim sodum

en: <b>Match all entries</b>
kok@latin: <b>sorv nondnneo zulloi</b>

en: Search Criteria
kok@latin: nikox sod

en: New search
kok@latin: novo sod

en: Refine current search
kok@latin: Chalont sod nivllai

en: Add results to current search
kok@latin: chalont sodant porinnam zodd

en: Delete results from current search
kok@latin: Chalont sodantle porinnam dosoi

en: Search only active data
kok@latin: fokot kriaxil mhaiti sod

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
kok@latin: Soglli tuji mhaiti sodunk zai vo fokt ji "kriaxil".mhonn khunnailea tem vench

en: Type of search
kok@latin: sodachi pod'dot

en: Account Deletion
kok@latin: khateachem dosovp

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
kok@latin: Sokoilo Tharavik Vevhar dosoilea khateacho sondorb dakhoita ani tea khatir durust korunk zai. Sudarunk Ok dam

en: Daily
kok@latin: sodam

en: Bi-Weekly
kok@latin: Satolleak don favtti

en: Yearly
kok@latin: vorsak

en: Make Scheduled Transaction
kok@latin: tharavik vevhar kor

en: Advanced…
kok@latin: sudharit..

en: Never End
kok@latin: Ken'nach sompchemna

en: Number of Occurrences
kok@latin: ghoddleleanche ankdde

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
kok@latin: <b>vevhar sompadokache defaults </b>

en: _Run when data file opened
kok@latin: mhaiti fail ugti astana dhanvoi

en: _Auto-create new transactions
kok@latin: Nove vevhar apoap roch

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
kok@latin: novean tharail'lea vevharacher 'apoap roch bavtto bosoi

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
kok@latin: vevhar rochchea poilem kollovnnio itle disam adim oromb kor.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
kok@latin: Tichea folladik tarkhe poilim ho vevhar itlea disam adim roch

en: _Notify before transactions are created
kok@latin: vevhar rochchea poilim kolloi

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
kok@latin: novean tharailelea vevharacher 'kolloi' bavtto bosoi

en: Edit Scheduled Transaction
kok@latin: tharavik vevhar sompadon kor

en: Create automatically
kok@latin: apoap roch

en: Conditional on splits not having variables
kok@latin: bodol naslelea futallank otti asun

en: Notify me when created
kok@latin: rochlea uprant mhaka kolloi

en: <b>Occurrences</b>
kok@latin: <b>ghoddnneo</b>

en: Last Occurred:
kok@latin: nimmanne ghoddlelem

en: Repeats:
kok@latin: porot kelelem:

en: Until
kok@latin: poriant

en: occurrences
kok@latin: ghoddnneo

en: remaining
kok@latin: urlelem

en: Overview
kok@latin: purvdakhovnn

en: Template Transaction
kok@latin: prorup vevhar

en: Since Last Run…
kok@latin: nimanne choloilelea pasun…

en: _Review created transactions
kok@latin: rochlele vevhar portun polle

en: Income Tax Information
kok@latin: zoddi korachi mhaiti

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
kok@latin: Korachem Nanv ani/vo Koracho Prokar bodlunk klik kor

en: <b>_Accounts</b>
kok@latin: <b>khatim</b> (_A)

en: _Income
kok@latin: zodd

en: _Expense
kok@latin: khorch (_E)

en: _Asset
kok@latin: aspot

en: _Liability/Equity
kok@latin: rinn/bhanddvoll

en: <b>Account Tax Information</b>
kok@latin: <b>khatea korachi mhaiti</b>

en: Tax _Related
kok@latin: kora sombondit (_R)

en: <b>_TXF Categories</b>
kok@latin: <b>TXF vorgonna</b> (_T)

en: <b>Payer Name Source</b>
kok@latin: <b>farik korpeachea nanvanchem mull

en: C_urrent Account
kok@latin: chalont khatem:

en: <b>Copy Number</b>
kok@latin: <b>ankddo noko lkor</b>

en: Tax Tables
kok@latin: Korache Toktte

en: <b>Tax Table Entries</b>
kok@latin: <b>Korachea tokttea nondnneo</b>

en: Value $
kok@latin: Mol$

en: Percent %
kok@latin: Ttoke%

en: <b>Tax Table Entry</b>
kok@latin: <b> Korachea Toktteachi Nond</b>

en: _Value
kok@latin: mol (_V)

en: _Account
kok@latin: khatem

en: GnuCash Tip Of The Day
kok@latin: GnuCashaceo Disak Suchovnni

en: _Show tips at startup
kok@latin: Suchovnneo survatek dakhoi

en: Transfer Funds
kok@latin: nidhi stholator kor

en: <b>Basic Information</b>
kok@latin: <b>Mullavi mhaiti</b>

en: Show Income/Expense
kok@latin: Zodd/Khorch dakhoi

en: <b>Currency Transfer</b>
kok@latin: <b>cholon bodli</b>

en: Exchange Rate
kok@latin: Vattavachi dor

en: _Fetch Rate
kok@latin: dor hadd (_F)

en: Username and Password
kok@latin: vaporpeachem nanv ani gupit utor

en: Enter your username and password
kok@latin: tujem vaporpea nanv ani gupit utor bhor

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
kok@latin: Vikpeacho ID ankddo. Korem dovorlear ek favoso ankddo tuje khatir venchpant ietlo

en: %Y-%m-%d
kok@latin: %V-%m-%d

en: Include Century
kok@latin: xotabdicho somavex kor

en: Abbreviation
kok@latin: sonkxep

en: Date format
kok@latin: Tarkhechem soruponn

en: 1st
kok@latin: 1li

en: 2nd
kok@latin: 2ri

en: 3rd
kok@latin: 3ri

en: 4th
kok@latin: 4ti

en: 5th
kok@latin: 5vi

en: 6th
kok@latin: 6vi

en: 7th
kok@latin: 7vi

en: 8th
kok@latin: 8vi

en: 9th
kok@latin: 9vi

en: 10th
kok@latin: 10vi

en: 11th
kok@latin: 11vi

en: 12th
kok@latin: 12vi

en: 13th
kok@latin: 13vi

en: 14th
kok@latin: 14vi

en: 15th
kok@latin: 15vi

en: 16th
kok@latin: 16vi

en: 17th
kok@latin: 17vi

en: 18th
kok@latin: 18vi

en: 19th
kok@latin: 19vi

en: 20th
kok@latin: 20vi

en: 21st
kok@latin: 21vi

en: 22nd
kok@latin: 22vi

en: 23rd
kok@latin: 23vi

en: 24th
kok@latin: 24vi

en: 25th
kok@latin: 25vi

en: 26th
kok@latin: 26vi

en: 27th
kok@latin: 27vi

en: 28th
kok@latin: 28vi

en: 29th
kok@latin: 29vi

en: 30th
kok@latin: 30vi

en: 31st
kok@latin: 31vi

en: Last day of month
kok@latin: Mhoineacho xevottcho dis

en: Last Monday
kok@latin: Gelea somarak

en: Last Tuesday
kok@latin: Gelea mongllarak

en: Last Wednesday
kok@latin: Gelea budhvarak

en: Last Thursday
kok@latin: Gelea brestarak

en: Last Friday
kok@latin: Gelea sukrarak

en: Last Saturday
kok@latin: Gelea sonvarak

en: Last Sunday
kok@latin: Gelea aitarak

en: Once
kok@latin: ek pavtti

en: Semi-Monthly
kok@latin: ordo-mhoino

en: No change
kok@latin: Bodol na

en: Use previous weekday
kok@latin: Adlea satolleacho dis vapor

en: Use next weekday
kok@latin: fuddlea satolleacho dis vapor

en: 1st Mon
kok@latin: 1lo somar

en: 1st Tue
kok@latin: 1lo mongllar

en: 1st Wed
kok@latin: 1lo budhvar

en: 1st Thu
kok@latin: 1lo brestar

en: 1st Fri
kok@latin: 1lo sukrar

en: 1st Sat
kok@latin: 1lo sonvar

en: 1st Sun
kok@latin: 1lo aitar

en: 2nd Mon
kok@latin: 2ro somar

en: 2nd Tue
kok@latin: 2ro mongllar

en: 2nd Wed
kok@latin: 2ro budhvar

en: 2nd Thu
kok@latin: 2ro brestar

en: 2nd Fri
kok@latin: 2ro sukrar

en: 2nd Sat
kok@latin: 2ro sonvar

en: 2nd Sun
kok@latin: 2ro aitar

en: 3rd Mon
kok@latin: 3ro somar

en: 3rd Tue
kok@latin: 3ro mongllar

en: 3rd Wed
kok@latin: 3ro budhvar

en: 3rd Thu
kok@latin: 3ro brestar

en: 3rd Fri
kok@latin: 3ro sukrar

en: 3rd Sat
kok@latin: 3ro sonvar

en: 3rd Sun
kok@latin: 3ro aitar

en: 4th Mon
kok@latin: 4to somar

en: 4th Tue
kok@latin: 4to mongllar

en: 4th Wed
kok@latin: 4to budhvar

en: 4th Thu
kok@latin: 4to brestar

en: 4th Fri
kok@latin: 4to sukrar

en: 4th Sat
kok@latin: 4to sonvar

en: 4th Sun
kok@latin: 4to aitar

en: Not scheduled
kok@latin: tharanvk na

en: Select occurrence date above.
kok@latin: Voir ghoddpachi tarikh vench

en: Saturday
kok@latin: sonvar

en: Friday
kok@latin: sukrar

en: Wednesday
kok@latin: Budhvar

en: Thursday
kok@latin: Brestar

en: Sunday
kok@latin: aitar

en: Monday
kok@latin: somar

en: Tuesday
kok@latin: Mungllar

en: First on the
kok@latin: hache poilem

en: then on the
kok@latin: uprant voir

en: On the
kok@latin: voir

en: The number of leading digits to keep when rounding
kok@latin: mukhel kitle ankdde dovrunk zai gutthlaitana tea vixim

en: Estimate Budget Values
kok@latin: odmaspotrachim molam odmas kor

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
kok@latin: adlea vevhara thavn venchlelea khateam khatir GnuCash odmaspotr odmas kortelem

en: Budget Options
kok@latin: odmaspotracho poriai

en: Budget Name
kok@latin: odmaspotrachem nanv

en: Number of Periods
kok@latin: kallacho ankddo

en: Show Account Code
kok@latin: khateacho sonket dakhoi

en: Budget List
kok@latin: odmaspotachi volleri

en: Close the Budget List
kok@latin: odmaspotrachi volleri bond kor

en: Create a New Budget
kok@latin: novem odmaspotr roch

en: Open the Selected Budget
kok@latin: vinchlelem odmaspotr ugodd

en: Delete the Selected Budget
kok@latin: venchlelem odmaspotr dosoi

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
kok@latin: nondpott'ttichi gallnni hache pasun kor…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
kok@latin: sorv dakoi (_A)

en: Choo_se Date
kok@latin: tarikh vench

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
kok@latin: zullovnk naslelem

en: C_leared
kok@latin: nivllailam

en: _Voided
kok@latin: khali zal'lem

en: _Frozen
kok@latin: gotthlelem

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
kok@latin: Gallnni samball

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
kok@latin: vevhar nokol kor

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
kok@latin: nondnni pustok hache thavn vorgikoronn kor…

en: _Standard Order
kok@latin: promannit pod'dot

en: Keep normal account order.
kok@latin: Samania khatem kromant dovor

en: Sort by date.
kok@latin: Tarkhe pormonnem vorgonn kor

en: Date of _Entry
kok@latin: Nondnnichi tarikh

en: Sort by the date of entry.
kok@latin: Tarkhechea nondnne pormonnem vorgikoronn kor

en: S_tatement Date
kok@latin: Nivedonachi tarikh

en: Num_ber
kok@latin: ankddo

en: Sort by number.
kok@latin: Ankddeam pormonnem vorgikoronn kor

en: Amo_unt
kok@latin: rok'kom

en: Sort by amount.
kok@latin: Rok'kome pormonnnem vorgikoronn kor

en: Sort by memo.
kok@latin: Nivedona pormonnem vorgikoronn kor

en: Descri_ption
kok@latin: Vornnon

en: Sort by description.
kok@latin: Vornnona pormonnem vorgikoronn kor

en: _Action
kok@latin: Kria

en: Sort by action field.
kok@latin: Kariachea molla pormonnem vorgikoronn kor

en: Sort by notes field.
kok@latin: Nondnnechea mollam pormonnem vorgikoronn kor

en: Sa_ve Sort Order
kok@latin: Vorgikoronnacho krom samball

en: Save the sort order for this register.
kok@latin: Hea hnondpott'tti khatir vorgikoronnacho krom samball

en: Sort in descending order.
kok@latin: Denvtea kroman vorgikoronn kor

en: Void Transaction
kok@latin: khali vevhar

en: day(s)
kok@latin: dis

en: week(s)
kok@latin: satollo(e)

en: month(s)
kok@latin: mhoino(e)

en: year(s)
kok@latin: vors(am)

en: Every
kok@latin: dor

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
kok@latin: hea ghoddnneani ponchangachea nogancho ankddo: dekhik: pakxik = 2 satolleank ek pavtti; kaldem =dhor 3 mhoineank

en: beginning on
kok@latin: hea dis survat zalem

en: last of month
kok@latin: adlea mhoineant

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
kok@latin: Mhoineant sodanch nimanno dis ( vo satolleaho dis) vapor

en: same week & day
kok@latin: toch satollo ani dis

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
kok@latin: "satollecho dis" ani "mhoineacho satollo"zullonv? (dekhik, "dusro mongllar" dor mhoineank)

en: Only show _active owners
kok@latin: fokt kriaxil malkank dakhoi

en: Show _zero balance owners
kok@latin: xunio urleli rok'kom asleleank dakhoi

en: _Ending Balance
kok@latin: Xevttachem xirlok

en: <b>Reconcile Information</b>
kok@latin: <b>Mhaiti zulloi</b>

en: Include _subaccounts
kok@latin: upkhateancho somavex kor

en: Not found
kok@latin: Mellonk na

en: The specified URL could not be loaded.
kok@latin: tharavik URLlaod korunk zanvk na

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
kok@latin: surokxit HTTP provex oxokio kela.Network vibhagant Posontichea sonvadant to xokio korunk zata

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
kok@latin: HTTP network provex oxokio kela. Posontichea sonvadant Network vibhagant to xokio korunk zata

en: There was an error accessing %s.
kok@latin: %s provex kortana chuk zali

en: Export to PDF File
kok@latin: PDF failint niriat kor

en: Online Banking Account Name
kok@latin: Online Benkechea khatea nanv

en: GnuCash Account Name
kok@latin: GnuCash khatea nanv

en: New?
kok@latin: Novem?

en: AqBanking Initial Assistant
kok@latin: AqBanking Survatecho adari

en: Initial Online Banking Setup
kok@latin: survatechem benkechem online sthaptam

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
kok@latin: Online khatim GnuCash khateank zulloi

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
kok@latin: Online Banking khateanchem GnuCash khateank bosovp somplam. Tujean atam Online Banking kario tea khateanim korunk zata.
    
    Tuka zor anik ek bank, vaporpi, vo khatem zoddunk zai zalear, tujean ho adari portun ken'naim suru korunk zata.
    
    Atam "Lagu kor" dam.

en: Online Banking Setup Finished
kok@latin: online bankechem kamachi sthapnni sompli

en: Online Banking Connection Window
kok@latin: online benkechea kamachea zoddnechem zonel

en: Progress
kok@latin: progoti

en: Get Transactions Online
kok@latin: online vevhar ghe

en: Date range of transactions to retrieve:
kok@latin: portun mellovpache vevharachea tarkhanchi rank:

en: From
kok@latin: thavn

en: _Earliest possible date
kok@latin: Chodd laginchi sombhovachi tarikh

en: _Last retrieval date
kok@latin: Nimanni portun mellovapchi tarikh

en: E_nter date:
kok@latin: Tarikh Bhor: (_n)

en: To
kok@latin: Haka

en: Ente_r date:
kok@latin: Tarikh Bhor: (_r)

en: Enter Password
kok@latin: GupitUtor bhor

en: Enter your password
kok@latin: tujem gupit utor bhor

en: Name for new template
kok@latin: novea prarupak nanv

en: _Name of the new template
kok@latin: novea prarupak _nanv

en: Online Transaction
kok@latin: online vevhar

en: Execute this online transaction now
kok@latin: Hea online vevharachi karvai kor

en: Enter an Online Transaction
kok@latin: ek online vevhar bhor

en: at Bank
kok@latin: benke kodde

en: (filled in automatically)
kok@latin: (apoap bhorlam)

en: Payment Purpose continued
kok@latin: Poixe farik korpa khatir chalu

en: Originator Account Number
kok@latin: Oromb korpeacho khatea ankddo

en: Bank Code
kok@latin: Benkecho Sonket

en: Add the current online transaction as a new transaction template
kok@latin: chalont online vevhar novo vevhar prorup koxem zodd

en: Move the selected transaction template one row up
kok@latin: venchlolea vevhara prarup ek rangeche voir haloi

en: Move the selected transaction template one row down
kok@latin: venchlolea vevhara prarup ekrang sokoil haloi

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
kok@latin: vevhara prarupanchi volleri okxormallent vorgikoronn kor

en: Delete the currently selected transaction template
kok@latin: chalont venchlelem vevhara prarup dosoi

en: _Close log window when finished
kok@latin: somplea uprant log zonel bond kor

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
kok@latin: Kriaxil aslear, zonel apoap bond zatem jen'na tum HBCI/AqBankaiat kario sompoita.Na zalear tem ugtem urtelem

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
kok@latin: Kriaxil kelear, HBCI/AqBan hache khatir PIN sotrant smrutint ugddas dhorpant ietlem. Na zalear tem dor vella portun nond korpant ietelm sotrant jen'na tachi goroz bhasta

en: _Verbose debug messages
kok@latin: Pal'lallik kompivtterache chuki dakhovpache sondex (_V)

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
kok@latin: Online HBCI/AqBanka khatir pol'lallik kompivtterachea chukiche sondex xokio korta

en: (unknown)
kok@latin: (onvollkhi)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
kok@latin: Ek SEPA Online stholantor zodd

en: Recipient IBAN (International Account Number)
kok@latin: Mellovpi (Ontoraxttrio khateacho ankddo)

en: Recipient BIC (Bank Code)
kok@latin: Mellovpecho BIC (Benk sonket)

en: Originator IBAN (International Account Number)
kok@latin: Orombik IBAN (Ontoraxttrio Khateacho ankddo)

en: Originator BIC (Bank Code)
kok@latin: Orombik BIC(Bankecho sonket)

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
kok@latin: Ek SEPA Online Nitt khorchachi nond bhor

en: Debited Account Owner
kok@latin: devem kel'lo khatea mhalok

en: Debited IBAN (International Account Number)
kok@latin: IBAN ak khorchak ghatlam (Ontoraxttrio khateacho ankddo)

en: Debited BIC (Bank Code)
kok@latin: BIC k khorchak ghatlam (Benkecho sonket)

en: Credited Account Owner
kok@latin: Khateachea malkak iennem zomo kelem

en: Credited IBAN (International Account Number)
kok@latin: IBAN ant zomo kelam (Ontoraxttrio khateacho ankddo)

en: Credited BIC (Bank Code)
kok@latin: BICnt zomo kelam (Benkecho sonket)

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
kok@latin: Tujea thollavea benkechea khateant azun SEPA khateachi mhaiti santthoilei na. Maf korat, punn hea vikasachea avrutent ek odik panvddo gorjecho zo gnucashant azun omolbojavnni korpant ievnk na. Adexacnea vollichi"aqhbci-tool" kariavollichi karvai kortujea khatea khatir he porim: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
kok@latin: Tuvem mellovpeachem nanv bhorunk na. Mellovpeachem nanv online stholantor korpak gorjechem.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
kok@latin: Tuvem mellovpeachea khateachem nanv bhorunk na. Mellovpeachea khateachem nanv on line stholantor korpak gorjechem.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
kok@latin: Tuvem mellovpi benkehem nanv bhorunk na. Mellovpi benkechem nanv online stholantor korpak gorjechem.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
kok@latin: Rok'kom xunio asa vo rok'komechea molachi somzonni sarkhi divnk na. Tuvem ghoddiek doxomacho tibo ani olpviram misoll kelea zait, tujea thollavea bosovpak sor kelear. Hem ek void stholantor vavr koso porinnam dina

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
kok@latin: Tuvem ekui vevharchem karonn bhorunk na. Ek online stholantor korunk karonn zai.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
kok@latin: Dilelea nanvan ek prarup adinch protiokxant asa. Dusrem nanv bhor

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
kok@latin: "%s" nanv aslelem prarup tuka khorench dosovnk zai?

en: No valid online banking account assigned.
kok@latin: khoinchoch void online benkechem khatem supurd korunk na

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
kok@latin: Online kria "Urleli rok'kom Ghe" hea khateak uplobdh na.

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
kok@latin: Online kria "Vevhar Ghe" hea khateak uplobd na.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
kok@latin: online benkechi aiatin khoinchoch vevhar venchlelea kalla khatir porot korunk na

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
kok@latin: Tuvem online stholantorachim prorupa volleri bodol'lea, punn tuvem stholantor sonvad rod'd kela. Torui tuka bodol santthovnk zai?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
kok@latin: vavr toiar kortana fattlea xevttak ek chuk sampoddli. Hea vavrachi karvai korunk sombhov na.
    
    Chodd koeun Bank tujem venchlolem kario palov dina vo tujea on line benking vavrak hea vavrachi karvai korunk porvangi na. Tujea console logant chodd chukiche sondex tuka dakhol zatele.
    
    Tuka vavrant portun ghusunk zai?

en: Online Banking Direct Debit Note
kok@latin: Online Benkechea kamant nitt khorchachi nondnni

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
kok@latin: Online Banking vavrant benkechi ontor bodli

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
kok@latin: Online Banking European (SEPA) bodli

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
kok@latin: Online Banking European (SEPA) khorchachi nond

en: Online Banking Transaction
kok@latin: Online Bankecho Vevhar

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
kok@latin: Vavrachi karvai kortana ek chuk ghoddli. Log zonel topas sarkhe chukicho sondex mellunk.
    
    Tuka portun hea kamant vochunk zai?

en: Unspecified
kok@latin: tharainaslelem

en: Bank
kok@latin: Benk

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
kok@latin: Fattlea xevottant ek chuk sampoddli vavrachi toiari kortana. Hea vavrachi karvai korunk zaina.
    
    Chodd korun Bank tuvem venchlolea vavrak palov dina vo tujem onlinebanking khateak ho vavr korunk porvangi na.
    
    Tuka portun hea vavrant vochunk zai?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
kok@latin: Bankenn vevhara mhaiti aplea zobabant dhaddlea.
    Tuka ti aiat korunk zai?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
kok@latin: Hea GnuCash khateak khoinchoi online Banka khatem sampddunk na. He vevhar Online Banka vorvim karvai korpant ievche nant

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
kok@latin: Banken aplea zobabant xirlokachi mhaiti patthoilea.
    Tuka ti aiat korunk zai?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
kok@latin: Download kelelem Online Bankechi xirlok xunio asli.
    
    Hi sarki urleli rok'kom vo tujem benk hea online benkingachea avrutent Balance downloadak palov dina. Nimannea babtint tum ekvegllem onlinebenkechi avrutticho ankddo nivodd onlinebenking (AqBanking vo HBCI) bosovpant. Tea uprant Online Banechi urleli rokkom download korunk proiotn kor

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
kok@latin: Online Bankechea vavracho foll:
    Khateachi bukurleli rok'kom asa %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
kok@latin: Tujea mhaite khatir: Hea khateant legit ek nond keleli urleli rok'kom %s hachi asa

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
kok@latin: buk keleli urleli rok'kom chalont zulloilea khateachea urlelea rok'kome sarki asa

en: Reconcile account now?
kok@latin: Atam khatem zullovm?

en: Select a file to import
kok@latin: aiat korunk fail vench

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
kok@latin: PIN unneant unnem %d okxoranchem asunk zai
    Tuka porot proiotn korunk zai?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
kok@latin: Online Banka Vavr azun chalu asa; tukakhorench to rod'd korunk zai?

en: _Online Actions
kok@latin: Online Kria

en: Get _Balance
kok@latin: Xirlok hadd

en: The list of Scheduled Transactions
kok@latin: tharavik vevharachi volleri

en: Get _Transactions…
kok@latin: Vevhar hadd

en: Get the transactions online through Online Banking
kok@latin: Online Bankinga koddlean vevhar hadd

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
kok@latin: Ek novo ontraxttrik European (SEPA)vevhar online Online Bankinga vorvim

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
kok@latin: Online banke koddlean eka novea benkechea ontorik vevhar sador kor

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
kok@latin: Ek novo ontoraxttrik European (SEPA) nitt khorchachi nond online, online bankingant kor

en: Show _log window
kok@latin: log Zonel Dakhoi (_l)

en: _Online Banking Setup…
kok@latin: Online Benkecho vavr sthaptam

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
kok@latin: Online Bankechea provesachi (HBCI, or OFX XidaZoddni, AqBanking vaparun) survat sthaptam

en: Close window when finished
kok@latin: Somptoch zonel bond kor

en: Remember the PIN in memory
kok@latin: PIN smrutint ugddas dhor

en: Verbose HBCI debug messages
kok@latin: Pal'lallik kompivttorachea HBCI chukiche sondex

en: DTAUS import data format
kok@latin: DTAUS aiat mhaitichem soruponn

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
kok@latin: Hem bosovp DTAUS faili aiat kortana mhaitechem soruponum tharaita. AqBanka vachonaloi vividh aiat soruponn bhettoita (zankam"rupchitram" mhonttat) zantlem ek tuvem hangasor vinchum ieta

en: CSV import data format
kok@latin: CSV aiat mhaitichem soruponn

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
kok@latin: Hem bosovp CSV faili aiat kortana mhaitechem soruponn tharaita. AqBanka vachonaloi vividh aiat soruponn bhettoita (zankam"rupchitram"mhonttat zantlem ek tuvem hangasor vinchum ieta

en: SWIFT MT940 import data format
kok@latin: SWIFT MT940 Aiat mhaite soruponn

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
kok@latin: Hem bosovpi SWIFT MT940 faili aiat kortana mhaite soruponn tharaita. AqBanka vachonaloi vividh aiat soruponn bhettoita(zankam"rupchitram"mhonttat) zantlem ek tuvem hangasor vinchum ieta.

en: SWIFT MT942 import data format
kok@latin: SWIFT MT942 Aiat mhaitechem soruponn

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
kok@latin: Hem bosovp SWIFT MT942faili aiat korta mhaite soruponn tharaita. AqBanka vachonaloi vividh aiat soruponn bhettoita(zankam"rupchitram" mhonttat) zantlem ek tuvem hangasor vinchum ieta

en: Quantity
kok@latin: Porimann

en: Taxable
kok@latin: Korpatr

en: Import Bills or Invoices from csv
kok@latin: aiat bilam vo csv bilam

en: These lines were ignored during import
kok@latin: Aiat kortana heo volli durlokx korpant aileo

en: The input file can not be opened.
kok@latin: bhorvonnichi fail ugddunk zavnk na

en: Adjust regular expression used for import
kok@latin: aiatak vaporlelem sodanchem mhonn'nnem zagear ghal

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
kok@latin: aiat failichi foddnixi korunk hem sodanchem mhonn'nnem vaportat. Tuje gorje pormonnem em bodol.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
kok@latin: Niriat korpant ek prosn upzolo, hem ghoddiek zageachea unnavak lagun zait vo foldderant proves korunk zaina dekhun. Sodpachi fail sod fuddlea logginga khatir
    Tuka ghoddiek kompivtorachi chuk xokio korunk poddot.

en: File exported successfully!
kok@latin: Fail iesiesponni niriat korpant aili

en: -- Split Transaction --
kok@latin: -- vevhar futall kor --

en: Void Reason
kok@latin: Rikameachem karonn

en: Invalid encoding selected
kok@latin: ovoid sonkhetavnni venchlea

en: Merge with column on _left
kok@latin: khonnant davea vatten vilin kor

en: Merge with column on _right
kok@latin: khonnant uzvea vatten vilin kor

en: _Split this column
kok@latin: ho khonn futall kor

en: _Widen this column
kok@latin: ho khonn rundai

en: _Narrow this column
kok@latin: ho khonn oxir kor

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
kok@latin: Rankencher dobrad klik kor bodlunk, uprant Lagu kor hacher klik kor aiat korunk

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
kok@latin: Rank %u,khateak vatt %ssmpddunk na, voili patlli koxi zoddpant aileal

en: Row %u, commodity %s / %s not found
kok@latin: Rank %u, mhal %s / %s sampddunk na

en: Row %u, account %s not in %s
kok@latin: Rank%u,khatem %shantunt na %s

en: Period: 123,456.78
kok@latin: Kall: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
kok@latin: Olpviram: 123.456,78

en: No date column.
kok@latin: Tarkhecho khonn na

en: Import Customers from csv
kok@latin: csv pasun giraikank aiat kor

en: customers
kok@latin: giraik

en: vendors
kok@latin: vikpi

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
kok@latin: Aiat porinnam:
    %i volli durlokx keleat
    %i volli aiat keleat
       %u %s thir
       %u %s durlokx keleat (thir korunk zainant)
    
       %u %s rochleat
       %u %s aiche tarkhent keleat (idcher adarun)

en: (Full account ID:
kok@latin: (Purnn khateacho ID:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
kok@latin: Sokoilo adol bodol tharavik sonketak zullovpak ek mhal venchHachi nond ghe adolbodol mhalacho sonket zo tum venchta to rod'd korpant ietlo

en: m/d/y
kok@latin: m/d/v

en: d/m/y
kok@latin: d/m/v

en: y/m/d
kok@latin: v/m/d

en: y/d/m
kok@latin: v/d/m

en: Destination account for the auto-balance split.
kok@latin: Nimannea khatem apoap urlelea rok'komechea futalla khatir

en: Info
kok@latin: mhaiti

en: New, already balanced
kok@latin: Novem,adinch zulloilelem

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
kok@latin: Novem,stholantorit %s haka (hostukim) "%s"

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
kok@latin: Novem, stholantorit %s haka( apoap) "%s"

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
kok@latin: Novem, ZULLOVNK NASLELEM (khatem stholantor korpak goroz %s)!

en: Match missing!
kok@latin: zullovnni xenndlea!

en: Do not import (no action selected)
kok@latin: Aiat kornaka(khoinchench kario venchunk na)

en: Confidence
kok@latin: visvasant ghe

en: Auto
kok@latin: Apoap

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
kok@latin: chalont log fail ugddunk zavnk na: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
kok@latin: log fail ugddunk upies: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
kok@latin: Tuvem venchleli fail rikami asli

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
kok@latin: Tuvem venchleli fail vachunk zaina. Failichem xirlekhon mandpant ievnk na

en: Stock account for security "%s"
kok@latin: zamine khatir santtheachem khatem"%s"

en: Income account for security "%s"
kok@latin: zamine khatir zodichem khatem "%s"

en: Unknown OFX account
kok@latin: Onvollkhi OFX Khatem

en: Unknown OFX checking account
kok@latin: Onvollkhi OFX topasnnechem khatem

en: Unknown OFX savings account
kok@latin: Onvollkhi OFX bochot khatem

en: Unknown OFX money market account
kok@latin: Onvollkhi OFX duddvam bazarpetthichem khatem

en: Unknown OFX credit line account
kok@latin: Onvollkhi OFX rinnachea khatem

en: Unknown OFX CMA account
kok@latin: Onvollkhi OFX CMA Khatem

en: Unknown OFX credit card account
kok@latin: Onvollkhi OFX credit card Khatem

en: Unknown OFX investment account
kok@latin: Onvollkhi OFX guntovnnukechem khatem

en: Import _OFX/QFX…
kok@latin: _OFX/QFX aiat kor…

en: Process an OFX/QFX response file
kok@latin: ek OFX/QFX protisad failichem kario kor

en: GnuCash account name
kok@latin: GnuCash khatea nanv

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
kok@latin: Nanv vo mottvem vornnon, zoxe porim"Red Hat Stock".

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
kok@latin: ticker nixanni vo nanvosto sonkxep zoxe porim "RHT" bhor. Toxem naslear, vo tum nokllo zalear, tujem svotachem roch

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
kok@latin: Vinimoi kendr vench zacher tum vepar korunk sodta, vo guntovnnechi tora vench ( zoxe porim NIDHI mutual nidhe khatir). Tka zor tuji vinimoii disna vo favoxi guntovnnukechi tora, tujean novi nond korunk zata

en: (split)
kok@latin: (futall)

en: Please select a file to load.
kok@latin: load korpak ek fail vench

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
kok@latin: fail sampddunk na vo vachpachi porvangi nakarlea. Dusri fail vench

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
kok@latin: Ti QIF fail adinch load zalea.Dusri fail vench.

en: Select QIF File
kok@latin: QIFfail vinch

en: _Resume
kok@latin: Porot Suru kor

en: Canceled
kok@latin: Rod'd kelam

en: An error occurred while loading the QIF file.
kok@latin: QIFfail load kortana chuk

en: Failed
kok@latin: upies

en: Cleaning up
kok@latin: nivllaitam

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
kok@latin: QIFfailichi foddnixi kortana ek kompivttorachi chuk sampoddli

en: Loading completed
kok@latin: Loading purnn

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
kok@latin: Tum jen'na survatecho butanv damta,GnuCash tuji fail load korteli. Zor chuki vo xittkavnneo nant, tum apoap fuddlea panvddear vetolo. Na zalear, bariksann sokoil tujea pollovpa khatir dakhovpant ietli

en: Choose the QIF file currency
kok@latin: QIF fail cholon vench

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
kok@latin: Tuvem protiokxantlem raxttrio cholon vo ek veglli tora bhorunk zai

en: A bug was detected while converting the QIF data.
kok@latin: QIF mhaiti bodol kortana ek kompivttorachi chuk sampoddli

en: Canceling
kok@latin: rod'd kortam

en: A bug was detected while detecting duplicates.
kok@latin: nokol kortana ek kompivttorachi chuk sampoddli

en: Conversion completed
kok@latin: rupantor sompurnn zalem.

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
kok@latin: jen'na tum survatecho butanv damta, GnuCash tuzo QIF mhaiti aiat korteli. ZOr chuki vo xittkavnneo nant zalear, tum apoap fuddlea panvddear vetolo.Na zalear, bariksann tuka sokoil tujea pollovpak divpant ietli

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
kok@latin: GnuCash haka tujemchitronn samballunk zavnk na

en: There was a problem with the import.
kok@latin: Aiatak lagun prosn aslo

en: QIF Import Completed.
kok@latin: QIF aiat purnn zalea

en: QIF account name
kok@latin: QIF khatea nanv

en: QIF category name
kok@latin: QIF vorgonna nanv

en: QIF payee/memo
kok@latin: QIF poixe ghevpi/nivedon

en: Match?
kok@latin: Zullovm?

en: Enter a name for the account
kok@latin: Khateak ek nanv bhor

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
kok@latin: Khatem %s ek zago dhorpeachem khatem asa ani tem vevharak porvangi dina. Ek vegllem khatem vench

en: Dividends
kok@latin: Labhanvx

en: Cap Return
kok@latin: Bhanddvollachi iennavoll

en: Cap. gain (long)
kok@latin: Bhanddvollacho faido (lamb kallacho)

en: Cap. gain (mid)
kok@latin: Bhanddvollacho faido (madheom)

en: Cap. gain (short)
kok@latin: Bhanddvolacho faido (mottvo)

en: Equity
kok@latin: Bhag bhanddvoll

en: Retained Earnings
kok@latin: Sugur keleli zodd

en: Commissions
kok@latin: dolali

en: Margin Interest
kok@latin: juracho somas

en: Line
kok@latin: voll

en: Read aborted.
kok@latin: vachpachem kaddun uddovp

en: Reading
kok@latin: vachtam

en: Some characters have been discarded.
kok@latin: Kaim okxoram kaddun uddoileant

en: Converted to:
kok@latin: haka rupantor kelam

en: Some characters have been converted according to your locale.
kok@latin: Kaim okxoram tujea thollavea pormonnem bodol'leant

en: Ignoring unknown option
kok@latin: onvollkhi nivodd durlokx kortam

en: Date required.
kok@latin: tarik gorjechi

en: Discarding this transaction.
kok@latin: Ho vevhar kaddun uddoitam

en: Ignoring class line
kok@latin: vorgachi voll durlokx kortam

en: Ignoring category line
kok@latin: vorgonnachi voll durlokx kortam

en: Ignoring security line
kok@latin: zaminachi voll durlokx kortam

en: File does not appear to be in QIF format
kok@latin: fail QIF soruponant disna

en: Transaction date
kok@latin: vevhara tarikh

en: Transaction amount
kok@latin: vevharachi rok'kom

en: Share price
kok@latin: vantteachem mol

en: Share quantity
kok@latin: vantteachi sonkhea

en: Investment action
kok@latin: guntovnnukechem kario

en: Reconciliation status
kok@latin: zullovnnecho dorzo

en: Commission
kok@latin: dolali

en: Account type
kok@latin: khatea prokar

en: Tax class
kok@latin: koracho vorg

en: Category budget amount
kok@latin: vorgonnachea odmaspotrachi rok'kom

en: Account budget amount
kok@latin: khateachea odmaspotrachi rok'kom

en: Credit limit
kok@latin: zomeachea rok'komechi xim

en: Parsing categories
kok@latin: vorgonnachi foddnixi kortam

en: Parsing accounts
kok@latin: Khateanchi foddnixi kortam

en: Parsing transactions
kok@latin: vevharachi foddnixi kortam

en: Unrecognized or inconsistent format.
kok@latin: maniotai naslelem vo thir naslelem soruponn

en: Parsing failed.
kok@latin: foddnixik upies

en: Parse ambiguity between formats
kok@latin: soruponna modim foddnixichi duvarthponn

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
kok@latin: '~a' chem mol '~a' zanv ieta, vo '~a'.

en: Finding duplicate transactions
kok@latin: doddtte vevhar sodtam

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
kok@latin: maniotai naslelem kario '~a'.

en: QIF import: Name conflict with another account.
kok@latin: QIF aiat: Nanvanchem dusrea khatea kodden kijil

en: Preparing to convert your QIF data
kok@latin: Tuji QIF mhaiti bodlunk toiari kortam

en: Creating accounts
kok@latin: Khatim rochtam

en: Matching transfers between accounts
kok@latin: khateam modli bodli zulloitam

en: Converting
kok@latin: rupantor kortam

en: Missing transaction date.
kok@latin: vevhara tarikh xenddlea

en: Welcome to GnuCash
kok@latin: GnuCash haka ievkar

en: Have a nice day!
kok@latin: ekk boro dis anvddetam!

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
kok@latin: Khatem %s protiokxant na. Tuka tem rochunk zai?

en: Hours
kok@latin: voram

en: Project
kok@latin: Prokolp

en: Material
kok@latin: Jinos

en: Save the current entry?
kok@latin: Chalont nondnni samballum?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
kok@latin: Chalont vevhar bodlopant ail. Tuka him bodolpam tachem protirup korche poilim nond korunk zai vo protirup rod'd korunk zai?

en: _Record
kok@latin: Nond kor

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
kok@latin: Ovoid nond: Tuvem hea sthanar sarkea cholonachem khatem purvonn korunk zai

en: This account should usually be of type income.
kok@latin: Khatem chodd korun zoddichea prokarachem asunk zai

en: This account should usually be of type expense or asset.
kok@latin: Khatem chodd korun khorchachea prokarachem vo aspotichem asunk zai

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
kok@latin: Ho koracho toktto %sprotiokxant na. Tuka to rochunk zai?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
kok@latin: Chalont nondnni bodol'lea. Torui, hi nondnni protiokxant asleacho ek bhag, Tuka ho bodol nond korunk zai ani magnnent bodol korunk zai?

en: _Don't Record
kok@latin: _Nond kornaka

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
kok@latin: Chalont nondnni bodolpant ailea. Tuka ti samballunk zai?

en: Charge
kok@latin: Mol

en: Income Account
kok@latin: Zoddichem khatem

en: Expense Account
kok@latin: Khorchachem Khatem

en: Discount Type
kok@latin: Sutticho prokar

en: Discount How
kok@latin: Sutt koxi

en: Unit Price
kok@latin: Nogachem mol

en: Taxable?
kok@latin: Korpatr?

en: Tax Included?
kok@latin: Kora soit?

en: Invoiced?
kok@latin: Vikrechem sotr kelam?

en: Subtotal
kok@latin: Upberiz

en: Billable?
kok@latin: Nogachi topxil korpa sarkem?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
kok@latin: Nondnne khatir zZodd/khorch nond kor, vo vollerintlem ek vench

en: Enter the type of Entry
kok@latin: Nondnnecho prokar bhor

en: Enter the Entry Description
kok@latin: Nondnnechem vornnon bhor

en: Enter the Discount Amount
kok@latin: Suttichi rok'kom bhor

en: Enter the Discount Percent
kok@latin: Suttichi ttokevari bhor

en: Enter the Discount … unknown type
kok@latin: sutt bhor…onvollkhi prokar

en: Discount Type: Monetary Value
kok@latin: sutt prokar: Duddvam sombondit mol

en: Discount Type: Percent
kok@latin: Sutticho prokar:ttokeant

en: Select the Discount Type
kok@latin: sutt prokar vench

en: Tax computed after discount is applied
kok@latin: Sutt lagu kelea uprant kor akarnni

en: Discount and tax both applied on pretax value
kok@latin: Sutt ani kor kor lagu korchea adlea molacher lagu kela

en: Discount computed after tax is applied
kok@latin: sutt akarnni kor lagu kelea uprant kela

en: Select how to compute the Discount and Taxes
kok@latin: sutt ani kor koxi akarnni korchi tem vench

en: Enter the unit-Price for this Entry
kok@latin: Hea nondnnek nogachem mol bhor

en: Enter the Quantity of units for this Entry
kok@latin: Hea nondnnek nogachi sonkhea bhor

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
kok@latin: Hea nondnnek Koracho toktto bhor

en: Is this entry taxable?
kok@latin: He nondnnek kor lagu zata?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
kok@latin: He nondnnenchea molant koracho somavex asa?

en: Is this entry invoiced?
kok@latin: He nondnnechem vikrechem sotr kelam?

en: Is this entry credited?
kok@latin: Hi nondnni zoma zalea?

en: Include this entry on this invoice?
kok@latin: Hi nondnni hea vikrechea sotrant somavex korum?

en: Include this entry on this credit note?
kok@latin: Hea zomo rok'koment he nondnnecho somavex korum?

en: Unknown EntryLedger Type
kok@latin: Onvollkhi Nonddneche ledgeracho prokar

en: The subtotal value of this entry
kok@latin: hea nondnnechi upberiz

en: The total tax of this entry
kok@latin: hea nondnnecho ekunn kor

en: Is this entry billable to a customer or job?
kok@latin: Hi nondnni eka giraikak vo eka kariak noganchi topxil korpachi?

en: How did you pay for this item?
kok@latin: Hea nogak tum koxem farik kortolo?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
kok@latin: Ho vevharadinch dusrea nond pott'tint sudarpant ieta. Thoim poilim sudarop zanv di

en: Save transaction before duplicating?
kok@latin: vevhar nokol zanvchea poilim samballum?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
kok@latin: Chalont vevhar odolpant aila.Nokol korche adim tuka bodol nond korunk zai, vo nokol korop rod'd korum?

en: New Split Information
kok@latin: Novi futall mhaiti

en: Cannot store a transaction at this date
kok@latin: Hea tarkher ek vevhar santthovnk zaina

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
kok@latin: Nokol kelelea vevharachi tarikh" Fokot vach humbro" hache poros adli asa ji hea pustokant bosoilea. Hem bosovp bodlum ieta File->Properties->Accounts hantunt.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
kok@latin: Tum protiokxant aslolo futall rod'd korpacho asa. Tuka khorench toxem korunk zai?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
kok@latin: Tum protiokxant aslelo vevhar rod''d korpacho asa. Tum khorench toxem korunk sodta?

en: Recalculate Transaction
kok@latin: vevhar portun gonnit kor

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
kok@latin: Hea vevharak bholelelim molam thir nant. Khoinnchem mol tuka porot gonnit kelelem zai?

en: Changed
kok@latin: bodol'lam

en: _Recalculate
kok@latin: porot gonnit kor

en: Withdraw
kok@latin: Fattim kadd

en: Check
kok@latin: topas

en: ATM Deposit
kok@latin: ATM tthev

en: ATM Draw
kok@latin: ATM duddu kaddop

en: Teller
kok@latin: Duddu divpi

en: Receipt
kok@latin: Pavti

en: Increase
kok@latin: Choddoi

en: Decrease
kok@latin: Denvoi

en: AutoDep
kok@latin: Apoap tthev

en: Wire
kok@latin: Sori

en: Direct Debit
kok@latin: Nitt khorchak

en: Fee
kok@latin: Xulk

en: Rebate
kok@latin: Sutt

en: Paycheck
kok@latin: Pagarachi chek

en: Dist
kok@latin: jil'lo

en: Rebalance Transaction
kok@latin: Osomtolit Vevhar

en: The current transaction is not balanced.
kok@latin: Chalont vevhar somtolit na

en: Balance it _manually
kok@latin: hatant somotolit kor

en: Let GnuCash _add an adjusting split
kok@latin: GnuCash ahnnem ek zagear ghalpi futall zoddum di

en: Adjust current account _split total
kok@latin: Sompurnn chalont khateacho futall zagear ghal

en: Adjust _other account split total
kok@latin: sompurnn her khateancho futall zagear ghal

en: _Rebalance
kok@latin: Osomtolit

en: This register does not support editing exchange rates.
kok@latin: Hi nondpott'tti adolbodolchea dorank patthimbo dina

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
kok@latin: Vattavachi dor bodlunk tuvem ek futall venchunk zai

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
kok@latin: Adol bodolcheo doro bodol korunk tuka vevhar vistarit korunk goroz

en: The entered account could not be found.
kok@latin: bhorlolem khatem mellunk na.

en: The two currencies involved equal each other.
kok@latin: don cholonacho somavex ekamekak soman asat

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
kok@latin: futalleachi rok'kom xunio aslear, vattvachi dorachi goroz na

en: Save the changed transaction?
kok@latin: Bodol'lolo vehar samballum?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
kok@latin: Chalont vevhar bodopant aila. Eka novea vevharant halche poilim tuka him bodolpam nond korunk zai, bodolpam kaddun uddovnk zai, vo bodolelea vevrant porot vochunk zai?

en: _Discard Changes
kok@latin: bodlavnnio addun uddoi

en: _Record Changes
kok@latin: bodlavnnio nond kor (_R)

en: Mark split as unreconciled?
kok@latin: Futall zullovnk na mhonn khunnavum?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
kok@latin: Tum ek zulloileli futall zullovnk na mhonn khunnavpacho asa. Hem korpant fuddlem zullovp avgodd kortolo!Ho bodol chalu dovrum?

en: _Unreconcile
kok@latin: Zulloi naka

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
kok@latin: Khateachem cholon tharavnk ghoddunk na. Default cholon vaprun ji tuje iontronnant vaporlea

note: Translators: Ref is the column header in Accounts Payable and * Accounts Receivable ledgers for the number of the invoice or bill * associated with the transaction.
en: Ref
kok@latin: Sondorb

en: T-Ref
kok@latin: T-Sondorb

en: T-Num
kok@latin: T-Ankddo

en: Tot %s
kok@latin: Ekunn %s

en: Tot Credit
kok@latin: Ekunn zomo

en: Tot Debit
kok@latin: Ekunn iennem

en: Tot Shares
kok@latin: Ekunn vantte

en: Debit Formula
kok@latin: Khorchachem sutr

en: Credit Formula
kok@latin: Rinnachi sutr

en: Scheduled
kok@latin: Tharailolem

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
kok@latin: Ek sondorb nond kor, zoxe porim ek bil koxem vo chek ankddo, zo sogllea nondnnechea vollini ek sarkho asa (futall)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
kok@latin: Ek sondorb nond kor, zoxe porim ek bill koxem vo chek ankddo, dor nondnnechea vollik ekmev (futall)

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
kok@latin: Ek sondorb nond kor, zoxe porim chek ankddo, sogllea nondnnenchea vollink ek sarkho (futall)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
kok@latin: Ek sondorb nond kor, zoxe porim chek ankddo, dor nondnnechea vollik ekmev (futall)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
kok@latin: Ek vevharacho sondorb nond kor, zoxe porim ek bil koxem vo chek ankddo, sogllea nondnnechea vollink eksarko (futall)

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
kok@latin: Ek vevharacho sondorb zo sogllea nondnnechea vollink eksarkho asa to nond kor (futall)

en: Enter the name of the Customer
kok@latin: Giraikachem nanv bhor

en: Enter the name of the Vendor
kok@latin: Vikpeiachem nanv bhor

en: Enter a description of the transaction
kok@latin: Vevharachem vornnon bhor

en: Enter notes for the transaction
kok@latin: Vevhara khatir nondnneo bhor

en: Reason the transaction was voided
kok@latin: Vevhar kiteak lagun ovoid zalo tachem karonn

en: Enter an action type, or choose one from the list
kok@latin: Ek kariacho prokar nond kor, vo vollerintlean ek vench

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
kok@latin: Ek sondorbacho ankddo nond kor, zoxe porim fuddlo chek ankddo, vo eka kariacho prokar vollerintlo vench

en: Enter a description of the split
kok@latin: Futallachem vornnon bhor

en: Enter the effective share price
kok@latin: Porinnamik vantteachem mol bhor

en: Enter the number of shares bought or sold
kok@latin: tuvem ghetlelea vo viklele vantteancho ankddo bhor

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
kok@latin: Khoim savn stholantor korpak zai tem khatem bhor, na zalear vollerintlem vench

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
kok@latin: Hea vevharak bhov futall asat; futallacho butanv dam ani te soglle polle

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
kok@latin: Ho vevhar ek santteacho futall; futall butanv sam bariksann pollovpak

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
kok@latin: Ho vevhar bodluni vo dosovnk zaina. Ho vevhar fokot vachpa khatir khunnaila kiteak:n
    '%s'

en: Change reconciled split?
kok@latin: Zulloileli futall bodlum?

en: Chan_ge Split
kok@latin: Futall bodol

en: Enter debit formula for real transaction
kok@latin: niz vevhara khorchachem sutr bhor

en: Enter credit formula for real transaction
kok@latin: niz vevharak rinnachem sutr bhor

en: List
kok@latin: volleri

en: Template file "~a" can not be read
kok@latin: prorup fail "~a" vachunk zaina

en: Fonts
kok@latin: OkxorSonch

en: Font info for the report title.
kok@latin: Vakeachea mathalleank okxorsonchachi mhaiti

en: Account link
kok@latin: khateachi zullovnni

en: Font info for account name.
kok@latin: Khateachea nanvam khatir okxorsoncharchi mhaiti

en: Number cell
kok@latin: sonkheacho khonn

en: Font info for regular number cells.
kok@latin: Sodanchea ankddea khonnank okxorsonchachi mhaiti

en: Negative Values in Red
kok@latin: nhoikari molam tambddeant dakhoi

en: Display negative values in red.
kok@latin: nhoikari molam tambddeant dakhoi

en: Number header
kok@latin: xirlekhon ankddo

en: Font info for number headers.
kok@latin: Ankddeanchea mathalleank okxorsonchachi mhaiti

en: Text cell
kok@latin: utareacho khonn

en: Font info for regular text cells.
kok@latin: Sodanchea utareachea khonnank okxorsonchachi mhaiti

en: Total number cell
kok@latin: ankddeachea khonnachi beriz kor

en: Font info for number cells containing a total.
kok@latin: Ankddea khonnank zantunt ek beriz somavex asa tachi okxor sonch mhaiti

en: Total label cell
kok@latin: khunnechittichea khonnachi beriz kor

en: Font info for cells containing total labels.
kok@latin: khunnechittichi beriz aslelea khonnank okxor sonch mhaiti

en: Centered label cell
kok@latin: kendrit kelolo khunnechitticho khonn

en: Font info for centered label cells.
kok@latin: Kendrit khunnechittichea khonnank okxor sonchachi mhaiti

en: Can't save style sheet
kok@latin: Xoii Foli samballunk zaina

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
kok@latin: Odmaspotr protiokxant na. Tuvem ek tori odmaspotr rochunk zai

en: Edit report options
kok@latin: vakeachea poriai sudar

en: This report requires you to specify certain report options.
kok@latin: hea vakeak tuvem omkea vakeancheo nivddi keleleo zai

en: No accounts selected
kok@latin: khoinchinch khatim venchunk nant

en: No data
kok@latin: mhaiti na

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
kok@latin: venchlelea khateamni mhaiti na/vevhar (vo fokt xunio) venchlea vella kallak

en: Select a date to report on.
kok@latin: Sador korpak ek tarikh vench

en: Start of reporting period.
kok@latin: Sador korpachea kallachi survat

en: End of reporting period.
kok@latin: Sador korpachea kallacho xevott

en: The amount of time between data points.
kok@latin: Mhaitechea tibeam modim vellachi beriz

en: One Day
kok@latin: Ek dis

en: One Week
kok@latin: Ek satollem

en: Two Weeks
kok@latin: Don satolle

en: One Month
kok@latin: Ek mhoino

en: Half Year
kok@latin: Ordem Vors

en: One Year
kok@latin: Ek vors

en: All
kok@latin: sogllem

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
kok@latin: Hea kholaiek poriant khatim dakhoi, her khoinchi nivodd rod'd korun

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
kok@latin: Khatim venchpachem rod'd kor ani sogllea venchlelea khateanche upkhatim dakhoi

en: Report on these accounts, if display depth allows.
kok@latin: Hea khateanche vake, zor kholai porvangi dita zalear dakhoi

en: Select the currency to display the values of this report in.
kok@latin: hea vakeant cholon vench tachem mol dakhol korpak

en: The source of price information.
kok@latin: Molachea mhaitechem mull

en: Most recent
kok@latin: chodd halinchem

en: Choose the marker for each data point.
kok@latin: Dor mhaitechea pontak khunnavpi vench

en: Diamond
kok@latin: Vozr

en: Circle
kok@latin: vortul

en: Square
kok@latin: chovk

en: Cross
kok@latin: khuris

en: Plus
kok@latin: odik

en: Dash
kok@latin: Addvi kaddi

en: Filled diamond
kok@latin: Bhorlelem vozr

en: Filled circle
kok@latin: bhorlelem vortul

en: Filled square
kok@latin: bhorlolo chovk

en: Choose the method for sorting accounts.
kok@latin: khateanchem vorgonn korpak pod'dot vench

en: Alphabetical by account code
kok@latin: Khatechea sonketa pormonnem okxormallent

en: How to show the balances of parent accounts.
kok@latin: Voddilanchea khateanchi urlelim rok'kom koxi dakhovpachi.

en: Do not show any balances of parent accounts.
kok@latin: Voddilanchea khateachi khoinchich urleli rok'kom dakhoinaka.

en: Account Balance
kok@latin: khateachi urleli rok'kom

en: Do not show
kok@latin: dakhoi naka

en: How to show account subtotals for parent accounts.
kok@latin: Voddilachea khateanchi upberiz koxi dakhovpachi.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
kok@latin: Venchelelea voddilanchea khateant zantunt upkhatim astat tanchi upberiz dakhoi.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
kok@latin: Voddilanchea khateanchi khoinchich upberiz dakhoinaka.

en: Show subtotals
kok@latin: up-beriz dakhoi

en: _Assets & Liabilities
kok@latin: Aspot ani Rinn

en: _Income & Expense
kok@latin: Zodd ani khorch

en: B_udget
kok@latin: Odmas potr

en: _Taxes
kok@latin: Kor

en: Display
kok@latin: dakhol kor

en: Report name
kok@latin: vakeachem nanv

en: Stylesheet
kok@latin: xoilichi fol

en: _Business
kok@latin: _Vepar

en: Invoice Number
kok@latin: Vikrechea sotracho ankddo

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
kok@latin: tujea eka vakeant ek margdorxonnecho vako asa zo prarup asa. Upkar korun vakeachi iontronna topas, chodd korun samballole vake, eka vakea khatir hea khatir:

en: Enter a descriptive name for this report.
kok@latin: hea vakeak ek vornnonachem nanv nond kor

en: Select a stylesheet for the report.
kok@latin: hea vakeak ek xoilichi foll vench

en: Average Balance
kok@latin: sorasor urleli rok'kom

en: Step Size
kok@latin: panvddeacho akar

en: Report's currency
kok@latin: vakeachem cholon

en: Price Source
kok@latin: molachem mull

en: Include Sub-Accounts
kok@latin: up-khateancho somavex kor

en: Exclude transactions between selected accounts
kok@latin: venchlelea khateam modim vevhar vogllai

en: Plot Width
kok@latin: Zageachi rundai

en: Plot Height
kok@latin: zageachi unchai

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
kok@latin: Sogllea venchlelea khateanchim upkhateancho somavex kor

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
kok@latin: Don khateant misoll aslele vevhar vogllai, donui je sokoil venchpant aileat. Hem fokt zontrentlea faido ani luskonnache khonnak lagu zata

en: Do transaction report on this account.
kok@latin: Hea khatea vixim vevharacho vako kor

en: Show table
kok@latin: toktto dakhoi

en: Display a table of the selected data.
kok@latin: venchlelea mhaitecho toktto dakhoi

en: Show plot
kok@latin: suvat dakhoi

en: Display a graph of the selected data.
kok@latin: venchlelea mhaitecho chitralekh dakhol kor

en: Plot Type
kok@latin: suvatecho prokar

en: The type of graph to generate.
kok@latin: Alekhacho prokar zo rochunk zai

en: Average
kok@latin: sorasor

en: Profit
kok@latin: faido

en: Period start
kok@latin: kallachi survat

en: Period end
kok@latin: kallacho xevott

en: Maximum
kok@latin: choddant chodd

en: Minimum
kok@latin: unneant unnem

en: Gain
kok@latin: faido

en: Loss
kok@latin: luskonn

en: Income vs. Day of Week
kok@latin: zodd vs.satolleacho dis

en: Expenses vs. Day of Week
kok@latin: khorch vs. satolleacho dis

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
kok@latin: do rsatolleachea disa ekunn zoddichem kanddiam chitr dakhoita

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
kok@latin: dorsatolleachea disa ekunn khorchachem kanddiamchitr dakhoita

en: Levels of Subaccounts
kok@latin: upkhateancho panvddo

en: Show Totals
kok@latin: beriz dakhoi

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
kok@latin: hea khatea vixim vako kor, khateachi venchleli patlli porvangi dita zalear

en: Show the total balance in legend?
kok@latin: ekunn urleli rok'kom mathalleant dakhonv?

en: Report Title
kok@latin: vakeacho mathallo

en: Title for this report.
kok@latin: Hea vakeak mathallo

en: Boolean Option
kok@latin: boolean poriai

en: This is a boolean option.
kok@latin: ho boolean poriai asa

en: Multi Choice Option
kok@latin: bhov venchpachi nivodd

en: This is a multi choice option.
kok@latin: ho bhov venchpacho poriai asa

en: First Option
kok@latin: poilo poriai

en: Second Option
kok@latin: Dusro poriai

en: Third Option
kok@latin: Tisro poriai

en: Fourth Options
kok@latin: Chovto poriai

en: String Option
kok@latin: doriche poriai

en: This is a string option.
kok@latin: Ho ek doriecho poriai

en: Just a Date Option
kok@latin: fokot ek tarkhecho poriai

en: This is a date option.
kok@latin: Ho ek tarkhecho poriai

en: Combo Date Option
kok@latin: Sangddichea tarkhecho poriai

en: This is a combination date option.
kok@latin: Ho ek bhorsololo tarkhecho poriai

en: Relative Date Option
kok@latin: sombondit Tarkhecho poriai

en: This is a relative date option.
kok@latin: Ho ek sombondit tarkhecho poriai

en: Number Option
kok@latin: ankddeacho poriai

en: This is a number option.
kok@latin: ho ek ankddeacho poriai asa

en: Background Color
kok@latin: fattbuincho rong

en: This is a color option.
kok@latin: Ho ek rongacho poriai

en: An account list option
kok@latin: Ek khateache vollericho poriai

en: This is an account list option.
kok@latin: Ho ek khateachea vollericho poriai

en: A list option
kok@latin: Ek vollericho poriai

en: This is a list option.
kok@latin: Ho ek vollericho poriai

en: The Good
kok@latin: Borem

en: The Bad
kok@latin: vaitt

en: The Ugly
kok@latin: vidrup

en: Testing
kok@latin: topastam

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
kok@latin: vake borovpak mozoti khatir, vo tujea ekdom novea iogdanant, puro boro vako, ttopal vollericho sol'lo ghe ~a.

en: The current time is ~a.
kok@latin: chalont vell asa ~a.

en: The boolean option is ~a.
kok@latin: boolean poriai asa ~a.

en: true
kok@latin: sot

en: false
kok@latin: fott

en: The multi-choice option is ~a.
kok@latin: bhov-venchpavcho poriai asa ~a.

en: The string option is ~a.
kok@latin: doricho poriai asa ~a.

en: The date option is ~a.
kok@latin: tarkhecho poriai asa ~a.

en: The relative date option is ~a.
kok@latin: sombondit tarkhecho poriai asa ~a.

en: The combination date option is ~a.
kok@latin: songoddea tarihe poriai asa ~a.

en: The number option is ~a.
kok@latin: ankddeacho poriai asa ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
kok@latin: ankddea poriai cholonachem soruponn asa ~a.

en: Items you selected:
kok@latin: Tuvem venchlele nog:

en: List items selected
kok@latin: venchlelea noganchi volleri kor

en: (You selected no list items.)
kok@latin: (tuvem khoinchoch vollerintlo nog venchunk na)

en: You have selected no accounts.
kok@latin: tuvem khoinchench khatem venchunk na

en: Display help
kok@latin: Mozot dakhol kor

en: Tax Report / TXF Export
kok@latin: Koracho vako// TXF niriat

en: Alternate Period
kok@latin: Ek soddun kall

en: Override or modify From: & To:.
kok@latin: Hache pasun: & Hanga: rod'd vo bodol kor

en: Use From - To
kok@latin: hanga savn - thoim vapor

en: Last Year
kok@latin: fattlem Vors

en: Select Accounts (none = all)
kok@latin: Khatim vench (kami na = sogllim)

en: Select accounts.
kok@latin: Khatim vench

en: Suppress $0.00 values
kok@latin: dam $0.00 molam

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
kok@latin: $0.00 molachim khatim chhap'pant ienvchinant

en: Print Full account names
kok@latin: khateachim sompurnn nanvam chhap

en: Print all Parent account names.
kok@latin: Sogllea voddilanchea khateachim nanvam chhap

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
kok@latin: XITTKAVNNI: thoddea khateank doddtte TXF sonket supurd keleat. Fokot,farikkorpachem mull aslele TXF sonket porot vaprum ietat

en: Period from ~a to ~a
kok@latin: kalli ~a thavn ~a poriant

en: Tax Report & XML Export
kok@latin: Koracho vako ani XML niriat

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
kok@latin: korpatr zodd / voza korpacho khorch / XML failint niriat kor

en: Taxable Income / Deductible Expenses
kok@latin: Korpatr zodd / voza korpacho khorch

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
kok@latin: ho vako tuzo korpatrachi zodd ani voza korpi khorch dakhoita

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
kok@latin: hem pan tuji korpatr zodd ani voza korpacho khorch dakhoita

en: Tax Schedule Report/TXF Export
kok@latin: Koracho Tharavik Vako /TXF niriat

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
kok@latin: $0.00 molache kor sonket chhap'pant ievche nant.

en: Do not print full account names
kok@latin: khateanchim purim nanvam chhapinaka

en: Do not print all Parent account names.
kok@latin: Sogllea voddilanchea khateanchim nanvam chhapnaka

en: Print all Transfer To/From Accounts
kok@latin: soglle stholantor korpache / zavpachim khatim chhap

en: Print all split details for multi-split transactions.
kok@latin: Soglli futallachi bariksann bhov futallachea vevhachi chhap

en: Print TXF export parameters
kok@latin: TXF niriat sobhavache ghott chhap

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
kok@latin: Dor TXF sonket/khatem vakeacheak TXF niriatiche panvdde dakhoi

en: Do not print T-Num:Memo data
kok@latin: T-ankddo:Nivedonachi mhaiti chhapnaka

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
kok@latin: T-ankddo chhapnaka: vevharak nivedonachi mhaiti

en: Do not print Action:Memo data
kok@latin: Kria chhapinaka:Nivedon mhaiti

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
kok@latin: Kario chhapnaka: Vevharak mhaitechem nivedon

en: Do not print transaction detail
kok@latin: vehara vornnonachi bariksann chhapinaka

en: Do not print transaction detail for accounts.
kok@latin: Khateam khatir vevharachi bariksann chhapnaka

en: Do not use special date processing
kok@latin: vixes tarhe kario vaprinaka

en: Do not print transactions out of specified dates.
kok@latin: Tharainaslelea tarkhank vevhar chhapnaka

en: Currency conversion date
kok@latin: cholon rupantor tarikh

en: Select date to use for PriceDB lookups.
kok@latin: Molachea DB pollovpak tarikh vench

en: Tax Schedule Report & TXF Export
kok@latin: Kor Thaavik Vako ani TXF niriat

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
kok@latin: Korpatr zodd/vevharabariksanneche voz korpi khorch/.TXFfailint niriat kor

en: Taxable Income/Deductible Expenses
kok@latin: Korpatr/ voza korpacho korch

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
kok@latin: Ho vako vevharachi bariksann tujea khateam vixim dakhoita ji zoddi korak sombondit asa

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
kok@latin: Hem pan vevharachi bariksann sombondit zoddi korachea khateank dakhoita

en: Income Piechart
kok@latin: Zoddichem polliechemchitr

en: Expense Piechart
kok@latin: khorchachem polliechem chitr

en: Asset Piechart
kok@latin: aspotichem polliechemchitr

en: Liability Piechart
kok@latin: rinnachem polliechem chitr

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
kok@latin: dilelea vellachea ontorant ek zodd aslelem polliechem chitr dakhoita

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
kok@latin: dilelea vellachea ontorank ek khorchachem polliechem chitr dakhoita

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
kok@latin: dilelea vellant ek polliechem chir dakhoiita aspotichi urlelim rok'kom dakhovn

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
kok@latin: dileela vellat ek polliechem chitr denneachi rok'kom asun dakhoita

en: Income Accounts
kok@latin: zoddichim khatim

en: Expense Accounts
kok@latin: khorchachim khatim

en: Assets
kok@latin: Aspot

en: Liabilities
kok@latin: Rinn

en: Show Percents
kok@latin: Ttoke dakhoi

en: Maximum Slices
kok@latin: chodant chodd kapam

en: Sort Method
kok@latin: vorgonnachi pod'dot

en: Show Average
kok@latin: sorasor dakhoi

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
kok@latin: Purnn vellachea kallant vo sorasor koxi dekhik dor mhoineak hi rok'kom dakhovpachi zalear vench

en: No Averaging
kok@latin: sorasor na

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
kok@latin: Hixobachea zhaddant choddant chodd patlli dakhol zatat

en: Show the full account name in legend?
kok@latin: purem khateachem nanv mathalleant dakhonv?

en: Show the percentage in legend?
kok@latin: ttokevari mathalleant dakhonv?

en: Maximum number of slices in pie.
kok@latin: Pollient choddant chodd fati dakhoi

en: Yearly Average
kok@latin: vorsachi sorasor

en: Monthly Average
kok@latin: mhoineachi sorasor

en: Weekly Average
kok@latin: satolleachi sorasor

en: Balance at ~a
kok@latin: urleli rok'kom ~a kodde

en: Account Summary
kok@latin: khateacho saranvx

en: Future Scheduled Transactions Summary
kok@latin: fuddlo tharavik vevharacho sonkxep

en: Depth limit behavior
kok@latin: kholaieche ximechi vagnnuk

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
kok@latin: Khateank je tharailoli kholaiechi xim upleat (zor aslear) tankam koxem vagovnk zai

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
kok@latin: Ekunn urleli rok'kom dakhoi, zantunt upkhateanchea urlelelea rok'komecho aspav asa, khoinchea khateacho kholaiechea ximent

en: Parent account balances
kok@latin: vhoddil khateachi urleli rok'kom

en: Parent account subtotals
kok@latin: vhoddil khateachi upberiz

en: Include accounts with zero total balances
kok@latin: xunio urleli rok'kom aslelim khatim somavex kor

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
kok@latin: Hea vakeant xunio beriz aslelea urlelea rok'komechim khatim somavex kor

en: Omit zero balance figures
kok@latin: xunio urleli aslele ankddeachi rok'kom vogllai

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
kok@latin: Ek koro zago dakhoi khoincheai dakhovpachea urlele roko'mecho

en: Show accounting-style rules
kok@latin: hixobachea-xoilichem nem dakhoi

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
kok@latin: Khonna sokoil zoddlelea ankddeanche nem vapor hixob samballpi dovortat toxem.

en: Display accounts as hyperlinks
kok@latin: khatim otizullovnni koxe dakhol kor

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
kok@latin: Eka toktteant dor khatem ek zullovnni koxi nondkpott'ttechea zonelant dakhoita

en: Show an account's balance.
kok@latin: Khatechi urleli rok'kom dakhoi

en: Show an account's account code.
kok@latin: Khateacho khatea sonket dakhoi

en: Show an account's account type.
kok@latin: Eka khateacho khatea prokar dakhoi

en: Account Description
kok@latin: khatea vornon

en: Show an account's description.
kok@latin: Eka khateachem vornnon dakhoi

en: Account Notes
kok@latin: khateacheo nondnneo

en: Show an account's notes.
kok@latin: Eka khateachi nondnneo dakhoi

en: Commodities
kok@latin: mhal

en: Show Foreign Currencies
kok@latin: videxi cholona dakhoi

en: Display any foreign currency amount in an account.
kok@latin: Eka khatean khoincheim porki cholonachi rok'kom dakhol kor

en: Show Exchange Rates
kok@latin: vattavacheo doro dakhoi

en: Show the exchange rates used.
kok@latin: Vattavcheo doro vaporpant aileleo dakhoi

en: Recursive Balance
kok@latin: khunnaileli urleli rok'kom

en: Raise Accounts
kok@latin: khatim ubar

en: Omit Accounts
kok@latin: khatim vogllai

en: Account title
kok@latin: khateacho mathallo

en: Advanced Portfolio
kok@latin: sudharit khatim

en: Share decimal places
kok@latin: doxomax suvati vantt

en: Include accounts with no shares
kok@latin: vantte naslelim khatim somavex kor

en: Show ticker symbols
kok@latin: tiker nixanneo dakhoi

en: Show listings
kok@latin: vollerio dakhoi

en: Show prices
kok@latin: molam dakhoi

en: Show number of shares
kok@latin: vantteancho ankddo dakhoi

en: Basis calculation method
kok@latin: gonnitachea bunheadichi pod'dot

en: Set preference for price list data
kok@latin: molachea volleri mhaitek posonti di

en: How to report brokerage fees
kok@latin: Dolali xulk koso sador korcho tea vixim

en: Basis calculation method.
kok@latin: Mullachi gonnitachi pod'dot

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
kok@latin: khoim lagu zata thoim vevhara voir mola sompodoka vapar posond kor

en: How to report commissions and other brokerage fees.
kok@latin: Sutt ani her dolali xulk koxe sador korche tea vixim

en: Include in basis
kok@latin: Mullant somavex kor

en: Display the ticker symbols.
kok@latin: Ticker nixanneo dakhol kor

en: Display exchange listings.
kok@latin: Vattavcheo vollereo dakhol kor

en: Display numbers of shares in accounts.
kok@latin: Khateanim vantteanche ankdde dakhol kor

en: The number of decimal places to use for share numbers.
kok@latin: Vantteanchea ankddeant doxomanache ankdde vaprunk zai tea vixim

en: Display share prices.
kok@latin: Vantteanchem mol dakhol kor

en: Stock Accounts to report on.
kok@latin: Santtheanchim khatim zanchem sador korop zai

en: Include accounts that have a zero share balances.
kok@latin: vantteanchi xunio urleli rok'kom aslelim khatim somavex kor

en: Listing
kok@latin: volleri

en: Basis
kok@latin: bunhead

en: Money In
kok@latin: duddu bhitor

en: Money Out
kok@latin: duddu bhair

en: Realized Gain
kok@latin: Purnniotai zalelo faido

en: Unrealized Gain
kok@latin: purnniotai zavnk naslelo faido

en: Total Gain
kok@latin: ekunn faido

en: Rate of Gain
kok@latin: Mellovpachi dor

en: Total Return
kok@latin: ekunn faido

en: Rate of Return
kok@latin: Ienavollichi dor

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
kok@latin: *hi mola mhaiti rochleli vevharachem mol vaprun molachi volleri vaporpachea bodlak

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
kok@latin: zor tumi bhov cholon sthitint aslear, vattav ghoddiek sarke aschenant

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
kok@latin: **Hea mhalak mol na ani mol 1 koxem vaporant ailam

en: Report on these accounts.
kok@latin: Hea khateam vixim kollovp

en: Data markers?
kok@latin: Mhaiti khunnavpi

en: Display a mark for each data point.
kok@latin: Dor mhaitechea tibeak ek khunn dakhol kor

en: Balance Sheet
kok@latin: tallebond

en: Balance Sheet Date
kok@latin: Tallebondchi tarikh

en: Single column Balance Sheet
kok@latin: eka khonnachi tall bond

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
kok@latin: Dennem/bhandvoll vibhag teach khonnant chhap aspotichea vibhagant eka dusrea khonnachea aspotichea uzvea vibhaga virudh asche poros

en: Flatten list to depth limit
kok@latin: kholaieche ximent volleri sopatt kor

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
kok@latin: khatim zanchi kholaichi xim, tharaileli kholaiche xime poros chodd asa tem dakhoita

en: Label the assets section
kok@latin: aspoticho vibhag khunnechitt kor

en: Whether or not to include a label for the assets section.
kok@latin: Aspotichea vibhagant ek khunnechitticho aspav korcho vo na tea vixim

en: Include assets total
kok@latin: aspotichi beriz somavex kor

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
kok@latin: Ekunn aspotint ek voll dakhovp aspav korcho vo na tea vixim

en: Use standard US layout
kok@latin: Promannit US manddavoll vapor

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
kok@latin: Vakeacho sador korpi kromank asa aspot/dennim/bhanddvoll(aspot/bhanddvol/dennim) asche poros

en: Label the liabilities section
kok@latin: rinna vibhagak khunnechitt kor

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
kok@latin: Denneanchea vibhagant ek khunnechitticho aspav korchem vo na tea vixim

en: Include liabilities total
kok@latin: rinnachi beriz somavex kor

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
kok@latin: Ekunn denneanchi ek voll somavex korunk zai vo naka tea vixim

en: Label the equity section
kok@latin: bhanddvol vibhagak khunnechitt kor

en: Whether or not to include a label for the equity section.
kok@latin: Bhandvoll vibhagak ek khunnechitticho somavex korcho vo na

en: Include equity total
kok@latin: bhanddvollachi beriz somavex kor

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
kok@latin: Ekunn bhandvollache vollicho somavex korcho vo na

en: Total Liabilities
kok@latin: ekunn rinn

en: Total Assets
kok@latin: ekunn aspot

en: Retained Losses
kok@latin: Samball'llelem luskonn

en: Trading Gains
kok@latin: faideancho vepar

en: Trading Losses
kok@latin: luskonnacho vepar

en: Unrealized Gains
kok@latin: purnnotai zainaslole faide

en: Unrealized Losses
kok@latin: purnnotai zainaslolem luskonn

en: Total Equity
kok@latin: ekunn bhanddvoll

en: Total Liabilities & Equity
kok@latin: ekunn rinn ani bhanddvol

en: Balance Sheet (eguile)
kok@latin: Tallebond (eguile)

en: Exclude accounts with zero total balances
kok@latin: xunio asleleo ekunn rok'komechim khateancho somavex kornaka

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
kok@latin: Voirchea panvddeant naslelim khatim xunio urlelim rok'kom aslelim ani xunio naslelim upkhatim vogllai

en: Negative amount format
kok@latin: nhoikari rokom'mechem soruponn

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
kok@latin: Nhoikari rok'komek soruponn vaporpachem: mukhel nixanni asun vo konvsamni

en: Font family
kok@latin: okxorsonch kuttumb

en: Font definition in CSS font-family format.
kok@latin: Fontachi vakhea CSS font-kuttumb soruponnant

en: Font size
kok@latin: okxorsonch akar

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
kok@latin: Okxorsonch akar CSS okxor-sonch soruponnant( dekhik"modheom" vo "10pt")

en: Template file
kok@latin: Prorupachi fail

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
kok@latin: Hea vakeachea eguile prarupachea bhagachea failichem nanv. Fail tujea .gnucash margdorxikent asunk zai, na zalear tichea favo tea zagear punn GnuCashachea sthapnnechea margdorxikent

en: CSS stylesheet file
kok@latin: CSS XoiliFollichi fail

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
kok@latin: CSS xoilichi failichem nanv jem hea vakea sangata vaporpachem. Tharailear, hi fail tujea .gnucash margdorxikent, vo tichea favo tea zagear punn GnuCasg sthapnnechea margdorxikent

en: Extra Notes
kok@latin: odik nondnneo

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
kok@latin: Vikrechea sotrachea xevttak nondnneo zoddleat-tantunt HTML khunnavnni asum ieta

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
kok@latin: (Vikasachi avrut'ti -- hea vakeachea ankddeancher ovlumbun ravnaka tim dobrad topaslea xivai.<br>'odik nondnneo' hachi nivodd bodol hea sondexantlo mekllo zavpak)

en: Imbalance
kok@latin: osomotolon

en: Orphan
kok@latin: onath

en: Balance Sheet using eguile-gnc
kok@latin: Tallebond eguile-gnc vaporta

en: Display a balance sheet (using eguile template)
kok@latin: ek tallebond dakhol kor (eguile-gnc prorup vaprun)

en: Common Currency
kok@latin: samanio cholon

en: Total For
kok@latin: haka zomo

en: Asset
kok@latin: Aspot

en: Liability
kok@latin: Dennim

en: Expense
kok@latin: khorch

en: Net Income
kok@latin: nivoll zodd

en: Budget Balance Sheet
kok@latin: odmaspotrachi tallebond

en: Include new/existing totals
kok@latin: novi/prtiokxantli neriz somavex kor

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
kok@latin: Odmaspotran vollokh dilelea berzent bodol dakholl korpa vixim vollincho somavex korcho vo na

en: Budget to use.
kok@latin: vaporpachem odmaspotr

en: Existing Assets
kok@latin: protiokxantli aspot

en: Allocated Assets
kok@latin: vanttleli aspot

en: Unallocated Assets
kok@latin: Vanttinasleli aspot

en: Existing Liabilities
kok@latin: protiokxantlem rinn

en: New Liabilities
kok@latin: novem rinn

en: Existing Retained Earnings
kok@latin: protiokxantlem urleli zodd

en: Existing Retained Losses
kok@latin: protiokxantle urlelem luskonn

en: New Retained Earnings
kok@latin: novi urleli zodd

en: New Retained Losses
kok@latin: novom urlelem luskonn

en: Total Retained Earnings
kok@latin: ekunn urleli zodd

en: Total Retained Losses
kok@latin: ekunn urlelem luskonn

en: Existing Equity
kok@latin: protiokxantlem bhanddvol

en: New Equity
kok@latin: Novem bhanddvoll

en: Running Sum
kok@latin: cholpi beriz

en: Range start
kok@latin: rankechi survat

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
kok@latin: Ek odmaspotrachea kallacho prokar vench zo kollovpachea rankent suru zata

en: Exact start period
kok@latin: Borabor survatecho kall

en: Select exact period that starts the reporting range.
kok@latin: Borabor kall vench zo kollovpache rankent suru zata

en: Range end
kok@latin: rankecho xevott

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
kok@latin: Ek odmapotrachea kallacho prokar vench zo kollovpache rankent sompta

en: Exact end period
kok@latin: Borabor xevottcho kall

en: Select exact period that ends the reporting range.
kok@latin: Borabor kall vench zo kollovpache rankent sompta

en: Last budget period
kok@latin: Adlo odmaspotracho kall

en: Manual period selection
kok@latin: Hostukim kallachem venchop

en: Calculate as running sum?
kok@latin: cholpi beriz koxem gonnit korum?

en: Actual
kok@latin: niz

en: Budget Flow
kok@latin: odmaspotracho lott

en: Period number.
kok@latin: Kallacho ankddo

en: Report for range of budget periods
kok@latin: odmaspotrachea kallache rangecho vako

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
kok@latin: odmaspotrachea kallachea rangecho vako roch sompurnn odmaspotrachea bodlak

en: Select a budget period that begins the reporting range.
kok@latin: ek odmaspotracho kall vench zo vako divpachi rang survat korta

en: Select a budget period that ends the reporting range.
kok@latin: ek odmaspotracho kall vench zo rankecho vako sompoita

en: Label the revenue section
kok@latin: mhasul vibhagak khunne chitt lai

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
kok@latin: Mhasul vibhagant ek khunnechitt somavex korchi vo na

en: Include revenue total
kok@latin: mhasulachi beriz somavex kor

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
kok@latin: Ek voll ekun mhasul dakhovpi tacho somavex korcho vo na

en: Label the expense section
kok@latin: Khorcha vibhagak khunnechitt lai

en: Whether or not to include a label for the expense section.
kok@latin: Khorch vibhagant ek khunnechitticho somavex korcho vo na

en: Include expense total
kok@latin: Khorchache berizicho somavex kor

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
kok@latin: Ekunn khorch dakhovpi vollicho somavex korcho vo na

en: Display as a two column report
kok@latin: don khonnacho vako koso dakhol kor

en: Divides the report into an income column and an expense column.
kok@latin: Vakeacho bhagakar eka zoddichea khonnant ani khorchachea khonnant korta

en: Display in standard, income first, order
kok@latin: promann ritin dakholkor, kroman zodd poilim

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
kok@latin: Vakeak promannit kromant dakhol korpak karonn zata, ani zodd khorch adim bosoita

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
kok@latin: rankechi mhaiti kollovnneacho xevottcho kall survate kalla pasun unnem asunk zaina

en: Revenues
kok@latin: mhasul

en: Total Revenue
kok@latin: ekunn mhasul

en: Total Expenses
kok@latin: ekunn khorch

en: for Budget ~a
kok@latin: ~a odmaspotrak

en: for Budget ~a Period ~d
kok@latin: ~a odmaspotracho ~d kall

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
kok@latin: ~a odmaspotra khatirmungodd potrak ~d - ~d kall

en: Net income
kok@latin: nivoll zodd

en: Net loss
kok@latin: nivoll luksonn

en: Budget Income Statement
kok@latin: odmaspotrache zoddichem nivedon

en: Budget Profit & Loss
kok@latin: odmaspotracho faido ani luskonn

en: Budget Report
kok@latin: odmaspotracho vako

en: Account Display Depth
kok@latin: hixob dakholachi kholai

en: Always show sub-accounts
kok@latin: sodanch up-khatim dakhoi

en: Show Budget
kok@latin: odmaspotr dakhoi

en: Display a column for the budget values.
kok@latin: Odmasachim mul'liam khatir ek khonn dakhol korta

en: Show Actual
kok@latin: niz dakhoi

en: Display a column for the actual values.
kok@latin: Khorea mul'liam khatir ek khonn dakhol kor

en: Show Difference
kok@latin: forok dakhoi

en: Display the difference as budget - actual.
kok@latin: Forok ek odmas koso dakhoi-khoreponnim

en: Show Column with Totals
kok@latin: khonnachi beriz dakhoi

en: Display a column with the row totals.
kok@latin: Rankechi beriz aslolo ek khonn dakhol kor

en: Include accounts with zero total balances and budget values
kok@latin: xunio ekunn urlelea rok'koment ani odmaspotrachea molant khateancho somavex kor

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
kok@latin: Xunio beriz aslelem khateachem xirlok ani odmasachim mul'liam hea vakeant somavex kor

en: Include collapsed periods before selected.
kok@latin: Venchchea adim kosollole kallancho somavex kor

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
kok@latin: Adle kall ek ekoddo kosollolo khonn vakeant somavex kor ( ek sogllea kallank survate poilim)

en: Include collapsed periods after selected.
kok@latin: Venchlea uprant kosollolo kallacho somavex kor

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
kok@latin: Fuddle kall vakeant somavex kor ek ekoddo kosollolo khonn (ek sogllea kallant somplea uprant ani odmaspotrachea rankechea xevttak)

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
kok@latin: odmaspotr

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
kok@latin: kortub

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
kok@latin: forok

en: Cash Flow
kok@latin: rokoddacho lott

en: Show Full Account Names
kok@latin: khateanchim purim nanvam dakhoi

en: Show full account names (including parent accounts).
kok@latin: Purnn khateachim nanvam dakhoi (voddilanchea khateancho somavex asun)

en: ~a and subaccounts
kok@latin: ~a ani upkhatim

en: ~a and selected subaccounts
kok@latin: ~a ani venchlelim upkhatim

en: Money into selected accounts comes from
kok@latin: venchlelea khateant duddu khoichean ietat tem

en: Money out of selected accounts goes to
kok@latin: venchlelea khateantlean duddu khoinsor vetat tem

en: Income Chart
kok@latin: zoddichem chitr

en: Expense Chart
kok@latin: khorchachem chitr

en: Asset Chart
kok@latin: aspotichem chitr

en: Liability Chart
kok@latin: rinnnachem chiitr

en: Income Over Time
kok@latin: Vell sorta tea voir zodd

en: Expense Over Time
kok@latin: Vell sorta tea voir khorch

en: Assets Over Time
kok@latin: Vella Voir Aspot

en: Liabilities Over Time
kok@latin: Vella Voir Rinn

en: Show long account names
kok@latin: khateachim lamb nanvam dakhoi

en: Maximum Bars
kok@latin: choddant chodd kanddio

en: Daily Average
kok@latin: sodanchi sorasor

en: Balances ~a to ~a
kok@latin: urleli rok'kom ~a savn ~a haka

en: Grand Total
kok@latin: vott beriz

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
kok@latin: zoddichim khatim zoim vikri ani zodd nond korpant ailea

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
kok@latin: khorchachim khatim zoim khorch nond korpant ieta jim vikrentlean voza korpant ieta faido mellovpa khatir

en: Show Expense Column
kok@latin: khorchacho khonn dakhoi

en: Show the column with the expenses per customer.
kok@latin: Dor giraikachea khorchacho khonn dakhoi

en: Show Company Address
kok@latin: komponecho namo dakhoi

en: Show your own company's address and the date of printing.
kok@latin: Tujea khas komponecho namo ani chhap'pachi tarikh dakho

en: Show Lines with All Zeros
kok@latin: sorv xunio asleleo volli dakhoi

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
kok@latin: giraika sovem tokttea volli dakhoi zantum vakeachea kallant ekui vevhar zavnk na, tea khatir soglle xunio khonnant dakhoi

en: Show Inactive Customers
kok@latin: Kriaxil nant tim giraikam dakhoi

en: Include customers that have been marked inactive.
kok@latin: Kriaxil nant te khunnailelim giraikanvcho somavex kor

en: Sort Column
kok@latin: khonnachem vorgikoronn kor

en: Choose the column by which the result table is sorted.
kok@latin: Porinnamachea toktteant vorgikoronn dakhoila to khonn dakhoi

en: Sort Order
kok@latin: vorgikoronnacho krom

en: Customer Name
kok@latin: Giraikachem nanv

en: Sales
kok@latin: Vikri

en: Markup
kok@latin: Khunnai

en: No Customer
kok@latin: giraik na

en: Customer Summary
kok@latin: giraikacho saranvx

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
kok@latin: bhanddvolachem nivedhon

en: Report only on these accounts.
kok@latin: Fokt heach khateam voir kolloi

en: Closing Entries pattern
kok@latin: bond korpachea nondnnechi akrutai

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
kok@latin: Kosloi utaro vornnon khonnantlo zo bond korpacheo nondnneo vollkhota

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
kok@latin: bond korpacheo nondnneo kes porinnamok asat

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
kok@latin: Bond korpi nondnneche akrutaiek zullovpak kes porinnamok korta

en: Closing Entries Pattern is regular expression
kok@latin: bond korpacheo nondnneo ek sodanchem mhonn'nnem asa

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
kok@latin: Bond korpi nondnnechea akrutaiek ek sodanchem mhonn'nnem koxem porinnamok korta

en: for Period
kok@latin: chea kallak

en: Capital
kok@latin: Bhanddvol

en: Investments
kok@latin: guntovnnuk

en: Withdrawals
kok@latin: duddu kaddop

en: Increase in capital
kok@latin: bhanddvolant vadd

en: Decrease in capital
kok@latin: Bonddvolant unnav

en: Num/Action
kok@latin: Ankddo/kario

en: Running Balance
kok@latin: dhanvpi Urleli rok'kom

en: Totals
kok@latin: beriz

en: General Ledger
kok@latin: Sadharonn ledger

en: Sorting
kok@latin: vorgikoronn

en: Trans Number
kok@latin: Vevharacho ankddo

en: Use Full Account Name
kok@latin: khateachem purem nanv vapor

en: Other Account Name
kok@latin: her khateachem nanv

en: Use Full Other Account Name
kok@latin: her khateachem purem nanv vapor

en: Other Account Code
kok@latin: Her khateacho sonket

en: Sign Reverses
kok@latin: soi porot

en: Primary Key
kok@latin: prathomik chavi

en: Show Full Account Name
kok@latin: khateachem purem nanv dakhoi

en: Primary Subtotal
kok@latin: prathomik upberiz

en: Primary Subtotal for Date Key
kok@latin: tarkhechea chavie khatir prathmik upberiz

en: Primary Sort Order
kok@latin: prathmik vorgikoronnacho krom

en: Secondary Key
kok@latin: palvi chavi

en: Secondary Subtotal
kok@latin: palvi upzomo

en: Secondary Subtotal for Date Key
kok@latin: tarike chaviekpalvi upzomo

en: Secondary Sort Order
kok@latin: palvi vorgikoronnacho krom

en: Label the trading accounts section
kok@latin: vepari hixobachea khateank khunnechitt lai

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
kok@latin: Vepari khateanchea vibhagant ek khunnechitticho aspav korcho vo na

en: Include trading accounts total
kok@latin: vepar khateanchi beriz somavex kor

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
kok@latin: Vepari khateanchea xirlokent ek voll dakhovpi aspav korcho vo na

en: Trading
kok@latin: Vepar

en: Total Trading
kok@latin: ekunn vepar

en: Income Statement
kok@latin: zoddichem nivedon

en: Profit & Loss
kok@latin: faido ani luskonn

en: Tax Amount
kok@latin: korachi rok'kom

en: Custom Title
kok@latin: chalintlo mathallo

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
kok@latin: Ek chalintli dori bil, vo khorchachi pavti bodol korunk

en: Display Columns
kok@latin: khonn dakhoi

en: Display the date?
kok@latin: tarikh dakhonv?

en: Display the description?
kok@latin: vornnon dakhonv?

en: Display the action?
kok@latin: kario dakhonv?

en: Display the quantity of items?
kok@latin: nogancho ankddo dakhonv?

en: Display the price per item?
kok@latin: nogacnchem mol dor nogak dakhonv?

en: Display the entry's discount?
kok@latin: Nondnnenchi sutt dakhonv?

en: Display the entry's taxable status?
kok@latin: Nondnnechi korpatr sthiti dakhonv?

en: Display each entry's total total tax?
kok@latin: Dor nondnnecho ekunn kor dakhonv?

en: Display the entry's value?
kok@latin: Nondnnechem mol dakhonv?

en: Display due date?
kok@latin: denneachi tarikh dakhol korum?

en: Display the subtotals?
kok@latin: upberiz dakhol korumi?

en: Payable to
kok@latin: haka poixe farik korpache

en: Display the Payable to: information.
kok@latin: Konnank farik korunk zai tem dakhol kor: mhaiti

en: Payable to string
kok@latin: doriek poixe farik korpache

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
kok@latin: Vakeoproiog zo konnank poixe farik korunk zai tem tharaita to korunk zai

en: Company contact
kok@latin: komponecho sompork

en: Display the Company contact information.
kok@latin: Komponechi sompork mhaiti dakhol kor

en: Company contact string
kok@latin: kompoei somporkachi dori

en: The phrase used to introduce the company contact.
kok@latin: Komponecho somopork vollkhun vaporlolo vakioproiog

en: Minimum # of entries
kok@latin: unneant unnem # nondnneo

en: The minimum number of invoice entries to display.
kok@latin: Unneant unnem vikrechea sotracheo nondnneo dakhol korpacheo

en: References
kok@latin: sondorb

en: Display the invoice references?
kok@latin: Vikrechea sotracho sondorb dakhonv?

en: Billing Terms
kok@latin: Noganchea topxilancheo otti

en: Display the invoice billing terms?
kok@latin: Vikrechea sotracheo otti dakhol korum?

en: Display the billing id?
kok@latin: Noganchea topxilachi id dakhol korum?

en: Display the invoice notes?
kok@latin: Vikrechea sotracheo nondnneo dakhol korum?

en: Payments
kok@latin: poixe farik korop

en: Display the payments applied to this invoice?
kok@latin: hea vikrechea storak lagu zatlem poixe farik korop dakhol korum?

en: Job Details
kok@latin: Vavrachi bariksann

en: Display the job name for this invoice?
kok@latin: Hea vikrechea sotra khatir vavrachem nanv dakhol korum?

en: Extra notes to put on the invoice.
kok@latin: Vikrechea sotracher odik nondnneo ghalpacheo

en: Net Price
kok@latin: nivoll mol

en: Total Price
kok@latin: ekunn mol

en: Amount Due
kok@latin: dennem rok'kom

en: Invoice in progress…
kok@latin: Vikrechem sotr kariant asa…

en: REF
kok@latin: SONDORB

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
kok@latin: Khoinchench void vikrechem sotr venchunk na. Poriai butanvancher klik kor ani vaporpachem vikrechem sotr vench

en: Show Net Profit
kok@latin: nivoll faido dakhoi

en: Show Asset & Liability
kok@latin: Aspot ani dennem dakhoi

en: Show Net Worth
kok@latin: Nivoll iogiotai dakhoi

en: Line Width
kok@latin: Vollichi rundai

en: Set line width in pixels.
kok@latin: Vollichi rundai pixelant bosoi

en: Grid
kok@latin: Zalli

en: Show Income and Expenses?
kok@latin: zodd ani khorch dakhonv?

en: Show the Asset and the Liability bars?
kok@latin: aspot ani rinna kanddio dakhonv?

en: Show the net profit?
kok@latin: nivoll faido dakhonv?

en: Show a Net Worth bar?
kok@latin: nivol molacheo kanddio dakhonv?

en: Add grid lines.
kok@latin: Zalliecheo volli zodd

en: Net Profit
kok@latin: nivoll faido

en: Net Worth
kok@latin: nivoll mol

en: Net Worth Barchart
kok@latin: nivoll molachea kanddiechitr

en: Income/Expense Chart
kok@latin: zodd / khorch chitr

en: Net Worth Linechart
kok@latin: Nivoll iogiotaichem vollichitr

en: Sort By
kok@latin: thavn vorgikoronn kor

en: Show zero balance items
kok@latin: xunio urlelea ro'komeche nog dakhoi

en: Due or Post Date
kok@latin: dennem vo ttopal tarikh

en: Sort companies by.
kok@latin: Komponichem vorgikoronn oxem kor

en: Bracket Total Owed
kok@latin: Ekiunn dennem asa tem konvsant ghal

en: Sort order.
kok@latin: Vorgikoronnacho krom

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
kok@latin: xunio urleli rok'kom aslele soglle vikpi/giraik dakhoi

en: Leading date.
kok@latin: Mukhel tarikh

en: Current
kok@latin: chalont

en: 0-30 days
kok@latin: 0-30 dis

en: 31-60 days
kok@latin: 31-60 dis

en: 61-90 days
kok@latin: 61-90 dis

en: 91+ days
kok@latin: 91+ dis

en: Payable Aging
kok@latin: Zantteleank poixe farik korpachem

en: Receivable Aging
kok@latin: Zantteleanchem iennem

en: Credits
kok@latin: iennem

en: Debits
kok@latin: khorchak

en: No valid customer selected.
kok@latin: Khoinchench void giraik venchunk na

en: This report requires a customer to be selected.
kok@latin: Hea vakeak ek giraik venchlelem zai

en: No valid employee selected.
kok@latin: Khoinch void kamdar venchunk na

en: This report requires a employee to be selected.
kok@latin: Hea vakeak ek kamdar venchlolo zai

en: Period Totals
kok@latin: Kallanchi beriz

en: Total Credit
kok@latin: ekunn zomo rok'kom

en: Total Due
kok@latin: ekunn dennem

en: The company for this report.
kok@latin: Hea vakeak komponi zai

en: Display the transaction date?
kok@latin: vevhara tarikh dakhoi?

en: Display the transaction reference?
kok@latin: vevhara ul'lekh dakhoi?

en: Display the transaction type?
kok@latin: vevhara prokar dakhoi?

en: Display the transaction description?
kok@latin: vevhara vornnon dakhoi?

en: Display the period credits column?
kok@latin: Kallachea zomeachea duddvancho khonn dakol korum?

en: Display a running balance?
kok@latin: Cholpi xirlok dakhol korum?

en: No matching transactions found
kok@latin: zullpi vevhar sampddunk nant

en: Customer Report
kok@latin: Giraikacho Vako

en: Vendor Report
kok@latin: Vikpeacho Vako

en: Employee Report
kok@latin: Kamdaracho Vako

en: Job Report
kok@latin: vavracho vako

en: Investment Portfolio
kok@latin: guntovnnukechem khatem

en: Price of Commodity
kok@latin: mhalachem mol

en: Invert prices
kok@latin: mol porti

en: Marker
kok@latin: Khunnavpi

en: Marker Color
kok@latin: Khunnavpeacho rong

en: Calculate the price of this commodity.
kok@latin: hea mhalachea molachem gonnit kor

en: Weighted Average
kok@latin: sorasorichi zoddai

en: Actual Transactions
kok@latin: niz vevhar

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
kok@latin: Dor cholonachea mhala poros mhalachem cholon chitar

en: Color of the marker.
kok@latin: Khunnavpeacho rong

en: Weeks
kok@latin: Satolle

en: Double-Weeks
kok@latin: doddtte-satolle

en: Identical commodities
kok@latin: ek rupi mhal

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
kok@latin: tuzo vienchlolo mhal ani vakeachemcholon ek rupi asat. Ekrupi mhalak mol dakhovpak orth na

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
kok@latin: venchlelea mhalak venchlelea kallant khoincheach molachi mhaiti na

en: Only one price
kok@latin: Fokot ek mol

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
kok@latin: venchlelea mhalak eka venchlelea kallant ekuch ekoddem mol sampoddlam. Hem ek gorjechem chitr dina

en: All Prices equal
kok@latin: sorv molam soman

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
kok@latin: sorv molam soman mhonn dispant ailam. Hem ek chitr eka ubea vollint porinnam dita. Durdoivan, chitarpachem upkoronnak tem hatallunk zaina.

en: All Prices at the same date
kok@latin: ekach tarkher sogllim molam

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
kok@latin: ekach tarken sogllim molam sampoddleant. Hem chitarop eka nitt vollent zatlem. Durdoivan chitarpachea upkornnak tem hatallunk zaina

en: Price Scatterplot
kok@latin: molachem ximpddavpi chitr

en: Headings 1
kok@latin: Mathallo 1

en: Headings 2
kok@latin: Mathallo 2

en: Heading font
kok@latin: Mathalleacho OkxorSonch

en: Text font
kok@latin: Utareacho okxorSonch

en: Qty
kok@latin: sonkhea

en: Discount Rate
kok@latin: Sutt dor

en: Discount Amount
kok@latin: sutt rok'kom

en: Tax Rate
kok@latin: korachi dor

en: Sub-total
kok@latin: up-beriz

en: Payment received text
kok@latin: farik korpacho mell'llolo utaro

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
kok@latin: Hea vakeachea eguile prarupachea bhagachea failichem nanv. Hi fail ek tor tujea.gnucash margdorxikent asunk zai, na zalear tachea favo tea zagear punn GnuCash sthaplelea margdorxikent

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
kok@latin: Hea vakeant vaporlelea CSS xoilichea folichea failichem nanv.Hi fail ek tor tujea.gnucash margdorxikent asunk zai, vo favo tea zagear punn GnuCash sthapnnechea margdorxikent

en: Font to use for the main heading.
kok@latin: Mukhel mathalleak vaporpak okxor sonch

en: Font to use for everything else.
kok@latin: Her soglleak vaporpacho okxor sonch

en: The format for the date->string conversion for today's date.
kok@latin: tarkhechemsoruponn>aichea tarkhent korpache doriechem bodlop

en: Funds In
kok@latin: Bhitor ievpi nidhi

en: Funds Out
kok@latin: Bhair vochpi nidhi

en: Lot
kok@latin: Vantto

en: Debit Value
kok@latin: Denneachem mol

en: Credit Value
kok@latin: ienneachem mol

en: The title of the report.
kok@latin: Vakeacho mathallo

en: Register Report
kok@latin: nondpott'tti cho vako

en: Display the check number/action?
kok@latin: Chek ankddo/kario dakhol korum?

en: Display the check number?
kok@latin: topas ankddo dakhonv?

en: Display the memo?
kok@latin: nivedon dakhol korum?

en: Display the account?
kok@latin: khatem dakhol korum?

en: Display the number of shares?
kok@latin: vantteanchem ankdde dakhol korum?

en: Display the name of lot the shares are in?
kok@latin: Vantteachea raxichim nanvam dakhol korum?

en: Display the shares price?
kok@latin: vantteachem mo ldakhonv?

en: Display the amount?
kok@latin: rok'kom dakhonv?

en: Display the value in transaction currency?
kok@latin: vevharachem cholon dakhol korum?

en: Display the totals?
kok@latin: beriz dakhonv?

en: Total Debits
kok@latin: ekunn dennim

en: Total Credits
kok@latin: ekunn iennim

en: Total Value Debits
kok@latin: ekunn denneanchem mol

en: Total Value Credits
kok@latin: ekunn ienneachem mol

en: Net Change
kok@latin: nivoll chilor

en: Value Change
kok@latin: mol bodol

en: n/a
kok@latin: lagu zaina

en: Elements
kok@latin: Ghottok

en: column: Date
kok@latin: khonn: tarikh

en: column: Tax Rate
kok@latin: khonn: Korachi dor

en: column: Units
kok@latin: khonn: nog

en: row: Address
kok@latin: rank: name

en: row: Contact
kok@latin: rank: sompork

en: row: Invoice Number
kok@latin: rank:Bilacho ankddo

en: row: Company Name
kok@latin: rank: Kompone nanv

en: Invoice number text
kok@latin: Bilachea ankddeancho utaro

en: To text
kok@latin: Utarea khatir

en: Ref text
kok@latin: Utareacho sondorb

en: Job Name text
kok@latin: Vavrachea nanvancho utaro

en: Job Number text
kok@latin: Vavrachea ankddeacho utaro

en: Show Job name
kok@latin: Vavrachem nanv dakhoi

en: Show Job number
kok@latin: Vavvracho ankddo dakhoi

en: Invoice number next to title
kok@latin: Mathallea boglecho bilacho ankddo

en: table-border-collapse
kok@latin: tokttea-deg-kosllop

en: table-header-border-color
kok@latin: tokttea-xirlekhon-degecho-rong

en: table-cell-border-color
kok@latin: toktto-khonn-degecho-rong

en: Embedded CSS
kok@latin: Kontrailolo CSS

en: Logo filename
kok@latin: Vepar nixanne failichem nanv

en: Logo width
kok@latin: vepar nixanne rundai

en: Display the Tax Rate?
kok@latin: Korachi dor dakhol korum?

en: Display the Units?
kok@latin: Nog dakhol korum?

en: Display the contact?
kok@latin: Sompork dakhol korum?

en: Display the address?
kok@latin: Namo dakhol korum?

en: Display the Invoice Number?
kok@latin: Bilacho ankddo dakhol korum?

en: Display the Company Name?
kok@latin: Komponechem nanv dakhol korum?

en: Invoice Number next to title?
kok@latin: Mathallea boglecho bilacho ankddo?

en: Display Job name?
kok@latin: Vavrachem nanv dakhol korum?

en: Invoice Job number?
kok@latin: Vavrachea bilacho ankddo?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
kok@latin: Vakeant vaporpachea failichem nanv zantunt veparnixannicho aspav asa

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
kok@latin: Veparnixannechi rundai CSS soruponnant, dekhik 10% vo 32 px. Sobhavik rundaie khatik korem dovor veparnixanni dakhol korunk. Veparnixannechi unchai tea pormonnem korpant ietli

en: Border-collapse?
kok@latin: Degechem-kosllop?

en: CSS color.
kok@latin: CSS rong

en: Embedded CSS.
kok@latin: Kontrailolo CSS

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
kok@latin: ek giraikachem vikrechea sotrache khonn aspav asun dakhol kor (eguile prarup vaprun)

en: Trial Balance
kok@latin: chanchnnechi urleli rok'kom

en: Start of Adjusting/Closing
kok@latin: zagear ghalpi/bond korpi hachi survat

en: Date of Report
kok@latin: vakeachi tarikh

en: Report variation
kok@latin: Bodol sador kor

en: Kind of trial balance to generate.
kok@latin: Chanchnnechi xirlokecho prokar rochpa vixim

en: Merchandising
kok@latin: veparijinosacho vepar korop

en: Gross adjustment accounts.
kok@latin: Purai zagear ghalpi khatim

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
kok@latin: nivoll kornaka, punn denem/ghennem hea khateanchem zagear ghalop dakhoi. Veapari jinosacho vepar chodd korun tanchea zontrechim khatim hanga venchtat

en: Income summary accounts
kok@latin: zoddichea sonkxepachim khatim

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
kok@latin: hea khateank kelelem zagear ghalop purai zagear ghatlele(voir polle) Zagear ghalpant, Zagear ghalpi chanchnnechea urlele rok'kment ani Zoddichea nivedonachea khonnant. Chodd upeogi veparijinosachea vepar korpachea dhondeant

en: Adjusting Entries pattern
kok@latin: zagear ghalpi nondnnecho akar

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
kok@latin: Vornnon khonnantlem jem zagear ghalpi nondnneo vollkhota tantuntlo utaro

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
kok@latin: Zagear ghalpi nondnnecho akar kes porinnamok asa

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
kok@latin: Zagear ghalpi nondnnechi akrutaiechi zullovnni kes porinnamok zavnk karonn

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
kok@latin: zagear ghalpi nondnnecho akar ek sodanchem mhonn'nnem

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
kok@latin: Zagear ghalpi nondnnechi akrutai ek sodanchem mhonn'nnem vagovnk karonn zata

en: Adjusting Entries
kok@latin: zagear ghalpi nondnneo

en: Adjustments
kok@latin: zagear ghalop

en: Adjusted Trial Balance
kok@latin: zagear ghalpi chanchnnechi urleli rok'kom

en: Net Loss
kok@latin: nivoll luksonn

en: Number of columns
kok@latin: khonnacho ankddo

en: Number of columns before wrapping to a new row.
kok@latin: Novea rankent guttlavpa adim khonnacho ankddo

en: Edit Options
kok@latin: poriai sudar

en: Single Report
kok@latin: ekoddo vako

en: Multicolumn View
kok@latin: bhov khonnacho dekhavo

en: Custom Multicolumn Report
kok@latin: chalintlo bhov khonnacho vako

en: Assets Accounts
kok@latin: aspotichim khatim

en: Liability Accounts
kok@latin: rinnachiim khatim

en: Equity Accounts
kok@latin: bhanddvoll khatim

en: Trading Accounts
kok@latin: Vepar khatim

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
kok@latin: ekunn bhanddvoll, vepar, ani rinn

en: Imbalance Amount
kok@latin: zullonk nasleli rok'kom

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
kok@latin: <strong>adol bodol doro</strong>hea vakeant vaporleleo

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
kok@latin: khoinchenc bil venchunk na--upkar korun poriai volleri ek venchunk vapor

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
kok@latin: Ho vako fokt giraik (vikri)khatir ankhpant aila. Upkar korun Poriai volleri ek </em>bil </em>vench,ek bil vo khorchachi pavti nhoi

en: Website
kok@latin: mhazallem

en: Invoice Date
kok@latin: bilachi tarikh

en: Stocks
kok@latin: Santthe

en: Mutual Funds
kok@latin: Mutual nidhi

en: Currencies
kok@latin: cholon

en: Equities
kok@latin: bhanddvol

en: Checking
kok@latin: topastam

en: Savings
kok@latin: bochot

en: Money Market
kok@latin: duddvam bazarpetth

en: Accounts Receivable
kok@latin: Ienneamchim khatim

en: Accounts Payable
kok@latin: poixe fari kkorpachim khatim

en: Credit Lines
kok@latin: Rinnacheo sovloti

en: Building '~a' report …
kok@latin: '~a' vake bandtam …

en: Rendering '~a' report …
kok@latin: '~a' vake omptam …

en: Preparer
kok@latin: toiar korpi

en: Name of person preparing the report.
kok@latin: Vako toiar korpeachem nanv

en: Prepared for
kok@latin: haka toiar kelam

en: Name of organization or company prepared for.
kok@latin: Toiar kelelea sonvsthechem vo komponechem nanv

en: Show preparer info
kok@latin: toiar korpachi mhaiti dakhoi

en: Name of organization or company.
kok@latin: Sonvsthechem vo komponechem nanv

en: Enable Links
kok@latin: zullovnni xokio kor

en: Enable hyperlinks in reports.
kok@latin: vakeantle otizullovnneo xokio kor

en: Footer
kok@latin: odholekhon

en: String to be placed as a footer.
kok@latin: Odholekhon koxi dori ghalop

en: Images
kok@latin: protima

en: Background Tile
kok@latin: fattbhuicho nollo

en: Background tile for reports.
kok@latin: vakea khatir fattbhuincho nollo

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
kok@latin: mathallecho bavtto

en: Banner for top of report.
kok@latin: vakeachea voilea khatir bavtto

en: Heading Alignment
kok@latin: mhatalleachi ankhnni

en: Left
kok@latin: davean

en: Center
kok@latin: modem

en: Right
kok@latin: ujvean

en: Logo
kok@latin: vepari nixani

en: Company logo image.
kok@latin: kompone vepar nixannechi protima

en: General background color for report.
kok@latin: vakeak sadharonn fattbhuincho rong

en: Text Color
kok@latin: utareacho rong

en: Normal body text color.
kok@latin: sadho kuddichea utareacho rong

en: Link Color
kok@latin: rong zulloi

en: Link text color.
kok@latin: utareacho rong zulloi

en: Table Cell Color
kok@latin: toktteachea khonnacho rong

en: Default background for table cells.
kok@latin: toktteachea khonnak default fattbhuincho rong

en: Alternate Table Cell Color
kok@latin: ek soddun toktteachea khonnacho rong

en: Default alternate background for table cells.
kok@latin: tokttea khonnank default ek soddun fattbhuincho rong

en: Subheading/Subtotal Cell Color
kok@latin: upmathallim/upberiz khonnacho rong

en: Default color for subtotal rows.
kok@latin: upberizechea rankechea khatir default rong

en: Sub-subheading/total Cell Color
kok@latin: up - up mathallem / beriz khonnacho rong

en: Color for subsubtotals.
kok@latin: Upberizek rong

en: Grand Total Cell Color
kok@latin: Vott berizechea khonnacho rong

en: Color for grand totals.
kok@latin: Bhov berizek rong

en: Tables
kok@latin: toktte

en: Table cell spacing
kok@latin: tokttea khonnachem ontor

en: Space between table cells.
kok@latin: Toktteachea khonna modem zago

en: Table cell padding
kok@latin: tokttea khonnachi gadi

en: Space between table cell edge and content.
kok@latin: Toktteachea khonnachea dege ani saranvxa modem zago

en: Table border width
kok@latin: toktteachea degechi rundai

en: Bevel depth on tables.
kok@latin: Toktteanchi bag zagear ghalpi upkornnachi kholai

en: Prepared by:
kok@latin: toiar korpi

en: Prepared for:
kok@latin: haka toiar kelam

en: Easy
kok@latin: sompem

en: Fancy
kok@latin: vichitr

en: Technicolor
kok@latin: bhovrongi

en: Background color for reports.
kok@latin: vakeak fattbhuinche rong

en: Background Pixmap
kok@latin: fattbhuincho pixnokso

en: Background color for alternate lines.
kok@latin: ek soddun vollim khatir fattbhuincho rong

en: Plain
kok@latin: sompem

en: Filter Type
kok@latin: Gallnnecho Prokor

en: Table for Exporting
kok@latin: niriat korunk toktto

en: Void Transactions
kok@latin: Khali Vevhar

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
kok@latin: modheantorachea vellant zullpi vevhar sampddunk nant ani khateanchem venchop Poriai namavollint

en: Register Order
kok@latin: Adex nond kor

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
kok@latin: hanga/savn gallnnechim khatim somavex kor

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
kok@latin: hanga/savn gallni khatim vogllai

en: Non-void only
kok@latin: Fokt ritem naslelem

en: Void only
kok@latin: fokt ritem aslelem

en: Income and Expense
kok@latin: zodd ani khorch

en: Credit Accounts
kok@latin: zomo khatim

en: Date Entered
kok@latin: Nond keleli tarikh

en: Convert all transactions into a common currency.
kok@latin: Soglle vevhar ek samanio cholonant bodol

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
kok@latin: Odik khonn aslelea kator ani chittkai khonnachea tokttea khatir favo tem soruponn korta

en: How to handle void transactions.
kok@latin: Rite vevhar koxe hatallche tem dakhoi

en: Filter on these accounts.
kok@latin: Hea khateancher gallnni kor

en: Filter account.
kok@latin: Gallnnechem khatem

en: Sort by this criterion first.
kok@latin: Hea nikoxant vorgikoronn kor

en: Subtotal according to the primary key?
kok@latin: mukhel chavie pormonnem upberiz?

en: Do a date subtotal.
kok@latin: Ek tarkhechi upberiz kor

en: Order of primary sorting.
kok@latin: Prathmik vorgikoronnacho krom

en: Sort by this criterion second.
kok@latin: Hea dusrea nikoxant vorgikoronn kor

en: Subtotal according to the secondary key?
kok@latin: palvi chavie pormonnem upberiz?

en: Order of Secondary sorting.
kok@latin: Palvi vorgikoronnacho krom

en: Display the reconciled date?
kok@latin: zulloileli tarikh dakhol l korum?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
kok@latin: zor nivedon uplobdh na nondnnneo dakho lkorum?

en: Display the full account name?
kok@latin: Purea khateachem nanv dakhol korum?

en: Display the account code?
kok@latin: Khateacho sonket dakhol korum?

en: Display the other account code?
kok@latin: Her khateacho sonket dakhol korum?

en: Display the trans number?
kok@latin: Vevhar ankddo dakhol korum?

en: Display the account name?
kok@latin: khateachem nanv dakhonv?

en: Reverse amount display for certain account types.
kok@latin: Omkea khateanchea prokarank urfattea rok'komechem dakhol korop

en: Num/T-Num
kok@latin: Ankddo/T-Ankddo

en: Transfer from/to
kok@latin: savn/hanga bodli

en: Split Transaction
kok@latin: vevharachi futall

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
kok@latin: ~a tem ~a haka

en: Cu_t
kok@latin: kator

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
kok@latin: Chalont venchop kator ani tem clipborddak nokol kor

en: _Copy
kok@latin: nokol kor

en: Copy the current selection to clipboard
kok@latin: chalont venchop clipboddak nokol kor

en: _Paste
kok@latin: _Chittkai

en: Paste the clipboard content at the cursor position
kok@latin: cursoracher suvat chimtteafollacher mozkur chittkai

en: _Transaction
kok@latin: vevhar (_T)

en: Remo_ve Other Splits
kok@latin: Her futall kadd

en: Remove all splits in the current transaction
kok@latin: chalont vevharantle sorv futall kadd

en: _Enter Transaction
kok@latin: vevhar bhor (_E)

en: Record the current transaction
kok@latin: chalont vevhar nond kor

en: Ca_ncel Transaction
kok@latin: vevhar rod'd kor (_n)

en: Cancel the current transaction
kok@latin: chalont vevhar rod'd kor

en: _View
kok@latin: _Polle

en: _Double Line
kok@latin: dobrad voll

en: Transfer funds from one account to another
kok@latin: eka khatea thavn dusrea khateank nidhi stholantor kor

en: _Blank Transaction
kok@latin: koro vevhar

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
kok@latin: nond pott'tichea khala koro vevhar haloi

en: _File
kok@latin: _Fail

en: Pa_ge Setup
kok@latin: Pan manddttam...

en: Specify the page size and orientation for printing
kok@latin: Panacho akar ani zullovnni chhapche khatir dakhoi

en: Proper_ties
kok@latin: Sobhavgunn

en: Edit the properties of the current file
kok@latin: Chalont failiche sobhavgunn sudar

en: Close the currently active page
kok@latin: Chalont kriaxil pan bond kor

en: Quit this application
kok@latin: Hi ievzonnuk sodd

en: Edit the global preferences of GnuCash
kok@latin: GnuCash hacheoi jagotik posonti sudar

en: _Toolbar
kok@latin: Upkornnachi kanddi

en: Show/hide the toolbar on this window
kok@latin: hea zonelar upkornna kanddi dakhoi/lipoi

en: Su_mmary Bar
kok@latin: saranvx kanddi

en: Show/hide the summary bar on this window
kok@latin: hea zonelar saranvx kanddi dakhoi/lipoi

en: Stat_us Bar
kok@latin: dorjea kanddi

en: Show/hide the status bar on this window
kok@latin: hea zonelar dorjea kanddi dakhoi/lipoi

en: Tra_nsaction
kok@latin: Vevhar

en: _Actions
kok@latin: _kario

en: Re_name Page
kok@latin: Panak Porot Nanv di (_n)

en: _Scheduled
kok@latin: tharavik

en: _Reports
kok@latin: Vake

en: _Tools
kok@latin: Upkorna

en: E_xtensions
kok@latin: Vistar

en: _Windows
kok@latin: Zonelam

en: _New Window
kok@latin: Novem Zonel (_N)

en: New Window with _Page
kok@latin: Pan aslelem novem Zonel

en: Tutorial and Concepts _Guide
kok@latin: Xikovnn ani sonkolponachem Margdorxonn

en: Open the GnuCash Tutorial
kok@latin: GnuCash xikovnni ugodd

en: _Contents
kok@latin: Saranvx

en: Open the GnuCash Help
kok@latin: GnuCash mozot ugodd

en: About GnuCash
kok@latin: GnuCash vixim

en: Save the current file
kok@latin: chalont fail samball

en: Open the New Invoice dialog
kok@latin: Novea Bilacho sonvad ugodd

en: New Accounts _Page
kok@latin: novea khateachem pan

en: Open a new Account Tree page
kok@latin: novea khateachea zhaddachem pan ugodd

en: New _File
kok@latin: novi fail

en: Create a new file
kok@latin: novi fail roch

en: Open an existing GnuCash file
kok@latin: Protiokxant asleli Cash fail ugodd

en: Save this file with a different name
kok@latin: Hi fail vegllea nanvan samball

en: Re_vert
kok@latin: Portun mullant voch

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
kok@latin: Chalont mhaitekox porot load kor, sogllo samballunk naslole bodol portun mullant vochun

en: Print the currently active page
kok@latin: Chalont kriaxil pan chhap

en: Export _Accounts
kok@latin: khatim niriat kor (_A)

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
kok@latin: khateachi kromporompora eka novea GnuCash mhaite failint niriat kor

en: Find transactions with a search
kok@latin: soda vorvim vevhar sod

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
kok@latin: Korachea Vakeache poriai

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
kok@latin: Sombondit khatim korachea vakeam khatir bosoi, dekhik US zoddi kor

en: _Scheduled Transactions
kok@latin: tharavik vevhar

en: _Scheduled Transaction Editor
kok@latin: tharavik vevharacho sudarpi

en: Since _Last Run…
kok@latin: nimanne choloilelem savn..

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
kok@latin: Tharavik vevhar nimanne choloilelem savn roch

en: _Mortgage & Loan Repayment…
kok@latin: Ghann ani Rinnachem farik korop..

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
kok@latin: Rinnachea farik korpa khatir tharavik vevhar bosoi

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
kok@latin: stock ani mutual funddachim molam polle ani sudar

en: _Security Editor
kok@latin: Zamin sudarpi

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
kok@latin: stock and mutual fundacho mhal polle ani sudar

en: _Loan Repayment Calculator
kok@latin: rinn farik korpachem gonnit upkoronn

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
kok@latin: rinn/ghann dovorpachea farik korpachem gonnit upkoronn vapor

en: Close the Book at the end of the Period
kok@latin: Kallachea xevttak pustok bond kor

en: _Tips Of The Day
kok@latin: disa khatir sulus

en: View the Tips of the Day
kok@latin: disache sulus polle

en: Import bills and invoices from a CSV text file
kok@latin: CSV utareachi failintlim aiat bilam ani pavteo

en: _Delete Budget
kok@latin: odmaspotr dosoi

en: _Customer
kok@latin: _Giraik

en: Customers Overview
kok@latin: Giraikachi purv dakhovnn

en: Open a Customer overview page
kok@latin: Ek giraikache purv dakhovnnechem pan ugodd

en: Open the New Customer dialog
kok@latin: Novea Giraikacho sonvad ugodd

en: Open the Find Customer dialog
kok@latin: Giraika Sonvad Sod ugodd

en: Open the Find Invoice dialog
kok@latin: Bil sonvad sod ugodd

en: Open the New Job dialog
kok@latin: Novea Vavracho sonvad ugodd

en: Open the Find Job dialog
kok@latin: Sod vavachor sonvad ugodd

en: Open the Process Payment dialog
kok@latin: Poixe farik korpachea kariacho sonvad ugodd

en: _Vendor
kok@latin: _Vikpi

en: Vendors Overview
kok@latin: Vikpeachi purv dakhovnn

en: Open a Vendor overview page
kok@latin: Eka vikpeachea purv dakhovnnechem pan ugodd

en: Open the New Vendor dialog
kok@latin: Novea Vikpeacho sonvad ugodd

en: Open the Find Vendor dialog
kok@latin: Vikpeacho sod sonvad ugodd

en: Open the New Bill dialog
kok@latin: Novea noganchea topxilecho sonvad ugodd

en: Open the Find Bill dialog
kok@latin: Noganchea topxilacho sonvad ugodd

en: Bills _Due Reminder
kok@latin: Nogchea topxilechea denneachi ugddas chitt

en: Open the Bills Due Reminder dialog
kok@latin: Nogacho topxilecho denneacho sonvad ugodd

en: _Employee
kok@latin: _kamdar

en: Employees Overview
kok@latin: Kamdaranchi purv dakhovnn

en: Open a Employee overview page
kok@latin: Eka kamdarachea purvdakhovnnechem pan ugodd

en: Open the New Employee dialog
kok@latin: Novea kamdaracho sonvad ugodd

en: Open the Find Employee dialog
kok@latin: Giraikak sod sonvad ugodd

en: Open the Find Expense Voucher dialog
kok@latin: Khorchache pavticho sonvad ugodd

en: Sales _Tax Table
kok@latin: Vikre koracho toktto

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
kok@latin: Vikre kor tokttea volleri (GST/VAT) polle ani sudar

en: _Billing Terms Editor
kok@latin: _Noganchea topxilechea otticho sompadok

en: View and edit the list of Billing Terms
kok@latin: Nogachea topxilechea ottichi volleri polle ani sudar

en: Test Search Dialog
kok@latin: Sod sonvad topas

en: Initialize Test Data
kok@latin: Topaspachi mhaiti survat kor

en: Export Account T_ree to CSV…
kok@latin: Khateachem zhadd CSV haka niriat kor

en: Export the Account Tree to a CSV file
kok@latin: Khateachem zhadd eka CSV failint niriat kor

en: Export _Transactions to CSV…
kok@latin: CSvnt vevhar niriat kor

en: Export the Transactions to a CSV file
kok@latin: CSv failint vevhar niriat kor

en: Import _Accounts from CSV…
kok@latin: CSv hantuntlean khatim aiat kor…

en: Import Accounts from a CSV file
kok@latin: Eka CSV failintlea khatim aiat kor

en: Import _Transactions from CSV…
kok@latin: CSV hantlean vevhar aiat kor…

en: Import Transactions from a CSV file
kok@latin: Eka CSV failintlean vevhar aiat kor

en: _Replay GnuCash .log file…
kok@latin: Porot khellovpachi Khell GnuCash.log fail

en: _Edit Account
kok@latin: _Khatem sudar

en: Edit the selected account
kok@latin: venchlelem khatem ugodd

en: _Renumber Subaccounts…
kok@latin: upkhateank porot ankdde di…

en: Renumber the children of the selected account
kok@latin: venchlelea khateanchea bhurgeank porot ankdde di

en: Open _Account
kok@latin: khatem ugodd

en: Open the selected account
kok@latin: venchlelim khatim ugodd

en: Open _SubAccounts
kok@latin: Upkhatim ugodd

en: Open the selected account and all its subaccounts
kok@latin: venchlelim khatim ani tanchim upkhatim ugodd

en: _Refresh
kok@latin: Tajem kor

en: Refresh this window
kok@latin: Hem zonel tajem kor

en: Create a new Account
kok@latin: novem khatem roch

en: New Account _Hierarchy…
kok@latin: novea khateachi kromporompora…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
kok@latin: chalont pustokacho vistarit kor novea khateachea vorgonnant vilin korun

en: Reconcile the selected account
kok@latin: venchlelim khatim zulloi

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
kok@latin: Khasgi vevhar apoap nivllai,jea vorvim eka tharavik nivllailelea rok'kment pavunk

en: Record a stock split or a stock merger
kok@latin: Santtheanchi futall vo ek santtheachem vilin nond kor

en: View _Lots…
kok@latin: Raxi polle…

en: Bring up the lot viewer/editor window
kok@latin: Raxi pollovpeak/ zonelachea sudarpeak hadd

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
kok@latin: Topas ani dususti kor

en: Check & Repair A_ccount
kok@latin: khatem topas ani durust kor

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
kok@latin: hea khateachi zulloinasleli rok'kom ani onath futall topas ani durust kor

en: Check & Repair Su_baccounts
kok@latin: upakhatim topas ani durusti kor

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
kok@latin: hea khateak ani tachea up khateamni zulloinaslelem vevhar ani onah futall topas ani durusti kor

en: Check & Repair A_ll
kok@latin: sogllem topas ani durusti kor

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
kok@latin: sorv khateamche zulloinaslele vevhar ani onath futall topas ani durusti kor

en: Edit _Account
kok@latin: khatem sudar

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
kok@latin: apoap khasgi vevhar nivllai, ek nivoll rok'kom divn

en: Delete selected account
kok@latin: venchlelem khatem dosoi

en: Sort _Order
kok@latin: Magnnechem vorgikoronn kor

en: _Standard
kok@latin: Promann

en: _Quantity
kok@latin: Porimann (_Q)

en: _Enter
kok@latin: _Nond kor

en: Record the current entry
kok@latin: Chalont nondnni nond kor

en: Cancel the current entry
kok@latin: Chalont nondnni rod'd kor

en: Delete the current entry
kok@latin: Chalont nondnni dosoi

en: _Blank
kok@latin: _Korem

en: Dup_licate Entry
kok@latin: Protirupachi nondnni

en: Make a copy of the current entry
kok@latin: Chalont nondnnechie nokol kadd

en: Move Entry _Up
kok@latin: Nondnni voir haloi

en: Move the current entry one row upwards
kok@latin: Chalont nondnni ek rank voir haloi

en: Move Entry Do_wn
kok@latin: Nondnni sokoil haloi

en: Move the current entry one row downwards
kok@latin: Chalont nondnni ek rank sokoil haloi

en: E_dit Customer
kok@latin: Giraik sudar

en: Edit the selected customer
kok@latin: Venchlolem giraik sudar

en: Create a new customer
kok@latin: Ek novem giraik roch

en: E_dit Vendor
kok@latin: Vikpi sudar

en: Edit the selected vendor
kok@latin: Venchlolo vikpi sudar

en: Create a new vendor
kok@latin: Ek novo vikpi roch

en: E_dit Employee
kok@latin: Kamdar sudar

en: Edit the selected employee
kok@latin: Venchlolo kamdar sudar

en: Create a new employee
kok@latin: Ek novem giraik roch

en: Show customer report
kok@latin: Giraikacho vako dakhoi

en: Show customer aging overview for all customers
kok@latin: Giraikache piraiechi purvdakhovnn sogllea giraikank dakhoi

en: Show vendor report
kok@latin: Vikpeacho vako dakhoi

en: Show vendor aging overview for all vendors
kok@latin: Vikpeache piraiechi purvdakhovnn sogllea vikpeank dakhoi

en: Show employee report
kok@latin: Kamdarancho vako dakhoi

en: Create a new invoice
kok@latin: Ek novem vikrechem sotr roch

en: Create a new bill
kok@latin: Ek novi noganchi topxil roch

en: Create a new voucher
kok@latin: Ek novi pavti roch

en: Assign as payment…
kok@latin: Ek poixe farik korpachem koxem suvadin kor…

en: Assign the selected transaction as payment
kok@latin: Venchlolo vevhar ek poixe farik korpachem koxem suvadin kor

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
kok@latin: mullavo ledger

en: Show transactions on one or two lines
kok@latin: vevhar ek vo don volllimni dakhoi

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
kok@latin: Apoap futall ledger

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
kok@latin: vevhar ek vo don volllimni dakhoi anichalont vevhar vistarit kor

en: Show expanded transactions with all splits
kok@latin: vistartit vevhar sorv futtala soit dakhoi

en: _Void Transaction
kok@latin: rikamo vevhar

en: _Unvoid Transaction
kok@latin: vevhar rikamo na

en: Add _Reversing Transaction
kok@latin: vevhar ulottpachi zodd

en: S_plit Transaction
kok@latin: vevhar vingodd kor

en: Show all splits in the current transaction
kok@latin: chalont vevharant sorv futall dakhoi

en: Edit E_xchange Rate
kok@latin: odolbodol dor sompadon kor

en: Edit the exchange rate for the current transaction
kok@latin: chalont vevharachi adolbodol dor sudar

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
kok@latin: chalont vevharant tharavik vevhar roch ek prarup koxem

en: Account Report
kok@latin: khateacho vako

en: Open a register report for this Account
kok@latin: Hea khatea khatir ek nondpott'ttecho vako ugodd

en: Account Report - Single Transaction
kok@latin: Khateacho vako-Ekoddo vevhar

en: Open a register report for the selected Transaction
kok@latin: venchlelea vevhara khatir ek nond pott'ttecho vako ugodd

en: _Print Report…
kok@latin: vako Chhap…

en: Print the current report
kok@latin: chalont vako Chhap

en: _Report Options
kok@latin: vakeache poriai

en: Edit report style sheets
kok@latin: Vakeachea xoilicheo folio sudar

en: Export as P_DF…
kok@latin: PDF koxem niriat kor…

en: Export the current report as a PDF document
kok@latin: Ek PDF dostavez koso chalont vako niriat kor

en: Export HTML-formatted report to file
kok@latin: HTML-soruponnacho vako fail korop niriat kor

en: Back
kok@latin: fattim

en: Move back one step in the history
kok@latin: itihasant ek pavl fattim voch

en: Forward
kok@latin: Fuddem vhor

en: Move forward one step in the history
kok@latin: itihasant ek pavl fuddem vhor

en: Reload
kok@latin: porot load kor

en: Reload the current page
kok@latin: chalont pan porot load kor

en: Stop
kok@latin: thamb

en: Cancel outstanding HTML requests
kok@latin: urleleo HTML iennem rok'kom rod'd kor

en: Export _Report
kok@latin: Vako niriat kor

en: Create a new scheduled transaction
kok@latin: tharavik novo vevhar roch

en: Edit the selected scheduled transaction
kok@latin: tharavik venchlelo vevhar sudar

en: Delete the selected scheduled transaction
kok@latin: venchllolo tharavik vevhar dosoi

en: Import _QIF…
kok@latin: Aiat _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
kok@latin: Ek Quicken QIF fail aiat kor

en: St_yle Sheets
kok@latin: Xoili Folio

en: _Reconcile
kok@latin: zulloi

en: _Reconcile Information…
kok@latin: mhaiti zulloi

en: _Finish
kok@latin: somplem

en: _Postpone
kok@latin: fuddem vhor

en: _Open Account
kok@latin: _Khatem Ugodd

en: _Reconcile Selection
kok@latin: Venchop zulloi

en: _Unreconcile Selection
kok@latin: Venchlelem zulloinaka

en: Add a new balancing entry to the account
kok@latin: khateak ek novi somotolit nondnni zodd

en: Edit the current transaction
kok@latin: chalont vevhar sompadon kor

en: Reconcile the selected transactions
kok@latin: Venchlele vevhar zulloi

en: Unreconcile the selected transactions
kok@latin: Venchlele vevhar zullovpantle kadd

en: Delete the selected transaction
kok@latin: venchlelo vevhar dosoi

en: Open the account
kok@latin: khatem ugodd

en: Finish the reconciliation of this account
kok@latin: Hea khateachi zullovnni sompoi

en: Postpone the reconciliation of this account
kok@latin: hea khateachi zullovnni fuddem vhor

en: Cancel the reconciliation of this account
kok@latin: hea khateachi zullovnni rod'd kor

en: Illegal variable in expression.
kok@latin: Bekaidexir mhonn'nneant bodol.

en: Unbalanced parenthesis
kok@latin: Osontulit kons

en: Stack overflow
kok@latin: Raxicho oto

en: Stack underflow
kok@latin: Raxichem unnem otop

en: Undefined character
kok@latin: Vakhea kornaslelem okxor

en: Not a variable
kok@latin: Bodlachem nhoi

en: Not a defined function
kok@latin: Vakhea kelelem kario nhoi

en: Out of memory
kok@latin: Smruti bhailem

en: Numeric error
kok@latin: Ankddeachi chuk

en: Opening Balances
kok@latin: Survatechi xirlok

en: Deposit
kok@latin: tthev

en: Receive
kok@latin: ghe

en: Withdrawal
kok@latin: Duddu kaddop

en: Spend
kok@latin: khorch kor

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
kok@latin: Ek vo odik nanvanchea khateant vegllavpi okxor "%s" vaporlam.
    
    Hem onopekxit vagnnuk divnk pavetlem.kE tor khateachem nanv bodol vo anik ek vegllavpi okxor vapor.
    
    Sokoil ovoid khateachi nanvam sampoddttelim
    %s

en: Stock
kok@latin: santtho

en: Mutual Fund
kok@latin: mutual fund

en: A/Receivable
kok@latin: A/Mellpachem

en: A/Payable
kok@latin: A/Farik korpachem

en: Root
kok@latin: Mull

en: Orphaned Gains
kok@latin: onath faide

en: Realized Gain/Loss
kok@latin: labhlelo faido/luskonn

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
kok@latin: mhal vo dhondea khateant labhleli ienavoll jem anik khoinch nond korunk nant.

en: y-m-d
kok@latin: v-m-d

en: d-m-y
kok@latin: d-m-v

en: m-d-y
kok@latin: m-d-v

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
kok@latin: Hem mhaitechem bosovpache sobhavgunn GnuCash hachi hi vrutant palov dina.Tuvem ek noveantli vrutantGnuCash hachi vaprunk zai jea vorvim sokoile sobhavgunn ti palov dinvk pavteli

en: Extra to Charge Card
kok@latin: Karddak odik khorch

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
kok@latin: Eka vikrechea sotrantlean rochlam. Vikrechem sotr nond korpantlem bhair kaddunk proiotn kor

en:  (posted)
kok@latin: (nond kelam)

en: One Week Ago
kok@latin: eka satollo adim

en: One Week Ago.
kok@latin: Ek satollo adim

en: One Week Ahead
kok@latin: ek satollo poilim

en: One Week Ahead.
kok@latin: Ek satollo fuddem

en: One Month Ago
kok@latin: ek mhoinea adim

en: One Month Ago.
kok@latin: Ek mhoino adim

en: One Month Ahead
kok@latin: ek mhoino poilim

en: One Month Ahead.
kok@latin: Ek mhoino fuddem

en: Three Months Ago
kok@latin: tin mhoine adim

en: Three Months Ago.
kok@latin: Tin mhoine adim

en: Three Months Ahead
kok@latin: tin mhoine poilim

en: Three Months Ahead.
kok@latin: Tin mhoine fuddem

en: Six Months Ago
kok@latin: so mhoine adim

en: Six Months Ago.
kok@latin: So mhoine adim

en: Six Months Ahead
kok@latin: so mhoine poilim

en: Six Months Ahead.
kok@latin: So mhoine fuddem

en: One Year Ago
kok@latin: ek voros adim

en: One Year Ago.
kok@latin: Ek vors adim

en: One Year Ahead
kok@latin: ek voros fuddem

en: One Year Ahead.
kok@latin: Ek vors fuddem

en: Start of next month
kok@latin: fuddlea mhoineachi survat

en: First day of the next month.
kok@latin: Fuddlea mhoineacho poilo dis

en: End of next month
kok@latin: fuddlea mhoineacho xevttacho dis

en: Last day of next month.
kok@latin: Fuddlea mhoineacho nimanno dis

en: Start of next quarter
kok@latin: fuddlea tin-mhoineachi survat

en: First day of the next quarterly accounting period.
kok@latin: Fuddlea tin-mhoineachea hixobachea kallacho poilo dis

en: End of next quarter
kok@latin: fuddlea tin-mhoineacho xevott

en: Last day of next quarterly accounting period.
kok@latin: Fuddlea tin-mhoineachea hixobachea kallacho nimanno dis

en: Start of next year
kok@latin: Fuddlea vorsachi survat

en: First day of the next calendar year.
kok@latin: Fuddlea ponchangacho poilo dis

en: End of next year
kok@latin: fuddlea vorsachi xevott

en: Last day of the next calendar year.
kok@latin: Fuddlea ponchangacho nimanno dis

en: Counters
kok@latin: Mezam

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
kok@latin: Disancho ankddo jea uprant vevhar fokt vachunk zatlea ani sudarpant ievche nant tem vench. Ho humbro eka tambddea vollin khunnaila khateachea nondpott'ttichea zonelant. Xunio aslear, soglle vevhar sudarpak zatat ani khoinchech fokt vachunk zatat asnant

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
kok@latin: Nondpott'ttent futallachea kariachem moll vaporlam tem topas "ankddea" mollak vevharachea ankddea bodlak; vevharacho ankddo 'T-Num' dakhoila nondpott'ttechea dusrea vollint. Hacho sombondit porinnam veparachea sobhavgunnacher, vakeancher ani aiat/niriat hancher zata

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
kok@latin: Vevharant vepari khatim vaporleant tem topas zantunt eka poros odik cholon vo mhalacho aspav asa

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
kok@latin: Khoinchench tharavnk na thoinsor vaporpachem odmaspotr

en: Customer number
kok@latin: giraik ankddo

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
kok@latin: adlea giraikacho ankddo rochla. Ho ankddo fuddlea giraikachea ankddo rochpant vaddot vetolo

en: Customer number format
kok@latin: giraikachea ankddeachem soruponn

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
kok@latin: giraikache ankdde rochunk hi soruponnachi dori vaporpachi. Hem ek chhapachea xoilichea soruponnachi dori

en: Employee number
kok@latin: giraikacho ankddo

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
kok@latin: adlea kamdaracho ankddo rochpant ailo. Ho ankddo fuddlea giraikacho ankddo rochunk vaddot vetolo

en: Employee number format
kok@latin: kamdarachea ankddeachem soruponn

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
kok@latin: kamdaranche ankdde rochtana soruponnachi dori vaporpachi. Hem ek chhap'pachea xoilichea soruponnachi dori

en: Invoice number
kok@latin: Vikrechea sotracho ankddo

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
kok@latin: adlea vikrechea sotracho ankddo rochpant ailo. Ho ankddo fuddlea bilacho ankddo rochunk vaddovpant ietlo

en: Invoice number format
kok@latin: Vikrechea sotrachea ankddeachem soruponn

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
kok@latin: Vikrechea sotrache ankdde rochunk vaporpachi soruponnachi dori. Hem ek chhap'pachea xoilichea soruponnachi dori

en: Bill number
kok@latin: Noganchea topxilacho ankddo

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
kok@latin: adlea noganchea topxilacho ankddo rochpant ailo. Ho ankddo fuddlea bilacho ankddo rochpant vaddot vetolo

en: Bill number format
kok@latin: Noganchea topxilachea ankddeachem soruponn

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
kok@latin: Noganchea topxialache ankdde rochunk soruponnachi dori. Hem ek chap'oachea xoilichea soruponnachi dori

en: Expense voucher number
kok@latin: Khorcha pavtecho Ankddo

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
kok@latin: adlea khorcha pavteche ankdde rochpant aile. Ho ankddo fuddlea pavte ankddo rochpak vaddot vetolo

en: Expense voucher number format
kok@latin: Khorcha pavtechea ankddeachem soruponn

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
kok@latin: Khorcha pavteche ankdderochpak vaporpacho soruponnachi dori. Hem ek chap'pachea xoilichea soruponnachi dori

en: Job number
kok@latin: vavra ankddo

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
kok@latin: adlea vavra ankddo rochpant ailo. Ho ankddo fuddlea vavra ankdrochunk vaddot vetolo

en: Job number format
kok@latin: Vavra ankddeachem soruponn

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
kok@latin: Vavra ankdde rochunk soruponnachi dori.Hem ek chhapachea xoilichea soruponnachi dori

en: Order number
kok@latin: Magnnecho ankddo

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
kok@latin: adlea magnnecho ankddo rochpant ailo. Ho ankddo fuddlo magnneacho ankddo rochpant vaddot vetolo

en: Order number format
kok@latin: ankddea soruponn mag

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
kok@latin: Magnneche ankdde rochunk vaporpachi soruponnachi dori. Hem ek chap'pachea xoilichea soruponnachi dori

en: Vendor number
kok@latin: Vikpea ankddo

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
kok@latin: adlea vikpeacho ankddo rochpant aila. Ho ankddo fuddlea vikpeacho ankddo rochtana vaddot vetlo

en: Vendor number format
kok@latin: Vikpea ankddea pod'dot

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
kok@latin: Vikpea ankdde rochpak soruponnachi dori. Hem ek chhap'pachea xoilichea soruponnachi dori

en: The name of your business.
kok@latin: Tujea veparachem nanv

en: The address of your business.
kok@latin: Tujea veparacho namo

en: The contact person to print on invoices.
kok@latin: Bilacher sompork veokti chap'pa vixim

en: The fax number of your business.
kok@latin: Tujea veparacho fax ankddo

en: The email address of your business.
kok@latin: Tujea veparacho ettopal namo

en: The URL address of your website.
kok@latin: Tujea mhazalleacho URL namo

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
kok@latin: Tujea komponecho ID (dekhik'Kor ID 00-000000)

en: Default Customer TaxTable
kok@latin: default giraikachea koracho toktto

en: The default tax table to apply to customers.
kok@latin: giraikank lagu korpi default korachotoktto

en: Default Vendor TaxTable
kok@latin: default vikeacho koracho toktto

en: The default tax table to apply to vendors.
kok@latin: vikpeank laguzavpi default koracho toktto

en: The default date format used for fancy printed dates.
kok@latin: Default soruponnachi tarikh vichitr chap'pachea tarkhant vaporleli

en: The electronic tax number of your business
kok@latin: tujea veparacho electronik koracho ankddo

en:  (closed)
kok@latin: (bond)

en: Lot Link
kok@latin: Raxichi zullovnni

en: Use Trading Accounts
kok@latin: vepara khatim vapor

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
kok@latin: Disacho humbro fokt vachpa khatir vevharank (tambddi voll)

en: Use Split Action Field for Number
kok@latin: Ankddea khatir futallichea kariachem moll vapor

en: Budgeting
kok@latin: odmasaitam

en: Default Budget
kok@latin: default odmaspotr

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
kok@latin: nimanne %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
kok@latin: onvollkhi, %d-akarachi volleri

en: Voided transaction
kok@latin: Rito vevhar

en: Transaction Voided
kok@latin: vehar khali kelo

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
kok@latin: Kora babtint punn koracho sonket nastana

en: Tax entity type not specified
kok@latin: Koracho ghottok prokar suchovnk na

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
kok@latin: Koracho prokar %s:ovoidsonket %s kkateachea prokara khatir

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
kok@latin: Kora sombondit nhoi;kora prokar %s: khatea prokarak ovoid sonket %s

en: Invalid code %s for tax type %s
kok@latin: Kora prokar %s haka ovoid kodd %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
kok@latin: Kora sombondit nhoi;kora prokar %s haka ovoid sonket %s

en: No form: code %s, tax type %s
kok@latin: Form na:sonket %s,kor prokar %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
kok@latin: Kora sombondit nhoi;form na: kora prokar %s haka kodd %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
kok@latin: Vornnon na: form %s, sonket %s,kora prokar %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
kok@latin: Kora sombondit nhoi; vornnon na:formi %s, sonket %s, kora prokar %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
kok@latin: Kora sombondit nhoi; %s%s: %s (sonket %s, kora prokar %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
kok@latin: (Kora-sombondit upkhatim: %d)

en: No help available.
kok@latin: mozot upolobdh na
