GnuCash $ - en to ks translation catalogue (3485 entries)

en: Start of this year
ks: यॊमो वॊरयुक शरू

en: First day of the current calendar year.
ks: गोडनयुक दोह मोजूद कलॊनडर वॊरयुक.

en: End of this year
ks: यॊमी वॊरयुक अंद

en: Last day of the current calendar year.
ks: पॊतयिम दोह मोजूद कलॊनडर वॊरयुक.

en: Start of previous year
ks: पॊतमो वॊरयुक शरू

en: First day of the previous calendar year.
ks: गोडनयुक दोह पॊतमि कलॊनडर वॊरयुक.

en: End of previous year
ks: पॊतमो वॊरयुक अंद

en: Last day of the previous calendar year.
ks: पॊतयिम दोह पॊतमि कलॊनडर वॊरयुक.

en: Start of accounting period
ks: एिकावटींग पिरडुक शरू

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
ks: गोडनयुक दोह एकावनटिनग परिनटिनग हूनद, यिथ कॊन ज़न सेट करनॊ आमुत छु गुलोबल तरजीहातन मनज़.

en: End of accounting period
ks: एिकावटींग पिरडुक खतम

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
ks: पॊतयिम दोह एकावनटिनग परिनटिनग हूनद, यिथ कॊन ज़न सेट करनॊ आमुत छु गुलोबल तरजीहातन मनज़.

en: Start of this month
ks: यॊमो रॊतुक शरू

en: First day of the current month.
ks: गोडनयुक दोह मोजूद रॊतुक

en: End of this month
ks: यॊमो रीतुक खतम

en: Last day of the current month.
ks: पॊतयिम दोह मोजूद रॊतुक

en: Start of previous month
ks: पॊतमी रॊतुक शरू

en: First day of the previous month.
ks: गोडनयुक दोह पॊतमि रॊतुक

en: End of previous month
ks: पॊतमो रीतुक खतम

en: Last day of previous month.
ks: पॊतयिम दोह पॊतमि रॊतुक

en: Start of current quarter
ks: शरू मूजूद काटरुक

en: First day of the current quarterly accounting period.
ks: मोजूद काटरली एकावनटिनग पीरडुक गोडनयुक दोह.

en: End of current quarter
ks: मूजूद काटरुक खतम

en: Last day of the current quarterly accounting period.
ks: मोजूद काटरली एकावनटिनग पीरडुक पॊतयिम दोह.

en: Start of previous quarter
ks: पॊतमो कवाटरुक शरू

en: First day of the previous quarterly accounting period.
ks: पॊतमि काटरली एकावनटिनग पीरडुक गोडनयुक दोह.

en: End of previous quarter
ks: पॊतमो कवाटरुक खतम

en: Last day of previous quarterly accounting period.
ks: पॊतमि काटरली एकावनटिनग पीरडुक पॊतयिम दोह.

en: Today
ks: अज़

en: The current date.
ks: मोजूद डेट.

en: Business
ks: कारबार

en: Company Name
ks: कमपनी नीव

en: Company Address
ks: कमपनी पताह

en: Company ID
ks: कमपनी ID

en: Company Phone Number
ks: कमपनी फून नमबर

en: Company Fax Number
ks: कमपनी फिकोस नमबर

en: Company Website URL
ks: कमपनी वीबसायोट URL

en: Company Email Address
ks: कमपनी ईमिल पताह

en: Company Contact Person
ks: कमपनी कनटिकटे पीरसन

en: Fancy Date Format
ks: फिनसी डिट फारमिट

en: Tax
ks: टोकीस

en: Tax Number
ks: टिकोस नमबर

en: Cyrillic
ks: सायरीलीक

en: Unicode
ks: यूनीकूड

en: Other
ks: बाकीय

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
ks: GNUCASH आनलायोन मिनवलस छॊ वारयाह मददगार जानकॊरी. तुहयो हयीकीव मिनवल एिसीस कॊरीथ हिलोप मिनयूहस तल.

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
ks: GnuCash डिवलपर छॊ सहल कनटेकटॊ करॊन. बेयि छॊ वारयाह मेलिनग लिसटॊ, तॊ तोहयॊ हेकिव तिमन सॊत चेट कॊरिथ लायिव IRC यस पयॊठ!तिम कॊरिव जोयिन #GnuCashस पयॊठ irc.gnome.org यस पयॊठ

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
ks: तोहयॊ हेकिव आसॊनी सान ईमपोट कॊरिथ पनॊन मोजूद फायनानशल डाटा कुयिकॊन, MS मनी या बाकयव परुगरामव पयॊठ यिम एकॊसपोट करान छॊ QIF फायलॊ या OFX फायलॊ. कॊलिक कॊरिव फायिल मेनयूहस मनज़ सबमेनयू ईमपोटस पयॊठ तॊ कॊलिक कॊरिव QIF या OFX फायलॊ पयॊठ, यॊथय पॊठ. पतॊ पॊकिव फराहम हिदायतव मुतॊबिक.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
ks: अगर तोहयॊ ज़ानकॊरी छॊ बाकयन फायनानशल परुगरामन हॊनज़ मसलन कुयिकॊन, नोट कॊरिव ज़ॊ GnuCash छु ईसतेमाल करान एकावुनट केटागरियव बजाय आमदनी तॊ खरचॊ टरेक करनॊ बापत. आमदनी तॊ खरॊच एकावनटन मुतलक मज़ीद जानकॊरी बापत, पिलीज़ वॊछिव GnuCash आनलायिन मेनवल.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
ks: नॊव एकावुनट बनॊयिव कॊलिक करनॊ सॊत नोव बोटन मेन विनडो टूल बारस मनज़. अमि सॊत यियि अख डायलाग बोकॊस यॊतनस तोहयॊ एनटर कॊरिथ हेकिव एकावुनट तफसील. मज़ीद जानकॊरी एकावुनट टायिप च़ारनस मुतलक या एकावनटन हूनद अख चाट सेट अप करनॊ बापत, पिलीज़ वॊछिव GnuCash आनलायिन मेनवल.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
ks: मलटीपोल-सुपलीट टरांज़ीकशनन मसलन वारयाह डीडकशन वाजीन पिचक अंदर दॊखील गछ़नो बापत कॊरीव कोलोक सुपलीट बुटन टूल बारस मंज़. अमो वरॊय, वीव मिनयूहस मंज़, तुहयो हयीकीव च़ॊरीथ रजसटर सोटायील आटु सुपलोट लिजर या टरांज़ीकशन जरनल.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
ks: योथुय तोहयॊ एनटर कॊरिव रकम रजसटरस मनज़, तोहयॊ हेकिव ईसतेमाल कॊरिथ GnuCash कलकुलेटर जमाह, कम, ज़रॊब तॊ तकसीम करनॊ बापत. सादॊ पॊठ कॊरिव टायिप गोडनयुक वेलिव, पतॊ च़ॊरिव '+', '-','*', या '/'. टायिप कॊरिव दोयिम वेलिव तॊ परेस कॊरिव एनटर शुमार करनॊ आमुत रकम रिकाड करनॊ बापत.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
ks: कुयिक-फिल छु सहॊल बनावन एनटर करॊन आम टरानज़ेकशन. येलि तोहयॊ टायिप करान छॊव गोडनयुक (गोडनिक) लेटर अकॊ आम टरानज़ेकशन वज़ाहतॊक, पतॊ कॊरिव परेस टेब की, GnuCash करॊ पॊन पानय मुकमल बाकॊय टरानज़ेकशन योथ ज़न यॊ पॊतमि फिर एनटर करनॊ आमुत ऊस.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
ks: टायोप कॊरीव गुडनयुक (गुडनॊक) लीटर अको मूजूद एिकावुंट नावीक टरानसफर रजसटर कालमस मंज़, तॊ GNUCASH करॊ मुकमल नाव तुहॊंदीन एिकावुंट लीसटन पयॊठ. सबएिकावंटन बापत,कॊरीव टायोप गूडनयुक (गुडनॊक) लीटर पिरींट एिकावंटुक, तॊ पतॊ ':' तॊ गूडनयुक (गुडनॊक) लीटर सबएिकावंटीक (मसलन A:C for एिसीट:किश).

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
ks: यॊली डिट दॊखील करान एिसीव, तुहयो हयीकोव टायोप कॊरी '+' या '-' च़ारनी आमतोस डिटस खालनी या वालनी बापत.तुहयो हयीकीव ईसतिमाल कॊरीथ '+' तॊ '-' ईसतिमाल कॊरीथ चक नमबर बडावनी तॊ गठावनी बापत तॊ.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
ks: मिन वीनडू मंज़ वारयाहन टिबन मंज़ सुच करनॊ बापत कॊरीव परीस कनटरूल+ पिज अप /डावुन.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
ks: समजोत विनडो मनज़, हेकिव तोहयॊ परेस कॊरिथ सुपेसबार टरानज़ेकशन समजोत वाजिन मारॊक करनॊ बापत. तोहयॊ हेकिव परेस कॊरिथ Tab तॊ Shift-Tab ति फॊरनॊ बापत डिपाज़िटन तॊ विदडरालन मनज़.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
ks: एिकावंटन दरमीयान फंड टरानसफर करनो बापत मुखतलोफ करनसीयन मंज़, टरानसफर बुटनस पयॊठ कॊरीव कोलोक रजसटर टूल बारस मंज़, च़ॊरीव एिकावुंट, तॊ करनसी टरानसफर ऊपशन एिकोसचिंज रिट दॊखील करनॊ बापत या आसी बीयीस करनसी हुंद रकम दसतियाब.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
ks: तुहयो हयीकीव पिक कॊरीथ वारयाह रीपूट एिकीस कुनीय वीनडू मंज़, अगर तुहयो तमाम फायनानशल जानकॊरी एकसीय नज़री मंज़ ज़रूरत छॊ. यॊ करनॊ बापत, कॊरीव ईसतिमाल सिमपो ल तॊ कसटम->" कसटम मलटी कालम रीपूट" रीपूट.

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
ks: सिटायिल शीट छॊ असर करान ज़ॊ कॊथ कॊन गछ़न रिपोट डिसपिले. च़ॊरिव अख सिटायिल शीट पननॊ रिपोट बापत बतोर अख रिपोट ऊपशन, तॊ ईसतेमाल कॊरिव एडिट->सिटायिल शीट मेनयू सिटायिल शीट कसटोमायिज़ करनॊ बापत.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
ks: रजसटर सफो कोस टरानसफर फिलडस मंज़ एकावुंट मिनयू रिज़ करनॊ बापत, कॊरीव परीस मिनयू कि या Ctrl-Down कि कमबीनिशन.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
ks: शडूलॊड टरानज़कशन एडटर छु यिवान एकिस लचकदार फरीकवेनसी कनफिगरेटरस सॊत. बेसिक फरीकवेनसी यिम शडूल करान छॊ अख टरानज़ेकशन छॊ दोह दिश, हफतॊ वार तॊ रॊत वार. मगर ज़यादॊ एडवानसॊड सिकीम तॊ हेकव सेट अप कॊरिथ. किनह मिसाल छॊः
    
    परॊथ तरॊन हफतन मनज़ अख टरानज़ेकशन शडूल करनॊ बापत, हेकिव तोहयॊ च़ॊरिथ अख हफतॊ वार बेसिक फरीकवेनसी तॊ पतॊ करॊव सेट 'परॊथ 3 हफतॊ'.
    
    परॊथ वॊरयि अख टरानज़ेकशन शडूल करनॊ बापत, हेकिव तोहयॊ च़ॊरिथ अख रॊत वार बेसिक फरीकवेनसी तॊ पतॊ करॊव सेट 'परॊथ 12 रॊथ'.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
ks: अख थयोरी छॊ ज़ॊ अगर ज़न कॊनसि पताह लगॊ ज़ॊ दुनया कमॊ बापत छॊ यॊ यि कयाज़ॊ छॊ येति, यि गछ़ॊ अमिस सात गॊब तॊ यियि बदलावनॊ अमि खोतॊ ज़यादॊ अजीब तॊ मुशकिल चीज़ सॊत.
    बयाथ थयोरी छॊ ज़ॊ यि छु गोडय गोमुत.
    
    डोगलास एडामिज़, "दॊ रेसटोरनट एट दॊ एनड आफ युनवॊरॊस"

en: The book was closed successfully.
ks: कोताब आयी कामयॊबी सान बंद करनॊ

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
ks[0]: सारवॊय खोतॊ गोडनयुक टरानज़ेकशन डेट योस यथ बुकॊ मनज़ लबनॊ आव छु %s. हॊरॊ करनॊ आमच़ॊ च़ारॊ पयॊठ, यियि यि बुक सुपलिट करनॊ %d बुकॊ मनज़.
ks[1]: सारवॊय खोतॊ परोन टरानज़ेकशन डेट योस लबनॊ यिवान छु यथ बुकॊ मनज़ छु %s. हॊरि करनॊ आमच़ॊ च़ारॊ हॊनदिस बुनयादस पयॊठ, यि बुक यियि सुपलिट करनॊ %d बुकन मनज़.

en: Period %s - %s
ks: पिरड %s - %s

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
ks: %s
    मुबारक! तोहयॊ कोर खतॊम किताब बनद करनॊ!

en: Period
ks: पिरड

en: Selected
ks: च़ारनी आमुत

en: Account Types
ks: एिकावुंट टायीप

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
ks: '%s' अस मंज़ एिकावुंट

en: No description provided.
ks: कानह वज़ाहत छॊ नॊ पराहम करनॊ आमॊच़.

en: Accounts in Category
ks: किटागरी मंज़ एिकावुंट

en: zero
ks: ज़िरू

en: existing account
ks: मूजूद एिकावुंट

en: Yes
ks: आ

en: No
ks: नॊ

en: Placeholder
ks: पेलिस हूलडर

en: Opening Balance
ks: ऊपनींग बीलनसो.

en: Use Existing
ks: मुजूद कॊरीव ईसतिमाल

en: New Book Options
ks: नॊव बोक ऊपशन

en: Taxes
ks: टिकोस

en: Tax Payment
ks: टिकोस पिमींट

en: Insurance
ks: ईनशूरनस

en: Insurance Payment
ks: ईनशूरनस पिमींट

en: PMI Payment
ks: PMI पिमींट

en: Other Expense
ks: बाकीय खरेच

en: Miscellaneous Payment
ks: रलो मेलो पिमींट

en: via Escrow account?
ks: एिसकरू एिकावुंट ज़ॊरयो?

en: Loan
ks: लून

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
ks: लोन रिपेमेनट ऊपशन: "%s"

en: Date
ks: तॊरिख

en: Payment
ks: पिमींट

en: Principal
ks: परोनोसपील

en: Interest
ks: ईनटरसट

en: Escrow Payment
ks: एिसकरु पिमींट

en: Error adding price.
ks: परायीस जमाह करनस मंज़ एिरर

en: Account
ks: एकावुंट

en: Symbol
ks: अलामत

en: Shares
ks: शीयर

en: You don't have any stock accounts with balances!
ks: तुहयॊ छुनॊ कांह सोटाक एिकावुंट यथ बिलनसो आसन!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
ks: हॊयीव

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
ks: कॊनीव

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
ks: डीवोडींड

en: _Shares
ks: शीयर

en: Memo
ks: मीमू

en: Debit
ks: डीबिट

en: Credit
ks: करीडिट

en: Units
ks: युनीट

en: Bill
ks: बिल

en: Voucher
ks: वूचर

en: Invoice
ks: इनवायीस

en: None
ks: कोंह नॊ

en: Use Global
ks: गुलूबल कॊरीव ईसतिमाल

en: Badly formed URL %s
ks: खराब पॊठ बनॊमित URL %s

en: Bad URL: %s
ks: खराब URL: %s

en: No such entity: %s
ks: यॊछ़ कांह एिनटीटी छॊ नॊ : %s

en: No such owner entity: %s
ks: यॊछ़ कांह ऊवनर एिनटीटी छॊ नॊ : %s

en: Entity type does not match %s: %s
ks: एिलटीटी टायीप छु नॊ रलान %s: %s

en: You must provide a name for this Billing Term.
ks: यथ बीलींग टीरमी बापत छु तुहयो ज़रूरी अख नाव फराहम करुन.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
ks: यथ बीलींग टीरमी बापत छु तुहयो ज़रूरी अख यूनिक नाव फराहम करुन. तुहॊंज़ च़ॊर "%s" छॊ गुडय ईसतिमालस मंज़.

en: Days
ks: दुह

en: Proximo
ks: पराकज़िमू

en: Unknown
ks: नामालूम

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
ks: टॊरॊम "%s" छॊ ईसतेमालस मनज़. तोहयॊ हेकिव नॊ यि डिलीट कॊरिथ.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ "%s" डीलिट यछ़ान करुन?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
ks: यथ टरानज़ेकशनस छॊ ज़रूरत एसायिन करनॊच कसटमरस. पिलीज़ च़ॊरिव कसटमर बोनॊ कॊन.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
ks: यथ टरानज़ेकशनस छॊ ज़रूरत एसायिन करनॊच वेनडरस. पिलीज़ च़ॊरिव वेनडर बोनॊ कॊन.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
ks: सौ कामूडीटी छॊ वॊनकीनस ईसतिमाल सपदान तुहॊंदीव एिकावंटव मॊंज़ अकी ज़ॊरयी. तुहयॊ मा हयीकीव नॊ शायद यॊ डीलिट कॊरीथ.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
ks: यथ कामूडीटी छॊ परायीस कूट. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ डीलिट यछ़ान करुन च़ारनी आमीच़ कामूडीटी  तॊ अमीक परायीस कूट?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ डीलिट यछ़ान करुन च़ारनी आमीच़ कामूडीटी ?

en: Delete commodity?
ks: कामूडीटी करवाह डीलिट?

en: _Cancel
ks: किनसल

en: _Delete
ks: डीलिट

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
ks: छूट परसनटिज गॊछ़ो ज़रूरी 0 पयॊठ100 अस दरमीयानस मंज़ आसीन या छु तुहयो यी ज़रूरी खॊली तरावुन.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
ks: करीडीट गॊछ़ी ज़रूरी मसबत आसुन या छु तुहयो यी ज़रूरी खॊली तरावुन.

en: Edit Customer
ks: कसटमर कॊरीव एिडीट

en: New Customer
ks: नूव कसटमर

en: View/Edit Customer
ks: हॊयीव / एिडीट कॊरीव कसटमर

en: Customer's Jobs
ks: कसटमर सॊंज़ जाब

en: Customer's Invoices
ks: कसटमर सॊंज़ ईनवायीस

en: Process Payment
ks: परासीस पिमींट

en: Shipping Contact
ks: शीपींग कनटिकटो

en: Billing Contact
ks: बीलींग कनटिकटो

en: Customer ID
ks: कसटमर ID

en: Contact
ks: रॊबती

en: Company
ks: कमपनी

en: Find Customer
ks: कसटमर छ़ॊंडीव

en: You must select a report configuration to load.
ks: तोहयॊ छु ज़रूर च़ारुन अख रिपोट कनफिगरेशन लोड करनॊ बापत.

en: You must select a report configuration to delete.
ks: तोहयॊ छु ज़रूर च़ारुन अख रिपोट कनफिगरेशन डिलीट करनॊ बापत.

en: Unable to change report configuration name.
ks: हयोक नॊ तबदील कॊरिथ रिपोट कनफिगरेशन नाव.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
ks: अमि नावॊच अख मोहफूज़ करनॊ आमॊच़ रिपोट कनफिगरेशन छॊ गोडय मोजूद, पिलीज़ बयाख नाव च़ॊरिव.

en: Load report configuration
ks: लोड कॊरिव रिपोट कनफिगरेशन

en: Edit report configuration name
ks: एडिट कॊरिव रिपोट कनफिगरेशन नाव

en: Delete report configuration
ks: डिलीट कॊरिव रिपोट कनफिगरेशन

en: No Account selected. Please try again.
ks: कानह एकावुनट आव नॊ च़ारनॊ. पिलीज़ दोबार कॊरिव कोशिश.

en: Placeholder account selected. Please try again.
ks: पिलेसहोलडर एकावुनट आव च़ारनॊ. पिलीज़ दोबार कॊरिव कोशिश.

en: Description
ks: वज़ाहत

en: Edit Employee
ks: मूलिज़ीम कॊरीव एिडीट

en: New Employee
ks: नुव मुलिज़ीम

en: View/Edit Employee
ks: हॊयीव/ एिडीट कॊरीव मुलिज़ीम

en: Expense Vouchers
ks: खरची वूचर

en: Employee ID
ks: मुलिज़ीम ID

en: Employee Username
ks: मुलिज़ीम यूज़र नाव

en: Employee Name
ks: मुलिज़ीम नाव

en: Username
ks: यूज़र नाव

en: Name
ks: नाव

en: Find Employee
ks: मुलिज़ीम छ़ॊंडीव

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
ks: यो परुगराम हयोकी एिकीस वकतस पयॊठ सोरोफ अकूय विलीव शुमार कॊरीथ.तुहयो छॊ ज़रूर दॊखेल करॆन विलीव तमामन बापत मगर अकूय मेकदार.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
ks: जि एिन यू किश हयोको नॊ फिसली कॊरीथ फिलडव मंज़ अकयुक विलीव.तुहयो छु ज़रूरी अख सही ईबारत दॊखील करॊन.

en: The interest rate cannot be zero.
ks: ईनटरसट रिटो हयीकन नॊ ज़िरू एिसीथ.

en: The number of payments cannot be zero.
ks: पिमींटन हुंद तिदाद हयोको नॆ ज़िरू एिसीथ.

en: The number of payments cannot be negative.
ks: पिमींटन हुंद तिदाद हयोको नॆ मनफि एिसीथ.

en: All Accounts
ks: तमाम एिकावुंट

en: Balanced
ks: मुतवॊज़ीन

en: Closing Entries
ks: बंद करनॊच एिनटरीयो

en: Reconcile
ks: सलाह करुन

en: Share Price
ks: किमत कॊरीव शीयर

en: Value
ks: विलीव

en: Date Posted
ks: पूसट करनुक तॊरिख

en: Reconciled Date
ks: मसलहत डाटा

en: Number/Action
ks: नमबर/एकशन

en: Action
ks: एिकशन

en: Transaction Number
ks: टरानज़ेकशन नमबर

en: Number
ks: नमबर

en: Notes
ks: नौट

en: Find Transaction
ks: टरानसएिकशन छ़ॊंडीव

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
ks: तुहॊंज़ बीलींग जानकॊरी दयीन छॊ ज़रूरी.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
ks: कयाह तुहयो छोव पॊज़ पॊठ च़ारनी आमीच़ एिंटरी डीलिट यछ़ान करॊन?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
ks: यॊ एिंटरी छॊ अटिच कॊरीथ एिकीस आडरस तॊ यीयी तॊमी नॊश तॊ डीलिट करनॊ!

en: Due Date
ks: डयू डिट

en: Post Date
ks: पूसट डिट

en: Post to Account
ks: एिकावंटस कुन कर पूसट

en: Accumulate Splits?
ks: सुपलीट करवॊ जमाह?

en: The Invoice must have at least one Entry.
ks: ईनवायसी मंज़ गछ़ी कमस कम अख एिनटरी आसीन.

en: Do you really want to post the invoice?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ ईनवायीस पूसट यछ़ान करॊन?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
ks: यि पोसटॊ एकशन आयि केनसल करनॊ कयाज़ॊ कॊ तमाम तबदिली रेटॊ आयि नॊ दॊनि.

en: Total:
ks: कुल:

en: Subtotal:
ks: सब टूटल:

en: Tax:
ks: टीकोस :

en: Total Cash:
ks: कुल किशः

en: Total Charge:
ks: कुल चारीज:

en: Credit Note
ks: करेडिट नोट

en: New Credit Note
ks: नोव करेडिट नोट

en: New Invoice
ks: नूव ईनवायीस

en: Edit Credit Note
ks: एडिट कॊरिव करेडिट नोट

en: Edit Invoice
ks: एिडीट कॊरीव

en: View Credit Note
ks: विव कॊरिव करेडिट नोट

en: View Invoice
ks: ईनवायीस हॊयीव

en: New Bill
ks: नॊव बील

en: Edit Bill
ks: बील कॊरीव एिडीट

en: View Bill
ks: बील हॊयीव

en: New Expense Voucher
ks: नूव खरोच वूचर

en: Edit Expense Voucher
ks: खरोच वूचर कॊरीव एिडीट

en: View Expense Voucher
ks: खरोच वूचर हॊयीव

en: Bill Information
ks: बिल ईनफारमेशन

en: Bill ID
ks: बिल ID

en: Voucher Information
ks: वोचर ईनफारमेशन

en: Voucher ID
ks: वूचर ID

en: Date of duplicated entries
ks: डेट डुपलिकेटिड एनटरियन हूनद

en: Do you really want to post these invoices?
ks: कयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान पोसटॊ करनॊ यिम ईनवायसॊ?

en: View/Edit Invoice
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव ईनवायीस

en: Duplicate
ks: नकॆल कॊरीव

en: Post
ks: पूसट

en: Printable Report
ks: परिनटेबिल रिपोट

en: View/Edit Bill
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव बील

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव वूचर

en: Invoice Owner
ks: ईनवायीस मिलीक

en: Invoice Notes
ks: ईनवायीस नौट

en: Billing ID
ks: बिलींग ID

en: Is Paid?
ks: छाह अदा कुरमूत?

en: Is Posted?
ks: छाह पूसट कुरमुत?

en: Date Opened
ks: खूलनुक तॊरिख

en: Invoice ID
ks: इनवाई ID

en: Bill Owner
ks: बील मॊलीक

en: Bill Notes
ks: बील नूट

en: Voucher Owner
ks: वूचर मॊलीक

en: Voucher Notes
ks: वूचर नूट

en: Type
ks: कॆसीम

en: Paid
ks: बुरमुत

en: Posted
ks: पुसट कुरमुत

en: Due
ks: डयू

en: Opened
ks: खूलमुत

en: Num
ks: नम

en: Find Bill
ks: बील छ़ॊंडीव

en: Find Expense Voucher
ks: खरची वूचर छ़ॊंडीव

en: Expense Voucher
ks: खरची वूचर

en: Find Invoice
ks: ईनवायीस लॊबीव

en: Amount
ks: रकम

en: Due Bills Reminder
ks: डयू बील रीमायंडर

en: The Job must be given a name.
ks: अथ जाबस छु ज़रूरी नाव दयुन.

en: You must choose an owner for this job.
ks: यथ जाबस बापत छु तुहयॊ ज़रूरी अख मॊलीक छ़ांडुन.

en: Edit Job
ks: जाब कॊरीव एिडीट

en: New Job
ks: नॊव जाब

en: View/Edit Job
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव जाब

en: View Invoices
ks: ईनवायीस हॊयीव

en: Owner's Name
ks: मॊलकु सुंद नाव

en: Only Active?
ks: सॊरीफ एिकटीव

en: Rate
ks: रेट

en: Job Number
ks: जाब नमबर

en: Job Name
ks: जाब नाव

en: Find Job
ks: जाब छ़ॊंडीव

en: Closed
ks: बंद

en: Title
ks: ऊनवान

en: Balance
ks: बिलोनस

en: Gains
ks: फॊयदो

en: Gain/Loss
ks: फॊयदो /नुकसान

en: Lots in Account %s
ks: %s एिकावुंटस मंज़ वॊर

en: The Order must be given an ID.
ks: आडरस छॊ ज़रूरी अख ID दयॊन.

en: The Order must have at least one Entry.
ks: आडरस गछॊ ज़रूरी कमस कम अख एिनटरी आसोन.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
ks: यथ आडरस मंज़ छॊ एिनटरी यॊम नॊ ईनवायीस करनी आमच़ी छॊ. कयाह तुहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यॊ बंद यछ़ान करुन सारिय एिनटरी ईनवायीस करनॊ बरुंह?

en: Do you really want to close the order?
ks: कयाह तुहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यॊ आडर बंद यछ़ान करुन?

en: Close Date
ks: बंद गछ़नुक तॊरिख

en: View/Edit Order
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव आडर

en: Order Notes
ks: आडर नूट

en: Date Closed
ks: बंद करनुक तॆरेख

en: Is Closed?
ks: कयाह बंद छाह?

en: Owner Name
ks: मॊलोक सुंद नाव

en: Order ID
ks: आडर ID

en: Find Order
ks: आडर छ़ॊंडीव

en: You must enter a valid account name for posting.
ks: तोहयॊ छु ज़रूर एनटर करुन अख लायक एकावुनट नाव पोसटिनग बापत.

en: You must select a company for payment processing.
ks: पिमींट अमलो बापत च़ॊरीव ज़रूर अख कमपनी.

en: You must select a transfer account from the account tree.
ks: तुहयो छु ज़रूरी च़ारुन अख टरानसफर एिकावुंट अको एिकावुंट टरी पयॊठ.

en: Pre-Payment
ks: परी-पिमींट

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
ks: टरानसफर तॊ पोसटॊ एकावुनट छॊ वाबसतॊ वारयाहन करनसियन सॊत. पिलीज़ मखसूस कॊरिव तबदिली रेट.

en: Customer
ks: कसटमर

en: Vendor
ks: वींडर

en: Employee
ks: मुलॊज़ीम

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
ks: तोहयॊ छु नॊ कानह लायक "कोन कॊरिव पोसटॊ" एकावुनट. पिलीज़ बनॊयिव अख एकावुनट टायिप "%s" ऊक अमि बरुनह ज़ॊ तोहयॊ कॊरिव यि परासेस पेमेनट. शायद छॊवाह तोहयॊ यछ़ान बनावॊन अख ईनवायिस या बिल गोडॊ?

en: Cleared
ks: कीलयर

en: Reconciled
ks: मसलहत कुरमुत

en: Cancel
ks: कीनसल

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
ks[0]: कयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान डिलीट करॊन च़ारनॊ आमित कॊमत?वॊहिदःकयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान डिलीट करॊन %d च़ारनॊ आमित कॊमत?
ks[1]: कयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान च़ारनॊ आमुत कॊमत डिलीट करुन?वॊहिदःकयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान च़ारनॊ आमुत कॊमत %d डिलीट करुन?

en: Delete prices?
ks: किमत कॊरवा डीलिट?

en: Entries
ks: एिनटरीयो

en: You must select a Security.
ks: तोहयॊ छॊ ज़रूर च़ारॊन अख हिफाज़त

en: You must select a Currency.
ks: तोहयॊ छॊ ज़रूर च़ारॊन अख करनसी

en: You must enter a valid amount.
ks: तुहयो छॊव ज़रूरी दॊखील करुन अख सहि रकम.

en: Cannot save check format file.
ks: हयुक नॊ मॊहफूज़ कॊरीथ चक फारमिट फायोल.

en: There is a duplicate check format file.
ks: अख डुपलीकिट चक फारमिट फायोल छॊ.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
ks: GUIDs , %s चक फारमिट फायले मंज़'%s' तॊ %s चक फारमिट फायोल '%s' मिच.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
ks: एिपलीकिशन

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
ks: यूज़र

en: Custom
ks: कसटम

en: Top
ks: टाप

en: (paused)
ks: (रूकावनी आमुत)

en: Complete
ks: खतम कुरमुत

en: Contents
ks: कनटींट

en: Report
ks: रीपूट

en: Rows
ks: रू

en: Cols
ks: कालोस

en: HTML Style Sheet Properties: %s
ks: HTML सेटायील शिट खसूसयात: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
ks: तुहयो छु ज़रूर अख नाव फराहम करुन नॊवीस सेटायील शीटस बापत.

en: Style Sheet Name
ks: सेटायील शीट नाव

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
ks: यो मुकरर करनो आमुत टरांज़ीकशन छु बदलयूमुत, कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ रद यछ़ान करुन?

en: Please name the Scheduled Transaction.
ks: मॊहरबिनी कॊरीथ दीयोव नाव मुकरर करनॆ आमतॆस टरांज़एिकशनस.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
ks: "%s" नावुक अख मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन छु गूडय मूजूद. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यथ एिकीस तॊ सुय नाव दयुन यछ़ान?

en: Please provide a valid end selection.
ks: मॊहरबिनी कॊरीथ कॊरीव फराहम अख सही पतयॊम च़ॊर.

en: There must be some number of occurrences.
ks: यॊमन गछ़नुक कांह तिदाद गछ़ॆ ज़रूर आसुन.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
ks: यॊ गछ़नुक बाकीय तिदाद (%d) छु यॊ गछ़नॊक कुल तिदाद (%d) खूतो ज़यादी.

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
ks: तुहयो कॊरवी कूशीश अख मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन बनावनुक युस नॊ ज़ांह तॊ चलो. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यो यछ़ान करुन?

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
ks: अको टोमपलिट बगॊर मुकरर करनॆ आमोत टरांज़एिकशन हयोकव नॊ पॊन पानय बनॊवीथ.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
ks: मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन एिडटर हयोको नो पॊन पोनय समबॊलीथ यॆ टरांज़एिकशन. कयाह यॊ पज़ॆह असो तुतॆ दॊखिल करुन?

en: (never)
ks: (जांह नॊ)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
ks: मूजूद टोमपलिट टरांज़एिकशन छु बदलावनो आमुत. कयाह तुहयो यीछ़वा यॊम तबदिली रीकाड करनॊ?

en: Scheduled Transactions
ks: मुकरर करनॆ आमोत टरांज़एिकशन

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
ks: मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन छु गॊरमुतवॊज़ीन. तुहयॊ छु सहि ज़ूर योवान दिनी यो हालत सही करनी बापत.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
ks: हयोको नॊ बनिवीथ अख मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन अमो टरांज़एिकशन नॊश युस वॊनकिनस एिडीट करनी योवान छु.

en: Ignored
ks: यक तरफ तरावनो आमुत

en: Postponed
ks: पूसटफून करनॊ आमुत

en: To-Create
ks: बनावुन

en: Reminder
ks: रीमायंडर

en: Created
ks: बनावनी आमुत

en: Never
ks: ज़ांह नॊ

en: (Need Value)
ks: (किमत छु ज़रूरत)

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ks[0]: कानह तॊ शडूलॊड टरानज़ेकशन छु नॊ युस वॊनकेनस एनटर करुन छु. ( अख टरानज़ेकशन छु पॊन पानय बनावनॊ आमुत)
ks[1]: कानह तॊ शडूलॊड टरानज़ेकशन छु नॊ युस वॊनकेनस एनटर करुन छु. ( %d टरानज़ेकशन छु पॊन पानय बनावनॊ आमुत)

en: Transaction
ks: टरांज़एिकशन

en: Status
ks: सोटिटस

en: Created Transactions
ks: बनावनी आमीत टरांज़एिकशन

en: Last Valid Year:
ks: पतयोम विलीड वरीः

en: Form Line Data:
ks: फारम लायीन डाटाः

note: Translators: Tax Code
en: Code
ks: कूड

en: now
ks: वॊन

en: Income Tax Identity
ks: ईनकम टीकोस शनाखत

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
ks: खबर दारः अगर तुहयॊ TXF किटागरी सीट कॊरीव, तॊ पतो कॊरीव ‘टायोप’ तबदिल, तुहयॊ पियनव ज़रूरत तॆम किटागरी अको अको मिनवली रीसीट करनॊ.

en: Form
ks: फारम

en: Edit Vendor
ks: वींडक कॊरहून एिडीट

en: New Vendor
ks: नूव वींडर

en: View/Edit Vendor
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव वींडर

en: Vendor's Jobs
ks: वींडर जाबो

en: Vendor's Bills
ks: वींडर बीली

en: Pay Bill
ks: बील कॊरीव अदा

en: Vendor ID
ks: वींडर ID

en: Find Vendor
ks: वींडर छ़ॊंडीव

en: Income
ks: ईनकम

en: Expenses
ks: खरचो

en: Transfer
ks: टरांसफर

en: Total
ks: कुल

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
ks: वॊनकीनस छॊ नॊ दॊखील करनस बापत कांह शडूल करनॊ आमुत टरांज़ीकशन.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ks[0]: यथ वकतस पयॊठ छु नॊ कांह तॊ मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन युस दॊखील करुन छु.( %d टरांज़एिकशन छु पानय बनावनो आमुत)
ks[1]: यथ वकतस पयॊठ छु नॊ कांह तॊ मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन युस दॊखील करुन छु.( %d टरांज़एिकशन छु पानय बनावनो आमुत)

en: Select a Budget
ks: अख बजट च़ॊरीव

en: Open
ks: खूलीव

en: Edit
ks: एिडोट

en: New
ks: नुव

en: Delete
ks: डीलिट

en: Accounts
ks: एिकालुंट

en: (no name)
ks: (कांह नाव छु नॊ)

en: Deleting account %s
ks: %s एिकावुंट डोलिट करान

en: The account %s will be deleted.
ks: %s एिकावुंट योयो डोलिट करनॊ

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
ks: यथ एिकावंटस मंज़ योन तमाम टरांज़ीकशन पकनावनॊ %s एिकावंटस कुन.

en: All transactions in this account will be deleted.
ks: यथ एिकावंटस मंज़ योन तमाम टरांज़ीकशन डोलिट करनॊ

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
ks: अमॊक तमाम सबएिकावुंट यॊन पकनावनॊ %s एिकावंटस कुन.

en: All sub-account transactions will be deleted.
ks: तमाम सबएिकावुंट टरांज़ोकशन योन डोलिट करनॊ.

en: Are you sure you want to do this?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यॊ करुन यछ़ान?

en: Options
ks: ऊपशन

en: Estimate
ks: एिसटोमिट

en: Budget
ks: बजट

en: Unnamed Budget
ks: नाव नॊ दॊनी आमीत बजट

en: Delete %s?
ks: %s करवाह डोलिट?

en: You must select at least one account to estimate.
ks: एिसटोमिट बापत च़ॊरीव कम अज़ कम अख एिकावुंट.

en: Make a printable invoice
ks: परींटस लायक ईनवायीस बनॊयीव

en: _Edit Invoice
ks: एिडटर ईनवायीस

en: Edit this invoice
ks: यॊ ईनवायीस कॊरीव एिडीट

en: _Duplicate Invoice
ks: डुपलीकिट ईनवायीस

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
ks: अख नॊव ईनवायीस बनॊयीव बतूर अख डुपलीकिट मूजूद अकोच

en: _Post Invoice
ks: ईनवायीस कॊरीव पूसट

en: _Unpost Invoice
ks: ईनवायीस कॊरीव अनपूसट

en: New _Invoice
ks: नॊव ईनवायीस

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
ks: अख नॊव ईनवायीस बनॊयीव एिमसीय मॊलकस कॊछ़ युस वॊनकिनस छु.

en: Blank
ks: खॊली

en: _Pay Invoice
ks: पि ईनवायीस

en: _Company Report
ks: कमपनी रीपूट

en: Enter
ks: एिंटर

en: Up
ks: अप

en: Down
ks: डावुन

en: Unpost
ks: अनपूसट

en: New Voucher
ks: नोव वोचर

en: Vendor Listing
ks: वेनडर लिसटिनग

en: Customer Listing
ks: कसटमर लिसटिनग

en: Owners
ks: मॊलिक

en: Customers
ks: कसटमर

en: Jobs
ks: जाबॊ

en: Vendors
ks: वेनडर

en: Employees
ks: एमपलायी

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
ks: मॊलिक %s यियि डिलीट करनॊ.
    कयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान यि करुन?

en: Cu_t Transaction
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव कट

en: _Copy Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव कापी

en: _Paste Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव पिसटे

en: Dup_licate Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव डुपलोकिट

en: _Delete Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव डोलिट

en: Cu_t Split
ks: सुपलिट कॊरिव कट

en: _Copy Split
ks: _कापी कॊरिव सुपलिट

en: _Paste Split
ks: _पेसटॊ कॊरिव सुपलिट

en: Dup_licate Split
ks: _डुपलिकेट कॊरिव सुपलिट

en: _Delete Split
ks: सुपलोट कॊरीव डोलिट

en: Cut the selected transaction into clipboard
ks: च़ारनो आमुत टरांज़ोकशन कॊरीव कोलोप बूडस मंज़ कट

en: Copy the selected transaction into clipboard
ks: च़ारनो आमुत टरांज़ोकशन कॊरीव कोलोप बूडस मंज़ कापी

en: Paste the transaction from the clipboard
ks: पिसटे कॊरीव टरांज़ोकशन कोलोप बूड पयॊठ

en: Make a copy of the current transaction
ks: मूजूद टरांज़ोकशनेच कापी बनॊयीव

en: Delete the current transaction
ks: मूजूद टरांज़ीकशन कॊरीव डोलिट.

en: Cut the selected split into clipboard
ks: कट कॊरिव च़ारनॊ आमुत सुपलिट किलिपबोडस मनज़

en: Copy the selected split into clipboard
ks: कापी कॊरिव च़ारनॊ आमुत सुपलिट किलिपबोडस मनज़

en: Paste the split from the clipboard
ks: पेसटॊ कॊरिव सुपलिट किलिपबोड पयॊठ

en: Make a copy of the current split
ks: अख कापी बनॊयिव मोजूद सुपलिटस

en: Delete the current split
ks: मोजूद सुपलिट कॊरिव डिलीट

en: Split
ks: सुपलोट

en: Schedule
ks: शडूल

en: Auto-clear
ks: आटू कोलयर

en: General Journal
ks: आम जरनल

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
ks: %s अस छॊवाह तबदिली मीहफूज़ करनॊ?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
ks: यथ रजसटरस मनज़ छॊ पेनडिनग तबदीलयॊ एकिस टरानज़ेकशनस कुन. कयाह तोहयॊ छॊव यछ़ान मोहफूज़ थावनॊ यिम तबदीलयि यथ टरानज़ेकशनस कुन, डिसकाड करुन यि टरानज़ेकशन, या आपरेशन केनसल करुन?

en: _Discard Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव रद

en: _Save Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव मोहफूज़

en: unknown
ks: गॊर मालूम

en: Portfolio
ks: पूटफूलोयू

en: Search Results
ks: नतिज कॊरीव तलाश

en: Start Date:
ks: शरू तॊरिखः

en: End Date:
ks: खतम तॊरिख :

en: Frozen
ks: लुगमुत

en: Voided
ks: खॊली

en: Transaction Report
ks: टरांज़ीकशन रीपूट

en: Portfolio Report
ks: पूटफूलोयू रोपूट

en: Search Results Report
ks: तलाश कॊरीव नतिज रोपूट

en: Register
ks: रजसटर

en: and subaccounts
ks: तॊ सबएिकावुंट

en: Print checks from multiple accounts?
ks: चको कॊरहूखाह परींट वारयाहव एिकावंटव पयॊठ?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
ks: यथ तलाश नतिजस मंज़ छॊ सुपलोट अको खूती ज़यादो एिकावंटव पयॊठ. कयाह तुहयो छॊव परींट यछ़ान करनॊ चको अगर ज़न नॊ तॊम सारिय कूनीय एिकावंटे पयॊठ तॊ आसन नॊ?

en: _Print checks
ks: परींट कॊरीव चकॊ

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
ks: तुहयो हयीकीव सोरोफ परींट कॊरीथ चकॊ अको बिंक एिकावुंट रजसटर पयॊठ या तलाश नतिजव पयॊठ.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
ks: तुहयो हयीकोव नॊ वायीड कॊरीथ अख टरांज़ोकशन मसलहत करनॊ आमोत या कोलयर करनॊ आमतॊन सुपलोटन सॊत.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
ks: यो टरांज़ोकशन छु मारोक करनॊ आमुत रिड आनली यथ कुमींटस सानः'%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
ks: अख रीवोरसींग एिंटरी छॊ गुडय बनावनो आमोच़ अथ टरांज़ोकसनस बापत.

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
ks: %s कॊरीव साट बज़ॊरयो…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
ks: %s कॊरीव फोलटर बज़ॊरयो…

en: Select
ks: च़ॊरीव

en: Print
ks: परींट

en: Export
ks: एिकोसपूट

en: The numeric ID of the report.
ks: नयूमरीक ID रीपूटुक

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
ks: अपडेट कॊरिव मोजूद रिपोटॊच मोहफूज़ करनॊ आमॊच़ कनफिगरेशन.रिपोट यियि मोहफूज़ करनॊ फायिल %s अस मनज़.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
ks: जमाह कॊरिव मोजूद रिपोटॊच कनफिगरेशन 'मोहफूज़ करनॊ आमच़ॊ रिपोट कनफिगरेशनॊ' मेनयूहस. रिपोट यियि मोहफूज़ करनॊ फायिल %s अस मनज़.

en: Save _Report Configuration
ks: मोहफूज़ कॊरिव _रिपोट कनफिगरेशन

en: Save Report Configuration As…
ks: मोहफूज़ कॊरिव _रिपोट कनफिगरेशन बतोर…

en: Choose export format
ks: च़ॊरीव एिकोसपूट फारमिट

en: Choose the export format for this report:
ks: यॊमी रीपूट बापत च़ॊरीव एिकोसपूट फारमिटः

en: Save %s To File
ks: %s कॊरीव मोहफूज़ फायलो मंज़

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
ks: तुहयो हयीकोव नॊ मोहफूज़ कॊरीथ तथ फायोल नावस कुन .
    
    %s

en: You cannot save to that file.
ks: तुहयो हयीकोव नॊ मोहफूज़ कॊरीथ तथ फायलो कुन.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ks: फायोल %s छॊ गुडय मूजूद. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यो ऊवररायोट यछ़ान करॊन?

en: Could not open the file %s. The error is: %s
ks: हयुक नॊ फायोल खूलीथ %s. एिरर छु: %s

en: GnuCash-Report
ks: GNUCASH-रीपूट

en: Printable Invoice
ks: परीनटस लायक रीपूट

en: Tax Invoice
ks: टिकोस ईनवायीस

en: Easy Invoice
ks: सहल ईनवायीस

en: Fancy Invoice
ks: फिनसी ईनवायीस

en: _New
ks: नौव

en: _Edit
ks: एडीट

en: Transactions
ks: टरानज़ेकशन

en: Upcoming Transactions
ks: यॊनि वॊल टरानज़ेकशन

en: Report error
ks: रीपूट एिरर

en: An error occurred while running the report.
ks: अख एिरर आव रीपूट रन करनस मंज़.

en: Badly formed options URL: %s
ks: बुरी पॊठ बनॊमोत ऊपशन URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
ks: बुरी पॊठ बनॊमोत रीपूट id: %s

en: Descending
ks: गठवुन

en: Ascending
ks: बडवुन

en: (no memo)
ks: (कांह मीमू छु नॊ)

en: (no description)
ks: (कांह वज़ाहत छॊ नॊ)

en: Cannot modify or delete this transaction.
ks: हयोको नो तबदिल या डोलिट कॊरीथ यो टरांज़ीकशन.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
ks: येमि टरानज़ेकशनुक डेट छु परोन "रीड-आनली थरॊशहोलडॊ" खोतॊ योस सेट छु येमि बोकॊ बापत.यि सेटिनग हेकव तबदील कॊरिथ फायिल->खसूसयत->एकावनटन मनज़.

en: Remove the splits from this transaction?
ks: योमी टरांज़ोकशन पयॊठ हटॊयवाह सुपलोट?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
ks: यथ टरांज़ोकशनस मंज़ छॊ सॊमील मसलहत करनॊ आमोत सुपलोट. यो तबदिल करुन छु नॊ अख जान खयाल कयाज़ो को तमी सॊत सपदी तुहॊंज़ मसलहत करनॊ आमोच़ बिलनस बंद.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
ks: सुपलोट हटॊयीव

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
ks: टरांज़ोकशन '%s' पयॊठ कॊरवाह डोलिट '%s' सुपलोट?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ks: तुहयो एिसोव अख रीकनसायोल करनॊ आमोच़ सुपलोट डोलिट करान ! यो छु नॊ अख जान खयाल कयाज़ो को तमी सॊत सपदी तुहॊंज़ मसलहत करनॊ आमोच़ बिलनस बंद.

en: You cannot delete this split.
ks: तुहयो हयीकोव नॊ यी सुपलोट डोलिट कॊरीथ.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
ks: यि छु सुपलिट योस एनकॊरिनग करान छु यि टरानज़ेकशन रजसटरस कुन. तोहयॊ हेकिव नॊ यि डिलीट कॊरिथ यि रजसटर विनडो पयॊठ. तोहयॊ हेकिव डिलीट कॊरिथ तमाम टरानज़ेकशन येमि विनडो पयॊठ, या कॊरिव तोहयॊ नेविगेट कॊरिथ एकिस रजसटरस कुन योस हावन छु बयाख तरफ अमेय टरानज़ेकशनुक तॊ छु डिलीट करान सुपलिट तमि रजसटर पयॊठ.

en: Delete the current transaction?
ks: मूजूद टरांज़ोकशन कॊरवाह डोलिट?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ks: तुहयो एिसोव अख रीकनसायोल करनॊ आमोच़ सुपलोट वाजीन टरांज़ोकशन डोलिट करान ! यो छु नॊ अख जान खयाल कयाज़ो को तमी सॊत सपदी तुहॊंज़ मसलहत करनॊ आमोच़ बिलनस बंद.

en: Present:
ks: हालः

en: Future:
ks: मुसतकबोलः

en: Cleared:
ks: कोलयर करनॊ आमुतः

en: Reconciled:
ks: मसलहत करनॊ आमुतः

en: Projected Minimum:
ks: परूजकटो करनॊ आमुत कम

en: Shares:
ks: शीयरः

en: Current Value:
ks: मूजूद किमतः

en: This account register is read-only.
ks: यो एिकावुंट रजसटर छ् रिड आनली.

en: Manage your finances, accounts, and investments
ks: पनॊन फायनानोस,एिकावुंट, तॊ ईनवीसटेमींट कॊरीव मनिज

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
ks: GnuCash छु अख परोगराम

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
ks: डिज़ायिन करनॊ आमुत युथ ईसतेमाल करुन आसान गछ़ॊ, तोतॊ गछ़ॊ ताकतवर तॊ लचकदार आसुन,GnuCash छु तोहयॊ ईजाज़त दिवान टरेक करनस मनज़ बेनक एकावुनट, सिटाक,ईनकम तॊ खरॊच

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
ks: GnuCashस सॊत हेकिव तोहयॊ ( मगर छॊ नॊ हदस मनज़):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
ks: खयाल थॊयिव पननॊन दोह दॊश कॊन ज़ॊती आमदन तॊ खरचस

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
ks: पनॊन सिटाक, बानड तॊ मयूचवल फनड एकावनटन कॊरिव मनेज आसॊनी सान

en: Keep your small business' accounting up to date
ks: पनॊन सुमाल बिज़नस एकावनटिनग थॊयिव अप टु डेट

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
ks: बनॊयिव सही रिपोट तॊ गराफ पननॊ फायनानशल डाटा पयॊठ

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
ks: सेट अप कॊरिव शडूलॊड टरानज़ेकशन यक तरफ तरावनॊ बापत दोहरावनॊ आमॊच़ डाटा एनटरी

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
ks: पॊरफारम कॊरिव फायनानशल कलकुलेशनॊ, मसलन लोन रिपेमेनट

en: Finance Management
ks: फायनानॊस मनेजमेनट

en: Display the ~a report
ks: डोसपेली कॊरीव ~a रीपूट

en: Saved Report Configurations
ks: मोहफूज़ कॊरिव रिपोट कनफिगरेशन

en: Manage and run saved report configurations
ks: मनेज तॊ रन कॊरिव मोहफूज़ करनॊ आमच़ॊ रिपोट कनफिगरेशनॊ

en: You have not selected an owner
ks: तुहयो छुव नॊ अख मॊलीक च़ूरमुत

en: Job
ks: जाब

en: is
ks: छु

en: is not
ks: छु नॊ

en: Entity Not Found: %s
ks: एिनटीटी आयो नॊ लबनो: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
ks: टरांज़ोकशन एिकावंटव बगॊरः%s

en: Unsupported entity type: %s
ks: तावुन बगॊर एिनटोटी टायोप: %s

en: No such price: %s
ks: कांह यूथ किमत छु नॊ: %s

en: Interest Payment
ks: ईनटरसटे पिमींट

en: Interest Charge
ks: ईनटरसटे चारीज

en: Payment Information
ks: पिमींट जानकॊरी

en: Payment From
ks: पयॊठ पिमींट

en: Reconcile Account
ks: मसलहत एिकावुंट

en: Payment To
ks: कुन पिमींट

en: Enter _Interest Payment…
ks: ईनटरसटो पिमींट कॊरीव दॊखील…

en: Enter _Interest Charge…
ks: ईनटरसटे चारीज कॊरीव दॊखील…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ डोलिट यछ़ान करुन च़ारनी आमुत टरांज़ीकशन?

en: Ending Balance
ks: खतमोच बिलोनेस

en: Reconciled Balance
ks: मसलहत करनी आमोच़ बिलोनेस

en: Difference
ks: फरक

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
ks: तुहयो कॊरवी तबदिलयो यथ मसलहत वीनडू. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान कीनसल करुन?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
ks: एिकावुंट छु नॊ मसॊवी. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान खतम करुन?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
ks: कयाह तुहयो छॊव यछ़ान पूसटफून करॊन यो मसलहत तॊ पतो यो खतम करीन यछ़ान?

en: Set the report options you want using this dialog.
ks: सीट कॊरीव रोपूट ऊपशन युस तुहयो यछ़ान छॊव यॊ डायलाग ईसतिमाल कॊरीथ.

en: There are no options for this report.
ks: यॊमी रीपूट खॊतरी छॊ नॊ ऊपशन.

en: You must select an item from the list
ks: तुहयो छु ज़रूर च़ारुन अख आयटम लोसटी पयॊठ

en: New Order
ks: नूव आडर

en: New Transaction
ks: नौव लिन दिन

en: New Split
ks: नोव सुपलिट

en: all criteria are met
ks: तमाम करायटिरया छॊ पुरो सपदान

en: any criteria are met
ks: कांह करायटिरया छॊ पुरो सपदान

en: You have not selected any accounts
ks: तुहयो छुव नॊ कांह एिकावुंट च़ूरमुत

en: matches all accounts
ks: तमाम एिकावुंट रलॊयीव

en: matches any account
ks: कांह एिकावुंट रलॊयीव

en: matches no accounts
ks: कांह तॊ एिकावुंट मॆ रलॊयीव

en: Selected Accounts
ks: च़ारनी आमोत एिकावुंट

en: Choose Accounts
ks: एिकावुंट च़ॊरीव

en: Select Accounts to Match
ks: रलनो बापत च़ॊरीव एिकावुंट

en: Select the Accounts to Compare
ks: मुकाबलो बापत च़ॊरीव एिकावुंट

en: is before
ks: छु बरुंह

en: is before or on
ks: छु बरुंह या पयॊठ

en: is on
ks: छु पयॊठ

en: is not on
ks: पयॊठ छु नॊ

en: is after
ks: पतो छु

en: is on or after
ks: छु पयॊठ या पतो

en: is less than
ks: खूतो छु कम

en: is less than or equal to
ks: खूतो छु कम या बराबर

en: equals
ks: छु बराबर

en: does not equal
ks: छु नॊ बराबर

en: is greater than
ks: खुतो छु बुड

en: is greater than or equal to
ks: खूतो छु बुड या बराबर

en: less than
ks: खूतो कम

en: less than or equal to
ks: खूतो कम याबराबर

en: equal to
ks: अस बराबर

en: not equal to
ks: छु नॊ बराबर

en: greater than
ks: खुतॊ बुड

en: greater than or equal to
ks: खुतो बुड या बराबर

en: has credits or debits
ks: अस छॊ करीडोट या डीबोट

en: has debits
ks: अस छॊ डीबोट

en: has credits
ks: अस छॊ करीडीट

en: Not Cleared
ks: छु नॊ कीलयर

en: You need to enter some search text.
ks: तुहयॊ छॊ कॊंह तलाश मतन दॊखील करॊन.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
ks: रीगयूलर एिकोसपरीशनस मंज़ एिरर '%s':
    %s

en: contains
ks: छु शॊमिल

en: matches regex
ks: छु रलावान regex

en: does not match regex
ks: छु नॊ रलावान regex

en: Match case
ks: केस कॊरिव मेच

en: Ambiguous character encoding
ks: एिमबीगस करीकटर एिनकूडींग

en: European
ks: यूरपोयन

en: ISO-8859-1 (West European)
ks: ISO-8859-1(मगरीब यूरपीयन)

en: ISO-8859-2 (East European)
ks: ISO-8859-2(मशरीक यूरपीयन)

en: ISO-8859-3 (South European)
ks: ISO-8859-3(जनूब यूरपीयन)

en: ISO-8859-4 (North European)
ks: ISO-8859-4(शुमाल यूरपीयन)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
ks: ISO-8859-5(सायरिलोक)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
ks: ISO-8859-6(अरबोक)

en: ISO-8859-7 (Greek)
ks: ISO-8859-7(यूनॊन)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
ks: ISO-8859-8(हीबरीव)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
ks: ISO-8859-9(तॊरकीश)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
ks: ISO-8859-10(नारडीक)

en: ISO-8859-11 (Thai)
ks: ISO-8859-11(थाय)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
ks: ISO-8859-13(बालटोक)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
ks: ISO-8859-14(सीलटोक)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
ks: ISO-8859-15(मगरोब यूरपीयन, यूरू सायोन)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
ks: ISO-8859-16(जनूब-मशरीक यूरपीयन)

en: KOI8-R (Russian)
ks: KOI8-R (रशयन)

en: KOI8-U (Ukrainian)
ks: KOI8-U (युकरिनयन)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
ks: %d अनएिसायनीड तॊ %d अनडीकूडिबोल लफोज़. मॊहरबिनी कॊरीथ कॊरीव जमाह एिनकूडींग.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
ks: %d अनएिसायनीड वॊड छॊ. मॊहरबिनी कॊरीथ कॊरीव फिसलो तीमन पयॊठ तॊ जमाह कॊरीव एिनकूडींग.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
ks: %d अनडीकूडिबोल लफोज़ छॊ. मॊहरबिनी कॊरीथ कॊरीव जमाह एिनकूडींग.

en: The file could not be reopened.
ks: फायोल हयॊकव नॊ दुबार खूलोथ.

en: Reading file…
ks: फायोल रिड करान…

en: Parsing file…
ks: फायोल पारस करान…

en: There was an error parsing the file.
ks: फायोल पारस करनस दूरान आव अख एिरर.

en: Writing file…
ks: फायोल लिखान…

en: This encoding has been added to the list already.
ks: यॊ एिनकूडींग छॊ लीसटस गूडय जमाह कॊरमोच़.

en: This is an invalid encoding.
ks: यॊ छॊ अख नालायक एिनकूडींग.

en: Could not create opening balance.
ks: हयुक नॊ बनॊवीथ ऊपनींग बिलनसे.

en: Give the children the same type?
ks: बचन तॊ दोयवाह युहय टायोप?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
ks: एिडोटीड एिकावंटीक बचॊ छॊ तबदिल करॊन टायोप "%s" अस मंज़ तॊम रलवॊन बनावनो बापत.

en: _Show children accounts
ks: बचॊ एिकावुंट हॊयीव

en: The account must be given a name.
ks: एिकावंटस गछ़ॊ ज़रूरी नाव दयुन.

en: There is already an account with that name.
ks: अमो नावुक छु गूडय अख एिकावुंट मूजूद.

en: You must choose a valid parent account.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख लायक पिरंट एिकावुंट च़ारुन.

en: You must select an account type.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख एिकावुंट टायोप च़ारुन.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
ks: च़ारनी आमुत एिकावुंट टायोप छु नॊ रलान च़ारनी आमतोस एिकीस पिरंटस सॊत.

en: You must choose a commodity.
ks: तुहयो छॊ ज़रूरी अख कामूडीटी च़ारीन.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
ks: तुहयो छॊ ज़रूरी दॊखील करॊन अख लायक ऊपनींग बिलीनोस या तरॊयीव यॊ खॊली.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख टरानसफर एिकावुंट च़ारुन या च़ॊरीव ऊपनींग बिलीनोस ईकवीटी एिकावुंट.

en: <No name>
ks: <नॊ नाव>

en: Edit Account
ks: एिकावुंट कॊरीव एिडोट

en: (%d) New Accounts
ks: (%d) नॊव एिकावुंट

en: New Account
ks: नुव एिकावुंट

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
ks: मॊहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव अख ईकवीटी एिकावुंट कुल पिरड ईनकम हूलड करनॊ बापत.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
ks: मॊहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव अख ईकवीटी एिकावुंट कुल पिरड खरोच हूलड करनॊ बापत.

en: 
    Commodity:
ks: 
    कामूडीटीः

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
ks: 
    मूएिकोसचिंज कूड (ISIN, CUSIP या यॊथीय) :

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
ks: 
    नीनूनोक(टोकर अलामत या यॊथीय) :

en: Select security/currency
ks: हीफाज़त /करनसी च़ॊरीव

en: Select security
ks: हीफाज़त च़ॊरीव

en: _Security
ks: हॊफाज़त

en: Select currency
ks: करनसी च़ॊरीव

en: Currency
ks: करनसी

en: Use local time
ks: लूकल टायोम कॊरीव ईसतिमाल

en: Edit currency
ks: करनसी कॊरीव एिडोट

en: Currency Information
ks: करनसी जानकॊरी

en: Edit security
ks: हीफाज़त कॊरीव एिडीट

en: New security
ks: नॊव हीफाज़त

en: Security Information
ks: हीफाज़त जानकॊरी

en: You may not create a new national currency.
ks: तुहयो मा हयीकोव नॊ शायद अख नॊव कूमी करनसी बनॊवीथ.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
ks: %s छु अख रिज़ॊरवॊड कामुडिटी टायिप. पिलीज़ बदल किनह कॊरिव ईसतेमाल.

en: That commodity already exists.
ks: सु कामूडीटी छॊ गूडय मूजूद.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख नान-एिमपटी दॊखील करुन " पूरी नाव ", " अलामत / एिबरीविशन ", तॊ " टायोप " कामूडीटी बापत.

en: All files
ks: तमाम फायलो

en: _Close
ks: बंद

en: Reset defaults
ks: डोफालटे कॊरीव रीसीट

en: Reset all values to their defaults.
ks: तमाम विलोव कॊरहूख रीसीट पननॊन डोफालटन कुन.

en: Page
ks: पेज

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
ks: ईनकम %s तनखाह %s टीकसस लायक

en: Clear
ks: कीलयर

en: You must provide a name for this Tax Table.
ks: तुहयो गॊछ़ीव ज़रूरी योमो टोकीस जदूल बापत अख नाव फराहम करॆन.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
ks: तुहयो गॊछ़ीव ज़रूरी योमो टोकीस जदूल बापत अख युनिक नाव फराहम करॆन.तुहॊंज़ चुयीस "%s" छॊ गुडय ईसतिमालस मंज़.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
ks: परसनटिज मीकदार गछ़ॊ ज़रूरी -100 तॊ 100 अस दरमीयान आसुन.

en: You must choose a Tax Account.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख टोकीस खातो च़ारुन.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
ks: टोकॊस जदूल "%s" छु ईसतेमालस मनज़. तोहयॊ हेकिव नॊ यि डिलीट कॊरिथ.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
ks: तुहयो हयीकीव नॊ टोकीस जदूल मंज़ पतयोम एिंटरी हटॊवीथ. कूशीश कॊरीव टोकीस जदूल डीलिट करनॊच अगर तुहयो तॆ करुन यछ़ान छॊव.

en: Are you sure you want to delete this entry?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यी एिंटरी डीलिट यछ़ान करॊन?

en: Show the income and expense accounts
ks: हॊयीव ईनकम तॊ खरचो एिकावुंट

en: Error
ks: एिरर

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
ks: फायनानॊस:: कोट गछ़ॊ ज़रूर ईनसटाल करनॊ युन यि बोटन एनेबिल करनॊ बापत.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
ks: तुहयो छु ज़रूर अख एिकावुंट मखसूस करुन यॊमो मंज़ या यॊमी पयॊठ टरांसफर कॊरीव,या दुछवय, यॊमी टरांज़ीकशन बापत. नतॊ यॊयी नॊ यो रीकाड करनॊ.

en: You can't transfer from and to the same account!
ks: तुहयो हयोकोव नॊ अकॊय एिकावंटो पयॊठ या एिकसाय एिकावंटस कुन टरानसफर कॊरीथ!

en: The account %s does not allow transactions.
ks: एिकावींट %s छु नॊ ईजाज़त दीवान टरांज़ीकशनन.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
ks: तोहयॊ हेकिव नॊ टरानसफर कॊरिथ अकॊ नान-करनसी एकावुनट. कोशिश कॊरिव ऊलटॊ करनॊच "पयॊठ" तॊ "कुन" एकावुनटव पयॊठ तॊ "रकम" मनफी बनॊयिथ.

en: You must enter a valid price.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख चलवुन किमत दॊखील करुन.

en: You must enter a valid 'to' amount.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख चलवुन ' कुन ' रकम दॊखील करुन

en: You must enter an amount to transfer.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख रकम करुन दॊखील टरानसफर बापत.

en: Credit Account
ks: करीडीट एिकावुंट

en: Debit Account
ks: डोबीट एिकावुंट

en: Transfer From
ks: पयॊठ कॊरीव टरानसफर

en: Transfer To
ks: कुन कॊरीव टरानसफर

en: Remember and don't _ask me again.
ks: याद थॊयीव तॊ मॊ परीछ़ोव दुबार.

en: Don't _tell me again.
ks: बॊयी मॊ वॊनीव मॊ.

en: Remember and don't ask me again this _session.
ks: याद थॊयीव तॊ मॊ परीछ़ोव दुबार यॊ सीशन.

en: Don't tell me again this _session.
ks: बॊयी मॊ वॊनीव मॊ यॊ सीशन.

en: The selected amount cannot be cleared.
ks: च़ारनॊ आमुत रकम हेकव नॊ किलयर कॊरिथ.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
ks: हेकि नॊ युनीकली किलयर कॊरिथ सुपलिट. लबॊ वारियाह पासिबिलटी.

en: Save file automatically?
ks: फायोल कॊरवाह पॊन पानय मोहफूज़?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
ks[0]: तोहिनज़ॊ डाटा फायॊल छॊ ज़रूरत मोहफूज़ करॊन तोहिनज़ॊ हाड डिसकॊ मनज़ तोहॊनज़ॊ तबदीली मोहफूज़ करनॊ बापत.GnuCashस छु अख फीचर मोहफूज़ करनॊच फायिल परॊथ %d मिनट पतॊ, ज़न तॊ तोहयॊ परेस आसवॊ कोरमुत "मोहफूज़ कॊरिव"बोटुन परॊथ विज़ि.
    तोहयॊ हेकिव तबदील कॊरिथ टायिम ईनटरवल या यि फीचर बनद कॊरिथ एडिट कॊरिव ->तरजीहात->आमl->आटो-सेव टायिम ईनटरवलस तहतl.
    
    वाहिदः  कयाह तोहॊनज़ फायिल गछ़याह पॊन पानय मोहफूज़ गछ़ॊन?
ks[1]: तोहिनज़ॊ डाटा फायॊल छॊ ज़रूरत मोहफूज़ करॊन तोहिनज़ॊ हाड डिसकॊ मनज़ तोहॊनज़ॊ तबदीली मोहफूज़ करनॊ बापत.GnuCashस छु अख फीचर मोहफूज़ करनॊच फायिल परॊथ %d मिनट पतॊ, ज़न तॊ तोहयॊ परेस आसवॊ कोरमुत "मोहफूज़ कॊरिव"बोटुन परॊथ विज़ि.
    तोहयॊ हेकिव तबदील कॊरिथ टायिम ईनटरवल या यि फीचर बनद कॊरिथ एडिट कॊरिव ->तरजीहात -> आमl->आटो-सेव टायिम ईनटरवलस तहतl.
    
    जमाहः कयाह तोहॊनज़ फायिल गछ़याह पॊन पानय मोहफूज़ गछ़ॊन?

en: _Yes, this time
ks: आ, यॊमो वखतो

en: Yes, _always
ks: आ, हमिश

en: No, n_ever
ks: ना,ज़ांह नॊ

en: _No, not this time
ks: ना, यथ वखतस पयॊठ नॊ

en: Calendar
ks: कलीनडर

en: 12 months
ks: 12 रॊथ

en: 6 months
ks: 6 रॊथ

en: 4 months
ks: 4 रॊथ

en: 3 months
ks: 3 रॊथ

en: 2 months
ks: 2 रॊथ

en: 1 month
ks: 1 रॊथ

en: Date:
ks: तॊरिख:

en: Frequency
ks: फरीकवोनसी

en: (unnamed)
ks: (नाव रुस)

en: _Import
ks: ईमपूट

en: Import
ks: ईमपूट

en: _Save
ks: मोहफूज़ कॊरीव

en: Save
ks: मोहफूज़ कॊरीव

en: _Export
ks: एिकोसपूट

en: (null)
ks: (नल)

en: No suitable backend was found for %s.
ks: %s बापत आव नॊ लबनॊ कांह मुवॊफीक बिक एिंड.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
ks: URL %s अस छु नॊ तावुन GNUCASH कॊ यॊमी वीरजन ज़ॊरयो.

en: Can't parse the URL %s.
ks: हयोको नॊ पारस कॊरीथ URL %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
ks: हयोको नॊ कनीकटे कॊरीथ%s अस. हूसट, यूज़र नाव या पासवॊड एिस गलत.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
ks: हयोको नॊ कनीकटे कॊरीथ%s अस. कनीकशन रूव, हयुक नॊ डाटा सूज़ीथ.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
ks: फायोल/URL छु बासान GNUCASH को अकॊ नॊवी वीरजन पयॊठ. तुहयो पज़ॊ अपगरिड करुन ऊक पनुन वॊरजन यथ डाटा हस सॊत कॊम करनो बापत.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
ks: बासान छु %s डाटा बिस छु नॊ मूजूद.कयाह तुहयो छुव यो बनावुन यछ़ान?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
ks: GNUCASH हयोको नॊ हॊसील कॊरीथ कुलुफ %s बापत.सु डाटा बिस मा आसो ईसतिमालस मंज़ बीयोस यूज़रो सॊंद ज़ॊरयी, यथ किसस मंज़ नॊ तुहयो डाटा बिस खूलुन पज़वॊ. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान बरुंह पकुन डाटा बिस खूलनस सॊत?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
ks: GNUCASH हयोको नॊ हॊसील कॊरीथ कुलुफ %s बापत.सु डाटा बिस मा आसो ईसतिमालस मंज़ बीयोस यूज़रो सॊंद ज़ॊरयी, यथ किसस मंज़ नॊ तुहयो डाटा बिस ईमपूट करुन पज़ॊ. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान बरुंह पकुन डाटा बिस ईमपूट करनस सॊत?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
ks: GNUCASH हयोको नॊ हॊसील कॊरीथ कुलुफ %s बापत.सु डाटा बिस मा आसो ईसतिमालस मंज़ बीयोस यूज़रो सॊंद ज़ॊरयी, यथ किसस मंज़ नॊ तुहयो डाटा बिस मोहफूज़ पज़वॊ करुन. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान बरुंह पकुन डाटा बिस मोहफूज़ करनस सॊत?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
ks: GNUCASH हयोको नॊ हॊसील कॊरीथ कुलुफ %s बापत.सु डाटा बिस मा आसो ईसतिमालस मंज़ बीयोस यूज़रो सॊंद ज़ॊरयी, यथ किसस मंज़ नॊ तुहयो डाटा बिस एिकोसपूट करुन पज़ॊ. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान बरुंह पकुन डाटा बिस एिकोसपूट करनस सॊत?

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
ks: /URL %s फायलो मंज़ छु नॊ GNUCASHडाटा या छु डाटा कुरपटे.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
ks: URL %s अस पयॊठ मूजूद सीरवरस आव अख एिरर या मिलयूवुस खराब या गंदो डाटा.

en: You do not have permission to access %s.
ks: तुहयो छु नॊ %s एिसीस करनुक ईजाज़त.

en: An error occurred while processing %s.
ks: %s परासीस करनस दूरान आव अख एिरर.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
ks: फायोल रिड करनस मंज़ आव अख एिरर. कयाह तुहयो छॊव जॊरी यछ़ान थावुन?

en: There was an error parsing the file %s.
ks: %s पारस करनस दूरान आव अख एिरर.

en: The file %s is empty.
ks: फायोल %s छॊ खोली.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
ks: यॊ फायोल छॊ GNUCASH को अकी परानी वॊरजनोच. कयाह तुहयो छॊव जॊरी यछ़ान थावुन?

en: The file type of file %s is unknown.
ks: %s फायलो हुंद फायोल टायोप छु गॊर मालूम.

en: Could not make a backup of the file %s
ks: %s फायलो हुंद बिक अप हयुक नॊ बनिवोथ.

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
ks: हयोक नॊ लॊखिथ फायिल %s. जानच कॊरिव ज़ॊ तोहयॊ छु ईजाज़त यथ फायलॊ लॊखनुक तॊ कॊफी सुपेस छॊ यि बनावनॊ बापत.

en: No read permission to read from file %s.
ks: कांह रिड ईजाज़त छु नॊ %s फायलो पयॊठ परनस.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
ks: तोहयॊ कॊरवॊ कोशिश मोहफूज़ करनॊच मनज़
    %s
    या अख सबडारेकटरी पतॊ.अथ छु नॊ ईजाज़त कयाज़ॊ %s छु मखसूस करान सो डारेकटरी ईनटरनल ईसतेमाल बापत.
    
    पिलीज़ दोबार कॊरिव कोशिश अलग डारेकटरी मनज़.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
ks: यॊ डाटाबिस छु GNUCASH को अको परानो वीरजन पयॊठ. OK च़ॊरीव यॊ अपगरिड करनॊ बापत मूजूद वॊरजनस कुन, कीनसल कॊरीव यॊ रिड आनली मारोक करनॊ बापत.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
ks: यि डाटाबेस छु GnuCash कॊ अकॊ नॊवि वॊरजन पयॊठ.यि वॊरजन हेकि यॊ पॊरिथ, मगर हेकि नॊ अथ मनज़ मोहफूज़ कॊरिथ. यि यियि मारॊक करनॊ बतोर रीड-आनली योतताम तोहयॊ कॊरिव फायिल->मोहफूज़ कॊरिव बतोर, मगर डाटा मा रावॊ परॊनिस वॊरजनस कुन लॊखनस मनज़.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
ks: SQL डाटा बिस छु ईसतिमालस मंज़ बाकयव यूज़रव दॊस, तॊ अपगरिड हयोकव नॊ कॊरीथ युत ताम नॊ तॊम लागआफ करन. अगर नॊ वॊनकीनस बाकोय यूज़र छॊ, डाकोमीनटिशन सॊत कॊरीव रॊबतो यॊ हॊछनी बापत कॊ कॊथ कॊन छॊ कीलयर करान डिंगलींग लागईन सीशन.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
ks: GnuCash हयोक नॊ मुकमल कॊरिथ अख ज़रूरी टेसटॊ बग कॊ मोजूदगी बापत "libdbi" लायबरी मनज़. यि हेकॊ गॊछ़िथ तोहॊनदिस SQL डाटाबेस कॊस एकिस ईजाज़तस मनज़ मिसकनफिगरेशन सॊत.पिलीज़ वॊछिव https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 मज़ीद ईनफारमेशन बापत.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
ks: यि फायिल छॊ GnuCash कॊ अकॊ परानॊ वॊरजन पयॊठ तॊ यियि अपगरेड करनॊ येलि मोहफूज़ करनॊ यियि येमि वॊरजन ज़ॊरयि. तोहयॊ हेकिव नॊ पॊरिथ मोहफूज़ करनॊ आमॊच़ फायिल GnuCash कॊ परानॊ वॊरजन पयॊठ (यि करॊ रिपोट अख "एरर आव फायिल पारॊस करनस मनज़"). अगर तोहयॊ यछ़ान छॊव परोन वॊरजन, नॊबर नॊरिव मोहफूज़ करनॊ बगॊर.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
ks: अख गॊर मालूम I/O एिरर (%d) आव.

en: Save changes to the file?
ks: फायलो करवाह तबदिली मोहफूज़?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
ks[0]: अगर नॊ तुहयो मोहफूज़ कॊरीव, पॊतमोव %d मीनटव पयॊठ करनी आमच़ो तबदिलयो योयन खॊरीज करनॊ.
ks[1]: अगर नॊ तुहयो मोहफूज़ कॊरीव, पॊतमोव %d मीनटव पयॊठ करनी आमच़ो तबदिलयो योयन खॊरीज करनॊ.

en: Continue _Without Saving
ks: मोहफूज़ करनॊ बगॊर थॊयीव जॊरी.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
ks: GNUCASHहयुक नॊ लाक हॊसील कॊरीथ लाक %s अस बापत

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
ks: सु डाटा बिस मा आसो शायद बीयोस यूज़रो सॊनदीस ईसतिमालस मंज़, यथ किसस मंज़ नॊ तुहयो डाटा बिस खूलुन पज़ॊ. तुहयो कयाह यॊछ़ोव करुन?

en: Open _Read-Only
ks: ऊपॊन कॊरिव_रीड-आनली

en: Open _Anyway
ks: ऊपॊन कॊरिव_ कुनॊ तॊ तरीक

en: _Quit
ks: बंद कॊरीव

en: Loading user data…
ks: यूज़र डाटा लूड करान…

en: Re-saving user data…
ks: यूज़र डाटा दुबार मोहफूज़ करान…

en: Exporting file…
ks: फायोल एिकोसपूट करान…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
ks: अख एिरर आव फायोल मोहफूज़ करनस दूरान.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
ks: यि डाटाबेस आव ऊपॊन करनॊ रीड-आनली. कयाह तोहयॊ छॊव यछ़ान यि मोहफूज़ करुन एकिस अलग जायॊ पयॊठ?

en: <unknown>
ks: <गॊरमालूम>

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
ks: अख यूज़र नाव तॊ पासॊड कॊरीव दॊखील कुन कनीकटे करनॊ बापत: %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
ks: तबदीली यियन मोहफूज़ करनॊ पॊन पानय %u सेकनडन मनज़

en: Save changes to file %s before closing?
ks: बंद करनॊ बरुंह करवाह मोहफूज़ तबदिलयो %s फायलो?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
ks: अगर नॊ तुहयो मीहफूज़ कॊरीव, पोतमोव %d गनटव तॊ %d मीनटव पयोठ करनी आमच़ो तबदिलयो गछ़न रद.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
ks: अगर नॊ तुहयो मीहफूज़ कॊरीव, पोतमोव %d दुहव तॊ %d गनटव पयोठ करनी आमच़ो तबदिलयो गछ़न रद.

en: Close _Without Saving
ks: मोहफूज़ करनॊ बगॊर कॊरीव बंद

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
ks: (रीड-आनली)

en: Unsaved Book
ks: गॊर मोहफूज़ कोताब

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
ks: फायिल %s आयि ऊपॊन करनॊ. %s

en: Unable to save to database.
ks: हयुक नॊ डाटा बिसस मंज़ मोहफूज़ कॊरीथ.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
ks: हयुक नॊ डाटा बिसस मंज़ मोहफूज़ कॊरीथ. कोताब छॊ मारोक करनो आमोच़ रिड आनली.

en: Book Options
ks: बुक ऊपशन

en: Select All
ks: तमाम च़ॊरीव

en: Select all accounts.
ks: तमाम एिकावुंट च़ॊरीव

en: Clear All
ks: तमाम कॊरीव कीलयर

en: Clear the selection and unselect all accounts.
ks: च़ॊर कॊरीव कीलयर तॊ अनसोलीकटे कॊरीव तमाम एिकावुंट.

en: Select Children
ks: बचॊ च़ॊरीव

en: Select all descendents of selected account.
ks: तमाम ज़ुरयात च़ॊरीव च़ारनी आमतो एिकावंटोच.

en: Select Default
ks: डोफालटे च़ॊरीव

en: Select the default account selection.
ks: डोफालटे एिकावुंट च़ॊर च़ॊरीव.

en: Show Hidden Accounts
ks: होडीन एिकावुंट हॊयीव

en: Show accounts that have been marked hidden.
ks: एिकावुंट हॊयीव योम मारोक करनॊ आमोत छॊ हीडोन.

en: Select all entries.
ks: तमाम एिंटरी च़ॊरीव

en: Clear the selection and unselect all entries.
ks: च़ॊर कॊरीव कीलयर तॊ तमाम एिनटरी कॊरीव अनसोलीकये

en: Select the default selection.
ks: डोफालटे च़ॊर च़ॊरीव

en: Clear any selected image file.
ks: कांह तॊ च़ारनी आमोच़ ईमिज फायोल कॊरीव कीलयर.

en: Select image
ks: ईमिज च़ॊरीव

en: Select an image file.
ks: अख ईमिज फायोल च़ॊरीव

en: Start of this quarter
ks: यॊमो कवाटरुक शरू

en: Start of this accounting period
ks: यॊमो एिकावटींग पिरडुक शरू

en: Start of previous accounting period
ks: पॊतमो एिकावटींग पिरडुक शरू

en: End of this quarter
ks: यॊमो कवाटरुक अंद

en: End of this accounting period
ks: यॊमो एिकावटींग पिरडुक अंद

en: End of previous accounting period
ks: पॊतमो एिकावटींग पिरडुक अंद

en: _Custom
ks: कसटम

en: Loading…
ks: लूड करान…

en: never
ks: जांह नॊ

en: New top level account
ks: नुव टाप लीवल एिकावुंट

en: Account Name
ks: एिकावुंट नाव

en: Commodity
ks: कामूडीटी

en: Account Code
ks: एिकावुंट कूड

en: Last Num
ks: पॊतयोम नम

en: Present
ks: हाल

en: Present (Report)
ks: हाल(रीपूट)

en: Balance (Report)
ks: बिलनोस(रीपूट)

en: Balance (Period)
ks: बिलनोस(रीपूट)

en: Cleared (Report)
ks: कीलयर करनॊ आमुत(रीपूट)

en: Reconciled (Report)
ks: मसलहत करनॊ आमुत (रीपूट)

en: Last Reconcile Date
ks: पॊतयोम मसलहत करनॊ आमुत तॊरिख

en: Future Minimum
ks: मुसतकबोल कम खूतो कम

en: Future Minimum (Report)
ks: मुसतकबोल कम खूतो कम(रीपूट)

en: Total (Report)
ks: कुल(रीपूट)

en: Total (Period)
ks: कुल(पिरड)

en: Account Color
ks: एकावुनट रनग

en: Tax Info
ks: टिकोस ईनफू

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
ks: मूजूद(%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
ks: बिलनोस(%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
ks: कीलयर करनॊ आमुत(%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
ks: मसलहत करनॊ आमुत(%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
ks: मुसतकबोल कम खूतो कम(%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
ks: कुल(%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
ks: %s कॊरीव फोलटर बज़ॊरयो…

en: Namespace
ks: नाव सुपिस

en: Print Name
ks: नाव कॊरीव परींट

en: Display symbol
ks: सिमबुल कॊरिव डिसपिले

en: Unique Name
ks: यूनिक नाव

en: Fraction
ks: हॊसी

en: Get Quotes
ks: कूट कॊरीव हॊसील

en: Source
ks: माखज़

en: Timezone
ks: टायोम ज़ून

en: Address Name
ks: पताह नाव

en: Address 1
ks: पताह 1

en: Address 2
ks: पताह 2

en: Address 3
ks: पताह 3

en: Address 4
ks: पताह 4

en: Phone
ks: फून

en: Fax
ks: फिकोस

en: E-mail
ks: ई-मेल

en: Active
ks: चालू

en: Security
ks: हीफाज़त

en: Price
ks: किमत

en: Enabled
ks: एिन एिबोल करनॊ आमुत

en: Last Occur
ks: पतयॊम आकर

en: Next Occur
ks: बयाख आकर

en: %s, Total:
ks: %s, कुलः

en: %s, Non Currency Commodities Total:
ks: %s, नान करनसी कामूडीटी कुलः

en: %s, Grand Total:
ks: %s, गरांड कुलः

en: Net Assets:
ks: नीट एिसीटः

en: Profits:
ks: नफाहः

en: This is a development version. It may or may not work.
ks: यि छु अख डेवलपमेनट वॊरजन. यि करॊ या करॊ नॊ कॊम.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
ks: रिपोट कॊरिव बग तॊ बाकॊय पराबलिम gnucash-devel@gnucash.org कुन

en: Show GnuCash version
ks: GnuCash वरजन हॊयीव

en: Enable extra/development/debugging features.
ks: एिनीबील कॊरीव अलाव /डीवलपमींट/डीबगींग फिचर.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
ks: फायील यथ मंज़ लाग करुन छु; "/tmp/gnucash.trace"कुन डीफालट; हयीको "stderr" या "stdout" एिसीथ.

en: [datafile]
ks: [डाटाफायिल]

en: Checking Finance::Quote…
ks: फायनानीस जांच करान:: कूट

en: Unable to load Finance::Quote.
ks: फायनानीस जांच करान:: कूट

en: Loading data…
ks: डाटा लूड करान …

en: Do not load the last file opened
ks: पतयॊम खूलनी आमीच़ फायील मॆ कॊरीव लूड

en: Last window position and size
ks: पॊतयिम विनडो जाय तॊ सायिज़

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
ks: यि सेटिनग छॊ वाज़िह करान सायिज़ तॊ जाय विनडो हॊनज़ येलि यि पॊतमि लटॊ बनद करनॊ आयि. यिम नमबर छॊ X तॊ Y काडनेट विनडो कॊ टाप खोफरॊ कारनरॊक यिमन पतॊ विनडो हुनद खजर तॊ थज़र छु.

en: Search only in active items
ks: तलाश कॊरीव सोरीफ एिकटीव आयटमन मंज़.

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
ks: अगर चालू आसो, सॊरीफ यॊन चालू आयटम मूजूद कलासस मंज़ छ़ांडनॊ. नतॊ यीयन तमाम आयटम मूजूद कलासस मंज़ छ़ांडनॊ.

en: Is tax included in this type of business entry?
ks: कयाह टोकीस छाह शिमील यॊमी टायपीच बीज़नस एिंटरी मंज़?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
ks: अगर एिकटोवस पयॊठ सीट योयी करनॊ, तॊली योयी टोकीस शिमील करनी डीफालट ज़ॊरयी अमी कीसमोचन एिंटरीयन बापत डीफालट ज़िरयो.यी सीटींग छॊ वातनावनी आमीच़ नॊवीन कसटमरन तॊ वींडरन ताम.

en: Auto pay when posting.
ks: आटो पे येलि पोसटिनग करान एसिव.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
ks: पोसटॊ टायमस पयॊठ, पॊन पानय कॊरिव कोशिश पे करनॊक कसटमर दसतावेज़ यिमन वारयाह असॊल परि-पेमेनट तॊ कावनटर दसतावेज़ आसन. यिम परि-पेमेनट तॊ दसतावेज़ गछ़न आसॊन साफ पॊठ आसॊन खॊलाफ एमसॊय कसटमरस. कावनटर दसतावेज़ छॊ तिम दसतावेज़ यिमन मुखॊलिफ सायिन आसि. मसलन एकिस ईनवायसि बापत, छॊ कसटमर करेडिट नोट तॊ नगेटिव ईनवायसॊ माननॊ यिवान कावनटर दसतावेज़.

en: Enable extra toolbar buttons for business
ks: तीजारतो बापत चलॊयीव ईज़ॊफी टूलबार बूटन

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
ks: अगर चलान आसन, आम तीजारत बापत अलाव टूलबार बुटन तॊ छॊ हावनी यीवान. नतॊ छॊ नॊ तॊम हावनॊ यीवान.

en: The invoice report to be used for printing.
ks: ईनवायिस रिपोट योस परिनटिनग बापत ईसतेमाल करुन छु.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
ks: नाव रिपोटुक योस ईनवायिस परिनटिनग बापत ईसतेमाल करुन छु.

en: Open new invoice in new window
ks: खूलीव नॊव ईनवायीस नॊवी वोंडू मंज़.

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
ks: अगर चालू आसो, परॊथ नॊव ईनवायीस योयो खूलनी एिकोस नॊवी वींडू मंज़. नतॊ यॊयॊ अख नॊव ईनवायीस खूलनी बतूर अख टिब मिन वींडू मंज़.

en: Accumulate multiple splits into one
ks: वारयाह सुपलीट कॊरीव जमाह एिकीस मंज़

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
ks: अगर यॊ फिलड चालू आसी तॊली एिकीस ईनवायसी मंज़ वारयाह एिंटरी यॊम कुनोस एिकावंटस टरांसफर करान आसन योयन जमाह करनॊ एिकसीय सुपलीटस मंज़.यो फिलड हयोकहून परीथ ईनवायसी पयॊठ थॊवीथ पूसटींग डायलागस मंज़.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
ks: पोसटॊ टायमस पयॊठ, पॊन पानय कॊरिव कोशिश पे करनॊच वेनडर दसतावेज़ आवुटसिटेडिन परि-पेमेनटन तॊ कावनटर दसतावेज़न सान. परि-पेमेनट तॊ दसतावेज़ गछ़न साफ पॊठ आसॊन एमसॊय वेनडरस खॊलाफ. कावनटर दसतावेज़न छु मुखॊलिफ सायिन आसन. मसलन, एकिस बिलि बापत, वेनडर करेडिट नोट तॊ मनफी बिलॊ छॊ माननॊ यिवान कावनटर दसतावेज़.

en: Show bills due reminder at startup
ks: बील डयू रीमायंडर हॊयीव शरूहस पयॊठ.

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
ks: अगर चालू आसो,शरूहस पयॊठ करॆ जि एिन यू किश जांच यॊ वॊछनी बापत ज़ॊ कॊंह बीली मा गछ़न डयू जलदी. अगर तॊ आसी, यॊ करी यूज़रस अख रीमायंडर डायलाग पिश. " जलदी " ईच वज़ाहत छॊ " गुडी दॊनी आमीत दुह " कूबू करान सिटींग. नतॊ छु नॊ जि एिन यू किश जांच करान डयू बीलन बापत.

en: Show bills due within this many days
ks: बील डयू हॊयीव यीमन वारयाहन दुहन मंज़

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
ks: यी फिलड छु वाज़ीह करान दुहन हुंद तिदाद एिडवानसस मंज़ युस जि एिन यू किश जांच करॊ डयू बीलन बापत. अमयुक विलीव छु तॊलीय ईसतिमाल सपदान अगर " नूटीफाय कॊरीव योली डयू आसो " सीटींग चालू आसी.

en: GUID of predefined check format to use
ks: GUID परिडिफायनॊड चक फारमेटुक योस ईसतेमाल करुन छु

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
ks: यि वेलिव छु मखसूस करान परिडिफायनॊड चक फारमेट युस ईसतेमाल करुन छु. यि नमबर छु गायिड अकॊ ननॊ चक फारमेटुक.

en: Which check position to print
ks: कुस चके हॊंज़ जाय छॊ परींट करॆन

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
ks: गूडय परींट करनॊ आमच़न चकन योमन परीथ सफस पयॊठ वारयाह चको छॊ,यो सोटींग छॊ मखसूस करान कुस चक जाय छॊ परींट करॆन. मुमकोन विलोव छॊ 0,1 तॊ 2, यॊम वाबसतो छॊ हयोरमीस,मॊंज़मोस तॊ बॊनमोस सॊत.सफस पयॊठ चको.

en: Number of checks to print on the first page.
ks: तेदाद चकन हूनद यिम गोडनिकिस पेजस पयॊठ परिनट करनॊ छॊ.

en: Date format to use
ks: ईसतिमाल करनो यीनी वूल तॊरिख फारमिट

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
ks: यॊ छु नयूमरोकल आयडीनटोफायर तमो परीडोफायनीड डाटा फारमिटुक युस ईसतिमाल करुन छु.

en: Custom date format
ks: कसटम तॊरिख फारमिट

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
ks: अगर डेट फारमेट सेट यियि करनॊ अक कसटम डेट फारमेट हावनॊ बापत, यि वेलिव छु ईसतेमाल करनॊ यिवान बतोर अख आरगयूमेनट strfटायमस कुन सु डेट बनावनॊ बापत युस परिनट करुन छु. यि हेकि एसिथ कानह तॊ लायक strfटायिम सिटरिनग; यथ फारमेटस मुतलक मज़ीद जानकॊरी बापत, पॊरिव मेनवल पेज strf टायमुक बज़ॊरये "man 3 strftime".

en: Units in which the custom coordinates are expressed
ks: युनिट यिमन मनज़ कसटम काडिनेट बयान करॊन छॊ

en: Position of payee name
ks: पियी नावोच जाय

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
ks: यथ विलयुहस मंज़ छॊ शिमोल X,Y काडनिट पियी लायनॆ हॊंदीस शरूहस बापत चॆकी पयॊठ.

en: Position of date line
ks: तॊरिख लायनो हॊंज़ जाय

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ विलयुहस मंज़ छॊ शिमोल X,Y काडनिट डिट लायनॆ हॊंदीस शरूहस बापत चॆकी पयॊठ.काडनिट छॊ मखसूस करनॊ आमोत चक जायी कॊ बॆनमी खुफरो कुंजो पयॊठ.

en: Position of check amount in words
ks: चक रकमोच जाय लफज़न मंज़

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ विलयुहस मंज़ छॊ शिमोल X,Y काडनिट लॊखनो आमतॆ रकमीच लायनॆ हॊंदीस शरूहस बापत चॆकी पयॊठ.काडनिट छॊ मखसूस करनॊ आमोत चक जायी कॊ बॆनमी खुफरो कुंजो पयॊठ.

en: Position of check amount in numbers
ks: चक रकमोच जाय नमबरन मंज़

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ विलयुहस मंज़ छॊ शिमोल X,Y काडनिट नयुमरिकल रकम लायनॆ हॊंदीस शरूहस बापत चॆकी पयॊठ.काडनिट छॊ मखसूस करनॊ आमोत चक जायी कॊ बॆनमी खुफरो कुंजो पयॊठ.

en: Position of payee address
ks: जाय पेयी पताहॊच

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y काडिनेट पेयी एडरस लायनॊ हॊनदिस शरोहस बापत चकस पयॊठ. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: Position of notes line
ks: जाय नोटिस लायनॊ हॊनज़

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y काडिनेट नोटॊस लायनॊ हॊनदिस शरोहस बापत चकस पयॊठ. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: Position of memo line
ks: मीमू लायनो हॊंज़ जाय

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ विलयुहस मंज़ छॊ शिमोल X,Y काडनिट मिमू लायनॆ हॊंदीस शरूहस बापत चॆकी पयॊठ.काडनिट छॊ मखसूस करनॊ आमोत चक जायी कॊ बॆनमी खुफरो कुंजो पयॊठ.

en: Offset for complete check
ks: आफसेट मुकमल चक बापत

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y आफसेट मुकमल चक बापत. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: Rotation angle
ks: रोटेशन एनगॊल

en: Number of degrees to rotate the check.
ks: चक रोटेट करनॊ बापत डिगरीयन हूनद तेदाद

en: Position of split's amount in numbers
ks: जाय सुपलिट कॊस रकमस नमबरन मनज़

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y काडिनेट सुपलिट चॊ रकम लायनॊ हॊनदिस शरोहस बापत चकस पयॊठ. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: Position of split's memo line
ks: जाय सुपलिट चॊ मेमो लायनॊ हॊनज़

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y काडिनेट सुपलिट चॊ मेमो लायनॊ हॊनदिस शरोहस बापत चकस पयॊठ. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: Position of split's account line
ks: जाय सुपलिट चॊ एकावुनट लायनॊ हॊनज़

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y काडिनेट सुपलिट चॊ एकावुनट लायनॊ हॊनदिस शरोहस बापत चकस पयॊठ. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: Print the date format below the date.
ks: तॊरिखस बुनो कॊन कॊरीव परींट तॊरिख फारमिट.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
ks: परॊथ वॊज़ योलो तॊरिख परींट करनॊ छु योवान, तॊरिख फारमिट कॊरीव दॊसती परींट 8 पुयोंट टायपस मंज़ करॊकटर Y, M, तॊ D ईसतिमाल कॊरीथ.

en: The default check printing font
ks: डोफालट चक परींटींग फांट

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
ks: डोफालट फांट युस ईसतिमाल करुन छु यॊली चकॆ परींट करनॊ आसन . यॊ विलोव गछ़ॊ ऊवररायीड कुनो तॊ फांट सॊत युस चक वज़ाहत फायलो मंज़ दॊनी आमुत आसी.

en: Print '***' before and after text.
ks: मतनस बरुंह तॊ पतो कॊरीव परींट '***'

en: Show currencies in this dialog
ks: यथ डायलागस मंज़ हॊयोव करनसी

en: Last pathname used
ks: पतयॊम ईसतिमाल गूमुत पाथ नाव

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
ks: यथ फिलडस मंज़ छु शॊमील यॊमी वोंडू ज़ॊरयी ईसतिमाल कुरमुत पतयॊम नाव. यॊ योयो ईसतिमाल करनॊ बतूर गुडनयुक फायोलनाव/ पाथ नाव दुयमो सात योली यो वोंडू खूलनी योयो.

en: Window geometry
ks: वींडू जमटरी

en: The position of paned window when it was last closed.
ks: जाय पेनॊड विनडो हॊनज़ येलि यॊ पॊतमि लटॊ बनद करनॊ आयि.

en: Position of the horizontal pane divider.
ks: जाय हारिज़नटल पेन डिवायडरॊच.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
ks: यॊ सीटींग छॊ हावान को तलाश छाह सारनीय आयटमन मंज़ करॊन मूजूद कलासस मंज़,या सोरोफ ‘एिकटोव’ आयटमन मंज़ मूजूद कलासस मंज़.

en: Position of the vertical pane divider.
ks: जाय वॊरटिकल पेन डिवायडरॊच.

en: Show the new user window
ks: नॊव यूज़र वोनडू हॊयीव

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
ks: अगर चलान आसो, नॊव यूज़र वोंडू योयो हावनी. नतॊ यॊयॊ नॊ यो हावनो.

en: New hierarchy window on "New File"
ks: नॊव हायरआरकी वींडू " नॊव फायोल " पयॊठ.

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
ks: अगर चलान आसो, " नॊव हायरआरकी " वीनडू योयो हावनो यॊली " नॊव फायोल " मिनयू आयटम च़ारनी योयो. नतॊ योयो नॊ यी हावनो.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
ks: ‘नॊव तलाश’ कुन कॊरीव डोफालट अगर योमी नमबरो खूतो कम आयटम वापस योन करनॊ.

en: Enable SKIP transaction action
ks: लायक बनॊयीव SKIP टरांज़ीकशन एिकशन

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
ks: टरांज़ीकशन मिचरस मंज़ बनॊयीव लायक SKIP एिकशन. अगर लायक योयो बनावनो, अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीट खूतो असोल मिच सोकूर यलू जूनस मंज़ छु (अलाव आटू एिड थरशहूलडस मगर कम आटू कीलयर थरशहूलडस) योयो सोकोप करनॊ डोफालट ज़ॊरयी.

en: Enable UPDATE match action
ks: लायक बनॊयीव UPDATE मिच एिकशन

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
ks: लायक बनॊयीव UPDATE AND RECONCILE एिकशन टरांज़ीकशन मिचरस मंज़. अगर लायक योयो बनावनो, अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीट खूतो असोल मिच सोकूर आटू कीलयर थरशहूलडस हयुर छु तॊ यथ मुखतलोफ तॊरिख या रकम छु मिचींग मूजूद टरांज़ीकशन खूतो करनाय मूजूद टरांज़ीकशनस अपडिट तॊ कीलयर डोफालटे ज़ॊरयी.

en: Use bayesian matching
ks: बियीसीयन मिचींग कॊरीव ईसतिमाल

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
ks: लायक बनावन बियीसीयन मिचोंग यॊली मिचींग ईमपूटीड टरांज़ीकशन मूजूद टरांज़ीकशनन खोलाफ आसो. नतॊ यॊयी ईसतिमाल करनो अख कम नज़ाकत वूल रूल बिसोड मिचोंग मिकानोज़ीम.

en: Minimum score to be displayed
ks: कम खूतो कम सीकूर युस हावुन छु

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
ks: यो फिलडो छु मखसूस करान अख कम खूतो कम मिचींग सेकूर युस एिकोस दमदार मियींग टरांज़ीकशनस आसुन गछ़ॊ ज़रूरी मिच लीसटस मंज़ डोसपोली गछ़नी बापत.

en: Add matching transactions below this score
ks: यथ सोकूरस बुन कॊन कॊरीव जमाह रलवोन टरांज़ीकशन.

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
ks: अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीय खूतो असोल मिच सोकूर रीड जूनस मंज़ छु (अलाव डोसपोली कम खूती कम सीकूर खूतो मगर कम या बराबर -ADD मिच सेकूरस) योयो जमाह करनॊGNUCASH फायलो डोफालट ज़ॊरयी.

en: Clear matching transactions above this score
ks: यथ सोकूरस हयीर कॊन कॊरीव कीलयर रलवोन टरांज़ीकशन.

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
ks: यो फिलडो छु मखसूस करान थरीशहूलड यॊमी हयुर अख मिचींग टरांज़ीकशन कीलयर योयो करनी डोफालटो ज़ॊरयी..अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीय खूतो असोल मिच सोकूर गरिन जूनस मंज़ छु (अलाव या बराबर यथ कीलयर थरशहूलडस) योयो कीलयर करनॊ डोफालट ज़ॊरयी.

en: Maximum ATM fee amount in your area
ks: ज़यादो खूतो ज़यादो ATM फीस रकम तुहॊंदोस एिरयाहस मंज़.

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ks: यॊ फिलडे छु मखसूस करान ईज़िफी फिस युस खयालस मंज़ थावुन छु यॊली मिच करान आसो ईमपूट करनॊ आमोत टरांज़ीकशन. कॊंच़न जायन मंज़ छॊ कमरशल ATMs (यॊमन नॊ तालुक छु एिकोस फायनानशल ईनसचूशनस सॊत) ईनसटाल करनो आमोत कनविनयस सेटूरन हीशन जायन मंज़. यॊम ATMs छॊ पनुन फिस सयोदी सयुद जमाह करान रकमस अख अलग टरांज़ीकशन शुअप करनी बजाय या तुहॊंदीस रॊतवाद बिंकींग फिसस मंज़ हावनी बजाय. मसलन च़ॊ कड $100, तॊ च़ॊ योयो चारीज करनॊ $101,50 पेलस ईनटरएिक फिस. अगर तुहयो मिनवली दॊखील कॊरीव तॊम $100, एिमावुंट रलन नॊ. तुहयो पज़ो यो सीट करुन यो तॊ ज़न ज़यादो खूतो ज़यादो युथ फिस आसो तुहॊंदीस एिरयाहस मंज़ (तुहॊंज़ी लूकल करनसी हॊंदीन युनीटन मंज़), युथ ज़न टरांज़ीकशन बतूर अख मिच परीज़नॊवीथ हयोकहून.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
ks: पॊन पानय बनॊयीव नॊवी कामूडीटीयो.

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
ks: लायक बनॊयीव
    पॊन पामय बनावुन कामूडीटयन हुंद अगर कांह
    गॊरमालूम कामूडीटी बॊथी आयो ईमपूटस दूरान. नतॊ
    योयो यूज़रस परीछ़नी कॊ परीथ गॊर मालूम कामूडीटी सॊत कयाह करव.

en: Default QIF transaction status
ks: डोफालटे QIF टरांज़ीकसन सेटिटस

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
ks: डोफालटे सेटिटस QIF टरांज़ीकशनन बापत यॊली नी QIF फायलो मंज़ मखसूस आसो कॊरीथ.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
ks: यॊली नॊ सेटिटस मखसूस आसो करनी आमुत एिकीस QIF फायलो मंज़, टरांज़ीकशन छॊ यॊवान मारोक करनॊ बतूर रीकनसायलीड.

en: Show documentation
ks: डाकोमिनटिशन हॊयीव

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
ks: कॊंह डाकीमीनटिशन हियोव-सोरोफ सफो QIF ईमपूट मददगारस मंज़.

en: Pre-select cleared transactions
ks: गुडय च़ॊरीव कोलयर करनॊ आमीत टरांज़ोकशन

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
ks: अगर चलान आसो, तमाम टरांज़ीकशन यॊम मारेक करनॊ आमोत छॊ बतूर कोलयर रजसटरस मंज़ गछ़न ईज़हार मसलहत डायलागस मंज़ गुडय च़ारनी आमोत. नतॆ यॊन नॊ गुडय टरांज़ोकशन च़ारनो.

en: Prompt for interest charges
ks: ईनटरसटे चारजव बापत परामपटे

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
ks: अख एिकावुंट युस ईनटरसटो चारोज या पि करान छु ,रोकानसायोल करनॊ बरुंह कॊरहून यूज़र परामपटो अख टरांज़ोकशन दॊखील करनॊ बापत ईनटरसटो चारीज या पिमोंट बापत. वॊनकीनस छु सोरोफ एिनीबोल करनॊ आमुत बींको, करीडोट,मयूचवल,एिसीट, रीसिवीबोल,पिएिबोल, तॊ लायिबोलटी खातन बापत.

en: Prompt for credit card payment
ks: करीडोट काड पिमींट बापत परामपटे

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
ks: अगर चलान आसो, अख करोडोट काड एिकावुंट मसलहत करनॊ पतॆ, यूज़र कॊरहून परामपटे अख करॊडोट काड पिमींट दॊखील करनॊ बापत. नतॆ मॊ कॊरहून यूज़र परामपटे अमी बापत.

en: Always reconcile to today
ks: परॊथ सात कॊरीव मसलहत अज़स कुन

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ks: अगर चलान आसो, परॊथ सातो खूलीव मसलहत डायलाग एिज़युक तॊरिख ईसतिमाल कॊरीथ सोटिटमींट तॊरिख बापत, बरुंहमोन मसलहतन हुंद खयाल थावनो बगॊर.

en: Set the "auto create" flag by default
ks: " आटू करीयिट " फोलिग कॊरीव सीट डोफालटे ज़ॊरयी.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
ks: अगर चलान आसो,कुनो तॊ नोवीस बनावनो आमुत शडलीड टरांज़ोकशनस आसो पनुन ‘आटू करोयिट’ फोलिग युस डोफालट ज़ॊरयी एिकटोव करनॊ आमुत आसो.यूज़र हयॊको यो फोलिग टरांज़ीकशन बनावनस दूरान तबदिल कॊरीथ, या बदल कुनो वकतस पयॊठ शडलीड टरांज़ोकशन एिडोट करनॊ सॊत.

en: How many days in advance to notify the user.
ks: यूज़र नूटोफाय करनॊ बरुंह कॊच़ दुह

en: Set the "notify" flag by default
ks: " आटू करीयिट " फोलिग कॊरीव सीट डोफालटे ज़ॊरयी.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
ks: अगर एकटिव आसि, कुनॊ तॊ नॊविस बनावनॊ आमतिस शडूलॊड टरानज़ेकशनस आसि पनुन 'नोटिफाय' फिलेग डिफालटॊ ज़ॊरयि. यूज़र हेकि यि फिलेग तबदील कॊरिथ टरानज़ेकशन बनावनस दोरान, या पतॊ शडूलॊड टरानज़ेकशन एडिट करनॊ सॊत. अथ सेटिनग छु सिरिफ मतलब येलि करियेट-आटो सेटिनग एकटिव आसि.

en: How many days in advance to remind the user.
ks: यूज़र रीमायोंड करनॊ बरुंह कॊच़ दुह

en: The next tip to show.
ks: बयाख टोप युस हावीन छॊ.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
ks: जि एीन यू किश शरु सपदनस पयॊठ हॊयीव " टोप आफ दॆ डि "

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
ks: छु लायक बनावान " टोप आफ दॆ डि " यॊली जि एीन यू किश शरु सपदान छु.अगर चलान छु, डायलाग छु हावनो योवान. नतॊ छु नॊ यो हावनी योवान.

en: Save window sizes and locations
ks: वोनडू सायीज़ तॊ जायी कॊरीव मोहफूज़

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
ks: अगर चालू आसो, परॊथ डायलाग वीनडू हुंद सायीज़ तॊ जाय योयो मोहफूज़ करनो यॊली यो बंद करनॊ यीवान आसो. कनटोंट वोनडूहन हॊंद सायीज़ तॊ जायी यॊयन याद थावनो यॊली तुहयो जि एीन यू किश बंद कॊरीव. नतॊ योयन नॊ सायीज़ मोहफूज़ करनॊ.

en: Character to use as separator between account names
ks: करॊकटर युस ीसतिमाल करुन छु बतूर सोपरिटर एिकावुंट नावन मंज़

en: Compress the data file
ks: डाटा फायोल कॊरीव कमपरीस

en: Enables file compression when writing the data file.
ks: डाटा फायोल लॊखनो वॊज़ कॊरीव एिनएिबोल फायोल कमपरीशन.

en: Show auto-save explanation
ks: आटु सिव वज़ाहत हॊयीव

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ks: अगर चलान आसो ,जि एिन यू किश छु हावान अख वज़ाहत आटू सिव फीचरोच यॊली फिचर गुडनीक लटो शरू छु सपदान. नतॊ छॊ नॊ कांह ईज़ॊफी वज़ाहत हावनी योवान.

en: Auto-save time interval
ks: टायोम ईनटरवल कॊरीव आटू सिव

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
ks: मीनटन हुंद तिदाद डाटा फाटोल हाड डोसकी पयॊठ मॆहफूज़ करनस ताम यॊयो पॊन पानय शरू करनॊ. अगर ज़ीरू, कांह मोहफूज़ करुन योयो नॊ शरू करनॊ पॊन पानय.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
ks: एनेबॊल कॊरिव टायिमआवुट "मोहफूज़ कॊरिव तबदिली बनद करनस पयॊठ" सवालस पयॊठ

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
ks: अगर एनेबॊल करनॊ यियि "मोहफूज़ कॊरिव तबदीलयि बनद करनस पयॊठ" सवाल करॊ सिरिफ ईनतिज़ार मेहदूद सेकनडन हॊनदिस तेदादस ताम अकि जवाब बापत. अगर नॊ यूज़र तथ टायमस मनज़ जवाब दियि, तबदिली यियन मोहफूज़ करनॊ पॊन पानय तॊ सवाल विनडो यियि बनद करनॊ.

en: Time to wait for answer
ks: टायिम जवाबस ईनतिज़ार करनॊ बापत

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
ks: तेदाद सेकनडन हूनद यिमन बापत ईनतिज़ार करुन छु अमि बरुनह ज़ॊ सवाल विनडो ययियि बनद करनॊ तॊ तबदीलयॊ यियन मोहफूज़ करनॊ पॊन पानय.

en: Display negative amounts in red
ks: मनफी रकम हॊयीव वुज़लोस मंज़

en: Automatically insert a decimal point
ks: पॊन पानय कॊरीव दॊखील अख डोसोमील पुयींट

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
ks: अगर चलान आसो , जि एिन यू किश करॊ दॊखील पॊन पानय अख डीसोमील पुयींट विलयूहन मंज़ यॊम दॊखील योवान छॊ करनॊ अको वरॊय. नतॊ करॊ नॊ जि एिन यू किश तबदिल दॊखील करनॊ आमोत नमबर.

en: Number of automatic decimal places
ks: आटूमिटोक डोसीमील पेलिसन हुंद तिदाद.

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
ks: यॊ फिलड छु मखसूस करान तिदाद पॊन पानय डोसीमील जायन हुंद यीम बरनो सीन.

en: Do not create log/backup files.
ks: लाग/बेकअप फायलॊ मॊ बनॊयिव.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
ks: यि सेटिनग छॊ मखसूस करान ज़ॊ कयाह छु करुन परानॊन लाग/बेकअप फायलन. "हमेश बापत" मतलब गोव तमाम परानॊ फायलॊ मोजूद थावनॊ. "ज़ानह नॊ" मतलब गोव कानह परॊन लोग/बेकअप फायिल छॊ नॊ थावॊन. परॊथ विज़ येलि तोहयॊ मोहफूज़ कॊरिव, फायलि हॊनद परॊन वॊरजन छॊ हटावनॊ यिवान. "दोह" मतलब गोव परानॊ फायलॊ थॊयिव कॊनच़न दोहन. कॊत दोह छॊ वाज़िह कॊरिथ की 'रिटेन कॊरिव -दोह' हस मनज़.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
ks: डिलीट कॊरिव परानॊ लाग/बेकअप फायलॊ यॊतहाव दोहव पतॊ (0 = ज़ानह नॊ).

en: Do not delete log/backup files.
ks: लाग/बेकअप फायलॊ मॊ कॊरिव डिलीट.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
ks: परानी लाग/ बिकअप फायलो कॊरीव डोलिट यॊतोव दुहव पतो.(0 = जांह नॊ)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
ks: यॊ सीटींग छॊ मखसूस करान तिदाद दुहन हुंद यॊमव पतो परानो लाग/ बिकअप फायलो डोलिट करनॊ यॊन.(0= ज़ांह नॊ)

en: Don't sign reverse any accounts.
ks: उूलटो मॊ कॊरीव कांह तॊ एिकावुंट सायोन.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
ks: यि सेटिनग छॊ ईजाज़त दिवान कॊनच़न एकावनटन ज़ॊ तिम थावन पननॊ बेलनसॊ ऊलटॊविथ सायनस मनज़ मसबत पयॊठ मनफी कुन, या वायिस वॊरसा.यि सेटिनग "आमदन-खरॊच" छु तिमन यूज़रन बापत यिम वोछुन छॊ यछ़ान मनफी खरॊय तॊ मसबत ईनकम. यि सेटिनग "करेडिट" छॊ तिमन यूज़रन बापत यिम यछ़ान छॊ वोछुन ज़ॊ बेलेनॊस गछ़ॊ हाविन डेबिट/करेडिट सिटेटस एकावनटुक. यि सेटिनग "कानह छु नॊ" छु नॊ ऊलटावन सायिन कुनॊ तॊ बेलेनसॊ पयॊठ.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
ks: ऊलटो बिलनोस कॊरीव सायीन यॊमन पयॊठः करीडोट काड, पियीबोल, लायिबोलटी, ईकवोटी, तॊ ईनकम.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
ks: ऊलटो बिलनोस कॊरीव सायीन ईनकम तॊ खरोच एिकावंटन पयॊठ.

en: Use account colors in the account hierarchy
ks: एकावुनट रनग कॊरिव ईसतेमाल एकावुनट हायरआरकी मनज़

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
ks: अगर एकटिव आसि, यि एकावुनट हायरआरकी करॊ कलारायिज़ एकावुनट ईसतेमाल कॊरिथ एकावुनट कसटम रनग अगर सेट करनॊ यियि. यि हेकि खॊदमत कॊरिथ बतोर अख विजवल ईमदाद तेज़ी सान एकावुनट परॊज़नावनॊ बापत.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
ks: एकावुनट रनग कॊरिव ईसतेमाल ऊपॊन एकावुनट रजसटर कॊन टेबन मनज़

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
ks: अगर एकटिव आसि, यथ एकावुनट रजसटर टेबस यियि रनग करनॊ एकावुनट कसटम रनग ईसतेमाल कॊरिथ अगर सेट करनॊ यियि. यि हेकि खॊदमत कॊरिथ बतोर अख विजवल ईमदाद तेज़ी सान एकावुनट परॊज़नावनॊ बापत.

en: Use formal account labels
ks: फारमल एिकावुंट लिबलो कॊरीव ईसतिमाल

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
ks: अगर चलान आसो,फारमल एिकावटोंग लिबोल " करीडोट " तॊ " डीबोट " यॊयी ईसतिमाल करनॊ यॊली सीकरिनस पयॊठ फिलडे डीज़ायनिट करनॊ आसन. नतॊ यॊन ईनफारमल लिबलो मसलन बडाव/ गठाव " फंडस ईन "/" फंडस आवुट", वगॊर यॊयो ईसतिमाल करनॊ.

en: Show close buttons on notebook tabs
ks: नौट बुक टिबन पयॊठ हॊयीव कुलूज़ बुटन

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
ks: अगर चलान आसो,अख " बंद" बुटन योयी हावनी कुनी तॊ नूट टिबस पयॊठ युस मा शायद बंद योयी करनॊ.नतॊ यॊयी नॊ कांह युथ बुटन हावनॊ टिबस पयॊठ. अमो सोटींग वरॊय, सफो हयोकव हमिश बंद कॊरीथ " बंद " मिनयू आयटम ज़ॊरयी या टूल बारस पयॊठ " बंद " बुटनो ज़ॊरयो.

en: Width of notebook tabs
ks: नौट बुक टिबन हुंद खजर

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ks: यॊ कि छॊ मखसूस करान ज़यादो खूतो ज़यादो खजर नौट बुक टिबन हुंद. अगर टिबस मंज़ मतन अमो विलोव खूतो ज़यिठ आसो(टीसटो छु एिपराकज़ोमिट) तॊली यीयो टिब लिबलो मीडल कट करनॊ तॊ योयी ईलोपसिज़ सॊत बदलावनी.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
ks: ईसतिमाल कॊरीव सीसटम लूकिल करनसी तमाम नॊवोन बनावनो आमतॊन एिकावंटन बापत.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान सोरस डिफालटॊ करनसी हूनद नॊविन एकावनटन बापत. अगर सेट करनॊ यियि "लोकेल" तेलि करॊ GnuCash रिटरीव डिफालटॊ करनसी यूज़र सॊनज़ि लोकेल सेटिनग पयॊठ. अगर सेट करनॊ यियि "बाकॊय" तेलि करॊ GnuCash ईसतेमाल सेटिनग योस मखसूस कॊरमॊच़ छॊ करनसी-बाकॊय की ज़ॊरयि.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
ks: ईसतिमाल कॊरीव मखसूस करनॊ आमोच़ करनसी तमाम नॊवन बनावनो आमतॊन एिकावंटन बापत.

en: Default currency for new accounts
ks: नॊवीन एिकावंटन बापत डोफालट करनसी

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
ks: यि सेटिनग छॊ मखसूस करान डिफालटॊ करनसी योस ईसतेमाल गछ़ान छॊ नॊविन एकावनटन बापत अगर ज़न करनसी-चोयिस सेटिनग सेट करनॊ यिवान छॊ "बाकॊय" कुन. अथ फीलडस मनज़ गछ़ॊ ज़रूर आसुन तरॊ लेटर ISO 4217 कोड अकि करनसी बापत (मसलन, USD, GBP, RUB).

en: Use 24 hour time format
ks: 24 गनटो टायोम फारमिट कॊरीव ईसतिमाल

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
ks: अगर चलान आसो, अख 24 गनटो वखोत फारमिट कॊरीव ईसतिमाल. नतॊ कॊरीव अख 12 गनटो वखोत फारमिट ईसतिमाल.

en: Date format choice
ks: डाटा फारमिट पसंद

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ks: यॊ सीटींग छॊ च़ारान तरिक यथ मंज़ तॊरिख हावनो योन जि एिन यू किशस मंज़. मुमकोन विलोव छॊ अमी सीटींग बापत " लूकिल " सीसटम लूकिल सीटींग ईसतिमाल करनॊ बापत, "ce" कनटोनीनटल यूरप सोटायील तॊरिख बापत, "iso" ISO 8601 मयॊरी तॊरिखन बापत, "uk" युनायटीड कींगडम सोटायील तॊरिखन बापत, तॊ "us" युनायटोड सोटिटस सोटायील तॊरिखन बापत.

en: In the current calendar year
ks: मूजीद कलीनडर वॊरयस मंज़

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
ks: यॊली अख तॊरिख छु दॊखील योवान करनॊ वॊरयी बगॊर यी हयोकव मुकमल कॊरीथ युथ ज़न यॊ मूजद कलींडरस मंज़ योयो या छु बंद योवान करनॊ मिजूद तॊरिखस कुन युस बुनयाद छु थावान एिकोस सोलायडींग वीनडू पयॊठ युस शरू छु करान अख सीट नमबर रोतन हूंद पथ कालस मंज़.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
ks: एकिस सिलायडिनग 12-रॊथ विनडो मनज़ योस शरो गछ़ान छॊ मोजूद रॊथ बरुनह अख कनफिगरेबॊल नमबर रॊतव खोतॊ

en: Maximum number of months to go back.
ks: ज़यादो खूतो ज़यादो रॊतन हुंद तिदाद पथ गछ़नी बापत.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
ks: तॊरिख यॊन मुकमल करनॊ युथ ज़न तॊम नज़दिक रूज़न एिज़कीस तॊरिखस.ज़यादो खूतो ज़यादो तीदाद कॊरीव रॊतन हुंद दॊखील वखतस मंज़ पथ गछ़नी बापत योली तॊरिख मुकमल सपदन.

en: Show splash screen
ks: सुपलिश सोकरिन हॊयीव

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
ks: अगर चलान आसो, अख सुपलिश सोकरीन योयी हावनॊ शरूहस पयॊठ. नतॊ यॊयो नॊ कांह तॊ सुपलिश सोकरीन हावनॊ.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
ks: नौट बुक टिब हॊयीव वीनडू हयीर कोन.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
ks: यॊ सीटींग छॊ मखसूस करान सतह यथ पयॊठ टीब यॊन डरा करनॊ यॊम नूट बुकन मंज़ सफो सूच करनस लगान छॊ. मुमकोन विलोव छॊ "टाप", "खुफुर" "बाटम" तॊ "दुछुन"  यॊ छु डोफालट गछ़ान "टापस" कुन.

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
ks: नौट बुक टिब हॊयीव वीनडू च़ॊकीस पयॊठ.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
ks: नौट बुक टिब हॊयीव वीनडू खुफरो तरफो.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
ks: नौट बुक टिब हॊयीव वीनडू दुछनी तरफो.

en: Display the summary bar at the top of the page.
ks: समरी बार हियीव सफस पयॊठ कॊन.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
ks: यॊ सीटींग छॊ मखसूस करान सतह यथ पयॊठ समरी बार डरा छॊ यीवान करनॊ मुखतलोफ सफन बापत. मुमकोन विलोव छॊ "टाप" तॊ "बाटम" यॊ छु डोफालट गछ़ान "बाटमस" कुन.

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
ks: समरी बार हियीव सफो च़ुकीस पयॊठ.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
ks: अख टिब बंद करुन छु पकन ताज़ो ताज़ो सॊर करनो एिमतोस टिबस कुन.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
ks: अगर चलान आसो, अख टीब बंद करुन छु पकान ताज़ो सॊर करनॊ आमतोस टीबस कुन.नतॊ छु अख टीब बंद करुन एिकीस टिबस खुपुर पकनावान.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
ks: सेट कॊरिव बोक ऊपशन नॊविन फायलन पयॊठ ईसतेमाल करनॊ बापत सुपलिट "एकशन" फीलडॊ "नम" फिलडॊ बापत रजसटरन/रिपोटन पयॊठ

en: "Enter" key moves to bottom of register
ks: " एिनटर " कि छॊ पकान रजसटर कॊस च़ॊकीस कुन.

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
ks: अगर चलान आसो, एिनटर कि परीस करनो सॊत वातो रजसटर बाटमस पयॊठ.नतॊ पको एिनटर कि परीस करनॊ सॊत बियोस टरांज़ोकशन लायनॊ पयॊठ.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
ks: पॊन पानय बडॊयीव एिकावंटन या कामीन हुंद लीसटो ईनपुटस दूरान

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
ks: टरानसफर फिलडस कुन पॆकीव यॊली याद थावनो आमोत टरांज़ीकशन आटू फोल आसन.

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
ks: अगर चलान आसो तॊली अख मोमूरायज़ीड टरांज़ोकशन पॊन पानय बरनॊ यीवान छु कॊरसर छु पकान टरानसफर फिलडस कुन.अगर नॊ चलान आसो तॊली छु यो विलोव फिलडस कुन सोकोप गछ़ान.

en: Create a new window for each new register
ks: परॊथ नॊवी रजसटर बापत बनॊयीव अख नॊव वीनडू

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
ks: अगर चलान आसो, परॊथ नॊव रजसटर छॊ खूलनो योवान एिकोस नॊवी वींडू मंज़. नतॊ यॊयो परॊथ नॊव रजसटर खूलनी बतुर अख टिब मिन वॊनडू मंज़.

en: Color all lines of a transaction the same
ks: अको टरांज़ीकशन कॊन तमाम लायनन कॊरीव कुनुय रंग

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
ks: अगर चलान आसन तमाम लायनो योम अख कुन टरांज़ोकशन बनावन आसन करन ईसतिमाल कुनुय रंग बिकगरावंडो बापत. नतॊ छॊ बिकगरावुंड रंग परॊथ लायनो पयॊठ तबदिल योवान करनॊ.

en: Show horizontal borders in a register
ks: एिकोस रजसटरस मंज़ हॊयीव हारीज़नटल बाडर.

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ks: एिकोस रजसटरस मंज़ रूहन दरमीयान हॊयीव हूरीज़नटल बाडर. अगर चलान आसो, सीलन दरमीयान बाडर योयो हावनो एिकीस गुबी लायनी सॊत. नतॊ यॊयो नॊ सीलन दरमीयान बाडर मारक करनॊ.

en: Show vertical borders in a register
ks: एिकोस रजसटर मंज़ हॊयीव खडाह बाडर.

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ks: एिकोस रजसटर मंज़ हॊयीव खडाह बाडर कालमन दरमीयान. अगर चलान आसो, कालमन दरमीयान बाडर योयो हावनो एिकीस गुबी लायनी सॊत. नतॊ यॊयो नॊ कालमन दरमीयान बाडर मारक करनॊ.

en: All transactions are expanded to show all splits.
ks: तमाम टरांज़ीकशन छॊ फिलावनो आमोत तमाम सुपलोट हावनी बापत.

en: Only display leaf account names.
ks: सोरीफ हॊयीव लिफ एिकावुंट नाव.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
ks: सॊरीफ हॊयीव लिफ एिकावंटन हॊंद नाव रजसटरस तॊ एिकावुंट सोलीकशन पापअपस मंज़.डोफालट तरिक कार छु पूरी नाव एिकावंट टरियस मंज़ पाथ शॊमील कॊरोथ.यॊ ऊपशन एिकटोविट करनुक मतलब गूव कॆ तुहयो छॊव युनिक लिफ नाव ईसतिमाल करान.

en: Show the entered and reconcile dates
ks: हॊयिव एनटर करनॊ आमुत तॊ रिकनसायिल डेट

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
ks: हॊयिव डेट येलि टरानज़ेकशन एनटर करनॊ आव पोसटिड डेटस तॊ रिकनसायलिड डेटस बोन कॊन सुपलिट रोहस पयॊठ.

en: Show entered and reconciled dates on selection
ks: हॊयिव एनटर करनॊ आमुत तॊ रिकनसायिल डेट च़ारॊ पयॊठ

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
ks: हॊयिव एनटर करनॊ आमित डेट तॊ रिकनसायिल करनॊ आमित डेट टरानज़ेकशन च़ारॊ पयॊठ.

en: Show the calendar buttons
ks: कलेनडर बोटन हॊयिव

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
ks: हॊयिव कलेनडर बोटन केनसल, अज़ तॊ च़ॊरिव.

en: Move the selection to the blank split on expand
ks: पकनॊयिव च़ॊर एकिसपेनडस पयॊठ बुलेनक सुपलिटस कुन

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
ks: यि पकनावि च़ॊर बुलेनक सुपलिटस कुन येलि टरानज़ेकशन फॊलावनॊ यिवान छु.

en: Number of transactions to show in a register.
ks: तेदाद टरानज़ेकशनन हूनद यिम एकिस रजसटरस मनज़ हावॊन छॊ

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
ks: यॊत टरांज़ीकशन हॊयीव रजसटरस पयॊठ. ज़िरू विलोव मतलब गुव तमाम टरांज़ीकशन हॊयीव.

en: Number of characters for auto complete.
ks: आटोकमपलीटस बापत करेकटरन हूनद तेदाद

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
ks: यि छु सेट करान तेदाद करेकटरन हुनद अमि बरुनह ज़ॊ आटो मुकमल गछ़ॊ शरो वज़ाहतॊ, नोटॊस तॊ मेमो फीलडन बापत.

en: Create a new window for each new report
ks: परॊथ नॊवीस रीपूटस बापत बनॊयीव अख नॊव वीनडू

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
ks: अगर चलान आसो, परॊथ नुव रीपूट यीयो खूलनो एिकोस नॊवी वींडू मंज़. नतॊ यॊयो परॊथ नुव रीपूट बतुर अख टिब मिन वॊनडू मंज़.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
ks: ईसतिमाल कॊरीव सीसटम लूकिल करनसी तमाम नॊवोन बनावनो आमतॊन रीपूटन बापत.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान डिफालटॊ करनसी योस ईसतेमाल गछ़ान छॊ रिपोटन बापत. अगर सेट करनॊ यियि "लोकेल" तेलि करॊ GnuCash रिटरीव डिफालटॊ करनसी यूज़र सॊनज़ि लोकेल सेटिनगव पयॊठ.अगर सेट करनॊ यियि "बाकॊय" कुन, GnuCash करॊ ईसतेमाल सेटिनग योस मखसूस कॊरमॊच़ छॊ करनसी-अदर की ज़ॊरयि.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
ks: ईसतिमाल कॊरीव मखसूस करनॊ आमोच़ करनसी तमाम नॊवन बनावनो आमतॊन एिकावंटन बापत.

en: Default currency for new reports
ks: नॊवीन रीपूटन बापत डोफालट करनसी

en: PDF export file name format
ks: PDF एकॊसपोट फायिल नाव फारमेट

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
ks: यि सेटिनग छॊ च़ारन फायिल नाव PDF एकिसपोट बापत. यि छॊ अख सुपरिनटf(3)सिटरिनग यथ तरॊ आरगयूमेनट छॊ: "%1$s" छु रिपोट नाव मसलन "ईनवायिस". "%2$s" छु रिपोटुक नमबर, योस एकिस ईनवायस रिपोटस बापत ईनवायिस नमबर छु. "%3$s" छु रिपोटुक डेट,योस फारमेट करनॊ आमुत छु फायिलनाव-डेट-फारमेट सेटिनग मुतॊबिक. नोटछ कानह तॊ करेकटर यथ नॊ फायिल नावस मनज़ ईजाज़त छु, मसलन '/', यियि बदलावनॊ अनडरसिकोरन सॊत '_' नतीजस मनज़ नेरन वॊलिस फायिल नावस मनज़.

en: PDF export file name date format choice
ks: PDF एकॊसपोट फायिल नाव डेट फारमेट चोयिस

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ks: यि सेटिनग छॊ च़ारन तरीक यथ मनज़ डेट ईसतेमाल गछ़न PDF एकिसपोट कॊस फायिल नावस मनज़. मुमकिन वेलिव छॊ येमि सेटिनग बापत "लोकेल" सिसटम लोकेल सेटिनग ईसतेमाल करनॊ बापत, "ce" कनटिनेनटल युरप सिटायिल डेटन बापत, "iso" ISO 8601 मयॊरी डेटन बापत , "uk" युनायटिड किनगडम सिटायिल डेटन बापत, तॊ "us" युनायटिड सिटेटस सिटायिल डेटन बापत.

en: Allow file incompatibility with older versions.
ks: छु ईजाज़त दीवान फायोल मुतज़ाद गछ़नस परानीन वीरजनन बापत.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
ks: अगर चलान आसो,जि एिन यू किशस यॊयी ईजाज़त दॊनी ईरादन फायोल कमपिटीबोलटी फीटरावनस मंज़ परानॊन वॊरजनन सॊत, युथ ज़न यथ वॊरजनस मंज़ मोहफूज़ करनॊ आमोच़ डाटा फायोल परिनोस वॊरजनस मंज़ दुबार परनॊ यॊयो नॊ.नतॊ लॊखी जि एिन यू किश डाटा फायलो सोरोफ तोमन फारमिटन मंज़ यॊम ज़न परानोव वॊरजनव सॊत तॊ पॆरीथ हयोकव.

en: Number of files in history
ks: हीसटरी मंज़ मूजूद फायलन हुंद तिदाद

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
ks: यथ सीटींग मंज़ छु शिमील वारयाह फायलो युस थावुन छु ताज़ो तरिन खूलनी आमतोस फायोल मिनयूहस मंज़. यॊ विलीव मा योयो शायद सीट करनॊ ज़िरूहस पयॊठ फायोल हीसटरी नालायक करनॊ बापत. नमबरस छु ज़यादो खूती ज़यादो विलीव 10.

en: Most recently opened file
ks: ताज़ो तरिन खूलनो आमोच़ फायोल

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
ks: यथ फिलडस मंज़ छु शॊमील ताज़ो तरिन खूलनो आमोच़ फायलो हुंद फुल पाथ.

en: Next most recently opened file
ks: बयाख ताज़ो तरिन खूलनो आमोच़ फायोल

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
ks: यथ फिलडस मंज़ छु शॊमील बीयोस ताज़ो तरिन खूलनो आमोच़ फायलो हुंद फुल पाथ.

en: Print checks from multiple accounts
ks: वारयाहव एिकावंटव पयॊठ कॊरीव चको परींट.

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ अगर तुहयो कूशीश कॊरीव चको परींट करनॊच वारयाहव एिकावंटव पयॊठ एिकसीय वखतस.

en: Commit changes to a invoice entry
ks: तबदिली कॊरिव एकिस ईनवायिस एनटरी

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ यॊली तुहयो कूशीश छॊव करान अको तबदिल करनॊ आमोच़ ईनवायीस एिनटरी मंज़ नॊबर नॊरनीच. बदलावनॊ आमुत डाटा गछ़ॊ ज़रूरी मोहफूज़ करुन या दॊरीथ दयुन.

en: Duplicating a changed invoice entry
ks: डुपलिकेट करान अख तबदील करनॊ आमॊच़ ईनवायिस एनटरी

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ यॊली तुहयो डुपलोकिट छॊव यछ़ान करुन अख तबदिल करनॊ आमोच़ ईनवायीस एिनटरी. बदलावनॊ आमुत डाटा गछ़ॊ ज़रूरी मोहफूज़ करुन या डुपलोकिशन किनसल करॊन.

en: Delete a commodity
ks: अख कामूडोटी कॊरीव डोलिट

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख कामूडीटी डोलिट करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह.

en: Delete a commodity with price quotes
ks: डिलीट कॊरिव अख कामोडिटी यथ परायिस कोट छॊ

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख कामूडीटी यथ परायीस कूट जूरीथ आसनडोलिट करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह . कामूडीटी डोलिट करनॊ सॊत गछ़न कूट तॊ डोलिट.

en: Delete multiple price quotes
ks: मलटोपील परायीस कौट कॊरीव डोलिट

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
ks: vयॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो वारयाह परायीज़ कॊट एिकसीय वखतस डोलिट करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह.

en: Edit account payable/accounts receivable register
ks: एडिट कॊरिव एकावुनट पेयेबॊल/एकावुनट रिसीविबॊल रजसटर

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
ks: यि डायलाग छु पेश करनॊ यिवान तोहयॊ अख एकावुनट पेयेबॊल/एकावुनट रिसीवेबॊल एकावुनट एडिट करनुक ईजाज़त दॊनि बरुनह. यिम एकावुनट टायिप छॊ रिज़ॊरॊव करनॊ यिवान बिज़नस फीचरन बापत तॊ गछ़न कम कासॊ मेनिपयुलेट करनॊ यिन मेनवली.

en: Read only register
ks: रिड आनली रजसटर

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ यॊली अख रिड आनली रजसटर खूलनी योवान छॊ.

en: Change contents of reconciled split
ks: मसलहत करनॊ आमतोस सुपलोटीक कनटींट कॊरीव तबदिल.

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अकॊ रीकानसायलोड सुपलोटीक कनटींट तबदिल करनॊक ईजाज़त दॊनी बरुंह. यॊमन तबदिलयन ईजाज़त दॊनी सॊत हयॊकन योनी वॊल रीकानसायलिशन करॊन मुशकोल सपदीथ.

en: Mark transaction split as unreconciled
ks: टरांज़ीकशन सुपलोट कॊरीव मारेक बतूर अनारीकनसायलीड

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख टरांज़ीकशन सुपलोट अनरीकानसायलीड मारोक करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह. यॊ करनॊ सॊत योयो रीकनसायलीड विलीव नॊबर लगावनो रजसटर मंज़ तॊ हयॊकी यॊनी वॊल मसलहतो मुशकोल बनॊवीथ.

en: Remove a split from a transaction
ks: अख सुपलोट हटॊयीव अको टरांज़ीकशन पयॊठ.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख मसलहत करनॊ आमुत सुपलोट टरांज़ीकशन पयॊठ हटावनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह.

en: Remove a reconciled split from a transaction
ks: अको टरांज़ीकशन पयॊठ हटॊटीव अख रीकानसायलोड सुपलोट.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख मसलहत करनॊ आमुत सुपलोट टरांज़ीकशन पयॊठ हटावनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह. यॊ करनॊ सॊत योयो रीकनसायलीड विलीव नॊबर लगावनो रजसटर मंज़ तॊ हयॊकी यॊनी वॊल मसलहतो मुशकोल बनॊवीथ.

en: Remove all the splits from a transaction
ks: अको टरांज़ीकशन पयॊठ हटॊटीव तमाम सुपलोट

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो तमाम सुपलोट टरांज़ीकशन पयॊठ हटावनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो तमाम सुपलोट (यथ मंज़ कॊंह मसलहत करनॊ आमच़ो सुपलोट तॊ छॊ) टरांज़ीकशन पयॊठ हटावनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह. यॊ करनॊ सॊत योयो रीकनसायलीड विलीव नॊबर लगावनो रजसटर मंज़ तॊ हयॊकी यॊनी वॊल मसलहतो मुशकोल बनॊवीथ.

en: Delete a transaction
ks: अख टरांज़ोकशन कॊरीव डोलिट

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख टरांज़ीकशन डोलिट करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह.

en: Delete a transaction with reconciled splits
ks: डिलीट कॊरिव अख टरानज़ेकशन रिकनसायलॊड सुपलिटन सान

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख टरांज़ीकशन यथ मंज़ रीकानसायलीड सुपलोट शॊमील आसन डोलिट करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह. यॊ करनी सॊत गछ़न रजसटरोक रीकानसायलीड विलोव दफाह तॊ हयॊकन योनी वॊल रीकानसायलिशन करॊन मुशकोल सपदीथ.

en: Duplicating a changed transaction
ks: अख बदलयूमुत टरांज़ोकशन डुपलोकिट करान

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ यॊली तुहयो डुपलोकिट छॊव यछ़ान करुन अख तबदिल करनॊ आमोच़ ईनवायीस एिनटरी. बदलावनॊ आमुत डाटा गछ़ॊ ज़रूरी मोहफूज़ करुन या डुपलोकिशन किनसल करॊन

en: Commit changes to a transaction
ks: एिकीस टरांज़ीकशनस मंज़ कॊरीव तबदिली

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ यॊली तुहयो कूशीश छॊव करान अको तबदिल करनॊ आमतो ठरांज़ीकशन मंज़ नॊबर नॊरनीच. बदलावनॊ आमुत डाटा गछ़ॊ ज़रूरी मोहफूज़ करुन या दॊरीथ दयुन.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
ks: अख गरांड टूटल हाव तमाम एिकावंटन हुंद चॊम तबदिल करनॊ आय डोफालट रीपूट करनसी मंज़.

en: Show non currency commodities
ks: नान करनसी कामूडीटी हॊयीव

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
ks: अगर चलान आसो, नान करनसी कामूडीटो(सीटाक) योयन हावनो. नतॊ यॊन तॊम खॊटीथ थावनॊ.

en: Use relative profit/loss starting date
ks: ईसतेमाल कॊरिव वाबसतॊ फॊयदॊ/नोखसान शरो तॊरीख

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान टायिप शरो डेटुक युस ईसतेमाल गछ़ान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़. अगर सेट करनॊ यियि "मुकमल" तेलि करॊ GnuCash रिटरीव शरो डेट युस मखसूस करनॊ आमुत छु बज़ॊरये शरो-डेट की. अगर बदल कुनॊ कुन सेट करनॊ यियि, GnuCash करॊ रिटरीव शरो डेट युस मखसूस करनॊ आमुत आसि बज़ॊरये शरो-पिरड की.

en: Use absolute profit/loss starting date
ks: ईसतेमाल कॊरिव पोरॊ फॊयदॊ/नोखसान शरो तॊरीख

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
ks: सरू तॊरिख(सीकनडन मंज़ जनवरी 1,1970 पयॊठ)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान शरो डेट युस सेट करनॊ यिवान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़ अगर शरो-चोयिस सेटिनग सेट करनॊ यियि "मुकमल" कुन. अथ फीलडस मनज़ गछ़ॊ आसुन अख डेट युस हॊविथ गछ़ॊ आसुन सेकनडन मनज़ जनवरी 1st, 1970 पयॊठ.

en: Starting time period identifier
ks: खतमुक टायाम पिरड आयडीनटोफायर

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान शरो डेट युस सेट करनॊ यिवान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़ अगर शरो-चोयिस सेटिनग सेट करनॊ यियि "मुकमल" बगॊर बदल कुनॊ कुन. अथ फीलडस मनज़ गछ़ॊ आसुन अख वेलयू 0 तॊ 8 अस दरमियान.

en: Use relative profit/loss ending date
ks: ईसतेमाल कॊरिव वाबसतॊ फॊयदॊ/नोखसान खतम तॊरीख

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान टायिप खतम डेटुक युस ईसतेमाल गछ़ान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़. अगर सेट करनॊ यियि "मुकमल" तेलि करॊ GnuCash रिटरीव कतम डेट युस मखसूस करनॊ आमुत छु बज़ॊरये खतम-डेट की. अगर बदल कुनॊ कुन सेट करनॊ यियि, GnuCash करॊ रिटरीव खतम डेट युस मखसूस करनॊ आमुत आसि बज़ॊरये खतम-पिरड की.

en: Use absolute profit/loss ending date
ks: ईसतेमाल कॊरिव मुकमल फॊयदॊ/नोखसान खतम तॊरीख

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
ks: खतमुक तॊरिख (सीकनडन मंज़ जनवरी 1,1970 पयॊठ)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान खतम डेट युस सेट करनॊ यिवान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़ अगर खतम-चोयिस सेटिनग सेट करनॊ यियि "मुकमल" कुन. अथ फीलडस मनज़ गछ़ॊ आसुन अख डेट युस हॊविथ गछ़ॊ आसुन सेकनडन मनज़ जनवरी 1st, 1970 पयॊठ.

en: Ending time period identifier
ks: खतमुक टायाम पिरड आयडीनटोफायर

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान खतम डेट युस सेट करनॊ यिवान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़ अगर खतम-चोयिस सेटिनग सेट करनॊ यियि "मुकमल" बगॊर बदल कुनॊ कुन. अथ फीलडस मनज़ गछ़ॊ आसुन अख वेलयू 0 तॊ 8 अस दरमियान.

en: Display this column
ks: यि कालम कॊरिव डिसपिले

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
ks: यि सेटिनग छॊ तय करान ज़ॊ दॊनि आमुत कालम आसयाह विज़िबॊल विवस मनज़.TRUE मतलब गोव नोव, FALSE मतलब गोव हिडॊन.

en: Width of this column
ks: येमि कालमुक खजर

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
ks: यि सेटिनग छॊ सिटोर करान खजर दिनि आमतॊ कालमुक पिकज़लन मनज़.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
ks: यि एसिसटेनट करॊ तोहयॊ मदद सेट अप तॊ ईसतेमाल करनस एकावनटिनग पीरड.
    
    खतरॊ: यि फीचर छु नॊ कॊम करान सही पॊठ वॊनकेनस;यि छु वॊनि तॊ बडान. यि करॊ शायद तोहॊनदिस डाटाहस सो खरॊबी योस ज़न नॊ ठीक कॊरिथ हेकव!

en: Setup Account Period
ks: सेटअप एकावुनट पीरड

en: Book Closing Dates
ks: बंद करनॊक तॊरिख कॊरीव बुक

en: Close Book
ks: कोताब कॊरीव बंद

en: Account Period Finish
ks: एकावुनट पीरड खतम

en: Press 'Close' to Exit.
ks: परेस कॊरिव 'बनद कॊरिव' नॊबर नॊरनॊ मोजूब.

en: Summary Page
ks: समरी पेज

en: CSV Import Assistant
ks: CSV ईमपोट एसिसटेनट

en: Import Account Assistant
ks: ईमपोट कॊरिव एकावुनट एसिसटेनट

en: Choose File to Import
ks: च़ॊरिव फायिल ईमपोट बापत

en: Number of rows for the Header
ks: नमबर रोहन हुनद हेडर बापत

en: Comma (,)
ks: कामा(,)

en: Semicolon (;)
ks: सीमोकूलन(;)

en: Custom regular expression
ks: कसटम रीगयूलर एिकोसपरीशन

en: Colon (:)
ks: कुलन(:)

en: Preview
ks: परिविव कॊरिव

en: Import Account Preview, first 10 rows only
ks: ईमपोट एकावुनट परिववि, सिरिफ गोडनिक 10 रो

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
ks: परेस कॊरिव एपलाय एकॊसपोट फायिल बनावनॊ बापत.
    केनसल कॊरिव रुकावनॊ बापत.

en: Import Accounts Now
ks: वॊन करवाह एकावुनट ईमपोट

en: Import Summary
ks: ईमपोट समरी

en: CSV Export Assistant
ks: CSV एकॊसपोट एसिसटेनट

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
ks: 
    च़ॊरिव टायिप एकॊसपोटुक युस ज़रूरत छु तॊ सेपरेटर युस ईसतेमाल करनॊ यियि.

en: Use Quotes
ks: कोट कॊरिव ईसतेमाल

en: Choose Export Settings
ks: एकॊसपोट सेटिनग च़ॊरिव

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
ks: च़ॊरिव एकावुनट यिम एकॊसपोट करॊन छॊ तॊ डेट रेनज अगर ज़रूरत छु.

en: Accounts Selected:
ks: एिकावुंट आयो च़ारनीः

en: _Select Subaccounts
ks: सबएिकावुंट च़ॊरीव

en: Select _All
ks: तमाम च़ॊरीव

en: Date Range
ks: डिट रिंज

en: _Select All
ks: तमाम च़ॊरीव

en: _Earliest
ks: सारवोय खुतो बरुंह

en: Toda_y
ks: अज़

en: _Latest
ks: ताज़ो तरिन

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
ks: खतम

en: _Today
ks: अज़

en: Account Selection
ks: एकावुनट च़ॊर

en: Choose File Name for Export
ks: च़ॊरिव फायिल नाव एकॊसपोट बापत

en: Export Now…
ks: वॊन कॊरिव एकॊसपोट…

en: Summary
ks: समरी

en: Export Summary
ks: समरी कॊरिव एकॊसपोट

en: Select File for Import
ks: च़ॊरिव फायिल ईमपोट बापत

en: Fixed-Width
ks: मखसूस-खजर

en: Space
ks: जाय

en: Tab
ks: टिब

en: Hyphen (-)
ks: हायफन(-)

en: Date Format
ks: तॊरिख फारमिट

en: Skip Errors
ks: एरर तरॊयिव यक तरफ

en: CSV Transaction Import
ks: CSV टरानज़ेकशन ईमपोट

en: Transaction Import Assistant
ks: टरानज़ेकशन ईमपोट एसिसटेनट

en: Account ID
ks: एिकावुंट ID

en: Error text.
ks: एरर मतन.

en: Change GnuCash _Account…
ks: तबदिल कॊरीव GNUCASH_ एिकावुंट…

en: Transaction Information
ks: टरानज़ेकशन जानकॊरी

en: Match Transactions
ks: टरानज़ेकशन कॊरिव मेच

en: New Account Hierarchy Setup
ks: नूव एिकावुंट हायरआरकि सीटअप

en: Choose Currency
ks: करनसी च़ॊरीव

en: <b>Categories</b>
ks: <b>किटागरीयो</b>

en: C_lear All
ks: तमाम कॊरीव कोलयर

en: <b>Category Description</b>
ks: <b>किटागरी वज़ाहत</b>

en: Choose accounts to create
ks: एिकावुंट च़ॊरीव बनावनो बापत

en: Setup selected accounts
ks: च़ॊरमीत एिकावुंट कॊरीव सोटअप.

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
ks: परेस कॊरिव 'एपलाय' पनॊन नॊव एकावुनट बनावनॊ बापत. तोहयॊ हेकिव पतॊ तिम मोहफूज़ कॊरिथ एकिस फायलि या डाटाबेसस कुन.
    
    परेस कॊरिव 'बेक' पननॊ च़ारॊ रिविव करनॊ बापत.
    
    परेस कॊरिव 'केनसलl' यि डायलाग बनद करनॊ बापत कानह नोव एकावुनट बनावनॊ बगॊर.

en: Finish Account Setup
ks: एिकावुंट सीट अप कॊरीव खतम

en: Months
ks: रॊथ

en: Years
ks: वॊरी

en: Current Year
ks: मोजूद वॊरी

en: Now + 1 Year
ks: वॊन+ 1 वॊरी

en: Whole Loan
ks: तमाम लोन

en: Interest Rate
ks: ईनटरसटॊ रेट

en: APR (Compounded Daily)
ks: APR (कमपावुनड आव करनॊ दोह दॊश)

en: APR (Compounded Weekly)
ks: APR (कमपावुनड आव करनॊ हपतॊ वार)

en: APR (Compounded Monthly)
ks: APR (कमपावुनड आव करनॊ रॊत पॊठ)

en: APR (Compounded Quarterly)
ks: APR (कमपावुनड आव करनॊ काटरली)

en: APR (Compounded Annually)
ks: APR (कमपावुनड आव करनॊ वॊरी पॊठ)

en: Fixed Rate
ks: फिकसॊड रेट

en: 3/1 Year ARM
ks: 3/1 वॊरी ARM

en: 5/1 Year ARM
ks: 5/1 वॊरी ARM

en: 7/1 Year ARM
ks: 7/1 वॊरी ARM

en: 10/1 Year ARM
ks: 10/1 वॊरी ARM

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
ks: यि छु अख सिटेप बाय सिटेप मेथड अख लोन रिपेमेनट बनावनुक GnuCashस मनज़. यथ एसिसटेनटस मनज़, हेकिव तोहयॊ ईनपुट कॊरिथ पननॊ लोनिच तफसील तॊ अमकि रिपेमेनटिच तॊ अमकॊन पेबेक कॊन तफसीलन सान.सो जानकॊरी ईसतेमाल कॊरिथ यियि बनावनॊ सही शडूलॊड टरानज़ेकशन.
    
    अगर तोहयॊ गलता आसि गॊमिच़ या पतॊ येछ़िव तबदिली करॊन, तोहयॊ हेकिव सयेदि सयोद एडिट कॊरिथ बनावनॊ आमुत शडूलॊड टरानज़ेकशन.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
ks: लोन /माटगेज रिपेमेनट सेटअप

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
ks: एनटर कॊरिव लोन तफसील, बतोर अख मिनिमम एनटर कॊरिव अख लायक वेलिड लोन एकावुनट तॊ रकम.

en: Start Date
ks: शरू तॊरिख

en: Interest Rate Change Frequency
ks: ईनटरसटो रिट फरीकवोनसी कॊरीव तबदिल

en: Loan Details
ks: लोन तफसील

en: Escrow Account
ks: एिसकरू एिकावुंट

en: Loan Repayment Options
ks: लोन रिपेमेनट ऊपशन

en: Repayment Frequency
ks: रीपिमींट फरिकवीनसी

en: Loan Repayment
ks: लोन रिपेमेनट

en: Payment To (Escrow)
ks: कुन पिमींट (एिसकरू)

en: Payment From (Escrow)
ks: पयॊठ पिमींट (एिसकरू)

en: Specify Source Account
ks: माखज़ एिकावुंट कॊरीव मखसूस

en: Use Escrow Account
ks: एिसकरू खाती कॊरीव ईसतिमाल

en: Part of Payment Transaction
ks: पिमींट टरांज़ीकशनुक हॊसी

en: Payment Frequency
ks: पिमींट फरीकवीनसी

en: Previous Option
ks: पॊतयिम ऊपशन

en: Next Option
ks: बयाख ऊपशन

en: Loan Payment
ks: लोन पेमेनट

en: End Date
ks: खतम तॊरिख

en: Loan Review
ks: लोन रिविव

en: Schedule added successfully.
ks: शडूल आव कामयॊबी सान जमाह करनॊ.

en: Loan Summary
ks: लोन समरी

en: QIF Import Assistant
ks: QIF ईमपोट एसिसटेनट

en: Import QIF files
ks: QIF फायलो कॊरीव ईमपूट

en: Select a QIF file to load
ks: च़ॊरीव अख QIF फायोल लूड करनो बापत

en: _Start
ks: _शरो कॊरिव

en: Load QIF files
ks: QIF फायलो कॊरीव लूड

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
ks: QIF फायिल फारमेट छु नॊ मखसूस करान कॊ कथ आडरस मनज़ रोज़ि दोह, रॊथ, तॊ वॊरी कमपोनेनट डेटॊक परिनट करनॊ यिवान. अकसर केसन मनज़ छु मुमकिन पॊन पानय तय करुन ज़ॊ कुस फारमेट छु ईसतेमालस मनज़ एकिस खास फायलि मनज़. अमापोज़, यथ फायलि मनज़ तोहयॊ वॊन ईमपोट कोरवॊ तथ मनज़ छॊ अकि खोतॊ ज़यादॊ फारमेट यिम डाटाहस फिट गछ़ान छॊ.
    
    पिलीज़ फायलि बापत च़ॊरिव अख डेट फारमेट. QIF फायलॊ यिम योरपियन साफटवियरव बनावमच़ॊ छॊ तिमन छु "d-m-y" या दोह-रॊथ-वॊरी फारमेट, येलि ज़न US QIFफायलन ज़यादॊ "m-d-y" या रॊथ-दोह-वॊरी आसन छु.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
ks: कोलोक कॊरीव " बिक " यॊमी फायली हॊंज़ लूडींग कीनसल करनॊ बापत तॊ च़ॊरीव बयाख.

en: Set a date format for this QIF file
ks: यॊमी QIF फायलो बापत कॊरीव अख तॊरीख सीट

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
ks: यि QIF फायिल योस तोहयॊ वॊन लोड कोरवॊ छु बासान मनज़ थावन टरानज़ेकशन सिरिफ एकिस एकावनटस बापत, मगर फायिल छॊ नॊ मखसूस करान अख नाव तथ एकावनटस बापत.
    
    पिलीज़ एनटर कॊरिव अख नाव एकावनटॊ बापत. अगर फायिल एकॊसपोट करनॊ यियि बेयि एकावनटिनग परोगराम पयॊठ, तोहयॊ पज़ॊ ईसतेमाल करुन कुनुय एकावुनट नाव योस यथ परुगरामस मनज़ ईसतेमाल करनॊ आव.

en: Account name
ks: एकावुंट नाव

en: Set the default QIF account name
ks: मुमकोन डुपलोकिट च़ॊरीव

en: _Unload selected file
ks: च़ारनी आमोच़ फायोल कॊरीव अनलूड

en: _Load another file
ks: बयाख फायोल कॊरीव लूड

en: QIF files you have loaded
ks: QIF फायली यॊम तुहयो लूड कॊरवी.

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
ks: बियोस सफस पयॊठ, तुहॊंज़न QIF फायलन मंज़ एिकावुंट तॊ कॊंह तो सीटाक या मयूचवल फंड यॊम तुहॊंद छॊ योयन मिच करनॊ GNUCASH एिकावंटन सॊत. अगर अखGNUCASH एिकावुंट गुडय मूजूद आसो यथ कुनुय नाव आसो, या कुनुय नाव तॊ कमपिटोबोल आसो, सु एिकावुंट योयो ईसतिमाल करनो बतूर मिच, नतॊ करॊ GNUCASH अख नुव एिकावुंट पॊदी यथ कुनुय नाव आसो, तॊ करीस टायोप बतूर QIF एिकावुंट. अगर नॊ तुहयो पसंद छु सलाह दॊनी आमुत GNUCASH एिकावुंट, यॊ बदलावनी बापत कॊरीव डबल कोलोक.
    
    नूट कॊरीव GNUCASH बनावी वारयाह एिकावुंट यॊम नॊ मूजूद छॊ तूहॊंदीन बाकोय ज़ॊती फायनानीस परूगरामन पयॊठ, यथ मंज़ शॊमील छु अख अलग एिकावुंट परीथ सेटाकस बापत युस तुहुंद छु, अलग एिकावुंट बरूकरिज बापत, कॆमीशन बापत, खास " ईकवीटी " एिकावंटन बापत ( बाकीय थावनी आमच़ॊ ज़ीयो हॊंद सबएिकावुंट, डोफालटे ज़ॊरयी) यॊम ज़न माखज़ छॊ तुहॊंज़न ऊपनींग बिलनसन हॊंद,वगॊराह. यॊम तमाम एिकावुंट गछ़न ज़ॊहीर बीयीस सफस पयॊठ युथ तुहयो यॊम तबदिल कॊरहूख अगर तुहयो यॊछ़ोव, मगर तॊम कुनज़ॊन तरावनीय छॊ जान.

en: Accounts and stock holdings
ks: एिकावुंट तॊ सीटाक हूलडींग

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
ks: मिच कॊरीव QIF एिकावुंट GNUCASH एिकावंटन सॊत.

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
ks: GNUCASH छु ईसतिमाल करान अलग ईनकम तॊ खरेच एिकावुंट नॊ कॊ किटागरी तुहॊंद टरांज़ीकशन केलासीफय करनो बापत. तुहॊंज़ी QIF फायलो परॊथ कांह कीटागरी तबदिल करनी एिकोस GNUCASHएिकावंटस मंज़.
    
    बियोस सफस पयॊठ, योयो तुहयो अख मूको सलाह करनी आमतॊन मिचन पयॊठ वीछनी बापत QIF फायलन तॊ GNUCASHएिकावंटन दरमीयान. तुहयो मा कॊरीव शायद तबदिल मिच यॊम नॊ तुहयो पसंद कॊरीव डबुल कोलोक करनी ज़ॊरयी लायनी पयॊठ यथ मंज़ शॊमील छु किटागरी नाव. .
    
    अगर तुहयो तबदिल कॊरीव पनुन दीमाग पतो,तुहयो हयीकोव रीआरगानायोज़ कॊरीथ एिकावुंट सेटरकचर हीफाज़ते सान GNUCASH अस मंज़.

en: Income and Expense categories
ks: ईनकम तॊ खरोच कीटागरी

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
ks: मिच कॊरीव QIF किटागरी GNUCASH किटागरी सॊत.

en: Payees and memos
ks: पियीज़ तॊ मीमूज़

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
ks: GNUCASH एिकावंटन सॊत रलॊयीव पियीज़ /मीमूज़

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
ks: QIF ईमपूटर हयोकन नॊ वॊनकीनस हिंडल कॊरीथ मलटी करनसी QIF फायलो. तमाम एिकावुंट योम तुहयो ईमपूट करान छॊव गछ़न ज़रूर डीनामीनिट यॊन करनॊ कुनीय करनसी मंज़.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
ks: करनसी च़ॊरीव युस ईसतिमाल सपदो तमाम ईमपूटीड टरांज़ीकशनन बापतः

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
ks: कयाज़ॊ कि तोहयॊ छिव बनावन अख नॊव फायिल, तोहयॊ वॊछिव वॊन अख डायलाग बुक ऊपशन सेट करनॊ बापत. यि हेकि असर कॊरिथ ज़ॊ GnuCash कॊथ कॊन करॊ ईमपोट टरानज़ेकशन. अगर तोहयॊ यथ पेजस कुन वापस यियिव केनसल तॊ सिटाट ऊवर करनॊ बगॊर, बुक ऊपशन सेट करनॊ बापत डायलाग यियि नॊ हावनॊ दोयमि फिर येलि तोहयॊ फारवॊड गॊछ़िव. तोहयॊ हेकिव यि एसेस कॊरिथ सयेदि सयोद मेनयू पयॊठ फायिल->परापरटियव ज़ॊरयि.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
ks: च़ॊरिव अख QIF फायिल करनसी तॊ च़ॊरिव बोक ऊपशन

en: Tradable commodities
ks: तीजारती कामूडीटी

en: _Start Import
ks: _शरो कॊरिव ईमपोट

en: QIF Import
ks: QIF ईमपूट

en: Match existing transactions
ks: मूजूद टरांज़ीकशन कॊरीव मिच

en: Select possible duplicates
ks: मुमकोन डुपलोकिट च़ॊरीव

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
ks: किलिक कॊरिव "एपलाय" ईमपोट करनॊ बापत डाटा सिटेजिनग एरया पयॊठ तॊ पनॊन GnuCash एकावुनट अपडेट करनॊ बापत. एकावुनट तॊ केटागरी मेचिनग ईनफारमेशन योस तोहयॊ एनटर कॊरवॊ यियि मोहफूज़ करनॊ तॊ ईसतेमाल करनॊ डिफालटन बापत बेयि विज़ येलि तोहयॊ ईसतेमाल कॊरिव QIF ईमपोट सहूलयत.
    
    किलिक कॊरिव "बेक" पनुन एकावुनट तॊ केटागरी मेचिनग रिविव करनॊ बापत,करनसी तॊ हिफाज़ती सेटिनगनॊवेन एकावनटन बापत तबदील करनॊ खॊतरॊ, या सिटेजिनग एरयाहस मनज़ मज़ीद फायलॊ जमाह करनॊ बापत.
    
    किलिक कॊरिव "केनसल" रुकावनॊ बापत QIF ईमपोट अमल.

en: Update your GnuCash accounts
ks: पनॊन GNUCASHएिकावुंट कॊरीव अपडिट

en: Summary Text
ks: समरी मतन

en: Qif Import Summary
ks: Qif ईमपोट समरी

en: Stock Split Assistant
ks: सिटाक सुपलिट एसिसटेनट

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
ks: यि एसिसटेनट करॊ तोहयॊ मदद रिकाड करनस मनज़ अख सिटाक सुपलिटट या सिटाक मॊरजर.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
ks: एिकावुंट च़ॊरीव यॊमी बापत तुहयो रीकाड छॊव यछ़ान करुन अख सोटाक सुपलोट या मिरजर.

en: Stock Split Account
ks: सिटाक सुपलिट एकावुनट

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
ks: दॊखील कॊरोव तॊरिख तॊ तिदाद शीयरन हुंद यॊम तुहयॊ हिसील कॊरवो या हॊरवो सोटाक सुपलोट या मीरजर पयॊठ.सोटाक मीरजरन (मनफी सुपलोट) बापत कॊरीव ईसतिमाल अख मनफी विलोव शीयर तखसिम बापत. तुहयो हयीकोव टरांज़िकशनोच अख वज़ाहत तॊ दॊखील कॊरीथ,या डोफालट अख कबूल कॊरीथ.

en: _Date
ks: तॊरिख

en: Stock Split
ks: सोटाक सुपलोट

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
ks: अगर तुहयो यछ़ान छॊव रीकाड करुन अख सोटाक किमत यॊमी सुपलीट बापत, बुन कॊन कॊरीव यो दोखील. तुहयो हयीकीव होफाज़तो सान यॊ खॊली तॊ तरॊवीथ.

en: Stock Split Details
ks: सोटाक सुपलोट तफसिल

en: _Memo
ks: मीमू

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
ks: केश ईन लियू

en: <b>_Income Account</b>
ks: <b>आमदनी एिकावुंट</b>

en: <b>A_sset Account</b>
ks: <b>एिसीट एिकावुंट</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
ks: किश ईन लयू

en: Stock Split Finish
ks: सिटाक सुपलिट फिनॊश

en: Transaction Details
ks: टरानज़ेकशन तफसील

en: Cash
ks: किश

en: Brokerage Fees
ks: बरूकरिज फिस

en: Introduction placeholder
ks: तारुफ पॊलेसहोलडर

en: Title placeholder
ks: ऊनवान पॊलेसहोलडर

en: _Edit list of encodings
ks: एिनकूडींग हुंद लीसटे कॊरीव एिडीट

en: Default encoding
ks: डोफालट एिनकूडींग

en: Convert the file
ks: फायोल कॊरीव तबदिल

en: finish placeholder
ks: पॊलेसहोलडर कॊरिव खतम

en: Finish GnuCash Datafile Import
ks: GnuCash डाटा फायलो ईमपूट कॊरीव अंद

en: Edit the list of encodings
ks: एिनकूडींग हुंद लीसटे कॊरीव एिडीट

en: <b>S_ystem input encodings</b>
ks: <b>सीसटम ईनपुट एिनकूडींग</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
ks: <b>कसटम एिनकूडींग</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
ks: <b> च़ारनी आमच़ॊ एिनकूडींग </b>

en: Preferences
ks: तरजीहात

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
ks: आम

en: Enable extra _buttons
ks: अलाव बूटन कर चालू

en: _Open in new window
ks: नॊवी वींडू मंज़ कॊरीव ऊपीन

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
ks: अगर चक करनॊ यियि, परॊथ ईनवायिस यियि खोलनॊ पननॊ टाप लेवल विनडो मनज़. अगर कॊलयर आसॊ, ईनवायिस यियि ऊपॊन करनॊ मोजूद विनडो मनज़.

en: _Accumulate splits on post
ks: सुपलीट कॊरहूख पूसटस पयॊठ जमाह

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
ks: कयाह एिकीस ईनवायसी मंज़ मूजूद वारीयाह एिंटरी योम एिकसीय एिकावंटस टरानसफर करान छॊ पॊज़ ना जमाह करनॊ एिकसीय सुपलीटस मंज़ डीफालट ज़ॊरयी. यी सीटींग हयीकव तबदिल कॊरीथ पूसट डायलागस मंज़.

en: <b>Invoices</b>
ks: <b> ईनवायीस</b>

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
ks: कयाह बीलन हॊंज़ फीरीसतो करवाह डीसपेलि यीम डयू आसन सीटाट अपस पयॊठ.

en: _Tax included
ks: टीकोस छु शॊमील

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
ks: कयाह टीकोस छाह शॊमिल सपदान बील एिनटरीयन पॊठ डीफालट ज़ॊरयी. यो सीटींग छॊ तरान नॊवीन कसटमरन तॊ वींडरन.

en: <b>Bills</b>
ks: <b>बीली </b>

en: _Notify when due
ks: डयू वॊज़ कॊरीव नूटीफाय

en: Ta_x included
ks: टिकीस शिमील कॊरीथ

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
ks: कयाह टीकोस छाह शॊमिल सपदान ईनवायीस एिनटरीयन पॊठ डीफालट ज़ॊरयी. यो सीटींग छॊ तरान नॊवीन कसटमरन तॊ वींडरन.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
ks: योनी वॊलीस वकतस मंज़ कॊच़ दुह बीलन हॊंदो डयू गछ़नॊच आगॊही बापत.

en: Default
ks: डीफालट

en: Delete Account
ks: एिकावुंट कॊरीव डीलिट

en: <b>Sub-accounts</b>
ks: <b>सब-एिकावुंट</b>

en: _Move to
ks: कुन पॊकोव

en: Delete all _transactions
ks: तमाम टरांज़ीकशन कॊरीव डीलिट.

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
ks: यथ एिकावंटस मंज़ छॊ सबएिकावुंट. तुहयो कयाह यॊछ़ोव यीमन एिकावंटन सॊत करुन?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
ks: यो एिकावुंट( तॊ कांह तॊ सबएिकावुंट) योयो छुपावनॊ एिकावुंट टरी मंज़ तॊ रूज़ो नॊ रजसटरस मंज़ पापअप एिकावुंट लोसटस मंज़. यो ऊपशन रीसोट करनॊ बापत, छु तुहयो गूडी ज़रूरत" फोलटर बाय..."  डायलाग खूलनोच एिकावुंट टरि बापत तॊ कॊरीव जांच " खॊटीथ थावनो आमोत एिकावुंट हॊयीव " ऊपशनोच. यॊ करनॊ सॊत मॊली तुहयो ईजाज़त एिकावुंट च़ारनुक तॊ यॊ डायलाग रोऊपोन करनुक.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
ks: <b>सब-एिकावुंट टरांज़एिकशन</b>

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
ks: एिकोस या ज़यादो सबएिकावंटन मंज़ छॊ रिड आनली टरांज़एिकशन यॊम माह नॊ शायद डीलिट छॊख कॊरमोत.

en: _Default
ks: डोफालट

en: Account Type
ks: एिकावुंट कोसोम

en: Show _hidden accounts
ks: खॊटोथ थावनो आमोत एिकावुंट हॊयीव

en: Show _zero total accounts
ks: कुल ज़िरू वॊल एिकावुंट हॊयीव

en: Show accounts which have a zero total value.
ks: तिम एकावुनट हॊयिव यिमन कुल वेलिव ज़ीरो छु.

en: Use Commodity Value
ks: ईसतेमाल कॊरिव कामोडिटी वेलिव

en: _Help
ks: मदद

en: Identification
ks: शनाखत

en: _Account code
ks: एिकावुंट कौड

en: _Description
ks: वज़ाहत

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
ks: सारवॊय खूतो लुकुट होसो यॊमो कामूडीटी हुंद युस हवालस मंज़ थावनो योयो.

en: _Parent Account
ks: पिरींट एिकावुंट

en: Placeholde_r
ks: पेलिसहूलडर_r

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
ks: यि एकावुनट छु मोजूद सोलली बतोर अख पिलेसहोलडर हायरआरकी मनज़. टरानज़ेकशन मा यियन नॊ पोसटॊ करनॊ यथ एकावनटस कुन, सिरिफ येमि एकावनटॊ कॊन सबएकावनटन कुन.

en: H_idden
ks: खॊटीथ

en: Ta_x related
ks: टिकसस सॊत वाबसतो.

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
ks: एिडोट टीकोस रीपूट ऊपशन कॊरीव ईसतिमाल टोकसस सॊत वाबसतो फोलिग सोट करनी बापत तॊ यथ एिकावंटस अख टीकोस कौड अता करनॊ बापत.

en: <b>Balance Information</b>
ks: <b>बिलनस जानकॊरी</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
ks: <b>शरूहुक बिलनस टरानसफर</b>

en: _Balance
ks: बिलनोस

en: _Use equity 'Opening Balances' account
ks: ईसतिमाल कॊरीव ईकवोटो ऊपनींग बिलीनसो एिकावुंट

en: _Select transfer account
ks: टरानसफर एिकावुंट च़ॊरीव

en: Renumber sub-accounts
ks: सबएिकावुंट कॊरीव रीनमबर

en: _Renumber
ks: दुबार दॊयीव नमबर

en: _Show documentation
ks: डाकीमीनटिशन हॊयीव

en: _Reconciled
ks: मुसलहत करनो आमुत

en: _Cleared
ks: कीलयर करनी आमोत

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
ks: यॊली नॊ सेटिटस मखसूस आसो करनी आमुत एिकीस QIF फायलो मंज़, टरांज़ीकशन छॊ यॊवान मारोक करनॊ बतूर कीलयीरीड.

en: _Not cleared
ks: छु नॊ कीलयर.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
ks: यॊली नॊ सेटिटस मखसूस आसो करनी आमुत एिकीस QIF फायलो मंज़, टरांज़ीकशन छॊ यॊवान मारोक करनॊ बतूर कीलयीरीड. नॊ कॊंह.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
ks: डिफालटॊ टरानज़ेकशन सिटेटस ( ऊवररिडॊन सिटेटस ज़ॊरयि योस दॊनि आमुत छु QIF फायलॊ ज़ॊरयि)

en: Select Account
ks: एिकावुंट च़ॊरीव

en: _Select or add a GnuCash account:
ks: च़ॊरीव या जमाह कॊरीव अख GNUCASH एिकावुंटः

en: Import transactions from text file
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव ईमपूट मतन फायलो पयॊठ

en: 1. Choose the file to import
ks: 1. ईमपूट बापत च़ॊरीव फायोल

en: Import bill CSV data
ks: ईमपूट बोल CSV डाटा

en: Import invoice CSV data
ks: ईमपूट ईनवायीस CSV डाटा

en: 2. Select import type
ks: 2. ईमपूट टायोप च़ॊरीव

en: Semicolon separated
ks: सीमीकूलन अलग कॊरीथ

en: Comma separated
ks: कामा अलग कॊरीथ

en: Semicolon separated with quotes
ks: सीमीकूलन अलग कॊरीथ कूटव सॊत

en: Comma separated with quotes
ks: कामा अलग कॊरीथ कूटव सॊत

en: 3. Select import options
ks: 3.ईमपूट ऊपशन च़ॊरीव

en: 4. Preview
ks: 4. परीवीव

en: Open imported documents in tabs
ks: ईमपोटिड दसतावेज़ कॊरिव ऊपॊन टेबन मनज़

en: Don't open imported documents in tabs
ks: ईमपोटिड दसतावेज़ मॊ कॊरिव ऊपॊन टेबन मनज़

en: 5. Afterwards
ks: 5. अमॊ पतॊ

en: The percentage discount applied for early payment.
ks: शरह छूट छॊ गूडय पिमींटस बापत गछ़ान.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
ks: पूसट तॊरिख पतॊ दुहन हूंद तिदाद यीमन दूरान छूट लागू रूज़ी गूडय पिमींट बापत.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
ks: पूसट तॊरिख पतॊ दुहन हूंद तिदाद बील बरनी बापत.

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
ks: कटआफ डे बिलॊ लागू करनॊ बापत बेयिस रॊतस पयॊठ. कटआफ पतॊ, छॊ बिलॊ लागू करनॊ यिवान यॊनि वॊलिस रॊतस पयॊठ. मनफी वेलिव छॊ कावुनट गछ़ान बेकवॊडिस रॊतॊ कॊस अ‍नदॊ पयॊठ.

en: The discount percentage applied if paid early.
ks: यी छूट शरह एिस लागू अगर गुडय अदायगी कॊरिय.

en: The last day of the month for the early payment discount.
ks: रॊतुक पतॊम दुह गुडी अदायगी छूट बापत.

en: The day of the month bills are due
ks: रोत चन बीलन हुंद दुह छु मुकरर.

en: Table
ks: जदूल

en: Terms
ks: शरत

en: Delete the current Billing Term
ks: मूजूद बीलींग टीरीम कॊरीव डीलिट

en: Create a new Billing Term
ks: अख नॊव बीलींग टीरीम बनॊयीव

en: <b>Term Definition</b>
ks: <b>टॊरीम डीफनीशन</b>

en: De_scription
ks: वज़ाहत

en: _Type
ks: कोसीम

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
ks: बीलींग टीरमी हॊंज़ वज़ाहत, ईनवायसन पयॊठ परींट कॊरीथ.

en: Edit the current Billing Term
ks: मूजूद बीलींग टीरीम कॊरीव एिडीट

en: Close this window
ks: यॊ वींडू कॊरीव बंद

en: Cancel your changes
ks: पननॊ तबदिलयो कॊरीव कीनसल

en: Commit this Billing Term
ks: यॊ बीलींग टीरीम कॊरीव कुमीट

en: The internal name of the Billing Term.
ks: बीलींग टीरमी हूंद एिंदरीम नाव.

en: <b>New Billing Term</b>
ks: <b>नॊव बीलींग टॊरीम</b>

en: _Name
ks: नाव

en: Choose Owner Dialog
ks: मॊलीक सुंद डायलाग च़ॊरीव

en: Securities
ks: होफाज़त

en: Show National Currencies
ks: कूमी करनसो हॊयीव

en: Add a new commodity.
ks: अख नॊव कामूडोटो कॊरीव जमाह

en: Remove the current commodity.
ks: मूजूद कामूडोटो हटॊयीव.

en: Edit the current commodity.
ks: मोजूद कमाडिटी कॊरिव एडिट.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
ks: कामूडीटी हुंद पूरी नाव कॊरीव दॊखील. मीसालः सीसकू सीसटम ईनक.,या एिपोल कमपयूटर,ईनक.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
ks: एनटर कॊरिव टिकर सिमबल कमाडिटी बापत ( मसलनः CSCO or AAPL). अगर तोहयॊ रिटरीव करान छॊव कोट आनलायिन, यि फीलडॊ गछ़ॊ ज़रूर बराबर मेच करुन टिकर सिमबलस योस ईसतेमाल गछ़ान छु बज़ॊरये कोट सोरस ( यथ मनज़ केस शॊमिल छु).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
ks: अख यूनिक कूड कॊरीव दॊखील युस कामूडिटी परॊज़नावनी बापत ईसतिमाल गछ़ॊ. या तुहयो मा हयीकोव शायद हिफाज़ते सान यॊ फिलडे खॊली तरॊवीथ.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
ks: कामूडीटी हुंद सारवीय खुतो लुकुट फरिकशन कॊरीव दॊखील युस टरिड हयोक हून कॊरीथ. तॊम सीटाक यॊम सेरीफ टरिड हयोकहूख कॊरीथ हूल नमबरन मंज़, दॊखील कॊरीव 1.

en: <b>Quote Source Information</b>
ks: <b>माखज़ जानकॊरी कॊरीव कूट</b>

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
ks: अख डिसपिले सिमबुल कॊरिव एनटर. यि हेकव मोहफूज़ पॊठ बुलेनक तरॊविथ, यथ केसस मनज़ टिकर सिमबुल या करनसी ISO कोड ईसतेमाल करनॊ यियि.

en: _Display symbol
ks: _डिसपिले सेमबुल

en: Time_zone
ks: टायोम ज़ून

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
ks: यिम छॊ कोट सोरस यिम ताज़य जमाह करनॊ आय F::Q अस. GnuCashस छॊ नॊ पताह ज़ॊ यिम सोरस छाह रिटरीव करान जानकॊरी अकि सिनगल सायटि या वारयाहव सायटव पयॊठ ईनटरनेटस पयॊठ.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
ks: यिम छॊ F::Q कोट सोरस यिम रिटरीव करान छॊ ईनफारमेशन वारयाहव सायटव पयॊठ ईनटरनेटस पयॊठ. अगर सायटव मनज़ अख गॊर दसतियाब छॊ, F::Q करॊ कोशिश रिटरीव करनॊच ईनफारमेशन बेयि सायटॊ पयॊठ.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
ks: यिम छॊ F::Q कोट सोरस यिम रिटरीव करान छॊ ईनफारमेशन अकि सिनगल सायटॊ पयॊठ ईनटरनेटस पयॊठ. अगर सो सायिट छॊ गॊर दसतियाब, तोहयॊ हेकिव नॊ कोट रिटरीव कॊरिथ.

en: _Get Online Quotes
ks: आनलायोन कूट कॊरीव हॊसील

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
ks: आगॊहीःफायनानोसः: कूट छु नॊ सही पॊठ ईनसटाल आमुत करनॊ.

en: Select user information here…
ks: यॊतनस च़ॊरीव यूज़र जानकॊरी…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ks: कसटमर ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यिवान छु, अख सही नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: Email
ks: ईमिल

en: Billing Address
ks: बीलींग पता:

en: Discount
ks: छूट

en: Tax Table
ks: टिकोस जदूल

en: Override the global Tax Table?
ks: गलूबल मतन जदूलस कॊरीव ऊवररायीड?

en: Billing Information
ks: बीलींग जानकॊरी

en: Shipping Information
ks: शीपींग जानकॊरी

en: Shipping Address
ks: शीपींग पताह

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
ks: ईमपोट कॊरिव कसटमर या वेनडर मतन फायलॊ पयॊठ

en: For importing customer lists.
ks: कसटमर लिसटॊ ईमपोट करनॊ बापत

en: For importing vendor lists.
ks: वेनडर लिसटॊ ईमपोट करनॊ बापत

en: <b>2. Select Import Type</b>
ks: <b>2. च़ॊरिव ईमपोट टायिप</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
ks: नॊबर नॊरिव मोहफूज़ करनॊ आमुत रिपोट कनफिगरेशन डायलाग

en: Question
ks: सवाल

en: (none)
ks: (कांह नॊ)

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ks: एमपलाय ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यियि, अख जान नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: Payment Address
ks: पिमींट पता

en: Interface
ks: ईनटरफिस

en: Access Control List
ks: कनटरूल लायीन कॊरीव एिसीस

en: Access Control
ks: कनटरूल कॊरीव एिसीस

en: <b>File</b>
ks: <b>फायोल</b>

en: Host
ks: हूसट

en: Database
ks: डाटा बिस

en: Password
ks: पासवॊड

en: <b>Database Connection</b>
ks: <b>डाटा बिस कनीकशन</b>

en: Annual
ks: वॊरी पॊठ

en: Semi-annual
ks: सेमी-एनवल

en: Tri-annual
ks: टराय-एनवल

en: Quarterly
ks: कवाटरली

en: Bi-monthly
ks: बाय-मनथली

en: Monthly
ks: रॊत पतो रॊत

en: Semi-monthly
ks: नॊसीफ रॊत वार

en: Bi-weekly
ks: बाय-वीकली

en: Weekly
ks: हफतो वार

en: Daily (360)
ks: परॊथ दोह (360)

en: Daily (365)
ks: परॊथ दोह (365)

en: Loan Repayment Calculator
ks: लून रोपिमींट कलकूलिटर

en: <b>Calculations</b>
ks: <b>कलकुलिशनो</b>

en: Payment periods
ks: पिमींट पिरड

en: Interest rate
ks: ईनटरसट रिट

en: Present value
ks: मूजूद विलोव

en: Periodic payment
ks: पिरयाडोक पिमींट

en: Future value
ks: योनो वूल वीलोव

en: Clear the entry.
ks: एनटरी कॊरिव किलयर.

en: Calculate
ks: शुमार कॊरीव

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
ks: दुबार कॊरीव शुमार (कुनुय) बुलिंक एिंटरी हयॊरमीन फिलडन मंज़.

en: <b>Payment Options</b>
ks: <b>पिमींट ऊपशन</b>

en: Discrete
ks: डीसकरिट

en: Continuous
ks: मुसलसिल

en: Beginning
ks: शरूआत

en: Online
ks: आनलायोन

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
ks: मोहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव या बनियीव अख सही GNUCASH एिकावुंट बापत :

en: Online account ID here…
ks: आनलायोन एिकावूंट ID यॊतनस …

en: Choose a format
ks: अख फारमिट च़ॊरीव

en: Select matching existing transaction
ks: च़ॊरीव रलवुन मूजूद टरांज़ीकशन

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
ks: यथ टरांज़ीकशनस छॊ शायद ज़रूरत तुहॊंज़ मुदाखलत नतॊ योयो यॊ बतूर गॊर मसॊवी ईमपूट करनो.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
ks: यॊ टरांज़ीकशन योयो बतूर मसॊवी ईमपूट करनो (तुहयो मा यॊछ़ोव शायद वॊनी तॊ डबुल चक करुन मिच या मॆंज़ील एिकावुंट)

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
ks: यथ टरांज़ीकशनस छॊ ज़रूरत तुहॊंज़ मुदाखलत नतॊ योयो नतो योयो नॊ यो ईमपूट करनो.

en: Transaction List Help
ks: टरांज़ीकशन लीसटे मदद

en: Colors
ks: रंग

en: <b>Actions</b>
ks: <b>कामो</b>

en: Select "A" to add the transaction as new.
ks: च़ॊरीव "A" टरांज़ीकशन जमाह करनॊ बापत बतूक अख नुव.

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
ks: च़ॊरीव टरांज़ीकशन नॊ सेकेप करुन( यॊ योयो नॊ कुनी तॊ तरिक ईमपूट करनॊ).

en: Red
ks: रीड

en: Yellow
ks: यलू

en: Green
ks: गरिन

en: _Notes
ks: नौट

en: Generic import transaction matcher
ks: जनरीक ईमपूट टरांज़ीकशन मिचर

en: Posted Account
ks: पूसट करनी आमूत खाती

en: Invoice Information
ks: ईनवायीस जानकॊरी

en: (owner)
ks: (मॊलीक)

en: Default Chargeback Project
ks: डीफालट चारीज बिक परूजकट

en: Extra Payments
ks: अलाव पिमींट

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
ks: ईनवायिस ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यियि, अख जान नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
ks: यी ईनवायीस अनपूसट करनी सॊत गॊछ़ी डीलिट पूसट करनी आमुत टरानस एिकशन.
    तुहयो छोव पॊज़ पॊठ यी अनपूसट यछ़ान करुन?

en: Yes, reset the Tax Tables
ks: आ, टीकोस जदूल कॊरीव रीसीट

en: No, keep them as they are
ks: नॊ, थाव तॊथय पॊठ यॊथ पॊठ यीम छॊ

en: Reset Tax Tables to present Values?
ks: टीकोस जदूल करहूखाह रीसीट विलीव पीश करनी बापत?

en: Job Dialog
ks: जाब डायलाग

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ks: जाब ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यियि, अख जान नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: Job Information
ks: जाब जानकॊरी

en: Owner Information
ks: मॊलीक जानकॊरी

en: Job Active
ks: जाब चलान

en: Lot Viewer
ks: लाट वोवर

en: _New Lot
ks: नॊव लाट

en: Scrub _Account
ks: सोकरब एिकावुंट

en: _Scrub
ks: सोकरब

en: Scrub the highlighted lot
ks: हायलायोट करनॊ आमुत लाट कॊरीव सोकरब

en: Delete the highlighted lot
ks: हायलायोट करनॊ आमुत लाट कॊरीव डीलिट

en: Enter a name for the highlighted lot.
ks: हायलायोट करनॊ आमतो लाट बापत कॊरीव अख नाव दॊखील.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
ks: कॊंह तॊ नौट कॊरीव दॊखील योम तुहयो यथ लाटस मुतलक बनावॊन छॊव यछ़ान.

en: <b>_Title</b>
ks: <b>ऊनवान</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
ks: <b>यथ एुकावंटस मंज़ लाटो</b>

en: Show only open lots
ks: सॊरिफ हॊयिव ऊपॊन लाट

en: <b>Splits _free</b>
ks: <b>सुपलिटॊज़ _फरी</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
ks: <b>सुपलिटॊज़ _ईन लाट</b>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
ks: <span weight="bold" size="larger">खुश आमदिद डायलाग हाववाह बॊयी?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
ks: अगर तुहयो परीस कॊरीव <i>आ </i> बुटन, <i>जि एिन यू किशस मंज़ खुश आमदिद </i> डायलाग योयी डोसपेली करनी बीयो वकते यीलो तुहयो जि एिन यू किश शरू कॊरीव.अगर तुहयो <i> ना </i>बुटन परोस कॊरीव,यॊ योयी नॊ दुबार डोसपेली करनी.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
ks: <span size="larger" weight="bold">जि एिन यू किशस मंज़ खुश आमदिद!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
ks: कॊंह परीडोफायनीड कामी छॊ दसतीयाब यॊमन ज़यादो तर नॊव यूज़र तरजिह दीवान छॊ जि एिन यू किश शरू करनॊ वोज़. बुनॊ तुलीव योमव कामोव मंज़ अख तॊ कोलोक कॊरीव <i>OK</i> बुटन या परिस कॊरीव <i>कीनसल</i> बुटन अगर नॊ तुहयो तोमव मंज़ कांह यछ़ान छॊव करुन.

en: C_reate a new set of accounts
ks: अख नूव सीट बनॊयोव एिकावंटन हुंद

en: _Import my QIF files
ks: मयॊनी QIF फायलो कॊरीव ईमपूट

en: _Open the new user tutorial
ks: नौव यूज़र टयूटूरयल खूलोव

en: Object references
ks: ऊबजकट हवालो

en: Explanation
ks: वज़ाहत

en: Order Entry
ks: आडर एिनटरी

en: Order Information
ks: आडर जानकॊरी

en: Reference
ks: हवालो

en: Order Entries
ks: आडर एिनटरीयो

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ks: आडर ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यियि, अख जान नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: The company associated with this payment.
ks: यथ पिमींटस सॊत वाबसतो कमपनी.

en: Post To
ks: कुन कॊरीव पूसट

en: Documents
ks: दसतावेज़

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
ks: यॊमी ईनवायसी बापत रकम.
    
    अगर तुहयो अख ईनवायीस च़ॊरमीच़ आसी , GnuCash करॊ तजविज़ रकम युस वॊनी तॊ डयू छु अमी बापत.तुहयो हयीकीव यो रकम तबदिल कॊरीथ अख पारशल पिमींट बनावनो बापत या ऊवरपिमींट बनावनो बापत.
    
    एीकीस ऊवरपिमींट कोस किसस मंज़ या अगर नॊ कॊंहिन ईनवायीस च़ॊरमीच़ आसी, GnuCash करॊ पॊन पानय अता बाकीय रकम गुडनीच अनपिड ईनवायसी बापत योमी कमपनी बापत.

en: Refund
ks: रिफनड कॊरिव

en: Print Check
ks: परींट चक

en: Transfer Account
ks: टरानसफर खातो

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
ks: योरप

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
ks: लोकेल

en: <b>Separator Character</b>
ks: <b>सीपीरिटर करीकटर</b>

en: GnuCash Preferences
ks: GNUCASH तरजिहात

en: <b>Summarybar Content</b>
ks: <b>समरी बार कनटींट</b>

en: Include _grand total
ks: गरांड टूटल कॊरीव शॊमील

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
ks: तमाम एिकावंटन हुंद अख गरांड टूटल हॊयीव यॊम तबदिल छॊ आमोत करनॊ डोफालट रीपूट करनसी मंज़.

en: Include _non-currency totals
ks: नान करनसी टूटल कॊरीव शॊमील

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
ks: अगर चक करनॊ यियि, नान-करनसी कामोडिटी यियन हावनॊ समरी बारस मनज़. अगर किलयर आसि, सिरिफ यियन करनसी हावनॊ.

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
ks: ईसतिमाल कॊरीव मखसूस करनॊ आमोत रीलिटोव शरू तॊरिख नफाह/ नुकसान शुमारन बापत.

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
ks: ईसतिमाल कॊरीव मखसूस करनॊ आमुत सरू तॊरिख नफाह/ नुकसान शुमारन बापत.

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ks: ईसतेमाल कॊरिव मखसूस करनॊ आमुत वाबसतॊ खतम डेट नफाह/नोकसान शुमारन बापत. बेयि कॊरिव ईसतेमाल यि डाटा नेट एसेट शुमार बापत.

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ks: ईसतेमाल कॊरिव मखसूस करनॊ आमुत खतम डेट नफाह/नोकसान शुमारन बापत. बेयि कॊरिव ईसतेमाल यि डाटा नेट एसेट शुमार बापत.

en: Accounting Period
ks: एिकावंटींग पिरड

en: Use _formal accounting labels
ks: फारमल एिकावटींग लिबलो कॊरीव ईसतिमाल

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
ks: ईसतेमाल कॊरिव सिरिफ 'डेबिट' तॊ 'करेडिट' ईनफारमल सिनानमव बजाय.

en: <b>Labels</b>
ks: <b>लिबोल</b>

en: _None
ks: कांह नॊ

en: C_redit accounts
ks: करीडीट एिकावुंट

en: _Income & expense
ks: ईनकम तॊ खरच

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
ks: <b>ऊलटो मसॊवी करनॊ आमोत एिकावुंट</b>

en: <b>Default Currency</b>
ks: <b>डोफालट करनसी</b>

en: US Dollars (USD)
ks: US डालर(USD)

en: Character
ks: करीकटर

en: Show the Account Color as background
ks: एकावुनट रनग हॊयिव बतोर बेकगरावुनड

en: Show the Account Color as Account Name Background.
ks: एकावुनट रनग हॊयिव बतोर एकावुनट नाव बेकगरावुनड.

en: Show the Account Color on tabs
ks: एकावुनट रनग हॊयिव टेबन पयॊठ

en: Show the Account Color as tab background.
ks: एकावुनट रनग हॊयिव बतोर टेब बेकगरावुनड.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
ks: करेकटर युस ईसतेमाल करनॊ यियि अकि एकावुनट नाव कॊन कमपोनेनटन दरमियान. अख लीगल वेलिव छु कानह तॊ सिनगल करेकटर लेटरन तॊ नमबरन बगॊर, या यिमव मनज़ कानह तॊ सिटरिनगः "कोलन" "सिलेश", "बेकसिलेश", "डेश" तॊ "पीरड".

en: Loc_ale
ks: लूकिल

en: <b>Time Format</b>
ks: <b>वखत फारमिट</b>

en: U_se 24-hour clock
ks: 24 गनटो कुलाक कॊरीव ईसतिमाल

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
ks: अख 24 गनटो टायोम फारमिट कॊरीव ईसतिमाल( 12 गनटो बजाय)

en: <b>Date Completion</b>
ks: <b>तॊरिख मुकमल गछ़ान</b>

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
ks: तॊरिख यॊन मुकमल करनॊ युथ ज़न तॊम यीन मूजूद कलॊनडर वॊरयस मंज़.

en: Enter number of months.
ks: रॊतन हुंद तिदाद कॊरीव दॊखील

en: Use the date format specified by the system locale.
ks: ईसतिमाल कॊरीव तॊरिख फारमिट युस मखसूस छॊ कुरमुत सीसटम लूकिलस पयॊठ.

en: <b>Numbers</b>
ks: <b>नमबर</b>

en: Display ne_gative amounts in red
ks: मनफी रकम हॊयीव वुज़लीस मंज़

en: Display negative amounts in red.
ks: मनफी रकम कॊरिव डिसपिले वोज़लिस मनज़.

en: _Automatic decimal point
ks: आटूमिटोक डीसीमोल पूयींट

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
ks: पॊन पानय कॊरीव दॊखील अख डोसोमील पूयींट विलयूहन मंज़ यॊम दॊखील छॊ यीवान करनॊ अको वरिय.

en: How many automatic decimal places will be filled in.
ks: कॊच़ आटूमिटोक डोसीमील जायी योयन बरनॊ.

en: Perform account list _setup on new file
ks: एिकावुंट लीसटे सीटअप कॊरीव पीरफारम नॊवी फायले पयॊठ.

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
ks: परेज़ेनट कॊरिव नोव एकावुनट लिसटॊ डायलाग येलि तोहयॊ फायिल च़ॊरिव-> नॊव फायिल.

en: Display "_tip of the day" dialog
ks: हॊयीव "_ दुहुक टोप " डायलाग.

en: Display hints for using GnuCash at startup.
ks: डिसपिले कॊरिव हिनटॊ ईसतेमाल करनॊ बापत GnuCash सिटाटअपस पयॊठ.

en: How many days to keep old log/backup files.
ks: कॊच़न दुहन छॊ थावनो परानो लाग/ बिकअप फायलो.

en: days
ks: दुह

en: Com_press files
ks: फायलो कॊरीव कमपरीस

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
ks: डाटा फायोल कॊराव कमपरीस gzip सॊत यॊली यी डोसकी पयॊठ मोहफूज़ करन एिसीव.

en: <b>Files</b>
ks: <b>फायलो</b>

en: <b>Search Dialog</b>
ks: <b>तलाश डायलाग</b>

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
ks: डोफालट कॊरीव ‘नॊव तलाश’ अगर यॊमी खूत तॊ कम आयटम वापस यॊन करनॊ.

en: Show splash scree_n
ks: सुपलिश सीकरिन हॊयीव

en: Show splash screen at startup.
ks: सुपलिश सीकरिन हॊयीव सेटाटअपस पयॊठ.

en: minutes
ks: मीनट

en: Show auto-save confirmation _question
ks: हॊयीव आटू सिव कनफरमिशन सवाल

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ks: अगर चलान आसो, GNUCASH हावो अख कनफरमिशन सवाल परॊथ वॊज़ी यॊली आटू सिव फीचर शरू करनी योवान छु. नतॊ छॊ नॊ कांह ईज़ॊफ वज़ाहत हावनॊ योवान.

en: Forever
ks: हमिश खॊतरो

en: seconds
ks: सेकनड

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
ks: लायक बनॊयीव सीकोप टरांज़ीकशन एिकशन

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
ks: अपडिट मिच एिकशन बनॊयीव लायक

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ks: केनच़न जायन छॊ कमरशलl ATMs (यिम नॊ फायनानशल ईनसचूशनन हॊनद आसन छॊ) ईनसटाल कॊरिथ तिछ़न जायन मसलन कनवीनयनॊस सिटोरन मनज़. यिम ATMs छॊ जमाह करान पनुन फीस सयॊदि सयोद रकमस नकॊ अथ हावन अलग पॊठ बतोर अख अलग टरानज़ेकशन या तोहॊनदिस रॊत वाद बेनकिनग फीसस मनज़. मसलन, तोहयॊ कॊडवॊ $100, तॊ तोहयॊ यियि चारॊज करनॊ $101,50 पयॊठॊ ईनटरएक फीस. अगर ज़न तोहयॊ मेनवली एनटर कोर सो $100,रकम गछ़न नॊ मेच. तोहयॊ पज़ॊ यि सेट करुन यि तॊ युथ कानह मेकसिमम फीस आसि तोहॊनदिस एरयाहस मनज़ (पननॊ लोकल करनसी हॊनदेन युनिटन मनज़), युथ ज़न टरानज़ेकशन परॊज़नावनॊ यियि बतोर अख मेच.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
ks: अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीट खूतो असोल मिच सोकूर गरिन जूनस मंज़ छु (अलाव या बराबर आटू कीलयर थरशहूलडस) योयो कीलयर करनॊ डोफालट ज़ॊरयी.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
ks: अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीट खूतो असोल मिच सोकूर रीड जूनस मंज़ छु (अलाव डोोसपोली थरशहूलड खूतो मगर कम या बराबर आटू-ADD थरशहूलडस) योयो जमाह करनॊ डोफालट ज़ॊरयी.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
ks: कम खूती कम सेकूर युस एिकीस दमदार मिचस ज़रूर आसुन गछ़ॊ मिच लीसटस मंज़ डोसपेली गछ़नी बापत.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
ks: कमरशल ATM _पिस थरशहूलड

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
ks: आटू कोलयर थरशहूलड

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
ks: आटू एिड थरशहूलड

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
ks: रलॊयीव डोसपेली थरशहूलड

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
ks: बिसयन मिचींग कॊरीव ईसतिमाल

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
ks: बिसयन एिलगारथोम कॊरीव ईसतिमाल नॊव टरांज़ीकशन मूजूद टरांज़ीकशननसॊत रलावनी बापत.

en: <b>Checks</b>
ks: <b>चको</b>

en: The default check printing font.
ks: डिफालटॊ चक परिनटिनग फानट

en: Print _date format
ks: परींट तॊरिख फारमिट

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
ks: असली तॊरिख बुन कुन, कॊरीव परींट फारमिट तॊरिखुक 8 पुयींट टायपस मंज़.

en: Print _blocking chars
ks: परींट कॊरीव बुलाकींग चार

en: Print '***' before and after each text field on the check.
ks: परींट कॊरीव'***' बरुंह तॊ पतो परॊथ मतन फिलडस चको पयॊठ.

en: Printing
ks: परींट करान

en: '_Enter' moves to blank transaction
ks: '_ एिनटर ' छु पकान खॊली टरांज़ीकशनस कुन.

en: _Auto-raise lists
ks: आटू रिज़ लीसटे

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
ks: पॊन पानय बडियोव एिकावंटन या कामीन हुंद लीसटे ईनपुटस दूरान.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
ks: टिब आडरस मंज़ छु शिमोल टरानसफर याद करनॊ आमतॊन टरांज़ीकशनन पयॊठ.

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
ks: टरानसफर फिलडस कुन पॊकीव यॊली याद करनॊ आमुत टरांज़ीकशन आटू फोल गछ़ॊ.

en: <b>Reconciling</b>
ks: <b>मसलहत करान</b>

en: Check cleared _transactions
ks: कीलयर करनॊ आमोत टरांज़ीकशन कॊरीव जांच

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
ks: कीलयर करनॊ आमोत टरांज़ीकशन कॊरीव परी-चक यॊली अख मसलहत करनी आमुत डायलाग बनावन एिसीव.

en: Automatic credit card _payment
ks: आटुमिटोक करीडीट काड पिमींट

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
ks: अख करीडीट काड सेटिटमींट रीकनसायोल करनॊ पतो, दॊयीव यूज़रस ज़ॊर अख करीडीट काड पिमींट दॊखील करनॊ बापत.

en: Always reconcile to t_oday
ks: परॊथ वॊज़ कॊरीव मसलहत अज़ कुन

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ks: परॊथ वॊज़ खूलीव रीकनसायोल डायलाग एिज़युक तॊरिख ईसतिमाल कॊरीथ सोटिटमींट तॊरिखन बापत, परानॊन मसलहतन हुंद खयाल थावनॊ बगॊर.

en: <b>Graphics</b>
ks: <b>गराफीक</b>

en: Double _mode colors alternate with transactions
ks: डबल मूड रंग छॊ तबदिल गछ़ान टरांज़ीकशनन सॊत.

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
ks: परिमरी तॊ सीकंडरी रंग बदलॊयीव टरांज़ीकशन ज़ॊरयी रू तबदिल करनॊ ज़ॊरयी करनॊ बजाय.

en: Draw hori_zontal lines between rows
ks: रूहन मंज़ कॊरीव डरा सयुद लायनी

en: Show horizontal borders on the cells.
ks: सयुद बाडर हॊयीव सीलन पयॊठ

en: Draw _vertical lines between columns
ks: कालमन मंज़ कॊरीव डरा खडाह लायनी

en: Show vertical borders on the cells.
ks: खडाह बाडर हॊयीव सीलन पयॊठ

en: <b>Default Style</b>
ks: <b>डोफालट सेटायील</b>

en: <b>Other Defaults</b>
ks: <b>बाकोय डोफालट</b>

en: _Basic ledger
ks: बिसोक लिजर

en: _Auto-split ledger
ks: आटु सुपलीट लिजर

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
ks: टरांज़ोकशन जरनल

en: Number of _transactions
ks: टरांज़ीकशनन हुंद तिदाद

en: Register opens in a new _window
ks: रजसटर खूलो एिकोस नॊवी वीनडू मंज़

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
ks: अगर चक करनॊ यियि, परॊथ रजसटर यियि ऊपॊन करनॊ पननॊ टाप लेवल वेनडो मनज़. अगर किलयर आसि, रजसटर यियि मोजूद विनडो मनज़ ऊपॊन करनॊ.

en: _Only display leaf account names
ks: सेरीफ कॊरीव डोसपेली लिफ एिकावुंट नाव

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
ks: अगर जांच योयो करनॊ,सेरीफ यीन लिफ एिकावंटन हॊंद नाव हावनो रजसटरस मंज़ तॊ एिकावुंट सीलीकशन पापअपस मंज़. डोफालट तरिक छु पूरी नाव हावुन यथ मंज़ शॊमील छॊ एिकावुंट टरी हॊंज़ पाथ. यॊ ऊपशन जांच करनुक मतलब छु कॊ तुहयो छॊव ईसतिमाल करान यूनिक लिफ नाव.

en: Register Defaults
ks: नीसबत

en: <b>Default Report Currency</b>
ks: <b>डोफालट रीपूट करनसी</b>

en: <b>Location</b>
ks: <b>जाय</b>

en: Report opens in a new _window
ks: रीपूट खूलो एिकोस नॊवी वीनडू मंज़

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
ks: अगर चक करनॊ यियि, परॊथ रिपोट यियि ऊपॊन करनॊ पननॊ टाप लेवल वेनडो मनज़. अगर किलयर आसि, रिपोट यियि मोजूद विनडो मनज़ ऊपॊन करनॊ.

en: Reports
ks: रीपूट

en: <b>Window Geometry</b>
ks: <b>वीनडू जयूमिटरी</b>

en: _Save window size and position
ks: वीनडू सायोज़ तॊ जाय कॊरीव मोहफूज़

en: Save window size and location when it is closed.
ks: मोहफूज़ कॊरिव विनडो सायिज़ तॊ जाय येलि यि बनद करनॊ यिवान छॊ.

en: Bring the most _recent tab to the front
ks: बरुंह कुन एिनहून ताज़ो तरिन टिब

en: <b>Tab Position</b>
ks: <b>टिब जाय</b>

en: To_p
ks: टाप

en: B_ottom
ks: च़ुक

en: _Left
ks: खुफुर

en: _Right
ks: दुछुन

en: <b>Summary Bar Position</b>
ks: <b>समरी बार जाय</b>

en: Bottom
ks: च़ुक

en: <b>Tabs</b>
ks: <b>टेब</b>

en: Show close button on _notebook tabs
ks: कुलूज़ बुटन हॊयीव नूट बुक टिबन पयॊठ

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
ks: हॊयिव अख बनद बोटन परॊथ नोट बुक टेबस पयॊठ. यिम छॊ बराबर कॊम करान 'बनद' मेनयू आयटमॊक पॊठ.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ks: अगर ज़न टेबस मनज़ मतन ज़ॊठ आसि येमि वेलिव खोतॊ (यि टेसटॊ छु एपराकज़िमेट) तेलि आसि टेब लेबलॊ मिडल कट तॊ यियि बदलावनॊ अकि ईलिपसिज़ सॊत.

en: characters
ks: करॊकटर

en: Windows
ks: वीनडू

en: Bid
ks: बिड

en: Ask
ks: परॊछ़िव

en: Last
ks: पॊतयिम

en: Net Asset Value
ks: नेट एसेट वेलिव

en: Price Editor
ks: परायोस एिडटर

en: _Price
ks: किमत

en: Before _Date
ks: तॊरिख

en: Price Database
ks: परायीस डाटा बिस

en: Add a new price.
ks: अख नूव किमत कॊरीव जमाह.

en: Remove the current price.
ks: मोजूद कॊमत हटॊयिव.

en: Edit the current price.
ks: मूजूद परायीस कॊरीव एिडीट

en: Remove _Old
ks: परून हटियोव

en: Remove prices older than a user-entered date.
ks: हटॊयिव कॊमत यिम परॊन छॊ यूज़र-एनटॊरॊड डेट खोतॊ.

en: Get new online quotes for stock accounts.
ks: सोटाक एिकावंटन बापत कॊरीव हॊसील नॊव आनलायोन कूट.

en: Save Custom Check Format
ks: कसटम चक फारमिट बचॊयीव

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
ks: एनटर कॊरिव अख ऊनवान यथ कसटम फारमेटस बापत. यि ऊनवान गछॊ़ ज़ॊहिर परिनट चक डायलाग कॊस "चक फारमेट" सिलेकटरस मनज़. अकि मोजूद कसटम फारमेटुक ऊनवान ईसतेमाल करनॊ सॊत गछ़ॊ सो फारमेट ऊवररायिट.

en: Inches
ks: ईनचॊ

en: Centimeters
ks: सेनटिमीटर

en: Millimeters
ks: मिलीमीटर

en: Points
ks: पोयिनट

en: Middle
ks: मॊनज़िम

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
ks: कुयिकॊन कॊरिव/कुयिकबुक (tm) US-लेटर

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
ks: डिलकॊस(tm)ज़ॊती चक US-लेटर

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
ks: कुयिकॊन(tm) वेलेट चक w/सायड सिटब

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
ks: चकॆ पयॊठ पताह परींट करनॊ बापत गछ़ॊ चक फारमिटस ज़रूरी अख
    एिडरस आयटम आसुन युस आडरस
    मंज़ वाज़ोह कॊरीथ आसो.

en: _Address
ks: पताह

en: Amount (_words)
ks: रकम(अलफाज़)

en: Amount (_numbers)
ks: रकम(नमबर)

en: _Rotation
ks: रूटिशन

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
ks: शरूआती पुयोंट छु हयोरिम खुफरो तरफुक कुंज सफुक.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
ks: शरूआती पुयोंट छु बनयोम खुफरो तरफुक कुंज सफुक.

en: Degrees
ks: डोगरीयो

en: Splits Memo
ks: मोमू कॊरीव सुपलोट

en: Splits Amount
ks: रकम कॊरीव सुपलोट

en: Splits Account
ks: एिकावुंट कॊरीव सुपलोट

en: Custom format
ks: कसटम फारमिट

en: Working…
ks: कॊम करान…

en: <b>A_vailable reports</b>
ks: <b>दसतीयाब रीपूट</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
ks: <b>च़ारनी आमोत रीपूट</b>

en: A_dd >>
ks: जमाह कॊरीव>>

en: << _Remove
ks: << _हटॊयीव

en: Move _up
ks: हयुर पॊकीव

en: Move dow_n
ks: बुन पॊकीव

en: Si_ze…
ks: सायीज़…

en: HTML Style Sheets
ks: HTML सेटायील शिट

en: <b>Available style sheets</b>
ks: <b>दसतीयाब सेटायील शिट</b>

en: <b>Style sheet options</b>
ks: <b>सेटायील शिट ऊपशन</b>

en: Report Size
ks: रीपूट सायोज़

en: Enter report row/column span
ks: दॊखील कॊरीव रीपूट रू/ कालम सुपिन

en: Select HTML Style Sheet
ks: च़ॊरीव HTML सेटायील शिट

en: New Style Sheet
ks: नुव सेटायील शिट

en: <b>New style sheet info</b>
ks: <b>नॊव सेटायील शिट ईनफू</b>

en: Reset Warnings
ks: आगॊही कॊरीव रीसीट

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
ks: तोहयॊ छु दरखासत कोरमुत ज़ॊ यि आगॊही गछ़ॊ नॊ पेश करनॊ यिन. यिमव डायलागव मनज़ कानह तॊ रिएनेबिल करनॊ बापत, च़ॊरिव चक बुकॊस युस डायलागस पतॊ छु, पतॊ कॊरिव किलिक Ok.

en: _Unselect All
ks: तमाम कॊरीव अनसोलीकटो

en: No warnings to reset.
ks: कांह आगॊही छॊ नॊ रीसीट करनॊ बापत.

en: Permanent Warnings
ks: पकॊ आगॊही

en: Temporary Warnings
ks: सरसरी आगॊही

en:  Search
ks: तलाश

en: Search for items where
ks: आयटमन बापत कतो कॊरीव तलाश

en: <b>Match all entries</b>
ks: <b>तमाम एिंटरी कॊरीव मिच</b>

en: Search Criteria
ks: तलाश करायटिरया

en: New search
ks: नॊव तलाश

en: Refine current search
ks: मूजूद तलाशस कॊरीव रोफायीन

en: Add results to current search
ks: मूजूद तलाशस कॊरीव जमाह नॆतिज

en: Delete results from current search
ks: मूजूद तलाशस मंज़ कॊरीव डोलिट नतिज

en: Search only active data
ks: सोरीफ कॊरीव चालू डाटा तलाश

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
ks: च़ॊरिव कॊ तोहयॊ छाह च़ारुन तमाम पनुन डाटा या सिरिफ योस मारॊक करनॊ यिवान छु "एकटिव".

en: Type of search
ks: तलाशोक कोसीम

en: Account Deletion
ks: एिकावुंट डोलिशन

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
ks: यिम शडूलॊड टरानज़ेकशन छॊ हवाल दिवान डिलीटिड एकावनटस कुन तॊ छॊ वॊन ज़रूर ठीक करॊन. परेस कॊरिव OK यिम एडिट करनॊ बापत.

en: Daily
ks: परॊथ दुह

en: Bi-Weekly
ks: बाय-वीकली

en: Yearly
ks: वॊरी पतो वॊरी

en: Make Scheduled Transaction
ks: शडूल करनॊ आमुत टरांज़ीकशन बनॊयीव

en: Advanced…
ks: एिडवानीस…

en: Never End
ks: ज़ांह नॊ खतम

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
ks: <b>टरांज़ोकशन एिडटर डोफालट</b>

en: _Run when data file opened
ks: चलॊयीव यॊली डाटा फायोल यलॊ आसी

en: _Auto-create new transactions
ks: नॊव टरांज़ीकशन कॊरीव आटू करोयिट

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
ks: नॊवीन बनामती आमोतोन शडूल टरांज़ीकशनन पयॊठ कॊरीव सीट “आटू करीयिट” फोलिग.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
ks: नूटिफोकिशन कॊरीव शरू यॊमव वारयाहव दुहव बरुंह टरांज़ीकशन पॊदी करनॊ बरुंह.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव पॊदी वारयाह दुह बरुंह असली डिट बरुंह.

en: _Notify before transactions are created
ks: टरांज़ीकशन बनावनी बरुंह कॊरीव नूटीफाय

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
ks: नॊवीन बनामती आमोतोन शडूल टरांज़ीकशनन पयॊठ कॊरीव सीट “नूटोफाय” फोलिग.

en: Edit Scheduled Transaction
ks: शडूल करनी आमुत टरांज़ीकशन

en: Create automatically
ks: पॊन पानय बनॊयीव

en: Conditional on splits not having variables
ks: सुपलोटन पयॊठ कंडीशनलन छॊ नॊ विरीबोल

en: Notify me when created
ks: मॊ कॊरीव नूटोफय यॊली बनावनी आसी आमुत

en: <b>Occurrences</b>
ks: <b>गछ़ुन</b>

en: Last Occurred:
ks: पतमॊ लटो सपदयूमुतः

en: Repeats:
ks: दुबार करुनः

en: occurrences
ks: सपदुन

en: remaining
ks: बाकोय

en: Overview
ks: ऊवरवीव

en: Template Transaction
ks: टीमपलिट टरांज़ीकशन

en: Since Last Run…
ks: पॊतमो चलावनॊ पयॊठ…

en: _Review created transactions
ks: बनावनॊ आमीत टरांज़ीकशन कॊरीव रीविव

en: Income Tax Information
ks: ईनकम टोकीस जानकॊरी

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
ks: किलिक कॊरिव तबदील करनॊ टेकॊस नाव तॊ /या टेकॊ, टायिप.

en: <b>_Accounts</b>
ks: <b>एिकावुंट</b>

en: _Income
ks: ईनकम

en: _Expense
ks: खरॆच

en: _Asset
ks: जायदाद

en: _Liability/Equity
ks: लायिबीलटी/ ईकवोटी

en: <b>Account Tax Information</b>
ks: <b>एिकावुंट टिकोस जानकॊरी</b>

en: Tax _Related
ks: टोकसस सॊत वाबसतो

en: <b>_TXF Categories</b>
ks: <b>_TXF किटागरी</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
ks: <b>पियर नाव माखज़</b>

en: C_urrent Account
ks: करंट एिकावुंट

en: <b>Copy Number</b>
ks: <b>कापी नमबर</b>

en: Tax Tables
ks: टोकीस जदूल

en: <b>Tax Table Entries</b>
ks: <b>टोकीस जदूल एिंटरी</b>

en: Value $
ks: वेलयू $

en: Percent %
ks: पॊरसनट%

en: <b>Tax Table Entry</b>
ks: <b>टोकीस जदूल एिंटरी</b>

en: _Value
ks: विलीव

en: _Account
ks: एिकावुंट

en: GnuCash Tip Of The Day
ks: GNUCASH दुहुक टोप

en: _Show tips at startup
ks: सीटाट अपस पयॊठ हॊयीव टोप.

en: Transfer Funds
ks: टरानसफर फंड

en: <b>Basic Information</b>
ks: <b>बुनयॊदी जानकॊरी</b>

en: Show Income/Expense
ks: हॊयीव ईनकम /खरोच

en: <b>Currency Transfer</b>
ks: <b>करनसी टरानसफर</b>

en: Exchange Rate
ks: एिकोसचिंज रिट

en: _Fetch Rate
ks: रिट कॊरीव फीच

en: Username and Password
ks: यूज़र नाव तॊ पासवॊड

en: Enter your username and password
ks: पनुन यूज़र नाव तॊ पासवॊड कॊरीव दॊखील

en: _Username
ks: यूज़र नाव

en: _Password
ks: पासवॊड

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ks: वेनडर ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यिवान छु, अख सही नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: Europe (31.12.2001)
ks: यूरप(31.12.2001)

en: Include Century
ks: सदी कॊरीव शॊमील

en: Abbreviation
ks: एिबरीविशन

en: 1st
ks: गोडनयुक

en: 2nd
ks: दोयिम

en: 3rd
ks: तरॊयिम

en: 4th
ks: च़ोरिम

en: Last day of month
ks: रॊतुक पतयिम दोह

en: Last Monday
ks: पॊतयिम च़ॊनदॊरवार

en: Last Tuesday
ks: पॊतयिम बुमवार

en: Last Wednesday
ks: पॊतयिम बोदवार

en: Last Thursday
ks: पॊतयिम बरॊसवार

en: Last Friday
ks: पॊतयिम जुमाह

en: Last Saturday
ks: पॊतयिम बोटवार

en: Last Sunday
ks: पॊतयिम आथवार

en: Once
ks: अको सात

en: Semi-Monthly
ks: नॊसीफ नॊसीफ रॊत

en: No change
ks: कानह तबदिली छॊ नॊ

en: Use previous weekday
ks: ईसतेमाल कॊरिव पॊतयिम वीकडे

en: Use next weekday
ks: ईसतेमाल कॊरिव बयाख वीकडे

en: 1st Mon
ks: गोडनिच च़ॊनदॊरवार

en: 1st Tue
ks: गोडनिच बोमवार

en: 1st Wed
ks: गोडनिच बोदवार

en: 1st Thu
ks: गोडनिच बरॊसवार

en: 1st Fri
ks: गोडनयुक जुमाह

en: 1st Sat
ks: गोडनिच बोटवार

en: 1st Sun
ks: गोडनिच आथवार

en: 2nd Mon
ks: दोयिम च़ॊनदॊरवार

en: 2nd Tue
ks: दोयिम बोमवार

en: 2nd Wed
ks: दोयिम बोदवार

en: 2nd Thu
ks: दोयिम बरॊसवार

en: 2nd Fri
ks: दोयिम जुमह

en: 2nd Sat
ks: दोयिम बोटवार

en: 2nd Sun
ks: दोयिम आथवार

en: 3rd Mon
ks: तरॊयिम च़ॊनदॊरवार

en: 3rd Tue
ks: तरॊयिम बोमवार

en: 3rd Wed
ks: तरॊयिम बोदवार

en: 3rd Thu
ks: तरॊयिम बरेसवार

en: 3rd Fri
ks: तरॊयिम जुमाह

en: 3rd Sat
ks: तरॊयिम बोटवार

en: 3rd Sun
ks: तरॊयिम आथवार

en: 4th Mon
ks: च़ोरिम च़ॊनदॊरवार

en: 4th Tue
ks: च़ोरिम बोमवार

en: 4th Wed
ks: च़ोरिम बोदवार

en: 4th Thu
ks: च़ोरिम बरॊसवार

en: 4th Fri
ks: च़ोरिम जुमाह

en: 4th Sat
ks: च़ोरिम बोटवार

en: 4th Sun
ks: च़ोरिम आथवार

en: Not scheduled
ks: छु नॊ शडूल करनॊ आमुत

en: Select occurrence date above.
ks: पयॊठो च़ॊरीव गछ़नुक तॊरिख.

en: Saturday
ks: बुटवार

en: Friday
ks: जुमाह

en: Wednesday
ks: बुदवार

en: Thursday
ks: बरॊसवार

en: Sunday
ks: आथवार

en: Monday
ks: च़ॊनदीरवार

en: Tuesday
ks: बुमवार

en: On the
ks: पयॊठ

en: The number of leading digits to keep when rounding
ks: लिडोंग डोजटन हुंद तिदाद योम रावंडोंग वॊज़ थावीन छॊ.

en: Estimate Budget Values
ks: बजट विलवुक अंदाज़ कॊरीव

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
ks: जि एीन यू किश कॊरी एिसटोमिट बजट विलोव च़ारनी आमतॊन एिकावंटन बापत पॊतमोव टरांज़एिकशनव पयॊठ.

en: Budget Options
ks: बजट ऊपशन

en: Show Account Code
ks: एिकावुंट कूड हॊयीव

en: Budget List
ks: बजट लोसट

en: Close the Budget List
ks: बजट लोसट कॊरीव बंद

en: Create a New Budget
ks: अख नूव बजट बनॊयीव

en: Open the Selected Budget
ks: च़ारनो आमुत बजट खूलोव

en: Delete the Selected Budget
ks: च़ारनो आमुत बजट कॊरीव डोलिट

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
ks: ज़ॊरयो कॊरीव फोलटर रजसटर…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
ks: तमाम हॊयीव

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
ks: गॊर मुसलहत करनो आमुत

en: C_leared
ks: साफ करनॊ आमुत

en: _Voided
ks: वायडीड

en: _Frozen
ks: लुगमुत

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
ks: फिलटर कॊरिव मोहफूज़

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
ks: डुपलोकिट टरांज़ीकशन

en: _Number
ks: नमबर

en: _Transaction Number
ks: _टरानज़ेकशन नमबर

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
ks: रजसटर होसाब कॊरीव साट…

en: _Standard Order
ks: मयॊरी आडर

en: Keep normal account order.
ks: नारमल एकावुनट आडर थॊयिव.

en: Sort by date.
ks: डेट ज़ॊरयि कॊरिव साट.

en: Date of _Entry
ks: एिंटरी हुंद तॊरिख

en: Sort by the date of entry.
ks: एनटरी हॊनदि डेट ज़ॊरयि कॊरिव साट.

en: S_tatement Date
ks: सोटिटमींट तॊरिख

en: Num_ber
ks: नमबर

en: Sort by number.
ks: नमबरॊ ज़ॊरयि कॊरिव साट

en: Amo_unt
ks: रकम

en: Sort by amount.
ks: साट कॊरिव बज़ॊरये रकम.

en: Sort by memo.
ks: साट कॊरिव बज़ॊरये मेमो.

en: Descri_ption
ks: वज़ाहत

en: Sort by description.
ks: साट कॊरिव बज़ॊरये वज़ाहत.

en: _Action
ks: एिकशन

en: Sort by action field.
ks: साट कॊरिव बज़ॊरये एकशन फीलडॊ.

en: Sort by notes field.
ks: साट कॊरिव बज़ॊरये नोटॊस फीलडॊ.

en: Sa_ve Sort Order
ks: साट आडर कॊरिव मोहफूज़

en: Save the sort order for this register.
ks: साट आडर कॊरिव मोहफूज़ येमि रजसटर बापत.

en: Sort in descending order.
ks: कम गछ़नॊ किस आडरस मनज़ कॊरिव साट.

en: Void Transaction
ks: वायोड टरांज़ोकशन

en: day(s)
ks: दोह

en: week(s)
ks: हफतॊ

en: month(s)
ks: रॊथ

en: year(s)
ks: वॊरी

en: Every
ks: परॊथ

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
ks: दुहरावस मंज़ कलॊंडर युनीटन हूंद तिदादः मसलन बायविकली = परॊथ दुयी हफतो ;काटरली = परीथ तरिय रॊत

en: last of month
ks: रॊतुक पतयोम

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
ks: परॊथ वॊज़ करवाह ईसतिमाल पतयोम दुह(या हफतुक दुह) सॊतस मंज़?

en: same week & day
ks: कुनुय हफतॊ तो दुह

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
ks: मेच कॊरिव "हफतुक दोह" तॊ "रॊतुक हफतॊ"? (मसलन, "दोयिम बोमवार" परॊथ रॊतॊच)

en: Only show _active owners
ks: सिरिफ हॊयिव एकटिव मॊलिक

en: Show _zero balance owners
ks: हॊयिव _ज़िरो बेलेनॊस मॊलिक

en: <b>Reconcile Information</b>
ks: <b>जानकॊरी नखॊ वालीन</b>

en: Include _subaccounts
ks: सबएिकावुंट कॊरीव शॊमील

en: Not found
ks: आव नॊ लबनी

en: The specified URL could not be loaded.
ks: मखसूस करनो आमुत URL हयुक नॊ लूड कॊरीथ.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ks: मोहफूज़ HTTP एिसीस छु डोसएिबोल करनॊ आमुत.तुहयो हयॊकीव यी एिनएिबोल कॊरीथ तरजिहात डायलाग कोस नीटवीरीक सीकशनस मंज़.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ks: नीटवीरीक HTTP एिसीस छु डोसएिबोल करनॊ आमुत.तुहयो हयॊकीव यी एिनएिबोल कॊरीथ तरजिहात डायलाग कोस नीटवीरीक सीकशनस मंज़.

en: There was an error accessing %s.
ks: %s एिसीस करनस दूरान आव अख एिरर

en: Export to PDF File
ks: एकॊसपोट कॊरिव PDF फायलॊ कुन

en: Online Banking Account Name
ks: आनलायीन बिंकींग एिकावुंट नाव

en: GnuCash Account Name
ks: GNUCASH एिकावुंट नाव

en: New?
ks: नुवाह?

en: AqBanking Initial Assistant
ks: एकबेनकिनग शरो एसिसटेनट

en: Initial Online Banking Setup
ks: शरूआती आनलायोन बिंकींग सीटअप

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
ks: मेच कॊरिव आनलायिन एकावुनट GnuCash एकावनटन सॊत

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
ks: सेट अप मेच करनॊ बापत आनलायिन बेनकिनग एकावुनट GnuCash एकावनटन सॊत छु वॊन खतम. तोहयॊ हेकिव ईनवोक कॊरिथ आनलायिन बेनकिनग एकशन तिमन एकावनटन पयॊठ.
    
    अगर तोहयॊ यछ़ान छॊव जमाह करुन बयाख बेनक, यूज़र, या एकावुनट, तोहयॊ हेकिव शरो कॊरिथ यि एसिसटेनट दुबार कुनॊ तॊ सात.
    
    परेस कॊरिव "एपलाय"वॊन.

en: Online Banking Setup Finished
ks: आनलायोन बिंकींग सीटअप आव खतम करनॊ

en: Online Banking Connection Window
ks: आनलायोन बिंकींग कनीकशन वीनडू

en: Progress
ks: तरकी

en: Get Transactions Online
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव हॊसील आनलायोन

en: Date range of transactions to retrieve:
ks: रीटरिव करनो योनी वाली टरांज़ीकशनुक डिट रिंजः

en: From
ks: पयॊठ

en: _Earliest possible date
ks: सारवीय खूतो बरुंहीम मुमकोन तॊरिख

en: _Last retrieval date
ks: पोतयोम रिटरिवल तॊरिख

en: E_nter date:
ks: तॊरिख कॊरीव दॊखोल:

en: To
ks: कुन

en: Ente_r date:
ks: तॊरिख कॊरीव दॊखोल:

en: Enter Password
ks: पासवॊड कॊरीव दॊखोलः

en: Enter your password
ks: पनुन पासवॊड कॊरीव दॊखोल

en: Name for new template
ks: नॊवी टीमपलिट बापत नाव

en: Online Transaction
ks: आनलायोन टरांज़ीकशन

en: Execute this online transaction now
ks: यॊ आनलायीन टरांज़ीकशन चलॊयीव वॊन.

en: Enter an Online Transaction
ks: अख आनलायीन टरांज़ीकशन

en: at Bank
ks: बिंकस पयॊठ

en: (filled in automatically)
ks: (पॊन पानय बरनी योवान)

en: Payment Purpose continued
ks: पिमींट मकसद जॊरी

en: Originator Account Number
ks: आरजीनिटर एिकावुंट नमबर

en: Bank Code
ks: बींक कूड

en: Add the current online transaction as a new transaction template
ks: मूजूद आनलायीन टरांज़ीकशन कॊरीव जमाह बतूर अख नुव टरांज़ीकशन टोमपलिट.

en: Move the selected transaction template one row up
ks: च़ारनी आमुत टरांज़ीकशन टीमपलिट पकनॊयीव अख रू हयुर.

en: Move the selected transaction template one row down
ks: च़ारनी आमुत टरांज़ीकशन टीमपलिट पकनॊयीव अख रू बुन.

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
ks: साट कॊरीव लीसटे टरांज़ीकशन टीमपलिटन हुंद अलफाबोटोकीली.

en: Delete the currently selected transaction template
ks: मूजूद च़ारनी आमुत टरांज़ीकशन टोमपलिट कॊरीव डोलिट.

en: Online Banking
ks: आनलायीन बिंकींग

en: _Close log window when finished
ks: लाग वींडू कॊरीव बंद यॊली खतम सपदो

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
ks: अगर चलान आसो, वीनडू योयो पॊन पानय बंद करनो यॊली तुहयो खतम कॊरीव HBCI/Aqबिंकींग ईमपूट अमल. नतॊ रूज़ी यॊ यली.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
ks: अगर चलान आसो, HBCI/Aqबिंकींग आनलायोन बिंकींग एिकशनन बापत PIN यॊयी याद थावनो मीमूरी मंज़ एिकोस सीशनस दूरान. नतॊ छु यॊ दुबार दॊखील करुन परीथ वॊज़ी सीशनस दूरान योली यो ज़रूरत आसो.

en: _Verbose debug messages
ks: विरबूज़ डोबग शिछो

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
ks: छु लायक बनावान वीरबूज़ डोबग शीछे HBCI/Aqबिंकींग आनलायोन बिंकींग बापत.

en: (unknown)
ks: (गॊरमालूम)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
ks: एनटर कॊरिव अख SEPA आनलायिन टरानसफर

en: Recipient IBAN (International Account Number)
ks: रटन वोल IBAN (बयनुलअकवामी एकावुनट नमबर)

en: Recipient BIC (Bank Code)
ks: रटन वोल BIC (बेनक कोड)

en: Originator IBAN (International Account Number)
ks: आरजिनेटर IBAN (बयनुलअकवामी एकावुनट नमबर)

en: Originator BIC (Bank Code)
ks: आरजिनेटर BIC (बेनक कोड)

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
ks: एनटर कॊरिव अख SEPA आनलायिन डारेकटॊ डेबिट नोट

en: Debited Account Owner
ks: डोबोट करनॊ आमुत एिकावुंट मॊलीक

en: Debited IBAN (International Account Number)
ks: डेबिटिड IBAN (बयनुलअकवामी एकावुनट नमबर)

en: Debited BIC (Bank Code)
ks: डेबिटिड BIC (बेनक कोड)

en: Credited Account Owner
ks: करीडीट करनॊ आमुत एिकावुंट मॊलीक

en: Credited IBAN (International Account Number)
ks: करेडिटिड IBAN (बयनुलअकवामी एकावुनट नमबर)

en: Credited BIC (Bank Code)
ks: करेडिटिड BIC (बेनक कोड)

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
ks: तोहॊनदिस लोकल बेनक एकावनटस छॊ नॊ वॊन SEPA एकावुनट जानकॊरी सिटोर कॊरिथ. असि दियिव मॊफी, मगर यथ डेवलपमेनट वॊरजनस मनज़ छु ज़रूरत अख ईज़ॊफी सिटेप योस नॊ वॊन लागू करनॊ आमुत छु सयेदि सयोद GnuCashस मनज़.पिलीज़ चलॊयिव कमानड लायिन परोगराम "aqhbci-tool" पननॊस एकावनटस बापत, यॊथ कॊन: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
ks: तोहयॊ कोरवॊ नॊ एनटर अख रटन वॊल सुनद नाव. अख रटन वॊल सुनद नाव छु ज़रूरत अकि आनलायिन टरानसफर बापत.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
ks: तोहयॊ कोरवॊ नॊ एनटर अख रटन वॊल सुनद एकावुनट. अख रटन वॊल सुनद एकावुनट छु ज़रूरत अकि आनलायिन टरानसफर बापत.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
ks: तोहयॊ कोरवॊ नॊ एनटर अख रटन वॊल सुनद बेनक. अख रटन वॊल सुनद बेनक छु ज़रूरत अकि आनलायिन टरानसफर बापत.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
ks: यि रकम छु ज़ीरो या रकम फीलडॊ हयोक नॊ सही पॊठ समजिथ. तोहयॊ छु शायद मिकिस अप कोरमुत डेसिमिल पोयिनट तॊ कामा, पननॊन लोकल सेटिनगन मुकाबलॊ. एमि सॊत छु नॊ अख लायक लोकल टरानसफर जाब गछ़ान.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
ks: तोहयॊ कोरवॊ नॊ दॊखिल कानह तॊ टरानज़ेकशन मकसद. अख मकसद छु ज़रूरत अकि आनलायिन टरानसफर बापत.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
ks: अमि नावुक टेमपलेट छु गोडय मोदूद. पिलीज़ बयाख नाव कॊरिव एनटर.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ डीलिट यछ़ान करुन "%s" नावुक टिमपलिट?

en: No valid online banking account assigned.
ks: आनलायीन कॊम " बिलनोस कॊरीव हॊसील " छॊ नॊ दसतीयाब यथ एिकावंटस बापत.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
ks: आनलायीन कॊम " बिलनोस कॊरीव हॊसील " छॊ नॊ दसतीयाब यथ एिकावंटस बापत.

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
ks: आनलायीन कॊम " टरांज़ीकशन कॊरीव हॊसील " छॊ नॊ दसतीयाब यथ एिकावंटस बापत.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
ks: आनलायीन बिंकींग  ईमपूटन कॊर नी वापस कॊहिन तॊ टरांज़ीकशन च़ारनी आमतोस टायोम पिरडस बापत.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
ks: तुहयो छु तबदिल कुरमुत लीसटे आनलायीन टरानसफर टिमपलिटन हुंद, मगर तुहयो कुरवो कीनसल टरानसफर डायलाग. कयाह तुहयो छॊव कुनी तॊ तरिक तबदिलयो सेटूर यछ़ान थावनो?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ks: बिकएीनडन लुब अख एिरर जाब बनावनस दूरान. यॊ कॊम पकनावीन छॊ नॊ मुमकोन.
    
    बासान छु ज़ॊ बिंक छु नॊ तावुन दीवान तुहॊंज़ी च़ारनी आमच़ो जाबी या तुहॊंदीस आनलायीन बिंकींग एिकावंटस छु नॊ ईजाज़त यॊ मॊम करनस. तुहॊनदीस कनसूल लागस पयॊठ मा आसन मज़ीद एिरर शीछो.
    
    कयाह तुहयो छॊव जाबे मंज़ दुबार अच़ुन यछ़ान?

en: Online Banking Direct Debit Note
ks: आनलायीन बिंकींग डारीकटे डोबीट नौट

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
ks: आनलायीन बिंकींग बिंक-ईनटरनल टरानसफर

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
ks: आनलायिन बेनकिनग युरपियन (SEPA) टरानसफर

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
ks: आनलायिन बेनकिनग युरपियन (SEPA) डेबिट नोट

en: Online Banking Transaction
ks: आनलायीन बिंकींग टरांज़ीकशन

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
ks: अख एरर आव जाब करनस मनज़. पिलीज़ लाग विनडो कॊरिव चक बराबर एरर मसेज बापत.
    कयाह तोहयॊ छॊव जाब दुबार यछ़ान एनटर करॊन?

en: Unspecified
ks: छु नॊ मखसूस करनी आमुत

en: Bank
ks: बिंक

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ks: बेकएनडन लोब अख एरर जाब बनावनस दोरान. यि जाब हेकव नॊ चलॊविथ.
    
    शायद मा छु नॊ बेनक तावुन दिवान तोहॊनदिस च़ॊरमितिस जाबस या छु नॊ तोहॊनदिस आनलायिन बेनकिनग एकावनटस ईजाज़त जाब करनुक. मज़ीद एरर मसेज मा गछ़न ईज़हार तोहॊनदिस कनसोल लागस पयॊठ.
    
    कयाह तोहयॊ छॊव दोबार यच़ान एनटर करॊन जाब?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
ks: बिंकन छॊ टरानज़ीकशन ईनफारमिशन सूज़मोच जवाबस मंज़.
    कयाह तुहयो छॊव यो ईमपूट यछ़ान करॊन?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
ks: अमो GNUCASH एिकावंटो बापत आव नॊ कांह आनलायीन बिंकींग एिकावुंट लबनी. यॊम टरांज़ीकशन यॊयन नॊ करनो आनलायीन बिंकींग ज़ॊरयी.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
ks: बिंकन छॊ बिलनोस ईनफारमिशन सूज़मोच जवाबस मंज़.
    कयाह तुहयो छॊव यो ईमपूट यछ़ान करॊन?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
ks: डावुन लूड करनी आमोच़ आनलायोन बिंकींग बिलनोस एिस ज़िरू. .
    
    या तॊ छॊ यो सही बिलनोस, या तॊ छु नॊ तुहुंद बिंक तावुन करान बिलनोस डावुनलूडस यथ आनलायीन बिंकींग वॊरजनस मंज़. पॊतमीस किसस मंज़ पज़ॊ तुहयो च़ारुन अख बदल आनलायीन बिंकींग वॊरजन नमबर आनलायीन बिंकींग (Aq बिंकींग या HBCI) सीटअपस मंज़. अमो पतो कॊरीव दुबार कूशीश आनलायीन बिंकींग बिलनोस डावुनलूड करनीच.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
ks: आनलायीन बिंकींग जाबे हुंद नतिज:
    एिकावुंट बुकोड बिलनोस छॊ %s.

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
ks: तुहॊंज़ो जानकॊरी बापतः यथ एिकावंटस छॊ अख नू़टीड बिलनोस %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
ks: बूकीड बिलनोस छॊ हीशीय आसान मूजूद मसलहत करनी आमच़ॊ एिकावुंट बिलनसो.

en: Reconcile account now?
ks: एिकावंटस करवाह मसलहत वॊन?

en: Select a file to import
ks: ईमपूट बापत च़ॊरीव अख फायोल

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
ks: PIN गछ़ो कम अज़ कम %d करीकटर ज़यूठ आसुन.
    कयाह तुहयो छॊव दुबार यछ़ान कूशीश करॊन?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
ks: आनलायोन बिंकींग जाब छॊ वॊनी चलान ; कयाह तुहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ कीनसल यछ़ान करुन?

en: _Online Actions
ks: आनलायोन कामो

en: Get _Balance
ks: बिलनोस कॊरीव हॊसील.

en: The list of Scheduled Transactions
ks: शडूल करनॊ आमोत टरांज़ीकशनन हुंद लोसटी.

en: Get _Transactions…
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव हॊसील…

en: Get the transactions online through Online Banking
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव आनलायीन हॊसील आनलायोन बिंकींग ज़ॊरयी.

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
ks: ईशो कॊरिव अख नोव बयनुलअकवामी यूरोपियन SEPA टरानज़ेकशन आनलायिन आनलायिन बेनकिनग ज़ॊरयि

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
ks: अख नुव बिंक ईनटरनल टरांज़ीकशन कॊरीव ईशू आनलायीन आनलायोन बिंकींग ज़ॊरयी.

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
ks: ईशो कॊरिव अख नोव बयनुलअकवामी यूरोपियन (SEPA) डारेकटॊ डेबिट नोट आनलायिन आनलायिन बेनकिनग ज़ॊरयि

en: Show _log window
ks: लाग वीनडू हॊयीव

en: _Online Banking Setup…
ks: आनलायोन बिंकींग सीटअप…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
ks: शरूआती सीटअप आनलायोन बिंकींग एिसीसुक. (HBCI, या OFX डारीकटे कनीकटे, Aqबिंकींग ईसतिमाल कॊरीथ)

en: Close window when finished
ks: वींडू कॊरीव बंद यॊली खतम गछ़ॊ.

en: Remember the PIN in memory
ks: PIN थॊयीव याद मीमूरी मंज़

en: Verbose HBCI debug messages
ks: वीरबूज़ HBCI डोबग शीछो

en: DTAUS import data format
ks: DTAUS ईमपूट डाटा फारमिट

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ks: यो सीटींग छॊ मखसूस करान डाटा फारमिट यॊली ईमपूट करान छॊ DTAUS फायलो. Aqबिंकींग लायबरी छॊ आफर करान वारयाह ईमपूट फारमिट (यॊमन परूफायोल " परूफायोल "वनान छॊ) यॊमव मंज़ तुहयो अख च़ॊरीथ हयोकोव यॊतनस.

en: CSV import data format
ks: CSV ईमपूट डाटा फारमिट

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ks: यो सीटींग छॊ मखसूस करान डाटा फारमिट यॊली ईमपूट करान छॊ CSV फायलो. Aqबिंकींग लायबरी छॊ आफर करान वारयाह ईमपूट फारमिट (यॊमन परूफायोल " परूफायोल "वनान छॊ) यॊमव मंज़ तुहयो अख च़ॊरीथ हयोकोव यॊतनस.

en: SWIFT MT940 import data format
ks: SWIFT MT940 ईमपूट डाटा फारमिट

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ks: यो सीटींग छॊ मखसूस करान डाटा फारमिट यॊली ईमपूट करान छॊ SWIFT MT940 फायलो. Aqबिंकींग लायबरी छॊ आफर करान वारयाह ईमपूट फारमिट (यॊमन परूफायोल " परूफायोल "वनान छॊ) यॊमव मंज़ तुहयो अख च़ॊरीथ हयोकोव यॊतनस.

en: SWIFT MT942 import data format
ks: SWIFT MT942 ईमपूट डाटा फारमिट

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ks: यो सीटींग छॊ मखसूस करान डाटा फारमिट यॊली ईमपूट करान छॊ SWIFT MT942 फायलो. Aqबिंकींग लायबरी छॊ आफर करान वारयाह ईमपूट फारमिट (यॊमन परूफायोल " परूफायोल "वनान छॊ) यॊमव मंज़ तुहयो अख च़ॊरीथ हयोकोव यॊतनस.

en: Quantity
ks: मीकदार

en: Taxable
ks: टिकसस लायक

en: Import Bills or Invoices from csv
ks: बीलो तॊ ईनवायीस कॊरीव ईमपूट csv पयॊठ

en: These lines were ignored during import
ks: यॊम लायनी आसो आमच़ॊ यक तरफ तरावनी ईमपूटस दूरान.

en: The input file can not be opened.
ks: ईनपुट फायोल हयीकव नॊ खूलीथ.

en: Adjust regular expression used for import
ks: ईमपूटस बापत ईसतिमाल गॊमीत रीगयूलर एिकोसपरीशन थॊयीव समबिलोथ.

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
ks: यॊ रीगयूलर एिकोसपरीशन छु ईसतिमाल सपदान ईमपूट फायोल पारस करनॊ बापत. तबदिल कॊरीव पननॊव ज़रूरतव मुतॊबीक.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
ks: एकॊसपोटस सॊत गॊय अख पराबलिम, यि हेकि गॊछ़िथ कम जायि सॊत, ईजाज़तॊ सॊत या हयोक नॊ फोलडर एसेस कॊरिथ. टरेस फायिल कॊरिव चक मज़ीद लागिनग बापत!
    तोहयॊ मा पेयि ज़रूरत शायद डिबगिनग एनेबिल करनॊच.

en: File exported successfully!
ks: फायुल आयि कामयॊबी सान एकॊसपोट करनॊ!

en: -- Split Transaction --
ks: --सुपलीट टरांज़एिकशन--

en: Void Reason
ks: वोयिड वजाह

en: Invalid encoding selected
ks: गलत एिनकूडींग छॊ च़ारनी आमोच़

en: Merge with column on _left
ks: खुफरीस तरफस सॊत कालमस सॊत कॊरहून मीकोज

en: Merge with column on _right
ks: दुछनीस तरफस सॊत कालमस सॊत कॊरहून मीकोज

en: _Split this column
ks: यॊ कालम कॊरीव सुपलोट

en: _Widen this column
ks: यॊ कालम खुलरॊयहुन

en: _Narrow this column
ks: यॊ कालम कॊरहून तंग

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
ks: डबॊल कॊलिक कॊरिव रोहन पयॊठ तबदील करनॊ बापत, पतॊ कॊरिव कॊलिक एपलाय ईमपोट करनॊ बापत

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
ks: रो %u, एकावनटस %s कुन पाथ आयि नॊ लबनॊ, जमाह करनॊ आमुत बतोर टाप लेवल

en: Row %u, commodity %s / %s not found
ks: रो %u, कामोडिटी %s / %sआयि नॊ लबनॊ

en: Row %u, account %s not in %s
ks: रो %u, एकावुनट %s छु नॊ %s मनज़

en: Period: 123,456.78
ks: पिरड: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
ks: कामा: 123,456.78

en: No date column.
ks: कांह तॊरिख कालम छु नॊ

en: Import Customers from csv
ks: ईमपोट कॊरिव कसटमर csv पयॊठ

en: customers
ks: कसटमर

en: vendors
ks: वेनडर

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
ks: ईमपोट कॊरिव नतीज:
    %i लायनॊ आयि यक तरफ तरावनॊ
    %i लायनॊ आयि ईमपोट करनॊ:
       %u %s फिकसॊड
       %u %sयक तरफ तरावनॊ आमुत (फिकसेबॊल छु नॊ)
    
       %u %s बनावनॊ आमुत
       %u %s अपडेटिड (युस बोस छु id पयॊठ)

en: (Full account ID:
ks: (फुल एिकावुंट ID:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
ks: अख कामूडीटी च़ॊरीव युस रलॊ योनो वॊलीस एिकोसचिंज मखसूस कूडस. मोहरबिनी कॊरीथ कॊरीव नूट कॊ एिकोसचिंज कूड कामूडीटी हुंद युस तुहयो च़ॊरीव योयो ऊवररायोट करनो.

en: Destination account for the auto-balance split.
ks: आटू बिलनोस सुपलोट बापत मॊंज़ील एिकावुंट.

en: Info
ks: ईनफू

en: New, already balanced
ks: नॊव, गुडय बराबर कॊरीथ

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
ks: नॊव, %s कॊरीव टरानसफर "%s" कुन (मिनवल)

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
ks: नॊव, %s कॊरीव टरानसफर "%s" कुन (आटू)

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
ks: नॊव, UNBALANCED (%s छॊ ज़रूरत टरानसफर करनोच) !

en: Match missing!
ks: रॊवमीत रलॊयीव!

en: Do not import (no action selected)
ks: ईमपूट मॊ कॊरीव (कांह कॊम आयो नो च़ारनी)

en: Confidence
ks: बरुस

en: Auto
ks: आटू

en: Select a .log file to replay
ks: रीपेली बापत च़ॊरीव अख लाग फायोल

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
ks: हयोको नॊ खूलीथ मूजूद लाग फायोल : %s

en: Failed to open log file: %s: %s
ks: हयुक नॊ खूलीथ लाग फायोल : %s: %s

en: The log file you selected was empty.
ks: तुहॊंदी दसत च़ारनी आमोच़ लाग फायोल एिस खॊली

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
ks: सो लाग फायिल योस तोहयॊ च़ॊरमिच़ छॊ हेकव नॊ पॊरिथ. फायिल हेडर आव नॊ परॊज़नावनॊ.

en: Stock account for security "%s"
ks: सोटाक एिकावुंट हीफाज़तो बापत"%s"

en: Income account for security "%s"
ks: ईनकम एिकावुंट हीफाज़तो बापत"%s"

en: Unknown OFX account
ks: गॊरमालूम OFX एिकावुंट

en: Unknown OFX checking account
ks: गॊरमालूम OFX चकींग एिकावुंट

en: Unknown OFX savings account
ks: गॊरमालूम OFX सिवींग एिकावुंट

en: Unknown OFX money market account
ks: गॊरमालूम OFX मनी मारकीट एिकावुंट

en: Unknown OFX credit line account
ks: गॊरमालूम OFX करीडीट लायोन एिकावुंट

en: Unknown OFX CMA account
ks: गॊरमालूम OFX CMA एिकावुंट

en: Unknown OFX credit card account
ks: गॊरमालूम OFX करीडीट काड एिकावुंट

en: Unknown OFX investment account
ks: गॊरमालूम OFX ईनवीसटेमींट एिकावुंट

en: Import _OFX/QFX…
ks: ईमपूट कॊरीव _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
ks: अख OFX/QFX जवाब फायोल कॊरीव परासीस

en: GnuCash account name
ks: GNUCASH एिकावुंट नाव

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
ks: अख नाव या छ़ुट वज़ाहत कॊरीव दॊखील,मसलन " रीड हिट सोटाक ".

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
ks: टोकर सीमबुल कॊरीव दॊखील या बाकोय मशहूर एिबरीविशन मसलन"RHT".अगर नॊ ततो अख आसो, या अगर नॊ तुहयो पताह आसो, पननुन बनॊयीव पानो.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
ks: एिकोसचिंज च़ॊरीव यथ पयॊठ सीमबुल टरिड करुन छु,या च़ॊरीव ईनवीसटेमींटुक टायोप(मसलन FUND मयूचवल फंडन बापत). अगर नॊ तुहयो पनुन एिकोसचिंज वॊछोव या अख सही ईनवीसटेमींट टायोप वॊछोव, तुहयो हयीकीव अख नुव दॊखील कॊरीथ.

en: (split)
ks: (सुपलोट)

en: Please select a file to load.
ks: मोहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव अख फायोल लूड करनॊ बापत.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
ks: फायोल आयो नॊ लबनी या परनो. ईजाज़त छु नॊ. मोहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव बदल फायोल.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
ks: सु QIF फायोल छॊ गुडय लूड कॊरीथ. मोहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव अख फायोल

en: Select QIF File
ks: च़ॊरीव QIF फायोल

en: _Resume
ks: रीज़यूम कॊरीव

en: Canceled
ks: कीनसल करनॊ आमुत

en: An error occurred while loading the QIF file.
ks: QIF फायोल लूड करनस दूरान आव अख एिरर.

en: Failed
ks: गुव नाकाम

en: Cleaning up
ks: कीलिन अप करान

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
ks: QIF फायोल पारस करनस दूरान आव अख बग लबनी.

en: Loading completed
ks: लूडींग गॊय मुकमल

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ks: येलि तोहयॊ परेस कॊरिव शरो बोटन,GnuCash करॊ लोड तोहॊनज़ QIF फायिल. अगर नॊ कानह एरर या वारनॊनग आसि, तोहयॊ पॊकिव पॊन पानय बेयिस सिटेपस कुन. नतॊ, यियन तफसील हावनॊ तोहॊनदिस रिविवस बोनॊ कॊन.

en: Choose the QIF file currency
ks: च़ॊरिव अख QIF फायिल करनसी

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
ks: तुहयो छु ज़रूरी दॊखील करुन अख मूजूद कूमी करनसी या छु दॊखील करुन अख मुखतलोफ कोसोम.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
ks: QIF फायोल तबदिल करनस दूरान आव अख बग लबनी.

en: Canceling
ks: कीनसल करान

en: A bug was detected while detecting duplicates.
ks: अख बग आव लबनी डुपलोकिट डोटीकटे करनस दूरान.

en: Conversion completed
ks: तबदिली कॊरीव मुकमल

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ks: येलि तोहयॊ परेस कॊरिव शरो बोटन,GnuCash करॊ ईमपोट तोहुनद QIF डाटा. अगर नॊ कानह एरर या वारनॊनग आसि, तोहयॊ पॊकिव पॊन पानय बेयिस सिटेपस कुन. नतॊ, यियन तफसील हावनॊ तोहॊनदिस रिविवस बोनॊ कॊन.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
ks: GNUCASH हयुक नॊ मोहफूज़ कॊरीथ तुहॊंज़ी मिपींग तरजिहात.

en: There was a problem with the import.
ks: ईमपोटस आयि अख पराबलिम.

en: QIF Import Completed.
ks: QIF ईमपोट गोव मुकमल.

en: QIF account name
ks: QIF एिकावुंट नाव

en: QIF category name
ks: QIF किटागरी नाव

en: QIF payee/memo
ks: QIF पियी मीमू

en: Match?
ks: रलॊयवाह?

en: Enter a name for the account
ks: एिकावंटे बापत कॊरीव अख नाव दॊखील

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
ks: यॊ एिकावुंट %s छु अख पेलिसहूलडर एिकावुंट तॊ छु नॊ ईजाज़त दीवान टरांज़ीकशनन. मोहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव अख मुखतलोफ एिकावुंट.

en: Dividends
ks: डोवोडीनडीस

en: Cap Return
ks: किप रीटीरोन

en: Cap. gain (long)
ks: किप.फॊयदी(ज़यूठ)

en: Cap. gain (mid)
ks: किप. फॊयदी(दरमीयान)

en: Cap. gain (short)
ks: किप. फॊयदी(छ़ुट)

en: Equity
ks: बराबरी

en: Retained Earnings
ks: पथ कुन थावनी आमीच़ ज़ी

en: Commissions
ks: कमीशन

en: Margin Interest
ks: मारजन ईनटरसटे

en: Line
ks: लायोन

en: Read aborted.
ks: परुन आव रुकावनो

en: Reading
ks: परान

en: Some characters have been discarded.
ks: कॊंह करीकटर छॊ रद करनी आमोत.

en: Converted to:
ks: कुन कॊर तबदिलः

en: Some characters have been converted according to your locale.
ks: कॊंह करीकटर छॊ तबदिल करनी आमोत तुहॊंदी लूकिल मुतॊबीक.

en: Ignoring unknown option
ks: गॊरमालूम ऊपशन यक तरफ तरावान

en: Date required.
ks: तॊरिख ज़रूरत

en: Discarding this transaction.
ks: यॊ टरांज़ीकशन रद करान

en: Ignoring class line
ks: कोलास लायीन यक तरफ तरावान

en: Ignoring category line
ks: कीटागरी लायोन यक तरफ तरावान

en: Ignoring security line
ks: हीफाज़ती लायोन यक तरफ तरावान

en: File does not appear to be in QIF format
ks: फायोल छॊ नॊ बासान QIF फारमिटस मंज़

en: Transaction date
ks: टरांज़ीकशन डिट

en: Transaction amount
ks: टरांज़ीकशन रकम

en: Share price
ks: सुपिस कॊरीव शीयर

en: Share quantity
ks: मीकदार कॊरीव शीयर

en: Investment action
ks: ईनवीसटेमींट कॊम

en: Reconciliation status
ks: मसलहत सेटिटस

en: Commission
ks: कमीशन

en: Account type
ks: एिकावुंट टायोप

en: Tax class
ks: टोकोस कलास

en: Category budget amount
ks: कीटागरी बजट रकम

en: Account budget amount
ks: एिकावुंटट बजट रकम

en: Credit limit
ks: करीडीट हद

en: Parsing categories
ks: पारसींग कीटागॆरयो

en: Parsing accounts
ks: पारसींग एिकावुंट

en: Parsing transactions
ks: पारसींग टरांज़ीकशन

en: Unrecognized or inconsistent format.
ks: गॊरमालूम या गॊर मसॊवी फारमिट.

en: Parsing failed.
ks: पारसींग गॊय नाकाम

en: Parse ambiguity between formats
ks: पारस एिमबोगवीटी फारमिटन दरमीयान

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
ks: विलीव '~a' हयोको ~a या ~a एिसीथ.

en: Finding duplicate transactions
ks: डुपलोकिट टरांज़ीकशन छ़ांडन

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
ks: गॊरमालूम कॊम '~a'.

en: QIF import: Name conflict with another account.
ks: QIF ईमपूटः नाव तज़ाह बियीस एिकावंटस सॊत

en: Preparing to convert your QIF data
ks: तयॊरी करान तुहुंद QIF डाटा तबदिल करनॊ बापत

en: Creating accounts
ks: एिकावुंट बनावान

en: Matching transfers between accounts
ks: एिकावंटन दरमीयान टरानसफर मिच करान

en: Converting
ks: तबदिल करान

en: Missing transaction date.
ks: रुवमुत टरांज़ीकशन डिट

en: Welcome to GnuCash
ks: खुशआमदिद GNUCASH अस मंज़

en: Have a nice day!
ks: अख रूत दुह गूज़रनॊव!

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
ks: एिकावींट %s छु नॊ मूजूद. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान यो पिदी करुन?

en: Hours
ks: गनटो

en: Project
ks: परूजकट

en: Material
ks: मटिरयल

en: Save the current entry?
ks: मूजूद एिंटरी कॊरवो मोहफूज़?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
ks: मूजुद टरांज़एिकशन आव बदलावनॊ. कयाह तुहयो योछ़वाह तबदिलयो नूट करनॊ यी एिंटरी डुपलीकिट करनॊ बरुंह,या यॊछ़वाह यॊ डुपलीकिशन कांसल करॊन?

en: _Record
ks: रीकाड

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
ks: गलत एिंटरीः योमी जायी बापत छु तुहयो फराहम करुन अख एिकावुंट सहि करनसी मंज़.

en: This account should usually be of type income.
ks: यो एिकावुंट गछ़़ॊ आम पॊठ ईनकम टायपुक आसुन.

en: This account should usually be of type expense or asset.
ks: यो एिकावुंट गछ़़ॊ आम पॊठ खरच या एिसीट टायपुक आसुन.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
ks: टोकीस जदूल %s छु नॊ मूजूद.कयाह तुहयो छोव यी बनावुन यछ़ान?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
ks: मोजूद एनटरी छॊ तबदील करनॊ आमॊच़. अमापोज़, यि एनटरी छॊ हिसॊ अकॊ मोजूद आडरॊच. कयाह तोहयॊ कॊरवाह पसनद तबदिली रिकाड करॊन तॊ असरदार तरीकस मनज़ कॊरवाह तबदील पनुन आडर?

en: _Don't Record
ks: रीकाड मॊ कॊरीव

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
ks: मोजूद एनटरी छॊ तबदील करनॊ आमॊच़. कयाह तोहयॊ येछ़वाह यॊ मोहफूज़ करॊन?

en: Charge
ks: चारीज

en: Income Account
ks: ईनकम एिकावुंट

en: Expense Account
ks: खरचॊ एिकावुंट

en: Discount Type
ks: छूट टायीप

en: Discount How
ks: कॊछ़ छूट

en: Unit Price
ks: यूनीट किमत

en: Taxable?
ks: टिकसस लायक छाह?

en: Tax Included?
ks: टिकोस छाह शॊमील?

en: Invoiced?
ks: ईनवायीस छाह करनो आमुत?

en: Subtotal
ks: सबटूटल

en: Billable?
ks: बील बरनस लायक छाह?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
ks: ईनकम / खरॆच कॊरीव दॊखील एिंटरी बापत,या अख च़ॊरीव लीसटो मंज़.

en: Enter the type of Entry
ks: एिंटरी हुंद कोसोम कॊरीव दॊखील

en: Enter the Entry Description
ks: एिंटरी वज़ाहत कॊरीव दॊखील

en: Enter the Discount Amount
ks: डीसकावुंट आमदनी कॊरीव दॊखील

en: Enter the Discount Percent
ks: डीसकावुंट पीरसंट कॊरीव दॊखील

en: Enter the Discount … unknown type
ks: डीसकावुंट कॊरीव दॊखील….गॊरमूलूम टायीप

en: Discount Type: Monetary Value
ks: डोसकावुंट टायीपः मानीटरी विलीव

en: Discount Type: Percent
ks: डोसकावुंट टायीपःपरसोंट

en: Select the Discount Type
ks: डोसकावुंट टायीप च़ॊरीव

en: Tax computed after discount is applied
ks: छूट पतॊ कमपयूट करनॊ आमुत टीकोस छु लागू गछ़ान.

en: Discount and tax both applied on pretax value
ks: छूट तॊ टोकीस दुछवय छॊ लागू गछ़ान परीटोकीस विलवन पयॊठ.

en: Discount computed after tax is applied
ks: छूट छॊ कमपयूट योवान करनॊ टोकीस लागू करनी पतॊ.

en: Select how to compute the Discount and Taxes
ks: च़ॊरीव कॊथ पॊठ कॊरीव कमपयूट छूट तॊ टोकीस.

en: Enter the unit-Price for this Entry
ks: यॊमी एिंटरी बापत कॊरीव दॊखील युनीट किमत

en: Enter the Quantity of units for this Entry
ks: यॊमी एिनटरी बापत कॊरीव दॊखील यूनोटन हॊंज़ मीकदार.

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
ks: यथ एिंटरी पयॊठ लागू गछ़न वूल टोकीस जदूल कॊरीव लागू

en: Is this entry taxable?
ks: कयाह यो एिंटरी छाह टोकसस लायक?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
ks: कयाह टोकीस छाह गुडय शॊमील यॊम एिंटरी हॊंदीस किमतस मंज़?

en: Is this entry invoiced?
ks: यि एनटरी छाह ईनवायसॊड?

en: Is this entry credited?
ks: यि एनटरी छाह करेडिटिड?

en: Include this entry on this invoice?
ks: कयाह यॊ एिंटरी छाह यथ ईनवायसो मंज़ शॊमील करॊन?

en: Include this entry on this credit note?
ks: यि एनटरी करवाह शॊमिल यथ करेडिटि नोटस पयॊठ?

en: Unknown EntryLedger Type
ks: गॊरमूलूम एिंटरी लिजर कोसोम

en: The subtotal value of this entry
ks: यॊम एिंटरी हूंद सबटूटल विलोव

en: The total tax of this entry
ks: यॊमी एिंटरी हुंद कुल टोकीस

en: Is this entry billable to a customer or job?
ks: कयाह यॊ एिंटरी छाह बीली लायक कसटमरस या जाबी बापत?

en: How did you pay for this item?
ks: योमी आयटम बापत कॊथ कॊन कुरवी तुहयो पि?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
ks: यॊ टरांज़ीकशन छु गूडय बियास रजसटरस मंज़ एिडीट योवान करनॊ. मोहरबिनी कॊरीथ कॊरीव यॊ ततो गुडी एिडीट करुन खतम.

en: Save transaction before duplicating?
ks: डुपलोकिट करनॊ बरुंह छाह टरांज़ीकशन मोहपूज़ करुन?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
ks: मूजूद टरांज़ीकशन छु बदलावनी आमुत. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान तबदिलयो रीकाड करनॊ टरांज़ीकशन डुपलीकिट करनॊ बरुंह,या डुपलोकिशन कॊरीव कीनसल?

en: New Split Information
ks: नॊव सुपलिट ईनफारमेशन

en: Cannot store a transaction at this date
ks: हेकि नॊ सिटोर कॊरिथ अख टरानज़ेकशन यथ डेटस पयॊठ

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
ks: तुहयो छॊव अख मूजूद सुपलोट ऊवररायोट करनस तयार. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ तॊ करुन यछ़ान?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
ks: तुहयो छॊव अख मूजूद टरांज़ीकशन ऊवररायोट करनस तयार. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ तॊ करुन यछ़ान?

en: Recalculate Transaction
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव दुबार शुमार.

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
ks: यॊमी टरांज़ीकशन बापत दॊखील करनॊ आमोत विलीव छॊ गॊरमसॊवी. कुस विलीव छुय तुहयो पसंद रीकलकुलिट करुन?

en: Changed
ks: तबदिल करनॊ आमुत

en: _Recalculate
ks: रीकलकुलिट

en: Withdraw
ks: नॊयीव

en: Check
ks: जांच

en: ATM Deposit
ks: ATM डोपाज़ीट

en: ATM Draw
ks: ATM डरा

en: Teller
ks: टीलर

en: Receipt
ks: रसिद

en: Increase
ks: बडियोव

en: Decrease
ks: गठॊयीव

en: AutoDep
ks: आटूडोप

en: Wire
ks: वायर

en: Direct Debit
ks: डारीकटे डोबोट

en: Fee
ks: फीस

en: Rebate
ks: रीबिट

en: Paycheck
ks: पिचक

en: Rebalance Transaction
ks: रीबिलनोस टरांज़ीकशन

en: The current transaction is not balanced.
ks: मूजूद टरांज़ीकशन छु नॊ मसॊवी.

en: Balance it _manually
ks: बराबर कॊरीव यो मिनवली

en: Let GnuCash _add an adjusting split
ks: GNUCASH अस दीयोव ईजाज़त अख बराबर करन वूल सुपलोट जमाह करनस.

en: Adjust current account _split total
ks: एिडजसटे कॊरीव मूजूद एिकावुंट सुपलोट टूटल.

en: Adjust _other account split total
ks: एिडजसटे कॊरीव बयाख एिकावुंट सुपलोट टूटल.

en: _Rebalance
ks: रीबिलनोस

en: This register does not support editing exchange rates.
ks: यॊ रजसटर छु नॊ तावुन दोवान एिकोसचींज रिट एिडीट करनस दूरान.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
ks: तुहयो छु ज़रूरत अख सुपलोट च़ारनुक अमोच एिकोसचिंड रिट तबदिल करनो बापत.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
ks: तुहयो छॊव ज़रूरत टरांज़ीकशन फिलावनुक अमोच एिकोसचिंड रिट तबदिल करनो बापत.

en: The entered account could not be found.
ks: दॊखील करनी आमुत एिकावुंट हयुक नॊ लॆबीथ.

en: The two currencies involved equal each other.
ks: ज़ॊ शिमोल करनसी छॊ बराबर एिकोस अख.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
ks: सुपलोटुक रकम छु ज़िरू, अमो मूजूब छॊ नॊ कांह तॊ एिकीसचिंज रिट ज़रूरत.

en: Save the changed transaction?
ks: मोहफूज़ कॆरवाह तबदिल करनो आमुत टरांज़ीकशन?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
ks: मोजूद टरानज़ेकशन छु बदलावनॊ आमुत. तोहयॊ कॊरवाह पसनद रिकाड करनॊ तबदीलयि एकिस नॊविस टरानज़ेकशनस कुन पकनॊ बरुनह, डिसकाड कॊरिव तबदीलयि, या पॊकिव वापस तबदील करनॊ आमतिस टरानज़ेकशनस कुन?

en: _Discard Changes
ks: तबदिलयो कॊरीव खतम

en: _Record Changes
ks: तबदिलयो कॊरीव रीकाड

en: Mark split as unreconciled?
ks: मारीक कॊरवाह सुपलीट बतूर अनरीकनसायलीड?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
ks: तोहयॊ छॊव तयार मारॊक करनस अख रिकनसायलॊड सुपलिट बतोर अख अनरिकनसायलॊड. यि करनॊ सॊत हेकन गॊछ़िथ यिनॊ वाजनॊ रिकनसायलेशन मुशकिल! जॊरी थाववाह यॊ तबदिली?

en: _Unreconcile
ks: अनरीकनसायोल

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
ks: हयोक नॊ तय कॊरिथ एकावुनट करनसी. ईसतेमाल कॊरिथ डिफालटॊ करनसी योस तोहिनद सिसटमन फराहम कॊर.

en: T-Ref
ks: T-रेफ

en: T-Num
ks: T-नम

en: Tot Credit
ks: Tot करीडीट

en: Tot Debit
ks: Tot डोबोट

en: Tot Shares
ks: Tot शीयर

en: Debit Formula
ks: डोबोट फारमूला

en: Credit Formula
ks: करीडीट फारमूला

en: Scheduled
ks: शडूल करनी आमुत

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ks: एनटर कॊरिव अख हवाल, मसलन अख ईनवायिस या चक नमबर, युस कामन छु तमाम एनटरी लायनन (सुपलिटन)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
ks: एनटर कॊरिव अख हवाल, मसलन अख ईनवायिस या चक नमबर, युस युनीक छु परॊथ एनटरी लायनॊ (सुपलिट)

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
ks: एनटर कॊरिव अख हवाल, मसलन चक नमबर, युस कामन छु तमाम एनटरी लायनन (सुपलिटन)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
ks: एनटर कॊरिव अख हवाल, मसलन अख चक नमबर, युस युनीक छु परॊथ एनटरी लायनॊ (सुपलिट)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ks: एनटर कॊरिव अख टरानज़ेकशन हवाल, मसलन अख ईनवायिस या चक नमबर, युस कामन आसि तमाम एनटरी लायनन (सुपलिटन)

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
ks: एनटर कॊरिव अख टरानज़ेकशन हवाल युस कामन छु तमाम एनटरी लायनन (सुपलिटन)

en: Enter the name of the Customer
ks: कसटमर सुंद नाव कॊरीव दॊखील

en: Enter the name of the Vendor
ks: वीनडर सुंद नाव कॊरीव दॊखील

en: Enter a description of the transaction
ks: टरांज़ीकशनोच वज़ाहत कॊरीव दॊखील

en: Enter notes for the transaction
ks: टरांज़ीकशन बापत कॊरीव नूट दॊखील

en: Reason the transaction was voided
ks: टरांज़ीकशन वायीड करनुक वजाह

en: Enter an action type, or choose one from the list
ks: अख एकशन टायिप कॊरिव एनटर, या च़ॊरिव अख लिसटॊ पयॊठ

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
ks: एनटर कॊरिव अख हवाल नमबर, मसलन अख ईनवायिस या च़ॊरिव अख एकशन टायिप लिसटॊ पयॊठ

en: Enter a description of the split
ks: अख वज़ाहत कॊरीव दॊखील सुपलोटोच

en: Enter the effective share price
ks: ईफिकटोव शीयर परायीस कॊरीव दॊखील

en: Enter the number of shares bought or sold
ks: दॊखील कॊरीव एिनमोतयन तॊ कीनमोतयन शीयरन हुंद नमबर

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
ks: दॊखील कॊरीव एिकावुंट यॊमी पयॊठ टरानसफर करुन छु, या च़ॊरीव आख लीसटे पयॊठ

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
ks: यथ टरांज़ीकशनस छॊ वारयाह सुपलोट, परीस कॊरीव सुपलोट बुटन तॊम तमाम वॊछनी बापत.

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
ks: यॊ टरांज़ीकशन छु अख सेटाक सुपलीट, परीस कॊरीव सुपलोट बुटन तफसिल वॊछनी बापत

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
ks: हयीको नॊ तबदिल या डीलिट कॊरीथ यॊ टरांज़ीकशन. यॊ टरांज़ीकशन छु मारोक करनॊ आमुत रीड-आनली कयाज़ो को:
    
    '%s'

en: Change reconciled split?
ks: तबदिल करवाह मसलहत करनो आमुत सुपलोट?

en: Chan_ge Split
ks: सुपलोट कॊरीव तबदिल

en: Enter debit formula for real transaction
ks: डोबीट फारमुला कॊरीव दॊखील रीयल टरांज़ीकशनन बापत

en: Enter credit formula for real transaction
ks: करीडीट फारमुला कॊरीव दॊखील रीयल टरांज़ीकशनन बापत

en: List
ks: लीसटे

en: Template file "~a" can not be read
ks: टिमपलिट फायोल "~a" हयीकव नॊ पॊरीथ

en: Fonts
ks: फांट

en: Font info for the report title.
ks: फानट ईनफो रिपोट ऊनवान बापत.

en: Account link
ks: एिकावुंट लींक

en: Font info for account name.
ks: फानट ईनफो एकावुनट ऊनवान बापत.

en: Number cell
ks: नमबर सील

en: Font info for regular number cells.
ks: फानट ईनफो रेगयूलर नमबर सेलन बापत.

en: Negative Values in Red
ks: मनफी विलीव वुज़लीस मंज़

en: Display negative values in red.
ks: मनफी विलीव कॊरीव डोसपेली वुज़लीस मंज़

en: Number header
ks: नमबर हिडर

en: Font info for number headers.
ks: फानट ईनफो नमबर हेडरन बापत.

en: Text cell
ks: मतन सील

en: Font info for regular text cells.
ks: फानट ईनफो रेगयुलर मतन सेलन बापत.

en: Total number cell
ks: कुल नमबर सील

en: Font info for number cells containing a total.
ks: फानट ईनफो तिमन नमबर सेलन बापत यिमन मनज़ अख टोटल छु.

en: Total label cell
ks: कुल लिबोल सील

en: Font info for cells containing total labels.
ks: फानट ईनफो तिमन सेलन बापत यिमन मनज़ कुल लेबॊल छॊ.

en: Centered label cell
ks: मंज़स नॊनी आमोच़ लिबोल सील

en: Font info for centered label cells.
ks: फानट ईनफो सेनटर करनॊ आमच़न लेबॊल सेलन बापत.

en: Can't save style sheet
ks: हयोकी नॊ मोहफूज़ कॊरीथ सेटायील शिट

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
ks: कानह बजट छु नॊ मोजूद. तोहयॊ छु कम अज़ कम बनावुन अख बजट.

en: Edit report options
ks: एिडीट कॊरीव रीपूट ऊपशन

en: This report requires you to specify certain report options.
ks: यथ रीपूटस छु ज़रूरत तूहॊंदी दॊस मखसूस करुन कॊंह रीपूट ऊपशन.

en: No accounts selected
ks: कांह एिकावुंट आव नॊ च़ारनी

en: No data
ks: डाटा छु नॊ

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
ks: च़ारनी आमतॊन एकावंटन मंज़ छु नॊ कॊंह तॊ डाटा /टरांज़ीकशन(या सेरीफ ज़िरू) च़ारनी आमतोस टायोम पिरडस बापत.

en: Select a date to report on.
ks: च़ॊरिव अख डेट यथ पयॊठ रिपोट करुन छु.

en: Start of reporting period.
ks: रिपोटिनग पीरडुक शरो.

en: End of reporting period.
ks: रिपोटिनग पीरडुकखतम.

en: The amount of time between data points.
ks: डाटा पोयनटन दरमियान वखतुक रकम.

en: One Day
ks: अख दोह

en: One Week
ks: अख हफतॊ

en: Two Weeks
ks: ज़ॊ हफतॊ

en: One Month
ks: अख रॊथ

en: Half Year
ks: नॊसीब वॊरी

en: One Year
ks: अख वॊरी

en: All
ks: तमाम

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
ks: यथ सॊनरस ताम हॊयीव एिकावुंट, यॊमी कुनो तॊ ऊपशनस ऊवररायीड करन.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
ks: ऊवररायीड कॊरीव एिकावुंट च़ॊर तॊ हाववाह सब-एिकावुंट तमाम च़ॊरमीतन एिकावंटन बापत?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
ks: यॊमन एिकावंटन पयॊठ कॊरीव रीफूट, अगर डोसपोली सनयोर ईजाज़त दॊयी.

en: Select the currency to display the values of this report in.
ks: च़ॊरीव करनसी यथ मंज़ यॊम रीपूटीक विलीव डोसपेली योयन करनॊ.

en: The source of price information.
ks: सोरस परायिस ईनफारमेशनुक.

en: Most recent
ks: सारवीय खूतो ताज़ो

en: Choose the marker for each data point.
ks: मारकर च़ॊरीव परॊथ डाटा पूयंटस बापत.

en: Diamond
ks: लाल

en: Circle
ks: गूल

en: Square
ks: मुरबबा

en: Cross
ks: करास

en: Plus
ks: पॊलस

en: Dash
ks: डेश

en: Filled diamond
ks: बरनॊ आमुत लाल

en: Filled circle
ks: बुरमुत गूल

en: Filled square
ks: बुरमुत मुरबबा

en: Choose the method for sorting accounts.
ks: एिकावुंट साट करनॊ बापत च़ॊरीव तरिक.

en: Alphabetical by account code
ks: अलफाबेटिकल बज़ॊरये एकावुनट कोड

en: Alphabetical by account name
ks: अलफाबेटिकल बज़ॊरये एकावुनट नाव

en: How to show the balances of parent accounts.
ks: पेरनट एकावनटन हॊनज़ बेलनॊस कॊथ कॊन छॊ हावॊन.

en: Do not show any balances of parent accounts.
ks: कानह तॊ बेलेनॊस मॊ हॊयिव पेरनट एकावनटन हॊनज़.

en: Account Balance
ks: एिकावंट बिलनोस

en: Do not show
ks: मा हॊयीव

en: How to show account subtotals for parent accounts.
ks: कॊथ कॊन छु हावुन एकावुनट सबटोटल पेरनट एकावनटन बापत.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
ks: सबटोटल हॊयिव कॊनच़न पेरनट एकावनटन बापत यिमन ज़न सबएकावुनट आसन.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
ks: कानह सबटोटल मॊ हॊयिव पेरनट एकावनटन बापत.

en: Show subtotals
ks: सबटूटल हॊयीव

en: _Assets & Liabilities
ks: एिसीट तॊ लायबीलटीयो

en: _Income & Expense
ks: ईनकम तॊ खरोच

en: B_udget
ks: बजट

en: _Taxes
ks: टिकोस

en: Display
ks: डोसपेली कॊरीव

en: Report name
ks: रीपूट नाव

en: Stylesheet
ks: सेटायील शिट

en: _Business
ks: कारबार

en: Invoice Number
ks: ईनवायीस नमबर

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
ks: तूहॊंदीव रीपूटव मंज़ छु एिकोस रीपूट गायीड युस ज़न डुपलोकिट छु. मोहरबिनी कॊरीथ कॊरीव जांच रीपूट सीसटम, खास तूर पॊठ तुहॊंद मोहफूज़ करनॊ आमोत रीपूट, एिकीस रीपूटस बापत यथ यॊ रीपूट गायीड सॊत छुः

en: Enter a descriptive name for this report.
ks: अख वज़ाहती नाव कॊरिव एनटर येमि रिपोट बापत.

en: Select a stylesheet for the report.
ks: यॊमी रीपूट बापत च़ॊरीव अख सेटायील शिट.

en: Average Balance
ks: अवसत बिलनोस

en: Step Size
ks: सेटीप सायोज़

en: Report's currency
ks: रीपूटोच करनसी

en: Price Source
ks: किमत माखज़

en: Include Sub-Accounts
ks: सबएिकावुंट कॊरीव शॊमील

en: Exclude transactions between selected accounts
ks: च़ारनी आमतॊन एिकावंटन दरमीयान कॊडीव नॊबर टरांज़ीकशन

en: Plot Width
ks: पुलाट खजर

en: Plot Height
ks: पुलाट थज़र

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
ks: शॊमिल कॊरिव सब-एकावुनट तमाम च़ारनॊ आमतिन एकावनटन हॊनद.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
ks: नॊबर कॊडिव टरानज़ेकशन यिमन मनज़ सिरिफ ज़ॊ एकावुनट छॊ, यिम दोशवय बोनॊ च़ारनॊ आमित छॊ. अमॊ सॊत छु असर पेवान सिरिफ जदूल कॊस फॊयदॊ तॊ नोकसान कालमस.

en: Do transaction report on this account.
ks: टरानज़ेकशन रिपोट कॊरिव यथ एकावनटस पयॊठ.

en: Show table
ks: जदूल हॊयीव

en: Display a table of the selected data.
ks: च़ारनी आमतो डाटा हुक अख जदूल हॊयीव

en: Show plot
ks: पुलाट हॊयीव

en: Display a graph of the selected data.
ks: च़ारनी आमतो डाटा हुक अख गराफ हॊयीव

en: Plot Type
ks: पुलाट टायोप

en: The type of graph to generate.
ks: टायिप गराफुक युस जनरेट करुन छु.

en: Average
ks: अवसत

en: Profit
ks: नफाह

en: Period start
ks: पिरड शरूआत

en: Period end
ks: पिरड खतम

en: Maximum
ks: ज़यादो खूतो ज़यादो

en: Minimum
ks: कम खूतो कम

en: Gain
ks: फॊयदो

en: Loss
ks: नुखसान

en: Income vs. Day of Week
ks: ईनकम वीरसोज़ हफतुक दुह

en: Expenses vs. Day of Week
ks: खरचो वीरसोज़ हफतुक दुह

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
ks: छु अख पाय चाट हावान यथ मंज़ कुल ईनकम छॊ आसान हफतोक परॊथ दुहॊच

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
ks: छु अख पाय चाट हावान यथ सॊत कुल खरोच छु आसान हफतोक परॊथ दुहॊच

en: Levels of Subaccounts
ks: सबएिकावंटन हॊंज़ लीवलो

en: Show Totals
ks: टूटल हॊयीव

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
ks: यॊमन एिकावंटन पयॊठ दीयीव रीफूट, अगर च़ारनी आमोच़ एिकावुंट लीवल ईजाज़त दॊयी.

en: Show the total balance in legend?
ks: कुल बिलनोस हाववाह लिजनडस मंज़?

en: Report Title
ks: रीपूट ऊनवान

en: Title for this report.
ks: येमि रिपोच बापत ऊनवान.

en: Boolean Option
ks: बूलयन ऊपशन

en: This is a boolean option.
ks: यॊ छु अख बूलयन ऊपशन.

en: Multi Choice Option
ks: मलटी चूयोस ऊपशन

en: This is a multi choice option.
ks: यॊ छु अख मलटी चूयोस ऊपशन

en: First Option
ks: गुडनयुक ऊपशन

en: Second Option
ks: दुयोम ऊपशन

en: Third Option
ks: तरॊयीम ऊपशन

en: Fourth Options
ks: च़ूरीम ऊपशन

en: String Option
ks: सीटरींग ऊपशन

en: This is a string option.
ks: यि छु अख सिटरिनग ऊपशन.

en: Just a Date Option
ks: सोरोफ अख डिट ऊपशन

en: This is a date option.
ks: यि छु अख डेट ऊपशन.

en: Combo Date Option
ks: कामबू डिट ऊपशन

en: This is a combination date option.
ks: यि छु अख कमबिनेशन डेट ऊपशन.

en: Relative Date Option
ks: रीलिटोव डिट ऊपशन

en: This is a relative date option.
ks: यि छु अख वाबसतॊ डेट ऊपशन.

en: Number Option
ks: नमबर ऊपशन

en: This is a number option.
ks: यॊ छु अख नमबर ऊपशन

en: Background Color
ks: पसो मंज़र रंग

en: This is a color option.
ks: यि छु अख रनग ऊपशन.

en: An account list option
ks: अख एिकावुंट लीसटो ऊपशन

en: This is an account list option.
ks: यि छु अख एकावुनट लिसटॊ ऊपशन.

en: A list option
ks: अख लीसटो ऊपशन

en: This is a list option.
ks: यि छु अख लिसटॊ ऊपशन.

en: The Good
ks: रुत

en: The Bad
ks: खराब

en: The Ugly
ks: मुकुर

en: Testing
ks: टीसटो करान

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
ks: रीपूट लिखनस मंज़ मदद बापत,या पनुन बरांड नॊव शॊमील करनॊ बापत, टूटल कूल रीपूट, ~a मिलींग लीसटे कॊरीव कनसलटो.

en: The current time is ~a.
ks: मूजूद वखत छु ~a.

en: The boolean option is ~a.
ks: बूलीयन ऊपशन छु ~a.

en: true
ks: सही

en: false
ks: गलत

en: The multi-choice option is ~a.
ks: मलटी-चूयीस ऊपशन छु ~a.

en: The string option is ~a.
ks: सीटरींग ऊपशन छु ~a.

en: The date option is ~a.
ks: डिट ऊपशन छु ~a.

en: The relative date option is ~a.
ks: रिलिटोव डिट ऊपशन छु ~a.

en: The combination date option is ~a.
ks: रलूमुत डिट ऊफशन छु ~a.

en: The number option is ~a.
ks: नमबर ऊपशन छु ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
ks: नमबर ऊपशन फारमिटोड बतूर अख करनसी छु ~a.

en: Items you selected:
ks: आयटम युस तुहयो च़ूरवोहः

en: List items selected
ks: लीसटो आयटम च़ूरवोह

en: (You selected no list items.)
ks: (तुहयो च़ूरवॊ नॊ कांह लीसटो आयटम)

en: You have selected no accounts.
ks: तुहयो छॊव नॊ च़ॊरमोत कॊंह एिकावुंट

en: Display help
ks: डिसपिले मदद

en: Tax Report / TXF Export
ks: टिकोस रीपूट / TXF एिकोसपूट

en: Alternate Period
ks: मुतबॊदील फिरड

en: Override or modify From: & To:.
ks: पयॊठ कॊरिव ऊवररायिड या तबदील: & कुन:.

en: Use From - To
ks: पयॊठ कॊरीव ईसतिमाल कुन

en: Last Year
ks: पॊतयोम वॊरी

en: Select Accounts (none = all)
ks: एिकावींट च़ॊरीव(कांह नॊ = तमाम)

en: Select accounts.
ks: एकावुनट च़ॊरिव.

en: Suppress $0.00 values
ks: सपरीस कॊरीव $0.00 विलीव

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
ks: $0.00 विलीव वॊल एिकावुंट योयन नॊ परींट करनॊ.

en: Print Full account names
ks: फुल एिकावुंट नाव कॊरीव परींट

en: Print all Parent account names.
ks: तमाम पेरनट एकावुनट नाव कॊरिव परिनट.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
ks: आगॊहीः डुपलोकिट TXF कूड छॊ दॊनी आमोत कॊंच़न एिकावंटन. सेरीफ TXF कूड यॊम पियर माखज़न सॊत आसन मा योयन शायद दुहरावनो.

en: Period from ~a to ~a
ks: ~a पयॊठ ~a अस ताम पिरड

en: Tax Report & XML Export
ks: टिकोस रीपूट & XML एिकोसपूट

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
ks: टिकसस लायक ईनकम / डोडकटिबोल खरचो / एिकोसपूट कॊरीव .XML फायलो कुन

en: Taxable Income / Deductible Expenses
ks: टिकसस लायक ईनकम / डोडकटिबोल खरचो

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ks: यॊ रीपूट छु हावान तुहॊंद टिकसस लायक ईनकम तॊ डोडकटिबोल खरचो.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ks: यॊ सफो छु हावान तुहॊंद टिकसस लायक ईनकम तॊ डोडकटिबोल खरचो.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
ks: टिकोस शडूल रीपूट/TXF एिकोसपूट

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
ks: $0.00 विलीव वॊल टिकोस कूड योयन नॊ परींट करनॊ.

en: Do not print full account names
ks: पूरी एिकावुंट नाव मॊ कॊरीव परींट

en: Do not print all Parent account names.
ks: तमाम पेरनट एकावुनट नाव मॊ कॊरिव परिनट.

en: Print all Transfer To/From Accounts
ks: तमाम टरानसफर कुन /पयॊठ एिकावुंट कॊरीव परींट

en: Print all split details for multi-split transactions.
ks: परिनट कॊरिव तमाम सुपलिट तफसील मलटी-सुपलिट टरानज़ेकशनन बापत.

en: Print TXF export parameters
ks: परींट कॊरीव TXF एिकोसपूट पिरामिटर

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
ks: हॊयिव TXF एकॊसपोट पेरामीटर परॊथ TXF कोडस/एकावनटस बापत रिपोटस पयॊठ.

en: Do not print T-Num:Memo data
ks: परिनट मॊ कॊरिव T-नमः मेमो डाटा

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
ks: परिनट मॊ कॊरिव T-नमः मेमो डाटा टरानज़ेकशनन बापत.

en: Do not print Action:Memo data
ks: एिकशन मॊ कॊरीव परींटः मीमू डाटा

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
ks: परिनट मॊ कॊरिव एकशनः मेमो डाटा टरानज़ेकशनन बापत.

en: Do not print transaction detail
ks: टरांज़ीकशन तफसिल मॊ कॊरीव परींट

en: Do not print transaction detail for accounts.
ks: परिनट मॊ कॊरिव टरानज़ेकशन तफसील एकावनटन बापत.

en: Do not use special date processing
ks: ईसतिमाल मॊ कॊरीव मखसूस डिट परासीसींग

en: Do not print transactions out of specified dates.
ks: परिनट मॊ कॊरिव टरानज़ेकशन मखसूस डेटव नॊबर.

en: Currency conversion date
ks: करनसी तबदिली तॊरिख

en: Select date to use for PriceDB lookups.
ks: च़ॊरिव डेट युस ईसतेमाल करुन छु परायिसDB लुकअपन बापत.

en: Tax Schedule Report & TXF Export
ks: टिकोस शडूल रीपूट & TXF एिकीसपूट

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
ks: टिकसस लायक ईनकम / डोडकटिबोल खरचो टरांज़ीकशन तफसिल सान /एिकोसपूट कॊरीव .TXF फायोल

en: Taxable Income/Deductible Expenses
ks: टिकसस लायक ईनकम / डोडकटिबोल खरचो

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
ks: यॊ रीपूट छु हावान टरांज़ीकशन तफसिल तुहॊंदीस एिकावंटस बापत यॊम ईनकम टिकसस सॊत वाबसतो छॊ.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
ks: यॊ सफो छु हावान टरांज़ीकशन तफसिल सही ईनकम टिकोस एिकावंटन बापत.

en: Income Piechart
ks: ईनकम पायचाट

en: Expense Piechart
ks: खरचो पायचाट

en: Asset Piechart
ks: एिसीट पायचाट

en: Liability Piechart
ks: लायोबीलटी पायचाट

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
ks: छु हावान अख पायचाट ईनकम सान परॊथ दॊनी आमतोस टायोम ईनटरवलस सॊत

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
ks: छु हावान अख पायचाट खरचो  सान परॊथ दॊनी आमतोस टायोम ईनटरवलस सॊत

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
ks: छु हावान अख पायचाट एिसीटन सान एिकोस दॊनी आमतोस वखतस पयॊठ

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
ks: छु हावान अख पायचाट लायबलटी बिलनोस सान एिकोस दॊनी आमतोस वखतस पयॊठ

en: Income Accounts
ks: ईनकम एिकावुंट

en: Expense Accounts
ks: खरचो एिकावुंट

en: Assets
ks: एिसीट

en: Liabilities
ks: लायबोलटी

en: Show Percents
ks: पीरसींट हॊयीव

en: Maximum Slices
ks: ज़यादो खूतो ज़यादो सोलायसी

en: Sort Method
ks: साट तरिक

en: Show Average
ks: मुतवाज़ीन हॊयीव

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
ks: च़ॊरिव ज़ॊ रकम पज़याह हावुन पोरॊ टायिम पीरडस मनज़ या बतोर अवसत.मसलन परॊथ रॊतॊ.

en: No Averaging
ks: कांह मुतवॊज़ीन छु नॊ

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
ks: मेकसिमम नमबर लेवलन हुनद डिसपिलेयिड एकावुनट टरी मनज़.

en: Show the full account name in legend?
ks: पुरी एिकावुंट नाव हाववाह लिजनडस मंज़?

en: Show the percentage in legend?
ks: पीरसनटिज हाववाह लिजनडस मंज़?

en: Maximum number of slices in pie.
ks: मेकसिमम तेदाद सिलायसन हुनद पाय मनज़.

en: Yearly Average
ks: वॊरयुक अवसत

en: Monthly Average
ks: रॊतुक अवसत

en: Weekly Average
ks: हफतुक अवसत

en: Balance at ~a
ks: ~a अस पयॊठ बिलनोस

en: Account Summary
ks: एिकावुंट समरी

en: Future Scheduled Transactions Summary
ks: फयूचरस मंज़ शडूल करनॊ आमोच़ टरांज़ीकशन समरी

en: Depth limit behavior
ks: सनॊर हद आदत

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
ks: कॊथ कॊन छॊ टरीट करॊन एकावुनट यिम ज़यादॊ छॊ गछ़ान मखसूस करनॊ आमतिस सनॊर लिमटस (अगर कानह आसॊ).

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
ks: हॊयिव कुल बेलेनिस, यथ मनज़ शॊमिल छॊ बेलनसॊ सबएकावनटन मनज़, कुनॊ तॊ एकावटिच सनॊर हदस पयॊठ.

en: Parent account balances
ks: पिरंट एिकावुंट बिलनोस

en: Parent account subtotals
ks: पिरंट एिकावुंट सबटूटल

en: Include accounts with zero total balances
ks: शॊमील कॊरीव एिकावुंट यॊमन कुल बिलनोस ज़िरू आसो

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
ks: शॊमिल कॊरिव एकावुनट यिमन ज़ीरो कुल (रिकॊरसिव) बेलेनिस छॊ यथ रिपोटस मनज़.

en: Omit zero balance figures
ks: तरॊयीव ज़िरू बिलनोस फीगर

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
ks: हॊयिव बुलेनक सुपेस ज़ीरू बेलेनसॊच कुनॊ तॊ जायॊ यिम ज़न हावनॊ यियन.

en: Show accounting-style rules
ks: एिकावंटींग सोटायील असूल हॊयीव

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
ks: ईसतेमाल कॊरिव असूल जमाह करनॊ आमतिन नमबरन हॊनदेन कालमन तल यिथ कॊन ज़न एकावनटनट करान छॊ.

en: Display accounts as hyperlinks
ks: एिकावुंट कॊरीव डोसपेली बतूर हायपरलींक

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
ks: हॊयिव परॊथ एकावुनट जदूलस मनज़ बतोर अख हायपरलिनक अमिकिस रजसटर विनडोहस कुन.

en: Show an account's balance.
ks: अकॊ एकावनटॊच बेलनॊस हॊयिव

en: Show an account's account code.
ks: अकॊ एकावनटुक एकावुनट कोड हॊयिव.

en: Show an account's account type.
ks: अकॊ एकावनटुक एकावुनट टायिप हॊयिव.

en: Account Description
ks: एिकावंटु वज़ाहत

en: Show an account's description.
ks: अकॊ एकावनटॊच वज़ाहत हॊयिव.

en: Account Notes
ks: एिकावुंट नूट

en: Show an account's notes.
ks: अकॊ एकावनटॊक नोट हॊयिव.

en: Commodities
ks: कामूडीटयो

en: Show Foreign Currencies
ks: फारिन करनसी हॊयीव

en: Display any foreign currency amount in an account.
ks: डिसपिले कॊरिव कानह तॊ पारेन करनसी रकम एकिस एकावनटस मनज़.

en: Show Exchange Rates
ks: एिकोसचिंज रिट हॊयीव

en: Show the exchange rates used.
ks: हॊयिव ईसतेमाल करनॊ आमच़ॊ तबदिली रेटॊ.

en: Recursive Balance
ks: रीकरसीव बिलनोस

en: Raise Accounts
ks: एिकावुंट कॊरीव रिज़

en: Omit Accounts
ks: एिकावुंट तरॊयीव

en: Account title
ks: एिकावुंट ऊनवान

en: Advanced Portfolio
ks: एिडवानोस करनॊ आमुत पूटफूलयू

en: Share decimal places
ks: डोसीमोल जायो कॊरीव शीयर

en: Include accounts with no shares
ks: शॊमोल कॊरीव एिकावुंट योमन नॊ शीयर छु

en: Show ticker symbols
ks: टीकर अलामतो हॊयीव

en: Show listings
ks: लीसटोंग हॊयीव

en: Show prices
ks: किमत हॊयीव

en: Show number of shares
ks: शीयरन हुंद तिदाद हॊयीव

en: Basis calculation method
ks: बिसोज़ शुमार तरिक

en: Set preference for price list data
ks: परायोस लीसटो डाटा बापत कॊरीव सीट तरजिहात

en: How to report brokerage fees
ks: रिपोट कॊथ कॊन छु करुन बरोकरेज पीस

en: Basis calculation method.
ks: बेसिक कलकुलेशन मेथड.

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
ks: तरजिह दॊयीव परायीस एिडटर कोस ईसतिमालस टरांज़ीकशनन पयॊठ,यॊतनस लागू सपदो.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
ks: कॊथ कॊन छु रिपोट करुन कमिशन तॊ बाकय बरोकरेज फीज़.

en: Include in basis
ks: बेसिज़ मनज़ कॊरिव शॊमिल

en: Display the ticker symbols.
ks: टिकर सिमबुल कॊरिव डिसपिले.

en: Display exchange listings.
ks: डिसपिले कॊरिव एकॊसचेनज लिसटिनग.

en: Display numbers of shares in accounts.
ks: डिसपिले कॊरिव तेदाद शियरन हुनद एकावनटन मनज़.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
ks: तेदाद डेसिमिल पॊलेसन हुनद यिम ईसतेमाल करनॊ छॊ शियर नमबरन बापत.

en: Display share prices.
ks: डिसपिले कॊरिव शियर परायॊस.

en: Stock Accounts to report on.
ks: सिटाक एकावुनट यिमन पयॊठ रिपोट करुन छु.

en: Include accounts that have a zero share balances.
ks: शॊमील कॊरीव एिकावुंट यॊमन अख ज़िरू शीयर बिलनोस छॊ.

en: Listing
ks: लीसटींग

en: Basis
ks: बुनयाद

en: Money In
ks: मनी ईन

en: Money Out
ks: मनी आवुट

en: Realized Gain
ks: रीयालायोज़ करनॊ आमुत फॊयदो

en: Unrealized Gain
ks: रीयालायोज़ करनॊ बगॊर आमुत फॊयदो

en: Total Gain
ks: कुल फॊयदो

en: Rate of Gain
ks: फॊयदॊच रेट

en: Total Return
ks: कुल वापसी

en: Rate of Return
ks: वापस करनॊच रेट

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
ks: * यॊ कामूडीटी डाटा आव बनावनो टरांज़ीकशन परायसींग ईसतिमाल कॊरीथ बजाय परायोस लीसटो.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
ks: अगर तुहयो एिकोस मलटी करनसी हालतो मंज़ छॊव, एिकोसचिंज मा आसो नॊ शायद सही.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
ks: ** यथ कामोडिटी छु नॊ कानह परायिज़ तॊ अख परायिज़ 1 छु ईसतेमाल करनॊ आमुत.

en: Report on these accounts.
ks: यिमन एकावनटन पयॊठ कॊरिव रिपोट.

en: Data markers?
ks: डाटा मारकर?

en: Display a mark for each data point.
ks: डिसपिले कॊरिव अख मारॊक परॊथ डाटा पोयनटस बापत.

en: Balance Sheet
ks: बिलनोस शिट

en: Balance Sheet Date
ks: बिलनोस शिट तॊरिख

en: Single column Balance Sheet
ks: कुन कालम बिलनोस शिट

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
ks: परिनट कॊरिव लायबलटी/ईकविटी सेकशन तॊथ कालमस मनज़ एसेस सेकशनस तहत योस ज़न मुखॊलिफ आसॊ दोयमिस कालमस योस एसेट सेकशन कॊ दोछनॊ तरफॊ छु.

en: Flatten list to depth limit
ks: लीसटो कॊरीव फोलिट सनरॊ कॊस हदस ताम

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
ks: डिसपिले करान एकावुनट यिम ज़यादॊ छॊ गछ़ान सनॊर हदस सनॊर हदस पयॊठ.

en: Label the assets section
ks: एिसीट सीकशन कॊरीव लिबोल

en: Whether or not to include a label for the assets section.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लेबॊल एसेट सेकशन बापत.

en: Include assets total
ks: कुल एिसीट कॊरीव शॊमील

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावॊ कुल एसेट.

en: Use standard US layout
ks: ईसतेमाल कॊरिव मयॊरी US लेआवुट

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
ks: रिपोट सेकशन आडर छु एसेट/लायबलटी/ईकविटी ( नकॊ एसेट/ईकविटी/लायबलटी).

en: Label the liabilities section
ks: लायबीलटी सीकशन कॊरीव लिबोल

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लेबॊल लायबलटी सेकशन बापत.

en: Include liabilities total
ks: लायबीलटी टूटल कॊरीव शॊमील

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावॊ कुल लायबिलटी.

en: Label the equity section
ks: ईकवीटी सीकशन कॊरीव लिबोल

en: Whether or not to include a label for the equity section.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लेबॊल ईकविटी सेकशन बापत.

en: Include equity total
ks: ईकवीटी टूटल कॊरीव शॊमील

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावॊ कुल ईकविटी.

en: Total Liabilities
ks: कुल लायबीलटी

en: Total Assets
ks: कुल एिसीट

en: Retained Losses
ks: रीटिन करनॊ आमोत नुखसान

en: Trading Gains
ks: तोजारतीक फॊयदी

en: Trading Losses
ks: तोजारतीक नुखसान

en: Unrealized Gains
ks: रीयालायोज़ करनॊ आमोत फॊयदो

en: Unrealized Losses
ks: रीयालायोज़ करनॊ बगॊर आमोत फॊयदो

en: Total Equity
ks: कुल ईकवीटी

en: Total Liabilities & Equity
ks: कुल लायबीलटी तॊ ईकवीटी

en: Balance Sheet (eguile)
ks: बिलनोस शिट(eguile)

en: Exclude accounts with zero total balances
ks: ज़िरू कुल बिलनोस वॊल एिकावुंट कॊरीव खॊरीज

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
ks: नॊबर कॊडिव नान-टाप-लेवल एकावुनट यिमन ज़ीरो बेलेनॊस छॊ तॊ कांह नान-ज़ीरो सब-एकावुनट छुख नॊ.

en: Negative amount format
ks: मनफी रकम फारमिट

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
ks: फारमेटिनग योस ईसतेमाल करॊन छॊ मनफी रकमन सॊतः एकिस लीडिनग सायनस सॊत, या एनकपलोज़िनग बरेकटन सॊत.

en: Font family
ks: फांट फिमली

en: Font definition in CSS font-family format.
ks: फानट वज़ाहत CSS फानट-फेमली फारमेटस मनज़.

en: Font size
ks: फांट सायोज़

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
ks: फानट सायिज़ CSS फानट-सायिज़ फारमेटस मनज़ (मसलन "मिडयम" या "10pt").

en: Template file
ks: टीमपलिट फायोल

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ks: फायिल नाव येमि रिपोट कॊ ईगयूल टेमपलेट हिसुक. यि फायिल गछ़ॊ या आसॊन पननॊ .gnuकोश डारेकटरी मनज़, या पननॊ सही जायॊ पयॊठ GnuCash ईनसटालेशन डारेकटरियन मनज़.

en: CSS stylesheet file
ks: CSS सेटायील शिट फायोल

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ks: CSS सिटायिल शीटुक फायिल नाव युस यथ रिपोटस सॊत ईसतेमाल करुन छु. अगर मखसूस करनॊ यियि, यि फायिल गछॊ़ आसॊन तोहॊनज़ि .gnucash डारेकटरी मनज़, या पननॊ सही जायॊ पयॊठ GnuCash ईनसटालेशन डारेकटॊरयन मनज़.

en: Extra Notes
ks: ईज़िफी नौट

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
ks: नोट यिम जमाह करॊन छॊ ईनवायिस कॊस खतमस पयॊठ- मनज़ मा आसॊ HTML मारॊकअप.

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
ks: (डोवलीपमींट वीरजन--- बरूस मॊ कॊरीव यॊमी रीपूट कॊन नमबरन पयॊठ तॊम डबल चक करनॊ बरुंह. तबदिल कॊरीव ‘ईज़िफी नौट’ ऊपसन यॊमी शीछॊ नॊश नजात लबनॊ बापत)

en: Imbalance
ks: गॊर मसावात

en: Orphan
ks: आरफन

en: Balance Sheet using eguile-gnc
ks: eguile-gnc ईसतिमाल कॊरीथ बिलनोस शिट

en: Display a balance sheet (using eguile template)
ks: अख बिलनोस शिट हॊयीव(eguile टिमपलिट ईसतिमाल कॊरीथ)

en: Common Currency
ks: आम करनसी

en: Total For
ks: बापत टूटल

en: Asset
ks: एिसीट

en: Liability
ks: ज़ीमदॊरी

en: Expense
ks: खरोच

en: Net Income
ks: नीट ईनकम

en: Budget Balance Sheet
ks: बजट बिलनोस शिट

en: Include new/existing totals
ks: शॊमील कॊरीव नॊव/ मूजूद टूटल

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल लायनॊ यिम हावन तबदिली कुलस मनज़ येमयुक तारुफ दॊनि आमुत आसॊ बजट ज़ॊरयि.

en: Budget to use.
ks: बजट युस ईसतिमाल करुन छु

en: Existing Assets
ks: मूजूद एिसीट

en: Allocated Assets
ks: एिलूकिट एिसीट

en: Unallocated Assets
ks: गॊर एीलूकिट एिसीट

en: Existing Liabilities
ks: मूजूद लायबलटीयो

en: New Liabilities
ks: नॊवी लायबलटी

en: Existing Retained Earnings
ks: मूजूद रीटिन करनॊ आमच़ो ज़ॊयी

en: Existing Retained Losses
ks: मूजूद रीटिन करनॊ आमीत नुकसान

en: New Retained Earnings
ks: नॊवी रीटिन करनॊ आमच़ो ज़ॊयी

en: New Retained Losses
ks: नॊव रीटिन करनॊ आमीत नुकसान

en: Total Retained Earnings
ks: कुल रीटिन करनॊ आमच़ो ज़ॊयी

en: Total Retained Losses
ks: कुल रीटिन करनॊ आमीत नुकसान

en: Existing Equity
ks: मूजूद ईकवीटी

en: New Equity
ks: नॊव ईकवीटी

en: Running Sum
ks: चलवुन सम

en: Range start
ks: रिंजुक शरू

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
ks: च़ॊरिव अख बजट पीरड टायिप योस शरो करान छु रिपोटिनग रेनज.

en: Exact start period
ks: बराबर शरो पीरड

en: Select exact period that starts the reporting range.
ks: च़ॊरिव बराबर पीरड योस शरो करान छु रिपोटिनग रेनज.

en: Range end
ks: रिंजुक खतम

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
ks: च़ॊरिव अख बजट पीरड टायिप योस खतम करान छु रिपोटिनग रेनज.

en: Exact end period
ks: बराबर खतम पीरड

en: Select exact period that ends the reporting range.
ks: च़ॊरिव बराबर पीरड योस खतम करान छु रिपोटिनग रेनज.

en: Last budget period
ks: पॊतयिम बजट पिरड

en: Manual period selection
ks: मेनवल पीरड च़ॊर

en: Calculate as running sum?
ks: शुमार कॊरवाह बतूर चलवुन सम?

en: Actual
ks: असली

en: Budget Flow
ks: बजट फुलू

en: Period number.
ks: पीरड नमबर.

en: Report for range of budget periods
ks: रीपूट बजट पीरडस बापत रिंजस खॊतरी

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
ks: बनॊयीव अख रीपूट एिकोस बजट पिरड रिंजस बापत बजाय तमाम बजटस.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
ks: अख बजट पिरड च़ॊरीव युस शरू करान छु अख रीपूटींग रिंज.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
ks: अख बजट पिरड च़ॊरीव युस खतम करान छु अख रीपूटींग रिंज.

en: Label the revenue section
ks: रीवनयू सीकशन कॊरीव लिबोल

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लेबॊल रेवनयू सेकशन बापत.

en: Include revenue total
ks: शॊमील कॊरीव रीवनयू टूटल

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावॊ कुल रिवनयू.

en: Label the expense section
ks: खरचो सीकशन कॊरीव लिबोल

en: Whether or not to include a label for the expense section.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लेबॊल खरॊच सेकशन बापत.

en: Include expense total
ks: शॊमील कॊरीव खरचो टूटल

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावॊ कुल खरॊच.

en: Display as a two column report
ks: हॊयीव बतूर अख दुकालम रीपूट

en: Divides the report into an income column and an expense column.
ks: छु तखसीम करान रिपोट एकिस आमदन कालम तॊ एकिस खरॊच कालमस मनज़.

en: Display in standard, income first, order
ks: हॊयीव मयारस मंज़,ईनकम पॊसटो, आडर

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
ks: छु रिपोटस डिसपिले करान मयॊरी आडरस मनज़, तॊ छु थावन आमदन खरचस बरुनह.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
ks: रीपूटींग रिंज कतम पिरड हयोको नॊकम एिसोथ शरू पिरडो खूतो.

en: Revenues
ks: रीवनयू

en: Total Revenue
ks: कुल रीवनयू

en: Total Expenses
ks: कुल खरचो

en: for Budget ~a
ks: बजट ~a बापत

en: for Budget ~a Period ~d
ks: बजट ~a पिरड ~d बापत

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
ks: बजट ~a पिरडन ~d - ~d बापत

en: Net income
ks: नीट ईनकम

en: Net loss
ks: नीट नुखसान

en: Budget Income Statement
ks: बजट ईनकम सोटिटमींट

en: Budget Profit & Loss
ks: बजट फॊयदी तॊ मुकसान

en: Budget Report
ks: बजट रीपूट

en: Account Display Depth
ks: एिकावुंट डोसपोली सनॊर

en: Always show sub-accounts
ks: हमिश हॊयीव सबएिकावुंट

en: Show Budget
ks: बजट हॊयीव

en: Display a column for the budget values.
ks: बजट वेलयूवन बापत कॊरिव डिसपिले अख कालम.

en: Show Actual
ks: असली हॊयीव

en: Display a column for the actual values.
ks: असली वेलयूवन बापत कॊरिव डिसपिले अख कालम.

en: Show Difference
ks: फरक हॊयीव

en: Display the difference as budget - actual.
ks: डिसपिले कॊरिव फरक बतोर बजट-असली.

en: Show Column with Totals
ks: हॊयीव कालम टूटलन सान

en: Display a column with the row totals.
ks: डिसपिले कॊरिव अख कालम रो टोटलन सॊत

en: Include accounts with zero total balances and budget values
ks: शॊमील कॊरीव एिकावुंट ज़िरू टूटल बिलनोस वॊल तॊ बजट विलीव.

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
ks: शॊमिल कॊरिव ज़ीरो टोटल वॊल एकावुनट(रिकॊरसिव) बेलेनिस तॊ बजट वेलिव यथ रिपोटस मनज़.

en: Include collapsed periods before selected.
ks: शॊमिल कॊरिव कोलेपसॊड पीरड च़ारनॊ आमतॊन बरुनह.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
ks: शॊमिल कॊरिव रिपोटस मनज़ पॊतयिम पीरड बतोर सिनगल कोलेपसॊड कालम ( अख तमाम पीरडन बापत शरो गछ़नॊ बरुनह)

en: Include collapsed periods after selected.
ks: शॊमिल कॊरिव कोलेपसॊड पीरड च़ारनॊ आमतॊन पतॊ.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
ks: शॊमिल कॊरिव रिपोटस मनज़ मज़ीद पीरड बतोर सिनगल कोलेपसॊड कालम ( अख तमाम पीरडन बापत खतॊम पतॊ तॊ एकिस बजट रेनज कॊस अनदस कुन)

en: Cash Flow
ks: किश पुलू

en: Show Full Account Names
ks: पूरी एिकावुंट नाव हॊयीव

en: Show full account names (including parent accounts).
ks: हॊयिव फुल एकावुनट नाव (यथ मनज़ शॊमिल छॊ पेरनट एकावुनट).

en: ~a and subaccounts
ks: ~a तॊ सबएिकावुंट

en: ~a and selected subaccounts
ks: ~a तॊ च़ारनी आमोत सबएिकावुंट

en: Money into selected accounts comes from
ks: पयॊठ छॊ च़ारनो आमोतीन एिकावंटन मंज़ रुपयो योवान

en: Money out of selected accounts goes to
ks: कुन छॊ च़ारनो आमोतीव एिकावंटव पयॊठ रुपयो गछ़ान

en: Income Chart
ks: ईनकम चाट

en: Expense Chart
ks: खरचो चाट

en: Asset Chart
ks: एिसीट चाट

en: Liability Chart
ks: लायबलटी चाट

en: Income Over Time
ks: ईनकम वखतस सॊत

en: Expense Over Time
ks: खरचॊ वखतस सॊत

en: Assets Over Time
ks: एिसीट वखतस सॊत

en: Liabilities Over Time
ks: लायबलटी वखतस सॊत

en: Show long account names
ks: ज़ॊठ एिकावुंट नाव हॊयीव

en: Maximum Bars
ks: ज़यादो खूतो ज़यादो बारॆ

en: Daily Average
ks: दुह दीशुक अवसत

en: Balances ~a to ~a
ks: बिलनोसे ~a कुन ~a

en: Grand Total
ks: गरांड टूटल

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
ks: ईनकम एिकावुंट यॊती सिल तॊ ईनकम रीकाड करनो यीवान छॊ.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
ks: खरचो एिकावुंट यॊतो खरचो छॊ रीकाड योवान करनो यॊम कम छॊ यीवान करनॊ सिलव पयॊठ नफाह दॊनी बापत.

en: Show Expense Column
ks: खरचो कालम हॊयीव

en: Show the column with the expenses per customer.
ks: हॊयिव कालम परॊथ कसटमर सॊनद खरचॊ सान.

en: Show Company Address
ks: कमपनी पताह हॊयीव

en: Show your own company's address and the date of printing.
ks: हॊयिव पननॊ कमपनी हुनद पताह तॊ डेट परिनटिनग हूनद.

en: Show Lines with All Zeros
ks: लायनी हॊयीव तमाम ज़िरूहन सान

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
ks: जदूल लायनी हॊयीव तोमन कसटमरन सॊत यॊमन नॊ कांह टरांज़ीकशन छु रीपूटींग पिरडस मंज़, अमो मूजूब हावो तमाम ज़िरू कालमन मंज़.

en: Show Inactive Customers
ks: ई‍नएकटिव कसटमर हॊयिव

en: Include customers that have been marked inactive.
ks: शॊमिल कॊरिव कसटमर यिम मारॊक करनॊ आमॊत छॊ ईनएकटिव.

en: Sort Column
ks: साट कालम

en: Choose the column by which the result table is sorted.
ks: च़ॊरिव कालम येमि ज़ॊरयि नतीज जदूल साट करुन छु.

en: Sort Order
ks: साट आडर

en: Customer Name
ks: कसटमर नाव

en: Sales
ks: सिलो

en: Markup
ks: मारोक अप

en: No Customer
ks: कांह कसटमर छु नॊ

en: Customer Summary
ks: कसटमर समरी

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
ks: ईकवीटी सोटिटमींट

en: Report only on these accounts.
ks: रिपोट कॊरिव सिरिफ यिमन एकावनटन पयॊठ.

en: Closing Entries pattern
ks: बंद करवॊनीन एिनटरीयन हॊंज़ पिटोरीन

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
ks: कानह तॊ मतन वज़ाहत कालमस मनजड योस परॊज़नावन छु कुलोज़िनग एनटरी.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
ks: बंद करवॊनीन एिनटरीयन हॊंज़ पिटोरीन छॊ किस सींज़ीटोव

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
ks: छु बनावन कुलोज़ुनग एनटरीज़ पेटरनस मेचस बनावन केस-सेनज़िटिव.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
ks: बंद करवॊन एिनटरी पिटरन  छु रीगयूलर एिकोसपरीशन

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ks: छु बनावन कुलोज़ुनग एनटरीज़ पेटरनस तयुथ युथ ज़न सु माननॊ यियि अख रेगयुलर एकॊसपरेशन.

en: for Period
ks: पिरडो बापत

en: Capital
ks: किपटोल

en: Investments
ks: ईनवीसटोमींट

en: Withdrawals
ks: वोदडराल

en: Increase in capital
ks: कोपटीलस मंज़ ईज़ाफ

en: Decrease in capital
ks: कोपटीलस मंज़ कमी

en: Num/Action
ks: नम/एकशन

en: Running Balance
ks: चलवॊन बिलनोस

en: Totals
ks: कुल

en: General Ledger
ks: जनरल लिजर

en: Sorting
ks: साट करान

en: Trans Number
ks: टरानॊस नमबर

en: Use Full Account Name
ks: ईसतिमाल कॊरीव फुल एिकावुंट नाव

en: Other Account Name
ks: बयाख एिकावुंट नाव

en: Use Full Other Account Name
ks: ईसतिमाल कॊरीव फुल बयाख एिकावुंट नाव

en: Other Account Code
ks: बयाख एकावुंट कूड

en: Sign Reverses
ks: सायोन ऊलटो

en: Primary Key
ks: परिमरी कि

en: Show Full Account Name
ks: फुल एिकावुंट नाव हॊयीव

en: Primary Subtotal
ks: परिमरी सबटूटल

en: Primary Subtotal for Date Key
ks: परिमरी सबटूटल डिट कि बापत

en: Primary Sort Order
ks: परिमरी साट आडर

en: Secondary Key
ks: सीकंडरी की

en: Secondary Subtotal
ks: सीकंडरी सबटूटल

en: Secondary Subtotal for Date Key
ks: सीकंडरी सबटूटल डिट कि बापत

en: Secondary Sort Order
ks: सीकंडरी साट आडर

en: Label the trading accounts section
ks: लिबोल कॊरीव टरिडींग एकावुंट सीकशन

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
ks: करॊन छाह कॊनि नॊ शॊमिल अख लेबल टरे

en: Include trading accounts total
ks: शॊमील कॊरीव टरिडींग एकावुंट टूटल

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
ks: करॊन छाह कॊनि नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावन छॊ कुल टरेडिनग एकावुनट बेलनॊस.

en: Trading
ks: टरिडींग

en: Total Trading
ks: टूटल टरिडींग

en: Income Statement
ks: ईनकम सेटिटमींट

en: Profit & Loss
ks: नफाह तॊ नुखसान

en: Tax Amount
ks: टिकोस रकम

en: Custom Title
ks: कसटम ऊनवान

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
ks: अख कसटम सिटरिनग योस बदलावन छॊ ईनवायिस, बिल या खरचॊ वोचर.

en: Display Columns
ks: कालम हॊयीव

en: Display the date?
ks: डिट करवाह डोसपेली?

en: Display the description?
ks: वज़ाहत करवाह डोसपेली?

en: Display the action?
ks: एिकशन हॊयवाह?

en: Display the quantity of items?
ks: आयटमन हुंद मीकदार करवाह डोसपेली?

en: Display the price per item?
ks: किमत पीर आयटम करवाह डोसपेली?

en: Display the entry's discount?
ks: डिसपिले करवाब एनटरी हुनद डिसकावुनट?

en: Display the entry's taxable status?
ks: डिसपिले करवाब एनटरी हुनद टेकसेबॊल सिटेटस?

en: Display each entry's total total tax?
ks: डिसपिले करवाब परॊथ एनटरी हुनद कुल कुल टेकॊस?

en: Display the entry's value?
ks: एनटरी हुनद वेलिव करवाह डिसपिले?

en: Display due date?
ks: डयू डिट कॊरवाह डोसपेली?

en: Display the subtotals?
ks: सबटूटल कॊरवाह डोसपेली?

en: Payable to
ks: कुन पियिबोल

en: Display the Payable to: information.
ks: डिसपिले कॊरिव पेयेबॊल कुनःजानकॊरी.

en: Payable to string
ks: सीटरींग कुन पियिबोल

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
ks: फरेज़ योस मखसूस करान छॊ ज़ॊ कॊमिस कुन गछ़न पेमेनट करनॊ यिनॊ.

en: Company contact
ks: कमपनी कनटिकटे

en: Display the Company contact information.
ks: डिसपिले कॊरिव कमपनी रॊबतॊ ईनफारमेशन.

en: Company contact string
ks: कमपनी कनटिकटे सीटरींग

en: The phrase used to introduce the company contact.
ks: फरेज़ योस ईसतेमाल करनॊ आयि तारुफ दिनॊ बापत कमपनी कनटेकटुक.

en: Minimum # of entries
ks: कम खूतो कम # एिनटरीयन हुंद

en: The minimum number of invoice entries to display.
ks: मिनिमम तेदाद ईनवायिस एनटरियन हूनद यिम डिसपिले करनॊ छॊ.

en: References
ks: हवाल

en: Display the invoice references?
ks: ईनवायीस हवाल कॊरवाह डोसपेली?

en: Billing Terms
ks: बीलींग टोरमी

en: Display the invoice billing terms?
ks: बीलींग टोरमी कॊरवाह डोसपेली?

en: Display the billing id?
ks: बीलींग id कॊरवाह डोसपेली?

en: Display the invoice notes?
ks: ईनवायोस नूट कॊरवाह डोसपेली?

en: Payments
ks: पिमींट

en: Display the payments applied to this invoice?
ks: यथ ईनवायसो पयॊठ लागू करनी आमोत पिमींट कॊरवाह डोसपेली?

en: Job Details
ks: जाब तफसील

en: Display the job name for this invoice?
ks: डिसपिले करवाह जाब नाव येमि ईनवायसॊ बापत?

en: Extra notes to put on the invoice.
ks: ईज़ॊफी नोट यिम ईनवायसस पयॊठ थावॊन छॊ.

en: Net Price
ks: नीट किमत

en: Total Price
ks: कुल किमत

en: Amount Due
ks: रकम तॊरिख

en: Invoice in progress…
ks: ईनवायीस छॊ चलान…

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
ks: कानह लायक ईनवायिस आयॊ नॊ च़ारनॊ. ऊपशन बोटनस पयॊठ कॊरिव कॊलिक तॊ च़ॊरिव ईनवायिस योस ईसतेमाल करॊन छॊ.

en: Show Net Profit
ks: नीट नफाह हॊयीव

en: Show Asset & Liability
ks: एसेट तॊ खरचॊ हॊयिव

en: Show Net Worth
ks: नेट कॊमत हॊयिव

en: Line Width
ks: लायिन खजर

en: Set line width in pixels.
ks: लायिन खजर कॊरिव सेट पिकज़लन मनज़

en: Grid
ks: गरिड

en: Show Income and Expenses?
ks: ईनकम तॊ खरीच हाववाह?

en: Show the Asset and the Liability bars?
ks: एिसीट तॊ लायबीलटी बार हाववाह?

en: Show the net profit?
ks: नीट नफाह हाववाह?

en: Show a Net Worth bar?
ks: नीट किमत बार हाववाह?

en: Add grid lines.
ks: गरिड लायनॊ कॊरिव जमाह.

en: Net Profit
ks: नीट नफाह

en: Net Worth
ks: नीट किमत

en: Net Worth Barchart
ks: नीट किमत बारचाट

en: Income/Expense Chart
ks: ईनकम /खरोच चाट

en: Net Worth Linechart
ks: नेट कॊमत लायिनचाट

en: Sort By
ks: ज़ॊरयी कॊरीव साट

en: Show zero balance items
ks: ज़िरू बिलनोस आयटम हॊयीव

en: Due or Post Date
ks: डयू या पौसट डिट

en: Sort companies by.
ks: कमपनी कॊरिव साट बज़ॊरये.

en: Bracket Total Owed
ks: कुल नॊनी आमुत बरिकीट

en: Sort order.
ks: साट आडर.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
ks: तमाम वीनडर /कसटमर हॊयीव अगर ज़न तॊमन ज़िरू बिलनोस तॊ आसी.

en: Leading date.
ks: लीडिनग डेट.

en: Current
ks: चालू

en: 0-30 days
ks: 0-30दुह

en: 31-60 days
ks: 31-60 दुह

en: 61-90 days
ks: 61-90 दुह

en: 91+ days
ks: 91+दुह

en: Payable Aging
ks: पियीबोल एिजींग

en: Receivable Aging
ks: रीसिवएिबोल एिजींग

en: Credits
ks: करीडीट

en: Debits
ks: डीबोट

en: No valid customer selected.
ks: कानह तॊ लायक कसटमर आव नॊ च़ारनॊ.

en: This report requires a customer to be selected.
ks: यथ रिपोटस छॊ ज़रूरत अख कसटमर च़ारनॊच.

en: No valid employee selected.
ks: कानह तॊ लायक एमपलायी आव नॊ च़ारनॊ.

en: This report requires a employee to be selected.
ks: यथ रिपोटस छॊ ज़रूरत अख एमपलायी च़ारनॊच.

en: Period Totals
ks: पीरड टोटल

en: Total Credit
ks: कुल करीडीट

en: Total Due
ks: कुल डयू

en: The company for this report.
ks: येमि रिपोटॊच कमपनी.

en: Display the transaction date?
ks: टरांज़ीकशन डिट छाह डोसपेली करुन?

en: Display the transaction reference?
ks: टरांज़ीकशन हवाल छाह डोसपेली करुन?

en: Display the transaction type?
ks: टरांज़ीकशन कोसोम छाह डोसपेली करुन?

en: Display the transaction description?
ks: टरांज़ीकशन वज़ाहत छाह डोसपेली करॊन?

en: Display the period credits column?
ks: डिसपिले करवाह अख पीरड करेडिट कालम?

en: Display a running balance?
ks: अख रनॊनग बेलनॊस करवाह डिसपिले?

en: No matching transactions found
ks: कांह मिचोंग टरांज़ीकशन आव नॊ लबनो

en: Customer Report
ks: कसटमर रीपूट

en: Vendor Report
ks: वीनडर रीपूट

en: Employee Report
ks: एिमपलायी रीपूट

en: Job Report
ks: जाब रीपूट

en: Investment Portfolio
ks: ईनवीसटोमींट पूटफूलयू

en: Price of Commodity
ks: कामूडीटी हुंद किमत

en: Invert prices
ks: परायीस कॊरीव ईनविट

en: Marker
ks: मारकर

en: Marker Color
ks: मारकर रंग

en: Calculate the price of this commodity.
ks: यॊमी कामूडीटी हुंद परायीस कॊरीव शुमार.

en: Weighted Average
ks: विटीड मुतवाज़ोन

en: Actual Transactions
ks: असली टरांज़ीकशन

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
ks: पुलाट कामूडीटी परॊथ करनसी ना कॊ करनसी परॊथ कामूडीटी.

en: Color of the marker.
ks: मारकरुक रनग.

en: Weeks
ks: हफतो

en: Double-Weeks
ks: डबल -हफतो

en: Identical commodities
ks: हयोशय कामूडीटी

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
ks: तुहॊंज़ च़ॊरमोच़ कामूडीटी तॊ रीपूटोच करनसी छॊ हॊशीय. अथ छु नॊ कांह मतलब निरान यॊली हॊशन कामूडीटयन बापत परायीस हावीन पॊवान छॊ.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
ks: कांह परायीस ईनफारमिशन छॊ नॊ दसतीयाब च़ारनी आमच़न कामूडीटयन बापत च़ॊरमीतोस टायोम पिरडस मंज़.

en: Only one price
ks: सोरोफ अक किमत

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
ks: अकूय किमत ऊस लबनी आमुत च़ारनी आमच़न कामूडीटयन बापत च़ॊरमीतोस टायोम पिरडस मंज़. यॊ छु नॊ अख फॊयदो मंद पुलाट दोवान.

en: All Prices equal
ks: तमाम परायीस कुनो

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ks: तमाम लबनी आमोत परायोस छॊ कुनीय. अमयुक नतिज नॊरी अख पुलाट यथ अख सयोदो सयुद लायोन आसो. बदकोसमती सान हयोको नॊ पुलाटींग टूल तॊ हिमडील कॊरीथ.

en: All Prices at the same date
ks: तमाम परायोस कुनसीय डिटस पयॊठ

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ks: तमाम लबनी आमोत परायोस छॊ कुनीय तॊरिख पयॊठ. अमयुक नतिज नॊरी अख पुलाट यथ अख सयोदो सयुद लायोन आसो. बदकोसमती सान हयोको नॊ पुलाटींग टूल तॊ हिमडील कॊरीथ.

en: Price Scatterplot
ks: परायीस सोकिटर पुलाट

en: Headings 1
ks: हिडींग1

en: Headings 2
ks: हिडींग2

en: Heading font
ks: हिडींग फांट

en: Text font
ks: मतन फांट

en: Discount Rate
ks: छूट रिट

en: Discount Amount
ks: छूट रकम

en: Tax Rate
ks: टिकोस रिट

en: Sub-total
ks: सब टूटल

en: Payment received text
ks: पिमींट रॊटमोच़ मतन

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ks: फायिल नाव येमि रिपोट कॊ ईगयूल टेमपलेट हिसुक. यि फायिल गछ़ॊ या आसॊन पननॊ .gnuकोश डारेकटरी मनज़, या पननॊ सही जायॊ पयॊठ GnuCash ईनसटालेशन डारेकटरियन मनज़.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ks: फायिल नाव CSS सिटायिलशीटुक योस ईसतेमाल करुन छु यथ रिपोटस सॊत. यि फायिल गछ़ॊ या आसॊन तोहॊनदिस .gnuकोश डारेकटरी मनज़, या पननॊ सही जायॊ पयॊठ GnuCash ईनसटालेशन डारेकटरियन मनज़.

en: Font to use for the main heading.
ks: फानट युस मेन हेडिनग बापत ईसतेमाल करुन छु.

en: Font to use for everything else.
ks: फानट युस ईसतेमाल करुन छु बदल कुनॊ तॊ चीज़स बापत.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
ks: डिटे बापत फारमिट ->सीटरींग बदलाव एिज़को डिटे बापत.

en: Funds In
ks: फंडोस ईन

en: Funds Out
ks: फंडोस आवुट

en: Lot
ks: वारयाह

en: Debit Value
ks: डोबीट विलीव

en: Credit Value
ks: करीडीट विलीव

en: The title of the report.
ks: रिपोटुक ऊनवान

en: Register Report
ks: रजसटर रोपूट

en: Display the check number/action?
ks: डिसपिले करवाह चक नमबर/एकशन?

en: Display the check number?
ks: चक नमबर हाववाह?

en: Display the memo?
ks: मीमू हाववाह?

en: Display the account?
ks: एिकावुंट हाववाह?

en: Display the number of shares?
ks: शीयरन हुंद तिदाद हाववाह?

en: Display the name of lot the shares are in?
ks: शीयर यथ लाटस मंज़ छॊ तमयुक नाव हाववाह?

en: Display the shares price?
ks: शीयर परायीस हाववाह?

en: Display the amount?
ks: रकम हाववाह?

en: Display the value in transaction currency?
ks: टरांज़ीकशन करनसी मंज हाववाह विलीव?

en: Display the totals?
ks: कुल कॊरवाह डोसपेली?

en: Total Debits
ks: कुल डोबीट

en: Total Credits
ks: कुल करीडीट

en: Total Value Debits
ks: टूटल विलीव डोबीट

en: Total Value Credits
ks: टूटल विलीव करीडीट

en: Net Change
ks: नीट तबदिली

en: Value Change
ks: विलीव तबदिली

en: Elements
ks: एलमेनट

en: column: Date
ks: कालमः डेट

en: column: Tax Rate
ks: कालमः टेकॊस रेट

en: column: Units
ks: कालमः युनिट

en: row: Address
ks: रोः पताह

en: row: Contact
ks: रोः रॊबतॊ

en: row: Invoice Number
ks: रोः ईनवायिस नमबर

en: row: Company Name
ks: रोः कमपनी नाव

en: Invoice number text
ks: ईनवायिस नमबर मतन

en: To text
ks: मतनस कुन

en: Ref text
ks: हावल मतन

en: Job Name text
ks: जाब नाव मतन

en: Job Number text
ks: जाब नमबर मतन

en: Show Job name
ks: जाब नाव हॊयिव

en: Show Job number
ks: जाब नमबर हॊयिव

en: Invoice number next to title
ks: ईनवायिस नमबर योस ऊनवानस पतॊ छु

en: table-border-collapse
ks: जदूल-बाडर-कोलेपॊस

en: table-header-border-color
ks: जदूल-हेडर-बाडर-रनग

en: table-cell-border-color
ks: जदूल-सेल-बाडर-रनग

en: Embedded CSS
ks: एमबेडिड CSS

en: Logo filename
ks: लूगू फायोल नाव

en: Logo width
ks: लूगू खजर

en: Display the Tax Rate?
ks: टेकॊस रेट करवाह डिसपिले?

en: Display the Units?
ks: युनिट करवाह डिसपिले?

en: Display the contact?
ks: रॊबतॊ करवाह डिसपिले?

en: Display the address?
ks: पताह करवाह डिसपिले?

en: Display the Invoice Number?
ks: ईनवायिस नमबर करवाह डिसपिले?

en: Display the Company Name?
ks: कमपनी नाव करवाह डिसपिले?

en: Invoice Number next to title?
ks: ऊनवानस पतॊ ईनवायिस नमबर?

en: Display Job name?
ks: जाब नाव करवाह डिसपिले?

en: Invoice Job number?
ks: ईनवायिस जाब नमबर?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
ks: नाव फायलॊ हुनद यथ मनज़ शॊमिल अख लोगो छॊ युस रिपोटस पयॊठ ईसतेमाल करॊन छॊ.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ks: खजर लोगो हुक CSS फारमेटस मनज़, मसलन. 10%या 32px. बुलेनक तरॊयिव लोगो डिसपिले करनॊ बापत पननॊस असली खजरस पयॊठ. लोगोहुक थज़र यियि सिकेल करनॊ अमि मुतॊबिक.

en: Border-collapse?
ks: बाडर-कोलेफॊस छाह?

en: CSS color.
ks: CSS रनग.

en: Embedded CSS.
ks: एमबेडिड CSS.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
ks: अख कसटमर ईनवायीस कॊरीव डीसपोली टिकोस कालम हयॊथ (eguile टिमपलिट ईसतिमाल कॊरीथ)

en: Trial Balance
ks: टरायल बिलनोस

en: Start of Adjusting/Closing
ks: बराबर करनुक /बंद करनुक शरू

en: Date of Report
ks: रीपूटुक तॊरिख

en: Report variation
ks: रिपूट फरख

en: Kind of trial balance to generate.
ks: टरायल बेलेनसॊ हुनद कॊसॊम योस जनरेट करुन छु.

en: Merchandising
ks: मॊरचनडायज़ींग

en: Gross adjustment accounts.
ks: गरोस एडजसटॊमेनट एकावुनट.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
ks: नीट मॊ कॊरीव, मगर हॊयीव गरास डोबीट /करीडीट बराबरी यॊमन एिकावंटन. मॊरचनडायज़ींग तोजारत च़ारी आम पॊठ ईनवीनटरी एिकावुंट यॊतनस.

en: Income summary accounts
ks: ईनकम तॊ समरी एिकावुंट

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
ks: बराबरी यॊम योमन एिकावंटन करनी आमच़ॊ छॊ तॊम छॊ गरास एिडजसटीड (हयोरी वॊछोव) बराबरीयन मंज, बराबर करनॊ आमोच़ टरायल बिलनोस, तॊ ईनकम सेटिटमींट कालम. सारवॊय खूतो फॊयदीमंद मॊरचनडायज़ींग तोजारत बापत.

en: Adjusting Entries pattern
ks: बराबर करान एिनटरी पिटोरीन

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
ks: कानह तॊ मतन वज़ाहत कालमस मनज़ योस परॊज़नावि एडजसटिनग एनटरी.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
ks: बराबरी एिनटरी पिटीरोन छॊ किस सींज़ोटोव

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
ks: छु बनावन एडजसटिनग एनटरी पेटॊरिन मेचस केस सिनज़िटिव.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
ks: बराबरी एिनटरी पिटीरोन छु अख रीगयूलर एिकोसपरीशन

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ks: छु बनावन एडजसटिनग एनटरी पेटॊरिनस तयुथ ज़न तॊ यि अख रिगयुलर एकिसपरेशन छु.

en: Adjusting Entries
ks: एिडजसटींग एिनटरीयो

en: Adjustments
ks: बराबरी

en: Adjusted Trial Balance
ks: बराबर करनॊ आमच़ॊ टरायल बिलनसो

en: Net Loss
ks: नीट नुखसान

en: Number of columns
ks: कालमन हुंद तिदाद

en: Number of columns before wrapping to a new row.
ks: नमबर कालमन हूनद एकिस नोविस रोवस कुन वलनॊ बरुनह.

en: Edit Options
ks: ऊपशन कॊरीव एिडोट

en: Single Report
ks: कुन रीपूट

en: Multicolumn View
ks: मलटीकालम वीव

en: Custom Multicolumn Report
ks: कसटम मलटीकालम रीपूट

en: Assets Accounts
ks: एिसीट एिकावुंट

en: Liability Accounts
ks: लायबीलटी एिकावुंट

en: Equity Accounts
ks: ईकवीटी एिकावुंट

en: Trading Accounts
ks: टरिडींग एिकावुंट

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
ks: कुल ईकवीटी,तीजारत,तॊ लायबीलटी

en: Imbalance Amount
ks: गॊरमसॊवी रकम

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
ks: <strong>यथ रीपूटस</strong> बापत ईसतिमाल गमच़ो एिकोसचिंज रिटो

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
ks: कांह तॊ ईनवायीस छॊ नॊ च़ारनी आमोच़- मोहरबिनी कॊरीथ कॊरीव ईसतिमाल ऊपशन मिनयू अख च़ारनी बापत.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
ks: यो रीपूट छु डोज़ायीन करनी आमुत कसटमर(सिलोज़) ईनवायीस बापत सेरीफ. मोहरबिनी कॊरीथ कॊरीव ईसतिमाल ऊपशन मिनयू अख ईनवायीस च़ारनी बापत, नको अख बोल या खरचो वूचर.

en: Website
ks: वीबसायोट

en: Invoice Date
ks: ईनवायोस डिट

en: Stocks
ks: सीटाक

en: Mutual Funds
ks: मयूचवल दुसत

en: Currencies
ks: करनसी

en: Equities
ks: ईकवीटी

en: Checking
ks: जांच करान

en: Savings
ks: सिवींगॆ

en: Money Market
ks: मनी मारकीट

en: Accounts Receivable
ks: रटनस लायक एिकावुंट

en: Accounts Payable
ks: पियिबील एिकावुंट

en: Credit Lines
ks: करीडीट लायनो

en: Building '~a' report …
ks: '~a' रीपूट बीलडो करान…

en: Rendering '~a' report …
ks: '~a' रीपूट रीनडर करान…

en: Preparer
ks: तयार करन वूल

en: Name of person preparing the report.
ks: रिपोट बनावन वालेन नफरन हूनद नाव.

en: Prepared for
ks: बापत तयार करान

en: Name of organization or company prepared for.
ks: नाव आरगानायज़ेशन या कमपनी होनद येमि बापत तयॊरी करान छॊ.

en: Show preparer info
ks: तयार करन वॊत सॊंज़ जानकॊरी हॊयीव

en: Name of organization or company.
ks: नाव आरगानायज़ेशन या कमपनी होनद.

en: Enable Links
ks: लींको कॊरीव एिनीबोल

en: Enable hyperlinks in reports.
ks: रिपूटन मंज़ कॊरीव हायपरलिंक एिनीबोल

en: Footer
ks: फुटर

en: String to be placed as a footer.
ks: सिटरिनग योस थावॊन छॊ बतोर अख फोटर.

en: Images
ks: ईमिजे

en: Background Tile
ks: पसो मंज़र ऊनवान

en: Background tile for reports.
ks: रीपूटन बापत पसो मंज़र ऊनवान

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
ks: हिडोंग बिनर

en: Banner for top of report.
ks: रीपूट टापस बापत बिनर

en: Heading Alignment
ks: हीडींग तरतिब

en: Left
ks: खुफुर

en: Center
ks: मरकज़

en: Right
ks: दुछुन

en: Logo
ks: लूगू

en: Company logo image.
ks: कमपनी लूगू ईमिज

en: General background color for report.
ks: आम पसो मंज़र रंग रीपूटस बापत

en: Text Color
ks: मतन रंग

en: Normal body text color.
ks: नारमल बाडी मतन रंग

en: Link Color
ks: लींक रंग

en: Link text color.
ks: लींक मतन रंग

en: Table Cell Color
ks: जदूल सील रंग

en: Default background for table cells.
ks: डोफालटे पसे मंज़र रंग जदूल सीलन बापत

en: Alternate Table Cell Color
ks: मुतबॊदील जदूल सील रंग

en: Default alternate background for table cells.
ks: डोफालटे मुतबिदील पसो मंज़र जदूल सीलन बापत.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
ks: सबहिडींग /सबटूटल सील रंग

en: Default color for subtotal rows.
ks: डोफालट रंग सबटूटल रूहन बापत

en: Sub-subheading/total Cell Color
ks: सब-सबहिडींग /टूटल सील रंग

en: Color for subsubtotals.
ks: सबटोटलन बापत रनग.

en: Grand Total Cell Color
ks: गरांड टूटल सील रंग

en: Color for grand totals.
ks: गरानड टोटलन बापत रनग.

en: Tables
ks: जदूल

en: Table cell spacing
ks: जदूल सील जाय

en: Space between table cells.
ks: जदूल सेलन दरमियान सुपेस.

en: Table cell padding
ks: जदूल सील पिडींग

en: Space between table cell edge and content.
ks: जदूल सेल सतह तॊ कनटेनटस दरमियान सुपेस.

en: Table border width
ks: जदूल बाडर खजर

en: Bevel depth on tables.
ks: जदूलन पयॊठ बिवेल सनॊर.

en: Prepared by:
ks: ज़ॊरयी तयार करनॊ आमुत:

en: Prepared for:
ks: बापत तयार करनॊ आमुत:

en: Easy
ks: सहल

en: Fancy
ks: फिनसी

en: Technicolor
ks: टीकनोकलर

en: Background color for reports.
ks: पसो मंज़र रंग रीपूटन बापत

en: Background Pixmap
ks: पसो मंज़र पोकोसमिप

en: Background color for alternate lines.
ks: पसो मंज़र रंग मुतबॊदील लायनन बापत.

en: Plain
ks: सादो

en: Filter Type
ks: फीलटर टायोप

en: Table for Exporting
ks: एिकोसपूट बापत जदूल

en: Void Transactions
ks: वायीड टरांज़ीकशन

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
ks: कांह टरांज़ीकशन आव नॊ लबनो युस मिच छु गछ़ान टायोम ईनटरवलस तॊ एिकावुंट च़ारी युस मखसूस करनॊ छॊ आमोच़ ऊपशनल पिनलो मंज़.

en: Register Order
ks: रजसटर आडर

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
ks: शॊमील कॊरीव टरांज़ीकशन फोलटर एिकावंटन कुन /पयॊठ

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
ks: नॊबर कॊडीव टरांज़ीकशन फोलटर एिकावंटन कुन /पयॊठ

en: Non-void only
ks: सोरोफ नान वूयीड

en: Void only
ks: वूयीड सोरोफ

en: Income and Expense
ks: ईनकम तॊ खरोच

en: Credit Accounts
ks: करीडीट एिकावुंट

en: Date Entered
ks: दॊखिल करनॊ आमुत डिट

en: Convert all transactions into a common currency.
ks: तमाम टरानज़ेकशन कॊरिव तबदील एकिस कामन करनसी मनज़.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
ks: फारमेट करान जदूल योस मुवॊफिक छु ईज़ॊफी सेलन सॊत कट तॊ पेसटॊ एकॊसपोट करनस मनज़.

en: How to handle void transactions.
ks: वोयिड टरानज़ेकशन कॊथ कॊन करव हेनडल.

en: Filter on these accounts.
ks: यिमन एकावनटन पयॊठ कॊरिव फिलटर

en: Filter account.
ks: फिलटर एकावुनट

en: Sort by this criterion first.
ks: गोडॊ कॊरिव साट येमि करायटेरया ज़ॊरयि.

en: Subtotal according to the primary key?
ks: सबटूटल छाह परिमरी की मुतिबोक?

en: Do a date subtotal.
ks: कॊरिव अख डेट सबटोटल.

en: Order of primary sorting.
ks: आडर परायमरी साटिनग हूनद.

en: Sort by this criterion second.
ks: दोयिम कॊरिव साट येमि करायटेरया ज़ॊरयि.

en: Subtotal according to the secondary key?
ks: सबटूटल छाह सीकंडरी की मुतिबोक?

en: Order of Secondary sorting.
ks: आडर सेकनडरी साटिनग हुनद.

en: Display the reconciled date?
ks: मसलहत डाटा छाह हावुन?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
ks: नूटोस हाववाह अगर मिमू गॊरदसतीयाब आसी?

en: Display the full account name?
ks: फुल एकावुनट नाव करवाह डिसपिले?

en: Display the account code?
ks: एकावुनट कोड करवाह डिसपिले?

en: Display the other account code?
ks: बयाख एकावुनट कोड करवाह डिसपिले?

en: Display the trans number?
ks: टरानस नमबर करवाह डिसपिले?

en: Display the account name?
ks: एिकावुंट नाव हाववाह?

en: Reverse amount display for certain account types.
ks: ऊलटॊ कॊरिव रकम डिसपिले कॊनच़न एकावुनट टायपन बापत.

en: Num/T-Num
ks: नम/T-नम

en: Transfer from/to
ks: टरानसफर पयॊठ/ कुन

en: Split Transaction
ks: सुपलोट टरांज़ीकशन

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
ks: ~a पयॊठ ~a कुन

en: Cu_t
ks: कट

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
ks: मूजूद च़ॊर कॊरीव कट तॊ कापी कॊरीव कोलोप बूडस पयॊठ

en: _Copy
ks: कापी कॊरीव

en: Copy the current selection to clipboard
ks: मूजूद च़ॊर कॊरीव कोलोप बूडस पयॊठ कापी

en: _Paste
ks: मॊडीव

en: Paste the clipboard content at the cursor position
ks: कॆरसर जायी पयॊठ कॊरीव कोलोप बूड कनटींट पिसटे.

en: _Transaction
ks: टरानज़एिकशन

en: Remo_ve Other Splits
ks: बाकॊय सुपलिट हटॊयिव

en: Remove all splits in the current transaction
ks: मूजूद टरांज़ोकशनस मंज़ हटॊयीव तमाम सुपलोट

en: _Enter Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव दॊखील

en: Record the current transaction
ks: मुजूद टरांज़ोकशन कॊरीव रीकाड

en: Ca_ncel Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव कीनसल

en: Cancel the current transaction
ks: मुजूद टरांज़ीकशन कॊरीव कीनसल

en: _View
ks: वीव

en: _Double Line
ks: दुगनो लायोन

en: Transfer funds from one account to another
ks: फंड कॊरीव एको एिकावंटे पयॊठ बीयीस टरानसफर

en: _Blank Transaction
ks: खॊली टरांज़ोकशन

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
ks: रजसटर कोस च़ुकोस पयॊठ पॊकीव खॊली टरांज़ोकशनस कुन

en: _File
ks: फायोल

en: Pa_ge Setup
ks: पिज सीटअप…

en: Specify the page size and orientation for printing
ks: मखसूस कॊरीव पिज सायोज़ तॊ तरफ परींटोंग बापत

en: Proper_ties
ks: खास गंड

en: Edit the properties of the current file
ks: मूजूद फायलो हॊंज़ परापरटी कॊरीव एिडीट

en: Close the currently active page
ks: बंद कॊरीव मूजूद चलवुन सफो

en: Quit this application
ks: यॊ एिपलोकिशन कॊरीव बंद

en: Edit the global preferences of GnuCash
ks: एिडीट कॊरीव गलूबत तरजिहात GNUCASH चॊ

en: _Toolbar
ks: टूलबार

en: Show/hide the toolbar on this window
ks: हॊयीव/ खॊटीथ थॊयीव टूलबार यथ वीनडू पयॊठ.

en: Su_mmary Bar
ks: समरी बार

en: Show/hide the summary bar on this window
ks: हॊयीव/ खॊटीथ थॊयीव समरी बार यथ वीनडू पयॊठ

en: Stat_us Bar
ks: सेटीटस बार

en: Show/hide the status bar on this window
ks: हॊयीव/ खॊटीथ थॊयीव सेटीटस बार यथ वीनडू पयॊठ

en: Tra_nsaction
ks: टरांज़ीकशन

en: _Actions
ks: एिकशन

en: Re_name Page
ks: पिजस दोयीव दूबार नाव

en: _Scheduled
ks: शडूल करनॊ आमुत

en: _Reports
ks: रीपूट

en: _Tools
ks: टूल

en: E_xtensions
ks: एिकोसटीनशन

en: _Windows
ks: वीनडू

en: _New Window
ks: नॊव वीनडू

en: New Window with _Page
ks: नॊव वीनडू सफस सॊत.

en: Tutorial and Concepts _Guide
ks: टयूटूरयल तॊ खयाल गयीड

en: Open the GnuCash Tutorial
ks: खूलोव GNUCASH टयूटूरयल

en: _Contents
ks: कनटींट

en: Open the GnuCash Help
ks: खूलोव GNUCASH मदद

en: About GnuCash
ks: GNUCASH अस मुतलक

en: Save the current file
ks: मूजूद फायोल कॊरीव मोहफूज़

en: Open the New Invoice dialog
ks: नॊव ईनवायीस डायलाग खूलीव

en: New Accounts _Page
ks: नॊव एिकावुंट सफो

en: Open a new Account Tree page
ks: अख नूव एिकावुंट टरी पिज खूलोव

en: New _File
ks: नॊव फायील

en: Create a new file
ks: अख नॊव फायोल बनॊयीव

en: Open an existing GnuCash file
ks: अख मूजूद जि एिन यू किश फायोल खूलीव

en: Save this file with a different name
ks: यि फायिल कॊरिव मोहफूज़ अकॊ अलग नावॊ सॊत

en: Re_vert
ks: वापस कॊरिव

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
ks: रिलोड कॊरिव मोजूद डाटाबेस, वापस कॊरिव तमाम मोहफूज़ करनॊ बगॊर तबदिली

en: Print the currently active page
ks: परींट कॊरीव मूजूद चलवुन सफो

en: Export _Accounts
ks: एिकोसपूट खातॊ

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
ks: एिकावुंट हायरआरकी कॊरीव एिकोसफूट एिकोस नॊवी जि एिन यू किश डाटा फायलो कुन.

en: Find transactions with a search
ks: अको तलाश सॊत छ़ॊंडीव टरांज़ीकशन

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
ks: टोकीस रीपूट ऊपशन

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
ks: टोकीस रीपूटन बापत कॊरीव सीटअप सही खातो,मसलन यू एिस ईनकम टोकीस

en: _Scheduled Transactions
ks: शडूल करनॊ आमोत टरांज़ीकशन

en: _Scheduled Transaction Editor
ks: शडूल करनॊ आमोत टरांज़ीकशन एिडटर

en: Since _Last Run…
ks: पॊतमो रनॊ पयॊठ…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
ks: पॊतमो वखतोक रनॊ पयॊठ पॊदी करनॊ आमोत शडूल करनॊ आमोत टरांज़ीकशन.

en: _Mortgage & Loan Repayment…
ks: माटगिज तॊ लून रीपिमींट…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
ks: शडूल करनॊ आमोत टरांज़ीकशन कॊरीव सीट अप लून कॊ रीपिमींट बापत

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
ks: हॊयीव तॊ एिडोट कॊरीव किमत सोटाकन तॊ मयूचवल फंडन बापत

en: _Security Editor
ks: हॊफाज़त एिडटर

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
ks: हॊयीव तॊ एिडोट कॊरीव कामूडोटी सोटाकन तॊ मयूचवल फंडन बापत

en: _Loan Repayment Calculator
ks: लून रीपिमोंट कलकूलिटर

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
ks: लून/माटगिज रीपिमोंट कलकूलिटर कॊरीव ईसतिमाल

en: Close the Book at the end of the Period
ks: पिरड कोस ईखतोतामस पयॊठ कॊरीव कोताब बंद

en: _Tips Of The Day
ks: दुहोच टोप

en: View the Tips of the Day
ks: दुहोच टोप वॊछीव

en: Import bills and invoices from a CSV text file
ks: बीलो तॊ ईनवायीस कॊरीव ईमपूट अको CSV मतन फायलो पयॊठ

en: _Delete Budget
ks: बजट कॊरीव डोलिट

en: _Customer
ks: गराख

en: Customers Overview
ks: कसटमर ऊवरविव

en: Open a Customer overview page
ks: ऊपॊन कॊरिव अख कसटमर ऊवरविव पेज

en: Open the New Customer dialog
ks: नुव गराख डायलाग खूलीव

en: Open the Find Customer dialog
ks: गराख छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the Find Invoice dialog
ks: ईनवायीस छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the New Job dialog
ks: नूव जाब डायलाग खूलीव

en: Open the Find Job dialog
ks: जाब छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the Process Payment dialog
ks: पिमींट परासीस डायलाग खूलीव

en: _Vendor
ks: वींडर

en: Vendors Overview
ks: वेनडर ऊवरविव

en: Open a Vendor overview page
ks: ऊपॊन कॊरिव अख वेनडर ऊवरविव पेज

en: Open the New Vendor dialog
ks: नूव वींडर डायलाग खूलीव

en: Open the Find Vendor dialog
ks: वींडर छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the New Bill dialog
ks: नॊव बोल डायलाग खूलीव

en: Open the Find Bill dialog
ks: बील छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Bills _Due Reminder
ks: बील डयू रीमायंडर

en: Open the Bills Due Reminder dialog
ks: बील डयू रीमायंडर डायलाग खूलीव

en: _Employee
ks: मूलिज़ीम

en: Employees Overview
ks: एमपलाय ऊवरविव

en: Open a Employee overview page
ks: ऊपॊन कॊरिव अख एमपलाय ऊवरविव पेज

en: Open the New Employee dialog
ks: नूव मुलिज़ीम डायलाग खूलीव

en: Open the Find Employee dialog
ks: मूलिज़ीम छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the Find Expense Voucher dialog
ks: खरचो वूचर छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Sales _Tax Table
ks: सिलीज़ टोकीस टिबील

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
ks: हॊयीव तॊ एिडीट कॊरीव लीसटो सिलीज़ टोकीस टिबील(GST/VAT)

en: _Billing Terms Editor
ks: बीलींग टोरीम एिडटर

en: View and edit the list of Billing Terms
ks: हॊयीव तॊ एिडीट कॊरीव लीसटो बीलींग टीरमन हुंद

en: Test Search Dialog
ks: टीसटो तलाश डायलाग

en: Initialize Test Data
ks: टीसटो डाटा कॊरीव शरू

en: Export Account T_ree to CSV…
ks: एकॊसपोट कॊरिव एकावुनट टरी CSV कुन…

en: Export the Account Tree to a CSV file
ks: एकॊसपोट कॊरिव एकावुनट टरी एकिस CSV फायलॊ कुन...

en: Export _Transactions to CSV…
ks: एकॊसपोट कॊरिव _टरानज़ेकशन CSV कुन…

en: Export the Transactions to a CSV file
ks: एकॊसपोट कॊरिव टरानज़ेकशन एकिस CSV फायलॊ कुन

en: Import _Accounts from CSV…
ks: ईमपोट कॊरिव _एकावुनट CSV पयॊठ…

en: Import Accounts from a CSV file
ks: ईमपोट कॊरिव एकावुनट अकॊ CSV फायलॊ पयॊठ

en: Import _Transactions from CSV…
ks: ईमपोट कॊरिव टरानज़ेकशन CSV पयॊठ…

en: Import Transactions from a CSV file
ks: ईमपोट कॊरिव टरानज़ेकशन अकॊ CSV फायलॊ  पयॊठ

en: _Replay GnuCash .log file…
ks: रीपेली कॊरीव GNUCASH.लाग फायोल…

en: _Edit Account
ks: एकावुंट कॊरीव एडोट

en: Edit the selected account
ks: च़ारनो आमुत एिकावुंट कॊरीव एिडोट

en: _Renumber Subaccounts…
ks: सबएिकावुंट कॊरीव रीनमबर…

en: Renumber the children of the selected account
ks: च़ारनो आमतॆ एिकावंटोक चीडरन कॊरीव रीनमबर

en: Open _Account
ks: एिकावुंट खूलोव

en: Open the selected account
ks: च़ारनी आमुत एिकावुंट खूलीव

en: Open _SubAccounts
ks: खोलिव_सबएकावुनट

en: Open the selected account and all its subaccounts
ks: च़ारनो आमुत एिकावुंट तॊ अमॊक तमाम सबएिकावुंट खूलीव

en: _Refresh
ks: रीफरीश

en: Refresh this window
ks: यॊ वीनडू कॊरीव रीफरीश

en: Create a new Account
ks: अख नुव एिकावुंट बनॊयीव

en: New Account _Hierarchy…
ks: नॊव एिकावुंट हायरआरकी…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
ks: मुजूद बुक फिलॊयोव नॊवोन एिकावुंट टायोप किटागरीयन सॊत रलॊवीथ.

en: Reconcile the selected account
ks: च़ारनो आमुत एिकावुंट कॊरीव रीकनसायोल

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
ks: पॊन पानय कॊरीव कोलयर ईनडीजवल टरांज़ोकशन, एिकोस खास कोलयर करनी आमतोस रकमस वातनॊ बापत

en: Record a stock split or a stock merger
ks: अख सोटाक सुपलोट या अख सोटाक मीरजर कॊरीव रीकाड

en: View _Lots…
ks: लाटोस हॊयीव…

en: Bring up the lot viewer/editor window
ks: लाट वोवर / एिडटर वीनडू खॊलीव

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
ks: जांच तॊ रीपयर कॊरीव

en: Check & Repair A_ccount
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव एिकावुंट

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव गॊर मुतवाज़ीन टरांज़ीकशन तॊ आरफन सुपलोट यथ एिकावंटस मंज़

en: Check & Repair Su_baccounts
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव सबएिकावुंट

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव गॊर मुतवाज़ीन टरांज़ीकशन तॊ आरफन सुपलोट यथ एिकावंटस तॊ अमो कॊन सबएिकावंटन मंज़

en: Check & Repair A_ll
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव तमाम

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव गॊर मुतवाज़ीन टरांज़ीकशन तॊ आरफन सुपलोट तमाम एिकावंटन मंज़

en: Edit _Account
ks: एिकावुंट कॊरीव एिडोट

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
ks: पॊन पानय कॊरीव साफ ईनडीजवल टरांज़ोकशन, अख कोलयर करनॊ आमुत रकम छु दॊथ

en: Delete selected account
ks: च़ारनो आमुत एिकावुंट कॊरीव डोलिट

en: Sort _Order
ks: साट तरतिब

en: _Standard
ks: मयार

en: _Quantity
ks: मीकदार

en: _Enter
ks: दॊखील कॊरीव

en: Record the current entry
ks: मूजुद एिंटरी कॊरीव रीकाड

en: Cancel the current entry
ks: मूजुद एिंटरी कॊरीव किनसल

en: Delete the current entry
ks: मूजुद एिंटरी कॊरीव डीलिट

en: _Blank
ks: खॊली

en: Dup_licate Entry
ks: डुपलीकिट एिंटरी

en: Make a copy of the current entry
ks: मूजुद एिंटरी हॊंज़ अख कापी बनॊयीव

en: Move Entry _Up
ks: एिंटरी खॊलीव हयूर

en: Move the current entry one row upwards
ks: मूजुद एिंटरी खॊलहून अख रू हयुर.

en: Move Entry Do_wn
ks: एिंटरी पकनियीव बुन

en: Move the current entry one row downwards
ks: मूजुद एिंटरी वॊलहून अख रू बून.

en: E_dit Customer
ks: कसटमर कॊरिव एडिट

en: Edit the selected customer
ks: च़ारनॊ आमुत कसटमर कॊरिव एडिट

en: Create a new customer
ks: अख नोव कसटमर बनॊयिव

en: E_dit Vendor
ks: वेनडर कॊरिव एडिट

en: Edit the selected vendor
ks: च़ारनॊ आमुत वेनडर कॊरिव एडिट

en: Create a new vendor
ks: अख नोव वेनडर बनॊयिव

en: E_dit Employee
ks: एमपलायी कॊरिव एडिट

en: Edit the selected employee
ks: च़ारनॊ आमुत एमपलायी कॊरिव एडिट

en: Create a new employee
ks: अख नोव एमपलायी बनॊयिव

en: Show customer report
ks: कसटमर रिपोट हॊयिव

en: Show customer aging overview for all customers
ks: हॊयिव कसटमर एजिनग ऊवरविव तमाम कसटमरन बापत

en: Show vendor report
ks: वेनडर रिपोट हॊयिव

en: Show vendor aging overview for all vendors
ks: हॊयिव वेनडर एडिनग ऊवरविव तमाम वेनडरन बापत

en: Show employee report
ks: एमपलायी रिपोट हॊयिव

en: Create a new invoice
ks: अख नॊव ईनवायिस बनॊयिव

en: Create a new bill
ks: अख नॊव बिल बनॊयिव

en: Create a new voucher
ks: अख नोव वोचर बनॊयिव

en: Assign as payment…
ks: एसायिन कॊरिव बतोर पेमेनट…

en: Assign the selected transaction as payment
ks: एसायिन कॊरिव च़ारनॊ आमॊच़ टरानज़ेकशन बतोर पेमेनट

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
ks: बुनयॊदि लिजर

en: Show transactions on one or two lines
ks: टरांज़ोकशन हॊयोव एिकोस या दुन लायनन पयॊठ

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
ks: आटू सुपलोट लिजर

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
ks: टरांज़ोकशन हॊयोव एिकोस या दुन लायनन पयॊठ तॊ फॊलियोव मूजूद टरांज़ोकशन

en: Show expanded transactions with all splits
ks: तमाम सुपलोटन सान हॊयीव फिलावनो आमोत टरांज़ोकशन

en: _Void Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव वायीड

en: _Unvoid Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव अनवायीड

en: Add _Reversing Transaction
ks: रीवीरसोंग टरांज़ोकशन कॊरीव जमाह

en: S_plit Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव सुपलोट

en: Show all splits in the current transaction
ks: मूजूद टरांज़ोकशनस मंज़ हॊयोव तमाम सुपलोट

en: Edit E_xchange Rate
ks: एिकोसचिंज रिट कॊरीव एिडोट

en: Edit the exchange rate for the current transaction
ks: एिकोसचिंज रिट कॊरीव एिडोट मूजूद टरांज़ोकशन बापत

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
ks: अख शडूल करनो आमोच़ टरांज़ोकशन बनॊयीव मूजूद टरांज़ोकशनस सॊत बतूर अख टोमपलिट.

en: Account Report
ks: एिकावुंट रोपूट

en: Open a register report for this Account
ks: योमी एिकावंटो बापत खूलीव अख रजसटर रोपूट

en: Account Report - Single Transaction
ks: एकावुनट रिपोट- सिनगल टरानज़ेकशन

en: Open a register report for the selected Transaction
ks: च़ारनी आमतो टरांज़ोकशन बापत खूलीव अख रजसटर रीपूट

en: _Print Report…
ks: रीपूट कॊरीव परींट…

en: Print the current report
ks: मूजूद रीपूट कॊरीव परींट

en: _Report Options
ks: रीपूट ऊपशन

en: Edit report style sheets
ks: एडिट कॊरिव रिपोट सिटायिल शीट

en: Export as P_DF…
ks: एकॊसपोट कॊरिव बतोर P_DF…

en: Export the current report as a PDF document
ks: एकॊसपोट कॊरिव मोजूद रिपोट बतोर अख PDF दसतावेज़

en: Export HTML-formatted report to file
ks: एिकोसपूट कॊरीव HTML-फारमिटीड रीपूट फायलो मंज़

en: Back
ks: बिक

en: Move back one step in the history
ks: हीसटरी मंज़ पॊकीव अख कदम पथ

en: Forward
ks: फारवॊड

en: Move forward one step in the history
ks: हीसटरी मंज़ पॊकीव अख कदम बरुंह

en: Reload
ks: रीलूड कॊरीव

en: Reload the current page
ks: रीलूड कॊरीव मूजूद सफो

en: Stop
ks: रुकोव

en: Cancel outstanding HTML requests
ks: आवुटसेटिनडींग HTML दरखासत कॊरीव कीनसल

en: Export _Report
ks: एिकोसपूट रीपूट

en: Create a new scheduled transaction
ks: अख नौव शडूल करनॊ आमुत टरांज़ोकशन बनॊयीव

en: Edit the selected scheduled transaction
ks: च़ारनॊ आमुत शडूल करनॊ आमुत टरांज़ोकशन कॊरीव एिडीट

en: Delete the selected scheduled transaction
ks: च़ारनॊ आमुत शडूल करनॊ आमुत टरांज़ोकशन कॊरीव डोलिट

en: Import _QIF…
ks: ईमपूट कॊरीव _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
ks: ईमपूट कॊरीव अख कूयोकोन QIF फायोल

en: St_yle Sheets
ks: सेटायील शिट

en: _Reconcile
ks: मसलहत

en: _Reconcile Information…
ks: मसलहत ईनफारमिशन…

en: _Finish
ks: खतम कॊरीव

en: _Postpone
ks: पूसटपून

en: _Open Account
ks: एकावुंट खूलीव

en: _Reconcile Selection
ks: _रिकनसायिल कॊरिव च़ॊर

en: _Unreconcile Selection
ks: _अनरिकनसायिल कॊरिव च़ॊर

en: Add a new balancing entry to the account
ks: एिकावंटस कॊरीव जमाह अख नॊव बिलनसींग एिनटरी.

en: Edit the current transaction
ks: मूजूद टरानज़ीकशन कॊरीव एिडोट

en: Reconcile the selected transactions
ks: रिकनसायिल कॊरिव च़ारनॊ आमॊत टरानज़ेकशन

en: Unreconcile the selected transactions
ks: अनरिकनसायिल कॊरिव च़ारनॊ आमॊत टरानज़ेकशन

en: Delete the selected transaction
ks: च़ारनी आमुत टरांज़ीकशन कॊरीव डोलिट.

en: Open the account
ks: एिकावुंट खूलोव

en: Finish the reconciliation of this account
ks: यॊमी एिकावुंटोच मसलहत कॊरीव खतम

en: Postpone the reconciliation of this account
ks: यॊमी एिकावुंटोच मसलहत कॊरीव पूसटपून

en: Cancel the reconciliation of this account
ks: यॊमी एिकावुंटोच मसलहत कॊरीव कीनसल

en: Illegal variable in expression.
ks: वीरीबोल एकीसपरीशनस मंज़.

en: Unbalanced parenthesis
ks: तवाज़ुन रूस पिरनथिसीज़

en: Stack overflow
ks: सटैक ऊवरफ़लू

en: Stack underflow
ks: सटैक अनडरफ़लू

en: Undefined character
ks: गॊर वाज़ीह करॊकटर

en: Not a variable
ks: छु नॊ विरीबोल

en: Not a defined function
ks: छू ने वाज़ीह फनकशन

en: Out of memory
ks: मुरी नॊबर

en: Numeric error
ks: नमबरन मनज़ एीरर

en: Opening Balances
ks: ऊपनींग बीलनसो.

en: Deposit
ks: जमाह कॊरीव

en: Receive
ks: रॊटीव

en: Withdrawal
ks: नॊबर कॊडीव

en: Spend
ks: खरोच कॊरीव

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
ks: सीपीरिटर करीकटर "%s" छु ईसतिमाल गछ़ान एिकीस या ज़यादी एिकावुंट नावन मंज़.
    
    अमो सॊत हयॊकी नतॊज नॊरीथ अख गॊर मुतवाका तरिक कार. या कॊरीव तबदिल एिकावुंट नाव या च़ॊरीव बयाख सीपीरिटर करीकटर.
    
    बून कॊन लॊबीव तुहयो लीसटो गलत एिकावुंट नावन हुंद:
    %s

en: Credit Card
ks: करीडीट काड

en: Stock
ks: सीटाक

en: Mutual Fund
ks: मयूचवल फंड

en: A/Receivable
ks: A/रटनस लायक

en: A/Payable
ks: A/पि करनस लायक

en: Root
ks: रूट

en: Orphaned Gains
ks: आरफिनीड फॊयदी

en: Realized Gain/Loss
ks: रीयालायज़ीड फॊयदी /नुकसान

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
ks: रीयालायज़ीड फॊयदी या नुकसान कामूडीटी या टरिडींग खातव पयॊठ यॊम नॊ बीयी कुनी जायी रीकाड करनॊ आमीत छॊ.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
ks: यथ डाटासोटस मनज़ छॊ तिम फीचर यिमन नॊ तावुन छु GnuCash कॊस यिमि वॊरजनुक. तोहयॊ छु ज़रूर ईसतेमाल करुन अख नोव वॊरजन GnuCashक यिमन फीचरन तावुन दिनॊ बापतः

en: Extra to Charge Card
ks: चारीज काडस अलाव

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
ks: जनरेट करनॊ आमुत अकि ईनवायसॊ पयॊठ. कोशिश कॊरिव अनपोसटॊ करनॊच ईनवायिस.

en:  (posted)
ks: (पूसट करनॊ आम्त)

en: One Week Ago
ks: अख हफतो बरुंह

en: One Week Ago.
ks: अख हफतॊ बरुनह.

en: One Week Ahead
ks: अख हफतो पतो

en: One Week Ahead.
ks: अख हपतॊ गॊछ़िथ.

en: One Month Ago
ks: अख रॊथ बरुंह

en: One Month Ago.
ks: अख रॊथ बरुनह.

en: One Month Ahead
ks: अख रॊथ पतो

en: One Month Ahead.
ks: अख रॊथ गॊछ़िथ.

en: Three Months Ago
ks: तरॊ रॊथ बरुंह

en: Three Months Ago.
ks: तरॊ रॊथ बरुनह.

en: Three Months Ahead
ks: तरॊ रॊथ पतो

en: Three Months Ahead.
ks: तरॊ रॊथ गॊछ़िथ.

en: Six Months Ago
ks: शॊ रॊथ बरुंह

en: Six Months Ago.
ks: शॊ रॊथ बरुनह.

en: Six Months Ahead
ks: शॊ रॊथ पतॊ

en: Six Months Ahead.
ks: शॊ रॊथ गॊछ़िथ.

en: One Year Ago
ks: अख वॊरी बरुंह

en: One Year Ago.
ks: अख वॊरी बरुनह.

en: One Year Ahead
ks: अख वॊरी पतॊ

en: One Year Ahead.
ks: अख वॊरी गॊछ़िथ.

en: Start of next month
ks: बीयो रितयुक शरू

en: First day of the next month.
ks: गोडनयुक दोह बेयि रॊतुक.

en: End of next month
ks: बीयो रितयुक खतम

en: Last day of next month.
ks: पॊतयिम दोह बेयि रॊतुक.

en: Start of next quarter
ks: बीयोस काटरुक शरू

en: First day of the next quarterly accounting period.
ks: बेयिस काटरली एकावनटिनग पीरडुक गोडनयुक दोह.

en: End of next quarter
ks: बीयोस काटरुक खतम

en: Last day of next quarterly accounting period.
ks: बेयिस काटरली एकावनटिनग पीरडुक पॊतयिम दोह.

en: Start of next year
ks: बीयो वॊरयुक शरू

en: First day of the next calendar year.
ks: गोडनयुक दोह बेयि कलॊनडर वॊरयुक.

en: End of next year
ks: खतम बीयो वॊरयुक

en: Last day of the next calendar year.
ks: पॊतयिम दोह बेयि कलॊनडर वॊरयुक.

en: Counters
ks: कावंटर

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
ks: च़ॊरिव तेदाद दोहन हुनद यिमव पतॊ टरानज़ेकशन बनन सिरिफ रीड-आनली तॊ हेकव नॊ पतॊ एडिट कॊरिथ. यि थरशहोलडॊ छु मारॊक करनॊ यिवान बज़ॊरये अकि वज़जि लायनि सॊत एकावुनट रजसटर विनडो मनज़. अगर ज़ीरो आसि, तमाम टरानज़ेकशन हेकव एडिट कॊरिथ तॊ कानह तॊ छु नॊ रीड-आनली.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
ks: चक कॊरिव सुपलिट एकशन फीलडॊ ईसतेमाल करनॊ बापत रजसटरन मनज़ 'नम' फीलडॊ बापत टरानज़ेकशन नमबरॊच जायि पयॊठ; टरानज़ेकशन नमबर छु हावनॊ यिवान बतोर 'T-नम' रजसटर चॊ दोयमि लायनॊ पयॊठ. अमयुक छु वाबसतॊ असर पेवान बिज़नस फीचरन, रिपोटिनग तॊ ईमपोट/एकॊसपोटस.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
ks: चक कॊरिव ज़ॊ टरेडिनग एकावुनट गछ़न ईसतेमाल गछ़ॊन तिमन टरानज़ेकशनन मनज़ यिमन मनज़ शॊमिल आसि अकि खोतॊ ज़यादॊ करनसी या कामोडिटी.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
ks: बजट युस मखसूस करुन छु येलॊ नॊ कानह बयाख मखसूस करनॊ आमुत आसॊ.

en: Customer number
ks: कसटमर नमबर

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
ks: पॊतयीम कसटमर नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख कसटमर नमबर जनरिट करनो बापत.

en: Customer number format
ks: कसटमर नमबर फारमिट

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ कसटमर नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: Employee number
ks: एिमपलायी नमबर

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
ks: पॊतयीम एिमपलायी नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख एिमपलायी नमबर जनरिट करनो बापत.

en: Employee number format
ks: एमपलायी नमबर फारमिट

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ एिमपलायी नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: Invoice number
ks: ईनवायीस नमबर

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
ks: पॊतयीम ईनवायीस नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख ईनवायीस नमबर जनरिट करनो बापत.

en: Invoice number format
ks: ईनवायीस नमबर फारमिट

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ ईनवायीस नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: Bill number
ks: बोल नमबर

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
ks: पॊतयीम बोल नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख बोल नमबर जनरिट करनो बापत.

en: Bill number format
ks: बोल नमबर फारमिट

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ बोल नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: Expense voucher number
ks: खरोच वूचर नमबर

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
ks: पॊतयीम खरोच वूचर नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख खरोच वूचर नमबर जनरिट करनो बापत.

en: Expense voucher number format
ks: खरोच वूचर नमबर पारमिट

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ खरोच वूचर नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: Job number
ks: जाब नमबर

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
ks: पॊतयीम जाब नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख जाब नमबर जनरिट करनो बापत.

en: Job number format
ks: जाब नमबर फारमिट

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ जाब नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: Order number
ks: आडर नमबर

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
ks: पॊतयीम आडर नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख आडर नमबर जनरिट करनो बापत.

en: Order number format
ks: आडर नमबर फारमिट

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ आडर नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: Vendor number
ks: वीनडर नमबर

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
ks: पॊतयीम वीनडर नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख वीनडर नमबर जनरिट करनो बापत.

en: Vendor number format
ks: वीनडर नमबर फारमिट

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ वीनडर नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: The name of your business.
ks: तोहॊनदि तिजारतुक नाव.

en: The address of your business.
ks: तोहॊनदि तिजारतुक पताह.

en: The contact person to print on invoices.
ks: कनटेकटॊ नफर योस परिनट करुन छु ईनवायसन पयॊठ.

en: The fax number of your business.
ks: तोहॊनदि तिजारतुक फेकॊस नमबर.

en: The email address of your business.
ks: तोहॊनदि तिजारतुक ईमेल पताह.

en: The URL address of your website.
ks: तोहॊनज़ि वेबसायटि हुनद URL पताह.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
ks: तोहॊनज़ि कमपनी हॊनज़ ID (मसलन 'टेकॊस-ID: 00-000000).

en: Default Customer TaxTable
ks: डोफालट कसटमर टोकोस जदूल

en: The default tax table to apply to customers.
ks: डोफालट टोकोस जदूल युस कसटमरन पयॊठ लागू करुन छु.

en: Default Vendor TaxTable
ks: डोफालट वीनडर टोकोस जदूल

en: The default tax table to apply to vendors.
ks: डोफालट टोकोस जदूल युस वीनडरन पयॊठ लागू करुन छु.

en: The default date format used for fancy printed dates.
ks: डिफालटॊ डेट फारमेट योस ईसतेमाल गोव फेनसी परिनटिड डेटन बापत.

en: The electronic tax number of your business
ks: टिकोस नमबर

en:  (closed)
ks: (बंद)

en: Lot Link
ks: लाट लिनक

en: Use Trading Accounts
ks: टरिडींग एिकावुंट कॊरीव ईसतिमाल

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
ks: दोह थरशहोलडॊ रीड-आनली टरानज़ेकशनन बापत (रेड लायिन)

en: Use Split Action Field for Number
ks: नमबर बापत कॊरिव ईसतेमाल सुपलिट एकशन फीलडॊ

en: Budgeting
ks: बजटींग

en: Default Budget
ks: डोफालट बजट

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
ks: पतयोम %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
ks: गॊर मुलूम, %d-सायीज़ लीसटो

en: Voided transaction
ks: वुयडीड टरांज़एिकशन

en: Transaction Voided
ks: टरांज़एिकशन वुयडीड

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
ks: टीकसस सॊत वाबसती मगर छुस नो टीकीस कूड

en: Tax entity type not specified
ks: टोकीस एनटिटी टायीप छु नॊ मखसूस करनॊ आमूत.

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
ks: टोकीस कोसीम %s : नाकार कूड %s एिकावुंट टायीप बापत.

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
ks: टीकसस सॊत छु नॊ वाबसतॊ; टोकीस कीसीम %s : नाकार कूड %s एिकावुंट टायीप बापत.

en: Invalid code %s for tax type %s
ks: नाकार कूड %s टोकीस टायपी वापत %s.

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
ks: टीकसस सॊत छु नॊ वाबसतॊ; टोकीस कीसीम %s: नाकार कूड %s एिकावुंट टायीप बापत.

en: No form: code %s, tax type %s
ks: कांह फारम छु नॊछ कूड %s, टोकीस कीसीम %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
ks: टीकसस सॊत छु नॊ वाबसतॊ; कांह फारम छु नॊछ कूड %s, टोकीस कीसीम %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
ks: कांह बयान छु नॊः फारम %s, कूड%s, टोकीस कीसीम%s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
ks: टीकसस सॊत छु नॊ वाबसतॊ; कांह बयान छु नॊः फारम %s, कूड %s, टोकीस कीसीम %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
ks: टीकसस सॊत छु नॊ वाबसतॊ; %s%s: %s (कूड%s, टोकीस कीसीम%s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
ks: ( टीकसस सॊत वाबसतो सबएिकावुंट: %d)

en: No help available.
ks: कांह मदद छु नॊ दसतीयाब.
