GnuCash $ - en to mk translation catalogue (109 entries)

en: Arabic
mk: Арапски

en: Baltic
mk: Балтички

en: Central European
mk: Централноевропски

en: Chinese
mk: Кинески

en: Cyrillic
mk: Кирилица

en: Greek
mk: Грчки

en: Hebrew
mk: Еврејски

en: Indian
mk: Индиски

en: Japanese
mk: Јапонски

en: Korean
mk: Корејски

en: Turkish
mk: турски

en: Vietnamese
mk: виетнамски

en: Western
mk: западен

en: Other
mk: останато

en: Arabic (IBM-864)
mk: арапски (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
mk: арапски (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
mk: арапски (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
mk: арапски (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
mk: арапски (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
mk: арапски (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
mk: арапски (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
mk: ерменски (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
mk: балтички (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
mk: балтички (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
mk: балтички (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
mk: целтички (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
mk: централно европски (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
mk: централно европски (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
mk: централно европски (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
mk: централно европски (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
mk: кинески поедноставено (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
mk: кинески поедноставено (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
mk: Кинески поедноставено (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
mk: Кинески поедноставено (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
mk: Кинески поедноставено (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
mk: Кинески традиционално (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
mk: Традиционален кинески (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
mk: Традиционален кинески (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
mk: хрватски (MacХрватски)

en: Cyrillic (IBM-855)
mk: кирилица (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
mk: кирилица (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
mk: кирилица (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
mk: кирилица (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
mk: кирилица  (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
mk: кирилица (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
mk: руски (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
mk: украински (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
mk: украински (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
mk: англиски (ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
mk: фарси (MacFarsi)

en: Georgian (GEOSTD8)
mk: естонски (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
mk: грчки (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
mk: грчки (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
mk: грчки (Windows-1253)

en: Gujarati (MacGujarati)
mk: Гујарани (MacGujarati)

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
mk: Гурмукхи (MacGurmukhi)

en: Hebrew (IBM-862)
mk: еврејски  (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
mk: еврејски (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
mk: еврејски (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
mk: еврејски (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
mk: еврејски (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
mk: хинду (MacDevanagari)

en: Icelandic (MacIcelandic)
mk: исландски (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
mk: јапонски (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
mk: јапонски (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
mk: јапонски (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
mk: корејски (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
mk: корејски (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
mk: корејски (JOHAB)

en: Korean (UHC)
mk: корејски (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
mk: нордиски  (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
mk: романски (Macромански)

en: Romanian (ISO-8859-16)
mk: романски (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
mk: јужно европски (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
mk: таи (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
mk: турски (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
mk: турски (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
mk: турски (Macтурски)

en: Turkish (Windows-1254)
mk: турски (Windows-1254)

en: User Defined
mk: Корисникот е дефиниран

en: Vietnamese (TCVN)
mk: виетнамски (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
mk: виетнамски (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
mk: виетнамски (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
mk: виетнамски (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
mk: визуелен еврејски (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
mk: западен (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
mk: западен (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
mk: западен (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
mk: западен (Macромански)

en: Western (Windows-1252)
mk: западен (Windows-1252)

en: Locale:
mk: Локален:

en: Conversion Direction
mk: Насока на конверзија

en: This value determines which iconv test to perform.
mk: Оваа вредност детерминира кој iconv тест да се употреби.

en: Menu
mk: Мени

en: The menu of options
mk: Мени на опции

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
mk: Корисничкото упатство за GnuCash има многу корисни информации. До упатсвото може да пристапиш преку елементот Помош од главното Мени.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
mk: Листата на e-mail адреси е префериран начин на комуникација во GnuCash заедницата. Информациите за e-mail листите се достапни на: https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
mk: Лесно е да се воспостави контакт со GnuCash девелоперите. Покрај преку e-mail листите достапни се и за live chat. Придружете им се на #gnucash at irc.gnome.org

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
mk: Може едноставно да ги имортирате постоечките финансиски информации од Quicken, MS Money или други програми кои експортираат QIF и OFX датотеки. Под елементот ДАТОТЕКА од главното мени, изберете го подменито ИМПОРТ и притиснете на QIF или OFX датотека. Потоа, следете ги добиените инструкции.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
mk: Ако сакате да знаете во кој директориум се сочувани вашите скорешни GnuCash датотеки, погледнете под елеметот ДАТОТЕКА од главното мени. 
    Таму е забележена целата патека на датотеките.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
mk: Доколку сте запознаени со други финансиски програми, како на пример Quicken, имајте во предвид дека GnuCash користи сметки наместо категории за следење на приходите и расходите. Повеќе информации за приходните и расходни конта, може да добиете од корисничкото упатство.

en: Date
mk: Датум

en: Memo
mk: Потсетник

en: Custom
mk: Прилагодена

en: Budget
mk: Буџет/План

en: Retained Earnings
mk: Задржана добивка

en: Profit & Loss
mk: Добивка&Загуба

en: Lot
mk: Лот

en: Credit Card
mk: Кредитна картичка
