GnuCash $ - en to nb translation catalogue (4716 entries)

en: ~a to ~a
nb: ~a til ~a

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
nb: Prøvde å søke opp et udefinert datosymbol '~a'. Denne rapporten ble trolig lagret av en senere versjon av GnuCash. Tilbakestiller til i dag.

en: Start of this year
nb: Start på inneværende år

en: First day of the current calendar year.
nb: Første dag i inneværende kalenderår.

en: End of this year
nb: Slutt på inneværende år

en: Last day of the current calendar year.
nb: Siste dag i inneværende kalenderår.

en: Start of previous year
nb: Start på foregående år

en: First day of the previous calendar year.
nb: Første dag i foregående kalenderår.

en: End of previous year
nb: Slutt på foregående år

en: Last day of the previous calendar year.
nb: Siste dag i foregående kalenderår.

en: Start of accounting period
nb: Start på regnskapsperioden

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
nb: Første dag i regnskapsperioden, som satt i globale innstillinger.

en: End of accounting period
nb: Slutt på regnskapsperioden

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
nb: Siste dag i regnskapsperioden, som satt i globale innstillinger.

en: Start of this month
nb: Start på inneværende måned

en: First day of the current month.
nb: Første dag i inneværende måned.

en: End of this month
nb: Slutt på inneværende måned

en: Last day of the current month.
nb: Siste dag i inneværende måned.

en: Start of previous month
nb: Start på foregående måned

en: First day of the previous month.
nb: Første dag i foregående måned.

en: End of previous month
nb: Slutt på foregående måned

en: Last day of previous month.
nb: Siste dag i foregående måned.

en: Start of current quarter
nb: Start på inneværende kvartal

en: First day of the current quarterly accounting period.
nb: Første dag i inneværende kvartalsvise regnskapsperiode.

en: End of current quarter
nb: Slutt på inneværende kvartal

en: Last day of the current quarterly accounting period.
nb: Start på inneværende kvartalsvise regnskapsperiode.

en: Start of previous quarter
nb: Start på foregående kvartal

en: First day of the previous quarterly accounting period.
nb: Første dag i foregående kvartalsvise regnskapsperiode.

en: End of previous quarter
nb: Slutt på foregående kvartal

en: Last day of previous quarterly accounting period.
nb: Siste dag i foregående kvartalsvise regnskapsperiode.

en: Today
nb: I dag

en: The current date.
nb: Dagens dato.

en: Business
nb: Næring

en: Company Name
nb: Firmanavn

en: Company Address
nb: Firmaadresse

en: Company ID
nb: Firma-ID

en: Company Phone Number
nb: Firmaets telefonnummer

en: Company Fax Number
nb: Firmaets faksnummer

en: Company Website URL
nb: Firmaets webadresse

en: Company Email Address
nb: Firmaets e-postadresse

en: Company Contact Person
nb: Firmaets kontaktperson

en: Fancy Date Format
nb: Fancy datoformat

en: custom
nb: egendefinert

en: Tax
nb: Skatt

en: Tax Number
nb: Skattenummer

en: Arabic
nb: Arabisk

en: Baltic
nb: Baltisk

en: Central European
nb: Sentral-europeisk

en: Chinese
nb: Kinesisk

en: Cyrillic
nb: Kyrillisk

en: Greek
nb: Gresk

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: Indian
nb: Indisk

en: Japanese
nb: Japansk

en: Korean
nb: Koreansk

en: Turkish
nb: Tyrkisk

en: Vietnamese
nb: Vietnamesisk

en: Western
nb: Vestlig

en: Other
nb: Annet

en: Arabic (IBM-864)
nb: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
nb: Arabisk (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
nb: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
nb: Arabisk (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
nb: Arabisk (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
nb: Arabisk (MacArabian)

en: Arabic (Windows-1256)
nb: Arabisk (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
nb: Armensk (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
nb: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
nb: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
nb: Baltisk (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
nb: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
nb: Sentraleuropeisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
nb: Sentraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
nb: Sentraleuropeisk (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
nb: Sentraleuropeisk (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
nb: Kinesisk, forenklet (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
nb: Kinesisk, forenklet (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
nb: Kinesisk, forenklet (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
nb: Kinesisk, forenklet (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
nb: Kinesisk, forenklet (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
nb: Kinesisk, tradisjonell (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
nb: Kinesisk, tradisjonell (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
nb: Kinesisk, tradisjonell (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
nb: Kroatisk (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
nb: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
nb: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
nb: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
nb: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
nb: Kyrillisk (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
nb: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
nb: Russisk (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
nb: Ukrainsk (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
nb: Ukrainsk (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
nb: Engelsk (ASCII)

en: Georgian (GEOSTD8)
nb: Georgisk (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
nb: Gresk (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
nb: Gresk (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
nb: Gresk (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
nb: Hebraisk (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
nb: Hebraisk (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
nb: Hebraisk (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
nb: Hebraisk (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
nb: Hebraisk (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
nb: Hindi (MacDevangari)

en: Icelandic (MacIcelandic)
nb: Islandsk (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
nb: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
nb: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
nb: Japansk (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
nb: Koreansk (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
nb: Koreansk (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
nb: Koreansk (JOHAB)

en: Korean (UHC)
nb: Koreansk (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
nb: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
nb: Rumensk (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
nb: Rumensk (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
nb: Syd-europeisk (ISO-8859-3)

en: Turkish (IBM-857)
nb: Tyrkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
nb: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
nb: Tyrkisk (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
nb: Tyrkisk (Windows-1254)

en: User Defined
nb: Brukerdefinert

en: Vietnamese (TCVN)
nb: Vietnamesisk (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
nb: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
nb: Vietnamesisk (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
nb: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
nb: Visuell hebraisk (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
nb: Vestlig (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
nb: Vestlig (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
nb: Vestlig (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
nb: Vestlig (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
nb: Vestlig (Windows-1252)

en: Locale:
nb: Språk:

en: Conversion Direction
nb: Konverteringsretning

en: This value determines which iconv test to perform.
nb: Denne verdien bestemmer hvilke iconv-tester som skal utføres.

en: Menu
nb: Meny

en: The menu of options
nb: Meny med alternativer

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
nb: Onlineversjonen av GnuCash manualen har mye nyttig informasjon. Du kan nå manualen under Hjelp-menyen.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
nb: Epostlister er den foretrukne kommunkasjonsformen i GnuCash-fellesskapet. Epostlister for annonseringer av nye utgaver, brukergrupper og så videre finner du via tabellen på https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
nb: Det er enkelt å komme i kontakt med utviklerne av GnuCash. Det finnes flere e-postlister, og du kan kontakte dem direkte på IRC! Logg deg på #gnucash på irc.gnome.org

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
nb: Du kan enkelt importere eksisterende data fra Quicken, MS Money eller andre programmer som kan eksportere QIF- eller OFX-filer. I Fil-menyen finner du undermenyen Importer, velg deretter QIF- eller OFX-fil. Følg deretter de angitte instruksjonene.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
nb: Hvis du vil vite hvilke kataloger de siste GnuCash-filene dine er lagret i, hold musepekeren over en av oppføringene i historiemenyen
    (Fil[->Sist brukte-liste]).
    Hele stien vises i statuslinjen.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
nb: Hvis du er kjent med andre økonomiprogrammer som f.eks. Quicken, legg merke til at GnuCash bruker kontoer i stedet for kategorier for å følge inntekter og kostnader. For mer informasjon om inntekt- og kostnadskontoer, vennligst se online-manualen til GnuCash.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
nb: Det er mulig å endre hvilke kolonner som vises i kontoplanen. Bare finn trekanten helt til høyre i kolonneoverskriftene, og klikk på den for å se de forskjellige kolonnene som er tilgjengelige.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
nb: Klikk med høyre museknapp (kontroll-klikk i Mac OS X) i fanen Kontoer i hovedvinduet for å få frem alternativene på kontomenyen. Innenfor hvert register, ved å klikke med høyre museknapp, får du opp transaksjonsmenyen.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
nb: For å lage en ny konto kan du klikke Ny-knappen på verktøylinjen i hovedvinduet. En dialogboks for oppsett av kontodetaljer vil da vises. For mer informasjon om valg av kontotype eller oppsett av kontoplan, vennligst se online-manualen til GnuCash.

en: Every transaction has a "Notes" field where you can put useful information.
    
    To make it visible
    select "View" in the menu bar and check "Double Line" or
    check "Double Line View" in Preferences:Register Defaults.
nb: Hver transaksjon har et «Notat»-felt hvor du kan legge inn nyttig informasjon.
    
    For å gjøre det synlig
    velg "Vis" i menylinjen og kryss av for "Dobbel linje" eller
    sjekk "Dobbel linjevisning" i Alternativer: Register Standarder.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
nb: For å skrive inn multi-splitt transaksjoner, f.eks. en lønnsslipp med flere fradrag, trykk Splitt-knappen i verktøylinjen. Alternativt kan du velge registerstilen Auto-splittbok eller Transaksjonsjournal i Vis-menyen.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
nb: Ved inntasting av beløp under registreringen kan du bruke GnuCash-kalkulatoren til å legge sammen, trekke fra, gange og dele. Dette gjøres ved å skrive inn første verdi, så bruk «+», «-», «*» eller «/», fyll så inn neste verdi, og trykk enter for å fylle inn kalkulert verdi.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
nb: Hurtigutfylling gjør det enkelt å skrive inn vanlige transaksjoner. Når du skriver inn de første bokstavene av en vanlig transaksjonsbeskrivelse, vil GnuCash automatisk fylle ut resten av transaksjonen slik den sist ble skrevet inn.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
nb: Skriv inn de første bokstavene av et eksisterende kontonavn i kolonnen for Motkonto, og GnuCash vil fullføre navnet fra kontoplanen. For underkontoer, skriv inn de(n) første bokstaven(e) av den overordnede kontoen, deretter «:», og til slutt de(n) første bokstaven(e) i underkontoen (f.eks. I:L for Inntekter:Lønn).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
nb: Vil du se alle transaksjoner i alle underkontoer i ett register? Fra fanen Kontoer i hovedvinduet, merk den overordnede kontoen og velg Rediger->Åpne underkontoer fra menyen.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
nb: Ved inntasting av datoer kan du bruke «+» eller «-» før å gå frem eller tilbake en dag. Du kan bruke «+» og «-» til å endre kvitteringsnummer også.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
nb: Trykk Ctrl+Page Up/Down for å bytte mellom flere faner i hovedvinduet.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
nb: I avstemmingsvinduet kan du trykke mellomromstasten for å merke transaksjoner som avstemte. Du kan også bruke Tab og shift-Tab for å flytte mellom innskudd og uttak.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
nb: For å overføre midler mellom kontoer med ulike valutaer, klikk på "Overføring" i verktøylinjen. Så velger du kontoene, og alternativer som lar deg skrive inn valutakurs eller vekslet beløp kommer frem.

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
nb: Du kan stille inn Verdipapir-skjermen til å vise tilbudskilden for et verdipapir, noe som gjør det enkelt å se hvilke online kilder verdipapirene dine bruker. Klikk på trekanten helt til høyre i kolonneoverskriftene for å endre visningen.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
nb: Du kan slå sammen flere rapporter og dermed få full oversikt over alle dine finansdata i en og samme rapport. For å gjøre dette bruker du egendefinert & eksempler->"Egendefinert flerkolonnesrapport".

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
nb: Stilark har innvirkning på utseendet til dine rapporter. Velg et stilark for din rapport under rapportalternativer, og bruk Rediger->stilark-menyen for å tilpasse stilarkene.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
nb: For å heve kontomenyen i overføringsfeltet på en registerside, trykk på menytasten eller Ctrl-Ned tastekombinasjonen.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
nb: Den planlagte transaksjonseditoren kommer med en veldig fleksibel frekvenskonfigurator. Grunnleggende frekvenser for å planlegge en transaksjon inkluderer daglig, ukentlig og månedlig. Men mer avanserte ordninger kan også settes opp. Noen eksempler:
    
    For å planlegge en transaksjon hver tredje uke, kan du velge den ukentlige grunnfrekvensen og deretter angi "Hver 3. uke".
    
    For å planlegge en transaksjon hvert år kan du velge den månedlige grunnfrekvensen og deretter angi "Hver 12. måned".

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
nb: Dersom du jobber over midnatt, bør du lukke og gjenåpne registrene du arbeider med for å få den nye datoen som standard for nye transaksjoner. Det er ikke nødvendig å starte GnuCash på nytt.

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
nb: For å søke gjennom alle transaksjonene dine, start et søk (Rediger->Finn...) fra hovedkontoenes kontoplan. For å begrense søket til en enkelt konto, start søket fra det aktuelle kontoregisteret.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
nb: For å visuelt sammenligne på skjermen innholdet i to arkfaner, i en av arkfanene velg Vindu->Nytt vindu med side fra menyen for å duplisere den arkfanen til et nytt vindu.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
nb: Det finnes en teori som sier at dersom noen oppdager hva universet er til for og hvorfor det er her, vil det umiddelbart forsvinne og erstattes med noe enda mer bisart og uforståelig.
    Det finnes også en teori som sier at dette allerede har skjedd.
    
    Douglas Adams, «Restauranten ved universets slutt»

en: The book was closed successfully.
nb: Periodeboken ble lukket.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
nb[0]: Den tidligste transaksjonsdatoen som ble funnet i denne periodeboken er %s. Basert på valget over, vil dette regnskapet bli delt i %d periodebok.
nb[1]: Den tidligste transaksjonsdatoen som ble funnet i denne periodeboken er %s. Basert på valget over, vil dette regnskapet bli delt i %d periodebøker.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
nb: Du har bedt om å opprette en periodebok. Denne periodeboken vil inneholde alle transaksjoner frem til midnatt %s (for totalt %d transaksjoner fordelt på %d kontoer).
    
    Legg til tittel og notat, eller trykk "Neste" for å fortsette.
    Trykk "Tilbake" for å endre datoene eller "Avbryt".

en: Period %s - %s
nb: Periode %s - %s

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
nb: Periodeboken vil bli opprettet med tittelen %s når du trykker på «Utfør». Trykk på "Tilbake" for å endre, eller "Avbryt" for å ikke opprette noen periodebok.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
nb: %s
    Gratulerer! Du har avsluttet bøkene!

en: Period
nb: Periode

en: Closing Date
nb: Avslutningsdato

en: Selected
nb: Valgt

en: Account Types
nb: Kontotyper

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
nb: Kontoer i «%s»

en: No description provided.
nb: Ingen beskrivelse gitt.

en: Accounts in Category
nb: Kontoer i kategori

en: zero
nb: null

en: existing account
nb: eksisterende konto

en: Yes
nb: Ja

en: No
nb: Nei

en: Placeholder
nb: Plassholder

en: Opening Balance
nb: Inngående balanse

en: Use Existing
nb: Bruk eksisterende

en: Please choose the currency to use for new accounts.
nb: Vennligst velg valuta som brukes for nye kontoer.

en: New Book Options
nb: Alternativer for nye bøker

en: Taxes
nb: Skatter

en: Tax Payment
nb: Innbetaling skatt

en: Insurance
nb: Forsikring

en: Insurance Payment
nb: Innbetaling forsikring

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
nb: Privat låneforsikring

en: PMI Payment
nb: Innbetaling privat låneforsikring

en: Other Expense
nb: Annen kostnad

en: Miscellaneous Payment
nb: Diverse betaling

note: Translators: %s is "Taxes", "Insurance", or similar.
en: … pay "%s"?
nb: … betal "%s"?

en: via Escrow account?
nb: via deponeringskonto?

en: Loan
nb: Lån

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
nb: Valg for tilbakebetaling av lån: "%s"

en: Date
nb: Dato

en: Payment
nb: Innbetaling

en: Principal
nb: Avdrag

en: Interest
nb: Rente

en: Escrow Payment
nb: Deponert betaling

[ctx: Action Column]
en: Split
nb: Del opp

en: Error adding price.
nb: Feil ved innlegging av pris.

en: Account
nb: Konto

en: Shares
nb: Andeler

en: You don't have any stock accounts with balances!
nb: Du har ingen aksjekontoer med balanser!

note: Translators: this is a stock transaction describing an Initial stock long purchase
en: Open buy
nb: Åpne kjøp

en: Initial stock long purchase.
nb: Førstegangs aksjekjøp.

note: Translators: this is a stock transaction describing an initial stock short sale
en: Open short
nb: Åpne short

en: Initial stock short sale.
nb: Førstegangs short salg.

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
nb: Kjøp

en: Buying stock long.
nb: Kjøp aksje.

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
nb: Selg

en: Selling stock long, and record capital gain/loss.
nb: Selge aksje og bokfør fortjeneste/ tap.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
nb: Utbytte

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
nb: Selskap betaler ut kontant utbytte til eier.
    
    Ethvert utbytte som reinvesteres må også bokføres som et vanlig aksjekjøp.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital
en: Return of capital
nb: Kapitalavkastning

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
nb: Selskapet returnerer kapital, reduserer kostnadsgrunnlaget uten å påvirke # andeler.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
nb: Selskapet utsteder en normalfordeling, som blir bokført som utbytteinntekter og øker kostnadsgrunnlaget uten å påvirke # andeler.

note: Translators: this is a stock transaction describing a stock split split when shorting stock
en: Stock split
nb: Aksjesplitt

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
nb: Selskapet utsteder ekstra andeler og reduserer derfor aksjeprisen med en divisor, samtidig som den total pengeverdien av investeringen holdes kontstant.

note: Translators: this is a stock transaction describing a reverse split Translators: this is a stock transaction describing a reverse split when shorting stock.
en: Reverse split
nb: Aksjespleis

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
nb: Selskapet innløser andeler, derved øker aksjeprisen basert på en multiplikator samtidig som den totale pengeverdien av investeringen holdes konstant.
    
    Hvis en aksjespleis resulterer i en cash in lieu/ kontanter i stedet for gjenværende andeler, vennligst bokfør salget under Aksjetransaksjonsassistenten først og deretter bokfør aksjespleisen.

note: Translators: this is a stock transaction describing shorting of stock.
en: Short sell
nb: Shortsalg

en: Selling stock short.
nb: Salg av short aksje.

note: Translators: this is a stock transaction describing cover buying stock, and recording capital gain/loss
en: Buy to cover short
nb: Kjøp for å dekke short

en: Buy back stock to cover short position, and record capital gain/loss.
nb: Kjøpe tilbake aksje for å dekke en shortposisjon og bokføre fortjeneste/tap.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory dividend
nb: Kompensasjonsutbytte

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
nb: Selskapet deler ut utbytte og kortaksjeeier må betale en kompensasjon for utbyttet.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory return of capital
nb: Kompenserende avkastning av kapital

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
nb: Selskapet returnerer kapital, og kortaksjeeieren må betale en kompensasjonsbetaling for den returnerte kapitalen. Dette reduserer kostnadsgrunnlaget (mindre negativt, mot 0,00 verdi) uten å påvirke # andeler.

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
nb: Selskapet utsteder en ideell fordeling, og kortaksjeeieren må betale en kompensasjonsbetaling for den nominelle utdelingen. Dette registreres som et tap/negativ utbytteinntektsbeløp, og øker kostnadsgrunnlaget (mer negativ, bort fra 0,00 verdi) uten å påvirke # andeler.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
nb: Selskapet løser inn andeler, og øker dermed aksjekursen med et multiplum, samtidig som den totale pengeverdien av den totale investeringen holdes konstant.
    
    Hvis aksjespleisen resulterer i kontanter i stedet for de resterende andelene, vennligst bokfør dekningen ved å bruke Aksjetransaksjonsassistenten først, og registrer deretter aksjespleisen .

en: Amount for %s is missing.
nb: Beløp for %s mangler.

en: Amount for %s must not be negative.
nb: Beløp for %s kan ikke være negativt.

en: Amount for %s must be positive.
nb: Beløp for %s må være positivt.

note: Translators: (missing) denotes that the amount or account is not provided, or incorrect, in the Stock Transaction Assistant.
en: (missing)
nb: (mangler)

en: You will enter a transaction with date %s which is earlier than the latest transaction in this account, dated %s. Doing so may affect the cost basis, and therefore capital gains, of transactions dated after the new entry. Please review all transactions to ensure proper recording.
nb: Du vil legge inn en transaksjon med dato %s som er tidligere enn den siste transaksjonen på denne kontoen, datert %s. Å gjøre det kan påvirke kostnadsgrunnlaget, og dermed salgsgevinsten, for transaksjoner datert etter den nye oppføringen. Vennligst gå gjennom alle transaksjoner for å sikre riktig registrering.

en: Invalid stock new balance.
nb: Ugyldig aksje ny saldo.

en: New balance must be higher than old balance.
nb: Ny saldo må være høyere enn gammel saldo.

en: New balance must be lower than old balance.
nb: Ny saldo må være lavere enn gammel saldo.

en: Stock amount must be positive.
nb: Antall aksjer må være positivt.

en: Cannot sell more units than owned.
nb: Kan ikke selge flere enheter enn eies.

en: Cannot cover buy more units than owed.
nb: Kan ikke dekke kjøp av flere enheter enn skyldt.

en: No errors found. Click Apply to create transaction.
nb: Ingen feil funnet. Klikk på Bruk for å opprette transaksjon.

en: The following errors must be fixed:
nb: Følgende feil må rettes:

en: The following warnings exist:
nb: Følgende advarsler eksisterer:

note: Translators: %s refer to: stock mnemonic, broker currency, date of transaction.
en: A price of 1 %s = %s on %s will be recorded.
nb: En pris på 1 %s = %s på %s vil bli registrert.

en: Total Debits of %s does not balance with total Credits of %s.
nb: Totale debeter på %s balanserer ikke med totale kreditter på %s.

en: Ne_w Balance
nb: Hent _saldo

en: _Shares
nb: Ak_sjer

en: Ratio
nb: _Rotasjon

en: Next Balance
nb: Hent _saldo

en: Enter the new balance of shares after the stock split.
nb: Skriv inn den nye aksjesaldoen etter aksjesplittingen.

en: Enter the number of shares you gained or lost in the transaction.
nb: Skriv inn antall aksjer du fikk eller tapte i transaksjonen.

en: Memo
nb: Notat

en: Debit
nb: Debet

en: Credit
nb: Kredit

en: Units
nb: Enheter

en: Select…
nb: Velg…

en: Edit…
nb: Rediger…

en: Bill
nb: Regning

en: Voucher
nb: Bilag

en: Invoice
nb: Faktura

en: None
nb: Ingen

en: Use Global
nb: Bruk global

en: Badly formed URL %s
nb: Feilformet URL %s

en: Bad URL: %s
nb: Ugyldig URL: %s

en: No such entity: %s
nb: Ingen slik entitet: %s

en: No such owner entity: %s
nb: Ingen slik eier-entitet: %s

en: Entity type does not match %s: %s
nb: Entitetsstype stemmer ikke med %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
nb: Rabatt dager kan ikke være mer enn forfallsdagene.

en: You must provide a name for this Billing Term.
nb: Du må fylle inn et navn på denne betalingsbetingelsen.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
nb: Du må angi et unikt navn for denne betalingsbetingelsen. Ditt navn "%s" er allerede i bruk.

en: Days
nb: Dager

en: Proximo
nb: Neste mnd

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
nb: Betingelsen "%s" er i bruk. Du kan ikke slette den.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
nb: Er du sikker på at du ønsker å slette "%s"?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
nb: Denne transaksjonen må tilordnes en kunde. Vennligst velg en kunde nedenfor.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
nb: Denne transaksjonen må tilordnes en leverandør. Vennligst velg en leverandør nedenfor.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
nb: Den valgte varen er i bruk av minst en av dine kontoer. Du kan ikke slette den.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
nb: Denne varen har prisopplysninger. Er du sikker på at du vil slette den valgte varen og dens prisopplysninger?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
nb: Er du sikker på at du vil slette den valgte varen?

en: Delete commodity?
nb: Slette varen?

en: _Cancel
nb: _Avbryt

en: _Delete
nb: S_lett

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
nb: Rabattprosenten må være mellom 0-100 eller du må la den være blank.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
nb: Kredit må være et positivt beløp, eller du må la feltet være tomt.

en: Edit Customer
nb: Rediger kunde

en: New Customer
nb: Ny kunde

en: View/Edit Customer
nb: Vis/rediger kunde

en: Customer's Jobs
nb: Kundens jobber

en: Customer's Invoices
nb: Kundens fakturaer

en: Process Payment
nb: Utfør betaling

en: Shipping Contact
nb: Leveringsadresse

en: Billing Contact
nb: Fakturaadresse

en: Customer ID
nb: Kunde ID

en: Contact
nb: Kontakt

en: Company
nb: Firma

en: Find Customer
nb: Finn kunde

en: Are you sure you want to delete %s?
nb: Er du sikker på at du ønsker å slette %s?

en: You must select a report configuration to load.
nb: Du må velge en rapportkonfigurasjon å laste inn.

en: You must select a report configuration to delete.
nb: Du må velge en rapportkonfigurasjon å slette.

en: Unable to change report configuration name.
nb: Kan ikke endre navnet på rapportkonfigurasjonen.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
nb: En lagret rapport med dette navnet finnes allerede, vennligst velg et annet navn.

en: Load report configuration
nb: Last inn rapportkonfigurasjon

en: Edit report configuration name
nb: Rediger rapportkonfigurasjonsnavnet

en: Delete report configuration
nb: Slett rapportkonfigurasjon

en: No Account selected. Please try again.
nb: Konto er ikke valgt. Vennligst forsøk igjen.

en: Placeholder account selected. Please try again.
nb: Plassholderkonto er valgt. Vennligst forsøk igjen.

en: Select document
nb: Velg dokument

en: _OK
nb: OK

en: Amend the URL
nb: Legg til URL

en: Enter an URL like "%s"
nb: Skriv inn en URL som "%s"

en: Existing Document Link is
nb: Eksisterende dokumentkobling er

en: File Found
nb: Fil funnet

en: File Not Found
nb: Fil ikke funnet

en: Address Found
nb: Adresse funnet

en: Address Not Found
nb: Adresse ikke funnet

en: Total Entries
nb: Totalt antall oppføringer

en: Business item can not be modified.
nb: Forretningselement kan ikke endres.

en: Manage Document Link
nb: Administrer dokumentkobling

en: Transaction can not be modified.
nb: Transaksjonen kan ikke endres.

en: Undefined
nb: Udefinert

note: Translators: This is the label of a dialog box that lists all of the transaction that have files or URIs linked with them.
en: Transaction Document Links
nb: Transaksjonsdokumentkoblinger

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
nb: Dobbeltklikk på oppføringen i Id-kolonnen for å hoppe til forretningselementet.
    Dobbeltklikk på oppføringen i Link-kolonnen for å åpne det koblede dokumentet.
    Dobbeltklikk på oppføringen i Tilgjengelig-kolonnen for å endre dokumentlenken.

en: Business Document Links
nb: Forretningsdokumentlenker

en: You must enter a Payment-Address Name.
nb: Du må angi et Betalings-Adressenavn.

en: Edit Employee
nb: Rediger ansatt

en: New Employee
nb: Ny ansatt

en: View/Edit Employee
nb: Vis/rediger ansatt

en: Expense Vouchers
nb: Kostnadsbilag

en: Employee ID
nb: Ansatt-ID

en: Employee Username
nb: Ansattes brukernavn

en: Employee Name
nb: Ansattes navn

en: Username
nb: Brukernavn

en: Name
nb: Navn

en: Find Employee
nb: Finn ansatt

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
nb: Dette programmet kan kun beregne en verdi av gangen. Du må fylle inn alle verdiene, med unntak av en.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
nb: GnuCash kan ikke gjenkjenne verdien i et av feltene. Du må fylle inn et gyldig uttrykk.

en: The interest rate cannot be zero.
nb: Rentesatsen kan ikke være null.

en: The number of payments cannot be zero.
nb: Antall betalinger kan ikke være null.

en: The number of payments cannot be negative.
nb: Antall betalinger kan ikke være negativt.

en: Find Account
nb: Finn konto

en: Place Holder
nb: Plassholder

en: Hidden
nb: Sk_jult

en: Not Used
nb: Ikke brukt

en: Balance Zero
nb: Nullsaldo

en: Tax related
nb: Skatterelatert

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
nb: Underkontoer til '%s'

en: All Accounts
nb: Alle kontoer

en: Balanced
nb: Balansert

en: Closing Entries
nb: Avsluttende oppføringer

en: Reconcile
nb: Avstemme

en: Share Price
nb: Aksjekurs

en: Value
nb: Verdi

en: Date Posted
nb: Posteringsdato

en: Reconciled Date
nb: Avstemt dato

en: Number/Action
nb: Nummer/handling

en: Action
nb: Handling

en: Transaction Number
nb: Transaksjonsnummer

en: Number
nb: Nummer

en: Description, Notes, or Memo
nb: Beskrivelser, Merknader, eller Notater

en: Notes
nb: Merknader

en: Find Transaction
nb: Finn transaksjoner

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of maps missing
en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
nb[0]: Det er %d ugyldig tilordning,
    
    Vil du fjerne den nå?
nb[1]: Det er %d ugyldige tilordninger,
    
    Vil du fjerne dem nå?

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
nb: For å se de ugyldige tilordningene, bruk et filter på «%s»

en: Map Account NOT found
nb: Kontotilordning IKKE funnet

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
nb: (Merk, hvis det er et stort tall kan det ta sin tid)

en: Bayesian
nb: Bayesisk

en: Description Field
nb: Beskrivelse

en: Memo Field
nb: Notatfelt

en: CSV Account Map
nb: CSV kontotilordning

en: Online Id
nb: Online-ID

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
nb: Du må fylle inn fakturainformasjon.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
nb: Er du sikker på at du ønsker å slette den valgte oppføringen?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
nb: Fakturalinjen er koplet til en ordre, og vil også bli slettet fra denne!

en: Choose a different report template or Printable Invoice will be used
nb: Velg en annen rapportmal eller utskrivbar faktura vil bli brukt

en: Due Date
nb: Forfallsdato

en: Post Date
nb: Posteringsdato

en: Post to Account
nb: Postér til konto

en: Accumulate Splits?
nb: Akkumulér splitter?

en: The Invoice must have at least one Entry.
nb: Fakturaen må ha minst en fakturalinje.

en: Do you really want to post the invoice?
nb: Vil du virkelig postere fakturaen?

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
nb: En eller flere av oppføringene er for kontoer som er forskjellig fra faktura-/regningsvalutaen. Du vil bli bedt om å angi en vekslingskurs for hver.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
nb: Posthandlingen ble kansellert fordi ikke alle valutakurser ble gitt.

en: Subtotal:
nb: Delsum:

en: Tax:
nb: MVA:

en: Total Cash:
nb: Sum kontant:

en: Total Charge:
nb: Sum fakturerbart:

en: Credit Note
nb: Kreditnota

en: PAID
nb: Betalt

en: UNPAID
nb: Ubetalt

en: New Credit Note
nb: Ny kreditnota

en: New Invoice
nb: Ny faktura

en: Edit Credit Note
nb: Rediger kredittnota

en: Edit Invoice
nb: Rediger faktura

en: View Credit Note
nb: Vis kredittnota

en: View Invoice
nb: Vis faktura

en: New Bill
nb: Ny regning

en: Edit Bill
nb: Rediger regning

en: View Bill
nb: Vis regning

en: New Expense Voucher
nb: Nytt kostnadsbilag

en: Edit Expense Voucher
nb: Rediger kostnadsbilag

en: View Expense Voucher
nb: Vis kostnadsbilag

en: Open Linked Document:
nb: Åpne koblet dokument:

en: Bill Information
nb: Regningsinformasjon

en: Bill ID
nb: Regnings-ID

en: Voucher Information
nb: Bilagsinformasjon

en: Voucher ID
nb: Bilags-ID

en: Date of duplicated entries
nb: Dato for duplikattransaksjoner

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
nb: En eller flere av valgte fakturaene har allerede blitt postert.
    Kontroller ditt utvalg på nytt.

en: Do you really want to post these invoices?
nb: Vil du virkelig postere disse fakturaene?

en: View/Edit Invoice
nb: Vis/rediger faktura

en: Duplicate
nb: Dupliser

en: Post
nb: Oppføring

en: Printable Report
nb: Utskrivbar rapport

en: View/Edit Bill
nb: Vis/rediger regning

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
nb: Vis/rediger bilag

en: Invoice Owner
nb: Fakturaeier

en: Invoice Notes
nb: Fakturanotater

en: Billing ID
nb: Ordrenr

en: Is Paid?
nb: Betalt?

en: Is Posted?
nb: Postert?

en: Date Opened
nb: Åpnet dato

en: Invoice ID
nb: Faktura-ID

en: Bill Owner
nb: Regningseier

en: Bill Notes
nb: Regningsnotater

en: Voucher Owner
nb: Bilagseier

en: Voucher Notes
nb: Bilagsnotater

en: Paid
nb: Betalt

en: Posted
nb: Postert

en: Due
nb: Forfall

en: Opened
nb: Åpnet

en: Num
nb: Nr

en: Find Bill
nb: Finn regning

en: Find Expense Voucher
nb: Finn kostnadsbilag

en: Expense Voucher
nb: Kostnadsbilag

en: Find Invoice
nb: Finn faktura

en: Amount
nb: Beløp

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
nb[0]: Følgende regning er forfalt:
nb[1]: Følgende %d regninger er forfalt:

en: Due Bills Reminder
nb: Påminning for forfalte regninger

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
nb[0]: Følgende kundefordring er forfalt:
nb[1]: Følgende %d kundefordringer er forfalt:

en: Due Invoices Reminder
nb: Påminning for forfalte fakturaer

en: The Job must be given a name.
nb: Jobben må gis et navn.

en: You must choose an owner for this job.
nb: Du må velge en eier for denne jobben.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
nb: Satsbeløpet må være gyldig eller du må la det stå tomt.

en: Edit Job
nb: Rediger jobb

en: New Job
nb: Ny jobb

en: View/Edit Job
nb: Vis/rediger jobb

en: View Invoices
nb: Vis fakturaer

en: Owner's Name
nb: Eiers navn

en: Only Active?
nb: Bare aktive?

en: Rate
nb: Pris

en: Job Number
nb: Jobbnummer

en: Job Name
nb: Jobbnavn

en: Find Job
nb: Finn jobb

en: Empty
nb: Tomt

[ctx: Adjective]
en: Open
nb: Åpne

en: Closed
nb: Lukket

en: Title
nb: Tittel

en: Balance
nb: Saldo

en: Gains
nb: Fortjeneste

en: Gain/Loss
nb: Fortjeneste/tap

en: Lots in Account %s
nb: Partier i konto %s

en: The Order must be given an ID.
nb: Ordren må gis en ID.

en: The Order must have at least one Entry.
nb: Ordren må ha minst en linje.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
nb: Denne ordren inneholder linjer føringer som ikke er fakturerte. Er du sikker på at du vil lukke ordren før du har fakturert alle linjene?

en: Do you really want to close the order?
nb: Er du sikker på at du vil lukke ordren?

en: Close Date
nb: Lukkingsdato

en: View/Edit Order
nb: Vis/rediger ordre

en: Order Notes
nb: Ordrenotater

en: Date Closed
nb: Dato lukket

en: Is Closed?
nb: Lukket?

en: Owner Name
nb: Eiers navn

en: Order ID
nb: Ordre-ID

en: Find Order
nb: Finn ordre

en: You must enter a valid account name for posting.
nb: Du må fylle inn et gyldig kontonavn for postering.

en: You must select a company for payment processing.
nb: Du må velge et firma for betalingsutføring.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
nb: Det er et problem med betalings- eller refusjonsbeløpet.

en: You must select a transfer account from the account tree.
nb: Du må velge en motkonto fra kontotreet.

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
nb: Ingen dokumenter ble valgt å tilordne denne betalingen til. Dette kan skape en ubundet betaling.

en: Pre-Payment
nb: Forhåndsbetaling

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
nb: Konto og motkonto er forbundet med forskjellige valutaer. Vennligst angi vekslingskurs.

en: Customer
nb: Kunde

en: Vendor
nb: Leverandør

en: Employee
nb: Ansatt

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
nb: Du har ingen gyldig "postér til"-konto. Vennligst lag en konto av typen "%s" før du fortsetter å behandle denne betalingen. Kanskje du vil opprettet en faktura eller regning først?

en: Cleared
nb: Klarert

en: Reconciled
nb: Avstemt

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
nb: Den valgte overføringen har ikke splitter som kan tilordnes som en betaling

en: While this transaction has multiple splits that can be considered
    as 'the payment split', GnuCash only knows how to handle one.
    Please select one, the others will be discarded.
nb: Mens denne transaksjonen har flere splittelser som kan vurderes
    som "betalingsdelingen", vet GnuCash bare hvordan de skal håndtere en.
    Velg en, de andre vil bli forkastet.

en: Warning
nb: Advarsler

en: Continue
nb: Fortsett

en: Cancel
nb: Avbryt

en: This transaction has splits in multiple business accounts:
    
    %s
    GnuCash can only handle transactions that post to a single account.
    
    Please correct this manually by editing the transaction directly and then try again.
nb: Denne transaksjonen har delt i flere forretningskontoer:
    
    %s
    GnuCash kan bare håndtere transaksjoner som legges til én enkelt konto.
    
    Rett opp dette manuelt ved å redigere transaksjonen direkte og prøv på nytt.

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
nb[0]: Er du sikker på at du vil slette den valgte prisen?
nb[1]: Er du sikker på at du vil slette de %d valgte prisene?

en: Delete prices?
nb: Slette priser?

en: Entries
nb: Oppføringer

en: Are you sure you want to delete these prices?
nb: Er du sikker på at du vil slette disse prisene?

en: Price retrieval failed: %s
nb: Prishenting mislyktes: %s

en: Are you sure you want to replace the existing price?
nb: Er du sikker på at du vil bytte ut eksisterende pris?

en: Replace price?
nb: Endre pris?

en: _Replace
nb: _Erstatt

en: You must select a Security.
nb: Du må velge et verdipapir.

en: You must select a Currency.
nb: Du må velge en valuta.

en: You must enter a valid amount.
nb: Du må oppgi et gyldig beløp.

en: Cannot save check format file.
nb: Kan ikke lagre kontrollformatfil.

en: Cannot open file %s
nb: Kan ikke åpne filen %s

en: There is a duplicate check format file.
nb: Det finnes en duplisert kontrollformatfil.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
nb: GUID i %s kontrollformatfilen '%s' og %s kontrollformatfilen '%s' stemmer overens.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
nb: program

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
nb: bruker

en: Custom
nb: Tilpasset

en: Top
nb: Øverst

en: (paused)
nb: (pauset)

en: Complete
nb: Komplett

en: Contents
nb: Innhold

en: Report
nb: Rapport

en: Rows
nb: Rader

en: Cols
nb: Kolonner

en: HTML Style Sheet Properties: %s
nb: HTML stilarkegenskaper: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
nb: Du må oppgi et navn for det nye stilarket.

en: Style Sheet Name
nb: Stilarknavn

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
nb: Denne planlagte transaksjonen er endret; er du sikker på at du vil avbryte?

en: Please name the Scheduled Transaction.
nb: Vennligst gi den planlagte transaksjonen et navn.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
nb: En planlagt transaksjon med navn "%s" er allerede opprettet. Er du sikker på at du vil gi denne det samme navnet?

en: Please provide a valid end selection.
nb: Vennligst velg et gyldig avslutningsvalg.

en: There must be some number of occurrences.
nb: Det må være et antall hendelser.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
nb: Antall gjenstående hendelser (%d) er større enn totalt antall hendelser (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
nb: Du prøver å opprette an planlagt transaksjon som aldri vil bli kjørt. Vil du virkelig gjøre dette?

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
nb: Planlagte transaksjoner med variabler eller som involverer mer enn én vare kan ikke opprettes automatisk.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
nb: Planlagte transaksjoner uten en maltransaksjon kan ikke opprettes automatisk.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
nb: Kunne ikke analysere %s for splitten «%s».

en: Split with memo %s has an invalid account.
nb: Splitt med notat %s har en ugyldig konto.

en: Invalid Account in Split
nb: Ugyldig konto i Splitt

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
nb: Splitt med notat %s har en kredittformel som ikke kan analyseres.

en: Unparsable Formula in Split
nb: Formel i Split kan ikke analyseres

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
nb: Splitt med notatet %s har en debetformel som ikke kan analyseres.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
nb: Behandleren for planlagte transaksjoner kan ikke balansere denne transaksjonen automatisk. Skal den likevel registreres?

en: (never)
nb: (aldri)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
nb: Den valgte transaksjonsmalen har blitt endret. Vil du lagre endringene?

en: Scheduled Transactions
nb: Planlagte transaksjoner

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
nb: Den planlagte transaksjonen er ikke balansert. Du burde absolutt rette opp i dette.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
nb: Kan ikke opprette en planlagt transaksjon fra en transaksjon som er under redigering. Vennligst før inn transaksjonen før du oppretter en planlagt transaksjon.

en: Ignored
nb: Ignorert

en: Postponed
nb: Utsatt

en: To-Create
nb: Til-Opprette

en: Reminder
nb: Påminnelse

en: Created
nb: Opprettet

en: Never
nb: Aldri

en: (Need Value)
nb: (Trenger verdi)

en: Invalid Transactions
nb: Ugyldige transaksjoner

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
nb[0]: Det er ingen planlagte transaksjoner som skal legges inn på dette tidspunktet. (En transaksjon opprettet automatisk)
nb[1]: Det er ingen planlagte transaksjoner som skal legges inn på dette tidspunktet. (%d transaksjoner opprettet automatisk)

en: Transaction
nb: Transaksjon

en: Created Transactions
nb: Opprettet transaksjoner

en: Last Valid Year:
nb: Sist gyldig år:

en: Form Line Data:
nb: Skjemalinjedata:

note: Translators: Tax Code
en: Code
nb: Kode

en: now
nb: nå

en: Income Tax Identity
nb: Inntektsskatteidentitet

en: _Apply
nb: _Bruk

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
nb: FORSIKTIG: Hvis du angir TXF-kategorier og senere endrer 'Type', må du manuelt tilbakestille disse kategoriene én om gangen

en: Form
nb: Blankett

en: Edit Vendor
nb: Rediger leverandør

en: New Vendor
nb: Ny leverandør

en: View/Edit Vendor
nb: Vis/rediger leverandør

en: Vendor's Jobs
nb: Leverandørens jobber

en: Vendor's Bills
nb: Leverandørens regninger

en: Pay Bill
nb: Betal regning

en: Vendor ID
nb: Leverandør-ID

en: Find Vendor
nb: Finn leverandør

en: Income
nb: Inntekt

en: Expenses
nb: Kostnader

en: Transfer
nb: Motkonto

en: Remaining to Budget
nb: Gjenstående til budsjett

en: Total
nb: Totalt

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
nb: Det er ingen planlagte transaksjoner som skal bøkføres på det nåværende tidspunkt.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
nb[0]: Det er ingen planlagte transaksjoner som skal bøkføres på det nåværende tidspunkt. (%d transaksjon automatisk opprettet)
nb[1]: Det er ingen planlagte transaksjoner som skal bøkføres på det nåværende tidspunkt. (%d transaksjoner automatisk opprettet)

en: Select a Budget
nb: Velg et budsjett

en: Open
nb: Åpne

en: Edit
nb: Rediger

en: New
nb: Ny

en: Delete
nb: Slett

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
nb: 'Sjekk og reparer' kjører for øyeblikket, vil du avbryte den?

en: Accounts
nb: Kontoer

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
nb: Kontoen %s har ikke samme valuta som den du flytter overføringer fra.
    Er du sikker på at du vil gjøre dette?

en: _Pick another account
nb: Velg en annen konto

en: _Do it anyway
nb: _Gjør det uansett

en: (no name)
nb: (uten navn)

en: Deleting account %s
nb: Sletter konto %s

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
nb: Listen nedenfor viser objekter som bruker kontoen du ønsker å slette.
    Før du kan slette det, må du enten slette disse objektene eller endre dem slik at de blir brukt
    av en annen konto

en: The account "%s" has more than one subaccount.
    
    Move the subaccounts or delete them before attempting to delete this account.
nb: Kontoen "%s" har mer enn én underkonto.
    
    Flytt underkontoene eller slett dem før du prøver å slette denne kontoen.

en: The account %s will be deleted.
nb: Konto %s vil bli slettet.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
nb: Alle transaksjoner i denne kontoen vil bli flyttet til konto %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
nb: Alle transaksjoner i denne kontoen vil bli slettet.

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
nb: Dens underkonto vil bli flyttet til kontoen %s.

en: Its subaccount will be deleted.
nb: Underkontoen vil bli slettet.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
nb: Alle dens transaksjoner vil bli flyttet til konto %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
nb: Alle underkontotransaksjoner vil bli slettet.

en: Are you sure you want to do this?
nb: Er du sikker på at du vil gjøre dette?

en: Options
nb: Alternativer

en: Estimate
nb: Estimer

en: All Periods
nb: Alle perioder

en: Note
nb: Merknad

en: Run Report
nb: Kjør rapport

en: Budget
nb: Budsjett

en: Unnamed Budget
nb: Budsjett uten navn

en: Delete %s?
nb: Slette %s?

en: You must select at least one account to estimate.
nb: Du må velge minimum en konto som skal estimeres.

en: You must select at least one account to edit.
nb: Du må velge minst én konto for å redigere.

en: You must select one budget cell to edit.
nb: Du må velge én budsjettcelle for å redigere.

en: _Print Invoice
nb: Skriv ut faktura

en: Make a printable invoice
nb: Lag en utskrivbar faktura

en: _Edit Invoice
nb: _Rediger faktura

en: Edit this invoice
nb: Rediger denne fakturaen

en: _Duplicate Invoice
nb: Duplisert faktura

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
nb: Opprett en ny faktura som et duplikat av den gjeldende

en: _Post Invoice
nb: _Poster faktura

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
nb: Post denne fakturaen til din kontoplan

en: _Unpost Invoice
nb: _Avposter faktura

en: Unpost this invoice and make it editable
nb: Avposter denne fakturaen og gjør den redigerbar

en: New _Invoice
nb: Ny _faktura

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
nb: Opprett en ny faktura for samme eier som den nåværende

en: Blank
nb: Tom

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
nb: Flytt til den tomme oppføringen nederst på fakturaen

en: _Pay Invoice
nb: _Betal faktura

en: Enter a payment for the owner of this invoice
nb: Angi en betaling for eieren av denne fakturaen

en: _Company Report
nb: _Firmarapport

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
nb: Åpne et kunderapportvindu for eieren av denne fakturaen

note: Translators: This is a menu item that opens a dialog for linking an external file or URL with the bill, invoice, transaction, or voucher or removing such an link.
en: _Manage Document Link…
nb: Administrer dokumentkobling…

note: Translators: This is a menu item that opens an external file or URI that may be linked to the current bill, invoice, transaction, or voucher using the operating system's default application for the file or URI mime type.
en: _Open Linked Document
nb: Åpne tilkoblet dokument

en: Open Linked Document
nb: Åpne tilkoblet dokument

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
nb: _Bruk som forvalgt oppsett for kundedokumenter

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
nb: Bruk gjeldende oppsett som standard for alle kundefakturaer og kreditnotaer

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
nb: _Tilbakestill forvalgt oppsett for kundedokumenter

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
nb: Tilbakestill standardoppsettet for alle kundefakturaer og kreditnotaer tilbake til innebygde standarder og oppdater gjeldende side deretter

en: _Print Bill
nb: Skriv ut regning

en: Make a printable bill
nb: Lag en utskrivbar regning

en: _Edit Bill
nb: Rediger regning

en: Edit this bill
nb: Rediger denne regningen

en: _Duplicate Bill
nb: Dupliser regning

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
nb: Opprett en ny regning som et duplikat av den gjeldende

en: _Post Bill
nb: Legg inn regning

en: Post this bill to your Chart of Accounts
nb: Legg denne regningen til din kontoplan

en: _Unpost Bill
nb: _Avposter regning

en: Unpost this bill and make it editable
nb: Avposter denne regningen og gjør den redigerbar

en: New _Bill
nb: Ny regning

en: Create a new bill for the same owner as the current one
nb: Opprett en ny regning for samme eier som den nåværende

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
nb: Flytt til den tomme oppføringen nederst på regningen

en: _Pay Bill
nb: Betal regning

en: Enter a payment for the owner of this bill
nb: Legg inn en betaling for eieren av denne regningen

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
nb: Åpne et leverandørrapportvindu for eieren av denne regningen

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
nb: Bruk som standardoppsett for leverandørdokumenter

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
nb: Bruk gjeldende oppsett som standard for alle leverandørregninger og kreditnotaer

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
nb: Tilbakestill standardoppsett for leverandørdokumenter

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
nb: Tilbakestill standardoppsettet for alle leverandørregninger og kreditnotaer tilbake til innebygde standarder og oppdater gjeldende side tilsvarende

en: _Print Voucher
nb: Skriv ut bilag

en: Make a printable voucher
nb: Lag en utskrivbar kvittering

en: _Edit Voucher
nb: Rediger bilag

en: Edit this voucher
nb: Rediger denne kvitteringen

en: _Duplicate Voucher
nb: Dupliser bilag

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
nb: Opprett et nytt bilag som en duplikat av det nåværende

en: _Post Voucher
nb: Poster bilag

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
nb: Legg dette bilaget til kontoplanen din

en: _Unpost Voucher
nb: Avposter bilag

en: Unpost this voucher and make it editable
nb: Avposter denne kuppongen og gjør den redigerbar

en: New _Voucher
nb: Nytt bilag

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
nb: Opprett et nytt bilag for samme eier som den nåværende

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
nb: Flytt til den tomme oppføringen nederst på bilaget

en: _Pay Voucher
nb: Betalingsbilag

en: Enter a payment for the owner of this voucher
nb: Legg inn en betaling for eieren av dette bilaget

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
nb: Åpne et ansattrapportvindu for eieren av dette bilaget

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
nb: Bruk som standardoppsett for ansattdokumenter

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
nb: Bruk gjeldende layout som standard for alle ansattbilag og kreditnotaer

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
nb: Tilbakestill standardoppsett for ansattdokumenter

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
nb: Tilbakestill standardoppsettet for alle ansattekuponger og kreditnotaer tilbake til innebygde standarder og oppdater gjeldende side tilsvarende

en: _Print Credit Note
nb: _Skriv ut kredittnota

en: Make a printable credit note
nb: Lag en utskrivbar kreditnota

en: _Edit Credit Note
nb: _Rediger kredittnota

en: Edit this credit note
nb: Rediger denne kreditnotaen

en: _Duplicate Credit Note
nb: _Dupliser kredittnota

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
nb: Opprett en ny kreditnota som et duplikat av den gjeldende

en: _Post Credit Note
nb: _Poster kredittnota

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
nb: Legg inn denne kreditnotaen til kontoplanen din

en: _Unpost Credit Note
nb: _Avposter kredittnota

en: Unpost this credit note and make it editable
nb: Avposter denne tilgodelappen og gjør den redigerbar

en: New _Credit Note
nb: Ny _kreditnota

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
nb: Opprett en ny kreditnota for samme eier som den nåværende

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
nb: Flytt til den tomme oppføringen nederst på kreditnotaen

en: _Pay Credit Note
nb: _Betal Kreditnota

en: Enter a payment for the owner of this credit note
nb: Legg inn en betaling for eieren av denne kreditnotaen

en: Open a company report window for the owner of this credit note
nb: Åpne et firmarapportvindu for eieren av denne kreditnotaen

en: Manage Document Link…
nb: Administrer dokumentkobling…

en: Enter
nb: Registrer

en: Up
nb: Oppover

en: Down
nb: Nedover

en: Unpost
nb: Avposter

en: Pay
nb: Betal

en: New Voucher
nb: Nytt bilag

en: Vendor Listing
nb: Leverandøroppføring

en: Customer Listing
nb: Kundeliste

en: Owners
nb: Eiere

en: Customers
nb: Kunder

en: Jobs
nb: Jobber

en: Vendors
nb: Leverandører

en: Employees
nb: Ansatte

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
nb: Eieren «%s vil bli slettet.
    Er du sikker på at du vil gjøre dette?

en: Cu_t Transaction
nb: Klipp u_t uransaksjon

en: _Copy Transaction
nb: _Kopier transaksjon

en: _Paste Transaction
nb: _Lim inn transaksjon

en: Dup_licate Transaction
nb: Dup_liser transaksjon

en: _Delete Transaction
nb: _Slett transaksjon

note: Translators: This is a menu item that will open the bill, invoice, or voucher that is posted to the current transaction if there is one.
en: Jump to Invoice
nb: Gå til Faktura

en: Cu_t Split
nb: Klipp ut splitt

en: _Copy Split
nb: Kopier splitt

en: _Paste Split
nb: Lim inn splitt

en: Dup_licate Split
nb: Dupliser splitt

en: _Delete Split
nb: _Slett splitt

en: Cut the selected transaction into clipboard
nb: Klipp ut valgte transaksjon til utklippstavlen

en: Copy the selected transaction into clipboard
nb: Kopier valgte transaksjonen til utklippstavlen

en: Paste the transaction from the clipboard
nb: Lim inn transaksjon fra utklippstavle

en: Make a copy of the current transaction
nb: Lag en kopi av den aktive transaksjonen

en: Delete the current transaction
nb: Slett aktiv transaksjon

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
nb: Legg til, endre eller koble fra dokumentet som er knyttet til gjeldende transaksjon

en: Open the linked document for the current transaction
nb: Åpne det koblede dokumentet for gjeldende transaksjon

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
nb: Gå til den koblede regningen, fakturaen eller bilaget

en: Cut the selected split into clipboard
nb: Klipp den valgte splitten til utklippstavlen

en: Copy the selected split into clipboard
nb: Kopier den valgte splitten til utklippstavlen

en: Paste the split from the clipboard
nb: Lim inn delingen fra utklippstavlen

en: Make a copy of the current split
nb: Lag en kopi av gjeldende splitt

en: Delete the current split
nb: Slett gjeldende splitt

en: Split
nb: Splitt

en: Jump
nb: Gå til

en: Schedule
nb: Planlegg

en: Auto-clear
nb: Automatisk sletting

en: Stock Assistant
nb: Aksjeassistent

en: General Journal
nb: Posteringsdagbok

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
nb: Lagre endringene til %s?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
nb: Dette registeret har ulagrede endringer i en transaksjon. Vil du lagre disse endringene i transaksjonen, forkaste transaksjonen eller avbryte operasjonen?

en: _Discard Transaction
nb: _Forkast transaksjon

en: _Save Transaction
nb: _Lagre transaksjon

en: unknown
nb: ukjent

en: Portfolio
nb: Portefølje

en: Search Results
nb: Søkeresultater

en: Start Date:
nb: Startdato:

en: Show previous number of days:
nb: Vis tidligere antall dager:

en: End Date:
nb: Sluttdato:

en: Unreconciled
nb: Ikke avstemte

en: Frozen
nb: Sperret

en: Voided
nb: Annullert

en: Show:
nb: Vis:

en: Hide:
nb: Skjul:

en: Filter By:
nb: Filtrer med:

en: Transaction Report
nb: Transaksjonsjournal

en: Portfolio Report
nb: Porteføljerapport

en: Search Results Report
nb: Søkeresultatrapport

en: Register
nb: Registrere

en: and subaccounts
nb: og underkontoer

en: Print checks from multiple accounts?
nb: Skriv ut sjekker fra multiple kontoer?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
nb: Dette søkeresultatet inneholder splittelser fra mer enn én konto. Vil du skrive ut sjekkene selv om de ikke alle er fra samme konto?

en: _Print checks
nb: Skriv ut sjekker

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
nb: Du kan kun skrive ut sjekker fra et bankkontoregister eller søkeresultater.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
nb: Du kan ikke annullere en transaksjon med avstemte eller klarerte splitter.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
nb: Denne transaksjonen er satt som skrivebeskyttet med følgende kommentar: «%s»

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
nb: En reverserende transaksjon har allerede blitt opprettet for denne transaksjonen.

en: Jump to the transaction?
nb: Gå til transaksjonen?

en: Reverse Transaction
nb: Gjør om transaksjon

en: New Transaction Information
nb: Ny transaksjonsinformasjon

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
nb: Sorter %s etter …

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
nb: Filtrer %s etter …

note: Translators: %s refer to the following in order: invoice type, invoice ID, owner name, posted date, amount
en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
nb: %s %s fra %s, lagt ut %s, beløp %s

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
nb: Flere dokumenter er koblet til denne transaksjonen. Vennligst velg en:

en: Select
nb: Velg

en: Go to Date
nb: Gå til dato

en: Checking splits in current register: %u of %u
nb: Kontrollerer splitter i gjeldende register: %u av %u

en: Print
nb: Skriv ut

en: Export
nb: Eksporter

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
nb: Lagre oppsett

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
nb: Lagre konfig som …

en: Make Pdf
nb: Opprett PDF

en: The numeric ID of the report.
nb: Den numeriske rapport-ID.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
nb: Oppdater nåværende rapports lagrede oppsett. Rapportoppsettet vil lagres i filen %s.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
nb: Legg til nåværende rapports oppsett til i filen 'Reports->Saved Report Configurations'-menyen. Rapportoppsettet vil lagres i filen %s.

en: Save _Report Configuration
nb: Lagre rapportkonfigurasjon

en: Save Report Configuration As…
nb: Lagre rapportoppsett som …

en: Choose export format
nb: Velg eksportformat

en: Choose the export format for this report:
nb: Velg eksportformat for denne rapporten:

en: Save %s To File
nb: Lagre %s til fil

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
nb: Du kan ikke lagre til det filnavnet.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
nb: Du kan ikke lagre til den filen.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
nb: Filen %s eksiterer allerede. Er du sikker på at du vil overskrive den?

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
nb: Denne rapporten må oppgraderes for å returnere et dokumentobjekt med eksport-streng eller eksport-feil.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
nb: Kan ikke åpne filen %s. Feilen er: %s

en: GnuCash-Report
nb: GnuCash-Rapporter

en: Printable Invoice
nb: Faktura for utskrift

en: Tax Invoice
nb: Skattefaktura

en: Easy Invoice
nb: Enkel faktura

en: Fancy Invoice
nb: Fancy faktura

en: _New
nb: _Ny

en: _Edit
nb: Re_diger

en: Transactions
nb: Transaksjoner

en: Upcoming Transactions
nb: Kommende transaksjoner

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of scheduled transactions deleted
en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete %d scheduled transactions?
nb[0]: Er du sikker på at du vil slette den valgte transaksjonen?
nb[1]: Er du sikker på at du vil slette %d valgte transaksjoner?

en: Report error
nb: Rapportfeil

en: An error occurred while running the report.
nb: En feil oppstod under kjøring av rapporten.

en: Badly formed options URL: %s
nb: Feilformet alternativ-URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
nb: Feil utformet rapport-ID: %s

en: Standard Order
nb: Standard rekkefølge

en: Date of Entry
nb: R_egistreringsdato

en: Statement Date
nb: Kontoutskriftsdato

en: Descending
nb: Synkende

en: Ascending
nb: Stigende

en: Filtered
nb: Filtertype

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
nb: Slett splitten '%s' fra transaksjonen '%s'?

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
nb: Du vil fjerne en avstemt splitt! Dette er ikke en god idé, da det vil føre til at den avstemte saldoen din blir feil.

en: You cannot cut this split.
nb: Du kan ikke slette denne splitten.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
nb: Det er denne splitten som fester denne transaksjonen til dette registeret. Du kan ikke slette den fra dette registervinduet. Du kan slette hele transaksjonen fra dette vinduet, eller du kan navigere deg til et register som viser denne transaksjonen fra en annen side og slette splitten derfra.

en: (no memo)
nb: (inget notat)

en: (no description)
nb: (ingen beskrivelse)

en: _Cut Split
nb: Klipp ut splitt

en: Cut the current transaction?
nb: Klipp ut valgt transaksjon?

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
nb: Du ville i så fall slette en transaksjon med avstemte splitter! Dette er ikke en god idé fordi det vil gjøre din avstemte saldo feil.

en: _Cut Transaction
nb: Klipp u_t uransaksjon

en: Cannot modify or delete this transaction.
nb: Kan ikke endre eller slette denne transaksjonen.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
nb: Datoen for denne transaksjonen er eldre enn "Skrivebeskyttet terskelen" som er angitt for denne boken. Denne innstillingen kan endres i Fil->Egenskaper->Kontoer.

en: Remove the splits from this transaction?
nb: Fjern splittene fra denne fra denne transaksjonen?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
nb: Denne transaksjonen inneholder avstemte splitter. Å endre den er ikke en god idé fordi det fører til at den avstemte balanse blir feil.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
nb: Fje_rn splitter

en: Change a Transaction Linked Document
nb: Endre et transaksjonskoblet dokument

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
nb: Slett splitt «%s» fra transaksjon «%s»?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
nb: Du ville i så fall slette en avstemt splitt! Dette er ikke en god idé fordi det vil føre til at din avstemte balanse blir feil.

en: You cannot delete this split.
nb: Du kan ikke slette denne splitten.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
nb: Det er denne splitten som fester denne transaksjonen til dette registeret. Du kan ikke slette den fra dette registervinduet. Du kan slette hele transaksjonen fra dette vinduet, eller du kan navigere deg til et register som viser denne transaksjonen fra en annen side og slette splitten derfra.

en: Delete the current transaction?
nb: Slett aktiv transaksjon?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
nb: Du ville i så fall slette en transaksjon med avstemte splitter! Dette er ikke en god idé fordi det vil gjøre din avstemte balanse feil.

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
nb: Målsplitten er for øyeblikket skjult i dette registeret.
    
    %s
    
    Velg OK for midlertidig å tømme filteret og fortsette,
    ellers vil den siste aktive cellen bli valgt.

en: Balancing entry from reconciliation
nb: Saldoinngang fra avstemming

en: Present:
nb: Nåværende:

en: Future:
nb: Fremtidig:

en: Cleared:
nb: Klarert:

en: Reconciled:
nb: Avstemt:

en: Projected Minimum:
nb: Projisert minimum:

en: Shares:
nb: Aksjer:

en: Current Value:
nb: Gjeldende verdi:

en: Sort By:
nb: Sorter med:

en: This account register is read-only.
nb: Dette kontoregisteret er skrivebeskyttet.

en: The '%s' account register is read-only.
nb: «%s»-kontoregisteret er skrivebeskyttet.

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
nb: Transaksjonene til denne kontoen kan ikke redigeres fordi underkontoene har mismatchede varer eller valutaer.
    Du må åpne hver konto individuelt for å redigere transaksjoner.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
nb: Transaksjonene til denne kontoen kan ikke redigeres.
    Hvis du ønsker å redigere transaksjoner i dette registeret, vennligst åpne kontoalternativene og slå av plassholderavkrysningsboksen.

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
nb: Transaksjonene i en av de valgte underkontoene kan ikke redigeres.
    Hvis du ønsker å redigere transaksjoner i dette registeret, åpner du alternativene for underkontoer og slår av avkrysningsboksen for plassholder.
    Du kan også åpne en individuell konto i stedet for et sett med kontoer.

en: Manage your finances, accounts, and investments
nb: Forvalt dine finanser, kontoer og investeringer

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
nb: GnuCash er et program for personlig og småbedriftsregnskap.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
nb: Designet for å være enkel å bruke, men likevel kraftig og fleksibel, lar GnuCash deg spore bankkontoer, aksjer, inntekter og kostnader. Like raskt og intuitivt å bruke som et sjekkhefteregister, er det basert på profesjonelle regnskapsprinsipper som dobbeltregnskap for å sikre balanserte bøker og nøyaktige rapporter.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
nb: Med GnuCash kan du (dog ikke begrenset til):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
nb: Hold oversikt over dine daglige personlige inntekter og kostnader

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
nb: Administrer aksje-, obligasjons- og aksjefondskontoer på en enkel måte

en: Keep your small business' accounting up to date
nb: Hold småbedriftens regnskap oppdatert

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
nb: Lag nøyaktige rapporter og grafer fra dine økonomiske data

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
nb: Sett opp planlagte transaksjoner for å unngå gjentatt datainntasting

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
nb: Utveksle med CSV/FinTS (tidligere HBCI) eller importer SWIFT-MT9xx/QIF/OFX-data inkludert transaksjonssammenligning

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
nb: Utfør økonomiske beregninger, for eksempel tilbakebetaling av lån

en: GnuCash Project
nb: GnuCash-prosjektet

en: Finance Management
nb: Finansforvaltning

[ctx: Column header for 'Reconciled']
en: R
nb: A

en: Display the ~a report
nb: Vis ~a-rapporten

en: Saved Report Configurations
nb: Lagrede rapportkonfigurasjoner

en: Manage and run saved report configurations
nb: Administrer og kjør lagrede rapportkonfigurasjoner

en: Dashboard
nb: Dashbord

en: A basic dashboard for your accounting data
nb: Et grunnleggende dashbord for regnskapsdataene dine

en: You have not selected an owner
nb: Du har ikke valgt en eier

en: Job
nb: Jobb

en: is
nb: er

en: is not
nb: er ikke

en: Entity Not Found: %s
nb: Entitet ble ikke funnnet: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
nb: Transaksjon uten konto: %s

en: Unsupported entity type: %s
nb: Entitetstype ikke støttet: %s

en: No such price: %s
nb: Finner ikke prisen: %s

en: Cleared Transactions
nb: Klarerte transaksjoner

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: Statement Date is %d day after today. | Statement Date is %d days after today.
nb[0]: Kontoutdragets dato er %d dag etter i dag.
nb[1]: Kontoutdragets dato er %d dager etter i dag.

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: The statement date you have chosen is %d day in the future. | The statement date you have chosen is %d days in the future.
nb[0]: Datoen du har valgt for kontoutdraget er %d dag inn i fremtiden.
nb[1]: Datoen du har valgt for kontoutdraget er %d dager inn i fremtiden.

en: This may cause issues for future reconciliation actions on this account. Please double-check this is the date you intended.
nb: Dette kan føre til problemer for fremtidige avstemmingshandlinger på denne kontoen. Vennligst dobbeltsjekk at dette er datoen du hadde tenkt.

en: Interest Payment
nb: Rentebetaling

en: Interest Charge
nb: Rentebetaling

en: Payment Information
nb: Betalingsinformasjon

en: Payment From
nb: Betaling fra

en: Reconcile Account
nb: Avstem konto

en: Payment To
nb: Betaling til

en: Enter _Interest Payment…
nb: Legg inn _rentebetaling …

en: Enter _Interest Charge…
nb: Fyll _inn rentebetaling …

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
nb: Er du sikker på at du vil slette den valgte transaksjonen?

en: WARNING! Account contains splits whose reconcile date is after statement date. Reconciliation may be difficult.
nb: ADVARSEL! Konto inneholder splitter hvis avstemmingsdato er etter kontodato. Avstemming kan være vanskelig.

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
nb: Denne kontoen har splittelser hvis avstemmingsdato er etter denne datoen for avstemmingsutskrift. Disse splittelsene kan gjøre avstemming vanskelig. Hvis dette er tilfelle, kan du bruke Finn transaksjoner for å finne dem, fjerne avstemming og avstemme på nytt.

en: Starting Balance
nb: Inngående balanse

en: Ending Balance
nb: Sluttbalanse

en: Reconciled Balance
nb: Avstemt saldo

en: Difference
nb: Differanse

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
nb: Du har gjort endringer i dette avstemmingsvinduet. Er du sikker på at du vil avbryte?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
nb: Kontoen er ikke i balanse. Er du sikker på at du vil fullføre?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
nb: Vil du utsette denne avstemmingen og fullføre den senere?

en: Set the report options you want using this dialog.
nb: Sett opp rapportalternativene du ønsker med denne dialogboksen.

en: There are no options for this report.
nb: Denne rapporten har ingen alternativer.

en: You must select an item from the list
nb: Du må velge et element fra listen

en: _Remove
nb: Fjern

en: Order
nb: Ordre

en: New Order
nb: Ny ordre

en: New Transaction
nb: Ny transaksjon

en: New Split
nb: Ny splitt

[ctx: Item represents an unknown object type (in the sense of bill, customer, invoice, transaction, split,…)!]
en: New item
nb: Nytt element

en: _Add
nb: _Legg til

en: all criteria are met
nb: alle kriterier er møtt

en: any criteria are met
nb: ett av kriteriene er møtt

en: You have not selected any accounts
nb: Du har ikke valgt noen kontoer

en: matches all accounts
nb: stemmer overens med alle kontoer

en: matches any account
nb: stemmer overens med en konto

en: matches no accounts
nb: stemmer ikke overens med noen konto

en: Selected Accounts
nb: Valgte kontoer

en: Choose Accounts
nb: Velg kontoer

en: Select Accounts to Match
nb: Velg kontoer å søke mot

en: Select the Accounts to Compare
nb: Velg kontoer som skal sammenlignes

en: is before
nb: er før

en: is before or on
nb: er før eller på den

en: is on
nb: er på den

en: is not on
nb: er ikke på den

en: is after
nb: er etter

en: is on or after
nb: er etter eller på den

en: is less than
nb: er mindre enn

en: is less than or equal to
nb: er mindre enn eller lik

en: equals
nb: er lik

en: does not equal
nb: er ikke lik

en: is greater than
nb: er større enn

en: is greater than or equal to
nb: er større enn eller lik

en: less than
nb: mindre enn

en: less than or equal to
nb: mindre enn eller lik

en: equal to
nb: lik

en: not equal to
nb: ikke lik

en: greater than
nb: større enn

en: greater than or equal to
nb: større enn eller lik

en: has credits or debits
nb: har debet eller kredit

en: has debits
nb: har debet

en: has credits
nb: har kredit

en: Not Cleared
nb: Ikke klarert

en: You need to enter some search text.
nb: Du må fylle inn et søkeord.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
nb: Feil i regulært uttrykk «%s»:
    %s

en: contains
nb: inneholder

en: matches regex
nb: samsvarer med regex

en: does not match regex
nb: samsvarer ikke med regex

en: Match case
nb: Versalfølsom

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
nb: 
    Filen du prøver å laste er fra en eldre versjon av GnuCash. Filformatet i de eldre versjonene manglet den detaljerte spesifikasjonen for tegnkodingen som ble brukt. Dette betyr at teksten i datafilen din kan leses på flere tvetydige måter. Denne tvetydigheten kan ikke løses automatisk, men det nye GnuCash 2.0.0-filformatet vil inkludere alle nødvendige spesifikasjoner slik at du ikke trenger å gå gjennom dette trinnet igjen.
    
    GnuCash vil prøve å gjette riktig tegnkoding for datafilen din. På neste side vil GnuCash vise de resulterende tekstene når du bruker denne gjetningen. Du må sjekke om ordene ser ut som forventet. Enten ser alt bra ut og du kan ganske enkelt trykke "Neste". Eller ordene inneholder uventede tegn, i så fall bør du velge forskjellige tegnkodinger for å se forskjellige resultater. Du må kanskje redigere listen over tegnkodinger ved å klikke på den respektive knappen.
    
    Trykk "Neste" nå for å velge riktig tegnkoding for datafilen din.

en: Ambiguous character encoding
nb: Tvetydig tegnkoding

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
nb: Filen er lastet inn. Hvis du klikker "Bruk" vil den bli lagret og lastet inn i hovedapplikasjonen på nytt. På den måten vil du ha en fungerende fil som sikkerhetskopi i samme katalog.
    
    Du kan også gå tilbake og bekrefte valgene dine ved å klikke på "Tilbake".

en: European
nb: Europeisk

en: ISO-8859-1 (West European)
nb: ISO-8859-1 (Vest-europeisk)

en: ISO-8859-2 (East European)
nb: ISO-8859-2 (Øst-europeisk)

en: ISO-8859-3 (South European)
nb: ISO-8859-3 (Sør-europeisk)

en: ISO-8859-4 (North European)
nb: ISO-8859-4 (Nord-europeisk)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
nb: ISO-8859-5 (Kyrillisk)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
nb: ISO-8859-6 (Arabisk)

en: ISO-8859-7 (Greek)
nb: ISO-8859-7 (Gresk)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
nb: ISO-8859-8 (Hebraisk)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
nb: ISO-8859-9 (Tyrkisk)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
nb: ISO-8859-10 (Nordisk)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
nb: ISO-8859-13 (Baltisk)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
nb: ISO-8859-14 (Keltisk)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
nb: ISO-8859-15 (Vest-europeisk med eurosymbol)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
nb: ISO-8859-16 (Sørøst-europeisk)

en: KOI8-R (Russian)
nb: KOI8-R (Russisk)

en: KOI8-U (Ukrainian)
nb: KOI8-U (Ukrainsk)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
nb: Det finnes %d ikke-tilordnede og %d ikke-dekodbare ord. Vennligst legg til tegnkodinger.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
nb: Det finnes %d ikke-tilordnede ord. Bestem beste koding eller legg til tegnkodinger.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
nb: Det finnes %d ikke-dekodbare ord. Legg til tegnkodinger.

note: Translators: Please insert encodings here that are typically used in your locale, separated by spaces. No need for ASCII or UTF-8, check 'locale -m' for assistance with spelling.
en: ISO-8859-1 KOI8-U
nb: ISO-8895-1 ISO-8859-15 ISO-8859-10

en: The file could not be reopened.
nb: Filen kunne ikke åpnes på nytt.

en: Reading file…
nb: Leser filen …

en: Parsing file…
nb: Tolker filen …

en: There was an error parsing the file.
nb: Det oppstod en feil under tolking av filen.

en: Writing file…
nb: Skriver fil …

en: This encoding has been added to the list already.
nb: Denne tegnkodingen er lagt til listen allerede.

en: This is an invalid encoding.
nb: Dette er en ugyldig tegnkoding.

en: Could not create opening balance.
nb: Kan ikke opprette den inngående balansen.

en: Give the children the same type?
nb: Gi underkontoene samme type?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
nb: Underkontoene til den redigerte kontoen må endres til å skrive "%s" for å gjøre dem kompatible.

en: _Show children accounts
nb: Vis underkontoer

en: The account must be given a name.
nb: Kontoen må gis et navn.

en: There is already an account with that name.
nb: Det finnes allerede en konto med det navnet.

en: You must choose a valid parent account.
nb: Du må velge en gyldig opphavskonto.

en: You must select an account type.
nb: Du må velge en kontotype.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
nb: Den valgte kontotypen er inkompatibel med den til den valgte opphavskontoen.

en: You must choose a commodity.
nb: Du må velge en vare.

en: Balance limits must be different unless they are both zero.
nb: Saldogrensene må være forskjellige med mindre de begge er null.

en: The lower balance limit must be less than the higher limit.
nb: Den nedre balansegrensen må være mindre enn den høyere grensen.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
nb: Du må fylle inn en gyldig inngående balanse eller la feltet være blankt.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
nb: Du må velge en motkonto eller velge egenkapitalskontoen for inngående balanse.

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
nb: Det finnes allerede en konto med åpningssaldo for ønsket valuta.

en: Cannot change currency
nb: Kan ikke endre valuta

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
nb: Denne kontoen inneholder transaksjoner.
    Det er ikke mulig å endre dette alternativet.

en: <No name>
nb: <Uten navn>

en: Edit Account
nb: Rediger konto

en: (%d) New Accounts
nb: (%d) nye kontoer

en: New Account
nb: Ny konto

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
nb: Gi nye nummer til de umiddelbare underkontoene til '%s'?

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
nb: Sett kontofargen for kontoen '%s' inkludert alle underkontoer til den valgte fargen

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
nb: Angi plassholderverdien for konto '%s' inkludert alle underkontoer

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
nb: Angi den skjulte kontoen for kontoen '%s' inkludert alle underkontoer

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
nb: Velg en egenkapitalkonto for å holde den totale periodeinntekten.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
nb: Velg en egenkapitalkonto for å holde den totale periodekostnaden.

en: 
    Please select a commodity to match
nb: 
    Vennligst velg en vare å sammenligne

en: 
    Commodity:
nb: 
    Vare:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
nb: 
    Børskode (ISIN, VPS eller lignende):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
nb: 
    Forkortelse (ticker-symbol eller lignende):

en: Select security/currency
nb: Velg verdipapir/valuta

en: _Security/currency
nb: _Verdipapir/valuta

en: Select security
nb: Velg verdipapir

en: _Security
nb: _Verdipapir

en: Select currency
nb: Velg valuta

en: Cu_rrency
nb: Val_uta

en: Currency
nb: Valuta

en: Use local time
nb: Bruk lokal tid

en: Edit currency
nb: Rediger valuta

en: Currency Information
nb: Valutainformasjon

en: Edit security
nb: Rediger verdipapir

en: New security
nb: Nytt verdipapir

en: Security Information
nb: Verdipapirinformasjon

en: You may not create a new national currency.
nb: Du kan ikke opprette en ny nasjonal valuta.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
nb: %s er en reservert varetype. Vennligst bruk noe annet.

en: That commodity already exists.
nb: Den varen eksisterer allerede.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
nb: Du må fylle inn et ikke-tomt "fullt navn", "symbol/forkortelse" og "type" for varen.

en: Path head for files is,
nb: Hovedsti for filer er,

en: Path head does not exist,
nb: Hovedsti eksisterer ikke,

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
nb: Hovedsti ikke angitt, bruker '%s' for relative baner

en: Existing
nb: Eksisterende

en: You can type '+' or '-' to increment or decrement the number.
nb: Du kan skrive '+' eller '-' for å øke eller redusere antallet.

en: Action/Number
nb: Handling/nummer

en: Open…
nb: Åpne…

en: _Open
nb: _Åpne

en: Save As…
nb: Lagre som…

en: _Save As
nb: L_agre som

en: All files
nb: Alle filer

note: Translators: *.gnucash and *.xac are file patterns and must not be translated
en: Datafiles only (*.gnucash, *.xac)
nb: Bare datafiler (*.gnucash, *.xac)

note: Translators: *.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac are file patterns and must not be translated
en: Backups only (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)
nb: Bare sikkerhetskopier (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)

en: _Close
nb: _Lukk

en: Reset defaults
nb: Tilbakestill standardinnstillinger

en: Reset all values to their defaults.
nb: Tilbakestill alle verdier til standardverdiene.

en: Page
nb: Side

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
nb: Inntekt%sLønn%sSkattepliktig

en: Path does not exist,
nb: Stien finnes ikke,

en: Select a folder
nb: Velg en mappe

en: Clear
nb: Tøm

en: You must provide a name for this Tax Table.
nb: Du må fylle inn et navn på denne MVA-koden.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
nb: Du må fylle inn et unikt navn på denne MVA-koden. Ditt navn "%s" er allerede i bruk.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
nb: Prosentbeløpet må være mellom -100 og 100.

en: You must choose a Tax Account.
nb: Du må velge en MVA-konto.

en: Rename
nb: Gi nytt navn

en: Please enter new name
nb: Vennligst skriv inn nytt navn

en: _Rename
nb: Gi nytt navn

en: Tax table name "%s" already exists.
nb: Skattetabellnavnet "%s" finnes allerede.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
nb: MVA-kode "%s" er i bruk. Du kan ikke slette den.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
nb: Du kan ikke slette den siste oppføringen i en MVA-tabell. Prøv heller å slette MVA-tabellen hvis du ønsker å gjøre det.

en: Are you sure you want to delete this entry?
nb: Er du sikker på at du ønsker å slette oppføringen?

en: Show the income and expense accounts
nb: Vis inntekts- og kostnadsregnskapet

en: Error
nb: Feil

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
nb: Hent gjeldende online tilbud. Dette vil mislykkes hvis det er en manuelt opprettet pris for i dag.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
nb: Finance::Quote må være installert for å aktivere denne knappen.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
nb: Du må spesifisere en konto å overføre til eller fra eller både til og fra for denne transaksjonen. Hvis ikke kan den ikke lagres.

en: You can't transfer from and to the same account!
nb: Du kan ikke overføre fra og til den samme kontoen!

en: The account %s does not allow transactions.
nb: Kontoen %s tillater ikke transaksjoner.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
nb: Du kan ikke overføre fra en ikke-valutakonto. Prøv å bytte om på "fra" og "til"-kontoene og gjøre "beløp" negativt.

en: You must enter a valid price.
nb: Du må oppgi en gyldig pris.

en: You must enter a valid 'to' amount.
nb: Du må fylle inn et gyldig 'til'-beløp.

en: You must enter an amount to transfer.
nb: Du må oppgi et beløp som skal overføres.

en: Credit Account
nb: Kreditkonto

en: Debit Account
nb: Debetkonto

en: Transfer From
nb: Overfør fra

en: Transfer To
nb: Overfør til

en: Debit Amount
nb: Debetbeløp

en: To Amount
nb: Til-beløp

note: Translators: Use your locale date format here!
en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
nb: Den angitte datoen er utenfor området 01/01/1400 - 31/12/9999, tilbakestilles til inneværende år

en: Date out of range
nb: Dato utenfor rekkevidde

en: Remember and don't _ask me again.
nb: Husk og ikke spør meg igjen.

en: Don't _tell me again.
nb: Ikke _varsle meg igjen.

en: Remember and don't ask me again this _session.
nb: Husk og ikke spør meg igjen denne økten.

en: Don't tell me again this _session.
nb: Ikke varsle meg igjen denne økten.

en: Hide _Placeholder Accounts
nb: Skjul plassholderkontoer

en: Hide _Hidden Accounts
nb: Gjem skjulte kontoer

en: Set the visibility of placeholder and hidden accounts.
nb: Angi synligheten for plassholdere og skjulte kontoer.

note: Translators: This is a button label displayed in the account selector * control used in several dialogs. When pressed it opens the New Account * dialog.
en: New…
nb: Ny…

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
nb: Det oppstod en feil under behandling av '%s' på posisjon %d

en: An error occurred while processing '%s'
nb: Det oppsto en feil under behandling av «%s»

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
nb: Kontoen er allerede på Auto-slett saldo.

en: Too many uncleared splits
nb: For mange uavklarte splittelser

en: The selected amount cannot be cleared.
nb: Det valgte beløpet kan ikke klareres.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
nb: Kan ikke fjerne splittelser unikt. Fant flere muligheter.

en: Save file automatically?
nb: Lagre fil automatisk?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
nb[0]: Datafilen din må lagres på harddisken for å lagre endringene. GnuCash har en funksjon for å lagre filen automatisk hvert %d minutt, akkurat som om du hadde trykket på "Lagre"-knappen hver gang.
    
    Du kan endre tidsintervallet eller slå av denne funksjonen under Rediger->Preferanser->Generelt->Automatisk lagre tidsintervall.
    
    Bør filen din lagres automatisk?
nb[1]: Datafilen din må lagres på harddisken for å lagre endringene. GnuCash har en funksjon for å lagre filen automatisk hvert %d minutt, akkurat som om du hadde trykket på "Lagre"-knappen hver gang.
    
    Du kan endre tidsintervallet eller slå av denne funksjonen under Rediger->Preferanser->Generelt->Automatisk lagre tidsintervall.
    
    Bør filen din lagres automatisk?

en: _Yes, this time
nb: Ja, denne gangen

en: Yes, _always
nb: Ja, _alltid

en: No, n_ever
nb: Nei, aldri

en: _No, not this time
nb: Nei, ikke denne gangen

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
nb: Bruk Shift kombinert med Return eller Keypad Enter for å fullføre redigeringen

en: Calendar
nb: Kalender

en: 12 months
nb: 12 måneder

en: 6 months
nb: 6 måneder

en: 4 months
nb: 4 måneder

en: 3 months
nb: 3 måneder

en: 2 months
nb: 2 måneder

en: 1 month
nb: 1 måned

en: View
nb: Vis

en: Date:
nb: Dato:

en: Frequency
nb: Frekvens

en: (unnamed)
nb: (uten navn)

en: _Import
nb: _Importer

en: Import
nb: Importer

en: _Save
nb: _Lagre

en: Save
nb: Lagre

en: _Export
nb: _Eksporter

en: No suitable backend was found for %s.
nb: Fant ikke passende backend for %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
nb: URL'en %s er ikke støttet av denne versjonen av GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
nb: Kan ikke tolke URLen %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
nb: Kan ikke koble til %s. Verten, brukernavnet eller passordet var feil.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
nb: Kan ikke koble til %s. Tilkoblingen ble brutt, kan ikke sende data.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
nb: Denne filen/URLen ser ut til å være fra en nyere versjon av GnuCash. Du må oppgradere GnuCash for å arbeide med denne filen.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
nb: Databasen %s ser ikke ut til å eksistere. Vil du opprette den?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
nb: GnuCash får ikke enerett på %s. Databasen kan være i bruk av en annen bruker, og da bør ikke du også åpne den. Vil du likevel fortsette med å åpne databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
nb: GnuCash får ikke enerett på %s. Databasen kan være i bruk av en annen bruker, og da bør du ikke importere den. Vil du likevel fortsette med å importere databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
nb: GnuCash får ikke enerett på %s. Databasen kan være i bruk av en annen bruker, og da bør du ikke lagre den. Vil du likevel fortsette med å lagre databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
nb: GnuCash får ikke enerett på %s. Databasen kan være i bruk av en annen bruker, og da bør du ikke eksportere den. Vil du likevel fortsette med å eksportere databasen?

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
nb: GnuCash kunne ikke skrive til %s. Den databasen kan være på et skrivebeskyttet filsystem, du har kanskje ikke skrivetillatelse for katalogen eller antivirusprogramvaren din hindrer denne handlingen.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
nb: Filen/URLen %s inneholder ikke GnuCash-data, eller dataene er ødelagt.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
nb: Serveren på URL %s opplevde en feil eller oppdaget dårlige eller korrupte data.

en: You do not have permission to access %s.
nb: Du har ikke tilgang til %s.

en: An error occurred while processing %s.
nb: En feil oppstod under behandling av %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
nb: Det oppsto en feil ved lesing av filen. Vil du fortsette?

en: There was an error parsing the file %s.
nb: Det oppsto en feil under analyse av filen %s.

en: The file %s is empty.
nb: Filen %s er tom.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
nb: Filen/URI %s ble ikke funnet.
    
    Filen er i historikklisten, vil du fjerne den?

en: The file/URI %s could not be found.
nb: Filen/URI %s ble ikke funnet.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
nb: Denne filen er fra en eldre versjon av GnuCash. Vil du fortsette?

en: The file type of file %s is unknown.
nb: Filtypen til filen %s er ukjent.

en: Could not make a backup of the file %s
nb: Kan ikke lage sikkerhetskopi av filen %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
nb: Kunne ikke skrive til filen %s. Sjekk at du har tillatelse til å skrive til denne filen og at det er nok plass til å lage den.

en: No read permission to read from file %s.
nb: Ingen lesetillatelse til å lese fra filen %s.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
nb: Du forsøkte å lagre i
    %s
    eller en underkatalog av den. Dette er ikke tillatt da %s reserverer den katalogen for intern bruk.
    
    Vennligst prøv igjen i en annen katalog.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
nb: Denne databasen er fra en eldre versjon av GnuCash. Velg OK for å oppgradere den til gjeldende versjon, Avbryt for å merke den som skrivebeskyttet.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
nb: Denne databasen er fra en nyere versjon av GnuCash. Denne versjonen kan lese den, men kan ikke lagre den på en trygg måte. Det vil bli merket som skrivebeskyttet til du velger Fil->Lagre som, men data kan gå tapt ved skriving til den gamle versjonen.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
nb: SQL-databasen er i bruk av andre brukere, og oppgraderingen kan ikke gjennomføres før de logger ut. Hvis det ikke er noen andre brukere nå, sjekk dokumentasjonen for å lære hvordan man fjerner gjenlevende innloggingssesjoner.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
nb: Biblioteket "libdbi" installert på systemet ditt lagrer ikke store tall riktig Dette betyr at GnuCash ikke kan bruke SQL-databaser riktig. Gnucash vil ikke åpne eller lagre SQL-databaser før dette er fikset ved å installere en annen versjon av "libdbi". Se https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for mer informasjon.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
nb: GnuCash kunne ikke fullføre en kritisk test for tilstedeværelsen av en feil i "libdbi"-biblioteket. Dette kan være forårsaket av en feilkonfigurasjon av tillatelser i SQL-databasen. Se https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for mer informasjon.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
nb: Denne filen er fra en eldre versjon av GnuCash og vil bli oppgradert når den lagres av denne versjonen. Du vil ikke kunne lese den lagrede filen fra den eldre versjonen av Gnucash (den vil rapportere en "feil ved analyse av filen"). Hvis du ønsker å beholde den gamle versjonen, avslutter du uten å lagre.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
nb: Det oppstod en ukjent I/O-feil (%d).

en: Save changes to the file?
nb: Lagre endringer til filen?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
nb[0]: Hvis du ikke lagrer, så forkastes endringer fra siste %d minutt.
nb[1]: Hvis du ikke lagrer, vil endringer fra de siste %d minuttene bli forkastet.

en: Continue _Without Saving
nb: Fortsett _uten å lagre

en: This book has budgets. The internal representation of budget amounts no longer depends on the Reverse Balanced Accounts preference. Please review the budgets and amend signs if necessary.
nb: Denne periodeboken har budsjetter. Den interne representasjonen av budsjettbeløp avhenger ikke lenger av innstillingen for omvendt balansert konto. Vennligst se gjennom budsjettene og endre skiltene om nødvendig.

en: The following are noted in this file:
nb: Følgende er notert i denne filen:

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
nb: GnuCash kunne ikke hente låsen for %s.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
nb: Den databasen kan være i bruk av en annen bruker, i så fall bør du ikke åpne databasen. Hva vil du gjøre?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
nb: Den databasen kan være på et skrivebeskyttet filsystem, du har kanskje ikke skrivetillatelse for katalogen, eller antivirusprogramvaren din forhindrer denne handlingen. Hvis du fortsetter, kan du kanskje ikke lagre noen endringer. Hva vil du gjøre?

en: Open _Read-Only
nb: Åpne _skrivebeskyttet

en: Create _New File
nb: Opprett ny fil

en: Open _Anyway
nb: _Åpne uansett

en: Open _Folder
nb: Åpne mappe

en: _Quit
nb: _Avslutt

en: Loading user data…
nb: Laster brukerdata …

en: Re-saving user data…
nb: Lagrer brukerdata på nytt …

en: Exporting file…
nb: Eksporterer filen …

en: There was an error saving the file.
    
    %s
nb: Det oppstod en feil ved lagring av filen.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
nb: Databasen ble åpnet skrivebeskyttet. Vil du lagre den på et annet sted?

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
nb: Tilbakestilling vil forkaste alle ulagrede endringer til %s. Er du sikker på at du vil fortsette?

en: <unknown>
nb: <ukjent>

en: View…
nb: Vis…

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
nb: GnuCash kunne ikke finne filene til hjelpedokumentasjonen.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
nb: Dette er sannsynligvis fordi "gnucash-docs"-pakken ikke er riktig installert.

note: Translators: URI of missing help files
en: Expected location
nb: Forventet plassering

en: GnuCash could not find the linked document.
nb: GnuCash kunne ikke finne det koblede dokumentet.

en: GnuCash could not open the linked document:
nb: GnuCash kunne ikke åpne det koblede dokumentet:

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
nb: Skriv inn et brukernavn og passord for å koble til: %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
nb: Endringer vil lagres automatisk om %u sekunder

en: Save changes to file %s before closing?
nb: Lagre endringer til filen %s før du avslutter?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
nb: Hvis du ikke lagrer, vil endringer fra den siste %d timen og de siste %d minuttene forkastes.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
nb: Hvis du ikke lagrer, vil endringer fra de siste %d dagene, og %d timene forkastes.

en: Close _Without Saving
nb: Lukk ute_n å lagre

en: This window is closing and will not be restored.
nb: Dette vinduet lukkes og vil ikke bli gjenopprettet.

en: Close Window?
nb: Lukk vindu?

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
nb: (skrivebeskyttet)

en: Unsaved Book
nb: Ulagret periodebok

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
nb: Sist endret den %a, %b %d, %Y kl %I:%M %p

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
nb: Fil %s åpnet. %s

[ctx: lower case key for short cut to 'Accounts']
en: a
nb: k

en: Unable to save to database.
nb: Klarte ikke å lagre database.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
nb: Kan ikke lagre i databasen: Periodeboken er merket som skrivebeskyttet.

en: Book Options
nb: Bokalternativer

en: The maximum number of window menu entries reached, no more entries will be added.
nb: Maksimalt antall vindusmenyoppføringer er nådd, ingen flere oppføringer vil bli lagt til.

en: (user modifiable)
nb: (kan endres av brukeren)

note: Translators: %s will be replaced with the current year
en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
nb: Opphavsrett © 1997-%s GnuCash-bidragsyterne.

en: Version
nb: Versjon

en: Accounting for personal and small business finance.
nb: Regnskap for privat- og småbedriftsøkonomi.

en: Visit the GnuCash website.
nb: Besøk GnuCash-nettsiden.

en: Select All
nb: Velg alt

en: Select all accounts.
nb: Velg alle kontoer.

en: Clear All
nb: Tøm alle

en: Clear the selection and unselect all accounts.
nb: Tøm utvalget og fjern markeringen av alle kontoer.

en: Select Children
nb: Velg underkontoer

en: Select all descendents of selected account.
nb: Velg alle etterkommere av valgt konto.

en: Select Default
nb: Velg standard

en: Select the default account selection.
nb: Velg standard kontovalg.

en: Show Hidden Accounts
nb: Vis skjulte kontoer

en: Show accounts that have been marked hidden.
nb: Vis kontoer som er merket som skjult.

en: Select all entries.
nb: Velg alle oppføringer.

en: Clear the selection and unselect all entries.
nb: Tøm utvalget og fjern markeringen av alle oppføringer.

en: Select the default selection.
nb: Velg standardvalget.

en: Clear any selected image file.
nb: Tøm alle valgte bildefiler.

en: Select image
nb: Velg bilde

en: Select an image file.
nb: Velg en bildefil.

en: Pixels
nb: Piksler

en: Percent
nb: Prosent

en: Start of this quarter
nb: Start på inneværende kvartal

en: Start of this accounting period
nb: Start på inneværende regnskapsperiode

en: Start of previous accounting period
nb: Start på forrige regnskapsperiode

en: End of this quarter
nb: Slutt på inneværende kvartal

en: End of this accounting period
nb: Slutt på inneværende regnskapsperiode

en: End of previous accounting period
nb: Slutt på foregående regnskapsperiode

en: _Custom
nb: _Egendefinert

en: Selected Report is Missing
nb: Valgt rapport mangler

note: Translators: %s is the report name.
en: '%s' is missing
nb: '%s' mangler

note: Translators: %s is the internal report guid.
en: Report with GUID '%s' is missing
nb: Rapport med GUID '%s' mangler

en: Loading…
nb: Laster …

en: never
nb: aldri

en: New top level account
nb: Ny toppnivåkonto

en: Account Name
nb: Kontonavn

en: Commodity
nb: Vare

en: Account Code
nb: Kontokode

en: Last Num
nb: Siste nr

en: Present
nb: Nåværende

en: Present (Report)
nb: Nåværende (rapport)

en: Balance (Report)
nb: Saldo (rapport)

en: Balance (Period)
nb: Saldo (periode)

en: Cleared (Report)
nb: Klarert (rapport)

en: Reconciled (Report)
nb: Avstemt (rapport)

en: Last Reconcile Date
nb: Siste avstemmingsdato

en: Future Minimum
nb: Fremtidig minimum

en: Future Minimum (Report)
nb: Fremtidig minimum (rapport)

en: Total (Report)
nb: Totalt (rapport)

en: Total (Period)
nb: Totalt (periode)

[ctx: Column header for 'Color']
en: C
nb: F

en: Account Color
nb: Kontofarge

[ctx: Column header for 'Balance Limit']
en: L
nb: G

en: Balance Limit
nb: Saldogrense

en: Tax Info
nb: Skatteinformasjon

[ctx: Column header for 'Hidden']
en: H
nb: S

[ctx: Column header for 'Opening Balance']
en: O
nb: I

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
nb: Nå (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
nb: Saldo (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
nb: Klarert (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
nb: Avstemt (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
nb: Fremtidig minimum (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
nb: Sum (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
nb: Filtrer %s etter …

en: Namespace
nb: Domene

en: Print Name
nb: Visningsnavn

en: Display symbol
nb: Vis symbol

en: Unique Name
nb: Unikt navn

note: Translators: Again replace CUSIP by the name of your National Securities Identifying Number.
en: ISIN/CUSIP
nb: ISIN/VPS

en: Fraction
nb: Del

en: Get Quotes
nb: Hent noteringer

[ctx: Column letter for 'Get Quotes']
en: Q
nb: N

en: Source
nb: Kilde

en: Timezone
nb: Tidssone

en: Customer Number
nb: Kundenummer

en: Vendor Number
nb: Leverandørnummer

en: Employee Number
nb: Ansattnummer

en: Address Name
nb: Adressenavn

en: Address 1
nb: Adresse

en: Address 2
nb: Adresse 2

en: Address 3
nb: Adresse 3

en: Address 4
nb: Adresse 4

en: Phone
nb: Telefon

en: Fax
nb: Faks

en: E-mail
nb: E-post

en: Active
nb: Aktiv

en: Security
nb: Verdipapir

en: Price
nb: Pris

en: Enabled
nb: Aktivert

[ctx: Single-character short column-title form of 'Enabled']
en: E
nb: A

en: Last Occur
nb: Forrige hendelse

en: Next Occur
nb: Neste hendelse

en: %s, Total:
nb: %s, Totalt:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
nb: %s, ikke-valutavarer totalt:

en: %s, Grand Total:
nb: %s, Totalsum:

en: Net Assets:
nb: Netto eiendeler:

en: Profits:
nb: Fortjeneste:

en: Price Quotes Retrieval Options
nb: Alternativer for henting av pristilbud

en: Execute price quote related commands. The following commands are supported.
    
      info: 	Show Finance::Quote version and exposed quote sources.
       get: 	Fetch current quotes for all foreign currencies and stocks in the given GnuCash datafile.
      dump: 	Fetch current quotes for specified currencies or stocks from a specified namespace and print the results to the console.
            	This must be followed with a source and one or more symbols, unless the source is "currency" in which case it must be followed with two or more symbols, the first of which is the currency in which exchange rates for the rest will be quoted.
nb: Utfør noterings-relaterte kommandoer. Følgende kommandoer støttes.
    
       info: Vis Finans::Tilbud-versjon og eksponerte tilbudskilder.
        få: Hent gjeldende kurser for alle utenlandske valutaer og aksjer i den gitte GnuCash-datafilen.
       dump: Hent gjeldende kurser for spesifiserte valutaer eller aksjer fra et spesifisert navneområde og skriv ut resultatene til konsollen.
             Dette må følges med en kilde og ett eller flere symboler, med mindre kilden er "valuta", i så fall må den følges av to eller flere symboler, hvorav det første er valutaen som valutakursene for resten vil bli oppgitt i .

en: Regular expression determining which namespace commodities will be retrieved for when using the get command
nb: Regulært uttrykk som bestemmer fra hvilket domene varer vil hentes når get kommandoen brukes

en: When using the dump command list all of the parameters Finance::Quote returns for the symbol instead of the ones that Gnucash requires.
nb: Når du bruker dump-kommandoen, viser alle parameterne Finans::Tilbud returnerer for symbolet i stedet for de som Gnucash krever.

en: Report Generation Options
nb: Alternativer for rapportgenerering

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
nb: Utfør rapportrelaterte kommandoer. Følgende kommandoer støttes.
    
       liste: Viser tilgjengelige rapporter.
       vis: Beskriv alternativene som er endret i den navngitte rapporten. En datafil kan spesifiseres for å beskrive noen lagrede alternativer.
       run: Kjør den navngitte rapporten i den gitte GnuCash-datafilen.

en: Name of the report to run
nb: Navnet på rapporten som skal kjøres

en: Specify export type
nb: Angi eksporttype

en: Output file for report
nb: Utdatafil for rapport

en: Missing data file parameter
nb: Manglende datafil-parameter

en: Not enough information for quotes dump
nb: Ikke nok informasjon for dumping av noteringer

en: Unknown quotes command '{1}'
nb: Ukjent noteringskommando '{1}'

en: Missing --name parameter
nb: Mangler --navneparameter

en: Unknown report command '{1}'
nb: Ukjent rapportkommando '{1}'

en: Missing command or option
nb: Mangler kommando eller alternativ

en: Found Finance::Quote version {1}.
nb: Fant Finans::Tilbud versjon {1}.

en: Finance::Quote sources:
nb: Finans::Tilbud kilder:

en: Price retrieval failed:
nb: Prishenting mislyktes:

en: This is a development version. It may or may not work.
nb: Dette er en utviklingsversjon. Den virker kanskje, eller kanskje ikke.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
nb: Rapporter feil og andre problemer til gnucash-devel@gnucash.org

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: You can also lookup and file bug reports at {1}
nb: Du kan også slå opp og arkivere feilrapporter på {1}

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: To find the last stable version, please refer to {1}
nb: For å finne den siste stabile versjonen, se {1}

note: Translators: Guile is the programming language of the reports
en: Loading system wide Guile extensions…
nb: Laster systembredt Guile-utvidelser…

en: Loading user specific Guile extensions…
nb: Laster inn brukerspesifikke Guile-utvidelser …

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
nb: - GnuCash, regnskap for privat- og småbedriftsøkonomi

en: {1} [options] [datafile]
nb: {1} [alternativer] [datafil]

en: GnuCash Paths
nb: GnuCash stier

en: GnuCash {1} development version
nb: GnuCash {1} utviklingsversjon

en: Common Options
nb: Vanlige alternativer

en: Show this help message
nb: Vis denne hjelpemeldingen

en: Show GnuCash version
nb: Vis GnuCash-versjon

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
nb: Aktiver feilsøkingsmodus: oppgi dype detaljer i loggene.
    Dette tilsvarer: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"

en: Enable extra/development/debugging features.
nb: Aktiver ekstra-/utviklings-/feilsøkingsfunksjoner.

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
nb: Loggnivåoverstyringer, av formen "modulnavn={debug,info,warn,crit,error}"
    Eksempler: "--log qof=debug" eller "--log gnc.backend.file.sx=info"
    Dette kan påberopes flere ganger.

en: Show paths
nb: Vis stier

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
nb: Fil å logge på; standard til "/tmp/gnucash.trace"; kan være "stderr" eller "stdout".

en: Hidden Options
nb: Skjulte alternativer

en: [datafile]
nb: [datafil]

en: Checking Finance::Quote…
nb: Sjekker Finance::Quote …

en: Unable to load Finance::Quote.
nb: Kan ikke laste Finans::Tilbud.

en: Loading data…
nb: Laster data …

en: Application Options
nb: Programalternativer

en: Do not load the last file opened
nb: Ikke åpne sist brukte fil

note: Translators: Do not translate $DISPLAY! It is an environment variable for X11
en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
nb: Feil: kunne ikke initialisere det grafiske brukergrensesnittet, og tilleggspristilbud ble ikke angitt.
    Kanskje du må angi miljøvariabelen $DISPLAY?

en: Last window position and size
nb: Siste vindusposisjon og størrelse

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
nb: Denne innstillingen beskriver størrelsen og plasseringen av vinduet da det sist ble lukket. Tallene er X- og Y-koordinatene til øvre venstre hjørne av vinduet etterfulgt av bredden og høyden på vinduet.

en: Search only in active items
nb: Søk bare i aktive oppføringer

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
nb: Hvis aktiv søkes det bare etter «aktive» oppføringer i gjeldende kategori. Ellers vil det søkes etter alle oppføringer.

en: Is tax included in this type of business entry?
nb: Er MVA inkludert i denne typen linje?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
nb: Hvis aktiv vil priser være inklusiv MVA som forvalg i linjer av denne typen. Denne innstillingen arves av nye kunder og leverandører.

en: Auto pay when posting.
nb: Automatisk betaling ved postering.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
nb: Ved postering, forsøk å automatisk betale kundedokumenter med utestående forhåndsbetalinger og motdokumenter. Forskuddsbetalingene og dokumentene må selvsagt være mot samme kunde. Motdokumenter er dokumenter med motsatt fortegn. For eksempel for en faktura regnes kundekreditnotaer og negative fakturaer som motdokumenter.

en: Show invoices due reminder at startup
nb: Vis påminnelse om forfalte fakturaer ved oppstart

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
nb: Hvis aktiv, vil GnuCash ved oppstart sjekke for å se om noen fakturaer forfaller snart. I så fall vil den vise brukeren en påminnelsesdialog. Definisjonen av "snart" styres av "Dager i forveien"-innstillingen. Ellers sjekker ikke GnuCash for forfalte fakturaer.

en: Show invoices due within this many days
nb: Vis fakturaer som forfaller innen disse antall dagene

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
nb: Dette feltet definerer antall dager i forveien som GnuCash vil sjekke for forfalte fakturaer. Verdien brukes bare hvis "Varsle ved forfall"-innstillingen er aktiv.

en: Enable extra toolbar buttons for business
nb: Aktiver ekstra verktøylinjeknapper for bedrifter

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
nb: Hvis aktiv, vises ekstra verktøylinjeknapper for vanlige forretningsfunksjoner også. Ellers vises de ikke.

en: The invoice report to be used for printing.
nb: Fakturarapporten som skal brukes til utskrift.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
nb: Navnet på rapporten som skal brukes til fakturautskrift.

en: Open new invoice in new window
nb: Åpne ny faktura i nytt vindu

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
nb: Hvis aktiv vil hver ny faktura bli åpnet i et nytt vindu. Hvis ikke blir hver nye faktura åpnet i en fane i hovedvinduet.

en: Accumulate multiple splits into one
nb: Akkumuler flere splitter til en

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
nb: Hvis aktiv vil flere linjer i en faktura som overføres til samme konto bli akkumulert i en enkel splitt. Feltet kan overstyres for hver faktura i posteringsdialogboksen.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
nb: Ved postering, forsøk automatisk å betale leverandørdokumenter med utestående forhåndsbetalinger og motdokumenter. Forskuddsbetalingene og dokumentene må åpenbart være mot samme leverandør. Motdokumenter er dokumenter med motsatt fortegn. For eksempel for en regning, regnes kredittnotaer og negative regninger som motdokumenter.

en: Show bills due reminder at startup
nb: Vis påminnelse for forfalte regninger ved oppstart

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
nb: Hvis aktivisert, vil GnuCash sjekke om noen regninger er i ferd med å forfalle ved oppstart. I så fall vil brukeren bli vist en påminnelsesdialog. Betydningen av "i ferd med" reguleres av innstillingen "dager i forveien". Hvis denne ikke er aktivisert vil ikke GnuCash sjekke om regninger er i ferd med å forfalle.

en: Show bills due within this many days
nb: Vis regninger som forfaller innen dette antall dager

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
nb: Dette feltet bestemmer antallet dager i forveien som GnuCash vil se etter regninger som er i ferd med å forfalle. Verdien benyttes bare når "Varsle ved forfall" er aktiv.

en: GUID of predefined check format to use
nb: GUID for forhåndsdefinert sjekkformat som skal brukes

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
nb: Denne verdien spesifiserer det forhåndsdefinerte sjekkformatet som skal brukes. Nummeret er veiledningen for et kjent sjekkformat.

en: Which check position to print
nb: Hvilken sjekkposisjon som skal skrives

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
nb: På ferdigtrykte sjekkskjemaer med flere sjekker per side bestemmer denne innstillingen hvilken sjekkposisjon som skal skrives ut. Mulige verdier er 0, 1 og 2, som står for henholdsvis øverste, midterste og nederste sjekk på siden.

en: Number of checks to print on the first page.
nb: Antall sjekker som skal skrives ut på første side.

en: Date format to use
nb: Datoformatet som skal brukes

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
nb: Dette er den numeriske identifikatoren for hvilket forhåndsdefinert datoformat som skal brukes.

en: Custom date format
nb: Egendefinert datoformat

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
nb: Hvis datoformatet er satt til å indikere et brukertilpasset datoformat, brukes denne verdien som et argument til strftime for å produsere datoen som skal skrives ut. Det kan være en hvilken som helst gyldig strftime-streng; for mer informasjon om dette formatet, les manualsiden til strftime av "man 3 strftime".

en: Units in which the custom coordinates are expressed
nb: Enheter der de tilpassede koordinatene er uttrykt

en: Units in which the custom coordinates are expressed (inches, mm, …).
nb: Enheter der de egendefinerte koordinatene er uttrykt (tommer, mm, …).

en: Position of payee name
nb: Posisjon for mottakers navn

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
nb: Denne verdien inneholder X- og Y-koordinatene for begynnelsen på mottakerlinjen på sjekken.

en: Position of date line
nb: Posisjon for datolinje

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nb: Denne verdien inneholder X- og Y-koordinatene for begynnelsen på datolinjen på sjekken. Koordinatene er fra det nedre venstre hjørnet av den angitte sjekkposisjonen.

en: Position of check amount in words
nb: Posisjon for sjekkbeløp med ord

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nb: Denne verdien inneholder X- og Y-koordinatene for begynnelsen på linjen for beløp i ord på sjekken. Koordinatene er fra det nedre venstre hjørnet av den angitte sjekkposisjonen.

en: Position of check amount in numbers
nb: Posisjon for sjekkbeløp i tall

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nb: Denne verdien inneholder X- og Y-koordinatene for begynnelsen på linjen for beløp i tall på sjekken. Koordinatene er fra det nedre venstre hjørnet av den angitte sjekkposisjonen.

en: Position of payee address
nb: Posisjon til mottakeradresse

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nb: Denne verdien inneholder X,Y-koordinatene for starten av betalingsmottakeradresselinjen på sjekken. Koordinatene er fra nedre venstre hjørne av den angitte kontrollposisjonen.

en: Position of notes line
nb: Plassering av merknaderlinje

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nb: Denne verdien inneholder X- og Y-koordinatene for begynnelsen på datolinjen på sjekken. Koordinatene er fra det nedre venstre hjørnet av den angitte sjekkposisjonen.

en: Position of memo line
nb: Posisjon for notatlinje

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nb: Denne verdien inneholder X- og Y-koordinatene for begynnelsen på notatlinjen på sjekken. Koordinatene er fra det nedre venstre hjørnet av den angitte sjekkposisjonen.

en: Offset for complete check
nb: Forskyvning for fullstendig sjekk

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nb: Denne verdien inneholder X- og Y-koordinatene for begynnelsen på notatlinjen på sjekken. Koordinatene er fra det nedre venstre hjørnet av den angitte sjekkposisjonen.

en: Rotation angle
nb: Rotasjonsvinkel

en: Number of degrees to rotate the check.
nb: Antall grader for å rotere sjekken.

en: Position of split's amount in numbers
nb: Plassering av splittets beløp i tall

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nb: Denne verdien inneholder X,Y-koordinatene for starten av splittens beløpslinje på sjekken. Koordinatene er fra nedre venstre hjørne av den angitte kontrollposisjonen.

en: Position of split's memo line
nb: Plassering av splittets notatlinje

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nb: Denne verdien inneholder X- og Y-koordinatene for begynnelsen på notatlinjen på sjekken. Koordinatene er fra det nedre venstre hjørnet av den angitte sjekkposisjonen.

en: Position of split's account line
nb: Plassering av splitts kontolinje

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nb: Denne verdien inneholder X,Y-koordinatene for starten av splittelsens kontolinje på sjekken. Koordinatene er fra nedre venstre hjørne av den angitte kontrollposisjonen.

en: Print the date format below the date.
nb: Skriv ut datoformatet under datoen.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
nb: Hver gang datoen skrives ut, skriv ut datoformatet rett under i 8-punktstype med tegnene Y, M og D.

en: The default check printing font
nb: Standard skrifttype for utskrift av sjekk

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
nb: Standard skrifttype som skal brukes ved utskrift av sjekker. Denne verdien vil bli overstyrt av enhver skrifttype som er spesifisert i sjekkbeskrivelsesfilen.

en: Print '***' before and after text.
nb: Skriv ut «***» før og etter tekst.

en: Show currencies in this dialog
nb: Vis valutaer i denne dialogen

en: Last pathname used
nb: Siste brukte sti

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
nb: Dette feltet inneholder det siste banenavnet som ble brukt av dette vinduet. Det vil bli brukt som det opprinnelige filnavnet/stinavnet neste gang dette vinduet åpnes.

en: Window geometry
nb: Vinduets geometri

en: The position of paned window when it was last closed.
nb: Plasseringen av rutevinduet da det sist ble lukket.

en: Position of the horizontal pane divider.
nb: Posisjon for horisontal rutedeling.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
nb: Denne innstillingen bestemmer om det skal søkes blant alle enheter i den gjeldende klassen, eller bare i enheter merket «aktive» i den gjeldende klassen.

en: Position of the vertical pane divider.
nb: Posisjon for vertikal rutedeling.

en: Show the new user window
nb: Vis ny bruker-vinduet

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
nb: Hvis aktiv vil dialogboksen for ny bruker vises. Hvis ikke vil den ikke vises.

en: New hierarchy window on "New File"
nb: Ny kontoplan-vindu ved "Ny fil"

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
nb: Hvis aktiv vil dialogboksen for "Ny kontoplan" vises hver gang "Ny fil" velges. Hvis ikke vil den ikke vises.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
nb: Automatisk åpning av "nytt søk" hvis færre enn dette antall elementer ble returnert

en: Enable SKIP transaction action
nb: Skru på transaksjonshandlingen HOPP OVER

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
nb: Skru på HOPP OVER-handlingen i transaksjonskobleren. Når den er skrudd på, vil transaksjoner hvis beste treffscore er i den gule sonen (over auto-LEGG TIL-grensen men under auto-KLARER-grensen) hoppes over som standard.

en: Enable UPDATE match action
nb: Aktiver OPPDATER sammenligning

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
nb: Aktiver OPPDATERING OG AVSTEM-handlingen i transaksjonssamsvaret. Hvis den er aktivert, vil en transaksjon hvis poengsum for beste samsvar er over Auto-CLEAR-terskelen og har en annen dato eller beløp enn den samsvarende eksisterende transaksjonen føre til at den eksisterende transaksjonen oppdateres og klareres som standard.

en: Use bayesian matching
nb: Bruk bayesisk treffalgoritme

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
nb: Skrur på bayesisk treffalgoritme når importerte transaksjoner skal kobles mot eksisterende. Hvis ikke brukes en mindre sofistikert regelbasert algoritme.

en: Minimum score to be displayed
nb: Minimum-score som skal vises

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
nb: Dette feltet bestemmer den minimale treffscoren en potensielle overensstemmende transaksjon må ha for å i det hele tatt vises i trefflisten.

en: Likely matching transaction within these days
nb: Sannsynligvis samsvarende transaksjon i løpet av disse dagene

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
nb: Dette feltet spesifiserer det maksimale antallet dager en transaksjon sannsynligvis vil samsvare i listen.

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
nb: Usannsynlig at en transaksjon samsvarer utenom disse dagene

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
nb: Dette feltet spesifiserer minimumsantallet av dager en transaksjon sannsynligvis ikke vil samsvare i listen.

en: Add matching transactions below this score
nb: Legg til overensstemmende transaksjoner under denne scoren

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
nb: Dette feltet bestemmer grensen for at en overensstemmende transaksjon skal legges til automatisk. En transaksjon med beste treffscore i den røde sonen (over minimum visningsscore men under eller lik legg til-scoren) vil legges til GnuCash-filen som forvalg.

en: Clear matching transactions above this score
nb: Klarer overensstemmende transaksjoner over denne scoren

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
nb: Dette feltet bestemmer grensen for at en overensstemmende transaksjon skal forvelges som klarert. En transaksjon med beste treffscore i den grønne sonen (likt eller over denne grensen) vil forvelges som klarert.

en: Maximum ATM fee amount in your area
nb: Maksimal minibankgebyrbeløp i ditt område

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
nb: Dette feltet spesifiserer ekstragebyret som tas i betraktning ved matching av importerte transaksjoner. Noen steder er kommersielle minibanker (som ikke tilhører en finansinstitusjon) installert på steder som nærbutikker. Disse minibankene legger gebyret direkte til beløpet i stedet for å vises som en separat transaksjon eller i dine månedlige bankgebyrer. For eksempel tar du ut $100, og du blir belastet $101,50 pluss Interac-avgifter. Hvis du skrev inn disse $100 manuelt, vil ikke beløpene samsvare. Du bør sette dette til det maksimale gebyret i ditt område (i enheter av din lokale valuta), slik at transaksjonen vil bli gjenkjent som et treff.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
nb: Lag automatisk nye varer

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
nb: Aktiverer automatisk opprettelse av nye varer hvis en ukjent vare oppdages under import. Ellers vil brukeren bli spurt om hva de skal gjøre med hver ukjent vare.

en: Display or hide reconciled matches
nb: Vis eller skjul avsemningstreff

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
nb: Viser eller skjuler transaksjoner fra samsvar-velgeren som allerede er i en eller annen avstemt tilstand.

en: Default QIF transaction status
nb: Standard QIF-transaksjonsstatus

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
nb: Standardstatus for QIF-transaksjon når den ikke er angitt i QIF-fil.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
nb: Når statusen ikke er spesifisert i en QIF-fil, merkes transaksjonene som avstemte.

en: Show documentation
nb: Vis dokumentasjon

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
nb: Vis noen sider kun for dokumentasjon i QIF Import-assistent.

en: Pre-select cleared transactions
nb: Forhåndsvelg klarerte transaksjoner

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
nb: Hvis aktiv blir alle transaksjoner som er merket klarert i regnskapet automatisk merket av i avstemmingsdialogboksen. Hvis ikke blir ingen transaksjoner automatisk merket av.

en: Prompt for interest charges
nb: Be om rentetransaksjoner

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
nb: Før en konto som tar eller gir renter avstemmes, blir brukeren spurt om å fylle ut en transaksjon for renteinntekter eller -kostnader. For øyeblikket gjelder dette bare bank-, kredittkort-, fond-, eiendel-, fordring-, leverandørgjeld- og gjeldskontoer.

en: Prompt for credit card payment
nb: Be om kredittkortbetaling

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
nb: Hvis aktiv blir brukeren bedt om å skrive inn en kredittkortbetaling etter å ha avstemt en kredittkortkonto. Hvis ikke blir ikke brukeren bedt om dette.

en: Always reconcile to today
nb: Alltid avstem til i dag

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
nb: Hvis den er aktiv, åpner du alltid avstemmingsdialogen med dagens dato for erklæringsdatoen, uavhengig av tidligere avstemminger.

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
nb: Kjør "siden siste kjøring"-dialogen når en fil åpnes.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
nb: Denne innstillingen kontrollerer om de planlagte transaksjonene "siden siste kjøring"-behandling kjøres automatisk når en datafil åpnes. Dette inkluderer den første åpningen av datafilen når GnuCash starter. Hvis denne innstillingen er aktiv, kjør prosessen "siden sist kjøring", ellers kjøres den ikke.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
nb: Vis varslingsdialogen "Siden siste kjøring" når en fil blir åpnet.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
nb: Denne innstillingen kontrollerer om den planlagte transaksjonsvarslingsdialogen "siden siste kjøring" vises når en datafil åpnes (hvis behandling av "siden siste kjøring" er aktivert når filen åpnes). Dette inkluderer den første åpningen av datafilen når GnuCash starter. Hvis denne innstillingen er aktiv, vis dialogboksen, ellers vises den ikke.

en: Set "Review Created Transactions" as the default for the "since last run" dialog.
nb: Angi "Gjennomgå opprettede transaksjoner" som standard for "siden siste kjøring"-dialogen.

en: This setting controls whether as default the "review created transactions" is set for the "since last run" dialog.
nb: Denne innstillingen kontrollerer om "gjennomgå opprettede transaksjoner" som standard er satt for "siden siste kjøring"-dialogen.

en: Set the "auto create" flag by default
nb: Angi flagget "automatisk opprettelse" som standard

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
nb: Hvis den er aktiv, vil alle nyopprettede planlagte transaksjoner ha flagget for automatisk opprettelse aktiv som standard. Brukeren kan endre dette flagget under opprettelse av transaksjoner, eller når som helst senere ved å redigere den planlagte transaksjonen.

en: How many days in advance to notify the user.
nb: Hvor mange dager på forhånd du vil bli varslet.

en: Set the "notify" flag by default
nb: Sett "varsle"-flagget som standard

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
nb: Hvis den er aktiv, vil alle nyopprettede planlagte transaksjoner ha sitt "varsle"-flagg satt som standard. Brukeren kan endre dette flagget under opprettelse av transaksjoner, eller når som helst senere ved å redigere den planlagte transaksjonen. Denne innstillingen har bare betydning hvis opprett-auto-innstillingen er aktiv.

en: How many days in advance to remind the user.
nb: Hvor mange dager i forveien for å minne brukeren på.

en: The next tip to show.
nb: Neste tips som skal vises.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
nb: Vis "Dagens Tips" ved oppstart av GnuCash

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
nb: Slår på "Dagens Tips" når GnuCash blir startet. Hvis aktiv vil dialogen bli vist.

en: Alpha Vantage API key
nb: Alpha Vantage API-nøkkel

en: To retrieve online quotes from Alphavantage, this key needs to be set. A key can be retrieved from the Alpha Vantage website.
nb: For å hente nettbaserte noteringer fra Alphavantage, må denne nøkkelen angis. En nøkkel kan hentes fra Alpha Vantage-nettstedet.

en: The version of these settings
nb: Versjonen av disse innstillingene

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
nb: Dette brukes internt for å avgjøre om noen preferanser kan trenge konvertering når du bytter til en nyere versjon av GnuCash.

en: Save window sizes and locations
nb: Lagre vindusposisjon og størrelse

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
nb: Hvis aktiv vil størrelsen og plasseringen til hver dialogboks lagres når den lukkes. Størrelsen og plasseringen til innholdsvinduer vil huskes når du avslutter GnuCash. Hvis ikke vil størrelsene ikke huskes.

en: Character to use as separator between account names
nb: Tegn som skal brukes som skilletegn mellom kontonavn

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
nb: Denne innstillingen bestemmer tegnet som skal brukes mellom komponentene i et kontonavn. Mulige verdier er et enkelt ikke-alfanumerisk unicode-tegn, eller en av følgende strenger: "kolon", "skråstrek", "omvendt skråstrek", "strek" og "punktum".

en: Transaction Linked Files head path
nb: Transaksjonstilknyttede filer hovedsti

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
nb: Dette er hovedstien for transaksjonstilknyttede filer med relative baner

en: Compress the data file
nb: Komprimer datafilen

en: Enables file compression when writing the data file.
nb: Slår på komprimering av data ved lagring av datafiler.

en: Show auto-save explanation
nb: Vis forklaring for automatisk lagring

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
nb: Hvis aktiv, viser GnuCash en forklaring av funksjonen for automatisk lagring første gang denne funksjonen startes. Ellers vises ingen ekstra forklaring.

en: Auto-save time interval
nb: Automatisk lagre tidsintervall

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
nb: Antall minutter til lagring av datafilen på harddisken starter automatisk. Hvis null, vil ingen lagring startes automatisk.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
nb: Aktiver tidsavbrudd på spørsmålet "Lagre endringer ved lukking"

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
nb: Hvis aktivert, vil spørsmålet "Lagre endringer ved lukking" bare vente et begrenset antall sekunder på svar. Hvis brukeren ikke svarte innen denne tiden, lagres endringene automatisk og spørsmålsvinduet lukkes.

en: Time to wait for answer
nb: Tid å vente på svar

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
nb: Antall sekunder å vente før spørsmålsvinduet lukkes og endringene lagres automatisk.

en: Display negative amounts in red
nb: Vis negative beløp med rød farge

en: Automatically insert a decimal point
nb: Sett inn desimaltegn automatisk

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
nb: Hvis aktiv, vil GnuCash automatisk sette inn et desimaltegn i verdiene som er ført uten desimaltegn. Hvis ikke, vil ikke GnuCash endre førte nummer.

en: Number of automatic decimal places
nb: Antall automatiske desimalplasser

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
nb: Hvor mange desimalplasser som skal fylles inn.

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
nb: Tving priser til å vises som desimaler selv om de må avrundes.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
nb: Hvis aktiv, vil GnuCash avrunde prisene etter behov for å vise dem som desimaler i stedet for å vise den eksakte brøkdelen hvis brøkdelen ikke kan representeres nøyaktig som en desimal.

en: Do not create log/backup files.
nb: Ikke lag logg-/sikkerhetskopifiler.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
nb: Denne innstillingen spesifiserer hva som skal gjøres med gamle logg-/sikkerhetskopieringsfiler. "for alltid" betyr å beholde alle gamle filer. "aldri" betyr at ingen gamle logg-/sikkerhetskopieringsfiler beholdes. Hver gang du lagrer, fjernes eldre versjoner av filen. "dager" betyr å beholde gamle filer i et antall dager. Hvor mange dager er definert i nøkkelen 'retain-days'

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
nb: Slett gamle logg-/sikkerhetskopifiler etter dette antall dager (0 = aldri).

en: Do not delete log/backup files.
nb: Ikke slett logg/sikkerhetskopifiler.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
nb: Slett gamle logg-/sikkerhetskopieringsfiler etter så mange dager (0 = aldri)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
nb: Denne instillingen spesifiserer det antall dager som gamle logg-/sikkerhetskopifiler skal slettes etter (0 = aldri).

en: Don't sign reverse any accounts.
nb: Ikke bytt fortegn på noen kontoer.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
nb: Denne innstillingen lar enkelte kontoer få saldoen reversert i fortegn fra positiv til negativ, eller omvendt. Innstillingen "inntekt-kostnad" er for brukere som liker å se negative utgifter og positive inntekter. Innstillingen for "kredit" er for brukere som ønsker å se saldoene reflektere debet-/kreditstatusen til kontoen. Innstillingen "ingen" reverserer ikke tegnet på noen balanser.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
nb: Bytt fortegn på følgende kontoer: kredittkort, leverandørgjeld, gjeld, egenkapital og inntekter.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
nb: Bytt fortegn på inntekt- og kostnadskontoer.

en: Use account colors in the account hierarchy
nb: Bruk kontofarger i kontoplanen

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
nb: Hvis det er aktivt, vil kontoplanen fargelegge kontoen ved å bruke kontoens egendefinerte farge hvis den er angitt. Dette kan tjene som et visuelt hjelpemiddel for raskt å identifisere kontoer.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
nb: Bruk kontofarger i fanene til åpne kontoregistre

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
nb: Hvis den er aktiv, vil kontoregisterfanene bli farget med kontoens egendefinerte farge hvis den er angitt. Dette kan tjene som et visuelt hjelpemiddel for raskt å identifisere kontoer.

en: Use formal account labels
nb: Bruk debet og kredit som merkelapper

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
nb: Hvis aktiv vil de formelle regnskapskategoriene "kredit" og "debet" brukes. Hvis ikke vil mer informative kategorier som "økning/reduksjon", "midler inn"/"midler ut" o.l. brukes.

en: Show close buttons on notebook tabs
nb: Vis lukk-knapp på fanene

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
nb: Hvis aktiv vill en "lukk"-knapp vises på hver notatbok-fane som kan lukkes. Hvis ikke vil ingen slik knapp vises. En fane kan uansett lukkes ved hjelp av menyalternativet "lukk" eller "lukk"-knappen på verktøylinjen.

en: Width of notebook tabs
nb: Bredde på notatbokfaner

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
nb: Denne nøkkelen spesifiserer maksimal bredde på notatbokfaner. Hvis teksten i fanen er lengre enn denne verdien (testen er omtrentlig), vil faneetiketten ha midtsnittet og erstattet med en ellipse.

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end
nb: Åpner ny fane ved siden av gjeldende fane i stedet for på slutten

en: If active, new tabs are opened adjacent to current tab. If inactive, the new tabs are opened instead at the end.
nb: Hvis aktiv, åpnes nye faner ved siden av gjeldende fane. Hvis de er inaktive, åpnes de nye fanene i stedet på slutten.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
nb: Bruk systemets lokale valuta for alle nyopprettede kontoer.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
nb: Denne innstillingen kontrollerer kilden til standardvalutaen for nye kontoer. Hvis satt til "lokasjon", vil GnuCash hente standardvalutaen fra brukerens lokale innstilling. Hvis satt til "annet", vil GnuCash bruke innstillingen spesifisert av valuta-annet nøkkelen.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
nb: Bruk den valgte valuta for alle nyopprettede kontoer.

en: Default currency for new accounts
nb: Standard valuta for nye kontoer

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
nb: Denne innstillingen spesifiserer standardvalutaen som brukes for nye kontoer hvis innstillingen for valutavalg er satt til "annet". Dette feltet må inneholde ISO 4217-koden på tre bokstaver for en valuta (f.eks. USD, GBP, NOK).

en: Use 24 hour time format
nb: Bruk 24 timers tidsformat

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
nb: Hvis aktiv bruk 24 timers (isteden for 12 timers) tidsformat.

en: Date format choice
nb: Datoformatvalg

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
nb: Denne innstillingen fastsetter hvordan datoer vises i GnuCash. Mulige verdier er "lokale", som bruker systeminstillingen, "euro", som gir datoformat fra fastlands-Europa, "iso", som gir ISO-standardisert dato, "UK", som gir britisk datoformat og "USA", som gir amerikansk datoformat.

en: In the current calendar year
nb: I inneværende kalenderår

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
nb: Når en dato legges inn uten år, kan den fullføres slik at den vil være innenfor gjeldende kalenderår eller nær gjeldende dato basert på et skyvevindu som starter et bestemt antall måneder bakover i tid.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
nb: I et glidende 12-måneders vindu starter et konfigurerbart antall måneder før gjeldende måned

en: Maximum number of months to go back.
nb: Maksimalt antall stolper i diagrammet.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
nb: Datoer vil bli ferdigstilt slik at de nærmer seg gjeldende dato. Angi maksimalt antall måneder for å gå tilbake i tid når du fullfører datoer.

en: Show Horizontal Grid Lines
nb: Vis horisontale rutenettlinjer

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
nb: Hvis aktiv, vil horisontale rutenettlinjer vises på tabellskjermer. Ellers vil ingen horisontale rutenettlinjer vises.

en: Show Vertical Grid Lines
nb: Vis vertikale rutenettlinjer

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
nb: Hvis aktiv, vil vertikale rutenettlinjer vises på tabellskjermer. Ellers vil ingen vertikale rutenettlinjer vises.

en: Show splash screen
nb: Vis oppstartsbilde

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
nb: Hvis aktiv, vil en splash-skjerm vises ved oppstart. Ellers vil ingen splash-skjerm vises.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
nb: Vis notisbokfanene øverst i vinduet.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
nb: Denne innstillingen bestemmer kanten der fanene for å bytte side i notatbøker vises. Mulige verdier er "øverst", "venstre", "bunn" og "høyre". Den er som standard "topp".

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
nb: Vis notatflikene i bunnen av vinduet.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
nb: Vis notatboksfaner til venstre for vinduet.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
nb: Vis notisbokfanene til høyre i vinduet.

en: Display the summary bar at the top of the page.
nb: Vis sammendrag på toppen av siden.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
nb: Denne innstillingen bestemmer kanten der sammendragslinjen for ulike sider tegnes. Mulige verdier er "topp" og "bunn". Den er som standard "bunn".

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
nb: Vis sammendraget på bunnen av siden.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
nb: Når du lukker en fane, flyttes til den sist besøkte fanen.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
nb: Hvis den er aktiv, flyttes lukking av en fane til den sist besøkte fanen. Ellers flyttes en fane til venstre ved å lukke en fane.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
nb: Sett bokalternativ på nye filer til å bruke splitt "handling"-felt for "Num"-felt på registre/rapporter

en: If selected, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the split 'action' field and the transaction 'num' field is shown on the second line in double line view (and is not visible if that's not set). Otherwise, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the transaction 'num' field.
nb: Hvis valgt, er standard bokalternativ for nye filer satt slik at 'Num'-cellen på registre viser/oppdaterer det delte 'action'-feltet og transaksjonen 'num'-feltet vises på den andre linjen i dobbellinjevisning (og er ikke synlig hvis det ikke er angitt). Ellers er standard bokalternativ for nye filer satt slik at 'Num'-cellen på registre viser/oppdaterer transaksjonen 'num'-feltet.

en: Color the register using a gnucash specific color theme
nb: Fargelegg registeret med et gnucash-spesifikt fargetema

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
nb: Hvis valgt, er standard bokalternativ for nye filer satt slik at 'Num'-cellen på registre viser/oppdaterer det dele 'action'-feltet og transaksjonen 'num'-feltet vises på den andre linjen i dobbellinjevisning (og er ikke synlig hvis det er ikke er angitt). Ellers er standard bokalternativ for nye filer satt slik at 'Num'-cellen på registre viser/oppdaterer transaksjonen 'num'-feltet.

en: "Enter" key moves to bottom of register
nb: "Linjeskift" flytter sist i regnskapet

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
nb: Hvis aktiv vil linjeskift føre deg sist i registeret. Hvis ikke vil den flytte deg til neste linje i registeret.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
nb: Vis automatisk listen over kontoer eller handlinger under inntasting

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
nb: Flytt til overføringsfeltet når lagret transaksjon er automatisk fylt ut

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
nb: Hvis den er aktiv, vil markøren flyttes til feltet Overfør etter at en lagret transaksjon er automatisk fylt ut. Hvis den ikke er aktiv, hopper den til verdifeltet.

en: Create a new window for each new register
nb: Lag et nytt vindu for hvert register

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
nb: Hvis aktiv vil hvert nytt register åpnes i et nytt vindu. Ellers vil hvert nytt register åpnes som en fane i hovedvinduet.

en: Color all lines of a transaction the same
nb: Lik farge på alle linjene i samme transaksjon

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
nb: Hvis aktiv vil alle linjene i en enkel transaksjon ha samme bakgrunnsfarge. Hvis ikke vil fargen bli endret for hver linje.

en: Show horizontal borders in a register
nb: Vis horisontale kantlinjer på cellene

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
nb: Vis horisontale grenser mellom rader i et register. Hvis aktiv, vil grensen mellom cellene bli indikert med en kraftig strek. Ellers vil ikke grensen mellom cellene bli merket.

en: Show vertical borders in a register
nb: Vis vertikale kantlinjer på cellene

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
nb: Vis vertikale grenser mellom kolonner i et register. Hvis aktiv, vil grensen mellom cellene bli indikert med en kraftig strek. Ellers vil ikke grensen mellom cellene bli merket.

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
nb: Vis fremtidige transaksjoner etter den tomme transaksjonen i et register

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
nb: Vis fremtidige transaksjoner etter den tomme transaksjonen i et register. Hvis aktiv vil transaksjoner med en dato i fremtiden vises nederst i registeret etter den tomme transaksjonen. Ellers vil den tomme transaksjonen være nederst i registeret etter alle transaksjoner.

en: Hide splits in all transactions.
nb: Skjul splittelser i alle transaksjoner.

en: This field specifies the default view style when opening a new register window. Possible values are "Basic ledger", "Auto-split ledger" and "Transaction journal". The "Basic ledger" setting says to show each transaction on one or two lines depending on whether Double line view is set. The "Auto-split ledger" setting does the same, but also expands only the current transaction to show all splits. The "Transaction journal" setting shows all transactions in expanded form.
nb: Dette feltet spesifiserer standard visningsstil når du åpner et nytt registervindu. Mulige verdier er "Hovedbok", "Auto-splitt hovedbok" og "Transaksjonsjournal". "Hovedbok"-innstillingen sier at hver transaksjon skal vises på én eller to linjer avhengig av om dobbel linjevisning er angitt. Innstillingen "Autodeling av hovedbok" gjør det samme, men utvider også bare gjeldende transaksjon for å vise alle delinger. "Transaksjonsjournal"-innstillingen viser alle transaksjoner i utvidet form.

en: Automatically expand the current transaction to show all splits. All other transactions are shown on one or two lines depending on whether Double line view is set.
nb: Utvid automatisk den gjeldende transaksjonen for å vise alle splitter. Alle andre transaksjoner vises på én eller to linjer avhengig av om dobbel linjevisning er satt.

en: All transactions are expanded to show all splits.
nb: Alle transaksjoner utvides slik at de viser splitter.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
nb: Vis en annen linje med "Handling", "Merknader" og "Koblede dokumenter" for hver transaksjon.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction in a register. This is the default setting for when a register is first opened. The setting can be changed at any time via the "View->Double Line" menu item.
nb: Vis en andre linje med "Handling", "Merknader " og "Koblede dokumenter" for hver transaksjon i et register. Dette er standardinnstillingen for første gang et register åpnes. Innstillingen kan endres når som helst via menypunktet "Vis->Dobbel linje".

en: Only display leaf account names.
nb: Bare vis bladkontonavn.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
nb: Vis kun navnene på bladkontoene i registeret og i kontovalgsdialogen. Standard oppførsel er å vise hele navnet, inkludert banen i kontotreet. Aktivering av dette alternativet innebærer at du bruker unike bladnavn.

en: Show the entered and reconcile dates
nb: Vis de angitte og avstemte datoene

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
nb: Vis datoen da transaksjonen ble lagt inn under bokført dato og avstemt dato på delt rad.

en: Show entered and reconciled dates on selection
nb: Vis innlagte og avstemte datoer ved valg

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
nb: Vis innlagt dato og avstemt dato ved transaksjonsvalg.

en: Show the calendar buttons
nb: Vis kalenderknappene

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
nb: Vis kalenderknappene Avbryt, I dag og Velg.

en: Move the selection to the blank split on expand
nb: Flytt utvalget til den tomme delingen ved utvidelse

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
nb: Dette vil flytte utvalget til den tomme splitten når transaksjonen utvides.

en: Number of transactions to show in a register.
nb: Antall transaksjoner som vises i registeret.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
nb: Hvis dette antallet transaksjoner i et register. En verdi på null betyr 'vis alle'.

en: Number of characters for auto complete.
nb: Antall tegn for autofullfør.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
nb: Dette angir antall tegn før automatisk fullføring starter for beskrivelse, notater og notatfelt.

en: Create a new window for each new report
nb: Opprett et nytt vindu for hver ny rapport

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
nb: Hvis aktiv vil hver ny rapport åpnes som et eget vindu. Hvis ikke vil rapportene vises som faner i hovedvinduet.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
nb: Bruk systemets lokale valuta for alle nyopprettede rapporter.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
nb: Denne innstillingen kontrollerer standardvalutaen som brukes for rapporter. Hvis satt til "lokasjon", vil GnuCash hente standardvalutaen fra brukerens lokale innstilling. Hvis satt til "annet", vil GnuCash bruke innstillingen spesifisert av valuta-annet nøkkelen.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
nb: Bruk den valgte valuta for alle nyopprettede rapporter.

en: Default currency for new reports
nb: Standard valuta for nye rapporter

en: Zoom factor to use by default for reports.
nb: Zoomfaktor som skal brukes som standard for rapporter.

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
nb: På skjermer med høy oppløsning har rapportene en tendens til å være vanskelig å lese. Dette alternativet lar deg skalere rapporter opp med den angitte faktoren. Hvis du for eksempel setter dette til 2.0, vises rapporter med dobbelt så stor størrelse.

en: PDF export file name format
nb: PDF eksport filnavn format

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
nb: Denne innstillingen velger filnavnet for PDF-eksport. Dette er en sprintf(3)-streng med tre argumenter: "%1$s" er rapportnavnet, for eksempel "Faktura". "%2$s" er nummeret på rapporten, som for en fakturarapport er fakturanummeret. "%3$s" er datoen for rapporten, formatert i henhold til innstillingen for filnavn-datoformat. Merk: Eventuelle tegn som ikke er tillatt i filnavn, for eksempel '/', vil bli erstattet med understreker '_' i det resulterende filnavnet.

en: PDF export file name date format choice
nb: Valg av datoformat for PDF-eksportfilnavn

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
nb: Denne innstillingen velger måten datoer brukes i filnavnet til PDF-eksporten. Mulige verdier for denne innstillingen er "lokasjon" for å bruke systeminnstillingen, "ce" for datoer i kontinental-Europa, "iso" for ISO 8601-standarddatoer, "uk" for datoer i Storbritannia og "us" for USA type datoer.

en: Allow file incompatibility with older versions.
nb: Tillat filinkompatibilitet med eldre versjoner.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
nb: Hvis aktiv, vil GnuCash tillates å bryte filkompatibiliteten med eldre versjoner, slik at en datafil lagret i denne versjonen ikke kan leses av en eldre versjon igjen. Ellers vil GnuCash kun skrive datafiler i formater som også kan leses av eldre versjoner.

en: Number of files in history
nb: Antall filer i historikken

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
nb: Dette feltet inneholder antall filer som skal holdes i menyen for nylig åpnede filer. Verdien kan settes til null for å skru av filhistorien. Maksimal verdi er 10.

en: Most recently opened file
nb: Siste lastede fil

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
nb: Dette feltet inneholder hele søkestien til den sist åpnede filen.

en: Next most recently opened file
nb: Nest sist lastede fil

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
nb: Dette feltet inneholder hele søkestien til den nest sist åpnede filen.

en: Print checks from multiple accounts
nb: Skriv ut sjekker fra flere kontoer

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
nb: Denne dialogen vises hvis du prøver å skrive ut sjekker fra flere kontoer samtidig.

en: Confirm Window Close
nb: Bekreft Lukk vindu

en: This dialog is presented when there is more than one window.
nb: Denne dialogboksen vises når det er mer enn ett vindu.

en: Commit changes to a invoice entry
nb: Bekreft endringer i en fakturaoppføring

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
nb: Denne dialogboksen vises når du forsøker å flytte ut av en endret fakturalinje. De endrede dataene må enten lagres eller forkastes.

en: Duplicating a changed invoice entry
nb: Dupliserer en endret fakturaoppføring

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
nb: Denne dialogen vises når du prøver å duplisere en endret fakturalinje. De endrede dataene må lagres, eller dupliseringen avbrytes.

en: Delete a commodity
nb: Slett en vare

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
nb: Denne dialogen vises før du får lov til å slette en vare.

en: Delete a commodity with price quotes
nb: Slett en vare med prisantydninger

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
nb: Denne dialogboksen vises før du får lov til å slette en vare som har registrerte noteringer. Hvis du sletter varen vil noteringene slettes også.

en: Delete multiple price quotes
nb: Slett flere prisnoteringer

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
nb: Denne dialogboksen vises før du får lov til å slette flere prisnoteringer samtidig.

en: Replace existing price
nb: Erstatt eksisterende pris

en: This dialog is presented before allowing you to replace an existing price.
nb: Denne dialogboksen vises før du kan erstatte en eksisterende pris.

en: Edit account payable/accounts receivable register
nb: Rediger kreditor-/reskontroregister

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
nb: Denne dialogboksen vises før du kan redigere en kreditor-/reskontrokonto. Disse kontotypene er reservert for forretningsfunksjonene og bør sjelden manipuleres manuelt.

en: Read only register
nb: Skrivebeskyttet register

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
nb: Denne dialogboksen vises når du åpner et skrivebeskyttet register.

en: Change contents of reconciled split
nb: Endre innhold i en avstemt splitt

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
nb: Denne dialogboksen vises før du får lov å endre innholdet i en avstemt splitt. Hvis du tillater disse endringene kan det bli vanskelig å gjennomføre fremtidige avstemminger.

en: Mark transaction split as unreconciled
nb: Merk transaksjonssplitten som ikke-avstemt

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nb: Denne dialogboksen vises før du får lov til å merke en transaksjonssplitt som ikke-avstemt. Hvis du gjør det, vil den avstemte verdien for registeret bli upresis og det kan bli vanskelig å gjennomføre fremtidige avstemminger.

en: Cut a split from a transaction
nb: Klipp ut en splitt fra en transaksjon

en: This dialog is presented before allowing you to cut a split from a transaction.
nb: Denne dialogen presenteres før du kan klippe ut en splitt fra en transaksjon.

en: Cut a reconciled split from a transaction
nb: Klipp ut en avstemt splitt fra en transaksjon

en: This dialog is presented before allowing you to cut a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nb: Denne dialogboksen vises før du får lov til å fjerne en avstemt splitt fra en transaksjon. Hvis du gjør det, vil den avstemte verdien for registeret bli upresis og det kan bli vanskelig å gjennomføre fremtidige avstemminger.

en: Remove a split from a transaction
nb: Fjern en splitt fra en transaksjon

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
nb: Denne dialogen vises før du får lov til å fjerne splitter fra en transaksjon.

en: Remove a reconciled split from a transaction
nb: Fjern en avstemt splitt fra en transaksjon

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nb: Denne dialogboksen vises før du får lov til å fjerne en avstemt splitt fra en transaksjon. Hvis du gjør det, vil den avstemte verdien for registeret bli upresis og det kan bli vanskelig å gjennomføre fremtidige avstemminger.

en: Remove all the splits from a transaction
nb: Fjern alle splitter fra en transaksjon

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
nb: Denne dialogen vises før du får lov til å fjerne alle splittene fra en transaksjon.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nb: Denne dialogboksen vises før du får lov til å slette alle spliiter (inkludert noen avstemte) fra en transaksjon. Hvis du gjør det, vil den avstemte verdien av registeret bli upresis og det kan bli vanskelig å gjennomføre fremtidige avstemminger.

en: Cut a transaction
nb: Klipp ut en transaksjon

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction.
nb: Denne dialogen vises før du får lov til å klippe ut en transaksjon.

en: Cut a transaction with reconciled splits
nb: Klipp ut en transaksjon med avstemte splittelser

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nb: Denne dialogboksen vises før du får lov til å klippe ut en transaksjon som inneholder avstemte splitter. Hvis du gjør det vil den avstemte verdien i registeret bli upresis, og det kan bli vanskelig å gjøre fremtidige avstemminger.

en: Delete a transaction
nb: Slett en transaksjon

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
nb: Denne dialogen vises før du får lov til å slette en transaksjon.

en: Delete a transaction with reconciled splits
nb: Slett en transaksjon med avstemte splittelser

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nb: Denne dialogboksen vises før du får lov til å slette en transaksjon som inneholder avstemte splitter. Hvis du gjør det vil den avstemte verdien i registeret bli upresis, og det kan bli vanskelig å gjøre fremtidige avstemminger.

en: Duplicating a changed transaction
nb: Dupliserer en endret transaksjon

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
nb: Denne dialogen vises når du prøver å duplisere en endret transaksjon. De endrede dataene må lagres, eller dupliseringen avbrytes.

en: Commit changes to a transaction
nb: Lagre endringer i en transaksjon

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
nb: Denne dialogboksen vises når du forsøker å flytte ut av en endret transaksjon. De endrede dataene må enten lagres eller forkastes.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
nb: Vis en sluttsum for alle kontoer konvertert til rapportens standardvaluta

en: Show non currency commodities
nb: Vis ikke-valutavarer

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
nb: Hvis aktiv vil ikke-valutavarer (aksjer) vises. Hvis ikke vil de skjules.

en: Use relative profit/loss starting date
nb: Bruk relativ fortjeneste/tap startdato

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
nb: Denne innstillingen kontrollerer typen startdato som brukes i fortjeneste/tap-beregninger. Hvis satt til "absolutt", vil GnuCash hente startdatoen spesifisert av startdato-nøkkelen. Hvis satt til noe annet, vil GnuCash hente startdatoen spesifisert av startperiodenøkkelen.

en: Use absolute profit/loss starting date
nb: Bruk absolutt startdato for fortjeneste/tap

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
nb: Startdato (i sekunder siden 1.1.1970)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
nb: Denne innstillingen styrer startdatoen som er satt i resultatberegninger dersom startvalg-innstillingen er satt til "absolutt". Dette feltet skal inneholde en dato som representert i sekunder fra 1. januar 1970.

en: Starting time period identifier
nb: Startdatoidentifikator

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
nb: Denne innstillingen styrer startdatoen satt i fortjeneste/tap beregninger dersom startvalg-innstillingen er satt til noe annet enn "absolutt". Dette feltet skal inneholde en verdi mellom 0 og 8.

en: Use relative profit/loss ending date
nb: Bruk relativ sluttdato for fortjeneste/tap

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
nb: Denne innstillingen bestemmer hvilken type sluttdato som brukes i fortjeneste/tap-beregninger. Hvis satt til "absolutt", vil GnuCash hente sluttdatoen spesifisert av sluttdatonøkkelen. Hvis satt til noe annet, vil GnuCash hente sluttdatoen spesifisert av sluttperiodenøkkelen.

en: Use absolute profit/loss ending date
nb: Bruk sluttdato for absolutt resultat/tap

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
nb: Sluttdato (i sekunder fra 1.1.1970)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
nb: Denne innstillingen kontrollerer sluttdatoen som er satt i fortjeneste-/tapberegninger hvis sluttvalg-innstillingen er satt til "absolutt". Dette feltet skal inneholde en dato som representert i sekunder fra 1. januar 1970.

en: Ending time period identifier
nb: Sluttdatoidentifikator

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
nb: Denne innstillingen kontrollerer sluttdatoen som er satt i fortjeneste-/tapberegninger hvis sluttvalg-innstillingen er satt til noe annet enn "absolutt". Dette feltet skal inneholde en verdi mellom 0 og 8.

en: Display this column
nb: Vis denne kolonnen

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
nb: Denne innstillingen kontrollerer om den gitte kolonnen skal være synlig i visningen. TRUE betyr synlig, FALSE betyr skjult.

en: Width of this column
nb: Bredden på denne kolonnen

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
nb: Denne innstillingen lagrer bredden på den gitte kolonnen i piksler.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
nb: Denne assistenten hjelper deg med å sette opp og bruke regnskapsperioder.
    
    Fare: denne funksjonen fungerer ikke riktig for øyeblikket; den er fortsatt under utvikling. Det vil sannsynligvis skade dataene dine på en slik måte at de ikke kan repareres!

en: Setup Account Period
nb: Oppsett av kontoperiode

en: Select an accounting period and a closing date that is between the date of the previous close and today.
    
    Books will be closed at midnight on the selected date.
nb: Velg en regnskapsperiode og en dato for avslutning av perioden som ikke er i fremtiden, og er senere enn lukkingsdato for forrige regnskap.
    
    Regnskapet vil bli lukket ved midnatt på den valgte datoen.

en: Book Closing Dates
nb: Dato for periodeavslutning

en: Close Book
nb: Lukk periodebok

en: Account Period Finish
nb: Regnskapsperiode

en: Press 'Close' to Exit.
nb: Trykk "Lukk" for å avslutte.

en: Summary Page
nb: Sammendragsside

en: CSV Import Assistant
nb: CSV-importassistent

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
nb: 
    Denne assistenten hjelper deg med å importere kontoer fra en fil.
    
    Filen må være i samme format som den som eksporteres, da dette er en import med fast format som kan sees ved å se på en fil opprettet ved å bruke eksportmenyvalget "Eksporter kontotre til CSV".
    
    Hvis kontoen mangler, basert på det fullstendige kontonavnet, vil den bli lagt til så lenge den angitte sikkerheten/valutaen eksisterer. Hvis kontoen eksisterer, vil fire felt bli oppdatert. Disse er kode, beskrivelse, notater og farge.
    
    Klikk på "Neste" for å fortsette eller "Avbryt" for å avbryte import.

en: Import Account Assistant
nb: Importer konto assistent

en: Enter file name and location for the Import…
nb: Skriv inn filnavn og plassering for import…

en: Choose File to Import
nb: Velg fil som skal importeres

en: Number of rows for the Header
nb: Antall rader for overskriften

en: Comma (,)
nb: Komma (,)

en: Semicolon (;)
nb: Semikolon (;)

en: Custom regular expression
nb: Egendefinert regulært uttrykk

en: Colon (:)
nb: Kolon (:)

en: Select Separator Character
nb: Velg skilletegn

en: Preview
nb: Forhåndsvisning

en: Import Account Preview, first 10 rows only
nb: Importer forhåndsvisning av konto, kun de første 10 radene

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
nb: Trykk på Bruk for å opprette eksportfil.
    Avbryt for å avbryte.

en: Import Accounts Now
nb: Importer kontoer nå

en: Import Summary
nb: Importer sammendrag

en: CSV Export Assistant
nb: CSV-eksportassistent

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
nb: 
    Velg ønsket eksporttype og skilletegn som skal brukes.

en: Use Quotes
nb: Bruk noteringer

en: Simple Layout
nb: Enkelt oppsett

en: Choose Export Settings
nb: Velg eksportinnstillinger

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
nb: Velg kontoene som skal eksporteres og datoperiode om nødvendig.

en: Accounts Selected:
nb: Valgte kontoer:

en: _Select Subaccounts
nb: _Velg underkontoer

en: Select _All
nb: Velg _alle

en: Date Range
nb: Dato-område

en: _Select All
nb: _Velg alt

en: Select _Range
nb: Velg _område

en: _Earliest
nb: _Første

en: Cho_ose Date
nb: V_elg dato

en: Toda_y
nb: I dag

en: _Latest
nb: _Siste

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
nb: Slutten

en: C_hoose Date
nb: V_elg dato

en: _Today
nb: I dag

en: Account Selection
nb: Kontovalg

en: Enter file name and location for the Export…
nb: Skriv inn filnavn og plassering for eksport…

en: Choose File Name for Export
nb: Velg filnavn for eksport

en: Export Now…
nb: Eksporter nå …

en: Summary
nb: Sammendrag

en: Export Summary
nb: Eksporter sammendrag

en: CSV Price Import
nb: CSV-prisimport

note: You should localize the (british) examples to your region.
en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
nb: Denne assistenten hjelper deg med å importere priser fra en CSV-fil.
    
    Det er et minimum antall kolonner som må være tilstede for en vellykket import, disse er Dato, Mengde, Fra navneområde, Fra Symbol og Valuta til. Hvis alle oppføringer er for samme vare/valuta, kan du velge dem og deretter vil kolonnene være Dato og Beløp.
    
    Det finnes ulike alternativer for å spesifisere skilletegnet samt et alternativ med fast bredde. Med alternativet for fast bredde, dobbeltklikk på tabellen med rader som vises for å angi en kolonnebredde, og høyre museknapp for å endre om nødvendig.
    
    Eksempler er "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" og CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    Det er et alternativ for å spesifisere startraden, sluttraden og et alternativ for å hoppe over alternative rader som begynner fra startraden, som kan brukes hvis du har overskriftstekst. Det er også en mulighet for å overskrive eksisterende priser for den dagen hvis nødvendig.
    
    Til slutt, for gjentatte importer har forhåndsvisningssiden knapper for å laste inn og lagre innstillingene. Du kan lagre de justerte innstillingene for å gjenbruke dem ved senere import. Etter å ha lastet inn innstillingene dine kan du også justere dem igjen for lignende importer og lagre dem under et annet navn. Merk at du ikke kan lagre til innebygde forhåndsinnstillinger.
    
    Denne operasjonen er ikke reversibel, så sørg for at du har en fungerende sikkerhetskopi.
    
    Klikk på "Neste" for å fortsette eller "Avbryt" for å avbryte import.

en: Price Import Assistant
nb: Prisimportassistent

en: 
    Select location and file name for the Import, then click "Next"…
nb: 
    Velg plassering og filnavn for importen, og klikk deretter på "Neste"...

en: Select File for Import
nb: Velg fil for import

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
nb: Slett innstillinger
    Sletter innstillingene som er lagret under navnet som angitt i tekstfeltet ved siden av.
    Det er to reserverte navn som aldri kan slettes:
    - Ingen innstillinger
    - Gnucash standard eksportformat

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
nb: Lagre innstillinger
    Lagrer gjeldende innstillinger under navnet som angitt i tekstfeltet ved siden av.
    Det er to reserverte navn som ikke kan brukes til å lagre egendefinerte innstillinger:
    - Ingen innstillinger
    - Gnucash standard eksportformat

en: <b>Load and Save Settings</b>
nb: <b>Last inn og lagre innstillinger</b>

en: Character-separated
nb: Karakterseparert

en: Fixed-Width
nb: Fast bredde

en: Space
nb: Mellomrom

en: Hyphen (-)
nb: Bindestrek (-)

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
nb: Dobbeltklikk hvor som helst i tabellen nedenfor for å sette inn et kolonneskift

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
nb: Høyreklikk hvor som helst i en kolonne for å endre den (utvide, begrense, slå sammen)

en: Allow existing prices to be over written.
nb: Tillat at eksisterende priser overskrives.

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
nb: Vanligvis blir ikke prisene overskrevet, velg dette for å endre det. Denne innstillingen er ikke lagret.

en: <b>File Format</b>
nb: <b>Filformat</b>

en: Date Format
nb: Datoformat

en: Currency Format
nb: Valutaformat

en: Encoding
nb: Koding

en: Leading Lines to Skip
nb: Innledende linjer å hoppe over

en: Trailing Lines to Skip
nb: Etterfølgende linjer å hoppe over

en: Skip alternate lines
nb: Hopp over annenhver linje

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
nb: Fra den første linjen som faktisk importeres, vil annenhver linje bli hoppet over. Dette alternativet tar også hensyn til de ledende linjene som skal hoppes over.
    For eksempel
    * hvis "Innledende linjer å hoppe over" er satt til 3, vil den første linjen som skal importeres være linje 4. Linjer 5, 7, 9,... vil bli hoppet over.
    * hvis "Innledende linjer å hoppe over" er satt til 4, vil den første linjen som skal importeres være linje 5. Linjer 6, 8, 10,... vil bli hoppet over.

en: <b>Miscellaneous</b>
nb: <b>Diverse</b>

en: <b>Commodity From</b>
nb: <b>Vare fra</b>

en: Currency To
nb: Valuta til

en: Select the type of each column to import.
nb: Velg typen for hver kolonne som skal importeres.

en: Skip Errors
nb: Hopp over feil

en: Import Preview
nb: Importer forhåndsvisning

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
nb: <b>Trykk "Bruk" for å legge til prisene.
    "Avbryt" for å avbryte.</b>

en: Import Prices Now
nb: Importer priser nå

en: CSV Transaction Import
nb: CSV-transaksjonsimport

en: This assistant will help you import a delimited file containing a list of transactions. It supports both token separated files (such as comma separated or semi-colon separated) and fixed width data.
    
    For a successful import three columns have to be available in the import data:
    • a Date column
    • a Description column
    • a Deposit or Withdrawal column
    
    If there is no Account data available, a base account can be selected to which all data will be imported.
    
    Apart from a choice of delimiter, there are several options to tweak the importer. For example a number of lines can be skipped at the start or the end of the data, as well as odd rows. Several date and number formats are supported. The file encoding can be defined.
    
    The importer can handle files where transactions are split over multiple lines, with each line representing one split.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name.
nb: Denne assistenten vil hjelpe deg med å importere en avgrenset fil som inneholder en liste over transaksjoner. Den støtter både tokenseparerte filer (som kommaseparert eller semikolonseparert) og data med fast bredde.
    
    For en vellykket import må tre kolonner være tilgjengelige i importdataene:
    • en Dato-kolonne
    • en Beskrivelse-kolonne
    • en Innskudds- eller Uttaks-kolonne
    
    Hvis det ikke er noen kontodata tilgjengelig, kan en basiskonto velges som alle data skal importeres til.
    
    Bortsett fra et valg av skilletegn, er det flere alternativer for å justere importøren. For eksempel kan et antall linjer hoppes over på begynnelsen eller slutten av dataene, samt odde rader. Flere dato- og tallformater støttes. Filkodingen kan defineres.
    
    Importøren kan håndtere filer der transaksjoner er delt over flere linjer, der hver linje representerer en delt.
    
    Til slutt, for gjentatte importer har forhåndsvisningssiden knapper for å laste inn og lagre innstillingene. Du kan lagre de justerte innstillingene for å gjenbruke dem ved senere import. Etter å ha lastet inn innstillingene dine kan du også justere dem igjen for lignende importer og lagre dem under et annet navn.

en: Transaction Import Assistant
nb: Transaksjonsimportassistent

en: Multi-split
nb: Multi-splitt

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
nb: Vanligvis vil importøren anta at hver linje i inndatafilen vil tilsvare én transaksjon. Hver linje kan ha informasjon for én transaksjon og én eller to delinger.
    
    Når Multi-split er aktivert, vil importøren anta at flere påfølgende linjer sammen holder informasjonen for én transaksjon. Hver linje gir informasjon for nøyaktig én deling. Den første linjen skal også gi informasjonen for transaksjonen.
    For å vite hvilke linjer som tilhører samme transaksjon, vil importøren sammenligne den oppgitte transaksjonsinformasjonen i hver linje. Hvis denne informasjonen er tom eller den samme som den første transaksjonslinjen, vil importøren vurdere denne linjen som en del av samme transaksjon.

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
nb: Fra den første linjen som faktisk importeres, vil annenhver linje bli hoppet over. Dette alternativet tar også hensyn til de ledende linjene som skal hoppes over.
    For eksempel
    * hvis 'Innledende linjer å hoppe over' er satt til 3, vil den første linjen som skal importeres være linje 4. Linjer 5, 7, 9,... vil bli hoppet over.
    * hvis 'Innledende linjer å hoppe over' er satt til 4, vil den første linjen som skal importeres være linje 5. Linjer 6, 8, 10,... vil bli hoppet over.

en: <b>Account</b>
nb: <b>Kontoer</b>

en: Select a row to change the mappings
nb: Velg en rad for å endre tilordningene

en: To change mapping, double click on a row or select a row and press the button…
nb: For å endre tilordningen, dobbeltklikk på en rad eller velg en rad og trykk på knappen…

en: Account ID
nb: Konto-ID

en: Error text.
nb: Feilmelding.

en: Change GnuCash _Account…
nb: Endre GnuCash-_konto …

en: Match Import and GnuCash accounts
nb: Samsvar import og GnuCash-kontoer

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
nb: Hvis du klikker "Neste" vil Gnucash utføre en rekke kontroller.
    
    Hvis en av disse <i>kontrollene mislykkes</i>, blir du automatisk omdirigert til forhåndsvisningssiden for å prøve å korrigere.
    
    På den neste siden vil du kunne knytte hver transaksjon til en kategori.
    
    Hvis dette er din <i>første import til en ny fil</i>, vil du først se en dialogboks for å angi periodebok alternativer, siden disse kan påvirke hvordan importerte data konverteres til GnuCash-transaksjoner. Hvis dette er en eksisterende fil, vil ikke dialogboksen vises.
    
    Hvis dette er <i>første gang du importerer</i>, vil du oppdage at alle linjer kan være nødvendig å tilknyttes. Ved påfølgende import vil importøren forsøke å tilknytte transaksjonene basert på tidligere import.
    
    Tilliten til en korrekt assosiasjon vises som en farget stolpe.
    
    Mer informasjon kan vises ved å bruke hjelpeknappen.

en: Transaction Information
nb: Transaksjonsinformasjon

en: Match Transactions
nb: Samsvar transaksjoner

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
nb: Denne assistenten vil hjelpe deg med å opprette et sett med GnuCash-kontoer for dine eiendeler (som investeringer, sjekk- eller sparekontoer), forpliktelser (som lån) og ulike typer inntekter og kostnader du måtte ha.
    
    Du kan velge et sett med kontoer her som virker nær dine behov. Etter at assistenten er ferdig, vil du kunne legge til, gi nytt navn, endre og fjerne kontoer når som helst senere. Du vil også kunne legge til underkontoer, samt flytte kontoer (sammen med underkontoene deres) fra en opphavskonto til en annen.
    
    Klikk "Avbryt" hvis du ikke ønsker å opprette noen nye kontoer nå.

en: New Account Hierarchy Setup
nb: Oppsett av ny kontoplan

en: Choose Currency
nb: Velg valuta

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
nb: Velg språk- og regionspesifikke kategorier som tilsvarer måtene du forutser at du vil bruke GnuCash. Hver kategori du velger vil føre til at flere kontoer opprettes.

en: <b>Categories</b>
nb: <b>Kategorier</b>

en: C_lear All
nb: _Tøm Alle

en: <b>Category Description</b>
nb: <b>Kategoribeskrivelse</b>

note: %s is an account template
en: Accounts in %s
nb: Kontoer i %s

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
nb: Hvis du ikke er fornøyd med de tilgjengelige malene, vennligst les wikisiden som er koblet til nedenfor og del din nye eller forbedrede mal.

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
nb: Valget du gjør her er bare utgangspunktet for ditt personlige kontoplan. Kontoer kan legges til, gi nytt navn, flyttes eller slettes manuelt når som helst senere.

en: GnuCash Account Template Wiki
nb: GnuCash-kontomal Wiki

en: Choose accounts to create
nb: Velg kontoer som skal opprettes

en: If you would like to change an account's name, click on the row containing the account, then click on the account name and change it.
    
    Some accounts are marked as "Placeholder". Placeholder accounts are used to create a hierarchy of accounts and normally do not have transactions or opening balances. If you would like an account to be a placeholder account, click the checkbox for that account.
    
    If you would like an account to have an opening balance, click on the row containing the account, then click on the opening balance field and enter the starting balance.
    
    <b>Note:</b> all accounts except Equity and placeholder accounts may have an opening balance.
nb: Hvis du vil endre navnet på en konto, klikk på raden som inneholder kontoen, klikk deretter på kontonavnet og endre det.
    
    Noen kontoer er merket som "Plassholder". Plassholderkontoer brukes til å lage et kontoplan og har normalt ikke transaksjoner eller åpningssaldo. Hvis du vil at en konto skal være en plassholderkonto, klikker du på avmerkingsboksen for den kontoen.
    
    Hvis du vil at en konto skal ha en åpningssaldo, klikk på raden som inneholder kontoen, klikk deretter på åpningssaldofeltet og skriv inn startsaldoen.
    
    <b>Merk:</b> alle kontoer unntatt egenkapital- og plassholderkontoer kan ha en åpningssaldo.

en: Setup selected accounts
nb: Opprett valgte kontoer

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
nb: Trykk "Bruk" for å opprette dine nye kontoer. Du vil da kunne lagre dem i en fil eller database.
    
    Trykk "Tilbake" for å gjennomgå dine valg.
    
    Trykk 'Avbryt' for å lukke denne dialogen uten å opprette noen nye kontoer.

en: Finish Account Setup
nb: Fullfør konto-oppsett

en: Months
nb: Måneder

en: Years
nb: År

en: Current Year
nb: Aktivt år

en: Now + 1 Year
nb: Nå + 1 år

en: Whole Loan
nb: Hele Lånet

en: Interest Rate
nb: Rente

en: APR (Compounded Daily)
nb: Årlig prosentsats (beregnet daglig)

en: APR (Compounded Weekly)
nb: Årlig prosentsats (beregnet ukentlig)

en: APR (Compounded Monthly)
nb: Årlig prosentsats (beregnet månedlig)

en: APR (Compounded Quarterly)
nb: Årlig prosentsats (beregnet kvartalsvis)

en: APR (Compounded Annually)
nb: Årlig prosentsats (beregnet årlig)

en: Fixed Rate
nb: Fastrente

en: 3/1 Year ARM
nb: Et 3/1 fleksilån

en: 5/1 Year ARM
nb: Et 5/1 fleksilån

en: 7/1 Year ARM
nb: Et 7/1 fleksilån

en: 10/1 Year ARM
nb: Et 10/1 fleksilån

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
nb: Dette er en steg-for-steg-metode for å sette opp tilbakebetaling av et lån i GnuCash. I denne veiviseren kan du fylle inn informasjon omditt lån og dets tilbakebetaling. Ved hjelp av den informasjonen vil passende Planlagte transaksjoner bli opprettet.
    
    Hvis du gjør en feil, eller vil endre noe senere, kan du redigere Planlagte transaksjoner direkte.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
nb: Oppsett av tilbakebetaling av lån / boliglån

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
nb: Skriv inn lånedetaljene, som et minimum oppgi en gyldig lånekonto og beløp.

en: Start Date
nb: Startdato

en: Length
nb: Lengde

en: Loan Account
nb: Lånekonto

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
nb: Angi antall måneder som fortsatt skal betales ned. Dette bestemmer både gjenværende hovedstol og varigheten av den planlagte transaksjonen.

en: Months Remaining
nb: Måneder igjen

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
nb: Angi den årlige renten i prosent. Godtar verdier fra 0,001 - 100. Boliglånsassistenten støtter ikke nullrentelån.

en: Interest Rate Change Frequency
nb: Renteforandringshyppighet

en: Loan Details
nb: Lånedetaljer

en: Do you utilize an escrow account, if so an account must be specified…
nb: Bruker du en deponeringskonto, i så fall må en konto spesifiseres…

en: … utilize an escrow account for payments?
nb: … bruke en deponeringskonto for betalinger?

en: Escrow Account
nb: Deponeringskonto

en: Loan Repayment Options
nb: Alternativer for tilbakebetaling av lån

en: All accounts must have valid entries to continue.
nb: Alle kontoer må ha gyldige oppføringer for å fortsette.

en: Principal To
nb: Hovedstol til

en: Interest To
nb: Rente til

en: Repayment Frequency
nb: Tilbakebetalingsfrekvens

en: Loan Repayment
nb: Nedbetaling av lån

en: All enabled option pages must contain valid entries to continue.
nb: Alle aktiverte alternativsider må inneholde gyldige oppføringer for å fortsette.

en: Payment To (Escrow)
nb: Betaling til (deponeringskonto)

en: Payment From (Escrow)
nb: Betaling fra (deponeringskonto)

en: Specify Source Account
nb: Angi kildekonto

en: Use Escrow Account
nb: Bruk en deponeringskonto

en: Part of Payment Transaction
nb: Del av betalingstransaksjon

en: Payment Frequency
nb: Betalingsfrekvens

en: Previous Option
nb: Forrige alternativ

en: Next Option
nb: Neste alternativ

en: Loan Payment
nb: Utbetaling av lån

en: Review the details below and if correct press "Apply"" to create the schedule.
nb: Gjennomgå detaljene nedenfor og trykk "Bruk" hvis det er riktig for å lage tidsplanen.

en: Range
nb: Område

en: End Date
nb: Sluttdato

en: Loan Review
nb: Gjennomgang av lån

en: Schedule added successfully.
nb: Tidsplanen ble lagt til.

en: Loan Summary
nb: Lånesammendrag

en: QIF Import Assistant
nb: QIF-import assistent

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
nb: GnuCash kan importere data fra QIF-filer (Quicken Interchange Format), som er lagret av Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, og mange andre programmer.
    
    Importprosessen foregår i flere steg. Dine GnuCash-kontoer vil ikke bli forandret før du trykker "Ferdig" i sluttet av prosessen.
    
    Trykk "Neste" for å begynne importeringen av dine QIF data, eller "Avbryt" for å avslutte prosessen.

en: Import QIF files
nb: Importer QIF-filer

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
nb: Vennligst velg filen som skal åpnes. Når du trykker "Neste", vil filen åpnes og analyseres. Du må kanskje svare på noen spørsmål om kontoen(e) i filen.
    
    Du vil få mulighet til å åpne så mange filer du vil, så ikke bekymre deg hvis dine data er lagret i flere filer.

en: _Select…
nb: Velg…

en: Select a QIF file to load
nb: Velg QIF-filen som skal åpnes

en: _Start
nb: Start

en: Load QIF files
nb: Last inn QIF-filer

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
nb: Filformatet QIF spesifiserer ikke hvilken rekkefølge dag-, måned- og årskomponentene for en dato skrives ut. I de fleste tilfeller er det mulig å bestemme automatisk hvilket format som er i bruk i en bestemt fil. Men for filen du nettopp har importert finnes det mer enn ett mulig format som passer til dataene.
    
    Velg et datoformat for filen. QIF-filer opprettet av europeisk programvare vil sannsynligvis være i "d-m-å" eller dag-måned-år format, der amerikanske QIF-filer sannsynligvis er "m-d-å" eller måned-dag-år.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
nb: Trykk "Tilbake" for å avbryte lasting av denne filen og velge en annen.

en: Set a date format for this QIF file
nb: Sett datoformat for denne QIF-filen

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
nb: QIF-filen du akkurat lastet ser ut til å inneholde transaksjoner for kun en konto, men filen ser ikke ut til å inneholde navnet på denne kontoen.
    
    Vennligst velg et navn på kontoen. Hvis filen er eksportert fra et annet regnskapsprogram bør du bruke samme kontonavn som ble brukt i det programmet.

en: Account name
nb: Kontonavn

en: Set the default QIF account name
nb: Sett standard QIF-kontonavn

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
nb: Trykk "Last inn ny fil" hvis du har mer data å importere nå. Gjør dette hvis du har lagret dine kontoer til separate QIF-filer.
    
    Trykk "Neste" for å avslutte fillasting og gå videre til neste steg i prosessen.

en: _Unload selected file
nb: Glem valgt fil

en: _Load another file
nb: _Last ny fil

en: QIF files you have loaded
nb: QIF-filer som du har åpnet

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
nb: På neste side vil kontoene i dine QIF-filer og alle aksjer og aksjefond bli koblet sammen med GnuCash-kontoer. Hvis en GnuCash-konto med det samme eller lignende navn og passende type eksisterer, vil den brukes. Hvis ikke vil GnuCash lage en ny konto med det samme navnet som QIF-kontoen. Hvis du ikke liker den foreslåtte GnuCash-kontoen, kan du klikke på den for å endre den.
    
    Merk at GnuCash vil opprette mange kontoer som ikke fantes i det andre programmet, inkludert en separat konto for hver aksje du eier, separate kontoer for forvaltnigssalærer, spesielle egenkapitalskontoer (underkontoer av tilbakeholdt overskudd, som standard) som er kilden til din inngående balanse osv. Alle diise kontoene vil fremgå på den neste siden slik at du kan endredem hvis du vil, men det er trygt å la dem stå også.

en: Accounts and stock holdings
nb: Kontoer og aksjebeholdning

en: _Select the matchings you want to change
nb: Velg samsvarene du vil endre

en: Matchings selected
nb: Samsvar valgt

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
nb: Koble sammen QIF-kontoer med GnuCash-kontoer

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
nb: GnuCash bruker separate inntekts- og kostnadskontoer i stedet for kategorier for å klassifisere transaksjonene dine. Hver av kategoriene i QIF-filen din vil bli konvertert til en GnuCash-konto.
    
    På neste side vil du ha en mulighet til å se på de foreslåtte samsvarene mellom QIF-kategorier og GnuCash-kontoer. Du kan endre treff som du ikke liker ved å dobbeltklikke på linjen som inneholder kategorinavnet.
    
    Hvis du ombestemmer deg senere, kan du trygt omorganisere kontostrukturen i GnuCash.

en: Income and Expense categories
nb: Inntekt- og kostnadskategorier

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
nb: Koble sammen QIF-kategorier med GnuCash-kontoer

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
nb: QIF-filer lastet ned fra banker og andre finansinstitusjoner har muligens ikke informasjon om kontoer og kategorier som gjør det mulig å legge dem inn i riktige GnuCash-kontoer.
    
    På den neste siden vil du se teksten i betalingsmottaker- og notatfeltene for transaksjoner uten QIF-konto eller -kategori. Som standard vil disse transaksjonene legges inn i kontoen «Uspesifisert» i GnuCash. Hvis du velger en annen konto, vil den huskes for fremtidige QIF-filer.

en: Payees and memos
nb: Betalingsmottakere og notater

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
nb: Koble betalingsmottakere/notater til GnuCash-kontoer

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
nb: QIF-importøren kan for øyeblikket ikke håndtere QIF-filer med flere valutaer. Alle kontoene du importerer må være denominert i samme valuta.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
nb: _Velg valutaen som brukes for alle importerte transaksjoner:

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
nb: Siden du oppretter en ny fil, vil du nå se en dialogboks for å angi alternativer for periodeboken. Disse kan påvirke hvordan GnuCash importerer transaksjoner. Hvis du kommer tilbake til denne siden uten å avbryte og starte på nytt, vil ikke dialogboksen for innstilling av alternativer for periodeboken vises en gang til når du går fremover. Du får tilgang til den direkte fra menyen via Fil->Egenskaper.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
nb: Velg valuta for QIF-filen og velg alternativer for periodebok

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
nb: Nedenfor blir du bedt om å oppgi informasjon om aksjer, aksjefond og andre investeringer som vises i QIF-filen(e) du importerer. GnuCash trenger noen tilleggsdetaljer om disse investeringene som QIF-formatet ikke gir.
    
    Hver aksje, aksjefond eller annen investering må ha et navn og en forkortelse, for eksempel et aksjesymbol. Fordi enkelte urelaterte investeringer har samme forkortelse, må du også angi hvilken type forkortelse du har lagt inn. Du kan for eksempel velge børsen som tilordnet symbolet (NASDAQ, NYSE, etc.), eller velge en investeringstype.
    
    Hvis du ikke ser børsen din oppført, eller ingen av de tilgjengelige valgene er passende, kan du angi en ny.

en: Enter Information about…
nb: Oppgi informasjon om …

en: All fields must be complete to continue…
nb: Alle felt må fylles ut for å fortsette…

en: Tradable commodities
nb: Omsettbare varer

en: _Start Import
nb: Start import

en: P_ause
nb: Pause

en: QIF Import
nb: QIF-import

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: If you are importing a QIF file from a bank or other financial institution, some of the transactions may already exist in your GnuCash accounts. To avoid duplication, GnuCash has tried to identify matches and needs your help to review them.
    
    On the next page you will be shown a list of imported transactions. As you select each one, a list of possible matches will be shown below it. If you find a correct match, click on it. Your selection will be confirmed by a check mark in the "Match?" column.
    
    Click "Next" to review the possible matches.
nb: Hvis du importerer en QIF-fil fra en bank eller annen finansinstitusjon, kan det hende at noen av transaksjonene allerede finnes i GnuCash-kontoene dine. For å unngå duplisering har GnuCash forsøkt å identifisere samsvar og trenger din hjelp til å vurdere dem.
    
    På neste side vil du bli vist en liste over importerte transaksjoner. Når du velger hver av dem, vil en liste over mulige samsvar vises under den. Hvis du finner et riktig samsvar , klikk på den. Ditt valg vil bli bekreftet med et hakemerke i "Samsvar?" kolonne.
    
    Klikk "Neste" for å gjennomgå de mulige samsvarene.

en: Match existing transactions
nb: Samsvar eksisterende transaksjoner

en: _Imported transactions needing review
nb: Importerte transaksjoner som trenger gjennomgang

en: _Possible matches for the selected transaction
nb: Mulige samsvar for den valgte transaksjonen

en: Select possible duplicates
nb: Velg mulige duplikater

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
nb: Klikk "Bruk" for å importere data fra oppsamlingsområdet og oppdatere GnuCash-kontoene dine. Konto- og kategorisamsvarsinformasjonen du har angitt, vil bli lagret og brukt som standarder neste gang du bruker QIF-importfunksjonen.
    
    Klikk "Tilbake" for å se gjennom konto- og kategorisamsvar, for å endre valuta- og sikkerhetsinnstillinger for nye kontoer, eller for å legge til flere filer i oppsamlingsområdet.
    
    Klikk "Avbryt" for å avbryte QIF-importprosessen.

en: Update your GnuCash accounts
nb: Oppdater dine GnuCash-kontoer

en: Summary Text
nb: Sammendragstekst

en: Qif Import Summary
nb: Qif import sammendrag

en: Stock Split Assistant
nb: Aksjesplittassistent

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
nb: Denne assistenten vil hjelpe deg med å registrere en aksjesplitt eller aksjefusjon.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
nb: Velg kontoen som du vil registrere en aksjesplitt eller -fusjon på.

en: Stock Split Account
nb: Aksjesplittkonto

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
nb: Fyll in datoen og antall aksjer du fikk eller mistet som en følge av splitten eller fusjonen. For aksjefusjoner (negative splitter) brukes en negativ verdi for aksjedistribusjonen. Du kan også skrive inn en beskrivelse av transaksjonen, eller akseptere den forvalgte.

en: _Date
nb: _Dato

en: Desc_ription
nb: Besk_rivelse

en: Stock Split
nb: Aksjesplitt

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
nb: Hvis du ønsker å registrere en aksjekurs for splitten, skriv den inn under. Du kan trygt la den være blank.

en: New _Price
nb: Ny _pris

en: Currenc_y
nb: Val_uta

en: Stock Split Details
nb: Aksjedelingsdetaljer

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
nb: Hvis du mottok en kontantutbetaling (cash in lieu) som følge av aksjesplittelsen, skriv inn detaljene for den betalingen her. Ellers klikker du bare på "Neste".

en: _Amount
nb: Beløp

en: _Memo
nb: _Notat

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
nb: Kontanter for aksjer

en: <b>_Income Account</b>
nb: <b>_Inntektskonto</b>

en: <b>A_sset Account</b>
nb: <b>Eiendel_skonto</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
nb: Kontanter for aksjer

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
nb: Hvis du er ferdig med opprettelsen av aksjesplitten eller -spleisen, trykk "Bruk". Du kan også velge "Tilbake" for å se gjennom dine endringer, eller "Avbryt" for å avslutte uten å registrere endringene.

en: Stock Split Finish
nb: Aksjesplitt ferdig

en: Stock Transaction Assistant
nb: Aksjetransaksjonsassistent

en: This assistant will help you record a stock transaction. The transaction type (purchase, sale, dividend, distribution, return of capital, stock split) will determine the transaction splits involved in the transaction.
nb: Denne assistenten hjelper deg med å registrere en aksjetransaksjon. Transaksjonstypen (kjøp, salg, utbytte, distribusjon, avkastning av kapital, aksjesplitt) vil bestemme transaksjonsdelingene som er involvert i transaksjonen.

en: Select the date and description for your records.
nb: Velg dato og beskrivelser for kontooppføringer.

en: Transaction Details
nb: Transaksjonsdetaljer

en: Select the type of stock activity that you wish to record. The available types depend on whether the current stock balance is positive, nil, or negative (i.e. when shorting stock). The type will determine the component splits.
nb: Velg typen aksjeaktivitet du ønsker å registrere. De tilgjengelige typene avhenger av om gjeldende lagersaldo er positiv, null eller negativ (dvs. ved shorting av aksjer). Typen vil bestemme komponentsplittene.

en: Transaction Type
nb: Transaksjonstype

en: Previous Balance
nb: Forrige balanse

en: Stock Amount
nb: Antall aksjer

en: Enter the value of the shares.
nb: Skriv inn verdien på aksjene.

en: _Stock Value
nb: Aksjeverdi

en: Stock Value
nb: Aksjeverdi

en: In this page, input the asset account, and the monetary amount received/spent. It may differ from the stock value from the last page, if there are brokerage fees associated with this transaction.
nb: På denne siden skriver du inn aktivakontoen og pengebeløpet mottatt/brukt. Det kan avvike fra aksjeverdien fra siste side, hvis det er megleravgifter knyttet til denne transaksjonen.

en: Cash
nb: Kontant

en: Cash Account
nb: Kontantkonto

en: In this page, input any brokerage fees incurred in this transaction. The fee may be capitalized into the asset account, or expensed into a brokerage fees account. Typically fees on purchase are capitalized, and fees on sales are expensed. If there are no fees involved in this transaction, it can be left blank.
nb: På denne siden, skriv inn eventuelle megleravgifter som påløper i denne transaksjonen. Gebyret kan aktiveres på eiendelskontoen, eller kostnadsføres på en meglerkonto. Vanligvis aktiveres gebyrer ved kjøp, og gebyrer ved salg kostnadsføres. Hvis det ikke er noen gebyrer involvert i denne transaksjonen, kan den stå tom.

en: Fees
nb: Avgifter

en: Brokerage Fees
nb: Meglerhonorar

en: Capitalize brokerage fees into stock account?
nb: Før megleravgifter som kapital til aksjekonto?

en: In this page, input any dividend income received in this transaction.
nb: På denne siden, skriv inn eventuelle utbytteinntekter mottatt i denne transaksjonen.

en: Dividend Account
nb: Utbyttekonto

en: In this page, input any capital gains or losses incurred, and the associated income account. Capital gains are positive, and capital losses are negative.
nb: På denne siden, skriv inn eventuelle kapitalgevinster eller tap, og den tilhørende inntektskontoen. Kapitalgevinster er positive, og kurstap er negative.

en: Capital Gain
nb: Kapitalgevinst

en: Capital Gains Account
nb: Gevinstkonto

en: Capital Gains
nb: Kapitalgevinster

en: A summary of splits is shown as follows. If the summary is correct, and there are no errors, please press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
nb: Hvis du er ferdig med opprettelsen av aksjesplitten eller -fusjonen, trykk «Bruk». Du kan også velge «Tilbake» for å se gjennom dine endringer, eller «Avbryt» for å avslutte uten å registrere endringene.

en: Finish
nb: Fullfør

en: Introduction placeholder
nb: Introduksjonsplassholder

en: Title placeholder
nb: Tittelplassholder

en: _Edit list of encodings
nb: R_ediger tegnkodingsliste

en: Default encoding
nb: Forvalgt tegnkoding

en: Convert the file
nb: Konverter datafilen

en: finish placeholder
nb: ferdig plassholder

en: Finish GnuCash Datafile Import
nb: Fullfør import av GnuCash-datafil

en: Edit the list of encodings
nb: Rediger listen over tegnkodinger

en: <b>S_ystem input encodings</b>
nb: <b>S_ystemets inndatakodinger</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
nb: <b>_Egendefinert tegnkoding</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
nb: <b>_Valgte tegnkodinger</b>

en: Preferences
nb: Brukervalg

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
nb: Generelt

en: Enable extra _buttons
nb: Aktiver ekstra knapper

en: _Open in new window
nb: _Åpne i nytt vindu

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
nb: Hvis merket, vil alle fakturaer bli åpnet i sitt eget hovedvindu. Hvis blank, vil fakturaen bli åpnet i det aktive vinduet.

en: _Accumulate splits on post
nb: _Akkumulér splitter ved postering

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
nb: Hvorvidt flere linjer i en faktura som overføres til samme konto skal akkumuleres inn i en enkelt splitt. Innstillingen kan overstyres i dialogen for postering.

en: <b>Invoices</b>
nb: <b>Fakturaer</b>

en: Not_ify when due
nb: Varsle ved forfall

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
nb: Hvorvidt du vil vise listen over forfalte regninger ved oppstart.

en: _Tax included
nb: _Inklusiv MVA

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
nb: Hvorvidt MVA inkluderes som standard i regningslinjer. Denne innstillingen arves av nye kunder og leverandører.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
nb: Utfør betalinger ved postering

en: <b>Bills</b>
nb: <b>Regninger</b>

en: _Notify when due
nb: _Varsle ved forfall

en: Ta_x included
nb: I_nklusiv MVA

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
nb: Hvorvidt MVA er inkluderes som standard i fakturalinjer. Denne innstillingen arves av nye kunder og leverandører.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
nb: Utfør betalinger ved postering

en: Days in ad_vance
nb: _Dager på forhånd

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
nb: Hvor mange dager på forhånd du vil bli varslet om regninger som forfaller.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
nb: Hvor mange dager i fremtiden du vil bli varslet om fakturaer som forfaller.

en: _Days in advance
nb: _Dager på forhånd

en: Cascade Account Values
nb: Viderefør kontoverdier

en: Enable Cascading Account Color
nb: Aktiver farge for sammenfallende konto

en: Enable Cascading Account Placeholder
nb: Aktiver plassholder for sammenfallende konto

en: Enable Cascading Account Hidden
nb: Aktiver skjult sammenfallende konto

en: Enable the sections to Cascade
nb: Aktiver seksjonene som skal videreføres

en: Default
nb: Forvalg

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
nb: Hvis en konto har en eksisterende farge, vil den ikke bli erstattet med mindre følgende er krysset av.

en: Replace any existing account colors
nb: Erstatt eventuelle eksisterende kontofarger

en: Delete Account
nb: Slett Konto

en: <b>Sub-accounts</b>
nb: <b>Underkontoer</b>

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
nb: Denne kontoen inneholder underkontoer. Hva vil du gjøre med dem?

en: _Move to
nb: _Flytt til

en: Delete the _subaccount
nb: Slett underkontoen

en: M_ove to
nb: _Flytt til

en: Delete all _transactions
nb: Slett alle _transaksjoner

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
nb: Denne kontoen inneholder transaksjoner. Hva vil du gjøre med disse transaksjonene?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
nb: Denne kontoen inneholder skrivebeskyttede transaksjoner som ikke kan slettes.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
nb: <b>Underkontotransaksjoner</b>

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
nb: Du har valgt å slette underkontoen og den inneholder transaksjoner. Hva vil du gjøre med disse transaksjonene?

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
nb: En eller flere underkontoer inneholder skrivebeskyttede transaksjoner som ikke kan slettes.

en: Filter By…
nb: Filtrer etter…

en: _Default
nb: _Standard

en: Account Type
nb: Kontotype

en: Show _hidden accounts
nb: Vis s_kjulte kontoer

en: Show _unused accounts
nb: Vis ubrukte kontoer

en: Show accounts which do not have any transactions.
nb: Vis kontoer som ikke har noen transaksjoner.

en: Show _zero total accounts
nb: Hvis kontoer med nullsaldo

en: Show accounts which have a zero total value.
nb: Vis kontoer som har null totalverdi.

en: Use Commodity Value
nb: Bruk varens verdi

en: _Help
nb: _Hjelp

en: Identification
nb: Identifikasjon

en: Account _name
nb: Konto_navn

en: _Account code
nb: _Kontokode

en: _Description
nb: _Beskrivelse

en: Smallest _fraction
nb: Minste brøk

en: Account _Color
nb: Kontofarge

en: No_tes
nb: Merknader

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
nb: Minste del av denne varen som kan tenkes.

en: _Parent Account
nb: Opphavskonto

en: Acco_unt Type
nb: Kontotype

en: Placeholde_r
nb: Plassholde_r

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
nb: Denne kontoen er tilstede utelukkende som en plassholder i kontoplanen. Transaksjoner kan ikke føres til denne kontoen, men de kan føres til underkontoer av denne.

en: Auto _interest transfer
nb: Automat_isk renteoverføring

en: H_idden
nb: Sk_jult

en: This account (and any sub-accounts) will be hidden in the account tree and will not appear in the popup account list in the register. To reset this option, you will first need to open the "Filter By…" dialog for the account tree and check the "show hidden accounts" option. Doing so will allow you to select the account and reopen this dialog.
nb: Denne kontoen (og eventuelle underkontoer) vil være skjult i kontoplanen og vil ikke vises i sprett-opp kontolisten i registeret. For å tilbakestille dette alternativet, må du først åpne "Filtrer etter..."-dialogen for kontoplanen og krysse av for "vis skjulte kontoer". Hvis du gjør det, kan du velge kontoen og åpne denne dialogboksen på nytt.

en: Opening balance
nb: Inngående saldo

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
nb: Denne kontoen inneholder transaksjoner for inngående saldo. Bare én konto per vare kan inneholde transaksjoner for inngående saldo.

en: Ta_x related
nb: Skatte_relatert

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
nb: Bruk Rediger->Skatterapportalternativer for å angi det skatterelaterte flagget og tilordne en skattekode til denne kontoen.

en: _Higher Balance Limit
nb: Øvre saldogrense

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is more than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -90 will show icon if limit is set to -100
    Today's balance of 100 will show icon if limit is set to 90
    
    Clear the entry to have no warning.
nb: Dersom en verdi er til stede, kan det vises en indikasjon i kontoplanen når dagens saldo er mer enn denne verdien.
    
    dvs.
    Dagens saldo på -90 vil vise ikon hvis grensen er satt til -100
    Dagens saldo på 100 vil vise ikon hvis grensen er satt til 90
    
    Fjern oppføringen for ikke å ha noen advarsel.

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is less than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -100 will show icon if limit is set to -90
    Today's balance of 90 will show icon if limit is set to 100
    
    Clear the entry to have no warning.
nb: Dersom en verdi er til stede, kan det vises en indikasjon i kontoplanen når dagens saldo er mindre enn denne verdien.
    
    dvs.
    Dagens saldo på -100 vil vise ikon hvis grensen er satt til -90
    Dagens saldo på 90 vil vise ikon hvis grensen er satt til 100
    
    Fjern oppføringen for ikke å ha noen advarsel.

en: _Lower Balance Limit
nb: Nedre saldogrense

en: _Include sub accounts
nb: Inkluder underkontoer

en: More Properties
nb: Flere egenskaper

en: <b>Balance Information</b>
nb: <b>Balanseinformasjon</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
nb: <b>Inngående balanseoverføring</b>

en: _Balance
nb: Saldo

en: _Use equity 'Opening Balances' account
nb: _Bruk egenkapitalskontoen «Inngående balanse»

en: _Select transfer account
nb: _Velg motkonto

en: Renumber sub-accounts
nb: Omnummerér underkontoer

en: _Renumber
nb: Omnummerer

en: Prefix
nb: Prefiks

en: Examples
nb: Eksempler

en: Interval
nb: Intervall

en: Number of Digits
nb: Antall siffer

en: This will replace the account code field of each child account with a newly generated code
nb: Dette vil erstatte kontokodefeltet for hver underkonto med en nygenerert kode

en: _Show documentation
nb: Vis dokumenta_sjon

en: _Reconciled
nb: _Avstemt

en: _Cleared
nb: Klarert

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
nb: Når statusen ikke er spesifisert i en QIF-fil, merkes transaksjonene som klarert.

en: _Not cleared
nb: Ikke klarert

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
nb: Når statusen ikke er spesifisert i en QIF-fil, merkes transaksjonene som ikke klarert.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
nb: Standard transaksjonsstatus (overstyrt av statusen gitt av QIF-filen)

en: Select Account
nb: Velg konto

en: _Select or add a GnuCash account:
nb: _Velg eller legg til en GnuCash-konto:

en: Import transactions from text file
nb: Importer transaksjoner fra tekstfil

en: 1. Choose the file to import
nb: 1. Velg filen du vil importere

en: Import bill CSV data
nb: Importer CSV-data for regning

en: Import invoice CSV data
nb: Importer faktura CSV-data

en: 2. Select import type
nb: 2. Velg importtype

en: Semicolon separated
nb: Semikolon separert

en: Comma separated
nb: Kommaseparert

en: Semicolon separated with quotes
nb: Semikolon atskilt med anførselstegn

en: Comma separated with quotes
nb: Komma atskilt med anførselstegn

en: 3. Select import options
nb: 3. Velg importalternativer

en: 4. Preview
nb: 4. Forhåndsvis

en: Open imported documents in tabs
nb: Åpne importerte dokumenter i faner

en: Open not yet posted documents in tabs
nb: Åpne ikke postede dokumenter i faner

en: Don't open imported documents in tabs
nb: Ikke åpne importerte dokumenter i faner

en: 5. Afterwards
nb: 5. Etterpå

en: window1
nb: vindu1

en: Due Days
nb: Betalingsfrist (dager)

en: Discount Days
nb: Rabattdager

en: Discount %
nb: Rabatt %

en: The percentage discount applied for early payment.
nb: Prosentvis rabatt som trekkes fra ved hurtig betaling.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
nb: Antall dager (fra posteringsdatoen) der betaling medfører rabatt.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
nb: Antall dager til forfall fra regningen er postert.

en: Due Day
nb: Forfallsdato

en: Discount Day
nb: Rabattdag

en: Cutoff Day
nb: Siste dag

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
nb: Siste dagen i måneden der regninger blir overført til neste måned. Etter denne dagen blir regninger ført måneden etter det. Negative verdier teller baklengs fra slutten av måneden.

en: The discount percentage applied if paid early.
nb: Rabatt i prosent som trekkes fra ved hurtig betaling.

en: The last day of the month for the early payment discount.
nb: Den siste dagen i måneden det gis rabatt for "hurtig betaling".

en: The day of the month bills are due
nb: Dagen i måneden regningene forfaller

en: Table
nb: Tabell

en: Terms
nb: Betingelser

en: Delete the current Billing Term
nb: Slett valgte betalingsbetingelse

en: Create a new Billing Term
nb: Opprett en ny betalingsbetingelse

en: <b>Term Definition</b>
nb: <b>Betingelsesdefinisjon</b>

en: De_scription
nb: Be_skrivelse

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
nb: Beskrivelse av betalingsbetingelsen. Påføres fakturaen

en: Edit the current Billing Term
nb: Rediger valgte betalingsbetingelse

en: Close this window
nb: Lukk dette vinduet

en: Cancel your changes
nb: Forkast dine endringer

en: Commit this Billing Term
nb: Lagre denne betalingsbetingelsen

en: The internal name of the Billing Term.
nb: Internt navn på betalingsbetingelsen.

en: <b>New Billing Term</b>
nb: <b>Ny betalingsbetingelse</b>

en: _Name
nb: _Navn

en: Income Total
nb: Inntekt totalt

en: Expense Total
nb: Kostnad totalt

en: Choose Owner Dialog
nb: Velg eier-vinduet

en: Securities
nb: Verdipapir

en: Show National Currencies
nb: Vis nasjonalvalutaer

en: Add a new commodity.
nb: Legg til en ny vare.

en: Remove the current commodity.
nb: Fjern valgte vare.

en: Edit the current commodity.
nb: Rediger gjeldende vare.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
nb: Skriv inn hele navnet på varen. Eksempel: Cisco Systems Inc., eller Apple Computer, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
nb: Skriv inn ticker-symbolet for varen (f.eks. CSCO eller AAPL). Hvis du henter noteringer online, må feltet stemme nøyaktig overens med ticker-symbolet som brukes av noteringskilden (inkludert små/store bokstaver).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
nb: Fyll inn en unik kode for denne varen. Du kan også trygt la dette feltet være tomt.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
nb: Fyll inn den minste enhet som varen kan omsettes i. For aksjer som kun kan selges i hele tall, fyll inn 1.

en: <b>Quote Source Information</b>
nb: <b>Informasjon om noteringskilde</b>

en: Select a category for the commodity or enter a new one. One might use investment categories like STOCKS and BONDS or exchange names like NASDAQ and LSE.
nb: Velg en kategori for varen eller skriv inn en ny. Man kan bruke investeringskategorier som AKSJER og FOND eller børsnavn som NASDAQ og OSEBX.

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
nb: Skriv inn et displaysymbol. Dette kan trygt stå tomt, i så fall vil ticker-symbolet eller valuta-ISO-koden brukes.

en: Type of quote source
nb: Type noteringskilde

en: _Display symbol
nb: Vis symbol

en: Time_zone
nb: Tids_sone

en: _Unknown
nb: _Ukjent

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
nb: Dette er noteringskilder som nylig ble lagt til i F::Q. GnuCash vet ikke om disse kildene henter informasjonen fra et enkelt sted eller flere steder på Internet.

en: _Multiple
nb: _Flere

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
nb: Dette er F::Q-noteringskilder som henter informasjon fra flere steder på Internet. Hvis en av kildene er utilgjengelig, vil F::Q forsøke en annen.

en: Si_ngle
nb: E_nkel

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
nb: Dette er F::Q-noteringskilder som henter informasjon fra et enkelt sted på Internet. Hvis dette stedet er utilgjengelig vil du ikke være i stand til å hente noteringer.

en: _Get Online Quotes
nb: _Hent noteringer online

en: F_raction traded
nb: Minste omsettba_re enhet

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
nb: CUSI_P eller annen kode

en: Nam_espace
nb: Navneområde

en: _Symbol/abbreviation
nb: _Symbol/forkortelse

en: _Full name
nb: _Fullt navn

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
nb: Advarsel: Finance::Quote er ikke installert.

en: Select user information here…
nb: Velg brukerinformasjon her …

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
nb: Kundens ID-nummer. Hvis feltet er blankt vil et fornuftig nummer bli valgt for deg

en: Address
nb: Adresse

en: Email
nb: Epost

en: Billing Address
nb: Fakturaadresse

en: Discount
nb: Rabatt

en: Credit Limit
nb: Kredittgrense

en: Tax Included
nb: Inklusiv MVA

en: Tax Table
nb: MVA-koder

en: Override the global Tax Table?
nb: Overstyr de globale MVA-kodene?

en: Billing Information
nb: Fakturainformasjon

en: Shipping Information
nb: Leveringsinformasjon

en: Shipping Address
nb: Leveringsadresse

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
nb: Importer kunder eller leverandører fra tekstfil

en: For importing customer lists.
nb: For import av kundelister.

en: For importing vendor lists.
nb: For import av leverandørlister.

en: <b>2. Select Import Type</b>
nb: <b>2. Velg importtype</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
nb: Avslutt dialogboksen for lagrede rapportkonfigurasjoner

en: Currently you have no saved reports.
nb: For øyeblikket har du ingen lagrede rapporter.

en: Saved report configurations are created by
    1. opening a report from the Reports menu,
    2. altering the report's options to your taste,
    3. selecting "Save Report Configuration [As…]" from the Reports menu
     or pressing a "Save Config [As…]" button on the tool bar.
nb: Lagrede rapportkonfigurasjoner er opprettet av
    1. åpne en rapport fra Rapporter-menyen,
    2. endre rapportens alternativer etter din smak,
    3. velg "Lagre rapportkonfigurasjon [Som...]" fra Rapporter-menyen
     eller trykke på en "Lagre konfigurasjon [som...]"-knapp på verktøylinjen.

en: Question
nb: Spørsmål

en: Change Linked Document path head
nb: Endre hovedsti for koblet dokument

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
nb: Eksisterende relative filbanekoblinger vil bli konvertert til absolutte ved å kombinere dem med den eksisterende hovedstien med mindre boksen er umerket.

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
nb: Eksisterende absolutte filbanekoblinger vil bli konvertert til relative ved å sammenligne dem med den nye hovedstien med mindre boksen er umerket.

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
nb: Merk: Kun dokumentkoblinger som ikke er skrivebeskyttet vil bli endret.

en: Linked _File
nb: Koblet fil

en: Linked _Location
nb: Koblet plassering

en: (none)
nb: (ingen)

en: Enter an URL like "https://www.gnucash.org"
nb: Skriv inn en URL som "https://www.gnucash.org"

en: Location does not start with a valid scheme
nb: Plassering starter ikke med en gyldig ordning

en: Reload and Locate Linked Documents
nb: Last inn på nytt og finn koblede dokumenter

en: _Reload
nb: Last inn på nytt

en: _Locate Linked Documents
nb: Finn koblede dokumenter

en: All Linked Documents
nb: Alle koblede dokumenter

en: Linked Document
nb: Koblet dokument

en: Available
nb: Tilgjengelig

en: Relative
nb: Relativ

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
nb: Dobbeltklikk på oppføringen i kolonnen Beskrivelse for å hoppe til transaksjonen.
    Dobbeltklikk på oppføringen i Link-kolonnen for å åpne det koblede dokumentet.
    Dobbeltklikk på oppføringen i Tilgjengelig-kolonnen for å endre dokumentlenken.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
nb: Den ansattes ID-nummer. Hvis feltet er blankt vil et fornuftig nummer bli valgt for deg

en: Payment Address
nb: Betalingsadresse

en: Language
nb: Språk

en: Interface
nb: Grensesnitt

en: Default Hours per Day
nb: Standard antall timer per dag

en: Default Rate
nb: Standard lønn

en: Access Control List
nb: Tilgangskontrolliste

en: Access Control
nb: Tilgangskontroll

en: <b>Data Format</b>
nb: <b>Dataformat</b>

en: <b>File</b>
nb: <b>Fil</b>

en: Host
nb: Vert

en: Password
nb: Passord

en: <b>Database Connection</b>
nb: <b>Databasetilkobling</b>

en: Annual
nb: Årlig

en: Semi-annual
nb: Halvårlig

en: Tri-annual
nb: Tre gang per år

en: Quarterly
nb: Kvartalsvis

en: Bi-monthly
nb: Annenhver måned

en: Monthly
nb: Månedlig

en: Semi-monthly
nb: Halvmånedlig

en: Bi-weekly
nb: Annenhver uke

en: Weekly
nb: Ukentlig

en: Daily (360)
nb: Daglig (360)

en: Daily (365)
nb: Daglig (365)

en: Loan Repayment Calculator
nb: Kalkulator for tilbakebetaling av lån

en: _Schedule
nb: Planlegg

en: <b>Calculations</b>
nb: <b>Utregninger</b>

en: Payment periods
nb: Betalingsperioder

en: Interest rate
nb: Rente

en: Present value
nb: Nåverdi

en: Periodic payment
nb: Periodeavdrag

en: Future value
nb: Fremtidig verdi

en: Clear the entry.
nb: Fjern oppføringen.

en: Precision
nb: Presisjon

en: Calculate
nb: Beregn

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
nb: Beregn det tomme feltet blant feltene over.

en: <b>Payment Options</b>
nb: <b>Betalingsalternativer</b>

en: Payment Total
nb: Total innbetaling

en: Discrete
nb: Inndelt

en: Continuous
nb: Kontinuerlig

en: Beginning
nb: Begynnelsen

en: <b>Compounding</b>
nb: <b>Rentesrente</b>

en: When paid
nb: Betales når

en: Search the Account List
nb: Søk i kontolisten

en: Close _on Jump
nb: Lukk periodebok

en: _Jump To
nb: Hopp til

en: All _accounts
nb: Alle kontoer

en: Search scope
nb: Søkeområde

en: Account Full Name
nb: Kontoens fulle navn

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
nb: Søking uten store og små bokstaver er tilgjengelig på "Konto fullt navn".

en: Sea_rch
nb: Søk

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
nb: Velg en rad og trykk deretter "hopp til" for å hoppe til kontoen i kontotreet,
    hvis kontoen ikke skal vises, vil dette bli midlertidig overstyrt.

en: Import Map Editor
nb: Importer kartredigerer

en: _Remove Invalid Mappings
nb: Fjern ugyldige tilordninger

en: <b>What type of information to display?</b>
nb: <b>Hvilken type informasjon skal vises?</b>

en: Non-Bayesian
nb: Ikke-bayesiansk

en: Online
nb: Oppkoblet

en: Source Account Name
nb: Kildekontonavn

en: Based On
nb: Basert på

en: Match String
nb: Sammenlign tekst

en: Mapped to Account Name
nb: Tilordnet til kontonavn

en: Count of Match String Usage
nb: Antall sammenligninger av tekst

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
nb: Filter vil bli brukt på feltene "Sammenlign tekst" og "Tilordnet til kontonavn", skiller mellom store og små bokstaver.

en: _Filter
nb: Filter

en: _Expand All
nb: Utvid alle

en: Collapse _All
nb: Skjul alle

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
nb: Flere rader kan velges og deretter slettes ved å trykke på sletteknappen.

en: New _Account…
nb: Ny konto…

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
nb: Velg eller legg til en passende GnuCash-konto for:

en: Online account ID here…
nb: Nettbasert konto-ID her …

en: Choose a format
nb: Velg et format

en: Select matching existing transaction
nb: Velg overensstemmende eksisterende transaksjon

note: Dialog Select matching transactions
en: Show Reconciled
nb: Vis avstemt

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
nb: Importert transaksjons første splitt

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
nb: Potensielle splitter som stemmer overens med valgt transaksjon

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
nb: Flere transaksjonsrader kan velges og en overføringskonto tildeles alle valgte rader. Bruk Ctrl venstreklikk eller Shift-klikk for å velge flere rader og høyreklikk deretter for å velge en overføringskonto. Bare rader med "A" avkrysset kan legges til et utvalg.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
nb: Denne transaksjonen krever trolig din inngripen for å ikke bli importert ubalansert.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
nb: Denne transaksjonen vil bli importert balansert (du kan likevel dobelsjekke trefftransaksjonen eller målkontoen).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
nb: Denne transaksjonen krever din inngripen hvis den skal bli importert.

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
nb: Dobbeltklikk på transaksjonen for enten å endre den matchende transaksjonen i GnuCash eller destinasjonskontoen til den automatiske saldodelingen (hvis nødvendig).

en: Transaction List Help
nb: Hjelp for transaksjonsliste

en: Colors
nb: Farger

en: <b>Actions</b>
nb: <b>Handlinger</b>

en: "C"
nb: "K"

en: Select "A" to add the transaction as new.
nb: Velg "N" for å legge inn transaksjonen som ny.

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
nb: Velg "U+C" for å oppdatere en samsvarende transaksjon og merk den som klarert (c).

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
nb: Velg "C" for å merke en samsvarende transaksjon som klarert (c).

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
nb: Velg hverken for å hoppe over transaksjonen (den vil ikke importeres).

en: Red
nb: Rød

en: Yellow
nb: Gul

en: Green
nb: Grønn

en: Edit imported transaction details
nb: Rediger importerte transaksjonsdetaljer

en: _Notes
nb: Merk_nader

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
nb: Liste over nedlastede transaksjoner (kildesplitt og samsvarende informasjon vist)

en: Show _Account column
nb: Vis _Konto kolonne

en: Show _Memo column
nb: Vis _Notat kolonne

en: Show matched _information
nb: Vis samsvarende informasjon

en: A_ppend
nb: Legg til

en: When Updating and Clearing a matched transaction, append the imported Description and Notes to the matched Description and Notes instead of replacing them.
nb: Når du oppdaterer og sletter en samsvarende transaksjon, legger du til den importerte beskrivelsen og merknadene til den samsvarende beskrivelsen og merknadene i stedet for å erstatte dem.

en: _Reconcile after match
nb: Avstem etter samsvar

en: Generic import transaction matcher
nb: Generell transaksjonssammenstiller for import

en: Posted Account
nb: Postert konto

en: Invoice Information
nb: Fakturainformasjon

en: (owner)
nb: (eier)

en: Open Document Link
nb: Åpne dokument lenke

en: Default Chargeback Project
nb: Standard tilbakeføringsprosjekt

en: Additional to Card
nb: Tillegg til kort

en: Extra Payments
nb: Ekstra betalinger

en: Report template
nb: Rapportmal

en: Use template report
nb: Bruk malrapport

en: Choose a different report template before timeout
nb: Velg en annen rapportmal før tidsavbrudd

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
nb: Fakturaens ID-nummer. Hvis feltet er tomt vil et fornuftig nummer bli generert.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
nb: Avpostering av fakturaen vil slette den posterte transaksjonen.
    Er du sikker på at du ønsker å avpostere den?

en: Yes, reset the Tax Tables
nb: Ja, tilbakestill MVA-kodene

en: No, keep them as they are
nb: Nei, behold dem som de er

en: Reset Tax Tables to present Values?
nb: Sett MVA-kodene til tidligere verdier?

en: Job Dialog
nb: Jobbdialog

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
nb: Jobbens ID-nummer. Hvis feltet er blankt vil et fornuftig nummer bli valgt for deg

en: Job Information
nb: Jobbinformasjon

en: Owner Information
nb: Eierinformasjon

en: Job Active
nb: Aktiv jobb

en: Lot Viewer
nb: Partifremviser

en: _New Lot
nb: Nytt parti

en: Scrub _Account
nb: Skrubb _konto

en: _Scrub
nb: _Skrubb

en: Scrub the highlighted lot
nb: Skrubb det valgte partier

en: Delete the highlighted lot
nb: Slett det valgte partiet

en: Enter a name for the highlighted lot.
nb: Skriv inn et navn for det valgte partiet.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
nb: Skriv inn notater om det valgte partiet.

en: <b>_Title</b>
nb: <b>_Tittel</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
nb: <b>_Partier i denne kontoen</b>

en: Show only open lots
nb: Vis kun åpne partier

en: <b>Splits _free</b>
nb: <b>Splitter åpne</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
nb: <b>Splitter i parti</b>

en: _No
nb: Nei

en: _Yes
nb: Ja

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
nb: <span weight="bold" size="larger">Vis velkommendialogen igjen?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
nb: Hvis du trykker <i>Ja</i>-knappen vil <i>Velkommen til GnuCash</i>-dialogen bli vist igjen neste gang du starter GnuCash. Hvis du trykker <i>Nei</i>-knappen vil den ikke bli vist mer.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
nb: <span size="larger" weight="bold">Velkommen til GnuCash!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
nb: Det er noen forhåndsdefinerte handlinger tilgjengelig som de fleste nye brukere foretrekker for å komme i gang med GnuCash. Velg en av disse handlingene nedenfor og klikk <i>OK</i>-knappen eller trykk <i>Avbryt</i>-knappen hvis du ikke vil utføre noen av dem.

en: C_reate a new set of accounts
nb: _Opprett en ny kontoplan

en: _Import my QIF files
nb: _Importer mine QIF-filer

en: _Open the new user tutorial
nb: _Gjennomgang for nye brukere

en: Object references
nb: Objektreferanser

en: Explanation
nb: Forklaring

en: Close dialog and make no changes.
nb: Lukk dialogvinduet uten å gjøre endringer.

en: Apply changes but do not close dialog.
nb: Iverksett endringer uten å lukke dialogvindu.

en: Apply changes and close dialog.
nb: Iverksett endringer og lukk dialogvindu.

en: Order Entry
nb: Ordrelinje

en: _Invoices
nb: _Fakturaer

en: Close _Order
nb: Avslutt _ordre

en: Order Information
nb: Ordreinformasjon

en: Reference
nb: Referanse

en: Order Entries
nb: Ordrelinjer

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
nb: Ordrens ID-nummer. Hvis feltet er blankt vil et fornuftig nummer bli valgt for deg

en: The company associated with this payment.
nb: Bedrift som kobles med denne betalingen.

en: Post To
nb: Postér til

en: Documents
nb: Dokumenter

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
nb: Beløpet som skal betales for denne fakturaen.
    
    Hvis du har valgt en faktura, vil GnuCash foreslå det fortsatt skyldige beløpet for den. Du kan endre dette beløpet for å opprette en delbetaling eller en overbetaling.
    
    I tilfelle overbetaling eller hvis ingen faktura ble valgt, vil GnuCash automatisk tilordne det resterende beløpet til den første ubetalte fakturaen for dette selskapet.

en: Refund
nb: Tilbakebetaling

en: Print Check
nb: Skriv ut sjekk

en: (USD)
nb: (NOK)

en: Transfer Account
nb: Motkonto

note: Date format label for 07/31/2013
en: US
nb: USA

note: Date format label for 31/07/2013
en: UK
nb: Storbritannia

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
nb: Europa

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
nb: Språk

en: _Reset
nb: _Nullstill

en: <b>Separator Character</b>
nb: <b>Skilletegn</b>

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
nb: Trykk "Tilbakestill" for å bruke den originale kontoskilleren og lukke preferansevinduet
    Trykk "Lukk" for å gå tilbake til preferansevinduet

en: GnuCash Preferences
nb: GnuCash-innstillinger

en: <b>Summarybar Content</b>
nb: <b>Innhold på sammendragslinjen</b>

en: Include _grand total
nb: Inkluder _totalsum

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
nb: Vis en sluttsum for alle kontoer konvertert til rapportens standardvaluta.

en: Include _non-currency totals
nb: I_nkluder ikke-valutasummer

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
nb: Hvis valgt, vil ikke-valutavarer vises i sammendragslinjen. Hvis ikke, vil bare valuta vises.

en: _Relative
nb: _Relativ

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
nb: Bruk den spesifiserte relative begynnelsesdatoen for beregning av fortjeneste og tap.

en: _Absolute
nb: _Absolutt

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
nb: Bruk den spesifiserte absolutte begynnelsesdatoen for beregning av fortjeneste og tap.

en: Re_lative
nb: Re_lativ

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
nb: Bruk den spesifiserte relative sluttdatoen for beregning av fortjeneste og tap. Bruk også denne datoen for beregning av nettoformue.

en: Ab_solute
nb: Ab_solutt

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
nb: Bruk den spesifiserte absolutte sluttdatoen for beregning av fortjeneste og tap. Bruk også denne datoen for nettoformueberegninger.

en: Accounting Period
nb: Regnskapsperiode

en: Use _formal accounting labels
nb: Bruk formelle regnskapsetiketter

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
nb: Bruk bare "debet" og "kreditt" i stedet for uformelle synonymer.

en: <b>Labels</b>
nb: <b>Merkelapper</b>

en: _None
nb: _Ingen

en: C_redit accounts
nb: K_reditkontoer

en: _Income & expense
nb: _Inntekt og kostnad

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
nb: <b>Reverser balanserte kontoer</b>

en: <b>Default Currency</b>
nb: <b>Standardvaluta</b>

en: US Dollars (USD)
nb: Norske kroner (NOK)

en: Character
nb: Tegn

en: Sample
nb: Eksempel

en: Show the Account Color as background
nb: Vis kontofargen som bakgrunn

en: Show the Account Color as Account Name Background.
nb: Vis Konto fargen som Kontonavn bakgrunn.

en: Show the Account Color on tabs
nb: Vis Konto fargen på faner

en: Show the Account Color as tab background.
nb: Vis Konto fargen som bakgrunn på fane.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
nb: Tegnet som skal brukes mellom komponenter i et kontonavn. En lovlig verdi er ethvert enkelt tegn unntatt bokstaver og tall, eller en av følgende strenger: "kolon", "skråstrek", "omvendt skråstrek", "strek" og "punktum".

en: Ch_oose
nb: Ve_lg

en: Loc_ale
nb: Lok_ale

en: <b>Time Format</b>
nb: <b>Tidsformat</b>

en: U_se 24-hour clock
nb: B_ruk 24 timers-klokke

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
nb: Bruk 24 timers (i stedet for 12 timers) tidsformat.

en: <b>Date Completion</b>
nb: <b>Dato fullføring</b>

en: When a date is entered without year, it should be taken
nb: Når en dato legges inn uten år, skal den tas

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
nb: Datoer fylles ut slik at de er innenfor inneværende kalenderår.

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
nb: I et glidende 12-måneders vindu starter dette
    mange måneder før inneværende måned

en: Enter number of months.
nb: Angi antall måneder.

en: Use the date format specified by the system locale.
nb: Bruk datoformatet som er spesifisert på ditt lokale system.

en: <b>Numbers</b>
nb: <b>Tall</b>

en: Force P_rices to display as decimals
nb: Tving priser til å vises som desimaler

en: Display ne_gative amounts in red
nb: Vis ne_gative beløp med rød farge

en: Display negative amounts in red.
nb: Vis negative beløp i rødt.

en: _Automatic decimal point
nb: _Automatisk desimaltegn

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
nb: Sett inn komma automatisk der beløp er ført uten.

en: _Decimal places
nb: _Desimalplasser:

en: How many automatic decimal places will be filled in.
nb: Hvor mange plasser etter komma som automatisk fylles inn.

en: Numbers, Date, Time
nb: Tall, dato, klokkeslett

en: Perform account list _setup on new file
nb: Utfør kontoplan oppsett på ny fil

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
nb: Presenter den nye kontolistedialogen når du velger Fil->Ny fil.

en: Display "_tip of the day" dialog
nb: Vis "_dagens tips"-dialogen

en: Display hints for using GnuCash at startup.
nb: Vis tips for bruk av GnuCash ved oppstart.

en: How many days to keep old log/backup files.
nb: Hvor mange dager å beholde gamle logg-/sikkerhetskopifiler.

en: days
nb: dager

en: <b>_Retain log/backup files</b>
nb: <b>_Behold logg/sikkerhetskopifiler</b>

en: Com_press files
nb: Kom_primer filer

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
nb: Komprimer datafil med gzip ved lagring til disk.

en: <b>Files</b>
nb: <b>Filer</b>

en: <b>Search Dialog</b>
nb: <b>Søkedialog</b>

en: New search _limit
nb: "Nytt søk"-_grense

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
nb: Automatisk åpning av "nytt søk" hvis færre enn dette antall elementer ble returnert.

en: Show splash scree_n
nb: Vis splash screen

en: Show splash screen at startup.
nb: Vis velkomstskjerm ved oppstart.

en: Auto-save time _interval
nb: Automatisk lagre tidsintervall

en: minutes
nb: minutter

en: Show auto-save confirmation _question
nb: Vis automatisk lagring bekreftelsesspørsmål

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
nb: Hvis aktiv, viser GnuCash et bekreftelsesspørsmål hver gang funksjonen for automatisk lagring startes. Ellers vises ingen ekstra forklaring.

en: Forever
nb: For alltid

en: Time to _wait for answer
nb: Tid å vente på svar

en: seconds
nb: sekunder

en: Path head for Linked Files Relative Paths
nb: Hovedsti for relative stier for koblede filer

en: Enable horizontal grid lines on table displays
nb: Aktiver horisontale rutenettlinjer på tabellskjermer

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
nb: Aktiver horisontale rutenettlinjer på tabellskjermer. Disse vil hovedsakelig være trevisninger som kontosiden.

en: Enable vertical grid lines on table displays
nb: Aktiver vertikale rutenettlinjer på tabellskjermer

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
nb: Aktiver vertikale rutenettlinjer på tabellskjermer. Disse vil hovedsakelig være trevisninger som kontosiden.

en: <b>Linked Files</b>
nb: <b>Koblede filer</b>

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
nb: Skru på hopp over transaksjon-handling

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
nb: Aktiver oppdateringshandling

en: Enable the UPDATE AND CLEAR action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
nb: Aktiver OPPDATERING OG SLETT-handlingen i transaksjonssamsvaret. Hvis den er aktivert, vil en transaksjon hvis poengsum for beste samsvar er over Auto-KLARER-terskelen og har en annen dato eller beløp enn den samsvarende eksisterende transaksjonen føre til at den eksisterende transaksjonen oppdateres og klareres som standard.

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
nb: Noen steder finnes kommersielle minibanker (bankuavhengige). Disse minibankene legger til gebyret sitt direkte på beløpet i stedet for å vises som en separat transaksjon eller månedlig gebyr. For eksempel, hvis du tar ut 100 kr, trekker den kommersielle minibanken 101,50. Hvis du skrev inn disse 100 kr manuelt, ville ikke beløpene stemme overens. Du bør sette dette til hva som enn er maksimalt slikt gebyr i ditt område (i din lokale valuta), slik at transaksjonen vil gjenkjennes som et treff.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
nb: En transaksjon hvis poengsum for beste samsvar er i den grønne sonen (over eller lik Auto-KLARER-terskelen) vil bli KLARERt som standard.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
nb: En transaksjon hvis beste treff-score er i den røde sonen (over visningsgrensen men under auto-innleggingsgrensen) vil legges til som standard.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
nb: Minimum-scoren et potensielt treff må ha for å vises i treff-listen.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
nb: Grense for kommersielle minibank_gebyr

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
nb: Auto-k_lareringsgrense

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
nb: _Auto-innleggingsgrense

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
nb: Sammenlign visningsgrense

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
nb: Bruk _bayesisk treffalgoritme

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
nb: Bruk bayesisk algoritme for å gjette hvilken eksisterende konto en ny transaksjon hører til.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Likely match _day threshold
nb: Sannsynlig sammeligningsterskel dager

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: _Unlikely match day threshold
nb: Usannsynlig sammeligningsterskel dager

en: A transaction whose date is within the threshold is likely to be a match. Default is 4 days.
nb: En transaksjon hvis dato er innenfor terskelverdien, er sannsynligvis et samsvar. Standard er 4 dager.

en: A transaction whose date is outside the threshold is unlikely to be a match. Default is 14 days.
nb: En transaksjon hvis dato er utenfor terskelen er usannsynlig å være et samsvar. Standard er 14 dager.

en: <b>Checks</b>
nb: <b>Sjekker</b>

en: The default check printing font.
nb: Standard skrifttype for sjekkutskrift.

en: Print _date format
nb: Utskrift datoformat

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
nb: Under den faktiske datoen, skriv ut formatet for den datoen i 8 punkts type.

en: Print _blocking chars
nb: Skriv ut blokkerende tegn

en: Print '***' before and after each text field on the check.
nb: Skriv ut '***' før og etter hvert tekstfelt på sjekken.

en: Default _font
nb: Standard skrifttype

en: Printing
nb: Skriver ut

en: '_Enter' moves to blank transaction
nb: «Linj_eskift» flytter til ny transaksjon

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
nb: Hvis det er merket av, vil et trykk på 'Enter'-tasten flytte til stedet for den tomme transaksjonen i registeret. Hvis den er tom, vil trykk på 'Enter'-tasten flytte ned én rad.

en: _Auto-raise lists
nb: Vis lister _automatisk

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
nb: Automatisk bring frem kontolisten eller handlinger under utfylling.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
nb: Tab-rekkefølgen inkluderer overføring på lagrede transaksjoner

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
nb: Flytt til overføringsfeltet når lagret transaksjon er automatisk fylt ut.

en: <b>Reconciling</b>
nb: <b>Avstemming</b>

en: Check cleared _transactions
nb: Sjekk klarerte _transaksjoner

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
nb: Forhåndssjekk klarerte transaksjoner når du oppretter en avstemmingsdialog.

en: Automatic credit card _payment
nb: Automatisk kredittkort_betaling

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
nb: Etter avstemming av en kredittkortutskrift, be brukeren om å fylle inn kredittkortbetaling.

en: Always reconcile to t_oday
nb: Avstem alltid til i dag

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
nb: Åpne alltid avstemmingsdialogen med dagens dato for erklæringsdatoen, uavhengig av tidligere avstemminger.

en: <b>Graphics</b>
nb: <b>Grafikk</b>

en: _Use GnuCash built-in color theme
nb: Bruk GnuCash innebygd fargetema

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
nb: GnuCash bruker et gult/grønt tema som standard for registervinduer. Fjern merket for dette hvis du vil bruke systemfargetemaet i stedet.

en: Double _mode colors alternate with transactions
nb: Farger i dobbellinje_modus varierer per transaksjon

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
nb: Varier primær- og sekundærfarger per transaksjon i stedet for per rad.

en: Draw hori_zontal lines between rows
nb: Vis _horisontale linjer mellom rader

en: Show horizontal borders on the cells.
nb: Vis horisontale kantlinjer på cellene.

en: Draw _vertical lines between columns
nb: Vis _vertikale linjer mellom kolonner

en: Show vertical borders on the cells.
nb: Vis vertikale kantlinjer på cellene.

en: Layout
nb: Oppsett

en: _Placement of future transactions
nb: Plassering av fremtidige transaksjoner

en: If checked, transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction unless in reverse sort order when they are displayed at the top before the blank transaction. If clear, the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions unless in reverse sort order when it will be at the top.
nb: Hvis det er krysset av, vil transaksjoner med en dato i fremtiden vises nederst i registeret etter den tomme transaksjonen med mindre i omvendt sorteringsrekkefølge når de vises øverst før den tomme transaksjonen. Hvis den er klar, vil den tomme transaksjonen være nederst i registeret etter alle transaksjoner med mindre i omvendt sorteringsrekkefølge når den vil være øverst.

en: <b>Default Style</b>
nb: <b>Standardstil</b>

en: <b>Other Defaults</b>
nb: <b>Andre standarder</b>

en: _Basic ledger
nb: _Grunnleggende bok

en: _Auto-split ledger
nb: _Auto-splittbok

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
nb: Transaksjons_journal

en: Number of _transactions
nb: Antall _transaksjoner

en: _Double line view
nb: Dobbellinjevisning

en: Show a second line with Action, Notes, and Linked Document fields for each transaction.
nb: Vis en ekstra linje med feltene Handling, Notater og Koblet dokument for hver transaksjon.

en: Register opens in a new _window
nb: Register åpnes i nytt _vindu

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
nb: Hvis valgt vil hvert register åpnes i sitt eget toppnivåvindu. Hvis ikke vil registeret åpnes i det aktive vinduet.

en: _Only display leaf account names
nb: _Vis bare bladkontonavn

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
nb: Hvis det er krysset av, vises kun navnene på bladkontoene i registeret og i kontovalgspopupen. Standard oppførsel er å vise hele navnet, inkludert banen i kontotreet. Merking av dette alternativet innebærer at du bruker unike bladnavn.

en: Register Defaults
nb: Registerforvalg

en: <b>Default Report Currency</b>
nb: <b>Standard rapportvaluta</b>

en: <b>Location</b>
nb: <b>Plassering</b>

en: Report opens in a new _window
nb: Rapport åpnes i et nytt _vindu

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
nb: Hvis valgt vil alle rapporter bli åpnet i sitt eget toppnivåvindu. Hvis ikke vil rapporten bli åpnet i det aktive vinduet.

en: Default zoom level
nb: Standard zoomnivå

en: Reports
nb: Rapporter

en: <b>Window Geometry</b>
nb: <b>Vindugeometri</b>

en: _Save window size and position
nb: _Lagre vindusposisjon og -størrelse

en: Save window size and location when it is closed.
nb: Lagre vindusstørrelse og plassering når det er lukket.

en: Bring the most _recent tab to the front
nb: Vis sist brukte fane fremst

en: <b>Tab Position</b>
nb: <b>Faneposisjon</b>

en: To_p
nb: Topp

en: B_ottom
nb: Bunn

en: _Left
nb: Venstre

en: _Right
nb: Høyre

en: <b>Summary Bar Position</b>
nb: <b>Innhold på sammendragslinjen</b>

en: Bottom
nb: Nederst

en: <b>Tabs</b>
nb: <b>Faner</b>

en: Show close button on _notebook tabs
nb: Vis lukk-knapp på _notisblokk-faneark

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
nb: Vis en lukk-knapp på hver notisblokk-fane. Denne funksjonen er identisk med menyalternativet «Lukk».

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
nb: Hvis teksten i fanen er lengre enn denne verdien (testen er omtrentlig), vil faneetiketten ha midtsnittet og erstattet med en ellipse.

en: characters
nb: tegn

en: _Width
nb: _Bredde

en: Open new tabs _adjacent to current tab
nb: Åpne nye faner ved siden av gjeldende fane

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end.
nb: Åpner ny fane ved siden av gjeldende fane i stedet for på slutten.

en: Windows
nb: Vinduer

en: Online Quotes
nb: Nettbaserte noteringer

en: Bid
nb: Bud

en: Ask
nb: Spør

en: Last
nb: Siste

en: Net Asset Value
nb: Netto aktivaverdi

en: Price Editor
nb: Prisredigering

en: S_ource
nb: _Kilde

en: _Price
nb: _Pris

en: Remove Old Prices
nb: Fjern gamle priser

en: Delete prices that meet the following criteria:
nb: Slett priser som oppfyller følgende kriterier:

en: Remove all prices before date.
nb: Fjern alle priser før dato.

en: Last of _Week
nb: Siste i uke

en: Keep the last price of each week if present before date.
nb: Hold den siste prisen for hver uke hvis tilstede før dato.

en: Last of _Month
nb: Siste i måned

en: Keep the last price of each month if present before date.
nb: Hold den siste prisen for hver måned hvis tilstede før dato.

en: Last of _Quarter
nb: Siste i kvartalet

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
nb: Behold siste pris for hvert regnskapskvartal hvis tilstede før dato. Regnskapskvartalet er avledet fra regnskapsperiodens sluttdato.

en: Last of _Period
nb: Siste i perioden

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
nb: Behold den siste prisen for hver regnskapsperiode hvis den er til stede før dato. Regnskapsperioden er avledet fra regnskapsperiodens sluttdato.

en: _Scaled
nb: Skalert

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
nb: Med det skalerte alternativet fjernes prisene i forhold til den valgte datoen. "En i måneden" brukes for datoer eldre enn ett år og "En i uken" brukes for datoer eldre enn seks måneder til et år.

en: First Date
nb: Første dato

en: From these Commodities
nb: Fra disse varene

en: Keeping the last available price for option
nb: Beholder den siste tilgjengelige prisen for alternativet

en: Include _Fetched online prices
nb: Inkluder innhentede nettpriser

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
nb: Hvis aktivert, vil priser lagt til av Finans::Tilbud være inkludert.

en: Include manually _Entered prices
nb: Inkluder manuelt innskrevne priser

en: If activated, include manually entered prices.
nb: Dersom aktivert, inkluder manuelt angitte priser.

en: _Added by the application
nb: Lagt til av programmet

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
nb: Hvis aktivert, inkluderer tilleggspriser for applikasjoner.
    
    Disse prisene ble lagt til slik at det alltid er en "nærmest i tid"-pris for hver transaksjon med flere varer, slik at kontosiden og rapportene kan rapportere verdier riktig, slik at fjerning av dem kan gjøre dette mindre pålitelig.

en: Before _Date
nb: _Dato

en: Price Database
nb: Prisdatabase

en: Add a new price.
nb: Legg til en ny pris.

en: Remove the current price.
nb: Fjern gjeldende pris.

en: Edit the current price.
nb: Rediger valgt pris.

en: Remove _Old
nb: Fjern _gammel

en: Remove prices older than a user-entered date.
nb: Fjern priser som er eldre enn en brukerangitt dato.

en: _Get Quotes
nb: Hent noteringer

en: Get new online quotes for stock accounts.
nb: Hent nye noteringer for aksjekontoer på nett.

en: Save Custom Check Format
nb: Lagre tilpasset sjekkformat

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
nb: Skriv inn en tittel for dette egendefinerte formatet. Denne tittelen vil vises i "Sjekk format"-velgeren i dialogboksen Skriv ut sjekk. Bruk av tittelen til et eksisterende tilpasset format vil føre til at formatet blir overskrevet.

en: Inches
nb: Tommer

en: Centimeters
nb: Centimeter

en: Millimeters
nb: Millimeter

en: Points
nb: Punkt

en: Middle
nb: Midten

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
nb: Deluxe(tm) Personlige sjekker US-Letter

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
nb: Quicken(tm) lommeboksjekker m/ sidestuss

en: _Print
nb: Skriv ut

en: Check _format
nb: Sjekk_format

en: Check po_sition
nb: Sjekkposisjon

en: _Date format
nb: _Datoformat

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
nb: Sjekkformatet må ha et
    ADRESSE element definert for å
    kunne skrive ut en adresse på sjekken.

en: _Address
nb: _Adresse

en: Checks on first _page
nb: Sjekker på første side

en: Pa_yee
nb: Mott_aker

en: Amount (_words)
nb: Beløp (_ord)

en: Amount (_numbers)
nb: Beløp (_tall)

en: _Units
nb: _Enheter

en: _Translation
nb: _Oversettelse

en: _Rotation
nb: _Rotasjon

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
nb: Opprinnelsespunktet er det øvre venstre hjørnet av siden.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
nb: Opprinnelsespunktet er det nedre venstre hjørnet av siden.

en: Degrees
nb: Grader

en: _Save Format
nb: Lagre format

en: Splits Memo
nb: Splitt notat

en: Splits Amount
nb: Splittbeløp

en: Splits Account
nb: Splitt konto

en: Custom format
nb: Egendefinert format

en: Working…
nb: Arbeider …

en: <b>A_vailable reports</b>
nb: <b>_Tilgjengelige rapporter</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
nb: <b>_Valgte rapporter</b>

en: A_dd >>
nb: _Legg til >>

en: << _Remove
nb: << _Fjern

en: Move _up
nb: Flytt _opp

en: Move dow_n
nb: Flytt _ned

en: Si_ze…
nb: S_tørrelse …

en: HTML Style Sheets
nb: HTML-stilark

en: <b>Available style sheets</b>
nb: <b>Tilgjengelige stilark</b>

en: <b>Style sheet options</b>
nb: <b>Stilarkalternativer</b>

en: Report Size
nb: Rapportstørrelse

en: Enter report row/column span
nb: Fyll inn rapportens rad-/kolonnespenn

en: _Row span
nb: _Radspenn

en: _Column span
nb: _Kolonnespenn

en: Select HTML Style Sheet
nb: Velg HTML-stilark

en: New Style Sheet
nb: Nytt stilark

en: <b>New style sheet info</b>
nb: <b>Informasjon for nytt stilark</b>

en: _Template
nb: _Mal

en: Reset Warnings
nb: Nullstill advarsler

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
nb: Du har bedt om at følgende advarselsdialogbokser ikke blir vist. For å begynne å vise en av dem igjen, huk av i boksen ved siden av dialogboksen og trykk OK.

en: _Unselect All
nb: _Tøm alle

en: No warnings to reset.
nb: Ingen advarsler å nullstille.

en: Permanent Warnings
nb: Permanente advarsler

en: Temporary Warnings
nb: Midlertidige advarsler

en: _New item…
nb: Nytt element…

en: _Find
nb: Finn

en:  Search
nb:  Søk

en: Search for items where
nb: Søk hvor

en: <b>Match all entries</b>
nb: <b>Samsvar alle oppføringer</b>

en: Search Criteria
nb: Søkekriterie

en: New search
nb: Nytt søk

en: Refine current search
nb: Raffiner gjeldende søk

en: Add results to current search
nb: Legg til resultater til nåværende søk

en: Delete results from current search
nb: Slett resultatene fra gjeldende søk

en: Search only active data
nb: Søk bare i aktive data

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
nb: Velg om du vil søke i alle dataene dine eller bare de som er merket som "aktive".

en: Type of search
nb: Type søk

en: Account Deletion
nb: Kontosletting

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
nb: De følgende planlagte transaksjonene refererer til den slettede kontoen, og må nå korrigeres. Trykk OK for å redigere dem.

en: Daily
nb: Daglig

en: Bi-Weekly
nb: Annenhver uke

en: Yearly
nb: Årlig

en: Make Scheduled Transaction
nb: Opprett planlagt transaksjon

en: Advanced…
nb: Avansert …

en: Never End
nb: Ikke avslutt

en: Number of Occurrences
nb: Antall gjeninntreffelser

en: <b>Since Last Run</b>
nb: <b>Siden forrige kjøring</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
nb: <b>Forvalg for transaksjonredigering</b>

en: _Run when data file opened
nb: _Kjør når datafil åpnes

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
nb: Kjør prosessen "siden sist kjørt" når en fil åpnes.

en: _Show notification window
nb: Vis varslingsvindu

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
nb: Vis varslingsvinduet for "siden sist kjørt"-prosessen når en fil åpnes.

en: _Auto-create new transactions
nb: _Auto-opprett nye transaksjoner

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
nb: Sett 'auto-opprett'-flagget på nylig opprettede planlagte transaksjoner.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
nb: Begynn påminnelse dette antall dager før transaksjonen blir opprettet.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
nb: Opprett transaksjonen dette antall dager før dens effektive dato.

en: _Notify before transactions are created
nb: _Varsle før transaksjoner blir opprettet

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
nb: Sett 'varsle'-flagget på nylig opprettede planlagte transaksjoner.

en: Crea_te in advance
nb: Oppre_tt på forhånd

en: R_emind in advance
nb: _Påminnelse på forhånd

en: Re_view created transactions
nb: Vurder opprettede transaksjoner

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
nb: Angi "Gjennomgå opprettede transaksjoner" som standard i "siden siste kjøring"-dialogen.

en: Edit Scheduled Transaction
nb: Rediger planlagt transaksjon

en: Create in advance
nb: Opprett på forhånd

en: Remind in advance
nb: Påminnelse på forhånd

en: Create automatically
nb: Opprett automatisk

en: Conditional on splits not having variables
nb: Splittbetingelse har ikke variabler

en: Notify me when created
nb: Varsle ved oppretting

en: <b>Occurrences</b>
nb: <b>Inntreffelser</b>

en: Last Occurred:
nb: Inntraff sist:

en: Repeats:
nb: Gjentakelser:

en: Until
nb: Til

en: occurrences
nb: inntreffelser

en: remaining
nb: gjenstående

en: Overview
nb: Oversikt

en: Template Transaction
nb: Maltransaksjon

en: Since Last Run…
nb: _Siden sist …

en: _Review created transactions
nb: Gjennomgå opprettede transaksjoner

en: Income Tax Information
nb: Informasjon om inntektsskatt

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
nb: Klikk for å endre skattenavn og/eller skattetype.

en: <b>_Accounts</b>
nb: <b>_Kontoer</b>

en: _Income
nb: _Inntekt

en: _Expense
nb: _Kostnad

en: _Asset
nb: Eiendel

en: _Liability/Equity
nb: Gjeld/Egenkapital

en: <b>Account Tax Information</b>
nb: <b>Informasjon om kontoskatt</b>

en: Tax _Related
nb: Skatte_relatert

en: <b>_TXF Categories</b>
nb: <b>_TXF-kategorier</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
nb: <b>Kilde for betalers navn</b>

en: C_urrent Account
nb: A_ktiv konto

en: <b>Copy Number</b>
nb: <b>Kopi nummer</b>

en: Tax Tables
nb: MVA-koder

en: <b>Tax Table Entries</b>
nb: <b>MVA-kodeoppføringer</b>

en: De_lete
nb: Slett

en: Ne_w
nb: Ny

en: Value $
nb: Verdi

en: Percent %
nb: Prosent %

en: <b>Tax Table Entry</b>
nb: <b>MVA-kodeoppføring</b>

en: _Value
nb: _Verdi

en: _Account
nb: _Konto

en: GnuCash Tip Of The Day
nb: GnuCash - dagens tips

en: _Previous
nb: Forrige

en: _Next
nb: Neste

en: <b>Tip of the Day</b>
nb: <b>Dagens tips</b>

en: _Show tips at startup
nb: _Vis tips ved oppstart

en: Transfer Funds
nb: Overfør midler

en: <b>Basic Information</b>
nb: <b>Grunnleggende informasjon</b>

en: Show Income/Expense
nb: Vis inntekt/kostnad

en: <b>Currency Transfer</b>
nb: <b>Valutaoverføring</b>

en: Exchange Rate
nb: Vekslekurs

en: _Fetch Rate
nb: Hent rente

en: Username and Password
nb: Brukernavn og passord

en: Enter your username and password
nb: Fyll inn ditt brukernavn og passord

en: _Username
nb: _Brukernavn

en: _Password
nb: _Passord

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
nb: Leverandørens ID-nummer. Hvis feltet er blankt vil et fornuftig nummer bli valgt for deg

en: No Fancy Date Format
nb: Ikke noe fancy datoformat

en: Include Century
nb: Inkluder århundre

en: Abbreviation
nb: Forkortelse

en: Date format
nb: Datoformat

en: 1st
nb: 1.

en: 2nd
nb: 2.

en: 3rd
nb: 3.

en: 4th
nb: 4.

en: 5th
nb: 5.

en: 6th
nb: 6.

en: 7th
nb: 7.

en: 8th
nb: 8.

en: 9th
nb: 9.

en: 10th
nb: 10.

en: 11th
nb: 11.

en: 12th
nb: 12.

en: 13th
nb: 13.

en: 14th
nb: 14.

en: 15th
nb: 15.

en: 16th
nb: 16.

en: 17th
nb: 17.

en: 18th
nb: 18.

en: 19th
nb: 19.

en: 20th
nb: 20.

en: 21st
nb: 21.

en: 22nd
nb: 22.

en: 23rd
nb: 23.

en: 24th
nb: 24.

en: 25th
nb: 25.

en: 26th
nb: 26.

en: 27th
nb: 27.

en: 28th
nb: 28.

en: 29th
nb: 29.

en: 30th
nb: 30.

en: 31st
nb: 31.

en: Last day of month
nb: Siste dag i måneden

en: Last Monday
nb: Siste mandag

en: Last Tuesday
nb: Siste tirsdag

en: Last Wednesday
nb: Siste onsdag

en: Last Thursday
nb: Siste torsdag

en: Last Friday
nb: Siste fredag

en: Last Saturday
nb: Siste lørdag

en: Last Sunday
nb: Siste søndag

en: Once
nb: En gang

en: Semi-Monthly
nb: Halvmånedlig

en: No change
nb: Ingen endring

en: Use previous weekday
nb: Bruk forrige ukedag

en: Use next weekday
nb: Bruk neste ukedag

en: 1st Mon
nb: 1. man

en: 1st Tue
nb: 1. tir

en: 1st Wed
nb: 1. ons

en: 1st Thu
nb: 1. tor

en: 1st Fri
nb: 1. fre

en: 1st Sat
nb: 1. lør

en: 1st Sun
nb: 1. søn

en: 2nd Mon
nb: 2. man

en: 2nd Tue
nb: 2. tir

en: 2nd Wed
nb: 2. ons

en: 2nd Thu
nb: 2. tor

en: 2nd Fri
nb: 2. fre

en: 2nd Sat
nb: 2. lør

en: 2nd Sun
nb: 2. søn

en: 3rd Mon
nb: 3. man

en: 3rd Tue
nb: 3. tir

en: 3rd Wed
nb: 3. ons

en: 3rd Thu
nb: 3. tor

en: 3rd Fri
nb: 3. fre

en: 3rd Sat
nb: 3. lør

en: 3rd Sun
nb: 3. søn

en: 4th Mon
nb: 4. man

en: 4th Tue
nb: 4. tir

en: 4th Wed
nb: 4. ons

en: 4th Thu
nb: 4. tor

en: 4th Fri
nb: 4. fre

en: 4th Sat
nb: 4. lør

en: 4th Sun
nb: 4. søn

en: Not scheduled
nb: Ikke planlagt

en: Select occurrence date above.
nb: Velg inntreffelsesdato over.

[ctx: Daily]
en: Every
nb: Hver

[ctx: Daily]
en: days.
nb: dager.

[ctx: Weekly]
en: Every
nb: Hver

en: Saturday
nb: Lørdag

en: Friday
nb: Fredag

en: Wednesday
nb: Onsdag

en: Thursday
nb: Torsdag

en: Sunday
nb: Søndag

en: Monday
nb: Mandag

en: Tuesday
nb: Tirsdag

en: First on the
nb: Først den

en: except on weekends
nb: unntatt i helgene

en: then on the
nb: så den

en: On the
nb: På den

en: Edit budget for all periods
nb: Rediger budsjett for alle perioder

en: Replace
nb: Erstatt

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
nb: Erstatt budsjettet for alle perioder med ny 'verdi'. Bruk tom verdi for å fjerne budsjettet for kontoene.

en: Add
nb: Legg til

en: Add 'value' to current budget for each period
nb: Legg til "verdi" til gjeldende budsjett for hver periode

en: Multiply
nb: Multipliser

en: Multiply current budget for each period by 'value'
nb: Multipliser gjeldende budsjett for hver periode med "verdi"

en: The number of leading digits to keep when rounding
nb: Antallet innledende siffer som skal beholdes ved avrunding

en: Significant Digits
nb: Signifikante siffer

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
nb: Bruk en fast verdi eller bruk transformasjon for alle perioder.

en: Estimate Budget Values
nb: Estimer budsjettverdier

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
nb: Bruk gjennomsnittsverdien over alle faktiske perioder for alle anslåtte perioder

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
nb: GnuCash vil estimere budsjettverdier basert på tidligere transaksjoner mot valgte kontoer.

en: Budget Options
nb: Budsjettoppsett

en: Budget Name
nb: Budsjettnavn

en: Number of Periods
nb: Antall perioder

en: Budget Period
nb: Budsjettperiode

en: Show Account Code
nb: Vis Konto kode

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
nb: Merk: Bruk Vis->'Filter etter...' for å kontrollere synlige kontoer.

en: Budget List
nb: Budsjettliste

en: Close the Budget List
nb: Lukk budsjettliste

en: Create a New Budget
nb: Opprett nytt budsjett

en: Open the Selected Budget
nb: Åpne valgt budsjett

en: Delete the Selected Budget
nb: Slett valgte budsjett

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
nb: Filtrer registeret etter …

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
nb: Vis _alt

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
nb: Gyldig område er 0 til 1100 dager
    Hvis 0, inkludert alle foregående dager

en: Choo_se Date
nb: V_elg dato

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
nb: _Ikke-avstemte

en: C_leared
nb: K_larert

en: _Voided
nb: _Annullert

en: _Frozen
nb: _Sperret

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
nb: Duplikat-transaksjon

en: _Number
nb: _Nummer

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
nb: Sorter register etter …

en: _Standard Order
nb: _Standardrekkefølge

en: Keep normal account order.
nb: Behold normal kontorekkefølge.

en: Sort by date.
nb: Sorter etter dato.

en: Date of _Entry
nb: R_egistreringsdato

en: Sort by the date of entry.
nb: Sorter etter føringsdato.

en: S_tatement Date
nb: _Kontoutskriftsdato

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
nb: Sorter etter kontoutskriftsdato (og grupper etter klarert , uavstemt, avstemt).

en: Num_ber
nb: Ta_ll

en: Sort by number.
nb: Sorter etter nummer.

en: Amo_unt
nb: Be_løp

en: Sort by amount.
nb: Sorter etter beløp.

en: Sort by memo.
nb: Sorter etter notat.

en: Descri_ption
nb: Beskriv_else

en: Sort by description.
nb: Sorter etter beskrivelse.

en: _Action
nb: H_andling

en: Sort by action field.
nb: Sorter etter hendelsesfelt.

en: Sort by notes field.
nb: Sorter etter notatfelt.

en: Void Transaction
nb: Annuller transaksjonen

en: Reason for voiding transaction
nb: Begrunnelse for annullering av transaksjon

en: day(s)
nb: dag(er)

en: week(s)
nb: uke(r)

en: month(s)
nb: måned(er)

en: year(s)
nb: år

en: Every
nb: Hver

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
nb: Antall kalenderenheter i repetisjonen: F.eks. annenhver uke = hver 2. uke, kvartalsvis = hver 3. måned

en: beginning on
nb: begynner den

en: last of month
nb: sist i måneden

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
nb: Bruk alltid den siste dagen (eller ukedagen) i måneden?

en: same week & day
nb: samme uke & dag

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
nb: Koble "ukedag" og "uke i måneden"? (for eksempel "den andre tirsdagen" i hver måned)

en: Only show _active owners
nb: Vis bare aktive eiere

en: Show _zero balance owners
nb: Vis _nullsaldo eiere

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
nb: Bruk denne dialogen hvis du vil at GnuCash automatisk skal finne hvilke transaksjoner som blir klarert, gitt en sluttsaldo. For eksempel kan sluttsaldoen være gjeldende saldo gitt av banken din på nett.

en: Caution!
nb: Pass på!

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
nb: Dette verktøyet kan være tregt eller avbryte hvis antallet uavklarte splitter er mer enn ca. 20. I så fall må du fjerne minst noen av dem manuelt.

en: _Ending Balance
nb: _Utgående balanse

en: _Review cleared splits
nb: Gjennomgå godkjente splitter

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
nb: Velg dette alternativet for å åpne en registerfane med nylig klarerte splitter.

en: <b>Reconcile Information</b>
nb: <b>Avstemmingsinformasjon</b>

en: Statement _Date
nb: _Kontoutskriftsdato

en: Include _subaccounts
nb: Ta med _underkontoer

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
nb: Inkluder alle etterkommerkontoer i avstemmingen. Alle må bruke samme vare som denne.

en: Statement Date is after today
nb: Kontoutskriftsdato er etter dagens dato

en: Not found
nb: Ikke funnet

en: The specified URL could not be loaded.
nb: Den spesifiserte URLen kunne ikke lastes.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
nb: Sikker HTTP-tilgang er deaktivert. Du kan aktivere den i nettverkseksjonen av Innstillinger.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
nb: Nettverk HTTP-tilgang er deaktivert. Du kan aktivere den i nettverkseksjonen av Innstillinger.

en: There was an error accessing %s.
nb: Det oppstod en feil under tilkobling til %s.

note: Translators: Strings are 1. Bank code, 2. Bank name, 3. Account Number, 4. Subaccount ID
en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
nb: Bankkode %s (%s), konto %s (%s)

en: New?
nb: Ny?

en: AqBanking Initial Assistant
nb: AqBanking førstegangsassistent

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
nb: Denne assistenten hjelper deg med å sette opp nettbankforbindelsen med banken din.

en: The requirements for Online Banking vary between the different supported AqBanking backends, but usually you will need:
    * Your bank needs to grant you online access. See on their website or ask their customer service for how to obtain it.
    They should also tell you:
    * Your user ID that identifies you to their server, often your base account number;
    * The URL of their Online Banking server;
    * In some cases the routing number of your bank's branch is useful in this assistant;
    * Authentication methods vary by backend and chosen method:
     * FinTS PIN/TAN: Some methods require a specific gadget like a card reader or a mobile;
     * FinTS HBCI: You have to exchange the public parts of asymmetric keys with your bank ("Ini-Letter").
     * PayPal: registered email address, password, API signature;
nb: Kravene til nettbank varierer mellom de forskjellige støttede AqBanking-støttene, men vanligvis trenger du:
    * Banken din må gi deg nettilgang. Se på nettsiden deres eller spør kundeservicen deres for hvordan du får tak i det.
    De bør også fortelle deg:
    * Din bruker-ID som identifiserer deg til deres server, ofte ditt basiskontonummer;
    * URL-en til deres nettbankserver;
    * I noen tilfeller er routingnummeret til bankens filial nyttig i denne assistenten;
    * Autentiseringsmetoder varierer etter backend og valgt metode:
     * FinTS PIN/TAN: Noen metoder krever en spesifikk gadget som en kortleser eller en mobil;
     * FinTS HBCI: Du må bytte de offentlige delene av asymmetriske nøkler med banken din ("Ini-Letter").
     * PayPal: registrert e-postadresse, passord, API-signatur;

note: See https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking for the used terminology and replace the link, if a localized version exists.
en: See <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> for more details
nb: Se <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> for mer informasjon

en: Note: NO WARRANTIES FOR ANYTHING. Some banks run a poorly implemented Online Banking server. You should not rely on time-critical transfers through Online Banking, because sometimes the bank does not give you correct feedback when a transfer is rejected.
nb: Merk: INGEN GARANTIER FOR NOE. Noen banker kjører en dårlig implementert nettbankserver. Du bør ikke stole på tidskritiske overføringer gjennom Nettbank, for noen ganger gir ikke banken deg korrekt tilbakemelding når en overføring avvises.

en: The Setup of your Online Banking connection is handled by the external program "AqBanking Setup".
nb: Oppsettet av nettbankforbindelsen din håndteres av det eksterne programmet "AqBanking Setup".

en: That means:
    * It ignores GnuCash's preferences like "Close log window when finished".
    * To report issues read
nb: Det betyr:
    * Den ignorerer GnuCash sine preferanser som "Lukk loggvindu når du er ferdig".
    * For å rapportere problemer lest

en: You have to set up at least one connection before you can continue.
    
    Please press the button below to start it.
nb: Du må sette opp minst én tilkobling før du kan fortsette.
    
    Trykk på knappen nedenfor for å starte den.

en: Progress
nb: Fremgang

en: Get Transactions Online
nb: Hent transaksjoner online

en: Date range of transactions to retrieve:
nb: Datoområde for mottak av transaksjoner:

en: From
nb: Fra

en: _Earliest possible date
nb: Tidligst mulig_e dato

en: _Last retrieval date
nb: _Siste mottaksdato

en: E_nter date:
nb: Fyll i_nn dato:

en: To
nb: Til

en: Ente_r date:
nb: Fyll inn _dato:

en: No_w
nb: Nå

en: Enter Password
nb: Tast inn passord

en: Enter your password
nb: Tast inn passord

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the bar width, adapting to the size of the TAN generator.
nb: Innstilling av bredde, tilpasning til størrelsen på TAN-generatoren.

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the delay time, with small values the flicker graphic is repeated faster.
nb: Innstilling av forsinkelsestid, med små verdier gjentas flimmergrafikken raskere.

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Hold the TAN generator in front of the animated graphic. The markings (triangles) on the graphic must match those on the TAN generator.
nb: Hold TAN-generatoren foran den animerte grafikken. Merkene (trekantene) på grafikken må samsvare med de på TAN-generatoren.

en: Con_firm Password
nb: Bekreft passord

en: Name for new template
nb: Fyll inn et navn for den nye malen

en: _Name of the new template
nb: _Navn for den nye malen

en: Enter a unique name for the new template.
nb: Skriv inn et unikt navn for den nye malen.

en: Online Transaction
nb: Onlinetransaksjon

en: Execute this online transaction now
nb: Utfør denne onlinetransaksjonen nå

en: Enter an Online Transaction
nb: Fyll inn onlinetransaksjon

en: at Bank
nb: hos bank

en: (filled in automatically)
nb: (fylt inn automatisk)

en: Payment Purpose continued
nb: Betalingsmelding fortsatte

en: Originator Account Number
nb: Avsenders kontonummer

en: Bank Code
nb: Bankkode

en: Add the current online transaction as a new transaction template
nb: Legg til nåværende onlinetransaksjon som en ny maltransaksjon

en: _Up
nb: Opp

en: Move the selected transaction template one row up
nb: Flytt valgte transaksjonsmal en rad opp

en: _Down
nb: Ned

en: Move the selected transaction template one row down
nb: Flytt valgte transaksjonsmal en rad ned

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
nb: Sorter listen over maltransaksjoner alfabetisk

en: Delete the currently selected transaction template
nb: Slett valgte transaksjonsmal

en: _Templates
nb: Maler

en: This list contains the file formats that AQBanking knows how to import. The profile list contains specializations and is populated according to which format you select in this list.
nb: Denne listen inneholder filformatene som AQBanking vet hvordan de skal importere. Profillisten inneholder spesialiseringer og fylles ut i henhold til hvilket format du velger i denne listen.

en: File Format
nb: Filformat

en: This lists one or more specialization templates that adjust the import for different banks' uses of fields in the selected import format.
nb: Denne lister en eller flere spesialiseringsmaler som justerer importen for ulike bankers bruk av felt i valgt importformat.

en: Profiles
nb: Profiler

en: Online Banking
nb: Nettbank

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
nb: Hvis aktiv vil vinduet lukkes automatisk når du avslutter en HBCI/AqBanking-importprosess. Hvis ikke vil det bli stående åpent.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
nb: Hvis aktiv vil PIN-koden for HBCI/AqBanking-handlinger huskes i minnet gjennom økten. Hvis ikke må den fylles inn på nytt hver gang den trengs.

en: _Verbose debug messages
nb: Utfyllende a_vlusingsmeldinger

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
nb: Skrur på utfyllende feilmeldinger for HBCI/AqBanking Online-bank.

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
nb: Noen banker plasserer en del av transaksjonsbeskrivelsen som "transaksjonstekst" i MT940-filen. Normalt ignorerer GNUcash denne teksten. Men ved å aktivere dette alternativet, brukes transaksjonsteksten også for transaksjonsbeskrivelsen.

en: (unknown)
nb: (ukjent)

en: Debited Account Owner
nb: Debitert kontos eier

en: Credited Account Owner
nb: Kreditert kontos eier

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
nb: Den interne kontrollen av IBAN-målet «%s» mislyktes. Dette betyr at kontonummeret kanskje inneholder en feil.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
nb: Din lokale bankkonto har ennå ikke SEPA-kontoinformasjonen lagret. Vi beklager, men i denne utviklingsversjonen er det nødvendig med ett ekstra trinn som ennå ikke er implementert direkte i GnuCash. Vennligst kjør kommandolinjeprogrammet "aqhbci-tool" for kontoen din, som følger: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
nb: Du skrev ikke inn et mottaker navn. Et mottaker navn er nødvendig for en overføring på nett.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
nb: Du skrev ikke inn et mottaker navn. Et mottaker navn er nødvendig for en overføring på nett.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
nb: Du skrev ikke inn en mottaker bank. En mottaker bank er nødvendig for en overføring på nett.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
nb: Beløpet er null eller beløpsfeltet kunne ikke tolkes riktig. Du kan ha blandet sammen punktum og komma, som må være i tråd med dine regionale innstillinger. Dette er ikke en gyldig overføring på nett.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
nb: Du skrev ikke inn noen begrunnelse for transaksjonen. En begrunnelse er nødvendig for en overføring på nett.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
nb: En mal med det gitte navnet finnes allerede. Vennligst skriv inn et annet navn.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
nb: Er du sikker på at du vil slette malen med navnet «%s»?

en: No valid online banking account assigned.
nb: Ingen gyldig nettbankkonto er tilordnet.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
nb: Den elektroniske handlingen "Få saldo" er ikke tilgjengelig for denne kontoen.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
nb: Feil ved utføring av jobb.
    
    Status: %s

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
nb: Den elektroniske handlingen "Få transaksjoner" er ikke tilgjengelig for denne kontoen.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
nb: Feil ved utføring av jobb.
    
    Status: %s (%d)

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
nb: Du har endret listen over online-maltransaksjoner, men du avbrøt overføringsdialogboksen. Vil du likevel lagre dine endringer?

en: No reference accounts found.
nb: Ingen referansekontoer funnet.

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
nb: Det oppstod en feil under utførelse av jobben. Vennligst sjekk loggvinduet for den nøyaktige feilmeldingen.
    
    Vil du gå inn i jobben igjen?

en: Unspecified
nb: Uspesifisert

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
nb: Banken har sendt transaksjonsinformasjon i sitt svar.
    Vil du importere den?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
nb: Ingen nettbankkonto funnet for denne GnuCash-kontoen. Disse transaksjonene vil ikke bli utført av nettbank.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
nb: Banken har sendt saldoinformasjon i sitt svar.
    Vil du importere den?

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
nb: Til informasjon: Denne kontoen har også en tilgjengelig saldo på %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
nb: Den bokførte saldoen er identisk med den nåværende avstemte saldoen for kontoen.

en: Reconcile account now?
nb: Avstem konto nå?

en: The bank has sent a message in its response.
nb: Banken har sendt melding i sitt svar.

en: Subject:
nb: Emne:

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
nb: PIN-koden må være minst %d tegn
    lang. Vil du prøve igjen?

en: Import using AQBanking
nb: Importer med AQBanking

en: Import into GnuCash any file format supported by AQBanking
nb: Importer til GnuCash alle filformater som støttes av AQBanking

en: _Online Actions
nb: _Online-handlinger

en: Get _Balance
nb: Hent _saldo

en: The list of Scheduled Transactions
nb: Listen over planlagte transaksjoner

en: Get _Transactions…
nb: Hent _transaksjoner …

note: Translators: https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area
en: Issue _SEPA Transaction…
nb: _Send transaksjon …

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
nb: _Send transaksjon …

en: _Internal Transaction…
nb: I_ntern transaksjon …

en: Show the online banking log window
nb: Vis bankens logg vindu på nett

en: _Online Banking Setup…
nb: Nettbankoppsett…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
nb: Innledende oppsett av nettbanktilgang (HBCI, eller OFX DirectConnect, ved hjelp av AqBanking)

en: Remember the PIN in memory
nb: Husk PIN i minnet

en: Put the transaction text in front of the purpose of a transaction.
nb: Sett transaksjonsteksten foran formålet med en transaksjon.

en: Verbose HBCI debug messages
nb: Utfyllende avlusingsbeskjeder for HBCI

en: DTAUS import data format
nb: DTAUS importdataformat

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
nb: Denne innstillingen spesifiserer dataformatet ved import av DTAUS-filer. AqBanking-biblioteket tilbyr ulike importformater (kalt «profiler»), hvorav du kan velge ett her.

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
nb: Denne innstillingen spesifiserer dataformatet ved import av CSV-filer. AqBanking-biblioteket tilbyr ulike importformater (kalt «profiler»), hvorav du kan velge ett her.

en: SWIFT MT940 import data format
nb: SWIFT MT940 importdataformat

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
nb: Denne innstillingen spesifiserer dataformatet ved import av SWIFT MT940-filer. AqBanking-biblioteket tilbyr ulike importformater (kalt «profiler»), hvorav du kan velge ett her.

en: SWIFT MT942 import data format
nb: SWIFT MT942 importdataformat

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
nb: Denne innstillingen spesifiserer dataformatet ved import av SWIFT MT942-filer. AqBanking-biblioteket tilbyr ulike importformater (kalt «profiler»), hvorav du kan velge ett her.

en: Validation…
nb: Bekreftelse …

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
nb: Rad %d: ingen faktura-ID i første rad i importfilen.

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
nb: Rad %d, faktura %s/%u: eier ikke angitt.

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
nb: Rad %d, faktura %s/%u: leverandør %s eksisterer ikke.

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
nb: Rad %d, faktura %s/%u: kunde %s eksisterer ikke.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
nb: Rad %d, faktura %s/%u: %s er ikke en gyldig posteringssdato.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
nb: Rad %d, faktura %s/%u: %s er ikke en gyldig forfallsdato.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
nb: Rad %d, faktura %s/%u: konto %s finnes ikke.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
nb: Rad %d, faktura %s/%u: konto %s er ikke av typen Leverandørgjeld.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
nb: Rad %d, faktura %s/%u: konto %s er ikke av typen Kundefordringer.

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
nb: Rad %d, faktura %s/%u: pris ikke angitt.

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
nb: Feil i faktura %s, alle rader i denne fakturaen ignorert.

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
nb: Feil i faktura uten id, alle rader i denne fakturaen ignorert.

en: Processing…
nb: Behandler …

en: Invoice %s created.
nb: Faktura %s opprettet.

en: Invoice %s not updated because it already exists.
nb: Faktura %s er ikke oppdatert fordi den allerede eksisterer.

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
nb: Faktura %s er ikke oppdatert fordi den allerede er lagt ut.

en: Invoice %s updated.
nb: Faktura %s oppdatert.

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
nb: Faktura %s er IKKE lagt ut fordi valutaene ikke samsvarer.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
nb: Faktura %s er IKKE lagt ut fordi den krever valutakonvertering.

en: Nothing to process.
nb: Ingenting å behandle.

en: Quantity
nb: Antall

en: Taxable
nb: MVA-pliktig

en: Import Bills or Invoices from csv
nb: Importer regninger eller fakturaer fra CSV

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
nb: Import:
    - rader ignorert: %i
    - importerte rader: %i
    
    Validering og behandling:
    - rader fikset: %u
    - rader ignorert: %u
    - fakturaer opprettet: %u
    - fakturaer oppdatert: %u

en: These lines were ignored during import
nb: Disse linjene ble ignorert under import

en: Adjust regular expression used for import
nb: Juster regulære uttrykk som brukes for import

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
nb: Dette regulære uttrykket brukes til å analysere importfilen. Endre i henhold til dine behov.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
nb: Denne assistenten vil hjelpe deg med å eksportere kontotreet til en fil med skilletegn angitt nedenfor.
    
    Velg innstillingene du trenger for filen og klikk deretter "Neste" for å fortsette eller "Avbryt" for å avbryte eksporten.

note: Translators: %s is one of the following paragraphs about rows/transaction.
en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
nb: Denne assistenten vil hjelpe deg med å eksportere transaksjonene til en fil med separatoren spesifisert nedenfor.
    
    %s
    
    Selv om en transaksjon kan ha splitter i flere av de valgte kontoene, vil den bare bli eksportert én gang. Den vil vises under den første behandlede kontoen den har delt inn.
    
    Utdataformatet Pris/Rate styres av preferansen
    "Tall, dato, klokkeslett"->"Tving priser til å vises som desimaler".
    
    Velg innstillingene du trenger for filen og klikk deretter "Neste" for å fortsette eller "Avbryt" for å avbryte eksporten.

en: There will be multiple rows for each transaction with each row representing one split.
nb: Det vil være flere rader for hver transaksjon med hver rad som representerer en delt.

en: There will be one row for each transaction, equivalent to a single row in a register in 'Basic Ledger' mode. As such some transfer detail could be lost.
nb: Det vil være én rad for hver transaksjon, tilsvarende en enkelt rad i et register i 'Hovedbok'-modus. Som sådan kan noen overføringsdetaljer gå tapt.

note: Translators: %s is the file name.
en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
nb: Kontotreet vil bli eksportert til filen '%s' når du klikker på "Bruk".
    
    Du kan også bekrefte valgene dine ved å klikke på "Tilbake" eller "Avbryt" for å avbryte eksporten.

note: Translators: %s is the file name and %u the number of accounts.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
nb: Når du klikker "Bruk", vil transaksjonene bli eksportert til filen '%s' og antall eksporterte kontoer vil være %u.
    
    Du kan også bekrefte valgene dine ved å klikke på "Tilbake" eller "Avbryt" for å avbryte eksporten.

note: Translators: %s is the file name.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
nb: Når du klikker "Bruk", vil transaksjonene bli eksportert til filen '%s'.
    
    Du kan også bekrefte valgene dine ved å klikke på "Tilbake" eller "Avbryt" for å avbryte eksporten.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
nb: Det var et problem med eksporten, dette kan skyldes mangel på plass, tillatelser eller manglende tilgang til mappen. Sjekk sporingsfilen for videre logging!
    Du må kanskje aktivere feilsøking.

en: File exported successfully!
nb: Filen ble eksportert!

en: -- Split Transaction --
nb: -- Splitt-transaksjon --

en: Amount With Sym
nb: Beløp med sym

en: Amount Num.
nb: Beløp Num.

en: Value With Sym
nb: Verdi med sym

en: Value Num.
nb: Verdi Num.

en: Full Account Name
nb: Fullt Kontonavn

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
nb: Kontoene vil bli importert fra filen '%s' når du klikker på 'Bruk'.
    
    Du kan bekrefte valgene dine ved å klikke på "Tilbake" eller "Avbryt" for å avbryte importen.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
nb: Kontoene vil bli importert fra filen '%s' når du klikker på 'Bruk'.
    
    Du kan bekrefte valgene dine ved å klikke på "Tilbake" eller "Avbryt" for å avbryte importen.
    
    Hvis dette er den første importen til en ny fil, vil du først se en dialogboks for å angi bokalternativer, siden disse kan påvirke hvordan importerte data konverteres til GnuCash-transaksjoner.
    Merk: Etter import må du kanskje bruke 'Vis / Filtrer etter / Annet' menyalternativet og velge å vise ubrukte kontoer.

en: Import completed but with errors!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
    
    See below for errors…
nb: Import fullført, men med feil!
    
    Antallet kontoer som ble lagt til var %u og %u ble oppdatert.
    
    Se nedenfor for feil…

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
nb: Importen er fullført!
    
    Antallet kontoer som ble lagt til var %u og %u ble oppdatert.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
nb: Det var problemer med å lese noen lagrede innstillinger, fortsetter å laste.
    Vennligs se gjennom og lagre på nytt.

en: Delete the Import Settings.
nb: Slett importinnstillingene.

en: Setting name already exists, overwrite?
nb: Innstillingsnavnet finnes allerede, vil du overskrive?

en: There was a problem saving the settings, please try again.
nb: Det oppsto et problem med å lagre innstillingene, vennligst prøv igjen.

en: Merge with column on _left
nb: Slå sammen med kolonne til venstre

en: Merge with column on _right
nb: Slå sammen med kolonne til høyre

en: _Widen this column
nb: Utvid denne kolonnen

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of prices added
en: %d added price | %d added prices
nb[0]: %d tillagt pris
nb[1]: %d tillagte priser

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of duplicate prices
en: %d duplicate price | %d duplicate prices
nb[0]: %d duplisert pris
nb[1]: %d dupliserte priser

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of replaced prices
en: %d replaced price | %d replaced prices
nb[0]: %d erstattet pris
nb[1]: %d erstattede priser

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
nb: Prisene ble importert fra filen «%s».
    
    Importsammendrag:
    - %s
    - %s
    - %s

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
nb: Det har oppstått en uventet feil under oppretting av priser. Vennligst rapporter dette som en feil.
    
    Feilmelding:
    %s

en: This line has the following parse issues:
nb: Denne linjen har følgende analyseproblemer:

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
nb: Det har oppstått en uventet feil under oppretting av transaksjoner. Vennligst rapporter dette som en feil.
    
    Feilmelding:
    %s

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
nb: Dobbeltklikk på rader for å endre, og klikk deretter på Bruk for import

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
nb: Rad %u, bane til konto %s ikke funnet, lagt til som toppnivå

en: Row %u, commodity %s / %s not found
nb: Rad %u, vare %s / %s ble ikke funnet

en: Row %u, account %s not in %s
nb: Rad %u, konto %s ikke i %s

en: Period: 123,456.78
nb: Punktum: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
nb: Komma: 123.456,78

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
nb: Velg en 'Valuta til'-kolonne eller angi en valuta i feltet 'Valuta til'.

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
nb: Velg en "Fra symbol"-kolonne eller angi en vare i feltet "Vare fra".

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
nb: Velg en 'Fra navneområde'-kolonne eller angi en vare i feltet 'Vare fra'.

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
nb: 'Vare fra' kan ikke være det samme som 'Valuta til'.

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
nb: Ingen gyldige data funnet i den valgte filen. Den kan være tom eller den valgte kodingen er feil.

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
nb: Ingen linjer er valgt for import. Reduser antall linjer som skal hoppes over.

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
nb: Ikke alle felt kunne analyseres. Rett opp problemene som er rapportert for hver linje eller juster linjene for å hoppe over.

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
nb: Ingen 'Valuta til'-kolonne valgt og ingen valgt valuta spesifisert heller.
    Dette skal aldri skje. Vennligst rapporter dette som en feil.

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
nb: Ingen 'Fra navneområde/Fra symbol'-kolonner valgt og ingen valgt Vare Fra spesifisert heller.
    Dette skal aldri skje. Vennligst rapporter dette som en feil.

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
nb: Velg en kontokolonne eller angi en basiskonto i Konto-feltet.

en: Please select a (negated) amount column.
nb: Velg en (motstående) beløpskolonne.

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value.
nb: De gjeldende kontovalgene vil generere transaksjoner i flere valutaer. Vennligst velg én av følgende kolonner: pris, (motstående) verdi.

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value, (negated) transfer amount.
nb: De gjeldende kontovalgene vil generere transaksjoner i flere valutaer. Velg en av følgende kolonner: pris, (motstående) verdi, (motstående) overføringsbeløp.

en: Current line still has parse errors.
    This should never happen. Please report this as a bug.
nb: Gjeldende linje har fortsatt analysefeil.
    Dette skal aldri skje. Vennligst rapporter dette som en feil.

en: No account column selected and no base account specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
nb: Ingen kontokolonne valgt og ingen grunnkonto spesifisert heller.
    Dette skal aldri skje. Vennligst rapporter dette som en feil.

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
nb: Verdien ser ikke ut til å inneholde et gyldig tall.

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
nb: Verdien kan ikke analyseres til et tall med det valgte valutaformatet.

en: Column value can not be empty.
nb: Kolonneverdien kan ikke være tom.

en: 'From Symbol' can not be empty.
nb: 'Fra symbol' kan ikke være tom.

en: 'From Namespace' can not be empty.
nb: 'Fra navneområde' kan ikke være tom.

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
nb: 'Valuta til' kan ikke være det samme som 'Vare fra'.

en: Value parsed into an invalid currency for a currency column type.
nb: Verdi analysert til en ugyldig valuta for en valutakolonnetype.

en: No date column.
nb: Ingen datokolonne.

en: No amount column.
nb: Ingen beløpskolonne.

en: No 'Currency to'.
nb: Ingen 'Valuta til'.

en: No 'Commodity from'.
nb: Ingen 'Vare fra'.

en: Failed to create price from selected columns.
nb: Kunne ikke opprette pris fra valgte kolonner.

en: Amount (Negated)
nb: Beløp (motstående)

en: Value (Negated)
nb: Verdi (motstående)

en: Transfer Amount (Negated)
nb: Overfør beløp (motstående)

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
nb: Verdien kan ikke analyseres til en gyldig avstemmingstilstand.

en: Date field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
nb: Datofeltet kan ikke være tomt hvis alternativet "Multi-split" er deaktivert.

en: Description field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
nb: Datofeltet kan ikke være tomt hvis alternativet "Multi-split" er deaktivert.

en: No valid date.
nb: Ingen gyldig dato.

en: No valid description.
nb: Ingen gyldig beskrivelse.

en: Account value can't be empty.
nb: Kontoverdien kan ikke være tom.

en: Account value can't be mapped back to an account.
nb: Kontoverdi kan ikke tilordnes tilbake til en konto.

en: Transfer account value can't be empty.
nb: Overføringskontoverdien kan ikke være tom.

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
nb: Overføringskontoverdi kan ikke tilordnes tilbake til en konto.

en: No amount or negated amount column.
nb: Ingen beløp eller motstående beløpskolonne.

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
nb: Split er avstemt, men kolonnen for avstemmingsdato mangler eller er ugyldig.

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
nb: Overføringssplitten er avstemt, men kolonnen for overføringsavstemming mangler eller er ugyldig.

en: Choice of accounts makes this a multi-currency transaction but price or (negated) value column is missing or invalid.
nb: Valg av kontoer gjør dette til en transaksjon med flere valutaer, men kolonnen pris eller (motstående) verdi mangler eller er ugyldig.

en: Choice of account makes this a multi-currency transaction but price, (negated) value or (negated) transfer column is missing or invalid.
nb: Valg av konto gjør dette til en transaksjon med flere valutaer, men pris, (motstående) verdi eller (motstående) overføringskolonne mangler eller er ugyldig.

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
nb: Importer resultater:
    %i linjer ble ignorert
    %i linjer importert:
        %u %s fikset
        %u %s ignorert (kan ikke fikses)
    
        %u %s opprettet
        %u %s oppdatert (basert på id)

en: (Full account ID:
nb: (Full konto-ID:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
nb: Velg varen som stemmer overens med den følgende børsspesifikke koden. Merk at børskoden for varen du velger vil overskrives.

en: m/d/y
nb: m/d/å

en: d/m/y
nb: d/m/å

en: y/m/d
nb: å/m/d

en: y/d/m
nb: å/d/m

en: Destination account for the auto-balance split.
nb: Målkonto for autobalansert splitt.

en: Click Edit to modify
nb: Klikk Rediger for å endre

[ctx: Column header for 'Updating plus Clearing transaction']
en: U+C
nb: O+K

[ctx: Column header for 'Clearing transaction']
en: C
nb: K

en: Additional Comments
nb: Ytterligere kommentarer

en: New, already balanced
nb: Ny, allerede balansert

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
nb: Ny, overfør %s til (manuell) "%s"

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
nb: Ny, overfør %s til (auto) "%s"

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need price to transfer %s to acct %s)!
nb: Ny, UBALANSERT (trenger pris for å overføre %s til konto %s)!

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
nb: Ny, UBALANSERT (trenger overføringskonto for %s)!

en: Reconcile (manual) match to %s
nb: Avstem treff (manuelt) til %s

en: Reconcile (auto) match to %s
nb: Avstem treff (automatisk) til %s

en: Match missing!
nb: Treff mangler!

en: Update and reconcile (manual) match to %s
nb: Oppdater og avstem treff (manuell) til %s

en: Update and reconcile (auto) match to %s
nb: Oppdater og avstem treff (automatisk) til %s

en: Do not import (no action selected)
nb: Ikke importer (ingen handling valgt)

en: Confidence
nb: Tillit

en: Manual
nb: Manuell

en: Select a .log file to replay
nb: Velg en .log-fil som skal spilles av på nytt

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
nb: Kan ikke åpne gjeldende loggfil: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
nb: Feil under lasting av loggfilen: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
nb: Loggfilen du valgte var tom.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
nb: Loggfilen du valgte kan ikke leses. Filhodet ble ikke gjennkjent.

en: Stock account for security "%s"
nb: Aksjekonto for varen "%s"

en: Income account for security "%s"
nb: Inntektskonto for varen "%s"

en: Unknown OFX checking account
nb: Ukjent OFX brukskonto

en: Unknown OFX savings account
nb: Ukjent OFX sparekonto

en: Unknown OFX money market account
nb: Ukjent OFX pengemarkedskonto

en: Unknown OFX credit line account
nb: Ukjent OFX kredittlinjekonto

en: Unknown OFX CMA account
nb: Ukjent OFX CMA-konto

en: Unknown OFX credit card account
nb: Ukjent OFX kredittkortkonto

en: Unknown OFX investment account
nb: Ukjent OFX investeringskonto

en: While importing transactions from OFX file '%s' found %d previously imported transactions, no new transactions.
nb: Under import av transaksjoner fra OFX-filen '%s' fant %d tidligere importerte transaksjoner, ingen nye transaksjoner.

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
nb: Open/Quicken Financial overføringsfil (*.ofx, *.qfx)

en: Import _OFX/QFX…
nb: Importer _OFX/QFX …

en: Process an OFX/QFX response file
nb: Behandle en OFX/QFX responsfil

en: GnuCash account name
nb: GnuCash-kontonavn

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
nb: Skriv inn et navn eller en kort beskrivelse, for eksempel "Red Hat aksje".

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
nb: Skriv inn ticker-symbolet eller en annen kjent forkortelse, for eksempel "RHT". Hvis det ikke er en, eller du ikke kjenner den, lag din egen.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
nb: Velg børsen som symbolet handles på, eller velg investeringstype (for eksempel FOND for aksjefond.) Hvis du ikke ser børsen din eller en passende investeringstype, kan du angi en ny.

en: _Ticker symbol or other abbreviation
nb: _Symbol/forkortelse

en: _Exchange or abbreviation type
nb: _Kurs

en: (split)
nb: (splitt)

en: Are you sure you want to cancel?
nb: Er du sikker på at du ønsker å avbryte?

en: Please select a file to load.
nb: Vennligst velg en fil som skal åpnes.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
nb: Filen ble ikke funnet, eller du har ikke leserettigheter til den. Vennligst velg en annen fil.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
nb: Denne QIF-filen er allerede åpnet. Vennligst velg en annen fil.

en: Select QIF File
nb: Velg QIF-fil

en: Loading completed
nb: Lasting fullført

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
nb: Når du trykker på Start-knappen, vil GnuCash laste inn QIF-filen. Hvis det ikke er noen feil eller advarsler, går du automatisk videre til neste trinn. Hvis ikke, vises detaljene nedenfor slik at du kan gjennomgå dem.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
nb: Du må fylle inn en eksisterende nasjonal valuta eller en annen type.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
nb: En feil ble oppdaget under konvertering av QIF-data.

en: A bug was detected while detecting duplicates.
nb: En feil ble oppdaget under oppdagelsen av duplikater.

en: Conversion completed
nb: Konvertering fullført

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
nb: Når du trykker på Start-knappen, importerer GnuCash QIF-dataene dine. Hvis det ikke er noen feil eller advarsler, går du automatisk videre til neste trinn. Hvis ikke, vil detaljene vises nedenfor slik at du kan gjennomgå dem.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
nb: GnuCash kunne ikke lagre preferansene dine.

en: There was a problem with the import.
nb: Importen var problematisk.

en: QIF Import Completed.
nb: QIF-import fullført.

en: QIF account name
nb: QIF-kontonavn

en: QIF category name
nb: QIF-kategorinavn

en: QIF payee/memo
nb: QIF betalingsmottaker/notat

en: Match?
nb: Treff?

en: QIF import requires guile with regex support.
nb: QIF-import krever guile med regex-støtte.

en: Enter a name for the account
nb: Fyll inn et navn for kontoen

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
nb: Kontoen %s er en plassholderkonto og tillater ikke transaksjoner. Velg en annen konto.

en: Placeholder?
nb: Plassholder?

en: Dividends
nb: Utbytte

en: Cap Return
nb: Kapitalavkastning

en: Cap. gain (long)
nb: Kap.fortj. (lang)

en: Cap. gain (mid)
nb: Kap.fortj. (mid)

en: Cap. gain (short)
nb: Kap.fortj. (kort)

en: Equity
nb: Egenkapital

en: Retained Earnings
nb: Overført resultat

en: Commissions
nb: Salærer

en: Margin Interest
nb: Rentemargin

en: Line
nb: Linje

en: Read aborted.
nb: Les avbrutt.

en: Converted to:
nb: Konvertert til:

en: Some characters have been converted according to your locale.
nb: Noen tegn har blitt konvertert i henhold til ditt språk.

en: Ignoring unknown option
nb: Ignorerer ukjent alternativ

en: Date required.
nb: Dato påkrevd.

en: Discarding this transaction.
nb: Forkaster denne transaksjonen.

en: Ignoring class line
nb: Ignorerer klasselinjen

en: Ignoring security line
nb: Ignorerer sikkerhetslinjen

en: File does not appear to be in QIF format
nb: Filen ser ikke ut til å være i QIF-format

en: Credit limit
nb: Kredittgrense

en: Parsing categories
nb: Tolker kategorier

en: Parsing transactions
nb: Tolker transaksjoner

en: Unrecognized or inconsistent format.
nb: Ukjent eller inkonsekvent format.

en: Parsing failed.
nb: Analyse mislyktes.

en: Parse ambiguity between formats
nb: Analyser tvetydighet mellom formater

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
nb: Verdien '~a' kan være ~a eller ~a.

en: Finding duplicate transactions
nb: Søker dupliserte transaksjoner

note: Translators: Mapping the QIF account type to a GnuCash account type. see https://en.wikipedia.org/wiki/Quicken_Interchange_Format#Detail_items
en: The account type ~s is unknown, using Bank instead.
nb: Kontotypen ~s er ukjent, bruker Bank i stedet.

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
nb: Ukjent handling '~a'.

note: Translators: Error message about reconciliation status, see msgctxt "Reconciled flag …"
en: The unknown reconciliation status '~a' will be replaced by 'uncleared'.
nb: Den ukjente avstemmingsstatusen '~a' vil bli erstattet med 'uklarert'.

en: QIF import: Name conflict with another account.
nb: QIF import: Navn i konflikt med en annen konto.

en: Preparing to convert your QIF data
nb: Forbereder på å konvertere QIF-dataene dine

en: Creating accounts
nb: Oppretter kontoer

en: Matching transfers between accounts
nb: Sammenligner overføringer mellom kontoer

en: Converting
nb: Konvertering

en: Missing transaction date.
nb: Mangler transaksjonsdato.

en: Welcome to GnuCash
nb: Velkommen til GnuCash

en: Have a nice day!
nb: Ha en fin dag!

en: Welcome to GnuCash %s Shell
nb: Velkommen til GnuCash %s-skallet

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
nb: Konto %s eksisterer ikke. Vil du opprette den?

en: Hours
nb: Timer

en: Project
nb: Prosjekt

en: Save the current entry?
nb: Lagre gjeldende føring?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
nb: Den valgte transaksjonen har blitt endret. Vil du lagre endringene før du dupliserer transaksjonen, eller avbryte dupliseringen?

en: _Record
nb: Lag_re

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
nb: Ugyldig oppføring: Du må oppgi en konto i riktig valuta for denne stillingen.

en: This account should usually be of type income.
nb: Denne kontoen skal vanligvis være av typen inntekt.

en: This account should usually be of type expense or asset.
nb: Denne kontoen skal vanligvis være av typen kostnad eller eiendel.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
nb: MVA-kode %s eksisterer ikke. Vil du opprette den?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
nb: Den gjeldende føringen har blitt endret. Imidlertid er denne føringen en del av en eksisterende ordre. Vil du lagre endringene og dermed endre ordren?

en: _Don't Record
nb: _Ikke lagre

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
nb: Den valgte føringen har blitt endret. Vil du lagre den?

[ctx: sample for 'Taxable']
note: Translators: Abbreviation sample for Taxable?
en: T?
nb: MVA?

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
nb: Skattetabell 1

[ctx: sample for 'Billable']
note: Translators: Abbreviation sample for Billable
en: BI
nb: RE

en: Charge
nb: Reduksjon

en: Income Account
nb: Inntektskonto

en: Expense Account
nb: Kostnadskonto

en: Discount Type
nb: Rabattype

en: Discount How
nb: Hvordan rabattert

en: Unit Price
nb: Stykkpris

en: Taxable?
nb: Momspliktig?

en: Tax Included?
nb: Inklusiv MVA?

en: Invoiced?
nb: Fakturert?

en: Subtotal
nb: Delsum

en: Billable?
nb: Fakturerbar?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
nb: Fyll inn inntekt-/kostnadskonto for denne linjen, eller velg en fra listen

en: Enter the type of Entry
nb: Fyll inn type føring

en: Enter the Entry Description
nb: Fyll inn beskrivelse av føringen

en: Enter the Discount Amount
nb: Fyll inn rabattbeløp

en: Enter the Discount Percent
nb: Fyll inn rabattprosent

en: Enter the Discount … unknown type
nb: Fyll inn rabatt … ukjent type

en: Discount Type: Monetary Value
nb: Rabattype: Beløp

en: Discount Type: Percent
nb: Rabattype: prosent

en: Select the Discount Type
nb: Velg rabattype

en: Tax computed after discount is applied
nb: MVA beregnet etter at rabatt er trukket fra

en: Discount and tax both applied on pretax value
nb: Rabatt og MVA beregnes på brutto beløp

en: Discount computed after tax is applied
nb: Rabatt beregnet etter at MVA er lagt til

en: Select how to compute the Discount and Taxes
nb: Velg beregningsmåte for rabatt og MVA

en: Enter the unit-Price for this Entry
nb: Før inn stykkpris for denne linjen

en: Enter the Quantity of units for this Entry
nb: Før inn antall enheter for denne linjen

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
nb: Velg MVA-kode som skal settes på denne linjen

en: Is this entry taxable?
nb: Er denne linjen momspliktig?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
nb: Er MVA allerede inkludert i beløpet på denne linjen?

en: Include this entry on this invoice?
nb: Inkluder denne linjen på denne fakturaen?

en: Unknown EntryLedger Type
nb: Ukjent type bok

en: The subtotal value of this entry
nb: Delsum for denne linjen

en: The total tax of this entry
nb: Samlet MVA for denne linjen

en: Is this entry billable to a customer or job?
nb: Er denne linjen fakturerbar til en kunde eller en jobb?

en: How did you pay for this item?
nb: Hvordan betalte du for denne tingen?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
nb: Denne transaksjonen blir allerede redigert i et annet register. Vennligst fullfør redigeringen der først.

en: Save transaction before duplicating?
nb: Lagre transaksjonen før den dupliseres?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
nb: Den gjeldende transaksjonen har blitt endret. Vil du lagre endringene før du dupliserer transaksjonen, eller avbryte dupliseringen?

en: New Split Information
nb: Ny splittinformasjon

en: Cannot store a transaction at this date
nb: Kan ikke lagre en transaksjon på denne datoen

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
nb: Den angitte datoen for den dupliserte transaksjonen er eldre enn "Skrivebeskyttet terskelen" som er angitt for denne boken. Denne innstillingen kan endres i Fil->Egenskaper->Kontoer.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
nb: Du er i ferd med å skrive over en eksisterende splitt. Er du sikker på at du vil det?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
nb: Du er i ferd med å skrive over en eksisterende transaksjon. Er du sikker på at du vil gjøre dette?

en: Recalculate Transaction
nb: Beregn transaksjonen på nytt

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
nb: Verdiene som er skrevet inn i denne transaksjonen er inkonsistente. Hvilken verdi ønsker du å beregne på nytt?

en: Changed
nb: Endret

en: _Recalculate
nb: Be_regn på nytt

en: Withdraw
nb: Ta ut

en: Check
nb: Sjekk

en: ATM Deposit
nb: Minibank innskudd

en: ATM Draw
nb: Minibank uttak

en: Teller
nb: Kassaapparat

en: Receipt
nb: Kvittering

en: Increase
nb: Øk

en: Decrease
nb: Senk

en: POS
nb: Salgssted

en: AutoDep
nb: AutoInnskudd

en: Wire
nb: Overføring

en: Direct Debit
nb: Direktebetaling

en: Fee
nb: Gebyr

en: Rebate
nb: Reduksjon

en: Rebalance Transaction
nb: Rebalanser transaksjonen

en: The current transaction is not balanced.
nb: Den gjeldende transaksjonen er ikke i balanse.

en: Balance it _manually
nb: Balanser _manuelt

en: Let GnuCash _add an adjusting split
nb: L_a GnuCash legge til en justerende splitt

en: Adjust current account _split total
nb: Juster _splittsum for nåværende konto

en: Adjust _other account split total
nb: Juster splittsum for annen k_onto

en: _Rebalance
nb: _Rebalanser

en: This register does not support editing exchange rates.
nb: Dette registeret støtter ikke redigering av valutakurser.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
nb: Du må utvide transaksjonen for å kunne endre vekslingskursene.

en: The two currencies involved equal each other.
nb: De to involverte valutaene er lik hverandre.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
nb: Splittens beløp er null, så ingen valutakurs er nødvendig.

en: Save the changed transaction?
nb: Lagre den endrede transaksjonen?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
nb: Den nåværende transaksjonen har blitt endret. Vil du lagre endringene før du går videre til en ny transaksjon, forkaste endringene eller gå tilbake til den endrede transaksjonen?

en: _Discard Changes
nb: Forkast en_dringer

en: _Record Changes
nb: Lag_re inn endringer

en: Mark split as unreconciled?
nb: Merk splitt som ikke-avstemt?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
nb: Du er i ferd med å merke en avstemt splitt som ikke-avstemt. Hvis du gjør det kan avstemming bli vanskelig i fremtiden! Vil du fortsette med denne endringen?

en: _Unreconcile
nb: _Ta bort avstemmingsmerke

[ctx: sample]
note: Translators: The 'sample:' items are strings which are not displayed, but only used to estimate widths.
en: 22/02/2000
nb: 22.02.2000

[ctx: Column header for 'Document Link']
note: Translators: 'L' is short for Linked Document
en: L
nb: D

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
nb: Kunne ikke bestemme kontovalutaen. Bruker standardvalutaen fra systemet ditt.

en: T-Ref
nb: T-ref

en: T-Num
nb: T-num

en: Exch. Rate
nb: Vekslekurs

en: Oth. Curr.
nb: Annen val.

en: Tot Credit
nb: Tot kredit

en: Tot Debit
nb: Tot debet

en: Tot Shares
nb: Tot aksjer

en: Debit Formula
nb: Debetformel

en: Credit Formula
nb: Kreditformel

en: Reconciled on %s
nb: Avstemt %s

en: Scheduled
nb: Planlagt

en: Enter the name of the Customer
nb: Fyll inn kundens navn

en: Enter the name of the Vendor
nb: Fyll inn leverandørens navn

en: Enter a description of the transaction
nb: Fyll inn en beskrivelse av transaksjonen

en: Enter notes for the transaction
nb: Skriv inn merknader for transaksjonen

en: Reason the transaction was voided
nb: Grunn til annullering av transaksjon

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
nb: Fyll inn inntekt-/kostnadskonto for denne linjen, eller velg en fra listen

en: Enter a description of the split
nb: Fyll inn en beskrivelse av splitten

en: Enter the effective share price
nb: Fyll inn den effektive aksjekursen

en: Enter the number of shares bought or sold
nb: Fyll inn antall aksjer som er kjøpt eller solgt

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
nb: Fyll inn kontoen som det skal overføres fra, eller velg en fra listen

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
nb: Denne transaksjonen har flere splitter; trykk splitt-knappen for å se alle splittene

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
nb: Denne transaksjonen er en aksjesplitt; trykk splittknappen for å se detaljene

en: Change reconciled split?
nb: Endre avstemt splitt?

en: Chan_ge Split
nb: Endr_e splitten

en: Enter debit formula for real transaction
nb: Fyll inn debetformel for reell transaksjon

en: Enter credit formula for real transaction
nb: Fyll inn kreditformel for reell transaksjon

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
nb: Den angitte datoen for transaksjonen er eldre enn "Skrivebeskyttet terskelen" satt for denne boken. Denne innstillingen kan endres i Fil->Egenskaper->Kontoer, tilbakestille til terskelen.

en: List
nb: Liste

en: Template file "~a" can not be read
nb: Kan ikke lese malfilen «~a»

en: Load
nb: Laste

en: Font info for the report title.
nb: Skrifttype informasjon for rapporttittelen.

en: Font info for account name.
nb: Skrifttype informasjon for kontonavn.

en: Font info for regular number cells.
nb: Skrifttype informasjon for vanlige tallceller.

en: Display negative values in red.
nb: Vis negative verdier i rødt.

en: Font info for number headers.
nb: Skrifttype informasjon for nummeroverskrifter.

en: Font info for regular text cells.
nb: Skrifttype informasjon for vanlige tekstceller.

en: Font info for number cells containing a total.
nb: Skrifttype informasjon for tallceller som inneholder en total.

en: Font info for cells containing total labels.
nb: Skrifttype informasjon for celler som inneholder totale etiketter.

en: Centered label cell
nb: Sentrert etikettcelle

en: Font info for centered label cells.
nb: Skrifttype informasjon for sentrerte etikettceller.

en: Can't save style sheet
nb: Kan ikke lagre stilark

en: Exchange rate | Exchange rates
nb[0]: Vekslingskurs
nb[1]: Vekslingskurser

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
nb: Det finnes ingen budsjetter. Du må opprette minst ett budsjett.

en: Edit report options
nb: Rediger rapportoppsett

en: This report requires you to specify certain report options.
nb: Denne rapporten krever at du spesifiserer noen rapportalternativer.

en: No accounts selected
nb: Ingen kontoer er valgt

en: No data
nb: Ingen data

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
nb: Valgte kontoer inneholder ingen data (eller bare nuller) for det valgte tidsrommet

en: Select a date to report on.
nb: Velg en dato å rapportere på.

en: Start of reporting period.
nb: Start av rapporteringsperiode.

en: End of reporting period.
nb: Slutt på rapporteringsperiode.

en: The amount of time between data points.
nb: Tidsintervall mellom datapunkter.

en: One Day
nb: En dag

en: One Week
nb: En uke

en: Two Weeks
nb: To uker

en: One Month
nb: En måned

en: Half Year
nb: Halvår

en: One Year
nb: Et år

en: All
nb: Alle

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
nb: Vis kontoer til dette nivå, og overstyr alle andre valg.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
nb: Overstyr kontovalg og vis underkontoer for alle valgte kontoer?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
nb: Rapporter på disse kontoene, hvis visningsdybden tillater det.

en: Select the currency to display the values of this report in.
nb: Velg valutaen som verdiene i denne rapporten skal vises i.

en: The source of price information.
nb: Kilden til prisinformasjon.

en: Average cost of purchases weighted by volume
nb: Gjennomsnittlig kostnad for kjøp vektet etter volum

en: Most recent
nb: Nyeste

en: Choose the marker for each data point.
nb: Velg markør før hvert data punkt.

en: Diamond
nb: Diamant

en: Circle
nb: Sirkel

en: Square
nb: Kvadrat

en: Cross
nb: Kryss

en: Plus
nb: Pluss

en: Dash
nb: Strek

en: Filled diamond
nb: Fylt diamant

en: Filled circle
nb: Fylt sirkel

en: Filled square
nb: Fylt kvadrat

en: Choose the method for sorting accounts.
nb: Velg sorteringsmetode for kontoene.

en: Alphabetical by account code
nb: Alfabetisk etter kontokode

en: Alphabetical by account name
nb: Alfabetisk etter kontonavn

en: Numerical by descending amount
nb: Numerisk etter synkende beløp

en: How to show the balances of parent accounts.
nb: Hvordan saldoer for overordnede kontoer vises.

en: Do not show any balances of parent accounts.
nb: Ikke vis saldi for overordnede kontoer.

en: Account Balance
nb: Kontosaldo

en: Do not show
nb: Ikke vis

en: How to show account subtotals for parent accounts.
nb: Hvordan kontodelsummer vises for overordnede kontoer.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
nb: Vis delsummer for valgte overordnede kontoer som har underkontoer.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
nb: Ikke vis delsummer for overordnede kontoer.

en: Show subtotals
nb: Vis delsummer

en: _Assets & Liabilities
nb: _Eiendeler og gjeld

en: _Income & Expense
nb: _Inntekter og kostnader

en: _Taxes
nb: _Skatt

en: Display
nb: Vis

en: Report name
nb: Rapportnavn

en: Stylesheet
nb: Stilark

en: _Business
nb: _Næring

en: Invoice Number
nb: Fakturanummer

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
nb: En av rapportene dine har en rapport GUID som er en duplikat. Vennligst sjekk rapportsystemet, spesielt dine lagrede rapporter, for en rapport med denne rapport GUIDen:

en: Wrong report definition:
nb: Feil rapportdefinisjon:

en:  Report is missing a GUID.
nb:  Rapporten mangler en GUID.

en: Enter a descriptive name for this report.
nb: Fyll inn et beskrivende navn for denne rapporten.

en: Select a stylesheet for the report.
nb: Velg et stilark for rapporten.

en: Average Balance
nb: Gjennomsnittsbalanse

en: Step Size
nb: Intervall

en: Report's currency
nb: Rapportens valuta

en: Price Source
nb: Priskilde

en: Include Sub-Accounts
nb: Inkluder underkontoer

en: Plot Width
nb: Plotbredde

en: Plot Height
nb: Plothøyde

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
nb: Ta med underkontoer til alle valgte kontoer.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
nb: Ekskluder transaksjoner som bare involverer to kontoer, som begge er valgt nedenfor. Dette påvirker kun resultatkolonnene i tabellen.

en: Do transaction report on this account.
nb: Lag transaksjonsrapport på denne kontoen.

en: Show table
nb: Vis tabell

en: Display a table of the selected data.
nb: Vis en tabell med valgte data.

en: Show plot
nb: Vis plott

en: Display a graph of the selected data.
nb: Vis en graf med valgte data.

en: Plot Type
nb: Plottype

en: The type of graph to generate.
nb: Type graf som skal genereres.

en: Average
nb: Gjennomsnitt

en: Profit
nb: Profitt

en: Period start
nb: Periodestart

en: Period end
nb: Periodeslutt

en: Maximum
nb: Maksimalt

en: Minimum
nb: Minimalt

en: Gain
nb: Fortjeneste

en: Loss
nb: Tap

en: Income vs. Day of Week
nb: Inntekter mot ukedag

en: Expenses vs. Day of Week
nb: Kostnader mot ukedag

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
nb: Viser et sektordiagram med totale inntekter for hver av ukedagene

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
nb: Viser et sektordiagram med totale kostnader for hver av ukedagene

en: Levels of Subaccounts
nb: Nivåer med underkontoer

en: Show Totals
nb: Vis summer

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
nb: Rapporter på disse kontoene, hvis det valgte kontonivået tillater det.

en: Show the total balance in legend?
nb: Vis totalsummen i forklaringen?

en: Sample Graphs
nb: Eksempelgrafer

en: Pie:
nb: Sektor:

en: Bar, normal:
nb: Stolpe, normal:

en: Bar, stacked:
nb: Stolpe, stablet:

en: Scatter:
nb: Punkt:

en: Report Title
nb: Rapporttittel

en: Title for this report.
nb: Tittel på denne rapporten.

en: Tab B
nb: Fane B

en: Boolean Option
nb: Boolsk alternativ

en: This is a boolean option.
nb: Dette er et boolsk alternativ.

en: Multi Choice Option
nb: Flervalgsalternativ

en: This is a multi choice option.
nb: Dette er et flervalgsalternativ.

en: First Option
nb: Første valg

en: Second Option
nb: Andre valg

en: Third Option
nb: Tredje valg

en: Fourth Options
nb: Fjerde valg

en: String Option
nb: Tekstalternativ

en: This is a string option.
nb: Dette er et tekstalternativ.

en: Just a Date Option
nb: Bare et datovalg

en: This is a date option.
nb: Dette er datovalget.

en: Combo Date Option
nb: Kombinasjonsdatoalternativ

en: This is a combination date option.
nb: Dette er et kombinasjonsdatoalternativ.

en: Relative Date Option
nb: Relativ dato-alternativ

en: This is a relative date option.
nb: Dette er et relativ dato-alternativ.

en: Number Option
nb: Nummervalg

en: This is a number option.
nb: Dette er et nummeralternativ.

en: Background Color
nb: Bakgrunnsfarge

en: This is a color option.
nb: Dette er et fargealternativ.

en: Tab A
nb: Fane A

en: An account list option
nb: Et kontolistealternativ

en: This is an account list option.
nb: Dette er et kontolistealternativ.

en: A list option
nb: Et listealternativ

en: This is a list option.
nb: Dette er et listealternativ.

en: The Good
nb: Det bra

en: The Bad
nb: Det dårlige

en: The Ugly
nb: Det stygge

en: This is a sample GnuCash ~a report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
nb: Dette er et eksempel på en GnuCash ~a rapport. Se guile (skjema) kildekoden i scm/rapport katalogen for detaljer om å skrive dine egne rapporter, eller utvide eksisterende rapporter.

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
nb: For hjelp med rapportskriving, eller for å bidra med din nye og stilige rapport, kontakt e-postlisten «~a».

en:  For details on subscribing to that list, see &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.
nb:  For detaljer om å abonnere på den listen, se &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.

en:  You can learn more about writing scheme at &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.
nb:  Du kan lære mer om å skrive skjema på &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.

en: The current time is ~a.
nb: Gjeldende tid er «~a».

en: The boolean option is ~a.
nb: Det bolske alternativet er ~a.

en: true
nb: sann

en: false
nb: usann

en: The radio button option is ~a.
nb: Valgknappsalternativet er ~a.

en: The multi-choice option is ~a.
nb: Flervalgalternativet er ~a.

en: The string option is ~a.
nb: Strengalternativet er ~a.

en: The date option is ~a.
nb: Datoalternativet er ~a.

en: The relative date option is ~a.
nb: Alternativet for relativ dato er ~a.

en: The combination date option is ~a.
nb: Kombinasjonsdatoalternativet er ~a.

en: The number option is ~a.
nb: Nummeralternativet er ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
nb: Nummeralternativet formatert som valuta er ~a.

en: Items you selected:
nb: Oppføringer du valgte:

en: List items selected
nb: Valgte listeelementer

en: (You selected no list items.)
nb: (Du valgte ingen listeelementer.)

en: You have selected no accounts.
nb: Du har ikke valgt noen kontoer.

en: An options example report.
nb: Eksempelrapport for alternativer.

en: Tax Report / TXF Export
nb: Skatterapport/TXF-eksport

en: Alternate Period
nb: Varier periode

en: Override or modify From: & To:.
nb: Overstyr eller endre fra: & til:.

en: Use From - To
nb: Bruk fra - til

en: Last Year
nb: Forrige år

en: Select Accounts (none = all)
nb: Velg kontoer (ingen = alle)

en: Select accounts.
nb: Velg kontoer.

en: Suppress $0.00 values
nb: Overse kr 0,00-kontoer

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
nb: Kontoer med kr 0,00 i sum vil ikke bli skrevet ut.

en: Print Full account names
nb: Skriv ut fullstendige kontonavn

en: Print all Parent account names.
nb: Skriv ut navn på alle overordnede kontoer.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
nb: ADVARSEL: Det er duplikate TXF-koder koblet til enkelte kontoer. Kun TXF-koder med betalingskilder kan repeteres.

en: Period from ~a to ~a
nb: Periode fra ~a til ~a

en: Tax Report & XML Export
nb: Skatterapport & XML-eksport

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
nb: Skattepliktig inntekt / Fradragsberettigede kostnader / Eksporter til XML-fil

en: Taxable Income / Deductible Expenses
nb: Skattepliktig inntekt / Fradragsberettigede ksotnader

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
nb: Denne rapporten viser dine skattepliktige inntekter og fradragsberettigede kostnader.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
nb: Denne siden viser dine skattepliktige inntekter og fradragsberettigede kostnader.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
nb: Skatteplanrapport/TXF-eksport

en: Do not print all Parent account names.
nb: Ikke skriv ut alle opphavskontonavn.

en: Print all split details for multi-split transactions.
nb: Skriv ut alle splittdetaljer for multi-splitt transaksjoner.

en: Print TXF export parameters
nb: Skriv ut TXF eksport parametere

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
nb: Vis TXF-eksportparametere for hver TXF-kode/konto i rapporten.

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
nb: Ikke skriv ut T-Num:Notat-data for transaksjoner.

en: Do not print Action:Memo data
nb: Ikke skriv ut Handling:Notat-data

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
nb: Ikke skriv ut Handling:Notat-data for transaksjoner.

en: Do not print transaction detail for accounts.
nb: Ikke skriv ut transaksjonsdetaljer for kontoer.

en: Do not use special date processing
nb: Ikke bruk spesiell datobehandling

en: Do not print transactions out of specified dates.
nb: Ikke skriv ut transaksjoner utenfor angitte datoer.

en: Select date to use for PriceDB lookups.
nb: Velg dato som skal brukes for PrisDB-oppslag.

en: Nearest to transaction date
nb: Nærmest til transaksjonsdato

en: Tax Schedule Report & TXF Export
nb: Skatteplanrapport og TXF-eksport

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
nb: Denne rapporten viser transaksjonsdetaljer for kontoene dine knyttet til inntektsskatt.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
nb: Denne siden viser transaksjonsdetaljer for relevante skattekontoer.

en: Income Piechart
nb: Inntekter (sektordiagram)

en: Expense Piechart
nb: Kostnader (sektordiagram)

en: Asset Piechart
nb: Eiendeler (sektordiagram)

en: Liability Piechart
nb: Gjeld (sektordiagram)

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
nb: Viser et sektordiagram med inntekt per angitt tidsintervall

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
nb: Viser et sektordiagram med kostnader per angitt tidsintervall

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
nb: Viser et sektordiagram med eiendelssaldoen for et bestemt tidspunkt

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
nb: Viser et sektordiagram med gjeldssaldoen for et bestemt tidspunkt

en: Income Accounts
nb: Inntektskontoer

en: Expense Accounts
nb: Kostnadskontoer

en: Assets
nb: Eiendeler

en: Liabilities
nb: Gjeld

en: Maximum Slices
nb: Maksimalt antall sektorer

en: Sort Method
nb: Sorteringsmetode

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
nb: Velg om beløpene skal vises over hele tidsperioden eller snarere som gjennomsnittet f.eks. per måned.

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
nb: Maksimalt antall nivåer i kontotreet som vises.

en: Show the full account name in legend?
nb: Vis fullt kontonavn i forklaringen?

en: Maximum number of slices in pie.
nb: Maks antall stykker i kakediagram.

en: Balance at ~a
nb: Balanse den ~a

en: Account Summary
nb: Kontosammendrag

en: Future Scheduled Transactions Summary
nb: Sammendrag av fremtidige planlagte transaksjoner

en: Depth limit behavior
nb: Oppførsel for dybdegrense

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
nb: Hvordan behandle kontoer som overskrider den angitte dybdegrensen (hvis noen).

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
nb: Vis den totale saldoen, inkludert saldoer i underkontoer, for enhver konto ved dybdegrensen.

en: Raise accounts deeper than the depth limit to the depth limit.
nb: Hev kontoer dypere enn dybdegrensen til dybdegrensen.

en: Omit any accounts deeper than the depth limit.
nb: Utelat kontoer som er dypere enn dybdegrensen.

en: Parent account balances
nb: Saldoer for overordnede kontoer

en: Parent account subtotals
nb: Delsummer for overordnede kontoer

en: Include accounts with zero total balances
nb: Inkluder kontoer med nullsaldo

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
nb: Inkluder kontoer med null i total (rekursiv) saldoer i denne rapporten.

en: Omit zero balance figures
nb: Hopp over nullsaldoer

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
nb: Vis tomrom i stedet for eventuelle nullsaldoer som vil bli vist.

en: Show accounting-style rules
nb: Vis regnskapsaktige kantlinjer

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
nb: Bruk kantlinjer under kolonner med sammenlagte tall slik regnskapsførere gjør.

en: Display accounts as hyperlinks
nb: Vis kontoer som hyperlenker

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
nb: Vis hver konto i tabellen som en hyperkobling til dens registervindu.

en: Show an account's balance.
nb: Vis en kontos saldo.

en: Show an account's account code.
nb: Vis en kontos kontokode.

en: Show an account's account type.
nb: Vis en kontos kontotype.

en: Account Description
nb: Kontobeskrivelse

en: Show an account's description.
nb: Vis en kontobeskrivelse.

en: Account Notes
nb: Kontonotater

en: Show an account's notes.
nb: Vis en kontos merknader.

en: Commodities
nb: Varer

en: Show Foreign Currencies
nb: Vis utenlandsk valuta

en: Display any foreign currency amount in an account.
nb: Vis ethvert beløp i utenlandsk valuta på en konto.

en: Show Exchange Rates
nb: Vis vekslingskurser

en: Show the exchange rates used.
nb: Vis den brukte vekslingskursen.

en: Recursive Balance
nb: Rekursiv saldo

en: Raise Accounts
nb: Flytt kontoer opp

en: Omit Accounts
nb: Utelat kontoer

en: ${company-name} ${report-title} For Period Covering ${start} to ${end}
nb: ${company-name} ${report-title} For periode som dekker ${start} til ${end}

en: Account title
nb: Kontotittel

en: Advanced Portfolio
nb: Avansert portefølje

en: Share decimal places
nb: Desimalplasser for aksjer

en: Include accounts with no shares
nb: Inkluder kontoer uten aksjer

en: Show ticker symbols
nb: Vis tickersymboler

en: Show listings
nb: Vis markeder

en: Show prices
nb: Vis priser

en: Show number of shares
nb: Vis antall aksjer

en: Basis calculation method
nb: Metode for utregning av grunnlag

en: Set preference for price list data
nb: Foretrekk prislistedata

en: How to report brokerage fees
nb: Hvordan rapportere megleravgift

en: Basis calculation method.
nb: Grunnlagsberegningsmetode.

en: First-in first-out
nb: Først inn først ut

en: Last-in first-out
nb: Sist inn først ut

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
nb: Foretrekk priser fra prisredigeringen foran transaksjoner, der det passer.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
nb: Hvordan rapportere provisjoner og andre megleravgifter.

en: Display the ticker symbols.
nb: Vis ticker-symbolene.

en: Display exchange listings.
nb: Vis børsoppføringer.

en: Display numbers of shares in accounts.
nb: Vis antall aksjer på kontoer.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
nb: Antall desimaler som skal brukes for andelstall.

en: Display share prices.
nb: Vis aksjepriser.

en: Stock Accounts to report on.
nb: Aksjekontoer å rapportere om.

en: Include accounts that have a zero share balances.
nb: Inkluder kontoer som har null aksjer i saldoen.

en: Listing
nb: Marked

en: Basis
nb: Grunnlag

en: Money In
nb: Penger inn

en: Money Out
nb: Penger ut

en: Realized Gain
nb: Realisert fortjeneste

en: Unrealized Gain
nb: Ikke-realisert fortjeneste

en: Total Gain
nb: Samlet fortjeneste

en: Total Return
nb: Samlet tilbake

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
nb: * disse varedataene ble laget med transaksjonspriser i stedet for prisredigeringsdata.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
nb: Hvis du har en situasjon med flere valutaer, kan det hende at vekslingen ikke er korrekt.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
nb: ** denne varen har ingen pris og en pris på 1 er brukt.

en: Report on these accounts.
nb: Rapporter på disse kontoene.

en: Data markers?
nb: Datamarkører?

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
nb: Reservebeløpet settes til ønsket minimumsaldo

en: Target amount above reserve
nb: Målbeløp over reserve

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
nb: Målet brukes til å planlegge for et fremtidig storkjøp, som legges til som en linje over reservebeløpet.

en: Show future minimum
nb: Vis fremtidig minimum

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
nb: Det fremtidige minimum vil legge til, for hvert datopunkt, en anslått minimumsaldo inkludert planlagte transaksjoner.

en: Balance Sheet
nb: Balanse

en: Balance Sheet Date
nb: Balansedato

en: Single column Balance Sheet
nb: Balanse i én kolonne

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
nb: Skriv gjeld/egenkapitaldelen i samme kolonne under eiendelsdelen i motsetning til en annen kolonne til høyre for eiendelsdelen.

en: Flatten list to depth limit
nb: Flat ut liste til dybdegrensen

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
nb: Viser kontoer som overskrider dybdegrensen ved dybdegrensen.

en: Label the assets section
nb: Overskrift på eiendelavsnittet

en: Whether or not to include a label for the assets section.
nb: Hvorvidt det skal inkluderes en etikett for eiendelsdelen.

en: Include assets total
nb: Ta med totale eiendeler

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
nb: Hvorvidt det skal inkluderes en linje som indikerer totale eiendeler.

en: Use standard US layout
nb: Bruk standard amerikansk oppsett

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
nb: Rapportseksjonsrekkefølgen er eiendeler/gjeld/egenkapital (i stedet for eiendeler/egenkapital/gjeld).

en: Label the liabilities section
nb: Overskrift på gjeldsavsnittet

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
nb: Hvorvidt det skal inkluderes en etikett for gjeldsdelen.

en: Include liabilities total
nb: Ta med total gjeld

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
nb: Hvorvidt det skal inkluderes en linje som indikerer total gjeld.

en: Label the equity section
nb: Overskrift på egenkapitalsavsnittet

en: Whether or not to include a label for the equity section.
nb: Hvorvidt det skal inkluderes en etikett for egenkapitalsdelen .

en: Include equity total
nb: Ta med total egenkapital

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
nb: Hvorvidt det skal inkluderes en linje som indikerer total egenkapital.

en: Total Liabilities
nb: Total gjeld

en: Total Assets
nb: Totale eiendeler

en: Retained Losses
nb: Tilbakeholdte tap

en: Unrealized Gains
nb: Urealisert fortjeneste

en: Unrealized Losses
nb: Urealiserte tap

en: Total Equity
nb: Total egenkapital

en: Total Liabilities & Equity
nb: Total egenkapital og gjeld

en: The balance sheet can be displayed with either 1 or 2 columns.
nb: Balansen kan vises med enten 1 eller 2 kolonner.

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
nb: Ekskluder ikke-toppnivå-kontoer med null saldo og ingen ikke-null underkontoer.

en: Negative amount format
nb: Negativt beløpsformat

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
nb: Formateringen som skal brukes for negative beløp: med et foranstående tegn eller omsluttende parenteser.

en: Font family
nb: Skrifttype familie

en: Font definition in CSS font-family format.
nb: Skrifttype definisjon i CSS-skrifttype familieformat.

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
nb: Skriftstørrelse i CSS-skriftstørrelse (f.eks. "medium" eller "10pt").

en: Template file
nb: Mal fil

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
nb: Filnavnet til eguile-maldelen av denne rapporten. Denne filen må være i .gnucash-katalogen din, ellers på riktig plass i GnuCash-installasjonskatalogene.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
nb: Filnavnet til CSS-stilarket som skal brukes med denne rapporten. Hvis spesifisert, bør denne filen være i .gnucash-katalogen din, ellers på riktig plass i GnuCash-installasjonskatalogene.

en: Extra Notes
nb: Ekstra notater

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
nb: Merknader lagt til på slutten av fakturaen -- kan inneholde HTML-oppmerking.

en: Adjust the layout to fit the width of the screen or page
nb: Juster oppsettet slik at det passer til bredden på skjermen eller siden

en: Display liabilities and equity below assets
nb: Vis gjeld og egenkapital under eiendeler

en: Display assets on the left, liabilities and equity on the right
nb: Vis eiendeler til venstre, gjeld og egenkapital til høyre

en: Sign: -$10.00
nb: Tegn: -$10,00

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
nb: (Utviklingsversjon -- ikke stol på tallene i denne rapporten uten å dobbeltsjekke dem.<br>Endre alternativet "Ekstra merknader" for å bli kvitt denne meldingen)

en: Imbalance
nb: Ubalanse

en: Orphan
nb: Foreldreløs

en: Display a balance sheet (using eguile template)
nb: Vis en balanse (ved hjelp av eguile-mal)

en: Duration between time periods
nb: Varighet mellom tidsperioder

en: Period order is most recent first
nb: Perioderekkefølgen er den nyeste først

en: Selecting this option will enable double-column reporting.
nb: Hvis du velger dette alternativet, aktiveres dobbeltkolonnerapportering.

en: Disable amount indenting
nb: Deaktiver beløpsinnrykk

en: Selecting this option will disable amount indenting, and condense amounts into a single column.
nb: Hvis du velger dette alternativet, deaktiveres innrykk av beløp og kondenserer beløp til en enkelt kolonne.

en: Add options summary
nb: Legg til alternativsammendrag

en: Add summary of options.
nb: Legg til et sammendrag av alternativer.

en: Account full name instead of indenting
nb: Kontoens fulle navn i stedet for innrykk

en: Selecting this option enables full account name instead, and disables indenting account names.
nb: Hvis du velger dette alternativet, aktiveres fullt kontonavn i stedet, og deaktiverer innrykk av kontonavn.

en: If this option is enabled, subtotals are displayed within parent amounts, and if parent has own amount, it is displayed on the next row as a child account. If this option is disabled, subtotals are displayed below parent and children groups.
nb: Hvis dette alternativet er aktivert, vises delsummer innenfor overordnede beløp, og hvis overordnede har eget beløp, vises det på neste rad som en underkonto. Hvis dette alternativet er deaktivert, vises delsummer under overordnede og underordnede grupper.

en: Shows each amounts in the table as a hyperlink to a register or report.
nb: Viser hvert beløp i tabellen som en hyperkobling til et register eller en rapport.

en: Whether or not to include a label for sections.
nb: Hvorvidt en etikett for seksjoner skal inkluderes eller ikke.

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
nb: Hvorvidt det skal inkluderes en linje som angir totale beløp.

en: Common Currency
nb: Felles valuta

en: Convert all amounts to a single currency.
nb: Konverter alle beløp til én enkelt valuta.

en: Also show original currency amounts
nb: Vis også opprinnelig valutabeløp

en: If more than 1 period column, include overall period?
nb: Hvis mer enn 1 periodekolonne, inkludere den samlede perioden?

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
nb: Hvis flere kolonner for resultat- og tapsperiode vises, skal du også vise samlet perioderesultat.

en: Always
nb: Alltid

en: Total For
nb: Sum for

en: Asset
nb: Eiendel

en: Liability
nb: Gjeld

en: Exchange Rates
nb: Vekslekurs

en:  to
nb:  til

en: Expense
nb: Kostnad

en: Net Income
nb: Nettoinntekt

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
nb: Hvorvidt å inkludere linjer som indikerer endring i totaler introdusert av budsjett.

en: Budget to use.
nb: Budsjett å bruke.

en: Existing Assets
nb: Eksisterende eiendeler

en: Existing Equity
nb: Eksisterende egenkapital

en: Range start
nb: Områdestart

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
nb: Velg en budsjettperiodetype som starter rapporteringsområdet.

en: Exact start period
nb: Nøyaktig startperiode

en: Select exact period that starts the reporting range.
nb: Velg nøyaktig periode som starter rapporteringsområdet.

en: Range end
nb: Områdeslutt

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
nb: Velg en budsjettperiodetype som avslutter rapporteringsområdet.

en: Select exact period that ends the reporting range.
nb: Velg nøyaktig periode som avslutter rapporteringsområdet.

en: First budget period
nb: Første budsjettperiode

en: Previous budget period
nb: Forrige budsjettperiode

en: Current budget period
nb: Inneværende budsjettperiode

en: Next budget period
nb: Neste budsjettperiode

en: Last budget period
nb: Siste budsjettperiode

en: Manual period selection
nb: Manuelt periodevalg

en: Calculate as running sum?
nb: Beregn som løpende sum?

en: Select which chart type to use.
nb: Velg hvilken diagramtype du vil bruke.

note: Translators: Bgt and Act refer to budgeted and actual total amounts.
en: Bgt: ~a Act: ~a
nb: Bud: ~an Akt: ~a

en: Period number.
nb: Periodenummer.

en: Report for range of budget periods
nb: Rapport for rekkevidde av budsjettperioder

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
nb: Opprett rapport for et budsjettperiodeområde i stedet for hele budsjettet.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
nb: Velg en budsjettperiode som starter rapporteringsområdet.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
nb: Velg en budsjettperiode som avslutter rapporteringsområdet.

en: Label the revenue section
nb: Overskrift på inntektsavsnittet

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
nb: Hvorvidt det skal inkluderes en etikett for inntektsdelen.

en: Include revenue total
nb: Ta med totale inntekter

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
nb: Hvorvidt det skal inkluderes en linje som indikerer total inntekt.

en: Label the expense section
nb: Overskrift på kostnadsavsnittet

en: Whether or not to include a label for the expense section.
nb: Hvorvidt det skal inkluderes en etikett for kostnadsdelen.

en: Include expense total
nb: Inkluder totale kostnader

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
nb: Hvorvidt det skal inkluderes en linje som indikerer totale kostnader.

en: Divides the report into an income column and an expense column.
nb: Deler rapporten inn i en inntektskolonne og en kostnadskolonne.

en: Display in standard, income first, order
nb: Vis i standard, inntekt først, rekkefølge

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
nb: Fører til at rapporten vises i standardrekkefølgen, og plasserer inntekter før utgifter.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
nb: Sluttperiode for rapporteringsområde kan ikke være mindre enn startperiode.

en: Reporting range end period cannot exceed number of periods in budget
nb: Sluttperiode for rapporteringsområde kan ikke overstige antall perioder i budsjettet

en: Revenues
nb: Inntekter

en: Total Revenue
nb: Sum inntekter

en: Total Expenses
nb: Sum kostnader

en: for Budget ~a
nb: for budsjett ~a

en: for Budget ~a Period ~d
nb: for budsjett ~a Periode ~d

en: Net income
nb: Nettoinntekt

en: Net loss
nb: Nettotap

en: Budget Profit & Loss
nb: Budsjett fortjeneste og tap

en: Budget Report
nb: Budsjettrapport

en: Account Display Depth
nb: Antall nivåer med kontoer som skal vises

en: Always show sub-accounts
nb: Vis alltid underkontoer

en: Display a column for the budget values.
nb: Vis en kolonne for budsjettverdiene.

en: Display a column for the budget notes.
nb: Vis en kolonne for budsjettmerknadene.

en: Display a column for the actual values.
nb: Vis en kolonne for virkelige verdier.

en: Display the difference as budget - actual.
nb: Vis forskjellen som budsjett - virkelig.

en: Use accumulated amounts
nb: Bruk akkumulerte mengder

en: Values are accumulated across periods.
nb: Verdier akkumuleres på tvers av perioder.

en: Display a column with the row totals.
nb: Vis en kolonne med radsummer.

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
nb: Inkluder kontoer med null totale (rekursive) saldoer og budsjettverdier i denne rapporten.

en: Include collapsed periods before selected.
nb: Inkluder skjulte perioder før de er valgt.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
nb: Inkluder tidligere perioder i rapporten som én sammenslått kolonne (én for alle perioder før start)

en: Include collapsed periods after selected.
nb: Inkluder skjulte perioder etter valgt.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
nb: Inkluder flere perioder i rapporten som en enkelt skjult kolonne (en for alle perioder etter endt og til slutten av budsjettområdet)

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
nb: Inkluder overføringer til og fra handelskontoer i rapporten.

en: Show money in?
nb: Vis innkommende penger?

en: Show money out?
nb: Vis utgående penger?

en: Show net money flow?
nb: Vis netto pengeflyt?

en: Overview:
nb: Oversikt:

en: Cash Flow
nb: Pengestrøm

en: Show Full Account Names
nb: Vis fullstendige kontonavn

en: Show full account names (including parent accounts).
nb: Vis fullstendige kontonavn (inkludert opphavskontoer).

en: ~a and subaccounts
nb: ~a og underkontoer

en: ~a and selected subaccounts
nb: ~a og valgte underkontoer

en: Money into selected accounts comes from
nb: Penger inn til valgte kontoer kommer fra

en: Money out of selected accounts goes to
nb: Penger ut av valgte kontoer går til

en: Income Chart
nb: Inntektsdiagram

en: Expense Chart
nb: Kostnadsdiagram

en: Asset Chart
nb: Eiendelsdiagram

en: Liability Chart
nb: Gjeldsdiagram

en: Income Over Time
nb: Inntekter over tid

en: Expense Over Time
nb: Kostnader over tid

en: Assets Over Time
nb: Eiendeler over tid

en: Liabilities Over Time
nb: Gjeld over tid

en: Show long account names
nb: Vis lange kontonavn

en: Maximum Bars
nb: Maksimalt antall stolper

en: Show charts as stacked charts?
nb: Vis diagrammet som et stablet stolpediagram?

en: Maximum number of stacks in the chart.
nb: Maksimalt antall stolper i diagrammet.

en: Display account contributions as a percentage of the total value for the period.
nb: Vis kontobidrag som en prosentandel av den totale verdien for perioden.

en: Start date must be earlier than End date
nb: Startdatoen må være tidligere enn sluttdatoen

en: Balances ~a to ~a
nb: saldoer fra ~a til ~a

en: Grand Total
nb: Totalsum

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
nb: Inntektsregnskapet hvor salget og inntekten ble bokført.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
nb: Utgiftskontiene hvor utgiftene er bokført som trekkes fra salget for å gi fortjenesten.

en: Show the column with the expenses per customer.
nb: Viser kolonnen med kostnader per kunde.

en: Show your own company's address and the date of printing.
nb: Vis ditt eget firmas adresse og utskriftsdato.

en: Show Lines with All Zeros
nb: Vis linjer med alle nuller

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
nb: Vis tabelllinjene med kunder som ikke hadde noen transaksjoner i rapporteringsperioden, og vil derfor vise alle nuller i kolonnene.

en: Choose the column by which the result table is sorted.
nb: Velg kolonnen som tabellen skal sorteres etter.

en: Sort Order
nb: Sorteringsrekkefølge

en: Customer Name
nb: Kundenavn

en: Markup (which is profit amount divided by sales)
nb: Margin (som er fortjenestebeløp delt på salg)

en: No valid customer found.
nb: Ingen gyldig kunde funnet.

en: Markup
nb: Oppmerking

en: Customer Summary
nb: Kundesammendrag

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
nb: Egenkapitaloversikt

en: Report only on these accounts.
nb: Rapporter kun for disse kontoene.

en: Closing Entries pattern
nb: Mønster for lukkingsoppføringer

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
nb: Enhver tekst i beskrivelseskolonnen som identifiserer oppføringer som lukkes.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
nb: Mønster for oppføringer som lukkes skiller mellom små og store bokstaver

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
nb: Fører til at mønster for oppføringer som lukkes skiller mellom små og store bokstaver.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
nb: Mønster for lukkingsoppføringer er et regulært uttrykk

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
nb: Fører til at mønsteret for lukkingsoppføringer behandles som et regulært uttrykk.

en: for Period
nb: for periode

en: Capital
nb: Kapital

en: Investments
nb: Investeringer

en: Withdrawals
nb: Uttak

en: Increase in capital
nb: Økning i kapital

en: Decrease in capital
nb: Reduksjon i kapital

en: Running Balance
nb: Løpende saldo

en: Totals
nb: Summer

en: General Ledger
nb: Hovedbok

en: Sorting
nb: Sortering

en: Use Full Account Name
nb: Bruk fullt Kontonavn

en: Other Account Name
nb: Motkontonavn

en: Use Full Other Account Name
nb: Bruk fullt Kontonavn for motkonto

en: Other Account Code
nb: Motkontokode

en: Sign Reverses
nb: Bytt fortegn

en: Detail Level
nb: Detaljnivå

en: Primary Key
nb: Primærsortering

en: Primary Subtotal
nb: Delsum for primærsortering

en: Primary Subtotal for Date Key
nb: Delsum for dato-primærsortering

en: Primary Sort Order
nb: Retning for primærsortering

en: Secondary Key
nb: Sekundærsortering

en: Secondary Subtotal
nb: Delsum for sekundærsortering

en: Secondary Subtotal for Date Key
nb: Delsum for dato-sekundærsortering

en: Secondary Sort Order
nb: Retning for sekundærsortering

en: This report is useful to calculate periodic business tax payable/receivable from authorities. From 'Edit report options', choose your business sales and purchase accounts. Each transaction may contain, in addition to the asset, liability, A/Payable or A/Receivable accounts, a split to a tax account, e.g. Income:Sales -$1000, A/Receivable $1100, Liability:GST on Sales -$100.
nb: Denne rapporten er nyttig for å beregne periodisk bedriftsskatt som skal betales/mottas fra myndigheter. Velg dine salgs- og kjøpskontoer for bedriften fra "Rediger rapportalternativer". Hver transaksjon kan inneholde, i tillegg til eiendelen, forpliktelsen, Leverandørgjeld eller Kundefordring kontoer, en splitt til en skattekonto, f.eks. Inntekt: Salg -$1000, Kundefordringer $1100, Ansvar: GST på salg -$100.

en: These tax accounts can either be populated using the standard register, or from Business Invoices and Bills which will require Tax Tables to be set up correctly. Please see the documentation.
nb: Disse skattekontiene kan enten fylles ut ved hjelp av standardregisteret, eller fra forretningsfakturaer og regninger som vil kreve at skattetabeller er satt opp riktig. Vennligst se dokumentasjonen.

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
nb: Fra rapportalternativene må du velge kontoene som skal inneholde GST/MVA-avgifter som er samlet inn eller betalt. Disse kontoene må inneholde splittelser som dokumenterer pengene som i sin helhet sendes eller kreves fra skattemyndighetene under periodiske GST/MVA-oppgaver. Disse kontoene må være av typen EIENDEL for skatter betalt på utgifter, og typen GJELD for skatter som innkreves ved salg.

en: Note the UK variant may specify EU VAT accounts may be tagged with *EUVAT* in the VAT account description. EU Goods sales and purchase accounts may be tagged with *EUGOODS* in the account description.
nb: Merk at den britiske varianten kan spesifisere MVA-kontoer i EU kan være merket med *EUVAT* i MVA-kontobeskrivelsen. EU-varesalgs- og kjøpskontoer kan merkes med *EUGOODS* i kontobeskrivelsen.

en: This message will be removed when tax accounts are specified.
nb: Denne meldingen vil bli fjernet når skattekontoer er spesifisert.

en: Display individual sales columns rather than their sum
nb: Vis individuelle salgskolonner i stedet for summen

en: Display individual purchases columns rather than their sum
nb: Vis individuelle kjøpskolonner i stedet for summen

en: Display individual tax columns rather than their sum
nb: Vis individuelle avgiftskolonner i stedet for summen deres

en: Display the gross balance (gross sales - gross purchases)
nb: Vis bruttobalansen (bruttosalg - bruttokjøp)

en: Display the net balance (sales without tax - purchases without tax)
nb: Vis nettobalansen (salg uten avgift - kjøp uten avgift)

en: Display the tax payable (tax on sales - tax on purchases)
nb: Vis skatten som skal betales (avgift på salg - skatt på kjøp)

en: Purchases
nb: Kjøp

en: Please find and select the accounts which will hold the tax collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
nb: Finn og velg kontoene som skal inneholde skatten som er innkrevd eller betalt. Disse kontoene må inneholde splittelser som dokumenterer pengene som i sin helhet sendes eller kreves fra skattemyndighetene under periodiske GST/MVA-oppgaver. Disse kontoene må være av typen EIENDEL for skatter betalt på utgifter, og typen GJELD for skatter som innkreves ved salg.

en: Default Format
nb: Forvalgt format

en: Australia Business Activity Statement. Specify sales, purchase and tax accounts.
nb: Australia Business Activity Statement. Spesifiser salgs-, kjøps- og avgiftskontoer.

en: UK VAT Return. Specify sales, purchase and tax accounts. EU rules may be used. Denote EU VAT accounts *EUVAT* in account description, and denote EU goods sales and purchases accounts with *EUGOODS* in the account description.
nb: UK VAT Return. Spesifiser salgs-, kjøps- og avgiftskontoer. EU-regler kan brukes. Angi EU MVA-kontoer *EUVAT* i kontobeskrivelsen, og angi EU-varesalgs- og kjøpskontoer med *EUGOODS* i kontobeskrivelsen.

note: Translators: "Gross Purchases" refer to Net Purchase + GST/VAT on Purchase
en: Gross Purchases
nb: Brutto kjøp

en: Net Purchases
nb: Netto kjøp

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
nb: Hvorvidt en merkelapp for handelskontoens seksjon skal tas med.

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
nb: Hvorvidt å inkludere en linje som indikerer total handelskontosaldo.

en: Income Statement
nb: Resultatregnskap

en: Profit & Loss
nb: Vinning & Tap

en: Validation
nb: Bekreftelse

en: Chart location
nb: Diagram lokasjon

en: Show lot GUID column
nb: Vis parti GUID kolonne

en: Show bought columns
nb: Vis kjøpt kolonner

en: Show sold columns
nb: Vis solgt kolonner

en: Show end columns
nb: Vis slutt kolonner

en: Group gains by age (short term and long term)
nb: Grupper gevinster etter alder (kortsiktig og langsiktig)

en: Long term gains age (years)
nb: Langsiktig gevinst alder (år)

en: Show blanks instead of zeros in table cells
nb: Vis tomme i stedet for nuller i tabellceller

en: Warn if a lot has more than one bought split
nb: Varsle hvis et parti har mer enn én kjøpt splitt

en: Warn if a lot's balance drops below zero
nb: Varsle hvis saldoen til et parti faller under null

en: Warn if a lot has a blank title
nb: Varsle hvis et parti har en tom tittel

en: Warn if the 'Realized Gain/Loss' split(s) sum does not match the computed gains
nb: Advar hvis "Realisert gevinst/tap"-splitt summen(e) ikke samsvarer med de beregnede gevinstene

en: Warn if a split is not assigned to a lot
nb: Varsle hvis en splitt ikke er tilordnet et parti

en: Warn if the account balance does not match the computed lots' end balance
nb: Varsle hvis kontosaldoen ikke samsvarer med de beregnede partienes sluttsaldo

en: Bought Value (Basis)
nb: Kjøpsverdi (grunnlag)

en: ST Sold Basis
nb: ST Salgsbasis

en: ST Sold Value
nb: ST Salgsverdi

en: LT Sold Basis
nb: LT Salgsbasis

en: LT Sold Value
nb: LT Salgsverdi

en: Unrealized ROI
nb: Ikke-realisert avkasting

en: Include a chart that shows lot gains, grouped by account and gain type
nb: Ta med et diagram som viser partigevinster, gruppert etter konto og gevinsttype

en: What kind of chart to include
nb: Hva slags diagram skal inkluderes

en: Show the lot GUID table column
nb: Vis kolonnen for partiets GUID-tabell

en: Show the lot open and close table columns
nb: Vis partiets åpne- og lukke tabellkolonner

en: Show purchase-related table columns
nb: Vis kjøpsrelaterte tabellkolonner

en: Show end date amount and value table columns
nb: Vis sluttdatobeløp og verditabellkolonner

en: Show realized gain table column(s) for sold shares
nb: Vis kolonne(r) i tabellen for realisert fortjeneste for solgte aksjer

en: Show unrealized gain table column(s) for unsold shares
nb: Vis kolonne(r) i tabellen for ikke-realisert fortjeneste for solgte aksjer

en: Group gains (and sales?) by long-term (LT) and short-term (ST)
nb: Grupper gevinster (og salg?) etter langsiktig (LT) og kortsiktig (ST)

en: Commodities held longer than this many years count as long-term (LT).
nb: Råvarer som holdes lenger enn dette mange år teller som langsiktig (LT).

en: Show mnemonics with commodity amounts
nb: Vis mnemonics med varemengder

en: Include closed lots in addition to open lots
nb: Inkluder lukkede parti i tillegg til åpne parti

en: Show blank text instead of zero values for inner table cells. Does not apply to footer rows.
nb: Vis tom tekst i stedet for nullverdier for indre tabellceller. Gjelder ikke bunntekstrader.

en: Add a row for each split belonging to a lot, under the lot row.
nb: Legg til en rad for hver splitt som tilhører et parti, under partiraden.

en: Only show accounts that contain warnings. This is useful for quickly finding potential lot errors.
nb: Vis kun kontoer som inneholder advarsler. Dette er nyttig for raskt å finne potensielle partifeil.

en: Lots with more than one purchase split are not well formed. It may make ambiguous the capital gains age
nb: Partier med mer enn én kjøpssplitt er ikke godt utformet. Det kan gjøre kapitalgevinstalderen tvetydig

en: Lots with a negative balance are not well formed.
nb: Partier med negativ saldo er ikke godt utformet.

en: Lot titles are optional. This warning applies to titles that are empty or only whitespace.
nb: Partititler er valgfrie. Denne advarselen gjelder for titler som er tomme eller bare mellomrom.

en: Detect possible errors in 'Realized Gain/Loss' splits that are created when adding a sale split to a lot
nb: Oppdag mulige feil i 'Realisert gevinst/tap'-delinger som opprettes når du legger til en salgssplitt til et parti

en: Detect splits that have not been assigned to a lot.
nb: Oppdag splitter som ikke er tilordnet et parti.

en: Balance mismatches may indicate a split that is not yet included in a lot
nb: Saldofeil kan indikere en splitt som ennå ikke er inkludert i et parti

en:   End price: ~a~a on ~a
nb:   Sluttpris: ~a~a på ~a

en: split
nb: splitt

en: Warning: Above lot has ~a bought splits. Consider separating them into their own lots.
nb: Advarsel: Partiet over har ~a kjøpt splitter. Vurder å dele dem i sine egne partier.

en: Warning: Above lot's balance is negative on ~a. Consider removing the responsible sale split from the lot and then scrubbing.
nb: Advarsel: Saldoen til parti over er negativ på ~a. Vurder å fjerne det ansvarlige salgssplitten fra partiet og deretter rydde opp.

en: Warning: Above lot's title is blank.
nb: Advarsel: Overskriften til partiet over er tom.

en: Warning: Above lot's computed gain ~a is not equal to the "Realized Gain/Loss" split(s) sum ~a. Difference: ~a
nb: Advarsel: Partiet over beregnede gevinst ~a er ikke lik "Realisert gevinst/tap" del(e) summen ~a. Forskjell: ~a

en: Warning: ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
nb: Advarsel: ~a splitt(er) er ikke tilordnet til et parti. Må partier ryddes opp i?

en: Warning: The following ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
nb: Advarsel: Følgende ~a splitt(er) er ikke tilordnet til et parti. Må partier ryddes opp i?

en: : amount ~a, value ~a
nb: : beløp ~a, verdi ~a

en: Warning: End amount ~a is not equal to actual account balance ~a. Difference: ~a. Do lots need to be scrubbed?
nb: Advarsel: Sluttbeløp ~a er ikke lik den faktiske kontosaldoen ~a. Forskjell: ~a. Må partier ryddes opp i?

en: ~a, ~a to ~a
nb: ~a, ~a til ~a

en: Tax Amount
nb: MVA-beløp

en: Client or vendor name, address and ID
nb: Kundens eller leverandørens navn, adresse og ID

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
nb: Fakturadato, forfallsdato, fakturerings-ID, vilkår, jobbdetaljer

en: Picture
nb: Bilde

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
nb: En tilpasset tekst for å erstatte faktura, regning eller utgiftsbilag.

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
nb: CSS-kode. Dette feltet spesifiserer CSS-koden for styling av fakturaen. Se den eksporterte rapporten for CSS-klassenavnene.

en: Location for Picture
nb: Lokasjon for bilde

en: Display Columns
nb: Vis kolonner

en: Display the date?
nb: Vis dato?

en: Display the description?
nb: Vis beskrivelse?

en: Display the action?
nb: Vis handling?

en: Display the quantity of items?
nb: Vis antall enheter?

en: Display the price per item?
nb: Vis pris pr. enhet?

en: Display the entry's discount?
nb: Vis oppføringens rabatt?

en: Display the entry's taxable status?
nb: Vis oppføringens MVA-status?

en: Display each entry's total total tax?
nb: Vis hver oppførings samlede mva?

en: Display the entry's value?
nb: Vis oppføringens totalsum?

en: Display due date?
nb: Vis forfallsdato?

en: Display the subtotals?
nb: Vis delsummer?

en: Payable to
nb: Betales til

en: Display the Payable to: information.
nb: Vis betales til-informasjon.

en: Payable to string
nb: Betales til-tekst

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
nb: Tekst som beskriver hvem betalingen skal være til.

en: Company contact
nb: Firmakontakt

en: Display the Company contact information.
nb: Vis kontaktinformasjon for firmaet.

en: Company contact string
nb: Firmaets kontakttekst

en: The phrase used to introduce the company contact.
nb: Teksten som introduserer firmaets kontaktperson.

en: Minimum # of entries
nb: Minimum antall oppføringer

en: The minimum number of invoice entries to display.
nb: Minimum antall rader for fakturaoppføringer som skal vises.

en: Use Detailed Tax Summary
nb: Bruk detaljert skattesammendrag

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line.?
nb: Vis alle avgiftskategorier separat (én per linje) i stedet for én enkelt avgiftslinje?

en: References
nb: Referanser

en: Display the invoice references?
nb: Vis referanser for fakturaen?

en: Billing Terms
nb: Betalingsbetingelser

en: Display the invoice billing terms?
nb: Vis fakturaens betalingsbetingelser?

en: Display the billing id?
nb: Vis faktura-ID?

en: Display the invoice notes?
nb: Vis fakturaens notater?

en: Payments
nb: Betalinger

en: Display the payments applied to this invoice?
nb: Vis betalinger som er ført mot denne fakturaen?

en: Extra notes to put on the invoice.
nb: Ekstra notater på denne fakturaen.

en: Thank you for your patronage!
nb: Takk for ditt bidrag!

en: Row 1 Left
nb: Rad 1 venstre

en: Row 2 Left
nb: Rad 2 venstre

en: Row 3 Left
nb: Rad 3 venstre

en: Payment, thank you!
nb: Betaling, takk!

note: Translators: This "T" is displayed in the taxable column, if this entry contains tax
en: T
nb: MVA

en: Net Price
nb: Nettopris

en: Amount Due
nb: Å betale

en: Invoice in progress…
nb: Faktura under utvikling …

en: Reference:
nb: Referanse:

en: Terms:
nb: Betingelser:

en: Job number:
nb: Jobbnummer:

en: Job name:
nb: Jobbnavn:

note: Translators: This is the format of the invoice title.  The first ~a is one of "Invoice", "Credit Note", and so on and the second the number.  Replace " #" by whatever is common as number abbreviation, i.e. "~a Nr. ~a"
en: ~a #~a
nb: ~a Nr.~a

en: The account to search for lots.
nb: Kontoen for å søke etter partier.

en: Show Net Profit
nb: Vis netto fortjeneste

en: Grid
nb: Rutenett

en: Show Income and Expenses?
nb: Vis inntekter og kostnader?

en: Show the Asset and the Liability bars?
nb: Vis stolper for eiendeler og gjeld?

en: Show the net profit?
nb: Vis nettofortjeneste?

en: Show a Net Worth bar?
nb: Vis stolpe for nettoformue?

en: Add grid lines.
nb: Legg til rutenettlinjer.

en: Net Profit
nb: Nettofortjeneste

en: Net Worth
nb: Nettoformue

en: Net Worth Barchart
nb: Nettoformue-diagram

en: Income/Expense Chart
nb: Diagram for inntekter og kostnader

en: Sort By
nb: Sorter etter

en: Show zero balance items
nb: Vis oppføringer med nullsaldo

en: Address Source
nb: Adressekilde

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
nb: Vis adressenavn. Dette og andre felt kan være nyttige hvis du kopierer denne rapporten til et regneark for bruk i en utskriftsfletting.

en: Display Address 1.
nb: Vis adresse 1.

en: Display Address 2.
nb: Vis adresse 2.

en: Display Address 3.
nb: Vis adresse 3.

en: Display Address 4.
nb: Vis adresse 4.

en: Address Phone
nb: Adresse telefon

en: Display Phone.
nb: Vis telefon.

en: Address Fax
nb: Adresse faks

en: Display Fax.
nb: Vis faks.

en: Address Email
nb: Adresse e-post

en: Display Email.
nb: Vis e-post.

en: Display Active status.
nb: Vis aktiv status.

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
nb: Finner ingen gyldig Leverandørgjeld- eller Kundefordringer-konto. Sørg for at det finnes en gyldig LG/KF-konto.

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
nb: Leverandørgjeld eller Kundefordringer finnes, men har ingen passende transaksjoner.

en: Sort companies by.
nb: Sorter firmaer etter.

en: Total amount owed to/from Company
nb: Totalt skyldig beløp til/fra selskapet

en: Bracket Total Owed
nb: Samlet skyld for inndeling

en: Sort order.
nb: Sorteringsrekkefølge.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
nb: Vis alle leverandører/kunder, selv om de har nullbalanse.

en: Leading date.
nb: Innledende dato.

en: 0-30 days
nb: 0-30 dager

en: 31-60 days
nb: 31-60 dager

en: 61-90 days
nb: 61-90 dager

en: 91+ days
nb: 91+ dager

en: Please note some transactions were not processed
nb: Vær oppmerksom på at enkelte transaksjoner ikke ble behandlet

en: Invalid Txn Type ~a
nb: Ugyldig Txn Type ~a

en: Address source.
nb: Kilde for adresse.

en: Payable Aging
nb: Aldring av leverandørgjeld

en: Receivable Aging
nb: Aldring av fordringer

en: Credits
nb: Kredit

en: Debits
nb: Debet

en: No valid customer selected.
nb: Ingen gyldig kunde er valgt.

en: No valid employee selected.
nb: Ingen gyldig ansatt er valgt.

en: No valid job selected.
nb: Ingen gyldig job er valgt.

en: No valid vendor selected.
nb: Ingen gyldig leverandør er valgt.

en: Partial Amount
nb: Delbeløp

en: Link
nb: Kobling

note: Translators: ~a History refers to main details table in owner report. ~a will be replaced with Customer, Vendor or Employee.
en: ~a History
nb: ~a Historie

en: * Amounts denoted thus are derived from, and do not match the transaction.
nb: * Beløp angitt er dermed avledet fra, og samsvarer ikke med transaksjonen.

en: Total Credit
nb: Total kreditt

en: Total Due
nb: Totalsum

en: The company for this report.
nb: Firma for denne rapporten.

en: Display the transaction date?
nb: Vis transaksjonsdato?

en: Display the transaction reference?
nb: Vis transaksjonsreferansen?

en: Display the transaction type?
nb: Vis transaksjonstype?

en: Display the transaction description?
nb: Vis transaksjonsbeskrivelse?

en: Display the period debits column?
nb: Vis oppføringens debet-kolonne?

en: Display the period credits column?
nb: Vis oppføringens kreditt-kolonne?

en: Display a running balance?
nb: Vis en løpende saldo?

en: Linked transactions are hidden.
nb: Koblede transaksjoner er skjult.

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
nb: Fakturaer viser om betalt, betalinger viser fakturanummer.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
nb: Fakturaer viser liste over betalinger, betalinger viser liste over fakturaer og beløp.

en: Simple
nb: Enkelt

en: Display document link?
nb: Vis dokument linker?

en: No transactions found.
nb: Ingen transaksjoner er funnet.

en: No matching transactions found
nb: Ingen samsvarende transaksjoner funnet

en: Customer Report
nb: Kunderapport

en: Vendor Report
nb: Leverandørrapport

en: Employee Report
nb: Ansattrapport

en: Investment Portfolio
nb: Investeringsportefølje

en: Price of Commodity
nb: Vare som skal vises

en: Marker
nb: Markør

en: Marker Color
nb: Markørfarge

en: Calculate the price of this commodity.
nb: Beregn prisen på denne varen.

en: Weighted Average
nb: Vektlagt gjennomsnitt

en: Actual Transactions
nb: Faktiske transaksjoner

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
nb: Plott vare per valuta i stedet for valuta per vare.

en: Color of the marker.
nb: Markørens farge.

en: Weeks
nb: Uker

en: Double-Weeks
nb: Dobbeluker

en: Identical commodities
nb: Identiske varer

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
nb: Den valgte varen og valutaen for rapporten er identisk. Det gir ikke mening å vise priser for identiske varer.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
nb: Det er ingen priser tilgjengelig for den valgte varen i valgte tidsrom.

en: Only one price
nb: Kun en pris

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
nb: Det ble bare funnet en enkelt pris for de valgte varene i den valgte perioden. Det gir ikke et brukbart plot.

en: All Prices equal
nb: Alle priser er like

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
nb: Alle priser som ble funnet var like. Dette ville resultere i et plot med en rett linje. Beklageligvis kan ikke plotverktøyet håndtere dette.

en: All Prices at the same date
nb: Alle priser på en og samme dato

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
nb: Alle prisene som ble funnet var fra samme dato. Dette ville resultere i et plot med en rett linje. Beklageligvis kan ikke plotverktøyet håndtere dette.

en: Price Scatterplot
nb: Punktdiagram for pris

en: Header logo filename
nb: Overskrift logo filnavn

en: Footer logo filename
nb: Bunntekst logo filnavn

en: Footer logo width
nb: Bunntekst logobredde

en: Qty
nb: Ant

en: Discount Rate
nb: Rabattsats

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
nb: Filnavnet til eguile-maldelen av denne rapporten. Denne filen bør enten være i .gnucash-katalogen din, eller på riktig plass i GnuCash-installasjonskatalogene.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
nb: Filnavnet til CSS-stilarket som skal brukes med denne rapporten. Denne filen bør enten være i .gnucash-katalogen din, eller på riktig plass i GnuCash-installasjonskatalogene.

en: Font to use for the main heading.
nb: Skrifttype som skal brukes for hovedoverskriften.

en: Font to use for everything else.
nb: Skrifttype som skal brukes til alt annet.

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
nb: Navn på en fil som inneholder en logo som skal brukes i rapportens overskrift

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
nb: Bredde på overskriftslogoen i CSS-format, f.eks. 10 % eller 32 piksler. La stå tomt for å vise logoen i sin naturlige bredde. Høyden på logoen skaleres tilsvarende.

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
nb: Navn på en fil som inneholder en logo som skal brukes i bunnteksten i rapporten

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
nb: Bredde på bunntekstlogoen i CSS-format, f.eks. 10 % eller 32 piksler. La stå tomt for å vise logoen i sin naturlige bredde. Høyden på logoen skaleres tilsvarende.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
nb: Formatet for dato->streng-konvertering for dagens dato.

note: Translators: Boost::date_time format string "%l:%M %P, %e %B %Y" means " 9:56 pm, 19 June 2019"
en: %l:%M %P, %e %B %Y
nb: %H:%M, %e %B %Y

en: Payment received, thank you!
nb: Takk for mottatt betaling!

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
nb: Merknader lagt til på slutten av fakturaen -- kan inneholde HTML-oppmerking

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
nb: Vis en kundefaktura som kvittering, kontantbilag

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
nb: Avstemmingsrapporten er utformet for å være lik det formelle avstemmingsverktøyet. Velg kontoen fra Rapportalternativer. Vær oppmerksom på datoene spesifisert i alternativene vil gjelde for avstemmingsdatoen.

en: Funds In
nb: Midler inn

en: Funds Out
nb: Midler ut

en: Lot
nb: Parti

en: Debit Value
nb: Debetverdi

en: Credit Value
nb: Kredittverdi

en: The title of the report.
nb: Rapportens tittel.

en: Register Report
nb: Registerrapport

en: Display the check number?
nb: Vis sjekknummer?

en: Display the memo?
nb: Vis notat?

en: Display the account?
nb: Vis konto?

en: Display the number of shares?
nb: Vis antall aksjer?

en: Display the shares price?
nb: Vis aksjepriser?

en: Display the amount?
nb: Vis sum?

en: Display the totals?
nb: Vis summer?

en: Total Debits
nb: Sum debet

en: Total Credits
nb: Sum kredit

en: Net Change
nb: Nettoendring

en: column: Units
nb: kolonne: Enheter

en: row: Address
nb: rad: Adresse

en: To text
nb: Til tekst

en: Ref text
nb: Ref tekst

en: table-border-collapse
nb: tabell-grense-kollaps

en: table-header-border-color
nb: tabell-overskrift-kant-farge

en: table-cell-border-color
nb: tabell-celle-kant-farge

en: Embedded CSS
nb: Innebygd CSS

en: Logo filename
nb: Logo filnavn

en: Invoice Number next to title?
nb: Fakturanummer ved siden av tittelen?

en: Invoice Job number?
nb: Fakturaens jobnummer?

en: Show net price?
nb: Vis nettopriser?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
nb: Navn på en fil som inneholder en logo som skal brukes på rapporten.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
nb: Bredde på logoen i CSS-format, f.eks. 10 % eller 32 piksler. La stå tomt for å vise logoen i sin naturlige bredde. Høyden på logoen skaleres tilsvarende.

en: Border-collapse?
nb: Grense-kollaps?

en: CSS color.
nb: CSS farge.

en: Invoice number:
nb: Fakturanummer:

en: To:
nb: Til:

en: Your ref:
nb: Din ref:

en: Embedded CSS.
nb: Innebygd CSS.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
nb: Vis en kundefaktura med avgiftskolonner (ved hjelp av eguile-mal)

en: GST Amount
nb: GST beløp

en: Invoice #:
nb: Faktura nr.:

en: Reference:
nb: Referanse:

en: Engagement:
nb: Engasjement:

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
nb: Vis en australsk kundefaktura med avgiftskolonner (ved hjelp av eguile-mal)

en: Trial Balance
nb: Råbalanse

en: Start of Adjusting/Closing
nb: Begynnelse på justering/lukking

en: Date of Report
nb: Rapportdato

en: Report variation
nb: Rapportvant

en: Kind of trial balance to generate.
nb: Hvilken prøvebalanse å generere.

en: Merchandising
nb: Varehandel

en: Gross adjustment accounts.
nb: Bruttojusteringskontoer.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
nb: Ikke ta med i netto, men vis brutto debet/kredit-justeringer for disse kontoene. Varehandelsnæringer vil vanligvis velge sine lagerkontoer her.

en: Income summary accounts
nb: Inntektssammendragskontoer

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
nb: Justeringer som gjøres med disse kontoene bruttojusteres (se over) i kolonnene for justeringer, justert råbalanse og inntektsoversikt. Mest nyttig for varehandelsnæringer.

en: Adjusting Entries pattern
nb: Mønster for justeringsoppføringer

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
nb: Enhver tekst i beskrivelseskolonnen som identifiserer justeringsoppføringer.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
nb: Mønster for justeringsoppføringer skiller mellom små og store bokstaver

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
nb: Fører til at mønsteret for justeringsoppføring skiller mellom store og små bokstaver.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
nb: Mønster for justeringsoppføringer er et regulært uttrykk

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
nb: Fører til at mønsteret for justeringsoppføring blir behandlet som et regulært uttrykk.

en: Adjusting Entries
nb: Justeringsoppføringer

en: Adjustments
nb: Justeringer

en: Adjusted Trial Balance
nb: Justert råbalanse

en: Net Loss
nb: Netto tap

en: Number of columns
nb: Antall spalter

en: Number of columns before wrapping to a new row.
nb: Antall kolonner før vi bryter til en ny rad.

en: Edit Options
nb: Rediger alternativer

en: Single Report
nb: Enkel rapport

en: Multicolumn View
nb: Flerkolonnevisning

en: Custom Multicolumn Report
nb: Egendefinert flerkolonnerapport

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
nb: <strong>Valutakurser</strong> brukt for denne rapporten

en: Invoice No.
nb: Faktura nr.

en: Descr.
nb: Beskr.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
nb: Denne rapporten er kun utviklet for kundefakturaer (salg). Bruk menyen Alternativer for å velge en <em>Faktura</em>, ikke en regning eller utgiftsbilag.

en: Website
nb: Webside

en: Stocks
nb: Aksjer

en: Mutual Funds
nb: Aksjefond

en: Currencies
nb: Valuta

en: Equities
nb: Egenkapital

en: Checking
nb: Sjekk

en: Savings
nb: Sparing

en: Money Market
nb: Pengemarked

en: Accounts Receivable
nb: Utestående fordringer

en: Accounts Payable
nb: Leverandørgjeld

en: Credit Lines
nb: Kredittlinjer

en: Building '~a' report …
nb: Bygger «~a» rapport …

en: Rendering '~a' report …
nb: Gjengir «~a-rapport …

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
nb: CSS-kode. Dette feltet spesifiserer CSS-koden for stylingrapporter.

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
nb: &lt;/style er ikke tillatt i CSS. Bruker standard CSS.

en: Preparer
nb: Laget av

en: Name of person preparing the report.
nb: Navn på personen som utarbeider rapporten.

en: Prepared for
nb: Laget for

en: Name of organization or company prepared for.
nb: Navn på organisasjon eller bedrift laget for.

en: Show preparer info
nb: Vis info om laget av/for

en: Name of organization or company.
nb: Navn på organisasjon eller firma.

en: Enable Links
nb: Aktiver lenker

en: Enable hyperlinks in reports.
nb: Aktiver hyperlenker i rapportene.

en: Footer
nb: Bunntekst

en: String to be placed as a footer.
nb: Tekst som skal brukes som bunntekst.

en: Images
nb: Bilder

en: Background Tile
nb: Bakgrunnsmønster

en: Background tile for reports.
nb: Bakgrunnsmønster for rapporten.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
nb: Overskriftsbanner

en: Banner for top of report.
nb: Banner på toppen av rapporten.

en: Heading Alignment
nb: Overskriftsjustering

en: Left
nb: Venstre

en: Center
nb: Sentrert

en: Right
nb: Høyre

en: Company logo image.
nb: Firmalogo.

en: General background color for report.
nb: Generell bakgrunnsfarge for rapporter.

en: Text Color
nb: Tekstfarge

en: Normal body text color.
nb: Farge for brødtekst.

en: Link Color
nb: Farge på lenke

en: Link text color.
nb: Lenketekstfarge.

en: Table Cell Color
nb: Tabellcellefarge

en: Default background for table cells.
nb: Standard bakgrunnsfarge for cellene i en tabell.

en: Alternate Table Cell Color
nb: Alternativ cellefarge

en: Default alternate background for table cells.
nb: Standard alternativ bakgrunnsfarge for cellene i en tabell.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
nb: Cellefarge for underoverskrift/delsum

en: Default color for subtotal rows.
nb: Standardfarge for delsum-rader.

en: Sub-subheading/total Cell Color
nb: Cellefarge for under-underoverskrifter/sum

en: Color for subsubtotals.
nb: Farge for delsummer.

en: Grand Total Cell Color
nb: Farge på totalsumcelle

en: Color for grand totals.
nb: Farge på sluttsummer.

en: Tables
nb: Tabeller

en: Table cell spacing
nb: Cellemellomrom i tabellen

en: Space between table cells.
nb: Mellomrom mellom tabellceller.

en: Table cell padding
nb: Celleutfylling i tabell

en: Space between table cell edge and content.
nb: Avstand mellom tabellcellekant og innhold.

en: Table border width
nb: Kantlinjebredde

en: Bevel depth on tables.
nb: Skrådybde på tabeller.

en: Prepared by:
nb: Laget av:

en: Prepared for:
nb: Laget for:

en: Easy
nb: Enkel

en: Name of organization or company the report is prepared for.
nb: Navn på organisasjon eller firma den er laget for.

en: The creation date for this report.
nb: Opprettelsesdatoen for denne rapporten.

en: Show time in addition to date
nb: Vis tid i tillegg til dato

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
nb: Opprettingstidspunktet for denne rapporten kan bare vises hvis datoen vises.

en: Show the currently used GnuCash version.
nb: Vis gjeldende GnuCash-versjon.

en: String for additional report information.
nb: Tekst for ytterligere rapportinformasjon.

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
nb: Som standard vil klargjøringsinformasjonen vises før rapportdataene.

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
nb: Som standard vil mottakerinformasjonen vises før rapportdataene.

en: Show date/time at bottom
nb: Vis dato/klokkeslett nederst

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
nb: Som standard vil informasjon om dato/klokkeslett vises før rapportdataene.

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
nb: Som standard vil tilleggskommentarteksten vises før rapportdataene.

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
nb: Som standard vil GnuCash-versjonen vises før rapportdataene.

en: Report Creation Date:
nb: Rapportopprettelsesdato:

en: Head or Tail
nb: Ledende eller etterfølgende

en: Background color for reports.
nb: Bakgrunnsfarge for rapporter.

en: Background Pixmap
nb: Bakgrunnsbilde

en: Plain
nb: Usmykket

en: Filter Type
nb: Filtertype

en: Show Informal Debit/Credit Headers
nb: Vis uformelle debet-/kreditt overskrifter

en: Add indenting columns
nb: Legg til innrykkende kolonner

en: Table for Exporting
nb: Tabell for eksport

en: Use regular expressions for account name filter
nb: Bruk regulære uttrykk for kontonavnfilter

en: Use regular expressions for transaction filter
nb: Bruk regular expressions for transaksjonsfilter

en: Transaction Filter excludes matched strings
nb: Transaksjonsfilter ekskluderer samsvarende strenger

en: Void Transactions
nb: Ugyldige transaksjoner

en: Closing transactions
nb: Lukker transaksjoner

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
nb: Ingen transaksjoner passer overens med tidsintervallet og kontovalgene du har gjrt i "Alternativer".

en: Register Order
nb: Registerrekkefølge

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
nb: Ta med transaksjoner til/fra filtrerte kontoer

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
nb: Ta vekk transaksjoner til/fra filtrerte kontoer

en: Non-void only
nb: Kun ikke-annullerte

en: Void only
nb: Kun annullerte

en: Exclude closing transactions
nb: Utelat transaksjoner under lukking

en: Cleared only
nb: Kun klarerte

en: Income and Expense
nb: Inntekter og kostnader

en: Credit Accounts
nb: Kreditkontoer

en: Specify date to filter by…
nb: Angi dato å filtrere etter …

en: Convert all transactions into a common currency.
nb: Konverter alle transaksjoner til en felles valuta.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
nb: Formaterer tabellen egnet for klipp og lim eksport med ekstra celler.

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
nb: Vis kun kontoer hvis fulle navn samsvarer med dette filteret, f.eks. ':Reise' vil matche Utgifter:Reise:Ferie og Utgifter:Forretning:Reise. Det kan stå tomt, noe som vil deaktivere filteret.

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
nb: Som standard vil kontofilteret kun søke i understreng. Sett denne til sann for å aktivere fulle funksjoner for POSIX regulære uttrykk. 'Bil|Flyturer' vil samsvare med både Utgifter:Bil og Utgifter:Flyturer. Bruk et punktum (.) for å matche et enkelt tegn, f.eks. '20../.' vil samsvare med 'Reise 2017/1 London'.

en: If this option is selected, accounts matching filter are excluded.
nb: Hvis dette alternativet er valgt, ekskluderes kontosamsvarsfilteret.

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
nb: Vis bare transaksjoner der beskrivelse, merknader eller notat samsvarer med dette filteret.
    f.eks. '#gave' vil finne alle transaksjoner med #gave i beskrivelse, merknader eller notat. Det kan stå tomt, noe som vil deaktivere filteret.

en: By default the transaction filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. '#work|#family' will match both tags within description, notes or memo.
nb: Som standard vil transaksjonsfilteret kun søke i understreng. Sett denne til sann for å aktivere fulle funksjoner for POSIX regulære uttrykk. '#arbeid|#familie' vil samsvare med begge taggene i beskrivelse, merknader eller notat.

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
nb: Hvis dette alternativet er valgt, ekskluderes transaksjonssamsvarende filter.

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
nb: Hvis dette alternativet er valgt, skiller ikke transaksjonssamsvarsfilteret mellom store og små bokstaver.

en: Filter by reconcile status.
nb: Filtrer etter avstemmingsstatus.

en: How to handle void transactions.
nb: Hvordan håndtere ugyldige transaksjoner.

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
nb: Som standard bør de fleste brukere ikke inkludere avsluttende transaksjoner i en transaksjonsrapport. Avsluttende transaksjoner er overføringer fra inntekts- og kostnadskontoer til egenkapital, og må vanligvis utelukkes fra periodisk rapportering.

en: Filter on these accounts.
nb: Filtrer på disse kontoene.

en: Filter account.
nb: Filtrer konto.

en: Sort by this criterion first.
nb: Sorter etter dette kriteriet først.

en: Show the account description for subheadings?
nb: Vis kontobeskrivelser for underoverskrifter?

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
nb: Vis uformelle overskrifter for inntekts- og kostnadskontoer?

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
nb: Vil du legge til innrykkende kolonner med gruppering og delsummer?

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
nb: Vis kun delsummer, skjul transaksjonsdetaljer?

en: Subtotal according to the primary key?
nb: Delsummer i tråd med primær sortering?

en: Do a date subtotal.
nb: Lag en delsum for dato.

en: Order of primary sorting.
nb: Rekkefølge på førstesortering.

en: Sort by this criterion second.
nb: Sorter etter dette kriteriet etterpå.

en: Subtotal according to the secondary key?
nb: Delsum i tråd med sekundær sortering?

en: Order of Secondary sorting.
nb: Rekkefølge på andresortering.

en: Display the reconciled date?
nb: Vis avstemmingsdato?

en: Display the full account name?
nb: Vis fullt kontonavn?

en: Display the account code?
nb: Vis kontokode?

en: Display the other account code?
nb: Vis motkontokode?

en: Display the transaction linked document
nb: Vis transaksjonens lenkede dokument

en: Display a subtotal summary table.
nb: Vis et sammendrag av delsummer.

en: Display the account name?
nb: Vis kontonavn?

en: Amount of detail to display per transaction.
nb: Antall detaljer som skal vises per transaksjon.

en: One split per line
nb: En splitt per linje

en: Hide
nb: Skjul

en: Reverse amount display for certain account types.
nb: Bytt fortegn på beløp for visse kontotyper.

en: Num/T-Num
nb: Nr/T-Nr

en: Transfer from/to
nb: Motkonto

en: CSV disabled for double column amounts
nb: CSV er deaktivert for doble kolonnebeløp

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
nb: Fra ~a til ~a

en: Cu_t
nb: Klipp u_t

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
nb: Klipp ut valgte område, og kopier det til utklippstavlen

en: _Copy
nb: _Kopier

en: Copy the current selection to clipboard
nb: Kopier valgte område til utklippstavlen

en: _Paste
nb: _Lim inn

en: Paste the clipboard content at the cursor position
nb: Lim inn fra utklippstavle på gjeldende posisjon

en: _Transaction
nb: _Transaksjon

en: Remove all splits in the current transaction
nb: Fjern alle splitter i gjeldende transaksjon

en: _Enter Transaction
nb: R_egistrer transaksjonen

en: Record the current transaction
nb: Registrer transaksjonen

en: Ca_ncel Transaction
nb: A_vbryt transaksjonen

en: Cancel the current transaction
nb: Avbryt aktiv transaksjon

en: _View
nb: _Vis

en: _Double Line
nb: _Dobbel linje

en: _Transfer…
nb: Overfør…

en: Transfer funds from one account to another
nb: Overfør midler fra en konto til en annen

en: _Blank Transaction
nb: _Blank transaksjon

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
nb: Flytt til en blank transaksjon i slutten av registeret

en: _File
nb: _Fil

en: Pa_ge Setup
nb: Sideoppsett

en: Specify the page size and orientation for printing
nb: Angi sidestørrelse og retning for utskrift

en: Proper_ties
nb: _Egenskaper

en: Edit the properties of the current file
nb: Rediger egenskapene til den aktive filen

en: Close the currently active page
nb: Lukk aktive fane

en: Quit this application
nb: Avslutt programmet

en: Edit the global preferences of GnuCash
nb: Rediger GnuCash globale innstillinger

en: _Toolbar
nb: _Verktøylinje

en: Show/hide the toolbar on this window
nb: Vis/skjul verktøylinjen i dette vinduet

en: Su_mmary Bar
nb: Oppsu_mmeringslinje

en: Show/hide the summary bar on this window
nb: Vis/skjul sammendragslinjen i dette vinduet

en: Stat_us Bar
nb: Stat_uslinje

en: Show/hide the status bar on this window
nb: Vis/skjul statuslinjen i dette vinduet

en: Tab P_osition
nb: Faneposisjon

en: Display the notebook tabs at the top of the window
nb: Vis notisbokfanene øverst i vinduet

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window
nb: Vis notisbokfanene nederst i vinduet

en: Display the notebook tabs at the left of the window
nb: Vis notisbokfanene til venstre i vinduet

en: Display the notebook tabs at the right of the window
nb: Vis notisbokfanene til høyre i vinduet

en: Tra_nsaction
nb: Tra_nsaksjon

en: _Actions
nb: Komm_andoer

en: Reset _Warnings…
nb: Nullstill advarsler…

en: Reset the state of all warning messages so they will be shown again
nb: Nullstilll alle advarselser slik at de vises igjen

en: Re_name Page
nb: Gi fanen _nytt navn

en: Rename this page
nb: Gi nytt navn til denne siden

en: _Scheduled
nb: Planlagt

en: _Reports
nb: _Rapporter

en: _Tools
nb: Verk_tøy

en: E_xtensions
nb: _Utvidelser

en: _Windows
nb: _Vinduer

en: _New Window
nb: _Nytt vindu

en: Open a new top-level GnuCash window
nb: Åpne et nytt GnuCash-vindu på toppnivå

en: New Window with _Page
nb: Åpne valgte fane i nytt _vindu

en: Move the current page to a new top-level GnuCash window
nb: Flytt gjeldende side til ett nytt GnuCash-vindu på toppnivå

en: Tutorial and Concepts _Guide
nb: Læreprogram og konsept_veiledning

en: Open the GnuCash Tutorial
nb: Åpne GnuCash læreprogram

en: _Contents
nb: _Innhold

en: Open the GnuCash Help
nb: Åpne GnuCash hjelp

en: About GnuCash
nb: Om GnuCash

en: Save the current file
nb: Lagre gjeldende fil

en: Open the New Invoice dialog
nb: Åpne dialogen for ny faktura

en: New _Invoice…
nb: Ny faktura…

en: New Accounts _Page
nb: Ny konto_side

en: Open a new Account Tree page
nb: Åpne en ny kontoplanoversikt

en: New _File
nb: Ny _fil

en: Create a new file
nb: Opprett en ny fil

en: _Open…
nb: Åpne…

en: Open an existing GnuCash file
nb: Åpne en eksisterende GnuCash-fil

en: Save _As…
nb: Lagre som…

en: Save this file with a different name
nb: Lagre denne filen med et annet navn

en: Re_vert
nb: An_gre

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
nb: Last inn nåværende database igjen, og tilbakefør alle ulagrede endringer

en: Print the currently active page
nb: Skriv ut aktiv fane

en: Export _Accounts
nb: Eksporter _kontoer

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
nb: Eksporter kontoplanen til en ny GnuCash datafil

en: _Find…
nb: Søk…

en: Find transactions with a search
nb: Finn transaksjoner med søk

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
nb: Sett opp relevante kontoer for skattemeldinger, f.eks. amerikansk inntektsskatt (gjelder ikke MVA)

en: _Scheduled Transactions
nb: Planlagte tran_saksjoner

en: _Scheduled Transaction Editor
nb: Redigering av planlagte tran_saksjoner

en: Since _Last Run…
nb: _Siden sist …

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
nb: Opprett planlagte transaksjoner siden sist kjøring

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
nb: Sett opp planlagte transaksjoner for tilbakebetaling av et lån

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
nb: Vis og rediger prisene for aksjer og aksjefond

en: _Security Editor
nb: _Verdipapir-redigering

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
nb: Vis og rediger varene for aksjer og aksjefond

en: _Close Book…
nb: Lukk periodebok…

en: Close the Book at the end of the Period
nb: Lukk periodeboken ved slutten av perioden

en: _Import Map Editor
nb: Importer kartredigerer

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
nb: Se og slett Bayesiansk og ikke-Bayesiansk informasjon

en: _Transaction Linked Documents
nb: Transaksjon koblede dokumenter

en: View all Transaction Linked Documents
nb: Se alle transaksjonskoblede dokumenter

en: _Tips Of The Day
nb: _Dagens tips

en: View the Tips of the Day
nb: Vis dagens tips

en: Import Bills & _Invoices…
nb: Importer regninger og fakturaer…

en: Import bills and invoices from a CSV text file
nb: Importer regninger og fakturaer fra en CSV-tekstfil

en: Create a new Budget
nb: Opprett et nytt budsjett

en: Open an existing Budget in a new tab. If none exists a new budget will be created
nb: Åpne et eksisterende budsjett i en ny fane. Hvis intet eksisterer så vil det opprettes et nytt budsjett

en: _Copy Budget
nb: _Kopier budsjett

en: Copy an existing Budget
nb: Kopier et eksisterende budsjett

en: _Delete Budget
nb: _Slett budsjett

en: Delete an existing Budget
nb: Slett et eksisterende budsjett

en: _Customer
nb: _Kunde

en: Customers Overview
nb: Kundeoversikt

en: Open a Customer overview page
nb: Åpne kundeoversikten

en: _New Customer…
nb: Ny kunde…

en: Open the New Customer dialog
nb: Åpne dialogen for ny kunde

en: _Find Customer…
nb: Finn kunde…

en: Open the Find Customer dialog
nb: Åpne dialogen for kundesøk

en: Find In_voice…
nb: Finn faktura…

en: Open the Find Invoice dialog
nb: Åpne dialogen for fakturasøk

en: New _Job…
nb: Ny jobb…

en: Open the New Job dialog
nb: Åpne dialogen for ny jobb

en: Find Jo_b…
nb: Finn jobb…

en: Open the Find Job dialog
nb: Åpne dialogen for jobbsøk

en: _Process Payment…
nb: Utfør betaling…

en: Open the Process Payment dialog
nb: Åpne dialogen for betalingsbehandling

en: _Vendor
nb: _Leverandør

en: Vendors Overview
nb: Leverandøroversikt

en: Open a Vendor overview page
nb: Åpne leverandøroversikten

en: _New Vendor…
nb: Ny leverandør…

en: Open the New Vendor dialog
nb: Åpne dialogen for ny leverandør

en: _Find Vendor…
nb: Finn leverandør…

en: Open the Find Vendor dialog
nb: Åpne dialogen for leverandørsøk

en: New _Bill…
nb: Ny regning…

en: Open the New Bill dialog
nb: Åpne dialogen for ny regning

en: Find Bi_ll…
nb: Finn regning…

en: Open the Find Bill dialog
nb: Åpne dialogen for regningssøk

en: Bills _Due Reminder
nb: Påmin_ner for forfalte regninger

en: Open the Bills Due Reminder dialog
nb: Åpne dialogen "påminner for forfalte regninger"

en: _Employee
nb: _Ansatt

en: Employees Overview
nb: Ansattoversikt

en: Open a Employee overview page
nb: Åpne ansattoversikten

en: _New Employee…
nb: Ny ansatt…

en: Open the New Employee dialog
nb: Åpne dialogen for ny ansatt

en: _Find Employee…
nb: Finn ansatt…

en: Open the Find Employee dialog
nb: Åpne dialogen for ansattsøk

en: New _Expense Voucher…
nb: Nytt kostnadsbilag…

en: Open the New Voucher dialog
nb: Åpne dialogen for nytt kostnadsbilag

en: Find Expense _Voucher…
nb: Finn kostnadsbilag…

en: Open the Find Expense Voucher dialog
nb: Åpne dialogen for søk etter kostnadsbilag

en: Business Linked Documents
nb: Forretningskoblede dokumenter

en: View all Linked Business Documents
nb: Se alle koblede forretningsdokumenter

en: Sales _Tax Table
nb: _MVA-koder for salg

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
nb: Vis og rediger listen over MVA-koder for salg

en: _Billing Terms Editor
nb: _Betalingsbetingelser

en: View and edit the list of Billing Terms
nb: Vis og rediger listen over betalingsbetingelser

en: Test Search Dialog
nb: Test av søkedialog

en: Initialize Test Data
nb: Initialiser testdata

en: Export Account T_ree to CSV…
nb: Eksporter _kontoptre til CSV …

en: Export _Transactions to CSV…
nb: Eksporter _transaksjoner som CSV …

en: Import _Accounts from CSV…
nb: Importer _kontoer fra CSV …

en: Import _Transactions from CSV…
nb: Importer _transaksjoner fra CSV …

en: Import _Prices from a CSV file…
nb: Importer priser fra en CSV-fil…

en: Import _Customers & Vendors…
nb: Importer _kunder og leverandører …

en: _Replay GnuCash .log file…
nb: Spill av _loggfil på nytt …

en: Replay a GnuCash log file after a crash. This cannot be undone
nb: Spill av en GnuCash-loggfil på nytt etter en kræsj. Dette kan ikke angres

en: _Edit Account
nb: R_ediger konto

en: Edit the selected account
nb: Rediger valgt konto

en: _Cascade Account Properties…
nb: Viderefør kontoegenskaper…

en: Cascade selected properties for account
nb: Viderefør valgte egenskaper for konto

en: _Renumber Subaccounts…
nb: _Omnummerer underkontoer …

en: Renumber the children of the selected account
nb: Nummerer underkontoene til den valgte kontoen på nytt

en: Open _Account
nb: _Åpne konto

en: Open the selected account
nb: Åpne valgt konto

en: Open the selected account and all its subaccounts
nb: Åpne valgte konto og alle dens underkontoer

en: _Filter By…
nb: Filtrer etter…

en: _Refresh
nb: Oppdate_r

en: Refresh this window
nb: Oppdater dette vinduet

en: Create a new Account
nb: Opprett en ny konto

en: New Account _Hierarchy…
nb: Nytt kontoplan…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
nb: Utvid gjeldende bok ved å flette inn nye kontotypekategorier

en: _Reconcile…
nb: Avstemme…

en: Reconcile the selected account
nb: Avstem valgt konto

en: _Auto-clear…
nb: Auto-tøm…

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
nb: Automatisk klarer individuelle transaksjoner for å oppnå et visst klarert beløp

en: Stock Ass_istant…
nb: Aksjeassistent…

en: Stoc_k Split…
nb: Aksjesplitt…

en: Record a stock split or a stock merger
nb: Registrer en aksjesplitt eller -fusjon

en: View _Lots…
nb: Vis _partier …

en: Bring up the lot viewer/editor window
nb: Hent inn fremviser- og redigeringsvinduet for partier

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
nb: _Sjekk og reparer

en: Check & Repair A_ccount
nb: Sjekk og reparer _konto

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
nb: Se etter og reparer ubalanserte transaksjoner og foreldreløse splitter i denne kontoen

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
nb: Se etter og reparer ubalanserte transaksjoner og foreldreløse splitter i denne kontoen og dens underkontoer

en: Check & Repair A_ll
nb: Sjekk og reparer a_lle

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
nb: Se etter og reparer ubalanserte transaksjoner og foreldreløse splitter i alle kontoer

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
nb: Automatisk klarer individuelle transaksjoner for å oppnå et visst klarert beløp

en: _Delete Account…
nb: Slett Konto…

en: Delete selected account
nb: Slett valgt konto

en: Esti_mate Budget…
nb: Esti_mer budsjett …

en: _All Periods…
nb: Alle perioder…

en: _Delete Budget…
nb: Slett budsjett…

en: Select this or another budget and delete it
nb: Velg dette eller et annet budsjett og slett det

en: Budget _Options…
nb: Budsjettalternativer…

en: Edit this budget's options
nb: Rediger dette budsjettets innstillinger

en: Sort _Order
nb: S_orteringsrekkefølge

en: _Standard
nb: _Forvalgt

en: _Quantity
nb: _Antall

en: _Enter
nb: _Registrer innføring

en: Record the current entry
nb: Registrer gjeldende føring

en: Cancel the current entry
nb: Avbryt gjeldende føring

en: Delete the current entry
nb: Slett gjeldende føring

en: Dup_licate Entry
nb: Dup_liser oppføring

en: Make a copy of the current entry
nb: Lag en kopi av gjeldende fakturalinje

en: Move the current entry one row upwards
nb: Flytt gjeldende oppføring opp en rad

en: Manage link of an external document to this item
nb: Administrer koblingen til et eksternt dokument til dette elementet

en: Show customer aging overview for all customers
nb: Vis aldringsoversikt for alle kunder

en: Show vendor aging overview for all vendors
nb: Vis aldringsoversikt for alle leverandører

en: Create a new invoice
nb: Opprett en ny faktura

en: New _Voucher…
nb: Nytt bilag…

en: _Print Checks…
nb: Skriv ut sjekk…

en: Assign as payment…
nb: _Behandle en betaling …

en: Edit payment…
nb: _Behandle en betaling …

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
nb: _Enkel bok

en: Show transactions on one or two lines
nb: Vis transaksjon på en eller to linjer

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
nb: _Auto-splittbok

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
nb: Vis transaksjoner på en eller to linjer og utvid gjeldende transaksjon

en: Show expanded transactions with all splits
nb: Vis utvidede transaksjoner med alle splitter

en: _Sort By…
nb: Sorter etter…

en: _Void Transaction
nb: Ugyldig transaksjon

en: _Unvoid Transaction
nb: _Av-annuller transaksjon

en: Add _Reversing Transaction
nb: Legg inn _reverserende transaksjon

en: S_plit Transaction
nb: S_plitt transaksjon

en: Show all splits in the current transaction
nb: Vis alle splitter i den gjeldende transaksjonen

en: Edit E_xchange Rate
nb: Rediger _kurs

en: Sche_dule…
nb: Planlegg…

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
nb: Opprett en planlagt transaksjon med gjeldende transaksjon som mal

note: Translators: This is a menu item that will open a register tab for the account of the first other account in the current transaction's split list with focus on the current transaction's entry in that register.
en: _Jump to the other account
nb: H_opp til den andre kontoen

en: Account Report
nb: Kontotrapport

en: _Print Report…
nb: Skriv ut ra_pport …

en: Print the current report
nb: Skriv ut aktiv rapport

en: _Report Options
nb: _Rapportalternativer

en: Edit report style sheets
nb: Rediger rapportstilark

en: Export as P_DF…
nb: Importer _QIF …

en: Export _Report…
nb: Eksporter rapport…

en: Export HTML-formatted report to file
nb: Eksporter HTML-formatert rapport til fil

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu
nb: Legg nåværende rapports konfigurasjon til i 'Rapporter->Lagret rapportkonfigurasjon'-menyen

en: Back
nb: Tilbake

en: Move back one step in the history
nb: Flytt ett steg tilbake i historikken

en: Forward
nb: Neste

en: Move forward one step in the history
nb: Flytt ett steg fremover i historikken

en: Reload
nb: Gjenles

en: Reload the current page
nb: Gjenles gjeldende fane

en: Stop
nb: Stopp

en: Cancel outstanding HTML requests
nb: Avbryt gjenstående HTML-ordre

en: Export _Report
nb: Eksporter _rapport

en: Create a new scheduled transaction
nb: Opprett en ny planlagt transaksjon

en: Edit the selected scheduled transaction
nb: Rediger den valgte planlagte transaksjonen

en: Delete the selected scheduled transaction
nb: Slett den valgte planlagte transaksjonen

en: Import _QIF…
nb: Importer _QIF …

en: Import a Quicken QIF file
nb: Importer Quicken QIF-fil

en: St_yle Sheets
nb: _Stilark

en: _Reconcile
nb: _Avstemme

en: _Reconcile Information…
nb: _Avstemmingsinformasjon …

en: _Finish
nb: _Fullfør

en: _Postpone
nb: _Utsett

en: _Open Account
nb: _Åpne konto

en: Edit the current transaction
nb: Rediger valgt transaksjon

en: Delete the selected transaction
nb: Slett valgte transaksjon

en: Open the account
nb: Åpne kontoen

en: Finish the reconciliation of this account
nb: Avslutt avstemmingen av denne kontoen

en: Postpone the reconciliation of this account
nb: Utsett avstemmingen av denne kontoen

en: Cancel the reconciliation of this account
nb: Avbryt avstemmingen av denne kontoen

en: Illegal variable in expression.
nb: Ugyldig variabel i uttrykket.

en: Unbalanced parenthesis
nb: Ubalansert parantes

en: Stack overflow
nb: Overflytsfeil i stakklager

en: Stack underflow
nb: Underflytsfeil i stakklager

en: Undefined character
nb: Udefinert tegn

en: Not a variable
nb: Ikke en variabel

en: Not a defined function
nb: Ikke definert funksjon

en: Out of memory
nb: Ikke mer minne

en: Numeric error
nb: Numerisk feil

en: Failed to initialize Finance::Quote:
nb: Kunne ikke initialisere Finans::Tilbud:

en: Finance::Quote check returned error
nb: Finans::Tilbud sjekk returnerte feil

en: No Finance::Quote Version
nb: Ingen Finans::Tilbud-versjon

en: GncQuotes::Fetch called with no book.
nb: GncNoteringer::Hent kalt uten bok.

en: GncQuotes::Fetch called with no commodities.
nb: GncNoteringer::Hent kalt uten varer.

en: There were no commodities for which to retrieve quotes.
nb: Det var ingen varer å hente noteringer på.

en: Finance::Quote retrieval failed with error
nb: Finans::Tilbud henting mislyktes med feil

en: Finance::Quote returned no data and set no error.
nb: Finans::Tilbud returnerte ingen data og satte ingen feil.

en: Finance::Quote returned an error:
nb: Finans::Tilbud returnerte en feil:

en: Finance::Quote reported failure set no error.
nb: Finans::Tilbud rapporterte feilsett ingen feil.

en: Finance::Quote reported failure with error:
nb: Finans::Tilbud rapportert nederlag med feil:

en: Finance::Quote returned a quote with no currency.
nb: Finans::Tilbud returnerte et tilbud uten valuta.

en: Finance::Quote returned a quote with a currency GnuCash doesn't know about.
nb: Finans::Tilbud returnerte et tilbud med en valuta GnuCash ikke kjenner til.

en: Finance::Quote returned a quote with no price element.
nb: Finans::Tilbud returnerte et tilbud uten priselement.

en: Finance::Quote returned a quote with a price that GnuCash was unable to covert to a number.
nb: Finans::Tilbud returnerte et tilbud med en pris som GnuCash ikke klarte å konvertere til et tall.

en: Quotes for the following commodities were unavailable or unusable:
nb: Noteringer for følgende varer var utilgjengelige eller ubrukelige:

en: Currency quotes requires at least two currencies
nb: Valutakurser krever minst to valutaer

en: Failed to parse result returned by Finance::Quote.
nb: Kunne ikke analysere resultatet som ble returnert av Finans::Tilbud.

en: Error message:
nb: Feilmelding:

en: Finance::Quote fields GnuCash uses:
nb: Finans::Tilbud-felt som GnuCash bruker:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote currency
en: currency:
nb: valuta:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for the most recent trade on the exchange
en: last:
nb: siste:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for an open-ended mutual fund and represents the net asset value of one unit of the fund at the previous close of trading.
en: nav:
nb: ntv:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is neither a last trade nor an NAV.
en: price:
nb: pris:

en: Finance::Quote reported a failure for symbol
nb: Finans::Tilbud rapporterte en feil for symbol

en: Finance::Quote failed silently to retrieve a quote for symbol
nb: Finans::Tilbud mislyktes i det stille å hente et tilbud for symbol

en: GnuCash submitted invalid json to Finance::Quote. The details were logged.
nb: GnuCash sendte inn ugyldig json til Finans::Tilbud. Detaljene ble loggført.

en: Perl is missing the following modules. Please see https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote for detailed corrective action.
nb: Perl mangler følgende moduler. Vennligst se https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote for detaljerte korrigerende tiltak.

en: Unrecognized Finance::Quote Error:
nb: Ukjent Finans::Tilbud feil:

note: Translators: A list of error messages from the Scheduled Transactions (SX). They might appear in their editor or in "Since last run".
en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
nb: Ukjent konto for guid [%s], kansellerer opprettelse av SX [%s].

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
nb: Feil ved analyse av SX [%s]-nøkkel [%s]=formel [%s] ved [%s]: %s.

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
nb: Feil %d i SX [%s] endelig gnc_numerisk verdi, bruker 0 i stedet.

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
nb: Ingen valutakurs tilgjengelig i SX [%s] for %s -> %s, verdien er null.

[ctx: Reconciled flag 'not cleared']
en: n
nb: i

[ctx: Reconciled flag 'cleared']
en: c
nb: k

[ctx: Reconciled flag 'void']
en: v
nb: t

en: Opening Balances
nb: Åpningsbalanse

note: Translators: this string refers to a file name that gets renamed
en: Renamed to:
nb: _Nytt navn:

en: Notice
nb: Observer

en: Your gnucash metadata has been migrated.
nb: Dine GnuCash-metadata har blitt migrert.

note: Translators: this refers to a directory name.
en: Old location:
nb: Gammel plassering:

note: Translators: this refers to a directory name.
en: New location:
nb: Ny plassering:

note: Translators {1} will be replaced with the package name (typically Gnucash) at runtime
en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
nb: Hvis du ikke lenger har tenkt å kjøre {1} 2.6.x eller eldre på dette systemet, kan du trygt fjerne den gamle katalogen.

en: In addition:
nb: I tillegg:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
nb[0]: Følgende fil har i stedet blitt kopiert til {1}:
nb[1]: Følgende filer har i stedet blitt kopiert til {1}:

en: The following file in {1} has been renamed:
nb: Følgende fil i {1} har byttet navn:

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
nb[0]: Følgende fil er foreldet og vil bli ignorert:
nb[1]: Følgende filer er foreldet og vil bli ignorert:

en: Deposit
nb: Innskudd

en: Receive
nb: Motta

en: Withdrawal
nb: Uttak

en: Spend
nb: Bruk

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
nb: Skilletegnet "%s" brukes i ett eller flere kontonavn.
    
    Dette vil resultere i uventet oppførsel. Endre kontonavnene eller velg et annet skilletegn.
    
    Nedenfor finner du listen over ugyldige kontonavn:
    %s

en: Credit Card
nb: Kredittkort

en: Stock
nb: Aksje

en: Mutual Fund
nb: Aksjefond

en: A/Receivable
nb: Kundefordringer

en: A/Payable
nb: Leverandørgjeld

en: Orphaned Gains
nb: Uplassert overskudd

en: Realized Gain/Loss
nb: Realisert over-/underskudd

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
nb: Realisert over-/underskudd fra vare- og aksjekontoer som ikke er registrert andre steder.

en: %B %#d, %Y
nb: %d %B, %Y

note: Translators: call "man strftime" for possible values.
en: %B %e, %Y
nb: %e %B, %Y

en: y-m-d
nb: å-m-d

en: d-m-y
nb: d-m-å

en: m-d-y
nb: m-d-å

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
nb: Verdien kan ikke analyseres til en dato med det valgte datoformatet.

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
nb: Verdien ser ut til å inneholde et år, mens det valgte formatet forbyr dette.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
nb: Dette datasettet inneholder funksjoner som ikke støttes av denne versjonen av GnuCash. Du må bruke en nyere versjon av GnuCash for å støtte følgende funksjoner:

en: Extra to Charge Card
nb: Ekstra til kredittkort

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
nb: Generert fra en faktura. Prøv å trekke tilbake fakturaen.

en:  (posted)
nb:  (postert)

en: One Week Ago
nb: En uke siden

en: One Week Ago.
nb: En uke siden.

en: One Week Ahead
nb: En uke frem

en: One Week Ahead.
nb: En uke frem.

en: One Month Ago
nb: En måned siden

en: One Month Ago.
nb: En måned siden.

en: One Month Ahead
nb: En måned frem

en: One Month Ahead.
nb: En måned frem.

en: Three Months Ago
nb: Tre måneder siden

en: Three Months Ago.
nb: Tre måneder siden.

en: Three Months Ahead
nb: Tre måneder frem

en: Three Months Ahead.
nb: Tre måneder frem.

en: Six Months Ago
nb: Seks måneder siden

en: Six Months Ago.
nb: Seks måneder siden.

en: Six Months Ahead
nb: Seks måneder frem

en: Six Months Ahead.
nb: Seks måneder frem.

en: One Year Ago
nb: Ett år siden

en: One Year Ago.
nb: Et år siden.

en: One Year Ahead
nb: Ett år frem

en: One Year Ahead.
nb: Ett år frem.

en: Start of next month
nb: Start på etterfølgende måned

en: First day of the next month.
nb: Første dag i inneværende måned.

en: End of next month
nb: Slutt på inneværende måned

en: Last day of next month.
nb: Siste dag i foregående måned.

en: Start of next quarter
nb: Start på etterfølgende kvartal

en: First day of the next quarterly accounting period.
nb: Første dag i etterfølgende kvartalsvise regnskapsperiode.

en: End of next quarter
nb: Slutt på etterfølgende kvartal

en: Last day of next quarterly accounting period.
nb: Siste dag i etterfølgende kvartalsvise regnskapsperiode.

en: Start of next year
nb: Start på etterfølgende år

en: First day of the next calendar year.
nb: Første dag i etterfølgende kalenderår.

en: End of next year
nb: Slutt på etterfølgende år

en: Last day of the next calendar year.
nb: Siste dag i etterfølgende kalenderår.

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
nb: Velg antall dager som skal gå før transaksjoner blir skrivebeskyttet og ikke lenger kan redigeres. Denne grensen er markert med en rød linje i kontoregistervinduene. Hvis den er null, kan alle transaksjoner redigeres og ingen er skrivebeskyttet.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
nb: Kryss av for å hahandlingsfelt for splitt brukt i registre for 'Nr'-feltet i stedet for transaksjonsnummer; transaksjonsnummer vist som 'T-Nr' på andre linje i registeret. Har tilsvarende effekt på forretningsfunksjoner, rapportering og import/eksport.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
nb: Kontroller at handelskontoer brukes til transaksjoner som involverer mer enn én valuta eller råvare.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
nb: Budsjett som skal brukes når det ikke er spesifisert på annen måte.

en: Customer number
nb: Kundenummer

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
nb: Det forrige kundenummeret som ble generert. Dette nummeret inkrementeres for å generere neste kundenummer.

en: Customer number format
nb: Format for kundenummer

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
nb: Formatteksten som skal brukes for å generere kundenumre. Dette er en formattekst i printf-stil.

en: Employee number
nb: Ansattnummer

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
nb: Det forrige ansattnummeret som ble generert. Dette nummeret inkrementeres for å generere neste ansattnummer.

en: Employee number format
nb: Format for ansattnummer

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
nb: Formatteksten som skal brukes for å generere ansattnumre. Dette er en formattekst i printf-stil.

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
nb: Det forrige fakturanummeret som ble generert. Dette nummeret inkrementeres for å generere neste fakturanummer.

en: Invoice number format
nb: Format for fakturanummer

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
nb: Formatteksten som skal brukes for å generere fakturanumre. Dette er en formattekst i printf-stil.

en: Bill number
nb: Regningsnummer

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
nb: Det forrige regningsnummeret som ble generert. Dette nummeret inkrementeres for å generere neste regningsnummer.

en: Bill number format
nb: Format for regningsnummer

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
nb: Formatteksten som skal brukes for å generere regningsnumre. Dette er en formattekst i printf-stil.

en: Expense voucher number
nb: Kostnadsbilagsnummer

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
nb: Det forrige utleggsbilagsnummeret som ble generert. Dette nummeret inkrementeres for å generere neste bilagsnummer.

en: Expense voucher number format
nb: Format for kostnadsbilagsnummer

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
nb: Formatteksten som skal brukes for å generere bilagsnumre. Dette er en formattekst i printf-stil.

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
nb: Det forrige genererte jobbnummeret. Dette nummeret inkrementeres for å generere neste jobbnummer.

en: Job number format
nb: Format for jobbnummer

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
nb: Formatteksten som skal brukes for å generere jobbnumre. Dette er en formattekst i printf-stil.

en: Order number
nb: Ordrenummer

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
nb: Det forrige ordrenummeret som ble generert. Dette nummeret inkrementeres for å generere neste ordrenummer.

en: Order number format
nb: Format for ordrenummer

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
nb: Formatteksten som skal brukes for å generere ordrenumre. Dette er en formattekst i printf-stil.

en: Vendor number
nb: Leverandørnummer

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
nb: Det forrige leverandørnummeret som ble generert. Dette nummeret inkrementeres for å generere neste leverandørnummer.

en: Vendor number format
nb: Format for leverandørnummer

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
nb: Formatteksten som skal brukes for å generere leverandørnumre. Dette er en formattekst i printf-stil.

en: The name of your business.
nb: Navnet på bedriften din.

en: The address of your business.
nb: Adressen til bedriften din.

en: The contact person to print on invoices.
nb: Kontaktpersonen som skal føres på fakturaene.

en: The fax number of your business.
nb: Faksnummeret til bedriften din.

en: The email address of your business.
nb: E-postadressen til bedriften din.

en: The URL address of your website.
nb: URL-adressen til nettstedet ditt.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
nb: ID for ditt firma (f.eks. organisasjonsnummer 000 000 000).

en: Length of time to change the used invoice report. A value of 0 means disabled.
nb: Tid det tar å endre den brukte fakturarapporten. En verdi på 0 betyr deaktivert.

en: Default Customer TaxTable
nb: Standard kunde MVA-kode

en: The default tax table to apply to customers.
nb: Standard MVA-kode som skal brukes for kunder.

en: Default Vendor TaxTable
nb: Standard leverandør MVA-Kode

en: The default tax table to apply to vendors.
nb: Standard MVA-kode som skal brukes for leverandører.

en: The default date format used for fancy printed dates.
nb: Standard datoformat som brukes for "fancy" utskrevne datoer.

en: The electronic tax number of your business
nb: Ditt firmas elektroniske skattenummer

en:  (closed)
nb:  (lukket)

en: Offset between documents:
nb: Forskyvning mellom dokumenter:

en: Lot Link
nb: Parti Link

en: First In, First Out
nb: Først inn, først ut

en: Use oldest lots first.
nb: Bruk de eldste partiene først.

en: Last In, First Out
nb: Sist inn, først ut

en: Average cost of open lots.
nb: Gjennomsnittlig kostnad for åpne parti.

en: Manually select lots.
nb: Velg partier manuelt.

en: Use Trading Accounts
nb: Bruk handelskonto

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
nb: Dagsgrense for skrivebeskyttede transaksjoner (rød linje)

en: Use Split Action Field for Number
nb: Bruk splitthandlingsfeltet for nummer

en: Budgeting
nb: Budsjettering

en: Default Invoice Report Timeout
nb: Standard tidsavbrudd for fakturarapport

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
nb: siste %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
nb: Ukjent, %d-størrelsesliste.

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
nb: Vennligst slett denne transaksjonen. Forklaring på https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
nb: Vennligst slett denne transaksjonen. Forklaring på https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
nb: Kontrollerer forretningspartier på konto %s: %u av %u

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
nb: Kontroll av forretningssplitter på konto %s: %u of %u

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
nb: Del opp

en: Voided transaction
nb: Annullert transaksjon

en: Transaction Voided
nb: Transaksjonen er annullert

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
nb: Skatterelatert, men har ingen skattekode

en: Tax entity type not specified
nb: Skatteenhetstype ikke spesifisert

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
nb: Skattetype %s: ugyldig kode %s for kontotype

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
nb: Ikke skatterelatert; skattetype %s: ugyldig kode %s for kontotype

en: Invalid code %s for tax type %s
nb: Ugyldig kode %s for avgiftstype %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
nb: Ikke skatterelatert; ugyldig kode %s for skattetype %s

en: No form: code %s, tax type %s
nb: Ingen skjema: kode %s, avgiftstype %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
nb: Ikke skatterelatert; ingen skjema: kode %s, skattetype %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
nb: Ingen beskrivelse: skjema %s, kode %s, skattetype %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
nb: Ikke skatterelatert; ingen beskrivelse: skjema %s, kode %s, skattetype %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
nb: Ikke skatterelatert; %s%s: %s (kode %s, skattetype %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
nb: (Skatterelaterte underkontoer: %d)

en: No help available.
nb: Ingen hjelp er tilgjengelig.
