GnuCash $ - en to nl translation catalogue (5062 entries)

en: ~a to ~a
nl: ~a tot ~a

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
nl: Geprobeerd een ongedefinieerde datum '~a' op te zoeken. Dit rapport is mogelijk opgeslagen door een recentere GnuCash versie. Datum van vandaag zal gebruikt worden.

en: Start of this year
nl: Begin van dit jaar

en: First day of the current calendar year.
nl: Eerste dag van het huidige kalenderjaar.

en: End of this year
nl: Einde van dit jaar

en: Last day of the current calendar year.
nl: Laatste dag van het huidige kalenderjaar.

en: Start of previous year
nl: Begin van vorig jaar

en: First day of the previous calendar year.
nl: Eerste dag van het vorige kalenderjaar.

en: End of previous year
nl: Einde van vorige jaar

en: Last day of the previous calendar year.
nl: Laatste dag van het vorige kalenderjaar.

en: Start of accounting period
nl: Begin van de verslagperiode

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
nl: Eerste dag van de in de programmavoorkeuren ingestelde verslagperiode.

en: End of accounting period
nl: Einde van de verslagperiode

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
nl: Laatste dag van de in de programmavoorkeuren ingestelde verslagperiode.

en: Start of this month
nl: Begin van deze maand

en: First day of the current month.
nl: Eerste dag van de huidige maand.

en: End of this month
nl: Einde van deze maand

en: Last day of the current month.
nl: Laatste dag van de huidige maand.

en: Start of previous month
nl: Begin van vorige maand

en: First day of the previous month.
nl: Eerste dag van de vorige maand.

en: End of previous month
nl: Einde van vorige maand

en: Last day of previous month.
nl: Laatste dag van de vorige maand.

en: Start of current quarter
nl: Begin van het huidig kwartaal

en: First day of the current quarterly accounting period.
nl: Eerste dag van het huidige boekhoudkundige kwartaal.

en: End of current quarter
nl: Einde van het huidig kwartaal

en: Last day of the current quarterly accounting period.
nl: Laatste dag van het huidige boekhoudkundige kwartaal.

en: Start of previous quarter
nl: Begin van vorig kwartaal

en: First day of the previous quarterly accounting period.
nl: Eerste dag van het vorige boekhoudkundige kwartaal.

en: End of previous quarter
nl: Einde van vorig kwartaal

en: Last day of previous quarterly accounting period.
nl: Laatste dag van het vorige boekhoudkundige kwartaal.

en: Today
nl: Vandaag

en: The current date.
nl: De huidige datum.

en: Business
nl: MKB

en: Company Name
nl: Bedrijfsnaam

en: Company Address
nl: Bedrijfsadres

en: Company ID
nl: Bedrijfsnummer

en: Company Phone Number
nl: Zakelijk telefoonnummer

en: Company Fax Number
nl: Zakelijk faxnummer

en: Company Website URL
nl: URL voor website bedrijf

en: Company Email Address
nl: Zakelijk e-mailadres

en: Company Contact Person
nl: Contactpersoon

en: Fancy Date Format
nl: Uitgebreide datumopmaak

en: custom
nl: aangepast

en: Tax
nl: BTW

en: Tax Number
nl: Fiscaal nummer

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Baltic
nl: Baltisch

en: Central European
nl: Centraal-Europees

en: Chinese
nl: Chinees

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

en: Greek
nl: Grieks

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Indian
nl: Indiaas

en: Japanese
nl: Japans

en: Korean
nl: Koreaans

en: Turkish
nl: Turks

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Western
nl: Westers

en: Other
nl: Overige

en: Arabic (IBM-864)
nl: Arabisch (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
nl: Arabisch (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
nl: Arabisch (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
nl: Arabisch (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
nl: Arabisch (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
nl: Arabisch (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
nl: Arabisch (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
nl: Armeens(ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
nl: Baltisch (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
nl: Baltisch (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
nl: Baltisch (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
nl: Keltisch (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
nl: Midden-Europees (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
nl: Midden-Europees (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
nl: Midden-Europees (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
nl: Midden-Europees (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
nl: Chinees, vereenvoudigd (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
nl: Chinees, vereenvoudigd (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
nl: Chinees, vereenvoudigd (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
nl: Chinees, vereenvoudigd (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
nl: Chinees, vereenvoudigd (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
nl: Chinees, traditioneel (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
nl: Chinees, traditioneel (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
nl: Chinees, traditioneel (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
nl: Kroatisch (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
nl: Cyrillisch (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
nl: Cyrillisch (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
nl: Cyrillisch (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
nl: Cyrillisch (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
nl: Cyrillisch (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
nl: Cyrillisch (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
nl: Russisch (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
nl: Oekraïens (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
nl: Oekraïens (MacUkranian)

en: English (ASCII)
nl: Engels (ASCII)

en: Georgian (GEOSTD8)
nl: Georgisch (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
nl: Grieks (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
nl: Grieks (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
nl: Grieks (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
nl: Hebreeuws (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
nl: Hebreeuws (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
nl: Hebreeuws (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
nl: Hebreeuws (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
nl: Hebreeuws (Windows-1255)

en: Icelandic (MacIcelandic)
nl: IJslands (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
nl: Japans (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
nl: Japans (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
nl: Japans (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
nl: Koreaans (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
nl: Koreaans (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
nl: Koreaans (JOHAB)

en: Korean (UHC)
nl: Koreaans (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
nl: Scandinavisch (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
nl: Roemeens (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
nl: Roemeens (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
nl: Zuid-Europees (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
nl: Thais (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
nl: Turks (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
nl: Turks (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
nl: Turks (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
nl: Turks (Windows-1254)

en: User Defined
nl: Gedefinieer door de gebruiker

en: Vietnamese (TCVN)
nl: Vietnamees (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
nl: Vietnamees (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
nl: Vietnamees (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
nl: Vietnamees (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
nl: Hebreeuws, visueel (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
nl: Westers (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
nl: Westers (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
nl: Westers (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
nl: Westers (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
nl: Westers (Windows-1252)

en: Locale:
nl: Landinstelling:

en: Conversion Direction
nl: Conversierichting

en: This value determines which iconv test to perform.
nl: Deze waarde bepaalt welke iconv test zal uitgevoerd worden.

en: The menu of options
nl: Het optie menu

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
nl: De GnuCash online handleiding bevat veel handige informatie. U kunt de handleiding vinden via het Help-menu.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
nl: Email lijsten zijn het geprefereerde communicatiekanaal in de GnuCash gemeenschap. Voor aankondigingen van nieuwe uitgaven, gebruikersgroepen enz. refereer aan de tabel op https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
nl: U kunt eenvoudig contact opnemen met de ontwikkelaars van GnuCash via de mailinglijst. Ook chatten (via IRC) behoort tot de mogelijkheden; de ontwikkelaars zijn regelmatig op kanaal #gnucash van server irc.gnome.org te vinden

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
nl: U kunt eenvoudig uw bestaande financiële gegevens importeren uit programma's die hun gegevens in QIF- of OFX-bestandsindeling kunnen opslaan (bijvoorbeeld Quicken of MS Money). In het submenu ‘Bestand‣Importeren’ kiest u voor respectievelijk ‘QIF importeren’ of ‘OFX/QFX importeren’, waarna u de instructies op het scherm kunt volgen.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
nl: Als u wilt weten in welke mappen uw recente GnuCash-bestanden zijn opgeslagen, beweeg de aanwijzer dan over een van de vermeldingen in het geschiedenismenu
    (Bestand [-> Meest recent gebruikte lijst]).
    Het volledige pad wordt weergegeven in de statusbalk.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
nl: Wanneer u bekend bent met andere financiële programma's (zoals Quicken), zal u opvallen dat GnuCash gebruik maakt van rekeningen in plaats van categorieën om opbrengsten en kosten bij te houden. Meer informatie over opbrengsten- en kostenrekeningen treft u aan in de online GnuCash-handleiding.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
nl: Het is mogelijk om de weergegeven kolommen in het rekeningoverzicht te wijzigen. Klik op de driehoek uiterst rechts in de kolom koppen voor een overzicht van alle beschikbare kolommen.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
nl: Gebruik de rechtermuisknop (control-klik in Mac OS X) in het tabblad Rekeningen van het hoofdvenster om de menukeuzes voor rekeningen op te roepen. Binnen elke grootboekkaart roept de rechtermuisknop de menukeuzes voor boekingen op.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
nl: U kunt nieuwe rekeningen aanmaken door te klikken op de knop [Nieuw] in de werkbalk van het hoofdvenster. Dit opent een venster waarin u alle gegevens over de rekening kunt vastleggen. Meer informatie over de keuze van een rekeningsoort of het opzetten van een rekeningschema treft u aan in de online GnuCash-handleiding.

en: Every transaction has a "Notes" field where you can put useful information.
    
    To make it visible
    select "View" in the menu bar and check "Double Line" or
    check "Double Line View" in Preferences:Register Defaults.
nl: Elke transactie heeft een veld "Notities" waarin nuttige informatie kan worden bewaard.
    
    Om dit veld zichtbaar te maken,
    selecteert u in de menubalk "Beeld" en vinkt u "Dubbele regel" aan of
    selecteer "Dubbele regelmodus" in Voorkeuren: Standaardinstellingen grootboekkaart.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
nl: Om een boeking met meer dan twee boekregels (zoals het salaris met alle individuele inhoudingen) in te voeren, klikt u op de knop [Meer boekregels] in de werkbalk. Ook kunt u menukeuze ‘Beeld‣Geavanceerd dagboek’ of menukeuze ‘Beeld‣Journaalposten’ gebruiken om een andere weergavestijl voor de grootboekkaart te selecteren.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
nl: Als u bedragen boekt in de grootboekkaart, kunt u GnuCash gebruiken als rekenmachine voor optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en delen. Dit doet u door eerst de eerste waarde, vervolgens ‘+’, ‘-’, ‘*’ of ‘/’ en ten slotte de tweede waarde in te voeren. Na ‘Enter’ wordt de berekende waarde als bedrag vastgelegd.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
nl: Auto-aanvullen vereenvoudigt de invoer van terugkerende boekingen. Wanneer u de eerste letter(s) van een bekende omschrijving invoert en op de Tab-toets drukt, zal GnuCash proberen het restant van de boeking aan te vullen op basis van de laatst bekende invoer.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
nl: Door de beginletter(s) van een bestaande rekeningnaam in de kolom Tegenrekening op de grootboekkaart in te voeren, zal GnuCash proberen de naam af te maken. Voor subrekeningen moet u eerst de beginletter(s) van de hoofdrekening invoeren, gevolgd door het scheidingsteken (meestal ‘:’) en de beginletter(s) van de subrekening (bijvoorbeeld A:B voor Activa:Bank).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
nl: Wilt u de boekingen van alle subrekeningen op één grootboekkaart weergeven? Dat kan door de betreffende hoofdrekening te selecteren in tabblad Rekeningen van het hoofdvenster en te kiezen voor menuoptie ‘Bewerken‣Subrekeningen openen’.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
nl: Wanneer u datums invoert, kunt u de toetsen ‘+’ of ‘-’ gebruiken om een eerdere c.q. latere datum te selecteren. Ook bij het invoeren van boekstuknummers in de grootboekkaart kunt u met ‘+’ en ‘-’ het betreffende nummer verhogen of verlagen.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
nl: Met de toetscombinatie Control+Page Up (of Page Down) kunt u tussen de verschillende tabbladen in het hoofdvenster wisselen.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
nl: In het afstemmingsvenster kunt u de spatiebalk gebruiken om transacties te markeren als zijnde afgestemd. Met de toetscombinaties Tab en Shift+Tab kunt u heen en weer springen tussen stortingen en opnames.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
nl: Om geld over te boeken tussen rekeningen met verschillende munteenheden klikt u op de knop [Overboeken] in de werkbalk van de grootboekkaart en selecteert u de betreffende rekeningen. Hierdoor komen de opties voor valuta-overboeking (om de wisselkoers of het bedrag in de andere munteenheid in te voeren) beschikbaar.

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
nl: U kunt de koersbron van een fonds zichtbaar maken in de fondsenbewerker, zodat u eenvoudig kan zien welke online bronnen uw fondsen gebruiken. Klik op de driehoek rechts van de kolomhoofdingen om de weergave aan te passen.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
nl: U kunt meerdere rapporten in één venster samenvoegen via menukeuze ‘Voorbeeld & Aangepast‣Aangepast multi-kolom rapport’, zodat u alle gewenste financiële gegevens in één oogopslag kunt raadplegen.

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
nl: Opmaaksjablonen bepalen de weergave van uw rapporten. U kunt per rapport een opmaaksjabloon toekennen via de rapportopties. Via menukeuze ‘Bewerken‣Opmaaksjablonen’ kunt u deze sjablonen aanpassen.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
nl: Gebruik de toetscombinatie Ctrl+PijlOmlaag om op een boekregel in een grootboekkaart de lijst met mogelijke tegenrekeningen op te roepen.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
nl: Bij het bewerken van vaste journaalposten is de frequentie op veel manieren in te stellen. De basisfrequenties voor vaste journaalposten zijn dagelijks, wekelijks en maandelijks. Maar het is ook mogelijk om complexere schema's in te stellen. Enkele voorbeelden:
    
    Om een vaste journaalpost elke drie weken aan te maken, kiest u de basisfrequentie 'wekelijks' en vervolgens voor 'Elke 3 weken'.
    
    Om een jaarlijkse vaste journaalpost aan te maken, kiest u de basisfrequentie 'maandelijks' en vervolgens voor 'Elke 12 maanden'.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
nl: Indien u ’s avonds werkt, kunt u het beste de actieve grootboekkaarten sluiten en weer opnieuw openen om de nieuwe datum als standaardwaarde voor nieuwe boekingen te krijgen. Het is dus niet nodig om GnuCash volledig opnieuw te starten.

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
nl: Om al uw boekingen te doorzoeken start u een zoekopdracht (menukeuze ‘Bewerken‣Zoeken.…’) vanuit de rekeningschema-pagina. Om de zoekopdracht te beperken tot één rekening kunt u de zoekopdracht starten vanuit de grootboekkaart van die rekening.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
nl: Om de inhoud van twee tabbladen op het scherm met elkaar te kunnen vergelijken kiest u, vanuit een van beide tabbladen, menukeuze ‘Vensters‣Nieuw venster met pagina’ om dat tabblad in een nieuw venster te openen.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
nl: Er is een theorie die stelt dat, als iemand ooit ontdekt waar het heelal voor dient en waarom het er is, het onmiddellijk zal verdwijnen en zal worden vervangen door iets wat nog bizarder en onbegrijpelijker is.
    Er is een andere theorie die stelt dat dit reeds gebeurd is.
    
     ― Douglas Adams, “Het restaurant aan het eind van het heelal”

en: The book was closed successfully.
nl: De periode is succesvol afgesloten.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
nl[0]: De vroegste boekdatum binnen deze boekhouding is %s. Gebaseerd op de selectie hierboven zal deze boekhouding worden opgesplitst in %d boekhouding.
nl[1]: De vroegste boekdatum binnen deze boekhouding is %s. Gebaseerd op de selectie hierboven zal deze boekhouding worden opgesplitst in %d boekhoudingen.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
nl: U hebt gevraagd om een boek aan te maken. Dit boek omvat alle boekingen tot %s middernacht (in totaal %d boekingen, verspreid over %d rekeningen).
    
    Pas de titel en toelichting aan of klik op [Volgende] om verder te gaan.
    Klik op [Terug] om de datums aan te passen of klik op [Annuleren].

en: Period %s - %s
nl: Periode %s - %s

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
nl: Het boek wordt aangemaakt met titel %s als u op [Toepassen] klikt. Klik op [Terug] om nog aanpassingen te verrichten of [Annuleren] om geen periode af te sluiten.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
nl: %s
    Gefeliciteerd! U hebt de periode afgesloten!

en: Period
nl: Periode

en: Closing Date
nl: Afsluitdatum

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: Account Types
nl: Rekeningsoorten

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
nl: Rekeningen in ‘%s’

en: No description provided.
nl: Geen omschrijving.

en: Accounts in Category
nl: Rekeningen in categorie

en: zero
nl: nul

en: existing account
nl: bestaande rekening

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Placeholder
nl: Aggregatie

en: Opening Balance
nl: Beginsaldo

en: Use Existing
nl: Bestaande gebruiken

en: Please choose the currency to use for new accounts.
nl: De munteenheid voor nieuwe rekeningen selecteren.

en: New Book Options
nl: Opties voor nieuwe boekhouding

en: Taxes
nl: Belastingen

en: Tax Payment
nl: Betalingbelasting

en: Insurance
nl: Verzekering

en: Insurance Payment
nl: Betaling verzekering

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
nl: Hypotheekverzekering

en: PMI Payment
nl: Betaling hypotheekverzekering

en: Other Expense
nl: Andere onkosten

en: Miscellaneous Payment
nl: Overige betaling

note: Translators: %s is "Taxes", "Insurance", or similar.
en: … pay "%s"?
nl: … ‘%s’ betalen?

en: via Escrow account?
nl: via een depotrekening?

en: Loan
nl: Lening

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
nl: Aflossingsoptie lening: ‘%s’

en: Date
nl: Datum

en: Payment
nl: Betaling

en: Principal
nl: Hoofdsom

en: Interest
nl: Rente

en: Escrow Payment
nl: Betaling uit depot

[ctx: Action Column]
en: Split
nl: Boekregel

en: Error adding price.
nl: Fout bij het toevoegen van de koers.

en: Account
nl: Rekening

en: Symbol
nl: Symbool

en: Shares
nl: Aandelen

en: You don't have any stock accounts with balances!
nl: Geen van uw effectenrekeningen vertoont een saldo!

note: Translators: this is a stock transaction describing an Initial stock long purchase
en: Open buy
nl: Openingsaankoop

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
nl: Aankoop

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
nl: Verkoop

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
nl: Bedrijf geeft contant dividend uit aan houder.
    
    Elk dividend dat opnieuw wordt belegd moet vervolgens worden geregistreerd als een reguliere aandelenaankoop.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital
en: Return of capital
nl: Opbrengst van kapitaal

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
nl: Bedrijf retourneert kapitaal, verlaagt de kostenbasis zonder # eenheden te beïnvloeden.

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units. A distribution previously recorded as a dividend is reclassified to return of capital, often due to end-of-year tax information.
nl: Bedrijf retourneert kapitaal, verlaagt de kostenbasis zonder # eenheden te beïnvloeden. Een uitkering die eerder als dividend was opgenomen, wordt opnieuw geclassificeerd als kapitaalrendement, vaak als gevolg van belastinginformatie aan het einde van het jaar.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
nl: Bedrijf geeft een fictieve uitkering uit, die wordt geregistreerd als dividendinkomsten en de kostenbasis verhoogt zonder # eenheden te beïnvloeden.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as capital gain and increases the cost basis without affecting # units.
nl: Bedrijf geeft een fictieve uitkering uit, die wordt geregistreerd als meerwaarde en de kostenbasis verhoogt zonder # eenheden te beïnvloeden.

note: Translators: this is a stock transaction describing a stock split split when shorting stock
en: Stock split
nl: Aandelensplitsing

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
nl: Bedrijf geeft extra eenheden uit, waardoor de aandelenkoers door een deler wordt verlaagd, terwijl de totale geldwaarde van de totale investering constant blijft.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
nl: Bedrijf verkrijgt eenheden, waardoor de aandelenkoers met een veelvoud wordt verhoogd, terwijl de totale geldwaarde van de totale investering constant blijft.
    
    Als de omgekeerde splitsing resulteert in een cash in plaats van resteenheden, registreer dan eerst de verkoop met behulp van de Stock Transaction Assistant en noteer vervolgens de omgekeerde splitsing.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory dividend
nl: Compenserend dividend

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
nl: Bedrijf geeft dividenten uit en de short stockhouder moet een compensatiebetaling doen voor het dividend.

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
nl: Bedrijf geeft kapitaal terug en de short stockhouder moet een compenserende betaling doen voor het geretourneerde kapitaal. Dit verlaagt de kostenbasis (minder negatief, naar 0,00 waarde) zonder # eenheden te beïnvloeden.

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units. A distribution previously recorded as a compensatory dividend is reclassified to compensatory return of capital, often due to end-of-year tax information.
nl: Bedrijf geeft kapitaal terug en de short stockhouder moet een compenserende betaling doen voor het geretourneerde kapitaal. Dit verlaagt de kostenbasis (minder negatief, naar 0,00 waarde) zonder # eenheden te beïnvloeden. Een uitkering die eerder als compenserend dividend was opgenomen, wordt opnieuw geclassificeerd als compenserend rendement van kapitaal, vaak als gevolg van belastinginformatie aan het einde van het jaar.

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
nl: Bedrijf geeft een fictieve uitkering uit en de short stockhouder moet een compenserende betaling doen voor de notionele uitkering. Dit wordt geregistreerd als een verlies / negatief dividendinkomen en verhoogt de kostenbasis (negatiever, weg van 0,00 waarde) zonder dat dit gevolgen heeft voor # eenheden.

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a capital loss amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
nl: Bedrijf geeft een fictieve uitkering uit en de short stockhouder moet een compenserende betaling doen voor de notionele uitkering. Dit wordt geregistreerd als een kapitaalverliesbedrag en verhoogt de kostenbasis (negatiever, weg van 0,00 waarde) zonder dat dit gevolgen heeft voor # eenheden.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
nl: Bedrijf herverdient eenheden, waardoor de aandelenkoers met een veelvoud wordt verhoogd, terwijl de totale geldwaarde van de totale investering constant blijft.
    
    Als de omgekeerde splitsing resulteert in een cash in plaats van voor de rest van de eenheden, registreer dan eerst de cover buy met behulp van de Stock Transaction Assistant en noteer vervolgens de omgekeerde splitsing.

en: Amount for %s is missing.
nl: Bedrag voor %s ontbreekt.

en: Amount for %s must not be negative.
nl: Bedrag voor %s mag niet negatief zijn.

en: Amount for %s must be positive.
nl: Bedrag voor %s moet positief zijn.

en: missing
nl: ontbreekt

en: Amount for stock value is missing.
nl: Bedrag voor aandeelwaarde ontbreekt.

note: Translators: (missing) denotes that the amount or account is not provided, or incorrect, in the Stock Transaction Assistant.
en: (missing)
nl: (ontbreekt)

en: You will enter a transaction with date %s which is earlier than the latest transaction in this account, dated %s. Doing so may affect the cost basis, and therefore capital gains, of transactions dated after the new entry. Please review all transactions to ensure proper recording.
nl: U voert een transactie in met datum %s die eerder is dan de laatste transactie in deze rekening, gedateerd %s. Dit kan van invloed zijn op de kostenbasis, en dus op de meerwaarden, van transacties die zijn gedateerd na de nieuwe boeking. Bekijk alle transacties om een goede registratie te garanderen.

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: stock value
nl: Aandelenwaarde

en: Invalid stock new balance.
nl: Ongeldige nieuwe optiewaarde.

en: New balance must be higher than old balance.
nl: Nieuw waarde moet hoger zijn dan de oude.

en: New balance must be lower than old balance.
nl: Nieuw saldo moet lager zijn dan het oude.

en: Stock amount must be positive.
nl: Het aantal aandelen moet positief zijn.

en: Cannot sell more units than owned.
nl: Kan niet meer eenheden verkopen dan in bezit.

en: Cannot cover buy more units than owed.
nl: Kan niet meer eenheden kopen dan verschuldigd.

en: No errors found. Click Apply to create transaction.
nl: Geen fouten gevonden. Klik op Toepassen om de transactie aan te maken.

en: The following errors must be fixed:
nl: De volgende fouten moeten worden verholpen :

en: The following warnings exist:
nl: De volgende waarschuwingen zijn gegeven:

note: Translators: %s refer to: stock mnemonic, broker currency, date of transaction.
en: A price of 1 %s = %s on %s will be recorded.
nl: Er wordt een prijs van 1 %s = %s op %s geregistreerd.

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: cash
nl: contanten

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: fees
nl: vergoedingen

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: capital gains
nl: kapitaalwinst

en: Transaction can't balance, %s is error value %s
nl: Transactie is niet in balans, %s is foutwaarde %s

en: Total Debits of %s does not balance with total Credits of %s.
nl: Totaal debiteuren van %s is niet in balans met totaal crediteuren van %s.

en: Ne_w Balance
nl: Nieu_we balans

en: _Shares
nl: _Aandelen

en: Next Balance
nl: Volgende balans

en: Enter the new balance of shares after the stock split.
nl: Voer het nieuwe aandelensaldo in na de aandelensplitsing.

en: Enter the number of shares you gained or lost in the transaction.
nl: Voer het aantal aandelen in dat bij de transactie is toe- of afgenomen.

note: Translators: StockAssistant: N/A denotes stock price is not computable
en: N/A
nl: n.v.t.

en: Debit
nl: Debet

en: Units
nl: Eenheden

en: Select…
nl: Selecteren…

en: Edit…
nl: Bewerken…

en: Bill
nl: Inkoopfactuur

en: Voucher
nl: Declaratie

en: Invoice
nl: Verkoopfactuur

en: None
nl: Geen

en: Use Global
nl: Algemene instelling gebruiken

en: Badly formed URL %s
nl: Onjuiste URL: %s

en: Bad URL: %s
nl: Misvormde URL: %s

en: No such entity: %s
nl: Geen entiteit %s gevonden

en: No such owner entity: %s
nl: Geen eigenaar-entiteit %s gevonden

en: Entity type does not match %s: %s
nl: Entiteitsoort komt niet overeen met %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
nl: Het aantal kortingsdagen mag niet hoger zijn dan het aantal vervaldagen.

en: You must provide a name for this Billing Term.
nl: U moet aan deze betalingsvoorwaarde een naam toekennen.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
nl: U dient een unieke naam aan deze betalingsvoorwaarde toe te kennen. Uw keuze ‘%s’ is al in gebruik.

en: Days
nl: Dagen

en: Proximo
nl: Dag in volgende maand

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
nl: Voorwaarde ‘%s’ is in gebruik. U kunt deze niet verwijderen.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
nl: Weet u zeker dat u ‘%s’ wilt verwijderen?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
nl: Deze boeking moet worden toegekend aan een klant. Kies een klant uit onderstaande lijst.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
nl: Deze boeking moet worden toegekend aan een leverancier. Kies een leverancier uit onderstaande lijst.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
nl: Dat goed (effect/valuta) wordt door ten minste één van uw rekeningen gebruikt. U kunt het niet verwijderen.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
nl: Dit goed (effect/valuta) heeft gekoppelde koersnoteringen. Weet u zeker dat u het geselecteerde goed en de bijbehorende koersnoteringen wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
nl: Weet u zeker dat u het geselecteerde goed (effect/valuta) wilt verwijderen?

en: Delete commodity?
nl: Goed (effect/valuta) verwijderen?

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Delete
nl: Ver_wijderen

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
nl: Het veld voor bedrijfsnaam kan niet leeg gelaten worden, gelieve een bedrijfs- of persoonsnaam in te geven.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
nl: Het kortingspercentage moet tussen de 0 en 100 liggen; u kunt het ook leeg laten.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
nl: Krediet moet een positief bedrag zijn of leeg blijven.

en: Edit Customer
nl: Klant bewerken

en: New Customer
nl: Nieuwe klant

en: View/Edit Customer
nl: Klant bekijken/bewerken

en: Customer's Jobs
nl: Opdrachten van klant

en: Customer's Invoices
nl: Verkoopfacturen voor klant

en: Process Payment
nl: Betaling verwerken

en: Shipping Contact
nl: Contactpersoon verzending

en: Billing Contact
nl: Contactpersoon facturering

en: Customer ID
nl: Klantnummer

en: Contact
nl: Contactpersoon

en: Company
nl: Bedrijf

en: ID #
nl: Nummer

en: Find Customer
nl: Klant zoeken

en: Are you sure you want to delete %s?
nl: Weet u zeker dat u %s wilt verwijderen?

en: You must select a report configuration to load.
nl: U moet de te laden rapportconfiguratie eerst selecteren.

en: You must select a report configuration to delete.
nl: U moet de te verwijderen rapportconfiguratie eerst selecteren.

en: Unable to change report configuration name.
nl: Niet in staat om de naam van de rapportconfiguratie te wijzigen.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
nl: Er bestaat al een rapportconfiguratie met deze naam. Voer een andere naam in.

en: Load report configuration
nl: Rapportconfiguratie laden

en: Edit report configuration name
nl: Rapportconfiguratie-naam bijwerken

en: Delete report configuration
nl: De geselecteerde rapportconfiguratie verwijderen

en: No Account selected. Please try again.
nl: Geen rekening geselecteerd. Probeert u het nogmaals.

en: Placeholder account selected. Please try again.
nl: Aggregatie geselecteerd. Probeert u het nogmaals.

en: Select document
nl: Document selecteren

en: _OK
nl: _Ok

en: Amend the URL
nl: URL aanpassen

en: Enter an URL like "%s"
nl: Voer een URL in zoals "%s"

en: Existing Document Link is
nl: Bestaande bestandskoppeling is

en: File Found
nl: Bestand gevonden

en: File Not Found
nl: Bestand niet gevonden

en: Address Found
nl: Adres gevonden

en: Address Not Found
nl: Adres niet gevonden

en: Total Entries
nl: Alle items

en: Business item can not be modified.
nl: MKB element kan niet gewijzigd worden.

en: Manage Document Link
nl: Bestandskoppeling beheren

en: Transaction can not be modified.
nl: Boeking kan niet worden aangepast.

en: Undefined
nl: Niet gedefinieerd

note: Translators: This is the label of a dialog box that lists all of the transaction that have files or URIs linked with them.
en: Transaction Document Links
nl: Boekingen met bestandskoppelingen

en: Description
nl: Omschrijving

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
nl: Op een waarde in de Id kolom dubbelklikken om naar het MKB object te springen.
    Op een waarde in de Koppelingskolom dubbelklikken om het gekoppelde bestand te openen.
    Op een waarde in de Beschikbaar kolom dubbelklikken om een bestandskoppeling te wijzigen.

en: Business Document Links
nl: MKB bestandskoppelingen

en: You must enter a Payment-Address Name.
nl: U moet een betaaladres naam opgeven.

en: Edit Employee
nl: Werknemer bewerken

en: New Employee
nl: Nieuwe werknemer

en: View/Edit Employee
nl: Werknemer bekijken/bewerken

en: Expense Vouchers
nl: Onkostendeclaraties

en: Employee ID
nl: Personeelsnummer

en: Employee Username
nl: Gebruikersnaam werknemer

en: Employee Name
nl: Naam werknemer

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Name
nl: Naam

en: Find Employee
nl: Werknemer zoeken

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
nl: Dit programma kan slechts één waarde per keer berekenen. U dient bij alle waardes (op één na) een getal in te voeren.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
nl: GnuCash kan de waarde van één van de velden niet bepalen. Voer een geldige expressie in.

en: The interest rate cannot be zero.
nl: Het rentepercentage mag niet nul zijn.

en: The number of payments cannot be zero.
nl: Het aantal betalingen mag niet nul zijn.

en: The number of payments cannot be negative.
nl: Het aantal betalingen mag niet negatief zijn.

en: Find Account
nl: Rekening zoeken

en: Place Holder
nl: Aggregatie

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Not Used
nl: Niet gebruikt

en: Balance Zero
nl: Nulsaldo

en: Tax related
nl: BTW gerelateerd

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
nl: Su_brekeningen in ‘%s’

en: All Accounts
nl: Alle rekeningen

en: Balanced
nl: In balans

en: Closing Entries
nl: Periodeafsluiting

en: Reconcile
nl: Afstemmen

en: Share Price
nl: Aandelenkoers

en: Value
nl: Waarde

en: Date Posted
nl: Datum geboekt

en: Reconciled Date
nl: Datum van afstemming

en: Number/Action
nl: Nummer/actie

en: Action
nl: Actie

en: Transaction Number
nl: Boekstuknummer

en: Number
nl: Nummer

en: Description, Notes, or Memo
nl: Omschrijving, toelichting of notitie

en: Notes
nl: Toelichting

en: Find Transaction
nl: Boeking zoeken

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of maps missing
en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
nl[0]: Er is %d ongeldige associatie.
    
    Wilt u deze nu verwijderen ?
nl[1]: Er zijn %d ongeldige associaties.
    
    Wilt u deze nu verwijderen ?

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
nl: Om ongeldige associaties te zien, gebruik '%s' als filter

en: Map Account NOT found
nl: Gecorreleerde rekening NIET gevonden

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
nl: (Noot: dit kan even duren als er veel zijn)

en: Bayesian
nl: Bayesiaans

en: Description Field
nl: Omschrijvingsveld

en: Memo Field
nl: Notitieveld

en: CSV Account Map
nl: CSV rekeningplan

en: Online HBCI
nl: Online Bankieren

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
nl: U moet meer factuurgegevens vermelden.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde regel wilt verwijderen?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
nl: Deze regel is gekoppeld aan een order en wordt daar ook uit verwijderd!

en: Choose a different report template or Printable Invoice will be used
nl: Kies een andere rapportsjabloon of er wordt een afdrukbare factuur gebruikt

en: Due Date
nl: Vervaldatum

en: Post Date
nl: Boekdatum

en: Post to Account
nl: Naar rekening boeken

en: Accumulate Splits?
nl: Boekregels samenvoegen?

en: The Invoice must have at least one Entry.
nl: De factuur moet tenminste één regel bevatten.

en: Do you really want to post the invoice?
nl: Weet u zeker dat u deze factuur wilt boeken?

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
nl: Een of meer posten hebben betrekking op grootboekrekeningen met een munteenheid afwijkend van die waarin de factuur is gesteld. Voor elke post wordt om een wisselkoers gevraagd.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
nl: De boeking is geannuleerd omdat niet alle wisselkoersen bekend waren.

en: Total:
nl: Totaal:

en: Subtotal:
nl: Subtotaal:

en: Tax:
nl: BTW:

en: Total Cash:
nl: Totaal contant:

en: Total Charge:
nl: Totaal op rekening:

en: Credit Note
nl: Creditnota

en: PAID
nl: Betaald

en: UNPAID
nl: Niet betaald

en: New Credit Note
nl: Nieuwe creditnota

en: New Invoice
nl: Nieuwe verkoopfactuur

en: Edit Credit Note
nl: Creditnota bewerken

en: Edit Invoice
nl: Verkoopfactuur bewerken

en: View Credit Note
nl: Creditnota bekijken

en: View Invoice
nl: Verkoopfactuur bekijken

en: New Bill
nl: Nieuwe inkoopfactuur

en: Edit Bill
nl: Inkoopfactuur bewerken

en: View Bill
nl: Inkoopfactuur bekijken

en: New Expense Voucher
nl: Nieuwe onkostendeclaratie

en: Edit Expense Voucher
nl: Onkostendeclaratie bewerken

en: View Expense Voucher
nl: Onkostendeclaratie bekijken

en: Open Linked Document:
nl: Gekoppelde document openen:

en: Bill Information
nl: Inkoopfactuurgegevens

en: Bill ID
nl: Inkoopfactuurnummer

en: Voucher Information
nl: Declaratiegegevens

en: Voucher ID
nl: Declaratienummer

en: Date of duplicated entries
nl: Datum van gedupliceerde regels

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
nl: Een of meer van de geselecteerde facturen zijn al geboekt.
    Controleer uw selectie.

en: Do you really want to post these invoices?
nl: Weet u zeker dat u deze verkoopfacturen wilt boeken?

en: View/Edit Invoice
nl: Verkoopfactuur bekijken/bewerken

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Post
nl: Boeken

en: Printable Report
nl: Afdrukbaar rapport

en: View/Edit Bill
nl: Inkoopfactuur bekijken/bewerken

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
nl: Onkostendeclaratie bekijken/bewerken

en: Invoice Owner
nl: Eigenaar (debiteur)

en: Invoice Notes
nl: Toelichting op verkoopfactuur

en: Billing ID
nl: Kenmerk

en: Is Paid?
nl: Betaald?

en: Is Posted?
nl: Geboekt?

en: Date Opened
nl: Datum Geopend

en: Invoice ID
nl: Factuurnummer

en: Bill Owner
nl: Eigenaar (crediteur)

en: Bill Notes
nl: Toelichting op inkoopfactuur

en: Voucher Owner
nl: Declarant

en: Voucher Notes
nl: Toelichting op onkostendeclaratie

en: Type
nl: Soort

en: Paid
nl: Betaald

en: Posted
nl: Geboekt

en: Due
nl: Verschuldigd

en: Opened
nl: Geopend

en: Num
nl: Nr

en: Find Bill
nl: Inkoopfactuur zoeken

en: Find Expense Voucher
nl: Onkostendeclaratie zoeken

en: Expense Voucher
nl: Onkostendeclaratie

en: Find Invoice
nl: Verkoopfactuur zoeken

en: Amount
nl: Bedrag

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
nl[0]: De volgende verkoopfactuur/creditnota is verschuldigd:
nl[1]: De volgende %d verkoopfacturen/creditnota's zijn verschuldigd:

en: Due Bills Reminder
nl: Herinnering verschuldigde facturen

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
nl[0]: De volgende inkoopfactuur/creditnota is verschuldigd:
nl[1]: De volgende %d inkoopfacturen/creditnota's zijn verschuldigd:

en: Due Invoices Reminder
nl: Herinnering verschuldigde klantenfacturen

en: The Job must be given a name.
nl: Aan de opdracht moet een naam worden toegekend.

en: You must choose an owner for this job.
nl: U moet aan deze opdracht een eigenaar toekennen.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
nl: Het koersbedrag moet een geldig bedrag zijn of leeg blijven.

en: Edit Job
nl: Opdracht bewerken

en: New Job
nl: Nieuwe opdracht

en: View/Edit Job
nl: Opdracht bekijken/bewerken

en: View Invoices
nl: Verkoopfacturen bekijken

en: Owner's Name
nl: Naam eigenaar

en: Only Active?
nl: Alleen actieve?

en: Rate
nl: Tarief

en: Job Number
nl: Opdrachtnummer

en: Job Name
nl: Opdrachtnaam

en: Find Job
nl: Opdracht zoeken

en: Empty
nl: Leeg

en: Closed
nl: Afgesloten

en: Title
nl: Titel

en: Balance
nl: Saldo

en: Gains
nl: Winsten

en: Gain/Loss
nl: Winst/verlies

en: Lots in Account %s
nl: Partijen binnen rekening %s

en: The Order must be given an ID.
nl: Aan de order moet een ordernummer worden toegekend.

en: The Order must have at least one Entry.
nl: De order moet tenminste één regel bevatten.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
nl: Deze order bevat regels die niet zijn doorberekend. Weet u zeker dat u hem wilt afsluiten voordat u alle regels hebt doorberekend?

en: Do you really want to close the order?
nl: Wilt u de order echt afsluiten?

en: Close Date
nl: Afsluitdatum

en: View/Edit Order
nl: Order bekijken/bewerken

en: Order Notes
nl: Toelichting op order

en: Date Closed
nl: Datum afgesloten

en: Is Closed?
nl: Afgesloten?

en: Owner Name
nl: Eigenaar (opdrachtgever)

en: Order ID
nl: Ordernummer

en: Find Order
nl: Order zoeken

en: You must enter a valid account name for posting.
nl: U moet een geldige rekeningnaam om op te boeken opgeven.

en: You must select a company for payment processing.
nl: U moet een bedrijf selecteren om de betaling te verwerken.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
nl: Er is een probleem met het bedrag van de betaling of terugbetaling.

en: You must select a transfer account from the account tree.
nl: U moet een tegenrekening uit het rekeningschema selecteren.

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
nl: Geen documenten geselecteerd om deze betaling aan toe te wijzen. Dit kan een niet-gekoppelde betaling creëren.

en: Pre-Payment
nl: Aanbetaling

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
nl: De rekening en/of de tegenrekening heeft een afwijkende munteenheid. Geef de wisselkoers op.

en: Customer
nl: Klant

en: Vendor
nl: Leverancier

en: Employee
nl: Werknemer

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
nl: U hebt geen geldige rekening om naartoe te boeken. Maak een rekening van het soort ‘%s’ aan voordat u verder gaat met het verwerken van deze betaling. Mogelijk wilt u eerst een inkoop- of verkoopfactuur aanmaken?

en: Cleared
nl: Bevestigd

en: Reconciled
nl: Afgestemd

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
nl: De geselecteerde boeking heeft geen boekregels die als betaling toegewezen kunnen worden

en: While this transaction has multiple splits that can be considered
    as 'the payment split', GnuCash only knows how to handle one.
    Please select one, the others will be discarded.
nl: Hoewel deze boeking meerdere boekregels heeft die beschouwd kunnen
    worden als 'het betalings-boekregel', kan GnuCash er maar één toewijzen.
    Gelieve er één te kiezen, de anderen worden genegeerd.

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Cancel
nl: Annuleren

en: This transaction has splits in multiple business accounts:
    
    %s
    GnuCash can only handle transactions that post to a single account.
    
    Please correct this manually by editing the transaction directly and then try again.
nl: Deze transactie heeft splitsingen in meerdere bedrijfsrekeningen :
    
    %s
    GnuCash kan alleen transacties afhandelen die op één rekening worden geboekt.
    
    Corrigeer dit handmatig door de transactie rechtstreeks te bewerken en probeer het vervolgens opnieuw.

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
nl[0]: Weet u zeker dat u de geselecteerde koers wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u de %d geselecteerde koersen wilt verwijderen?

en: Delete prices?
nl: Koersen verwijderen?

en: Entries
nl: Posten

en: Are you sure you want to delete these prices?
nl: Weet u zeker dat u deze koersen wilt verwijderen ?

en: Price retrieval failed: %s
nl: Prijs ophalen mislukt: %s

en: Are you sure you want to replace the existing price?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde koersen wilt vervangen?

en: Replace price?
nl: Koers vervangen?

en: _Replace
nl: _Vervangen

en: You must select a Security.
nl: U moet een fonds selecteren.

en: You must select a Currency.
nl: U moet een munteenheid selecteren.

en: You must enter a valid amount.
nl: U moet een geldig bedrag invoeren.

en: Cannot save check format file.
nl: Kan het chequeopmaak-bestand niet opslaan.

en: Cannot open file %s
nl: Kan het bestand %s niet openen

en: There is a duplicate check format file.
nl: Er is een dubbel chequeopmaak-bestand.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
nl: De GUID's in het %s-chequeopmaak-bestand ‘%s’ en het %s-chequeopmaak-bestand ‘%s’ komen overeen.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
nl: applicatie

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
nl: gebruiker

en: Custom
nl: Aangepast

en: Top
nl: Boven

en: (paused)
nl: (gepauzeerd)

en: Complete
nl: Gereed

en: Contents
nl: Inhoud

en: Report
nl: Rapport

en: Rows
nl: Rijen

en: Cols
nl: Kolommen

en: HTML Style Sheet Properties: %s
nl: Eigenschappen HTML opmaaksjabloon: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
nl: U moet aan dit nieuwe opmaaksjabloon een naam toekennen.

en: Style Sheet Name
nl: Naam opmaaksjabloon

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
nl: Deze vaste journaalpost is veranderd; weet u zeker dat u wilt annuleren?

en: Please name the Scheduled Transaction.
nl: U moet aan deze vaste journaalpost een naam toekennen.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
nl: Er bestaat al een vaste journaalpost met de naam ‘%s’. Weet u zeker dat u aan deze boeking dezelfde naam wilt toekennen?

en: Please provide a valid end selection.
nl: U dient een geldige einddatum in te voeren.

en: There must be some number of occurrences.
nl: Er moet een aantal keer zijn.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
nl: Het resterend aantal keren (%d) is groter dan het totaal aantal keren (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
nl: U probeert een vaste journaalpost te maken die nooit zal worden uitgevoerd. Weet u zeker dat u dit wilt doen?

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
nl: Vaste journaalposten met variabelen of met meer dan een goed (effect/valuta) kunnen niet automatisch worden aangemaakt.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
nl: Vaste journaalposten zonder boekingssjabloon kunnen niet automatisch worden aangemaakt.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
nl: Kon de %s voor de boekregel ‘%s’ niet ontleden.

en: Split with memo %s has an invalid account.
nl: Boekregel met notitie %s heeft een ongeldige rekening.

en: Invalid Account in Split
nl: Ongeldige rekening in boekregel

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
nl: Boekregel met notitie %s heeft geen geldige credit-formule.

en: Unparsable Formula in Split
nl: Ongeldige formule in boekregel

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
nl: Boekregel met notitie %s heeft geen geldige debet-formule.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
nl: Het programma kan deze boeking niet automatisch in balans brengen. Moet de boeking toch worden aangemaakt?

en: (never)
nl: (nooit)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
nl: Het huidige boekingssjabloon is gewijzigd. Wilt u de wijzigingen vastleggen?

en: Scheduled Transactions
nl: Vaste journaalposten

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
nl: De vaste journaalpost is niet in balans. U wordt dringend aangeraden deze fout te corrigeren.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
nl: Kan geen vaste journaalpost maken van een boeking die nog wordt bewerkt. U moet eerst de boeking invoeren en daarna pas een vaste journaalpost hiervan maken.

en: Ignored
nl: Genegeerd

en: Postponed
nl: Uitgesteld

en: To-Create
nl: Aan te maken

en: Reminder
nl: Herinnering

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Never
nl: Nooit

en: (Need Value)
nl: (waarde vereist)

en: Invalid Transactions
nl: Ongeldige boekingen

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
nl[0]: Er zijn geen vaste journaalposten die nu moeten worden ingevoerd. (Één boeking automatisch aangemaakt)
nl[1]: Er zijn geen vaste journaalposten die nu moeten worden ingevoerd. (%d boekingen automatisch aangemaakt)

en: Transaction
nl: Boeking

en: Created Transactions
nl: Aangemaakte boekingen

en: Last Valid Year:
nl: Laatste geldige jaar:

en: Form Line Data:
nl: Formulierregel:

en: now
nl: nu

en: Income Tax Identity
nl: Fiscale identiteit

en: _Apply
nl: _Toepassen

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
nl: LET OP: Bij een wijziging van de belastingsubjectsoort ná het instellen van TXF-categorieën, moeten deze categorieën individueel opnieuw worden ingesteld

en: Form
nl: Formulier

en: Edit Vendor
nl: Leverancier bewerken

en: New Vendor
nl: Nieuwe leverancier

en: View/Edit Vendor
nl: Leverancier bekijken/bewerken

en: Vendor's Jobs
nl: Leveranciersopdrachten

en: Vendor's Bills
nl: Inkoopfacturen leverancier

en: Pay Bill
nl: Inkoopfactuur betalen

en: Vendor ID
nl: Leveranciersnummer

en: Find Vendor
nl: Leverancier zoeken

en: Income
nl: Opbrengsten

en: Expenses
nl: Kosten

en: Transfer
nl: Overboeken

en: Remaining to Budget
nl: Nog te budgetteren

en: Total
nl: Totaal

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
nl: Er zijn geen vaste journaalposten die nu kunnen worden uitgevoerd.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
nl[0]: Er zijn geen vaste journaalposten die nu moeten worden ingevoerd. (%d boeking automatisch aangemaakt)
nl[1]: Er zijn geen vaste journaalposten die nu moeten worden ingevoerd. (%d boekingen automatisch aangemaakt)

en: Select a Budget
nl: Een budget selecteren

en: Open
nl: Openen

en: Edit
nl: Bewerken

en: New
nl: Nieuw

en: Delete
nl: Verwijderen

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
nl: 'Controleren & repareren' is momenteel nog bezig, wil je dit onderbreken ?

en: Accounts
nl: Rekeningen

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
nl: Rekening %s heeft een andere munteenheid dan degene waarvan je transacties verplaatst.
    Weet u zeker dat u dat wilt doen?

en: _Pick another account
nl: Een andere rekening _selecteren

en: _Do it anyway
nl: _Toch uitvoeren

en: (no name)
nl: (naamloos)

en: Deleting account %s
nl: Rekening %s verwijderen

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
nl: Deze lijst toont objecten die gebruik maken van de rekening die u wilt verwijderen.
    Alvorens u deze kan verwijderen, moet u ofwel al deze objecten verwijderen of ze aanpassen
    zodat ze gebruik maken van een andere rekening

en: The account "%s" has more than one subaccount.
    
    Move the subaccounts or delete them before attempting to delete this account.
nl: De rekening "%s" heeft meer dan één subrekening.
    
    Verplaats de subaccounts of verwijder ze voordat u probeert deze account te verwijderen.

en: The account %s will be deleted.
nl: Rekening %s zal worden verwijderd.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
nl: Alle transacties op deze rekening zullen worden verplaatst naar rekening %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
nl: Alle transacties op deze rekening zullen worden verwijderd.

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
nl: Zijn subrekening zal worden verplaatst naar rekening %s.

en: Its subaccount will be deleted.
nl: Zijn subrekening zal worden verwijderd.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
nl: Alle transacties op subrekeningen zullen worden verplaatst naar rekening %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
nl: Alle transacties op subrekeningen zullen worden verwijderd.

en: Are you sure you want to do this?
nl: Weet u zeker dat u dit wilt doen?

en: Options
nl: Opties

en: Estimate
nl: Inschatten

en: All Periods
nl: Alle periodes

en: Note
nl: Toelichting

en: Run Report
nl: Rapport weergeven

en: Unnamed Budget
nl: Onbenoemd budget

en: Delete %s?
nl: %s verwijderen?

en: You must select at least one account to estimate.
nl: U moet ten minste één in te schatten rekening selecteren.

en: You must select at least one account to edit.
nl: Gelieve ten minste één rekening te selecteren om te wijzigen.

en: You must select one budget cell to edit.
nl: Gelieve één budget cel te selecteren om te wijzigen.

en: _Print Invoice
nl: Verkoopfactuur af_drukken

en: Make a printable invoice
nl: Een afdrukbare verkoopfactuur maken

en: _Edit Invoice
nl: Verkoopfactuur _bewerken

en: Edit this invoice
nl: Deze verkoopfactuur bewerken

en: _Duplicate Invoice
nl: Verkoopfactuur _dupliceren

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
nl: Een nieuwe verkoopfactuur aanmaken als duplicaat van de huidige

en: _Post Invoice
nl: Verkoopfactuur _boeken

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
nl: Deze verkoopfactuur naar de resultaatrekening boeken

en: _Unpost Invoice
nl: Boeking verkoopfactuur _terugnemen

en: Unpost this invoice and make it editable
nl: De boeking van deze verkoopfactuur terugnemen, zodat deze weer bewerkbaar wordt

en: New _Invoice
nl: Nieuwe v_erkoopfactuur

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
nl: Een nieuwe verkoopfactuur aanmaken voor dezelfde klant als de huidige

en: Blank
nl: Leeg

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
nl: Naar de lege regel onderaan de verkoopfactuur gaan

en: _Pay Invoice
nl: Factuur _betalen

en: Enter a payment for the owner of this invoice
nl: Een betaling invoeren voor de eigenaar van deze verkoopfactuur

en: _Company Report
nl: _Bedrijfsrapport

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
nl: Een klantenrapport over de ontvanger van deze factuur openen

note: Translators: This is a menu item that opens a dialog for linking an external file or URL with the bill, invoice, transaction, or voucher or removing such an link.
en: _Manage Document Link…
nl: Bestandskoppeling _beheren…

note: Translators: This is a menu item that opens an external file or URI that may be linked to the current bill, invoice, transaction, or voucher using the operating system's default application for the file or URI mime type.
en: _Open Linked Document
nl: _Gekoppelde document openen

en: Open Linked Document
nl: Gekoppelde document openen

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
nl: Als standaardweergave voor klantendocumenten _instellen

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
nl: De huidige weergave als standaard voor alle verkoopfacturen en -creditnota's gebruiken

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
nl: Standaardweergave voor klantendocumenten _herstellen

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
nl: Standaardweergave voor alle verkoopfacturen en -creditnota's herstellen naar de ingebouwde standaardwaarden en de huidige pagina hiernaar bijwerken

en: _Print Bill
nl: Inkoopfactuur af_drukken

en: Make a printable bill
nl: Een afdrukbare aankoopfactuur maken

en: _Edit Bill
nl: Inkoopfactuur _bewerken

en: Edit this bill
nl: Deze inkoopfactuur bewerken

en: _Duplicate Bill
nl: Inkoopfactuur _dupliceren

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
nl: Een nieuwe inkoopfactuur aanmaken als duplicaat van de huidige

en: _Post Bill
nl: Inkoopfactuur _boeken

en: Post this bill to your Chart of Accounts
nl: Deze inkoopfactuur naar de resultaatrekening boeken

en: _Unpost Bill
nl: Boeking inkoopfactuur _terugnemen

en: Unpost this bill and make it editable
nl: De boeking van deze inkoopfactuur terugnemen, zodat deze weer bewerkbaar wordt

en: New _Bill
nl: Nieuwe _inkoopfactuur

en: Create a new bill for the same owner as the current one
nl: Een nieuwe inkoopfactuur aanmaken voor dezelfde leverancier als de huidige

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
nl: Naar de lege regel onderaan de aankoopfactuur gaan

en: _Pay Bill
nl: Inkoopfactuur be_talen

en: Enter a payment for the owner of this bill
nl: Een betaling invoeren voor de eigenaar van deze inkoopfactuur

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
nl: Een leveranciersrapport over de eigenaar van deze inkoopfactuur openen

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
nl: Als standaardweergave voor leveranciersdocumenten _instellen

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
nl: De huidige weergave als standaard voor alle aankoopfacturen en -creditnota's gebruiken

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
nl: Standaardweergave voor leveranciersdocumenten _herstellen

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
nl: Standaardweergave voor alle aankoopfacturen en -creditnota's herstellen naar de ingebouwde standaardwaarden en de huidige pagina hiernaar bijwerken

en: _Print Voucher
nl: Voucher af_drukken

en: Make a printable voucher
nl: Een afdrukbare onkostennota maken

en: _Edit Voucher
nl: Onkostendeclaratie _bewerken

en: Edit this voucher
nl: Deze declaratie bewerken

en: _Duplicate Voucher
nl: Onkostennota _dupliceren

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
nl: Een nieuwe onkostennota aanmaken als duplicaat van de huidige

en: _Post Voucher
nl: Voucher _boeken

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
nl: Deze voucher naar de resultaatrekening boeken

en: _Unpost Voucher
nl: Boeking voucher _terugnemen

en: Unpost this voucher and make it editable
nl: De boeking van deze voucher terugnemen, zodat deze weer bewerkbaar wordt

en: New _Voucher
nl: Nieuwe _onkostendeclaratie

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
nl: Een nieuwe onkostennota aanmaken voor dezelfde werknemer als de huidige

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
nl: Naar de lege regel onderaan de onkostennota gaan

en: _Pay Voucher
nl: Voucher bet_alen

en: Enter a payment for the owner of this voucher
nl: Een betaling invoeren voor de eigenaar van deze declaratie

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
nl: Een werknemersrapport over de eigenaar van deze onkostennota openen

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
nl: Als standaardweergave voor werknemersdocumenten _instellen

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
nl: De huidige weergave als standaard voor alle werknemersonkostennota's en -creditnota's gebruiken

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
nl: Standaardweergave voor werknemersdocumenten _herstellen

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
nl: Standaardweergave voor alle werknemersonkostennota's en -creditnota's herstellen naar de ingebouwde standaardwaarden en de huidige pagina hiernaar bijwerken

en: _Print Credit Note
nl: Creditnota af_drukken

en: Make a printable credit note
nl: Een afdrukbare creditnota maken

en: _Edit Credit Note
nl: Creditnota _bewerken

en: Edit this credit note
nl: Deze creditnota bewerken

en: _Duplicate Credit Note
nl: Creditnota _dupliceren

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
nl: Een nieuwe kredietnota aanmaken als duplicaat van de huidige

en: _Post Credit Note
nl: Creditnota _boeken

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
nl: Deze creditnota naar de resultaatrekening boeken

en: _Unpost Credit Note
nl: Boeking creditnota _terugnemen

en: Unpost this credit note and make it editable
nl: De boeking van deze creditnota terugnemen, zodat deze weer bewerkbaar wordt

en: New _Credit Note
nl: Nieuwe _creditnota

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
nl: Een nieuwe kredietnota aanmaken voor dezelfde partner als de huidige

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
nl: Naar de lege regel onderaan de creditnota gaan

en: _Pay Credit Note
nl: Creditnota bet_alen

en: Enter a payment for the owner of this credit note
nl: Een betaling invoeren voor de eigenaar van deze creditnota

en: Open a company report window for the owner of this credit note
nl: Een bedrijfsrapport over de eigenaar van deze creditnota openen

en: Manage Document Link…
nl: Bestandskoppeling beheren…

en: Enter
nl: Vastleggen

en: Up
nl: Omhoog

en: Down
nl: Omlaag

en: Unpost
nl: Boeking terugnemen

en: Pay
nl: Betalen

en: New Voucher
nl: Nieuwe onkostendeclaratie

en: Vendor Listing
nl: Ouderdomsoverzicht leveranciers

en: Customer Listing
nl: Ouderdomsoverzicht klanten

en: Owners
nl: Eigenaren

en: Customers
nl: Klanten

en: Jobs
nl: Opdrachten

en: Vendors
nl: Leveranciers

en: Employees
nl: Werknemers

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
nl: De eigenaar %s zal worden verwijderd.
    Weet u zeker dat u dit wilt doen?

en: Cu_t Transaction
nl: Boeking k_nippen

en: _Copy Transaction
nl: Boeking _kopiëren

en: _Paste Transaction
nl: Boeking _plakken

en: Dup_licate Transaction
nl: Boeking _dupliceren

en: _Delete Transaction
nl: Boeking _verwijderen

note: Translators: This is a menu item that will open the bill, invoice, or voucher that is posted to the current transaction if there is one.
en: Jump to Invoice
nl: Naar verkoopfactuur springen

en: Cu_t Split
nl: Boekregel k_nippen

en: _Copy Split
nl: Boekregel _kopiëren

en: _Paste Split
nl: Boekregel _plakken

en: Dup_licate Split
nl: Boekregel dup_liceren

en: _Delete Split
nl: Boekregel _verwijderen

en: Cut the selected transaction into clipboard
nl: De geselecteerde boeking naar het klembord verplaatsen

en: Copy the selected transaction into clipboard
nl: De geselecteerde boeking naar het klembord kopiëren

en: Paste the transaction from the clipboard
nl: De boeking op het klembord hier invoegen

en: Make a copy of the current transaction
nl: De huidige boeking kopiëren

en: Delete the current transaction
nl: De huidige boeking verwijderen

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
nl: Een gekoppeld bestand toevoegen aan, wijzigen of ontkoppelen van de huidige transactie

en: Open the linked document for the current transaction
nl: Het gekoppelde bestand voor de huidige boeking openen

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
nl: Naar betreffende aankoopfactuur, verkoopfactuur of onkostennota springen

en: Cut the selected split into clipboard
nl: De geselecteerde boekregel naar het klembord verplaatsen

en: Copy the selected split into clipboard
nl: De geselecteerde boekregel naar het klembord kopiëren

en: Paste the split from the clipboard
nl: De boekregel op het klembord hier invoegen

en: Make a copy of the current split
nl: Een kopie van de huidige regel maken

en: Delete the current split
nl: De huidige regel verwijderen

en: Split
nl: Meer boekregels

en: Jump
nl: Springen

en: Schedule
nl: Inroosteren

en: Auto-clear
nl: Automatisch bevestigen

en: Stock Assistant
nl: Aandelenassistent

en: General Journal
nl: Journaal

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
nl: Wijzigingen in %s opslaan?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
nl: Deze grootboekkaart is in afwachting van wijzigingen in een boeking. Wilt u de gewijzigde boeking opslaan, de wijzigingen verwerpen of uw bewerking annuleren?

en: _Discard Transaction
nl: Boeking _verwerpen

en: _Save Transaction
nl: Boeking _opslaan

en: unknown
nl: onbekend

en: Portfolio
nl: Portefeuille

en: Search Results
nl: Zoekresultaten

en: Start Date:
nl: Begindatum:

en: Show previous number of days:
nl: Aantal voorgaande dagen weergeven:

en: End Date:
nl: Einddatum:

en: Unreconciled
nl: Niet afgestemd

en: Frozen
nl: Vastgehouden

en: Voided
nl: Gestorneerd

en: Show:
nl: Weergeven:

en: Hide:
nl: Verbergen:

en: Filter By:
nl: Filteren op:

en: Transaction Report
nl: Boekingsverslag

en: Portfolio Report
nl: Portefeuille-rapport

en: Search Results Report
nl: Zoekresultaten-rapport

en: Register
nl: Grootboekkaart

en: and subaccounts
nl: en subrekeningen

en: Print checks from multiple accounts?
nl: Cheques voor meerdere rekeningen afdrukken?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
nl: Dit zoekresultaat bevat boekregels vanuit meerdere rekeningen. Wilt u de cheques afdrukken, ondanks dat deze niet allemaal op dezelfde rekening betrekking hebben?

en: _Print checks
nl: Cheques _afdrukken

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
nl: U kunt uitsluitend vanuit de grootboekkaart van een bankrekening of vanuit zoekresultaten cheques afdrukken.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
nl: U kunt boekingen met afgestemde of bevestigde boekregels niet storneren.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
nl: Deze boeking is aangemerkt als alleen-lezen met als reden: ‘%s’

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
nl: Deze boeking is al tegengeboekt.

en: Jump to the transaction?
nl: Naar de transactie springen?

en: Reverse Transaction
nl: Stornoboeking toevoegen

en: New Transaction Information
nl: Gegevens nieuwe boeking

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
nl: %s sorteren op…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
nl: %s filteren op…

note: Translators: %s refer to the following in order: invoice type, invoice ID, owner name, posted date, amount
en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
nl: %s %s van %s, geboekt op %s, bedrag %s

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
nl: Er zijn meerdere documenten gelinkt aan deze boeking. Gelieve één te kiezen:

en: Select
nl: Selecteren

en: Go to Date
nl: Naar datum gaan

en: Checking splits in current register: %u of %u
nl: Controleren boekregels op huidige grootboekkaart: %u van %u

en: Print
nl: Afdrukken

en: Export
nl: Exporteren

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
nl: Instellingen opslaan

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
nl: Config opslaan als…

en: Make Pdf
nl: Pdf maken

en: The numeric ID of the report.
nl: De identificatienummer van het rapport.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
nl: De opgeslagen configuratie van het huidige rapport bijwerken. Het rapport zal worden opgeslagen in het bestand %s.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
nl: Het rapport aan het menu ‘Rapporten‣Aangepaste rapportconfiguraties’ toevoegen voor later gebruik. Het rapport zal worden opgeslagen in het bestand %s.

en: Save _Report Configuration
nl: _Rapportconfiguratie opslaan

en: Save Report Configuration As…
nl: Rapportconfiguratie opslaan als…

en: Choose export format
nl: Exportopmaak selecteren

en: Choose the export format for this report:
nl: Een exportopmaak voor dit rapport selecteren:

en: Save %s To File
nl: %s als bestand opslaan

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
nl: U kunt niet als die bestandsnaam opslaan.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
nl: U kunt niet als dat bestand opslaan.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
nl: Het bestand %s bestaat al. Weet u zeker dat u het wilt overschrijven?

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
nl: Dit rapport moet opgewaardeerd worden om een document object terug te geven via 'export-string' of 'export-error'.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
nl: Kon het bestand ‘%s’ niet openen. De foutmelding luidt: %s

en: GnuCash-Report
nl: GnuCash-rapport

en: Printable Invoice
nl: Afdrukbare factuur

en: Tax Invoice
nl: Belastingfactuur

en: Easy Invoice
nl: Eenvoudige factuur

en: Fancy Invoice
nl: Elegante factuur

en: _New
nl: _Nieuw

en: _Edit
nl: Be_werken

en: Transactions
nl: Boekingen

en: Upcoming Transactions
nl: Toekomstige boekingen

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of scheduled transactions deleted
en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete %d scheduled transactions?
nl[0]: Weet u zeker dat u deze vaste journaalpost wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u %d vaste journaalposten wilt verwijderen?

en: Report error
nl: Fout in rapport

en: An error occurred while running the report.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het genereren van het rapport.

en: Badly formed options URL: %s
nl: Onjuiste opties-URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
nl: Onjuist rapportagenummer: %s

en: Standard Order
nl: Standaardvolgorde

en: Date of Entry
nl: Invoerdatum

en: Statement Date
nl: Afschriftdatum

en: Descending
nl: Aflopend

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Filtered
nl: Gefilterd

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
nl: De boekregel ‘%s’ van boeking ‘%s’ verwijderen?

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
nl: U zou een afgestemde boekregel verwijderen! Dit is onverstandig omdat dan het afgestemde saldo niet meer aansluit.

en: You cannot cut this split.
nl: U kunt deze boekregel niet knippen.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
nl: Dit is de boekregel die deze boeking aan het dagboek koppelt; deze mag niet vanuit hier worden verwijderd. U kunt hier wel de volledige boeking verwijderen. Ook kunt u navigeren naar een dagboek dat(een van) de tegenrekening(en) weergeeft om vanaf daar deze boekregel verwijderen.

en: (no memo)
nl: (geen notitie)

en: (no description)
nl: (geen omschrijving)

en: _Cut Split
nl: Boekregel k_nippen

en: Cut the current transaction?
nl: De huidige boeking knippen?

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
nl: U zou een boeking met een afgestemde boekregel verwijderen! Dit is onverstandig omdat dan het afgestemde saldo niet meer aansluit.

en: _Cut Transaction
nl: Boeking k_nippen

en: Cannot modify or delete this transaction.
nl: Deze boeking kan niet worden bewerkt of verwijderd.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
nl: De datum van deze boeking ligt vóór de “alleen-lezen”-drempel die is ingesteld voor deze boekhouding. Deze instelling kan gewijzigd worden onder menukeuze ‘Bestand‣Eigenschappen‣Rekeningen’.

en: Remove the splits from this transaction?
nl: De boekregels van deze boeking verwijderen?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
nl: Deze boeking bevat afgestemde boekregels. Het bewerken hiervan is onverstandig omdat dan het afgestemde saldo niet meer aansluit.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
nl: Boekregels _verwijderen

en: Change a Transaction Linked Document
nl: Een transactie bestandskoppeling wijzigen

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
nl: De boekregel ‘%s’ van boeking ‘%s’ verwijderen?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
nl: U zou een afgestemde boekregel verwijderen! Dit is onverstandig omdat dan het afgestemde saldo niet meer aansluit.

en: You cannot delete this split.
nl: U kunt deze boekregel niet verwijderen.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
nl: Dit is de boekregel die deze boeking aan de rekening koppelt; deze mag niet vanuit hier worden verwijderd. U kunt hier wel de volledige boeking verwijderen. Ook kunt u navigeren naar (een van) de tegenrekening(en) om vanaf daar deze boekregel verwijderen.

en: Delete the current transaction?
nl: De geselecteerde boeking verwijderen?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
nl: U zou een boeking met een afgestemde boekregel verwijderen! Dit is onverstandig omdat dan het afgestemde saldo niet meer aansluit.

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
nl: Bestemmings-boekregel is momenteel niet zichtbaar in dit dagboek.
    
    %s
    
    Kies Ok om de filter tijdelijk uit te schakelen en verder te gaan,
    anders wordt de recentst geselecteerde cel geactiveerd.

en: Balancing entry from reconciliation
nl: Afrondingsverschil uit afstemming

en: Present:
nl: Huidig:

en: Future:
nl: Toekomstig:

en: Cleared:
nl: Bevestigd:

en: Reconciled:
nl: Afgestemd:

en: Projected Minimum:
nl: Geprojecteerd minimum:

en: Shares:
nl: Aandelen:

en: Current Value:
nl: Huidige waarde:

en: Sort By:
nl: Sorteren op:

en: This account register is read-only.
nl: Deze grootboekkaart is aangemerkt als alleen-lezen.

en: The '%s' account register is read-only.
nl: Dagboek ‘%s’ is aangemerkt als alleen-lezen.

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
nl: De boeking op deze rekening kunnen niet gewijzigd worden omdat het subrekeningen bevat met conflicterende koers- of munteenheden.
    Gelieve elke rekening afzonderlijk te openen om boekingen te wijzigen.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
nl: De boekingen in deze rekening mogen niet bewerkt worden.
    Wanneer u boekingen vanaf dit dagboek wilt bewerken, dient u de rekeningoptie ‘Aggregatie’ uit te vinken.

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
nl: Eén van de geselecteerde subrekeningen mag niet worden bewerkt.
    Wanneer u boekingen vanaf dit dagboek wilt bewerken, dient u de rekeningoptie ‘Aggregatie’ van die subrekening uit te vinken.
    U kunt er ook voor kiezen om een individuele rekening te openen in plaats van een groep met rekeningen.

en: Manage your finances, accounts, and investments
nl: Om uw financiën, rekeningen en investeringen te beheren

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
nl: GnuCash is boekhoudsoftware voor thuis en voor kleine ondernemingen.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
nl: GnuCash stelt u in staat om heel eenvoudig bankrekeningen, beleggingen, inkomsten en uitgaven bij te houden, zonder in te leveren op kracht of flexibiliteit. Net zo snel en intuïtief te gebruiken als een dagboek, maar gestoeld op boekhoudkundige principes om te zorgen voor een sluitende boekhouding en accurate rapporten.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
nl: Met GnuCash kunt u (maar bent u niet beperkt tot):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
nl: Uw persoonlijke inkomsten en uitgaven van dag tot dag volgen

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
nl: Uw aandelen, obligaties en beleggingsfondsen eenvoudig beheren

en: Keep your small business' accounting up to date
nl: De boekhouding van uw kleine onderneming bijhouden

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
nl: Accurate rapporten en grafieken maken van uw financiële gegevens

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
nl: Vaste journaalposten instellen om te voorkomen dat telkens dezelfde gegevens moeten worden ingevoerd

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
nl: Data uitwisselen via CSV/FinTS (voormalig HBCI) of data importeren in SWIFT/MT9xx/QIF/OFX formaat, inclusief boekingsherkenning

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
nl: Financiële berekeningen maken, zoals de annuïtaire aflossing van een lening

en: GnuCash Project
nl: GnuCash project

en: Finance Management
nl: Financieel management

[ctx: Column header for 'Reconciled']
en: R
nl: A

en: Display the ~a report
nl: Het rapport ~a weergeven

en: Saved Report Configurations
nl: Opgeslagen rapportconfiguraties

en: Manage and run saved report configurations
nl: Aangepaste rapportconfiguraties beheren en uitvoeren

en: A basic dashboard for your accounting data
nl: Een eenvoudig overzicht voor je boekhoud gegevens

en: You have not selected an owner
nl: U hebt geen eigenaar geselecteerd

en: Job
nl: Opdracht

en: is
nl: is gelijk aan

en: is not
nl: is ongelijk aan

en: Entity Not Found: %s
nl: Entiteit niet gevonden: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
nl: Boeking zonder rekening: %s

en: Unsupported entity type: %s
nl: Niet ondersteunde entiteitsoort: %s

en: No such price: %s
nl: Onbekende koers: %s

en: Cleared Transactions
nl: Verwerkte boekingen

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: Statement Date is %d day after today. | Statement Date is %d days after today.
nl[0]: Afschriftdatum is %d dag na vandaag.
nl[1]: Afschriftdatum is %d dagen na vandaag.

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: The statement date you have chosen is %d day in the future. | The statement date you have chosen is %d days in the future.
nl[0]: De afschriftdatum die u heeft gekozen is %d dag in de toekomst.
nl[1]: De afschriftdatum die u heeft gekozen is %d dagen in de toekomst.

en: This may cause issues for future reconciliation actions on this account. Please double-check this is the date you intended.
nl: Dit kan problemen veroorzaken met toekomstige afstemmingen voor deze rekening. Gelieve extra na te gaan of dit de datum is die u bedoelde.

en: Interest Payment
nl: Rentebetaling

en: Interest Charge
nl: Rentekosten

en: Payment Information
nl: Betalingsgegevens

en: Payment From
nl: Herkomst betaling

en: Reconcile Account
nl: Rekening afstemmen

en: Payment To
nl: Bestemming betaling

en: Enter _Interest Payment…
nl: De _rentebetaling invoeren…

en: Enter _Interest Charge…
nl: _Rentekosten invoeren…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde boeking wilt verwijderen?

en: WARNING! Account contains splits whose reconcile date is after statement date. Reconciliation may be difficult.
nl: Opgelet! Rekening bevat boekregels waarvan de afstemmingsdatum later is dan de afschriftdatum. Afstemmen kan moeilijk zijn.

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
nl: Deze rekening heeft boekregels waarvan de afstemmingsdatum recenter is dat de afschrift datum van deze afstemming. Deze regels kunnen afstemming bemoeilijken. Als dit het geval is, kan u "Boekingen Zoeken" gebruiken om ze te vinden en vervolgens de afstemming ongedaan maken en opnieuw afstemmen.

en: Starting Balance
nl: Beginsaldo

en: Ending Balance
nl: Eindsaldo

en: Reconciled Balance
nl: Afgestemd saldo

en: Difference
nl: Verschil

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
nl: U hebt wijzigingen in dit afstemmingsvenster aangebracht. Weet u zeker dat u deze afstemming wilt annuleren?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
nl: De rekening is niet in balans. Weet u zeker dat u wilt stoppen?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
nl: Wilt u deze afstemming uitstellen en later afronden?

en: Set the report options you want using this dialog.
nl: In dit venster kunt u de rapportopties instellen.

en: There are no options for this report.
nl: Er zijn geen opties voor dit rapport.

en: You must select an item from the list
nl: U moet een item uit de lijst selecteren

en: _Remove
nl: _Verwijderen

en: Order
nl: Volgorde

en: New Order
nl: Nieuwe order

en: New Transaction
nl: Nieuwe boeking

en: New Split
nl: Nieuwe boekregel

[ctx: Item represents an unknown object type (in the sense of bill, customer, invoice, transaction, split,…)!]
en: New item
nl: Nieuw object

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: all criteria are met
nl: aan alle criteria voldaan

en: any criteria are met
nl: aan één of meer criteria voldaan

en: You have not selected any accounts
nl: U hebt geen rekening geselecteerd

en: matches all accounts
nl: overeenkomend met alle rekeningen

en: matches any account
nl: overeenkomend met één of meerdere rekeningen

en: matches no accounts
nl: overeenkomend met geen enkele rekening

en: Selected Accounts
nl: Geselecteerde rekeningen

en: Choose Accounts
nl: Rekeningen selecteren

en: Select Accounts to Match
nl: De overeenkomende rekeningen selecteren

en: Select the Accounts to Compare
nl: De rekeningen om te vergelijken selecteren

en: is before
nl: eerder dan

en: is before or on
nl: eerder dan of gelijk aan

en: is on
nl: gelijk aan

en: is not on
nl: niet gelijk aan

en: is after
nl: later dan

en: is on or after
nl: gelijk aan of later dan

en: is less than
nl: kleiner dan

en: is less than or equal to
nl: kleiner dan of gelijk aan

en: equals
nl: gelijk aan

en: does not equal
nl: niet gelijk aan

en: is greater than
nl: groter dan

en: is greater than or equal to
nl: groter dan of gelijk aan

en: less than
nl: minder dan

en: less than or equal to
nl: minder dan of gelijk aan

en: equal to
nl: gelijk aan

en: not equal to
nl: niet gelijk aan

en: greater than
nl: groter dan

en: greater than or equal to
nl: groter dan of gelijk aan

en: has credits or debits
nl: bevat crediteringen of debiteringen

en: has debits
nl: bevat debiteringen

en: has credits
nl: bevat crediteringen

en: Not Cleared
nl: Niet bevestigd

en: You need to enter some search text.
nl: U moet een zoektekst invoeren.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
nl: Fout in reguliere expressie ‘%s’:
    %s

en: contains
nl: bevat

en: matches regex
nl: komt overeen met reguliere expressie

en: does not match regex
nl: komt niet overeen met reguliere expressie

en: Match case
nl: Hoofdlettergevoelig

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
nl: 
    Het te openen bestand is waarschijnlijk voor het laatst opgeslagen met oudere versie van GnuCash. Hierdoor bevat het geen informatie over de gebruikte tekenset, zodat de inhoud van het bestand op verschillende manieren kan worden geïnterpreteerd. Dit probleem kan niet automatisch worden verholpen, maar de nieuwe bestandsopmaak van GnuCash zorgt ervoor dat u deze stap niet nogmaals hoeft uit te voeren.
    
    GnuCash zal de juiste tekenset voor uw bestand proberen te raden. Op de volgende pagina worden de resultaten hiervan zichtbaar. U dient zelf te beoordelen of dit leesbare tekst oplevert. Als u alles goed kunt lezen kunt u op [Volgende] klikken. Als er onverwachte tekens in de woorden voorkomen, kunt u een andere tekenset selecteren om de resultaten daarvan te zien. Mogelijk moet u de lijst met tekensets bewerken; dit kan door op de betreffende knop te drukken.
    
    Klik nu op [Volgende] om de juiste tekenset voor uw bestand te selecteren.

en: Ambiguous character encoding
nl: Geen eenduidige tekenset

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
nl: Het bestand is succesvol geladen. Als u op [Toepassen] klikt, zal het worden opgeslagen en opnieuw in GnuCash worden geladen. Zo krijgt u een werkbestand als backup in dezelfde directory.
    
    Klik op [Terug] om uw keuzes te herzien.

en: European
nl: Europees

en: ISO-8859-1 (West European)
nl: ISO-8859-1 (West-Europees)

en: ISO-8859-2 (East European)
nl: ISO-8859-2 (Oost-Europees)

en: ISO-8859-3 (South European)
nl: ISO-8859-3 (Zuid-Europees)

en: ISO-8859-4 (North European)
nl: ISO-8859-4 (Noord-Europees)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
nl: ISO-8859-5 (Cyrillisch)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
nl: ISO-8859-6 (Arabisch)

en: ISO-8859-7 (Greek)
nl: ISO-8859-7 (Grieks)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
nl: ISO-8859-8 (Hebreeuws)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
nl: ISO-8859-9 (Turks)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
nl: ISO-8859-10 (Scandinavisch)

en: ISO-8859-11 (Thai)
nl: ISO-8859-11 (Thais)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
nl: ISO-8859-13 (Baltisch)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
nl: ISO-8859-14 (Keltisch)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
nl: ISO-8859-15 (West-Europees, Euroteken)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
nl: ISO-8859-16 (Zuidoost-Europees)

en: KOI8-R (Russian)
nl: KOI8-R (Russisch)

en: KOI8-U (Ukrainian)
nl: KOI8-U (Oekraïens)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
nl: Er zijn %d niet-toegekende en %d niet-decodeerbare woorden. Voeg bij elk de tekenset toe.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
nl: Er zijn %d niet-toegekende woorden. Voeg bij elk de tekenset toe.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
nl: Er zijn %d niet-decodeerbare woorden. Voeg bij elk de tekenset toe.

note: Translators: Please insert encodings here that are typically used in your locale, separated by spaces. No need for ASCII or UTF-8, check 'locale -m' for assistance with spelling.
en: ISO-8859-1 KOI8-U
nl: ISO-8859-1 ISO-8859-15

en: The file could not be reopened.
nl: Het bestand kon niet worden heropend.

en: Reading file…
nl: Bestand aan het lezen…

en: Parsing file…
nl: Bestand wordt verwerkt…

en: There was an error parsing the file.
nl: Er is een fout opgetreden bij het verwerken van het bestand.

en: Writing file…
nl: Bestand aan het opslaan…

en: This encoding has been added to the list already.
nl: Deze tekenset is reeds aan de lijst toegevoegd.

en: This is an invalid encoding.
nl: Dit is geen geldige tekenset.

en: Could not create opening balance.
nl: Aanmaken van beginsaldo mislukt.

en: Give the children the same type?
nl: Aan subrekeningen dezelfde rekeningsoort toekennen?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
nl: De subrekeningen van de bewerkte rekening moeten worden aangepast naar rekeningsoort ‘%s’ om deze verenigbaar te maken.

en: _Show children accounts
nl: _Subrekeningen weergeven

en: The account must be given a name.
nl: Aan de rekening moet een naam worden toegekend.

en: There is already an account with that name.
nl: Er bestaat al een rekening met die naam.

en: You must choose a valid parent account.
nl: U dient een geldige hoofdrekening voor deze rekening te selecteren.

en: You must select an account type.
nl: U moet een rekeningsoort selecteren.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
nl: De geselecteerde rekeningsoort is niet verenigbaar met de rekeningsoort van de hoofdrekening.

en: You must choose a commodity.
nl: U moet een goed (effect/valuta) selecteren.

en: Balance limits must be different unless they are both zero.
nl: Balanslimieten moeten verschillen, tenzij ze beide nul zijn.

en: The lower balance limit must be less than the higher limit.
nl: De ondergrens moet lager zijn dan de bovengrens.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
nl: U moet een geldig beginsaldo invoeren of het veld leeg laten.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
nl: U moet ofwel een tegenrekening, ofwel de eigen vermogen-rekening ‘Beginsaldi’ selecteren.

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
nl: Een rekening met openingsbalans bestaat al voor de gewenste valuta.

en: Cannot change currency
nl: Kan valuta niet wijzigen

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
nl: Deze rekening bevat boekingen.
    Het is niet mogelijk deze optie te wijzigen.

en: <No name>
nl: <geen naam>

en: Edit Account
nl: Grootboekrekening

en: (%d) New Accounts
nl: (%d) Nieuwe rekeningen

en: New Account
nl: Nieuwe rekening

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
nl: Subrekeningen van '%s' opnieuw nummeren?

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
nl: De geselecteerde kleur instellen voor rekening '%s' en alle subrekeningen

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
nl: Waarde 'Aggregatie' instellen voor rekening '%s' en alle subrekeningen

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
nl: Waarde 'verborgen rekening' instellen voor rekening '%s' en alle subrekeningen

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
nl: Een Eigen vermogen-rekening selecteren waar de periodeopbrengsten op geboekt moeten worden.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
nl: Een Eigen vermogen-rekening selecteren waar de periodekosten op geboekt moeten worden.

en: 
    Please select a commodity to match
nl: 
    Selecteer een overeenkomend goed (effect/valuta)

en: 
    Commodity:
nl: 
    Goed (effect/valuta):

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
nl: 
    Beurscode (ISIN of gelijksoortig):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
nl: 
    Mnemonic (tickersymbool of gelijksoortig):

en: Select security/currency
nl: Fonds of munteenheid selecteren

en: _Security/currency
nl: _Fonds of munteenheid

en: Select security
nl: Fonds selecteren

en: _Security
nl: _Fonds

en: Select currency
nl: Munteenheid selecteren

en: Cu_rrency
nl: _Munteenheid

en: Currency
nl: Munteenheid

en: Use local time
nl: Lokale tijd gebruiken

en: Edit currency
nl: Munteenheid bewerken

en: Currency Information
nl: Gegevens over munteenheid

en: Edit security
nl: Fonds bewerken

en: New security
nl: Nieuw fonds

en: Security Information
nl: Fondsgegevens

en: You may not create a new national currency.
nl: U kunt geen nieuwe nationale munteenheid aanmaken.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
nl: %s is een gereserveerde goederensoort. Gebruik iets anders.

en: That commodity already exists.
nl: Dat goed (effect/valuta) bestaat al.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
nl: U moet een ‘Volledige naam’, ‘Symbool/afkorting’ en ‘Soort’ voor dit goed (effect/valuta) opgeven.

en: Path head for files is,
nl: Pad prefix voor bestanden is

en: Path head does not exist,
nl: Padprefix bestaat niet,

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
nl: Pad prefix niet ingesteld, '%s' zal gebruikt worden voor relatieve paden

en: Existing
nl: Bestaand

en: You can type '+' or '-' to increment or decrement the number.
nl: U kan '+' of '-' typen om het nummer te verhogen of te verlagen.

en: Action/Number
nl: Actie/nummer

en: Open…
nl: Openen…

en: _Open
nl: _Openen

en: Save As…
nl: Opslaan als…

en: _Save As
nl: Op_slaan als

en: All files
nl: Alle bestanden

note: Translators: *.gnucash and *.xac are file patterns and must not be translated
en: Datafiles only (*.gnucash, *.xac)
nl: Alleen gegevensbestanden (*.gnucash, * .xac)

note: Translators: *.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac are file patterns and must not be translated
en: Backups only (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)
nl: Alleen back-ups (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: Reset defaults
nl: Standaardinstellingen herstellen

en: Reset all values to their defaults.
nl: Alle waarden naar hun standaardwaarde terugzetten.

en: Page
nl: Pagina

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
nl: Kosten%sAuto%sBenzine

en: Path does not exist,
nl: Pad bestaat niet,

en: Select a folder
nl: Een map selecteren

en: Clear
nl: Verwijderen

en: You must provide a name for this Tax Table.
nl: U moet aan dit belastingtarief een naam toekennen.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
nl: U moet een unieke naam voor dit belastingtarief opgeven. Uw keuze ‘%s’ is al in gebruik.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
nl: Percentage moet tussen -100 en 100 liggen.

en: You must choose a Tax Account.
nl: U moet een rekening voor belasting selecteren.

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Please enter new name
nl: Gelieve een nieuwe naam in te geven

en: _Rename
nl: _Hernoemen

en: Tax table name "%s" already exists.
nl: Er is al een belastingtarief met naam “%s”.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
nl: Belastingtarief ‘%s’ is in gebruik. U kunt dit niet verwijderen.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
nl: U kunt de laatste regel van een belastingtarief niet verwijderen. In plaats daarvan dient u, als u dit wenst, het tarief zelf te verwijderen.

en: Are you sure you want to delete this entry?
nl: Weet u zeker dat u deze regel wilt verwijderen?

en: Show the income and expense accounts
nl: De opbrengsten- en kostenrekeningen weergeven

en: Error
nl: Fout

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
nl: De huidige koers online opvragen. Dit lukt niet als er voor vandaag al een handmatig ingevoerde koers bestaat.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
nl: Finance::Quote moet zijn geïnstalleerd om deze knop te activeren.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
nl: U moet een rekening opgeven om vanaf en/of naartoe te boeken, anders zal deze boeking niet worden vastgelegd.

en: You can't transfer from and to the same account!
nl: U kunt niet van en naar dezelfde rekening boeken!

en: The account %s does not allow transactions.
nl: Op rekening %s kan niet geboekt worden.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
nl: U kunt niet boeken vanaf een niet-monetaire rekening. Probeer de ‘van’- en ‘naar’-rekeningen om te draaien en het ‘aantal’ negatief te maken.

en: You must enter a valid price.
nl: U moet een geldige koers invoeren.

en: You must enter a valid 'to' amount.
nl: U moet een geldige hoeveelheid invoeren.

en: You must enter an amount to transfer.
nl: U moet een over te boeken bedrag invoeren.

en: Credit Account
nl: Creditrekening

en: Debit Account
nl: Debetrekening

en: Transfer From
nl: Overboeken vanaf

en: Transfer To
nl: Overboeken naar

en: Debit Amount
nl: Debetbedrag

en: To Amount
nl: Bedrag ‘naar’

note: Translators: Use your locale date format here!
en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
nl: De ingegeven datum is buiten het bereik 01-01-1400 - 31-12-9999, naar huidige jaar hersteld

en: Date out of range
nl: Datum buiten bereik

en: Remember and don't _ask me again.
nl: Onthouden en mij niet meer _vragen.

en: Don't _tell me again.
nl: Mij niet meer _waarschuwen.

en: Remember and don't ask me again this _session.
nl: Onthouden en mij deze _sessie niet meer vragen.

en: Don't tell me again this _session.
nl: Mij deze _sessie niet meer waarschuwen.

en: Hide _Placeholder Accounts
nl: _Aggregatierekeningen verbergen

en: Hide _Hidden Accounts
nl: _Verborgen rekeningen weergeven

en: Set the visibility of placeholder and hidden accounts.
nl: Stel de zichtbaarheid in van aggregatie- en verborgen rekeningen.

note: Translators: This is a button label displayed in the account selector * control used in several dialogs. When pressed it opens the New Account * dialog.
en: New…
nl: Nieuw…

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van %s in positie %d

en: An error occurred while processing '%s'
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van '%s'

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
nl: Rekening is al op automatisch-bevestigen balans.

en: Too many uncleared splits
nl: Te veel boekregels om te verwerken

en: The selected amount cannot be cleared.
nl: Het geselecteerde bedrag kan niet worden bevestigd.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
nl: Kan de boekregels niet eenduidig bevestigen. Meerdere mogelijkheden gevonden.

en: Save file automatically?
nl: Bestand automatisch opslaan?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
nl[0]: Uw gegevens moeten worden opgeslagen om uw wijzigingen te bewaren. GnuCash heeft de mogelijkheid om uw gegevens automatisch elke %d minuut op te slaan, net alsof u telkens op de knop [Opslaan] zou hebben geklikt.
    
    U kunt het tijdsinterval aanpassen of deze mogelijkheid uitschakelen via menukeuze"Bewerken‣Voorkeuren‣Algemeen‣Tijdsinterval automatisch opslaan".
    
    Wilt u uw bestand automatisch laten opslaan?
nl[1]: Uw gegevens moeten worden opgeslagen om uw wijzigingen te bewaren. GnuCash heeft de mogelijkheid om uw gegevens automatisch elke %d minuten op te slaan, net alsof u telkens op de knop [Opslaan] zou hebben geklikt.
    
    U kunt het tijdsinterval aanpassen of deze mogelijkheid uitschakelen via menukeuze"Bewerken‣Voorkeuren‣Algemeen‣Tijdsinterval automatisch opslaan".
    
    Wilt u uw bestand automatisch laten opslaan?

en: _Yes, this time
nl: _Ja, deze keer

en: Yes, _always
nl: Ja, _altijd

en: No, n_ever
nl: Nee, n_ooit

en: _No, not this time
nl: _Nee, nu niet

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
nl: Gebruik "Hoofdletter"+"Return" of "Enter (numeriek klavier" om bewerking af te ronden

en: Calendar
nl: Kalender

en: 12 months
nl: 12 maanden

en: 6 months
nl: 6 maanden

en: 4 months
nl: 4 maanden

en: 3 months
nl: 3 maanden

en: 2 months
nl: 2 maanden

en: 1 month
nl: 1 maand

en: View
nl: Beeld

en: Date:
nl: Datum:

en: Frequency
nl: Frequentie

en: (unnamed)
nl: (onbenoemd)

en: _Import
nl: I_mporteren

en: Import
nl: Importeren

en: _Save
nl: Op_slaan

en: Save
nl: Opslaan

en: _Export
nl: E_xporteren

en: (null)
nl: (leeg)

en: No suitable backend was found for %s.
nl: Geen geschikte module aangetroffen voor %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
nl: De URL %s wordt niet ondersteund door deze versie van GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
nl: Kan de URL %s niet verwerken.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
nl: Kan geen verbinding maken met %s. De server, de gebruikersnaam of het wachtwoord waren onjuist.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
nl: Kan geen verbinding maken met %s. Verbinding verbroken; niet in staat om gegevens te verzenden.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
nl: Bestand/URL lijkt afkomstig van een nieuwere versie van GnuCash. Om met deze gegevens te kunnen werken dient u een upgrade van GnuCash uit te voeren.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
nl: Databank %s lijkt niet te bestaan. Wilt u deze aanmaken?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
nl: GnuCash kon geen exclusieve schrijfrechten op %s verkrijgen. Misschien wordt deze databank door een andere gebruiker gebruikt, in welk geval u de databank beter niet kunt openen. Wilt u doorgaan met het openen van de databank?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
nl: GnuCash kon geen exclusieve schrijfrechten op %s verkrijgen. Misschien wordt deze databank door een andere gebruiker gebruikt, in welk geval u de databank beter niet kunt importeren. Wilt u doorgaan met het importeren van de databank?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
nl: GnuCash kon geen exclusieve schrijfrechten op %s verkrijgen. Misschien wordt deze databank door een andere gebruiker gebruikt, in welk geval u de databank beter niet kunt opslaan. Wilt u doorgaan met het opslaan van de databank?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
nl: GnuCash kon geen exclusieve schrijfrechten op %s verkrijgen. Misschien wordt deze databank door een andere gebruiker gebruikt, in welk geval u de databank beter niet kunt exporteren. Wilt u doorgaan met het exporteren van de databank?

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
nl: GnuCash kon niet schrijven naar %s. Misschien staat die database op een alleen-lezen bestandssysteem, u hebt geen schrijfrechten op de map of uw anti-virus software verhindert deze actie.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
nl: Bestand/URL %s bevat geen GnuCash-gegevens of is beschadigd.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
nl: De server op URL %s stuitte op een fout of kwam slechte of onleesbare gegevens tegen.

en: You do not have permission to access %s.
nl: U hebt geen leesrechten voor de gegevens in %s.

en: An error occurred while processing %s.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
nl: Er is een fout opgetreden bij het openen van het bestand. Wilt u doorgaan?

en: There was an error parsing the file %s.
nl: Er is een fout opgetreden bij het verwerken van het bestand %s.

en: The file %s is empty.
nl: Het bestand %s is leeg.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
nl: Het bestand/URI %s werd niet gevonden.
    
    Het bestand staat op de historiek, wil je het hiervan verwijderen ?

en: The file/URI %s could not be found.
nl: Het bestand/URI %s is niet gevonden.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
nl: Dit is een bestand van een oudere versie van GnuCash. Wilt u doorgaan?

en: The file type of file %s is unknown.
nl: Het bestandstype van bestand %s is onbekend.

en: Could not make a backup of the file %s
nl: Kon geen backup maken van het bestand %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
nl: Kon niet schrijven naar bestand %s. Controleer of u schrijfrechten heeft op dit bestand en of er voldoende schijfruimte aanwezig is.

en: No read permission to read from file %s.
nl: U hebt geen leesrechten op bestand %s.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
nl: U probeerde op te slaan in
    %s
    of een submap daarvan. Dit is niet toegestaan, aangezien %s deze map voor intern gebruik reserveert.
    
    Probeer het nogmaals in een andere map.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
nl: Deze databank is afkomstig van een oudere versie van GnuCash. Kies [OK] om de databank te upgraden naar de huidige versie of [Annuleren] om deze als alleen-lezen te markeren.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
nl: Deze databank is afkomstig van een nieuwere versie van GnuCash. De huidige versie kan de databank wel lezen, maar er niet veilig in opslaan. De databank wordt gemarkeerd als alleen-lezen tot u de opdracht ‘Bestand‣Opslaan als…’ uitvoert, maar mogelijk raken er gegevens verloren tijdens het opslaan naar de oude versie.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
nl: De SQL databank wordt gebruikt door andere gebruikers; de upgrade kan niet worden uitgevoerd tot deze zijn afgemeld. Als er op dit moment geen andere gebruikers zijn, raadpleeg dan de documentatie om uit te zoeken hoe u problemen met onafgesloten sessies kunt verhelpen.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
nl: De op uw systeem geïnstalleerde bibliotheek “libdbi” slaat grote getallen niet juist op. Dit betekent dat GnuCash geen juist gebruik kan maken van SQL-databanken. Gnucash zal geen SQL-databank openen of opslaan tot dit is opgelost door de installatie van een andere versie van “libdbi”. Zie https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 voor meer informatie.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
nl: GnuCash was niet in staat om vast te stellen of er een significante fout in de bibliotheek “libdbi” aanwezig was. Dit kan worden veroorzaakt door een verkeerde configuratie van rechten binnen uw SQL-database. Zie https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 voor meer informatie.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
nl: Dit bestand is afkomstig uit een oudere versie van GnuCash en zal worden opgewaardeerd zodra het wordt opgeslagen door deze versie. Het is daarna niet meer te gebruiken door de oudere versie van Gnucash (foutmelding: "een fout opgetreden bij het verwerken van het bestand"). Om de oude versie te behouden: afsluiten zonder opslaan.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
nl: Er is een onbekende I/O fout (%d) opgetreden.

en: Save changes to the file?
nl: Wijzigingen in het bestand opslaan?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
nl[0]: Zonder opslaan gaan alle wijzigingen tijdens de afgelopen minuut verloren.
nl[1]: Zonder opslaan gaan alle wijzigingen tijdens de afgelopen %d minuten verloren.

en: Continue _Without Saving
nl: Doorgaan _zonder opslaan

en: This book has budgets. The internal representation of budget amounts no longer depends on the Reverse Balanced Accounts preference. Please review the budgets and amend signs if necessary.
nl: Deze boekhouding bevat budgetten. De interne weergave van budgetbedragen hangt niet langer af van de instellingen van de omgekeerd gebalanceerde rekeningen. Controleer de budgetten en verander indien nodig de tekens.

en: The following are noted in this file:
nl: In dit bestand wordt het volgende vermeld:

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
nl: GnuCash kon geen exclusieve schrijfrechten op %s verkrijgen.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
nl: Misschien wordt deze databank door een andere gebruiker gebruikt, in welk geval u de databank beter niet kunt openen. Wilt u doorgaan met het openen van de databank?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
nl: Misschien staat die database op een alleen-lezen bestandssysteem, hebt u geen schrijfrechten op de map of belet uw anti-virus software deze actie. Wanneer u doorgaat, kunt u waarschijnlijk de wijzigingen niet opslaan. Wat wilt u doen?

en: Open _Read-Only
nl: Openen _alleen-lezen

en: Create _New File
nl: _Nieuw bestand aanmaken

en: Open _Anyway
nl: _Toch openen

en: Open _Folder
nl: _Map openen

en: _Quit
nl: A_fsluiten

en: Loading user data…
nl: Laden van gebruikersgegevens…

en: Re-saving user data…
nl: Opnieuw opslaan van gebruikersgegevens…

en: Exporting file…
nl: Bestand exporteren…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
nl: Er is een fout opgetreden bij het opslaan van het bestand.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
nl: De databank was geopend voor alleen-lezen. Wilt u deze op een andere plaats opslaan?

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
nl: Terugdraaien zal alle niet opgeslagen wijzigingen in %s verwerpen. Weet u zeker dat u door wilt gaan ?

en: <unknown>
nl: <onbekend>

en: View…
nl: Beeld…

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
nl: GnuCash kon de bestanden met hulp-documentatie niet vinden.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
nl: Dit komt waarschijnlijk doordat het pakket ‘gnucash-docs’ niet is geïnstalleerd.

note: Translators: URI of missing help files
en: Expected location
nl: Verwachte locatie

en: GnuCash could not find the linked document.
nl: GnuCash kon het gekoppelde bestand niet vinden.

en: GnuCash could not open the linked document:
nl: GnuCash kon het gekoppelde bestand niet openen:

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
nl: Een gebruikersnaam en wachtwoord invoeren om verbinding te maken met: %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
nl: Wijzigingen worden automatisch opgeslagen over %u seconden

en: Save changes to file %s before closing?
nl: Voor het afsluiten wijzigingen in bestand %s opslaan?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
nl: Zonder opslaan gaan alle wijzigingen tijdens de afgelopen %d uur en %d minuten verloren.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
nl: Zonder opslaan gaan alle wijzigingen tijdens de afgelopen %d dagen en %d uur verloren.

en: Close _Without Saving
nl: Afsluiten _zonder opslaan

en: This window is closing and will not be restored.
nl: Dit venster wordt afgesloten en kan niet hersteld worden.

en: Close Window?
nl: Venster sluiten ?

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
nl: (alleen-lezen)

en: Unsaved Book
nl: Niet opgeslagen boekhouding

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
nl: Laatst gewijzigd op %a %e %b %Y om %H:%M

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
nl: Bestand %s geopend. %s

[ctx: lower case key for short cut to 'Accounts']
en: a
nl: r

en: Unable to save to database.
nl: Niet in staat om databank op te slaan.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
nl: Niet in staat om databank op te slaan; boekhouding is gemarkeerd als alleen-lezen.

en: Book Options
nl: Grootboek opties

note: Translators: %s will be replaced with the current year
en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
nl: Copyright © 1997-%s De mensen die hebben bijgedragen aan GnuCash.

en: Version
nl: Versie

en: Build ID
nl: BouwID

en: Accounting for personal and small business finance.
nl: Boekhoudsoftware voor thuis en voor kleine ondernemingen.

en: Visit the GnuCash website.
nl: Bezoek de GnuCash website.

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Select all accounts.
nl: Alle rekeningen selecteren.

en: Clear All
nl: Selectie opheffen

en: Clear the selection and unselect all accounts.
nl: De selectie legen en alle rekeningen deselecteren.

en: Select Children
nl: Subrekeningen selecteren

en: Select all descendents of selected account.
nl: Alle subrekeningen van de geselecteerde rekening selecteren.

en: Select Default
nl: Standaardselectie

en: Select the default account selection.
nl: De standaard rekeningselectie selecteren.

en: Show Hidden Accounts
nl: Verborgen rekeningen weergeven

en: Show accounts that have been marked hidden.
nl: Rekeningen die als verborgen zijn aangemerkt weergeven.

en: Select all entries.
nl: Alle regels selecteren.

en: Clear the selection and unselect all entries.
nl: De selectie legen en alle regels deselecteren.

en: Select the default selection.
nl: De standaardselectie selecteren.

en: Clear any selected image file.
nl: Alle geselecteerde afbeeldingsbestanden verwijderen.

en: Select image
nl: Afbeelding selecteren

en: Select an image file.
nl: Een afbeeldingbestand selecteren.

en: Percent
nl: Procent

en: Start of this quarter
nl: Begin van dit kwartaal

en: Start of this accounting period
nl: Begin van deze verslagperiode

en: Start of previous accounting period
nl: Begin van vorige verslagperiode

en: End of this quarter
nl: Einde van dit kwartaal

en: End of this accounting period
nl: Einde van deze verslagperiode

en: End of previous accounting period
nl: Einde van vorige verslagperiode

en: _Custom
nl: _Aangepast

en: Loading…
nl: Aan het laden…

en: never
nl: nooit

en: New top level account
nl: Nieuwe rekening op hoofdniveau

en: Account Name
nl: Rekeningnaam

en: Commodity
nl: Goed (effect/valuta)

en: Account Code
nl: Rekeningnummer

en: Last Num
nl: Laatste nummer

en: Present
nl: Huidig

en: Present (Report)
nl: Huidig (rapport)

en: Balance (Report)
nl: Balans (rapport)

en: Balance (Period)
nl: Saldo (periode)

en: Cleared (Report)
nl: Bevestigd (als rapport)

en: Reconciled (Report)
nl: Afgestemd (rapport)

en: Last Reconcile Date
nl: Laatste datum van afstemming

en: Future Minimum
nl: Toekomstig minimum

en: Future Minimum (Report)
nl: Toekomstig minimum (rapport)

en: Total (Report)
nl: Totaal (rapport)

en: Total (Period)
nl: Totaal (periode)

[ctx: Column header for 'Color']
en: C
nl: K

en: Account Color
nl: Rekeningkleur

en: Tax Info
nl: Fiscale informatie

[ctx: Column header for 'Hidden']
en: H
nl: V

[ctx: Column header for 'Placeholder']
en: P
nl: V

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
nl: Huidig (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
nl: Saldo (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
nl: Bevestigd (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
nl: Afgestemd (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
nl: Toekomstig minimum (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
nl: Totaal (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
nl: %s filteren op…

en: Namespace
nl: Naamruimte

en: Print Name
nl: Naam afdrukken

en: Display symbol
nl: Weergavesymbool

en: Unique Name
nl: Unieke naam

note: Translators: Again replace CUSIP by the name of your National Securities Identifying Number.
en: ISIN/CUSIP
nl: ISIN

en: Fraction
nl: Coupure

en: Get Quotes
nl: Koersen ophalen

[ctx: Column letter for 'Get Quotes']
en: Q
nl: K

en: Source
nl: Bron

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Customer Number
nl: Klantnummer

en: Vendor Number
nl: Leveranciernummer

en: Employee Number
nl: Werknemernummer

en: Address Name
nl: Naam in adres

en: Address 1
nl: Adres 1

en: Address 2
nl: Adres 2

en: Address 3
nl: Adres 3

en: Address 4
nl: Adres 4

en: Phone
nl: Telefonisch

en: Active
nl: Actief

en: Security
nl: Fonds

en: Price
nl: Prijs

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

[ctx: Single-character short column-title form of 'Enabled']
en: E
nl: I

en: Last Occur
nl: Vorige keer

en: Next Occur
nl: Volgende keer

en: %s, Total:
nl: %s, Totaal:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
nl: %s, Totaal niet-monetaire goederen:

en: %s, Grand Total:
nl: %s, Eindtotaal:

en: Net Assets:
nl: Netto-activa:

en: Profits:
nl: Winsten:

en: Price Quotes Retrieval Options
nl: Opties voor koersen ophalen

en: Report Generation Options
nl: Rapportopties

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
nl: Rapport gerelateerde opdrachten uitvoeren. De volgende opdrachten worden ondersteund.
    
      list: 	Beschikbare rapporten weergeven.
      show:	Aangepaste opties voor het genoemde rapport beschrijven. Een data bestand kan opgegeven worden om opgeslagen opties te beschrijven.
      run:	Het genoemde rapport uitvoeren in het opgegeven GnuCash data bestand.

en: Name of the report to run
nl: Naam van het rapport om te genereren.

en: Specify export type
nl: 2. Het type import selecteren

en: Output file for report
nl: Uitvoerbestand voor rapport

en: Missing data file parameter
nl: Ontbrekende bestandsnaam parameter

en: Unknown quotes command '{1}'
nl: Onbekende koers-opdracht '{1}'

en: Missing --name parameter
nl: Ontbreekt [--name] parameter

en: Unknown report command '{1}'
nl: Onbekende rapport-opdracht '{1}'

en: Missing command or option
nl: Ontbrekend commando of optie

en: This is a development version. It may or may not work.
nl: Dit is een ontwikkelversie. Er is geen garantie dat het programma werkt.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
nl: Fouten en andere problemen kunt u aan gnucash-devel@gnucash.org rapporteren

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: You can also lookup and file bug reports at {1}
nl: U kunt fouten ook opzoeken en melden via {1}

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: To find the last stable version, please refer to {1}
nl: Ga naar {1} voor de laatste stabiele versie

note: Translators: Guile is the programming language of the reports
en: Loading system wide Guile extensions…
nl: Systeembrede Guile-extensies laden…

en: Loading user specific Guile extensions…
nl: Gebruikersspecifieke Guile-extensies laden…

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
nl: - GnuCash boekhoudsoftware voor thuis en voor kleine ondernemingen

en: {1} [options] [datafile]
nl: {1} [opties] [databestand]

en: GnuCash {1} development version
nl: GnuCash {1} ontwikkelversie

en: Common Options
nl: Basisopties

en: Show this help message
nl: Dit hulpbericht weergeven

en: Show GnuCash version
nl: GnuCash-versie weergeven

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
nl: Debug modus activeren: schrijf uitgebreide details naar de logbestanden.
    Dit is equivalent met: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"

en: Enable extra/development/debugging features.
nl: Extra/ontwikkeling/debugging-functionaliteiten inschakelen.

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
nl: Log niveau configuraties, volgens formaat "modulenaam={debug,info,warn,crit,error}"
    Voorbeelden: "--log qof=debug" of "-log gnc.backend.file.sx=info"
    Dit kan meermaals opgegeven worden.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
nl: Bestand voor logmeldingen; standaard is “/tmp/gnucash.trace”; mag ook “stderr” of “stdout” zijn.

en: Hidden Options
nl: Verborgen opties

en: [datafile]
nl: [databestand]

en: Checking Finance::Quote…
nl: Controleren van module Finance::Quote…

en: Unable to load Finance::Quote.
nl: Kan module Finance::Quote niet laden.

en: Loading data…
nl: Laden van gegevens…

en: Application Options
nl: Applicatie opties

en: Do not load the last file opened
nl: Het laatst geopende bestand niet laden

note: Translators: Do not translate $DISPLAY! It is an environment variable for X11
en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
nl: Fout: kon geen grafische gebruikersinterface initialiseren en de optie ‘add-price-quotes’ was niet ingesteld.
    Misschien moet de omgevingsvariabele $DISPLAY worden ingesteld ?

en: Last window position and size
nl: Laatste vensterpositie en -grootte

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
nl: Deze instelling beschrijft de positie en grootte van het venster toen dit voor het laatst werd gesloten. De getallen zijn de X- en Y-coördinaten van de linkerbovenhoek van het venster, en de breedte en hoogte van het venster.

en: Search only in active items
nl: Alleen in actieve items zoeken

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
nl: Door activering van deze optie worden alleen de ‘actieve’ elementen in de huidige klasse doorzocht in plaats van alle elementen.

en: Is tax included in this type of business entry?
nl: Is de belasting bij deze postsoort inbegrepen?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
nl: Geeft aan of dit soort posten standaard inclusief belasting is. Deze instelling wordt overgenomen bij nieuwe klanten en leveranciers.

en: Auto pay when posting.
nl: Automatisch betalen bij het boeken.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
nl: Probeer tijdens het boeken verkoopfacturen automatisch te verrekenen met uitstaande vooruitbetalingen en contra-documenten. De vooruitbetalingen en documenten moeten betrekking hebben op dezelfde klant. Contra-documenten zijn documenten met een omgekeerd teken. Voor een verkoopfactuur is dit bijvoorbeeld een verzonden creditnota of een negatieve verkoopfactuur.

en: Show invoices due reminder at startup
nl: Betalingsherinneringen voor verkoopfacturen weergeven bij het opstarten

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
nl: Door activering van deze optie wordt tijdens het opstarten van GnuCash gecontroleerd of er binnenkort te betalen verkoopfacturen vervallen. Zo ja, dan krijgt de gebruiker een betalingsherinnering te zien. De definitie van ‘binnenkort’ wordt bepaald door de instelling ‘Dagen van tevoren’. Zonder deze optie controleert GnuCash niet op het vervallen van facturen.

en: Show invoices due within this many days
nl: Verkoopfacturen weergeven die binnen dit aantal dagen vervallen

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
nl: Dit veld definieert het aantal dagen vooruit dat GnuCash de vervaldatum van facturen controleert. Deze waarde wordt uitsluitend gebruikt als ‘Herinneren aan vervaldatum’ is ingesteld.

en: Enable extra toolbar buttons for business
nl: Extra knoppen voor MKB inschakelen

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
nl: Door activering van deze optie worden extra knoppen voor veel voorkomende MKB-acties getoond. Zonder deze optie blijven die knoppen verborgen.

en: The invoice report to be used for printing.
nl: Het factuurrapport dat wordt gebruikt om af te drukken.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
nl: De naam van het rapport dat wordt gebruikt bij het afdrukken van facturen.

en: Open new invoice in new window
nl: Nieuwe factuur in nieuw venster openen

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
nl: Door activering van deze optie wordt iedere nieuwe factuur in een nieuw venster geopend. Zonder deze optie wordt een nieuwe factuur geopend als tabblad binnen het hoofdvenster.

en: Accumulate multiple splits into one
nl: Meerdere boekregels tot één samenvoegen

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
nl: Als deze optie actief is, worden individuele factuurregels met dezelfde bestemmingsrekening in één boekregel samengevoegd. Dit kan voor elke individuele factuur tijdens het boeken worden onderdrukt.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
nl: Probeer tijdens het boeken inkoopfacturen automatisch te verrekenen met uitstaande vooruitbetalingen en contra-documenten. De vooruitbetalingen en documenten moeten betrekking hebben op dezelfde leverancier. Contra-documenten zijn documenten met een omgekeerd teken. Voor een inkoopfactuur is dit bijvoorbeeld een ontvangen creditnota of een negatieve inkoopfactuur.

en: Show bills due reminder at startup
nl: Betalingsherinneringen bij het opstarten tonen

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
nl: Door activering van deze optie wordt tijdens het opstarten van GnuCash gecontroleerd of er binnenkort te betalen aankoopfacturen vervallen. Zo ja, dan krijgt de gebruiker een betalingsherinnering te zien. De definitie van ‘binnenkort’ wordt bepaald door de instelling ‘Dagen van tevoren’. Zonder deze optie controleert GnuCash niet op het vervallen van facturen.

en: Show bills due within this many days
nl: Facturen tonen die binnen dit aantal dagen vervallen

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
nl: Dit veld definieert het aantal dagen vooruit dat GnuCash de vervaldatum van rekeningen controleert. Deze waarde wordt uitsluitend gebruikt als ‘Herinneren aan vervaldatum’ is ingesteld.

en: GUID of predefined check format to use
nl: GUID van de te gebruiken voorgedefinieerde cheque-opmaak

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
nl: Deze waarde bepaalt de te gebruiken voorgedefinieerde cheque-opmaak. Het getal is de guid van een bekende chequeopmaak.

en: Which check position to print
nl: Welke cheque afdrukken

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
nl: Deze instelling bepaalt op welke van de voorgedrukte cheques zal worden afgedrukt. De mogelijke waarden zijn 0 (bovenste cheque), 1 (middelste cheque) en 2 (onderste cheque).

en: Number of checks to print on the first page.
nl: Aantal cheques om op de eerste pagina af te drukken.

en: Date format to use
nl: Te gebruiken datumopmaak

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
nl: Dit is het volgnummer van de te hanteren voorgedefinieerde datumopmaak.

en: Custom date format
nl: Aangepaste datumopmaak

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
nl: Als voor een aangepaste datumopmaak is gekozen, wordt deze waarde gebruikt als argument voor strftime om de datum af te drukken. Dit mag elke geldige strftime-string zijn. Meer informatie over deze opmaak kunt u teruglezen in de handleiding van strftime ("man 3 strftime" vanaf de commandoregel).

en: Units in which the custom coordinates are expressed
nl: Eenheid waarin de aangepaste coördinaten worden uitgedrukt

en: Units in which the custom coordinates are expressed (inches, mm, …).
nl: Eenheid waarin de aangepaste coördinaten worden uitgedrukt (inches, mm, …).

en: Position of payee name
nl: Positie van de begunstigdenaam

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
nl: Dit zijn de (X,Y)-coördinaten van het begin van de begunstigderegel op de cheque, gemeten vanaf de linkeronderhoek van de betreffende cheque.

en: Position of date line
nl: Positie van de datumregel

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nl: Dit zijn de (X,Y)-coördinaten van het begin van de datumregel op de cheque, gemeten vanaf de linkeronderhoek van de betreffende cheque.

en: Position of check amount in words
nl: Positie van de chequewaarde in woorden

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nl: Dit zijn de (X,Y)-coördinaten van het begin van de geschreven bedragregel op de cheque, gemeten vanaf de linkeronderhoek van de betreffende cheque.

en: Position of check amount in numbers
nl: Positie van de chequewaarde in getallen

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nl: Dit zijn de (X,Y)-coördinaten van het begin van de numerieke bedragregel op de cheque, gemeten vanaf de linkeronderhoek van de betreffende cheque.

en: Position of payee address
nl: Positie van het begunstigde-adres

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nl: Dit zijn de (X,Y)-coördinaten van het begin van de begunstigde-adres op de cheque, gemeten vanaf de linkeronderhoek van de betreffende chequepositie.

en: Position of notes line
nl: Positie van de toelichting-regel

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nl: Dit zijn de (X,Y)-coördinaten van het begin van de toelichting-regel op de cheque, gemeten vanaf de linkeronderhoek van de betreffende chequepositie.

en: Position of memo line
nl: Positie van de notitieregel

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nl: Dit zijn de (X,Y)-coördinaten van het begin van de notitieregel op de cheque, gemeten vanaf de linkeronderhoek van de betreffende cheque.

en: Offset for complete check
nl: Verschuiving voor volledige cheque

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nl: Dit is de (X,Y)-verschuiving voor de volledige cheque, gemeten vanaf de linkeronderhoek van de betreffende chequepositie.

en: Rotation angle
nl: Rotatiehoek

en: Number of degrees to rotate the check.
nl: Het aantal graden waarmee de cheque gedraaid moet worden.

en: Position of split's amount in numbers
nl: Positie van de chequewaarde in getallen

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nl: Dit zijn de (X,Y)-coördinaten van het begin van de geschreven bedragregel op de cheque, gemeten vanaf de linkeronderhoek van de betreffende chequepositie.

en: Position of split's memo line
nl: Positie van de notitieregel

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nl: Dit zijn de (X,Y)-coördinaten van het begin van de notitieregel op de cheque, gemeten vanaf de linkeronderhoek van de betreffende chequepositie.

en: Position of split's account line
nl: Positie van de rekening-regel

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
nl: Dit zijn de (X,Y)-coördinaten van het begin van de rekening-regel op de cheque, gemeten vanaf de linkeronderhoek van de betreffende chequepositie.

en: Print the date format below the date.
nl: De datumopmaak onder de datum afdrukken.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
nl: Bij het afdrukken van datums direct daaronder de datumopmaak in 8-punts lettertype afdrukken, gebruik makend van de tekens Y, M en D.

en: The default check printing font
nl: Het standaardlettertype voor het afdrukken van cheques

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
nl: Het standaard lettertype voor het afdrukken van cheques indien er geen lettertype in het chequeopmaak-bestand is gedefinieerd.

en: Print '***' before and after text.
nl: Voor en na elk tekstveld telkens “***” afdrukken.

en: Show currencies in this dialog
nl: Munteenheden in dit venster weergeven

en: Last pathname used
nl: Laatst gebruikte padnaam

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
nl: Dit veld betreft de laatste bestandsnaam die door dit venster is gebruikt. Deze waarde zal de volgende keer als dit venster wordt geopend, als standaardinstelling worden gebruikt.

en: Window geometry
nl: Vensterafmetingen

en: The position of paned window when it was last closed.
nl: De positie van het venster toen dit voor het laatst werd afgesloten.

en: Position of the horizontal pane divider.
nl: Positie van de horizontale vensterscheiding.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
nl: Door activering van deze optie worden alleen de ‘actieve’ elementen in de huidige klasse doorzocht in plaats van alle elementen.

en: Position of the vertical pane divider.
nl: Positie van de verticale vensterscheiding.

en: Show the new user window
nl: Begroeting voor nieuwe gebruikers weergeven

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
nl: Alleen bij activering van deze optie zal het de begroting voor nieuwe gebruikers worden weergegeven.

en: New hierarchy window on "New File"
nl: Nieuw rekeningschema instellen bij ‘Nieuw bestand’

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
nl: Bij activering van deze optie wordt het venster ‘Nieuw rekeningschema instellen’ weergegeven zodra een ‘Nieuw bestand’ wordt aangemaakt.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
nl: Standaard een ‘nieuwe zoekactie’ opstarten indien een zoekactie minder dan dit aantal resultaten oplevert

en: Enable SKIP transaction action
nl: Actie ‘boeking OVERSLAAN’ activeren

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
nl: De actie ‘boeking OVERSLAAN’ bij het herkennen van bestaande boekingen activeren. Een boeking met een mate van overeenkomst binnen de gele zone (boven de drempelwaarde voor TOEVOEGING maar kleiner dan of gelijk aan de drempelwaarde voor BEVESTIGING) wordt standaard (automatisch) overgeslagen.

en: Enable UPDATE match action
nl: Actie ‘overeenkomende boeking BIJWERKEN’ activeren

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
nl: De actie ‘boeking BIJWERKEN EN AFSTEMMEN’ bij het herkennen van bestaande boekingen activeren. Hierdoor wordt bij boekingen met een mate van overeenkomst boven de drempelwaarde voor BEVESTIGING een eventueel afwijkende datum of bedrag standaard (automatisch) aangepast en afgestemd.

en: Use bayesian matching
nl: Bayesiaanse algoritmes gebruiken

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
nl: Activeert het gebruik van Bayesiaanse algoritmes om geïmporteerde boekingen aan bestaande boekingen te koppelen. Zonder deze optie wordt een minder intelligent algoritme op basis van regels gehanteerd.

en: Minimum score to be displayed
nl: Weergavedrempel

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
nl: De minimale score die een potentiële match moet behalen om te worden weergegeven in de lijst met suggesties.

en: Likely matching transaction within these days
nl: Waarschijnlijk overeenkomende boeking binnen deze dagen

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
nl: Dit veld definieert het maximaal aantal dagen dat een boeking waarschijnlijk als overeenkomst beschouwd kan worden in de lijst met suggesties.

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
nl: Onwaarschijnlijk een overeenkomende boeking buiten deze dagen

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
nl: Dit veld definieert het minimum aantal dagen dat een boeking waarschijnlijk niet als overeenkomst beschouwd kan worden in de lijst met suggesties.

en: Add matching transactions below this score
nl: Overeenkomende boekingen boven deze score toevoegen

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
nl: Dit veld bepaalt de drempel waarboven een gesuggereerde overeenkomende boeking automatisch wordt toegevoegd. Een boeking met een mate van overeenkomst binnen de rode zone (boven de weergavedrempel maar kleiner dan of gelijk aan deze drempelwaarde voor toevoeging) wordt standaard (automatisch) toegevoegd.

en: Clear matching transactions above this score
nl: Overeenkomende boekingen boven deze score bevestigen

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
nl: Dit veld bepaalt de drempel waarboven een gesuggereerde overeenkomende boeking automatisch wordt bevestigd. Een boeking met een mate van overeenkomst binnen de groene zone (boven of gelijk aan deze drempelwaarde voor bevestiging) wordt standaard (automatisch) bevestigd.

en: Maximum ATM fee amount in your area
nl: Maximumtarief voor GEA-opnames in uw regio

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
nl: De aanvullende transactiekosten waarmee bij het koppelen van geïmporteerde boekingen rekening wordt gehouden. Op sommige plaatsen staan commerciële ‘in-store’ geldautomaten die hun transactiekosten optellen op bij het opgenomen bedrag (in plaats van deze als losse transactie c.q. via de afrekening van uw bankkosten te verantwoorden). Een voorbeeld: wanneer u € 100 opneemt en de kosten zijn € 1,50, wordt een bedrag van € 101,50 van uw rekening afgeschreven. Als u vervolgens handmatig heeft ingevoerd dat u € 100 heeft opgenomen, komen de bedragen niet overeen. U moet deze waarde instellen op het maximum van dergelijke kosten in uw regio (in eenheden van uw lokale munteenheid), zodat de koppeling herkend kan worden.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
nl: Automatisch nieuwe goederen aanmaken

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
nl: Activeert het automatisch aanmaken van nieuwe goederen als bij een import een onbekend goed (effect/valuta) wordt tegengekomen. Zonder deze optie wordt de gebruiker bij elk onbekend goed gevraagd hoe te handelen.

en: Display or hide reconciled matches
nl: Afgestemde overeenkomsten tonen of verbergen

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
nl: Overeenkomende boekingen die reeds een bepaalde vorm van afstemming hebben weergeven of verbergen.

en: Default QIF transaction status
nl: Standaard QIF boekingstatus

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
nl: De standaard status voor een QIF-boeking indien deze niet is gespecificeerd in het QIF-bestand.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
nl: Als de status niet wordt gespecificeerd in een QIF-bestand, wordt de boeking gemarkeerd als ‘afgestemd’.

en: Show documentation
nl: Documentatie weergeven

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
nl: Ook pagina's met uitsluitend achtergrondinformatie tijdens QIF-import weergeven.

en: Pre-select cleared transactions
nl: Bevestigde boekingen alvast selecteren

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
nl: Door activering van deze opties zullen bevestigde boekingen bij het afstemmen automatisch worden geselecteerd. Zonder deze optie worden nooit posten automatisch geselecteerd.

en: Prompt for interest charges
nl: Naar rentekosten vragen

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
nl: De gebruiker vóór afstemming van een rentedragende rekening vragen of hij een boeking wil maken voor te ontvangen of te betalen rente. Dit werkt alleen met de bank-, creditcard-, beleggingsfonds-, activa-, vreemd vermogen-, debiteuren- en crediteurenrekeningen.

en: Prompt for credit card payment
nl: Naar aflossing op creditcard vragen

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
nl: Alleen bij activering van deze optie zal na het afstemmen van een creditcard-rekening standaard worden gevraagd om een afbetaling op de creditcard in te voeren.

en: Always reconcile to today
nl: Altijd per heden afstemmen

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
nl: Door activering van deze optie wordt bij het openen van het afstemvenster altijd de huidige datum als afschriftdatum ingevuld, onafhankelijk van vorige afstemmingen.

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
nl: Vaste journaalposten uitvoeren wanneer een bestand wordt geopend.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
nl: Deze instelling bepaalt of de opdracht ‘Vaste journaalposten uitvoeren’ automatisch wordt uitgevoerd wanneer een databestand wordt geopend, daarbij inbegrepen de initiële opening van het bestand bij het opstarten van GnuCash. Als deze instelling actief is, wordt de opdracht uitgevoerd, anders niet.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
nl: Notificatie over het uitvoeren van vaste journaalposten weergeven wanneer een bestand wordt geopend.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
nl: Deze instelling bepaalt of het venster met de output van de uitgevoerde vaste journaalposten wordt weergegeven wanneer de opdracht ‘Vaste journaalposten uitvoeren’ bij het openen van een databestand wordt uitgevoerd, daarbij inbegrepen de initiële opening van het bestand bij het opstarten van GnuCash. Als deze instelling actief is, wordt het venster getoond, anders niet.

en: Set "Review Created Transactions" as the default for the "since last run" dialog.
nl: "Aangemaakte boekingen bekijken" als standaard instellen voor het venster "Vaste Journaalposten uitvoeren…".

en: This setting controls whether as default the "review created transactions" is set for the "since last run" dialog.
nl: Deze instelling bepaalt of "Aangemaakte boekingen weergeven" standaard is ingesteld voor het "Vaste journaalposten uitvoeren…" venster.

en: Set the "auto create" flag by default
nl: De optie ‘Automatisch aanmaken’ standaard instellen bij nieuw aangemaakte vaste journaalposten

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
nl: Door activering van deze optie zal bij nieuw aangemaakte vaste journaalposten standaard de optie ‘automatisch aanmaken’ worden ingesteld. De gebruiker kan deze optie op elk moment zelf aanpassen (hetzij bij aanmaak van de VJP, hetzij door de VJP later te bewerken).

en: How many days in advance to notify the user.
nl: Het aantal dagen van tevoren dat de gebruiker een melding ontvangt.

en: Set the "notify" flag by default
nl: De optie ‘Melding’ standaard instellen

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
nl: Door activering van deze optie zal bij nieuw aangemaakte vaste journaalposten standaard de optie ‘melding’ worden ingesteld. De gebruiker kan deze optie op elk moment zelf aanpassen (hetzij bij aanmaak van de VJP, hetzij door de VJP later te bewerken). Deze optie heeft alleen effect indien de optie ‘Automatisch aanmaken’ is ingesteld.

en: How many days in advance to remind the user.
nl: Hoeveel dagen van tevoren de gebruiker herinnerd moet worden.

en: The next tip to show.
nl: De hierna weer te geven tip.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
nl: Bij het opstarten van GnuCash het ‘Tip van de dag’-venster weergeven

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
nl: Door activering van deze optie zal bij het opstarten van GnuCash een ‘tip van de dag’-venster worden weergegeven.

en: Alpha Vantage API key
nl: Alpha Vantage API sleutel

en: To retrieve online quotes from Alphavantage, this key needs to be set. A key can be retrieved from the Alpha Vantage website.
nl: Deze sleutel moet ingesteld zijn om online koersen op te halen van Alpha Vantage. U kan een sleutel ophalen op de website van Alpha Vantage.

en: The version of these settings
nl: De versie van deze instellingen

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
nl: Dit wordt intern gebruikt om te bepalen welke instellingen moeten geconverteerd worden bij het omschakelen naar een nieuwere versie van GnuCash.

en: Save window sizes and locations
nl: Vensterafmetingen en -posities opslaan

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
nl: Door activering van deze optie blijven de grootte en positie van dialoogvensters bewaard wanneer zij gesloten worden, zelfs nadat GnuCash wordt afgesloten. Zonder deze optie vallen zij telkens terug naar de standaardgrootte en -positie.

en: Character to use as separator between account names
nl: Teken waarmee rekeningnamen worden gescheiden

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
nl: Het teken dat gebruikt wordt tussen de componenten van een (volledige) rekeningnaam. U kunt hier een willekeurig individueel Unicode-karakter (mits geen cijfer of letter) of een van de tekenreeksen “dubbelpunt”, “schuine streep”, “schuine streep achterwaarts”, “koppelteken” en “punt” invoeren.

en: Transaction Linked Files head path
nl: Pad prefix voor bestanden gekoppeld aan de transactie

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
nl: Dit is de pad-prefix gebruikt voor bestanden met relatieve paden gekoppeld aan deze boeking

en: Compress the data file
nl: Het gegevensbestand comprimeren

en: Enables file compression when writing the data file.
nl: Bestandscompressie bij het opslaan van het databestand inschakelen.

en: Show auto-save explanation
nl: Toelichting weergeven bij automatisch opslaan

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
nl: Door activering van deze optie zal GnuCash het automatisch opslaan toelichten zodra dit de eerste keer van start gaat. Zonder deze optie zal dit achterwege blijven.

en: Auto-save time interval
nl: Tijdsinterval automatisch opslaan

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
nl: Het aantal minuten waarna het automatisch opslaan van het bestand wordt gestart. Voer hier als waarde ‘0’ in om niet automatisch op te slaan.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
nl: Time-out toevoegen aan ‘Wijzigingen opslaan bij afsluiten’-vraag

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
nl: Door activering van deze optie zal GnuCash na het weergeven van de ‘Wijzigingen opslaan bij afsluiten’-vraag maar een beperkt aantal secondes wachten. Als de gebruiker niet binnen die tijd reageert, wordt het dialoogvenster afgesloten en worden de wijzigingen automatisch opgeslagen.

en: Time to wait for answer
nl: Tijd om te wachten op antwoord

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
nl: Het aantal seconden dat wordt gewacht voordat het venster wordt afgesloten en de wijzigingen automatisch worden opgeslagen.

en: Display negative amounts in red
nl: Negatieve bedragen in rood weergeven

en: Automatically insert a decimal point
nl: Automatisch een decimaalteken invoegen

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
nl: Door activering van deze optie zal GnuCash automatisch een decimaalteken invoegen in bedragen die zonder decimaalteken worden ingevoerd. Zonder deze optie worden de ingevoerde bedragen niet aangepast.

en: Number of automatic decimal places
nl: Het aantal automatische decimale posities

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
nl: Dit veld specificeert het aantal automatische decimale posities.

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
nl: Altijd decimale weergave voor koersen gebruiken, zelfs als ze hierdoor afgerond worden.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
nl: Door activering van deze optie zal GnuCash desgevallend koersen afronden om ze altijd als decimaal getal in plaats van als exacte breuk weer te geven. Deze afronding is van toepassing als de breuk niet exact als decimaal getal kan weergegeven worden.

en: Do not create log/backup files.
nl: Geen log-/backupbestanden aanmaken.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
nl: Deze instelling bepaalt wat er moet gebeuren met oude log-/backupbestanden. De waarde “Oneindig” betekent dat alle oude bestanden worden bewaard. De waarde “Nooit” betekent dat er geen oude logs/backups worden bewaard. Bij het opslaan worden alle oudere bestandsversies telkens verwijderd. De waarde “Dagen” betekent dat oude bestanden een aantal dagen worden bewaard. Het aantal dagen wordt bepaald door de instelling ‘Tijd’

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
nl: Oude log-/backupbestanden na dit aantal dagen verwijderen (0=nooit).

en: Do not delete log/backup files.
nl: Geen log-/backupbestanden verwijderen.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
nl: Oude log-/backupbestanden na dit aantal dagen verwijderen. (0=nooit)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
nl: Deze instelling bepaalt het aantal dagen waarna oude log-/backupbestanden zullen worden verwijderd. (0 = nooit).

en: Don't sign reverse any accounts.
nl: Geen enkele rekening van teken laten wisselen.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
nl: Deze instelling bepaalt of bij welke rekeningsoorten het saldo van teken wordt gewisseld (van positief naar negatief - of omgekeerd). De waarde “income-expense” is voor gebruikers die graag positieve opbrengsten en negatieve kosten zien. De waarde “credit” is voor gebruikers die graag zien dat de saldi de intrinsieke debet- of creditstatus van een rekening in ogenschouw nemen. De waarde “none” schakelt alle tekenomkering uit.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
nl: Alle creditposten van teken laten wisselen (m.a.w. aanwezige (creditcard-)schulden, crediteuren, eigen vermogen en opbrengsten positief weergeven).

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
nl: Opbrengsten en kosten van teken laten wisselen (m.a.w. opbrengsten positief en kosten negatief weergeven).

en: Use account colors in the account hierarchy
nl: Rekeningkleuren gebruiken in rekeningschema

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
nl: Door activering van deze optie zal de rekening in het rekeningschema worden weergegeven met de aangepaste rekeningkleur, als die is ingesteld. Dit kan helpen als visueel hulpmiddel om snel rekeningen te identificeren.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
nl: Rekeningkleuren gebruiken op tabbladen van geopende grootboekkaarten

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
nl: Door activering van deze optie zal het tabblad van grootboekkaarten in de aangepaste rekeningkleur worden weergegeven, als die is ingesteld. Dit kan helpen als visueel hulpmiddel om snel rekeningen te identificeren.

en: Use formal account labels
nl: Formele boekhoudtermen gebruiken

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
nl: Door activering van deze optie worden de boekhoudkundige termen ‘Debet’ en ‘Credit’ als label gebruikt. Zonder deze optie wordt in plaats hiervan gebruik gemaakt van informele beschrijvingen (Opname/Storting, Verhogen/Verlagen, enzovoorts).

en: Show close buttons on notebook tabs
nl: Sluitknop aan tabbladen toevoegen

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
nl: Door activering van deze optie zal een sluitknop worden toegevoegd aan elk tabblad dat kan worden afgesloten. Zonder deze optie ontbreken deze knoppen. Onafhankelijk hiervan kan een tabblad altijd worden afgesloten via de knop ‘Sluiten’ in de werkbalk of de menukeuze ‘Bestand‣Sluiten’.

en: Width of notebook tabs
nl: Breedte van de tabbladen

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
nl: Deze instelling bepaalt de maximale breedte van de tabs. Als een tabtekst langer is dan deze waarde, wordt deze afgekapt en weergegeven met puntjes erachter.

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end
nl: Nieuwe tabbladen openen naast het huidige tabblad in plaats van aan het einde

en: If active, new tabs are opened adjacent to current tab. If inactive, the new tabs are opened instead at the end.
nl: Indien actief worden nieuwe tabbladen geopend naast het huidige tabblad. Indien niet actief worden nieuwe tabbladen geopend aan het einde.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
nl: De munteenheid uit de landinstelling van uw systeem voor alle nieuw aangemaakte rekeningen gebruiken.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
nl: Deze instelling bepaalt de bron van de munteenheid die standaard bij nieuwe rekeningen wordt gehanteerd. Indien deze is ingesteld op “locale” neemt GnuCash de munteenheid-waarde uit de landinstelling van uw systeem over. Indien deze is ingesteld op “other” neemt GnuCash de waarde uit de sleutel ‘currency-other’ over.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
nl: De geselecteerde munteenheid voor alle nieuw aangemaakte rekeningen gebruiken.

en: Default currency for new accounts
nl: Standaard munteenheid voor nieuwe rekeningen

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
nl: Deze instelling bepaalt de munteenheid die standaard bij nieuwe rekeningen wordt gehanteerd indien de sleutel ‘currency-choice’ op “other” is ingesteld. Dit veld moet de drieletterige ISO 4217-code voor de munteenheid (bijvoorbeeld USD, GBP of EUR).

en: Use 24 hour time format
nl: 24-uurs tijdweergave gebruiken

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
nl: Door activering van deze optie zal een 24-uurs tijdopmaak worden gehanteerd in plaats van een 12-uurs tijdopmaak.

en: Date format choice
nl: Gekozen datumopmaak

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
nl: Deze instelling bepaalt de wijze waarop datums worden weergegeven binnen GnuCash. Mogelijke waardes zijn: “locale” om de opmaak uit de landinstelling van uw systeem te hanteren; “ce” voor opmaak uit continentaal Europa; “iso” voor datums conform de ISO 8601-standaard; “uk” voor opmaak uit het Verenigd Koninkrijk; “us” voor opmaak uit de Verenigde Staten.

en: In the current calendar year
nl: Binnen het lopende kalenderjaar

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
nl: Een datum die wordt ingevoerd zonder jaartal kan ofwel worden aangevuld met het lopende kalenderjaar, ofwel op basis van een schuivende periode van 12 maanden (die een bepaald aantal maanden ‘terug in de tijd’ begint) zodanig worden aangevuld dat het dicht bij de huidige datum valt.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
nl: Binnen een schuivende periode van 12 maanden die een aanpasbaar aantal maanden voor de huidige maand begint

en: Maximum number of months to go back.
nl: Het maximale aantal maanden ‘terug in de tijd’.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
nl: Datums worden zodanig aangevuld dat ze dicht bij de huidige datum liggen. Voer het maximum aantal maanden in dat ‘terug in de tijd’ wordt gegaan.

en: Show Horizontal Grid Lines
nl: Horizontale randen dagboek markeren

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
nl: Door activering van deze optie worden horizontale scheidingslijnen getoond in tabelweergaven.

en: Show Vertical Grid Lines
nl: Verticale randen dagboek markeren

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
nl: Door activering van deze optie worden verticale scheidingslijnen getoond in tabelweergaven.

en: Show splash screen
nl: Opstartscherm weergeven

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
nl: Door activering van deze optie wordt tijdens het opstarten van GnuCash een opstartscherm weergegeven.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
nl: De tabbladen aan de bovenzijde van het venster weergeven.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
nl: Deze instelling bepaalt de vensterrand waar de tabbladen wordt weergegeven. Mogelijke waardes zijn “top”, “left”, “bottom” en “right”; de standaardinstelling is “top”.

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
nl: De tabbladen aan de onderzijde van het venster weergeven.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
nl: De tabbladen aan de linkerzijde van het venster weergeven.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
nl: De tabbladen aan de rechterzijde van het venster weergeven.

en: Display the summary bar at the top of the page.
nl: De samenvattingsbalk aan de bovenzijde van de pagina weergeven.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
nl: Deze instelling bepaalt de vensterrand waar de samenvattingsbalk wordt getoond. Mogelijke waardes zijn “top” en “bottom”; de standaardinstelling is “bottom”.

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
nl: De samenvattingsbalk aan de onderzijde van de pagina weergeven.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
nl: Bij het afsluiten van een tabblad de voorlaatst bezochte tab activeren.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
nl: Door activering van deze optie wordt na het afsluiten van een tab de laatst bezochte tab actief (in plaats van de tab meteen links van de afgesloten tab).

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
nl: Instellen dat bij nieuwe bestanden in grootboekkaarten en rapporten standaard de “actie” wordt gebruikt in plaats van “Nr”

en: Color the register using a gnucash specific color theme
nl: De grootboekkaart volgens een GnuCash specifiek kleurschema

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
nl: Door activering van deze optie zal GnuCash een specifiek kleurschema (groen/geel) gebruiken voor dagboekweergave. Anders wordt het standaard systeem kleurschema gebruikt. Gevorderde gebruikers kunnen het ingestelde kleurschema te allen tijde overschrijven via een gnucash-specifiek css bestand te bewaren in the gebruikers configuratie map. Meer informatie hierover vindt u in de gnucash FAQ.

en: "Enter" key moves to bottom of register
nl: Met _Enter-toets naar de onderste regel van de grootboekkaart springen

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
nl: Door activering van deze optie wordt bij het indrukken van de ‘Enter’-toets naar de laatste (lege) boekregel van de grootboekkaart gegaan. Zonder deze optie wordt de naar volgende regel in de boeking gegaan.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
nl: De lijst met rekeningen of acties bij het invoeren automatisch openklappen

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
nl: Na auto-aanvullen naar veld Tegenrekening springen

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
nl: Door activering van deze optie zal de cursor na het automatisch aanvullen van een boeking springen naar het veld Tegenrekening. Zonder deze optie springt de cursor dan naar het bedrag.

en: Create a new window for each new register
nl: Voor elke nieuwe grootboekkaart een nieuw venster openen

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
nl: Door activering van deze optie wordt elke nieuwe grootboekkaart geopend in een nieuw venster. Zonder deze optie wordt elke nieuwe grootboekkaart geopend als nieuwe tab in het hoofdvenster.

en: Color all lines of a transaction the same
nl: Alle regels van een boeking dezelfde kleur geven

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
nl: Door activering van deze optie krijgen alle regels van dezelfde boeking dezelfde achtergrondkleur. Zonder deze optie verspringt de achtergrondkleur zelfs binnen één boeking per weergegeven regel.

en: Show horizontal borders in a register
nl: Horizontale randen grootboekkaart markeren

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
nl: Deze optie markeert de horizontale randen tussen de rijen op een grootboekkaart met een duidelijke lijn.

en: Show vertical borders in a register
nl: Verticale randen grootboekkaart markeren

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
nl: Deze optie markeert de verticale randen tussen de kolommen op een grootboekkaart met een duidelijke lijn.

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
nl: Toekomstige boekingen na de blanco boeking weergeven in een dagboek

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
nl: Wanneer deze optie actief is, worden boekingen met een datum in de toekomst op het einde van het dagboek weergegeven na de blanco boeking. In het andere geval wordt de blanco boeking aan het einde van het dagboek weergegeven na alle boekingen.

en: This field specifies the default view style when opening a new register window. Possible values are "Basic ledger", "Auto-split ledger" and "Transaction journal". The "Basic ledger" setting says to show each transaction on one or two lines depending on whether Double line view is set. The "Auto-split ledger" setting does the same, but also expands only the current transaction to show all splits. The "Transaction journal" setting shows all transactions in expanded form.
nl: Dit veld bepaalt de standaard weergavestijl wanneer een grootboekkaart wordt geopend. De mogelijke waarden zijn “Basic ledger” (eenvoudig dagboek), “Auto-split ledger” (automatisch dagboek) en “Transaction journal” (journaalposten). De optie “Basic ledger” toont elke boeking in een of twee regels, afhankelijk van of de dubbele regelweergave is ingesteld. De optie “Auto-split ledger” doet hetzelfde, maar klapt de geselecteerde regel uit tot de volledige boeking. Bij de optie “Transaction journal” worden alle regels automatisch uitgeklapt.

en: All transactions are expanded to show all splits.
nl: Alle boekingen worden uitgeklapt om alle boekregels weer te geven.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
nl: Voor elke boeking een tweede regel weergeven met "Actie", "Notities" en "Bestandskoppelingen".

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction in a register. This is the default setting for when a register is first opened. The setting can be changed at any time via the "View->Double Line" menu item.
nl: Per boeking twee regels weergeven op het dagboek. De tweede regel bevat “Actie”, “Notities” en “Gekoppelde documenten”. Dit is de standaard instelling wanneer een dagboek voor het eerst wordt geopend. Deze instelling kan worden aangepast via menukeuze “Beeld‣Tweeregelig”.

en: Only display leaf account names.
nl: Alleen laatste niveau van rekeningnamen weergeven.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
nl: Uitsluitend het laatste onderdeel van rekeningnamen op de grootboekkaart en in het popup-scherm voor rekeningselectie weergegeven. Standaard wordt de volledige rekeningnaam inclusief alle bovenliggende rekeningen weergegeven. Deze optie heeft alleen zin als op het laagste niveau geen dubbele rekeningnamen voorkomen.

en: Show the entered and reconcile dates
nl: De datums van invoer en afstemming weergeven

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
nl: De datum waarop de transactie is ingevoerd weergeven onder de boekdatum en de datum van afstemming in de rij van de boekregel.

en: Show entered and reconciled dates on selection
nl: De datums van invoer en afstemming weergeven bij selectie

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
nl: De datums van invoer en afstemming weergeven wanneer de boeking geselecteerd wordt.

en: Show the calendar buttons
nl: Kalenderknoppen weergeven

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
nl: De kalenderknoppen Annuleren, Vandaag en Selecteren weergeven.

en: Move the selection to the blank split on expand
nl: Selectie naar lege boekregel verplaatsen bij uitklappen

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
nl: Hierdoor zal de selectie verplaatsen naar de lege boekregel wanneer de boeking wordt uitgeklapt.

en: Number of transactions to show in a register.
nl: Aantal op grootboekkaart weer te geven boekingen.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
nl: Zoveel boekingen op een grootboekkaart weergeven. Bij een waarde van nul worden alle boekingen weergegeven.

en: Number of characters for auto complete.
nl: Aantal karakters voor auto-aanvullen.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
nl: Dit bepaalt het aantal karakters dat moet worden getypt voordat auto-aanvullen begint voor de velden omschrijving, toelichting en notitie.

en: Create a new window for each new report
nl: Voor elk nieuw rapport een nieuw venster openen

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
nl: Door activering van deze optie wordt elke nieuw rapport geopend in een nieuw venster. Zonder deze optie wordt elk nieuwe rapport geopend als nieuwe tab in het hoofdvenster.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
nl: De munteenheid uit de landinstelling van uw systeem voor alle nieuw aangemaakte rapporten gebruiken.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
nl: Deze instelling bepaalt de munteenheid die standaard in rapporten wordt gehanteerd. Indien deze is ingesteld op “locale” neemt GnuCash de munteenheid-waarde uit de landinstelling van uw systeem over. Indien deze is ingesteld op “other” neemt GnuCash de waarde uit de sleutel ‘currency-other’ over.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
nl: De geselecteerde munteenheid voor alle nieuw aangemaakte rapporten gebruiken.

en: Default currency for new reports
nl: Standaard munteenheid voor nieuwe rapporten

en: Zoom factor to use by default for reports.
nl: De zoomfactor die standaard wordt gebruikt voor rapporten.

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
nl: Op schermen met hoge resolutie zijn rapporten vaak moeilijk te lezen. Deze optie stelt u in staat om rapporten op te schalen met de ingevoerde factor. Een voorbeeld: door dit op 2.0 in te stellen worden rapporten op twee keer de normale grootte weergegeven.

en: PDF export file name format
nl: Sjabloon bestandsnaam PDF-export

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
nl: Deze instelling bepaalt de bestandsnaam voor PDF-export. Dit is een sprintf(3)-tekenreeks met 3 argumenten: “%1$s” is de rapportnaam (zoals “Factuur”). “%2$s” is het nummer van het rapport (voor een factuur is dat het factuurnummer). “%3$s” is de datum van het rapport, opgemaakt volgens de ‘filename-date-format’-instelling. Merk op: Alle karakters die niet zijn toegestaan in bestandsnamen (bijvoorbeeld ‘/’) worden vervangen door liggende streepjes ( ‘_’).

en: PDF export file name date format choice
nl: Datumopmaak-keuze bestandsnaam PDF-export

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
nl: Deze instelling bepaalt de wijze waarop datums worden gebruik in de bestandsnaam voor PDF-export. Mogelijke waardes zijn: “locale” om de opmaak uit de landinstelling van uw systeem te hanteren; “ce” voor opmaak uit continentaal Europa; “iso” voor datums conform de ISO 8601-standaard; “uk” voor opmaak uit het Verenigd Koninkrijk; “us” voor opmaak uit de Verenigde Staten.

en: Allow file incompatibility with older versions.
nl: Bestandscompatibiliteit met oudere versies behouden.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
nl: Door activering van deze optie doorbreekt GnuCash de bestandscompatibiliteit met oudere versies. Hierdoor kunnen de gegevensbestanden niet meer door oudere versies van GnuCash gelezen worden. Zonder deze optie slaat GnuCash de gegevens uitsluitend op in een bestandsindeling die ook door oudere versies kan worden gelezen.

en: Number of files in history
nl: Aantal bestanden in historie

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
nl: Deze instelling betreft het aantal bestanden dat in menu ‘Bestand’ als laatst geopend bestand bewaard blijft. Een waarde van 0 betekent dat er géén bestandshistorie wordt bijgehouden. De maximale waarde is 10.

en: Most recently opened file
nl: Laatst geopende bestand

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
nl: Dit veld bevat het volledige pad naar het laatst geopende bestand.

en: Next most recently opened file
nl: Voorlaatst geopende bestand

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
nl: Dit veld bevat het volledige pad naar het voorlaatst geopende bestand.

en: Print checks from multiple accounts
nl: Cheques voor meerdere rekeningen afdrukken

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
nl: Dit venster wordt getoond indien u probeert om cheques voor meerdere rekeningen tegelijkertijd af te drukken.

en: Confirm Window Close
nl: Venster sluiten bevestigen

en: This dialog is presented when there is more than one window.
nl: Dit venster wordt getoond wanneer er meer dan één venster is.

en: Commit changes to a invoice entry
nl: Wijzigingen op een factuurregel toepassen

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
nl: Dit venster wordt getoond wanneer u probeert een gewijzigde factuurregel te verlaten. De wijzigingen moeten worden opgeslagen of worden verworpen.

en: Duplicating a changed invoice entry
nl: Gewijzigde factuurregel aan het dupliceren

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
nl: Dit venster wordt getoond wanneer u probeert een gewijzigde factuurregel te dupliceren. De gewijzigde gegevens moeten worden opgeslagen of het dupliceren moet worden geannuleerd.

en: Delete a commodity
nl: Een goed (effect/valuta) verwijderen

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan een goed (effect/valuta) te verwijderen.

en: Delete a commodity with price quotes
nl: Een goed (effect/valuta) met bijbehorende koersen verwijderen

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan een goed (effect/valuta) met gekoppelde koersnoteringen te verwijderen. Het verwijderen van het goed zal tevens de bijbehorende koersnoteringen verwijderen.

en: Delete multiple price quotes
nl: Meervoudige koersnoteringen verwijderen

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan meerdere koersnoteringen tegelijkertijd te verwijderen.

en: Replace existing price
nl: Bestaande koersen vervangen

en: This dialog is presented before allowing you to replace an existing price.
nl: Dit venster wordt getoond alvorens u een bestaande koers kan vervangen.

en: Edit account payable/accounts receivable register
nl: Grootboekkaart debiteuren/crediteuren bewerken

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
nl: Dit venster wordt getoond voordat wordt toegestaan om een debiteuren- of crediteurenrekening te bewerken. Rekeningen met deze types zijn gereserveerd voor de MKB-functionaliteiten en zouden slechts zelden handmatig bewerkt moeten worden.

en: Read only register
nl: Alleen-lezen grootboekkaart

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
nl: Dit venster wordt getoond wanneer een alleen-lezen grootboekkaart wordt geopend.

en: Change contents of reconciled split
nl: De inhoud van een afgestemde boekregel wijzigen

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan een afgestemde boekregel te wijzigen. Het toestaan van deze wijzigingen bemoeilijkt toekomstige afstemmingen.

en: Mark transaction split as unreconciled
nl: Een boekregel als niet-afgestemd aanmerken

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan een boekregel als niet afgestemd aan te merken. Hierdoor wordt de afgestemde waarde van de grootboekkaart verstoord en worden toekomstige afstemmingen bemoeilijkt.

en: Cut a split from a transaction
nl: Een boekregel uit een boeking knippen

en: This dialog is presented before allowing you to cut a split from a transaction.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan om een boekregel uit een boeking te knippen.

en: Cut a reconciled split from a transaction
nl: Een afgestemde boekregel uit een boeking knippen

en: This dialog is presented before allowing you to cut a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan een afgestemde boekregel uit een boeking te knippen. Hierdoor wordt de afgestemde waarde van de grootboekkaart verstoord en worden toekomstige afstemmingen bemoeilijkt.

en: Remove a split from a transaction
nl: Een boekregel uit een boeking verwijderen

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan om een boekregel uit een boeking te verwijderen.

en: Remove a reconciled split from a transaction
nl: Een afgestemde boekregel uit een boeking verwijderen

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan een afgestemde boekregel uit een boeking te verwijderen. Hierdoor wordt de afgestemde waarde van de grootboekkaart verstoord en worden toekomstige afstemmingen bemoeilijkt.

en: Remove all the splits from a transaction
nl: Alle boekregels uit een boeking verwijderen

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan om alle boekregels van een boeking te verwijderen.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan om alle boekregels (waaronder enkele afgestemde boekregels) van een boeking te verwijderen. Hierdoor wordt de afgestemde waarde van de grootboekkaart verstoord en worden toekomstige afstemmingen bemoeilijkt.

en: Cut a transaction
nl: Boeking knippen

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan een boeking te knippen.

en: Cut a transaction with reconciled splits
nl: Een boeking met afgestemde boekregels knippen

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan een boeking te knippen met afgestemde boekregels. Hierdoor wordt de afgestemde waarde van de grootboekkaart verstoord en worden toekomstige afstemmingen bemoeilijkt.

en: Delete a transaction
nl: Een boeking verwijderen

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan een boeking te verwijderen.

en: Delete a transaction with reconciled splits
nl: Een boeking met afgestemde boekregels verwijderen

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
nl: Dit venster wordt getoond voordat u wordt toegestaan een boeking te verwijderen met afgestemde boekregels. Hierdoor wordt de afgestemde waarde van de grootboekkaart verstoord en worden toekomstige afstemmingen bemoeilijkt.

en: Duplicating a changed transaction
nl: Gewijzigde boeking aan het dupliceren

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
nl: Dit venster wordt getoond wanneer u probeert een gewijzigde boeking te dupliceren. De gewijzigde gegevens moeten worden opgeslagen of het dupliceren moet worden geannuleerd.

en: Commit changes to a transaction
nl: Wijzigingen op een boeking toepassen

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
nl: Dit venster wordt getoond wanneer u probeert een gewijzigde boeking te verlaten. De wijzigingen moeten worden opgeslagen of worden verworpen.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
nl: Een eindtotaal van alle rekeningen weergeven, geconverteerd naar de standaard munteenheid voor rapportages

en: Show non currency commodities
nl: Waarde niet-monetaire goederen weergeven

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
nl: Door activering van deze optie worden ook de totale waarde van alle niet-monetaire goederen in de samenvattingsbalk weergegeven. Zonder deze optie wordt dit totaal verborgen.

en: Use relative profit/loss starting date
nl: Relatieve begindatum voor resultaatberekening gebruiken

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
nl: Deze instelling bepaalt het soort begindatum voor bij de berekening van het resultaat. Als dit veld wordt ingesteld op “absolute” dan wordt de absolute begindatum uit de instelling ‘start-date’ gebruikt, anders wordt een relatieve begindatum bepaald aan de hand van de instelling ‘start-period’.

en: Use absolute profit/loss starting date
nl: Absolute begindatum voor resultaatberekening gebruiken

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
nl: Begindatum (in secondes vanaf 1 januari 1970)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
nl: Deze instelling bepaalt de begindatum bij de berekening van het resultaat indien de sleutel ‘start-choice’ is ingesteld op “absolute”. Dit veld bevat een datumwaarde, weergegeven in secondes vanaf 1 januari 1970.

en: Starting time period identifier
nl: Index voor relatieve begindatum

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
nl: Deze instelling bepaalt de begindatum bij de berekening van het resultaat indien de sleutel ‘start-choice’ niet is ingesteld op “absolute”. Dit veld bevat een indexwaarde tussen 0 en 8.

en: Use relative profit/loss ending date
nl: Relatieve einddatum voor resultaatberekening gebruiken

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
nl: Deze instelling bepaalt het soort einddatum voor bij de berekening van het resultaat. Als dit veld wordt ingesteld op “absolute” dan wordt de absolute einddatum uit de instelling ‘end-date’ gebruikt, anders wordt een relatieve einddatum bepaald aan de hand van de instelling ‘end-period’.

en: Use absolute profit/loss ending date
nl: Absolute einddatum voor resultaatberekening gebruiken

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
nl: Einddatum (in secondes vanaf 1 januari 1970)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
nl: Deze instelling bepaalt de einddatum bij de berekening van het resultaat indien de sleutel ‘end-choice’ is ingesteld op “absolute”. Dit veld bevat een datumwaarde, weergegeven in secondes vanaf 1 januari 1970.

en: Ending time period identifier
nl: Index voor relatieve einddatum

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
nl: Deze instelling bepaalt de einddatum bij de berekening van het resultaat indien de sleutel ‘end-choice’ niet is ingesteld op “absolute”. Dit veld bevat een indexwaarde tussen 0 en 8.

en: Display this column
nl: Deze kolom weergeven

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
nl: Deze instelling bepaalt of de betreffende kolom zichtbaar is in de weergave. TRUE betekent zichtbaar, FALSE betekent verborgen.

en: Width of this column
nl: Breedte van deze kolom

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
nl: Deze instelling bepaalt de breedte van de betreffende kolom in pixels.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
nl: Deze assistent helpt u bij het instellen en gebruiken van verslagperiodes.
    
    WAARSCHUWING: Deze functionaliteit is nog in ontwikkeling en werkt nog niet vlekkeloos. Waarschijnlijk worden uw gegevens onherstelbaar beschadigd!

en: Setup Account Period
nl: Verslagperiode instellen

en: Book Closing Dates
nl: Datums periodeafsluiting

en: Close Book
nl: Periode afsluiten

en: Account Period Finish
nl: Einde verslagperiode

en: Press 'Close' to Exit.
nl: Klik op [Sluiten] om af te sluiten.

en: Summary Page
nl: Samenvattingspagina

en: CSV Import Assistant
nl: Importeermodule CSV-bestanden

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
nl: 
    Deze assistent ondersteunt bij het importeren van rekeningen uit een bestand.
    
    De bestandsopmaak moet identiek zijn aan dat van de export; dit is een import volgens vaste opmaak. Het formaat kan bekeken worden door een export bestand aan te maken via Bestand‣Exporteren‣Rekeningschema als CSV exporteren...
    
    Als de rekening ontbreekt, gebaseerd op de volledige rekeningnaam, zal deze worden toegevoegd, mits de betreffende valuta/fonds bestaan. Als de rekening bestaat worden er vier velden geüpdatet. Dit betreft code, omschrijving, toelichting en kleur.
    
    Klik op [Volgende] om verder te gaan of [Annuleren] om de import af te breken.

en: Import Account Assistant
nl: Importeermodule rekening

en: Enter file name and location for the Import…
nl: De bestandsnaam en -locatie voor de import invoeren…

en: Choose File to Import
nl: Bestand om te importeren selecteren

en: Number of rows for the Header
nl: Aantal regels voor de koptekst

en: Comma (,)
nl: Komma (,)

en: Semicolon (;)
nl: Puntkomma (;)

en: Custom regular expression
nl: Aangepaste reguliere expressie

en: Colon (:)
nl: Dubbele punt (:)

en: Preview
nl: Vooraf beoordelen

en: Import Account Preview, first 10 rows only
nl: Vooraf de rekeningimport beoordelen, alleen de eerste 10 rijen

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
nl: Klik op [Toepassen] om het export-bestand aan te maken.
    Klik [Annuleren] om af te breken.

en: Import Accounts Now
nl: Rekeningen nu importeren

en: Import Summary
nl: Samenvatting import

en: CSV Export Assistant
nl: Exporteermodule CSV-bestanden

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
nl: 
    Het vereiste type export en het te gebruiken scheidingsteken selecteren.

en: Use Quotes
nl: Koersen gebruiken

en: Simple Layout
nl: Eenvoudige opmaak

en: Choose Export Settings
nl: Export-instellingen selecteren

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
nl: De te exporteren rekeningen en -indien vereist- een datumbereik selecteren.

en: Accounts Selected:
nl: Geselecteerde rekeningen:

en: _Select Subaccounts
nl: _Subrekeningen selecteren

en: Select _All
nl: _Alles selecteren

en: Date Range
nl: Datumbereik

en: _Select All
nl: Alles _selecteren

en: Select _Range
nl: _Bereik selecteren

en: _Earliest
nl: _Eerste

en: Cho_ose Date
nl: Datum _selecteren

en: Toda_y
nl: _Vandaag

en: _Latest
nl: _Laatste

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
nl: Eind

en: C_hoose Date
nl: Datum _selecteren

en: _Today
nl: _Vandaag

en: Account Selection
nl: Rekeningselectie

en: Enter file name and location for the Export…
nl: De bestandsnaam en -locatie voor de export invoeren…

en: Choose File Name for Export
nl: Een bestandsnaam voor de export selecteren

en: Export Now…
nl: Nu exporteren…

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Export Summary
nl: Samenvatting export

en: CSV Price Import
nl: Importeren CSV-prijzen

note: You should localize the (british) examples to your region.
en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
nl: Deze assistent zal je helpen om koersen uit een CSV bestand te importeren.
    
    Voor een succesvolle import zijn bepaalde kolommen verplicht in het invoerbestand. Deze zijn 'datum', 'waarde', 'van domein', 'van symbool', 'naar valuta'. Als alle regels voor dezelfde Valua zijn dan kan je deze selecteren en zijn enkel de 'datum' en 'waarde' velden v erplicht.
    
    De assistent kan met verschillende, instelbare scheidingstekens werken of met een bestand met vaste breedte indeling. In geval van een vaste breedte indeling kan u kolommen definiëren door te dubbelklikken waar u een kolomscheiding wenst. Vervolgens kan deze verder verfijnd worden via een klik op rechter-muisknop.
    
    Voorbeelden zijn "FTSE";"RR.L";"21-11-2016";5,345;"EUR" en CURRENCY;EUR;2016-11-21;1,56;GBP
    
    Er zijn opties om regels over te slaan, vooraan, achteraan of alternerend te beginnen vanaf de eerste regel die vooraan niet werd overgeslagen. Dit kan gebruikt worden in geval van een voorafgaande intro tekst. Eveneens is er een optie om bestaande prijzen te overschrijven.
    
    Tenslotte kan voor herhaaldelijk importeren een bepaalde set aangepaste instellingen opgeslagen worden voor toekomstig gebruik. Na het herladen van de instellingen kunnen deze ook verder aangepast worden en opnieuw bewaard onder een andere naam. Merk op dat ingebouwde voorinstellingen niet overschreven kunnen worden.
    
    De import kan niet ongedaan gemaakt worden. Zorg dat u een geverifieerde backup hebt.
    
    Kies [Volgende] om verder de gaan of [Annuleren] om importeren af te breken.

en: Price Import Assistant
nl: Koers import assistent

en: 
    Select location and file name for the Import, then click "Next"…
nl: 
    Selecteer een bestandslocatie en -naam voor de import en klik vervolgens op [Volgende]…

en: Select File for Import
nl: Een te importeren bestand selecteren

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
nl: Instellingen verwijderen
    Verwijdert de instellingen die opgeslagen zijn onder de naam zoals ingegeven in het tekst veld hiernaast.
    Er zijn twee gereserveerde namen die nooit verwijderd kunnen worden:
    - Geen instellingen
    - GnuCash export formaat

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
nl: Instellingen opslaan
    Huidige instellingen opslaan onder de naam weergegeven in het tekstveld hiernaast.
    Er zijn twee gereserveerde namen die niet gebruikt kunnen worden om eigen instellingen op te slaan:
    - Geen instellingen
    - GnuCash standaard export formaat

en: <b>Load and Save Settings</b>
nl: <b>Instellingen voor Openen en Opslaan</b>

en: Fixed-Width
nl: Vaste kolombreedte

en: Space
nl: Spatie

en: Hyphen (-)
nl: Streepje (-)

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
nl: Dubbelklik ergens in de onderstaande tabel om een kolom-scheiding in te voegen

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
nl: Ergens in een kolom op de rechtermuisknop klikken om deze aan te passen (verbreden, versmallen, samenvoegen)

en: Allow existing prices to be over written.
nl: Overschrijven van bestaande koersen toestaan.

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
nl: Koersen worden in principe niet overschreven. Selecteer deze optie om dit te wel te doen. Deze instelling wordt niet opgeslagen.

en: <b>File Format</b>
nl: <b>Bestandformaat</b>

en: Date Format
nl: Datumopmaak

en: Currency Format
nl: Valuta-opmaak

en: Encoding
nl: Tekenset

en: Leading Lines to Skip
nl: Aantal voorgaande lijnen overslaan

en: Trailing Lines to Skip
nl: Regels aan het einde overslaan

en: Skip alternate lines
nl: Alternerende regels overslaan

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
nl: Te beginnen vanaf de eerste regel die niet werd overgeslagen wordt elke tweede regel overgeslagen. Deze optie houdt rekening met de optie om voorafgaande regels over te slaan.
    Bijvoorbeeld:
    * als "Voorafgaande regels overslaan" is ingesteld op 3, dan zal regel 4 de eerste worden om te importeren. Regels 5, 7, 9,… worden overgeslagen.
    * als "Voorafgaande regels overslaan" is ingesteld op 4, dan zal regel 5 de eerste worden om te importeren. Regels 6, 8, 10,… worden overgeslagen.

en: <b>Miscellaneous</b>
nl: <b>Overige</b>

en: <b>Commodity From</b>
nl: <b>Goed (effect/valuta) Van</b>

en: Currency To
nl: Valuta naar

en: Select the type of each column to import.
nl: De kolomsoort van iedere onderstaande kolom selecteren.

en: Skip Errors
nl: Fouten overslaan

en: Import Preview
nl: Import voorbeeld

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
nl: <b>Klik op [Toepassen] om het koersen toe te voegen.
    Klik [Annuleren] om af te breken.</b>

en: Import Prices Now
nl: Koersen nu importeren

en: CSV Transaction Import
nl: Importeren CSV-boekingen

en: This assistant will help you import a delimited file containing a list of transactions. It supports both token separated files (such as comma separated or semi-colon separated) and fixed width data.
    
    For a successful import three columns have to be available in the import data:
    • a Date column
    • a Description column
    • a Deposit or Withdrawal column
    
    If there is no Account data available, a base account can be selected to which all data will be imported.
    
    Apart from a choice of delimiter, there are several options to tweak the importer. For example a number of lines can be skipped at the start or the end of the data, as well as odd rows. Several date and number formats are supported. The file encoding can be defined.
    
    The importer can handle files where transactions are split over multiple lines, with each line representing one split.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name.
nl: Deze assistent helpt u om boekingen te importeren vanuit een CSV bestand. De assistent ondersteunt verschillende scheidingstekens (zoals komma, of punt-komma) en ook bestanden met vaste breedte indeling.
    
    Voor een succesvolle import moet de import data minstens drie kolommen bevatten:
    • een datum kolom
    • een beschrijving kolom
    • een storting of afname kolom
    
    Indien er geen rekeninggegevens beschikbaar zijn, kan een basis rekening ingesteld worden waarnaar alle gegevens geïmporteerd zullen worden.
    
    Behalve de bestandsindeling zijn er verschillende andere opties om de assistent af te stemmen. Er kan bv een aantal regels overgeslagen worden aan het begin of einde van de data, of alle oneven regels. Er is ondersteuning voor meerdere datum en nummer formaten. Bestandscodering kan ingesteld worden.
    
    Boekingen kunnen een of meerdere regels beslaan. In geval van meerdere regels is komt elke regel overeen met een enkel boekregel.
    
    Tenslotte kan voor herhaaldelijk importeren een bepaalde set aangepaste instellingen opgeslagen worden voor toekomstig gebruik. Na het herladen van de instellingen kunnen deze ook verder aangepast worden en opnieuw bewaard onder een andere naam. Merk op dat ingebouwde voorinstellingen niet overschreven kunnen worden.

en: Transaction Import Assistant
nl: Importeermodule boekingen

en: Multi-split
nl: Meerregelig

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
nl: Normaal gaat de assistent ervan uit dat elke regel overeenkomt met één boeking. Elke regel kan informatie bevatten voor één boeking en één of twee boekregels.
    
    Wanneer “Meerregelig” actief is zal de assistent ervan uitgaan dat meerdere regels samen één boeking vertegenwoordigen. Elke regel beschrijft één boekregel. De eerste regels moet ook de boekings-eigen informatie leveren.
    Om te weten welke regels samen een boeking vormen, zal de assistent de boekingsinformatie van elke regel vergelijken. Als deze informatie leeg is of dezelfde als de vorige regel, dan neemt de assistent beide regels op in dezelfde boeking.

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
nl: Te beginnen vanaf de eerste regel die niet werd overgeslagen wordt elke tweede regel overgeslagen. Deze optie houdt rekening met de optie om voorafgaande regels over te slaan.
    Bijvoorbeeld:
    * als "Voorafgaande regels overslaan" is ingesteld op 3, dan zal regel 4 de eerste worden om te importeren. Regels 5, 7, 9,… worden overgeslagen.
    * als "Voorafgaande regels overslaan" is ingesteld op 4, dan zal regel 5 de eerste worden om te importeren. Regels 6, 8, 10,… worden overgeslagen.

en: <b>Account</b>
nl: <b>Rekening</b>

en: Select a row to change the mappings
nl: Kies een regel om associaties te wijzigen

en: To change mapping, double click on a row or select a row and press the button…
nl: Om een associatie te wijzigen, op een regel dubbelklikken of een rij selecteren en de knop drukken…

en: Account ID
nl: Rekeningnummer

en: Error text.
nl: Foutmelding.

en: Change GnuCash _Account…
nl: GnuCash-_rekening wijzigen…

en: Match Import and GnuCash accounts
nl: Import-rekeningen aan GnuCash-rekeningen koppelen

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
nl: Door op [Volgende] te klikken zal GnuCash een aantal testen uitvoeren.
    
    Als één van deze <i>testen faalt</i>, dan wordt je automatisch terug geleid naar de voorbeeld pagina om correcties aan te brengen.
    
    Op de volgende pagina is het mogelijk om elke boeking aan een categorie te koppelen.
    
    Als dit uw <i>eerste import naar een nieuw bestand</i> is, wordt eerst een dialoogvenster getoond om de opties voor een nieuwe boekhouding in te stellen, omdat dit van invloed kan zijn op de manier waarop de geïmporteerde gegevens in GnuCash-boekingen worden omgezet. Als dit een bestaand bestand is, wordt het dialoogvenster niet weergegeven.
    
    Als dit de <i>eerste import betreft</i>, moeten alle regels nog gekoppeld worden. Bij volgende imports probeert de importeermodule de boekingen te koppelen op basis van voorgaande imports.
    
    De mate van vertrouwen in een juiste koppeling wordt weergegeven als een gekleurde balk.
    
    Meer informatie is beschikbaar door op de knop [Help] te klikken.

en: Transaction Information
nl: <b>Gegevens boeking</b>

en: Match Transactions
nl: Boekingen koppelen

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
nl: Deze assistent helpt u met het aanmaken van een GnuCash-rekeningschema voor uw bezittingen (zoals investeringen, betaal- of spaarrekeningen), uw schulden (zoals leningen) en verschillende soorten inkomsten en kosten.
    
    U kan hier een groep rekeningen selecteren die uw behoeften dicht benaderen. Nadat de assistent klaar is, zal u op elk moment nog rekeningen kunnen toevoegen, hernoemen, aanpassen en verwijderen. U zal ook subrekeningen kunnen aanmaken en rekeningen verplaatsen (met hun subaccounts).
    
    Klik op [Annuleren] als u nu geen nieuwe rekeningen wilt aanmaken.

en: New Account Hierarchy Setup
nl: Nieuw rekeningschema instellen

en: Choose Currency
nl: Munteenheid selecteren

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
nl: Taal- en regiospecifieke categorieën kiezen die overeenstemmen met de manieren waarop u GnuCash voorziet te gebruiken. Elke geselecteerde categorie zal een aantal rekeningen invoegen.

en: <b>Categories</b>
nl: <b>Categorieën</b>

en: C_lear All
nl: Selectie _opheffen

en: <b>Category Description</b>
nl: <b>Beschrijving van deze categorie</b>

note: %s is an account template
en: Accounts in %s
nl: Rekeningen in %s

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
nl: Als de beschikbare sjablonen niet voldoen, gelieve de onderstaande wiki pagina te lezen om te leren hoe je een nieuwe of verbeterde sjabloon kan delen.

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
nl: Selecteer de categorieën die overeenkomen met manier waarop u GnuCash wilt gebruiken. Elke geselecteerde categorie zal een aantal rekeningen toevoegen aan uw rekeningschema. Selecteer uitsluitend categorieën die voor u relevant zijn; u kunt op elk moment nog handmatig rekeningen toevoegen.

en: GnuCash Account Template Wiki
nl: GnuCash Rekeningsjabloon wiki

en: Choose accounts to create
nl: Aan te maken rekeningen selecteren

en: If you would like to change an account's name, click on the row containing the account, then click on the account name and change it.
    
    Some accounts are marked as "Placeholder". Placeholder accounts are used to create a hierarchy of accounts and normally do not have transactions or opening balances. If you would like an account to be a placeholder account, click the checkbox for that account.
    
    If you would like an account to have an opening balance, click on the row containing the account, then click on the opening balance field and enter the starting balance.
    
    <b>Note:</b> all accounts except Equity and placeholder accounts may have an opening balance.
nl: Als u de naam van een rekening wilt aanpassen klikt u eerst op de rij van de betreffende rekening en daarna op de rekeningnaam, waarna u deze kunt aanpassen.
    
    Sommige rekeningen zijn aangemerkt als ‘Aggregatie’. Aggregaties worden gebruikt om hiërarchie binnen een rekeningschema aan te brengen. Meestal wordt er niet rechtstreeks op geboekt en kennen ze geen beginsaldo. Om een rekening als aggregatie aan te merken klikt u op het relevante keuzevakje.
    
    Als u aan een rekening een beginsaldo wilt toekennen klikt u op de rij van de betreffende rekening, vervolgens op het beginsaldo-veld en voert u het beginsaldo in.
    
    <b>Nota:</b> met uitzondering van eigen vermogen-rekeningen en aggregaties kunnen alle rekeningen een beginsaldo hebben.

en: Setup selected accounts
nl: Geselecteerde rekeningen instellen

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
nl: Klik op [Toepassen] om uw nieuwe rekeningen aan te maken. Deze kunt u vervolgens in een bestand of databank opslaan.
    
    Klik op [Terug] om uw keuzes te herzien.
    
    Klik op [Annuleren] om dit venster te sluiten zonder nieuwe rekeningen aan te maken.

en: Finish Account Setup
nl: Instellen rekeningschema afronden

en: Months
nl: Maanden

en: Years
nl: Jaren

en: Current Year
nl: Huidig jaar

en: Now + 1 Year
nl: Nu + 1 jaar

en: Whole Loan
nl: Hele lening

en: Interest Rate
nl: Rentepercentage

en: APR (Compounded Daily)
nl: Jaarrente (verrekend per dag)

en: APR (Compounded Weekly)
nl: Jaarrente (verrekend per week)

en: APR (Compounded Monthly)
nl: Jaarrente (verrekend per maand)

en: APR (Compounded Quarterly)
nl: Jaarrente (verrekend per kwartaal)

en: APR (Compounded Annually)
nl: Jaarrente (verrekend per jaar)

en: Fixed Rate
nl: Vast rentetarief

en: 3/1 Year ARM
nl: 3/1-jaars geldmarkt

en: 5/1 Year ARM
nl: 5/1-jaars geldmarkt

en: 7/1 Year ARM
nl: 7/1-jaars geldmarkt

en: 10/1 Year ARM
nl: 10/1-jaars geldmarkt

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
nl: Met deze assistent kunt u stap voor stap binnen GnuCash een betalingsschema van een lening instellen. Het hulpmiddel vraagt u om de kenmerken van de lening en details over de betalingen. Op basis daarvan zal het betalingsschema als vaste journaalpost worden aangemaakt.
    
    Wanneer u een fout maakt of later veranderingen wilt aanbrengen, kunt u de aangemaakte vaste journaalpost rechtstreeks bewerken.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
nl: De betalingen met betrekking tot een hypotheek of lening instellen

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
nl: De details van de lening invoeren (ondergrens: het bedrag en een geldige rekening).

en: Start Date
nl: Begindatum

en: Length
nl: Looptijd

en: Loan Account
nl: Rekening lening

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
nl: Vul het aantal maanden in dat nog betaald moet worden. Dit bepaalt zowel de resterende hoofdsom als de looptijd van het betalingsschema.

en: Months Remaining
nl: Resterende maanden

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
nl: Vul het jaarlijkse rentepercentage in procenten in. Accepteert waarden tussen 0,001 en 100. De hypotheek- en lening-assistent biedt geen ondersteuning voor renteloze leningen.

en: Interest Rate Change Frequency
nl: Wijzigingsfrequentie rentepercentage

en: Loan Details
nl: Details lening

en: Do you utilize an escrow account, if so an account must be specified…
nl: Wordt er een depotrekening gebruikt? Dan moet hiervoor een rekening worden gespecificeerd…

en: … utilize an escrow account for payments?
nl: … een depotrekening gebruiken voor betalingen?

en: Escrow Account
nl: Depotrekening

en: Loan Repayment Options
nl: Opties aflossing lening

en: Principal To
nl: Hoofdsom naar

en: Interest To
nl: Rente naar

en: Repayment Frequency
nl: Aflossingsfrequentie

en: Loan Repayment
nl: Aflossing lening

en: Payment To (Escrow)
nl: Betaling aan (depot)

en: Payment From (Escrow)
nl: Betaling vanaf (depot)

en: Specify Source Account
nl: Herkomstrekening opgeven

en: Use Escrow Account
nl: Depotrekening gebruiken

en: Part of Payment Transaction
nl: Deel van een betaling

en: Payment Frequency
nl: Betalingsfrequentie

en: Previous Option
nl: Vorige optie

en: Next Option
nl: Volgende optie

en: Loan Payment
nl: Betaling lening

en: Range
nl: Bereik

en: End Date
nl: Einddatum

en: Loan Review
nl: Lening beoordelen

en: Schedule added successfully.
nl: Het betalingsschema is succesvol toegevoegd.

en: Loan Summary
nl: Samenvatting lening

en: QIF Import Assistant
nl: Importmodule QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
nl: GnuCash kan financiële gegevens importeren uit QIF-bestanden (Quicken Interchange Format), opgeslagen door Quicken/Quickbooks, MS Money, Moneydance en vele andere programma's.
    
    Het import-proces bestaat uit meerdere stappen. Uw GnuCash-rekeningen worden niet gewijzigd totdat u op [Voltooien] klikt aan het eind van het proces.
    
    Klik op [Volgende] om te beginnen met het importeren van uw QIF-bestanden of op [Annuleren] om het importeren af te breken.

en: Import QIF files
nl: QIF-bestanden importeren

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
nl: Gelieve een bestand te selecteren om te laden. Als u op [Volgende] klikt, wordt het bestand geladen en geanalyseerd. U moet misschien nog enkele vragen over de rekening(en) in het bestand beantwoorden.
    
    U kunt zoveel bestanden laden als u wilt, dus het maakt niet uit als uw gegevens verspreid zijn over meerdere bestanden.

en: Select a QIF file to load
nl: Een te laden QIF-bestand selecteren

en: Load QIF files
nl: QIF-bestanden laden

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
nl: De QIF-bestandsindeling geeft niet aan in welke volgorde de dag, maand en jaar van een datum zijn geplaatst. Meestal kan automatisch worden vastgesteld welke indeling binnen een bepaald bestand wordt gehanteerd, maar voor het bestand dat u nu probeert te importeren zijn er meerdere volgordes mogelijk.
    
    Selecteer een datumopmaak voor het bestand. Europese QIF-bestanden hebben meestal als datumopmaak ‘d-m-y’ (dag-maand-jaar), terwijl Amerikaanse QIF-bestanden meestal als opmaak ‘m-d-y’ (maand-dag-jaar) hebben.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
nl: Klik op [Terug] om het laden van dit bestand te annuleren en een ander bestand te selecteren.

en: Set a date format for this QIF file
nl: Datumopmaak voor dit QIF-bestand invoeren

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
nl: Het QIF-bestand dat u probeert te laden lijkt slechts boekingen voor één rekening te bevatten, maar het bestand geeft niet aan welke rekening het betreft.
    
    Voer de naam van de rekening in. Wanneer het bestand een export uit een ander boekhoudprogramma betreft, kunt u het beste dezelfde naam gebruiken als in dat programma werd gebruikt.

en: Account name
nl: Rekeningnaam

en: Set the default QIF account name
nl: De standaard QIF-rekeningnaam instellen

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
nl: Klik op [Nog een bestand laden] als u meer gegevens wilt importeren, bijvoorbeeld omdat u uw rekeningen in afzonderlijke QIF-bestanden hebt opgeslagen.
    
    Klik op [Volgende] om het laden van bestanden af te ronden en naar de volgende stap van het importeren van QIF-bestanden te gaan.

en: _Unload selected file
nl: Laden geselecteerde bestand _annuleren

en: _Load another file
nl: Nog een bestand _laden

en: QIF files you have loaded
nl: Reeds geladen QIF-bestanden

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
nl: Op de volgende pagina worden de rekeningen uit uw QIF-bestanden en eventuele aandelen c.q. beleggingsfondsen die u bezit, gekoppeld aan GnuCash-rekeningen. Als er al een GnuCash-rekening bestaat met dezelfde naam (of met een gelijkende naam en een overeenkomende rekeningsoort), dan wordt die rekening gekoppeld. Anders zal GnuCash een nieuwe rekening aanmaken met dezelfde naam en hetzelfde type als de QIF-rekening. Indien de voorgestelde suggestie u niet bevalt, dubbelklikt u erop om deze aan te passen.
    
    Merk op dat GnuCash veel grootboekrekeningen zal aanmaken die in uw andere financiële programma niet bestonden, waaronder aparte rekeningen voor ieder type aandeel dat u bezit, aparte rekeningen voor handelscommissies, speciale ‘Eigen vermogen’-rekeningen voor uw openingssaldi, enzovoorts. Al deze rekeningen worden op de volgende pagina weergegeven zodat u ze naar believen kunt wijzigen, maar u kunt deze veilig ongewijzigd laten.

en: Accounts and stock holdings
nl: Rekeningen en aandelenbezit

en: _Select the matchings you want to change
nl: De te wijzigen overeenkomsten _selecteren

en: Matchings selected
nl: Geselecteerde overeenkomsten

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
nl: QIF-rekeningen aan GnuCash-rekeningen koppelen

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
nl: GnuCash maakt gebruik van gescheiden opbrengsten- en kostenrekeningen in plaats van categorieën om uw boekingen te classificeren. Iedere categorie in uw QIF-bestand wordt omgezet naar een GnuCash-rekening.
    
    Op de volgende pagina kunt u de voorgestelde koppeling van QIF-categorieën aan GnuCash-rekeningen bekijken. U kunt ongewenste koppelingen veranderen door te dubbelklikken op de regel met de categorienaam.
    
    Als u zich later bedenkt, kunt u gerust het rekeningenschema binnen GnuCash wijzigen.

en: Income and Expense categories
nl: Opbrengsten- en kostencategorieën

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
nl: QIF-categorieën aan GnuCash-rekeningen koppelen

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
nl: QIF-bestanden die zijn opgehaald bij banken of andere financiële instellingen bevatten waarschijnlijk geen gegevens over rekeningen en categorieën waardoor deze correct aan GnuCash-rekeningen toegewezen kunnen worden.
    
    Op de volgende pagina ziet u de tekst die verschijnt in de begunstigden- en notitievelden van transacties zonder QIF-rekening of -categorie. Standaard worden deze transacties toegewezen aan de GnuCash-rekening ‘Niet gespecificeerd’. Als u een andere rekening selecteert, wordt dit voor toekomstige QIF-bestanden onthouden.

en: Payees and memos
nl: Begunstigden en notities

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
nl: Begunstigden/notities aan GnuCash-rekeningen koppelen

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
nl: De QIF-import kan niet omgaan met QIF-bestanden met meerdere munteenheden. Alle geïmporteerde rekeningen moeten dezelfde munteenheid hebben.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
nl: De munteenheid voor alle geïmporteerde transacties _selecteren:

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
nl: Omdat dit een nieuw bestand is, wordt eerst een dialoogvenster getoond om de opties voor de nieuwe boekhouding in te stellen. Deze kunnen van invloed zijn op de manier waarop GnuCash boekingen importeert. Wanneer u terugkomt op deze pagina zonder te annuleren en opnieuw te beginnen, wordt het dialoogvenster geen tweede keer weergegeven. U kunt het rechtstreeks benaderen via menukeuze ‘Bestand‣Eigenschappen’.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
nl: De munteenheid van het QIF-bestand invoeren en Grootboek-opties selecteren

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
nl: Op de volgende pagina's wordt u gevraagd om informatie te verschaffen over alle aandelen, beleggingsfondsen en andere investeringen die in de geïmporteerde QIF-bestanden voorkomen. GnuCash heeft namelijk meer gegevens nodig dan in QIF-bestanden wordt opgeslagen.
    
    Elk aandeel, beleggingsfonds of andere investering moet een naam hebben en een afkorting, zoals een tickersymbool. Omdat sommige ongerelateerde investeringen dezelfde afkorting kunnen hebben, moet u ook aangeven welke soort afkorting u hebt ingevoerd. Hier kunt u bijvoorbeeld de beurs die het symbool heeft toegekend (AEX, NYSE, NASDAQ) of het type investering selecteren.
    
    Indien de juiste beurs of het juiste type investering ontbreekt, kunt u zelf een nieuwe waarde toevoegen.

en: Enter Information about…
nl: Gegevens invoeren over…

en: All fields must be complete to continue…
nl: Alle velden moeten geldige invoer hebben om verder te kunnen gaan…

en: Tradable commodities
nl: Handelsgoederen

en: _Start Import
nl: Import _starten

en: P_ause
nl: P_auze

en: QIF Import
nl: QIF-import

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: If you are importing a QIF file from a bank or other financial institution, some of the transactions may already exist in your GnuCash accounts. To avoid duplication, GnuCash has tried to identify matches and needs your help to review them.
    
    On the next page you will be shown a list of imported transactions. As you select each one, a list of possible matches will be shown below it. If you find a correct match, click on it. Your selection will be confirmed by a check mark in the "Match?" column.
    
    Click "Next" to review the possible matches.
nl: Als u een QIF-bestand van een bank of andere financiële instelling importeert, is het mogelijk dat bepaalde boekingen reeds voorkomen binnen GnuCash. Om duplicaten te vermijden heeft GnuCash geprobeerd om deze te herkennen, maar deze moeten nog wel gecontroleerd worden.
    
    Op de volgende pagina staat een lijst met geïmporteerde boekingen. Als u er een selecteert, zal daaronder een lijst met mogelijk overeenkomstige boekingen worden weergegeven. Een eventuele overeenkomst geeft u aan door hierop te klikken; hierdoor zal in de kolom ‘Overeenkomst?’ een vinkje verschijnen.
    
    Klik op [Volgende] om de mogelijke overeenkomsten te beoordelen.

en: Match existing transactions
nl: Bestaande boekingen koppelen

en: _Imported transactions needing review
nl: _Geïmporteerde boekingen die aandacht behoeven

en: _Possible matches for the selected transaction
nl: _Mogelijke overeenkomsten voor de geselecteerde boeking

en: Select possible duplicates
nl: Mogelijke duplicaten selecteren

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
nl: Klik op [Toepassen] om de gegevensimport te verwerken en uw GnuCash-rekeningen bij te werken. De door u ingevoerde rekeningen en categorieën zullen worden opgeslagen; deze worden bij de volgende QIF-import als standaardwaarden gebruikt.
    
    Klik op [Terug] om uw rekening- en categorie-koppelingen of de gekozen munteenheid te herzien, of om nog meer bestanden te importeren.
    
    Klik op [Annuleren] om de QIF import te annuleren.

en: Update your GnuCash accounts
nl: Uw GnuCash-rekeningen bijwerken

en: Summary Text
nl: Samenvattingstekst

en: Qif Import Summary
nl: Samenvatting Qif-import

en: Stock Split Assistant
nl: Assistent bij aandelensplitsing

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
nl: Deze assistent helpt u een aandelensplitsing of -fusie te verwerken.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
nl: De rekening waarop u een aandelensplitsing of -fusie wilt vastleggen selecteren.

en: Stock Split Account
nl: Rekening aandelensplitsing

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
nl: De datum en het aantal aandelen dat u heeft ontvangen of verloren door de aandelensplitsing of -fusie. Voor aandelenfusies (negatieve splitsingen) gebruikt u een negatieve waarde bij de aandelenverdeling. U kunt ook een omschrijving bij de boeking invoeren of de standaardomschrijving accepteren.

en: _Date
nl: _Datum

en: Desc_ription
nl: _Omschrijving

en: Stock Split
nl: Aandelensplitsing

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
nl: Als u een aandelenkoers bij de boeking wilt vastleggen, kunt u deze hieronder invoeren. U kunt hier ook niets invullen.

en: New _Price
nl: Nieuwe _koers

en: Currenc_y
nl: _Munteenheid

en: Stock Split Details
nl: Details aandelensplitsing

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
nl: Als u een contante betaling heeft ontvangen als gevolg van de aandelensplitsing, dient u hier de details van die betaling in te voeren. Klik anders op [Volgende].

en: _Amount
nl: Bedr_ag

en: _Memo
nl: _Notitie

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
nl: Contante uitkering

en: <b>_Income Account</b>
nl: <b>_Opbrengstenrekening</b>

en: <b>A_sset Account</b>
nl: <b>A_ctivarekening</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
nl: Contante uitkering

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
nl: Klik op [Toepassen] wanneer u klaar bent met het invoeren van de aandelensplitsing of -fusie. U kunt ook op [Terug] klikken om uw keuzes te herzien of op [Annuleren] klikken om te stoppen zonder wijzigingen aan te brengen.

en: Stock Split Finish
nl: Afronding aandelensplitsing

en: Transaction Details
nl: Boekingsdetails

en: Cash
nl: Contant

en: Brokerage Fees
nl: Transactiekosten

en: Introduction placeholder
nl: Inleiding Aggregatie

en: Title placeholder
nl: Aggregatietitel

en: _Edit list of encodings
nl: Lijst met tekensets _bewerken

en: Default encoding
nl: Standaard tekenset

en: Convert the file
nl: Bestand converteren

en: finish placeholder
nl: aggregatie beëindigen

en: Finish GnuCash Datafile Import
nl: Importeren GnuCash-bestand afronden

en: Edit the list of encodings
nl: De lijst met tekensets bewerken

en: <b>S_ystem input encodings</b>
nl: <b>Tekensets s_ysteeminvoer</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
nl: <b>_Aangepaste tekensets</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
nl: <b>Ge_selecteerde tekensets</b>

en: Preferences
nl: Voorkeuren

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
nl: Algemeen

en: Enable extra _buttons
nl: Extra _knoppen inschakelen

en: _Open in new window
nl: In nieuw venster _openen

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
nl: Door activering van deze optie wordt iedere factuur in een nieuw venster geopend. Zonder deze optie wordt de factuur geopend binnen het huidige venster.

en: _Accumulate splits on post
nl: Boekregels bij het boeken _samenvoegen

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
nl: Geeft aan of alle factuurregels met dezelfde bestemmingsrekening standaard als één samengevoegde regel geboekt moeten worden. Deze instelling kan bij het boeken zelf worden gewijzigd.

en: <b>Invoices</b>
nl: <b>Verkoopfacturen</b>

en: Not_ify when due
nl: _Herinneren aan vervaldatum

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
nl: De lijst met verschuldigde facturen al dan niet tonen bij het opstarten.

en: _Tax included
nl: Inclusief _belasting

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
nl: Geeft aan of de inkoopfactuurregels standaard inclusief belasting zijn. Deze instelling wordt overgenomen bij nieuwe klanten en leveranciers.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
nl: _Betalingen verwerken tijdens het boeken

en: <b>Bills</b>
nl: <b>Inkoopfacturen</b>

en: _Notify when due
nl: _Herinneren aan vervaldatum

en: Ta_x included
nl: Inclusief _belasting

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
nl: Geeft aan of de verkoopfactuurregels standaard inclusief belasting zijn. Deze instelling wordt overgenomen bij nieuwe klanten en leveranciers.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
nl: Be_talingen verwerken tijdens het boeken

en: Days in ad_vance
nl: _Dagen van tevoren

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
nl: Het aantal dagen dat van tevoren moet worden gewaarschuwd voor het verschuldigd worden van aankoopfacturen.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
nl: Het aantal dagen dat van tevoren moet worden gewaarschuwd voor het verschuldigd worden van verkoopfacturen.

en: _Days in advance
nl: _Dagen van tevoren

en: Cascade Account Values
nl: Rekeningwaarden trapsgewijs toepassen

en: Enable Cascading Account Color
nl: Recursieve rekeningkleur toepassen

en: Enable Cascading Account Placeholder
nl: Aggregatierekeningen in structuur toepassen

en: Enable Cascading Account Hidden
nl: Recursief rekeningen verbergen toepassen

en: Enable the sections to Cascade
nl: De toe te passen recursieve acties selecteren

en: Default
nl: Standaard

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
nl: Kleuren al toegewezen aan rekeningen worden niet vervangen tenzij hetvolgende is aangevinkt.

en: Replace any existing account colors
nl: Bestaande rekeningkleuren vervangen

en: Delete Account
nl: Rekening verwijderen

en: <b>Sub-accounts</b>
nl: <b>Subrekeningen</b>

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
nl: Deze rekening bevat en subrekening. Wat wilt u hiermee doen?

en: _Move to
nl: _Verplaatsen naar

en: Delete the _subaccount
nl: De _subrekening verwijderen

en: M_ove to
nl: _Verplaatsen naar

en: Delete all _transactions
nl: Alle _boekingen verwijderen

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
nl: Deze rekening bevat boekingen. Wat wilt u hiermee doen?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
nl: Deze rekening bevat alleen-lezen boekingen, welke niet verwijderd kunnen worden.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
nl: <b>Boekingen op subrekeningen</b>

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
nl: Ten minste één van de te verwijderen subrekeningen bevat boekingen. Wat wilt u hiermee doen?

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
nl: Ten minste één van de subrekeningen bevat alleen-lezen boekingen, welke niet verwijderd kunnenworden.

en: _Default
nl: _Standaard

en: Account Type
nl: Rekeningsoort

en: Show _hidden accounts
nl: _Verborgen rekeningen tonen

en: Show _unused accounts
nl: _Ongebruikte rekeningen weergeven

en: Show accounts which do not have any transactions.
nl: Rekeningen weergeven die g een transacties bevatten.

en: Show _zero total accounts
nl: Rekeningen met _nulsaldo weergeven

en: Show accounts which have a zero total value.
nl: Rekeningen met een nulsaldo weergeven.

en: Use Commodity Value
nl: Waarde van goed gebruiken

en: Identification
nl: Identificatie

en: Account _name
nl: Rekening_naam

en: _Account code
nl: Rekeningn_ummer

en: _Description
nl: O_mschrijving

en: Smallest _fraction
nl: Kleinste _coupure

en: Account _Color
nl: Rekening_kleur

en: No_tes
nl: _Toelichting

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
nl: Kleinst mogelijke coupure van dit goed (effect/valuta).

en: _Parent Account
nl: _Hoofdrekening

en: Placeholde_r
nl: _Aggregatie

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
nl: Deze rekening staat uitsluitend voor aggregatie-doeleinden in het rekeningschema. Er kan niet rechtstreeks op geboekt worden, maar uitsluitend via de subrekeningen van deze rekening.

en: Auto _interest transfer
nl: Automatische _renteoverboeking

en: H_idden
nl: _Verborgen

en: This account (and any sub-accounts) will be hidden in the account tree and will not appear in the popup account list in the register. To reset this option, you will first need to open the "Filter By…" dialog for the account tree and check the "show hidden accounts" option. Doing so will allow you to select the account and reopen this dialog.
nl: Deze rekening (met alle subrekeningen) wordt verborgen in het rekeningschema en verdwijnt als keuze uit het popup-scherm van de grootboekkaart. Om deze keuze ongedaan te maken, moet u bij de filterinstellingen van het rekeningschema de optie ‘Verborgen rekeningen weergeven’ aanvinken. Hierdoor kunt u de rekening selecteren en dit dialoogvenster heropenen.

en: Opening balance
nl: Beginsaldo

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
nl: Deze rekening bevat openingsbalans-boekingen. Slechts één rekening per waarde-eenheid kan beginsaldi bevatten.

en: Ta_x related
nl: _Fiscaal relevant

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
nl: Gebruik menukeuze ‘Bewerken‣Fiscale instellingen’ om deze rekening als fiscaal relevant aan te merken en hier een belastingcode aan toe te wijzen.

en: <b>Balance Information</b>
nl: <b>Saldo-informatie</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
nl: <b>Boeking openingssaldo</b>

en: _Balance
nl: In _balans brengen

en: _Use equity 'Opening Balances' account
nl: _Eigen vermogen-rekening ‘Beginsaldi’ gebruiken

en: _Select transfer account
nl: Tegenrekening _selecteren

en: Renumber sub-accounts
nl: Subrekeningen _hernummeren

en: _Renumber
nl: _Hernummeren

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: _Show documentation
nl: _Documentatie weergeven

en: _Reconciled
nl: _Afgestemd

en: _Cleared
nl: _Bevestigd

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
nl: Als de status niet wordt gespecificeerd in een QIF-bestand, wordt de boeking gemarkeerd als ‘bevestigd’.

en: _Not cleared
nl: _Niet bevestigd

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
nl: Als de status niet wordt gespecificeerd in een QIF-bestand, wordt de boeking gemarkeerd als ‘niet bevestigd’.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
nl: Standaard boekingstatus (tenzij anders gespecificeerd in het QIF-bestand)

en: Select Account
nl: Rekening selecteren

en: _Select or add a GnuCash account:
nl: Een GnuCash-rekening _selecteren of toevoegen:

en: Import transactions from text file
nl: Boekingen uit een tekstbestand importeren

en: 1. Choose the file to import
nl: 1. Het bestand om te importeren selecteren

en: Import bill CSV data
nl: CSV-gegevens inkoopfactuur importeren

en: Import invoice CSV data
nl: CSV-gegevens verkoopfactuur importeren

en: 2. Select import type
nl: 2. Het type import selecteren

en: Semicolon separated
nl: Puntkomma-gescheiden

en: Comma separated
nl: Kommagescheiden

en: Semicolon separated with quotes
nl: Puntkomma-gescheiden met aanhalingstekens

en: Comma separated with quotes
nl: Kommagescheiden met aanhalingstekens

en: 3. Select import options
nl: 3. De importopties selecteren

en: 4. Preview
nl: 4. De resultaten vooraf beoordelen

en: Open imported documents in tabs
nl: Geïmporteerde documenten als tabbladen openen

en: Open not yet posted documents in tabs
nl: Nog niet geboekte documenten als tabbladen openen

en: Don't open imported documents in tabs
nl: Geïmporteerde documenten niet als tabbladen openen

en: 5. Afterwards
nl: 5. Naderhand

en: window1
nl: venster1

en: Due Days
nl: Vervaldagen

en: Discount Days
nl: Kortingsdagen

en: Discount %
nl: Kortingspercentage

en: The percentage discount applied for early payment.
nl: Het kortingspercentage voor snelle betaling.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
nl: Het aantal dagen na de boekdatum waarbinnen een korting wordt gegeven voor snelle betaling.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
nl: Het aantal dagen na de boekdatum om de factuur te betalen.

en: Due Day
nl: Vervaldag

en: Discount Day
nl: Kortingsdagen

en: Cutoff Day
nl: Peildatum

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
nl: De afkap-dag om facturen aan een bepaalde maand toe te rekenen. Hierna worden facturen toegerekend aan de volgende maand. Negatieve waarden tellen terug vanaf het einde van de maand.

en: The discount percentage applied if paid early.
nl: Het kortingspercentage dat wordt toegepast bij snelle betaling.

en: The last day of the month for the early payment discount.
nl: De laatste dag van de maand voor de korting voor snelle betalers.

en: The day of the month bills are due
nl: De dag van de maand waarop de facturen verschuldigd worden

en: Table
nl: Tabel

en: Terms
nl: Voorwaarden

en: Delete the current Billing Term
nl: De huidige betalingsvoorwaarde verwijderen

en: Create a new Billing Term
nl: Een nieuwe betalingsvoorwaarde aanmaken

en: <b>Term Definition</b>
nl: <b>Definitie betalingsvoorwaarde</b>

en: De_scription
nl: _Omschrijving

en: _Type
nl: _Soort

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
nl: De omschrijving van de betalingsvoorwaarde die wordt afgedrukt op verkoopfacturen

en: Edit the current Billing Term
nl: De huidige betalingsvoorwaarde bewerken

en: Close this window
nl: Dit venster sluiten

en: Cancel your changes
nl: Uw wijzigingen annuleren

en: Commit this Billing Term
nl: Deze betalingsvoorwaarde opslaan

en: The internal name of the Billing Term.
nl: De interne naam van de betalingsvoorwaarde.

en: <b>New Billing Term</b>
nl: <b>Nieuwe betalingsvoorwaarde</b>

en: _Name
nl: _Naam

en: Income Total
nl: Totaal opbrengsten

en: Expense Total
nl: Totale kosten

en: Choose Owner Dialog
nl: Eigenaar toewijzen

en: Securities
nl: Effecten

en: Show National Currencies
nl: Munteenheden weergeven

en: Add a new commodity.
nl: Een nieuw goed (effect/valuta) toevoegen.

en: Remove the current commodity.
nl: Het huidige goed (effect/valuta) verwijderen.

en: Edit the current commodity.
nl: Het huidige goed (effect/valuta) bewerken.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
nl: De volledige naam van het goed (effect/valuta) invoeren. Voorbeeld: Royal Dutch Shell plc of Unilever NV.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
nl: Het tickersymbool voor het goed invoeren (bijvoorbeeld RDSA of UNA). Als u de koersnoteringen online ophaalt, moet de inhoud van dit veld exact overeenkomen met het tickersymbool uit de noteringsbron (inclusief hoofdlettergebruik).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
nl: Een unieke code om het goed (effect/valuta) te identificeren invoeren. Dit veld kunt u ook zonder problemen leeg laten.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
nl: De kleinst verhandelbare coupure van het goed (effect/valuta) invoeren. Voor aandelen die enkel in hele getallen worden verhandeld, voert u 1 in.

en: <b>Quote Source Information</b>
nl: <b>Gegevens noteringsbron</b>

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
nl: Een weergavesymbool invoeren. Dit kan zonder problemen worden leeggelaten, in welk geval het tickersymbool of de ISO-code van de valuta zal worden gebruikt.

en: Type of quote source
nl: Soort noteringsbron

en: _Display symbol
nl: Weergavesymbool _weergeven

en: Time_zone
nl: Tijd_zone

en: _Unknown
nl: _Onbekend

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
nl: Deze noteringsbronnen zijn recent aan Finance::Quote toegevoegd. GnuCash weet niet of deze bronnen hun informatie bij slechts één internetsite of bij meerdere internetsites ophalen.

en: _Multiple
nl: _Meerdere bronnen

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
nl: Deze Finance::Quote noteringsbronnen betrekken hun informatie bij meerdere internetsite. Als een van de betreffende sites niet beschikbaar is, zal Finance::Quote proberen deze informatie bij de andere site(s) op te halen.

en: Si_ngle
nl: _Een bron

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
nl: Deze Finance::Quote noteringsbronnen betrekken hun informatie maar bij één internetsite. Als de betreffende site niet beschikbaar is, kunnen de koersen niet opgehaald worden.

en: _Get Online Quotes
nl: Koersen _online ophalen

en: F_raction traded
nl: Ver_handelbare coupure

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
nl: _ISIN of andere code

en: _Symbol/abbreviation
nl: _Symbool/afkorting

en: _Full name
nl: _Volledige naam

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
nl: Waarschuwing: Finance::Quote is niet correct geïnstalleerd.

en: Select user information here…
nl: Gebruikersinformatie hier selecteren…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
nl: Het identificatienummer van de klant. Als dit wordt leeggelaten, zal automatisch een passende waarde worden toegekend

en: Address
nl: Adres

en: Email
nl: E-mail

en: Billing Address
nl: Factuuradres

en: Discount
nl: Korting

en: Credit Limit
nl: Kredietlimiet

en: Tax Included
nl: Inclusief belasting

en: Tax Table
nl: Belastingtarief

en: Override the global Tax Table?
nl: Het algemene belastingtarief negeren?

en: Billing Information
nl: Factuurgegevens

en: Shipping Information
nl: Verzendgegevens

en: Shipping Address
nl: Verzendadres

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
nl: Klanten of leveranciers uit een tekstbestand importeren

en: For importing customer lists.
nl: Voor het importeren van klantlijsten.

en: For importing vendor lists.
nl: Voor het importeren van leverancierslijsten.

en: <b>2. Select Import Type</b>
nl: <b>2. Het type import selecteren</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
nl: Het venster ‘Opgeslagen rapportconfiguraties’ verlaten

en: Currently you have no saved reports.
nl: U hebt op dit moment geen opgeslagen rapporten.

en: Saved report configurations are created by
    1. opening a report from the Reports menu,
    2. altering the report's options to your taste,
    3. selecting "Save Report Configuration [As…]" from the Reports menu
     or pressing a "Save Config [As…]" button on the tool bar.
nl: Opgeslagen rapportconfiguraties zijn aangemaakt door
    1. het openen van een rapport vanuit het menu Rapporten ,
    2. de opties van het rapport naar uw smaak wijzigen
    3. de optie "Rapportconfiguratie opslaan [als …]" in het menu Rapporten 
     of de knop "Configuratie opslaan [als …]" op de werkbalk.

en: Question
nl: Vraag

en: Change Linked Document path head
nl: Bestandskoppelings-padprefix wijzigen

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
nl: Als dit hokje is aangevinkt zullen bestaande relatieve bestandspaden omgezet worden in absolute door ze te combineren met de bestaande pad prefix.

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
nl: Als dit hokje is aangevinkt zullen bestaande absolute bestandspaden omgezet worden in relatieve door ze te vergelijken met de nieuwe pad prefix.

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
nl: Let op: enkel bestandskoppelingen die niet alleen-lezen zijn zullen worden aangepast.

en: Linked _File
nl: Gekoppelde _bestand

en: Linked _Location
nl: Gekoppelde _locatie

en: (none)
nl: (geen)

en: Location does not start with a valid scheme
nl: Locatie start niet met een geldig schema

en: Reload and Locate Linked Documents
nl: Gekoppelde bestanden herladen en vinden

en: _Reload
nl: _Herladen

en: _Locate Linked Documents
nl: Gekoppelde bestanden _opsporen

en: All Linked Documents
nl: Alle gekoppelde bestanden

en: Linked Document
nl: Gekoppeld document

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Relative
nl: Relatief

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
nl: Op een waarde in de Beschrijvingskolom dubbelklikken om naar de transactie te springen.
    Op een waarde in de Koppelingskolom dubbelklikken om het gekoppelde bestand te openen.
    Op een waarde in de Beschikbaar kolom dubbelklikken om een bestandskoppeling te wijzigen.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
nl: Het identificatienummer van de werknemer. Als dit wordt leeggelaten, zal automatisch een passende waarde worden toegekend

en: Payment Address
nl: Betaaladres

en: Language
nl: Taal

en: Default Hours per Day
nl: Standaard aantal uren per dag

en: Default Rate
nl: Standaardtarief

en: Access Control List
nl: Toegangscontrolelijst

en: Access Control
nl: Toegangscontrole

en: <b>Data Format</b>
nl: <b>Bestandsindeling</b>

en: <b>File</b>
nl: <b>Bestand</b>

en: Host
nl: Server

en: Database
nl: Databank

en: Password
nl: Wachtwoord

en: <b>Database Connection</b>
nl: <b>Databank-verbinding</b>

en: Annual
nl: Jaarlijks

en: Semi-annual
nl: Halfjaarlijks

en: Tri-annual
nl: Driemaal per jaar

en: Quarterly
nl: Per kwartaal

en: Bi-monthly
nl: Tweemaandelijks

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Semi-monthly
nl: Tweemaal per maand

en: Bi-weekly
nl: Tweewekelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Daily (360)
nl: Dagelijks (360)

en: Daily (365)
nl: Dagelijks (365)

en: Loan Repayment Calculator
nl: Annuïtaire aflossing berekenen

en: _Schedule
nl: _Plannen

en: <b>Calculations</b>
nl: <b>Berekeningen</b>

en: Payment periods
nl: Aantal periodes

en: Interest rate
nl: Rentepercentage

en: Present value
nl: Huidige waarde

en: Periodic payment
nl: Periodieke betaling

en: Future value
nl: Toekomstige waarde

en: Clear the entry.
nl: De invoer wissen.

en: Precision
nl: Precisie

en: Calculate
nl: Berekenen

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
nl: De hierboven ontbrekende waarde berekenen. Vereist dat alle velden op één na gevuld zijn.

en: <b>Payment Options</b>
nl: <b>Betalingsopties</b>

en: Payment Total
nl: Som van alle betalingen

en: Discrete
nl: Discreet

en: Continuous
nl: Doorlopend

en: Beginning
nl: Begin

en: <b>Compounding</b>
nl: <b>Verrekeningsmethode</b>

en: When paid
nl: Moment van betaling

en: Search the Account List
nl: Rekeninglijst doorzoeken

en: Close _on Jump
nl: Sluiten _bij springen

en: _Jump To
nl: _Springen naar

en: All _accounts
nl: Alle _rekeningen

en: Search scope
nl: Zoek context

en: Account Full Name
nl: Volledige rekeningnaam

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
nl: Hoofdletter-ongevoelig zoeken is mogelijk voor "Volledige rekeningnaam".

en: Sea_rch
nl: Z_oeken

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
nl: Kies een regel en klik dan op "Springen naar" om naar de betreffende rekening in de rekeninglijst te springen,
    als de rekening normaal gesproken niet zichtbaar is, dan wordt ze tijdelijk toch zichtbaar gemaakt.

en: Import Map Editor
nl: Bewerker voor import correlaties

en: _Remove Invalid Mappings
nl: Ongeldige associaties _wissen

en: <b>What type of information to display?</b>
nl: <b>Welke soort informatie weergeven ?</b>

en: Non-Bayesian
nl: Niet-bayesiaans

en: Source Account Name
nl: Bron rekeningnaam

en: Based On
nl: Gebaseerd op

en: Match String
nl: Gecorreleerde tekst

en: Mapped to Account Name
nl: Gecorreleerd naar rekening naam

en: Count of Match String Usage
nl: Zoektekst voorkomen

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
nl: Filter zal hoofdlettergevoelig toegepast worden op velden "Overeen te stemmen tekenreeks" en "Toegewezen rekeningnaam".

en: _Expand All
nl: Alles _uitvouwen

en: Collapse _All
nl: _Allemaal inklappen

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
nl: Meerdere rijen kunnen geselecteerd worden en dan verwijderd door op de "Verwijderen" knop te drukken.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
nl: Een geschikte GnuCash-rekening selecteren of aanmaken voor:

en: Online account ID here…
nl: Het online rekeningnummer…

en: Choose a format
nl: Een bestandsindeling selecteren

en: Format
nl: Opmaak

en: Select matching existing transaction
nl: Overeenkomende bestaande boeking selecteren

note: Dialog Select matching transactions
en: Show Reconciled
nl: Afgestemde boekingen weergeven

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
nl: Eerste boekregel van geïmporteerde boeking

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
nl: Mogelijke boekingen die overeenkomen met de geselecteerde boeking

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
nl: Meerdere boekingslijnen kunnen geselecteerd worden om een transfer rekening toe te wijzen aan alle geselecteerde rijen tegelijk. Klik de linkermuisknop terwijl u de 'Ctrl' of hoofdlettertoets ingedrukt houdt om meerder rijen te selecteren en klik de rechtermuisknop om een transfer rekening te selecteren. Enkel rijen met "T" aangevinkt kunnen aan de selectie toegevoegd worden.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
nl: Deze boeking heeft uw aandacht nodig, anders wordt zij geïmporteerd terwijl zij niet in balans is.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
nl: Deze boeking wordt in balans geïmporteerd, maar het kan geen kwaad de bestemmingsrekening te beoordelen.

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
nl: Deze boeking vereist uw aandacht, anders zal deze niet worden geïmporteerd.

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
nl: Dubbelklik op de boeking om deze met de bestaande boeking af te stemmen of, indien nodig, als nieuwe boeking op een nader te specificeren tegenrekening aan te merken.

en: Transaction List Help
nl: Hulp bij boekingsoverzicht

en: Colors
nl: Kleuren

en: <b>Actions</b>
nl: <b>Acties</b>

en: "A"
nl: “T”

en: "U+C"
nl: "B+B"

en: "C"
nl: “B”

en: Select "A" to add the transaction as new.
nl: Kies ‘T’ om de boeking als nieuwe boeking toe te voegen.

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
nl: Kies ‘B+B’ om een overeenkomende (bestaande) boeking bij te werken en te bevestigen.

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
nl: Kies ‘B’ om met een overeenkomende (bestaande) boeking te bevestigen.

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
nl: Als geen van beide wordt geselecteerd zal de boeking niet worden geïmporteerd.

en: Red
nl: Rood

en: Yellow
nl: Geel

en: Green
nl: Groen

en: _Notes
nl: _Toelichting

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
nl: Overzicht van geïmporteerde boekingen (oorspronkelijke boekregel en overeenkomende informatie weergegeven)

en: Show _Account column
nl: _Rekeningkolom weergeven

en: Show _Memo column
nl: _Memokolom weergeven

en: Show matched _information
nl: Overeenstemmende _informatie weergeven

en: A_ppend
nl: T_oevoegen

en: When Updating and Clearing a matched transaction, append the imported Description and Notes to the matched Description and Notes instead of replacing them.
nl: Wanneer u een overeenkomende transactie bijwerkt en vereffent, voegt u de geïmporteerde beschrijving en opmerkingen toe aan de overeenkomende beschrijving en notities in plaats van deze te vervangen.

en: _Reconcile after match
nl: _Afstemmen bij overeenkomst

en: Generic import transaction matcher
nl: Herkennen van bestaande boekingen

en: Posted Account
nl: Beboekte rekening

en: Invoice Information
nl: Documentgegevens

en: (owner)
nl: (eigenaar)

en: Open Document Link
nl: Bestandskoppeling openen

en: Default Chargeback Project
nl: Declarabele kosten

en: Additional to Card
nl: Aanvullend op rekening

en: Extra Payments
nl: Extra betalingen

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
nl: Het identificatienummer van het document. Als dit wordt leeggelaten, zal automatisch een passende waarde worden toegekend.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
nl: Door het terugnemen van de boeking van deze factuur wordt deze boeking verwijderd.
    Weet u zeker dat u de boeking wilt terugnemen?

en: Yes, reset the Tax Tables
nl: Ja, belastingtarieven bijwerken

en: No, keep them as they are
nl: Nee, ongewijzigd laten

en: Reset Tax Tables to present Values?
nl: Belastingtarieven met huidige waarden bijwerken?

en: Job Dialog
nl: Opdrachtvenster

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
nl: Het identificatienummer van de opdracht. Als dit wordt leeggelaten, zal automatisch een passende waarde worden toegekend

en: Job Information
nl: Opdrachtgegevens

en: Owner Information
nl: Gegevens eigenaar

en: Job Active
nl: Opdracht actief

en: Lot Viewer
nl: Partijen bekijken

en: _New Lot
nl: _Nieuwe partij

en: Scrub _Account
nl: Rekening _opschonen

en: _Scrub
nl: _Opschonen

en: Scrub the highlighted lot
nl: De geselecteerde partij opschonen

en: Delete the highlighted lot
nl: De geselecteerde partij verwijderen

en: Enter a name for the highlighted lot.
nl: U moet aan deze partij een naam toekennen.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
nl: Een toelichting op deze partij invoeren.

en: <b>_Title</b>
nl: <b>_Titel</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
nl: <b>_Partijen binnen deze rekening</b>

en: Show only open lots
nl: Alleen open partijen weergeven

en: <b>Splits _free</b>
nl: <b>_Niet toegewezen boekregels</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
nl: <b>Aan _partij toegewezen boekregels</b>

en: _No
nl: _Nee

en: _Yes
nl: _Ja

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
nl: <span weight="bold" size="larger">Welkomstboodschap nogmaals tonen?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
nl: Als u op <i>[Ja]</i> klikt, zal de <i>Welkom bij GnuCash</i>-dialoog opnieuw verschijnen als u de volgende keer GnuCash opstart. Als u op <i>[Nee]</i> klikt, zal deze niet meer verschijnen.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
nl: <span size="larger" weight="bold">Welkom bij GnuCash!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
nl: Er zijn enkele voorgedefinieerde acties beschikbaar om nieuwe gebruikers op weg te helpen met GnuCash. Selecteer een van deze acties hieronder en klik op <i>[OK]</i>, of klik op <i>[Annuleren]</i> als u geen van deze acties wilt uitvoeren.

en: C_reate a new set of accounts
nl: Nieuw rekeningschema _aanmaken

en: _Import my QIF files
nl: Mijn QIF-bestanden _importeren

en: _Open the new user tutorial
nl: De _handleiding voor nieuwe gebruikers openen

en: Object references
nl: Objectverwijzingen

en: Explanation
nl: Uitleg

en: Close dialog and make no changes.
nl: Venster sluiten zonder wijzigingen toe te passen.

en: Apply changes but do not close dialog.
nl: Wijzigingen toepassen maar venster niet sluiten.

en: Apply changes and close dialog.
nl: Wijzigingen toepassen en venster sluiten.

en: Order Entry
nl: Orderregel

en: _Invoices
nl: _Verkoopfacturen

en: Close _Order
nl: _Order afsluiten

en: Order Information
nl: Ordergegevens

en: Reference
nl: Referentie

en: Order Entries
nl: Orderregels

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
nl: Het identificatienummer van de order. Als dit wordt leeggelaten, zal automatisch een passende waarde worden toegekend

en: The company associated with this payment.
nl: Het bedrijf dat aan deze betaling gekoppeld is.

en: Post To
nl: Boeken op

en: Documents
nl: Documenten

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
nl: Het bedrag dat op deze factuur betaald wordt.
    
    Als er een factuur is geselecteerd, zal GnuCash het nog openstaande bedrag hiervan voorstellen. Door dit voorstel te wijzigen ontstaat een deelbetaling of een overbetaling.
    
    Als sprake is van een overbetaling of als er geen factuur is geselecteerd, zal GnuCash de betaling automatisch toewijzen aan de eerste onbetaalde factuur van dit bedrijf.

en: Refund
nl: Terugbetaling

en: Print Check
nl: Cheque afdrukken

en: (USD)
nl: (EUR)

en: Transfer Account
nl: Tegenrekening

note: Date format label for 07/31/2013
en: US
nl: Amerika

note: Date format label for 31/07/2013
en: UK
nl: Engeland

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
nl: Europa

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
nl: Landinstelling systeem

en: _Reset
nl: _Herstellen

en: <b>Separator Character</b>
nl: <b>Scheidingsteken</b>

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
nl: [Herstellen] kiezen om het oorspronkelijke rekeningscheidingsteken te gebruiken en het voorkeuren venster te sluiten
    [Sluiten] kiezen om terug te keren naar het voorkeuren venster

en: GnuCash Preferences
nl: GnuCash-instellingen

en: <b>Summarybar Content</b>
nl: <b>Inhoud samenvattingsbalk</b>

en: Include _grand total
nl: _Eindtotaal weergeven

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
nl: Een eindtotaal van alle rekeningen weergeven, geconverteerd naar de standaard munteenheid voor rapportages.

en: Include _non-currency totals
nl: _Niet-monetaire totalen weergeven

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
nl: Door activering van deze optie worden ook niet-monetaire goederen in de samenvattingsbalk weergegeven. Zonder deze optie worden alleen valuta weergegeven.

en: _Relative
nl: _Relatief

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
nl: De opgegeven relatieve begindatum gebruiken voor de winst- en verliesrekening.

en: _Absolute
nl: _Absoluut

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
nl: De opgegeven absolute begindatum gebruiken voor de winst- en verliesrekening.

en: Re_lative
nl: Re_latief

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
nl: De opgegeven relatieve einddatum gebruiken voor de winst- en verliesrekening en als balansdatum.

en: Ab_solute
nl: Ab_soluut

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
nl: De opgegeven absolute einddatum gebruiken voor de winst- en verliesrekening en als balansdatum.

en: Accounting Period
nl: Verslagperiode

en: Use _formal accounting labels
nl: _Boekhoudkundige termen gebruiken

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
nl: Uitsluitend ‘debet’ en ‘credit’ gebruiken in plaats van informele synoniemen.

en: <b>Labels</b>
nl: <b>Taalgebruik</b>

en: _None
nl: _Geen

en: C_redit accounts
nl: C_reditrekeningen

en: _Income & expense
nl: _Winst & verlies

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
nl: <b>Rekeningen met van teken gewisselde saldi</b>

en: <b>Default Currency</b>
nl: <b>Standaard munteenheid</b>

en: US Dollars (USD)
nl: VS Dollars (USD)

en: Character
nl: Teken

en: Sample
nl: Voorbeeld

en: Show the Account Color as background
nl: De rekeningkleur als achtergrond weergeven

en: Show the Account Color as Account Name Background.
nl: De rekeningkleur als achtergrond bij de rekeningnaam weergeven.

en: Show the Account Color on tabs
nl: De rekeningkleur op tabs weergeven

en: Show the Account Color as tab background.
nl: De rekeningkleur als achtergrond bij de tab weergeven.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
nl: Het teken dat gebruikt wordt tussen de componenten van een (volledige) rekeningnaam. U kunt hier een willekeurig individueel karakter (mits geen cijfer of letter) of een van de tekenreeksen “colon”, “slash”, “backslash”, “dash” en “period” invoeren.

en: Ch_oose
nl: _Selecteren

en: Loc_ale
nl: _Landinstelling

en: <b>Time Format</b>
nl: <b>Tijdweergave</b>

en: U_se 24-hour clock
nl: 24-uurs _tijdweergave gebruiken

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
nl: Een 24-uurs tijdweergave gebruiken (in plaats van een 12-uurs).

en: <b>Date Completion</b>
nl: <b>Aanvullen van datums</b>

en: When a date is entered without year, it should be taken
nl: Wanneer een datum wordt ingevoerd zonder jaartal moet deze vallen

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
nl: Datums worden zodanig aangevuld dat zij in het lopende kalenderjaar vallen.

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
nl: Binnen een schuivende periode van 12 maanden
    die zoveel maanden voor de huidige maand begint

en: Enter number of months.
nl: Het aantal maanden invoeren.

en: Use the date format specified by the system locale.
nl: De datumopmaak uit de landinstelling van uw systeem gebruiken.

en: <b>Numbers</b>
nl: <b>Getallen</b>

en: Force P_rices to display as decimals
nl: Altijd _decimale weergave voor koersen gebruiken

en: Display ne_gative amounts in red
nl: Ne_gatieve bedragen in rood weergeven

en: Display negative amounts in red.
nl: Negatieve bedragen in rood weergeven.

en: _Automatic decimal point
nl: _Automatisch decimaalteken

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
nl: Automatisch een decimaalteken invoegen in bedragen die zonder decimaalteken worden ingevoerd.

en: _Decimal places
nl: _Decimalen

en: How many automatic decimal places will be filled in.
nl: Het aantal automatische decimale posities.

en: Numbers, Date, Time
nl: Nummers, datum, tijd

en: Perform account list _setup on new file
nl: Bij aanmaken nieuw bestand rekeningschema _instellen

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
nl: Het venster ‘Nieuw rekeningschema’ weergegeven na menukeuze ‘Bestand‣Nieuw bestand’.

en: Display "_tip of the day" dialog
nl: ‘_Tip van de dag’-venster weergeven

en: Display hints for using GnuCash at startup.
nl: Aanwijzingen over het gebruik van GnuCash bij het opstarten weergeven.

en: How many days to keep old log/backup files.
nl: Het aantal dagen dat oude log-/backupbestanden bewaard moeten blijven.

en: days
nl: dagen

en: <b>_Retain log/backup files</b>
nl: <b>Log-/backupbestanden _vasthouden</b>

en: Com_press files
nl: Bestanden _comprimeren

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
nl: De gegevens met gzip comprimeren wanneer deze worden opgeslagen.

en: <b>Files</b>
nl: <b>Bestanden</b>

en: <b>Search Dialog</b>
nl: <b>Zoekvenster</b>

en: New search _limit
nl: _Ondergrens nieuwe zoekactie

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
nl: Standaard een ‘nieuwe zoekactie’ opstarten indien een zoekactie minder dan dit aantal resultaten oplevert.

en: Show splash scree_n
nl: _Opstartscherm weergeven

en: Show splash screen at startup.
nl: Het opstartscherm tijdens het opstarten weergeven.

en: Auto-save time _interval
nl: Tijds_interval automatisch opslaan

en: minutes
nl: minuten

en: Show auto-save confirmation _question
nl: Automatisch opslaan _bevestigen

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
nl: Door activering van deze optie vraagt GnuCash bij elke poging tot automatisch op te slaan om bevestiging. Zonder deze optie wordt deze vraag onderdrukt.

en: Forever
nl: Oneindig

en: Time to _wait for answer
nl: Tijd om op antwoord te _wachten

en: seconds
nl: secondes

en: Path head for Linked Files Relative Paths
nl: Pad prefix voor gekoppelde bestanden met relatieve paden

en: Enable horizontal grid lines on table displays
nl: Horizontale grenzen van de velden weergeven

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
nl: Horizontale grenzen van de velden weergeven. Dit beïnvloedt hoofdzakelijk boomweergaven zoals de Rekeningen pagina.

en: Enable vertical grid lines on table displays
nl: Verticale grenzen van de velden weergeven

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
nl: Verticale grenzen van de velden weergeven. Dit beïnvloedt hoofdzakelijk boomweergaven zoals de Rekeningen pagina.

en: <b>Linked Files</b>
nl: <b>Gekoppelde bestanden</b>

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
nl: Actie ‘boeking overslaan’ activeren

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
nl: Actie ‘overeenkomende boeking bijwerken’ activeren

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
nl: Op sommige plaatsen staan commerciële ‘in-store’ geldautomaten die hun transactiekosten optellen op bij het opgenomen bedrag (in plaats van deze als losse transactie c.q. via de afrekening van uw bankkosten te verantwoorden). Een voorbeeld: wanneer u € 100 opneemt en de kosten zijn € 1,50, wordt een bedrag van € 101,50 van uw rekening afgeschreven. Als u vervolgens handmatig heeft ingevoerd dat u € 100 heeft opgenomen, komen de bedragen niet overeen. U moet deze waarde instellen op het maximum van dergelijke kosten in uw regio (in eenheden van uw lokale munteenheid), zodat de overeenkomst herkend kan worden.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
nl: Een boeking met een mate van overeenkomst binnen de groene zone (boven of gelijk aan deze drempelwaarde voor BEVESTIGING) wordt standaard (automatisch) BEVESTIGD.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
nl: Een boeking met een mate van overeenkomst binnen de rode zone (boven de weergavedrempel maar kleiner dan of gelijk aan deze drempelwaarde voor TOEVOEGING) wordt standaard (automatisch) TOEGEVOEGD.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
nl: De minimale score die een potentiële match moet behalen om te worden weergegeven in de lijst met suggesties.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
nl: Drempelwaarde _transactiekosten geldautomaten

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
nl: Drempelwaarde automatisch be_vestigen

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
nl: Drempelwaarde automatisch _toevoegen

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
nl: Drempelwaarde _weergave overeenkomst

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
nl: _Bayesiaanse algoritmes gebruiken

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
nl: Bayesiaanse algoritmes gebruiken om geïmporteerde boekingen aan bestaande boekingen te koppelen.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Likely match _day threshold
nl: Drempelwaarde dag voor _waarschijnlijke overeenkomst

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: _Unlikely match day threshold
nl: Drempelwaarde dag voor _onwaarschijnlijke overeenkomst

en: A transaction whose date is within the threshold is likely to be a match. Default is 4 days.
nl: Een boeking waarvan de datum binnen de drempelwaarde valt is waarschijnlijke kandidaat. Standaard is 4 dagen.

en: A transaction whose date is outside the threshold is unlikely to be a match. Default is 14 days.
nl: Een boeking waarvan de datum buiten de drempelwaarde valt is geen goede kandidaat. Standaard is 14 dagen.

en: <b>Checks</b>
nl: <b>Cheques</b>

en: The default check printing font.
nl: Het standaardlettertype voor het afdrukken van cheques.

en: Print _date format
nl: _Datumopmaak afdrukken

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
nl: De datumopmaak in kleine (8 punts-)letters onder de datum afdrukken.

en: Print _blocking chars
nl: Be_grenzingstekens afdrukken

en: Print '***' before and after each text field on the check.
nl: Voor en na elk tekstveld op een cheque telkens “***” afdrukken.

en: Default _font
nl: Standaard_lettertype

en: Printing
nl: Afdrukken

en: '_Enter' moves to blank transaction
nl: Met _Enter-toets naar een nieuwe boeking springen

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
nl: Door activering van deze optie wordt bij het indrukken van de ‘Enter’-toets naar de locatie van de lege boeking in de grootboekkaart gegaan. Zonder deze optie wordt de naar volgende regel gegaan.

en: _Auto-raise lists
nl: Lijsten _automatisch openklappen

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
nl: De lijst met rekeningen of acties bij het invoeren automatisch openklappen.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
nl: Tabvolgorde om_vat veld Tegenrekening bij automatisch aangevulde boekingen

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
nl: Na auto-aanvullen naar veld Tegenrekening springen.

en: <b>Reconciling</b>
nl: <b>Afstemmen</b>

en: Check cleared _transactions
nl: Bevestigde boekingen _selecteren

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
nl: Automatisch tijdens het afstemmen bevestigde boekingen selecteren.

en: Automatic credit card _payment
nl: Automatische creditcard_betaling

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
nl: De gebruiker vragen een creditcard-betaling op te geven na het afstemmen van een creditcard-afschrift.

en: Always reconcile to t_oday
nl: Altijd per _heden afstemmen

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
nl: Bij het openen van het afstemvenster altijd de huidige datum als afschriftdatum invullen, onafhankelijk van vorige afstemmingen.

en: <b>Graphics</b>
nl: <b>Grafisch</b>

en: _Use GnuCash built-in color theme
nl: De _ingebouwde GnuCash-kleuren gebruiken

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
nl: GnuCash gebruikt standaard een geel/groen thema voor dagboekkaarten. Door deze optie uit te vinken worden in plaats daarvan de systeemkleuren gebruikt.

en: Double _mode colors alternate with transactions
nl: Kleuren per _boeking laten verspringen (in tweeregelige modus)

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
nl: De primaire en secundaire kleuren per boeking i.p.v. per rij laten verspringen.

en: Draw hori_zontal lines between rows
nl: Hori_zontale lijnen tussen de rijen tekenen

en: Show horizontal borders on the cells.
nl: Horizontale grenzen van de velden weergeven.

en: Draw _vertical lines between columns
nl: _Verticale lijnen tussen de kolommen tekenen

en: Show vertical borders on the cells.
nl: Verticale grenzen van velden weergeven.

en: <b>Default Style</b>
nl: <b>Standaardstijl</b>

en: <b>Other Defaults</b>
nl: <b>Andere standaardwaarden</b>

en: _Basic ledger
nl: _Eenvoudig dagboek

en: _Auto-split ledger
nl: _Geavanceerd dagboek

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
nl: _Journaalposten

en: Number of _transactions
nl: Aantal _boekingen

en: Register opens in a new _window
nl: Grootboekkaart in een nieuw _venster openen

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
nl: Door activering van deze optie wordt iedere grootboekkaart in een nieuw venster geopend. Zonder deze optie wordt de grootboekkaart geopend binnen het huidige venster.

en: _Only display leaf account names
nl: Alleen _laatste niveau van rekeningnamen weergeven

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
nl: Door activering van deze optie wordt uitsluitend het laatste onderdeel van rekeningnamen op de grootboekkaart en in het popup-scherm voor rekeningselectie weergegeven. Standaard wordt de volledige rekeningnaam inclusief alle bovenliggende rekeningen weergegeven. Deze optie heeft alleen zin als op het laagste niveau geen dubbele rekeningnamen voorkomen.

en: Register Defaults
nl: Standaardinstellingen grootboekkaart

en: <b>Default Report Currency</b>
nl: <b>Standaard munteenheid rapporten</b>

en: <b>Location</b>
nl: <b>Locatie</b>

en: Report opens in a new _window
nl: Rapport in nieuw _venster openen

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
nl: Door activering van deze optie wordt ieder rapport in een nieuw venster geopend. Zonder deze optie wordt het rapport geopend binnen het huidige venster.

en: Default zoom level
nl: Standaard zoomniveau

en: Reports
nl: Rapporten

en: <b>Window Geometry</b>
nl: <b>Vensterafmetingen</b>

en: _Save window size and position
nl: Venstergrootte en -positie _opslaan

en: Save window size and location when it is closed.
nl: Venstergrootte en -positie opslaan.

en: Bring the most _recent tab to the front
nl: Bij het afsluiten van een tab het voor_laatst gebruikte tabblad activeren

en: <b>Tab Position</b>
nl: <b>Positie tabs</b>

en: To_p
nl: _Boven

en: B_ottom
nl: _Onder

en: _Left
nl: _Links

en: _Right
nl: _Rechts

en: <b>Summary Bar Position</b>
nl: <b>Positie samenvattingsbalk</b>

en: Bottom
nl: Onder

en: Show close button on _notebook tabs
nl: Sluitknop op _tabbladen

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
nl: Aan elk tabblad een sluitknop toevoegen. Deze heeft dezelfde functie als menukeuze ‘Sluiten’.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
nl: Als een tabtekst (bij benadering) langer is dan deze waarde, wordt deze afgekapt en weergegeven met puntjes erachter.

en: characters
nl: tekens

en: _Width
nl: _Breedte

en: Open new tabs _adjacent to current tab
nl: Nieuwe tabbladen openen _naast het huidige

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end.
nl: Opent nieuwe tabbladen naast het huidige in plaats van aan het einde.

en: Windows
nl: Vensters

en: Online Quotes
nl: Online koersen

en: Bid
nl: Bied

en: Ask
nl: Vragen

en: Last
nl: Laatste

en: Net Asset Value
nl: Nettowaarde

en: Price Editor
nl: Koersen bewerken

en: S_ource
nl: _Bron

en: _Price
nl: _Prijs

en: Remove Old Prices
nl: _Oude koersen verwijderen

en: Delete prices that meet the following criteria:
nl: Aandelenkoersen verwijderen die aan volgende criteria voldoen:

en: Remove all prices before date.
nl: Alle koersen ouder dan de opgegeven datum verwijderen.

en: Last of _Week
nl: Laatste van _week

en: Keep the last price of each week if present before date.
nl: Laatste koers (indien beschikbaar) voor elke week bewaren voor datum.

en: Last of _Month
nl: Laatste van _maand

en: Keep the last price of each month if present before date.
nl: Laatste koers (indien beschikbaar) voor elke maand bewaren voor datum.

en: Last of _Quarter
nl: Laatste van _kwartaal

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
nl: Laatste koers (indien beschikbaar) voor elk fiscaal kwartaal bewaren voor datum. Het fiscale kwartaal wordt afgeleid van de boekhoudkundige periodes eind datum.

en: Last of _Period
nl: Laatste van _periode

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
nl: Laatste koers (indien beschikbaar) voor elke fiscale periode bewaren voor datum. De fiscale periode wordt afgeleid van de boekhoudkundige periodes eind datum.

en: _Scaled
nl: Ge_schaald

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
nl: Met de optie "Geschaald" worden koersen verwijderd in functie van de geselecteerde datum. "Eén per maand" wordt gebruikt voor datums ouder dan een jaar en "Eén per week" voor datums tussen zes maanden en een jaar.

en: First Date
nl: Startdatum

en: From these Commodities
nl: Van deze goederen

en: Keeping the last available price for option
nl: De laatste koers van een aandeel bewaren

en: Include _Fetched online prices
nl: _Online opgehaalde koersen mee opnemen

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
nl: Indien aangevinkt, koersen toegevoegd via "Finance::Quote" mee opnemen.

en: Include manually _Entered prices
nl: _Handmatig ingevoerde prijzen mee opnemen

en: If activated, include manually entered prices.
nl: Indien aangevinkt, handmatig ingevoerde koersen mee opnemen.

en: _Added by the application
nl: _Toegevoegd door het programma

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
nl: Indien aangevinkt, koersen toegevoegd door het programma mee opnemen.
    
    Deze koersen werden toegevoegd zodat er altijd een "Dichtst bij rapportdatum" koers is voor elke multi-valuta transactie. Hiermee kunnen het Rekeningen blad en rapporten correcte waarden weergeven. Deze koersen verwijderen kan dit process minder betrouwbaar maken.

en: Before _Date
nl: Voor _datum

en: Price Database
nl: Koersen-databank

en: Add a new price.
nl: Een nieuwe koers toevoegen.

en: Remove the current price.
nl: De huidige koers verwijderen.

en: Edit the current price.
nl: De huidige koers bewerken.

en: Remove _Old
nl: _Oude verwijderen

en: Remove prices older than a user-entered date.
nl: Koersen ouder dan de door de gebruiker opgegeven datum verwijderen.

en: _Get Quotes
nl: _Koersen ophalen

en: Get new online quotes for stock accounts.
nl: Online nieuwe koersen voor effectenrekeningen ophalen.

en: Save Custom Check Format
nl: Aangepaste chequeopmaak opslaan

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
nl: Deze aangepaste opmaak een naam toekennen. Deze naam komt naar voren als cheque-opmaak in het venster ‘Cheque afdrukken’. Door de naam van een bestaande aangepaste opmaak te gebruiken zal deze worden overschreven.

en: Inches
nl: Duim

en: Points
nl: Punten

en: Middle
nl: Midden

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
nl: Quicken(tm)/QuickBooks(tm) US Letter

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
nl: Deluxe(tm) persoonlijke cheques US Letter

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
nl: Quicken(tm) portefeuillecheques met souche

en: _Print
nl: Af_drukken

en: Check _format
nl: Cheque_opmaak

en: Check po_sition
nl: Cheque_positie

en: _Date format
nl: _Datumopmaak

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
nl: De chequeopmaak moet een ADRES-
    velddefinitie kennen om een adres
    op de cheque af te kunnen drukken.

en: _Address
nl: _Adres

en: Checks on first _page
nl: Cheques op eerste _pagina

en: Pa_yee
nl: _Begunstigde

en: Amount (_words)
nl: Bedrag (als _tekst)

en: Amount (_numbers)
nl: Bedrag (als _getal)

en: _Units
nl: _Eenheden

en: _Translation
nl: _Verschuiving

en: _Rotation
nl: _Rotatie

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
nl: Het punt van oorsprong is de linkerbovenhoek van de pagina.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
nl: Het punt van oorsprong is de linkeronderhoek van de pagina.

en: Degrees
nl: Graden

en: _Save Format
nl: Indeling _opslaan

en: Splits Memo
nl: Notitie bij boeking

en: Splits Amount
nl: Bedrag

en: Splits Account
nl: Rekening

en: Custom format
nl: Aangepaste opmaak

en: Working…
nl: Bezig…

en: <b>A_vailable reports</b>
nl: <b>_Beschikbare rapporten</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
nl: <b>Ge_selecteerde rapporten</b>

en: A_dd >>
nl: _Toevoegen >>

en: << _Remove
nl: << _Verwijderen

en: Move _up
nl: Om_hoog verplaatsen

en: Move dow_n
nl: Om_laag verplaatsen

en: Si_ze…
nl: _Grootte…

en: HTML Style Sheets
nl: HTML opmaaksjablonen

en: <b>Available style sheets</b>
nl: <b>Beschikbare opmaaksjablonen</b>

en: <b>Style sheet options</b>
nl: <b>Opmaaksjabloon-opties</b>

en: Report Size
nl: Rapportgrootte

en: Enter report row/column span
nl: Rapportbereik (in regels/kolommen) invoeren

en: _Row span
nl: Rij_hoogte

en: _Column span
nl: Kolom_bereik

en: Select HTML Style Sheet
nl: HTML opmaaksjabloon selecteren

en: New Style Sheet
nl: Nieuw opmaaksjabloon

en: <b>New style sheet info</b>
nl: <b>Informatie over nieuwe opmaaksjablonen</b>

en: _Template
nl: _Sjabloon

en: Reset Warnings
nl: Waarschuwingen opnieuw instellen

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
nl: U hebt verzocht om de volgende waarschuwingen te onderdrukken. Om een van deze waarschuwingen opnieuw in te schakelen, selecteert u het selectievakje naast de betreffende waarschuwing en klikt u op [OK].

en: _Unselect All
nl: Alles _deselecteren

en: No warnings to reset.
nl: Er zijn geen waarschuwingen om opnieuw in te stellen.

en: Permanent Warnings
nl: Permanente waarschuwingen

en: Temporary Warnings
nl: Tijdelijke waarschuwingen

en: _Find
nl: _Zoeken

en:  Search
nl:  Zoeken

en: Search for items where
nl: Zoeken op items die

en: <b>Match all entries</b>
nl: <b>Alle items moet overeenkomen</b>

en: Search Criteria
nl: Zoekcriteria

en: New search
nl: Nieuwe zoekactie

en: Refine current search
nl: Zoeken binnen deze resultaten

en: Add results to current search
nl: Resultaten aan huidige zoekopdracht toevoegen

en: Delete results from current search
nl: Resultaten uit de huidige zoekopdracht verwijderen

en: Search only active data
nl: Alleen in actieve gegevens zoeken

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
nl: Selecteren of u alle gegevens of uitsluitend ‘actieve’ gegevens wilt doorzoeken.

en: Type of search
nl: Soort zoekactie

en: Account Deletion
nl: Verwijderen van rekening

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
nl: De onderstaande vaste journaalposten verwijzen naar de verwijderde rekening en moeten nu gecorrigeerd worden. Klik op [OK] om deze te bewerken.

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Bi-Weekly
nl: Tweewekelijks

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: Make Scheduled Transaction
nl: Vaste journaalpost aanmaken

en: Advanced…
nl: Geavanceerd…

en: Never End
nl: Oneindig

en: Number of Occurrences
nl: Aantal keren

en: <b>Since Last Run</b>
nl: <b>Vaste journaalposten uitvoeren</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
nl: <b>Standaardinstellingen vaste journaalposten</b>

en: _Run when data file opened
nl: _Uitvoeren bij openen gegevensbestand

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
nl: Vaste journaalposten uitvoeren wanneer een bestand wordt geopend.

en: _Show notification window
nl: _Notificatie weergeven

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
nl: Notificatie over het uitvoeren van vaste journaalposten weergeven wanneer een bestand wordt geopend.

en: _Auto-create new transactions
nl: Nieuwe boekingen _automatisch aanmaken

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
nl: De optie ‘automatisch aanmaken’ standaard instellen bij nieuw aangemaakte vaste journaalposten.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
nl: Op zoveel dagen vóór aanmaak van de boeking een melding weergeven.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
nl: De boeking zoveel dagen voor de feitelijke boekdatum aanmaken.

en: _Notify before transactions are created
nl: _Melding voordat boekingen worden aangemaakt

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
nl: De optie ‘melding’ standaard instellen bij nieuw aangemaakte vaste journaalposten.

en: Crea_te in advance
nl: Vooraf _aanmaken

en: R_emind in advance
nl: Vooraf _herinneren

en: Re_view created transactions
nl: Aangemaakte transacties be_oordelen

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
nl: "Aangemaakte boekingen bekijken" als standaard instellen voor het venster "Vaste Journaalposten uitvoeren".

en: Edit Scheduled Transaction
nl: Vaste journaalpost bewerken

en: Create in advance
nl: Vooraf aanmaken

en: Remind in advance
nl: Vooraf herinneren

en: Create automatically
nl: Automatisch aanmaken

en: Conditional on splits not having variables
nl: Vereist boekregels zonder variabelen

en: Notify me when created
nl: Melding wanneer aangemaakt

en: <b>Occurrences</b>
nl: <b>Keren</b>

en: Last Occurred:
nl: Laatste keer:

en: Repeats:
nl: Herhalingen:

en: Until
nl: Tot

en: occurrences
nl: keren

en: remaining
nl: resterende

en: Overview
nl: Overzicht

en: Template Transaction
nl: Boekingssjabloon

en: Since Last Run…
nl: Vaste journaalposten uitvoeren…

en: _Review created transactions
nl: Aangemaakte transacties _beoordelen

en: Income Tax Information
nl: Fiscale instellingen

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
nl: Klik om de belastingnaam en/of de belastingsoort te wijzigen.

en: <b>_Accounts</b>
nl: <b>_Rekeningen</b>

en: _Income
nl: _Opbrengsten

en: _Expense
nl: _Kosten

en: _Asset
nl: _Activa

en: _Liability/Equity
nl: Eigen/vreemd _vermogen

en: <b>Account Tax Information</b>
nl: <b>Fiscale instellingen rekening</b>

en: Tax _Related
nl: Fiscaal _relevant

en: <b>_TXF Categories</b>
nl: <b>_TXF-categorieën</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
nl: <b>Oorsprong naam debiteur</b>

en: C_urrent Account
nl: _Huidige rekening

en: <b>Copy Number</b>
nl: <b>Versienummer</b>

en: Tax Tables
nl: Belastingtarieven

en: <b>Tax Table Entries</b>
nl: <b>Belastingtarief-regels</b>

en: De_lete
nl: Ver_wijderen

en: Ne_w
nl: Nieu_w

en: Value $
nl: Bedrag €

en: Percent %
nl: Percentage %

en: <b>Tax Table Entry</b>
nl: <b>Belastingtarief-regel</b>

en: _Value
nl: _Waarde

en: _Account
nl: _Rekening

en: GnuCash Tip Of The Day
nl: GnuCash tip van de dag

en: _Previous
nl: _Vorige

en: _Next
nl: _Volgende

en: <b>Tip of the Day</b>
nl: <b>Tip van de dag</b>

en: _Show tips at startup
nl: _Tips bij opstarten weergeven

en: Transfer Funds
nl: Bedragen overboeken

en: <b>Basic Information</b>
nl: <b>Basisgegevens</b>

en: Show Income/Expense
nl: Opbrengsten/kosten weergeven

en: <b>Currency Transfer</b>
nl: <b>Valuta-overboeking</b>

en: Exchange Rate
nl: Wisselkoers

en: _Fetch Rate
nl: _Wisselkoers opvragen

en: Username and Password
nl: Gebruikersnaam en wachtwoord

en: Enter your username and password
nl: Uw gebruikersnaam en wachtwoord invoeren

en: _Username
nl: _Gebruikersnaam

en: _Password
nl: _Wachtwoord

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
nl: Het identificatienummer van de leverancier. Als dit wordt leeg gelaten, zal automatisch een passende waarde worden toegekend

en: US (12/31/2001)
nl: Amerika (12/31/2001)

en: UK (31/12/2001)
nl: Engeland (31/12/2001)

en: Europe (31.12.2001)
nl: Europa (31.12.2001)

en: UTC - Coordinated Universal Time
nl: UTC - gecoördineerde wereldtijd

en: No Fancy Date Format
nl: Geen uitgebreide datumopmaak

en: Include Century
nl: Met eeuwaanduiding

en: Abbreviation
nl: Afkorting

en: Date format
nl: Datumopmaak

en: 1st
nl: 1e

en: 2nd
nl: 2e

en: 3rd
nl: 3e

en: 4th
nl: 4e

en: 5th
nl: 5e

en: 6th
nl: 6e

en: 7th
nl: 7e

en: 8th
nl: 8e

en: 9th
nl: 9e

en: 10th
nl: 10e

en: 11th
nl: 11e

en: 12th
nl: 12e

en: 13th
nl: 13e

en: 14th
nl: 14e

en: 15th
nl: 15e

en: 16th
nl: 16e

en: 17th
nl: 17e

en: 18th
nl: 18e

en: 19th
nl: 19e

en: 20th
nl: 20e

en: 21st
nl: 21e

en: 22nd
nl: 22e

en: 23rd
nl: 23e

en: 24th
nl: 24e

en: 25th
nl: 25e

en: 26th
nl: 26e

en: 27th
nl: 27e

en: 28th
nl: 28e

en: 29th
nl: 29e

en: 30th
nl: 30e

en: 31st
nl: 31e

en: Last day of month
nl: Laatste dag van de maand

en: Last Monday
nl: Laatste maandag

en: Last Tuesday
nl: Laatste dinsdag

en: Last Wednesday
nl: Laatste woensdag

en: Last Thursday
nl: Laatste donderdag

en: Last Friday
nl: Laatste vrijdag

en: Last Saturday
nl: Laatste zaterdag

en: Last Sunday
nl: Laatste zondag

en: Once
nl: Eenmalig

en: Semi-Monthly
nl: Halfmaandelijks

en: No change
nl: Geen verandering

en: Use previous weekday
nl: Laatste werkdag ervoor

en: Use next weekday
nl: Eerstvolgende werkdag

en: 1st Mon
nl: 1e ma

en: 1st Tue
nl: 1e di

en: 1st Wed
nl: 1e wo

en: 1st Thu
nl: 1e do

en: 1st Fri
nl: 1e vr

en: 1st Sat
nl: 1e za

en: 1st Sun
nl: 1e zo

en: 2nd Mon
nl: 2e ma

en: 2nd Tue
nl: 2e di

en: 2nd Wed
nl: 2e wo

en: 2nd Thu
nl: 2e do

en: 2nd Fri
nl: 2e vr

en: 2nd Sat
nl: 2e za

en: 2nd Sun
nl: 2e zo

en: 3rd Mon
nl: 3e ma

en: 3rd Tue
nl: 3e di

en: 3rd Wed
nl: 3e wo

en: 3rd Thu
nl: 3e do

en: 3rd Fri
nl: 3e vr

en: 3rd Sat
nl: 3e za

en: 3rd Sun
nl: 3e zo

en: 4th Mon
nl: 4e ma

en: 4th Tue
nl: 4e di

en: 4th Wed
nl: 4e wo

en: 4th Thu
nl: 4e do

en: 4th Fri
nl: 4e vr

en: 4th Sat
nl: 4e za

en: 4th Sun
nl: 4e zo

en: Not scheduled
nl: Niet ingeroosterd

en: Select occurrence date above.
nl: Gebeurtenisdatum hierboven selecteren.

[ctx: Daily]
en: Every
nl: Iedere

[ctx: Daily]
en: days.
nl: dagen.

[ctx: Weekly]
en: Every
nl: Iedere

[ctx: Weekly]
en: weeks.
nl: weken.

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Friday
nl: Vrijdag

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Sunday
nl: Zondag

en: Monday
nl: Maandag

en: Tuesday
nl: Dinsdag

[ctx: Semimonthly]
en: Every
nl: Iedere

[ctx: Semimonthly]
en: months.
nl: maanden.

en: First on the
nl: Voor het eerst op

en: except on weekends
nl: behalve in het weekend

en: then on the
nl: daarna op de

[ctx: Monthly]
en: Every
nl: Iedere

[ctx: Monthly]
en: months.
nl: maanden.

en: On the
nl: Op de

en: Edit budget for all periods
nl: Alle periodes van het budget bewerken

en: Replace
nl: Vervangen

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
nl: Budget voor alle periodes vervangen door nieuwe ‘waarde’. Gebruik een lege waarde om het budget voor accounts te verwijderen.

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add 'value' to current budget for each period
nl: Voeg 'waarde' toe aan huidig budget voor elke periode

en: Multiply
nl: Vermenigvuldigen

en: Multiply current budget for each period by 'value'
nl: Huidig budget voor elke periode vermenigvuldigen met "waarde"

en: The number of leading digits to keep when rounding
nl: Het aantal posities (vanaf links geteld) dat bij afronding behouden moet blijven

en: Significant Digits
nl: Significante posities

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
nl: Een vaste waarde gebruiken of een transformatie toepassen voor alle periodes.

en: Estimate Budget Values
nl: Budgetwaarde inschatten

en: Use Average
nl: Gemiddelde gebruiken

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
nl: De gemiddelde waarde van alle actuele periodes gebruiken voor all geprojecteerde periodes

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
nl: Gnucash zal een budgetwaarde voor de geselecteerde rekeningen inschatten op basis van boekingen in het verleden.

en: Budget Options
nl: Budgetopties

en: Budget Name
nl: Budgetnaam

en: Number of Periods
nl: Aantal periodes

en: Budget Period
nl: Budgetperiode

en: Show Account Code
nl: Rekeningnummer weergeven

en: Show Description
nl: Omschrijving weergeven

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
nl: Merk op: Gebruik “Weergave‣Filteren op…” om de zichtbare rekeningen in te stellen.

en: Budget List
nl: Budgetoverzicht

en: Close the Budget List
nl: Budgetoverzicht afsluiten

en: Create a New Budget
nl: Een nieuw budget aanmaken

en: Open the Selected Budget
nl: Het geselecteerde budget openen

en: Delete the Selected Budget
nl: Het geselecteerde budget verwijderen

en: Budget Notes
nl: Budgetnotities

en: Enter Note
nl: Notitie invoeren

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
nl: Grootboekkaart filteren op…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
nl: _Alles weergeven

en: Show _number of days
nl: Aantal _dagen weergeven

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
nl: Geldig bereik is 0 tot 1100 dagen
    In geval van 0 worden alle voorgaande dagen ingerekend

en: Choo_se Date
nl: Datum _selecteren

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
nl: _Niet afgestemd

en: C_leared
nl: Be_vestigd

en: _Voided
nl: Ge_storneerd

en: _Frozen
nl: _Vastgehouden

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
nl: Filter op_slaan

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
nl: Boeking dupliceren

en: _Number
nl: _Nummer

en: _Transaction Number
nl: _Transactienummer

en: Keep Linked Document Entry
nl: Gekoppeld-bestandswaarde behouden

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
nl: Grootboekkaart sorteren op…

en: _Standard Order
nl: _Standaardvolgorde

en: Keep normal account order.
nl: De normale rekeningvolgorde handhaven.

en: Sort by date.
nl: Op datum sorteren.

en: Date of _Entry
nl: _Invoerdatum

en: Sort by the date of entry.
nl: Op invoerdatum sorteren.

en: S_tatement Date
nl: _Afschriftdatum

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
nl: Op afschriftdatum sorteren (en groeperen op bevestigd, niet afgestemd, afgestemd).

en: Num_ber
nl: _Nummer

en: Sort by number.
nl: Op nummer sorteren.

en: Amo_unt
nl: Be_drag

en: Sort by amount.
nl: Op bedrag sorteren.

en: Sort by memo.
nl: Op notitie sorteren.

en: Descri_ption
nl: _Omschrijving

en: Sort by description.
nl: Op omschrijving sorteren.

en: _Action
nl: _Actie

en: Sort by action field.
nl: Op actie sorteren.

en: Sort by notes field.
nl: Op toelichting sorteren.

en: Sa_ve Sort Order
nl: Sorteervolgorde op_slaan

en: Save the sort order for this register.
nl: De sorteervolgorde van deze grootboekkaart opslaan.

en: _Reverse Order
nl: _Omgekeerde volgorde

en: Sort in descending order.
nl: In aflopende volgorde sorteren.

en: Void Transaction
nl: Boeking storneren

en: Reason for voiding transaction
nl: Reden voor storno

en: day(s)
nl: dag(en)

en: week(s)
nl: we(e)k(en)

en: month(s)
nl: maand(en)

en: year(s)
nl: ja(a)r(en)

en: Every
nl: Iedere

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
nl: Het aantal kalenderperiodes in het terugkeerpatroon. Voorbeelden: tweewekelijks = elke 2 weken, halfjaarlijks = elke 6 maanden

en: beginning on
nl: beginnend op

en: last of month
nl: laatste van de maand

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
nl: Altijd de laatste (week-)dag van de maand gebruiken?

en: same week & day
nl: zelfde week & dag

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
nl: De ‘dag van de week’ én de ‘week van de maand’ koppelen? (bijvoorbeeld: de “tweede dinsdag” van elke maand)

en: Only show _active owners
nl: Uitsluitend _actieve eigenaars weergeven

en: Show _zero balance owners
nl: Eigenaars met _nulsaldo weergeven

en: About Auto-Clear
nl: Over “Automatisch bevestigen”

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
nl: Boekingen vinden met te bevestigen bedragen, gebaseerd op de ingestelde eindbalans. Deze eindbalans kan bijvoorbeeld de huidige online bankbalans zijn.

en: Caution!
nl: Opgelet!

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
nl: Dit hulpmiddel kan traag worden of afbreken vanaf ongeveer 20 te evalueren boekregels. Gelieve in dat geval er eerst een aantal manueel ter bevestiging te markeren.

en: _Ending Balance
nl: _Eindsaldo

en: _Review cleared splits
nl: Bevestigde boekdelen _beoordelen

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
nl: Deze optie kiezen om een dagboek te openen met nieuwe, verwerkte boekregels.

en: <b>Reconcile Information</b>
nl: <b>Afstemmingsgegevens</b>

en: Statement _Date
nl: Afschrift_datum

en: Include _subaccounts
nl: Subrekeningen _toevoegen

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
nl: Alle rekeningen met deze rekening als bovenliggende rekening toevoegen aan de afstemming. Deze moeten allemaal in dezelfde eenheid (effect of valuta) worden geadministreerd.

en: Statement Date is after today
nl: Afschriftdatum is na vandaag

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: The specified URL could not be loaded.
nl: De gespecificeerde URL kon niet worden geladen.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
nl: Beveiligde HTTP-toegang is uitgeschakeld. Deze kunt u inschakelen bij het onderdeel Netwerk van het Voorkeuren-venster.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
nl: HTTP-toegang is uitgeschakeld. Deze kunt u inschakelen bij het onderdeel Netwerk van het Voorkeuren-venster.

en: There was an error accessing %s.
nl: Er is een fout opgetreden bij het openen van %s.

en: Export to PDF File
nl: Export naar PDF-bestand

note: Translators: Strings are 1. Bank code, 2. Bank name, 3. Account Number, 4. Subaccount ID
en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
nl: Bankcode %s (%s), rekening %s (%s)

en: Online Banking Account Name
nl: Online bankieren-rekeningnaam

en: GnuCash Account Name
nl: GnuCash-rekeningnaam

en: New?
nl: Nieuw?

en: AqBanking Initial Assistant
nl: Initiële AqBanking-assistent

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
nl: Deze assistent helpt u bij het instellen van uw online bankieren voor uw bank.

en: Initial Online Banking Setup
nl: Online bankieren de eerste keer configureren

en: That means:
    * It ignores GnuCash's preferences like "Close log window when finished".
    * To report issues read
nl: Dat betekent:
    * Het negeert de voorkeuren van GnuCash zoals "Sluit logvenster wanneer klaar".
    * Om problemen te melden, lees

en: Start Online Banking Setup
nl: Online bankieren de eerste keer configureren

en: Double Click on the line of an Online Banking account name if you want to match it to a GnuCash account or select incorrect matches and click "Delete selected matches". Click "Next" when all desired accounts are matching.
nl: Dubbelklik op de regel van een Online bankieren-rekeningnaam wanneer u deze wilt koppelen aan een GnuCash-rekening of selecteer een foutieve overeenkomst en klik op [Geselecteerde overeenkomsten verwijderen]. Klik op [Volgende] als alle gewenste rekeningen gekoppeld zijn.

en: _Delete selected matches
nl: Geselecteerde overeenkomsten _verwijderen

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
nl: Online bankieren-rekeningen aan GnuCash-rekeningen koppelen

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
nl: Het koppelen van Online bankieren-rekeningen aan GnuCash-rekeningen is nu gereed. U kunt nu vanaf deze GnuCash-rekeningen transacties voor Online bankieren aanroepen.
    
    Wanneer u een andere bank, gebruiker of rekening wilt toevoegen, kunt u deze assistent op elk moment opnieuw oproepen.
    
    Klik op [Toepassen] om verder te gaan.

en: Online Banking Setup Finished
nl: Configuratie Online bankieren voltooid

en: Online Banking Connection Window
nl: Online bankieren verbindingsvenster

en: _Abort
nl: _Afbreken

en: Progress
nl: Voortgang

en: Current _Job
nl: Huidige _opdracht

en: Current _Action
nl: Huidige _actie

en: <b>_Log Messages</b>
nl: <b>_Logmeldingen</b>

en: Close when _finished
nl: Na afloop _sluiten

en: Get Transactions Online
nl: Boekingen online ophalen

en: Date range of transactions to retrieve:
nl: Datumbereik van de op te halen boekingen:

en: From
nl: Van

en: _Earliest possible date
nl: _Vroegst mogelijke datum

en: _Last retrieval date
nl: _Laatste ophaaldatum

en: E_nter date:
nl: Datum i_nvoeren:

en: To
nl: Tot

en: Ente_r date:
nl: Datum _invoeren:

en: No_w
nl: N_u

en: Enter Password
nl: Wachtwoord invoeren

en: Enter your password
nl: Uw wachtwoord invoeren

en: Bar_width
nl: Staaf_breedte

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the bar width, adapting to the size of the TAN generator.
nl: De breedte van de gegenereerde TAN code aanpassen.

en: _Delay
nl: Ver_traging

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the delay time, with small values the flicker graphic is repeated faster.
nl: De flikker-frequentie aanpassen. Met kleinere waardes wordt de flikker afbeelding sneller herhaald.

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Hold the TAN generator in front of the animated graphic. The markings (triangles) on the graphic must match those on the TAN generator.
nl: Hou de TAN generator voor de geanimeerde afbeelding. De driehoekige markeringen op de afbeelding moeten overeenstemmen met deze op de TAN generator.

en: Con_firm Password
nl: Wachtwoord _bevestigen

en: _Remember the PIN in memory
nl: Het PIN in het geheugen _onthouden

en: If active, the PIN for FinTS/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
nl: Door activering van deze optie zal het PIN voor Online bankieren-acties tijdens de sessie in het geheugen blijven opgeslagen. Zonder deze optie zal het PIN tijdens de sessie telkens wanneer het nodig is opnieuw moeten worden ingevoerd.

en: Name for new template
nl: Naam voor nieuw sjabloon

en: _Name of the new template
nl: _Naam voor nieuw sjabloon

en: Enter a unique name for the new template.
nl: Unieke naam voor nieuw sjabloon invoeren.

en: Online Transaction
nl: Online transactie

en: Execute _later (unimpl.)
nl: _Later uitvoeren (niet geïmplementeerd)

en: Execute _Now
nl: _Nu uitvoeren

en: Execute this online transaction now
nl: Deze online transactie nu uitvoeren

en: Enter an Online Transaction
nl: Een online transactie invoeren

en: Recipient Account _Number
nl: _Rekeningnummer ontvanger

en: Recipient _Bank Code
nl: _Bankcode ontvanger

en: _Recipient Name
nl: _Naam ontvanger

en: at Bank
nl: bij bank

en: (filled in automatically)
nl: (automatisch ingevuld)

en: Payment _Purpose (only for recipient)
nl: _Doel betaling (bedoeld voor ontvanger)

en: Payment Purpose continued
nl: Doel betaling (vervolg)

en: _Originator Name
nl: Naam _afzender

en: Originator Account Number
nl: Rekeningnummer afzender

en: Bank Code
nl: Bankcode

en: _Add current
nl: _Huidige toevoegen

en: Add the current online transaction as a new transaction template
nl: De huidige online transactie als een nieuw boekingssjabloon toevoegen

en: _Up
nl: Om_hoog

en: Move the selected transaction template one row up
nl: Het geselecteerde boekingssjabloon een regel omhoog verplaatsen

en: _Down
nl: _Omlaag

en: Move the selected transaction template one row down
nl: Het geselecteerde boekingssjabloon een regel omlaag verplaatsen

en: _Sort
nl: _Sorteren

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
nl: Het overzicht van de boekingssjabloon alfabetisch sorteren

en: D_elete
nl: Ver_wijderen

en: Delete the currently selected transaction template
nl: Het geselecteerde boekingssjabloon verwijderen

en: _Templates
nl: S_jablonen

en: Select File Import Format and Template
nl: Selecteer Bestandsimportformaat en sjabloon

en: Online Banking
nl: Online bankieren

en: _Close log window when finished
nl: Voortgangsvenster na afloop _sluiten

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
nl: Door activering van deze optie zal het venster na het importeren automatisch worden afgesloten. Zonder deze optie zal het venster geopend blijven.

en: Remember the _PIN in memory
nl: Het _PIN in het geheugen onthouden

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
nl: Door activering van deze optie zal het PIN voor Online bankieren-acties tijdens de sessie in het geheugen blijven opgeslagen. Zonder deze optie zal het PIN tijdens de sessie telkens wanneer het nodig is opnieuw moeten worden ingevoerd.

en: _Verbose debug messages
nl: _Uitgebreide debug-berichten

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
nl: De uitgebreide foutmeldingen voor HBCI/AqBanking Online bankieren inschakelen.

en: Use Non-SWIFT _transaction text
nl: De niet-Swift _transactietekst gebruiken

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
nl: Sommige banken zetten een deel van de boekingsomschrijving als ‘transactietekst’ in het MT940 bestand. Normaal negeert GnuCash deze tekst. Door deze optie te activeren wordt het ‘transactietekst’-veld ook in de omschrijving van de boeking gebruikt.

en: (unknown)
nl: (onbekend)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
nl: Een online SEPA-transactie invoeren

en: Recipient IBAN (International Account Number)
nl: IBAN (internationaal rekeningnummer) ontvanger

en: Recipient BIC (Bank Code)
nl: BIC (bankcode) ontvanger

en: Originator IBAN (International Account Number)
nl: IBAN (internationaal rekeningnummer) verzender

en: Originator BIC (Bank Code)
nl: BIC (bankcode) verzender

en: Enter a SEPA Internal Transfer
nl: Een interne SEPA-transactie invoeren

en: Target Accounts
nl: Doelrekeningen

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
nl: Een online eenmalige SEPA-machtiging invoeren

en: Debited Account Owner
nl: Eigenaar gedebiteerde rekening

en: Debited IBAN (International Account Number)
nl: Gedebiteerd IBAN (internationaal rekeningnummer)

en: Debited BIC (Bank Code)
nl: Gedebiteerde BIC (bankcode)

en: Credited Account Owner
nl: Eigenaar gecrediteerde rekening

en: Credited IBAN (International Account Number)
nl: Gecrediteerd IBAN (internationaal rekeningnummer)

en: Credited BIC (Bank Code)
nl: Gecrediteerde BIC (bankcode)

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
nl: De interne controle van het doel-IBAN ‘%s’ is mislukt. Dit betekent dat het rekeningnummer misschien een fout bevat.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
nl: Voor uw eigen bankrekening zijn nog geen SEPA-gegevens opgeslagen. Helaas is het in deze versie van GnuCash niet mogelijk om de benodigde extra stap vanuit het programma uit te voeren. Gebruik hiervoor het programma “aqhbci-tool” voor uw rekening vanaf de commandoregel: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
nl: U hebt de naam van de ontvanger niet ingevoerd. Dit is wel vereist bij een online overboeking.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
nl: U hebt het rekeningnummer van de ontvanger niet ingevoerd. Dit is wel vereist bij een online overboeking.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
nl: U hebt de bank van de ontvanger niet ingevoerd. Dit is wel vereist bij een online overboeking.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
nl: Het bedrag is nul, of het bedragveld kon niet goed worden ingelezen. Misschien komt het gebruik van punt en komma niet overeen met uw landinstelling. Dit resulteert niet in een geldige online overboekingsopdracht.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
nl: U hebt bij de opdracht geen doel ingevoerd. Dit is wel vereist bij een online overboeking.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
nl: Er bestaat al een sjabloon met deze naam. Voer een andere naam in.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
nl: Weet u zeker dat u het sjabloon met de naam ‘%s’ wilt verwijderen?

en: No valid online banking account assigned.
nl: Er is geen geldige Online bankieren-rekening toegewezen.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
nl: Online actie “Saldo opvragen” niet beschikbaar voor deze rekening.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
nl: Fout bij het uitvoeren van opdracht.
    
    Status: %s

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
nl: Online actie “Boekingen ophalen” niet beschikbaar voor deze rekening.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
nl: Fout bij het uitvoeren van opdracht.
    
    Status: %s (%d)

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
nl: Er zijn voor de geselecteerde tijdspanne geen transacties via Online bankieren beschikbaar.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
nl: U hebt de lijst met online overboek-sjablonen aangepast, maar het overboeken afgebroken. Wilt u de wijzigingen toch opslaan?

en: No reference accounts found.
nl: Geen referentierekeningen gevonden.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
nl: De AqBanking-module heeft een fout aangetroffen bij het voorbereiden van de opdracht. Het is niet mogelijk deze opdracht uit te voeren.
    
    Waarschijnlijk wordt de gekozen opdracht door uw bank niet ondersteund of heeft uw Online Bankieren-rekening niet de juiste rechten voor het uitvoeren van deze opdracht. Mogelijk zijn er meer foutmeldingen zichtbaar in het voortgangsvenster.
    
    Wilt u de opdracht opnieuw invoeren?

en: Online Banking Direct Debit Note
nl: Online bankieren - eenmalige machtiging

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
nl: Online bankieren - intrabank overboeking

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
nl: Online bankieren - SEPA overboeking

en: Online Banking European (SEPA) Internal Transfer
nl: Online bankieren - interne SEPA overboeking

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
nl: Online bankieren - SEPA eenmalige machtiging

en: Online Banking Transaction
nl: Online bankieren - transactie

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
nl: Er is een fout opgetreden bij het uitvoeren van de opdracht. Raadpleeg het voortgangsvenster voor de exacte foutmelding.
    
    Wilt u de opdracht opnieuw invoeren?

en: Unspecified
nl: Niet gespecificeerd

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
nl: De module heeft een fout aangetroffen bij het voorbereiden van de opdracht. Het is niet mogelijk deze opdracht uit te voeren.
    
    Waarschijnlijk wordt de gekozen opdracht door uw bank niet ondersteund of heeft uw Online Bankieren-rekening niet de juiste rechten voor het uitvoeren van deze opdracht. Mogelijk zijn er meer foutmeldingen zichtbaar in het voortgangsvenster.
    
    Wilt u de opdracht opnieuw invoeren?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
nl: De bank heeft in haar antwoord transactie-informatie meegestuurd.
    Wenst u deze te importeren?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
nl: Er is geen Online bankieren-rekening gekoppeld aan deze GnuCash-rekening. Deze transacties zullen niet door Online bankieren worden verwerkt.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
nl: De bank heeft in haar antwoord saldo-informatie meegestuurd.
    Wenst u deze te importeren?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
nl: Het opgevraagde Online bankieren-saldo bedroeg nul.
    
    Ofwel dit is het correcte saldo, ofwel uw bank ondersteunt geen saldo-informatie voor deze versie van Online bankieren. In het laatste geval dient u via ‘Online bankieren configureren’ een ander versienummer in te stellen. Daarna kunt u opnieuw proberen het saldo te downloaden.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
nl: Resultaat van Online bankieren-opdracht:
    Het geboekte saldo op de rekening bedraagt %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
nl: Ter informatie: de rekening heeft boekingen voor verwerking klaarstaan met een saldo van %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
nl: Het geboekte saldo is identiek aan het actuele afgestemde saldo op de rekening.

en: Reconcile account now?
nl: Rekening nu afstemmen?

en: The bank has sent a message in its response.
nl: De bank heeft in haar antwoord een bericht meegestuurd.

en: Subject:
nl: Onderwerp:

en: Select a file to import
nl: Een te importeren bestand selecteren

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
nl: Het PIN moet uit tenminste %d tekens bestaan.
    Wilt u het nogmaals proberen?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
nl: De Online bankieren-opdracht is nog in bewerking. Weet u zeker dat u deze wilt afbreken?

en: _Online Actions
nl: _Online acties

en: Get _Balance
nl: _Saldo opvragen

en: The list of Scheduled Transactions
nl: Het overzicht met vaste journaalposten

en: Get _Transactions…
nl: _Boekingen opvragen…

en: Get the transactions online through Online Banking
nl: De boekingen op de rekening via Online bankieren opvragen

note: Translators: https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area
en: Issue _SEPA Transaction…
nl: _SEPA-transactie doorgeven…

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
nl: Een nieuwe SEPA-transactieopdracht via Online bankieren doorgeven

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
nl: I_nterne SEPA-transactie doorgeven…

en: Issue a new internal European (SEPA) transaction online through Online Banking
nl: Een nieuwe interne SEPA-transactieopdracht via Online bankieren doorgeven

en: _Internal Transaction…
nl: I_ntrabank-transactie…

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
nl: Een nieuwe intrabank-transactieopdracht via Online bankieren doorgeven

en: Issue SEPA Direct _Debit…
nl: _Eenmalige SEPA-machtiging…

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
nl: Een nieuwe eenmalige SEPA-machtiging via Online bankieren afgeven

en: Show _log window
nl: _Voortgangsvenster weergeven

en: _Online Banking Setup…
nl: _Online bankieren configureren…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
nl: De eerste keer Online bankieren (AqBanking via HBCI of OFX DirectConnect) configureren

en: Close window when finished
nl: Dit venster na afloop sluiten

en: Remember the PIN in memory
nl: Het PIN in het geheugen onthouden

en: Put the transaction text in front of the purpose of a transaction.
nl: De ‘transactietekst’ aan de omschrijving van een boeking toevoegen.

en: Verbose HBCI debug messages
nl: Uitgebreide HBCI foutmeldingen

en: DTAUS import data format
nl: Bestandsindeling DTAUS-import

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
nl: Deze instelling specificeert het bestandsindeling bij de import van DTAUS-bestanden. De AqBanking-bibliotheek kent verschillende import-indelingen ("profielen") waaruit u hier kunt kiezen.

en: CSV import data format
nl: Bestandsindeling CSV-import

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
nl: Deze instelling specificeert het bestandsindeling bij de import van CSV-bestanden. De AqBanking-bibliotheek kent verschillende import-indelingen ("profielen") waaruit u hier kunt kiezen.

en: SWIFT MT940 import data format
nl: Bestandsindeling SWIFT MT940-import

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
nl: Deze instelling specificeert het bestandsindeling bij de import van SWIFT MT940-bestanden. De AqBanking-bibliotheek kent verschillende import-indelingen ("profielen") waaruit u hier kunt kiezen.

en: SWIFT MT942 import data format
nl: Bestandsindeling SWIFT MT942-import

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
nl: Deze instelling specificeert het bestandsindeling bij de import van SWIFT MT942-bestanden. De AqBanking-bibliotheek kent verschillende import-indelingen ("profielen") waaruit u hier kunt kiezen.

en: Validation…
nl: Validatie…

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
nl: Regel %d: geen factuur ID in de eerste regel van het import bestand.

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
nl: Regel %d, factuur %s/%u: geen partner ingesteld.

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
nl: Regel %d, factuur %s/%u: leverancier %s bestaat niet.

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
nl: Regel %d, factuur %s/%u: klant %s bestaat niet.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
nl: Regel %d; factuur %s/%u: %s is geen geldige boekingsdatum.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
nl: Regel %d; factuur %s/%u: %s is geen geldige vervaldatum.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
nl: Regel %d, factuur %s/%u: rekening %s bestaat niet.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
nl: Regel %d; factuur %s/%u: rekening %s een niet van het type Te Betalen Rekeningen.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
nl: Regel %d; factuur %s/%u: rekening %s is niet van het type Te Ontvangen Rekeningen.

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
nl: Regel %d; factuur %s/%u: geen bedrag ingesteld.

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
nl: Fout(en) in factuur %s, alle rijen voor deze factuur worden genegeerd.

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
nl: Fout(en) in factuur zonder id, alle rijen voor deze factuur worden genegeerd.

en: Processing…
nl: Verwerken…

en: Invoice %s created.
nl: Factuur %s gemaakt.

en: Do you want to update existing bills/invoices?
nl: Wilt u bestaande facturen bijwerken?

en: Invoice %s not updated because it already exists.
nl: Factuur %s niet bijgewerkt omdat deze al bestaat.

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
nl: Factuur %s niet bijgewerkt omdat deze al geboekt.

en: Invoice %s updated.
nl: Factuur %s bijgewerkt.

en: Invoice %s posted.
nl: Factuur %s geboekt.

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
nl: Factuur %s NIET geboekt omdat munteenheden niet overeenkomen.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
nl: Factuur %s NIET geboekt omdat hier koersomrekening van valuta voor nodig is.

en: Nothing to process.
nl: Niets te verwerken.

en: ID
nl: Nummer

en: Owner-ID
nl: ID eigenaar

en: Billing-ID
nl: Kenmerk

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Disc-type
nl: Soort korting

en: Disc-how
nl: Kortingstoepassing

en: Taxable
nl: Belastbaar

en: Taxincluded
nl: Inclusief belasting

en: Tax-table
nl: Btw tarief

en: Account-posted
nl: Boekingsrekening

en: Memo-posted
nl: Boekdatum

en: Accu-splits
nl: Meerregelig

en: Import Bills or Invoices from csv
nl: Facturen uit een CSV-bestand importeren

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
nl: Import:
    - genegeerde rijen: %i
    - geïmporteerde rijen: %i
    
    Validatie & verwerking:
    - gecorrigeerde rijen: %u
    - genegeerde rijen: %u
    - aangemaakte facturen: %u
    - bijgewerkte facturen: %u

en: These lines were ignored during import
nl: Deze regels zijn bij het importeren genegeerd

en: The input file can not be opened.
nl: Het invoerbestand kon niet worden geopend.

en: Adjust regular expression used for import
nl: Reguliere expressie voor importeren aanpassen

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
nl: Deze reguliere expressie wordt gebruikt om het import-bestand te ontleden en is naar behoefte aan te passen.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
nl: Deze assistent helpt u bij het exporteren van het rekeningschema naar een bestand gebruik makend van het scheidingsteken dat u hieronder kiest.
    
    Kies de instellingen die u nodig hebt voor het bestand en klik op [Volgende] om verder te gaan of op [Annuleren] om de export af te breken.

note: Translators: %s is one of the following paragraphs about rows/transaction.
en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
nl: Deze assistent zal je helpen om boekingen naar een bestand te exporteren, waarbij velden gescheiden worden door het teken dat u hieronder kan instellen.
    
    %s
    
    Hoewel een boeking regels kan hebben in meerdere van de geselecteerde accounts zal ze maar één keer geëxporteerd worden. Ze zal verschijnen onder de eerst verwerkte rekening waarin ze een boekregel heeft.
    
    Het koers uitvoerformaat wordt beïnvloed door de Voorkeursinstelling
    “Nummers, Datum, Tijd‣Altijd decimale weergave voor koersen gebruiken”
    
    Gelieve uw gewenste instellingen te kiezen en klik [Volgende] om verder te gaan of [Annuleren] om de export af te breken.

en: There will be multiple rows for each transaction with each row representing one split.
nl: Er zullen meerdere lijnen zijn per transactie, waarbij elke regel een boekregel vertegenwoordigt.

en: There will be one row for each transaction, equivalent to a single row in a register in 'Basic Ledger' mode. As such some transfer detail could be lost.
nl: Er zal één regel zijn per boeking, equivalent aan een enkele regel in het journaal in "Eenvoudig dagboek" modus. In deze modus kunnen transferdetails verloren gaan.

note: Translators: %s is the file name.
en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
nl: Het rekeningschema wordt geëxporteerd naar bestand ‘%s’ wanneer u op [Toepassen] klikt.
    
    Klik op [Terug] om uw keuzes te herzien of op [Annuleren] om de export af te breken.

note: Translators: %s is the file name and %u the number of accounts.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
nl: Als u op [Toepassen] klikt, worden de boekingen geëxporteerd naar bestand ‘%s’. Het aantal geëxporteerde rekeningen bedraagt %u.
    
    Klik op [Terug] om uw keuzes te herzien of op [Annuleren] om de export af te breken.

note: Translators: %s is the file name.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
nl: Als u op [Toepassen] klikt, worden de boekingen geëxporteerd naar bestand ‘%s’.
    
    Klik op [Terug] om uw keuzes te herzien of op [Annuleren] om de export af te breken.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
nl: Er was een probleem met de export. Dit kan komen door ruimtegebrek, onjuiste rechten of toegangsproblemen. Bekijk de logbestanden voor meer informatie!
    Mogelijk moet eerst de debug-modus worden ingeschakeld.

en: File exported successfully!
nl: Bestand succesvol geëxporteerd!

en: -- Split Transaction --
nl: -- Meerdere tegenrekeningen --

en: Full Category Path
nl: Volledig categoriepad

en: Amount With Sym
nl: Bedrag met sym

en: Amount Num.
nl: Bedrag num.

en: Rate/Price
nl: Koers/prijs

en: Transaction ID
nl: Boeking ID

en: Commodity/Currency
nl: Effect/valuta/munt

en: Void Reason
nl: Reden voor storno

en: Full Account Name
nl: Volledige rekeningnaam

en: Reconcile Date
nl: Datum van afstemming

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
nl: De rekeningen zullen geïmporteerd worden vanuit bestand ‘%s’ wanneer u op [Toepassen] klikt.
    
    Klik op [Terug] om uw keuzes te herzien of op [Annuleren] om de import af te breken.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
nl: De rekeningen zullen worden geïmporteerd vanuit bestand ‘%s’ wanneer u op [Toepassen] klikt.
    
    Klik op [Terug] om uw keuzes te herzien of op [Annuleren] om de import af te breken.
    
    Als dit uw eerste import naar een nieuw bestand is, wordt eerst een dialoogvenster getoond om de opties voor een nieuwe boekhouding in te stellen, omdat dit van invloed kan zijn op de manier waarop de geïmporteerde gegevens in GnuCash-boekingen worden omgezet.
    Merk op: mogelijk moet u na het importeren de optie ‘Ongebruikte rekeningen weergeven’ instellen via ‘Beeld‣Filteren op…‣Overige’.

en: Import completed but with errors!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
    
    See below for errors…
nl: Import voltooid met fouten!
    
    Er zijn %u rekeningen toegevoegd en %u rekeningen bijgewerkt.
    
    Zie hieronder voor fouten…

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
nl: Import succesvol voltooid!
    
    Er zijn %u rekeningen toegevoegd en %u rekeningen bijgewerkt.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
nl: Sommige opgeslagen instellingen konden niet gelezen worden. De overige worden wel geladen.
    Controleer uw instellingen en sla deze opnieuw op.

en: Delete the Import Settings.
nl: De import-instellingen verwijderen.

en: Setting name already exists, overwrite?
nl: Naam voor instellingen bestaat al, overschrijven ?

en: The settings have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
nl: Er was een probleem met het opslaan van de instellingen. Probeer het opnieuw.

en: Invalid encoding selected
nl: Ongeldige tekenset geselecteerd

en: Merge with column on _left
nl: Samenvoegen met kolom _links

en: Merge with column on _right
nl: Samenvoegen met kolom _rechts

en: _Split this column
nl: Deze kolom _splitsen

en: _Widen this column
nl: Deze kolom ver_breden

en: _Narrow this column
nl: Deze kolom ver_smallen

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of prices added
en: %d added price | %d added prices
nl[0]: %d toegevoegde koers
nl[1]: %d toegevoegde koersen

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of duplicate prices
en: %d duplicate price | %d duplicate prices
nl[0]: %d dubbele koers
nl[1]: %d dubbele koersen

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of replaced prices
en: %d replaced price | %d replaced prices
nl[0]: %d vervangen koers
nl[1]: %d vervangen koersen

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
nl: De koersen zijn geïmporteerd vanuit het bestand ‘%s’.
    
    Import samenvatting:
    - %s
    - %s
    - %s

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
nl: Er trad een onverwachte fout op tijdens het aanmaken van koersen. Gelieve dit as een bug te melden.
    
    Foutmelding:
    %s

en: No Linked Account
nl: Geen gekoppelde rekening

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
nl: Er trad een onverwachte fout op tijdens het aanmaken van transacties. Gelieve dit als een bug te melden.
    
    Foutmelding:
    %s

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
nl: Dubbelklik op rijen om deze te wijzigen en klik op [Toepassen] om te importeren

note: Translators: {1} will be replaced with a filename
en: The transactions were imported from file '{1}'.
nl: De boekingen zijn geïmporteerd vanuit het bestand ‘{1}’.

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
nl: Rij %u, rekening %s niet gevonden, toegevoegd op hoofdniveau

en: Row %u, commodity %s / %s not found
nl: Rij %u, goed %s / %s niet gevonden

en: Row %u, account %s not in %s
nl: Rij %u, rekening %s niet in %s

en: Period: 123,456.78
nl: Punt: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
nl: Komma: 123.456,78

en: Please select a date column.
nl: Een kolom met datums selecteren.

en: Please select an amount column.
nl: Een kolom met bedragen selecteren.

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
nl: Gelieve een 'Valuta naar' kolom of een valuta in het 'Valuta naar' veld te selecteren.

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
nl: Gelieve een 'Van symbool' kolom of een goed (effect/valuta) in het 'Goed (effect/valuta) Van' veld te selecteren.

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
nl: Gelieve een 'Van domein' kolom of een goed (effect/valuta) in het 'Goed (effect/valuta) Van' veld te selecteren.

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
nl: 'Goed (effect/valuta) Van' kan niet hetzelfde zijn als 'Munteenheid Naar'.

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
nl: Geen geldige data gevonden in het geselecteerde bestand. Het kan leeg zijn of een verkeerde codering werd geselecteerd.

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
nl: Geen lijnen geselecteerd voor import. Gelieve het aantal lijnen om over te slaan te verminderen.

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
nl: Niet alle velden konden zinvol geïnterpreteerd worden. Gelieve de vermelde problemen te corrigeren voor elke lijn of het aantal lijnen om over te slaan aan te passen.

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
nl: Geen 'Valuta naar' kolom en ook geen valuta geselecteerd.
    Dit zou nooit mogen gebeuren. Gelieve hiervoor een bug te rapporteren.

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
nl: Geen 'Van domen/Van symbool' kolom en ook geen goed (effect/valuta) geselecteerd.
    Dit zou nooit mogen gebeuren. Gelieve hiervoor een bug te rapporteren.

en: Please select an account column.
nl: Een kolom met rekeningen selecteren.

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
nl: Gelieve een rekening kolom te selecteren of een basis rekening te kiezen in het Rekening veld.

en: Please select a description column.
nl: Een kolom met beschrijvingen selecteren.

en: No account column selected and no base account specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
nl: Geen rekening kolom geselecteerd en ook geen basis rekening gekozen.
    Dit zou nooit mogen gebeuren. Gelieve hiervoor een bug te rapporteren.

en: From Symbol
nl: Van symbool

en: From Namespace
nl: Van naamruimte

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
nl: Waarde lijkt geen geldig getal te bevatten.

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
nl: Waarde kan niet geïnterpreteerd worden als een getal omzetten volgens het geselecteerde valutaformaat.

en: Value can't be parsed into a valid commodity.
nl: Waarde kan niet geïnterpreteerd worden als een goed (effect/valuta).

en: Value can't be parsed into a valid namespace.
nl: Waarde kan niet geïnterpreteerd worden als een domein.

en: Column value can not be empty.
nl: Waarde voor kolom kan niet leeg zijn.

en: 'From Symbol' can not be empty.
nl: "Van Symbool' kan niet leeg zijn.

en: 'From Namespace' can not be empty.
nl: "Van Naamruimte' kan niet leeg zijn.

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
nl: 'Munteenheid Naar' kan niet hetzelfde zijn als 'Goed (effect/valuta) Van'.

en: Value parsed into an invalid currency for a currency column type.
nl: Waarde voor een valutakolom werd geïnterpreteerd als een ongeldige valuta.

en: No date column.
nl: Geen datumkolom.

en: No amount column.
nl: Geen bedragkolom.

en: No 'Currency to'.
nl: Geen "Munteenheid naar".

en: No 'Commodity from'.
nl: Geen "Goed (effect/valuta) Van".

en: Failed to create price from selected columns.
nl: Kan geen koers aanmaken van geselecteerde kolommen.

en: Transaction Commodity
nl: Boekingsvaluta

en: Transfer Action
nl: Actie tegenboeking

en: Transfer Memo
nl: Memo tegenboeking

en: Transfer Reconciled
nl: Afstemming tegenboeking

en: Transfer Reconcile Date
nl: Afstemmingsdatum tegenboeking

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
nl: Waarde kan niet geïnterpreteerd worden als een geldige verwerkingsstatus.

en: Account value can't be empty.
nl: Waarde voor rekening kan niet leeg zijn.

en: Account value can't be mapped back to an account.
nl: Waarde voor rekening kan niet terug gelinkt worden naar een rekening.

en: Transfer account value can't be empty.
nl: Waarde voor tegenrekening mag niet leeg zijn.

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
nl: Waarde voor tegenrekening kan niet geassocieerd worden met een GnuCash-rekening.

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
nl: Boekregel is afgestemd, maar geen kolom gevonden voor afstemmingsdatum of de waarde in deze kolom is ongeldig.

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
nl: Tegenboekregel is afgestemd, maar geen kolom gevonden voor afstemmingsdatum of de waarde in deze kolom is ongeldig.

en: No Settings
nl: Geen instellingen

en: GnuCash Export Format
nl: GnuCash exportopmaak

en: Shipping Name
nl: Naam leveradres

en: Shipping Address 1
nl: Regel 1 leveradres

en: Shipping Address 2
nl: Regel 2 leveradres

en: Shipping Address 3
nl: Regel 3 leveradres

en: Shipping Address 4
nl: Regel 4 leveradres

en: Shipping Phone
nl: Telefoon leveradres

en: Shipping Fax
nl: Fax leveradres

en: Shipping Email
nl: E-mail leveradres

en: Import Customers from csv
nl: Klanten uit CSV importeren

en: customers
nl: klanten

en: vendors
nl: leveranciers

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
nl: Resultaten import:
    %i regels genegeerd
    %i regels geïmporteerd:
       %u %s hersteld
       %u %s genegeerd (niet te herstellen)
    
       %u %s aangemaakt
       %u %s bijgewerkt (op basis van id)

en: The account '%s' is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
nl: De rekening %s is een aggregatie en staat geen rechtstreekse boekingen toe. Gelieve een andere rekening te kiezen.

en: (Full account ID:
nl: (Volledig rekeningnummer:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
nl: Selecteer een goed (effect/valuta) dat overeenkomt met de volgende ISIN. Let erop dat de ISIN van het goed dat u selecteert zal worden overschreven.

en: m/d/y
nl: m/d/j

en: d/m/y
nl: d/m/j

en: y/m/d
nl: j/m/d

en: y/d/m
nl: j/d/m

en: Destination account for the auto-balance split.
nl: Tegenrekening voor het automatisch in balans brengen.

[ctx: Column header for 'Adding transaction']
en: A
nl: T

[ctx: Column header for 'Updating plus Clearing transaction']
en: U+C
nl: B+B

[ctx: Column header for 'Clearing transaction']
en: C
nl: B

en: Info
nl: Informatie

en: Additional Comments
nl: Aanvullende opmerkingen

en: New, already balanced
nl: Nieuw, reeds in balans

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
nl: Nieuw, (handmatig) %s naar ‘%s’ overboeken

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
nl: Nieuw, (automatisch) %s naar ‘%s’ overboeken

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
nl: Nieuw, NIET IN BALANS (nog %s ongeboekt)!

en: Reconcile (manual) match to %s
nl: (Handmatig) overeenstemmen met %s

en: Reconcile (auto) match to %s
nl: (Automatisch) overeenstemmen met %s

en: Match missing!
nl: Geen overeenkomst!

en: Update and reconcile (manual) match to %s
nl: Update en afstemming (handmatig) match met %s

en: Update and reconcile (auto) match to %s
nl: Bijwerken en afstemmen (automatische) overeenkomst met %s

en: Do not import (no action selected)
nl: Niet importeren (geen actie geselecteerd)

en: Confidence
nl: Betrouwbaarheid

en: Pending Action
nl: Actie in behandeling

en: Manual
nl: Handmatig

en: Select a .log file to replay
nl: Een logbestand selecteren om opnieuw uit te voeren

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
nl: Kan het huidige logbestand niet openen: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
nl: Fout bij openen van logbestand: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
nl: Het door u geselecteerde logbestand was leeg.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
nl: Het door u geselecteerde logbestand kon niet worden gelezen. De bestandsindeling werd niet herkend.

en: Stock account for security "%s"
nl: Effectenrekening voor fonds ‘%s’

en: Income account for security "%s"
nl: Opbrengstenrekening voor fonds ‘%s’

en: Unknown OFX account
nl: Onbekende OFX rekening

en: Unknown OFX checking account
nl: Onbekende OFX betaalrekening

en: Unknown OFX savings account
nl: Onbekende OFX spaarrekening

en: Unknown OFX money market account
nl: Onbekende OFX geldmarktrekening

en: Unknown OFX credit line account
nl: Onbekende OFX kredietrekening

en: Unknown OFX CMA account
nl: Onbekende OFX cash management-rekening

en: Unknown OFX credit card account
nl: Onbekende OFX creditcard-rekening

en: Unknown OFX investment account
nl: Onbekend OFX beleggingsrekening

en: While importing transactions from OFX file '%s' found %d previously imported transactions, no new transactions.
nl: Bij het importeren van transacties uit OFX-bestand '%s' zijn %d eerder geïmporteerde transacties gevonden, geen nieuwe transacties.

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
nl: Open/Quicken Financieel Uitwisselingsbestand (*.ofx, *.qfx)

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
nl: Een of meerdere te verwerken OFX/QFX-bestanden selecteren

en: Import _OFX/QFX…
nl: _OFX/QFX importeren…

en: Process an OFX/QFX response file
nl: Een OFX/QFX antwoordbestand verwerken

en: GnuCash account name
nl: GnuCash-rekeningnaam

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
nl: Een naam of korte beschrijving invoeren, zoals ‘Aandelen KPN’.

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
nl: Het tickersymbool of een andere bekende afkorting (bijvoorbeeld: KPN) invoeren. Als deze niet bestaat of u niet bekend is, mag u deze zelf bedenken.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
nl: Selecteer de beurs waarop het symbool wordt verhandeld, of selecteer het typeinvestering (zoals FONDS voor beleggingsfondsen). Indien de juiste beurs of het juiste type investering ontbreekt, kunt u zelf een nieuwe waarde toevoegen.

en: _Ticker symbol or other abbreviation
nl: _Tickersymbool of andere afkorting

en: _Exchange or abbreviation type
nl: _Beurs of afkortingsoort

en: (split)
nl: (meer boekregels)

en: Are you sure you want to cancel?
nl: Weet u zeker dat u wil afbreken?

en: Please select a file to load.
nl: Een bestand om te laden selecteren.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
nl: Bestand niet gevonden of leesrechten op bestand ontbreken. Selecteer een ander bestand.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
nl: Dat QIF-bestand is reeds geladen. Selecteer een ander bestand.

en: Select QIF File
nl: QIF-bestand selecteren

en: _Resume
nl: _Hervatten

en: Canceled
nl: Geannuleerd

en: An error occurred while loading the QIF file.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het laden van het QIF-bestand.

en: Failed
nl: Fout

en: Cleaning up
nl: Opruimen

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
nl: Er is een fout opgetreden bij het verwerken van het QIF-bestand.

en: Loading completed
nl: Laden voltooid

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
nl: Na het klikken op de knop [Start] zal GnuCash uw QIF-bestand laden. Indien hierbij geen fouten of waarschuwingen ontstaan, wordt u automatisch doorgeleid naar de volgende stap. Anders zullen hieronder de details ter beoordeling worden weergegeven.

en: Choose the QIF file currency
nl: De munteenheid van het QIF-bestand invoeren

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
nl: U moet ofwel een bestaande (nationale) munteenheid, ofwel een andere soort invoeren.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
nl: Er is een fout opgetreden bij de conversie van de QIF-gegevens.

en: Canceling
nl: Aan het afbreken

en: A bug was detected while detecting duplicates.
nl: Er is een fout opgetreden bij het herkennen van duplicaten.

en: Conversion completed
nl: Conversie afgerond

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
nl: Na het klikken op de knop [Start] zal GnuCash uw QIF-gegevens importeren. Indien hierbij geen fouten of waarschuwingen ontstaan, wordt u automatisch doorgeleid naar de volgende stap. Anders zullen hieronder de details ter beoordeling worden weergegeven.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
nl: GnuCash was niet in staat uw toewijzingsvoorkeuren op te slaan.

en: There was a problem with the import.
nl: Er was een probleem met de import.

en: QIF Import Completed.
nl: QIF-import afgerond.

en: QIF account name
nl: QIF-rekeningnaam

en: QIF category name
nl: QIF-categorienaam

en: QIF payee/memo
nl: QIF-begunstigde/notitie

en: Match?
nl: Overeenkomst?

en: QIF import requires guile with regex support.
nl: QIF importeren is afhankelijk van guile met reguliere expressie ondersteuning.

en: Enter a name for the account
nl: U moet een naam aan de rekening toekennen

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
nl: De rekening %s is een aggregatie en staat geen rechtstreekse boekingen toe. U dient een andere rekening te kiezen.

en: Placeholder?
nl: Aggregatie?

en: Dividends
nl: Dividenden

en: Cap Return
nl: Rentevergoeding kapitaal

en: Cap. gain (long)
nl: Vermogensgroei (lange termijn)

en: Cap. gain (mid)
nl: Vermogensgroei (middelange termijn)

en: Cap. gain (short)
nl: Vermogensgroei (korte termijn)

en: Equity
nl: Eigen vermogen

en: Retained Earnings
nl: Ingehouden winst

en: Commissions
nl: Commissies

en: Margin Interest
nl: Rentevergoeding marge

en: Line
nl: Regel

en: Read aborted.
nl: Laden afgebroken.

en: Reading
nl: Laden

en: Some characters have been discarded.
nl: Enkele tekens zijn verworpen.

en: Converted to:
nl: Omgezet naar:

en: Some characters have been converted according to your locale.
nl: Enkele tekens zijn omgezet op basis van uw landinstelling.

en: Ignoring unknown option
nl: Onbekende optie wordt genegeerd

en: Date required.
nl: Datum is vereist.

en: Discarding this transaction.
nl: Deze boeking wordt verworpen.

en: Ignoring class line
nl: Kostenplaats-regel wordt genegeerd

en: Ignoring category line
nl: Categorie-regel wordt genegeerd

en: Ignoring security line
nl: Fonds-regel wordt genegeerd

en: File does not appear to be in QIF format
nl: Het bestand lijkt geen QIF-indeling te hebben

en: Transaction date
nl: Boekdatum

en: Transaction amount
nl: Boekwaarde

en: Share price
nl: Aandelenkoers

en: Share quantity
nl: Aantal aandelen

en: Investment action
nl: Investering

en: Reconciliation status
nl: Afstemmingsstatus

en: Commission
nl: Commissie

en: Account type
nl: Rekeningsoort

en: Tax class
nl: Belastingtarief

en: Category budget amount
nl: Budget voor categorie

en: Account budget amount
nl: Budget voor rekening

en: Credit limit
nl: Kredietlimiet

en: Parsing categories
nl: Categorieën aan het verwerken

en: Parsing accounts
nl: Rekeningen aan het verwerken

en: Parsing transactions
nl: Boekingen aan het verwerken

en: Unrecognized or inconsistent format.
nl: Onherkenbare of inconsistente opmaak.

en: Parsing failed.
nl: Het verwerken is mislukt.

en: Parse ambiguity between formats
nl: Niet-eenduidige opmaak verwerken

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
nl: Waarde van ‘~a’ kan zowel ~a als ~a zijn.

en: Finding duplicate transactions
nl: Aan het zoeken naar dubbele transacties

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
nl: Niet-herkende actie ‘~a’.

en: QIF import: Name conflict with another account.
nl: QIF-import: Naamconflict met een andere rekening.

en: Preparing to convert your QIF data
nl: Conversie van QIF-gegevens wordt voorbereid

en: Creating accounts
nl: Rekeningen worden aangemaakt

en: Matching transfers between accounts
nl: Overeenkomende boekingen tussen rekeningen

en: Converting
nl: Aan het omzetten

en: Missing transaction date.
nl: Onbrekende boekdatum.

en: Welcome to GnuCash
nl: Welkom bij GnuCash

en: Have a nice day!
nl: Nog een prettige dag!

en: Welcome to GnuCash %s Shell
nl: Welkom bij GnuCash %s opdrachtregel

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
nl: Rekening %s bestaat niet. Wilt u deze aanmaken?

en: Hours
nl: Uren

en: Material
nl: Materiaal

en: Save the current entry?
nl: Huidige regel opslaan?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
nl: De huidige boeking is gewijzigd. Wilt u deze wijziging vóór het dupliceren vastleggen of wilt u uw actie annuleren?

en: _Record
nl: _Vastleggen

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
nl: Ongeldige regel: u moet hier een rekening met de juiste munteenheid opgeven.

en: This account should usually be of type income.
nl: Deze rekening is meestal een opbrengstenrekening.

en: This account should usually be of type expense or asset.
nl: Deze rekening is meestal een kosten- of activarekening.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
nl: Belastingtarief %s bestaat niet. Wilt u dit aanmaken?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
nl: De huidige boekregel is veranderd. Deze regel maakt echter onderdeel uit van een bestaande order. Wilt u de wijziging vastleggen en daarmee uw order aanpassen?

en: _Don't Record
nl: _Niet vastleggen

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
nl: De huidige boekregel is veranderd. Wilt u deze opslaan?

[ctx: sample for a checkbox]
en: X
nl: V

[ctx: sample for 'Date']
en: 12/12/2000
nl: 31.12.2000

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
nl: Omschrijving van een factuurregel

[ctx: sample]
en: Action
nl: Actie

[ctx: sample]
en: 9,999.00
nl: 9.999,00

[ctx: sample]
en: 999,999.00
nl: 999.999,00

[ctx: sample]
note: Translators: Enter the longest expected path of an Account
en: Expenses:Automobile:Gasoline
nl: Kosten:Auto:Brandstof

[ctx: sample for 'Taxable']
note: Translators: Abbreviation sample for Taxable?
en: T?
nl: B?

[ctx: sample for 'Tax Included']
note: Translators: Abbreviation sample for Tax Included
en: TI
nl: BTWi

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
nl: Belastingtarief 1

[ctx: sample]
en: 999.00
nl: 999,00

[ctx: sample for 'Billable']
note: Translators: Abbreviation sample for Billable
en: BI
nl: DC

[ctx: sample]
en: Payment
nl: Betaling

en: $
nl: €

en: Charge
nl: Op rekening

en: Income Account
nl: Opbrengstenrekening

en: Expense Account
nl: Kostenrekening

en: Discount Type
nl: Soort korting

en: Discount How
nl: Berekening korting

en: Unit Price
nl: Prijs per eenheid

en: Taxable?
nl: Belastbaar?

en: Tax Included?
nl: Inclusief belasting?

en: Invoiced?
nl: Doorberekend?

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: Billable?
nl: Declarabel?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
nl: De opbrengsten- of kostenrekening voor de boekregel invoeren of selecteren uit de lijst

en: Enter the type of Entry
nl: De postsoort invoeren

en: Enter the Entry Description
nl: De omschrijving van de post invoeren

en: Enter the Discount Amount
nl: Het kortingsbedrag invoeren

en: Enter the Discount Percent
nl: Het kortingspercentage invoeren

en: Enter the Discount … unknown type
nl: De korting invoeren (soort onbekend)

en: Discount Type: Monetary Value
nl: Soort korting: geldbedrag

en: Discount Type: Percent
nl: Soort korting: percentage

en: Select the Discount Type
nl: Het soort korting selecteren

en: Tax computed after discount is applied
nl: Belasting wordt berekend nadat korting is toegepast

en: Discount and tax both applied on pretax value
nl: Korting én belasting worden over nettobedrag berekend

en: Discount computed after tax is applied
nl: Korting wordt berekend nadat belasting is toegepast

en: Select how to compute the Discount and Taxes
nl: Kiezen hoe korting en belasting moeten worden berekend

en: Enter the unit-Price for this Entry
nl: De prijs per eenheid voor deze post invoeren

en: Enter the Quantity of units for this Entry
nl: Het aantal eenheden voor deze post invoeren

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
nl: Het belastingtarief dat op deze post van toepassing is invoeren

en: Is this entry taxable?
nl: Is deze post belast?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
nl: Is de belasting bij deze post al inbegrepen in de prijs?

en: Is this entry invoiced?
nl: Is deze post doorberekend?

en: Is this entry credited?
nl: Is deze post gecrediteerd?

en: Include this entry on this invoice?
nl: Wordt deze post op deze verkoopfactuur doorberekend?

en: Include this entry on this credit note?
nl: Wordt deze post op deze creditfactuur doorberekend?

en: Unknown EntryLedger Type
nl: Onbekende EntryLedger-soort

en: The subtotal value of this entry
nl: Het subtotaal van deze post

en: The total tax of this entry
nl: Het totaalbedrag aan belasting van deze post

en: Is this entry billable to a customer or job?
nl: Kan deze post bij een klant of een opdracht in rekening worden gebracht?

en: How did you pay for this item?
nl: Hoe hebt u deze post betaald?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
nl: Deze boeking wordt al vanuit een andere grootboekkaart bewerkt. Rond die bewerking eerst af.

en: Save transaction before duplicating?
nl: Boeking vóór het dupliceren opslaan?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
nl: De huidige boeking is gewijzigd. Wilt u deze wijzigingen vóór het dupliceren vastleggen of wilt u uw actie annuleren?

en: New Split Information
nl: Informatie over nieuwe boekregel

en: Cannot store a transaction at this date
nl: Kan geen boeking op deze datum invoeren

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
nl: De opgegeven datum van deze gedupliceerde boeking ligt vóór de “alleen-lezen”-drempel die is ingesteld voor deze boekhouding. Deze instelling kan gewijzigd worden onder menukeuze ‘Bestand‣Eigenschappen‣Rekeningen’.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
nl: U staat op het punt een bestaande boekregel te overschrijven. Weet u zeker dat u dat wilt doen?

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
nl: Dit is de boekregel die deze boeking aan de rekening koppelt; u kan deze niet overschrijven van hieruit. U kunt deze wel overschrijven in het dagboek van (een van) de tegenrekening(en) van deze boeking.

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
nl: U staat op het punt een bestaande boeking te overschrijven. Weet u zeker dat u dat wilt doen?

en: Recalculate Transaction
nl: Boeking herrekenen

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
nl: De ingevoerde waarden voor deze boeking zijn niet consistent. Welke waarde wilt u laten herrekenen?

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: _Recalculate
nl: _Herrekenen

[ctx: Action Column]
en: Deposit
nl: Storting

en: Withdraw
nl: Opname

en: Check
nl: Cheque

en: ATM Deposit
nl: Storting bij automaat

en: ATM Draw
nl: Opname bij automaat

en: Teller
nl: Baliehandeling

en: Receipt
nl: Ontvangst

en: Increase
nl: Toename

en: Decrease
nl: Afname

en: POS
nl: Betaalautomaat

en: AutoDep
nl: APO

en: Wire
nl: Spoedoverboeking

en: Direct Debit
nl: Automatische incasso

en: Fee
nl: Transactiekosten

en: Rebate
nl: Korting

en: Paycheck
nl: Salarisontvangst

en: LTCG
nl: Vermogensgroei (lange termijn)

en: STCG
nl: Vermogensgroei (korte termijn)

en: Dist
nl: Verdeling

en: Rebalance Transaction
nl: Boeking in balans brengen

en: The current transaction is not balanced.
nl: De huidige boeking is niet in balans.

en: Balance it _manually
nl: Handmatig in _balans brengen

en: Let GnuCash _add an adjusting split
nl: Het verschil als _nieuwe boekregel toevoegen

en: Adjust current account _split total
nl: Geboekt bedrag _huidige rekening aanpassen

en: Adjust _other account split total
nl: Geboekt bedrag _tegenrekening aanpassen

en: _Rebalance
nl: _Opnieuw in balans brengen

en: This register does not support editing exchange rates.
nl: Vanuit deze grootboekkaart kunnen wisselkoersen niet bewerkt worden.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
nl: U moet een boeking selecteren om de wisselkoers te bewerken.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
nl: U moet de boeking uitklappen om de wisselkoers te bewerken.

en: The entered account could not be found.
nl: De ingevoerde rekening is niet gevonden.

en: The two currencies involved equal each other.
nl: De beide betrokken munteenheden zijn gelijk aan elkaar.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
nl: Het bedrag van de boekregel is nul; er is dus geen wisselkoers nodig.

en: Save the changed transaction?
nl: De gewijzigde boeking opslaan?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
nl: De huidige boeking is gewijzigd. Wilt u deze wijzigingen opslaan voordat u naar een nieuwe boeking gaat, de wijzigingen verwerpen of terugkeren naar de gewijzigde boeking?

en: _Discard Changes
nl: Wijzigingen _negeren

en: _Record Changes
nl: Wijzigingen _vastleggen

en: Mark split as unreconciled?
nl: Boekregel als niet-afgestemd aanmerken?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
nl: U staat op het punt een afgestemde boekregel als niet-afgestemd aan te merken. Dit kan toekomstige afstemming bemoeilijken! Doorgaan met deze wijziging?

en: _Unreconcile
nl: Afstemming ter_ugdraaien

[ctx: sample]
note: Translators: The 'sample:' items are strings which are not displayed, but only used to estimate widths.
en: 22/02/2000
nl: 31.12.2000

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
nl: Omschrijving van een boeking

[ctx: Column header for 'Document Link']
note: Translators: 'L' is short for Linked Document
en: L
nl: K

[ctx: sample]
en: 999,999.000
nl: 999.999,000

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
nl: Voorbeeldtekst voor notitie-veld

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
nl: Voorbeeldtekst voor toelichting-veld

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
nl: Geen specifieke reden

[ctx: sample]
en: (x + 0.33 * y + (x+y) )
nl: (x + 0,33 * y + (x+y) )

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
nl: De munteenheid van de rekening kon niet worden vastgesteld, dus wordt de standaard munteenheid uit de systeeminstellingen gebruikt.

en: T-Ref
nl: Boekref

en: T-Num
nl: Boeknr

en: Exch. Rate
nl: Wiss.koers

en: Oth. Curr.
nl: And. munteenh.

en: Tot %s
nl: Totaal %s

en: Tot Credit
nl: Totaal credit

en: Tot Debit
nl: Totaal debet

en: Tot Shares
nl: Totaal aantal aandelen

en: Debit Formula
nl: Debetformule

en: Credit Formula
nl: Creditformule

en: Reconciled on %s
nl: Afgestemd op %s

en: Scheduled
nl: Ingeroosterd

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
nl: Een verwijzing (zoals factuur- of chequenummer) die betrekking heeft op alle boekregels invoeren

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
nl: Een verwijzing (zoals factuur- of chequenummer) die betrekking heeft op de individuele boekregel invoeren

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
nl: Een verwijzing (zoals boekstuknummer) die betrekking heeft op de individuele boekregel invoeren

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
nl: Een verwijzing (zoals boekstuknummer) die betrekking heeft op de individuele boekregel invoeren

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
nl: Een boekingsverwijzing (zoals factuur- of chequenummer) die betrekking heeft op alle boekregels invoeren

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
nl: Een boekingsverwijzing die betrekking heeft op alle boekregels invoeren

en: Enter the name of the Customer
nl: De naam van de klant invoeren

en: Enter the name of the Vendor
nl: De naam van de leverancier invoeren

en: Enter a description of the transaction
nl: Een omschrijving van de boeking invoeren

en: Enter notes for the transaction
nl: Toelichting op deze boeking invoeren

en: Reason the transaction was voided
nl: Reden voor het storneren van de boeking

en: Enter an action type, or choose one from the list
nl: Het soort boeking invoeren of kiezen uit de lijst

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
nl: Een verwijzingsnummer invoeren (zoals het volgende boekstuknummer) of het soort boeking kiezen uit de lijst

en: Enter a description of the split
nl: Een notitie bij de boekregel invoeren

en: Enter the effective share price
nl: De effectieve aandelenkoers invoeren

en: Enter the number of shares bought or sold
nl: Het aantal gekochte of verkochte aandelen invoeren

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
nl: De tegenrekening invoeren of uit de lijst selecteren

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
nl: Deze transactie bevat meerdere boekregels; klik op [Meer boekregels] om ze allemaal te zien

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
nl: Deze boeking betreft een aandelensplitsing, klik op [Meer boekregels] om alle details te bekijken

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
nl: Kan deze boeking niet bewerken of verwijderen. Deze boeking is gemarkeerd als alleen-lezen vanwege:
    
    ‘%s’

en: Change transaction containing a reconciled split?
nl: Aan afgestemde boekregel gekoppelde transactie veranderen?

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
nl: U staat op het punt een boeking te veranderen die afgestemde boekregels bevat in de volgende rekeningen.
    %s
    
    Doorgaan met deze wijziging ?

en: Change reconciled split?
nl: Afgestemde boekregel veranderen?

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
nl: U staat op het punt een veld te veranderen van een afgestemde boekregel. Daarbij zal de afstemming van de boekregel ongedaan gemaakt worden. Dit kan toekomstige afstemming bemoeilijken! Doorgaan met deze wijziging ?

en: Chan_ge Split
nl: Boekregel _wijzigen

en: Chan_ge Transaction
nl: Transactie _wijzigen

en: Enter debit formula for real transaction
nl: De formule voor de uiteindelijke boeking aan debetzijde invoeren

en: Enter credit formula for real transaction
nl: De formule voor de uiteindelijke boeking aan creditzijde invoeren

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
nl: De opgegeven datum van deze boeking ligt vóór de “alleen-lezen”-drempel die is ingesteld voor deze boekhouding. Deze instelling kan gewijzigd worden onder menukeuze ‘Bestand‣Eigenschappen‣Rekeningen’.

en: List
nl: Overzicht

en: Template file "~a" can not be read
nl: Sjabloonbestand ‘~a’ kan niet worden gelezen

en: Load
nl: Laden

en: Fonts
nl: Lettertypes

en: Font info for the report title.
nl: Lettertype voor de rapporttitel.

en: Account link
nl: Koppeling naar rekening

en: Font info for account name.
nl: Lettertype voor de rekeningnaam.

en: Number cell
nl: Numeriek veld

en: Font info for regular number cells.
nl: Lettertype voor platte numerieke velden.

en: Negative Values in Red
nl: Negatieve bedragen in rood

en: Display negative values in red.
nl: Negatieve bedragen in rood weergeven.

en: Number header
nl: Numerieke kop

en: Font info for number headers.
nl: Lettertype voor numerieke koppen.

en: Text cell
nl: Tekstveld

en: Font info for regular text cells.
nl: Lettertype voor platte tekstvelden.

en: Total number cell
nl: Veld met berekend totaal

en: Font info for number cells containing a total.
nl: Lettertype voor numerieke velden met berekende totalen.

en: Total label cell
nl: Veld met omschrijving totaal

en: Font info for cells containing total labels.
nl: Lettertype voor tekstvelden met de omschrijving van een totaalwaarde.

en: Centered label cell
nl: Gecentreerd tekstveld

en: Font info for centered label cells.
nl: Lettertype voor gecentreerde tekstvelden.

en: Can't save style sheet
nl: Kan opmaaksjabloon niet opslaan

en: Exchange rate | Exchange rates
nl[0]: Wisselkoers
nl[1]: Wisselkoersen

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
nl: Er bestaan nog geen budgetten. U dient ten minste één budget aan te maken.

en: Edit report options
nl: Rapportopties bewerken

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: This report requires you to specify certain report options.
nl: Voor dit rapport moeten bepaalde rapportopties ingesteld worden.

en: No accounts selected
nl: Geen rekeningen geselecteerd

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
nl: Voor dit rapport moeten er rekeningen geselecteerd zijn in de rapportopties.

en: No data
nl: Geen gegevens

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
nl: De geselecteerde rekeningen bevatten geen gegevens/boekingen (of uitsluitend nullen) voor de geselecteerde tijdspanne

en: Select a date to report on.
nl: Een rapportagedatum selecteren.

en: Start of reporting period.
nl: Begin van de rapportageperiode.

en: End of reporting period.
nl: Einde van de rapportageperiode.

en: The amount of time between data points.
nl: De tijdspanne tussen de gegevenspunten.

en: One Day
nl: Een dag

en: One Week
nl: Een week

en: Two Weeks
nl: Twee weken

en: One Month
nl: Een maand

en: Quarter Year
nl: Kwartaal

en: Half Year
nl: Half jaar

en: One Year
nl: Een jaar

en: All
nl: Alle

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
nl: Rekeningen tot aan dit niveau weergeven, ongeacht andere instellingen.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
nl: De rekeningselectie negeren en alle subrekeningen van alle geselecteerde rekeningen weergeven?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
nl: Over deze rekeningen rapporteren, mits het weergaveniveau dit toestaat.

en: Select the currency to display the values of this report in.
nl: De munteenheid waarin dit rapport wordt weergegeven selecteren.

en: The source of price information.
nl: De bron van de koersgegevens.

en: Average cost of purchases weighted by volume
nl: Gemiddelde inkoopprijs gewogen per volume

en: Weighted average of all transactions in the past
nl: Gewogen gemiddelde van alle transacties in het verleden

en: Last up through report date
nl: Recentste koers voor of op rapportdatum

en: Closest to report date
nl: Dichts bij rapportdatum

en: Most recent
nl: Allerlaatste

en: Choose the marker for each data point.
nl: De markering voor ieder gegevenspunt selecteren.

en: Diamond
nl: Ruitje

en: Circle
nl: Rondje

en: Square
nl: Vierkantje

en: Cross
nl: Kruisje

en: Plus
nl: Plusteken

en: Dash
nl: Streepje

en: Filled diamond
nl: Gevuld ruitje

en: Filled circle
nl: Gevuld rondje

en: Filled square
nl: Gevuld vierkantje

en: Choose the method for sorting accounts.
nl: De sorteerwijze voor de rekeningen selecteren.

en: Alphabetical by account code
nl: Alfabetisch op rekeningnummer

en: Alphabetical by account name
nl: Alfabetisch op rekeningnaam

en: Numerical by descending amount
nl: Numeriek volgens aflopende hoeveelheid

en: How to show the balances of parent accounts.
nl: Weergave van saldi op rekeningen met subrekeningen.

en: Account Balance in the parent account, excluding any subaccounts.
nl: Saldo op de rekening zelf, subrekeningen negeren.

en: Do not show any balances of parent accounts.
nl: De saldi van rekeningen met subrekeningen niet weergeven.

en: Account Balance
nl: Rekeningsaldo

en: Calculate Subtotal
nl: Subtotaal berekenen

en: Do not show
nl: Niet weergeven

en: How to show account subtotals for parent accounts.
nl: Weergave van subtotalen voor rekeningen met subrekeningen.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
nl: De subtotalen van rekeningen met subrekeningen weergeven.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
nl: De subtotalen van rekeningen met subrekeningen niet weergeven.

en: Show subtotals
nl: Subtotalen weergeven

en: _Assets & Liabilities
nl: _Bezittingen en schulden

en: _Income & Expense
nl: _Opbrengsten en kosten

en: _Taxes
nl: Belas_tingen

en: E_xamples
nl: _Voorbeelden

en: _Experimental
nl: E_xperimenteel

en: _Multicolumn
nl: _Multi-kolom

en: Display
nl: Weergave

en: Report name
nl: Rapportnaam

en: Stylesheet
nl: Opmaaksjabloon

en: _Business
nl: _MKB

en: Invoice Number
nl: Factuurnummer

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
nl: Er is een uniek rapport-identificatienummer (GUID) dat meerdere keren voorkomt. Controleer uw opgeslagen rapporten of daar zich ten onrechte meerdere rapporten bevinden met het volgende rapport-GUID:

en: Wrong report definition:
nl: Verkeerde rapportdefinitie:

en:  Report is missing a GUID.
nl:  Een GUID ontbreekt voor dit rapport.

en: Enter a descriptive name for this report.
nl: Een beschrijvende naam voor dit rapport invoeren.

en: Select a stylesheet for the report.
nl: Een opmaaksjabloon voor dit rapport selecteren.

en: Average Balance
nl: Gemiddeld saldo

en: Step Size
nl: Stapgrootte

en: Report's currency
nl: Munteenheid rapport

en: Price Source
nl: Noteringsbron

en: Include Sub-Accounts
nl: Subrekeningen weergeven

en: Exclude transactions between selected accounts
nl: Boekingen tussen geselecteerde rekeningen uitsluiten

en: Plot Width
nl: Grafiekbreedte

en: Plot Height
nl: Grafiekhoogte

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
nl: Subrekeningen van alle geselecteerde rekeningen weergeven.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
nl: Boekingen die uitsluitend betrekking hebben op twee hieronder geselecteerde rekeningen uitsluiten. Heeft uitsluitend effect op de kolommen winst en verlies van de tabel.

en: Do transaction report on this account.
nl: Boekingsverslag voor deze rekening opstellen.

en: Show table
nl: Tabel weergeven

en: Display a table of the selected data.
nl: Een tabel met de geselecteerde gegevens weergeven.

en: Show plot
nl: Grafiek weergeven

en: Display a graph of the selected data.
nl: Een grafiek met de geselecteerde gegevens weergeven.

en: Plot Type
nl: Grafieksoort

en: The type of graph to generate.
nl: Het soort grafiek om te genereren.

en: Average
nl: Gemiddelde

en: Profit
nl: Winst

en: Period start
nl: Begin periode

en: Period end
nl: Einde periode

en: Gain
nl: Winst

en: Loss
nl: Verlies

en: Income vs. Day of Week
nl: Opbrengsten per dag van de week

en: Expenses vs. Day of Week
nl: Kosten per dag van de week

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
nl: Een cirkeldiagram met de totale opbrengsten per dag van de week weergeven

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
nl: Een cirkeldiagram met totale kosten per dag van de week weergeven

en: Levels of Subaccounts
nl: Aantal subrekening-niveaus

en: Show Totals
nl: Totalen weergeven

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
nl: Over deze rekeningen rapporteren, als het gekozen rekeningenniveau dat toestaat.

en: Show the total balance in legend?
nl: Totaalsaldi in de legenda weergeven?

en: Sample Graphs
nl: Voorbeeldgrafieken

en: Pie:
nl: Taartdiagram:

en: Bar, normal:
nl: Staaf, normaal:

en: Bar, stacked:
nl: Staaf, gestapeld:

en: Scatter:
nl: Puntgrafiek:

en: Report Title
nl: Rapporttitel

en: Title for this report.
nl: De titel voor dit rapport.

en: Boolean Option
nl: Booleaanse optie

en: This is a boolean option.
nl: Dit is een booleaanse optie.

en: Multi Choice Option
nl: Meerkeuze-optie

en: This is a multi choice option.
nl: Dit is een meerkeuze-optie.

en: First Option
nl: Eerste optie

en: Second Option
nl: Tweede optie

en: Third Option
nl: Derde optie

en: Fourth Options
nl: Vierde optie

en: String Option
nl: Tekenreeks-optie

en: This is a string option.
nl: Dit is een tekenreeks-optie.

en: Just a Date Option
nl: Slechts een datumoptie

en: This is a date option.
nl: Dit is een datumoptie.

en: Combo Date Option
nl: Gecombineerde datumoptie

en: This is a combination date option.
nl: Dit is een gecombineerde datumoptie.

en: Relative Date Option
nl: Relatieve datumoptie

en: This is a relative date option.
nl: Dit is een relatieve datumoptie.

en: Number Option
nl: Numerieke optie

en: This is a number option.
nl: Dit is een numerieke optie.

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: This is a color option.
nl: Dit is een kleuren-optie.

en: An account list option
nl: Een rekeninglijst-optie

en: This is an account list option.
nl: Dit is een rekeninglijst-optie.

en: A list option
nl: Een lijst-optie

en: This is a list option.
nl: Dit is een lijst-optie.

en: The Good
nl: De goede

en: The Bad
nl: De slechte

en: The Ugly
nl: De lelijke

en: Testing
nl: Testen

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
nl: Voor hulp bij het schrijven van rapporten, of om uw eigen nieuwe, zeer coole rapport met anderen te delen, kunt u terecht bij de mailinglijst ~a.

en: The current time is ~a.
nl: De huidige tijd is ~a.

en: The boolean option is ~a.
nl: De booleaanse optie is ~a.

en: true
nl: waar

en: false
nl: onwaar

en: The radio button option is ~a.
nl: De meerkeuze-optie is ~a.

en: The multi-choice option is ~a.
nl: De meerkeuze-optie is ~a.

en: The string option is ~a.
nl: De tekenreeks-optie is ~a.

en: The date option is ~a.
nl: De datumoptie is ~a.

en: The relative date option is ~a.
nl: De relatieve datumoptie is ~a.

en: The combination date option is ~a.
nl: De gecombineerde datumoptie is ~a.

en: The number option is ~a.
nl: De numerieke optie is ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
nl: De numerieke optie in munteenheid-opmaak is ~a.

en: Items you selected:
nl: De items die u geselecteerd heeft:

en: List items selected
nl: Lijst van geselecteerde items

en: (You selected no list items.)
nl: (U heeft geen item uit de lijst geselecteerd.)

en: You have selected no accounts.
nl: U hebt geen rekening geselecteerd.

en: Display help
nl: Hulp weergeven

en: Tax Report / TXF Export
nl: Belastingrapport / TXF-export

en: Alternate Period
nl: Afwisselende periode

en: Override or modify From: & To:.
nl: Van: & Tot: overschrijven of wijzigen.

en: Use From - To
nl: Van: & Tot: gebruiken

en: 1st Est Tax Quarter (Jan 1 - Mar 31)
nl: Geschatte belasting 1e kwartaal (1 jan - 31 maart)

en: 2nd Est Tax Quarter (Apr 1 - May 31)
nl: Geschatte belasting 2e kwartaal (1 apr - 31 mei)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: 3rd Est Tax Quarter (Jun 1 - Aug 31)
nl: Geschatte belasting 3e kwartaal (1 jun - 31 aug)

en: 4th Est Tax Quarter (Sep 1 - Dec 31)
nl: Geschatte belasting 4e kwartaal (1 sep - 31 dec)

en: Last Year
nl: Afgelopen jaar

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr (Jan 1 - Mar 31)
nl: Geschatte belasting 1e kwartaal vorig jaar (1 jan - 31 mar)

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr (Apr 1 - May 31)
nl: Geschatte belasting 2e kwartaal vorig jaar (1 apr - 31 mei)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr (Jun 1 - Aug 31)
nl: Geschatte belasting 3e kwartaal vorig jaar (1 jun - 31 aug)

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr (Sep 1 - Dec 31)
nl: Geschatte belasting 4e kwartaal vorig jaar (1 sep - 31 dec)

en: Select Accounts (none = all)
nl: Rekeningen selecteren (geen selectie=alles)

en: Select accounts.
nl: Rekeningen selecteren.

en: Suppress $0.00 values
nl: Saldi van € 0,00 onderdrukken

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
nl: Rekeningen met saldo € 0,00 worden niet afgedrukt.

en: Print Full account names
nl: Volledige rekeningnamen afdrukken

en: Print all Parent account names.
nl: De namen van alle bovenliggende rekeningen afdrukken.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
nl: WAARSCHUWING: aan sommige rekeningen zijn meerdere TXF-codes toegewezen. Dit mag uitsluitend indien deze TXF-codes informatie over de betaler bevatten.

en: Period from ~a to ~a
nl: Periode van ~a tot ~a

en: Tax Report & XML Export
nl: Belastingrapport & XML-export

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
nl: Belastbaar inkomen en aftrekbare uitgaven naar XML-bestand exporteren

en: Taxable Income / Deductible Expenses
nl: Belastbaar inkomen en aftrekbare uitgaven

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
nl: Dit rapport geeft inzicht in uw belastbaar inkomen en aftrekbare uitgaven.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
nl: Deze pagina geeft inzicht in uw belastbaar inkomen en aftrekbare uitgaven.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
nl: Belastingrapport / TXF-export

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
nl: Belastingcodes met saldo € 0,00 worden niet afgedrukt.

en: Do not print full account names
nl: Geen volledige rekeningnamen afdrukken

en: Do not print all Parent account names.
nl: Niet de namen van alle bovenliggende rekeningen afdrukken.

en: Print all Transfer To/From Accounts
nl: Alle herkomst- en bestemmingsrekeningen afdrukken

en: Print all split details for multi-split transactions.
nl: Alle boekregels voor een boeking met meerdere tegenrekeningen afdrukken.

en: Print TXF export parameters
nl: TXF-export-parameters afdrukken

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
nl: De export-parameters voor elke TXF-code/rekening in het rapport weergeven.

en: Do not print T-Num:Memo data
nl: Boeknr:Notitie-gegevens niet afdrukken

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
nl: De Boeknr:Notitie-gegevens voor boekingen niet afdrukken.

en: Do not print Action:Memo data
nl: Declaratietype:Notitie-gegevens niet afdrukken

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
nl: De Declaratietype:Notitie-gegevens voor boekingen niet afdrukken.

en: Do not print transaction detail
nl: Geen boekingen afdrukken

en: Do not print transaction detail for accounts.
nl: De boekingen op de rekeningen niet afdrukken.

en: Do not use special date processing
nl: Geen verwerking van bijzondere datums

en: Do not print transactions out of specified dates.
nl: Geen boekingen buiten de opgegeven datums afdrukken.

en: Currency conversion date
nl: Datum voor koersomrekening valuta

en: Select date to use for PriceDB lookups.
nl: De datum die gebruikt wordt voor het zoeken in de koersen-databank selecteren.

en: Nearest to transaction date
nl: Dichtst bij boekdatum

en: Nearest to report date
nl: Dichtst bij rapportdatum

en: Tax Schedule Report & TXF Export
nl: Belastingrapport & TXF-export

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
nl: Belastbaar inkomen en aftrekbare uitgaven (inclusief boekingen) naar TXF-bestand exporteren

en: Taxable Income/Deductible Expenses
nl: Belastbaar inkomen en aftrekbare uitgaven

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
nl: Dit rapport geeft informatie over de boekingen op uw fiscaal relevante rekeningen.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
nl: Deze pagina geeft informatie over de boekingen op uw fiscaal relevante rekeningen.

en: Income Piechart
nl: Cirkeldiagram opbrengsten

en: Expense Piechart
nl: Cirkeldiagram kosten

en: Asset Piechart
nl: Cirkeldiagram activa

en: Security Piechart
nl: Cirkeldiagram aandelen

en: Liability Piechart
nl: Cirkeldiagram vreemd vermogen

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
nl: Een cirkeldiagram met de opbrengsten binnen een bepaalde tijdspanne weergeven

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
nl: Een cirkeldiagram met de kosten binnen een bepaalde tijdspanne weergeven

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
nl: Een cirkeldiagram met de saldi van alle activa op een bepaald moment weergeven

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
nl: Een cirkeldiagram met de spreiding activa over aandelen weergeven

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
nl: Een cirkeldiagram met de saldi van het vreemd vermogen op een bepaald moment weergeven

en: Income Accounts
nl: Opbrengstenrekeningen

en: Expense Accounts
nl: Kostenrekeningen

en: Assets
nl: Activa

en: Liabilities
nl: Vreemd vermogen

en: Show long names
nl: Lange namen weergeven

en: Show Percents
nl: Percentages tonen

en: Maximum Slices
nl: Maximale aantal segmenten

en: Sort Method
nl: Sorteerwijze

en: Show Average
nl: Gemiddelde weergeven

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
nl: Selecteren of bedragen moeten worden weergegeven als totaal over de tijdspanne of als gemiddelde, bijvoorbeeld per maand.

en: No Averaging
nl: Geen gemiddelde

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
nl: Maximum aantal in het rekeningschema weergegeven niveaus.

en: Show the full account name in legend?
nl: Volledige rekeningnamen in de legenda weergeven?

en: Show the full security name in the legend?
nl: Volledige effectrnamen in de legenda weergeven?

en: Show the percentage in legend?
nl: Percentages in de legenda weergeven?

en: Maximum number of slices in pie.
nl: Het maximale aantal segmenten ("taartpunten") in het diagram.

en: Yearly Average
nl: Jaargemiddelde

en: Monthly Average
nl: Maandgemiddelde

en: Weekly Average
nl: Weekgemiddelde

en: Balance at ~a
nl: Saldo op ~a

en: Account Summary
nl: Rekeningoverzicht

en: Future Scheduled Transactions Summary
nl: Samenvatting toekomstige vaste journaalposten

en: Depth limit behavior
nl: Gedrag bij weergaveniveau

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
nl: Hoe om te gaan met rekeningen beneden het gekozen weergaveniveau (indien van toepassing).

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
nl: Het totale saldo, inclusief saldi van subrekeningen, van alle rekeningen tot aan het weergaveniveau weergeven.

en: Raise accounts deeper than the depth limit to the depth limit.
nl: Rekeningen beneden het weergaveniveau op dit weergaveniveau weergeven.

en: Omit any accounts deeper than the depth limit.
nl: Alle rekeningen beneden het weergaveniveau negeren.

en: Parent account balances
nl: Saldi hoofdrekeningen

en: Parent account subtotals
nl: Subtotalen hoofdrekening

en: Include accounts with zero total balances
nl: Rekeningen met een nulsaldo weergeven

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
nl: Rekeningen met een (recursief) totaal nulsaldo in dit rapport weergeven.

en: Omit zero balance figures
nl: Nulsaldi weglaten

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
nl: Alle plekken waar anders nulsaldi zouden worden weergegeven leeg laten.

en: Show accounting-style rules
nl: Regels in boekhoudstijl weergeven

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
nl: Strepen gebruiken om op te tellen bedragen en berekende totalen te scheiden (net als accountants).

en: Display accounts as hyperlinks
nl: Rekeningen als koppeling weergeven

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
nl: Elke rekening in de tabel als een koppeling naar de betreffende grootboekkaart weergeven.

en: Show an account's balance.
nl: Het rekeningsaldo weergeven.

en: Show an account's account code.
nl: Het rekeningnummer weergeven.

en: Show an account's account type.
nl: De rekeningsoort weergeven.

en: Account Description
nl: Rekeningomschrijving

en: Show an account's description.
nl: De omschrijving van een rekening weergeven.

en: Account Notes
nl: Toelichting op rekening

en: Show an account's notes.
nl: De toelichting op de rekening weergeven.

en: Commodities
nl: Goederen

en: Show Foreign Currencies
nl: Vreemde valuta weergeven

en: Display any foreign currency amount in an account.
nl: Bedragen in vreemde valuta op een rekening weergeven.

en: Show Exchange Rates
nl: Wisselkoersen weergeven

en: Show the exchange rates used.
nl: De gehanteerde wisselkoersen weergeven.

en: Recursive Balance
nl: Recursief saldo

en: Raise Accounts
nl: Rekeningen optillen

en: Omit Accounts
nl: Rekeningen weglaten

en: Account title
nl: Rekeningnaam

en: Advanced Portfolio
nl: Uitgebreide portfolio

en: Share decimal places
nl: Decimalen voor aandelen

en: Include accounts with no shares
nl: Rekeningen zonder aandelen meenemen

en: Show ticker symbols
nl: Tickersymbolen weergeven

en: Show listings
nl: Noteringen weergeven

en: Show prices
nl: Koersen tonen

en: Show number of shares
nl: Aantal aandelen weergeven

en: Basis calculation method
nl: Calculatiemethode kostprijs

en: Set preference for price list data
nl: Voorkeur voor koersinformatie-gegevens instellen

en: How to report brokerage fees
nl: Hoe worden transactiekosten gerapporteerd

en: Basis calculation method.
nl: Calculatiemethode kostprijs.

en: Average cost of all shares
nl: Gemiddelde kostprijs van alle aandelen

en: First-in first-out
nl: Eerst in, eerst uit

en: Last-in first-out
nl: Laatst in, eerst uit

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
nl: Waar nodig met ‘Koersen bewerken’ aangepaste koersen laten prevaleren boven koersen uit boekingen.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
nl: Hoe worden provisies en andere transactiekosten gerapporteerd.

en: Include in basis
nl: In kostprijs opnemen

en: Include in gain/loss
nl: In resultaat meenemen

en: Omit from report
nl: Weglaten uit rapport

en: Display the ticker symbols.
nl: Tickersymbolen weergeven.

en: Display exchange listings.
nl: Beursnoteringen weergeven.

en: Display numbers of shares in accounts.
nl: Het aantal aandelen bij rekeningen weergeven.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
nl: Het aantal decimale posities voor aandelenhoeveelheden.

en: Display share prices.
nl: Aandelenkoersen weergeven.

en: Stock Accounts to report on.
nl: Effectenrekeningen om over te rapporteren.

en: Include accounts that have a zero share balances.
nl: Rekeningen met een aandelensaldo van nul meenemen.

en: Listing
nl: Notering

en: Basis
nl: Kostprijs

en: Money In
nl: Inkomende geldstroom

en: Money Out
nl: Uitgaande geldstroom

en: Realized Gain
nl: Gerealiseerde winst

en: Unrealized Gain
nl: Niet-gerealiseerde winst

en: Total Gain
nl: Totale winst

en: Rate of Gain
nl: Winstpercentage

en: Total Return
nl: Totale opbrengsten

en: Rate of Return
nl: Rentabiliteit

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
nl: * Deze gegevens zijn opgebouwd uit de geboekte koersen in plaats van uit onafhankelijk verkregen koersinformatie.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
nl: Indien er sprake is van veel verschillende munteenheden kan de omrekening onjuist zijn.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
nl: ** van dit goed is geen koers bekend, daarom is gerekend met koers 1.

en: Balance Forecast
nl: Voorspeld saldo

en: Report on these accounts.
nl: Rapport over deze rekeningen.

en: Data markers?
nl: Gegevensmarkeringen?

en: Display a mark for each data point.
nl: Een markering voor ieder gegevenspunt weergeven.

en: Show reserve line
nl: Reserves regel tonen

en: Reserve amount
nl: Bedrag reserves

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
nl: Het gereserveerde bedrag wordt ingesteld naar een minimaal gewenste balans

en: Show target line
nl: Doelregel weergeven

en: Target amount above reserve
nl: Doelbedrag boven reserve

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
nl: Het doel wordt gebruikt om te plannen voor een toekomstige grote aankoop en zal ingevoegd worden als een regel boven gereserveerd bedrag.

en: Show future minimum
nl: Toekomstig minimum weergeven

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
nl: Het toekomstig minimum zal voor elk data punt een geprojecteerde minimum balans toevoegen, inclusief geplande transacties.

en: Target
nl: Doel

en: Balance Sheet
nl: Balans

en: Balance Sheet Date
nl: Balansdatum

en: Single column Balance Sheet
nl: Balans in één kolom

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
nl: De passiva onder de activa afdrukken in plaats van in een eigen kolom rechts naast de activa.

en: Flatten list to depth limit
nl: Afvlakken tot weergaveniveau

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
nl: Rekeningen beneden het weergaveniveau op dit weergaveniveau weergeven.

en: Label the assets section
nl: Activagedeelte labellen

en: Whether or not to include a label for the assets section.
nl: Of al dan niet een label moet worden opgenomen voor het activagedeelte.

en: Include assets total
nl: Totaaltelling activa weergeven

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
nl: Een regel met de totaaltelling van alle activa weergeven.

en: Use standard US layout
nl: Gebruik standaardlayout VS

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
nl: Rapportweergave kent volgorde activa/vreemd vermogen/eigen vermogen (in plaats van activa/eigen vermogen/vreemd vermogen).

en: Label the liabilities section
nl: Vreemd vermogengedeelte labellen

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
nl: Of al dan niet een label moet worden opgenomen voor het vreemd vermogengedeelte.

en: Include liabilities total
nl: Totaaltelling vreemd vermogen weergeven

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
nl: Een regel met de totaaltelling van het vreemd vermogen weergeven.

en: Label the equity section
nl: Eigen-vermogensgedeelte labellen

en: Whether or not to include a label for the equity section.
nl: Of al dan niet een label moet worden opgenomen voor het eigen-vermogensgedeelte.

en: Include equity total
nl: Totaaltelling eigen vermogen weergeven

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
nl: Een regel met de totaaltelling van het eigen vermogen weergeven.

en: Total Liabilities
nl: Totaaltelling vreemd vermogen

en: Total Assets
nl: Totaaltelling activa

en: Retained Losses
nl: Ingehouden verlies

en: Trading Gains
nl: Winst uit handelsactiviteit

en: Trading Losses
nl: Verlies uit handelsactiviteit

en: Unrealized Gains
nl: Niet gerealiseerde winsten

en: Unrealized Losses
nl: Niet-gerealiseerde verliezen

en: Total Equity
nl: Totaaltelling eigen vermogen

en: Total Liabilities & Equity
nl: Totaaltelling passiva

en: Balance Sheet (eguile)
nl: Balans (eguile)

en: Report format
nl: Rapport opmaak

en: The balance sheet can be displayed with either 1 or 2 columns.
nl: De balans kan worden weergegeven in 1 of 2 kolommen.

en: Exclude accounts with zero total balances
nl: Rekeningen met een nulsaldo weglaten

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
nl: Rekeningen buiten hoofdniveau met nulsaldo zonder subrekeningen met niet-nulsaldo uitsluiten.

en: Negative amount format
nl: Opmaak negatieve bedragen

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
nl: De opmaak die bij negatieve bedragen wordt gebruikt: met een minteken ervoor of tussen haakjes.

en: Font family
nl: Lettertypefamilie

en: Font definition in CSS font-family format.
nl: Lettertype-definitie in CSS ‘font-family’ opmaak.

en: Font size
nl: Tekengrootte

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
nl: Tekengrootte in CSS ‘font-size’ opmaak (bijv. “medium” of “10pt”).

en: Template file
nl: Sjabloonbestand

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
nl: De bestandsnaam van het eguile-sjabloon voor dit rapport. Het bestand dient in uw eigen .gnucash-map of in de daartoe bestemde GnuCash-systeemmap te staan.

en: CSS stylesheet file
nl: CSS opmaaksjabloon-bestand

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
nl: De bestandsnaam van het CSS-opmaaksjabloon om in dit rapport te gebruiken. Een eventueel opgegeven bestand dient in uw eigen .gnucash-map of in de daartoe bestemde GnuCash-systeemmap te staan.

en: Extra Notes
nl: Extra toelichting

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
nl: Toelichting die onderaan de factuur wordt toegevoegd -- kan HTML-opmaak bevatten.

en: Adjust the layout to fit the width of the screen or page
nl: De opmaak aanpassen aan de breedte van het scherm of de pagina

en: Display liabilities and equity below assets
nl: De passiva onder de activa weergeven

en: Display assets on the left, liabilities and equity on the right
nl: De activa links en de passiva rechts weergeven

en: Sign: -$10.00
nl: Teken: -€10,00

en: Brackets: ($10.00)
nl: Haakjes: (€10,00)

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
nl: (Ontwikkelversie -- vertrouw de cijfers uit dit rapport niet zonder extra controle.<br>Via de optie ‘Extra toelichting’ kunt u deze waarschuwing verwijderen)

en: Imbalance
nl: Niet in balans

en: Orphan
nl: Verweesd

en: Balance Sheet using eguile-gnc
nl: Balans met behulp van eguile-gnc

en: Display a balance sheet (using eguile template)
nl: Een balans weergeven (met behulp van eguile-sjabloon)

en: Period duration
nl: Duurtijd periode

en: Duration between time periods
nl: De duur tussen tijdsperioden

en: Period order is most recent first
nl: Periode volgorde is meest recent eerst

en: Enable dual columns
nl: Dubbele kolommen toepassen

en: Selecting this option will enable double-column reporting.
nl: Deze optie activeert dubbel-kolom rapportage.

en: Disable amount indenting
nl: Insprong voor bedragen uitschakelen

en: Selecting this option will disable amount indenting, and condense amounts into a single column.
nl: Deze optie deactiveert bedrag insprong. Alle bedragen zullen in een enkele kolom gepresenteerd worden.

en: Add options summary
nl: Optie samenvatting toevoegen

en: Add summary of options.
nl: Samenvatting van geselecteerde opties toevoegen.

en: Account full name instead of indenting
nl: Volledige rekeningnaam in plaats van insprong

en: Selecting this option enables full account name instead, and disables indenting account names.
nl: Volledige rekeningnaam weergave activeren. Deactiveert insprong voor rekeningnamen.

en: Parent account amounts include children
nl: Saldi hoofdrekeningen omvat subrekeningen

en: If this option is enabled, subtotals are displayed within parent amounts, and if parent has own amount, it is displayed on the next row as a child account. If this option is disabled, subtotals are displayed below parent and children groups.
nl: Als deze optie actief is, worden tussentotalen weergegeven in bovenliggende rekeningen. Als bovenliggende rekening een eigen totaal heeft, dan wordt dit weergegeven op de volgende rij als een onderliggende rekening. Als deze optie niet actief is, worden tussentotalen weergegeven onder de gegroepeerde rekeningen.

en: Display amounts as hyperlinks
nl: Bedragen als koppeling weergeven

en: Shows each amounts in the table as a hyperlink to a register or report.
nl: Elke bedrag in de tabel weergevens als een koppeling naar een betreffende dagboek raport.

en: Label sections
nl: Secties labellen

en: Whether or not to include a label for sections.
nl: Of al dan niet een label moet worden opgenomen voor secties.

en: Include totals
nl: _Totalen mee opnemen

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
nl: Al dan niet een regel weergeven met totaalbedragen.

en: Enable chart
nl: Grafiek activeren

en: Enable link to chart
nl: Koppeling naar grafiek activeren

en: Common Currency
nl: Basismunteenheid

en: Convert all amounts to a single currency.
nl: Alle bedragen naar één basismunteenheid omrekenen.

en: Show original currency amount
nl: Bedragen in oorspronkelijke valuta weergeven

en: Also show original currency amounts
nl: Bedragen ook in originele munteenheid weergeven

en: If more than 1 period column, include overall period?
nl: Indien meer dan 1 periode kolom, ook algemene periode weergeven ?

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
nl: Als meerdere winst en verlies periodes worden weergegeven, ook een algemene winst en verlies periode weergeven.

en: Always
nl: Altijd

en: Total For
nl: Totaal voor

en: Asset
nl: Activa

en: Liability
nl: Vreemd vermogen

en: Liability and Equity
nl: Eigen en vreemd vermogen

en: Exchange Rates
nl: Wisselkoersen

en: Barchart
nl: Staafgrafiek

en:  to
nl:  tot

en: Expense
nl: Kosten

en: Net Income
nl: Netto winst

en: Balance Sheet (Multicolumn)
nl: Balans (multi-kolom)

en: Income Statement (Multicolumn)
nl: Resultatenrekening (multi-kolom)

en: Budget Balance Sheet
nl: Gebudgetteerde balans

en: Include new/existing totals
nl: Nieuwe/bestaande totalen weergeven

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
nl: Of wijzigingen in de totalen die veroorzaakt worden door het budget al dan niet als regel moeten worden weergegeven.

en: Budget to use.
nl: Te gebruiken budget.

en: Existing Assets
nl: Bestaande activa

en: Allocated Assets
nl: Toegewezen activa

en: Unallocated Assets
nl: Niet toegewezen activa

en: Existing Liabilities
nl: Bestaande schulden

en: New Liabilities
nl: Nieuwe schulden

en: Existing Retained Earnings
nl: Bestaande ingehouden winst

en: Existing Retained Losses
nl: Bestaand ingehouden verlies

en: New Retained Earnings
nl: Nieuwe ingehouden winst

en: New Retained Losses
nl: Nieuw ingehouden verlies

en: Total Retained Earnings
nl: Totaal ingehouden winst

en: Total Retained Losses
nl: Totaal ingehouden verlies

en: Existing Equity
nl: Bestaand eigen vermogen

en: New Equity
nl: Nieuw eigen vermogen

en: Budget Chart
nl: Budgetgrafiek

en: Running Sum
nl: Lopend saldo

en: Chart Type
nl: Grafiektype

en: Range start
nl: Begin van bereik

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
nl: Het type budgetperiode selecteren waarmee het rapportbereik begint.

en: Exact start period
nl: Precieze beginperiode

en: Select exact period that starts the reporting range.
nl: De precieze periode selecteren waarmee het rapportbereik begint.

en: Range end
nl: Einde van bereik

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
nl: Het type budgetperiode selecteren waarmee het rapportbereik eindigt.

en: Exact end period
nl: Precieze eindperiode

en: Select exact period that ends the reporting range.
nl: De precieze periode selecteren waarmee het rapportbereik eindigt.

en: First budget period
nl: Eerste budgetperiode

en: Previous budget period
nl: Vorige budgetperiode

en: Current budget period
nl: Huidige budgetperiode

en: Next budget period
nl: Volgende budgetperiode

en: Last budget period
nl: Laatste budgetperiode

en: Manual period selection
nl: Handmatige periode selectie

en: Calculate as running sum?
nl: Als lopend saldo berekenen?

en: Select which chart type to use.
nl: Type grafiek om te gebruiken kiezen.

en: Bar Chart
nl: Staafgrafiek

en: Line Chart
nl: Lijngrafiek

note: Translators: Bgt and Act refer to budgeted and actual total amounts.
en: Bgt: ~a Act: ~a
nl: Budg: ~a Act: ~a

en: Actual
nl: Realisatie

en: Budget Flow
nl: Budgetstroom

en: Period number.
nl: Periodenummer.

en: Report for range of budget periods
nl: Rapport over een aantal budgetperiodes

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
nl: Een rapport over een (beperkt) aantal budgetperiodes i.p.v. over het volledige budget aanmaken.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
nl: De budgetperiode selecteren waarmee het rapportbereik begint.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
nl: De budgetperiode selecteren waarmee het rapportbereik eindigt.

en: Label the revenue section
nl: Opbrengstengedeelte labellen

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
nl: Of al dan niet een label moet worden opgenomen voor het opbrengstengedeelte.

en: Include revenue total
nl: Totaaltelling omzet weergeven

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
nl: Een regel met de totaaltelling van de omzet weergeven.

en: Label the expense section
nl: Kostengedeelte labellen

en: Whether or not to include a label for the expense section.
nl: Of al dan niet een label moet worden opgenomen voor het kostengedeelte.

en: Include expense total
nl: Totaaltelling kosten weergeven

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
nl: Een regel met de totaaltelling van alle kosten weergeven.

en: Display as a two column report
nl: Rapport in twee kolommen weergeven

en: Divides the report into an income column and an expense column.
nl: Splitst het rapport op in een opbrengsten- en een kostenkolom.

en: Display in standard, income first, order
nl: Weergeven in normale volgorde (opbrengsten bovenaan)

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
nl: Zorgt ervoor dat het rapport in de normale volgorde (opbrengsten vóór kosten) wordt weergegeven.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
nl: Het einde van het rapportbereik mag niet voor het begin ervan liggen.

en: Revenues
nl: Omzet

en: Total Revenue
nl: Totaaltelling omzet

en: Total Expenses
nl: Totaaltelling kosten

en: for Budget ~a
nl: voor budget ~a

en: for Budget ~a Period ~d
nl: voor budget ~a, periode ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
nl: voor budget ~a, periodes ~d - ~d

en: Net income
nl: Netto-opbrengst

en: Net loss
nl: Nettoverlies

en: Budget Income Statement
nl: Gebudgetteerde resultatenrekening

en: Budget Profit & Loss
nl: Gebudgetteerde winst-en-verliesrekening

en: Budget Report
nl: Budgetrapport

en: Account Display Depth
nl: Weergaveniveau rekeningen

en: Always show sub-accounts
nl: Subrekeningen altijd weergeven

en: Show Budget
nl: Budget weergeven

en: Display a column for the budget values.
nl: Een kolom met de gebudgetteerde bedragen weergeven.

en: Show Budget Notes
nl: Budgetnotities weergeven

en: Display a column for the budget notes.
nl: Een kolom met budgetnotities weergeven.

en: Show Actual
nl: Realisatie weergeven

en: Display a column for the actual values.
nl: Een kolom met de gerealiseerde bedragen weergeven.

en: Show Difference
nl: Verschil weergeven

en: Display the difference as budget - actual.
nl: Een kolom met de verschillen (budget - realisatie) weergeven.

en: Use accumulated amounts
nl: Gecumuleerde bedragen gebruiken

en: Values are accumulated across periods.
nl: Bedragen worden gecumuleerd over periodes.

en: Show Column with Totals
nl: Totaalkolom weergeven

en: Display a column with the row totals.
nl: Een kolom met de rijtotalen weergeven.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
nl: Rekeningen met nulsaldo en -budget opnemen

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
nl: Rekeningen met een (recursief) totaalsaldo én -budget van nul opnemen in dit rapport.

en: Include collapsed periods before selected.
nl: Toegevouwen periodes voor de geselecteerde mee opnemen.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
nl: Eerdere periodes als enkele, toegevouwen kolom mee opnemen in rapport (één kolom voor alle periodes voor eind periode)

en: Include collapsed periods after selected.
nl: Toegevouwen periodes na de geselecteerde mee opnemen.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
nl: Verdere periodes als enkele, toegevouwen kolom mee opnemen in rapport (één kolom voor alle periodes na eind periode en tot einde van budget bereik)

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
nl: Budg

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
nl: Real

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
nl: Verschil

note: Translators: using accumulated amounts mean budget will report on budgeted and actual amounts from the beginning of budget, instead of only using the budget-period amounts.
en: using accumulated amounts
nl: gecumuleerde bedragen gebruiken

en: Cash Flow Barchart
nl: Cashflow staafgrafiek

en: Include Trading Accounts in report
nl: Handelsportefeuille in rapport weergeven

en: Show Money In
nl: Inkomende geldstroom weergeven

en: Show Money Out
nl: Uitgaande geldstroom weergeven

en: Show Net Flow
nl: Netto flow weergeven

en: Show Table
nl: Tabel weergeven

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
nl: Boekingen van/naar handelsportefeuille in het rapport meenemen.

en: Show money in?
nl: Inkomende bedragen weergeven ?

en: Show money out?
nl: Uitgaande bedragen weergeven ?

en: Show net money flow?
nl: Netto geldstroom weergeven ?

en: Net Flow
nl: Netto stroom

en: Overview:
nl: Overzicht:

en: Shows a barchart with cash flow over time
nl: Een staafgrafiek met de historische ontwikkeling van de cash flow weergeven

en: Cash Flow
nl: Cashflow

en: Show Full Account Names
nl: Volledige rekeningnamen weergeven

en: Show full account names (including parent accounts).
nl: Volledige rekeningnamen (inclusief bovenliggende rekeningen) weergeven.

en: ~a and subaccounts
nl: ~a en subrekeningen

en: ~a and selected subaccounts
nl: ~a en geselecteerde subrekeningen

en: Money into selected accounts comes from
nl: Inkomende geldstroom geselecteerde rekeningen afkomstig van

en: Money out of selected accounts goes to
nl: Uitgaande geldstroom geselecteerde rekeningen afkomstig van

en: Income Chart
nl: Grafiek opbrengsten

en: Expense Chart
nl: Grafiek kosten

en: Asset Chart
nl: Grafiek activa

en: Liability Chart
nl: Grafiek vreemd vermogen

en: Shows a chart with the Income per interval developing over time
nl: Een staafgrafiek met de historische ontwikkeling van de opbrengsten (per periode) weergeven

en: Shows a chart with the Expenses per interval developing over time
nl: Een staafgrafiek met de historische ontwikkeling van de kosten (per periode) weergeven

en: Shows a chart with the Assets developing over time
nl: Een staafgrafiek met de historische ontwikkeling van de activa weergeven

en: Shows a chart with the Liabilities developing over time
nl: Een staafgrafiek met de historische ontwikkeling van het vreemd vermogen weergeven

en: Income Over Time
nl: Ontwikkeling opbrengsten

en: Expense Over Time
nl: Ontwikkeling kosten

en: Assets Over Time
nl: Ontwikkeling activa

en: Liabilities Over Time
nl: Ontwikkeling vreemd vermogen

en: Show long account names
nl: Lange rekeningnamen weergeven

en: Use Stacked Charts
nl: Gestapelde staven gebruiken

en: Maximum Bars
nl: Maximum aantal staven

en: Show charts as stacked charts?
nl: Grafieken gestapeld weergeven?

en: Maximum number of stacks in the chart.
nl: Het maximale aantal stapels in de grafiek.

en: Invalid dates
nl: Ongeldige datums

en: Start date must be earlier than End date
nl: Startdatum moet eerder zijn dan einddatum

en: Daily Average
nl: Daggemiddelde

en: Balances ~a to ~a
nl: Saldi ~a tot ~a

en: Grand Total
nl: Eindtotaal

en: No exportable data
nl: Geen exporteerbare gegevens

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
nl: De opbrengstenrekeningen waar de verkoopomzet is vastgelegd.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
nl: De kostenrekeningen waar de kostprijs van de verkopen is vastgelegd.

en: Show Expense Column
nl: Kolom ‘Kosten’ weergeven

en: Show the column with the expenses per customer.
nl: De kolom met de kosten per klant weergeven.

en: Show Company Address
nl: Bedrijfsadres weergeven

en: Show your own company's address and the date of printing.
nl: Het eigen bedrijfsadres en de afdrukdatum weergeven.

en: Show Lines with All Zeros
nl: Regels met alleen nullen weergeven

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
nl: Ook regels weergeven van klanten die tijdens de rapportageperiode geen enkele boeking hadden (en dus in elke kolom de waarde nul tonen).

en: Show Inactive Customers
nl: Inactieve klanten weergeven

en: Include customers that have been marked inactive.
nl: Klanten die als inactief zijn aangemerkt weergeven.

en: Sort Column
nl: Sorteerkolom

en: Choose the column by which the result table is sorted.
nl: De kolom waarop het overzicht moet wordt gesorteerd selecteren.

en: Sort Order
nl: Sorteervolgorde

en: Choose the ordering of the column sort.
nl: De sorteervolgorde van de kolom selecteren.

en: Customer Name
nl: Klantnaam

en: Markup (which is profit amount divided by sales)
nl: Marge (dwz winst gedeeld door omzet)

en: Sales
nl: Omzet

en: No valid customer found.
nl: Geen geldige klant gevonden.

en: Markup
nl: Winstopslag

en: No Customer
nl: Geen klant

en: Customer Summary
nl: Samenvatting klant

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
nl: Overzicht van het eigen vermogen

en: Report only on these accounts.
nl: Alleen over deze rekeningen rapporten.

en: Closing Entries pattern
nl: Periodeafsluitingen-patroon

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
nl: De tekst in de kolom Omschrijving die voor periodeafsluitingen wordt gebruikt.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
nl: Periodeafsluitingen-patroon is hoofdlettergevoelig

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
nl: Zorgt ervoor dat bij het zoeken naar het patroon voor periodeafsluitingen onderscheid wordt gemaakt tussen hoofdletters en kleine letters.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
nl: Periodeafsluitingen-patroon is reguliere expressie

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
nl: Zorgt ervoor dat het patroon voor periodeafsluitingen als reguliere expressie wordt behandeld.

en: for Period
nl: over de periode

en: Capital
nl: Kapitaal

en: Investments
nl: Investeringen

en: Withdrawals
nl: Opnames

en: Unrealized Gains for Period
nl: Niet-gerealiseerde winsten over periode

en: Unrealized Losses for Period
nl: Niet-gerealiseerde verliezen over periode

en: Increase in capital
nl: Toename van kapitaal

en: Decrease in capital
nl: Afname van kapitaal

en: Num/Action
nl: Nr/Declaratietype

en: Running Balance
nl: Lopend saldo

en: Totals
nl: Totalen

en: General Ledger
nl: Grootboek

en: Sorting
nl: Sorteren

en: Trans Number
nl: Transactienummer

en: Use Full Account Name
nl: De volledige rekeningnaam gebruiken

en: Other Account Name
nl: Naam tegenrekening

en: Use Full Other Account Name
nl: De volledige naam van de tegenrekening gebruiken

en: Other Account Code
nl: Nummer tegenrekening

en: Sign Reverses
nl: Tekenwissel

en: Detail Level
nl: Detailniveau

en: Primary Key
nl: Primaire sleutel

en: Show Full Account Name
nl: Volledige rekeningnaam weergeven

en: Primary Subtotal
nl: Primair subtotaal

en: Primary Subtotal for Date Key
nl: Primair subtotaal voor de datumsleutel

en: Primary Sort Order
nl: Primaire sorteervolgorde

en: Secondary Key
nl: Secondaire sleutel

en: Secondary Subtotal
nl: Secundair subtotaal

en: Secondary Subtotal for Date Key
nl: Secundair subtotaal voor de datumsleutel

en: Secondary Sort Order
nl: Secundaire sorteervolgorde

en: Income and GST Statement
nl: Declaratie van inkomsten en taksen (Australië)

en: This report is useful to calculate periodic business tax payable/receivable from authorities. From 'Edit report options', choose your business sales and purchase accounts. Each transaction may contain, in addition to the asset, liability, A/Payable or A/Receivable accounts, a split to a tax account, e.g. Income:Sales -$1000, A/Receivable $1100, Liability:GST on Sales -$100.
nl: Dit rapport is nuttig voor de periodieke berekening van bedrijfstaksen te betalen/ontvangen aan/van de autoriteiten. Via "Rapportopties bewerken" kan u uw bedrijfsrekeningen voor aankopen en verkopen kiezen. Elke boeking kan naast een deel in asset-, schulden-, te betalen- of te ontvangenrekeningen ook een deel hebben in een belastingsrekening. Bijvoorbeeld Inkomsten:Verkopen -€1000, Te ontvangen € 1100, Schulden:BTW -€100.

en: These tax accounts can either be populated using the standard register, or from Business Invoices and Bills which will require Tax Tables to be set up correctly. Please see the documentation.
nl: Deze belastingsrekeningen kunnen hun gegevens krijgen ofwel via een standaard dagboek of van de MKB facturen. Deze laatste vereisen dat de juiste BTW-tarieven ingesteld zijn. Gelieve de documentatie te raadplegen voor meer details.

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
nl: In de rapport opties, kies de rekeningen die de betaalde of geïnde btw bedragen bevatten. Deze rekeningen moeten boekregels bevatten die de bedragen beschrijven die doorgestort of opgeëist worden van de belastingdiensten tijdens de periodieke btw aangiftes. Deze rekeningen moeten van het Activa type zijn voor btw betaald op uitgaven en van het Vorderingen type voor btw geïnd op verkopen.

en: Note the UK variant may specify EU VAT accounts may be tagged with *EUVAT* in the VAT account description. EU Goods sales and purchase accounts may be tagged with *EUGOODS* in the account description.
nl: Merk op dat de UK variant EU BTW rekeningen kan hanteren. Hiervoor kunnen rekeningen gelabeld worden door *EUVAT* in te geven in de beschrijving van de BTW rekening. Verkoop en aankoop van EU goederen kunnen gelabeld worden met *EUGOODS* in de rekeningbeschrijving.

en: This message will be removed when tax accounts are specified.
nl: Deze melding zal verdwijnen wanneer btw-rekeningen gespecificeerd worden.

en: Individual sales columns
nl: Individuele verkoopkolommen

en: Display individual sales columns rather than their sum
nl: Afzonderlijke verkoopkolommen weergeven in plaats van hun som

en: Individual purchases columns
nl: Individuele aankoopkolommen

en: Display individual purchases columns rather than their sum
nl: Afzonderlijke aankoopkolommen weergeven in plaats van hun som

en: Individual tax columns
nl: Individuele belastingskolommen

en: Display individual tax columns rather than their sum
nl: Afzonderlijke belastingskolommen weergeven in plaats van hun som

en: Gross Balance
nl: Bruto balans

en: Display the gross balance (gross sales - gross purchases)
nl: Bruto balans weergeven (bruto verkopen - bruto aankopen)

en: Net Balance
nl: Netto balans

en: Display the net balance (sales without tax - purchases without tax)
nl: Netto balans weergeven (netto verkopen - netto aankopen)

en: Tax payable
nl: Verschuldigde btw

en: Display the tax payable (tax on sales - tax on purchases)
nl: Te betalen belasting weergeven (verkoopbelasting - aankoopbelasting)

en: Purchases
nl: Aankopen

en: Tax Accounts
nl: Btw rekeningen

en: Please find and select the accounts which will hold the tax collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
nl: Gelieve rekeningen te selecteren die ontvangen of betaalde belastingen bevatten. Deze rekeningen moeten boekregels bevatten met bedragen die integraal verschuldigd zijn aan of te ontvangen zijn van belastingautoriteiten via periodieke btw aangiftes. Voor btw betaald op uitgaven moeten deze rekeningen van het ‘Activa’ type zijn, en voor btw ontvangen op verkopen van het ‘Passiva’ type.

en: Report Format
nl: Rapport opmaak

en: Default Format
nl: Standaardformaat

en: Australia Business Activity Statement. Specify sales, purchase and tax accounts.
nl: Australische ‘Business Activity Statement’. Verkoop-, aankoop- en btwrekeningen specifiëren.

en: UK VAT Return. Specify sales, purchase and tax accounts. EU rules may be used. Denote EU VAT accounts *EUVAT* in account description, and denote EU goods sales and purchases accounts with *EUGOODS* in the account description.
nl: VK btw aangifte. Gelieve verkoop-, aankoop- en btw-rekeningen te selecteren. EU regels kunnen gebruikt worden. Markeer EU btw rekeningen met *EUVAT* in de rekeningbeschrijving en EU goederen verkoop- en aankooprekeningen met *EUGOODS* in de rekeningbeschrijving.

en: Australia BAS
nl: Australische 'BAS'

en: UK VAT Return
nl: UK btw aangifte

note: Translators: "Gross Sales" refer to Net Sales + GST/VAT on Sales
en: Gross Sales
nl: Bruto verkopen

en: Net Sales
nl: Omzet

en: Tax on Sales
nl: Verkooptaks

note: Translators: "Gross Purchases" refer to Net Purchase + GST/VAT on Purchase
en: Gross Purchases
nl: Bruto aankopen

en: Net Purchases
nl: Netto aankopen

en: Tax on Purchases
nl: Inkooptaks

en: Label the trading accounts section
nl: Handelsportefeuille-gedeelte labellen

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
nl: Of al dan niet een label moet worden opgenomen voor het handelsportefeuille-gedeelte.

en: Include trading accounts total
nl: Handelsportefeuille-totaal weergeven

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
nl: Een regel met de totaaltelling van de handelsportefeuille weergeven.

en: Trading
nl: Handelsportefeuille

en: Total Trading
nl: Totaal handelsportefeuille

en: Income Statement
nl: Resultatenrekening

en: Profit & Loss
nl: Winst- en verliesrekening

en: Validation
nl: Validatie

en: Show the lot open and close table columns
nl: Tabelkolommen openen en sluiten weergeven

en: Include closed lots in addition to open lots
nl: Inclusief gesloten posten naast open posten

en: Only show accounts that contain warnings. This is useful for quickly finding potential lot errors.
nl: Toon alleen rekeningen met waarschuwingen. Dit is handig om snel mogelijke fouten te ontdekken.

en: Tax Amount
nl: Belastingbedrag

en: Client or vendor name, address and ID
nl: Klant- of leveranciersnaam, adres en ID

en: Company name, address and tax-ID
nl: Bedrafsnaam, -adres en taks-ID

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
nl: Factuurdatum, vervaldatum, kenmerk, betalingsvoorwaarden, opdrachtdetails

en: Today's date
nl: Datum vandaag

en: Picture
nl: Afbeelding

note: Translators: "Empty space" refers to invoice header section being left blank
en: Empty space
nl: Lege ruimte

en: Custom Title
nl: Aangepaste titel

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
nl: Een aangepaste tekst om het begrip Verkoopfactuur, Inkoopfactuur of Onkostendeclaratie te vervangen.

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
nl: CSS code. Dit veld bevat CSS code om een factuur te stileren. U kan de CSS klasse name vinden door een geëxporteerd rapport te bestuderen.

en: Picture Location
nl: Locatie afbeelding

en: Location for Picture
nl: Afbeeldingslocatie

en: Display Columns
nl: Kolommen weergeven

en: Display the date?
nl: De datum weergeven?

en: Display the description?
nl: De omschrijving weergeven?

en: Display the action?
nl: De actie weergeven?

en: Display the quantity of items?
nl: Het aantal eenheden weergeven?

en: Display the price per item?
nl: De prijs per eenheid weergeven?

en: Display the entry's discount?
nl: De korting voor deze post weergeven?

en: Display the entry's taxable status?
nl: De belastbaarheid voor deze post weergeven?

en: Display each entry's total total tax?
nl: De cumulatieve belasting voor elke post weergeven?

en: Display the entry's value?
nl: De waarde van de post weergeven?

en: Display due date?
nl: Vervaldatum weergeven?

en: Display the subtotals?
nl: Subtotalen weergeven?

en: Payable to
nl: Begunstigde

en: Display the Payable to: information.
nl: Begunstigderegel weergeven.

en: Payable to string
nl: Begunstigderegel

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
nl: Het tekstfragment dat aangeeft aan wie betalingen moeten worden gedaan.

en: Please make all checks payable to
nl: Maak alle cheques betaalbaar aan

en: Company contact
nl: Contactpersoon

en: Display the Company contact information.
nl: Gegevens contactpersoon weergeven.

en: Company contact string
nl: Tekstfragment contactpersoon

en: The phrase used to introduce the company contact.
nl: Het tekstfragment dat gebruikt wordt om de contactpersoon te introduceren.

en: Please direct all enquiries to
nl: Neem voor meer informatie contact op met

en: Minimum # of entries
nl: Minimum # regels

en: The minimum number of invoice entries to display.
nl: Het minimum aantal weer te geven factuurregels.

en: Use Detailed Tax Summary
nl: Gedetailleerde btw samenvatting gebruiken

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line.?
nl: Alle belastingcategorieën afzonderlijk (één per regel) weergeven in plaats van één enkele belastingregel ?

en: References
nl: Verwijzingen

en: Display the invoice references?
nl: De factuurverwijzingen weergeven?

en: Billing Terms
nl: Betalingsvoorwaarden

en: Display the invoice billing terms?
nl: De betalingsvoorwaarden weergeven?

en: Display the billing id?
nl: Het kenmerk weergeven?

en: Invoice owner ID
nl: Eigenaar (debiteur)

en: Display the customer/vendor id?
nl: Het klanten- of leveranciersnummer weergeven?

en: Display the invoice notes?
nl: De toelichting op de factuur weergeven?

en: Payments
nl: Betalingen

en: Display the payments applied to this invoice?
nl: De betalingen op deze factuur weergeven?

en: Job Details
nl: Opdrachtdetails

en: Display the job name for this invoice?
nl: De opdrachtnaam op deze factuur weergeven?

en: Extra notes to put on the invoice.
nl: Extra toelichting om op de factuur te plaatsen.

en: Thank you for your patronage!
nl: Bedankt voor uw aankoop!

en: Row 1 Left
nl: 1e rij links

en: Row 1 Right
nl: Regel 1 Rechts

en: Row 2 Left
nl: 2e rij links

en: Row 2 Right
nl: Regel 2 Rechts

en: Row 3 Left
nl: 3e rij links

en: Row 3 Right
nl: Regel 3 Rechts

en: Payment, thank you!
nl: Betaling, waarvoor dank!

note: Translators: This "T" is displayed in the taxable column, if this entry contains tax
en: T
nl: Bel

en: Net Price
nl: Bedrag excl. BTW

en: Total Price
nl: Totaalbedrag

en: Amount Due
nl: Verschuldigd bedrag

en: Invoice in progress…
nl: Document in behandeling…

en: Reference:
nl: Referentie:

en: Terms:
nl: Voorwaarden:

en: Job number:
nl: Opdrachtnummer:

en: Job name:
nl: Opdrachtnaam:

en: REF
nl: Referentie

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
nl: Er is geen geldige factuur geselecteerd. Klik op [Opties] en selecteer de te gebruiken factuur.

en: The account to search for lots.
nl: De rekening waarin naar loten moet worden gezocht.

en: Show Net Profit
nl: Nettowinst weergeven

en: Show Asset & Liability
nl: Activa en vreemd vermogen weergeven

en: Show Net Worth
nl: Eigen vermogen weergeven

en: Line Width
nl: Lijnbreedte

en: Set line width in pixels.
nl: De breedte van de lijn in pixels instellen.

en: Grid
nl: Hulplijnen

en: Show Income and Expenses?
nl: Opbrengsten en kosten weergeven?

en: Show the Asset and the Liability bars?
nl: Staven voor activa en vreemd vermogen weergeven?

en: Show the net profit?
nl: De nettowinst weergeven?

en: Show a Net Worth bar?
nl: Staven voor eigen vermogen weergeven?

en: Add grid lines.
nl: Hulplijnen toevoegen.

en: Net Profit
nl: Nettowinst

en: Net Worth
nl: Eigen vermogen

en: Net Worth Barchart
nl: Staafgrafiek eigen vermogen

en: Income/Expense Chart
nl: Opbrengsten-/kostengrafiek

en: Income & Expense Barchart
nl: Staafgrafiek van opbrengsten en kosten

en: Net Worth Linechart
nl: Lijngrafiek eigen vermogen

en: Income & Expense Linechart
nl: Lijngrafiek van opbrengsten en kosten

en: Sort By
nl: Sorteren op

en: Show zero balance items
nl: Nulsaldi weergeven

en: Due or Post Date
nl: Verval- of boekdatum

en: Address Source
nl: Bron adres

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
nl: De adresnaam weergeven. Dit (en andere velden) kan handig zijn als dit rapport naar een spreadsheet wordt gekopieerd voor gebruik in samengevoegde brieven.

en: Display Address 1.
nl: Adres 1 weergeven.

en: Display Address 2.
nl: Adres 2 weergeven.

en: Display Address 3.
nl: Adres 3 weergeven.

en: Display Address 4.
nl: Adres 4 weergeven.

en: Address Phone
nl: Telefoonnummer adres

en: Display Phone.
nl: Telefoonnummer weergeven.

en: Address Fax
nl: Fax adres

en: Display Fax.
nl: Faxnummer weergeven.

en: Address Email
nl: E-mail adres

en: Display Email.
nl: E-mail weergeven.

en: Display Active status.
nl: Actieve status weergeven.

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
nl: Geen geldige Te ontvangen of Te betalen rekening gevonden. Gelieve na te gaan of een geldige Te ontvangen of Te betalen rekening bestaat.

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
nl: Rekeningen crediteuren of debiteuren bestaan, maar bevatten geen bruikbare transacties.

en: Sort companies by.
nl: Bedrijven sorteren op.

en: Name of the company
nl: Bedrijfsnaam

en: Total amount owed to/from Company
nl: Totaalbedrag verschuldigd aan/door bedrijf

en: Bracket Total Owed
nl: Totaal verschuldigd binnen interval

en: Sort order.
nl: Sorteervolgorde.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
nl: Alle leveranciers/klanten weergeven, zelfs als er geen saldo openstaat.

en: Leading date.
nl: Bepalende datum.

[ctx: One-letter indication for 'yes']
en: Y
nl: J

en: Current
nl: Lopend

en: 0-30 days
nl: 0-30 dagen

en: 31-60 days
nl: 31-60 dagen

en: 61-90 days
nl: 61-90 dagen

en: 91+ days
nl: 91 dagen of meer

en: Please note some transactions were not processed
nl: Merk op dat sommige boekingen niet verwerkt werden

en: Invalid Txn Type ~a
nl: Ongeldig boekingstype ~a

en: Payment has no owner
nl: Betaling heeft geen eigenaar

en: Address source.
nl: Bron adres.

en: Billing address
nl: Factuuradres

en: Shipping address
nl: Verzendadres

en: Payable Aging
nl: Ouderdom crediteuren

en: Receivable Aging
nl: Ouderdom debiteuren

en: Sale
nl: Verkoop

en: Credits
nl: Crediteringen

en: Debits
nl: Debiteringen

en: Document Links
nl: Bestandskoppelingen

en: Transaction Links
nl: Boekingskoppelingen

en: No valid customer selected.
nl: Geen geldige klant geselecteerd.

en: This report requires a customer to be selected.
nl: Voor dit rapport moet er een klant geselecteerd zijn.

en: No valid employee selected.
nl: Geen geldige werknemer geselecteerd.

en: This report requires a employee to be selected.
nl: Voor dit rapport moet er een werknemer geselecteerd zijn.

en: No valid job selected.
nl: Geen geldige opdracht geselecteerd.

en: This report requires a job to be selected.
nl: Voor dit rapport moet er een opdracht geselecteerd zijn.

en: No valid vendor selected.
nl: Geen geldige leverancier geselecteerd.

en: This report requires a vendor to be selected.
nl: Voor dit rapport moet er een leverancier geselecteerd zijn.

en: Partial Amount
nl: _Deelbedrag

en: Link
nl: Partij-koppeling

note: Translators: ~a History refers to main details table in owner report. ~a will be replaced with Customer, Vendor or Employee.
en: ~a History
nl: ~a Historiek

en: Linked Details
nl: Gekoppelde details

en: Period Totals
nl: Periodetotalen

en: * Amounts denoted thus are derived from, and do not match the transaction.
nl: * Bedragen die aldus worden aangeduid, zijn afgeleid van de transactie en komen (mogelijk) niet overeen met de transactie.

en: Total Credit
nl: Totaal credit

en: Total Due
nl: Totaal vervallen

en: The company for this report.
nl: Het bedrijf voor dit rapport.

en: Display the transaction date?
nl: De boekdatum weergeven?

en: Display the transaction reference?
nl: De boekingsverwijzing weergeven?

en: Display the transaction type?
nl: Het soort boeking weergeven?

en: Display the transaction description?
nl: De omschrijving van de boeking weergeven?

en: Display the sale amount column?
nl: De verkoophoeveelheid-kolom weergeven?

en: Display the tax column?
nl: De belasting-kolom weergeven?

en: Display the period debits column?
nl: De debet-kolom voor deze periode weergeven?

en: Display the period credits column?
nl: De credit-kolom voor deze periode weergeven?

en: Display a running balance?
nl: Een lopend saldo weergeven?

en: Show linked transactions
nl: Geassocieerde boekingen weergeven

en: Linked transactions are hidden.
nl: Gekoppelde boekingen zijn verborgen.

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
nl: Voor facturen weergeven of ze betaalt zijn, voor betalingen factuur nummers weergeven.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
nl: Voor facturen lijst met relevante betalingen weergeven, voor betalingen lijst met relevante facturen en bedragen weergeven.

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Detailed
nl: Gedetailleerd

en: Display document link?
nl: Koppeling naar document weergeven ?

en: No valid account found
nl: Geen geldige rekening gevonden

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
nl: Voor dit rapport moet een geldige “Te betalen”/“Te ontvangen"rekening bestaan.

en: No transactions found.
nl: Geen boekingen gevonden.

en: No matching transactions found
nl: Geen overeenkomende boekingen gevonden

en: Customer Report
nl: Klantenrapport

en: Vendor Report
nl: Leveranciersrapport

en: Employee Report
nl: Werknemersrapport

en: Job Report
nl: Opdrachtrapportage

en: Investment Portfolio
nl: Portefeuille

en: Price of Commodity
nl: Koers van het goed (effect/valuta)

en: Invert prices
nl: Koersen omkeren

en: Marker
nl: Markering

en: Marker Color
nl: Markeringskleur

en: Calculate the price of this commodity.
nl: De waarde van dit goed (effect/valuta) berekenen.

en: Weighted Average
nl: Gewogen gemiddelde

en: Actual Transactions
nl: Werkelijke boekingen

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
nl: Het aantal effecten/valuta's per munteenheid weergeven in plaats van de waarde per goed (effect/valuta).

en: Color of the marker.
nl: De kleur van de markering.

en: Weeks
nl: Weken

en: Double-Weeks
nl: Tweewekelijks

en: Quarters
nl: Kwartalen

en: Half Years
nl: Halve jaren

en: Identical commodities
nl: Identieke goederen

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
nl: Het door u geselecteerde goed en de munteenheid van het rapport zijn identiek. Het is zinloos om koersen weer te geven voor identieke goederen.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
nl: Er zijn geen koersgegevens beschikbaar voor de geselecteerde goederen in de geselecteerde tijdspanne.

en: Only one price
nl: Slechts een koers

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
nl: Er is slechts één koers gevonden voor de geselecteerde goederen binnen de geselecteerde tijdspanne. Dit levert geen bruikbare grafiek op.

en: All Prices equal
nl: Alle koersen zijn gelijk

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
nl: Alle gevonden koersen zijn identiek. Dit zou resulteren in een afbeelding met een enkele rechte lijn. Helaas kan de grafiekgenerator daar niet mee overweg.

en: All Prices at the same date
nl: Alle koersen van dezelfde datum

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
nl: Alle gevonden koersen hebben eenzelfde datum. Dit zou resulteren in een afbeelding met een enkele rechte lijn. Helaas kan de grafiekgenerator daar niet mee overweg.

en: Price Scatterplot
nl: Puntenwolkgrafiek koersen

en: Headings 1
nl: Koptekst 1

en: Headings 2
nl: Koptekst 2

en: Heading font
nl: Lettertype koptekst

en: Text font
nl: Lettertype tekst

en: Header logo filename
nl: Bestandsnaam koptekst logo

en: Header logo width
nl: Breedte koptekst logo

en: Footer logo filename
nl: Bestandsnaam voettekst logo

en: Footer logo width
nl: Breedte voettekst logo

en: Qty
nl: Aant

en: Discount Rate
nl: Kortingspercentage

en: Discount Amount
nl: Kortingsbedrag

en: Tax Rate
nl: Belastingtarief

en: Sub-total
nl: Subtotaal

en: Payment received text
nl: Tekst indien betaling ontvangen

en: Today date format
nl: Datumopmaak vandaag

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
nl: De bestandsnaam van het eguile-sjabloon om in dit rapport te gebruiken. Het bestand dient in uw eigen .gnucash-map of in de daartoe bestemde GnuCash-systeemmap te staan.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
nl: De bestandsnaam van het CSS opmaaksjabloon om in dit rapport te gebruiken. Het bestand dient in uw eigen .gnucash-map of in de daartoe bestemde GnuCash-systeemmap te staan.

en: Font to use for the main heading.
nl: Het te gebruiken lettertype voor het letterhoofd.

en: Font to use for everything else.
nl: Het te gebruiken lettertype voor alle overige tekst.

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
nl: De bestandsnaam van het logo om in de koptekst van het rapport weer te geven

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
nl: De breedte van het hoofdingslogo (in CSS-opmaak, bijv. 10% of 32px). Deze waarde leeg laten om het logo in zijn natuurlijke breedte weer te geven. De hoogte van het logo wordt evenredig aangepast.

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
nl: De bestandsnaam van het logo om in de voettekst van het rapport weer te geven

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
nl: De breedte van het voettekstlogo (in CSS-opmaak, bijv. 10% of 32px). Deze waarde leeg laten om het logo in zijn natuurlijke breedte weer te geven. De hoogte van het logo wordt evenredig aangepast.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
nl: De opmaak voor het weergeven van de huidige datum.

note: Translators: Boost::date_time format string "%l:%M %P, %e %B %Y" means " 9:56 pm, 19 June 2019"
en: %l:%M %P, %e %B %Y
nl: %e %B %Y, %k:%M

en: Payment received, thank you!
nl: Bedankt voor uw betaling!

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
nl: Toelichting die onderaan de factuur wordt toegevoegd -- kan HTML-opmaak bevatten

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
nl: Een verkoopfactuur als kasticket weergeven

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
nl: Het verwerkingsrapport is ontworpen om gelijkaardig te zijn aan het formele verwerkingshulpmiddel. Gelieve een rekening te selecteren in de rapport opties. Merk op dat datums ingesteld in de opties geïnterpreteerd zullen worden als verwerkingsdata.

en: Funds In
nl: Inkomende geldstroom

en: Funds Out
nl: Uitgaande geldstroom

en: Reconciliation Report
nl: Afstemmingsrapport

en: Lot
nl: Partij

en: Debit Value
nl: Debetbedrag

en: Credit Value
nl: Creditbedrag

en: The title of the report.
nl: De titel van het rapport.

en: Register Report
nl: Grootboekkaart als rapport

en: Display the check number/action?
nl: Het chequenummer/declaratietype weergeven?

en: Display the check number?
nl: Het chequenummer weergeven?

en: Display the memo?
nl: De notitie weergeven?

en: Display the account?
nl: De rekening weergeven?

en: Display the number of shares?
nl: Het aantal aandelen weergeven?

en: Display the name of lot the shares are in?
nl: De naam van de partij die de aandelen bevat weergeven?

en: Display the shares price?
nl: De aandelenkoers weergeven?

en: Display the amount?
nl: De hoeveelheid weergeven?

en: Single Column
nl: Eén kolom

en: Two Columns
nl: Twee kolommen

en: Display the value in transaction currency?
nl: De waarde in munteenheid boeking weergeven?

en: Display the totals?
nl: De totalen weergeven?

en: Total Debits
nl: Totaal debiteringen

en: Total Credits
nl: Totaal crediteringen

en: Total Value Debits
nl: Totaalbedrag debet

en: Total Value Credits
nl: Totaalbedrag credit

en: Net Change
nl: Netto mutatie

en: Value Change
nl: Waardeverandering

en: n/a
nl: n/b

en: Elements
nl: Elementen

en: column: Date
nl: kolom: Datum

en: column: Tax Rate
nl: kolom: Belastingtarief

en: column: Units
nl: kolom: Eenheden

en: row: Address
nl: rij: Adres

en: row: Contact
nl: rij: Contactpersoon

en: row: Invoice Number
nl: rij: Factuurnummer

en: row: Company Name
nl: rij: Bedrijfsnaam

en: Invoice number text
nl: Tekst factuurnummer

en: To text
nl: Aan-tekst

en: Ref text
nl: Kenmerk-tekst

en: Job Name text
nl: Tekst opdrachtnaam

en: Job Number text
nl: Tekst opdrachtnummer

en: Show Job name
nl: Opdrachtnaam weergeven

en: Show Job number
nl: Opdrachtnummer weergeven

en: Show net price
nl: Nettoprijs tonen

en: Invoice number next to title
nl: Factuurnummer naast titel

en: Embedded CSS
nl: Ingebedde CSS

en: Logo filename
nl: Bestandsnaam logo

en: Logo width
nl: Breedte logo

en: Display the Tax Rate?
nl: Het belastingtarief weergeven?

en: Display the Units?
nl: De eenheden weergeven?

en: Display the contact?
nl: De contactpersoon weergeven?

en: Display the address?
nl: Het adres weergeven?

en: Display the Invoice Number?
nl: Het factuurnummer weergeven?

en: Display the Company Name?
nl: De bedrijfsnaam weergeven?

en: Invoice Number next to title?
nl: Factuurnummer naast titel?

en: Display Job name?
nl: De opdrachtnaam weergeven?

en: Invoice Job number?
nl: Opdrachtnummer factuur?

en: Show net price?
nl: Netto koers weergeven ?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
nl: De bestandsnaam van het logo om op het rapport weer te geven.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
nl: De breedte van het logo (in CSS-opmaak, bijv. 10% of 32px). Deze waarde leeg laten om het logo in zijn natuurlijke breedte weer te geven. De hoogte van het logo wordt evenredig aangepast.

en: Border-collapse?
nl: Tabelranden samenvoegen?

en: CSS color.
nl: CSS kleur.

en: Embedded CSS.
nl: Ingebedde CSS.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
nl: Een verkoopfactuur met belastingkolommen weergeven (via een eguile-sjabloon)

en: Unit
nl: Eenheid

en: GST Rate
nl: BTW tarief

en: GST Amount
nl: BTW bedrag

en: Amount Due (inc GST)
nl: Verschuldigd bedrag (inclusief BTW)

en: Invoice #:
nl: Factuurnr:

en: Reference:
nl: Referentie:

en: Australian Tax Invoice
nl: Australische belastingfactuur

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
nl: Een Australische verkoopfactuur met belastingkolommen weergeven (via een eguile-sjabloon)

en: Trial Balance
nl: Proefbalans

en: Start of Adjusting/Closing
nl: Begindatum correctie/afsluiting

en: Date of Report
nl: Rapportdatum

en: Report variation
nl: Rapportsoort

en: Kind of trial balance to generate.
nl: Op te stellen proefbalans-soort.

en: Merchandising
nl: Handel

en: Gross adjustment accounts.
nl: Bruto-correctierekeningen.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
nl: Correcties op deze rekeningen niet salderen, maar als bruto debet- of creditcorrectie weergeven. Handelsondernemingen zullen hier normaal gesproken hun voorraadrekeningen selecteren.

en: Income summary accounts
nl: Overzicht opbrengstenrekeningen

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
nl: Correcties op deze rekeningen worden bruto gecorrigeerd (zie hierboven) in de kolommen Correcties, Gecorrigeerde proefbalans en Resultatenrekening. Met name nuttig voor handelsondernemingen.

en: Adjusting Entries pattern
nl: Correctieposten-patroon

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
nl: De tekst in de kolom Omschrijving die voor correctieposten wordt gebruikt.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
nl: Correctieposten-patroon is hoofdlettergevoelig

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
nl: Zorgt ervoor dat bij het zoeken naar het patroon voor correctieposten onderscheid wordt gemaakt tussen hoofdletters en kleine letters.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
nl: Correctieposten-patroon is reguliere expressie

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
nl: Zorgt ervoor dat het patroon voor correctieposten als reguliere expressie wordt behandeld.

en: General journal exact balances
nl: Grootboek rapport met exacte balansen

en: No adjusting/closing entries
nl: Zonder correctieposten en periodeafsluitingen

en: Full end-of-period work sheet
nl: Volledige werkinstructie voor de periodeafsluiting

en: Adjusting Entries
nl: Correctieposten

en: Adjustments
nl: Correcties

en: Adjusted Trial Balance
nl: Gecorrigeerde proefbalans

en: Net Loss
nl: Nettoverlies

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Number of columns before wrapping to a new row.
nl: Aantal kolommen voordat een nieuwe rij wordt begonnen.

en: Edit Options
nl: Opties bewerken

en: Single Report
nl: Enkel rapport

en: Multicolumn View
nl: Multi-kolom weergave

en: Custom Multicolumn Report
nl: Aangepast multi-kolom rapport

en: Assets Accounts
nl: Activarekeningen

en: Liability Accounts
nl: Vreemd vermogen-rekeningen

en: Equity Accounts
nl: Eigen vermogen-rekeningen

en: Trading Accounts
nl: Handelsportefeuilles

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
nl: Totaal passiva

en: Imbalance Amount
nl: Bedrag niet in balans

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
nl: <strong>Wisselkoersen</strong> gebruikt voor dit rapport

en: Invoice No.
nl: Factuurnr.

en: Descr.
nl: Omschr.

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
nl: Er is geen factuur geselecteerd -- gebruik menukeuze Opties om er een te selecteren.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
nl: Dit rapport is uitsluitend ontwikkeld voor facturen aan klanten. Gebruik menukeuze Opties om een <em>Verkoopfactuur</em> te selecteren in plaats van een Inkoopfactuur of een Onkostendeclaratie.

en: Invoice Date
nl: Factuurdatum

en: Stocks
nl: Aandelen

en: Mutual Funds
nl: Belegingsfondsen

en: Currencies
nl: Valuta

en: Equities
nl: Eigen vermogen

en: Checking
nl: Betaalrekening

en: Savings
nl: Spaarrekening

en: Money Market
nl: Geldmarkt

en: Accounts Receivable
nl: Debiteuren

en: Accounts Payable
nl: Crediteuren

en: Credit Lines
nl: Kredieten

en: Building '~a' report …
nl: Samenstellen van rapport ‘~a’…

en: Rendering '~a' report …
nl: Weergeven van rapport ‘~a’…

en: Untitled
nl: Naamloos

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
nl: CSS code. Dit veld bevat CSS code om rapporten te stileren.

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
nl: &lt;/style is niet toegestaan in CSS. Standaard CSS wordt gebruikt.

en: CSS-based stylesheet (experimental)
nl: Stijl op basis van CSS (experimenteel)

en: Preparer
nl: Opsteller

en: Name of person preparing the report.
nl: Naam van de persoon die het rapport opstelt.

en: Prepared for
nl: Opgesteld voor

en: Name of organization or company prepared for.
nl: Naam van de organisatie of het bedrijf waarvoor het rapport wordt opgesteld.

en: Show preparer info
nl: Gegevens opsteller tonen

en: Name of organization or company.
nl: Naam van organisatie of bedrijf.

en: Enable Links
nl: Koppelingen activeren

en: Enable hyperlinks in reports.
nl: Koppelingen in rapporten activeren.

en: Footer
nl: Voettekst

en: String to be placed as a footer.
nl: Tekst die als voettekst wordt opgenomen.

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Background Tile
nl: Achtergrondafbeelding

en: Background tile for reports.
nl: Achtergrondpatroon voor rapporten.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
nl: Koptekst

en: Banner for top of report.
nl: Tekst aan de bovenzijde van het rapport.

en: Heading Alignment
nl: Uitlijning koptekst

en: Left
nl: Links

en: Center
nl: Centreren

en: Right
nl: Rechts

en: Company logo image.
nl: Afbeelding bedrijfslogo.

en: General background color for report.
nl: Algemene achtergrondkleur voor rapport.

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: Normal body text color.
nl: Kleur normale alineatekst.

en: Link Color
nl: Kleur koppeling

en: Link text color.
nl: Tekstkleur koppeling.

en: Table Cell Color
nl: Primaire veldkleur

en: Default background for table cells.
nl: Standaard primaire achtergrondkleur voor tabelvelden.

en: Alternate Table Cell Color
nl: Secundaire veldkleur

en: Default alternate background for table cells.
nl: Standaard secundaire achtergrondkleur voor tabelcellen.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
nl: Veldkleur subkoptekst/-totaal

en: Default color for subtotal rows.
nl: Standaardkleur voor subtotaalrijen.

en: Sub-subheading/total Cell Color
nl: Veldkleur sub-subkoptekst/-totaal

en: Color for subsubtotals.
nl: Kleur voor sub-subtotalen.

en: Grand Total Cell Color
nl: Veldkleur eindtotaal

en: Color for grand totals.
nl: Kleur voor eindtotalen.

en: Tables
nl: Tabellen

en: Table cell spacing
nl: Afstand tussen velden

en: Space between table cells.
nl: Ruimte tussen twee velden in een tabel.

en: Table cell padding
nl: Marges binnen velden

en: Space between table cell edge and content.
nl: Ruimte tussen de rand en de inhoud van een veld.

en: Table border width
nl: Randbreedte tabel

en: Bevel depth on tables.
nl: Breedte van de tabelrand.

en: Prepared by:
nl: Opgesteld door:

en: Prepared for:
nl: Opgesteld voor:

en: Easy
nl: Eenvoudig

en: Fancy
nl: Elegant

en: Technicolor
nl: Kleurrijk

en: Show receiver info
nl: Gegevens ontvanger tonen

en: Name of organization or company the report is prepared for.
nl: Naam van de organisatie of het bedrijf waarvoor het rapport wordt opgesteld.

en: Show date
nl: Datum weergeven

en: The creation date for this report.
nl: Het aanmaakdatum voor dit rapport.

en: Show time in addition to date
nl: Zowel datum als tijd weergeven

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
nl: Het creatietijdstip voor dit rapport kan alleen weergegeven worden als de datum wordt weergegeven.

en: Show GnuCash Version
nl: GnuCash-versie weergeven

en: Show the currently used GnuCash version.
nl: De huidige GnuCash-versie weergeven.

en: String for additional report information.
nl: Tekst met extra rapport informatie.

en: Show preparer info at bottom
nl: Gegevens opsteller onderaan tonen

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
nl: Standaard zal opsteller informatie weergegeven worden voor de rapportgegevens.

en: Show receiver info at bottom
nl: Gegevens ontvangen onderaan tonen

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
nl: Standaard zal de ontvangersinformatie weergegeven worden voor de rapportgegevens.

en: Show date/time at bottom
nl: Datum/tijd weergeven aan het einde

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
nl: Standaard zal datum/tijd informatie weergegeven worden voor de rapporgegevens.

en: Show comments at bottom
nl: Opmerkingen onderaan weergeven

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
nl: Standaard zullen extra opmerkingen worden weergegeven voor de rapportgegevens.

en: Show GnuCash version at bottom
nl: GnuCash-versie onderaan weergeven

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
nl: Standaard zal de GnuCash versie worden weergegeven voor de rapportgegevens.

en: Report Creation Date:
nl: Rapport gemaakt op datum:

en: Head or Tail
nl: Kruis of munt

en: Background color for reports.
nl: Achtergrondkleur voor rapporten.

en: Background Pixmap
nl: Achtergrondafbeelding

en: Background color for alternate lines.
nl: Tweede achtergrondkleur bij verspringende kleuren.

en: Plain
nl: Zonder opmaak

en: Filter Type
nl: Filtersoort

en: Subtotal Table
nl: Subtotalen tabel

en: Show Account Description
nl: Rekeningomschrijving weergeven

en: Show Informal Debit/Credit Headers
nl: Informele termen weergeven voor debet/credit

en: Show subtotals only (hide transactional data)
nl: Uitsluitend subtotalen weergeven (transactiegegevens verbergen)

en: Add indenting columns
nl: Kolommen voor inspringen toevoegen

en: Date Filter
nl: Datumfilter

en: Table for Exporting
nl: Tabel om te exporteren

en: Account Name Filter
nl: Rekeningnaam filter

en: Use regular expressions for account name filter
nl: Reguliere expressie gebruiken voor rekeningnaam

en: Transaction Filter
nl: Boekingsfilter

en: Use regular expressions for transaction filter
nl: Reguliere expressie gebruiken voor boekingsfilter

en: Transaction Filter excludes matched strings
nl: Boekingen die voldoen aan de zoekterm uitsluiten

en: Transaction Filter is case insensitive
nl: Boekingsfilter is hoofdletter-ongevoelig

en: Reconciled Status
nl: Afstemmingsstatus

en: Void Transactions
nl: Boekingen storneren

en: Closing transactions
nl: Afsluitingsboekingen

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
nl: Er zijn geen boekingen gevonden die overeenkomen met het tijdsinterval en de rekeningselectie uit het optievenster.

en: Register Order
nl: Volgorde grootboekkaart

en: Do not do any filtering
nl: Niets filteren

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
nl: Boekingen van/naar filter-rekeningen meenemen

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
nl: Boekingen van/naar filter-rekeningen uitsluiten

en: Non-void only
nl: Alleen ongestorneerd

en: Void only
nl: Alleen gestorneerd

en: Both (and include void transactions in totals)
nl: Beide (en gestorneerde boekingen meenemen in saldo)

en: Exclude closing transactions
nl: Afsluitingsboekingen uitsluiten

en: Show both closing and regular transactions
nl: Zowel gewone boekingen als jaarafsluitingsboekingen weergeven

en: Show closing transactions only
nl: Enkel afsluitingsboekingen weergeven

en: Show All Transactions
nl: Alle boekingen weergeven

en: Unreconciled only
nl: Alleen niet afgestemd

en: Cleared only
nl: Alleen bevestigd

en: Reconciled only
nl: Alleen afgestemd

en: Use Global Preference
nl: Algemene voorkeur gebruiken

en: Don't change any displayed amounts
nl: Geen enkel bedrag van teken laten wisselen

en: Income and Expense
nl: Opbrengsten en kosten

en: Credit Accounts
nl: Creditrekeningen

en: Specify date to filter by…
nl: Geef een datum op om op te filteren…

en: Date Entered
nl: Datum van invoer

en: Convert all transactions into a common currency.
nl: Alle boekingen naar één basismunteenheid omrekenen.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
nl: De tabel met behulp van extra velden geschikt maken voor knippen-en-plakken.

en: If no transactions matched
nl: Als geen overeenstemmende boekingen gevonden

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
nl: Enkel rekeningen weergeven waarvan de volledige naam overeenstemt met deze filter. Bijvoorbeeld ':Reizen' stemt overeen met Uitgaven:Reizen:Vakantie en Uitgaven:MKB:Reizen. Een blanco waarde deactiveert de filter.

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
nl: Standaard zal de rekening filter enkel de opgegeven tekst zoeken. Door dit aan te vinken wordt volledige POSIX reguliere expressie ondersteuning geactiveerd. 'Auto|Vluchten' zal zowel 'Uitgaven:Auto' als 'Uitgaven:Vluchten' vinden. Een punt (.) staat voor een enkel karakter. Gebruik bv '20../.' om 'Reizen 2020/1 Brussel' te vinden.

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
nl: Enkel boekingen weergeven waarvan de beschrijving, notities of memo overeenstemmen met deze filter.
    Bijvoorbeeld '#geschenk' zal alle boekingen selecteren met '#geschenk' in beschrijving, notities of memo. Een blanco waarde deactiveert de filter.

en: By default the transaction filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. '#work|#family' will match both tags within description, notes or memo.
nl: Standaard zal de transactie filter enkel de opgegeven tekst zoeken. Door dit aan te vinken wordt volledige POSIX reguliere expressie ondersteuning geactiveerd. '#Werk|#Familie' zal zoeken naar zowel '#Werk' als '#Familie' in beschrijving, notities and memo.

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
nl: Als deze optie actief is, worden rekeningen die voldoen aan de filter niet uitgesloten.

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
nl: Als deze optie actief is, wordt de rekeningfilter hoofdletter ongevoelig toegepast.

en: Filter by reconcile status.
nl: Filteren op afstemstatus.

en: How to handle void transactions.
nl: Hoe om te gaan met gestorneerde boekingen.

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
nl: De meeste gebruikers hoeven gewoonlijk geen afsluittransacties weer te geven in een transactie rapport. Afsluittransacties bestaan uit overboekingen van inkomsten en uitgaven naar activa en worden gewoonlijk uitgesloten van periodieke rapportering.

en: Filter on these accounts.
nl: Op deze rekeningen filteren.

en: Filter account.
nl: Filter-rekening.

en: Sort by this criterion first.
nl: In eerste instantie op dit criterium sorteren.

en: Show the full account name for subtotals and subheadings?
nl: De volledige rekeningnaam bij subtotalen en subtitels weergeven?

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
nl: Het rekeningnummer bij subtotalen en subtitels weergeven?

en: Show the account description for subheadings?
nl: De rekeningbeschrijving bij subtitels weergeven?

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
nl: Informele termen voor debet/credit rekeningen weergeven ?

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
nl: Kolommen voor inspringen toevoegen voor groeperen en subtotalen?

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
nl: Enkel subtotalen weergeven en transactiegegevens verbergen ?

en: Subtotal according to the primary key?
nl: Subtotalen op basis van de primaire sleutel?

en: Do a date subtotal.
nl: Subtotalen op basis van datum toevoegen.

en: Order of primary sorting.
nl: Volgorde van de primaire sortering.

en: Sort by this criterion second.
nl: In tweede instantie op dit criterium sorteren.

en: Subtotal according to the secondary key?
nl: Subtotalen op basis van de secundaire sleutel?

en: Order of Secondary sorting.
nl: Volgorde van de secundaire sortering.

en: Display the reconciled date?
nl: De datum van afstemming tonen?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
nl: De toelichting weergeven als de notitie niet beschikbaar is?

en: Display the full account name?
nl: De volledige rekeningnaam weergeven?

en: Display the account code?
nl: Het rekeningnummer weergeven?

en: Display the other account code?
nl: Het rekeningnummer van de tegenrekening weergeven?

en: Display the transaction linked document
nl: Het aan de transactie gekoppelde bestand weergeven

en: Display a subtotal summary table.
nl: Een samenvatting van de subtotalen weergeven.

en: Display the trans number?
nl: Het transactienummer weergeven?

en: Display the account name?
nl: De rekeningnaam weergeven?

en: Amount of detail to display per transaction.
nl: Graad van detail om weer te geven per transactie.

en: One split per line
nl: Eén boekregel per lijn

en: One transaction per line
nl: Eén boeking per regel

en: Hide
nl: Verbergen

en: Enable hyperlinks in amounts.
nl: Koppelingen in bedragen activeren.

en: Reverse amount display for certain account types.
nl: De getoonde saldi voor bepaalde rekeningsoorten van teken laten wisselen.

en: Num/T-Num
nl: Nr/Boeknr

en: Transfer from/to
nl: Overboeken van/naar

note: Translators: Balance b/f stands for "Balance brought forward".
en: Balance b/f
nl: Overgebracht saldo

en: Split Transaction
nl: Meerdere tegenrekeningen

en: CSV disabled for double column amounts
nl: CSV uitgeschakeld voor dubbel-kolom hoeveelheden

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
nl: Van ~a tot ~a

en: Cu_t
nl: K_nippen

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
nl: De huidige selectie naar het klembord verplaatsen

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: Copy the current selection to clipboard
nl: De huidige selectie naar het klembord kopiëren

en: _Paste
nl: _Plakken

en: Paste the clipboard content at the cursor position
nl: De inhoud van het klembord op de cursorpositie invoegen

en: _Transaction
nl: _Boeking

en: Remo_ve Other Splits
nl: Andere boekregels _verwijderen

en: Remove all splits in the current transaction
nl: Alle boekregels van de geselecteerde boeking verwijderen

en: _Enter Transaction
nl: Boeking _invoeren

en: Record the current transaction
nl: De huidige boeking vastleggen

en: Ca_ncel Transaction
nl: Boeking _annuleren

en: Cancel the current transaction
nl: De huidige boeking annuleren

en: _View
nl: Bee_ld

en: _Double Line
nl: _Tweeregelig

en: Transfer funds from one account to another
nl: Bedragen van één rekening naar een andere overboeken

en: _Blank Transaction
nl: _Lege boeking

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
nl: Naar de lege boeking onderaan de grootboekkaart gaan

en: _File
nl: _Bestand

en: Pa_ge Setup
nl: Pag_ina-instellingen

en: Specify the page size and orientation for printing
nl: De paginagrootte en -oriëntatie voor afdrukken instellen

en: Proper_ties
nl: _Eigenschappen

en: Edit the properties of the current file
nl: De eigenschappen van dit bestand bewerken

en: Close the currently active page
nl: De actieve pagina sluiten

en: Quit this application
nl: Dit programma afsluiten

en: Edit the global preferences of GnuCash
nl: De algemene voorkeuren van GnuCash bewerken

en: _Toolbar
nl: _Werkbalk

en: Show/hide the toolbar on this window
nl: De werkbalk in dit venster weergeven/verbergen

en: Su_mmary Bar
nl: Sa_menvattingsbalk

en: Show/hide the summary bar on this window
nl: De samenvattingsbalk van dit venster weergeven/verbergen

en: Stat_us Bar
nl: Stat_usbalk

en: Show/hide the status bar on this window
nl: De statusbalk van dit venster weergeven/verbergen

en: Tra_nsaction
nl: _Boeking

en: _Actions
nl: _Acties

en: Re_name Page
nl: Tabblad _hernoemen

en: _Scheduled
nl: In_geroosterd

en: _Reports
nl: _Rapporten

en: _Tools
nl: H_ulpmiddelen

en: E_xtensions
nl: Ui_tbreidingen

en: _Windows
nl: _Vensters

en: _New Window
nl: _Nieuw venster

en: Open a new top-level GnuCash window
nl: Een nieuw GnuCash-venster openen

en: New Window with _Page
nl: Nieuw venster met _pagina

en: Tutorial and Concepts _Guide
nl: Tutorial en concepten_gids

en: Open the GnuCash Tutorial
nl: De GnuCash-tutorial openen

en: _Contents
nl: _Inhoud

en: Open the GnuCash Help
nl: Help voor GnuCash openen

en: About GnuCash
nl: Over GnuCash

en: Save the current file
nl: Het huidige GnuCash-bestand opslaan

en: Open the New Invoice dialog
nl: Het venster ‘Nieuwe verkoopfactuur’ openen

en: New Accounts _Page
nl: Nieuw rekening_overzicht

en: Open a new Account Tree page
nl: Een nieuw overzicht van het rekeningschema openen

en: New _File
nl: Nieuw _bestand

en: Create a new file
nl: Een nieuw bestand aanmaken

en: _Open…
nl: _Openen…

en: Open an existing GnuCash file
nl: Een bestaand GnuCash-bestand openen

en: Save _As…
nl: Op_slaan als…

en: Save this file with a different name
nl: Dit bestand opslaan onder een andere naam

en: Re_vert
nl: _Terugdraaien

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
nl: De huidige databank opnieuw laden, zodat alle niet opgeslagen wijzigingen worden teruggedraaid

en: Print the currently active page
nl: De actieve pagina afdrukken

en: Export _Accounts
nl: Rekeningen e_xporteren

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
nl: Het rekeningschema naar een nieuw GnuCashbestand exporteren

en: _Find…
nl: _Zoeken…

en: Find transactions with a search
nl: Boekingen met een zoekopdracht terugvinden

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
nl: _Fiscale instellingen

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
nl: De benodigde rekeningen voor belastingrapporten instellen

en: _Scheduled Transactions
nl: _Vaste journaalposten

en: _Scheduled Transaction Editor
nl: Vaste journaalposten _bewerken

en: Since _Last Run…
nl: Vaste journaalposten _uitvoeren…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
nl: Alle nog ontbrekende vaste journaalposten aanmaken

en: _Mortgage & Loan Repayment…
nl: _Hypotheek- en lening-assistent…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
nl: Vaste journaalposten voor de aflossing van een lening instellen

en: _Price Database
nl: _Koersen-databank

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
nl: De koersen van aandelen en beleggingsfondsen bekijken en bewerken

en: _Security Editor
nl: _Fondsen bewerken

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
nl: De goederen voor aandelen en beleggingsfondsen bekijken en bewerken

en: _Loan Repayment Calculator
nl: _AnnuÏtaire aflossing berekenen

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
nl: De annuïtaire aflossing van een lening of hypotheek berekenen

en: Close the Book at the end of the Period
nl: De boekhouding aan het einde van de periode afsluiten

en: _Import Map Editor
nl: _Import correlaties bewerken

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
nl: Statistische en niet-statistische informatie bekijken en verwijderen

en: _Transaction Linked Documents
nl: _Documenten gelinkt aan boeking

en: View all Transaction Linked Documents
nl: Alle aan boekingen gekoppelde bestanden weergeven

en: _Tips Of The Day
nl: _Tips van de dag

en: View the Tips of the Day
nl: De tips van de dag bekijken

en: Import Bills & _Invoices…
nl: _Aan- en verkoopfacturen importeren…

en: Import bills and invoices from a CSV text file
nl: Facturen uit een CSV-tekstbestand importeren

en: _New Budget
nl: Nieuw _budget

en: _Open Budget
nl: _Budget openen

en: Open an existing Budget in a new tab. If none exists a new budget will be created
nl: Een bestaand budget openen in een nieuw tabblad. Als nog geen budget bestaat, wordt een nieuw aangemaakt

en: _Copy Budget
nl: Budget _kopiëren

en: _Delete Budget
nl: Budget _verwijderen

en: Delete an existing Budget
nl: Een bestaand budget verwijderen

en: _Customer
nl: _Klant

en: Customers Overview
nl: Klantenoverzicht

en: Open a Customer overview page
nl: Een overzichtspagina voor deze klant openen

en: Open the New Customer dialog
nl: Het venster ‘Nieuwe klant’ openen

en: _Find Customer…
nl: Klant _zoeken…

en: Open the Find Customer dialog
nl: Het venster ‘Klant zoeken’ openen

en: Find In_voice…
nl: Verkoopfactuur _zoeken…

en: Open the Find Invoice dialog
nl: Het venster ‘Verkoopfactuur zoeken’ openen

en: Open the New Job dialog
nl: Het venster ‘Nieuwe opdracht’ openen

en: Find Jo_b…
nl: Opdracht _zoeken…

en: Open the Find Job dialog
nl: Het venster ‘Opdracht zoeken’ openen

en: Open the Process Payment dialog
nl: Het venster ‘Betaling verwerken’ openen

en: Invoices _Due Reminder
nl: Herinnering _vervallen verkoopfacturen

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
nl: Het venster ‘Herinnering verschuldigde klantfacturen’ openen

en: _Vendor
nl: _Leverancier

en: Vendors Overview
nl: Leveranciersoverzicht

en: Open a Vendor overview page
nl: Een overzichtspagina voor deze leverancier openen

en: Open the New Vendor dialog
nl: Het venster ‘Nieuwe leverancier’ openen

en: _Find Vendor…
nl: Leverancier _zoeken…

en: Open the Find Vendor dialog
nl: Het venster ‘Leverancier zoeken’ openen

en: Open the New Bill dialog
nl: Het venster ‘Nieuwe inkoopfactuur’ openen

en: Find Bi_ll…
nl: Inkoopfactuur _zoeken…

en: Open the Find Bill dialog
nl: Het venster ‘Inkoopfactuur zoeken’ openen

en: Bills _Due Reminder
nl: Herinnering _verschuldigde facturen

en: Open the Bills Due Reminder dialog
nl: Het venster ‘Herinnering verschuldigde facturen’ openen

en: _Employee
nl: _Werknemer

en: Employees Overview
nl: Werknemersoverzicht

en: Open a Employee overview page
nl: Een overzichtspagina voor deze werknemer openen

en: Open the New Employee dialog
nl: Het venster ‘Nieuwe werknemer’ openen

en: _Find Employee…
nl: Werknemer _zoeken…

en: Open the Find Employee dialog
nl: Het venster ‘Werknemer zoeken’ openen

en: Open the New Voucher dialog
nl: Het venster ‘Nieuwe declaratie’ openen

en: Find Expense _Voucher…
nl: Onkostendeclaratie _zoeken…

en: Open the Find Expense Voucher dialog
nl: Het venster ‘Onkostendeclaratie zoeken’ openen

en: Business Linked Documents
nl: MKB gekoppelde bestanden

en: View all Linked Business Documents
nl: Alle MBK bestandskoppelingen weergeven

en: Sales _Tax Table
nl: BTW-_tarieven

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
nl: Het overzicht van BTW-tarieven bekijken en bewerken

en: _Billing Terms Editor
nl: _Betalingsvoorwaarden bewerken

en: View and edit the list of Billing Terms
nl: Het overzicht met betalingsvoorwaarden bekijken en bewerken

en: Test Search Dialog
nl: Test het zoekvenster

en: Initialize Test Data
nl: Testgegevens initialiseren

en: Export Account T_ree to CSV…
nl: Rekeningschema als _CSV exporteren…

en: Export the Account Tree to a CSV file
nl: Het rekeningschema naar een CSV-bestand exporteren

en: Export _Transactions to CSV…
nl: _Boekingen naar CSV exporteren…

en: Export the Transactions to a CSV file
nl: De boekingen naar een CSV-bestand exporteren

en: Export A_ctive Register to CSV…
nl: _Actieve journaal als CSV exporteren…

en: Export the Active Register to a CSV file
nl: Het actieve journaal naar een CSV-bestand exporteren

en: Import _Accounts from CSV…
nl: _Rekeningen uit een CSV-bestand importeren…

en: Import Accounts from a CSV file
nl: Rekeningen uit een CSV-bestand importeren

en: Import _Transactions from CSV…
nl: _Boekingen uit een CSV-bestand importeren…

en: Import Transactions from a CSV file
nl: Boekingen uit een CSV-bestand importeren

en: Import Prices from a CSV file
nl: Koersen uit een CSV-bestand importeren

en: Import _Customers & Vendors…
nl: _Klanten en leveranciers importeren…

en: _Replay GnuCash .log file…
nl: GnuCash logbestand _opnieuw uitvoeren…

en: _Edit Account
nl: Rekening _bewerken

en: Edit the selected account
nl: De geselecteerde rekening bewerken

en: _Delete Account
nl: Rekening _verwijderen

en: F_ind Account
nl: Rekening _zoeken

en: Find an account
nl: Een rekening zoeken

en: _Cascade Account Properties…
nl: Rekeningeigenschappen _trapsgewijs toepassen…

en: Cascade selected properties for account
nl: Geselecteerde rekeningeigenschappen toepassen op onderliggende rekeningen

en: _Renumber Subaccounts…
nl: Subrekeningen _hernummeren…

en: Renumber the children of the selected account
nl: Subrekeningen van geselecteerde rekening hernummeren

en: Open _Account
nl: _Rekening openen

en: Open the selected account
nl: De geselecteerde rekening openen

en: Open _SubAccounts
nl: _Subrekeningen openen

en: Open the selected account and all its subaccounts
nl: De geselecteerde rekening met al zijn subrekeningen openen

en: _Refresh
nl: Ve_rnieuwen

en: Refresh this window
nl: Dit venster vernieuwen

en: Create a new Account
nl: Een nieuwe rekening aanmaken

en: New Account _Hierarchy…
nl: Nieuw rekening_schema…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
nl: Het huidige grootboek uitbreiden door nieuwe rekeningcategorieën toe te voegen

en: Reconcile the selected account
nl: De geselecteerde rekening afstemmen

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
nl: Automatisch individuele boekregels bevestigen teneinde een bepaald te bevestigen bedrag te bereiken

en: Record a stock split or a stock merger
nl: Aandelensplitsing of -fusie verwerken

en: View _Lots…
nl: _Partijen bekijken…

en: Bring up the lot viewer/editor window
nl: Het venster voor het bekijken/bewerken van partijen openen

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
nl: _Controleren & repareren

en: Check & Repair A_ccount
nl: _Rekening controleren en repareren

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
nl: Ongebalanceerde boekingen en verweesde boekregels op deze rekening zoeken en repareren

en: Check & Repair Su_baccounts
nl: _Subrekeningen controleren en repareren

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
nl: Ongebalanceerde boekingen en verweesde boekregels op deze rekening en haar subrekeningen zoeken en repareren

en: Check & Repair A_ll
nl: _Alles controleren en repareren

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
nl: Ongebalanceerde boekingen en verweesde boekregels op alle rekeningen zoeken en repareren

en: Edit _Account
nl: Grootboekrekening _bewerken

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
nl: Automatisch individuele boekregels bevestigen, gegeven een te bevestigen bedrag

en: _Delete Account…
nl: Rekening _verwijderen…

en: Delete selected account
nl: De geselecteerde rekening verwijderen

en: Esti_mate Budget…
nl: Budget i_nschatten…

en: _Delete Budget…
nl: Budget _verwijderen…

en: Select this or another budget and delete it
nl: Dit of een ander budget selecteren en verwijderen

en: Edit Note
nl: Notitie bewerken

en: Sort _Order
nl: Sorteer_volgorde

en: _Standard
nl: _Standaard

en: _Quantity
nl: _Hoeveelheid

en: _Enter
nl: _Vastleggen

en: Record the current entry
nl: Huidige regel vastleggen

en: Cancel the current entry
nl: De huidige regel annuleren

en: Delete the current entry
nl: De huidige regel verwijderen

en: _Blank
nl: _Leeg

en: Dup_licate Entry
nl: Regel dup_liceren

en: Make a copy of the current entry
nl: Een kopie van de huidige regel maken

en: Move Entry _Up
nl: Regel om_hoog verplaatsen

en: Move the current entry one row upwards
nl: De huidige regel een rij omhoog verplaatsen

en: Move Entry Do_wn
nl: Regel om_laag verplaatsen

en: Move the current entry one row downwards
nl: De huidige regel een rij omlaag verplaatsen

en: E_dit Customer
nl: Klant _bewerken

en: Edit the selected customer
nl: De geselecteerde klant bewerken

en: Create a new customer
nl: Een nieuwe klant aanmaken

en: E_dit Vendor
nl: Leverancier _bewerken

en: Edit the selected vendor
nl: De geselecteerde leverancier bewerken

en: Create a new vendor
nl: Een nieuwe leverancier aanmaken

en: E_dit Employee
nl: Werknemer _bewerken

en: Edit the selected employee
nl: De geselecteerde werknemer bewerken

en: Create a new employee
nl: Een nieuwe werknemer aanmaken

en: Show customer report
nl: Klantenrapport weergeven

en: Show customer aging overview for all customers
nl: Een overzicht van alle openstaande bedragen bij alle klanten, gerangschikt naar ouderdom

en: Show vendor report
nl: Leveranciersrapport weergeven

en: Show vendor aging overview for all vendors
nl: Een overzicht van alle openstaande bedragen bij alle leveranciers, gerangschikt naar ouderdom

en: Show employee report
nl: Werknemersrapport weergeven

en: Create a new invoice
nl: Een nieuwe verkoopfactuur aanmaken

en: Create a new bill
nl: Een nieuwe inkoopfactuur aanmaken

en: Create a new voucher
nl: Een nieuwe onkostendeclaratie aanmaken

en: Assign as payment…
nl: Toewijzen als betaling…

en: Assign the selected transaction as payment
nl: De geselecteerde boeking als betaling toewijzen

en: Edit payment…
nl: Betaling bewerken…

en: Edit the payment this transaction is a part of
nl: De betaling waar deze boeking onderdeel van is bewerken

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
nl: _Eenvoudig dagboek

en: Show transactions on one or two lines
nl: Alle boekingen op een (of twee) regels weergeven

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
nl: _Geavanceerd dagboek

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
nl: Boekingen op een (of twee) regels weergeven, maar de huidige boeking uitklappen

en: Show expanded transactions with all splits
nl: Alle boekregels van alle boekingen weergeven

en: _Void Transaction
nl: Boeking _storneren

en: _Unvoid Transaction
nl: Storno _terugdraaien

en: Add _Reversing Transaction
nl: Stornoboeking _toevoegen

en: _Go to Date
nl: Naar datum _gaan

en: Move to the split at the specified date
nl: Naar boekregel op de aangegeven datum gaan

en: S_plit Transaction
nl: _Meerdere tegenrekeningen

en: Show all splits in the current transaction
nl: Alle boekregels van de huidige boeking weergeven

en: Edit E_xchange Rate
nl: _Wisselkoers bewerken

en: Edit the exchange rate for the current transaction
nl: De wisselkoers voor de huidige boeking bewerken

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
nl: Een vaste journaalpost aanmaken met de huidige boeking als sjabloon

note: Translators: This is a menu item that will open a register tab for the account of the first other account in the current transaction's split list with focus on the current transaction's entry in that register.
en: _Jump to the other account
nl: Naar andere rekening _springen

en: Open a new register tab for the other account with focus on this transaction
nl: Een nieuwe grootboekkaart openen voor de andere rekening met focus op deze boeking

en: Account Report
nl: Rekeningrapport

en: Open a register report for this Account
nl: De grootboekkaart voor deze rekening als rapport openen

en: Account Report - Single Transaction
nl: Rekeningrapport - één boeking

en: Open a register report for the selected Transaction
nl: De grootboekkaart voor de geselecteerde boeking als rapport openen

en: _Print Report…
nl: Rapport _afdrukken…

en: Print the current report
nl: Het huidige rapport afdrukken

en: _Report Options
nl: _Rapportopties

en: Edit report style sheets
nl: Opmaaksjablonen voor rapporten bewerken

en: Export as P_DF…
nl: Als P_DF exporteren…

en: Export the current report as a PDF document
nl: Het huidige rapport als PDF-document exporteren

en: Export HTML-formatted report to file
nl: HTML-geformatteerd rapport naar bestand exporteren

en: Update the current report's saved configuration
nl: De geselecteerde rapportconfiguratie vernieuwen

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu
nl: Het rapport aan het menu ‘Rapporten‣Aangepaste rapportconfiguraties’ toevoegen voor later gebruik.

en: Back
nl: Terug

en: Move back one step in the history
nl: Een stap terug

en: Forward
nl: Vooruit

en: Move forward one step in the history
nl: Een stap vooruit

en: Reload
nl: Vernieuwen

en: Reload the current page
nl: De huidige pagina opnieuw laden

en: Stop
nl: Stoppen

en: Cancel outstanding HTML requests
nl: Openstaande HTML-aanvragen annuleren

en: Export _Report
nl: Rapport _exporteren

en: Create a new scheduled transaction
nl: Een nieuwe vaste journaalpost aanmaken

en: Edit the selected scheduled transaction
nl: De geselecteerde vaste journaalpost bewerken

en: Delete the selected scheduled transaction
nl: De geselecteerde vaste journaalpost verwijderen

en: Import _QIF…
nl: _QIF importeren…

en: Import a Quicken QIF file
nl: Een Quicken QIF bestand importeren

en: _General Journal
nl: _Grootboek

en: Open general journal window
nl: Grootboek-venster openen

en: St_yle Sheets
nl: O_pmaaksjablonen

en: _Reconcile
nl: _Afstemmen

en: _Reconcile Information…
nl: _Afstemmingsgegevens…

en: _Finish
nl: _Afronden

en: _Postpone
nl: _Uitstellen

en: _Open Account
nl: Rekening _openen

en: _Reconcile Selection
nl: Selectie _afstemmen

en: _Unreconcile Selection
nl: Afstemming selectie ter_ugdraaien

en: Add a new balancing entry to the account
nl: Een nieuwe boeking aan de rekening toevoegen om deze in balans te brengen

en: Edit the current transaction
nl: De huidige boeking bewerken

en: Reconcile the selected transactions
nl: De geselecteerde boekingen afstemmen

en: Unreconcile the selected transactions
nl: De afstemming van de geselecteerde boekingen terugdraaien

en: Delete the selected transaction
nl: De geselecteerde boeking verwijderen

en: Open the account
nl: De rekening openen

en: Finish the reconciliation of this account
nl: De afstemming voor deze rekening afronden

en: Postpone the reconciliation of this account
nl: De afstemming van deze rekening uitstellen

en: Cancel the reconciliation of this account
nl: De afstemming van deze rekening annuleren

en: Illegal variable in expression.
nl: Ongeoorloofde variabele in expressie.

en: Unbalanced parenthesis
nl: Eén (of meer) haakje(s) te weinig

en: Stack overflow
nl: Stack-overloop

en: Stack underflow
nl: Stack-onderloop

en: Undefined character
nl: Ongedefinieerd teken

en: Not a variable
nl: Is geen variabele

en: Not a defined function
nl: Geen gedefinieerde functie

en: Out of memory
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: Numeric error
nl: Numerieke fout

en: The quote has no error set.
nl: Er is geen foutmelding bij het bod.

note: Translators: A list of error messages from the Scheduled Transactions (SX). They might appear in their editor or in "Since last run".
en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
nl: Geen rekening gevonden voor guid [%s], aanmaak geplande boeking [%s] afgebroken.

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
nl: Fout tijdens het interpreteren van geplande transactie [%s] met sleutel [%s]=formule [%s] positie [%s]= %s.

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
nl: Fout %d in vaste journaalpost [%s] uiteindelijke gnc_numeric waarde, in plaats daarvan wordt 0 gebruikt.

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
nl: Geen wisselkoers beschikbaar in vaste journaalpost [%s] voor %s -> %s, waarde is nul.

[ctx: Reconciled flag 'cleared']
en: c
nl: b

[ctx: Reconciled flag 'reconciled']
en: y
nl: a

[ctx: Reconciled flag 'frozen']
en: f
nl: v

[ctx: Reconciled flag 'void']
en: v
nl: S

[ctx: Document Link flag for 'file']
en: f
nl: b

en: Opening Balances
nl: Beginsaldi

note: Translators: this string refers to a file name that gets renamed
en: Renamed to:
nl: Hernoemd naar:

en: Notice
nl: Mededeling

en: Your gnucash metadata has been migrated.
nl: Uw GnuCash metadata werd overgezet.

note: Translators: this refers to a directory name.
en: Old location:
nl: Oude locatie:

note: Translators: this refers to a directory name.
en: New location:
nl: Nieuwe locatie:

note: Translators {1} will be replaced with the package name (typically Gnucash) at runtime
en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
nl: Als u niet langer van plan bent om {1} 2.6.x of ouder op dit systeem te draaien, dan kan je zonder problemen de oude map verwijderen.

en: In addition:
nl: Bovendien:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
nl[0]: Het volgende bestand werd gekopieerd naar {1}:
nl[1]: De volgende bestanden werden gekopieerd naar {1}:

en: The following file in {1} has been renamed:
nl: Het volgende bestand in {1} is hernoemd:

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
nl[0]: Het volgende bestand is nu overbodig en zal genegeerd worden:
nl[1]: De volgende bestanden zijn nu overbodig en zullen genegeerd worden:

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
nl[0]: Het volgende bestand kon niet worden verplaatst naar {1}:
nl[1]: Het volgende bestanden konden niet worden verplaatst naar {1}:

en: Deposit
nl: Storting

en: Receive
nl: Ontvangen

en: Withdrawal
nl: Opname

en: Spend
nl: Uitgeven

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
nl: Het scheidingsteken ‘%s’ is al in gebruik bij ten minste één rekeningnaam.
    
    Dit heeft waarschijnlijk ongewenste gevolgen. U dient ofwel de betreffende rekeningnamen te wijzigen, ofwel een ander scheidingsteken te selecteren.
    
    Hieronder treft u de lijst aan met de betreffende rekeningnamen:
    %s

en: Credit Card
nl: Creditcard

en: Stock
nl: Aandeel

en: Mutual Fund
nl: Beleggingsfonds

en: A/Receivable
nl: Debiteuren

en: A/Payable
nl: Crediteuren

en: Root
nl: Hoofdniveau

en: Orphaned Gains
nl: Verweesde resultaten

en: Realized Gain/Loss
nl: Gerealiseerde winst/verlies

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
nl: Gerealiseerde winsten of verliezen op goederen of portefeuilles die nergens anders worden verantwoord.

en: %B %#d, %Y
nl: %#d %B %Y

note: Translators: call "man strftime" for possible values.
en: %B %e, %Y
nl: %e %B %Y

en: y-m-d
nl: j-m-d

en: d-m-y
nl: d-m-j

en: m-d-y
nl: m-d-j

en: Unknown date format specifier passed as argument.
nl: Onbekende datumopmaak definitie doorgegeven als parameter.

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
nl: Waarde kan niet als datum geïnterpreteerd worden volgens het geselecteerde datumformaat.

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
nl: Waarde lijkt een jaar te bevatten terwijl het geselecteerde formaat dit niet toestaat.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
nl: Deze gegevensverzameling bevat functionaliteiten die niet worden ondersteund door de deze versie van GnuCash. Voor de volgende functionaliteiten dient u een upgrade van GnuCash uit te voeren:

en: Extra to Charge Card
nl: Additionele kosten creditcard

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
nl: Gegenereerd door een verkoopfactuur. Probeer de boeking van deze factuur terug te nemen.

en:  (posted)
nl:  (geboekt)

en: One Week Ago
nl: Een week geleden

en: One Week Ago.
nl: Een week geleden.

en: One Week Ahead
nl: Een week vooruit

en: One Week Ahead.
nl: Een week vooruit.

en: One Month Ago
nl: Een maand geleden

en: One Month Ago.
nl: Een maand geleden.

en: One Month Ahead
nl: Een maand vooruit

en: One Month Ahead.
nl: Een maand vooruit.

en: Three Months Ago
nl: Drie maanden geleden

en: Three Months Ago.
nl: Drie maanden geleden.

en: Three Months Ahead
nl: Drie maanden vooruit

en: Three Months Ahead.
nl: Drie maanden vooruit.

en: Six Months Ago
nl: Zes maanden geleden

en: Six Months Ago.
nl: Zes maanden geleden.

en: Six Months Ahead
nl: Zes maanden vooruit

en: Six Months Ahead.
nl: Zes maanden vooruit.

en: One Year Ago
nl: Een jaar geleden

en: One Year Ago.
nl: Een jaar geleden.

en: One Year Ahead
nl: Een jaar vooruit

en: One Year Ahead.
nl: Een jaar vooruit.

en: Start of next month
nl: Begin van volgende maand

en: First day of the next month.
nl: Eerste dag van de volgende maand.

en: End of next month
nl: Einde van volgende maand

en: Last day of next month.
nl: Laatste dag van de volgende maand.

en: Start of next quarter
nl: Begin van volgend kwartaal

en: First day of the next quarterly accounting period.
nl: Eerste dag van het volgende boekhoudkundige kwartaal.

en: End of next quarter
nl: Einde van volgend kwartaal

en: Last day of next quarterly accounting period.
nl: Laatste dag van het volgende boekhoudkundige kwartaal.

en: Start of next year
nl: Begin van volgend jaar

en: First day of the next calendar year.
nl: Eerste dag van het volgende kalenderjaar.

en: End of next year
nl: Einde van volgend jaar

en: Last day of the next calendar year.
nl: Laatste dag van het volgende kalenderjaar.

en: Counters
nl: Tellers

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
nl: Het aantal dagen kiezen waarna boekingen als “alleen-lezen” worden aangemerkt. Deze waarde wordt gemarkeerd door een rode lijn in grootboekkaarten-vensters. Voer hier als waarde ‘0’ in om altijd alle boekingen te kunnen bewerken.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
nl: Deze instelling selecteren om op grootboekkaarten de actie weer te geven onder ‘Nr’ (in plaats van het boeknummer); het boeknummer wordt als ‘Boeknr’ op de tweede regel getoond. Dit werkt door bij de MKB-functionaliteiten, bij rapporten en bij import/export.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
nl: Deze instelling selecteren om boekingen die betrekking hebben op meerdere munteenheden of goederen via handelsportefeuilles te laten afwikkelen.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
nl: Te gebruiken budget als er geen budget is gespecificeerd.

en: Customer number
nl: Klantnummer

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
nl: Het laatst gegenereerde klantnummer. Dit nummer zal worden opgehoogd om het volgende klantnummer te genereren.

en: Customer number format
nl: Opmaak klantnummer

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
nl: De ‘printf’-opmaak voor het genereren van klantnummers.

en: Employee number
nl: Werknemernummer

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
nl: Het laatst gegenereerde werknemernummer. Dit nummer zal worden opgehoogd om het volgende werknemernummer te genereren.

en: Employee number format
nl: Opmaak werknemernummer

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
nl: De ‘printf’-opmaak voor het genereren van werknemernummers.

en: Invoice number
nl: Verkoopfactuurnummer

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
nl: Het laatst gegenereerde verkoopfactuurnummer. Dit nummer zal worden opgehoogd om het volgende verkoopfactuurnummer te genereren.

en: Invoice number format
nl: Opmaak verkoopfactuurnummer

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
nl: De ‘printf’-opmaak voor het genereren van verkoopfactuurnummers.

en: Bill number
nl: Inkoopfactuurnummer

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
nl: Het laatst gegenereerde inkoopfactuurnummer. Dit nummer zal worden opgehoogd om het volgende inkoopfactuurnummer te genereren.

en: Bill number format
nl: Opmaak inkoopfactuurnummer

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
nl: De ‘printf’-opmaak voor het genereren van inkoopfactuurnummers.

en: Expense voucher number
nl: Onkostendeclaratienummer

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
nl: Het laatst gegenereerde onkostendeclaratienummer. Dit nummer zal worden opgehoogd om het volgende onkostendeclaratienummer te genereren.

en: Expense voucher number format
nl: Opmaak onkostendeclaratienummer

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
nl: De ‘printf’-opmaak voor het genereren van onkostendeclaratienummers.

en: Job number
nl: Opdrachtnummer

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
nl: Het laatst gegenereerde opdrachtnummer. Dit nummer zal worden opgehoogd om het volgende opdrachtnummer te genereren.

en: Job number format
nl: Opmaak opdrachtnummer

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
nl: De ‘printf’-opmaak voor het genereren van opdrachtnummers.

en: Order number
nl: Ordernummer

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
nl: Het laatst gegenereerde ordernummer. Dit nummer zal worden opgehoogd om het volgende ordernummer te genereren.

en: Order number format
nl: Format ordernummer

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
nl: De ‘printf’-opmaak voor het genereren van ordernummers.

en: Vendor number
nl: Leveranciernummer

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
nl: Het laatst gegenereerde leveranciernummer. Dit nummer zal worden opgehoogd om het volgende leveranciernummer te genereren.

en: Vendor number format
nl: Opmaak leveranciernummer

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
nl: De ‘printf’-opmaak voor het genereren van leveranciernummers.

en: The name of your business.
nl: De naam van uw bedrijf.

en: The address of your business.
nl: Het adres van uw bedrijf.

en: The contact person to print on invoices.
nl: De contactpersoon om op facturen af te drukken.

en: The fax number of your business.
nl: Het faxnummer van uw bedrijf.

en: The email address of your business.
nl: Het e-mailadres van uw bedrijf.

en: The URL address of your website.
nl: De URL voor de website van uw bedrijf.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
nl: Het identificatienummer voor uw bedrijf (bijvoorbeeld "BTW-nummer: NL123456789B01").

en: Default Customer TaxTable
nl: Standaard belastingtarief klanten

en: The default tax table to apply to customers.
nl: Het standaard belastingtarief dat op klanten van toepassing is.

en: Default Vendor TaxTable
nl: Standaard belastingtarief leveranciers

en: The default tax table to apply to vendors.
nl: Het standaard belastingtarief dat op leveranciers van toepassing is.

en: The default date format used for fancy printed dates.
nl: De standaard datumopmaak voor uitgebreid afgedrukte datums.

en: The electronic tax number of your business
nl: Het (electronisch) fiscaal nummer van uw bedrijf

en:  (closed)
nl:  (gesloten)

en: Offset between documents:
nl: Afstand tussen documenten:

en: Lot Link
nl: Partij-koppeling

en: First In, First Out
nl: Eerst in, eerst uit

en: Use oldest lots first.
nl: Oudste loten eerst gebruiken.

en: Last In, First Out
nl: Laatst in, eerst uit

en: Use newest lots first.
nl: Recentste loten eerst gebruiken.

en: Average cost of open lots.
nl: Gemiddelde kostprijs van open loten.

en: Manually select lots.
nl: Handmatig loten selecteren.

en: Use Trading Accounts
nl: Handelsportefeuilles gebruiken

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
nl: Aantal dagen waarna boekingen alleen-lezen zijn (rode lijn)

en: Use Split Action Field for Number
nl: Actie als boeknummer gebruiken

en: Budgeting
nl: Budgetteren

en: Default Budget
nl: Standaardbudget

en: Default Invoice Report
nl: Standaard factuurrapport

en: Default Invoice Report Timeout
nl: Standaard factuurrapport time-out

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
nl: laatste %s van de maand

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
nl: Onbekend, lijst heeft omvang %d.

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
nl: Gelieve deze boeking te verwijderen. De uitleg staat op https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
nl: Gelieve deze boeking te verwijderen. Meer uitleg vindt u op https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
nl: Controleren van partijen op rekening %s: %u van %u

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
nl: Controleren van boekregels op rekening %s: %u van %u

en: Looking for orphans in transaction: %u of %u
nl: Zoeken naar verweesde posten in boeking %s: %u van %u

en: Looking for imbalances in transaction date %s: %u of %u
nl: Zoeken naar posten niet in balans op boekingsdatum %s: %u van %u

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
nl: Meerdere boekregels

en: Voided transaction
nl: Gestorneerde boeking

en: Transaction Voided
nl: Boeking gestorneerd

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
nl: Fiscaal relevant maar zonder belastingcode

en: Tax entity type not specified
nl: Belastingsubjectsoort niet gespecificeerd

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
nl: Belastingsoort %s: ongeldige code %s voor grootboekrekeningtype

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
nl: Fiscaal niet relevant; belastingsoort %s: ongeldige code %s voor grootboekrekeningtype

en: Invalid code %s for tax type %s
nl: Ongeldige code %s voor belastingsoort %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
nl: Fiscaal niet relevant; ongeldige code %s voor belastingsoort %s

en: No form: code %s, tax type %s
nl: Geen formulier: code %s, belastingsoort %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
nl: Fiscaal niet relevant; geen formulier: code %s, belastingsoort %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
nl: Geen omschrijving: formulier %s, code %s, belastingsoort %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
nl: Fiscaal niet relevant; geen omschrijving: formulier %s, code %s, belastingsoort %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
nl: Fiscaal niet relevant; %s%s %s (code %s, belastingsoort %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
nl: (Fiscaal relevante subrekeningen: %d)

en: No help available.
nl: Geen hulp beschikbaar.
