GnuCash $ - en to pt_BR translation catalogue (4942 entries)

en: ~a to ~a
pt_BR: ~a até ~a

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
pt_BR: Tentei procurar um símbolo indefinido da data '~a'. Este relatório provavelmente foi salvo por uma versão mais nova do GnuCash. Padronizando para hoje.

en: Start of this year
pt_BR: Início deste ano

en: First day of the current calendar year.
pt_BR: Primeiro dia do ano civil atual.

en: End of this year
pt_BR: Final deste ano

en: Last day of the current calendar year.
pt_BR: Último dia do ano civil atual.

en: Start of previous year
pt_BR: Início do ano anterior

en: First day of the previous calendar year.
pt_BR: Primeiro dia do ano civil anterior.

en: End of previous year
pt_BR: Final do ano anterior

en: Last day of the previous calendar year.
pt_BR: Último dia do ano civil anterior.

en: Start of accounting period
pt_BR: Início do período contábil

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
pt_BR: Primeiro dia do período contábil, conforme definido nas preferências globais.

en: End of accounting period
pt_BR: Final do período contábil

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
pt_BR: Último dia do período contábil, conforme definido nas preferências globais.

en: Start of this month
pt_BR: Início deste mês

en: First day of the current month.
pt_BR: Primeiro dia do mês atual.

en: End of this month
pt_BR: Final deste mês

en: Last day of the current month.
pt_BR: Último dia do mês atual.

en: Start of previous month
pt_BR: Início do mês anterior

en: First day of the previous month.
pt_BR: Primeiro dia do mês anterior.

en: End of previous month
pt_BR: Final do mês anterior

en: Last day of previous month.
pt_BR: Último dia do mês anterior.

en: Start of current quarter
pt_BR: Início do trimestre atual

en: First day of the current quarterly accounting period.
pt_BR: Primeiro dia do período contábil trimestral atual.

en: End of current quarter
pt_BR: Final do trimestre atual

en: Last day of the current quarterly accounting period.
pt_BR: Último dia do período contábil trimestral atual.

en: Start of previous quarter
pt_BR: Início do trimestre anterior

en: First day of the previous quarterly accounting period.
pt_BR: Primeiro dia do período contábil trimestral anterior.

en: End of previous quarter
pt_BR: Final do trimestre anterior

en: Last day of previous quarterly accounting period.
pt_BR: Último dia do período contábil trimestral anterior.

en: Today
pt_BR: Hoje

en: The current date.
pt_BR: A data atual.

en: Business
pt_BR: Empresa

en: Company Name
pt_BR: Nome da empresa

en: Company Address
pt_BR: Endereço da empresa

en: Company ID
pt_BR: Identificador da empresa

en: Company Phone Number
pt_BR: Número de telefone da empresa

en: Company Fax Number
pt_BR: Número do fax da empresa

en: Company Website URL
pt_BR: URL da página da empresa

en: Company Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail da empresa

en: Company Contact Person
pt_BR: Contato da pessoa na empresa

en: Fancy Date Format
pt_BR: Formato sofisticado da data

en: custom
pt_BR: personalizar

en: Tax
pt_BR: Imposto

en: Tax Number
pt_BR: Número da taxa

en: Arabic
pt_BR: Arábico

en: Baltic
pt_BR: Báltico

en: Central European
pt_BR: Europeu Central

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: Cyrillic
pt_BR: Cirílico

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Indian
pt_BR: Indiano

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: Western
pt_BR: Ocidental

en: Other
pt_BR: Outro

en: Arabic (IBM-864)
pt_BR: Arábico (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
pt_BR: Arábico (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
pt_BR: Arábico (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
pt_BR: Arábico (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
pt_BR: Arábico (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
pt_BR: Arábico (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
pt_BR: Arábico (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
pt_BR: Armênico (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
pt_BR: Báltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
pt_BR: Báltico (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
pt_BR: Báltico (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
pt_BR: Celta (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
pt_BR: Europa Central (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
pt_BR: Europa Central (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
pt_BR: Europa Central (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
pt_BR: Europa Central (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
pt_BR: Chinês Simplificado (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
pt_BR: Chinês Simplificado (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
pt_BR: Chinês Simplificado (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
pt_BR: Chinês Simplificado (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
pt_BR: Chinês Simplificado (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
pt_BR: Chinês Tradicional (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
pt_BR: Chinês Tradicional (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
pt_BR: Chinês Tradicional (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
pt_BR: Croata (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
pt_BR: Cirílico (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
pt_BR: Cirílico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
pt_BR: Cirílico (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
pt_BR: Cirílico (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
pt_BR: Cirílico (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
pt_BR: Cirílico (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
pt_BR: Russo (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
pt_BR: Ucraniano (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
pt_BR: Ucraniano (MacUcraniano)

en: English (ASCII)
pt_BR: Inglês (ASCII)

en: Georgian (GEOSTD8)
pt_BR: Georgiano (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
pt_BR: Grego (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
pt_BR: Grego (MacGrego)

en: Greek (Windows-1253)
pt_BR: Grego (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
pt_BR: Hebraico (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
pt_BR: Hebraico (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
pt_BR: Hebraico (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
pt_BR: Hebraico (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
pt_BR: Hebraico (Windows-1255)

en: Icelandic (MacIcelandic)
pt_BR: Islandês (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
pt_BR: Japonês (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
pt_BR: Japonês (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
pt_BR: Japonês (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
pt_BR: Coreano (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
pt_BR: Coreano (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
pt_BR: Coreano (JOHAB)

en: Korean (UHC)
pt_BR: Coreano (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
pt_BR: Nórdico (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
pt_BR: Romeno (MacRomeno)

en: Romanian (ISO-8859-16)
pt_BR: Romeno (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
pt_BR: Sul Europeu (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
pt_BR: Tailandês (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
pt_BR: Turco (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
pt_BR: Turco (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
pt_BR: Turco (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
pt_BR: Turco (Windows-1254)

en: User Defined
pt_BR: Definido pelo usuário

en: Vietnamese (TCVN)
pt_BR: Vietnamita (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
pt_BR: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
pt_BR: Vietnamita (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
pt_BR: Vietnamita (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
pt_BR: Hebraico Visual (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
pt_BR: Ocidental (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
pt_BR: Ocidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
pt_BR: Ocidental (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
pt_BR: Ocidental (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
pt_BR: Ocidental (Windows-1252)

en: Locale:
pt_BR: Local:

en: Conversion Direction
pt_BR: Direção da Conversão

en: This value determines which iconv test to perform.
pt_BR: Este valor determina qual teste iconv deve ser realizado.

en: The menu of options
pt_BR: O menu de opções

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
pt_BR: O manual online do GnuCash contém muitas informações úteis. Você pode acessar o manual no menu ajuda.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
pt_BR: As listas de discussão são a forma preferida de comunicação da comunidade GnuCash. Para os anúncios dos novos lançamentos, grupos de usuários, etc., consulte a tabela em https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
pt_BR: Os desenvolvedores do GnuCash são acessíveis. Além de várias listas de discussão, é possível conversar com eles ao vivo no IRC! Participe do canal #gnucash no irc.gnome.org

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
pt_BR: Você pode importar facilmente os seus dados financeiros já existentes do Quicken, MS Money ou dos outros programas que exportem arquivos QIF ou OFX. No menu Arquivo, clique no submenu Importar e clique respectivamente no arquivo QIF ou OFX. Em seguida, siga as instruções apresentadas.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
pt_BR: Caso queira saber em quais diretórios os seus arquivos do GnuCash mais recentes estão armazenados, passe o mouse sobre uma das entradas no menu de história
    (Arquivo[->lista usada recentemente]).
    O caminho completo é exibido na barra de status.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
pt_BR: Caso esteja familiarizado com outros programas financeiros como o Quicken, observe que em vez disso o GnuCash utiliza contas em vez das categorias para monitorar as receitas e as despesas. Para mais informações sobre as contas das receitas e das despesas, consulte o manual online do GnuCash.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
pt_BR: É possível alterar as colunas que são exibidas no Plano das Contas. Basta localizar o triângulo na extremidade direita dos títulos das colunas e clicar nele para ver as várias colunas que estão disponíveis.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
pt_BR: Clique com o botão direito do mouse (Ctrl + clique no Mac OS X) na guia Contas da janela principal para abrir as opções do menu da conta. Dentro de cada cadastro, clicando com o botão direito do mouse abrem-se as opções do menu de transação.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
pt_BR: Crie novas contas ao clicar no botão Novo na barra de ferramentas da janela principal. Isso abrirá uma caixa de diálogo onde você pode inserir os detalhes da conta. Para mais informações sobre como escolher um tipo de conta ou como configurar um plano de contas, consulte o manual online do GnuCash.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
pt_BR: Para inserir as transações com vários desdobramentos tais como um cheque de pagamento com deduções múltiplas, clique no botão Desdobrar na barra de ferramentas. Alternativamente, no menu Exibir, você pode escolher o estilo do cadastro contábil o desdobramento automático do cadastro contábil ou o diário de transação.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
pt_BR: A medida que você entra com os valores no cadastro, você pode usar a calculadora embutida para somar, subtrair, multiplicar e dividir. Basta inserir o primeiro valor, então pressione a tecla com uma das operações '+', '-','*', ou '/'. Insira então o segundo valor e pressione ENTER para registrar o valor calculado.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
pt_BR: O preenchimento rápido facilita a entrada das transações comuns. Quando você escrever a(s) primeira(s) letra(s) da descrição de uma transação e pressiona Tab, o GnuCash completará automaticamente o restante da transação tal como foi digitada pela última vez.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
pt_BR: Escreva a(s) primeira(s) letra(s) do nome de uma conta já existente na coluna transferir do cadastro e o GnuCash completará o nome a partir da sua lista de contas. Para subcontas, digite a(s) primeira(s) letra(s) da origem da conta, seguida(s) de ':' e a(s) primeira(s) letra(s) da subconta (por ex. A:D para Ativos:Dinheiro).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
pt_BR: Deseja ver todas as suas transações das subcontas num único cadastro? No menu principal, ilumine a conta principal e escolha Contas->Abrir Subcontas a partir do menu.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
pt_BR: Ao inserir as datas, você pode inserir '+' ou '-' para aumentar ou diminuir a data selecionada. Você também pode usar o '+' e o '-' para aumentar ou diminuir os números dos cheques.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
pt_BR: Para alternar entre as diferentes abas na janela principal, pressione Control+Pag Cima/Baixo.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
pt_BR: Na janela de reconciliação, é possível clicar na barra de espaço para marcar as transações como reconciliadas. Você também pode clicar Tab e Shift-Tab para alternar entre os depósitos e os saques.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
pt_BR: Para transferir fundos entre as contas com moedas diferentes, clique no botão transferir na barra de ferramentas, escolha as contas e as opções da transferência da moeda para inserir a taxa de câmbio ou a quantia da outra moeda que estará disponível.

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
pt_BR: Você pode definir a tela do editor dos títulos para exibir a origem da cotação de um título, tornando mais fácil ver quais fontes online os seus títulos usam. Clique no triângulo das colunas à direita dos títulos para alterar a exibição. Localize o triângulo na extremidade direita dos títulos das colunas e clique nele para ver quais das diferentes colunas estão disponíveis.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
pt_BR: Você pode juntar vários relatórios numa única janela, fornecendo todas as informações financeiras que você deseja de forma rápida. Para isso, use o relatório Várias colunas->"Relatório personalizado com várias colunas".

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
pt_BR: As folhas de estilo afetam como os relatórios são exibidos. Escolha uma folha de estilo para o seu relatório como uma opção para o relatório e use o menu Editar-> Folhas de estilo para personalizar.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
pt_BR: Para aumentar o menu das contas no campo da transferência de uma página do cadastro, pressione a tecla de Menu ou a combinação das teclas Ctrl-Baixo.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
pt_BR: O editor das transações programadas vem com um configurador de frequência muito flexível. As constantes básicas para o agendamento de uma transação incluem diária, semanal e mensal. Porém esquemas mais avançados também podem ser configurados. Alguns exemplos:
    
    Para programar uma transação a cada 3 semanas, você pode escolher a constância básica semanal e então marcar a opção 'A cada 3 semanas'.
    
    Para programar uma transação a cada ano, você pode escolher a constância básica mensal e então marcar a opção 'A cada 12 meses'.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
pt_BR: Se você trabalha durante a noite, deve fechar e reabrir seus cadastros de trabalho após a meia-noite, para obter a predefinição de uma nova data para as novas transações. Não é preciso reiniciar o GnuCash.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
pt_BR: Para comparar visualmente na tela o conteúdo de 2 guias, numa das guias, escolha Janela-> Nova Janela com Página no menu para duplicar essa guia numa nova janela.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
pt_BR: Existe uma teoria onde caso alguém, um dia, descobra pra que serve o Universo e por que ele está aqui, ele instantaneamente desaparecerá e será substituído com algo ainda mais bizarro e inexplicável.
    Existe uma outra teoria dizendo que isso já aconteceu.
    
    Douglas Adams, "O Restaurante no fim do universo "

en: The book was closed successfully.
pt_BR: O livro foi fechado com sucesso.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
pt_BR[0]: A data de transação mais recente encontrada nesse livro é %s. Com base na seleção feita acima, esse livro será dividido em %d livro.
pt_BR[1]: A data de transação mais recente encontrada nesse livro é %s. Com base na seleção feita acima, esse livro será dividido em %d livros.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
pt_BR: Você solicitou que um livro seja criado. Este livro conterá todas as transações até a meia-noite de %s (um total de %d transações distribuídas em %d contas).
    
    Acrescente o Título e as Anotações ou clique em "Avançar" para continuar.
    Clique em "Voltar" para ajustar as datas ou em "Cancelar".

en: Period %s - %s
pt_BR: Período %s - %s

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
pt_BR: O livro será criado com o título%s quando você clicar em "Aplicar". Clique em "Voltar" para ajustar ou em "Cancelar" para não criar nenhum livro.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
pt_BR: %s
    Parabéns! Você concluiu o fechamento dos livros!

en: Period
pt_BR: Período

en: Closing Date
pt_BR: Data do fechamento

en: Selected
pt_BR: Selecionado

en: Account Types
pt_BR: O tipo das contas

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
pt_BR: As contas em '%s'

en: No description provided.
pt_BR: Nenhuma descrição foi fornecida.

en: Accounts in Category
pt_BR: As contas na categoria

en: existing account
pt_BR: conta existente

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Placeholder
pt_BR: Titular

en: Opening Balance
pt_BR: Saldo inicial

en: Use Existing
pt_BR: Use uma conta já existente

en: Please choose the currency to use for new accounts.
pt_BR: Escolha a moeda que será utilizada nas novas contas.

en: New Book Options
pt_BR: Opções para os novos livros

en: Taxes
pt_BR: Impostos

en: Tax Payment
pt_BR: Pagamento de impostos

en: Insurance
pt_BR: Seguro

en: Insurance Payment
pt_BR: Pagamento da taxa de juros

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
pt_BR: Seguro sobre imóvel hipotecado (SIH)

en: PMI Payment
pt_BR: Pagamento do SIH

en: Other Expense
pt_BR: Outras despesas

en: Miscellaneous Payment
pt_BR: Pagamento diversos

en: via Escrow account?
pt_BR: através de uma conta caução?

en: Loan
pt_BR: Empréstimo

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
pt_BR: Opção de re-financiamento do empréstimo: "%s"

en: Date
pt_BR: Data

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Interest
pt_BR: Juros

en: Escrow Payment
pt_BR: Pagamentos caução

[ctx: Action Column]
en: Split
pt_BR: Desdobramento

en: Error adding price.
pt_BR: Houve um erro ao adicionar o preço.

en: Account
pt_BR: Conta

en: Symbol
pt_BR: Símbolo

en: Shares
pt_BR: Ações

en: You don't have any stock accounts with balances!
pt_BR: Você não possui nenhuma conta de ações com saldo!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
pt_BR: Compra

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
pt_BR: Venda

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
pt_BR: Dividendo

en: missing
pt_BR: Faltando

en: _Shares
pt_BR: _Ações

en: Memo
pt_BR: Comentário

en: Debit
pt_BR: Débito

en: Credit
pt_BR: Crédito

en: Units
pt_BR: Unidades

en: Bill
pt_BR: Cobrança

en: Voucher
pt_BR: Comprovante

en: Invoice
pt_BR: Fatura

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Use Global
pt_BR: Uso Global

en: Badly formed URL %s
pt_BR: URL mal formada %s

en: Bad URL: %s
pt_BR: URL Ruim: %s

en: No such entity: %s
pt_BR: A entidade não existe: %s

en: No such owner entity: %s
pt_BR: O proprietário desta entidade não existe: %s

en: Entity type does not match %s: %s
pt_BR: O tipo da entidade não é igual ao do %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
pt_BR: Os dias com desconto não podem ser mais do que os dias devidos.

en: You must provide a name for this Billing Term.
pt_BR: Você precisa dar um nome para essa forma de cobrança.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
pt_BR: Você deve fornecer um nome exclusivo para esta forma de cobrança. A sua escolha "%s" já está em uso.

en: Days
pt_BR: Dias

en: Proximo
pt_BR: Próximo

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
pt_BR: A forma "%s" já está sendo usada. Você não pode excluí-la.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
pt_BR: Tem certeza que você deseja excluir "%s"?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
pt_BR: Esta transação precisa ser atribuída a um cliente. Escolha o cliente abaixo.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
pt_BR: Esta transação precisa ser atribuída a um fornecedor. Escolha o fornecedor abaixo.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
pt_BR: Esta commodity está atualmente sendo usada por pelo menos uma das suas contas. Você não pode excluí-la.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
pt_BR: Esta commodity possui cotações de preço. Tem certeza de que deseja excluir a commodity selecionada e o preço das suas cotações?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir a commodity selecionada?

en: Delete commodity?
pt_BR: Excluir a commodity?

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
pt_BR: O campo Nome da empresa não pode ser deixado em branco, insira o nome de uma empresa ou o nome de uma pessoa.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
pt_BR: O percentual do desconto deve estar entre 0 e 100 ou deixe o campo em branco.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
pt_BR: O crédito deve ser uma quantia positiva ou deixe o campo em branco.

en: Edit Customer
pt_BR: Edite o cliente

en: New Customer
pt_BR: Novo cliente

en: View/Edit Customer
pt_BR: Veja/Edite o cliente

en: Customer's Jobs
pt_BR: Empregos do cliente

en: Customer's Invoices
pt_BR: Faturas do cliente

en: Process Payment
pt_BR: Processe o pagamento

en: Shipping Contact
pt_BR: Contato para o envio

en: Billing Contact
pt_BR: Contato para a cobrança

en: Customer ID
pt_BR: ID do correntista

en: Contact
pt_BR: Contato

en: Company
pt_BR: Empresa

en: Find Customer
pt_BR: Localize um cliente

en: Are you sure you want to delete %s?
pt_BR: Tem certeza que você deseja excluir "%s"?

en: You must select a report configuration to load.
pt_BR: Para carregar, é preciso selecionar um relatório.

en: You must select a report configuration to delete.
pt_BR: Para excluir, é preciso selecionar a configuração de um relatório.

en: Unable to change report configuration name.
pt_BR: Impossível alterar o nome da configuração do relatório.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
pt_BR: Já existe um modelo com o mesmo nome. Escolha um outro nome.

en: Load report configuration
pt_BR: Carregue a configuração do relatório

en: Edit report configuration name
pt_BR: Edite o nome da configuração do relatório

en: Delete report configuration
pt_BR: Exclua a configuração do relatório

en: No Account selected. Please try again.
pt_BR: Nenhuma conta foi selecionada. Tente novamente.

en: Placeholder account selected. Please try again.
pt_BR: A conta titular foi selecionada. Tente novamente.

en: Select document
pt_BR: Documento selecionado

en: Existing Document Link is
pt_BR: O link existente do documento é

en: File Found
pt_BR: Arquivo encontrado

en: File Not Found
pt_BR: Arquivo não encontrado

en: Address Found
pt_BR: Endereço encontrado

en: Address Not Found
pt_BR: Endereço não encontrado

en: Total Entries
pt_BR: Total das entradas

en: Business item can not be modified.
pt_BR: O item negócios não pode ser alterado.

en: Manage Document Link
pt_BR: Gerenciar o link do documento

en: Transaction can not be modified.
pt_BR: A transação não pode ser alterada.

en: Undefined
pt_BR: Indefinido

note: Translators: This is the label of a dialog box that lists all of the transaction that have files or URIs linked with them.
en: Transaction Document Links
pt_BR: Os links dos documentos da transação

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
pt_BR: Clique duas vezes na entrada no Id da coluna para pular para o item negócios.
    Clique duas vezes na coluna vínculo da entrada para abrir o documento vinculado.
    Clique duas vezes na coluna disponível da entrada para alterar o link do documento.

en: Business Document Links
pt_BR: Os links dos documentos comerciais

en: You must enter a Payment-Address Name.
pt_BR: Você precisa inserir um endereço para o pagamento.

en: Edit Employee
pt_BR: Edite o funcionário

en: New Employee
pt_BR: Novo funcionário

en: View/Edit Employee
pt_BR: Veja/Edite o funcionário

en: Expense Vouchers
pt_BR: Boletos das despesas

en: Employee ID
pt_BR: ID do funcionário

en: Employee Username
pt_BR: Nome de usuário do funcionário

en: Employee Name
pt_BR: Nome do funcionário

en: Username
pt_BR: Nome do usuário

en: Name
pt_BR: Nome

en: Find Employee
pt_BR: Localize um funcionário

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
pt_BR: Este programa só pode calcular um valor por vez. Você deve inserir todos os valores, exceto um.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
pt_BR: Não foi possível determinar o valor de um dos campos. Você deve inserir uma expressão válida.

en: The interest rate cannot be zero.
pt_BR: A taxa de juros não pode ser zero.

en: The number of payments cannot be zero.
pt_BR: A quantidade dos pagamentos não pode ser zero.

en: The number of payments cannot be negative.
pt_BR: A quantidade dos pagamentos não pode ser negativo.

en: Find Account
pt_BR: Localize uma conta

en: Place Holder
pt_BR: Espaço reservado

en: Hidden
pt_BR: Oculta

en: Not Used
pt_BR: Não usado

en: Balance Zero
pt_BR: Saldo zero

en: Tax related
pt_BR: Relacionado com os impostos

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
pt_BR: As su_bcontas em '%s'

en: All Accounts
pt_BR: Todas as contas

en: Balanced
pt_BR: Compensado

en: Closing Entries
pt_BR: Fechando as entradas

en: Reconcile
pt_BR: Reconcilie

en: Share Price
pt_BR: Preço da ação

en: Value
pt_BR: Valor

en: Date Posted
pt_BR: Data de Envio

en: Reconciled Date
pt_BR: Data da reconciliação

en: Number/Action
pt_BR: Número/Ação

en: Action
pt_BR: Ação

en: Transaction Number
pt_BR: Número da transação

en: Number
pt_BR: Número

en: Description, Notes, or Memo
pt_BR: Descrição, notas ou memorando

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Find Transaction
pt_BR: Localize a transação

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of maps missing
en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
pt_BR[0]: Há um mapeamento inválido %d,
    
    Deseja removê-lo agora?
pt_BR[1]: Há mais de um mapeamento inválido %d,
    
    Deseja removê-los agora?

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
pt_BR: Para ver os mapeamentos inválidos, use um filtro de '%s'

en: Map Account NOT found
pt_BR: A conta mapeada NÃO foi encontrada

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
pt_BR: (Observação, pode demorar algum um pouco caso haja uma grande quantidade)

en: Bayesian
pt_BR: Bayesiano

en: Description Field
pt_BR: Campo descritivo

en: Memo Field
pt_BR: Campo do memorando

en: CSV Account Map
pt_BR: Mapa da conta CSV

en: Online Id
pt_BR: Identificação online

en: Online HBCI
pt_BR: HBCI online

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
pt_BR: Você deve fornecer as Informações de cobrança.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir o cadastro selecionado?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
pt_BR: Esse cadastro está anexado a um pedido e que também será excluído!

en: Due Date
pt_BR: Data do pagamento

en: Post Date
pt_BR: Data do envio

en: Post to Account
pt_BR: Enviar para a conta

en: Accumulate Splits?
pt_BR: Acumular dividendos?

en: The Invoice must have at least one Entry.
pt_BR: A fatura deve ter pelo menos um item.

en: Do you really want to post the invoice?
pt_BR: Tem certeza de que deseja enviar a fatura?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
pt_BR: A ação foi cancelada porque nem todas as taxas de câmbio foram informadas.

en: Tax:
pt_BR: Impostos:

en: Total Cash:
pt_BR: Total em dinheiro:

en: Total Charge:
pt_BR: Cobrança total:

en: Credit Note
pt_BR: Nota de crédito

en: PAID
pt_BR: PAGO

en: UNPAID
pt_BR: NÃO PAGO

en: New Credit Note
pt_BR: Nova nota de crédito

en: New Invoice
pt_BR: Nova fatura

en: Edit Credit Note
pt_BR: Edite a nota de crédito

en: Edit Invoice
pt_BR: Edite a fatura

en: View Credit Note
pt_BR: Veja a nota de crédito

en: View Invoice
pt_BR: Veja a fatura

en: New Bill
pt_BR: Nova cobrança

en: Edit Bill
pt_BR: Edite a cobrança

en: View Bill
pt_BR: Veja a cobrança

en: New Expense Voucher
pt_BR: Novo comprovante da despesa

en: Edit Expense Voucher
pt_BR: Edite o comprovante da despesa

en: View Expense Voucher
pt_BR: Veja o comprovante da despesa

en: Open Linked Document:
pt_BR: Documento vinculado aberto:

en: Bill Information
pt_BR: Informação da conta

en: Bill ID
pt_BR: ID da Cobrança

en: Voucher Information
pt_BR: Informação do comprovante

en: Voucher ID
pt_BR: ID do comprovante

en: Date of duplicated entries
pt_BR: Data das entradas duplicadas

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
pt_BR: O lançamento de uma ou mais faturas selecionadas já foram feitas.
    Verifique novamente a sua seleção.

en: Do you really want to post these invoices?
pt_BR: Você realmente quer lançar estas faturas?

en: View/Edit Invoice
pt_BR: Veja/Edite a fatura

en: Duplicate
pt_BR: Duplicata

en: Post
pt_BR: Postar

en: Printable Report
pt_BR: Relatório Imprimível

en: View/Edit Bill
pt_BR: Veja/Edite a cobrança

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
pt_BR: Veja/Edite o comprovante

en: Invoice Owner
pt_BR: Dono da fatura

en: Invoice Notes
pt_BR: Comentários da fatura

en: Billing ID
pt_BR: ID da cobrança

en: Is Paid?
pt_BR: Foi pago?

en: Is Posted?
pt_BR: Foi enviado?

en: Date Opened
pt_BR: Data da abertura

en: Invoice ID
pt_BR: Número da fatura

en: Bill Owner
pt_BR: Dono da cobrança

en: Bill Notes
pt_BR: Anotações da cobrança

en: Voucher Owner
pt_BR: Dono do comprovante

en: Voucher Notes
pt_BR: Anotações do comprovante

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Posted
pt_BR: Submetido

en: Due
pt_BR: Vencimento

en: Opened
pt_BR: Aberto

en: Num
pt_BR: Nº

en: Find Bill
pt_BR: Localize a cobrança

en: Find Expense Voucher
pt_BR: Localize o comprovante

en: Expense Voucher
pt_BR: Comprovante das despesas

en: Find Invoice
pt_BR: Localize a fatura

en: Amount
pt_BR: Quantia

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
pt_BR[0]: A conta do fornecedor está vencida:
pt_BR[1]: Os documentos dos %d fornecedores estão vencidos:

en: Due Bills Reminder
pt_BR: Lembrete das contas vencidas

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
pt_BR[0]: O documento deste cliente está vencido:
pt_BR[1]: Os documentos destes %d clientes estão vencidos:

en: Due Invoices Reminder
pt_BR: Lembrete das faturas vencidas

en: The Job must be given a name.
pt_BR: O serviço deve ter um nome.

en: You must choose an owner for this job.
pt_BR: Você deve escolher um proprietário para esse serviço.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
pt_BR: O valor da tarifa deve ser válido ou também é possível deixá-lo em branco.

en: Edit Job
pt_BR: Edite o serviço

en: New Job
pt_BR: Novo serviço

en: View/Edit Job
pt_BR: Veja/Edite o serviço

en: View Invoices
pt_BR: Veja as faturas

en: Owner's Name
pt_BR: Nome do proprietário

en: Only Active?
pt_BR: Somente ativos?

en: Rate
pt_BR: Taxa

en: Job Number
pt_BR: Número do serviço

en: Job Name
pt_BR: Nome do serviço

en: Find Job
pt_BR: Localize o serviço

en: Empty
pt_BR: Espaço

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Title
pt_BR: Título

en: Balance
pt_BR: Saldo

en: Gains
pt_BR: Ganho

en: Gain/Loss
pt_BR: Ganho/Perda

en: Lots in Account %s
pt_BR: Lotes na %s

en: The Order must be given an ID.
pt_BR: O Pedido deve ter um número de identificação.

en: The Order must have at least one Entry.
pt_BR: O pedido deve ter pelo menos um item.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
pt_BR: Esse pedido contém cadastros que ainda não foram faturados. Tem certeza que deseja fechá-lo antes de faturar todos os itens?

en: Do you really want to close the order?
pt_BR: Tem certeza que deseja fechar o pedido?

en: Close Date
pt_BR: Data do fechamento

en: View/Edit Order
pt_BR: Veja/Edite o pedido

en: Order Notes
pt_BR: Comentários do pedido

en: Date Closed
pt_BR: Data do fechamento

en: Is Closed?
pt_BR: Está fechado?

en: Owner Name
pt_BR: Nome do Dono

en: Order ID
pt_BR: Número do pedido

en: Find Order
pt_BR: Localize o pedido

en: You must enter a valid account name for posting.
pt_BR: Para enviar, digite um nome da conta.

en: You must select a company for payment processing.
pt_BR: Para processar o pagamento, escolha uma empresa.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
pt_BR: Houve um problema com a quantidade do pagamento ou do reembolso.

en: You must select a transfer account from the account tree.
pt_BR: Você deve selecionar uma conta de destino a partir da ramificação das contas.

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
pt_BR: Nenhum documento foi selecionado para atribuir este pagamento. Isso pode criar um pagamento sem vínculo.

en: Pre-Payment
pt_BR: Pré-pagamento

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
pt_BR: A conta de transferência e de envio possuem moedas diferentes. Especifique uma taxa de câmbio.

en: Customer
pt_BR: Cliente

en: Vendor
pt_BR: Fornecedor

en: Employee
pt_BR: Funcionário

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
pt_BR: Você não tem contas válidas "Postar em". Crie uma conta do tipo "%s" antes de continuar processando este pagamento. Talvez você queira criar uma fatura ou uma conta primeiro?

en: Cleared
pt_BR: Foi limpo

en: Reconciled
pt_BR: Reconciliado

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
pt_BR: A transação selecionada não tem parcelas que possam ser atribuídas como um pagamento

en: Warning
pt_BR: Atenção

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
pt_BR[0]: Tem certeza que deseja remover o preço selecionado?
pt_BR[1]: Tem certeza que deseja excluir os %d preços selecionados?

en: Delete prices?
pt_BR: Excluir as cotações?

en: Entries
pt_BR: Entradas

en: Are you sure you want to delete these prices?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir estes preços?

en: Are you sure you want to replace the existing price?
pt_BR: Tem certeza de que deseja substituir o preço existente?

en: Replace price?
pt_BR: Substituir o preço?

en: _Replace
pt_BR: Substitui_r

en: You must select a Security.
pt_BR: Você deve selecionar uma seguridade.

en: You must select a Currency.
pt_BR: Você precisa escolher uma moeda.

en: You must enter a valid amount.
pt_BR: Você deve inserir uma quantia válida.

en: Cannot save check format file.
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo em formato cheque.

en: Cannot open file %s
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo %s

en: There is a duplicate check format file.
pt_BR: Existe um arquivo duplicado com formato cheque.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
pt_BR: Os GUIDs na verificação do formato %s do arquivo '%s' e a verificação do formato %s do arquivo '%s' combinam.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
pt_BR: aplicação

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
pt_BR: usuário

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Top
pt_BR: Topo

en: (paused)
pt_BR: (pausada)

en: Complete
pt_BR: Completo

en: Contents
pt_BR: Conteúdo

en: Report
pt_BR: Relatório

en: Rows
pt_BR: Linhas

en: Cols
pt_BR: Colunas

en: HTML Style Sheet Properties: %s
pt_BR: Propriedades da Folha de Estilo HTML: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
pt_BR: Forneça um nome para esta nova folha de estilo.

en: Style Sheet Name
pt_BR: Nome da folha de estilo

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
pt_BR: Esta Transação Programada foi alterada; Tem certeza que deseja cancelar?

en: Please name the Scheduled Transaction.
pt_BR: Forneça um nome para a Transação Programada.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
pt_BR: Já existe uma transação programada com o nome "%s". Tem certeza de que deseja dar o mesmo nome?

en: Please provide a valid end selection.
pt_BR: Forneça uma seleção final que seja válida.

en: There must be some number of occurrences.
pt_BR: Deve haver uma quantidade de ocorrências.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
pt_BR: A quantidade das (%d) ocorrências restantes é maior que a quantidade total de ocorrências (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
pt_BR: Você tentou criar uma transação programada que jamais será executada. Você realmente deseja fazer isso?

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
pt_BR: Não é possível criar automaticamente as transações programadas com variáveis ou caso envolva mais de uma commodity.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
pt_BR: As transações programadas sem uma transação modelo não podem ser criadas automaticamente.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
pt_BR: Não foi possível analisar %s para a divisão "%s".

en: Split with memo %s has an invalid account.
pt_BR: Dividido com o memorando %s possui uma conta inválida.

en: Invalid Account in Split
pt_BR: Há uma conta inválida na divisão

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
pt_BR: O divisor com o memorando %s possui uma fórmula de crédito não analisável.

en: Unparsable Formula in Split
pt_BR: Fórmula não analisável na divisão

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
pt_BR: O divisor com o memorando%s tem uma fórmula de débito não analisável.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
pt_BR: O Editor de Transações Programadas não conseguiu equilibrar esta transação automaticamente. Ainda deseja registrá-la?

en: (never)
pt_BR: (nunca)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
pt_BR: O modelo atual da transação foi alterado. Deseja gravar as alterações?

en: Scheduled Transactions
pt_BR: Transações programadas

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
pt_BR: A transação agendada está em desequilíbrio. Nós te encorajamos a corrigir esta situação.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
pt_BR: Não é possível criar uma transação programada a partir de uma transação que está sendo editada atualmente. Insira a transação antes do agendamento.

en: Ignored
pt_BR: Ignorado

en: Postponed
pt_BR: Adiado

en: To-Create
pt_BR: À criar

en: Reminder
pt_BR: Lembrete

en: Created
pt_BR: Criado

en: Never
pt_BR: Nunca

en: (Need Value)
pt_BR: (Um valor é necessário)

en: Invalid Transactions
pt_BR: Transações inválidas

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
pt_BR[0]: Não há transações programadas para serem lançadas neste momento. (Uma transação será criada automaticamente)
pt_BR[1]: Não há transações programadas para serem lançadas neste momento. (%d transações foram criadas automaticamente)

en: Transaction
pt_BR: Transação

en: Created Transactions
pt_BR: Transações criadas

en: Last Valid Year:
pt_BR: Último ano válido:

en: Form Line Data:
pt_BR: Dados da linha do formulário:

note: Translators: Tax Code
en: Code
pt_BR: Código

en: now
pt_BR: agora

en: Income Tax Identity
pt_BR: Identificação do imposto de renda

en: _Apply
pt_BR: _Aplicar

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
pt_BR: CUIDADO: Caso configure uma categoria TXF e posteriormente altere o 'Tipo', você precisará reconfigurar manualmente estas categorias uma a uma

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Edit Vendor
pt_BR: Edite o fornecedor

en: New Vendor
pt_BR: Novo fornecedor

en: View/Edit Vendor
pt_BR: Veja/Edite o fornecedor

en: Vendor's Jobs
pt_BR: Serviço do fornecedor

en: Vendor's Bills
pt_BR: Contas do fornecedor

en: Pay Bill
pt_BR: Pague a conta

en: Vendor ID
pt_BR: ID do fornecedor

en: Find Vendor
pt_BR: Localize o fornecedor

en: Income
pt_BR: Receita

en: Expenses
pt_BR: Despesas

en: Transfer
pt_BR: Transferência

en: Remaining to Budget
pt_BR: Orçamento remanescente

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
pt_BR: Não há transações programadas para serem lançadas neste momento.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
pt_BR[0]: Não há transação programada para ser lançada neste momento. (%d transações foram criadas automaticamente)
pt_BR[1]: Não há transações programadas para serem lançadas neste momento. (%d transações foram criadas automaticamente)

en: Select a Budget
pt_BR: Escolha um orçamento

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Edit
pt_BR: Editar

en: New
pt_BR: Novo

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
pt_BR: Um processo 'Verifique & Corrija' está em execução, deseja interrompê-lo?

en: Accounts
pt_BR: Contas

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
pt_BR: A Conta %s não possui a mesma moeda daquela no destino.
    Tem certeza de que deseja fazer isso?

en: _Pick another account
pt_BR: _Escolha uma outra conta

en: _Do it anyway
pt_BR: Fa_ça assim mesmo

en: (no name)
pt_BR: (sem-nome)

en: Deleting account %s
pt_BR: Excluindo a conta %s

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
pt_BR: A lista abaixo mostra todos os objetos que fazem uso da conta que você deseja excluir.
    Antes de excluí-la, exclua estes objetos ou modifique-os para que possam ser usados
    por uma outra conta

en: The account "%s" has more than one subaccount.
    
    Move the subaccounts or delete them before attempting to delete this account.
pt_BR: A conta "%s" tem mais do que uma subconta.
    
    Mova as sub-contas ou as apague antes de tentar apagar esta conta.

en: The account %s will be deleted.
pt_BR: A conta %s será excluída.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
pt_BR: Todas as transações nesta conta serão movidas para a conta %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
pt_BR: Todas as transações nesta conta serão excluídas.

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
pt_BR: A sua subconta será movida para a conta %s.

en: Its subaccount will be deleted.
pt_BR: A sua subconta será excluída.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
pt_BR: Todas as transações da subconta serão movidas para a conta %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
pt_BR: Todas as transações da subconta serão excluídas.

en: Are you sure you want to do this?
pt_BR: Tem certeza de que deseja fazer isso?

en: Options
pt_BR: Opções

en: Estimate
pt_BR: Estimar

en: All Periods
pt_BR: Todos os períodos

en: Note
pt_BR: Comentários

en: Run Report
pt_BR: Execute o relatório

en: Budget
pt_BR: Orçamento

en: Unnamed Budget
pt_BR: Orçamento sem-nome

en: Delete %s?
pt_BR: Excluir o %s?

en: You must select at least one account to estimate.
pt_BR: Você precisa selecionar pelo menos uma conta para fazer uma estimativa.

en: You must select at least one account to edit.
pt_BR: Para editar, você deve selecionar pelo menos uma conta.

en: You must select one budget cell to edit.
pt_BR: Para editar, você deve selecionar uma célula de orçamento.

en: _Print Invoice
pt_BR: Im_prima a fatura

en: Make a printable invoice
pt_BR: Crie uma fatura para imprimir

en: _Edit Invoice
pt_BR: _Edite fatura

en: Edit this invoice
pt_BR: Edite esta fatura

en: _Duplicate Invoice
pt_BR: _Duplique a fatura

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
pt_BR: Crie uma nova fatura como uma duplicata da atual

en: _Post Invoice
pt_BR: _Envie a fatura

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
pt_BR: Envie esta fatura para o seu plano das contas

en: _Unpost Invoice
pt_BR: _Cancele a fatura

en: Unpost this invoice and make it editable
pt_BR: Cancele esta fatura tornando-a editável

en: New _Invoice
pt_BR: Nova _fatura

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
pt_BR: Crie uma nova fatura para o mesmo proprietário como a atual

en: Blank
pt_BR: Branco

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
pt_BR: Ir para o cadastro em branco no final da fatura

en: _Pay Invoice
pt_BR: _Pague a fatura

en: Enter a payment for the owner of this invoice
pt_BR: Registra um pagamento para o proprietário desta fatura

en: _Company Report
pt_BR: Relatório da _empresa

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
pt_BR: Abra uma janela do relatório do consumidor para o proprietário desta fatura

note: Translators: This is a menu item that opens an external file or URI that may be linked to the current bill, invoice, transaction, or voucher using the operating system's default application for the file or URI mime type.
en: _Open Linked Document
pt_BR: Abra _o documento vinculado

en: Open Linked Document
pt_BR: Abra um documento vinculado

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
pt_BR: _Use como um layout padrão nos documentos para os clientes

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
pt_BR: Use o layout atual como padrão para todas as faturas e para as notas de crédito do cliente

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
pt_BR: _Restaure o layout padrão nos documentos para os clientes

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
pt_BR: Redefina o layout padrão para todas as faturas e para todas as notas de crédito do cliente para a configuração inicial e atualize a página

en: _Print Bill
pt_BR: Im_prima a conta

en: Make a printable bill
pt_BR: Crie uma conta para imprimir

en: _Edit Bill
pt_BR: _Edite a conta

en: Edit this bill
pt_BR: Edite esta conta

en: _Duplicate Bill
pt_BR: _Duplique a conta

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
pt_BR: Cria uma nova conta como uma duplicata da atual

en: _Post Bill
pt_BR: _Envie a conta

en: Post this bill to your Chart of Accounts
pt_BR: Envie esta conta para o seu plano das contas

en: _Unpost Bill
pt_BR: _Cancele a conta

en: Unpost this bill and make it editable
pt_BR: Cancele esta conta tornando-a editável

en: New _Bill
pt_BR: Nova co_brança

en: Create a new bill for the same owner as the current one
pt_BR: Crie uma nova conta para o mesmo proprietário como a atual

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
pt_BR: Ir para o cadastro em branco no final da conta

en: _Pay Bill
pt_BR: _Pague a conta

en: Enter a payment for the owner of this bill
pt_BR: Registre um pagamento para o proprietário desta conta

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
pt_BR: Abra uma janela do relatório do fornecedor para o proprietário desta conta

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
pt_BR: _Use como um layout padrão nos documentos para os fornecedores

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
pt_BR: Use o layout atual como padrão para todas as faturas e para todas as notas de crédito do fornecedor

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
pt_BR: _Restaure o layout padrão nos documentos para os fornecedores

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
pt_BR: Redefina o layout padrão para todas as contas e para todas as notas de crédito do fornecedor para a configuração inicial e atualize a página

en: _Print Voucher
pt_BR: Im_prima o comprovante

en: Make a printable voucher
pt_BR: Crie um comprovante para imprimir

en: _Edit Voucher
pt_BR: _Edite o comprovante

en: Edit this voucher
pt_BR: Edite este comprovante

en: _Duplicate Voucher
pt_BR: _Duplique o comprovante

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
pt_BR: Cria um novo comprovante como uma duplicata da atual

en: _Post Voucher
pt_BR: _Envie o comprovante

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
pt_BR: Envie este comprovante para o seu plano das contas

en: _Unpost Voucher
pt_BR: _Cancele o comprovante

en: Unpost this voucher and make it editable
pt_BR: Cancele este comprovante tornando-o editável

en: New _Voucher
pt_BR: Novo compro_vante

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
pt_BR: Crie um novo comprovante para o mesmo proprietário como o atual

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
pt_BR: Ir para o cadastro em branco no final do comprovante

en: _Pay Voucher
pt_BR: _Pague o comprovante

en: Enter a payment for the owner of this voucher
pt_BR: Registre um pagamento para o proprietário deste comprovante

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
pt_BR: Abra uma janela do relatório do funcionário para o proprietário deste comprovante

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
pt_BR: _Use como um layout padrão nos documentos para os funcionários

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
pt_BR: Use o layout atual como padrão para todos os comprovantes e para todas as notas de crédito do funcionário

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
pt_BR: _Restaure o layout padrão nos documentos para os funcionários

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
pt_BR: Redefina o layout padrão para todos os comprovantes e para todas as notas de crédito para todos os funcionários para a configuração inicial e atualize a página

en: _Print Credit Note
pt_BR: Im_prima a nota de crédito

en: Make a printable credit note
pt_BR: Crie uma nota de crédito para imprimir

en: _Edit Credit Note
pt_BR: _Edite a nota de crédito

en: Edit this credit note
pt_BR: Edite esta nota de crédito

en: _Duplicate Credit Note
pt_BR: _Duplique a nota de crédito

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
pt_BR: Crie uma nova nota de crédito como uma duplicata da atual

en: _Post Credit Note
pt_BR: En_vie a nota de crédito

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
pt_BR: Envie esta nota de crédito para o seu plano das contas

en: _Unpost Credit Note
pt_BR: _Cancele a nota de crédito

en: Unpost this credit note and make it editable
pt_BR: Cancele esta nota de crédito tornando-o editável

en: New _Credit Note
pt_BR: Nova nota de _crédito

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
pt_BR: Crie uma nova nota de crédito para o mesmo proprietário como o atual

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
pt_BR: Ir para o cadastro em branco no final da nota de crédito

en: _Pay Credit Note
pt_BR: _Pague a nota de crédito

en: Enter a payment for the owner of this credit note
pt_BR: Registre um pagamento para o proprietário desta nota de crédito

en: Open a company report window for the owner of this credit note
pt_BR: Abra uma janela do relatório da empresa para o proprietário desta nota de crédito

en: Enter
pt_BR: Insira

en: Up
pt_BR: Cima

en: Down
pt_BR: Baixo

en: Unpost
pt_BR: Remova

en: Pay
pt_BR: Pagamento

en: New Voucher
pt_BR: Novo comprovante

en: Vendor Listing
pt_BR: Listagem dos fornecedores

en: Customer Listing
pt_BR: Listagem dos clientes

en: Owners
pt_BR: Proprietários

en: Customers
pt_BR: Clientes

en: Jobs
pt_BR: Serviços

en: Vendors
pt_BR: Fornecedores

en: Employees
pt_BR: Funcionários

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
pt_BR: O proprietário %s será excluído.
    Tem certeza de que deseja fazer isso?

en: Cu_t Transaction
pt_BR: Recor_te a transação

en: _Copy Transaction
pt_BR: _Copie a transação

en: _Paste Transaction
pt_BR: C_ole a transação

en: Dup_licate Transaction
pt_BR: Dup_lique a transação

en: _Delete Transaction
pt_BR: E_xcluir a transação

note: Translators: This is a menu item that will open the bill, invoice, or voucher that is posted to the current transaction if there is one.
en: Jump to Invoice
pt_BR: Ir para a fatura

en: Cu_t Split
pt_BR: Recor_te o desdobramento

en: _Copy Split
pt_BR: _Copie o desdobramento

en: _Paste Split
pt_BR: Co_le o desdobramento

en: Dup_licate Split
pt_BR: Dup_lique o desdobramento

en: _Delete Split
pt_BR: Excluir um _desdobramento

en: Cut the selected transaction into clipboard
pt_BR: Recorte a transação selecionada

en: Copy the selected transaction into clipboard
pt_BR: Copie a transação selecionada

en: Paste the transaction from the clipboard
pt_BR: Cole a transação a partir da área de transferência

en: Make a copy of the current transaction
pt_BR: Faça uma cópia da transação atual

en: Delete the current transaction
pt_BR: Exclua a transação atual

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
pt_BR: Adicione, altere ou desvincule o documento vinculado à transação atual

en: Open the linked document for the current transaction
pt_BR: Abra o documento vinculado para a transação atual

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
pt_BR: Vá para a conta, a fatura ou o comprovante vinculado

en: Cut the selected split into clipboard
pt_BR: Recorte o desdobramento selecionado para a área de transferência

en: Copy the selected split into clipboard
pt_BR: Copie o desdobramento selecionado para a área de transferência

en: Paste the split from the clipboard
pt_BR: Cole o desdobramento da área de transferência

en: Make a copy of the current split
pt_BR: Faça uma cópia do desdobramento atual

en: Delete the current split
pt_BR: Exclua o desdobramento atual

en: Split
pt_BR: Desdobramento

en: Jump
pt_BR: Ir Para

en: Schedule
pt_BR: Programe

en: Auto-clear
pt_BR: Compensação _automática

en: Stock Assistant
pt_BR: Assistente de ações

en: General Journal
pt_BR: Diário geral

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
pt_BR: Grave as alterações no %s?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
pt_BR: Este cadastro possui alterações pendentes numa transação. Gostaria de gravar o que foi alterado, fazer o descarte da transação ou cancelar a operação?

en: _Discard Transaction
pt_BR: _Descarte a transação

en: _Save Transaction
pt_BR: _Grave a transação

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: Portfolio
pt_BR: Portfólio

en: Search Results
pt_BR: Resultados da pesquisa

en: Start Date:
pt_BR: Data inicial:

en: Show previous number of days:
pt_BR: Mostre a quantidade dos dias anteriores:

en: End Date:
pt_BR: Data do vencimento:

en: Unreconciled
pt_BR: Não reconciliado

en: Frozen
pt_BR: Congelado

en: Voided
pt_BR: Anulado

en: Show:
pt_BR: Mostre:

en: Hide:
pt_BR: Oculte:

en: Filter By:
pt_BR: Filtre por:

en: Transaction Report
pt_BR: Relatório da transação

en: Portfolio Report
pt_BR: Relatório do portfólio

en: Search Results Report
pt_BR: Relatório dos resultados da pesquisa

en: Register
pt_BR: Registro

en: and subaccounts
pt_BR: e das sub-contas

en: Print checks from multiple accounts?
pt_BR: Imprima os cheques das várias contas?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
pt_BR: Este resultado de busca contém desdobramentos de mais de uma conta. Deseja imprimir os cheques mesmo que eles não sejam da mesma conta?

en: _Print checks
pt_BR: _Imprima os cheques

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
pt_BR: Você pode imprimir apenas os cheques do cadastro de uma conta bancária ou dos resultados da busca.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
pt_BR: Você não pode anular uma transação com desdobramentos reconciliados ou pré-reconciliados.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
pt_BR: Esta transação está marcada como apenas-leitura no comentário: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
pt_BR: Um cadastro reverso já foi criado para esta transação.

en: Jump to the transaction?
pt_BR: Ir para a transação?

en: Reverse Transaction
pt_BR: Transação reversa

en: New Transaction Information
pt_BR: Informação da nova transação

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
pt_BR: Ordene %s por…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
pt_BR: Filtre %s por…

note: Translators: %s refer to the following in order: invoice type, invoice ID, owner name, posted date, amount
en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
pt_BR: %s %s de %s, enviado %s, quantidade %s

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
pt_BR: Vários documentos estão vinculados com esta transação. Escolha um:

en: Select
pt_BR: Selecione

en: Go to Date
pt_BR: Vá para a data

en: Checking splits in current register: %u of %u
pt_BR: Verificando os desdobramentos no cadastro atual:%u de %u

en: Print
pt_BR: Imprima

en: Export
pt_BR: Exporte

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
pt_BR: Salva a configuração

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
pt_BR: Salve a configuração como…

en: Make Pdf
pt_BR: Crie um PDF

en: The numeric ID of the report.
pt_BR: O identificador numérico do relatório.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
pt_BR: Atualize a configuração salva do relatório atual. A configuração do relatório será salva no arquivo %s.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
pt_BR: Adicione a configuração do relatório atual ao menu 'Relatórios -> Configurações dos Relatórios Salvos'. A configuração do relatório será salva no arquivo %s.

en: Save _Report Configuration
pt_BR: Salve a configuração do _relatório

en: Save Report Configuration As…
pt_BR: Salve a configuração do relatório como…

en: Choose export format
pt_BR: Escolha o formato de exportação

en: Choose the export format for this report:
pt_BR: Escolha o formato de exportação para este relatório:

en: Save %s To File
pt_BR: Salve o %s para o Arquivo

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
pt_BR: Não é possível salvar com este nome.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
pt_BR: Não foi possível salvar naquele arquivo.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
pt_BR: O arquivo %s já existe. Tem certeza de que deseja sobrescrevê-lo?

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
pt_BR: Este relatório deve ser atualizado antes que retorne num objeto do documento com exportar-string ou exportar-erro.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo %s O erro é: %s

en: GnuCash-Report
pt_BR: Relatório GnuCash

en: Printable Invoice
pt_BR: Fatura imprimível

en: Tax Invoice
pt_BR: Imposto da fatura

en: Easy Invoice
pt_BR: Fatura fácil

en: Fancy Invoice
pt_BR: Fatura sofisticada

en: _New
pt_BR: _Novo

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: Transactions
pt_BR: Transações

en: Upcoming Transactions
pt_BR: Transações futuras

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of scheduled transactions deleted
en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete %d scheduled transactions?
pt_BR[0]: Você realmente deseja excluir essa transação programada?
pt_BR[1]: Você realmente deseja excluir %d transações programadas?

en: Report error
pt_BR: Relatório de erro

en: An error occurred while running the report.
pt_BR: Um erro ocorreu durante a criação deste relatório.

en: Badly formed options URL: %s
pt_BR: Mal formação do endereço URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
pt_BR: Má formação do ID do relatório: %s

en: Standard Order
pt_BR: Ordem padrão

en: Date of Entry
pt_BR: Data do cadastro

en: Statement Date
pt_BR: Data do extrato

en: Descending
pt_BR: Descendente

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: Filtered
pt_BR: Filtrado

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
pt_BR: Excluir o desdobramento "%s" da transação "%s"?

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
pt_BR: Você está excluindo um desdobramento reconciliado! Isso não é uma boa ideia pois fará com que o seu saldo não bata.

en: You cannot cut this split.
pt_BR: Você não pode eliminar este desdobramento.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
pt_BR: Este é o desdobramento que ancora esta transação ao cadastro. Você não pode removê-lo a partir desta janela de cadastro. Você pode remover toda a transação a partir desta janela, ou você pode navegar para um cadastro que mostra o outro lado desta mesma transação e remover o desdobramento daquele cadastro.

en: (no memo)
pt_BR: (sem memo)

en: (no description)
pt_BR: (sem descrição)

en: _Cut Split
pt_BR: Re_corte o desdobramento

en: Cut the current transaction?
pt_BR: Corte a transação atual?

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
pt_BR: Você está excluindo um desdobramento reconciliado! Isso não é uma boa ideia pois fará com que o seu saldo não bata.

en: _Cut Transaction
pt_BR: Re_corte a Transação

en: Cannot modify or delete this transaction.
pt_BR: Não é possível alterar ou apagar essa transação.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
pt_BR: A data desta transação é anterior ao "Limite somente leitura" definido para este livro. Esse ajuste pode ser alterado em Arquivo->Propriedades->Contas.

en: Remove the splits from this transaction?
pt_BR: Remove todos os dobramentos desta transação ?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
pt_BR: Esta transação contém desdobramentos reconciliados. Modificá-lo não é uma boa ideia, pois isso fará com que seu saldo reconciliado não bata.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
pt_BR: E_xcluir os desdobramentos

en: Change a Transaction Linked Document
pt_BR: Altere um documento vinculado à transação

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
pt_BR: Exclua o desdobramento "%s" da transação "%s"?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
pt_BR: Você está excluindo um desdobramento reconciliado! Isso não é uma boa ideia pois fará com que o seu saldo não bata.

en: You cannot delete this split.
pt_BR: Não foi possível excluir este desdobramento.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
pt_BR: Este é o desdobramento que ancora esta transação ao cadastro. Você não pode excluí-lo a partir desta janela de cadastro. Você não pode excluir toda a transação a partir desta janela, ou você pode navegar para um cadastro que mostra o outro lado desta mesma transação e remover o desdobramento daquele cadastro.

en: Delete the current transaction?
pt_BR: Excluir a transação atual?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
pt_BR: Você está excluindo uma transação com desdobramentos reconciliados! Isso não é uma boa ideia pois fará com que o seu saldo não bata.

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
pt_BR: O desdobramento alvo neste cadastro está atualmente oculto.
    
    %s
    
    Clique em OK para limpar temporariamente o filtro e continuar,
    caso contrário, a última célula ativa será selecionada.

en: Balancing entry from reconciliation
pt_BR: Entrada do saldo da reconciliação

en: Present:
pt_BR: Atual:

en: Future:
pt_BR: Futuro:

en: Cleared:
pt_BR: Pré-reconciliada:

en: Reconciled:
pt_BR: Reconciliado:

en: Projected Minimum:
pt_BR: Mínimo projetado:

en: Shares:
pt_BR: Ações:

en: Current Value:
pt_BR: Valor atual:

en: Sort By:
pt_BR: Ordene por:

en: This account register is read-only.
pt_BR: Esta conta é somente de leitura.

en: The '%s' account register is read-only.
pt_BR: O cadastro da conta '%s' é somente leitura.

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
pt_BR: As transações desta conta não podem ser editadas porque as suas subcontas têm commodities ou moedas que são incompatíveis.
    Você precisa abrir cada conta individualmente para editar as transações.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
pt_BR: As transações desta conta não podem ser editadas.
    Caso queira editar as transações nesse cadastro, abra o menu de opções da conta e remova a seleção da opção.

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
pt_BR: As transações numa das subcontas selecionadas não podem ser editadas.
    Caso queira editar as transações nesse cadastro, abra o menu de opções da subconta e remova a seleção da opção.
    Você também pode abrir uma conta individual em vez de um conjunto das contas.

en: Manage your finances, accounts, and investments
pt_BR: Gerencie suas finanças, contas e investimentos

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
pt_BR: GnuCash é um programa de contabilidade financeira pessoal e de pequenas empresas.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
pt_BR: Projetado para ser fácil de usar e ainda poderoso e flexível, o GnuCash permite que você acompanhe as suas contas bancárias, ações, receitas e despesas. Tão rápido e intuitivo de usar como um talão de cheques, tem base nos princípios da contabilidade profissional, como o duplo lançamento contábil para garantir os balanços contábeis e relatórios precisos.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
pt_BR: Com o GnuCash você pode (mas não está limitado a):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
pt_BR: Acompanhar as suas receitas e as suas despesas pessoais do dia-a-dia

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
pt_BR: Gerenciar as suas contas de ações, títulos e fundos mútuos com facilidade

en: Keep your small business' accounting up to date
pt_BR: Manter a contabilidade da sua pequena empresa atualizada

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
pt_BR: Criar relatórios e gráficos precisos a partir de seus dados financeiros

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
pt_BR: Configurar as transações programadas para evitar a entrada repetida dos dados

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
pt_BR: Troque por CSV / serviços de operações financeiras (antigo HBCI) ou importe os dados do SWIFT-MT9xx / QIF / OFX incluindo as transações combinadas

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
pt_BR: Executar cálculos financeiros, como o reembolso de um empréstimo

en: GnuCash Project
pt_BR: Projeto GnuCash

en: Finance Management
pt_BR: Gerenciador financeiro

en: Display the ~a report
pt_BR: Mostre o relatório ~a

en: Saved Report Configurations
pt_BR: Salve as opções do relatório

en: Manage and run saved report configurations
pt_BR: Gerencie e emita relatórios personalizados

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: A basic dashboard for your accounting data
pt_BR: Um painel básico para os seus dados contábeis

en: You have not selected an owner
pt_BR: Você não selecionou um proprietário

en: Job
pt_BR: Trabalho

en: is
pt_BR: é

en: is not
pt_BR: não é

en: Entity Not Found: %s
pt_BR: Entidade não encontrada: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
pt_BR: Transação nas contas: %s

en: Unsupported entity type: %s
pt_BR: Sem suporte para o tipo da entidade: %s

en: No such price: %s
pt_BR: O preço não existe: %s

en: Cleared Transactions
pt_BR: Transações já compensadas

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: Statement Date is %d day after today. | Statement Date is %d days after today.
pt_BR[0]: A data do extrato é %d dia após o dia de hoje.
pt_BR[1]: A data do extrato é %d dias após o dia de hoje.

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: The statement date you have chosen is %d day in the future. | The statement date you have chosen is %d days in the future.
pt_BR[0]: A data do extrato que você escolheu tem %d dia de antecedência.
pt_BR[1]: A data do extrato que você escolheu tem %d dias de antecedência.

en: This may cause issues for future reconciliation actions on this account. Please double-check this is the date you intended.
pt_BR: Isso pode causar problemas em futuras ações de reconciliação nesta conta. Verifique novamente se esta é a data pretendida.

en: Interest Payment
pt_BR: Pagamento da taxa de juros

en: Interest Charge
pt_BR: Cobrança de juros

en: Payment Information
pt_BR: Informação do pagamento

en: Payment From
pt_BR: Pagamento a partir de

en: Reconcile Account
pt_BR: Reconcilie a conta

en: Payment To
pt_BR: Pagamento para

en: Enter _Interest Payment…
pt_BR: Registrar pagamento de _juros…

en: Enter _Interest Charge…
pt_BR: Insira a taxa de _juros…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir a transação selecionada?

en: WARNING! Account contains splits whose reconcile date is after statement date. Reconciliation may be difficult.
pt_BR: ATENÇÃO! A conta contém desdobramentos cuja data de reconciliação é posterior à data do extrato. A reconciliação pode ser difícil.

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
pt_BR: Esta conta tem desdobramentos cuja data de reconciliação é posterior à data desta declaração. Estes desdobramentos podem dificultar a reconciliação. Caso este seja o caso, é possível usar Localize as transações para localizá-las, não reconciliá-las e reconciliá-las novamente.

en: Starting Balance
pt_BR: Saldo inicial

en: Ending Balance
pt_BR: Saldo final

en: Reconciled Balance
pt_BR: Saldo reconciliado

en: Difference
pt_BR: Diferença

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
pt_BR: Você realizou alterações nesta janela de reconciliação. Tem certeza que deseja cancelar?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
pt_BR: A conta não está equilibrada. Tem certeza que deseja concluir?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
pt_BR: Deseja adiar esta reconciliação e concluir mais tarde?

en: Set the report options you want using this dialog.
pt_BR: Defina as opções do relatório que você deseja com esse diálogo.

en: There are no options for this report.
pt_BR: Não existem opções para este relatório.

en: You must select an item from the list
pt_BR: Você deve selecionar um item a partir da lista

en: _Remove
pt_BR: _Remova

en: Order
pt_BR: Pedido

en: New Order
pt_BR: Novo pedido

en: New Transaction
pt_BR: Nova transação

en: New Split
pt_BR: Novo desdobramento

en: _Add
pt_BR: _Adicione

en: all criteria are met
pt_BR: todos os critérios foram atendidos

en: any criteria are met
pt_BR: algum critério foi atendido

en: You have not selected any accounts
pt_BR: Você não selecionou nenhuma conta

en: matches all accounts
pt_BR: coincida com todas as contas

en: matches any account
pt_BR: coincida com qualquer conta

en: matches no accounts
pt_BR: não coincida com nenhuma conta

en: Selected Accounts
pt_BR: Contas selecionadas

en: Choose Accounts
pt_BR: Escolha as contas

en: Select Accounts to Match
pt_BR: Selecione as contas para coincidir

en: Select the Accounts to Compare
pt_BR: Selecione as contas para comparar

en: is before
pt_BR: que seja anterior

en: is before or on
pt_BR: que seja anterior ou em

en: is on
pt_BR: que seja em

en: is not on
pt_BR: que não seja em

en: is after
pt_BR: que seja depois

en: is on or after
pt_BR: que seja em ou depois

en: is less than
pt_BR: que seja menor que

en: is less than or equal to
pt_BR: que seja menor ou igual a

en: equals
pt_BR: iguais

en: does not equal
pt_BR: que não seja igual

en: is greater than
pt_BR: que seja maior que

en: is greater than or equal to
pt_BR: que seja maior ou igual a

en: less than
pt_BR: menor que

en: less than or equal to
pt_BR: menor ou igual a

en: equal to
pt_BR: igual a

en: not equal to
pt_BR: que não seja igual a

en: greater than
pt_BR: maior que

en: greater than or equal to
pt_BR: maior que ou igual a

en: has credits or debits
pt_BR: possuí créditos ou débitos

en: has debits
pt_BR: possuí débitos

en: has credits
pt_BR: possuí créditos

en: Not Cleared
pt_BR: Não reconciliada

en: You need to enter some search text.
pt_BR: Você precisa inserir algum texto para pesquisar.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
pt_BR: Houve um erro na expressão regular '%s':
    %s

en: contains
pt_BR: contém

en: matches regex
pt_BR: coincide com a expressão regular

en: does not match regex
pt_BR: não coincide com a expressão regular

en: Match case
pt_BR: Combine a caixa alta/baixa

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
pt_BR: 
    O arquivo que você está tentando carregar é de uma versão mais antiga do GnuCash. O formato do arquivo nas versões anteriores não continha uma definição detalhada da codificação dos caracteres utilizados. Isso significa que o texto no seu arquivo de dados pode ser lido errado de diferente maneiras. Esta ambiguidade não pode ser resolvida de forma automática, porém o novo formato do arquivo do GnuCash 2.0.0 incluirá todas as especificações necessárias para que você não tenha que passar por esta etapa novamente.
    
    O GnuCash tentará adivinhar a codificação correta dos caracteres para o seu arquivo de dados. Na página seguinte o GnuCash irá exibir o resultado da estimativa da codificação do texto. Você deve confirmar se as palavras têm a aparência desejada. Ou caso tudo esteja correto, você pode simplesmente clicar em "Avançar". Ou caso as palavras tenham caracteres estranhos; nesse caso, escolha codificações diferentes para ver diferentes resultados. Você pode ter que editar a lista da codificação dos caracteres clicando no respectivo botão.
    
    Pressione "Avançar" agora para selecionar a codificação correta dos caracteres para o seu arquivo de dados.

en: Ambiguous character encoding
pt_BR: Codificação de caracteres ambígua

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
pt_BR: O arquivo foi carregado com sucesso. Caso clique em "Aplicar", ele será salvo e recarregado no aplicativo principal. Desta maneira você terá um backup do arquivo de trabalho no mesmo diretório.
    
    Você também pode voltar e confirmar suas escolhas clicando em "Voltar".

en: European
pt_BR: Europeu

en: ISO-8859-1 (West European)
pt_BR: ISO-8859-1 (Europa Ocidental)

en: ISO-8859-2 (East European)
pt_BR: ISO-8859-2 (Europa Oriental)

en: ISO-8859-3 (South European)
pt_BR: ISO-8859-3 (Europa Meridional)

en: ISO-8859-4 (North European)
pt_BR: ISO-8859-4 (Europeu do Norte)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
pt_BR: ISO-8859-5 (Cirílico)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
pt_BR: ISO-8859-6 (Árabe)

en: ISO-8859-7 (Greek)
pt_BR: ISO-8859-7 (Grego)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
pt_BR: ISO-8859-8 (Hebraico)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
pt_BR: ISO-8859-9 (Turco)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
pt_BR: ISO-8859-10 (Nórdico)

en: ISO-8859-11 (Thai)
pt_BR: ISO-8859-11 (Tailandês)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
pt_BR: ISO-8859-13 (Báltico)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
pt_BR: ISO-8859-14 (Celta)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
pt_BR: ISO-8859-15 (Europa Ocidental com Euro)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
pt_BR: ISO-8859-16 (Europeu do Sudeste)

en: KOI8-R (Russian)
pt_BR: KOI8-R (Russo)

en: KOI8-U (Ukrainian)
pt_BR: KOI8-U (Ucraniano)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
pt_BR: Existem %d palavras não atribuídas e %d palavras não codificáveis. Adicione as codificações dos caracteres.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
pt_BR: Existem %d palavras não atribuídas. Decida o que fazer ou adicione as devidas codificações.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
pt_BR: Não foi possível decodificar %d palavras. Adicione as codificações dos caracteres.

note: Translators: Please insert encodings here that are typically used in your locale, separated by spaces. No need for ASCII or UTF-8, check 'locale -m' for assistance with spelling.
en: ISO-8859-1 KOI8-U
pt_BR: ISO-8859-1

en: The file could not be reopened.
pt_BR: Não foi possível reabrir o arquivo.

en: Reading file…
pt_BR: Lendo o arquivo…

en: Parsing file…
pt_BR: Analisando o arquivo…

en: There was an error parsing the file.
pt_BR: Ocorreu um erro durante a análise do arquivo.

en: Writing file…
pt_BR: Salvando o arquivo…

en: This encoding has been added to the list already.
pt_BR: Esta codificação de caracteres já foi adicionada à lista.

en: This is an invalid encoding.
pt_BR: Esta codificação é inválida.

en: Could not create opening balance.
pt_BR: Não foi possível criar o saldo inicial.

en: Give the children the same type?
pt_BR: Dar o mesmo tipo às relacionadas?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
pt_BR: Para que sejam compatíveis, os filhos da conta editada precisam ser alteradas para o tipo "%s".

en: _Show children accounts
pt_BR: Mostre as conta_s relacionadas

en: The account must be given a name.
pt_BR: A conta deve ter um nome.

en: There is already an account with that name.
pt_BR: Já existe uma conta com esse nome.

en: You must choose a valid parent account.
pt_BR: Você precisa escolher uma conta principal que seja válida.

en: You must select an account type.
pt_BR: Você precisa selecionar o tipo da conta.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
pt_BR: O tipo da conta selecionada é incompatível com uma das contas principais.

en: You must choose a commodity.
pt_BR: Você precisa selecionar uma commodity.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
pt_BR: Você deve inserir um saldo inicial válido ou deixá-lo em branco.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
pt_BR: Você deve selecionar uma conta de destino ou escolher a conta de patrimônio líquido Saldos Iniciais.

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
pt_BR: Já existe uma conta com saldo inicial para a moeda desejada.

en: Cannot change currency
pt_BR: Não é possível alterar a moeda

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
pt_BR: Esta conta já contém transações.
    Não é possível alterar esta opção.

en: <No name>
pt_BR: <Sem nome>

en: Edit Account
pt_BR: Edite a conta

en: (%d) New Accounts
pt_BR: (%d) Novas contas

en: New Account
pt_BR: Nova conta

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
pt_BR: Renumere as subcontas imediatas de '%s'?

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
pt_BR: Defina a cor para a conta '%s' incluindo todas as subcontas para a cor selecionada

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
pt_BR: Defina o valor da conta titular para a conta '%s' incluindo todas as subcontas

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
pt_BR: Defina o valor oculto da conta para a conta '%s' incluindo todas as subcontas

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
pt_BR: Selecione uma conta do patrimônio líquido para receber o total das receitas no período.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
pt_BR: Selecione uma conta do patrimônio líquido para receber o total das despesas no período.

en: 
    Please select a commodity to match
pt_BR: 
    Escolha uma commodity para coincidir

en: 
    Commodity:
pt_BR: 
    Mercadoria:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
pt_BR: 
    Código de bolsa (ISIN, CUSIP ou similar):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
pt_BR: 
    Mnemônico (símbolo de TICKER ou similar):

en: Select security/currency
pt_BR: Escolha a moeda/título

en: _Security/currency
pt_BR: _Título/moeda

en: Select security
pt_BR: Selecionar/título

en: _Security
pt_BR: _Título

en: Select currency
pt_BR: Selecionar moeda

en: Cu_rrency
pt_BR: _Moeda

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Use local time
pt_BR: Utilizar hora local

en: Edit currency
pt_BR: Editar moeda

en: Currency Information
pt_BR: Informações da moeda

en: Edit security
pt_BR: Editar título

en: New security
pt_BR: Novo título

en: Security Information
pt_BR: Informações do título

en: You may not create a new national currency.
pt_BR: Você não pode criar uma nova moeda nacional.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
pt_BR: %s é um tipo reservado de commodity. Use outra coisa.

en: That commodity already exists.
pt_BR: Esta commodity já existe.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
pt_BR: Você deve inserir um "Nome completo", um "Símbolo/abreviatura" e um "Tipo" para a commodity.

en: Path head for files is,
pt_BR: O caminho para os arquivos é,

en: Path head does not exist,
pt_BR: O cabeçalho do caminho não existe,

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
pt_BR: Cabeçalho do caminho não foi definido, usando '%s' para os caminhos relativos

en: Existing
pt_BR: Existente

en: You can type '+' or '-' to increment or decrement the number.
pt_BR: Você pode usar as teclas '+' ou '-' para aumentar ou reduzir o número.

en: Action/Number
pt_BR: Ação/Número

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: _Save As
pt_BR: _Salve como

en: All files
pt_BR: Todos os arquivos

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: Reset defaults
pt_BR: Restaurar padrões

en: Reset all values to their defaults.
pt_BR: Restaura todos os valores ao padrão.

en: Page
pt_BR: Página

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
pt_BR: Receitas%sSalário%sTributável

en: Path does not exist,
pt_BR: O caminho não existe,

en: Select a folder
pt_BR: Selecione um diretório

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: You must provide a name for this Tax Table.
pt_BR: Você deve dar um nome a essa Tabela de Impostos.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
pt_BR: Você deve dar um nome único para esta tabela de impostos. A sua escolha "%s" já está em uso.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
pt_BR: O valor percentual deve estar entre -100 e 100.

en: You must choose a Tax Account.
pt_BR: Você precisa escolher uma conta de impostos.

en: Rename
pt_BR: Renomeie

en: Please enter new name
pt_BR: Insira um novo nome

en: _Rename
pt_BR: _Renomeie

en: Tax table name "%s" already exists.
pt_BR: O nome "%s" para a tabela fiscal já existe.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
pt_BR: A tabela de impostos "%s" já está em uso. Você não pode excluí-la.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
pt_BR: Você não pode remover a última entrada da tabela de impostos. Tente excluir a tabela de impostos caso queira fazer isso.

en: Are you sure you want to delete this entry?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir esse cadastro?

en: Show the income and expense accounts
pt_BR: Mostre as contas das receitas e das despesas

en: Error
pt_BR: Erro

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
pt_BR: Recupere a cotação online atual. Isso irá falhar caso haja um preço criado manualmente para hoje.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
pt_BR: O Finance::Quote não está instalado corretamente.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
pt_BR: Você deve definir uma conta para esta transação para que possa transferir a partir de, para, ou ambos. Caso contrário, não será registrado.

en: You can't transfer from and to the same account!
pt_BR: Você não pode transferir de e para a mesma conta!

en: The account %s does not allow transactions.
pt_BR: A conta %s não permite transações.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
pt_BR: Você não pode transferir a partir de uma conta não monetária. Tente inverter as contas "de" e "para" e coloque uma "quantia" negativa.

en: You must enter a valid price.
pt_BR: Você deve inserir um preço válido.

en: You must enter a valid 'to' amount.
pt_BR: Você deve inserir uma quantia 'para' que seja válida.

en: You must enter an amount to transfer.
pt_BR: Você deve inserir uma quantia para transferir.

en: Credit Account
pt_BR: Conta de crédito

en: Debit Account
pt_BR: Conta de débito

en: Transfer From
pt_BR: Transferir de

en: Transfer To
pt_BR: Transferir para

en: Debit Amount
pt_BR: Valor de débito

en: To Amount
pt_BR: Quantia de destino

note: Translators: Use your locale date format here!
en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
pt_BR: A data inserida está fora do intervalo de 01/01/1400 - 31/12/9999, redefinindo para este ano

en: Date out of range
pt_BR: Data fora do intervalo

en: Remember and don't _ask me again.
pt_BR: Lembr_ar e não me perguntar novamente.

en: Don't _tell me again.
pt_BR: Não me in_forme mais.

en: Remember and don't ask me again this _session.
pt_BR: Lembrar e não me perguntar novamente nessa _sessão.

en: Don't tell me again this _session.
pt_BR: Não me informe novamente sobre esta _sessão.

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
pt_BR: Ocorreu um erro durante o processamento de '%s' na posição %d

en: An error occurred while processing '%s'
pt_BR: Um erro ocorreu durante o processamento de '%s'

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
pt_BR: A conta já está com o saldo na compensação automática.

en: Too many uncleared splits
pt_BR: Há desdobramentos demais sem compensação

en: The selected amount cannot be cleared.
pt_BR: O valor selecionado não pode ser eliminado.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
pt_BR: Não é possível limpar os desdobramentos de forma única. Várias alternativas foram encontradas.

en: Save file automatically?
pt_BR: Salvar o arquivo automaticamente?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
pt_BR[0]: O seu arquivo de dados precisa ser salvo no seu disco rígido para que as sua alteração seja registrada. O GnuCash possui um recurso para salvar o arquivo automaticamente a cada %d minuto, como se você tivesse pressionado o botão "Salvar" neste intervalo de tempo.
    
    Você pode alterar o intervalo de tempo ou desligar este recurso em Editar-> Preferências-> Geral-> Intervalo de tempo para o salvamento automático.
    
    O seu arquivo deve ser salvo automaticamente?
pt_BR[1]: O seu arquivo de dados precisa ser salvo no seu disco rígido para que as suas alterações sejam registradas. O GnuCash possui um recurso para salvar o arquivo automaticamente a cada %d minutos, como se você tivesse pressionado o botão "Salvar" neste intervalo de tempo.
    
    Você pode alterar o intervalo de tempo ou desligar este recurso em Editar-> Preferências-> Geral-> Intervalo de tempo para o salvamento automático.
    
    Os seus arquivos devem ser salvos automaticamente?

en: _Yes, this time
pt_BR: Sim, desta _vez

en: Yes, _always
pt_BR: Sim, _sempre

en: No, n_ever
pt_BR: Não, n_unca

en: _No, not this time
pt_BR: Não, _não desta vez

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
pt_BR: Use Shift combinado com Return ou tecla Enter para concluir a edição

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: 12 months
pt_BR: 12 meses

en: 6 months
pt_BR: 6 meses

en: 4 months
pt_BR: 4 meses

en: 3 months
pt_BR: 3 meses

en: 2 months
pt_BR: 2 meses

en: 1 month
pt_BR: 1 mês

en: View
pt_BR: Ver

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Frequency
pt_BR: Frequência

en: (unnamed)
pt_BR: (sem-nome)

en: _Import
pt_BR: _Importar

en: Import
pt_BR: Importar

en: _Save
pt_BR: _Gravar

en: Save
pt_BR: Gravar

en: _Export
pt_BR: _Exportar

en: (null)
pt_BR: (nulo)

en: No suitable backend was found for %s.
pt_BR: Nenhum backend compatível foi encontrado para %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
pt_BR: A URL %s não é suportada por esta versão do GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
pt_BR: Não foi possível analisar a URL %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
pt_BR: Não é possível se conectar com %s. O host, o nome do usuário ou a senha estavam incorretos.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
pt_BR: Não é possível se conectar com %s. A conexão foi perdida, não foi possível enviar os dados.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
pt_BR: Este arquivo/URL parecem ser de uma versão mais recente do GnuCash. Você deve atualizar a sua versão do GnuCash para trabalhar com esses dados.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
pt_BR: O banco de dados %s parece que não existe. Deseja criá-lo?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
pt_BR: O GnuCash não conseguiu obter o bloqueio ("lock") para %s. Este banco de dados pode estar sendo usado por um outro usuário; nesse caso, você não deve abrir o banco de dados. Deseja prosseguir com a abertura do banco de dados?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
pt_BR: O GnuCash não conseguiu obter o bloqueio ("lock") para %s. Esse banco de dados pode estar sendo usado por um outro usuário; nesse caso, você não deve importar o banco de dados. Deseja prosseguir com a importação do banco de dados?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
pt_BR: O GnuCash não conseguiu obter o bloqueio ("lock") para %s. Esse banco de dados pode estar sendo usado por um outro usuário; nesse caso, você não deve salvar o banco de dados. Deseja prosseguir e salvar o banco de dados?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
pt_BR: O GnuCash não conseguiu obter o bloqueio ("lock") para %s. Esse banco de dados pode estar sendo usado por um outro usuário; nesse caso, você não deve exportar o banco de dados. Deseja prosseguir com a exportação do banco de dados?

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
pt_BR: O GnuCash não conseguiu gravar no %s. Este banco de dados pode estar num sistema de arquivos somente leitura, talvez você não tenha permissão de escrita no diretório ou o seu software antivírus está impedindo essa ação.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
pt_BR: O arquivo/URL %s não contém dados do GnuCash ou os dados estão corrompidos.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
pt_BR: O servidor na URL %s obteve um erro ou encontrou dados ruins ou dados corrompidos.

en: You do not have permission to access %s.
pt_BR: Você não tem permissão para acessar %s.

en: An error occurred while processing %s.
pt_BR: Um erro ocorreu durante o processamento de %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
pt_BR: Houve um erro ao ler o arquivo. Deseja continuar?

en: There was an error parsing the file %s.
pt_BR: Ocorreu um erro ao analisar o arquivo %s.

en: The file %s is empty.
pt_BR: O arquivo %s está vazio.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
pt_BR: O arquivo/URI %s não foi encontrado.
    
    O arquivo está na lista do histórico, deseja removê-lo?

en: The file/URI %s could not be found.
pt_BR: O arquivo/URI %s não foi encontrado.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
pt_BR: Este arquivo é de uma versão anterior do GnuCash. Deseja continuar?

en: The file type of file %s is unknown.
pt_BR: O tipo de arquivo do arquivo %s é desconhecido.

en: Could not make a backup of the file %s
pt_BR: Não foi possível fazer backup (cópia de segurança) do arquivo %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
pt_BR: Não foi possível gravar no arquivo %s. Verifique se você tem permissão para gravar neste arquivo e se há espaço suficiente para criá-lo.

en: No read permission to read from file %s.
pt_BR: Sem permissão de leitura para ler o arquivo %s.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
pt_BR: Você tentou gravar no
    %s
    ou num subdiretório dele. Isso não é permitido porque %s reserva este diretório para uso interno.
    
    Tente novamente num diretório diferente.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
pt_BR: Este banco de dados é de uma versão mais antiga do GnuCash. Clique em OK para atualizá-lo para a versão atual, Cancele para marcá-lo como somente leitura.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
pt_BR: Esta base de dados é de uma versão mais recente do GnuCash. Esta versão pode lê-lo, mas não pode salvá-lo com segurança. Ele será marcado como somente leitura até que você faça Arquivo-> Salvar como, porém os dados podem ser perdidos caso grave na versão mais antiga.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
pt_BR: O banco de dados SQL está sendo usado por outros usuários, a atualização não pode ser executada até que eles façam logoff. Caso não haja outros usuários no momento, consulte a documentação para saber como limpar as sessões pendentes de login.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
pt_BR: A biblioteca "libdbi" instalada no seu sistema não vai armazenar os números grandes corretamente. Isso significa que o GnuCash não pode usar corretamente os bancos de dados SQL. O Gnucash não vai abrir ou salvar nos bancos de dados SQL até que isso seja corrigido, instale uma versão diferente do "libdbi". Consulte https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 para obter mais informações.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
pt_BR: O GnuCash não conseguiu completar um teste crítico devido à presença de um bug na biblioteca "libdbi". Isso pode ser causado por uma configuração de permissão incorreta do banco de dados SQL. Consulte https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 para obter mais informações.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
pt_BR: Este arquivo é de uma versão mais antiga do GnuCash e será atualizado quando for salvo através desta versão. Você não será capaz de ler o arquivo salvo da versão mais antiga do Gnucash (ele vai mostrar um "erro ao analisar o arquivo"). Caso queira preservar a versão antiga, saia sem salvar.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
pt_BR: Ocorreu um erro desconhecido de E/S (%d).

en: Save changes to the file?
pt_BR: Salvar as alterações no arquivo?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
pt_BR[0]: Caso não salve, a alteração a partir do %d minuto será descartada.
pt_BR[1]: Caso não salve, as alterações dos últimos %d minutos serão descartadas.

en: Continue _Without Saving
pt_BR: Continue _sem salvar

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
pt_BR: O GnuCash não conseguiu obter o bloqueio ("lock") para %s.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
pt_BR: Este banco de dados pode estar sendo usado por um outro usuário; nesse caso, você não deve abrir o banco de dados. O que deseja fazer?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
pt_BR: Este banco de dados pode estar num sistema de arquivos somente leitura, talvez você não tenha permissão de escrita no diretório ou o seu software antivírus está impedindo essa ação. Caso prossiga, talvez não consiga salvar as alterações. O que deseja fazer?

en: Open _Read-Only
pt_BR: Abra como _apenas-leitura

en: Create _New File
pt_BR: _Crie um novo arquivo

en: Open _Anyway
pt_BR: _Abra assim mesmo

en: Open _Folder
pt_BR: Abra o _diretório

en: _Quit
pt_BR: En_cerrar

en: Loading user data…
pt_BR: Carregando os dados do usuário…

en: Re-saving user data…
pt_BR: Re-escrevendo dados do usuário…

en: Exporting file…
pt_BR: Exportando o arquivo…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
pt_BR: Houve um erro ao salvar o arquivo.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
pt_BR: O banco de dados foi aberto como somente leitura. Quer salvá-lo num lugar diferente?

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
pt_BR: A reversão irá descartar todas as alterações não salvas em %s. Tem certeza de que deseja continuar?

en: <unknown>
pt_BR: <desconhecido>

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
pt_BR: O GnuCash não conseguiu encontrar os arquivos da documentação de ajuda.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
pt_BR: Talvez o pacote "gnucash-docs" não está instalado corretamente.

note: Translators: URI of missing help files
en: Expected location
pt_BR: Localização esperada

en: GnuCash could not find the linked document.
pt_BR: O GnuCash não conseguiu encontrar o vínculo do documento.

en: GnuCash could not open the linked document:
pt_BR: O GnuCash não conseguiu abrir o vínculo do documento:

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
pt_BR: Insira o seu nome de usuário e a sua senha para conectar-se à: %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
pt_BR: As alterações serão salvas automaticamente em %u segundos

en: Save changes to file %s before closing?
pt_BR: Gravar alterações no arquivo %s antes de fechar?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
pt_BR: Se você não salvar as alterações das últimas %d horas e %d minutos serão descartadas.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
pt_BR: Se você não salvar, as mudanças dos últimos %d dias e %d horas serão descartadas.

en: Close _Without Saving
pt_BR: _Feche sem salvar

en: This window is closing and will not be restored.
pt_BR: Esta janela está fechando e não será restaurada.

en: Close Window?
pt_BR: Fechar a janela?

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
pt_BR: (leitura-apenas)

en: Unsaved Book
pt_BR: Livro não salvo

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
pt_BR: A última alteração foi feita em %a, %b %d, %Y às %I:%M %p

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
pt_BR: O arquivo %s foi aberto. %s

en: Unable to save to database.
pt_BR: Não foi possível salvar na base de dados.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
pt_BR: Não foi possível salvar na base de dados: O livro está marcado como apenas-leitura.

en: Book Options
pt_BR: Opção do livro

en: (user modifiable)
pt_BR: (alterável pelo usuário)

note: Translators: %s will be replaced with the current year
en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
pt_BR: Copyright © 1997-%s Os contribuidores do GnuCash.

en: Version
pt_BR: Versão

en: Build ID
pt_BR: ID da compilação

en: Accounting for personal and small business finance.
pt_BR: Contabilidade de finanças pessoais e para pequenas empresas.

en: Visit the GnuCash website.
pt_BR: Visite o site do GnuCash.

en: Select All
pt_BR: Selecione tudo

en: Select all accounts.
pt_BR: Selecione todas as contas.

en: Clear All
pt_BR: Limpe tudo

en: Clear the selection and unselect all accounts.
pt_BR: Limpa a seleção e desmarca todas as contas.

en: Select Children
pt_BR: Selecione o relacionado

en: Select all descendents of selected account.
pt_BR: Seleciona todos os descentes da conta selecionada.

en: Select Default
pt_BR: Selecione o padrão

en: Select the default account selection.
pt_BR: Define a seleção da conta padrão.

en: Show Hidden Accounts
pt_BR: Mostre as contas ocultas

en: Show accounts that have been marked hidden.
pt_BR: Mostre as contas que foram marcadas como ocultas.

en: Select all entries.
pt_BR: Seleciona todos os cadastros.

en: Clear the selection and unselect all entries.
pt_BR: Limpa a seleção e desmarca todas os cadastros.

en: Select the default selection.
pt_BR: Escolher a seleção padrão.

en: Clear any selected image file.
pt_BR: Desmarca qualquer arquivo de imagem selecionado.

en: Select image
pt_BR: Selecionar Imagem

en: Select an image file.
pt_BR: Seleciona um arquivo de imagem.

en: Percent
pt_BR: Por cento

en: Start of this quarter
pt_BR: Início deste trimestre

en: Start of this accounting period
pt_BR: Início deste período contábil

en: Start of previous accounting period
pt_BR: Início do período contábil anterior

en: End of this quarter
pt_BR: Final deste trimestre

en: End of this accounting period
pt_BR: Final deste período contábil

en: End of previous accounting period
pt_BR: Final do período contábil anterior

en: _Custom
pt_BR: _Personalizados

en: Loading…
pt_BR: Processando…

en: never
pt_BR: nunca

en: New top level account
pt_BR: Nova conta principal

en: Account Name
pt_BR: Nome da conta

en: Commodity
pt_BR: Mercadoria

en: Account Code
pt_BR: Código da conta

en: Last Num
pt_BR: Último número

en: Present
pt_BR: Atual

en: Present (Report)
pt_BR: Atual (Relatório)

en: Balance (Report)
pt_BR: Saldo (Relatório)

en: Balance (Period)
pt_BR: Saldo (Período)

en: Cleared (Report)
pt_BR: Pré-reconciliada (Relatório)

en: Reconciled (Report)
pt_BR: Reconciliado (Relatório)

en: Last Reconcile Date
pt_BR: Data da última reconciliação

en: Future Minimum
pt_BR: Mínimo no futuro

en: Future Minimum (Report)
pt_BR: Mínimo no futuro (Relatório)

en: Total (Report)
pt_BR: Total (Relatório)

en: Total (Period)
pt_BR: Total (Período)

en: Account Color
pt_BR: Cor da conta

en: Tax Info
pt_BR: Informações fiscais

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
pt_BR: Atual (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
pt_BR: Saldo (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
pt_BR: Pré-reconciliada (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
pt_BR: Reconciliado (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
pt_BR: Mínimo futuro (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
pt_BR: Filtre %s por...

en: Namespace
pt_BR: Delimitadores

en: Print Name
pt_BR: Nome para imprimir

en: Display symbol
pt_BR: Mostre os símbolos

en: Unique Name
pt_BR: Nome único

en: Fraction
pt_BR: Fração

en: Get Quotes
pt_BR: Obtenhas as cotações

en: Source
pt_BR: Fonte

en: Timezone
pt_BR: Fuso horário

en: Customer Number
pt_BR: Número do cliente

en: Vendor Number
pt_BR: Número do fornecedor

en: Employee Number
pt_BR: Número do funcionário

en: Address Name
pt_BR: Nome do endereço

en: Address 1
pt_BR: Endereço 1

en: Address 2
pt_BR: Endereço 2

en: Address 3
pt_BR: Endereço 3

en: Address 4
pt_BR: Endereço 4

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Security
pt_BR: Título

en: Price
pt_BR: Preço

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Last Occur
pt_BR: Última ocorrência

en: Next Occur
pt_BR: Próxima ocorrência

en: %s, Non Currency Commodities Total:
pt_BR: %s, Total das commodities não monetárias:

en: %s, Grand Total:
pt_BR: %s, Total Geral:

en: Net Assets:
pt_BR: Ativos líquidos:

en: Profits:
pt_BR: Lucros:

en: Price Quotes Retrieval Options
pt_BR: Opções da recuperação dos preços das cotações

en: Report Generation Options
pt_BR: Opções da geração do relatório

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
pt_BR: Execute os comandos relacionados ao relatório. Os seguintes comandos são suportados.
    
      list: 	Liste os relatórios disponíveis.
      show: 	Descreva as opções alteradas no relatório citado. Um arquivo de dados pode ser informado para descrever algumas opções salvas.
      run: 	executa o relatório citado no arquivo de dados do GnuCash.

en: Name of the report to run
pt_BR: Nome do relatório para execução

en: Specify export type
pt_BR: Defina o tipo de importação

en: Output file for report
pt_BR: Arquivo de saída para relatório

en: Missing data file parameter
pt_BR: Dados ausentes no parâmetro do arquivo

en: Unknown quotes command '{1}'
pt_BR: Comando cotação desconhecido '{1}'

en: Missing --name parameter
pt_BR: Faltando o parâmetro --name

en: Unknown report command '{1}'
pt_BR: Comando relatório desconhecido '{1}'

en: Missing command or option
pt_BR: Falta comando ou opção

en: This is a development version. It may or may not work.
pt_BR: Esta é uma versão de desenvolvimento. Pode ou não funcionar.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
pt_BR: Relate os erros (bugs) e quaisquer outros problemas para gnucash-devel@gnucash.org

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: You can also lookup and file bug reports at {1}
pt_BR: Você também pode pesquisar e enviar os relatórios de problemas em {1}

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: To find the last stable version, please refer to {1}
pt_BR: Para encontrar a última versão estável, consulte {1}

note: Translators: Guile is the programming language of the reports
en: Loading system wide Guile extensions…
pt_BR: Carregando as extensões Guile de todo o sistema…

en: Loading user specific Guile extensions…
pt_BR: Carregando extensões Guile específicas do usuário…

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
pt_BR: - GnuCash, responsável pelas finanças pessoais e das pequenas empresas

en: {1} [options] [datafile]
pt_BR: {1} [opções] [arquivo de dados]

en: GnuCash Paths
pt_BR: Caminhos do GnuCash

en: GnuCash {1} development version
pt_BR: Versão de desenvolvimento do GnuCash {1}

en: Common Options
pt_BR: Opções comuns

en: Show this help message
pt_BR: Mostre esta mensagem de ajuda

en: Show GnuCash version
pt_BR: Mostre a versão do GnuCash

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
pt_BR: Ative o modo de depuração: forneça os detalhes completos nos logs.
    É o mesmo que: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"

en: Enable extra/development/debugging features.
pt_BR: Ativa os recursos extras de desenvolvimento e de depuração.

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
pt_BR: O nível de log substitui da forma "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Exemplos: "--log qof=debug" ou "--log gnc.backend.file.sx=info"
    Isso pode ser invocado várias vezes.

en: Show paths
pt_BR: Mostrar os caminhos

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
pt_BR: O arquivo para salvar o log; o padrão é "/tmp/gnucash.strace"; pode ser "stderr" (saída de erro padrão) ou "stdout" (saída padrão).

en: Hidden Options
pt_BR: Opções ocultas

en: [datafile]
pt_BR: [arquivo de dados]

en: Checking Finance::Quote…
pt_BR: Verificando Finance::Quote…

en: Unable to load Finance::Quote.
pt_BR: Verificando Finance::Quote...

en: Loading data…
pt_BR: Carregando os dados…

en: Application Options
pt_BR: Opções da aplicação

en: Do not load the last file opened
pt_BR: Não carregar o último arquivo aberto

note: Translators: Do not translate $DISPLAY! It is an environment variable for X11
en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
pt_BR: Erro: não foi possível inicializar a interface gráfica do usuário e a opção add-price-quotes não foi definida.
    Talvez você precise definir a variável de ambiente $DISPLAY?

en: Last window position and size
pt_BR: A última posição e o tamanho da janela

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
pt_BR: Esta configuração define o tamanho e a posição da janela quando foi fechada pela última vez. Os números são coordenadas X e Y do canto superior esquerdo da janela, seguidas pela largura e altura da janela.

en: Search only in active items
pt_BR: Pesquise apenas nos itens ativos

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
pt_BR: Se ativo, apenas os itens 'ativos' na classe atual serão pesquisados. Caso contrário, todos os itens da classe atual serão pesquisados.

en: Is tax included in this type of business entry?
pt_BR: Os impostos já estão inclusos no cadastro deste tipo de negócio?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
pt_BR: Se definido como ativo, o imposto será incluído nas entradas desse tipo. Esta configuração foi herdada dos novos clientes e dos fornecedores.

en: Auto pay when posting.
pt_BR: Pagamento automático ao postar.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
pt_BR: No momento da postagem, tente pagar automaticamente os documentos do cliente com pré-pagamentos e contra-documentos pendentes. Os pré-pagamentos e os documentos obviamente têm que ser contra o mesmo cliente. Os documentos contábeis são documentos com sinal oposto. Por exemplo, para uma fatura, para as notas de crédito do cliente e as faturas negativas são considerados documentos contábeis.

en: Show invoices due reminder at startup
pt_BR: Mostre o lembrete das faturas na inicialização

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
pt_BR: Se estiver ativo, ao iniciar o GnuCash vai verificar se alguma fatura vencerá em breve. Nesse caso, ele apresentará ao usuário uma caixa de diálogo com um lembrete. A definição de "em breve" é controlada pela configuração "Dias com antecedência". Caso contrário o GnuCash não verifica as faturas que estão para vencer.

en: Show invoices due within this many days
pt_BR: Mostre as faturas com vencimento dentro de muitos dias

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
pt_BR: Este campo define a quantidade de dias com antecedência que o GnuCash vai verificar as faturas devidas. O seu valor só é usado caso a configuração "Notificar no vencimento" estiver ativa.

en: Enable extra toolbar buttons for business
pt_BR: Ative uma barra de ferramentas extra para empresas

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
pt_BR: Se ativo os botões extras da barra de ferramentas para as funções comerciais comuns também serão exibidos. Caso contrário, eles não são exibidos.

en: The invoice report to be used for printing.
pt_BR: O relatório da fatura que será usado para impressão.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
pt_BR: O nome do relatório que será usado para imprimir a fatura.

en: Open new invoice in new window
pt_BR: Abre uma nova fatura numa nova janela

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
pt_BR: Se ativa, cada nova fatura será aberta numa nova janela. Caso contrário, uma nova fatura será aberta como uma guia na janela principal.

en: Accumulate multiple splits into one
pt_BR: Acumule vários desdobramentos num

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
pt_BR: Se este campo estiver ativo, as várias entradas numa fatura transferidas para a mesma conta serão acumuladas num único desdobramento. Este campo pode ser substituído pela fatura na caixa de diálogo Lançamento.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
pt_BR: No momento da postagem, tente pagar automaticamente os documentos do fornecedor com pré-pagamentos e os documentos contábeis pendentes. Os pré-pagamentos e os documentos obviamente têm que ser contra o mesmo fornecedor. Os documentos contábeis são documentos com sinal oposto. Por exemplo, para uma fatura, para as notas de crédito do fornecedor e as faturas negativas são considerados documentos contábeis.

en: Show bills due reminder at startup
pt_BR: Mostre o lembrete das cobranças ao iniciar o GnuCash

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
pt_BR: ao ser iniciado o GnuCash verificará se quaisquer contas estão próximas a vencer. Nesse caso, ele apresentará ao usuário uma caixa de diálogo com um lembrete. A definição de "em breve" é controlada pela configuração "Dias com antecedência". Caso contrário o GnuCash não verifica as faturas que estão para vencer.

en: Show bills due within this many days
pt_BR: Mostre as contas vencidas dentro deste quantidade de dias

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
pt_BR: Este campo define a quantidade de dias com antecedência que o GnuCash vai verificar as faturas devidas. O seu valor só é usado caso a configuração "Notificar no vencimento" estiver ativa.

en: GUID of predefined check format to use
pt_BR: O GUID do formato de verificação predefinido para uso

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
pt_BR: Este valor define o formato de verificação predefinido que será usado. O número é o guia de um formato de cheque conhecido.

en: Which check position to print
pt_BR: Qual posição do cheque imprimir

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
pt_BR: Em cheques pré-impressos contendo vários cheques por página, esta configuração define a posição do cheque que será impresso. Os valores possíveis são 0, 1 e 2, correspondendo às verificações superior, intermediária e inferior da página.

en: Number of checks to print on the first page.
pt_BR: A quantidade dos cheques que serão impressos na primeira página.

en: Date format to use
pt_BR: Formato da data que será utilizado

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
pt_BR: Este é o identificador numérico do formato pré-definido para ser usado na data.

en: Custom date format
pt_BR: Formato personalizado da data

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
pt_BR: Se o formato da data for definido para indicar um formato personalizado, este valor será usado como um argumento para o strftime para produzir a data que será impressa. Pode ser qualquer string strftime válida; para mais informações sobre este formato leia a página do manual do strftime "man 3 strftime".

en: Units in which the custom coordinates are expressed
pt_BR: As unidades onde as coordenadas personalizadas são expressas

en: Position of payee name
pt_BR: Posição do nome do favorecido

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
pt_BR: Este valor contém as coordenadas X,Y do início da linha do favorecido no cheque.

en: Position of date line
pt_BR: Posição da linha da data

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pt_BR: Este valor contém as coordenadas X, Y para o início da linha da data no cheque. As coordenadas estão no canto inferior esquerdo da posição de verificação definida.

en: Position of check amount in words
pt_BR: A posição do valor por extenso do cheque

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pt_BR: Este valor contém as coordenadas X, Y para o início da linha do valor escrito no cheque. As coordenadas estão no canto inferior esquerdo da posição de verificação definida.

en: Position of check amount in numbers
pt_BR: Posição do valor do cheque em números

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pt_BR: Este valor contém as coordenadas X, Y para o início da linha do valor numérico no cheque. As coordenadas estão no canto inferior esquerdo da posição de verificação definida.

en: Position of payee address
pt_BR: Endereço da posição do beneficiário

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pt_BR: Este valor contém as coordenadas X, Y para o início da linha de endereço do beneficiário no cheque. As coordenadas estão no canto inferior esquerdo da posição de verificação definida.

en: Position of notes line
pt_BR: Posição da linha das notas

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pt_BR: Este valor contém as coordenadas X, Y para o início da linha das notas no cheque. As coordenadas estão no canto inferior esquerdo da posição de verificação definida.

en: Position of memo line
pt_BR: Posição da linha do memorando (memo)

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pt_BR: Este valor contém as coordenadas X, Y para o início da linha do memorando no cheque. As coordenadas estão no canto inferior esquerdo da posição de verificação definida.

en: Offset for complete check
pt_BR: Compensação para a completa verificação

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pt_BR: Este valor contém o deslocamento X, Y para a completa verificação. As coordenadas estão no canto inferior esquerdo da posição de verificação definida.

en: Rotation angle
pt_BR: Ângulo de rotação

en: Number of degrees to rotate the check.
pt_BR: O número em graus para girar a seleção.

en: Position of split's amount in numbers
pt_BR: Posição do valor do desdobramento em números

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pt_BR: Este valor contém as coordenadas X, Y para o início da linha de valor desdobramento no cheque. As coordenadas estão no canto inferior esquerdo da posição de verificação definida.

en: Position of split's memo line
pt_BR: Posição da linha do memorando do desdobramento

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pt_BR: Este valor contém as coordenadas X, Y para o início da linha do memorando do desdobramento no cheque. As coordenadas estão no canto inferior esquerdo da posição de verificação definida.

en: Position of split's account line
pt_BR: Posição da linha da conta do desdobramento

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pt_BR: Este valor contém as coordenadas X, Y para o início da linha da conta do desdobramento no cheque. As coordenadas estão no canto inferior esquerdo da posição de verificação definida.

en: Print the date format below the date.
pt_BR: Imprima o formato da data abaixo da data.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
pt_BR: Cada vez que a data é impressa, imprima o formato da data imediatamente abaixo usando uma fonte com 8pt e usando os caracteres Y,M,D (Ano,Mês,Dia).

en: The default check printing font
pt_BR: A fonte padrão para imprimir os cheques

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
pt_BR: A fonte padrão que será usada ao imprimir os cheques. Este valor será substituído por qualquer fonte definida num arquivo de descrição do cheque.

en: Print '***' before and after text.
pt_BR: Imprima '***' antes e depois do texto.

en: Show currencies in this dialog
pt_BR: Mostra moedas nessa janela

en: Last pathname used
pt_BR: Último caminho de arquivos utilizado

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
pt_BR: Este campo contém o último nome do caminho usado por esta janela. Ele será usado como o nome do arquivo/caminho inicial na próxima vez que esta janela for aberta.

en: Window geometry
pt_BR: Dimensões da janela

en: The position of paned window when it was last closed.
pt_BR: A posição da janela quando foi fechada da última vez.

en: Position of the horizontal pane divider.
pt_BR: A posição do divisor horizontal do painel.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
pt_BR: Esta configuração indica se a busca será em todos os itens na classe atual ou somente nos itens "ativos" na classe atual.

en: Position of the vertical pane divider.
pt_BR: Posição do divisor vertical do painel.

en: Show the new user window
pt_BR: Abra o diálogo do novo usuário

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
pt_BR: Se ativo, a nova janela do usuário será mostrada. Caso contrário, não será mostrada.

en: New hierarchy window on "New File"
pt_BR: Nova janela da hierarquia em "Novo Arquivo"

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
pt_BR: Se ativa, a janela "Nova Hierarquia" será exibida sempre que o item do menu "Novo Arquivo" for escolhido. Caso contrário, não será mostrada.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
pt_BR: Voltar para "nova pesquisa" se achar menos do que esse número de itens

en: Enable SKIP transaction action
pt_BR: Ativar a ação de PULAR transação

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
pt_BR: Ative a ação IGNORAR no casamento da transação. Se ativada, uma transação cuja melhor pontuação estiver na zona amarela (acima do limite Auto-ADD, mas abaixo do limite Compensação automática) ela será ignorada por padrão.

en: Enable UPDATE match action
pt_BR: Ative a ação ATUALIZAR coincidência

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
pt_BR: Ative a ação ATUALIZE E RECONCILIE na combinação da transação. Se ativada, uma transação cuja melhor pontuação estiver acima do limite de Compensação Automática e tenha uma data ou um valor diferente da combinação da transação já existente, por padrão fará com que a transação existente seja atualizada e compensada.

en: Use bayesian matching
pt_BR: Usar pareamento bayesiano

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
pt_BR: Ativa o pareamento bayesiana ao comparar a transação importada com as transações existentes. Caso contrário, um mecanismo de pareamento com base nas regras menos sofisticadas será usada.

en: Minimum score to be displayed
pt_BR: Pontuação mínima a ser exibida

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
pt_BR: Esse campo especifica a pontuação mínima de correspondência que uma transação potencialmente correspondente deve ter para ser exibida na lista de correspondências.

en: Likely matching transaction within these days
pt_BR: Prováveis transações coincidentes dentro destes dias

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
pt_BR: Este campo determina a quantidade máxima de dias onde uma transação na lista seja susceptível de ser compatível.

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
pt_BR: Uma transação que não corresponde à dos dias de hoje

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
pt_BR: Este campo determina a quantidade mínima de dias onde seja improvável que uma transação na lista seja compatível.

en: Add matching transactions below this score
pt_BR: Adicionar transações encontradas abaixo desta pontuação

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
pt_BR: Este campo especifica o limite abaixo onde uma transação coincidente será automaticamente adicionada. Uma transação cuja pontuação com a melhor correspondência esteja na zona vermelha (acima da pontuação mínima da exibição, mas abaixo ou igual à pontuação Adicionar correspondente) por padrão será adicionada ao arquivo do GnuCash.

en: Clear matching transactions above this score
pt_BR: Limpe as transações encontradas acima desta pontuação

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
pt_BR: Este campo define o limite acima onde uma transação coincidente será apagada por padrão. Uma transação cuja pontuação com a melhor correspondência esteja na zona verde (acima ou igual a este limite) por padrão será compensado.

en: Maximum ATM fee amount in your area
pt_BR: A taxa máxima do caixa eletrônico na sua região

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
pt_BR: Este campo define a taxa extra que é levada em consideração ao combinar as transações importadas. Em alguns lugares os caixas eletrônicos comerciais (não pertencentes a uma instituição financeira) são instalados em locais como lojas de conveniência. Esses caixas eletrônicos adicionam as suas taxas diretamente ao valor em vez de aparecer como uma transação a parte ou nas suas taxas mensais do banco. Por exemplo, você retira R$100 e é cobrado R$101,50 mais taxas extras. Caso tenha inserido os R$100 manualmente os valores não vão bater. Você deve definir esta configuração com a máxima taxa cobrada pelo seu banco, assim os valores da transação vai bater.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
pt_BR: Crie as novas commodities automaticamente

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
pt_BR: Permite a criação automática das novas commodities caso alguma commodity desconhecida seja encontrada durante a importação. Caso contrário, o usuário será questionado sobre o que fazer com cada commodity desconhecida.

en: Display or hide reconciled matches
pt_BR: Exiba ou oculte as reconciliações coincidentes

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
pt_BR: Mostra ou oculta as transações do selecionador de correspondência que já estão na condição de reconciliado.

en: Default QIF transaction status
pt_BR: Estado padrão para transações QIF

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
pt_BR: Estado padrão para as transações quando não especificado no arquivo QIF.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
pt_BR: Quando o estado não é especificado no arquivo QIF, as transações são marcadas como reconciliadas.

en: Show documentation
pt_BR: Mostre a documentação

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
pt_BR: Mostra algumas páginas da documentação no assistente de Importação QIF.

en: Pre-select cleared transactions
pt_BR: Pré selecione as transações pré-reconciliadas

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
pt_BR: Se ativas, todas as transações marcadas como apagadas no cadastro aparecerão já selecionadas na caixa de diálogo de reconciliação. Caso contrário, nenhuma transação será inicialmente selecionada.

en: Prompt for interest charges
pt_BR: Pergunte pela taxa de juros

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
pt_BR: Antes de reconciliar uma conta que cobre ou pague juros, solicite ao usuário que insira uma transação para a cobrança ou para o pagamento de juros. Atualmente apenas caso esteja ativado para as contas bancárias, de crédito, mútuas, de ativos, a receber, a pagar e de passivo.

en: Prompt for credit card payment
pt_BR: Pergunte pelo pagamento do cartão de crédito

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
pt_BR: Se ativo, após a reconciliação de uma conta de cartão de crédito, solicite que o usuário insira um pagamento com cartão de crédito. Caso contrário, não solicite nada.

en: Always reconcile to today
pt_BR: Sempre reconcilie na data de hoje

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
pt_BR: Se ativo, sempre abra a janela de reconciliação usando a data de hoje na data do extrato, independente de reconciliações anteriores.

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
pt_BR: Execute a caixa de diálogo "desde a última execução" quando um arquivo for aberto.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
pt_BR: Esta configuração controla se o processamento das transações planejadas "desde a última execução" é automaticamente executada quando um arquivo de dados for aberto. Isso inclui a abertura inicial do arquivo de dados quando o GnuCash for iniciado. Caso esta configuração esteja ativa, execute o processo "desde a última execução", caso contrário, ele não será executado.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
pt_BR: Mostre a caixa de diálogo de notificação "desde a última execução" quando um arquivo for aberto.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
pt_BR: Esta configuração controla se a caixa de diálogo para a notificação das transações agendadas "desde a última execução" é exibida quando um arquivo de dados for aberto (se o processamento de "desde a última execução" estiver ativado durante a abertura do arquivo). Isso inclui a abertura inicial do arquivo de dados quando o GnuCash for iniciado. Se esta configuração estiver ativa, mostre a caixa de diálogo, caso contrário, não será mostrada.

en: Set "Review Created Transactions" as the default for the "since last run" dialog.
pt_BR: Defina "Revise as transações criadas" como o padrão para o diálogo "desde a última execução".

en: This setting controls whether as default the "review created transactions" is set for the "since last run" dialog.
pt_BR: Esta configuração controla se, como padrão, "revise as transações criadas" é definida para o diálogo "desde a última execução".

en: Set the "auto create" flag by default
pt_BR: Ative a opção "criação automática" por padrão

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
pt_BR: Se ativo, qualquer transação agendada recém-criada terá a sinalização 'criação automática' definida como ativo por padrão. O usuário pode alterar este sinalizador durante ou depois da criação da transação editando a transação agendada.

en: How many days in advance to notify the user.
pt_BR: Com quantos dias com antecedência o usuário deve ser avisado.

en: Set the "notify" flag by default
pt_BR: Por padrão, ative a opção "notifique"

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
pt_BR: Se ativo, qualquer transação agendada recém-criada terá seu sinalizador 'notifique' definido por padrão. O usuário pode alterar este sinalizador durante ou depois da criação da transação editando a transação agendada. Esta configuração só faz sentido caso a configuração de criação automática esteja ativa.

en: How many days in advance to remind the user.
pt_BR: Quantos dias antes do evento o usuário deve ser avisado.

en: The next tip to show.
pt_BR: Próxima dica a ser mostrada.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
pt_BR: Mostre a "Dica do Dia" ao iniciar o GnuCash

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
pt_BR: Ativa a "Dica do dia" quando o GnuCash for iniciado. Se ativo, a caixa de diálogo será exibida. Caso contrário, não será mostrada.

en: Alpha Vantage API key
pt_BR: Chave do API Alpha Vantage

en: To retrieve online quotes from Alphavantage, this key needs to be set. A key can be retrieved from the Alpha Vantage website.
pt_BR: Para recuperar cotações online do Alphavantage, esta chave precisa ser definida. Uma chave pode ser obtida no site Alpha Vantage.

en: The version of these settings
pt_BR: A versão destas configurações

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
pt_BR: Isto é usado internamente para determinar se algumas preferências podem precisar de conversão ao alternar para uma versão mais recente do GnuCash.

en: Save window sizes and locations
pt_BR: Salve as dimensões e posição da janela

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
pt_BR: Se ativo, o tamanho e a posição de cada janela de diálogo serão salvas quando elas forem fechadas. Os tamanhos e as posições das janelas do conteúdo serão memorizadas quando você sair do GnuCash. Caso contrário, os tamanhos não serão salvos.

en: Character to use as separator between account names
pt_BR: O símbolo utilizado para separar os nomes das contas

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
pt_BR: Esta configuração determina o caractere que será usado entre os componentes do nome de uma conta. Os valores possíveis são quaisquer caracteres Unicode não alfanumérico ou qualquer um dos seguintes caracteres: "dois pontos", "barra", "barra invertida", "traço" e "ponto".

en: Transaction Linked Files head path
pt_BR: O caminho do cabeçalho dos arquivos vinculados à transação

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
pt_BR: Este é o caminho inicial para os arquivos vinculados à transação com caminhos relativos

en: Compress the data file
pt_BR: Comprima o arquivo de dados

en: Enables file compression when writing the data file.
pt_BR: Ative a compressão dos arquivos ao escrever o arquivo de dados.

en: Show auto-save explanation
pt_BR: Mostre a explicação da função auto-save

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
pt_BR: Se estiver ativo, o GnuCash mostra uma explicação da função de salvamento automático na primeira vez que a função for iniciada. Caso contrário, nenhuma explicação extra será exibida.

en: Auto-save time interval
pt_BR: Intervalo de tempo entre o armazenamento automático

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
pt_BR: A quantidade de minutos até que o salvamento do arquivo de dados no disco rígido seja iniciado automaticamente. Se for zero, nenhum salvamento automático será feito.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
pt_BR: Ative o tempo limite na pergunta "Salve as alterações ao fechar"

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
pt_BR: Se ativada, a pergunta "Salve as alterações ao fechar" aguardará apenas uma quantidade limitada de segundos por uma resposta. Se o usuário não responder dentro desse prazo, as alterações serão salvas automaticamente e a janela de perguntas será fechada.

en: Time to wait for answer
pt_BR: Tempo de espera pela resposta

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
pt_BR: A quantidade de segundos para esperar antes que a janela de perguntas seja fechada e as alterações salvas automaticamente.

en: Display negative amounts in red
pt_BR: Mostre as quantias negativas em vermelho

en: Automatically insert a decimal point
pt_BR: Insere automaticamente um separador decimal

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
pt_BR: Se ativo, o GnuCash irá inserir automaticamente um ponto decimal nos valores que são inseridos sem um. Caso contrário, o GnuCash não modificará os números inseridos.

en: Number of automatic decimal places
pt_BR: A quantidade automática das casas decimais

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
pt_BR: Este campo define quantas casas decimais serão preenchidas automaticamente.

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
pt_BR: Imponha a exibição dos preços como decimais, mesmo se eles precisem ser arredondados.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
pt_BR: Se ativo, o GnuCash arredondará os preços conforme seja necessário para exibi-los como decimais em vez de exibir a fração exata caso a parte fracionária não puder ser exatamente representada como decimal.

en: Do not create log/backup files.
pt_BR: Não crie arquivos log/backup.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
pt_BR: Esta configuração define o que fazer com os arquivos antigos de log/backups. "para sempre" significa manter todos os arquivos antigos. "nunca" significa que nenhum arquivo log/backup antigo será mantido. Cada vez que você salva, as versões anteriores do arquivo são removidas. "dias" significa manter arquivos antigos por vários dias. Quantos dias são definidos na chave 'reter-dias'

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
pt_BR: Exclua os arquivos log/backup antigos após esse número de dias (0 = nunca).

en: Do not delete log/backup files.
pt_BR: Não exclua os arquivos de log/backup.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
pt_BR: Exclua os arquivos log/backup antigos depois deste número de dias (0 = nunca)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
pt_BR: Esta configuração especifica o número de dias depois dos quais arquivos velhos de log ou backup (cópia de segurança) serão excluídos (0 = nunca).

en: Don't sign reverse any accounts.
pt_BR: Não inverta o sinal de nenhuma conta.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
pt_BR: Esta configuração permite que certas contas tenham os seus saldos revertidos de positivo para negativo ou vice-versa. A configuração "receita-despesa" são para usuários que gostam de ver as despesas negativas e as receitas positivas. A configuração do "crédito" são para usuários que desejam ver os saldos refletindo o status de débito/crédito da conta. A configuração "nenhum" não inverte o sinal em nenhum saldo.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
pt_BR: Inverte o sinal do saldo das seguintes contas: Cartão de Crédito, A Pagar, Passivo, Patrimônio Líquido e Receita.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
pt_BR: Inverte o sinal dos saldos em contas de receita e despesa.

en: Use account colors in the account hierarchy
pt_BR: Use cores na conta na hierarquia das contas

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
pt_BR: Se ativa, a hierarquia da conta irá colorir a conta usando a cor personalizada da conta caso seja definida. Isso pode servir como um auxílio visual para identificar rapidamente as contas.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
pt_BR: Use as cores da conta nas abas dos cadastros das contas que estiverem abertas

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
pt_BR: Se ativo, as guias do cadastro da conta serão coloridas usando a cor personalizada da conta, caso seja definida. Isso pode servir como um auxílio visual para identificar rapidamente as contas.

en: Use formal account labels
pt_BR: Utilize etiquetas formais na conta

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
pt_BR: Se ativo, as etiquetas da contabilidade formal "Crédito" e "Débito" serão usados ao designar os campos na tela. Caso contrário, serão usados os rótulos informais como Aumento/Redução, "Entrada de fundos"/"Saída de fundos", etc.

en: Show close buttons on notebook tabs
pt_BR: Mostre o botão de fechar nas abas

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
pt_BR: Se ativo, um botão "fechar" será exibido em qualquer guia do bloco de notas que possa estar fechado. Caso contrário, esse botão não será mostrado na guia. Independentemente dessa configuração, as páginas sempre podem ser fechadas por meio do item do menu "fechar" ou do botão "fechar" na barra de ferramentas.

en: Width of notebook tabs
pt_BR: A largura das abas do livro

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
pt_BR: Esta chave especifica a largura máxima das guias do bloco de notas. Caso o texto na guia seja maior do que este valor (o teste é aproximado), o rótulo da guia terá um corte no meio e será substituído por reticências.

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end
pt_BR: Abre uma nova guia adjacente à aba atual em vez de abri-la no final

en: If active, new tabs are opened adjacent to current tab. If inactive, the new tabs are opened instead at the end.
pt_BR: Se ativo, novas guias serão abertas adjacentes à guia atual. Se inativo, as novas guias serão abertas no final.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
pt_BR: Utilize a moeda local do sistema para todas as contas recém-criadas.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
pt_BR: Esta configuração controla a origem da moeda padrão para as novas contas. Se estiver definido como "locale", o GnuCash irá recuperar a moeda padrão da configuração local do usuário. Caso seja definido como "outro", o GnuCash usará a configuração definida pela outra moeda chave.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
pt_BR: Utilize a moeda informada para todas as contas recém-criadas.

en: Default currency for new accounts
pt_BR: A moeda padrão para as novas contas

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
pt_BR: Esta configuração define a moeda padrão usada para as novas contas caso a configuração da escolha da moeda seja definida como "outra". Este campo deve conter o código ISO 4217 com três letras para uma moeda (por exemplo, BRL, USD, GBP).

en: Use 24 hour time format
pt_BR: Utilize o formato de 24 horas

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
pt_BR: Se ativo, use o formato de 24 horas. Caso contrário, use um formato de 12 horas.

en: Date format choice
pt_BR: Escolha do formato da data

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
pt_BR: Esta configuração escolhe a forma como as datas são apresentadas no GnuCash. Os valores possíveis para esta configuração são "locale" para usar a configuração local do sistema, "ce" para datas no estilo da Europa Continental, "iso" para as datas do padrão ISO 8601, "uk" para datas no estilo do Reino Unido e "us" para o estido das datas nos Estados Unidos.

en: In the current calendar year
pt_BR: No ano civil atual

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
pt_BR: Quando uma data é inserida sem o ano, ele pode ser autopreenchido com o ano atual ou com o ano mais próximo à data dependendo de um período a partir de um certo número de meses para trás.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
pt_BR: Numa janela deslizante com 12 meses iniciando uma quantidade configurável de meses antes do mês atual

en: Maximum number of months to go back.
pt_BR: A quantidade máxima de meses para voltar.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
pt_BR: As datas serão preenchidas de forma que sejam próximas à data atual. Insira a quantidade máxima de meses para retroceder no tempo ao completar as datas.

en: Show Horizontal Grid Lines
pt_BR: Mostre as linhas horizontais da grade

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
pt_BR: Se ativo, as linhas horizontais da grade serão mostradas nos visores da mesa. Caso contrário, nenhuma linha horizontal da grade será exibida.

en: Show Vertical Grid Lines
pt_BR: Mostrar linhas verticais da grade

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
pt_BR: Se ativo, as linhas verticais da grade serão mostradas nos visores da mesa. Caso contrário, nenhuma linha vertical da grade será exibida.

en: Show splash screen
pt_BR: Mostre a tela inicial

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
pt_BR: Se ativo, uma tela inicial será mostrada na inicialização. Caso contrário, nenhuma tela inicial será exibida.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
pt_BR: Exiba as abas acima da janela.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
pt_BR: Esta configuração determina a borda em que as guias para alternar páginas em blocos de notas são desenhadas. Os valores possíveis são "top", "left", "botton" e "right". O padrão é "top".

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
pt_BR: Exibe as abas embaixo da janela.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
pt_BR: Exibe as abas à esquerda da janela.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
pt_BR: Exibe as abas à direita da janela.

en: Display the summary bar at the top of the page.
pt_BR: Exibe a barra de resumo no topo da página.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
pt_BR: Esta configuração determina a borda onde a barra do resumo é desenhada para várias páginas. Os valores possíveis são "top" e "bottom". O padrão é "bottom".

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
pt_BR: Exibe a barra de resumo na parte inferior da página.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
pt_BR: Fechando uma aba vai para a última aba visitada recentemente.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
pt_BR: Fechando uma aba vai para a última aba visitada recentemente. Caso contrário, Caso contrário, fechar uma aba move para a próxima aba à esquerda.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
pt_BR: Configure o livro para usar o campo "ação" nos desdobramentos para o campo "Num" nos cadastros e relatórios

en: Color the register using a gnucash specific color theme
pt_BR: Pinte o cadastro usando uma cor específica do tema do GnuCash

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
pt_BR: Quando ativado, o cadastro usará uma cor específica do tema do GnuCash (verde/amarelo). Caso contrário, ele usará o tema das cores do sistema. Independentemente desta configuração, o usuário sempre pode substituir as cores do tema por meio de um arquivo css específico do gnucash que será armazenado no diretório de configuração usado pelo GnuCash. Mais informações podem ser encontradas no FAQ do GnuCash.

en: "Enter" key moves to bottom of register
pt_BR: A tecla "Enter" move para o fim do cadastro

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
pt_BR: Se estiver ativo, clique na tecla Enter para mover para a parte de baixo do cadastro. Caso contrário, ao clicar na tecla Enter irá mover para a próxima linha da transação.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
pt_BR: Abre automaticamente a lista das contas ou das ações durante o lançamento

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
pt_BR: Move para o campo de transferência quando preencher automaticamente transações memorizadas

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
pt_BR: Se estiver ativo, depois que uma transação memorizada for preenchida automaticamente, o cursor se moverá para o campo Transferência. Se não estiver ativo, ele pula para o valor do campo.

en: Create a new window for each new register
pt_BR: Crie uma nova janela para cada novo cadastro

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
pt_BR: Se ativo, cada novo cadastro será aberto numa nova janela. Caso contrário, cada novo cadastro será aberto como uma guia na janela principal.

en: Color all lines of a transaction the same
pt_BR: Colore da mesma cor todas as linhas de uma transação

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
pt_BR: Se ativo, todas as linhas que compõem uma única transação usarão a mesma cor de fundo. Caso contrário, as cores de fundo são alternadas em cada linha.

en: Show horizontal borders in a register
pt_BR: Mostre as margens horizontais nos cadastros

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
pt_BR: Mostra as bordas horizontais entre as linhas num cadastro. Se ativo, a borda entre as células será indicada com uma linha grossa. Caso contrário, a borda entre as células não será marcada.

en: Show vertical borders in a register
pt_BR: Por padrão, mostre as margens verticais nas células

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
pt_BR: Mostra as bordas verticais entre as colunas num cadastro. Se ativo, a borda entre as células será indicada com uma linha grossa. Caso contrário, a borda entre as células não será marcada.

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
pt_BR: Mostre as transações futuras após a transação em branco num cadastro

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
pt_BR: Mostra as transações futuras após a transação em branco num cadastro. Se estiver ativo, as transações com uma data futura serão exibidas na parte inferior do cadastro após a transação em branco. Caso contrário, a transação em branco estará na parte inferior do cadastro após todas as transações.

en: All transactions are expanded to show all splits.
pt_BR: Todas as transações são expandidas para mostrar todas as parcelas.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
pt_BR: Mostre uma segunda linha com "Action" (Ação), "Notes" (Notas) e "Linked Documents" (Documentos Vinculados) para cada transação.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction in a register. This is the default setting for when a register is first opened. The setting can be changed at any time via the "View->Double Line" menu item.
pt_BR: Mostra uma segunda linha com "Ação", "Notas" e "Documentos Vinculados" para cada transação num cadastro. Esta é a configuração padrão para quando um registro for aberto pela primeira vez. A configuração pode ser alterada a qualquer momento por meio do item de menu "Exibir-> Linha dupla".

en: Only display leaf account names.
pt_BR: Veja apenas o nome final das contas.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
pt_BR: Mostra apenas os nomes das contas na folha do cadastro e na janela da seleção da conta. O comportamento padrão é exibir o nome completo, incluindo o caminho da ramificação da conta. Ao ativar esta opção implica em usar os nomes exclusivos da folha.

en: Show the entered and reconcile dates
pt_BR: Mostra as datas introduzidas e as reconcilia

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
pt_BR: Mostra a data em que a transação foi inserida abaixo da data enviada e da data reconciliada na linha dividida.

en: Show entered and reconciled dates on selection
pt_BR: Mostre as datas inseridas e as reconciliadas durante a seleção

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
pt_BR: Mostra a data inserida e a data reconciliada durante a seleção da transação.

en: Show the calendar buttons
pt_BR: Mostre os botões do calendário

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
pt_BR: Mostra os botões de calendário Cancelar, Hoje e Selecionar.

en: Move the selection to the blank split on expand
pt_BR: Mova a seleção para a divisão em branco ao expandir

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
pt_BR: Move a seleção para uma divisão em branco quando a transação for expandida.

en: Number of transactions to show in a register.
pt_BR: Número de transações a serem mostradas num cadastro.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
pt_BR: Mostre esta quantidade de transações num registro. Um valor zero significa mostrar todas as transações.

en: Number of characters for auto complete.
pt_BR: A quantidade de caracteres para auto-completar.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
pt_BR: Configura a quantidade minima de caracteres para iniciar o auto-completar nos campos das descrições, das notas e das observações.

en: Create a new window for each new report
pt_BR: Cria uma nova janela para cada novo relatório

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
pt_BR: Se ativo, cada novo relatório será aberto na sua própria janela. Caso contrário, os novos relatórios serão abertos como guias na janela principal.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
pt_BR: Utiliza a moeda local do sistema para todos os relatórios recém-criados.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
pt_BR: Esta configuração controla a moeda padrão usada para os relatórios. Se estiver definido como "locale", o GnuCash irá recuperar a moeda padrão da configuração local do usuário. Caso seja definido como "outro", o GnuCash usará a configuração definida pela outra moeda chave.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
pt_BR: Utiliza a moeda especificada para todos os relatórios recém-criados.

en: Default currency for new reports
pt_BR: Moeda padrão para novos relatórios

en: Zoom factor to use by default for reports.
pt_BR: O fator de zoom padrão que será usado nos relatórios.

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
pt_BR: Em telas de alta resolução, os relatórios tendem a ser difíceis de ler. Esta opção permite aumentar a escala dos relatórios pelo fator informado. Por exemplo, ao definir como 2.0 exibirá os relatórios com o dobro do tamanho original.

en: PDF export file name format
pt_BR: O formato PDF para a exportação do arquivo

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
pt_BR: Esta configuração escolhe o nome do arquivo para a exportação em PDF. Esta é uma string sprintf (3) com três argumentos: "%1$s" é o nome do relatório, como "Fatura". "%2$s" é o número do relatório, que para o relatório de uma fatura seja o número da fatura. "%3$s" é a data do relatório, formatado de acordo com a configuração do formato da data do arquivo. Observação: todos os caracteres não permitidos nos nomes do arquivo, como '/', serão substituídos por sublinhados '_' no nome do arquivo.

en: PDF export file name date format choice
pt_BR: Escolha do formato de data para a exportação em PDF

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
pt_BR: Esta configuração escolhe como as datas são usadas no nome do arquivo de exportação do PDF. Os valores possíveis para esta configuração são "locale" para usar a configuração local do sistema, "ce" para datas no estilo da Europa Continental, "iso" para as datas do padrão ISO 8601, "uk" para datas no estilo do Reino Unido e "us" para o estido das datas nos Estados Unidos.

en: Allow file incompatibility with older versions.
pt_BR: Permite incompatibilidade de arquivos com versões antigas.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
pt_BR: Se ativo, o gnucash terá permissão para quebrar intencionalmente a compatibilidade do arquivo com versões mais antigas de forma que um arquivo de dados salvo nesta versão não possa mais ser lido por uma versão mais antiga. Caso contrário, o gnucash gravará os arquivos de dados apenas com um formato que também possam ser lidos por versões mais antigas.

en: Number of files in history
pt_BR: A quantidade dos arquivos no histórico

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
pt_BR: Esta configuração contém a quantidade dos arquivos que serão mantidos no menu arquivos recentemente abertos. Este valor pode ser definido como zero para desativar o histórico do arquivo. Este número tem um valor máximo de 10.

en: Most recently opened file
pt_BR: Arquivo aberto mais recentemente

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
pt_BR: Este campo contém o caminho completo para o arquivo aberto mais recentemente.

en: Next most recently opened file
pt_BR: O segundo arquivo aberto mais recentemente

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
pt_BR: Este campo contém o caminho completo para o segundo arquivo aberto mais recentemente.

en: Print checks from multiple accounts
pt_BR: Imprimir cheques de múltiplas contas

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
pt_BR: Este diálogo é apresentado caso você tente imprimir cheques de múltiplas contas ao mesmo tempo.

en: Confirm Window Close
pt_BR: Confirme o fechamento da janela

en: This dialog is presented when there is more than one window.
pt_BR: Este diálogo é apresentado quando há mais de uma janela.

en: Commit changes to a invoice entry
pt_BR: Faça as alterações no lançamento de uma fatura

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
pt_BR: Esta caixa de diálogo é apresentado quando você tenta sair de um lançamento de uma fatura que foi alterada. Os dados alterados devem ser salvos ou descartados.

en: Duplicating a changed invoice entry
pt_BR: Duplique o lançamento de uma fatura que foi alterada

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
pt_BR: Esta caixa de diálogo é apresentada quando você tenta duplicar o lançamento de uma fatura que foi alterada. Os dados alterados devem ser salvos ou a duplicação deve ser cancelada.

en: Delete a commodity
pt_BR: Excluir uma commodity

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
pt_BR: Este diálogo é apresentado antes de permitir que você exclua uma commodity.

en: Delete a commodity with price quotes
pt_BR: Exclua uma mercadoria com as cotações de preço

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
pt_BR: Esta caixa de diálogo é apresentada antes de permitir que você exclua uma commodity que tenha cotações anexadas. Ao excluir a mercadoria também excluirá as cotações.

en: Delete multiple price quotes
pt_BR: Excluir várias cotações

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
pt_BR: Este diálogo é apresentado antes de permitir que você exclua várias cotações de preço de uma só vez.

en: Replace existing price
pt_BR: Substitua o preço existente

en: This dialog is presented before allowing you to replace an existing price.
pt_BR: Esta caixa de diálogo é apresentada antes de permitir a substituição de um preço já existente.

en: Edit account payable/accounts receivable register
pt_BR: Edite o cadastro das contas a pagar e das contas a receber

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
pt_BR: Esta caixa de diálogo é apresentada antes de permitir que você edite uma conta de contas a pagar ou de contas a receber. Esses tipos de conta são reservados para os recursos de negócios e raramente devem ser manipulados manualmente.

en: Read only register
pt_BR: Cadastro somente-leitura

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
pt_BR: Este diálogo é apresentado quando um cadastro somente-leitura é aberto.

en: Change contents of reconciled split
pt_BR: Altere o conteúdo de um desdobramento reconciliado

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
pt_BR: Esta caixa de diálogo é apresentada antes de permitir que você altere o conteúdo de um desdobramento reconciliado. Permita que essas alterações possam dificultar a realização de futuras reconciliações.

en: Mark transaction split as unreconciled
pt_BR: Marque o desdobramento da transação como reconciliada

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pt_BR: Esta caixa de diálogo é apresentada antes de permitir que você marque um desdobramento de uma transação como não reconciliada. Isso prejudicará o valor reconciliado do cadastro e poderá dificultar a realização de futuras reconciliações.

en: Cut a split from a transaction
pt_BR: Faça o corte do desdobramento de uma transação

en: This dialog is presented before allowing you to cut a split from a transaction.
pt_BR: Este diálogo é apresentado antes de permitir que você faça o corte do desdobramento de uma transação.

en: Cut a reconciled split from a transaction
pt_BR: Faça o corte do desdobramento reconciliado de uma transação

en: This dialog is presented before allowing you to cut a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pt_BR: Esta caixa de diálogo é apresentada antes de permitir que você faça o corte do desdobramento reconciliado de uma transação. Isso prejudicará o valor reconciliado do cadastro e poderá dificultar a realização de futuras reconciliações.

en: Remove a split from a transaction
pt_BR: Remova um desdobramento de uma transação

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
pt_BR: Este diálogo é apresentado antes de permitir que você remova um desdobramento de uma transação.

en: Remove a reconciled split from a transaction
pt_BR: Remova um desdobramento reconciliado de uma transação

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pt_BR: Esta caixa de diálogo é apresentada antes de permitir que você remova um desdobramento reconciliado de uma transação. Isso prejudicará o valor reconciliado do cadastro e poderá dificultar a realização de futuras reconciliações.

en: Remove all the splits from a transaction
pt_BR: Remova todos os desdobramentos de uma transação

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
pt_BR: Este diálogo é apresentado antes de permitir que você remova todos os desdobramentos de uma transação.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pt_BR: Este diálogo é apresentado antes de permitir que você remova todos os desdobramentos (incluindo alguns desdobramentos reconciliados) de uma transação. Isso prejudicará o valor reconciliado do cadastro e poderá dificultar a realização de futuras reconciliações.

en: Cut a transaction
pt_BR: Corte uma Transação

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction.
pt_BR: Este diálogo é apresentado antes de permitir que você faça o corte de uma transação.

en: Cut a transaction with reconciled splits
pt_BR: Faça o corte de uma transação com desdobramentos reconciliados

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pt_BR: Este diálogo é apresentado antes de permitir que você faça o corte de uma transação que possua desdobramentos reconciliados. Isso prejudicará o valor reconciliado do cadastro e poderá dificultar a realização de futuras reconciliações.

en: Delete a transaction
pt_BR: Excluir uma transação

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
pt_BR: Este diálogo é apresentado antes de permitir que você exclua uma transação.

en: Delete a transaction with reconciled splits
pt_BR: Exclua uma transação com desdobramentos reconciliados

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pt_BR: Este diálogo é apresentado antes de permitir que você exclua uma transação que possua desdobramentos reconciliados. Isso prejudicará o valor reconciliado do cadastro e poderá dificultar a realização de futuras reconciliações.

en: Duplicating a changed transaction
pt_BR: Duplicando uma transação que foi alterada

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
pt_BR: Esta caixa de diálogo é apresentada quando você tenta duplicar uma transação que foi alterada. Os dados alterados devem ser salvos ou a duplicação deve ser cancelada.

en: Commit changes to a transaction
pt_BR: Efetue as alterações numa transação

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
pt_BR: Esta caixa de diálogo é apresentada quando você tenta sair de uma transação que foi alterada. Os dados alterados devem ser salvos ou descartados.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
pt_BR: Mostre o total de todas as contas convertidas para a moeda padrão do relatório

en: Show non currency commodities
pt_BR: Mostre as commodities não-monetárias

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
pt_BR: Se ativo, as commodities não monetárias (ações) serão mostradas. Caso contrário, eles serão ocultados.

en: Use relative profit/loss starting date
pt_BR: Use a data inicial de lucro/prejuízo relativo

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
pt_BR: Esta configuração controla o tipo do inicio da data usada nos cálculos dos lucros/prejuízos. Se for definido como "absoluto", o GnuCash recuperará a data inicial informada pela chave da data inicial. Se definido para qualquer outra coisa, o GnuCash irá recuperar a data inicial informada pela chave do período inicial.

en: Use absolute profit/loss starting date
pt_BR: Use a data do início absoluto de lucro/prejuízo

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
pt_BR: Data inicial (em segundos a partir de 1º de Jan de 1970)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
pt_BR: Esta configuração controla a data inicial definida nos cálculos dos lucros/prejuízos caso a configuração escolhida no início seja definida como "absoluto". Este campo deve conter uma data representada em segundos a partir de 1º de janeiro de 1970.

en: Starting time period identifier
pt_BR: Identificador do período inicial

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
pt_BR: Esta configuração controla a data inicial definida nos cálculos dos lucros/prejuízos caso a configuração da escolha inicial seja definida como algo diferente de "absoluto". Este campo deve conter um valor entre 0 e 8.

en: Use relative profit/loss ending date
pt_BR: Use a data do término relativo do lucro/prejuízo

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
pt_BR: Esta configuração controla o tipo de data do término usado nos cálculos dos lucros/prejuízos. Se estiver definido como "absoluto", o GnuCash irá recuperar a data final informado pela chave da data final. Se for definido para qualquer outra coisa, o GnuCash irá recuperar a data final informado pela chave do período final.

en: Use absolute profit/loss ending date
pt_BR: Use a data final absoluta do lucro/prejuízo

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
pt_BR: Data do término (em segundos a partir de 1º de Jan de 1970)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
pt_BR: Esta configuração controla a data do término definido nos cálculos dos lucros/prejuízos caso a configuração da escolha final seja definida como "absoluto". Este campo deve conter uma data representada em segundos a partir de 1º de janeiro de 1970.

en: Ending time period identifier
pt_BR: Identificador do período de término

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
pt_BR: Esta configuração controla a data inicial definido nos cálculos dos lucros/prejuízos caso a configuração da escolha inicial seja definida como algo diferente de "absoluto". Este campo deve conter um valor entre 0 e 8.

en: Display this column
pt_BR: Exiba esta coluna

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
pt_BR: Esta configuração controla se a coluna informada ficará visível na visualização. TRUE significa visível, FALSE significa oculto.

en: Width of this column
pt_BR: A largura desta coluna

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
pt_BR: Esta configuração armazena a largura de uma determinada coluna em pixels.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
pt_BR: Este assistente o ajudará a configurar e utilizar os períodos contábeis.
    
    Perigo: este recurso não funciona corretamente no momento; ele ainda está em desenvolvimento. Provavelmente irá danificar seus dados de tal forma que eles não poderão mais ser reparados!

en: Setup Account Period
pt_BR: Configure os períodos contábeis

en: Book Closing Dates
pt_BR: Datas do fechamento contábil

en: Close Book
pt_BR: Feche o livro

en: Account Period Finish
pt_BR: Fim do período contábil

en: Press 'Close' to Exit.
pt_BR: Clique em 'Fechar' para encerrar.

en: Summary Page
pt_BR: Página do resumo

en: CSV Import Assistant
pt_BR: Assistente de importação do arquivo de dados do GnuCash

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
pt_BR: 
    Este assistente o ajudará a importar as contas a partir de um arquivo.
    
    O arquivo deve estar no mesmo formato que foi exportado, pois esta é uma importação com formato fixo que pode ser vista olhando para um arquivo criado usando a opção do menu de exportação "Exporte a ramificação das contas para o CSV".
    
    Caso a conta esteja faltando, com base no nome completo da conta, ela será adicionada enquanto o título/moeda informado existir. Caso a conta exista, quatro campos serão atualizados. Eles são o código, a descrição, as notas e a cor.
    
    Clique em "Avançar" para prosseguir ou em "Cancelar" para interromper a importação.

en: Import Account Assistant
pt_BR: Assistente de importação das contas

en: Choose File to Import
pt_BR: Escolha um arquivo para importar

en: Number of rows for the Header
pt_BR: Número de linhas para o cabeçalho

en: Comma (,)
pt_BR: Vírgula (,)

en: Semicolon (;)
pt_BR: Ponto-e-vírgula (;)

en: Custom regular expression
pt_BR: expressão regular personalizada

en: Colon (:)
pt_BR: Dois-pontos (:)

en: Preview
pt_BR: Prévia

en: Import Account Preview, first 10 rows only
pt_BR: Prévia da importação da conta, primeiras 10 linhas apenas

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
pt_BR: Clique em Aplicar para criar o arquivo de exportação.
    Cancele para interromper.

en: Import Accounts Now
pt_BR: Importe as contas agora

en: Import Summary
pt_BR: Resumo da importação

en: CSV Export Assistant
pt_BR: Assistente de exportação CSV

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
pt_BR: 
    Selecione o tipo da exportação necessária e o separador que será usado.

en: Use Quotes
pt_BR: Use as cotações

en: Simple Layout
pt_BR: Layout simples

en: Choose Export Settings
pt_BR: Escolha as opções de exportação

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
pt_BR: Escolha as contas a serem exportadas e o intervalo de datas (se necessário).

en: Accounts Selected:
pt_BR: Contas selecionadas:

en: _Select Subaccounts
pt_BR: _Selecione as sub-contas

en: Select _All
pt_BR: Selecion_e tudo

en: Date Range
pt_BR: Intervalo da Data

en: _Select All
pt_BR: _Selecione tudo

en: Select _Range
pt_BR: Selecione o inte_rvalo

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
pt_BR: Início

en: _Earliest
pt_BR: Mais rec_ente

en: Cho_ose Date
pt_BR: Escol_ha a data

en: Toda_y
pt_BR: _Hoje

en: _Latest
pt_BR: Mais _antigo

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
pt_BR: Fim

en: C_hoose Date
pt_BR: Escol_ha a data

en: _Today
pt_BR: _Hoje

en: Account Selection
pt_BR: Seleção das contas

en: Choose File Name for Export
pt_BR: Escolha um nome de arquivo para exportar

en: Export Now…
pt_BR: Exportando arquivo…

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Export Summary
pt_BR: Resumo da exportação

en: CSV Price Import
pt_BR: Importação do preço por CSV

note: You should localize the (british) examples to your region.
en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
pt_BR: Este assistente irá ajudá-lo a importar preços a partir de um arquivo CSV.
    
    Há um número mínimo de colunas que devem estar presentes para uma importação bem-sucedida, que são data, quantidade, a partir do delimitador, do símbolo e moeda até. Se todos os lançamentos forem para a mesma commodity/moeda, será possível selecioná-las e depois as colunas serão data e valor.
    
    Existem várias opções para definir o delimitador, bem como uma opção de largura fixa. Com a opção de largura fixa, clique duas vezes nas linhas da tabela exibida para definir a largura da coluna e em seguida, com o botão direito do mouse para alterar caso seja necessário.
    
    Os exemplos são "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" e MOEDA;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    Existe uma opção para definir a linha inicial, a linha final e uma opção para pular as linhas alternativas começando na primeira linha que pode ser usada caso tenha algum cabeçalho texto. Também existe a opção de substituir os preços existentes para aquele dia caso seja necessário.
    
    Por último, no caso das importações repetidas, a página de visualização possui botões para Carregar e Salvar as configurações. É possível salvar as configurações ajustadas ou reutilizá-las em importações posteriores. Após a leitura das suas configurações, também é possível ajustá-las novamente nas importações semelhantes e salvá-las depois com um outro nome. Observe que você não pode salvar nas predefinições já integradas.
    
    Esta operação não é reversível, portanto, certifique-se de ter um backup funcionando.
    
    Clique em "Avançar" para prosseguir ou em "Cancelar" para interromper a importação.

en: Price Import Assistant
pt_BR: Assistente de importação dos preços

en: Select File for Import
pt_BR: Selecione um arquivo para importar

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
pt_BR: Excluir as configurações
    Exclua as configurações salvas com o nome inserido no campo adjacente de texto.
    Existem dois nomes reservados que nunca podem ser excluídos:
    - Sem configurações
    - O formato de exportação padrão do Gnucash

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
pt_BR: Salve as configurações
    Salve as configurações atuais com o nome inserido no campo adjacente de texto.
    Existem dois nomes reservados que não podem ser usados para salvar as configurações personalizadas:
    - Sem configurações
    - O formato de exportação padrão do Gnucash

en: <b>Load and Save Settings</b>
pt_BR: <b>Carregar e Salvar Configurações</b>

en: Fixed-Width
pt_BR: Largura-Fixa

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Tab
pt_BR: Tabulação

en: Hyphen (-)
pt_BR: Hífen (-)

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
pt_BR: Clique duas vezes em qualquer lugar da tabela abaixo para inserir uma quebra de coluna

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
pt_BR: Clique com o botão direito em qualquer lugar de uma coluna para alterá-la (ampliar, estreitar, mesclar)

en: Allow existing prices to be over written.
pt_BR: Permitir que os preços existentes sejam substituídos.

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
pt_BR: Normalmente os preços não são substituídos, escolha esta opção para alterar isso. Esta configuração não é salva.

en: <b>File Format</b>
pt_BR: <b>Formato do arquivo</b>

en: Date Format
pt_BR: Formato de data

en: Currency Format
pt_BR: Formato da moeda

en: Encoding
pt_BR: Codificação

en: Leading Lines to Skip
pt_BR: Primeiras linhas para ignorar

en: Trailing Lines to Skip
pt_BR: Últimas linhas para ignorar

en: Skip alternate lines
pt_BR: Ignore as linhas alternativas

en: <b>Miscellaneous</b>
pt_BR: <b>Diversos</b>

en: <b>Commodity From</b>
pt_BR: <b>A partir da commodity</b>

en: Currency To
pt_BR: Transferência da moeda para

en: Select the type of each column to import.
pt_BR: Selecione o tipo de cada coluna para importar.

en: Skip Errors
pt_BR: Ignore os erros

en: Import Preview
pt_BR: Visualização da importação

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
pt_BR: <b>Pressione "Aplicar" para adicionar os preços.
    Ou em "Cancelar" para abortar.</b>

en: Import Prices Now
pt_BR: Importe os preços agora

en: CSV Transaction Import
pt_BR: Relatório de Importação CSV de Transações

en: This assistant will help you import a delimited file containing a list of transactions. It supports both token separated files (such as comma separated or semi-colon separated) and fixed width data.
    
    For a successful import three columns have to be available in the import data:
    • a Date column
    • a Description column
    • a Deposit or Withdrawal column
    
    If there is no Account data available, a base account can be selected to which all data will be imported.
    
    Apart from a choice of delimiter, there are several options to tweak the importer. For example a number of lines can be skipped at the start or the end of the data, as well as odd rows. Several date and number formats are supported. The file encoding can be defined.
    
    The importer can handle files where transactions are split over multiple lines, with each line representing one split.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name.
pt_BR: Este assistente o ajudará a importar um arquivo delimitado contendo uma lista das transações. Ele suporta os arquivos que estejam separados por token (como separados por vírgula ou ponto-e-vírgula) e com dados de largura fixa.
    
    Para uma importação bem-sucedida, três colunas devem estar disponíveis nos dados de importação:
    • uma coluna para a data
    • uma coluna para a descrição
    • uma coluna depósito ou retirada
    
    Caso os dados da conta não estejam disponíveis, uma conta base pode ser selecionada para onde todos os dados serão importados.
    
    Além da escolha do delimitador, existem várias opções para fazer os ajustes do importador. Por exemplo, várias linhas podem ser ignoradas no início ou no final dos dados, bem como as linhas ímpares. Há vários formatos dos números da data que são suportados. A codificação do arquivo pode ser definida.
    
    O importador pode manipular arquivos onde as transações são divididas em várias linhas, com cada linha representando uma divisão.
    
    Por último, no caso das importações repetidas, a página de visualização possui botões para Carregar e Salvar as configurações. É possível salvar as configurações ajustadas ou reutilizá-las em importações posteriores. Após a leitura das suas configurações, também é possível ajustá-las novamente nas importações semelhantes e salvá-las depois com um outro nome.

en: Transaction Import Assistant
pt_BR: Assistente de importação de transação

en: Multi-split
pt_BR: Multi-divisão

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
pt_BR: Normalmente, o importador assumirá que cada linha na entrada do arquivo corresponda a uma transação. Cada linha pode conter informações para uma transação e uma ou duas divisões.
    
    Quando o Multi-split está ativo, o importador assumirá que as várias linhas consecutivas contêm juntas as informações para uma transação. Cada linha fornece informações para uma divisão exata. A primeira linha também deve fornecer as informações para a transação.
    Para saber quais linhas pertencem à mesma transação, o importador irá comparar as informações da transação fornecidas em cada linha. Caso essa informação esteja vazia ou seja, igual à primeira linha da transação, o importador considerará esta linha como parte da mesma transação.

en: <b>Account</b>
pt_BR: <b>Conta</b>

en: Select a row to change the mappings
pt_BR: Selecione uma linha para alterar os mapeamentos

en: Account ID
pt_BR: Número da conta

en: Error text.
pt_BR: Texto de erro.

en: Change GnuCash _Account…
pt_BR: _Alterne a conta do GnuCash…

en: Match Import and GnuCash accounts
pt_BR: Associe uma importação e as contas do GnuCash

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
pt_BR: Se você clicar em "Avançar", o Gnucash executará uma série de verificações.
    
    Se uma dessas <i>verificações falhar</i>, você será redirecionado automaticamente para a página de visualização para tentar fazer a correção.
    
    Na página seguinte você poderá associar cada transação a uma categoria.
    
    Se esta for a sua <i>importação inicial para um novo arquivo</i>, você verá primeiro uma caixa de diálogo para definir as opções do livro, uma vez que estas podem afetar como os dados importados são convertidos nas transações do GnuCash. Se este for um arquivo já existente, a caixa de diálogo não será exibida.
    
    Se esta for a <i>primeira importação</i>, você verá que todas as linhas podem precisar ser associadas. Nas importações subsequentes, o importador tentará associar as transações com base nas importações anteriores.
    
    A confiabilidade correta de uma associação é exibida como uma barra colorida.
    
    Mais informações podem ser exibidas usando o botão de ajuda.

en: Transaction Information
pt_BR: Informação da transação

en: Match Transactions
pt_BR: Pareie as transações

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
pt_BR: Este assistente irá ajudá-lo a criar um conjunto de contas GnuCash para os seus ativos (como investimentos, contas correntes ou de poupança), passivos (como empréstimos) e diferentes tipos de receitas e despesas que você possa ter.
    
    Você pode escolher um conjunto de contas aqui que pareça próximo das suas necessidades. Depois que o assistente for concluído, você poderá adicionar, renomear, modificar e remover posteriormente as contas a qualquer momento. Você também poderá adicionar as subcontas, bem como mover as contas (junto com as suas subcontas) de uma conta principal para outra.
    
    Clique em 'Cancelar' caso não queira criar novas contas agora.

en: New Account Hierarchy Setup
pt_BR: Configuração da nova hierarquia das contas

en: Choose Currency
pt_BR: Escolha a moeda

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
pt_BR: Escolha o idioma e as categorias específicas da região que correspondam às formas que você pretende usar o GnuCash. Cada categoria que você selecionar fará com que várias contas sejam criadas.

en: <b>Categories</b>
pt_BR: <b>Categorias</b>

en: C_lear All
pt_BR: _Limpe tudo

en: <b>Category Description</b>
pt_BR: <b>Descrição da Categoria</b>

note: %s is an account template
en: Accounts in %s
pt_BR: As contas em %s

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
pt_BR: Caso não esteja satisfeito com os modelos disponíveis, leia a página wiki do link abaixo e compartilhe o seu novo modelo ou o seu modelo aprimorado.

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
pt_BR: A seleção que você faz aqui é apenas o ponto de partida para a hierarquia da sua conta personalizada. As contas podem ser adicionadas, renomeadas, movidas ou excluídas manualmente mais tarde e a qualquer momento.

en: GnuCash Account Template Wiki
pt_BR: Wiki de modelos de conta GnuCash

en: Choose accounts to create
pt_BR: Escolha as contas para criar

en: Setup selected accounts
pt_BR: Configure as contas selecionadas

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
pt_BR: Clique em 'Aplicar'para criar as suas novas contas. Você poderá então salvá-las num arquivo ou num banco de dados.
    
    Clique em 'Voltar 'para revisar as suas seleções.
    
    Clique em 'Cancelar 'para fechar este diálogo sem criar novas contas.

en: Finish Account Setup
pt_BR: Conclusão da configuração da conta

en: Months
pt_BR: Meses

en: Years
pt_BR: Anos

en: Current Year
pt_BR: Ano atual

en: Now + 1 Year
pt_BR: Agora + 1 ano

en: Whole Loan
pt_BR: Empréstimo Total

en: Interest Rate
pt_BR: Taxa de Juros

en: APR (Compounded Daily)
pt_BR: APR (Composto diariamente)

en: APR (Compounded Weekly)
pt_BR: APR (Composto semanalmente)

en: APR (Compounded Monthly)
pt_BR: APR (Composto mensalmente)

en: APR (Compounded Quarterly)
pt_BR: APR (Composto quadrimestralmente)

en: APR (Compounded Annually)
pt_BR: APR (Composto anualmente)

en: Fixed Rate
pt_BR: Taxa fixa

en: 3/1 Year ARM
pt_BR: 3/1 anos ARM

en: 5/1 Year ARM
pt_BR: 5/1 anos ARM

en: 7/1 Year ARM
pt_BR: 7/1 anos ARM

en: 10/1 Year ARM
pt_BR: 10/1 anos ARM

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
pt_BR: Este é um método passo a passo para criar um reembolso para um empréstimo no GnuCash. Nesse assistente, você pode inserir os detalhes de seu empréstimo e o seu reembolso, juntamente com os detalhes de seu reembolso. Usando estas informações, as transações programadas serão criadas.
    
    Caso cometa um erro ou queira fazer alterações depois, poderá editar diretamente as transações agendadas.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
pt_BR: Configuração do re-financiamento da Hipoteca/Empréstimo

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
pt_BR: Entre com os detalhes do empréstimo, sendo no mínimo com uma conta de empréstimo válida e o valor.

en: Start Date
pt_BR: Data inicial

en: Length
pt_BR: Duração

en: Loan Account
pt_BR: Conta de Empréstimo

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
pt_BR: Insira a quantidade de meses que ainda serão pagos. Isso determina o princípio restante e a duração da transação programada.

en: Months Remaining
pt_BR: Meses que faltam

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
pt_BR: Insira a taxa de juros anual em porcentagem. Aceita os valores entre 0,001 a 100. O assistente da hipoteca não oferece suporte a empréstimos sem juros.

en: Interest Rate Change Frequency
pt_BR: Frequência da variação da taxa de juros

en: Loan Details
pt_BR: Detalhes do empréstimo

en: Escrow Account
pt_BR: Conta caução

en: Loan Repayment Options
pt_BR: Opções da amortização dos empréstimos

en: Principal To
pt_BR: Principal para

en: Interest To
pt_BR: Juros para

en: Repayment Frequency
pt_BR: Frequência da amortização

en: Loan Repayment
pt_BR: Amortização dos empréstimos

en: Payment To (Escrow)
pt_BR: Pagamento para (Caução)

en: Payment From (Escrow)
pt_BR: Pagamento a partir de (Caução)

en: Specify Source Account
pt_BR: Selecione a origem da conta

en: Use Escrow Account
pt_BR: Use a conta caução

en: Part of Payment Transaction
pt_BR: Parte da transação do pagamento

en: Payment Frequency
pt_BR: Frequência do pagamento

en: Previous Option
pt_BR: Opção anterior

en: Next Option
pt_BR: Próxima opção

en: Loan Payment
pt_BR: Pagamento dos empréstimos

en: Range
pt_BR: Intervalo

en: End Date
pt_BR: Data do vencimento

en: Loan Review
pt_BR: Revisão do empréstimo

en: Schedule added successfully.
pt_BR: Programação adicionada com sucesso.

en: Loan Summary
pt_BR: Resumo do empréstimo

en: QIF Import Assistant
pt_BR: Assistente de importação QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
pt_BR: O GnuCash pode importar dados financeiros a partir dos arquivos QIF (Quicken Interchange Format) gravados por Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance e muitos outros programas.
    
    O processo de importação possui várias etapas. As suas contas GnuCash não serão alteradas até clicar em "Aplicar" no final do procedimento.
    
    Clique em "Avançar" para começar a carregar os seus dados QIF ou em "Cancelar" para abortar o procedimento.

en: Import QIF files
pt_BR: Importe os arquivos QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
pt_BR: Selecione um arquivo para carregar. Ao clicar em "Avançar", o arquivo será carregado e analisado. Você pode precisar responder a algumas perguntas no arquivo sobre a(s) conta(s).
    
    Você terá a oportunidade de carregar quantos arquivos quiser, então não se preocupe se os seus dados estiverem em diversos arquivos.

en: Select a QIF file to load
pt_BR: Selecione um arquivo QIF para carregar

en: _Start
pt_BR: I_nício

en: Load QIF files
pt_BR: Carregue os arquivos QIF

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
pt_BR: O formato do arquivo QIF não especifica qual a ordem os componentes dia, mês e ano de uma data são impressos. Na maioria dos casos, é possível determinar automaticamente qual o formato está em uso num determinado arquivo. No entanto, no arquivo que você acabou de importar, existe mais de um formato possível que se ajusta aos dados.
    
    Selecione um formato da data para o arquivo. Os arquivos QIF criados por software europeu provavelmente estão no formato "d-m-y" ou dia-mês-ano, enquanto os arquivos QIF dos EUA provavelmente são "m-d-y" ou mês-dia-ano.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
pt_BR: Clique em "Voltar" para cancelar o carregamento deste arquivo e selecionar outro.

en: Set a date format for this QIF file
pt_BR: Defina um formato de data para este arquivo QIF

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
pt_BR: O arquivo QIF que você acabou de carregar parece conter transações para apenas uma conta, mas o arquivo não define um nome para esta conta.
    
    Insira um nome para a conta. Se o arquivo foi exportado de um outro programa de contabilidade, você deve usar o mesmo nome da conta que foi usado nesse programa.

en: Account name
pt_BR: Nome da conta

en: Set the default QIF account name
pt_BR: Defina o nome de conta padrão do QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
pt_BR: Clique em "Carregar outro arquivo" caso tenha mais dados para importar no momento. Faça isso se você salvou as suas contas em arquivos QIF separados.
    
    Clique em "Avançar" para terminar de carregar os arquivos e passar para a próxima etapa do processo de importação do QIF.

en: _Unload selected file
pt_BR: _Descarregue o arquivo selecionado

en: _Load another file
pt_BR: _Carregue um outro arquivo

en: QIF files you have loaded
pt_BR: Os arquivos QIF que você carregou

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
pt_BR: Na próxima página, as contas nos seus arquivos QIF e quaisquer ações ou fundos mútuos que você possui serão pareados com as contas do GnuCash. Se já existir uma conta GnuCash com o mesmo nome ou um nome semelhante e com o tipo compatível, esta conta será usada como uma conta compatível; caso contrário, o GnuCash criará uma nova conta com o mesmo nome e o mesmo tipo da conta QIF. Caso não goste da conta GnuCash que foi sugerida, clique duas vezes para alterá-la.
    
    Observe que o GnuCash criará muitas contas que não existiam no seu outro programa de finanças pessoais, incluindo uma conta separada para cada ação que você possui, contas separadas para as comissões de corretagem, contas especiais para o seu "Patrimônio" (subcontas de Lucros retidos, por padrão) quais são as origens dos seus saldos iniciais, etc. Todas estas contas aparecerão na próxima página para que você possa alterá-las caso queira, mas é seguro deixá-las assim mesmo.

en: Accounts and stock holdings
pt_BR: Contas e os fundos de ações

en: _Select the matchings you want to change
pt_BR: _Selecione as coincidências que deseja alterar

en: Matchings selected
pt_BR: Coincidentes selecionados

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
pt_BR: Pareie as contas QIF com as contas do GnuCash

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
pt_BR: O GnuCash em vez das categorias para classificar as suas transações, usa contas separadas para as receitas e para as despesas. Cada uma das categorias do seu arquivo QIF será convertida para uma conta GnuCash.
    
    Na próxima página, você terá a oportunidade de ver as sugestões compatíveis entre as categorias QIF e as contas GnuCash. Você pode alterar as correspondências que não gosta clicando duas vezes na linha que possua o nome da categoria.
    
    Caso mude de ideia mais tarde, pode reorganizar com segurança a estrutura da conta com o GnuCash.

en: Income and Expense categories
pt_BR: Categorias de receitas e despesas

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
pt_BR: Pareie as categorias QIF com as contas GnuCash

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
pt_BR: Os arquivos QIF baixados dos bancos e das outras instituições financeiras podem não conter informações sobre as contas e as categorias, o que permitiria que fossem atribuídos corretamente às contas do GnuCash.
    
    Na página seguinte, você verá o texto que aparece nos campos beneficiário e memorando das transações sem conta QIF ou categoria. Por padrão, estas transações são atribuídas à conta 'Não especificada' no GnuCash. Caso selecione uma conta diferente, ela será lembrada para os futuros arquivos QIF.

en: Payees and memos
pt_BR: Credores e memorandos

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
pt_BR: Coincidir credores/comentários às contas GnuCash

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
pt_BR: Atualmente o importador QIF não pode lidar com arquivos QIF com diferentes moedas. Todas as contas no(s) arquivos(s) QIF que você está importando devem ter uma mesma moeda.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
pt_BR: _Selecione a moeda para ser usada em todas as transações importadas:

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
pt_BR: Como você está criando um novo arquivo, verá uma caixa de diálogo a seguir para definir as opções do livro. Isto pode afetar a maneira como o GnuCash importa as transações. Caso volte para esta página sem cancelar ou reiniciar, a caixa de diálogo para definir as opções do livro não será exibida uma segunda vez quando você avançar. Você pode acessá-la diretamente a partir do menu Arquivo-> Propriedades.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
pt_BR: Escolha a moeda para o arquivo QIF e escolha as opções do livro

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
pt_BR: Abaixo, você será solicitado para fornecer as informações sobre as ações, os fundos mútuos e outros investimentos que aparecem no(s) arquivo(s) QIF que você está importando. O GnuCash precisa de alguns detalhes adicionais que o formato QIF não oferece sobre estes investimentos.
    
    Cada ação, fundo mútuo ou outro investimento deve ter um nome e uma abreviatura, como um símbolo da ação. Como alguns investimentos não relacionados têm a mesma abreviatura, você também precisa indicar o tipo da abreviação que usou. Por exemplo, você pode selecionar a bolsa que atribuiu o símbolo (NASDAQ, NYSE, etc.) ou selecionar um tipo de investimento.
    
    Caso não veja a sua troca listada ou nenhuma das opções disponíveis seja apropriada, você pode inserir uma nova.

en: Enter Information about…
pt_BR: Insira as informações sobre…

en: All fields must be complete to continue…
pt_BR: Para continuar, todos os campos devem estar completos…

en: Tradable commodities
pt_BR: Commodities transacionáveis

en: _Start Import
pt_BR: Ini_cie a Importação

en: P_ause
pt_BR: P_ausa

en: QIF Import
pt_BR: Importe o QIF

en: Match existing transactions
pt_BR: Coincida com uma transação existente

en: _Imported transactions needing review
pt_BR: Transações _Importadas necessitam de revisão

en: _Possible matches for the selected transaction
pt_BR: _Possíveis coincidências para a transação selecionada

en: Select possible duplicates
pt_BR: Selecione as possíveis duplicatas

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
pt_BR: Clique em "Aplicar" para importar dados da área de teste e atualizar as suas contas do GnuCash. As informações de correspondência da conta e da categoria que você inseriu serão salvas e usadas para como padrões na próxima vez que você usar o recurso de importação QIF.
    
    Clique em "Voltar" para revisar as suas correspondências da conta e da categoria, para alterar as configurações da moeda e da segurança para as novas contas ou para adicionar mais arquivos à área de teste.
    
    Clique em "Cancelar" para interromper o processo de importação QIF.

en: Update your GnuCash accounts
pt_BR: Atualize as suas contas GnuCash

en: Summary Text
pt_BR: Texto resumo

en: Qif Import Summary
pt_BR: Resumo da importação QIF

en: Stock Split Assistant
pt_BR: Assistente do desdobramento das ações

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
pt_BR: Este assistente o ajudará a registrar um desdobramento ou a fusão das ações.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
pt_BR: Selecione a conta para onde deseja registar um desdobramento ou a fusão das ações.

en: Stock Split Account
pt_BR: Conta do desdobramento das ações

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
pt_BR: Digite a data e a quantidade das ações que você ganhou ou perdeu no desdobramento ou na fusão das ações. Para a fusão das ações (desdobramentos negativos) use um valor negativo para a distribuição das ações. Você pode digitar uma descrição da transação ou aceitar a descrição padrão.

en: _Date
pt_BR: _Data

en: Desc_ription
pt_BR: Desc_rição

en: Stock Split
pt_BR: Desdobramento das ações

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
pt_BR: Caso queira registrar um preço da ação para o desdobramento, insira-o abaixo. É seguro deixar em branco.

en: New _Price
pt_BR: Novo _Preço

en: Currenc_y
pt_BR: _Moeda

en: Stock Split Details
pt_BR: Detalhes do desdobramento das ações

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
pt_BR: Caso receba um desembolso em dinheiro como resultado do desdobramento das ações, insira os detalhes deste pagamento aqui. Caso contrário, basta clicar em "Avançar".

en: _Amount
pt_BR: _Quantia

en: _Memo
pt_BR: _Memorando

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
pt_BR: Dinheiro em vez de

en: <b>_Income Account</b>
pt_BR: <b>Conta de Rece_ita</b>

en: <b>A_sset Account</b>
pt_BR: <b>Conta de ativo_s</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
pt_BR: Dinheiro em espécie

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
pt_BR: Caso tenha concluído a criação do desdobramento ou da fusão das ações, clique em "Aplicar". Você também pode clicar em "Voltar" para revisar as suas escolhas ou em "Cancelar" para concluir sem fazer nenhuma alteração.

en: Stock Split Finish
pt_BR: Finalizador do desdobramento das ações

en: Transaction Details
pt_BR: Detalhes da transação

en: Cash
pt_BR: Dinheiro

en: Brokerage Fees
pt_BR: Taxas de corretagem

en: Introduction placeholder
pt_BR: Introdução ao titular da conta

en: Title placeholder
pt_BR: Título do titular

en: _Edit list of encodings
pt_BR: _Edite lista de codificação dos caracteres

en: Default encoding
pt_BR: Codificação padrão

en: Convert the file
pt_BR: Converta o arquivo

en: finish placeholder
pt_BR: conclua o titular

en: Finish GnuCash Datafile Import
pt_BR: Conclua a Importação do arquivo de dados do GnuCash

en: Edit the list of encodings
pt_BR: Edite a lista das codificações

en: <b>S_ystem input encodings</b>
pt_BR: <b>Codificações da entrada do _Sistema</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
pt_BR: <b>_Codificações personalizadas</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
pt_BR: <b>_Codificações selecionadas</b>

en: Preferences
pt_BR: Preferências

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
pt_BR: Geral

en: Enable extra _buttons
pt_BR: Ative os _botões extras

en: _Open in new window
pt_BR: _Abra numa nova janela

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
pt_BR: Se marcada, cada fatura será aberta na sua própria janela. Se desmarcado, o relatório será aberto na janela atual.

en: _Accumulate splits on post
pt_BR: _Acumule os desdobramentos na emissão

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
pt_BR: Se vários lançamentos na transferência de uma fatura para a mesma conta devem ser acumulados num único desdobramento por padrão. Esta configuração pode ser alterada na caixa de diálogo Postagem.

en: <b>Invoices</b>
pt_BR: <b>Faturas</b>

en: Not_ify when due
pt_BR: Not_ifique quando vencer

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
pt_BR: Decida se as cobranças devidas devem ser exibidas no inicio.

en: _Tax included
pt_BR: _Impostos inclusos

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
pt_BR: Se o imposto é incluído por padrão nos lançamentos das contas. Esta configuração foi herdada dos novos clientes e dos fornecedores.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
pt_BR: _Processe o pagamentos na postagem

en: <b>Bills</b>
pt_BR: <b>Cobranças</b>

en: _Notify when due
pt_BR: _Notifique no vencimento

en: Ta_x included
pt_BR: _Impostos Inclusos

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
pt_BR: Se o imposto é incluído por padrão nos lançamentos das faturas. Esta configuração foi herdada dos novos clientes e dos fornecedores.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
pt_BR: Pagamentos pro_cessados na postagem

en: Days in ad_vance
pt_BR: _Dias com antecedência

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
pt_BR: Avise com quantos dias de antecedência sobre o vencimento das contas.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
pt_BR: Com quantos dias de antecedência avisar sobre o vencimento das contas.

en: _Days in advance
pt_BR: _Dias com antecedência

en: Cascade Account Values
pt_BR: Valores da conta em cascata

en: Enable Cascading Account Color
pt_BR: Ative a cor da conta em cascata

en: Enable Cascading Account Placeholder
pt_BR: Ative a conta em cascata para o titular da conta

en: Enable Cascading Account Hidden
pt_BR: Ative a conta oculta em cascata

en: Enable the sections to Cascade
pt_BR: Selecione as seções para por em cascata

en: Default
pt_BR: Padrão

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
pt_BR: Caso alguma conta tenha uma cor existente, ela não será substituída a menos que o seguinte seja marcado.

en: Replace any existing account colors
pt_BR: Substitua quaisquer cores existentes da conta

en: Delete Account
pt_BR: Excluir a conta

en: <b>Sub-accounts</b>
pt_BR: <b>Subcontas</b>

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
pt_BR: Esta conta possui uma subconta. O que você gostaria de fazer com isso?

en: _Move to
pt_BR: _Mova para

en: Delete the _subaccount
pt_BR: Excluir a _subconta

en: M_ove to
pt_BR: M_ova para

en: Delete all _transactions
pt_BR: Excluir todas as _transações

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
pt_BR: Esta conta contém transações. O que deseja fazer com estas transações?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
pt_BR: Essa conta possui transações somente-leitura que não podem ser apagadas.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
pt_BR: <b>Transações de subcontas</b>

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
pt_BR: Você disse para excluir a subconta, mas ela contém transações. O que deseja fazer com estas transações?

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
pt_BR: Uma ou mais subcontas contêm transações apenas para leitura, que não podem ser excluídas.

en: _Default
pt_BR: Pa_drão

en: Account Type
pt_BR: Tipo da conta

en: Show _hidden accounts
pt_BR: Mostre as contas que estão _ocultas

en: Show _unused accounts
pt_BR: Mostre as contas _não utilizadas

en: Show accounts which do not have any transactions.
pt_BR: Mostre as contas que não possuem quaisquer transações.

en: Show _zero total accounts
pt_BR: Mostre as contas com total _zero

en: Show accounts which have a zero total value.
pt_BR: Mostre as contas que possuam um valor total zero.

en: Use Commodity Value
pt_BR: Use o valor da commodity

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: Identification
pt_BR: Identificação

en: Account _name
pt_BR: _Nome da conta

en: _Account code
pt_BR: Código da cont_a

en: _Description
pt_BR: _Descrição

en: Smallest _fraction
pt_BR: Menor _fração

en: Account _Color
pt_BR: _Cor da conta

en: No_tes
pt_BR: Comen_tários

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
pt_BR: Menor Fração que pode ser referenciada dessa commodity.

en: _Parent Account
pt_BR: Conta _principal

en: Placeholde_r
pt_BR: Titula_r

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
pt_BR: Essa conta está presente apenas como titular na hierarquia. As transações não podem ser postadas nesta conta, apenas nas subcontas desta conta.

en: Auto _interest transfer
pt_BR: Transferência automática das de _juros

en: H_idden
pt_BR: _Escondida

en: Opening balance
pt_BR: Abrindo o saldo

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
pt_BR: Esta conta contém o saldo inicial das transações. Apenas uma conta por commodity pode conter o saldo inicial das transações.

en: Ta_x related
pt_BR: Relativo aos _impostos

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
pt_BR: Use Editar->Opções de Impostos para ajustar o indicador de que é relacionado a impostos e atribuir um código de impostos a essa conta.

en: <b>Balance Information</b>
pt_BR: <b>Informações do saldo</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
pt_BR: <b>Transferência do saldo inicial</b>

en: _Balance
pt_BR: _Saldo

en: _Use equity 'Opening Balances' account
pt_BR: _Utilize a conta "Saldos Iniciais"

en: _Select transfer account
pt_BR: _Selecione a conta para transferir

en: Renumber sub-accounts
pt_BR: Renumere as subcontas

en: _Renumber
pt_BR: _Renumere

en: Prefix
pt_BR: Prefixo

en: Examples
pt_BR: Exemplos

en: Interval
pt_BR: Intervalo

en: Number of Digits
pt_BR: Quantidade de dígitos

en: This will replace the account code field of each child account with a newly generated code
pt_BR: Isso substituirá o campo do código da conta de cada conta relacionada por um código recém-gerado

en: _Show documentation
pt_BR: _Mostre a documentação

en: _Reconciled
pt_BR: _Reconciliado

en: _Cleared
pt_BR: Pré-re_conciliada

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
pt_BR: Quando o estado não é especificado num arquivo QIF, as transações são marcadas como pré-reconciliadas.

en: _Not cleared
pt_BR: _Não reconciliada

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
pt_BR: Quando o estado não é especificado no arquivo QIF, as transações são marcadas como não-reconciliadas.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
pt_BR: Estado padrão da transação (a ser substituido pelo estado do arquivo QIF)

en: Select Account
pt_BR: Selecionar Conta

en: _Select or add a GnuCash account:
pt_BR: _Selecione ou adicione uma conta GnuCash:

en: Import transactions from text file
pt_BR: Importar transações de um arquivo texto

en: 1. Choose the file to import
pt_BR: 1. Escolha o arquivo para importar

en: Import bill CSV data
pt_BR: Importe os dados CSV dos títulos

en: Import invoice CSV data
pt_BR: Importe as faturas a partir de dados em CSV

en: 2. Select import type
pt_BR: 2. 2. Selecione o tipo de importação

en: Semicolon separated
pt_BR: Separado por ponto-e-vírgula

en: Comma separated
pt_BR: Separado por vírgulas

en: Semicolon separated with quotes
pt_BR: Separado por ponto-e-vírgula, com texto entre aspas

en: Comma separated with quotes
pt_BR: Separado com vírgulas, com texto entre aspas

en: 3. Select import options
pt_BR: 3. 3. Escolha as opções de importação

en: 4. Preview
pt_BR: 4. Prévia

en: Open imported documents in tabs
pt_BR: Abra os documentos importados nas abas

en: Don't open imported documents in tabs
pt_BR: Não abra os documentos importados nas abas

en: 5. Afterwards
pt_BR: 5. Mais tarde

en: window1
pt_BR: janela1

en: Due Days
pt_BR: Dias do vencimento

en: Discount Days
pt_BR: Dias de Desconto

en: Discount %
pt_BR: Desconto %

en: The percentage discount applied for early payment.
pt_BR: O percentual de desconto para o pagamento antecipado.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
pt_BR: A quantidade de dias depois da data de emissão durante os quais será concedido um desconto para o pagamento antecipado.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
pt_BR: A quantidade de dias para pagar a cobrança depois da data de emissão.

en: Due Day
pt_BR: Dia do Vencimento

en: Discount Day
pt_BR: Dia do Desconto

en: Cutoff Day
pt_BR: Data Limite

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
pt_BR: O dia limite para aplicar as faturas do próximo mês. Após o corte, as contas são aplicadas para o mês seguinte. Os valores negativos contam regressivamente a partir do final do mês.

en: The discount percentage applied if paid early.
pt_BR: O percentual descontado no caso de um pagamento antecipado.

en: The last day of the month for the early payment discount.
pt_BR: O último dia do mês para o desconto por pagamento antecipado.

en: The day of the month bills are due
pt_BR: O dia do mês que as cobranças vencem

en: Table
pt_BR: Tabela

en: Terms
pt_BR: Formas de pagamento

en: Delete the current Billing Term
pt_BR: Exclua a forma de cobrança atual

en: Create a new Billing Term
pt_BR: Crie uma nova forma de cobrança

en: <b>Term Definition</b>
pt_BR: <b>Definição da forma de cobrança</b>

en: De_scription
pt_BR: De_scrição

en: _Type
pt_BR: _Tipo

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
pt_BR: A descrição da forma de cobrança, impressa nas faturas

en: Edit the current Billing Term
pt_BR: Edite a forma atual de cobrança

en: Close this window
pt_BR: Feche esta janela

en: Cancel your changes
pt_BR: Cancele as suas alterações

en: Commit this Billing Term
pt_BR: Envie esta forma de cobrança

en: The internal name of the Billing Term.
pt_BR: O nome interno da forma de cobrança.

en: <b>New Billing Term</b>
pt_BR: <b>Nova forma de cobrança</b>

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: Income Total
pt_BR: Total das receitas

en: Expense Total
pt_BR: Total das despesas

en: Choose Owner Dialog
pt_BR: Diálogo da escolha do proprietário

en: Securities
pt_BR: Valores mobiliários

en: Show National Currencies
pt_BR: Mostre as moedas nacionais

en: Add a new commodity.
pt_BR: Adicione uma nova commodity.

en: Remove the current commodity.
pt_BR: Excluir a commodity atual.

en: Edit the current commodity.
pt_BR: Edite a commodity atual.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
pt_BR: Insira o nome completo do commodity. Exemplo: Cisco Systems Inc., ou Apple Computer, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
pt_BR: Insira o símbolo da ação do commodity (por exemplo, CSCO ou AAPL). Caso esteja recuperando as cotações online, este campo deve corresponder exatamente ao símbolo usado pela fonte da cotação (incluindo maiúsculas e minúsculas).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
pt_BR: Insira um código único usado para identificar a commodity. Ou, é seguro deixar este campo em branco.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
pt_BR: Insira a menor fração de negociação da commodity. Insira 1 nas ações que só podem ser negociadas com números inteiros.

en: <b>Quote Source Information</b>
pt_BR: <b>Informações da Fonte das Cotações</b>

en: Select a category for the commodity or enter a new one. One might use investment categories like STOCKS and BONDS or exchange names like NASDAQ and LSE.
pt_BR: Selecione uma categoria para a mercadoria ou digite uma nova. É possível usar categorias de investimento como AÇÕES e TÍTULOS ou nomes de câmbio como NASDAQ e LSE.

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
pt_BR: Insira um símbolo para a exibição. É seguro deixar isso em branco; nesse caso, o símbolo da ação ou o código ISO da moeda será usado.

en: Type of quote source
pt_BR: Tipo da origem da cotação

en: _Display symbol
pt_BR: E_xiba o símbolo

en: Time_zone
pt_BR: Fuso _horário

en: _Unknown
pt_BR: _Desconhecido

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
pt_BR: Estas são as fontes das cotações que foram adicionadas recentemente ao F::Q. O GnuCash não sabe se estas fontes recuperam as informações na Internet de um único servidor ou de vários.

en: _Multiple
pt_BR: _Múltiplo

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
pt_BR: Estas são fontes de cotação de preços F::Q que recuperam as informações na Internet de um único servidor. Caso este servidor esteja indisponível, o F::Q tentará recuperar as informações de um outro site.

en: Si_ngle
pt_BR: Ú_nico

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
pt_BR: Estas são as fontes de cotação de preços F::Q que recuperam informações de um único servidor na Internet. Caso este servidor estiver indisponível, não será possível obter as cotações.

en: _Get Online Quotes
pt_BR: _Obter Cotações na Internet

en: F_raction traded
pt_BR: F_ração negociada

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
pt_BR: ISIN, CUSI_P ou outro código

en: Nam_espace
pt_BR: Nome_espaço

en: _Symbol/abbreviation
pt_BR: _Símbolo/abreviatura

en: _Full name
pt_BR: _Nome completo

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
pt_BR: Aviso: Finance::Quote não está instalado corretamente.

en: Select user information here…
pt_BR: Selecione a informação do usuário aqui…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
pt_BR: O número de identificação do cliente. Caso seja deixado em branco, um número será escolhido por você

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Billing Address
pt_BR: Endereço para cobrança

en: Discount
pt_BR: Desconto

en: Credit Limit
pt_BR: Limite de crédito

en: Tax Included
pt_BR: Impostos inclusos

en: Tax Table
pt_BR: Tabela de impostos

en: Override the global Tax Table?
pt_BR: Desconsiderar a tabela do imposto global?

en: Billing Information
pt_BR: Informações da cobrança

en: Shipping Information
pt_BR: Informação para o envio

en: Shipping Address
pt_BR: Endereço oostal

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
pt_BR: Importe clientes ou fornecedores de um arquivo texto

en: For importing customer lists.
pt_BR: Para importar a lista dos clientes.

en: For importing vendor lists.
pt_BR: Para importar a lista dos fornecedores.

en: <b>2. Select Import Type</b>
pt_BR: <b>2. Selecione o tipo da importação</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
pt_BR: Encerre a caixa de diálogo das configurações do relatório salvo

en: Question
pt_BR: Pergunta

en: Change Linked Document path head
pt_BR: Altere o cabeçalho do caminho do documento vinculado

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
pt_BR: Os links existentes do caminho relativo do arquivo serão convertidos em absolutos combinando-os com o cabeçalho do caminho já existente, a menos que a caixa seja desmarcada.

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
pt_BR: Os links existentes do caminho absoluto do arquivo serão convertidos em relativos, comparando-os ao novo cabeçalho do caminho, a menos que a caixa seja desmarcada.

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
pt_BR: Nota: Somente o vínculo dos documentos que não sejam somente leitura serão alterados.

en: Linked _File
pt_BR: Vínculo do ar_quivo

en: Linked _Location
pt_BR: Localização do _vínculo

en: (none)
pt_BR: (nada)

en: Location does not start with a valid scheme
pt_BR: A localização não teve inicio com um esquema válido

en: Reload and Locate Linked Documents
pt_BR: Recarregue e localize os documentos vinculados

en: _Reload
pt_BR: _Recarregar

en: _Locate Linked Documents
pt_BR: _Localize os documentos vinculados

en: All Linked Documents
pt_BR: Todos os documentos vinculados

en: Linked Document
pt_BR: Documento vinculado

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Relative
pt_BR: Relativo

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
pt_BR: Clique duas vezes na entrada na coluna descrição para ir para a transação.
    Clique duas vezes na coluna vínculo da entrada para abrir o documento vinculado.
    Clique duas vezes na coluna disponível da entrada para alterar o link do documento.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
pt_BR: O número de identificação do funcionário. Caso seja deixado em branco, um número será escolhido por você

en: Payment Address
pt_BR: Endereço do pagamento

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Default Hours per Day
pt_BR: Padrão de horas por dia

en: Default Rate
pt_BR: Taxa padrão

en: Access Control List
pt_BR: Lista do controle de acesso

en: Access Control
pt_BR: Controle de acesso

en: <b>Data Format</b>
pt_BR: <b>Formato da data</b>

en: <b>File</b>
pt_BR: <b>Arquivos</b>

en: Database
pt_BR: Base de dados

en: Password
pt_BR: Senha

en: <b>Database Connection</b>
pt_BR: <b>Conexão com banco de dados</b>

en: Annual
pt_BR: Anual

en: Semi-annual
pt_BR: Semi-anual

en: Tri-annual
pt_BR: Tri-anual

en: Quarterly
pt_BR: Trimestral

en: Bi-monthly
pt_BR: Bi-mensal

en: Monthly
pt_BR: Mensal

en: Semi-monthly
pt_BR: Quinzenal

en: Bi-weekly
pt_BR: Bi-semanal

en: Weekly
pt_BR: Semanal

en: Daily (360)
pt_BR: Diário (360)

en: Daily (365)
pt_BR: Diário (365)

en: Loan Repayment Calculator
pt_BR: Calculadora Financeira

en: _Schedule
pt_BR: A_gendamento

en: <b>Calculations</b>
pt_BR: <b>Cálculos</b>

en: Payment periods
pt_BR: Períodos de pagamento

en: Interest rate
pt_BR: Taxa de juros

en: Present value
pt_BR: Valor atual

en: Periodic payment
pt_BR: Pagamento periódico

en: Future value
pt_BR: Valor futuro

en: Clear the entry.
pt_BR: Limpar o lançamento.

en: Precision
pt_BR: Precisão

en: Calculate
pt_BR: Calcular

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
pt_BR: Recalcula a (única) entrada em branco nos campos acima.

en: <b>Payment Options</b>
pt_BR: <b>Opções do Pagamento</b>

en: Payment Total
pt_BR: Total dos Pagamentos

en: Discrete
pt_BR: Discreto

en: Continuous
pt_BR: Contínuo

en: Beginning
pt_BR: Início

en: <b>Compounding</b>
pt_BR: <b>Elaborando</b>

en: When paid
pt_BR: Quando pagar

en: Search the Account List
pt_BR: Pesquisar a lista das contas

en: Close _on Jump
pt_BR: Fechar n_o próximo

en: _Jump To
pt_BR: _Ir Para

en: All _accounts
pt_BR: Todas _as contas

en: Search scope
pt_BR: Pesquise o escopo

en: Account Full Name
pt_BR: Nome completo da conta

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
pt_BR: Pesquisa sem distinção entre maiúsculas e minúsculas está disponível em 'Nome completo da conta'.

en: Sea_rch
pt_BR: Pes_quise

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
pt_BR: Selecione uma linha e pressione 'pular para' para ir para a conta na árvore da conta,
    caso a conta não seja exibida, isso será temporariamente substituído.

en: Import Map Editor
pt_BR: Importe o editor de mapas

en: _Remove Invalid Mappings
pt_BR: _Remova os mapeamentos inválidos

en: <b>What type of information to display?</b>
pt_BR: <b>Que tipo de informação exibir?</b>

en: Non-Bayesian
pt_BR: Não bayesiano

en: Source Account Name
pt_BR: Origem do nome da conta

en: Based On
pt_BR: Com base em

en: Match String
pt_BR: Combinação não encontrada

en: Mapped to Account Name
pt_BR: Mapeado para o nome da conta

en: Count of Match String Usage
pt_BR: Contagem do uso dos textos correspondentes

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
pt_BR: O filtro será aplicado aos campos 'Que corresponda ao texto' e 'Mapeado para o nome da conta', diferenciando as maiúsculas das minúsculas.

en: _Filter
pt_BR: _Filtro

en: _Expand All
pt_BR: _Expandir todos

en: Collapse _All
pt_BR: Recolh_a todos

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
pt_BR: Várias linhas podem ser selecionadas e em seguida excluídas pressionando o botão excluir.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
pt_BR: Selecione ou crie uma conta GnuCash apropriada para:

en: Online account ID here…
pt_BR: Número da conta online aqui…

en: Choose a format
pt_BR: Escolha um formato

en: Format
pt_BR: Formato

en: Select matching existing transaction
pt_BR: Selecione a transação coincidente que já existente

note: Dialog Select matching transactions
en: Show Reconciled
pt_BR: Mostre o reconciliado

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
pt_BR: Transação importada do primeiro desdobramento

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
pt_BR: Desdobramentos potenciais que coincidam com a transação selecionada

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
pt_BR: Várias linhas da transação podem ser selecionadas e uma conta de transferência atribuída a todas as linhas selecionadas. Clique no Ctrl esquerdo ou Shift para selecionar várias linhas e clique com o botão direito para selecionar a transferência de uma conta. Somente linhas com "A" marcado podem ser adicionadas numa seleção.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
pt_BR: Esta transação provavelmente necessita de sua intervenção ou será importada desequilibrada.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
pt_BR: Esta transação será importada equilibrada (você ainda pode querer checar novamente o par ou a conta de destino).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
pt_BR: Esta transação necessita de sua intervenção ou NÃO será importada.

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
pt_BR: Clique duas vezes na transação para alterar a transação correspondente no GnuCash ou na conta de destino do desdobramento do saldo automático (se necessário).

en: Transaction List Help
pt_BR: Ajuda da lista das transações

en: Colors
pt_BR: Cores

en: <b>Actions</b>
pt_BR: <b>Ações</b>

en: Select "A" to add the transaction as new.
pt_BR: Selecione "A" para adicionar uma transação como nova.

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
pt_BR: Selecione "U + C" para atualizar uma transação correspondente e marque-a como desmarcada (c).

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
pt_BR: Selecione "C" para marcar uma transação correspondente como compensada (c).

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
pt_BR: Selecione nenhum para pular a transação (não será importada de jeito nenhum).

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Green
pt_BR: Verde

en: Edit imported transaction details
pt_BR: Edite os detalhes das transações importadas

en: _Notes
pt_BR: Come_ntários

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
pt_BR: Lista das transações baixadas (são mostradas o desdobramento da origem e as informações coincidentes)

en: Show _Account column
pt_BR: Mostre a coluna _conta

en: Show _Memo column
pt_BR: Mostre a coluna _memo

en: Show matched _information
pt_BR: Mostre as _informações coincidentes

en: A_ppend
pt_BR: A_crescenta

en: When Updating and Clearing a matched transaction, append the imported Description and Notes to the matched Description and Notes instead of replacing them.
pt_BR: Ao atualizar e compensar uma transação combinada, anexe a descrição e as notas importadas à descrição e às notas combinadas em vez de substituí-las.

en: _Reconcile after match
pt_BR: _Reconcilie depois que coincidir

en: Generic import transaction matcher
pt_BR: Selecionador genérico para importar transações

en: Posted Account
pt_BR: Conta enviada

en: Invoice Information
pt_BR: Informação da fatura

en: (owner)
pt_BR: (dono)

en: Open Document Link
pt_BR: Abra o vínculo do documento

en: Default Chargeback Project
pt_BR: Projeto de reembolso padrão

en: Additional to Card
pt_BR: Adicional para cartão

en: Extra Payments
pt_BR: Pagamentos extras

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
pt_BR: O número de identificação da fatura. Caso seja deixado em branco, o número será escolhido por você.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
pt_BR: Ao cancelar esta fatura irá excluir a transação que foi enviada.
    Tem certeza que deseja cancelar o envio?

en: Yes, reset the Tax Tables
pt_BR: Sim, restaure as tabelas dos impostos

en: No, keep them as they are
pt_BR: Não, as mantenha como estão

en: Reset Tax Tables to present Values?
pt_BR: Restaure a tabela dos Impostos para apresentar os valores?

en: Job Dialog
pt_BR: Caixa de diálogo do serviço

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
pt_BR: O número de identificação do serviço. Caso seja deixado em branco, um número será escolhido por você

en: Job Information
pt_BR: Informação do serviço

en: Owner Information
pt_BR: Informação do proprietário

en: Job Active
pt_BR: Serviço ativo

en: Lot Viewer
pt_BR: Visualizador do lote

en: _New Lot
pt_BR: _Novo lote

en: Scrub _Account
pt_BR: Corrija _a conta

en: _Scrub
pt_BR: _Corrija

en: Scrub the highlighted lot
pt_BR: Corrija o lote selecionado

en: Delete the highlighted lot
pt_BR: Excluir o lote selecionado

en: Enter a name for the highlighted lot.
pt_BR: Insira um nome para o lote selecionado.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
pt_BR: Insira qualquer anotação que você queira fazer sobre este lote.

en: <b>_Title</b>
pt_BR: <b>_Título</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
pt_BR: <b>_Lotes nesta conta</b>

en: Show only open lots
pt_BR: Mostre apenas os lotes em aberto

en: <b>Splits _free</b>
pt_BR: <b>Desdobramen_tos livres</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
pt_BR: <b>Desdobramentos _no lote</b>

en: _No
pt_BR: _Não

en: _Yes
pt_BR: _Sim

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
pt_BR: <span weight="bold" size="larger">Exibir o diálogo de boas-vindas novamente?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
pt_BR: Caso clique no botão <i>Sim</i>, a caixa de diálogo <i>Bem-vindo ao GnuCash</i> será exibida novamente na próxima vez que você iniciar o GnuCash. Caso clique no botão <i>Não</i>, ele não será exibido novamente.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
pt_BR: <span size="larger" weight="bold">Bem-vindo ao GnuCash!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
pt_BR: Existem algumas ações predefinidas já disponíveis onde a maioria dos novos usuários preferem para começar a usar o GnuCash. Escolha uma destas ações abaixo e clique no botão <i>OK</i> ou clique no botão <i>Cancelar</i> caso não queira realizar nenhuma delas.

en: C_reate a new set of accounts
pt_BR: C_rie um novo conjunto de contas

en: _Import my QIF files
pt_BR: _Importar meus arquivos QIF

en: _Open the new user tutorial
pt_BR: _Abrir o tutorial de novo usuário

en: Object references
pt_BR: Referências a objetos

en: Explanation
pt_BR: Explicação

en: Close dialog and make no changes.
pt_BR: Feche a caixa de diálogo e não faça alterações.

en: Apply changes but do not close dialog.
pt_BR: Aplique as alterações, mas não feche a caixa de diálogo.

en: Apply changes and close dialog.
pt_BR: Aplique as alterações e feche o a caixa de diálogo.

en: Order Entry
pt_BR: Lançamento do pedido

en: _Invoices
pt_BR: Fa_turas

en: Close _Order
pt_BR: Feche o pedid_o

en: Order Information
pt_BR: Informação do pedido

en: Reference
pt_BR: Referência

en: Order Entries
pt_BR: Itens do pedido

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
pt_BR: O número de identificação do pedido. Caso seja deixado em branco, um número será escolhido por você

en: The company associated with this payment.
pt_BR: A empresa associada a esse pagamento.

en: Partner
pt_BR: Parceiro

en: Post To
pt_BR: Enviar para

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
pt_BR: O valor a ser pago por esta fatura.
    
    Caso escolha uma fatura, o GnuCash irá propor o montante ainda devido por ela. É possível alterar este valor para criar um pagamento parcial ou pagar a mais.
    
    Caso pague a mais ou se nenhuma fatura foi selecionada, o GnuCash atribuirá automaticamente o valor restante à primeira fatura não paga para esta empresa.

en: Refund
pt_BR: Reembolso

en: Print Check
pt_BR: Imprimir Cheque

en: Transfer Account
pt_BR: Conta para a transferência

note: Date format label for 31/07/2013
en: UK
pt_BR: RU

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
pt_BR: Europa

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
pt_BR: Localizado

en: _Reset
pt_BR: _Redefina

en: <b>Separator Character</b>
pt_BR: <b>Caractere separador</b>

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
pt_BR: Pressione 'Redefinir' para usar o separador da conta original e fechar a janela de preferências
    Pressione 'Fechar' para retornar à janela de preferências

en: GnuCash Preferences
pt_BR: Preferências do GnuCash

en: <b>Summarybar Content</b>
pt_BR: <b>Conteúdo da barra de resumo</b>

en: Include _grand total
pt_BR: Inclua o total _geral

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
pt_BR: Mostre o total de todas as contas convertidas para a moeda do relatório padrão.

en: Include _non-currency totals
pt_BR: Inclua os totais _não monetários

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
pt_BR: Se marcada, as commodities não monetárias serão mostradas na barra de resumo. Se desmarcado, apenas as moedas serão mostradas.

en: _Relative
pt_BR: _Relativo

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
pt_BR: Use a data relativa inicial para os cálculos das perdas e dos ganhos.

en: _Absolute
pt_BR: _Absoluto

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
pt_BR: Use a data absoluta inicial informada para os cálculos das perdas e dos ganhos.

en: Re_lative
pt_BR: Re_lativo

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
pt_BR: Use a data relativa informada do término para os cálculos dos lucros/perdas. Use também esta data para os cálculos dos ativos líquidos.

en: Ab_solute
pt_BR: Ab_soluto

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
pt_BR: Use a data absoluta informada do término para os cálculos dos lucros/perdas. Use também esta data para os cálculos dos ativos líquidos.

en: Accounting Period
pt_BR: Período Contábil

en: Use _formal accounting labels
pt_BR: Utilizar termos _formais de contabilidade

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
pt_BR: Apenas use 'débito' e 'crédito' em vez de sinônimos informais.

en: <b>Labels</b>
pt_BR: <b>Rótulos</b>

en: _None
pt_BR: _Nenhum

en: C_redit accounts
pt_BR: Contas de C_rédito

en: _Income & expense
pt_BR: _Receitas & Despesas

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
pt_BR: <b>Contas com Saldo Invertido</b>

en: <b>Default Currency</b>
pt_BR: <b>Moeda Padrão</b>

en: US Dollars (USD)
pt_BR: Dólares Americanos (USD)

en: Character
pt_BR: Caractere

en: Sample
pt_BR: Amostra

en: Show the Account Color as background
pt_BR: Mostre a cor da conta como cor de fundo

en: Show the Account Color as Account Name Background.
pt_BR: Mostre a cor da conta no fundo do nome da conta.

en: Show the Account Color on tabs
pt_BR: Mostre a cor da conta nas abas

en: Show the Account Color as tab background.
pt_BR: Mostre a cor da conta como cor de fundo da aba.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
pt_BR: Símbolo utilizado para separar os nomes das contas Os valores permitidos são quaisquer caracteres unicode não alfanuméricos ou alguma das seguintes palavras: "colon" "slash", "backslash", "dash" e "period".

en: Ch_oose
pt_BR: Esc_olha

en: Loc_ale
pt_BR: Lo_cal

en: <b>Time Format</b>
pt_BR: <b>Formato da hora</b>

en: U_se 24-hour clock
pt_BR: U_se o formato com 24 horas

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
pt_BR: Utilize um formato de tempo com 24 horas.

en: <b>Date Completion</b>
pt_BR: <b>Data de conclusão</b>

en: When a date is entered without year, it should be taken
pt_BR: Quando uma data for inserida sem o ano, ela deve ser considerada

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
pt_BR: Datas serão completadas usando-se o ano atual.

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
pt_BR: Numa janela móvel de 12 meses com essa
    quantidade de meses antes do mês atual

en: Enter number of months.
pt_BR: Entre com o número de meses.

en: Use the date format specified by the system locale.
pt_BR: Utiliza o formato de data especificado pelo local do sistema.

en: <b>Numbers</b>
pt_BR: <b>Números</b>

en: Force P_rices to display as decimals
pt_BR: Imponha que os P_reços sejam exibidos como decimais

en: Display ne_gative amounts in red
pt_BR: Veja as quantias ne_gativas em vermelho

en: Display negative amounts in red.
pt_BR: Veja as quantias negativas em vermelho.

en: _Automatic decimal point
pt_BR: Ponto decimal _automático

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
pt_BR: Inserir automaticamente um ponto decimal em valores que são introduzidos sem ele.

en: _Decimal places
pt_BR: _Casas decimais

en: How many automatic decimal places will be filled in.
pt_BR: Quantas casas decimais serão automaticamente preenchidas.

en: Numbers, Date, Time
pt_BR: Números, data, hora

en: Perform account list _setup on new file
pt_BR: Realize a configuração da lista de conta_s ao criar um novo arquivo

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
pt_BR: Apresente a nova caixa de diálogo da lista das contas quando escolher Arquivo-> Novo Arquivo.

en: Display "_tip of the day" dialog
pt_BR: Veja o diálogo "_dica do dia"

en: Display hints for using GnuCash at startup.
pt_BR: Veja as dicas para usar o GnuCash ao iniciar.

en: How many days to keep old log/backup files.
pt_BR: Quantos dias manter os arquivos de cadastro/backup antigos.

en: days
pt_BR: dias

en: <b>_Retain log/backup files</b>
pt_BR: <b>_Retenha o log/backup dos arquivos</b>

en: Com_press files
pt_BR: Com_primir arquivos

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
pt_BR: Comprime o arquivo de dados com o gzip ao salvá-lo no disco.

en: <b>Files</b>
pt_BR: <b>Arquivos</b>

en: <b>Search Dialog</b>
pt_BR: <b>Diálogo de Pesquisa</b>

en: New search _limit
pt_BR: Novo _limite de pesquisa

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
pt_BR: Volta para "nova pesquisa" se achar menos do que esse número de itens.

en: Show splash scree_n
pt_BR: Mostrar tela de e_ntrada

en: Show splash screen at startup.
pt_BR: Mostrar tela de entrada na inicialização.

en: Auto-save time _interval
pt_BR: _Intervalo de tempo do salvamento automático

en: minutes
pt_BR: minutos

en: Show auto-save confirmation _question
pt_BR: Mostre a _pergunta de confirmação do salvamento automático

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
pt_BR: Caso seja ativado, o GnuCash exibe uma pergunta de confirmação cada vez que o recurso de salvamento automático for iniciado. Caso contrário, nenhuma explicação extra será exibida.

en: Forever
pt_BR: Indefinidamente

en: Time to _wait for answer
pt_BR: Tempo de _espera por uma resposta

en: seconds
pt_BR: segundos

en: Path head for Linked Files Relative Paths
pt_BR: Rota do caminho relativo aos arquivos vinculados

en: Enable horizontal grid lines on table displays
pt_BR: Ative as linhas horizontais durante a exibição da grade

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
pt_BR: Ative as linhas horizontais durante a exibição da grade Serão principalmente visualizações ramificadas, como a página Contas.

en: Enable vertical grid lines on table displays
pt_BR: Ative as linhas verticais durante a exibição da grade

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
pt_BR: Ative as linhas verticais durante a exibição da grade Serão principalmente visualizações ramificadas, como a página Contas.

en: <b>Linked Files</b>
pt_BR: <b>Arquivos vinculados</b>

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
pt_BR: Ative a ação de pular a transação

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
pt_BR: Ative ação da atualização do pareamento

en: Enable the UPDATE AND CLEAR action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
pt_BR: Ative a ação ATUALIZE E LIMPE na combinação da transação. Se ativada, uma transação cuja melhor pontuação estiver acima do limite de Compensação Automática e tenha uma data ou um valor diferente da combinação da transação já existente, por padrão fará com que a transação existente seja atualizada e compensada.

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
pt_BR: Em alguns lugares os caixas eletrônicos comerciais (não pertencentes a uma instituição financeira) são instalados em locais como lojas de conveniência. Esses caixas eletrônicos adicionam as suas taxas diretamente ao valor em vez de aparecer como uma transação a parte ou nas suas taxas mensais do banco. Por exemplo, você retira R$100 e é cobrado R$101,50 mais taxas extras. Caso tenha inserido os R$100 manualmente os valores não vão bater. Você deve definir esta configuração com a máxima taxa cobrada pelo seu banco, assim os valores da transação vai bater.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
pt_BR: Uma transação cuja melhor pontuação esteja na zona verde (acima ou igual ao limite da Compensação automática) ela será pré-reconciliada por padrão.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
pt_BR: Uma transação cuja pontuação de melhor correspondência esteja na zona vermelha (acima ou igual ao limite, mas para mostrar abaixo ou igual ao limite Adicione-Automaticamente) por padrão será adicionada.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
pt_BR: A pontuação mínima que uma correspondência precisa ter para ser exibida na lista de correspondências.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
pt_BR: Limite das _taxas dos caixas eletrônicos comerciais

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
pt_BR: _Limpe o limite automaticamente

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
pt_BR: _Adicione o limite automaticamente

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
pt_BR: Limite para a _exibição das correspondência

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
pt_BR: Utilize um pareamento _bayesiano

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
pt_BR: Utilize algoritmos bayesianos para parear as novas transações com as contas existentes.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Likely match _day threshold
pt_BR: Provavelmente iguala ao limiar do _dia

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: _Unlikely match day threshold
pt_BR: _Provavelmente não iguala ao limiar do dia

en: A transaction whose date is within the threshold is likely to be a match. Default is 4 days.
pt_BR: Uma transação cuja data está dentro do limite é provável que tenha correspondência. O padrão são 4 dias.

en: A transaction whose date is outside the threshold is unlikely to be a match. Default is 14 days.
pt_BR: Uma transação cuja data esteja fora do limite é improvável que coincida. O prazo padrão é de 14 dias.

en: <b>Checks</b>
pt_BR: <b>Cheques</b>

en: The default check printing font.
pt_BR: A fonte para a impressão padrão dos cheques.

en: Print _date format
pt_BR: Formato de impressão da _data

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
pt_BR: Abaixo da data real, imprima o formato desta data no tipo de 8 pontos.

en: Print _blocking chars
pt_BR: Imprima os caracteres de _bloqueio

en: Print '***' before and after each text field on the check.
pt_BR: Imprima '***' antes e após cada campo do texto no cheque.

en: Default _font
pt_BR: _Fonte padrão

en: Printing
pt_BR: Imprimindo

en: '_Enter' moves to blank transaction
pt_BR: "_Enter" move para uma transação em branco

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
pt_BR: Se marcada, ao clicar na tecla 'Enter' irá mover para o local da transação em branco no cadastro. Caso não esteja marcado, ao clicar na tecla 'Enter' irá mover uma linha para baixo.

en: _Auto-raise lists
pt_BR: Aumente as listas _automaticamente

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
pt_BR: Levante-automaticamente a lista das contas ou das ações durante inserção.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
pt_BR: Mova para o _campo da transferência nas transações já memorizadas

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
pt_BR: Mova para o campo de transferência quando a transação já memorizada for automaticamente preenchida.

en: <b>Reconciling</b>
pt_BR: <b>Reconciliação</b>

en: Check cleared _transactions
pt_BR: Marque as _transações pré-reconciliadas

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
pt_BR: Marque automaticamente as transações pré-reconciliadas durante reconciliação.

en: Automatic credit card _payment
pt_BR: _Pagamento automático do cartão de crédito

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
pt_BR: Peça ao usuário que digite um pagamento do cartão de crédito depois que reconciliar a fatura do cartão de crédito.

en: Always reconcile to t_oday
pt_BR: Sempre reconcilie para a data de h_oje

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
pt_BR: Sempre abra a janela de reconciliação usando a date de hoje para a data do lançamento, independente de reconciliações anteriores.

en: <b>Graphics</b>
pt_BR: <b>Gráficos</b>

en: _Use GnuCash built-in color theme
pt_BR: _Use o tema da cor integrado do GnuCash

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
pt_BR: Para as janelas de cadastro por padrão o GnuCash usa um tema amarelo/verde. Desmarque esta opção caso queira usar o tema das cores do sistema.

en: Double _mode colors alternate with transactions
pt_BR: O _modo duplo das cores alternam entre as transações

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
pt_BR: Alterne as cores principais e a secundárias entre cada transação e não a cada linha.

en: Draw hori_zontal lines between rows
pt_BR: Desenhe linhas hori_zontais entre as linhas

en: Show horizontal borders on the cells.
pt_BR: Mostra as bordas horizontais nas células.

en: Draw _vertical lines between columns
pt_BR: Desenhe as linhas _verticais entre as colunas

en: Show vertical borders on the cells.
pt_BR: Mostre as bordas verticais nas células.

en: <b>Default Style</b>
pt_BR: <b>Estilo Padrão</b>

en: <b>Other Defaults</b>
pt_BR: <b>Outros Padrões</b>

en: _Basic ledger
pt_BR: Registro contábil _básico

en: _Auto-split ledger
pt_BR: Desdobre _automaticamente o cadastro contábil

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
pt_BR: Diário das _transações

en: Number of _transactions
pt_BR: Quantidade de _transações

en: Register opens in a new _window
pt_BR: O cadastro abre numa nova _janela

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
pt_BR: Se marcado, cada cadastro será aberto na sua própria janela primaria. Se desmarcado, o cadastro será aberto na janela atual.

en: _Only display leaf account names
pt_BR: Veja apenas _o final dos nomes das contas

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
pt_BR: Se marcado, apenas os nomes do final das contas são exibidos no cadastro e na janela de seleção da conta. O comportamento padrão é exibir o nome completo, incluindo o caminho da ramificação da conta. Marcar esta opção indica que você usa o final exclusivo dos nomes.

en: Register Defaults
pt_BR: Padrões do cadastro

en: <b>Default Report Currency</b>
pt_BR: <b>Moeda Padrão para os Relatórios</b>

en: <b>Location</b>
pt_BR: <b>Localização</b>

en: Report opens in a new _window
pt_BR: O relatório abre numa nova _janela

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
pt_BR: Se marcado, cada relatório será aberto na sua própria janela. Se desmarcado, o relatório será aberto na janela atual.

en: Default zoom level
pt_BR: Nível padrão do zoom

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: <b>Window Geometry</b>
pt_BR: <b>Geometria da Janela</b>

en: _Save window size and position
pt_BR: _Salve o tamanho e a posição da janela

en: Save window size and location when it is closed.
pt_BR: Salve o tamanho e a posição da janela quando ela for fechada.

en: Bring the most _recent tab to the front
pt_BR: Trazer a aba mais _recente para a frente

en: <b>Tab Position</b>
pt_BR: <b>Posição da Aba</b>

en: To_p
pt_BR: To_po

en: B_ottom
pt_BR: Fund_o

en: _Left
pt_BR: _Esquerda

en: _Right
pt_BR: Di_reita

en: <b>Summary Bar Position</b>
pt_BR: <b>Posição da Barra de Resumo</b>

en: Bottom
pt_BR: Inferior

en: <b>Tabs</b>
pt_BR: <b>Abas</b>

en: Show close button on _notebook tabs
pt_BR: Mostre o botão de fechar _nas abas

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
pt_BR: Mostre o botão de fechar nas abas. Estes botões funcionam de forma idêntica ao item do menu "Fechar".

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
pt_BR: Caso o texto na guia seja maior do que este valor (o teste é aproximado), o rótulo da guia terá um corte no meio e será substituído por reticências.

en: characters
pt_BR: caracteres

en: _Width
pt_BR: _Largura

en: Open new tabs _adjacent to current tab
pt_BR: Abra as novas guias _adjacentes na guia atual

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end.
pt_BR: Abre uma nova guia adjacente à guia atual e não no final.

en: Windows
pt_BR: Janelas

en: Online Quotes
pt_BR: Cotações Online

en: Bid
pt_BR: Oferta de compra

en: Ask
pt_BR: Oferta de venda

en: Last
pt_BR: Último

en: Net Asset Value
pt_BR: Valor Liquido dos Ativos

en: Price Editor
pt_BR: Editor de Preços

en: S_ource
pt_BR: _Fonte

en: _Price
pt_BR: _Preço

en: Remove Old Prices
pt_BR: Remova os preços antigos

en: Delete prices that meet the following criteria:
pt_BR: Exclua os preços que atendam aos seguintes critérios:

en: Remove all prices before date.
pt_BR: Remova todos os preços antes da data.

en: Last of _Week
pt_BR: Último da _semana

en: Keep the last price of each week if present before date.
pt_BR: Mantenha o último preço de cada semana caso esteja presente antes da data.

en: Last of _Month
pt_BR: Último de _Mês

en: Keep the last price of each month if present before date.
pt_BR: Mantenha o último preço de cada mês caso esteja presente antes da data.

en: Last of _Quarter
pt_BR: Último do _Trimestre

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
pt_BR: Mantenha o último preço de cada trimestre fiscal caso esteja presente antes da data. O trimestre fiscal é derivado da data final do período contábil.

en: Last of _Period
pt_BR: Último do _Período

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
pt_BR: Mantenha o último preço de cada período fiscal caso esteja presente antes da data. O período fiscal é derivado da data final do período contábil.

en: _Scaled
pt_BR: Dimen_sionado

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
pt_BR: Com a opção da escala, os preços são removidos em relação à data selecionada. 'Um por mês' é utilizado para as datas anteriores a um ano e 'Um por semana' é utilizado para datas anteriores dos seis meses a um ano.

en: First Date
pt_BR: Primeira data

en: From these Commodities
pt_BR: A partir destas commodities

en: Keeping the last available price for option
pt_BR: Mantendo o último preço disponível para a opção

en: Include _Fetched online prices
pt_BR: Inclua os _preços buscados online

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
pt_BR: Se ativado, os preços adicionados por Finance::Quote serão incluídos.

en: Include manually _Entered prices
pt_BR: Inclua os preços _inseridos manualmente

en: If activated, include manually entered prices.
pt_BR: Se ativado, inclui os preços inseridos manualmente.

en: _Added by the application
pt_BR: _Adicionada pelo aplicativo

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
pt_BR: Se ativado, inclui os preços adicionados pelo aplicativo.
    
    Estes preços foram adicionados para que haja sempre um preço "mais próximo do prazo" para cada transação dos diversos commodities para que a página das contas e dos relatórios possam relatar corretamente os valores de modo que a remoção dos mesmos possa tornar isto menos confiável.

en: Before _Date
pt_BR: Antes da _Data

en: Price Database
pt_BR: Base de dados dos preços

en: Add a new price.
pt_BR: Adicione um novo preço.

en: Remove the current price.
pt_BR: Remova o preço atual.

en: Edit the current price.
pt_BR: Edite o preço atual.

en: Remove _Old
pt_BR: _Exclua o antigo

en: Remove prices older than a user-entered date.
pt_BR: Remova os preços anteriores à data inserida pelo usuário.

en: _Get Quotes
pt_BR: _Obtenha as cotações

en: Get new online quotes for stock accounts.
pt_BR: Obtenha as cotações pela internet para as contas de ações.

en: Save Custom Check Format
pt_BR: Grave o formato personalizado de verificação

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
pt_BR: Insira um título para este formato personalizado. Este título aparecerá no seletor "Formato de verificação" da caixa de diálogo verificação da impressão. Ao usar o título de um formato personalizado existente fará com que esse formato seja substituído.

en: Inches
pt_BR: Polegadas

en: Centimeters
pt_BR: Centímetros

en: Millimeters
pt_BR: Milímetros

en: Points
pt_BR: Pontos

en: Middle
pt_BR: Meio

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
pt_BR: Quicken/QuickBooks (tm) US-Carta

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
pt_BR: Deluxe(tm) cheques pessoais US-Carta

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
pt_BR: Quicken(tm) carteira de cheques com canhoto

en: _Print
pt_BR: Im_primir

en: Check _format
pt_BR: _Formato do cheque

en: Check po_sition
pt_BR: _Posição do cheque

en: _Date format
pt_BR: Formato da _data

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
pt_BR: Formato de cheque deve ter um
    item ENDEREÇO definido para que se possa
    imprimir um endereço no cheque.

en: _Address
pt_BR: _Endereço

en: Checks on first _page
pt_BR: Verifique na primeira _página

en: Pa_yee
pt_BR: Fa_vorecido

en: Amount (_words)
pt_BR: Quantia (_palavras)

en: Amount (_numbers)
pt_BR: Quantia (_números)

en: _Units
pt_BR: _Unidades

en: _Translation
pt_BR: _Tradução

en: _Rotation
pt_BR: _Rotação

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
pt_BR: O ponto de origem é o canto superior esquerdo da página.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
pt_BR: O ponto de origem é o canto inferior esquerdo da página.

en: Degrees
pt_BR: Graus

en: _Save Format
pt_BR: _Salve o formato

en: Splits Memo
pt_BR: Divida o memorando

en: Splits Amount
pt_BR: Divida o valor

en: Splits Account
pt_BR: Divida a conta

en: Custom format
pt_BR: Formato personalizado

en: Working…
pt_BR: Processando…

en: <b>A_vailable reports</b>
pt_BR: <b>Relatórios disponí_veis</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
pt_BR: <b>Relatórios _selecionados</b>

en: A_dd >>
pt_BR: A_dicionar >>

en: << _Remove
pt_BR: << _Remova

en: Move _up
pt_BR: Mover para _cima

en: Move dow_n
pt_BR: Mover para _baixo

en: Si_ze…
pt_BR: _Tamanho…

en: HTML Style Sheets
pt_BR: Folhas de Estilos HTML

en: <b>Available style sheets</b>
pt_BR: <b>Folhas de estilo disponíveis</b>

en: <b>Style sheet options</b>
pt_BR: <b>Opções de folha de estilo</b>

en: Report Size
pt_BR: O tamanho do relatório

en: Enter report row/column span
pt_BR: Insira a largura das linhas/colunas do relatório

en: _Row span
pt_BR: Extensão da _linha

en: _Column span
pt_BR: Extensão da _coluna

en: Select HTML Style Sheet
pt_BR: Selecione a folha de estilo HTML

en: New Style Sheet
pt_BR: Nova folha de estilo

en: <b>New style sheet info</b>
pt_BR: <b>Nova informação de folha de estilo</b>

en: _Template
pt_BR: _Modelo

en: Reset Warnings
pt_BR: Restaure os avisos

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
pt_BR: Você pediu que os seguintes diálogos de aviso não sejam apresentados. Para reativar qualquer um desses diálogos, escolha a caixa de verificação próxima ao diálogo e clique OK.

en: _Unselect All
pt_BR: _Desmarcar Seleção

en: No warnings to reset.
pt_BR: Nenhum aviso para restaurar.

en: Permanent Warnings
pt_BR: Avisos permanentes

en: Temporary Warnings
pt_BR: Avisos temporários

en: _Find
pt_BR: _Localizar

en:  Search
pt_BR:  Pesquisar

en: Search for items where
pt_BR: Pesquise os itens com

en: <b>Match all entries</b>
pt_BR: <b>Coincida com todas as entradas</b>

en: Search Criteria
pt_BR: Critério da pesquisa

en: New search
pt_BR: Nova pesquisa

en: Refine current search
pt_BR: Refine a pesquisa atual

en: Add results to current search
pt_BR: Adicione os resultados à pesquisa atual

en: Delete results from current search
pt_BR: Exclua os resultados da pesquisa atual

en: Search only active data
pt_BR: Pesquise só os dados ativos

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
pt_BR: Escolha se deve pesquisar em todos os dados ou só naqueles marcados como "ativo".

en: Type of search
pt_BR: Tipo da pesquisa

en: Account Deletion
pt_BR: Exclusão da conta

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
pt_BR: As transações programadas a seguir fazem referencia a uma conta que foi excluída e devem ser corrigidas. Pressione OK para editá-las.

en: Daily
pt_BR: Diário

en: Bi-Weekly
pt_BR: Bi-semanalmente

en: Yearly
pt_BR: Anual

en: Make Scheduled Transaction
pt_BR: Criar Transação Programada

en: Advanced…
pt_BR: Avançado…

en: Never End
pt_BR: Nunca Terminar

en: Number of Occurrences
pt_BR: Número de Ocorrências

en: <b>Since Last Run</b>
pt_BR: <b>Desde a última execução</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
pt_BR: <b>Padrões do editor das transações</b>

en: _Run when data file opened
pt_BR: Execu_te quando o arquivo for aberto

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
pt_BR: Execute o processo "desde a última execução" quando um arquivo for aberto.

en: _Show notification window
pt_BR: _Mostre a janela de notificação

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
pt_BR: Mostra a janela de notificação para o processo "desde a última execução" quando um arquivo for aberto.

en: _Auto-create new transactions
pt_BR: Crie novas transações _automaticamente

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
pt_BR: Ative o sinal "criação automática" nas novas transações agendadas criadas.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
pt_BR: Emitir notificações esta quantidade de dias antes que as transações sejam criadas.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
pt_BR: Cria a transação este número de dias antes da sua data efetiva.

en: _Notify before transactions are created
pt_BR: _Notifique antes que as transações sejam criadas

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
pt_BR: Ativa o sinal "notifique" nas novas transações agendadas criadas.

en: Crea_te in advance
pt_BR: Crie com an_tecedência

en: R_emind in advance
pt_BR: Lemb_re com antecedência

en: Re_view created transactions
pt_BR: Re_vise as transações que foram criadas

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
pt_BR: Defina 'Revise as transações criadas' como o padrão no diálogo "desde a última execução".

en: Edit Scheduled Transaction
pt_BR: Edite a transação programada

en: Create in advance
pt_BR: Crie com antecedência

en: Remind in advance
pt_BR: Lembre com antecedência

en: Create automatically
pt_BR: Crie Automaticamente

en: Conditional on splits not having variables
pt_BR: Condicionadas a ausência de variáveis na divisão

en: Notify me when created
pt_BR: Me informe quando for criado

en: <b>Occurrences</b>
pt_BR: <b>Ocorrências</b>

en: Last Occurred:
pt_BR: Última ocorrência:

en: Repeats:
pt_BR: Repetições:

en: Until
pt_BR: Até

en: occurrences
pt_BR: ocorrências

en: remaining
pt_BR: restante

en: Overview
pt_BR: Geral

en: Template Transaction
pt_BR: Modelo de transação

en: Since Last Run…
pt_BR: Desde a última execução…

en: _Review created transactions
pt_BR: _Revise as transações criadas

en: Income Tax Information
pt_BR: Informação sobre o imposto de renda

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
pt_BR: Clique para alterar o nome ou o tipo do Imposto.

en: <b>_Accounts</b>
pt_BR: <b>_Contas</b>

en: _Income
pt_BR: Rece_ita

en: _Expense
pt_BR: D_espesa

en: _Asset
pt_BR: _Ativo

en: _Liability/Equity
pt_BR: _Passivo/Patrimônio Líquido

en: <b>Account Tax Information</b>
pt_BR: <b>Informação de Impostos</b>

en: Tax _Related
pt_BR: _Relativo aos impostos

en: <b>_TXF Categories</b>
pt_BR: <b>Categorias _TXF</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
pt_BR: <b>Origem do nome do pagador</b>

en: C_urrent Account
pt_BR: _Esta Conta

en: <b>Copy Number</b>
pt_BR: <b>Copie o número</b>

en: Tax Tables
pt_BR: Tabelas dos impostos

en: <b>Tax Table Entries</b>
pt_BR: <b>Registros da tabela dos impostos</b>

en: De_lete
pt_BR: Exc_lua

en: Ne_w
pt_BR: No_vo

en: Value $
pt_BR: Valor $

en: Percent %
pt_BR: Percentual %

en: <b>Tax Table Entry</b>
pt_BR: <b>Registro da tabela dos impostos</b>

en: _Value
pt_BR: _Valor

en: _Account
pt_BR: Cont_a

en: GnuCash Tip Of The Day
pt_BR: Dica do dia do GnuCash

en: _Previous
pt_BR: An_terior

en: _Next
pt_BR: Pró_ximo

en: <b>Tip of the Day</b>
pt_BR: <b>Dica do Dia</b>

en: _Show tips at startup
pt_BR: Mostre as dica_s ao iniciar

en: Transfer Funds
pt_BR: Transfira os valores

en: <b>Basic Information</b>
pt_BR: <b>Informação Básica</b>

en: Show Income/Expense
pt_BR: Mostrar as Receitas/Despesas

en: <b>Currency Transfer</b>
pt_BR: <b>Transferência da Moeda</b>

en: Exchange Rate
pt_BR: Taxa de câmbio

en: _Fetch Rate
pt_BR: _Taxa de câmbio

en: Username and Password
pt_BR: O nome do usuário e a senha

en: Enter your username and password
pt_BR: Insira o seu nome de usuário e a senha

en: _Username
pt_BR: _Nome do usuário

en: _Password
pt_BR: _Senha

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
pt_BR: O número de identificação do fornecedor. Caso seja deixado em branco, um número será escolhido por você

en: Europe (31.12.2001)
pt_BR: Europeu (31.12.2001)

en: UTC - Coordinated Universal Time
pt_BR: UTC - Tempo Universal Coordenado

en: No Fancy Date Format
pt_BR: Nenhum formato sofisticado da data

en: Include Century
pt_BR: Inclua Século

en: Abbreviation
pt_BR: Abreviatura

en: Date format
pt_BR: Formato de data

en: 1st
pt_BR: 1º

en: 2nd
pt_BR: 2º

en: 3rd
pt_BR: 3º

en: 4th
pt_BR: 4º

en: 5th
pt_BR: 5º

en: 6th
pt_BR: 6º

en: 7th
pt_BR: 7º

en: 8th
pt_BR: 8º

en: 9th
pt_BR: 9º

en: 10th
pt_BR: 10º

en: 11th
pt_BR: 11º

en: 12th
pt_BR: 12º

en: 13th
pt_BR: 13º

en: 14th
pt_BR: 14º

en: 15th
pt_BR: 15º

en: 16th
pt_BR: 16º

en: 17th
pt_BR: 17º

en: 18th
pt_BR: 18º

en: 19th
pt_BR: 19º

en: 20th
pt_BR: 20º

en: 21st
pt_BR: 21º

en: 22nd
pt_BR: 22º

en: 23rd
pt_BR: 23º

en: 24th
pt_BR: 24º

en: 25th
pt_BR: 25º

en: 26th
pt_BR: 26º

en: 27th
pt_BR: 27º

en: 28th
pt_BR: 28º

en: 29th
pt_BR: 29º

en: 30th
pt_BR: 30º

en: 31st
pt_BR: 31º

en: Last day of month
pt_BR: Último dia do mês

en: Last Monday
pt_BR: Última Segunda-feira

en: Last Tuesday
pt_BR: Última Terça-feira

en: Last Wednesday
pt_BR: Última Quarta-Feira

en: Last Thursday
pt_BR: Última Quinta-Feira

en: Last Friday
pt_BR: Última Sexta-Feira

en: Last Saturday
pt_BR: Último Sábado

en: Last Sunday
pt_BR: Último Domingo

en: Once
pt_BR: Uma vez

en: Semi-Monthly
pt_BR: Quinzenal

en: No change
pt_BR: Sem mudança

en: Use previous weekday
pt_BR: Use dia útil anterior

en: Use next weekday
pt_BR: Use próximo dia útil

en: 1st Mon
pt_BR: 1ª Segunda-feira

en: 1st Tue
pt_BR: 1ª Terça-feira

en: 1st Wed
pt_BR: 1ª Quarta-feira

en: 1st Thu
pt_BR: 1ª Quinta-feira

en: 1st Fri
pt_BR: 1ª Sexta-feira

en: 1st Sat
pt_BR: 1º Sábado

en: 1st Sun
pt_BR: 1º Domingo

en: 2nd Mon
pt_BR: 2ª Segunda-feira

en: 2nd Tue
pt_BR: 2ª Terça-feira

en: 2nd Wed
pt_BR: 2ª Quarta-feira

en: 2nd Thu
pt_BR: 2ª Quinta-feira

en: 2nd Fri
pt_BR: 2ª Sexta-feira

en: 2nd Sat
pt_BR: 2º Sábado

en: 2nd Sun
pt_BR: 2º Domingo

en: 3rd Mon
pt_BR: 3ª Segunda-feira

en: 3rd Tue
pt_BR: 3ª Terça-feira

en: 3rd Wed
pt_BR: 3ª Quarta-feira

en: 3rd Thu
pt_BR: 3ª Quinta-feira

en: 3rd Fri
pt_BR: 3ª Sexta-feira

en: 3rd Sat
pt_BR: 3º Sábado

en: 3rd Sun
pt_BR: 3º Domingo

en: 4th Mon
pt_BR: 4ª Segunda-feira

en: 4th Tue
pt_BR: 4ª Terça-feira

en: 4th Wed
pt_BR: 4ª Quarta-feira

en: 4th Thu
pt_BR: 4ª Quinta-feira

en: 4th Fri
pt_BR: 4ª Quarta-feira

en: 4th Sat
pt_BR: 4º Sábado

en: 4th Sun
pt_BR: 4º Domingo

en: Not scheduled
pt_BR: Sem programacão

en: Select occurrence date above.
pt_BR: Selecionar a data de ocorrência, acima.

[ctx: Daily]
en: Every
pt_BR: A cada

[ctx: Daily]
en: days.
pt_BR: dias.

[ctx: Weekly]
en: Every
pt_BR: A cada

[ctx: Weekly]
en: weeks.
pt_BR: semanas.

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

[ctx: Semimonthly]
en: Every
pt_BR: A cada

[ctx: Semimonthly]
en: months.
pt_BR: meses.

en: First on the
pt_BR: Primeiro no

en: except on weekends
pt_BR: Exceto nos finais de semana

en: then on the
pt_BR: então em

[ctx: Monthly]
en: Every
pt_BR: A cada

[ctx: Monthly]
en: months.
pt_BR: meses.

en: On the
pt_BR: No

en: Edit budget for all periods
pt_BR: Editar orçamento para todos os períodos

en: Replace
pt_BR: Substitua

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
pt_BR: Substitua o orçamento de todos os períodos por um novo 'valor'. Use um valor vazio para cancelar o orçamento das contas.

en: Add
pt_BR: Adicione

en: Add 'value' to current budget for each period
pt_BR: Adicione para cada período um 'valor' ao orçamento atual

en: Multiply
pt_BR: Multiplique

en: Multiply current budget for each period by 'value'
pt_BR: Multiplique o orçamento atual para cada período por 'valor'

en: The number of leading digits to keep when rounding
pt_BR: O número de dígitos a manter quando arredondar

en: Significant Digits
pt_BR: Dígitos importante

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
pt_BR: Use um valor fixo ou aplique a transformação para todos os períodos.

en: Estimate Budget Values
pt_BR: Estime os valores do orçamento

en: Use Average
pt_BR: Use a média

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
pt_BR: Use o valor médio de todos os períodos atuais para todos os períodos projetados

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
pt_BR: O GnuCash vai estimar os valores dos orçamentos para as contas selecionadas com base nas transações passadas.

en: Budget Options
pt_BR: Opções do orçamento

en: Budget Name
pt_BR: Nome do orçamento

en: Number of Periods
pt_BR: Número dos períodos

en: Budget Period
pt_BR: Período do orçamento

en: Show Account Code
pt_BR: Mostre o código da conta

en: Show Description
pt_BR: Mostre a descrição

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
pt_BR: Observação: Use Exibir -> 'Filtrar por ...' para controlar as contas visíveis.

en: Budget List
pt_BR: Lista do orçamento

en: Close the Budget List
pt_BR: Fecha a lista de orçamento

en: Create a New Budget
pt_BR: Crie um novo orçamento

en: Open the Selected Budget
pt_BR: Abra o orçamento selecionado

en: Delete the Selected Budget
pt_BR: Exclua o orçamento selecionado

en: Budget Notes
pt_BR: Nome do orçamento

en: Enter Note
pt_BR: Insira um comentário

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
pt_BR: Filtre o cadastro por…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
pt_BR: Mostre tod_as

en: Show _number of days
pt_BR: Mostre a _quantidade dos dias

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
pt_BR: O intervalo válido é de 0 a 1100 dias
    Se for 0, inclua todos os dias anteriores

en: Choo_se Date
pt_BR: Escol_ha a data

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
pt_BR: _Não reconciliado

en: C_leared
pt_BR: _Limpo

en: _Voided
pt_BR: _Anulado

en: _Frozen
pt_BR: _Congelado

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
pt_BR: Sal_ve o filtro

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
pt_BR: Transação duplicada

en: _Number
pt_BR: _Número

en: _Transaction Number
pt_BR: Número da _transação

en: Keep Linked Document Entry
pt_BR: Mantenha a entrada do documento vinculado

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
pt_BR: Ordenar o cadastro por…

en: _Standard Order
pt_BR: Ordem _padrão

en: Keep normal account order.
pt_BR: Mantenha a ordem normal da conta.

en: Sort by date.
pt_BR: Classifique por data.

en: Date of _Entry
pt_BR: Data do _cadastro

en: Sort by the date of entry.
pt_BR: Classifique pela data de entrada.

en: S_tatement Date
pt_BR: Da_ta do extrato

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
pt_BR: Classifique pela data do extrato (e agrupe por compensado, não reconciliado, reconciliado).

en: Num_ber
pt_BR: _Número

en: Sort by number.
pt_BR: Classifique por número.

en: Amo_unt
pt_BR: Q_uantia

en: Sort by amount.
pt_BR: Classifique por quantidade.

en: Sort by memo.
pt_BR: Classifique por comentário.

en: Descri_ption
pt_BR: Desc_rição

en: Sort by description.
pt_BR: Classifique por descrição.

en: _Action
pt_BR: _Ação

en: Sort by action field.
pt_BR: Classifique através do campo de ação.

en: Sort by notes field.
pt_BR: Classifique através do campo de notas.

en: Sa_ve Sort Order
pt_BR: Sal_ve por ordem de classificação

en: Save the sort order for this register.
pt_BR: Salve a ordem de classificação para este cadastro.

en: _Reverse Order
pt_BR: Ordem _reversa

en: Sort in descending order.
pt_BR: Classifique em ordem decrescente.

en: Void Transaction
pt_BR: Anule a transação

en: Reason for voiding transaction
pt_BR: Motivo para anular a transação

en: day(s)
pt_BR: dia(s)

en: week(s)
pt_BR: semana(s)

en: month(s)
pt_BR: mes(es)

en: year(s)
pt_BR: ano(s)

en: Every
pt_BR: A cada

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
pt_BR: Número de unidades de calendário na recorrência: Por exemplo, Quinzenal = a cada 2 semanas; Trimestral = a cada 3 meses

en: beginning on
pt_BR: Começando em

en: last of month
pt_BR: Último do mês

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
pt_BR: Sempre usar o último dia (ou dia da semana) no mês?

en: same week & day
pt_BR: Mesma semana & dia

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
pt_BR: Coincida com o "dia da semana" e a "semana do mês"? (por exemplo, a "segunda terça-feira" de cada mês)

en: Only show _active owners
pt_BR: Somente mostre os proprietários _ativos

en: Show _zero balance owners
pt_BR: Mostre os proprietários com saldo _zero

en: About Auto-Clear
pt_BR: Sobre a auto compensação

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
pt_BR: Use esta caixa de diálogo caso queira que o GnuCash encontre quais as transações foram compensadas automaticamente e retornando um saldo final. Por exemplo, o referido saldo final pode ser o saldo atual informado pelo seu banco online.

en: Caution!
pt_BR: Cuidado!

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
pt_BR: Esta ferramenta pode ser lenta ou pode interromper o processo caso a quantidade dos desdobramentos não compensados seja maior que aproximadamente 20. Nesse caso, limpe manualmente pelo menos alguns deles.

en: _Ending Balance
pt_BR: Saldo _Final

en: _Review cleared splits
pt_BR: _Revise os desdobramentos que foram compensados

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
pt_BR: Selecione esta opção para abrir uma guia do cadastro com novos desdobramentos já compensados.

en: <b>Reconcile Information</b>
pt_BR: <b>Informações de Reconciliação</b>

en: Statement _Date
pt_BR: _Data do Extrato

en: Include _subaccounts
pt_BR: Inclua _subcontas

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
pt_BR: Inclua todas as contas dos descendentes na reconciliação. Todos eles devem usar a mesma commodity que esta.

en: Statement Date is after today
pt_BR: A data do extrato após hoje

en: Not found
pt_BR: Não encontrado

en: The specified URL could not be loaded.
pt_BR: O URL especificado não pode ser carregado.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
pt_BR: O acesso HTTP seguro está desativado. Você pode ativá-lo na seção Rede da caixa de diálogo Preferências.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
pt_BR: O acesso HTTP à rede está desativado. Você pode ativá-lo na seção Rede da caixa de diálogo Preferências.

en: There was an error accessing %s.
pt_BR: Ocorreu um erro acessando o %s.

en: Export to PDF File
pt_BR: Exporte para um arquivo em PDF

note: Translators: Strings are 1. Bank code, 2. Bank name, 3. Account Number, 4. Subaccount ID
en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
pt_BR: Código do banco %s (%s), Conta %s (%s)

en: Online Banking Account Name
pt_BR: Nome da conta do banco via Internet

en: GnuCash Account Name
pt_BR: Nome da conta do GnuCash

en: New?
pt_BR: Novo?

en: AqBanking Initial Assistant
pt_BR: Assistente inicial do AqBanking

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
pt_BR: Este assistente ajuda você a configurar a sua conexão de Internet Banking com seu banco.

en: The requirements for Online Banking vary between the different supported AqBanking backends, but usually you will need:
    * Your bank needs to grant you online access. See on their website or ask their customer service for how to obtain it.
    They should also tell you:
    * Your user ID that identifies you to their server, often your base account number;
    * The URL of their Online Banking server;
    * In some cases the routing number of your bank's branch is useful in this assistant;
    * Authentication methods vary by backend and chosen method:
     * FinTS PIN/TAN: Some methods require a specific gadget like a card reader or a mobile;
     * FinTS HBCI: You have to exchange the public parts of asymmetric keys with your bank ("Ini-Letter").
     * PayPal: registered email address, password, API signature;
pt_BR: Os requisitos para o Online Banking variam entre os diferentes backends compatíveis com o AqBanking, no geral você precisará:
    * O seu banco precisa de lhe conceder um acesso online. Veja no site deles ou pergunte ao seu serviço de atendimento ao cliente como obtê-lo.
    Eles também devem lhe dizer:
    * O seu ID que o identifique no servidor deles, muitas vezes o número da sua conta principal;
    * O URL do servidor do seu Banco Online;
    * Em alguns casos, o número de encaminhamento da agência do seu banco, também é útil para este assistente;
    * Os métodos de autenticação variam de acordo com o backend e o método escolhido:
    * PIN/TAN: Alguns métodos requerem um gadget específico como um leitor de cartões ou um celular;
    * FinTS HBCI: É preciso trocar as partes públicas das chaves assimétricas com o seu banco ("Ini-Letter").
    * PayPal: O endereço de e-mail registrado, a senha e a assinatura da API;

note: See https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking for the used terminology and replace the link, if a localized version exists.
en: See <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> for more details
pt_BR: Consulte <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> para obter mais detalhes

en: Note: NO WARRANTIES FOR ANYTHING. Some banks run a poorly implemented Online Banking server. You should not rely on time-critical transfers through Online Banking, because sometimes the bank does not give you correct feedback when a transfer is rejected.
pt_BR: Nota: SEM GARANTIAS DE QUALQUER COISA. Alguns bancos gerenciam um servidor bancário mal implementado. Não se deve confiar nas transferências críticas de tempo através do Banco Online, porque por vezes o banco não lhe dá um retorno correto quando uma transferência for rejeitada.

en: Initial Online Banking Setup
pt_BR: Configuração Inicial do Banco via Internet

en: The Setup of your Online Banking connection is handled by the external program "AqBanking Setup".
pt_BR: A configuração da sua conexão ao Internet Banking é efetuada por um programa externo "AqBanking Setup".

en: That means:
    * It ignores GnuCash's preferences like "Close log window when finished".
    * To report issues read
pt_BR: Isso significa:
    * Ignora as preferências do GnuCash como "Feche a janela do registro quando terminar".
    * Para relatar questões de leitura

en: You have to set up at least one connection before you can continue.
    
    Please press the button below to start it.
pt_BR: Para continuar, é preciso que você configure pelo menos uma conexão.
    
    Pressione o botão abaixo para iniciar.

en: _Start AqBanking Setup
pt_BR: Inicia a configuração do _AqBanking

en: Start Online Banking Setup
pt_BR: Inicia a configuração do Banco via Internet

en: Double Click on the line of an Online Banking account name if you want to match it to a GnuCash account or select incorrect matches and click "Delete selected matches". Click "Next" when all desired accounts are matching.
pt_BR: Clique duas vezes na linha do nome de uma conta de banco online caso queira combiná-la com uma conta GnuCash ou escolha as correspondências incorretas e clique em "Exclua as correspondências selecionadas". Clique em "Avançar" quando todas as contas desejadas forem coincididas.

en: _Delete selected matches
pt_BR: _Excluir as correspondências selecionadas

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
pt_BR: Associe as contas on-line com as contas do Gnucash

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
pt_BR: A configuração para combinar contas do banco online com as contas GnuCash está concluída. Agora você pode invocar ações do banco online nestas contas.
    
    Se quiser adicionar outro banco, outro usuário ou outra conta, você pode iniciar este assistente novamente a qualquer momento.
    
    Clique em "Aplicar" agora.

en: Online Banking Setup Finished
pt_BR: A configuração do banco via internet foi concluída

en: Online Banking Connection Window
pt_BR: Janela de conexão do banco via internet

en: _Abort
pt_BR: _Interromper

en: Progress
pt_BR: Progresso

en: Current _Job
pt_BR: Servi_ço atual

en: Current _Action
pt_BR: _Ação atual

en: <b>_Log Messages</b>
pt_BR: <b>Mensagens do _Log</b>

en: Close when _finished
pt_BR: _Feche quando concluir

en: Get Transactions Online
pt_BR: Obter as transações on-line

en: Date range of transactions to retrieve:
pt_BR: Intervalo de datas de transações de interesse:

en: From
pt_BR: De

en: _Earliest possible date
pt_BR: Data mais c_edo possível

en: _Last retrieval date
pt_BR: Ú_ltima data de recuperação

en: E_nter date:
pt_BR: Di_gite a data:

en: To
pt_BR: Até

en: Ente_r date:
pt_BR: Di_gite a data:

en: No_w
pt_BR: A_gora

en: Enter Password
pt_BR: Insira a senha

en: Enter your password
pt_BR: Insira a sua senha

en: Bar_width
pt_BR: _Largura da barra

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the bar width, adapting to the size of the TAN generator.
pt_BR: Configurando a largura da barra adaptando-se ao tamanho do gerador TAN.

en: _Delay
pt_BR: Atra_so

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the delay time, with small values the flicker graphic is repeated faster.
pt_BR: Configurando o tempo de atraso com valores pequenos o gráfico da tremulação é repetido mais rápido.

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Hold the TAN generator in front of the animated graphic. The markings (triangles) on the graphic must match those on the TAN generator.
pt_BR: Segure o gerador TAN na frente do gráfico animado. As marcações (triângulos) no gráfico devem corresponder às do gerador TAN.

en: Con_firm Password
pt_BR: Con_firme a senha

en: _Remember the PIN in memory
pt_BR: _Lembre-se do PIN na memória

en: If active, the PIN for FinTS/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
pt_BR: Se ativo, o PIN para ações dos serviços de operações financeiras/AqBanking será lembrado na memória durante uma sessão. Caso contrário ele terá que ser inserido novamente durante uma sessão quando for necessário.

en: Name for new template
pt_BR: O nome para o novo modelo

en: _Name of the new template
pt_BR: _Nome para o novo modelo

en: Enter a unique name for the new template.
pt_BR: Insira um nome exclusivo para o novo modelo.

en: Online Transaction
pt_BR: Transações on-line

en: Execute _later (unimpl.)
pt_BR: Execute _depois (nãoimp.)

en: Execute _Now
pt_BR: Execute _agora

en: Execute this online transaction now
pt_BR: Exclui essa transação on-line agora

en: Enter an Online Transaction
pt_BR: Registre uma transação on-line

en: Recipient Account _Number
pt_BR: Conta do destinatário _número

en: Recipient _Bank Code
pt_BR: Destinatário _código do banco

en: _Recipient Name
pt_BR: _Nome do destinatário

en: at Bank
pt_BR: no Banco

en: (filled in automatically)
pt_BR: (preenchido automaticamente)

en: Payment _Purpose (only for recipient)
pt_BR: Finalidade do _pagamento (apenas para o destinatário)

en: Payment Purpose continued
pt_BR: Finalidade do pagamento continuação

en: _Originator Name
pt_BR: Nome do _originador

en: Originator Account Number
pt_BR: Número da conta do originador

en: Bank Code
pt_BR: Código do banco

en: _Add current
pt_BR: _Adicione a atual

en: Add the current online transaction as a new transaction template
pt_BR: Adiciona a transação atual on-line como um novo modelo de transação

en: _Up
pt_BR: _Cima

en: Move the selected transaction template one row up
pt_BR: Mova o modelo da transação selecionado uma linha acima

en: _Down
pt_BR: _Baixo

en: Move the selected transaction template one row down
pt_BR: Mova o modelo de transação selecionado uma linha abaixo

en: _Sort
pt_BR: _Ordene

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
pt_BR: Ordena a lista em ordem alfabética dos modelos das transações

en: D_elete
pt_BR: _Excluir

en: Delete the currently selected transaction template
pt_BR: Exclua o modelo da transação selecionada

en: _Templates
pt_BR: _Modelos

en: Online Banking
pt_BR: Banco via internet

en: _Close log window when finished
pt_BR: Feche a janela quando _concluir

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
pt_BR: Se ativo, a janela será fechada automaticamente quando você terminar o processo de importação HBCI / AqBanking. Caso contrário, permanecerá aberto.

en: Remember the _PIN in memory
pt_BR: Lembre-se do _PIN na memória

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
pt_BR: Se ativo, o PIN para ações HBCI/AqBanking será lembrado na memória durante uma sessão. Caso contrário ele terá que ser inserido novamente durante uma sessão quando for necessário.

en: _Verbose debug messages
pt_BR: Mensagens _detalhadas de depuração

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
pt_BR: Ativa mensagens detalhadas de depuração para HBCI/AqBanking banco via internet.

en: Use Non-SWIFT _transaction text
pt_BR: Use o texto da _transação não SWIFT

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
pt_BR: Alguns bancos colocam parte da descrição da transação como "texto da transação" no arquivo MT940. Normalmente o GNUcash ignora este texto. Porém ao ativar esta opção, o texto da transação também é usado para a descrição da transação.

en: (unknown)
pt_BR: (desconhecido)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
pt_BR: Insira uma transferência online SEPA

en: Recipient IBAN (International Account Number)
pt_BR: Número IBAN (International Account Number) da conta do destinatário

en: Recipient BIC (Bank Code)
pt_BR: Código do banco (BIC) do destinatário

en: Originator IBAN (International Account Number)
pt_BR: Entidade IBAN (número de conta internacional)

en: Originator BIC (Bank Code)
pt_BR: Originador BIC (código do banco)

en: Enter a SEPA Internal Transfer
pt_BR: Insira uma transferência interna SEPA

en: Target Accounts
pt_BR: Contas alvo

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
pt_BR: Insira uma nota de débito direto SEPA Online

en: Debited Account Owner
pt_BR: Proprietário da conta debitada

en: Debited IBAN (International Account Number)
pt_BR: Número IBAN (International Account Number) de conta debitada

en: Debited BIC (Bank Code)
pt_BR: Código do Banco BIC (Bank Code) da conta debitada

en: Credited Account Owner
pt_BR: Proprietário da conta creditada

en: Credited IBAN (International Account Number)
pt_BR: Entidade IBAN creditada (número de conta internacional)

en: Credited BIC (Bank Code)
pt_BR: BIC creditado (código do banco)

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
pt_BR: A verificação interna do IBAN de destino '%s' falhou. Isso significa que o número da conta pode conter um erro.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
pt_BR: A sua conta bancária local ainda não possui as informações armazenadas da conta SEPA. Lamentamos, mas nesta versão de desenvolvimento é necessário um passo adicional que ainda não foi implementado diretamente no GnuCash. Execute o programa na linha de comando "aqhbci-tool" para a sua conta, como segue: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
pt_BR: Você não inseriu o nome de um destinatário. É necessário o nome de um destinatário para fazer uma transferência online.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
pt_BR: Você não inseriu a conta de um destinatário. A conta do destinatário é necessária para fazer uma transferência online.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
pt_BR: Você não inseriu o banco do destinatário. O banco do destinatário é necessário para fazer uma transferência online.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
pt_BR: O valor é zero ou o campo do valor não pode ser interpretado corretamente. Você pode ter misturado o ponto decimal e a vírgula, em comparação com suas configurações locais. Isso não resulta num serviço válido para a transferência online.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
pt_BR: Você não inseriu nenhuma finalidade para a transação. Uma finalidade é necessária para uma transferência online.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
pt_BR: Já existe um modelo com o nome informado. Insira um outro nome.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
pt_BR: Você realmente deseja excluir o modelo com o nome "%s" ?

en: No valid online banking account assigned.
pt_BR: Nenhuma conta de banco on-line atribuida.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
pt_BR: A ação "Obtenha o saldo" não está disponível para essa conta.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
pt_BR: Houve um erro ao executar o serviço.
    
    Status: %s

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
pt_BR: A ação on-line 'Obter Transações' não está disponível para essa conta.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
pt_BR: Houve um erro ao executar o serviço.
    
    Status: %s (%d)

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
pt_BR: A importação do Banco via Internet não retornou nenhuma transação para o período de tempo selecionado.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
pt_BR: Você alterou a lista dos modelos de transferência online, mas cancelou a caixa de diálogo de transferência. Ainda assim, deseja armazenar as alterações?

en: No reference accounts found.
pt_BR: Nenhuma conta de referência foi encontrada.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
pt_BR: O processo interno encontrou um erro durante a preparação do serviço. Não é possível executar este serviço.
    
    O mais provável é que o banco não seja compatível com o serviço escolhido ou a sua conta do banco online não tenha permissão para executar esse serviço. Mais mensagens de erro podem estar visíveis no log do console.
    
    Deseja entrar no serviço novamente?

en: Online Banking Direct Debit Note
pt_BR: Nota de Débito Direto do Banco via Internet

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
pt_BR: Transferência Interna do Banco via Internet

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
pt_BR: Transferência on-line de Banco on-line Europeu (SEPA)

en: Online Banking European (SEPA) Internal Transfer
pt_BR: Transferência interna do Banco on-line Europeu (SEPA)

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
pt_BR: Nota de Débito de Banco on-line Europeu (SEPA)

en: Online Banking Transaction
pt_BR: Transação do Banco via Internet

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
pt_BR: Ocorreu um erro ao executar o serviço. Verifique a janela do log para obter a exata mensagem de erro.
    
    Deseja entrar no serviço novamente?

en: Unspecified
pt_BR: Não especificado

en: Bank
pt_BR: Banco

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
pt_BR: O processo interno encontrou um erro durante a preparação do serviço. Não é possível executar este serviço.
    
    Muito provavelmente, o banco não oferece suporte para o serviço escolhido ou a sua conta de Internet Banking não tem permissão para executar esse serviço. Mais mensagens de erro podem estar visíveis no log do console.
    
    Deseja entrar no serviço novamente?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
pt_BR: O banco enviou informações sobre a transação na sua resposta.
    Deseja importar?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
pt_BR: Nenhuma conta de banco online foi encontrada para esta conta do GnuCash. Estas transações não serão executadas pelo Internet Banking.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
pt_BR: O banco enviou as informações do saldo na sua resposta.
    Deseja importar?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
pt_BR: O saldo baixado do banco on-line era zero.
    
    Ou este é o saldo correto ou o seu banco não oferece suporte para o download do saldo nesta versão do online banking. No último caso, você deve escolher um número diferente da versão do Online Banking nas configurações (AqBanking ou HBCI). Depois disso, tente fazer novamente o download do saldo.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
pt_BR: Resultado do serviço do Banco via Internet:
    O saldo armazenado na conta é %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
pt_BR: Para a sua informação: Essa conta também tem um saldo anotado de %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
pt_BR: O saldo cadastrado é idêntico ao saldo reconciliado atual desta conta.

en: Reconcile account now?
pt_BR: Reconciliar a conta agora?

en: The bank has sent a message in its response.
pt_BR: O banco enviou uma mensagem na sua resposta.

en: Subject:
pt_BR: Assunto:

en: Select a file to import
pt_BR: Selecione um arquivo para importar

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
pt_BR: O PIN deve ter pelo menos %d
    caracteres. Deseja tentar novamente?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
pt_BR: O Banco Online continua rodando; tem certeza que deseja cancelar?

en: _Online Actions
pt_BR: Ações _on-line

en: Get _Balance
pt_BR: O_bter o saldo

en: The list of Scheduled Transactions
pt_BR: A lista das transações programadas

en: Get _Transactions…
pt_BR: Obter as _transações…

en: Get the transactions online through Online Banking
pt_BR: Obtenha as transações on-line pelo Banco via Internet

note: Translators: https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area
en: Issue _SEPA Transaction…
pt_BR: Emita a transação _SEPA…

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
pt_BR: Emita uma nova transação internacional europeia (SEPA) on-line pelo banco via Internet

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
pt_BR: Emita uma transação i_nterna SEPA…

en: Issue a new internal European (SEPA) transaction online through Online Banking
pt_BR: Emita uma nova transação interna europeia (SEPA) on-line pelo banco via Internet

en: _Internal Transaction…
pt_BR: Transação _interna…

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
pt_BR: Emita uma nova transação interna on-line pelo banco via Internet

en: Issue SEPA Direct _Debit…
pt_BR: Emita um _Débito SEPA Direct…

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
pt_BR: Emita uma nova transação de débito direto internacional europeia (SEPA) on-line pelo banco via Internet

en: Show _log window
pt_BR: Abra a janela do _log

en: _Online Banking Setup…
pt_BR: Configuração do banco _on-line…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
pt_BR: Configuração inicial do acesso do banco via Internet (HBCI, ou PFX DirectConnect, usando o AqBanking)

en: Close window when finished
pt_BR: Feche a janela quando for concluído

en: Remember the PIN in memory
pt_BR: Lembre-se do PIN na memória

en: Put the transaction text in front of the purpose of a transaction.
pt_BR: Coloque o texto da transação antes da finalidade da transação.

en: Verbose HBCI debug messages
pt_BR: Mensagens detalhadas de depuração HBCI

en: DTAUS import data format
pt_BR: Formato de dados da importação DTAUS

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
pt_BR: Esta configuração define o formato dos dados durante a importação dos arquivos DTAUS. A biblioteca AqBanking oferece vários formatos de importação (chamados "perfis") dos quais você pode escolher um aqui.

en: CSV import data format
pt_BR: O formato dos dados da importação do CSV

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
pt_BR: Esta configuração define o formato dos dados durante a importação do arquivos CSV. A biblioteca AqBanking oferece vários formatos de importação (chamados "perfis") dos quais você pode escolher um aqui.

en: SWIFT MT940 import data format
pt_BR: O formato de importação dos dados SWIFT MT940

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
pt_BR: Esta configuração define o formato dos dados ao importar os arquivos SWIFT MT940. A biblioteca AqBanking oferece vários formatos de importação (chamados "perfis") dos quais você pode escolher um aqui.

en: SWIFT MT942 import data format
pt_BR: O formato de importação dos dados SWIFT MT942

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
pt_BR: Esta configuração especifica o formato dos dados ao importar arquivos SWIFT MT942. A biblioteca AqBanking oferece vários formatos de importação (chamados "perfis") dos quais você pode escolher um aqui.

en: Validation…
pt_BR: Validação…

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
pt_BR: Linha %d: no ID da fatura na primeira linha do arquivo de importação.

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
pt_BR: Linha %d, fatura %s/%u: o proprietário não foi definido.

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
pt_BR: Linha %d, fatura %s/%u: o fornecedor %s não existe.

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
pt_BR: Linha %d, fatura %s/%u: o cliente %s não existe.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
pt_BR: Linha %d, fatura %s/%u: %s não é uma data de postagem válida.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
pt_BR: Linha %d, fatura %s/%u: %s não é uma data de vencimento válida.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
pt_BR: Linha %d, fatura %s/%u: a conta %s não existe.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
pt_BR: Linha %d, fatura %s/%u: conta %s não é do tipo Contas a Pagar.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
pt_BR: Linha %d, fatura %s/%u: conta %s não é do tipo Contas a Receber.

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
pt_BR: Linha %d, fatura %s/%u: o preço não está definido.

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
pt_BR: Há erros na fatura %s, todas as linhas desta fatura foram ignoradas.

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
pt_BR: Há erros na fatura sem ID, todas as linhas desta fatura foram ignoradas.

en: Invoice %s created.
pt_BR: A nota fiscal %s foi criada.

en: Do you want to update existing bills/invoices?
pt_BR: Deseja atualizar as contas/faturas existentes?

en: Invoice %s not updated because it already exists.
pt_BR: A fatura%s não foi atualizada porque ela já existe.

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
pt_BR: A fatura%s não foi atualizada porque ela já foi postada.

en: Invoice %s updated.
pt_BR: A nota fiscal %s foi atualizada.

en: Invoice %s posted.
pt_BR: A nota fiscal %s foi postada.

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
pt_BR: A fatura%s NÃO foi lançada porque as moedas não coincidem.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
pt_BR: A fatura%s NÃO foi lançada porque uma conversão de moedas é necessária.

en: Nothing to process.
pt_BR: Nada para processar.

en: Owner-ID
pt_BR: ID do proprietário

en: Billing-ID
pt_BR: ID da cobrança

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Disc-type
pt_BR: Tipo do disco

en: Disc-how
pt_BR: Desconto

en: Taxable
pt_BR: Tributável

en: Taxincluded
pt_BR: Taxas inclusas

en: Tax-table
pt_BR: Tabela de impostos

en: Account-posted
pt_BR: Postado na conta

en: Memo-posted
pt_BR: Postado no memorando

en: Accu-splits
pt_BR: Desdobramentos acumulados

en: Import Bills or Invoices from csv
pt_BR: Importe as contas ou as faturas a partir de um arquivo tipo CSV

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
pt_BR: Importe:
    - linhas ignoradas: %i
    - linhas importadas: %i
    
    Validação e processamento:
    - linhas fixas: %u
    - linhas ignoradas: %u
    - faturas criadas: %u
    - faturas atualizadas: %u

en: These lines were ignored during import
pt_BR: Essas linhas foram ignoradas durante a importação

en: The input file can not be opened.
pt_BR: O arquivo escolhido não pôde ser aberto.

en: Adjust regular expression used for import
pt_BR: Ajuste as expressões regulares usadas para importação

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
pt_BR: Esta expressão regular é usada para analisar o arquivo de importação. Modifique de acordo com as suas necessidades.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
pt_BR: Este assistente irá ajudá-lo a exportar a ramificação da conta para um arquivo com o separador definido abaixo.
    
    Selecione as configurações necessárias para o arquivo e clique em "Avançar" para prosseguir ou em "Cancelar" para interromper a exportação.

note: Translators: %s is one of the following paragraphs about rows/transaction.
en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
pt_BR: Este assistente irá ajudá-lo a exportar as transações para um arquivo com o separador definido abaixo.
    
    %s
    
    Enquanto uma transação pode ter divisões em várias das contas selecionadas, ela só será exportada uma vez. Ela aparecerá sob a primeira conta processada em que tiver uma divisão.
    
    O formato da saída de preço/taxa é controlado através da opção Preferência
    "Números, data, hora" -> "Imponha os preços que serão exibidos como decimais".
    
    Selecione as configurações necessárias para o arquivo e clique em "Avançar" para prosseguir ou em "Cancelar" para abortar a exportação.

en: There will be multiple rows for each transaction with each row representing one split.
pt_BR: Haverá várias linhas para cada transação com cada linha representando uma divisão.

en: There will be one row for each transaction, equivalent to a single row in a register in 'Basic Ledger' mode. As such some transfer detail could be lost.
pt_BR: Haverá uma linha para cada transação, equivalente a uma única linha em um registro no modo 'Registro contábil básico'. Como tal, alguns detalhes da transferência podem ser perdidos.

note: Translators: %s is the file name.
en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
pt_BR: A ramificação da conta será exportada para o arquivo '%s' quando você clicar em "Aplicar".
    
    Você também pode verificar as suas seleções clicando em "Voltar" ou "Cancelar" para interromper a exportação.

note: Translators: %s is the file name and %u the number of accounts.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
pt_BR: Ao clicar em "Aplicar", as transações serão exportadas para o arquivo '%s' e a quantidade das contas exportadas será %u.
    
    Você também pode verificar as suas seleções clicando em "Voltar" ou "Cancelar" para interromper a exportação.

note: Translators: %s is the file name.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
pt_BR: Ao clicar em "Aplicar", as transações serão exportadas para o arquivo '%s'.
    
    Você também pode verificar as suas seleções clicando em "Voltar" ou "Cancelar" para interromper a exportação.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
pt_BR: Ocorreu um problema com a exportação, pode ser devido à falta de espaço, permissões ou da impossibilidade de acessar a pasta. Verifique o arquivo log para obter mais informações!
    Pode ser necessário ativar a depuração.

en: File exported successfully!
pt_BR: Arquivo exportado com sucesso!

en: -- Split Transaction --
pt_BR: -- Transação Desdobrada --

en: Full Category Path
pt_BR: Caminho completo da categoria

en: Amount With Sym
pt_BR: Quantidade com Sym

en: Amount Num.
pt_BR: Quantidade Num.

en: Rate/Price
pt_BR: Taxa/Preço

en: Transaction ID
pt_BR: ID da transação

en: Commodity/Currency
pt_BR: Commodity/Moeda

en: Void Reason
pt_BR: Motivo da anulação

en: Full Account Name
pt_BR: Nome completo da conta

en: Reconcile Date
pt_BR: Data de reconciliação

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
pt_BR: As contas serão importadas a partir do arquivo '%s' quando você clicar em 'Aplicar'.
    
    Você pode verificar as suas seleções clicando em 'Voltar' ou 'Cancelar' para interromper a importação.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
pt_BR: As contas serão importadas a partir do arquivo '%s' quando você clicar em 'Aplicar'.
    
    Você pode verificar as suas seleções clicando em 'Voltar' ou 'Cancelar' para interromper a importação.
    
    Caso esta seja a sua importação inicial para um novo arquivo, você primeiro verá uma caixa de diálogo para definir as opções do livro, uma vez que estas podem afetar a forma como os dados importados são convertidos nas transações do GnuCash.
    Observação: Após a importação você pode precisar usar a opção do menu 'Exibir/Filtre por/Outro' e selecionar mostrar as contas não utilizadas.

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
pt_BR: A importação foi concluída com sucesso!
    
    O número das contas adicionadas foi %u e %u foram atualizados.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
pt_BR: Houve problemas ao ler algumas configurações salvas, continuando a carregar.
    Reveja e salve novamente.

en: Delete the Import Settings.
pt_BR: Exclua as configurações da importação.

en: Setting name already exists, overwrite?
pt_BR: O nome da configuração já existe, substituir?

en: The settings have been saved.
pt_BR: As configurações foram salvas.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
pt_BR: Ocorreu um problema ao salvar as configurações, tente novamente.

en: Invalid encoding selected
pt_BR: Foi selecionada uma codificação inválida

en: Merge with column on _left
pt_BR: Combine com a coluna à _esquerda

en: Merge with column on _right
pt_BR: Combine com a coluna à _direita

en: _Split this column
pt_BR: _Divida essa coluna

en: _Widen this column
pt_BR: _Aumente a largura dessa coluna

en: _Narrow this column
pt_BR: _Estreite essa coluna

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of prices added
en: %d added price | %d added prices
pt_BR[0]: %d preço adicionado
pt_BR[1]: %d preços adicionados

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of duplicate prices
en: %d duplicate price | %d duplicate prices
pt_BR[0]: %d preço duplicado
pt_BR[1]: %d preços duplicados

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of replaced prices
en: %d replaced price | %d replaced prices
pt_BR[0]: %d preço substituído
pt_BR[1]: %d preços substituídos

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
pt_BR: Os preços foram importados a partir do arquivo '%s'.
    
    Resumo da importação:
    - %s
    - %s
    - %s

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
pt_BR: Ocorreu um erro inesperado durante a criação dos preços. Relate isso como um erro.
    
    Mensagem de erro:
    %s

en: No Linked Account
pt_BR: Nenhuma conta vinculada

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
pt_BR: Ocorreu um erro inesperado durante a criação das transações. Relate isso como um erro.
    
    Mensagem de erro:
    %s

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
pt_BR: Duplo clique nas linhas para mudar e então clique em 'Aplicar' para importar

note: Translators: {1} will be replaced with a filename
en: The transactions were imported from file '{1}'.
pt_BR: As transações foram importadas a partir do arquivo '{1}'.

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
pt_BR: Linha %u, caminho da conta %s não encotrado, adicionado como nível pai

en: Row %u, commodity %s / %s not found
pt_BR: Linha %u, commodity %s / %s não encontrado

en: Row %u, account %s not in %s
pt_BR: Linha %u, conta %s não está em %s

en: Period: 123,456.78
pt_BR: Ponto: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
pt_BR: Vírgula: 123.456,78

en: Please select a date column.
pt_BR: Selecione uma data da coluna.

en: Please select an amount column.
pt_BR: Selecione um valor da coluna.

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
pt_BR: Selecione uma coluna 'Transferência da moeda para' ou defina uma moeda no campo 'Transferência da moeda para'.

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
pt_BR: Selecione uma coluna 'A partir do símbolo' ou defina uma commodity no campo 'A partir da commodity'.

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
pt_BR: Escolha uma coluna 'Do Delimitador' ou defina uma commodity no campo 'A partir da Commodity'.

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
pt_BR: 'A partir da commodity' não pode ser igual a 'Transferência da moeda para'.

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
pt_BR: Nenhum dado válido foi encontrado no arquivo selecionado. Pode estar vazio ou a codificação selecionada está incorreta.

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
pt_BR: Nenhuma linha foi selecionada para a importação. Reduza a quantidade das linhas que serão ignoradas.

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
pt_BR: Nem todos os campos puderam ser analisados. Corrija os problemas relatados para cada linha ou ajuste as linhas para que serão ignoradas.

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
pt_BR: Nenhuma coluna "Transferência da moeda para" foi selecionada e nenhuma moeda selecionada também foi definida.
    Isso nunca deveria acontecer. Relate isso como um erro.

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
pt_BR: Nenhuma coluna 'A partir do delimitador / A partir do símbolo' foi selecionada e também nenhuma commodity a partir de.
    Isso nunca deveria acontecer. Relate isso como um erro.

en: Please select an account column.
pt_BR: Selecione uma conta numa coluna.

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
pt_BR: Selecione uma conta numa coluna ou defina uma conta base no campo Conta.

en: Please select a description column.
pt_BR: Selecione uma descrição na coluna.

en: No account column selected and no base account specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
pt_BR: Nenhuma coluna da conta foi selecionada e nenhuma conta principal foi definida.
    Isso nunca deveria acontecer. Relate isso como um erro.

en: From Symbol
pt_BR: A partir do símbolo

en: From Namespace
pt_BR: A partir do delimitador

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
pt_BR: O valor não parece conter um número válido.

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
pt_BR: O valor não pode ser analisado como um número usando o formato de moeda selecionado.

en: Value can't be parsed into a valid commodity.
pt_BR: O valor não pode ser analisado como uma commodity válida.

en: Value can't be parsed into a valid namespace.
pt_BR: O valor não pode ser analisado num delimitador válido.

en: Column value can not be empty.
pt_BR: O valor da coluna não pode estar vazio.

en: 'From Symbol' can not be empty.
pt_BR: 'A partir do símbolo' não pode estar vazio.

en: 'From Namespace' can not be empty.
pt_BR: 'A partir do delimitador' não pode estar vazio.

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
pt_BR: 'Transferência da moeda para' não pode ser o mesmo que 'A partir da commodity'.

en: Value parsed into an invalid currency for a currency column type.
pt_BR: O valor foi analisado com uma moeda inválida para um tipo da moeda na coluna.

en: No date column.
pt_BR: Sem data na coluna.

en: No amount column.
pt_BR: Não há quantia na coluna.

en: No 'Currency to'.
pt_BR: Nenuma 'Transferência da moeda para'.

en: No 'Commodity from'.
pt_BR: Sem 'A partir da commodity'.

en: Failed to create price from selected columns.
pt_BR: Houve uma falha ao criar os preços a partir das colunas selecionadas.

en: Transaction Commodity
pt_BR: Commodity para transação

en: Transfer Action
pt_BR: Ação de transferência

en: Transfer Memo
pt_BR: Memorando da transferência

en: Transfer Reconciled
pt_BR: Reconciliação da transferência

en: Transfer Reconcile Date
pt_BR: Data da transferência da reconciliação

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
pt_BR: O valor não pode ser analisado como uma condição de reconciliação válida.

en: Account value can't be empty.
pt_BR: O valor da conta não pode estar vazio.

en: Account value can't be mapped back to an account.
pt_BR: O valor da conta não pode ser mapeado de volta para uma conta.

en: Transfer account value can't be empty.
pt_BR: O valor da transferência da conta não pode estar vazio.

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
pt_BR: O valor da transferência da conta não pode ser mapeado de volta para uma conta.

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
pt_BR: O desdobramento está reconciliado, mas a coluna da data de reconciliação está ausente ou é inválida.

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
pt_BR: O desdobramento da transferência está reconciliada, mas a coluna da data de reconciliação da transferência está ausente ou é inválida.

en: No Settings
pt_BR: Sem configurações

en: GnuCash Export Format
pt_BR: Formato de exportação do GnuCash

en: Shipping Name
pt_BR: Nome do envio

en: Shipping Address 1
pt_BR: Endereço de entrega 1

en: Shipping Address 2
pt_BR: Endereço de entrega 2

en: Shipping Address 3
pt_BR: Endereço de entrega 3

en: Shipping Address 4
pt_BR: Endereço de entrega 4

en: Shipping Phone
pt_BR: Telefone para remessa

en: Shipping Fax
pt_BR: Fax da remessa

en: Shipping Email
pt_BR: O endereço e-mail da remessa

en: Import Customers from csv
pt_BR: Importe os clientes a partir um csv

en: customers
pt_BR: clientes

en: vendors
pt_BR: fornecedores

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
pt_BR: Resultados da importação:
    %i linhas foram ignoradas
    %i linhas importadas:
       %u %s corrigido
       %u %s ignorado (não corrigível)
    
       %u %s criados
       %u %s atualizado (com base no ID)

en: The account '%s' is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
pt_BR: A conta '%s' é uma conta titular reservada e não permite transações. Escolha uma conta diferente.

en: (Full account ID:
pt_BR: (Número completo do ID da conta:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
pt_BR: Selecione uma mercadoria que corresponda especificamente ao seguinte código de troca. Observe que o código de troca da commodity selecionada será substituída.

en: m/d/y
pt_BR: m/d/a

en: d/m/y
pt_BR: d/m/a

en: y/m/d
pt_BR: a/m/d

en: y/d/m
pt_BR: a/d/m

en: No new transactions were found in this import.
pt_BR: Nenhuma nova transação foi encontrada nesta importação.

en: Destination account for the auto-balance split.
pt_BR: Conta de destino para a divisão automaticamente equilibrada.

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Edit description, notes, or memo
pt_BR: _Edite a descrição, as notas ou o memorando

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Reset all edits
pt_BR: _Redefina todas as edições

en: Additional Comments
pt_BR: Comentários adicionais

en: New, already balanced
pt_BR: Novo, já equilibrado

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
pt_BR: Novo, transferir %s para (manual) "%s"

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
pt_BR: Novo, transferir %s para (automático) "%s"

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
pt_BR: Novo, DESBALANCEADO (precisa uma conta para transferir %s)!

en: Reconcile (manual) match to %s
pt_BR: Reconcilia (manual) coincide com %s

en: Reconcile (auto) match to %s
pt_BR: Reconcilia (automático) coincide com %s

en: Match missing!
pt_BR: Coincidência não encontrada!

en: Update and reconcile (manual) match to %s
pt_BR: Atualize e reconcilie um pareamento manual para %s

en: Update and reconcile (auto) match to %s
pt_BR: Atualize e reconcilie um pareamento automático para %s

en: Do not import (no action selected)
pt_BR: Não importar (sem ação selecionada)

en: Confidence
pt_BR: Confiança

en: Pending Action
pt_BR: Ação pendente

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Select a .log file to replay
pt_BR: Selecione um arquivo .log para reexibir

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
pt_BR: Não é possível abrir o arquivo de log atual: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo de log: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
pt_BR: O arquivo de log que você selecionou estava vazio.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
pt_BR: O arquivo de log selecionado não pode ser lido. O cabeçalho do arquivo não foi reconhecido.

en: Stock account for security "%s"
pt_BR: Conta das ações para o título "%s"

en: Income account for security "%s"
pt_BR: Conta das receitas para o título "%s"

en: Unknown OFX account
pt_BR: Conta OFX desconhecida

en: Unknown OFX checking account
pt_BR: Conta corrente OFX desconhecida

en: Unknown OFX savings account
pt_BR: Conta poupança OFX desconhecida

en: Unknown OFX money market account
pt_BR: Conta OFX do mercado monetário desconhecida

en: Unknown OFX credit line account
pt_BR: Conta OFX da linha de crédito desconhecida

en: Unknown OFX CMA account
pt_BR: Conta OFX CMA desconhecida

en: Unknown OFX credit card account
pt_BR: Conta OFX do cartão de crédito desconhecida

en: Unknown OFX investment account
pt_BR: Conta OFX de investimento desconhecida

en: While importing transactions from OFX file '%s' found %d previously imported transactions, no new transactions.
pt_BR: Enquanto as transações importadas do arquivo OFX '%s', foram encontradas %d transações que foram processadas anteriormente, nenhuma nova transação.

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
pt_BR: Abra o arquivo Quicken Financial Exchange (* .ofx, * .qfx)

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
pt_BR: Selecione um ou vários arquivos OFX/QFX para processar

en: Import _OFX/QFX…
pt_BR: Importe _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
pt_BR: Processe um arquivo de resposta OFX/QFX

en: GnuCash account name
pt_BR: Nome da conta GnuCash

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
pt_BR: Registre o nome completo ou uma descrição curta, como "Ações Red Hat".

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
pt_BR: Insira o símbolo da ação ou uma outra abreviatura conhecida, como "RHT". Caso não haja uma ou você não saiba, crie uma você mesmo.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
pt_BR: Escolha a bolsa no qual o simbolo é negociado, ou escolha o tipo de investimento (como FUND, para fundos mutúos). Se você não vê a bolsa ou o tipo apropriado para o investimento, você pode criar um novo.

en: Name or _description
pt_BR: Nome ou _descrição

en: _Ticker symbol or other abbreviation
pt_BR: Simbolo do _Ticker ou outra abreviação

en: _Exchange or abbreviation type
pt_BR: _Taxa de Câmbio or tipo da abreviação

en: (split)
pt_BR: (desdobre)

en: Are you sure you want to cancel?
pt_BR: Tem certeza que deseja cancelar?

en: Please select a file to load.
pt_BR: Selecione um arquivo para carregar.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
pt_BR: O arquivo não foi encontrado ou a permissão de leitura foi negada. Selecione um outro arquivo.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
pt_BR: Este arquivo QIF já está carregado. Selecione um outro arquivo.

en: Select QIF File
pt_BR: Selecione um arquivo QIF

en: _Resume
pt_BR: _Continue

en: Canceled
pt_BR: Cancelada

en: An error occurred while loading the QIF file.
pt_BR: Um erro ocorreu durante a carga do arquivo QIF.

en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Cleaning up
pt_BR: Limpando

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
pt_BR: Um erro ocorreu durante a análise do arquivo QIF.

en: Loading completed
pt_BR: Carregamento completo

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
pt_BR: Quando você pressiona o botão Iniciar o GnuCash carrega o seu arquivo QIF. Caso não haja erros ou avisos, você irá automaticamente para a próxima etapa. Caso contrário os detalhes serão mostrados abaixo para que você os revise.

en: Choose the QIF file currency
pt_BR: Escolha a moeda do arquivo QIF

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
pt_BR: Você deve inserir uma moeda nacional existente ou um tipo diferente.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
pt_BR: Um problema foi encontrado enquanto convertia o arquivo QIF.

en: Canceling
pt_BR: Cancelando

en: A bug was detected while detecting duplicates.
pt_BR: Um problema foi encontrado enquanto detectava duplicados.

en: Conversion completed
pt_BR: Conversão concluída

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
pt_BR: Quando você pressiona o botão Iniciar o GnuCash importará os seus dados QIF. Caso não haja erros ou avisos, você irá automaticamente para a próxima etapa. Caso contrário os detalhes serão mostrados abaixo para que você os revise.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
pt_BR: GnuCash foi incapaz de salvar as suas preferências de mapeamento.

en: There was a problem with the import.
pt_BR: Houve um problema com a importação.

en: QIF Import Completed.
pt_BR: Importação QIF foi concluída.

en: QIF account name
pt_BR: Nome da conta QIF

en: QIF category name
pt_BR: Nome da categoria QIF

en: QIF payee/memo
pt_BR: Credor/Comentário QIF

en: Match?
pt_BR: Combinou?

en: QIF import requires guile with regex support.
pt_BR: A importação QIF requer astúcia com suporte regex.

en: Enter a name for the account
pt_BR: Insira um nome para a conta

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
pt_BR: A conta%s é a conta do titular e não permite transações. Escolha uma conta diferente.

en: Placeholder?
pt_BR: Titular?

en: Dividends
pt_BR: Dividendos

en: Cap Return
pt_BR: Retorno de capital

en: Cap. gain (long)
pt_BR: Capital. Ganho de capital (longo)

en: Cap. gain (mid)
pt_BR: Capital. Ganho de capital (médio)

en: Cap. gain (short)
pt_BR: Capital. Ganho de capital (curto)

en: Equity
pt_BR: Patrimônio líquido

en: Retained Earnings
pt_BR: Ganhos retidos

en: Commissions
pt_BR: Comissões

en: Margin Interest
pt_BR: Margem de juros

en: Line
pt_BR: Linha

en: Read aborted.
pt_BR: Leitura cancelada.

en: Reading
pt_BR: Lendo

en: Some characters have been discarded.
pt_BR: Alguns caracteres foram descartados.

en: Converted to:
pt_BR: Converta para:

en: Some characters have been converted according to your locale.
pt_BR: Alguns caracteres foram convertidos segundo a sua localidade.

en: Ignoring unknown option
pt_BR: Ignorando a opção desconhecida

en: Date required.
pt_BR: Data obrigatória.

en: Discarding this transaction.
pt_BR: _Descarte esta transação.

en: Ignoring class line
pt_BR: Ignorando a classe da linha

en: Ignoring category line
pt_BR: Ignorando categoria da linha

en: Ignoring security line
pt_BR: Ignorando segurança da linha

en: File does not appear to be in QIF format
pt_BR: O arquivo não parece estar no formato QIF

en: Transaction date
pt_BR: Data da transação

en: Transaction amount
pt_BR: Valor da transação

en: Share price
pt_BR: Preço da ação

en: Share quantity
pt_BR: Quantidade das ações

en: Investment action
pt_BR: Portfólio de Investimento

en: Reconciliation status
pt_BR: Estado da reconciliação

en: Commission
pt_BR: Comissão

en: Account type
pt_BR: Tipo da conta

en: Tax class
pt_BR: Classe do imposto

en: Category budget amount
pt_BR: Valor da categoria do orçamento

en: Account budget amount
pt_BR: Valor do orçamento da conta

en: Credit limit
pt_BR: Limite do Crédito

en: Parsing categories
pt_BR: Analisando as categorias

en: Parsing accounts
pt_BR: Analisando as contas

en: Parsing transactions
pt_BR: Analisando as transações

en: Unrecognized or inconsistent format.
pt_BR: Formato não reconhecido ou inconsistente.

en: Parsing failed.
pt_BR: A análise falhou.

en: Parse ambiguity between formats
pt_BR: Ambiguidade entre os formatos

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
pt_BR: O valor '~a' pode ser ~a ou ~a.

en: Finding duplicate transactions
pt_BR: Localizando transações duplicadas

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
pt_BR: Ação '~a' não reconhecida.

en: QIF import: Name conflict with another account.
pt_BR: Importação QIF: Conflito de nome com outra conta.

en: Preparing to convert your QIF data
pt_BR: Preparando para converter os dados QIF

en: Creating accounts
pt_BR: Criando contas

en: Matching transfers between accounts
pt_BR: Casando transferências entre contas

en: Converting
pt_BR: Convertendo

en: Missing transaction date.
pt_BR: Faltando data da transação.

en: Welcome to GnuCash
pt_BR: Bem-vindo ao GnuCash

en: Have a nice day!
pt_BR: Tenha um bom-dia!

en: Welcome to GnuCash %s Shell
pt_BR: Bem-vindo ao GnuCash %s Shell

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
pt_BR: A conta %s não existe. Deseja criá-lo?

en: Hours
pt_BR: Horas

en: Project
pt_BR: Projeto

en: Save the current entry?
pt_BR: Salvar o cadastro atual?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
pt_BR: A transação atual foi alterada. Deseja salvar as alterações antes de duplicar este lançamento ou cancelar a duplicação?

en: _Record
pt_BR: _Gravar

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
pt_BR: Entrada inválida: Você precisa fornecer uma conta na moeda correta para essa posição.

en: This account should usually be of type income.
pt_BR: Essa conta normalmente é do tipo Entrada ou Renda.

en: This account should usually be of type expense or asset.
pt_BR: Essa conta normalmente é do tipo Despesas ou de Ativos.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
pt_BR: O nome da tabela fiscal '%s' já existe. Deseja criá-lo?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
pt_BR: O lançamento atual foi alterado. No entanto, esta entrada faz parte de um pedido existente. Deseja registrar a alteração e alterar efetivamente o seu pedido?

en: _Don't Record
pt_BR: _Não Gravar

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
pt_BR: O lançamento atual foi alterado. Deseja salvá-lo?

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
pt_BR: Descrição do lançamento

[ctx: sample]
en: Action
pt_BR: Ação

[ctx: sample]
note: Translators: Enter the longest expected path of an Account
en: Expenses:Automobile:Gasoline
pt_BR: Gasolina

[ctx: sample for 'Taxable']
note: Translators: Abbreviation sample for Taxable?
en: T?
pt_BR: Taxável?

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
pt_BR: Tabela Fiscal 1

[ctx: sample for 'Billable']
note: Translators: Abbreviation sample for Billable
en: BI
pt_BR: Faturável

[ctx: sample]
en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Charge
pt_BR: Cobrar

en: Income Account
pt_BR: Conta de Receita

en: Expense Account
pt_BR: Conta de Despesas

en: Discount Type
pt_BR: Tipo de Desconto

en: Discount How
pt_BR: Como Descontar

en: Unit Price
pt_BR: Preço Unitário

en: Taxable?
pt_BR: Tributável?

en: Tax Included?
pt_BR: Impostos Incluídos?

en: Invoiced?
pt_BR: Faturado?

en: Billable?
pt_BR: Cobrável?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
pt_BR: Insira a conta de receita/despesa para o cadastro, ou escolha a partir da lista

en: Enter the type of Entry
pt_BR: Insira o tipo de cadastro

en: Enter the Entry Description
pt_BR: Insira a Descrição do Registro

en: Enter the Discount Amount
pt_BR: Insira a Quantia de Desconto

en: Enter the Discount Percent
pt_BR: Insira o Percentual de Desconto

en: Enter the Discount … unknown type
pt_BR: Insira o Desconto … tipo desconhecido

en: Discount Type: Monetary Value
pt_BR: Tipo de Desconto: Valor Monetário

en: Discount Type: Percent
pt_BR: Tipo de Desconto: Percentual

en: Select the Discount Type
pt_BR: Selecione o Tipo de Desconto

en: Tax computed after discount is applied
pt_BR: Impostos calculados após a aplicação do desconto

en: Discount and tax both applied on pretax value
pt_BR: Tanto desconto quanto impostos são incidentes sobre o valor pré-imposto

en: Discount computed after tax is applied
pt_BR: Desconto calculado após cálculo dos impostos

en: Select how to compute the Discount and Taxes
pt_BR: Selecione o modo de calcular os Descontos e Impostos

en: Enter the unit-Price for this Entry
pt_BR: Insira o preço unitário para esse Registro

en: Enter the Quantity of units for this Entry
pt_BR: Insira a quantidade de unidades para esse Registro

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
pt_BR: Insira a Tabela de Impostos incidente sobre esse Registro

en: Is this entry taxable?
pt_BR: Esse cadastro é tributável?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
pt_BR: Os impostos já foram incluídos no preço desse cadastro?

en: Is this entry invoiced?
pt_BR: Esse cadastro foi faturado?

en: Is this entry credited?
pt_BR: Esse cadastro foi creditado ?

en: Include this entry on this invoice?
pt_BR: Inclua esse cadastro na fatura?

en: Include this entry on this credit note?
pt_BR: Inclua esse cadastro na nota de crédito ?

en: Unknown EntryLedger Type
pt_BR: Tipo Desconhecido de EntryLedger

en: The subtotal value of this entry
pt_BR: O total parcial deste cadastro

en: The total tax of this entry
pt_BR: O imposto total deste cadastro

en: Is this entry billable to a customer or job?
pt_BR: É possível cobrar este cadastro de um cliente ou de um serviço?

en: How did you pay for this item?
pt_BR: Como você pagou por este item?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
pt_BR: Esta transação já está sendo editada em outro cadastro. Conclua a edição lá primeiro.

en: Save transaction before duplicating?
pt_BR: Deseja salvar transação antes de duplicar?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
pt_BR: A transação atual foi alterada. Deseja salvar ou cancelar as alterações antes de duplicar a transação?

en: New Split Information
pt_BR: Informação do novo desdobramento

en: Cannot store a transaction at this date
pt_BR: Não é possível armazenar a transação nesta data

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
pt_BR: A data inserida da transação duplicada é anterior ao "Limite somente leitura" definido para este livro. Esse ajuste pode ser alterado em Arquivo->Propriedades->Contas.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
pt_BR: Você está prestes a sobrescrever um desdobramento já existente. Tem certeza de que deseja fazer isso?

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
pt_BR: Este é o desdobramento que ancora esta transação ao cadastro. Você não pode excluí-lo a partir desta janela de cadastro. Você pode sobrescrevê-lo caso vá para um cadastro que mostre o outro lado desta mesma transação.

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
pt_BR: Você está prestes a sobrescrever uma transação já existente. Tem certeza de que deseja fazer isso?

en: Recalculate Transaction
pt_BR: Recalcule a transação

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
pt_BR: Os valores inseridos para esta transação são inconsistentes. Qual o valor você gostaria de recalcular?

en: Changed
pt_BR: Modificado

en: _Recalculate
pt_BR: _Recalcular

[ctx: Action Column]
en: Deposit
pt_BR: Depósito

en: Withdraw
pt_BR: Saque

en: Check
pt_BR: Cheque

en: ATM Deposit
pt_BR: Depósito no caixa eletrônico

en: ATM Draw
pt_BR: Retirada do caixa eletrônico

en: Teller
pt_BR: Balcão

en: Receipt
pt_BR: Recibo

en: Increase
pt_BR: Aumentar

en: Decrease
pt_BR: Reduzir

en: POS
pt_BR: Ponto de venda

en: AutoDep
pt_BR: Dep. automático

en: Wire
pt_BR: Transferência eletrônica

en: Direct Debit
pt_BR: Débito direto

en: Fee
pt_BR: Taxa

en: Rebate
pt_BR: Desconto

en: Paycheck
pt_BR: Salário

en: LTCG
pt_BR: Ganhos de capital a longo prazo

en: STCG
pt_BR: Ganhos de capital a curto prazo

en: Rebalance Transaction
pt_BR: Reequilibre a Transação

en: The current transaction is not balanced.
pt_BR: A transação atual não está equilibrada.

en: Balance it _manually
pt_BR: Equilibrá-la _manualmente

en: Let GnuCash _add an adjusting split
pt_BR: Permita que o GnuCash _adicione um ajuste do desdobramento

en: Adjust current account _split total
pt_BR: Ajuste o total do de_sdobramento da conta atual

en: Adjust _other account split total
pt_BR: Ajuste o total do desdobramento de uma _outra conta

en: _Rebalance
pt_BR: _Reequilibre

en: This register does not support editing exchange rates.
pt_BR: Esse cadastro não permite a edição de taxa de câmbio.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
pt_BR: Você precisa expandir a transação para poder modificar as taxas de câmbio.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
pt_BR: Você precisa expandir a transação para modificar as taxas de câmbio.

en: The entered account could not be found.
pt_BR: A conta introduzida não pôde ser encontrada.

en: The two currencies involved equal each other.
pt_BR: Às duas moedas envolvidas equilibram uma a outra.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
pt_BR: A divisão da transação é zero, portanto a taxa de câmbio é desnecessária.

en: Save the changed transaction?
pt_BR: Salvar a transação modificada?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
pt_BR: A transação atual foi alterada. Você gostaria de salvar as alterações antes de passar para uma nova transação, descartar as alterações ou retornar à transação que foi alterada?

en: _Discard Changes
pt_BR: _Descarte as alterações

en: _Record Changes
pt_BR: G_rave as alterações

en: Mark split as unreconciled?
pt_BR: Marcar desdobramento como não-reconciliado?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
pt_BR: Você está prestes a marcar um desdobramento reconciliado como não reconciliado. Fazer isso pode dificultar a reconciliação futura! Deseja continuar com esta alteração?

en: _Unreconcile
pt_BR: _Não reconcilie

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
pt_BR: Descrição de uma transação

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
pt_BR: Exemplo de um campo de descrição

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
pt_BR: Exemplo de um campo para comentários

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
pt_BR: Nenhuma razão aparente

[ctx: sample]
en: (x + 0.33 * y + (x+y) )
pt_BR: (x + 0.33 * y + (x+y))

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
pt_BR: Não foi possível de determinar a moeda da conta. Usando a moeda padrão definido pelo seu sistema.

en: Exch. Rate
pt_BR: Câmb. Taxa

en: Oth. Curr.
pt_BR: Outro. Atual.

en: Tot %s
pt_BR: Total %s

en: Tot Credit
pt_BR: Total de Crédito

en: Tot Debit
pt_BR: Débito Total

en: Tot Shares
pt_BR: Totais das Ações

en: Debit Formula
pt_BR: Fórmula do débito

en: Credit Formula
pt_BR: Fórmula do crédito

en: Reconciled on %s
pt_BR: Reconciliado no %s

en: Scheduled
pt_BR: Programado

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
pt_BR: Insira uma referência, como uma fatura ou um número de cheque, que seja uma entrada comum em todas as linha (desdobramentos)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
pt_BR: Insira uma referência, como uma fatura ou um número de cheque, que seja uma entrada única para cada linha (desdobramentos)

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
pt_BR: Insira uma referência, como um número de cheque, que seja uma entrada comum em todas as linhas (desdobramentos)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
pt_BR: Insira uma referência, como um número de cheque, que seja uma entrada única para cada linha (desdobramentos)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
pt_BR: Insira uma referência a uma transação, como o número uma de fatura ou número de um cheque, que tenha uma entrada comum em as linhas (desdobramentos)

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
pt_BR: Insira uma referência de transação que seja uma entrada comum em todas as linhas (desdobramentos)

en: Enter the name of the Customer
pt_BR: Insira o nome do cliente

en: Enter the name of the Vendor
pt_BR: Insira o nome do fornecedor

en: Enter a description of the transaction
pt_BR: Insira uma descrição da transação

en: Enter notes for the transaction
pt_BR: Insira comentários para a transação

en: Reason the transaction was voided
pt_BR: Motivo pela anulação da transação

en: Enter an action type, or choose one from the list
pt_BR: Insira um tipo de ação ou escolha uma da lista

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
pt_BR: Insira um número de referência, como o próximo número do cheque, ou escolha um tipo de ação da lista

en: Enter a description of the split
pt_BR: Insira uma descrição da divisão

en: Enter the effective share price
pt_BR: Insira o preço efetivo da ação

en: Enter the number of shares bought or sold
pt_BR: Insira o número das ações compradas ou vendidas

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
pt_BR: Insira a conta de onde transferir ou escolha uma da lista

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
pt_BR: Esta transação possui divisões múltiplas; clique no botão Divisão para visualizar todas as divisões

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
pt_BR: Esta transação é um desdobramento de ações; clique no botão Split para ver os detalhes

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
pt_BR: Não é possível alterar ou apagar essa transação. Esta transação está marcada como somente leitura porque:
    
    '%s'

en: Change transaction containing a reconciled split?
pt_BR: Modifique a transação que tenha um desdobramento reconciliado?

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
pt_BR: Você está prestes a modificar um desdobramento reconciliado nas seguintes contas:
    %s
    
    Tem certeza que deseja continuar com esta alteração?

en: Change reconciled split?
pt_BR: Modificar o desdobramento reconciliado?

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
pt_BR: Você está prestes a alterar um campo protegido de um desdobramento reconciliado. Caso continue editando este desdobramento, ela não será reconciliada. Isso pode dificultar a reconciliação futura! Deseja continuar com esta alteração?

en: Chan_ge Split
pt_BR: _Alterar o desdobramento

en: Chan_ge Transaction
pt_BR: Altere a tran_sação

en: Enter debit formula for real transaction
pt_BR: Registrar fórmula de débito para transação real

en: Enter credit formula for real transaction
pt_BR: Registrar a fórmula de crédito para transação real

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
pt_BR: A data desta transação é anterior ao "Limite somente leitura" definido para este livro. Esta configuração pode ser alterada em Arquivo->Propriedades->Contas.

en: List
pt_BR: Lista

en: Template file "~a" can not be read
pt_BR: O arquivo do modelo "~a" não pode ser lido

en: Load
pt_BR: Carregar

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Font info for the report title.
pt_BR: Informação da fonte para o título do relatório.

en: Account link
pt_BR: Vínculo da conta

en: Font info for account name.
pt_BR: Informação da origem para o nome da conta.

en: Number cell
pt_BR: Número da célula

en: Font info for regular number cells.
pt_BR: Informação da origem regular para as células numéricas.

en: Negative Values in Red
pt_BR: Números negativos em vermelho

en: Display negative values in red.
pt_BR: Veja as quantias negativas em vermelho.

en: Number header
pt_BR: Número do cabeçalho

en: Font info for number headers.
pt_BR: Informação da origem numérica para os cabeçalhos.

en: Text cell
pt_BR: Célula texto

en: Font info for regular text cells.
pt_BR: Informação da origem para as células de texto normais.

en: Total number cell
pt_BR: Quantidade total das células

en: Font info for number cells containing a total.
pt_BR: Informação da origem do conteúdo total para as células numéricas.

en: Total label cell
pt_BR: Etiqueta para a célula total

en: Font info for cells containing total labels.
pt_BR: Informação da origem do total dos rótulos para as células.

en: Centered label cell
pt_BR: Rótulo da célula centralizada

en: Font info for centered label cells.
pt_BR: Informação da origem dos rótulos centralizados para células.

en: Can't save style sheet
pt_BR: Não foi possível salvar a folha de estilos

en: Exchange rate | Exchange rates
pt_BR[0]: Taxa de câmbio
pt_BR[1]: Taxas de câmbio

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
pt_BR: Orçamento inexistente. Você deve criar pelo menos um orçamento.

en: Edit report options
pt_BR: Edite as opções do relatório

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: This report requires you to specify certain report options.
pt_BR: Este relatório requer que você especifique certas opções de relatório.

en: No accounts selected
pt_BR: Nenhuma conta selecionada

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
pt_BR: Este relatório requer que as contas sejam selecionadas nas opções do relatório.

en: No data
pt_BR: Sem dados

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
pt_BR: As contas selecionadas não contêm dados/transações (ou apenas zeros) para o intervalo de datas selecionado

en: Select a date to report on.
pt_BR: Selecione uma data para relatar.

en: Start of reporting period.
pt_BR: Início do período do relatório.

en: End of reporting period.
pt_BR: Final do período do relatório.

en: The amount of time between data points.
pt_BR: A quantidade do período de tempo entre os pontos dos dados.

en: One Day
pt_BR: Um dia

en: One Week
pt_BR: Uma semana

en: Two Weeks
pt_BR: Duas semanas

en: One Month
pt_BR: Um mês

en: Quarter Year
pt_BR: Trimestre do ano

en: Half Year
pt_BR: Semestre

en: One Year
pt_BR: Um ano

en: All
pt_BR: Todas

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
pt_BR: Mostre as contas até este nível, ignorando quaisquer outras opções.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
pt_BR: Ignorar as seleções das contas e exibir as subcontas de todas as contas selecionadas?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
pt_BR: Faça o relatório sobre estas contas, caso a profundidade de visualização permita.

en: Select the currency to display the values of this report in.
pt_BR: Selecione a moeda usada para apresentar os valores deste relatório.

en: The source of price information.
pt_BR: A origem das informações de preço.

en: Average cost of purchases weighted by volume
pt_BR: Custo médio das compras ponderadas pelo volume

en: Weighted average of all transactions in the past
pt_BR: Média mensurada de todas as transações anteriores

en: Last up through report date
pt_BR: Última atualização até a data do relatório

en: Closest to report date
pt_BR: Data mais próxima do relatório

en: Most recent
pt_BR: Mais recente

en: Choose the marker for each data point.
pt_BR: Escolha o símbolo para cada ponto de dados.

en: Diamond
pt_BR: Diamante

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: Square
pt_BR: Quadrado

en: Cross
pt_BR: Cruz

en: Plus
pt_BR: Mais

en: Dash
pt_BR: Painel

en: Filled diamond
pt_BR: Preenchido com diamantes

en: Filled circle
pt_BR: Círculo cheio

en: Filled square
pt_BR: Quadrado cheio

en: Choose the method for sorting accounts.
pt_BR: Selecione o método para ordenar as contas.

en: Alphabetical by account code
pt_BR: Em ordem alfabética pelo código da conta

en: Alphabetical by account name
pt_BR: Em ordem alfabética pelo nome da conta

en: Numerical by descending amount
pt_BR: Numérico por montante decrescente

en: How to show the balances of parent accounts.
pt_BR: Como exibir os saldos das contas principais.

en: Account Balance in the parent account, excluding any subaccounts.
pt_BR: Saldo da conta na conta principal, excluindo quaisquer subcontas.

en: Do not show any balances of parent accounts.
pt_BR: Não exiba os saldos das contas principais.

en: Account Balance
pt_BR: Saldo da conta

en: Calculate Subtotal
pt_BR: Calcule o subtotal

en: Do not show
pt_BR: Não exibir

en: How to show account subtotals for parent accounts.
pt_BR: Como exibir os subtotais das contas principais.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
pt_BR: Mostre os subtotais para as principais contas selecionadas que possuam subcontas.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
pt_BR: Não exiba nenhum subtotal das contas principais.

en: Show subtotals
pt_BR: Mostrar subtotais

en: _Assets & Liabilities
pt_BR: _Ativos & Passivos

en: _Income & Expense
pt_BR: _Receitas & Despesas

en: B_udget
pt_BR: _Orçamento

en: _Taxes
pt_BR: _Impostos

en: E_xamples
pt_BR: E_xemplos

en: _Multicolumn
pt_BR: _Várias colunas

en: Display
pt_BR: Mostrar

en: Report name
pt_BR: Nome do relatório

en: Stylesheet
pt_BR: Folhas de Estilos

en: _Business
pt_BR: _Empresa

en: Invoice Number
pt_BR: Número da Fatura

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
pt_BR: Um de seus relatórios possui um identificador guid duplicado. Verifique o sistema de relatórios, especialmente os que foram salvos para obter um relatório com este identificador guid:

en: Wrong report definition:
pt_BR: Definição errada do relatório:

en:  Report is missing a GUID.
pt_BR:  O relatório não possui um identificador GUID.

en: Enter a descriptive name for this report.
pt_BR: Insira um nome descritivo para este relatório.

en: Select a stylesheet for the report.
pt_BR: Selecione uma folha de estilo para o relatório.

en: Average Balance
pt_BR: Saldo Médio

en: Step Size
pt_BR: Tamanho do Incremento

en: Report's currency
pt_BR: Moeda dos Relatórios

en: Price Source
pt_BR: Fonte de Preços

en: Include Sub-Accounts
pt_BR: Inclua as sub-contas

en: Exclude transactions between selected accounts
pt_BR: Exclua as transações entre as contas selecionadas

en: Plot Width
pt_BR: Largura do Gráfico

en: Plot Height
pt_BR: Altura do Gráfico

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
pt_BR: Inclua as sub-contas de todas as contas selecionadas.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
pt_BR: Exclua as transações que envolvam apenas duas contas, ambas que estão selecionadas abaixo. Isso afetará apenas as colunas de lucro e prejuízo da tabela.

en: Do transaction report on this account.
pt_BR: Gere um relatório das transações para esta conta.

en: Show table
pt_BR: Mostre a tabela

en: Display a table of the selected data.
pt_BR: Veja uma tabela dos dados selecionados.

en: Show plot
pt_BR: Mostre o gráfico

en: Display a graph of the selected data.
pt_BR: Veja um gráfico dos dados selecionados.

en: Plot Type
pt_BR: Tipo do gráfico

en: The type of graph to generate.
pt_BR: O tipo de gráfico para criar.

en: Average
pt_BR: Média

en: Profit
pt_BR: Lucro

en: Period start
pt_BR: Início do período

en: Period end
pt_BR: Fim do período

en: Maximum
pt_BR: Máximo

en: Minimum
pt_BR: Mínimo

en: Gain
pt_BR: Ganho

en: Loss
pt_BR: Perda

en: Income vs. Day of Week
pt_BR: Receitas versus dia da semana

en: Expenses vs. Day of Week
pt_BR: Despesas versus dia da semana

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
pt_BR: Mostra um gráfico circular com a receita total para cada dia da semana

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
pt_BR: Mostra um gráfico circular com a despesa total para cada dia da semana

en: Levels of Subaccounts
pt_BR: Níveis das subcontas

en: Show Totals
pt_BR: Mostre os totais

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
pt_BR: Relatório sobre as contas selecionadas, caso o nível da conta selecionado permita.

en: Show the total balance in legend?
pt_BR: Mostrar o saldo total na legenda?

en: Sample Graphs
pt_BR: Exemplo dos gráficos

en: Pie:
pt_BR: Pizza:

en: Bar, normal:
pt_BR: Barra, normal:

en: Bar, stacked:
pt_BR: Barra, empilhada:

en: Scatter:
pt_BR: Dispersão:

en: Report Title
pt_BR: Título do relatório

en: Title for this report.
pt_BR: Um título para este relatório.

en: Boolean Option
pt_BR: Opção Booleana

en: This is a boolean option.
pt_BR: Esta é uma opção booleana.

en: Multi Choice Option
pt_BR: Opção de múltipla escolha

en: This is a multi choice option.
pt_BR: Esta é uma opção de múltipla escolha.

en: First Option
pt_BR: Primeira opção

en: Second Option
pt_BR: Segunda opção

en: Third Option
pt_BR: Terceira opção

en: Fourth Options
pt_BR: Quarta opção

en: String Option
pt_BR: Opção do texto

en: This is a string option.
pt_BR: Esta é uma opção do texto.

en: Just a Date Option
pt_BR: Apenas uma opção de data

en: This is a date option.
pt_BR: Esta é uma opção para a data.

en: Combo Date Option
pt_BR: Opção da combinação da data

en: This is a combination date option.
pt_BR: Esta é uma opção da combinação da data.

en: Relative Date Option
pt_BR: Opção relativa da data

en: This is a relative date option.
pt_BR: Esta é uma opção relativa da data.

en: Number Option
pt_BR: Opção numérica

en: This is a number option.
pt_BR: Esta é uma opção numérica.

en: Background Color
pt_BR: Cor do fundo

en: This is a color option.
pt_BR: Esta é uma opção de cor.

en: An account list option
pt_BR: Uma opção da listagem das contas

en: This is an account list option.
pt_BR: Esta é uma opção da lista das contas.

en: A list option
pt_BR: Uma opção da lista

en: This is a list option.
pt_BR: Esta é uma opção da lista.

en: The Good
pt_BR: A Boa

en: The Bad
pt_BR: A ruim

en: The Ugly
pt_BR: A pior

en: Testing
pt_BR: Testando

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
pt_BR: Para obter ajuda no preparo dos relatórios ou para contribuir com o seu novo relatório bacana, consulte a lista de discussão ~a.

en: The current time is ~a.
pt_BR: A hora atual é ~a.

en: The boolean option is ~a.
pt_BR: A opção booleana é ~a.

en: true
pt_BR: verdadeira

en: false
pt_BR: falsa

en: The radio button option is ~a.
pt_BR: A opção do botão de opção é ~a.

en: The multi-choice option is ~a.
pt_BR: A opção de múltipla escolha é ~a.

en: The string option is ~a.
pt_BR: A opção do texto é ~a.

en: The date option is ~a.
pt_BR: A opção da data é ~a.

en: The relative date option is ~a.
pt_BR: A opção relativa da data é ~a.

en: The combination date option is ~a.
pt_BR: A opção da combinação da data é ~a.

en: The number option is ~a.
pt_BR: A opção numérica é ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
pt_BR: A formatação da opção numérica como moeda é ~a.

en: Items you selected:
pt_BR: Itens selecionados:

en: List items selected
pt_BR: Liste os itens selecionados

en: (You selected no list items.)
pt_BR: (Você não selecionou nenhum itens na lista.)

en: You have selected no accounts.
pt_BR: Você não selecionou nenhuma conta.

en: Display help
pt_BR: Mostre a ajuda

en: Tax Report / TXF Export
pt_BR: Relatório de Impostos / Exportação TXF

en: Alternate Period
pt_BR: Período alternativo

en: Override or modify From: & To:.
pt_BR: Substitua ou modifique a partir De: & Até:.

en: Use From - To
pt_BR: Utilizar De - Até

en: 1st Est Tax Quarter (Jan 1 - Mar 31)
pt_BR: Est. do 1º Trimestre Fiscal (1 Jan - 31 Mar)

en: 2nd Est Tax Quarter (Apr 1 - May 31)
pt_BR: Est. do 2º Trimestre Fiscal (1 Abr - 31 Mai)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: 3rd Est Tax Quarter (Jun 1 - Aug 31)
pt_BR: Est. do 3º Trimestre Fiscal (1 de Junho - 31 de Agosto)

en: 4th Est Tax Quarter (Sep 1 - Dec 31)
pt_BR: Est. do 4º Trimestre fiscal (1 de setembro - 31 de dezembro)

en: Last Year
pt_BR: Ano anterior

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr (Jan 1 - Mar 31)
pt_BR: Último ano, est. do 1º trimestre fiscal (1º de janeiro - 31 de março)

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr (Apr 1 - May 31)
pt_BR: Último ano, est. do 2º trimestre fiscal (1º de abril - 31 de maio)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr (Jun 1 - Aug 31)
pt_BR: Último ano, est. do 3º trimestre fiscal (1º de junho - 31 de agosto)

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr (Sep 1 - Dec 31)
pt_BR: Último ano, est. do 4º trimestre fiscal (1 de setembro - 31 de dezembro)

en: Select Accounts (none = all)
pt_BR: Selecione as contas (nenhuma = todas)

en: Select accounts.
pt_BR: Selecione as contas.

en: Suppress $0.00 values
pt_BR: Suprima os valores R$0,00

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
pt_BR: Contas com valor R$0,00 não serão impressas.

en: Print Full account names
pt_BR: Imprima o nome completo das contas

en: Print all Parent account names.
pt_BR: Imprima todos os nomes das contas principais.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
pt_BR: ATENÇÃO: Existem códigos TXF duplicados associados com algumas contas. Apenas os códigos TFX originárias do pagador podem ser repetidos.

en: Period from ~a to ~a
pt_BR: Período a partir de ~a até ~a

en: Tax Report & XML Export
pt_BR: Relatório dos Tributos & Exportação XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
pt_BR: Receita Tributável / Despesa Dedutível / Exportar para arquivo .XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses
pt_BR: Receitas Tributáveis / Despesas Dedutíveis

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
pt_BR: Este relatório mostra as suas Receitas Tributáveis e Despesas Dedutíveis.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
pt_BR: Esta página mostra as suas Receitas Tributáveis e Despesas Dedutíveis.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
pt_BR: Relatório de Impostos / Exportação TXF

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
pt_BR: Códigos de impostos com valor R$0,00 não serão impressas.

en: Do not print full account names
pt_BR: Não imprima o nome completo das contas

en: Do not print all Parent account names.
pt_BR: Não imprima todos os nomes das contas principais.

en: Print all Transfer To/From Accounts
pt_BR: Imprima todas as transferências de/para as contas

en: Print all split details for multi-split transactions.
pt_BR: Imprima todos os detalhes das transações com divisões.

en: Print TXF export parameters
pt_BR: Imprima parâmetros de exportação TXF

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
pt_BR: Mostre os parâmetros de exportação TXF para cada código/conta TXF no relatório.

en: Do not print T-Num:Memo data
pt_BR: Não imprima T-Num:dados do memorando

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
pt_BR: Não imprima T-Num:dados do memorando para as transações.

en: Do not print Action:Memo data
pt_BR: Não imprima os dados da ação:comentários

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
pt_BR: Não imprima ação:dados do memorando para as transações.

en: Do not print transaction detail
pt_BR: Não imprima os detalhes da transação

en: Do not print transaction detail for accounts.
pt_BR: Não imprima os detalhes das transações para as contas.

en: Do not use special date processing
pt_BR: Não use um processamento especial para a data

en: Do not print transactions out of specified dates.
pt_BR: Não imprima as transações fora das datas informadas.

en: Currency conversion date
pt_BR: Data da conversão da moeda

en: Select date to use for PriceDB lookups.
pt_BR: Selecione a data que será usada para as pesquisas PriceDB.

en: Nearest to transaction date
pt_BR: Data mais próxima para a data do transação

en: Nearest to report date
pt_BR: Data mais próxima para a data do relatório

en: Tax Schedule Report & TXF Export
pt_BR: Relatório de Impostos & Exportação TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
pt_BR: Receitas tributáveis/Despesas Dedutíveis/Exportar para arquivo .TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses
pt_BR: Receitas tributáveis/despesas dedutíveis

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
pt_BR: Este relatório mostra os detalhes das transações para as contas relacionadas com as receitas tributáveis.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
pt_BR: Este página mostra os detalhes das transações para as contas das receitas tributáveis relevantes.

en: Income Piechart
pt_BR: Gráfico circular das receitas

en: Expense Piechart
pt_BR: Gráfico circular das despesas

en: Asset Piechart
pt_BR: Gráfico circular dos ativos

en: Security Piechart
pt_BR: Gráfico circular da segurança

en: Liability Piechart
pt_BR: Gráfico circular dos passivos

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
pt_BR: Mostra um gráfico circular com as receitas por intervalo de tempo

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
pt_BR: Mostra um gráfico circular com as despesas por intervalo de tempo

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
pt_BR: Mostra um gráfico circular com o saldo dos ativos por intervalo de tempo

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
pt_BR: Mostra um gráfico das partes com distribuição dos ativos sobre os títulos

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
pt_BR: Mostra um gráfico circular com o saldo dos passivos por intervalo de tempo

en: Income Accounts
pt_BR: Receita das contas

en: Expense Accounts
pt_BR: Despesas das contas

en: Assets
pt_BR: Ativos

en: Liabilities
pt_BR: Passivos

en: Show long names
pt_BR: Mostre nomes longos

en: Show Percents
pt_BR: Mostre porcentagens

en: Maximum Slices
pt_BR: Quantidade máxima das fatias

en: Sort Method
pt_BR: Método de classificação

en: Show Average
pt_BR: Mostre a média

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
pt_BR: Escolha se os valores devem ser mostrados no período integral ou melhor, como a média, por ex. por mês.

en: No Averaging
pt_BR: Sem média

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
pt_BR: Quantidade máxima dos níveis na árvore da conta apresentada.

en: Show the full account name in legend?
pt_BR: Mostrar o nome completo da conta na legenda?

en: Show the full security name in the legend?
pt_BR: Mostrar o nome completo da segurança na legenda?

en: Show the percentage in legend?
pt_BR: Mostrar a porcentagem na legenda?

en: Maximum number of slices in pie.
pt_BR: Quantidade máxima de fatias no gráfico circular.

en: Yearly Average
pt_BR: Média anual

en: Monthly Average
pt_BR: Média mensal

en: Weekly Average
pt_BR: Média semanal

en: Balance at ~a
pt_BR: Saldo em ~a

en: Account Summary
pt_BR: Resumo da conta

en: Future Scheduled Transactions Summary
pt_BR: Resumo das transações futuras programadas

en: Depth limit behavior
pt_BR: Comportamento do limite de profundidade

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
pt_BR: Como tratar as contas que excedam o limite de profundidade informado (caso haja).

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
pt_BR: Mostre o saldo total, incluindo os saldos nas subcontas de qualquer conta no limite da profundidade.

en: Raise accounts deeper than the depth limit to the depth limit.
pt_BR: Levante as contas mais profundas do que o limite de profundidade para o limite de profundidade.

en: Omit any accounts deeper than the depth limit.
pt_BR: Omita quaisquer contas mais profundas do que o limite de profundidade.

en: Parent account balances
pt_BR: Saldos da conta principal

en: Parent account subtotals
pt_BR: Subtotais da conta principal

en: Include accounts with zero total balances
pt_BR: Inclua contas com saldo total zero

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
pt_BR: Inclua as contas com o saldo total zero (recursivo) neste relatório.

en: Omit zero balance figures
pt_BR: Omita os valores com saldo zero

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
pt_BR: Mostre um espaço em branco no lugar de qualquer saldo zero.

en: Show accounting-style rules
pt_BR: Veja as regras do estilo da contabilidade

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
pt_BR: Use as regras das colunas abaixo para os números que forem sendo adicionados, assim como os contadores fazem.

en: Display accounts as hyperlinks
pt_BR: Mostre as contas como hyperlinks

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
pt_BR: Mostre cada conta na tabela como um hiperlink para na sua janela de cadastro.

en: Show an account's balance.
pt_BR: Mostre o saldo de uma conta.

en: Show an account's account code.
pt_BR: Mostre o código da conta de uma conta.

en: Show an account's account type.
pt_BR: Mostre o tipo da conta de uma conta.

en: Account Description
pt_BR: Descrição da conta

en: Show an account's description.
pt_BR: Mostre a descrição de uma conta.

en: Account Notes
pt_BR: Notas da conta

en: Show an account's notes.
pt_BR: Mostre as notas de uma conta.

en: Commodities
pt_BR: Mercadorias

en: Show Foreign Currencies
pt_BR: Mostre as moedas estrangeiras

en: Display any foreign currency amount in an account.
pt_BR: Veja qualquer valor em moeda estrangeira numa conta.

en: Show Exchange Rates
pt_BR: Mostre as taxas de câmbio

en: Show the exchange rates used.
pt_BR: Mostre as taxas de câmbio usadas.

en: Recursive Balance
pt_BR: Saldo recursivo

en: Raise Accounts
pt_BR: Aumente as contas

en: Omit Accounts
pt_BR: Omita as contas

en: Account title
pt_BR: Título da conta

en: Advanced Portfolio
pt_BR: Portfólio avançado

en: Share decimal places
pt_BR: Compartilhe as casas decimais

en: Include accounts with no shares
pt_BR: Inclua as contas sem ações

en: Show ticker symbols
pt_BR: Mostre os símbolos do ticker

en: Show listings
pt_BR: Mostre as listagens

en: Show prices
pt_BR: Mostre os preços

en: Show number of shares
pt_BR: Mostre a quantidade das ações

en: Basis calculation method
pt_BR: Método do cálculo de base

en: Set preference for price list data
pt_BR: Configurar a preferência para dados de lista de preços

en: How to report brokerage fees
pt_BR: Como relatar as taxas de corretagem

en: Basis calculation method.
pt_BR: Método do cálculo base.

en: Average cost of all shares
pt_BR: Custo médio de todas as ações

en: First-in first-out
pt_BR: Primeiro a entrar, primeiro a sair

en: Last-in first-out
pt_BR: Ultimo a entrar, primeiro a sair

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
pt_BR: Prefira o uso da fixação dos preços através do editor de preços em vez das transações, onde for aplicável.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
pt_BR: Como relatar as comissões e as outras taxas de corretagem.

en: Include in basis
pt_BR: Inclua na base

en: Include in gain/loss
pt_BR: Inclua no ganho/perda

en: Omit from report
pt_BR: Omita do relatório

en: Display the ticker symbols.
pt_BR: Veja os símbolos da ação.

en: Display exchange listings.
pt_BR: Veja as listagens de troca.

en: Display numbers of shares in accounts.
pt_BR: Veja a quantidade das ações nas contas.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
pt_BR: A quantidade das casas decimais que serão usadas para a quantidade das ações.

en: Display share prices.
pt_BR: Mostre os preços das ações.

en: Stock Accounts to report on.
pt_BR: Contas do estoque para relatar.

en: Include accounts that have a zero share balances.
pt_BR: Inclua as contas com ações com saldo zero.

en: Listing
pt_BR: Listagem

en: Basis
pt_BR: Base

en: Money In
pt_BR: Entrada de dinheiro

en: Money Out
pt_BR: Saída de dinheiro

en: Realized Gain
pt_BR: Ganho realizado

en: Unrealized Gain
pt_BR: Ganho não realizado

en: Total Gain
pt_BR: Total do ganho

en: Rate of Gain
pt_BR: Taxa do ganho

en: Total Return
pt_BR: Retorno total

en: Rate of Return
pt_BR: Taxa de retorno

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
pt_BR: * este dado da commodity foi obtido usando o preço da transação em vez do preço da lista.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
pt_BR: Caso esteja numa situação multi-monetária, os câmbios podem não estar corretos.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
pt_BR: ** esta commodity não tem preço e o preço de 1 foi usado.

en: Balance Forecast
pt_BR: Previsão do saldo

en: Report on these accounts.
pt_BR: Relatório sobre estas contas.

en: Data markers?
pt_BR: Marcadores dos dados ?

en: Display a mark for each data point.
pt_BR: Veja uma marca para cada ponto de dados.

en: Show reserve line
pt_BR: Mostre a linha reserva

en: Reserve amount
pt_BR: Montante da reserva

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
pt_BR: O valor da reserva é definido para um saldo mínimo desejado

en: Show target line
pt_BR: Mostre a linha alvo

en: Target amount above reserve
pt_BR: Valor do alvo está acima da reserva

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
pt_BR: A meta é usada para planejar uma grande compra futura que será adicionada como uma linha acima do valor da reserva.

en: Show future minimum
pt_BR: Mostre o mínimo futuro

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
pt_BR: O mínimo futuro adicionará para cada ponto da data, um saldo mínimo projetado incluindo as transações programadas.

en: Target
pt_BR: Alvo

en: Reserve
pt_BR: Reserva

en: Balance Sheet
pt_BR: Folha de Balanço

en: Balance Sheet Date
pt_BR: Data da folha de balanço

en: Single column Balance Sheet
pt_BR: Folha de balanço em coluna única

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
pt_BR: Imprima a seção do passivo/patrimônio na mesma coluna na seção dos ativos, em vez de uma segunda coluna à direita da seção dos ativos.

en: Flatten list to depth limit
pt_BR: Achate a lista até o limite da profundidade

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
pt_BR: Veja as contas que excedam o limite da profundidade no limite da profundidade.

en: Label the assets section
pt_BR: Etiquetar a seção dos ativos

en: Whether or not to include a label for the assets section.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma etiqueta para a seção dos ativos.

en: Include assets total
pt_BR: Inclua o total dos ativos

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma linha indicando o total dos ativos.

en: Use standard US layout
pt_BR: Use o layout padrão US

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
pt_BR: A ordem da seção do relatório são ativos/passivos/patrimônio líquido (em vez de ativos/patrimônio líquido/passivos).

en: Label the liabilities section
pt_BR: Etiqueta a seção dos passivos

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma etiqueta para a seção dos passivos.

en: Include liabilities total
pt_BR: Inclua o total dos passivos

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma linha indicando o total dos passivos.

en: Label the equity section
pt_BR: Etiquete a seção do patrimônio líquido

en: Whether or not to include a label for the equity section.
pt_BR: Se deve ou não incluir um rótulo para a seção do patrimônio líquido.

en: Include equity total
pt_BR: Inclui o total dos patrimônios líquidos

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma linha indicando o total do patrimônio líquido.

en: Total Liabilities
pt_BR: Total dos passivos

en: Total Assets
pt_BR: Total dos ativos

en: Retained Losses
pt_BR: Perdas retidas

en: Trading Gains
pt_BR: Ganhos das transações

en: Trading Losses
pt_BR: Perdas das transações

en: Unrealized Gains
pt_BR: Ganhos não realizados

en: Unrealized Losses
pt_BR: Prejuízos não realizados

en: Total Equity
pt_BR: Total do patrimônio líquido

en: Total Liabilities & Equity
pt_BR: Passivos & Patrimônio Líquido

en: Balance Sheet (eguile)
pt_BR: Folha de balanço (eguile)

en: Report format
pt_BR: Formato do relatório

en: The balance sheet can be displayed with either 1 or 2 columns.
pt_BR: O balanço pode ser exibido com 1 ou 2 colunas.

en: Exclude accounts with zero total balances
pt_BR: Exclua as contas o com saldo total zero

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
pt_BR: Exclua as contas que não sejam as principais com saldo zero e nenhuma subconta diferente de zero.

en: Negative amount format
pt_BR: Formato dos valores negativos

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
pt_BR: A formatação que será usada para os valores negativos: com um sinal à esquerda ou com colchetes.

en: Font family
pt_BR: Família das fonte

en: Font definition in CSS font-family format.
pt_BR: Definição da fonte na família do formato das fontes CSS.

en: Font size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
pt_BR: O tamanho da fonte no formato CSS (por exemplo, "médio" ou "10pt").

en: Template file
pt_BR: Arquivo modelo

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
pt_BR: O nome do arquivo da parte do modelo eguile deste relatório. Este arquivo deve estar no diretório .gnucash ou então dentro dos diretórios de instalação do GnuCash.

en: CSS stylesheet file
pt_BR: Arquivo das folhas de estilos CSS

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
pt_BR: O nome do arquivo da folha de estilo CSS que será usada neste relatório. Se for definido, este arquivo deve estar no diretório .gnucash ou então dentro dos diretórios de instalação do GnuCash.

en: Extra Notes
pt_BR: Comentários Extras

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
pt_BR: Notas adicionadas no final da fatura - podem conter marcação HTML.

en: Adjust the layout to fit the width of the screen or page
pt_BR: Ajuste o layout para caber na largura da tela ou da página

en: Display liabilities and equity below assets
pt_BR: Veja abaixo os patrimônios passivos e o patrimônio líquido dos ativos

en: Display assets on the left, liabilities and equity on the right
pt_BR: Veja os ativos à esquerda, os passivos e patrimônio líquido à direita

en: Sign: -$10.00
pt_BR: Sinal: -R$10.00

en: Brackets: ($10.00)
pt_BR: Suportes: (R$10.00)

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
pt_BR: (Versão de desenvolvimento -- não confie nos números deste relatório sem verificá-los antes.<br>Altere a opção 'Comentários Extras' para remover esta mensagem)

en: Imbalance
pt_BR: Desequilíbrio

en: Orphan
pt_BR: Órfão

en: Balance Sheet using eguile-gnc
pt_BR: Folha do balanço usando o eguile-gnc

en: Display a balance sheet (using eguile template)
pt_BR: Veja uma folha do balanço (usando o modelo eguile)

en: Period duration
pt_BR: Duração do período

en: Duration between time periods
pt_BR: Duração entre os períodos de tempo

en: Period order is most recent first
pt_BR: O pedido do período é o primeiro mais recente

en: Enable dual columns
pt_BR: Ative as colunas duplas

en: Selecting this option will enable double-column reporting.
pt_BR: Selecionando esta opção ativará o relatório com coluna dupla.

en: Disable amount indenting
pt_BR: Desative o recuo da quantidade

en: Selecting this option will disable amount indenting, and condense amounts into a single column.
pt_BR: Selecionando esta opção desativará o recuo da quantidade e condensará as quantidades numa única coluna.

en: Add options summary
pt_BR: Adicione o resumo das opções

en: Add summary of options.
pt_BR: Adicione um resumo das opções.

en: Account full name instead of indenting
pt_BR: O nome completo da conta em vez do recuo

en: Selecting this option enables full account name instead, and disables indenting account names.
pt_BR: Selecionando esta opção ativa o nome completo da conta e desativa o recuo dos nomes das contas.

en: Parent account amounts include children
pt_BR: Os valores da conta principal incluindo as relacionadas

en: If this option is enabled, subtotals are displayed within parent amounts, and if parent has own amount, it is displayed on the next row as a child account. If this option is disabled, subtotals are displayed below parent and children groups.
pt_BR: Caso esta opção seja ativada, os subtotais serão exibidos nos valores principais e se o principal tiver o seu próprio valor, ele será exibido na próxima linha como uma conta relacionada. Caso esta opção esteja desativada, os subtotais serão exibidos abaixo dos grupos principais e relacionados.

en: Display amounts as hyperlinks
pt_BR: Veja os valores como hiperlinks

en: Shows each amounts in the table as a hyperlink to a register or report.
pt_BR: Mostre cada valor da tabela como um hiperlink para um cadastro ou para um relatório.

en: Label sections
pt_BR: Etiquete as seções

en: Whether or not to include a label for sections.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma etiqueta para as seções.

en: Include totals
pt_BR: Incluir totais

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma linha indicando o total dos valores.

en: Enable chart
pt_BR: Ative o gráfico

en: Enable link to chart
pt_BR: Ative o link para o gráfico

en: Common Currency
pt_BR: Moeda comum

en: Convert all amounts to a single currency.
pt_BR: Converta todos os valores numa única moeda.

en: Show original currency amount
pt_BR: Mostre o valor da moeda original

en: Also show original currency amounts
pt_BR: Também mostre os valores das moedas originais

en: If more than 1 period column, include overall period?
pt_BR: Caso haja mais de 1 coluna no período, inclui o período geral?

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
pt_BR: Se várias colunas do período dos lucros e dos prejuízos forem mostradas, mostre também os lucros e os prejuízos gerais do período.

en: Always
pt_BR: Sempre

en: Total For
pt_BR: Total para

en: Asset
pt_BR: Ativo

en: Liability
pt_BR: Passivo

en: Liability and Equity
pt_BR: Passivo e o patrimônio líquido

en: Exchange Rates
pt_BR: Taxa de câmbio

en: Barchart
pt_BR: Gráfico de barras

en:  to
pt_BR:  para

en: Expense
pt_BR: Despesa

en: Net Income
pt_BR: Renda líquida

en: Balance Sheet (Multicolumn)
pt_BR: Balanço (várias colunas)

en: Income Statement (Multicolumn)
pt_BR: Declaração de renda (várias colunas)

en: Budget Balance Sheet
pt_BR: Folha de balanço do orçamento

en: Include new/existing totals
pt_BR: Inclua os totais dos novos e existentes

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
pt_BR: Se deve incluir ou não as linhas que indicam a alteração nos totais introduzidas pelo orçamento.

en: Budget to use.
pt_BR: Orçamento disponível para uso.

en: Existing Assets
pt_BR: Bens existentes

en: Allocated Assets
pt_BR: Ativos alocados

en: Unallocated Assets
pt_BR: Ativos não-alocados

en: Existing Liabilities
pt_BR: Passivos existentes

en: New Liabilities
pt_BR: Novos passivos

en: Existing Retained Earnings
pt_BR: Ganhos retidos existentes

en: Existing Retained Losses
pt_BR: Prejuízo retidos existentes

en: New Retained Earnings
pt_BR: Novos ganhos retidos

en: New Retained Losses
pt_BR: Novo prejuízos retidas

en: Total Retained Earnings
pt_BR: Total dos ganhos retidos

en: Total Retained Losses
pt_BR: Total dos prejuízos retidas

en: Existing Equity
pt_BR: Patrimônio líquido existente

en: New Equity
pt_BR: Novo patrimônio líquido

en: Budget Chart
pt_BR: Gráfico do orçamento

en: Running Sum
pt_BR: Soma corrente

en: Chart Type
pt_BR: Tipo do gráfico

en: Range start
pt_BR: Intervalo inicial

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
pt_BR: Selecione um tipo do período do orçamento que inicia o intervalo do relatório.

en: Exact start period
pt_BR: Período exato do início

en: Select exact period that starts the reporting range.
pt_BR: Selecione o período exato que inicia o intervalo do relatório.

en: Range end
pt_BR: Intervalo final

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
pt_BR: Selecione um tipo de período do orçamento que encerra o intervalo do relatório.

en: Exact end period
pt_BR: Período exato do final

en: Select exact period that ends the reporting range.
pt_BR: Selecione o período exato que encerra o intervalo do relatório.

en: First budget period
pt_BR: Primeiro período orçamentário

en: Previous budget period
pt_BR: Período orçamentário anterior

en: Current budget period
pt_BR: Período orçamentário atual

en: Next budget period
pt_BR: Próximo período orçamentário

en: Last budget period
pt_BR: Último período orçamentário

en: Manual period selection
pt_BR: Seleção manual do período

en: Calculate as running sum?
pt_BR: Calcula como uma soma corrida ?

en: Select which chart type to use.
pt_BR: Selecione qual o tipo de gráfico usar.

en: Bar Chart
pt_BR: Gráfico em barras

en: Line Chart
pt_BR: Gráfico com linha

note: Translators: Bgt and Act refer to budgeted and actual total amounts.
en: Bgt: ~a Act: ~a
pt_BR: Orç: ~a Ati: ~a

en: Actual
pt_BR: Real

en: Budget Flow
pt_BR: Fluxo do orçamento

en: Period number.
pt_BR: Número do período.

en: Report for range of budget periods
pt_BR: Relatório para um intervalo do orçamento

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
pt_BR: Crie relatório de orçamento para um intervalo ao invés de todo o período.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
pt_BR: Selecione um período para o orçamento onde inicia o relatório.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
pt_BR: Selecione um período para o orçamento onde termina o relatório.

en: Label the revenue section
pt_BR: Etiquete a seção de receita

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma etiqueta para a seção da receita.

en: Include revenue total
pt_BR: Inclua o total das receitas

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma linha indicando o total da receita.

en: Label the expense section
pt_BR: Etiquete a seção das despesas

en: Whether or not to include a label for the expense section.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma etiqueta para a seção das despesas.

en: Include expense total
pt_BR: Inclua o total das despesas

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma linha indicando o total da despesa.

en: Display as a two column report
pt_BR: Veja como um relatório com duas colunas

en: Divides the report into an income column and an expense column.
pt_BR: Divide o relatório numa coluna da receita e uma coluna da despesa.

en: Display in standard, income first, order
pt_BR: Exibia na ordem padrão com a renda em primeiro

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
pt_BR: Faz com que o relatório seja exibido na ordem padrão, colocando a receita antes das despesas.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
pt_BR: O intervalo do relatório não pode ser menor que a data inicial.

en: Revenues
pt_BR: Receitas

en: Total Revenue
pt_BR: Total da receita

en: Total Expenses
pt_BR: Total dos gastos

en: for Budget ~a
pt_BR: para o orçamento ~a

en: for Budget ~a Period ~d
pt_BR: para o orçamento ~a num período ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
pt_BR: para o orçamento ~a entre os períodos ~d - ~d

en: Net income
pt_BR: Renda líquida

en: Net loss
pt_BR: Perda líquida

en: Budget Income Statement
pt_BR: Orçamento da declaração da renda

en: Budget Profit & Loss
pt_BR: Orçamento para os Lucros e os Prejuízos

en: Budget Report
pt_BR: Relatório do orçamento

en: Account Display Depth
pt_BR: Profundidade da aisualização das contas

en: Always show sub-accounts
pt_BR: Sempre mostre as subcontas

en: Show Budget
pt_BR: Mostre o orçamento

en: Display a column for the budget values.
pt_BR: Veja uma coluna para os valores do orçamento.

en: Show Budget Notes
pt_BR: Mostre as notas do orçamento

en: Display a column for the budget notes.
pt_BR: Veja uma coluna para as notas do orçamento.

en: Show Actual
pt_BR: Mostre o atual

en: Display a column for the actual values.
pt_BR: Veja uma coluna para os valores atuais.

en: Show Difference
pt_BR: Mostre a diferença

en: Display the difference as budget - actual.
pt_BR: Veja a diferença como orçamento - atual.

en: Use accumulated amounts
pt_BR: Use valores acumulados

en: Values are accumulated across periods.
pt_BR: Os valores são acumulados entre os períodos.

en: Show Column with Totals
pt_BR: Mostre as colunas com os totais

en: Display a column with the row totals.
pt_BR: Veja uma coluna com os totais das linhas.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
pt_BR: Inclua as contas o com total do saldo e os valores do orçamento iguais a zero

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
pt_BR: Inclua as contas com o saldo total zero (recursivo) e os valores do orçamento neste relatório.

en: Include collapsed periods before selected.
pt_BR: Inclua os períodos recolhidos antes dos que foram selecionados.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
pt_BR: Inclua no relatório os períodos anteriores como uma única coluna recolhida (uma para todos os períodos antes do inicio)

en: Include collapsed periods after selected.
pt_BR: Inclua os períodos recolhidos depois dos que foram selecionados.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
pt_BR: Inclua no relatório os outros períodos como uma única coluna recolhida (um para todos os períodos após o término e até o final do intervalo do orçamento)

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
pt_BR: Orç

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
pt_BR: Ato

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
pt_BR: Diferença

note: Translators: using accumulated amounts mean budget will report on budgeted and actual amounts from the beginning of budget, instead of only using the budget-period amounts.
en: using accumulated amounts
pt_BR: usando os valores acumulados

en: Cash Flow Barchart
pt_BR: Gráfico do fluxo de caixa

en: Include Trading Accounts in report
pt_BR: Inclua as contas comerciais no relatório

en: Show Money In
pt_BR: Mostre a entrada do dinheiro

en: Show Money Out
pt_BR: Mostre a saída do dinheiro

en: Show Net Flow
pt_BR: Mostre fluxo líquido

en: Show Table
pt_BR: Mostre a tabela

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
pt_BR: Inclua as transferências de e para as contas de negociação no relatório.

en: Show money in?
pt_BR: Mostrar a entrada do dinheiro?

en: Show money out?
pt_BR: Mostrar a saída do dinheiro?

en: Show net money flow?
pt_BR: Mostrar o fluxo líquido do dinheiro?

en: Net Flow
pt_BR: Fluxo líquido

en: Overview:
pt_BR: Visão geral:

en: Shows a barchart with cash flow over time
pt_BR: Mostra um gráfico de barras com o fluxo de caixa ao longo do tempo

en: Cash Flow
pt_BR: Fluxo de caixa

en: Show Full Account Names
pt_BR: Utilize o nome completo da conta

en: Show full account names (including parent accounts).
pt_BR: Mostre os nomes completos das contas (incluindo as contas principais).

en: ~a and subaccounts
pt_BR: ~a e as subcontas

en: ~a and selected subaccounts
pt_BR: ~a e as subcontas selecionadas

en: Money into selected accounts comes from
pt_BR: Dinheiro entrando nas contas selecionadas a partir de

en: Money out of selected accounts goes to
pt_BR: Dinheiro saindo das contas selecionadas vai para

en: Income Chart
pt_BR: Gráfico das receitas

en: Expense Chart
pt_BR: Gráfico das despesas

en: Asset Chart
pt_BR: Gráfico dos ativos

en: Liability Chart
pt_BR: Gráfico dos passivos

en: Shows a chart with the Income per interval developing over time
pt_BR: Mostre um gráfico com a receita por intervalo de desenvolvimento ao longo do tempo

en: Shows a chart with the Expenses per interval developing over time
pt_BR: Mostre um gráfico com as despesas por intervalo de desenvolvimento ao longo do tempo

en: Shows a chart with the Assets developing over time
pt_BR: Mostre um gráfico com os ativos em desenvolvimento ao longo do tempo

en: Shows a chart with the Liabilities developing over time
pt_BR: Mostre um gráfico com os passivos se desenvolvendo ao longo do tempo

en: Income Over Time
pt_BR: Receitas ao longo do tempo

en: Expense Over Time
pt_BR: Despesas ao longo do tempo

en: Assets Over Time
pt_BR: Ativos ao longo do tempo

en: Liabilities Over Time
pt_BR: Passivos ao longo do tempo

en: Show long account names
pt_BR: Mostre as contas com nomes longos

en: Use Stacked Charts
pt_BR: Use os gráficos empilhados

en: Maximum Bars
pt_BR: Quantidade máxima de barras

en: Show charts as stacked charts?
pt_BR: Mostrar os gráficos como gráficos empilhados?

en: Maximum number of stacks in the chart.
pt_BR: Quantidade máxima das pilhas no gráfico.

en: Percentage chart
pt_BR: Gráfico percentual

en: Display account contributions as a percentage of the total value for the period.
pt_BR: Exiba as contribuições da conta como uma porcentagem do valor total do período.

en: Invalid dates
pt_BR: Datas inválidas

en: Start date must be earlier than End date
pt_BR: A data inicial deve ser anterior à data de vencimento

en: Daily Average
pt_BR: Média diária

en: Balances ~a to ~a
pt_BR: Saldos ~a até ~a

en: Grand Total
pt_BR: Total geral

en: No exportable data
pt_BR: Sem dados exportáveis

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
pt_BR: As contas de receitas são onde as vendas e as receitas são registradas.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
pt_BR: A conta das despesas são onde as despesas são registradas e onde é as vendas são subtraídas para se obter o lucro.

en: Show Expense Column
pt_BR: Mostre a coluna da despesa

en: Show the column with the expenses per customer.
pt_BR: Mostre a coluna com as despesas por cliente.

en: Show Company Address
pt_BR: Mostre o endereço da empresa

en: Show your own company's address and the date of printing.
pt_BR: Indique o endereço da sua empresa e a data da impressão.

en: Show Lines with All Zeros
pt_BR: Mostre as linhas com tudo zerado

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
pt_BR: Mostre a lista dos clientes que não tem nenhuma transação no período do relatório, com zeros em todas as colunas.

en: Show Inactive Customers
pt_BR: Mostre os clientes inativos

en: Include customers that have been marked inactive.
pt_BR: Inclua os clientes que foram marcados como inativos.

en: Sort Column
pt_BR: Ordene as colunas

en: Choose the column by which the result table is sorted.
pt_BR: Escolha a coluna onde a tabela dos resultados é classificada.

en: Sort Order
pt_BR: Ordenação

en: Choose the ordering of the column sort.
pt_BR: Escolha a ordem da classificação da coluna.

en: Customer Name
pt_BR: Nome do cliente

en: Markup (which is profit amount divided by sales)
pt_BR: Markup (é o valor do lucro dividido pelas vendas)

en: Sales
pt_BR: Vendas

en: No valid customer found.
pt_BR: Nenhum cliente válido foi encontrado.

en: Markup
pt_BR: Preço de venda

en: No Customer
pt_BR: Num. cliente

en: Customer Summary
pt_BR: Resumo do cliente

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
pt_BR: Declaração do patrimônio

en: Report only on these accounts.
pt_BR: Relatório apenas sobre estas contas.

en: Closing Entries pattern
pt_BR: Padrão dos lançamentos do fim do exercício

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
pt_BR: Qualquer texto na coluna descrição que identifique o fechamento dos lançamentos.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
pt_BR: O padrão dos lançamentos do fim do exercício diferencia as maiúsculas das minúsculas

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
pt_BR: Faz com que a coincidência do padrão dos lançamentos do fim do exercício faça a distinção entre as maiúsculas das minúsculas.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
pt_BR: O padrão dos lançamentos do fim do exercício é uma expressão regular

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
pt_BR: Faz com que o padrão dos lançamentos do fim do exercício seja tratado como uma expressão regular.

en: for Period
pt_BR: para o período

en: Investments
pt_BR: Investimentos

en: Withdrawals
pt_BR: Saques

en: Unrealized Gains for Period
pt_BR: Ganhos não realizados por período

en: Unrealized Losses for Period
pt_BR: Prejuízos não realizados por período

en: Increase in capital
pt_BR: Aumento no capital

en: Decrease in capital
pt_BR: Diminuição no capital

en: Num/Action
pt_BR: Num/Ação

en: Running Balance
pt_BR: Saldo corrente

en: Totals
pt_BR: Totais

en: General Ledger
pt_BR: Registro contábil

en: Sorting
pt_BR: Ordenação

en: Trans Number
pt_BR: Núm. da transação

en: Use Full Account Name
pt_BR: Utilize o nome completo da conta

en: Other Account Name
pt_BR: Outro nome da conta

en: Use Full Other Account Name
pt_BR: Utilize o nome completo de uma outra conta

en: Other Account Code
pt_BR: Código da outra conta

en: Sign Reverses
pt_BR: Inverta o sinal

en: Detail Level
pt_BR: Nível de detalhe

en: Primary Key
pt_BR: Chave primária

en: Show Full Account Name
pt_BR: Utilize o nome completo da conta

en: Primary Subtotal
pt_BR: Subtotais primários

en: Primary Subtotal for Date Key
pt_BR: Subtotais primários para a data-chave

en: Primary Sort Order
pt_BR: Ordem de classificação primária

en: Secondary Key
pt_BR: Chave secundária

en: Secondary Subtotal
pt_BR: Subtotais secundários

en: Secondary Subtotal for Date Key
pt_BR: Subtotais secundários para a data-chave

en: Secondary Sort Order
pt_BR: Ordem de classificação secundária

en: Income and GST Statement
pt_BR: Declaração da renda e o imposto sobre bens e serviços (IBS)

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: This report is useful to calculate periodic business tax payable/receivable from authorities. From 'Edit report options', choose your business sales and purchase accounts. Each transaction may contain, in addition to the asset, liability, A/Payable or A/Receivable accounts, a split to a tax account, e.g. Income:Sales -$1000, A/Receivable $1100, Liability:GST on Sales -$100.
pt_BR: Este relatório é útil para calcular o imposto comercial periódico a ser pago/a receber das autoridades. Em 'Editar as opções de relatório', escolha as suas vendas comerciais e as contas de compra. Cada transação pode conter, além do ativo, o passivo, as contas a pagar ou a receber, um desdobramento numa conta fiscal, por exemplo, Renda:Vendas - R$1000 a receber R$1100, Passivo: IBS sobre as vendas - R$100.

en: These tax accounts can either be populated using the standard register, or from Business Invoices and Bills which will require Tax Tables to be set up correctly. Please see the documentation.
pt_BR: Essas contas de impostos podem ser preenchidas usando o cadastro padrão ou a partir das faturas comerciais e as contas, que exigirão que as tabelas dos impostos sejam configuradas corretamente. Consulte a documentação.

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
pt_BR: Em opções do relatório, você precisará selecionar as contas que manterão os impostos IBS/IVA coletados ou pagos. Estas contas devem conter desdobramentos que registrem o dinheiro lançado por completo ou reclamado pelas autoridades fiscais durante as declarações periódicas do IBS/IVA. Estas contas devem ser do tipo ATIVO para os impostos pagos sobre despesas e do tipo PASSIVO os para impostos cobrados sobre vendas.

en: Note the UK variant may specify EU VAT accounts may be tagged with *EUVAT* in the VAT account description. EU Goods sales and purchase accounts may be tagged with *EUGOODS* in the account description.
pt_BR: Observe que a variante do Reino Unido pode especificar que as contas IVA da UE podem ser marcadas com *EUVAT* na descrição da conta IVA. As contas de compra e venda das mercadorias da UE podem ser marcadas com *EUGOODS* na descrição da conta.

en: This message will be removed when tax accounts are specified.
pt_BR: Esta mensagem será removida quando as contas fiscais forem definidas.

en: Individual sales columns
pt_BR: Colunas das vendas individuais

en: Display individual sales columns rather than their sum
pt_BR: Veja as colunas das vendas individuais em vez de sua soma

en: Individual purchases columns
pt_BR: Colunas das compras individuais

en: Display individual purchases columns rather than their sum
pt_BR: Veja as colunas das compras individuais em vez de sua soma

en: Individual tax columns
pt_BR: Colunas do imposto individual

en: Display individual tax columns rather than their sum
pt_BR: Veja as colunas dos impostos individuais em vez de sua soma

en: Gross Balance
pt_BR: Saldo bruto

en: Display the gross balance (gross sales - gross purchases)
pt_BR: Veja o saldo bruto (vendas brutas - compras brutas)

en: Net Balance
pt_BR: Saldo líquido

en: Display the net balance (sales without tax - purchases without tax)
pt_BR: Veja o saldo líquido (vendas sem impostos - compras sem impostos)

en: Tax payable
pt_BR: Imposto a ser pago

en: Display the tax payable (tax on sales - tax on purchases)
pt_BR: Veja o imposto a ser pago (imposto sobre as vendas - imposto sobre as compras)

en: Purchases
pt_BR: Compras

en: Tax Accounts
pt_BR: Contas fiscais

en: Please find and select the accounts which will hold the tax collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
pt_BR: Encontre e escolha as contas que reterão os impostos recolhidos ou pagos. Estas contas devem conter desdobramentos que registrem o dinheiro lançado por completo ou reclamado pelas autoridades fiscais durante as declarações periódicas do IBS/IVA. Estas contas devem ser do tipo ATIVO para os impostos pagos sobre despesas e do tipo PASSIVO os para impostos cobrados sobre vendas.

en: Report Format
pt_BR: Formato do relatório

en: Default Format
pt_BR: Formato padrão

en: Australia Business Activity Statement. Specify sales, purchase and tax accounts.
pt_BR: Declaração da atividade comercial da Austrália. Defina as vendas, as compras e as contas fiscais.

en: UK VAT Return. Specify sales, purchase and tax accounts. EU rules may be used. Denote EU VAT accounts *EUVAT* in account description, and denote EU goods sales and purchases accounts with *EUGOODS* in the account description.
pt_BR: Devolução de IVA do Reino Unido. Defina as vendas, as compras e as contas fiscais. Podem ser utilizadas regras do Reino Unido. Denote as contas de IVA da UE *EUVAT* na descrição da conta e contas de vendas e compras de mercadorias da UE com *EUGOODS* na descrição da conta.

en: Australia BAS
pt_BR: BAS Australiano

en: UK VAT Return
pt_BR: Devolução de IVA do Reino Unido

note: Translators: "Gross Sales" refer to Net Sales + GST/VAT on Sales
en: Gross Sales
pt_BR: O bruto das vendas

en: Net Sales
pt_BR: Vendas líquidas

en: Tax on Sales
pt_BR: Imposto sobre as vendas

note: Translators: "Gross Purchases" refer to Net Purchase + GST/VAT on Purchase
en: Gross Purchases
pt_BR: O bruto das compras

en: Net Purchases
pt_BR: Compras líquidas

en: Tax on Purchases
pt_BR: Imposto sobre as compras

en: Label the trading accounts section
pt_BR: Rotular a seção de ativos

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
pt_BR: Se deve ou não incluir uma etiqueta para a seção das contas de negociação.

en: Include trading accounts total
pt_BR: Inclua o total das contas de negociação

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
pt_BR: Se inclui ou não uma linha indicando o balanço total negociado.

en: Trading
pt_BR: Comércio

en: Total Trading
pt_BR: Total negociado

en: Income Statement
pt_BR: Declaração de renda

en: Profit & Loss
pt_BR: Lucros & Prejuízos

en: Validation
pt_BR: Validação

en: split
pt_BR: desdobramento

en: Tax Amount
pt_BR: Quantia dos Impostos

en: Client or vendor name, address and ID
pt_BR: O nome do cliente ou do fornecedor, o endereço e o ID

en: Company name, address and tax-ID
pt_BR: O nome da empresa, o endereço e o número da identificação fiscal

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
pt_BR: Data da fatura, data do vencimento, ID do faturamento, termos, detalhes do serviço

en: Today's date
pt_BR: Data de hoje

en: Picture
pt_BR: Retrato

note: Translators: "Empty space" refers to invoice header section being left blank
en: Empty space
pt_BR: Espaço vazio

en: Custom Title
pt_BR: Titulo personalizado

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
pt_BR: Uma string personalizada para substituir a fatura, a conta ou o comprovante das despesas.

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
pt_BR: Código CSS. Este campo informa o código CSS para definir o estilo da fatura. Consulte o relatório exportado para os nomes das classes CSS.

en: Picture Location
pt_BR: Localização do retrato

en: Location for Picture
pt_BR: Localização para a foto

en: Display Columns
pt_BR: Mostre as colunas

en: Display the date?
pt_BR: Exibir a data?

en: Display the description?
pt_BR: Exibir a descrição?

en: Display the action?
pt_BR: Mostrar a ação?

en: Display the quantity of items?
pt_BR: Mostrar a quantidade de itens?

en: Display the price per item?
pt_BR: Exibir o preço por item?

en: Display the entry's discount?
pt_BR: Exibir o desconto da entrada?

en: Display the entry's taxable status?
pt_BR: Exibir o status tributável da entrada?

en: Display each entry's total total tax?
pt_BR: Exibir o imposto total de cada entrada?

en: Display the entry's value?
pt_BR: Exibir o valor de entrada?

en: Display due date?
pt_BR: Exibir data de vencimento?

en: Display the subtotals?
pt_BR: Exibir os subtotais?

en: Payable to
pt_BR: Pagável a

en: Display the Payable to: information.
pt_BR: Exibir o Pagamento para: informações.

en: Payable to string
pt_BR: Texto de pagável a

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
pt_BR: A frase para definir a quem os pagamentos devem ser feitos.

en: Please make all checks payable to
pt_BR: Fazer todos os cheques pagáveis a

en: Company contact
pt_BR: Contato da empresa

en: Display the Company contact information.
pt_BR: Veja as informações do contato da empresa.

en: Company contact string
pt_BR: Texto do contato da empresa

en: The phrase used to introduce the company contact.
pt_BR: A frase usada para apresentar o contato da empresa.

en: Please direct all enquiries to
pt_BR: Direcione todas os questionamentos para

en: Minimum # of entries
pt_BR: Quantidade mínima # de entradas

en: The minimum number of invoice entries to display.
pt_BR: A quantidade mínima que serão exibidas dos lançamentos das faturas.

en: Use Detailed Tax Summary
pt_BR: Use um resumo detalhado do imposto

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line.?
pt_BR: Exibir todas as categorias separadas dos impostos (uma por linha) em vez de uma única linha.?

en: References
pt_BR: Referências

en: Display the invoice references?
pt_BR: Exibir as referências da fatura?

en: Billing Terms
pt_BR: Termos da cobrança

en: Display the invoice billing terms?
pt_BR: Exibir os termos de faturamento da fatura?

en: Display the billing id?
pt_BR: Exibir o número da cobrança?

en: Invoice owner ID
pt_BR: ID do proprietário da fatura

en: Display the customer/vendor id?
pt_BR: Exibir o ID do cliente/fornecedor?

en: Display the invoice notes?
pt_BR: Exibir os comentários da fatura?

en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: Display the payments applied to this invoice?
pt_BR: Exibir os pagamentos aplicados a essa fatura?

en: Job Details
pt_BR: Detalhes do serviço

en: Display the job name for this invoice?
pt_BR: Exibir os nomes dos serviços nessa fatura ?

en: Extra notes to put on the invoice.
pt_BR: Anotações extras para inserir na fatura.

en: Thank you for your patronage!
pt_BR: Obrigado pelo seu patrocínio!

en: Row 1 Left
pt_BR: Linha 1 esquerda

en: Row 1 Right
pt_BR: Linha 1 direita

en: Row 2 Left
pt_BR: Linha 2 esquerda

en: Row 2 Right
pt_BR: Linha 2 direita

en: Row 3 Left
pt_BR: Linha 3 esquerda

en: Row 3 Right
pt_BR: Linha 3 direita

en: Payment, thank you!
pt_BR: Pagamento, obrigado!

en: Net Price
pt_BR: Preço liquido

en: Total Price
pt_BR: Preço total

en: Amount Due
pt_BR: Quantia devida

en: Invoice in progress…
pt_BR: Fatura em progresso…

en: Reference:
pt_BR: Referência:

en: Terms:
pt_BR: Termos so pagamento:

en: Job number:
pt_BR: Número do serviço:

en: Job name:
pt_BR: Nome do serviço:

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
pt_BR: Nenhuma fatura válida foi selecionada. Clique no botão opções e escolha a fatura que será usada.

en: The account to search for lots.
pt_BR: A conta para pesquisar os lotes.

en: Show Net Profit
pt_BR: Mostre o lucro líquido

en: Show Asset & Liability
pt_BR: Mostre os ativos & passivos

en: Show Net Worth
pt_BR: Mostre o valor líquido

en: Line Width
pt_BR: Largura da linha

en: Set line width in pixels.
pt_BR: Defina a largura da linha em pixels.

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Show Income and Expenses?
pt_BR: Mostre as receitas e as despesas?

en: Show the Asset and the Liability bars?
pt_BR: Mostre as barras dos ativos e dos passivos?

en: Show the net profit?
pt_BR: Mostre o lucro líquido?

en: Show a Net Worth bar?
pt_BR: Mostre a barra d valor líquido?

en: Add grid lines.
pt_BR: Adicione linhas na grade.

en: Net Profit
pt_BR: Lucro líquido

en: Net Worth
pt_BR: Valor líquido

en: Net Worth Barchart
pt_BR: Gráfico em barras do valor líquido

en: Income/Expense Chart
pt_BR: Gráfico das receitas e despesas

en: Income & Expense Barchart
pt_BR: Gráfico em barras das receitas e das despesas

en: Net Worth Linechart
pt_BR: Gráfico do valor líquido

en: Income & Expense Linechart
pt_BR: Gráfico linear das receitas e das despesas

en: Sort By
pt_BR: Ordenar Por

en: Show zero balance items
pt_BR: Mostrar itens com saldo zero

en: Due or Post Date
pt_BR: Data de vencimento ou final

en: Address Source
pt_BR: Endereço de origem

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
pt_BR: Nome do endereço da exibição. Este e os outros campos podem ser úteis durante a cópia deste relatório para uma planilha para uso numa mala direta.

en: Display Address 1.
pt_BR: Endereço de exibição 1.

en: Display Address 2.
pt_BR: Endereço de exibição 2.

en: Display Address 3.
pt_BR: Endereço de exibição 3.

en: Display Address 4.
pt_BR: Endereço de exibição 4.

en: Address Phone
pt_BR: Telefone

en: Display Phone.
pt_BR: Exibe o telefone.

en: Address Fax
pt_BR: Fax

en: Display Fax.
pt_BR: Exibe o fax.

en: Address Email
pt_BR: O endereço de e-mail

en: Display Email.
pt_BR: Exibe o e-mail.

en: Display Active status.
pt_BR: Exibir o status Ativo.

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
pt_BR: Nenhuma conta válida a pagar ou a receber foi encontrada. Certifique-se de que existe uma conta válida AP/AR.

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
pt_BR: As contas a pagar ou a receber existem, mas não têm transações apropriadas.

en: Sort companies by.
pt_BR: Classifique as empresas por.

en: Name of the company
pt_BR: Nome da empresa

en: Total amount owed to/from Company
pt_BR: Total das dívidas a pagar/a receber de uma Empresa

en: Bracket Total Owed
pt_BR: Conjunto total das dívidas

en: Sort order.
pt_BR: Ordem da classificação.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
pt_BR: Mostre todos os vendedores/clientes mesmo que eles tenham saldo zero.

en: Leading date.
pt_BR: Data inicial.

[ctx: One-letter indication for 'yes']
en: Y
pt_BR: S

en: Current
pt_BR: Atual

en: 0-30 days
pt_BR: 0-30 dias

en: 31-60 days
pt_BR: 31-60 dias

en: 61-90 days
pt_BR: 61-90 dias

en: 91+ days
pt_BR: 91+ dias

en: Please note some transactions were not processed
pt_BR: Observe que algumas transações não foram processadas

en: Invalid Txn Type ~a
pt_BR: Tipo ~a Txn inválido

en: Payment has no owner
pt_BR: O pagamento não possui nenhum proprietário

en: Address source.
pt_BR: Origem do endereço.

en: Billing address
pt_BR: Endereço para cobrança

en: Shipping address
pt_BR: Endereço postal

en: Payable Aging
pt_BR: Pagável por idade

en: Receivable Aging
pt_BR: Recebível por idade

en: Sale
pt_BR: Venda

en: Credits
pt_BR: Créditos

en: Debits
pt_BR: Débitos

en: Document Links
pt_BR: Documentos vinculados

en: Transaction Links
pt_BR: Vínculos das transações

en: No valid customer selected.
pt_BR: Um cliente inválido foi selecionado.

en: This report requires a customer to be selected.
pt_BR: Este relatório requer que um cliente seja selecionado.

en: No valid employee selected.
pt_BR: Nenhum funcionário válido foi selecionado.

en: This report requires a employee to be selected.
pt_BR: Este relatório requer que um funcionário seja selecionado.

en: No valid job selected.
pt_BR: Nenhum serviço válido foi selecionado.

en: This report requires a job to be selected.
pt_BR: Este relatório requer que um serviço seja selecionado.

en: No valid vendor selected.
pt_BR: Nenhum fornecedor válido foi selecionado.

en: This report requires a vendor to be selected.
pt_BR: Este relatório requer a seleção de um fornecedor.

en: Partial Amount
pt_BR: Quantidade parcial

en: Link
pt_BR: Vínculo

note: Translators: ~a History refers to main details table in owner report. ~a will be replaced with Customer, Vendor or Employee.
en: ~a History
pt_BR: ~a História

en: Linked Details
pt_BR: Detalhes dos vínculos

en: Period Totals
pt_BR: Total do período

en: * Amounts denoted thus are derived from, and do not match the transaction.
pt_BR: * As quantias assim indicadas são derivadas e não correspondem à transação.

en: Total Credit
pt_BR: Total do crédito

en: Total Due
pt_BR: Total devido

en: The company for this report.
pt_BR: A empresa responsável por este relatório.

en: Display the transaction date?
pt_BR: Exibir a data da transação?

en: Display the transaction reference?
pt_BR: Exibir a referência da transação?

en: Display the transaction type?
pt_BR: Exibir o tipo da transação?

en: Display the transaction description?
pt_BR: Exibir a descrição da transação?

en: Display the sale amount column?
pt_BR: Exibir a coluna do valor da venda?

en: Display the tax column?
pt_BR: Exibir a coluna dos impostos?

en: Display the period debits column?
pt_BR: Exibir a coluna dos débitos do período?

en: Display the period credits column?
pt_BR: Exibir a coluna de créditos do período?

en: Display a running balance?
pt_BR: Exibir um balanço em execução?

en: Show linked transactions
pt_BR: Mostre as transações vinculadas

en: Linked transactions are hidden.
pt_BR: As transações vinculadas estão ocultas.

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
pt_BR: As faturas mostram se foram pagas, os pagamentos mostram os números das faturas.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
pt_BR: As faturas mostram a lista de pagamentos, os pagamentos mostram a lista das faturas e os valores.

en: Simple
pt_BR: Simples

en: Detailed
pt_BR: Detalhado

en: Display document link?
pt_BR: Exibir link de documento?

en: No valid account found
pt_BR: Nenhuma conta válida foi encontrada

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
pt_BR: Este relatório requer que uma conta válida AP/AR esteja disponível.

en: No transactions found.
pt_BR: Nenhuma transação foi encontrada.

en: No matching transactions found
pt_BR: Nenhuma transação coincidente foi encontrada

en: Customer Report
pt_BR: Relatório do cliente

en: Vendor Report
pt_BR: Relatório do fornecedor

en: Employee Report
pt_BR: Relatório do funcionário

en: Job Report
pt_BR: Identificador(job) do Relatório

en: Investment Portfolio
pt_BR: Portfólio de investimento

en: Price of Commodity
pt_BR: Preço da commodity

en: Invert prices
pt_BR: Preços invertidos

en: Marker
pt_BR: Símbolo

en: Marker Color
pt_BR: Cor do símbolo

en: Calculate the price of this commodity.
pt_BR: Calcule o preço desta commodity.

en: Weighted Average
pt_BR: Média mensurada

en: Actual Transactions
pt_BR: Transações atuais

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
pt_BR: Faça um gráfico da commodity x preço em vez do preço x commodity.

en: Color of the marker.
pt_BR: Cor do marcador.

en: Weeks
pt_BR: Semanas

en: Double-Weeks
pt_BR: Semanas-Duplas

en: Quarters
pt_BR: Trimestres

en: Half Years
pt_BR: Meio ano

en: Identical commodities
pt_BR: Commodities idênticas

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
pt_BR: A commodity selecionada e a moeda do relatório são idênticas. Não faz sentido mostrar os preços para as commodities que são idênticas.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
pt_BR: Não existe informação disponível dos preços para as commodities selecionadas no intervalo de tempo indicado.

en: Only one price
pt_BR: Apenas um preço

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
pt_BR: Houve apenas um único preço encontrado para as mercadorias selecionadas no período de tempo indicado. Isso não gera um gráfico útil.

en: All Prices equal
pt_BR: Todos os preços iguais

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
pt_BR: Todos os preços encontrados são iguais. Isso resultaria num gráfico com uma linha reta. Infelizmente, a ferramenta do gráfico não pode lidar com isso.

en: All Prices at the same date
pt_BR: Todos os preços na mesma data

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
pt_BR: Todos os preços encontrados são da mesma data. Isso resultaria num gráfico com uma linha reta. Infelizmente, a ferramenta do gráfico não pode lidar com isso.

en: Price Scatterplot
pt_BR: Gráfico de dispersão de preços

en: Headings 1
pt_BR: Cabeçalho 1

en: Headings 2
pt_BR: Cabeçalho 2

en: Heading font
pt_BR: Fonte do cabeçalho

en: Text font
pt_BR: Fonte do texto

en: Header logo filename
pt_BR: Nome do arquivo do logotipo do cabeçalho

en: Header logo width
pt_BR: Largura do logotipo do cabeçalho

en: Footer logo filename
pt_BR: Nome do arquivo do logotipo do rodapé

en: Footer logo width
pt_BR: Largura do logotipo do rodapé

en: Qty
pt_BR: Qtde

en: Discount Rate
pt_BR: Taxa do desconto

en: Discount Amount
pt_BR: Valor do desconto

en: Tax Rate
pt_BR: Taxa do imposto

en: Payment received text
pt_BR: Texto do pagamento recebido

en: Today date format
pt_BR: Formato da data de hoje

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
pt_BR: O nome do arquivo da parte do modelo eguile deste relatório. Este arquivo deve estar no seu diretório .GnuCash ou então dentro dos diretórios da instalação do GnuCash.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
pt_BR: O nome do arquivo da folha de estilo CSS que será usada neste relatório. Este arquivo deve estar no seu diretório .GnuCash ou então dentro dos diretórios da instalação do GnuCash.

en: Font to use for the main heading.
pt_BR: Fonte que será usada no título principal.

en: Font to use for everything else.
pt_BR: Fonte que será usada para todo o resto.

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
pt_BR: O nome de um arquivo contendo um logotipo que será usado no cabeçalho do relatório

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
pt_BR: A largura do logotipo do cabeçalho em formato CSS, por exemplo, 10% ou 32px. Deixe em branco para exibir o logotipo na sua largura original. A altura do logotipo será dimensionada de acordo.

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
pt_BR: O nome de um arquivo contendo um logotipo que será usado no rodapé do relatório

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
pt_BR: Largura do logotipo do rodapé em formato CSS, por exemplo, 10% ou 32px. Deixe em branco para exibir o logotipo na sua largura original. A altura do logotipo será dimensionada de acordo.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
pt_BR: O formato para a data->conversão de dados para a data de hoje.

en: Payment received, thank you!
pt_BR: Pagamento recebido, obrigado!

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
pt_BR: Observações adicionadas no final da fatura - podem conter marcações HTML

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
pt_BR: Exibir uma fatura do cliente como recibo, comprovante de pagamento

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
pt_BR: O relatório da reconciliação foi projetado para ser semelhante à ferramenta de reconciliação formal. Selecione a conta nas opções do relatório. Observe que as datas informada nas opções se aplicarão à data de reconciliação.

en: Funds In
pt_BR: Entrada dos fundos

en: Funds Out
pt_BR: Saída dos fundos

en: Reconciliation Report
pt_BR: Relatório de reconciliação

en: Lot
pt_BR: Lote

en: Debit Value
pt_BR: Valor do débito

en: Credit Value
pt_BR: Valor do crédito

en: The title of the report.
pt_BR: O título do relatório.

en: Register Report
pt_BR: Relatório do cadastro

en: Display the check number/action?
pt_BR: Exibir o número do cheque/ação?

en: Display the check number?
pt_BR: Exibir o número do cheque?

en: Display the memo?
pt_BR: Exibir o comentário?

en: Display the account?
pt_BR: Exibir a conta?

en: Display the number of shares?
pt_BR: Exibir a quantidade das ações?

en: Display the name of lot the shares are in?
pt_BR: Exibir o nome do lote das ações que estão entrando?

en: Display the shares price?
pt_BR: Exibir o preço das ações?

en: Display the amount?
pt_BR: Exibir a quantia?

en: Single Column
pt_BR: Coluna única

en: Two Columns
pt_BR: Duas colunas

en: Display the value in transaction currency?
pt_BR: Exibe o valor na moeda da transação?

en: Display the totals?
pt_BR: Exibir os totais?

en: Total Debits
pt_BR: Débitos totais

en: Total Credits
pt_BR: Créditos totais

en: Total Value Debits
pt_BR: O valor total dos débitos

en: Total Value Credits
pt_BR: O valor total dos créditos

en: Net Change
pt_BR: Variação

en: Value Change
pt_BR: Alteração do valor

en: n/a
pt_BR: n/d

en: Elements
pt_BR: Elementos

en: column: Date
pt_BR: Data

en: column: Tax Rate
pt_BR: Taxa dos imposto

en: column: Units
pt_BR: Unidades

en: row: Address
pt_BR: Endereço

en: row: Contact
pt_BR: Contato

en: row: Invoice Number
pt_BR: Número da fatura

en: row: Company Name
pt_BR: Nome da empresa

en: Invoice number text
pt_BR: Texto no número da fatura

en: To text
pt_BR: Para texto

en: Ref text
pt_BR: Referente ao texto

en: Job Name text
pt_BR: Texto nome do serviço

en: Job Number text
pt_BR: Texto número do serviço

en: Show Job name
pt_BR: Mostre o nome do serviço

en: Show Job number
pt_BR: Mostre o número do serviço

en: Show net price
pt_BR: Mostre o preço líquido

en: Invoice number next to title
pt_BR: Número da fatura próximo ao título

en: table-border-collapse
pt_BR: tabela-borda-colapso

en: table-header-border-color
pt_BR: tabela-cabeçalho-borda-cor

en: table-cell-border-color
pt_BR: tabela-célula-borda-cor

en: Embedded CSS
pt_BR: CSS embutido

en: Logo filename
pt_BR: Arquivo com o logotipo

en: Logo width
pt_BR: Largura do logotipo

en: Display the Tax Rate?
pt_BR: Exibir a taxa do imposto ?

en: Display the Units?
pt_BR: Exibir as unidades?

en: Display the contact?
pt_BR: Exibir o contato?

en: Display the address?
pt_BR: Exibir o endereço?

en: Display the Invoice Number?
pt_BR: Exibir o número da fatura?

en: Display the Company Name?
pt_BR: Exibir o nome da empresa?

en: Invoice Number next to title?
pt_BR: Número da fatura próximo ao título ?

en: Display Job name?
pt_BR: Exibir o nome do serviço?

en: Invoice Job number?
pt_BR: Número da fatura do serviço?

en: Show net price?
pt_BR: Mostrar o preço líquido?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
pt_BR: O nome de um arquivo contendo um logotipo que será usado no relatório.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
pt_BR: A largura do logotipo em formato CSS, por exemplo 10% ou 32px. Deixe em branco para exibir o logotipo na sua largura original. A altura do logotipo será dimensionada de acordo.

en: Border-collapse?
pt_BR: Colapso fronteiriço?

en: CSS color.
pt_BR: Cor CSS.

en: Invoice number:
pt_BR: Número da fatura:

en: To:
pt_BR: Para:

en: Your ref:
pt_BR: A sua referência:

en: Embedded CSS.
pt_BR: CSS incorporado.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
pt_BR: Veja uma fatura com a coluna de impostos (usando o modelo eguile)

en: Unit
pt_BR: Unidade

en: GST Rate
pt_BR: Taxa do imposto sobre bens e serviços

en: GST Amount
pt_BR: Quantidade da taxa do imposto sobre bens e serviços

en: Amount Due (inc GST)
pt_BR: Valor devido (incl a taxa do IBS)

en: Invoice #:
pt_BR: Fatura:

en: Reference:
pt_BR: Referência:

en: Engagement:
pt_BR: Elementos:

en: Australian Tax Invoice
pt_BR: Nota fiscal australiana

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
pt_BR: Veja uma fatura de cliente australiano com as colunas dos impostos (usando o modelo eguile)

en: Trial Balance
pt_BR: Balancete de verificação

en: Start of Adjusting/Closing
pt_BR: Início do ajuste/fechamento

en: Date of Report
pt_BR: Data do relatório

en: Report variation
pt_BR: Variação do relatório

en: Kind of trial balance to generate.
pt_BR: Tipo do balancete de verificação que será gerado.

en: Merchandising
pt_BR: Comercialização

en: Gross adjustment accounts.
pt_BR: Contas de ajuste bruto.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
pt_BR: Não liquide, mostre apenas os ajustes brutos de débito e crédito para estsas contas. Normalmente as empresas de comercialização selecionam aqui as suas contas de estoque.

en: Income summary accounts
pt_BR: Resumo das receitas das contas

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
pt_BR: Os ajustes feitos nestas contas são ajustados pelo valor bruto (veja acima) nas colunas ajustes, o balancete de verificação ajustado e os demostrativos dos resultados. Útil principalmente para empresas de comercialização.

en: Adjusting Entries pattern
pt_BR: Padrão das entradas de ajuste

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
pt_BR: Qualquer texto na coluna Descrição que identifica as entradas de ajuste.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
pt_BR: O padrão das entradas de ajuste diferencie as maiúsculas das minúsculas

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
pt_BR: Faz com que a correspondência do Padrão de entradas de ajuste diferencie as maiúsculas das minúsculas.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
pt_BR: O Padrão das entradas de ajuste é uma expressão regular

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
pt_BR: Faz com que o padrão das entradas de ajuste seja tratado como uma expressão regular.

en: General journal exact balances
pt_BR: Balanços exatos do diário geral

en: No adjusting/closing entries
pt_BR: Sem entradas de ajuste/fechamento

en: Full end-of-period work sheet
pt_BR: Folha de trabalho completa do fim do período

en: Adjusting Entries
pt_BR: Ajustando Entradas

en: Adjustments
pt_BR: Ajustes

en: Adjusted Trial Balance
pt_BR: Balancete de verificação ajustado

en: Net Loss
pt_BR: Prejuízo líquido

en: Number of columns
pt_BR: Quantidade das colunas

en: Number of columns before wrapping to a new row.
pt_BR: Quantidade das colunas antes de quebrar numa nova linha.

en: Edit Options
pt_BR: Edite as opções

en: Single Report
pt_BR: Único relatório

en: Multicolumn View
pt_BR: Vista das várias colunas

en: Custom Multicolumn Report
pt_BR: Relatório personalizado com várias colunas

en: Assets Accounts
pt_BR: Contas dos ativos

en: Liability Accounts
pt_BR: Contas dos passivos

en: Equity Accounts
pt_BR: Contas do patrimônio líquido

en: Trading Accounts
pt_BR: Contas de negociação

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
pt_BR: Total do patrimônio líquido, do negócios e do passivos

en: Imbalance Amount
pt_BR: Quantidade do desequilíbrio

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
pt_BR: <strong>Taxas de Câmbio</strong> usadas para este relatório

en: Invoice No.
pt_BR: Nº da fatura.

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
pt_BR: Nenhuma fatura foi selecionada -- use o menu Opções para selecionar uma.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
pt_BR: Este relatório destina-se apenas para as faturas dos clientes (vendas). Use o menu Opções para selecionar uma <em>Fatura</em>, não uma conta ou comprovante das despesas.

en: Invoice Date
pt_BR: Data da fatura

en: Stocks
pt_BR: Ações

en: Mutual Funds
pt_BR: Fundos mútuos

en: Currencies
pt_BR: Moedas

en: Equities
pt_BR: Títulos

en: Checking
pt_BR: Conta corrente

en: Savings
pt_BR: Poupança

en: Money Market
pt_BR: Mercado monetário

en: Accounts Receivable
pt_BR: Contas a receber

en: Accounts Payable
pt_BR: Contas a pagar

en: Credit Lines
pt_BR: Linhas de crédito

en: Building '~a' report …
pt_BR: Construindo o relatório '~a' …

en: Rendering '~a' report …
pt_BR: Criando o '~a' relatório…

en: Untitled
pt_BR: Sem título

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
pt_BR: Código CSS. Este campo define o código CSS para o estilo dos relatórios.

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
pt_BR: &lt;/o estilo não é permitido no CSS. Usando CSS padrão.

en: CSS-based stylesheet (experimental)
pt_BR: Folha de estilo com base em CSS (experimental)

en: Preparer
pt_BR: Preparador

en: Name of person preparing the report.
pt_BR: Nome da pessoa que preparou o relatório.

en: Prepared for
pt_BR: Preparado para

en: Name of organization or company prepared for.
pt_BR: Nome da empresa ou da organização para quem foi preparado.

en: Show preparer info
pt_BR: Mostrar informação do preparador

en: Name of organization or company.
pt_BR: Nome da empresa ou da organização.

en: Enable Links
pt_BR: Ative os links

en: Enable hyperlinks in reports.
pt_BR: Ative os links nos relatórios.

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: String to be placed as a footer.
pt_BR: Texto para ser usado como rodapé.

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Background Tile
pt_BR: Padronagem de fundo

en: Background tile for reports.
pt_BR: Padronagem de fundo para relatórios.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
pt_BR: Imagem do cabeçalho

en: Banner for top of report.
pt_BR: Imagem para o cabeçalho do relatório.

en: Heading Alignment
pt_BR: Alinhamento do cabeçalho

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Center
pt_BR: Centro

en: Right
pt_BR: Direita

en: Logo
pt_BR: Logotipo

en: Company logo image.
pt_BR: Logotipo da empresa.

en: General background color for report.
pt_BR: Cor de fundo genérica para o relatório.

en: Text Color
pt_BR: A cor do texto

en: Normal body text color.
pt_BR: Cor normal do corpo do texto.

en: Link Color
pt_BR: A cor do vínculo

en: Link text color.
pt_BR: A cor do texto do vínculo.

en: Table Cell Color
pt_BR: A cor da célula da tabela

en: Default background for table cells.
pt_BR: A cor de fundo padrão para as células da tabela.

en: Alternate Table Cell Color
pt_BR: A cor Alternativa para a célula da tabela

en: Default alternate background for table cells.
pt_BR: A cor de fundo padrão alternativa para células da tabela.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
pt_BR: A cor das células dos subtotais/subcabeçalhos

en: Default color for subtotal rows.
pt_BR: A cor de fundo padrão para as colunas dos subtotais.

en: Sub-subheading/total Cell Color
pt_BR: Sub-subtítulo/total da cor da célula

en: Color for subsubtotals.
pt_BR: A cor para os sub-subtotais.

en: Grand Total Cell Color
pt_BR: A cor da célula do total geral

en: Color for grand totals.
pt_BR: A cor para o total geral.

en: Tables
pt_BR: Tabelas

en: Table cell spacing
pt_BR: O espaçamento das células das tabelas

en: Space between table cells.
pt_BR: O espaço entre as células da tabela.

en: Table cell padding
pt_BR: O preenchimento das células da tabela

en: Space between table cell edge and content.
pt_BR: O espaço entre a borda da célula, da tabela e do conteúdo.

en: Table border width
pt_BR: A largura da margem da tabela

en: Bevel depth on tables.
pt_BR: Profundidade do chanfro das tabelas.

en: Prepared by:
pt_BR: Preparado por:

en: Prepared for:
pt_BR: Preparado para:

en: Easy
pt_BR: Fácil

en: Fancy
pt_BR: Sofisticado

en: Technicolor
pt_BR: Colorido

en: Show receiver info
pt_BR: Mostre as informações do destinatário

en: Name of organization or company the report is prepared for.
pt_BR: O nome da organização ou da empresa para quem o relatório é preparado.

en: Show date
pt_BR: Mostre a data

en: The creation date for this report.
pt_BR: A data de criação deste relatório.

en: Show time in addition to date
pt_BR: Mostre a hora além da data

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
pt_BR: A hora da criação deste relatório só pode ser mostrada caso a data seja mostrada.

en: Show GnuCash Version
pt_BR: Mostre a versão do GnuCash

en: Show the currently used GnuCash version.
pt_BR: Mostre a versão atual do GnuCash.

en: String for additional report information.
pt_BR: A string para as informações adicionais do relatório.

en: Show preparer info at bottom
pt_BR: Mostre as informações do preparador na parte inferior

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
pt_BR: Por padrão, as informações do preparador serão mostradas antes dos dados do relatório.

en: Show receiver info at bottom
pt_BR: Mostre as informações do destinatário na parte inferior

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
pt_BR: Por padrão, as informações do destinatário serão mostradas antes dos dados do relatório.

en: Show date/time at bottom
pt_BR: Mostre a data/hora na parte inferior

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
pt_BR: Por padrão, as informações da data e hora serão mostradas antes dos dados do relatório.

en: Show comments at bottom
pt_BR: Mostre os comentários na parte inferior

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
pt_BR: Por padrão, o texto dos comentários adicionais será mostrado antes dos dados do relatório.

en: Show GnuCash version at bottom
pt_BR: Mostre a versão do GnuCash no final

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
pt_BR: Por padrão, a versão do GnuCash será exibida antes dos dados do relatório.

en: Report Creation Date:
pt_BR: Data da criação do relatório:

en: Head or Tail
pt_BR: Cara ou coroa

en: Background color for reports.
pt_BR: A cor de fundo para os relatórios.

en: Background Pixmap
pt_BR: Imagem de fundo

en: Background color for alternate lines.
pt_BR: Cor de fundo para as linhas alternadas.

en: Plain
pt_BR: Simples

en: Filter Type
pt_BR: Tipo do filtro

en: Subtotal Table
pt_BR: Subtotal

en: Show Account Description
pt_BR: Mostre a descrição da conta

en: Show Informal Debit/Credit Headers
pt_BR: Mostre os cabeçalhos informais do débito e crédito

en: Show subtotals only (hide transactional data)
pt_BR: Mostre apenas os subtotais (oculte os dados transacionais)

en: Add indenting columns
pt_BR: Adicione as colunas de recuo

en: Date Filter
pt_BR: Filtro de data

en: Table for Exporting
pt_BR: Tabela para exportação

en: Account Name Filter
pt_BR: Filtro do nome da conta

en: Use regular expressions for account name filter
pt_BR: Use expressões regulares para o filtro do nome da conta

en: Account Name Filter excludes matched strings
pt_BR: O filtro do nome da conta exclui os textos coincidentes

en: Transaction Filter
pt_BR: Filtro da transação

en: Use regular expressions for transaction filter
pt_BR: Use expressões regulares para filtro da transação

en: Transaction Filter excludes matched strings
pt_BR: O filtro da transação exclui os textos coincidentes

en: Transaction Filter is case insensitive
pt_BR: O filtro da transação não diferencia as maiúsculas das minúsculas

en: Reconciled Status
pt_BR: Status reconciliado

en: Void Transactions
pt_BR: Anule as transações

en: Closing transactions
pt_BR: Fechando as transações

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
pt_BR: Nenhuma transação que combine com o intervalo de tempo e a seleção da conta informada foi encontrada no painel de Opções.

en: Register Order
pt_BR: Ordem do cadastro

en: Do not do any filtering
pt_BR: Não faça nenhuma filtragem

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
pt_BR: Inclua as transações de/para o filtro das contas

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
pt_BR: Exclua as transações de/para os filtros das contas

en: Non-void only
pt_BR: Somente as não anuladas

en: Void only
pt_BR: Apenas as anuladas

en: Both (and include void transactions in totals)
pt_BR: Ambos (e inclua as transações anuladas no fechamento)

en: Exclude closing transactions
pt_BR: Exclua as transações do fechamento

en: Show both closing and regular transactions
pt_BR: Mostre ambas as transações encerradas e as regulares

en: Show closing transactions only
pt_BR: Mostre apenas as transações encerradas

en: Show All Transactions
pt_BR: Mostre todas as transações

en: Unreconciled only
pt_BR: Não reconciliado apenas

en: Cleared only
pt_BR: Apenas as compensadas

en: Reconciled only
pt_BR: Apenas as reconciliadas

en: Use Global Preference
pt_BR: Use a preferência global

en: Don't change any displayed amounts
pt_BR: Não altere a quantidade dos valores exibidos

en: Income and Expense
pt_BR: Receitas e despesas

en: Credit Accounts
pt_BR: Contas de crédito

en: Specify date to filter by…
pt_BR: Determine uma data para filtrar por…

en: Date Entered
pt_BR: Data inserida

en: Convert all transactions into a common currency.
pt_BR: Converta todas as transações numa moeda comum.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
pt_BR: Formata a tabela adequada para cortar e colar a exportação com células extras.

en: If no transactions matched
pt_BR: Caso nenhuma transação corresponda

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
pt_BR: Mostre apenas as contas cujo nome completo coincida com este filtro, por exemplo, ':Viagem' coincidirá com Despesas:Viagem:Férias e Despesas:Negócios:Viagem. Pode ser deixado em branco, desativando o filtro.

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
pt_BR: Por padrão, o filtro de conta procurará apenas na subsequência. Defina como true para ativar os recursos completos das expressões regulares POSIX. 'Carro|Voos' coincidirá com Despesas:Carro e Despesas:Voos. Use um ponto (.) para coincidir com um único caractere, por exemplo, '20../.' coincidirá com 'Viagem 2017/1 Londres'.

en: If this option is selected, accounts matching filter are excluded.
pt_BR: Caso esta opção seja selecionada, as contas que coincidam com as transações serão excluídas.

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
pt_BR: Mostre apenas as transações onde a descrição, as notas ou os memorandos coincidam com este filtro.
    Por exemplo, '#gift' encontrará todas as transações com #gift na descrição, nas notas ou nos memorandos. Pode ser deixado em branco, desativando o filtro.

en: By default the transaction filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. '#work|#family' will match both tags within description, notes or memo.
pt_BR: Por padrão, o filtro das transação pesquisará apenas na subsequência. Defina como true para ativar os recursos completos das expressões regulares POSIX. '#trabalho|#família' coincidirá com ambas as etiquetas na descrição, nas notas ou nos memorandos.

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
pt_BR: Caso esta opção seja selecionada, o filtro da coincidência das transações será excluída.

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
pt_BR: Caso esta opção seja selecionada, o filtro da coincidência das transações não diferencia entre as maiúsculas das minúsculas.

en: Filter by reconcile status.
pt_BR: Filtre pelo status da reconciliação.

en: How to handle void transactions.
pt_BR: Como lidar com as transações anuladas.

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
pt_BR: Por padrão, a maioria dos usuários não devem incluir as transações encerradas num relatório de transações. As transações encerradas são transferências a partir das contas das receitas e das despesas para o patrimônio líquido onde geralmente devem ser excluídas dos relatórios periódicos.

en: Filter on these accounts.
pt_BR: Filtre estas contas.

en: Filter account.
pt_BR: Filtre a conta.

en: Sort by this criterion first.
pt_BR: Classifique por este critério primeiro.

en: Show the full account name for subtotals and subheadings?
pt_BR: Mostre o nome completo da conta para os subtotais e os subtítulos?

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
pt_BR: Mostre o código da conta para os subtotais e os subtítulos?

en: Show the account description for subheadings?
pt_BR: Mostre a descrição da conta para os subtítulos?

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
pt_BR: Mostre os cabeçalhos informais para as contas de débito e crédito?

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
pt_BR: Adicione as colunas de recuo com agrupamento e com os subtotais?

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
pt_BR: Mostre apenas os subtotais, escondendo os detalhes transacionais?

en: Subtotal according to the primary key?
pt_BR: O subtotal de acordo com chave primária?

en: Do a date subtotal.
pt_BR: Faça um subtotal da data.

en: Order of primary sorting.
pt_BR: Ordem da classificação primária.

en: Sort by this criterion second.
pt_BR: Classifique segundo este critério.

en: Subtotal according to the secondary key?
pt_BR: Subtotal de acordo com chave secundária?

en: Order of Secondary sorting.
pt_BR: Ordem da classificação secundária.

en: Display the reconciled date?
pt_BR: Exibir a data de reconciliação?

en: Display the entered date?
pt_BR: Exibir a data inserida?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
pt_BR: Exibir as notas caso o memorando não esteja disponível?

en: Display the full account name?
pt_BR: Exibir o nome completo da conta?

en: Display the account code?
pt_BR: Exibir o código da conta?

en: Display the other account code?
pt_BR: Exibir o código de uma outra conta?

en: Display the transaction linked document
pt_BR: Exibir o documento vinculado à transação

en: Display a subtotal summary table.
pt_BR: Exibir uma tabela do resumo do subtotal.

en: Display the trans number?
pt_BR: Exibir o número da transação?

en: Display the account name?
pt_BR: Exibir o nome da conta?

en: Amount of detail to display per transaction.
pt_BR: Imprima todos os detalhes das transações com divisões.

en: One split per line
pt_BR: Uma divisão por linha

en: One transaction per line
pt_BR: Uma transação por linha

en: Hide
pt_BR: Oculte

en: Enable hyperlinks in amounts.
pt_BR: Ative os hiperlinks nos valores.

en: Reverse amount display for certain account types.
pt_BR: Inverta a apresentação das quantias para determinados tipos de contas.

en: Transfer from/to
pt_BR: Transferir de/para

note: Translators: Balance b/f stands for "Balance brought forward".
en: Balance b/f
pt_BR: Saldo inicial

en: Split Transaction
pt_BR: Transação desdobrada

en: CSV disabled for double column amounts
pt_BR: O CSV foi desativado para a quantidade dos valores da coluna dupla

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
pt_BR: A partir de ~a até ~a

en: Cu_t
pt_BR: Recor_te

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
pt_BR: Recorte a transação e copie para a área de transferência

en: _Copy
pt_BR: _Copie

en: Copy the current selection to clipboard
pt_BR: Copie a seleção atual para a área de transferência

en: _Paste
pt_BR: _Cole

en: Paste the clipboard content at the cursor position
pt_BR: Cole o conteúdo da área de transferência na posição do cursor

en: _Transaction
pt_BR: _Transação

en: Remo_ve Other Splits
pt_BR: Remo_va os outros desdobramentos

en: Remove all splits in the current transaction
pt_BR: Remova todos os desdobramentos da transação atual

en: _Enter Transaction
pt_BR: _Registre uma transação

en: Record the current transaction
pt_BR: Grave a transação atual

en: Ca_ncel Transaction
pt_BR: _Cancele a transação

en: Cancel the current transaction
pt_BR: Cancele a transação atual

en: _View
pt_BR: _Ver

en: _Double Line
pt_BR: Linha _dupla

en: Transfer funds from one account to another
pt_BR: Transfira o dinheiro de uma conta para outra

en: _Blank Transaction
pt_BR: Transação _bancária

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
pt_BR: Ir para a transação bancária no final do cadastro

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: Pa_ge Setup
pt_BR: Confi_gure a página...

en: Specify the page size and orientation for printing
pt_BR: Especifique o tamanho e orientação da página para imprimir

en: Proper_ties
pt_BR: _Propriedades

en: Edit the properties of the current file
pt_BR: Edita as propriedades do arquivo atual

en: Close the currently active page
pt_BR: Fechar a página ativa atual

en: Quit this application
pt_BR: Encerra esta aplicação

en: Edit the global preferences of GnuCash
pt_BR: Editar as preferências globais do GnuCash

en: _Toolbar
pt_BR: Barra de _ferramentas

en: Show/hide the toolbar on this window
pt_BR: Mostre/esconda a barra de ferramentas desta janela

en: Su_mmary Bar
pt_BR: Barra de resu_mo

en: Show/hide the summary bar on this window
pt_BR: Mostre/esconda a barra de resumo nesta janela

en: Stat_us Bar
pt_BR: Barra de _status

en: Show/hide the status bar on this window
pt_BR: Mostre/oculte a barra de status nesta janela

en: Tab P_osition
pt_BR: P_osição da Aba

en: Tra_nsaction
pt_BR: Tra_nsação

en: _Actions
pt_BR: _Ações

en: Re_name Page
pt_BR: Re_nomeie a página

en: _Scheduled
pt_BR: A_gendamento

en: _Reports
pt_BR: _Relatórios

en: _Tools
pt_BR: _Ferramentas

en: E_xtensions
pt_BR: E_xtensões

en: _Windows
pt_BR: _Janelas

en: _New Window
pt_BR: _Nova Janela

en: New Window with _Page
pt_BR: Nova Janela com _página

en: Tutorial and Concepts _Guide
pt_BR: _Guia dos conceitos e tutorial

en: Open the GnuCash Tutorial
pt_BR: Abra o tutorial do GnuCash

en: _Contents
pt_BR: _Conteúdo

en: Open the GnuCash Help
pt_BR: Abra a ajuda do GnuCash

en: About GnuCash
pt_BR: Sobre o GnuCash

en: Save the current file
pt_BR: Gravar o arquivo atual

en: Open the New Invoice dialog
pt_BR: Abra o diálogo para uma nova fatura

en: New Accounts _Page
pt_BR: Nova _página de contas

en: Open a new Account Tree page
pt_BR: Abra uma nova página na ramificação das contas

en: New _File
pt_BR: Novo _Arquivo

en: Create a new file
pt_BR: Crie um novo arquivo

en: Open an existing GnuCash file
pt_BR: Abra um arquivo do GnuCash

en: Save this file with a different name
pt_BR: Salve este arquivo com um nome diferente

en: Re_vert
pt_BR: Re_verter

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
pt_BR: Recarregue a base atual, revertendo todas as alterações que não foram salvas

en: Print the currently active page
pt_BR: Imprime a página ativa atual

en: Export _Accounts
pt_BR: Exporte as _contas

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
pt_BR: Exporte a hierarquia das contas para um novo arquivo de dados do GnuCash

en: Find transactions with a search
pt_BR: Localiza as transações através de uma pesquisa

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
pt_BR: Opções do relatório de _impostos

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
pt_BR: Configuração relevante das contas para cálculo do impostos, por exemplo, conta poupança no Brasil

en: _Scheduled Transactions
pt_BR: Transações _programadas

en: _Scheduled Transaction Editor
pt_BR: _Editor das transações programadas

en: Since _Last Run…
pt_BR: _Desde a última vez…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
pt_BR: Crie transações programadas desde a última execução

en: _Mortgage & Loan Repayment…
pt_BR: _Reembolso da hipoteca & empréstimo…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
pt_BR: Planejamento das transações programadas para a amortização de um empréstimo

en: _Price Database
pt_BR: _Banco de dados dos preços

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
pt_BR: Veja e edite as cotações de ações e fundos mútuos

en: _Security Editor
pt_BR: Editor dos _títulos

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
pt_BR: Veja e edite as ações das commodities e os fundos mútuos

en: _Loan Repayment Calculator
pt_BR: Calcu_ladora de amortização do empréstimo

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
pt_BR: Use a calculadora de amortização de um empréstimo/hipoteca

en: Close the Book at the end of the Period
pt_BR: Feche o livro no final do período

en: _Import Map Editor
pt_BR: _Importe o editor do map

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
pt_BR: Veja e exclua as informações bayesianas e as não bayesianas

en: _Transaction Linked Documents
pt_BR: Documentos vinculados com a _transação

en: View all Transaction Linked Documents
pt_BR: Veja todos os documentos vinculados à transação

en: _Tips Of The Day
pt_BR: _Dicas do dia

en: View the Tips of the Day
pt_BR: Veja as dicas do dia

en: Import Bills & _Invoices…
pt_BR: _Importe as Contas & Faturas…

en: Import bills and invoices from a CSV text file
pt_BR: Importe as contas e as faturas a partir de um arquivo em formato CSV

en: _New Budget
pt_BR: _Novo orçamento

en: _Open Budget
pt_BR: Abra o _orçamento

en: _Copy Budget
pt_BR: _Copie o orçamento

en: _Delete Budget
pt_BR: E_xcluir o orçamento

en: _Customer
pt_BR: _Cliente

en: Customers Overview
pt_BR: Resumo dos clientes

en: Open a Customer overview page
pt_BR: Abra uma página com o resumo dos clientes

en: Open the New Customer dialog
pt_BR: Abra o diálogo para um Novo cliente

en: Open the Find Customer dialog
pt_BR: Abra o diálogo para Localizar um cliente

en: Open the Find Invoice dialog
pt_BR: Abra o diálogo para Localizar uma fatura

en: Open the New Job dialog
pt_BR: Abra o diálogo para um novo serviço

en: Open the Find Job dialog
pt_BR: Abra o diálogo para localizar um serviço

en: Open the Process Payment dialog
pt_BR: Abra o diálogo para processar um pagamento

en: Invoices _Due Reminder
pt_BR: Lembrete das contas _vencidas

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
pt_BR: Abra o diálogo lembrete das faturas vencidas

en: _Vendor
pt_BR: _Fornecedor

en: Vendors Overview
pt_BR: Resumo dos fornecedores

en: Open a Vendor overview page
pt_BR: Abra uma página com o resumo dos Fornecedores

en: Open the New Vendor dialog
pt_BR: Abra o diálogo para um novo fornecedor

en: Open the Find Vendor dialog
pt_BR: Abra o diálogo para localizar um fornecedor

en: Open the New Bill dialog
pt_BR: Abra o diálogo para uma nova conta

en: Open the Find Bill dialog
pt_BR: Abra o diálogo para localizar uma conta

en: Bills _Due Reminder
pt_BR: Lembrete das contas _vencidas

en: Open the Bills Due Reminder dialog
pt_BR: Abra o diálogo lembrete das contas vencidas

en: _Employee
pt_BR: F_uncionário

en: Employees Overview
pt_BR: Resumo dos funcionários

en: Open a Employee overview page
pt_BR: Abra uma página com o resumo dos funcionários

en: Open the New Employee dialog
pt_BR: Abra o diálogo para um novo funcionário

en: Open the Find Employee dialog
pt_BR: Abra o diálogo para localizar um funcionário

en: Open the Find Expense Voucher dialog
pt_BR: Abra o diálogo para localizar um comprovante

en: Business Linked Documents
pt_BR: Documentos vinculados com uma empresa

en: View all Linked Business Documents
pt_BR: Veja todos os documentos vinculados com uma empresa

en: Sales _Tax Table
pt_BR: Tabela dos _impostos de vendaa

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
pt_BR: Veja e edite a lista das tabelas dos impostos das vendas (IBS/IVA)

en: _Billing Terms Editor
pt_BR: _Editor das formas de cobrança

en: View and edit the list of Billing Terms
pt_BR: Veja e edite a lista das formas de cobrança

en: Test Search Dialog
pt_BR: Diálogo teste de pesquisa

en: Initialize Test Data
pt_BR: Inicialize os testes dos dados

en: Export Account T_ree to CSV…
pt_BR: E_xporte o plano de contas para o CSV…

en: Export the Account Tree to a CSV file
pt_BR: Exporte o plano de contas para um arquivo CSV

en: Export _Transactions to CSV…
pt_BR: Exporte as _transações para o CSV…

en: Export the Transactions to a CSV file
pt_BR: Exporte as transações para um arquivo CSV

en: Export A_ctive Register to CSV…
pt_BR: Exporte o _cadastro ativo para o CSV …

en: Export the Active Register to a CSV file
pt_BR: Exportar o cadastro ativo para um arquivo CSV

en: Import _Accounts from CSV…
pt_BR: Importe as Cont_as a partir do CSV…

en: Import Accounts from a CSV file
pt_BR: Importe as contas a partir de um arquivo CSV

en: Import _Transactions from CSV…
pt_BR: Importe as _Transações do CSV…

en: Import Transactions from a CSV file
pt_BR: Importe Transações a partir de um arquivo CSV

en: Import Prices from a CSV file
pt_BR: Importar preços a partir um arquivo CSV

en: Import _Customers & Vendors…
pt_BR: Importe os _clientes e fornecedores…

en: _Replay GnuCash .log file…
pt_BR: _Reproduza o arquivo .log do Gnucash…

en: _Edit Account
pt_BR: _Edite a conta

en: Edit the selected account
pt_BR: Edite a conta selecionada

en: F_ind Account
pt_BR: Local_ize uma conta

en: Find an account
pt_BR: Encontre uma conta

en: _Cascade Account Properties…
pt_BR: _Propriedades da conta em cascata…

en: Cascade selected properties for account
pt_BR: Propriedades selecionadas em cascata para a conta

en: _Renumber Subaccounts…
pt_BR: _Renumere as sub-contas…

en: Renumber the children of the selected account
pt_BR: Renumere as subcontas da conta selecionada

en: Open _Account
pt_BR: _Abra uma conta

en: Open the selected account
pt_BR: Abra a conta selecionada

en: Open _SubAccounts
pt_BR: Abra as _sub-contas

en: Open the selected account and all its subaccounts
pt_BR: Abra a conta selecionada e todas as suas sub-contas

en: _Refresh
pt_BR: _Atualize

en: Refresh this window
pt_BR: Atualize esta janela

en: Create a new Account
pt_BR: Crie uma nova conta

en: New Account _Hierarchy…
pt_BR: Nova _hierarquia das contas…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
pt_BR: Estenda o livro atual, mesclando com novas contas/categorias

en: Reconcile the selected account
pt_BR: Reconcilie a conta selecionada

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
pt_BR: Compense automaticamente as transações individuais, de modo que atinja um determinado montante compensado

en: Record a stock split or a stock merger
pt_BR: Registre um desdobramento ou uma fusão das ações

en: View _Lots…
pt_BR: Veja os _lotes…

en: Bring up the lot viewer/editor window
pt_BR: Veja a janela do visualizador/editor de lotes

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
pt_BR: Verifique & _corrija

en: Check & Repair A_ccount
pt_BR: Verifique & corrija uma _conta

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
pt_BR: Verifique e corrija as transações em desequilíbrio e as divisões órfãs nesta conta

en: Check & Repair Su_baccounts
pt_BR: Verifique & Corrija _sub-contas

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
pt_BR: Verifique e corrija as transações em desequilíbrio e as divisões órfãs nessa conta e as suas subcontas

en: Check & Repair A_ll
pt_BR: Verifique & corrija _tudo

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
pt_BR: Verifique e corrija as transações em desequilíbrio e as divisões órfãs em todas as contas

en: Edit _Account
pt_BR: Edite a _conta

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
pt_BR: Automaticamente pré-reconcilie as transações individuais, fornecendo um valor a ser pré-reconciliado

en: Delete selected account
pt_BR: Exclua a conta selecionada

en: Esti_mate Budget…
pt_BR: Orçamento esti_mado…

en: Edit Note
pt_BR: Edite o comentário

en: Sort _Order
pt_BR: _Ordem da classificação

en: _Standard
pt_BR: _Padrão

en: _Quantity
pt_BR: _Quantidade

en: _Enter
pt_BR: _Registre

en: Record the current entry
pt_BR: Salve o cadastro atual

en: Cancel the current entry
pt_BR: Cancele o cadastro atual

en: Delete the current entry
pt_BR: Excluir o cadastro atual

en: _Blank
pt_BR: Va_zio

en: Dup_licate Entry
pt_BR: Dup_lique o cadastro

en: Make a copy of the current entry
pt_BR: Faça uma cópia do cadastro atual

en: Move Entry _Up
pt_BR: Mova para _cima

en: Move the current entry one row upwards
pt_BR: Mova a entrada atual uma linha para cima

en: Move Entry Do_wn
pt_BR: Mova para bai_xo

en: Move the current entry one row downwards
pt_BR: Mova a transação selecionada uma linha abaixo

en: E_dit Customer
pt_BR: E_ditar o cliente

en: Edit the selected customer
pt_BR: Edite o cliente selecionado

en: Create a new customer
pt_BR: Crie um novo cliente

en: E_dit Vendor
pt_BR: E_ditar o fornecedor

en: Edit the selected vendor
pt_BR: Edite o fornecedor selecionado

en: Create a new vendor
pt_BR: Crie um novo fornecedor

en: E_dit Employee
pt_BR: E_ditar o funcionário

en: Edit the selected employee
pt_BR: Edite o funcionário selecionado

en: Create a new employee
pt_BR: Crie um novo funcionário

en: Show customer report
pt_BR: Mostre o relatório do cliente

en: Show customer aging overview for all customers
pt_BR: Mostre um resumo de todos os clientes por idade

en: Show vendor report
pt_BR: Mostre o relatório do fornecedor

en: Show vendor aging overview for all vendors
pt_BR: Mostre um resumo de todos os fornecedores por idade

en: Show employee report
pt_BR: Mostre o relatório do funcionário

en: Create a new invoice
pt_BR: Cria uma nova fatura

en: Create a new bill
pt_BR: Crie um novo título a ser pago

en: Create a new voucher
pt_BR: Cria um novo comprovante

en: Assign as payment…
pt_BR: Atribua como pagamento…

en: Assign the selected transaction as payment
pt_BR: Atribua a transação selecionada como pagamento

en: Edit payment…
pt_BR: Edite o pagamento…

en: Edit the payment this transaction is a part of
pt_BR: Edite o pagamento da transação que ela faz parte

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
pt_BR: Registro contábil _básico

en: Show transactions on one or two lines
pt_BR: Mostre as transações numa ou duas linhas

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
pt_BR: Registro contábil com desdobramentos _automáticos

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
pt_BR: Mostre as transações numa ou duas linhas e expanda a transação atual

en: Show expanded transactions with all splits
pt_BR: Mostre as transações expandidas com todas os seus desdobramentos

en: _Void Transaction
pt_BR: _Transação anulada

en: _Unvoid Transaction
pt_BR: _Re-ative a transação

en: Add _Reversing Transaction
pt_BR: Adicione uma transação Inve_rsa

en: _Go to Date
pt_BR: _ Ir para a data

en: Move to the split at the specified date
pt_BR: Mova para o desdobramento na data informada

en: S_plit Transaction
pt_BR: Desdobramento da transa_ção

en: Show all splits in the current transaction
pt_BR: Mostre todas os desdobramentos da transação atual

en: Edit E_xchange Rate
pt_BR: Edite a ta_xa de câmbio

en: Edit the exchange rate for the current transaction
pt_BR: Edite a taxa de câmbio para a transação atual

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
pt_BR: Crie uma transação programada usando a transação atual como modelo

note: Translators: This is a menu item that will open a register tab for the account of the first other account in the current transaction's split list with focus on the current transaction's entry in that register.
en: _Jump to the other account
pt_BR: _ Vá para a outra conta

en: Account Report
pt_BR: Extrato da conta

en: Open a register report for this Account
pt_BR: Abra um relatório do cadastro para esta conta

en: Account Report - Single Transaction
pt_BR: Extrato da conta - transação simples

en: Open a register report for the selected Transaction
pt_BR: Abra um relatório do cadastro para a transação selecionada

en: _Print Report…
pt_BR: Im_prima o relatório…

en: Print the current report
pt_BR: Imprima o relatório atual

en: _Report Options
pt_BR: Opções do _relatório

en: Edit report style sheets
pt_BR: Edite as folhas de estilos do relatório

en: Export as P_DF…
pt_BR: Exporte como P_DF…

en: Export the current report as a PDF document
pt_BR: Exporte o relatório atual como um documento PDF

en: Export HTML-formatted report to file
pt_BR: Exporte o relatório no formato HTML para o arquivo

en: Back
pt_BR: Retorne

en: Move back one step in the history
pt_BR: Retorne um passo no histórico

en: Forward
pt_BR: Avance

en: Move forward one step in the history
pt_BR: Avance um passo no histórico

en: Reload
pt_BR: Atualize

en: Reload the current page
pt_BR: Atualize a página atual

en: Stop
pt_BR: Pare

en: Cancel outstanding HTML requests
pt_BR: Cancele as solicitações HTML que estiverem pendentes

en: Export _Report
pt_BR: Exporte o _relatório

en: Create a new scheduled transaction
pt_BR: Crie uma nova transação agendada

en: Edit the selected scheduled transaction
pt_BR: Edite a transação programada selecionada

en: Delete the selected scheduled transaction
pt_BR: Exclua as transações programada selecionada

en: Import _QIF…
pt_BR: Importe o _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
pt_BR: Importa um arquivo QIF do Quicken

en: _General Journal
pt_BR: Diário _geral

en: Open general journal window
pt_BR: Abra a janela do diário geral

en: St_yle Sheets
pt_BR: Folhas de _estilo

en: _Reconcile
pt_BR: _Reconcilie

en: _Reconcile Information…
pt_BR: Informação da _reconciliação…

en: _Finish
pt_BR: C_onclua

en: _Postpone
pt_BR: _Adie

en: _Open Account
pt_BR: Abrir c_onta

en: _Reconcile Selection
pt_BR: _Reconcilie a seleção

en: _Unreconcile Selection
pt_BR: _Desfaça a reconciliação selecionada

en: Add a new balancing entry to the account
pt_BR: Adicione um novo saldo para a conta

en: Edit the current transaction
pt_BR: Edite a transação atual

en: Reconcile the selected transactions
pt_BR: Reconcilie a transação selecionada

en: Unreconcile the selected transactions
pt_BR: Desfaça as transações selecionadas

en: Delete the selected transaction
pt_BR: Exclua a transação selecionada

en: Open the account
pt_BR: Abrir a conta

en: Finish the reconciliation of this account
pt_BR: Conclua a reconciliação desta conta

en: Postpone the reconciliation of this account
pt_BR: Adie a reconciliação desta conta

en: Cancel the reconciliation of this account
pt_BR: Cancele a reconciliação desta conta

en: Illegal variable in expression.
pt_BR: Variável ilegal na expressão.

en: Unbalanced parenthesis
pt_BR: Parênteses não fechados

en: Stack overflow
pt_BR: Erro na pilha da memória (overflow)

en: Stack underflow
pt_BR: Erro na pilha da memória (underflow)

en: Undefined character
pt_BR: Caractere indefinido

en: Not a variable
pt_BR: Não é uma variável

en: Not a defined function
pt_BR: Não é uma função definida

en: Out of memory
pt_BR: Sem memória

en: Numeric error
pt_BR: Erro numérico

note: Translators: A list of error messages from the Scheduled Transactions (SX). They might appear in their editor or in "Since last run".
en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
pt_BR: O guid [%s] é desconhecido para a conta, cancelando a criação do SX [%s].

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
pt_BR: Houve um erro ao analisar o SX [%s] chave [%s]=fórmula [%s] no [%s]: %s.

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
pt_BR: Há um erro %d no valor final gnc_numeric do SX [%s], em vez disso, usando 0.

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
pt_BR: Não há nenhuma taxa de câmbio disponível no SX [%s] para %s -> %s, o valor é zero.

en: Opening Balances
pt_BR: Saldos iniciais

note: Translators: this string refers to a file name that gets renamed
en: Renamed to:
pt_BR: Foi renomeado para:

en: Notice
pt_BR: Aviso prévio

en: Your gnucash metadata has been migrated.
pt_BR: Os seus metadados do gnucash foram migrados.

note: Translators: this refers to a directory name.
en: Old location:
pt_BR: Antiga localização:

note: Translators: this refers to a directory name.
en: New location:
pt_BR: Nova localização:

note: Translators {1} will be replaced with the package name (typically Gnucash) at runtime
en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
pt_BR: Caso não pretenda mais executar o {1} 2.6.x ou anterior neste sistema, remova o diretório antigo com segurança.

en: In addition:
pt_BR: Adendo:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
pt_BR[0]: Em vez disso, o seguinte arquivo foi copiado para {1}:
pt_BR[1]: Em vez disso, os seguintes arquivos foram copiados para {1}:

en: The following file in {1} has been renamed:
pt_BR: O seguinte arquivo em {1} foi renomeado:

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
pt_BR[0]: O seguinte arquivo se tornou obsoleto e será ignorado:
pt_BR[1]: Os seguintes arquivos tornaram-se obsoletos e serão ignorados:

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
pt_BR[0]: O seguinte arquivo não pôde ser movido para {1}:
pt_BR[1]: Os seguintes arquivos não puderam ser movidos para {1}:

en: Deposit
pt_BR: Depósito

en: Receive
pt_BR: Receba

en: Withdrawal
pt_BR: Saque

en: Spend
pt_BR: Gastar

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
pt_BR: O caractere separador "%s" é usado no nome de uma ou mais contas.
    
    Isso resultará num comportamento inesperado. Altere os nomes das contas ou escolha um outro caractere separador.
    
    Abaixo você encontrará a lista dos nomes das contas inválidas:
    %s

en: Credit Card
pt_BR: Cartão de crédito

en: Stock
pt_BR: Ação

en: Mutual Fund
pt_BR: Fundo mútuo

en: A/Receivable
pt_BR: C. A Receber

en: A/Payable
pt_BR: C. A Pagar

en: Root
pt_BR: Raiz

en: Orphaned Gains
pt_BR: Ganhos órfãos

en: Realized Gain/Loss
pt_BR: Ganhos e perdas realizados

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
pt_BR: Os ganhos ou as perdas realizadas nas contas das ações ou dos negócios que não foram registrados em outro lugar.

[ctx: Commodity Type]
en: All non-currency
pt_BR: Tudo menos moeda

[ctx: Commodity Type]
en: Currencies
pt_BR: Moedas

en: y-m-d
pt_BR: a-m-d

en: d-m-y
pt_BR: d-m-a

en: m-d-y
pt_BR: m-d-a

en: Unknown date format specifier passed as argument.
pt_BR: Um definidor desconhecido do formato da data foi passado como um argumento.

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
pt_BR: O valor não pode ser analisado numa data usando o formato da data selecionada.

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
pt_BR: O valor parece ser um ano, enquanto o formato selecionado proíbe isso.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
pt_BR: Este conjunto de dados contém recursos não compatíveis com esta versão do GnuCash. Você deve usar uma versão mais recente do GnuCash para ter compatibilidade com os seguintes recursos:

en: Extra to Charge Card
pt_BR: Extra para o cartão de débito

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
pt_BR: Gerado a partir de uma fatura. Tente cancelar o envio da fatura.

en:  (posted)
pt_BR:  (submetida)

en: One Week Ago
pt_BR: Uma semana atrás

en: One Week Ago.
pt_BR: Uma semana atrás.

en: One Week Ahead
pt_BR: Uma semana antes

en: One Week Ahead.
pt_BR: Uma semana antes.

en: One Month Ago
pt_BR: Mês Passado

en: One Month Ago.
pt_BR: Um mês atrás.

en: One Month Ahead
pt_BR: Um mês antes

en: One Month Ahead.
pt_BR: Um mês antes.

en: Three Months Ago
pt_BR: Três meses atrás

en: Three Months Ago.
pt_BR: Três meses atrás.

en: Three Months Ahead
pt_BR: Três meses antes

en: Three Months Ahead.
pt_BR: Três meses antes.

en: Six Months Ago
pt_BR: Seis meses atrás

en: Six Months Ago.
pt_BR: Seis meses atrás.

en: Six Months Ahead
pt_BR: Seis meses antes

en: Six Months Ahead.
pt_BR: Seis meses antes.

en: One Year Ago
pt_BR: Um ano atrás

en: One Year Ago.
pt_BR: Um ano atrás.

en: One Year Ahead
pt_BR: Um ano antes

en: One Year Ahead.
pt_BR: Um ano antes.

en: Start of next month
pt_BR: Início do próximo mês

en: First day of the next month.
pt_BR: Primeiro dia do próximo mês.

en: End of next month
pt_BR: Final do próximo mês

en: Last day of next month.
pt_BR: Último dia do próximo mês.

en: Start of next quarter
pt_BR: Início do próximo trimestre

en: First day of the next quarterly accounting period.
pt_BR: Primeiro dia do período contábil do próximo trimestre.

en: End of next quarter
pt_BR: Final do próximo trimestre

en: Last day of next quarterly accounting period.
pt_BR: Último dia do período contábil do próximo trimestre.

en: Start of next year
pt_BR: Início do próximo ano

en: First day of the next calendar year.
pt_BR: Primeiro dia do próximo ano civil.

en: End of next year
pt_BR: Final do próximo ano

en: Last day of the next calendar year.
pt_BR: Último dia do próximo ano civil.

en: Counters
pt_BR: Contadores

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
pt_BR: Escolha a quantidade de dias depois que as transações serão somente leitura e não poderão mais ser editadas. Este limite é marcado por uma linha vermelha nas janelas do cadastro da conta. Se for zero, todas as transações podem ser editadas e nenhuma será somente leitura.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
pt_BR: Verifique se o campo do desdobramento da ação foi usado nos cadastros para o campo 'Num' no lugar do número da transação; o número da transação mostrado como 'T-Num' na segunda linha do cadastro. Tem efeito correspondente nas características dos negócios, dos relatórios e das importações/exportações.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
pt_BR: Verifique se as contas da negociação são usadas para transações envolvendo mais de uma moeda ou commodity.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
pt_BR: Orçamento que será usado quando nenhum for definido de outra forma.

en: Customer number
pt_BR: Número do cliente

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
pt_BR: O número gerado do cliente anterior. Este número será incrementado para gerar o próximo número do cliente.

en: Customer number format
pt_BR: Formato do número do cliente

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
pt_BR: A string do formato que será usado para gerar os números dos clientes. Este é o formato de uma string no estilo printf.

en: Employee number
pt_BR: Número do funcionário

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
pt_BR: O número gerado do funcionário anterior. Este número será incrementado para gerar o próximo número do funcionário.

en: Employee number format
pt_BR: Formato do número do funcionário

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
pt_BR: A string do formato que será usada para gerar os números dos funcionários. Este é o formato de uma string no estilo printf.

en: Invoice number
pt_BR: Número da fatura

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
pt_BR: O número gerado da fatura anterior. Este número será incrementado para gerar o próximo número da fatura.

en: Invoice number format
pt_BR: Formato do número da fatura

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
pt_BR: O formato do texto para ser usado ao gerar os números da fatura. Este é o formato de uma string no estilo printf.

en: Bill number
pt_BR: Número do título

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
pt_BR: O número gerado da conta anterior. Este número será incrementado para gerar o próximo número da fatura.

en: Bill number format
pt_BR: Formato do número do título

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
pt_BR: O formato do texto para ser usado ao gerar o número das contas. Este é o formato de uma string no estilo printf.

en: Expense voucher number
pt_BR: Número do Boleto de Despesas

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
pt_BR: O número gerado do comprovante das despesas anterior. Este número será incrementado para gerar o próximo número do comprovante.

en: Expense voucher number format
pt_BR: Formato do número do vale de despesas

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
pt_BR: O formato do texto para ser usado ao gerar o número dos comprovantes das despesas. Este é o formato de uma string no estilo printf.

en: Job number
pt_BR: Número do serviço

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
pt_BR: O número gerado do serviço anterior. Este número será incrementado para gerar o próximo número do serviço.

en: Job number format
pt_BR: Formato do número do serviço

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
pt_BR: O formato do texto que será usado para gerar os números do serviço. Este é o formato de uma string no estilo printf.

en: Order number
pt_BR: Número do Pedido

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
pt_BR: O número do pedido gerado anteriormente. Este número será incrementado para gerar o próximo número do pedido.

en: Order number format
pt_BR: Formato do número do pedido

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
pt_BR: O formato do texto para ser usado ao gerar o número do pedido. Este é o formato de uma string no estilo printf.

en: Vendor number
pt_BR: Número do Fornecedor

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
pt_BR: O número gerado do fornecedor anterior. Este número será incrementado para gerar o próximo número do fornecedor.

en: Vendor number format
pt_BR: Formato do número do Fornecedor

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
pt_BR: A string do formato que será usada para gerar os números dos fornecedores. Este é o formato de uma string no estilo printf.

en: The name of your business.
pt_BR: O nome da sua empresa.

en: The address of your business.
pt_BR: O endereço da sua empresa.

en: The contact person to print on invoices.
pt_BR: O contato da pessoa que será impresso nas faturas.

en: The fax number of your business.
pt_BR: O número do fax da sua empresa.

en: The email address of your business.
pt_BR: O endereço de e-mail da sua empresa.

en: The URL address of your website.
pt_BR: O endereço URL do seu site.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
pt_BR: O número de identificação da sua empresa (por exemplo, 'ID fiscal: 00-000000).

en: Default Customer TaxTable
pt_BR: Tabela padrão dos Impostos do cliente

en: The default tax table to apply to customers.
pt_BR: A tabela padrão dos impostos que serão aplicados aos clientes.

en: Default Vendor TaxTable
pt_BR: Tabela padrão dos impostos do fornecedor

en: The default tax table to apply to vendors.
pt_BR: A tabela padrão dos impostos que serão aplicados aos fornecedores.

en: The default date format used for fancy printed dates.
pt_BR: O formato padrão da data usada na impressão das datas mais sofisticadas.

en: The electronic tax number of your business
pt_BR: O número do cupom fiscal eletrônico da sua empresa

en:  (closed)
pt_BR:  (fechado)

en: Offset between documents:
pt_BR: Desvio entre os documentos:

en: Lot Link
pt_BR: Vínculo do lote

en: First In, First Out
pt_BR: Primeiro a entrar, primeiro a sair

en: Use oldest lots first.
pt_BR: Use os lotes mais antigos primeiro.

en: Last In, First Out
pt_BR: Ultimo a entrar, primeiro a sair

en: Use newest lots first.
pt_BR: Use os lotes mais novos primeiro.

en: Average cost of open lots.
pt_BR: Custo médio dos lotes abertos.

en: Manually select lots.
pt_BR: Selecione os lotes manualmente.

en: Use Trading Accounts
pt_BR: Use a contas de negócios

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
pt_BR: O limite dos dias para tornar as transações em apenas-leitura (linha vermelha)

en: Use Split Action Field for Number
pt_BR: Use o campo de Ação na divisão para o número

en: Budgeting
pt_BR: Orçamento

en: Default Budget
pt_BR: Orçamento Padrão

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
pt_BR: último(a) %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
pt_BR: Desconhecido, %d (tamanho) lista.

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
pt_BR: Excluir esta transação. Explicação em https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
pt_BR: Excluir esta transação. Explicação em https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
pt_BR: Verificando os lotes dos negócios na conta %s: %u de %u

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
pt_BR: Verificando o desdobramento dos negócios na conta %s: %u of %u

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
pt_BR: Desdobramento

en: Voided transaction
pt_BR: Transação anulada

en: Transaction Voided
pt_BR: Transação anulada

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
pt_BR: Tem relação com os impostos, mas o código do imposto não existe

en: Tax entity type not specified
pt_BR: O tipo do imposto não foi definido

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
pt_BR: O imposto do tipo %s: código %s é inválido para o tipo da conta

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
pt_BR: Não tem relação com impostos; tipo do imposto %s: código %s é inválido para o tipo da conta

en: Invalid code %s for tax type %s
pt_BR: O código %s é inválido para o tipo do imposto %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
pt_BR: Não tem relação com impostos; código %s é inválido para o tipo de imposto %s

en: No form: code %s, tax type %s
pt_BR: Sem formulário: código %s, tipo do imposto %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
pt_BR: Não tem relação com impostos; sem formulário: código %s, tipo do imposto %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
pt_BR: Sem descrição: formulário %s, código %s, tipo do imposto %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
pt_BR: Não tem relação com impostos; sem descrição: formulário %s, código %s, tipo do imposto %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
pt_BR: Não tem relação com impostos; %s%s %s (código %s, tipo do imposto %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
pt_BR: (sub-contas relacionadas com impostos: %d)

en: No help available.
pt_BR: Não há ajuda disponível.
