GnuCash $ - en to ro translation catalogue (2567 entries)

en: ~a to ~a
ro: ~a la ~a

en: Start of this year
ro: Începutul acestui an

en: First day of the current calendar year.
ro: Prima zi a anului calendaristic actual.

en: End of this year
ro: Sfârșitul acestui an

en: Last day of the current calendar year.
ro: Ultima zi a anului calendaristic actual.

en: Start of previous year
ro: Începutul anului trecut

en: First day of the previous calendar year.
ro: Prima zi a anului calendaristic trecut.

en: End of previous year
ro: Sfârșitul anului trecut

en: Last day of the previous calendar year.
ro: Ultima zi a anului calendaristic trecut.

en: Start of accounting period
ro: Începutul perioadei contabile

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
ro: Prima zi a perioadei contabile, așa cum este stabilită în preferințele globale.

en: End of accounting period
ro: Sfârșitul perioadei contabile

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
ro: Ultima zi a perioadei contabile, așa cum este stabilită în preferințele globale.

en: Start of this month
ro: Începutul acestei luni

en: First day of the current month.
ro: Prima zi a lunii actuale.

en: End of this month
ro: Sfârșitul acestei luni

en: Last day of the current month.
ro: Ultima zi a lunii actuale.

en: Start of previous month
ro: Începutul lunii trecute

en: First day of the previous month.
ro: Prima zi a lunii trecute.

en: End of previous month
ro: Sfârșitul lunii trecute

en: Last day of previous month.
ro: Ultima zi a lunii trecute.

en: Start of current quarter
ro: Începutul trimestrului actual

en: First day of the current quarterly accounting period.
ro: Prima zi a trimestrului contabil actual.

en: End of current quarter
ro: Sfârșitul trimestrului actual

en: Last day of the current quarterly accounting period.
ro: Ultima zi a trimestrului contabil actual.

en: Start of previous quarter
ro: Începutul trimestrului trecut

en: First day of the previous quarterly accounting period.
ro: Prima zi a trimestrului contabil trecut.

en: End of previous quarter
ro: Sfârșitul trimestrului trecut

en: Last day of previous quarterly accounting period.
ro: Ultima zi a trimestrului contabil trecut.

en: Today
ro: Azi

en: The current date.
ro: Data actuală.

en: Business
ro: Afacere

en: Company Name
ro: Numele firmei

en: Company Address
ro: Adresa firmei

en: Company ID
ro: ID-ul firmei

en: Company Phone Number
ro: Numărul de telefon al firmei

en: Company Fax Number
ro: Numărul de fax al firmei

en: Company Website URL
ro: Situl web al firmei

en: Company Email Address
ro: E-mailul firmei

en: Company Contact Person
ro: Persoana de contact a firmei

en: Fancy Date Format
ro: Format de dată prietenos

en: Tax
ro: Taxă

en: Arabic
ro: Arabă

en: Baltic
ro: Baltică

en: Chinese
ro: Chineză

en: Cyrillic
ro: Chirilică

en: Greek
ro: Greacă

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Indian
ro: Indiană

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreană

en: Turkish
ro: Turcă

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Western
ro: Occidentală

en: Other
ro: Altceva

en: Arabic (IBM-864)
ro: Arabă (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
ro: Arabă (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ro: Arabă (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
ro: Arabă (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
ro: Arabă (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
ro: Arabă (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
ro: Arabă (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
ro: Armenească (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ro: Baltică (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
ro: Baltică (Windows-1257)

en: Central European (IBM-852)
ro: Central-europeană (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
ro: Central-europeană (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
ro: Central-europeană (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
ro: Central-europeană (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
ro: Chineză simplificată (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ro: Chineză simplificată (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
ro: Chineză simplificată (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
ro: Chineză simplificată (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
ro: Chineză simplificată (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
ro: Chineză tradițională (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
ro: Chineză tradițională (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
ro: Chineză tradițională (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
ro: Croată (MacCroatian)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ro: Chirilică (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
ro: Chirilică (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
ro: Chirilică (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ro: Chirilică (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
ro: Rusă (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
ro: Ucraineană (KOI8-U)

en: English (ASCII)
ro: Engleză (ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
ro: Persană (MacFarsi)

en: Georgian (GEOSTD8)
ro: Gregoriană (GEOSTD8)

en: Greek (MacGreek)
ro: Greacă (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
ro: Greacă (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
ro: Ebraică (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
ro: Ebraică (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
ro: Ebraică (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
ro: Ebraică (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
ro: Ebraică (Windows-1255)

en: Icelandic (MacIcelandic)
ro: Islandeză (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
ro: Japoneză (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ro: Japoneză (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
ro: Japoneză (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
ro: Koreană (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ro: Koreană (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
ro: Koreană (JOHAB)

en: Korean (UHC)
ro: Koreană (UHC)

en: Romanian (MacRomanian)
ro: Română (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
ro: Română (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
ro: Sud-europeană (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
ro: Thailandeză (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
ro: Turcă (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ro: Turcă (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
ro: Turcă (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
ro: Turcă (Windows-1254)

en: User Defined
ro: Definit de utilizator

en: Vietnamese (TCVN)
ro: Vietnameză (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
ro: Vietnameză (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
ro: Vietnameză (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ro: Vietnameză (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ro: Ebraică vizuală (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
ro: Occidentală (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
ro: Occidentală (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
ro: Occidentală (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
ro: Occidentală (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
ro: Occidentală (Windows-1252)

en: Locale:
ro: Local:

en: The menu of options
ro: Meniul cu opțiuni

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
ro: Este ușor să contactați dezvoltatorii GnuCash. Pe lângă câteva liste de email, puteți vorbi cu ei în direct pe IRC! Îi puteți găsi pe canalul #gnucash la irc.gnome.org

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
ro: Poți importa cu ușurință datele tale financiare existente din Quicken, MS Money sau alte programe care exportă fișiere QIF sau QFX. În meniul Fișier, fă clic pe submeniul Importă, apoi pe fișierul QIF sau, respectiv, QFX. În continuare urmează instrucțiunile oferite.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
ro: Dacă ești obișnuit cu alte programe financiare, precum Quicken, fii atent la faptul că GnuCash folosește conturi în locul categoriilor, pentru a înregistra venituri și cheltuieli. Pentru mai multe informații despre conturile de venituri și cheltuieli, te rog vezi manualul online al programului GnuCash.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
ro: Creează conturi noi făcând clic pe butonul Nou din principala bară cu instrumente a ferestrei. Va apărea o casetă de dialog în care vei putea introduce detaliile contului. Pentru mai multe informații despre alegerea unui tip de cont sau despre crearea unui plan de conturi, vezi, te rog, manualul online al programului GnuCash.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
ro: Pentru a introduce tranzacții compuse, precum un cec de plată cu deducții multiple, fă clic pe butonul Împarte din bara de instrumente. Alternativ, în meniul Vizualizare, poți alege stilul de registru Registru împărțit automat sau Jurnal de tranzacții.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
ro: Tastează prima literă/primele litere din numele unui cont existent în coloana registrului Transfer și GnuCash va completa numele din lista ta de conturi. Pentru subconturi, tastează prima literă/primele litere a/ale contului părinte, urmate de ':' și de prima literă/primele litere ale subcontului (e.g. A:C pentru Active:Casă).

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
ro: Când introduceți date, puteți tasta '+' sau '-' pentru a incrementa sau decrementa data selectată. Puteți folosi '+' și '-' și pentru a modifica numerele de cecuri.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
ro: În fereastra de reconciliere, puteți apăsa pe spațiu pentru a marca tranzacțiile ca reconciliate. Puteți să apăsați pe Tab și Shift-Tab pentru a vă muta între depuneri și retrageri.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
ro: Pentru a transfera fonduri între conturi cu valute diferite, apăsați pe butonul Transfer din toolbar, selectați conturile și vor fi afișate opțiunile de transfer de bani, unde puteți introduce rata de schimb sau suma de bani în cealaltă valută.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
ro: Pentru a completa meniul de conturi în câmpul de transfer al unei pagini de registru, apasă tasta Menu sau combinația de taste Ctrl-Down.

en: The book was closed successfully.
ro: Registrul a fost închis cu succes.

en: Period %s - %s
ro: Perioada %s - %s

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
ro: %s
    Felicitări! Ați realizat închiderea registrelor!

en: Selected
ro: Selectat

en: Account Types
ro: Tipuri de conturi

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
ro: Conturi în '%s'

en: No description provided.
ro: Nicio descriere oferită.

en: Accounts in Category
ro: Conturi în categorie

en: existing account
ro: cont existent

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Placeholder
ro: Global

en: Opening Balance
ro: Sold inițial

en: Use Existing
ro: Folosește existent

en: New Book Options
ro: Opțiuni registru nou

en: Taxes
ro: Taxe

en: Tax Payment
ro: Plată taxe

en: Insurance
ro: Asigurare

en: Insurance Payment
ro: Plată asigurare

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
ro: Asigurare credit ipotecar

en: PMI Payment
ro: Plată PMI

en: Other Expense
ro: Alte cheltuieli

en: Miscellaneous Payment
ro: Plăți diverse

en: via Escrow account?
ro: via cont custodie (escrow)?

en: Loan
ro: Împrumut dat

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
ro: Opțiune pentru plata împrumutului: "%s"

en: Date
ro: Dată

en: Payment
ro: Plată

en: Interest
ro: Dobândă

en: Escrow Payment
ro: Plată Escrow

en: Error adding price.
ro: Eroare în adăugarea prețului.

en: Account
ro: Cont

en: Symbol
ro: Simbol

en: Shares
ro: Acțiuni

en: You don't have any stock accounts with balances!
ro: Nu ai niciun cont de acțiuni cu balanță!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
ro: Cumpără

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
ro: Vinde

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
ro: Firma emite dividende în numerar către deținător.
    
    Orice dividend reinvestit trebuie să fie înregistrat ulterior ca o achiziție obișnuită de acțiuni.

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
ro: Firma returnează capitalul, reducând baza de cost fără a afecta # unități.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
ro: Firma emite o distribuție fictivă, care este înregistrată ca venit din dividende și crește baza de cost fără a afecta # unități.

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
ro: Firma emite unități suplimentare, reducând astfel prețul acțiunilor cu un divizor, păstrând constantă valoarea monetară totală a investiției globale.

note: Translators: this is a stock transaction describing a reverse split Translators: this is a stock transaction describing a reverse split when shorting stock.
en: Reverse split
ro: Divizare inversă

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
ro: Firma răscumpără unități, crescând astfel prețul acțiunilor cu un multiplu, păstrând constantă valoarea monetară totală a investiției globale.
    
    În cazul în care divizarea inversă are ca rezultat o răscumpărare în numerar pentru unitățile rămase, înregistrează mai întâi vânzarea cu ajutorul Asistentului pentru tranzacții cu acțiuni, apoi să înregistrezi divizarea inversă.

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
ro: Firma emite dividende, iar deținătorul acțiunilor pe termen scurt trebuie să facă o plată compensatorie pentru dividende.

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
ro: Firma returnează capitalul, iar deținătorul de acțiuni pe termen scurt trebuie să facă o plată compensatorie pentru capitalul returnat. Acest lucru reduce baza de cost (mai puțin negativă, spre valoarea 0,00) fără a afecta # unități.

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
ro: Firma emite o distribuție fictivă, iar deținătorul de acțiuni pe termen scurt trebuie să facă o plată compensatorie pentru distribuția fictivă. Acest lucru este înregistrat ca o pierdere/valoare negativă a venitului din dividende și mărește baza de cost (mai negativ, îndepărtându-se de valoarea 0,00) fără a afecta # unități.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
ro: Firma răscumpără unități, crescând astfel prețul acțiunilor cu un multiplu, păstrând constantă valoarea monetară totală a investiției globale.
    
    În cazul în care divizarea inversă are ca rezultat o răscumpărare în numerar pentru unitățile rămase, înregistrează mai întâi cumpărarea de acoperire utilizând Asistentul pentru tranzacții cu acțiuni, apoi să înregistrezi divizarea inversă.

en: Ne_w Balance
ro: S_old nou

en: _Shares
ro: _Acțiuni

en: Ratio
ro: Proporție

en: Next Balance
ro: Următorul sold

en: Units
ro: Unități

en: Bill
ro: Factură

en: Invoice
ro: Factură

en: None
ro: Nimic

en: Use Global
ro: Folosește valoarea globală

en: Badly formed URL %s
ro: URL formatat greșit %s

en: Bad URL: %s
ro: URL greșit: %s

en: No such entity: %s
ro: Nu există această entitate: %s

en: No such owner entity: %s
ro: Nu există acest proprietar de entitate: %s

en: Entity type does not match %s: %s
ro: Tipul entității nu se potrivește %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
ro: Zilele de reduceri nu pot fi mai multe decât numărul zilelor scadente.

en: You must provide a name for this Billing Term.
ro: Trebuie sa dai un nume pentru acest termen de plată.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
ro: Trebuie sa dai un nume unic pentru acest termen de plată. Alegerea ta "%s" este deja folosită.

en: Days
ro: Zile

en: Proximo
ro: Proxim

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
ro: Termenul "%s" este folosit. Nu puteți să il ștergeți.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți "%s"?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
ro: Această tranzacție trebuie să aibă un client. Vă rugăm să alegeți un client de mai jos.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
ro: Această tranzacție trebuie să aibă un furnizot. Vă rugăm să alegeți un furnizor de mai jos.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
ro: Această marfă este folosită în mod curent de cel puțin unul din conturile tale. Nu ai voie să-l ștergi.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
ro: Această marfă are cotații de preț. Ești sigur că vrei să ștergi marfa selectată și cotațiile ei de preț?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
ro: Vrei să ștergi într-adevăr marfa selectată?

en: Delete commodity?
ro: Ștergi marfa?

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Delete
ro: Ș_terge

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
ro: Spațiul pentru numele firmei nu poate fi lăsat gol, introdu numele unei firme sau al unei persoane.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
ro: Procentajul reducerii trebuie să fie între 0-100 sau trebuie lăsat gol.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
ro: Creditul trebuie să fie o valoare pozitivă sau trebuie lăsat gol.

en: Edit Customer
ro: Editează client

en: New Customer
ro: Client nou

en: View/Edit Customer
ro: Vizualizează/Editează client

en: Customer's Jobs
ro: Sarcinile clientului

en: Customer's Invoices
ro: Facturile clientului

en: Process Payment
ro: Procesare plată

en: Shipping Contact
ro: Contactul pentru livrare

en: Billing Contact
ro: Contactul pentru facturare

en: Customer ID
ro: ID client

en: Company
ro: Firma

en: Find Customer
ro: Găsește client

en: No Account selected. Please try again.
ro: Niciun cont selectat. Vă rugăm reîncercați.

en: Placeholder account selected. Please try again.
ro: Ați selectat un cont demonstrativ. Vă rugăm reîncercați.

en: Transaction can not be modified.
ro: Tranzacția nu poate fi modificată.

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Description
ro: Descriere

en: Edit Employee
ro: Editează angajat

en: New Employee
ro: Angajat nou

en: View/Edit Employee
ro: Vizualizează/Editează angajat

en: Expense Vouchers
ro: Voucher de cheltuieli

en: Employee ID
ro: ID angajat

en: Employee Username
ro: Numele de utilizator al angajatului

en: Employee Name
ro: Numele angajatului

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Name
ro: Nume

en: Find Employee
ro: Găsește angajat

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
ro: Acest program poate calcula doar o valoare o dată. Trebuie să introduci valori pentru toate, dar o singură cantitate.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
ro: GnuCasn nu poate determina valoarea unui câmp. Trebuie să introduci o expresie validă.

en: The interest rate cannot be zero.
ro: Rata dobânzii nu poate fi zero.

en: The number of payments cannot be zero.
ro: Numărul plăților nu poate fi zero.

en: The number of payments cannot be negative.
ro: Numărul plăților nu poate fi negativ.

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Tax related
ro: Aspecte fiscale

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
ro: Su_b-conturi ale „%s”

en: All Accounts
ro: Toate conturile

en: Balanced
ro: Echilibrat(ă)

en: Closing Entries
ro: Decontare intrări

en: Reconcile
ro: Reconciliază

en: Share Price
ro: Preț acțiune

en: Value
ro: Valoare

en: Date Posted
ro: Data postării

en: Reconciled Date
ro: Data de reconciliere

en: Number/Action
ro: Număr/acțiune

en: Action
ro: Acțiune

en: Transaction Number
ro: Număr de tranzacție

en: Number
ro: Număr

en: Description, Notes, or Memo
ro: Descriere, note sau memo

en: Notes
ro: Note

en: Find Transaction
ro: Găsește tranzacția

en: Online Id
ro: Id online

en: Online HBCI
ro: HBCI online

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
ro: Trebuie să furnizezi informațiile de facturare.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
ro: Esti sigur că vrei să ștergi intrarea selectată?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
ro: Această intrare este atașată unei comenzi și va fi ștearsă și de acolo!

en: Due Date
ro: Scadența

en: Post Date
ro: Data postării

en: Post to Account
ro: Postează în contul

en: The Invoice must have at least one Entry.
ro: Factura trebuie să aibă cel puțin o intrare.

en: Do you really want to post the invoice?
ro: Chiar vrei să postezi factura?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
ro: Postarea a fost anulată deoarece nu au fost oferite toate ratele de schimb.

en: Tax:
ro: Taxă:

en: Total Cash:
ro: Total numerar:

en: Total Charge:
ro: Total de plată:

en: Credit Note
ro: Notă de credit

en: New Credit Note
ro: Notă de credit nouă

en: New Invoice
ro: Factură nouă

en: Edit Credit Note
ro: Editează nota de credit

en: Edit Invoice
ro: Editează factură

en: View Credit Note
ro: Vizualizează nota de credit

en: View Invoice
ro: Vizualizează factură

en: New Expense Voucher
ro: Voucher de cheltuieli nou

en: Edit Expense Voucher
ro: Editează voucher de cheltuieli

en: View Expense Voucher
ro: Vizualizează voucher de cheltuieli

en: Voucher Information
ro: Informații despre voucher

en: Voucher ID
ro: ID voucher

en: Date of duplicated entries
ro: Data intrărilor duplicate

en: View/Edit Invoice
ro: Vizualizează/Editează factură

en: Duplicate
ro: Fă un duplicat

en: Post
ro: Postează

en: Printable Report
ro: Raport tipăribil

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
ro: Vizualizează/Editează voucher

en: Invoice Owner
ro: Proprietarul facturii

en: Invoice Notes
ro: Notele facturii

en: Is Paid?
ro: Este plătită?

en: Is Posted?
ro: Este postată?

en: Date Opened
ro: Data deschiderii

en: Invoice ID
ro: ID factură

en: Bill Owner
ro: Proprietarul facturii

en: Bill Notes
ro: Notele facturii

en: Voucher Owner
ro: Voucher de proprietar

en: Voucher Notes
ro: Note voucher

en: Type
ro: Tip

en: Paid
ro: Plătit

en: Posted
ro: Postat

en: Due
ro: Datorat

en: Opened
ro: Deschis

en: Num
ro: Nr

en: Find Bill
ro: Găsește factură

en: Find Expense Voucher
ro: Găsește voucher de cheltuieli

en: Expense Voucher
ro: Voucher de cheltuieli

en: Find Invoice
ro: Găsește factură

en: Amount
ro: Cantitate

en: Due Bills Reminder
ro: Notificator pentru facturile scadente

en: The Job must be given a name.
ro: Trebuie dat un nume funcției.

en: You must choose an owner for this job.
ro: Trebuie să alegeți un proprietar pentru aceasă ocupație.

en: Edit Job
ro: Modifică funcția

en: New Job
ro: Funcție nouă

en: View/Edit Job
ro: Vizualizează/Editează funcția

en: View Invoices
ro: Vizualizează facturile

en: Owner's Name
ro: Numele proprietarului

en: Only Active?
ro: Doar active?

en: Rate
ro: Tarif

en: Job Number
ro: Număr funcție

en: Job Name
ro: Nume funcție

en: Find Job
ro: Găsește funcție

en: Closed
ro: Închisă

en: Title
ro: Titlu

en: Balance
ro: Balanță

en: Gains
ro: Câștiguri

en: Gain/Loss
ro: Câștiguri/Pierderi

en: Lots in Account %s
ro: Impozite în contul %s

en: The Order must be given an ID.
ro: Trebuie dat un ID proprietarului.

en: The Order must have at least one Entry.
ro: Comanda trebuie să aibă cel puțin o intrare.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
ro: Această comandă conține intrări care nu au fost facturate. Esti sigur că vrei să o închizi înainte de a factura toate intrările?

en: Do you really want to close the order?
ro: Chiar vrei să închizi comanda?

en: Close Date
ro: Data închiderii

en: View/Edit Order
ro: Vizualizează/Editează comanda

en: Order Notes
ro: Notele comenzii

en: Date Closed
ro: Dată închisă

en: Is Closed?
ro: Este închisă?

en: Owner Name
ro: Numele proprietarului

en: Order ID
ro: ID comandă

en: Find Order
ro: Găsește comandă

en: You must enter a valid account name for posting.
ro: Trebuie să scrii un nume de cont valid pentru postare.

en: You must select a company for payment processing.
ro: Trebuie să alegi o firmă pentru procesarea plății.

en: You must select a transfer account from the account tree.
ro: Trebuie să selectezi un cont de transfer din planul de conturi.

en: Pre-Payment
ro: Avans

en: Customer
ro: Client

en: Vendor
ro: Furnizor

en: Employee
ro: Angajat

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
ro: Nu e valid niciun cont de tipul "Postat către". Te rog crează un cont de tipul "%s" înainte să continui procesarea acestei plăți. Poate că vrei să creezi mai întâi o factură?

en: Cleared
ro: Decontate

en: Reconciled
ro: Reconciliate

en: Cancel
ro: Renunță

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
ro[0]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți prețul selectat?
ro[1]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți cele %d prețuri selectate?
ro[2]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți cele %d de prețuri selectate?

en: Delete prices?
ro: Ștergeți prețurile?

en: Entries
ro: Intrări

en: _Replace
ro: În_locuiește

en: You must select a Security.
ro: Trebuie să alegeți un titlu de valoare.

en: You must select a Currency.
ro: Trebuie să alegeți o monedă.

en: You must enter a valid amount.
ro: Trebuie să introduceți o sumă validă.

en: Cannot save check format file.
ro: Formatul fișierului cec nu poate fi salvat.

en: There is a duplicate check format file.
ro: Există un duplicat în formatul fișierului cec.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
ro: Se potrivesc GUID-urile în %s fișier fomat cec '%s' și %s fișier format cec '%s'.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
ro: aplicație

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
ro: utilizator

en: Custom
ro: Personalizare

en: Top
ro: Sus

en: (paused)
ro: (în pauză)

en: Complete
ro: Complet

en: Contents
ro: Conținut

en: Report
ro: Raport

en: Rows
ro: Rânduri

en: Cols
ro: Coloane

en: HTML Style Sheet Properties: %s
ro: Proprietăți pentru foaia de stil HTML: %s

en: Style Sheet Name
ro: Numele foii de stil

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
ro: Această tranzacție planificată a fost modificată; sunteti sigur că doriți să renunțați?

en: Please name the Scheduled Transaction.
ro: Dă un nume tranzacției automate, te rog.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
ro: O tranzacție automată cu numele "%s" există deja. Vrei, într-adevăr, să-i dai același nume?

en: Please provide a valid end selection.
ro: Te rog introdu un sfârșit valid de selecție.

en: There must be some number of occurrences.
ro: Aici trebuie să existe niște numere de ocurențe.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
ro: Numărul de ocurențe rămase (%d) este mai mare decât numărul total de ocurențe (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
ro: Ai încercat să creezi o tranzacție automată care nu va funcționa niciodată. Vrei, într-adevăr, să faci asta?

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
ro: Tranzacțiile automate fără un model de tranzacție nu pot fi create automat.

en: Invalid Account in Split
ro: Cont greșit în divizare

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
ro: Editorul de tranzacții automate nu poate echilibra în mod automat această tranzacție. Ar trebui totuși introdusă?

en: (never)
ro: (niciodată)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
ro: Modelul curent de tranzacție a fost modificat. Vrei să înregistrezi modificările?

en: Scheduled Transactions
ro: Tranzacții automate

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
ro: Tranzacția automată este neechilibrată. Ar fi foarte bine dacă ai corecta această situație.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
ro: Nu pot crea o tranzacție automată dintr-o tranzacție în curs de editare. Te rog introdu tranzacția înainte de a o programa.

en: Ignored
ro: Ignorat

en: Postponed
ro: Amânat

en: To-Create
ro: De creat

en: Reminder
ro: Reamintire

en: Created
ro: Creat

en: Never
ro: Niciodată

en: (Need Value)
ro: (Are nevoie de o valoare)

en: Invalid Transactions
ro: Tranzacții nevalabile

en: Transaction
ro: Tranzacție

en: Status
ro: Stare

en: Created Transactions
ro: Tranzacții create

en: Last Valid Year:
ro: Ultimul an valid:

note: Translators: Tax Code
en: Code
ro: Cod

en: now
ro: acum

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Form
ro: Formular

en: Edit Vendor
ro: Editează furnizor

en: New Vendor
ro: Furnizor nou

en: View/Edit Vendor
ro: Vizualizează/Editează furnizor

en: Vendor's Jobs
ro: Sarcinile furnizorului

en: Vendor ID
ro: ID furnizor

en: Find Vendor
ro: Găsește furnizor

en: Income
ro: Venituri

en: Expenses
ro: Cheltuieli

en: Transfer
ro: Transferă

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
ro: Nu există tranzacții automate de introdus în acest moment.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ro[0]: Nu există tranzacții automate de introdus acum. (%d tranzacție automată creată)
ro[1]: Nu există tranzacții automate de introdus acum. (%d tranzacții automate create)
ro[2]: Nu există tranzacții automate de introdus acum. (%d tranzacții automate create)

en: Select a Budget
ro: Selectează un buget

en: Open
ro: Deschide

en: Edit
ro: Editează

en: New
ro: Nou

en: Delete
ro: Șterge

en: Accounts
ro: Conturi

en: _Pick another account
ro: _Alege alt cont

en: (no name)
ro: (fără nume)

en: Deleting account %s
ro: Șterge contul %s

en: The account %s will be deleted.
ro: Contul %s va fi șters.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
ro: Toate tranzacțiile din acest cont vor fi mutate în contul %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
ro: Toate tranzacțiile din acest cont vor fi șterse.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
ro: Toate tranzacțiile subcontului vor fi mutate în contul %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
ro: Toate tranzacțiile subcontului vor fi șterse.

en: Are you sure you want to do this?
ro: Vrei într-adevăr să faci asta?

en: Options
ro: Opțiuni

en: Estimate
ro: Estimează

en: Budget
ro: Buget

en: Unnamed Budget
ro: Buget fără nume

en: Delete %s?
ro: Șterge %s?

en: You must select at least one account to estimate.
ro: Trebuie selectat cel puțin un cont pentru estimare.

en: Make a printable invoice
ro: Crează o factură tipăribilă

en: _Edit Invoice
ro: _Editează factura

en: Edit this invoice
ro: Editează această factură

en: _Duplicate Invoice
ro: _Duplică factura

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
ro: Crează o factură nouă ca duplicat al facturii curente

en: _Post Invoice
ro: _Postează factura

en: _Unpost Invoice
ro: _Depostează factura

en: New _Invoice
ro: _Factură nouă

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
ro: Creează o factură nouă pentru același proprietar ca cel curent

en: Blank
ro: Nouă

en: _Pay Invoice
ro: _Plătește factura

en: _Company Report
ro: _Raportul firmei

en: Open a company report window for the owner of this credit note
ro: Deschide o fereastra cu raportul firmei pentru proprietarul acestei note de credit

en: Enter
ro: Introdu

en: Up
ro: Sus

en: Down
ro: Jos

en: Unpost
ro: Depostează

en: New Voucher
ro: Voucher nou

en: Vendor Listing
ro: Lista de furnizori

en: Customer Listing
ro: Lista de clienți

en: Customers
ro: Clienți

en: Jobs
ro: Sarcini

en: Vendors
ro: Furnizori

en: Employees
ro: Angajați

en: Cu_t Transaction
ro: T_aie tranzacția

en: _Copy Transaction
ro: _Copiază tranzacția

en: _Paste Transaction
ro: Li_pește tranzacția

en: Dup_licate Transaction
ro: Fă un dup_licat tranzacției

en: _Delete Transaction
ro: ș_terge tranzacția

en: _Delete Split
ro: ș_terge partea

en: Cut the selected transaction into clipboard
ro: Taie tranzacția selectată și păstreaz-o în memoria clipboard

en: Copy the selected transaction into clipboard
ro: Copiază tranzacția selectată în memoria clipboard

en: Paste the transaction from the clipboard
ro: Lipește tranzacția din memoria clipboard

en: Make a copy of the current transaction
ro: Fă o copie a tranzacției curente

en: Delete the current transaction
ro: Șterge tranzacția curentă

en: Split
ro: Împarte

en: Schedule
ro: Programează

en: General Journal
ro: Registru jurnal

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
ro: Salvez schimbările în %s?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
ro: Acest registru prezintă schimbări într-o tranzacție. Vrei să salvezi schimbările din această tranzacție, să descarci tranzacția sau să anulezi operațiunea?

en: _Discard Transaction
ro: _Descarcă tranzacția

en: _Save Transaction
ro: _Salvează tranzacția

en: unknown
ro: necunoscut

en: Portfolio
ro: Portofoliu

en: Search Results
ro: Rezultatele căutării

en: Start Date:
ro: Data de start:

en: End Date:
ro: Dată de sfârșit:

en: Frozen
ro: Înghețat

en: Voided
ro: Vide

en: Filter By:
ro: Filtrează după...

en: Transaction Report
ro: Raport de tranzacții

en: Portfolio Report
ro: Raport portofoliu

en: Search Results Report
ro: Raportul rezultatelor căutării

en: Register
ro: Registru

en: and subaccounts
ro: și subconturile

en: Print checks from multiple accounts?
ro: Tipăresc cecuri din mai multe conturi?

en: _Print checks
ro: Tipărește cecuri

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
ro: Nu poți goli o tranacție care conține părți reconciliate sau decontate.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
ro: Această tranzacție este marcată cu doar-citire, având comentariul: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
ro: O intrare inversă a fost deja creată pentru această tranzacție.

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
ro: Sortează %s după…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
ro: Filtrează %s după…

en: Select
ro: Selectează

en: Print
ro: Tipărește

en: Export
ro: Exportă

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
ro: Salvați configurația

en: Make Pdf
ro: Faceți PDF

en: The numeric ID of the report.
ro: ID-ul numeric al raportului.

en: Choose export format
ro: Alege formatul pentru export

en: Choose the export format for this report:
ro: Alege un format de export pentru acest raport:

en: Save %s To File
ro: Salvează %s în fișier

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
ro: Nu poți salva în acest fișier.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
ro: Nu poți salva în acel fișier.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ro: Fișierul %s există deja. Sunteți sigur că doriți să o suprascrieți?

en: Could not open the file %s. The error is: %s
ro: Fișierul %s nu poate fi deschis. Eroarea este: %s

en: Printable Invoice
ro: Factură de tipărit

en: Tax Invoice
ro: Factură de taxe

en: Easy Invoice
ro: Factură rapidă

en: Fancy Invoice
ro: Socoteală factură

en: _New
ro: _Nou

en: _Edit
ro: _Editare

en: Transactions
ro: Tranzacții

en: Upcoming Transactions
ro: Tranzacții viitoare

en: Report error
ro: Raportează eroarea

en: An error occurred while running the report.
ro: A intervenit o eroare în timpul rulării raportului.

en: Badly formed options URL: %s
ro: Opțiuni URL greșit construite: %s

en: Badly-formed report id: %s
ro: Id raport format greșit: %s

en: Descending
ro: Descrescător

en: Ascending
ro: Crescător

en: (no memo)
ro: (niciun memo)

en: (no description)
ro: (nicio descriere)

en: Cannot modify or delete this transaction.
ro: Nu pot modifica sau șterge această tranzacție.

en: Remove the splits from this transaction?
ro: Ștergeți părțile acestei tranzacții?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
ro: Această tranzacție conține părți reconciliate. Modificarea ei nu este o idee bună, fiindcă acest fapt va afecta balanța ta reconciliată.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
ro: ște_rge părțile

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
ro: Ștergeți partea „%s” din tranzacția „%s”?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ro: Ești pe cale să ștergi o parte reconciliată! Aceasta nu este o idee bună, atâta timp cât va cauza deteriorări balanței tale reconciliate.

en: You cannot delete this split.
ro: Această parte a tranzacției nu poate fi ștearsă.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
ro: Această parte leagă tranzacția de registru. Nu ai voie s-o ștergi din fereastra acestui registru. Din această fereastră poți șterge întreaga tranzacție sau poți naviga într-un registru care afișează altă parte a acestei tranzacții. Din acel registru această parte poate fi ștearsă.

en: Delete the current transaction?
ro: Ștergeți tranzacția curentă?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ro: Ești pe cale să ștergi o tranzacție cu părți reconciliate! Aceasta nu este o idee bună, atâta timp cât va cauza deteriorări balanței tale reconciliate.

en: Present:
ro: În prezent:

en: Future:
ro: În viitor:

en: Cleared:
ro: Decontate:

en: Reconciled:
ro: Reconciliate:

en: Projected Minimum:
ro: Minim proiectat:

en: Shares:
ro: Acțiuni:

en: Current Value:
ro: Valoare curentă:

en: This account register is read-only.
ro: Acest registru de cont este doar pentru citire.

en: Manage your finances, accounts, and investments
ro: Administrează-ți finanțele, conturile și investițiile

en: Finance Management
ro: Administrarea finanțelor

en: You have not selected an owner
ro: Nu ai selectat un proprietar

en: Job
ro: Funcție

en: is
ro: este

en: is not
ro: nu este

en: Entity Not Found: %s
ro: Entitate negăsită: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
ro: Tranzacție fără conturi: %s

en: Unsupported entity type: %s
ro: Tip de entitate nesuportat: %s

en: No such price: %s
ro: Nu există un asemenea preț: %s

en: Interest Payment
ro: Plată dobândă

en: Interest Charge
ro: Cost dobândă

en: Payment Information
ro: Informații despre plată

en: Payment From
ro: Plată de la

en: Reconcile Account
ro: Reconciliază cont

en: Payment To
ro: Plată către

en: Enter _Interest Payment…
ro: Introdu plata _dobânzii…

en: Enter _Interest Charge…
ro: Introduc costurile _dobânzii…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
ro: Sigur vrei să ștergi tranzacția selectată?

en: Difference
ro: Diferență

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
ro: Ai făcut schimbări în această fereastră de reconciliere. Sigur vrei să renunți?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
ro: Contul nu este echilibrat. Sigur vrei să termini?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
ro: Vrei să amâni această reconciliere și să o finalizezi mai târziu?

en: Set the report options you want using this dialog.
ro: Setează opțiunile raportului dacă vrei să folosești acest dialog.

en: There are no options for this report.
ro: Nu există opțiuni pentru acest raport.

en: You must select an item from the list
ro: Trebuie să selectezi un item din listă

en: New Order
ro: Comandă nouă

[ctx: Item represents an unknown object type (in the sense of bill, customer, invoice, transaction, split,…)!]
en: New item
ro: Item _nou...

en: all criteria are met
ro: toate crieteriile sunt îndeplinite

en: any criteria are met
ro: oricare criteriu este îndeplinit

en: You have not selected any accounts
ro: Nu ai selectat niciun cont

en: matches all accounts
ro: potrivește toate conturile

en: matches any account
ro: potrivește orice cont

en: matches no accounts
ro: nu potrivi niciun cont

en: Selected Accounts
ro: Conturi selectate

en: Choose Accounts
ro: Alege conturile

en: Select Accounts to Match
ro: Selectează conturile pentru potrivire

en: Select the Accounts to Compare
ro: Selectează conturile pentru comparare

en: is before
ro: este înainte

en: is before or on
ro: este înainte sau pe

en: is on
ro: este pe

en: is not on
ro: nu este pe

en: is after
ro: este după

en: is on or after
ro: este pe sau după

en: is less than
ro: este mai mic decât

en: is less than or equal to
ro: este mai mic sau egal cu

en: equals
ro: egalitate

en: does not equal
ro: nu este egal

en: is greater than
ro: este mai mare decât

en: is greater than or equal to
ro: este mai mare sau egal cu

en: less than
ro: mai mic decât

en: less than or equal to
ro: mai mic sau egal cu

en: equal to
ro: egal cu

en: not equal to
ro: nu este egal cu

en: greater than
ro: mai mare decât

en: greater than or equal to
ro: mai mare sau egal cu

en: has credits or debits
ro: are credite sau debite

en: has debits
ro: are debite

en: has credits
ro: are credite

en: Not Cleared
ro: Nedecontate

en: Error in regular expression '%s':
    %s
ro: Eroare în expresia regulată '%s':
    %s

en: contains
ro: conține

en: matches regex
ro: potrivește regex

en: does not match regex
ro: nu se potrivește regex

en: Ambiguous character encoding
ro: Codificare de caractere ambiguă

en: ISO-8859-1 (West European)
ro: ISO-8859-1 (Vest European)

en: ISO-8859-2 (East European)
ro: ISO-8859-2 (Est European)

en: ISO-8859-3 (South European)
ro: ISO-8859-3 (Sud European)

en: ISO-8859-4 (North European)
ro: ISO-8859-4 (Nord European)

en: ISO-8859-7 (Greek)
ro: ISO-8859-7 (Grec)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
ro: ISO-8859-15 (Vest European, Euro sign)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
ro: ISO-8859-16 (Sud-Est European)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
ro: Există %d cuvinte neasignate și %d cuvinte nedecodificabile. Te rog adaugă codificările necesare.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
ro: Există %d cuvinte neasignate. Te rog, decide-te asupra lor sau adaugă codificările.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
ro: Există %d cuvinte nedecodificabile. Te rgo, adaugă codificările.

en: The file could not be reopened.
ro: Fișierul nu a putut fi redeschis.

en: Reading file…
ro: Se citește fișierul…

en: Parsing file…
ro: Analizează fișierul…

en: There was an error parsing the file.
ro: A apărut o eroare la analiza fișierului.

en: Writing file…
ro: Se scrie fișierul…

en: This encoding has been added to the list already.
ro: Această codificare a fost deja adăugată în listă.

en: This is an invalid encoding.
ro: Aceasta este o codificare invalidă.

en: Could not create opening balance.
ro: Nu pot crea un sold inițial.

en: Give the children the same type?
ro: Oferă copiii același tip?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
ro: Copiii contului editat trebuie schimbați la tipul "%s" pentru compatibilitate.

en: _Show children accounts
ro: _Afișează conturile copil

en: The account must be given a name.
ro: Trebuie dat un nume contului.

en: There is already an account with that name.
ro: Există deja un cont cu acest nume.

en: You must choose a valid parent account.
ro: Trebuie să alegi un cont părinte valid.

en: You must select an account type.
ro: Trebuie să selectezi un tip de cont.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
ro: Tipul contului selectat este incompatibil cu cel al părintelului selectat.

en: You must choose a commodity.
ro: Trebuie să alegi o marfă.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
ro: Trebuie să introduci o valoare validă pentru soldul initial sau să o lași goală.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
ro: Trebuie să selectezi un cont de transfer sau să alegi contul capitalului cu soldul inițial.

en: Cannot change currency
ro: Nu se poate schimba moneda

en: <No name>
ro: <Fără nume>

en: Edit Account
ro: Editează cont

en: (%d) New Accounts
ro: (%d) Conturi noi

en: New Account
ro: Cont nou

en: 
    Commodity:
ro: 
    Marfă:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
ro: 
    Cod de schimb (ISIN, CUSIP sau asemănător):

en: Select security/currency
ro: Selectează securitate/monedă

en: Select security
ro: Selectează securitate

en: Select currency
ro: Selectează monedă

en: Currency
ro: Monedă

en: Use local time
ro: Folosește timpul local

en: Edit currency
ro: Editează moneda

en: Currency Information
ro: Informații despre monedă

en: Edit security
ro: Editează securitatea

en: New security
ro: Securitate nouă

en: Security Information
ro: Informații despre securitate

en: You may not create a new national currency.
ro: Nu ai voie să creezi o monedă națională nouă.

en: That commodity already exists.
ro: Această marfă deja există.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
ro: Trebuie să introduceți „Nume întreg”, „Simbol/abreviere” și „Tip” pentru marfa de valori.

en: _Open
ro: _Deschide

en: All files
ro: Toate fișierele

en: _Close
ro: În_chide

en: Reset all values to their defaults.
ro: Restabilește toate valorile la cele implicite.

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
ro: Venituri%sSalarii%sImpozitabile

en: Clear
ro: Curăță

en: You must provide a name for this Tax Table.
ro: Trebuie să dați un nume acestui tabel de taxe.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
ro: Trebuie să dai un nume unic pentru acest tabel de taxe. Alegerea ta "%s" este deja folosită.

en: You must choose a Tax Account.
ro: Trebuie să alegi o taxă de cont.

en: Rename
ro: Redenumește

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
ro: Tabelul de taxe "%s" este în uz. Nu poate fi șters.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
ro: Nu poți șterge ultima intrare din tabelul de taxe. Încearcă să ștergi tabelul de taxe, dacă vrei asta.

en: Are you sure you want to delete this entry?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi această intrare?

en: Show the income and expense accounts
ro: Afișează conturile de venituri și cheltuieli

en: Error
ro: Eroare

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
ro: Pentru această tranzacție, trebuie să specifici un cont din care să se facă transferul sau către care, sau ambele.

en: You can't transfer from and to the same account!
ro: Nu poți transfera din același cont!

en: The account %s does not allow transactions.
ro: Contul %s nu permite transzacții.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
ro: Nu poți transfera dintr-un cont non-valutar. Încearcă să schimbi conturile "de la" and "la" și să faci "suma" negativă.

en: You must enter a valid price.
ro: Trebuie să introduci un preț valid.

en: You must enter a valid 'to' amount.
ro: Trebuie să introduci o sumă validă pentru 'către'.

en: You must enter an amount to transfer.
ro: Trebuie să introduci o sumă pentru transfer.

en: Credit Account
ro: Cont de credit

en: Debit Account
ro: Cont debitor

en: Transfer From
ro: Transferă din

en: Transfer To
ro: Transferă în

en: Remember and don't _ask me again.
ro: Reține și nu mă întreb_a din nou.

en: Don't _tell me again.
ro: Nu-mi spune _din nou.

en: Remember and don't ask me again this _session.
ro: Reține și nu mă întreba din nou în această _sesiune.

en: Don't tell me again this _session.
ro: Nu-mi spune din nou în timpul acestei _sesiuni.

en: Save file automatically?
ro: Salvez automat fișierul?

en: _Yes, this time
ro: _Da, de data asta

en: Yes, _always
ro: Da. î_ntotdeauna

en: No, n_ever
ro: Nu, nicio_dată

en: _No, not this time
ro: _Nu, nu de data asta

en: 12 months
ro: 12 luni

en: 6 months
ro: 6 luni

en: 4 months
ro: 4 luni

en: 3 months
ro: 3 luni

en: 2 months
ro: 2 luni

en: 1 month
ro: o lună

en: Date:
ro: Data:

en: Frequency
ro: Frecvență

en: (unnamed)
ro: (nedenumit)

en: _Import
ro: _Importă

en: Import
ro: Importă

en: _Save
ro: _Salvează

en: Save
ro: Salvează

en: _Export
ro: E_xportă

en: (null)
ro: (nimic)

en: No suitable backend was found for %s.
ro: N-a fost găsit niciun fundal asemănător pentru %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
ro: URL-ul %s nu este suportat de această versiune de GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
ro: Nu pot analiza URL %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
ro: Nu m-am putut conecta la %s. Gazda, numele de utilizator sau parola au fost incorecte.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
ro: Nu mă pot conecta la %s. Conexiunea a fost pierdută, datele nu au putut fi trimise.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
ro: Acest fișier/URL pare să fie dintr-o nouă versiune de GnuCash. Trebuie să-ți actualizezi versiunea de GnuCash pentru a merge cu aceste date.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
ro: Baza de date %s pare să nu existe. Vrei s-o creezi?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
ro: GnuCash nu poate obține cheia pentru %s. Această bază de date poate că este folosită de către un alt utilizator, caz în care n-ar trebui să deschizi baza de date. Vrei să procedezi la deschiderea bazei de date?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
ro: GnuCash nu poate obține cheia pentru %s. Această bază de date poate că este folosită de către un alt utilizator, caz în care n-ar trebui să imporți baza de date. Vrei să procedezi la importarea bazei de date?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
ro: GnuCash nu poate obține cheia pentru %s. Această bază de date poate că este folosită de către un alt utilizator, caz în care n-ar trebui să salvezi baza de date. Vrei să procedezi la salvarea bazei de date?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
ro: GnuCash nu poate obține cheia pentru %s. Această bază de date poate că este folosită de către un alt utilizator, caz în care n-ar trebui să exporți baza de date. Vrei să procedezi la exportarea bazei de date?

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
ro: Fișierul /URL %s nu conține date GnuCash sau datele sunt corupte.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
ro: Serverul de la URL %s a suferit o eroare sau a întâlnit date rele sau corupte.

en: You do not have permission to access %s.
ro: Nu ai permisiunea să accesezi %s.

en: An error occurred while processing %s.
ro: A intervenit o eroare în timpul procesării %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
ro: A intervenit o eroare la citirea fișierului. Vrei să continui?

en: There was an error parsing the file %s.
ro: A apărut o eroare la analiza fișierului %s.

en: The file %s is empty.
ro: Fișierul %s e gol.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
ro: Acest fișier este dintr-o versiune veche de GnuCash. Vrei să continui?

en: The file type of file %s is unknown.
ro: Tipul fișierului %s este necunoscut.

en: Could not make a backup of the file %s
ro: Nu am putut face o copie de siguranță a fișierului %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
ro: Nu s-a putut scrie în fișierul %s. Verifică dacă ai permisiuni de scriere pentru acest fișier și dacă există suficient spațiu pentru crearea fișierului.

en: No read permission to read from file %s.
ro: Nu există permisiuni pentru a citi din fișierul %s.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
ro: Baza de date SQL este folosită de alți utilizatori și actualizarea nu poate fi făcută până când aceștia nu închid sesiunea. Dacă nu există alți utilizatori, consultă documentația pentru a învăța cum să ștergi sesiunile de autentificare izolate.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
ro: A intervenit o eroare necunoscută (%d) de I/E.

en: Save changes to the file?
ro: Salvați schimbările în fișier?

en: Continue _Without Saving
ro: Continuă _fără salvare

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
ro: GnuCash nu a putut obține accesul exclusiv la %s.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
ro: Baza de date ar putea fi folosită de alt utilizator, caz în care nu ar trebui să o deschideți. Ce doriți să faceți?

en: _Quit
ro: I_eșire

en: Exporting file…
ro: Se exportă fișierul…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
ro: A apărutt o eroare în timpul salvării fișierului.
    
    %s

en: <unknown>
ro: <necunoscut>

en: Save changes to file %s before closing?
ro: Salvez schimbările în fișierul %s înainte de ieșire?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
ro: Dacă nu salvați, schimbările din ultimele %d ore și %d minute vor fi pierdute.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
ro: Dacă nu salvați, schimbările din ultimele %d zile și %d ore vor fi pierdute.

en: Close _Without Saving
ro: Închide _fără salvare

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
ro: Modificat ultima dată pe %a, %b %d, %Y la %I:%M %p

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
ro: Fișierul %s deschis. %s

en: Unable to save to database.
ro: Nu s-a putut salva baza de date.

en: Book Options
ro: Opțiuni carte

note: Translators: %s will be replaced with the current year
en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
ro: Drepturi de autor © 1997-%s Contribuitorii GnuCash.

en: Version
ro: Versiune

en: Build ID
ro: ID Generare

en: Visit the GnuCash website.
ro: Vizitați situl web al GnuCash.

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select all accounts.
ro: Selectează toate conturile.

en: Clear All
ro: Curăță tot

en: Clear the selection and unselect all accounts.
ro: Golește selecția și deselectează toate conturile.

en: Select Default
ro: Selectează implicit

en: Select the default account selection.
ro: Selectează selecția contului implicit.

en: Select all entries.
ro: Selectează toate intrările.

en: Clear the selection and unselect all entries.
ro: Golește selecția și deselectează toate intrările.

en: Select the default selection.
ro: Selectează selecția implicită.

en: Clear any selected image file.
ro: Golește orice imagine de fișier selectată.

en: Select image
ro: Selectează imagine

en: Select an image file.
ro: Selectează un fișier de imagine.

en: Start of this quarter
ro: Începutul acestui trimestru

en: End of this quarter
ro: Sfârșitul acestui trimestru

en: _Custom
ro: _Personalizat

en: Loading…
ro: Încarc…

en: New top level account
ro: Nou cont de bază

en: Account Name
ro: Nume cont

en: Commodity
ro: Marfă

en: Account Code
ro: Codul contului

en: Last Num
ro: Ultimul nr.

en: Present
ro: Prezent

en: Present (Report)
ro: Prezent (Raport)

en: Balance (Report)
ro: Balanță (raport)

en: Balance (Period)
ro: Balanță (Perioadă)

en: Cleared (Report)
ro: Decontat (raport)

en: Reconciled (Report)
ro: Reconciliat (Raport)

en: Future Minimum
ro: Minim viitor

en: Future Minimum (Report)
ro: Minim viitor (raport)

en: Total (Report)
ro: Total (raport)

en: Total (Period)
ro: Total (perioadă)

en: Tax Info
ro: Informații despre taxe

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
ro: Prezent (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
ro: Balanță (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
ro: Decontat (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
ro: Reconciliat (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
ro: Minim în viitor (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
ro: Filtrează %s după...

en: Namespace
ro: Spațiu de nume

en: Print Name
ro: Nume de tipărit

en: Unique Name
ro: Nume unic

en: Fraction
ro: Raport de paritate

en: Get Quotes
ro: Obține cotațiile

en: Source
ro: Sursă

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Phone
ro: Telefon

en: Security
ro: Securitate

en: Price
ro: Preț

en: Enabled
ro: Activat

en: Last Occur
ro: Ultima apariție

en: Next Occur
ro: Următoarea apariție

en: %s, Total:
ro: %s, total:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
ro: %s, total pentru mărfuri non-monetare:

en: %s, Grand Total:
ro: %s, total mare:

en: Profits:
ro: Profituri:

en: Name of the report to run
ro: Numele raportului de rulat

en: This is a development version. It may or may not work.
ro: Aceasta este o versiune de dezvoltare. Este posibil să sau să nu funcționeze.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
ro: Raportați buguri și alte probleme la gnucash-devel@gnucash.org

en: Show GnuCash version
ro: Arată versiunea GnuCash

en: Enable extra/development/debugging features.
ro: Activează funcțiile suplimentare/de dezvoltare/de depanare.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
ro: Fișierul de autentificat; implicit "/tmp/gnucash.trace"; poate fi "stderr" sau "stdout".

en: [datafile]
ro: [fișier]

en: Checking Finance::Quote…
ro: Interoghez Finance::Quote…

en: Unable to load Finance::Quote.
ro: Interoghez Finance::Quote...

en: Loading data…
ro: Încărcare date…

en: Do not load the last file opened
ro: Nu încărca ultimul fișier deschis

en: Search only in active items
ro: Caută doar în itemii activi

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
ro: Dacă e activ, numai itemii marcați ca 'activ' în clasa curentă vor fi căutați. Altfel toți itemii din clasa curentă vor fi căutați.

en: Is tax included in this type of business entry?
ro: Taxa este inclusă în acest tip de intrare de afacere?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
ro: Dacă e setat ca activă, atunci taxa este inclusă implicit în intrări de acest tip. Această setare este moștenită de clienții și vânzătorii noi.

en: Auto pay when posting.
ro: Auto-plătește când postezi.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
ro: În momentul postării încearcă să plătești documentele clientului automat cu pre-plățile anterioare în așteptare și contra-documente. Pre-plățile și documentele trebuie să fie către același client. Contra-documentele sunt documente cu semn opus. De exemplu, pentru o factură, notele de credit client și facturile negative sunt considerate contra-documente.

en: Open new invoice in new window
ro: Deschide factura nouă în fereastră nouă

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
ro: Daca e activă, fiecare factură nouă va fi deschisă în fereastră nouă. Altfel facturile noi vor fi deschise ca și tab în fereastra principală.

en: Accumulate multiple splits into one
ro: Adună mai multe împărțiri într-un singură

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
ro: Dacă acest câmp este activ, atunci mai multe intrări într-un venit cu transfer în același cont vor fi acumulate într-o singură împărțire. Acest câmp nu poate fi suprascris pe venituri în dialogul de postare.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
ro: În momentul postării încearcă să plătești documentele furnizorului automat cu pre-plățile anterioare în așteptare și contra-documente. Pre-plățile și documentele trebuie să fie către același furnizor. Contra-documentele sunt documente cu semn opus. De exemplu, pentru o factură, notele de credit client și facturile negative sunt considerate contra-documente.

en: Show bills due reminder at startup
ro: Arată notificatorul facturilor scadente la pornire

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
ro: Dacă e activă, la pornire GnuCash va verifica după facturi care vor fi scadente curând. Daca da, va prezenta utilizatorului un dialog de notificare. Termenul "curând" este controlat de setarea "Zile înainte". Altfel GnuCash nu va verifica după facturi scadente.

en: Show bills due within this many days
ro: Arată facturile scadente în atâtea zile

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
ro: Acest câmp definește numărul de zile în avans în care GnuCash va verifica după facturi scadente. Valoarea lui este folosită dacă setarea "Notifică cand e scadent" este activă.

en: Which check position to print
ro: Ce poziție a cecului trebuie tipărită

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
ro: La preimprimarea cecurilor conținând mai multe cecuri pe pagină, această setare arată care poziție a cecului trebuie tipărită. Valorile posibile sunt 0, 1 și 2, corespunzând pozițiilor cecului pe pagină sus, mijloc și jos.

en: Date format to use
ro: De folosit formatul datei

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
ro: Acesta este un identificator numeric al formatului de dată predefinit pentru a fi folosit.

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Position of payee name
ro: Poziția numelui terțului

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
ro: Această valoare conține coordonatele X, Y pentru startul liniei terțului pe cec.

en: Position of date line
ro: Poziția liniei pentru dată

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ro: Această valoare conține coordonatele X, Y pentru startul liniei datei pe cec. Coordonatele sunt calculate din colțul stânga-jos al poziției specificate din cec.

en: Position of check amount in words
ro: Poziția sumei cecului în cuvinte

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ro: Această valoare conține coordonatele X, Y pentru startul liniei sumei scrise pe cec. Coordonatele sunt calculate din colțul stânga-jos al poziției specificate din cec.

en: Position of check amount in numbers
ro: Poziția sumei cecului în numere

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ro: Această valoare conține coordonatele X, Y pentru startul liniei sumei numerice pe cec. Coordonatele sunt calculate din colțul stânga-jos al poziției specificate din cec.

en: Position of memo line
ro: Poziția liniei pentru memo

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ro: Această valoare conține coordonatele X, Y pentru startul liniei memo pe cec. Coordonatele sunt calculate din colțul stânga-jos al poziției specificate din cec.

en: Print the date format below the date.
ro: Tipărește formatul datei dedesubtul datei.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
ro: De fiecare dată când dată este tipărită, tipărește imediat dedesubt formatul datei cu tipul de 8 puncte, folosind caractere A, L și Z.

en: The default check printing font
ro: Fontul implicit pentru tipărire cec

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
ro: Fontul implicit pentru tipărirea cecurilor. Această valoare va fi suprascrisă de orice font specificat într-un fișier de descriere a cecului.

en: Show currencies in this dialog
ro: Afișează valutele în acest dialog

en: Last pathname used
ro: Ultima cale folosită

en: Window geometry
ro: Geometria ferestrei

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
ro: Această setare arată când să cauți în toți itemii din clasa curentă sau doar în itemii 'active' din clasa curentă.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
ro: Implicit pentru 'căutare nouă', dacă se returnează un număr mai mic de itemi decât acest număr

en: Enable SKIP transaction action
ro: Activează acțiunea de tranzacție SKIP [salt]

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
ro: Activează acțiunea IGNORĂ în echilibratorul de tranzacții. Dacă e activă, va fi ignorată în mod implicit o tranzacție al cărei cel mai bun scor de potrivire este în zona galbenă (deasupra pragului de ADĂUGARE automată, dar sub pragul de șTERGERE automată).

en: Use bayesian matching
ro: Folosește potrivirea bayesiană

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
ro: Activează echilibrarea bayesiană când potrivește tranzacții importate cu tranzacții existente. Altfel va fi folosit un mecanism bazat pe o regulă mai puțin sofisticată.

en: Minimum score to be displayed
ro: Scorul minim de afișat

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
ro: Acest câmp specifică faptul că scorul minim de potrivire pentru o tranzacție potențială de potrivire trebuie să fie afișată în lista de potrivire.

en: Add matching transactions below this score
ro: Adaugă tranzacții echilibrate sub acest scor

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
ro: Acest câmp specifică pragul sub care o tranzacție echlibrată va fi adăugată automat. O tranzacție al cărei cel mai bun scor de echilibrare se situează în zona roșie (deasupra scorului minim afișat, dar sub sau egală cu scorul de echilibrare de adăugare) va fi adăugată de GnuCash în mod implicit.

en: Clear matching transactions above this score
ro: Golește tranzacțiile echilibrate sub acest scor

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
ro: Acest câmp specifică un prag deasupra căruia echilibrarea tranzacțiilor va fi ștearsă în mod implicit. O tranzacție al cărei cel mai bun scor de echilibrare se situează în zona verde (deasupra sau egală cu acest prag de golire) va fi golită în mod implicit.

en: Maximum ATM fee amount in your area
ro: Maximul de plăți ATM în zona ta

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ro: Acest câmp specifică taxele în plus care sunt luate în cont când potrivește tranzacțiile importate. În anumite locuri, ATM-urile comerciale (care nu aparțin unei instituții financiare) sunt instalate în locuri precum magazine potrivite. Aceste ATM-uri adaugă taxele lor direct în sumă, în loc să le afișeze ca pe o tranzacție separată sau în banca ta lunară de taxe. De exemplu, tu retragi $100 și încarci $101,50 plus taxe Interac. Dacă introduci manual acești $100, sumele nu se vor potrivi. Trebuie să setezi această aceasta oriunde se află un maxim al unor asemenea taxe în câmpul tău (în unitățile monedei tale locale), astfel încât tranzacția va fi recunoscută ca o potrivire.

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
ro: Permite crearea automată de noi mărfuri dacă se întâlnește orice marfă necunoscută în timpul importului. În caz contrar, utilizatorul va fi întrebat ce să facă cu fiecare marfă necunoscută.

en: Pre-select cleared transactions
ro: Preselectare tranzacții decontate

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
ro: Dacă e activă, toate tranzacțiile marcate ca fiind decontate în registru vor apărea deja selectate în caseta de dialog pentru reconciliere. Altfel nicio tranzacție nu va fi inițial selectată.

en: Prompt for interest charges
ro: Cere costul ratei

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
ro: Mai înainte de a reconcilia un cont cu costuri sau care plătește dobândă, cere utilizatorului să introducă o tranzacție pentru costul dobânzii sau plată. În mod curent e activă doar pentru conturi de tip bancă, credit, deschis pentru investiții, active, primibil, datorii curente și pasive.

en: Prompt for credit card payment
ro: Cere plata prin carte de credit

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
ro: Dacă este activă, după reconcilierea unui card de credit, cere utilizatorului să introducă o plată prin cardul de credit. Altfel, nu cere utilizatorului acest lucru.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
ro: Această configurare controlează când este afișat dialogul tranzacțiilor automate „De la ultima rulare” după deschiderea unui fișier de date. Aceasta include balanța inițială a fișierului de date când GnuCash pornește. Dacă această configurare este activă, atunci dialogul este afișat, altfel nu.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
ro: Această configurare controlează când este afișat dialogul tranzacțiilor automate "De la ultima rulare" după deschiderea unui fișier de date. Aceasta include balanța inițială a fișierului de date când GnuCash pornește. Dacă această setare e activă, atunci dialogul este afișat, altfel nu.

en: Set the "auto create" flag by default
ro: Setează ca implicit semnalizatorul "creat automat"

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
ro: Dacă e activă, fiecare tranzacție automată nou creată va avea setat implicit propriul ei semnalizator 'creare automată'. Utilizatorul poate schimba acest semnalizator în timpul creării tranzacției sau oricând altcândva mai târziu, prin editarea tranzacției automate.

en: How many days in advance to notify the user.
ro: Cu câte zile înainte se anunță utilizatorul.

en: Set the "notify" flag by default
ro: Setează ca implicit semnalizatorul "notifică"

en: How many days in advance to remind the user.
ro: Cu câte zile înainte trebuie anunțat utilizatorul.

en: The next tip to show.
ro: Următorul sfat de arătat.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
ro: Arată „Sfatul zilei” la pornirea programului GnuCash

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
ro: Activează "Sfatul zilei" la pornirea programului GnuCash. Dacă e activă, caseta de dialog va fi afișată. Altfel, nu va fi afișată.

en: Save window sizes and locations
ro: Salvează poziția și locațiile ferestrei

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
ro: Dacă e activă, dimensiunea și locația fiecărei ferestre de dialog vor fi salvate la închidere. Dimensiunile și locațiile conținutului ferestrelor vor fi memorate când părăsești GnuCash. Altfel, dimensiunile nu vor fi salvate.

en: Character to use as separator between account names
ro: Caracterul de folosit ca separator între numele conturilor

en: Compress the data file
ro: Comprimă fișierul de date

en: Enables file compression when writing the data file.
ro: Activează comprimarea fișierului la scrierea fișierului de date.

en: Show auto-save explanation
ro: Afișează explicațiia pentru salvarea automată

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ro: Dacă e activă, GnuCash afișează o explicație pentru trăsătura salvare-automată, când aceasta pornește pentru prima dată. Altfel, nu sunt afișate niciun fel de explicații externe.

en: Auto-save time interval
ro: Intervalul de timp pentru salvare automată

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
ro: Numărul de minute până la salvarea pe disc a fișierului de date va fi pornit automat. Dacă e zero, nici o salvare nu va porni automat.

en: Display negative amounts in red
ro: Afișează sumele negative cu roșu

en: Automatically insert a decimal point
ro: Introduce automat o virgulă zecimală

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
ro: Dacă e activă, GnuCash va insera automat o virgulă zecimală pentru valorile introduse fără zecimale. Altfel, GnuCash nu va modifica numerele introduse.

en: Number of automatic decimal places
ro: Numărul de zecimale plasate automat

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
ro: Acest câmp specifică numărul automat de zecimale care vor fi adăugate.

en: Do not create log/backup files.
ro: Nu crea fișier de log/backup.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
ro: Șterge vechile fișiere jurnal/de siguranță după acest număr de zile (0 = niciodată).

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
ro: Șterge jurnalele vechi/fișierele backup după acest număr de zile (0 = niciodată)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
ro: Această setare specifică numărul de zile după care vechile fișiere jurnal/backup vor fi șterse (0 = niciodată).

en: Don't sign reverse any accounts.
ro: Nu marca invers niciun cont.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
ro: Semnul inversează balanțele pentru următoarele: card de credit, datorii curente, active, capital propriu și venituri.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
ro: Semnul inversează balanțele pentru conturile de venituri și cheltuieli.

en: Use account colors in the account hierarchy
ro: Folosește culorile conturilor în ierarhia de conturi

en: Use formal account labels
ro: Folosește etichete de cont formale

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
ro: Dacă e activă, etichetele formale contabile "Credit" și "Debit" vor fi folosite când vor fi câmpuri desemnate pe ecran. Atlfel, etichetele informale precum Creștere/Descreștere, "Fonduri intrate"/"Fonduri ieșite" etc. vor fi folosite.

en: Show close buttons on notebook tabs
ro: Afișează butoane de închidere pe filele registrului

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
ro: Dacă e activă, un buton "Închide" va fi afișat pe fiecare filă a agendei care poate fi închisă. Altfel, nu va fi afișat pe filă un asemenea buton. Chiar și fără această setare, paginile pot fi întotdeauna închise via meniul "Închide" sau butonul "Închide" de pe bara de instrumente.

en: Width of notebook tabs
ro: Lățimea antetului filelor de registru

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ro: Această cheie specifică lățimea maximă a filelor registrului. Dacă textul e mai lung decât această valoare (testul e aproximativ), atunci eticheta filei va fi tăiată de la mijloc și înlocuită cu trei puncte.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
ro: Folosește valuta sistemului local pentru toate conturile nou create.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
ro: Utilizează moneda specificată pentru toate conturile nou create.

en: Default currency for new accounts
ro: Moneda curentă pentru conturile noi

en: Use 24 hour time format
ro: Folosește formatul de timp de 24 de ore

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
ro: Dacă e activă, folosește formatul de timp de 24 de ore. Altfel, folosește formatul de timp de 12 ore.

en: Date format choice
ro: Alegerea formatului pentru dată

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ro: Această setare alege felul în care datele sunt afișate în GnuCash. Valorile posibile pentru această setare sunt "local" - pentru folosirea setărilor locale, "ec" - pentru stilul de dată al Europei Continentale, "iso", pentru datele standard ISO 8601, "mb" - pentru stilul de date din Marea Britanie și "sua" - pentru stilul de date din SUA.

en: Show splash screen
ro: Arată programul de pornire

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
ro: Dacă e activă, un ecran de pornire va fi arătat la pornire. Altfel, nu va fi afișat niciun ecran.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
ro: Afișează antetele pentru filele registrului în partea de sus a ferestrei.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
ro: Această setare determină poziția în care sunt desenate tab-urile de schimbare a paginilor de registru. Valorile posibile sunt "sus", "stânga", "jos" și "dreapta". Implicit este "sus".

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
ro: Afișează filele la baza ferestrei.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
ro: Afișează antetele pentru filele registrului în partea stângă a ferestrei.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
ro: Afișează antetele pentru filele registrului în partea dreaptă a ferestrei.

en: Display the summary bar at the top of the page.
ro: Afișează bara de sumar deasupra paginii.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
ro: Această setare determină latura pe care este desenată bara de sumar pentru diverse pagini. Valorile posibile sunt "sus" și "jos". Modul implicit este "jos".

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
ro: Afișează bara de sumar la baza paginii.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
ro: Închiderea unei file trimite la fila cea mai recent vizitată.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
ro: Dacă e activă, închiderea filelor va duce la fila cea mai curând vizitată. Altfel, închiderea unei file va muta cu o filă spre stânga.

en: "Enter" key moves to bottom of register
ro: Tasta „Enter” mută la baza registrului

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
ro: Dacă e activă, apăsarea tastei enter va muta la sfârșitul registrului. Altfel, apăsarea tastei enter va trimite la următoarea linie a tranzacției.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
ro: Crește în mod automat lista de conturi sau acțiuni în timpul intrării

en: Create a new window for each new register
ro: Creează câte o fereastră nouă pentru fiecare registru nou

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
ro: Dacă e activă, fiecare nou registru va fi deschis într-o fereastră nouă. Altfel, fiecare nou registru va fi deschis ca o file în fereastra principală.

en: Color all lines of a transaction the same
ro: Colorează toate liniile unei tranzacții la fel

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
ro: Dacă e activă, toate liniile care compun o singură tranzacție vor folosi aceeași culoare de fundal. Altfel, culoarile de fundal alternează la fiecare linie.

en: Show horizontal borders in a register
ro: Afișează în registru liniile orizontale

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ro: Afișează în registru liniile orizontale dintre rânduri. Dacă e activă, liniile dintre celule vor apărea îngroșate. Altfel liniile dintre celule nu vor apărea deloc.

en: Show vertical borders in a register
ro: Afișează liniile verticale într-un registru

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ro: Afișează în registru liniile verticale dintre coloane. Dacă e activă, liniile dintre celule vor apărea îngroșat. Altfel, liniile dintre celule nu vor apărea deloc.

en: All transactions are expanded to show all splits.
ro: Toate tranzacțiile sunt expandate să afișeze toate părțile.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
ro: Afișează aceste mai multe tranzacții într-un registru. Valoarea zero înseamnă afișarea tuturor tranzacțiilor.

en: Create a new window for each new report
ro: Creează câte o fereastră nouă pentru fiecare raport nou

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
ro: Dacă e activă, fiecare nou raport va fi deschis în propria sa fereastră. Altfel, noile rapoarte vor fi deschise ca file în fereastra principală.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
ro: Folosește moneda sistemului local pentru toate rapoartele nou create.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
ro: Utilizează moneda specificată pentru toate rapoartele nou create.

en: Default currency for new reports
ro: Moneda implicită pentru raporturile noi

en: Allow file incompatibility with older versions.
ro: Permite incompatibilități de fișier cu versiuni mai vechi.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
ro: Dacă e activă, GnuCash va permite ruperea intenționată a compatibilității fișierelor cu vechile versiuni, astfel încât un fișier de date salvat în această versiune nu va putea fi citit din nou cu o versiune mai veche.

en: Number of files in history
ro: Număr de fișiere în istoric

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
ro: Această setare conține numărul de fișiere de păstrat în meniul Fișiere deschise recent. Această valoare poate fi setată la zero pentru a dezactiva istoria fișierelor. Valoarea maximă a acestui număre este 10.

en: Most recently opened file
ro: Fișierul deschis cel mai recent

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
ro: Acest câmp conține calea completă a fișierului deschis cel mai recent.

en: Next most recently opened file
ro: Următorul fișier deschis recent

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
ro: Acest câmp conține calea următorului fișier deschis recent.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
ro: Acest dialog este prezentat când încerci să muți o intrare de factură. Datele schimbate trebuie sau salvate, sau descărcate.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ro: Acest dialog este prezentat când încerci să faci un duplicat unei intrări a facturii. Datele schimbate trebuie salvate sau renunțat la duplicare.

en: Delete a commodity
ro: Șterge o marfă

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
ro: Acest dialog este prezentat înainte de a avea voie să ștergi o marfă.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
ro: Acest dialog e prezentat înainte de a avea voie să ștergi o marfă care are atașate cotații de preț. Ștergerea mărfii va șterge și cotațiile.

en: Delete multiple price quotes
ro: Șterge multiplele prețuri ale cotației

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
ro: Acest dialog este prezentat înainte de permiterea ștergerii multiplelor prețuri de cotație deodată.

en: Read only register
ro: Citește doar registrul

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
ro: Acest dialog e prezentat când un e deschis un registru aflat în modul doar-pentru-citire.

en: Change contents of reconciled split
ro: Schimbă conținuturile unei părți reconciliate

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
ro: Acest dialog e prezentat înainte să ți se permită să schimbi conținuturile unei părți reconciliate. Permițând aceste schimbări ar fi foarte greu de realizat viitoarele reconcilieri.

en: Mark transaction split as unreconciled
ro: Marchează partea de tranzacție ca nereconciliabilă

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ro: Acest dialog e prezentat înainte să ți se permită să marchezi o parte a tranzacției ca nereconciliată. Făcând astfel, se va periclita valoarea reconciliată a registrului și ar putea deveni foarte grei să realizezi viitoare reconcilieri.

en: Remove a split from a transaction
ro: Șterge o subîmpărțire dintr-o tranzacție

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
ro: Acest dialog e prezentat înainte de permiterea ștergerii unei părți dintr-o tranzacție compusă.

en: Remove a reconciled split from a transaction
ro: Șterge o parte reconciliată dintr-o tranzacție

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ro: Acest dialog e prezentat înainte să ți se permită să ștergi o parte reconciliată dintr-o tranzacție. Făcând astfel, se va periclita valoarea reconciliată a registrului și ar putea deveni foarte grei să realizezi viitoare reconcilieri.

en: Remove all the splits from a transaction
ro: Șterge toate părțile dintr-o tranzacție

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
ro: Acest dialog este prezentat înainte de permiterea ștergerii tuturor părților unei tranzacții compuse.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ro: Acest dialog e prezentat înainte să ți se permită să ștergi toate părțile (incluzând și părți reconciliate) dintr-o tranzacție. Făcând astfel, se va periclita valoarea reconciliată a registrului și ar putea deveni foarte grei să realizezi viitoare reconcilieri.

en: Delete a transaction
ro: Șterge o tranzacție

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
ro: Acest dialog e prezentat înainte să ți se permită ștergerea unei tranzacții.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ro: Acest dialog e prezentat înainte de a-ți permite să ștergi o tranzacție care conține părți reconciliate. Făcând astfel, se va periclita valoarea reconciliată a registrului și ar putea deveni foarte grei să realizezi viitoare reconcilieri.

en: Duplicating a changed transaction
ro: Fă un duplicat tranzacției schimbate

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ro: Acest dialog e prezentat când încerci să faci un duplicat unei tranzacții modificate. Datele schimbate trebuie salvate sau, dacă nu, trebuie renunțat la duplicare.

en: Commit changes to a transaction
ro: Aplică schimbările într-o tranzacție

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
ro: Acest dialog este prezentat când încerci să ieși afară dintr-o tranzacție modificată. Datele schimbate trebuie fie salvate, fie descărcate.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
ro: Afișează totalul mare al tuturor conturilor convertit în moneda implicită a raportului

en: Show non currency commodities
ro: Afișează mărfurile non-valutare

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
ro: Dacă e activă, vor fi afișate mărfurile (acțiunile) non-valutare. Altfel vor fi ascunse.

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
ro: Dată de start (în secunde, din 1 ian. 1970)

en: Starting time period identifier
ro: Pornește identificatorul perioadei de timp

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
ro: Dată de sfârșit (în secunde, din 1 ian. 1970)

en: Ending time period identifier
ro: Identificatorul sfârșitului perioadei de timp

en: Display this column
ro: Arată această coloană

en: Account Period Finish
ro: Sfârșitul perioadei contabile

en: Press 'Close' to Exit.
ro: Apăsați 'Închide' pentru a ieși.

en: CSV Import Assistant
ro: Asistent de import CSV

en: Import Account Assistant
ro: Asistent de import pentru cont

en: Comma (,)
ro: Virgulă (,)

en: Semicolon (;)
ro: Punct și virgulă (;)

en: Colon (:)
ro: Două puncte (:)

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Import Account Preview, first 10 rows only
ro: Previzualizare a importului de conturi, numai primele 10 rânduri

en: Import Accounts Now
ro: Importă conturile acum

en: Import Summary
ro: Rezumatul operațiunii de importare

en: CSV Export Assistant
ro: Asistent de export CSV

en: Use Quotes
ro: Folosiți ghilimele

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
ro: Selectați conturile de exportat și intervalul calendaristic, dacă este necesar.

en: Accounts Selected:
ro: Conturi selectate:

en: _Select Subaccounts
ro: _Selectează subconturi

en: Select _All
ro: Selectează _tot

en: Date Range
ro: Perioadă

en: _Select All
ro: _Selectează tot

en: _Earliest
ro: _Cel mai devreme

en: Toda_y
ro: _Astăzi

en: _Latest
ro: _Cel mai târziu

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
ro: Sfârșit

en: _Today
ro: _Astăzi

en: Price Import Assistant
ro: Asistent pentru importul prețurilor

en: Account ID
ro: ID cont

en: Change GnuCash _Account…
ro: Schimbă contul GnuCash…

en: New Account Hierarchy Setup
ro: Setează un nou plan de conturi

en: Choose Currency
ro: Alege moneda

en: <b>Categories</b>
ro: <b>Categorii</b>

en: C_lear All
ro: Ște_rge tot

en: <b>Category Description</b>
ro: <b>Descriere categorie</b>

en: GnuCash Account Template Wiki
ro: Șablon de cont GnuCash Wiki

en: Choose accounts to create
ro: Alege conturile de creat

en: Finish Account Setup
ro: Sfârșit instalare cont

en: Months
ro: Luni

en: Years
ro: Ani

en: Current Year
ro: Anul curent

en: Now + 1 Year
ro: Acum + 1 an

en: Whole Loan
ro: Tot împrumutul

en: Start Date
ro: Dată de început

en: Interest Rate Change Frequency
ro: Frecvența schimbării ratei dobânzii

en: Loan Details
ro: Detaliile împrumutului

en: Loan Repayment Options
ro: Oțiuni de rambursare a împrumutului

en: Repayment Frequency
ro: Frecvența replății

en: Loan Repayment
ro: Rambursare împrumut

en: Specify Source Account
ro: Specifică sursa contului

en: Use Escrow Account
ro: Folosește contul de custodie (escrow)

en: Part of Payment Transaction
ro: Parte din tranzacția de plată

en: Payment Frequency
ro: Frecvența plății

en: Previous Option
ro: Optiunea anterioară

en: Next Option
ro: Opțiunea următoare

en: Loan Payment
ro: Plată împrumut

en: End Date
ro: Dată de sfârșit

en: Loan Review
ro: Revizuire împrumut

en: Import QIF files
ro: Importă fișiere QIF

en: Select a QIF file to load
ro: Selectează un fișier QIF pentru a-l încărca

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
ro: Fă clic pe "Înapoi" pentru a renunța la încărcarea acestui fișier și alege altul.

en: Set a date format for this QIF file
ro: Stabilește un format de dată pentru acest fișier QIF

en: Account name
ro: Numele contului

en: Set the default QIF account name
ro: Stabilește numele implicit al contului QIF

en: _Unload selected file
ro: Descarcă fișier_ul selectat

en: _Load another file
ro: Încarcă un a_lt fișier

en: QIF files you have loaded
ro: Fișiere QIF încărcate de tine

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
ro: Pe pagina următoare, conturile din fișierele tale QIF și orice acțiuni sau fonduri deschise pentru investiții pe care le deții vor fi armonizate cu conturile GnuCash. Dacă există conturi GnuCash cu același nume sau cu un nume asemănător și tip compatibil, acel cont va fi folosit ca o pereche; altfel, GnuCash va crea un nou cont cu același nume și tip ca cel al contului QIF. Dacă nu-ți convine contul GnuCash sugerat, fă dublu clic pentru a-l schimba.
    
    Reține că GnuCash va crea multe conturi care nu există în celălalt program de finanțe al tău, incuzând câte un cont separat pentru fiecare acțiune pe care o deții, conturi separate pentru comisioanele de brokeraj, conturi speciale "Capital propriu" (subconturi pentru profituri reinvestite, în mod implicit), care sunt surse pentru soldul tău inițial etc. Toate aceste conturi vor apărea pe pagina următoare, astfel încât le poți modifica dacă vrei, dar e mai sigur să le lași așa cum sunt.

en: Accounts and stock holdings
ro: Conturi și portofolii de acțiuni

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
ro: Potrivește conturile QIF cu conturile GnuCash

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
ro: GnuCash folosește conturi separate de venituri și cheltuieli, iar nu categorii, pentru a clasifica tranzacțiile tale. Fiecare categorie din fișierul tău QIF va fi convertită într-un cont GnuCash.
    
    Pe pagina următoare, vei avea ocazia să vezi potrivirile sugerate între categoriile QIF și conturile GnuCash. Poți schimba sugestiile, dacă nu-ți plac, făcând dublu clic pe linia ce conține numele categoriei.
    
    Dacă te răzgândești mai târziu, poți reorganiza în siguranță structura contului din GnuCash.

en: Income and Expense categories
ro: Categorii de venituri și cheltuieli

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
ro: Potrivește categoriile QIF cu conturile GnuCash

en: Payees and memos
ro: Terți și memo

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
ro: Potrivește terții/memo-urile cu conturile GnuCash

en: Tradable commodities
ro: Acțiuni comerciale

en: QIF Import
ro: Import QIF

en: Select possible duplicates
ro: Selectează posibilele duplicate

en: Update your GnuCash accounts
ro: Actualizați conturile dvs. GnuCash

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
ro: Selectează contul pentru care vrei să înregistrezi o împărțire a acțiunii sau o însumare.

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
ro: Introdu data și numărul acțiunilor câștigate sau pierdute din acțiunile împărțite sau însumate. Pentru sumele de acțiuni (împărțiri negative) folosește o valoare negativă pentru distribuția partajată. De asemenea, poți introcue o descriere a tranzacției sau poți accepta una implicită.

en: _Date
ro: _Dată

en: Stock Split
ro: Acțiune compusă

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
ro: Dacă vrei să înregistrezi un preț de acțiune pentru împărțire, introdu-l mai jos. Poți să-l lași gol în siguranță.

en: Stock Split Details
ro: Detalii pentru acțiunea compusă

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
ro: Numerar în loc

en: <b>_Income Account</b>
ro: <b>Cont de _venituri</b>

en: <b>A_sset Account</b>
ro: <b>Cont _active</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
ro: Numerar în loc

en: Transaction Details
ro: Detaliile tranzacției

en: Cash
ro: Numerar

en: Brokerage Fees
ro: Costuri pentru brokeraj

en: _Edit list of encodings
ro: _Editează lista codificărilor

en: Convert the file
ro: Convertește fișierul

en: Finish GnuCash Datafile Import
ro: Finalizează importul GnuCash al fișierului de date

en: Edit the list of encodings
ro: Editează lista codificărilor

en: <b>S_ystem input encodings</b>
ro: <b>Codificări de intrare ale _sistemului</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
ro: <b>_Codificare personalizată</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
ro: <b>_Codificări selectate</b>

en: Preferences
ro: Preferințe

en: _Open in new window
ro: _Deschide în fereastră nouă

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
ro: Daca e bifat, fiecare factură va fi deschisă în fereastra din nivelul superior. Daca e gol, factura va fi deschisă în fereastra curentă.

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
ro: Când mai multe intrări ale unui venit cu transfer în același cont trebuie să fie acumulate într-o singură împărțire, în mod implicit. Această setare poate fi schimbată în dialogul Postare.

en: <b>Invoices</b>
ro: <b>Facturi</b>

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
ro: Când trebuie afișată lista termenelor scadente la start.

en: _Tax included
ro: _Taxe incluse

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
ro: Când taxa este inclusă în mod implicit în intrările facturilor. Această setare este moștenită de noii clienți și vânzători.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
ro: _Procesează plățile la postare

en: _Notify when due
ro: _Notifică când este scadent

en: Ta_x included
ro: Ta_xă inclusă

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
ro: Dacă taxa este inclusă în mod implicit în intrările de pe factură. Această setare este moștenită de noii clienți și furnizori.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
ro: Pro_cesează plățile la postare

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
ro: Câte zile în viitor să avertizez despre facturile ce urmează a fi scadente.

en: Default
ro: Implicit

en: Delete Account
ro: Șterge contul

en: <b>Sub-accounts</b>
ro: <b>Subconturi</b>

en: Delete all _transactions
ro: Șterge toate _tranzacțiile

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
ro: Acest cont conține tranzacții. Ce vrei să faci cu aceste tranzacții?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
ro: Acest cont conține tranzacții doar pentru citire, care nu p ot fi șterse.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
ro: <b>Tranzacții subcont</b>

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
ro: Unul sau mai multe subconturi conțin tranzacții care nu pot fi șterse.

en: Filter By…
ro: Filtrează după…

en: _Default
ro: _Implicit

en: Account Type
ro: Tip de cont

en: Show _hidden accounts
ro: Afișează conturile asc_unse

en: Show _zero total accounts
ro: Arată conturile cu total _zero

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Identification
ro: Identificare

en: Account _name
ro: _Nume cont

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
ro: Fracția cea mai mică a acestei mărfi la care se poate face referire.

en: _Parent Account
ro: Cont _părinte

en: Placeholde_r
ro: _Global

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
ro: Acest cont deține în ierarhie doar funcția de cont global. Tranzacțiile nu pot fi postate către acest cont, ci doar către subconturile sale.

en: H_idden
ro: Asc_uns

en: Ta_x related
ro: Ta_xă înrudită

en: <b>Balance Information</b>
ro: <b>Informații despre balanță</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
ro: <b>Transfer balanță inițială</b>

en: _Use equity 'Opening Balances' account
ro: _Folosește contul de capital 'Sold inițial'

en: _Select transfer account
ro: _Selectează contul de transfer

en: Renumber sub-accounts
ro: Renumerotează subconturile

en: _Renumber
ro: _Renumărare

en: _Show documentation
ro: _Arată documentația

en: _Reconciled
ro: _Reconciliat

en: Select Account
ro: Selectează cont

en: The percentage discount applied for early payment.
ro: Procentul discountului aplicat pentru plăți anticipate.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
ro: Numărul de zile după data postării în care un discount va fi aplicat pentru o plată trecută.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
ro: Numărul de zile de plată ale facturii după data postării.

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
ro: Ziua scadentă pentru aplicarea facturilor lunii următoare. După ziua scadentă, facturile sunt aplicate lunii următoare. Valorile negative se reportează de la sfârșitul lunii.

en: The discount percentage applied if paid early.
ro: Procentul reducerii aplicate, dacă s-a plătit anticipat.

en: The last day of the month for the early payment discount.
ro: Ultima zi a lunii pentru discount la plată anticipată.

en: The day of the month bills are due
ro: Ziua din lună în care facturile sunt scadente

en: Table
ro: Tabel

en: Terms
ro: Termeni

en: Delete the current Billing Term
ro: Șterge termenul de plată curent

en: Create a new Billing Term
ro: Crează un nou termen de plată

en: <b>Term Definition</b>
ro: <b>Definiția termenului</b>

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
ro: Descrierea termenului de plată, tipărit pe facturi

en: Edit the current Billing Term
ro: Editează termenul de plată curent

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

en: Cancel your changes
ro: Anulează modificările tale

en: Commit this Billing Term
ro: Salvează acest termen de plată

en: The internal name of the Billing Term.
ro: Numele intern al termeului de plată.

en: <b>New Billing Term</b>
ro: <b>Termen de plată nou</b>

en: _Name
ro: _Nume

en: Choose Owner Dialog
ro: Dialogul Alege proprietar

en: Securities
ro: Securitate

en: Show National Currencies
ro: Arată monedele naționale

en: Add a new commodity.
ro: Adaugă o nouă marfă.

en: Remove the current commodity.
ro: Șterge marfa curentă.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
ro: Introduceți simbolul ticker pentru marfă (de ex. CSCO sau AAPL). Dacă ați obținut cotele online, acest câmp trebuie să se potrivească exact cu simbolul ticker folosit de sursa cotei (inclusiv majuscule/minuscule).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
ro: Introdu un cod unic folosit pentru a identifica o marfă. Sau poți lăsa în siguranță acest câmp alb.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
ro: Introdu cea mai mică fracție a mărfii care poate fi schimbată. Pentru stocuri care pot fi schimbate în numere întregi, introdu 1.

en: <b>Quote Source Information</b>
ro: <b>Informații despre originea cotației</b>

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
ro: Acestea sunt surse ale cotațiilor care au fost adăugate recent în F::C. GnuCash nu știe dacă aceste surse obțin informațiile dintr-un singur site sau din mai multe site-uri de pe internet.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
ro: Acestea sunt surse de cotații F::C care își iau informațiile din mai multe site-uri de pe internet. Dacă unul dintre site-uri este nedisponibil, F::C va încerca să obțină informațiile din alt site.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
ro: Acestea sunt surse de cotații F::C care își iau informațiile dintr-un singur site de pe internet. Dacă acest site nu e valabil, nu vei putea obține cotațiile.

en: _Get Online Quotes
ro: _Obține cotațiile online

en: _Full name
ro: Nume com_plet

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
ro: Avertisment: Finațe::Cotații nu este instalat.

en: Select user information here…
ro: Selectează de aici informațiile despre utilizator…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ro: Numărul ID al clientului. Daca e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine

en: Billing Address
ro: Adresa de facturare

en: Discount
ro: Reducere

en: Tax Table
ro: Tabelul de taxe

en: Override the global Tax Table?
ro: Se suprascrie tabelul global al taxelor?

en: Billing Information
ro: Informații despre facturare

en: Shipping Information
ro: Informații de livrare

en: Shipping Address
ro: Adresă de livrare

en: Question
ro: Întrebare

en: (none)
ro: (nimic)

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ro: Numărul ID al angajatului. Dacă e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine

en: Payment Address
ro: Adresa plății

en: Interface
ro: Interfață

en: Access Control List
ro: Listă control acces

en: Access Control
ro: Control acces

en: Annual
ro: Anual

en: Semi-annual
ro: Semestrial

en: Tri-annual
ro: De trei ori pe an

en: Quarterly
ro: Trimestrial

en: Bi-monthly
ro: Bilunar

en: Monthly
ro: Lunar

en: Semi-monthly
ro: Bilunar

en: Bi-weekly
ro: De două ori pe săptămână

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Daily (360)
ro: Zilnic (360)

en: Daily (365)
ro: Zilnic (365)

en: <b>Calculations</b>
ro: <b>Calcule</b>

en: Payment periods
ro: Perioade de plăți

en: Interest rate
ro: Dobândă

en: Present value
ro: Valoarea prezentă

en: Periodic payment
ro: Plată periodică

en: Future value
ro: Valoare viitoare

en: Calculate
ro: Calculează

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
ro: Recalculează (singura) intrare goală în câmpurile de deasupra.

en: <b>Payment Options</b>
ro: <b>Opțiuni de plată</b>

en: Discrete
ro: Discret

en: Continuous
ro: Continuu

en: Beginning
ro: Început

en: Search scope
ro: Sfera de căutare

en: Account Full Name
ro: Numele complet al contului

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
ro: Te rog să selectezi sau să creezi un cont GnuCash potrivit pentru:

en: Online account ID here…
ro: ID-ul pentru contul online aici…

en: Choose a format
ro: Alegeți un format

en: Select matching existing transaction
ro: Selectează tranzacția existentă care se potrivește

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
ro: Această tranzacție are probabil nevoie de intervenția ta, altfel va fi importată dezechilibrată.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
ro: Această tranzacție va fi importată echilibrată (poți încă să faci o dublă verificare a conturilor potrivire sau destinație).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
ro: Această tranzacție are nevoie de intervenția ta, altfel NU va fi importată.

en: Transaction List Help
ro: Ajutor pentru lista tranzacțiilor

en: Colors
ro: Culori

en: <b>Actions</b>
ro: <b>Acțiuni</b>

en: Select "A" to add the transaction as new.
ro: Alegeți "A" petru a o adăuga ca tranzacție nouă.

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
ro: Selectează neignorarea tranzacției (nu va fi importată deloc).

en: Red
ro: Roșu

en: Yellow
ro: Galben

en: Green
ro: Verde

en: _Notes
ro: _Note

en: Generic import transaction matcher
ro: Organizatorul de tranzacții pentru importul generic

en: Posted Account
ro: Cont postat

en: Invoice Information
ro: Informații despre factură

en: (owner)
ro: (proprietar)

en: Default Chargeback Project
ro: Proiect implicit pentru refuzul de plată

en: Extra Payments
ro: Plăți extra

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
ro: Numărul ID al facturii. Daca e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
ro: Dacă nu se postează această factură, tranzacțiile postate vor fi șterse.
    Ești sigur că vrei sa o depostezi?

en: Yes, reset the Tax Tables
ro: Da, resetează tabelul de taxe

en: No, keep them as they are
ro: Nu, păstrează-i așa cum sunt

en: Reset Tax Tables to present Values?
ro: Resetez tabelul de taxe la valorile prezente?

en: Job Dialog
ro: Dialogul funcției

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ro: Numărul ID al funcției. Daca e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine

en: Job Information
ro: Informații despre funcție

en: Owner Information
ro: Informații despre proprietar

en: Job Active
ro: Funcție activă

en: Lot Viewer
ro: Vizualizator de impozite

en: Scrub _Account
ro: _Cont de curățat

en: _Scrub
ro: _Curăță

en: Scrub the highlighted lot
ro: Curăță lotul evidențiat

en: Delete the highlighted lot
ro: Șterge impozitul evidențiat

en: Enter a name for the highlighted lot.
ro: Introdu un nume pentru lotul evidențiat.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
ro: Introdu orice note vrei despre acest lot.

en: <b>_Title</b>
ro: <b>_Titlu</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
ro: <b>Impo_zite în acest cont</b>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
ro: <span weight="bold" size="larger">Se afișează dialogul de bun venit din nou?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
ro: Dacă apeși butonul <i>Da</i>, dialogul <i>Bun venit în GnuCash</i> va fi afișat din nou data viitoare când vei porni GnuCash. Dacă apeși butonul <i>Nu</i>, nu va fi afișat din nou.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
ro: <span size="larger" weight="bold">Bun venit în GnuCash!</span>

en: C_reate a new set of accounts
ro: C_reează un nou set de conturi

en: _Import my QIF files
ro: _Importă fișierele mele QIF

en: _Open the new user tutorial
ro: _Deschide tutorial utilizator nou

en: Order Entry
ro: Intrarea comenzii

en: Order Information
ro: Informații despre comandă

en: Reference
ro: Referință

en: Order Entries
ro: Intrările comenzii

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ro: Numărul ID al comenzii. Daca e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine

en: The company associated with this payment.
ro: Firma asociată cu această plată.

en: Post To
ro: Postează în

en: Documents
ro: Documente

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
ro: Suma care trebuie plătită pentru această factură.
    
    Dacă ai ales o factură, GnuCash va propune suma încă datorată pentru aceasta. Poți modifica această sumă pentru a crea o plată parțială sau o plată în plus.
    
    În cazul unei plăți în plus sau dacă nu a fost aleasă nicio factură, GnuCash va atribui automat suma rămasă la prima factură neplătită pentru această firmă.

en: Refund
ro: Restituire

en: Print Check
ro: Tipărește cec

en: Transfer Account
ro: Cont de transfer

en: <b>Separator Character</b>
ro: <b>Caracter separator</b>

en: GnuCash Preferences
ro: Preferințe GnuCash

en: <b>Summarybar Content</b>
ro: <b>Conținutul barei de sumar</b>

en: Include _grand total
ro: Include totalul _mare

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
ro: Arată un total mare al tuturor conturilor, convertit la moneda implicită a raportului.

en: Include _non-currency totals
ro: Include totalurile _non-valutare

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
ro: Dacă e selectată, vor fi afișate mărfurile fără valută în bara de sumar. Dacă nu e selectată, vor fi afișate doar valutele.

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
ro: Folosește data de start relativă, specificată pentru calculele de profit/pierdere.

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
ro: Folosește data de start absolută, specificată pentru calculele de profit/pierdere.

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ro: Folosește data de sfârșit relativă, specificată pentru calculele de profit/pierdere. De asemenea, folosește această dată pentru calculele conturilor nete.

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ro: Filosește data sfârșitului absolut pentru calculele de profit/pierderi. De asemenea folosește această dată pentru calculele activelor nete.

en: Accounting Period
ro: Perioada contabilă

en: Use _formal accounting labels
ro: Folosește etichetele _formale pentru cont

en: <b>Labels</b>
ro: <b>Etichete</b>

en: _None
ro: _Niciunul

en: C_redit accounts
ro: Conturi de c_redit

en: _Income & expense
ro: _Venituri & cheltuieli

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
ro: <b>Inversează conturile echilibrate</b>

en: <b>Default Currency</b>
ro: <b>Moneda implicită</b>

en: US Dollars (USD)
ro: Dolari SUA (USD)

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
ro: Caracterul care va fi folosit între componentele unui nume de cont. O valoare legitimă este orice caracter singular, cu excepția literelor și numerelor, sau oricare dintre următoarele șiruri: "două puncte" "bară", "bară inversă", "cratimă" și "punct".

en: <b>Time Format</b>
ro: <b>Formatul timpului</b>

en: U_se 24-hour clock
ro: Folo_sește ceasul cu 24 de ore

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
ro: Folosește formatul de timp de 24 de ore (in locul celui de 12 ore)

en: Use the date format specified by the system locale.
ro: Utilizează formatul de dată folosit de sistemul local.

en: <b>Numbers</b>
ro: <b>Numere</b>

en: Display ne_gative amounts in red
ro: Afișează sumele ne_gative cu roșu

en: _Automatic decimal point
ro: Virgula zecimală automată

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
ro: Inserează automat o virgulă zecimală acolo unde nu există una.

en: _Decimal places
ro: Număr _de zecimale

en: How many automatic decimal places will be filled in.
ro: Câte zecimale vor fi adăugate automat.

en: Perform account list _setup on new file
ro: Execută _instalarea listei de conturi în cazul unui fișier nou

en: Display "_tip of the day" dialog
ro: Afișează dialogul "Sfa_tul zilei"

en: days
ro: zile

en: Com_press files
ro: Com_primă fișierele

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
ro: Comprimă fișierul de date cu gzip când e salvat pe disk.

en: <b>Files</b>
ro: <b>Fișiere</b>

en: <b>Search Dialog</b>
ro: <b>Dialogul pentru căutare</b>

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
ro: Implicit pentru 'căutare nouă', dacă se returnează un număr mai mic decât numărul de itemi.

en: Show splash scree_n
ro: Afișează ecra_nul de pornire

en: Show splash screen at startup.
ro: Afișează ecranul splash la pornire.

en: minutes
ro: minute

en: Show auto-save confirmation _question
ro: Afișează întrebarea de _confirmare pentru salvarea automată

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ro: Dacă e activă, GnuCash afișează o întrebare de confirmare de fiecare dată când pornește salvarea automată. Altfel, nicio explicație nu e arătată.

en: Forever
ro: Pentru totdeauna

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
ro: Activează acțiunea de ignorare a tranzacției

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ro: În anumite locuri ATM-urile comerciale (nu cele ce aparțin unei instituții financiare) sunt instalate în locuri precum magazine convenționale. Aceste ATM-uri adaugă plata direct la sumă, în loc să o arate ca o tranzacție separată sau în plățile tale lunare bancare. De exemplu, retragi $100 și încarci $101,50 plus onorarii Interac. Dacă introduci manual această sumă de $00, sumele nu se vor echilibra. Trebuie să setezi aceasta oriunde este maxim, precum plăți în aria ta (în unitățile monedei tale locale), astfel încât tranzacția să fie recunoscută ca o potrivire.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
ro: O tranzacție al cărei cel mai bun scor se află în zona verde (deasupra sau egală cu pragul GOLIRE automată) va fi GOLITĂ implicit.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
ro: O tranzacție al cărei cel mai bun scor de echilibrare se situează în zona roșie (deasupra pragului afișat, dar sub sau egală cu pragul ADĂUGARE automată) va fi ADĂUGATĂ implicit.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
ro: Scorul minim pe care o potrivire potențială trebuie să-l afișeze în lista potrivirilor.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
ro: Pragul comercial ATM_onorarii

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
ro: Prag de ș_tergere automată

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
ro: Prag de _adăugare automată

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
ro: Pragul de afișare a _potrivirii

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
ro: Folosește potrivirea _bayesiană

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
ro: Folosește algoritmii bayesieni pentru a potrivi noile tranzacții cu conturile existente.

en: <b>Checks</b>
ro: <b>Cecuri</b>

en: Print _date format
ro: Tipărește formatul _datei

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
ro: Sub data actuală, tipărește formatul datei după tipul în 8 puncte.

en: Print _blocking chars
ro: Tipărește caracterele _blocate

en: Print '***' before and after each text field on the check.
ro: Tipărește „***” înainte și după fiecare câmp de pe CEC.

en: Printing
ro: Tipărire

en: '_Enter' moves to blank transaction
ro: '_Enter' mută către o tranzacție nouă

en: _Auto-raise lists
ro: _Completează lista automat

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
ro: Crește în mod automat lista de conturi sau acțiuni în timpul intrării.

en: <b>Reconciling</b>
ro: <b>Reconciliere</b>

en: Check cleared _transactions
ro: Verifică _tranzacțiile decontate

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
ro: Preselectează tranzacțiile decontate când se creează o casetă de dialog pentru reconciliere.

en: Automatic credit card _payment
ro: _Plată automată pentru cardul de credit

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
ro: După reconcilirea unei comenzi prin cartea de credit, cere utilizatorului să introducă o plată prin cartea de credit.

en: <b>Graphics</b>
ro: <b>Aspect grafic</b>

en: Double _mode colors alternate with transactions
ro: Culori în _mod dublu, alternând în tranzacții

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
ro: Alternează culorile primare și secundare după tranzacții în loc să le alternezi după rânduri.

en: Draw hori_zontal lines between rows
ro: Desenează linii ori_zontale între rânduri

en: Show horizontal borders on the cells.
ro: Afișează liniile orizontale ale celulelor.

en: Draw _vertical lines between columns
ro: Desenează linii _verticale între coloane

en: Show vertical borders on the cells.
ro: Afișează liniile verticale dintre celule.

en: <b>Default Style</b>
ro: <b>Stil implicit</b>

en: <b>Other Defaults</b>
ro: <b>Alte lucruri implicite</b>

en: _Basic ledger
ro: Registru de _bază

en: _Auto-split ledger
ro: Împărțire registru _automată

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
ro: _Jurnal de tranzacții

en: Register opens in a new _window
ro: Registrul se deschide într-o _fereastră nouă

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
ro: Dacă e selectată, fiecare registru va fi deschis în propria sa fereastră. Dacă nu, registrul va fi deschis în fereastra curentă.

en: Register Defaults
ro: Înregistrează setări implicite

en: <b>Default Report Currency</b>
ro: <b>Monedă implicită pentru raport</b>

en: <b>Location</b>
ro: <b>Locație</b>

en: Report opens in a new _window
ro: Raportul se deschide într-o fereastră nouă

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
ro: Dacă e selectată, fiecare raprot va fi deschis în propria sa fereastră. Dacă nu, raportul va fi deschis în fereastra curentă.

en: Reports
ro: Rapoarte

en: <b>Window Geometry</b>
ro: <b>Geometria ferestrei</b>

en: _Save window size and position
ro: _Salvează poziția și mărimea ferestrei

en: Bring the most _recent tab to the front
ro: Adu cea mai recentă filă în față

en: <b>Tab Position</b>
ro: <b>Poziție filă</b>

en: To_p
ro: _Sus

en: B_ottom
ro: J_os

en: _Left
ro: _Stânga

en: _Right
ro: _Dreapta

en: <b>Summary Bar Position</b>
ro: <b>Poziția barei de sumar</b>

en: Bottom
ro: Jos

en: <b>Tabs</b>
ro: <b>File</b>

en: Show close button on _notebook tabs
ro: Afișează buto_nul de închidere pe filele registrului

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
ro: Afișează un buton de închidere pe fiecare filă a registrului. Această funcție este la fel cu cea a meniului 'Închide'.

en: characters
ro: caractere

en: Windows
ro: Ferestre

en: Price Editor
ro: Editor de prețuri

en: _Price
ro: _Preț

en: Price Database
ro: Baza de date pentru preț

en: Add a new price.
ro: Adaugă un preț nou.

en: Edit the current price.
ro: Editează prețul curent.

en: Remove _Old
ro: Șterge vec_hi

en: Get new online quotes for stock accounts.
ro: Obține noile cotații online pentru conturile de acțiuni.

en: Save Custom Check Format
ro: Salvează formatul personalizat al cecului

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
ro: Introdu un titlu pentru această formatare personalizată. Acest titlu va apărea în selectorul "Verifică formatare" al dialogului Tipărește cec. Folosirea titlului unei formatări personalizate existente va cauza suprascrierea acestei formatări.

en: _Rotation
ro: _Rotație

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
ro: Punctul de origine este colțul din stânga sus al paginii.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
ro: Punctul de origine este colțul din stânga jos al paginii.

en: Degrees
ro: Grade

en: Custom format
ro: Formatare personalizată

en: Working…
ro: Lucrează…

en: <b>A_vailable reports</b>
ro: <b>Raporturi _valabile</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
ro: <b>Rapoarte _selectate</b>

en: A_dd >>
ro: A_daugă >>

en: << _Remove
ro: << ște_rge

en: Move _up
ro: Mută în _sus

en: Move dow_n
ro: Mută în _jos

en: Si_ze…
ro: Mă_rime…

en: HTML Style Sheets
ro: Foi de stil HTML

en: <b>Available style sheets</b>
ro: <b>Foi de stil valabile</b>

en: <b>Style sheet options</b>
ro: <b>Opțiuni pentru foaia de stil</b>

en: Report Size
ro: Mărime raport

en: Enter report row/column span
ro: Introdu distanța linie/coloană pentru raport

en: Select HTML Style Sheet
ro: Selectează foaie de stil HTML

en: New Style Sheet
ro: Foaie de stil nouă

en: <b>New style sheet info</b>
ro: <b>Informații despre noua foaie de stil</b>

en: Reset Warnings
ro: Resetează avertismentele

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
ro: Ai cerut ca următoarele dialoguri cu avertismente să nu fie prezentate. Pentru a reactiva oricare din aceste dialoguri, selectează căsuța de validare de lângă dialog, apoi apasă OK.

en: _Unselect All
ro: _Deselectează tot

en: No warnings to reset.
ro: Niciun avertisment de resetat.

en: Permanent Warnings
ro: Avertismente permanente

en: Temporary Warnings
ro: Avertismente temporare

en: _New item…
ro: Item _nou…

en:  Search
ro:  Caută

en: Search for items where
ro: Unde se caută itemii

en: Search Criteria
ro: Criterii de căutare

en: New search
ro: Căutare nouă

en: Refine current search
ro: Redefinește căutarea curentă

en: Add results to current search
ro: Adaugă rezultate la căutarea curentă

en: Delete results from current search
ro: Șterge rezultatele din căutarea curentă

en: Search only active data
ro: Caută doar în datele active

en: Type of search
ro: Tip de căutare

en: Account Deletion
ro: Ștergere cont

en: Daily
ro: Zilnic

en: Yearly
ro: Anual

en: Make Scheduled Transaction
ro: Fă tranzacția automată

en: Advanced…
ro: Avansat…

en: Never End
ro: Fără sfârșit

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
ro: <b>Setări implicite pentru editorul de tranzacții</b>

en: _Run when data file opened
ro: _Rulează când fișierul de date este deschis

en: _Auto-create new transactions
ro: Creează _automat tranzacții noi

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
ro: Setează semnalizatorul 'creeare-automată' pentru tranzacțiile automate nou create.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
ro: Notificările încep cu multe zile înainte ca tranzacția să fie creată.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
ro: Crează tranzacția cu aceste multe zile înainte de data ei efectivă.

en: _Notify before transactions are created
ro: _Anunță înainte ca tranzacțiile să fie create

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
ro: Setează semnalizatorul 'notificare' pentru tranzacțiile automate create.

en: Edit Scheduled Transaction
ro: Editează tranzacțiile automate

en: Create automatically
ro: Creează în mod automat

en: Conditional on splits not having variables
ro: Condițiile în cazul părților nu au variabile

en: Notify me when created
ro: Anunță-mă când a fost creat(ă)

en: <b>Occurrences</b>
ro: <b>Occurențe</b>

en: Last Occurred:
ro: Ultima ocurență:

en: Repeats:
ro: Repetă:

en: occurrences
ro: ocurențe

en: remaining
ro: rămân

en: Overview
ro: Prezentare generală

en: Template Transaction
ro: Tranzacție șablon

en: Since Last Run…
ro: De la ultima rulare…

en: _Review created transactions
ro: _Revizuiește tranzacțiile create

en: <b>_Accounts</b>
ro: <b>_Conturi</b>

en: _Income
ro: _Venituri

en: _Expense
ro: Ch_eltuială

en: Tax _Related
ro: Taxe în_rudite

en: <b>_TXF Categories</b>
ro: <b>Categorii _TXF</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
ro: <b>Sursa numelui plătitorului</b>

en: C_urrent Account
ro: Cont c_urent

en: Tax Tables
ro: Tabelele de taxe

en: <b>Tax Table Entries</b>
ro: <b>Intrări în tabelul de taxe</b>

en: Ne_w
ro: No_u

en: <b>Tax Table Entry</b>
ro: <b>Intrare în tabelul de taxe</b>

en: _Value
ro: _Valoare

en: _Account
ro: _Cont

en: GnuCash Tip Of The Day
ro: Sfatul zilei de la GnuCash

en: _Previous
ro: _Precedentul

en: _Next
ro: _Următorul

en: <b>Tip of the Day</b>
ro: <b>Sfatul zilei</b>

en: _Show tips at startup
ro: Arată _sfaturile la pornire

en: Transfer Funds
ro: Transferă fonduri

en: <b>Basic Information</b>
ro: <b>Informații de bază</b>

en: Show Income/Expense
ro: Afișează venituri/cheltuieli

en: <b>Currency Transfer</b>
ro: <b>Transfer de valută</b>

en: Exchange Rate
ro: Rata de schimb

en: _Fetch Rate
ro: _Rata de obținere

en: Username and Password
ro: Nume de utilizator și parolă

en: Enter your username and password
ro: Introdu numele de utilizator și parola

en: _Username
ro: Nume de _utilizator

en: _Password
ro: _Parolă

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ro: Numărul ID al vânzătorului. Dacă e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine

en: No Fancy Date Format
ro: Format de dată prietenos

en: Include Century
ro: Include secol

en: Abbreviation
ro: Abreviere

en: Date format
ro: Formatul datei

en: 1st
ro: Primul

en: 2nd
ro: Al doilea

en: 3rd
ro: Al treilea

en: 4th
ro: Al patrulea

en: Last day of month
ro: Ultima zi a lunii

en: Last Monday
ro: Lunea trecută

en: Last Tuesday
ro: Marțea treacută

en: Last Wednesday
ro: Miercurea trecută

en: Last Thursday
ro: Joia trecută

en: Last Friday
ro: Vinerea trecută

en: Last Saturday
ro: Sâmbăta trecută

en: Last Sunday
ro: Duminica trecută

en: Once
ro: O dată

en: Semi-Monthly
ro: De două ori pe lună

en: No change
ro: Fără schimbări

en: Use previous weekday
ro: Folosește ziua de lucru anterioară

en: Use next weekday
ro: Folosește ziua de lucru următoare

en: Not scheduled
ro: Neautomată

en: Select occurrence date above.
ro: Selectează de deasupra data ocurenței.

[ctx: Daily]
en: Every
ro: Fiecare

[ctx: Daily]
en: days.
ro: zile.

[ctx: Weekly]
en: Every
ro: Fiecare

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Friday
ro: Vineri

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: On the
ro: Pe

en: The number of leading digits to keep when rounding
ro: Numărul de zecimale de păstrat când se rotunjește

en: Estimate Budget Values
ro: Valori estimate pentru buget

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
ro: GnuCash va estima valorile bugetului pentru conturile selectate de la tranzacțiile trecute.

en: Budget Options
ro: Opțiuni buget

en: Budget List
ro: Listă buget

en: Close the Budget List
ro: Închide lista de buget

en: Create a New Budget
ro: Creează un buget nou

en: Open the Selected Budget
ro: Deschide bugetul selectat

en: Delete the Selected Budget
ro: Șterge bugetul selectat

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
ro: Filtrează registrul după…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
ro: Afișează _tot

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
ro: _Nereconciliat

en: C_leared
ro: Ș_ters

en: _Voided
ro: _Golit

en: _Frozen
ro: În_ghețat

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
ro: Fă un duplicat tranzacției

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
ro: Sortează registrul după…

en: _Standard Order
ro: Ordinea _standard

en: Date of _Entry
ro: Data _intrării

en: S_tatement Date
ro: Data ins_trucțiunii

en: Num_ber
ro: Nu_măr

en: Amo_unt
ro: S_umă

en: Descri_ption
ro: Descrie_re

en: _Action
ro: _Acțiune

en: Void Transaction
ro: Tranzacție goală

en: Every
ro: Fiecare

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
ro: Numărul de unități de calendar în recurență: ex. bisăptămânal = la 2 săptămâni; trimestrial = la 3 luni

en: last of month
ro: sfârșitul lunii

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
ro: Folesești întotdeauna ultima zi a lunii (ori a săptămânii)?

en: same week & day
ro: aceeași săptămână și zi

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
ro: Potrivește "ziua săptămânii" și "ziua lunii"? (de exemplu, "a doua joi" a fiecărei luni)

en: <b>Reconcile Information</b>
ro: <b>Reconciliază Informații</b>

en: Include _subaccounts
ro: Include _subconturi

en: Not found
ro: Negăsit

en: The specified URL could not be loaded.
ro: URL-ul specificat nu a putut fi încărcat.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ro: Conexiunea prin HTTP securizat este dezactivată. O puteți activa din secțiunea Rețea a dialogului de Preferințe.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ro: Conexiunea prin HTTP este dezactivată. O puteți activa din secțiunea Rețea a dialogului de Preferințe.

en: There was an error accessing %s.
ro: A apărut o eroare în accesarea %s.

en: Online Banking Account Name
ro: Numele contului Băncii online

en: GnuCash Account Name
ro: Nume cont GnuCash

en: New?
ro: Nou?

en: Initial Online Banking Setup
ro: Instalare inițială Bancă online

en: Online Banking Setup Finished
ro: Sfârșit instalare Bancă online

en: Online Banking Connection Window
ro: Fereastra de conectare la Banca online

en: Progress
ro: Progres

en: Get Transactions Online
ro: Obține tranzacțiile online

en: Date range of transactions to retrieve:
ro: Perioada de găsire a tranzacțiilor:

en: From
ro: De la

en: _Earliest possible date
ro: C_ea mai devreme dată posibilă

en: _Last retrieval date
ro: U_ltima dată obținută

en: E_nter date:
ro: I_ntroduceți data:

en: To
ro: La

en: Ente_r date:
ro: Int_roduceți data:

en: Enter Password
ro: Introduceți parola

en: Enter your password
ro: Introduceți parola

en: Name for new template
ro: Numele noului model

en: _Name of the new template
ro: _Numele noului model

en: Online Transaction
ro: Tranzacție online

en: Execute this online transaction now
ro: Execută această tranzacție online acum

en: Enter an Online Transaction
ro: Introduceți o tranzacție online

en: Recipient Account _Number
ro: _Nume cont recipient

en: _Recipient Name
ro: Nume _recipient

en: at Bank
ro: la bancă

en: (filled in automatically)
ro: (completat automat)

en: Payment Purpose continued
ro: Scopul plății continuat

en: _Originator Name
ro: Nume _inițiator

en: Originator Account Number
ro: Inițiator număr de cont

en: Bank Code
ro: Cod bancar

en: Add the current online transaction as a new transaction template
ro: Adaugă tranzacția curentă online ca șablon nou de tranzacție

en: Move the selected transaction template one row up
ro: Mută șablonul selectat al tranzacției cu o linie mai sus

en: Move the selected transaction template one row down
ro: Mută șablonul selectat al tranzacției cu o linie mai jos

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
ro: Sortează lista șabloanelor de tranzacții în ordine alfabetică

en: Delete the currently selected transaction template
ro: șterge șablonul selectat al tranzacției

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
ro: Dacă e activă, fereastra va fi închisă automat când se încheie procesul de import HBCI/AqBanking. Altfel el va rămâne deschis.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
ro: Dacă e activă, PIN-ul pentru HBCI/AqBanking actions va fi reamintită în memorie în timpul sesiunii. Altfel va trebui introdusă din nou în timpul unei sesiuni când e nevoie de aceasta.

en: _Verbose debug messages
ro: _Afișează mesajele de depanare

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
ro: Activează mesajele desfășurate de depanare pentru serviciul bancar online HBCI/AqBanking.

en: (unknown)
ro: (necunoscut)

en: Debited Account Owner
ro: Titular cont debitat

en: Credited Account Owner
ro: Titular cont creditat

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
ro: Importul bancar online nu a returnat nicio tranzacție pentru perioada de timp selectată.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
ro: Ai schimbat lista șabloanelor pentru transferul online, dar ai închis caseta de dialog pentru transferuri. Vrei, cu toate acestea, să salvezi schimbările?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ro: S-a găsit o eroare în fundal în timpul pregătirii serviciului. Nu e posibil să execut acest serviciu.
    
    Cel mai probabil banca nu suportă serviciul ales sau contul serviciului bancar online nu are permisiunea să execute acest serviciu. Mai multe mesaje de eroare pot fi vizualizate în consola ta de mesaje.
    
    Vrei să introduci din nou serviciul?

en: Online Banking Direct Debit Note
ro: Notă pentru debitul direct al Băncii online

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
ro: Transfer inter-bancar al Băncii online

en: Online Banking Transaction
ro: Tranzacție bancară online

en: Unspecified
ro: Nespecificat

en: Bank
ro: Bancă

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
ro: Nu s-a găsit niciun cont de servicii bancare online pentru acest cont GnuCash. Aceste tranzacții nu vor fi executate de serviciul bancar online.

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
ro: Balanța descărcată prin serviciul bancar online a fost zero.
    
    Fie această balanță este corectă, fie banca ta nu suportă balanța descărcată cu această versiune a serviciului bancar online. În ultimul caz, ar trebui să alegi nu număr de versiune diferit pentru serviciul bancar online în instalarea serviciului bancar online (AqBanking sau HBCI). După aceea, încearcă din nou să descarci balanța prin serviciul bancar online.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
ro: Rezultatul serviciului bancar online:
    Balanța de cont înregistrată este %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
ro: Pentru informațiile tale: acest cont are deja o balanță notată a %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
ro: Balanța de registru este identică balanței curente reconciliate a contului.

en: Reconcile account now?
ro: Reconciliezi contul acum?

en: Select a file to import
ro: Selectează un fișier pentru import

en: _Online Actions
ro: Acțiuni _online

en: Get _Balance
ro: Obține _balanța

en: The list of Scheduled Transactions
ro: Lista tranzacțiilor automate

en: Get _Transactions…
ro: Obține _tranzacții…

en: Get the transactions online through Online Banking
ro: Obține tranzacțiile online prin Banca online

en: _Internal Transaction…
ro: Tranzacție i_nternă…

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
ro: Publică online o nouă tranzacție internă a băncii prin serviciul Bancă online

en: _Online Banking Setup…
ro: Instalare Bancă _online…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
ro: Instalarea inițială a accesului la serviciul bancar online (HBCI sau OFX DirectConnect, folosind AqBanking)

en: Remember the PIN in memory
ro: Reține PIN-ul în memorie

en: Verbose HBCI debug messages
ro: Afișează desfășurat mesajele de depanare HBCI

en: DTAUS import data format
ro: Formatul de dată pentru import DTAUS

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ro: Această setare specifică formatul de date la importarea fișierelor DTAUS. Librăria AqBanking oferă diferite formate pentru import (numite "profiluri"), dintre care poți alege una aici.

en: CSV import data format
ro: Formatul de dată pentru import CSV

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ro: Setările specifică formatul de date la importarea fișierelor CSV. Librăria AqBanking oferă formate de import variate (numite "profiluri") din care poți alege unul aici.

en: SWIFT MT940 import data format
ro: Formatul de date pentru import SWIFT MT940

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ro: Această setare specifică formatul de date la importarea fișierelor SWIFT MT940. Librăria AqBanking oferă diferite formate pentru import (numite "profiluri"), dintre care poți alege una aici.

en: SWIFT MT942 import data format
ro: Formatul de date pentru import SWIFT MT942

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ro: Această setare specifică formatul de date la importarea fișierelor SWIFT MT942. Librăria AqBanking oferă diferite formate pentru import (numite "profiluri"), dintre care poți alege una aici.

en: Processing…
ro: _Procesează plata…

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Taxable
ro: Taxabil

en: The input file can not be opened.
ro: Fișierul de intrare nu a putut fi deschis.

en: -- Split Transaction --
ro: -- Tranzacție împărțită --

en: Full Category Path
ro: Calea completă a categoriei

en: Period: 123,456.78
ro: Punct: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
ro: Virgulă: 123.456,78

en: (Full account ID:
ro: (ID întreg pentru cont:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
ro: Te rog să selectezi o marfă care să se potrivească cu următorul cod de schimb specific. Te rog să fii atent că codul de schimb al mărfii selectate va fi suprascris.

en: m/d/y
ro: l/z/a

en: d/m/y
ro: z/l/a

en: y/m/d
ro: a/l/z

en: y/d/m
ro: a/z/l

en: Destination account for the auto-balance split.
ro: Contul destinație pentru partea echilibrată automat.

en: Info
ro: Informații

en: New, already balanced
ro: Nouă, deja echilibrată

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
ro: Nou, transferă %s în "%s" (manual)

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
ro: Nou, transferă %s în "%s" (automat)

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
ro: Nou, DEZECHILIBRATĂ (are nevoie de cont pentru a transfera %s)!

en: Match missing!
ro: Lipsă potrivire!

en: Do not import (no action selected)
ro: Nu importă (nicio acțiune selectată)

en: Confidence
ro: Confidență

en: Select a .log file to replay
ro: Selectează un fișier .log pentru răspuns

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
ro: Fișierul curent de jurnal nu poate fi deschis: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
ro: Eroare la deschiderea fișierului: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
ro: Fișierul jurnal pe care l-ai selectat a fost gol.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
ro: Fișierul log pe care l-ai selectat nu poate fi citit. Antetul de fișier nu a fost recunoscut.

en: Stock account for security "%s"
ro: Contul de acțiuni pentru securitate "%s"

en: Income account for security "%s"
ro: Cont de venituri pentru securitate "%s"

en: Unknown OFX checking account
ro: Cont curent QFX necunoscut

en: Unknown OFX savings account
ro: Cont de economii QFX necunoscut

en: Unknown OFX money market account
ro: Cont pentru bursă QFX necunoscut

en: Unknown OFX credit line account
ro: Cont de linie de credit QFX necunoscut

en: Unknown OFX CMA account
ro: Cont QFX CMA necunoscut

en: Unknown OFX credit card account
ro: Cont carte de credit QFX necunoscut

en: Unknown OFX investment account
ro: Cont de investiții QFX necunoscut

en: Import _OFX/QFX…
ro: Importă _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
ro: Procesează un fișier răspuns OFX/QFX

en: GnuCash account name
ro: Nume de cont GnuCash

en: (split)
ro: (împărțită)

en: Please select a file to load.
ro: Vă rugăm să alegeți un fișier de încărcat.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
ro: Fișierul nu a fost găsit sau nu a putut fi citit. Vă rugăm să alegeți alt fișier.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
ro: Acest fișier QIF este deja deschis. Te rog, selectează un alt fișier.

en: Select QIF File
ro: Selectați fișierul QIF

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
ro: Trebuie să introduci o monedă națională existentă sau să introduci un tip diferit.

en: QIF account name
ro: Nume de cont QIF

en: QIF category name
ro: Nume de categorie QIF

en: QIF payee/memo
ro: Terț/memo QIF

en: Enter a name for the account
ro: Introduceți un nume pentru cont

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
ro: Contul %s este un cont global și nu permite tranzacții. Te rog alege un cont diferit.

en: Dividends
ro: Dividende

en: Cap Return
ro: Câștiguri de capital

en: Cap. gain (long)
ro: Câștig cap. (lung)

en: Cap. gain (mid)
ro: Câștig cap. (mediu)

en: Cap. gain (short)
ro: Câștig cap. (scurt)

en: Equity
ro: Capital propriu

en: Retained Earnings
ro: Profituri nerepartizate

en: Commissions
ro: Comisioane

en: Margin Interest
ro: Limita dobânzii

en: Line
ro: Linie

en: Ignoring category line
ro: Se ignoră linia categoriei

en: QIF import: Name conflict with another account.
ro: Import QIF: Conflict de nume cu un alt cont.

en: Welcome to GnuCash
ro: Bine ați venit la GnuCash

en: Have a nice day!
ro: O zi plăcută!

en: Welcome to GnuCash %s Shell
ro: Bun venit la GnuCash %s Shell

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
ro: Contul %s nu există. Vreți să îl creați?

en: Hours
ro: Ore

en: Project
ro: Proiect

en: Save the current entry?
ro: Salveazi intrarea curentă?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
ro: Tranzacția curentă a fost modificată. Vrei să înregistrezi modificările înainte de a duplica această operație, sau renunți la duplicare?

en: _Record
ro: _Înregistrare

en: This account should usually be of type income.
ro: Acest cont este de obicei de tip venit.

en: This account should usually be of type expense or asset.
ro: Acest cont este de obicei de tip cheltuială sau activ.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
ro: Tabelul de taxe %s nu există. Vrei să îl creezi?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
ro: Intrarea curentă a fost modificată. Totuși, această intrare face parte dintr-o comandă. Vrei să înregistrezi modificarea și efectiv să modifici comanda?

en: _Don't Record
ro: _Nu înregistra

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
ro: Intrarea curentă a fost modificată. Vrei să o salvezi?

en: Charge
ro: Plată

en: Income Account
ro: Cont de venituri

en: Expense Account
ro: Cont de cheltuieli

en: Discount Type
ro: Tipul reducerii

en: Discount How
ro: Felul reducerii

en: Unit Price
ro: Preț unitar

en: Taxable?
ro: Taxabil?

en: Tax Included?
ro: Taxă inclusă?

en: Invoiced?
ro: Facturat?

en: Billable?
ro: Facturabil?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
ro: Introdu contul de venituri/cheltuieli pentru intrare sau alege unul din listă

en: Enter the type of Entry
ro: Introdu tipul intrării

en: Enter the Entry Description
ro: Introdu descrierea intrării

en: Enter the Discount Amount
ro: Introdu valoarea reducerii

en: Enter the Discount Percent
ro: Introdu procentul reducerii

en: Enter the Discount … unknown type
ro: Introdu reducerea … tip necunoscut

en: Discount Type: Monetary Value
ro: Tipul reducerii: valoare monetară

en: Discount Type: Percent
ro: Tipul reducerii: procent

en: Select the Discount Type
ro: Selectează tipul reducerii

en: Tax computed after discount is applied
ro: Taxă calculată după ce este aplicată reducerea

en: Discount and tax both applied on pretax value
ro: Reducerea și taxa aplicată la valoarea netă

en: Discount computed after tax is applied
ro: Reducerea calculată după ce taxa este aplicată

en: Select how to compute the Discount and Taxes
ro: Selectează cum să calculez reducerile și taxele

en: Enter the unit-Price for this Entry
ro: Introdu prețul unitar pentru această intrare

en: Enter the Quantity of units for this Entry
ro: Introdu cantitatea de unități pentru această intrare

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
ro: Introdu tabelul de taxe ce se aplică acestei intrări

en: Is this entry taxable?
ro: Este această intrare taxabilă?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
ro: Este taxa deja inclusă în prețul acestei intrări?

en: Is this entry invoiced?
ro: Este această intrare facturată?

en: Is this entry credited?
ro: Este această intrare creditată?

en: Include this entry on this invoice?
ro: Incluzi această intrare în această factură?

en: Include this entry on this credit note?
ro: Incluzi această intrare în această notă de credit?

en: Unknown EntryLedger Type
ro: Tip necunoscut de intrare în registrul principal (cartea mare)

en: The subtotal value of this entry
ro: Valoare subtotală a acestei intrări

en: The total tax of this entry
ro: Taxa totală a acestei intrări

en: Is this entry billable to a customer or job?
ro: Este aceasă intrare imputabilă unui client sau unei funcție?

en: How did you pay for this item?
ro: Cum ai plătit pentru acest item?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
ro: Această tranzacție este deja editată în alt registru. Te rog încheie mai întâi editarea de acolo.

en: Save transaction before duplicating?
ro: Salvez tranzacția înaintea duplicării?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
ro: Tranzacția curentă a fost modificată. Vrei să înregistrezi schimbările înainte de a face un duplicat tranzacției sau să renunți la duplicare?

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
ro: Ești pe cale să suprascrii o împărțire existentă. Sigur vrei să faci asta?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
ro: Ești pe cale să suprascrii o tranzacție existentă. Sigur vrei să faci asta?

en: Recalculate Transaction
ro: Recalculează tranzacția

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
ro: Valorile introduse pentru această tranzacție sunt inconsistente. Care valoare vrei să fie recalculată?

en: Changed
ro: Schimbat

en: _Recalculate
ro: _Recalculează

en: Withdraw
ro: Retragere

en: Check
ro: CEC

en: Teller
ro: Vorbitor

en: Increase
ro: Crește

en: Decrease
ro: Scade

en: Wire
ro: Fir

en: Direct Debit
ro: Debit direct

en: Fee
ro: Taxă

en: Rebate
ro: Reducere

en: Rebalance Transaction
ro: Reechilibrează tranzacția

en: The current transaction is not balanced.
ro: Tranzacția curentă nu e echilibrată.

en: Balance it _manually
ro: Echilibrează manual

en: Let GnuCash _add an adjusting split
ro: Permite programului GnuCash să _adauge o parte pentru ajustare

en: Adjust current account _split total
ro: Ajustează totalul _părții curente a contului

en: Adjust _other account split total
ro: Ajustează totalul unei _alte părți de cont

en: _Rebalance
ro: _Reechilibrează

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
ro: Trebuie să expandezi tranzacție pentru a-i modifca ratele de schimb.

en: Save the changed transaction?
ro: Se salvează tranzacția modificată?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
ro: Tranzacția curentă a fost schimbată. Vrei să înregistrezi schimbările înainte de a trece la o tranzacție nouă, să descarci schimbările sau să te reîntorci la tranzacția schimbată?

en: _Discard Changes
ro: _Renunță la schimbări

en: _Record Changes
ro: _Înregistrează schimbările

en: Mark split as unreconciled?
ro: Marchează partea ca nereconciliată?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
ro: Ești pe cale să marchezi o parte reconciliată drept nereconciliată. Făcând astfel, poți face reconcilierea viitoare dificilă! Continui cu această schimbare?

en: _Unreconcile
ro: _Anulează reconcilierea

en: Tot Credit
ro: Tot credit

en: Tot Debit
ro: Tot debit

en: Tot Shares
ro: Total acțiuni

en: Debit Formula
ro: Formula de debit

en: Credit Formula
ro: Formula de credit

en: Scheduled
ro: Automat

en: Enter the name of the Customer
ro: Introdu numele clientului

en: Enter the name of the Vendor
ro: Introdu numele vânzătorului

en: Enter a description of the transaction
ro: Introduceți o descriere a tranzacției

en: Enter notes for the transaction
ro: Introdu note pentru tranzacție

en: Reason the transaction was voided
ro: Motivul pentru care tranzacția a fost golită

en: Enter a description of the split
ro: Introdu descrierea părții

en: Enter the effective share price
ro: Introdu prețul efectiv al acțiunii

en: Enter the number of shares bought or sold
ro: Introdu numărul de acțiuni cumpărate sau vândute

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
ro: Introdu contul din care să transferi, sau alege unul din listă

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
ro: Această tranzacție are mai multe părți; apasă butonul Împarte pentru a le vedea pe toate

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
ro: Această tranzacție este o acțiune împărțită; apasă pe butonul Împarte pentru a vedea detaliile

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
ro: Nu pot modifica sau șterge această tranzacție. Această tranzacție este marcată doar pentru citire, fiindcă:
    
    '%s'

en: Change reconciled split?
ro: Modifică partea reconciliată?

en: Chan_ge Split
ro: _Schimbă partea

en: Enter debit formula for real transaction
ro: Introdu formula de debit pentru o tranzacție reală

en: Enter credit formula for real transaction
ro: Introdu formula de credit pentru o tranzacție reală

en: List
ro: Listă

en: Number cell
ro: Număr celulă

en: Number header
ro: Antet număr

en: Can't save style sheet
ro: Foaia de stil nu poate fi salvată

en: Edit report options
ro: Editează opțiunile raportului

en: This report requires you to specify certain report options.
ro: Acest raport are nevoie de specificare anumitor opțiuni.

en: No accounts selected
ro: Niciun cont selectat

en: No data
ro: Nu există date

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
ro: Conturile selectate nu conțin date/tranzacții (sau conțin doar zerouri) pentru perioada de timp selectată

en: Two Weeks
ro: Două săptămâni

en: One Month
ro: O luna

en: Half Year
ro: Semestru

en: One Year
ro: Un an

en: All
ro: Toate

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
ro: Afișează conturile de la această adâncime, suprascriind orice altă opțiune.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
ro: Se suprascrie selecția de conturi și se afișează subconturile tuturor conturilor selectate?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
ro: Fă un raport al acestor conturi, dacă adâncimea afișată permite.

en: Select the currency to display the values of this report in.
ro: Selectează moneda pentru afișarea valorilor acestui raport.

en: Most recent
ro: Cel mai recent

en: Choose the marker for each data point.
ro: Alege marcatorul pentru fiecare punct al datelor.

en: Circle
ro: Cerc

en: Square
ro: Pătrat

en: Cross
ro: Cruce

en: Filled circle
ro: Cerc umplut

en: Filled square
ro: Pătrat umplut

en: Choose the method for sorting accounts.
ro: Alege metoda de sortare a conturilor.

en: Alphabetical by account code
ro: Alfabetic după codul contului

en: Alphabetical by account name
ro: Alfabetic după numele contului

en: Account Balance
ro: Balanța contului

en: Do not show
ro: Nu arăta

en: Show subtotals
ro: Afișează subtotaluri

en: _Assets & Liabilities
ro: _Active & pasive

en: _Income & Expense
ro: _Venituri și cheltuieli

en: B_udget
ro: B_uget

en: _Taxes
ro: _Taxe

en: Display
ro: Afișează

en: Report name
ro: Nume raport

en: Stylesheet
ro: Foaie de stil

en: _Business
ro: _Afacere

en: Invoice Number
ro: Numărul facturii

en: Select a stylesheet for the report.
ro: Selectează o foaie de stil pentru raport.

en: Average Balance
ro: Balanță medie

en: Step Size
ro: Mărimea pasului

en: Report's currency
ro: Moneda raportului

en: Price Source
ro: Sursa prețului

en: Include Sub-Accounts
ro: Include subconturi

en: Plot Width
ro: Lățimea graficului

en: Plot Height
ro: Înălțimea graficului

en: Show table
ro: Arată tabelul

en: Display a table of the selected data.
ro: Afișează un tabel cu datele selectate.

en: Show plot
ro: Arată graficul

en: Display a graph of the selected data.
ro: Afișează o diagramă cu datele selectate.

en: Plot Type
ro: Tipul graficului

en: Average
ro: Medie

en: Period start
ro: Începutul perioadei

en: Period end
ro: Sfârșitul perioadei

en: Maximum
ro: Maxim

en: Minimum
ro: Minim

en: Gain
ro: Câștigă

en: Loss
ro: Pierdere

en: Income vs. Day of Week
ro: Venituri în funcție de zilele săptămânii

en: Expenses vs. Day of Week
ro: Cheltuieli în funcție de zilele săptămânii

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
ro: Afișează o diagramă circulară cu totalul veniturilor pentru fiecare zi a săptămânii

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
ro: Afișează o diagramă circulară cu totalul cheltuielilor pentru fiecare zi a săptămânii

en: Levels of Subaccounts
ro: Nivele ale subconturilor

en: Show Totals
ro: Afișează totalurile

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
ro: Creează un raport pentru aceste conturi, dacă permite nivelul de cont ales.

en: Show the total balance in legend?
ro: Afișezi balanța totală în legendă?

en: Report Title
ro: Titlu raport

en: Boolean Option
ro: Opțiune booleană

en: This is a boolean option.
ro: Aceasta este o opțiune booleană.

en: Multi Choice Option
ro: Opțiunea de alegeri multiple

en: This is a multi choice option.
ro: Aceasta este o opțiune de alegeri multiple.

en: First Option
ro: Prima opțiune

en: Second Option
ro: A doua opțiune

en: Third Option
ro: A treia opțiune

en: Fourth Options
ro: A patra opțiune

en: String Option
ro: Opțiune pentru șir de caractere

en: Just a Date Option
ro: Doar o opțiune pentru dată

en: Combo Date Option
ro: Opțiune pentru dată combinată

en: Relative Date Option
ro: Opțiune pentru dată relativă

en: Number Option
ro: Opțiune pentru număr

en: This is a number option.
ro: Aceasta este o opțiune pentru număr.

en: Background Color
ro: Culoare de fundal

en: An account list option
ro: O opțiune pentru lista de conturi

en: A list option
ro: O opțiune pentru listă

en: The Good
ro: Cel bun

en: The Bad
ro: Cel rău

en: The Ugly
ro: Cel urât

en: Testing
ro: Testare

en: The boolean option is ~a.
ro: Opțiunea booleană este ~a.

en: true
ro: adevărat

en: false
ro: fals

en: The radio button option is ~a.
ro: Opțiunea pentru butonul radio este ~a.

en: The multi-choice option is ~a.
ro: Opțiunea pentru alegerea multiplă este ~a.

en: The string option is ~a.
ro: Opțiunea pentru șir este ~a.

en: The date option is ~a.
ro: Opțiunea pentru dată este ~a.

en: The relative date option is ~a.
ro: Opțiunea pentru data relativă este ~a.

en: The combination date option is ~a.
ro: Opțiunea pentru data combinată este ~a.

en: The number option is ~a.
ro: Opțiunea pentru număr este ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
ro: Opțiunea pentru număr formatat ca monedă este ~a.

en: Items you selected:
ro: Itemii pe care i-ai selectat:

en: List items selected
ro: Listează itemii selectați

en: (You selected no list items.)
ro: (N-ai selectat niciun item din listă.)

en: You have selected no accounts.
ro: Nu ai selectat niciun cont.

en: Tax Report / TXF Export
ro: Raport de taxe / Export TXF

en: Alternate Period
ro: Perioadă alternativă

en: Use From - To
ro: Folosește de la - la

en: Last Year
ro: Anul trecut

en: Select Accounts (none = all)
ro: Selectează conturi (niciunul = toate)

en: Suppress $0.00 values
ro: Șterge valorile de 0

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
ro: Conturile cu balanța 0 nu vor fi afișate.

en: Print Full account names
ro: Tipărește numele întreg de cont

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
ro: AVERTISMENT: Există duplicate ale codurilor TXT asignate anumitor conturi. Doar codurile TXF cu surse de plată pot fi repetate.

en: Tax Report & XML Export
ro: Raport de taxe și export XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
ro: Venituri taxabile / Cheltuieli deductibile / Export în fișier XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses
ro: Venituri taxabile / Cheltuieli deductibile

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ro: Acest raport arată venituri dvs. taxabile și cheltuielile deductibile.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ro: Această pagină arată veniturile tale impozitabile și cheltuielile deductibile.

en: Income Piechart
ro: Diagramă circulară pentru venituri

en: Expense Piechart
ro: Diagramă circulară pentru cheltuieli

en: Asset Piechart
ro: Diagramă circulară pentru active

en: Liability Piechart
ro: Diagramă circulară pentru pasive

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
ro: Afișează o diagramă circulară cu venituri, pentru un interval de timp dat

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
ro: Afișează o diagramă circulară cu cheltuieli, pentru un interval de timp dat

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
ro: Afișează o diagramă circulară cu balanța activelor la un moment dat

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
ro: Afișează o diagramă circulară cu balanța pasivelor la un moment dat

en: Income Accounts
ro: Conturi de venituri

en: Expense Accounts
ro: Conturi de cheltuieli

en: Assets
ro: Active

en: Liabilities
ro: Pasive

en: Maximum Slices
ro: Numărul maxim de părți

en: Sort Method
ro: Metodă de sortare

en: Show the full account name in legend?
ro: Se afișează numele complet al contului în legentă?

en: Account Summary
ro: Rezumatul conturilor

en: Depth limit behavior
ro: Comportamentul limitei de adâncime

en: Parent account balances
ro: Balanțe pentru contul părinte

en: Parent account subtotals
ro: Subtotaluri pentru contul părinte

en: Include accounts with zero total balances
ro: Include conturi cu balanța totală zero

en: Omit zero balance figures
ro: Omite balanțele egale cu zero

en: Show accounting-style rules
ro: Afișează regulile pentru stilul de contabilitate

en: Display accounts as hyperlinks
ro: Arată conturile ca hiperlegături

en: Account Description
ro: Descrierea contului

en: Account Notes
ro: Note de cont

en: Commodities
ro: Mărfuri

en: Show Foreign Currencies
ro: Arată valutele străine

en: Show Exchange Rates
ro: Arată ratele de schimb

en: Recursive Balance
ro: Balanță recursivă

en: Raise Accounts
ro: Completează conturile

en: Omit Accounts
ro: Omite conturile

en: ${company-name} ${report-title} For Period Covering ${start} to ${end}
ro: ${company-name} ${report-title} Pentru perioada cuprinsă între ${start} și ${end}

en: Account title
ro: Titlul contului

en: Advanced Portfolio
ro: Portofoliu avansat

en: Share decimal places
ro: Partajează numărul de zecimale

en: Include accounts with no shares
ro: Include conturile fără acțiuni

en: Show ticker symbols
ro: Afișează simbolurile ticker

en: Show listings
ro: Afișează listările

en: Show prices
ro: Arată prețurile

en: Show number of shares
ro: Arată numărul de acțiuni

en: Basis calculation method
ro: Metoda calculului bazei

en: Set preference for price list data
ro: Setează preferințele pentru datele listei de prețuri

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
ro: Prefer să folosesc un editor de prețuri în tranzacții, atunci când se poate.

en: Include accounts that have a zero share balances.
ro: Include conturile care au balanțe partajate zero.

en: Listing
ro: Listare

en: Basis
ro: Bază

en: Money In
ro: Bani intrați

en: Money Out
ro: Bani ieșiți

en: Realized Gain
ro: Câștig realizat

en: Unrealized Gain
ro: Câștig nereașizat

en: Total Gain
ro: Câștig total

en: Total Return
ro: Total venituri (return)

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
ro: * aceste date pentru mărfuri au fost construite folosind prețul de tranzacții, în locul liste de prețuri.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
ro: Dacă ești într-o situație cu monede multiple, schimburile ar putea să nu fie corecte.

en: Balance Sheet
ro: Bilanț

en: Balance Sheet Date
ro: Dată pentru bilanț

en: Single column Balance Sheet
ro: Bilanț cu o singură coloană

en: Flatten list to depth limit
ro: Nivelează lista la limita adâncimii

en: Label the assets section
ro: Etichetă pentru secțiunea de active

en: Include assets total
ro: Include totalul activelor

en: Label the liabilities section
ro: Etichetă pentru secțiunea pasivelor

en: Include liabilities total
ro: Include totalul pasivelor

en: Label the equity section
ro: Etichetă pentru secțiunea de capital

en: Include equity total
ro: Include capitalul total

en: Total Liabilities
ro: Total pasive

en: Total Assets
ro: Total active

en: Retained Losses
ro: Pierderi păstrate

en: Unrealized Gains
ro: Câștiguri nerealizate

en: Unrealized Losses
ro: Pierderi nerealizate

en: Total Equity
ro: Total capital propriu

en: Total Liabilities & Equity
ro: Total pasive & capital propriu

en: Extra Notes
ro: Note

en: Imbalance
ro: Dezechilibru

en: Orphan
ro: Orfan

en: Common Currency
ro: Valuta comună

en: Total For
ro: Total pentru

en: Asset
ro: Activ

en: Liability
ro: Pasiv

en:  to
ro:  la

en: Expense
ro: Cheltuială

en: Net Income
ro: Venit net

en: Label the revenue section
ro: Etichetează secțiunea de venituri

en: Include revenue total
ro: Include totalul veniturilor

en: Label the expense section
ro: Etichetează secțiunea de cheltuieli

en: Include expense total
ro: Include total cheltuieli

en: Display as a two column report
ro: Afișează ca raport cu două coloane

en: Display in standard, income first, order
ro: Afișează standard, mai întâi venitul, comanda

en: Revenues
ro: Venituri

en: Total Revenue
ro: Venit total

en: Total Expenses
ro: Cheltuieli totale

en: Net income
ro: Venit net

en: Net loss
ro: Pierdere netă

en: Budget Report
ro: Raport buget

en: Account Display Depth
ro: Adâncimea de afișare a contului

en: Always show sub-accounts
ro: Arată întotdeauna subconturile

en: Cash Flow
ro: Flux de numerar

en: Show Full Account Names
ro: Afișează numele întregi de cont

en: Money into selected accounts comes from
ro: Banii din conturile selectate vin din

en: Money out of selected accounts goes to
ro: Banii din conturile selectate merg în

en: Income Chart
ro: Diagramă de venituri

en: Expense Chart
ro: Diagramă de cheltuieli

en: Asset Chart
ro: Diagramă pentru active

en: Liability Chart
ro: Diagramă pentru pasive

en: Income Over Time
ro: Venituri suplimentare

en: Expense Over Time
ro: Cheltuieli suplimentare

en: Assets Over Time
ro: Active suplimentare

en: Liabilities Over Time
ro: Datorii suplimentare

en: Show long account names
ro: Afișează numele lungi de cont

en: Maximum Bars
ro: Numărul maxim de bare

en: Grand Total
ro: Totalul mare

en: Show Company Address
ro: Arată adresa firmei

en: Show your own company's address and the date of printing.
ro: Arată adresa propriei firme și data tipăririi.

en: Sort Order
ro: Ordine de sortare

en: Markup
ro: Marja de profit

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
ro: Extras de cont pentru capitalul propriu

en: Closing Entries pattern
ro: Model pentru închiderea intrărilor

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
ro: Modelul pentru închiderea intrărilor este senzitiv la majuscule

en: Closing Entries Pattern is regular expression
ro: Modelul pentru închiderea intrărilor este o expresie regulată

en: for Period
ro: pentru această perioadă

en: Investments
ro: Investiții

en: Withdrawals
ro: Retrageri

en: Increase in capital
ro: Crește în capital

en: Decrease in capital
ro: Descreșteri în capital

en: Running Balance
ro: Balanță

en: Totals
ro: Total

en: General Ledger
ro: Registru general (cartea mare)

en: Sorting
ro: Sortare

en: Other Account Name
ro: Alt nume de cont

en: Other Account Code
ro: Alt cod de cont

en: Primary Key
ro: Cheie primară

en: Primary Subtotal
ro: Subtotal primar

en: Primary Subtotal for Date Key
ro: Tip de subtotal primar pentru dată

en: Primary Sort Order
ro: Ordinea de sortare primară

en: Secondary Key
ro: Cheie secundară

en: Secondary Subtotal
ro: Subtotal secundar

en: Secondary Subtotal for Date Key
ro: Tip de subtotal secundar pentru dată

en: Secondary Sort Order
ro: Ordinea de sortare secundară

en: Trading
ro: Tranzacționare

en: Income Statement
ro: Declarație de venituri

en: Tax Amount
ro: Sumă taxe

en: Company name, address and tax-ID
ro: Numele firmei, adresa și codul fiscal

en: Display Columns
ro: Afișează coloane

en: Display the date?
ro: Afișează data?

en: Display the description?
ro: Afișează descrierea?

en: Display the action?
ro: Afișează acțiunea?

en: Display the quantity of items?
ro: Afișează cantitatea itemilor?

en: Display the price per item?
ro: Afișează preț/item?

en: Display due date?
ro: Arăt data limită?

en: Display the subtotals?
ro: Arăt subtotalurile?

en: Payable to
ro: De plătit către

en: Payable to string
ro: De plătit către șir

en: Company contact
ro: Contactul firmei

en: Display the Company contact information.
ro: Afișează informațiile de contact ale firmei.

en: Company contact string
ro: Datele de contact ale firmei

en: The phrase used to introduce the company contact.
ro: Fraza folosită pentru a prezenta persoana de contact a firmei.

en: Minimum # of entries
ro: # minim de intrări

en: References
ro: Referințe

en: Display the invoice references?
ro: Afișează referințele facturii?

en: Billing Terms
ro: Termene de plată

en: Display the invoice billing terms?
ro: Afișează termenele de plată ale facturii?

en: Display the billing id?
ro: Se afișează id-ul de facturare?

en: Display the invoice notes?
ro: Afișează notele facturii?

en: Payments
ro: Plăți

en: Display the payments applied to this invoice?
ro: Afișează plățile aplicate acestei facturi?

en: Amount Due
ro: Suma datorată

en: Job number:
ro: Număr job:

en: Job name:
ro: Nume job:

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
ro: Nu e selectată nicio factură validă. Click pe butonul Opțiuni și selectează factura de folosit.

en: Show Net Profit
ro: Afișează profitul net

en: Line Width
ro: Lățimea liniei

en: Set line width in pixels.
ro: Lățimea liniei în pixeli.

en: Show Income and Expenses?
ro: Se afișează veniturile și cheltuielile?

en: Show the Asset and the Liability bars?
ro: Se afișează barele pentru active și pasive?

en: Show the net profit?
ro: Se afișează profitul net?

en: Show a Net Worth bar?
ro: Se afișează bara pentru profitul net?

en: Add grid lines.
ro: Adaugă liniile grilei.

en: Net Profit
ro: Profit net

en: Net Worth Barchart
ro: Diagramă cu bare pentru valoarea netă

en: Income/Expense Chart
ro: Diagramă venituri/cheltuieli

en: Sort By
ro: Sortează după

en: Name of the company
ro: Numele firmei

en: Total amount owed to/from Company
ro: Sumă totală datorată de/către firmă

en: Bracket Total Owed
ro: Suport total datorat

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
ro: Arată toți vânzătorii/clienții chiar dacă au balanța zero.

en: 0-30 days
ro: 0-30 zile

en: 31-60 days
ro: 31-60 zile

en: 61-90 days
ro: 61-90 zile

en: 91+ days
ro: Mai mult de 91 zile

en: Payable Aging
ro: Schimbări de datorii curente

en: Receivable Aging
ro: Schimbări cu încasări

en: Credits
ro: Credite

en: Debits
ro: Debite

en: Total Credit
ro: Credit total

en: Total Due
ro: Total datorat

en: The company for this report.
ro: Firma pentru acest raport.

en: Display the transaction date?
ro: Se afișează data tranzacției?

en: Display the transaction reference?
ro: Se afișează referința tranzacției?

en: Display the transaction type?
ro: Se afișează tipul tranzacției?

en: Display the transaction description?
ro: Se afișează descrierea tranzacției?

en: No matching transactions found
ro: Nu au fost găsite tranzacții care să se potrivească

en: Customer Report
ro: Raport client

en: Vendor Report
ro: Raport furnizor

en: Employee Report
ro: Raport angajat

en: Investment Portfolio
ro: Portofoliu de investiții

en: Price of Commodity
ro: Prețul mărfii

en: Marker
ro: Marcator

en: Marker Color
ro: Culoare de marcaj

en: Calculate the price of this commodity.
ro: Calculează prețul acestei mărfi.

en: Weighted Average
ro: Media ponderată

en: Actual Transactions
ro: Tranzacții prezente

en: Weeks
ro: Săptămâni

en: Double-Weeks
ro: La două săptămâni

en: Identical commodities
ro: Mărfuri identice

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
ro: Marfa selectată și valuta raportului sunt identice. Nu are sens să afișezi prețurile pentru mărfuri identice.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
ro: Nu există nicio informație de preț valabilă pentru mărfurile selectate în perioada de timp selectată.

en: Only one price
ro: Doar un preț

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
ro: Există doar un singur prțe găsit pentru mărfurile selectate din perioada aleasă de timp. Aceasta nu va oferi un grafic folositor.

en: All Prices equal
ro: Toate prețurile egale

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ro: Toate prețurile găsite sunt egale. Aceasta va duce la un grafic cu o singură linie. Din păcate, instrumentul de creare a graficelor nu poate face asta.

en: All Prices at the same date
ro: Toate prețurile la aceeași dată

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ro: Toate prețurile găsite sunt din aceeași dată. Aceasta duce al un grafic cu o singură linie. Din păcate, instrumentul de creare a graficelor nu poate face asta.

en: Price Scatterplot
ro: Grafic de prețuri

en: The format for the date->string conversion for today's date.
ro: Formatul pentru conversia dată -> șir pentru data de azi.

en: Funds In
ro: Fonduri intrate

en: Funds Out
ro: Fonduri ieșite

en: Lot
ro: Impozit

en: Debit Value
ro: Valoare debit

en: Credit Value
ro: Valoare credit

en: The title of the report.
ro: Titlul raportului.

en: Register Report
ro: Raport de registru

en: Display the check number/action?
ro: Se afișează numărul/acțiunea cecului?

en: Display the check number?
ro: Se afișează numărul cecului?

en: Display the memo?
ro: Se afișează memo?

en: Display the account?
ro: Se afișează contul?

en: Display the number of shares?
ro: Afișez numărul de acțiuni?

en: Display the shares price?
ro: Afișez prețul acțiunilor?

en: Display the amount?
ro: Se afișează suma?

en: Display the totals?
ro: Afișează totalul?

en: Total Debits
ro: Total debite

en: Total Credits
ro: Total credite

en: Net Change
ro: Variație netă

en: row: Company Name
ro: rând: Numele firmei

en: Show Job name
ro: Arată numele jobului

en: Display the Company Name?
ro: Afișezi numele firmei?

en: Trial Balance
ro: Balanță de probă

en: Start of Adjusting/Closing
ro: Start ajustare/închidere

en: Date of Report
ro: Data raportului

en: Report variation
ro: Variații raport

en: Kind of trial balance to generate.
ro: Felul de balanță tentativă care să fie generat.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
ro: Afișează nu netul, ci ajustările mari de debit/credit pentru aceste conturi. Afacerile cu mărfuri vor selecta în mod normal conturile de inventar aici.

en: Income summary accounts
ro: Sumarul conturilor de venituri

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
ro: Ajustările făcute în aceste conturi sunt ajustate puternic (vezi mai sus) în coloanele ajustări, balanță trial și declarație de venit. Foarte folositoare în special pentru afacerile cu mărfuri.

en: Adjusting Entries pattern
ro: Ajustare șablon intrări

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
ro: Șablonul de ajustare al intrărilor este senzitiv la majuscule

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
ro: Șablonul de ajustare a intrărilor este o expresie regulată

en: Adjusting Entries
ro: Ajustează intrările

en: Adjustments
ro: Ajustări

en: Adjusted Trial Balance
ro: Ajustează balanța trial

en: Net Loss
ro: Pierdere netă

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Edit Options
ro: Editează opțiuni

en: Single Report
ro: Raport singur

en: Multicolumn View
ro: Vizualizare pe mai multe coloane

en: Custom Multicolumn Report
ro: Raport personalizat pe mai multe coloane

en: Stocks
ro: Acțiuni

en: Mutual Funds
ro: Fonduri deschise pentru investiții

en: Currencies
ro: Valute

en: Equities
ro: Capital

en: Checking
ro: Curent

en: Savings
ro: Economii

en: Money Market
ro: Bursă

en: Accounts Receivable
ro: Conturi de încasări

en: Accounts Payable
ro: Conturi de datorii curente

en: Credit Lines
ro: Liniile de credit

en: Preparer
ro: Preparator

en: Prepared for
ro: Pregătit pentru

en: Name of organization or company prepared for.
ro: Numele organizației sau al firmei pentru care a fost pregătit.

en: Show preparer info
ro: Afișează informațiile pentru preparator

en: Name of organization or company.
ro: Numele organizației sau al firmei.

en: Enable Links
ro: Activează legăturile

en: Enable hyperlinks in reports.
ro: Activează legăturile în raporturi.

en: Footer
ro: Subsol

en: String to be placed as a footer.
ro: Text care va fi plasat în subsol.

en: Images
ro: Imagini

en: Background Tile
ro: Imagine de fundal

en: Background tile for reports.
ro: Imagine de fundal pentru raporturi.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
ro: Baner pentru antet

en: Banner for top of report.
ro: Banner pentru antetul raportului.

en: Heading Alignment
ro: Aliniere antet

en: Left
ro: Stânga

en: Center
ro: Centru

en: Right
ro: Dreapta

en: Company logo image.
ro: Emblema firmei.

en: General background color for report.
ro: Culoarea fundalului general pentru raport.

en: Text Color
ro: Culoarea textului

en: Normal body text color.
ro: Culoarea textului normal.

en: Link Color
ro: Culoarea legăturilor

en: Link text color.
ro: Culoarea textului legăturii.

en: Table Cell Color
ro: Culoarea celulei de tabel

en: Default background for table cells.
ro: Fundalul implicit pentru celulele de tabel.

en: Alternate Table Cell Color
ro: Culoarea alternativă a celulelor tabelului

en: Default alternate background for table cells.
ro: Culoarea alternativă implicită pentru celulele tabelului.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
ro: Culoarea celulei pentru subtitlu/subtotal

en: Default color for subtotal rows.
ro: Culoarea implicită pentru rândurile de subtotal.

en: Sub-subheading/total Cell Color
ro: Culoarea celulei de sub-subtitlu/sub-subtotal

en: Grand Total Cell Color
ro: Culoarea pentru celula totalului mare

en: Tables
ro: Tabele

en: Table cell spacing
ro: Spațiul de celulă în tabel

en: Table cell padding
ro: Distanța interioară dintre conținut și margine pentru celulele tabelului

en: Table border width
ro: Lățimea liniilor tabelului

en: Prepared by:
ro: Pregătit de:

en: Prepared for:
ro: Pregătit pentru:

en: Easy
ro: Ușor

en: Fancy
ro: Fantezist

en: Technicolor
ro: Tehnicolor

en: Name of organization or company the report is prepared for.
ro: Numele organizației sau al firmei pentru care se întocmește raportul.

en: Background color for reports.
ro: Culoarea de fundal pentru raporturi.

en: Background Pixmap
ro: Pixmap de background

en: Plain
ro: Plin

en: Filter Type
ro: Tip de filtru

en: Table for Exporting
ro: Tabel de exportat

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
ro: Nu s-a găsit nicio tranzacție care să se potrivească cu intervalul de timp și selecția contului specificat în panoul Opțiuni.

en: Register Order
ro: Ordinea din registru

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
ro: Include conturile cu filtrul tranzacții către/de la

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
ro: Exclude conturile cu filtrul tranzacții către/de la

en: Non-void only
ro: Doar nevide

en: Void only
ro: Doar vide

en: Income and Expense
ro: Venituri și cheltuieli

en: Credit Accounts
ro: Conturi de credit

en: Filter account.
ro: Filtrează contul.

en: Subtotal according to the primary key?
ro: Subtotal în acord cu cheia primară?

en: Subtotal according to the secondary key?
ro: Subtotal în acord cu cheia secundară?

en: Display the reconciled date?
ro: Se afișează data de reconciliere?

en: Display the account name?
ro: Se afișează numele contului?

en: Transfer from/to
ro: Transferă din/în

en: Cu_t
ro: _Taie

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
ro: Taie selecția curentă și copiaz-o în memoria clipboard

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Copy the current selection to clipboard
ro: Copiază selecția curentă în memoria clipboard

en: _Paste
ro: _Lipește

en: Paste the clipboard content at the cursor position
ro: Lipește conținutul din memoria clipboard la poziția cursorului

en: _Transaction
ro: _Tranzacție

en: Remove all splits in the current transaction
ro: Șterge toate părțile tranzacției curente

en: _Enter Transaction
ro: _Introdu tranzacție

en: Record the current transaction
ro: Înregistrează tranzacția curentă

en: Ca_ncel Transaction
ro: Re_nunță la tranzacție

en: Cancel the current transaction
ro: Abandonează tranzacția curentă

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Double Line
ro: Pe _două linii

en: Transfer funds from one account to another
ro: Transferă fonduri dintr-un cont în altul

en: _Blank Transaction
ro: Tranzacție _goală

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
ro: Mută la o tranzacție nouă la sfârșitul registrului

en: _File
ro: _Fișier

en: Proper_ties
ro: Proprie_tăți

en: Edit the properties of the current file
ro: Editează proprietățile fișierului curent

en: Close the currently active page
ro: Închide pagina activă curentă

en: Quit this application
ro: Ieși din aplicație

en: Edit the global preferences of GnuCash
ro: Editează preferințele globale ale GnuCash

en: _Toolbar
ro: Bară de ins_trumente

en: Show/hide the toolbar on this window
ro: Arată/ascunde bara de instrumente pentru această fereastră

en: Su_mmary Bar
ro: Bară de su_mar

en: Show/hide the summary bar on this window
ro: Arată/ascunde bara de sumar pentru această fereastră

en: Stat_us Bar
ro: Bară de _stare

en: Show/hide the status bar on this window
ro: Arată/ascunde bara de stare pentru această fereastră

en: Tra_nsaction
ro: _Tranzacții

en: _Actions
ro: _Acțiuni

en: Re_name Page
ro: Rede_numește pagina

en: _Scheduled
ro: _Programate

en: _Reports
ro: _Rapoarte

en: _Tools
ro: _Unelte

en: E_xtensions
ro: E_xtensii

en: _Windows
ro: _Ferestre

en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

en: New Window with _Page
ro: Fereastră nouă cu _pagină

en: Tutorial and Concepts _Guide
ro: _Ghid cu tutorial și concepte

en: Open the GnuCash Tutorial
ro: Deschide tutorialul GnuCash

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Open the GnuCash Help
ro: Deschide ajutorul GnuCash

en: About GnuCash
ro: Despre GnuCash

en: Save the current file
ro: Salvează fișierul curent

en: Open the New Invoice dialog
ro: Deschide dialogul Factură nouă

en: New Accounts _Page
ro: _Pagină nouă de conturi

en: Open a new Account Tree page
ro: Deschide o pagină cu un nou plan de conturi

en: New _File
ro: _Fișier nou

en: Create a new file
ro: Creează un fișier nou

en: Open an existing GnuCash file
ro: Deschide un fișier GnuCash existent

en: Save this file with a different name
ro: Salvează acest fișier sub un alt nume

en: Print the currently active page
ro: Tipărește pagina activă curentă

en: Export _Accounts
ro: Exportă _conturi

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
ro: Exportă planul de conturi într-un nou fișier GnuCash

en: Find transactions with a search
ro: Găsește tranzacțiile cu o căutare

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
ro: Opțiuni raport ta_xe

en: _Scheduled Transactions
ro: _Tranzacții automate

en: _Scheduled Transaction Editor
ro: Editor de tran_zacții automate

en: Since _Last Run…
ro: De la u_ltima rulare…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
ro: Creează tranzacțiile automate de la ultima rulare

en: _Mortgage & Loan Repayment…
ro: _Plata ipotecii & împrumutului dat…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
ro: Instalează tranzacțiile automate pentru plata unui împrumut dat

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
ro: Vizualizează și editează prețurile pentru acțiuni și fonduri deschise pentru investiții

en: _Security Editor
ro: Editor de _securitate

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
ro: Vizualizează și editează mărfurile pentru acțiuni și fonduri deschise pentru investiții

en: _Tips Of The Day
ro: Sfa_turile zilei

en: View the Tips of the Day
ro: Vizualizează sfaturile zilei

en: _Delete Budget
ro: _Șterge buget

en: _Customer
ro: _Client

en: Customers Overview
ro: Privire de ansamblu a clienților

en: Open the New Customer dialog
ro: Deschide dialogul Client nou

en: Open the Find Customer dialog
ro: Deschide dialogul Găsește client

en: Open the Find Invoice dialog
ro: Deschide dialogul Găsește factură

en: Open the New Job dialog
ro: Deschide dialogul Sarcină nouă

en: Open the Find Job dialog
ro: Deschide dialogul Găsește sarcină

en: Open the Process Payment dialog
ro: Deschide dialogul de procesare a plății

en: _Vendor
ro: _Furnizor

en: Vendors Overview
ro: Privire de ansamblu a furnizorilor

en: Open a Vendor overview page
ro: Deschide pagina cu informații generale despre furnizor

en: Open the New Vendor dialog
ro: Deschide dialogul Furnizor nou

en: Open the Find Vendor dialog
ro: Deschide dialogul Găsește furnizor

en: Bills _Due Reminder
ro: _Notificator pentru facturile scadente

en: Open the Bills Due Reminder dialog
ro: Deschide dialogul Notificatorul facturilor scadente

en: _Employee
ro: _Angajat

en: Employees Overview
ro: Privire de ansamblu a angajaților

en: Open a Employee overview page
ro: Deschide pagina cu informații generale despre angajat

en: Open the New Employee dialog
ro: Deschide dialogul Angajat nou

en: Open the Find Employee dialog
ro: Deschide dialogul Găsește angajat

en: Open the Find Expense Voucher dialog
ro: Deschide dialogul Găsește voucher de cheltuieli

en: _Billing Terms Editor
ro: Editor pentru termenele de _plată

en: View and edit the list of Billing Terms
ro: Vizualizează și editează lista din termenele de plată

en: Test Search Dialog
ro: Testează caseta de dialog pentru căutare

en: Initialize Test Data
ro: Inițializează datele de test

en: _Replay GnuCash .log file…
ro: _Reîncarcă un fișier GnuCash .log …

en: _Edit Account
ro: _Editează cont

en: Edit the selected account
ro: Editează contul selectat

en: _Renumber Subaccounts…
ro: _Renumerotează subconturile…

en: Renumber the children of the selected account
ro: Renumerotează copiii contului selectat

en: Open _Account
ro: Deschide _cont

en: Open the selected account
ro: Deschide contul selectat

en: Open the selected account and all its subaccounts
ro: Deschide contul selectat și toate subconturile sale

en: _Filter By…
ro: Filtrează după…

en: _Refresh
ro: _Reîmprospătează

en: Refresh this window
ro: Reîmprospătează această fereastră

en: Create a new Account
ro: Creează un cont nou

en: New Account _Hierarchy…
ro: _Plan de conturi nou…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
ro: Extinde cartea curentă prin unirea cu categoriile unui nou tip de cont

en: Reconcile the selected account
ro: Reconciliază contul selectat

en: Record a stock split or a stock merger
ro: Înregistrează o acțiune împărțită sau o acțiune însumată

en: View _Lots…
ro: Afișează impo_zite…

en: Bring up the lot viewer/editor window
ro: Adu în față fereastra de vizualizare/editare

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
ro: _Verifică & repară

en: Check & Repair A_ccount
ro: Verifică & repară _cont

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
ro: Verifică și repară tranzacțiile neechilibrate și părțile orfane din acest cont

en: Check & Repair Su_baccounts
ro: _Verifică & repară su_bconturi

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
ro: Verifică și repară tranzacțiile neechilibrate și părțile orfane din acest cont și din subconturile lui

en: Check & Repair A_ll
ro: Verifică & repară _tot

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
ro: Verifică și repară tranzacțiile neechilibrate și părțile orfane din toate conturile

en: Edit _Account
ro: Editează _cont

en: Delete selected account
ro: Șterge contul selectat

en: Sort _Order
ro: Sortează _comanda

en: _Quantity
ro: _Cantitate

en: _Enter
ro: _Introdu

en: Record the current entry
ro: Înregistrează intrarea curentă

en: Cancel the current entry
ro: Renunță la intrarea curentă

en: Delete the current entry
ro: Șterge intrarea curentă

en: _Blank
ro: _Goală

en: Dup_licate Entry
ro: Dup_lică intrarea

en: Make a copy of the current entry
ro: Fă o copie a intrării curente

en: Move the current entry one row upwards
ro: Mută intrarea curentă cu un rând mai sus

en: Move the current entry one row downwards
ro: Mută intrarea curentă cu un rând mai jos

en: Open a company report window for the owner of this invoice
ro: Deschide o fereastra cu raportul firmei pentru proprietarul acestei facturi

en: E_dit Customer
ro: E_ditează client

en: Edit the selected customer
ro: Editează clientul selectat

en: Create a new customer
ro: Creează un client nou

en: E_dit Vendor
ro: E_ditează furnizor

en: Edit the selected vendor
ro: Editează furnizorul selectat

en: Create a new vendor
ro: Creează un furnizor nou

en: E_dit Employee
ro: E_ditează angajat

en: Edit the selected employee
ro: Editează angajatul selectat

en: Create a new employee
ro: Creează un angajat nou

en: Show customer report
ro: Arată raportul pentru client

en: Show vendor report
ro: Arată raportul pentru furnizor

en: Show employee report
ro: Arată raport pentru angajat

en: Create a new invoice
ro: Creează o factură nouă

en: Create a new voucher
ro: Creează un voucher nou

en: Assign as payment…
ro: Atribuie ca plată…

en: Assign the selected transaction as payment
ro: Marchează tranzacția selectată ca plată

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
ro: Registru de _bază

en: Show transactions on one or two lines
ro: Afișează tranzacțiile cu una sau două linii

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
ro: Registru împărțit _automat

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
ro: Afișează tranzacțiile pe unul sau două linii și expandează tranzacția curentă

en: Show expanded transactions with all splits
ro: Arată tranzacțiile desfășurate cu toate părțile

en: _Void Transaction
ro: Tranzacție _vidă

en: _Unvoid Transaction
ro: Tranzacție _nevidă

en: Add _Reversing Transaction
ro: Adaugă o tranzacție _inversă

en: S_plit Transaction
ro: Îm_parte tranzacția

en: Show all splits in the current transaction
ro: Arată toate părțile tranzacției curente

en: Edit E_xchange Rate
ro: Editează rata de schi_mb

en: Edit the exchange rate for the current transaction
ro: Editează rata de schimb pentru tranzacția curentă

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
ro: Creează o tranzacție automată cu tranzacția curentă drept model

en: Account Report
ro: Raport cont

en: Open a register report for this Account
ro: Deschide un raport de registru pentru acest cont

en: Open a register report for the selected Transaction
ro: Deschide un registru raport pentru tranzacția selectată

en: _Print Report…
ro: Im_primă raport…

en: Print the current report
ro: Tipărește raportul curent

en: _Report Options
ro: Opțiuni _raport

en: Export HTML-formatted report to file
ro: Exportă raportul formatat HTML în fișier

en: Back
ro: Înapoi

en: Move back one step in the history
ro: Mută înapoi cu un pas în istorie

en: Forward
ro: Înainte

en: Move forward one step in the history
ro: Merge înainte un pas în istorie

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Reload the current page
ro: Reîncarcă pagina curentă

en: Cancel outstanding HTML requests
ro: Renunță la cererile HTML restante

en: Export _Report
ro: Exportă _raport

en: Create a new scheduled transaction
ro: Creează o nouă tranzacție programată

en: Edit the selected scheduled transaction
ro: Editează tranzacția programată selectată

en: Delete the selected scheduled transaction
ro: Șterge tranzacția programată selectată

en: Import _QIF…
ro: Importă _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
ro: Importă un fișier Quicken QIF

en: St_yle Sheets
ro: _Foi de stil

en: _Reconcile
ro: _Reconciliere

en: _Reconcile Information…
ro: Informații de _reconciliere…

en: _Finish
ro: _Termină

en: _Postpone
ro: A_mână

en: _Open Account
ro: _Deschide cont

en: Edit the current transaction
ro: Editează tranzacția curentă

en: Delete the selected transaction
ro: Șterge tranzacția selectată

en: Open the account
ro: Deschide contul

en: Finish the reconciliation of this account
ro: Finalizează reconcilierea pentru acest cont

en: Postpone the reconciliation of this account
ro: Amână reconcilierea acestui cont

en: Cancel the reconciliation of this account
ro: Renunță la reconciliere pentru acest cont

en: Illegal variable in expression.
ro: Variabilă nepermisă în expresie.

en: Unbalanced parenthesis
ro: Paranteze neînchise corect

en: Stack overflow
ro: Stivă depășită superior

en: Stack underflow
ro: Stivă depășită inferior

en: Undefined character
ro: Caracter nedefinit

en: Not a variable
ro: Nu este o variabilă

en: Not a defined function
ro: Funcție nedefinită

en: Out of memory
ro: Am rămas fără memorie

en: Numeric error
ro: Eroare numerică

en: Opening Balances
ro: Solduri inițiale

en: Deposit
ro: Depozit

en: Receive
ro: Primește

en: Withdrawal
ro: Retragere

en: Spend
ro: Cheltuiește

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
ro: Separatorul "%s" este folosit în unul sau mai multe nume de cont.
    
    Acest lucru poate duce la comportamente neașteptate. Schimbați numele conturilor sau alegeți alt separator.
    
    Mai jos veți găsi lista conturilor cu nume invalide:
    %s

en: Credit Card
ro: Card de credit

en: Stock
ro: Acțiuni

en: Mutual Fund
ro: Fond deschis pentru investiții

en: A/Receivable
ro: Debitori

en: A/Payable
ro: C/Datorii curente

en: Root
ro: Rădăcină

en: Orphaned Gains
ro: Câștiguri orfane

en: Realized Gain/Loss
ro: Câștiguri/pierderi realizate

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
ro: Câștiguri și pierderi realizate din conturi de comerț sau mărfuri, care nu au fost înregistrate altundeva.

en: y-m-d
ro: a-l-z

en: d-m-y
ro: z-l-a

en: m-d-y
ro: l-z-a

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
ro: Acest set de date conține funcționalități inexistente în această versiune de GnuCash. Trebuie să folosiți o versiune mai nouă de GnuCash pentru a avea suport pentru următoarele funcționalități:

en: Extra to Charge Card
ro: Extra pentru încărcare card

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
ro: Generat de o factură. Încearcă sa nu postezi factura.

en:  (posted)
ro:  (postat)

en: One Week Ago
ro: Cu o săptămână în urmă

en: One Week Ago.
ro: Cu o săptămână în urmă.

en: One Week Ahead
ro: Peste o săptămână

en: One Week Ahead.
ro: Peste o săptămână.

en: One Month Ago
ro: Cu o lună în urmă

en: One Month Ago.
ro: Cu o lună în urmă.

en: One Month Ahead
ro: Peste o lună

en: One Month Ahead.
ro: Peste o lună.

en: Three Months Ago
ro: Cu trei luni în urmă

en: Three Months Ago.
ro: Cu trei luni în urmă.

en: Three Months Ahead
ro: Peste trei luni

en: Three Months Ahead.
ro: Peste trei luni.

en: Six Months Ago
ro: Cu șase luni în urmă

en: Six Months Ago.
ro: Cu șase luni în urmă.

en: Six Months Ahead
ro: Peste șase luni

en: Six Months Ahead.
ro: Peste șase luni.

en: One Year Ago
ro: Cu un an în urmă

en: One Year Ago.
ro: Cu un an în urmă.

en: One Year Ahead
ro: Peste un an

en: One Year Ahead.
ro: Peste un an.

en: Start of next month
ro: Începutul lunii viitoare

en: First day of the next month.
ro: Prima zi a lunii următoare.

en: End of next month
ro: Sfârșitul lunii viitoare

en: Last day of next month.
ro: Ultima zi a lunii următoare.

en: Start of next quarter
ro: Începutul trimestrului viitor

en: First day of the next quarterly accounting period.
ro: Prima zi a trimestrului contabil următor.

en: End of next quarter
ro: Sfârşitul trimestrului viitor

en: Last day of next quarterly accounting period.
ro: Ultima zi a trimestrului contabil viitor.

en: Start of next year
ro: Începutul anului viitor

en: First day of the next calendar year.
ro: Prima zi a anului calendaristic următor.

en: End of next year
ro: Sfârșitul anului viitor

en: Last day of the next calendar year.
ro: Ultima zi a anului calendaristic următor.

en: Counters
ro: Contoare

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
ro: Alegeți numărul de zile după care tranzacțiile nu vor mai putea fi editate. Această limită este marcată de o linie roșie în fereastra contului. Dacă este zero, toate tranzacțiile pot fi editate și niciuna nu va fi în modul de vizualizare.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
ro: Bugetul care să fie folosit acolo unde nu a fost specificat niciunul.

en: Customer number
ro: Numărul de client

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
ro: Ultimul număr de client generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de client.

en: Customer number format
ro: Format pentru numărul de client

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de client. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: Employee number
ro: Numărul angajatului

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
ro: Ultimul număr de angajat generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de angajat.

en: Employee number format
ro: Format pentru numărul angajatului

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de angajat. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: Invoice number
ro: Număr de factură

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
ro: Ultimul număr de factură generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de factură.

en: Invoice number format
ro: Format pentru numărul de factură

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de factură. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: Bill number
ro: Număr de factură

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
ro: Ultimul număr de factură generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de factură.

en: Bill number format
ro: Format pentru numărul de factură

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de factură. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: Expense voucher number
ro: Voucher de cheltuieli

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
ro: Ultimul număr de voucher generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de voucher.

en: Expense voucher number format
ro: Format pentru numărul voucherului de cheltuieli

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de vouchere. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: Job number
ro: Număr de sarcină

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
ro: Ultimul număr de sarcină generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de sarcină.

en: Job number format
ro: Formatul numărului de sarcină

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de sarcini. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: Order number
ro: Număr de comandă

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
ro: Ultimul număr de comandă generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de comandă.

en: Order number format
ro: Format pentru numărul de comandă

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de comandă. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: Vendor number
ro: Număr de furnizor

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
ro: Ultimul număr de furnizor generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de furnizor.

en: Vendor number format
ro: Format pentru numărul de furnizor

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de furnizor. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: The name of your business.
ro: Numele companiei dvs.

en: The address of your business.
ro: Adresa companiei dvs.

en: The contact person to print on invoices.
ro: Persoana de contact de tipărit pe facturi.

en: The fax number of your business.
ro: Numărul de fax al companiei dvs.

en: The email address of your business.
ro: Adresa de email a companiei dvs.

en: The URL address of your website.
ro: Adresa site-ului dvs. web.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
ro: ID-ul firmei tale (de ex. „Taxa-ID: 00-000000”).

en: The default date format used for fancy printed dates.
ro: Formatul implicit de dată folosit pentru tipărirea datelor prietenoase.

en: The electronic tax number of your business
ro: Numărul impozitelor economice al afacerilor tale

en:  (closed)
ro:  (închis)

en: Budgeting
ro: Bugetare

en: Default Budget
ro: Buget implicit

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
ro: %s trecută

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
ro: Necunoscut, listă de lungime %d.

en: Voided transaction
ro: Tranzacție golită

en: Transaction Voided
ro: Tranzacție golită

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
ro: Legat de taxe dar nu are niciun cod de taxare

en: No help available.
ro: Nu avem ajutor disponibil.
