GnuCash $ - en to rw translation catalogue (173 entries)

en: Today
rw: Uyu munsi

en: Business
rw: Imirimo

en: Company Name
rw: Izina ry'isosiyete

en: Other
rw: Ikindi

en: Yes
rw: Yego

en: No
rw: Oya

en: Placeholder
rw: Akarindamwanya

en: Date
rw: Itariki

en: Principal
rw: Umutahe

en: Account
rw: konti

en: Symbol
rw: ikimenyetso

en: Memo
rw: Ubutumwa

en: None
rw: Ntacyo

en: Days
rw: Iminsi

en: Unknown
rw: Kitazwi

en: Contact
rw: Umuntu

en: Company
rw: uruganda/ikompanyi

en: Description
rw: Insobanuramiterere

en: Username
rw: Izina ry'ukoresha

en: Name
rw: Izina

en: Value
rw: Agaciro

en: Action
rw: Igikorwa

en: Number
rw: Umubare

en: Notes
rw: ibisobanuro

en: Duplicate
rw: Gusubiramo

en: Post
rw: iposita

en: Type
rw: Ubwoko

en: Amount
rw: ingano

en: Title
rw: Umutwe

en: Vendor
rw: Umucuruzi

en: Cancel
rw: Kureka

en: Complete
rw: kuzuza

en: Contents
rw: Ibigize

en: Report
rw: Icyegeranyo

en: Rows
rw: Imbariro

en: Status
rw: Imimerere

en: Form
rw: Ifishi

en: Expenses
rw: Ibisohoka

en: Total
rw: Igiteranyo

en: Open
rw: Gufungura

en: Edit
rw: Guhindura

en: New
rw: Gishya

en: Delete
rw: Gusiba

en: Accounts
rw: Konti

en: Options
rw: Amahitamo

en: Blank
rw: Ahatanditseho

en: Enter
rw: Injiza

en: Split
rw: gucamo uduce

en: Jump
rw: Simbuka

en: Schedule
rw: Igenabihe

en: Search Results
rw: ibisubizo by'ishakisha

en: Register
rw: Kwiyandikisha

en: Select
rw: Hitamo

en: Print
rw: Gucapa

en: Export
rw: Kohereza

en: Descending
rw: Ikijyepfo

en: Ascending
rw: ujyana ku kinini

en: is
rw: ni

en: is not
rw: siyo

en: Difference
rw: Ikinyuranyo/Itandukaniro

en: is before
rw: iri mbere

en: is after
rw: iri nyuma

en: is less than
rw: irutwa Na

en: is greater than
rw: binini ku

en: less than
rw: birutwa

en: less than or equal to
rw: birutwa na cyangwa bingana na

en: equal to
rw: bingana na

en: not equal to
rw: bitangana na

en: greater than
rw: biruta

en: greater than or equal to
rw: biruta cyangwa bingana na

en: contains
rw: ifite

en: Currency
rw: Ifaranga

en: Clear
rw: bigaragara,kigaragara

en: Error
rw: Ikosa

en: Calendar
rw: Karendari

en: Date:
rw: Itariki:

en: Frequency
rw: ubwisubire

en: Save
rw: Kubika

en: Version
rw: Ikiciro

en: Select All
rw: Hitamo byose

en: Loading…
rw: Itangira…

en: Account Name
rw: Izina rya konti

en: Fraction
rw: Umugabane

en: Source
rw: Inkomoko

en: Phone
rw: Telefone

en: Active
rw: Gikora

en: Price
rw: Igiciro

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
rw: Impera

en: Months
rw: Amezi

en: Years
rw: Imyaka

en: Length
rw: Uburebure

en: Account name
rw: izina rya konti

en: Desc_ription
rw: Igaragaza Imiterere

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
rw: Rusange

en: Default
rw: Mburabuzi

en: Identification
rw: irangamimerere

en: Account _name
rw: Izina rya konti

en: _Account code
rw: Izina rya konti

en: Account _Color
rw: Izina rya konti

en: Table
rw: Imbonerahamwe

en: De_scription
rw: Igaragaza Imiterere

en: _Type
rw: Ubwoko

en: _Name
rw: Izina

en: _Full name
rw: Izina

en: Address
rw: Aderesi

en: Discount
rw: Igabanya

en: Billing Information
rw: Amakuru yo kurihisha

en: Shipping Information
rw: Amakuru yo kwohereza

en: (none)
rw: (ntacyo)

en: Calculate
rw: Bara

en: Online
rw: kiri kuri interineti

en: Colors
rw: Amabara

en: Reference
rw: Indango

en: days
rw: Iminsi

en: S_ource
rw: Imvano

en: _Address
rw: Aderesi

en: Custom format
rw: Imiterere isanzwe

en: _Row span
rw: Igihe ky'Urubariro

en: _Column span
rw: Igihe ky'inkingi

en: Overview
rw: Incamake

en: _Password
rw: Ijambobanga

en: Add
rw: Kongera

en: Budget Name
rw: Izina rya konti

en: Progress
rw: Aho bigeze

en: From
rw: Bivuye

en: To
rw: Ku

en: Enter Password
rw: Kwandika Ijambobanga

en: _Name of the new template
rw: _Izina kugirango Gishya Inyandikorugero

en: Quantity
rw: Ingano

en: Taxable
rw: Ibyakwa imisoro

en: Hours
rw: amasaha

en: Project
rw: Umushinga

en: Material
rw: Ibikoresho

en: Changed
rw: Byahinduwe

en: Check
rw: Kugenzura

en: One Week
rw: Icyumweru

en: All
rw: Byose

en: Circle
rw: Uruziga

en: Square
rw: kare

en: Cross
rw: Kwambukiranya

en: Display
rw: igaragaza

en: Report name
rw: Izina rya Raporo

en: Stylesheet
rw: Ipaji y'imisusire

en: Show table
rw: Kwerekana imbonerahamwe

en: Average
rw: Impuzandengo

en: Maximum
rw: kinini bishoboka

en: Minimum
rw: gito gishoboka

en: Background Color
rw: Ibara rya mbuganyuma

en: true
rw: ukuri

en: false
rw: Sibyo

en: Assets
rw: Ikintu

en: Grand Total
rw: Igiteranyo Gikuru

en: Sort Order
rw: Uburyo bw'ishungura

en: Investments
rw: Ishoramari

en: Sorting
rw: Ishungura

en: Primary Key
rw: Urufunguzo shingiro

en: References
rw: Irebero

en: Payments
rw: Ubwishyu

en: Sort By
rw: Gutoranya ukurikije

en: Weeks
rw: Ibyumweru

en: Currencies
rw: amafaranga/amadovize

en: Images
rw: Ishusho

en: Logo
rw: ikirango

en: Text Color
rw: Ibara y'inyandiko

en: Tables
rw: Imbonerahamwe

en: Plain
rw: Byuzuye

en: Back
rw: Inyuma

en: Forward
rw: Imbere

en: Reload
rw: Ongera ufungure

en: Stop
rw: Hagarara

en: Out of memory
rw: Ububiko bwarenzwe

en: Receive
rw: Akira

en: Credit Card
rw: ikarita y'inguzanyo
