GnuCash $ - en to sv translation catalogue (5397 entries)

en: ~a to ~a
sv: ~a till ~a

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
sv: Försökte slå upp en odefinierad datumsymbol '~a'. Rapporten sparades antagligen i en senare version av GnuCash. Använder idag som förval.

en: Start of this year
sv: Början på detta år

en: First day of the current calendar year.
sv: Första dagen på nuvarande kalenderår.

en: End of this year
sv: Slutet på detta år

en: Last day of the current calendar year.
sv: Sista dagen på nuvarande kalenderår.

en: Start of previous year
sv: Början på föregående år

en: First day of the previous calendar year.
sv: Första dagen på föregående kalenderår.

en: End of previous year
sv: Slutet på föregående år

en: Last day of the previous calendar year.
sv: Sista dagen på föregående kalenderår.

en: Start of accounting period
sv: Början av räkenskapsperiod

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
sv: Första dagen i räkenskapsperioden, enligt de globala inställningar.

en: End of accounting period
sv: Slutet av räkenskapsperiod

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
sv: Sista dagen i räkenskapsperioden, enligt de globala inställningar.

en: Start of this month
sv: Början på denna månad

en: First day of the current month.
sv: Första dagen i nuvarande månad.

en: End of this month
sv: Slutet på denna månad

en: Last day of the current month.
sv: Sista dagen i nuvarande månad.

en: Start of previous month
sv: Början på föregående månad

en: First day of the previous month.
sv: Första dagen i föregående månad.

en: End of previous month
sv: Slutet på föregående månad

en: Last day of previous month.
sv: Sista dagen i föregående månad.

en: Start of current quarter
sv: Början av nuvarande kvartal

en: First day of the current quarterly accounting period.
sv: Första dagen i nuvarande kvartalsvisa räkenskapsperiod.

en: End of current quarter
sv: Slutet på nuvarande kvartal

en: Last day of the current quarterly accounting period.
sv: Sista dagen i nuvarande kvartalsvisa räkenskapsperiod.

en: Start of previous quarter
sv: Början på föregående kvartal

en: First day of the previous quarterly accounting period.
sv: Första dagen i föregående kvartalsvisa räkenskapsperiod.

en: End of previous quarter
sv: Slutet på föregående kvartal

en: Last day of previous quarterly accounting period.
sv: Sista dagen i föregående kvartalsvisa räkenskapsperiod.

en: Today
sv: Idag

en: The current date.
sv: Dagens datum.

en: Business
sv: Företag

en: Company Name
sv: Företagsnamn

en: Company Address
sv: Företagsadress

en: Company ID
sv: Företags-ID

en: Company Phone Number
sv: Företagets telefonnummer

en: Company Fax Number
sv: Företagets faxnummer

en: Company Website URL
sv: Företagets webbadress

en: Company Email Address
sv: Företagets e-postadress

en: Company Contact Person
sv: Företagets kontaktperson

en: Fancy Date Format
sv: Vackert datumformat

en: custom
sv: anpassad

en: Tax
sv: Skatt

en: Tax Number
sv: Skattenummer

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Chinese
sv: Kinesisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Indian
sv: Indisk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Western
sv: Västerländsk

en: Other
sv: Annat

en: Arabic (IBM-864)
sv: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
sv: Arabisk (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
sv: Arabisk (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
sv: Arabisk (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
sv: Arabisk (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabisk (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
sv: Armensk (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
sv: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
sv: Baltisk (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
sv: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
sv: Centraleuropeisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
sv: Centraleuropeisk (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
sv: Centraleuropeisk (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
sv: Kinesisk, förenklad (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
sv: Kinesisk, förenklad (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
sv: Kinesisk, förenklad (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
sv: Kinesisk, förenklad (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
sv: Kinesisk, förenklad (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
sv: Kinesisk, traditionell (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
sv: Kinesisk, traditionell (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
sv: Kinesisk, traditionell (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
sv: Kroatisk (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
sv: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
sv: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
sv: Kyrillisk (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
sv: Rysk (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
sv: Ukrainsk (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
sv: Ukrainsk (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
sv: Engelsk (ASCII)

en: Georgian (GEOSTD8)
sv: Georgisk (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekisk (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
sv: Grekisk (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
sv: Grekisk (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
sv: Hebreisk (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
sv: Hebreisk (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
sv: Hebreisk (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
sv: Hebreisk (MacHebrew)

en: Icelandic (MacIcelandic)
sv: Isländsk (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
sv: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
sv: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
sv: Japansk (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreansk (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
sv: Koreansk (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
sv: Koreansk (JOHAB)

en: Korean (UHC)
sv: Koreansk (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
sv: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
sv: Rumänsk (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
sv: Rumänsk (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
sv: Sydeuropeisk (ISO-8859-3)

en: Turkish (IBM-857)
sv: Turkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
sv: Turkisk (MacTurkish)

en: User Defined
sv: Användardefinierad)

en: Vietnamese (TCVN)
sv: Vietnamesisk (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
sv: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
sv: Vietnamesisk (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
sv: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Visuell hebreisk (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
sv: Västerländsk (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
sv: Västern (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
sv: Västerländsk (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
sv: Västerländsk (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
sv: Västerländsk (Windows-1252)

en: Locale:
sv: Lokal:

en: Conversion Direction
sv: Riktning för konvertering

en: This value determines which iconv test to perform.
sv: Det här värdet avgör vilket iconv-test som kommer att utföras.

en: Menu
sv: Meny

en: The menu of options
sv: Alternativmenyn

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
sv: GnuCash-manualen innehåller en stor mängd information som kan vara till hjälp. Du kommer åt manualen i hjälpmenyn.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
sv: Sändlistor är den form av kommunikation som föredras av GnuCashs gemenskap. För att annonsera nya utgåvor, användargrupper osv. se tabellen på https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
sv: Det är lätt att kontakta GnuCash-utvecklarna. Förutom ett flertal sändlistor kan du chatta med dem på IRC! Du hittar dem på #gnucash på irc.gnome.org

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
sv: Du kan lätt importera dina nuvarande finansiella data från Quicken, MS Money eller andra program som exporterar QIF-filer eller OFX-filer. Klicka på ”Importera” i ”Arkiv”-menyn och välj QIF- eller OFX-fil. Följ sedan instruktionerna.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
sv: Om du vill veta i vilka kataloger dina senaste GnuCash-filer lagras, håll musen över ett av objekten i historikmenyn
    (Arkiv[->Lista över senaste filer]).
    Den fullständiga sökvägen visas i statusfältet.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
sv: Om du är van vid andra finansiella program som Quicken, notera att GnuCash använder konton i stället för kategorier för att spåra inkomster och utgifter. För mer information om inkomster och utgifter, se GnuCash-manualen.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
sv: Det är möjligt att ändra vilka kolumner som visas i kontoöversikten. Hitta triangeln längst till höger i kolumnrubrikerna och klicka på den för att se vilka olika kolumner som finns att välja bland.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
sv: Högerklicka (Ctrl-klick i Mac OS X) med musen på Kontofliken i huvudfönstret för att visa menyalternativ för konton. Inuti varje register visas en alternativmeny för transaktioner om du högerklickar med musen.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
sv: Skapa nya konton genom att klicka på ”Nytt” i huvudfönstrets verktygsrad. Du kommer att få upp en dialogruta som du kan skriva in kontoinformation i. För mer information om hur du väljer kontotyp eller skapar en kontoplan se GnuCash-manualen.

en: Every transaction has a "Notes" field where you can put useful information.
    
    To make it visible
    select "View" in the menu bar and check "Double Line" or
    check "Double Line View" in Preferences:Register Defaults.
sv: Varje transaktion har ett fält för ”Anteckningar” där du kan skriva viktig information.
    
    För att göra den synlig
    välj ”Visa” i menyfältet och kryssa för ”Dubbla rader” eller
    markera ”Vy med dubbla rader” i Inställningar:Registerförval.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
sv: För att ange flerdelade transaktioner, t.ex. en lön med flera avdrag, klicka på Delar-knappen i verktygsraden. Du kan också välja registerstilen Autodelningsliggare eller Transaktionsjournal från Visa-menyn.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
sv: När du skriver in belopp i registret, kan du använda GnuCash-kalkylatorn för att addera, subtrahera, multiplicera och dividera. Skriva bara första värdet, sen +, -, * eller /. Skriv in det andra värdet och tryck ”Enter” för att spara det kalkylerade värdet.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
sv: Snabbifyllning gör att det är lättare att skriva in vanliga transaktioner. När du skriver de första bokstäverna av en vanlig transaktionsbeskrivning och trycker Tab så kommer GnuCash automatiskt att komplettera resten av transaktionen så som den skrevs in senast.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
sv: Om du skriver in de första bokstäverna i ett existerande kontonamn i överföringskolumnen i registret så kommer GnuCash kommer att komplettera namnet från din kontolista. För underkonton, skriv de första bokstäverna av det överliggande kontot följt av ':' och de första bokstäverna för underkontot (till exempel T:K för Tillgångar:Kontanter).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
sv: Vill du se alla transaktioner för underkonton i ett register? Från huvudmenyn, välj det överliggande kontot och välj Redigera->Öppna underkonton från menyn.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
sv: När du skriver in datum kan du skriva ”+” eller ”-” för att öka eller minska datumet. Du kan använda ”+” och ”-” för att öka och minska checknummer också.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
sv: För att växla mellan flikar i huvudfönstret, tryck Control+Page Up/Down.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
sv: I avstämningsfönstret kan du trycka på mellanslagstangenten för att markera transaktioner som avstämda. Du kan också trycka Tab och Shift-Tab för att flytta mellan insättningar och uttag.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
sv: För att överföra pengar mellan konton med olika valutor, klicka på Överföringsknappen i verktygsraden för registret, välj konton, och så kommer Valutaöverföringsalternativen för att mata in växelkurs eller den andra valutans belopp att finnas tillgängliga.

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
sv: Du kan justera Värdepapperseditorn till att visa källan för ett värdepappers kurs, vilket gör det lätt att se vilka online-källor dina värdepapper följer. Klicka på triangeln till höger i kolumnrubrikerna för att ändra visningen.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
sv: Du kan förena flera rapporter i ett enda fönster, för att få all information du vill ha snabbt tillgänglig. Använd rapporten Exempel & anpassade->”Anpassad flerkolumnsrapport”.

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
sv: Stilmallar påverkar hur rapporter visas. Välj en stilmall för din rapport som ett rapportalternativ och använd menyn Redigera->Stilmallar för att anpassa stilmallarna.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
sv: För att ta fram kontomenyn i överföringsfältet på en registersida, tryck på menytangenten eller tangentkombinationen Ctrl-Nedåtpil.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
sv: Editorn för schemalagda transaktioner inkluderar en mycket flexibel frekvenskonfigurator. Grundläggande frekvenser för att schemalägga en transaktion inkluderar varje dag, varje vecka, och varje månad. Men mer avancerade scheman kan också ställas in. Ett par exempel:
    
    För att schemalägga en transaktion var tredje vecka kan du välja grundläggande frekvensen ”varje vecka” och sedan ange ”Var 3:e vecka”.
    
    För att schemalägga en transaktion en gång per år kan du välja grundläggande frekvensen ”varje månad” och sedan ange ”Var 12:e månad”.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
sv: Om du arbetar nattetid bör du stänga och öppna dina arbetsregister på nytt efter midnatt för att få det nya datumet som förval för nya transaktioner. Du behöver inte starta om GnuCash.

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
sv: För att söka bland alla dina transaktioner, starta en sökning (Redigera->Sök…) från huvudsidan med kontohierarkin. För att begränsa din sökning till ett enstaka konto, starta sökningen från det kontots register.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
sv: För att visuellt jämföra innehållet av två flikar på skärmen, välj Fönster->Nytt fönster med sidan från menyn i en av flikarna för att duplicera den fliken i ett nytt fönster.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
sv: Det finns en teori som säger att om någon någonsin upptäcker vad universum är till för och varför det existerar, kommer det omedelbart försvinna och ersättas av någonting ännu mer bisarrt och obegripligt.
    Enligt en annan teori har detta redan inträffat.
    
    Douglas Adams, ”Restaurangen vid slutet av universum”, 1980. Översättning av Thomas Tidholm 1988

en: The book was closed successfully.
sv: Boken stängdes.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
sv[0]: Det tidigaste transaktionsdatumet som hittades i den här boken är %s. Baserat på markeringen ovan kommer boken att delas upp i %d bok.
sv[1]: Det tidigaste transaktionsdatumet som hittades i den här boken är %s. Baserat på markeringen ovan kommer boken att delas upp i %d böcker.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
sv: Du har begärt att skapa en bok. Den här boken kommer att innehålla alla transaktioner fram till midnatt %s (för totalt %d transaktioner fördelade över %d konton).
    
    Justera Titel och Anteckningar, eller klicka på ”Nästa” för att fortsätta.
    Klicka på ”Bakåt” för att justera datumen eller ”Avbryt”.

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
sv: Boken kommer att skapas med titeln %s när du klickar på ”Verkställ”. Klicka på ”Bakåt” för att justera, eller ”Avbryt” för att inte skapa en bok.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
sv: %s
    Grattis! Du har stängt dina böcker!

en: Closing Date
sv: Datum för bokslut

en: Selected
sv: Valda

en: Account Types
sv: Kontotyper

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
sv: Konton i '%s'

en: No description provided.
sv: Ingen beskrivning given.

en: Accounts in Category
sv: Konton i kategori

en: zero
sv: noll

en: existing account
sv: existerande konto

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Opening Balance
sv: Ingående saldo

en: Use Existing
sv: Använd existerande

en: Please choose the currency to use for new accounts.
sv: Välj valuta som ska användas för nya konton.

en: New Book Options
sv: Alternativ för ny bok

en: Taxes
sv: Skatter

en: Tax Payment
sv: Skatteinbetalning

en: Insurance
sv: Försäkring

en: Insurance Payment
sv: Försäkringsinbetalning

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
sv: PMI (privatlånsförsäkring)

en: PMI Payment
sv: PMI-inbetalning

en: Other Expense
sv: Annan utgift

en: Miscellaneous Payment
sv: Övrig inbetalning

note: Translators: %s is "Taxes", "Insurance", or similar.
en: … pay "%s"?
sv: … betala ”%s”?

en: via Escrow account?
sv: via depositionskonto?

en: Loan
sv: Lån

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
sv: Avbetalningsalternativ: ”%s”

en: Date
sv: Datum

en: Payment
sv: Betalning

en: Principal
sv: Lånebelopp

en: Interest
sv: Ränta

en: Escrow Payment
sv: Depositionsinbetalning

en: Error adding price.
sv: Fel vid när pris lades till.

en: Account
sv: Konto

en: Shares
sv: Andelar

en: You don't have any stock accounts with balances!
sv: Du har inga aktiekonton med saldon!

note: Translators: this is a stock transaction describing an Initial stock long purchase
en: Open buy
sv: Öppet köp

en: Initial stock long purchase.
sv: Inledande långsiktigt aktieinköp.

note: Translators: this is a stock transaction describing an initial stock short sale
en: Open short
sv: Öppet kort

en: Initial stock short sale.
sv: Inledande kortsiktig aktieförsäljning.

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
sv: Köp

en: Buying stock long.
sv: Köper aktie långsiktigt.

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
sv: Sälj

en: Selling stock long, and record capital gain/loss.
sv: Säljer aktie långsiktigt, och bokför realisationsvinst/-förlust.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
sv: Utdelning

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
sv: Företag delar ut kontant avkastning till ägaren.
    
    Avkastning som återinvesteras måste därefter bokföras som ett vanligt aktieinköp.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital
en: Return of capital
sv: Avkastning på kapital

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
sv: Företaget ger avkastning i kapital, vilket reducerar kostnadsbasen utan att påverka # enheter.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital, reclassifying a dividend into return of capital
en: Return of capital (reclassification)
sv: Avkastning på kapital (omklassificering)

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units. A distribution previously recorded as a dividend is reclassified to return of capital, often due to end-of-year tax information.
sv: Företaget avkastar kapital, vilket minskar kostnadsbasen utan att påverka # enheter. En emission som tidigare bokförts som en utdelning omklassificeras till avkastning på kapital, ofta på grund av taxeringsinformation vid årets slut.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as dividend
en: Notional distribution (dividend)
sv: Återinvesterad avkastning (utdelning)

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
sv: Företaget delar ut en återinvesterad avkastning, vilken bokförs som inkomst i form av avkastning och ökar kostnadsbasen utan att påverka # enheter.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as capital gain
en: Notional distribution (capital gain)
sv: Återinvesterad avkastning (kapitalvinst)

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as capital gain and increases the cost basis without affecting # units.
sv: Företaget delar ut en återinvesterad avkastning, vilken bokförs som kapitalvinst och ökar kostnadsbasen utan att påverka # enheter.

note: Translators: this is a stock transaction describing a stock split split when shorting stock
en: Stock split
sv: Aktiesplit

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
sv: Företaget delar ut ytterligare enheter, vilket reducerar aktiepriset med en divisor, medan det totala monetära värdet för den övergripande investeringen hålls konstant.

note: Translators: this is a stock transaction describing a reverse split Translators: this is a stock transaction describing a reverse split when shorting stock.
en: Reverse split
sv: Omvänd delning

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
sv: Företaget löser ut enheter, vilket ökar aktiepriset med en multipel, medan det totala monetära värdet för den övergripande investeringen hålls konstant.
    
    Om den omvända delningen resulterar i kontanter som ersättning för återstående enheter, bokför försäljningen med Aktietransaktionsassistenten först, bokför därefter den omvända delningen.

note: Translators: this is a stock transaction describing shorting of stock.
en: Short sell
sv: Sälj kort

en: Selling stock short.
sv: Säljer aktier kortsiktigt.

note: Translators: this is a stock transaction describing cover buying stock, and recording capital gain/loss
en: Buy to cover short
sv: Köp för att täcka kort

en: Buy back stock to cover short position, and record capital gain/loss.
sv: Köp tillbaka aktier för att täcka kortsiktig position, och bokför realisationsvinst/-förlust.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory dividend
sv: Kompenserande utdelning

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
sv: Företaget delar ut avkastning, och den kortsiktiga aktieägaren måste göra en kompenserande inbetalning för avkastningen.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory return of capital
sv: Kompenserande kapitalavkastning

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
sv: Företaget ger avkastning i kapital, och den kortsiktiga aktieägaren måste göra en kompenserande inbetalning för avkastat kapital. Detta reducerar kostnadsbasen (mindre negativt, närmare 0,00) utan att påverka # enheter.

note: Translators: this is a stock transaction describing reclassifying a compensatory dividend into compensatory return of capital when shorting stock
en: Compensatory return of capital (reclassification)
sv: Kompenserande kapitalavkastning (omklassificering)

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units. A distribution previously recorded as a compensatory dividend is reclassified to compensatory return of capital, often due to end-of-year tax information.
sv: Företaget ger avkastning i kapital, och den kortsiktiga aktieägaren måste göra en kompenserande inbetalning för avkastat kapital. Detta reducerar kostnadsbasen (mindre negativt, närmare 0,00) utan att påverka # enheter. En emission som tidigare bokförts som en kompenserande utdelning omklassificeras till kompenserande kapitalavkastning, ofta på grund av taxeringsinformation vid årets slut.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as dividend when shorting stock
en: Compensatory notional distribution (dividend)
sv: Kompenserande teoretisk fördelning (utdelning)

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
sv: Företaget delar ut en teoretisk fördelning, och den kortsiktiga aktieägaren måste göra en kompenserande inbetalning för den teoretiska fördelningen. Detta bokförs som en förlust/negativ avkastning, och ökar kostnadsbasen (mer negativt, längre ifrån 0,00) utan att påverka # enheter.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as capital gain when shorting stock
en: Compensatory notional distribution (capital gain)
sv: Kompenserande teoretisk fördelning (reavinst)

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a capital loss amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
sv: Företaget delar ut en teoretisk fördelning, och den kortsiktiga aktieägaren måste göra en kompenserande inbetalning för den teoretiska fördelningen. Detta belopp bokförs som en kapitalförlust, och ökar kostnadsbasen (mer negativt, längre ifrån 0,00) utan att påverka # enheter.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
sv: Företaget löser in enheter, vilket ökar aktiepriset med en multipel, medan det totala monetära värdet av den övergripande investeringen hålls konstant.
    
    Om den omvända delningen resulterar i kontanter som ersättning för återstående enheter, bokför täckköpet genom att använda Aktietransaktionsassistenten först, bokför sedan den omvända delningen.

en: Amount for %s is missing.
sv: Belopp för %s saknas.

en: Amount for %s must not be negative.
sv: Belopp för %s får inte vara negativt.

en: Amount for %s must be positive.
sv: Belopp för %s måste vara positivt.

en: missing
sv: saknas

en: Amount for stock value is missing.
sv: Belopp för aktievärde saknas.

note: Translators: (missing) denotes that the amount or account is not provided, or incorrect, in the Stock Transaction Assistant.
en: (missing)
sv: (saknas)

en: You will enter a transaction with date %s which is earlier than the latest transaction in this account, dated %s. Doing so may affect the cost basis, and therefore capital gains, of transactions dated after the new entry. Please review all transactions to ensure proper recording.
sv: Du kommer mata in en transaktion med datum %s, vilket är innan den senaste transaktionen i detta konto, daterad %s. Att göra det kan påverka kostnadsbasen, och därigenom realisationsvinsterna, för transaktioner daterade efter den nya posten. Granska alla transaktioner för att säkerställa korrekt bokföring.

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: stock value
sv: aktievärde

en: Invalid stock new balance.
sv: Ogiltigt nytt aktiesaldo.

en: New balance must be higher than old balance.
sv: Nytt saldo måste vara högre än gammalt saldo.

en: New balance must be lower than old balance.
sv: Nytt saldo måste vara lägre än gammalt saldo.

en: Stock amount must be positive.
sv: Aktieantal måste vara positivt.

en: Cannot sell more units than owned.
sv: Kan inte sälja fler enheter än vad som ägs.

en: Cannot cover buy more units than owed.
sv: Kan inte täckköpa fler enheter än vad som ägs.

en: No errors found. Click Apply to create transaction.
sv: Inga fel hittades. Klicka på Verkställ för att skapa transaktion.

en: The following errors must be fixed:
sv: Följande fel måste åtgärdas:

en: The following warnings exist:
sv: Följande varningar finns:

note: Translators: %s refer to: stock mnemonic, broker currency, date of transaction.
en: A price of 1 %s = %s on %s will be recorded.
sv: Ett pris på 1 %s = %s den %s kommer att bokföras.

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: cash
sv: kontanter

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: fees
sv: avgifter

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: dividend
sv: utdelning

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: capital gains
sv: reavinster

en: Transaction can't balance, %s is error value %s
sv: Transaktionen kan inte balanseras, %s är fel värde %s

en: Total Debits of %s does not balance with total Credits of %s.
sv: Total debet för %s stämmer inte mot total kredit för %s.

en: Ne_w Balance
sv: N_ytt saldo

en: _Shares
sv: _Andelar

en: Ratio
sv: Fördelning

en: Next Balance
sv: Nästa saldo

en: Enter the new balance of shares after the stock split.
sv: Mata in det nya saldot för aktier efter aktiespliten.

en: Enter the number of shares you gained or lost in the transaction.
sv: Mata in antal andelar som du anskaffade eller förlorade i transaktionen.

en: Memo
sv: Minnesanteckning

en: Debit
sv: Debet

en: Credit
sv: Kredit

en: Units
sv: Enheter

en: Select…
sv: Välj…

en: Edit…
sv: Redigera…

en: Bill
sv: Räkning

en: Voucher
sv: Traktamente

en: Invoice
sv: Faktura

en: None
sv: Inget

en: Use Global
sv: Använd global

en: Badly formed URL %s
sv: Felaktigt formaterad URL %s

en: Bad URL: %s
sv: Felaktig URL: %s

en: No such entity: %s
sv: Hittar inte part: %s

en: No such owner entity: %s
sv: Hittar inte ägande part: %s

en: Entity type does not match %s: %s
sv: Typ av part matchar inte %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
sv: Rabattdagar får inte vara fler än förfallodagar.

en: You must provide a name for this Billing Term.
sv: Du måste ange ett namn för betalningsvillkoret.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
sv: Du måste ange ett unikt namn för betalningsvillkoret. Namnet ”%s” används redan.

en: Days
sv: Dagar

en: Unknown
sv: Okänt

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
sv: Villkoret ”%s” används och kan därmed inte tas bort.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ”%s”?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
sv: Den här transaktionen måste tilldelas till en kund. Välj kund nedan.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
sv: Den här transaktionen måste tilldelas till en leverantör. Välj leverantör nedan.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
sv: Den varan används just nu av minst ett av dina konton. Du får inte ta bort den.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
sv: Denna vara har prisuppgifter. Är du säker på att du vill ta bort den markerade varan och tillhörande pris?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
sv: Är du säker på att du vill ta bort produkten?

en: Delete commodity?
sv: Ta bort produkten?

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
sv: Fältet Företagsnamn får inte lämnas tomt, ange ett företagsnamn eller en person.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
sv: Rabatten måste vara en procentsats mellan 0 och 100 eller lämnad tom.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
sv: Kredit måste vara ett positivt belopp eller tomt.

en: Edit Customer
sv: Redigera kund

en: New Customer
sv: Ny kund

en: View/Edit Customer
sv: Visa/redigera kund

en: Customer's Jobs
sv: Kundens jobb

en: Customer's Invoices
sv: Kundens fakturor

en: Process Payment
sv: Behandla betalning

en: Shipping Contact
sv: Leveranskontakt

en: Billing Contact
sv: Fakturakontakt

en: Customer ID
sv: Kund ID

en: Contact
sv: Kontakt

en: Company
sv: Företag

en: ID #
sv: ID-nummer

en: Find Customer
sv: Sök kund

en: Are you sure you want to delete %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s?

en: You must select a report configuration to load.
sv: Du måste välja en rapportkonfiguration att läsa in.

en: You must select a report configuration to delete.
sv: Du måste välja en rapportkonfiguration att ta bort.

en: Unable to change report configuration name.
sv: Kunde inte ändra rapportkonfigurationens namn.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
sv: En sparad rapportkonfiguration med detta namn finns redan, välj ett annat namn.

en: Load report configuration
sv: Läs in rapportkonfiguration

en: Edit report configuration name
sv: Redigera rapportkonfigurationens namn

en: Delete report configuration
sv: Ta bort rapportkonfiguration

en: No Account selected. Please try again.
sv: Inget konto valt. Försök igen.

en: Placeholder account selected. Please try again.
sv: Platshållarkonto valdes. Försök igen.

en: Select document
sv: Välj dokument

en: Amend the URL
sv: Justera URL

en: Enter an URL like "%s"
sv: Mata in en URL som ”%s”

en: Existing Document Link is
sv: Befintlig dokumentlänk är

en: File Found
sv: Filen hittades

en: File Not Found
sv: Filen hittades inte

en: Address Found
sv: Adress hittades

en: Address Not Found
sv: Adress hittades inte

en: Total Entries
sv: Totalt antal poster

en: Business item can not be modified.
sv: Affärsobjektet kan inte ändras.

en: Manage Document Link
sv: Hantera dokumentlänk

en: Transaction can not be modified.
sv: Transaktionen kan inte ändras.

en: Undefined
sv: Odefinierat

note: Translators: This is the label of a dialog box that lists all of the transaction that have files or URIs linked with them.
en: Transaction Document Links
sv: Transaktionens dokumentlänkar

en: Description
sv: Beskrivning

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
sv: Dubbelklicka på posten i Id-kolumnen för att gå till Affärsobjektet.
    Dubbelklicka på posten i Länk-kolumnen för att öppna det länkade dokumentet.
    Dubbelklicka på posten i Tillgängligkolumnen för att ändra dokumentlänken.

en: Business Document Links
sv: Affärsdokumentlänkar

en: You must enter a Payment-Address Name.
sv: Du måste ange ett namn för betalningsadress.

en: Edit Employee
sv: Redigera personal

en: New Employee
sv: Ny personal

en: View/Edit Employee
sv: Visa/redigera personal

en: Expense Vouchers
sv: Traktamenten

en: Employee ID
sv: Personalnummer

en: Employee Username
sv: Anställds användarnamn

en: Employee Name
sv: Anställds namn

en: Username
sv: Användarnamn

en: Name
sv: Namn

en: Find Employee
sv: Sök personal

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
sv: Det här programmet kan bara beräkna ett värde i sänder. Du måste ange värden för alla utom en kvantitet.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
sv: GnuCash kan inte bestämma värdet i ett av fälten. Du måste ange ett giltigt uttryck.

en: The interest rate cannot be zero.
sv: Räntan kan inte vara noll.

en: The number of payments cannot be zero.
sv: Antal betalningar får inte vara noll.

en: The number of payments cannot be negative.
sv: Antalet betalningar får inte vara negativt.

en: Find Account
sv: Sök konto

en: Place Holder
sv: Platshållare

en: Hidden
sv: Dold

en: Not Used
sv: Används inte

en: Balance Zero
sv: Saldo noll

en: Tax related
sv: Skatterelaterat

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
sv: U_nderkonton i '%s'

en: All Accounts
sv: Alla konton

en: Balanced
sv: Balanserade

en: Closing Entries
sv: Avslutande poster

en: Reconcile
sv: Stäm av

en: Share Price
sv: Aktiepris

en: Value
sv: Värde

en: Date Posted
sv: Registreringsdatum

en: Reconciled Date
sv: Avstämningsdatum

en: Number/Action
sv: Nummer/Åtgärd

en: Action
sv: Åtgärd

en: Transaction Number
sv: Transaktionsnummer

en: Number
sv: Nummer

en: Description, Notes, or Memo
sv: Beskrivning, Anteckningar, eller Minnesanteckning

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Find Transaction
sv: Sök transaktion

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of maps missing
en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
sv[0]: Det finns %d ogiltig mappning,
    
    Vill du ta bort den nu?
sv[1]: Det finns %d ogiltiga mappningar,
    
    Vill du ta bort dem nu?

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
sv: För att se de ogiltiga mappningarna, använd filtret '%s'

en: Map Account NOT found
sv: Mappningskonto hittades inte

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
sv: (Obs, om det finns ett stort antal kan detta ta ett tag)

en: Bayesian
sv: Bayesisk

en: Description Field
sv: Beskrivningsfält

en: Memo Field
sv: Minnesanteckningsfält

en: CSV Account Map
sv: CSV-kontomappning

en: Online Id
sv: Online-ID

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
sv: Du måste ange betalningsinformation.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den markerade posten?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
sv: Denna post finns även på en order och kommer att tas bort från den också!

en: Choose a different report template or Printable Invoice will be used
sv: Välj en annan rapportmall, annars används Faktura för utskrift

en: Due Date
sv: Förfallodatum

en: Post Date
sv: Registreringsdatum

en: Post to Account
sv: Registrera till konto

en: Accumulate Splits?
sv: Ackumulera delningar?

en: The Invoice must have at least one Entry.
sv: Fakturan måste ha minst en post.

en: Do you really want to post the invoice?
sv: Vill du verkligen registrera fakturan?

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
sv: En eller flera poster berör konton med annan valuta än fakturan/räkningen använder. Du kommer tillfrågas att mata in en valutakurs för varje post.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
sv: Registreringsåtgärden avbröts eftersom inte alla växlingskurser angavs.

en: Total:
sv: Summa:

en: Subtotal:
sv: Delsumma:

en: Tax:
sv: Skatt:

en: Total Cash:
sv: Summa kontant:

en: Total Charge:
sv: Summa avgift:

en: Credit Note
sv: Kreditnotering

en: PAID
sv: BETALAD

en: UNPAID
sv: EJ BETALAD

en: New Credit Note
sv: Ny kreditnotering

en: New Invoice
sv: Ny faktura

en: Edit Credit Note
sv: Redigera kreditnotering

en: Edit Invoice
sv: Redigera faktura

en: View Credit Note
sv: Visa Kreditnotering

en: View Invoice
sv: Visa faktura

en: New Bill
sv: Ny räkning

en: Edit Bill
sv: Redigera räkning

en: View Bill
sv: Visa räkning

en: New Expense Voucher
sv: Nytt traktamente

en: Edit Expense Voucher
sv: Redigera traktamente

en: View Expense Voucher
sv: Visa traktamente

en: Open Linked Document:
sv: Öppna länkat dokument:

en: Bill Information
sv: Räkningsinformation

en: Bill ID
sv: Räknings-ID

en: Voucher Information
sv: Traktamenteinformation

en: Voucher ID
sv: Traktamente-ID

en: Date of duplicated entries
sv: Datum för duplicerade poster

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
sv: En eller flera valda fakturor har redan registrerats.
    Kontrollera ditt val igen.

en: Do you really want to post these invoices?
sv: Vill du verkligen registrera dessa fakturor?

en: View/Edit Invoice
sv: Visa/redigera faktura

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Post
sv: Registrera

en: Printable Report
sv: Rapport för utskrift

en: View/Edit Bill
sv: Visa/redigera räkning

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
sv: Visa/redigera traktamente

en: Invoice Owner
sv: Fakturaägare

en: Invoice Notes
sv: Fakturaanteckningar

en: Billing ID
sv: Fakturerings-ID

en: Is Paid?
sv: Är betald?

en: Is Posted?
sv: Är skickad?

en: Date Opened
sv: Öppningsdatum

en: Invoice ID
sv: Faktura-ID

en: Bill Owner
sv: Räkningsägare

en: Bill Notes
sv: Räkningsanteckningar

en: Voucher Owner
sv: Traktamentets ägare

en: Voucher Notes
sv: Traktamentets anteckningar

en: Type
sv: Typ

en: Paid
sv: Betald

en: Posted
sv: Skickad

en: Due
sv: Förfallodag

en: Opened
sv: Öppen

en: Num
sv: Nr

en: Find Bill
sv: Sök räkning

en: Find Expense Voucher
sv: Sök traktamente

en: Expense Voucher
sv: Traktamente

en: Find Invoice
sv: Sök faktura

en: Amount
sv: Belopp

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
sv[0]: Följande leverantörsdokument förfaller snart:
sv[1]: Följande %d leverantörsdokument förfaller snart:

en: Due Bills Reminder
sv: Påminnelse om räkningars förfallodagar

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
sv[0]: Följande kunddokument förfaller snart:
sv[1]: Följande %d kunddokument förfaller snart:

en: Due Invoices Reminder
sv: Påminnelse om fakturors förfallodagar

en: The Job must be given a name.
sv: Jobbet måste ha ett namn.

en: You must choose an owner for this job.
sv: Du måste välja en ägare till detta jobb.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
sv: Kursbeloppet måste vara giltigt eller lämnas tomt.

en: Edit Job
sv: Redigera jobb

en: New Job
sv: Nytt jobb

en: View/Edit Job
sv: Visa/redigera jobb

en: View Invoices
sv: Visa fakturor

en: Owner's Name
sv: Ägarens namn

en: Only Active?
sv: Endast aktiva?

en: Rate
sv: Kurs

en: Job Number
sv: Jobbnummer

en: Job Name
sv: Jobbnamn

en: Find Job
sv: Sök jobb

en: Empty
sv: Tom

[ctx: Adjective]
en: Open
sv: Öppna

en: Closed
sv: Stängd

en: Title
sv: Rubrik

en: Balance
sv: Saldo

en: Gains
sv: Vinster

en: Gain/Loss
sv: Vinst/förlust

en: Lots in Account %s
sv: Partier i konto %s

en: The Order must be given an ID.
sv: Ordern måste ha ett identifikationsnummer.

en: The Order must have at least one Entry.
sv: Ordern måste ha minst en post.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
sv: Ordern innehåller posten som inte har fakturerats. Är du säker på att du vill avsluta boken innan posterna fakturerats?

en: Do you really want to close the order?
sv: Vill du verkligen avsluta ordern?

en: Close Date
sv: Avslutsdatum

en: View/Edit Order
sv: Visa/redigera order

en: Order Notes
sv: Orderanteckningar

en: Date Closed
sv: Datum för avslut

en: Is Closed?
sv: Är avslutad?

en: Owner Name
sv: Ägarnamn

en: Order ID
sv: Order-ID

en: Find Order
sv: Sök order

en: You must enter a valid account name for posting.
sv: Du måste ange ett giltigt kontonamn för registrering.

en: You must select a company for payment processing.
sv: Du måste välja ett företag för att handlägga betalningar.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
sv: Det finns ett problem med betalnings- eller återbetalningsbeloppet.

en: You must select a transfer account from the account tree.
sv: Du måste välja ett överföringskonto från kontoträdet.

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
sv: Inga dokument valdes för att tilldela betalningen till. Detta kan skapa en betalning utan tillhörighet.

en: Pre-Payment
sv: För-betalning

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
sv: Överförings- och registreringskonton associeras till olika valutor. Ange konverteringskursen.

en: Customer
sv: Kund

en: Vendor
sv: Leverantör

en: Employee
sv: Personal

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
sv: Du har inga giltiga ”Registrera till”-konton. Skapa ett konto av typen ”%s” innan du fortsätter att behandla betalningen. Vill du kanske skapa en faktura eller en räkning först?

en: Cleared
sv: Rensat

en: Reconciled
sv: Avstämd

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
sv: Den markerade transaktionen har inga delningar som kan tilldelas som betalningar

en: While this transaction has multiple splits that can be considered
    as 'the payment split', GnuCash only knows how to handle one.
    Please select one, the others will be discarded.
sv: Även om denna transaktion har flera delar som kan betraktas som
    betalningsdelen klarar GnuCash endast att hantera en av dem.
    Välj en; de andra kommer att kastas.

en: Warning
sv: Varning

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: This transaction has splits in multiple business accounts:
    
    %s
    GnuCash can only handle transactions that post to a single account.
    
    Please correct this manually by editing the transaction directly and then try again.
sv: Transaktionen har delar i flera företagskonton:
    
    %s
    GnuCash kan bara hantera transaktioner som tillhör ett enda konto.
    
    Korrigera detta manuellt genom att redigera transaktionen direkt och försök sedan igen.

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort det valda priset?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de %d valda priserna?

en: Delete prices?
sv: Ta bort priser?

en: Entries
sv: Poster

en: Are you sure you want to delete these prices?
sv: Är du säker på att du vill ta bort priserna?

en: Price retrieval failed: %s
sv: Kunde inte hämta pris: %s

en: Are you sure you want to replace the existing price?
sv: Är du säker på att du vill ersätta befintligt pris?

en: Replace price?
sv: Ersätt pris?

en: _Replace
sv: E_rsätt

en: You must select a Security.
sv: Du måste välja ett värdepapper.

en: You must select a Currency.
sv: Du måste välja en valuta.

en: You must enter a valid amount.
sv: Du måste ange ett giltigt belopp.

en: Cannot save check format file.
sv: Kan inte spara checkformatfil.

en: Cannot open file %s
sv: Kan inte öppna filen %s

en: There is a duplicate check format file.
sv: Det finns en dubblett-checkformatfil.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
sv: GUID:erna i %s-checkformatfilen '%s' och %s-checkformatfilen '%s' är identiska.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
sv: program

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
sv: användare

en: Custom
sv: Anpassat

en: Top
sv: Överst

en: (paused)
sv: (pausad)

en: Complete
sv: Komplett

en: Contents
sv: Innehåll

en: Report
sv: Rapport

en: Rows
sv: Rader

en: Cols
sv: Kolumner

en: HTML Style Sheet Properties: %s
sv: Egenskaper för HTML-stilmallar: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
sv: Du måste ange ett namn för den nya stilmallen.

en: Style Sheet Name
sv: Stilmallsnamn

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
sv: Den schemalagda transaktionen har ändrats, är du säker på att du vill avbryta?

en: Please name the Scheduled Transaction.
sv: Ange ett namn på den schemalagda transaktionen.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
sv: En schemalagd transaktion med namnet ”%s” finns redan. Är du säker på att du vill kalla den här för samma sak?

en: Please provide a valid end selection.
sv: Ange ett giltigt val för avslut.

en: There must be some number of occurrences.
sv: Transaktionen måste finnas ett antal tillfällen.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
sv: Antalet återstående tillfällen (%d) är större än det totala antalet tillfällen (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
sv: Du har försökt att skapa en schemalagd transaktion som aldrig kommer att köras. Vill du verkligen göra det?

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
sv: Schemalagda transaktioner med variabler eller som involverar fler än en produkt kan inte skapas automatiskt.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
sv: Schemalagda transaktioner utan en malltransaktion kan inte skapas automatiskt.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
sv: Kunde inte tolka %s för delning ”%s”.

en: Split with memo %s has an invalid account.
sv: Delning med minnesanteckning %s har ett ogiltigt konto.

en: Invalid Account in Split
sv: Ogiltigt konto i delning

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
sv: Delning med minnesanteckning %s har en kreditformel som inte kan tolkas.

en: Unparsable Formula in Split
sv: Formel som inte kan tolkas i delning

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
sv: Delning med minnesanteckning %s har en debetformel som inte kan tolkas.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
sv: Editorn för schemalagda transaktioner kan inte automatiskt balansera transaktionen. Ska den fortfarande registreras?

en: (never)
sv: (aldrig)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
sv: Den aktuella transaktionsmallen har ändrats. Vill du spara den?

en: Scheduled Transactions
sv: Schemalagda transaktioner

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
sv: Den schemalagda transaktionen är inte i balans. Du uppmanas att åtgärda detta.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
sv: Kan inte skapa en schemalagd transaktion från en transaktion som redigeras. Slutför inmatningen av transaktionen innan den schemaläggs.

en: Ignored
sv: Ignorerad

en: Postponed
sv: Uppskjuten

en: To-Create
sv: Att-skapa

en: Reminder
sv: Påminnelse

en: Created
sv: Skapad

en: Never
sv: Aldrig

en: (Need Value)
sv: (Behöver värde)

en: Invalid Transactions
sv: Ogiltiga transaktioner

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
sv[0]: Det finns inga schemalagda transaktioner att skapa just nu. (En transaktion har skapats automatiskt)
sv[1]: Det finns inga schemalagda transaktioner att skapa just nu. (%d transaktioner har skapats automatiskt)

en: Transaction
sv: Transaktion

en: Created Transactions
sv: Skapade transaktioner

en: Last Valid Year:
sv: Senast giltiga år:

en: Form Line Data:
sv: Data för formulärrad:

note: Translators: Tax Code
en: Code
sv: Kod

en: now
sv: nu

en: Income Tax Identity
sv: Identitet för inkomstskatt

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
sv: VARNING: Om du anger TXF-kategorier och sedan ändrar 'Typ' kommer du att behöva justera dessa kategorier manuellt, var och en för sig

en: Form
sv: Formulär

en: Edit Vendor
sv: Redigera leverantör

en: New Vendor
sv: Ny leverantör

en: View/Edit Vendor
sv: Visa/redigera leverantör

en: Vendor's Jobs
sv: Leverantörens jobb

en: Vendor's Bills
sv: Leverantörens räkningar

en: Pay Bill
sv: Betala räkning

en: Vendor ID
sv: Leverantörsnummer

en: Find Vendor
sv: Sök leverantör

en: Income
sv: Inkomst

en: Expenses
sv: Utgifter

en: Transfer
sv: Överföring

en: Remaining to Budget
sv: Kvarstår att budgetera

en: Total
sv: Saldo

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
sv: Det finns inga schemalagda transaktioner att skapa just nu.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
sv[0]: Det finns inga schemalagda transaktioner att skapa just nu. (%d transaktion har skapats automatiskt)
sv[1]: Det finns inga schemalagda transaktioner att skapa just nu. (%d transaktioner har skapats automatiskt)

en: Select a Budget
sv: Välj en budget

en: Open
sv: Öppna

en: Edit
sv: Redigera

en: New
sv: Nytt

en: Delete
sv: Ta bort

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
sv: 'Kontrollera & reparera' körs just nu, vill du avbryta processen?

en: Accounts
sv: Konton

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
sv: Kontot %s har inte samma valuta som kontot du flyttar transaktioner ifrån.
    Är du säker på att du vill göra detta?

en: _Pick another account
sv: _Välj ett annat konto

en: _Do it anyway
sv: Gör _det ändå

en: (no name)
sv: (namnlös)

en: Deleting account %s
sv: Tar bort konto %s

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
sv: Listan nedanför visar objekt som använder kontot som du vill ta bort.
    Innan du tar bort det måste du antingen ta bort objekten ifråga eller ändra dem så att de
    använder ett annat konto

en: The account "%s" has more than one subaccount.
    
    Move the subaccounts or delete them before attempting to delete this account.
sv: Kontot ”%s” har fler än ett underkonto.
    
    Flytta underkontona eller ta bort dem innan du försöker ta bort detta konto.

en: The account %s will be deleted.
sv: Kontot %s kommer att tas bort.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
sv: Alla transaktioner i detta konto kommer att flyttas till kontot %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
sv: Alla transaktioner i kontot kommer att tas bort.

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
sv: Dess underkonton kommer att flyttas till kontot %s.

en: Its subaccount will be deleted.
sv: Dess underkonton kommer att tas bort.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
sv: Alla transaktioner i underkonton kommer att flyttas till kontot %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
sv: Alla transaktioner i underkonton kommer att tas bort.

en: Are you sure you want to do this?
sv: Är du säker på att du vill göra detta?

en: Options
sv: Alternativ

en: Estimate
sv: Uppskatta

en: All Periods
sv: Alla perioder

en: Note
sv: Anteckning

en: Run Report
sv: Utför rapportering

en: Unnamed Budget
sv: Namnlös budget

en: Delete %s?
sv: Ta bort %s?

en: You must select at least one account to estimate.
sv: Du måste välja åtminstone ett konto att göra uppskattning för.

en: You must select at least one account to edit.
sv: Du måste välja åtminstone ett konto att redigera.

en: You must select one budget cell to edit.
sv: Du måste välja en budgetcell att redigera.

en: _Print Invoice
sv: Skriv ut _faktura

en: Make a printable invoice
sv: Skapa en faktura som kan skrivas ut

en: _Edit Invoice
sv: _Redigera faktura

en: Edit this invoice
sv: Redigera denna faktura

en: _Duplicate Invoice
sv: _Duplicera faktura

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
sv: Skapa en ny faktura som en dubblett av nuvarande faktura

en: _Post Invoice
sv: _Skicka faktura

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
sv: Registrera fakturan på din kontoöversikt

en: _Unpost Invoice
sv: A_vregistrera faktura

en: Unpost this invoice and make it editable
sv: Avregistrera fakturan och gör den redigerbar

en: New _Invoice
sv: Ny _faktura

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
sv: Skapa en ny faktura för samma ägare som nuvarande faktura

en: Blank
sv: Tom

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
sv: Flytta till den tomma posten längst ned på fakturan

en: _Pay Invoice
sv: _Betala faktura

en: Enter a payment for the owner of this invoice
sv: Mata in en betalning för ägaren av fakturan

en: _Company Report
sv: För_etagsrapport

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
sv: Öppna ett kundrapportfönster för fakturans ägare

note: Translators: This is a menu item that opens a dialog for linking an external file or URL with the bill, invoice, transaction, or voucher or removing such an link.
en: _Manage Document Link…
sv: _Hantera dokumentlänk…

note: Translators: This is a menu item that opens an external file or URI that may be linked to the current bill, invoice, transaction, or voucher using the operating system's default application for the file or URI mime type.
en: _Open Linked Document
sv: _Öppna länkat dokument

en: Open Linked Document
sv: Öppna länkat dokument

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
sv: Använd som förvald layo_ut för kunddokument

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
sv: Använd nuvarande layout som förval för alla kundfakturor och kreditnoteringar

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
sv: Åte_rställ förvald layout för kunddokument

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
sv: Återställ förvald layout för alla kundfakturor och kreditnoteringar till inbyggt förval och uppdatera aktuell sida med dessa inställningar

en: _Print Bill
sv: S_kriv ut räkning

en: Make a printable bill
sv: Skapa en räkning som kan skrivas ut

en: _Edit Bill
sv: R_edigera räkning

en: Edit this bill
sv: Redigera räkning

en: _Duplicate Bill
sv: _Duplicera räkning

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
sv: Skapa en ny räkning som en dubblett av aktuell räkning

en: _Post Bill
sv: _Registrera räkning

en: Post this bill to your Chart of Accounts
sv: Registrera räkningen på din kontoöversikt

en: _Unpost Bill
sv: A_vregistrera räkning

en: Unpost this bill and make it editable
sv: Avregistrera räkningen och gör den redigerbar

en: New _Bill
sv: Ny r_äkning

en: Create a new bill for the same owner as the current one
sv: Skapa en ny räkning för samma ägare som för nuvarande räkning

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
sv: Flytta till den tomma posten längst ned på räkningen

en: _Pay Bill
sv: _Betala räkning

en: Enter a payment for the owner of this bill
sv: Mata in en betalning för räkningens ägare

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
sv: Öppna ett leverantörsrapportfönster för räkningens ägare

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
sv: An_vänd som förvald layout för leverantörsdokument

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
sv: Använd nuvarande layout som förval för alla leverantörsräkningar och kreditnoteringar

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
sv: Åte_rställ förvald layout för leverantörsdokument

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
sv: Återställ förvald layout för alla leverantörsräkningar och kreditnotering till inbyggt förval och uppdatera nuvarande sida med dessa inställningar

en: _Print Voucher
sv: _Skriv ut traktamente

en: Make a printable voucher
sv: Skapa ett traktamente som kan skrivas ut

en: _Edit Voucher
sv: _Redigera traktamente

en: Edit this voucher
sv: Redigera traktamente

en: _Duplicate Voucher
sv: _Duplicera traktamente

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
sv: Skapa ett nytt traktamente som en dubblett av nuvarande traktamente

en: _Post Voucher
sv: Re_gistrera traktamente

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
sv: Registrera traktamentet på din kontoöversikt

en: _Unpost Voucher
sv: A_vregistrera traktamente

en: Unpost this voucher and make it editable
sv: Avregistrera traktamentet och gör det redigerbart

en: New _Voucher
sv: Nytt _traktamente

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
sv: Skapa ett nytt traktamente för samma ägare som nuvarande traktamente

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
sv: Flytta till den tomma posten längst ned på traktamentet

en: _Pay Voucher
sv: _Betala traktamente

en: Enter a payment for the owner of this voucher
sv: Mata in en betalning för ägaren av traktamentet

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
sv: Öppna ett personalrapportfönster för traktamentets ägare

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
sv: An_vänd som förvald layout för personaldokument

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
sv: Använd nuvarande layout som förval för alla personaltraktamenten och kreditnoteringar

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
sv: Åte_rställ förvald layout för personaldokument

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
sv: Återställ förvald layout för alla personaltraktamenten och kreditnoteringar till inbyggt förval och uppdatera nuvarande sida med dessa inställningar

en: _Print Credit Note
sv: _Skriv ut kreditnotering

en: Make a printable credit note
sv: Skapa en kreditnotering som kan skrivas ut

en: _Edit Credit Note
sv: R_edigera kreditnotering

en: Edit this credit note
sv: Redigera kreditnotering

en: _Duplicate Credit Note
sv: _Duplicera kreditnotering

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
sv: Skapa en ny kreditnotering som en dubblett av nuvarande kreditnotering

en: _Post Credit Note
sv: _Registrera kreditnotering

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
sv: Registrera kreditnoteringen på din kontoöversikt

en: _Unpost Credit Note
sv: A_vregistrera kreditnotering

en: Unpost this credit note and make it editable
sv: Avregistrera kreditnoteringen och gör den redigerbar

en: New _Credit Note
sv: Ny _kreditnotering

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
sv: Skapa en ny kreditnotering för samma ägare som nuvarande kreditnotering

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
sv: Flytta till den tomma posten längst ned på kreditnoteringen

en: _Pay Credit Note
sv: _Betala kreditnotering

en: Enter a payment for the owner of this credit note
sv: Mata in en betalning för ägaren av kreditnoteringen

en: Open a company report window for the owner of this credit note
sv: Öppna ett företagsrapportfönster för ägaren av kreditnoteringen

en: Manage Document Link…
sv: Hantera dokumentlänk…

en: Enter
sv: Mata in

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ner

en: Unpost
sv: Avregistrera

en: Pay
sv: Betala

en: New Voucher
sv: Nytt traktamente

en: Vendor Listing
sv: Leverantörslista

en: Customer Listing
sv: Kundlista

en: Owners
sv: Ägare

en: Customers
sv: Kunder

en: Jobs
sv: Jobb

en: Vendors
sv: Leverantörer

en: Employees
sv: Personal

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
sv: Ägaren %s kommer att tas bort.
    Är du säker på att du vill göra detta?

en: Cu_t Transaction
sv: Klipp _ut transaktion

en: _Copy Transaction
sv: _Kopiera transaktion

en: _Paste Transaction
sv: Klistra _in transaktion

en: Dup_licate Transaction
sv: Dup_licera transaktion

en: _Delete Transaction
sv: _Ta bort transaktion

note: Translators: This is a menu item that will open the bill, invoice, or voucher that is posted to the current transaction if there is one.
en: Jump to Invoice
sv: Hoppa till faktura

en: Cu_t Split
sv: Klipp u_t del

en: _Copy Split
sv: _Kopiera del

en: _Paste Split
sv: Klistra _in del

en: Dup_licate Split
sv: Dup_licera del

en: _Delete Split
sv: _Ta bort del

en: Cut the selected transaction into clipboard
sv: Klipp ut den valda transaktionen

en: Copy the selected transaction into clipboard
sv: Kopiera den valda transaktionen

en: Paste the transaction from the clipboard
sv: Klistra in transaktionen från klippbordet

en: Make a copy of the current transaction
sv: Skapa en kopia av den aktuella transaktionen

en: Delete the current transaction
sv: Ta bort den aktuella transaktionen

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
sv: Lägg till, ändra eller avlänka dokumentet som är länkat med aktuell transaktion

en: Open the linked document for the current transaction
sv: Öppna länkat dokument för aktuell transaktion

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
sv: Hoppa till den länkade räkningen, fakturan, eller traktamentet

en: Cut the selected split into clipboard
sv: Klipp ut den valda transaktionsdelen

en: Copy the selected split into clipboard
sv: Kopiera den valda transaktionsdelen

en: Paste the split from the clipboard
sv: Klistra in transaktionsdelen

en: Make a copy of the current split
sv: Skapa en kopia av den aktuella transaktionsdelen

en: Delete the current split
sv: Ta bort aktuell transaktionsdel

en: Split
sv: Delar

en: Jump
sv: Hoppa

en: Schedule
sv: Schemalägg

en: Auto-clear
sv: Auto-cleara

en: Stock Assistant
sv: Aktieassistent

en: General Journal
sv: Allmän journal

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
sv: Spara ändringar till %s?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
sv: Detta register har väntande ändringar för en transaktion. Vill du spara ändringarna till denna transaktion, kasta transaktionen, eller avbryta åtgärden?

en: _Discard Transaction
sv: _Kasta transaktion

en: _Save Transaction
sv: _Spara transaktion

en: unknown
sv: okänd

en: Portfolio
sv: Portfölj

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Start Date:
sv: Startdatum:

en: Show previous number of days:
sv: Visa antal föregående dagar:

en: End Date:
sv: Slutdatum:

en: Unreconciled
sv: Ej avstämd

en: Frozen
sv: Frusen

en: Voided
sv: Annullerad

en: Show:
sv: Visa:

en: Hide:
sv: Dölj:

en: Filter By:
sv: Filtrera efter:

en: Transaction Report
sv: Transaktionsrapport

en: Portfolio Report
sv: Portföljsrapport

en: Search Results Report
sv: Sökresultatsrapport

en: and subaccounts
sv: och underkonton

en: Print checks from multiple accounts?
sv: Skriv ut checkar från flera konton?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
sv: Det här sökresultatet innehåller delar från fler än ett konto. Vill du skriva ut checkarna även om de inte kommer från samma konto?

en: _Print checks
sv: _Skriv ut checkar

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
sv: Du kan endast skriva ut checkar från ett bankkontoregister eller sökresultat.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
sv: Du kan inte annullera en transaktion med avstämda eller clearade delar.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
sv: Denna transaktion är markerad som skrivskyddad med kommentaren: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
sv: En omvänd post har redan skapats för den här transaktionen.

en: Jump to the transaction?
sv: Hoppa till transaktion?

en: Reverse Transaction
sv: Omvänd transaktion

en: New Transaction Information
sv: Ny transaktionsinformation

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
sv: Sortera %s efter…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
sv: Filtrera %s efter…

note: Translators: %s refer to the following in order: invoice type, invoice ID, owner name, posted date, amount
en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
sv: %s %s från %s, registrerad %s, belopp %s

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
sv: Flera dokument är länkade med den här transaktionen. Välj ett av dem:

en: Select
sv: Välj

en: Go to Date
sv: Gå till datum

en: Checking splits in current register: %u of %u
sv: Kontrollerar delningar i aktuellt register: %u av %u

en: Print
sv: Skriv ut

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
sv: Spara konfig

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
sv: Spara konfig som…

en: Make Pdf
sv: Skapa PDF

en: The numeric ID of the report.
sv: Numeriskt ID för rapporten.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
sv: Uppdatera den aktuella rapportens sparade konfiguration. Rapportkonfigurationen kommer att sparas i filen %s.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
sv: Lägg till den aktuella rapportens konfiguration till menyn 'Rapporter->Sparade rapportkonfigurationer'. Den rapporterade konfigurationen kommer att sparas i filen %s.

en: Save _Report Configuration
sv: Spara _rapportkonfiguration

en: Save Report Configuration As…
sv: Spara rapportkonfiguration som…

en: Choose export format
sv: Välj exportformat

en: Choose the export format for this report:
sv: Välj exportformat för den här rapporten:

en: Save %s To File
sv: Spara %s till fil

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
sv: Du kan inte spara till det filnamnet.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
sv: Du kan inte spara i den filen.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
sv: Filen %s finns redan. Är du säker på att du vill skriva över den?

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
sv: Den här rapporten måste uppgraderas för att returnera ett dokumentobjekt med export-string eller export-error.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
sv: Kunde inte öppna filen %s. Felet är: %s

en: GnuCash-Report
sv: GnuCash-rapport

en: Printable Invoice
sv: Faktura för utskrift

en: Tax Invoice
sv: Skattefaktura

en: Easy Invoice
sv: Enkel faktura

en: Fancy Invoice
sv: Dekorerad faktura

en: _New
sv: _Nytt

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Transactions
sv: Transaktioner

en: Upcoming Transactions
sv: Kommande transaktioner

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of scheduled transactions deleted
en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete %d scheduled transactions?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort den här schemalagda transaktionen?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %d schemalagda transaktioner?

en: Report error
sv: Rapportfel

en: An error occurred while running the report.
sv: Ett fel inträffade när rapporten kördes.

en: Badly formed options URL: %s
sv: Felaktigt formaterad alternativ-URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
sv: Felaktigt formaterat rapport-id: %s

en: Standard Order
sv: Standardordning

en: Date of Entry
sv: Inmatningsdatum

en: Statement Date
sv: Kontoutdragsdatum

en: Descending
sv: Fallande

en: Ascending
sv: Stigande

en: Filtered
sv: Filtrerat

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
sv: Ta bort delningen '%s' från transaktionen '%s'?

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
sv: Du skulle ta bort en avstämd delning! Detta är inte en bra idé eftersom det avstämda saldot kommer ur balans.

en: You cannot cut this split.
sv: Du kan inte ta bort denna delning.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
sv: Detta är delningen som förankrar transaktionen till registret. Du får inte ta bort den från detta registerfönster. Du får ta bort hela transaktionen från detta fönster, eller navigera till ett register som visar en annan sida av samma transaktion och ta bort delningen från det registret.

en: (no memo)
sv: (ingen minnesanteckning)

en: (no description)
sv: (ingen beskrivning)

en: _Cut Split
sv: _Ta bort delning

en: Cut the current transaction?
sv: Ta bort aktuell transaktion?

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
sv: Du skulle ta bort en transaktion med avstämda delar! Detta är inte en bra idé eftersom det avstämda saldot kommer ur balans.

en: _Cut Transaction
sv: Ta _bort transaktion

en: Cannot modify or delete this transaction.
sv: Kan inte modifiera eller ta bort denna transaktion.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
sv: Datumet för denna transaktion är äldre än ”skrivskyddströskeln” som satts för den här boken. Inställningen kan ändras i Arkiv->Egenskaper->Konton.

en: Remove the splits from this transaction?
sv: Ta bort transaktionsdelarna från transaktionen?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
sv: Transaktionen innehåller avstämda delar. Det är ingen god idé att modifiera den eftersom det avstämda saldot kommer ur balans.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
sv: _Ta bort delar

en: Change a Transaction Linked Document
sv: Ändra en transaktions länkade dokument

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
sv: Ta bort transaktionsdelen '%s' från transaktionen '%s'?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
sv: Du skulle ta bort en avstämd transaktionsdel! Detta är inte någon bra idé eftersom det avstämda saldot kommer ur balans.

en: You cannot delete this split.
sv: Du kan inte ta bort denna transaktionsdel.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
sv: Denna delning förankrar transaktionen till registret. Du får inte ta bort den från detta registerfönster. Du får ta bort hela transaktionen från detta fönster, eller navigera till ett register som visar en annan sida av samma transaktion och ta bort delningen från det registret.

en: Delete the current transaction?
sv: Ta bort den aktuella transaktionen?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
sv: Du skulle ta bort en transaktion med avstämda delar! Detta är inte någon bra idé eftersom det avstämda saldot kommer ur balans.

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
sv: Destinations-spliten döljs för närvarande i det
    här registret.
    
    %s
    
    Välj OK för att tillfälligt stänga av filtrering och
    fortsätta, annars kommer den senast aktiva cellen
    att väljas.

en: Balancing entry from reconciliation
sv: Balanserande post från avstämning

en: Present:
sv: Nutida:

en: Future:
sv: Framtida:

en: Cleared:
sv: Clearad:

en: Reconciled:
sv: Avstämd:

en: Projected Minimum:
sv: Framtida minsta saldo:

en: Shares:
sv: Andelar:

en: Current Value:
sv: Nuvarande värde:

en: Sort By:
sv: Sortera efter:

en: This account register is read-only.
sv: Detta kontoregistret är skrivskyddat.

en: The '%s' account register is read-only.
sv: Kontoregistret '%s' är skrivskyddat.

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
sv: Transaktionerna i detta konto får inte ändras eftersom dess underkonton har produkter eller valutor som inte stämmer överens.
    Du måste öppna varje konto individuellt för att redigera transaktionerna.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
sv: Transaktionerna i det här kontot får inte redigeras.
    Om du vill redigera transaktionerna i detta register, öppna kontoalternativen och stäng av kryssrutan för platshållare.

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
sv: Transaktionerna i ett av de valda underkontona får inte redigeras.
    Om du vill redigera transaktionerna i detta register, öppna underkontoalternativen och stäng av kryssrutan för platshållare.
    Du kan också öppna ett individuellt konto istället för en uppsättning konton.

en: Manage your finances, accounts, and investments
sv: Hantera dina finanser, konton och investeringar

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
sv: GnuCash är ett program för privat- och småföretagsbokföring.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
sv: Utformat för att vara lätt att använda, men ändå kraftfullt och flexibelt, ger GnuCash dig möjligheten att spåra bankkonton, aktier, inkomster och utgifter. Så snabbt och intuitivt att använda som en checkbok, och bygger på professionella bokföringsprinciper som dubbel bokföring för att säkerställa balanserade böcker och tillförlitliga rapporter.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
sv: Med GnuCash kan du (men är inte begränsad till):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
sv: Spåra dina dagliga privata inkomster och utgifter

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
sv: Smidigt hantera dina aktie-, obligations, och investeringsfondskonton

en: Keep your small business' accounting up to date
sv: Håll ditt småföretags bokföring aktuell

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
sv: Skapa tillförlitliga rapporter och diagram från dina finansdata

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
sv: Ställa in schemalagda transaktioner för att undvika upprepad inmatning

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
sv: Dela information genom CSV/FinTS (tidigare HBCI) eller importera SWIFT-MT9xx/QIF/OFX-data inklusive transaktionsmatchning

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
sv: Utför finansiella uträkningar, som återbetalning av lån

en: GnuCash Project
sv: GnuCash-projektet

en: Finance Management
sv: Finanshantering

[ctx: Column header for 'Reconciled']
en: R
sv: A

en: Display the ~a report
sv: Visa rapporten ~a

en: Saved Report Configurations
sv: Sparade rapportkonfigurationer

en: Manage and run saved report configurations
sv: Hantera och utför sparade rapportkonfigurationer

en: Dashboard
sv: Översikt

en: A basic dashboard for your accounting data
sv: En enkel översikt för dina bokföringsdata

en: You have not selected an owner
sv: Du har inte valt någon ägare

en: Job
sv: Jobb

en: is
sv: är

en: is not
sv: är inte

en: Entity Not Found: %s
sv: Part hittades inte: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
sv: Transaktion utan konton: %s

en: Unsupported entity type: %s
sv: Typ av part stöds inte: %s

en: No such price: %s
sv: Priset finns inte: %s

en: Cleared Transactions
sv: Clearade transaktioner

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: Statement Date is %d day after today. | Statement Date is %d days after today.
sv[0]: Kontoutdragets datum är %d dag efter idag.
sv[1]: Kontoutdragets datum är %d dagar efter idag.

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: The statement date you have chosen is %d day in the future. | The statement date you have chosen is %d days in the future.
sv[0]: Kontoutdragets datum som du har valt är %d dag i framtiden.
sv[1]: Kontoutdragets datum som du har valt är %d dagar i framtiden.

en: This may cause issues for future reconciliation actions on this account. Please double-check this is the date you intended.
sv: Detta kan leda till problem för framtida avstämningar på det här kontot. Dubbelkolla att du verkligen vill använda datumet.

en: Interest Payment
sv: Ränteutbetalning

en: Interest Charge
sv: Räntebelopp

en: Payment Information
sv: Betalningsinformation

en: Payment From
sv: Betalning från

en: Reconcile Account
sv: Stäm av konto

en: Payment To
sv: Betalning till

en: Enter _Interest Payment…
sv: Ange _räntebetalning…

en: Enter _Interest Charge…
sv: Ange _räntebetalning…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den markerade transaktionen?

en: WARNING! Account contains splits whose reconcile date is after statement date. Reconciliation may be difficult.
sv: VARNING! Kontot innehåller delningar vilkas avstämningsdatum är efter kontoutdragets datum. Avstämning kan bli svårt.

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
sv: Detta konto har delningar vilkas avstämningsdatum är efter detta datum för avstämt kontoutdrag. Dessa delningar kan göra avstämningar svåra. I så fall kan du använda Sök transaktioner för att hitta dem, återkalla avstämning, och avstämma på nytt.

en: Starting Balance
sv: Startsaldo

en: Ending Balance
sv: Slutsaldo

en: Reconciled Balance
sv: Avstämt saldo

en: Difference
sv: Skillnad

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
sv: Du har gjort ändringar i detta avstämningsfönster. Är du säker på att du vill avbryta?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
sv: Kontot är inte balanserat. Är du säker på att du vill slutföra?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
sv: Vill du skjuta upp den här avstämningen och avsluta den senare?

en: Set the report options you want using this dialog.
sv: Ställ in de rapportinställningar du vill ha med hjälp av denna dialogruta.

en: There are no options for this report.
sv: Det finns inga alternativ för denna rapport.

en: You must select an item from the list
sv: Du måste välja ett val i listan

en: _Remove
sv: Ta bo_rt

en: New Order
sv: Ny order

en: New Transaction
sv: Ny transaktion

en: New Split
sv: Ny delning

[ctx: Item represents an unknown object type (in the sense of bill, customer, invoice, transaction, split,…)!]
en: New item
sv: Ny post

en: _Add
sv: _Lägg till

en: all criteria are met
sv: alla kriterier uppfylls

en: any criteria are met
sv: något kriterium uppfylls

en: You have not selected any accounts
sv: Du har inte valt några konton

en: matches all accounts
sv: matchar alla konton

en: matches any account
sv: matchar godtyckligt konto

en: matches no accounts
sv: matchar inga konton

en: Selected Accounts
sv: Valda konton

en: Choose Accounts
sv: Välj konton

en: Select Accounts to Match
sv: Välj konton som ska matchas

en: Select the Accounts to Compare
sv: Välj de konton som ska jämföras

en: is before
sv: är innan

en: is before or on
sv: är innan eller på

en: is on
sv: är på

en: is not on
sv: är inte på

en: is after
sv: är efter

en: is on or after
sv: är på eller efter

en: is less than
sv: är mindre än

en: is less than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: equals
sv: är lika med

en: does not equal
sv: är inte lika med

en: is greater than
sv: är större än

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: less than
sv: mindre än

en: less than or equal to
sv: mindre än eller lika med

en: equal to
sv: lika med

en: not equal to
sv: ej lika med

en: greater than
sv: större än

en: greater than or equal to
sv: större än eller lika med

en: has credits or debits
sv: har kredit- eller debetposter

en: has debits
sv: har debetposter

en: has credits
sv: har kreditposter

en: Not Cleared
sv: Inte clearad

en: You need to enter some search text.
sv: Du måste ange söktext.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
sv: Fel i regeluttryck ”%s”:
    %s

en: contains
sv: innehåller

en: matches regex
sv: matchar reguttr

en: does not match regex
sv: matchar inte reguttr

en: Match case
sv: Matcha gemener/versaler

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
sv: 
    Filen du försöker läsa in är från en äldre version av GnuCash. Filformatet i de äldre versionerna saknade den detaljerade specifikationen för vilken teckenkodning som används. Detta innebär att texten i din datafil skulle kunna läsas på flera olika sätt. Oklarheten kan inte lösas automatiskt, men det nya filformatet i GnuCash 2.0.0 kommer att inkludera alla nödvändiga specifikationer så att du inte behöver upprepa det här steget.
    
    GnuCash kommer att försöka gissa korrekt teckenkodning för din datafil. På nästa sida kommer GnuCash att visa resulterande texter med denna gissning. Du måste kontrollera om orden ser ut att stämma. Antingen ser allt normalt ut och du kan gå vidare (tryck ”Nästa”). Annars kan orden innehålla oväntade tecken, och då bör du välja olika teckenkodningar för att se olika resultat. Du kan behöva redigera listan över teckenkodningar genom att klicka på respektive knapp.
    
    Tryck ”Nästa” nu för att välja korrekt teckenkodning för din datafil.

en: Ambiguous character encoding
sv: Oklar teckenkodning

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
sv: Filen har lästs in. Om du klickar på ”Verkställ” kommer den att sparas och läsas om i huvudprogrammet. Det ger dig en fungerande fil som en säkerhetskopia i samma katalog.
    
    Du kan också gå tillbaka och verifiera dina val genom att klicka på ”Bakåt”.

en: European
sv: Europeisk

en: ISO-8859-1 (West European)
sv: ISO-8859-1 (Västeuropeisk)

en: ISO-8859-2 (East European)
sv: ISO-8859-2 (Östeuropeisk)

en: ISO-8859-3 (South European)
sv: ISO-8859-3 (Sydeuropeisk)

en: ISO-8859-4 (North European)
sv: ISO-8859-4 (Nordeuropeisk)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
sv: ISO-8859-1 (Kyrillisk)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
sv: ISO-8859-6 (Arabisk)

en: ISO-8859-7 (Greek)
sv: ISO-8859-7 (Grekisk)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
sv: ISO-8859-8 (Hebreisk)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
sv: ISO-8859-9 (Turkisk)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
sv: ISO-8859-10 (Nordisk)

en: ISO-8859-11 (Thai)
sv: ISO-8859-11 (Thailändsk)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
sv: ISO-8859-13 (Baltisk)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
sv: ISO-8859-14 (Keltisk)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
sv: ISO-8859-15 (Västeuropeisk, Eurosymbol)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
sv: ISO-8859-16 (Sydösteuropeisk)

en: KOI8-R (Russian)
sv: KOI8-R (Rysk)

en: KOI8-U (Ukrainian)
sv: KOI8-U (Ukrainsk)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
sv: Det finns %d ej tilldelade och %d ord som inte kan avkodas. Lägg till teckenkodningar.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
sv: Det finns %d ej tilldelade ord. Bestäm vilka de är eller lägg till teckenkodningar.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
sv: Det finns %d ord som inte kan avkodas. Lägg till teckenkodningar.

note: Translators: Please insert encodings here that are typically used in your locale, separated by spaces. No need for ASCII or UTF-8, check 'locale -m' for assistance with spelling.
en: ISO-8859-1 KOI8-U
sv: ISO-8859-1

en: The file could not be reopened.
sv: Filen kunder inte återöppnas.

en: Reading file…
sv: Läser fil…

en: Parsing file…
sv: Tolkar fil…

en: There was an error parsing the file.
sv: Ett fel inträffade när filen skulle tolkas.

en: Writing file…
sv: Skriver fil…

en: This encoding has been added to the list already.
sv: Kodningen har redan lagts till i listan.

en: This is an invalid encoding.
sv: Detta är en ogiltig teckenkodning.

en: Could not create opening balance.
sv: Kunde inte skapa ingående saldo.

en: Give the children the same type?
sv: Ge barnen samma typ?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
sv: Barnen i det redigerade kontot måste ändras till typ ”%s” för att göra dem kompatibla.

en: _Show children accounts
sv: Vi_sa barnkonton

en: The account must be given a name.
sv: Kontot måste ges ett namn.

en: There is already an account with that name.
sv: Det finns redan ett konto med det namnet.

en: You must choose a valid parent account.
sv: Du måste välja ett giltigt överliggande konto.

en: You must select an account type.
sv: Du måste välja en kontotyp.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
sv: Vald kontotyp är inkompatibel med ett av de valda överliggande kontona.

en: You must choose a commodity.
sv: Du måste välja en produkt.

en: Balance limits must be different unless they are both zero.
sv: Saldogränser måste vara olika om inte båda är noll.

en: The lower balance limit must be less than the higher limit.
sv: Den lägre saldogränsen måste vara mindre än den högre gränsen.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
sv: Du måste ange ett giltigt ingående saldo eller lämna det tomt.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
sv: Du måste välja ett överföringskonto eller välja eget kapitalkonto för ingående saldon.

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
sv: Ett konto med ingående saldo finns redan för önskad valuta.

en: Cannot change currency
sv: Kan inte ändra valuta

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
sv: Detta konto innehåller transaktioner.
    Det är inte möjligt att ändra alternativet.

en: <No name>
sv: <Inget namn>

en: Edit Account
sv: Redigera konto

en: (%d) New Accounts
sv: (%d) Nya konton

en: New Account
sv: Nytt konto

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
sv: Numrera om första nivån underkonton i '%s'?

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
sv: Ange kontofärg för konto '%s' inklusive alla underkonton till vald färg

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
sv: Ange kontots platshållarvärde för konto '%s' inklusive alla underkonton

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
sv: Ange kontots döljvärde för konto '%s' inklusive alla underkonton

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
sv: Välj ett kapitalkonto där periodens totala inkomster ska sparas.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
sv: Välj ett kapitalkonto där periodens totala utgifter ska sparas.

en: 
    Please select a commodity to match
sv: 
    Välj en produkt att matcha

en: 
    Commodity:
sv: 
    Produkt:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
sv: 
    Handelskod (LEI, NID eller liknande):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
sv: 
    Mnemonisk (tickersymbol eller liknande):

en: Select security/currency
sv: Välj värdepapper/valuta

en: _Security/currency
sv: _Värdepapper/valuta

en: Select security
sv: Välj värdepapper

en: _Security
sv: _Värdepapper

en: Select currency
sv: Välj valuta

en: Cu_rrency
sv: Va_luta

en: Currency
sv: Valuta

en: Use local time
sv: Använd lokal tid

en: Edit currency
sv: Redigera valuta

en: Currency Information
sv: Valutainformation

en: Edit security
sv: Redigera värdepapper

en: New security
sv: Nytt värdepapper

en: Security Information
sv: Värdepappersinformation

en: You may not create a new national currency.
sv: Du kan inte skapa en ny nationell valuta.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
sv: %s är en reserverad produkttyp. Använd något annat.

en: That commodity already exists.
sv: Den produkten finns redan.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
sv: Du måste ange ett ”Fullständigt namn”, en ”Symbol/förkortning” och en ”Typ” för produkten.

en: Path head for files is,
sv: Sökvägshuvudet för filer är,

en: Path head does not exist,
sv: Sökvägshuvud finns inte,

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
sv: Sökvägshuvud inte angivet, använder '%s' för relativa sökvägar

en: Existing
sv: Befintligt

en: You can type '+' or '-' to increment or decrement the number.
sv: Du kan skriva '+' eller '-' för att öka eller minska numret.

en: Action/Number
sv: Åtgärd/Nummer

en: Open…
sv: Öppna…

en: _Open
sv: _Öppna

en: Save As…
sv: Spara som…

en: _Save As
sv: _Spara som

en: All files
sv: Alla filer

note: Translators: *.gnucash and *.xac are file patterns and must not be translated
en: Datafiles only (*.gnucash, *.xac)
sv: Endast datafiler (*.gnucash, *.xac)

note: Translators: *.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac are file patterns and must not be translated
en: Backups only (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)
sv: Endast säkerhetskopior (*gnucash.*.gnucash, *xac.*.xac)

en: _Close
sv: _Stäng

en: Reset defaults
sv: Återställ standardalternativen

en: Reset all values to their defaults.
sv: Återställ alla värden till deras förval.

en: Page
sv: Sida

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
sv: Inkomst%sLön%sBeskattad

en: Path does not exist,
sv: Sökväg finns inte,

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Clear
sv: Töm

en: You must provide a name for this Tax Table.
sv: Du måste ange ett namn för den här skattetabellen.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
sv: Du måste ange ett unikt namn för skattetabellen. Namnet ”%s” används redan.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
sv: Procentsatsen måste vara mellan -100 och 100.

en: You must choose a Tax Account.
sv: Du måste välja ett skattekonto.

en: Rename
sv: Döp om

en: Please enter new name
sv: Mata in nytt namn

en: _Rename
sv: _Döp om

en: Tax table name "%s" already exists.
sv: Skattetabellnamnet ”%s” finns redan.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
sv: Skattetabellen ”%s” används. Du kan inte ta bort den.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
sv: Du kan inte ta bort sista posten från skattetabellen. Försök att ta bort skattetabellen om du vill göra det.

en: Are you sure you want to delete this entry?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna post?

en: Show the income and expense accounts
sv: Visa inkomst- och utgiftskonton

en: Error
sv: Fel

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
sv: Hämta aktuell kurs online. Detta kommer att misslyckas om det finns ett pris för dagen som skapats manuellt.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
sv: Finance::Quote måste vara installerat för att aktivera denna knapp.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
sv: Du måste specificera ett konto att överföra från, eller till, eller både och, för denna transaktion. Annars kommer den inte att sparas.

en: You can't transfer from and to the same account!
sv: Du kan inte överföra från och till samma konto!

en: The account %s does not allow transactions.
sv: Kontot %s tillåter inga transaktioner.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
sv: Du kan inte överföra från ett icke-valutakonto. Försök att byta plats på ”från”- och ”till”-konton och göra ”belopp” negativt.

en: You must enter a valid price.
sv: Du måste ange ett giltigt pris.

en: You must enter a valid 'to' amount.
sv: Du måste ange ett giltigt ”till”-belopp.

en: You must enter an amount to transfer.
sv: Du måste ange ett belopp att överföra.

en: Credit Account
sv: Kreditkonto

en: Debit Account
sv: Debetkonto

en: Transfer From
sv: Överföring från

en: Transfer To
sv: Överföring till

en: Debit Amount
sv: Debet-belopp

en: To Amount
sv: Till-belopp

note: Translators: Use your locale date format here!
en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
sv: Inmatat datum är utanför intervallet 01/01/1400 - 21/12-9999, återställer till nuvarande år

en: Date out of range
sv: Datum utanför intervall

en: Remember and don't _ask me again.
sv: Kom ihåg och fråg_a mig inte igen.

en: Don't _tell me again.
sv: _Tala inte om det för mig igen.

en: Remember and don't ask me again this _session.
sv: Kom ihåg och fråga mig inte igen för den här _sessionen.

en: Don't tell me again this _session.
sv: Tala inte om det för mig igen för den här _sessionen.

en: Hide _Placeholder Accounts
sv: Dölj _platshållarkonton

en: Hide _Hidden Accounts
sv: Dölj _dolda konton

en: Set the visibility of placeholder and hidden accounts.
sv: Ange synlighet för platshållar- och dolda konton.

note: Translators: This is a button label displayed in the account selector * control used in several dialogs. When pressed it opens the New Account * dialog.
en: New…
sv: Nytt…

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
sv: Ett fel inträffade när '%s' behandlades vid position %d

en: An error occurred while processing '%s'
sv: Ett fel inträffade vid behandling av '%s'

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
sv: Kontot är redan vid auto-clearingssaldot.

en: Too many uncleared splits
sv: För många ej clearade delningar

en: The selected amount cannot be cleared.
sv: Valt belopp kan inte clearas.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
sv: Kan inte unikt cleara delningar. Hittade flera möjligheter.

en: Save file automatically?
sv: Spara fil automatiskt?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
sv[0]: Din datafil behöver sparas till din hårddisk för att spara dina ändringar. GnuCash har en funktion för att spara filen automatiskt var %d:a minut, som om du trycker på ”Spara”-knappen varje gång.
    
    Du kan ändra tidsintervallet eller stänga av funktionen under Redigera->Inställningar->Allmänt->Tidsintervall för autospara.
    
    Ska din fil sparas automatiskt?
sv[1]: Din datafil behöver sparas till hårddisken för att spara dina ändringar. GnuCash har en funktion för att spara filen automatiskt var %d:e minut, precis som om du tryckte på ”Spara”-knappen varje gång.
    
    Du kan ändra tidsintervallet eller stänga av funktionen under Redigera->Inställningar->Allmänt->Tidsintervall för autospara.
    
    Ska din fil sparas automatiskt?

en: _Yes, this time
sv: _Ja, denna gång

en: Yes, _always
sv: Ja, _alltid

en: No, n_ever
sv: _Nej, aldrig

en: _No, not this time
sv: Nej, _inte denna gång

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
sv: Använd Skift tillsammans med Retur eller Retur på det numeriska tangentbordet för att avsluta redigering

en: Calendar
sv: Kalender

en: 12 months
sv: 12 månader

en: 6 months
sv: 6 månader

en: 4 months
sv: 4 månader

en: 3 months
sv: 3 månader

en: 2 months
sv: 2 månader

en: 1 month
sv: 1 månad

en: View
sv: Visa

en: Date:
sv: Datum:

en: Frequency
sv: Frekvens

en: (unnamed)
sv: (namnlös)

en: _Import
sv: _Importera

en: Import
sv: Importera

en: _Save
sv: _Spara

en: Save
sv: Spara

en: _Export
sv: E_xportera

en: No suitable backend was found for %s.
sv: Ingen lämplig bakände hittades för %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
sv: URL:en %s stöds inte av denna version av GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
sv: Kan inte tolka URL:en %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
sv: Kan inte ansluta till %s. Värden, användarnamnet eller lösenordet är felaktigt.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
sv: Kan inte ansluta till %s. Uppkopplingen försvann, kan inte skicka data.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
sv: Denna fil/URL verkar vara från en nyare version av GnuCash. Du måste uppgradera GnuCash för att kunna arbeta med denna data.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
sv: Databasen %s verkar inte finnas. Vill du skapa den?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
sv: GnuCash kunde inte få ett lås på %s. Databasen används kanske av en annan användare och i så fall ska du inte öppna den. Vill du fortfarande öppna databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
sv: GnuCash kunde inte få ett lås på %s. Databasen används kanske av en annan användare och i så fall ska du inte importera den. Vill du fortfarande importera databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
sv: GnuCash kunde inte få ett lås på %s. Databasen används kanske av en annan användare och i så fall ska du inte spara den. Vill du fortfarande spara databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
sv: GnuCash kunde inte få ett lås på %s. Databasen används kanske av en annan användare och i så fall ska du inte exportera den. Vill du fortfarande exportera databasen?

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
sv: GnuCash kunde inte skriva till %s. Databasen kanske ligger på ett skrivskyddat filsystem, du kanske inte har skrivrättigheter till den katalogen, eller så hindras åtgärden av ditt anti-virusprogram.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
sv: Filen/URL:en %s innehåller inte GnuCash-data eller innehåller felaktig data.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
sv: Servern för URL:en %s fick ett fel eller påträffade felaktig data.

en: You do not have permission to access %s.
sv: Du har inte rättighet att komma åt %s.

en: An error occurred while processing %s.
sv: Ett fel inträffade vid bearbetning av %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
sv: Det inträffade ett fel vid läsning av filen. Vill du fortsätta?

en: There was an error parsing the file %s.
sv: Ett fel inträffade när filen skulle tolkas: %s.

en: The file %s is empty.
sv: Filen %s är tom.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
sv: Filen/URI %s kunde inte hittas.
    
    Filen finns i historiklistan, vill du ta bort den?

en: The file/URI %s could not be found.
sv: Filen/URI %s kunde inte hittas.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
sv: Denna fil kommer från en äldre version av GnuCash. Vill du fortsätta?

en: The file type of file %s is unknown.
sv: Filen %s är av okänd typ.

en: Could not make a backup of the file %s
sv: Kunde inte göra en säkerhetskopia av filen %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
sv: Kunde inte skriva till filen %s. Kontrollera att du har rättigheter för att skriva till den och att det finns tillräckligt med utrymme för att skapa filen.

en: No read permission to read from file %s.
sv: Du har inte rättighet att komma åt filen %s.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
sv: Du försökte att spara i
    %s
    eller i en underliggande katalog. Detta tillåts inte eftersom %s reserverar den katalogen för internt bruk.
    
    Försök igen i en annan katalog.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
sv: Denna databas kommer från en äldre version av GnuCash. Välj OK för att uppgradera den till nuvarande version, Avbryt för att märka den som skrivskyddad.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
sv: Denna databas är från en nyare version av GnuCash. Den här version kan läsa databasen, men kan inte säkert spara till den. Den kommer att märkas som skrivskyddad tills du utför Arkiv->Spara som, men data kan förloras vid skrivning till den gamla versionen.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
sv: SQL-databasen används av andra användare, och uppgraderingen kan inte utföras innan de loggar ut. Om det inte finns andra användare bör du studera dokumentationen för information om hur kvarvarande inloggningssessioner kan städas bort.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
sv: Biblioteket ”libdbi” som är installerat på ditt system lagrar inte på ett korrekt sätt stora tal. Det innebär att GnuCash inte kan använda SQL-databaser korrekt. GnuCash kommer inte att öppna eller spara till SQL-databaser tills detta åtgärdas genom att installera en annan version av ”libdbi”. Se https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 för vidare information.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
sv: GnuCash kunde inte slutföra ett kritiskt test för att hitta ett fel i biblioteket ”libdbi”. Det kan ha orsakats av felkonfigurerade åtkomsträttigheter för din SQL-databas. Se https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 för vidare information.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
sv: Den här filen är från en äldre version av GnuCash och kommer att uppgraderas när den sparas i denna version. Du kommer inte att kunna läsa den sparade filen från äldre versioner av GnuCash (det kommer att ge ett ”fel vid tolkning av fil”). Om du vill bevara den äldre versionen, avsluta utan att spara.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
sv: Ett okänt in-/utmatningsfel (%d) inträffade.

en: Save changes to the file?
sv: Spara ändringar till filen?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
sv[0]: Om du inte sparar så kommer förändringar gjorda under den %d senaste minuten att gå förlorade.
sv[1]: Om du inte sparar så kommer förändringar gjorda under de %d senaste minuterna att gå förlorade.

en: Continue _Without Saving
sv: Fortsätt _utan att spara

en: This book has budgets. The internal representation of budget amounts no longer depends on the Reverse Balanced Accounts preference. Please review the budgets and amend signs if necessary.
sv: Denna bok har budgetar. Den interna presentationen av budgetbelopp beror inte längre på inställningen Konton med omkastat tecken. Granska budgetarna och justera tecken vid behov.

en: The following are noted in this file:
sv: Följande har noterats i filen:

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
sv: GnuCash kunde inte få ett lås på %s.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
sv: Den databasen används kanske av en annan användare och i så fall ska du inte öppna databasen. Vad vill du göra?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
sv: Den databasen kanske ligger på ett skrivskyddat filsystem, du har kanske inte skrivrättigheter till katalogen, eller så hindras åtgärden av ditt antivirusprogram. Om du fortsätter kan du kanske inte spara ändringar. Vad vill du göra?

en: Open _Read-Only
sv: Öppna _skrivskyddad

en: Create _New File
sv: Skapa _ny fil

en: Open _Anyway
sv: _Öppna ändå

en: Open _Folder
sv: Öppna _mapp

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Loading user data…
sv: Läser in användardata…

en: Re-saving user data…
sv: Sparar om användardata…

en: Exporting file…
sv: Exporterar fil…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
sv: Ett fel inträffade vid sparandet av filen.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
sv: Databasen öppnades som skrivskyddad. Vill du spara den till en annan plats?

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
sv: Att gå tillbaka kommer att slänga alla osparade ändringar till %s. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: <unknown>
sv: <okänt>

en: View…
sv: Visa…

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
sv: GnuCash kunde inte hitta filerna för hjälpdokumentationen.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
sv: Detta beror antagligen på att paketet ”gnucash-docs” inte är korrekt installerat.

note: Translators: URI of missing help files
en: Expected location
sv: Förväntad plats

en: GnuCash could not find the linked document.
sv: GnuCash kunde inte hitta det länkade dokumentet.

en: GnuCash could not open the linked document:
sv: GnuCash kunde inte öppna det länkade dokumentet:

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
sv: Ange användarnamn och lösenord för att ansluta till: %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
sv: Ändringar kommer att sparas automatiskt om %u sekunder

en: Save changes to file %s before closing?
sv: Spara ändringar till filen %s innan den stängs?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
sv: Om du inte sparar så kommer förändringar gjorda under de senaste %d timmarna och %d minuterna att gå förlorade.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
sv: Om du inte sparar så kommer förändringar gjorda under de senaste %d dagarna och %d timmarna att gå förlorade.

en: Close _Without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: This window is closing and will not be restored.
sv: Detta fönster stängs och kommer inte att återställas.

en: Close Window?
sv: Stäng fönster?

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
sv: (skrivskyddad)

en: Unsaved Book
sv: Ej sparad bok

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
sv: Senast ändrad på %a, %b %d, %Y %I:%M %p

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
sv: Filen %s öppnades. %s

[ctx: lower case key for short cut to 'Accounts']
en: a
sv: k

en: Unable to save to database.
sv: Kunde inte spara till databas.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
sv: Kunde inte spara till databas: Boken är märkt som skrivskyddad.

en: Book Options
sv: Bokinställningar

en: The maximum number of window menu entries reached, no more entries will be added.
sv: Högsta antal fönstermenyposter har uppnåtts, inga fler poster kommer att läggas till.

en: (user modifiable)
sv: (justerbar)

note: Translators: %s will be replaced with the current year
en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
sv: Copyright © 1997-%s GnuCash:s gemenskap.

en: Build ID
sv: Bygges-ID

en: Accounting for personal and small business finance.
sv: Bokföring för privat bruk och småföretag.

en: Visit the GnuCash website.
sv: Besök GnuCash:s webbplats.

en: Select All
sv: Markera alla

en: Select all accounts.
sv: Välj alla konton.

en: Clear All
sv: Avmarkera alla

en: Clear the selection and unselect all accounts.
sv: Rensa markering och avmarkera alla konton.

en: Select Children
sv: Välj barn

en: Select all descendents of selected account.
sv: Välj alla avkommor av markerat konto.

en: Select Default
sv: Välj förval

en: Select the default account selection.
sv: Välj förvald kontomarkering.

en: Show Hidden Accounts
sv: Visa dolda konton

en: Show accounts that have been marked hidden.
sv: Visa konton som har märkts som dolda.

en: Select all entries.
sv: Välj alla poster.

en: Clear the selection and unselect all entries.
sv: Rensa markering av avmarkera alla poster.

en: Select the default selection.
sv: Välj förvald markering.

en: Clear any selected image file.
sv: Rensa markerad bildfil.

en: Select image
sv: Välj bild

en: Select an image file.
sv: Välj en bildfil.

en: Pixels
sv: Bildpunkter

en: Percent
sv: Procent

en: Start of this quarter
sv: Början på detta kvartal

en: Start of this accounting period
sv: Början på denna räkenskapsperioden

en: Start of previous accounting period
sv: Början på föregående räkenskapsperioden

en: End of this quarter
sv: Slutet på detta kvartal

en: End of this accounting period
sv: Slutet på denna räkenskapsperioden

en: End of previous accounting period
sv: Slutet på föregående räkenskapsperioden

en: _Custom
sv: _Anpassade

en: Selected Report is Missing
sv: Vald rapport saknas

note: Translators: %s is the report name.
en: '%s' is missing
sv: ”%s” saknas

note: Translators: %s is the internal report guid.
en: Report with GUID '%s' is missing
sv: Rapport med GUID ”%s” saknas

en: Loading…
sv: Läser…

en: never
sv: aldrig

en: New top level account
sv: Nytt huvudkonto

en: Account Name
sv: Kontonamn

en: Commodity
sv: Vara

en: Account Code
sv: Kontokod

en: Last Num
sv: Sista nr

en: Present
sv: Nutida

en: Present (Report)
sv: Nutida (rapport)

en: Balance (Report)
sv: Saldo (rapport)

en: Balance (Period)
sv: Saldo (period)

en: Cleared (Report)
sv: Godkända (rapport)

en: Reconciled (Report)
sv: Avstämda (rapport)

en: Last Reconcile Date
sv: Senaste avstämningsdatum

en: Future Minimum
sv: Framtida minsta saldo

en: Future Minimum (Report)
sv: Framtida mista saldo (rapport)

en: Total (Report)
sv: Saldo (rapport)

en: Total (Period)
sv: Saldo (period)

[ctx: Column header for 'Color']
en: C
sv: F

en: Account Color
sv: Kontofärg

en: Balance Limit
sv: Saldogräns

en: Tax Info
sv: Skatteinfo

[ctx: Column header for 'Hidden']
en: H
sv: D

[ctx: Column header for 'Opening Balance']
en: O
sv: I

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
sv: Nuvarande (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
sv: Saldo (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
sv: Godkänd (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
sv: Avstämd (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
sv: Framtida minimum (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
sv: Saldo (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
sv: Filtrera %s efter...

en: Namespace
sv: Namnrymd

en: Print Name
sv: Utskriftsnamn

en: Display symbol
sv: Visa symbol

en: Unique Name
sv: Unikt namn

note: Translators: Again replace CUSIP by the name of your National Securities Identifying Number.
en: ISIN/CUSIP
sv: LEI/NID

en: Fraction
sv: Bråkdel

en: Get Quotes
sv: Hämta kurser

[ctx: Column letter for 'Get Quotes']
en: Q
sv: K

en: Source
sv: Källa

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Customer Number
sv: Kundnummer

en: Vendor Number
sv: Leverantörsnummer

en: Employee Number
sv: Personalnummer

en: Address Name
sv: Adress namn

en: Address 1
sv: Adress 1

en: Address 2
sv: Adress 2

en: Address 3
sv: Adress 3

en: Address 4
sv: Adress 4

en: Phone
sv: Telefon

en: E-mail
sv: E-post

en: Active
sv: Aktiv

en: Security
sv: Värdepapper

en: Price
sv: Pris

en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: Single-character short column-title form of 'Enabled']
en: E
sv: A

en: Last Occur
sv: Inträffade sist

en: Next Occur
sv: Inträffar nästa gång

en: %s, Total:
sv: %s, summa:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
sv: %s, summa penningfria produkter:

en: %s, Grand Total:
sv: %s, slutsumma:

en: Net Assets:
sv: Nettotillgångar:

en: Profits:
sv: Förtjänst:

en: Price Quotes Retrieval Options
sv: Alternativ för hämtning av kurser

en: Execute price quote related commands. The following commands are supported.
    
      info: 	Show Finance::Quote version and exposed quote sources.
       get: 	Fetch current quotes for all foreign currencies and stocks in the given GnuCash datafile.
      dump: 	Fetch current quotes for specified currencies or stocks from a specified namespace and print the results to the console.
            	This must be followed with a source and one or more symbols, unless the source is "currency" in which case it must be followed with two or more symbols, the first of which is the currency in which exchange rates for the rest will be quoted.
sv: Utför kommandon relaterade till prisuppgifter. Följande kommandon stöds.
    
      info: 	Visa Finance::Quote-version och exponerade källor.
       get: 	Hämta aktuella priser för alla utländska valutor och aktier i den givna GnuCash-datafilen.
      dump: 	Hämta aktuella priser för angivna valutor eller aktier från en given namnrymd och skriv resultaten till konsolen.
            	Detta måste följas av en källa och en eller flera symboler, om inte källan är ”currency” i vilket fall den måste följas av två eller flera symboler, där den första är valutan i vilken växelkurser för de övriga ska anges.

en: Regular expression determining which namespace commodities will be retrieved for when using the get command
sv: Regeluttryck som bestämmer vilken namnrymd produkter kommer att hämtas för när kommandot ”get” används

en: When using the dump command list all of the parameters Finance::Quote returns for the symbol instead of the ones that Gnucash requires.
sv: När du använder kommandot ”dump” listas alla parametrar som Finance::Quote returnerar för symbolen istället för de som Gnucash kräver.

en: Report Generation Options
sv: Alternativ för rapportgenerering

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
sv: Kör rapportrelaterade kommandon. Följande kommandon stöds.
    
      list: 	Listar tillgängliga rapporter.
      show: 	Beskriver alternativen som ändrats i den namngivna rapporten. En datafil kan anges för att beskriva vissa sparade alternativ.
      run: 	Utför namngiven rapport i den givna GnuCash-datafilen.

en: Name of the report to run
sv: Namn på rapporten att utföra

en: Specify export type
sv: Ange exporttyp

en: Output file for report
sv: Utdatafil för rapport

en: Missing data file parameter
sv: Saknar datafilparameter

en: Not enough information for quotes dump
sv: För lite information för prisdump

en: Unknown quotes command '{1}'
sv: Okänt kurskommando '{1}'

en: Missing --name parameter
sv: Saknar --name-parameter

en: Unknown report command '{1}'
sv: Okänt rapportkommando '{1}'

en: Missing command or option
sv: Saknar kommando eller alternativ

en: Found Finance::Quote version {1}.
sv: Hittade Finance::Quote version {1}.

en: Finance::Quote sources:
sv: Finance::Quote-källor:

en: Price retrieval failed:
sv: Prishämtning misslyckades:

en: This is a development version. It may or may not work.
sv: Detta är en utvecklingsversion. Den kanske inte fungerar.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
sv: Rapportera fel och andra problem till gnucash-devel@gnucash.org

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: You can also lookup and file bug reports at {1}
sv: Du kan också slå upp och registrera felrapporter på {1}

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: To find the last stable version, please refer to {1}
sv: För att hitta den senaste stabila versionen, se {1}

note: Translators: Guile is the programming language of the reports
en: Loading system wide Guile extensions…
sv: Läser in systemets Guile-utökningar…

en: Loading user specific Guile extensions…
sv: Läser in användarspecifika Guile-utökningar…

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
sv: - GnuCash, bokföring för privat bruk och småföretag

en: {1} [options] [datafile]
sv: {1} [alternativ] [datafil]

en: GnuCash Paths
sv: GnuCash-sökvägar

en: GnuCash {1} development version
sv: GnuCash {1} utvecklingsversion

en: Common Options
sv: Allmänna alternativ

en: Show this help message
sv: Vissa detta hjälpmeddelande

en: Show GnuCash version
sv: Visa GnuCash-version

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
sv: Aktivera felsökningsläge: gå in djupt på detaljer i loggarna.
    Detta motsvarar: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"

en: Enable extra/development/debugging features.
sv: Aktivera extra-/utvecklings-/felsökningsfunktioner.

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
sv: Åsidosättningar för loggnivå, i formen ”modulename={debug,info,warn,crit,error}”
    Exempel: ”--log qof=debug” eller ”--log gnc.backend.file.sx=info”
    Detta kan anropas flera gånger.

en: Show paths
sv: Visa sökvägar

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
sv: Fil att logga till; förval är ”/tmp/gnucash.trace”; kan vara ”stderr” eller ”stdout”.

en: Hidden Options
sv: Dolda alternativ

en: [datafile]
sv: [datafil]

en: Checking Finance::Quote…
sv: Kontrollerar Finance::Quote…

en: Unable to load Finance::Quote.
sv: Kan inte läsa in Finance::Quote.

en: Loading data…
sv: Läser in data…

en: Application Options
sv: Programalternativ

en: Do not load the last file opened
sv: Läs inte in senast öppnade filen

note: Translators: Do not translate $DISPLAY! It is an environment variable for X11
en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
sv: Fel: kunde inte initiera grafiskt användargränssnitt och alternativ add-price-quotes angavs inte.
    Behöver du kanske ställa in miljövariabeln $DISPLAY?

en: Last window position and size
sv: Senaste fönsterposition och -storlek

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
sv: Inställningen beskriver storleken och positionen för fönstret när det senast stängdes. Numren är X- och Y-koordinater för fönstrets övre vänstra hörn, följt av fönstrets bredd och höjd.

en: Search only in active items
sv: Sök endast i aktiv data

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
sv: Om det är aktivt kommer endast 'aktiva' objekt i nuvarande klass att sökas igenom. Annars kommer alla objekt i nuvarande klass att sökas igenom.

en: Is tax included in this type of business entry?
sv: Är skatten redan medräknad i denna typ av affärsposter?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
sv: Om det är aktivt kommer skatt inkluderas som standard i poster av denna typ. Inställningen ärvs av nya kunder och leverantörer.

en: Auto pay when posting.
sv: Autobetala vid registrering.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
sv: Försök automatiskt att betala kunddokument med utestående förskottsbetalningar och konteringsdokument vid registrering. Förskottsbetalningarna och dokumenten måste förstås gälla samma kund. Konteringsdokument är dokument med motsatt tecken. Som exempel betraktas fakturor, kundkreditnoteringar och negativa fakturor som konteringsdokument.

en: Show invoices due reminder at startup
sv: Visa påminnelse om förfallande fakturor vid uppstart

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
sv: Om det är aktivt kommer GnuCash att kontrollera om det finns fakturor vilkas förfallodatum närmar sig vid uppstart. I så fall visas en dialogruta för att påminna användaren. Definitionen av när påminnelsen visas styrs av inställningar ”Dagar innan”. Annars letar GnuCash inte efter förfallande fakturor.

en: Show invoices due within this many days
sv: Visa fakturor som förfaller inom så här många dagar

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
sv: Detta fält styr antalet dagar i förväg som GnuCash kommer att kontrollera om det finns förfallande fakturor. Värdet används bara om inställningen ”Avisera vid förfallodatum” är aktiv.

en: Enable extra toolbar buttons for business
sv: Aktivera ytterligare verktygsfältsknappar för företagsverksamhet

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
sv: Om det är aktivt kommer ytterligare knappar för vanliga företagsverksamhetsfunktioner att visas i verktygsfältet. Annars visas de inte.

en: The invoice report to be used for printing.
sv: Fakturarapporten som ska användas vid utskrift.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
sv: Namn på rapporten som ska användas vid utskrift av fakturor.

en: Open new invoice in new window
sv: Öppna ny faktura i nytt fönster

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
sv: Om det är aktivt kommer varje ny faktura att öppnas i ett nytt fönster. Annars kommer nya fakturor att öppnas som en flik i huvudfönstret.

en: Accumulate multiple splits into one
sv: Ackumulera flera delningar till en

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
sv: Om fältet är aktivt kommer flera poster i en faktura med överföringar till samma konto att ackumuleras till en enda delning. Fältet kan åsidosättas per faktura i registreringsdialogen.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
sv: Försök automatiskt vid registrering att betala leverantörsdokument med utestående förskottsbetalningar och konteringsdokument. Förskottsbetalningar och dokument måste förstås gälla samma leverantör. Konteringsdokument är dokument med motsatt tecken. Exempelvis räkningar, leverantörers kreditnoteringar och negativa räkningar betraktas som konteringsdokument.

en: Show bills due reminder at startup
sv: Visa påminnelse om förfallande räkningar vid uppstart

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
sv: Om det är aktivt kommer GnuCash att kontrollera vid uppstart om det finns räkningar som närmar sig förfallodatum. Hittas sådana räkningar kommer programmet att visa användaren en påminnelsedialogruta. Definitionen av när förfallodatum ”närmar sig” styrs av inställningen ”Dagar innan”. Annars kontrollerar inte GnuCash om det finns förfallande räkningar.

en: Show bills due within this many days
sv: Visa räkningar som förfaller om så här många dagar

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
sv: Fältet definierar antal dagar innan som GnuCash kommer att kontrollera om det finns förfallande räkningar. Dess värde används endast om inställningen ”Avisera vid förfallodatum” är aktiv.

en: GUID of predefined check format to use
sv: GUID av fördefinierat checkformat att använda

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
sv: Det här värdet specificerar det fördefinierade checkformatet som ska användas. Numret är GUID:t av ett känt checkformat.

en: Which check position to print
sv: Vilken checkposition som ska skrivas ut

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
sv: På förutskrivna checkar som innehåller många checkar på varje sida specificerar inställningen vilken checkposition som ska skrivas ut. Möjliga värden är 0, 1 och 2, motsvarande översta, mellan, och nedersta checkar på sidan.

en: Number of checks to print on the first page.
sv: Antal checkar att skriva ut på första sidan.

en: Date format to use
sv: Datumformat som ska användas

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
sv: Detta är den numeriska identifieraren av det fördefinierade datumformatet som ska användas.

en: Custom date format
sv: Eget datumformat

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
sv: Om datumformatet är satt till att indikera ett anpassat datumformat används värdet som ett argument till strftime för att presentera datumet för utskrift. Det kan vara en godtycklig strftime-sträng; för mer information om detta format, se manualsidan för strftime genom att köra "man 3 strftime" i kommandoraden.

en: Units in which the custom coordinates are expressed
sv: Enheter för att uttrycka anpassade koordinater

en: Units in which the custom coordinates are expressed (inches, mm, …).
sv: Enheter i vilka anpassade koordinater uttrycks (tum, mm, …).

en: Position of payee name
sv: Position för betalningsmottagarens namn

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
sv: Värdet innehåller X,Y-koordinaterna för var raden för betalningsmottagare börjar på checken.

en: Position of date line
sv: Position för datumrad

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
sv: Värdet innehåller X,Y-koordinaterna för var datumraden börjar på checken. Koordinaterna räknar från nedre vänstra hörnet på specificerad checkposition.

en: Position of check amount in words
sv: Position för checkbelopp i ord

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
sv: Värdet innehåller X,Y-koordinaterna för var raden för belopp skrivet i ord börjar på checken. Koordinaterna räknar från nedre vänstra hörnet på den specificerade checkpositionen.

en: Position of check amount in numbers
sv: Position för checkbelopp i siffror

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
sv: Värdet innehåller X,Y-koordinaterna för var raden för numeriskt belopp börjar på checken. Koordinaterna räknar från nedre vänstra hörnet på den specificerade checkpositionen.

en: Position of payee address
sv: Position för betalningsmottagarens adress

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
sv: Värdet innehåller X,Y-koordinaterna för var raden för betalningsmottagarens adress börjar på checken. Koordinaterna räknar från nedre vänstra hörnet på den specificerade checkpositionen.

en: Position of notes line
sv: Position för anteckningsrad

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
sv: Värdet innehåller X,Y-koordinaterna för var raden för anteckningar börjar på checken. Koordinaterna räknar från nedre vänstra hörnet på den specificerade checkpositionen.

en: Position of memo line
sv: Position för minnesanteckningsrad

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
sv: Värdet innehåller X,Y-koordinaterna för var raden för minnesanteckningar börjar på checken. Koordinaterna räknar från nedre vänstra hörnet på den specificerade checkpositionen.

en: Offset for complete check
sv: Förskjutning för komplett check

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
sv: Värdet innehåller X,Y-förskjutningen för den kompletta checken. Koordinaterna räknar från nedre vänstra hörnet på den specificerade checkpositionen.

en: Rotation angle
sv: Rotationsvinkel

en: Number of degrees to rotate the check.
sv: Antal grader att rotera checken.

en: Position of split's amount in numbers
sv: Position för delningens belopp i siffror

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
sv: Värdet innehåller X,Y-koordinaterna för var raden för delningens belopp börjar på checken. Koordinaterna räknar från nedre vänstra hörnet på den specificerade checkpositionen.

en: Position of split's memo line
sv: Position för delningens minnesanteckningsrad

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
sv: Värdet innehåller X,Y-koordinaterna för var raden för delningens minnesanteckning börjar på checken. Koordinaterna räknar från nedre vänstra hörnet på den specificerade checkpositionen.

en: Position of split's account line
sv: Position för delningens kontorad

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
sv: Värdet innehåller X,Y-koordinaterna för var raden för delningens konto börjar på checken. Koordinaterna räknar från nedre vänstra hörnet på den specificerade checkpositionen.

en: Print the date format below the date.
sv: Skriv ut datumformatet nedanför datumet.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
sv: Varje gång datumet skrivs ut, skriv ut datumformatet direkt nedanför i 8 punkters teckenstorlek med tecknen Y, M, och D.

en: The default check printing font
sv: Förvalt teckensnitt för checkutskrift

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
sv: Förvalt teckensnitt att använda vid utskrift av checkar. Värdet åsidosätts om teckensnitt specificeras i en checks beskrivningsfil.

en: Print '***' before and after text.
sv: Skriv ut '***' före och efter text.

en: Show currencies in this dialog
sv: Visa valutor i dialogrutan

en: Last pathname used
sv: Senast använda sökväg

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
sv: Fältet innehåller det senaste sökvägsnamnet som använts av detta fönster. Det kommer att användas som inledande filnamn/sökvägsnamn nästa gång detta fönster öppnas.

en: Window geometry
sv: Fönstergeometri

en: The position of paned window when it was last closed.
sv: Positionen för flervyfönstret när det stängdes senast.

en: Position of the horizontal pane divider.
sv: Position för horisontell vyavdelare.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
sv: Inställningen indikerar huruvida alla objekt i nuvarande klass ska sökas igenom, eller endast i 'aktiva' objekt i nuvarande klass.

en: Position of the vertical pane divider.
sv: Position för vertikal vyavdelare.

en: Show the new user window
sv: Visa dialogrutan för nya användare

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
sv: Om det är aktivt kommer fönstret för nya användare att visas. Annars visas det inte.

en: New hierarchy window on "New File"
sv: Nytt hierarkifönster vid ”Ny fil”

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
sv: Om det är aktivt kommer fönstret ”Ny hierarki” att visas när menyposten ”Ny fil” väljs. Annars visas det inte.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
sv: Standardval är ”ny sökning” om färre än så här många träffar hittades

en: Enable SKIP transaction action
sv: Aktivera transaktionsåtgärd HOPPA ÖVER

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
sv: Aktivera åtgärden HOPPA ÖVER i transktionsmatchningen. Om den aktiveras kommer en transaktion vars bästa matchningspoäng är i den gula zonen (över Auto-TILLÄGG-tröskeln men under Auto-CLEAR-tröskeln) att hoppas över som standard.

en: Enable UPDATE match action
sv: Aktivera matchningsåtgärd UPPDATERA

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
sv: Aktivera åtgärden UPPDATERA OCH AVSTÄM i transaktionsmatchningen. Om den aktiveras kommer en transaktion vars bästa matchningspoäng är över Auto-CLEAR-tröskeln och har ett annat datum eller belopp än den matchande befintliga transaktionen att leda till att den befintliga transaktionen uppdateras och clearas som standard.

en: Use bayesian matching
sv: Använd bayesisk matchning

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
sv: Aktiverar bayesisk matchning när importerade transaktioner matchas mot befintliga transaktioner. Annars kommer en mindre sofistikerad regelbaserad matchningsmekanism att användas.

en: Minimum score to be displayed
sv: Minsta poäng att visa

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
sv: Fältet specificerar den lägsta matchningspoängen en potentiell matchande transaktion måste ha för att visas i matchningslistan.

en: Likely matching transaction within these days
sv: Sannolikt matchande transaktioner inom dessa dagar

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
sv: Fältet specificerar maximalt antal dagar som en transaktion ska finnas kvar i listan över sannolika matchningar.

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
sv: Osannolik matchning av en transaktion utanför dessa dagar

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
sv: Fältet specificerar minsta antal dagar som en transaktion ska finnas kvar i listan över osannolika matchningar.

en: Add matching transactions below this score
sv: Lägg till matchande transaktioner under denna poäng

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
sv: Fältet specificerar tröskeln under vilken en matchande transaktion automatiskt kommer att läggas till. En transaktion vilkens bästa matchningspoäng är i den röda zonen (över lägsta matchningspoäng men under eller lika med matchningspoäng för Lägg till) kommer att läggas till i GnuCash-filen som standard.

en: Clear matching transactions above this score
sv: Cleara matchande transaktioner över detta poäng

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
sv: Fältet specificerar tröskeln över vilken en matchande transaktion kommer att clearas som standard. En transaktion vilkens bästa matchningspoäng är i den gröna zonen (över eller lika med denna Clearingströskel) kommer att clearas som standard.

en: Maximum ATM fee amount in your area
sv: Maximalt bankomatavgiftsbelopp i din region

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
sv: Fältet specificerar den extraavgift som räknas med vid matchning av importerade transaktioner. På vissa platser är kommersiella bankomater (tillhör inte en finansinstitution) installerade i exempelvis kvartersbutiker. Dessa bankomater lägger till deras avgift direkt ovanpå beloppet istället för att dyka upp som en separat transaktion eller bland dina månatliga bankavgifter. Om du till exempel tar ut 100 kr dras 101,50 plus Interac-avgifter från ditt konto. Du bör ställa in det här till din regions högsta avgift (i din lokala valuta), så att transaktionen känns igen som matchande.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
sv: Skapa automatiskt nya produkter

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
sv: Aktiverar automatiskt skapande av nya produkter om en okänd produkt påträffas vid import. Annars kommer användaren att tillfrågas om vad som ska göras med varje okänd produkt.

en: Display or hide reconciled matches
sv: Visa eller dölj avstämda matchningar

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
sv: Visar eller döljer transaktioner från matchningsväljaren som redan i någon mån är avstämda.

en: Default QIF transaction status
sv: Förvald QIF-transaktionsstatus

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
sv: Förvald status för QIF-transaktion när det inte anges i QIF-filen.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
sv: När statusen inte specificeras i en QIF-fil märks transaktionerna som avstämda.

en: Show documentation
sv: Visa dokumentation

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
sv: Visa sidor som enbart innehåller dokumentation i QIF-importguiden.

en: Pre-select cleared transactions
sv: Förvälj clearade transaktioner

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
sv: Om det är aktivt kommer alla transaktioner som märkts som clearade i registret att redan vara markerade när de först visas i avstämningsdialogrutan. Annars kommer inga transaktioner att initialt markeras.

en: Prompt for interest charges
sv: Fråga efter räntebetalning

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
sv: Innan ett konto med avgifter eller ränteutbetalningar avstäms, tillfråga användaren att mata in en transaktion för räntebeloppet eller -utbetalningen. För närvarande är detta endast aktiverat för Bank-, Kredit-, Investerings-, Tillgångs-, Fordrings-, Betalnings-, och Skuldkonton.

en: Prompt for credit card payment
sv: Fråga efter kreditkortsbetalning

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
sv: Om valet är aktivt, efter avstämning av ett kreditkortsutdrag, fråga användaren efter en kreditkortsbetalning. Annars tillfrågas inte användaren om detta.

en: Always reconcile to today
sv: Stäm alltid av till idag

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
sv: Om valt, öppna alltid avstämningsdialogen med dagens datum som kontoutdragsdatum, oberoende av föregående avstämningar.

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
sv: Visa dialogrutan ”sedan senaste körningen” när en fil öppnas.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
sv: Den här inställningen styr huruvida behandling av de schemalagda transaktionerna ”sedan senaste körningen” utförs automatiskt när en datafil öppnas. Detta inkluderar när datafilen öppnas när GnuCash först startas. Om inställningen är aktiv körs processen ”sedan senaste körningen”, annars körs den inte.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
sv: Visa aviseringsdialogen ”sedan senaste körningen” när en fil öppnas.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
sv: Inställningen styr huruvida dialogrutan som endast aviserar schemalagda transaktioner ”sedan senaste körningen” visas när en datafil öppnas (om ”sedan senaste körningen”-behandling är aktiverat vid öppning av filer). Detta inkluderar öppning av datafiler när GnuCash först startas. Om inställningen är aktiv visas dialogen, annars visas den inte.

en: Set "Review Created Transactions" as the default for the "since last run" dialog.
sv: Sätt ”Granska skapade transaktioner” som förval för dialogrutan ”sedan senaste körningen”.

en: This setting controls whether as default the "review created transactions" is set for the "since last run" dialog.
sv: Inställningen styr huruvida ”granska skapade transaktioner” ska sättas som förval för dialogrutan ”sedan senaste körningen”.

en: Set the "auto create" flag by default
sv: Sätt ”auto create”-flaggan som standard

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
sv: Om det är aktivt kommer alla nyskapade schemalagda transaktioner att flaggas med ”auto create” som standard. Användaren kan ändra flaggan när transaktioner skapas, eller vid ett senare tillfälle genom att redigera den schemalagda transaktionen.

en: How many days in advance to notify the user.
sv: Antal dagar innan i förväg som användaren ska meddelas.

en: Set the "notify" flag by default
sv: Sätt flaggan ”notify” som standard

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
sv: Om det är aktivt kommer alla nyskapade schemalagda transaktioner att få flaggan ”notify” som standard. Användaren kan ändra flaggan när transaktioner skapas, eller vid ett senare tillfälle genom att redigera den schemalagda transaktionen. Inställningen har endast betydelse om inställningen auto-skapa är aktiv.

en: How many days in advance to remind the user.
sv: Hur många dagar i förväg som användaren ska påminnas.

en: The next tip to show.
sv: Nästa tips att visa.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
sv: Visa ”Dagens tips” när GnuCash startas

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
sv: Aktiverar ”Dagens tips” när GnuCash startas. Om det är aktivt kommer dialogrutan att visas. Annars visas den inte.

en: Alpha Vantage API key
sv: Alpha Vantage-API-nyckel

en: To retrieve online quotes from Alphavantage, this key needs to be set. A key can be retrieved from the Alpha Vantage website.
sv: För att hämta online-kurser från Alphavantage behöver den här nyckeln sättas. En nyckel kan hämtas från Alpha Vantage:s webbplats.

en: The version of these settings
sv: Versionen av dessa inställningar

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
sv: Detta används internt för att bestämma om vissa inställningar kan behöva konverteras vid byte till en nyare version av GnuCash.

en: Save window sizes and locations
sv: Spara fönsterstorlekar och -positioner

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
sv: Om det är aktivt kommer storlek och plats för varje dialogruta att sparas när de stängs. Storlekarna och platserna av innehållsfönster kommer att lagras när du avslutar GnuCash. Annars kommer storlekarna inte att sparas.

en: Character to use as separator between account names
sv: Tecken att använda som avdelare mellan kontonamn

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
sv: Inställningen bestämmer vilket tecken som används mellan element i ett kontonamn. Möjliga värden är ett enstaka godtyckligt icke-alfanumeriskt unicode-tecken, eller en av följande strängar: ”colon”, ”slash”, ”backslash”, ”dash” och ”period”.

en: Transaction Linked Files head path
sv: Transaktionslänkade filers sökvägshuvud

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
sv: Detta är sökvägshuvudet för transaktionslänkade filer med relativa sökvägar

en: Compress the data file
sv: Komprimera datafilen

en: Enables file compression when writing the data file.
sv: Aktiverar filkomprimering vid skrivning av datafil.

en: Show auto-save explanation
sv: Visa förklaring för auto-spara

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
sv: Om det är aktivt visar GnuCash en förklaring av funktionen auto-spara första gången den används. Annars visas ingen ytterligare förklaring.

en: Auto-save time interval
sv: Tidsintervall för auto-spara

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
sv: Antal minuter innan datafilen automatiskt sparas till hårddisken. Om det sätts till noll kommer filen aldrig att sparas automatiskt.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
sv: Aktivera tidsgräns på frågan ”Spara ändringar vid avslut”

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
sv: Om det är aktivt kommer frågan ”Spara ändringar vid avslut” bara att vänta på svar i ett begränsat antal sekunder. Om användaren inte svarar inom den tidsrymden kommer ändringar att sparas automatiskt och fönstret stängs.

en: Time to wait for answer
sv: Tid att vänta på svar

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
sv: Antal sekunder att vänta innan frågefönstret stängs och ändringar sparas automatiskt.

en: Display negative amounts in red
sv: Visa negativa belopp med rött

en: Automatically insert a decimal point
sv: Sätt automatiskt in decimalkomma

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
sv: Om det är aktivt kommer GnuCash automatiskt att infoga ett decimaltecken i värden som matas in utan decimaltecken. Annars kommer GnuCash inte att ändra inmatade nummer.

en: Number of automatic decimal places
sv: Antal automatiska decimaltecken

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
sv: Detta fält anger hur många decimalplatser som ska fyllas i automatiskt.

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
sv: Tvinga priser att visas som decimaler även om de måste avrundas.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
sv: Om det är aktivt kommer GnuCash att avrunda priser när det behövs för att visa dem som decimaler istället för att visa den exakta andelen om den inte kan representeras exakt som en decimal.

en: Do not create log/backup files.
sv: Skapa inte loggfiler/säkerhetskopior.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
sv: Inställningen specificeras vad som ska hända med gamla loggfiler/säkerhetskopior. ”alltid” innebär att alla gamla filer behålls. ”aldrig” innebär att inga gamla loggfiler/säkerhetskopior behålls. Varje gång du sparar kommer gamla versioner av filen att tas bort. ”dagar” innebär att gamla filer behålls ett visst antal dagar. Hur många dagar definieras i nyckeln 'retain-days'

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
sv: Ta bort gamla logg- och backupfiler efter så många dagar (0 = aldrig).

en: Do not delete log/backup files.
sv: Ta inte bort loggfiler/säkerhetskopior.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
sv: Ta bort gamla logg- och backupfiler efter så många dagar (0 = aldrig)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
sv: Inställningen specificerar efter hur många dagar gamla loggfiler/säkerhetskopior kommer att raderas (0 = aldrig).

en: Don't sign reverse any accounts.
sv: Kasta inte om tecken på några konton.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
sv: Inställningen tillåter vissa konton att få sina saldon omvända i tecken från positiva till negativa, eller tvärt om. Inställningen ”inkomst-utgift” är till för användare som vill se negativa utgifter och positiva inkomster. Inställningen ”kredit” är till för användare som vill se saldon visa kontots debet-/kreditstatus. Inställningen ”inga” kommer inte att byta tecken på några saldon.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
sv: Byt tecken på saldo för följande konton: Kreditkort, Betalningar, Skuld, Eget kapital och Inkomst.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
sv: Kasta om tecken på saldon i inkomst- och utgiftskonton.

en: Use account colors in the account hierarchy
sv: Använd kontofärger i kontohierarkin

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
sv: Om det är aktivt kommer kontohierarkin att färglägga kontot med dess anpassade färg, om detta ställts in. Detta kan användas som ett snabbt sätt att visuellt identifiera konton.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
sv: Använd kontofärger i flikarna på öppna kontoregister

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
sv: Om det är aktivt kommer kontoregistrets flikar att färgläggas med kontots anpassade färg om detta ställts in. Detta kan användas som ett snabbt sätt att visuellt identifiera konton.

en: Use formal account labels
sv: Använd bokföringstermer

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
sv: Om det är aktivt kommer de formella bokföringsetiketterna ”Kredit” och ”Debet” användas när fält designeras på skärmen. Annars kommer informella etiketter som Öka/Minska, ”Pengar in”/”Pengar ut”, osv. att användas.

en: Show close buttons on notebook tabs
sv: Visa stängningsknappar på anteckningsblocksflikar

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
sv: Om det är aktivt kommer en ”stäng”-knapp att visas på alla anteckningsblocksflikar som kan stängas. Annars visas ingen sådan knapp på fliken. Oavsett inställning kan sidor alltid stängas via menyobjektet ”stäng” eller ”stäng”-knappen på verktygsfältet.

en: Width of notebook tabs
sv: Bredd för anteckningsblocksflikar

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
sv: Nyckeln specificerar maximal bredd för anteckningsblocksflikar. Om texten i fliken är längre än det här värdet (testet är approximativt) kommer fliketiketten att klippa bort mitten och ersätta texten med en ellips.

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end
sv: Öppnar ny flik bredvid nuvarande flik istället för längst bort

en: If active, new tabs are opened adjacent to current tab. If inactive, the new tabs are opened instead at the end.
sv: Om det är aktivt öppnas nya flikar bredvid nuvarande flik. Om det är inaktivt kommer nya flikar istället att öppnas längst bort.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
sv: Använd systemlokalens standardvaluta för alla nya konton.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
sv: Inställningen styr källan av förvald valuta för nya konton. Om den sätts till ”lokal” kommer GnuCash att hämta förvald valuta från användarens lokalinställning. Om den sätts till ”annat” kommer GnuCash att använda inställningen som specificeras av nyckeln ’currency-other’.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
sv: Använd den angivna valutan för alla nya konton.

en: Default currency for new accounts
sv: Standardvaluta för nya konton

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
sv: Inställningen specificerar standardvalutan som ska användas för nya konton om inställningen för val av valuta är satt till ”annat”. Fältet måste innehålla en tre bokstäver lång ISO 4217-kod för valuta (t.ex. SEK, GBP, RUB).

en: Use 24 hour time format
sv: Använd 24-timmars tidsformat

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
sv: Om valet är aktiverat så används 24-timmars tidsformat. Annars används 12-timmars tidsformat.

en: Date format choice
sv: Val för datumformat

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
sv: Inställningen väljer hur datum visas i GnuCash. Möjliga värden för inställningen är ”Lokal” för att använda systemets lokalinställning, ”Europa” för kontinentaleuropeisk stil, ”ISO” för ISO 8601-standard, ”Storbritannien” för brittisk stil, och ”USA” för amerikansk stil.

en: In the current calendar year
sv: I det nuvarande kalenderåret

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
sv: När ett datum matas in utan år kan det fyllas i så att det hamnar inom nuvarande kalenderår eller nära dagens datum baserat på ett rörligt fönster som börjar ett givet antal månader bakåt.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
sv: I ett rörligt 12-månaders fönster med början ett angivet antal månader innan nuvarande månad

en: Maximum number of months to go back.
sv: Maximalt antal månader att gå tillbaka.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
sv: Datum kommer att fyllas i så att de hamnar nära dagens datum. Ange maximalt antal månader att gå tillbaka i tiden när datum fylls i.

en: Show Horizontal Grid Lines
sv: Visa horisontella rutnätslinjer

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
sv: Om det är aktivt kommer horisontella rutnätslinjer att visas i tabeller. Annars visas inga horisontella rutnätslinjer.

en: Show Vertical Grid Lines
sv: Visa vertikala rutnätslinjer

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
sv: Om det är aktivt kommer vertikala rutnätslinjer att visas i tabeller. Annars kommer inga vertikala rutnätslinjer att visas.

en: Show splash screen
sv: Visa startskärm

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
sv: Om det är aktivt kommer en startskärm att visas vid uppstart. Annars visas ingen startskärm.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
sv: Visa anteckningsblocksflikarna överst i fönstret.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
sv: Inställningen bestämmer på vilken kant flikar för att byta sidor i anteckningsblock visas. Möjliga värden är ”överst”, ”vänster”, ”nederst” och ”höger”. Förval är ”överst”.

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
sv: Visa anteckningsblocksflikarna nederst i fönstret.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
sv: Visa anteckningsblocksflikarna till vänster i fönstret.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
sv: Visa anteckningsblocksflikarna till höger i fönstret.

en: Display the summary bar at the top of the page.
sv: Visa sammanfattningsfältet överst på sidan.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
sv: Inställningen bestämmer vilken kant sammanfattningsfältet för olika sidor visas på. Möjliga värden är ”överst” och ”nederst”. Förval är ”nederst”.

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
sv: Visa sammanfattningsfältet nederst på sidan.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
sv: Att stänga en flik flyttar dig till senast besökta flik.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
sv: Om det är aktivt kommer du att flyttas till den senast besökta fliken när du stänger nuvarande flik. Annars flyttas du en flik till vänster.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
sv: Sätt bokalternativ för nya filer till att använda delningsåtgärdsfält för ”Nr”-fält i register/rapporter

en: If selected, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the split 'action' field and the transaction 'num' field is shown on the second line in double line view (and is not visible if that's not set). Otherwise, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the transaction 'num' field.
sv: Om det väljs kommer förvalda bokalternativ för nya filer att ställas in så att 'Nr'-cellen på register visar/uppdaterar delningsåtgärdsfältet och så att transaktionens 'nr'-fält visas på den andra raden i dubbelbokföringsvyn (och är osynligt om det inte väljs). Annars ställs förvalda bokalternativ för nya filer in så att 'Nr'-cellen på register visar/uppdaterar transaktionens 'nr'-fält.

en: Color the register using a gnucash specific color theme
sv: Färga registret med ett GnuCash-specifikt färgtema

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
sv: När det aktiveras kommer registret att använda ett GnuCash-specifikt färgtema (grönt/gult). Annars används systemets färgtema. Oavsett inställningen kan användaren alltid åsidosätta färgtemat via en GnuCash-specifik css-fil som lagras i katalogen som används för att spara GnuCash:s konfigurationsfiler. Mer information finns i vanliga frågor för GnuCash.

en: "Enter" key moves to bottom of register
sv: ”Enter”-tangenten flyttar till slutet av registret

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
sv: Om vald, flytta till en tom transaktion när användaren trycker ”Enter”. Annars, flytta till nästa transaktion.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
sv: Ta automatiskt fram listan över konton eller åtgärder vid inmatning

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
sv: Flytta till Överföringsfältet när memorerad transaktion fylls i automatiskt

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
sv: Om det är aktivt kommer pekaren, efter att en memorerad transaktion automatiskt fylls i, att flyttas till Överföringsfältet. Om det inte är aktivt går pekaren till värdefältet.

en: Create a new window for each new register
sv: Skapa ett nytt fönster för varje nytt register

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
sv: Om det är aktivt kommer varje nytt register att öppnas i ett nytt fönster. Annars öppnas varje nytt register som en flik i huvudfönstret.

en: Color all lines of a transaction the same
sv: Färglägg alla rader i en transaktion på samma sätt

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
sv: Om det är aktivt kommer alla rader i en och samma transaktion att använda samma färg som bakgrund. Annars alternerar bakgrundsfärgerna på varje rad.

en: Show horizontal borders in a register
sv: Visa horisontella gränser i ett register

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
sv: Visa horisontella gränser mellan rader i ett register. Om det är aktivt kommer gränsen mellan celler att indikeras med en tjock linje. Annars kommer gränsen mellan celler inte att markeras.

en: Show vertical borders in a register
sv: Visa vertikala gränser i ett register

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
sv: Visa vertikala gränser mellan kolumner i ett register. Om det är aktivt kommer gränsen mellan celler att indikeras med en tjock linje. Annars kommer gränsen mellan celler inte att markeras.

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
sv: Visa framtida transaktioner efter den tomma transaktionen i ett register

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
sv: Visa framtida transaktioner efter den tomma transaktionen i ett register. Om det är aktivt kommer transaktioner med ett datum i framtiden att visas längst ned i registret efter den tomma transaktionen. Annars kommer den tomma transaktionen att vara längst ned i registret efter alla transaktioner.

en: Hide splits in all transactions.
sv: Dölj splittar i alla transaktioner.

en: This field specifies the default view style when opening a new register window. Possible values are "Basic ledger", "Auto-split ledger" and "Transaction journal". The "Basic ledger" setting says to show each transaction on one or two lines depending on whether Double line view is set. The "Auto-split ledger" setting does the same, but also expands only the current transaction to show all splits. The "Transaction journal" setting shows all transactions in expanded form.
sv: Detta fält specificerar förvald visningsstil när ett nytt registerfönster öppnas. Möjliga värden är ”Standardliggare”, ”Autodelningsliggare” och ”Transaktionsjournal”. Inställningen ”Standardliggare” gör att varje transaktion visas på en eller två rader beroende på om dubbelbokföringsvyn är aktiverad. Inställningen ”Autodelningsliggare” gör detsamma, men expanderar endast aktuell transaktion för att visa alla delar. Inställningen ”Transaktionsjournal” visar alla transaktioner i expanderad form.

en: Automatically expand the current transaction to show all splits. All other transactions are shown on one or two lines depending on whether Double line view is set.
sv: Expandera automatiskt aktuell transaktion för att visa alla delningar. Alla andra transaktioner visas på en eller två rader beroende på om dubbelbokföringsvy har aktiverats.

en: All transactions are expanded to show all splits.
sv: Alla transaktioner expanderas för att visa alla delningar.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
sv: Visa en andra rad med ”Åtgärd”, ”Anteckningar” och ”Länkade dokument” för varje transaktion.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction in a register. This is the default setting for when a register is first opened. The setting can be changed at any time via the "View->Double Line" menu item.
sv: Visa en andra rad med ”Åtgärd”, ”Anteckningar” och ”Länkade dokument” för varje transaktion i ett register. Detta är standardinställningen när ett register öppnas för första gången. Inställningen kan ändras när som helst via menyobjektet ”Visa->Dubbel bokföring”.

en: Only display leaf account names.
sv: Visa endast lövkontonamn.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
sv: Visa endast namnen på lövkonton i registret och i popup-rutan för kontoval. Förvalt beteende är att visa det fullständiga namnet, inklusive sökvägen i kontoträdet. Att aktivera alternativet antyder att du använder unika lövnamn.

en: Show the entered and reconcile dates
sv: Visa inmatnings- och avstämningsdatum

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
sv: Visa datumet när transaktionen matades in under registreringsdatum och datum för avstämning på delad rad.

en: Show entered and reconciled dates on selection
sv: Visa inmatnings- och avstämningsdatum vid markering

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
sv: Visa inmatningsdatum och avstämningsdatum när transaktionen markeras.

en: Show the calendar buttons
sv: Visa kalenderknapparna

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
sv: Visa kalenderknapparna Avbryt, Idag och Välj.

en: Move the selection to the blank split on expand
sv: Flytta markeringen till den tomma delningen vid expansion

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
sv: Detta kommer att flytta markeringen till den tomma delningen när transaktionen expanderas.

en: Number of transactions to show in a register.
sv: Antal transaktioner att visa i ett register.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
sv: Visa så här många transaktioner i ett register. Värdet noll gör att alla transaktioner visas.

en: Number of characters for auto complete.
sv: Antal tecken för auto-fyll.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
sv: Detta anger antal tecken innan automatisk ifyllning startar för fälten beskrivning, anteckningar och minnesanteckningar.

en: Create a new window for each new report
sv: Skapa ett nytt fönster för varje ny rapport

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
sv: Om det är aktivt kommer varje ny rapport att öppnas i ett eget fönster. Annars öppnas nya rapporter som flikar i huvudfönstret.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
sv: Använd systemlokalens standardvaluta för alla nya rapporter.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
sv: Inställningen styr förvald valuta för rapporter. Om den sätts till ”lokal” kommer GnuCash att hämta förvald valuta från användarens lokalinställning. Om den sätts till ”annan” kommer GnuCash att använda inställningen som specificeras av nyckeln ’currency-other’.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
sv: Använd den angivna valutan för alla nya rapporter.

en: Default currency for new reports
sv: Standardvaluta för nya rapporter

en: Zoom factor to use by default for reports.
sv: Förstoringsfaktor att använda som standard för rapporter.

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
sv: På högupplösta skärmar kan rapporter lätt bli svåra att läsa. Detta alternativ låter dig skala upp rapporter med den angivna faktorn. Om du till exempel ändrar detta till 2.0 så kommer rapporter att visas med dubbel storlek.

en: PDF export file name format
sv: PDF-export filnamnsformat

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
sv: Inställningen väljer filnamn för PDF-export. Detta är en sprintf(3)-sträng med tre argument: ”%1$s” är rapportens namn; t.ex. ”Faktura”. ”%2$s” är rapportens nummer, vilket för en fakturarapport är fakturanumret. ”%3$s” är rapportens datum, formaterat enligt inställningen filnamnsdatumformat. Obs: Tecken som inte tillåts i filnamn, som ’/’, kommer att ersättas med understreck ('_') i resulterande filnamn.

en: PDF export file name date format choice
sv: PDF-export val av filnamnsdatumformat

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
sv: Inställningen väljer hur datum används i filnamnet vid PDF-export. Möjliga värden för inställningen är ”lokal” för att använda systemets lokalinställning, ”ce” för kontinentaleuropeisk stil, ”iso” för ISO 8601-standard, ”uk” för brittisk stil, och ”us” för amerikansk stil.

en: Allow file incompatibility with older versions.
sv: Tillåt filinkompatibilitet med äldre versioner.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
sv: Om det är aktivt kommer GnuCash att tillåtas att med avsikt bryta filkompatibilitet med äldre versioner, så att en datafil som sparas i den här versionen inte kan läsas av en äldre version efteråt. Annars kommer GnuCash endast att skriva datafiler i format som också kan läsas av äldre versioner.

en: Number of files in history
sv: Antal filer i historiken

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
sv: Inställningen bestämmer antal filer att spara i menyn Nyligen öppnade filer. Värdet kan sättas till noll för att avaktivera filhistoriken. Numret har ett maximalt värde på 10.

en: Most recently opened file
sv: Senast öppnade fil

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
sv: Fältet innehåller fullständig sökväg till den senast öppnade filen.

en: Next most recently opened file
sv: Näst senast öppnade fil

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
sv: Fältet innehåller fullständig sökväg till den näst senast öppnade filen.

en: Print checks from multiple accounts
sv: Skriv ut checkar från flera konton

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
sv: Den här dialogrutan visas om du försöker att skriva ut checkar från flera konton samtidigt.

en: Confirm Window Close
sv: Bekräfta stängning av fönster

en: This dialog is presented when there is more than one window.
sv: Den här dialogrutan visas när det finns fler än ett fönster.

en: Commit changes to a invoice entry
sv: Skriv ändringar till en fakturapost

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
sv: Den här dialogrutan visas när du försöker att lämna en ändrad fakturapost. Den ändrade datan måste antingen sparas eller kastas.

en: Duplicating a changed invoice entry
sv: Duplicerar en ändrad fakturapost

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
sv: Den här dialogrutan visas när du försöker duplicera en ändrad fakturapost. Antingen måste den ändrade datan sparas eller dupliceringen avbrytas.

en: Delete a commodity
sv: Ta bort en produkt

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ta bort en produkt.

en: Delete a commodity with price quotes
sv: Ta bort en produkt med priskurser

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ta bort en produkt som har associerade priskurser. Att ta bort produkten kommer också att ta bort priskurserna.

en: Delete multiple price quotes
sv: Ta bort flera priskurser

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ta bort flera priskurser med en enda åtgärd.

en: Replace existing price
sv: Ersätt befintligt pris

en: This dialog is presented before allowing you to replace an existing price.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ersätta ett befintligt pris.

en: Edit account payable/accounts receivable register
sv: Redigera register för betalnings-/fordringskonton

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att redigera ett betalnings/fordringskonto. Dessa kontotyper är reserverade för företagsfunktionalitet och bör sällan manipuleras manuellt.

en: Read only register
sv: Skrivskyddat register

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
sv: Den här dialogrutan visas när ett skrivskyddat register öppnas.

en: Change contents of reconciled split
sv: Ändra innehåll i avstämd delning

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ändra innehållet i en avstämd delning. Att tillåta ändringar kan leda till problem vid framtida avstämningar.

en: Mark transaction split as unreconciled
sv: Markera transaktionsdelning som ej avstämd

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att märka en transaktionsdelning som ej avstämd. Att göra det skulle ändra det avstämda värdet för registret och kan leda till problem vid framtida avstämningar.

en: Cut a split from a transaction
sv: Ta bort en del från en transaktion

en: This dialog is presented before allowing you to cut a split from a transaction.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ta bort en del från en transaktion.

en: Cut a reconciled split from a transaction
sv: Ta bort en avstämd del från en transaktion

en: This dialog is presented before allowing you to cut a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ta bort en avstämd del från en transaktion. Att göra det skulle ändra det avstämda värdet för registret och kan leda till problem vid framtida avstämningar.

en: Remove a split from a transaction
sv: Ta bort en del från en transaktion

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ta bort en delning från en transaktion.

en: Remove a reconciled split from a transaction
sv: Ta bort en avstämd del från en transaktion

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ta bort en avstämd delning från en transaktion. Att göra det skulle ändra det avstämda värdet för registret och kan leda till problem vid framtida avstämningar.

en: Remove all the splits from a transaction
sv: Ta bort alla delar från en transaktion

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ta bort alla delningar från en transaktion.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ta bort alla delningar (inklusive ett par avstämda delningar) från en transaktion. Det skulle ändra det avstämda värdet för registret och leda till problem vid framtida avstämningar.

en: Cut a transaction
sv: Ta _bort transaktion

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ta bort en transaktion.

en: Cut a transaction with reconciled splits
sv: Ta bort en transaktion med avstämda delar

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att radera en transaktion som innehåller avstämda delar. Det skulle ändra det avstämda värdet för registret och leda till problem vid framtida avstämningar.

en: Delete a transaction
sv: Ta bort en transaktion

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att ta bort en transaktion.

en: Delete a transaction with reconciled splits
sv: Ta bort en transaktion med avstämda delar

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
sv: Den här dialogrutan visas innan du tillåts att radera en transaktion som innehåller avstämda delningar. Det skulle ändra det avstämda värdet för registret och leda till problem vid framtida avstämningar.

en: Duplicating a changed transaction
sv: Duplicerar en ändrad transaktion

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
sv: Den här dialogrutan visas när du försöker att duplicera en ändrad transaktion. Antingen måste den ändrade datan sparas eller dupliceringen avbrytas.

en: Commit changes to a transaction
sv: Spara ändringar för en transaktion

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
sv: Den här dialogrutan visas när du försöker lämna en ändrad transaktion. Antingen måste den ändrade datan sparas eller kastas.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
sv: Visa en slutsumma för alla konton konverterad till standardrapportvalutan

en: Show non currency commodities
sv: Visa penningfria produkter

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
sv: Om det är aktivt kommer penningfria produkter (aktier) att visas. Annars kommer de att döljas.

en: Use relative profit/loss starting date
sv: Använd relativt startdatum för förtjänst/förlust

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
sv: Den här inställningen styr vilken typ av startdatum som används i förtjänst-/förlustberäkningar. Om den sätts till ”absolut” kommer GnuCash att hämta det startdatum som anges i nyckeln ’start-date’. Om den sätts till något annat kommer GnuCash att hämta det startdatum som anges av nyckeln ’start-period’.

en: Use absolute profit/loss starting date
sv: Använd absolut startdatum för förtjänst/förlust

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
sv: Startdatum (i sekunder från jan 1, 1970)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
sv: Den här inställningen styr vilket startdatum som används i förtjänst-/förlustberäkningar om ’start-choice’-inställningen sätts till ”absolut”. Fältet bör innehålla ett datum presenterat i sekunder sedan 1:a januari 1970.

en: Starting time period identifier
sv: Starttidens periodidentifierare

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
sv: Den här inställningen styr vilket startdatum som används i förtjänst-/förlustberäkningar om inställningen ’start-choice’ sätts till något annat än ”absolut”. Fältet bör innehålla ett värde mellan 0 och 8.

en: Use relative profit/loss ending date
sv: Använd relative slutdatum för förtjänst/förlust

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
sv: Den här inställningen styr vilken typ av slutdatum som används i förtjänst-/förlustberäkningar. Om den sätts till ”absolut” kommer GnuCash att hämta slutdatumet som anges av nyckeln ’end-date’. Om den sätts till något annat kommer GnuCash att hämta slutdatumet som anges av nyckeln ’end-period’.

en: Use absolute profit/loss ending date
sv: Använd absolut slutdatum för förtjänst/förlust

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
sv: Slutdatum (i sekunder från 1 jan 1970)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
sv: Den här inställningen styr vilket slutdatum som används i förtjänst-/förlustberäkningar om inställningen ’end-choice’ sätts till ”absolut”. Fältet bör innehålla ett datum presenterat i sekunder från 1:a januari 1970.

en: Ending time period identifier
sv: Sluttids periodidentifierare

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
sv: Den här inställningen styr vilket slutdatum som används i förtjänst-/förlustberäkningar om inställningen ’end-choice’ sätts till något annat än ”absolut”. Fältet bör innehålla ett värde mellan 0 och 8.

en: Display this column
sv: Visa denna kolumn

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
sv: Den här inställningen styr huruvida kolumnen ifråga är synlig i vyn. TRUE innebär synlig, FALSE innebär dold.

en: Width of this column
sv: Bredd för kolumn

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
sv: Den här inställningen lagrar bredden för kolumnen ifråga i bildpunkter.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
sv: Den här assistenten kommer att hjälpa dig att ställa in och använda bokföringsperioder.
    
    Varning: funktionen fungerar inte korrekt i dagsläget; utveckling pågår fortfarande. Den kommer sannolikt att skada din data på ett sätt som inte kan lagas!

en: Setup Account Period
sv: Ställ in bokföringsperiod

en: Select an accounting period and a closing date that is between the date of the previous close and today.
    
    Books will be closed at midnight on the selected date.
sv: Välj en bokföringsperiod och ett slutdatum som är mellan datumet för föregående bokslut och idag.
    
    Böcker kommer att stängas vid midnatt på valt datum.

en: Book Closing Dates
sv: Bokslutsdatum

en: Close Book
sv: Stäng bok

en: Account Period Finish
sv: Bokföringsperiod avslut

en: Press 'Close' to Exit.
sv: Tryck 'Stäng' för att avsluta.

en: Summary Page
sv: Sammanfattningssida

en: CSV Import Assistant
sv: CSV-importassistent

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
sv: 
    Den här assistenten kommer att hjälpa dig att importera konton från en fil.
    
    Filen måste vara i samma format som exporterad data, eftersom detta är en fixerad formatimport som kan ses genom att titta på en fil skapad genom att använda exportmenyobjektet ”Exportera kontoträd till CSV”.
    
    Om kontot saknas, baserat på kontots fullständiga namn, kommer det att läggas till förutsatt att specificerat värdepapper/valuta finns. Om kontot finns kommer fyra fält att uppdateras. Dessa är kod, beskrivning, anteckningar och färg.
    
    Klicka på ”Nästa” för att fortsätta eller ”Avbryt” för att avbryta import.

en: Import Account Assistant
sv: Kontoimportassistent

en: Enter file name and location for the Import…
sv: Ange filnamn och plats för import…

en: Choose File to Import
sv: Välj en fil att importera

en: Number of rows for the Header
sv: Antal rader för rubriken

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Custom regular expression
sv: Anpassat regeluttryck

en: Colon (:)
sv: Kolon (:)

en: Select Separator Character
sv: Välj avdelartecken

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Import Account Preview, first 10 rows only
sv: Förhandsgranska kontoimport, endast 10 första raderna

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
sv: Tryck Verkställ för att skapa exportfil.
    Avbryt för att avbryta.

en: Import Accounts Now
sv: Importera konton nu

en: Import Summary
sv: Importsammanställning

en: CSV Export Assistant
sv: CSV-exportassistent

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
sv: 
    Välj typ av export som krävs och avdelare som ska användas.

en: Use Quotes
sv: Använd kurser

en: Simple Layout
sv: Enkel layout

en: Choose Export Settings
sv: Välj exportinställningar

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
sv: Välj konton att exportera, och datumintervall vid behov.

en: Accounts Selected:
sv: Valda konton:

en: _Select Subaccounts
sv: _Välj underkonton

en: Select _All
sv: Markera _alla

en: Date Range
sv: Datumintervall

en: _Select All
sv: _Markera alla

en: Select _Range
sv: Välj inte_rvall

en: _Earliest
sv: _Tidigast

en: Cho_ose Date
sv: _Välj datum

en: Toda_y
sv: Ida_g

en: _Latest
sv: _Senaste

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
sv: Slut

en: C_hoose Date
sv: _Välj datum

en: _Today
sv: _Idag

en: Account Selection
sv: Kontoval

en: Enter file name and location for the Export…
sv: Ange filnamn och plats för exporten…

en: Choose File Name for Export
sv: Välj filnamn för export

en: Export Now…
sv: Exportera nu…

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Export Summary
sv: Exportera sammanfattning

en: CSV Price Import
sv: CSV-prisimport

note: You should localize the (british) examples to your region.
en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
sv: Den här assistenten kommer att hjälpa dig att importera priser från en CSV-fil.
    
    Det finns ett minsta antal kolumner som måste finnas för att import ska lyckas - Datum, Belopp, Från namnrymd, Från symbol, och Valuta till. Om alla poster använder samma produkt/valuta kan du välja dem, och sedan kommer kolumnerna att vara Datum och Belopp.
    
    Olika alternativ finns för att ange avdelaren såväl som ett alternativ för fast bredd. Med alternativet fast bredd, dubbelklicka på tabellen med rader som visas för att ange kolumnbredd, högerklicka sedan för att ändra vid behov.
    
    Exempel är ”FTSE”,”RR.L”,”21/11/2016”,5.345,”GBP” och CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    Det finns ett alternativ för att specificera startrad, slutrad, och ett alternativ för att hoppa över alternerande rader från startraden vilket kan användas om du har rubriktext. Det finns också ett alternativ för att skriva över befintliga priser för den dagen vid behov.
    
    Till sist, för upprepade importer har förhandsgranskningssidan knappar för att Läsa in eller Spara inställningarna. För att spara inställningarna, justera dem efter dina behov (eller utgå från befintliga förinställningar), tryck sedan (valfritt att ändra inställningens namn på knappen Spara inställningar. Observera att du inte kan spara till inbyggda förinställningar.
    
    Åtgärden kan inte ångras, så var noga med att ha en fungerande säkerhetskopia.
    
    Klicka på ”Nästa” för att fortsätta eller ”Avbryt” för att avbryta import.

en: Price Import Assistant
sv: Prisimportassistent

en: 
    Select location and file name for the Import, then click "Next"…
sv: 
    Välj plats och filnamn för importen, och klicka sedan ”Nästa”…

en: Select File for Import
sv: Välj fil att importera

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
sv: Radera inställningar
    Raderar inställningarna som sparats med namnet som matas in i textfältet bredvid.
    Det finns två reserverade namn som aldrig kan raderas:
    - No settings
    - Gnucash default export format

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
sv: Spara inställningar
    Sparar nuvarande inställningar med namnet som matas in i textfältet bredvid.
    Det finns två reserverade namn som inte kan användas för att spara anpassade inställningar:
    - No settings
    - Gnucash default export format

en: <b>Load and Save Settings</b>
sv: <b>Läsa in och Spara inställningar</b>

en: Character-separated
sv: Teckenavdelad

en: Fixed-Width
sv: Fast bredd

en: Space
sv: Blanksteg

en: Hyphen (-)
sv: Bindestreck (-)

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
sv: Dubbelklicka var som helst i tabellen nedanför för att infoga en kolumnbrytning

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
sv: Högerklicka var som helst i en kolumn för att ändra den (ändra bredd, sammanfoga)

en: Allow existing prices to be over written.
sv: Tillåt överskrivning av befintliga priser.

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
sv: I normala fall skrivs inte priser över, välj detta för att ändra beteendet. Inställningen sparas inte.

en: <b>File Format</b>
sv: <b>Filformat</b>

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Currency Format
sv: Valutaformat

en: Encoding
sv: Teckenkodning

en: Leading Lines to Skip
sv: Inledande rader att hoppa över

en: Trailing Lines to Skip
sv: Följande rader att hoppa över

en: Skip alternate lines
sv: Hoppa över varannan rad

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
sv: Från den första raden som faktiskt importeras kommer varannan rad att hoppas över. Alternativet kommer att ta de inledande raderna för att hoppa till konton också.
    Exempel
    * om ”Inledande rader att hoppa över” sätts till 3 kommer den första importerade raden att vara rad 4. Rader 5, 7, 9,… hoppas över.
    * om ”Inledande rader att hoppa över” sätts till 4 kommer den första importerade raden att vara rad 5. Rader 6, 8, 10,… hoppas över.

en: <b>Miscellaneous</b>
sv: <b>Övrigt</b>

en: <b>Commodity From</b>
sv: <b>Produkt från</b>

en: Currency To
sv: Valuta till

en: Select the type of each column to import.
sv: Välj typ för varje kolumn att importera.

en: Skip Errors
sv: Hoppa över fel

en: Import Preview
sv: Förhandsgranska import

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
sv: <b>Tryck ”Verkställ” för att lägga till priserna.
    ”Avbryt” för att avbryta.</b>

en: Import Prices Now
sv: Importera priser nu

en: CSV Transaction Import
sv: CSV-transaktionsimport

en: This assistant will help you import a delimited file containing a list of transactions. It supports both token separated files (such as comma separated or semi-colon separated) and fixed width data.
    
    For a successful import three columns have to be available in the import data:
    • a Date column
    • a Description column
    • a Deposit or Withdrawal column
    
    If there is no Account data available, a base account can be selected to which all data will be imported.
    
    Apart from a choice of delimiter, there are several options to tweak the importer. For example a number of lines can be skipped at the start or the end of the data, as well as odd rows. Several date and number formats are supported. The file encoding can be defined.
    
    The importer can handle files where transactions are split over multiple lines, with each line representing one split.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name.
sv: Den här assistenten kommer att hjälpa dig att importera en avdelad fil som innehåller en lista över transaktioner. Den stödjer både teckenavdelade filer (komma-avdelning, semikolonavdelning) och data med fast bredd.
    
    För att importen ska lyckas måste tre kolumner finns i den importerade datan:
    • en Datumkolumn
    • en Beskrivningkolumn
    • en kolumn för Insättning eller Uttag
    
    Om det inte finns någon kontodata kommer ett baskonto väljas dit all data kommer att importeras.
    
    Förutom att välja avdelare finns det flera alternativ för att finjustera importen. Exempelvis kan ett antal rader hoppas över i början eller i slutet av datan, såväl som udda rader. Flera datum- och nummerformat stöds. Filens textkodning kan definieras.
    
    Importen kan hantera filer där transaktioner delas över flera rader, där varje rad representerar en delning.
    
    Till sist, för upprepade importer har förhandsgranskningssidan knappar för att läsa in och spara inställningarna. För att spara inställningarna, justera inställningarna efter behov (eller utgå från en befintlig förinställning), och tryck sedan på knappen Spara inställningar. Observera att du inte kan spara till inbyggda förinställningar.

en: Transaction Import Assistant
sv: Assistent för transaktionsimport

en: Multi-split
sv: Multi-delning

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
sv: I normala fall kommer importen att anta att varje rad i indatafilen kommer att motsvara en transaktion. Varje rad kan ha information för en transaktion, och en eller två delningar.
    
    När Multi-delning aktiveras kommer importen att anta att flera efterföljande rader tillsammans innehåller information för en transaktion. Varje rad ger information för exakt en delning. Den första raden bör också ha information för transaktionen.
    För att veta vilka rader hör till samma transaktion kommer importen att jämföra den angivna transaktionsinformationen i varje rad. Om den informationen är tom eller samma som den första transaktionsraden kommer importen att betrakta raden som en del av samma transaktion.

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
sv: Från den första raden som faktiskt importeras kommer varannan rad att hoppas över. Det här alternativet kommer att också ta med inledande rader att hoppa över i beräkningen.
    Exempel
    * om ”Inledande rader att hoppa över” sätts till 3 kommer den första importerade raden att vara rad 4. Rader 5, 7, 9,… kommer att hoppas över.
    * om ”Inledande rader att hoppa över” sätts till 4 kommer den första importerade raden att vara rad 5. Rader 6, 8, 10,… kommer att hoppas över.

en: <b>Account</b>
sv: <b>Konto</b>

en: Select a row to change the mappings
sv: Välj en rad för att ändra mappningarna

en: To change mapping, double click on a row or select a row and press the button…
sv: För att ändra mappning, dubbelklicka på en rad eller markera en rad och tryck på knappen…

en: Account ID
sv: Konto-id

en: Error text.
sv: Feltext.

en: Change GnuCash _Account…
sv: Ändra GnuCash-_konton…

en: Match Import and GnuCash accounts
sv: Matcha import med GnuCash-konton

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
sv: Om du klickar på ”Nästa” kommer Gnucash att utföra ett antal kontroller.
    
    Om en av dessa <i>kontroller misslyckas</i> blir du automatiskt omdirigerad till förhandsgranskningssidan för att försöka korrigera.
    
    På följande sida kommer du att kunna associera varje transaktion med en kategori.
    
    Om detta är din <i>första import till en ny fil</i> kommer du först att se en dialogruta för att ställa in bokalternativ, eftersom dessa kan påverka hur importerad data konverteras till GnuCash-transaktioner. Om detta är en befintlig fil kommer dialogrutan inte att visas.
    
    Om detta är <i>första gången som något importeras</i> kommer du att märka att alla rader kan behöva associeras. Vid senare importer kommer importen att försöka associera transaktionerna baserat på föregående importer.
    
    Konfidensstyrkan för att ha hittat en korrekt association visas som ett färgat fält.
    
    Mer information kan visas genom att använda hjälpknappen.

en: Transaction Information
sv: Transaktionsinformation

en: Match Transactions
sv: Matcha transaktioner

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
sv: Den här assistenten kommer att hjälpa dig att skapa en uppsättning GnuCash-konton för dina tillgångar (t.ex. investeringar, checkkonton eller sparkonton), dina skulder (t.ex. lån), och för olika sorters inkomster och utgifter som du kan tänkas ha.
    
    Du kan välja en uppsättning konton här som ser ut att motsvara dina behov. Efter att assistenten slutför sina åtgärder kommer du att kunna lägga till, döpa om, ändra, och ta bort konton, när som helst, vid ett senare tillfälle. Du kommer också att kunna lägga till underkonton, såväl som att flytta konton (tillsammans med eventuella underkonton) från ett överliggande konto till ett annat.
    
    Klicka på ”Avbryt” om du inte vill skapa några nya konton nu.

en: New Account Hierarchy Setup
sv: Inställningar för ny kontohierarki

en: Choose Currency
sv: Välj valuta

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
sv: Välj språk och regionspecifika kategorier som motsvarar hur du kommer att använda GnuCash. Varje kategori som du väljer kommer att göra så att ett antal konton skapas.

en: <b>Categories</b>
sv: <b>Kategorier</b>

en: C_lear All
sv: _Avmarkera alla

en: <b>Category Description</b>
sv: <b>Kategoribeskrivning</b>

note: %s is an account template
en: Accounts in %s
sv: Konton i %s

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
sv: Om du inte är nöjd med de tillgängliga mallarna, läs wiki-sidan som länkas till nedanför och dela med dig av din nya eller förbättrade mall.

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
sv: Valet som du gör här är endast utgångsläget för din personliga kontohierarki. Konton kan läggas till, döpas om, flyttas eller tas bort vid ett senare tillfälle.

en: GnuCash Account Template Wiki
sv: Wiki för GnuCash-kontomallar

en: Choose accounts to create
sv: Välj konton som ska skapas

en: If you would like to change an account's name, click on the row containing the account, then click on the account name and change it.
    
    Some accounts are marked as "Placeholder". Placeholder accounts are used to create a hierarchy of accounts and normally do not have transactions or opening balances. If you would like an account to be a placeholder account, click the checkbox for that account.
    
    If you would like an account to have an opening balance, click on the row containing the account, then click on the opening balance field and enter the starting balance.
    
    <b>Note:</b> all accounts except Equity and placeholder accounts may have an opening balance.
sv: Om du vill ändra ett kontos namn, klicka på raden där kontot står, och klicka sedan på kontots namn och ändra det.
    
    Vissa konton märks som ”Platshållare”. Platshållarkonton används för att skapa en kontohierarki och har i normala fall inga transaktioner eller ingående saldon. Om du vill att ett konto behandlas som ett platshållarkonto, klicka på kryssrutan för det kontot.
    
    Om du vill att ett konto ska ha ett ingående saldo, klicka på raden där kontot står, och klicka sedan på fältet Ingående saldo och mata in saldot.
    
    <b>Obs:</b> alla konton förutom Eget kapital och platshållarkonton får ha ett ingående saldo.

en: Setup selected accounts
sv: Ställ in valda konton

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
sv: Klicka på ”Verkställ” för att skapa dina nya konton. Du kommer sedan att kunna spara dem till en fil eller databas.
    
    Klicka på ”Bakåt” för att granska dina val.
    
    Klicka på ”Avbryt” för att stänga dialogrutan utan att skapa några nya konton.

en: Finish Account Setup
sv: Slutför kontoinställning

en: Months
sv: Månader

en: Years
sv: År

en: Current Year
sv: Nuvarande år

en: Now + 1 Year
sv: Nu + 1 år

en: Whole Loan
sv: Hela lånet

en: Interest Rate
sv: Ränta

en: APR (Compounded Daily)
sv: Effektiv ränta (beräknad per dag)

en: APR (Compounded Weekly)
sv: Effektiv ränta (beräknad per vecka)

en: APR (Compounded Monthly)
sv: Effektiv ränta (beräknad per månad)

en: APR (Compounded Quarterly)
sv: Effektiv ränta (beräknad per kvartal)

en: APR (Compounded Annually)
sv: Effektiv ränta (beräknad per år)

en: Fixed Rate
sv: Bunden ränta

en: 3/1 Year ARM
sv: Bunden ränta i 3 år, därefter rörlig

en: 5/1 Year ARM
sv: Bunden ränta i 5 år, därefter rörlig

en: 7/1 Year ARM
sv: Bunden ränta i 7 år, därefter rörlig

en: 10/1 Year ARM
sv: Bunden ränta i 10 år, därefter rörlig

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
sv: Detta är en stegvis metod för att skapa en plan för låneåterbetalning med GnuCash. I denna assistent kan du skriva in detaljer om ditt lån och hur det ska återbetalas. Utifrån denna information kommer sedan schemalagda transaktioner att skapas.
    
    Om du gör ett misstag eller vill göra ändringar senare kan du redigera de schemalagda transaktioner som skapats direkt.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
sv: Inställningar för återbetalning av lån/inteckning

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
sv: Mata in information om lånet, ange som minst ett giltigt lånekonto och -belopp.

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Length
sv: Längd

en: Loan Account
sv: Lånekonto

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
sv: Ange antal månader som återstår för återbetalning. Detta bestämmer både återstående lånebelopp och varaktigheten för den schemalagda transaktionen.

en: Months Remaining
sv: Månader som återstår

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
sv: Mata in årlig räntesats i procent. Godtar värden från 0.001-100. Låneassistenten stödjer inte lån med 0 % ränta.

en: Interest Rate Change Frequency
sv: Räntan förändras

en: Loan Details
sv: Låndetaljer

en: Do you utilize an escrow account, if so an account must be specified…
sv: Använder du ett depositionskonto, i så fall måste ett konto specificeras…

en: … utilize an escrow account for payments?
sv: … använda ett depositionskonto för betalningar?

en: Escrow Account
sv: Depositionskonto

en: Loan Repayment Options
sv: Alternativ för återbetalning av lån

en: All accounts must have valid entries to continue.
sv: Alla konton måste ha giltiga poster för att fortsätta.

en: Principal To
sv: Lånebelopp till

en: Interest To
sv: Ränta till

en: Repayment Frequency
sv: Återbetalningsfrekvens

en: Loan Repayment
sv: Återbetalning av lån

en: All enabled option pages must contain valid entries to continue.
sv: Alla aktiverade alternativsidor måste innehålla giltiga poster för att fortsätta.

en: Payment To (Escrow)
sv: Betalning till (Deposition)

en: Payment From (Escrow)
sv: Betalning från (Deposition)

en: Specify Source Account
sv: Välj källkonto

en: Use Escrow Account
sv: Använd depositionskonto

en: Part of Payment Transaction
sv: Del av betalningstransaktion

en: Payment Frequency
sv: Betalningsfrekvens

en: Previous Option
sv: Föregående alternativ

en: Next Option
sv: Nästa alternativ

en: Loan Payment
sv: Betalning av lån

en: Review the details below and if correct press "Apply"" to create the schedule.
sv: Granska detaljerna nedan och, om allt stämmer, klicka på ”Verkställ” för att skapa schemat.

en: Range
sv: Intervall

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Loan Review
sv: Lånöversikt

en: Schedule added successfully.
sv: Schema lades till.

en: Loan Summary
sv: Lånsammanställning

en: QIF Import Assistant
sv: QIF-importassistent

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
sv: GnuCash kan importera finansiell data från QIF-filer (Quicken Interchange Format) som genereras av Quicken/QuickBook, MS Money, Moneydance och många andra program.
    
    Importprocessen består av flera steg. Dina GnuCash-konton kommer inte att ändras förrän du klickar på ”Verkställ” i slutet av processen.
    
    Klicka på ”Nästa” för att starta inläsningen av dina QIF-data, eller ”Avbryt” för att avbryta processen.

en: Import QIF files
sv: Importera QIF-filer

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
sv: Välj en fil som ska läsas in. När du klickar på ”Nästa” så kommer filen att läsas in och analyseras. Du kan behöva svara på några frågor angående konton i filen.
    
    Du kommer att ha möjlighet att läsa in så många filer du vill, så oroa dig inte om dina data finns i flera filer.

en: _Select…
sv: _Välj…

en: Select a QIF file to load
sv: Välj en QIF-fil att läsa in

en: Load QIF files
sv: Läs in QIF-filer

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
sv: Filformatet QIF anger inte i vilken ordning som dag, månad och år i datumet ska skrivas. I de flesta fall så går det att avgöra automatiskt vilket format som använts i en viss fil. Tyvärr så finns det mer än ett möjligt format som passar data för den fil som du just har importerat.
    
    Välj ett datumformat för filen. QIF-filer som har skapats av europeiska program har oftast formatet ”d-m-å” (dag-månad-år), medan filer skapade av amerikanska program oftast har formatet ”m-d-å” (månad-dag-år).

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
sv: Tryck ”Bakåt” för att avbryta inläsningen av filen och välja en annan.

en: Set a date format for this QIF file
sv: Ange ett datumformat för den här QIF-filen

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
sv: QIF-filen som du just har läst in verkar bara innehålla transaktioner för ett konto, men anger inget namn på kontot.
    
    Ange att namn för kontot. Om filen har exporterats från ett annat bokföringsprogram ska du använda samma kontonamn som användes i det programmet.

en: Account name
sv: Kontonamn

en: Set the default QIF account name
sv: Ange standardnamn för QIF-kontot

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
sv: Klicka på ”Läs in ytterligare en fil” om du har mer data som du vill importera nu. Gör detta om du har sparat dina konton till separata QIF-filer.
    
    Klicka på ”Nästa” för att avsluta inläsningen av filer och gå vidare till nästa steg i QIF-importprocessen.

en: _Unload selected file
sv: _Glöm vald fil

en: _Load another file
sv: _Läs in ytterligare en fil

en: QIF files you have loaded
sv: QIF-filer som du har läst in

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
sv: På nästa sida kommer konton i dina QIF-filer och eventuella aktier och investeringsfonder som du äger att matchas med GnuCash-konton. Om det redan finns ett GnuCash-konto med samma namn, eller med ett liknande namn och kompatibel typ, så kommer det kontot att användas som matchande; annars kommer GnuCash att skapa ett nytt konto med samma namn och typ som QIF-kontot. Om det föreslagna GnuCash-kontot inte passar, dubbelklicka på det för att ändra det.
    
    Observera att GnuCash kommer att skapa många konton som inte fanns i ditt andra bokföringsprogram, bland annat ett separat konto för varje aktie du äger, separata konton för courtage och provisioner, och speciella ”Eget kapital”-konton (underkonton till Driftvinster som standard) som kommer att vara ursprunget till dina ingående saldon, etc. Alla dessa konton kommer att synas på nästa sida så att du kan ändra dem om du vill, men det går bra att lämna dem oförändrade.

en: Accounts and stock holdings
sv: Konton och aktieinnehav

en: _Select the matchings you want to change
sv: _Välj matchningarna som du vill ändra

en: Matchings selected
sv: Matchningar valda

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
sv: Matcha QIF-konton med GnuCash-konton

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
sv: GnuCash använder separata inkomst- och utgiftskonton i stället för att ha kategorier som klassificerar dina transaktioner. Varje kategori i din QIF-fil kommer att omvandlas till ett GnuCash-konto.
    
    På nästa sida kommer du att ha möjlighet att se de föreslagna matchningarna mellan QIF-kategorier och GnuCash-konton. Du kan ändra matchningar som du inte gillar genom att dubbelklicka på raden som innehåller kategorinamnet.
    
    Om du ändrar dig senare kan du utan problem ordna om kontostrukturen inuti GnuCash.

en: Income and Expense categories
sv: Inkomst- och utgiftskategorier

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
sv: Matcha QIF-kategorier med GnuCash-konton

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
sv: QIF-filer som du har hämtat från banker och andra finansinstitut har inte alltid information om konton och kategorier som möjliggör att de tilldelas rätt GnuCash-konton.
    
    På följande sida kommer du se texten som visas i betalningsmottagare- och minnesanteckningsfälten för transaktioner utan QIF-konto eller -kategori. Som standard tilldelas dessa transaktioner kontot ”Ospecificerat” i GnuCash. Om du väljer ett annat konto så kommer det att användas för framtida QIF-filer.

en: Payees and memos
sv: Betalningsmottagare och minnesanteckningar

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
sv: Matcha betalningsmottagare/minnesanteckningar till GnuCash-konton

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
sv: QIF-importeraren kan just nu inte hantera QIF-filer med flera valutor. Alla konton i QIF-filerna som du importerar måste anges i samma valuta.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
sv: _Välj valuta att använda för alla importerade transaktioner:

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
sv: Eftersom du skapar en ny fil kommer du härnäst att se en dialogruta för att ställa in alternativ för boken. Dessa kan påverka hur GnuCash importerar transaktioner. Om du kommer tillbaka till denna sida utan att avbryta och starta om kommer dialogrutan för att ställa in bokalternativ inte att visas en andra gång när du går vidare. Du kan komma åt den direkt från menyn via Arkiv->Egenskaper.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
sv: Välj QIF-filens valuta och välj bokalternativ

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
sv: Nedanför ombeds du mata in information om aktier, investeringsfonder, och andra investeringar som finns i QIF-filen/filerna som du importerar. GnuCash behöver vissa detaljer om dessa investeringar som QIF-formatet inte lagrar.
    
    Varje aktie, investeringsfond eller annan investering måste ha ett namn och en förkortning, som en aktiesymbol. Eftersom vissa orelaterade investeringar har samma förkortning behöver du också indikera vilken typ av förkortning som du har matat in. Du kan till exempel välja vilken börs som har tilldelat symbolen (NASDAQ, OMXSPI, etc.), eller välja en investeringstyp.
    
    Om du inte ser din börs i listan, eller inga av de övriga alternativen passar, kan du mata in en ny.

en: Enter Information about…
sv: Mata in information om…

en: All fields must be complete to continue…
sv: Alla fält måste fyllas i för att fortsätta…

en: Tradable commodities
sv: Köp- och säljbara varor

en: _Start Import
sv: _Starta import

en: P_ause
sv: P_ausa

en: QIF Import
sv: QIF import

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: If you are importing a QIF file from a bank or other financial institution, some of the transactions may already exist in your GnuCash accounts. To avoid duplication, GnuCash has tried to identify matches and needs your help to review them.
    
    On the next page you will be shown a list of imported transactions. As you select each one, a list of possible matches will be shown below it. If you find a correct match, click on it. Your selection will be confirmed by a check mark in the "Match?" column.
    
    Click "Next" to review the possible matches.
sv: Om du importerar en QIF-fil från en bank eller annan finansinstitution kan vissa av transaktionerna redan finns i dina GnuCash-konton. För att undvika dubbletter har GnuCash försökt att identifiera matchande poster och behöver din hjälp för att granska dem.
    
    På nästa sida får du se en lista över importerade transaktioner. När du markerar en av dem visas en lista med möjliga matchningar nedanför. Om du hittar en korrekt matchning, klicka på den. Ditt val kommer sedan att bekräftas med en bock i ”Matchning?”-kolumnen.
    
    Klicka på ”Nästa” för att granska möjliga matchningar.

en: Match existing transactions
sv: Matcha befintliga transaktioner

en: _Imported transactions needing review
sv: _Importerade transaktioner i behov av granskning

en: _Possible matches for the selected transaction
sv: _Möjliga matchningar för markerad transaktion

en: Select possible duplicates
sv: Välj möjliga dubbletter

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
sv: Klicka på ”Verkställ” för att importera data från mellanlagringen och uppdatera dina GnuCash-konton. Matchningsinformationen för konton och kategorier som du har angett kommer att sparas och användas som standardvärden nästa gång du använder QIF-importen.
    
    Klicka på ”Bakåt” för att kontrollera dina konto- och kategorimatchningar, för att ändra valuta- eller värdepappersinställningar för nya konton eller för att lägga till fler filer till mellanlagringen.
    
    Klicka på ”Avbryt” för att avbryta QIF-importprocessen.

en: Update your GnuCash accounts
sv: Uppdatera dina GnuCash-konton

en: Summary Text
sv: Sammanfattningstext

en: Qif Import Summary
sv: Sammanfattning av QIF-import

en: Stock Split Assistant
sv: Assistent för aktiesplit

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
sv: Den här guiden kommer att hjälpa dig att ange en aktiesplit eller aktiesammanslagning.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
sv: Välj kontot som du vill ange en aktiesplit eller -sammanslagning för.

en: Stock Split Account
sv: Konto för aktiesplit

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
sv: Ange datum och antal aktier som du fick eller förlorade vid aktiespliten eller sammanslagningen. För aktiesammanslagningar (omvänd split) använd ett negativt värde för aktiedistributionen. Du kan också ange en beskrivning av transaktionen eller godkänna den föreslagna.

en: _Date
sv: _Datum

en: Desc_ription
sv: Besk_rivning

en: Stock Split
sv: Aktiesplit

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
sv: Om du vill ange ett aktiepris för spliten, gör det nedan. Du kan lämna fältet tomt utan problem.

en: New _Price
sv: Nytt _pris

en: Currenc_y
sv: _Valuta

en: Stock Split Details
sv: Aktiesplitdetaljer

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
sv: Om du fick kontant ersättning i samband med aktiespliten, mata in detaljerna om den inbetalningen här. Klicka annars bara på ”Nästa”.

en: _Amount
sv: _Belopp

en: _Memo
sv: _Minnesanteckning

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
sv: Kontanter i stället

en: <b>_Income Account</b>
sv: <b>_Inkomstkonto</b>

en: <b>A_sset Account</b>
sv: <b>_Tillgångskonto</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
sv: Kontanter i stället

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
sv: Om du är klar med aktiespliten eller -sammanslagningen, klicka på ”Verkställ”. Du kan också klicka på ”Bakåt” för att kontrollera dina val, eller ”Avbryt” för att avbryta utan att göra några ändringar.

en: Stock Split Finish
sv: Slutför aktiesplit

en: Stock Transaction Assistant
sv: Aktietransaktionsassistent

en: This assistant will help you record a stock transaction. The transaction type (purchase, sale, dividend, distribution, return of capital, stock split) will determine the transaction splits involved in the transaction.
sv: Den här assistenten kommer att hjälpa dig bokföra en aktietransaktion. Transaktionstypen (köp, sälj, avkastning, fördelning, kapitalförtjänst, aktiesplit) kommer att avgöra vilka transaktionsdelar som ingår i transaktionen.

en: Select the date and description for your records.
sv: Välj datum och beskrivning för dina böcker.

en: Transaction Details
sv: Transaktionsdetaljer

en: Select the type of stock activity that you wish to record. The available types depend on whether the current stock balance is positive, nil, or negative (i.e. when shorting stock). The type will determine the component splits.
sv: Välj den typ av aktieaktivitet som du vill bokföra. Tillgängliga typer beror på om aktuellt aktiesaldo är positivt, noll, eller negativt (t.ex. vid kortsiktiga aktier). Typen bestämmer ingående delar.

en: Transaction Type
sv: Transaktionstyp

en: Previous Balance
sv: Föregående saldo

en: Stock Amount
sv: Aktiebelopp

en: Enter the value of the shares.
sv: Ange andelarnas värde.

en: _Stock Value
sv: Aktie_värde

en: Stock Value
sv: Aktievärde

en: In this page, input the asset account, and the monetary amount received/spent. It may differ from the stock value from the last page, if there are brokerage fees associated with this transaction.
sv: På den här sidan ska du mata in tillgångskontot, och det monetära beloppet som mottogs/spenderades. Det kan skilja sig från aktiens värde från föregående sida, om det finns courtageavgifter associerade med transaktionen.

en: Cash
sv: Kontant

en: Cash Account
sv: Konto för kontanter

en: In this page, input any brokerage fees incurred in this transaction. The fee may be capitalized into the asset account, or expensed into a brokerage fees account. Typically fees on purchase are capitalized, and fees on sales are expensed. If there are no fees involved in this transaction, it can be left blank.
sv: På den här sidan ska du mata in courtageavgifter för transaktionen. Avgiften kan räknas som kapital i tillgångskontot, eller som en utgift i ett courtagekonto. I regel behandlas avgifter vid inköp som kapital, och avgifter vid försäljning som utgifter. Om det inte finns några avgifter för transaktionen kan sidan lämnas tom.

en: Fees
sv: Avgifter

en: Brokerage Fees
sv: Mäklaravgifter

en: Capitalize brokerage fees into stock account?
sv: Gör courtageavgifter till kapital i aktiekonto?

en: In this page, input any dividend income received in this transaction.
sv: På den här sidan ska du mata in eventuell avkastning från transaktionen.

en: Dividend Account
sv: Avkastningskonto

en: In this page, input any capital gains or losses incurred, and the associated income account. Capital gains are positive, and capital losses are negative.
sv: På den här sidan ska du mata in realisationsvinster eller -förluster, och det associerade inkomstkontot. Realisationsvinster är positiva, och realisationsförluster är negativa.

en: Capital Gain
sv: Realisationsvinst

en: Capital Gains Account
sv: Konto för realisationsvinster

en: Capital Gains
sv: Realisationsvinster

en: A summary of splits is shown as follows. If the summary is correct, and there are no errors, please press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
sv: En sammanfattning av delarna visas som följer. Om sammanfattningen stämmer, och inget är felaktigt, klicka på ”Verkställ”. Du kan också klicka på ”Bakåt” för att kontrollera dina val, eller ”Avbryt” för att avbryta utan att göra några ändringar.

en: Finish
sv: Slutför

en: Introduction placeholder
sv: Introduktion platshållare

en: Title placeholder
sv: Titel platshållare

en: _Edit list of encodings
sv: _Redigera lista med teckenkodningar

en: Default encoding
sv: Förvald teckenkodning

en: Convert the file
sv: Konvertera filen

en: finish placeholder
sv: slutför platshållare

en: Finish GnuCash Datafile Import
sv: Avsluta GnuCash datafils-importen

en: Edit the list of encodings
sv: Redigera listan med teckenkodningar

en: <b>S_ystem input encodings</b>
sv: <b>S_ystemets indatakodningar</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
sv: <b>An_passad teckenkodning</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
sv: <b>_Valda teckenkodningar</b>

en: Preferences
sv: Inställningar

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
sv: Allmänt

en: Enable extra _buttons
sv: Aktivera ytterligare _knappar

en: _Open in new window
sv: _Öppna i nytt fönster

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
sv: Om alternativet är valt så kommer fakturor att öppnas i egna toppnivåfönster. Om alternativet inte är valt kommer fakturor att öppnas i det aktuella fönstret.

en: _Accumulate splits on post
sv: _Ackumulera delade transaktioner

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
sv: Huruvida flera poster i en faktura som överför till samma konto ska ackumuleras till en enda delad transaktion som standard. Denna inställning kan ändras i registreringsdialogrutan.

en: <b>Invoices</b>
sv: <b>Fakturor</b>

en: Not_ify when due
sv: _Meddela vid förfallodatum

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
sv: Huruvida listan med räkningar som snart ska betalas visas vid uppstart.

en: _Tax included
sv: _Skatt medräknad

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
sv: Huruvida skatt är medräknat som standard i rader på räkningar. Denna inställning ärvs av nya kunder och leverantörer.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
sv: _Behandla betalningar vid registrering

en: <b>Bills</b>
sv: <b>Räkningar</b>

en: _Notify when due
sv: _Meddela vid förfallodatum

en: Ta_x included
sv: Ska_tt medräknad

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
sv: Huruvida skatt är medräknat som standard i rader på fakturor. Denna inställning ärvs av nya kunder och leverantörer.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
sv: Behandla be_talningar vid registrering

en: Days in ad_vance
sv: Dagar _innan

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
sv: Antal dagar innan förfallodag för räkningspåminnelse.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
sv: Antal dagar innan förfallodag för påminnelser om fakturor.

en: _Days in advance
sv: _Dagar innan

en: Cascade Account Values
sv: Kaskadkontovärden

en: Enable Cascading Account Color
sv: Aktivera färg för kaskadkonto

en: Enable Cascading Account Placeholder
sv: Aktivera platshållare för kaskadkonto

en: Enable Cascading Account Hidden
sv: Aktivera döljning av kaskadkonto

en: Enable the sections to Cascade
sv: Aktivera avsnitt för kaskad

en: Default
sv: Standard

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
sv: Om ett konto har en befintlig färg kommer den inte att ersättas om inte det följande bockas för.

en: Replace any existing account colors
sv: Ersätt befintliga kontofärger

en: Delete Account
sv: Ta bort konto

en: <b>Sub-accounts</b>
sv: <b>Underkonton</b>

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
sv: Kontot innehåller ett underkonto. Vad vill du göra med det?

en: _Move to
sv: _Flytta till

en: Delete the _subaccount
sv: Ta bort _underkontot

en: M_ove to
sv: _Flytta till

en: Delete all _transactions
sv: Ta bort alla _transaktioner

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
sv: Kontot innehåller transaktioner. Vad vill du göra med dessa?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
sv: Kontot innehåller skrivskyddade transaktioner som inte kan tas bort.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
sv: <b>Transaktioner på underkonton</b>

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
sv: Du har försökt att radera underkontot och det innehåller transaktioner. Vad vill du göra med dessa transaktioner?

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
sv: Ett eller fler underkonton till detta konto innehåller skrivskyddade transaktioner som inte kan tas bort.

en: Filter By…
sv: Filtrera efter…

en: _Default
sv: _Standard

en: Account Type
sv: Kontotyp

en: Show _hidden accounts
sv: Visa _dolda konton

en: Show _unused accounts
sv: Visa _oanvända konton

en: Show accounts which do not have any transactions.
sv: Visa konton som inte har några transaktioner.

en: Show _zero total accounts
sv: Visa konton med _nollbalans

en: Show accounts which have a zero total value.
sv: Visa konton som har noll som totalt värde.

en: Use Commodity Value
sv: Använd varans standardvärde

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Identification
sv: Identifikation

en: Account _name
sv: Konto_namn

en: _Account code
sv: _Kontokod

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: Smallest _fraction
sv: Minsta _bråkdel

en: Account _Color
sv: Konto_färg

en: No_tes
sv: An_teckningar

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
sv: Den minsta bråkdelen av varan som kan handlas med.

en: _Parent Account
sv: Överli_ggande konto

en: Acco_unt Type
sv: K_ontotyp

en: Placeholde_r
sv: Platshålla_re

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
sv: Detta konto finns endast här som en platshållare i hierarkin. Transaktioner kan inte postas till detta konto, endast till underkonton till detta konto.

en: Auto _interest transfer
sv: Automatisk _ränteöverföring

en: H_idden
sv: _Dold

en: This account (and any sub-accounts) will be hidden in the account tree and will not appear in the popup account list in the register. To reset this option, you will first need to open the "Filter By…" dialog for the account tree and check the "show hidden accounts" option. Doing so will allow you to select the account and reopen this dialog.
sv: Detta konto (och dess underkonton) kommer att döljas i kontoträdet och kommer inte att visas i popup-kontolistan i registret. För att återställa alternativet behöver du först öppna dialogrutan ”Filtrera efter…” för kontoträdet och kryssa för alternativet ”visa dolda konton”. Det låter dig välja kontot och öppna dialogrutan på nytt.

en: Opening balance
sv: Ingående saldo

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
sv: Detta konto innehåller ingående saldotransaktioner. Endast ett konto per produkt kan innehålla ingående saldotransaktioner.

en: Ta_x related
sv: _Skatterelaterad

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
sv: Använd Redigera->Skatterapportalternativ för att sätta flaggan tax-related och tilldela en skattekod till detta konto.

en: _Higher Balance Limit
sv: _Högre saldogräns

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is more than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -90 will show icon if limit is set to -100
    Today's balance of 100 will show icon if limit is set to 90
    
    Clear the entry to have no warning.
sv: Om ett värde finns kan en indikation visas i kontoöversikten när dagens saldo är mer än detta värde.
    
    Dvs.
    Dagens saldo på -90 skulle visa en ikon om gränsen sätts till -100
    Dagens saldo på 100 skulle visa en ikon om gränsen sätts till 90
    
    Rensa posten för att vara utan varningar.

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is less than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -100 will show icon if limit is set to -90
    Today's balance of 90 will show icon if limit is set to 100
    
    Clear the entry to have no warning.
sv: Om ett värde finns kan en indikation visas i kontoöversikten när dagens saldo är mindre än detta värde.
    
    Dvs.
    Dagens saldo på -100 visar ikon om gränsen sätts till -90
    Dagens saldo på 90 visar ikon om gränsen sätts till 100
    
    Rensa posten för att vara utan varningar.

en: _Lower Balance Limit
sv: _Lägre saldogräns

en: _Include sub accounts
sv: _Inkludera underkonton

en: More Properties
sv: Flera egenskaper

en: <b>Balance Information</b>
sv: <b>Saldoinformation</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
sv: <b>Ingående saldoöverföring</b>

en: _Balance
sv: _Saldo

en: _Use equity 'Opening Balances' account
sv: _Använd eget kapitalkonto 'Ingående Saldo'

en: _Select transfer account
sv: _Välj överföringskonto

en: Renumber sub-accounts
sv: Numrera om underkonton

en: _Renumber
sv: _Numrera om

en: Examples
sv: Exempel

en: Interval
sv: Intervall

en: Number of Digits
sv: Antal siffror

en: This will replace the account code field of each child account with a newly generated code
sv: Detta kommer att ersätta kontokodsfältet för varje underkonto med en nygenererad kod

en: _Show documentation
sv: _Visa dokumentation

en: _Reconciled
sv: _Avstämd

en: _Cleared
sv: _Clearad

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
sv: När status inte specificeras i en QIF-fil märks transaktionerna som clearade.

en: _Not cleared
sv: I_nte clearad

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
sv: När status inte specificeras i en QIF-fil märks transaktionerna som ej clearade.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
sv: Förvald transaktionsstatus (åsidosätts av eventuell status i QIF-filen)

en: Select Account
sv: Välj konto

en: _Select or add a GnuCash account:
sv: _Välj eller lägg till ett GnuCash-konto:

en: Import transactions from text file
sv: Importera transaktioner från textfil

en: 1. Choose the file to import
sv: 1. Välj fil att importera

en: Import bill CSV data
sv: Importera räkning som CSV-data

en: Import invoice CSV data
sv: Importera faktura som CSV-data

en: 2. Select import type
sv: 2. Välj importmetod

en: Semicolon separated
sv: Semikolonavdelad

en: Comma separated
sv: Komma-avdelad

en: Semicolon separated with quotes
sv: Semikolonavdelad med citationstecken

en: Comma separated with quotes
sv: Komma-avdelad med citationstecken

en: 3. Select import options
sv: 3. Välj importinställningar

en: 4. Preview
sv: 4. Förhandsgranska

en: Open imported documents in tabs
sv: Öppna importerade dokument i flikar

en: Open not yet posted documents in tabs
sv: Öppna, ej ännu registrerade dokument i flikar

en: Don't open imported documents in tabs
sv: Öppna inte importerade dokument i flikar

en: 5. Afterwards
sv: 5. Efteråt

en: window1
sv: fönster1

en: Due Days
sv: Förfallodagar

en: Discount Days
sv: Rabattdagar

en: Discount %
sv: Rabatt %

en: The percentage discount applied for early payment.
sv: Antalet procent rabatt som fås för tidig betalning.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
sv: Antalet dagar efter att fakturan postats som rabatt för tidig betalning gäller.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
sv: Antalet dagar tills betalning efter att fakturan postats.

en: Due Day
sv: Förfallodag

en: Discount Day
sv: Rabattdag

en: Cutoff Day
sv: Sista bankdag

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
sv: Sista dag för att verkställa räkningar för nästa månad. Efter detta datum verkställs räkningar på efterföljande månad. Negativa värden räknas baklänges från slutet av månaden.

en: The discount percentage applied if paid early.
sv: Antalet procent rabatt som fås för tidig betalning.

en: The last day of the month for the early payment discount.
sv: Sista dagen i månaden då rabatten för tidig betalning gäller.

en: The day of the month bills are due
sv: Dag i månad då räkningar förfaller

en: Table
sv: Tabell

en: Terms
sv: Villkor

en: Delete the current Billing Term
sv: Ta bort det markerade betalningsvillkoret

en: Create a new Billing Term
sv: Skapa nytt betalningsvillkor

en: <b>Term Definition</b>
sv: <b>Villkorsdefinition</b>

en: De_scription
sv: Be_skrivning

en: _Type
sv: _Typ

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
sv: Beskrivningen av betalningsvillkoret, skrivs på fakturan

en: Edit the current Billing Term
sv: Redigera det markerade betalningsvillkoret

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Cancel your changes
sv: Spara inte ändringarna

en: Commit this Billing Term
sv: Spara detta betalningsvillkor

en: The internal name of the Billing Term.
sv: Det interna namnet på betalningsvillkoret.

en: <b>New Billing Term</b>
sv: <b>Nytt betalningsvillkor</b>

en: _Name
sv: _Namn

en: Income Total
sv: Summa inkomster

en: Expense Total
sv: Summa utgifter

en: Choose Owner Dialog
sv: Dialogrutan Välj ägare

en: Securities
sv: Värdepapper

en: Show National Currencies
sv: Visa nationella valutor

en: Add a new commodity.
sv: Lägg till en ny vara.

en: Remove the current commodity.
sv: Ta bort nuvarande vara.

en: Edit the current commodity.
sv: Redigera nuvarande vara.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
sv: Ange det fullständiga namnet för varan. Exempel: ”Cisco Systems Inc.” eller ”Apple Computer, Inc.”.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
sv: Mata in tickersymbolen för produkten (t.ex. CSCO eller AAPL). Om du hämtar aktiekurser online måste fältet matcha exakt den tickersymbol som används av kurskällan (inklusive skiftläge).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
sv: Ange en unik kod som ska användas för att identifiera varan. Du kan även lämna fältet blankt.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
sv: Ange den minsta del av varan som kan handlas med. För aktier, som handlas i heltalsmultiplar, ange 1.

en: <b>Quote Source Information</b>
sv: <b>Källa för prisuppgifter</b>

en: Select a category for the commodity or enter a new one. One might use investment categories like STOCKS and BONDS or exchange names like NASDAQ and LSE.
sv: Välj en kategori för varan eller ange en ny. Man kan använda investeringskategorier som AKTIER och OBLIGATIONER, eller börsnamn som NASDAQ och OMX.

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
sv: Mata in en visningssymbol. Detta kan lämnas tomt, i vilket fall tickersymbolen eller valutans ISO-kod kommer att användas.

en: Type of quote source
sv: Typ av kurskälla

en: _Display symbol
sv: _Visningssymbol

en: Time_zone
sv: Tids_zon

en: _Unknown
sv: _Okända

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
sv: Detta är källor som nyligen har lagt till i F::Q. GnuCash vet inte om de hämtar information från en eller flera värdar på internet.

en: _Multiple
sv: _Flera

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
sv: Detta är F::Q-källor som hämtar information från flera värdar på internet. Om en av dessa är otillgänglig så kommer F::Q att försöka hämta prisuppgifterna från en annan plats.

en: Si_ngle
sv: E_nstaka

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
sv: Detta är F::Q-källor som hämtar information från en enstaka värd på internet. Om den är otillgänglig så kommer inga kursuppgifter att hämtas.

en: _Get Online Quotes
sv: _Hämta kurser från nätet

en: F_raction traded
sv: _Bråkdel som handlas

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
sv: LEI, _NID eller annan kod

en: Nam_espace
sv: Namnr_ymd

en: _Symbol/abbreviation
sv: _Symbol/förkortning

en: _Full name
sv: _Fullständigt namn

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
sv: Varning: Finance::Quote är inte korrekt installerat.

en: Select user information here…
sv: Välj användarinformation här…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
sv: Kundens identifikationsnummer. Om fältet lämnas tomt kommer ett rimligt värde att väljas automatiskt

en: Address
sv: Adress

en: Email
sv: E-post

en: Billing Address
sv: Fakturaadress

en: Discount
sv: Rabatt

en: Credit Limit
sv: Kreditgräns

en: Tax Included
sv: Medräknad skatt

en: Tax Table
sv: Skattetabell

en: Override the global Tax Table?
sv: Åsidosätt den globala skattetabellen?

en: Billing Information
sv: Betalningsinformation

en: Shipping Information
sv: Leveransinformation

en: Shipping Address
sv: Leveransadress

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
sv: Importera kunder eller leverantörer från textfil

en: For importing customer lists.
sv: För att importera kundlistor.

en: For importing vendor lists.
sv: För att importera leverantörslistor.

en: <b>2. Select Import Type</b>
sv: <b>2. Välj importtyp</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
sv: Avsluta dialogrutan för sparade rapportkonfigurationer

en: Currently you have no saved reports.
sv: Du har för närvarande inga sparade rapporter.

en: Saved report configurations are created by
    1. opening a report from the Reports menu,
    2. altering the report's options to your taste,
    3. selecting "Save Report Configuration [As…]" from the Reports menu
     or pressing a "Save Config [As…]" button on the tool bar.
sv: Sparade rapportkonfigurationer skapas genom att
    1. öppna en rapport från Rapportmenyn,
    2. ändra rapportens alternativ efter dina behov,
    3. välj ”Spara rapportkonfiguration [som…]” från Rapportmenyn
     eller klicka på knappen ”Spara konfig [som…]” i verktygsfältet.

en: Question
sv: Fråga

en: Change Linked Document path head
sv: Ändra sökvägshuvud för länkat dokument

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
sv: Befintliga relativa filsökvägslänkar kommer att konverteras till absoluta länkar genom att kombinera dem med det befintliga sökvägshuvudet om inte rutan avkryssas.

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
sv: Befintliga absoluta filsökvägslänkar kommer att konverteras till relativa länkar genomatt jämföra dem med det nya sökvägshuvudet om inte rutan avkryssas.

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
sv: Obs: Endast dokumentlänkar som inte är skrivskyddade kommer att ändras.

en: Linked _File
sv: Länkad _fil

en: Linked _Location
sv: _Länkad plats

en: (none)
sv: (ingen)

en: Enter an URL like "https://www.gnucash.org"
sv: Mata in en URL som ”http://www.gnucash.org”

en: Location does not start with a valid scheme
sv: Plats inleds inte med ett giltigt schema

en: Reload and Locate Linked Documents
sv: Läs om och hitta länkade dokument

en: _Reload
sv: Läs _om

en: _Locate Linked Documents
sv: Hitta _länkade dokument

en: All Linked Documents
sv: Alla länkade dokument

en: Id
sv: ID

en: Linked Document
sv: Länkat dokument

en: Available
sv: Tillgängligt

en: Relative
sv: Relativt

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
sv: Dubbelklicka på posten i Beskrivningskolumnen för att hoppa till transaktionen.
    Dubbelklicka på posten i Länkkolumnen för att öppna det länkade dokumentet.
    Dubbelklicka på posten i Tillgängligtkolumnen för att ändra dokumentlänken.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
sv: Den anställdas identifikationsnummer. Om fältet lämnas tomt väljs ett rimligt värde automatiskt

en: Payment Address
sv: Betalningsadress

en: Language
sv: Språk

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Default Hours per Day
sv: Förvalt timmar per dag

en: Default Rate
sv: Förvald timkostnad

en: Access Control List
sv: Åtkomstkontrollslista

en: Access Control
sv: Åtkomstkontroll

en: <b>Data Format</b>
sv: <b>Dataformat</b>

en: <b>File</b>
sv: <b>Fil</b>

en: Host
sv: Värd

en: Database
sv: Databas

en: Password
sv: Lösenord

en: <b>Database Connection</b>
sv: <b>Databasanslutning</b>

en: Annual
sv: Årlig

en: Semi-annual
sv: Halvårsvis

en: Tri-annual
sv: Tertialsvis

en: Quarterly
sv: Kvartalsvis

en: Bi-monthly
sv: Varannan månad

en: Monthly
sv: Månatlig

en: Semi-monthly
sv: Två gånger per månad

en: Bi-weekly
sv: Varannan vecka

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Daily (360)
sv: Dagligen (360)

en: Daily (365)
sv: Dagligen (365)

en: Loan Repayment Calculator
sv: Kalkylator för låneåterbetalning

en: _Schedule
sv: _Schemalägg

en: <b>Calculations</b>
sv: <b>Beräkningar</b>

en: Payment periods
sv: Antal betalningsperioder

en: Interest rate
sv: Ränta

en: Present value
sv: Aktuellt värde

en: Periodic payment
sv: Periodisk betalning

en: Future value
sv: Framtida värde

en: Clear the entry.
sv: Töm inmatningsrutan.

en: Calculate
sv: Beräkna

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
sv: Beräkna värdet i den blanka rutan ovanför.

en: <b>Payment Options</b>
sv: <b>Betalningsalternativ</b>

en: Payment Total
sv: Summa betalning

en: Discrete
sv: Diskret

en: Continuous
sv: Kontinuerlig

en: Beginning
sv: Inledande

en: <b>Compounding</b>
sv: <b>Ränta på ränta</b>

en: When paid
sv: När betalt

en: Search the Account List
sv: Sök i kontolistan

en: Close _on Jump
sv: Stäng vid h_opp

en: _Jump To
sv: _Hoppa till

en: All _accounts
sv: _Alla konton

en: Search scope
sv: Sökomfattning

en: Account Full Name
sv: Kontons fullständiga namn

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
sv: Skiftlägesokänslig sökning är möjlig för ”Kontons fullständiga namn”.

en: Sea_rch
sv: Sö_k

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
sv: Markera en rad och tryck sedan på ”Hoppa till” för att hoppa till kontot i kontoträdet,
    om kontot inte visas kommer detta tillfälligt att åsidosättas.

en: Import Map Editor
sv: Editor för importmappning

en: _Remove Invalid Mappings
sv: Ta bo_rt ogiltiga mappningar

en: <b>What type of information to display?</b>
sv: <b>Vilken typ av information ska visas?</b>

en: Non-Bayesian
sv: Icke-Bayesisk

en: Online
sv: Uppkopplad

en: Source Account Name
sv: Källkontots namn

en: Based On
sv: Baserat på

en: Match String
sv: Matcha sträng

en: Mapped to Account Name
sv: Mappad till kontonamn

en: Count of Match String Usage
sv: Antal matchande stränganvändning

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
sv: Filtret kommer att verkställas på fälten ”Matcha sträng” och ”Mappad till kontonamn”, skiftlägeskänsligt.

en: _Filter
sv: _Filtrera

en: _Expand All
sv: _Expandera alla

en: Collapse _All
sv: Fäll ihop _alla

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
sv: Flera rader kan markeras och sedan raderas genom att trycka på raderaknappen.

en: New _Account…
sv: Nytt _konto…

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
sv: Välj eller lägg till ett GnuCash-konto för:

en: Online account ID here…
sv: Online konto-ID här…

en: Choose a format
sv: Välj ett format

en: Select matching existing transaction
sv: Välj matchande befintlig transaktion

note: Dialog Select matching transactions
en: Show Reconciled
sv: Visa avstämda

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
sv: Importerad transaktions första delning

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
sv: Potentiella delningar som matchar den markerade transaktionen

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
sv: Flera transaktionsrader kan markeras och ett överföringskonto kan tilldelas alla markerade rader. Använd Ctrl-vänsterklick eller Skiftklick för att markera flera rader och högerklicka sedan för att markera ett överföringskonto. Endast rader med ”A” förbockat kan läggas till i en markering.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
sv: Denna transaktion kräver antagligen åtgärder från dig, annars kommer den att importeras obalanserad.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
sv: Denna transaktion kommer att importeras balanserad (du ska nog ändå dubbelkolla matchningen eller destinationskontot).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
sv: Denna transaktion kräver åtgärder från dig, annars kommer den INTE att importeras.

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
sv: Dubbelklicka på transaktionen för att antingen ändra den matchande transaktionen i GnuCash eller destinationskontot för den autobalanserade delningen (vid behov).

en: Transaction List Help
sv: Hjälp för transaktionslistan

en: Colors
sv: Färger

en: <b>Actions</b>
sv: <b>Handlingar</b>

en: "A"
sv: ”L”

en: "U+C"
sv: ”U+C”

en: "C"
sv: ”C”

en: Select "A" to add the transaction as new.
sv: Välj ”L” för att lägga till transaktionen som ny.

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
sv: Välj ”U+C” för att uppdatera en matchande transaktion och märka den som clearad (c).

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
sv: Välj ”C” för att märka en matchande transaktion som clearad (c).

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
sv: Välj ingendera för att hoppa över transaktionen (den kommer inte att importeras).

en: Red
sv: Röd

en: Yellow
sv: Gul

en: Green
sv: Grön

en: Edit imported transaction details
sv: Redigera importerade transaktionsdetaljer

en: _Notes
sv: _Anteckningar

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
sv: Lista över nedladdade transaktioner (källans delnings- och matchningsinformation visas)

en: Show _Account column
sv: Visa _Kontokolumn

en: Show _Memo column
sv: Visa _Minnesanteckningskolumn

en: Show matched _information
sv: Visa matchnings_information

en: A_ppend
sv: Lä_gg till

en: When Updating and Clearing a matched transaction, append the imported Description and Notes to the matched Description and Notes instead of replacing them.
sv: När en matchad transaktion uppdateras och clearas, lägg till den importerade beskrivningen och minnesanteckningen till matchad beskrivning och minnesanteckning istället för att ersätta dem.

en: _Reconcile after match
sv: St_äm av efter matchning

en: Generic import transaction matcher
sv: Allmän matchning av importtransaktioner

en: Posted Account
sv: Registrerades konto

en: Invoice Information
sv: Fakturainformation

en: (owner)
sv: (ägare)

en: Open Document Link
sv: Öppna dokumentlänk

en: Default Chargeback Project
sv: Förvalt chargeback-projekt

en: Additional to Card
sv: Extra till kort

en: Extra Payments
sv: Extra betalningar

en: Report template
sv: Rapportmall

en: Use template report
sv: Använd mallrapport

en: Choose a different report template before timeout
sv: Välj en annan rapportmall innan tidsgränsen överskrids

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
sv: Fakturans identifikationsnummer. Om fältet lämnas tomt väljs ett rimligt värde automatiskt.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
sv: Att avregistrera fakturan kommer att radera den registrerade transaktionen.
    Är du säker på att du vill avregistrera den?

en: Yes, reset the Tax Tables
sv: Ja, återställ skattetabellerna

en: No, keep them as they are
sv: Nej, behåll dem

en: Reset Tax Tables to present Values?
sv: Återställ skattetabeller till nuvarande värden?

en: Job Dialog
sv: Jobbdialogruta

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
sv: Jobbets identifikationsnummer. Om fältet lämnas tomt väljs ett rimligt värde automatiskt

en: Job Information
sv: Jobbinformation

en: Owner Information
sv: Ägarinformation

en: Job Active
sv: Jobb aktivt

en: Lot Viewer
sv: Partivisare

en: _New Lot
sv: _Nytt parti

en: Scrub _Account
sv: _Städa konto

en: _Scrub
sv: _Städa upp

en: Scrub the highlighted lot
sv: Städa upp markerat parti

en: Delete the highlighted lot
sv: Ta bort markerat parti

en: Enter a name for the highlighted lot.
sv: Ange ett namn för markerat parti.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
sv: Skriv in de anteckningar du vill använda om detta parti.

en: <b>_Title</b>
sv: <b>_Titel</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
sv: <b>_Partier i detta konto</b>

en: Show only open lots
sv: Visa endast öppna partier

en: <b>Splits _free</b>
sv: <b>_Fria splitar</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
sv: <b>Splitar _i partier</b>

en: _No
sv: _Nej

en: _Yes
sv: _Ja

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Visa välkomstrutan igen?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
sv: Om du trycker på <i>Ja-knappen</i> kommer dialogrutan <i>Välkommen till GnuCash</i> att visas igen nästa gång du startar GnuCash. Om du trycker på <i>Nej-knappen</i> kommer den inte att visas igen.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
sv: <span size="larger" weight="bold">Välkommen till GnuCash!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
sv: Det finns vissa fördefinierade åtgärder som de flesta nya användare brukar vilja utföra för att komma igång med GnuCash. Välj en av dessa åtgärder nedanför och klicka på <i>OK</i>, eller klicka på <i>Avbryt</i> om du inte vill utföra någon av dem.

en: C_reate a new set of accounts
sv: _Skapa en ny kontoplan

en: _Import my QIF files
sv: _Importera mina QIF-filer

en: _Open the new user tutorial
sv: _Öppna steg-för-steg-beskrivningen för nya användare

en: Object references
sv: Objektreferenser

en: Explanation
sv: Förklaring

en: Close dialog and make no changes.
sv: Stäng dialogrutan och gör inga ändringar.

en: Apply changes but do not close dialog.
sv: Verkställ ändringar men stäng inte dialogrutan.

en: Apply changes and close dialog.
sv: Verkställ ändringar och stäng dialogrutan.

en: Order Entry
sv: Orderpost

en: _Invoices
sv: _Fakturor

en: Close _Order
sv: Avsluta _order

en: Order Information
sv: Orderinformation

en: Reference
sv: Referens

en: Order Entries
sv: Orderposter

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
sv: Orderns identifikationsnummer. Om fältet lämnas tomt väljs ett rimligt värde automatiskt

en: The company associated with this payment.
sv: Företaget som associerats med den här betalningen.

en: Post To
sv: Skicka till

en: Documents
sv: Dokument

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
sv: Beloppet att betala för denna faktura.
    
    Om du har markerat en faktura kommer GnuCash att föreslå beloppet som återstår att betala. Du kan ändra beloppet för att skapa en delbetalning eller en överbetalning.
    
    Om du gjorde en överbetalning eller om ingen faktura markerades kommer GnuCash att automatiskt tilldela återstående belopp till den första obetalda fakturan för detta företag.

en: Refund
sv: Återköp

en: Print Check
sv: Skriv ut check

en: Transfer Account
sv: Överföringskonto

note: Date format label for 07/31/2013
en: US
sv: USA

note: Date format label for 31/07/2013
en: UK
sv: Storbritannien

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
sv: Europa

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
sv: Lokal

en: _Reset
sv: Åte_rställ

en: <b>Separator Character</b>
sv: <b>Avdelartecken</b>

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
sv: Tryck ”Återställ” för att använda den ursprungliga kontoavdelaren och stäng inställningsfönstret
    Tryck ”Stäng” för att gå tillbaka till inställningsfönstret

en: GnuCash Preferences
sv: Inställningar för GnuCash

en: <b>Summarybar Content</b>
sv: <b>Innehåll sammanfattningsfält</b>

en: Include _grand total
sv: Visa _slutsummor

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
sv: Visa en slutsumma för alla konton konverterad till standardrapportvalutan.

en: Include _non-currency totals
sv: Inkludera pe_nningfria summor

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
sv: Om det bockas för kommer penningfria produkter att visas i sammanfattningsfältet. Om det är tomt visas endast valutor.

en: _Relative
sv: _Relativt

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
sv: Använd angivet relativt startdatum för förtjänst/förlust-beräkning.

en: _Absolute
sv: _Absolut

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
sv: Använd angivet absolut startdatum för förtjänst/förlust-beräkning.

en: Re_lative
sv: Re_lativt

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
sv: Använd angivet relativt slutdatum för förtjänst/förlust-beräkning. Använd även detta datum för nettotillgångsberäkning.

en: Ab_solute
sv: Ab_solut

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
sv: Använd angivet absolut slutdatum för förtjänst/förlust-beräkning. Använd även detta datum för nettotillgångsberäkning.

en: Accounting Period
sv: Räkenskapsperiod

en: Use _formal accounting labels
sv: Använd _bokföringstermer i rubriker

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
sv: Använd bara 'debet' och 'kredit' istället för informella synonymer.

en: <b>Labels</b>
sv: <b>Beteckningar</b>

en: _None
sv: _Inget

en: C_redit accounts
sv: _Kreditkonton

en: _Income & expense
sv: _Inkomst & utgift

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
sv: <b>Konton med omkastat tecken</b>

en: <b>Default Currency</b>
sv: <b>Standardvaluta</b>

en: US Dollars (USD)
sv: Dollar (USD)

en: Character
sv: Tecken

en: Sample
sv: Exempel

en: Show the Account Color as background
sv: Visa kontofärgen som bakgrund

en: Show the Account Color as Account Name Background.
sv: Visa kontofärgen som kontonamnets bakgrund.

en: Show the Account Color on tabs
sv: Visa kontofärgen på flikar

en: Show the Account Color as tab background.
sv: Visa kontofärgen som flikbakgrund.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
sv: Tecknet som kommer att användas mellan komponenter i ett kontonamn. Ett giltigt värde är ett godtyckligt tecken förutom bokstäver och siffror, eller en av följande strängar: ”colon”, ”slash”, ”backslash”, ”dash” och ”period”.

en: Ch_oose
sv: _Välj

en: Loc_ale
sv: Lo_kal

en: <b>Time Format</b>
sv: <b>Tidsformat</b>

en: U_se 24-hour clock
sv: _Använd 24-timmars tidsformat

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
sv: Använd 24-timmars tidsformat (i stället för 12-timmars).

en: <b>Date Completion</b>
sv: <b>Datumifyllning</b>

en: When a date is entered without year, it should be taken
sv: När ett datum matas in utan år bör det tas

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
sv: Datum kommer att fyllas i så att de är inom aktuellt kalenderår.

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
sv: I ett rörligt 12-månadersfönster som börjar
    så här många månader innan nuvarande månad

en: Enter number of months.
sv: Ange antal månader.

en: Use the date format specified by the system locale.
sv: Använd det datumformat som är standard för systemet.

en: <b>Numbers</b>
sv: <b>Nummer</b>

en: Force P_rices to display as decimals
sv: Tvinga p_riser att visas med decimaler

en: Display ne_gative amounts in red
sv: Visa ne_gativa belopp med rött

en: Display negative amounts in red.
sv: Visa negativa belopp med rött.

en: _Automatic decimal point
sv: _Automatiskt decimalkomma

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
sv: Infoga decimalkomma automatiskt för värden som skrivs in utan ett.

en: _Decimal places
sv: Antal _decimaler

en: How many automatic decimal places will be filled in.
sv: Hur många decimalplatser som ska fyllas i automatiskt.

en: Numbers, Date, Time
sv: Nummer, datum, tid

en: Perform account list _setup on new file
sv: Utför in_ställning av kontolista för ny fil

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
sv: Visa dialogrutan för ny kontolista när du väljer Arkiv->Ny fil.

en: Display "_tip of the day" dialog
sv: Visa ”Dagens _tips”

en: Display hints for using GnuCash at startup.
sv: Visa tips hur man använder GnuCash vid start.

en: How many days to keep old log/backup files.
sv: Hur många dagar att behålla gamla loggfiler/säkerhetskopior.

en: days
sv: dagar

en: <b>_Retain log/backup files</b>
sv: <b>_Behåll loggfiler/säkerhetskopior</b>

en: Com_press files
sv: _Komprimera filer

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
sv: Komprimera datafilen med gzip när den sparas till disk.

en: <b>Files</b>
sv: <b>Filer</b>

en: <b>Search Dialog</b>
sv: <b>Sökdialog</b>

en: New search _limit
sv: Gräns för ny _sökning

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
sv: Standardval är ”ny sökning” om färre än så här många träffar hittades.

en: Show splash scree_n
sv: Visa sta_rtskärm

en: Show splash screen at startup.
sv: Visa startskärm vid programstart.

en: Auto-save time _interval
sv: T_idsintervall för autospara

en: minutes
sv: minuter

en: Show auto-save confirmation _question
sv: Visa be_kräftelsefråga för autospara

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
sv: Om det är aktivt visar GnuCash en bekräftelsefråga varje gång funktionen autospara körs. Annars visas ingen ytterligare förklaring.

[ctx: keep]
en: For
sv: Upp till

en: Forever
sv: För evigt

en: Time to _wait for answer
sv: Tid att _vänta på svar

en: seconds
sv: sekunder

en: Path head for Linked Files Relative Paths
sv: Sökvägshuvud för länkade filers relativa sökvägar

en: Enable horizontal grid lines on table displays
sv: Aktivera horisontella rutnätslinjer i tabellvyer

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
sv: Aktivera horisontella rutnätslinjer i tabellvyer. Dessa kommer i huvudsak att vara trädvyer som Kontosidan.

en: Enable vertical grid lines on table displays
sv: Aktivera vertikala rutnätslinjer i tabellvyer

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
sv: Aktivera vertikala rutnätslinjer i tabellvyer. Dessa kommer i huvudsak att vara trädvyer som Kontosidan.

en: <b>Linked Files</b>
sv: <b>Länkade filer</b>

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
sv: Aktivera åtgärd hoppa över transaktion

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
sv: Aktivera åtgärd uppdatera matchning

en: Enable the UPDATE AND CLEAR action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
sv: Aktivera åtgärden UPPDATERA OCH CLEARA i transaktionsmatchningen. Om den aktiveras kommer en transaktion vars bästa matchningspoäng är över Auto-CLEAR-tröskeln och har ett annat datum eller belopp än den matchande befintliga transaktionen att leda till att den befintliga transaktionen uppdateras och clearas som standard.

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
sv: På vissa platser installeras kommersiella bankomater (ej tillhörande en finansinstitution) i exempelvis närbutiker. Dessa bankomater lägger till en avgift direkt på beloppet istället för att dyka upp som en separat transaktion eller i dina månatliga bankavgifter. Om du till exempel tar ut 100 kr debiteras du för 101,50 kr plus Interac-avgifter. Om du manuellt matade in 100 kr kommer beloppen inte att stämma. Du bör ställa in det här till vad som är den maximala avgiften i din region (med din lokala valuta som enhet), så att transaktionen känns igen som en matchning.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
sv: En transaktion vars bästa matchningspoäng är i den gröna zonen (över eller lika med auto-clearingströskeln) kommer att clearas som standard.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
sv: En transaktion vars bästa matchningspoäng är i den röda zonen (över visningströskeln men under eller lika med autotilläggströskeln) kommer att läggas till som standard.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
sv: Lägsta poäng som en potentiell matchning måste ha för att visas i matchningslistan.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
sv: Avgi_ftströskel för kommersiell bankomat

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
sv: Auto-c_learingströskel

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
sv: _Autotilläggströskel

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
sv: _Visningströskel för matchning

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
sv: Använd _bayesisk matchning

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
sv: Använd bayesiska algoritmer för att matcha transaktioner med befintliga konton.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Likely match _day threshold
sv: _Dagtröskel för sannolik matchning

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: _Unlikely match day threshold
sv: Dagtröskel för _osannolik matchning

en: A transaction whose date is within the threshold is likely to be a match. Default is 4 days.
sv: En transaktion vars datum ligger inom tröskeln är sannolikt en matchning. Förval är 4 dagar.

en: A transaction whose date is outside the threshold is unlikely to be a match. Default is 14 days.
sv: En transaktion vars datum ligger utanför tröskeln är osannolikt en matchning. Förval är 14 dagar.

en: <b>Checks</b>
sv: <b>Checkar</b>

en: The default check printing font.
sv: Förvalt teckensnitt för checkutskrift.

en: Print _date format
sv: _Datumformat för utskrift

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
sv: Under faktiskt datum, skriv ut datumformatet i 8-punkters teckenstorlek.

en: Print _blocking chars
sv: Skriv ut _blocktecken

en: Print '***' before and after each text field on the check.
sv: Skriv ut '***' före och efter varje textfält på checken.

en: Default _font
sv: _Förvalt teckensnitt

en: Printing
sv: Utskrift

en: '_Enter' moves to blank transaction
sv: '_Enter' flyttar till en tom transaktion

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
sv: Om det är förkryssat, flytta till den tomma transaktionen i registret när användaren trycker ”Enter”. Om det är tomt flyttar markören en rad nedåt när användaren trycker ”Enter”.

en: _Auto-raise lists
sv: _Autohöj listor

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
sv: Höj automatiskt listor för konton eller händelser vid inmatning.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
sv: Flikordning in_kluderar överföring på memorerade transaktioner

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
sv: Flytta till överföringsfält när memorerad transaktion fylls i automatiskt.

en: <b>Reconciling</b>
sv: <b>Avstämning</b>

en: Check cleared _transactions
sv: _Kontrollera clearade transaktioner

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
sv: Förkontrollera clearade transaktioner när en avstämningsdialog skapas.

en: Automatic credit card _payment
sv: Automatiska _kreditkortsbetalningar

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
sv: Efter avstämning av ett kreditkortsutdrag, fråga användaren efter en kreditkortsbetalning.

en: Always reconcile to t_oday
sv: Stäm alltid av till _idag

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
sv: Öppna alltid avstämningsdialogen med dagens datum som kontoutdragsdatum, oberoende av föregående avstämningar.

en: <b>Graphics</b>
sv: <b>Grafik</b>

en: _Use GnuCash built-in color theme
sv: Använd Gn_uCash:s inbyggda färgtema

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
sv: GnuCash använder ett gult/grönt tema som förval för registerfönster. Kryssa bort detta om du hellre vill använda systemets färgtema.

en: Double _mode colors alternate with transactions
sv: Du_bbelbokförings färger alternerar med transaktioner

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
sv: Alternera primära och sekundära färger för varje transaktion, inte för varje rad.

en: Draw hori_zontal lines between rows
sv: Rita _horisontella linjer mellan rader

en: Show horizontal borders on the cells.
sv: Visa horisontella kanter i celler.

en: Draw _vertical lines between columns
sv: Rita _vertikala linjer mellan kolumner

en: Show vertical borders on the cells.
sv: Visa vertikala kanter i celler.

en: _Placement of future transactions
sv: _Placering för framtida transaktioner

en: If checked, transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction unless in reverse sort order when they are displayed at the top before the blank transaction. If clear, the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions unless in reverse sort order when it will be at the top.
sv: Om det kryssas för kommer transaktioner med ett datum i framtiden att visas längst ned i registret efter den tomma transaktionen – om inte omvänd sorteringsordning används då de kommer att visas överst, innan den tomma transaktionen. Om det är tomt kommer den tomma transaktionen att vara längst ned i registret efter alla transaktioner – om inte omvänd sorteringsordning används då de kommer att visas överst.

en: <b>Default Style</b>
sv: <b>Standardstil</b>

en: <b>Other Defaults</b>
sv: <b>Övriga förval</b>

en: _Basic ledger
sv: _Standardliggare

en: _Auto-split ledger
sv: _Autodelningsliggare

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
sv: Transaktions_journal

en: Number of _transactions
sv: Antal _transaktioner

en: _Double line view
sv: _Vy med dubbla rader

en: Show a second line with Action, Notes, and Linked Document fields for each transaction.
sv: Visa en andra rad med Åtgärds-, Antecknings- och Länkade dokumentfält för varje transaktion.

en: Register opens in a new _window
sv: Register öppnas i ett nytt f_önster

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
sv: Om det är ikryssat kommer varje register att öppnas i dess egna toppnivåfönster. Om det är tomt kommer registret att öppnas i nuvarande fönster.

en: _Only display leaf account names
sv: Visa endast lövk_ontonamn

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
sv: Om det är ikryssat visas endast namnen på lövkontona i registret och i kontovalsrutan. Förvalt beteende är att visa det fullständiga namnet, inklusive sökvägen i kontoträdet. Att kryssa i alternativet antyder att du använder unika lövnamn.

en: Register Defaults
sv: Registerförval

en: <b>Default Report Currency</b>
sv: <b>Standardvaluta för rapporter</b>

en: <b>Location</b>
sv: <b>Plats</b>

en: Report opens in a new _window
sv: Rapport öppnas i ett nytt f_önster

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
sv: Om det är ikryssat kommer varje rapport att öppnas i dess egna toppnivåfönster. Om det är tomt kommer rapporten att öppnas i nuvarande fönster.

en: Default zoom level
sv: Förvald förstoring

en: Reports
sv: Rapporter

en: <b>Window Geometry</b>
sv: <b>Fönstergeometri</b>

en: _Save window size and position
sv: _Spara fönsterstorlek och -position

en: Save window size and location when it is closed.
sv: Spara fönsterstorlekar och -positioner när det stängs.

en: Bring the most _recent tab to the front
sv: Place_ra senaste flik längst fram

en: <b>Tab Position</b>
sv: <b>Flikposition</b>

en: To_p
sv: _Överst

en: B_ottom
sv: _Underst

en: _Left
sv: _Vänster

en: _Right
sv: _Höger

en: <b>Summary Bar Position</b>
sv: <b>Sammanfattningsfältets position</b>

en: Bottom
sv: Underst

en: <b>Tabs</b>
sv: <b>Flikar</b>

en: Show close button on _notebook tabs
sv: Visa stängningsknapp på a_nteckningsboksflikar

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
sv: Visa en stängningsknapp på varje anteckningsboksflik. De fungerar på samma sätt som menyobjektet ”Stäng”.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
sv: Om texten i fliken är längre än detta värdet (testet är approximativt) så kommer fliketiketten att ta bort mitten och ersätta den med en ellips.

en: characters
sv: tecken

en: _Width
sv: _Bredd

en: Open new tabs _adjacent to current tab
sv: Öppna ny_a flikar bredvid nuvarande flik

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end.
sv: Öppnar en ny flik bredvid nuvarande flik istället för längst bort.

en: Windows
sv: Fönster

en: Online Quotes
sv: Online-kurser

en: Bid
sv: Köpkurs

en: Ask
sv: Säljkurs

en: Last
sv: Senaste

en: Net Asset Value
sv: Nettovärde för tillgång

en: Price Editor
sv: Prisredigerare

en: S_ource
sv: _Källa

en: _Price
sv: _Pris

en: Remove Old Prices
sv: Ta bort gamla priser

en: Delete prices that meet the following criteria:
sv: Ta bort priser baserat på följande kriterier:

en: Remove all prices before date.
sv: Ta bort alla priser äldre än ett specifikt datum.

en: Last of _Week
sv: Sista i _veckan

en: Keep the last price of each week if present before date.
sv: Behåll det sista priset i varje vecka om det hämtas innan specifikt datum.

en: Last of _Month
sv: Sista i _månaden

en: Keep the last price of each month if present before date.
sv: Behåll det sista priset i varje månad om det hämtas innan specifikt datum.

en: Last of _Quarter
sv: Sista i _kvartal

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
sv: Behåll det sista priset i varje finanskvartal om det hämtas innan specifikt datum. Finanskvartalet bestäms från bokföringsperiodens slutdatum.

en: Last of _Period
sv: Sista i _period

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
sv: Behåll det sista priset i varje finansperiod om det hämtas innan specifikt datum. Finansperiod bestäms utifrån bokföringsperiodens slutdatum.

en: _Scaled
sv: _Skalad

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
sv: Med skalningsalternativet tas priser bort relativt till valt datum. ”En gång i månaden” används för datum äldre än ett år, och ”En gång i veckan” används för datum äldre än sex månader upp till ett år.

en: First Date
sv: Första datum

en: From these Commodities
sv: Från dessa produkter

en: Keeping the last available price for option
sv: Behåller senaste tillgängliga pris för option

en: Include _Fetched online prices
sv: Inkludera _hämtade online-priser

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
sv: Om det aktiveras kommer priser som lagts till av Finance::Quote att inkluderas.

en: Include manually _Entered prices
sv: Inklud_era manuellt inmatade priser

en: If activated, include manually entered prices.
sv: Om det är aktiverat kommer manuellt inmatade priser att inkluderas.

en: _Added by the application
sv: Till_agda av programmet

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
sv: Om det aktiveras kommer priser som lagts till av programmet att inkluderas.
    
    Dessa priser lades till så att det alltid finns ett ”närmast i tid”-pris för varje flerproduktstransaktion, så att Kontosidan och rapporterna kan visa korrekta värden så om de tas bort blir dessa funktioner mindre tillförlitliga.

en: Before _Date
sv: Innan _datum

en: Price Database
sv: Prisdatabas

en: Add a new price.
sv: Lägg till ett nytt pris.

en: Remove the current price.
sv: Ta bort det nuvarande priset.

en: Edit the current price.
sv: Redigera det nuvarande priset.

en: Remove _Old
sv: Ta bort _gamla

en: Remove prices older than a user-entered date.
sv: Ta bort priser äldre än ett specifikt datum.

en: _Get Quotes
sv: _Hämta kurser

en: Get new online quotes for stock accounts.
sv: Hämta kurser för aktiekonton från nätet.

en: Save Custom Check Format
sv: Spara anpassat checkformat

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
sv: Ange en titel för det anpassade formatet. Titeln kommer att visas i väljaren ”Checkformat” i dialogrutan för checkutskrift. Om titeln för ett befintligt anpassat format används kommer det formatet att skrivas över.

en: Inches
sv: Tum

en: Centimeters
sv: Centimeter

en: Millimeters
sv: Millimeter

en: Points
sv: Poäng

en: Middle
sv: Mitten

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
sv: Quicken(tm) plånbokscheckar m sido-stub

en: _Print
sv: Sk_riv ut

en: Check _format
sv: Check_format

en: Check po_sition
sv: Checkpo_sition

en: _Date format
sv: _Datumformat

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
sv: Checkformat måste ha ett
    adressobjekt definierat för
    att kunna skriva ut en adress
    på checken.

en: _Address
sv: _Adress

en: Checks on first _page
sv: Checkar _på första sidan

en: Pa_yee
sv: Betalnings_mottagare

en: Amount (_words)
sv: Belopp (_ord)

en: Amount (_numbers)
sv: Belopp (_siffror)

en: _Units
sv: _Enheter

en: _Translation
sv: _Förflyttning

en: _Rotation
sv: _Rotering

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
sv: Startpunkten är sidans övre vänstra hörn.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
sv: Startpunkten är sidans nedre vänstra hörn.

en: Degrees
sv: Grader

en: _Save Format
sv: _Spara format

en: Splits Memo
sv: Delningars minnesanteckning

en: Splits Amount
sv: Delningars belopp

en: Splits Account
sv: Delningars konto

en: Custom format
sv: Eget format

en: Working…
sv: Arbetar…

en: <b>A_vailable reports</b>
sv: <b>_Tillgängliga rapporter</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
sv: <b>_Valda rapporter</b>

en: A_dd >>
sv: _Lägg till >>

en: << _Remove
sv: << _Ta bort

en: Move _up
sv: Flytta _upp

en: Move dow_n
sv: Flytta _ner

en: Si_ze…
sv: _Storlek…

en: HTML Style Sheets
sv: Stilmallar för HTML

en: <b>Available style sheets</b>
sv: <b>Tillgängliga stilmallar</b>

en: <b>Style sheet options</b>
sv: <b>Alternativ för stilmallar</b>

en: Report Size
sv: Rapportstorlek

en: Enter report row/column span
sv: Ange rad-/kolumntäckning

en: _Row span
sv: _Radtäckning

en: _Column span
sv: _Kolumntäckning

en: Select HTML Style Sheet
sv: Välj stilmall för HTML

en: New Style Sheet
sv: Ny stilmall

en: <b>New style sheet info</b>
sv: <b>Ny stilmallsinfo</b>

en: _Template
sv: _Mall

en: Reset Warnings
sv: Återställ varningar

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
sv: Du har begärt att dessa varningsmeddelanden inte ska visas. För att återaktivera någon av dessa, markera rutan bredvid det aktuella meddelandet. Klicka sedan på OK.

en: _Unselect All
sv: _Avmarkera alla

en: No warnings to reset.
sv: Inga varningar att återställa.

en: Permanent Warnings
sv: Permanenta varningar

en: Temporary Warnings
sv: Tillfälliga varningar

en: _New item…
sv: _Ny post…

en: _Find
sv: _Sök

en:  Search
sv:  Sök

en: Search for items where
sv: Sök efter poster där

en: <b>Match all entries</b>
sv: <b>Matcha alla poster</b>

en: Search Criteria
sv: Sökkriterier

en: New search
sv: Ny sökning

en: Refine current search
sv: Förfina nuvarande sökningen

en: Add results to current search
sv: Lägg till resultatet till nuvarande sökning

en: Delete results from current search
sv: Ta bort resultatet från nuvarande sökning

en: Search only active data
sv: Sök endast i aktiv data

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
sv: Välj huruvida du vill söka i all din data eller bara den som är markerad som ”aktiv”.

en: Type of search
sv: Typ av sökning

en: Account Deletion
sv: Kontoborttagning

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
sv: Dessa schemalagda transaktioner refererar till det borttagna kontot och måste nu åtgärdas. Klicka på OK för att redigera dem.

en: Daily
sv: Dagligen

en: Bi-Weekly
sv: Varannan vecka

en: Yearly
sv: Årligen

en: Make Scheduled Transaction
sv: Skapa schemalagd transaktion

en: Advanced…
sv: Avancerat…

en: Never End
sv: Slutar aldrig

en: Number of Occurrences
sv: Antal förekomster

en: <b>Since Last Run</b>
sv: <b>Sedan senaste körningen</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
sv: <b>Standardinställningar för transaktionsredigeraren</b>

en: _Run when data file opened
sv: _Kör när datafilen öppnats

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
sv: Kör processen ”sedan senaste körningen” när en fil öppnas.

en: _Show notification window
sv: Vi_sa aviseringsfönster

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
sv: Visa aviseringsfönstret för processen ”sedan senaste körningen” när en fil öppnas.

en: _Auto-create new transactions
sv: _Autoskapa nya transaktioner

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
sv: Sätt flaggan 'auto-create' på nyligen skapade schemalagda transaktioner.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
sv: Börja påminna så här många dagar innan transaktionen skapas.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
sv: Skapa transaktionen så här många dagar före dess egentliga datum.

en: _Notify before transactions are created
sv: Avisera i_nnan transaktioner skapas

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
sv: Sätt flaggan 'notify' på nyligen skapade schemalagda transaktioner.

en: Crea_te in advance
sv: Skapa i _förväg

en: R_emind in advance
sv: P_åminn i förväg

en: Re_view created transactions
sv: G_ranska skapade transaktioner

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
sv: Sätt ”Granska skapade transaktioner” som förval för dialogrutan ”sedan senaste körningen”.

en: Edit Scheduled Transaction
sv: Redigera schemalagd transaktion

en: Create in advance
sv: Skapa i förväg

en: Remind in advance
sv: Påminn i förväg

en: Create automatically
sv: Skapa automatiskt

en: Conditional on splits not having variables
sv: Villkor för delningar utan variabler

en: Notify me when created
sv: Meddela mig när den är skapad

en: <b>Occurrences</b>
sv: <b>Förekomster</b>

en: Last Occurred:
sv: Inträffade sist:

en: Repeats:
sv: Upprepningar:

en: Until
sv: Tills

[ctx: repeat]
en: For
sv: Upp till

en: occurrences
sv: förekomster

en: remaining
sv: återstående

en: Overview
sv: Översikt

en: Template Transaction
sv: Transaktionsmallar

en: Since Last Run…
sv: Sedan senaste körningen…

en: _Review created transactions
sv: G_ranska skapade transaktioner

en: Income Tax Information
sv: Inkomstskattinformation

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
sv: Klicka för att ändra skattenamn och/eller skattetyp.

en: <b>_Accounts</b>
sv: <b>_Konton</b>

en: _Income
sv: _Inkomst

en: _Expense
sv: _Utgift

en: _Asset
sv: _Tillgång

en: _Liability/Equity
sv: Sku_ld/Eget kapital

en: <b>Account Tax Information</b>
sv: <b>Kontots skatteinformation</b>

en: Tax _Related
sv: Skatte_relaterad

en: <b>_TXF Categories</b>
sv: <b>_TXF-kategorier</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
sv: <b>Betalarens namnkälla</b>

en: C_urrent Account
sv: A_ktuellt konto

en: <b>Copy Number</b>
sv: <b>Antal exemplar</b>

en: Tax Tables
sv: Skattetabeller

en: <b>Tax Table Entries</b>
sv: <b>Skattetabellposter</b>

en: De_lete
sv: Ta bo_rt

en: Ne_w
sv: N_y

en: Value $
sv: Värde kr

en: Percent %
sv: Procent %

en: <b>Tax Table Entry</b>
sv: <b>Skattetabellpost</b>

en: _Value
sv: _Värde

en: _Account
sv: _Konto

en: GnuCash Tip Of The Day
sv: Dagens GnuCash-tips

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Next
sv: _Nästa

en: <b>Tip of the Day</b>
sv: <b>Dagens tips</b>

en: _Show tips at startup
sv: _Visa tips vid uppstart

en: Transfer Funds
sv: Överför tillgångar

en: <b>Basic Information</b>
sv: <b>Grundläggande information</b>

en: Show Income/Expense
sv: Visa Inkomst/utgift

en: <b>Currency Transfer</b>
sv: <b>Valutaöverföring</b>

en: Exchange Rate
sv: Växlingskurs

en: _Fetch Rate
sv: Hä_mta kurs

en: Username and Password
sv: Användarnamn och lösenord

en: Enter your username and password
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord

en: _Username
sv: _Användarnamn

en: _Password
sv: _Lösenord

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
sv: Leverantörens identifikationsnummer. Om fältet lämnas tomt väljs ett rimligt värde automatiskt

en: US (12/31/2001)
sv: USA (12/31/2001)

en: UK (31/12/2001)
sv: Storbritannien (31/12/2001)

en: Europe (31.12.2001)
sv: Europa (31.12.2001)

en: UTC - Coordinated Universal Time
sv: UTC - Universal Time Coordinated

en: No Fancy Date Format
sv: Utan vackert datumformat

en: Include Century
sv: Ta med århundrade

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Date format
sv: Datumformat

en: 1st
sv: 1:a

en: 2nd
sv: 2:a

en: 3rd
sv: 3:e

en: 4th
sv: 4:e

en: 5th
sv: 5:e

en: 6th
sv: 6:e

en: 7th
sv: 7:e

en: 8th
sv: 8:e

en: 9th
sv: 9:e

en: 10th
sv: 10:e

en: 11th
sv: 11:e

en: 12th
sv: 12:e

en: 13th
sv: 13:e

en: 14th
sv: 14:e

en: 15th
sv: 15:e

en: 16th
sv: 16:e

en: 17th
sv: 17:e

en: 18th
sv: 18:e

en: 19th
sv: 19:e

en: 20th
sv: 20:e

en: 21st
sv: 21:a

en: 22nd
sv: 22:a

en: 23rd
sv: 23:e

en: 24th
sv: 24:e

en: 25th
sv: 25:e

en: 26th
sv: 26:e

en: 27th
sv: 27:e

en: 28th
sv: 28:e

en: 29th
sv: 29:e

en: 30th
sv: 30:e

en: 31st
sv: 31:a

en: Last day of month
sv: Sista dagen i månaden

en: Last Monday
sv: Sista måndagen

en: Last Tuesday
sv: Sista tisdagen

en: Last Wednesday
sv: Sista onsdagen

en: Last Thursday
sv: Sista torsdagen

en: Last Friday
sv: Sista fredagen

en: Last Saturday
sv: Sista lördagen

en: Last Sunday
sv: Sista söndagen

en: Once
sv: En gång

en: Semi-Monthly
sv: Halvmånadsvis

en: No change
sv: Ingen ändring

en: Use previous weekday
sv: Använd föregående vardag

en: Use next weekday
sv: Använd nästkommande vardag

en: 1st Mon
sv: 1:a mån

en: 1st Tue
sv: 1:a tis

en: 1st Wed
sv: 1:a ons

en: 1st Thu
sv: 1:a tor

en: 1st Fri
sv: 1:a fre

en: 1st Sat
sv: 1:a lör

en: 1st Sun
sv: 1:a sön

en: 2nd Mon
sv: 2:a mån

en: 2nd Tue
sv: 2:a tis

en: 2nd Wed
sv: 2:a ons

en: 2nd Thu
sv: 2:a tor

en: 2nd Fri
sv: 2:a fre

en: 2nd Sat
sv: 2:a lör

en: 2nd Sun
sv: 2:a sön

en: 3rd Mon
sv: 3:e mån

en: 3rd Tue
sv: 3:e tis

en: 3rd Wed
sv: 3:e ons

en: 3rd Thu
sv: 3:e tor

en: 3rd Fri
sv: 3:e fre

en: 3rd Sat
sv: 3:e lör

en: 3rd Sun
sv: 3:e sön

en: 4th Mon
sv: 4:e mån

en: 4th Tue
sv: 4:e tis

en: 4th Wed
sv: 4:e ons

en: 4th Thu
sv: 4:e tor

en: 4th Fri
sv: 4:e fre

en: 4th Sat
sv: 4:e lör

en: 4th Sun
sv: 4:e sön

en: Not scheduled
sv: Inte schemalagd

en: Select occurrence date above.
sv: Välj datum för händelsen ovan.

[ctx: Daily]
en: Every
sv: En gång per

[ctx: Daily]
en: days.
sv: dagar.

[ctx: Weekly]
en: Every
sv: En gång per

[ctx: Weekly]
en: weeks.
sv: veckor.

en: Saturday
sv: Lördag

en: Friday
sv: Fredag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Sunday
sv: Söndag

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

[ctx: Semimonthly]
en: Every
sv: En gång per

[ctx: Semimonthly]
en: months.
sv: månader.

en: First on the
sv: Första på

en: except on weekends
sv: förutom helgdagar

en: then on the
sv: i så fall på

[ctx: Monthly]
en: Every
sv: En gång per

[ctx: Monthly]
en: months.
sv: månader.

en: On the
sv: Den

en: Edit budget for all periods
sv: Redigera budget för alla perioder

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
sv: Ersätt budgeten för alla perioder med nytt ”värde”. Använd ett tomt värde för att hindra budgetering för kontona.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add 'value' to current budget for each period
sv: Lägg till ”värde” till nuvarande budget för varje period

en: Multiply
sv: Multiplicera

en: Multiply current budget for each period by 'value'
sv: Multiplicera nuvarande budget för varje period med ”värde”

en: The number of leading digits to keep when rounding
sv: Antalet siffror innan decimalkommat som ska behållas vid avrundning

en: Significant Digits
sv: Värdesiffror

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
sv: Använd ett fast värde eller tillämpa transformationer för alla perioder.

en: Estimate Budget Values
sv: Uppskatta budgetvärden

en: Use Average
sv: Använd medelvärde

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
sv: Använd medelvärde över alla faktiska perioder för alla planerade perioder

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
sv: GnuCash kommer att göra en uppskattning av budgetposterna för valda konton genom att titta på tidigare transaktioner.

en: Budget Options
sv: Budgetinställningar

en: Budget Name
sv: Budgetnamn

en: Number of Periods
sv: Antal perioder

en: Budget Period
sv: Budgetperiod

en: Show Account Code
sv: Visa kontokod

en: Show Description
sv: Visa beskrivning

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
sv: Obs: Använd Visa->”Filtrera efter…” för att styra vilka konton som syns.

en: Budget List
sv: Budgetlista

en: Close the Budget List
sv: Stäng budgetlistan

en: Create a New Budget
sv: Skapa en ny budget

en: Open the Selected Budget
sv: Öppna den valda budgeten

en: Delete the Selected Budget
sv: Ta bort den valda budgeten

en: Budget Notes
sv: Budgetanteckningar

en: Enter Note
sv: Mata in anteckning

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
sv: Filtrera register efter…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
sv: Visa _alla

en: Show _number of days
sv: Visa a_ntal dagar

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
sv: Giltigt intervall är 0 till 1100 dagar
    Om 0 inkluderas alla föregående dagar

en: Choo_se Date
sv: V_älj datum

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
sv: _Ej avstämd

en: C_leared
sv: C_learad

en: _Voided
sv: _Annullerad

en: _Frozen
sv: _Frusen

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
sv: Spa_ra filter

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
sv: Duplicera transaktion

en: _Number
sv: _Nummer

en: _Transaction Number
sv: _Transaktionsnummer

en: Keep Linked Document Entry
sv: Behåll länkat dokumentpost

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
sv: Sortera register efter…

en: _Standard Order
sv: _Standardordning

en: Keep normal account order.
sv: Bevara normal kontoordning.

en: Sort by date.
sv: Sortera efter datum.

en: Date of _Entry
sv: _Inmatningsdatum

en: Sort by the date of entry.
sv: Sortera efter inmatningsdatum.

en: S_tatement Date
sv: Kon_toutdragsdatum

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
sv: Sortera efter kontoutdragsdatum (och gruppera efter clearad, ej avstämd, avstämd).

en: Num_ber
sv: Num_mer

en: Sort by number.
sv: Sortera efter nummer.

en: Amo_unt
sv: _Belopp

en: Sort by amount.
sv: Sortera efter belopp.

en: Sort by memo.
sv: Sortera efter minnesanteckning.

en: Descri_ption
sv: _Beskrivning

en: Sort by description.
sv: Sortera efter beskrivning.

en: _Action
sv: _Åtgärd

en: Sort by action field.
sv: Sortera efter handling.

en: Sort by notes field.
sv: Sortera efter anteckning.

en: Sa_ve Sort Order
sv: S_para sorteringsordning

en: Save the sort order for this register.
sv: Spara sorteringen för detta register.

en: _Reverse Order
sv: Omvänd o_rdning

en: Sort in descending order.
sv: Sortera i fallande riktning.

en: Void Transaction
sv: Annullera transaktion

en: Reason for voiding transaction
sv: Anledning för att annullera transaktion

en: day(s)
sv: dag(ar)

en: week(s)
sv: vecka(or)

en: month(s)
sv: månad(er)

en: year(s)
sv: år

en: Every
sv: En gång per

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
sv: Antal kalenderenheter i förekomsten: T.ex. Varannan vecka = en gång per 2 veckor; Varje kvartal = en gång per 3 månader

en: beginning on
sv: med början den

en: last of month
sv: sista i månaden

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
sv: Använd alltid den sista dagen (eller vardagen) i månaden?

en: same week & day
sv: samma vecka & dag

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
sv: Matcha ”vardag” och ”vecka i månad”? (exempelvis ”den andra tisdagen” i varje månad)

en: Only show _active owners
sv: Visa endast _aktiva ägare

en: Show _zero balance owners
sv: Visa _ägare med saldo noll

en: About Auto-Clear
sv: Om auto-clear

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
sv: Använd denna dialogrutan om du vill att GnuCash automatiskt tar reda på vilka transaktioner som är clearade, med ett givet slutsaldo. Slutsaldo kan exempelvis vara nuvarande saldo som din online-bank rapporterar.

en: Caution!
sv: Varning!

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
sv: Verktyget kan arbeta långsamt, eller avbryta om antalet ej clearade delningar är fler än c:a 20. I så fall, cleara ett par av dem manuellt.

en: _Ending Balance
sv: _Slutsaldo

en: _Review cleared splits
sv: G_ranska clearade delningar

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
sv: Välj det här alternativet för att öppna en registerflik med nyligen clearade delningar.

en: <b>Reconcile Information</b>
sv: <b>Avstämningsinformation</b>

en: Statement _Date
sv: Kontoutdrags_datum

en: Include _subaccounts
sv: Inkludera _underkonton

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
sv: Inkludera alla nedärvda konton i avstämningen. Alla måste använda samma produkt som detta konto.

en: Statement Date is after today
sv: Kontoutdragsdatum är efter idag

en: Not found
sv: Ej funnen

en: The specified URL could not be loaded.
sv: Den angivna URL:en kunde inte läsas in.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
sv: Säker HTTP-åtkomst är inte aktiverad. Du kan aktivera den under fliken ”Nätverk” i dialogrutan för inställningar.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
sv: HTTP-åtkomst via nätverket är inte aktiverad. Du kan aktivera den under fliken ”Nätverk” i dialogrutan för inställningar.

en: There was an error accessing %s.
sv: Det gick inte att komma åt %s.

en: Export to PDF File
sv: Exportera till PDF-fil

note: Translators: Strings are 1. Bank code, 2. Bank name, 3. Account Number, 4. Subaccount ID
en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
sv: Bankkod %s (%s), Konto %s (%s)

en: Online Banking Account Name
sv: Online-bankens kontonamn

en: GnuCash Account Name
sv: GnuCash-kontonamn

en: New?
sv: Nytt?

en: AqBanking Initial Assistant
sv: AqBanking Startassistent

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
sv: Denna assistent hjälper dig att ställa in din online-bankanslutning till din bank.

en: The requirements for Online Banking vary between the different supported AqBanking backends, but usually you will need:
    * Your bank needs to grant you online access. See on their website or ask their customer service for how to obtain it.
    They should also tell you:
    * Your user ID that identifies you to their server, often your base account number;
    * The URL of their Online Banking server;
    * In some cases the routing number of your bank's branch is useful in this assistant;
    * Authentication methods vary by backend and chosen method:
     * FinTS PIN/TAN: Some methods require a specific gadget like a card reader or a mobile;
     * FinTS HBCI: You have to exchange the public parts of asymmetric keys with your bank ("Ini-Letter").
     * PayPal: registered email address, password, API signature;
sv: Kraven för online-bankhantering varierar mellan de olika AqBanking-bakändarna som stöds, men i vanliga fall behövs följande:
    * Din bank behöver bevilja dig åtkomst till online-banken. Se deras respektive webbplats eller kontakta deras kundtjänst.
    De bör också ge dig följande information:
    * Användar-ID:t som identifierar dig hos din bank, oftast ditt kontonummer;
    * Internetadressen för deras online-bankserver;
    * I vissa fall kan din bankavdelnings routing-nummer behövas i assistenten;
    * Autentiseringsmetoder varierar efter bakände och vald metod:
     * FinTS PIN/TAN: Vissa metoder kräver en specifik enhet som en kortläsare eller en mobil;
     * FinTS HBCI: Du behöver utbyta de publika delarna av asymmetriska nycklar med din bank (”Ini-brev”).
     * PayPal: registrerad e-postadress, lösenord, API-signatur;

note: See https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking for the used terminology and replace the link, if a localized version exists.
en: See <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> for more details
sv: Se <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> för vidare detaljer

en: Note: NO WARRANTIES FOR ANYTHING. Some banks run a poorly implemented Online Banking server. You should not rely on time-critical transfers through Online Banking, because sometimes the bank does not give you correct feedback when a transfer is rejected.
sv: Obs: INGA SOM HELST GARANTIER. Vissa banker använder en dåligt implementerad Online Banking-server. Du bör inte förlita dig på tidskritiska överföringar via online-bank, eftersom banken ibland inte ger dig korrekt information när en överföring nekas.

en: Initial Online Banking Setup
sv: Inledande online-bankinställning

en: The Setup of your Online Banking connection is handled by the external program "AqBanking Setup".
sv: Inställning av din Online Bankin-anslutning hanteras av det externa programmet ”AqBanking Setup”.

en: That means:
    * It ignores GnuCash's preferences like "Close log window when finished".
    * To report issues read
sv: Detta innebär:
    * Det ignorerar GnuCash:s inställningar som ”Stäng loggfönstret när slutförd”.
    * För att rapportera fel, se

en: You have to set up at least one connection before you can continue.
    
    Please press the button below to start it.
sv: Du måste ställa in minst en anslutning innan du kan fortsätta.
    
    Tryck på knappen nedanför för att starta programmet.

en: _Start AqBanking Setup
sv: _Starta AqBanking Setup

en: Start Online Banking Setup
sv: Starta Online Banking Setup

en: Double Click on the line of an Online Banking account name if you want to match it to a GnuCash account or select incorrect matches and click "Delete selected matches". Click "Next" when all desired accounts are matching.
sv: Dubbelklicka på raden i ett online-bankkontos namn om du vill matcha det med ett GnuCash-konto eller markera felaktiga matchningar och klicka på ”Radera markerade matchningar”. Klicka på ”Nästa” när alla önskade konton matchar.

en: _Delete selected matches
sv: _Radera markerade matchningar

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
sv: Matcha online-konton med GnuCash-konton

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
sv: Matchningen av online-bankkonton till GnuCash-konton har slutförts. Du kan nu använda online-bankåtgärder på dessa konton.
    
    Om du vill lägga till en annan bank, användare, eller konto kan du starta den här assistenten igen när som helst.
    
    Tryck ”Verkställ” nu.

en: Online Banking Setup Finished
sv: Online-bankinställning slutförd

en: Online Banking Connection Window
sv: Online-bankanslutningsfönster

en: _Abort
sv: _Avbryt

en: Progress
sv: Förlopp

en: Current _Job
sv: Nuvarande _jobb

en: Current _Action
sv: Nuv_arande åtgärd

en: <b>_Log Messages</b>
sv: <b>_Loggmeddelanden</b>

en: Close when _finished
sv: Stäng _när slutförd

en: Get Transactions Online
sv: Hämta transaktioner online

en: Date range of transactions to retrieve:
sv: Datumintervall för transaktioner att hämta:

en: From
sv: Från

en: _Earliest possible date
sv: T_idigast möjliga datum

en: _Last retrieval date
sv: _Senast möjliga datum

en: E_nter date:
sv: A_nge datum:

en: To
sv: Till

en: Ente_r date:
sv: An_ge datum:

en: No_w
sv: N_u

en: Enter Password
sv: Ange lösenord

en: Enter your password
sv: Skriv ditt lösenord

en: Bar_width
sv: Fält_bredd

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the bar width, adapting to the size of the TAN generator.
sv: Ställer in fältbredden för att anpassas till TAN-generatorns storlek.

en: _Delay
sv: _Fördröjning

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the delay time, with small values the flicker graphic is repeated faster.
sv: Ställer in fördröjningen, där små värden ger snabbare blinkningar.

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Hold the TAN generator in front of the animated graphic. The markings (triangles) on the graphic must match those on the TAN generator.
sv: Håll TAN-generatorn framför den animerade grafiken. Markeringarna (trianglarna) på grafiken måste matcha markeringarna på TAN-generatorn.

en: Con_firm Password
sv: Bekrä_fta lösenord

en: _Remember the PIN in memory
sv: Spa_ra PIN-kod i minne

en: If active, the PIN for FinTS/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
sv: Om det aktiveras kommer PIN-koden för FinTS-/AqBanking-åtgärder att sparas i minnet under en session. Annars måste den matas in igen varje gång den behövs under sessionen.

en: Name for new template
sv: Namn för ny mall

en: _Name of the new template
sv: _Namn för den nya mallen

en: Enter a unique name for the new template.
sv: Ange ett unikt namn för den nya mallen.

en: Online Transaction
sv: Online-transaktion

en: Execute _later (unimpl.)
sv: Utför s_enare (ej impl.)

en: Execute _Now
sv: Utför _nu

en: Execute this online transaction now
sv: Utför denna online-transaktion nu

en: Enter an Online Transaction
sv: Mata in en online-transaktion

en: Recipient Account _Number
sv: Mottagarens konto_nummer

en: Recipient _Bank Code
sv: Mottagarens _bankkod

en: _Recipient Name
sv: Mottaga_rens namn

en: at Bank
sv: på bank

en: (filled in automatically)
sv: (fylls i automatiskt)

en: Payment _Purpose (only for recipient)
sv: Betalningens s_yfte (endast till mottagare)

en: Payment Purpose continued
sv: Betalningens syfte fortsatt

en: _Originator Name
sv: _Betalarens namn

en: Originator Account Number
sv: Betalarens kontonummer

en: Bank Code
sv: Bankkod

en: _Add current
sv: _Lägg till nuvarande

en: Add the current online transaction as a new transaction template
sv: Lägg till den nuvarande online-transaktionen som en ny transaktionsmall

en: _Up
sv: _Upp

en: Move the selected transaction template one row up
sv: Flytta markerad transaktionsmall en rad uppåt

en: _Down
sv: _Ned

en: Move the selected transaction template one row down
sv: Flytta markerad transaktionsmall en rad nedåt

en: _Sort
sv: _Sortera

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
sv: Sortera listan över transaktionsmallar alfabetiskt

en: D_elete
sv: Ta bo_rt

en: Delete the currently selected transaction template
sv: Ta bort den markerade transaktionsmallen

en: _Templates
sv: _Mallar

en: Select File Import Format and Template
sv: Välj format och mall för filimport

en: This list contains the file formats that AQBanking knows how to import. The profile list contains specializations and is populated according to which format you select in this list.
sv: Den här listan innehåller filformaten som AQBanking vet hur det ska importera. Profillistan innehåller specialiseringar och fylls i enligt formatet som du väljer i listan.

en: File Format
sv: Filformat

en: This lists one or more specialization templates that adjust the import for different banks' uses of fields in the selected import format.
sv: Detta listar en eller flera specialiseringsmallar som justerar importen för olika bankers bruk av fält i det valda importformatet.

en: Profiles
sv: Profiler

en: Online Banking
sv: Online-bank

en: _Close log window when finished
sv: St_äng loggfönstret när slutförd

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
sv: Om det aktiveras kommer fönstret att stängas automatiskt när du slutför HBCI-/AqBanking-importen. Annars lämnas det öppet.

en: Remember the _PIN in memory
sv: Spara _PIN i minnet

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
sv: Om det aktiveras kommer PIN-koden för HBCI-/AqBanking-åtgärder att sparas i minnet under en session. Annars behöver det matas in igen varje gång det behövs under sessionen.

en: _Verbose debug messages
sv: _Utförliga felsökningsmeddelanden

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
sv: Aktiverar utförliga felsökningsmeddelanden för HBCI/AqBanking online-bank.

en: Use Non-SWIFT _transaction text
sv: Använd icke-SWIFT-_transaktionstext

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
sv: Vissa banker anger delar av transaktionsbeskrivningen som ”transaktionstext” i MT940-filen. I normala fall ignorerar GNUcash den texten. Om du däremot aktiverar det här alternativet kommer transaktionstexten att användas även för transaktionsbeskrivning.

en: (unknown)
sv: (okänd)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
sv: Ange en SEPA online-överföring

en: Recipient IBAN (International Account Number)
sv: Mottagarens IBAN (Internationellt kontonummer)

en: Recipient BIC (Bank Code)
sv: Mottagarens BIC (Bankkod)

en: Originator IBAN (International Account Number)
sv: Betalarens IBAN (Internationellt kontonummer)

en: Originator BIC (Bank Code)
sv: Betalarens BIC (Bankkod)

en: Enter a SEPA Internal Transfer
sv: Ange en SEPA intern överföring

en: Target Accounts
sv: Destinationskonton

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
sv: Ange en SEPA online-direktdebiteringsnotering

en: Debited Account Owner
sv: Ägare av debiterat konto

en: Debited IBAN (International Account Number)
sv: Debiterat IBAN (Internationellt kontonummer)

en: Debited BIC (Bank Code)
sv: Debiterad BIC (Bankkod)

en: Credited Account Owner
sv: Ägare av krediterat konto

en: Credited IBAN (International Account Number)
sv: Krediterat IBAN (Internationellt kontonummer)

en: Credited BIC (Bank Code)
sv: Krediterad BIC (Bankkod)

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
sv: Den interna kontrollen av destinations-IBAN '%s' misslyckades. Detta innebär att kontonumret kan vara felaktigt.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
sv: Ditt lokala bankkonto har ännu inte lagrat SEPA-kontoinformationen. Tyvärr, men i denna utvecklingsversion behövs ett ytterligare steg som ännu inte är korrekt implementerat i gnucash. Kör kommandoradsprogrammet ”aqhbci-tool” för ditt konto enligt följande: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
sv: Du angav inte mottagarens namn. Ett mottagarnamn krävs för en online-överföring.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
sv: Du angav inte mottagarens konto. Ett mottagarkonto krävs för en online-överföring.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
sv: Du angav inte mottagarens bank. En mottagande bank krävs för en online-överföring.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
sv: Beloppet är noll, eller så kunde inte beloppsfältet tolkas korrekt. Du kan ha blandat decimalpunkt och kommatecken, jämfört med dina lokalinställningar. Detta resulterar i ett ogiltigt online-överföringsjobb.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
sv: Du angav inget transaktionssyfte. Ett syfte krävs för en online-överföring.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
sv: En mall med det givna namnet finns redan. Ange ett annat namn.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort mallen med namnet ”%s”?

en: No valid online banking account assigned.
sv: Inget giltigt online-bankkonto tilldelat.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
sv: Online-åtgärd ”Hämta saldo” är inte tillgänglig för det här kontot.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
sv: Fel när jobb utfördes.
    
    Status: %s

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
sv: Online-åtgärd ”Hämta transaktioner” är inte tillgänglig för det här kontot.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
sv: Fel när jobb utfördes.
    
    Status: %s (%d)

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
sv: Online-bankimporten returnerade inga transaktioner för den valda tidsperioden.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
sv: Du har ändrat listan över online-överföringsmallar, men avbröt överföringsdialogen. Vill du ändå spara ändringarna?

en: No reference accounts found.
sv: Inga referenskonton hittades.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
sv: Bakänden hittade ett fel när jobbet förbereddes. Det är inte möjligt att utföra jobbet.
    
    Mest sannolikt är att banken inte stödjer jobbet du valde, eller att ditt online-bankkonto inte har de nödvändiga rättigheterna för att utföra det. Fler felmeddelanden kan finnas i loggen i din konsol.
    
    Vill du mata in jobbet igen?

en: Online Banking Direct Debit Note
sv: Online-bank direktdebiteringsnotering

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
sv: Online-bank intern överföring

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
sv: Online-bank europeisk överföring (SEPA)

en: Online Banking European (SEPA) Internal Transfer
sv: Online-bank europeisk intern överföring (SEPA)

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
sv: Online-bank europeisk debiteringsnotering (SEPA)

en: Online Banking Transaction
sv: Online-banktransaktion

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
sv: Ett fel inträffade när jobbet utfördes. Se loggfönstret för exakt felmeddelande.
    
    Vill du mata in jobbet igen?

en: Unspecified
sv: Ospecificerat

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
sv: Bakänden hittade ett fel när jobbet förbereddes. Det är inte möjligt att utföra jobbet.
    
    Mest sannolikt är att banken inte stödjer ditt valda jobb, eller att ditt online-bankkonto inte har de nödvändiga rättigheterna för att utföra det. Fler felmeddelanden kan finns i loggen i din konsol.
    
    Vill du mata in jobbet igen?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
sv: Banken har sänt transaktionsinformation i sitt svar.
    Vill du importera den?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
sv: Inget online-bankkonto hittat för det här gnucash-kontot. Dessa transaktioner kommer inte att utföras via online-banken.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
sv: Banken har sänt saldoinformation i sitt svar.
    Vill du importera den?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
sv: Det nedladdade online-banksaldot var noll.
    
    Antingen är saldot korrekt, eller så stödjer din bank inte nedladdning av saldo i den här online-bankversionen. I det senare fallet bör du välja ett annat versionsnummer för online-banken i online-bankinställningarna (AqBanking eller HBCI). Försök sedan på nytt att ladda ned online-banksaldot.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
sv: Resultat av online-bankjobb:
    Kontots bokförda saldo är %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
sv: För kännedom: Det här kontot har också ett noterat saldo på %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
sv: Det bokförda saldot är identiskt med det nuvarande avstämda saldot för kontot.

en: Reconcile account now?
sv: Stäm av konto nu?

en: The bank has sent a message in its response.
sv: Banken har sänt ett meddelande i sitt svar.

en: Subject:
sv: Rubrik:

en: Select a file to import
sv: Välj en fil att importera

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
sv: PIN-koden måste vara minst %d tecken lång.
    Vill du försöka igen?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
sv: Online-bankjobbet körs fortfarande; är du säker på att du vill avbryta?

en: Import using AQBanking
sv: Importera med AQBanking

en: Import into GnuCash any file format supported by AQBanking
sv: Importera till GnuCash alla filformat som stöds av AQBanking

en: _Online Actions
sv: _Online-åtgärder

en: Get _Balance
sv: Hämta _saldo

en: The list of Scheduled Transactions
sv: Listan med schemalagda transaktioner

en: Get _Transactions…
sv: Hämta _transaktioner…

en: Get the transactions online through Online Banking
sv: Hämta transaktionerna online via online-bank

note: Translators: https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area
en: Issue _SEPA Transaction…
sv: Skicka _SEPA-transaktion…

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
sv: Skicka en ny internationell europeisk transaktion (SEPA) online via online-bank

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
sv: Skicka SEPA i_ntern transaktion…

en: Issue a new internal European (SEPA) transaction online through Online Banking
sv: Skicka en ny intern europeisk (SEPA) transaktion online via online-bank

en: _Internal Transaction…
sv: _Intern transaktion…

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
sv: Skicka en ny bankintern överföring online via online-bank

en: Issue SEPA Direct _Debit…
sv: Skicka SEPA _autogirering…

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
sv: Skicka en ny internationell europeisk autogireringsnotering (SEPA) online via online-bank

en: Show _log window
sv: Visa _loggfönster

en: Show the online banking log window
sv: Visa online-bankens loggfönster

en: _Online Banking Setup…
sv: _Online-bankinställning…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
sv: Inledande inställning av online-bankåtkomst (HBCI, eller OFX DirectConnect, via AqBanking)

en: Close window when finished
sv: Stäng fönstret efter slutfört

en: Remember the PIN in memory
sv: Spara PIN i minnet

en: Put the transaction text in front of the purpose of a transaction.
sv: Visa transaktionstexten framför en transaktions syfte.

en: Verbose HBCI debug messages
sv: Utförliga HBCI-felsökningsmeddelanden

en: DTAUS import data format
sv: DTAUS-importdataformat

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
sv: Den här inställningen anger vilket dataformat som ska användas vid import av DTAUS-filer. AqBanking-biblioteket erbjuder diverse importformat (kallas ”profiler”) att välja bland här.

en: CSV import data format
sv: CSV-importdataformat

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
sv: Den här inställningen anger vilket dataformat som ska användas vid import av CSV-filer. AqBanking-biblioteket erbjuder diverse importformat (kallas ”profiler”) som du kan välja bland här.

en: SWIFT MT940 import data format
sv: SWIFT MT940-importdataformat

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
sv: Den här inställningen anger vilket dataformat som ska användas vid import av SWIFT MT940-filer. AqBanking-biblioteket erbjuder diverse importformat (kallas ”profiler”) som du kan välja bland här.

en: SWIFT MT942 import data format
sv: SWIFT MT942-importdataformat

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
sv: Den här inställningen anger vilket dataformat som ska användas vid import av SWIFT MT942-filer. AqBanking-biblioteket erbjuder diverse importformat (kallas ”profiler”) som du kan välja bland här.

en: Validation…
sv: Validering…

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
sv: Rad %d: ingen faktura-ID på första raden i importfilen.

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
sv: Rad %d, faktura %s/%u: ingen ägare angiven.

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
sv: Rad %d, faktura %s/%u: leverantören %s finns inte.

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
sv: Rad %d, faktura %s/%u: kund %s finns inte.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
sv: Rad %d, faktura %s/%u: %s är inte ett giltigt registreringsdatum.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
sv: Rad %d, faktura %s/%u: %s är inte ett giltigt förfallodatum.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
sv: Rad %d, faktura %s/%u: konto %s finns inte.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
sv: Rad %d, faktura %s/%u: kontot %s är inte av typen Konton Betalningar.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
sv: Rad %d, faktura %s/%u: kontot %s är inte av typen Fordringskonto.

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
sv: Rad %d, faktura %s/%u: pris inte satt.

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
sv: Fel i faktura %s, alla rader i fakturan ignoreras.

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
sv: Fel i faktura utan ID, alla rader i fakturan ignoreras.

en: Processing…
sv: Behandlar…

en: Invoice %s created.
sv: Faktura %s skapades.

en: Do you want to update existing bills/invoices?
sv: Vill du uppdatera befintliga räkningar/fakturor?

en: Invoice %s not updated because it already exists.
sv: Faktura %s uppdaterades inte eftersom den redan finns.

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
sv: Faktura %s uppdaterades inte eftersom den redan är registrerad.

en: Invoice %s updated.
sv: Faktura %s uppdaterad.

en: Invoice %s posted.
sv: Faktura %s registrerad.

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
sv: Faktura %s INTE registrerad eftersom valutorna inte matchar.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
sv: Faktura %s INTE registrerad eftersom den kräver valutakonvertering.

en: Nothing to process.
sv: Inget att behandla.

en: Owner-ID
sv: Ägar-ID

en: Billing-ID
sv: Räknings-ID (OCR)

en: Quantity
sv: Antal

en: Disc-type
sv: Rabatt-typ

en: Disc-how
sv: Rabatt-hur

en: Taxable
sv: Beskattningsbar

en: Taxincluded
sv: Skatt medräknad

en: Tax-table
sv: Skattetabell

en: Account-posted
sv: Konto-registrerad

en: Memo-posted
sv: Minnesant.-registrerad

en: Accu-splits
sv: Konto-delningar

en: Import Bills or Invoices from csv
sv: Importera räkningar eller fakturor från csv

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
sv: Import:
    - rader ignorerade: %i
    - rader importerade: %i
    
    Validering & behandling:
    - rader lagade: %u
    - rader ignorerade: %u
    - fakturor skapade: %u
    - fakturor uppdaterade: %u

en: These lines were ignored during import
sv: Dessa rader ignorerades vid import

en: The input file can not be opened.
sv: Indatafilen kan inte öppnas.

en: Adjust regular expression used for import
sv: Justera regeluttryck som används vid import

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
sv: Detta regeluttryck används för att tolka importfilen. Ändra enligt dina behov.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
sv: Den här assistenten kommer att hjälpa dig att exportera kontoträdet till en fil med nedan specificerad avdelare.
    
    Välj inställningarna som du behöver för filen och klicka sedan på ”Nästa” för att fortsätta eller ”Avbryt” för att avbryta exporten.

note: Translators: %s is one of the following paragraphs about rows/transaction.
en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
sv: Den här assistenten kommer att hjälpa dig att exportera transaktionerna till en fil med nedan specificerad avdelare.
    
    %s
    
    Medan en transaktion kan ha delningar i flera av de markerade kontona kommer den bara att exporteras en gång. Den kommer att visas under det första behandlade kontot den har en delning i.
    
    Pris/Kurs-utdataformatet styrs av inställningen
    ”Nummer, datum, tid”->”Tvinga priser att visas med decimaler”.
    
    Välj inställningarna som du behöver för filen och klicka sedan ”Nästa” för att fortsätta eller ”Avbryt” för att avbryta exporten.

en: There will be multiple rows for each transaction with each row representing one split.
sv: Det kommer att finnas flera rader för varje transaktion där varje rad representerar en delning.

en: There will be one row for each transaction, equivalent to a single row in a register in 'Basic Ledger' mode. As such some transfer detail could be lost.
sv: Det kommer att finnas en rad för varje transaktion, motsvarande en enstaka rad i ett register i ”Enkel liggare”-läget. Då kommer också vissa överföringsdetaljer att förloras.

note: Translators: %s is the file name.
en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
sv: Kontoträdet kommer att exporteras till filen ’%s’ när du klickar ”Verkställ”.
    
    Du kan också verifiera dina val genom att klicka på ”Bakåt” eller ”Avbryt” för att avbryta exporten.

note: Translators: %s is the file name and %u the number of accounts.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
sv: När du klickar ”Verkställ” kommer transaktionerna att exporteras till filen ’%s’ och antal exporterade konton kommer att bli %u.
    
    Du kan också verifiera dina val genom att klicka på ”Bakåt” eller ”Avbryt” för att avbryta exporten.

note: Translators: %s is the file name.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
sv: När du klickar ”Verkställ” kommer transaktionerna att exporteras till filen ’%s’.
    
    Du kan också verifiera dina val genom att klicka på ”Bakåt” eller ”Avbryt” för att avbryta exporten.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
sv: Ett problem inträffade vid exporten, det kan bero på för lite diskutrymme, rättigheter eller kan inte komma åt mappen. Kontrollera spårningsfilen för vidare logginformation!
    Du kan behöva aktivera felsökning.

en: File exported successfully!
sv: Filen exporterades!

en: -- Split Transaction --
sv: -- Delad transaktion --

en: Full Category Path
sv: Fullständig kategorisökväg

en: Amount With Sym
sv: Belopp med sym

en: Amount Num.
sv: Belopp num.

en: Value With Sym
sv: Värde med sym

en: Value Num.
sv: Värde num.

en: Rate/Price
sv: Kurs/pris

en: Transaction ID
sv: Transaktions-ID

en: Commodity/Currency
sv: Produkt/valuta

en: Void Reason
sv: Annulleringsskäl

en: Full Account Name
sv: Fullständigt kontonamn

en: Reconcile Date
sv: Avstämningsdatum

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
sv: Kontona kommer att importeras från filen ’%s’ när du klickar ”Verkställ”.
    
    Du kan verifiera dina val genom att klicka på ”Bakåt” eller ”Avbryt” för att avbryta importen.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
sv: Kontona kommer att importeras från filen ’%s’ när du klickar ”Verkställ”.
    
    Du kan verifiera dina val genom att klicka på ”Bakåt” eller ”Avbryt” för att avbryta import.
    
    Om detta är din första import till en ny fil kommer du först att se en dialogruta för att ställa in bokalternativ, eftersom dessa kan påverka hur importerad data konverteras till GnuCash-transaktioner.
    Obs: Efter import kan du behöva använda menyalternativet ”Visa / Filtrera efter / Övrigt” och välja att visa ej använda konton.

en: Import completed but with errors!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
    
    See below for errors…
sv: Import slutfördes men med fel!
    
    Antal konton som lades till var %u och %u uppdaterades.
    
    Se nedan för fel…

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
sv: Import slutfördes!
    
    Antal konton som lades till var %u och %u uppdaterades.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
sv: Problem påträffades när vissa sparade inställningar lästes in, fortsätter att läsa in.
    Granska och spara igen.

en: Delete the Import Settings.
sv: Ta bort importinställningarna.

en: Setting name already exists, overwrite?
sv: Inställningsnamn finns redan, skriv över?

en: The settings have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
sv: Ett fel inträffade när inställningarna sparades, försök igen.

en: Invalid encoding selected
sv: Ogiltig teckenkodning valdes

en: Merge with column on _left
sv: Slå ihop med kolumn till _vänster

en: Merge with column on _right
sv: Slå ihop med kolumn till _höger

en: _Split this column
sv: _Dela upp kolumn

en: _Widen this column
sv: _Bredda kolumn

en: _Narrow this column
sv: _Krymp kolumn

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of prices added
en: %d added price | %d added prices
sv[0]: %d tillagt pris
sv[1]: %d tillagda priser

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of duplicate prices
en: %d duplicate price | %d duplicate prices
sv[0]: %d dubblettpris
sv[1]: %d dubblettpriser

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of replaced prices
en: %d replaced price | %d replaced prices
sv[0]: %d ersatt pris
sv[1]: %d ersatta priser

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
sv: Priserna importerades från filen '%s'.
    
    Sammanfattning:
    - %s
    - %s
    - %s

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
sv: Ett oväntat fel inträffade när priser skapades. Rapportera detta som ett fel.
    
    Felmeddelande:
    %s

en: This line has the following parse issues:
sv: Den här raden har följande tolkningsproblem:

en: No Linked Account
sv: Inget länkat konto

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
sv: Ett oväntat fel inträffade när transaktioner skapades. Rapportera detta som ett fel.
    
    Felmeddelande:
    %s

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
sv: Dubbelklicka på rader för att ändra, klicka sedan på Verkställ för att importera

note: Translators: {1} will be replaced with a filename
en: The transactions were imported from file '{1}'.
sv: Transaktionerna importerades från filen '{1}'.

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
sv: Rad %u, sökväg till konto %s hittades inte, tillagt som huvudkonto

en: Row %u, commodity %s / %s not found
sv: Rad %u, produkt %s / %s hittades inte

en: Row %u, account %s not in %s
sv: Rad %u, konto %s inte i %s

en: Period: 123,456.78
sv: Punkt: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
sv: Komma: 123.456,78

en: Please select a date column.
sv: Välj en datumkolumn.

en: Please select an amount column.
sv: Välj en beloppskolumn.

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
sv: Välj en ”Valuta till”-kolumn eller ange en valuta i fältet ”Valuta till”.

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
sv: Välj en ”Från symbol”-kolumn eller ange en produkt i ”Produkt från”-fältet.

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
sv: Välj en ”Från namnrymd”-kolumn eller ange en produkt i ”Produkt från”-fältet.

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
sv: ”Produkt från” får inte vara samma som ”Valuta till”.

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
sv: Ingen giltig data hittades i vald fil. Den kan vara tom eller så valdes fel teckenkodning.

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
sv: Inga rader har valts för import. Minska antal rader att hoppa över.

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
sv: Kunde inte tolka alla fält. Åtgärda problemen som rapporteras för varje rad eller justera antal rader att hoppa över.

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
sv: Ingen ”Valuta till”-kolumn har valts och ingen valuta har heller specificerats.
    Detta bör aldrig hända. Rapportera detta som ett fel.

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
sv: Inga ”Från namnrymd/Från symbol”-kolumner har valts och ingen Produkt från specificerades heller.
    Detta bör aldrig hända. Rapportera detta som ett fel.

en: Please select an account column.
sv: Välj en kontokolumn.

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
sv: Välj en kontokolumn eller ange ett baskonto i kontofältet.

en: Please select a description column.
sv: Välj en beskrivningskolumn.

en: Please select a (negated) amount column.
sv: Välj en (negerad) beloppskolumn.

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value.
sv: Aktuellt kontourval kommer att generera transaktioner i flera valutor. Välj en av följande kolumner: pris, (negerat) värde.

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value, (negated) transfer amount.
sv: Aktuella kontourval kommer att generera transaktioner i flera valutor. Välj en av följande kolumner: pris, (negerat) värde, (negerat) överföringsbelopp.

en: Current line still has parse errors.
    This should never happen. Please report this as a bug.
sv: Aktuell rad har fortfarande tolkningsfel.
    Detta bör aldrig hända. Rapportera detta som ett fel.

en: No account column selected and no base account specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
sv: Ingen kontokolumn har valts och inget förvalt konto har specificerats.
    Detta bör aldrig hända. Rapportera detta som ett fel.

en: Parse Error
sv: Tolkningsfel

en: Problem creating preliminary transaction
sv: Problem när preliminär transaktion skapades

en: From Symbol
sv: Från symbol

en: From Namespace
sv: Från namnrymd

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
sv: Värdet verkar inte innehålla ett giltigt nummer.

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
sv: Värdet kan inte tolkas till ett nummer utifrån valt valutaformat.

en: Value can't be parsed into a valid commodity.
sv: Värdet kan inte tolkas till en giltig produkt.

en: Value can't be parsed into a valid namespace.
sv: Värdet kan inte tolkas till en giltig namnrymd.

en: Column value can not be empty.
sv: Kolumnens värde får inte vara tomt.

en: 'From Symbol' can not be empty.
sv: ”Från symbol” får inte vara tomt.

en: 'From Namespace' can not be empty.
sv: ”Från namnrymd” får inte var tomt.

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
sv: ”Valuta till” får inte vara samma som ”Produkt från”.

en: Value parsed into an invalid currency for a currency column type.
sv: Värde tolkades till en ogiltig valuta från en valutakolumntyp.

en: No date column.
sv: Ingen datumkolumn.

en: No amount column.
sv: Ingen beloppskolumn.

en: No 'Currency to'.
sv: Ingen ”Valuta till”.

en: No 'Commodity from'.
sv: Ingen ”Produkt från”.

en: Failed to create price from selected columns.
sv: Kunde inte skapa priser från valda kolumner.

en: Transaction Commodity
sv: Transaktionens produkt

en: Amount (Negated)
sv: Belopp (Negerat)

en: Value (Negated)
sv: Värde (Negerat)

en: Transfer Action
sv: Överföringsåtgärd

en: Transfer Amount
sv: Överföringsbelopp

en: Transfer Amount (Negated)
sv: Överföringsbelopp (Negerat)

en: Transfer Memo
sv: Överföringens minnesanteckning

en: Transfer Reconciled
sv: Överföring avstämd

en: Transfer Reconcile Date
sv: Överföringens avstämningsdatum

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
sv: Värdet kan inte tolkas till en giltig avstämningsstatus.

en: Date field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
sv: Datumfält får inte vara tomt om alternativet ”Multi-split” inte är satt.

en: Description field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
sv: Beskrivningsfält får inte vara tomt om alternativet ”Multi-split” inte är satt.

en: No valid date.
sv: Inget giltigt datum.

en: No valid description.
sv: Ingen giltig beskrivning.

en: Account value can't be empty.
sv: Kontovärdet får inte vara tomt.

en: Account value can't be mapped back to an account.
sv: Kontots värde kan inte mappas tillbaka till ett konto.

en: Transfer account value can't be empty.
sv: Överföringskontots värde får inte vara tomt.

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
sv: Överföringskontots värde kan inte mappas tillbaka till ett konto.

en: No amount or negated amount column.
sv: Inga belopp eller negerad beloppskolumn.

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
sv: Delning är avstämd men kolumnen för avstämningsdatum saknas eller är ogiltig.

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
sv: Överföringsdelningen är avstämd men överföringens avstämningsdatumkolumn saknas eller är ogiltig.

en: Choice of accounts makes this a multi-currency transaction but price or (negated) value column is missing or invalid.
sv: Val av konton gör detta till en fler-valutatransaktion, men pris eller (negerat) värdekolumn saknas eller är ogiltig.

en: Choice of account makes this a multi-currency transaction but price, (negated) value or (negated) transfer column is missing or invalid.
sv: Val av konto gör detta till en fler-valutatransaktion, men pris, (negerat) värde eller (negerad) överföringskolumn saknas eller är ogiltig.

en: No Settings
sv: Inga inställningar

en: GnuCash Export Format
sv: GnuCash-exportformat

en: GnuCash Export Format (4.x and older)
sv: GnuCash-exportformat (4.x och tidigare)

en: Shipping Name
sv: Leverans namn

en: Shipping Address 1
sv: Leverans adress 1

en: Shipping Address 2
sv: Leverans adress 2

en: Shipping Address 3
sv: Leverans adress 3

en: Shipping Address 4
sv: Leverans adress 4

en: Shipping Phone
sv: Leverans telefon

en: Shipping Fax
sv: Leverans fax

en: Shipping Email
sv: Leverans e-postadress

en: Import Customers from csv
sv: Importera kunder från csv

en: customers
sv: kunder

en: vendors
sv: leverantörer

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
sv: Importresultat:
    %i rader ignorerades
    %i rader importerades:
       %u %s lagades
       %u %s ignorerades (kan inte lagas)
    
       %u %s skapades
       %u %s uppdaterades (baserat på ID)

en: The account '%s' is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
sv: Kontot '%s' är ett platshållarkonto och tillåter inga transaktioner. Välj ett annat konto.

en: (Full account ID:
sv: (Fullständigt konto-id:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
sv: Välj en produkt för att matcha följande börsspecifika kod. Observera att börskoden för produkten du väljer kommer att skrivas över.

en: m/d/y
sv: m/d/å

en: d/m/y
sv: d/m/å

en: y/m/d
sv: å/m/d

en: y/d/m
sv: å/d/m

en: No new transactions were found in this import.
sv: Inga nya transaktioner hittades i denna import.

en: Destination account for the auto-balance split.
sv: Destinationskonto för auto-saldodelning.

en: Click Edit to modify
sv: Klicka Redigera för att ändra

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Assign transfer account
sv: _Tilldela överföringskonto

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: Assign e_xchange rate
sv: Tilldela vä_xelkurs

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Edit description, notes, or memo
sv: R_edigera beskrivning, anteckningar, eller minnesanteckning

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Reset all edits
sv: Åte_rställ alla ändringar

[ctx: Column header for 'Adding transaction']
en: A
sv: L

en: Additional Comments
sv: Ytterligare kommentarer

en: New, already balanced
sv: Ny, redan balanserad

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
sv: Ny, överföring %s till (manuell) ”%s”

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
sv: Ny, överföring %s till (auto) ”%s”

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need price to transfer %s to acct %s)!
sv: Ny, OBALANSERAD (behöver pris för att föra över %s till konto %s)!

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
sv: Ny, OBALANSERAD (behöver konto för överföring %s)!

en: Reconcile (manual) match to %s
sv: Stäm av (manuell) matchning till %s

en: Reconcile (auto) match to %s
sv: Stäm av (automatisk) matchning till %s

en: Match missing!
sv: Matchning saknas!

en: Update and reconcile (manual) match to %s
sv: Uppdatera och stäm av (manuell) matchning till %s

en: Update and reconcile (auto) match to %s
sv: Uppdatera och stäm av (automatisk) matchning till %s

en: Do not import (no action selected)
sv: Importera inte (ingen åtgärd vald)

en: Confidence
sv: Konfidensstyrka

en: Pending Action
sv: Väntande åtgärd

en: Manual
sv: Manuell

en: Select a .log file to replay
sv: Välj en .log-fil som ska spelas upp

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
sv: Kan inte öppna den nuvarande loggfilen: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
sv: Kunde inte öppna loggfilen: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
sv: Loggfilen som du valde är tom.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
sv: Loggfilen du valde kan inte läsas. Filhuvudet kändes inte igen.

en: Stock account for security "%s"
sv: Aktiekonto för värdepapper ”%s”

en: Income account for security "%s"
sv: Inkomstkonto för värdepapper ”%s”

en: Unknown OFX account
sv: Okänt OFX-konto

en: Unknown OFX checking account
sv: Okänt OFX-checkräkningskonto

en: Unknown OFX savings account
sv: Okänt OFX-sparkonto

en: Unknown OFX money market account
sv: Okänt OFX-penningmarknadkonto

en: Unknown OFX credit line account
sv: Okänt OFX-kreditlinjekonto

en: Unknown OFX CMA account
sv: Okänt OFX-CMA-konto

en: Unknown OFX credit card account
sv: Okänt OFX-kreditkortskonto

en: Unknown OFX investment account
sv: Okänt OFX-investeringskonto

en: While importing transactions from OFX file '%s' found %d previously imported transactions, no new transactions.
sv: Vid transaktionsimport från OFX-fil '%s' hittades %d tidigare importerade transaktioner, inga nya transaktioner.

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
sv: Open/Quicken Financial Exchange-fil (*.ofx, *qfx)

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
sv: Välj en eller flera OFX/QFX-fil(er) att behandla

en: Import _OFX/QFX…
sv: Importera _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
sv: Behandla en OFX-/QFX-svarsfil

en: GnuCash account name
sv: GnuCash-kontonamn

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
sv: Mata in ett namn eller en kort beskrivning, så som ”Handelsbanken aktier”.

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
sv: Mata in ticker-symbolen eller en annan väletablerad förkortning, som ”RHT”. Om det inte finns någon, eller om du inte känner till den, skapa din egen.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
sv: Välj börsen där symbolen handlas, eller välj typ av investering (exempelvis FUND för investeringsfonder.) Om du inte ser din börs eller en lämplig investeringstyp kan du mata in en ny.

en: Name or _description
sv: Namn eller _beskrivning

en: _Ticker symbol or other abbreviation
sv: _Ticker-symbol eller annan förkortning

en: _Exchange or abbreviation type
sv: _Börs eller förkortningstyp

en: (split)
sv: (delning)

en: Are you sure you want to cancel?
sv: Är du säker på att du vill avbryta?

en: Please select a file to load.
sv: Välj en fil att läsa in.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
sv: Filen hittades inte, eller så hade du inte läsrättighet för den. Välj en annan fil.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
sv: Den QIF-filen är redan inläst. Välj en annan fil.

en: Select QIF File
sv: Välj QIF-fil

en: _Resume
sv: Fo_rtsätt

en: Canceled
sv: Avbruten

en: An error occurred while loading the QIF file.
sv: Ett fel inträffade när QIF-filen lästes in.

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Cleaning up
sv: Städar upp

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
sv: Ett fel inträffade vid tolkning av QIF-filen.

en: Loading completed
sv: Inläsning slutförd

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
sv: När du trycker på startknappen kommer GnuCash att läsa in din QIF-fil. Om det inte finns några fel eller varningar kommer du automatiskt att gå vidare till nästa steg. Annars kommer detaljerna visas nedanför så att du kan granska dem.

en: Choose the QIF file currency
sv: Välj QIF-filens valuta

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
sv: Du måste ange en existerande nationell valuta eller ange en annan typ.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
sv: Ett fel upptäcktes när QIF-datan konverterades.

en: Canceling
sv: Avbryter

en: A bug was detected while detecting duplicates.
sv: Ett fel upptäcktes vid sökning efter dubbletter.

en: Conversion completed
sv: Konvertering slutförd

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
sv: När du trycker på startknappen kommer GnuCash att importera din QIF-data. Om det inte finns några fel eller varningar kommer du automatiskt att gå vidare till nästa steg. Annars kommer detaljerna visas nedanför så att du kan granska dem.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
sv: GnuCash kunde inte spara dina mappningsinställningar.

en: There was a problem with the import.
sv: Problem inträffade vid importen.

en: QIF Import Completed.
sv: OFX-importen slutförd.

en: QIF account name
sv: QIF-kontonamn

en: QIF category name
sv: QIF-kategorinamn

en: QIF payee/memo
sv: QIF-betalningsmottagare/-minnesanteckning

en: Match?
sv: Matchning?

en: QIF import requires guile with regex support.
sv: QIF-import kräver guile med stöd för regeluttryck.

en: Enter a name for the account
sv: Ange ett namn på kontot

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
sv: Kontot %s är ett platshållarkonto och tillåter inte transaktioner. Välj ett annat konto.

en: Placeholder?
sv: Platshållare?

en: Dividends
sv: Utdelningar

en: Cap Return
sv: Kapitalåterbäring

en: Cap. gain (long)
sv: Realisationsvinster (lång)

en: Cap. gain (mid)
sv: Realisationsvinster (medel)

en: Cap. gain (short)
sv: Realisationsvinster (kort)

en: Equity
sv: Eget kapital

en: Retained Earnings
sv: Balanserade vinstmedel

en: Commissions
sv: Avgifter

en: Margin Interest
sv: Marginalränta

en: Line
sv: Rad

en: Read aborted.
sv: Läsning avbruten.

en: Reading
sv: Läser

en: Some characters have been discarded.
sv: Vissa tecken har kastats.

en: Converted to:
sv: Konverterad till:

en: Some characters have been converted according to your locale.
sv: Vissa tecken har konverterats enligt din lokal.

en: Ignoring unknown option
sv: Ignorerar okänt alternativ

en: Date required.
sv: Datum krävs.

en: Discarding this transaction.
sv: Kastar denna transaktion.

en: Ignoring class line
sv: Ignorerar klassrad

en: Ignoring category line
sv: Ignorerar kategorirad

en: Ignoring security line
sv: Ignorerar värdepappersrad

en: File does not appear to be in QIF format
sv: Filen verkar inte vara av QIF-format

en: Transaction date
sv: Transaktionsdatum

en: Transaction amount
sv: Transaktionsbelopp

en: Share price
sv: Aktiepris

en: Share quantity
sv: Aktiekvantitet

en: Investment action
sv: Investeringsåtgärd

en: Reconciliation status
sv: Avstämningsstatus

en: Commission
sv: Avgift

en: Account type
sv: Kontotyp

en: Tax class
sv: Skatteklass

en: Category budget amount
sv: Kategorins budgetbelopp

en: Account budget amount
sv: Kontots budgetbelopp

en: Credit limit
sv: Kreditgräns

en: Parsing categories
sv: Tolkar kategorier

en: Parsing accounts
sv: Tolkar konton

en: Parsing transactions
sv: Tolkar transaktioner

en: Unrecognized or inconsistent format.
sv: Okänt eller inkonsekvent format.

en: Parsing failed.
sv: Tolkning misslyckades.

en: Parse ambiguity between formats
sv: Tvetydig tolkning mellan format

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
sv: Värdet '~a' kan vara antingen ~a eller ~a.

en: Finding duplicate transactions
sv: Letar efter transaktionsdubbletter

note: Translators: Mapping the QIF account type to a GnuCash account type. see https://en.wikipedia.org/wiki/Quicken_Interchange_Format#Detail_items
en: The account type ~s is unknown, using Bank instead.
sv: Kontotypen ~s är okänd, använder Bank istället.

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
sv: Okänd åtgärd '~a'.

note: Translators: Error message about reconciliation status, see msgctxt "Reconciled flag …"
en: The unknown reconciliation status '~a' will be replaced by 'uncleared'.
sv: Den okända avstämningsstatusen ”~a” kommer att ersättas av ”ej clearad”.

en: QIF import: Name conflict with another account.
sv: QIF-import: namnet krockar med ett annat konto.

en: Preparing to convert your QIF data
sv: Förbered konvertering av din QIF-data

en: Creating accounts
sv: Skapar konton

en: Matching transfers between accounts
sv: Matchar överföringar mellan konton

en: Converting
sv: Konverterar

en: Missing transaction date.
sv: Saknar transaktionsdatum.

en: Welcome to GnuCash
sv: Välkommen till GnuCash

en: Have a nice day!
sv: Ha en trevlig dag!

en: Welcome to GnuCash %s Shell
sv: Välkommen till GnuCash %s skal

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
sv: Kontot %s finns inte. Vill du skapa det?

en: Hours
sv: Timmar

en: Project
sv: Projekt

en: Save the current entry?
sv: Spara aktuell post?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
sv: Aktuell transaktion har ändrats. Vill du bokföra ändringarna innan posten dubbleras, eller avbryta dubbleringen?

en: _Record
sv: Bokfö_r

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
sv: Ogiltig inmatning: Du måste ange ett konto i rätt valuta för denna position.

en: This account should usually be of type income.
sv: Detta konto bör i regel vara av typen inkomst.

en: This account should usually be of type expense or asset.
sv: Detta konto bör i regel vara av typen utgift eller tillgång.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
sv: Skattetabellen %s finns inte. Vill du skapa den?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
sv: Nuvarande post har ändrats. Posten är dock en del av en befintlig order. Vill du bokföra ändringen och orsaka en ändring på ordern?

en: _Don't Record
sv: Bokför _inte

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
sv: Den aktuella transaktionen har ändrats. Vill du spara den?

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
sv: Beskrivning på en post

[ctx: sample]
en: Action
sv: Åtgärd

[ctx: sample]
note: Translators: Enter the longest expected path of an Account
en: Expenses:Automobile:Gasoline
sv: Utgifter:Bil:Bensin

[ctx: sample for 'Taxable']
note: Translators: Abbreviation sample for Taxable?
en: T?
sv: S?

[ctx: sample for 'Tax Included']
note: Translators: Abbreviation sample for Tax Included
en: TI
sv: SI

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
sv: Skattetabell 1

[ctx: sample for 'Billable']
note: Translators: Abbreviation sample for Billable
en: BI
sv: R

[ctx: sample]
en: Payment
sv: Betalning

en: Charge
sv: Avgift

en: Income Account
sv: Inkomstkonto

en: Expense Account
sv: Utgiftskonto

en: Discount Type
sv: Typ av rabatt

en: Discount How
sv: Hur rabatt dras

en: Unit Price
sv: á-pris

en: Taxable?
sv: Beskattad?

en: Tax Included?
sv: Skatt medräknad?

en: Invoiced?
sv: Fakturerad?

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Billable?
sv: Ger räkning?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
sv: Ange inkomst-/utgiftskontot för denna post, eller välj ett från listan

en: Enter the type of Entry
sv: Ange postens typ

en: Enter the Entry Description
sv: Ange postens beskrivning

en: Enter the Discount Amount
sv: Mata in rabattbelopp

en: Enter the Discount Percent
sv: Mata in rabatt i procent

en: Enter the Discount … unknown type
sv: Ange rabatten … okänd typ

en: Discount Type: Monetary Value
sv: Rabattyp: belopp

en: Discount Type: Percent
sv: Rabattyp: procentsats

en: Select the Discount Type
sv: Välj rabattyp

en: Tax computed after discount is applied
sv: Skatt beräknas efter att rabatt dragits av

en: Discount and tax both applied on pretax value
sv: Både rabatt och skatt tillämpade på förtaxeringsvärdet

en: Discount computed after tax is applied
sv: Rabatt beräknas efter att skatt lagts på

en: Select how to compute the Discount and Taxes
sv: Välj hur rabatt och skatt ska beräknas

en: Enter the unit-Price for this Entry
sv: Ange priset per vara för denna post

en: Enter the Quantity of units for this Entry
sv: Ange antal varor för denna post

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
sv: Ange skattetabell att tillämpa på posten

en: Is this entry taxable?
sv: Beskattas denna post?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
sv: Är skatten redan medräknad i prisen för denna post?

en: Is this entry invoiced?
sv: Har posten fakturerats?

en: Is this entry credited?
sv: Har posten krediterats?

en: Include this entry on this invoice?
sv: Inkludera posten på denna faktura?

en: Include this entry on this credit note?
sv: Inkludera posten på denna kreditnotering?

en: Unknown EntryLedger Type
sv: Okänd EntryLedger-typ

en: The subtotal value of this entry
sv: Delsumman för denna post

en: The total tax of this entry
sv: Postens totala skatt

en: Is this entry billable to a customer or job?
sv: Kan en räkning för posten skickas till en kund eller ett jobb?

en: How did you pay for this item?
sv: Hur betalade du för objektet?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
sv: Transaktionen redigeras redan i ett annat register. Slutför registreringen där först.

en: Save transaction before duplicating?
sv: Spara transaktion innan duplicering?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
sv: Den aktuella transaktionen har ändrats. Vill du spara ändringarna innan den dupliceras, eller avbryta dupliceringen?

en: New Split Information
sv: Ny delningsinformation

en: Cannot store a transaction at this date
sv: Kan inte lagra transaktion på detta datum

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
sv: Angivet datum för den duplicerade transaktionen är äldre än den ”skrivskyddströskel” som satts för boken. Inställningen kan ändras i Arkiv->Egenskaper->Konton.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
sv: Du håller på att skriva över en existerande delning. Är du säker på att du vill göra det?

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
sv: Detta är delningen som förankrar transaktionen till registret. Du kan inte skriva över den från detta registerfönster. Du kan skriva över den om du navigerar till ett register som visar en annan sida av samma transaktion.

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
sv: Du håller på att skriva över en existerande transaktion. Är du säker på att du vill göra det?

en: Recalculate Transaction
sv: Beräkna transaktion igen

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
sv: Värdena som är inmatade för denna transaktion är motstridiga. Vilket värde vill du ska beräknas om?

en: Changed
sv: Ändrad

en: _Recalculate
sv: _Beräkna om

[ctx: Action Column]
en: Deposit
sv: Insättning

en: Withdraw
sv: Uttag

en: ATM Deposit
sv: Bankomatinsättning

en: ATM Draw
sv: Bankomatuttag

en: Teller
sv: Kassör

en: Receipt
sv: Kvitto

en: Increase
sv: Öka

en: Decrease
sv: Minska

en: AutoDep
sv: Stående överföring

en: Wire
sv: Överför elektroniskt

en: Direct Debit
sv: Direktbetalning

en: Fee
sv: Avgift

en: Rebate
sv: Återbäring

en: Paycheck
sv: Lön

en: Dist
sv: Utd

en: Rebalance Transaction
sv: Ombalansera transaktion

en: The current transaction is not balanced.
sv: Aktuell transaktion är inte balanserad.

en: Balance it _manually
sv: Balansera _manuellt

en: Let GnuCash _add an adjusting split
sv: Låt GnuCash _lägga till en justerande del

en: Adjust current account _split total
sv: Justera nuvarande _kontodelningssaldo

en: Adjust _other account split total
sv: Justera andra k_ontots delningssaldo

en: _Rebalance
sv: _Balansera om

en: This register does not support editing exchange rates.
sv: Detta register stödjer inte att redigera växlingskurser.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
sv: Du måste välja en delning för att kunna ändra dess börskurs.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
sv: Du behöver expandera transaktionen för att kunna ändra dess växlingskurser.

en: The entered account could not be found.
sv: Angivet konto kunde inte hittas.

en: The two currencies involved equal each other.
sv: De två berörda valutorna har samma värde.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
sv: Delningens belopp är noll, så ingen växelkurs behövs.

en: Save the changed transaction?
sv: Spara den ändrade transaktionen?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
sv: Aktuell transaktion har ändrats. Vill du spara ändringarna innan du går vidare till en ny transaktion, kasta ändringarna, eller återgå till en oändrad transaktion?

en: _Discard Changes
sv: _Kasta ändringar

en: _Record Changes
sv: _Bokför ändringar

en: Mark split as unreconciled?
sv: Märk delning som ej avstämd?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
sv: Vill du verkligen markera denna avstämda delning som ej avstämd? Om du gör detta så kan framtida avstämningar bli svåra att göra! Vill du fortsätta?

en: _Unreconcile
sv: _Ej avstämd

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
sv: Beskrivning av en transaktion

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
sv: Minnesanteckningsfältets testtextsträng

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
sv: Anteckningsfältets testtextsträng

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
sv: Ingen särskild anledning

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
sv: Kunde inte bestämma kontots valuta. Använder förvald valuta enligt ditt system.

en: T-Ref
sv: T-ref

en: T-Num
sv: T-num

en: Exch. Rate
sv: Växelkurs

en: Oth. Curr.
sv: Övr. val.

en: Tot %s
sv: Tot. %s

en: Tot Credit
sv: Tot. kredit

en: Tot Debit
sv: Tot. debet

en: Tot Shares
sv: Tot. andelar

en: Debit Formula
sv: Debetformel

en: Credit Formula
sv: Kreditformel

en: Reconciled on %s
sv: Avstämd %s

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
sv: Mata in en referens, t.ex. faktura- eller checknummer, gemensamt för alla rader i posten (delar)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
sv: Mata in en referens, t.ex. faktura- eller checknummer, unikt för varje rad i posten (del)

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
sv: Mata in en referens, t.ex. faktura- eller checknummer, gemensamt för alla rader i posten (delar)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
sv: Mata in en referens, t.ex. faktura- eller checknummer, unikt för varje rad i posten (del)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
sv: Mata in en transaktionsreferens, t.ex. faktura- eller checknummer, gemensamt för alla rader i posten (delar)

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
sv: Mata in en transaktionsreferens som kommer att vara gemensam för alla rader i posten (delar)

en: Enter the name of the Customer
sv: Ange kundens namn

en: Enter the name of the Vendor
sv: Ange leverantörens namn

en: Enter a description of the transaction
sv: Mata in en beskrivning på transaktionen

en: Enter notes for the transaction
sv: Mata in anteckningar för transaktionen

en: Reason the transaction was voided
sv: Anledningen till att transaktionen annullerades

en: Enter an action type, or choose one from the list
sv: Mata in handlingstyp eller välj en från listan

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
sv: Mata in ett referensnummer, t.ex. nästa checknummer, eller välj en åtgärdstyp från listan

en: Enter a description of the split
sv: Mata in en beskrivning för delningen

en: Enter the effective share price
sv: Mata in det verksamma andelspriset

en: Enter the number of shares bought or sold
sv: Mata in antal köpta eller sålda andelar

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
sv: Mata in kontot att överföra från eller välj ett från listan

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
sv: Denna transaktion har flera delningar. Klicka på ”Delar”-knappen för att se alla

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
sv: Denna transaktion är en aktiesplit. Klicka på ”Delar”-knappen för att se detaljer

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
sv: Kan inte ändra eller ta bort denna transaktion. Den är märkt som skrivskyddad eftersom:
    
    '%s'

en: Change transaction containing a reconciled split?
sv: Ändra transaktion som innehåller en avstämd delning?

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
sv: Transaktionen som du är på väg att ändra innehåller avstämda delningar i följande konton:
    %s
    
    Är du säker på att du vill fortsätta med ändringen?

en: Change reconciled split?
sv: Ändra avstämd delning?

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
sv: Du är på väg att ändra ett skyddat fält i en avstämd delning. Om du fortsätter att redigera delningen kommer den att sluta vara avstämd. Detta kan leda till problem vid framtida avstämningar! Fortsätta med ändringen?

en: Chan_ge Split
sv: Ändra delnin_g

en: Chan_ge Transaction
sv: _Ändra transaktion

en: Enter debit formula for real transaction
sv: Ange debetformel för äkta transaktion

en: Enter credit formula for real transaction
sv: Ange kreditformel för äkta transaktion

en: Don't autocomplete
sv: Ingen autofyllning

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
sv: Det angivna datumet för transaktionen är äldre än ”Skrivskyddströskeln” som har satts för den här boken. Inställningen kan ändras i Arkiv->Egenskaper->Konton, återställer till tröskeln.

en: List
sv: Lista

en: Template file "~a" can not be read
sv: Mallfilen ”~a” kan inte läsas

en: Load
sv: Läs in

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Font info for the report title.
sv: Teckensnittsinfo för rapportens titel.

en: Account link
sv: Kontolänk

en: Font info for account name.
sv: Teckensnittsinfo för kontots namn.

en: Number cell
sv: Cell för nummer

en: Font info for regular number cells.
sv: Teckensnittsinfo för vanliga nummerceller.

en: Negative Values in Red
sv: Negativa belopp i rött

en: Display negative values in red.
sv: Visa negativa belopp i rött.

en: Number header
sv: Rubrik för nummer

en: Font info for number headers.
sv: Teckensnittsinfo för rubrik för nummer.

en: Text cell
sv: Cell för text

en: Font info for regular text cells.
sv: Teckensnittsinfo för vanliga textceller.

en: Total number cell
sv: Cell för numerisk summa

en: Font info for number cells containing a total.
sv: Teckensnittsinfo för nummerceller som innehåller en summa.

en: Total label cell
sv: Cell för summaetiketter

en: Font info for cells containing total labels.
sv: Teckensnittsinfo för celler som innehåller summaetiketter.

en: Centered label cell
sv: Cell för centrerad etikett

en: Font info for centered label cells.
sv: Teckensnittsinfo för cell för centrerad etikett.

en: Can't save style sheet
sv: Kan inte spara stilmall

en: Exchange rate | Exchange rates
sv[0]: Växelkurs
sv[1]: Växelkurser

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
sv: Inga budgetar existerar. Du måste skapa minst en budget.

en: Edit report options
sv: Redigera rapportalternativ

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: This report requires you to specify certain report options.
sv: Den här rapporten kräver att du specificerar vissa rapportalternativ.

en: No accounts selected
sv: Inga konton valda

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
sv: Den här rapporten kräver att konton markeras i rapportalternativen.

en: No data
sv: Ingen data

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
sv: De valda kontona innehåller ingen data/transaktioner (eller bara nollor) för den valda perioden

en: Select a date to report on.
sv: Välj ett datum att rapportera för.

en: Start of reporting period.
sv: Start på rapporteringsperiod.

en: End of reporting period.
sv: Slut på rapporteringsperiod.

en: The amount of time between data points.
sv: Tiden mellan datapunkter.

en: One Day
sv: En dag

en: One Week
sv: En vecka

en: Two Weeks
sv: Två veckor

en: One Month
sv: En månad

en: Quarter Year
sv: Kvartal

en: Half Year
sv: Halvår

en: One Year
sv: Ett år

en: All
sv: alla

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
sv: Visa konton till detta djup, övertrumfa alla andra alternativ.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
sv: Övertrumfa kontovalet och visa underkonton till alla valda konton?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
sv: Rapportera om dessa konton, om visningsdjupet tillåter.

en: Select the currency to display the values of this report in.
sv: Välj valuta som värdena i denna rapport ska visas i.

en: The source of price information.
sv: Källan för prisuppgifter.

en: Average cost of purchases weighted by volume
sv: Genomsnittlig kostnad för inköp viktat efter volym

en: Weighted average of all transactions in the past
sv: Viktat genomsnitt av alla transaktioner i det förflutna

en: Last up through report date
sv: Sista upp till och med rapportdatum

en: Closest to report date
sv: Närmast till rapportdatum

en: Most recent
sv: Mest nyligen

en: Width of plot, 10 - 100 in percent, above in pixels.
sv: Bredd på graf, 10-100 i procent, högre i pixlar.

en: Height of plot, 10 - 100 in percent, above in pixels.
sv: Höjd på graf, 10-100 i procent, högre i pixlar.

en: Choose the marker for each data point.
sv: Välj markering för varje datapunkt.

en: Diamond
sv: Diamant

en: Circle
sv: Cirkel

en: Square
sv: Kvadrat

en: Cross
sv: Kryss

en: Dash
sv: Streck

en: Filled diamond
sv: Fylld diamant

en: Filled circle
sv: Fylld cirkel

en: Filled square
sv: Fylld kvadrat

en: Choose the method for sorting accounts.
sv: Välj sorteringsordning för konton.

en: Alphabetical by account code
sv: Bokstavsordning efter kontokod

en: Alphabetical by account name
sv: Bokstavsordning efter kontonamn

en: Numerical by descending amount
sv: Nummerordning efter fallande belopp

en: How to show the balances of parent accounts.
sv: Hur saldot för överliggande konton ska visas.

en: Account Balance in the parent account, excluding any subaccounts.
sv: Kontosaldo i det överliggande kontot, exkluderar underkonton.

en: Do not show any balances of parent accounts.
sv: Visa inga saldon för överliggande konton.

en: Account Balance
sv: Kontosaldo

en: Calculate Subtotal
sv: Beräkna delsumma

en: Do not show
sv: Visa inte

en: How to show account subtotals for parent accounts.
sv: Hur saldon för överliggande konton ska visas.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
sv: Visa delsummor för valda överliggande konton som har underkonton.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
sv: Visa inga delsummor för överliggande konton.

en: Show subtotals
sv: Visa delsummor

en: _Assets & Liabilities
sv: _Tillgångar & skulder

en: _Income & Expense
sv: _Inkomst & utgift

en: _Taxes
sv: _Skatter

en: E_xamples
sv: E_xempel

en: _Experimental
sv: _Experimentell

en: _Multicolumn
sv: Flerkolu_mnsvy

en: Display
sv: Visa

en: Report name
sv: Rapportnamn

en: Stylesheet
sv: Stilmall

en: _Business
sv: _Företag

en: Invoice Number
sv: Fakturanummer

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
sv: En av dina rapporter har en rapport-guid som är en dubblett. Kontrollera rapportsystemet, särskilt dina sparade rapporter, för att hitta en rapport med denna rapport-guid:

en: Wrong report definition:
sv: Fel rapportdefinition:

en:  Report is missing a GUID.
sv:  Rapport saknar GUID.

en: Enter a descriptive name for this report.
sv: Mata in ett beskrivande namn för den här rapporten.

en: Select a stylesheet for the report.
sv: Välj en stilmall för rapporten.

en: Average Balance
sv: Genomsnittligt saldo

en: Step Size
sv: Stegstorlek

en: Report's currency
sv: Valuta för rapporten

en: Price Source
sv: Källa för prisuppgift

en: Include Sub-Accounts
sv: Inkludera underkonton

en: Exclude transactions between selected accounts
sv: Uteslut transaktioner mellan valda konton

en: Plot Width
sv: Grafbredd

en: Plot Height
sv: Grafhöjd

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
sv: Inkludera underkonton till alla valda konton.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
sv: Uteslut transaktioner som bara involverar två konton, båda markerade nedanför. Detta påverkar endast förtjänst- och förlustkolumnerna i tabellen.

en: Do transaction report on this account.
sv: Skapa transaktionsrapport för detta konto.

en: Show table
sv: Visa tabell

en: Display a table of the selected data.
sv: Visa en tabell över vald data.

en: Show plot
sv: Visa graf

en: Display a graph of the selected data.
sv: Visa en graf över valda data.

en: Plot Type
sv: Graftyp

en: The type of graph to generate.
sv: Vilken sorts graf som ska genereras.

en: Average
sv: Medelvärde

en: Profit
sv: Förtjänst

en: Period start
sv: Periodens start

en: Period end
sv: Periodens slut

en: Gain
sv: Vinst

en: Loss
sv: Förlust

en: Income vs. Day of Week
sv: Inkomst per veckodag

en: Expenses vs. Day of Week
sv: Utgifter per veckodag

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
sv: Visar ett cirkeldiagram över totala inkomster under varje veckodag

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
sv: Visar ett cirkeldiagram över totala utgifter under varje veckodag

en: Levels of Subaccounts
sv: Undernivåer

en: Show Totals
sv: Visa summor

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
sv: Rapportera för dessa konton, om den valda kontonivån tillåter det.

en: Show the total balance in legend?
sv: Visa det totala saldot i beskrivningen?

en: Sample Graphs
sv: Exempeldiagram

en: Pie:
sv: Cirkel:

en: Bar, normal:
sv: Stapel, normal:

en: Bar, stacked:
sv: Stapel, staplat:

en: Scatter:
sv: Spridning:

en: Report Title
sv: Rapporttitel

en: Title for this report.
sv: Titel för denna rapporten.

en: Tab B
sv: Flik B

en: Boolean Option
sv: Booleskt alternativ

en: This is a boolean option.
sv: Detta är ett booleskt alternativ.

en: Multi Choice Option
sv: Flervalsalternativ

en: This is a multi choice option.
sv: Detta är ett flervalsalternativ.

en: First Option
sv: Första alternativet

en: Second Option
sv: Andra alternativet

en: Third Option
sv: Tredje alternativet

en: Fourth Options
sv: Fjärde alternativet

en: String Option
sv: Strängalternativ

en: This is a string option.
sv: Detta är ett strängalternativ.

en: String Option Default
sv: Strängalternativ, förval

en: Just a Date Option
sv: Bara ett datumalternativ

en: This is a date option.
sv: Detta är ett datumalternativ.

en: Combo Date Option
sv: Alternativ för kombinerat datum

en: This is a combination date option.
sv: Detta är ett alternativ för kombinerat datum.

en: Relative Date Option
sv: Alternativ för relativt datum

en: This is a relative date option.
sv: Detta är ett alternativ för relativt datum.

en: Number Option
sv: Nummeralternativ

en: This is a number option.
sv: Detta är ett nummeralternativ.

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: This is a color option.
sv: Detta är ett färgalternativ.

en: Tab A
sv: Flik A

en: An account list option
sv: Ett kontolist-alternativ

en: This is an account list option.
sv: Detta är ett kontolist-alternativ.

en: A list option
sv: Ett listalternativ

en: This is a list option.
sv: Detta är ett listalternativ.

en: The Good
sv: Det goda

en: The Bad
sv: Det onda

en: The Ugly
sv: Det fula

en: Testing
sv: Testar

en: Report Title Default
sv: Rapporttitel, förval

en: This is a sample GnuCash ~a report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
sv: Detta är ett exempel på en GnuCash ~a-rapport. Titta på guile-källkoden (scheme) i katalogen scm/report för detaljer på hur du kan skriva dina egna rapporter, eller utöka befintliga rapporter.

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
sv: För att få hjälp med att skriva rapporter, eller för att dela med dig av din nya, helsköna rapport, kontakta sändlistan ~a.

en:  For details on subscribing to that list, see &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.
sv:  För detaljer om hur du prenumererar på listan, se &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.

en:  You can learn more about writing scheme at &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.
sv:  Du kan läsa mer om hur du använder scheme på &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.

en: The current time is ~a.
sv: Klockan är nu ~a.

en: The boolean option is ~a.
sv: Det booleska alternativet är ~a.

en: true
sv: sant

en: false
sv: falskt

en: The radio button option is ~a.
sv: Radioknappalternativet är ~a.

en: The multi-choice option is ~a.
sv: Flervalsalternativet är ~a.

en: The string option is ~a.
sv: Strängalternativet är ~a.

en: The date option is ~a.
sv: Datumalternativet är ~a.

en: The relative date option is ~a.
sv: Det relativa datumalternativet är ~a.

en: The combination date option is ~a.
sv: Kombinationsdatumalternativet är ~a.

en: The number option is ~a.
sv: Nummeralternativet är ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
sv: Nummeralternativet formaterat som valuta är ~a.

en: Items you selected:
sv: Element du valt:

en: List items selected
sv: Valda listelement

en: (You selected no list items.)
sv: (Du valde inga listelement.)

en: You have selected no accounts.
sv: Du har inte valt några konton.

en: Display help
sv: Visa hjälp

en: Sample Report
sv: Exempelrapport

en: An options example report.
sv: En exempelrapport för alternativ.

en: Tax Report / TXF Export
sv: Skatterapport / TXF-export

en: Alternate Period
sv: Alternativ period

en: Override or modify From: & To:.
sv: Ersätt eller modifiera Från: och Till:.

en: Use From - To
sv: Använd Från - Till

en: 1st Est Tax Quarter (Jan 1 - Mar 31)
sv: Första skattekvartalet (1 jan - 31 mar)

en: 2nd Est Tax Quarter (Apr 1 - May 31)
sv: Andra skattekvartalet (1 apr - 31 maj)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: 3rd Est Tax Quarter (Jun 1 - Aug 31)
sv: Tredje skattekvartalet (1 jun - 31 aug)

en: 4th Est Tax Quarter (Sep 1 - Dec 31)
sv: Fjärde skattekvartalet (1 sep - 31 dec)

en: Last Year
sv: Föregående år

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr (Jan 1 - Mar 31)
sv: Föregående års första skattekvartal (1 jan - 31 mar)

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr (Apr 1 - May 31)
sv: Föregående års andra skattekvartal (1 apr - 31 maj)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr (Jun 1 - Aug 31)
sv: Föregående års tredje skattekvartal (1 jun - 31 aug)

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr (Sep 1 - Dec 31)
sv: Föregående års fjärde skattekvartal (1 sep - 31 dec)

en: Select Accounts (none = all)
sv: Välj konton (inga = alla)

en: Select accounts.
sv: Välj konton.

en: Suppress $0.00 values
sv: Visa inte 0-värden

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
sv: Konton som har 0 i värde skrivs inte ut.

en: Print Full account names
sv: Skriv ut fullständiga kontonamn

en: Print all Parent account names.
sv: Skriv ut alla namn på överliggande konton.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
sv: VARNING: Det finns dubbla TXF-koder tilldelade till vissa konton. Bara TXF-konton med betalarkällor kan upprepas.

en: Period from ~a to ~a
sv: Period från ~a till ~a

en: Tax Report & XML Export
sv: Skatterapport & XML-export

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
sv: Taxerbar inkomst / Avdragsgilla utgifter / Exportera till .XML-fil

en: Taxable Income / Deductible Expenses
sv: Taxerbar inkomst / Avdragsgilla utgifter

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
sv: Denna rapport visar din taxerbara inkomst och avdragsgilla utgifter.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
sv: Denna sida visar din taxerbara inkomst och avdragsgilla utgifter.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
sv: Skattschemarapport/TXF-export

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
sv: Skattekoder med 0.00 kr i värde kommer inte att skrivas ut.

en: Do not print full account names
sv: Skriv inte ut fullständiga kontonamn

en: Do not print all Parent account names.
sv: Skriv inte ut alla namn på överliggande konton.

en: Print all Transfer To/From Accounts
sv: Skriv ut alla Överför till/från-konton

en: Print all split details for multi-split transactions.
sv: Skriv ut alla delningsdetaljer för transaktioner med flera delningar.

en: Print TXF export parameters
sv: Skriv ut TXF-exportparametrar

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
sv: Visa TXF-exportparametrar för varje TXF-kod/-konto på rapporten.

en: Do not print T-Num:Memo data
sv: Skriv inte ut T-Num:Minnesanteckningsdata

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
sv: Skriv inte ut T-Num:Minnesanteckningsdata för transaktioner.

en: Do not print Action:Memo data
sv: Skriv inte ut Åtgärd:Minnesanteckningsdata

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
sv: Skriv inte ut Åtgärd:Minnesanteckningsdata för transaktioner.

en: Do not print transaction detail
sv: Skriv inte ut transaktionsdetaljer

en: Do not print transaction detail for accounts.
sv: Skriv inte ut transaktionsdetaljer för konton.

en: Do not use special date processing
sv: Använd inte särskilt datum-behandling

en: Do not print transactions out of specified dates.
sv: Skriv inte ut transaktioner från specifika datum.

en: Currency conversion date
sv: Datum för valutaomräkning

en: Select date to use for PriceDB lookups.
sv: Välj datum att använda för PriceDB-uppslagning.

en: Nearest to transaction date
sv: Närmast transaktionsdatum

en: Nearest to report date
sv: Närmast rapportdatum

en: Tax Schedule Report & TXF Export
sv: Skattsc_hemarapport & TXF-export

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
sv: Taxerbar inkomst/Avdragsgilla utgifter med transaktionsdetalj/Exportera till .TXF-fil

en: Taxable Income/Deductible Expenses
sv: Taxerbar inkomst/Avdragsgilla utgifter

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
sv: Denna rapport visar transaktionsdetaljer för dina konton relaterade till inkomstskatt.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
sv: Denna sida visar transaktionsdetaljer för relevanta inkomstskattkonton.

en: Income Piechart
sv: Cirkeldiagram över inkomster

en: Expense Piechart
sv: Cirkeldiagram över utgifter

en: Asset Piechart
sv: Cirkeldiagram över tillgångar

en: Security Piechart
sv: Cirkeldiagram över värdepapper

en: Liability Piechart
sv: Cirkeldiagram över skulder

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
sv: Visar ett cirkeldiagram över inkomster under en given tidsperiod

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
sv: Visar ett cirkeldiagram över utgifter under en given tidsperiod

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
sv: Visar ett cirkeldiagram med tillgångssaldo för en given tidpunkt

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
sv: Visar ett cirkeldiagram med fördelning av tillgångar över värdepapper

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
sv: Visar ett cirkeldiagram med skuldsaldo för en given tidpunkt

en: Income Accounts
sv: Inkomstkonton

en: Expense Accounts
sv: Utgiftskonton

en: Assets
sv: Tillgångar

en: Liabilities
sv: Skulder

en: Show long names
sv: Visa långa namn

en: Show Percents
sv: Visa procent

en: Maximum Slices
sv: Max antal tårtbitar

en: Sort Method
sv: Sorteringsordning

en: Show Average
sv: Visa medelvärde

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
sv: Välj huruvida beloppen bör visas över hela tidsperioden eller som ett medelvärde, t.ex. per månad.

en: No Averaging
sv: Inga medelvärden

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
sv: Maximalt antal nivåer i kontoträdet som visas.

en: Show the full account name in legend?
sv: Visa det fullständiga kontonamnet i beskrivningen?

en: Show the full security name in the legend?
sv: Visa det fullständiga värdepappersnamnet i beskrivningen?

en: Show the percentage in legend?
sv: Visa procenten i beskrivningen?

en: Maximum number of slices in pie.
sv: Max antal tårtbitar i diagrammet.

en: Yearly Average
sv: Årligt medelvärde

en: Monthly Average
sv: Månatligt medelvärde

en: Weekly Average
sv: Veckomedelvärde

en: Balance at ~a
sv: Saldo vid ~a

en: Account Summary
sv: Kontosammanställning

en: Future Scheduled Transactions Summary
sv: Framtida schemalagda transaktionssammanställning

en: Depth limit behavior
sv: Beteende vid djupbegränsning

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
sv: Hur konton som överskrider den eventuellt angivna djupgränsen behandlas.

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
sv: Visa totalt saldo, inklusive saldon i delkonton, för alla konton vid djupgränsen.

en: Raise accounts deeper than the depth limit to the depth limit.
sv: Ta fram konton djupare än djupgränsen till djupgränsen.

en: Omit any accounts deeper than the depth limit.
sv: Undanta alla konton djupare än djupgränsen.

en: Parent account balances
sv: Saldon för överliggande konton

en: Parent account subtotals
sv: Delsummor för överliggande konton

en: Include accounts with zero total balances
sv: Ta med konton med saldo noll

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
sv: Ta med konton med totalt saldo noll (rekursivt) i rapporten.

en: Omit zero balance figures
sv: Utelämna saldon som är noll

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
sv: Visa ett tomt fält istället för att skriva ut saldon som är noll.

en: Show accounting-style rules
sv: Visa regler i bokföringsstil

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
sv: Använd regler under kolumner av adderade nummer som revisorer gör.

en: Display accounts as hyperlinks
sv: Visa konton som hyperlänkar

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
sv: Visa varje konto i tabellen som en hyperlänk till dess registerfönster.

en: Show an account's balance.
sv: Visa ett kontos saldo.

en: Show an account's account code.
sv: Visa ett kontos kontokod.

en: Show an account's account type.
sv: Visa ett kontos kontotyp.

en: Account Description
sv: Kontobeskrivning

en: Show an account's description.
sv: Visa ett kontos beskrivning.

en: Account Notes
sv: Kontoanteckningar

en: Show an account's notes.
sv: Visa ett kontos anteckningar.

en: Commodities
sv: Produkter

en: Show Foreign Currencies
sv: Visa utländska valutor

en: Display any foreign currency amount in an account.
sv: Visa eventuellt belopp i utländsk valuta i ett konto.

en: Show Exchange Rates
sv: Visa växelkurser

en: Show the exchange rates used.
sv: Visa växelkurserna som används.

en: Recursive Balance
sv: Rekursivt saldo

en: Raise Accounts
sv: Ta fram konton

en: Omit Accounts
sv: Utelämna konton

en: ${company-name} ${report-title} For Period Covering ${start} to ${end}
sv: ${company-name} ${report-title} för perioden från ${start} till ${end}

en: Account title
sv: Kontotitel

en: Advanced Portfolio
sv: Avancerad portfölj

en: Share decimal places
sv: Decimaler för andelar

en: Include accounts with no shares
sv: Ta med konton utan andelar

en: Show ticker symbols
sv: Visa ticker-symboler

en: Show listings
sv: Visa lista

en: Show prices
sv: Visa pris

en: Show number of shares
sv: Visa antal aktier

en: Basis calculation method
sv: Metod för att beräkna omkostnadsbelopp

en: Set preference for price list data
sv: Ange inställning för prislistedata

en: How to report brokerage fees
sv: Hur mäklaravgifter rapporteras

en: Basis calculation method.
sv: Metod för att beräkna omkostnadsbelopp.

en: Average cost of all shares
sv: Genomsnittskostnad för alla aktieandelar

en: First-in first-out
sv: Först in först ut

en: Last-in first-out
sv: Sist in först ut

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
sv: Föredra att använda priseditor över transaktioner där det är lämpligt.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
sv: Hur provisioner och andra mäklaravgifter rapporteras.

en: Include in basis
sv: Ta med i omkostnadsbelopp

en: Include in gain/loss
sv: Ta med i vinst/förlust

en: Omit from report
sv: Uteslut från rapport

en: Display the ticker symbols.
sv: Visa ticker-symbolerna.

en: Display exchange listings.
sv: Visa börsnoteringar.

en: Display numbers of shares in accounts.
sv: Visa antal aktier i konton.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
sv: Antalet decimaler som används för att visa andelar av innehav.

en: Display share prices.
sv: Visa aktiepriser.

en: Stock Accounts to report on.
sv: Aktiekonton att rapportera om.

en: Include accounts that have a zero share balances.
sv: Ta med konton som har noll aktier som saldo.

en: Listing
sv: Lista

en: Basis
sv: Omkostnadsbelopp

en: Money In
sv: Pengar in

en: Money Out
sv: Pengar ut

en: Realized Gain
sv: Reavinst

en: Unrealized Gain
sv: Orealiserad vinst

en: Total Gain
sv: Total vinst

en: Rate of Gain
sv: Vinstandel

en: Total Return
sv: Total avkastning

en: Rate of Return
sv: Avkastning

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
sv: * denna produktdata byggdes utifrån transaktionspris istället för prislistan.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
sv: Om du använder flera olika valutor kan växelkurserna vara felaktiga.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
sv: ** denna produkt saknar pris och priset 1 har använts.

en: Balance Forecast
sv: Saldoprognos

en: Report on these accounts.
sv: Skapa rapport på dessa konton.

en: Data markers?
sv: Datamarkörer?

en: Display a mark for each data point.
sv: Visa markering för varje datapunkt.

en: Show reserve line
sv: Visa reservrad

en: Reserve amount
sv: Reservbelopp

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
sv: Reservbeloppet är satt till det minsta önskade saldot

en: Show target line
sv: Visa rad för riktbelopp

en: Target amount above reserve
sv: Riktbelopp över reserv

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
sv: Riktbeloppet används för att planera inför ett stort framtida inköp, vilket kommer att läggas till som en rad ovanför reservbeloppet.

en: Show future minimum
sv: Visa framtida minimum

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
sv: Framtida minimum kommer att lägga till, för varje datumpunkt, ett projicerat minsta saldo inklusive schemalagda transaktioner.

en: Target
sv: Riktbelopp

en: Reserve
sv: Reserv

en: Balance Sheet
sv: Balansräkning

en: Balance Sheet Date
sv: Balansräkningsdatum

en: Single column Balance Sheet
sv: Balansräkning med en kolumn

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
sv: Skriv ut skuld/kapitalavsnitt i samma kolumn under tillgångsavsnittet istället för till en andra kolumn till höger om tillgångsavsnittet.

en: Flatten list to depth limit
sv: Platta till listan till djupgränsen

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
sv: Visa konton som är djupare än önskat antal undernivåer vid djupgränsen.

en: Label the assets section
sv: Märk tillgångsavsnitt

en: Whether or not to include a label for the assets section.
sv: Huruvida en etikett ska användas för tillgångsavsnittet.

en: Include assets total
sv: Inkludera summa tillgångar

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
sv: Huruvida en rad ska inkluderas som indikerar summa för tillgångar.

en: Use standard US layout
sv: Använd amerikansk standardlayout

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
sv: Rapportavsnittsordningen är tillgångar/skulder/kapital (istället för tillgångar/kapital/skulder).

en: Label the liabilities section
sv: Märk skuldavsnitt

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
sv: Huruvida en etikett ska användas för skuldavsnittet.

en: Include liabilities total
sv: Inkludera summa skulder

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
sv: Huruvida en rad ska inkluderas som indikerar summa för skulder.

en: Label the equity section
sv: Märk kapitalavsnitt

en: Whether or not to include a label for the equity section.
sv: Huruvida en etikett ska användas för kapitalavsnittet.

en: Include equity total
sv: Inkludera summa kapital

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
sv: Huruvida en rad ska inkluderas som indikerar summa för kapital.

en: Total Liabilities
sv: Summa skulder

en: Total Assets
sv: Summa tillgångar

en: Retained Losses
sv: Driftförluster

en: Trading Gains
sv: Vinster vid handel

en: Trading Losses
sv: Förlust vid handel

en: Unrealized Gains
sv: Orealiserade vinster

en: Unrealized Losses
sv: Orealiserade förluster

en: Total Equity
sv: Summa eget kapital

en: Total Liabilities & Equity
sv: Summa skulder och eget kapital

en: Balance Sheet (eguile)
sv: Balansräkning (eguile)

en: Report format
sv: Rapportformat

en: The balance sheet can be displayed with either 1 or 2 columns.
sv: Balansräkningen kan visas med antingen 1 eller 2 kolumner.

en: Exclude accounts with zero total balances
sv: Utelämna konton med saldo noll

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
sv: Exkludera icke-toppnivåkonton med nollsaldo som saknar underkonton med annat än nollsaldon.

en: Negative amount format
sv: Negativt beloppformat

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
sv: Format att använda för negativa belopp: med ledande tecken eller parenteser.

en: Font family
sv: Teckensnittsfamilj

en: Font definition in CSS font-family format.
sv: Teckensnittsdefinition i CSS font-family-format.

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
sv: Teckenstorlek i CSS font-size-format (t.ex. ”medium” eller ”10pt”).

en: Template file
sv: Mallfil

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
sv: Filnamnet för eguile-mallen som utgör en del av rapporten. Filen måste finnas i din .gnucash-katalog, eller i sin rätta plats inuti GnuCash:s installationskataloger.

en: CSS stylesheet file
sv: CSS stilmallsfil

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
sv: Filnamnet för CSS-stilmallen att använda med rapporten. Om det specificeras bör filen finnas i din .gnucash-katalog, eller i sin rätta plats inuti GnuCash:s installationskataloger.

en: Extra Notes
sv: Extra anteckningar

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
sv: Anteckningar har lagts till i slutet på fakturan -- kan innehålla HTML-märkning.

en: Adjust the layout to fit the width of the screen or page
sv: Justera layouten till att passa skärmens eller sidans bredd

en: Display liabilities and equity below assets
sv: Visa skulder och kapital nedanför tillgångar

en: Display assets on the left, liabilities and equity on the right
sv: Visa tillgångar till vänster, skulder och kapital till höger

en: Sign: -$10.00
sv: Tecken: -10.00 kr

en: Brackets: ($10.00)
sv: Parenteser: (10.00 kr)

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
sv: (Utvecklingsversion -- lita inte på numren i denna rapport utan att dubbelkolla dem.<br>Ändra alternativet ”Extra anteckningar” för att ta bort detta meddelande)

en: Imbalance
sv: Obalans

en: Orphan
sv: Föräldralös

en: Balance Sheet using eguile-gnc
sv: Balansräkning med eguile-gnc

en: Display a balance sheet (using eguile template)
sv: Visa en balansräkning (med eguile-mall)

en: Period duration
sv: Periodens varaktighet

en: Duration between time periods
sv: Varaktighet mellan tidsperioder

en: Period order is most recent first
sv: Periodens ordning är nyaste först

en: Enable dual columns
sv: Aktivera dubbla kolumner

en: Selecting this option will enable double-column reporting.
sv: Om du väljer detta alternativ aktiveras rapportering med dubbla kolumner.

en: Disable amount indenting
sv: Avaktivera beloppsindrag

en: Selecting this option will disable amount indenting, and condense amounts into a single column.
sv: Om du väljer detta alternativ kommer beloppsindrag avaktiveras, och pressa ihop belopp i en enda kolumn.

en: Add options summary
sv: Lägg till alternativsammanfattning

en: Add summary of options.
sv: Lägg till en sammanfattning över alternativen.

en: Account full name instead of indenting
sv: Kontots fullständiga namn istället för indrag

en: Selecting this option enables full account name instead, and disables indenting account names.
sv: Om du väljer detta alternativ aktiveras fullständigt kontonamn istället, och avaktiverar indrag av kontonamn.

en: Parent account amounts include children
sv: Överliggande kontots belopp inkluderar barn

en: If this option is enabled, subtotals are displayed within parent amounts, and if parent has own amount, it is displayed on the next row as a child account. If this option is disabled, subtotals are displayed below parent and children groups.
sv: Om detta alternativ aktiveras visas delsummor inuti överliggande belopp, och om det överliggande har ett eget belopp visas det på nästa rad som ett barnkonto. Om detta alternativ är avaktiverat visas delsummor under förälder och barngrupper.

en: Display amounts as hyperlinks
sv: Visa belopp som hyperlänkar

en: Shows each amounts in the table as a hyperlink to a register or report.
sv: Visa varje belopp i tabellen som en hyperlänk till dess register eller rapport.

en: Label sections
sv: Märk avsnitt

en: Whether or not to include a label for sections.
sv: Huruvida avsnittsetiketter ska inkluderas.

en: Include totals
sv: Inkludera summor

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
sv: Huruvida en rad ska inkluderas som indikerar totala belopp.

en: Enable chart
sv: Aktivera diagram

en: Enable link to chart
sv: Aktivera länk till diagram

en: Common Currency
sv: Gemensam valuta

en: Convert all amounts to a single currency.
sv: Räkna om alla belopp till en enda valuta.

en: Show original currency amount
sv: Visa belopp i ursprunglig valuta

en: Also show original currency amounts
sv: Visa också ursprungliga belopp i ursprunglig valuta

en: If more than 1 period column, include overall period?
sv: Om fler än 1 periodkolumn, inkludera övergripande period?

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
sv: Om flera förtjänst-& förlustperiodkolumner visas, visa också övergripande periodens förtjänst & förlust.

en: Always
sv: Alltid

en: Total For
sv: Totalt för

en: Asset
sv: Tillgång

en: Liability
sv: Skuld

en: Liability and Equity
sv: Skuld och eget kapital

en: Exchange Rates
sv: Växelkurser

en: Barchart
sv: Stapeldiagram

en:  to
sv:  till

en: Expense
sv: Utgift

en: Net Income
sv: Nettoinkomst

en: Balance Sheet (Multicolumn)
sv: Balansräkning (Multikolumn)

en: Income Statement (Multicolumn)
sv: Inkomstutdrag (Multikolumn)

en: Budget Balance Sheet
sv: Budgetbalansräkning

en: Include new/existing totals
sv: Inkludera nya/befintliga summor

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
sv: Huruvida rader ska inkluderas som indikerar förändringar i summor som introducerats av budget.

en: Budget to use.
sv: Budget som ska användas.

en: Existing Assets
sv: Befintliga tillgångar

en: Allocated Assets
sv: Tilldelade tillgångar

en: Unallocated Assets
sv: Ej tilldelade tillgångar

en: Existing Liabilities
sv: Befintliga skulder

en: New Liabilities
sv: Nya skulder

en: Existing Retained Earnings
sv: Befintliga driftvinster

en: Existing Retained Losses
sv: Befintliga driftförluster

en: New Retained Earnings
sv: Nya driftvinster

en: New Retained Losses
sv: Nya driftförluster

en: Total Retained Earnings
sv: Summa driftvinster

en: Total Retained Losses
sv: Summa driftförluster

en: Existing Equity
sv: Befintligt eget kapital

en: New Equity
sv: Nytt eget kapital

en: Budget Chart
sv: Budgetdiagram

en: Running Sum
sv: Löpande saldo

en: Chart Type
sv: Diagramtyp

en: Range start
sv: Periodstart

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
sv: Välj en budgetperiodtyp som inleder rapporterat intervall.

en: Exact start period
sv: Exakt startperiod

en: Select exact period that starts the reporting range.
sv: Välj exakt period som inleder rapporterat intervall.

en: Range end
sv: Periodslut

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
sv: Välj en budgetperiodtyp som avslutar rapporterat intervall.

en: Exact end period
sv: Exakt slutperiod

en: Select exact period that ends the reporting range.
sv: Välj exakt period som avslutar rapporterat intervall.

en: First budget period
sv: Första budgetperiod

en: Previous budget period
sv: Föregående budgetperiod

en: Current budget period
sv: Nuvarande budgetperiod

en: Next budget period
sv: Nästa budgetperiod

en: Last budget period
sv: Senaste budgetperiod

en: Manual period selection
sv: Manuellt periodval

en: Calculate as running sum?
sv: Beräkna som löpande summa?

en: Select which chart type to use.
sv: Välj vilken diagramtyp som ska användas.

en: Bar Chart
sv: Stapeldiagram

en: Line Chart
sv: Linjediagram

note: Translators: Bgt and Act refer to budgeted and actual total amounts.
en: Bgt: ~a Act: ~a
sv: Bgt: ~a Fakt: ~a

en: Actual
sv: Faktisk

en: Budget Flow
sv: Budgetflöde

en: Period number.
sv: Periodnummer.

en: Report for range of budget periods
sv: Rapport för intervall av budgetperioder

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
sv: Skapa rapport för ett budgetperiodintervall istället för hela budgeten.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
sv: Välj en budgetperiod som inleder rapporterat intervall.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
sv: Välj en budgetperiod som avslutar rapporterat intervall.

en: Label the revenue section
sv: Märk inkomstavsnittet

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
sv: Huruvida en etikett ska användas för inkomstavsnittet.

en: Include revenue total
sv: Inkludera summa omsättning

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
sv: Huruvida en rad ska inkluderas som indikerar summa för omsättning.

en: Label the expense section
sv: Märk utgiftsavsnittet

en: Whether or not to include a label for the expense section.
sv: Huruvida en etikett ska användas för utgiftsavsnittet.

en: Include expense total
sv: Inkludera totala utgifter

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
sv: Huruvida en rad ska inkluderas som indikerar summa för utgifter.

en: Display as a two column report
sv: Visa rapport med två kolumner

en: Divides the report into an income column and an expense column.
sv: Delar upp rapporten i en inkomstkolumn och en utgiftskolumn.

en: Display in standard, income first, order
sv: Visa i standardordning med inkomst först

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
sv: Gör att rapporten visas i standardordning, med inkomster innan utgifter.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
sv: Rapporterat intervalls avslutande period får inte vara lägre än inledande perioden.

en: Reporting range end period cannot exceed number of periods in budget
sv: Rapporterat intervalls avslutande period får inte överskrida antalet perioder i budgeten

en: Revenues
sv: Intäkter

en: Total Revenue
sv: Omsättning

en: Total Expenses
sv: Summa utgifter

en: for Budget ~a
sv: för budget ~a

en: for Budget ~a Period ~d
sv: för budget ~a period ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
sv: för budget ~a perioder ~d - ~d

en: Net income
sv: Nettoinkomst

en: Net loss
sv: Nettoförlust

en: Budget Income Statement
sv: Budgetens inkomstutdrag

en: Budget Profit & Loss
sv: Budgetens förtjänst & förlust

en: Budget Report
sv: Budgetrapport

en: Account Display Depth
sv: Kontovisningsnivå

en: Always show sub-accounts
sv: Visa alltid underkonton

en: Show Budget
sv: Visa budget

en: Display a column for the budget values.
sv: Visa en kolumn för budgetvärden.

en: Show Budget Notes
sv: Visa budgetanteckningar

en: Display a column for the budget notes.
sv: Visa en kolumn för budgetanteckningarna.

en: Show Actual
sv: Visa faktiskt

en: Display a column for the actual values.
sv: Visa en kolumn för de faktiska värdena.

en: Link to actual transactions
sv: Länk till faktiska transaktioner

en: Show the actual transactions for the budget period
sv: Visa faktiska transaktioner för budgetperioden

en: Show Difference
sv: Visa skillnad

en: Display the difference as budget - actual.
sv: Visa skillnaden som budget - faktiskt.

en: Use accumulated amounts
sv: Använd ackumulerade belopp

en: Values are accumulated across periods.
sv: Värden ackumuleras över perioder.

en: Show Column with Totals
sv: Visa kolumn med summor

en: Display a column with the row totals.
sv: Visa en kolumn med summerade rader.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
sv: Inkludera konton med totalsaldon och budgetvärden på noll

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
sv: Inkludera konton med totalsaldo (rekursiva) och budgetvärden på noll i denna rapport.

en: Include collapsed periods before selected.
sv: Inkludera hopfällda perioder innan valda.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
sv: Inkludera i rapporten föregående perioder som en enda hopfälld kolumn (en för alla perioder innan start)

en: Include collapsed periods after selected.
sv: Inkludera hopfällda perioder efter valda.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
sv: Inkludera i rapporten framtida perioder i en enda hopfälld kolumn (en för alla perioder efter avslut och till slutet av budgetintervallet)

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
sv: Fakt

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
sv: Skillnad

note: Translators: using accumulated amounts mean budget will report on budgeted and actual amounts from the beginning of budget, instead of only using the budget-period amounts.
en: using accumulated amounts
sv: använder ackumulerade belopp

en: Cash Flow Barchart
sv: Kassaflöde stapeldiagram

en: Include Trading Accounts in report
sv: Inkludera handelskonton i rapporten

en: Show Money In
sv: Visa pengar in

en: Show Money Out
sv: Visa pengar ut

en: Show Net Flow
sv: Visa nettoflöde

en: Show Table
sv: Visa tabell

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
sv: Inkludera överföringar till och från handelskonton i rapporten.

en: Show money in?
sv: Visa pengar in?

en: Show money out?
sv: Visa pengar ut?

en: Show net money flow?
sv: Visa nettopenningflöde?

en: Net Flow
sv: Nettoflöde

en: Overview:
sv: Översikt:

en: Shows a barchart with cash flow over time
sv: Visar ett stapeldiagram med kassaflöde över tid

en: Cash Flow
sv: Kassaflöde

en: Show Full Account Names
sv: Visa hela kontonamn

en: Show full account names (including parent accounts).
sv: Visa hela kontonamn (inklusive överliggande konton).

en: ~a and subaccounts
sv: ~a och underkonton

en: ~a and selected subaccounts
sv: ~a och valda underkonton

en: Money into selected accounts comes from
sv: Pengar in i valda konton kommer från

en: Money out of selected accounts goes to
sv: Pengar ut ur valda konton går till

en: Income Chart
sv: Inkomstdiagram

en: Expense Chart
sv: Utgiftsdiagram

en: Asset Chart
sv: Tillgångsdiagram

en: Liability Chart
sv: Skulddiagram

en: Shows a chart with the Income per interval developing over time
sv: Visar ett diagram med inkomst per intervall över tid

en: Shows a chart with the Expenses per interval developing over time
sv: Visar ett diagram med utgifter per intervall över tid

en: Shows a chart with the Assets developing over time
sv: Visar ett diagram med tillgångar över tid

en: Shows a chart with the Liabilities developing over time
sv: Visar ett diagram med skulder över tid

en: Income Over Time
sv: Inkomst över tid

en: Expense Over Time
sv: Utgifter över tid

en: Assets Over Time
sv: Tillgångar över tid

en: Liabilities Over Time
sv: Skulder över tid

en: Show long account names
sv: Visa långa kontonamn

en: Use Stacked Charts
sv: Använd staplade diagram

en: Maximum Bars
sv: Maximala staplar

en: Show charts as stacked charts?
sv: Visa diagram som staplade diagram?

en: Maximum number of stacks in the chart.
sv: Maximalt antal staplar i diagrammet.

en: Percentage chart
sv: Procentdiagram

en: Display account contributions as a percentage of the total value for the period.
sv: Visa kontobidrag som ett procentvärde av periodens totala värde.

en: Invalid dates
sv: Ogiltiga datum

en: Start date must be earlier than End date
sv: Startdatum måste vara tidigare än slutdatum

en: Daily Average
sv: Dagligt medelvärde

en: Balances ~a to ~a
sv: Saldon ~a till ~a

en: Grand Total
sv: Slutsumma

en: No exportable data
sv: Ingen data att exportera

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
sv: Inkomstkonton där försäljning och inkomst bokfördes.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
sv: Utgiftskonton där utgifter bokförs, vilka subtraheras från försäljning för att ge förtjänsten.

en: Show Expense Column
sv: Visa utgiftskolumn

en: Show the column with the expenses per customer.
sv: Visa kolumnen med utgifter per kund.

en: Show Company Address
sv: Visa företagsadress

en: Show your own company's address and the date of printing.
sv: Visa ditt egna företags adress och utskriftsdatum.

en: Show Lines with All Zeros
sv: Visa rader med endast nollor

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
sv: Visa tabellrader med kunder som inte hade några transaktioner i rapporterad period, som därför skulle visas som noll i kolumnerna.

en: Show Inactive Customers
sv: Visa inaktiva kunder

en: Include customers that have been marked inactive.
sv: Inkludera kunder som har märkts som inaktiva.

en: Sort Column
sv: Sortera kolumn

en: Choose the column by which the result table is sorted.
sv: Välj kolumnen enligt vilken resultattabellen sorteras.

en: Sort Order
sv: Sorteringsordning

en: Choose the ordering of the column sort.
sv: Välj riktning för kolumnsortering.

en: Customer Name
sv: Kundnamn

en: Markup (which is profit amount divided by sales)
sv: Marginal (förtjänstbelopp dividerat med försäljning)

en: Sales
sv: Försäljning

en: No valid customer found.
sv: Ingen giltig kund hittades.

en: Markup
sv: Marginal

en: No Customer
sv: Ingen kund

en: Customer Summary
sv: Kundsammanfattning

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
sv: Kapitalutdrag

en: Report only on these accounts.
sv: Skapa rapport endast från dessa konton.

en: Closing Entries pattern
sv: Mönster för avslutande poster

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
sv: Godtycklig text i beskrivningskolumnen som identifierar avslutande poster.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
sv: Mönster för avslutande poster är skiftlägeskänsligt

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
sv: Gör att mönstermatchningen för avslutande poster blir skiftlägeskänslig.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
sv: Mönster för avslutande poster är ett regeluttryck

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
sv: Gör att mönstret för avslutande poster behandlas som ett regeluttryck.

en: for Period
sv: för period

en: Capital
sv: Kapital

en: Investments
sv: Investeringsportfölj

en: Withdrawals
sv: Uttag

en: Unrealized Gains for Period
sv: Orealiserade vinster för period

en: Unrealized Losses for Period
sv: Orealiserade förluster för period

en: Increase in capital
sv: Ökning av kapital

en: Decrease in capital
sv: Minskning av kapital

en: Num/Action
sv: Nr/Åtgärd

en: Running Balance
sv: Löpande saldo

en: Totals
sv: Summor

en: General Ledger
sv: Huvudbok

en: Sorting
sv: Sortering

en: Trans Number
sv: Trans.nr.

en: Use Full Account Name
sv: Använd hela kontonamnet

en: Other Account Name
sv: Andra kontonamnet

en: Use Full Other Account Name
sv: Använd hela andra kontonamnet

en: Other Account Code
sv: Andra kontokod

en: Sign Reverses
sv: Ombytt tecken

en: Detail Level
sv: Detaljnivå

en: Primary Key
sv: Primärnyckel

en: Show Full Account Name
sv: Visa hela kontonamn

en: Primary Subtotal
sv: Primär delsumma

en: Primary Subtotal for Date Key
sv: Primär delsumma för datumnyckel

en: Primary Sort Order
sv: Primär sorteringsordning

en: Secondary Key
sv: Sekundärnyckel

en: Secondary Subtotal
sv: Sekundär delsumma

en: Secondary Subtotal for Date Key
sv: Sekundär delsumma för datumnyckel

en: Secondary Sort Order
sv: Sekundär sorteringsordning

en: Income and GST Statement
sv: Inkomst- och GST-utdrag

en: This report is useful to calculate periodic business tax payable/receivable from authorities. From 'Edit report options', choose your business sales and purchase accounts. Each transaction may contain, in addition to the asset, liability, A/Payable or A/Receivable accounts, a split to a tax account, e.g. Income:Sales -$1000, A/Receivable $1100, Liability:GST on Sales -$100.
sv: Den här rapporten kan användas till att beräkna verksamhetens periodiska skatteinbetalningar/fordringar. Från ”Redigera rapportalternativ”, välj dina affärsrelaterade försäljnings- och inköpskonton. Varje transaktion får innehålla, utöver tillgången, skuld, K/Betalnings- eller K/Fordringskonton, en delning till ett skattekonto, t.ex. Inkomst:Försäljning -1000 kr, K/Fordringar 1100 kr, Skuld:GST på försäljning -100 kr.

en: These tax accounts can either be populated using the standard register, or from Business Invoices and Bills which will require Tax Tables to be set up correctly. Please see the documentation.
sv: Dessa skattekonton kan antingen fyllas i med standardregistret, eller från Affärsfakturor och räkningar vilket kräver att Skattetabeller är korrekt konfigurerade. Se dokumentationen.

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
sv: Från Rapportalternativen behöver du välja vilka konton som ska innehålla GST-/MOMS-skatter, insamlade eller inbetalda. Dessa konton måste innehålla delningar som dokumenterar pengarna som skickas i helhet eller begärs från skattemyndigheter under periodiska GST-/MOMS-deklarationer. Dessa konton måste vara av typen TILLGÅNG för skatter betalade för utgifter, och typen SKULD för skatter som tas ut på försäljning.

en: Note the UK variant may specify EU VAT accounts may be tagged with *EUVAT* in the VAT account description. EU Goods sales and purchase accounts may be tagged with *EUGOODS* in the account description.
sv: Notera att den brittiska varianten kan specificera att EU VAT-konton behöver märkas med *EUVAT* i VAT-kontots beskrivning. EU Försäljnings- och inköpskonton kan märkas med *EUGOODS* i kontots beskrivning.

en: This message will be removed when tax accounts are specified.
sv: Detta meddelande kommer att tas bort när skattekonton specificeras.

en: Individual sales columns
sv: Individuella försäljningskolumner

en: Display individual sales columns rather than their sum
sv: Visa individuella försäljningskolumner istället för deras summa

en: Individual purchases columns
sv: Individuella inköpskolumner

en: Display individual purchases columns rather than their sum
sv: Visa individuella inköpskolumner istället för deras summa

en: Individual tax columns
sv: Individuella skattekolumner

en: Display individual tax columns rather than their sum
sv: Visa individuella skattekolumner istället för deras summa

en: Gross Balance
sv: Bruttosaldo

en: Display the gross balance (gross sales - gross purchases)
sv: Visar bruttosaldot (bruttoförsäljning - bruttoinköp)

en: Net Balance
sv: Nettosaldo

en: Display the net balance (sales without tax - purchases without tax)
sv: Visar nettosaldot (försäljning utan skatter - inköp utan skatter)

en: Tax payable
sv: Skatt att betala

en: Display the tax payable (tax on sales - tax on purchases)
sv: Visar skattebelopp att betala (skatt på försäljning - skatt på inköp)

en: Purchases
sv: Inköp

en: Tax Accounts
sv: Skattekonton

en: Please find and select the accounts which will hold the tax collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
sv: Hitta och välj de konton som ska innehålla skatten som samlas in eller betalas. Dessa konton måste innehålla delningar som dokumenterar pengar som skickas i sin helhet eller begärs från skattemyndigheter under periodiska GST/MOMS-deklarationer. Dessa konton måste vara av typen TILLGÅNG för skatter som betalas för utgifter, och typen SKULD för skatter som samlas in vid försäljning.

en: Report Format
sv: Rapportformat

en: Default Format
sv: Förvalt format

en: Australia Business Activity Statement. Specify sales, purchase and tax accounts.
sv: Australia Business Activity Statement. Specificera försäljnings-, inköps- och skattekonton.

en: UK VAT Return. Specify sales, purchase and tax accounts. EU rules may be used. Denote EU VAT accounts *EUVAT* in account description, and denote EU goods sales and purchases accounts with *EUGOODS* in the account description.
sv: Brittisk VAT-deklaration. Specificera försäljnings-, inköps- och skattekonton. EU-regler kan användas. Märk EU VAT-konton *EUVAT* i kontots beskrivning, och märk EU (varu-) försäljnings- och inköpskonton med *EUGOODS* i kontots beskrivning.

en: Australia BAS
sv: Australien BAS

en: UK VAT Return
sv: Brittisk VAT-deklaration

note: Translators: "Gross Sales" refer to Net Sales + GST/VAT on Sales
en: Gross Sales
sv: Bruttoförsäljning

en: Net Sales
sv: Nettoförsäljning

en: Tax on Sales
sv: Skatt på försäljning

note: Translators: "Gross Purchases" refer to Net Purchase + GST/VAT on Purchase
en: Gross Purchases
sv: Bruttoinköp

en: Net Purchases
sv: Nettoinköp

en: Tax on Purchases
sv: Skatt på inköp

en: Label the trading accounts section
sv: Märk avsnitt för handelskonton

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
sv: Huruvida en etikett ska användas för avsnittet för handelskonton.

en: Include trading accounts total
sv: Inkludera handelskontons summa

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
sv: Huruvida en rad ska inkluderas för att indikera handelskontons totala saldo.

en: Trading
sv: Handel

en: Total Trading
sv: Summa handel

en: Income Statement
sv: Inkomstutdrag

en: Profit & Loss
sv: Vinst & förlust

en: Chart
sv: Diagram

en: Columns
sv: Kolumner

en: Validation
sv: Validering

en: Include accounts with no lots
sv: Ta med konton utan partier

en: Show Chart
sv: Visa diagram

en: Chart type
sv: Diagramtyp

en: Chart location
sv: Diagramplats

en: Plot width
sv: Grafbredd

en: Plot height
sv: Grafhöjd

en: Show lot GUID column
sv: Visa partiets GUID-kolumn

en: Show date columns
sv: Visa datumkolumner

en: Show bought columns
sv: Visa köptkolumner

en: Show sold columns
sv: Visa såldkolumner

en: Show end columns
sv: Visa slutkolumner

en: Show realized gain column(s)
sv: Visa kolumn(er) för reavinst

en: Show unrealized gain column(s)
sv: Visa kolumn(er) för orealiserad vinst

en: Group gains by age (short term and long term)
sv: Gruppera vinster efter ålder (kortsiktigt och lånsiktigt)

en: Long term gains age (years)
sv: Långsiktiga vinsters ålder (år)

en: Show mnemonic in amounts
sv: Visa aktiekod i antal

en: Include closed lots
sv: Inkludera avslutade partier

en: Show blanks instead of zeros in table cells
sv: Visa tomma fält istället för nollor i tabellceller

en: Show lot split rows
sv: Visa partidelningsrader

en: Investment Lots
sv: Investeringspartier

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Price source
sv: Källa för prisuppgift

en: Include only accounts with warnings
sv: Inkludera endast konton med varningar

en: Warn if a lot has more than one bought split
sv: Varna om ett parti har fler än en inköpsdel

en: Warn if a lot's balance drops below zero
sv: Varna om ett partis saldo går under noll

en: Warn if a lot has a blank title
sv: Varna om ett parti har en tom titel

en: Warn if the 'Realized Gain/Loss' split(s) sum does not match the computed gains
sv: Varna om summan för ”Reavinst/-förlust”-del(ar) inte matchar beräknad vinst

en: Warn if a split is not assigned to a lot
sv: Varna om en del inte är tilldelad till ett parti

en: Warn if the account balance does not match the computed lots' end balance
sv: Varna om kontosaldot inte matchar partiers beräknade slutsaldo

en: Lot Title
sv: Partititel

en: Bought Amount
sv: Köpt antal

en: Bought Value (Basis)
sv: Köpt värde (bas)

en: Bought Average Price
sv: Köpt genomsnittspris

en: Sold Splits
sv: Sålda splitar

en: Sold Amount
sv: Sålt antal

en: Sold Basis
sv: Sålt bas

en: Sold Value
sv: Sålt värde

en: ST Sold Amount
sv: ST Sålt antal

en: ST Sold Basis
sv: ST Sålt bas

en: ST Sold Value
sv: ST Sålt värde

en: LT Sold Amount
sv: LT Sålt antal

en: LT Sold Basis
sv: LT Sålt bas

en: LT Sold Value
sv: LT Sålt värde

en: Sold Average Price
sv: Sålt genomsnittspris

en: End Amount
sv: Slutbelopp

en: End Basis
sv: Slutbas

en: End Value
sv: Slutvärde

en: ST Realized Gain
sv: ST Reavinst

en: LT Realized Gain
sv: LT Reavinst

en: Realized ROI
sv: Realiserad ROI

en: ST Unrealized Gain
sv: ST Orealiserad vinst

en: LT Unrealized Gain
sv: LT Orealiserad vinst

en: Unrealized ROI
sv: Orealiserad ROI

en: Account Lots Total
sv: Summa partier i konto

en: Include a chart that shows lot gains, grouped by account and gain type
sv: Inkludera ett diagram som visar vinst per parti, grupperat efter konto och vinsttyp

en: What kind of chart to include
sv: Vilken sorts diagram som ska inkluderas

en: Stacked Bar Chart
sv: Staplat stapeldiagram

en: Where to place the chart
sv: Var diagrammet ska placeras

en: Show the lot GUID table column
sv: Visa partiets GUID-tabellkolumn

en: Show the lot open and close table columns
sv: Visa partiets öppnings- och avslutstabellkolumner

en: Show purchase-related table columns
sv: Visa inköpsrelaterade tabellkolumner

en: Show sale-related table columns
sv: Visa försäljningsrelaterade tabellkolumner

en: Show end date amount and value table columns
sv: Visa slutdatumets antal- och värdekolumner

en: Show realized gain table column(s) for sold shares
sv: Visa tabellkolumn(er) för reavinst för sålda andelar

en: Show unrealized gain table column(s) for unsold shares
sv: Visa tabellkolumn(er) för orealiserad vinst för osålda andelar

en: Group gains (and sales?) by long-term (LT) and short-term (ST)
sv: Gruppera vinster (och försäljningar?) efter långsiktiga (LT) och kortsiktiga (ST)

en: Gains Only
sv: Endast vinst

en: Gains and Sales
sv: Vinst och försäljning

en: Commodities held longer than this many years count as long-term (LT).
sv: Produkter som hålls längre än så här många år räknas som långsiktiga (LT).

en: Show long (instead of short) account names
sv: Visa långa (istället för korta) kontonamn

en: Show mnemonics with commodity amounts
sv: Visa aktiekod med produktantal

en: Include closed lots in addition to open lots
sv: Inkludera avslutade partier utöver öppna partier

en: Show blank text instead of zero values for inner table cells. Does not apply to footer rows.
sv: Visa tom text istället för nollvärden för inre tabellceller. Påverkar inte fotrader.

en: Add a row for each split belonging to a lot, under the lot row.
sv: Lägg till en rad för varje del i ett parti, under partiets rad.

en: Only show accounts that contain warnings. This is useful for quickly finding potential lot errors.
sv: Visa endast konton som innehåller varningar. Detta underlättar att snabbt hitta eventuella fel i partier.

en: Lots with more than one purchase split are not well formed. It may make ambiguous the capital gains age
sv: Partier med fler än en inköpsdel är inte välformade. Det kan göra reavinstens ålder otydlig

en: Lots with a negative balance are not well formed.
sv: Partier med negativt saldo är inte välformade.

en: Lot titles are optional. This warning applies to titles that are empty or only whitespace.
sv: Partititlar är valfria. Varningen gäller titlar som är tomma eller bara består av blanksteg.

en: Detect possible errors in 'Realized Gain/Loss' splits that are created when adding a sale split to a lot
sv: Upptäck eventuella fel i ”Reavinst/-förlust”-delar som skapas när en försäljningsdel läggs till i ett parti

en: Detect splits that have not been assigned to a lot.
sv: Upptäck delar som inte har tilldelats till ett parti.

en: Count
sv: Räkna

en: Balance mismatches may indicate a split that is not yet included in a lot
sv: Ej matchande saldo kan indikera en del som ännu inte inkluderas i ett parti

en:   End price: ~a~a on ~a
sv:   Slutpris: ~a~a den ~a

en: No price found
sv: Inget pris hittades

en: Warning: Above lot has ~a bought splits. Consider separating them into their own lots.
sv: Varning: Ovanstående parti har ~a inköpta delar. Överväg att separera dem i egna partier.

en: Warning: Above lot's balance is negative on ~a. Consider removing the responsible sale split from the lot and then scrubbing.
sv: Varning: Ovanstående partis saldo är negativt den ~a. Överväg att ta bort relevant försäljningsdel från partiet och därefter städa upp.

en: Warning: Above lot's title is blank.
sv: Varning: Ovanstående partis titel är tom.

en: Warning: Above lot's computed gain ~a is not equal to the "Realized Gain/Loss" split(s) sum ~a. Difference: ~a
sv: Varning: Ovanstående partis beräknade vinst ~a är inte samma som delarnas summa ~a från ”Reavinst/-förlust”. Differens: ~a

en: Warning: ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
sv: Varning: ~a del(ar) är inte tilldelade till ett parti. Behöver partier städas upp?

en: Warning: The following ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
sv: Varning: Följande ~a del(ar) är inte tilldelade till ett parti. Behöver partier städas upp?

en: : amount ~a, value ~a
sv: : belopp ~a, värde ~a

en: Warning: End amount ~a is not equal to actual account balance ~a. Difference: ~a. Do lots need to be scrubbed?
sv: Varning: Slutbelopp ~a är inte samma som faktiskt kontosaldo ~a. Differens: ~a. Behöver partier städas upp?

en: ~a, ~a to ~a
sv: ~a, ~a till ~a

en: Account Lot Gains
sv: Kontots partivinster

en: Tax Amount
sv: Skattebelopp

en: Client or vendor name, address and ID
sv: Klient- eller leverantörsnamn, -adress och -ID

en: Company name, address and tax-ID
sv: Företagets namn, adress och skatteidentifikation

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
sv: Fakturadatum, förfallodatum, räkningens ID, villkor, jobbdetaljer

en: Today's date
sv: Dagens datum

en: Picture
sv: Bild

note: Translators: "Empty space" refers to invoice header section being left blank
en: Empty space
sv: Tomt utrymme

en: Custom Title
sv: Anpassad titel

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
sv: En anpassad sträng för att ersätta faktura, räkning eller traktamente.

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
sv: CSS-kod. Fältet specificerar vilken CSS-kod som används som stilmall för fakturan. Se den exporterade rapporten för CSS-klassnamn.

en: Picture Location
sv: Bildens plats

en: Location for Picture
sv: Plats för bild

en: Display Columns
sv: Visa kolumner

en: Display the date?
sv: Visa datumet?

en: Display the description?
sv: Visa beskrivningen?

en: Display the action?
sv: Visa händelsen?

en: Display the quantity of items?
sv: Visa antalet enheter?

en: Display the price per item?
sv: Visa pris per objekt?

en: Display the entry's discount?
sv: Visa postens rabatt?

en: Display the entry's taxable status?
sv: Visa huruvida posten beskattas?

en: Display each entry's total total tax?
sv: Visa varje posts totala skatt?

en: Display the entry's value?
sv: Visa postens värde?

en: Display due date?
sv: Visa förfallodatum?

en: Display the subtotals?
sv: Visa delsummorna?

en: Payable to
sv: Betalning till

en: Display the Payable to: information.
sv: Visa Betalning till:-information.

en: Payable to string
sv: Betalning till-sträng

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
sv: Frasen för att specificera till vilken betalningar ska göras.

en: Please make all checks payable to
sv: Gör så att alla checkar betalas till

en: Company contact
sv: Företagskontakt

en: Display the Company contact information.
sv: Visa företagets kontaktinformation.

en: Company contact string
sv: Företagets kontaktsträng

en: The phrase used to introduce the company contact.
sv: Frasen som används för att presentera företagskontakten.

en: Please direct all enquiries to
sv: Frågor hänvisas till

en: Minimum # of entries
sv: Minsta antal poster

en: The minimum number of invoice entries to display.
sv: Minsta antal fakturaposter att visa.

en: Use Detailed Tax Summary
sv: Använd detaljerad skattesammanfattning

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line.?
sv: Visa alla skattekategorier separat (en per rad) istället för en enda skatterad.?

en: References
sv: Referenser

en: Display the invoice references?
sv: Visa fakturans referenser?

en: Billing Terms
sv: Betalningsvillkor

en: Display the invoice billing terms?
sv: Visa fakturans betalningsvillkor?

en: Display the billing id?
sv: Visa räknings-id?

en: Invoice owner ID
sv: Fakturaägarens ID

en: Display the customer/vendor id?
sv: Visa kund-/leverantörs-ID?

en: Display the invoice notes?
sv: Visa fakturans anteckningar?

en: Payments
sv: Betalningar

en: Display the payments applied to this invoice?
sv: Visa de betalningar som tillämpats för denna faktura?

en: Job Details
sv: Jobbdetaljer

en: Display the job name for this invoice?
sv: Visa jobbnamnet för fakturan?

en: Extra notes to put on the invoice.
sv: Extra anteckningar som skrivs på fakturan.

en: Thank you for your patronage!
sv: Tack för att ni anlitade oss!

en: Row 1 Left
sv: Rad 1 vänster

en: Row 1 Right
sv: Rad 1 höger

en: Row 2 Left
sv: Rad 2 vänster

en: Row 2 Right
sv: Rad 2 höger

en: Row 3 Left
sv: Rad 3 vänster

en: Row 3 Right
sv: Rad 3 höger

en: Payment, thank you!
sv: Betalning, tack!

note: Translators: This "T" is displayed in the taxable column, if this entry contains tax
en: T
sv: S

en: Net Price
sv: Nettopris

en: Total Price
sv: Totalt pris

en: Amount Due
sv: Belopp att betala

en: Invoice in progress…
sv: Faktura skapas…

en: Reference:
sv: Referens:

en: Terms:
sv: Villkor:

en: Job number:
sv: Jobbnummer:

en: Job name:
sv: Jobbnamn:

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
sv: Inga giltiga fakturor markerade. Klicka på Alternativknappen och välj vilken faktura som ska användas.

en: The account to search for lots.
sv: Kontot som ska sökas på efter partier.

en: Show Net Profit
sv: Visa nettoförtjänst

en: Show Asset & Liability
sv: Visa Tillgång & skuld

en: Show Net Worth
sv: Visa nettovärde

en: Line Width
sv: Linjebredd

en: Set line width in pixels.
sv: Ange linjebredd i pixlar.

en: Grid
sv: Rutnät

en: Show Income and Expenses?
sv: Visa inkomster och utgifter?

en: Show the Asset and the Liability bars?
sv: Visa staplar för tillgångar och skulder?

en: Show the net profit?
sv: Visa nettoförtjänst?

en: Show a Net Worth bar?
sv: Visa stapel för nettovärde?

en: Add grid lines.
sv: Lägg till rutnätslinjer.

en: Net Profit
sv: Nettoförtjänst

en: Net Worth
sv: Nettovärde

en: Net Worth Barchart
sv: Stapeldiagram för nettovärde

en: Income/Expense Chart
sv: Inkomst-/utgiftsdiagram

en: Income & Expense Barchart
sv: Inkomst- & utgiftsstapeldiagram

en: Net Worth Linechart
sv: Nettovärdeslinjediagram

en: Income & Expense Linechart
sv: Inkomst- & utgiftslinjediagram

en: Sort By
sv: Sortera efter

en: Show zero balance items
sv: Visa saldon som är noll

en: Due or Post Date
sv: Förfallo- eller registreringsdatum

en: Address Source
sv: Adress källa

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
sv: Visa adressnamn. Detta, och andra fält, kan vara användbart om rapporten kopieras till ett kalkylark vid sammanslagning via e-post.

en: Display Address 1.
sv: Visa adress 1.

en: Display Address 2.
sv: Visa adress 2.

en: Display Address 3.
sv: Visa adress 3.

en: Display Address 4.
sv: Visa adress 4.

en: Address Phone
sv: Adress telefon

en: Display Phone.
sv: Visa telefon.

en: Address Fax
sv: Adress fax

en: Display Fax.
sv: Visa fax.

en: Address Email
sv: Adress e-post

en: Display Email.
sv: Visa e-post.

en: Display Active status.
sv: Visa aktiv status.

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
sv: Inget giltigt K/Betalnings- eller K/Fordringskonto hittades. Kontrollera att ett giltigt KB/KF-konto finns.

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
sv: K/Betalnings- eller K/Fordringskonton finns men saknar lämpliga transaktioner.

en: Sort companies by.
sv: Sortera företag efter.

en: Name of the company
sv: Namn på företaget

en: Total amount owed to/from Company
sv: Total skuld eller fordring till företaget

en: Bracket Total Owed
sv: Total skuld

en: Sort order.
sv: Sorteringsordning.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
sv: Visa alla leverantörer/kunder även om de har ett nollsaldo.

en: Leading date.
sv: Ledande datum.

[ctx: One-letter indication for 'yes']
en: Y
sv: J

en: Current
sv: Nuvarande

en: 0-30 days
sv: 0-30 dagar

en: 31-60 days
sv: 31-60 dagar

en: 61-90 days
sv: 61-90 dagar

en: 91+ days
sv: över 91 dagar

en: Please note some transactions were not processed
sv: Observera att vissa transaktioner inte behandlades

en: Invalid Txn Type ~a
sv: Ogiltig txn-typ ~a

en: Payment has no owner
sv: Betalning saknar ägare

en: Address source.
sv: Adresskälla.

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Shipping address
sv: Leveransadress

en: Payable Aging
sv: Betalningar åldrande

en: Receivable Aging
sv: Fordringar åldrande

en: Sale
sv: Försäljning

en: Credits
sv: Krediter

en: Debits
sv: Debeter

en: Document Links
sv: Dokumentlänkar

en: Transaction Links
sv: Transaktionslänkar

en: No valid customer selected.
sv: Ingen giltig kund valdes.

en: This report requires a customer to be selected.
sv: Denna rapport kräver att en kund är vald.

en: No valid employee selected.
sv: Ingen giltig personal valdes.

en: This report requires a employee to be selected.
sv: Denna rapport kräver att en anställd är vald.

en: No valid job selected.
sv: Inget giltigt jobb valdes.

en: This report requires a job to be selected.
sv: Denna rapport kräver att ett jobb är valt.

en: No valid vendor selected.
sv: Ingen giltig leverantör valdes.

en: This report requires a vendor to be selected.
sv: Denna rapport kräver att en leverantör är vald.

en: Partial Amount
sv: Delvis belopp

en: Link
sv: Länk

note: Translators: ~a History refers to main details table in owner report. ~a will be replaced with Customer, Vendor or Employee.
en: ~a History
sv: ~a historik

en: Linked Details
sv: Länkade detaljer

en: Period Totals
sv: Periodsummor

en: * Amounts denoted thus are derived from, and do not match the transaction.
sv: * Belopp med denna märkning deriveras från, och matchar alltså inte, transaktionen.

en: Total Credit
sv: Total kredit

en: Total Due
sv: Summa att betala

en: The company for this report.
sv: Företaget för rapporten.

en: Display the transaction date?
sv: Visa transaktionsdatum?

en: Display the transaction reference?
sv: Visa transaktionsreferens?

en: Display the transaction type?
sv: Visa transaktionstyp?

en: Display the transaction description?
sv: Visa transaktionsbeskrivning?

en: Display the sale amount column?
sv: Visa kolumn för försäljningsbelopp?

en: Display the tax column?
sv: Visa skattekolumnen?

en: Display the period debits column?
sv: Visa periodens debiteringskolumn?

en: Display the period credits column?
sv: Visa periodens kreditkolumn?

en: Display a running balance?
sv: Visa löpande saldo?

en: Show linked transactions
sv: Visa länkade transaktioner

en: Linked transactions are hidden.
sv: Länkade transaktioner har dolts.

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
sv: Fakturor visas om de är betalda, betalningar visar fakturanummer.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
sv: Fakturor visar en lista över betalningar, betalningar visar en lista över fakturor och belopp.

en: Simple
sv: Enkel

en: Detailed
sv: Detaljerad

en: Display document link?
sv: Visa dokumentlänk?

en: No valid account found
sv: Inget giltigt konto hittades

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
sv: Denna rapport kräver att ett giltigt KB/KF-konto är tillgängligt.

en: No transactions found.
sv: Inga transaktioner hittades.

en: No matching transactions found
sv: Inga matchande transaktioner hittades

en: Customer Report
sv: Kundrapport

en: Vendor Report
sv: Leverantörsrapport

en: Employee Report
sv: Rapport över personal

en: Job Report
sv: Jobbrapport

en: Investment Portfolio
sv: Investeringsportfölj

en: Price of Commodity
sv: Varupris

en: Invert prices
sv: Invertera priser

en: Marker
sv: Markering

en: Marker Color
sv: Markeringsfärg

en: Calculate the price of this commodity.
sv: Beräkna priset på denna vara.

en: Weighted Average
sv: Viktat genomsnitt

en: Actual Transactions
sv: Faktiska transaktioner

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
sv: Plotta produkt per valuta istället för valuta per produkt.

en: Color of the marker.
sv: Färg på markeringen.

en: Weeks
sv: Veckor

en: Double-Weeks
sv: Dubbla veckor

en: Quarters
sv: Kvartal

en: Half Years
sv: Halvår

en: Identical commodities
sv: Identiska varor

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
sv: Din valda produkt och valutan för rapporten är identiska. Det ger ingen användbar information att visa priser för identiska produkter.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
sv: Det finns ingen prisinformation tillgänglig för de valda varorna i den valda tidsperioden.

en: Only one price
sv: Bara ett pris

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
sv: Det fanns bara ett enda pris för de valda varorna i den valda tidsperioden. Detta ger ingen användbar graf.

en: All Prices equal
sv: Alla priser lika

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
sv: Alla priser som hittades är lika. Det borde resultera i en graf med en rak linje. Olyckligtvis kan grafritarverktyget inte hantera detta.

en: All Prices at the same date
sv: Alla priser på samma datum

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
sv: Alla priser som hittades är från samma datum. Det borde resultera i en graf med en rak linje. Olyckligtvis kan grafritarverktyget inte hantera detta.

en: Price Scatterplot
sv: Prisgraf

en: Headings 1
sv: Rubrik 1

en: Headings 2
sv: Rubrik 2

en: Heading font
sv: Rubrikfont

en: Text font
sv: Textfont

en: Header logo filename
sv: Sidhuvud logotypens filnamn

en: Header logo width
sv: Sidhuvud logotypens bredd

en: Footer logo filename
sv: Sidfot logotypens filnamn

en: Footer logo width
sv: Sidfot logotypens bredd

en: Qty
sv: Kvt

en: Discount Rate
sv: Rabattsats

en: Discount Amount
sv: Rabattbelopp

en: Tax Rate
sv: Skattesats

en: Sub-total
sv: Delsumma

en: Payment received text
sv: Testmeddelande för mottagen betalning

en: Today date format
sv: Dagens datumformat

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
sv: Filnamnet för eguile-mallen del av denna rapport. Filen bör antingen finns i din .gnucash-katalog, eller i dess rätta plats inuti GnuCash:s installationskataloger.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
sv: Filnamnet för CSS-stilmallen som ska användas med den här rapporten. Filen bör antingen finnas i din .gnucash-katalog, eller i dess rätta plats inuti GnuCash:s installationskataloger.

en: Font to use for the main heading.
sv: Teckensnitt att använda för huvudrubriken.

en: Font to use for everything else.
sv: Teckensnitt att använda för allt annat.

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
sv: Namn på fil som innehåller en logotyp som ska användas i rapportens sidhuvud

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
sv: Bredd för sidhuvudets logotyp i CSS-format, t.ex. 10% eller 32px. Lämna tom för att visa logotypen i dess ursprungliga bredd. Logotypens höjd kommer att skalas på samma sätt.

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
sv: Namn på fil som innehåller en logotyp som ska användas i rapportens sidfot

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
sv: Bredd för sidfotens logotyp i CSS-format, t.ex. 10% eller 32px. Lämna tom för att visa logotypen i dess ursprungliga bredd. Logotypens höjd kommer att skalas på samma sätt.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
sv: Formatet på datum till sträng-konverteringen för dagens datum.

en: Payment received, thank you!
sv: Betalning mottagen, tack!

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
sv: Anteckningar lades till i slutet av fakturan -- kan innehålla HTML-märkning

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
sv: Visa en kundfaktura som kvitto, traktamente

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
sv: Avstämningsrapporten har utformats för att likna det formella avstämningsverktyget. Välj konto från Rapportalternativ. Observera att datumen som anges i alternativen kommer att verkställas på avstämningsdatumet.

en: Funds In
sv: Pengar in

en: Funds Out
sv: Tillgångar ut

en: Reconciliation Report
sv: Avstämningsrapport

en: Lot
sv: Parti

en: Debit Value
sv: Debetvärde

en: Credit Value
sv: Kreditvärde

en: The title of the report.
sv: Rubrik på rapporten.

en: Register Report
sv: Registerrapport

en: Display the check number/action?
sv: Visa checknumret/-åtgärden?

en: Display the check number?
sv: Visa checknumret?

en: Display the memo?
sv: Visa minnesanteckningen?

en: Display the account?
sv: Visa kontot?

en: Display the number of shares?
sv: Visa antalet andelar?

en: Display the name of lot the shares are in?
sv: Visa namnet på partierna som aktieandelarna tillhör?

en: Display the shares price?
sv: Visa aktiepriserna?

en: Display the amount?
sv: Visa beloppet?

en: Single Column
sv: En kolumn

en: Two Columns
sv: Två kolumner

en: Display the value in transaction currency?
sv: Visa värdet i transaktionens valuta?

en: Display the totals?
sv: Visa summorna?

en: Total Debits
sv: Total debet

en: Total Credits
sv: Total kredit

en: Total Value Debits
sv: Totalt debetvärde

en: Total Value Credits
sv: Totalt kreditvärde

en: Net Change
sv: Nettoförändring

en: Value Change
sv: Värdeförändring

en: n/a
sv: e/t

en: Elements
sv: Element

en: column: Date
sv: kolumn: Datum

en: column: Tax Rate
sv: kolumn: Skattesats

en: column: Units
sv: kolumn: Enheter

en: row: Address
sv: rad: Adress

en: row: Contact
sv: rad: Kontakt

en: row: Invoice Number
sv: rad: Fakturanummer

en: row: Company Name
sv: Rad: Företagsnamn

en: Invoice number text
sv: Fakturanummer text

en: To text
sv: Till text

en: Job Name text
sv: Jobbnamn text

en: Job Number text
sv: Jobbnummer text

en: Show Job name
sv: Visa jobbnamn

en: Show Job number
sv: Visa jobbnummer

en: Show net price
sv: Visa nettopris

en: Invoice number next to title
sv: Visa nettopris

en: Embedded CSS
sv: Inbäddad CSS

en: Logo filename
sv: Logotypens filnamn

en: Logo width
sv: Logotypens bredd

en: Display the Tax Rate?
sv: Visa skattesatsen?

en: Display the Units?
sv: Visa enheterna?

en: Display the contact?
sv: Visa kontakten?

en: Display the address?
sv: Visa adressen?

en: Display the Invoice Number?
sv: Visa fakturanumret?

en: Display the Company Name?
sv: Visa företagsnamnet?

en: Invoice Number next to title?
sv: Fakturanummer bredvid titel?

en: Display Job name?
sv: Visa jobbnamn?

en: Invoice Job number?
sv: Fakturans jobbnummer?

en: Show net price?
sv: Visa nettopris?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
sv: Namn på fil som innehåller en logotyp som ska användas i rapporten.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
sv: Bredd för logotypen i CSS-format, t.ex. 10% eller 32px. Lämna tom för att visa logotypen i dess ursprungliga bredd. Logotypens höjd kommer att skalas på samma sätt.

en: Border-collapse?
sv: Fäll ihop ram?

en: CSS color.
sv: CSS-färg.

en: Invoice number:
sv: Fakturanummer:

en: To:
sv: Till:

en: Your ref:
sv: Er ref:

en: Embedded CSS.
sv: Inbäddad CSS.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
sv: Visa en kundfaktura med skattekolumner (använder eguile-mall)

en: Unit
sv: Enhet

en: GST Rate
sv: GST-sats

en: GST Amount
sv: GST-belopp

en: Amount Due (inc GST)
sv: Belopp att betala (inkl GST)

en: Invoice #:
sv: Faktura #:

en: Reference:
sv: Referens:

en: Engagement:
sv: Uppdrag:

en: Australian Tax Invoice
sv: Australiensisk skattefaktura

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
sv: Visa en Australiensisk kundfaktura med skattekolumner (använder eguile-mall)

en: Trial Balance
sv: Råsaldo

en: Start of Adjusting/Closing
sv: Start av justering/avslutande

en: Date of Report
sv: Rapportdatum

en: Report variation
sv: Rapportera variation

en: Kind of trial balance to generate.
sv: Typ av råsaldo att generera.

en: Gross adjustment accounts.
sv: Bruttojusteringskonton.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
sv: Utför inte netto, men visa bruttodebet-/-kreditjusteringar till dessa konton. Merchandising-företag kommer i normala fall välja sina lagerkonton här.

en: Income summary accounts
sv: Inkomstsummeringskonton

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
sv: Justeringar på dessa konton är bruttojusterade (se ovan) i kolumnerna Justeringar, Justerat råsaldo, och Inkomstutdrag. Används helst för merchandising-företag.

en: Adjusting Entries pattern
sv: Justerande postmönster

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
sv: Text i beskrivningskolumnen som identifierar justerande poster.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
sv: Justerande postmönster är skiftlägeskänsligt

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
sv: Gör att Justerande postmönstermatching blir skiftlägeskänsligt.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
sv: Justerande postmönster är ett regeluttryck

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
sv: Gör att Justerande postmönster behandlas som ett regeluttryck.

en: General journal exact balances
sv: Allmän journal exakta saldon

en: No adjusting/closing entries
sv: Inga justerande/avslutande poster

en: Full end-of-period work sheet
sv: Fullständigt kalkylark för periodslut

en: Adjusting Entries
sv: Justerande poster

en: Adjustments
sv: Justeringar

en: Adjusted Trial Balance
sv: Justerat råsaldo

en: Net Loss
sv: Nettoförlust

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Number of columns before wrapping to a new row.
sv: Antal kolumner innan radbrytning sker.

en: Edit Options
sv: Redigera alternativ

en: Single Report
sv: Enstaka rapport

en: Multicolumn View
sv: Flerkolumnsvy

en: Custom Multicolumn Report
sv: Anpassad flerkolumnsrapport

en: Assets Accounts
sv: Tillgångskonton

en: Liability Accounts
sv: Skuldkonton

en: Equity Accounts
sv: Kapitalkonton

en: Trading Accounts
sv: Handelskonton

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
sv: Totalt kapital, handel och skulder

en: Imbalance Amount
sv: Obalanserat belopp

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
sv: <strong>Växelkurser</strong> som används i rapporten

en: Invoice No.
sv: Fakturanr.

en: Descr.
sv: Beskr.

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
sv: Ingen faktura har valts -- använd Alternativmenyn för att välja en.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
sv: Den här rapporten är utformad endast för kundfakturor (försäljning). Använd Alternativmenyn för att välja en <em>faktura</em>, inte en räkning eller ett traktamente.

en: Website
sv: Webbplats

en: Invoice Date
sv: Fakturadatum

en: Stocks
sv: Aktier

en: Mutual Funds
sv: Investeringsfonder

en: Currencies
sv: Valutor

en: Equities
sv: Eget kapital

en: Checking
sv: Checkkonto

en: Savings
sv: Besparingar

en: Money Market
sv: Penningmarknad

en: Accounts Receivable
sv: Fordringskonton

en: Accounts Payable
sv: Konton Betalningar

en: Credit Lines
sv: Krediter

en: Building '~a' report …
sv: Bygger rapporten '~a'…

en: Rendering '~a' report …
sv: Renderar rapporten '~a'…

en: Untitled
sv: Saknar titel

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
sv: CSS-kod. Fältet specificerar CSS-koden som används som stilmall för rapporter.

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
sv: &lt;/style tillåts inte i CSS. Använder förvald CSS.

en: CSS-based stylesheet (experimental)
sv: CSS-baserad stilmall (experimentell)

en: Preparer
sv: Förberedare

en: Name of person preparing the report.
sv: Namn på personen som förbereder rapporten.

en: Prepared for
sv: Förberedd för

en: Name of organization or company prepared for.
sv: Namn på organisationen eller företaget förberedd för.

en: Show preparer info
sv: Visa förberedarinfo

en: Name of organization or company.
sv: Namn på organisation eller företag.

en: Enable Links
sv: Använd länkar

en: Enable hyperlinks in reports.
sv: Använd hyperlänkar i rapporter.

en: Footer
sv: Sidfot

en: String to be placed as a footer.
sv: Sträng att placera som sidfot.

en: Images
sv: Bilder

en: Background Tile
sv: Bakgrundsruta

en: Background tile for reports.
sv: Bakgrundsruta för rapporter.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
sv: Rubrikbild

en: Banner for top of report.
sv: Rubrikbild överst på rapporten.

en: Heading Alignment
sv: Rubrikjustering

en: Left
sv: Vänster

en: Center
sv: Centrera

en: Right
sv: Höger

en: Company logo image.
sv: Företagets logotyp.

en: General background color for report.
sv: Standardbakgrundsfärg för rapporten.

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Normal body text color.
sv: Normal textfärg.

en: Link Color
sv: Länkfärg

en: Link text color.
sv: Färg på textlänkar.

en: Table Cell Color
sv: Tabellcellsfärg

en: Default background for table cells.
sv: Standardbakgrundsfärg för tabellceller.

en: Alternate Table Cell Color
sv: Växlande tabellcellsfärg

en: Default alternate background for table cells.
sv: Växlande standardbakgrundsfärg för tabellceller.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
sv: Cellfärg för underrubrik/delsumma

en: Default color for subtotal rows.
sv: Standardfärg för delsummarader.

en: Sub-subheading/total Cell Color
sv: Cellfärg för under-underrubrik/delsumma

en: Color for subsubtotals.
sv: Färg för deldelsummor.

en: Grand Total Cell Color
sv: Cellfärg för slutsumma

en: Color for grand totals.
sv: Färg för slutsummor.

en: Tables
sv: Tabeller

en: Table cell spacing
sv: Cellavstånd i tabeller

en: Space between table cells.
sv: Avstånd mellan tabellceller.

en: Table cell padding
sv: Utfyllnad för tabellceller

en: Space between table cell edge and content.
sv: Utrymme mellan tabellcellens kant och innehållet.

en: Table border width
sv: Kantbredd för tabell

en: Bevel depth on tables.
sv: Kantdjup för tabeller.

en: Prepared by:
sv: Förberedd av:

en: Prepared for:
sv: Förberedd för:

en: Easy
sv: Enkel

en: Fancy
sv: Fräck

en: Show receiver info
sv: Visa mottagarinfo

en: Name of organization or company the report is prepared for.
sv: Namn på organisationen eller företaget som rapporten är sammanställd åt.

en: Show date
sv: Visa datum

en: The creation date for this report.
sv: Rapportens skapelsedatum.

en: Show time in addition to date
sv: Visa tid tillsammans med datum

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
sv: Skapelsetiden för rapporten kan endast visas om datumet är känt.

en: Show GnuCash Version
sv: Visa GnuCash-version

en: Show the currently used GnuCash version.
sv: Visa GnuCash-version som används.

en: String for additional report information.
sv: Sträng för ytterligare rapportinformation.

en: Show preparer info at bottom
sv: Visa sammanställarinfo längst ned

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
sv: Som standard kommer sammanställarinformationen att visas innan rapportdatan.

en: Show receiver info at bottom
sv: Visa mottagarinfo längst ned

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
sv: Som standard kommer mottagarinformationen att visas innan rapportdatan.

en: Show date/time at bottom
sv: Visa datum/tid längst ned

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
sv: Som standard kommer datum/tidinformation att visas innan rapportdatan.

en: Show comments at bottom
sv: Visa kommentarer längst ned

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
sv: Som standard kommer ytterligare kommentarstext att visas innan rapportdatan.

en: Show GnuCash version at bottom
sv: Visa GnuCash-version längst ned

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
sv: Som standard kommer GnuCash-versionen att visas innan rapportdatan.

en: Report Creation Date:
sv: Rapportens skapelsedatum:

en: Head or Tail
sv: Ledande eller följande

en: Background color for reports.
sv: Bakgrundsfärg för rapporter.

en: Background Pixmap
sv: Bakgrundsbild

en: Background color for alternate lines.
sv: Bakgrundsfärg för alternerande rader.

en: Plain
sv: Vanlig

en: Filter Type
sv: Filtertyp

en: Subtotal Table
sv: Tabell för delsummor

note: Translators: a running total is a total that is continually adjusted on every line. To be consistent, also consider how the term "Running Balance" is translated. "Running Totals" is the plural form as it refers to the running total and running subtotals. To be consistent, also consider how the singu
en: Running Totals
sv: Löpande summor

en: Show Account Description
sv: Visa kontobeskrivning

en: Show Informal Debit/Credit Headers
sv: Visa informella debet/kreditrubriker

en: Show subtotals only (hide transactional data)
sv: Visa enbart delsummor (dölj transaktionsdata)

en: Add indenting columns
sv: Lägg till indragskolumner

en: Date Filter
sv: Datumfilter

en: Table for Exporting
sv: Tabell för export

en: Account Name Filter
sv: Kontonamnfilter

en: Use regular expressions for account name filter
sv: Använd regeluttryck för kontonamnfilter

en: Account Name Filter excludes matched strings
sv: Kontonamnfilter exkluderar matchade strängar

en: Transaction Filter
sv: Transaktionsfilter

en: Use regular expressions for transaction filter
sv: Använd regeluttryck för transaktionsfilter

en: Transaction Filter excludes matched strings
sv: Transaktionsfilter exkluderar matchade strängar

en: Transaction Filter is case insensitive
sv: Transaktionsfilter är inte skiftlägeskänsligt

en: Reconciled Status
sv: Avstämningsstatus

en: Void Transactions
sv: Annullerade transaktioner

en: Closing transactions
sv: Avslutande transaktioner

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
sv: Inga transaktioner hittades som stämde överens med det tidsintervall och kontoval som gjorts i inställningsrutan.

en: Register Order
sv: Registerordning

en: Do not do any filtering
sv: Använd ingen filtrering

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
sv: Inkludera transaktioner till/från filterkonton

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
sv: Exkludera transaktioner till/från filterkonton

en: Non-void only
sv: Endast ej annullerade

en: Void only
sv: Endast annullerade

en: Both (and include void transactions in totals)
sv: Båda (och ta med annullerade transaktioner i summor)

en: Exclude closing transactions
sv: Exkludera avslutande transaktioner

en: Show both closing and regular transactions
sv: Visa både avslutande och vanliga transaktioner

en: Show closing transactions only
sv: Visa endast avslutande transaktioner

en: Show All Transactions
sv: Visa alla transaktioner

en: Unreconciled only
sv: Endast ej avstämda

en: Cleared only
sv: Endast clearade

en: Reconciled only
sv: Endast avstämda

en: Use Global Preference
sv: Använd global inställning

en: Don't change any displayed amounts
sv: Ändra inga visade belopp

en: Income and Expense
sv: Inkomster och utgifter

en: Credit Accounts
sv: Kreditkonton

en: Specify date to filter by…
sv: Ange datum att filtrera efter…

en: Date Entered
sv: Inmatningsdatum

en: Convert all transactions into a common currency.
sv: Konvertera alla transaktioner till en gemensam valuta.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
sv: Formaterar tabellen så att den passar för klipp och klistra med extra celler.

en: If no transactions matched
sv: Om inga transaktioner matchas

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
sv: Visa endast konton vilkas fullständiga namn matchar filtret t.ex. ”:Resor” kommer att matcha Utgifter:Resor:Semester och Utgifter:Affär:Resor. Det kan lämnas tomt, vilket avaktiverar filtret.

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
sv: Som standard kommer kontofiltret endast söka på substrängar. Sätt detta till true för att aktivera fullständig funktionalitet för POSIX-regeluttryck. ”Bil|Flyg” kommer att matcha både Utgifter:Bil och Utgifter:Flyg. Använd en punkt (.) för att matcha ett enstaka tecken t.ex. ”20../.” kommer att matcha ”Resa 2017/1 London”.

en: If this option is selected, accounts matching filter are excluded.
sv: Om detta alternativ väljs kommer konton som matchar filtret att exkluderas.

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
sv: Visa endast transaktioner där beskrivning, anteckningar eller minnesanteckningar matchar filtret.
    T.ex. ”#gåva” kommer att hitta alla transaktioner med #gåva i beskrivning, anteckningar eller minnesanteckning. Det kan lämnas tomt, vilket kommer att avaktivera filtret.

en: By default the transaction filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. '#work|#family' will match both tags within description, notes or memo.
sv: Som standard kommer transaktionsfiltret endast att söka på substrängar. Sätt detta till true för att aktivera fullständig funktionalitet för POSIX-regeluttryck. ”#arbete|#familj” kommer att matcha båda taggar i beskrivning, anteckningar eller minnesanteckning.

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
sv: Om detta alternativ väljs kommer transaktioner som matchar filtret att exkluderas.

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
sv: Om detta alternativ väljs är transaktionsmatchningsfiltret inte skiftlägeskänsligt.

en: Filter by reconcile status.
sv: Filtrera efter avstämningsstatus.

en: How to handle void transactions.
sv: Hur annullerade transaktioner hanteras.

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
sv: Som standard bör de flesta användare inte inkludera avslutande transaktioner i en transaktionsrapport. Avslutande transaktioner är överföringar från inkomst- och utgiftskonton till kapital, och måste oftast exkluderas från periodrapporter.

en: Filter on these accounts.
sv: Filtrera på dessa konton.

en: Filter account.
sv: Filterkonto.

en: Sort by this criterion first.
sv: Sortera efter detta kriterium först.

en: Show the full account name for subtotals and subheadings?
sv: Visa det fullständiga kontonamnet för delsummor och underrubriker?

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
sv: Visa kontokoden för delsummor och underrubriker?

en: Show the account description for subheadings?
sv: Visa kontobeskrivningen för underrubriker?

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
sv: Visa informella rubriker för debet-/kreditkonton?

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
sv: Lägg till indragskolumner med gruppering och delsummor?

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
sv: Visa endast delsummor, dölj transaktionsdetaljer?

en: Subtotal according to the primary key?
sv: Delsumma enligt primärnyckeln?

en: Do a date subtotal.
sv: Gör en delsumma per datum.

en: Order of primary sorting.
sv: Primär sorteringsordning.

en: Sort by this criterion second.
sv: Sortera sedan efter detta kriterium.

en: Subtotal according to the secondary key?
sv: Delsumma enligt sekundärnyckeln?

en: Order of Secondary sorting.
sv: Sekundär sorteringsordning.

en: Display the reconciled date?
sv: Visa avstämningsdatum?

en: Display the entered date?
sv: Visa registreringsdatum?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
sv: Visa anteckningarna om minnesanteckning saknas?

en: Display the full account name?
sv: Visa fullständigt kontonamn?

en: Display the account code?
sv: Visa kontokoden?

en: Display the other account code?
sv: Visa den andra kontokoden?

en: Display the transaction linked document
sv: Visa transaktionens länkade dokument

en: Display a subtotal summary table.
sv: Visa en sammanfattningstabell för delsummor.

en: Display the balance of the underlying account on each line?
sv: Visa saldo för underliggande konto på varje rad?

en: Display a grand total section at the bottom?
sv: Visa ett avsnitt för total summa längst ned?

en: Display the trans number?
sv: Visa trans.numret?

en: Display the account name?
sv: Visa kontonamnet?

en: Display the other account name? If this is a split transaction, this parameter is guessed.
sv: Visa det andra kontonamnet? Om detta är en delad transaktion så gissas värdet på denna parameter.

en: Amount of detail to display per transaction.
sv: Detaljrikedom att visa per transaktion.

en: One split per line
sv: En delning per rad

en: One transaction per line
sv: En transaktion per rad

en: Hide
sv: Dölj

en: Enable hyperlinks in amounts.
sv: Aktivera hyperlänkar i belopp.

en: Reverse amount display for certain account types.
sv: Omvänd beloppsvisning för vissa kontotyper.

en: Display running totals as per report sort order?
sv: Visa löpande summor enligt rapportens sorteringsordning?

en: Grand Total and Subtotals
sv: Totalsumma och del-totalsummor

en: Grand Total Only
sv: Endast totalsumma

en: Subtotals Only
sv: Endast delsummor

en: Num/T-Num
sv: Nr/T-num

en: Transfer from/to
sv: Överföring från/till

note: Translators: this is the running total for the secondary subtotal. For translation to be consistent, make sure it follows the same pattern as for these other strings: “Running Totals”, "Secondary Subtotal” and "Running Primary Subtotal"
en: Running Secondary Subtotal
sv: Löpande sekundär delsumma

note: Translators: this is the running total for the primary subtotal. For translation to be consistent, make sure it follows the same pattern as for these other strings: “Running Totals” and “Primary Subtotal”
en: Running Primary Subtotal
sv: Löpande primär delsumma

note: Translators: "Running Subtotal" is a shorter version of "Running Primary Subtotal" used when a running primary subtotal is displayed without a secondary subtotal.
en: Running Subtotal
sv: Löpande delsumma

note: Translators: this is the running total for the grand total. For translation to be consistent, make sure it follows the same pattern as for these other strings: “Running Totals” and "Grand Total”
en: Running Grand Total
sv: Löpande totalsumma

note: Translators: "Running Total" is a shorter version of "Running Grand Total" used when the running grand total is displayed without subtotals. To be consistent, also consider how the plural form "Running Totals" is translated.
en: Running Total
sv: Löpande summa

note: Translators: Balance b/f stands for "Balance brought forward".
en: Balance b/f
sv: Saldo ing

en: Split Transaction
sv: Delad transaktion

en: CSV disabled for double column amounts
sv: CSV avaktiverat för belopp i dubbla kolumner

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
sv: Från ~a till ~a

en: Cu_t
sv: Klipp u_t

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
sv: Klipp ut markeringen till klippbordet

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy the current selection to clipboard
sv: Kopiera markeringen till klippbordet

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: Paste the clipboard content at the cursor position
sv: Klistra in materialet på klippbordet vid markören

en: _Transaction
sv: _Transaktion

en: Remo_ve Other Splits
sv: Ta bort _andra delar

en: Remove all splits in the current transaction
sv: Ta bort alla delningar in den aktuella transaktionen

en: _Enter Transaction
sv: _Mata in transaktion

en: Record the current transaction
sv: Spara den aktuella transaktionen

en: Ca_ncel Transaction
sv: _Avbryt transaktion

en: Cancel the current transaction
sv: Avbryt den aktuella transaktionen

en: _View
sv: _Visa

en: _Double Line
sv: _Dubbla rader

en: _Transfer…
sv: _Överföring…

en: Transfer funds from one account to another
sv: Överför pengar från ett konto till ett annat

en: _Blank Transaction
sv: _Tom transaktion

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
sv: Flytta till den tomma transaktionen i slutet på registret

en: _File
sv: _Arkiv

en: Pa_ge Setup
sv: Sidinställnin_g

en: Specify the page size and orientation for printing
sv: Ange sidstorlek och orientering för utskrift

en: Proper_ties
sv: _Egenskaper

en: Edit the properties of the current file
sv: Redigera egenskaperna för denna fil

en: Close the currently active page
sv: Stäng den nuvarande fliken

en: Quit this application
sv: Avsluta programmet

en: Pr_eferences
sv: In_ställningar

en: Edit the global preferences of GnuCash
sv: Redigera GnuCashs allmänna inställningar

en: _Toolbar
sv: _Verktygsfält

en: Show/hide the toolbar on this window
sv: Visa/göm verktygsraden i det här fönstret

en: Su_mmary Bar
sv: _Sammanfattningsrad

en: Show/hide the summary bar on this window
sv: Visa/göm sammanfattningsraden i detta fönster

en: Stat_us Bar
sv: S_tatusrad

en: Show/hide the status bar on this window
sv: Visa/göm statusraden i det här fönstret

en: Tab P_osition
sv: Flikp_osition

en: Display the notebook tabs at the top of the window
sv: Visa anteckningsblocksflikarna överst i fönstret

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window
sv: Visa anteckningsblocksflikarna nederst i fönstret

en: Display the notebook tabs at the left of the window
sv: Visa anteckningsblocksflikarna till vänster i fönstret

en: Display the notebook tabs at the right of the window
sv: Visa anteckningsblocksflikarna till höger i fönstret

en: Tra_nsaction
sv: Tra_nsaktion

en: _Actions
sv: _Åtgärder

en: Reset _Warnings…
sv: Återställ _varningar…

en: Reset the state of all warning messages so they will be shown again
sv: Återställ tillstånd för alla varningsmeddelanden så att de kommer att visas igen

en: Re_name Page
sv: Döp o_m sida

en: Rename this page
sv: Döp om den här sidan

en: _Scheduled
sv: _Schemalagd

en: _Reports
sv: Ra_pporter

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: E_xtensions
sv: _Utökningar

en: _Windows
sv: _Fönster

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: Open a new top-level GnuCash window
sv: Öppna ett nytt toppnivå GnuCash-fönster

en: New Window with _Page
sv: Nytt fönster med _sidan

en: Move the current page to a new top-level GnuCash window
sv: Flytta den aktuella sidan till ett nytt fönster

en: Tutorial and Concepts _Guide
sv: _Guidad visning och koncept

en: Open the GnuCash Tutorial
sv: Öppna GnuCash:s guidade visning

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Open the GnuCash Help
sv: Öppna GnuCash manual

en: _About
sv: _Om

en: About GnuCash
sv: Om GnuCash

en: Save the current file
sv: Spara nuvarande fil

en: Open the New Invoice dialog
sv: Öppna dialogrutan för ny faktura

en: New _Invoice…
sv: Ny _faktura…

en: New Accounts _Page
sv: _Ny kontosida

en: Open a new Account Tree page
sv: Öppna en ny kontoträdssida

en: New _File
sv: Ny _fil

en: Create a new file
sv: Skapa en ny fil

en: _Open…
sv: _Öppna…

en: Open an existing GnuCash file
sv: Öppna en GnuCash-fil

en: Save _As…
sv: Sp_ara som…

en: Save this file with a different name
sv: Spara denna fil med ett annat namn

en: Re_vert
sv: _Återställ

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
sv: Läs om databasen, återställ alla osparade ändringar

en: Print the currently active page
sv: Skriv ut den aktiva sidan

en: Export _Accounts
sv: Exportera _konton

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
sv: Exportera kontohierarkin till en ny GnuCash-fil

en: _Find…
sv: _Sök…

en: Find transactions with a search
sv: Hitta transaktioner med en sökning

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
sv: Skattera_pportinställningar

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
sv: Ställ in relevanta konton för skatterapporter, t.ex. inkomstskatt

en: _Scheduled Transactions
sv: _Schemalagda transaktioner

en: _Scheduled Transaction Editor
sv: _Redigerare för schemalagda transaktioner

en: Since _Last Run…
sv: _Sedan senaste körningen…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
sv: Skapa schemalagda transaktioner sedan sista körningen

en: _Mortgage & Loan Repayment…
sv: _Inteckning och låneåterbetalning…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
sv: Skapa schemalagda transaktioner för återbetalning av ett lån

en: _Price Database
sv: _Prisdatabas

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
sv: Visa och redigera priser för aktier och investeringsfonder

en: _Security Editor
sv: _Värdepappersredigerare

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
sv: Visa och redigera varor för aktier och investeringsfonder

en: _Loan Repayment Calculator
sv: Ka_lkylator för återbetalning av lån

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
sv: Använd kalkylatorn för återbetalning av lån/inteckning

en: _Close Book…
sv: _Stäng bok…

en: Close the Book at the end of the Period
sv: Stäng boken vid periodens slut

en: _Import Map Editor
sv: Editor för _importmappning

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
sv: Visa och radera Bayesisk och icke-Bayesisk information

en: _Transaction Linked Documents
sv: _Transaktionens länkade dokument

en: View all Transaction Linked Documents
sv: Visa alla länkade dokument för transaktionen

en: _Tips Of The Day
sv: Dagens _tips

en: View the Tips of the Day
sv: Visa dagens tips

en: Import Bills & _Invoices…
sv: Importera räkningar & _fakturor…

en: Import bills and invoices from a CSV text file
sv: Importera räkningar och fakturor från en CSV-textfil

en: _New Budget
sv: _Ny budget

en: Create a new Budget
sv: Skapa en ny budget

en: _Open Budget
sv: _Öppna budget

en: Open an existing Budget in a new tab. If none exists a new budget will be created
sv: Öppna en befintlig budget i en ny flik. Om ingen finns kommer en ny budget att skapas

en: _Copy Budget
sv: _Kopiera budget

en: Copy an existing Budget
sv: Kopiera en befintlig budget

en: _Delete Budget
sv: _Ta bort budget

en: Delete an existing Budget
sv: Ta bort en befintlig budget

en: _Customer
sv: _Kund

en: Customers Overview
sv: Översikt kunder

en: Open a Customer overview page
sv: Öppna en kundöversiktssida

en: _New Customer…
sv: _Ny kund…

en: Open the New Customer dialog
sv: Öppna dialogrutan Ny kund

en: _Find Customer…
sv: _Sök kund…

en: Open the Find Customer dialog
sv: Öppna dialogrutan Sök kund

en: Find In_voice…
sv: Sök _faktura…

en: Open the Find Invoice dialog
sv: Öppna dialogrutan för att söka efter faktura

en: New _Job…
sv: Nytt _jobb…

en: Open the New Job dialog
sv: Öppna dialogrutan för nytt jobb

en: Find Jo_b…
sv: Sök jo_bb…

en: Open the Find Job dialog
sv: Öppna dialogrutan för att söka efter jobb

en: _Process Payment…
sv: Be_handla betalning…

en: Open the Process Payment dialog
sv: Öppna dialogrutan för att hantera betalning

en: Invoices _Due Reminder
sv: Påminnelse om förfallan_de fakturor

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
sv: Öppna dialogrutan Påminnelse om förfallande fakturor

en: _Vendor
sv: _Leverantör

en: Vendors Overview
sv: Översikt leverantörer

en: Open a Vendor overview page
sv: Öppna en leverantörsöversiktssida

en: _New Vendor…
sv: _Ny leverantör…

en: Open the New Vendor dialog
sv: Öppna dialogrutan för ny leverantör

en: _Find Vendor…
sv: _Sök leverantör…

en: Open the Find Vendor dialog
sv: Öppna dialogrutan för att söka efter leverantör

en: New _Bill…
sv: Ny r_äkning…

en: Open the New Bill dialog
sv: Öppna dialogrutan Ny räkning

en: Find Bi_ll…
sv: Sö_k räkning…

en: Open the Find Bill dialog
sv: Öppna dialogrutan Sök räkning

en: Bills _Due Reminder
sv: Påminnelse om förfallan_de räkningar

en: Open the Bills Due Reminder dialog
sv: Öppna dialogrutan Påminnelse om förfallande räkningar

en: _Employee
sv: P_ersonal

en: Employees Overview
sv: Personalöversikt

en: Open a Employee overview page
sv: Öppna en personalöversiktssida

en: _New Employee…
sv: _Ny personal…

en: Open the New Employee dialog
sv: Öppna dialogrutan Ny personal

en: _Find Employee…
sv: _Sök personal…

en: Open the Find Employee dialog
sv: Öppna dialogrutan Sök personal

en: New _Expense Voucher…
sv: Nytt traktam_ente…

en: Open the New Voucher dialog
sv: Öppna dialogrutan Nytt traktamente

en: Find Expense _Voucher…
sv: Sök _traktamente…

en: Open the Find Expense Voucher dialog
sv: Öppna dialogrutan Sök traktamente

en: Business Linked Documents
sv: Länkade dokument för verksamhet

en: View all Linked Business Documents
sv: Visa alla länkade dokument för verksamhet

en: Sales _Tax Table
sv: Försäljningsska_ttetabell

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
sv: Visa och redigera listan med försäljningsskattetabeller (MOMS/VAT)

en: _Billing Terms Editor
sv: Editor för _betalningsvillkor

en: View and edit the list of Billing Terms
sv: Visa och redigera listan med betalningsvillkor

en: Test Search Dialog
sv: Sökdialog för test

en: Initialize Test Data
sv: Initiera testdata

en: Export Account T_ree to CSV…
sv: Exportera konto_hierarkin till CSV…

en: Export the Account Tree to a CSV file
sv: Exportera kontohierarkin till en CSV-fil

en: Export _Transactions to CSV…
sv: Exportera _transaktioner till CSV…

en: Export the Transactions to a CSV file
sv: Exportera transaktionerna till en CSV-fil

en: Export A_ctive Register to CSV…
sv: Exportera _aktivt register till CSV…

en: Export the Active Register to a CSV file
sv: Exportera det aktiva registret till en CSV-fil

en: Import _Accounts from CSV…
sv: Importera _konton från CSV…

en: Import Accounts from a CSV file
sv: Importera konton från en CSV-fil

en: Import _Transactions from CSV…
sv: Importera _transaktioner från CSV…

en: Import Transactions from a CSV file
sv: Importera transaktioner från en CSV-fil

en: Import _Prices from a CSV file…
sv: Importera _priser från en CSV-fil…

en: Import Prices from a CSV file
sv: Importera priser från en CSV-fil

en: Import _Customers & Vendors…
sv: Importera k_under & leverantörer…

en: Import Customers and Vendors from a CSV text file
sv: Importera kunder och leverantörer från en CSV-textfil

en: _Replay GnuCash .log file…
sv: _Spela upp GnuCash .log-fil…

en: Replay a GnuCash log file after a crash. This cannot be undone
sv: Spela upp en GnuCash logg-fil efter en krasch. Denna operation kan inte ångras

en: _Edit Account
sv: _Redigera konto

en: Edit the selected account
sv: Redigera det valda kontot

en: _Delete Account
sv: _Ta bort konto

en: F_ind Account
sv: S_ök konto

en: Find an account
sv: Sök efter konto

en: _Cascade Account Properties…
sv: Egenskaper för _kaskadkonto…

en: Cascade selected properties for account
sv: Verkställ valda egenskaper i kaskad för konto

en: _Renumber Subaccounts…
sv: _Numrera om underkonton…

en: Renumber the children of the selected account
sv: Numrera om underkonton till det valda kontot

en: Open _Account
sv: Öppna _konto

en: Open the selected account
sv: Öppna det valda kontot

en: Open _SubAccounts
sv: Öppna _underkonton

en: Open the selected account and all its subaccounts
sv: Öppna det valda kontot och alla dess underkonton

en: _Filter By…
sv: _Filtrera efter…

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: Refresh this window
sv: Uppdatera detta fönster

en: Create a new Account
sv: Skapa ett nytt konto

en: New Account _Hierarchy…
sv: Ny konto_hierarki…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
sv: Utöka aktuell bok genom sammanslagning med nya kontotypkategorier

en: _Reconcile…
sv: _Stäm av…

en: Reconcile the selected account
sv: Stäm av det valda kontot

en: _Auto-clear…
sv: _Auto-cleara…

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
sv: Cleara automatiskt individuella transaktioner för att nå ett bestämt clearat belopp

en: Stock Ass_istant…
sv: Aktiea_ssistent…

en: Stoc_k Split…
sv: A_ktiesplit…

en: Record a stock split or a stock merger
sv: Mata in en aktiesplit eller aktiesammanslagning

en: View _Lots…
sv: Visa parti_er…

en: Bring up the lot viewer/editor window
sv: Öppna fönstret för att visa/redigera partier

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
sv: _Kontrollera & reparera

en: Check & Repair A_ccount
sv: _Kontrollera och reparera konto

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
sv: Leta efter och reparera obalanserade transaktioner och föräldralösa delningar i detta konto

en: Check & Repair Su_baccounts
sv: Kontrollera och reparera _underkonton

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
sv: Leta efter och reparera obalanserade transaktioner och föräldralösa delningar i detta konto och dess underkonton

en: Check & Repair A_ll
sv: Kontrollera och reparera a_lla

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
sv: Leta efter och reparera obalanserade transaktioner och föräldralösa delningar i alla konton

en: Filter accounts
sv: Filtrera konton

en: Edit _Account
sv: _Redigera konto

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
sv: Cleara automatiskt individuella transaktioner, upp till ett visst belopp

en: _Delete Account…
sv: _Ta bort konto…

en: Delete selected account
sv: Ta bort det valda kontot

en: Esti_mate Budget…
sv: Gör b_udgetuppskattning…

en: _All Periods…
sv: _Alla perioder…

en: Estimate a budget value for the selected accounts from past transactions
sv: Uppskatta ett budgetvärde för valda konton utifrån tidigare transaktioner

en: _Delete Budget…
sv: _Ta bort budget…

en: Select this or another budget and delete it
sv: Välj denna eller en annan budget och ta bort den

en: Edit Note
sv: Redigera anteckning

en: Edit note for the selected account and period
sv: Redigera anteckning för det valda kontot och perioden

en: Run the budget report
sv: Utför budgetrapporteringen

en: Budget _Options…
sv: Budget_inställningar…

en: Edit this budget's options
sv: Ändra inställningarna för budgeten

en: Edit budget for all periods for the selected accounts
sv: Redigera budgeten för alla perioder för valda konton

en: Sort _Order
sv: Sorterings_ordning

en: _Quantity
sv: _Antal

en: _Enter
sv: _Mata in

en: Record the current entry
sv: Spara den aktuella posten

en: Cancel the current entry
sv: Avbryt den aktuella posten

en: Delete the current entry
sv: Ta bort den aktuella posten

en: _Blank
sv: _Tom

en: Move to the blank entry at the bottom
sv: Flytta till den tomma posten längst ned

en: Dup_licate Entry
sv: Dup_licera Post

en: Make a copy of the current entry
sv: Skapa en kopia av den aktuella posten

en: Move Entry _Up
sv: Flytta _upp posten

en: Move the current entry one row upwards
sv: Flytta den valda posten en rad uppåt

en: Move Entry Do_wn
sv: Flytta _ner posten

en: Move the current entry one row downwards
sv: Flytta den valda posten en rad nedåt

en: Manage link of an external document to this item
sv: Hantera länk för ett externt dokument till detta objekt

en: Open the linked document
sv: Öppna det länkade dokumentet

en: Open a company report window for the owner of this invoice
sv: Öppna ett företagsrapportfönster för fakturans ägare

en: Move to the blank entry at the bottom of the Invoice
sv: Flytta till den tomma posten längst ned på fakturan

en: E_dit Customer
sv: _Redigera kund

en: Edit the selected customer
sv: Redigera den valda kunden

en: Create a new customer
sv: Skapa en ny kund

en: E_dit Vendor
sv: _Redigera leverantör

en: Edit the selected vendor
sv: Redigera den valda leverantören

en: Create a new vendor
sv: Skapa en ny leverantör

en: E_dit Employee
sv: _Redigera anställd

en: Edit the selected employee
sv: Redigera den valda anställda

en: Create a new employee
sv: Skapa en ny anställd

en: Show customer report
sv: Visa kundrapport

en: Show customer aging overview for all customers
sv: Visa kunders åldrandeöversikt för alla kunder

en: Show vendor report
sv: Visa leverantörsrapport

en: Show vendor aging overview for all vendors
sv: Visa leverantörers åldrandeöversikt för alla leverantörer

en: Show employee report
sv: Visa rapport över personal

en: Create a new invoice
sv: Skapa en ny faktura

en: Create a new bill
sv: Skapa en ny räkning

en: New _Voucher…
sv: Nytt _traktamente…

en: Create a new voucher
sv: Skapa ett nytt traktamente

en: _Print Checks…
sv: _Skriv ut checkar…

en: Assign as payment…
sv: Tilldela som betalning…

en: Assign the selected transaction as payment
sv: Tilldela markerad transaktion som betalning

en: Edit payment…
sv: Redigera betalning…

en: Edit the payment this transaction is a part of
sv: Redigera betalningen som denna transaktion är en del av

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
sv: _Standardliggare

en: Show transactions on one or two lines
sv: Visa transaktioner på en eller två rader

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
sv: _Autodelningsliggare

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
sv: Visa transaktioner på två rader och expandera nuvarande transaktion

en: Show expanded transactions with all splits
sv: Visa utökade transaktioner med alla delar

en: _Sort By…
sv: _Sortera efter…

en: _Void Transaction
sv: _Annullera transaktion

en: Void the current transaction
sv: Annullera den aktuella transaktionen

en: _Unvoid Transaction
sv: Ava_nnullera transaktion

en: Unvoid the current transaction
sv: Ångra annullering av den aktuella transaktionen

en: Add _Reversing Transaction
sv: Lägg till _omvänd transaktion

en: Add a reversing transaction
sv: Lägg till en omvänd transaktion

en: Move to the blank transaction in the register
sv: Flytta till den tomma transaktionen i registret

en: _Go to Date
sv: _Gå till datum

en: Move to the split at the specified date
sv: Gå till delningen på angivet datum

en: S_plit Transaction
sv: _Delad transaktion

en: Show all splits in the current transaction
sv: Visa alla delar för den aktuella transaktionen

en: Edit E_xchange Rate
sv: Redigera vä_xelkurs

en: Edit the exchange rate for the current transaction
sv: Redigera växelkursen för den aktuella transaktionen

en: Sche_dule…
sv: S_chemalägg…

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
sv: Skapa en schemalagd transaktion med den markerade transaktionen som mall

note: Translators: This is a menu item that will open a register tab for the account of the first other account in the current transaction's split list with focus on the current transaction's entry in that register.
en: _Jump to the other account
sv: _Hoppa till det andra kontot

en: Open a new register tab for the other account with focus on this transaction
sv: Öppna en ny registerflik för det andra kontot med fokus på denna transaktion

en: All Transactions
sv: Alla transaktioner

en: This transaction
sv: Denna transaktion

en: Account Report
sv: Kontorapport

en: Open a register report for this Account
sv: Öppna en registerrapport för detta konto

en: Account Report - Single Transaction
sv: Kontorapport - Enstaka transaktion

en: Open a register report for the selected Transaction
sv: Öppna en registerrapport för vald transaktion

en: _Print Report…
sv: _Skriv ut rapport…

en: Print the current report
sv: Skriv ut rapporten

en: _Report Options
sv: _Rapportalternativ

en: Edit report style sheets
sv: Redigera stilmallar för rapporten

en: Export as P_DF…
sv: Exportera som P_DF…

en: Export the current report as a PDF document
sv: Exportera aktuell rapport som ett PDF-dokument

en: Export _Report…
sv: Exportera _rapport…

en: Export HTML-formatted report to file
sv: Exportera HTML-formaterad rapport till fil

en: Update the current report's saved configuration
sv: Uppdatera den aktuella rapportens sparade konfiguration

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu
sv: Lägg till den aktuella rapportens konfiguration till menyn ”Rapporter->Sparade rapportkonfigurationer”

en: Back
sv: Bakåt

en: Move back one step in the history
sv: Flytta ett steg bakåt i historiken

en: Forward
sv: Framåt

en: Move forward one step in the history
sv: Flytta ett steg framåt i historiken

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload the current page
sv: Läs om sidan

en: Stop
sv: Avbryt

en: Cancel outstanding HTML requests
sv: Avbryt pågående HTML-förfrågningar

en: Export _Report
sv: Exportera _rapport

en: Create a new scheduled transaction
sv: Skapa en ny schemalagd transaktion

en: Edit the selected scheduled transaction
sv: Redigera den valda schemalagda transaktionen

en: Delete the selected scheduled transaction
sv: Ta bort den valda schemalagda transaktionen

en: Import _QIF…
sv: Importera _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
sv: Importera en Quicken QIF fil

en: _General Journal
sv: _Allmän journal

en: Open general journal window
sv: Öppna fönster för allmän journal

en: St_yle Sheets
sv: Sti_lmallar

en: _Reconcile
sv: _Stäm av

en: _Reconcile Information…
sv: _Avstämningsinformation…

en: _Finish
sv: _Slutför

en: _Postpone
sv: _Skjut upp

en: _Open Account
sv: _Öppna konto

en: _Reconcile Selection
sv: _Stäm av markerade

en: _Unreconcile Selection
sv: _Ta bort avstämning från markerade

en: Add a new balancing entry to the account
sv: Lägg till en ny balanserande transaktion till kontot

en: Edit the current transaction
sv: Redigera den aktuella transaktionen

en: Reconcile the selected transactions
sv: Stäm av de valda transaktionerna

en: Reconcile Selection
sv: Stäm av markerade

en: Unreconcile the selected transactions
sv: Ta bort avstämningen för de valda transaktionerna

en: Unreconcile Selection
sv: Ta bort avstämning från markerade

en: Delete the selected transaction
sv: Ta bort den valda transaktionen

en: Open the account
sv: Öppna kontot

en: Finish the reconciliation of this account
sv: Slutför avstämning av detta konto

en: Postpone the reconciliation of this account
sv: Skjut upp avstämning av detta konto

en: Cancel the reconciliation of this account
sv: Avbryt avstämning av detta kontot

en: Illegal variable in expression.
sv: Ogiltig variabel i uttrycket.

en: Unbalanced parenthesis
sv: Obalanserade parenteser

en: Stack overflow
sv: Överfull stack

en: Stack underflow
sv: Underfull stack

en: Undefined character
sv: Odefinierat tecken

en: Not a variable
sv: Inte en variabel

en: Not a defined function
sv: Inte en definierad funktion

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Numeric error
sv: Numeriskt fel

en: Failed to initialize Finance::Quote:
sv: Kunde inte initialisera Finance::Quote:

en: Finance::Quote check returned error
sv: Finance::Quote-kontroll returnerade fel

en: No Finance::Quote Version
sv: Finance::Quote version saknas

en: GncQuotes::Fetch called with no book.
sv: GncQuote::Fetch anropades utan bok.

en: GncQuotes::Fetch called with no commodities.
sv: GncQuotes::Fetch anropades utan produkter.

en: There were no commodities for which to retrieve quotes.
sv: Det fanns inga produkter att hämta priser för.

en: Finance::Quote retrieval failed with error
sv: Finance::Quote-hämtning misslyckades med fel

en: Finance::Quote returned no data and set no error.
sv: Finance::Quote returnerade ingen data och angav inget fel.

en: Finance::Quote returned an error:
sv: Finance::Quote returnerade ett fel:

en: Finance::Quote reported failure set no error.
sv: Finance::Quote rapporterade misslyckande angav inget fel.

en: Finance::Quote reported failure with error:
sv: Finance::Quote rapporterade misslyckande med fel:

en: Finance::Quote returned a quote with no currency.
sv: Finance::Quote returnerade ett pris utan valuta.

en: Finance::Quote returned a quote with a currency GnuCash doesn't know about.
sv: Finance::Quote returnerade ett pris med en valuta som GnuCash inte känner till.

en: Finance::Quote returned a quote with no price element.
sv: Finance::Quote returnerade ett pris utan priselement.

en: Finance::Quote returned a quote with a price that GnuCash was unable to covert to a number.
sv: Finance::Quote returnerade en prisuppgift med ett pris som GnuCash inte kunde konvertera till siffror.

en: The quote has no error set.
sv: Prisuppgiften har inget fel.

en: Quotes for the following commodities were unavailable or unusable:
sv: Prisuppgifter för följande produkter var otillgängliga eller kunde inte användas:

en: Currency quotes requires at least two currencies
sv: Valutauppgifter kräver minst två valutor

en: Failed to parse result returned by Finance::Quote.
sv: Kunde inte tolka resultatet som returnerades av Finance::Quote.

en: Error message:
sv: Felmeddelande:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that the preceding element is required
en: required
sv: krävs

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that the quote will work best if the preceding element is provided
en: recommended
sv: rekommenderas

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that one of the indicated elements is required
en: one of these
sv: en av dessa

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that a required element wasn't reported. The *s are for emphasis.
en: **missing**
sv: **saknas**

en: Finance::Quote fields GnuCash uses:
sv: Finance::Quote-fält som GnuCash använder:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The date of the quote.
en: date:
sv: datum:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote currency
en: currency:
sv: valuta:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for the most recent trade on the exchange
en: last:
sv: senaste:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for an open-ended mutual fund and represents the net asset value of one unit of the fund at the previous close of trading.
en: nav:
sv: ntv:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is neither a last trade nor an NAV.
en: price:
sv: pris:

en: Finance::Quote reported a failure for symbol
sv: Finance::Quote rapporterade ett misslyckande för symbolen

en: Finance::Quote failed silently to retrieve a quote for symbol
sv: Finance::Quote misslyckades tyst att hämta prisuppgifter för symbolen

en: GnuCash submitted invalid json to Finance::Quote. The details were logged.
sv: GnuCash skickade ogiltig json till Finance::Quote. Detaljerna loggades.

en: Perl is missing the following modules. Please see https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote for detailed corrective action.
sv: Perl saknar följande moduler. Se https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote för detaljerade åtgärder.

en: Unrecognized Finance::Quote Error:
sv: Okänt Finance::Quote-fel:

note: Translators: A list of error messages from the Scheduled Transactions (SX). They might appear in their editor or in "Since last run".
en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
sv: Okänt konto för guid [%s], avbryter skapande av SX [%s].

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
sv: Fel vid tolkning av SX [%s] nyckel [%s]=formel [%s] på [%s]: %s.

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
sv: Fel %d i SX [%s] sista gnc_numeric-värde, använder 0 istället.

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
sv: Ingen växelkurs tillgänglig i SX [%s] för %s -> %s, värdet är noll.

en: %s balance of %s is above the upper limit %s.
sv: %s saldo på %s överstiger den övre gränsen %s.

en: %s balance of %s is below the lower limit %s.
sv: %s saldo på %s underskrider den nedre gränsen %s.

en: %s balance of %s should be zero.
sv: %s saldo på %s bör vara noll.

[ctx: Reconciled flag 'not cleared']
en: n
sv: e

[ctx: Reconciled flag 'reconciled']
en: y
sv: a

[ctx: Reconciled flag 'void']
en: v
sv: n

en: Opening Balances
sv: Ingående saldon

note: Translators: this string refers to a file name that gets renamed
en: Renamed to:
sv: Omdöpt till:

en: Notice
sv: Observandum

en: Your gnucash metadata has been migrated.
sv: Din gnucash-metadata har migrerats.

note: Translators: this refers to a directory name.
en: Old location:
sv: Gammal plats:

note: Translators: this refers to a directory name.
en: New location:
sv: Ny plats:

note: Translators {1} will be replaced with the package name (typically Gnucash) at runtime
en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
sv: Om du inte längre avser att använda {1} 2.6.x eller äldre på detta system kan du ta bort den gamla katalogen.

en: In addition:
sv: Dessutom:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
sv[0]: Följande fil har kopierats till {1} istället:
sv[1]: Följande filer har kopierats till {1} istället:

en: The following file in {1} has been renamed:
sv: Följande fil i {1} har döpts om:

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
sv[0]: Följande fil är för gammal och kommer att ignoreras:
sv[1]: Följande filer är för gamla och kommer att ignoreras:

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
sv[0]: Följande fil kunder inte flyttas till {1}:
sv[1]: Följande filer kunde inte flyttas till {1}:

en: Deposit
sv: Insättning

en: Receive
sv: Ta emot

en: Withdrawal
sv: Uttag

en: Spend
sv: Spendera

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
sv: Avdelartecknet ”%s” används i ett eller flera kontonamn.
    
    Detta kommer att leda till oväntade beteenden. Ändra antingen kontonamnen eller välj ett annat avdelartecken.
    
    Nedan ser du listan över ogiltiga kontonamn:
    %s

en: Credit Card
sv: Kreditkort

en: Stock
sv: Aktie

en: Mutual Fund
sv: Investeringsfond

en: A/Receivable
sv: K/Fordringar

en: A/Payable
sv: K/Betalningar

en: Root
sv: Rot

en: Orphaned Gains
sv: Föräldralösa vinster

en: Realized Gain/Loss
sv: Reavinst/-förlust

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
sv: Reavinster eller -förluster från produkt- eller handelskonton som inte har bokförts någon annanstans.

[ctx: Commodity Type]
en: All non-currency
sv: Alla penningfria

[ctx: Commodity Type]
en: Currencies
sv: Valutor

en: y-m-d
sv: å-m-d

en: d-m-y
sv: d-m-å

en: m-d-y
sv: m-d-å

en: Unknown date format specifier passed as argument.
sv: Okänd datumformatangivare använd som argument.

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
sv: Värdet kan inte tolkas till ett datum med markerat datumformat.

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
sv: Värdet verkar innehålla ett år medan valt format förbjuder detta.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
sv: Detta dataset innehåller funktioner som inte stöds denna versionen av GnuCash. Du måste använda en nyare version av GnuCash för att kunna använda följande funktioner:

en: Extra to Charge Card
sv: Extra till betalkort

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
sv: Genererat från en faktura. Försök att avregistrera fakturan.

en:  (posted)
sv:  (registrerad)

en: One Week Ago
sv: En vecka sen

en: One Week Ago.
sv: En vecka sen.

en: One Week Ahead
sv: En vecka före

en: One Week Ahead.
sv: En vecka före.

en: One Month Ago
sv: En månad sen

en: One Month Ago.
sv: En månad sen.

en: One Month Ahead
sv: En månad före

en: One Month Ahead.
sv: En månad före.

en: Three Months Ago
sv: Tre månader sen

en: Three Months Ago.
sv: Tre månader sen.

en: Three Months Ahead
sv: Tre månader före

en: Three Months Ahead.
sv: Tre månader före.

en: Six Months Ago
sv: Ett halvår sen

en: Six Months Ago.
sv: Ett halvår sen.

en: Six Months Ahead
sv: Ett halvår före

en: Six Months Ahead.
sv: Ett halvår före.

en: One Year Ago
sv: Ett år sen

en: One Year Ago.
sv: Ett år sen.

en: One Year Ahead
sv: Ett år före

en: One Year Ahead.
sv: Ett år före.

en: Start of next month
sv: Början av nästa månad

en: First day of the next month.
sv: Första dagen i nästa månad.

en: End of next month
sv: Slutet av nästa månad

en: Last day of next month.
sv: Sista dagen i nästa månad.

en: Start of next quarter
sv: Början av nästa kvartal

en: First day of the next quarterly accounting period.
sv: Första dagen av nästa kvartalsvisa räkenskapsperiod.

en: End of next quarter
sv: Slutet av nästa kvartal

en: Last day of next quarterly accounting period.
sv: Sista dagen av nästa kvartalsvisa räkenskapsperiod.

en: Start of next year
sv: Början av nästa år

en: First day of the next calendar year.
sv: Första dagen på nästa kalenderår.

en: End of next year
sv: Slutet av nästa år

en: Last day of the next calendar year.
sv: Sista dagen på nästa kalenderår.

en: Counters
sv: Räknare

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
sv: Välj antal dagar efter vilka transaktioner ska skrivskyddas och inte längre kunna redigeras. Tröskeln markeras av en röd linje i kontots registerfönster. Om noll kan alla transaktioner redigeras och inga skrivskyddas.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
sv: Markera för att använda split-åtgärdsfältet i register för ”Num”-fält istället för transaktionsnummer; transaktionsnummer visas som ”T-Num” på registrets andra rad. Har motsvarande effekt på företagsfunktioner, rapporter och importer/exporter.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
sv: Markera för att använda handelskonton för transaktioner som använder fler än en valuta eller produkt.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
sv: Budget att använda när ingen har specificerats på annat sätt.

en: Customer number
sv: Kundnummer

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
sv: Föregående genererat kundnummer. Detta nummer kommer att ökas stegvis för att generera nästa kundnummer.

en: Customer number format
sv: Kundnummerformat

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
sv: Formatsträngen som ska användas för att generera kundnummer. Detta är en formatsträng i printf-stil.

en: Employee number
sv: Personalnummer

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
sv: Föregående genererat personalnummer. Detta nummer kommer att ökas stegvis för att generera nästa personalnummer.

en: Employee number format
sv: Personalnummerformat

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
sv: Formatsträng att använda för att generera personalnummer. Detta är en formatsträng i printf-stil.

en: Invoice number
sv: Fakturanummer

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
sv: Föregående genererat fakturanummer. Detta nummer kommer att ökas stegvis för att generera nästa fakturanummer.

en: Invoice number format
sv: Fakturanummerformat

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
sv: Formatsträng att använda för att generera fakturanummer. Detta är en formatsträng i printf-stil.

en: Bill number
sv: Räkningsnummer

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
sv: Föregående genererat räkningsnummer. Detta nummer kommer att ökas stegvis för att generera nästa räkningsnummer.

en: Bill number format
sv: Räkningsnummerformat

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
sv: Formatsträng att använda för att generera räkningsnummer. Detta är en formatsträng i printf-stil.

en: Expense voucher number
sv: Traktamentenummer

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
sv: Föregående genererat traktamentenummer. Detta nummer kommer att ökas stegvis för att generera nästa traktamentenummer.

en: Expense voucher number format
sv: Nummerformat för traktamente

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
sv: Formatsträng att använda för att generera traktamentenummer. Detta är en formatsträng i printf-stil.

en: Job number
sv: Jobbnummer

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
sv: Föregående genererat jobbnummer. Detta nummer kommer att ökas stegvis för att generera nästa jobbnummer.

en: Job number format
sv: Jobbnummerformat

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
sv: Formatsträng att använda för att generera jobbnummer. Detta är en formatsträng i printf-stil.

en: Order number
sv: Ordernummer

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
sv: Föregående genererat ordernummer. Detta nummer kommer att ökas stegvis för att generera nästa ordernummer.

en: Order number format
sv: Ordernummerformat

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
sv: Formatsträng att använda för att generera ordernummer. Detta är en formatsträng i printf-stil.

en: Vendor number
sv: Leverantörsnummer

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
sv: Föregående genererat leverantörsnummer. Detta nummer kommer att ökas stegvis för att generera nästa leverantörsnummer.

en: Vendor number format
sv: Leverantörsnummerformat

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
sv: Formatsträng att använda för att generera leverantörsnummer. Detta är en formatsträng i printf-stil.

en: The name of your business.
sv: Namnet på ditt företag.

en: The address of your business.
sv: Adressen till ditt företag.

en: The contact person to print on invoices.
sv: Kontaktpersonen som visas på fakturor.

en: The fax number of your business.
sv: Faxnumret för ditt företag.

en: The email address of your business.
sv: E-postadressen för ditt företag.

en: The URL address of your website.
sv: Webbadressen för ditt företag.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
sv: ID för ditt företag (t.ex. ”TIN-nummer: 000000-0000”).

en: Length of time to change the used invoice report. A value of 0 means disabled.
sv: Tidsrymd för att ändra den använda fakturarapporten. Värdet 0 innebär att det avaktiveras.

en: Default Customer TaxTable
sv: Förvald kundskattetabell

en: The default tax table to apply to customers.
sv: Förvald skattetabell att tillämpa på kunder.

en: Default Vendor TaxTable
sv: Förvald leverantörsskattetabell

en: The default tax table to apply to vendors.
sv: Förvald skattetabell att tillämpa på leverantörer.

en: The default date format used for fancy printed dates.
sv: Förvalt datumformat att använda för vackra utskrivna datum.

en: The electronic tax number of your business
sv: Elektroniskt skattenummer för ditt företag

en:  (closed)
sv:  (avslutad)

en: Offset between documents:
sv: Förskjutning mellan dokument:

en: Lot Link
sv: Länk till parti

en: First In, First Out
sv: Först in, först ut

en: Use oldest lots first.
sv: Använd äldsta partier först.

en: Last In, First Out
sv: Sist in, först ut

en: Use newest lots first.
sv: Använd nyaste partier först.

en: Average cost of open lots.
sv: Genomsnittlig kostnad för öppna partier.

en: Manually select lots.
sv: Välj partier manuellt.

en: Use Trading Accounts
sv: Använd handelskonton

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
sv: Dagströskel för skrivskydd av transaktioner (röd linje)

en: Use Split Action Field for Number
sv: Använd delningars åtgärdsfält för nummer

en: Budgeting
sv: Budgetering

en: Default Budget
sv: Förvald budget

en: Default Invoice Report
sv: Detaljerad fakturarapport

en: Default Invoice Report Timeout
sv: Förvald tidsgräns för fakturarapport

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
sv: sista %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
sv: Okänd, lista med %d poster.

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
sv: Var god radera denna transaktion. Förklaring på https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
sv: Var god radera denna transaktion. Förklaring på https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
sv: Kontrollerar företagets partier i konto %s: %u av %u

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
sv: Kontrollerar företagets splitar i konto %s: %u av %u

en: Looking for orphans in transaction: %u of %u
sv: Letar efter föräldralösa i transaktion: %u av %u

en: Looking for imbalances in transaction date %s: %u of %u
sv: Letar efter obalans i transaktionsdatum %s: %u av %u

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
sv: Delning

en: Voided transaction
sv: Annullerad transaktion

en: Transaction Voided
sv: Transaktion annullerad

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
sv: Skatterelaterat men saknar skattekod

en: Tax entity type not specified
sv: Typ av skattepart inte specificerad

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
sv: Skattetyp %s: ogiltig kod %s för kontotyp

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
sv: Ej skatterelaterad; skattetyp %s: ogiltig kod %s för kontotyp

en: Invalid code %s for tax type %s
sv: Ogiltig kod %s för skattetyp %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
sv: Ej skatterelaterad; ogiltig kod %s för skattetyp %s

en: No form: code %s, tax type %s
sv: Inget formulär: kod %s, skattetyp %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
sv: Ej skatterelaterad; inget formulär: kod %s, skattetyp %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
sv: Ingen beskrivning: formulär %s, kod %s, skattetyp %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
sv: Ej skatterelaterad; ingen beskrivning: formulär %s, kod %s, skattetyp %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
sv: Ej skatterelaterad; %s%s: %s (kod %s, skattetyp %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
sv: (Skatterelaterade underkonton: %d)

en: No help available.
sv: Ingen hjälp tillgänglig.
