gnumeric - en to da translation catalogue (1835 entries)

en: Spreadsheet
da: Regneark

note: Keep in sync with .desktop file
en: Gnumeric Spreadsheet
da: Gnumeric Regneark

en: Calculation, Analysis, and Visualization of Information
da: Beregning, analyse og visualisering af information

en: Parse error while reading Applix file.
da: Fortolkningsfejl ved læsning af Applix-fil.

en: Missing characters for character encoding
da: Manglende tegn for tegnkodning

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
da: Importerer version 4.[234] regneark

en: Reading file...
da: Læser fil...

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
da: Syntaksfejl ved linje %d. Ignorerer.

en: Unknown value type '%s' at line %d. Ignoring.
da: Ukendt værditype '%s' i linje %d. Ignorerer.

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
da: Ukendt dataværdi "%s" ved linje %d. Ignorerer.

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
da: Ukendt værditype %d ved linje %d. Ignorerer.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
da: DIF-fil har mere end det maksimale antal rækker %d. Ignorerer resten af rækkerne.

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
da: DIF-fil har mere end det maksimale antal kolonner %d. Ignorerer resten af kolonnerne.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
da: Filen sluttede pludseligt under indlæsning af hoved ved linje %d.

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
da: Filen sluttede pludseligt under indlæsning af data ved linje %d.

en: Error while reading DIF file.
da: Fejl ved læsning af DIF-fil.

en: Cannot get default sheet.
da: Kan ikke få fat i standardarket.

en: Error while saving DIF file.
da: Fejl ved gemning af DIF-fil.

en: Data Interchange Format (DIF) module
da: Data Interchange Format-modul (DIF)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
da: Læser og skriver information gemt i Data Interchange Format'et (*.dif)

en: No Workbook or Book streams found.
da: Ingen bøger eller arbejdsbogsstrømme fundet.

en: Preparing to save...
da: Forbereder gemning...

en: Saving file...
da: Gemmer fil...

en: XML document not well formed!
da: XML-dokument er ikke korrekt udformet!

en: #UNKNOWN!
da: #UKENDT!

en: Sheet%d
da: Ark%d

en: Macro%d
da: Makro%d

en: Chart%d
da: Graf%d

en: Module%d
da: Modul%d

en: Failure parsing name '%s'
da: Fejl ved fortolkning af navn '%s'

en: Incorrect expression for name '%s': content will be lost.
da: Ukorrekt udtryk for navn '%s': Indhold vil gå tabt.

en: DDE links are not supported yet.
    Name '%s' will be lost.
da: DDE-henvisninger er endnu ikke understøttet.
    Navn '%s' vil gå tabt.

en: OLE links are not supported yet.
    Name '%s' will be lost.
da: OLE-henvisninger er endnu ikke understøttet.
    Navn '%s' vil gå tabt.

en: external references
da: eksterne referencer

en: No password supplied
da: Password ikke angivet

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u column, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u columns, and this workbook has %d
da[0]: Indhold vil gå tabt, når der gemmes. Dette format understøtter kun %u kolonne, og denne arbejdsbog har %d
da[1]: Indhold vil gå tabt, når der gemmes. Dette format understøtter kun %u kolonner, og denne arbejdsbog har %d

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u row, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u rows, and this workbook has %d
da[0]: Indhold vil gå tabt, når der gemmes. Dette format understøtter kun %u række, og denne arbejdsbog har %d
da[1]: Indhold vil gå tabt, når der gemmes. Dette format understøtter kun %u rækker, og denne arbejdsbog har %d

en: This is somewhat corrupt.
    We already wrote a length for a string that is being truncated due to encoding problems.
da: Der er noget galt.
    Vi har allerede skrevet en længde for en streng som bliver forkortet på grund af kodningsproblemer.

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
da: Kunne ikke åbne strøm 'Book' for at skrive

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
da: Kunne ikke åbne strøm 'Workbook' for at skrive

en: Broken function
da: Brudt funktion

en: Too many arguments for function '%s', MS Excel can only handle %d not %d
da: For mange argumenter for funktion '%s', MS Excel kan kun håndtere %d, ikke %d

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
da: Importerer/eksporterer MS Excel(tm)-filer

en: Unknown color '%s'
da: Ukendt farve '%s'

en: '%s' is corrupt!
da: '%s' er ødelagt!

en: Integer '%s' is out of range, for attribute %s
da: Heltal '%s' er uden for interval, for attribut %s

en: Invalid integer '%s' for attribute %s
da: Ugyldigt heltal '%s' for attribut %s

en: Invalid RRGGBB color '%s' for attribute %s
da: Ugyldig RRGGBB-farve '%s' for attribut %s

en: Invalid number '%s' for attribute %s
da: Ugyldigt tal '%s' for attribut %s

en: Invalid cell position '%s' for attribute %s
da: Ugyldig celleplacering '%s' for attribut %s

en: Invalid range '%s' for attribute %s
da: Ugyldigt interval '%s' for attribut %s

en: Unknown theme color %d
da: Ukendt temafarve %d

en: Undefined number format id '%s'
da: Udefineret talformat-id '%s'

en: Invalid color '%s' for attribute rgb
da: Ugyldig farve '%s' for attribut rgb

en: Invalid sst ref '%s'
da: Ugyldig sst-reference '%s'

en: Invalid cell %s
da: Ugyldig celle %s

en: Ignoring invalid data validation because : %s
da: Ignorerer ugyldig datavalidering da: %s

en: Undefined
da: Udefineret

en: Ignoring unhandled conditional format of type '%s'
da: Ignorerer uhåndteret betinget formattype '%s'

en: Ignoring a sheet without a name
da: Ignorerer et ark uden et navn

en: Missing part-id for sheet '%s'
da: Mangler del-id for ark '%s'

en: No workbook stream found.
da: Ingen arbejdsbogsstrøm fundet.

note: We don't attempt to flatten a 3D range to an array.
en: Cannot convert 3D cell range to XLOPER.
da: Kan ikke konvertere 3D-celleinterval til XLOPER.

en: Failed to find function "%s" in XLL/DLL/SO %s .
da: Kunne ikke finde funktion "%s" i XLL/DLL/SO %s.

en: Unable to open module file "%s".
da: Kan ikke åbne modulfilen "%s".

en: Module "%s" doesn't contain ("register_actual_excel4v" symbol).
da: Modul "%s" indeholder ikke (symbolet "register_actual_excel4v").

note: *************************************************************************
en: Excel plugins
da: Udvidelsesmoduler til Excel

en: Christian Date Functions
da: Kristne datofunktioner

en: Date/Time
da: Dato/klokkeslet

en: Complex Functions
da: Complekse funktioner

en: Functions for complex numbers
da: Funktioner til complekse tal

en: Complex
da: Compleks

en: Database Functions
da: Databasefunktioner

en: Functions looking up values in databases
da: Funktioner der slår værdier op i databaser

en: Date and Time Functions
da: Dato- og tidsfunktioner

en: Functions manipulating dates and time
da: Funktioner der manipulerer datoer og tid

en: Financial Derivatives
da: Finansielle afledte

en: Functions related to financial derivatives
da: Funktioner relaterede til finansielle afledte instrumenter

en: Finance
da: Finans

en: Engineering
da: Teknisk

en: Erlang Functions
da: Erlangfunktioner

en: Functions to help Erlang Analysis
da: Funktioner til Erlanganalyse

en: Financial Functions
da: Finansielle funktioner

en: Interest rate calculations
da: Renteberegninger

en: Hebrew Date Functions
da: Hebraiske datofunktioner

en: Functions manipulating Hebrew dates
da: Funktioner til manipulation of hebraiske datoer

note: Path of the current directory or folder. Absolute A1-style reference, as text, prepended with "$A:" * for Lotus 1-2-3 release 3.x compatibility. Returns the cell * reference of the top and leftmost cell visible in the * window, based on the current scrolling position.
en: Unimplemented
da: Ikke implementeret

en: Unknown version
da: Ukendt version

en: Automatic
da: Automatisk

en: Manual
da: Manuel

en: Unknown system
da: Ukendt system

en: Unknown info_type
da: Ukendt info_type

en: Invalid number of arguments
da: Ugyldigt antal parametre

en: Information Functions
da: Informationsfunktioner

en: Functions for inspecting values, cells, and more
da: Funktioner til inspektion af værdier, celler og mere

en: Type Mismatch
da: Typefejl

en: Logic Functions
da: Logiske funktioner

en: Functions for manipulating truth values
da: Funktioner til manipulation of sandhedsværdier

en: Logic
da: Logik

en: Lookup Functions
da: Opslagsfunktioner

en: Functions for looking up values in ranges
da: Funktioner til opslag i intervalværdier

en: Lookup
da: Opslag

en: Math Functions
da: Matematikfunktioner

en: Mathematical Functions
da: Matematiske funktioner

en: Mathematics
da: Matematik

en: Number Theory
da: Talteori

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
da: Forskellige basale funktioner for primtal, pi, phi, sigma. Modulet indeholder også nogle simple bitoperationer.

en: Bitwise Operations
da: Bitoperationer

en: Statistical Functions
da: Statistiske funktioner

en: Statistical Functions with naming and calling conventions from The R Project
da: Statistiske funktioner med navn- og kaldkonventioner fra R-projektet

en: Statistics
da: Statistik

en: Random Number Functions
da: Funktioner til generering af tilfældige tal

en: Functions for generating random numbers
da: Funktioner til generering af tilfældige tal

en: Random Numbers
da: Tilfældige tal

en: String Functions
da: Tekstfunktioner

en: Functions for manipulating strings
da: Funktioner til manipulation af tekst

en: String
da: Tekst

en: Time Series Analysis Functions
da: Funktioner til tidsrækkeanalyse

en: Time Series Analysis
da: Tidsrækkeanalyse

en: Too much data returned
da: For mange data returneret

en: Database Connection
da: Databaseforbindelse

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
da: Format: execSQL(dsn,bruger,adgangskode,sql)

en: Error: could not open connection to %s
da: Fejl: kunne ikke åbne forbindelse til %s

en: More than one statement in SQL string
da: Mere end et udtryk i SQL-streng

en: Format: readDBTable(dsn,user,password,table)
da: Format: readDBTable(dsn,bruger,adgangskode,tabel)

en: Could not run GNOME database configuration tool ('%s')
da: Kunne ikke køre GNOME's databasekonfigurationsværktøj ('%s')

en: Database functions for retrieval of data from a database.
da: Databasefunktioner der tillader modtagelse af data fra en database.

en: Data Bases...
da: Databaser...

en: Writing glpk file...
da: Skriver glpk-fil...

en: The GLPK exporter is not available.
da: GLPK-eksportøren er ikke tilgængelig.

en: The %s program was not found.  You can either install it or use another solver. For more information see %s
da: Programmet %s blev ikke fundet. Du kan enten installere det eller bruge en anden løsningsalgoritme. For yderligere information se %s

en: Gnome Glossary
da: Gnome-ordliste

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
da: Giver understøttelse for gemning af Gnome-ordlisten i .po-filer.

en: Gnome Glossary PO file format
da: Gnome-ordlistens PO-filformat

en: [see sheet %s]
da: [se ark %s]

en: The original html file is
    using nested tables.
da: Den oprindelige html-fil
    bruger indlejrede tabeller.

en: Unable to parse the html.
da: Kan ikke fortolke html'en.

en: HTML &amp; TeX
da: HTML og TeX

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
da: Import/eksport af HTML, TeX, DVI, roff

en: HTML (*.html, *.htm)
da: HTML 3.2 (*.html, *.htm)

en: HTML (*.html) fragment
da: HTML-fragment (*.html)

en: XHTML range - for export to clipboard
da: XHTML-interval - for eksport til udklipsholderen

en: LaTeX 2e (*.tex) table fragment
da: LaTeX 2e (*.tex) tabelfragment

en: Error while reading lotus workbook.
da: Fejl ved læsning af Lotus-arbejdsbog.

en: Imports Lotus 123 files
da: Importerer en Lotus 123-fil

en: Writing lpsolve file...
da: Skriver lpsolve-fil...

en: Program Name
da: Programnavn

en: Invalid line in ROWS section
da: Ugyldig linje i ROWS-afsnit

en: Duplicate rows name %s
da: Ens rækkenavne %s

en: Invalid row type %s
da: Ugyldig rækketype %s

en: Invalid marker
da: Ugyldig markør

en: Invalid row name, %s, in columns
da: Ugyldig rækkenavn, %s, i kolonner

note: ----------------------------------------
en: Constraint
da: Begrænsning

en: Value
da: Værdi

en: Limit
da: Grænse

en: Variable
da: Variabel

en: Error while reading MPS file.
da: Fejl ved læsning af MPS-fil.

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
da: Modul til lineær og heltals-programs udtryksformat (MPS)

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
da: Læser LP-programmer gemt i MPS-formatet (*.mps)

en: Linear and integer program (*.mps) file format
da: Lineær og heltals-program (*.mps) filformat

en: The initial values do not satisfy the constraints.
da: De oprindelige værdier tilfredsstiller ikke begrænsningerne.

en: Non-Linear Program Solver
da: Ikkelineær programløser

en: GNU Oleo
da: Gnu Oleo

en: Imports GNU Oleo documents
da: Importerer Gnu Oleo-dokumenter

en: GNU Oleo (*.oleo)
da: Gnu Oleo (*.oleo)

en: General ODF error
da: Generel ODF-fejl

en: Invalid integer '%s', for '%s'
da: Ugyldigt heltal '%s' for '%s'

en: Possible corrupted integer '%s' for '%s'
da: Muligvis ødelagt heltal '%s' for '%s'

en: Unable to parse '%s' ('%s')
da: Kan ikke fortolke '%s' ('%s')

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
da: Udtryk '%s' starter ikke med et genkendt tegn

en: cell
da: celle

en: Missing expression
da: Manglende udtryk

en: Corrupted file: unnamed number style ignored.
da: Ødelagt fil: Unavngivet nummerstil ignoreret.

en: This file appears corrupted, required formats are missing.
da: Denne fil lader til at være ødelagt, krævede formater mangler.

en: date
da: dato

en: time
da: tid

en: page
da: side

en: pages
da: sider

en: path
da: sti

en: file
da: fil

en: Unable to parse tab color '%s'
da: Kan ikke fortolke tabulatorfarve '%s'

en: Invalid DB range '%s'
da: Ugyldig DB-interval '%s'

en: %s_IN_CORRUPTED_FILE
da: %s_I_ØDELAGT_FIL

en: This file is corrupted with a duplicate sheet name "%s", now renamed to "%s".
da: Denne fil er ødelagt med et duplikat arknavn "%s", nu omdøbt til "%s".

en: SHEET_IN_CORRUPTED_FILE
da: ARK_I_ØDELAGT_FIL

note: We are missing the table name. This is bad!
en: This file is corrupted with an unnamed sheet now named "%s".
da: Denne fil er ødelagt med et unavngivet ark nu navngivet "%s".

en: No stream named content.xml found.
da: Ingen datastrøm med navnet content.xml fundet.

en: No stream named styles.xml found.
da: Ingen datastrøm med navnet styles.xml fundet.

en: Invalid metadata '%s'
da: Ugyldige metadata '%s'

en: Open Document Format
da: ODF

en: Open Document Format as used by OpenOffice, Lotus Symphony, etc.
da: Open Document Format som brugt af OpenOffice, Lotus Symphony, et cetera.

en: Error while opening Paradox file.
da: Fejl ved åbning af Paradox-fil.

en: Could not allocate memory for record.
da: Kunne ikke tildele hukommelse til post.

en: Field type %d is not supported.
da: Felttype %d er ikke understøttet.

note: Read the field specification and build the field array for * PX_create_fp(). The memory is freed by PX_delete() including * the memory for the field name.
en: Allocate memory for field definitions.
da: Tildel hukommelse til feltdefinitioner.

en: Cannot allocate memory for field definitions.
da: Kan ikke tildele hukommelse til feltdefinitioner.

en: First line of sheet must contain database specification.
da: Første linje af arket skal indeholde databasespecifikationen.

en: Perl functions
da: Perl funktioner

en: Perl error:
da: Perl-fejl

en: Perl error: %s
da: Perl-fejl: %s

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
da: PLN: regneark er krypteret med adgangskode

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
da: Importerer Plan Perfect-formaterede dokumenter

en: Plan Perfect Format (PLN) import
da: Plan Perfect Format-import (PLN)

en: Imports Psion 5 series Sheet files
da: Importerer Psion 5-rækkens arkfiler

en: Error while reading psiconv file.
da: Fejl ved læsning af psiconv-fil.

en: Python functions
da: Python-funktioner

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
da: Et eksempeludvidelsesmodul i Python med nogle (ubrugelige) funktioner.

en: Python plugin loader
da: Python-udvidelsesmodulindlæser

en: This plugin provides support for Python plugins
da: Dette udvidelsesmodul giver understøttelse af Python-udvidelsesmoduler

en: C_ommand:
da: K_ommando:

en: Python list is not an array
da: Python-liste er ikke et array

en: Unsupported Python type: %s
da: Ikke-understøttet Python-type: %s

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Python exception (%s: %s)
da: Python-undtagelse (%s: %s)

en: Python exception (%s)
da: Python-undtagelse (%s)

en: Python module name not given.
da: Navn på Python-modulfil ikke angivet.

en: Error while opening file "%s" for writing.
da: Fejl ved åbning af filen "%s" til skrivning.

en: Error while opening file "%s" for reading.
da: Fejl ved åbning af filen "%s" til læsning.

en: Module "%s" doesn't exist.
da: Modulet '%s' eksisterer ikke.

en: Execution of module "%s" failed.
da: Kørsel af modulet '%s' mislykkedes.

en: Some name
da: Et navn

en: Python file "%s" has invalid format.
da: Pythonmodulfilen '%s' har et ugyldigt format.

en: File doesn't contain "%s" function.
da: Filen indeholder ikke en "%s"-funktion.

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
da: Filen indeholder ikke en "%s"-ordbog.

en: Object "%s" is not a dictionary.
da: Objektet "%s" er ikke en ordbog.

en: Unknown action: %s
da: Ukendt handling: %s

en: Not a valid function for action: %s
da: Ikke en gyldig funktion for handling: %s

en: Imports Quattro Pro (tm) files
da: Importerer filer i formatet Quattro Pro (tm)

en: File is most likely corrupted.
da: Fil er højst sandsynlig ødelagt.

en: Imports SC/XSpread files
da: Importerer SC/XSpread-filer

en: Error parsing line
da: Fejl ved fortolkning af linje

en: Error while opening xbase file.
da: Fejl ved åbning af xbase-fil.

en: Imports XBase files
da: Importerer XBase-filer

en: Xbase (*.dbf) file format
da: Xbase (*.dbf) filformat

en: Autocorrect replace
da: Automatiske rettelser

en: List of Active Plugins.
da: Liste af aktive udvidelsesmoduler.

en: This list contains all plugins that are supposed to be automatically activated.
da: Denne liste indeholder alle udvidelsesmoduler, som skal aktiveres automatisk.

en: This list contains all known plugins.
da: Denne liste indeholder alle kendte udvidelsesmoduler.

en: This list contains all extra directories containing plugins.
da: Denne liste indeholder alle ekstra mapper, der indeholder udvidelsesmoduler.

en: List of Extra Autoformat Directories.
da: Liste af ekstra autoformatmapper.

en: This list contains all extra directories containing autoformat templates.
da: Denne liste indeholder alle ekstra mapper, der indeholder autoformatskabeloner.

en: System Directory for Autoformats
da: Systemmappe for autoformater

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
da: Denne mappe indeholder de præinstallerede autoformatskabeloner.

en: User Directory for Autoformats
da: Brugermappe for autoformater

en: The main directory for user specific autoformat templates.
da: Hovedmappen for brugerspecifikke autoformatskabeloner.

en: This string gives the default unit to be used in the page setup dialog.
da: Denne streng angiver standardenheden, der skal bruges i sideopsætningsdialogen.

en: Text Export Field Separator
da: Feltskilletegn for teksteksport

en: Vertical DPI
da: Lodret DPI

en: Autocomplete
da: Autofuldførelse

en: Sort is Case-Sensitive
da: Skeln mellem store og små bogstaver

en: Sort Ascending
da: Sortér stigende

en: Use UTF-8 in LaTeX Export
da: Brug UTF-8 i LaTeX-eksport

en: Cut Object
da: Klip objekt

en: Unable to paste
da: Kan ikke indsætte

en: Contents can only be pasted by value or by link.
da: Indhold kan kun indsættes som værdi eller som henvisning.

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
da: målet er ikke et lige multiplum af antallet af kildekolonner (%d mod %d)
     
    Prøv at vælge en enkelt celle eller et område med samme form og størrelse.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
da: målet er ikke et lige multiplum af antallet af kilderækker (%d mod %d)
     
    Prøv at vælge en enkelt celle eller et område med samme form og størrelse.

en: result passes the sheet boundary
da: resultatet går ud over arkets kant

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
da: målet har en form (%dRx%dC) der er forskellig fra den oprindelige (%dRx%dC)
     
    Prøv at vælge en enkelt celle eller et område med samme form og størrelse.

en: Unable to paste into selection
da: Kan ikke indsætte i markering

en: Paste
da: Indsæt

en: Shift rows %s
da: Flyt rækkerne %s

en: Shift row %s
da: Flyt rækken %s

en: Shift columns %s
da: Flyt kolonnerne %s

en: Shift column %s
da: Flyt kolonnen %s

en: Would split array %s
da: Ville opdele matrixen %s.

en: Would split an array
da: Ville opdele en matrix

en: Set Text
da: Sæt tekst

en: Creating a Data Table in %s
da: Opret tabel i %s

en: Ins/Del Column/Row
da: Indsæt/slet kolonner/rækker

en: Inserting %d column before %s | Inserting %d columns before %s
da[0]: Indsættelse af %d kolonne før %s
da[1]: Indsættelse af %d kolonner før %s

en: Inserting %d row before %s | Inserting %d rows before %s
da[0]: Indsættelse af %d række før %s
da[1]: Indsættelse af %d rækker før %s

en: Deleting columns %s
da: Sletning af kolonnerne %s

en: Deleting column %s
da: Sletning af kolonne %s

en: Deleting rows %s
da: Sletning af rækkerne %s

en: Deleting row %s
da: Sletning af række %s

en: Clear
da: Ryd

en: contents
da: indhold

en: formats
da: formater

en: comments
da: kommentarer

en: all
da: alt

en: Clearing %s in %s
da: Rydning af %s i %s

en: Changing Format
da: Ændring af formatering

en: Changing format of %s
da: Ændring af formatering af %s

en: Autofitting column %s
da: Automatisk tilpasning af kolonne %s

en: Autofitting row %s
da: Automatisk tilpasning af række %s

en: Setting width of column %s to default
da: Sæt kolonnen %s til standardbredde

en: Setting height of row %s to default
da: Sæt rækken %s til standardhøjde

en: Autofitting columns %s
da: Automatisk tilpasning af kolonnerne %s

en: Autofitting rows %s
da: Automatisk tilpasning af rækkerne %s

en: Sorting
da: Sortering

en: Sorting %s
da: Sortering af %s

en: Unhide columns
da: Visning af kolonner igen

en: Hide columns
da: Skjulning af kolonner

en: Unhide rows
da: Visning af rækker igen

en: Hide rows
da: Skjulning af rækker

en: Expand columns
da: Udfoldelse af kolonner

en: Collapse columns
da: Sammenfoldning af kolonner

en: Expand rows
da: Udfoldelse af rækker

en: Collapse rows
da: Sammenfoldning af rækker

en: Those columns are already grouped
da: Disse kolonner er allerede grupperet

en: Those rows are already grouped
da: Disse rækker er allerede grupperet

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
da: Disse kolonner er ikke grupperet, du kan ikke afgruppere dem

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
da: Disse rækker er ikke grupperet, du kan ikke afgruppere dem

en: Group columns %s
da: Gruppering af kolonnerne %s

en: Ungroup columns %s
da: Afgruppering kolonnerne %s

en: Group rows %d:%d
da: Gruppering af rækkerne %d:%d

en: Ungroup rows %d:%d
da: Afgruppering rækkerne %d:%d

en: Moving %s
da: Flytning af %s

en: is beyond sheet boundaries
da: går ud over arkets kant

en: Paste Copy
da: Indsæt

en: Pasting into %s
da: Indsætning i %s

en: Do you really want to paste %s copies?
da: Vil du virkelig indsætte %s kopier?

note: Check arrays or merged regions in src or target regions
en: Autofill
da: Automatisk udfyldning

note: Changed in initial redo.
en: Autofilling %s
da: Automatisk udfyldning af %s

en: Autoformatting %s
da: Automatisk formatering af %s

en: Unmerging %s
da: Affletning af %s

en: Merging %s
da: Fletning af %s

note: Corrected below.
en: Search and Replace
da: Søg og erstat

en: Setting default width of columns to %.2fpts
da: Sætning af den automatiske bredde af kolonnerne til %.2f punkter

en: Setting default height of rows to %.2fpts
da: Sætning af den automatiske højde af rækkerne til %.2f punkter

en: Zoom %s to %.0f%%
da: Zoom ind på %s til %.0f%%

en: Delete Object
da: Sletning af objekt

en: Name
da: Navn

en: Sheet names must be non-empty.
da: Et arks navn må ikke være tomt.

en: A workbook cannot have two sheets with the same name.
da: Der må ikke være to ark med samme navn.

en: Resizing sheet
da: Ændring af størrelse af ark

en: Clearing comment of %s
da: Slet bemærkning i %s

en: Merging data into %s
da: Fletning af data til %s

en: Changing workbook properties
da: Ændring af arbejdsbogsegenskaber

en: Page Setup For %s
da: Printeropsætning for %s

en: Page Setup For All Sheets
da: Printeropsætning for all ark

en: has a circular reference
da: har en cirkulær henvisning

en: Define Name %s
da: Definér navn %s

en: Update Name %s
da: Opdater navn %s

en: Remove Name %s
da: Slet navn %s

en: Change Scope of Name
da: Ændr virkefelt for navn

en: Change Scope of Name %s
da: Ændr virkefelt for navn %s

en: Add scenario
da: Nyt scenarie

en: Scenario Show
da: Vis scenarie

note: FIXME?
en: Text (%s) to Columns (%s)
da: Tekst (%s) til kolonner (%s)

en: Goal Seek (%s)
da: Målsøgning (%s)

en: Tabulating Dependencies
da: Tabulatorafhængigheder

en: Reconfigure Graph
da: Rekonfigurér graf

en: Left to Right
da: Venstre mod højre

en: Right to Left
da: Højre mod venstre

en: Configure Button
da: Konfigurer knap

en: Configure Checkbox
da: Konfigurer afkrydsningsfelt

en: Add Filter
da: Tilføj filter

en: Requires more than 1 row
da: Kræver mere end 1 række

en: Consolidating to (%s)
da: Konsoliderer til (%s)

en: Data Consolidation
da: Datakonsolidering

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Translation
da: Oversætning

en: Art
da: Grafik

en: Grandma Chema Celorio
da: Bedstemor Chema Celorio

en: Icons and Images
da: Ikoner og billeder

en: Initial work on OLE2 for libgsf
da: Oprindeligt arbejde på OLE2 til libgsf

en: Telecommunications functions
da: Funktioner til telekommunikation

en: Initial XML support
da: Oprindelig XML-understøttelse

en: Some financial functions
da: Nogle finansielle funktioner

en: Gnumeric is the result of
da: Gnumeric er et resultat af

note: Overlap.
en: the efforts of many people.
da: indsatsen fra mange mennesker.

note: Overlap.
en: Your help is much appreciated!
da: Din hjælp er værdsat!

en: We apologize if anyone was left out.
da: Vi undskylder hvis vi har glemt nogen.

note: Overlap.
en: Please contact us to correct mistakes.
da: Kontakt os for at rette fejl.

note: Overlap.
en: Report problems at http://bugzilla.gnome.org
da: Indrapporter fejl på http://bugzilla.gnome.org

en: About Gnumeric
da: Om Gnumeric

en: Visit the Gnumeric website
da: Gå til Gnumeric's hjemmeside

en: Free, Fast, Accurate - Pick Any Three!
da: Fri, hurtig, præcis - vælg alle tre!

en: The list range is invalid.
da: Listeintervallet er ugyldigt.

en: The criteria range is invalid.
da: Kriteriumintervallet er ugyldigt.

en: The output range is invalid.
da: Uddataintervallet er ugyldigt.

en: An unexpected error has occurred: %d.
da: En uventet fejl opstod: %d.

en: Group %d
da: Gruppe %d

en: Group
da: Gruppér

en: From
da: Fra

en: To
da: Til

en: The first input range is invalid.
da: Det første inddatainterval er ugyldigt.

en: The second input range is invalid.
da: Det andet inddatainterval er ugyldigt.

en: Could not create the Wilcoxon-Mann-Whitney Analysis Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette dialogen for analyseværktøjet Wilcoxon-Mann-Whitney.

en: The selected input rows must have equal size!
da: De valgte inddatarækker skal have samme størrelse!

en: The selected input columns must have equal size!
da: De valgte inddatarækker skal have samme størrelse!

en: The selected input areas must have equal size!
da: De valgte inddataarealer skal have samme størrelse!

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette korrelationsværktøjsvinduet.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette kovariansværktøjsvinduet.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette vinduet for beskrivende statistik.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
da: Indtast venligst en gyldig
    populationsvarians for variabel 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
da: Indtast venligst en gyldig
    populationsvarians for variabel 2.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette middeltestværktøjsvinduet.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette F-testværktøjsvinduet.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette prøvningsværktøjsvinduet.

en: _Y variable:
da: _Y-variabel:

en: Could not create the Regression Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette regressionsværktøjsvinduet.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette prøvningsværktøjsvinduet.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette rullende gennemsnit-værktøjsvinduet.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette histogramværktøjsvinduet.

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
da: Kunne ikke oprette Anova (enkeltfaktor)-værktøjsvinduet.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
da: Det givne inddatainterval skal indeholde mindst to kolonner med data og mærkater.

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
da: Kunne ikke oprette Anova (tofaktor)-værktøjsvinduet.

en: Column %s ("%s")
da: Kolonne %s ("%s")

en: Column %s
da: Kolonne %s

en: Jan
da: jan

en: Feb
da: feb

en: Mar
da: mar

en: North
da: nord

en: South
da: syd

en: West
da: vest

en: _Settings
da: _Opsætning

en: _Edges
da: _Hjørner

en: Apply _Number Formats
da: Anvend _talformater

en: Apply _Borders
da: Anvend _kanter

en: Apply _Fonts
da: Anvend _skrifttyper

en: Apply _Patterns
da: Anvend _mønstre

en: Apply _Alignment
da: Anvend _justering

en: _Left
da: _Venstre

en: _Right
da: _Højre

en: _Bottom
da: _Bund

en: _Show Gridlines
da: _Vis gitterlinjer

en: An error occurred while reading the category list
da: Fejl under læsning af kategorilisten

en: Do you want to save the workbook %s ?
da: Vil du gemme arbejdsbogen %s?

en: Could not create the autosave dialog.
da: Kunne ikke oprette dialog for automatisk gemning.

en: Edit Cell Comment (%s)
da: Rediger cellekommentar (%s)

en: New Cell Comment (%s)
da: Ny cellekommentar (%s)

en: Number
da: Tal

en: Source
da: Kilde

en: Criteria
da: Kriterium

en: Max:
da: Maks:

en: Value:
da: Værdi:

en: None          (silently accept invalid input)
da: Ingen         (acceptér stiltiende ugyldige inddata)

en: Stop            (never allow invalid input)
da: Stop            (tillad aldrig ugyldige inddata)

en: Warning     (accept/discard invalid input)
da: Advarsel    (accepter/fjern ugyldige inddata)

en: Information (allow invalid input)
da: Information (tillad ugyldige inddata)

en: Format Cells
da: Formatér celler

en: Border
da: Kanter

en: Clear Background
da: Ryd baggrund

en: Background
da: Baggrund

en: Pattern
da: Mønster

en: If the cell content is > this value, a special style is used.
da: Hvis cellens indhold er > denne værdi bruges en speciel stil.

en: If the cell contains an error value, a special style is used.
da: Hvis cellen indeholder en fejlværdi bruges en speciel stil.

en: If the cell does not contain an error value, a special style is used.
da: Hvis cellen ikke indeholder en fejlværdi bruges en speciel stil.

en: This is an unknown condition type.
da: Dette er en ukendt betingelsestype.

en: Row %s
da: Række %s

en: %s to %s
da: %s til %s

en: no available column
da: ingen tilgængelig kolonne

en: no available row
da: ingen tilgængelig række

en: Row/Column
da: Række/kolonne

en: Source region %s overlaps with the destination region
da: Kildeområdet %s overlapper med destinationsområdet

en: _Remove
da: Fj_ern

en: Workbook
da: Arbejdsbog

en: Could not create the Name Guru.
da: Kunne ikke fremmane navnehjælperen.

en: Delete
da: Slet

en: Unknown
da: Ukendt

note: IMPORTANT: OBEY THE ORDER 0 - 3 - 2 - 1
en: File
da: Fil

en: Properties
da: Egenskaber

en: Description
da: Beskrivelse

en: Calculation
da: Beregning

en: Recently Used
da: Senest brugte

en: %s evaluates to %s.
da: %s resulterer i %s.

en: Arguments:
da: Argumenter:

en: Note:
da: Bemærk:

en: Examples:
da: Eksempler:

note: Not translated
en: See also:
da: Se også:

en: Further information:
da: Yderligere information:

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
da: Du skal angive et gyldig cellenavn i 'Sæt celle:'!

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
da: Cellen angivet i 'Sæt celle:' skal indeholde en formel!

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
da: Du skal angive et gyldigt cellenavn i 'Ved at ændre celle:'!

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
da: Cellen angivet i "Ved at ændre celle" må ikke indeholde en formel.

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
da: Værdien givet i 'Til værdi:' er ikke gyldig.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
da: Målsøgning med celle %s fandt en løsning.

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
da: Målsøgning med celle %s fandt ikke en løsning.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
da: Kunne ikke oprette målsøgnings-dialogen.

en: Workbook Level
da: Arbejdsbogsniveau

en: Sheet
da: Ark

en: Cell
da: Celle

en: External Link
da: Ekstern henvisning

en: Open an external file with the specified name
da: Åbn en ekstern fil med det angivne navn

en: Email Link
da: E-post-henvisning

en: Prepare an email
da: Forbered en e-post

en: Insert
da: Indsæt

en: Input Data
da: Inddata data

en: Merge Field
da: Flet felt

en: %s is encrypted
da: %s er krypteret

en: Encrypted files require a password
    before they can be opened.
da: Krypterede filer kræver en adgangskode
    før de kan åbnes.

en: Password :
da: Adgangskode :

en: Select Directory
da: Vælg mappe

en: Plugin dependencies
da: Afhængigheder for udvidelsesmoduler

en: Unknown plugin
da: Ukendt udvidelsesmodul

en: Plugin services
da: Tjenester til udvidelsesmoduler

en: Errors while activating plugins
da: Fejl under aktivering af udvidelsesmoduler

en: Plugin name
da: Navn på udvidelsesmodul

en: ID
da: Id

en: Directory
da: Katalog

en: Default Number of Rows in a Sheet
da: Antallet af standardrækker i et ark

en: Default Number of Columns in a Sheet
da: Antallet af standardkolonner i et ark

en: By default, mark cells with spreadsheet functions
da: Marker som standard celler med regnearksfunktioner

en: By default, mark cells with truncated content
da: Marker som standard celler med afkortet indhold

en: Default autosave frequency in seconds
da: Standardfrekvens for automatisk lagring i sekunder

en: Capitalize _names of days
da: _Navne på dage med stort

en: Do _not correct:
da: Ret _ikke:

en: Capitalize _first letter of sentence
da: _Første bogstav i en sætning med stort

en: Do _not capitalize after:
da: Lav _ikke stort bogstav efter:

en: Auto Correct
da: Automatiske rettelser

en: Font
da: Skrifttype

en: Files
da: Filer

en: Tools
da: Værktøjer

en: Undo
da: Fortryd

en: Windows
da: Vinduer

en: Header/Footer
da: Sidehoved/sidefod

en: Copy and Paste
da: Kopier og indsæt

en: Screen
da: Skærm

en: INitial CApitals
da: _STore BEgyndelsesbogstaver

en: First Letter
da: _Første bogstav

en: points
da: punkter

en: inches
da: tommer

en: Default date format
da: Standarddatoformat

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Default time format
da: Standardtidsformat

en: Custom time format
da: Tilpasset tidsformat

en: A1 (first cell of the page area)
da: A1 (første celle i sideområdet)

en: $A$1 (first cell of this worksheet)
da: $A$1 (første celle i dette arbejdsark)

en: Custom header configuration
da: Tilpasning af sidehoved

en: Custom footer configuration
da: Tilpasning af sidefod

en: Print as displayed
da: Udskriv som vist

en: Print as spaces
da: Udskriv som mellemrum

en: Print as #N/A
da: Udskriv som #N/A

en: Do not print
da: Udskriv ikke

en: <b>%s</b>
    <small>Location: %s</small>
da: <b>%s</b>
    <small>Placering: %s</small>

en: unknown
da: ukendt

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: a long time
da: lang tid

en: The matrix range is not valid.
da: Matrixintervallet er ugyldigt.

en: Uniform
da: Ensartet

en: _Lower Bound:
da: _Nedre grænse:

en: _Upper Bound:
da: _Øvre grænse:

en: Uniform Integer
da: Ensartet heltal

en: _Mean:
da: _Middel:

en: _Standard Deviation:
da: _Standardafvigelse:

en: Discrete
da: Diskret

en: _Value And Probability Input Range:
da: Inddatainterval for _værdi og sandsynlighed:

en: _p Value:
da: _p-værdi:

en: _a Value:
da: _a-værdi:

en: _b Value:
da: _b-værdi:

en: Binomial
da: Binominal

en: N_umber of Trials:
da: Antal _forsøg

en: Exponential
da: Eksponentiel

en: _c Value:
da: _c-værdi:

en: _alpha:
da: _alfa:

en: _Zeta Value:
da: _Zetaværdi:

en: Negative Binomial
da: Negativ binominal

en: N_umber of Failures
da: Antal _mislykkede

en: Could not create the Random Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette tilfældighedsværktøjsvinduet.

en: Scenario Summary
da: Scenariesammendrag

note: Titles.
en: Current Values
da: Aktuelle værdier

en: Changing Cells:
da: Ændrer celler:

en: Invalid changing cells
da: Ugyldige celler til ændring

en: Changing cells should be on the current sheet only.
da: Celler til ændring skal være på det aktive ark

en: Scenario name already used
da: Scenarienavn er allerede i brug

en: Invalid scenario name
da: Ugyldigt scenarienavn

en: Created on
da: Oprettet

en: Could not create the Scenarios dialog.
da: Kunne ikke oprette scenariedialogen.

en: You must select some cell types to search.
da: Du skal vælge nogle celletyper at søge efter

en: Comment
da: Kommentar

en: Result
da: Resultat

en: Deleted
da: Slettet

en: Expression
da: Udtryk

en: Other value
da: Anden værdi

en: Content
da: Indhold

note: xgettext : "Lock" is short for locked.  Keep this short.
en: Lock
da: Låst

note: xgettext : "Viz" is short for visibility.  Keep this short.
en: Viz
da: Syn

note: xgettext : "Dir" is short for direction.  Keep this short.
en: Dir
da: Ret

en: Current Name
da: Aktuelt navn

en: New Name
da: Nyt navn

en: You may not call more than one sheet "%s".
da: Du må ikke navngive mere end et ark "%s".

en: Another view is already managing sheets
da: En anden visning håndterer allerede ark

en: Default
da: Standard

en: Move Object
da: Flyt objekt

en: Resize Object
da: Ændre størrelse på objekt

en: Set Object Name
da: Angiv objektnavn

en: Simulations
da: Simuleringer

en: Iterations
da: Gennemløb

en: # Output variables
da: # Uddatavariabler

en: Runtime
da: Kørselstid

en: Average
da: Gennemsnit

en: Max
da: Maks

en: Running
da: Kører

en: Done
da: Færdig

en: Error
da: Fejl

en: Cancelled
da: Afbrudt

en: The chosen solver is not functional.
da: Den valgte løsningsalgoritme fungerer ikke.

en: Running Solver
da: Kører løsningsalgoritme

en: Stop the running solver
da: Stop den kørende løsningsalgoritme

en: OK
da: O.k.

en: Solver Status:
da: Status for løsningsalgoritme:

en: Problem Status:
da: Status for problem:

en: Objective Value:
da: Optimeret værdi:

en: Elapsed Time:
da: Forløbet tid:

en: Optimal solution created by solver.
da: Optimal løsning fundet af løsningsalgoritme.

en: Subject to the Constraints:
da: Givet begrænsningerne:

en: Could not create the Solver dialog.
da: Kunne ikke oprette målsøgnings-dialogen.

en: Export
da: Eksporter

en: This workbook does not contain any exportable content.
da: Denne arbejdsbog indeholder ikke noget eksporterbart indhold.

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
da: Den automatiske genkendelse fandt ikke nogen kolonner i teksten. Prøv manuelt

en: Merge with column on _left
da: Flet med kolonne til _venstre

en: Merge with column on _right
da: Flet med kolonne til _højre

en: _Split this column
da: _Opdel denne kolonne

en: _Widen this column
da: _Gør denne kolonne bredere

en: _Narrow this column
da: _Gør denne kolonne smallere

en: Importing %i columns and ignoring none.
da: Importerer %i kolonner og ignorerer ingen.

en: Importing %i columns and ignoring %i.
da: Importerer %i kolonner og ignorerer %i.

en: A maximum of %d column can be imported. | A maximum of %d columns can be imported.
da[0]: Der kan maksimalt importeres %d kolonne.
da[1]: Der kan maksimalt importeres %d kolonner.

en: Ignore all columns on right
da: Ignorer alle kolonner til højre

en: Ignore all columns on left
da: Ignorer alle kolonner til venstre

en: Import all columns on right
da: Importer alle kolonner til højre

en: Import all columns on left
da: Importer alle kolonner til venstre

en: Copy format to right
da: Kopier format til højre

en: A maximum of %d columns can be imported.
da: Et maksimum på %d kolonner kan importeres.

en: Auto fit
da: Automatisk tilpasning

en: If this checkbox is selected, column %i will be imported into Gnumeric.
da: Hvis dette afkrydsningsfelt er valgt, vil kolonne %i blive importeret til Gnumeric.

en: If this checkbox is selected, the width of the column will be adjusted to the longest entry.
da: Hvis dette afkrydsningsfelt er valgt, vil bredden af kolonnen blive justeret til det længste indhold.

en: Column %d
da: Kolonne: %d

en: %d of %d line to import | %d of %d lines to import
da[0]: %d af %d linje at importere
da[1]: %d af %d linjer at importere

en: The data is not valid in encoding %s; please select another encoding.
da: Dataene er ikke gyldige i kodning %s; vælg venligst en anden kodning.

en: Line
da: Linje

en: Text
da: Tekst

en: Data (from %s)
da: Data (fra %s)

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
da: Du bør angive en enkelt gyldig celle  som afhængighedscelle

en: The dependency cells should not contain an expression
da: Afhængighedscellerne bør ikke indeholde et udtryk

en: You should introduce a valid number as minimum
da: Du bør angive et gyldigt tal som minimum

en: You should introduce a valid number as maximum
da: Du bør angive et gyldigt tal som maksimum

en: The maximum value should be bigger than the minimum
da: Maksimumværdien bør være større end minimumet

en: You should introduce a valid number as step size
da: Du bør angive et gyldigt tal som trinstørrelse

en: The step size should be positive
da: Trinstørrelsen bør være positiv

en: You should introduce one or more dependency cells
da: Du bør angive en eller flere afhængighedsceller

en: You should introduce a single valid cell as result cell
da: Du bør angive en enkelt gyldig celle som resultatcelle

en: The target cell should contain an expression
da: Målcellen bør indholde et udtryk

en: This screen
da: Denne skærm

en: Screen %d [This screen]
da: Skærm %d [Denne skærm]

en: Screen %d
da: Skærm %d

en: Widgets
da: Kontroller

en: Protection
da: Beskyttelse

en: Auto Completion
da: Autofuldførelse

en: Cell Markers
da: Cellemarkører

en: Advanced Filter
da: Avanceret filtrering

en: _List range:
da: _Listeinterval:

en: _Unique records only
da: _Kun unikke poster

en: Input
da: Inddata

en: Output
da: Uddata

en: ANOVA - Single Factor
da: Anova - enkeltfaktor

en: _Input range:
da: _Inddatainterval:

en: Grouped by:
da: Grupperet efter:

[ctx: groupby]
note: Group by Columns
en: _Columns
da: _Kolonner

[ctx: groupby]
note: Group by Rows
en: _Rows
da: _Rækker

en: _Areas
da: _Arealer

en: _Labels
da: _Mærkater

en: _Alpha:
da: _Alfa:

en: Options
da: Indstillinger

en: ANOVA - Two-Factor
da: Anova - tofaktor

en: Input _range:
da: _Inddatainterval:

en: Rows per _sample:
da: Rækker per _stikprøve:

en: _Alpha:
da: _Alfa:

en: Gnumeric : AutoFilter
da: Gnumeric : Autofilter

en: Show rows where:
da: Vis rækker hvor:

en: _And
da: _Og

en: _Or
da: _Eller

en: equals
da: er lig med

en: does not equal
da: er ikke lig med

en: is greater than
da: er større end

en: is greater than or equal to
da: er større end eller lig med

en: is less than
da: er mindre end

en: is less than or equal to
da: er mindre end eller lig med

en: begins with
da: begynder med

en: does not begin with
da: begynder ikke med

en: ends with
da: ender med

en: does not end with
da: ender ikke med

en: contains
da: indeholder

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: Count or percentage:
da: Antal eller procent:

en: Bottom
da: Bund

en: Percentage
da: Procentdel

en: C_ategory:
da: _Kategori:

en: Preview
da: Eksempel

en: Name:
da: Navn:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Category:
da: Kategori:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Name of template
da: Navn på skabelon

en: The group/individual that made the template
da: Gruppen/personen som lavede skabelonen

en: The category this template belongs to
da: Kategorien som denne skabelon tilhører

en: A short description of the template
da: En kort beskrivelse af skabelonen

en: Template Details
da: Skabelondetaljer

en: Auto Save
da: Autogemning

en: _Automatically save every
da: Gem _automatisk med intervaller på

en: _minutes
da: _minutter

en: _Prompt Before Saving
da: _Spørg før gemning

en: Cell Comment
da: Cellekommentar

en: <b>Old Author:</b>
da: <b>Gammel forfatter:</b>

en: <b>New Author:</b>
da: <b>Ny forfatter:</b>

en: E_xpand
da: _Udvid

en: Condition:
da: Betingelse:

en: Number Format
da: Talformat

en: Alignment
da: Justering

en: Validation
da: Datagyldighedskontrol

en: _Edit Style
da: _Rediger stil

en: <b>Horizontal alignment</b>
da: <b>Vandret justering</b>

en: _General
da: _Generelt

en: Center across _selection
da: Centrer hen over _markering

en: _Indent:
da: _Indryk

en: <b>Vertical alignment</b>
da: <b>Lodret justering</b>

en: Ce_nter
da: Centrér

en: _Fill
da: _Udfyld

en: _Justify
da: _Justér

en: D_istributed
da: _Fordelt

en: C_enter
da: _Centrér

en: J_ustify
da: J_ustér

en: _Distributed
da: F_ordelt

en: <b>Control</b>
da: <b>Kontrol</b>

en: _Wrap text
da: _Ombryd tekst

en: Shrin_k to fit
da: Forminds_k for at passe

en: Reverse Diagonal
da: Omvendt diagonal

note: start sub menu
en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: None
da: Ingen

[ctx: border]
note: Cell border
en: None
da: Ingen

en: Outline
da: Omrids

en: Inside Vertical
da: Indvendig lodret

en: Inside
da: Indvendig

en: Inside Horizontal
da: Indvendig vandret

en: <b>Line</b>
da: <b>Linje</b>

en: Style:
da: Stil:

[ctx: line]
note: Cell border line
en: None
da: Ingen

en: C_olor:
da: _Farve:

en: <b>Background</b>
da: <b>Baggrund</b>

en: <b>Sample</b>
da: <b>Prøve</b>

en: <b>Pattern</b>
da: <b>Mønster</b>

en: Solid
da: Fast

en: 75% Grey
da: 75 % grå

en: 50% Grey
da: 50 % grå

en: 25% Grey
da: 25 % grå

en: 12.5% Grey
da: 12,5 % grå

en: 6.25% Grey
da: 6,25 % grå

en: Horizontal Stripe
da: Vandret stribe

en: Vertical Stripe
da: Lodret stribe

en: Reverse Diagonal Stripe
da: Omvendt diagonal stribe

en: Diagonal Stripe
da: Diagonal stribe

en: Diagonal Crosshatch
da: Diagonal krydsskravering

en: Thick Diagonal Crosshatch
da: Tyk diagonal krydsskravering

en: Thin Horizontal Stripe
da: Tynd vandret stribe

en: Thin Vertical Stripe
da: Tynd lodret stribe

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
da: Tynd omvendt diagonal stribe

en: Thin Diagonal Stripe
da: Tynd diagonal stribe

en: Thin Horizontal Crosshatch
da: Tynd vandret krydsskravering

en: Thin Diagonal Crosshatch
da: Tynd diagonal krydsskravering

en: Foreground Solid
da: Ensfarvet forgrund

en: Small Circles
da: Små cirkler

en: Semi Circles
da: Halvcirkler

en: Thatch
da: Stråtag

en: Large Circles
da: Store cirkler

en: Bricks
da: Mursten

en: _Lock
da: _Låst

en: Hi_de
da: Skjul

en: Locking cells or hiding formulæ only affects protected worksheets.
da: Låsning af celler eller skjulning af formler påvirker kun beskyttede arbejdsark.

en: _Protect worksheet
da: _Beskyt arbejdsark

en: <span weight="bold">Criteria</span>
da: <span weight="bold">Kriterium</span>

en: Allo_w:
da: _Tillad:

en: Con_dition:
da: Betingelse:

en: Ignore _blank cells
da: Ignorér tomme celler

en: Ac_tion:
da: _Handling:

en: Titl_e:
da: Titel:

en: _Message:
da: Meddelelse:

en: _Show input message when cell is selected
da: Vis indtastningsmeddelelse når cellen vælges

en: Input Message
da: Indtastningsmeddelelse

en: Date
da: Dato

en: Time
da: Tid

en: Sort...
da: Sortering...

en: Direction:
da: Retning:

en: _Top-Bottom
da: Top-bund

en: Group/Ungroup
da: Gruppér/Afgruppér

en: _Function:
da: _Funktion:

en: The function to use when consolidating
da: Foreningsfunktionen

en: _Source areas:
da: Kildeområder:

en: Clear the list of source areas
da: Ryd listen over kildeområder

en: Delete the currently selected source area
da: Slet det markerede kildeområde

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
da: Den øverste række indeholder etiketter - disse bliver ikke samlet, men bliver brugt som nøgler til sammenligning

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
da: Den venstre kolonne indeholder etiketter - disse bliver ikke samlet, men bliver brugt som nøgler til sammenligning

en: C_opy labels
da: K_opiér etiketter

en: Correlation
da: Korrelation

en: Covariance
da: Kovarians

en: New _sheet
da: _Nyt ark

en: A_utofit columns
da: Automatisk tilpasning af kolonner

en: Delete cells
da: Slet celler

en: Shift cells _left
da: Flyt celler til _venstre

en: Shift cells _up
da: Flyt celler _op

en: Delete _row(s)
da: Slet _rækker

en: Delete _column(s)
da: Slet _kolonner

en: Descriptive Statistics
da: Beskrivende statistikker

en: S_ummary Statistics
da: S_ammendragsstatistikker

en: Confidence Interval for the _Mean
da: Konfidensinterval for _middelværdi

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Space
da: Mellemrum

en: Tab
da: Tabulator

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Hyphen (-)
da: Bindestreg (-)

en: Pipe (|)
da: Datakanal (pipe) (|)

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Preserve
da: Bevar

en: Export as Text
da: Eksporter som tekst

en: Choose sheets to export and determine export ordering of the sheets:
da: Vælg ark at eksportere og bestem eksportrækkefølge for arkene:

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Deselect all sheets for export.
da: Fravælg alle ark til eksport.

en: Choose export formatting:
da: Vælg eksportformatering:

en: Save as default formatting
da: Gem som standardformatering

en: Line _termination:
da: _Linjeafslutning:

en: Character _encoding:
da: Tegn_kodning:

en: _Locale
da: _Sprog

en: _Unknown characters:
da: _Ukendte tegn:

en: Both sides
da: Begge sider

en: Neither side
da: Ingen af siderne

en: On left side only
da: Kun på venstre side

en: On right side only
da: Kun på højre side

en: Text Import Configuration
da: Importkonfiguration for tekst

en: F_inish
da: _Afslut

en: Source Format
da: Kildeformat

en: Encoding:
da: Kodning:

en: Line breaks:
da: Linjeskift:

en: Original data type:
da: Oprindelig datatype:

en: _Separated
da: _Adskilt af tegn

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
da: Hver kolonne i teksten er adskilt af et adskillelsestegn, f.eks. et semikolon.

en: Fi_xed width
da: Fast _bredde

en: Define the width of each column manually.
da: Angiv bredden af hver kolonne manuelt.

en: Lines to import
da: Linjer at importere

en: Fr_om line:
da: Fr_a linje:

en: _To line:
da: _Til linje:

en: Number of lines to import
da: Antal linjer at importere

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
da: Behandling begynder ved denne linje - alle foregående ignoreres.

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
da: Behandlingen slutter ved denne linje - alle følgende ignoreres.

en: Separators
da: Adskillelsestegn

en: Text indicator
da: Tekst_indikator

en: _Space
da: _Mellemrum

en: _Tab
da: _Tabulator

en: _Comma (,)
da: _Komma (,)

en: C_olon (:)
da: K_olon (:)

en: Semicolo_n (;)
da: Semikolon (_;)

en: _Hyphen (-)
da: _Bindestreg (-)

en: C_ustom
da: _Selvvalgt

en: S_ee two separators as one
da: B_etragt to adskillelsestegn som ét

en: See two successive separators as one.
da: Betragt to adskillelsestegn der kommer umiddelbart efter hinanden, som ét.

en: Te_xt indicator:
da: Tekst_indikator:

en: _Adjacent text indicators escaped
da: Betragt to tekstindikatorer som ét _almindeligt tegn

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
da: Betragt to tekstindikatorer der kommer umiddelbart efter hinanden, som én der ikke afslutter cellen.

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
da: Forsøg at genkende kolonner i teksten automatisk.

en: _Clear
da: _Ryd

en: Clear list of columns
da: Ryd kolonneliste

[ctx: import]
note: Columns in imported text
en: Columns
da: Kolonner

en: Fixed
da: Fast

en: Source Locale:
da: Kildesprog:

en: _Fit Selection
da: _Tilpas markering

en: _Custom Percentage
da: _Tilpasset procent

en: Magnification
da: Forstørrelse

en: Sheets
da: Ark

en: Document Properties
da: Dokumentegenskaber

en: <b>Name:</b>
da: <b>Navn:</b>

en: <b>Location:</b>
da: <b>Sted:</b>

en: <b>Created:</b>
da: <b>Oprettet:</b>

en: <b>Last Modified:</b>
da: <b>Ændret sidst:</b>

en: <b>Last Accessed:</b>
da: <b>Tilgået sidst:</b>

en: <b>Owner:</b>
da: <b>Ejer:</b>

en: <b>Group:</b>
da: <b>Gruppe:</b>

en: <b>Permissions</b>
da: <b>Rettigheder</b>

en: <b>Read</b>
da: <b>Læs</b>

en: <b>Write</b>
da: <b>Skriv</b>

en: <b>Other:</b>
da: <b>Andre:</b>

en: Title:
da: Titel:

en: Subject:
da: Emne:

en: Manager:
da: Håndtering:

en: Company:
da: Virksomhed:

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Edit item inside the above listing.
da: Rediger punkt i den ovenstående liste.

en: New Document Property:
da: Ny dokumentegenskab:

en: Name:
da: Navn:

en: <b>Number of sheets:</b>
da: <b>Antal ark:</b>

en: <sheets>
da: <ark>

en: <b>Number of cells:</b>
da: <b>Antal celler:</b>

en: <cells>
da: <celler>

en: <b>Number of pages:</b>
da: <b>Antal sider:</b>

en: <pages>
da: <sider>

en: Recalculation:
da: Beregn igen:

en: A_utomatic
da: A_utomatisk

en: _Manual
da: _Manuel

en: Maximum it_erations:
da: Maksimale gennemløb:

en: Maximum c_hange:
da: Maksimal _ændring:

en: _Iteration
da: _Gennemløb

en: page 6
da: side 6

en: Exponential Smoothing
da: Eksponentiel udjævning

[ctx: groupby]
note: Group by Columns
en: C_olumns
da: _Kolonner

en: _Standard errors
da: _Standardfejl

en: Fill Series
da: Udfyld rækker

en: Series in:
da: Rækker i:

en: _Row
da: _Række

en: _Column
da: _Kolonne

en: _Linear
da: _Lineær

en: _Date
da: _Dato

en: _Start value:
da: _Startværdi:

en: St_op value:
da: St_opværdi:

en: Series
da: Rækker

en: Date unit:
da: Datoenhed:

en: D_ay
da: D_ag

en: _Weekday
da: _Ugedag

en: _Month
da: _Måned

en: _Year
da: _År

en: Formula Guru
da: Formelhjælper

en: Fourier Analysis
da: Fourier-analyse

en: _Input
da: _Inddata

en: Automatic Categories
da: Automatiske kategorier

en: _Maximum number of categories:
da: _Maksimalt antal kategorier:

en: _Predetermined categories
da: _Forudbestemte kategorier

en: Category _range:
da: Kategori_interval:

en: C_ategories
da: K_ategorier

en: _Percentages
da: _Procentdele

en: _Graphs & Options
da: _Grafer & indstillinger

en: _Output
da: _Uddata

en: Function Selector
da: Funktionsvælger

en: Select a function to insert:
da: Vælg en funktion til indsættelse:

en: GoalSeek
da: Målsøgning

en: _Set Cell:
da: _Sæt celle:

en: _To Value:
da: _Til værdi:

en: _By Changing Cell:
da: _Ved at ændre celle:

en: (Ma_ximum):
da: (Ma_ksimum):

en: <span weight="bold">Last Result</span>
da: <span weight="bold">Sidste resultat</span>

en: Remaining Error:
da: Tilbageværende fejl:

en: Current Value:
da: Aktuel værdi:

en: Solution:
da: Løsning:

en: Go To...
da: Gå til...

en: Enter the format string for each section:
da: Indtast formatstrengen for hver sektion:

en: _Left section:
da: _Venstre del:

en: _Middle section:
da: _Midterdel:

en: _Right section:
da: _Højre del:

en: Delete the selected fields and text
da: Ryd de markerede felter og tekst

en: Delete Field
da: Slet felt

en: Insert the date of printing
da: Indsæt udskrivningsdato

en: Insert the time of printing
da: Indsæt udskrivningstidspunktet

en: Insert the page number
da: Indsæt sidenummeret

en: Page
da: Side

en: Insert the total number of pages
da: Indsæt det totale antal sider

en: Pages
da: Sider

en: Insert the name of the current sheet
da: Indsæt navnet på det aktuelle ark

en: Insert the name of the file
da: Indsæt navnet på filen

en: Insert the path to the file
da: Indsæt stien til filen

en: Path
da: Sti

en: Insert a spreadsheet cell
da: Indsæt en regnearkscelle

en: Insert cells
da: Indsæt celler

en: _Shift cells right
da: Flyt celler til _højre

en: Shift cells _down
da: Flyt celler _ned

en: Insert _row(s)
da: Indsæt _rækker

en: Variables are:
da: Variabler er:

en: _Paired
da: _Parret

en: _Known
da: _Kendt

en: E_qual
da: _Ens

en: _Unequal
da: _Forskellig

en: 0.05
da: 0,05

en: Moving Average
da: Rullende gennemsnit

note: Edit -> Clear Edit -> Select Note : The accelerators involving space are just for display *	purposes.  We actually handle this in *		gnm-pane.c:gnm_pane_key_mode_sheet *	with the rest of the key movement and rangeselection. *	Otherwise input methods would steal them
en: _All
da: _Alt

en: _Formats
da: _Formater

en: Co_mments
da: _Kommentarer

en: Plugin Manager
da: Modulhåndtering

en: _Horizontally
da: _Vandret

en: _Vertically
da: _Lodret

en: _Footer:
da: Side_fod:

en: Fi_rst page number:
da: _Første sidetal:

en: Print _area:
da: Udskriv _område:

en: _Rows to repeat on the upper region:
da: _Rækker som skal gentages øverst:

en: _Columns to repeat on the left side:
da: _Kolonner som skal gentages i venstre side:

en: _Grid lines
da: _Gitterlinjer

en: Row and co_lumn headings
da: Række- og kolonnehoveder

en: _Black and white
da: _Sort og hvid

en: Styles with no content
da: Stilformer uden indhold<

en: Co_mments:
da: _Kommentarer:

en: _Down, then right
da: _Ned, og til højre

en: R_ight, then down
da: _Højre, og ned

en: Some Documents have not Been Saved
da: Nogle dokumenter er ikke blevet gemt

en: Select all documents for saving
da: Vælg alle dokumenter til gemning

en: _Clear Selection
da: _Ryd markering

en: Resume editing
da: Genoptag redigering

en: _Save Selected
da: Gem valgte

en: Save selected documents and then quit
da: Gem valgte documenter og afslut derefter

en: Save
da: Gem

en: Save document
da: Gem dokument

en: Save?
da: Gem?

en: Document
da: Dokument

en: Random Number Generation
da: Generering af tilfældige tal

en: _Distribution:
da: _Fordeling:

en: Rank and Percentile
da: Rang og percentil

en: Ties:
da: Bindinger:

en: _Average rank
da: Rang for _gennemsnit

en: _Top rank
da: _Toprang

en: _Force intercept to be zero
da: _Tving skæring til at være nul

en: Row Height
da: Rækkehøjde

en: Sampling
da: Stikprøveudtagning

en: Per_iod:
da: Per_iode:

en: _Periodic
da: _Periodisk

en: _Random
da: _Tilfældig

en: View
da: Vis

en: Search and Replace Query
da: Søg og erstat-forespørgsel

en: Perform no more replacements
da: Foretag ikke flere erstatninger

en: Do not perform this replacement
da: Foretag ikke denne erstatning

en: Perform this replacement
da: Foretag denne erstatning

en: _Query
da: _Forespørg

en: Ask before each change
da: Spørg før hver ændring

en: Search
da: Søg

en: _Search for
da: _Søg efter

en: _Replace by
da: Erstat med

en: _Ignore case
da: _Skeln ikke mellem store og små bogstaver

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
da: Skeln ikke mellem store og små bogstaver under søgningen

en: _Preserve case
da: _Bevar små og store bogstaver

en: Attempt to preserve case of text when replacing
da: Forsøg at bevare store og små bogstaver ved erstatning

en: Do not consider matches in the middle of words
da: Ignorér fundne i midten af ord

en: Scope
da: Virkefelt

en: _Entire workbook
da: _Hele arbejdsbogen

en: Search and replace in all cells in the workbook
da: Søg og erstat i alle celler i arbejdsbogen

en: _Current sheet
da: Det _aktive ark

en: Search and replace in current sheet only
da: Søg og erstat kun i det aktive ark

en: Search and replace in specified range only
da: Søg og erstat kun i det angivne interval

en: _Strings
da: _Tekster

en: Perform changes within string values
da: Foretag ændringer i værdier der er tekst

en: _Other values
da: _Andre værdier

en: Perform changes within non-string values
da: Foretag ændringer i værdier der ikke er tekst

en: _Expressions
da: _Udtryk

en: Perform changes within expressions
da: Foretag ændringer i udtryk

en: _Comments
da: _Kommentarer

en: Perform changes within cell comments
da: Foretag ændringer i cellekommentarer

en: _Plain text
da: A_lmindelig tekst

en: The search text is a regular expression
da: Søgeteksten er et regulært udtryk

en: _Row major
da: H_ovedrække

en: Search line by line
da: Søg linje for linje

en: Search column by column
da: Søg kolonne for kolonne

en: Advanced
da: Avanceret

en: Fail without any changes actually being done to any cell
da: Afbryd uden at ændringerne bliver gemt i nogen af cellerne

en: _Don't change
da: _Ændr ikke

en: Query for replacement
da: Spørg efter erstatning

en: Create =ERROR("...")
da: Opret =ERROR("...")

en: Turn unparsable entries into string values
da: Omdan ufortolkelige poster til tekst

en: Dismiss search center
da: Fjern søgecenter

en: Show previous match
da: Vis foregående træffer

en: Show next match
da: Vis næste træffer

en: Start search
da: Start søgning

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: Match _whole words only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Search in all cells in the workbook
da: Søg i alle celler i arbejdsbogen

en: Search in current sheet only
da: Søg kun i det aktive ark

en: _Range
da: _Interval

en: Search in specified range only
da: Søg kun i det angivne interval

en: Search cells containing
da: Søg i celler der indeholder

en: Find text within string values
da: Find tekst i værdier der er tekst

en: Find text within non-string values
da: Find tekst i værdier der ikke er tekst

en: Find text within cell comments
da: Find tekst i cellekommentarer

en: Find text within expressions
da: Find tekst i udtryk

en: _Results
da: _Resultater

en: Find text within the calculated values of expressions
da: Find tekst inden for de beregnede udtryksværdier

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: C_olumn major
da: _Hovedkolonne

en: Search text is
da: Søgetekst er

en: _Number
da: _Tal

en: Matches
da: Resultater

en: Size & Position
da: Størrelse & placering

en: _Width in pixels:
da: _Bredde i billedpunkter:

en: _Height in pixels:
da: _Højde i billedpunkter:

en: _Name:
da: _Navn:

en: Width in points:
da: Bredde i punkter:

en: Height in points:
da: Højde i punkter:

en: Manage Sheets
da: Håndter ark

en: _Insert
da: _Indsæt

en: A_ppend
da: _Tilføj

en: Du_plicate
da: _Duplikér

en: _Show advanced sheet properties
da: _Vis avancerede arkegenskaber

en: Apply change to all sheets
da: Anvend ændringer på alle ark

en: Input Range:
da: Inddatainterval:

en: _Area
da: _Areal

note: Fill in the header titles.
en: Risk Simulation
da: Risikosimulering

en: Input variables:
da: Inddatavariabler:

en: Variables
da: Variabler

en: First round #:
da: Første runde #:

en: Last round #:
da: Sidste runde #:

en: Iterations:
da: Gennemløb:

en: <b>Simulation summary:</b>
da: <b>Simuleringssammendrag:</b>

en: Find Min.
da: Find min.

en: Find Max.
da: Find maks.

en: <b>Summary of results:</b>
da: <b>Sammendrag af resultater:</b>

en: Summary
da: Sammendrag

en: Button Properties
da: Knapegenskaber

en: Link to:
da: Henvis til:

en: Label:
da: Etiket:

en: Checkbox Properties
da: Egenskaber for afkrydsningsfelt

en: Frame Properties
da: Rammeegenskaber

en: List Properties
da: Listeegenskaber

en: _Link :
da: _Henvisning:

en: _Content :
da: _Indhold:

en: Solver
da: Løsningsalgoritme

en: Solve
da: Løs

en: _Set Target Cell:
da: _Sæt målcelle:

en: _Equal To:
da: _Lig med:

en: B_y Changing Cells:
da: _Ved at ændre cellerne:

en: _Max
da: _Maksimal værdi

en: M_in
da: M_inimal værdi

en: Parameters
da: Parametre

en: _Linear Model (LP/MILP)
da: _Lineær model (LP/MILP)

en: _Algorithm:
da: _Algoritme:

en: _Left Hand Side:
da: _Venstresiden:

en: _Right Hand Side:
da: _Højre side:

en: Re_place
da: _Erstat

note: ----------------------------------------
en: Constraints
da: Begrænsninger

en: Max _Iterations:
da: Maks. _gennemløb:

en: Automatic _Scaling
da: Automatisk _skalering

en: P_rogram
da: _Program

en: Reports
da: Rapporter

en: _Do not create scenarios
da: _Opret ikke scenarier

en: _Create a scenario if the optimal solution is found
da: _Opret et scenarie hvis den optimale løsning findes

en: _Name:
da: _Navn:

en: Scenarios
da: Scenarier

en: Scrollbar Properties
da: Rullebjælkeegenskaber

en: Page:
da: Side:

en: _Horizontal
da: _Vandret

en: _Vertical
da: _Lodret

en: Tabulate Dependency
da: Tabellér afhængighed

en: Dependency cells
da: Afhængighedsceller

en: Maximum
da: Maksimum

en: Step
da: Trin

en: Result cell
da: Resultatceller

en: _Coordinate
da: _Koordinat

en: Make one long list of coordinates and values
da: Lav en enkelt lang liste af koordinater og værdier

en: _Visual
da: _Synlig

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
da: Brug ned for første kilde, højre for anden, og flere ark for tredje

en: Create New View
da: Åbn nyt vindue

en: <b>Location</b>
da: <b>Sted</b>

en: Specified screen:
da: Angivne skærm

en: New view will be opened on specified screen
da: Det nye vindue vil blive åbnet på den angivne skærm

en: _Share cursor position
da: _Fælles markørposition

en: Cancel change
da: Opgiv rettelse

en: Notebook _Tabs for Sheets
da: Notesbogs_faner for ark

en: '%s' has a circular reference
da: '%s' har en cirkulær henvisning

en: Internal type error
da: Intern typefejl

en: Unknown evaluation error
da: Ukendt evalueringsfejl

en: Invalid template file: %s
da: Ugyldig skabelonfil: %s

en: Error while opening autoformat template
da: Fejl under åbning af skabelon for autoformat

note: xgettext : see po-functions/README.translators
en: SUM:sum of the given values
da: SUM:Sum over de givne værdier

en: This function is Excel compatible.
da: Denne funktion er Excelkompatibel.

en: This function is OpenFormula compatible.
da: Denne funktion er OpenFormula-kompatibel.

note: xgettext : see po-functions/README.translators
en: GNUMERIC_VERSION:the current version of Gnumeric
da: GNUMERIC_VERSION:den aktuelle version af Gnumeric

en: Cannot create file %s
da: Kan ikke oprette filen %s

en: Function implementation not available.
da: Funktionsimplementeringen er ikke tilgængelig.

en: Unknown Function
da: Ukendt funktion

en: Boolean
da: Boolesk

en: Cell Range
da: Celleinterval

en: Area
da: Areal

en: Scalar
da: Skalar

note: Missing values will be NULL.
en: Any
da: Enhver

en: Fit
da: Tilpas

en: Fit Width
da: Tilpas bredde

en: Fit Height
da: Tilpas højde

en: 100%
da: 100 %

en: 125%
da: 125 %

en: 150%
da: 150 %

en: 200%
da: 200 %

en: 300%
da: 300 %

en: 500%
da: 500 %

en: %.1f x %.1f pts
    %d x %d pixels
da: %.1f x %.1f pkt
    %d x %d skærmpunkter

en: Missing function category name.
da: Manglende funktionskategorinavn.

en: Function group is empty.
da: Funktionsgruppe er tom.

en: Missing file name.
da: Manglende filnavn.

en: Module file "%s" has invalid format.
da: Modulfilen "%s" har et ugyldigt format.

en: File doesn't contain "%s" array.
da: Filen indeholder ikke "%s"-tabellen.

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
da: Det valgte filformat understøtter ikke gemning af flere ark i en enkelt fil. Hvis du ønsker at gemme alle arkene, skal du enten gemme dem i forskellige filer eller vælge et andet filformat.
    Vil du gemme det aktive ark kun?

en: _Move
da: _Flyt

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Copy _Formats
da: Kopiér _formater

en: Copy _Values
da: Kopiér _værdier

en: Shift _Down and Copy
da: Ryk celler ne_d og kopiér

en: Shift _Right and Copy
da: Ryk celler til _højre og kopiér

en: Shift Dow_n and Move
da: Ryk celler _ned og flyt

en: Shift Righ_t and Move
da: Ryk celler til hø_jre og flyt

en: C_ancel
da: _Annullér

en: Display Gnumeric's version
da: Vis Gnumerics versionsnummer

en: Set the root library directory
da: Sæt rodkataloget for biblioteker

en: Adjust the root data directory
da: Ændr rodkataloget for data

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
da: Gnumeric version %s.
    datakatalog := %s
    bibkatalog := %s

en: Specify the size and location of the initial window
da: Angiv størrelse og placering for det første vindue

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
da: BREDDExHØJDE+X+Y

en: Dumps the function definitions
da: Skriver funktiondefinitionerne

en: FILE
da: FIL

en: Generate new help and po files
da: Opret nye hjælpe- og po-filer

en: bessel_i allocation error
da: Allokeringsfejl for bessel_i

en: bessel_k allocation error
da: Allokeringsfejl for bessel_k

en: Name '%s' does not exist
da: Navnet '%s' eksisterer ikke

en: Unknown sheet '%s'
da: Ukendt ark '%s'

en: () is an invalid expression
da: () er et ugyldigt udtryk

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
da: Navnet '%s' eksisterer ikke på arket '%s'

en: Name '%s' does not exist in workbook
da: Navnet '%s' eksisterer ikke i arbejdsbog

en: Unknown workbook '%s'
da: Ukendt arbejdsbog '%s'

en: Unknown workbook
da: Ukendt arbejdsbog

en: Could not find matching closing quote
da: Kunne ikke finde modsvarende afsluttende anførselstegn

en: Sheet name is required
da: Navn på ark er nødvendigt.

en: The number is out of range
da: Tallet er uden for det gyldige interval

en: Multiple expressions are not supported in this context
da: Mere end ét udtryk understøttes ikke i denne sammenhæng

en: Could not find matching opening parenthesis
da: Kunne ikke finde modsvarende indledende parantes

en: Could not find matching closing parenthesis
da: Kunne ikke finde modsvarende afsluttende parantes

en: Invalid expression
da: Ugyldigt udtryk

en: Unexpected token %c
da: Uventet symbol %c

en: Page &[PAGE]
da: Side &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
da: Side &[PAGE] af &[PAGES]

en: File Name
da: Filnavn

en: Path
da: Sti

en: There is no such sheet
da: Der er intet sådant ark

en: Unknown paper size
da: Ukendt papirstørrelse

en: Invalid option for pdf exporter
da: Ugyldigt tilvalg for pdf-eksportør

en: PDF export
da: PDF-eksport

en: _Ignore defined print area
da: _Ignorer defineret udskriftsområde

en: You must specify a range to search.
da: Du skal angive et interval at søge i.

en: The search range is invalid.
da: Søgeintervallet er ugyldigt.

en: Cu_t
da: K_lip

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Paste _Special
da: _Avanceret indsætning

en: _Insert Column(s)
da: _Indsæt kolonne(r)

en: _Delete Column(s)
da: _Slet kolonne(r)

en: _Insert Row(s)
da: _Indsæt række(r)

en: _Delete Row(s)
da: _Slet række(r)

en: Clear Co_ntents
da: Ryd i_ndhold

note: start sub menu Format -> Col
en: _Width...
da: _Bredde...

en: _Hide
da: Skj_ul

en: _Unhide
da: _Vis igen

note: start sub menu
en: Hei_ght...
da: _Højde ...

en: _Auto Fit Height
da: Tilpas _automatisk højde

note: xgettext : %d gives the number of links. This is input to ngettext.
en: _Remove %d Link | _Remove %d Links
da[0]: _Fjern %d henvisning
da[1]: _Fjern %d henvisninger

note: xgettext : %d gives the number of comments. This is input to ngettext.
en: _Remove %d Comment | _Remove %d Comments
da[0]: _Fjern %d kommentar
da[1]: _Fjern %d kommentarer

en: _Insert %d Cell... | _Insert %d Cells...
da[0]: _Indsæt %d celle ...
da[1]: _Indsæt %d celler ...

en: _Delete %d Cell... | _Delete %d Cells...
da[0]: _Slet %d celle ...
da[1]: _Slet %d celler ...

en: _Insert %d Column | _Insert %d Columns
da[0]: _Indsæt %d kolonne
da[1]: _Indsæt %d kolonner

en: _Delete %d Column | _Delete %d Columns
da[0]: _Slet %d kolonne
da[1]: _Slet %d kolonner

en: _Format %d Column | _Format %d Columns
da[0]: _Formater %d kolonne
da[1]: _Formater %d kolonner

en: _Insert %d Row | _Insert %d Rows
da[0]: _Indsæt %d række
da[1]: _Indsæt %d rækker

en: _Delete %d Row | _Delete %d Rows
da[0]: _Slet %d række
da[1]: _Slet %d rækker

en: _Format %d Row | _Format %d Rows
da[0]: _Formater %d række
da[1]: _Formater %d rækker

en: _Format %d Cell... | _Format %d Cells
da[0]: _Formater %d celle ...
da[1]: _Formater %d celler ...

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Duplicate %d Object | Duplicate %d Objects
da[0]: Dupliker %d objekt
da[1]: Dupliker %d objekter

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Insert %d Object | Insert %d Objects
da[0]: Indsæt %d objekt
da[1]: Indsæt %d objekter

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Move %d Object | Move %d Objects
da[0]: Flyt %d objekt
da[1]: Flyt %d objekter

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Resize %d Object | Resize %d Objects
da[0]: Ændr størrelse på %d objekt
da[1]: Ændr størrelse på %d objekter

note: Format toolbar
en: Merge
da: Flet

en: There is already a merged region that intersects
    %s!%s
da: Der er allerede et flettet område der overlapper
    %s!%s

en: Snap object to grid
da: Tilpas objekt til gitter

en: Size _& Position
da: Størrelse og position

en: _Snap to Grid
da: _Tilpas til gitter

en: Unknown failure while saving image
da: Ukendt fejl ved gemning af billede

en: Save as
da: Gem som

en: _Save as
da: _Gem som

en: _Save as image
da: _Gem som billede

en: _Save as Image
da: _Gem som billede

en: Open in _New Window
da: Åbn i et _nyt vindue

en: Copy to New Graph S_heet
da: Kopier til nyt graf_ark

en: Series as:
da: Serier som:

[ctx: graph]
note: Translators: Series as "Columns"
en: Columns
da: Kolonner

[ctx: graph]
note: Translators: Series as "Rows"
en: Rows
da: Rækker

en: New graph sheet
da: Nyt grafark

note: Object Toolbar
en: Frame
da: Ramme

en: Button
da: Knap

en: Released Button
da: Udløst knap

note: FIXME: This text sucks:
en: Change widget
da: Ændr kontrol

en: Adjustment Properties
da: Justeringsegenskaber

en: Configure Scrollbar
da: Konfigurer rullebjælke

en: CheckBox %d
da: Afkrydsningsfelt %d

note: FIXME: This text sucks:
en: Clicking checkbox
da: Klikker afkrydsningsfelt

en: RadioButton
da: Radioknap

en: Copy
da: Kopiér

en: Cut
da: Klip

en: Display Zeros
da: Vis nuller

en: Display Grid
da: Vis gitter

en: Control whether the grid is shown.
da: Indstil hvorvidt gitteret vises.

en: Target region contains merged cells
da: Målregion indeholder flettede celler

en: cannot operate on merged cells
da: kan ikke behandle flettede celler

en: cannot operate on array formulæ
da: kan ikke behandle matrixformler

en: Insert Columns
da: Indsæt kolonner

en: Delete Columns
da: Slet kolonner

en: Insert Rows
da: Indsæt rækker

en: Delete Rows
da: Slet rækker

en: Display program version
da: Vis programversion

en: Optionally specify an encoding for imported content
da: Angiv valgfrit en kodning for importeret indhold

en: ENCODING
da: KODNING

en: Optionally specify which importer to use
da: Angiv valgfrit hvilket importfiler at bruge

en: List the available importers
da: Vis de tilgængelige importfiltre

en: Merge listed files (all same format) to make this file
da: Sammenføj viste filer (alle i samme format) til denne fil

en: Optionally specify which exporter to use
da: Valgfrit angiv hvilket eksportfilter at bruge

en: Detailed instructions for the chosen exporter
da: Detaljerede instruktioner for det valgte eksportfilter

en: string
da: streng

en: List the available exporters
da: Vis de tilgængelige eksportfiltre

en: Export a file for each sheet if the exporter only supports one sheet at a time
da: Eksporter en fil for hvert ark hvis eksportfilteret kun understøtter et ark ad gangen

en: Recalculate all cells before writing the result
da: Genberegn alle celler før skrivning af resultatet

en: The range to export
da: Intervallet at eksportere

en: Cannot parse export options.
da: Kan ikke fortolke eksportindstillinger.

note: FIXME: && nexpr2-is-not-the-same-as-nexpr
en: Name conflict during merge: '%s' appears twice at workbook scope.
da: Navnekonflikt under sammenføjning: '%s' forekommer to gange i arbejdsbogsvirkefelt.

en: Failed to create solver
da: Kan ikke oprette løsningsalgoritme

en: Solver ran, but failed
da: Løsningsalgoritme kørte, men fejlede

en: Solver: %s
da: Løsningsalgoritme: %s

en: Unknown exporter '%s'.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
da: Ukendt eksportør "%s".
    Prøv --list-exporters for at se en liste over muligheder.

en: Usage: %s [OPTION...] %s
da: Brug: %s [TILVALG ...] %s

en: Get patterns from a file, one per line
da: Hent mønstre fra en fil, en per linje

en: Pattern is a set of fixed strings
da: Mønster er et sæt af faste strenge

en: Print the filename for each match
da: Vis filnavnet for hvert resultat

en: Do not print the filename for each match
da: Vis ikke filnavnet for hvert resultat

en: Ignore differences in letter case
da: Ignorer forskelle mellem store/små bogstaver

en: Print filenames with matches
da: Vis filnavne med resultater

en: Print filenames without matches
da: Vis filnavne uden resultater

en: Print the location of each match
da: Vis placeringen af hvert resultat

en: Suppress all normal output
da: Undertryk alle normale uddata

en: Search results of expressions too
da: Søg også i resultaterne for udtryk

en: Print the location type of each match
da: Vis placeringstypen for hvert resultat

en: Search for cells that do not match
da: Søg efter celler som ikke matcher

en: Match only whole words
da: Søg kun efter hele ord

en: Recalculate all cells
da: Beregn alle celler igen

en: result
da: resultat

en: comment
da: kommentar

en: PATTERN INFILE...
da: MØNSTER INDFIL ...

en: %s: Cannot read %s: %s
da: %s: Kan ikke læse %s: %s

en: %s: Missing pattern
da: %s: Mangler mønster

en: Index the given files
da: Indekser de angivne filer

en: INFILE...
da: INDFIL ...

en: Error while trying to export file as text
da: Fejl ved forsøg på at eksportere fil som tekst

en: eol must be one of unix, mac, and windows
da: eol (linjeafslutning) skal være enten unix, mac eller windows

en: Invalid value for option %s: "%s"
da: Ugyldig værdi for indstilling %s: "%s"

en: Invalid option for stf exporter
da: Ugyldig indstilling for stf-eksportør

en: Text (configurable)
da: Tekst (brugerdefineret)

note: FIXME: What locale?
en: There are more rows of data than there is room for in the sheet.  Extra rows will be ignored.
da: Der er flere datarækker, end der er plads til i arket. Ekstra rækker vil blive ignoreret.

note: FIXME: What locale?
en: There are more columns of data than there is room for in the sheet.  Extra columns will be ignored.
da: Der er flere datakolonner, end der er plads til i arket. Ekstra kolonner vil blive ignoreret.

en: Error while trying to read file
da: Fejl ved forsøg på at læse filen

en: Text to Columns
da: Tekst til kolonner

en: Only one column of input data can be parsed at a time
da: Kun en kolonne af inddata kan fortolkes ad gangen

en: There is no data to convert
da: Der er ingen data at konvertere

en: That file is not in the given encoding.
da: Den fil er ikke i den angivne kodning.

en: Some data did not fit on the sheet and was dropped.
da: Nogle af dataene passede ikke ind i arket og blev droppet.

en: Parse error while trying to parse data into sheet
da: Fortolkningsfejl ved førsøg på at indlæse data i et ark

en: Error while trying to write CSV file
da: Fejl ved forsøg på at skrive csv-filen

en: Comma or tab separated values (CSV/TSV)
da: Komma eller tabulatoradskilte værdier (CSV/TSV)

en: Text import (configurable)
da: Tekstimport (brugerdefineret)

en: Comma separated values (CSV)
da: Kommaadskilte værdier (CSV)

en: /Summary/Count/Sum/Average/Variance
da: /Sammendrag/Antal/Sum/Gennemsnit/Varians

en: Row %i
da: Række: %i

en: Column %i
da: Kolonne %i

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
da: /SS/fg/MS/F/P-værdi/F kritisk værdi

en: /Count/Sum/Average/Variance
da: /Grupper/Sum/Gennemsnit/Varians

en: Row %d
da: Række %d

en: Standard Error
da: Standardafvigelse

en: Exponential Smoothing (%s)
da: Eksponentiel udjævning (%s)

en: /Frequency Table/Category
da: /Frekvenstabel/Kategori

en: Area %d
da: Areal %d

en: Frequency Table (%s)
da: Frekvenstabel (%s)

en: Frequency Table
da: Frekvenstabel

en: Not normal
da: Ikke normal

en: Possibly normal
da: Muligvis normal

en: Normality Test (%s)
da: Normalitetstest (%s)

en: Normality Test
da: Normalitetstest

en: Covariances
da: Kovarianser

en: Area %i
da: Areal %i

en: Variable %i
da: Variabel %i

en: Correlations
da: Korrelationer

en: Correlation (%s)
da: Korrelation (%s)

en: Covariance (%s)
da: Kovarians (%s)

note: * Note to translators: in the following string and others like it, * the "/" is a separator character that can be changed to anything * if the translation needs the slash; just use, say, "|" instead. * * The items are bundled like this to increase translation context.
en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
da: /Gennemsnit/Standardafvigelse/Median/Modus/Standardafvigelse/Stikprøvevarians/Kurtoisis/Skævhed/Område/Minimum/Maksimum/Sum/Antal

en: /%%%s%%%% CI for the Mean from/to
da: /%%%s%%%% konfidensinterval for middelværdien fra/til

en: Largest (%d)
da: Største (%d)

en: Smallest (%d)
da: Mindste (%d)

en: Descriptive Statistics (%s)
da: Beskrivende statistikker (%s)

en: Sample
da: Prøve

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
da: /Middel/Kendt varians/Observationer/Hypotetisk middelforskel/Observeret middelforskel/z/P(Z<=z) ensidet/z kritisk værdi ensidet/P(Z<=z) tosidet/z kritisk værdi tosidet

en: z-Test
da: z-test

en: t-Test
da: t-test

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
da: /Middel/Varians/Observationer/Samlet varians/Hypotetisk middelforskel/Observeret middelforskel/fg/t værdi/P(T<=t) ensidet/t kritisk værdi ensidet/P(T<=t) tosidet/t kritisk tosidet

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
da: /Middel/Varians/Observationer/Hypotetisk middelforskel/Observeret middelforskel/fg/t værdi/P(T<=t) ensidet/t kritisk værdi ensidet/P(T<=t) tosidet/t kritisk tosidet

en: F-Test
da: F-test

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
da: /Middel/Varians/Observationer/fg/F/P(F<=f) højresidet/F kritisk højresidet/P(F<=f) venstresidet/F kritisk venstresidet/P tosidet/F kritisk tosidet

en: F-Test (%s)
da: F-test (%s)

en: Response Variable
da: Svarvariabel:

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
da: /fg/SS/MS/F/Signifikans for F

en: Moving Average (%s)
da: Rullende gennemsnit (%s)

en: Ranks & Percentiles
da: Rang og percentiler

en: Rank
da: Rang

en: Percentile Rank
da: Percentilrang

en: Ranks (%s)
da: Rang (%s)

en: Ranks
da: Rang

en: Anova: Single Factor
da: Anova: enkelfaktor

en: SUMMARY
da: OVERSIGT

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
da: /Grupper/Antal/Sum/Gennemsnit/Varians

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
da: /ANOVA/Kilde til variation/Mellem grupper/Indenfor grupper/Total

en: Fourier Series (%s)
da: Fourierrækker (%s)

en: Fourier Series
da: Fourierrækker

en: New Sheet
da: Nyt ark

en: New Workbook
da: Ny arbejdsbog

en: Worksheet:
da: Arbejdsark:

en: Report Created:
da: Rapport oprettet:

en: Fill Series (%s)
da: Udfyld rækker (%s)

en: Filtered
da: Filtreret

en: Advanced Filter (%s)
da: Avanceret filter (%s)

en: Timeout
da: Tidsudløb

en: Failed to create linear program file
da: Kunne ikke oprette lineær programfil

en: Failed to save linear program
da: Kunne ikke gemme lineært program

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
da: Inddataområdet for sandsynligheder indeholder en ikke-numerisk værdi.
    Alle sandsynligheder skal være ikke-negative tal.

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
da: Inddataområdet for sandsynligheder indeholder et negativt tal.
    Alle sandsynligheder skal være ikke-negative!

en: None of the values in the value range may be empty!
da: Ingen af værdierne i værdiområdet må være tomme!

en: The probabilities may not all be 0!
da: Sandsynlighederne kan ikke alle være 0!

en: Random Numbers (%s)
da: Tilfældige tal (%s)

en: Simulation Report
da: Simuleringsrapport

en: Mode
da: Tilstand

en: Std. Dev.
da: Std.afv.

en: Range
da: Område

en: Count
da: Antal

en: Lower Limit (95%)
da: Nedre grænse (95 %)

en: Upper Limit (95%)
da: Øvre grænse (95 %)

en: Report
da: Rapport

en: (Input)
da: (Inddata)

en: Tabulation
da: Tabeller

note: Note: no entry for GNM_VALIDATION_OP_NONE
en: Between
da: Mellem

en: Not_Between
da: Ikke_mellem

en: Equal
da: Lig med

en: Not Equal
da: Forskellig fra

en: Greater Than
da: Større end

en: Less Than
da: Mindre end

en: Greater than or Equal
da: Større end eller lig med

en: Less than or Equal
da: Mindre end eller lig med

en: Gnumeric: Validation
da: Gnumeric: Validering

en: Cell %s is not permitted to be blank
da: Celle %s tillades ikke at være tom

en: Cell %s is not permitted to contain error values
da: Celle %s tillades ikke at indeholde fejlværdier

en: Cell %s is not permitted to contain strings
da: Celle %s tillades ikke at indeholde strenge

en: '%s' is not an integer
da: '%s' er ikke et heltal

en: '%s' is not a valid date
da: '%s' er ikke en gyldig dato

en: %s does not contain the new value.
da: %s indeholder ikke den nye værdi.

en: %s is not true.
da: %s er ikke sand.

en: %s is out of permitted range
da: %s er uden for det tilladte interval

en: #NULL!
da: #NUL!

en: #VALUE!
da: #VÆRDI!

en: #NAME?
da: #NAVN?

en: #NUM!
da: #TAL!

en: Default file saver is not available.
da: Standardfilgemning er ikke tilgængelig.

note: File->PrintArea
en: Set Print Area
da: Sæt udskriftsområde:

en: Set Print Area to %s
da: Angiv udskriftsområde til %s

en: Clear Print Area
da: Slet udskriftsområde

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
da: I cellen %s ville det nuværende indhold
            %s
    være blevet erstattet med
            %s
    som er ugyldigt.
    
    Erstatningen er afbrudt, og intet er blevet ændret.

en: Comment in cell %s!%s
da: Kommentar i celle %s!%s

note: TODO : No need to check simplicty.  XL applies for each non-discrete * selected region, (use selection_apply).  Arrays and Merged regions * are permitted.
en: Insert rows
da: Indsæt rækker

en: Insert columns
da: Indsæt kolonner

en: Show Detail
da: Vis detaljer

en: Hide Detail
da: Skjul detaljer

en: can only be performed on an existing group
da: kan kun bruges på en eksisterende gruppe

en: Ungroup
da: Afgruppér

en: Unable to start the help browser (%s).
    The system error message is: 
    
    %s
da: Kan ikke starte hjælpebrowseren (%s).
    Beskeden vedrørende systemfejlen er: 
    
    %s

en: Sort
da: Sortér

en: Choose object file
da: Vælg objektfil

en: Set Horizontal Alignment
da: Angiv lodret justering

en: Set Vertical Alignment
da: Angiv lodret justering

en: Format as Number
da: Formatér som tal

en: Format as Currency
da: Formatér som valuta

en: Format as Accounting
da: Formatér som bogføringstal

en: Format as Percentage
da: Formatér som procentdel

en: Format as Time
da: Formatér som tid

en: Format as Date
da: Formatér som dato

en: Add Borders
da: Tilføj kanter

en: Remove borders
da: Fjern kanter

en: Increase precision
da: Øg præcision

en: Decrease precision
da: Formindsk præcision

en: Toggle thousands separator
da: Tusindadskillelse

en: Copy down
da: Kopiér nedad

note: xgettext: copy from the cell to the left into current cell -- this has nothing whatsoever to do with copyright.
en: Copy right
da: Kopiér til højre

en: _File
da: _Fil

en: New From Template
da: Ny fra skabelon

en: _Edit
da: R_edigér

en: C_lear
da: _Ryd

en: _Delete
da: _Slet

en: S_heet
da: _Ark

en: _Select
da: _Markér

en: _View
da: _Vis

en: _Windows
da: _Vinduer

en: _Toolbars
da: Værktøjs_linjer

en: _Object
da: _Objekt

en: S_pecial
da: An_det

en: F_ormat
da: F_ormatér

en: _Cells
da: _Celler

en: _Text
da: _Tekst

en: _Underline
da: _Understregning

en: C_olumn
da: _Kolonne

note: ICK A DUPLICATE : we have no way to override a label on one proxy
en: _Sheet
da: _Ark

en: _Tools
da: Vær_ktøj

en: Sce_narios
da: Sce_narier

en: _Statistics
da: _Statistik

en: _Descriptive Statistics
da: _Deskriptiv statistik

en: Fre_quency Tables
da: Hyppighedtabeller

en: F_orecast
da: _Prognose

en: _Filter
da: _Filtrér

en: F_ill
da: _Udfyld

en: _Group and Outline
da: G_rupper og omrids

en: Import _Data
da: Importer _data

en: E_xport Data
da: _Eksporter data

en: _Help
da: _Hjælp

en: Create a new workbook
da: Opret ny arbejdsbog

en: Open a file
da: Importerer en fil

en: Save the current workbook
da: Gem den aktuelle arbejdsbog

en: Save the current workbook with a different name
da: Gem den aktuelle fil under et andet navn

en: Sen_d To...
da: Send til...

en: Send the current file via email
da: Send den aktuelle fil med et ebrev

en: Page Set_up...
da: Side_opsætning...

en: Setup the page settings for your current printer
da: Indstil sideopsætningen for den aktuelle printer

en: Print preview
da: Vis udskrift

en: Print the current file
da: Udskriv den aktive fil

en: Full _History...
da: Filhistorie...

en: Access previously used file
da: Åbn en tidligere brugt fil

en: Close the current file
da: Luk den aktive fil

en: Quit the application
da: Forlad dette program

en: Copy the selection
da: Kopiér det markerede

en: _Name...
da: _Navn ...

en: Insert a defined name
da: Indsæt et defineret navn

en: _Contents
da: _Indhold

en: Open a viewer for Gnumeric's documentation
da: Vis Gnumeric's dokumentation

en: _Functions
da: _Funktioner

en: Functions help
da: Funktionshjælp

en: Gnumeric on the _Web
da: Gnumerics hjemmeside

en: Browse to Gnumeric's website
da: Gå til Gnumeric's hjemmeside

en: See if anyone is available to answer questions
da: Se om nogen er tilgængelig for at besvare spørgsmål

en: Report a _Problem
da: Reporter et problem

en: Report problem
da: Rapporter et problem

en: _About
da: _Om

en: About this application
da: Om dette program

en: Cut the selection
da: Klip det markerede fra

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra klippebordet

note: Edit -> Sheet
en: _Manage Sheets...
da: Omrokér _ark...

en: Manage the sheets in this workbook
da: Omrokér ark i denne arbejdsbog

en: Insert a new sheet
da: Indsæt et nyt ark

en: _Append
da: _Tilføj

en: Append a new sheet
da: Tilføj et nyt ark

en: _Duplicate
da: _Duplikér

en: Make a copy of the current sheet
da: Lav en kopi af det aktive ark

en: Irrevocably remove an entire sheet
da: Fjern uigenkaldeligt et helt ark

en: Rename the current sheet
da: Omdøb det aktive ark

en: Resize...
da: Størrelse...

en: Change the size of the current sheet
da: Ændr størrelsen af det aktive ark

note: View
en: _New View...
da: _Nyt vindue...

en: Create a new view of the workbook
da: Opret et nyt vindue for arbejdsbogen

note: Format
en: View _Properties...
da: Vis _egenskaber...

en: Use the current selection as print area
da: Brug den nuværende markering som udskriftsområde

en: Show Print Area
da: _Vis udskriftsområde

en: Select the print area
da: Vælg udskriftsområde

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
da: Ryd de markerede cellers formater, kommentarer og indhold

en: Clear the selected cells' contents
da: Ryd de markerede cellers indhold

note: Edit -> Delete Translators: Delete "Rows" Translators: Insert "Rows"
en: _Rows
da: _Rækker

en: Delete the row(s) containing the selected cells
da: Slet rækkerne der indeholder de markerede celler

note: Translators: Delete "Columns" Translators: Insert "Columns"
en: _Columns
da: _Kolonner

en: Delete the column(s) containing the selected cells
da: Slet kolonnerne der indeholder de markerede celler

note: A duplicate that should not go into the menus, used only for the accelerator Insert
en: C_ells...
da: C_eller...

en: Delete the selected cells, shifting others into their place
da: Fjern valgte celler idet andre celler rykker ind i stedet

en: Select all cells in the spreadsheet
da: Markér alle celler i regnearket

en: Select an entire column
da: Markér en hel kolonne

en: Select an entire row
da: Markér en hel række

en: Select an array of cells
da: Markér en matrix af celler

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
da: Markér alle cellerne som afhænger af den aktive celle

en: _Inputs
da: _Inddata

en: Select all the cells are used by the current edit cell
da: Markér alle celler, som afhænger af den aktive celle

en: Next _Object
da: Næste _objekt

en: Select the next sheet object
da: Vælg det næste arkobjekt

en: Go to Top
da: Gå til toppen

en: Go to the top of the data
da: Gå til toppen af dataene

en: Go to Bottom
da: Gå til bunden

en: Go to the bottom of the data
da: Gå til bunden af dataene

en: Go to the first data cell
da: Gå til den første datacelle

en: Go to the last data cell
da: Gå til den sidste datacelle

en: Jump to a specified cell
da: Spring til en angivet celle

note: Edit
en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat the previous action
da: Gentag den sidste handling

en: Paste with optional filters and transformations
da: Indsæt med valgbare filtre og transformationer

en: Co_mment...
da: K_ommentar...

en: Edit the selected cell's comment
da: Redigér den valgte celles kommentar

en: _Auto generate names...
da: _Autogenerér navne...

en: Use the current selection to create names
da: Brug den nuværende markering til at generere navne

en: S_earch...
da: Søg...

en: Search for something
da: Søg efter noget tekst

en: Search _& Replace...
da: Søg og erstat...

en: Search for something and replace it with something else
da: Søg efter en tekst og erstat den med noget andet

en: Recalculate
da: Beregn igen

en: Recalculate the spreadsheet
da: Beregner celleværdierne i regnearket igen

en: Preferences...
da: Egenskaber...

note: View
en: _Freeze Panes
da: Frys _paneler...

en: Freeze the top left of the sheet
da: Frys den øverste venstre del af arket

en: Zoom the spreadsheet in or out
da: Zoom ind og ud på regnearket

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Insert new cells
da: Indsæt nye celler

en: Insert new columns
da: Indsæt nye kolonner

en: Insert new rows
da: Indsæt nye rækker

en: C_hart...
da: _Graf...

en: Insert a Chart
da: Indsæt en graf

en: _Image...
da: _Billede...

en: Insert an image
da: Indsæt et billede

en: Insert the current date into the selected cell(s)
da: Indsæt dags dato i de markerede celler

en: Insert the current time into the selected cell(s)
da: Indsæt det nuværende tidspunkt i de markerede celler

en: Insert the current date and time into the selected cell(s)
da: Indsæt dags dato og det nuværende tidspunkt i de markerede celler

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
da: Formatér et celleområde som foreskrevet af en allerede defineret skabelon

en: Direction
da: Retning

en: Toggle sheet direction, left-to-right vs right-to-left
da: Skift tekstretning mellem venstre-mod-højre og højre-mod-venstre

en: Modify the formatting of the selected cells
da: Ændr de markerede cellers formatering

en: Change width of the selected columns
da: Ændr bredden af de markerede kolonner

en: Hide the selected columns
da: Skjul de valgte kolonner

en: Make any hidden columns in the selection visible
da: Gør enhver skjult kolonne der er markeret, synlig

en: _Standard Width
da: _Standardbredde

en: Change the default column width
da: Ændr standardbredden på kolonnerne

note: Format -> Row
en: H_eight...
da: Hø_jde...

en: Change height of the selected rows
da: Ændrer højden af de markerede rækker

en: Hide the selected rows
da: Skjul de valgte rækker

en: Make any hidden rows in the selection visible
da: Gør enhver skjult række der er markeret, synlig

en: _Standard Height
da: _Standardhøjde

en: Change the default row height
da: Ændr standardhøjden på rækkerne

note: Tools
en: _Plug-ins...
da: _Udvidelsesmoduler...

en: Manage available plugin modules
da: Administrér tilgængelige udvidelsesmoduler

en: Auto _Correct...
da: Auto_korrektion...

en: Automatically perform simple spell checking
da: Udfør automatisk simpel stavekontrol

en: _Auto Save...
da: _Autogem...

en: Automatically save the current document at regular intervals
da: Gem automatisk det aktuelle dokument med regelmæssige intervaller

en: _Goal Seek...
da: _Målsøgning...

en: Iteratively recalculate to find a target value
da: Udfører en beregning igen og igen for at opnå en bestemt målværdi

en: _Solver...
da: _Optimeringsproblemløser...

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
da: Udfører en beregning med begrænsninger igen og igen for at nærme sig en bestemt målværdi

en: Si_mulation...
da: _Simulering

note: Statistics
en: _Sampling...
da: _Stikprøveudtagning...

note: Statistics -> Descriptive
en: _Correlation...
da: _Korrelation

en: Co_variance...
da: Ko_varians...

en: Ranks And _Percentiles...
da: Rang og _percentiler...

note: Statistics -> DependentObservations
en: _Fourier Analysis...
da: _Fourier-analyse...

note: Statistics -> DependentObservations -> Forecast
en: _Exponential Smoothing...
da: Eksponentiel udjævning

en: Moving average...
da: Rullende gennemsnit...

en: Regression Analysis
da: Regressionsanalyse

note: Data
en: _Sort...
da: _Sortér...

en: Sort the selected region
da: Sorterer det markerede område

en: _Validate...
da: _Gyldighedskontrol...

en: Validate input with preset criteria
da: Kontrollér gyldighed af dataene efter forudangivne kriterier

en: T_ext to Columns...
da: T_ekst til kolonner

en: Parse the text in the selection into data
da: Ombryd teksten i de valgte celler

en: _Consolidate...
da: F_oren data...

en: Consolidate regions using a function
da: Foren områder vha. en funktion

en: _Table...
da: _Tabel...

en: Create a Data Table to evaluate a function with multiple inputs
da: Lav en tabel til at evaluate en funktion med flere argumenter

note: Data -> Fill
en: Auto_fill
da: _Automatisk udfyldning

en: Automatically fill the current selection
da: Udfyld automatisk de aktuelt markerede celler

en: _Merge...
da: _Flet...

en: _Tabulate Dependency...
da: _Tabellér afhængighed...

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
da: Lav en tabel over en celles værdi som en funktion af andre celler

en: _Series...
da: _Rækker...

note: Data -> Outline
en: _Hide Detail
da: _Skjul detaljer

en: Collapse an outline group
da: Sammenfold en omridsgruppe

en: _Show Detail
da: _Vis detaljer

en: Uncollapse an outline group
da: Udfold en omridsgruppe

en: _Group...
da: _Gruppér...

en: Add an outline group
da: Tilføj en omridsgruppe

en: _Ungroup...
da: _Afgruppér...

en: Remove an outline group
da: Fjern en omridsgruppe

note: Data -> Filter
en: Add _Auto Filter
da: Tilføj automatisk filter

en: Advanced _Filter...
da: Avanceret _filtrering...

en: Filter data with given criteria
da: Filtrér data efter givne kriterier

note: Data -> External
en: Import _Text File...
da: Importerer en tekstfil

en: Sum into the current cell
da: Summér til den aktuelle celle.

en: Edit a function in the current cell
da: Redigér en funktion i den aktuelle celle.

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
da: Sorterer det markerede område i stigende orden efter den første kolonne

en: Sort Descending
da: Sortér faldende

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
da: Sorterer det markerede område i faldende orden efter den første kolonne

en: Create a frame
da: Opret ramme

en: Checkbox
da: Afkrydsningsfelt

en: Create a checkbox
da: Opret afkrydsningsfelt

en: List
da: Liste

en: Create a list
da: Opret liste

en: Combo Box
da: Menuvalg med indtastning

en: Create a combo box
da: Opret menuvalg

en: Arrow
da: Pil

en: Rectangle
da: Firkant

en: Create a button
da: Opret knap

en: Create a radio button
da: Opret radioknap

en: Merge a range of cells
da: Flet celleinterval

en: Split merged ranges of cells
da: Opsplit et celleinterval

en: General
da: Generelt

en: Format the selection as General
da: Formatér de valgte celler som standard

en: Format the selection as numbers
da: Formatér de valgte celler som tal

en: Currency
da: Valuta

en: Format the selection as currency
da: Formatér de valgte celler som valuta

en: Accounting
da: Bogføring

en: Scientific
da: Videnskabelig

en: Format the selection as scientific
da: Formatér de valgte celler som videnskabelige tal

en: Format the selection as date
da: Formatér de valgte celler som datoer

en: Thousands Separator
da: Tusindadskillelse

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
da: Brug tusindadskillelser i de valgte celler

en: Increase Precision
da: Øg præcision

en: Increase the number of decimals displayed
da: Vis flere decimaler

en: Decrease Precision
da: Formindsk præcision

en: Decrease the number of decimals displayed
da: Vis færre decimaler

en: Decrease the indent, and align the contents to the left
da: Indryk mindre

en: Increase the indent, and align the contents to the left
da: Indryk mere

en: Display _Outlines
da: Vis _omridsgrupper

en: Toggle whether or not to display outline groups
da: Slå visning af omridsgrupper til/fra

en: Outlines _Below
da: Omrids _under

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
da: Skift mellem at vise rækkeomrids øverst eller nederst

en: Outlines _Right
da: Omrids til _højre

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
da: Skift mellem at vise rækkeomrids til højre eller til venstre

en: Display _Formulæ
da: Vis _formler

en: Display the value of a formula or the formula itself
da: Vis værdien af en formel eller formlen selv

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
da: Slå visning af nuller som tomme celler til/fra

en: Hide _Gridlines
da: Skjul _gitterlinjer

en: Toggle whether or not to display gridlines
da: Slå visning af gitterlinjer til/fra

en: Hide _Column Headers
da: Skjul _kolonnehoveder

en: Toggle whether or not to display column headers
da: Slå visning af kolonneoverskrifter til/fra

en: Hide _Row Headers
da: Skjul _rækkehoveder

en: Toggle whether or not to display row headers
da: Slå visning af rækkeoverskrifter til/fra

note: TODO : Make this a sub menu when we have more convention types
en: Use R1C1 N_otation
da: Brug R1C1-notation

en: Display addresses as R1C1 or A1
da: Vis adresser som R1C1 eller A1

en: _Left Align
da: _Venstrejustér

en: Align left
da: Venstrejustér

en: _Center
da: _Centrér

en: Center horizontally
da: Centrér vandret

en: _Right Align
da: _Højrejustér

en: Align right
da: Højrejustér

en: _Center Across Selection
da: _Centrér hen over markering

en: Center horizontally across the selection
da: Centrér vandret hen over markering

en: View _Statusbar
da: Vis statuslinje

en: Toggle visibility of statusbar
da: Slå visning af statuslinje til eller fra

en: F_ull Screen
da: _Fuldskærm

en: Switch to or from full screen mode
da: Skift mellem fuldskærm or vindue

en: _Bold
da: _Fed

note: ALSO "<control>2"
en: Bold
da: Fed

en: _Italic
da: _Kursiv

note: ALSO "<control>3"
en: Italic
da: Kursiv

note: ALSO "<control>4"
en: Underline
da: Understregning

note: from icon theme
en: _Double Underline
da: _Dobbelt understregning

en: Double Underline
da: Dobbelt understregning

en: Su_perscript
da: _Hævet skrift

en: Superscript
da: Hævet skrift

en: Subscrip_t
da: _Sænket skrift

en: Subscript
da: Sænket skrift

en: %s!%s is locked
da: %s!%s er låst

en: Unprotect the workbook to enable editing.
da: Slå beskyttelsen af arbejdsbogen fra for at redigere

en: Unprotect the sheet to enable editing.
da: Slå beskyttelsen af arket fra for at redigere

en: You are about to edit a cell with "text" format.
da: Du er ved at rette en celle, der har tekstformat.

en: The cell does not currently contain text, though, so if you go on editing then the contents will be turned into text.
da: Cellen indeholder ikke tekst i øjeblikket; hvis du redigerer, vil indholdet blive ændret til tekst.

en: Remove format
da: Fjern format

en: Remove
da: Fjern

en: Un_freeze Panes
da: Opt_ø paneler

en: Remove a filter
da: Slet filter

en: Add a filter
da: Tilføj automatisk filter

en: _Redo
da: _Gentag

en: _Undo
da: _Fortryd

en: Save changes to workbook '%s' before closing?
da: Gem ændringer af `%s' først?

en: Save changes to workbook before closing?
da: Gem ændringer af arbejdsbogen før vinduet lukkes?

en: If you close without saving, changes will be discarded.
da: Hvis du lukker uden at gemme, så går dine rettelser tabt.

en: Discard all
da: Forkast alle

en: Discard
da: Forkast

en: Save all
da: Gem alle

en: Don't quit
da: Forlad ikke

en: Don't close
da: Luk ikke

en: _Re-Edit
da: _Ret igen

en: _Discard
da: _Forkast

en: _Accept
da: _Acceptér

en: Clear Borders
da: Ryd kanter

en: All Borders
da: Alle kanter

en: Outside Borders
da: Kanter udenom

en: Thick Outside Borders
da: Tykke kanter udenom

en: Double Bottom
da: Dobbelt bund

en: Thick Bottom
da: Tyk bund

en: Top and Bottom
da: Top og bund

en: Top and Double Bottom
da: Top og dobbelt bund

en: Top and Thick Bottom
da: Top og tyk bund

en: Set Borders
da: Angiv kanter

en: Borders
da: Kanter

en: Redo the undone action
da: Gentag den fortrudte handling

en: Undo the last action
da: Fortryd sidste handling

en: Set Foreground Color
da: Angiv forgrundsfarve

en: Foreground
da: Forgrund

note: Set background to NONE
en: Set Background Color
da: Angiv baggrundsfarve

en: Display above sheets
da: Vis over arkene

en: Display to the left of sheets
da: Vis til venstre for arkene

en: Display to the right of sheets
da: Vis til højre for arkene

en: Hide
da: Skjul

en: Open %s
da: Åbn %s

en: (All)
da: (Alle)

en: (Custom...)
da: (Tilpasset...)

en: Too many arguments for %s
da: For mange argumenter for %s

en: Expecting a single range
da: Forventer et enkelt interval

en: Thin
da: Tynd

en: Medium
da: Middel

en: Heavy
da: Fed

en: Ultraheavy
da: Yderst fed

en: Increase Indent
da: Øg indrykning

en: Decrease Indent
da: Formindsk indrykning

en: Define Name
da: Definér navn

en: Cannot jump to an invisible sheet
da: Kan ikke gå til et usynligt ark

en: Address
da: Adresse

note: Translators: "%dR x %dC" is a very short format to indicate the number of rows and columns
en: %dR x %dC
da: %dLx%dK

en: An unexplained error happened while saving.
da: En uforklaret fejl opstod under gemning.

en: Can't open '%s' for writing: %s
da: Kan ikke skrive til `%s': %s

en: Can't open '%s' for writing
da: Kan ikke åbne '%s' til skrivning

en: Unsupported file format.
da: Ikke-understøttet filformat

en: An unexplained error happened while opening %s
da: En uforklaret fejl opstod under åbning af %s

en: Book%d.%s
da: Bog%d.%s

en: Changing sheet tab colors
da: Ændring af arkfarve

en: Changing sheet properties
da: Ændring af arkegenskaber

en: Changing sheet order
da: Ændring af rækkefølgen af ark

en: Reorganizing Sheets
da: Reorganisering af ark

en: Unknown filter operator "%s"
da: Ukendt filteroperatør "%s"

en: Missing filter type
da: Manglende filtertype

en: Unknown filter type "%s"
da: Ukendt filtertype "%s"

en: Invalid filter, missing Area
da: Ugyldigt filter, manglende område

en: Unsupported object type '%s'
da: Objekttype '%s' er ikke understøttet

en: A button like template
da: En knaplignende skabelon

en: Gnumeric Team
da: Gnumericholdet

en: Simple
da: Enkel

en: A classical yet colorful template
da: En klassisk men dog farvefuld skabelon

en: Banana
da: Banan

en: A banana coloured template
da: En bananfarvet skabelon

en: Black
da: Sort

en: Template with a black background
da: Skabelon med en sort baggrund

en: Blue
da: Blå

en: Orange template
da: Orange skabelon

en: Desert
da: Ørken

en: Desert colored financial template
da: Ørkenfarvet finansiel skabelon

en: Ice
da: Is

en: Modern
da: Moderne

en: Modern style with financial formatting
da: Moderne stil med finansiel format

en: Purple
da: Lilla

en: Financial template with purple borders
da: Finansiel skabelon med lilla grænser

en: An advanced colorless template
da: En avanceret farveløs skabelon

en: Empty
da: Tom

en: A fully empty template
da: En fuldstændig tom skabelon

en: Table
da: Tabel

en: Very simple table template with the same border everywhere
da: Meget enkel tabelskabelon med den samme kant overalt

en: A basic list
da: En simpel liste

en: Green
da: grøn

en: Lila
da: Lilla
