cpplib 5.1-b20150208 - en to fi translation catalogue (211 entries)

en: "%s" after # is not a positive integer
fi: ”%s” merkin # jälkeen ei ole positiivinen kokonaisluku

en: "%s" after #line is not a positive integer
fi: ”%s” direktiivin #line jälkeen ei ole positiivinen kokonaisluku

en: "%s" cannot be used as a macro name as it is an operator in C++
fi: ”%s” ei voida käyttää makronimenä, koska se on operaattori C++:ssa

en: "%s" is not a valid filename
fi: ”%s” ei ole kelvollinen tiedostonimi

en: "%s" is not defined
fi: ”%s” ei ole määritelty

en: "%s" may not appear in macro parameter list
fi: ”%s” ei ehkä ilmene makroparametriluettelossa

en: "%s" re-asserted
fi: ”%s” uudelleen assert-toimintoon

en: "%s" redefined
fi: ”%s” on määritelty uudelleen

en: "/*" within comment
fi: ”/*” kommentin sisällä

en: "__has_include__" cannot be used as a macro name
fi: ”__has_include__” ei voida käyttää makronimenä

en: "defined" cannot be used as a macro name
fi: ”defined” ei voida käyttää makronimenä

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
fi: #%s odottaa ”TIEDOSTONIMI” tai <TIEDOSTONIMI>

en: #%s is a GCC extension
fi: #%s on GCC-laajennus

en: #%s is a deprecated GCC extension
fi: #%s on vanhentunut GCC-laajennus

en: #elif after #else
fi: #elif jälkeen #else

en: #elif without #if
fi: #elif ilman #if

en: #else after #else
fi: #else jälkeen #else

en: #else without #if
fi: #else ilman #if

en: #endif without #if
fi: #endif ilman #if

en: #include nested too deeply
fi: #include sisäkkäinen liian syvälle

en: #include_next in primary source file
fi: #include_next ensisijaisessa lähdetiedostossa

en: #pragma %s %s is already registered
fi: #pragma %s %s on jo rekisteröity

en: #pragma %s is already registered
fi: #pragma %s on jo rekisteröity

en: #pragma once in main file
fi: #pragma once main-tiedostossa

en: #pragma system_header ignored outside include file
fi: #pragma system_header ohitetaan include-tiedoston ulkopuolella

en: %.*s is not a valid universal character
fi: %.*s ei ole kelvollinen yleispätevä merkki

en: %s in preprocessing directive
fi: %s esikäsittelijädirektiivissä

en: %s is a block device
fi: %s on lohkolaite

en: %s is shorter than expected
fi: %s on lyhyempi kuin otaksuttiin

en: %s is too large
fi: %s on liian laaja

en: %s: not used because `%.*s' defined as `%s' not `%.*s'
fi: %s: ei käytetä, koska ”%.*s” on määritelty nimellä ”%s” ei nimellä ”%.*s”

en: %s: not used because `%.*s' is poisoned
fi: %s: ei käytetä, koska ”%.*s” on poison-kielletty

en: %s: not used because `%.*s' not defined
fi: %s: ei käytetä, koska ”%.*s” ei ole määritelty

en: %s: not used because `%s' is defined
fi: %s: ei käytetä, koska ”%s” on määritelty

en: %s: not used because `__COUNTER__' is invalid
fi: %s: ei käytetty, koska ”__COUNTER__” on virheellinen

en: '##' cannot appear at either end of a macro expansion
fi: ’##’ ei voi esiintyä makrolaajennuksen kummassakaan päässä

en: '#' is not followed by a macro parameter
fi: ’#’-merkkiä seuraa makroparametri

en: '$' in identifier or number
fi: ’$’ tunnisteessa tai numerossa

en: '?' without following ':'
fi: ’?’ ilman seuraavaa ’:’

en: ("%s" is an alternative token for "%s" in C++)
fi: (”%s” on vaihtoehtoinen merkkijono ”%s” C++:ssa)

en: (this will be reported only once per input file)
fi: (tästä ilmoitetaan vain kerran per syötetiedosto)

en: C++ style comments are incompatible with C90
fi: C++-tyyliset kommentit ovat yhteensopimattomia C90:n kanssa

en: C++ style comments are not allowed in ISO C90
fi: C++-tyyliset kommentit eivät ole sallittuja ISO C90-standardissa

en: C99's universal character names are incompatible with C90
fi: C99:n yleispätevät merkkinimet eivät ole yhteensopivia C90:n kanssa

en: CPP arithmetic must be at least as precise as a target int
fi: CPP-aritmetiikan on oltava vähintään yhtä tarkkaa kuin kohteen int-tyypin

en: CPP half-integer narrower than CPP character
fi: CPP-puolikokonaisluku on kapeampi kuin CPP-merkki

en: CPP on this host cannot handle wide character constants over %lu bits, but the target requires %lu bits
fi: CPP tällä tietokoneella ei voi käsitellä wide-merkkivakioita, jotka ovat yli %lu bittiä, mutta kohde vaatii %lu bittiä

en: ISO C does not permit named variadic macros
fi: ISO C ei salli nimettyjä variadic-makroja

en: ISO C++ does not permit named variadic macros
fi: ISO C++ ei salli nimettyjä variadic-makroja

en: ISO C++11 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
fi: ISO C++11 vaatii vähintään yhden argumentin kohteelle ”...” variadic-makrossa

en: ISO C++11 requires whitespace after the macro name
fi: ISO C++11 vaatii tyhjemerkin makronimen jälkeen

en: ISO C99 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
fi: ISO C99 vaatii vähintään yhden argumentin kohteelle ”...” variadic-makrossa

en: ISO C99 requires whitespace after the macro name
fi: ISO C99 vaatii tyhjemerkin makronimen jälkeen

en: In _cpp_valid_ucn but not a UCN
fi: Kohteessa _cpp_valid_ucn mutta ei UCN

en: Multiple include guards may be useful for:
fi: Useat include-vartijat saattavat olla hyödyllisiä kohteelle:

en: NULL directory in find_file
fi: NULL-hakemistto kohteessa find_file

en: \x used with no following hex digits
fi: \x käytetty ilman seuraavia heksadesimaalinumeroita

en: _Pragma takes a parenthesized string literal
fi: _Pragma ottaa sulkumerkkeillä ympäröidyn merkkijonoliteraalin

en: __COUNTER__ expanded inside directive with -fdirectives-only
fi: __COUNTER__ laajennettu direktiivin sisällä valitsimella -fdirectives-only

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C++11 variadic macro
fi: __VA_ARGS__ voi vain esiintyä C++11 variadic-makrolaajennuksessa

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C99 variadic macro
fi: __VA_ARGS__ voi vain esiintyä C99 variadic-makrolaajennuksessa

en: `%.*s' is not in NFC
fi: ”%.*s” ei ole Unicode-normalisointimerkkijonomuodossa NFC

en: `%.*s' is not in NFKC
fi: ”%.*s” ei ole Unicode-normalisointimerkkijonomuodossa NFKC

en: anonymous variadic macros were introduced in C++11
fi: anonyymit variadic-makrot esiteltiin C++11:ssä

en: anonymous variadic macros were introduced in C99
fi: anonyymit variadic-makrot esiteltiin C99:ssä

en: assertion without predicate
fi: assertion-toiminto ilman predikaattia

en: assertions are a GCC extension
fi: assertion-toiminnot ovat GCC-laajennus

en: assertions are a deprecated extension
fi: assertion-toiminnot ovat vanhentunut laajennus

en: attempt to use poisoned "%s"
fi: yritys käyttää poison-kiellettyä makroa ”%s”

en: backslash and newline separated by space
fi: kenoviiva ja rivinvaihtomerkki eroteltu välilyönnillä

en: backslash-newline at end of file
fi: kenoviiva-rivinvaihto tiedoston lopussa

en: binary constants are a C++14 feature or GCC extension
fi: binäärivakiot ovat C++14-ominaisuus tai GCC-laajennus

en: binary constants are a GCC extension
fi: binäärivakiot ovat GCC-laajennus

en: cannot find source file %s
fi: lähdetiedoston %s löytäminen epäonnistui

en: character 0x%lx is not in the basic source character set
fi: merkki 0x%lx ei ole peruslähdemerkkien joukossa

en: character 0x%lx is not unibyte in execution character set
fi: merkki 0x%lx ei ole yksitavumerkki suoritusmerkkijoukossa

en: character constant too long for its type
fi: merkkivakio on liian pitkä tälle tyypille

en: comma operator in operand of #if
fi: pilkkuoperaattori #if-operandissa

en: conversion from %s to %s not supported by iconv
fi: iconv ei tue muunnosta kohteesta %s kohteeseen %s

en: converting UCN to execution character set
fi: muunnetaan UCN suoritusmerkkijoukoksi

en: converting UCN to source character set
fi: muunnetaan UCN lähdemerkkijoukoksi

en: converting escape sequence to execution character set
fi: muunnetaan koodinvaihtosekvenssi suoritusmerkkijoukoksi

en: converting to execution character set
fi: muunnetaan suoritusmerkkijoukkoon

en: could not determine date and time
fi: ei voitu ottaa selvää päivämäärästä ja ajasta

en: could not determine file timestamp
fi: ei voitu ottaa selvää tiedoston aikaleimasta

en: cppchar_t must be an unsigned type
fi: cppchar_t on oltava etumerkitön tyyppi

en: current file is older than %s
fi: nykyinen tiedosto on vanhempi kuin %s

en: decimal float constants are a GCC extension
fi: desimaaliliukulukuvakiot ovat GCC-laajennus

en: detected recursion whilst expanding macro "%s"
fi: havaittu rekursio laajennettaessa makroa ”%s”

en: division by zero in #if
fi: jako nollalla #if-lauseessa

en: duplicate macro parameter "%s"
fi: kaksoiskappale makroparametri ”%s”

en: embedding a directive within macro arguments is not portable
fi: direktiivin upottaminen makroargumenttien sisälle ei ole siirrettävä

en: empty character constant
fi: tyhjä merkkivakio

en: empty filename in #%s
fi: tyhjä tiedostonimi kohteessa #%s

en: extra tokens at end of #%s directive
fi: direktiivin #%s lopussa ylimääräisiä merkkejä

en: failure to convert %s to %s
fi: virhe muuntaa kohde %s kohteeksi %s

en: fixed-point constants are a GCC extension
fi: kiintopistevakiot ovat GCC-laajennus

en: floating constant in preprocessor expression
fi: liukulukuvakio esikäsittelijälausekkeessa

en: function-like macro "%s" must be used with arguments in traditional C
fi: funktion kaltaista makroa ”%s” on käytettävä argumenteilla perinteisessä C:ssä

en: hex escape sequence out of range
fi: heksadesimaali koodinvaihtosekvenssi lukualueen ulkopuolella

en: identifier "%s" is a special operator name in C++
fi: tunniste ”%s” on erikoisoperaattorinimi C++:ssa

en: imaginary constants are a GCC extension
fi: imaginaarivakiot ovat GCC-laajennus

en: imaginary number in preprocessor expression
fi: imaginaariluku esikääntäjälausekkeessa

en: impossible operator '%u'
fi: mahdoton operaattori ’%u’

en: incomplete universal character name %.*s
fi: vaillinainen yleispätevä merkkinimi %.*s

en: integer constant is so large that it is unsigned
fi: kokonaislukuvakio on niin iso, että se on etumerkitön

en: integer constant is too large for its type
fi: kokonaislukuvakio on liian iso sen tyypiksi

en: integer overflow in preprocessor expression
fi: kokonaislukuylivuoto esikääntäjälausekkeessa

en: invalid "#pragma GCC %s" directive
fi: virheellinen ”#pragma GCC %s”-direktiivi

en: invalid #%s directive
fi: virheellinen #%s-direktiivi

en: invalid #pragma GCC poison directive
fi: virheellinen #pragma GCC poison-direktiivi

en: invalid #pragma pop_macro directive
fi: virheellinen #pragma pop_macro-direktiivi

en: invalid #pragma push_macro directive
fi: virheellinen #pragma push_macro-direktiivi

en: invalid built-in macro "%s"
fi: virheellinen sisäinen makro ”%s”

en: invalid character '%c' in raw string delimiter
fi: virheellinen merkki ’%c’ raakamerkkijonoerottimessa

en: invalid flag "%s" in line directive
fi: virheellinen lippu ”%s” rividirektiivissä

en: invalid hash type %d in cpp_macro_definition
fi: virheellinen hash-tyyppi %d kohteessa cpp_macro_definition

en: invalid new-line in raw string delimiter
fi: virheellinen rivinvaihtomerkki raakamerkkijonoerottimessa

en: invalid prefix "0b" for floating constant
fi: virheellinen etuliite ”0b” liukulukuvakiolle

en: invalid preprocessing directive #%s
fi: virheellinen esikäsittelijädirektiivi #%s

en: invalid string literal, ignoring final '\'
fi: virheellinen merkijonoliteraali, ei oteta huomioon lopun ’\’ merkkejä

en: invalid suffix "%.*s" on floating constant
fi: virheellinen loppuliite ”%.*s” liukulukuvakiossa

en: invalid suffix "%.*s" on integer constant
fi: virheellinen loppuliite ”%.*s” kokonaislukuvakiossa

en: invalid suffix "%.*s" with hexadecimal floating constant
fi: virheellinen loppuliite ”%.*s” heksadesimaalisessa liukulukuvakiossa

en: invalid suffix on literal; C++11 requires a space between literal and string macro
fi: literaalissa virheellinen loppuliite; C++11 vaatii välilyönnin literaalin ja merkkijonomakron väliin

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C++98
fi: kutsutaan makron %s argumenttia %d: tyhjät makroargumentit ovat määrittelemättömiä ISO C++98:ssa

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C90
fi: kutsutaan makron %s argumenttia %d: tyhjät makroargumentit ovat määrittelemättömiä ISO C90:ssä

en: line number out of range
fi: rivinumero lukualueen ulkopuolella

en: macro "%s" is not used
fi: makroa ”%s” ei ole käytetty

en: macro "%s" might prevent reproducible builds
fi: makro ”%s” saattaisi estää toistettavat rakentamiset

en: macro "%s" passed %u arguments, but takes just %u
fi: makrolle ”%s” välitetty %u argumenttia, mutta se ottaa vain %u

en: macro "%s" requires %u arguments, but only %u given
fi: makro ”%s” vaatii %u argumenttia, mutta vain %u on annettu

en: macro argument "%s" would be stringified in traditional C
fi: makroargumentti ”%s” muunnettaisiin merkkijonoksi perinteisessä C:ssä

en: macro names must be identifiers
fi: makronimien on oltava tunnisteita

en: macro parameters must be comma-separated
fi: makroparametrien on oltava pilkulla eroteltuja

en: missing '(' after predicate
fi: merkki ’(’ puuttuu predikaatin jälkeen

en: missing '(' in expression
fi: merkki ’(’ puuttuu lausekkeessa

en: missing ')' after "__has_include__"
fi: merkki ’)’ puuttuu ”__has_include__”-merkkijonon jäljestä

en: missing ')' after "defined"
fi: merkki ’)’ puuttuu ”defined”-merkkijonon jäljestä

en: missing ')' in expression
fi: merkki ’)’ puuttuu lausekkeessa

en: missing ')' in macro parameter list
fi: puuttuu ’)’ makroparametriluettelosta

en: missing ')' to complete answer
fi: merkki ’)’ puuttuu täydelliseen vastaukseen

en: missing terminating %c character
fi: puuttuva päättymismerkki %c

en: missing terminating > character
fi: puuttuva päättymismerkki >

en: missing whitespace after the macro name
fi: puuttuu tyhjemerkki makronimen jälkeen

en: multi-character character constant
fi: monimerkkikirjainvakio

en: multi-line comment
fi: monirivinen kommentti

en: no iconv implementation, cannot convert from %s to %s
fi: ei iconv-toteutusta, muuntaminen kohteesta %s kohteeseen %s epäonnistui

en: no include path in which to search for %s
fi: ei include-polkua, jossa etsiä kohdetta %s

en: no macro name given in #%s directive
fi: makronimeä ei ole annettu #%s-direktiivissä

en: non-ISO-standard escape sequence, '\%c'
fi: ei-ISO-standardi koodinvaihtosekvenssi ’\%c’

en: null character(s) ignored
fi: null-merkkejä ei oteta huomioon

en: null character(s) preserved in literal
fi: null-merkit säilytetään literaaleissa

en: octal escape sequence out of range
fi: oktaaliluku koodinvaihtosekvenssi lukualueen ulkopuolella

en: one or more PCH files were found, but they were invalid
fi: yksi tai useampia PCH-tiedostoja löytyi, mutta ne olivat virheellisiä

en: operator "__has_include__" requires a header string
fi: operaattori ”__has_include__” vaatii otsakemerkkijonon

en: operator "defined" requires an identifier
fi: operaattori ”defined” vaatii tunnisteen

en: parameter name missing
fi: parametrinimi puuttuu

en: pasting "%s" and "%s" does not give a valid preprocessing token
fi: liittämällä ”%s” ja ”%s” ei anneta kelvollista esikääntäjämerkkijonoa

en: poisoning existing macro "%s"
fi: kielletään olemassaoleva makro ”%s”

en: predicate must be an identifier
fi: predikaatin on oltava tunniste

en: predicate's answer is empty
fi: predikaatin vastaus on tyhjä

en: preprocessor arithmetic has maximum precision of %lu bits; target requires %lu bits
fi: esikääntäjäaritmetiikan maksimitarkkuus on %lu bittiä; kohde vaatii %lu bittiä

en: raw string delimiter longer than 16 characters
fi: raakamerkkijonoerotin pitempi kuin 16 merkkiä

en: registering "%s" as both a pragma and a pragma namespace
fi: rekisteröidään ”%s” sekä pragmana ja pragma-nimiavaruutena

en: registering pragma "%s" with name expansion and no namespace
fi: rekisteröidään pragma ”%s” nimilaajennuksella ja ilman nimiavaruutta

en: registering pragma with NULL handler
fi: rekisteröidään pragma NULL-käsittelijällä

en: registering pragmas in namespace "%s" with mismatched name expansion
fi: rekisteröidään pragmat nimiavaruudessa ”%s” täsmäämättömällä nimilaajennuksella

en: stdout
fi: vakiotuloste

en: style of line directive is a GCC extension
fi: rividirektiivin tyyli on GCC-laajennus

en: suffix for double constant is a GCC extension
fi: loppuliite double-vakiolle on GCC-laajennus

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
fi: suosittelee piilottamaan #%s perinteisestä C:stä sisennetyllä #-merkillä

en: suggest not using #elif in traditional C
fi: ei suositella #elif-käyttöä perinteisessä C:ssä

en: syntax error in macro parameter list
fi: syntaksivirhe makroparameteriluettelossa

en: target char is less than 8 bits wide
fi: kohdemerkki on pienempi kuin 8 bittiä leveä

en: target int is narrower than target char
fi: kohteen kokonaislukutyyppi on kapeampi kuin kohteen char-tyyppi

en: target wchar_t is narrower than target char
fi: kohteen wchar_t-tyyppi on kapeampi kuin kohteen char-tyyppi

en: the conditional began here
fi: ehdollinen alkoi tässä

en: the left operand of "%s" changes sign when promoted
fi: vasen ”%s”-operandi vaihtaa merkkiä, kun korotettiin

en: the meaning of '\%c' is different in traditional C
fi: ’\%c’-merkitys on erilainen perinteisessä C:ssä

en: the meaning of '\a' is different in traditional C
fi: merkin ’\a’ merkitys on erilainen perinteisessä C:ssä

en: the meaning of '\x' is different in traditional C
fi: merkin ’\x’ merkitys on erilainen perinteisessä C:ssä

en: the right operand of "%s" changes sign when promoted
fi: oikea ”%s”-operandi vaihtaa merkkiä, kun korotettiin

en: this is the location of the previous definition
fi: tämä on edellisen määrittelyn sijainti

en: this use of "defined" may not be portable
fi: tämä ”defined”-käyttö ei ehkä ole siirrettävä

en: traditional C ignores #%s with the # indented
fi: perinteinen C ohittaa #%s merkillä # sisennettynä

en: traditional C rejects the "%.*s" suffix
fi: perinteinen C hylkää ”%.*s”-loppuliitteen

en: traditional C rejects the unary plus operator
fi: perinteinen C hylkää unaariplus-operaattorin

en: trigraph ??%c converted to %c
fi: trigraph-merkki ??%c muunnettu merkiksi %c

en: trigraph ??%c ignored, use -trigraphs to enable
fi: trigraph-merkki ??%c ohitettiin, käytä valitsinta -trigraphs merkkien käyttöönottamiseksi

en: unbalanced stack in %s
fi: tasapainoton pino kohteessa %s

en: undefining "%s"
fi: määrittelemätön ”%s”

en: unexpected end of file after #line
fi: tiedoston odottamaton loppu #line-direktiivin jälkeen

en: universal character %.*s is not valid at the start of an identifier
fi: yleispätevä merkki %.*s ei ole kelvollien tunnisteen alussa

en: universal character %.*s is not valid in an identifier
fi: yleispätevä merkki %.*s ei ole kelvollinen tunniste

en: universal character names are only valid in C++ and C99
fi: yleispätevät merkkinimet ovat kelvollisia vai C++:ssa ja C99:ssä

en: unknown escape sequence: '\%c'
fi: tuntematon koodinvaihtosekvenssi ’\%c’

en: unknown escape sequence: '\%s'
fi: tuntematon koodinvaihtosekvenssi ’\%s’

en: unspellable token %s
fi: tavaamaton merkkijono %s

en: unterminated #%s
fi: päättämätön #%s

en: unterminated argument list invoking macro "%s"
fi: päättämätön argumenttiluettelo kutsuttaessa makroa ”%s”

en: unterminated comment
fi: päättämätön kommentti

en: unterminated raw string
fi: päättämätön raakamerkkijono

en: use -Winvalid-pch for more information
fi: käytä lisätietoja varten valitsinta -Winvalid-pch

en: use of C++11 hexadecimal floating constant
fi: käytä C++11 heksadesimaaliliukulukuvakiota

en: use of C++11 long long integer constant
fi: käytä ”C++11 long long”-kokonaislukuvakiota

en: use of C99 hexadecimal floating constant
fi: käytä C99 heksadesimaaliliukulukuvakiota

en: use of C99 long long integer constant
fi: käytä ”C99 long long”-kokonaislukuvakiota

en: user-defined literal in preprocessor expression
fi: käyttäjämääritelty literaali esikääntäjälausekkeessa

en: while reading precompiled header
fi: luettaessa esikäännettyjä otsaketiedostoja

en: while writing precompiled header
fi: kirjoitettaessa esikäännettyjä otsaketiedostoja
