midori - en to ar translation catalogue (646 entries)

en: Midori
ar: ميدوري

en: Web Browser
ar: متصفح الويب

en: Midori Web Browser
ar: ميدورى مُتصفح الويب

en: Browse the Web
ar: تصفح الويب

en: Internet;WWW;Explorer
ar: شبكة الإنترنت؛WWW؛إكسبلورر

en: New Tab
ar: صفحة جديدة

en: New Window
ar: نافذه جديده

en: New Private Browsing Window
ar: نافذه تصفح خاصة جديدة

en: Midori Private Browsing
ar: مُتصفح ميدورى الخاص

en: Private Browsing
ar: التصفح الخاص

en: Open a new private browsing window
ar: فتح نافذه تصفح خاص جديده

en: Snapshot saved to: %s
ar: حُفظت اللقطه فى : %s

en: Run ADDRESS as a web application
ar: شغل العنوان كتطبيق وب

en: ADDRESS
ar: العنوان

en: Use FOLDER as configuration folder
ar: إستعمل المُجلد كـ مُجلد إعدادات

en: FOLDER
ar: المُجلد

en: Private browsing, no changes are saved
ar: فى التصفح الخاص ، لا تُحفظ اى تغيرات

en: Portable mode, all runtime files are stored in one place
ar: وضع محمولة ، يتم تخزين كافة ملفات وقت التشغيل في مكان واحد

en: Plain GTK+ window with WebKit, akin to GtkLauncher
ar: نافذة GTK+ Webkitعادية ،أقرب إلى GKTLaucher

en: Show a diagnostic dialog
ar: إظهار صندوق التشخيص

en: Run within gdb and save a backtrace on crash
ar: تشغيل مع gdb وحفظ التتبع المعاكس عند وقوع الحدث

en: Run the specified filename as javascript
ar: تشغيل ملف جافا سكريبت على النحو المحدد

en: Take a snapshot of the specified URI
ar: أخذ لقطة للعنوان المحدد

en: Execute the specified command
ar: تنفيذ الأمر المحدد

en: List available commands to execute with -e/ --execute
ar: قائمة الأوامر المتوفرة لتنفيذ مع -e/ --execute

en: Display program version
ar: إظهر إصدار البرنامج

en: Addresses
ar: العناوين

en: Block URIs according to regular expression PATTERN
ar: كتل محددات وفقا للنمط التعبير العادي

en: PATTERN
ar: نموذج

note: i18n: CLI: Close tabs, clear private data, open starting page
en: Reset Midori after SECONDS seconds of inactivity
ar: إرجاع ميدوري بعد ثوان من الخمول

en: SECONDS
ar: ثواني

en: Error: "gdb" can't be found
ar: خطأ: لايمكن العثور على "gdb"

en: Please report comments, suggestions and bugs to:
ar: الرجاء الإبلاغ عن التعليقات والاقتراحات والعلل إلى:

en: Check for new versions at:
ar: تحقق من توفر إصدار جديد عند:

en: An unknown error occured
ar: حدث خطأ مجهول

en: _Bookmarks
ar: _علامات

en: Add Boo_kmark
ar: أضِف _علامة

en: _Extensions
ar: _إمتدادات

note: i18n: Browsing history, visited web pages, closed tabs
en: _History
ar: _سجل

en: _Userscripts
ar: _النصوص البرمجية المستخدمة

en: User_styles
ar: أنماط المستخدم

en: New _Tab
ar: تب_ويب جديد

en: _Transfers
ar: _النقل

en: Netscape p_lugins
ar: Netscape _ملحقات

en: _Closed Tabs
ar: _التبويبات المغلقة

en: New _Window
ar: نافذة جديدة

en: New _Folder
ar: مج_لد جديد

en: [Addresses]
ar: [عناوين]

en: File not found.
ar: لم يتم العثور على ملف.

en: Malformed document.
ar: وثيقة مشوهة.

en: Unrecognized bookmark format.
ar: علامات غير معتمدة الصيغة.

en: Go forward to the next page
ar: المضي قدما إلى الصفحة التالية

note: i18n: Visit the following logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the next sub-page
ar: انتقل إلى الصفحة الفرعية اللاحقة

en: Web Search…
ar: بحث انترنت

en: Reload the current page
ar: تحديث الصفحة الحالية

en: Stop loading the current page
ar: إيقاف تحميل الصفحة الحالية

en: Failed to update title: %s
ar: فشل تحديث عنوان: %s

en: Value '%s' is invalid for %s
ar: القيمة '%s' غير صالحة ل %s

en: Unexpected setting '%s'
ar: إعداد غير متوقع '%s'

en: Unexpected action '%s'.
ar: حدث غير متوقع'%s'.

en: %s (Private Browsing)
ar: %s (التصفح الخاص)

en: Failed to insert new history item: %s
ar: فشل في إدراج التاريخ : %s

en: Select [text]
ar: اختر [النص]

en: Bookmarks
ar: العلامات

en: New Folder
ar: مجلد جديد

en: Edit Folder
ar: حرر المجلد

en: New Bookmark
ar: مرجعية جديدة

en: Edit Bookmark
ar: تعديل الإشارة

en: Type a name for this bookmark, and choose where to keep it.
ar: كتب إسم لهذه العلامة, و حدد أين تريد الإحتفاظ بها.

en: Type a name for this folder, and choose where to keep it.
ar: كتب إسم لهذا المجلد,  و حدد أين تريد الإحتفاظ به.

en: Show in Bookmarks _Bar
ar: عرض العلامات في ال_شريط

en: Add to _Speed Dial
ar: أضف إلى _الحوار السريع

en: Save file as
ar: حفظ الملف في

en: Save associated _resources
ar: حفظ الموارد المرتبطة بها

en: A new window has been opened
ar: تم فتح نافذة جديدة

en: A new tab has been opened
ar: تم فتح علامة تبويب جديدة

en: Save file
ar: حفظ الملف

en: Reload page without caching
ar: تحديث الصفحة دون التخزين المؤقت

en: Open file
ar: فتح الملف

en: To use the above URI open a news aggregator. There is usually a menu or button "New Subscription", "New News Feed" or similar.
    Alternatively go to Preferences, Applications in Midori, and select a News Aggregator. Next time you click the news feed icon, it will be added automatically.
ar: لاستخدام المسارات أعلاه أفتح مجمع الأخبار. عادة ما يكون هناك قائمة أو زر "اشتراك جديد"، "الأخبار الجديدة" أو ما شابه ذلك.
    ويمكنك أيضاً الذهاب الى تفضيلات، التطبيقات في ميدوري، وحدد مجمع الأخبار. المرة التالية التي تضغط فوق رمز الأخبار، ستضاف تلقائيا.

en: New feed
ar: تغدية جديدة

en: Add a new bookmark
ar: أضف علامة جديدة

en: Empty
ar: فارغ

en: Toggle text cursor navigation
ar: تبديل نص مؤشر الملاحة

en: Pressing F7 toggles Caret Browsing. When active, a text cursor appears in all websites.
ar: الضغط على F7 يفعل التصفح بالمؤشر. عند نشيطه، يظهر مؤشر نص في جميع المواقع.

en: _Enable Caret Browsing
ar: _فعّل التصفح بالمؤشر

en: Open all in _Tabs
ar: فتح الكل في تبويبات

en: Open in New _Window
ar: افتح في _نافذة جديدة

en: Opera
ar: أوبرا

en: Konqueror
ar: كونكيورر

en: Epiphany
ar: إبِفني

en: Firefox (%s)
ar: فيَرفُكس (%s)

en: Midori 0.2.6
ar: ميدوري 0.2.6

en: Import bookmarks…
ar: يتم الأن إستيراد العلامات…

en: _Import bookmarks
ar: _إستورد العلامات

en: _Application:
ar: _تطبيق:

en: Import from XBEL or HTML file
ar: استيراد من ملف HTML أو XBEL

en: Import from a file
ar: استيراد من ملفّ

en: Failed to import bookmarks
ar: فشل إستراد العلامات

en: XBEL Bookmarks
ar: العلامات XBEL

en: Netscape Bookmarks
ar: مفضلة نتسكيب

en: Midori can only export to XBEL (*.xbel) and Netscape (*.html)
ar: يمكن لميدوري تصدير فقط XBEL (*.xbel) ونتسكيب (*.html)

en: Failed to export bookmarks
ar: فشل تصدير العلامات

en: A lightweight web browser.
ar: متصفح الويب الخفيف.

en: See about:version for version info.
ar: انظر حول:لمعلومات نسخة الإصدار.

en: This library is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
ar: هذه مكتبة برمجيات حرة ، ويمكنك إعادة توزيعها و/أو تعديلها تحت شروط رخصة جنو العمومية الصغرى كما نشرت من قبل مؤسسة البرمجيات الحرة ؛ إما الإصدار 2.1 من الرخصة ، أو (باختيارك) أي إصدار لاحق.

en: _Duplicate Current Tab
ar: _مضاعفة التبويب الحالي

en: _File
ar: _ملف

en: Open a new window
ar: فتح نافذة جديدة

en: Open a new tab
ar: فتح تبويب جديد

en: New P_rivate Browsing Window
ar: نافذة تصفح جديدة خاصة

en: Open a file
ar: فتح ملف

en: _Save Page As…
ar: _حفظ الصفحة باسم…

en: Save to a file
ar: حفظ إلى ملف

en: Add to Speed _dial
ar: أضف إلى _الحوار السريع

en: Subscribe to News _feed
ar: الاشتراك في مصدر أخبار

en: _Close Tab
ar: _غلق التبويب

en: Close the current tab
ar: إغلاق علامة التبويب الحالية

en: C_lose Window
ar: غلق التافذة

en: Print the current page
ar: اطبع الصفحة الحالية

en: Send Page Link Via Email
ar: ارسال عنوان الصفحة بالبريد الالكتروني

en: Close a_ll Windows
ar: إغلاق جميع النوافذ

en: _Edit
ar: _تحرير

note: i18n: Right-click on Location, Open an URL from the clipboard
en: Paste and p_roceed
ar: ألصق ثم تابع

en: _Find…
ar: _العثور على…

en: Find a word or phrase in the page
ar: العثور على كلمة أو عبارة في الصفحة

en: Find _Next
ar: العثور على التالي

en: Find _Previous
ar: عث_ور على السابق

en: Configure the application preferences
ar: إعداد تفضيلات التطبيق

en: _View
ar: _عرض

en: _Toolbars
ar: _شريط الأدوات

en: Increase the zoom level
ar: زيادة مستوى التكبير

en: Decrease the zoom level
ar: انخفاض مستوى التكبير

en: _Encoding
ar: _تشفير

en: View So_urce
ar: عرض المصدر

en: View _DOM Source
ar: مصدر View _DOM

en: Ca_ret Browsing
ar: إنشاء تصفح

en: Toggle fullscreen view
ar: تبديل لعرض ملء الشاشة

en: Scroll _Left
ar: انتقل لليسار

en: Scroll _Down
ar: انتقل إلى للاسفل

en: Scroll _Up
ar: انتقل إلى للأعلى

en: Scroll _Right
ar: انتقل إلى اليمين

en: _Readable
ar: _قابل للقرائة

en: _Go
ar: _إذهب

en: Go back to the previous page
ar: العودة إلى الصفحة السابقة

note: i18n: Visit the previous logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the previous sub-page
ar: انتقل إلى الصفحة الفرعية السابقة

en: Next or Forward
ar: التالي أو إلى الأمام

en: Go to the next sub-page or next page in history
ar: انتقل إلى الصفحة الفرعية التالية أو الصفحة التالية في السجل

en: _Homepage
ar: _الصفحة الرئيسية

en: Go to your homepage
ar: ذهاب إلى الصفحة الرئيسية

en: Empty Trash
ar: أفرغ المهملات

en: Undo _Close Tab
ar: تراجع عن إ_غلاق التبويب

en: Add a new _folder
ar: أضف مجلد جديد

en: _Import bookmarks…
ar: إستيراد العلامات ...

en: _Export bookmarks…
ar: تصدير العلامات ...

en: _Manage Search Engines…
ar: إدارة محركات البحث

en: _Clear Private Data…
ar: ازالت الملفات الشخصية

en: _Inspect Page
ar: _معاينة الصفحة

en: _Previous Tab
ar: _التبويب السابق

en: _Next Tab
ar: _التبويب التالي

en: Move Tab to _first position
ar: نقل اللسان إلى المكان الأو_ل

en: Move Tab _Backward
ar: نقل علامة التبويب

en: _Move Tab Forward
ar: _حرك التبويب إلى الأمام

en: Move Tab to _last position
ar: نقل اللسان إلى المكان الأ_خير

en: Focus _Current Tab
ar: فصل التبويب ال_حالي

en: Focus _Next view
ar: عرض التركيز التالي

en: Only show the Icon of the _Current Tab
ar: أظهر فقط أ_يقونة التبويب الحالي

en: Close Ot_her Tabs
ar: أغلق تبويبات أخر_ى

en: Open last _session
ar: فتح آخر جلسة

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Frequent Questions
ar: _أسئلة شائعة

en: _Report a Problem…
ar: _بلغ عن عله…

en: _Tools
ar: _أدوات

en: _Menubar
ar: _شريط القائمة

en: _Navigationbar
ar: _شريط التصفح

en: Side_panel
ar: لوحة _جانبية

en: Sidepanel
ar: لوحة جانبية

en: _Bookmarkbar
ar: _شريط العلامات

en: _Statusbar
ar: _شريط الحالة

en: _Automatic
ar: _تلقائي

en: Chinese Traditional (BIG5)
ar: صيني تقليدي (Big5)

en: Chinese Simplified (GB18030)
ar: صيني مبسّط (GB18030)

note: i18n: A double underscore "__" is used to prevent the mnemonic
en: Japanese (SHIFT__JIS)
ar: ياباني (_Shift-JIS)

en: Korean (EUC-KR)
ar: كوري (_EUC-KR)

en: Russian (KOI8-R)
ar: روسي (_KOI8-R)

en: Unicode (UTF-8)
ar: يونيكود (UTF-_8)

en: Western (ISO-8859-1)
ar: غربي (_ISO-8859-1)

en: Custom…
ar: مخصص…

en: Failed to initialize history: %s
ar: فشل في تهيئة التاريخ: %s

en: _Separator
ar: _فاصل

en: _Location…
ar: _موقع…

en: Open a particular location
ar: فتح موقع معين

en: Search or enter an address
ar: بحث او ادخال العنوان

en: _Web Search…
ar: _بحث في الوِب…

en: Run a web search
ar: شغل البحث في الوب

en: Reopen a previously closed tab or window
ar: إعادة فتح تبويب مغلقة سابقا ، أو نافذة

en: Show the saved bookmarks
ar: عرض العلامات المحفوظة

en: _Tabs
ar: _التبويبات

en: Show a list of all open tabs
ar: أظهر قائمة كل التبويبات المفتوحة

en: _Menu
ar: _قائمة

en: Menu
ar: قائمة

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be loaded: %s
ar: إعدادات الامتداد '%s' لا يمكن تحميلها: %s

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be saved: %s
ar: إعدادات الامتداد '%s' لا يمكن حفظها: %s

en: Export certificate
ar: استورد الشهادة

en: _Don't trust this website
ar: عدم ائتمان الموقع

en: _Trust this website
ar: ائتمان الموقع

en: _Export Certificate
ar: اصدارالشهاده

en: The signing certificate authority is not known.
ar: مصدر الشهادات المُوقِّعة غير معروف.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
ar: لا تطابق الشهادة هوية الموقع الذي يتم استردادها منه.

en: The certificate's activation time is still in the future.
ar: وقت تفعيل الشهادة في المستقبل.

en: The certificate has expired
ar: الشهادة منتهية

en: The certificate has been revoked according to the GTlsConnection's certificate revocation list.
ar: تم إبطال الشهادة وفقا لقائمة GTlsConnection's لإبطال الشهادات.

en: The certificate's algorithm is considered insecure.
ar: خوارزمية الشهادة تعتبر غير آمنة.

en: Some other error occurred validating the certificate.
ar: حدثت بعض الأخطاء عند التحقق من صحة الشهادة.

en: _Export certificate
ar: _استورد الشهادة

en: Self-signed
ar: وقّع ذاتيا

en: Security details
ar: تفاصيل أمنية

en: Not verified
ar: غير متحقق منه

en: Verified and encrypted connection
ar: التحقق من الاتصال وتشفيره

en: Open, unencrypted connection
ar: اتصال مفتوح وغير مشفر

en: Align sidepanel to the right
ar: محاذاة اللوحة الجانبية إلى اليمين

en: Close panel
ar: أغلق الشريط

en: Align sidepanel to the left
ar: محاذاة اللوحة الجانبية إلى اليسار

en: Show Speed Dial
ar: عرض الطلب السريع

en: Show Homepage
ar: أظهر الصفحة الرئيسية

en: Show last open tabs
ar: أظهر اخر التبويبات المفتوحة

en: Show last tabs without loading
ar: أظهر أخر تبويب بدون تحميل

en: Show Blank Page
ar: أظهر صفحة فارغة

en: Show default Search Engine
ar: أظهر محرك البحث الإفتراضي

en: Show custom page
ar: مشاهده الصفحه المعدله

en: Japanese (SHIFT_JIS)
ar: ياباني (_Shift-JIS)

en: New tab
ar: تبويب جديد

en: New window
ar: نافذة جديدة

en: Current tab
ar: التبويب الحالي

en: Default
ar: المبدئي

en: Icons
ar: أيقونات

en: Small icons
ar: أيقونات الصغيرة

en: Text
ar: نص

en: Icons and text
ar: أيقونات ونص

en: Text beside icons
ar: نص بجانب الأيقونات

en: Automatic (GNOME or environment)
ar: تلقائي (جنوم أو environment)

en: HTTP proxy server
ar: خادم بروكسي HTTP

en: No proxy server
ar: بدون خادم بروكسي

en: Chrome
ar: كروم

en: Safari
ar: سافاري

en: iPhone
ar: أي فون

en: Firefox
ar: فيَرفُكس

en: Internet Explorer
ar: إنترنت إكسبلورر

en: The style of the toolbar
ar: نمط شريط الأدوات

en: Always use my font choices
ar: دائماً استخدام الخطوط التي حددت

en: Override fonts picked by websites with user preferences
ar: استبدل خطوط المواقع بخطوط تفضيلات المستخدم

en: The configuration couldn't be loaded: %s
ar: لا يمكن تحميل الإعدادات: %s

en: Invalid configuration value '%s'
ar: قيمة الإعدادات '%s' غبر صالحة

en: Failed to inject stylesheet: %s
ar: فشل في حقن ورقة الانماط: %s

en: Show Tab _Label
ar: عرض عنوان اللسان

en: Show Tab _Icon Only
ar: عرض أيقونة اللسان فقط

en: Close Tab to the R_ight | Close Tabs to the R_ight
ar[0]: إغلاق البوابة على اليمين
ar[1]: إغلاق البوابات على اليمين

en: Close Ot_her Tab | Close Ot_her Tabs
ar[0]: أغلق التبويب الآخر
ar[1]: أغلق التبويبان أخر_ان
ar[2]: أغلق التبويبات الأخر_ى
ar[3]: أغلق التبويبات الأخر_ى
ar[4]: أغلق التبويبات الأخر_ى
ar[5]: أغلق التبويبات الأخر_ى

en: Trust this website
ar: ثق بموقع الويب هذا

en: Security unknown
ar: الأمن غير معروف

en: %s wants to save an HTML5 database.
ar: %s تريد حفظ قاعدة بيانات HTML5.

en: _Deny
ar: _رفض

en: _Allow
ar: _سماح

en: %s wants to know your location.
ar: %s يريد أن يعرف مكانك.

en: You are not connected to a network
ar: غير متصل بالشبكة

en: You are not connected to the Internet
ar: غير متصل بالشبكة العنكبوتية

en: Your computer appears to be connected to a network, but can't reach “%s”. Check your network settings and try again.
ar: الحسوب بدا متصل بالشبكة, لكن لم يصل "%s". تحقق من اعدادات الشبكة وحاول مرة اخرئ

en: Midori can't find the page you're looking for
ar: لم يتمكن ميدوري العثور على الصفحة التي تبحث عنها

en: Try Again
ar: أعِد المحاولة

en: Oops - %s
ar: أوبس - %s

en: Something went wrong with '%s'.
ar: يوجد خطأ ما في '%s'.

en: Try again
ar: حاول مجددا

en: Send a message to %s
ar: ارسال رسالة إلى %s

en: Add _search engine...
ar: أضف محرك بحث...

en: Open _Link
ar: افتح الرابط

en: Open Link in New _Tab
ar: فتح وصلة جديدة في لسان جديد

en: Open Link in _Foreground Tab
ar: فتح الرابط في لسان للأمام

en: Open Link in _Background Tab
ar: فتح الرابط في لسان في الخلف

en: Open Link in New _Window
ar: فتح الرابط في نافذة جديدة

en: Copy Link de_stination
ar: انسخ وجهة الرابط

note: GTK_STOCK_SAVE_AS is lacking the underline
en: Save _As…
ar: حفظ _ك...

en: Open _Image in New Window
ar: إفتح ال_صورة في نافذة جديدة

en: Open _Image in New Tab
ar: فتح الصورة في لسان جديد

en: Copy Im_age
ar: نسخ الصورة

en: Save I_mage
ar: حفظ الصورة

en: Copy Video _Address
ar: نسخ عنوان الفيديو

en: Download _Video
ar: تحميل الفيديو

en: Open Address in New _Tab
ar: فتح العنوان في لسان جديد

en: Search _with
ar: بحث باستخدام

en: _Search the Web
ar: _بحث في الانترنت

en: Open _Frame in New Tab
ar: فتح في لسان جديد

en: Inspect _Element
ar: تفقد عنصر

en: Open or download file from %s
ar: فتح أو تحميل الملف من %s

en: File Name: %s
ar: اسم الملف: %s

en: File Type: '%s'
ar: نوع الملف: '%s'

en: File Type: %s ('%s')
ar: نوع الملف: %s ('%s')

en: Size: %s
ar: الحجم: %s

note: i18n: A file open dialog title, ie. "Open http://fila.com/manual.tgz"
en: Open %s
ar: فتح %s

en: Inspect page - %s
ar: فحص الصفحة - %s

en: Page loading delayed:
ar: تاخر في فتح الصفحة

en: Loading delayed either due to a recent crash or startup preferences.
ar: تأخر التحميل إما بسبب انهيار أو تفضيلات بدء التشغيل.

en: Load Page
ar: تحميل الصفحة

en: Blank page
ar: صفحة فارغة

note: i18n: word stem of "previous page" type links, case is not important
en: previous
ar: السّابق

note: i18n: word stem of "next page" type links, case is not important
en: next
ar: التّالي

en: Print background images
ar: طباعة صورة الخلفية

en: Whether background images should be printed
ar: إذا كان ينبغي طباعة صور الخلفية

en: Features
ar: الميزّات

note: i18n: Download tooltip (size): 4KB of 43MB
en: %s of %s
ar: %s لـ %s

en: %d hour | %d hours
ar[0]: %d ساعة
ar[1]: %d ساعة
ar[2]: %d ساعات
ar[3]: %d ساعات
ar[4]: %d ساعات
ar[5]: %d ساعات

en: %d minute | %d minutes
ar[0]: %d دقيقة
ar[1]: %d دقيقة
ar[2]: %d دقيقتان
ar[3]: %d دقائق
ar[4]: %d دقائق
ar[5]: %d دقائق

en: %d second | %d seconds
ar[0]: %d ثانية
ar[1]: %d ثانية
ar[2]: %d ثوان
ar[3]: %d ثوان
ar[4]: %d ثوان
ar[5]: %d ثوان

note: i18n: Download tooltip (estimated time) : - 1 hour, 5 minutes remaning
en:  - %s remaining
ar:  - %s متبقي

note: i18n: Unknown number of bytes, used for transfer rate like ?B/s
en: ?B
ar: ؟B

en: The downloaded file is erroneous.
ar: الملف المحمل خاطئ.

en: The checksum provided with the link did not match. This means the file is probably incomplete or was modified afterwards.
ar: ارتباط مزود المجموع الاختباري غير متطابق. هذا يعني أن الملف ربما ناقص أو تم تعديله.

en: The file "%s" can't be saved in this folder.
ar: الملف "%s" لا يمكن حفظه في هذا المجلد.

en: You don't have permission to write in this location.
ar: ليس لديك إذن الكتابة في هذا الموقع.

en: There is not enough free space to download "%s".
ar: لا توجد مساحة حرة كافية لتحميل "%s".

en: The file needs %s but only %s are left.
ar: الملف يحتاج %s ولكن فقط %s مساحة حرة.

en: Speed Dial
ar: الاتصال السريع

en: Click to add a shortcut
ar: انقر لإضافة اختصار

en: Enter shortcut address
ar: أدخل عنوان الاختصار

en: Are you sure you want to delete this shortcut?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الاختصار؟

en: Startup
ar: بدء التشغيل

en: When Midori starts:
ar: عندما يبدأ ميدوري:

en: Homepage:
ar: الصفحة الرئيسية:

en: Use _current page
ar: استخدام الصفحة الحالية

en: Use current page as homepage
ar: استخدام الصفحة الحالية كصفحة بداية

note: Page "Appearance"
en: Fonts
ar: الخطوط

en: Proportional Font Family
ar: مجموعة خطوط متناسبة

en: The default font family used to display text
ar: استخدم مجموعة الخط الافتراضي لعرض النص

en: The default font size used to display text
ar: حجم الخط الافتراضي المستخدم لعرض النص

en: Fixed-width Font Family
ar: عرض مجموعة خط ثابتة

en: The font family used to display fixed-width text
ar: مجموعة الخطوط المستخدمة لعرض النص ثابت العرض

en: The font size used to display fixed-width text
ar: حجم الخط المستخدم لعرض النص ثابت العرض

en: Minimum Font Size
ar: حجم الخط الأدنى

en: The minimum font size used to display text
ar: حجم الخط الأدنى المستخدم لعرض النص

en: Preferred Encoding
ar: الترميز المفضل

note: Page "Behavior"
en: Behavior
ar: السلوك

en: Load images automatically
ar: تحميل الصور تلقائيا

en: Enable Spell Checking
ar: تمكين التدقيق الإملائي

en: Enable scripts
ar: تمكين النصوص البرمجية

en: Enable WebGL support
ar: تمكين قاعدة بيانات دعم HTML5 في كل الأحوال

en: Zoom Text and Images
ar: تكبير النص والصور

en: Allow scripts to open popups
ar: السماح للنصول البرمجية بفتح النوافذ المنبثقة

en: Whether scripts are allowed to open popup windows automatically
ar: حتى لو كان مسموحا للنصوص البرمجية لفتح النوافذ المنبثقة تلقائيا

en: Default Zoom Level
ar: مستوى التكبير الافتراضي

en: Preferred languages
ar: اللغات المفضلة

en: A comma separated list of languages preferred for rendering multilingual webpages, for example "de", "ru,nl" or "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"
ar: نقطة للفصل بين قائمة من اللغات المفضلة لجعل صفحات الوب متعددة اللغات, كمثال "ar", "ru,nl" or "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"

en: Save downloaded files to:
ar: حفظ الملفات التي تم تحميلها في:

note: Page "Interface"
en: Browsing
ar: تصفح

en: Theme:
ar: موضوع:

en: Toolbar Style:
ar: نمط شريط الأدوات:

en: Open new pages in:
ar: فتح صفحات جديدة في:

en: Close Buttons on Tabs
ar: أزرار الإغلاق على الألسنة

en: Open Tabs next to Current
ar: فتح علامات بجانب الحالية

en: Whether to open new tabs next to the current tab or after the last one
ar: فتح علامات تبويب جديدة بجوار علامة التبويب الحالية أو بعد الأخيرة

en: Open tabs in the background
ar: فتح علامات التبويب في الخلفية

note: Page "Network"
en: Network
ar: شبكة

en: Proxy server
ar: خادم بروكسي

en: URI
ar: العنوان

en: Port
ar: المنفذ

en: Supported proxy types:
ar: قابلة لانواع الوحدة النائبة

note: TODO: Preserve page icons of search engines and merge privacy items
en: Web Cache
ar: ملفات الوب المؤقتة

en: The maximum size of cached pages on disk
ar: المساحة القصوى المخصصة لحفظ الصفحات على القرص

note: i18n: This refers to an application, not the 'user agent' string
en: Identify as
ar: تعرف كـ

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Delete old Cookies after:
ar: حذف الكوكيز القديمة بعد:

en: The maximum number of days to save cookies for
ar: الحد الأقصى لعدد الأيام لحفظ الكوكيز

en: Only accept Cookies from sites you visit
ar: فقط قبول ملفات تعريف الارتباط من المواقع التي قمت بزيارتها

en: Block cookies sent by third-party websites
ar: حظر ملفات تعريف الارتباط المرسلة من مواقع الطرف الثالث

en: Cookies store login data, saved games, or user profiles for advertisement purposes.
ar: الكوكيز تخزن بيانات تسجيل الدخول والألعاب المحفوظة ، أو تعريف المستخدم لأغراض الإعلان.

en: Enable offline web application cache
ar: تمكين التخزين المؤقت لتطبيق ويب

en: Enable HTML5 local storage support
ar: تمكين دعم HTML5 التخزين المحلية

note: i18n: Reworded: Shorten details propagated when going to another page
en: Strip referrer details sent to websites
ar: قطاع إحالة التفاصيل المرسلة إلى المواقع

note: i18n: Referer here is not a typo but a technical term
en: Whether the "Referer" header should be shortened to the hostname
ar: ما إذا كان ينبغي تقصير مسار "التجديد" إلى اسم المضيف

en: Delete pages from history after:
ar: حذف الصفحات القديمة بعد:

en: The maximum number of days to save the history for
ar: الحد الأقصى لعدد أيام حفظ تاريخ

en: Extensions
ar: إمتدادات

en: _Manage Search Engines
ar: _إدارة محركات البحث

en: Add search engine
ar: أضف أداة البحث

en: Edit search engine
ar: حرر أداة البحث

en: _Name:
ar: _الإسم:

en: _Description:
ar: _وصف:

en: _Address:
ar: _عنوان:

en: _Token:
ar: _علامة:

en: Manage Search Engines
ar: إدارة أدوات البحث

en: Use as _default
ar: إستعمل _كإفتراضي

en: The search engines couldn't be loaded. %s
ar: فشل تحميل أدوات البحث. %s

en: The search engines couldn't be saved. %s
ar: لا يمكن حفظ أدوات البحث. %s

en: Bookmarks and History
ar: اشارات مرجعية والسجل

en: Search for %s
ar: بحث عن %s

en: Failed to select from history: %s
ar: فشل الاختيار من التاريخ: %s

en: Search with…
ar: بحث باستخدام…

en: Search with %s
ar: البحث بـ %s

en: Could not run external program.
ar: لا يمكن تشغيل البرنامج الخارجي.

en: Invalid URI
ar: عنوان غير صحيح

note: i18n: A panel at the bottom, to search text in pages
en: _Inline Find:
ar: _بحث مضمن:

en: Previous
ar: السّابق

en: Next
ar: التّالي

en: Match Case
ar: حالة تطابق

en: Close Findbar
ar: إغلاق شريط المكتشف

note: i18n: [n] bookmark(s)
en: %d bookmark | %d bookmarks
ar[0]: %d المرجعية
ar[1]: %d المرجعيات
ar[2]: %d المرجعية
ar[3]: %d المرجعية
ar[4]: %d المرجعية
ar[5]: %d المرجعية

note: i18n: [n] subfolder(s)
en: %d subfolder | %d subfolders
ar[0]: المجلد الفرعي %d
ar[1]: المجلدات الفرعية %d

note: i18n: Empty folder
en: Empty folder
ar: مجلد فارغ

note: i18n: Folder containing [[n] folder(s)] and no bookmark
en: Folder containing %s and no bookmark
ar: يحتوي المجلد %s غير مرجعية

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)]
en: Folder containing %s
ar: المجلد يحتوي على %s

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: Folder containing %s and %s
ar: المجلد يحتوي على %s و%s

note: i18n: [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: %s and %s
ar: %s و %s

en: Edit the selected bookmark
ar: حرر العلامة المحددة

en: Delete the selected bookmark
ar: حذف العلامة المحددة

en: Add a new folder
ar: أضف مجلد جديد

en: <i>Separator</i>
ar: <i>فاصل</i>

en: Open in New _Tab
ar: فتح في تبو_يب جديد

note: Create the filter entry
en: Search Bookmarks
ar: بحث في العلامات

en: History
ar: السجل

en: Today
ar: اليوم

en: Yesterday
ar: البارحة

en: %d day ago | %d days ago
ar[0]: %d سنة مضت
ar[1]: %d سنتان مضت
ar[2]: %d سنوات مضت
ar[3]: %d سنوات مضت
ar[4]: %d سنوات مضت
ar[5]: %d سنوات مضت

en: A week ago
ar: قبل أسبوع

en: Failed to remove history item: %s
ar: فشل حذف عنصر السجل: %s

en: Are you sure you want to remove all history items?
ar: هل تريد حذف كل عناصر التاريخ؟

en: Bookmark the selected history item
ar: علم التاريخ المحدد

en: Delete the selected history item
ar: حذف كل عناصر التاريخ

en: Clear the entire history
ar: مسح تاريخ الدخول

note: Create the filter entry
en: Search History
ar: بحث في التأريخ

en: Authentication Required
ar: مطلوب المصادقة

en: A username and a password are required
    to open this location:
ar: مطلوب اسم مستخدم وكلمة 
    مرور لفتح هذا الموقع:

en: Username
ar: إسم المستخدم

en: Password
ar: كلمة المرور

en: _Remember password
ar: _تذكّر كلمة المرور

en: Property '%s' is invalid for %s
ar: خصائص '%s' غير صالحة لـ %s

en: Choose file
ar: إختر ملف

en: Choose folder
ar: إختر مجلد

en: 1 hour
ar: 1 ساعة

en: 1 day
ar: 1 يوم

en: 1 week
ar: 1 أسبوع

en: 1 month
ar: 1 شهر

en: 1 year
ar: 1 سنة

en: Preferences for %s
ar: تفضيلات ل %s

note: i18n: An infobar shows up when viewing a script on userscripts.org
en: This page appears to contain a user script. Do you wish to install it?
ar: يبدو أن هذه الصفحة تحتوي على نصوص برمجية للمستخدم. هل ترغب في تثبيته؟

en: _Install user script
ar: _تثبيت النصوص البرمجية

note: i18n: An infobar shows up when viewing a style on userstyles.org
en: This page appears to contain a user style. Do you wish to install it?
ar: هذه الصفحة تحتوي على نمط المستخدم. هل ترغب في تثبيته؟

en: _Install user style
ar: _تثبيت نمط المستخدم

en: Don't install
ar: لا تقم بتثبيت

en: Userscripts
ar: النصوص البرمجية للمستعمل

en: Userstyles
ar: أنماط المستعمل

en: Error
ar: خطأ

en: Do you want to delete '%s'?
ar: هل تريد حذف '%s'؟

en: Delete user script
ar: حذف النصوص البرمجية المستخدمة

en: Delete user style
ar: حذف نمط المستخدم

en: The file <b>%s</b> will be permanently deleted.
ar: الملف <b>%s</b> سيحذف بشكل نهائي.

en: Open in Text Editor
ar: فتح في محرر نص

en: Open Target Folder
ar: فتح مجلد الهدف

en: Add new addon
ar: إضافة ملحق جديد

en: Remove selected addon
ar: إزالة الملحقات المختارة

en: User addons
ar: إضافات المستخدم

en: Can't monitor folder '%s': %s
ar: لا تستطيع مراقبة المجلد '%s': %s

en: Support for userscripts and userstyles
ar: دعم النصوص البرمجية وأنماط المستخدم

en: Colorful Tabs
ar: الألسنة الملونة

en: Tint each tab distinctly
ar: لون كل علامة تبويب

en: Cookie Manager
ar: مدير الكعكات

en: Delete All
ar: حذف الكل

en: Deletes all shown cookies. If a filter is set, only those cookies are deleted which match the filter.
ar: حذف جميع ملفات تعريف الارتباط. إذا تم تعيين عامل تصفية ، يتم حذف فقط تلك الملفات التي تطابق عامل التصفية.

en: Expand All
ar: توسيع الكل

en: Collapse All
ar: طوي الكل

en: Do you really want to delete all cookies?
ar: هل تريد حذف جميع ملفات تعريف الارتباط؟

en: Question
ar: سؤال

en: Only cookies which match the filter will be deleted.
ar: سيتم حذف الكوكيز التي تطابق عامل التصفية.

en: At the end of the session
ar: في نهاية الدورة

en: <b>Host</b>: %s
    <b>Name</b>: %s
    <b>Value</b>: %s
    <b>Path</b>: %s
    <b>Secure</b>: %s
    <b>Expires</b>: %s
ar: <b>المضيف</b>: %s
    <b>الإسم</b>: %s
    <b>القيمة</b>: %s
    <b>المسار</b>: %s
    <b>الأمان</b>: %s
    <b>الإنتهاء</b>: %s

note: i18n: is this cookie secure (SSL)? yes/ no
en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: <b>Domain</b>: %s
    <b>Cookies</b>: %d
ar: <b>نطاق</b>: %s
    <b>كوكيز</b>: %d

en: Name
ar: إسم

en: _Expand All
ar: _توسيع الكل

en: _Collapse All
ar: _طوي الكل

en: Search Cookies by Name or Domain
ar: البحث عن ملفات تعريف الارتباط بالاسم أو المجال

en: List, view and delete cookies
ar: قائمة ، عرض وحذف الكوكيز

en: Copy Tab _Addresses
ar: نسخ عناواين التبويب

en: Copy Addresses of Tabs
ar: نسخة من عناوين علامات الجدولة

en: Copy the addresses of all tabs to the clipboard
ar: نسخ عناوين كافة علامات التبويب إلى الحافظة

en: Delayed load
ar: التحميل المتأخر

en: Delay page load until you actually use the tab.
ar: تأخير تحميل الصفحة حتى يمكنك فعلا استخدام علامة التبويب.

en: Version numbers in brackets show the version used at runtime.
ar: أرقام إصدار في أقواس تظهر النسخة المستخدمة في التشغيل.

en: Midori doesn't store any personal data:
ar: لا يخزن ميدوري أي بيانات شخصية:

en: No history or web cookies are being saved.
ar: لم يتم حفظ التاريخ أو كعكات الويب.

en: Extensions are disabled.
ar: تعطيل الملحقات.

en: HTML5 storage, local database and application caches are disabled.
ar: يتم تعطيل تخزين HTML5، قاعدة البيانات المحلية ومخابئ التطبيق.

en: Midori prevents websites from tracking the user:
ar: ميدوري يمنع المواقع من تعقب المستخدم:

en: Referrer URLs are stripped down to the hostname.
ar: تجريد إحالات URLs إلى اسم المضيف.

en: DNS prefetching is disabled.
ar: تعطيل الجلب المسبق DNS.

en: The language and timezone are not revealed to websites.
ar: اللغة والمنطقة الزمنية لا يكشف عنها لمواقع ويب.

en: Flash and other Netscape plugins cannot be listed by websites.
ar: لا يمكن إدراج الفلاش وغيرها من إضافات Netscape بالمواقع.

en: Double click for more information
ar: اانقر نقرتان للمزيد من المعلومات

en: The plug-in was unable to connect with aria2:
    Please make sure that aria2 is running with rpc enabled ie: aria2c --enable-rpc
    If it's so, check it also is using the port 6800.
    Lastly Check the configuration of your firewall.
    Whitelist aria2 and the port 6800 if they aren't.
ar: البرنامج المساعد غير قادر على الاتصال مع aria2:
    من فضلك تأكد من أن aria2 تشغتل بrpc: aria2c --enable-rp
    إذا كان الأمر كذلك، تحقق أيضا يستخدم االبوابة 6800 .
    وأخيرا تحقق من تكوين جدار الحماية الخاص بك .
    ضع aria2 و البوابة 6800 في اللائحة البيضاء .

en: External Download Manager - Aria2
ar: مدير تحميل خارجي - Aria2

en: Download files with Aria2
ar: تحميل ملفات باستخدام Aria2

en: External Download Manager - SteadyFlow
ar: مدير تحميل خارجي - SteadyFlow

en: Download files with SteadyFlow
ar: تحميل ملفات باستخدام SteadyFlow

en: Command:
ar: أمر:

en: Download files with "%s" or a custom command
ar: تحميل الملفات باستخدام "%s" أو أمر مخصص

en: External Download Manager - CommandLine
ar: مدير تحميل خارجي - CommandLine

en: Command Line:
ar: واجهة سطر الأوامر

en: Choose application
ar: اختر التطبيق

en: Select an application to open "%s"
ar: اختر تطبيقا لفتح "%s"

en: None
ar: لا شيء

en: Download error
ar: خطأ في التنزيل

en: Open _with…
ar: افتح ب...

en: Open in Image _Viewer
ar: افتح في عارض الصور

en: File Types
ar: نوع الملف

en: Text Editor
ar: محرر المصوص

en: News Aggregator
ar: مجمع الأخبار

en: Failed to find required Atom "entry" elements in XML data.
ar: فشل العثور على Atom المطلوب "entry" عناصر في بيانات XML.

en: Failed to find required Atom "feed" elements in XML data.
ar: فشل العثور على Atom المطلوب "feed" عناصر في بيانات XML.

[ctx: Feed]
note: i18n: The local date a feed was last updated
en: Last updated: %s.
ar: آخر التحديثات: %s.

en: Feeds
ar: تغذيات

en: Add new feed
ar: أضف تغذية جديدة

en: Delete feed
ar: حذف التغذية

en: _Feeds
ar: _تغذية

en: Failed to find root element in feed XML data.
ar: فشل العثور على عنصر الجذر في بيانات تغذية XML.

en: Unsupported feed format.
ar: صيغة الخدمة غير معتمدة.

en: Failed to parse XML feed: %s
ar: فشل تحليل تغذية XML: %s

en: Failed to find "channel" element in RSS XML data.
ar: فشل العثور على "channel" عنصر في بيانات RSS XML.

en: Unsupported RSS version found.
ar: العثور على إصدار RSS غير معتمد.

en: Failed to find required RSS "item" elements in XML data.
ar: فشل العثور على RSS المطلوب "item" عناصر في بيانات XML.

en: Failed to find required RSS "channel" elements in XML data.
ar: فشل العثور على RSS المطلوب "channel" عناصر في بيانات XML.

en: Feed '%s' already exists
ar: التغذية '%s' مدخلة مسبقاً

en: Error loading feed '%s'
ar: خطأ في تحميل التغذية '%s'

en: Feed Panel
ar: لوحة التغذية

en: Read Atom/ RSS feeds
ar: قراءة التغذيات Atom/ RSS

en: Failed to add form value: %s
ar: فشل في إضافة قيمة النموذج: %s

en: Form history
ar: تاريخ النموذج

en: Master password required
    to open password database
ar: كلمة المرور الرئيسية المطلوبة 
    لفتح قاعدة بيانات كلمات المرور

en: Remember password on this page?
ar: تذكر كلمة المرور على هذه الصفحة؟

en: Remember
ar: تذكّر

en: Not now
ar: ليس الآن

en: Never for this page
ar: ابدأ لهذه الصفحة

en: Toggle form history state
ar: تبديل شكل التاريخ

en: Activate or deactivate form history for the current tab.
ar: تنشيط أو إلغاء تنشيط نموذج التاريخ لعلامة التبويب الحالية.

en: Only activate form history via hotkey (Ctrl+Shift+F) per tab
ar: فقط تنشيط النموذج التاريخ عن طريق مفتاح التشغيل السريع (Ctrl + Shift + F) في علامة التبويب

en: Form history filler
ar: ترشيح صيغة التاريخ

en: Stores history of entered form data
ar: تخزين تاريخ بيانات الدخول

en: Failed to select suggestions
ar: فشل في تحديد الاقتراحات

en: There are no unvisited tabs
ar: لا توجد تبويبات لم تسبق زيارتها

en: History-List
ar: قائمة التاريخ

en: Tab closing behavior
ar: سلوك إغلاق التبويب

en: Do nothing
ar: لا تفعل شيئا

en: Switch to last viewed tab
ar: التبديل إلى آخر تبويب تمت مشاهدته

en: Switch to newest tab
ar: التحول إلى احدث تبويب

en: Flash window on background tabs
ar: فتح الرابط في لسان في الخلف

en: Next new Tab (History List)
ar: علامة التبويب الجديدة القادمة (قائمة التاريخ)

en: Next new tab from history
ar: التبويب الجديد من التاريخ

en: Previous new Tab (History List)
ar: تبويب جديدة متقدمة (قائمة التاريخ)

en: Previous new tab from history
ar: علامة تبويب جديدة من التاريخ السابق

en: Display tab in background (History List)
ar: عرض التبويب في الخلفية (قائمة التاريخ)

en: Display the current selected tab in background
ar: عرض علامة التبويب الحالية المحددة في الخلفية

en: History List
ar: سجل التاريخ

en: Move to the last used tab when switching or closing tabs
ar: الانتقال إلى علامة التبويب الأخيرة عند إغلاق علامات التبويب

en: SQL fails: %s
ar: إس كيو إل  فشل: %s

en: Accept
ar: موافق

en: Block
ar: حظر

en: Domain
ar: النطاق

en: Policy
ar: سياسة

en: Delete _all
ar: حذف الكل

note: Add "allow-local-pages" checkbox
en: A_llow scripts on local pages
ar: السماح للبرامج النصية على الصفحات المحلية

en: View
ar: عرض

en: Undetermined
ar: غير محدّد

en: Allowed
ar: مسموح به

en: Mixed
ar: مختلط

en: Denied
ar: مرفوض

en: Reason
ar: السبب

en: Mouse Gestures
ar: إيماءات الفأرة

en: Control Midori by moving the mouse
ar: تحكم بميدوري عن طريق تحريك الفأرة

en: Reload page or stop loading
ar: تحديث الصفحة أو إيقاف التحميل

en: Customize Keyboard shortcuts
ar: تخصيص اختصارات لوحة المفاتيح

en: Shortcuts
ar: إختصارات

en: View and edit keyboard shortcuts
ar: عرض وتحرير إختصار لوحة المفاتيح

en: Statusbar Clock
ar: شريط حالة الساعة

en: Display date and time in the statusbar
ar: عرض التاريخ والوقت في شريط الحالة

en: Images
ar: صور

en: Scripts
ar: نصوص برمجية

en: Netscape plugins
ar: Netscape ملحقات

en: Enable Netscape plugins
ar: تمكين إضافات نتسكيب

en: Statusbar Features
ar: سمات شريط الحالة

en: Easily toggle features on web pages on and off
ar: تبديل ملامح بسهولة على صفحات الويب تشغيل وإيقاف

en: Tab Panel
ar: لوحة التبويب

en: T_ab Panel
ar: لوحة التبويب

en: Show tabs in a vertical panel
ar: عرض علامات التبويب في لوحة عمودية

en: Only Icons on Tabs by default
ar: فقط الرموز على علامات التبويب افتراضيا

en: New tabs have no label by default
ar: علامات التبويب الجديدة ليس لها تسمية افتراضيا

en: Customize Toolbar
ar: تخصيص شريط الأدوات

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
ar: تحديد عناصر ليتم عرضها على شريط الأدوات. يمكن ترتيب العناصر عن طريق السحب والإفلات.

en: Available Items
ar: العناصر المتوفرة

en: Displayed Items
ar: العناصر المعروضة

en: _Customize Toolbar…
ar: _تخصيص شريط الادوات…

en: Toolbar Editor
ar: محرر شريط الادوات

en: Easily edit the toolbar layout
ar: تحرير شريط الادوات بسهولة

note: i18n: Dialog: Clear Private Data, in the Tools menu
en: Clear Private Data
ar: حذف البيانات الخاصة

en: _Clear private data
ar: _حذف البيانات الخاصة

en: Clear the following data:
ar: حذف البيانات التالية:

en: Last open _tabs
ar: أظهر آخر التبويبات المفتوحة

en: Clear private data when _quitting Midori
ar: مسح البيانات الخاصة عند الخروج من ميدوري

note: i18n: Logins and passwords in websites and web forms
en: Saved logins and _passwords
ar: الحسابات و_كلمات المرور المحفوظة

en: Cookies and Website data
ar: ملفات تعريف الارتباط وبيانات المواقع

en: Website icons
ar: أيقونات الموقع

en: Open tabs
ar: افتح الألسنة

en: More open tabs…
ar: المزيد من التبويبات المفتوحة...

en: Failed to clear history: %s
ar: فشل محو السجل: %s

note: i18n: Couldn't remove items that are older than n days
en: Failed to remove old history items: %s
ar: فشل حذف العناصر القديمة للسجل: %s

en: Failed to add bookmark item: %s
ar: فشل إضافة العلامة: %s

en: The configuration couldn't be saved. %s
ar: لا يمكن حفظ الإعدادات. %s

note: i18n: Trash, or wastebin, containing closed tabs
en: The trash couldn't be saved. %s
ar: لا يمكن حفظ المهملات. %s

en: Modify _preferences
ar: تحرير ال_تفضيلات

en: Disable all _extensions
ar: تعطيل كل الإمتدادات

en: Show a dialog after Midori crashed
ar: عرض الحوار بعد تحطم ميدوري

en: Discard old tabs
ar: تجاهل العلامات القديمة

en: An instance of Midori is already running but not responding.
ar: هناك مثيل لميدوري قيد التشغيل بالفعل ولكن لا يستجيب.

en: Bookmarks couldn't be loaded: %s
ar: لا يمكن تحميل العلامات: %s

en: The session couldn't be loaded: %s
ar: لا يمكن تحميل الجلسة: %s

en: The trash couldn't be loaded: %s
ar: لا يمكن تحميل المهلملات: %s

en: The history couldn't be loaded: %s
ar: لا يمكن تحميل التاريخ: %s

en: The following errors occured:
ar: حدثت الأخطاء التالية:

en: _Ignore
ar: _تجاهل

en: _Accept
ar: _قبول

en: Path
ar: المسار

en: Value
ar: القيمة

en: Applications
ar: تطبيقات

en: Create _Launcher
ar: إنشاء مطلق

en: Transfers
ar: النقل

en: Clear All
ar: محو الكل

en: Open Destination _Folder
ar: افتح المجلد الوجهة

en: Copy Link Loc_ation
ar: انسخ موقع الرابط

en: The file '<b>%s</b>' has been downloaded.
ar: الملف '<b>%s</b>' تم تحميله.

en: Transfer completed
ar: إنتهاء النقل

en: Some files are being downloaded
ar: يتم تحميل بعض الملفات

en: _Quit Midori
ar: _خروج من ميدوري

en: The transfers will be cancelled if Midori quits.
ar: سيتم إلغاء النقل اذا تم إنها ميدوري.

en: Advertisement blocker
ar: منع الإعلانات

en: Block advertisements according to a filter list
ar: منع الإعلانات وفقا لقائمة التصفية

en: Bl_ock image
ar: منع الصور

en: Bl_ock link
ar: منع الروابط

en: Configure Advertisement filters
ar: إعداد مرشح الإعلانات

en: Edit rule
ar: تحرير قاعد

en: _Rule:
ar: _قاعدة:
