midori 0.2.2 - en to da translation catalogue (594 entries)

en: Web Browser
da: Webbrowser

en: Midori Web Browser
da: Midori-webbrowser

en: Browse the Web
da: Gennemse internettet

en: Internet;WWW;Explorer
da: Internet;WWW;Stifinder

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: New Window
da: Nyt vindue

en: New Private Browsing Window
da: Nyt "P_rivat browsing"-vindue

en: Midori Private Browsing
da: Midori Privat browsing

en: Private Browsing
da: Privat browsing

en: Open a new private browsing window
da: Åbn nyt vindue til privat browsing

en: Snapshot saved to: %s
da: Øjebliksbillede gem til: %s

en: Run ADDRESS as a web application
da: Kør ADRESSE som et webprogram

en: ADDRESS
da: ADRESSE

en: Use FOLDER as configuration folder
da: Brug MAPPE som en indstillingsmappe

en: FOLDER
da: MAPPE

en: Private browsing, no changes are saved
da: Privat browsing. Ingen ændringer bliver gemt

en: Plain GTK+ window with WebKit, akin to GtkLauncher
da: Almindeligt GTK+-vindue med WebKit, i stil med GtkLauncher

en: Show a diagnostic dialog
da: Vis en nedbrudsdialog

en: Run within gdb and save a backtrace on crash
da: Kør i gdb og gem et backtrace ved nedbrud

en: Run the specified filename as javascript
da: Kør det angivne filnavn som javascript

en: Take a snapshot of the specified URI
da: Tag et øjebliksbillede at det angivne URI

en: Execute the specified command
da: Kør den angivne kommando

en: List available commands to execute with -e/ --execute
da: Vis tilgængelige kommandoer for kør med -e/ --execute

en: Display program version
da: Vis programversion

en: Addresses
da: Adresser

en: Block URIs according to regular expression PATTERN
da: Blokér URI'er i overensstemmelse med regulære udtryks-MØNSTRE

en: PATTERN
da: MØNSTRE

note: i18n: CLI: Close tabs, clear private data, open starting page
en: Reset Midori after SECONDS seconds of inactivity
da: Nulstil Midori efter SECONDS sekunders inaktivitet

en: SECONDS
da: SEKUNDER

en: Error: "gdb" can't be found
da: Fejl: kan ikke finde "gdb"

en: Please report comments, suggestions and bugs to:
da: Rapportér venligst kommentarer, forslag og fejl til:

en: Check for new versions at:
da: Tjek for nye versioner hos:

en: An unknown error occured
da: En ukendt fejl opstod

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: Add Boo_kmark
da: _Tilføj bogmærke

en: _Extensions
da: _Udvidelser

note: i18n: Browsing history, visited web pages, closed tabs
en: _History
da: Hi_storik

en: _Userscripts
da: Brugerskri_pter

en: User_styles
da: Bruger_grænseflader

en: New _Tab
da: Nyt _faneblad

en: _Transfers
da: _Overførsler

en: Netscape p_lugins
da: Netscape-u_dvidelsesmoduler

en: _Closed Tabs
da: _Luk faneblade

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: New _Folder
da: Ny __mappe

en: [Addresses]
da: [Adresser]

en: File not found.
da: Fil blev ikke fundet.

en: Malformed document.
da: Misdannet dokument.

en: Unrecognized bookmark format.
da: Ukendt bogmærkeformat.

en: Go forward to the next page
da: Gå til næste side

note: i18n: Visit the following logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the next sub-page
da: Gå til den næste underside

en: Web Search…
da: Websøgning…

en: Reload the current page
da: Genindlæs den nuværende side

en: Stop loading the current page
da: Stop indlæsning af nuværende side

en: Failed to update title: %s
da: Kunne ikke opdatere titel: %s

en: Value '%s' is invalid for %s
da: Værdien '%s' er ikke gyldig til %s

en: Unexpected setting '%s'
da: Uventet indstilling '%s'

en: Unexpected action '%s'.
da: Uventet handling '%s'.

en: %s (Private Browsing)
da: %s (Privat browsing)

en: Failed to insert new history item: %s
da: Kunne ikke indsætte nyt historikelement: %s

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: New Folder
da: Ny mappe

en: Edit Folder
da: Redigér mappe

en: New Bookmark
da: Nyt bogmærke

en: Edit Bookmark
da: Redigér bogmærke

en: Type a name for this bookmark, and choose where to keep it.
da: Skriv et navn til dette bogmærke, og vælg hvor det skal gemmes.

en: Type a name for this folder, and choose where to keep it.
da: Skriv et navn til denne mappe, og vælg hvor den skal gemmes.

en: Show in Bookmarks _Bar
da: Vis i _bogmærkelinje

en: Add to _Speed Dial
da: Tilføj til hurtig_opkald

en: Save file as
da: Gem fil som

en: Save associated _resources
da: Gem associerede _ressourcer

en: A new window has been opened
da: Et nyt vindue er blevet åbnet

en: A new tab has been opened
da: Et nyt faneblad er blevet åbnet

en: Save file
da: Gem fil

en: Reload page without caching
da: Genindlæs side uden caching

en: Open file
da: Åbn fil

en: To use the above URI open a news aggregator. There is usually a menu or button "New Subscription", "New News Feed" or similar.
    Alternatively go to Preferences, Applications in Midori, and select a News Aggregator. Next time you click the news feed icon, it will be added automatically.
da: For at bruge ovenstående adresse skal du bruge en nyhedslæser. Der er gerne en menu eller knap med "Nyt abonnement", "Nyt nyhedsfeed" eller lignende.
    Alternativt kan man gå til Indstillinger, Programmer i Midori og vælge en nyhedslæser. Næste kan man trykker på ikonet med nyhedsfeed, vil det automatisk blive tilføjet.

en: New feed
da: Nyt feed

en: Add a new bookmark
da: Tilføj et nyt bogmærke

en: Empty
da: Tom

en: Toggle text cursor navigation
da: Slå cursorbaseret navigation til og fra

en: _Enable Caret Browsing
da: Slå Ca_ret browsing til

en: Open all in _Tabs
da: Åbn alt i _faneblade

en: Open in New _Window
da: Åbn i nyt _vindue

en: Import bookmarks…
da: Importér bogmærker…

en: _Import bookmarks
da: _Importér bogmærker

en: _Application:
da: _Program:

en: Import from XBEL or HTML file
da: Importér fra XBEL- eller HTML-fil

en: Import from a file
da: Importér fra en fil

en: Failed to import bookmarks
da: Kunne ikke importere bogmærker

en: XBEL Bookmarks
da: XBEL bogmærker

en: Netscape Bookmarks
da: Netscape bogmærker

en: Midori can only export to XBEL (*.xbel) and Netscape (*.html)
da: Midori kan kun eksportere til XBEL (*.xbel) og Netscape (*.html)

en: Failed to export bookmarks
da: Kunne ikke eksportere bogmærker

en: A lightweight web browser.
da: En letvægt-webbrowser.

en: See about:version for version info.
da: Se about:version for versionsinfo.

en: This library is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette bibliotek er åbent programmel: Du kan frit gendistribuere det og/eller ændre det i overensstemmelse med GNU Lesser General Public License som publiceret af Free Software Foundation: Enten version 2.1 af licensen eller (dit frie valg) en senere version.

en: _Duplicate Current Tab
da: _Dublér nuværende faneblad

en: _File
da: _Fil

en: Open a new window
da: Åbn et nyt vindue

en: Open a new tab
da: Åbn et nyt faneblad

en: New P_rivate Browsing Window
da: Nyt vindue til p_rivat browsing

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: _Save Page As…
da: Gem side _som…

en: Save to a file
da: Gem til en fil

en: Add to Speed _dial
da: Tilføj til hurtig_opkald

en: Subscribe to News _feed
da: Abonnér på _nyhedskilder

en: _Close Tab
da: _Luk faneblad

en: Close the current tab
da: Luk nuværende faneblad

en: C_lose Window
da: Lu_k vinduet

en: Print the current page
da: Udskriv nuværende side

en: Send Page Link Via Email
da: Send sidens link via e-mail

en: Close a_ll Windows
da: Luk a_lle vinduer

en: _Edit
da: _Redigér

note: i18n: Right-click on Location, Open an URL from the clipboard
en: Paste and p_roceed
da: Indsæt og f_ortsæt

en: Find a word or phrase in the page
da: Find et ord eller sætning på siden

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Find _Previous
da: Find _forrige

en: Configure the application preferences
da: Indstil programindstillingerne

en: _View
da: _Vis

en: _Toolbars
da: _Værktøjsbjælker

en: Increase the zoom level
da: Forøg forstørrelsesniveauet

en: Decrease the zoom level
da: Formindsk forstørrelsesniveauet

en: _Encoding
da: _Kodning

en: View So_urce
da: Vis _kilde

en: View _DOM Source
da: Vis _DOM-kilde

en: Ca_ret Browsing
da: Ca_ret browsing

en: Toggle fullscreen view
da: Slå fuldskærmstilstande til/fra

en: Scroll _Left
da: Rul til _venstre

en: Scroll _Down
da: Rul _ned

en: Scroll _Up
da: Rul _op

en: Scroll _Right
da: Rul til _højre

en: _Readable
da: _Læsbar

en: _Go
da: _Gå til

en: Go back to the previous page
da: Gå til forrige side

note: i18n: Visit the previous logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the previous sub-page
da: Gå til den forrige underside

en: Next or Forward
da: Næste eller fremad

en: _Homepage
da: _Hjemmeside

en: Go to your homepage
da: Gå til din hjemmeside

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurven

en: Undo _Close Tab
da: Fortryd lu_k faneblad

en: Add a new _folder
da: Tilføj en ny _mappe

en: _Import bookmarks…
da: _Importér bogmærker…

en: _Export bookmarks…
da: _Exportér bogmærker…

en: _Manage Search Engines…
da: _Håndter søgemaskiner…

en: _Clear Private Data…
da: _Ryd private data…

en: _Inspect Page
da: _Undersøg side

en: _Previous Tab
da: _Forrige faneblad

en: _Next Tab
da: _Næste faneblad

en: Move Tab to _first position
da: Flyt faneblad til _første position

en: Move Tab _Backward
da: Flyt faneblad _tilbage

en: _Move Tab Forward
da: Flyt faneblad _frem

en: Move Tab to _last position
da: Flyt faneblad til _sidste position

en: Focus _Current Tab
da: Fokus på _nuværende faneblad

en: Focus _Next view
da: Fokus _næste visning

en: Only show the Icon of the _Current Tab
da: Vis kun ikonet for _nuværende faneblad

en: Close Ot_her Tabs
da: Luk a_ndre faneblade

en: Open last _session
da: Åbn den sidste _session

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Frequent Questions
da: _Ofte stillede spørgsmål

en: _Report a Problem…
da: _Rapportér en fejl…

en: _Tools
da: Værk_tøjer

en: _Menubar
da: _Menubjælke

en: _Navigationbar
da: _Navigeringsbjælke

en: _Bookmarkbar
da: _Bogmærkebjælke

en: _Statusbar
da: _Statusbjælke

en: _Automatic
da: _Automatisk

en: Chinese Traditional (BIG5)
da: Traditionel kinesisk (BIG5)

en: Chinese Simplified (GB18030)
da: Simpelt kinesisk (GB18030)

note: i18n: A double underscore "__" is used to prevent the mnemonic
en: Japanese (SHIFT__JIS)
da: Japansk (SHIFT__JIS)

en: Korean (EUC-KR)
da: Koreansk (EUC-KR)

en: Russian (KOI8-R)
da: Russisk (KOI8-R)

en: Western (ISO-8859-1)
da: Vestlig (ISO-8859-1)

en: Custom…
da: Tilpasset…

en: _Location…
da: _Sted…

en: Open a particular location
da: Åbn et særligt sted

en: _Web Search…
da: _Websøgning…

en: Run a web search
da: Kør en websøgnig

en: Reopen a previously closed tab or window
da: Genåbn et tidligere lukket faneblad eller vindue

en: Show the saved bookmarks
da: Vis de gemte bogmærker

en: _Tabs
da: _Faneblade

en: Show a list of all open tabs
da: Vis en liste med alle åbne faneblade

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be loaded: %s
da: Indstillingen af udvidelsesmodulet '%s' kunne ikke indlæses: %s

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be saved: %s
da: Indstillingen af udvidelsesmodulet '%s' kunne ikke gemmes: %s

en: Export certificate
da: Eksportér certifikat

en: _Export Certificate
da: _Eksportér certifikat

en: The certificate has expired
da: Certifikatet er udløbet

en: _Export certificate
da: _Eksportér certifikat

en: Self-signed
da: Selv-signeret

en: Security details
da: Sikkerhedsdetaljer

en: Not verified
da: Ikke bekræftet

en: Verified and encrypted connection
da: Bekræftet og kodet forbindelse

en: Open, unencrypted connection
da: Åben og ukrypteret forbindelse

en: Align sidepanel to the right
da: Opstil sidepanel til højre

en: Close panel
da: Luk panel

en: Align sidepanel to the left
da: Opstil sidepanel til venstre

en: Show Speed Dial
da: Vis hurtigopkald

en: Show Homepage
da: Vis hjemmeside

en: Show last open tabs
da: Vis sidste åbne faneblade

en: Show last tabs without loading
da: Vis sidste faneblade uden at indlæse

en: Show Blank Page
da: Vis tom side

en: Show default Search Engine
da: Vis standardsøgemaskine

en: Show custom page
da: Vis brugerdefineret side

en: Japanese (SHIFT_JIS)
da: Japansk (SHIFT_JIS)

en: New tab
da: Nyt faneblad

en: New window
da: Nyt vindue

en: Current tab
da: Nuværende faneblad

en: Default
da: Standard

en: Icons
da: Ikoner

en: Small icons
da: Små ikoner

en: Text
da: Tekst

en: Icons and text
da: Ikoner og tekst

en: Text beside icons
da: Tekst ved siden af ikoner

en: Automatic (GNOME or environment)
da: Automatisk (GNOME eller miljø)

en: HTTP proxy server
da: HTTP-proxyserver

en: No proxy server
da: Ingen proxyserver

en: The style of the toolbar
da: Stilen for værktøjsbjælke

en: Always use my font choices
da: Brug altid mine skrifttypevalg

en: Override fonts picked by websites with user preferences
da: Brug mine skriftyper fremfor skriftyper fra websteder

en: The configuration couldn't be loaded: %s
da: Indstillingen kunne ikke indlæses: %s

en: Invalid configuration value '%s'
da: Ugyldig indstillingsværdi '%s'

en: Show Tab _Label
da: Vis faneblad_titel

en: Show Tab _Icon Only
da: Vis kun faneblad_ikon

en: Close Tab to the R_ight | Close Tabs to the R_ight
da[0]: Luk faneblad til _højre
da[1]: Luk faneblade til _højre

en: Close Ot_her Tab | Close Ot_her Tabs
da[0]: Luk a_ndet faneblad
da[1]: Luk a_ndre faneblade

en: Trust this website
da: Betro denne websted

en: Security unknown
da: Sikkerhed ukendt

en: %s wants to save an HTML5 database.
da: %s ønsker at gemme en HTML5-database.

en: _Deny
da: _Afvis

en: _Allow
da: _Tillad

en: %s wants to know your location.
da: %s ønsker at kende din placering.

en: Try Again
da: Prøv igen

en: Oops - %s
da: Ups - %s

en: Try again
da: Prøv igen

en: Send a message to %s
da: Send en besked til %s

en: Add _search engine...
da: Tilføj _søgemaskine...

en: Open _Link
da: Åbn _link

en: Open Link in New _Tab
da: Åbn henvisning i nyt _faneblad

en: Open Link in _Foreground Tab
da: Åbn henvisning i _fanebladet i forgrunden

en: Open Link in _Background Tab
da: Åbn henvisning i _faneblad i baggrunden

en: Open Link in New _Window
da: Åbn henvisning i nyt _vindue

en: Copy Link de_stination
da: Kopiér _henvisningsdestination

note: GTK_STOCK_SAVE_AS is lacking the underline
en: Save _As…
da: Gem _som…

en: Open _Image in New Window
da: Åbn _billede i nyt vindue

en: Open _Image in New Tab
da: Åbn _billede i nyt faneblad

en: Copy Im_age
da: Kopiér _billede

en: Save I_mage
da: Gem _billede

en: Copy Video _Address
da: Kopiér vide_oadresse

en: Download _Video
da: Hent _video

en: Open Address in New _Tab
da: Åbn adresse i nyt _faneblad

en: Search _with
da: Søg _med

en: _Search the Web
da: _Søg internettet

en: Open _Frame in New Tab
da: Åbn _ramme i nyt faneblad

en: Inspect _Element
da: Undersøg _element

en: Open or download file from %s
da: Åbn eller download fil fra %s

en: File Name: %s
da: Filnavn: %s

en: File Type: '%s'
da: Filtype: '%s'

en: File Type: %s ('%s')
da: Filtype: %s ('%s')

en: Size: %s
da: Størrelse: %s

note: i18n: A file open dialog title, ie. "Open http://fila.com/manual.tgz"
en: Open %s
da: Åbn %s

en: Inspect page - %s
da: Undersøg side - %s

en: Loading delayed either due to a recent crash or startup preferences.
da: Indlæsning forsinket pga. et nyligt sammenbrud eller startopindstillinger.

en: Load Page
da: Indlæs side

en: Blank page
da: Blank side

note: i18n: word stem of "previous page" type links, case is not important
en: previous
da: forrige

note: i18n: word stem of "next page" type links, case is not important
en: next
da: næste

en: Print background images
da: Udskriv baggrundsbilleder

en: Whether background images should be printed
da: Om baggrundsbilleder skal udskrives

en: Features
da: Funktionalitet

note: i18n: Download tooltip (size): 4KB of 43MB
en: %s of %s
da: %s af %s

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

note: i18n: Download tooltip (estimated time) : - 1 hour, 5 minutes remaning
en:  - %s remaining
da:  - %s tilbage

en: The downloaded file is erroneous.
da: Den hentede fil indeholder fejl.

en: The checksum provided with the link did not match. This means the file is probably incomplete or was modified afterwards.
da: Checksummen opgivet med linket stemmer ikke. Dette betyder, at filen formentligt er ufuldendt eller blev modificeret efterfølgende.

en: The file "%s" can't be saved in this folder.
da: Filen "%s" kan ikke gemmes i denne mappe.

en: You don't have permission to write in this location.
da: Du har ikke skriverettigheder til dette sted.

en: There is not enough free space to download "%s".
da: Der er ikke tilstrækkelig fri plads til at hente "%s".

en: The file needs %s but only %s are left.
da: Filen behøver %s men der er kun %s fri plads.

en: Speed Dial
da: Hurtigopkald

en: Click to add a shortcut
da: Klik for at tilføje en genvej

en: Enter shortcut address
da: Tast genvejsadresse

en: Are you sure you want to delete this shortcut?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne denne genvej?

en: Startup
da: Opstart

en: When Midori starts:
da: Når Midori starter:

en: Homepage:
da: Hjemmeside:

en: Use _current page
da: Anvend _nuværende side

en: Use current page as homepage
da: Brug nuværende side som hjemmeside

note: Page "Appearance"
en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Proportional Font Family
da: Proportionel skrifttypefamilie

en: The default font family used to display text
da: Standard skrifttype til visning af tekst

en: The default font size used to display text
da: Størrelse af standardskriftstype er brugt til at vise tekst

en: Fixed-width Font Family
da: Fastbredde skrifttype

en: The font family used to display fixed-width text
da: Skrifttypen til visning af fastbredde tekst

en: The font size used to display fixed-width text
da: Skrifttypen til visning af tekst med fastbredde

en: Minimum Font Size
da: Minimal skriftstørrelse

en: The minimum font size used to display text
da: Minimum størrelse af skrifttype til at vise tekst

en: Preferred Encoding
da: Foretrukne tegnsæt

note: Page "Behavior"
en: Behavior
da: Opførsel

en: Load images automatically
da: Indlæs billeder automatisk

en: Enable Spell Checking
da: Slå stavekontrol til

en: Enable scripts
da: Brug skripter

en: Enable WebGL support
da: Aktivér WebGL-understøttelse

en: Zoom Text and Images
da: Zoom tekst og billeder

en: Allow scripts to open popups
da: Tillad skripter at åbne pop op

en: Whether scripts are allowed to open popup windows automatically
da: Om skripter er tilladt at åbne pop op-vinduer automatisk

en: Default Zoom Level
da: Standardzoomniveau

en: Preferred languages
da: Foretrukne sprog

en: A comma separated list of languages preferred for rendering multilingual webpages, for example "de", "ru,nl" or "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"
da: En kommaadskilt liste af foretrukne sprog for rendering af websider med flere sprog, eksempelvis "de", "ru,nl" or "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"

en: Save downloaded files to:
da: Gem hentede filer til:

en: Toolbar Style:
da: Værktøjsbjælkestil:

en: Open new pages in:
da: Åbn nye sider i:

en: Close Buttons on Tabs
da: Lukkeknapper på faneblade

en: Open Tabs next to Current
da: Åbn faneblad ved siden af nuværende

en: Whether to open new tabs next to the current tab or after the last one
da: Om åbning af faneblade skal ske ved siden af nuværende eller efter sidste faneblad

en: Open tabs in the background
da: Åbn faneblade i baggrunden

note: Page "Network"
en: Network
da: Netværk

en: Proxy server
da: Proxyserver

note: TODO: Preserve page icons of search engines and merge privacy items
en: Web Cache
da: Webcache

en: The maximum size of cached pages on disk
da: Den maksimale størrelse af cache-sider på disken

note: i18n: This refers to an application, not the 'user agent' string
en: Identify as
da: Identificér som

en: Privacy
da: Beskyttelse af privatliv

en: Delete old Cookies after:
da: Slet gamle cookies efter:

en: The maximum number of days to save cookies for
da: Maksimal antal dage cookies skal gemmes

en: Only accept Cookies from sites you visit
da: Tillad kun cookies fra sider du besøger

en: Block cookies sent by third-party websites
da: Blokér cookies send fra trejdepartswebsteder

en: Cookies store login data, saved games, or user profiles for advertisement purposes.
da: Cookies gemmer loginddata, gemte spil eller brugerprofiler for marketingsformål.

en: Enable offline web application cache
da: Slå ikke forbundet webprograms mellemlager til

en: Enable HTML5 local storage support
da: Slå understøttelse af lokal lagring af HTML5 til

note: i18n: Reworded: Shorten details propagated when going to another page
en: Strip referrer details sent to websites
da: Fjern referrer-oplysninger sendt til websteder

note: i18n: Referer here is not a typo but a technical term
en: Whether the "Referer" header should be shortened to the hostname
da: Hvorvidt "Referer"-headeren skal beskæres til værtsnavnet

en: Delete pages from history after:
da: Slet sider fra historik efter:

en: The maximum number of days to save the history for
da: Maksimale antal dage som historik skal gemmes

en: Extensions
da: Udvidelser

en: _Manage Search Engines
da: _Håndtér søgemaskiner

en: Add search engine
da: Tilføj søgemaskine

en: Edit search engine
da: Redigér søgemaskine

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: _Address:
da: _Adresse:

en: _Token:
da: _Symbol:

en: Manage Search Engines
da: Håndtér søgemaskiner

en: Use as _default
da: Brug som _standard

en: The search engines couldn't be loaded. %s
da: Søgemaskinerne kunne ikke indlæses. %s

en: The search engines couldn't be saved. %s
da: Søgemaskinerne kunne ikke gemmes. %s

en: Search for %s
da: Søg efter %s

en: Search with…
da: Søg med…

en: Search with %s
da: Søg med %s

en: Could not run external program.
da: Kunne ikke køre eksternt program.

en: Invalid URI
da: Ugyldig URI

note: i18n: A panel at the bottom, to search text in pages
en: _Inline Find:
da: _Indlejret søgning:

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Match Case
da: Versalfølsom

en: Close Findbar
da: Luk søgebjælke

note: i18n: [n] bookmark(s)
en: %d bookmark | %d bookmarks
da[0]: %d bogmærke
da[1]: %d bogmærker

note: i18n: [n] subfolder(s)
en: %d subfolder | %d subfolders
da[0]: %d undermappe
da[1]: %d undermapper

note: i18n: Empty folder
en: Empty folder
da: Tom mappe

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)]
en: Folder containing %s
da: Mappe indeholder %s

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: Folder containing %s and %s
da: Mappe indeholder %s og %s

note: i18n: [[n] folder(s)] and no bookmark
en: %s and no bookmark
da: %s og intet bogmærke

note: i18n: [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: %s and %s
da: %s og %s

en: Edit the selected bookmark
da: Redigér det valgte bogmærke

en: Delete the selected bookmark
da: Slet det valgte bogmærke

en: Add a new folder
da: Tilføj en ny mappe

en: Open in New _Tab
da: Åbn i nyt _faneblad

note: Create the filter entry
en: Search Bookmarks
da: Søg i bogmærker

en: History
da: Historik

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: %d day ago | %d days ago
da[0]: %d dage siden
da[1]: %d dage siden

en: A week ago
da: For en uge siden

en: Failed to remove history item: %s
da: Kunne ikke fjerne historikelementet: %s

en: Are you sure you want to remove all history items?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne alle historikelementer?

en: Bookmark the selected history item
da: Bogmærk det valgte historikelement

en: Delete the selected history item
da: Slet det valgte historikelement

en: Clear the entire history
da: Ryd hele historikken

note: Create the filter entry
en: Search History
da: Søg i historik

en: Authentication Required
da: Godkendelse påkrævet

en: A username and a password are required
    to open this location:
da: Et brugernavn samt en adgangskode er påkrævet
    for at åbne dette sted:

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: _Remember password
da: _Husk adgangskode

en: Property '%s' is invalid for %s
da: Egenskab '%s' er ikke gyldig for %s

en: Choose file
da: Vælg fil

en: Choose folder
da: Vælg mappe

en: 1 hour
da: 1 time

en: 1 day
da: 1 dag

en: 1 week
da: 1 uge

en: 1 month
da: 1 måned

en: 1 year
da: 1 år

en: Preferences for %s
da: Indstillinger for %s

en: MD5-Checksum:
da: MD5-kontrolsum:

en: SHA1-Checksum:
da: SHA1-kontrolsum:

note: i18n: An infobar shows up when viewing a script on userscripts.org
en: This page appears to contain a user script. Do you wish to install it?
da: Denne side indeholder tilsyneladende et bruger-script. Ønsker du at installere det?

en: _Install user script
da: _Installér brugerskript

note: i18n: An infobar shows up when viewing a style on userstyles.org
en: This page appears to contain a user style. Do you wish to install it?
da: Denne side indeholder tilsyneladende en bruger-stil. Ønsker du at installere den?

en: _Install user style
da: _Installér brugerstil

en: Don't install
da: Undlad at installere

en: Userscripts
da: Brugerskripter

en: Userstyles
da: Brugerstile

en: Error
da: Fejl

en: Do you want to delete '%s'?
da: Er du sikker på du vil slette '%s'?

en: Delete user script
da: Slet brugerskript

en: Delete user style
da: Slet brugerstil

en: The file <b>%s</b> will be permanently deleted.
da: Filen <b>%s</b> vil blive slettet for bestandigt.

en: Open in Text Editor
da: Åbn i tekstbehandler

en: Open Target Folder
da: Åbn målmappen

en: Add new addon
da: Tilføj nye moduler

en: Remove selected addon
da: Fjern valgte modul

en: User addons
da: Brugers udvidelsesmoduler

en: Can't monitor folder '%s': %s
da: Kan ikke overvåge mappe '%s': %s

en: Support for userscripts and userstyles
da: Understøttelse af brugerskripter og brugerstile

en: Colorful Tabs
da: Farvefulde faneblade

en: Tint each tab distinctly
da: Ton hvert faneblad tydeligt

en: Cookie Manager
da: Cookiehåndtering

en: Delete All
da: Slet alle

en: Deletes all shown cookies. If a filter is set, only those cookies are deleted which match the filter.
da: Slet alle viste cookies. Hvis filter er indstillet, vil kun de cookies, som passer til filteret, blive slettet.

en: Expand All
da: Udfold alle

en: Collapse All
da: Fold alle

en: Do you really want to delete all cookies?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne alle cookies?

en: Question
da: Spørgsmål

en: Only cookies which match the filter will be deleted.
da: Kun cookies, som passer med den indtastede filterstreng, bliver slettet.

en: At the end of the session
da: Ved afslutningen af sessionen

en: <b>Host</b>: %s
    <b>Name</b>: %s
    <b>Value</b>: %s
    <b>Path</b>: %s
    <b>Secure</b>: %s
    <b>Expires</b>: %s
da: <b>Vært</b>: %s
    <b>Navn</b>: %s
    <b>Værdi</b>: %s
    <b>Sti</b>: %s
    <b>Sikker</b>: %s
    <b>Udløber</b>: %s

note: i18n: is this cookie secure (SSL)? yes/ no
en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: <b>Domain</b>: %s
    <b>Cookies</b>: %d
da: <b>Domæne</b>: %s
    <b>Cookies</b>: %d

en: Name
da: Navn

en: _Expand All
da: _Udfold alle

en: _Collapse All
da: _Fold alle

en: Search Cookies by Name or Domain
da: Søg cookies efter navn eller domæne

en: List, view and delete cookies
da: Vis, gennemse og slet cookies

en: Copy Tab _Addresses
da: Kopiér faneblad_adresser

en: Copy Addresses of Tabs
da: Kopiér adresser af faneblade

en: Copy the addresses of all tabs to the clipboard
da: Kopiér adresser af alle faneblade til udklipsholder

en: Delayed load
da: Forsinket indlæsning

en: Version numbers in brackets show the version used at runtime.
da: Versionsnumre i parenteser viser versionen brugt under kørsel.

en: Midori doesn't store any personal data:
da: Midori gemmer ikke nogen personlige data:

en: No history or web cookies are being saved.
da: Ingen historik eller webcookies bliver gemt.

en: Extensions are disabled.
da: Udvidelser er slået fra.

en: HTML5 storage, local database and application caches are disabled.
da: HTML5 opbevaring, lokale databaser og programmellemlagringer er slået fra.

en: Midori prevents websites from tracking the user:
da: Midori forhindre websteder i at spore brugeren:

en: Referrer URLs are stripped down to the hostname.
da: Referende URL'er er forkortet til værtsnavnet.

en: DNS prefetching is disabled.
da: Hent på forhånd DNS er slået fra.

en: The language and timezone are not revealed to websites.
da: Sprogindstillingen og tidzone bliver ikke oplyst til websteder.

en: Flash and other Netscape plugins cannot be listed by websites.
da: Flash og andre Netscape udvidelsesmoduler kan ikke blive oplistet af websteder.

en: Double click for more information
da: Dobbeltklik for mere information

en: Command:
da: Kommando:

en: Name:
da: Navn:

en: Command Line:
da: Kommandolinje:

en: Choose application
da: Vælg program

en: None
da: Ingen

en: Open _with…
da: Åbn _med…

en: Open in Image _Viewer
da: Åbn i _billedfremviser

en: File Types
da: Filtyper

en: Text Editor
da: Tekstbehandler

en: News Aggregator
da: Nyhedssamler

en: Failed to find required Atom "entry" elements in XML data.
da: Kunne ikke finde anmodede Atom "post"-elementerne i XML-data.

en: Failed to find required Atom "feed" elements in XML data.
da: Kunne ikke finde anmodede Atom "feed"-elementerne i XML-data.

[ctx: Feed]
note: i18n: The local date a feed was last updated
en: Last updated: %s.
da: Sidst opdateret: %s.

en: Add new feed
da: Tilføj nyt feed

en: Delete feed
da: Slet feed

en: Failed to find root element in feed XML data.
da: Kunne ikke finde rodelement i feed XML-data.

en: Unsupported feed format.
da: Ikke understøttet feed-format.

en: Failed to parse XML feed: %s
da: Kunne ikke fortolke XML-feed: %s

en: Failed to find "channel" element in RSS XML data.
da: Kunne ikke finde "kanal"-element i RSS-XML-data.

en: Unsupported RSS version found.
da: Ikke understøttet RSS-version fundet.

en: Failed to find required RSS "item" elements in XML data.
da: Kunne ikke finde anmodede RSS "punkt"-elementer i XML-data.

en: Failed to find required RSS "channel" elements in XML data.
da: Kunne ikke finde anmodede RSS "kanal"-elemterne i XML-data.

en: Feed '%s' already exists
da: Feed '%s' findes allerede

en: Error loading feed '%s'
da: Fejl ved indlæsning af feed '%s'

en: Feed Panel
da: Feed-panel

en: Read Atom/ RSS feeds
da: Læs Atom-/RSS-feeds

en: Failed to add form value: %s
da: Kunne ikke tilføje formularværdien: %s

en: Form history
da: Formularrhistorik

en: Master password required
    to open password database
da: Et brugernavn samt en adgangskode er påkrævet
    for at åbne dette sted

en: Remember password on this page?
da: Husk adgangskode til denne side?

en: Remember
da: Husk

en: Not now
da: Ikke nu

en: Never for this page
da: Aldrig til denne side

en: Toggle form history state
da: Skift mellem tilstande for formularhistorik

en: Activate or deactivate form history for the current tab.
da: Slå til/fra formularhistorik for nuværende faneblad.

en: Only activate form history via hotkey (Ctrl+Shift+F) per tab
da: Slå formularhistorik til kun ved hjælp af hurtigtaster (Ctrl+Shift+F) per faneblad

en: Form history filler
da: Historikfylder til formular

en: Stores history of entered form data
da: Gem historikken af indtastede formulardata

en: Failed to select suggestions
da: Kunne ikke vælge forslag

en: There are no unvisited tabs
da: Der er ingen ubesøgte faneblade

en: History-List
da: Historikliste

en: Tab closing behavior
da: Ved lukning af faneblade

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Switch to last viewed tab
da: Skift til senest viste faneblad

en: Switch to newest tab
da: Skift til nyeste faneblad

en: Flash window on background tabs
da: Lad vindue på baggrundsfaneblade blinke

en: Next new Tab (History List)
da: Næste nye faneblad (historikliste)

en: Next new tab from history
da: Næste nye faneblad fra historik

en: Previous new Tab (History List)
da: Forrige nye faneblad (historikliste)

en: Previous new tab from history
da: Forrige nye faneblad fra historik

en: Display tab in background (History List)
da: Vis faneblad i baggrunden (historikliste)

en: Display the current selected tab in background
da: Vis det nuværende valgte faneblad i baggrunden

en: History List
da: Historikliste

en: Move to the last used tab when switching or closing tabs
da: Gå til senest brugte faneblad ved skift eller lukning

en: Domain
da: Domæne

en: Delete _all
da: Slet _alle

note: Add menu item(s) for domain
en: Deny %s
da: Nægt %s

en: Allow %s
da: Tillad %s

en: Allow %s this session
da: Tillad %s i denne session

en: Browser window
da: Browservindue

en: View
da: Vis

en: Allowed
da: Tilladt

en: Mixed
da: Blandet

en: Denied
da: Nægtet

en: Error in NoJS extension
da: Fejl i NoJS-udvidelse

en: Reason
da: Årsag

en: Mouse Gestures
da: Musebevægelser

en: Control Midori by moving the mouse
da: Styr Midori ved at flytte musen

en: Reload page or stop loading
da: Genindlæs side eller stop indlæsning

en: Customize Keyboard shortcuts
da: Tilpas tastaturgenveje

en: Shortcuts
da: Genveje

en: View and edit keyboard shortcuts
da: Vis og redigér tastaturgenveje

en: Statusbar Clock
da: Statusbjælkens ur

en: Display date and time in the statusbar
da: Vis dato og tid på statusbjælken

en: Images
da: Billeder

en: Scripts
da: Skripter

en: Netscape plugins
da: Netscape-udvidelsesmoduler

en: Enable Netscape plugins
da: Slå Netscape-udvidelsesmoduler til

en: Statusbar Features
da: Status funktioner

en: Easily toggle features on web pages on and off
da: Slå nemt websiders funktioner til/fra

en: Tab Panel
da: Fanebladpanel

en: T_ab Panel
da: Faneblad_panel

en: Show tabs in a vertical panel
da: Vis faneblade i et lodret panel

en: Only Icons on Tabs by default
da: Kun ikoner på faneblade som standard

en: New tabs have no label by default
da: Nye faneblade har ingen titel som standard

en: Customize Toolbar
da: Tilpas værktøjsbjælke

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
da: Vælg elementer til visning på værktøjsbjælken. Rækkefølge af elementerne kan ændres med træk og slip.

en: Available Items
da: Tilgængelige elementer

en: Displayed Items
da: Viste elementer

en: _Customize Toolbar…
da: _Tilpas værktøjsbjælke…

en: Toolbar Editor
da: Redigering af værktøjsbjælke

en: Easily edit the toolbar layout
da: Redigér nemt layout af værktøjsbjælken

note: i18n: Dialog: Clear Private Data, in the Tools menu
en: Clear Private Data
da: Ryd private data

en: _Clear private data
da: _Ryd private data

en: Clear the following data:
da: Ryd de følgende data:

en: Last open _tabs
da: Sidste åbne _faneblade

en: Clear private data when _quitting Midori
da: _Ryd private data når Midori afsluttes

note: i18n: Logins and passwords in websites and web forms
en: Saved logins and _passwords
da: Gemte logins og _adgangskoder

en: Cookies and Website data
da: Cookies og webstedsinformation

en: Website icons
da: Webstedikoner

en: Open tabs
da: Åbn faneblade

en: More open tabs…
da: Flere åbne faneblade…

en: Failed to clear history: %s
da: Kunne ikke fjerne historik: %s

note: i18n: Couldn't remove items that are older than n days
en: Failed to remove old history items: %s
da: Kunne ikke fjerne gamle historikelementer: %s

en: Failed to add bookmark item: %s
da: Kunne ikke tilføje historikelementet: %s

en: The configuration couldn't be saved. %s
da: Indstillingen kunne ikke gemmes. %s

note: i18n: Trash, or wastebin, containing closed tabs
en: The trash couldn't be saved. %s
da: Papirkurven kunne ikke fyldes. %s

en: Modify _preferences
da: Ændre _indstillinger

en: Disable all _extensions
da: Slå alle _udvidelser fra

en: Show a dialog after Midori crashed
da: Vis en dialog efter nedbrud af Midori

en: Discard old tabs
da: Kassér gamle faneblade

en: An instance of Midori is already running but not responding.
da: En instans af Midori kører allerede men reagerer ikke.

en: Bookmarks couldn't be loaded: %s
da: Bogmærkerne kunne ikke indlæses: %s

en: The session couldn't be loaded: %s
da: Sessionen kunne ikke indlæses: %s

en: The trash couldn't be loaded: %s
da: Papirkurven kunne ikke indlæses: %s

en: The history couldn't be loaded: %s
da: Historikken kunne ikke indlæses: %s

en: The following errors occured:
da: De følgende fejl opstod:

en: _Ignore
da: _Ignorér

en: Path
da: Sti

en: Value
da: Værdi

en: Expire date
da: Udløbsdato

en: Applications
da: Programmer

en: New _Profile
da: Ny _profil

en: Create _Launcher
da: Opret _opstarter

en: Transfers
da: Overførsler

en: Clear All
da: Ryd alle

en: Open Destination _Folder
da: Åbn mål_mappen

en: Copy Link Loc_ation
da: Kopiér henvisnings_sted

en: The file '<b>%s</b>' has been downloaded.
da: Filen '<b>%s</b>' er blevet hentet.

en: Transfer completed
da: Overførsel gennemført

en: Some files are being downloaded
da: Nogle filer bliver overført

en: _Quit Midori
da: _Afslut Midori

en: The transfers will be cancelled if Midori quits.
da: Overførslen vil blive afbrudt hvis Midori afsluttes.

en: Advertisement blocker
da: Blokering af reklamer

en: Block advertisements according to a filter list
da: Blokér reklamer i henhold til en filterliste

en: Bl_ock image
da: Bl_okér billede

en: Bl_ock link
da: Bl_okér henvisning

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Preferences
da: Præferencer

en: Disable
da: Deaktivér

en: Display hidden elements
da: Vis skjulte elementer

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Configure Advertisement filters
da: Indstil reklamefiltre

en: Edit rule
da: Redigér regel

en: _Rule:
da: _Regel:
