midori 0.1.0 - en to fi translation catalogue (715 entries)

en: Web Browser
fi: Verkkoselain

en: Midori Web Browser
fi: Midori-verkkoselain

en: Browse the Web
fi: Selaa verkkoa

en: Internet;WWW;Explorer
fi: Internet;WWW;Explorer;selain

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: New Private Browsing Window
fi: Uusi yksityisen selauksen ikkuna

en: Midori Private Browsing
fi: Midori-yksityisselaus

en: Private Browsing
fi: Yksityinen selaus

en: Open a new private browsing window
fi: Avaa uusi yksityinen selaus -ikkuna

en: Snapshot saved to: %s
fi: Kuva tallennettu osoitteeseen: %s

en: Run ADDRESS as a web application
fi: Suorita OSOITE web-sovelluksena

en: ADDRESS
fi: OSOITE

en: Use FOLDER as configuration folder
fi: Lataa asetukset kohteesta KANSIO

en: FOLDER
fi: KANSIO

en: Private browsing, no changes are saved
fi: Yksityinen selaus, mitään muutoksia ei tallenneta

en: Portable mode, all runtime files are stored in one place
fi: "Siirrettävä tila", kaikki käytönaikaiset tiedostot säilytetään yhdessä paikassa

en: Show a diagnostic dialog
fi: Näytä vianetsintädialogi

en: Run the specified filename as javascript
fi: Suorita annettu tiedostonimi javascriptinä

en: Take a snapshot of the specified URI
fi: Kaappaa kuva kohteen URI sisällöstä

en: Execute the specified command
fi: Suorita määritetty komento

en: List available commands to execute with -e/ --execute
fi: Listaa valitsimella -e/--execute suoritettavat komennot

en: Display program version
fi: Näytä sovelluksen versio

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Block URIs according to regular expression PATTERN
fi: Estä säännöllistä LAUSEKEtta vastaavat URIt

en: PATTERN
fi: LAUSEKE

note: i18n: CLI: Close tabs, clear private data, open starting page
en: Reset Midori after SECONDS seconds of inactivity
fi: Palaa alkutilaan, kun käyttämättä SEKUNNIT sekuntia

en: SECONDS
fi: SEKUNNIT

en: Error: "gdb" can't be found
fi: Virhe: "gdb"-tiedostoa ei löytynyt

en: Please report comments, suggestions and bugs to:
fi: Kommentit, ehdotukset ja vikailmoitukset osoitteeseen:

en: Check for new versions at:
fi: Uudet versiot löydät osoitteesta:

en: An unknown error occured
fi: Tapahtui tuntematon virhe

en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: Add Boo_kmark
fi: Luo ki_rjanmerkki

en: _Extensions
fi: _Laajennukset

note: i18n: Browsing history, visited web pages, closed tabs
en: _History
fi: _Historia

en: _Userscripts
fi: Käyttäjän _skriptit

en: User_styles
fi: K_äyttäjätyylit

en: New _Tab
fi: Uusi _välilehti

en: _Transfers
fi: _Lataukset

en: Netscape p_lugins
fi: _Netscape-liitännäiset

en: _Closed Tabs
fi: Suljetut _välilehdet

en: New _Window
fi: Uusi i_kkuna

en: New _Folder
fi: Uusi ka_nsio

en: [Addresses]
fi: [Osoitteet]

en: File not found.
fi: Tiedostoa ei löytynyt.

en: Malformed document.
fi: Virheellinen asiakirja.

en: Unrecognized bookmark format.
fi: Tunnistamaton kirjanmerkin muoto.

en: Go forward to the next page
fi: Siirry eteenpäin seuraavalle sivulle

note: i18n: Visit the following logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the next sub-page
fi: Siirry seuraavalle alasivulle

en: Web Search…
fi: Verkkohaku…

en: Reload the current page
fi: Lataa nykyinen sivu uudelleen

en: Stop loading the current page
fi: Keskeytä nykyisen sivun lataaminen

en: Failed to update title: %s
fi: Otsikon päivitys epäonnistui: %s

en: Value '%s' is invalid for %s
fi: "%s" ei kelpaa asetuksen %s arvoksi.

en: Unexpected setting '%s'
fi: Odottamaton asetus "%s"

en: Unexpected action '%s'.
fi: Odottamaton toimenpide "%s".

en: %s (Private Browsing)
fi: %s (Yksityinen selaus)

en: Failed to insert new history item: %s
fi: Kohteen lisääminen sivuhistoriaan epäonnistui: %s

en: Select [text]
fi: Valitse [text]

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: Edit Folder
fi: Muokkaa kansiota

en: New Bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: Edit Bookmark
fi: Muokkaa kirjanmerkkiä

en: Type a name for this bookmark, and choose where to keep it.
fi: Anna kirjanmerkille nimi ja valitse missä sitä säilytetään.

en: Type a name for this folder, and choose where to keep it.
fi: Anna kansiolle nimi ja valitse missä sitä säilytetään.

en: Show in Bookmarks _Bar
fi: Näytä _kirjanmerkkipalkissa

en: Add to _Speed Dial
fi: Lisää pikavali_ntaan

en: Save file as
fi: Tallenna tiedosto nimellä

en: Save associated _resources
fi: Tallenna liittyvät _resurssit

en: A new window has been opened
fi: Uusi ikkuna on avattu

en: A new tab has been opened
fi: Uusi välilehti on avattu

en: Save file
fi: Tallenna tiedosto

en: Reload page without caching
fi: Lataa sivu uudelleen käyttämättä välimuistia

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: To use the above URI open a news aggregator. There is usually a menu or button "New Subscription", "New News Feed" or similar.
    Alternatively go to Preferences, Applications in Midori, and select a News Aggregator. Next time you click the news feed icon, it will be added automatically.
fi: Avaa yllä oleva URI-osoite uutistenlukuohjelmassa. Tämä onnistuu lukuohjelman toiminnolla "Lisää tilaus", "Lisää syöte" tms.
    Vaihtoehtoisesti voit avata Midorin asetukset ja valita sovellukset-välilehdeltä uutistenlukuohjelman. Tällöin uutissyötekuvakkeen napsauttaminen lisää syötteen automaattisesti.

en: New feed
fi: Uusi syöte

en: Add a new bookmark
fi: Lisää uusi kirjanmerkki

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Pressing F7 toggles Caret Browsing. When active, a text cursor appears in all websites.
fi: Paina F7 käyttääksesi kohdistinselaintilaa. Sen ollessa aktiivisena sivuilla näkyy liikuteltava kursori.

en: _Enable Caret Browsing
fi: _Käytä kohdistinselaintilaa

en: Open all in _Tabs
fi: Avaa kaikki välile_hdissä

en: Open in New _Window
fi: Avaa uudessa _ikkunassa

en: Import bookmarks…
fi: Tuo kirjanmerkit…

en: _Import bookmarks
fi: _Tuo kirjanmerkit

en: _Application:
fi: _Sovellus:

en: Import from XBEL or HTML file
fi: Tuo XBEL- tai HTML-tiedostosta

en: Import from a file
fi: Tuo tiedostosta

en: Failed to import bookmarks
fi: Kirjanmerkkien tuonti epäonnistui

en: XBEL Bookmarks
fi: XBEL-kirjanmerkit

en: Netscape Bookmarks
fi: Netscape-kirjanmerkit

en: Midori can only export to XBEL (*.xbel) and Netscape (*.html)
fi: Midori voi viedä kirjanmerkkejä ainoastaan XBEL (*.xbel)- ja Netscape (*.html) -muotoisina

en: Failed to export bookmarks
fi: Kirjanmerkkien vienti epäonnistui

en: A lightweight web browser.
fi: Kevyt verkkoselain

en: See about:version for version info.
fi: Katso about:version

en: This library is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Tämä kirjasto on vapaa. Saat levittää ja/tai muokata sitä Free Software Foundationin julkaiseman GNU LGPL -lisenssin version 2.1 tai (halutessasi) uudemman ehtojen rajoissa.

en: _Duplicate Current Tab
fi: _Monista välilehti

en: _File
fi: _Tiedosto

en: Open a new window
fi: Avaa uusi ikkuna

en: Open a new tab
fi: Avaa uusi välilehti

en: New P_rivate Browsing Window
fi: Uusi _yksityinen ikkuna

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: _Save Page As…
fi: Tallenna sivu nimell_ä...

en: Save to a file
fi: Tallenna tiedostoon

en: Add to Speed _dial
fi: Lisää pikavali_ntaan

en: Subscribe to News _feed
fi: _Tilaa uutissyöte

en: _Close Tab
fi: Sulje _välilehti

en: Close the current tab
fi: Sulje avoin välilehti

en: C_lose Window
fi: Sulje i_kkuna

en: Print the current page
fi: Tulosta nykyinen sivu

en: Send Page Link Via Email
fi: Lähetä sivun linkki sähköpostissa

en: Close a_ll Windows
fi: Sulje k_aikki ikkunat

en: _Edit
fi: _Muokkaa

note: i18n: Right-click on Location, Open an URL from the clipboard
en: Paste and p_roceed
fi: _Liitä ja siirry

en: _Find…
fi: _Etsi…

en: Find a word or phrase in the page
fi: Etsi sanaa tai merkkijonoa sivulta

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Find _Previous
fi: Etsi _edellinen

en: Configure the application preferences
fi: Muokkaa sovelluksen asetuksia

en: _View
fi: _Näytä

en: _Toolbars
fi: _Työkalupalkit

en: Increase the zoom level
fi: Suurenna

en: Decrease the zoom level
fi: Pienennä

en: _Encoding
fi: _Merkistö

en: View So_urce
fi: Näytä lä_hdekoodi

en: View _DOM Source
fi: Näytä _DOM-lähde

en: Ca_ret Browsing
fi: Koh_distinselaintila

en: Toggle fullscreen view
fi: Koko näytän tila päälle/pois

en: Scroll _Left
fi: Vieritä _vasempaan

en: Scroll _Down
fi: Vieritä _alas

en: Scroll _Up
fi: Vieritä yl_ös

en: Scroll _Right
fi: Vieritä oikeaan

en: _Go
fi: _Siirry

en: Go back to the previous page
fi: Siirry takaisin edelliselle sivulle

note: i18n: Visit the previous logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the previous sub-page
fi: Siirry edelliselle alasivulle

en: Next or Forward
fi: Seuraava tai eteenpäin

en: Go to the next sub-page or next page in history
fi: Siirry seuraavalle alisivulle tai seuraavalla sivulle historiassa

en: _Homepage
fi: _Kotisivu

en: Go to your homepage
fi: Siirry kotisivullesi

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Undo _Close Tab
fi: Palauta _välilehti

en: Add a new _folder
fi: Luo uusi _kansio

en: _Import bookmarks…
fi: _Tuo kirjanmerkkejä…

en: _Export bookmarks…
fi: _Vie kirjanmerkit…

en: _Manage Search Engines…
fi: _Hallitse hakukoneita…

en: _Clear Private Data…
fi: _Poista yksityisyystietoja…

en: _Inspect Page
fi: _Tutki sivua

en: _Previous Tab
fi: _Edellinen välilehti

en: _Next Tab
fi: _Seuraava välilehti

en: Focus _Current Tab
fi: Koh_dista avoimeen välilehteen

en: Focus _Next view
fi: Kohdista seuraavaan näk_ymään

en: Only show the Icon of the _Current Tab
fi: Näytä vain _avoimen välilehden kuvake

en: Close Ot_her Tabs
fi: Sulje _muut välilehdet

en: Open last _session
fi: Avaa _edellinen istunto

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Frequent Questions
fi: _Usein kysytyt kysymykset

en: _Report a Problem…
fi: _Ilmoita ongelmasta...

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _Menubar
fi: _Valikkopalkki

en: _Navigationbar
fi: _Navigointipalkki

en: Side_panel
fi: _Sivupaneeli

en: Sidepanel
fi: Sivupaneeli

en: _Bookmarkbar
fi: _Kirjanmerkkipalkki

en: _Statusbar
fi: _Tilapalkki

en: _Automatic
fi: _Automaattinen

en: Chinese Traditional (BIG5)
fi: Perinteinen Kiina (BIG5)

en: Chinese Simplified (GB18030)
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen (GB18030)

note: i18n: A double underscore "__" is used to prevent the mnemonic
en: Japanese (SHIFT__JIS)
fi: Japanilainen (SHIFT__JIS)

en: Korean (EUC-KR)
fi: Korealainen (EUC-KR)

en: Russian (KOI8-R)
fi: Venäläinen (KOI8-R)

en: Western (ISO-8859-1)
fi: Länsimainen (ISO-8859-1)

en: Custom…
fi: Mukautettu…

en: Failed to initialize history: %s
fi: Historian alustaminen epäonnistui: %s

en: _Separator
fi: _Erotin

en: _Location…
fi: _Sijainti…

en: Open a particular location
fi: Avaa tarkka sijainti

en: Search or enter an address
fi: Etsi tai kirjoita osoite

en: _Web Search…
fi: _Verkkohaku

en: Run a web search
fi: Hae verkkosivua

en: Reopen a previously closed tab or window
fi: Avaa uudelleen aikaisemmin suljettu välilehti tai ikkuna

en: Show the saved bookmarks
fi: Näytä tallennetut kirjanmerkit

en: _Tabs
fi: _Välilehdet

en: Show a list of all open tabs
fi: Näytä luettelo kaikista avoimista välilehdistä

en: _Menu
fi: _Valikko

en: Menu
fi: Valikko

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be loaded: %s
fi: Laajennuksen "%s" asetusten lataus epäonnistui: %s

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be saved: %s
fi: Laajennuksen "%s" asetusten tallennus epäonnistui. %s

en: Export certificate
fi: Vie varmenne

en: _Don't trust this website
fi: _Älä luota tähän sivustoon

en: _Trust this website
fi: _Luota tähän sivustoon

en: _Export Certificate
fi: _Vie varmenne

en: The signing certificate authority is not known.
fi: Varmenteen allekirjoittajataho on tuntematon.

en: The certificate's activation time is still in the future.
fi: Varmenteen aktivointiaika on tulevaisuudessa.

en: The certificate has expired
fi: Varmenne on vanhentunut

en: The certificate's algorithm is considered insecure.
fi: Varmenteen algoritmi on mielletty turvattomaksi.

en: Some other error occurred validating the certificate.
fi: Jokin muu virhe varmenteen kelvollisuutta tarkistaessa.

en: _Export certificate
fi: _Vie varmenne

en: Security details
fi: Salauksen tiedot

en: Not verified
fi: Varmentamaton

en: Verified and encrypted connection
fi: Varmennettu ja salattu yhteys

en: Open, unencrypted connection
fi: Avoin, salaamaton yhteys

en: Align sidepanel to the right
fi: Aseta sivupaneeli oikealle

en: Close panel
fi: Sulje paneeli

en: Align sidepanel to the left
fi: Aseta sivupaneeli vasemmalle

en: Show Speed Dial
fi: Näytä pikavalinta

en: Show Homepage
fi: Näytä kotisivu

en: Show last open tabs
fi: Näytä viimeksi avoimet välilehdet

en: Show last tabs without loading
fi: Näytä viimeksi avoimet välilehdet lataamatta niitä

en: Show Blank Page
fi: Näytä tyhjä sivu

en: Show default Search Engine
fi: Näytä oletushakukone

en: Show custom page
fi: Näytä omavalintainen sivu

en: Japanese (SHIFT_JIS)
fi: Japanilainen (SHIFT_JIS)

en: New tab
fi: Uusi välilehti

en: New window
fi: Uusi ikkuna

en: Current tab
fi: Nykyinen välilehti

en: Default
fi: Oletus

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Small icons
fi: Pienet kuvakkeet

en: Text
fi: Teksti

en: Icons and text
fi: Kuvakkeet ja teksti

en: Text beside icons
fi: Teksti kuvakkeiden vierellä

en: Automatic (GNOME or environment)
fi: Automaattinen (GNOME tai ympäristö)

en: HTTP proxy server
fi: HTTP-välityspalvelin

en: No proxy server
fi: Ei välityspalvelinta

en: The style of the toolbar
fi: Työkalupalkin painikkeiden tyyli

en: Always use my font choices
fi: Käytä aina fonttivalintojani

en: Override fonts picked by websites with user preferences
fi: Ohita sivustojen fontit omilla valinnoillani

en: The configuration couldn't be loaded: %s
fi: Asetusten lataus epäonnistui: %s

en: Invalid configuration value '%s'
fi: Asetusarvo "%s" ei kelpaa

en: Show Tab _Label
fi: Näytä välilehden t_eksti

en: Show Tab _Icon Only
fi: Näytä vain välilehden k_uvake

en: Close Tab to the R_ight | Close Tabs to the R_ight
fi[0]: Sulje oi_kealla oleva välilehti
fi[1]: Sulje oi_kealla olevat välilehdet

en: Close Ot_her Tab | Close Ot_her Tabs
fi[0]: Su_lje toinen välilehti
fi[1]: Su_lje muut välilehdet

en: Trust this website
fi: Luota tähän sivustoon

en: Security unknown
fi: Tuntematon salaus

en: %s wants to save an HTML5 database.
fi: %s haluaa tallentaa HTML5-tietokannan.

en: _Deny
fi: _Estä

en: _Allow
fi: _Salli

en: %s wants to know your location.
fi: %s haluaa tietää sijaintisi.

en: You are not connected to a network
fi: Et ole yhteydessä verkkoon

en: Your computer must be connected to a network to reach “%s”. Connect to a wireless access point or attach a network cable and try again.
fi: Tietokoneesi tulee olla yhteydessä verkkoon, jotta yhteys kohteeseen “%s” voidaan muodostaa. Yhdistä langattomaan verkkoon tai kiinnitä verkkokaapeli ja yritä uudelleen.

en: You are not connected to the Internet
fi: Et ole yhteydessä internetiin

en: Your computer appears to be connected to a network, but can't reach “%s”. Check your network settings and try again.
fi: Tietokoneesi vaikuttaa olevan yhteydessä verkkoon, mutta yhteyttä kohteeseen “%s” ei voi muodostaa. Tarkista verkkoasetukset ja yritä uudelleen.

en: Midori can't find the page you're looking for
fi: Midori ei löydä pyytämääsi sivua

en: The page located at “%s” cannot be found. Check the web address for misspelled words and try again.
fi: Sivua osoitteessa “%s” ei löydy. Tarkista osoitteen oikeinkirjoitus ja yritä uudelleen.

en: Try Again
fi: Yritä uudelleen

en: Oops - %s
fi: Hups - %s

en: Something went wrong with '%s'.
fi: Jokin meni vikaan '%s' kanssa.

en: Try again
fi: Yritä uudelleen

en: Send a message to %s
fi: Lähetä viesti osoitteeseen %s

en: Add _search engine...
fi: Lisää _hakukone...

en: Open _Link
fi: Avaa _linkki

en: Open Link in New _Tab
fi: Avaa linkki uudelle _välilehdelle

en: Open Link in _Foreground Tab
fi: Avaa linkki välilehdelle _etualalla

en: Open Link in _Background Tab
fi: Avaa linkki välilehdelle t_austalla

en: Open Link in New _Window
fi: Avaa linkki uudessa i_kkunassa

en: Copy Link de_stination
fi: K_opioi linkin kohde

note: GTK_STOCK_SAVE_AS is lacking the underline
en: Save _As…
fi: Tallenna _nimellä…

en: Open _Image in New Window
fi: Avaa _kuva uudessa ikkunassa

en: Open _Image in New Tab
fi: Avaa kuva uudelle _välilehdelle

en: Copy Im_age
fi: Kopioi ku_va

en: Save I_mage
fi: Tallenna _kuva

en: Copy Video _Address
fi: Kopioi videon _osoite

en: Download _Video
fi: Lataa _video

en: Open Address in New _Tab
fi: Avaa osoite uudelle _välilehdelle

en: Search _with
fi: _Etsi sanalla

en: _Search the Web
fi: _Hae verkosta

en: Open _Frame in New Tab
fi: Avaa _kehys uudessa välilehdessä

en: Inspect _Element
fi: Tutki _elementtiä

en: Open or download file from %s
fi: Avaa tai lataa tiedosto kohteesta %s

en: File Name: %s
fi: Tiedostonimi: %s

en: File Type: '%s'
fi: Tiedostotyyppi: "%s"

en: File Type: %s ('%s')
fi: Tiedostotyyppi: %s ("%s")

en: Size: %s
fi: Koko: %s

note: i18n: A file open dialog title, ie. "Open http://fila.com/manual.tgz"
en: Open %s
fi: Avaa %s

en: Inspect page - %s
fi: Tutki sivua - %s

en: Page loading delayed:
fi: Sivun lataus viivästetty:

en: Loading delayed either due to a recent crash or startup preferences.
fi: Viivästetty lataus sovelluksen kaatumisen tai käynnistysasetusten vuoksi.

en: Load Page
fi: Lataa sivu

en: Blank page
fi: Tyhjä sivu

note: i18n: word stem of "previous page" type links, case is not important
en: previous
fi: edellinen

note: i18n: word stem of "next page" type links, case is not important
en: next
fi: seuraava

en: Print background images
fi: Tulosta taustakuvat

en: Whether background images should be printed
fi: Tulosta myös verkkosivujen taustakuvat

en: Features
fi: Ominaisuudet

note: i18n: Download tooltip (size): 4KB of 43MB
en: %s of %s
fi: %s/%s

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

note: i18n: Download tooltip (estimated time) : - 1 hour, 5 minutes remaning
en:  - %s remaining
fi:  - %s jäljellä

note: i18n: Unknown number of bytes, used for transfer rate like ?B/s
en: ?B
fi: ? t

en: The downloaded file is erroneous.
fi: Ladattu tiedosto on virheellinen.

en: The file "%s" can't be saved in this folder.
fi: Tiedostoa "%s" ei voi tallentaa tähän kansioon.

en: You don't have permission to write in this location.
fi: Sinulla ei ole kirjoitusoikeutta tähän sijaintiin.

en: There is not enough free space to download "%s".
fi: Tila ei riitä tiedoston "%s" lataamiseen.

en: The file needs %s but only %s are left.
fi: Tilaa tarvitaan %s, mutta jäljellä on vain %s.

en: Speed Dial
fi: Pikavalinta

en: Click to add a shortcut
fi: Lisää pikavalinta napsauttamalla

en: Enter shortcut address
fi: Syötä pikavalinnan osoite

en: Are you sure you want to delete this shortcut?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän pikavalinnan?

en: Startup
fi: Käynnistys

en: When Midori starts:
fi: Kun Midori käynnistyy:

en: Homepage:
fi: Kotisivu:

en: Use _current page
fi: Käytä _nykyistä sivua

en: Use current page as homepage
fi: Aseta nykyinen sivu kotisivuksi

note: Page "Appearance"
en: Fonts
fi: Fontit

en: Proportional Font Family
fi: Suhteellinen fontti

en: The default font family used to display text
fi: Tekstin esittämiseen oletusarvoisesti käytettävä fontti

en: The default font size used to display text
fi: Tekstin esittämiseen käytettävän fontin oletuskoko

en: Fixed-width Font Family
fi: Tasavälinen fontti

en: The font family used to display fixed-width text
fi: Tasavälisen tekstin esittämiseen käytettävä fontti

en: The font size used to display fixed-width text
fi: Tasavälisen tekstin oletusfonttikoko

en: Minimum Font Size
fi: Fontin vähimmäiskoko

en: The minimum font size used to display text
fi: Pienin tekstin esittämiseen käytettävä koko

en: Preferred Encoding
fi: Oletusmerkistö

note: Page "Behavior"
en: Behavior
fi: Toiminta

en: Load images automatically
fi: Lataa kuvat automaattisesti

en: Enable Spell Checking
fi: Ota oikoluku käyttöön

en: Enable scripts
fi: Salli skriptit

en: Enable WebGL support
fi: Käytä WebGL-tukea

en: Zoom Text and Images
fi: Suurenna tekstiä ja kuvia

en: Allow scripts to open popups
fi: Salli skriptien ponnahdusikkunat

en: Whether scripts are allowed to open popup windows automatically
fi: Avaa ponnahdusikkunat skripteistä automaattisesti

en: Default Zoom Level
fi: Oletusmittakaava

en: Initial factor to enlarge newly opened tabs by
fi: Suurennuskerroin uusille välilehdille

en: Preferred languages
fi: Ensisijaiset kielet

en: A comma separated list of languages preferred for rendering multilingual webpages, for example "de", "ru,nl" or "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"
fi: Pilkuin erotettu lista kielistä, joilla monikieliset sivut pitäisi esittää. Esimerkiksi "fi", "fi,en" tai "fi-fi;q=1.0, en-us;q=0.667"

en: Save downloaded files to:
fi: Tiedostojen tallennuskohde:

note: Page "Interface"
en: Browsing
fi: Selaaminen

en: Theme:
fi: Teema:

en: Toolbar Style:
fi: Työkalupalkin tyyli:

en: Open new pages in:
fi: Avaa uudet sivut:

en: New tab behavior:
fi: Uuden välilehden toiminta:

en: Close Buttons on Tabs
fi: Sulkemispainikkeet välilehdissä

en: Open Tabs next to Current
fi: Avaa välilehdet nykyisen vierelle

en: Whether to open new tabs next to the current tab or after the last one
fi: Avataanko uudet välilehdet nykyistä välilehteä seuraavaksi vai viimeiseksi

en: Open tabs in the background
fi: Avaa välilehdet taustalla

note: Page "Network"
en: Network
fi: Verkko

en: Proxy server
fi: Välityspalvelin

en: URI
fi: URI-osoite

en: Port
fi: Portti

en: Supported proxy types:
fi: Tuetut välityspalvelinten tyypit:

note: TODO: Preserve page icons of search engines and merge privacy items
en: Web Cache
fi: Välimuisti

en: The maximum size of cached pages on disk
fi: Välimuistiin tallennettujen sivujen enimmäiskoko levyllä

en: MB
fi: Mt

note: i18n: This refers to an application, not the 'user agent' string
en: Identify as
fi: Tunnistautuminen

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Delete old Cookies after:
fi: Poista evästeet viiveellä:

en: The maximum number of days to save cookies for
fi: Evästetietojen enimmäissäilytysaika päivinä

en: Only accept Cookies from sites you visit
fi: Hyväksy evästeet vain sivustoilta, joilla vierailet

en: Block cookies sent by third-party websites
fi: Estä kolmansien osapuolten sivustojen evästeet

en: Cookies store login data, saved games, or user profiles for advertisement purposes.
fi: Evästeisiin tallennetaan kirjautumistietoja, pelitilanteita sekä käyttäjäprofiileja mainostajille.

en: Enable offline web application cache
fi: Tallenna verkkosovellukset paikallisesti

en: Enable HTML5 local storage support
fi: Ota käyttöön HTML5:n paikallinen tallennus

note: i18n: Reworded: Shorten details propagated when going to another page
en: Strip referrer details sent to websites
fi: Typistä verkkosivuille lähetettävät viittaustiedot

note: i18n: Referer here is not a typo but a technical term
en: Whether the "Referer" header should be shortened to the hostname
fi: Lähetetäänkö "Referer"-otsakkeessa pelkkä viittaavan palvelimen nimi

en: Delete pages from history after:
fi: Poista sivut historiasta viiveellä:

en: The maximum number of days to save the history for
fi: Montako päivää sivuja säilytetään sivuhistoriassa

en: Extensions
fi: Laajennukset

en: _Manage Search Engines
fi: _Hallitse hakukoneita

en: Add search engine
fi: Lisää hakukone

en: Edit search engine
fi: Muokkaa hakukonetta

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Description:
fi: Ku_vaus:

en: _Address:
fi: _Osoite:

en: _Token:
fi: _Merkki:

en: Manage Search Engines
fi: Hallitse hakukoneita

en: Use as _default
fi: Aseta _oletukseksi

en: The search engines couldn't be loaded. %s
fi: Hakukoneita ei voitu ladata. %s

en: The search engines couldn't be saved. %s
fi: Hakukoneita ei voitu tallentaa. %s

en: Bookmarks and History
fi: Kirjanmerkit ja historia

en: Search for %s
fi: Etsi verkosta: %s

en: Failed to select from history: %s
fi: Historiasta valitseminen epäonnistui: %s

en: Search with…
fi: Etsi käyttäen...

en: Search with %s
fi: Käytä hakua %s

en: Could not run external program.
fi: Ulkoisen ohjelman suoritus epäonnistui.

en: Invalid URI
fi: Virheellinen URI

note: i18n: A panel at the bottom, to search text in pages
en: _Inline Find:
fi: _Hakupalkki:

en: Previous
fi: _Edellinen

en: Next
fi: Seu_raava

en: Match Case
fi: Huomioi kirjainkoko

en: Close Findbar
fi: Sulje hakupalkki

note: i18n: [n] bookmark(s)
en: %d bookmark | %d bookmarks
fi[0]: %d kirjanmerkki
fi[1]: %d kirjanmerkkiä

note: i18n: [n] subfolder(s)
en: %d subfolder | %d subfolders
fi[0]: %d alikansio
fi[1]: %d alikansiota

note: i18n: Empty folder
en: Empty folder
fi: Tyhjä kansio

note: i18n: Folder containing [[n] folder(s)] and no bookmark
en: Folder containing %s and no bookmark
fi: Kansion sisältö: %s ja ei yhtäkään kirjanmerkkiä

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)]
en: Folder containing %s
fi: Kansion sisältö: %s

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: Folder containing %s and %s
fi: Kansion sisältö: %s ja %s

note: i18n: Bookmark leading to: [bookmark uri]
en: Bookmark leading to: %s
fi: Kirjanmerkki kohteeseen: %s

note: i18n: [[n] folder(s)] and no bookmark
en: %s and no bookmark
fi: %s ja ei yhtäkään kirjanmerkkiä

note: i18n: [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: %s and %s
fi: %s ja %s

en: Edit the selected bookmark
fi: Muokkaa valittua kirjanmerkkiä

en: Delete the selected bookmark
fi: Poista valittu kirjanmerkki

en: Add a new folder
fi: Lisää uusi kansio

en: <i>Separator</i>
fi: <i>Erotin</i>

en: Open in New _Tab
fi: Avaa uudessa _välilehdessä

note: Create the filter entry
en: Search Bookmarks
fi: Etsi kirjanmerkeistä

en: History
fi: Historia

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: A week ago
fi: Viikko sitten

en: Failed to remove history item: %s
fi: Kohteen poistaminen sivuhistoriasta epäonnistui: %s

en: Are you sure you want to remove all history items?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää koko sivuhistorian?

en: Bookmark the selected history item
fi: Luo kirjanmerkki sivuhistorian kohteeseen

en: Delete the selected history item
fi: Poista valittu kohde sivuhistoriasta

en: Clear the entire history
fi: Tyhjennä koko sivuhistoria

note: Create the filter entry
en: Search History
fi: Etsi historiasta

en: Authentication Required
fi: Ole hyvä ja tunnistaudu

en: A username and a password are required
    to open this location:
fi: Sijainnin avaamiseen tarvitaan
    käyttäjätunnus ja salasana:

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Password
fi: Salasana

en: _Remember password
fi: _Muista salasana

en: Property '%s' is invalid for %s
fi: Ominaisuus "%s" ei kelpaa kohteelle %s

en: Choose file
fi: Valitse tiedosto

en: Choose folder
fi: Valitse kansio

en: 1 hour
fi: 1 tunti

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: 1 week
fi: 1 viikko

en: 1 month
fi: 1 kuukausi

en: 1 year
fi: 1 vuosi

en: Preferences for %s
fi: %s - asetukset

en: MD5-Checksum:
fi: MD5-tarkistussumma:

en: SHA1-Checksum:
fi: SHA1-tarkistussumma:

note: i18n: An infobar shows up when viewing a script on userscripts.org
en: This page appears to contain a user script. Do you wish to install it?
fi: Sivu näyttää sisältävän käyttäjän skriptin. Asennetaanko se?

en: _Install user script
fi: _Asenna käyttäjän skripti

note: i18n: An infobar shows up when viewing a style on userstyles.org
en: This page appears to contain a user style. Do you wish to install it?
fi: Sivu näyttää sisältävän käyttäjän tyylimäärityksiä. Asennetaanko ne?

en: _Install user style
fi: _Asenna käyttäjän tyylit

en: Don't install
fi: Älä asenna

en: Userscripts
fi: Käyttäjän skriptit

en: Userstyles
fi: Käyttäjän tyylit

en: Error
fi: Virhe

en: Do you want to delete '%s'?
fi: Poistetaanko "%s"?

en: Delete user script
fi: Poista käyttäjän skripti

en: Delete user style
fi: Poista käyttäjän tyyli

en: The file <b>%s</b> will be permanently deleted.
fi: Tiedosto <b>%s</b> poistetaan pysyvästi.

en: Open in Text Editor
fi: Avaa tekstieditorissa

en: Open Target Folder
fi: Avaa kohdekansio

en: Add new addon
fi: Lisää lisäosa

en: Remove selected addon
fi: Poista valittu lisäosa

en: User addons
fi: Käyttäjän lisäosat

en: Can't monitor folder '%s': %s
fi: Kansiota "%s" ei voi valvoa: %s

en: Support for userscripts and userstyles
fi: Käyttäjän skriptien ja tyylien tuki

en: Colorful Tabs
fi: Värikkäät välilehdet

en: Tint each tab distinctly
fi: Sävytä välilehdet eri väreillä

en: Cookie Manager
fi: Evästeiden hallinta

en: Delete All
fi: Poista kaikki

en: Deletes all shown cookies. If a filter is set, only those cookies are deleted which match the filter.
fi: Poista näkyvät evästeet. Jos suodatin on asetettu, poistetaan ainoastaan suodatinta vastaavat evästeet.

en: Expand All
fi: Laajenna kaikki

en: Collapse All
fi: Supista kaikki

en: Do you really want to delete all cookies?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki evästeet?

en: Question
fi: Kysymys

en: Only cookies which match the filter will be deleted.
fi: Vain suodatinta vastaavat kuvakkeet poistetaan.

en: At the end of the session
fi: Istunnon lopuksi

en: <b>Host</b>: %s
    <b>Name</b>: %s
    <b>Value</b>: %s
    <b>Path</b>: %s
    <b>Secure</b>: %s
    <b>Expires</b>: %s
fi: <b>Palvelin</b>: %s
    <b>Nimi</b>: %s
    <b>Arvo</b>: %s
    <b>Polku</b>: %s
    <b>Suojattu</b>: %s
    <b>Vanhentuu</b>: %s

note: i18n: is this cookie secure (SSL)? yes/ no
en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: <b>Domain</b>: %s
    <b>Cookies</b>: %d
fi: <b>Verkkotunnus</b>: %s
    <b>Evästeet</b>: %d

en: Name
fi: Nimi

en: _Expand All
fi: _Laajenna kaikki

en: _Collapse All
fi: _Supista kaikki

en: Search Cookies by Name or Domain
fi: Etsi evästeistä nimellä tai osoitteella

en: List, view and delete cookies
fi: Selaa, katsele ja poista evästeitä

en: Copy Tab _Addresses
fi: Kopioi välilehtien _osoitteet

en: Copy Addresses of Tabs
fi: Kopioi osoitteet välilehdiltä

en: Copy the addresses of all tabs to the clipboard
fi: Kopioi kaikkien välilehtien osoitteet leikepöydälle

en: Delayed load
fi: Viivästetty lataus

en: Delay page load until you actually use the tab.
fi: Lataa sivu vasta, kun välilehteä käytetään.

en: Version numbers in brackets show the version used at runtime.
fi: Versio numero sulkeissa kertoo version joka on käytössä runtimessä.

en: Midori doesn't store any personal data:
fi: Midori ei tallenna mitään henkilökohtaisia tietoja:

en: No history or web cookies are being saved.
fi: Historiaa tai evästeitä ei tallenneta.

en: Extensions are disabled.
fi: Laajennukset eivät ole käytössä.

en: HTML5 storage, local database and application caches are disabled.
fi: HTML5-paikallistallennus, paikallinen tietokanta ja sovellusten välimuisti ovat pois käytöstä.

en: Midori prevents websites from tracking the user:
fi: Midori estää verkkosivustoja jäljittämästä käyttäjää:

en: Referrer URLs are stripped down to the hostname.
fi: Viittausosoitteet typistetään pelkkään palvelimen nimeen.

en: DNS prefetching is disabled.
fi: DNS-esihaku on pois käytöstä.

en: The language and timezone are not revealed to websites.
fi: Kieli- ja aikavyöhykeasetuksia ei paljasteta verkkosivustoille.

en: Flash and other Netscape plugins cannot be listed by websites.
fi: Verkkosivustot eivät voi listata Flashia tai muita Netscape-lisäosia.

en: Double click for more information
fi: Kaksoisnapsauta saadaksesi lisätietoja

en: This extension shows glib error messages in systray.
fi: Tämä laajennus näyttää glib-virheviestit ilmaisinalueella.

en: An error occurred when attempting to download a file with the following plugin:
    %s
    
    Error:
    %s
    
    Carry on without this plugin.
fi: Tapahtui virhe tiedoston latausta yrittäessä seuraavalla laajennuksella:
    %s
    
    Virhe:
    %s
    
    Jatka ilman tätä laajennusta.

en: External Download Manager - Aria2
fi: Erillinen latausten hallinta - Aria2

en: Download files with Aria2
fi: Lataa tiedostot Aria2:lla

en: External Download Manager - SteadyFlow
fi: Erillinen latausten hallinta - SteadyFlow

en: Download files with SteadyFlow
fi: Lataa tiedostot SteadyFlow'lla

en: Command:
fi: Komento:

en: Download files with "%s" or a custom command
fi: Lataa tiedostot sovelluksella "%s" tai omavalintaisella komennolla

en: External Download Manager - CommandLine
fi: Erillinen latausten hallinta - komentorivi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Command Line:
fi: Komentorivi:

en: Right-click a suggestion to customize it
fi: Napsauta ehdotusta hiiren oikealla painikkeella muokataksesi sitä

en: Choose application
fi: Valitse sovellus

en: Select an application to open "%s"
fi: Valitse sovellus tiedoston "%s" avaamiseksi

en: None
fi: Ei mitään

en: Download error
fi: Latausvirhe

en: Cannot open '%s' because the download failed.
fi: Kohdetta '%s' ei voi ladata, koska lataus epäonnistui.

en: Open _with…
fi: Avaa _sovelluksella…

en: Open in Image _Viewer
fi: Avaa k_uvankatselimessa

en: File Types
fi: Tiedostotyypit

en: Text Editor
fi: Tekstieditori

en: News Aggregator
fi: Uutistenlukija

en: Failed to find required Atom "entry" elements in XML data.
fi: XML ei sisällä tarvittavia Atom "entry"-elementtejä.

en: Failed to find required Atom "feed" elements in XML data.
fi: XML ei sisällä tarvittavia Atom "feed"-elementtejä.

[ctx: Feed]
note: i18n: The local date a feed was last updated
en: Last updated: %s.
fi: Päivitetty: %s.

en: Feeds
fi: Syötteet

en: Add new feed
fi: Lisää syöte

en: Delete feed
fi: Poista syöte

en: _Feeds
fi: Syött_eet

en: Failed to find root element in feed XML data.
fi: Syötteen XML ei sisällä juurielementtiä.

en: Unsupported feed format.
fi: Syötemuotoa ei tueta.

en: Failed to parse XML feed: %s
fi: XML-syötteen jäsennys epäonnistui: %s

en: Failed to find "channel" element in RSS XML data.
fi: RSS-syötteen XML ei sisällä "channel"-elementtiä.

en: Unsupported RSS version found.
fi: RSS-syötteen versiota ei tueta.

en: Failed to find required RSS "item" elements in XML data.
fi: XML ei sisällä tarvittavia RSS "item"-elementtejä.

en: Failed to find required RSS "channel" elements in XML data.
fi: XML ei sisällä tarvittavia RSS "channel"-elementtejä.

en: Feed '%s' already exists
fi: Syöte "%s" on jo olemassa

en: Error loading feed '%s'
fi: Virhe ladattaessa syötettä "%s".

en: Feed Panel
fi: Syötepaneeli

en: Read Atom/ RSS feeds
fi: Lue Atom-/RSS-syötteitä

en: Failed to add form value: %s
fi: Lomakkeen arvon lisääminen epäonnistui: %s

en: Form history
fi: Lomakehistoria

en: Master password required
    to open password database
fi: Pääsalasana vaaditaan
    salasanatietokannan avaamiseksi

en: Remember password on this page?
fi: Haluatko selaimen muistavan tämän sivun salasanan?

en: Remember
fi: Muista

en: Not now
fi: Ei nyt

en: Never for this page
fi: Ei koskaan tällä sivulla

en: Only activate form history via hotkey (Ctrl+Shift+F) per tab
fi: Aktivoi lomakehistoria vain pikanäppäimella (Ctrl+Shift+F) välilehtikohtaisesti

en: Form history filler
fi: Lomakehistorian täyttäjä

en: Stores history of entered form data
fi: Muistaa syötetyt lomaketiedot

en: Failed to select suggestions
fi: Ehdotusten valinta epäonnistui

en: There are no unvisited tabs
fi: Kaikilla välilehdillä on jo vierailtu

en: History-List
fi: Historialista

en: Tab closing behavior
fi: Välilehden sulkemisen jälkeen

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Switch to last viewed tab
fi: Vaihda viimeksi katseltuun välilehteen

en: Switch to newest tab
fi: Vaihda uusimpaan välilehteen

en: Flash window on background tabs
fi: Flash-ikkuna taustavälilehdillä

en: Next new Tab (History List)
fi: Seuraava uusi välilehti (historialista)

en: Next new tab from history
fi: Seuraava uusi välilehti sivuhistoriasta

en: Previous new Tab (History List)
fi: Edellinen uusi välilehti (historialista)

en: Previous new tab from history
fi: Edellinen uusi välilehti sivuhistoriasta

en: Display the current selected tab in background
fi: Näytä valittu välilehti taustalla

en: History List
fi: Historialista

en: Move to the last used tab when switching or closing tabs
fi: Siirry viimeksi käytettyyn välilehteen suljettaessa tai vaihdettaessa välilehtiä

en: SQL fails: %s
fi: SQL epäonnistui: %s

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accept for session
fi: Hyväksy tämän istunnon ajaksi

en: Block
fi: Estä

en: Could not open database of extension: %s
fi: Laajennuksen tietokannan avaaminen ei onnistunut: %s

en: Failed to execute database statement: %s
fi: Tietokantalausekkeen suorittaminen epäonnistui: %s

en: Do you really want to delete all JavaScript permissions?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki JavaScript-luvat?

en: Delete all JavaScript permissions?
fi: Poistetaanko kaikki JavaScript-luvat?

en: This action will delete all JavaScript permissions. You will be asked for permissions again for each web site visited.
fi: Tämä toiminto poistaa kaikki nykyiset JavaScript-luvat. Sinulta kysytään luvista uudelleen jokaisella eri sivustolla.

note: Set up dialog
en: Configure NoJS
fi: NoJS:n asetukset

en: Domain
fi: Verkkotunnus

en: Policy
fi: Käytäntö

en: Delete _all
fi: Poista _kaikki

note: Add "allow-local-pages" checkbox
en: A_llow scripts on local pages
fi: _Salli komentosarjat paikallisilla sivuilla

note: Add "block-unknown-domains" checkbox
en: Bloc_k scripts at unknown domains by default
fi: _Estä skriptit oletuksena tuntemattomista verkkotunnuksista

note: Add menu item(s) for domain
en: Deny %s
fi: Kiellä %s

en: Allow %s
fi: Salli %s

en: Allow %s this session
fi: Salli %s tämän käyttökerran ajan

en: Browser window
fi: Selainikkuna

en: Undetermined
fi: Määrittämätön

en: Allowed
fi: Sallittu

en: Denied
fi: Kielletty

en: A fatal error occurred which prevents the NoJS extension to continue. You should disable it.
fi: NoJS-laajennuksen toiminnan estävä vakava virhe. Poista laajenus käytöstä.

en: Error in NoJS extension
fi: Virhe NoJS-laajennuksessa

en: Reason
fi: Syy

en: Could not create configuration folder for extension: %s
fi: Asetuskansion luominen epäonnistui laajennukselle: %s

en: Could not create configuration folder for extension.
fi: Laajennuksen asetuskansion luominen ei onnistunut.

en: Could not open database of extension.
fi: Laajennuksen tietokannan avaaminen ei onnistunut.

en: Database path
fi: Tietokannan polku

en: Allow local pages
fi: Salli paikalliset sivut

en: Allow scripts to run on local (file://) pages
fi: Salli komentosarjojen suoritus paikallisilla sivuilla (file://)

en: Unknown domain policy
fi: Tuntemattoman verkkotunnuksen käytäntö

en: Accept temporarily
fi: Hyväksy väliaikaisesti

en: Mouse Gestures
fi: Hiirieleet

en: Control Midori by moving the mouse
fi: Ohjaa Midoria hiiren liikkeillä

en: Reload page or stop loading
fi: Lataa sivu uudelleen tai lopeta lataus

en: Customize Keyboard shortcuts
fi: Muokkaa pikanäppäimiä

en: Customize Sh_ortcuts…
fi: Muokkaa pika_näppäimiä…

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: View and edit keyboard shortcuts
fi: Näytä ja muokkaa toimintojen pikanäppäimiä

en: Statusbar Clock
fi: Tilapalkin kello

en: Display date and time in the statusbar
fi: Näytä päiväys ja aika tilapalkissa

en: Images
fi: Kuvat

en: Scripts
fi: Skriptit

en: Netscape plugins
fi: Netscape-liitännäiset

en: Enable Netscape plugins
fi: Salli Netscape-liitännäiset

en: Statusbar Features
fi: Tilapalkin ominaisuudet

en: Easily toggle features on web pages on and off
fi: Hallitse verkkosivujen käyttämiä ominaisuuksia vaivattomasti

en: Tab Panel
fi: Välilehtipaneeli

en: T_ab Panel
fi: _Välilehtipaneeli

en: Show tabs in a vertical panel
fi: Näytä välilehdet pystypaneelissa

en: Only Icons on Tabs by default
fi: Uusissa välilehdissä vain kuvakkeet

en: New tabs have no label by default
fi: Uusien välilehtien otsaketta ei näytetä oletusarvoisesti

en: Customize Toolbar
fi: Muokkaa työkalupalkkia

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
fi: Valitse työkalupalkissa näkyvät kohteet. Voit järjestää kohteita raahaamalla ja pudottamalla.

en: Available Items
fi: Käytettävissä

en: Displayed Items
fi: Käytössä

en: _Customize Toolbar…
fi: _Muokkaa työkalupalkkia…

en: Toolbar Editor
fi: Työkalupalkin muokkain

en: Easily edit the toolbar layout
fi: Muokkaa työkalupalkin asettelua vaivattomasti

note: i18n: Dialog: Clear Private Data, in the Tools menu
en: Clear Private Data
fi: Poista yksityisyystietoja

en: _Clear private data
fi: _Poista yksityisyystiedot

en: Clear the following data:
fi: Poista seuraavat tiedot:

en: Last open _tabs
fi: Viim_eksi avoinna olleet välilehdet

en: Clear private data when _quitting Midori
fi: Poista yksityisyystiedot, kun _Midori suljetaan

note: i18n: Logins and passwords in websites and web forms
en: Saved logins and _passwords
fi: Tallen_netut käyttäjätunnukset ja salasanat

en: Cookies and Website data
fi: Evästeet ja verkkosivujen data

en: Website icons
fi: Sivustojen kuvakkeet

en: Open tabs
fi: Avoimet välilehdet

en: More open tabs…
fi: Lisää avoimia välilehtiä…

en: Failed to clear history: %s
fi: Historian tyhjentäminen epäonnistui: %s

note: i18n: Couldn't remove items that are older than n days
en: Failed to remove old history items: %s
fi: Vanhojen sivuhistorian kohteiden poistaminen epäonnistui: %s

en: Failed to add bookmark item: %s
fi: Kirjanmerkin lisääminen epäonnistui: %s

en: Failed to update bookmark: %s
fi: Kirjanmerkin päivittäminen epäonnistui: %s

en: Failed to remove bookmark item: %s
fi: Kirjanmerkkikohteen poistaminen epäonnistui: %s

en: The configuration couldn't be saved. %s
fi: Asetusta ei voitu tallentaa. %s

note: i18n: Trash, or wastebin, containing closed tabs
en: The trash couldn't be saved. %s
fi: Roskakorin tallennus epäonnistui. %s

en: Midori crashed the last time it was opened. You can report the problem at %s.
fi: Midori kaatui viimeisimmällä käynnistyskerralla. Voit ilmoittaa ongelmasta - %s.

en: Modify _preferences
fi: Muokkaa _asetuksia

en: Disable all _extensions
fi: Poista kaikki laaje_nnukset käytöstä

en: Show a dialog after Midori crashed
fi: Näytä dialogi, jos Midori on kaatunut

en: Discard old tabs
fi: Hylkää vanhat välilehdet

en: Show last crash _log
fi: Näytä kaatum_isloki

en: Run in _debugger
fi: Suorita _vianjäljittimessä

en: An instance of Midori is already running but not responding.
fi: Midori on jo käynnissä, muttei vastaa.

en: Bookmarks couldn't be loaded: %s
fi: Kirjanmerkkien lataus epäonnistui: %s

en: The session couldn't be loaded: %s
fi: Istunnon lataus epäonnistui: %s

en: The trash couldn't be loaded: %s
fi: Roskakorin lataus epäonnistui: %s

en: The history couldn't be loaded: %s
fi: Historian lataus epäonnistui: %s

en: The following errors occured:
fi: Seuraavat virheet tapahtuivat:

en: _Ignore
fi: _Ohita

en: Do you really want to delete all cookie permissions?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki evästeiden oikeudet?

en: Delete all cookie permissions?
fi: Haluatko poistaa kaikki evästeiden oikeudet?

en: This action will delete all cookie permissions. You will be asked for permissions again for each web site visited.
fi: Tämä toiminto poistaa kaikki evästeiden oikeudet. Sinulta kysytään evästeiden oikeuksista uudelleen, kun vierailet eri verkkosivuilla.

en: Cookie permission manager
fi: Evästeiden oikeuksien hallinta

note: Set up dialog
en: Configure cookie permission
fi: Määritä evästeiden oikeudet

en: Below is a list of all web sites and the policy set for them. You can delete policies by marking the entries and clicking on <i>Delete</i>.You can also add a policy for a domain manually by entering the domain below, choosing the policy and clicking on <i>Add</i>.
fi: Alla on lista verkkosivustoista ja niille asetetuista käytännöistä. Voit poistaa käytäntöjä merkitsemällä haluamasi kohdat ja napsauttamalla <i>Poista</i>. Voit asettaa käytännön verkkotunnuksella käsin syöttämällä verkkotunnuksen alle, valitsemalla käytännön ja napsauttamalla <i>Lisää</i>.

en: Error in cookie permission manager extension
fi: Virhe evästeiden oikeuksien hallinnan laajennuksessa

en: Till session end
fi: Istunnon loppuun asti

en: The website %s wants to store %d cookies.
fi: Verkkosivusto %s haluaa tallentaa %d evästettä.

en: The website %s wants to store a cookie.
fi: Verkkosivusto %s haluaa tallentaa evästeen.

en: Multiple websites want to store %d cookies in total.
fi: Useat verkkosivustot haluavat tallentaa yhteensä %d evästettä.

en: _Accept
fi: _Hyväksy

en: Accept for this _session
fi: Hyväksy _tämän istunnon ajaksi

en: De_ny
fi: _Estä

en: Deny _this time
fi: Estä tämän _kerran

en: Path
fi: Polku

en: Value
fi: Arvo

en: Expire date
fi: Vanhenemispäivä

en: Cookie Security Manager
fi: Evästeiden turvallisuuden hallinta

en: Manage cookie permission per site
fi: Hallitse evästeiden oikeuksia sivustokohtaisesti

en: Failed to create new launcher (%s): %s
fi: Uuden käynnistimen (%s) luominen epäonnistui: %s

en: Launcher created
fi: Käynnistin luotu

en: You can now run <b>%s</b> from your launcher or menu
fi: <b>%s</b> on nyt suoritettavissa käynnistimestä tai valikosta

en: Error creating launcher
fi: Virhe käynnistintä luotaessa

en: Applications
fi: Sovellukset

en: New _Profile
fi: Uusi _profiili

en: New _App
fi: Uusi _sovellus

en: Creates a new app for a specific site
fi: Luo uuden sovelluksen yksittäisestä sivustosta

en: Error launching
fi: Virhe käynnistäessä

en: Create _Launcher
fi: Luo _käynnistin

en: Web App Manager
fi: Web-sovellusten hallinta

en: Manage websites installed as applications
fi: Hallitse sovelluksena asennettuja verkkosivustoja

en: Transfers
fi: Lataukset

en: Clear All
fi: Tyhjennä

note: Failure to open is the only known possibility here
en: Failed to open download: %s
fi: Latauksen avaaminen epäonnistui: %s

en: Open Destination _Folder
fi: Avaa _kohdekansio

en: Copy Link Loc_ation
fi: Kopioi linkin ko_hde

en: The file '<b>%s</b>' has been downloaded.
fi: Tiedoston "<b>%s</b>" lataus on valmis.

en: '<b>%s</b>' and %d other files have been downloaded.
fi: '<b>%s</b>' ja %d muuta tiedostoa on ladattu.

en: Transfer completed
fi: Tiedosto siirretty

en: Some files are being downloaded
fi: Tiedostojen lataus on kesken

en: _Quit Midori
fi: _Lopeta Midori

en: The transfers will be cancelled if Midori quits.
fi: Lataukset perutaan, jos Midori lopetetaan.

en: Transfer Manager
fi: Latausten hallinta

en: View downloaded files
fi: Näytä ladatut tiedostot

en: Failed to update database: %s
fi: Tietokannan päivittäminen epäonnistui: %s

en: Failed to select from database: %s
fi: Valinta tietokannasta epäonnistui: %s

en: Tab and session management.
fi: Välilehtien ja istuntojen hallinta

en: Failed to add new note to database: %s
fi: Uuden muistiinpanon lisääminen tietokantaan epäonnistui: %s

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: New Note
fi: Uusi muistiinpano

en: New note
fi: Uusi muistiinpano

en: Rename note
fi: Nimeä muistiinpano uudelleen

en: Copy note to clipboard
fi: Kopioi muistiinpano leikepöydälle

en: Remove note
fi: Poista muistiinpano

en: Copy selection as note
fi: Kopioi valinta muistiinpanoksi

en: Save text clips from websites as notes
fi: Tallenna tekstileikkeitä verkkosivuilta muistiinpanoiksi

en: Advertisement blocker
fi: Mainosten estäjä

en: Block advertisements according to a filter list
fi: Estä mainosten lataaminen suodatinlistan avulla

en: Bl_ock image
fi: _Estä kuva

en: Bl_ock link
fi: _Estä linkki

en: Custom
fi: Omavalintainen

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Display hidden elements
fi: Näytä piilotetut elementit

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Type the address of a preconfigured filter list in the text entry and hit Enter.
fi: Kirjoita suodatuslistan osoite alla olevaan kenttään ja paina Enter.

en: You can find more lists by visiting following sites:
     %s, %s
fi: Löydät lisää listoja seuraavilta sivuilta:
     %s, %s

en: Configure Advertisement filters
fi: Säädä mainossuodattimia

en: Last update: %x %X
fi: Viimeisin päivitys: %x %X

en: File incomplete - broken download?
fi: Tiedosto on puutteellinen - onko lataus rikki?

en: Edit rule
fi: Muokkaa sääntöä

en: _Rule:
fi: _Sääntö:

en: Domain Hotkeys
fi: Verkkotunnusten pikanäppäimet

en: Add www. and .com/.country_domain and proceed with Ctrl+Enter/Shift+Enter
fi: Lisää www. ja .com/.fi ja lataa sivu käyttäen Ctrl+Enter/Shift+Enter

[ctx: Domain]
en: .com
fi: .fi

en: Webmedia now-playing
fi: "Nyt toistetaan"-mediatiedot

en: Share 'youtube, vimeo, dailymotion, coub and zippcast' that you are playing in Midori using org.midori.mediaHerald
fi: Jaa tiedot Midorissa toistettavista Youtube-, Vimeo-, Dailymotion-, Coub- ja Zippcast-medioista käyttäen "org.midori.mediaHerald"-ominaisuutta
