midori master - en to hu translation catalogue (659 entries)

en: Web Browser
hu: Webböngésző

en: Midori Web Browser
hu: Midori webböngésző

en: Browse the Web
hu: A világháló böngészése

en: New Tab
hu: Új lap

en: New Window
hu: Új ablak

en: New Private Browsing Window
hu: Új privát böngészési ablak

en: Midori Private Browsing
hu: Midori privát böngészés

en: Private Browsing
hu: Privát böngészés

en: Open a new private browsing window
hu: Új privát böngészési ablak megnyitása

en: Snapshot saved to: %s
hu: Pillanatkép mentve ide: %s

en: Run ADDRESS as a web application
hu: A CÍM futtatása webalkalmazásként

en: ADDRESS
hu: CÍM

en: Use FOLDER as configuration folder
hu: A MAPPA használata konfigurációs mappaként

en: FOLDER
hu: MAPPA

en: Private browsing, no changes are saved
hu: Privát böngészés, nem lesznek mentve változtatások

en: Portable mode, all runtime files are stored in one place
hu: Hordozható mód, a futtatáshoz szükséges minden fájl egy helyen tárolódik

en: Plain GTK+ window with WebKit, akin to GtkLauncher
hu: Egyszerű GTK+ ablak WebKit-tel, a GtkLauncher-hez hasonló

en: Show a diagnostic dialog
hu: Diagnosztikai ablak megjelenítése

en: Run within gdb and save a backtrace on crash
hu: Futtatás a gdb-ben és a visszakövetési információk mentése összeomláskor

en: Run the specified filename as javascript
hu: A megadott fájl futtatása javascriptként

en: Take a snapshot of the specified URI
hu: Pillanatkép készítése a megadott URI-ről

en: Execute the specified command
hu: A megadott parancs futtatása

en: List available commands to execute with -e/ --execute
hu: A -e/--execute segítségével végrehajtható parancsok felsorolása

en: Display program version
hu: A program verziójának megjelenítése

en: Addresses
hu: Címek

en: Block URIs according to regular expression PATTERN
hu: URI-címek blokkolása a MINTA reguláris kifejezés alapján

en: PATTERN
hu: MINTA

note: i18n: CLI: Close tabs, clear private data, open starting page
en: Reset Midori after SECONDS seconds of inactivity
hu: A Midori visszaállítása ennyi MÁSODPERC inaktivitás után

en: SECONDS
hu: MÁSODPERC

en: Error: "gdb" can't be found
hu: Hiba: "gdb" nem található

en: Please report comments, suggestions and bugs to:
hu: A megjegyzéseit, javaslatait és a hibákat ide küldje:

en: Check for new versions at:
hu: Új verziókért lásd:

en: An unknown error occured
hu: Ismeretlen hiba történt

en: _Bookmarks
hu: _Könyvjelzők

en: Add Boo_kmark
hu: Köny_vjelző hozzáadása

en: _Extensions
hu: Kit_erjesztések

note: i18n: Browsing history, visited web pages, closed tabs
en: _History
hu: _Előzmények

en: _Userscripts
hu: _Felhasználói parancsfájlok

en: User_styles
hu: Felhasználói _stílusok

en: New _Tab
hu: Új _lap

en: _Transfers
hu: Á_tvitelek

en: Netscape p_lugins
hu: _Netscape bővítmények

en: _Closed Tabs
hu: _Bezárt lapok

en: New _Window
hu: Új _ablak

en: New _Folder
hu: Új _mappa

en: [Addresses]
hu: [Címek]

en: File not found.
hu: A fájl nem található.

en: Malformed document.
hu: Rosszul formált dokumentum.

en: Unrecognized bookmark format.
hu: Ismeretlen könyvjelzőformátum.

en: Go forward to the next page
hu: Ugrás a következő oldalra

note: i18n: Visit the following logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the next sub-page
hu: Ugrás a következő aloldalra

en: Web Search…
hu: Keresés a weben…

en: Reload the current page
hu: Az aktuális oldal újratöltése

en: Stop loading the current page
hu: Az aktuális oldal betöltésének leállítása

en: Failed to update title: %s
hu: A cím frissítése meghiúsult: %s

en: Value '%s' is invalid for %s
hu: A(z) „%s” érték érvénytelen ehhez: %s

en: Unexpected setting '%s'
hu: Váratlan beállítás: „%s”

en: Unexpected action '%s'.
hu: Váratlan művelet: „%s”.

en: %s (Private Browsing)
hu: %s (privát böngészés)

en: Failed to insert new history item: %s
hu: Az új előzményelem beszúrása meghiúsult: %s

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: New Folder
hu: Új mappa

en: Edit Folder
hu: Mappa szerkesztése

en: New Bookmark
hu: Új könyvjelző

en: Edit Bookmark
hu: Könyvjelző szerkesztése

en: Type a name for this bookmark, and choose where to keep it.
hu: Adjon nevet a könyvjelzőnek, és válassza ki, hogy hol szeretné tárolni.

en: Type a name for this folder, and choose where to keep it.
hu: Adjon nevet a mappának, és válassza ki, hogy hol szeretné tárolni.

en: Show in Bookmarks _Bar
hu: Megjelenítés a _könyvjelzősávon

en: Add to _Speed Dial
hu: Felvétel a _gyorstárcsázásba

en: Save file as
hu: Fájl mentése másként

en: Save associated _resources
hu: Társított e_rőforrások mentése

en: A new window has been opened
hu: Új ablak nyílt meg

en: A new tab has been opened
hu: Új lap nyílt meg

en: Save file
hu: Fájl mentése

en: Reload page without caching
hu: Oldal újratöltése gyorsítótárazás nélkül

en: Open file
hu: Fájl megnyitása

en: To use the above URI open a news aggregator. There is usually a menu or button "New Subscription", "New News Feed" or similar.
    Alternatively go to Preferences, Applications in Midori, and select a News Aggregator. Next time you click the news feed icon, it will be added automatically.
hu: A fenti URI használatához nyisson meg egy hírforrásolvasót. Általában találhat egy „Új feliratkozás”, „Új hírforrás” vagy hasonló menüt vagy gombot.
    Ennek alternatívájaként nyissa meg a Beállítások -> Alkalmazások fület, és válasszon egy hírforrásolvasót. A hírforrások ikonjára kattintva ezután az automatikusan felvételre kerül.

en: New feed
hu: Új hírforrás

en: Add a new bookmark
hu: Új könyvjelző hozzáadása

en: Empty
hu: Üres

en: Toggle text cursor navigation
hu: Kurzoros szövegnavigáció átváltása

en: Pressing F7 toggles Caret Browsing. When active, a text cursor appears in all websites.
hu: Az F7 megnyomása ki/bekapcsolja a kurzoros böngészést. Ha ez aktív, szöveges kurzor jelenik meg minden weboldalon.

en: _Enable Caret Browsing
hu: _Kurzoros böngészés bekapcsolása

en: Open all in _Tabs
hu: Összes _megnyitása lapokon

en: Open in New _Window
hu: Megnyitás új _ablakban

en: Import bookmarks…
hu: Könyvjelzők importálása…

en: _Import bookmarks
hu: _Könyvjelzők importálása

en: _Application:
hu: _Alkalmazás:

en: Import from XBEL or HTML file
hu: Importálás XBEL vagy HTML fájlból

en: Import from a file
hu: Importálás fájlból

en: Failed to import bookmarks
hu: A könyvjelzők importálása sikertelen

en: XBEL Bookmarks
hu: XBEL-könyvjelzők

en: Netscape Bookmarks
hu: Netscape könyvjelzők

en: Midori can only export to XBEL (*.xbel) and Netscape (*.html)
hu: A Midori csak XBEL (*.xbel) és Netscape (*.html) formátumba tud exportálni

en: Failed to export bookmarks
hu: A könyvjelzők exportálása sikertelen

en: A lightweight web browser.
hu: Könnyűsúlyú webböngésző.

en: See about:version for version info.
hu: Verzióinformációkért lásd az about:version oldalt.

en: This library is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
hu: A Midori szabad szoftver, terjesztheti és/vagy módosíthatja a Free Software Foundation által kiadott GNU Lesser General Public License 2.1 (vagy bármely későbbi) változatában foglaltak alapján.

en: _Duplicate Current Tab
hu: Jelenlegi lap _kettőzése

en: _File
hu: _Fájl

en: Open a new window
hu: Új ablak megnyitása

en: Open a new tab
hu: Új lap megnyitása

en: New P_rivate Browsing Window
hu: Új _privát böngészési ablak megnyitása

en: Open a file
hu: Fájl megnyitása

en: _Save Page As…
hu: Oldal _mentése másként…

en: Save to a file
hu: Mentés fájlba

en: Add to Speed _dial
hu: Hozzáadás _gyorstárcsázáshoz

en: Subscribe to News _feed
hu: _Feliratkozás hírforrásra

en: _Close Tab
hu: Lap _bezárása

en: Close the current tab
hu: A jelenlegi lap bezárása

en: C_lose Window
hu: _Ablak bezárása

en: Print the current page
hu: A jelenlegi oldal nyomtatása

en: Close a_ll Windows
hu: Minden _ablak bezárása

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

note: i18n: Right-click on Location, Open an URL from the clipboard
en: Paste and p_roceed
hu: Beillesztés és _folytatás

en: _Find…
hu: _Keresés…

en: Find a word or phrase in the page
hu: Szó vagy kifejezés keresése az oldalon

en: Find _Next
hu: _Következő találat

en: Find _Previous
hu: _Előző találat

en: Configure the application preferences
hu: Az alkalmazás beállításainak megadása

en: _View
hu: _Nézet

en: _Toolbars
hu: _Eszköztárak

en: Increase the zoom level
hu: Nagyítási szint növelése

en: Decrease the zoom level
hu: Nagyítási szint csökkentése

en: _Encoding
hu: _Kódolás

en: View So_urce
hu: _Forrás megjelenítése

en: Ca_ret Browsing
hu: _Kurzoros böngészés

en: Toggle fullscreen view
hu: Teljes képernyős nézet be- illetve kikapcsolása

en: Scroll _Left
hu: Görgetés _balra

en: Scroll _Down
hu: Görgetés l_e

en: Scroll _Up
hu: Görgetés _fel

en: Scroll _Right
hu: Görgetés j_obbra

en: _Readable
hu: _Olvasható

en: _Go
hu: _Ugrás

en: Go back to the previous page
hu: Ugrás az előző oldalra

note: i18n: Visit the previous logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the previous sub-page
hu: Ugrás az előző aloldalra

en: _Homepage
hu: Kez_dőlap

en: Go to your homepage
hu: Ugrás a kezdőlapra

en: Empty Trash
hu: Kuka ürítése

en: Undo _Close Tab
hu: Lapbezárás _visszavonása

en: Add a new _folder
hu: Új mappa _hozzáadása

en: _Import bookmarks…
hu: _Könyvjelzők importálása…

en: _Export bookmarks…
hu: _Könyvjelzők exportálása…

en: _Manage Search Engines…
hu: Kereső_motorok kezelése…

en: _Clear Private Data…
hu: _Személyes adatok törlése…

en: _Inspect Page
hu: _Oldal vizsgálata

en: _Previous Tab
hu: _Előző lap

en: _Next Tab
hu: _Következő lap

en: Move Tab to _first position
hu: Lap _első pozícióba mozgatása

en: Move Tab _Backward
hu: Lap mozgatása _hátra

en: _Move Tab Forward
hu: Lap mozgatása _előre

en: Move Tab to _last position
hu: Lap _utolsó pozícióba mozgatása

en: Focus _Current Tab
hu: _Aktuális lap előtérbe

en: Focus _Next view
hu: _Következő nézet előtérbe

en: Only show the Icon of the _Current Tab
hu: Csak _a jelenlegi lap ikonjának megjelenítése

en: Close Ot_her Tabs
hu: _Többi lap bezárása

en: Open last _session
hu: _Utolsó munkamenet megnyitása

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Frequent Questions
hu: _Gyakori kérdések

en: _Report a Problem…
hu: _Hiba jelentése…

en: _Tools
hu: _Eszközök

en: _Menubar
hu: _Menüsáv

en: _Navigationbar
hu: _Navigációs sáv

en: Side_panel
hu: _Oldalsáv

en: Sidepanel
hu: Oldalsáv

en: _Bookmarkbar
hu: _Könyvjelzősáv

en: _Statusbar
hu: Á_llapotsor

en: _Automatic
hu: _Automatikus

en: Chinese Traditional (BIG5)
hu: Kínai ‒ hagyományos (BIG5)

en: Chinese Simplified (GB18030)
hu: Kínai ‒ egyszerűsített (GB18030)

note: i18n: A double underscore "__" is used to prevent the mnemonic
en: Japanese (SHIFT__JIS)
hu: Japán (SHIFT__JIS)

en: Korean (EUC-KR)
hu: Koreai (EUC-KR)

en: Russian (KOI8-R)
hu: Orosz (KOI8-R)

en: Western (ISO-8859-1)
hu: Nyugati (ISO-8859-1)

en: Custom…
hu: Egyéni…

en: Failed to initialize history: %s
hu: Az előzmények inicializálása meghiúsult: %s

en: _Separator
hu: _Elválasztó

en: _Location…
hu: He_ly…

en: Open a particular location
hu: Adott hely megnyitása

en: _Web Search…
hu: _Webkeresés…

en: Run a web search
hu: Webkeresés futtatása

en: Reopen a previously closed tab or window
hu: Korábban bezárt lap vagy ablak ismételt megnyitása

en: Show the saved bookmarks
hu: A mentett könyvjelzők megjelenítése

en: _Tabs
hu: _Lapok

en: Show a list of all open tabs
hu: Az összes megnyitott lap listájának megjelenítése

en: _Menu
hu: _Menü

en: Menu
hu: Menü

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be loaded: %s
hu: A(z) „%s” kiterjesztés beállításai nem tölthetők be: %s

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be saved: %s
hu: A(z) „%s” kiterjesztés beállításai nem menthetők: %s

en: Export certificate
hu: Tanúsítvány exportálása

en: The signing certificate authority is not known.
hu: Az aláíró hitelesítésszolgáltató ismeretlen.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
hu: A tanúsítvány nem egyezik az oldal várt azonosítójával, ahonnan származik.

en: The certificate's activation time is still in the future.
hu: A tanúsítvány aktiválási ideje még jövőbeli.

en: The certificate has expired
hu: A tanúsítvány lejárt

en: The certificate has been revoked according to the GTlsConnection's certificate revocation list.
hu: A tanúsítvány visszavonásra került a GTlsConnection tanúsítvány-visszavonási listájának megfelelően.

en: The certificate's algorithm is considered insecure.
hu: A tanúsítvány algoritmusa megbízhatatlan.

en: Some other error occurred validating the certificate.
hu: Valamilyen más hiba történt a tanúsítvány érvényesítésekor.

en: _Export certificate
hu: Tanúsítvány _exportálása

en: Self-signed
hu: Önaláírt

en: Security details
hu: Biztonsági részletek

en: Not verified
hu: Nem ellenőrzött

en: Verified and encrypted connection
hu: Ellenőrzött és titkosított kapcsolat

en: Open, unencrypted connection
hu: Nyílt, titkosítás nélküli kapcsolat

en: Align sidepanel to the right
hu: Az oldalsáv jobbra igazítása

en: Close panel
hu: Panel bezárása

en: Align sidepanel to the left
hu: Az oldalsáv balra igazítása

en: Show Speed Dial
hu: Gyorstárcsázó megjelenítése

en: Show Homepage
hu: Kezdőlap megjelenítése

en: Show last open tabs
hu: A legutóbbi lapok megjelenítése

en: Show last tabs without loading
hu: A legutóbbi lapok megjelenítése betöltés nélkül

en: Show Blank Page
hu: Üres oldal megjelenítése

en: Show default Search Engine
hu: Alapértelmezett keresőszolgáltatás megjelenítése

en: Show custom page
hu: Egyéni oldal megjelenítése

en: Japanese (SHIFT_JIS)
hu: Japán (SHIFT_JIS)

en: New tab
hu: Új lap

en: New window
hu: Új ablak

en: Current tab
hu: Aktuális lap

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Icons
hu: Ikonok

en: Small icons
hu: Kis ikonok

en: Text
hu: Szöveg

en: Icons and text
hu: Ikonok és szöveg

en: Text beside icons
hu: Szöveg az ikonok mellett

en: Automatic (GNOME or environment)
hu: Automatikus (GNOME vagy környezet)

en: HTTP proxy server
hu: HTTP proxykiszolgáló

en: No proxy server
hu: Nincs proxykiszolgáló

en: The style of the toolbar
hu: Az eszköztár stílusa

en: Always use my font choices
hu: Mindig a saját betűkészletek használata

en: Override fonts picked by websites with user preferences
hu: A weboldalak által választott betűkészletek felülbírálása felhasználói beállításokkal

en: The configuration couldn't be loaded: %s
hu: A beállítások nem tölthetők be: %s

en: Invalid configuration value '%s'
hu: Érvénytelen beállításérték: „%s”

en: Failed to inject stylesheet: %s
hu: A stíluslap beillesztése meghiúsult: %s

en: Show Tab _Label
hu: Lap_címke megjelenítése

en: Show Tab _Icon Only
hu: Csak l_apikon megjelenítése

en: Close Ot_her Tab | Close Ot_her Tabs
hu[0]: _Másik lap bezárása
hu[1]: _Többi lap bezárása

en: Trust this website
hu: Ez a weboldal megbízható

en: Security unknown
hu: Ismeretlen biztonság

en: %s wants to save an HTML5 database.
hu: %s HTML5 adatbázist szeretne menteni.

en: _Deny
hu: _Megtagadás

en: _Allow
hu: _Engedélyezés

en: %s wants to know your location.
hu: %s tudni szeretné az Ön tartózkodási helyét.

en: Try Again
hu: Próbálja újra

en: Oops - %s
hu: Upsz - %s

en: Something went wrong with '%s'.
hu: Valami probléma van a következővel: „%s”.

en: Try again
hu: Próbálja újra

en: Send a message to %s
hu: Üzenet küldése a következőnek: %s

en: Add _search engine...
hu: Keresőszolgáltatás h_ozzáadása…

en: Open _Link
hu: _Hivatkozás megnyitása

en: Open Link in New _Tab
hu: Hivatkozás megnyitása új _lapon

en: Open Link in _Foreground Tab
hu: Hi_vatkozás megnyitása az előtérben lévő lapon

en: Open Link in _Background Tab
hu: _Hivatkozás megnyitása a háttérben lévő lapon

en: Open Link in New _Window
hu: Hivatkozás megnyitása új _ablakban

en: Copy Link de_stination
hu: Hivatkozás _címének másolása

note: GTK_STOCK_SAVE_AS is lacking the underline
en: Save _As…
hu: _Mentés másként…

en: Open _Image in New Window
hu: _Kép megnyitása új ablakban

en: Open _Image in New Tab
hu: Ké_p megnyitása új lapon

en: Copy Im_age
hu: Kép _másolása

en: Save I_mage
hu: Kép me_ntése

en: Copy Video _Address
hu: Videó _címének másolása

en: Download _Video
hu: _Videó letöltése

en: Open Address in New _Tab
hu: Cím meg_nyitása új lapon

en: Search _with
hu: _Keresés ezzel

en: _Search the Web
hu: Keresés a _weben

en: Open _Frame in New Tab
hu: _Keret megnyitása új lapon

en: Inspect _Element
hu: Elem _vizsgálata

en: Open or download file from %s
hu: Fájl megnyitása vagy letöltése innen: %s

en: File Name: %s
hu: Fájlnév: %s

en: File Type: '%s'
hu: Fájltípus: „%s”

en: File Type: %s ('%s')
hu: Fájltípus: %s („%s”)

en: Size: %s
hu: Méret: %s

note: i18n: A file open dialog title, ie. "Open http://fila.com/manual.tgz"
en: Open %s
hu: %s megnyitása

en: Inspect page - %s
hu: Oldal vizsgálata - %s

en: Page loading delayed:
hu: Oldalbetöltés késleltetve:

en: Loading delayed either due to a recent crash or startup preferences.
hu: A betöltés késleltetve egy nem régi összeomlás vagy az indítási beállítások miatt.

en: Load Page
hu: Oldal betöltése

en: Blank page
hu: Üres oldal

note: i18n: word stem of "previous page" type links, case is not important
en: previous
hu: előző

note: i18n: word stem of "next page" type links, case is not important
en: next
hu: következő

en: Print background images
hu: Háttérképek nyomtatása

en: Whether background images should be printed
hu: A háttérképeket ki kell-e nyomtatni

en: Features
hu: Szolgáltatások

note: i18n: Download tooltip (size): 4KB of 43MB
en: %s of %s
hu: %s / %s

en: %d hour | %d hours
hu[0]: %d óra
hu[1]: %d óra

en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perc
hu[1]: %d perc

en: %d second | %d seconds
hu[0]: %d másodperc
hu[1]: %d másodperc

note: i18n: Download tooltip (estimated time) : - 1 hour, 5 minutes remaning
en:  - %s remaining
hu:  – %s van hátra

en: The downloaded file is erroneous.
hu: A letöltött fájl hibás.

en: The checksum provided with the link did not match. This means the file is probably incomplete or was modified afterwards.
hu: A hivatkozáshoz tartozó ellenőrzőösszeg nem egyezik. Ez azt jelenti, hogy a fájl valószínűleg nem teljes, vagy megváltozott.

en: The file "%s" can't be saved in this folder.
hu: A fájl („%s”) nem menthető ebbe a mappába.

en: You don't have permission to write in this location.
hu: Nincs jogosultsága erre a helyre írni.

en: There is not enough free space to download "%s".
hu: Nincs elég szabad lemezhely a(z) „%s” letöltéséhez.

en: The file needs %s but only %s are left.
hu: A fájl %s helyet igényel, de csak %s maradt.

en: Speed Dial
hu: Gyorstárcsázó

en: Click to add a shortcut
hu: Kattintson gyorsindító hozzáadásához

en: Enter shortcut address
hu: Adja meg a gyorsindító címét

en: Are you sure you want to delete this shortcut?
hu: Biztosan törölni akarja ezt a gyorsindítót?

en: Startup
hu: Indítás

en: When Midori starts:
hu: A Midori indulásakor:

en: Homepage:
hu: Kezdőlap:

en: Use _current page
hu: _Jelenlegi oldal használata

en: Use current page as homepage
hu: Jelenlegi oldal használata kezdőlapként

note: Page "Appearance"
en: Fonts
hu: Betűkészletek

en: Proportional Font Family
hu: Proporcionális betűkészletcsalád

en: The default font family used to display text
hu: A szöveg megjelenítésére alapértelmezésben használandó betűkészletcsalád

en: The default font size used to display text
hu: A szöveg megjelenítésére alapértelmezésben használandó betűméret

en: Fixed-width Font Family
hu: Rögzített szélességű betűkészletcsalád

en: The font family used to display fixed-width text
hu: A rögzített szélességű szöveg megjelenítésére használt betűkészletcsalád

en: The font size used to display fixed-width text
hu: A rögzített szélességű szöveg megjelenítésére használt betűméret

en: Minimum Font Size
hu: Minimális betűméret

en: The minimum font size used to display text
hu: A szöveg megjelenítésére használt minimális betűméret

en: Preferred Encoding
hu: Előnyben részesített kódolás

note: Page "Behavior"
en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Load images automatically
hu: Képek automatikus betöltése

en: Enable Spell Checking
hu: Helyesírás-ellenőrzés engedélyezése

en: Enable scripts
hu: Parancsfájlok engedélyezése

en: Enable WebGL support
hu: WebGL-támogatás engedélyezése

en: Zoom Text and Images
hu: Szöveg és képek nagyítása

en: Allow scripts to open popups
hu: A parancsfájlok megnyithatnak felugró ablakokat

en: Whether scripts are allowed to open popup windows automatically
hu: A parancsfájlok megnyithatnak-e automatikusan felugró ablakokat

en: Default Zoom Level
hu: Alapértelmezett nagyítási szint

en: Initial factor to enlarge newly opened tabs by
hu: Az újonnan megnyitott lapok kezdeti nagyítási tényezője

en: Preferred languages
hu: Előnyben részesített nyelvek

en: A comma separated list of languages preferred for rendering multilingual webpages, for example "de", "ru,nl" or "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"
hu: Többnyelvű weboldalak megjelenítésekor előnyben részesített nyelvek vesszővel elválasztott listája. Például: „hu”, „hu,en” vagy „en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667”

en: Save downloaded files to:
hu: Letöltött fájlok mentése ide:

note: Page "Interface"
en: Browsing
hu: Böngészés

en: Toolbar Style:
hu: Eszköztár stílusa:

en: Open new pages in:
hu: Új oldalak megnyitása:

en: New tab behavior:
hu: Új lap viselkedése:

en: Close Buttons on Tabs
hu: Bezárás gombok a lapokon

en: Open Tabs next to Current
hu: Lapok megnyitása az aktuális mellett

en: Whether to open new tabs next to the current tab or after the last one
hu: Az új lapok az aktuális mellett vagy az utolsó után nyíljanak-e meg

en: Open tabs in the background
hu: Lapok megnyitása a háttérben

note: Page "Network"
en: Network
hu: Hálózat

en: Proxy server
hu: Proxykiszolgáló

en: Supported proxy types:
hu: Támogatott proxytípusok:

note: TODO: Preserve page icons of search engines and merge privacy items
en: Web Cache
hu: Webes gyorsítótár

en: The maximum size of cached pages on disk
hu: Gyorsítótárazott oldalak legnagyobb mérete a lemezen

note: i18n: This refers to an application, not the 'user agent' string
en: Identify as
hu: Azonosítás mint

en: Privacy
hu: Adatvédelem

en: Delete old Cookies after:
hu: Régi sütik törlése ennyi után:

en: The maximum number of days to save cookies for
hu: Sütik tárolása legfeljebb ennyi napig

en: Only accept Cookies from sites you visit
hu: Sütik elfogadása csak az Ön által meglátogatott webhelyekről

en: Block cookies sent by third-party websites
hu: Külső weboldalak sütijeinek blokkolása

en: Cookies store login data, saved games, or user profiles for advertisement purposes.
hu: A sütik bejelentkezési adatokat, mentett játékállásokat vagy reklámcéllal felhasználói profilokat tárolnak.

en: Enable offline web application cache
hu: Webalkalmazások kapcsolat nélküli gyorsítótárának engedélyezése

en: Enable HTML5 local storage support
hu: HTML5 helyi tárolás támogatásának engedélyezése

note: i18n: Reworded: Shorten details propagated when going to another page
en: Strip referrer details sent to websites
hu: Weboldalaknak küldött hivatkozási részletek rövidítése

note: i18n: Referer here is not a typo but a technical term
en: Whether the "Referer" header should be shortened to the hostname
hu: A „Referer” fejlécet rövidíteni kell-e a gépnévre

en: Delete pages from history after:
hu: Oldalak törlése az előzményekből ennyi után:

en: The maximum number of days to save the history for
hu: Előzmények tárolása legfeljebb ennyi napig

en: Extensions
hu: Kiterjesztések

en: _Manage Search Engines
hu: _Keresőszolgáltatások kezelése

en: Add search engine
hu: Keresőszolgáltatás hozzáadása

en: Edit search engine
hu: Keresőszolgáltatás szerkesztése

en: _Name:
hu: _Név:

en: _Description:
hu: _Leírás:

en: _Address:
hu: _Webcím:

en: _Token:
hu: _Jelsor:

en: Manage Search Engines
hu: Keresőszolgáltatások kezelése

en: Use as _default
hu: _Alapértelmezett

en: The search engines couldn't be loaded. %s
hu: A keresőmotorok nem tölthetők be. %s

en: The search engines couldn't be saved. %s
hu: A keresőmotorok nem menthetők. %s

en: Bookmarks and History
hu: Könyvjelzők és előzmények

en: Search for %s
hu: %s keresése

en: Failed to select from history: %s
hu: Az előzményekből választás meghiúsult: %s

en: Search with…
hu: Keresés ezzel…

en: Search with %s
hu: Keresés ezzel: %s

en: Could not run external program.
hu: A külső program nem futtatható.

en: Invalid URI
hu: Érvénytelen URI

note: i18n: A panel at the bottom, to search text in pages
en: _Inline Find:
hu: Beágyazott _keresés:

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Tovább

en: Match Case
hu: Kis- és nagybetű

en: Close Findbar
hu: Keresősáv bezárása

note: i18n: [n] bookmark(s)
en: %d bookmark | %d bookmarks
hu[0]: %d könyvjelző
hu[1]: %d könyvjelző

note: i18n: [n] subfolder(s)
en: %d subfolder | %d subfolders
hu[0]: %d almappa
hu[1]: %d almappa

note: i18n: Empty folder
en: Empty folder
hu: Üres mapa

note: i18n: Folder containing [[n] folder(s)] and no bookmark
en: Folder containing %s and no bookmark
hu: A mappa tartalma %s és nincs könyvjelző

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)]
en: Folder containing %s
hu: A mappa tartalma %s

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: Folder containing %s and %s
hu: A mappa tartalma %s és %s

note: i18n: Bookmark leading to: [bookmark uri]
en: Bookmark leading to: %s
hu: A könyvjelző erre mutat: %s

note: i18n: [[n] folder(s)] and no bookmark
en: %s and no bookmark
hu: %s és nincs könyvjelző

note: i18n: [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: %s and %s
hu: %s és %s

en: Edit the selected bookmark
hu: A kijelölt könyvjelző szerkesztése

en: Delete the selected bookmark
hu: A kijelölt könyvjelző törlése

en: Add a new folder
hu: Új mappa hozzáadása

en: <i>Separator</i>
hu: <i>Elválasztó</i>

en: Open in New _Tab
hu: Megnyi_tás új lapon

note: Create the filter entry
en: Search Bookmarks
hu: Keresés a könyvjelzőkben

en: History
hu: Előzmények

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: %d day ago | %d days ago
hu[0]: %d napja
hu[1]: %d napja

en: A week ago
hu: Egy hete

en: Failed to remove history item: %s
hu: Az előzményelem eltávolítása meghiúsult: %s

en: Are you sure you want to remove all history items?
hu: Biztos benne, hogy minden előzményelemet el akar távolítani?

en: Bookmark the selected history item
hu: A kijelölt előzményelem könyvjelzőzése

en: Delete the selected history item
hu: A kijelölt előzményelem törlése

en: Clear the entire history
hu: Minden előzmény törlése

note: Create the filter entry
en: Search History
hu: Keresési előzmények

en: Authentication Required
hu: Hitelesítés szükséges

en: A username and a password are required
    to open this location:
hu: A hely megnyitásához felhasználónév
    és jelszó szükséges:

en: Username
hu: Felhasználói név

en: Password
hu: Jelszó

en: _Remember password
hu: Jelszó _megjegyzése

en: Property '%s' is invalid for %s
hu: A(z) „%s” tulajdonság érvénytelen a következőhöz: %s

en: Choose file
hu: Válasszon fájlt

en: Choose folder
hu: Válasszon mappát

en: 1 hour
hu: 1 óra

en: 1 day
hu: 1 nap

en: 1 week
hu: 1 hét

en: 1 month
hu: 1 hónap

en: 1 year
hu: 1 év

en: Preferences for %s
hu: %s tulajdonságai

en: MD5-Checksum:
hu: MD5 ellenőrzőösszeg:

en: SHA1-Checksum:
hu: SHA1 ellenőrzőösszeg:

note: i18n: An infobar shows up when viewing a script on userscripts.org
en: This page appears to contain a user script. Do you wish to install it?
hu: Ez az oldal felhasználói parancsfájlt tartalmaz. Szeretné telepíteni?

en: _Install user script
hu: Felhasználói parancsfájl _telepítése

note: i18n: An infobar shows up when viewing a style on userstyles.org
en: This page appears to contain a user style. Do you wish to install it?
hu: Ez az oldal felhasználói stílust tartalmaz. Szeretné telepíteni?

en: _Install user style
hu: Felhasználói _stílus telepítése

en: Don't install
hu: Ne telepítse

en: Userscripts
hu: Felhasználói parancsfájlok

en: Userstyles
hu: Felhasználói stílusok

en: Error
hu: Hiba

en: Do you want to delete '%s'?
hu: Biztos, hogy törölni akarja a következőt: „%s”?

en: Delete user script
hu: Felhasználói parancsfájl törlése

en: Delete user style
hu: Felhasználói stílus törlése

en: The file <b>%s</b> will be permanently deleted.
hu: A(z) „<b>%s</b>” fájl véglegesen törlésre kerül.

en: Open in Text Editor
hu: Megnyitás szövegszerkesztőben

en: Open Target Folder
hu: Célmappa megnyitása

en: Add new addon
hu: Új bővítmény hozzáadása

en: Remove selected addon
hu: Kijelölt bővítmény eltávolítása

en: User addons
hu: Felhasználói bővítmények

en: Can't monitor folder '%s': %s
hu: „%s” mappa nem figyelhető meg: %s

en: Support for userscripts and userstyles
hu: Felhasználói parancsfájlok és stílusok támogatása

en: Colorful Tabs
hu: Színes lapok

en: Tint each tab distinctly
hu: Eltérő szín adása minden lapnak

en: Cookie Manager
hu: Sütikezelő

en: Delete All
hu: Összes törlése

en: Deletes all shown cookies. If a filter is set, only those cookies are deleted which match the filter.
hu: Minden megjelenített süti törlése. Ha be van állítva szűrő, akkor csak az annak megfelelő sütiket törli.

en: Expand All
hu: Összes kibontása

en: Collapse All
hu: Összes összecsukása

en: Do you really want to delete all cookies?
hu: Biztos, hogy az összes sütit törölni akarja?

en: Question
hu: Kérdés

en: Only cookies which match the filter will be deleted.
hu: Csak a szűrőnek megfelelő sütik kerülnek törlésre.

en: At the end of the session
hu: A munkamenet végén

en: <b>Host</b>: %s
    <b>Name</b>: %s
    <b>Value</b>: %s
    <b>Path</b>: %s
    <b>Secure</b>: %s
    <b>Expires</b>: %s
hu: <b>Gép</b>: %s
    <b>Név</b>: %s
    <b>Érték</b>: %s
    <b>Útvonal</b>: %s
    <b>Biztonságos</b>: %s
    <b>Lejár</b>: %s

note: i18n: is this cookie secure (SSL)? yes/ no
en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: <b>Domain</b>: %s
    <b>Cookies</b>: %d
hu: <b>Tartomány</b>: %s
    <b>Sütik</b>: %d

en: Name
hu: Név

en: _Expand All
hu: Összes _kibontása

en: _Collapse All
hu: Összes össze_csukása

en: Search Cookies by Name or Domain
hu: Sütik keresése név vagy tartomány szerint

en: List, view and delete cookies
hu: Sütik felsorolása, megjelenítése és törlése

en: Copy Tab _Addresses
hu: Lap_címek másolása

en: Copy Addresses of Tabs
hu: Lapok címeinek másolása

en: Copy the addresses of all tabs to the clipboard
hu: Az összes lap címeinek vágólapra másolása

en: Delayed load
hu: Késleltetett betöltés

en: Delay page load until you actually use the tab.
hu: Oldalbetöltés késleltetése a lapra váltásig.

en: Version numbers in brackets show the version used at runtime.
hu: A szögletes zárójelben lévő verziószámok megjelenítik a futás közben használt verziót.

en: Midori doesn't store any personal data:
hu: A Midori nem tárol személyes adatokat:

en: No history or web cookies are being saved.
hu: Nem kerülnek mentésre előzmények vagy webes sütik.

en: Extensions are disabled.
hu: Kiterjesztések letiltva.

en: HTML5 storage, local database and application caches are disabled.
hu: HTML5 tárolás, a helyi adatbázis- és alkalmazás-gyorsítótárak le vannak tiltva.

en: Midori prevents websites from tracking the user:
hu: A Midori megakadályozza, hogy a weboldalak kövessék a felhasználót:

en: Referrer URLs are stripped down to the hostname.
hu: A hivatkozó URL-címek le lesznek csupaszítva a gépnévig.

en: DNS prefetching is disabled.
hu: A DNS-előtöltés letiltva.

en: The language and timezone are not revealed to websites.
hu: A nyelv és időzóna nem kerül megadásra a weboldalaknak.

en: Flash and other Netscape plugins cannot be listed by websites.
hu: A Flash és más Netscape bővítmények nem sorolhatók fel a weboldalak által.

en: External Download Manager - Aria2
hu: Külső letöltéskezelő - Aria2

en: Download files with Aria2
hu: Fájlok letöltése Aria2-vel

en: External Download Manager - SteadyFlow
hu: Külső letöltéskezelő - SteadyFlow

en: Download files with SteadyFlow
hu: Fájlok letöltése SteadyFlow-val

en: Command:
hu: Parancs:

en: Download files with "%s" or a custom command
hu: Fájlok letöltése ezzel: „%s” vagy egyéni paranccsal

en: External Download Manager - CommandLine
hu: Külső letöltéskezelő - parancssori

en: None
hu: Nincs

en: Open in Image _Viewer
hu: Megnyitás a _képmegjelenítőben

en: Text Editor
hu: Szövegszerkesztő

en: News Aggregator
hu: Hírforrásolvasó

en: Failed to find required Atom "entry" elements in XML data.
hu: Nem találhatók a szükséges Atom „entry” bejegyzések az XML adatokban.

en: Failed to find required Atom "feed" elements in XML data.
hu: Nem találhatók a szükséges Atom „feed” bejegyzések az XML adatokban.

[ctx: Feed]
note: i18n: The local date a feed was last updated
en: Last updated: %s.
hu: Utolsó frissítés: %s.

en: Feeds
hu: Hírforrások

en: Add new feed
hu: Új hírforrás hozzáadása

en: Delete feed
hu: Hírforrás törlése

en: _Feeds
hu: _Hírforrások

en: Failed to find root element in feed XML data.
hu: Nem található gyökérelem a hírforrás XML adataiban.

en: Unsupported feed format.
hu: Nem támogatott hírforrásformátum.

en: Failed to parse XML feed: %s
hu: Az XML hírforrás feldolgozása meghiúsult: %s

en: Failed to find "channel" element in RSS XML data.
hu: Nem található a „channel” elem az RSS XML adatokban.

en: Unsupported RSS version found.
hu: Nem támogatott RSS verzió.

en: Failed to find required RSS "item" elements in XML data.
hu: Nem találhatók a szükséges RSS „item” elemek az XML adatokban.

en: Failed to find required RSS "channel" elements in XML data.
hu: Nem találhatók a szükséges RSS „channel” elemek az XML adatokban.

en: Feed '%s' already exists
hu: A(z) „%s” hírforrás már létezik

en: Error loading feed '%s'
hu: Hiba a(z) „%s” hírforrás betöltésekor

en: Feed Panel
hu: Hírforráspanel

en: Read Atom/ RSS feeds
hu: Atom/ RSS hírforrások olvasása

en: Failed to add form value: %s
hu: Az űrlapérték hozzáadása meghiúsult: %s

en: Form history
hu: Űrlapelőzmények

en: Master password required
    to open password database
hu: Mesterjelszó szükséges a
    jelszóadatbázis megnyitásához

en: Remember password on this page?
hu: A program megjegyezze a jelszót ezen az oldalon?

en: Remember
hu: Megjegyzés

en: Not now
hu: Most nem

en: Never for this page
hu: Soha ezen az oldalon

en: Toggle form history state
hu: Űrlapelőzmény-állapot átváltása

en: Activate or deactivate form history for the current tab.
hu: Az űrlapelőzmények be- vagy kikapcsolása a jelenlegi lapon.

en: Only activate form history via hotkey (Ctrl+Shift+F) per tab
hu: Az űrlapelőzmények aktiválása laponként, csak gyorsbillentyűvel (Ctrl+Shift+F)

en: Form history filler
hu: Űrlap-előzmények kitöltése

en: Stores history of entered form data
hu: A bevitt űrlapadatok előzményeit tárolja

en: Failed to select suggestions
hu: A javaslatok kiválasztása meghiúsult

en: There are no unvisited tabs
hu: Nincsenek nem látogatott lapok

en: History-List
hu: Előzménylista

en: Tab closing behavior
hu: Lapbezárás viselkedése

en: Do nothing
hu: Ne tegyen semmit

en: Switch to last viewed tab
hu: Váltás az utoljára megjelenített lapra

en: Switch to newest tab
hu: Váltás a legújabb lapra

en: Flash window on background tabs
hu: Ablak megvillantása háttérben lévő lapok nyitásakor

en: Next new Tab (History List)
hu: Következő új lap (előzménylista)

en: Next new tab from history
hu: Következő új lap az előzményekből

en: Previous new Tab (History List)
hu: Előző új lap (előzménylista)

en: Previous new tab from history
hu: Előző új lap az előzményekből

en: Display tab in background (History List)
hu: Lap megjelenítése a háttérben (előzménylista)

en: Display the current selected tab in background
hu: A jelenleg kijelölt lap megjelenítése a háttérben

en: History List
hu: Előzménylista

en: Move to the last used tab when switching or closing tabs
hu: Az utoljára használt lapra lépés lapok váltásakor vagy bezárásakor

en: SQL fails: %s
hu: SQL hiba: %s

en: Accept
hu: Elfogadás

en: Accept for session
hu: Elfogadás erre a munkamenetre

en: Block
hu: Blokkolás

en: Failed to execute database statement: %s
hu: Az adatbázis-utasítás végrehajtása meghiúsult: %s

en: Domain
hu: Tartomány

en: Policy
hu: Irányelv

en: Delete _all
hu: Ö_sszes törlése

en: Undetermined
hu: Meghatározatlan

en: Reason
hu: Ok

en: Could not create configuration folder for extension: %s
hu: Nem hozható létre konfigurációs mappa a kiterjesztés számára: %s

en: Could not create configuration folder for extension.
hu: Nem hozható létre konfigurációs mappa a kiterjesztés számára.

en: Could not open database of extension.
hu: A kiterjesztés adatbázisa nem nyitható meg.

en: Could not set up database structure of extension.
hu: A kiterjesztés adatbázis-struktúrája nem hozható létre.

en: Extension instance
hu: Kiterjesztés példány

en: The Midori extension instance for this extension
hu: A Midori kiterjesztés példány ehhez a kiterjesztéshez

en: Application instance
hu: Alkalmazás példány

en: The Midori application instance this extension belongs to
hu: Ehhez a kiterjesztéshez tartozó Midori alkalmazás példány

en: Database instance
hu: Adatbázis példány

en: Pointer to sqlite database instance used by this extension
hu: Ezen kiterjesztés által használt mutató az sqlite adatbázis példányra

en: Database path
hu: Adatbázis útvonala

en: Path to sqlite database instance used by this extension
hu: Ezen kiterjesztés által használt útvonal az sqlite adatbázis példányhoz

en: Mouse Gestures
hu: Egérgesztusok

en: Control Midori by moving the mouse
hu: A Midori irányítása az egér mozgatásával

en: Reload page or stop loading
hu: Oldal újratöltése, vagy betöltés leállítása

en: Customize Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk személyre szabása

en: Customize Sh_ortcuts…
hu: _Gyorsbillentyűk személyre szabása…

en: Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: View and edit keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése és szerkesztése

en: Statusbar Clock
hu: Állapotsor-óra

en: Display date and time in the statusbar
hu: Dátum és idő megjelenítése az állapotsorban

en: Images
hu: Képek

en: Scripts
hu: Parancsfájlok

en: Netscape plugins
hu: Netscape bővítmények

en: Enable Netscape plugins
hu: Netscape bővítmények engedélyezése

en: Statusbar Features
hu: Állapotsor-összetevők

en: Easily toggle features on web pages on and off
hu: Weboldalak összetevőinek egyszerű be- és kikapcsolása

en: Tab Panel
hu: Lappanel

en: T_ab Panel
hu: _Lappanel

en: Show tabs in a vertical panel
hu: Lapok megjelenítése függőleges panelen

en: Only Icons on Tabs by default
hu: Csak ikonok a lapokon alapértelmezésben

en: New tabs have no label by default
hu: Az új lapokon alapértelmezésben nincs felirat

en: Customize Toolbar
hu: Eszköztár testreszabása

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
hu: Válassza ki az eszköztáron megjelenítendő elemeket. Az elemek fogd és vidd módszerrel átrendezhetők.

en: Available Items
hu: Elérhető elemek

en: Displayed Items
hu: Megjelenített elemek

en: _Customize Toolbar…
hu: _Eszköztár személyre szabása…

en: Toolbar Editor
hu: Eszköztárszerkesztő

en: Easily edit the toolbar layout
hu: Az eszköztár elrendezésének egyszerű szerkesztése

note: i18n: Dialog: Clear Private Data, in the Tools menu
en: Clear Private Data
hu: Privát adatok törlése

en: _Clear private data
hu: _Privát adatok törlése

en: Clear the following data:
hu: A következő adatok törlése:

en: Last open _tabs
hu: _Legutóbb nyitott lapok

en: Clear private data when _quitting Midori
hu: Privát adatok törlése a Mi_doriból kilépéskor

note: i18n: Logins and passwords in websites and web forms
en: Saved logins and _passwords
hu: Mentett felhasználónevek és _jelszavak

en: Cookies and Website data
hu: Sütik és weboldaladatok

en: Website icons
hu: Weboldalikonok

en: Open tabs
hu: Lapok megnyitása

en: More open tabs…
hu: Több nyitott lap…

en: Failed to clear history: %s
hu: Az előzmények törlése meghiúsult: %s

note: i18n: Couldn't remove items that are older than n days
en: Failed to remove old history items: %s
hu: A régi előzményelemek eltávolítása meghiúsult: %s

en: Failed to add bookmark item: %s
hu: A könyvjelzőelem hozzáadása meghiúsult: %s

en: Failed to update bookmark: %s
hu: Nem sikerült a könyvjelző frissítése: %s

en: Failed to remove bookmark item: %s
hu: Nem sikerült a könyvjelző eltávolítása: %s

en: The configuration couldn't be saved. %s
hu: A beállítások nem menthetők. %s

note: i18n: Trash, or wastebin, containing closed tabs
en: The trash couldn't be saved. %s
hu: A Kuka nem menthető. %s

en: Midori crashed the last time it was opened. You can report the problem at %s.
hu: A Midori összeomlott a legutóbbi megnyitáskor. Itt jelentheti a problémát: %s.

en: Modify _preferences
hu: Beállítások _módosítása

en: Disable all _extensions
hu: Minden _kiterjesztés letiltása

en: Show a dialog after Midori crashed
hu: Párbeszédablak megjelenítése a Midori összeomlása után

en: Discard old tabs
hu: Régi lapok eldobása

en: Show last crash _log
hu: A legutóbbi összeomlási _napló megjelenítése

en: Run in _debugger
hu: Futtatás a _hibakeresőben

en: An instance of Midori is already running but not responding.
hu: A Midori egy példánya már fut, de nem válaszol.

en: Bookmarks couldn't be loaded: %s
hu: A könyvjelzők nem tölthetők be: %s

en: The session couldn't be loaded: %s
hu: A munkamenet nem tölthető be: %s

en: The trash couldn't be loaded: %s
hu: A Kuka nem tölthető be: %s

en: The history couldn't be loaded: %s
hu: Az előzmények nem tölthetők be: %s

en: The following errors occured:
hu: A következő hibák történtek:

en: _Ignore
hu: _Kihagyás

en: Could not open database of extenstion: %s
hu: A kiterjesztés adatbázisa nem nyitható meg: %s

en: Do you really want to delete all cookie permissions?
hu: Biztos, hogy az összes sütiengedélyt törölni szeretné?

en: Delete all cookie permissions?
hu: Az összes sütiengedély törlése?

en: This action will delete all cookie permissions. You will be asked for permissions again for each web site visited.
hu: Ez a művelet az összes sütiengedélyt törölni fogja.

en: Cookie permission manager
hu: Sütiengedély-kezelő

en: Instance of current cookie permission manager
hu: A jelenlegi sütiengedély-kezelő példánya

note: Set up dialog
en: Configure cookie permission
hu: Sütiengedély konfigurálása

en: A fatal error occurred which prevents the cookie permission manager extension to continue. You should disable it.
hu: Végzetes hiba történt, mely megakadályozza a sütiengedély-kezelőt a folytatásban. Letiltása javasolt.

en: Error in cookie permission manager extension
hu: Hiba a sütiengedély-kezelő kiterjesztésben

en: The website %s wants to store %d cookies.
hu: A(z) %s weboldal %d sütit szeretne tárolni.

en: The website %s wants to store a cookie.
hu: A(z) %s weboldal egy sütit szeretne tárolni.

en: Multiple websites want to store %d cookies in total.
hu: Több weboldal összesen %d sütit szeretne tárolni.

en: _Accept
hu: _Elfogadás

en: Accept for this _session
hu: Elfogadás erre a _munkamenetre

en: De_ny
hu: Meg_tagadás

en: Deny _this time
hu: Megtagadás _erre az alkalomra

en: Path
hu: Útvonal

en: Value
hu: Érték

en: Expire date
hu: Lejárat dátuma

en: Cookie Security Manager
hu: Sütibiztonság-kezelő

en: Manage cookie permission per site
hu: Sütijogosultság kezelése oldalanként

en: Failed to fetch application icon in %s: %s
hu: Nem sikerült letölteni az alkalmazásikont itt: %s: %s

en: Launcher created
hu: Gyorsindító létrehozva

en: You can now run <b>%s</b> from your launcher or menu
hu: Most már lehetséges <b>%s</b> futtatása a gyorsindítóból vagy a menüből

en: Error creating launcher
hu: Hiba a gyorsindító létrehozásakor

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: New _Profile
hu: Új _profil

en: New _App
hu: Új _alkalmazás

en: Creates a new app for a specific site
hu: Egy új alkalmazást hoz létre egy megadott oldalhoz

en: Error launching
hu: Hiba az indításkor

en: Create _Launcher
hu: _Parancsikon létrehozása

en: Web App Manager
hu: Webalkalmazás kezelő

en: Manage websites installed as applications
hu: Alkalmazásként telepített weboldalak kezelése

en: Transfers
hu: Átvitelek

en: Clear All
hu: Minden mező törlése

en: Open Destination _Folder
hu: _Célmappa megnyitása

en: Copy Link Loc_ation
hu: Link _helyének másolása

en: The file '<b>%s</b>' has been downloaded.
hu: A(z) „<b>%s</b>” fájl letöltve.

en: '<b>%s</b>' and %d other files have been downloaded.
hu: „<b>%s</b>” és %d egyéb fájl került letöltésre.

en: Transfer completed
hu: Átvitel kész

en: Some files are being downloaded
hu: Néhány fájl letöltése folyamatban

en: _Quit Midori
hu: _Kilépés a Midoriból

en: The transfers will be cancelled if Midori quits.
hu: Az átvitel meg fog szakadni, ha kilép a Midoriból.

en: Transfer Manager
hu: Átvitelkezelő

en: View downloaded files
hu: Letöltött fájlok megtekintése

en: Advertisement blocker
hu: Reklámblokkoló

en: Block advertisements according to a filter list
hu: Reklámok blokkolása szűrőlista alapján

en: Bl_ock image
hu: Kép _blokkolása

en: Bl_ock link
hu: _Hivatkozás blokkolása

en: Configure Advertisement filters
hu: Reklámszűrők beállítása

en: Edit rule
hu: Szabály szerkesztése

en: _Rule:
hu: S_zabály:
