midori - en to id translation catalogue (573 entries)

en: Web Browser
id: Peramban Web

en: Midori Web Browser
id: Peramban Web Midori

en: Browse the Web
id: Ramban Web

en: New Tab
id: Tab Baru

en: New Window
id: Jendela Baru

en: New Private Browsing Window
id: Jendela Peramban Privat Baru

en: Midori Private Browsing
id: Midori Meramban Privat

en: Private Browsing
id: Meramban Privat

en: Open a new private browsing window
id: Buka jendela meramban privat baru

en: Snapshot saved to: %s
id: Cuplikan layar disimpan ke: %s

en: Run ADDRESS as a web application
id: Jalankan ALAMAT sebagai sebuah aplikasi web

en: ADDRESS
id: ALAMAT

en: Use FOLDER as configuration folder
id: Gunakan FOLDER sebagai folder konfigurasi

en: Private browsing, no changes are saved
id: Meramban privat, tak ada perubahan yang disimpan

en: Portable mode, all runtime files are stored in one place
id: Dalam mode portabel, semua berkas proses akan disimpan dalam satu tempat

en: Plain GTK+ window with WebKit, akin to GtkLauncher
id: Jendela GTK+ biasa dengan WebKit, mirip dengan GtkLauncher

en: Show a diagnostic dialog
id: Tampilkan dialog diagnosis

en: Run within gdb and save a backtrace on crash
id: Jalankan dalam gdb dan simpan backtrace saat crash

en: Run the specified filename as javascript
id: Jalankan nama berkas yang ditentukan sebagai javascript

en: Take a snapshot of the specified URI
id: Ambil cuplikan layar dari URI yang ditentukan

en: Execute the specified command
id: Eksekusi perintah yang ditentukan

en: List available commands to execute with -e/ --execute
id: Senarai perintah tersedia yang dijalankan dengan -e/ --execute

en: Display program version
id: Tampilkan versi program

en: Addresses
id: Alamat

en: Block URIs according to regular expression PATTERN
id: Blok URI berdasarkan POLA ekspresi reguler

en: PATTERN
id: POLA

note: i18n: CLI: Close tabs, clear private data, open starting page
en: Reset Midori after SECONDS seconds of inactivity
id: Atur ulang Midori setelah DETIK detik tidak aktif

en: SECONDS
id: DETIK

en: Error: "gdb" can't be found
id: Kesalahan: "gdb" tidak ditemukan

en: Please report comments, suggestions and bugs to:
id: Silakan laporkan komentar, saran dan kutu ke:

en: Check for new versions at:
id: Cek versi baru di:

en: An unknown error occured
id: Galat tak diketahui terjadi

en: _Bookmarks
id: B_ookmark

en: Add Boo_kmark
id: Tambah P_enanda

en: _Extensions
id: _Ekstensi

note: i18n: Browsing history, visited web pages, closed tabs
en: _History
id: _Riwayat

en: _Userscripts
id: _Skrip pengguna

en: User_styles
id: Ga_ya pengguna

en: New _Tab
id: Tab _Baru

en: _Transfers
id: _Transfer

en: Netscape p_lugins
id: P_lugin Netscape

en: _Closed Tabs
id: _Tab Tertutup

en: New _Window
id: Jendela _Baru

en: New _Folder
id: _Folder Baru

en: [Addresses]
id: [Alamat]

en: File not found.
id: Berkas tak ditemukan.

en: Malformed document.
id: Dokumen salah bentuk.

en: Unrecognized bookmark format.
id: Format penanda tak dikenal.

en: Go forward to the next page
id: Maju ke halaman berikutnya

note: i18n: Visit the following logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the next sub-page
id: Maju ke sub-halaman berikutnya

en: Web Search…
id: Pencarian Web…

en: Reload the current page
id: Muat ulang halaman ini

en: Stop loading the current page
id: Stop memuat halaman ini

en: Failed to update title: %s
id: Gagal memutakhirkan judul: %s

en: Value '%s' is invalid for %s
id: Nilai '%s' tidak sah untuk %s

en: Unexpected setting '%s'
id: Pengaturan tak diharapkan '%s'

en: Unexpected action '%s'.
id: Aksi tak diharapkan '%s'.

en: %s (Private Browsing)
id: %s (Meramban Privat)

en: Failed to insert new history item: %s
id: Gagal memasukkan item riwayat baru: %s

en: Select [text]
id: Pilih [teks]

en: Bookmarks
id: Penanda

en: New Folder
id: Folder Baru

en: Edit Folder
id: Ubah Folder

en: New Bookmark
id: Penanda Baru

en: Edit Bookmark
id: Ubah Penanda

en: Type a name for this bookmark, and choose where to keep it.
id: Tulis nama penanda, dan pilih tempat meletakanya

en: Type a name for this folder, and choose where to keep it.
id: Tulis nama penanda, dan pilih tempat meletakanya

en: Show in Bookmarks _Bar
id: tampilkan di _Bilah Penanda

en: Add to _Speed Dial
id: Tambah ke Panggil _Cepat

en: Save file as
id: Simpan berkas sebagai

en: Save associated _resources
id: Simpan sumbe_r terkait

en: A new window has been opened
id: Sebuah jendela baru telah dibuka

en: A new tab has been opened
id: Sebuah tab baru telah dibuka

en: Save file
id: Simpan berkas

en: Reload page without caching
id: Muat ulang halaman tanpa menyimpan tembolok

en: Open file
id: Buka berkas

en: To use the above URI open a news aggregator. There is usually a menu or button "New Subscription", "New News Feed" or similar.
    Alternatively go to Preferences, Applications in Midori, and select a News Aggregator. Next time you click the news feed icon, it will be added automatically.
id: Untuk menggunakan URI membuka agregator berita. Biasanya ada menu atau tombol "Pelanggan Baru", "Umpan Berita Baru" atau sejenisnya.
    Sebagai alternatif pergi ke Pengaturan, Aplikasi di Midori, lalu pilih Agregator Berita. Lain kali anda klik ikon umpan berita, maka umpan akan ditambahkan secara otomatis.

en: New feed
id: Umpan baru

en: Add a new bookmark
id: Tambah penanda baru

en: Empty
id: Kosong

en: Toggle text cursor navigation
id: Ubah navigasi kursor teks

en: Pressing F7 toggles Caret Browsing. When active, a text cursor appears in all websites.
id: Menekan tombol F7 akan mengalihkan mode Ramban Caret. Bila aktif, kursor teks akan muncul di semua situs web.

en: _Enable Caret Browsing
id: Aktifkan Mode Ramban Ca_ret

en: Open all in _Tabs
id: Buka semua di _Tab

en: Open in New _Window
id: Buka di _Jendela Baru

en: Import bookmarks…
id: Impor penanda…

en: _Import bookmarks
id: _Impor penanda

en: _Application:
id: _Aplikasi:

en: Import from XBEL or HTML file
id: Impor dari berkas XBEL atau HTML

en: Import from a file
id: Impor dari berkas

en: Failed to import bookmarks
id: Gagal mengimpor penanda

en: XBEL Bookmarks
id: Penanda XBEL

en: Netscape Bookmarks
id: Penanda Netscape

en: Midori can only export to XBEL (*.xbel) and Netscape (*.html)
id: Midori hanya dapat mengekspor ke XBEL (*.xbel) dan Netscape (*.html)

en: Failed to export bookmarks
id: Gagal mengekspor penanda

en: A lightweight web browser.
id: Peramban web ringan.

en: See about:version for version info.
id: Lihaat tentang:versi untuk info versi.

en: This library is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
id: Pustaka ini adalah peranti bebas; anda dapat mendistribusikan ulang dan/atau memodifikasinya di bawah GNU Lesser General Public License yang dipublikasikan oleh Free Software Foundation; baik versi 2.1 dari Lisensi, atau (menurut pilihan anda) versi apapun setelahnya.

en: _Duplicate Current Tab
id: _Duplikasi Tab Saat Ini

en: _File
id: _Berkas

en: Open a new window
id: Buka di jendela baru

en: Open a new tab
id: Buka di tab baru

en: New P_rivate Browsing Window
id: Jendela Meramban P_rivat Baru

en: Open a file
id: Buka berkas

en: _Save Page As…
id: _Simpan Halaman Sebagai…

en: Save to a file
id: Simpan ke berkas

en: Add to Speed _dial
id: Tambah ke Panggil _cepat

en: Subscribe to News _feed
id: Berlangganan ke umpan _berita

en: _Close Tab
id: _Tutup Tab

en: Close the current tab
id: Tutup tab saat ini

en: C_lose Window
id: T_utup Jendela

en: Print the current page
id: Cetak halaman saat ini

en: Close a_ll Windows
id: T_utup semua Jendela

en: _Edit
id: _Sunting

note: i18n: Right-click on Location, Open an URL from the clipboard
en: Paste and p_roceed
id: Tempel dan l_anjutkan

en: _Find…
id: _Cari…

en: Find a word or phrase in the page
id: Cari kata atau frasa di halaman

en: Find _Next
id: Cari _Berikutnya

en: Find _Previous
id: Cari _Sebelumnya

en: Configure the application preferences
id: Konfigurasi pilihan aplikasi

en: _View
id: _Tampilan

en: _Toolbars
id: _Batang Alat

en: Increase the zoom level
id: Naikkan level pembesaran

en: Decrease the zoom level
id: Turunkan level pembesaran

en: _Encoding
id: _Penyandian

en: View So_urce
id: Tampilkan S_umber

en: Ca_ret Browsing
id: Meramban Ca_ret

en: Toggle fullscreen view
id: Aktifkan tampilan layar penuh

en: Scroll _Left
id: Gulung _Kiri

en: Scroll _Down
id: Gulung _Bawah

en: Scroll _Up
id: Gulung _Atas

en: Scroll _Right
id: _Gulung Kanan

en: _Readable
id: _Dapat  Dibaca

en: _Go
id: _Ke

en: Go back to the previous page
id: Mundur ke halaman sebelumnya

note: i18n: Visit the previous logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the previous sub-page
id: Maju ke sub-halaman sebelumnya

en: _Homepage
id: _Beranda

en: Go to your homepage
id: Ke laman anda

en: Empty Trash
id: Kosongkan Tempat Sampah

en: Undo _Close Tab
id: Tak _Jadi Tutup Tab

en: Add a new _folder
id: Tambah sebuah _folder baru

en: _Inspect Page
id: _Inspeksi Halaman

en: _Previous Tab
id: _Tab Sebelumnya

en: _Next Tab
id: Tab _Berikutnya

en: Move Tab to _first position
id: Pindah tab ke posisi _pertama

en: Move Tab _Backward
id: _Geser Tab ke Belakang

en: _Move Tab Forward
id: _Geser Tab ke Depan

en: Move Tab to _last position
id: Pindah Tab ke posisi _terakhir

en: Focus _Current Tab
id: Fokus _Tab Saat Ini

en: Focus _Next view
id: Tampilan Fokus _Berikutnya

en: Only show the Icon of the _Current Tab
id: Hanya tampilkan Ikon dari Tab _Terkini

en: Close Ot_her Tabs
id: _Tutup Tab Lainnya

en: Open last _session
id: Buka _sesi terakhir

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Frequent Questions
id: _Pertanyaan Sering Ditanyakan

en: _Report a Problem…
id: _Laporkan Masalah…

en: _Tools
id: _Alat

en: _Menubar
id: _Batang menu

en: _Navigationbar
id: Batang _navigasi

en: Side_panel
id: Panel _sisi

en: Sidepanel
id: Panel sisi

en: _Bookmarkbar
id: Batang _penanda

en: _Statusbar
id: Batang stat_us

en: _Automatic
id: _Otomatis

en: Chinese Traditional (BIG5)
id: Mandarin Tradisional (BIG5)

en: Chinese Simplified (GB18030)
id: Mandarin Sederhana (GB18030)

note: i18n: A double underscore "__" is used to prevent the mnemonic
en: Japanese (SHIFT__JIS)
id: Jepang (SHIFT__JIS)

en: Korean (EUC-KR)
id: Korea (EUC-KR)

en: Russian (KOI8-R)
id: Rusia (KOI8-R)

en: Western (ISO-8859-1)
id: Barat (ISO-8859-1)

en: Custom…
id: Suai…

en: _Separator
id: _Pemisah

en: _Location…
id: _Lokasi…

en: Open a particular location
id: Buka lokasi khusus

en: _Web Search…
id: Penelusuran _Web…

en: Run a web search
id: Jalankan penelusuran web

en: Reopen a previously closed tab or window
id: Buka kembali tab atau jendela yang sebelumnya tertutup

en: Show the saved bookmarks
id: Tampilkan penanda tersimpan

en: _Tabs
id: _Tab

en: Show a list of all open tabs
id: Tampilkan senarai semua tab yang terbuka

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be loaded: %s
id: Konfigurasi dari ekstensi '%s' tak dapat dimuat: %s

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be saved: %s
id: Konfigurasi dari ekstensi '%s' tak dapat disimpan: %s

en: Export certificate
id: Ekspor sertifikat

en: The signing certificate authority is not known.
id: Otoritas penanda validitas sertifikat; tidak dikenal.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
id: Sertifikat tidak sesuai dengan identitas yang dimiliki situs yang dikunjungi.

en: The certificate's activation time is still in the future.
id: Waktu aktivasi sertifikat masih dalam masa tunggu.

en: The certificate has expired
id: Masa berlaku sertifikat telah kadaluarsa

en: The certificate has been revoked according to the GTlsConnection's certificate revocation list.
id: Sertifikat telah dicabut berdasarkan daftar GTlsConnection.

en: The certificate's algorithm is considered insecure.
id: Algoritma sertifikat dinilai tidak aman.

en: Some other error occurred validating the certificate.
id: Beberapa galat terjadi saat memvallidasi sertifikat.

en: _Export certificate
id: _Ekspor sertifikat

en: Self-signed
id: Tandatangan mandiri

en: Security details
id: Rincian keamanan

en: Not verified
id: Tidak diverifikasi

en: Verified and encrypted connection
id: Koneksi terverifikasi dan terenkripsi

en: Open, unencrypted connection
id: Terbuka, koneksi tanpa enkripsi

en: Align sidepanel to the right
id: Ratakan panel sisi ke kanan

en: Close panel
id: Tutup panel

en: Align sidepanel to the left
id: Ratakan panel sisi ke kiri

en: Show Speed Dial
id: Tampilkan Panggil cepat

en: Show Homepage
id: Tampilkan Beranda

en: Show last open tabs
id: Tampilkan tab yang terakhir terbuka

en: Show last tabs without loading
id: Tampilkan tab terakhir tanpa memuat

en: Show Blank Page
id: Tampilkan Halaman Kosong

en: Show default Search Engine
id: Tampilkan mesin pencari bawaan

en: Japanese (SHIFT_JIS)
id: Jepang (SHIFT_JIS)

en: New tab
id: Tab baru

en: New window
id: Jendela baru

en: Current tab
id: Tab saat ini

en: Default
id: Standar

en: Icons
id: Ikon

en: Small icons
id: Ikon kecil

en: Text
id: Teks

en: Icons and text
id: Ikon dan teks

en: Text beside icons
id: Teks di samping ikon

en: Automatic (GNOME or environment)
id: Otomatis (GNOME atau lingkungan)

en: HTTP proxy server
id: Server proxy HTTP

en: No proxy server
id: Tak ada server proxy

en: The style of the toolbar
id: Gaya dari batang alat

en: Always use my font choices
id: Selalu gunakan fonta pilihan saya

en: Override fonts picked by websites with user preferences
id: Timpa fonta yang dipilih oleh situs web dengan pengaturan pengguna

en: The configuration couldn't be loaded: %s
id: Konfigurasi tak dapat dimuat: %s

en: Invalid configuration value '%s'
id: Nilai konfigurasi '%s' tidak sah

en: Show Tab _Label
id: Tampilkan _Label Tab

en: Show Tab _Icon Only
id: Hanya Tampilkan _Ikon Tab

en: Close Ot_her Tab | Close Ot_her Tabs
id[0]: _Tutup Tab Lainnya

en: Trust this website
id: Masukkan dalam daftar situs terpercaya

en: Security unknown
id: Tingkat keamanan tidak diketahui

en: %s wants to save an HTML5 database.
id: %s ingin menyimpan basis data HTML5.

en: _Deny
id: _Tolak

en: _Allow
id: _Izinkan

en: %s wants to know your location.
id: %s ingin mengetahui lokasi anda.

en: Try Again
id: Coba Lagi

en: Oops - %s
id: Aduh - %s

en: Something went wrong with '%s'.
id: Kesalahan terjadi pada '%s'

en: Try again
id: Coba lagi

en: Send a message to %s
id: Kirim sebuah pesan ke %s

en: Add _search engine...
id: Tambah me_sin pencari...

en: Open _Link
id: Buka _Link

en: Open Link in New _Tab
id: Buka Taut di _Tab Baru

en: Open Link in _Foreground Tab
id: Buka Tautan di _Tab Depan

en: Open Link in _Background Tab
id: Buka Tautan di _Tab Belakang

en: Open Link in New _Window
id: Buka Tautan di _Jendela Baru

en: Copy Link de_stination
id: Salin Tu_juan Tautan

note: GTK_STOCK_SAVE_AS is lacking the underline
en: Save _As…
id: Simp_an Sebagai...

en: Open _Image in New Window
id: Buka Gambar d_i Jendela Baru

en: Open _Image in New Tab
id: Buka Gambar di _Tab Baru

en: Copy Im_age
id: S_alin gambar

en: Save I_mage
id: Simpan Ga_mbar

en: Copy Video _Address
id: Salin _Alamat Video

en: Download _Video
id: Unduh _Video

en: Open Address in New _Tab
id: Buka Alamat di _Tab Baru

en: Search _with
id: Cari _dengan

en: _Search the Web
id: _Cari web

en: Open _Frame in New Tab
id: Buka _Bingkai di Tab Baru

en: Inspect _Element
id: Inspeksi _Elemen

en: Open or download file from %s
id: Buka atau unduh berkas dari %s

en: File Name: %s
id: Nama Berkas: %s

en: File Type: '%s'
id: Tipe Berkas: '%s'

en: File Type: %s ('%s')
id: Tipe Berkas: %s ('%s')

en: Size: %s
id: Ukuran: %s

note: i18n: A file open dialog title, ie. "Open http://fila.com/manual.tgz"
en: Open %s
id: Buka %s

en: Inspect page - %s
id: Periksa halaman - %s

en: Loading delayed either due to a recent crash or startup preferences.
id: Memuat ditunda karena macet yang baru terjadi atau pengaturan awal.

en: Load Page
id: Memuat Halaman

en: Blank page
id: Halaman kosong

note: i18n: word stem of "previous page" type links, case is not important
en: previous
id: sebelumnya

note: i18n: word stem of "next page" type links, case is not important
en: next
id: berikutnya

en: Print background images
id: Cetak gambar latar belakang

en: Whether background images should be printed
id: Apakah gambar latar belakang harus dicetak

en: Features
id: Fitur

note: i18n: Download tooltip (size): 4KB of 43MB
en: %s of %s
id: %s dari %s

en: %d hour | %d hours
id[0]: %d jam

en: %d minute | %d minutes
id[0]: %d menit

en: %d second | %d seconds
id[0]: %d detik

note: i18n: Download tooltip (estimated time) : - 1 hour, 5 minutes remaning
en:  - %s remaining
id:  - %s tersisa

en: The downloaded file is erroneous.
id: Berkas yang diunduh galat.

en: The checksum provided with the link did not match. This means the file is probably incomplete or was modified afterwards.
id: Checksum yang disediakan oleh tautan tidak cocok. Hal ini mungkin berarti berkas tidak lengkap atau dimodifikasi setelahnya.

en: The file "%s" can't be saved in this folder.
id: Berkas "%s" tak dapat disimpan di folder ini.

en: You don't have permission to write in this location.
id: Anda tidak mempunyai hak akses untuk menulis di lokasi ini.

en: There is not enough free space to download "%s".
id: Tidak cukup ruang kosong untuk mengunduh "%s".

en: The file needs %s but only %s are left.
id: Berkas memerlukan %s tapi hanya %s yang tersisa.

en: Speed Dial
id: Panggil cepat

en: Click to add a shortcut
id: Klik untuk menambah jalan pintas

en: Enter shortcut address
id: Masukkan alamat jalan pintas

en: Are you sure you want to delete this shortcut?
id: Anda yakin ingin menghapus jalan pintas ini?

en: Startup
id: Mulai

en: When Midori starts:
id: Saat Midori dijalankan:

en: Homepage:
id: Beranda:

en: Use _current page
id: Gunakan _halaman saat ini

en: Use current page as homepage
id: Gunakan halaman saat ini sebagai beranda

note: Page "Appearance"
en: Fonts
id: Fonta

en: Proportional Font Family
id: Keluarga Fonta Proporsional

en: The default font family used to display text
id: Keluarga fonta standar yang digunakan untuk menampilkan teks

en: The default font size used to display text
id: Ukuran fonta standar yang digunakan untuk menampilkan teks

en: Fixed-width Font Family
id: Keluarga Fonta Sesuai Lebar

en: The font family used to display fixed-width text
id: Keluarga fonta yang digunakan untuk menampilkan teks sesuai lebar

en: The font size used to display fixed-width text
id: Ukuran fonta yang digunakan untuk menampilkan teks sesuai lebar

en: Minimum Font Size
id: Ukuran Fonta Minimum

en: The minimum font size used to display text
id: Ukuran fonta minimum yang digunakan untuk menampilkan teks

en: Preferred Encoding
id: Penyandian Kesukaan

note: Page "Behavior"
en: Behavior
id: Perilaku

en: Load images automatically
id: Muat gambar secara otomatis

en: Enable Spell Checking
id: Aktifkan Pemeriksa Ejaan

en: Enable scripts
id: Aktifkan skrip

en: Enable WebGL support
id: Aktifkan dukungan WebGL

en: Zoom Text and Images
id: Pembesaran Teks dan Gambar

en: Allow scripts to open popups
id: Izinkan skrip untuk membuka popup

en: Whether scripts are allowed to open popup windows automatically
id: Apakah skrip diizinkan untuk membuka popup jendela secara otomatis

en: Preferred languages
id: Urutan pemakaian bahasa

en: A comma separated list of languages preferred for rendering multilingual webpages, for example "de", "ru,nl" or "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"
id: Senarai yang dipisahkan koma dari bahasa yang dipilih untuk merender halaman web multibahasa, misalnya "de", "ru,nl" atau "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"

en: Save downloaded files to:
id: Simpan berkas yang diunduh ke:

note: Page "Interface"
en: Browsing
id: Meramban

en: Toolbar Style:
id: Gaya Batang Alat:

en: Open new pages in:
id: Buka halaman baru di:

en: Close Buttons on Tabs
id: Tutup Tombol di Tab

en: Open Tabs next to Current
id: Buka Tab di Samping Saat Ini

en: Whether to open new tabs next to the current tab or after the last one
id: Apakah ingin membuka tab baru di sebelah tab saat ini atau setelah tab terakhir

en: Open tabs in the background
id: Buka Tab di Latar Belakang

note: Page "Network"
en: Network
id: Jaringan

en: Proxy server
id: Server proxy

en: Port
id: Pangkalan

note: TODO: Preserve page icons of search engines and merge privacy items
en: Web Cache
id: Tembolok Web

en: The maximum size of cached pages on disk
id: Ukuran maksimum dari halaman tembolok di cakram

note: i18n: This refers to an application, not the 'user agent' string
en: Identify as
id: Identifikasi sebagai

en: Privacy
id: Privasi

en: Delete old Cookies after:
id: Hapus kuki lama setelah:

en: The maximum number of days to save cookies for
id: Jumlah maksimum hari untuk menyimpan kuki

en: Only accept Cookies from sites you visit
id: Hanya terima kuki dari situs yang anda kunjungi

en: Block cookies sent by third-party websites
id: Blok kuki yang dikirim dari situs web pihak ketiga

en: Cookies store login data, saved games, or user profiles for advertisement purposes.
id: Kuki menyimpan data log masuk, permainan yang disimpan, atau profil pengguna untuk kepentingan iklan.

en: Enable offline web application cache
id: Aktifkan tembolok aplikasi web luring

en: Enable HTML5 local storage support
id: Aktifkan dukungan penyimpanan lokal HTML5

note: i18n: Reworded: Shorten details propagated when going to another page
en: Strip referrer details sent to websites
id: Hapus detail rujukan yang dikirim ke situs web

note: i18n: Referer here is not a typo but a technical term
en: Whether the "Referer" header should be shortened to the hostname
id: Apakah tajuk "Rujukan" harus dipendekkan ke nama host

en: Delete pages from history after:
id: Hapus halaman dari riwayat setelah:

en: The maximum number of days to save the history for
id: Jumlah maksimum hari untuk tetap menyimpan riwayat

en: Extensions
id: Pengaya

en: _Manage Search Engines
id: _Atur Mesin Pencari

en: Add search engine
id: Tambah mesin pencari

en: Edit search engine
id: Sunting mesin pencari

en: _Name:
id: _Nama:

en: _Description:
id: _Keterangan:

en: _Address:
id: _Alamat

en: Manage Search Engines
id: Atur Mesin Pencari

en: Use as _default
id: Gunakan sebagai stan_dar

en: The search engines couldn't be loaded. %s
id: Mesin pencari tak dapat dimuat. %s

en: The search engines couldn't be saved. %s
id: Mesin pencari tak dapat disimpan. %s

en: Search for %s
id: Mencari %s

en: Search with…
id: Cari dengan…

en: Search with %s
id: Cari %s

en: Could not run external program.
id: Tak dapat menjalankan program eksternal.

en: Invalid URI
id: URI Tidak Sah

note: i18n: A panel at the bottom, to search text in pages
en: _Inline Find:
id: _Cari Dalam Baris:

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Berikutnya

en: Match Case
id: Cocokkan Huruf

en: Close Findbar
id: Tutup batang cari

note: i18n: [n] bookmark(s)
en: %d bookmark | %d bookmarks
id[0]: %d penanda

note: i18n: Empty folder
en: Empty folder
id: folder kosong

note: i18n: Folder containing [[n] folder(s)] and no bookmark
en: Folder containing %s and no bookmark
id: folder berisi %s dan tak ada penanda

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)]
en: Folder containing %s
id: folder berisi %s

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: Folder containing %s and %s
id: folder berisi %s dan %s

note: i18n: Bookmark leading to: [bookmark uri]
en: Bookmark leading to: %s
id: Penanda mengarah ke:%s

note: i18n: [[n] folder(s)] and no bookmark
en: %s and no bookmark
id: %s dan tak ada penanda

note: i18n: [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: %s and %s
id: %s dan %s

en: Edit the selected bookmark
id: Sunting penanda terpilih

en: Delete the selected bookmark
id: Hapus penanda terpilih

en: Add a new folder
id: Tambah folder baru

en: <i>Separator</i>
id: <i>Pemisah</i>

en: Open in New _Tab
id: Buka di _Tab Baru

note: Create the filter entry
en: Search Bookmarks
id: Cari dalam Penanda

en: History
id: Riwayat

en: Today
id: Hari Ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: %d day ago | %d days ago
id[0]: %d hari yang lalu

en: A week ago
id: Seminggu yang lalu

en: Failed to remove history item: %s
id: Gagal menghapus item riwayat: %s

en: Are you sure you want to remove all history items?
id: Anda yakin ingin menghapus semua item riwayat?

en: Bookmark the selected history item
id: Bookmark item riwayat terpilih

en: Delete the selected history item
id: Hapus item riwayat terpilih

en: Clear the entire history
id: Bersihkan seluruh riwayat

note: Create the filter entry
en: Search History
id: Cari dalam Riwayat

en: Authentication Required
id: Otentikasi Diperlukan

en: A username and a password are required
    to open this location:
id: Sebuah nama pengguna dan sebuah sandi diperlukan
    untuk membuka lokasi ini:

en: Username
id: Nama Pengguna

en: Password
id: Sandi

en: _Remember password
id: _Ingat sandi

en: Property '%s' is invalid for %s
id: Properti '%s' tidak sah untuk %s

en: Choose file
id: Pilih berkas

en: Choose folder
id: Pilih folder

en: 1 hour
id: 1 jam

en: 1 day
id: 1 hari

en: 1 week
id: 1 minggu

en: 1 month
id: 1 bulan

en: 1 year
id: 1 tahun

en: Preferences for %s
id: Pengaturan untuk %s

note: i18n: An infobar shows up when viewing a script on userscripts.org
en: This page appears to contain a user script. Do you wish to install it?
id: Halaman ini sepertinya berisi sebuah skrip pengguna. Anda ingin menginstalnya?

en: _Install user script
id: _Instal skrip pengguna

note: i18n: An infobar shows up when viewing a style on userstyles.org
en: This page appears to contain a user style. Do you wish to install it?
id: Halaman ini sepertinya berisi sebuah gaya pengguna. Anda ingin menginstalnya?

en: _Install user style
id: _Instal gaya pengguna

en: Don't install
id: Jangan instal

en: Userscripts
id: Skrip pengguna

en: Userstyles
id: Gaya pengguna

en: Error
id: Galat

en: Do you want to delete '%s'?
id: Anda ingin menghapus '%s'?

en: Delete user script
id: Hapys skrip pengguna

en: Delete user style
id: Hapus gaya pengguna

en: The file <b>%s</b> will be permanently deleted.
id: Berkas '<b>%s</b>' akan secara permanen dihapus.

en: Open in Text Editor
id: Buka di Penyunting Teks

en: Open Target Folder
id: Buka Folder Tujuan

en: Add new addon
id: Tambah pengaya baru

en: Remove selected addon
id: Hapus pengaya terpilih

en: User addons
id: Pengaya pengguna

en: Can't monitor folder '%s': %s
id: Tak dapat memonitor folder '%s': %s

en: Support for userscripts and userstyles
id: Dukungan untuk skrip pengguna dan gaya pengguna

en: Colorful Tabs
id: Tab Penuh Warna

en: Tint each tab distinctly
id: Warnai tiap tab dengan jelas

en: Cookie Manager
id: Manajer Kuki

en: Delete All
id: Hapus Semua

en: Deletes all shown cookies. If a filter is set, only those cookies are deleted which match the filter.
id: Hapus semua kuki yang ditampilkan. Jika sebuah filter diatur, hanya kuki yang cocok dengan filter yang dihapus.

en: Expand All
id: Perluas Semua

en: Collapse All
id: Perkecil Semua

en: Do you really want to delete all cookies?
id: Anda yakin ingin menghapus semua kuki?

en: Question
id: Pertanyaan

en: Only cookies which match the filter will be deleted.
id: Hanya kuki yang cocok dengan filter yang akan dihapus.

en: At the end of the session
id: Di akhir sesi

en: <b>Host</b>: %s
    <b>Name</b>: %s
    <b>Value</b>: %s
    <b>Path</b>: %s
    <b>Secure</b>: %s
    <b>Expires</b>: %s
id: <b>Host</b>: %s
    <b>Nama</b>: %s
    <b>Nilai</b>: %s
    <b>Alamat</b>: %s
    <b>Keamanan</b>: %s
    <b>Kadaluwarsa</b>: %s

note: i18n: is this cookie secure (SSL)? yes/ no
en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: <b>Domain</b>: %s
    <b>Cookies</b>: %d
id: <b>Ranah</b>: %s
    <b>Kuki</b>: %d

en: Name
id: Nama

en: _Expand All
id: _Perluas Semua

en: _Collapse All
id: P_erkecil Semua

en: Search Cookies by Name or Domain
id: Cari Kuki berdasarkan Nama atau Domain

en: List, view and delete cookies
id: Senarai, tampilan dan hapus kuki

en: Copy Tab _Addresses
id: Salin _Alamat Tab

en: Copy Addresses of Tabs
id: Salin Alamat Tab

en: Copy the addresses of all tabs to the clipboard
id: Salin alamat semua tab ke papan klip

en: Delay page load until you actually use the tab.
id: Jangan muat halaman sebelum tab digunakan.

en: Version numbers in brackets show the version used at runtime.
id: Nomor versi dalam kurung menunjukkan versi yang digunakan dalam runtime.

en: Midori doesn't store any personal data:
id: Midori tidak menyimpan data pribadi apapun:

en: No history or web cookies are being saved.
id: Tak ada riwayat atau kuki web yang disimpan.

en: Extensions are disabled.
id: Ekstensi dinonaktifkan.

en: HTML5 storage, local database and application caches are disabled.
id: Penyimpanan HTML5, basis data lokal dan tembolok aplikasi dinonaktifkan.

en: Midori prevents websites from tracking the user:
id: Midori mencegah situs web melacak pengguna:

en: Referrer URLs are stripped down to the hostname.
id: Perujuk URL dicopot dari nama host.

en: DNS prefetching is disabled.
id: Praambil DNS dinonaktifkan.

en: The language and timezone are not revealed to websites.
id: Bahasa dan zona waktu tidak diberikan ke situs web.

en: Flash and other Netscape plugins cannot be listed by websites.
id: Flash dan plugin Netscape lainnya tidak bisa ditampilkan oleh situs web.

en: None
id: Tak ada

en: Open in Image _Viewer
id: Buka di _Penampil Gambar

en: Text Editor
id: Penyunting Teks

en: News Aggregator
id: Agregator Berita

en: Failed to find required Atom "entry" elements in XML data.
id: Gagal untuk mencari elemen Atom "lema" yang diperlukan di data XML.

en: Failed to find required Atom "feed" elements in XML data.
id: Gagal untuk mencari elemen Atom "umpan" yang diperlukan di data XML.

[ctx: Feed]
note: i18n: The local date a feed was last updated
en: Last updated: %s.
id: Terakhir dimutakhirkan: %s.

en: Feeds
id: Umpan

en: Add new feed
id: Tambah umpan baru

en: Delete feed
id: Hapus umpan

en: _Feeds
id: _Umpan

en: Failed to find root element in feed XML data.
id: Gagal mencari elemen root di umpan data XML.

en: Unsupported feed format.
id: Format umpan tak didukung.

en: Failed to parse XML feed: %s
id: Gagal menguraikan umpan XML: %s

en: Failed to find "channel" element in RSS XML data.
id: Gagal mencari elemen "kanal" di data XML RSS.

en: Unsupported RSS version found.
id: Versi RSS tak didukung telah ditemukan.

en: Failed to find required RSS "item" elements in XML data.
id: Gagal mencari elemen "item" RSS yang diperlukan di data XML.

en: Failed to find required RSS "channel" elements in XML data.
id: Gagal mencari elemen "kanal" RSS yang diperlukan di data XML.

en: Feed '%s' already exists
id: Umpan '%s' telah ada

en: Error loading feed '%s'
id: Gagal memuat umpan '%s'

en: Feed Panel
id: Panel Umpan

en: Read Atom/ RSS feeds
id: Baca umpan Atom/ RSS

en: Failed to add form value: %s
id: Gagal menambah nilai bentuk: %s

en: Form history
id: Riwayat bentuk

en: Master password required
    to open password database
id: Sebuah nama pengguna dan sebuah sandi diperlukan
    untuk membuka lokasi ini:

en: Remember password on this page?
id: Ingat sandi di halaman ini?

en: Remember
id: Ingat

en: Not now
id: Jangan sekarang

en: Never for this page
id: Tidak pernah untuk halaman ini

en: Toggle form history state
id: Ubah status formulir riwayat

en: Activate or deactivate form history for the current tab.
id: Ubah status aktif formulir riwayat untuk tab ini.

en: Only activate form history via hotkey (Ctrl+Shift+F) per tab
id: Hanya aktifkan formulir riwayat melalui tombol pintas (Ctrl+Shift+F) pada tiap-tiap tab

en: Form history filler
id: Formulir pengisi riwayat

en: Stores history of entered form data
id: Simpan riwayat dari data bentuk yang dimasukkan

en: Failed to select suggestions
id: Gagal memilih saran

en: There are no unvisited tabs
id: Tidak ada tab yang belum dikunjungi

en: History-List
id: Senarai-Riwayat

en: Tab closing behavior
id: Perilaku menutup tab

en: Do nothing
id: Jangan lakukan apapun

en: Switch to last viewed tab
id: Pindah ke tab terakhir yang ditampilkan

en: Switch to newest tab
id: Pindah ke tab terbaru

en: Flash window on background tabs
id: Kedipkan jendela yang membuka tab di latar belakang

en: Next new Tab (History List)
id: Tab baru Berikutnya (Senarai Riwayat)

en: Next new tab from history
id: Tab baru berikutnya dari riwayat

en: Previous new Tab (History List)
id: Tab baru Sebelumnya (Senarai Riwayat)

en: Previous new tab from history
id: Tab baru sebelumnya dari riwayat

en: Display tab in background (History List)
id: Tampilkan tab di latar belakang (Senarai Riwayat)

en: Display the current selected tab in background
id: Tampilkan tab terpilih saat ini di latar belakang

en: History List
id: Senarai Riwayat

en: Move to the last used tab when switching or closing tabs
id: Pindah ke tab terakhir digunakan ketika berpindah atau menutup tab

en: Accept
id: Setuju

en: Block
id: Blokir

en: Mouse Gestures
id: Gerak Tetikus

en: Control Midori by moving the mouse
id: Kendalikan Midori dengan menggerakkan tetikus

en: Reload page or stop loading
id: Muat ulang halamat atau stop memuat

en: Customize Keyboard shortcuts
id: Sesuaikan jalan pintas Papan Ketik

en: Shortcuts
id: Jalan Pintas

en: View and edit keyboard shortcuts
id: Tampilkan dan sunting jalan pintas papan ketik

en: Statusbar Clock
id: Jam Batang Status

en: Display date and time in the statusbar
id: Tampilkan tanggal dan waktu di batang status

en: Images
id: Gambar

en: Scripts
id: Skrip

en: Netscape plugins
id: Plugin Netscape

en: Enable Netscape plugins
id: Aktifkan plugin Netscape

en: Statusbar Features
id: Fitur Batang Status

en: Easily toggle features on web pages on and off
id: Matikan atau hidupkan dengan mudah fitur-fitur di halaman web

en: Tab Panel
id: Panel Tab

en: T_ab Panel
id: Panel T_ab

en: Show tabs in a vertical panel
id: Tampilkan tab di sebuah panel vertikal

en: Only Icons on Tabs by default
id: Hanya Ikon di Tab sebagai standar

en: New tabs have no label by default
id: Tab baru tidak mempunyai label sebagai standar

en: Customize Toolbar
id: Sesuaikan Batang Alat

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
id: Pilih item yang akan ditampilkan di batang alat. Item dapat diubah urutannya dengan seret dan taruh.

en: Available Items
id: Item Tersedia

en: Displayed Items
id: Item Ditampilkan

en: _Customize Toolbar…
id: Sesuaikan _Batang Alat…

en: Toolbar Editor
id: Penyunting Batang Alat

en: Easily edit the toolbar layout
id: Sunting tata letak batang alat dengan mudah

note: i18n: Dialog: Clear Private Data, in the Tools menu
en: Clear Private Data
id: Hapus Data Pribadi

en: _Clear private data
id: _Hapus data pribadi

en: Clear the following data:
id: Hapus data berikut:

en: Last open _tabs
id: Tab terakhir dibuka

en: Clear private data when _quitting Midori
id: Hapus data pribadi ketika _keluar Midori

note: i18n: Logins and passwords in websites and web forms
en: Saved logins and _passwords
id: Log masuk dan _sandi tersimpan

en: Cookies and Website data
id: Data Kuki dan Situs Web

en: Website icons
id: Ikon situs web

en: Open tabs
id: Buka tab

en: More open tabs…
id: Buka tab lain…

en: Failed to clear history: %s
id: Gagal membersihkan riwayat: %s

note: i18n: Couldn't remove items that are older than n days
en: Failed to remove old history items: %s
id: Gagal menghapus item riwayat lama: %s

en: Failed to add bookmark item: %s
id: Gagal menambah item penanda: %s

en: Failed to update bookmark: %s
id: Gagal memperbarui penanda: %s

en: The configuration couldn't be saved. %s
id: Konfigurasi tak dapat disimpan. %s

note: i18n: Trash, or wastebin, containing closed tabs
en: The trash couldn't be saved. %s
id: Kotak sampah tak dapat disimpan. %s

en: Modify _preferences
id: Ubah _pengaturan

en: Disable all _extensions
id: Nonaktifkan semua _ekstensi

en: Show a dialog after Midori crashed
id: Tampilkan sebuah dialog setelah Midori macet

en: Discard old tabs
id: Abaikan tab lama

en: An instance of Midori is already running but not responding.
id: Sebuah instansi Midori telah berjalan namun tidak merespon.

en: Bookmarks couldn't be loaded: %s
id: Penanda tak dapat dimuat: %s

en: The session couldn't be loaded: %s
id: Sesi tak dapat dimuat: %s

en: The trash couldn't be loaded: %s
id: Kotak sampah tak dapat dimuat: %s

en: The history couldn't be loaded: %s
id: Riwayat tak dapat dimuat: %s

en: The following errors occured:
id: Galat berikut terjadi:

en: _Ignore
id: _Abaikan

en: Applications
id: Aplikasi

en: Create _Launcher
id: Buat _Peluncur

en: Transfers
id: Transfer

en: Clear All
id: Bersihkan Semua

en: Open Destination _Folder
id: Buka _Folder Tujuan

en: Copy Link Loc_ation
id: Salin Tautan Lok_asi

en: The file '<b>%s</b>' has been downloaded.
id: Berkas '<b>%s</b>' telah diunduh.

en: Transfer completed
id: Transfer selesai

en: Some files are being downloaded
id: Beberapa berkas sedang diunduh

en: _Quit Midori
id: _Keluar Midori

en: The transfers will be cancelled if Midori quits.
id: Transfer akan dibatalkan jika Midori keluar.

en: Advertisement blocker
id: Pemblokir Iklan

en: Block advertisements according to a filter list
id: Blok iklan berdasarkan sebuah senarai filter

en: Bl_ock image
id: Bl_ok gambar

en: Bl_ock link
id: Bl_ok tautan

en: Configure Advertisement filters
id: Atur filter Iklan

en: Edit rule
id: Sunting aturan

en: _Rule:
id: _Aturan:
