Midori 0.1.9 - en to ja translation catalogue (717 entries)

en: Web Browser
ja: ウェブブラウザー

en: Midori Web Browser
ja: Midori ウェブブラウザー

en: Browse the Web
ja: ウェブを閲覧します

en: Internet;WWW;Explorer
ja: インターネット;WWW;エクスプローラー

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: New Private Browsing Window
ja: 新しいプライベートブラウジングウィンドウ

en: Midori Private Browsing
ja: Midori プライベートブラウジング

en: Private Browsing
ja: プライベートブラウジング

en: Open a new private browsing window
ja: 新しいプライベートブラウジングウィンドウを開きます

en: Snapshot saved to: %s
ja: スナップショットを取得しました: %s

en: Run ADDRESS as a web application
ja: ADDRESS をウェブアプリケーションとして実行する

en: Use FOLDER as configuration folder
ja: 設定フォルダーとして FOLDER を使用する

en: Private browsing, no changes are saved
ja: プライベートブラウジングで変更を保存しない

en: Portable mode, all runtime files are stored in one place
ja: ポータブルモード。すべてのランタイムファイルを 1 箇所に格納する

en: Plain GTK+ window with WebKit, akin to GtkLauncher
ja: GtkLauncher と同種の、WebKit を使用したプレーン GTK+ ウィンドウ

en: Show a diagnostic dialog
ja: 診断ダイアログを表示する

en: Run within gdb and save a backtrace on crash
ja: gdb 上で起動しクラッシュ時にバックトレースを保存する

en: Run the specified filename as javascript
ja: 指定されたファイル名を javascript として実行する

en: Take a snapshot of the specified URI
ja: 指定された URI のスナップショットを取得する

en: Execute the specified command
ja: 指定されたコマンドを実行する

en: List available commands to execute with -e/ --execute
ja: -e/ --execute で実行できるコマンドの一覧を表示する

en: Display program version
ja: プログラムのバージョンを表示する

en: Addresses
ja: アドレス

en: Block URIs according to regular expression PATTERN
ja: 正規表現 PATTERN に従って URI をブロックする

note: i18n: CLI: Close tabs, clear private data, open starting page
en: Reset Midori after SECONDS seconds of inactivity
ja: 非アクティブになって SECONDS 秒後に Midori をリセットする

en: Error: "gdb" can't be found
ja: エラー: "gdb" が見つかりません

en: Please report comments, suggestions and bugs to:
ja: コメント、ご提案、またはバグの報告はこちらまでお願いします:

en: Check for new versions at:
ja: 新しいバージョンのチェックはこちら:

en: An unknown error occured
ja: 未知のエラーが発生しました

en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: Add Boo_kmark
ja: ブックマークに追加(_K)

en: _Extensions
ja: エクステンション(_E)

note: i18n: Browsing history, visited web pages, closed tabs
en: _History
ja: 履歴(_H)

en: _Userscripts
ja: ユーザースクリプト(_U)

en: User_styles
ja: ユーザースタイル(_S)

en: New _Tab
ja: 新しいタブ(_T)

en: _Transfers
ja: 転送(_T)

en: Netscape p_lugins
ja: Netscape プラグイン(_L)

en: _Closed Tabs
ja: 閉じたタブ(_C)

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ(_W)

en: New _Folder
ja: 新しいフォルダー(_F)

en: [Addresses]
ja: [アドレス]

en: File not found.
ja: ファイルが見つかりません。

en: Malformed document.
ja: 不正な形式のドキュメントです。

en: Unrecognized bookmark format.
ja: 認識できないブックマーク形式です。

en: Go forward to the next page
ja: 次のページへ進みます

note: i18n: Visit the following logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the next sub-page
ja: 次のサブページへ進みます

en: Web Search…
ja: ウェブ検索…

en: Reload the current page
ja: 現在のページを再読み込みします

en: Stop loading the current page
ja: 現在のページの読み込みを中止します

en: Failed to update title: %s
ja: タイトルの更新に失敗しました: %s

en: Value '%s' is invalid for %s
ja: '%s' は %s の値として無効です

en: Unexpected setting '%s'
ja: '%s' は予想外の設定です

en: Unexpected action '%s'.
ja: '%s' は想定外のアクションです。

en: %s (Private Browsing)
ja: %s (プライベートブラウジング)

en: Failed to insert new history item: %s
ja: 新規履歴アイテムの挿入に失敗しました: %s

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: New Folder
ja: 新しいフォルダー

en: Edit Folder
ja: フォルダーの編集

en: New Bookmark
ja: 新しいブックマーク

en: Edit Bookmark
ja: ブックマークの編集

en: Type a name for this bookmark, and choose where to keep it.
ja: このブックマークの名前を入力し、追加先を選択してください。

en: Type a name for this folder, and choose where to keep it.
ja: このフォルダーの名前を入力し、追加先を選択してください。

en: Show in Bookmarks _Bar
ja: ブックマークバーに表示する(_B)

en: Add to _Speed Dial
ja: スピードダイアルに追加(_S)

en: Save file as
ja: 名前を付けて保存

en: Save associated _resources
ja: 関連リソースも保存する(_R)

en: A new window has been opened
ja: 新しいウィンドウが開かれました

en: A new tab has been opened
ja: 新しいタブが開かれました

en: Save file
ja: ファイルの保存

en: Reload page without caching
ja: ページをキャッシュせずに再読み込み

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: To use the above URI open a news aggregator. There is usually a menu or button "New Subscription", "New News Feed" or similar.
    Alternatively go to Preferences, Applications in Midori, and select a News Aggregator. Next time you click the news feed icon, it will be added automatically.
ja: 上記 URI を使用するにはフィードリーダーを開いてください。通常「新規に購読」、「新規ニュースフィード」などのメニューやボタンがあります。
    もしくは Midori の設定のアプリケーションタブでフィードリーダーを指定してください。次にニュースフィードアイコンをクリックした時に自動的に追加されます。

en: New feed
ja: 新しいフィード

en: Add a new bookmark
ja: 新しいブックマークを追加します

en: Empty
ja: 空です

en: Toggle text cursor navigation
ja: テキストカーソルナビゲーションへの切り替え

en: Pressing F7 toggles Caret Browsing. When active, a text cursor appears in all websites.
ja: F7 キーでキャレットブラウジングに切り替えます。有効にすると、テキストカーソルがすべてのウェブサイト上に表示されます。

en: _Enable Caret Browsing
ja: キャレットブラウジングを有効にする(_E)

en: Open all in _Tabs
ja: タブですべて開く(_T)

en: Open in New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_W)

en: Kazehakase
ja: 風博士

en: Import bookmarks…
ja: ブックマークのインポート…

en: _Import bookmarks
ja: ブックマークのインポート(_I)

en: _Application:
ja: アプリケーション(_A):

en: Import from XBEL or HTML file
ja: XBEL または HTML ファイルからインポート

en: Import from a file
ja: ファイルからインポート

en: Failed to import bookmarks
ja: ブックマークのインポートに失敗しました

en: XBEL Bookmarks
ja: XBEL ブックマーク

en: Netscape Bookmarks
ja: Netscape ブックマーク

en: Midori can only export to XBEL (*.xbel) and Netscape (*.html)
ja: Midori は XBEL (*.xbel) および Netscape (*.html) へのみエクスポートできます

en: Failed to export bookmarks
ja: ブックマークのエクスポートに失敗しました

en: A lightweight web browser.
ja: 軽快なウェブブラウザー

en: See about:version for version info.
ja: 詳しいバージョン情報は about:version をご覧ください。

en: This library is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
ja: このライブラリはフリーソフトウェアです。あなたはこれを、フリーソフトウェア財団が発行する GNU 劣等一般公衆利用許諾契約書バージョン 2.1 あるいはそれ以降のいずれかの版で定める条件下で再配布および/または改変することができます。

en: _Duplicate Current Tab
ja: 現在のタブの複製(_D)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開きます

en: Open a new tab
ja: 新しいタブを開きます

en: New P_rivate Browsing Window
ja: 新しいプライベートブラウジングウィンドウ(_R)

en: Open a file
ja: ファイルを開きます

en: _Save Page As…
ja: 名前を付けてページを保存(_S)…

en: Save to a file
ja: ファイルへ保存します

en: Add to Speed _dial
ja: スピードダイアルに追加(_D)

en: Subscribe to News _feed
ja: ニュースフィードを購読(_F)

en: _Close Tab
ja: タブを閉じる(_C)

en: Close the current tab
ja: 現在のタブを閉じます

en: C_lose Window
ja: ウィンドウを閉じる(_L)

en: Print the current page
ja: 現在のページを印刷します

en: Close a_ll Windows
ja: すべてのウィンドウを閉じる(_L)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

note: i18n: Right-click on Location, Open an URL from the clipboard
en: Paste and p_roceed
ja: 貼り付けて開く(_R)

en: _Find…
ja: 検索(_F)…

en: Find a word or phrase in the page
ja: ページ内の単語やフレーズを検索します

en: Find _Next
ja: 次を検索(_N)

en: Find _Previous
ja: 前を検索(_P)

en: Configure the application preferences
ja: このアプリケーションの設定を行います

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Toolbars
ja: ツールバー(_T)

en: Increase the zoom level
ja: ズームレベルを大きくします

en: Decrease the zoom level
ja: ズームレベルを小さくします

en: _Encoding
ja: エンコーディング(_E)

en: View So_urce
ja: ソースを表示(_U)

en: View _DOM Source
ja: DOM ソースの表示(_D)

en: Ca_ret Browsing
ja: キャレットブラウジング(_R)

en: Toggle fullscreen view
ja: 全画面表示/解除を切り替えます

en: Scroll _Left
ja: 左へスクロール(_L)

en: Scroll _Down
ja: 下へスクロール(_D)

en: Scroll _Up
ja: 上へスクロール(_U)

en: Scroll _Right
ja: 右へスクロール(_R)

en: _Readable
ja: 読み込み可(_R)

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: Go back to the previous page
ja: 前のページへ戻ります

note: i18n: Visit the previous logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the previous sub-page
ja: 前のサブページへ戻ります

en: Next or Forward
ja: 次へ

en: Go to the next sub-page or next page in history
ja: 次のサブページまたは履歴の次のページに移動します

en: _Homepage
ja: ホームページ(_H)

en: Go to your homepage
ja: ホームページに移動します

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Undo _Close Tab
ja: 閉じたタブを元に戻す(_C)

en: Add a new _folder
ja: 新しいフォルダーの追加(_F)

en: _Import bookmarks…
ja: ブックマークのインポート(_I)…

en: _Export bookmarks…
ja: ブックマークのエクスポート(_E)…

en: _Manage Search Engines…
ja: 検索エンジンの管理(_M)…

en: _Clear Private Data…
ja: プライベートデータのクリア(_C)…

en: _Inspect Page
ja: ページの調査(_I)

en: _Previous Tab
ja: 前のタブ(_P)

en: _Next Tab
ja: 次のタブ(_N)

en: Move Tab to _first position
ja: タブを先頭に移動(_F)

en: Move Tab _Backward
ja: 後ろのタブへ移動(_B)

en: _Move Tab Forward
ja: 前のタブへ移動(_M)

en: Move Tab to _last position
ja: タブを最後尾に移動(_L)

en: Focus _Current Tab
ja: 現在のタブにフォーカス(_C)

en: Focus _Next view
ja: 次のビューをフォーカス(_N)

en: Only show the Icon of the _Current Tab
ja: 現在のタブのアイコンのみ表示(_C)

en: Close Ot_her Tabs
ja: 他のタブを閉じる(_H)

en: Open last _session
ja: 最後のセッションを開く(_S)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Frequent Questions
ja: よくある質問(_F)

en: _Report a Problem…
ja: 問題を報告(_R)…

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Menubar
ja: メニューバー(_M)

en: _Navigationbar
ja: ナビゲーションバー(_N)

en: Side_panel
ja: サイドパネル(_P)

en: Sidepanel
ja: サイドパネル

en: _Bookmarkbar
ja: ブックマークバー(_B)

en: _Statusbar
ja: ステータスバー(_S)

en: _Automatic
ja: 自動(_A)

en: Chinese Traditional (BIG5)
ja: 中国語繁体字 (BIG5)

en: Chinese Simplified (GB18030)
ja: 中国語簡体字 (GB18030)

note: i18n: A double underscore "__" is used to prevent the mnemonic
en: Japanese (SHIFT__JIS)
ja: 日本語 (SHIFT__JIS)

en: Korean (EUC-KR)
ja: 韓国語 (EUC-KR)

en: Russian (KOI8-R)
ja: ロシア語 (KOI8-R)

en: Western (ISO-8859-1)
ja: 西欧 (ISO-8859-1)

en: Custom…
ja: カスタム…

en: Failed to initialize history: %s
ja: 履歴のクリアに失敗しました: %s

en: _Separator
ja: セパレーター(_S)

en: _Location…
ja: 場所(_L)…

en: Open a particular location
ja: 指定された場所を開きます

en: _Web Search…
ja: ウェブ検索(_W)…

en: Run a web search
ja: ウェブ検索を実行します

en: Reopen a previously closed tab or window
ja: これまでに閉じられたタブやウィンドウを再び開きます

en: Show the saved bookmarks
ja: ブックマークを表示します

en: _Tabs
ja: タブ(_T)

en: Show a list of all open tabs
ja: 開いているすべてのタブのリストを表示します

en: _Menu
ja: メニュー(_M)

en: Menu
ja: メニュー

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be loaded: %s
ja: エクステンション '%s' の設定を読み込めませんでした: %s

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be saved: %s
ja: エクステンション '%s' の設定を保存できませんでした: %s

en: Export certificate
ja: 証明書のエクスポート

en: The signing certificate authority is not known.
ja: 未知の署名認証局です。

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
ja: 証明書が、それが回収されたサイトから想定されるものと一致しません。

en: The certificate's activation time is still in the future.
ja: 証明書のアクティベート日時がまだ未来なままです。

en: The certificate has expired
ja: 証明書は失効しています

en: The certificate has been revoked according to the GTlsConnection's certificate revocation list.
ja: GTlsConnection の証明書失効リストに従いこの証明書は破棄されました。

en: The certificate's algorithm is considered insecure.
ja: この証明書のアルゴリズムはセキュアでないと考えられます。

en: Some other error occurred validating the certificate.
ja: この証明書の認証中にいくつか他のエラーが発生しました。

en: _Export certificate
ja: 証明書のエクスポート(_E)

en: Self-signed
ja: 自己署名

en: Security details
ja: セキュリティ詳細

en: Not verified
ja: 未検証

en: Verified and encrypted connection
ja: 検証済および暗号化接続

en: Open, unencrypted connection
ja: 公開、非暗号化接続

en: Align sidepanel to the right
ja: サイドパネルを右側に配置します

en: Close panel
ja: パネルを閉じます

en: Align sidepanel to the left
ja: サイドパネルを左側に配置します

en: Show Speed Dial
ja: スピードダイアルを表示

en: Show Homepage
ja: ホームページを表示

en: Show last open tabs
ja: 最後に開いたタブを表示

en: Show last tabs without loading
ja: 最後のタブを読み込まずに表示

en: Show Blank Page
ja: 空白ページを表示

en: Show default Search Engine
ja: デフォルトの検索エンジンを表示

en: Show custom page
ja: カスタムページを表示

en: Japanese (SHIFT_JIS)
ja: 日本語 (SHIFT_JIS)

en: New tab
ja: 新しいタブに表示

en: New window
ja: 新しいウィンドウに表示

en: Current tab
ja: 現在のタブに表示

en: Default
ja: デフォルト

en: Icons
ja: アイコン

en: Small icons
ja: 小さいアイコン

en: Text
ja: 文字

en: Icons and text
ja: アイコンと文字

en: Text beside icons
ja: アイコンと文字 (横方向)

en: Automatic (GNOME or environment)
ja: 自動 (GNOME または環境変数)

en: HTTP proxy server
ja: HTTP プロキシサーバー

en: No proxy server
ja: プロキシサーバーなし

en: The style of the toolbar
ja: ツールバーの表示方式を指定します

en: Always use my font choices
ja: 常にこの設定を使用する

en: Override fonts picked by websites with user preferences
ja: ウェブサイトで指定されているフォントより本設定を優先します

en: The configuration couldn't be loaded: %s
ja: 設定を読み込めませんでした: %s

en: Invalid configuration value '%s'
ja: 無効な設定値 '%s'

en: Failed to inject stylesheet: %s
ja: スタイルシートのインジェクションに失敗しました: %s

en: Show Tab _Label
ja: タブラベルの表示(_L)

en: Show Tab _Icon Only
ja: タブアイコンのみ表示(_I)

en: Close Tab to the R_ight | Close Tabs to the R_ight
ja[0]: ここより右のタブをすべて閉じる

en: Close Ot_her Tab | Close Ot_her Tabs
ja[0]: 他のタブを閉じる(_H)

en: Trust this website
ja: このウェブサイトを信用する

en: Security unknown
ja: セキュリティ不明

en: %s wants to save an HTML5 database.
ja: %s は HTML5 データベースの保存を要求しています。

en: _Deny
ja: 許可しない(_D)

en: _Allow
ja: 許可する(_A)

en: %s wants to know your location.
ja: %s はあなたの場所を知ろうとしています。

en: Try Again
ja: 再試行

en: Oops - %s
ja: おっと - %s

en: Something went wrong with '%s'.
ja: '%s' で何かうまく行かなかったようです。

en: Try again
ja: 再試行

en: Send a message to %s
ja: メッセージを送信します 宛先: %s

en: Add _search engine...
ja: 検索エンジンの追加(_S)...

en: Open _Link
ja: リンクを開く(_L)

en: Open Link in New _Tab
ja: リンクを新しいタブで開く(_T)

en: Open Link in _Foreground Tab
ja: リンクをフォアグラウンドのタブで開く(_F)

en: Open Link in _Background Tab
ja: リンクをバックグラウンドのタブで開く(_B)

en: Open Link in New _Window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く(_W)

en: Copy Link de_stination
ja: リンク先をコピー(_S)

note: GTK_STOCK_SAVE_AS is lacking the underline
en: Save _As…
ja: 名前を付けてページを保存(_A)…

en: Open _Image in New Window
ja: 新しいウィンドウで画像を開く(_I)

en: Open _Image in New Tab
ja: 画像を新しいタブで開く(_I)

en: Copy Im_age
ja: 画像をコピー(_A)

en: Save I_mage
ja: 画像を保存(_M)

en: Copy Video _Address
ja: 動画のアドレスをコピー(_A)

en: Download _Video
ja: 動画をダウンロード(_V)

en: Open Address in New _Tab
ja: アドレスを新しいタブで開く(_T)

en: Search _with
ja: 検索(_W)

en: _Search the Web
ja: ウェブで検索(_S)

en: Open _Frame in New Tab
ja: フレームを新しいタブで開く(_F)

en: Inspect _Element
ja: 要素の検証(_E)

en: Open or download file from %s
ja: %s を開く、またはダウンロードします

en: File Name: %s
ja: ファイル名: %s

en: File Type: '%s'
ja: ファイルタイプ: '%s'

en: File Type: %s ('%s')
ja: ファイルタイプ: %s ('%s')

en: Size: %s
ja: サイズ: %s

note: i18n: A file open dialog title, ie. "Open http://fila.com/manual.tgz"
en: Open %s
ja: %s を開く

en: Inspect page - %s
ja: ページの調査 - %s

en: Page loading delayed:
ja: ページ読み込み遅延:

en: Loading delayed either due to a recent crash or startup preferences.
ja: 最近のクラッシュか起動設定により読み込みが保留されています。

en: Load Page
ja: ページを読み込む

en: Blank page
ja: 空白ページ

note: i18n: word stem of "previous page" type links, case is not important
en: previous
ja: 前

note: i18n: word stem of "next page" type links, case is not important
en: next
ja: 次

en: Print background images
ja: 背景画像を印刷する

en: Whether background images should be printed
ja: 印刷する時に背景画像も印刷します

en: Features
ja: 機能

note: i18n: Download tooltip (size): 4KB of 43MB
en: %s of %s
ja: %s / %s

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

note: i18n: Download tooltip (estimated time) : - 1 hour, 5 minutes remaning
en:  - %s remaining
ja:  - 残り %s

en: The downloaded file is erroneous.
ja: ダウンロードしたファイルに問題があります。

en: The checksum provided with the link did not match. This means the file is probably incomplete or was modified afterwards.
ja: リンク先で示されているチェックサムとマッチしませんでした。ファイルのダウンロードが正常に終了しなかったか、その後変更された可能性があります。

en: The file "%s" can't be saved in this folder.
ja: ファイル "%s" をこのフォルダーに保存することはできません。

en: You don't have permission to write in this location.
ja: この場所への書き込み権がありません。

en: There is not enough free space to download "%s".
ja: "%s" をダウンロードする十分な空きスペースがありません。

en: The file needs %s but only %s are left.
ja: ファイルのダウンロードには %s 必要ですが、%s しか空きがありません。

en: Speed Dial
ja: スピードダイアル

en: Click to add a shortcut
ja: クリックするとショートカットを追加できます

en: Enter shortcut address
ja: ショートカットのアドレスを入力してください

en: Are you sure you want to delete this shortcut?
ja: このショートカットを削除してもよろしいですか?

en: Startup
ja: 起動

en: When Midori starts:
ja: Midori を起動した時:

en: Homepage:
ja: ホームページ:

en: Use _current page
ja: 現在のページを使用(_C)

en: Use current page as homepage
ja: 現在のページをホームページにする

note: Page "Appearance"
en: Fonts
ja: フォント

en: Proportional Font Family
ja: プロポーショナルフォントファミリ

en: The default font family used to display text
ja: 文字表示で使用するデフォルトのフォントファミリを指定します

en: The default font size used to display text
ja: 文字表示で使用するデフォルトのフォントサイズを指定します

en: Fixed-width Font Family
ja: 等幅フォントファミリ

en: The font family used to display fixed-width text
ja: 等幅文字表示で使用するフォントファミリを指定します

en: The font size used to display fixed-width text
ja: 等幅文字表示で使用するフォントのサイズを指定します

en: Minimum Font Size
ja: 最小フォントサイズ

en: The minimum font size used to display text
ja: 文字表示で使用する最小のフォントサイズを指定します

en: Preferred Encoding
ja: 文字のエンコーディング

note: Page "Behavior"
en: Behavior
ja: 振る舞い

en: Load images automatically
ja: 画像を自動的に読み込む

en: Enable Spell Checking
ja: スペルチェックを有効にする

en: Enable scripts
ja: スクリプトを有効にする

en: Enable WebGL support
ja: WebGL サポートを有効にする

en: Zoom Text and Images
ja: 文字や画像を拡大/縮小する

en: Allow scripts to open popups
ja: ポップアップを表示するスクリプトを許可する

en: Whether scripts are allowed to open popup windows automatically
ja: ポップアップウィンドウを自動的に開くスクリプトの実行を許可します

en: Default Zoom Level
ja: デフォルトズームレベル

en: Initial factor to enlarge newly opened tabs by
ja: 新しくタブを開いた時の拡大率です

en: Preferred languages
ja: 言語の優先度

en: A comma separated list of languages preferred for rendering multilingual webpages, for example "de", "ru,nl" or "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"
ja: 複数言語で構成されたウェブページを描画する際の言語の優先度をカンマで区切って指定します。例: "ja"、"en-us"、"ja;q=1.0, en-us;q=0.667" など

en: Save downloaded files to:
ja: ダウンロードファイルの保存先:

note: Page "Interface"
en: Browsing
ja: ブラウジング

en: Theme:
ja: テーマ:

en: Toolbar Style:
ja: ツールバー方式:

en: Open new pages in:
ja: 新しくページを開く時:

en: New tab behavior:
ja: 新しいタブを開いた時:

en: Close Buttons on Tabs
ja: タブに閉じるボタンを表示する

en: Open Tabs next to Current
ja: 現在のタブの隣に開く

en: Whether to open new tabs next to the current tab or after the last one
ja: 新しいタブを現在のタブの隣に開くか、最後のタブの隣に開くかを指定します

en: Open tabs in the background
ja: タブをバックグラウンドで開く

note: Page "Network"
en: Network
ja: ネットワーク

en: Proxy server
ja: プロキシサーバー

en: Port
ja: ポート

en: Supported proxy types:
ja: サポートするプロキシのタイプ:

note: TODO: Preserve page icons of search engines and merge privacy items
en: Web Cache
ja: ウェブキャッシュ

en: The maximum size of cached pages on disk
ja: ディスクのキャッシュページの最大サイズを指定します

note: i18n: This refers to an application, not the 'user agent' string
en: Identify as
ja: 識別名

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Delete old Cookies after:
ja: 古い Cookie を削除:

en: The maximum number of days to save cookies for
ja: Cookie を保存する最大日数です

en: Only accept Cookies from sites you visit
ja: 訪問したウェブサイトからの Cookie のみ受け入れる

en: Block cookies sent by third-party websites
ja: サードパーティウェブサイトから送られた Cookie はブロックします

en: Cookies store login data, saved games, or user profiles for advertisement purposes.
ja: Cookie には、ログインデータやゲームデータ、広告用のユーザープロファイルなどが格納されます。

en: Enable offline web application cache
ja: オフラインウェブアプリケーションキャッシュを有効にする

en: Enable HTML5 local storage support
ja: HTML5 ローカルストレージサポートを有効にする

note: i18n: Reworded: Shorten details propagated when going to another page
en: Strip referrer details sent to websites
ja: 外部サイトへ送るリファラーの詳細情報を除去する

note: i18n: Referer here is not a typo but a technical term
en: Whether the "Referer" header should be shortened to the hostname
ja: "Referer" ヘッダーはホスト名に短縮されます

en: Delete pages from history after:
ja: 履歴から古いページを削除:

en: The maximum number of days to save the history for
ja: 履歴を保存する最大日数です

en: Extensions
ja: エクステンション

en: _Manage Search Engines
ja: 検索エンジンの管理(_M)

en: Add search engine
ja: 検索エンジンの追加

en: Edit search engine
ja: 検索エンジンの編集

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Description:
ja: 説明(_D):

en: _Address:
ja: アドレス(_A):

en: _Token:
ja: トークン(_T):

en: Manage Search Engines
ja: 検索エンジンの管理

en: Use as _default
ja: デフォルトで使う(_D)

en: The search engines couldn't be loaded. %s
ja: 検索エンジンを読み込めませんでした。%s

en: The search engines couldn't be saved. %s
ja: 検索エンジンを保存できませんでした。%s

en: Bookmarks and History
ja: ブックマークと履歴

en: Search for %s
ja: %s を検索

en: Failed to select from history: %s
ja: 履歴からの選択に失敗しました: %s

en: Search with…
ja: 検索…

en: Search with %s
ja: %s で検索

en: Could not run external program.
ja: 外部プログラムを実行できませんでした。

en: Invalid URI
ja: 不正な URI

note: i18n: A panel at the bottom, to search text in pages
en: _Inline Find:
ja: インライン検索(_I)

en: Previous
ja: 前を検索

en: Next
ja: 次を検索

en: Match Case
ja: 大文字・小文字を区別

en: Close Findbar
ja: 検索バーを閉じる

note: i18n: [n] bookmark(s)
en: %d bookmark | %d bookmarks
ja[0]: %d 個のブックマーク

note: i18n: [n] subfolder(s)
en: %d subfolder | %d subfolders
ja[0]: %d 個のサブフォルダー

note: i18n: Empty folder
en: Empty folder
ja: 空のフォルダー

note: i18n: Folder containing [[n] folder(s)] and no bookmark
en: Folder containing %s and no bookmark
ja: フォルダーには %s が含まれており、ブックマークはありません

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)]
en: Folder containing %s
ja: フォルダーには %s が含まれています

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: Folder containing %s and %s
ja: フォルダーには %s と %s が含まれています

note: i18n: Bookmark leading to: [bookmark uri]
en: Bookmark leading to: %s
ja: リンク先: %s

note: i18n: [[n] folder(s)] and no bookmark
en: %s and no bookmark
ja: %s と 0 個のブックマーク

note: i18n: [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: %s and %s
ja: %s と %s

en: Edit the selected bookmark
ja: 選択したブックマークを編集します

en: Delete the selected bookmark
ja: 選択したブックマークを削除します

en: Add a new folder
ja: 新しいフォルダーの追加

en: <i>Separator</i>
ja: <i>セパレーター</i>

en: Open in New _Tab
ja: 新しいタブで開く(_T)

note: Create the filter entry
en: Search Bookmarks
ja: ブックマークを検索

en: History
ja: 履歴

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d 日前

en: A week ago
ja: 一週間前

en: Failed to remove history item: %s
ja: 履歴アイテムの削除に失敗しました: %s

en: Are you sure you want to remove all history items?
ja: すべての履歴アイテムを削除してよろしいですか?

en: Bookmark the selected history item
ja: 選択した履歴アイテムをブックマークに追加します

en: Delete the selected history item
ja: 選択した履歴アイテムを削除します

en: Clear the entire history
ja: すべての履歴をクリアします

note: Create the filter entry
en: Search History
ja: 履歴を検索

en: Authentication Required
ja: 認証が要求されました

en: A username and a password are required
    to open this location:
ja: この場所を開くためにはユーザー名とパスワードが
    必要です:

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: _Remember password
ja: パスワードを記憶する(_R)

en: Property '%s' is invalid for %s
ja: '%s' は %s のプロパティとして無効です

en: Choose file
ja: ファイルの選択

en: Choose folder
ja: フォルダーの選択

en: 1 hour
ja: 1 時間以上過去

en: 1 day
ja: 1 日以上過去

en: 1 week
ja: 1 週間以上過去

en: 1 month
ja: 1 ヶ月以上過去

en: 1 year
ja: 1 年以上過去

en: Preferences for %s
ja: %s の設定

en: MD5-Checksum:
ja: MD5 チェックサム:

en: SHA1-Checksum:
ja: SHA1 チェックサム:

note: i18n: An infobar shows up when viewing a script on userscripts.org
en: This page appears to contain a user script. Do you wish to install it?
ja: このページにはユーザースクリプトが含まれているようです。それをインストールしてもよろしいですか?

en: _Install user script
ja: ユーザースクリプトをインストール(_I)

note: i18n: An infobar shows up when viewing a style on userstyles.org
en: This page appears to contain a user style. Do you wish to install it?
ja: このページはユーザースタイルを含んでいるようです。それをインストールしますか?

en: _Install user style
ja: ユーザースタイルをインストール(_I)

en: Don't install
ja: インストールしない

en: Userscripts
ja: ユーザースクリプト

en: Userstyles
ja: ユーザースタイル

en: Error
ja: エラー

en: Do you want to delete '%s'?
ja: '%s' を削除してよろしいですか?

en: Delete user script
ja: ユーザースクリプトの削除

en: Delete user style
ja: ユーザースタイルの削除

en: The file <b>%s</b> will be permanently deleted.
ja: ファイル <b>%s</b> は完全に削除されます。

en: Open in Text Editor
ja: テキストエディターで開きます

en: Open Target Folder
ja: 対象フォルダーを開きます

en: Add new addon
ja: 新しいアドオンを追加します

en: Remove selected addon
ja: 選択したアドオンを削除します

en: User addons
ja: ユーザーアドオン

en: Can't monitor folder '%s': %s
ja: フォルダー '%s' をモニターできません: %s

en: Support for userscripts and userstyles
ja: ユーザースクリプトやユーザースタイルをサポートします

en: Colorful Tabs
ja: カラフルタブ

en: Tint each tab distinctly
ja: 各タブにそれぞれを区別する色をつけます

en: Cookie Manager
ja: Cookie マネージャー

en: Delete All
ja: すべて削除

en: Deletes all shown cookies. If a filter is set, only those cookies are deleted which match the filter.
ja: 表示されているすべての Cookie を削除します。フィルターが設定されていれば、フィルターにマッチした Cookie のみ削除されます。

en: Expand All
ja: すべて展開します

en: Collapse All
ja: すべて折り畳みます

en: Do you really want to delete all cookies?
ja: 本当にすべての Cookie を削除してよろしいですか?

en: Question
ja: 確認

en: Only cookies which match the filter will be deleted.
ja: フィルターに入力された文字列にマッチした Cookie のみ削除されます。

en: At the end of the session
ja: セッションの終わりまで

en: <b>Host</b>: %s
    <b>Name</b>: %s
    <b>Value</b>: %s
    <b>Path</b>: %s
    <b>Secure</b>: %s
    <b>Expires</b>: %s
ja: <b>ホスト</b>: %s
    <b>名前</b>: %s
    <b>値</b>: %s
    <b>パス</b>: %s
    <b>Secure</b>: %s
    <b>有効期限</b>: %s

note: i18n: is this cookie secure (SSL)? yes/ no
en: Yes
ja: あり

en: No
ja: なし

en: <b>Domain</b>: %s
    <b>Cookies</b>: %d
ja: <b>ドメイン</b>: %s
    <b>Cookie の数</b>: %d

en: Name
ja: 名前

en: _Expand All
ja: すべて展開する(_E)

en: _Collapse All
ja: すべて折り畳む(_C)

en: Search Cookies by Name or Domain
ja: 名前またはドメインで Cookie を検索

en: List, view and delete cookies
ja: Cookie の一覧や内容の表示および削除を行います

en: Copy Tab _Addresses
ja: タブのアドレスをコピー(_A)

en: Copy Addresses of Tabs
ja: タブのアドレスのコピー

en: Copy the addresses of all tabs to the clipboard
ja: すべてのタブのアドレスをクリップボードにコピーします

en: Delayed load
ja: 遅延読み込み

en: Delay page load until you actually use the tab.
ja: 実際にタブを使用するまでページの読み込みを遅らせます

en: Version numbers in brackets show the version used at runtime.
ja: カッコ内のバージョン番号は実行中に使用されているバージョンを表しています。

en: Midori doesn't store any personal data:
ja: Midori はあらゆる個人データを保存しません:

en: No history or web cookies are being saved.
ja: 履歴あるいはウェブ Cookie は保存されません。

en: Extensions are disabled.
ja: エクステンションは無効になります。

en: HTML5 storage, local database and application caches are disabled.
ja: HTML5 ストレージ、ローカルデータベース、およびアプリケーションキャッシュは無効になります。

en: Midori prevents websites from tracking the user:
ja: Midori はウェブサイトによるユーザーのトラッキングを阻止します:

en: Referrer URLs are stripped down to the hostname.
ja: リファラー URL はホスト名に短縮されます。

en: DNS prefetching is disabled.
ja: DNS プリフェッチは無効になります。

en: The language and timezone are not revealed to websites.
ja: 言語およびタイムゾーンはウェブサイトには通知されません。

en: Flash and other Netscape plugins cannot be listed by websites.
ja: Flash およびその他の Netscape プラグインはウェブサイトには記録されません。

en: Double click for more information
ja: ダブルクリックで詳細情報を表示します

en: This extension shows glib error messages in systray.
ja: Glib エラーメッセージをシステムトレイに表示します

en: An error occurred when attempting to download a file with the following plugin:
    %s
    
    Error:
    %s
    
    Carry on without this plugin.
ja: 以下のプラグインでファイルをダウンロードしようとした際にエラーが発生しました:
    %s
    
    エラー:
    %s
    
    他のプラグインで試してみてください。

en: External Download Manager - Aria2
ja: 外部ダウンロードマネージャー - Aria2

en: Download files with Aria2
ja: Aria2 を使ってファイルをダウンロードします

en: External Download Manager - SteadyFlow
ja: 外部ダウンロードマネージャー - SteadyFlow

en: Download files with SteadyFlow
ja: SteadyFlow を使ってファイルをダウンロードします

en: Command:
ja: コマンド:

en: Download files with "%s" or a custom command
ja: "%s" またはカスタムコマンドを使ってファイルをダウンロードします

en: External Download Manager - CommandLine
ja: 外部ダウンロードマネージャー - コマンドライン

en: None
ja: なし

en: Open in Image _Viewer
ja: 画像ビューアーで開く(_V)

en: Text Editor
ja: テキストエディター

en: News Aggregator
ja: フィードリーダー

en: Failed to find required Atom "entry" elements in XML data.
ja: XML データ内に要求された Atom "entry" 要素が見つかりませんでした。

en: Failed to find required Atom "feed" elements in XML data.
ja: XML データ内に要求された Atom "feed" 要素が見つかりませんでした。

[ctx: Feed]
note: i18n: The local date a feed was last updated
en: Last updated: %s.
ja: 最終更新: %s

en: Feeds
ja: フィード

en: Add new feed
ja: 新しいフィードの追加

en: Delete feed
ja: フィードの削除

en: _Feeds
ja: フィード(_F)

en: Failed to find root element in feed XML data.
ja: フィード XML データ内にルート要素が見つかりませんでした。

en: Unsupported feed format.
ja: サポートされていないフィード形式です。

en: Failed to parse XML feed: %s
ja: XML フィードの解析に失敗しました: %s

en: Failed to find "channel" element in RSS XML data.
ja: RSS XML データ内に "channel" 要素が見つかりませんでした。

en: Unsupported RSS version found.
ja: サポートされていない RSS バージョンが見つかりました。

en: Failed to find required RSS "item" elements in XML data.
ja: XML データ内に要求された RSS "item" 要素が見つかりませんでした。

en: Failed to find required RSS "channel" elements in XML data.
ja: XML データ内に要求された RSS "channel" 要素が見つかりませんでした。

en: Feed '%s' already exists
ja: フィード '%s' はすでに存在します

en: Error loading feed '%s'
ja: フィード '%s' の読み込みでエラーです

en: Feed Panel
ja: フィードパネル

en: Read Atom/ RSS feeds
ja: Atom/RSS フィードを購読します

en: Failed to add form value: %s
ja: フォーム値の追加に失敗しました: %s

en: Form history
ja: フォーム履歴

en: Master password required
    to open password database
ja: パスワードデータベースを開くための
    マスターパスワードが必要です

en: Remember password on this page?
ja: このページのパスワードを記憶しますか?

en: Remember
ja: 記憶する

en: Not now
ja: 今はしない

en: Never for this page
ja: このページではしない

en: Toggle form history state
ja: フォーム履歴の切り替え

en: Activate or deactivate form history for the current tab.
ja: 現在のタブでのフォーム履歴を有効または無効にします。

en: Only activate form history via hotkey (Ctrl+Shift+F) per tab
ja: タブごとにホットキー (Ctrl+Shift+F) でのみフォーム履歴を有効にする

en: Form history filler
ja: 入力フォーム履歴フィルター

en: Stores history of entered form data
ja: 入力されたフォームデータの履歴を記憶します

en: Failed to select suggestions
ja: サジェスチョンの選択に失敗しました

en: There are no unvisited tabs
ja: 訪れていないタブはありません

en: History-List
ja: 履歴リスト

en: Tab closing behavior
ja: タブを閉じるときの振る舞い

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Switch to last viewed tab
ja: 最後に表示したタブへ切り替える

en: Switch to newest tab
ja: 最新のタブへ切り替える

en: Flash window on background tabs
ja: バックグラウンドでタブが開いた時にウィンドウを点滅する

en: Next new Tab (History List)
ja: 次の新しいタブ (履歴リスト)

en: Next new tab from history
ja: 履歴から次の新しいタブへ切り替えます

en: Previous new Tab (History List)
ja: 前の新しいタブ (履歴リスト)

en: Previous new tab from history
ja: 履歴から前の新しいタブへ切り替えます

en: Display tab in background (History List)
ja: タブをバックグラウンドに表示 (履歴リスト)

en: Display the current selected tab in background
ja: 現在選択しているタブをバックグラウンドに表示します

en: History List
ja: 履歴リスト

en: Move to the last used tab when switching or closing tabs
ja: タブの切り替えや閉じた時に最後に使用したタブに移動します

en: SQL fails: %s
ja: SQL 失敗: %s

en: Accept
ja: 許可

en: Accept for session
ja: このセッションのみ許可

en: Block
ja: 拒否

en: Could not open database of extension: %s
ja: エクステンションのデータベースを開けませんでした: %s

en: Failed to execute database statement: %s
ja: データベース文の実行に失敗しました: %s

en: Do you really want to delete all JavaScript permissions?
ja: 本当にすべての JavaScript パーミッションを削除してよろしいですか?

en: Delete all JavaScript permissions?
ja: すべての JavaScript パーミッションを削除しますか?

en: This action will delete all JavaScript permissions. You will be asked for permissions again for each web site visited.
ja: この操作ですべての JavaScript パーミッションを削除します。今後ウェブサイトを訪れる度にまたパーミッションについて尋ねられます。

en: Manager instance
ja: マネージャーインスタンス

en: Instance to global NoJS manager
ja: グローバル NoJS マネージャーのインスタンス

note: Set up dialog
en: Configure NoJS
ja: NoJS の設定

en: Below is a list of all web sites and the policy set for them. You can delete policies by marking the entries and clicking on <i>Delete</i>.
ja: 以下はすべてのウェブサイトとそれに設定されたポリシーのリストです。エントリにマークして<i>削除</i>をクリックするとそのポリシーを削除します。

en: Domain
ja: ドメイン

en: Policy
ja: ポリシー

en: Delete _all
ja: すべて削除(_A)

note: Add "block-unknown-domains" checkbox
en: Bloc_k scripts at unknown domains by default
ja: 未知のドメインではデフォルトでスクリプトをブロックする(_K)

note: Add "check-second-level-only" checkbox
en: S_et permissions on second-level domain
ja: セカンドレベルドメインでパーミッションを設定する(_E)

note: Add menu item(s) for domain
en: Deny %s
ja: %s を拒否

en: Allow %s
ja: %s 許可

en: Allow %s this session
ja: %s をこのセッションのみ許可

en: Browser window
ja: ブラウザーウィンドウ

en: The Midori browser instance this view belongs to
ja: このビューが所属する Midori ブラウザーインスタンスです

en: View
ja: ビュー

en: The Midori view instance this view belongs to
ja: このビューが所属する Midori ビューインスタンスです

en: Menu icon state
ja: メニューアイコン状態

en: State of menu icon to show in status bar
ja: ステータスバーに表示するメニューアイコンの状態です

en: Undetermined
ja: 未確定

en: Allowed
ja: 許可

en: Mixed
ja: 混在

en: Denied
ja: 拒否

en: A fatal error occurred which prevents the NoJS extension to continue. You should disable it.
ja: NoJS エクステンションの適用を回避する際に致命的なエラーが発生しました。エクステンションを無効にしてください。

en: Error in NoJS extension
ja: NoJS エクステンションでエラー

en: Reason
ja: 理由

en: Could not create configuration folder for extension: %s
ja: エクステンションの設定フォルダーの作成ができませんでした: %s

en: Could not create configuration folder for extension.
ja: エクステンションの設定フォルダーの作成ができませんでした。

en: Could not open database of extension.
ja: エクステンションのデータベースをオープンできませんでした。

en: Could not set up database structure of extension.
ja: エクステンションのデータベース構造のセットアップができませんでした。

en: Extension instance
ja: エクステンションインスタンス

en: The Midori extension instance for this extension
ja: このエクステンションのための Midori エクステンションインスタンスです

en: Application instance
ja: アプリケーションインスタンス

en: The Midori application instance this extension belongs to
ja: このエクステンションが属する Midori アプリケーションインスタンスです

en: Database instance
ja: データベースインスタンス

en: Pointer to sqlite database instance used by this extension
ja: このエクステンションで使用される SQLite データベースインスタンスへのポインターです

en: Database path
ja: データベースパス

en: Path to sqlite database instance used by this extension
ja: このエクステンションで使用される SQLite データベースインスタンスへのパスです

en: Only second level
ja: セカンドレベルまで

en: Unknown domain policy
ja: 未知のドメインへのポリシー

en: Accept temporarily
ja: 一時的に許可

en: Mouse Gestures
ja: マウスジェスチャ

en: Control Midori by moving the mouse
ja: マウスの操作で Midori を制御します

en: Reload page or stop loading
ja: ページの再読み込みまたは読み込みの停止

en: Customize Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットのカスタマイズ

en: Customize Sh_ortcuts…
ja: ショートカットのカスタマイズ(_O)…

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: View and edit keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットの表示および編集を行います

en: Statusbar Clock
ja: ステータスバー時計

en: Display date and time in the statusbar
ja: ステータスバーに日付と時刻を表示します

en: Images
ja: 画像

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Netscape plugins
ja: Netscape プラグイン

en: Enable Netscape plugins
ja: Netscape プラグインを有効にする

en: Statusbar Features
ja: ステータスバー機能

en: Easily toggle features on web pages on and off
ja: ウェブページへの機能のオン/オフを簡単に切り替えます

en: Tab Panel
ja: タブパネル

en: T_ab Panel
ja: タブパネル(_A)

en: Show tabs in a vertical panel
ja: タブを縦のパネルに表示します

en: Only Icons on Tabs by default
ja: デフォルトでタブのアイコンのみ表示

en: New tabs have no label by default
ja: デフォルトで新しいタブのラベルを表示しません

en: Customize Toolbar
ja: ツールバーのカスタマイズ

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
ja: ツールバーに表示するアイテムを選択してください。表示順はドラッグアンドドロップで変更できます。

en: Available Items
ja: 利用可能なアイテム

en: Displayed Items
ja: 表示するアイテム

en: _Customize Toolbar…
ja: ツールバーのカスタマイズ(_C)…

en: Toolbar Editor
ja: ツールバーエディター

en: Easily edit the toolbar layout
ja: ツールバーのレイアウトを簡単に編集できます

note: i18n: Dialog: Clear Private Data, in the Tools menu
en: Clear Private Data
ja: プライベートデータのクリア

en: _Clear private data
ja: プライベートデータのクリア(_C)

en: Clear the following data:
ja: 以下のデータをクリアします:

en: Last open _tabs
ja: 最後に開いたタブ(_T)

en: Clear private data when _quitting Midori
ja: Midori 終了時にプライベートデータをクリアする(_Q)

note: i18n: Logins and passwords in websites and web forms
en: Saved logins and _passwords
ja: ログインおよびパスワード情報(_P)

en: Cookies and Website data
ja: Cookie およびウェブサイトデータ

en: Website icons
ja: ウェブサイトアイコン

en: Open tabs
ja: タブを開く

en: More open tabs…
ja: もっとタブを開く…

en: Failed to clear history: %s
ja: 履歴のクリアに失敗しました: %s

note: i18n: Couldn't remove items that are older than n days
en: Failed to remove old history items: %s
ja: 古い履歴アイテムの削除に失敗しました: %s

en: Failed to add bookmark item: %s
ja: ブックマークアイテムの追加に失敗しました: %s

en: Failed to update bookmark: %s
ja: ブックマークの更新に失敗しました: %s

en: Failed to remove bookmark item: %s
ja: ブックマークアイテムの削除に失敗しました: %s

en: The configuration couldn't be saved. %s
ja: 設定を保存できませんでした。%s

note: i18n: Trash, or wastebin, containing closed tabs
en: The trash couldn't be saved. %s
ja: ゴミ箱を保存できませんでした。%s

en: Midori crashed the last time it was opened. You can report the problem at %s.
ja: Midori は最後に開いた時にクラッシュしたようです。この問題を報告する場合は %s までおねがいします。

en: Modify _preferences
ja: 設定を変更する(_P)

en: Disable all _extensions
ja: すべてのエクステンションを無効にする(_E)

en: Show a dialog after Midori crashed
ja: Midori がクラッシュした後の起動時にダイアログを表示します

en: Discard old tabs
ja: 以前のタブを破棄

en: Show last crash _log
ja: 最後のクラッシュログを表示(_L)

en: Run in _debugger
ja: デバッガー上で起動(_D)

en: An instance of Midori is already running but not responding.
ja: Midori のインスタンスはすでに実行中ですが応答がありません。

en: Bookmarks couldn't be loaded: %s
ja: ブックマークを読み込めませんでした: %s

en: The session couldn't be loaded: %s
ja: セッションを読み込めませんでした: %s

en: The trash couldn't be loaded: %s
ja: ゴミ箱を読み込めませんでした: %s

en: The history couldn't be loaded: %s
ja: 履歴を読み込めませんでした: %s

en: The following errors occured:
ja: 次のエラーが発生しました:

en: _Ignore
ja: 無視(_I)

en: Could not open database of extenstion: %s
ja: エクステンションのデータベースのオープンに失敗しました: %s

en: Do you really want to delete all cookie permissions?
ja: 本当に Cookie パーミッションをすべて削除してよろしいですか?

en: Delete all cookie permissions?
ja: Cookie パーミッションをすべて削除

en: This action will delete all cookie permissions. You will be asked for permissions again for each web site visited.
ja: この操作は Cookie パーミッションをすべて削除します。次に各ウェブサイトを訪れた時に再度許可するかどうか尋ねます。

en: Cookie permission manager
ja: Cookie パーミッションマネージャー

en: Instance of current cookie permission manager
ja: 現在の Cookie パーミッションマネージャーのインスタンスです

note: Set up dialog
en: Configure cookie permission
ja: Cookie パーミッションの設定

en: Below is a list of all web sites and the policy set for them. You can delete policies by marking the entries and clicking on <i>Delete</i>.You can also add a policy for a domain manually by entering the domain below, choosing the policy and clicking on <i>Add</i>.
ja: ポリシーが設定されているウェブサイトのリストです。ポリシーのエントリを削除するには、そのエントリを選択して<i>削除</i>をクリックします。ドメインに対するポリシーを追加するには、以下にドメイン名を入力し、ポリシーを選択して、<i>追加</i>をクリックします。

en: Policy for cookies from domains not in the list:
ja: リストにないドメインからのCookieに対するポリシー:

en: Ask for a decision
ja: どうするか尋ねる

en: A fatal error occurred which prevents the cookie permission manager extension to continue. You should disable it.
ja: 続行するために Cookie パーミッションマネージャーエクステンションを停止する際に致命的なエラーが発生しました。これを無効にしてください。

en: Error in cookie permission manager extension
ja: Cookie パーミッションマネージャーエラー

en: Could not determine global cookie policy to set for domain: %s
ja: ドメインに設定する一般 Cookie ポリシーを決定できませんでした: %s

en: Till session end
ja: セッション終了まで

en: The website %s wants to store %d cookies.
ja: このウェブサイト %s は %d 個の Cookie の記憶を要求しています。

en: The website %s wants to store a cookie.
ja: このウェブサイト %s は 1 個の Cookie の記憶を要求しています。

en: Multiple websites want to store %d cookies in total.
ja: 複数のウェブサイトが合計 %d 個の Cookie の記憶を要求しています。

en: _Accept
ja: 許可(_A)

en: Accept for this _session
ja: このセッションのみ許可(_S)

en: De_ny
ja: 拒否(_N)

en: Deny _this time
ja: 今回は拒否(_T)

en: Path
ja: パス

en: Value
ja: 値

en: Expire date
ja: 有効期限

en: The policy to use for domains not individually configured. This only acts to further restrict the global cookie policy set in Midori settings.
ja: 個別に構成されていないドメインに対して使用するポリシーです。Midori 設定内で設定された全体の Cokkie ポリシーから更に制限するために動作します。

en: Cookie Security Manager
ja: Cookie セキュリティマネージャー

en: Manage cookie permission per site
ja: サイトごとに Cookie のパーミッションを管理します

en: Failed to fetch application icon in %s: %s
ja: %s のアプリケーションアイコンの取得に失敗しました: %s

en: Failed to create new launcher (%s): %s
ja: 新規ランチャーの作成に失敗しました (%s): %s

en: Launcher created
ja: ランチャーを作成しました

en: You can now run <b>%s</b> from your launcher or menu
ja: ランチャーメニューから <b>%s</b> を実行できます

en: Error creating launcher
ja: ランチャーの作成でエラー

en: Applications
ja: アプリケーション

en: New _Profile
ja: 新しいプロファイル(_P)

en: New _App
ja: 新しいアプリ(_A)

en: Creates a new app for a specific site
ja: 指定したサイト用に新しいアプリを作成します

en: Error launching
ja: 起動時にエラー

en: Create _Launcher
ja: ランチャーの作成(_L)

en: Web App Manager
ja: Web アプリマネージャー

en: Manage websites installed as applications
ja: アプリケーションとしてインストールされたウェブサイトを管理します

en: Transfers
ja: 転送

en: Clear All
ja: すべてクリア

en: Open Destination _Folder
ja: 保存先フォルダーを開く(_F)

en: Copy Link Loc_ation
ja: リンクの場所をコピー(_A)

en: The file '<b>%s</b>' has been downloaded.
ja: ファイル '<b>%s</b>' をダウンロードしました。

en: '<b>%s</b>' and %d other files have been downloaded.
ja: '<b>%s</b>' とその他 %d 個のファイルをダウンロードしました。

en: Transfer completed
ja: 転送完了

en: Some files are being downloaded
ja: ファイルのダウンロード中です

en: _Quit Midori
ja: Midori を終了(_Q)

en: The transfers will be cancelled if Midori quits.
ja: Midori を終了すると転送がキャンセルされます。

en: Transfer Manager
ja: 転送マネージャー

en: View downloaded files
ja: ダウンロードしたファイルを表示します

en: Failed to update database: %s
ja: データベースの更新に失敗しました: %s

en: Failed to select from database: %s
ja: データベースからの SELECT に失敗しました: %s

en: Failed to import legacy session: %s
ja: レガシーセッションのインポートに失敗しました: %s

en: Tab and session management.
ja: タブとセッションを管理します。

en: This extension provides a task queue for update jobs or recurring events.
ja: このエクステンションは更新ジョブまたは繰り返し発生するイベントのタスクキューを提供します。

en: Failed to add new note to database: %s
ja: 新規ノートのデータベースへの追加に失敗しました: %s

en: Falied to remove note from database: %s
ja: データベースからのノートの削除に失敗しました: %s

en: Falied to rename note: %s
ja: ノート名の変更に失敗しました: %s

en: Falied to update note: %s
ja: ノートの更新に失敗しました: %s

en: New Note
ja: 新規ノート

en: New note
ja: 新規ノート

en: Failed to select from notes database: %s
ja: ノートデータベースからの SELECT に失敗しました: %s

en: Rename note
ja: ノート名の変更

en: Copy note to clipboard
ja: ノートをクリップボードへコピー

en: Remove note
ja: ノートの削除

en: Copy selection as note
ja: 選択範囲をノートへコピー

en: Save text clips from websites as notes
ja: ウェブサイトからのテキストクリップをノートとして保存します

en: Advertisement blocker
ja: 広告ブロッカー

en: Block advertisements according to a filter list
ja: フィルターリストに登録された広告をブロックします

en: Bl_ock image
ja: 画像をブロック(_O)

en: Bl_ock link
ja: リンクをブロック(_O)

en: Configure Advertisement filters
ja: 広告フィルターの設定

en: Edit rule
ja: ルールの編集

en: _Rule:
ja: ルール(_R):
