SuperTuxKart - en to la translation catalogue (564 entries)

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
la: Relinque

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
la: Christophorus Columbus

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
la: Semel saltem lude omnes circos  .

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
la: Pulsus sunt!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
la: Pelle 10 autocineta globis.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
la: Inimicus

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
la: Pelle autocinetum ipsum quinquies.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
la: Cursor marathonius

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
la: Labendum continuantem.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
la: Aureus auriga

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
la: Amor adiumentorum

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
la: Utere 10 vel plura adiumenta in cursu.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
la: Prohiberi non posse

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
la: Amor bananarum

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
la: Collige saltem 5 bananas in ipso cursu.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
la: Secretus est

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
la: Enim est secretus.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
la: Venator culicidae

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
la: Aptenodytum campus lusorius

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
la: In extremo mundi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
la: Institue

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
la: Demigra instituere

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: name of buttons on gamepads
en: Back
la: Retro

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/kart_color_slider.stkgui
en: Apply
la: Committe

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
la: Generalis

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
la: Sic est

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general te
en: Cancel
la: Claudere

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Keep this resolution
la: Hanc qualitatem imaginis serva

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
la: Picturae optiones

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
la: Via imaginum aucta (luces, alia)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
la: Umbrae

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
la: Flores

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
la: Lineae lucis (vectores deorum)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
la: Altitudo infra agris

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
la: An-duplicationibus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
la: Motio motionis

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
la: Fulmen de imaginibus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
la: Minutio triangulorum imaginis

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
la: Ut novae optiones fiat iterum incipe SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In
en: OK
la: Intellexi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
la: Cinematographa cursum pro spiriu ludendo iterum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
la: Vide solam iterationem

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Start Race
la: Incipe cursum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Remove
la: Expelle

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
la: Progressio

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
la: Muta signum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
la: Praesens signum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
la: Novum signum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
la: Confirma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
la: Mitte

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dia
en: Close
la: Claude

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Back to Race
la: Redi cursum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Restart Race
la: Incipe iterum cursum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
la: Abice cursum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
la: Optiones

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
la: Auxilium

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
la: Vide

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
la: Rationis reconciliatio

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
la: Litteras electronicas accipies cum praeceptione de renovando signi. Quaeso, expecta et etiam vide indicem litterarum malarum(spam folder).

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
la: Scrib nomen usoris et inscriptio cursualis electronica tua, quae dedisti, ut signum novum facias.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
la: Nomen usoris

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
la: Epistula electronica

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
la: Condiciones et conventus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
la: Consto condiciones supra et sum 13 anni maiorve.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Accept
la: Scisce

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
la: Gradus difficultatis

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
la: Infans

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
la: Adultus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
la: Artifex

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: SuperTux
la: Tux Maximus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
la: Modus ludendi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
la: Cursus solitus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Time Trial
la: Contra tempus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
la: Pediludium

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
la: Signum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
la: Adjunge me

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
la: Nomen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
la: Indicium usoris

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
la: Adde amicum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
la: Sperne

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
la: Suffraga

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
la: Moram facitur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
la: Redi ludum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
la: Delige autocinetum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
la: Redi optionem primum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
la: ESC clavem addicere

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
la: Assigna nihil

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Press ESC to cancel
la: Prem ESC ut retexas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Setup New Race
la: Novum cursum fac

note: I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Exit Race
la: Relinque cursum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
la: Praeparatio cursus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
la: Continuare

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
la: Additamenta SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
la: Renovabatur

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
la: Aestimium >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
la: Autocineta

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
la: Circi

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
la: Arenae

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options,litscreen_method in the race UI
en: Standard
la: Norma

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
la: Additamenta

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
la: Omnes

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
la: Gratiae

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
la: Circi omnes

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
la: Muta grande praemium

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
la: Ascende

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
la: Descende

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
la: Adde

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
la: Muta

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
la: Serva

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
la: Numerus spatiorum:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
la: Rursus

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
la: Optio iterum lundendi spiritus

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
la: Vide solas iterationes pares difficultate mea

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
la: AI autocineta

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
la: Rursus

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
la: Manus circorum

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
la: Perge Grande Premium

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
la: Grandis Praemii fabricator

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
la: Novus

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
la: Copia

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
la: Novum nomen

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
la: Serva Grande Premium

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
la: SuperTuxKart auxilium

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
la: Modi ludendi

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
la: Facinus audax

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
la: Cede bananas!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
la: Si videas clavem cum claustra ut hac, provocationem superandum sit.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
la: Sequere ducem: Es prope ducentem autocinetum, sed noli antecedere eum. Post brevi tempore   postumum autocinetum eliminabitur, usque solus unus manet autocinetorum cum duce.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
la: Pediludium: Pilam autocineto tuo in portam promove.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
la: Ovorum venatio: Explora circos ut reperias occulta ova.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
la: Ut auxilient te, haec sunt adiumenta, collegere potes:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
la: Cummis masticabilis - defende te ipsum cum scuto vel utere cum spectes retro ut relinquas lentam purpuream maculam.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
la: Sugens latrinam - iace recte ut trahas hostem vel cum spectes post te iace ut hostis spectare non possit.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
la: Umbrella descensoria - tardat omnes autocineta ante te.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
la: Globus canistriludii - salit in via ad ducem et fortasse comprimatet tardetque autocineta.

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
la: Delige autocinetum

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
la: Ludere solum

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
la: Interrete

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
la: Additamenta

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
la: Institutio

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
la: Praemii

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
la: Grandis Praemii fabricator

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
la: De hoc ludo

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
la: Creatio moderatri

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
la: Nomen moderatri

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
la: Numerus maximus lusorum

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
la: Crea

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
la: Rete locale

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
la: Reperi moderatrum

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
la: Crea novum moderatrum

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
la: Vestibulum

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
la: Informatio de te

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
la: Amici

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
la: Vide pluros amicos

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
la: Quaere

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
la: Rete globale

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
la: Ludere celere

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
la: Rationis usoris optiones

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
la: Signum:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
la: Muta

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
la: Fac usorem

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
la: Nova ratio usoris

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
la: Veta ratio usoris

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
la: Ratio usoris non interretis

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
la: Nomen locale

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
la: Usoris nomen interretis

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
la: Ludere potes sine creando rationis interretis  per eligendum rationis sine interrete, sed adjungere cum amicis, suffragare additamenta et cetera non potes. Quaeso, lege legem arcanum nostrum in http://privacy.supertuxkart.net.

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
la: Moderatrorum optio

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
la: Usoris quaesitio

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
la: Optiones SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
la: Pictura

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
la: Sonitus

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
la: Lusores

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
la: Gubernatio

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
la: Musica

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
la: Habilitatus est

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
la: Vis

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
la: Accentus sonitus

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
la: Dele optiones.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
la: Reverte ad index periphericorum

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
la: Ostende ineundi monitorium semper

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
la: Adnecte interrete

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
la: Habilita impedimenta differentes esse omnibus

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
la: Prem 'Enter' vel duis prem mure periphericum ut mutes id

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
la: Adde periphericum

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
la: * Optiones designantur a disiuncta 'delige' clave, quam premis ut intersis ludo.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
la: Modus picturae

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
la: Ostende numerus imagoinum in secundo

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
la: Modus formae picturae

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
la: Adcommodati optiones...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
la: Qualitas imaginis

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
la: Monitorium totum

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
la: Recordare locum fenestrae

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
la: Qualitatem imaginis apta

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
la: Elige gradum difficultatis

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
la: Delige modum ludi

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
la: Utere sinistrum vel dextrum ut legas manum et prem iaculare

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
la: Ruber manus

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
la: Caeruleus manus

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui
en: = Highscores =
la: =Index optimorum=

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
la: Numerus spatiorum

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
la: Numerus AI autocinetorum

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
la: Grande Praemium

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
la: Grande Praemium fortuitum

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
la: Inire interrete

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
la: Admone signum

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
la: Dele

note: I18N: ../stk-assets/karts/adiumy/kart.xml
en: Adiumy
la: Avis adii

note: I18N: ../stk-assets/karts/beastie/kart.xml
en: Beastie
la: BSDiabolus

note: I18N: ../stk-assets/karts/emule/kart.xml
en: Emule
la: Easinus

note: I18N: ../stk-assets/karts/gnu/kart.xml
en: Gnu
la: Gnu Capra

note: I18N: ../stk-assets/karts/konqi/kart.xml
en: Konqi
la: Konqui

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Sara the Racer
la: Auriga Sara

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_wizard/kart.xml
en: Sara the Wizard
la: Maga Sara

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
la: Susanne

note: I18N: ../stk-assets/karts/wilber/kart.xml
en: Wilber
la: Vilber

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
la: Abyssus ante Diluvium

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
la: Insula pugnae

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
la: Caverna X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
la: Cacavatis templum

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
la: Arx magmatum

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
la: Grandis insula paradisiaca

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
la: Villa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
la: Campus pedilusorius glaciei

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
la: Quid agitis, stulti? Voster grandis dux deest?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
la: Vide, nunc est in mea arce et cena mea erit...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
la: Tamen sum iustus , ideo propono tibi negotium.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
la: Si tu vinces me in cursu , liberabo eum senem.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
la: Sed mendici parvi molesti numquam potestis superaturum me esse - Rex autocinetorum!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
la: Cuniculus vetus

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
la: Minipillamalleus

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
la: Oliveris ludus mathematicae

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
la: Labunt arenae

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
la: Locus otii septentrionalis

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
la: Cacumen nivis

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
la: Arena

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
la: STK Astronavis

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
la: Templum

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
la: Insula vulcani

note: I18N: ../stk-assets/tracks/xr591/track.xml
en: XR591
la: XR DXCI

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
la: Hortus Zen

en: Completed achievement "%s".
la: Praemii finita "%s".

en: Error downloading news: '%s'.
la: Non potest arcessere nuntios '%s'.

en: New track '%s' now available
la: Novus circus patens est '%s'

en: New game mode '%s' now available
la: Novus modus ludi patens est '%s'

en: New Grand Prix '%s' now available
la: Novum Grande Praemium patens est '%s'

en: New difficulty '%s' now available
la: Novus gradus difficultatis patens est '%s'

en: New kart '%s' now available
la: Novum autocinetum patens est '%s'

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
la: Hospes

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
la: Hospes %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
la: Sententiae 'config' tuae formam malam habuerunt, itaque deletae sunt et novae factae erint.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
la: Sententiae 'config' tuae antiquiores erant, itaque deletae sunt et novae factae erint.

en: Loading
la: Mane

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
la: %s (inpeditus)

en: %s is ready
la: Paratus %s est

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
la: [nihil]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
la: Sinistra clavis muris

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
la: Dextra clavis muris

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
la: Retexe

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
la: Media clavis muris

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
la: Clavis muris X1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
la: Clavis muris X2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
la: Delere clavis

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
la: Magnum spatium inane

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
la: Tergere

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
la: Finis lineae

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Shift
la: Clavis litterarum magnarum

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
la: Clavis imperiorum

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Alt/Menu
la: Alt/Electio

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
la: Pausa

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Caps Lock
la: Diu litterae magnae

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Junja
la: Iunia

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Final
la: Ultimus

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
la: Fuga

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
la: Transscribere

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Nonconvert
la: Non transscribere

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
la: Scisce

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
la: Mutatio modi

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
la: Spatium inanum

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Up
la: Super in pagina

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Down
la: Infra in pagina

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: End
la: Finis

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
la: Domi

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
la: Sinister

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
la: Sursum

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
la: Dexter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
la: Deorsum

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
la: Delige

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Exec
la: Facere

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
la: Inserere

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
la: Dele

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
la: Auxilium

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
la: Signum sinistrum

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
la: Signum dextrum

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
la: Programmata

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
la: Dormi

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
la: Axis numerorum 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
la: Axis numerorum 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
la: Axis numerorum 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
la: Axis numerorum 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
la: Axis numerorum 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
la: Axis numerorum 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
la: Axis numerorum 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
la: Axis numerorum 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
la: Axis numerorum 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
la: Axis numerorum 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
la: - (Minuere)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
la: Numerus positionibus de decem

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
la: / (Dividere)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Num Lock
la: Initium quadrati numerorum

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Scroll Lock
la: Initium quadrati navigandi

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
la: Clavis litterarum magnarum sinistra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
la: Clavis litterarum magnarum dextra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
la: Clavis imperiorum sinistra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
la: Clavis imperiorum dextra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
la: Electio sinistra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
la: Electio dextra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
la: Lude

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Zoom
la: Augmen

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
la: Axis directionis %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
la: Directio %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
la: Directio %d rotata

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
la: Directio %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
la: Clavis %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
la: Clavis muris %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
la: Positio muris %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
la: Officia clavum conmitte iterum.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
la: Sententiae 'config' tuae ea possibilitate STKis usari non possunt.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
la: Incipe

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
la: '%s' neclegitur. Tibi in tempo adjungedum erat ut ludas!

en: Only the Game Master may act at this point!
la: Solus dominus ludi agere potest!

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
la[0]: %d wiimotem inventum est.
la[1]: %d wiimotes inventa sunt.

en: Could not detect any wiimote :/
la: Nihil wiimotes invenisse possum :/

en: Penalty time!!
la: Poena temporis!!

en: You won the race!
la: VINCES

en: You finished the race!
la: Cursum finiebas!

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
la: Possibilitas mutatoris tua antiquior est. Acquire motores imaginum mutabilum noviores.

en: Eggs: %d / %d
la: Ova: %d / %d

en: Leader
la: Dux

en: Final lap!
la: Spatium ultimum

en: Lap %i
la: Spatium %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
la: %s de %s

en: New fastest lap
la: Novum spatium celerrimum

en: WRONG WAY!
la: Via falsa

en: You have been eliminated!
la: Eliminatus es!

en: '%s' has been eliminated.
la: '%s' eliminatus est.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
la: Gradus difficultatis: %s

en: %s is now online.
la: %s nunc in interrete est.

en: %s and %s are now online.
la: %s et %s nunc in interrete sunt.

en: %s, %s and %s are now online.
la: %s %s et %s nunc in interrete sunt.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
la[0]: %d amicus in interrete nunc est.
la[1]: %d amici in interrete nunc sunt.

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
la[0]: %d quaerit amicitiam tuam!
la[1]: %d quaerunt amicitiam tuam!

en: You have a new friend request!
la: Aliquis quaerit amicitiam tuam!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
la: Non posse nexere moderatrum. Vide nexum interrete vel conare posterius.

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
la: Index optimorum nimis vetus est, 
    ideo deletus est.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
la: Sequere ducem

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
la: 3 ictorum bellum

note: I18N: Game mode
en: Egg Hunt
la: Ovorum venatio

en: Incomplete replay file will not be saved.
la: Inperfectam iterationem non servabitur.

en: Replay saved in "%s".
la: Iteratio servatur in "%s".

en: 1 week
la: 1 hebdomas

en: 2 weeks
la: 2 hebdomades

en: 1 month
la: 1 mensis

en: 3 months
la: 3 menses

en: 6 months
la: 6 menses

en: 9 months
la: 9 menses

en: 1 year
la: 1 annus

en: 2 years
la: 2 anni

en: Add-on name
la: Nomen additamenti

en: Updated date
la: Renovatus est in

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
la: %s de %s

en: Please wait while addons are updated
la: Expecta renovare additamentorum

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
la: Vitum factum est, dum ad paginam magnificationum coniuntus erat. Proba coniunctionem ad coniunctionem computatorum et sententiam, quod SuperTuxKart muro ignis clausus non est.

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
la: Norma

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
la: Clausus est: supera provocationes ut plura aperiant!

en: Random Arena
la: Arena fortuita

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
la[0]: %d arena clausa est in modo lusoris singularis.
la[1]: %d arenae clausae sunt in modo lusoris singularis.

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
la: Labere

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
la: Adde wiimotem

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
la: Adde optiones clavitaturae.

en: Update
la: Renovatio

en: Version: %d
la: Versio: %d

en: featured
la: ostendetur

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
la: Magnitudo: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
la: Arcessere non potest additamentam

en: Problems installing the addon '%s'.
la: Problemae instituendi additamentam '%s'.

en: Try again
la: Cona iterum

en: Problems removing the addon '%s'.
la: Problemae delendi additamentam '%s'.

en: Current password invalid.
la: Iam signum non ratum est.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
la: Signum debet esse inter 8 et 300 litteras!

en: Passwords don't match!
la: Signa non constant

en: Password successfully changed.
la: Signi mutare  bonum est.

en: Validating info
la: Authenticare informationem

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
la[0]: Approba qualitatem imaginis in %i secundo.
la[1]: Approba qualitatem imaginis in %i secundis

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
la: Debilitatus est

en: No
la: Non

en: Username and/or email address invalid.
la: Nomen usoris vel inscriptio cursualis electronica non inefficaces sunt.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
la: Provocatio nitri

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
la: Cursus spiritus iterum

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
la: Spatia: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
la: Egetur gradus: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
la: Egetur tempus: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
la: Egentur nitra: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
la: Numerus AI autocinetorum: %i

en: Rank
la: Gradus

en: Cancel Request
la:  Quaestionem abice

en: Today
la: Hodie

en: Friend request sent!
la: Quaestionem amicitiae mittebat!

en: Friend request accepted!
la: Quaestionem amicitae accepit bene!

en: Friend request declined!
la: Sprevit quaestionem amicitiae!

en: Friend removed!
la: Expulsus amicus est.

en: Friend request cancelled!
la: Quaestionem amicitiae abiecit!

en: Processing
la: Tractare

en: Fetching last vote
la: Arcessere suffragium proximum

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
la: Prem stellas iterum, ut mutes vetum suffragium.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
la: Adhuc non suffragabas additamento. Prem stellas, ut optes suffragium acceptum tuum.

en: Vote successful! You can now close the window.
la: Suffragare bonum est! Potes claudere fenestram.

en: Performing vote
la: Suffragare

en: Random Track
la: Circus fortuitus

en: Are you sure you want to remove '%s'?
la: Esne certus expellere '%s'?

en: Do you want to save your changes?
la: Conservare velis commutationes?

en: Track
la: Circus

en: Laps
la: Spatia

en: Reversed
la: Reversus

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
la: Conservare Grande Praemium non posse.

en: Select a track
la: Delige circum

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
la: Provocationem superavisti facilem! Meres peritiam %i ex %i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
la: Provocationem superavisti solitam! Meres peritiam %i ex %i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
la: Difficilem provocationem superavisti! Meres peritiam %i ex %i

en: Challenge Completed
la: Superavisti provocationem

en: You unlocked track %0
la: Nunc circus %0 liber est.

en: You unlocked grand prix %0
la: Nunc Grande Praemium %0 liberum est

en: Default
la: Norma

en: None
la: Nullus

en: Random
la: Fortuitus

en: Reload
la: Lege disci iterum

en: Please enter the name of the grand prix
la: Scribe nomen Grandis Praemii

en: Please select a Grand Prix
la: Delige Grande Praemium.

en: User defined
la: Usor constituebatur

en: Name is empty.
la: Nomen vaccum est.

en: Another grand prix with this name already exists.
la: Aliud Grande Praemium cum aequo hoc nomine est.

en: Name is too long.
la: Nomen nimium longum est.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
la: Meliorem fortunam tibi proximo conatus tuo.

en: You completed a challenge!
la: Finis provocationem!

en: You completed the Grand Prix!
la: Finivisti Grande Praemium.

en: Random Kart
la: Fortuitum autocinetum

en: Locked
la: Clausus est.

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
la: Omnes:
    Prem clavem 'delige' ut intersint ludo.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
la: Additamenta nunc debilitata sunt in optionibus

en: Please wait while the add-ons are loading
la: Expecta legendum additamentorum

en: Create LAN Server
la: Crea LAN moderatrum

en: %s's server
la: Moderatrum %s

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
la: Nomen debet esse inter 4 et 30 litteras!

en: Fetching achievements
la: Arcessere praemios

en: %s's profile
la: Informatio de %s

en: Since
la: Abhinc

en: Fetching friends
la: Arcessere amicos

en: New Request
la: Novam quaestionem

en: Pending
la: Appendere

en: Offline
la: Abest interreti

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
la: Sine interreti non potes ludere in interreti. Si velis additamenta arcessere, veni ad optionem et opta "graphicam usoris interfacies" et muta "coniunge interrete".

en: Searching
la: Quaerere

en: Exit game
la: Relinque ludum.

en: Could not create player '%s'.
la: Creare non potui lusorem '%s'.

en: Emails don't match!
la: Epistulae electronicae non constant!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
la: Usoris nomen interretis longus inter 3 et 30 litteras esse debet!

en: Online username must not start with a number!
la: Illicitus est usoris nomen interretis incipere numero!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
la: Epistula electronica inter 5 et 254 litteras debet esse!

en: Email is invalid!
la: Epistula electronica non est recta!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
la: Litteras electronicas accipies cum praeceptione de habilitando novam rationem usoris. Quaeso, expecta et etiam vide indicem litterarum malarum(spam folder).

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
la: Interrete debilitatus est, habilita in optionibus.

en: Fetching servers
la: Arcessere moderatra

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
la: Fortuitus locus rei.

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
la: Numerus portarum ad victoriam

note: I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
la: Tempus maximum (minutum)

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
la: Age retro

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
la: Clausus est: supera provocationes ut plura aperiant!

en: Action
la: Factum

en: Key binding
la: Officia clavum

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
la: Debilita periphericum

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
la: Habilita periphericum

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
la: Claves ludi

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
la: Claves electionis

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
la: Guberna sinistrum

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
la: Guberna dextrum

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
la: Accelera

note: I18N: Key binding name
en: Fire
la: Iaculare

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
la: Nitrum

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
la: Respice

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
la: Eripe

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
la: moram facitur ludus

note: I18N: Key binding name
en: Up
la: Sursum

note: I18N: Key binding name
en: Down
la: Deorsus

note: I18N: Key binding name
en: Left
la: Sinister

note: I18N: Key binding name
en: Right
la: Dexter

note: I18N: Key binding name
en: Select
la: Delige

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
la: Retexe/Redi

en: * A blue item means a conflict with another configuration
la: * Punctum caeruleum conflictionem confictione clavum alia significat.

en: * A red item means a conflict in the current configuration
la: * Punctum rubrum conflictionem in ea confictione clavum significat.

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
la: Cave: 'Litterae magnae' clavis commendata non est. Cum pressa est, omnes claves, ubi signum magnum variat, non agent.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
la: Esne cerus delere optiones haec sempiterner?

en: Keyboard %i
la: Claviatura %i

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
la: Systemae lingua

note: I18N: custom camera setting I18N: custom video settings
en: Custom
la: Adcommodatus

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
la: Communicatores animati: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
la: Luces mutabiles: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
la: An-duplicationibus: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
la: Circumventio circumiectus: %s

en: Shadows: %s
la: Umbrae: %s

en: Shadows: %i
la: Umbrae: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
la: Flores: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
la: Lucem facere (lineae tantum): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
la: Lineae lucis (vectores deorum): %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
la: Motio motionis: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
la: Altitudo infra agris: %s

en: You need to enter a password.
la: Signum scribendum est.

en: Logging out '%s'
la: Exit '%s'

en: Logging in '%s'
la: Init '%s'

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
la: PARATE

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
la: DESTITUITE

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
la: ITE

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
la: PORTAE

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
la: Auctor est

en: Collect nitro!
la: Collige nitra!

en: Follow the leader!
la: Sequere ducem!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
la: Optimi %i

en: Challenge Failed
la: Succubuisti provocationem

en: Press fire to start the challenge
la: Prem iaculare ut incipias provocationem

en: You completed challenges!
la: Finivisti provocationes!

en: Abort Grand Prix
la: Incide Grande Praemium

en: Restart
la: Incipe iterum

en: Back to challenge selection
la: Redi ad optionem provocationum

en: Back to the menu
la: Redi optiones priam

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
la: Esne certus incidere Grande Praemium?

en: Red Team Wins
la: Ruber manus vicit

en: Blue Team Wins
la: Caeruleus manus vicit

en: It's a draw
la: Anceps, neuter vicit

en: Eliminated
la: Eliminatus est

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
la: (porta sua)

en: Track %i/%i
la: Circus %i/%i

en: Grand Prix progress:
la: Progressus Grandis Praemii:

en: Highscores
la: Index optimorum

en: Best lap time: %s
la: Optimum spatium: %s

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
la: Omnes impeti licet, ideo arma collige atque utere sapienter!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
la: Nulla adiumenta sund hic, ergo solae facultates tuae intersunt.

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
la: Es prope ducentem autocinetum, sed noli antecedere eum.

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
la: Pelle alios arma ut illi perdant vitam totam.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
la: Pilam in hostilem portam promove ad victoriam.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
la: Explora circos ut reperias occulta ova

en: Race against ghost karts and try to beat them!
la: Curre cum spiritibus autocinetis et conare vincere.

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
la: Circi auctor %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
la: Limes maximus lusorum: %d

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
la: (Vacuus)

note: I18N: track group name
en: all
la: Omnes

en: Locked!
la: Clausus est!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
la: Solus, qui omnes provocationes superavit, per magnam portam venit!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
la: Eges plus peritiam
    ut intres hanc provocationem!
    Vide relicas provocationes
    in charta parva.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
la: Prem <%s> ut acceleres, et <%s> atque <%s> ut gubernes.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
la: Collige dona et iaculare telum per premere <%s> ut abicias arcas.

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
la: Prem <%s>, ut nitra collegta utaris.

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
la: Collige nitrorum lagoenas (post flexum viae utimur)

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
la: Si in periculo sis, prem <%s> ut voces auxilium.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
la: Si labas paulisper, additum accelerandum accipias.

en: You are now ready to race. Good luck!
la: Paratus es ad cursus. Bona fortuna tibi!
