Xfce Apps - en to am translation catalogue (156 entries)

note: location
en: Location
am: ቦታ

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
am: የጊዜ ቀጠናዎን ይምረጡ

note: NOTE: this exists only if ical timezones are being used
en: floating
am: ተንሳፋፊ

en: Appearance
am: መልክ

note: show frame
en: Show _frame
am: ፍሬም አሳይ _f

note: foreground color
en: set foreground _color:
am: የፊት ቀለምን ሰይም _c፦

note: background color
en: set _background color:
am: የኋላ ቀለምን ሰይም _b፦

note: clock size (=vbox size): height and width
en: set _height:
am: ቁመትን ሰይም _h፦

en: set _width:
am: ስፋትን ሰይም _w፦

en: Clock Options
am: የስዓት ምርጫዎች

note: timezone
en: set timezone to:
am: የጊዜ ቀጠናን ወደ...ሰይም፦

en: Enter any valid strftime function parameter.
am: ትክክለኛ የstrftime function parameterን ያስገቡ.

note: Tooltip hint
en: Tooltip:
am: ምክር፦

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
am: ይህ ፕሮግራም ጊዜን ለማወቅ strftime functionን ይጠቀማል ።
    በሚፈልጉት ፎርማት ጊዜን ለማግኘት የትኛውንም ትክክለኝ የሆነ ኮድ ይጠቀሙ። ።
    አንዳንድ የተለመዱ ኮዶች ፤
    	%A = የሳምንቱ ቀን			%B = ወር
    	%c = ቀንና ስዓት		%R = ስዓትና ደቂቃ
    	%V = የስምንት ቁጥር		%Z = በጥቅም ላይ ያለ የጊዜ ክልል
    	%H = ስዓቶች				%M =ደቂቃዎች
    	%X = የአካባቢ ስዓት			%x = የአካባቢ ቀን

note: if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
am: መጨረሻ

en: Orage
am: ዖራጌ

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
am: ፋይል ምረጥ

en: Sound Files
am: የድምጽ ፋይል

en: All Files
am: ሁሉም ፋይሎች

en: The appointment information has been modified.
am: የቀጠሮው መረጃ ተሻሽሏል

en: Do you want to continue?
am: መቀጠል ይፈልጋሉ?

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
am: የዚህ ቀጠሮ ማለቂያ ከመጀመሪያው በፊት ነው።

en: This appointment will be permanently removed.
am: ይህ ቀጠሮ ለዘላለም ይሰረዛል።

en: Pick the date
am: ቀን ምረጥ

en: Today
am: ዛሬ

en: New appointment - Orage
am: አዲስ ቀጠሮ - ዖራጌ

note: File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
am: ፋይል _F

en: Sav_e and close
am: አስቀምጥና ዝጋ _e

en: D_uplicate
am: ቅዳ _u

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Save and close
am: አስቀምጥና ዝጋ

en: Revert
am: ወደኋላ መልስ

en: Duplicate
am: ቅዳ

en: Delete
am: ሰርዝ

en: Free
am: ባዶ

en: Busy
am: በስራ ላይ

en: General
am: አጠቃላይ

note: title
en: Title
am: አርዕስት

en: All day event
am: የሙሉ ቀን ስራ

note: start time
en: Start
am: ጀምር

en: Duration
am: ክፍለጊዜ

en: days
am: ቀኖች

en: hours
am: ስዓቶች

en: mins
am: ደቂቃዎች

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
am: ተገኝነት

note: note
en: Note
am: ማስታወሻ

en: Alarm
am: ማንቂያ

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
am: ድምጽ

en: Repeat alarm sound
am: የማንቂያ ድምጽን ድገም

en: times
am: ጊዜዎች

en: None
am: ምንም

en: Daily
am: በየቀኑ

en: Weekly
am: በየሳምንቱ

en: Monthly
am: በየወሩ

en: Yearly
am: በየዓመቱ

en: Mon
am: ሰኞ

en: Tue
am: ማክሰኞ

en: Wed
am: ረቡዕ

en: Thu
am: ሐሙስ

en: Fri
am: ዓርብ

en: Sat
am: ቅዳሜ

en: Sun
am: እሑድ

en: Recurrence
am: ተደጋጋሚ

note: complexity
en: Complexity
am: ውስብስብነት

en: Basic
am: መሰረታዊ

en: Advanced
am: በጥልቀት

en: Use this if you want regular repeating event
am: ተደጋጋሚ ሁኔታዎችን ለማስመዝገብ ይህንን ይጠቀሙ

note: frequency
en: Frequency
am: ተደጋጋሚነት

en: Each
am: እያንዳንዱ

en: occurrence
am: መቼ መቼ

en: Limit
am: ገደብ

en: Repeat forever
am: ለሁሌም ድገም

en: Repeat
am: ድገም

en: Repeat until
am: ድገም እስከ

note: weekdays (only for complex settings)
en: Weekdays
am: የሳምንት ቀናት

en: Which day
am: የትኛው ቀን

note: ********* View menu ********* View menu
en: _View
am: አሳይ _V

note: ********* Go menu   *********
en: _Go
am: ሂድ _G

en: New
am: አዲስ

en: Refresh
am: እንደገና ጫን

en: Close
am: ዝጋ

note: date only appointment
en: All day
am: ሙሉ ቀን

en: Time
am: ሰዓት

en: Back
am: ወደኋላ

en: Forward
am: ወደፊት

en: Flags
am: ባንዲራዎች

en: Title
am: አርዕስት

en: Orage default alarm
am: የዖራጌ ቀዳሚ ቀስቃሽ

en: Calendar files
am: የካለንደር ፋይሎች

en: Archive file
am: ፋይል አስቀምጥ

note: Edit menu
en: _Edit
am: አርም_E

en: View selected _date
am: የተመረጠውን ቀን ይመልከቱ_d

en: Select _Today
am: ዛሬን_ምረጥ

note: Help menu
en: _Help
am: መመሪያ (_H)

en: Timezone
am: የጊዜ ቀጠና

en: Show in taskbar
am: ትዕዛዝ ማስጫ ውስጥ አሳይ

en: Show in pager
am: pager ውስጥ አሳይ

en: Show in systray
am: ሲስተም ትሬ ውስጥ አሳይ

en: Calendar start
am: ካለንደር ማስነሻ

en: Show
am: አሳይ

en: Hide
am: ደብቅ

en: Minimized
am: አሳንስ

en: Orage Preferences
am: የዖራጌ ምርጫዎች

en: Reminder
am: አስታዋሽ

en: Next active alarms:
am: የሚቀጥለው በስራ ላይ ያለ ማንቂያ፦

en: 
    %02d d %02d h %02d min to: %s
am: 
    %02d ቀን %02d ሰዓት %02d ደቂቃ ወደ: %s

en: 
    No active alarms found
am: 
    ምንም በተግባር ማንቂያዎች የሉም

en: Africa
am: አፍሪካ

en: Africa/Addis_Ababa
am: አፍሪካ/አዲስ_አበባ

en: Africa/Asmera
am: አፍሪካ/አስመራ

en: Africa/Cairo
am: አፍሪካ/ካይሮ

en: Africa/Dar_es_Salaam
am: አፍሪካ/ዳሬሰላም

en: Africa/Djibouti
am: አፍሪካ/ጂቡቲ

en: Africa/Harare
am: አፍሪካ/ሓራሬ

en: Africa/Johannesburg
am: አፍሪካ/ዮሃንስበርግ

en: Africa/Kampala
am: አፍሪካ/ካምፓላ

en: Africa/Khartoum
am: አፍሪካ/ካርቱም

en: Africa/Lusaka
am: አፍሪካ/ሉሳካ

en: Africa/Maputo
am: አፍሪካ/ማፑቶ

en: Africa/Mogadishu
am: አፍሪካ/ሞቃዲሾ

en: Africa/Monrovia
am: አፍሪካ/ሞኖሮቪያ

en: Africa/Nairobi
am: አፍሪካ/ናይሮቢ

en: America
am: አሜሪካ

en: America/New_York
am: አሜሪካ/ኒውዮርክ_Y

en: America/Tegucigalpa
am: አሜሪካ/Tegucigalpa

en: America/Thule
am: አሜሪካ/Thule

en: America/Thunder_Bay
am: አሜሪካ/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
am: አሜሪካ/Tijuana

en: America/Tortola
am: አሜሪካ/Tortola

en: America/Vancouver
am: አሜሪካ/Vancouver

en: America/Whitehorse
am: አሜሪካ/Whitehorse

en: America/Winnipeg
am: አሜሪካ/Winnipeg

en: America/Yakutat
am: አሜሪካ/Yakutat

en: America/Yellowknife
am: አሜሪካ/Yellowknife

en: Antarctica
am: አንታርክቲካ

en: Arctic
am: አርክቲክ

en: Asia/Jerusalem
am: አሲያ/እየሩሳሌም

en: Atlantic
am: አትላንቲክ

en: Australia
am: አውስትራሊያ

en: Australia/Sydney
am: አውስራሊያ/ሲድኔ

en: Europe
am: አውሮፓ

en: Europe/Amsterdam
am: አውሮፓ/አምስተርዳም

en: Europe/Athens
am: አውሮፓ/አቴና

en: Europe/Berlin
am: አውሮፓ/በርሊን

en: Europe/London
am: አውሮፓ/ለንዶን

en: Europe/Madrid
am: አውሮፓ/ማድሪድ

en: Europe/Moscow
am: አውሮፓ/ሞስኮ

en: Europe/Oslo
am: አውሮፓ/ኦስሎ

en: Europe/Paris
am: አውሮፓ/ፓሪስ

en: Europe/Rome
am: አውሮፓ/ሮም

en: Indian
am: ህንድ

en: Pacific/Yap
am: ፓስፊክ/ያፕ

en: New appointment
am: አዲስ ቀጥሮ

en: About Orage
am: ስለ ዖራጌ

en: Calendar
am: ካለንደር

en: Desktop calendar
am: የገበታ ካለንደር
