Xfce Apps - en to el translation catalogue (671 entries)

note: ********** timezone tooltip **********
en: %s
    click to modify clock
el: %s
    κάντε κλικ για επεξεργασία του ρολογιού

en: Localtime
el: Τοπική ώρα

en: button 1 to change preferences 
    button 2 to adjust time of clocks
el: πλήκτρο 1 για αλλαγή προτιμήσεων 
    πλήκτρο 2 για ρύθμιση της ώρας των ρολογιών

en: adjust to change hour
el: ρυθμίστε για να αλλάξετε την ώρα

en: Global Time
el: Παγκόσμια ώρα

en: NEW
el: ΝΕΟ

en: NEW COPY
el: ΝΕΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ

en: Not possible to delete the last clock.
el: Αδύνατη η διαγραφή του τελευταίου ρολογιού.

en: update this clock
el: ενημέρωσε αυτό το ρολόι

en: add new empty clock
el: πρόσθεσε νέο ρολόι

en: add new clock using this clock as model
el: πρόσθεσε νέο ρολόι χρησιμοποιόντας αυτό το ρολόι ως πρότυπο

en: delete this clock
el: διαγραφή του ρολογιού

en: move this clock first
el: μετακίνησε αυτό το ρολόι πρώτο

en: move this clock left
el: μετακίνησε αυτό το ρολόι αριστερά

en: move this clock right
el: μετακίνησε αυτό το ρολόι δεξιά

en: move this clock last
el: μετακίνησε αυτό το ρολόι στο τέλος

en: set the timezone of this clock to be local timezone
el: όρισε ως τοπική ζώνη ώρας, αυτήν του ρολογιού

en: close window and exit
el: κλείσιμο παραθύρου και έξοδος

en: Globaltime preferences
el: Προτιμήσεις παγκόσμιας ώρας

note: -----------------------HEADING-------------------------------------------
en: Clock Parameters
el: Παράμετροι Ρολογιού

en: Name of the clock:
el: Όνομα ρολογιού

en: enter name of clock
el: εισάγετε όνομα ρολογιού

en: Timezone of the clock:
el: Ζώνη ώρας του ρολογιού:

en: Text Formatting
el: Μορφοποίηση Κειμένου

note: ------------------------background-------------------------
en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

en: Click to change background colour for clock
el: Κάντε κλικ για αλλαγή χρώματος παρασκηνίου αυτού του ρολογιού

en: Use default
el: Χρήση προεπιλεγμένου

note: ------------------------foreground-------------------------
en: Foreground (=text) color:
el: Χρώμα κειμένου:

en: Click to change foreground colour for clock
el: Κάντε κλικ για αλλαγή χρώματος προσκήνιου του ρολογιού

note: ------------------------name font-------------------------
en: Font for name of clock:
el: Γραμματοσερά για το όνομα του ρολογιού

en: Click to change font for clock name
el: Κάντε κλικ για να αλλάξετε την γραμματοσειρά για το όνομα του ρολογιού

note: ------------------------time font-------------------------
en: Font for time of clock:
el: Γραμματοσειρά για την ένδειξη ώρας

en: Click to change font for clock time
el: Κάντε κλικ για να αλλάξετε την γραμματοσειρά για την ένδειξη ώρας

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline name of clock:
el: Υπογράμμιση ονόματος του ρολογιού:

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline time of clock:
el: Υπογράμμιση της ώρας

en: Text Default Formatting
el: Προκαθορισμένη μορφοποίηση κειμένου

en: Click to change default background colour for clocks
el: Κάντε κλικ για να αλλάξετε το προκαθορισμένο χρώμα παρασκνίου στα ρολόγια

en: Cross this to use system default instead of selected color
el: Επιλέξτε αυτό για να γίνει χρήση του προεπιλεγμένου από το σύστημα, αντί του επιλεγμένου χρώματος

en: Click to change default text colour for clocks
el: Κάντε κλικ για να αλλάξετε το προκαθορισμένο χρώμα κειμένου για τα ρολόγια

en: update preferences
el: ενημέρωση προτιμήσεων

en: Globaltime Preferences
el: Προτιμήσεις παγκόσμιας ώρας

note: -----------------------HEADING--------------------------------------
en: General Preferences
el: Γενικές προτιμήσεις

en: Standard
el: Τυποποιημένο

en: Use normal decorations
el: Χρήση κανονικών διακοσμήσεων παραθύρου

en: None
el: Κανένα

en: Do not show window decorations (borders)
el: Να μην εμφανίζονται οι διακοσμήσεις του παραθύρου (περίγραμμα)

en: Clock size:
el: Μέγεθος ρολογιού:

en: Equal
el: Ίσο

en: All clocks have same size
el: Όλα τα ρολόγια να έχουν ίδιο μέγεθος

en: Varying
el: Ποικιλία

en: Clock sizes vary
el: Τα μεγέθη των ρολογιών να ποικίλλουν

en: Local timezone:
el: Τοπική ζώνη ώρας

en:  Other
el: Άλλο

en: %d hour %d mins
el: %d ώρα %d λεπτά

en: %d hour
el: %d ώρα

en: %d mins
el: %d λεπτά

en: backward
el: πίσω

en: forward
el: μπροστά

en: not changed
el: δεν άλλαξε

en: not changing
el: δεν αλλάζει

note: location
en: Location
el: Τοποθεσία

en: Previous/Next Change
el: Προηγούμενη/Επόμενη αλλαγή

en: Country
el: Χώρα

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
el: Επιλογή ζώνης ώρας

en: Change mode
el: Αλλαγή κατάστασης

note: NOTE: this exists only if ical timezones are being used
en: floating
el: μετακινούμενη

en: Orage Globaltime
el: Παγκόσμια ώρα του Orage

en: Show clocks from different countries
el: Εμφάνιση ρολογιών από διαφορετικές χώρες

en: Globaltime
el: Παγκόσμια ώρα

en: No rotation
el: Καμια περιστροφή

en: Rotate left
el: Περιστροφή αριστερά

en: Rotate right
el: Περιστροφή δεξιά

en: Appearance
el: Εμφάνιση

note: show frame
en: Show _frame
el: Με _πλαίσιο

note: foreground color
en: set foreground _color:
el: Χρώμα _κειμένου:

note: background color
en: set _background color:
el: Χρώμα _παρασκηνίου:

en: Clock Options
el: Επιλογές ρολογιού

note: timezone
en: set timezone to:
el: ορισμός ζώνης ώρας:

en: Line %d:
el: Γραμμή %d:

en: Enter any valid strftime function parameter.
el: Εισάγετε μια έγκυρη παράμετρο της συνάρτησης strftime.

note: Tooltip hint
en: Tooltip:
el: Υπόδειξη:

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
el: Αυτό το πρόγραμμα χρησιμοποιεί τη συνάρτηση strftime για να εμφανίσει την ώρα.
    Εισάγετε κάποιον έγκυρο κωδικό για να εμφανίσετε την ώρα στη μορφή που προτιμάτε.
    Μερικοί κοινοί κωδικοί είναι οι:	%A = ημέρα εβδομάδας		%B = μήνας
    	%c = ημερομηνία & ώρα		%R = ώρα και λεπτά
    	%V = αριθμός εβδομάδας		%Z = ζώνη ώρας
    	%H = ώρες 				%M = λεπτό
    	%X = τοπική ώρα			%x = τοπική ημερομηνία

en: Orage clock Preferences
el: Προτιμήσεις ρολογιού Orage

note: TRANSLATORS: Use format characters from strftime(3) * to get the proper string for your locale. * I used these: * %A  : full weekday name * %d  : day of the month * %B  : full month name * %Y  : four digit year * %V  : ISO week number
en: %A %d %B %Y/%V
el: %A %d %B %Y

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Manage your time with Orage
el: Διαχειριστείτε το χρόνο σας με το Orage

note: if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
el: Τέλος

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
el: Επιλογή αρχείου...

en: Sound Files
el: Αρχεία ήχου

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: The appointment information has been modified.
el: Οι πληροφορίες του ραντεβού έχουν τροποποιηθεί.

en: Do you want to continue?
el: Επιθυμείτε να συνεχίσετε;

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
el: Το τέλος αυτού του ραντεβού είναι νωρίτερα από την αρχή του.

en: This appointment will be permanently removed.
el: Αυτό το ραντεβού θα απομακρυνθεί οριστικά.

en: Pick the date
el: Επιλογή ημερομηνίας

en: Today
el: Σήμερα

en: This appointment does not exist.
el: Αυτό το ραντεβού δεν υπάρχει.

en: It was probably removed, please refresh your screen.
el: Πιθανώς έχει αφαιρεθεί, παρακαλώ ανανεώστε την οθόνη σας.

en: Current categories
el: Τρέχουσες κατηγορίες

en: Add new category with color
el: Προσθήκη νέας κατηγορίας με χρώμα

en: Category:
el: Κατηγορία:

en: Colors of categories - Orage
el: Χρώματα κατηγοριών - Orage

en:  *** COPY ***
el: *** ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ***

en: New appointment - Orage
el: Νέο ραντεβού - Orage

note: File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
el: _Αρχείο

en: Sav_e and close
el: Αποθήκ_ευση και κλείσιμο

en: D_uplicate
el: Δημιουργία αντι_γράφου

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save and close
el: Αποθήκευση και κλείσιμο

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Duplicate
el: Αντίγραφο

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Free
el: Διαθέσιμος/η

en: Busy
el: Απασχολημένος/η

en: General
el: Γενικές

note: type
en: Type
el: Τύπος

en: Event
el: Συμβάν

en: Event that will happen sometime. For example:
    Meeting or birthday or TV show.
el: Συμβάν που θα συμβεί κάποια στιγμή. Για παράδειγμα:
    Συνάντηση ή γενέθλια ή εκπομπή της τηλεόρασης.

en: Something that you should do sometime. For example:
    Wash your car or test new version of Orage.
el: Κάτι που θα πρέπει να κάνετε κάποια στιγμή. Για παράδειγμα:
    Πλύντε το αυτοκίνητό σας ή δοκιμάστε τη νέα έκδοση του Orage.

en: Journal
el: Ημερολόγιο

en: Make a note that something happened. For example:
    Remark that your mother called or first snow came.
el: Κάντε μια σημείωση οτι κάτι συνέβη. Για παράδειγμα:
    Σημειώστε οτι σας κάλεσε η μητέρα σας ή οτι μόλις χιόνισε.

note: title
en: Title
el: Τίτλος

en: All day event
el: Νέο γεγονός ολόκληρης της μέρας

note: start time
en: Start
el: Έναρξη

en: Duration
el: Διάρκεια

en: days
el: ημέρες

en: hours
el: ώρες

en: mins
el: λεπτά

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
el: Διαθεσιμότητα

note: completed (only for TODO)
en: Completed
el: Ολοκληρώθηκαν

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

note: categories
en: Categories
el: Κατηγορίες

note: priority
en: Priority
el: Προτεραιότητα

note: note
en: Note
el: Σημείωση

en: Before Start
el: Πριν την εκκίνηση

en: Before End
el: Πριν το τέλος

en: After Start
el: Μετά την εκκίνηση

en: After End
el: Μετά το τέλος

en: Alarm
el: Ειδοποίηση

note: **** ALARM TIME ****
en: Alarm time
el: Ώρα αφύπνισης

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
el: Ήχοι

en: Use
el: Χρήση

en: Repeat alarm sound
el: Επανάληψη ήχου ειδοποίησης

en: times
el: φορές

note: **** Display Alarm ****
en: Visual
el: Ορατό

en: Use notification
el: Χρήση ειδοποίησης

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

note: **** Procedure Alarm ****
en: Procedure
el: Διαδικασία

en: Daily
el: Ημερήσια

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

en: Monthly
el: Μηνιαία

en: Yearly
el: Ετήσια

en: Hourly
el: Ωραιαία

en: Mon
el: Δευ

en: Tue
el: Τρι

en: Wed
el: Τετ

en: Thu
el: Πεμ

en: Fri
el: Παρ

en: Sat
el: Σάβ

en: Sun
el: Κυρ

en: Recurrence
el: Επανάληψη

note: complexity
en: Complexity
el: Περιπλοκότητα

en: Basic
el: Βασικά

en: Advanced
el: Προχωρημένα

en: Use this if you want regular repeating event
el: Χρησιμοποιήστε αυτό εαν επιθυμείτε κανονικά επαναλαμβανόμενο συμβάν

note: frequency
en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Each
el: Κάθε

en: Limit
el: Όριο

en: Repeat forever
el: Συνεχές

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Repeat until
el: Επανάληψη μέχρι

en: Which day
el: Ποιά ημέρα

note: exceptions
en: Exceptions
el: Εξαιρέσεις

note: ********* View menu ********* View menu
en: _View
el: _Προβολή

note: ********* Go menu   *********
en: _Go
el: _Μετάβαση

en: New
el: Νέο

en: Back one week
el: Πίσω μια εβδομάδα

en: Back one day
el: Πίσω μια ημέρα

en: Forward one day
el: Μπροστά μια ημέρα

en: Forward one week
el: Μπροστά μια εβδομάδα

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Orage - day view
el: Orage - Προβολή ημέρας

note: date only appointment
en: All day
el: Ολόκληρη τη μέρα

en: Time
el: Ώρα

en: No rows have been selected.
el: Δεν έχουν επιλεγεί γραμμές

en: You will permanently remove all
    selected appointments.
el: Θα διαγραφούν όλα τα
    επιλεγμένα ραντεβού.

en: Back
el: Πίσω

en: Forward
el: Μπροστά

en: Find
el: Εύρεση

en: Dayview
el: Προβολή ημέρας

en: Journal entries starting from:
el: Καταχωρήσεις ημερολογίου που ξεκινάνε απο:

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search text
el: Αναζήτηση κειμένου

en: Flags
el: Διακόπτες

en: Title
el: Τίτλος

en: Archiving threshold: %d month(s)
el: Όριο αρχειοθέτησης: %d μήνας(ες)

en: Orage default alarm
el: Προκαθορισμένη ειδοποίηση

en: 	Found %d alarms of which %d are active. (Searched %d recurring alarms.)
el: 	Βρέθηκαν %d ειδοποιήσεις απο τις οποίες %d είναι ενεργές. (Αναζήτηση %d επαναλαμβανόμενων ειδοποιήσεων)

en: Calendar files
el: Αρχεία ημερολογίου

en: READ ONLY
el: ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗ

en: READ WRITE
el: ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗ

en: Filename is empty.
el: Το όνομα αρχείου είναι κενό.

en: Name is empty.
el: Το όνομα είναι κενό.

en: File does not exist.
el: Το αρχείο δεν υπάρχει.

en: Same filename already exists in Orage.
el: Υπάρχει ήδη το ίδιο όνομα αρχείου στο Orange.

en: Import/export
el: Εισαγωγή/εξαγωγή

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Read from file:
el: Ανάγνωση από αρχείο:

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Write to file:
el: Εγγραφή στο αρχείο:

en: Select
el: Επιλογή

en: All appointments
el: Όλα τα ραντεβού

en: Orage files
el: Αρχεία Orage

en: Current file:
el: Τρέχον αρχείο:

en: New file:
el: Νέο αρχείο:

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Archive file
el: Όνομα αρχείου

en: Read only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Usage: orage [options] [files]
el: Χρήση: orage [options] [files]

en: Options:
el: Επιλογές:

en: --version (-v) 		show version of orage
el: --version (-v) 		εμφάνιση έκδοσης του orange

en: --help (-h) 		print this text
el: --help (-h) 		εμφάνιση αυτού του κειμένου

en: --preferences (-p) 	show preferences form
el: --preferences (-p) 	εμφάνιση φόρμας προτιμήσεων

en: --toggle (-t) 		make orage visible/unvisible
el: --toggle (-t) 		εναλλαγή orange εμφανούς/κρυφού

en: --remove-foreign (-r) file 	remove a foreign file
el: --remove-foreign (-r) file 	αφαίρεση ξένου αρχείου

en: --export (-e) file [appointment...] 	export appointments from Orage to file
el: --export (-e) file [appointment...] 	εξαγωγή ραντεβού του Orange σε αρχείο

en: 
    Unknown option %s
el: 
    Άγνωστη επιλογή %s

note: Edit menu
en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: View selected _date
el: Προβολή της επιλεγμένης _ημερομηνίας

en: Select _Today
el: Επίλεξε το _σήμερα

note: Help menu
en: _Help
el: _Βοήθεια

en:  Location: %s
el: Τοποθεσία: %s

en: Never
el: Ποτέ

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     End:	%s%s
el: Τίτλος: %s
    %s Έναρξη:	%s
     Λήξη:	%s%s

en: Main settings
el: Κύριες ρυθμίσεις

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Sound command
el: Εντολή ήχου

en: Calendar window
el: Παράθυρο ημερολογίου

en: Show menu
el: Εμφάνιση μενού

en: Show day names
el: Εμφάνιση ονομάτων ημερών

en: Show week numbers
el: Εμφάνιση αρίθμησης εβδομάδων

en: Show month and year
el: Εμφάνιση μήνα και έτους

en: Show on all desktops
el: Εμφάνιση σε όλες τις επιφάνειες εργασίας

en: Show in taskbar
el: Προβολή στη μπάρα εργασιών

en: Show in pager
el: Προβολή στον ειδοποιητή

en: Show in systray
el: Προβολή στον πίνακα συστήματος

en: Calendar start
el: Εκκίνηση

en: Show
el: Προβολή

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Minimized
el: Ελαχιστοποιημένο

en: Event list
el: Λίστα εκδηλώσεων

en: Extra settings
el: Περισσότερες ρυθμίσεις

en: First day of week
el: Πρώτη ημέρα της εβδομάδας

en: Selected day
el: Επιλεγμένη ημέρα

en: Use dynamic icon
el: Χρήση δυναμικού εικονιδίου

en: Orage Preferences
el: Προτιμήσεις Orage

en: Default timezone not found, please, set it manually.
el: Δεν βρέθηκε προεπιλεγμένη ζώνη ώρας, παρακαλώ επιλέξτε την χειροκίνητα.

en: Reminder
el: Υπενθύμιση

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Reminder - Orage
el: Υπενθύμιση - Orange

en: Africa
el: Αφρική

en: Africa/Abidjan
el: Αφρική/Αμπιτζάν

en: Africa/Accra
el: Αφρική/Άκρα

en: Africa/Addis_Ababa
el: Αφρική/Αντίς Αμπέμπα

en: Africa/Algiers
el: Αφρική/Αλγέρι

en: Africa/Asmera
el: Αφρική/Ασμέρα

en: Africa/Bamako
el: Αφρική/Μπαμακό

en: Africa/Bangui
el: Αφρική/Μπάνγκουι

en: Africa/Banjul
el: Αφρική/Μπαντζούλ

en: Africa/Bissau
el: Αφρική/Μπισσάου

en: Africa/Blantyre
el: Αφρική/Μπλάντυρ

en: Africa/Brazzaville
el: Αφρική/Μπραζαβίλ

en: Africa/Bujumbura
el: Αφρική/Μπουζουμπούρα

en: Africa/Cairo
el: Αφρική/Κάιρο

en: Africa/Casablanca
el: Αφρική/Καζαμπλάνκα

en: Africa/Ceuta
el: Αφρική/Κέουτα

en: Africa/Conakry
el: Αφρική/Κόνακρυ

en: Africa/Dakar
el: Αφρική/Ντακάρ

en: Africa/Dar_es_Salaam
el: Αφρική/Νταρ-Ες-Σαλάμ

en: Africa/Djibouti
el: Αφρική/Τζιμπουτί

en: Africa/Douala
el: Αφρική/Ντουάλα

en: Africa/El_Aaiun
el: Αφρική/Ελ Αγιούν

en: Africa/Freetown
el: Αφρική/Φρητάουν

en: Africa/Gaborone
el: Αφρική/Γκαμπορόν

en: Africa/Harare
el: Αφρική/Χαράρε

en: Africa/Johannesburg
el: Αφρική/Γιοχάνεσμπουργκ

en: Africa/Kampala
el: Αφρική/Καμπάλα

en: Africa/Khartoum
el: Αφρική/Χαρτούμ

en: Africa/Kigali
el: Αφρική/Κιγκάλι

en: Africa/Kinshasa
el: Αφρική/Κινσάσα

en: Africa/Lagos
el: Αφρική/Λάγγος

en: Africa/Libreville
el: Αφρική/Λιμπρεβίλ

en: Africa/Lome
el: Αφρική/Λόμε

en: Africa/Luanda
el: Αφρική/Λουάντα

en: Africa/Lubumbashi
el: Αφρική/Λουμπουμπάσι

en: Africa/Lusaka
el: Αφρική/Λουζάκα

en: Africa/Malabo
el: Αφρική/Μαλάμπο

en: Africa/Maputo
el: Αφρική/Μαπούτο

en: Africa/Maseru
el: Αφρική/Μασερού

en: Africa/Mbabane
el: Αφρική/Μπαμπάνε

en: Africa/Mogadishu
el: Αφρική/Μογκαντίσου

en: Africa/Monrovia
el: Αφρική/Μονροβία

en: Africa/Nairobi
el: Αφρική/Ναϊρόμπι

en: Africa/Ndjamena
el: Αφρική/Ντζιαμένα

en: Africa/Niamey
el: Αφρική/Νιαμέυ

en: Africa/Nouakchott
el: Αφρική/Νουακχώτ

en: Africa/Ouagadougou
el: Αφρική/Ουαγκαντούγκου

en: Africa/Porto-Novo
el: Αφρική/Πόρτο-Νόβο

en: Africa/Sao_Tome
el: Αφρική/Σάο Τόμε

en: Africa/Timbuktu
el: Αφρική/Τιμπουκτού

en: Africa/Tripoli
el: Αφρική/Τρίπολη

en: Africa/Tunis
el: Αφρική/Τύνιδα

en: Africa/Windhoek
el: Αφρική/Ουίντχουκ

en: America
el: Αμερική

en: America/Adak
el: Αμερική/Αντάκ

en: America/Anchorage
el: Αμερική/Άνκορατζ

en: America/Anguilla
el: Αμερική/Αγκίλα

en: America/Antigua
el: Αμερική/Αντίγκουα

en: America/Araguaina
el: Αμερική/Αραγκουάινα

en: America/Argentina/Buenos_Aires
el: Αμερική/Αργεντινή/_Μπουένος Άιρες

en: America/Argentina/Catamarca
el: Αμερική/Αργεντινή/Καταμάρκα

en: America/Argentina/Cordoba
el: Αμερική/Αργεντινή/Κόρντομπα

en: America/Argentina/Jujuy
el: Αμερική/Αργεντινή/Γιούγιουι

en: America/Argentina/Mendoza
el: Αμερική/Αργεντινή/Μεντόζα

en: America/Aruba
el: Αμερική/Αρούμπα

en: America/Asuncion
el: Αμερική/Ασουνθιόν

en: America/Barbados
el: Αμερική/Μπαρμπάντος

en: America/Belem
el: Αμερική/Μπέλεμ

en: America/Belize
el: Αμερική/Μπελίζ

en: America/Boa_Vista
el: Αμερική/Μπόα Βίστα

en: America/Bogota
el: Αμερική/Μπογκοτά

en: America/Boise
el: Αμερική/Μπόιζ

en: America/Buenos_Aires
el: Αμερική/Μπουένος Άιρες

en: America/Cambridge_Bay
el: Αμερική/Κέμπριτζ Μπέυ

en: America/Cancun
el: Αμερική/Κανκούν

en: America/Caracas
el: Αμερική/Καράκας

en: America/Catamarca
el: Αμερική/Καταμάρκα

en: America/Cayenne
el: Αμερική/Καϋέν

en: America/Cayman
el: Αμερική/Κάυμαν

en: America/Chicago
el: Αμερική/Σικάγο

en: America/Chihuahua
el: Αμερική/Τσιουάουα

en: America/Cordoba
el: Αμερική/Κόρντομπα

en: America/Costa_Rica
el: Αμερική/Κόστα Ρίκα

en: America/Cuiaba
el: Αμερική/Κουϊάμπα

en: America/Curacao
el: Αμερική/Κουρασάο

en: America/Dawson
el: Αμερική/Ντώσον

en: America/Dawson_Creek
el: Αμερική/Ντώσον Κρηκ

en: America/Denver
el: Αμερική/Ντένβερ

en: America/Detroit
el: Αμερική/Ντητρόιτ

en: America/Dominica
el: Αμερική/Ντομίνικα

en: America/Edmonton
el: Αμερική/Έντμοντον

en: America/Eirunepe
el: Αμερική/Εϊρουνέπε

en: America/El_Salvador
el: Αμερική/Ελ Σαλβαδόρ

en: America/Fortaleza
el: Αμερική/Φορταλέζα

en: America/Glace_Bay
el: Αμερική/Γκλέις Μπέυ

en: America/Godthab
el: Αμερική/Γκόντχαμπ

en: America/Goose_Bay
el: Αμερική/Γκουζ Μπέυ

en: America/Grand_Turk
el: Αμερική/Γκραντ Τουρκ

en: America/Grenada
el: Αμερική/Γρενάδα

en: America/Guadeloupe
el: Αμερική/Γουαδελούπη

en: America/Guatemala
el: Αμερική/Γουατεμάλα

en: America/Guayaquil
el: Αμερική/Γκουαγιακίλ

en: America/Guyana
el: Αμερική/Γουϊάνα

en: America/Halifax
el: Αμερική/Χάλιφαξ

en: America/Havana
el: Αμερική/Αβάνα

en: America/Hermosillo
el: Αμερική/Ερμοσίλλο

en: America/Indiana/Indianapolis
el: Αμερική/Ινδιάνα/Ινδιανάπολη

en: America/Indiana/Knox
el: Αμερική/Ινδιάνα/Νοξ

en: America/Indiana/Marengo
el: Αμερική/Ινδιάνα/Μαρένγκο

en: America/Indiana/Vevay
el: Αμερική/Ινδιάνα/Βέβεϋ

en: America/Indianapolis
el: Αμερική/Ινδιανάπολη

en: America/Inuvik
el: Αμερική/Ινουβίκ

en: America/Iqaluit
el: Αμερική/Ικαλούιτ

en: America/Jamaica
el: Αμερική/Τζαμάικα

en: America/Jujuy
el: Αμερική/Γιούγιουι

en: America/Juneau
el: Αμερική/Γιούνω

en: America/Kentucky/Louisville
el: Αμερική/Κεντάκυ/Λούισβιλ

en: America/Kentucky/Monticello
el: Αμερική/Κεντάκυ/Μοντισέλλο

en: America/La_Paz
el: Αμερική/Λα Παζ

en: America/Lima
el: Αμερική/Λίμα

en: America/Los_Angeles
el: Αμερική/Λος Άντζελες

en: America/Louisville
el: Αμερική/Λούισβιλ

en: America/Maceio
el: Αμερική/Μασέιο

en: America/Managua
el: Αμερική/Μανάγκουα

en: America/Manaus
el: Αμερική/Μανάους

en: America/Martinique
el: Αμερική/Μαρτινίκα

en: America/Mazatlan
el: Αμερική/Μαζατλάν

en: America/Mendoza
el: Αμερική/Μεντόζα

en: America/Menominee
el: Αμερική/Μενομινέ

en: America/Merida
el: Αμερική/Μερίντα

en: America/Mexico_City
el: Αμερική/Πόλη του Μεξικού

en: America/Miquelon
el: Αμερική/Μικελόν

en: America/Monterrey
el: Αμερική/Μοντερέυ

en: America/Montevideo
el: Αμερική/Μοντεβιντέο

en: America/Montreal
el: Αμερική/Μόντρεαλ

en: America/Montserrat
el: Αμερική/Μονσεράτ

en: America/Nassau
el: Αμερική/Νασσάου

en: America/New_York
el: Αμερική/Νέα Υόρκη

en: America/Nipigon
el: Αμερική/Νιπιγκόν

en: America/Nome
el: Αμερική/Νόμε

en: America/Noronha
el: Αμερική/Νορόνα

en: America/Panama
el: Αμερική/Παναμάς

en: America/Pangnirtung
el: Αμερική/Πάγγνιρτουγκ

en: America/Paramaribo
el: Αμερική/Παραμαρίμπο

en: America/Phoenix
el: Αμερική/Φοίνιξ

en: America/Port-au-Prince
el: Αμερική/Πορτ-Ο-Πρενς

en: America/Port_of_Spain
el: Αμερική/Πορτ-Οβ-Σπέιν

en: America/Porto_Velho
el: Αμερική/Πόρτο Βέλο

en: America/Puerto_Rico
el: Αμερική/Πουέρτο Ρίκο

en: America/Rainy_River
el: Αμερική/Ρέινυ Ρίβερ

en: America/Rankin_Inlet
el: Αμερική/Ράνκιν_Ίνλετ

en: America/Recife
el: Αμερική/Ρεσίφε

en: America/Regina
el: Αμερική/Ρεγκίνα

en: America/Rio_Branco
el: Αμερική/Ρίο Μπράνκο

en: America/Rosario
el: Αμερική/Ροσάριο

en: America/Santiago
el: Αμερική/Σαντιάγκο

en: America/Santo_Domingo
el: Αμερική/Σάντο Ντομίνγκο

en: America/Sao_Paulo
el: Αμερική/Σάο Πάολο

en: America/Scoresbysund
el: Αμερική/Σκορέσμπυσουντ

en: America/Shiprock
el: Αμερική/Σίπροκ

en: America/St_Johns
el: Αμερική/Σαιντ Τζωνς

en: America/St_Kitts
el: Αμερική/Σαιντ Κιτς

en: America/St_Lucia
el: Αμερική/Σαντα Λουτσία

en: America/St_Thomas
el: Αμερική/Σαιντ Τόμας

en: America/St_Vincent
el: Αμερική/Σαιντ Βίνσεντ

en: America/Swift_Current
el: Αμερική/Σουίφτ Κάρρεντ

en: America/Tegucigalpa
el: Αμερική/Τεγκουσιγκάλπα

en: America/Thule
el: Αμερική/Θούλη

en: America/Thunder_Bay
el: Αμερική/Θάντερ Μπέυ

en: America/Tijuana
el: Αμερική/Τιχουάνα

en: America/Tortola
el: Αμερική/Τόρτολα

en: America/Vancouver
el: Αμερική/Βανκούβερ

en: America/Whitehorse
el: Αμερική/Γουάιτχορς

en: America/Winnipeg
el: Αμερική/Γουίννιπεγκ

en: America/Yakutat
el: Αμερική/Γιάκουτατ

en: America/Yellowknife
el: Αμερική/Γιέλοουνάιφ

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Antarctica/Casey
el: Ανταρκτική/Κέισυ

en: Antarctica/Davis
el: Ανταρκτική/Ντέιβις

en: Antarctica/DumontDUrville
el: Ανταρκτική/Ντυμόντ Ντ' Ουρβίλ

en: Antarctica/Mawson
el: Ανταρκτική/Μώσον

en: Antarctica/McMurdo
el: Ανταρκτική/ΜακΜέρντο

en: Antarctica/Palmer
el: Ανταρκτική/Πάλμερ

en: Antarctica/South_Pole
el: Ανταρκτική/Νότιος Πόλος

en: Antarctica/Syowa
el: Ανταρκτική/Σίοβα

en: Antarctica/Vostok
el: Ανταρκτική/Βοστόκ

en: Arctic
el: Αρκτικός κύκλος

en: Arctic/Longyearbyen
el: Αρκτικός κύκλος/Λονγκιρμπίεν

en: Asia
el: Ασία

en: Asia/Aden
el: Ασία/Άντεν

en: Asia/Almaty
el: Ασία/Αλμάτυ

en: Asia/Amman
el: Ασία/Αμμάν

en: Asia/Anadyr
el: Ασία/Αναντύρ

en: Asia/Aqtau
el: Ασία/Ακτάου

en: Asia/Aqtobe
el: Ασία/Ακτόμπε

en: Asia/Ashgabat
el: Ασία/Ασγκαμπάτ

en: Asia/Baghdad
el: Ασία/Βαγδάτη

en: Asia/Bahrain
el: Ασία/Μπαχρέιν

en: Asia/Baku
el: Ασία/Μπακού

en: Asia/Bangkok
el: Ασία/Μπανγκόγκ

en: Asia/Beirut
el: Ασία/Βηρυτός

en: Asia/Bishkek
el: Ασία/Μπίσκεκ

en: Asia/Brunei
el: Ασία/Μπρουνέι

en: Asia/Calcutta
el: Ασία/Καλκούτα

en: Asia/Chungking
el: Ασία/Άντεν

en: Asia/Colombo
el: Ασία/Κολόμπο

en: Asia/Damascus
el: Ασία/Δαμασκός

en: Asia/Dhaka
el: Ασία/Ντάκα

en: Asia/Dili
el: Ασία/Ντίλι

en: Asia/Dubai
el: Ασία/Ντουμπάι

en: Asia/Dushanbe
el: Ασία/Ντουσάμπε

en: Asia/Gaza
el: Ασία/Γάζα

en: Asia/Harbin
el: Ασία/Χαρμπίν

en: Asia/Hong_Kong
el: Ασία/Χονγκ Κονγκ

en: Asia/Hovd
el: Ασία/Χοβντ

en: Asia/Irkutsk
el: Ασία/Ιρκούτσκ

en: Asia/Istanbul
el: Ασία/Κωνσταντινούπολη

en: Asia/Jakarta
el: Ασία/Τζακάρτα

en: Asia/Jayapura
el: Ασία/Τζαγιαπούρα

en: Asia/Jerusalem
el: Ασία/Ιερουσαλήμ

en: Asia/Kabul
el: Ασία/Καμπούλ

en: Asia/Kamchatka
el: Ασία/Καμτσάτκα

en: Asia/Karachi
el: Ασία/Καράτσι

en: Asia/Kashgar
el: Ασία/Κασγκάρ

en: Asia/Katmandu
el: Ασία/Κατμαντού

en: Asia/Krasnoyarsk
el: Ασία/Κρασνόγιαρσκ

en: Asia/Kuala_Lumpur
el: Ασία/Κουάλα Λουμπούρ

en: Asia/Kuching
el: Ασία/Κούτσινγκ

en: Asia/Kuwait
el: Ασία/Κουβέιτ

en: Asia/Macao
el: Ασία/Μακάο

en: Asia/Magadan
el: Ασία/Μαγκαντάν

en: Asia/Manila
el: Ασία/Μανίλα

en: Asia/Muscat
el: Ασία/Μουσκάτ

en: Asia/Nicosia
el: Ασία/Λευκωσία

en: Asia/Novosibirsk
el: Ασία/Νοβοσιμπίρσκ

en: Asia/Omsk
el: Ασία/Ομσκ

en: Asia/Phnom_Penh
el: Ασία/Πνομ Πενχ

en: Asia/Pontianak
el: Ασία/Ποντιάνακ

en: Asia/Pyongyang
el: Ασία/Πιονγκ Γιανγκ

en: Asia/Qatar
el: Ασία/Κατάρ

en: Asia/Rangoon
el: Ασία/Ρανγκούν

en: Asia/Riyadh
el: Ασία/Ριάντ

en: Asia/Saigon
el: Ασία/Σαϊγκόν

en: Asia/Samarkand
el: Ασία/Σαμαρκάνδη

en: Asia/Seoul
el: Ασία/Σεούλ

en: Asia/Shanghai
el: Ασία/Σαγγάη

en: Asia/Singapore
el: Ασία/Σιγκαπούρη

en: Asia/Taipei
el: Ασία/Ταϊπέι

en: Asia/Tashkent
el: Ασία/Τασκένδη

en: Asia/Tbilisi
el: Ασία/Τυφλίδα

en: Asia/Tehran
el: Ασία/Τεχεράνη

en: Asia/Thimphu
el: Ασία/Τιμφού

en: Asia/Tokyo
el: Ασία/Τόκιο

en: Asia/Ujung_Pandang
el: Ασία/Ουγιούνγκ Παντάνγκ

en: Asia/Ulaanbaatar
el: Ασία/Ουλάν Μπατόρ

en: Asia/Urumqi
el: Ασία/Ουρούμκι

en: Asia/Vientiane
el: Ασία/Βιεντιάνε

en: Asia/Vladivostok
el: Ασία/Βλαδιβοστόκ

en: Asia/Yakutsk
el: Ασία/Γιακούτσκ

en: Asia/Yekaterinburg
el: Ασία/Αικατερίνμπουργκ

en: Asia/Yerevan
el: Ασία/Ερεβάν

en: Atlantic
el: Ατλαντικός

en: Atlantic/Azores
el: Ατλαντικός/Αζόρες

en: Atlantic/Bermuda
el: Ατλαντικός/Βερμούδες

en: Atlantic/Canary
el: Ατλαντικός/Κανάριοι Νήσοι

en: Atlantic/Cape_Verde
el: Ατλαντικός/Πράσινο Ακρωτήριο

en: Atlantic/Faeroe
el: Ατλαντικός/Φερόες

en: Atlantic/Jan_Mayen
el: Ατλαντικός/Γιαν Μάυεν

en: Atlantic/Madeira
el: Ατλαντικός/Μαδέρα

en: Atlantic/Reykjavik
el: Ατλαντικός/Ρέυκιαβικ

en: Atlantic/South_Georgia
el: Ατλαντικός/Σάουθ Τζώρτζια

en: Atlantic/St_Helena
el: Ατλαντικός/Σάντα Ελένα

en: Atlantic/Stanley
el: Ατλαντικός/Στάνλεϋ

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Australia/Adelaide
el: Αυστραλία/Αδελαΐδα

en: Australia/Brisbane
el: Αυστραλία/Μπρισμπέιν

en: Australia/Broken_Hill
el: Αυστραλία/Μπρόκεν Χιλ

en: Australia/Darwin
el: Αυστραλία/Ντάργουιν

en: Australia/Hobart
el: Αυστραλία/Χόμπαρτ

en: Australia/Lindeman
el: Αυστραλία/Λίντεμαν

en: Australia/Lord_Howe
el: Αυστραλία/Λορντ Χάου

en: Australia/Melbourne
el: Αυστραλία/Μελβούρνη

en: Australia/Perth
el: Αυστραλία/Περθ

en: Australia/Sydney
el: Αυστραλία/Σύδνεϋ

en: Canada
el: Καναδάς

en: Canada/Atlantic
el: Καναδάς/Ατλαντικός

en: Chile
el: Χιλή

en: Europe
el: Ευρώπη

en: Europe/Amsterdam
el: Ευρώπη/Άμστερνταμ

en: Europe/Andorra
el: Ευρώπη/Ανδόρρα

en: Europe/Athens
el: Ευρώπη/Αθήνα

en: Europe/Belfast
el: Ευρώπη/Μπέλφαστ

en: Europe/Belgrade
el: Ευρώπη/Βελιγράδι

en: Europe/Berlin
el: Ευρώπη/Βερολίνο

en: Europe/Bratislava
el: Ευρώπη/Μπρατισλάβα

en: Europe/Brussels
el: Ευρώπη/Βρυξέλες

en: Europe/Bucharest
el: Ευρώπη/Βουκουρέστι

en: Europe/Budapest
el: Ευρώπη/Βουδαπέστη

en: Europe/Chisinau
el: Ευρώπη/Σισινάου

en: Europe/Copenhagen
el: Ευρώπη/Κοπεγχάγη

en: Europe/Dublin
el: Ευρώπη/Δουβλίνο

en: Europe/Gibraltar
el: Ευρώπη/Γιβραλτάρ

en: Europe/Helsinki
el: Ευρώπη/Ελσίνκι

en: Europe/Istanbul
el: Ευρώπη/Κωνσταντινούπολη

en: Europe/Jersey
el: Ευρώπη/Τζέρσεϊ

en: Europe/Kaliningrad
el: Ευρώπη/Καλίνιγκραντ

en: Europe/Kiev
el: Ευρώπη/Κίεβο

en: Europe/Lisbon
el: Ευρώπη/Λισαβώνα

en: Europe/Ljubljana
el: Ευρώπη/Λιουμπλιάνα

en: Europe/London
el: Ευρώπη/Λονδίνο

en: Europe/Luxembourg
el: Ευρώπη/Λουξεμβούργο

en: Europe/Madrid
el: Ευρώπη/Μαδρίτη

en: Europe/Malta
el: Ευρώπη/Μάλτα

en: Europe/Minsk
el: Ευρώπη/Μινσκ

en: Europe/Monaco
el: Ευρώπη/Μονακό

en: Europe/Moscow
el: Ευρώπη/Μόσχα

en: Europe/Nicosia
el: Ευρώπη/Λευκωσία

en: Europe/Oslo
el: Ευρώπη/Όσλο

en: Europe/Paris
el: Ευρώπη/Παρίσι

en: Europe/Prague
el: Ευρώπη/Πράγα

en: Europe/Riga
el: Ευρώπη/Ρίγα

en: Europe/Rome
el: Ευρώπη/Ρώμη

en: Europe/Samara
el: Ευρώπη/Σαμάρα

en: Europe/San_Marino
el: Ευρώπη/Άγιος Μαρίνος

en: Europe/Sarajevo
el: Ευρώπη/Σεράγιεβο

en: Europe/Simferopol
el: Ευρώπη/Σιμφερόπολ

en: Europe/Skopje
el: Ευρώπη/Σκόπια

en: Europe/Sofia
el: Ευρώπη/Σόφια

en: Europe/Stockholm
el: Ευρώπη/Στοκχόλμη

en: Europe/Tallinn
el: Ευρώπη/Ταλίν

en: Europe/Tirane
el: Ευρώπη/Τίρανα

en: Europe/Uzhgorod
el: Ευρώπη/Ούζγκοροντ

en: Europe/Vaduz
el: Ευρώπη/Βαντούζ

en: Europe/Vatican
el: Ευρώπη/Βατικανό

en: Europe/Vienna
el: Ευρώπη/Βιέννη

en: Europe/Vilnius
el: Ευρώπη/Βίλνιους

en: Europe/Warsaw
el: Ευρώπη/Βαρσοβία

en: Europe/Zagreb
el: Ευρώπη/Ζάγκρεμπ

en: Europe/Zaporozhye
el: Ευρώπη/Ζαπορόζιε

en: Europe/Zurich
el: Ευρώπη/Ζυρίχη

en: Indian
el: Ινδικός

en: Indian/Antananarivo
el: Ινδικός/Ανταναναρίβο

en: Indian/Chagos
el: Ινδικός/Chagos

en: Indian/Christmas
el: Ινδικός/Christmas

en: Indian/Cocos
el: Ινδικός/Cocos

en: Indian/Comoro
el: Ινδικός/Κομόρες

en: Indian/Kerguelen
el: Ινδικός/Kerguelen

en: Indian/Mahe
el: Ινδικός/Μάχε

en: Indian/Maldives
el: Ινδικός/Μαλδίβες

en: Indian/Mauritius
el: Ινδικός/Μαυρίκιος

en: Indian/Mayotte
el: Ινδικός/Μαγιότ

en: Indian/Reunion
el: Ινδικός/Ρεουνιόν

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Pacific
el: Ειρηνικός

en: Pacific/Apia
el: Ειρηνικός/Apia

en: Pacific/Auckland
el: Ειρηνικός/Ώκλαντ

en: Pacific/Chatham
el: Ειρηνικός/Τσάτχαμ

en: Pacific/Easter
el: Ειρηνικός/Πάσχα

en: Pacific/Efate
el: Ειρηνικός/Εφάτε

en: Pacific/Enderbury
el: Ειρηνικός/Εντέρμπουρυ

en: Pacific/Fakaofo
el: Ειρηνικός/Φακαόφο

en: Pacific/Fiji
el: Ειρηνικός/Φίτζι

en: Pacific/Funafuti
el: Ειρηνικός/Φουναφούτι

en: Pacific/Galapagos
el: Ειρηνικός/Γκαλαπάγος

en: Pacific/Gambier
el: Ειρηνικός/Γκαμπιέ

en: Pacific/Guadalcanal
el: Ειρηνικός/Γκουανταλκανάλ

en: Pacific/Guam
el: Ειρηνικός/Γουάμ

en: Pacific/Honolulu
el: Ειρηνικός/Χονολουλού

en: Pacific/Johnston
el: Ειρηνικός/Τζόνστον

en: Pacific/Kiritimati
el: Ειρηνικός/Κριτιμάτι

en: Pacific/Kosrae
el: Ειρηνικός/Κοσράε

en: Pacific/Kwajalein
el: Ειρηνικός/Κουατζαλίν

en: Pacific/Majuro
el: Ειρηνικός/Μαγιούρο

en: Pacific/Marquesas
el: Ειρηνικός/Μαρκέσας

en: Pacific/Midway
el: Ειρηνικός/Μίντγουέϊ

en: Pacific/Nauru
el: Ειρηνικός/Ναούρου

en: Pacific/Niue
el: Ειρηνικός/Νιούε

en: Pacific/Norfolk
el: Ειρηνικός/Νόρφολκ

en: Pacific/Noumea
el: Ειρηνικός/Νουμία

en: Pacific/Pago_Pago
el: Ειρηνικός/Πάγκο Πάγκο

en: Pacific/Palau
el: Ειρηνικός/Παλάου

en: Pacific/Pitcairn
el: Ειρηνικός/Νήσοι Πίτκαιρν

en: Pacific/Ponape
el: Ειρηνικός/Πονάπε

en: Pacific/Port_Moresby
el: Ειρηνικός/Πορτ Μόρσμπι

en: Pacific/Rarotonga
el: Ειρηνικός/Ραροτόνγκα

en: Pacific/Saipan
el: Ειρηνικός/Σαϊπάν

en: Pacific/Tahiti
el: Ειρηνικός/Ταϊτή

en: Pacific/Tarawa
el: Ειρηνικός/Ταράβα

en: Pacific/Tongatapu
el: Ειρηνικός/Τονγκαπάτου

en: Pacific/Truk
el: Ειρηνικός/Τρούκ

en: Pacific/Wake
el: Ειρηνικός/Ουέηκ

en: Pacific/Wallis
el: Ειρηνικός/Γουάλις

en: Pacific/Yap
el: Ειρηνικός/Γιάπ

en: US
el: ΗΠΑ

en: US/Alaska
el: ΗΠΑ/Αλάσκα

en: US/Arizona
el: ΗΠΑ/Αριζόνα

en: US/Hawaii
el: ΗΠΑ/Χαβάη

en: US/Michigan
el: ΗΠΑ/Μίτσιγκαν

en: New appointment
el: Νέο ραντεβού

en: About Orage
el: Περί Orage

en: Show time and date?
el: Εμφάνιση ημερομηνίας και ώρας;

en: Orage preferences
el: Προτιμήσεις Orage

en: Settings for the Xfce 4 Calendar Application (Orage)
el: Ρυθμίσεις εφαρμογής ημερολογίου του Xfce 4 (Orange)

en: Orage Calendar Preferences
el: Προτιμήσεις ημερολογίου Orange

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Orage Calendar
el: Ημερολόγιο Orage

en: Desktop calendar
el: Ημερολόγιο γραφείου
