Xfce Apps - en to eo translation catalogue (472 entries)

note: location
en: Location
eo: Loko

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
eo: Elektu tempzonon

note: NOTE: this exists only if ical timezones are being used
en: floating
eo: flosanta

en: Appearance
eo: Vidaspekto

note: show frame
en: Show _frame
eo: Montru la _konturlinion

note: foreground color
en: set foreground _color:
eo: difinu la _antaŭkoloron:

note: background color
en: set _background color:
eo: difinu la _Postkoloron:

en: Clock Options
eo: Horloĝopcioj

note: timezone
en: set timezone to:
eo: difinu la tempzonon:

en: Enter any valid strftime function parameter.
eo: Indiku validan parametron por la funkcio strftime.

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
eo: Ĉi tiu programo uzas la funkcion strftime por difini la tempon.
    Uzu ajnan validan kodon por konfiguri la tempon en via preferstilo.
    Jen kelkaj kutimaj kodoj:
    	%A = tago de la semajno		%B = mês
    	%c = dato & horo			%R = horo & minuto
    	%V = numero de la semajno	%Z = uzata tempozono
    	%H = horoj				%M = minuto
    	%X = loka horaro		%x = loka dato

note: no lines yet TRANSLATORS: Use format characters from strftime(3) * to get the proper string for your locale. * I used these: * %A  : full weekday name * %d  : day of the month * %B  : full month name * %Y  : four digit year * %V  : ISO week number
en: %A %d %B %Y/%V
eo: %A, %Y %B %d[%V]

note: if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
eo: Fino

en: Orage
eo: Oraĝo

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
eo: Elektu dosieron...

en: Sound Files
eo: Sonaj dosieroj

en: All Files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: The appointment information has been modified.
eo: La rendevua informo estis modifita

en: Do you want to continue?
eo: Ĉu vi volas daŭrigi?

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
eo: La fino de tiu rendevuo estas pli frua ol la komenco!

en: This appointment will be permanently removed.
eo: Tiu ĉi rendevuo estos permanente forigita.

en: Pick the date
eo: Elektu daton

en: Today
eo: Hodiaŭ

en: New appointment - Orage
eo: Novan rendevuon - Oraĝo

note: File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
eo: _Dosiero

en: Sav_e and close
eo: _Konservu kaj fermu

en: D_uplicate
eo: D_uobligita

en: Save
eo: Konservu

en: Save and close
eo: Konservu kaj fermu

en: Revert
eo: Reversu

en: Duplicate
eo: Duobligita

en: Delete
eo: Forigu

en: Free
eo: Libera

en: Busy
eo: Okupita

en: General
eo: Ĝeneralaĵoj

note: title
en: Title
eo: Titolo

en: All day event
eo: Ĉiutaga evento

note: start time
en: Start
eo: Komenco

en: Duration
eo: Daŭro

en: days
eo: tagoj

en: hours
eo: horoj

en: mins
eo: minutoj

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
eo: Disponebleco

note: note
en: Note
eo: Noto

en: Alarm
eo: Alarmo

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
eo: Sono

en: Repeat alarm sound
eo: Ripetu la alarman sonon

en: times
eo: foje

en: None
eo: Nenia

en: Daily
eo: Tage

en: Weekly
eo: Semajne

en: Monthly
eo: Monate

en: Yearly
eo: Jare

en: Recurrence
eo: Ripeteco

en: Repeat forever
eo: Ripetu ĉiam

en: Repeat
eo: Ripetu

en: Repeat until
eo: Ripetu ĝis

note: ********* View menu ********* View menu
en: _View
eo: _Vidu

note: ********* Go menu   *********
en: _Go
eo: _Ekiru

en: New
eo: Novan

en: Refresh
eo: Refreŝigu

en: Close
eo: Fermu

note: date only appointment
en: All day
eo: Ĉiutage

en: Time
eo: Tempo

en: Back
eo: Reen

en: Forward
eo: Antaŭen

en: Flags
eo: Flagoj

en: Title
eo: Titolo

en: Orage default alarm
eo: Kalendara antaŭsupoza alarmo

en: Calendar files
eo: Kalendaraj dosieroj

en: Archive file
eo: Arkiva dosiero

note: Edit menu
en: _Edit
eo: _Modifu

en: View selected _date
eo: Vidu la elektitan _daton

en: Select _Today
eo: Elektu _Hodiaŭ

note: Help menu
en: _Help
eo: _Helpo

en: Timezone
eo: Tempzono

en: Show in taskbar
eo: Montru en la taskostrio

en: Show in pager
eo: Montru en la paĝilo

en: Show in systray
eo: Montru en la avizazono

en: Calendar start
eo: Lanĉo de la Kalendaro

en: Show
eo: Montru

en: Hide
eo: Kaŝu

en: Minimized
eo: Malmaksimumigita

en: Orage Preferences
eo: Parametroj de Oraĝo

en: Reminder
eo: Memorigilo

en: Africa
eo: Afriko

en: Africa/Abidjan
eo: Afriko/Abiĝano

en: Africa/Accra
eo: Afriko/Akra

en: Africa/Addis_Ababa
eo: Afriko/Adis_Ababo

en: Africa/Algiers
eo: Afriko/Alĵero

en: Africa/Asmera
eo: Afriko/Asmera

en: Africa/Bamako
eo: Afriko/Bamako

en: Africa/Bangui
eo: Afriko/Bangi

en: Africa/Banjul
eo: Afriko/Banjul

en: Africa/Bissau
eo: Afriko/Bisau

en: Africa/Blantyre
eo: Afriko/Blantire

en: Africa/Brazzaville
eo: Afriko/Brazavilo

en: Africa/Bujumbura
eo: Afriko/Buĝumburo

en: Africa/Cairo
eo: Afriko/Kairo

en: Africa/Casablanca
eo: Afriko/Kasablanko

en: Africa/Ceuta
eo: Afriko/Ceuta

en: Africa/Conakry
eo: Afriko/Konakrio

en: Africa/Dakar
eo: Afriko/Dakaro

en: Africa/Dar_es_Salaam
eo: Afriko/Dar_es_Salamo

en: Africa/Djibouti
eo: Afriko/Ĝibuto

en: Africa/Douala
eo: Afriko/Dualo

en: Africa/El_Aaiun
eo: Afriko/El_Aiuno

en: Africa/Freetown
eo: Afriko/Freetown

en: Africa/Gaborone
eo: Afriko/Gaborono

en: Africa/Harare
eo: Afriko/Hararo

en: Africa/Johannesburg
eo: Afriko/Joanesburgo

en: Africa/Kampala
eo: Afriko/Kampalo

en: Africa/Khartoum
eo: Afriko/Kartumo

en: Africa/Kigali
eo: Afriko/Kigalio

en: Africa/Kinshasa
eo: Afriko/Kinŝaso

en: Africa/Lagos
eo: Afriko/Lagoso

en: Africa/Libreville
eo: Afriko/Librevilo

en: Africa/Lome
eo: Afriko/Lome

en: Africa/Luanda
eo: Afriko/Luando

en: Africa/Lubumbashi
eo: Afriko/Lubumbashjo

en: Africa/Lusaka
eo: Afriko/Lusako

en: Africa/Malabo
eo: Afriko/Malabo

en: Africa/Maputo
eo: Afriko/Maputo

en: Africa/Maseru
eo: Afriko/Maseruo

en: Africa/Mbabane
eo: Afriko/Mbabaneo

en: Africa/Mogadishu
eo: Afriko/Mogadiŝo

en: Africa/Monrovia
eo: Afriko/Monrovio

en: Africa/Nairobi
eo: Afriko/Nairobio

en: Africa/Ndjamena
eo: Afriko/Nĝameno

en: Africa/Niamey
eo: Afriko/Niamejo

en: Africa/Nouakchott
eo: Afriko/Nuakĉoto

en: Africa/Ouagadougou
eo: Afriko/Ŭagadugo

en: Africa/Porto-Novo
eo: Afriko/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
eo: Afriko/Sao_Tomo

en: Africa/Timbuktu
eo: Afriko/Timbukto

en: Africa/Tripoli
eo: Afriko/Tripolo

en: Africa/Tunis
eo: Afriko/Tuniso

en: Africa/Windhoek
eo: Afriko/Windhoek

en: America
eo: Ameriko

en: America/Adak
eo: Ameriko/Adako

en: America/Anchorage
eo: Ameriko/Ankoraĝo

en: America/Anguilla
eo: Ameriko/Anguijo

en: America/Antigua
eo: Ameriko/Antigŭo

en: America/Araguaina
eo: Ameriko/Araguajno

en: America/Aruba
eo: Ameriko/Arubo

en: America/Asuncion
eo: Ameriko/Asuncjono

en: America/Barbados
eo: Ameriko/Barbadoso

en: America/Belem
eo: Ameriko/Belemo

en: America/Belize
eo: Ameriko/Belizo

en: America/Boa_Vista
eo: Ameriko/Boa_Visto

en: America/Bogota
eo: Ameriko/Bogoto

en: America/Boise
eo: Ameriko/Boiso

en: America/Buenos_Aires
eo: Ameriko/Bŭenos_Ajro

en: America/Cambridge_Bay
eo: Ameriko/Kambriĝo_Bajo

en: America/Cancun
eo: Ameriko/Kankuno

en: America/Caracas
eo: Ameriko/Karakaso

en: America/Catamarca
eo: Ameriko/Katamarko

en: America/Cayenne
eo: Ameriko/Kajeno

en: America/Cayman
eo: Ameriko/Kajmano

en: America/Chicago
eo: Ameriko/Ĉikago

en: America/Chihuahua
eo: Ameriko/Ĉiŭaŭo

en: America/Cordoba
eo: Ameriko/Kordobo

en: America/Costa_Rica
eo: Ameriko/Kosta_Riko

en: America/Cuiaba
eo: Ameriko/Cuiaba

en: America/Curacao
eo: Ameriko/Kurasao

en: America/Dawson
eo: Ameriko/Daŭsono

en: America/Dawson_Creek
eo: Ameriko/Daŭson_Kriko

en: America/Denver
eo: Ameriko/Denvero

en: America/Detroit
eo: Ameriko/Detrojto

en: America/Dominica
eo: Ameriko/Dominiko

en: America/Edmonton
eo: Ameriko/Edmontono

en: America/Eirunepe
eo: Ameriko/Ejrunepo

en: America/El_Salvador
eo: Ameriko/El_Salvadoro

en: America/Fortaleza
eo: Ameriko/Fortalezo

en: America/Glace_Bay
eo: Ameriko/Glas_Bajo

en: America/Godthab
eo: Ameriko/Godthab

en: America/Goose_Bay
eo: Ameriko/Gus_Bajo

en: America/Grand_Turk
eo: Ameriko/Grand_Turko

en: America/Grenada
eo: Ameriko/Grenado

en: America/Guadeloupe
eo: Ameriko/Guadeloupe

en: America/Guatemala
eo: Ameriko/Gŭatemalo

en: America/Guayaquil
eo: Ameriko/Gŭajakilo

en: America/Guyana
eo: America/Gujanio

en: America/Halifax
eo: Ameriko/Halifakso

en: America/Havana
eo: Ameriko/Havano

en: America/Hermosillo
eo: Ameriko/Hermosijo

en: America/Indiana/Indianapolis
eo: Ameriko/Indiana/Indianapoliso

en: America/Indiana/Knox
eo: Ameriko/Indiana/Knokso

en: America/Indiana/Marengo
eo: Ameriko/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
eo: Ameriko/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
eo: Ameriko/Indianapoliso

en: America/Inuvik
eo: Ameriko/Inuviko

en: America/Iqaluit
eo: Ameriko/Ikalŭito

en: America/Jamaica
eo: Ameriko/Ĝamaiko

en: America/Jujuy
eo: Ameriko/Jujuy

en: America/Juneau
eo: Ameriko/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
eo: Ameriko/Kentucky/Luisvilo

en: America/Kentucky/Monticello
eo: Ameriko/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
eo: Ameriko/La_Pazo

en: America/Lima
eo: Ameriko/Lima

en: America/Los_Angeles
eo: Ameriko/Los_Anĝeleso

en: America/Louisville
eo: Ameriko/Luisvilo

en: America/Maceio
eo: Ameriko/Maceio

en: America/Managua
eo: Ameriko/Managŭo

en: America/Manaus
eo: Ameriko/Manaŭso

en: America/Martinique
eo: Ameriko/Martiniko

en: America/Mazatlan
eo: Ameriko/Mazatlano

en: America/Mendoza
eo: Ameriko/Mendozo

en: America/Menominee
eo: Ameriko/Menomineo

en: America/Merida
eo: Ameriko/Merido

en: America/Mexico_City
eo: Ameriko/Meksiko_Urbo

en: America/Miquelon
eo: Ameriko/Mikelono

en: America/Monterrey
eo: Ameriko/Monterejo

en: America/Montevideo
eo: Ameriko/Montevideo

en: America/Montreal
eo: Ameriko/Montrealo

en: America/Montserrat
eo: Ameriko/Montserato

en: America/Nassau
eo: Ameriko/Nasau

en: America/New_York
eo: Ameriko/Nov_Jorko

en: America/Nipigon
eo: Ameriko/Nipigono

en: America/Nome
eo: Ameriko/Nome

en: America/Noronha
eo: Ameriko/Noronjo

en: America/Panama
eo: Ameriko/Panamo

en: America/Pangnirtung
eo: Ameriko/Pangnirtungo

en: America/Paramaribo
eo: Ameriko/Paramaribo

en: America/Phoenix
eo: Ameriko/Fenikso

en: America/Port-au-Prince
eo: Ameriko/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
eo: Ameriko/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
eo: Ameriko/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
eo: Ameriko/Puerto_Riko

en: America/Rainy_River
eo: Ameriko/Rajni_Rivero

en: America/Rankin_Inlet
eo: Ameriko/Rankin_Inleto

en: America/Recife
eo: Ameriko/Recifo

en: America/Regina
eo: Ameriko/Regino

en: America/Rio_Branco
eo: Ameriko/Rio_Branko

en: America/Rosario
eo: Ameriko/Rosarjo

en: America/Santiago
eo: Ameriko/Santiago

en: America/Santo_Domingo
eo: Ameriko/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
eo: Ameriko/San_Paŭlo

en: America/Scoresbysund
eo: Ameriko/Scoresbysund

en: America/Shiprock
eo: Ameriko/Ŝiproko

en: America/St_Johns
eo: Ameriko/St_Johns

en: America/St_Kitts
eo: Ameriko/St_Kitts

en: America/St_Lucia
eo: Ameriko/St_Lucia

en: America/St_Thomas
eo: Ameriko/St_Thomas

en: America/St_Vincent
eo: Ameriko/St_Vincent

en: America/Swift_Current
eo: Ameriko/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
eo: Ameriko/Tegucigalpa

en: America/Thule
eo: Ameriko/Thule

en: America/Thunder_Bay
eo: Ameriko/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
eo: Ameriko/Tiĥuana

en: America/Tortola
eo: Ameriko/Tortolo

en: America/Vancouver
eo: Ameriko/Vankuvero

en: America/Whitehorse
eo: Ameriko/Ŭajthorso

en: America/Winnipeg
eo: Ameriko/Ŭinipego

en: America/Yakutat
eo: Ameriko/Jakutato

en: America/Yellowknife
eo: Ameriko/Jeloŭnajfo

en: Antarctica
eo: Antarkto

en: Antarctica/Casey
eo: Antarkto/Kasejo

en: Antarctica/Davis
eo: Antarkto/Daviso

en: Antarctica/DumontDUrville
eo: Antarkto/Dumont-Durvilo

en: Antarctica/Mawson
eo: Antarkto/Moŭsono

en: Antarctica/McMurdo
eo: Antarkto/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
eo: Antarkto/Palmero

en: Antarctica/South_Pole
eo: Antarkto/Suda_Poluso

en: Antarctica/Syowa
eo: Antarkto/Sjoŭa

en: Antarctica/Vostok
eo: Antarkto/Vostoko

en: Arctic
eo: Arkto

en: Arctic/Longyearbyen
eo: Arkto/Longyearbyen

en: Asia
eo: Azio

en: Asia/Aden
eo: Azio/Adeno

en: Asia/Almaty
eo: Azio/Almatio

en: Asia/Amman
eo: Azio/Amano

en: Asia/Anadyr
eo: Azio/Anadiro

en: Asia/Aqtau
eo: Azio/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
eo: Azio/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
eo: Azio/Aŝgabato

en: Asia/Baghdad
eo: Azio/Bagdado

en: Asia/Bahrain
eo: Azio/Baraino

en: Asia/Baku
eo: Azio/Bakuo

en: Asia/Bangkok
eo: Azio/Bangkoko

en: Asia/Beirut
eo: Azio/Beiruto

en: Asia/Bishkek
eo: Azio/Biŝkeko

en: Asia/Brunei
eo: Azio/Brunejo

en: Asia/Calcutta
eo: Azio/Kalkuto

en: Asia/Chungking
eo: Azio/Ĉungkingo

en: Asia/Colombo
eo: Azio/Kolombo

en: Asia/Damascus
eo: Azio/Damaskuso

en: Asia/Dhaka
eo: Azio/Dhaka

en: Asia/Dili
eo: Azio/Dilio

en: Asia/Dubai
eo: Azio/Dubaio

en: Asia/Dushanbe
eo: Azio/Duŝanbo

en: Asia/Gaza
eo: Azio/Gaza

en: Asia/Harbin
eo: Azio/Harbino

en: Asia/Hong_Kong
eo: Azio/Hong_Kongo

en: Asia/Hovd
eo: Azio/Hovdo

en: Asia/Irkutsk
eo: Azio/Irkutsko

en: Asia/Istanbul
eo: Azio/Istanbulo

en: Asia/Jakarta
eo: Azio/Ĝakarto

en: Asia/Jayapura
eo: Azio/Ĝajapuro

en: Asia/Jerusalem
eo: Azio/Jerusalemo

en: Asia/Kabul
eo: Azio/Kabulo

en: Asia/Kamchatka
eo: Azio/Kamŝatkio

en: Asia/Karachi
eo: Azio/Karaĉio

en: Asia/Kashgar
eo: Azio/Kaŝgaro

en: Asia/Katmandu
eo: Azio/Katmando

en: Asia/Krasnoyarsk
eo: Azio/Krasnojarsko

en: Asia/Kuala_Lumpur
eo: Azio/Kŭala_Lumpuro

en: Asia/Kuching
eo: Azio/Kuching

en: Asia/Kuwait
eo: Azio/Kuŭajto

en: Asia/Macao
eo: Azio/Makao

en: Asia/Magadan
eo: Azio/Magadano

en: Asia/Manila
eo: Azio/Manilo

en: Asia/Muscat
eo: Azio/Muskato

en: Asia/Nicosia
eo: Azio/Nikosjo

en: Asia/Novosibirsk
eo: Azio/Novosibirsko

en: Asia/Omsk
eo: Azio/Omsko

en: Asia/Phnom_Penh
eo: Azio/Pnom_Peno

en: Asia/Pontianak
eo: Azio/Pontjanako

en: Asia/Pyongyang
eo: Azio/Pjongjango

en: Asia/Qatar
eo: Azio/Kataro

en: Asia/Rangoon
eo: Azio/Ranguno

en: Asia/Riyadh
eo: Azio/Rijado

en: Asia/Saigon
eo: Azio/Saigono

en: Asia/Samarkand
eo: Azio/Samarkando

en: Asia/Seoul
eo: Azio/Seulo

en: Asia/Shanghai
eo: Azio/Ŝangajo

en: Asia/Singapore
eo: Azio/Singaporo

en: Asia/Taipei
eo: Azio/Tajpejo

en: Asia/Tashkent
eo: Azio/Taŝkento

en: Asia/Tbilisi
eo: Azio/Tbiliso

en: Asia/Tehran
eo: Azio/Teherano

en: Asia/Thimphu
eo: Azio/Thimphu

en: Asia/Tokyo
eo: Azio/Tokjo

en: Asia/Ujung_Pandang
eo: Azio/Ujung_Pandango

en: Asia/Ulaanbaatar
eo: Azio/Ulanbataro

en: Asia/Urumqi
eo: Azio/Urumqi

en: Asia/Vientiane
eo: Azio/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
eo: Azio/Vladivostoko

en: Asia/Yakutsk
eo: Azio/Jakutsko

en: Asia/Yekaterinburg
eo: Azio/Jekaterinburgo

en: Asia/Yerevan
eo: Azio/Jerevano

en: Atlantic
eo: Atlantiko

en: Atlantic/Azores
eo: Atlantiko/Azoreso

en: Atlantic/Bermuda
eo: Atlantiko/Bermudo

en: Atlantic/Canary
eo: Atlantiko/Kanarjo

en: Atlantic/Cape_Verde
eo: Atlantiko/Kap_Verdo

en: Atlantic/Faeroe
eo: Atlantiko/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
eo: Atlantiko/Jan_Majeno

en: Atlantic/Madeira
eo: Atlantiko/Madeiro

en: Atlantic/Reykjavik
eo: Atlantiko/Reikĵaviko

en: Atlantic/South_Georgia
eo: Atlantiko/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
eo: Atlantiko/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
eo: Atlantiko/Stanley

en: Australia
eo: Aŭstralio

en: Australia/Adelaide
eo: Aŭstralio/Adelajdo

en: Australia/Brisbane
eo: Aŭstralio/Brisbano

en: Australia/Broken_Hill
eo: Aŭstralio/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
eo: Aŭstralio/Darŭino

en: Australia/Hobart
eo: Aŭstralio/Hobarto

en: Australia/Lindeman
eo: Aŭstralio/Lindemano

en: Australia/Lord_Howe
eo: Aŭstralio/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
eo: Aŭstralio/Melburno

en: Australia/Perth
eo: Aŭstralio/Perth

en: Australia/Sydney
eo: Aŭstralio/Sidnejo

en: Europe
eo: Eŭropo

en: Europe/Amsterdam
eo: Eŭropo/Amsterdamo

en: Europe/Andorra
eo: Eŭropo/Andoro

en: Europe/Athens
eo: Eŭropo/Ateno

en: Europe/Belfast
eo: Eŭropo/Belfasto

en: Europe/Belgrade
eo: Eŭropo/Belgrado

en: Europe/Berlin
eo: Eŭropo/Berlino

en: Europe/Bratislava
eo: Eŭropo/Bratislavo

en: Europe/Brussels
eo: Eŭropo/Bruselo

en: Europe/Bucharest
eo: Eŭropo/Bukaresto

en: Europe/Budapest
eo: Eŭropo/Budapesto

en: Europe/Chisinau
eo: Eŭropo/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
eo: Eŭropo/Kopenhageno

en: Europe/Dublin
eo: Eŭropo/Dublino

en: Europe/Gibraltar
eo: Eŭropo/Gibraltaro

en: Europe/Helsinki
eo: Eŭropo/Helsinko

en: Europe/Istanbul
eo: Eŭropo/Istanbulo

en: Europe/Kaliningrad
eo: Eŭropo/Kaliningrado

en: Europe/Kiev
eo: Eŭropo/Kiefo

en: Europe/Lisbon
eo: Eŭropo/Lisbono

en: Europe/Ljubljana
eo: Eŭropo/Ljubljano

en: Europe/London
eo: Eŭropo/Londono

en: Europe/Luxembourg
eo: Eŭropo/Luksemburgo

en: Europe/Madrid
eo: Eŭropo/Madrido

en: Europe/Malta
eo: Eŭropo/Malto

en: Europe/Minsk
eo: Eŭropo/Minsko

en: Europe/Monaco
eo: Eŭropo/Monako

en: Europe/Moscow
eo: Eŭropo/Moskvo

en: Europe/Nicosia
eo: Eŭropo/Nikosjo

en: Europe/Oslo
eo: Eŭropo/Oslo

en: Europe/Paris
eo: Eŭropo/Parizo

en: Europe/Prague
eo: Eŭropo/Prago

en: Europe/Riga
eo: Eŭropo/Rigo

en: Europe/Rome
eo: Eŭropo/Romo

en: Europe/Samara
eo: Eŭropo/Samaro

en: Europe/San_Marino
eo: Eŭropo/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
eo: Eŭropo/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
eo: Eŭropo/Simferopolo

en: Europe/Skopje
eo: Eŭropo/Skopjo

en: Europe/Sofia
eo: Eŭropo/Sofjo

en: Europe/Stockholm
eo: Eŭropo/Stokholmo

en: Europe/Tallinn
eo: Eŭropo/Tallino

en: Europe/Tirane
eo: Eŭropo/Tirano

en: Europe/Uzhgorod
eo: Eŭropo/Uzgorodo

en: Europe/Vaduz
eo: Eŭropo/Vaduzo

en: Europe/Vatican
eo: Eŭropo/Vatikano

en: Europe/Vienna
eo: Eŭropo/Vieno

en: Europe/Vilnius
eo: Eŭropo/Vilno

en: Europe/Warsaw
eo: Eŭropo/Varsovjo

en: Europe/Zagreb
eo: Eŭropo/Zagrebo

en: Europe/Zaporozhye
eo: Eŭropo/Zaporozjo

en: Europe/Zurich
eo: Eŭropo/Zuriko

en: Indian
eo: Hinda

en: Indian/Antananarivo
eo: Hinda/Antananarivo

en: Indian/Chagos
eo: Hinda/Ĉagoso

en: Indian/Christmas
eo: Hinda/Kristmaso

en: Indian/Cocos
eo: Hinda/Kokoso

en: Indian/Comoro
eo: Hinda/Komorio

en: Indian/Kerguelen
eo: Hinda/Kergeleno

en: Indian/Mahe
eo: Hinda/Mahe

en: Indian/Maldives
eo: Hinda/Maldivesio

en: Indian/Mauritius
eo: Hinda/Mauritio

en: Indian/Mayotte
eo: Hinda/Majoto

en: Indian/Reunion
eo: Hinda/Reunion

en: Pacific
eo: Pacifika

en: Pacific/Apia
eo: Pacifika/Apjo

en: Pacific/Auckland
eo: Pacifika/Oklando

en: Pacific/Chatham
eo: Pacifika/Chatham

en: Pacific/Easter
eo: Pacifika/Easter

en: Pacific/Efate
eo: Pacifika/Efate

en: Pacific/Enderbury
eo: Pacifika/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
eo: Pacifika/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
eo: Pacifika/Fiĝjo

en: Pacific/Funafuti
eo: Pacifika/Funafuto

en: Pacific/Galapagos
eo: Pacifika/Galapagoso

en: Pacific/Gambier
eo: Pacifika/Gambiero

en: Pacific/Guadalcanal
eo: Pacifika/Gŭadalkanalo

en: Pacific/Guam
eo: Pacifika/Gŭamo

en: Pacific/Honolulu
eo: Pacifika/Honolulo

en: Pacific/Johnston
eo: Pacifika/Ĝonstono

en: Pacific/Kiritimati
eo: Pacifika/Kiritimato

en: Pacific/Kosrae
eo: Pacifika/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
eo: Pacifika/Kŭaĝalejno

en: Pacific/Majuro
eo: Pacifika/Majuro

en: Pacific/Marquesas
eo: Pacifika/Marquesas

en: Pacific/Midway
eo: Pacifika/Midway

en: Pacific/Nauru
eo: Pacifika/Nauru

en: Pacific/Niue
eo: Pacifika/Niue

en: Pacific/Norfolk
eo: Pacifika/Norfolk

en: Pacific/Noumea
eo: Pacifika/Numeo

en: Pacific/Pago_Pago
eo: Pacifika/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
eo: Pacifika/Palau

en: Pacific/Pitcairn
eo: Pacifika/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
eo: Pacifika/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
eo: Pacifika/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
eo: Pacifika/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
eo: Pacifika/Saipan

en: Pacific/Tahiti
eo: Pacifika/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
eo: Pacifika/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
eo: Pacifika/Tongatapu

en: Pacific/Truk
eo: Pacifika/Truk

en: Pacific/Wake
eo: Pacifika/Wake

en: Pacific/Wallis
eo: Pacifika/Wallis

en: Pacific/Yap
eo: Pacifika/Yap

en: New appointment
eo: Novan rendevuon

en: About Orage
eo: Pri Oraĝo

en: Calendar
eo: Kalendaro

en: Desktop calendar
eo: Labortabla kalendaro
