Xfce Apps - en to fi translation catalogue (465 entries)

en: no underline
fi: ei alleviivausta

en: low
fi: matala

en: Raising GlobalTime window...
fi: Nostetaan Maailmanlaajuinen aika -ikkunaa

en: GlobalTime window raise failed
fi: Maailmanlaajuinen aika -ikkunan nostaminen epäonnistui

note: ********** timezone tooltip **********
en: %s
    click to modify clock
fi: %s
    Napsauta muuttaaksesi kelloa

en: Localtime
fi: Paikallinen aika

en: button 1 to change preferences 
    button 2 to adjust time of clocks
fi: Painike 1 muuttaa asetuksia
    Painike 2 säätää kellonaikaa

en: adjust to change hour
fi: Säädä vaihtaaksesi tuntia

en: adjust to change minute. Click arrows with button 2 to change only 1 minute.
fi: Säädä vaihtaaksesi minuuttia. Napsauta nuolia painikkeella 2 siirtääksesi vain yhdellä minuutilla.

en: Global Time
fi: Kansainvälinen aika

en: NEW
fi: UUSI

en: NEW COPY
fi: UUSI KOPIO

en: Not possible to delete the last clock.
fi: Viimeisen kellon poistaminen ei ole mahdollista.

en: update this clock
fi: Säädä tätä kelloa

en: add new empty clock
fi: Lisää uusi tyhjä kello

en: add new clock using this clock as model
fi: Lisää uusi kello ja käytä tätä mallina

en: delete this clock
fi: Poista tämä kello

en: move this clock first
fi: Siirrä tämä kello ensimmäiseksi

en: move this clock left
fi: Siirrä tätä kelloa vasemmalle

en: move this clock right
fi: Siirrä tätä kelloa oikealle

en: move this clock last
fi: Siirrä tämä kello viimeiseksi

en: set the timezone of this clock to be local timezone
fi: Aseta kellon aikavyöhykkeeksi paikallinen aika

en: close window and exit
fi: Sulje ikkuna ja lopeta

en: Globaltime preferences
fi: Maailmanlaajuisen ajan asetukset

note: -----------------------HEADING-------------------------------------------
en: Clock Parameters
fi: Kellon parametrit

en: Name of the clock:
fi: Kellon nimi:

en: enter name of clock
fi: Kirjoita kellon nimi

en: Timezone of the clock:
fi: Kellon aikavyöhyke:

en: Text Formatting
fi: Tekstin muotoilu

note: ------------------------background-------------------------
en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: Click to change background colour for clock
fi: Napsauta vaihtaaksesi kellon taustaväriä

en: Use default
fi: Käytä oletusta

en: Cross this to use default instead of selected value
fi: Valitse tämä käyttääksesi oletusta valitun arvon sijaan

note: ------------------------foreground-------------------------
en: Foreground (=text) color:
fi: Edustan (tekstin) väri:

en: Click to change foreground colour for clock
fi: Napsauta vaihtaaksesi kellon edustaväriä

note: ------------------------name font-------------------------
en: Font for name of clock:
fi: Kellon nimen kirjasin:

en: Click to change font for clock name
fi: Napsauta vaihtaaksesi kellon nimen fonttia

note: ------------------------time font-------------------------
en: Font for time of clock:
fi: Kellonajan kirjasin:

en: Click to change font for clock time
fi: Napsauta vaihtaaksesi kellon näyttämän ajan kirjasinta

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline name of clock:
fi: Alleviivaa kellon nimi:

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline time of clock:
fi: Alleviivaa kellonaika:

en: Text Default Formatting
fi: Tekstin oletusmuotoilu

en: Click to change default background colour for clocks
fi: Napsauta vaihtaaksesi kellojen oletustaustaväriä

en: Cross this to use system default instead of selected color
fi: Valitse tämä käyttääksesi järjestelmän oletusta valtun värin sijaan

en: Click to change default text colour for clocks
fi: Napsauta vaihtaaksesi kellojen oletustekstiväriä

en: Click to change default font for clock name
fi: Napsauta vaihtaaksesi kellon nimen oletuskirjasinta

en: Cross this to use system default font instead of selected font
fi: Valitse tämä käyttääksesi järjestelmän oletuskirjasinta valitun kirjasimen sijaan

en: Click to change default font for clock time
fi: Napsauta vaihtaaksesi kellonajan oletuskirjasinta

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline for name of clock:
fi: Alleviivaa kellon nimi:

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline for time of clock:
fi: Alleviivaa kellonaika:

en: update preferences
fi: Päivitä asetuksia

en: Globaltime Preferences
fi: Maailmanlaajuisen ajan asetukset

note: -----------------------HEADING--------------------------------------
en: General Preferences
fi: Yleiset asetukset

en: Decorations:
fi: Koristelut:

en: Standard
fi: Tavallinen

en: Use normal decorations
fi: Käytä normaaleita koristeluja

en: None
fi: Ei mitään

en: Do not show window decorations (borders)
fi: Älä näytä ikkunoiden reunukset

en: Clock size:
fi: Kellon koko:

en: Equal
fi: Samankokoinen

en: All clocks have same size
fi: Kaikki kellot ovat samankokoisia

en: Varying
fi: Vaihteleva

en: Clock sizes vary
fi: Kellojen koot vaihtelevat

en: Local timezone:
fi: Paikallinen aikavyöhyke:

en:  Other
fi: Muu

en: %d hour %d mins
fi: %d tuntia %d minuuttia

en: %d hour
fi: %d tuntia

en: %d mins
fi: %d minuttia

en: backward
fi: Taaksepäin

en: forward
fi: Eteenpäin

en: not changed
fi: Ei muutettu

en: not changing
fi: Ei muuteta

note: location
en: Location
fi: Sijainti

en: GMT Offset
fi: Ero GMT:hen

en: Previous/Next Change
fi: Edellinen/Seuraava vaihto

en: Country
fi: Maa

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
fi: Valitse aikavyöhyke

en: Change mode
fi: Muuta tilaa

note: NOTE: this exists only if ical timezones are being used
en: floating
fi: Kelluva

en: Orage Globaltime
fi: Oragen maailmanlaajuinen aika

en: Show clocks from different countries
fi: Näytä muiden maiden kellot

en: Globaltime
fi: Maailmanlaajuinen aika

en: No rotation
fi: Ei kääntöä

en: Rotate left
fi: Käännä vasemmalle

en: Rotate right
fi: Käännä oikealle

en: Appearance
fi: Ulkoasu

note: show frame
en: Show _frame
fi: Näytä _kehys

note: foreground color
en: set foreground _color:
fi: Aseta edusta_väri:

note: background color
en: set _background color:
fi: Aseta _taustaväri:

note: clock size (=mbox size): height and width
en: set _height:
fi: Aseta _korkeus:

en: Note that you can not change the height of horizontal panels
fi: Huomaa, että vaakasuuntaisten paneelien korkeutta ei voi muuttaa

en: set _width:
fi: Aseta _leveys:

en: Note that you can not change the width of vertical panels
fi: Huomaa, että pystysuuntaisten paneelien leveyttä ei voi muuttaa

en: Show lines _vertically
fi: Näytä rivit _pystysuunnassa

en: Clock Options
fi: Kellon asetukset

note: timezone
en: set timezone to:
fi: Aseta akavyöhykkeen arvoksi:

en: Line %d:
fi: Rivi %d:

en: Enter any valid strftime function parameter.
fi: Kirjoita mikä tahansa strftime-funtiolle kelpaava parametri.

note: Tooltip hint
en: Tooltip:
fi: Työkaluvihje:

note: special timing for SUSPEND/HIBERNATE
en: fix time after suspend/hibernate
fi: Korjaa aika lepo- tai keskeytilan jälkeen

en: You only need this if you do short term (less than 5 hours) suspend or hibernate and your visible time does not include seconds. Under these circumstances it is possible that Orageclock shows time inaccurately unless you have this selected. (Selecting this prevents cpu and interrupt saving features from working.)
fi: Sinun tarvitsee tehdä tämä vain jos käytät lyhyen aikavälin (alle 5 tuntia) keskeytys- tai lepotilaa ja näkyvä aikasi ei sisällä sekunteja. Tässä tapauksessa Orage-kello voi näyttää ajan epätarkasti ellet ole valinnut tätä. (Tämän valitseminen estää prosessoria ja keskeytyksiä estämästä ominaisuuksien toimintaa.)

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
fi: Tämä ohjelma hakee ajan strftime-funtion avulla.
    Käytä mitä tahansa käypiä koodeja ajan saamiseksi siinä muodossa missä haluat.
    Yleisiä koodeja:
    	%A = viikonpäivä			%B = kuukausi
    	%c = päivämäärä ja aika		%R = tunti ja minuutti
    	%V = viikon numero		%Z = käytettävä aikavyöhyke
    	%H = tunnit 				%M = minuutti
    	%X = paikallinen aika			%x = paikallinen päiväys

en: Orage clock Preferences
fi: Orage-kellon asetukset

note: TRANSLATORS: Use format characters from strftime(3) * to get the proper string for your locale. * I used these: * %A  : full weekday name * %d  : day of the month * %B  : full month name * %Y  : four digit year * %V  : ISO week number
en: %A %d %B %Y/%V
fi: %d. %Ata, %B 2014 (vk %V)

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Manage your time with Orage
fi: Hallitse aikaasi Oragella

note: if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
fi: Loppuajankohta

en: Due
fi: Viimeistään

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
fi: Valitse tiedosto...

en: Sound Files
fi: Äänitiedostot

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: The appointment information has been modified.
fi: Tapaamisen tiedot muutettiin.

en: Do you want to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: No, do not leave
fi: Ei, älä poistu

en: Yes, ignore modifications and leave
fi: Kyllä, unohda muutokset ja poistu

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
fi: Tämän tapaamisen loppuajankohta on ennen sen alkamisajankohtaa.

en: Not set
fi: Ei määritetty

en: Add new appointment to this file.
fi: Lisää uusi tapaaminen tähän tiedostoon.

en: Orage default file
fi: Oragen oletustiedosto

en: Appointment addition failed.
fi: Tapaamisen lisääminen epäonnistui.

en: Error happened when adding appointment. Look more details from the log file.
fi: Virhe lisättäessä tapaamista. Katso lisätietoja lokitiedostosta.

en: Appointment update failed.
fi: Tapaamisen päivittäminen epäonnistui.

en: Look more details from the log file. (Perhaps file was updated external from Orage?)
fi: Katso lisätietoja lokitiedostosta. (Ehkä jokin muu sovellus kuin Orage päivitti tiedostoa?)

en: This appointment will be permanently removed.
fi: Tämä tapaaminen poistetaan lopullisesti.

en: No, cancel the removal
fi: Ei, peruuta poistaminen

en: Yes, remove it
fi: Kyllä, poista tapaaminen

en: Pick the date
fi: Valitse päivä

en: Today
fi: Tänään

en: This appointment does not exist.
fi: Tätä tapaamista ei ole olemassa.

en: It was probably removed, please refresh your screen.
fi: Tapahtuma on todennäköisesti poistettu, päivitä näyttösi.

en: Current categories
fi: Nykyiset kategoriat

en: Add new category with color
fi: Lisää uusi kategoria värillä

en: Category:
fi: Kategoria:

en: Colors of categories - Orage
fi: Kategorioiden värit - Orage

en:  *** COPY ***
fi: *** KOPIO ***

en: New appointment - Orage
fi: Uusi tapaaminen - Orage

note: File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
fi: _Tiedosto

en: Sav_e and close
fi: _Tallenna ja sulje

en: D_uplicate
fi: _Kopioi

en: Save
fi: Tallenna

en: Save and close
fi: Tallenna ja sulje

en: Revert
fi: Palauta

en: Duplicate
fi: Kopioi

en: Delete
fi: Poista

en: Free
fi: Vapaa

en: Busy
fi: Kiireinen

en: General
fi: Yleinen

note: type
en: Type
fi: Tyyppi

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Event that will happen sometime. For example:
    Meeting or birthday or TV show.
fi: Tapahtuma joka tapahtuu joskus. Esimerkiksi:
    Tapaaminen tai syntymäpäivä tai TV-ohjelma.

en: Todo
fi: Tekemättä

en: Something that you should do sometime. For example:
    Wash your car or test new version of Orage.
fi: Jotain mitä sinun pitäisi tehdä. Esimerkiksi:
    Pese auto tai testaa Oragen uutta versiota.

en: Journal
fi: Päiväkirja

en: Make a note that something happened. For example:
    Remark that your mother called or first snow came.
fi: Merkintä tapahtuneesta. Esimerkiksi:
    Äitisi soitti tai ensilumi satoi.

note: title
en: Title
fi: Otsikko

en: All day event
fi: Koko päivän tapahtuma

note: start time
en: Start
fi: Aloitusajankohta

en: Set
fi: Aseta

en: Duration
fi: Kesto

en: days
fi: päivää

en: hours
fi: tuntia

en: mins
fi: minuuttia

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
fi: Saatavuus

note: completed (only for TODO)
en: Completed
fi: tehty

en: Done
fi: Valmis

note: categories
en: Categories
fi: Kategoriat

en: This is special category, which can be used to color this appointment in list views.
fi: Tämä on erikoiskategoria, jolla tätä tapaamista voi värittää listoissa.

en: update colors for categories.
fi: päivitä kategorioiden värit.

note: priority
en: Priority
fi: Tärkeys

en: If you set this 8 or bigger, the appointment is NOT shown on list windows.
    You can use that feature to unclutter your list windows, but it makes it more difficult to find this appointment.
    (Alarms will still fire normally.)
    (There is undocumented parameter so that you can change the default limit of 8.)
fi: Jos tämä arvo on 8 tai suurempi, tapaamsita EI näytetä listoissa.
    Voit käyttää tätä ominaisuutta pitääksesi listasi puhtaina, mutta tapaamisen löytäminen on vaikeampaa.
    (Hälytykset laukaistaan silti normaalisti.)
    (On olemassa dokumentoimaton arvo, jolla tätä raja-arvoia voidaan muuttaa.)

note: note
en: Note
fi: Merkintä

en: These shorthand commands take effect immediately:
        <D> inserts current date in local date format
        <T> inserts time and
        <DT> inserts date and time.
    
    These are converted only later when they are seen:
        <&Ynnnn> is translated to current year minus nnnn.
    (This can be used for example in birthday reminders to tell how old the person will be.)
fi: Nämä lyhytkomennot otetaan käyttöön välittömästi:
    <D> lisää nykyisen päivämäärän paikallisessa päivämäärämuodossa
    <T> lisää ajan ja
    <DT> lisää päivämäärän ja ajan.
    
    Nämä muutetaan vasta myöhemmin kun ne näytetään:
    <&Ynnnn> muutetaan nykyiseksi vuodeksi arvolla nnnn vähennettynä.
    (Tätä voi käyttää esimerkiksi syntymäpäivämuistutuksissa kertomaan kuinka vanha syntymäpäiväsankari on.)

en: Before Start
fi: Ennen alkamisaikaa

en: Before End
fi: Ennen päättymisaikaa

en: After Start
fi: Alkamisajan jälkeen

en: After End
fi: Päättymisajan jälkeen

en: Alarm
fi: Hälytys

note: **** ALARM TIME ****
en: Alarm time
fi: Hälytysaika

en: Often you want to get alarm:
     1) before Event start
     2) before Todo end
     3) after Todo start
fi: Usein haluat saada hälytyksen:
    1) ennen tapahtuman alkamista
    2) ennen tehtävälistan kohdan päättymisaikaa
    3) tehtävälistan kohdan alkamisajan jälkeen

en: Persistent alarm
fi: Jatkuva hälytys

en: Select this if you want Orage to remind you even if it has not been active when the alarm happened.
fi: Valitse tämä jos haluat että Orage muistuttaa sinua vaikka se ei olisi ollut päällä silloin kun hälytys tapahtui.

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
fi: Ääni

en: Use
fi: Käytä

en: Select this if you want audible alarm
fi: Käytä tätä jos haluat äänihälytyksen

en: Repeat alarm sound
fi: Toista hälytysääni

en: times
fi: kertaa

en: sec interval
fi: sek välein

note: **** Display Alarm ****
en: Visual
fi: Visuaalinen

en: Use Orage window
fi: Käytä Oragen ikkunaa

en: Select this if you want Orage window alarm
fi: Valitse tämä jos haluat hälytyksen Oragen ikkunaan

en: Use notification
fi: Käytä ilmoitusta

en: Select this if you want notification alarm
fi: Käytä tätä jos haluat ilmoitushälytyksen

en: Set timeout
fi: Määritä aikakatkaisu

en: Select this if you want notification to expire automatically
fi: Valitse tämä jos haluat että ilmoitus erääntyy automaattisesti

en: 0 = system default expiration time
fi: 0 = järjestelmän oletuserääntymisaika

en: seconds
fi: sekuntia

note: **** Procedure Alarm ****
en: Procedure
fi: Järjestelmällinen

en: Select this if you want procedure or script alarm
fi: Valitse tämä jos haluat järjestelmällisen tai ohjelmoitavan hälytyksen

en: You must enter all escape etc characters yourself.
    This string is just given to shell to process.
    The following special commands are replaced at run time:
    	<&T>  appointment title
    	<&D>  appointment description
    	<&AT> alarm time
    	<&ST> appointment start time
    	<&ET> appointment end time
fi: Sinun täytyy syöttää kaikki escape yms. -merkit itse.
    Tämä teksti annetaan suoraan käsiteltäväksi.
    Seuraavat erikoiskomennot korvataan ajon aikana:
    	<&T>  tapaamisen otsikko
    	<&D>  tapaamisen kuvaus
    	<&AT> hälytyksen ajankohta
    	<&ST> tapaamisen alkamisaika
    	<&ET> tapaamisen päättymisaika

en: Test this alarm by raising it now
fi: Kokeile tätä hälytystä kutsumalla se nyt

en: <b>Default alarm</b>
fi: <b>Oletushälytys</b>

en: Store current settings as default alarm
fi: Tallenna nykyiset asetukset oletushälytykseksi

en: Set current settings from default alarm
fi: Lataa asetukset oletushälytyksestä

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikottain

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Yearly
fi: Vuosittain

en: Hourly
fi: Joka tunti

en: Mon
fi: Ma

en: Tue
fi: Ti

en: Wed
fi: Ke

en: Thu
fi: To

en: Fri
fi: Pe

en: Sat
fi: La

en: Sun
fi: Su

en: Recurrence
fi: Toistuminen

note: complexity
en: Complexity
fi: Monimutkaisuus

en: Basic
fi: Perus

en: Advanced
fi: Edistynyt

en: Use this if you want regular repeating event
fi: Käytä tätä jos haluat yksinkertaisen toistuvan tapahtuman

en: Use this if you need complex times like:
     Every Saturday and Sunday or 
     First Tuesday every month
fi: Käytä tätä jos tarvitset monimutkaisia ajankohtia kuten:
    joka lauantai ja sunnuntai tai
    joka kuukauden ensimmäinen tiistai

note: frequency
en: Frequency
fi: Toistumistiheys

en: Each
fi: Joka

en: occurrence
fi: esiintymä

en: Limit frequency to certain interval.
     For example: Every third day:
     Frequency = Daily and Interval = 3
fi: Määritä toistoille tietty aikaväli.
    Esimerksi: joka kolmas päivä:
    Toistumistiheys = Päivittäin ja Aikaväli = 3

en: Limit
fi: Rajoitus

en: Repeat forever
fi: Toista ikuisesti

en: Repeat
fi: Toista

en: Repeat until
fi: Toista asti

note: weekdays (only for complex settings)
en: Weekdays
fi: Arkipäivät

en: Which day
fi: Mikä päivä

en: Specify which weekday for monthly and yearly events.
     For example:
     Second Wednesday each month:
    	Frequency = Monthly,
    	Weekdays = check only Wednesday,
    	Which day = select 2 from the number below Wednesday
fi: Määritä viikonpäivä kuukausittaisille ja vuosittaisille tapahtumille.
    Esimerkiksi:
    Joka kuukauden toinen keskiviikko:
    Toistumistiheys = kuukausittain,
    Viikonpäivät = valitse vain keskiviikkoisin,
    Mikä päivä = valitse numero 2 keskiviikon alapuolelta

note: TODO base (only for TODOs)
en: TODO base
fi: Tehtävän toistuminen

en: TODO reoccurs regularly starting on start time and repeating after each interval no matter when it was last completed
fi: Tehtävä toistuu säännöllisesti alkaen aloitusajasta ja toistuu jokaisen aikavälin jälkeen riippumatta siitä, koska tehtävä suoritetttiin viimeksi

en: TODO reoccurrency is based on complete time and repeats after the interval counted from the last completed time.
    (Note that you can not tell anything about the history of the TODO since reoccurrence base changes after each completion.)
fi: Tehtävän uudelleenesiintyminen perustuu tehtävän suoritusaikaan ja toistuu tietyn aikavälimäärn jälkeen siitä, kun tehtävä suoritettiin viimeksi.
    (Huomaa että tehtävähistoriasta ei voida kertoa mitään koska uudelleenesiintymisen lähtöpäivä muuttuu jokaisen suorituskerran jäkeen.)

note: exceptions
en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Add more exception dates by clicking the calendar days below.
    Exception is either exclusion(-) or inclusion(+) depending on the selection.
    Remove by clicking the data.
fi: Lisää poissuljettuja päiviä napsauttamalla kalenteripäiviä alla.
    Poikkeus on joko poissuljettu (-) tai sisällytetty (+) riippuen valinnasta.
    Poista napsauttamalla tietoja.

en: Add excluded date (-)
fi: Lisää poissuljettu päivä (-)

en: Excluded days are full days where this appointment is not happening
fi: Poissuljetut päivät jolloin tämä tapaaminen ei tapahdu

en: Add included time (+)
fi: Lisää sisällytetty aika (+)

en: Included times have same timezone than start time, but they may have different time
fi: Sisällytetyillä ajoilla on sama aikavyöhyke kuin aloitusajalla, mutta niillä voi olla eri aika

note: calendars showing the action days
en: Action dates
fi: Tapahtumapäivät

note: ********* View menu ********* View menu
en: _View
fi: _Näytä

note: ********* Go menu   *********
en: _Go
fi: _Siirry

en: New
fi: Uusi

en: Back one week
fi: Yksi viikko taaksepäin

en: Back one day
fi: Yksi päivä taaksepäin

en: Forward one day
fi: Yksi päivä eteenpäin

en: Forward one week
fi: Yksi viikko eteenpäin

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Close
fi: Sulje

en: Unknown
fi: Tuntematon

en:        Number of days to show
fi: Näytettävien päivien määrä

en: Orage - day view
fi: Orage - päivänäkymä

note: date only appointment
en: All day
fi: Koko päivä

en: Time
fi: Aika

en: No rows have been selected.
fi: Yhtään riviä ei ole valittu.

en: Click a row to select it and after that you can copy it.
fi: Napsauta rivi valitaaksesi sen, jonka jälkeen voit kopioida sen.

en: You will permanently remove all
    selected appointments.
fi: Poistat lopullisesti kaikki
    valitut tapaamiset.

en: Yes, remove them
fi: Kyllä, poista

en: Back
fi: Takaisin

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Find
fi: Etsi

en: Dayview
fi: Päivänäkymä

en: Extra days to show:
fi: Näytettävät lisäpäivät:

en: only first repeating
fi: vain ensimmäinen toistuva

en: Check this if you only want to see the first repeating event. By default all are shown.
    Note that this also shows all urgencies.
    Note that repeating events may appear earlier in the list as the first occurrence only is listed.
fi: Valitse tämä jos haluat nähdä vain ensimmäisen toistuvan tapahtuman. Oletuksena kaikki näytetään.
    Huomaa että tämä näyttä myös kaikki kiirellisyydet.
    Huomaa että toistuvat tapahtuvat voivat esiintyä aiemmin listassa koska vain ensimmäinen esiintymä näytetään.

en: also old
fi: myös vanhat

en: Check this if you want to see old events also. This can only be selected after 'only first repeating' is enabled to avoid very long lists.
    Note that extra days selection still defines if newer appointments are listed'.
fi: Valitse tämä jos haluat nähdä myös vanhat tapahtumat. Tämän voi valita vain jos 'vain ensimmäinen toistuva' on valittu erittäin pitkien listojen välttämiseksi.
    Huomaa että lisäpäivien valinnalla voi silti määrittää näytetäänkö uudemmat tapaamiset.

en: Journal entries starting from:
fi: Päiväkirjamerkinnät alkaen:

en: Search
fi: Etsi

en: Search text
fi: Hakusanat

en: Flags
fi: Nimikkeet

en: Title
fi: Otsikko

en: Double click line to edit it.
    
    Flags in order:
    	 1. Alarm: n=no alarm
    		 A=Alarm is set P=Persistent alarm is set
    	 2. Recurrence: n=no recurrence
    		 H=Hourly D=Daily W=Weekly M=Monthly Y=Yearly
    	 3. Type: f=free B=Busy
    	 4. Located in file:
    		O=Orage A=Archive F=Foreign
    	 5. Appointment type:
    		E=Event T=Todo J=Journal
fi: Kaksoisnapsauta riviä muokataksesi sitä.
    
    Nimikkeet järjestyksessä:
    	 1. Hälyys: n=ei hälytystä
    		 A=hälytys asetettu P=jatkuva hälytys asetettu
    	 2. Toistuminen: n=ei toistoa
    		 H=tunneittan D=päivittäin W=viikottain M=kuukausittain Y=vuosittain
    	 3. Tyyppi: f=vapaa B=kiireinen
    	 4. Sijaitsee tiedostossa:
    		O=Orage A=arkisto F=ulkoinen
    	 5. Tapaamisen tyyypi:
    		E=tapahtuma T=tehtävä J=päiväkirja

note: remove since it has ended
en: 	Recur ended, moving to archive file.
fi: 	Toisto päättyi, siirretään arkistotiedostoon.

en: Archiving not enabled. Exiting
fi: Arkistointi ei ole käytössä. Poistutaan

en: Archiving threshold: %d month(s)
fi: Arkiston pituus: %d kuukautta

note: yy mon day
en: 	Archiving events, which are older than: %04d-%02d-%02d
fi: 	Arkistoidaan tapahtumat, jotka ovat vanhempia kuin: %04d-%02d-%02d

en: Archiving uid: %s
fi: Arkistoidaan uid: %s

note: VTODO not completed, do not archive
en: 	VTODO not complete; not archived
fi: 	VTODO ei valmis; ei arkistoitu

note: it is recurrent event
en: 	Recurring. End year: %04d, month: %02d, day: %02d
fi: 	Toistuva. Päättymisajankohta: vuosi: %04d, kuukausi: %02d, päivä: %02d

en: Archiving done
fi: Arkistointi tehty

note: PHASE 1: go through base orage file and remove "repeat" shortcuts
en: Starting archive removal.
fi: Aloitetaan arkiston poisto.

en: 	PHASE 1: reset recurring appointments
fi: 	VAIHE 1: alustetaan toistuvat tapaamiset

note: PHASE 2: go through archive file and add everything back to base orage. * After that delete the whole arch file
en: 	PHASE 2: return archived appointments
fi: 	VAIHE 2: palautetaan arkistoidut tapaamiset

en: Archive removal done
fi: Arkiston poisto tehty

en: Orage default alarm
fi: Oragen oletushälytys

en: Created alarm list for main Orage file:
fi: Luotiin hälytyslista Oragen päätiedostoon:

en: Created alarm list for foreign file: %s (%s)
fi: Luotiin hälytyslista ulkoiseen tiedostoon: %s (%s)

en: 	Added %d alarms. Processed %d events.
fi: 	Lisättiin %d hälytys(tä). Prosessoitiin %d tapahtuma(a).

en: 	Found %d alarms of which %d are active. (Searched %d recurring alarms.)
fi: 	Löydettiing %d hälytystä joista %d on kytketty päälle. (Etsittiin %d toistuvasta hälytyksestä.)

en: Starting import file preprocessing
fi: Aloitetaan tuontitiedoston alustus

en: ... Patched DCREATED to be CREATED.
fi: ... Muutettu DCREATED; nyt CREATED.

en: ... Patched timezone to Orage format.
fi: ... Muutettu aikavyöhyke Oragen muotoon.

en: Import file preprocessing done
fi: Tuontitiedoston alustus tehty

en: Found external update on file %s.
fi: Löydettiin ulkoinen muutos tiedostossa %s.

en: Refreshing alarms and calendar due to external file update.
fi: Päivitetään hälytyksiä ja kalenteria ulkoisen tiedoston päivityksen takia.

en: Calendar files
fi: Kalenteritiedostot

en: Current foreign files
fi: Nykyiset ulkoiset tiedostot

en: READ ONLY
fi: VAIN LUKU

en: READ WRITE
fi: LUKU JA KIRJOITUS

en: ***** No foreign files *****
fi: ***** Ei ulkoisia tiedostoja *****

en: Foreign file add failed
fi: Ulkoisen tiedoston lisääminen epäonnistui

en: Orage can only handle 10 foreign files. Limit reached.
fi: Orage voi hallita vain 10 ulkoista tiedostoa. Raja saavutettu.

en: Filename is empty.
fi: Tiedoston nimi on tyhjä.

en: Name is empty.
fi: Nimi on tyhjä.

en: File does not exist.
fi: Tiedostoa ei ole olemassa.

en: Same filename already exists in Orage.
fi: Sama tiedosto on jo Oragessa.

en: Same name already exists in Orage.
fi: Sama nimi on jo Oragessa.

en: Import/export
fi: Tuo/vie

en: Import
fi: Tuo

en: Read from file:
fi: Lue tiedostosta:

en: Separate filenames with comma(,).
     NOTE: comma is not valid character in filenames for Orage.
fi: Erota tiedostonimet pilkulla (,).
    HUOMAA: pilkkua ei voi käyttää Oragen käyttämien tiedostojen nimissä.

en: Export
fi: Vie

en: Write to file:
fi: Kirjoita tiedostoon:

en: Select
fi: Valitse

en: All appointments
fi: Kaikki tapahtumat

en: Named appointments:
fi: Nimetyt tapaamiset:

en: Note that only main file appointments are read.
    Archived and Foreign events are not exported.
fi: Huomioi että vain päätiedoston tapaamiset luetaan.
    Arkistoituja ja ulkoisia tapahtumia ei viedä.

en: Note that only main file appointments are read.
    Foreign events are not exported.
fi: Huomioi että vain päätiedoston tapaamiset luetaan.
    Ulkoisia tapahtumia ei viedä.

en: You can easily drag these from event-list window.
fi: Voit helposti vetää ja pudottaa nämä tapahtumalistaikkunasta.

en: Orage appointment UIDs separated by commas.
fi: Oragen tapaamis-UID:t pilkuilla erotettuina.

en: Archive
fi: Arkisto

en: Archive now (threshold: %d months)
fi: Arkisto nyt (pituus: %d kuukautta)

en: You can change archive threshold in parameters
fi: Voit vaihtaa arkiston pituutta muuttujin

en: Revert archive now
fi: Palauta arkisto nyt

en: Return all archived events into main orage file and remove arch file.
    This is useful for example when doing export and moving orage
    appointments to another system.
fi: Palauta kaikki arkistoidut tapahtumat Oragen päätiedostoon ja poista arkistointitiedosto.
    Tämä on kätevää esimerkiksi viedessä Oragen
    tapaamisia toiseen järjestelmään.

en: Orage files
fi: Orage-tiedostot

en: Orage main calendar file
fi: Oragen pääkalenteritiedosto

en: Current file:
fi: Nykyinen tiedosto:

en: New file:
fi: Uusi tiedosto:

en: Action options:
fi: Toiminnon asetukset:

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Orage internal file rename only.
    Does not touch external filesystem at all.
    New file must exist.
fi: Vain Oragen sisäisen tiedoston uudelleennimeäminen.
    Ei tee muutoksia tiedostojärjestelmään lainkaan.
    Uuden tiedoston pitää olla olemassa.

en: Copy
fi: Kopioi

en: Current file is copied and stays unmodified in the old place.
fi: Nykyinen tiedosto kopioitiin ja pysyy muuttamattomana vanhassa paikassa.

en: Move
fi: Siirrä

en: Current file is moved and vanishes from the old place.
fi: Nykyinen tiedosto siirrettiin ja katoaa vanhasta paikasta.

en: Archive file
fi: Arkistotiedosto

en: Foreign files
fi: Ulkoiset tiedostot

en: Add new foreign file
fi: Lisää uusi ulkoinen tiedosto

en: Foreign file:
fi: Ulkoinen tiedosto:

note: label = gtk_label_new(_("Options:")); gtk_box_pack_start(GTK_BOX(hbox), label, FALSE, FALSE, 5);
en: Visible name:
fi: Näkyvä nimi:

en: Read only
fi: Vain luku

en: Set this if you want to make sure that this file is never modified by Orage.
    Note that modifying foreign files may make them incompatible with the original tool, where they came from!
fi: Valitse tämä jos haluat varmistaa ettei Orage koskaa muuta tätä tiedostoa.
    Huomaa että ulkoisten tiedostojen muokkaminen voi tehdä ne epäyhteensopiviksi alkuperäisen työkalun kanssa!

en: This internal name is displayed to user instead of file name.
fi: Tämä sisäinen nimi näytetään käyttäjälle tiedoston nimen sijasta.

en: Exchange data - Orage
fi: Vaihtotiedot - Orage

en: 	This is %s version %s
fi: 	Tämä on %s versio %s

en: 	Released under the terms of the GNU General Public License.
fi: Julkaistu GNU GPL -lisenssin version 2 ehdoilla

en: 	Compiled against GTK+-%d.%d.%d,
fi: 	Käännetty versiolle GTK+-%d.%d.%d,

en: using GTK+-%d.%d.%d.
fi: käyttäen versiota GTK+-%d.%d.%d.

en: 	Using DBUS for import.
fi: 	Käytetään DBusia tuomiseen.

en: 	Not using DBUS. Import works only partially.
fi: 	Ei käytetä DBusia. Tuominen toimii vain osittain.

en: 	Using libnotify.
fi: 	Käytetään libnotifyä.

en: 	Not using libnotify.
fi: 	Ei käytetä libnotifyä.

en: 	Using automatic archiving.
fi: 	Käytetään automaattista arkistointia.

en: 	Not using archiving.
fi: 	Ei käytetä arkistointia.

en: 	Using operating system package libical.
fi: 	Käytetään käyttöjärjestelmän libical-pakettia.

en: 	Using Orage local version of libical.
fi: 	Käytetään Oragen paikallista libical-versiota.

en: Usage: orage [options] [files]
fi: Käyttö: orage [valinnat] [tiedostot]

en: Options:
fi: Valinnat:

en: --version (-v) 		show version of orage
fi: --version (-v) 		näytä Oragen versio

en: --help (-h) 		print this text
fi: --help (-h) 		näytä tämä teksti

en: --preferences (-p) 	show preferences form
fi: --preferences (-p) 	näytä asetukset

en: --toggle (-t) 		make orage visible/unvisible
fi: --toggle (-t) 		näytä/piilota Orage

en: --add-foreign (-a) file [RW] [name] 	add a foreign file
fi: --add-foreign (-a) tiedosto [RW] [nimi] 	lisää ulkoinen tiedosto

en: --remove-foreign (-r) file 	remove a foreign file
fi: --remove-foreign (-r) tiedosto 	poista ulkoinen tiedosto

en: --export (-e) file [appointment...] 	export appointments from Orage to file
fi: --export (-e) tiedosto [tapaaminen...] 	vie tapaamiset Oragesta tiedostoon

en: files=ical files to load into orage
fi: tiedostot=iCal-tiedostot jotka ladataan Orageen

en: 	dbus not included in orage.
fi: 	DBus ei sisälly Orageen.

en: 	without dbus [files] and foreign file options(-a & -r) can only be used when starting orage
fi: 	ilman DBusia [tiedostot] ja ulkoisten tiedostojen valintoja (-a & -r) voi käyttää vain kun Orage käynnistetään

en: 
    Unknown option %s
fi: 
    Tuntematon valinta %s

en: _Exchange data
fi: _Vaihtotiedot

note: Edit menu
en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: View selected _date
fi: Näytä valittu _päivä

en: View selected _week
fi: Näytä valittu _viikko

en: Select _Today
fi: Valitse _tämä päivä

en: Show _Globaltime
fi: Näytä _maailmanlaajuinen aika

note: Help menu
en: _Help
fi: _Ohje

en: No title defined
fi: Otsikkoa ei määritelty

en:  Location: %s
fi: Sijainti: %s

en: 
     Note:
    %s
fi: 
     Huomaa:
    %s

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     Due:	%s
     Done:	%s%s
fi: Otsikko: %s
    %s Alkamisaika:	%s
     Tehtävä ennen:	%s
     Tila:	%s%s

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     End:	%s%s
fi: Otsikko: %s
    %s Alkamisaika:	%s
     Päättymisaika:	%s%s

en: <b>To do:</b>
fi: <b>Tehtävälista:</b>

en: <b>Events for %s:</b>
fi: <b>Tapahtumat - %s:</b>

en: <b>Events for %s - %s:</b>
fi: <b>Tapahtumat ajalle %s - %s:</b>

en: Main settings
fi: Pääasetukset

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: You should always define your local timezone.
fi: Sinun tulisi aina määrittää paikallinen aikavyöhykkeesi.

en: Archive threshold (months)
fi: Arkiston pituus (kuukausia)

en: (0 = no archiving)
fi: (0 = ei arkistointia)

en: Archiving is used to save time and space when handling events.
fi: Arkistointia käytetään säästämään aikaa ja tilaa käsitellessä tapahtumia.

en: Sound command
fi: Äänikomento

en: This command is given to shell to make sound in alarms.
fi: Tämä komento suoritetaan äänihälytysten aktivoituessa.

en: Calendar window
fi: Kalenteri-ikkuna

en: Calendar visual details
fi: Kalenterin visuaaliset yksityiskohdat

en: Show borders
fi: Näytä reunukset

en: Show menu
fi: Näytä valikko

en: Show day names
fi: Näytä päivien nimet

en: Show week numbers
fi: Näytä viikkonumerot

en: Show month and year
fi: Näytä kuukausi ja vuosi

en: Calendar info boxes
fi: Kalenteri tietolaatikot

en: Show todo list
fi: Näytä tehtävälista

en: Number of days to show in event window
fi: Tapahtumalistassa näytettyjen päivien määrä

en: 0 = do not show event list at all
fi: 0 = älä näytä tapahtumalistaa lainkaan

en: Calendar visibility
fi: Kalenterin näkyminen

en: Show on all desktops
fi: Näytä kaikilla työpöydillä

en: Keep on top
fi: Pidä päällä

en: Show in taskbar
fi: Näytä sovelluspalkissa

en: Show in pager
fi: Näytä työtilan vaihtajassa

en: Show in systray
fi: Näytä järjestelmän ilmoitusalueella

en: Calendar start
fi: Kalenterin alku

en: Show
fi: Näytä

en: Hide
fi: Piilota

en: Minimized
fi: Pienennetty

en: On calendar window open
fi: Kun kalenteri-ikkuna avataan

en: Select today's date
fi: Valitse kuluva päivä

en: Select previously selected date
fi: Valitse aiemmin valittu päivä

en: Calendar day double click shows
fi: Kalenteripäivän kaksoisnapsauttaminen näyttää

en: Days view
fi: Päivänäkymä

en: Event list
fi: Tapahtumalista

en: Extra settings
fi: Lisäasetukset

en: Event list window
fi: Tapahtumalistaikkuna

en: Number of extra days to show in event list
fi: Tapahtumalistassa näytettyjen lisäpäivien määrä

en: This is just the default value, you can change it in the actual eventlist window.
fi: Tämä on vain oletusarvo, voit vaihtaa sen tapahtumalistaikkunassa.

en: Show only first repeating event
fi: Näytä vain ensimmäinen toistuva tapahtuma

en: Day view window default first day
fi: Päivänäkymän ikkunan ensimmäinen oletuspäivä

en: First day of week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Selected day
fi: Valittu päivä

en: Use dynamic tray icon
fi: Käytä dynaamista ilmoitusalueen kuvaketta

en: Use dynamic icon
fi: Käytä dynaamista kuvaketta

en: Dynamic icon shows current month and day of the month.
fi: Dynaaminen kuvake näyttää nykyisen kuukauden ja päivän.

en: Use wakeup timer
fi: Käytä herätysajastinta

en: Use this timer if Orage has problems waking up properly after suspend or hibernate. (For example tray icon not refreshed or alarms not firing.)
fi: Käytä tätä ajastinta jos Oragella on vaikeuksia käynnistyä keskeytys- tai lepotilassa palautuessa. (Esimerkiksi ilmoitusalueen kuvake ei päivity tai hälytykset eivät aktivoidu.)

en: Foreign file default visual alarm
fi: Ulkoisen tiedoston visuaalinen oletushälytys

en: Orage window
fi: Orage-ikkuna

en: Notify notification
fi: Ilmoitushuomautus

en: Always quit when asked to close
fi: Lopeta aina kun pyydetään sulkemaan

en: Always quit
fi: Lopeta aina

en: By default Orage stays open in the background when asked to close. This option changes Orage to quit and never stay in background when it is asked to close.
fi: Oletuksena Orage pidetään käynnissä taustalla kun se suljetaan. Jos valitset tämän valinnan, Orage ei jää käyntiin taustalle vaan se suljetaan kokonaan kun sen ikkuna suljetaan.

en: Orage Preferences
fi: Oragen asetukset

en: First Orage start. Searching default timezone.
fi: Ensimmäinen Oragen käynnistys. Etsitään oletusaikavyöhykettä.

en: Default timezone set to %s.
fi: Oletusaikavyöhykkeeksi asetettu %s.

en: Default timezone not found, please, set it manually.
fi: Oletusaikavyöhykettä ei löytynyt, ole hyvä ja aseta aikavyöhyke manuaalisesti.

en: Reminder
fi: Muistutus

en: Open
fi: Avaa

en: Reminder - Orage
fi: Muistutus - Orage

en: Postpone
fi: Siirrä myöhemmäksi

en: Remind me again after the specified time
fi: Muistuta minua uudelleen määritetyn ajan päästä

en: Next active alarms:
fi: Seuraavat päälle kytketyt hälytykset:

en: 
    %02d d %02d h %02d min to: %s
fi: 
    %02d päivää %02d tuntia %02d minuuttia tapahtumaan: %s

en: 
    No active alarms found
fi: 
    Päälle kytkettyjä hälytyksiä ei löytynyt

en: New appointment
fi: Uusi tapaminen

en: About Orage
fi: Tietoja Oragesta

en: Orage Panel Clock
fi: Orage -paneelikello

en: Show time and date?
fi: Näytä aika ja päiväys?

en: Orage preferences
fi: Oragen asetukset

en: Settings for the Xfce 4 Calendar Application (Orage)
fi: Asetukset Xfce 4:n kalenterisovellukselle (Orage)

en: Orage Calendar Preferences
fi: Orage-kalenterin asetukset

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Orage Calendar
fi: Orage-kalenteri

en: Desktop calendar
fi: Työpöytäkalenteri
