Xfce Apps - en to fr translation catalogue (921 entries)

en: no underline
fr: sans interligne

en: single
fr: simple

en: low
fr: bas

en: Raising GlobalTime window...
fr: Afficher la fenêtre heure globale...

en: GlobalTime window raise failed
fr: La fenêtre heure globale n'a pas pu être affichée

note: ********** timezone tooltip **********
en: %s
    click to modify clock
fr: %s
    cliquer pour modifier l'horloge

en: Localtime
fr: Heure locale

en: button 1 to change preferences 
    button 2 to adjust time of clocks
fr: bouton 1 pour modifier les préférences 
    bouton 2 pour ajuster l'heure des horloges

en: adjust to change hour
fr: ajuster pour changer l'heure

en: adjust to change minute. Click arrows with button 2 to change only 1 minute.
fr: ajuster pour changer les minutes. Cliquer sur les flèches avec le bouton 2 pour changer seulement 1 minute.

en: Global Time
fr: Temps Global

en: NEW
fr: NOUVEAU

en: NEW COPY
fr: NOUVELLE COPIE

en: Not possible to delete the last clock.
fr: Impossible de supprimer la dernière horloge.

en: update this clock
fr: mettre à jour cette horloge

en: add new empty clock
fr: ajouter une nouvelle horloge vide

en: add new clock using this clock as model
fr: ajouter une nouvelle horloge en prenant celle-ci comme modèle

en: delete this clock
fr: supprimer cette horloge

en: move this clock first
fr: déplacer cette horloge au début

en: move this clock left
fr: déplacer cette horloge vers la gauche

en: move this clock right
fr: déplacer cette horloge vers la droite

en: move this clock last
fr: déplacer cette horloge à la fin

en: set the timezone of this clock to be local timezone
fr: définir le fuseau horaire de cette horloge comme heure locale

en: close window and exit
fr: fermer la fenêtre et quitter

en: Globaltime preferences
fr: Préférences heure globale

note: -----------------------HEADING-------------------------------------------
en: Clock Parameters
fr: Paramètres de l'horloge

en: Name of the clock:
fr: Nom de l'horloge :

en: enter name of clock
fr: entrer le nom de l'horloge

en: Timezone of the clock:
fr: Fuseau horaire de l'horloge :

en: Text Formatting
fr: Formatage du texte

note: ------------------------background-------------------------
en: Background color:
fr: Couleur d’arrière-plan :

en: Click to change background colour for clock
fr: Cliquer pour changer la couleur d’arrière-plan de l'horloge

en: Use default
fr: Valeur par défaut

en: Cross this to use default instead of selected value
fr: Cocher cette option pour utiliser la valeur par défaut au lieu de la valeur sélectionnée

note: ------------------------foreground-------------------------
en: Foreground (=text) color:
fr: Couleur de premier plan (=texte) :

en: Click to change foreground colour for clock
fr: Cliquer pour changer la couleur de premier plan de l'horloge

note: ------------------------name font-------------------------
en: Font for name of clock:
fr: Police pour le nom de l'horloge :

en: Click to change font for clock name
fr: Cliquer pour changer la police du nom de l'horloge

note: ------------------------time font-------------------------
en: Font for time of clock:
fr: Police pour l'heure de l'horloge :

en: Click to change font for clock time
fr: Cliquer pour changer la police de l'horloge

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline name of clock:
fr: Souligner le nom de l'horloge :

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline time of clock:
fr: Souligner l'heure de l'horloge :

en: Text Default Formatting
fr: Formatage du texte par défaut

en: Click to change default background colour for clocks
fr: Cliquer pour changer la couleur d’arrière-plan par défaut des horloges

en: Cross this to use system default instead of selected color
fr: Cocher cette option pour utiliser la valeur par défaut du système au lieu de la couleur sélectionnée

en: Click to change default text colour for clocks
fr: Cliquer pour changer la couleur par défaut du texte pour les horloges

en: Click to change default font for clock name
fr: Cliquer pour changer la police par défaut du nom de l'horloge

en: Cross this to use system default font instead of selected font
fr: Cocher cette option pour utiliser la valeur par défaut du système au lieu de la police sélectionnée

en: Click to change default font for clock time
fr: Cliquer pour changer la police par défaut de l'heure de l'horloge

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline for name of clock:
fr: Soulignement du nom de l'horloge :

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline for time of clock:
fr: Soulignement de l'heure de l'horloge :

en: update preferences
fr: Mettre à jour les préférences

en: Globaltime Preferences
fr: Préférences heure globale

note: -----------------------HEADING--------------------------------------
en: General Preferences
fr: Préférences principales

en: Decorations:
fr: Décorations :

en: Use normal decorations
fr: Utiliser des décorations normales

en: None
fr: Aucune

en: Do not show window decorations (borders)
fr: Ne pas afficher les décorations de la fenêtre (bordures)

en: Clock size:
fr: Taille de l'horloge :

en: Equal
fr: Égal

en: All clocks have same size
fr: Toutes les horloges ont la même taille

en: Varying
fr: Varier

en: Clock sizes vary
fr: La taille des horloges varie

en: Local timezone:
fr: Fuseau horaire :

en:  Other
fr: Autre

en: %d hour %d mins
fr: %d heures %d minutes

en: %d hour
fr: %d heures

en: %d mins
fr: %d minutes

en: backward
fr: reculer

en: forward
fr: avancer

en: not changed
fr: pas changé

en: not changing
fr: ne change pas

note: location
en: Location
fr: Lieu

en: GMT Offset
fr: Décalage GMT

en: Previous/Next Change
fr: Changement précédent/suivant

en: Country
fr: Pays

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
fr: Choisir la zone horaire

en: Change mode
fr: Changer le mode

note: NOTE: this exists only if ical timezones are being used
en: floating
fr: flottante

en: Orage Globaltime
fr: Heure globale Orage

en: Show clocks from different countries
fr: Afficher les horloges de différents pays

en: Globaltime
fr: Heure globale

en: No rotation
fr: Pas de rotation

en: Rotate left
fr: Rotation vers la gauche

en: Rotate right
fr: Rotation vers la droite

en: Appearance
fr: Apparence

note: show frame
en: Show _frame
fr: Afficher le _cadre

note: foreground color
en: set foreground _color:
fr: définir la _couleur du premier plan :

note: background color
en: set _background color:
fr: définir la couleur d'_arrière-plan :

note: clock size (=mbox size): height and width
en: set _height:
fr: définir la _hauteur :

en: Note that you can not change the height of horizontal panels
fr: Notez que vous ne pouvez pas modifier la hauteur des tableaux de bord horizontaux.

en: set _width:
fr: Définir la _largeur :

en: Note that you can not change the width of vertical panels
fr: Notez que vous ne pouvez pas modifier la largeur des tableaux de bord verticaux.

en: Show lines _vertically
fr: Afficher les lignes _verticalement

en: Clock Options
fr: Options d'Horloge

note: timezone
en: set timezone to:
fr: régler la zone horaire sur :

en: Line %d:
fr: Ligne %d :

en: Enter any valid strftime function parameter.
fr: Entrez n'importe quel paramètre de la fonction strftime valide.

note: Tooltip hint
en: Tooltip:
fr: Infobulle :

note: special timing for SUSPEND/HIBERNATE
en: fix time after suspend/hibernate
fr: ajuster l'heure après une mise en veille/mise en veille prolongée

en: You only need this if you do short term (less than 5 hours) suspend or hibernate and your visible time does not include seconds. Under these circumstances it is possible that Orageclock shows time inaccurately unless you have this selected. (Selecting this prevents cpu and interrupt saving features from working.)
fr: Cela ne vous sera utile que si vous effectuez des mises en veille / mises en veille prolongées de courte durée (moins de 5 heures) et que l’heure affichée n’inclut pas les secondes. Dans ces circonstances, il est possible que l'horloge Orage affiche l’heure de manière imprécise, à moins d’avoir sélectionné cette option. (Sélectionner cette option empêche le fonctionnement du processeur et des fonctionnalités d'interruption de veille).

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
fr: Ce programme utilise la fonction strftime pour récupérer la date et l'heure.
    Utilisez un code valide pour obtenir l'heure dans le format que vous préférez.
    Quelques codes souvent employés :
    	%A = jour de  la semaine			%B = mois
    	%c = date & heure		%R = heure & minute
    	%V = numéro de semaine		%Z = fuseau horaire utilisé
    	%H = heures 				%M = minute
    	%X = heure locale			%x = date locale

en: Orage clock Preferences
fr: Préférences de l'horloge Orage

en: Maintainer
fr: Développeur

en: Manage your time with Orage
fr: Gérer votre temps avec Orage

note: if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
fr: Fin

en: Due
fr: Échéance

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
fr: Choisir un fichier...

en: Sound Files
fr: Fichiers son

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: The appointment information has been modified.
fr: Les infos du rendez-vous ont été modifiées.

en: Do you want to continue?
fr: Voulez-vous continuer ?

en: No, do not leave
fr: Non, ne pas quitter

en: Yes, ignore modifications and leave
fr: Oui, ignorer les modifications et quitter

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
fr: L'heure de fin du rendez-vous précède l'heure de début.

en: Not set
fr: Non défini

en: Add new appointment to this file.
fr: Ajouter un nouveau rendez-vous pour ce fichier.

en: Orage default file
fr: Fichier par défaut Orage

en: Appointment addition failed.
fr: Échec lors de l’ajout du rendez-vous.

en: Error happened when adding appointment. Look more details from the log file.
fr: L'erreur s'est produite lors de l'ajout d'un rendez-vous. Voir plus de détails dans le fichier du journal.

en: Appointment update failed.
fr: Échec lors de la mise à jour du rendez-vous.

en: Look more details from the log file. (Perhaps file was updated external from Orage?)
fr: Voir plus de détails dans le fichier du journal (peut-être que le fichier a été mis à jour de façon externe à Orage ?)

en: This appointment will be permanently removed.
fr: Ce rendez-vous sera supprimé définitivement.

en: No, cancel the removal
fr: Non, annuler la suppression

en: Yes, remove it
fr: Oui, supprimez-le

en: Pick the date
fr: Choisir la date

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: This appointment does not exist.
fr: Ce rendez-vous n'existe pas.

en: It was probably removed, please refresh your screen.
fr: Il a probablement été supprimé, veuillez rafraichir l’écran.

en: Current categories
fr: Catégories actuelles

en: Add new category with color
fr: Ajouter une nouvelle catégorie avec couleur

en: Category:
fr: Catégorie :

en: Colors of categories - Orage
fr: Couleurs des catégories - Orage

en:  *** COPY ***
fr:  *** COPIER ***

en: New appointment - Orage
fr: Nouveau rendez-vous - Orage

note: File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
fr: _Fichier

en: Sav_e and close
fr: Enr_egistrer et fermer

en: D_uplicate
fr: D_upliquer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save and close
fr: Enregistrer et fermer

en: Revert
fr: Revenir

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Delete
fr: Effacer

en: Free
fr: Libre

en: Busy
fr: Occupé

en: General
fr: Générale

en: Event
fr: Événement

en: Event that will happen sometime. For example:
    Meeting or birthday or TV show.
fr: Évènement à venir. Par exemple :
    Rendez-vous ou anniversaire ou programme TV.

en: Todo
fr: À faire

en: Something that you should do sometime. For example:
    Wash your car or test new version of Orage.
fr: Action à réaliser. Par exemple :
    Laver la voiture ou tester la nouvelle version d'Orage.

en: Make a note that something happened. For example:
    Remark that your mother called or first snow came.
fr: Faire une note pour annoncer un évènement. Par exemple :
    Notifier que votre mère a appelé ou que la première neige est tombée.

note: title
en: Title
fr: Titre

en: All day event
fr: Évènement sur la journée

note: start time
en: Start
fr: Début

en: Set
fr: Définir

en: Duration
fr: Durée

en: days
fr: jours

en: hours
fr: heures

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
fr: Disponibilité

note: completed (only for TODO)
en: Completed
fr: Terminé

en: Done
fr: Fait

note: categories
en: Categories
fr: Catégories

en: This is special category, which can be used to color this appointment in list views.
fr: Ceci est une catégorie spéciale servant à l'ajout de couleur aux rendez-vous dans la vue liste.

en: update colors for categories.
fr: mettre à jour les couleurs pour les catégories.

note: priority
en: Priority
fr: Priorité

en: If you set this 8 or bigger, the appointment is NOT shown on list windows.
    You can use that feature to unclutter your list windows, but it makes it more difficult to find this appointment.
    (Alarms will still fire normally.)
    (There is undocumented parameter so that you can change the default limit of 8.)
fr: Si vous définissez ceci à 8 ou plus, le rendez-vous NE figure PAS dans les fenêtres de la liste.
    Vous pouvez utiliser cette fonctionnalité pour désencombrer vos fenêtres de la liste, mais elle rend plus difficile de trouver ce rendez-vous.
    (Les alarmes seront toujours tirer normalement.)
    (Ceci est un paramètre non-documenté afin que vous puissiez modifier la limite par défaut de 8.)

en: These shorthand commands take effect immediately:
        <D> inserts current date in local date format
        <T> inserts time and
        <DT> inserts date and time.
    
    These are converted only later when they are seen:
        <&Ynnnn> is translated to current year minus nnnn.
    (This can be used for example in birthday reminders to tell how old the person will be.)
fr: Ces raccourcies de commandes prennent effet immédiatement :
         <D> insère la date actuelle dans le format de la date locale
        <T> inserts l'heure et
        <DT> inserts la date et l'heure.
    
    Ceux-ci sont convertis seulement plus tard, quand ils sont vus :
        <& Ynnnn> est traduit dans l'année en cours nnnn.
    (Ceci peut être utilisé par exemple dans les rappels d'anniversaire pour dire quel âge la personne aura).

en: Before Start
fr: Avant le début

en: Before End
fr: Avant la fin

en: After Start
fr: Après le début

en: After End
fr: Après la fin

en: Alarm
fr: Alarme

note: **** ALARM TIME ****
en: Alarm time
fr: Heure d'alarme

en: Often you want to get alarm:
     1) before Event start
     2) before Todo end
     3) after Todo start
fr: Il arrive de vouloir une alarme :
     1) avant le début de l'évènement
     2) avant la fin du Todo
     3) après le début du Todo

en: Persistent alarm
fr: Alarme persistante

en: Select this if you want Orage to remind you even if it has not been active when the alarm happened.
fr: Sélectionner ceci si vous voulez qu'Orage vous le rappelle, même si Orage n'était pas actif au moment où l'alarme aurait dû se déclencher.

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
fr: Son

en: Use
fr: Utiliser

en: Select this if you want audible alarm
fr: Sélectionner cette option si vous voulez une alarme sonore

en: Repeat alarm sound
fr: Répéter le son de l'alarme

en: times
fr: fois

en: sec interval
fr: intervalle sec.

note: **** Display Alarm ****
en: Visual
fr: Visuel

en: Use Orage window
fr: Utiliser la fenêtre d'Orage

en: Select this if you want Orage window alarm
fr: Sélectionner ceci si vous voulez une fenêtre d'alarme Orage

en: Use notification
fr: Utiliser la notification

en: Select this if you want notification alarm
fr: Sélectionner ceci si vous voulez une notification d'alarme

en: Set timeout
fr: Définir le délai

en: Select this if you want notification to expire automatically
fr: Sélectionner ceci option si vous voulez que la notification expire automatiquement

en: 0 = system default expiration time
fr: 0 = temps d'expiration par défaut du système

en: seconds
fr: secondes

note: **** Procedure Alarm ****
en: Procedure
fr: Procédure

en: Select this if you want procedure or script alarm
fr: Sélectionnez ceci si vous voulez une alarme procédure ou script

en: You must enter all escape etc characters yourself.
    This string is just given to shell to process.
    The following special commands are replaced at run time:
    	<&T>  appointment title
    	<&D>  appointment description
    	<&AT> alarm time
    	<&ST> appointment start time
    	<&ET> appointment end time
fr: Vous devez entrer tous les caractères etc d'échappement vous-même.
    Cette chaine est simplement donnée l'invite de commande pour traitement.
    Les commandes spéciales suivantes sont remplacées lors de l'exécution: 
    	<&T> du rendez-vous
    	 <&D> description du rendez-vous
    	<&AT> heure de l'alarme
    	<&ST> heure de début du rendez-vous
    	<&ET> heure de fin du rendez-vous

en: Test this alarm by raising it now
fr: Tester cette alarme en l’activant maintenant

en: <b>Default alarm</b>
fr: <b>Alarme par défaut</b>

en: Store current settings as default alarm
fr: Enregistrer les paramètres actuels comme alarme par défaut

en: Set current settings from default alarm
fr: Définir les paramètres actuels de l'alarme par défaut

en: Daily
fr: Quotidienne

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuelle

en: Yearly
fr: Annuelle

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Mon
fr: Lun

en: Tue
fr: Mar

en: Wed
fr: Mer

en: Thu
fr: Jeu

en: Fri
fr: Ven

en: Sat
fr: Sam

en: Sun
fr: Dim

en: Recurrence
fr: Répétition

note: complexity
en: Complexity
fr: Complexité

en: Basic
fr: De base

en: Advanced
fr: Avancé

en: Use this if you want regular repeating event
fr: Utiliser ceci pour un évènement régulier et répété

en: Use this if you need complex times like:
     Every Saturday and Sunday or 
     First Tuesday every month
fr: Utilisez ceci pour des fréquences complexes comme : 
     Tous les samedis et dimanches ou
     Le premier mardi de chaque mois

note: frequency
en: Frequency
fr: Fréquence

en: Each
fr: Chacun

en: occurrence
fr: périodicité

en: Limit frequency to certain interval.
     For example: Every third day:
     Frequency = Daily and Interval = 3
fr: Limiter la fréquence à certains intervalles.
     Par exemple : Tous les trois jours :
     Fréquence = Quotidienne et Intervalle = 3

en: Limit
fr: Limite

en: Repeat forever
fr: Répéter indéfiniment

en: Repeat
fr: Répéter

en: Repeat until
fr: Répéter jusqu'au

note: weekdays (only for complex settings)
en: Weekdays
fr: Jours de la semaine

en: Which day
fr: Quel jour

en: Specify which weekday for monthly and yearly events.
     For example:
     Second Wednesday each month:
    	Frequency = Monthly,
    	Weekdays = check only Wednesday,
    	Which day = select 2 from the number below Wednesday
fr: Spécifier quel jour de la semaine pour des évènements mensuels ou annuels.
     Par exemple : 
     Le second mercredi de chaque mois : 
    	Fréquence = Mensuelle,
    	Jour de la semaine = cocher seulement mercredi, 
    	Quel jour = choisir 2 depuis le numéro en-dessous de mercredi

note: TODO base (only for TODOs)
en: TODO base
fr: base TODO

en: TODO reoccurs regularly starting on start time and repeating after each interval no matter when it was last completed
fr: TODO réapparait régulièrement au démarrage et se répète après chaque intervalle, peu importe s'il a été achevé

en: TODO reoccurrency is based on complete time and repeats after the interval counted from the last completed time.
    (Note that you can not tell anything about the history of the TODO since reoccurrence base changes after each completion.)
fr: TODO est basé sur le temps complet et se répète après intervalle compté depuis la dernière fois achevée.
    (Notez que vous ne pouvez pas dire quelque chose sur l'histoire du TODO puisque les changements de base ne se reproduisent qu'après chaque exécution.)

en: Add more exception dates by clicking the calendar days below.
    Exception is either exclusion(-) or inclusion(+) depending on the selection.
    Remove by clicking the data.
fr: Ajouter davantage de dates exceptionnelles en cliquant sur les jours du calendrier ci-dessous.
     Exception est soit l'exclusion (-), soit l'inclusion (+) en fonction de la sélection.
    Supprimer en cliquant sur les données.

en: Add excluded date (-)
fr: Ajouter un jour exclu (-)

en: Excluded days are full days where this appointment is not happening
fr: Les jours exclus sont des journées complètes où ce rendez-vous n'est pas arriver

en: Add included time (+)
fr: Ajouter une heure inclue (+)

en: Included times have same timezone than start time, but they may have different time
fr: Les heures inclues ont le même fuseau horaire que l'heure de début, mais elles peuvent avoir des temps différents

note: calendars showing the action days
en: Action dates
fr: Dates des actions

note: ********* View menu ********* View menu
en: _View
fr: _Vue

note: ********* Go menu   *********
en: _Go
fr: _Aller

en: New
fr: Nouveau

en: Back one week
fr: Reculer d'une semaine

en: Back one day
fr: Reculer d'un jour

en: Forward one day
fr: Avancer d'un jour

en: Forward one week
fr: Avancer d'une semaine

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Close
fr: Fermer

en: Unknown
fr: Inconnu

en:        Number of days to show
fr:        Nombre de jours à afficher

en: Orage - day view
fr: Orage - vue journalière

note: date only appointment
en: All day
fr: Toute la journée

en: Time
fr: Temps

en: No rows have been selected.
fr: Aucune ligne n'a été sélectionnée.

en: Click a row to select it and after that you can copy it.
fr: Cliquer sur une ligne pour la sélectionner, ensuite vous pourrez la copier.

en: You will permanently remove all
    selected appointments.
fr: Vous allez supprimer définitivement tous
    les rendez-vous sélectionnés.

en: Yes, remove them
fr: Oui, retirez-les

en: Back
fr: Revenir

en: Forward
fr: Avancer

en: Find
fr: Trouver

en: Dayview
fr: Aperçu journalier

en: Extra days to show:
fr: Jours supplémentaires à afficher :

en: only first repeating
fr: seulement la première répétition

en: Check this if you only want to see the first repeating event. By default all are shown.
    Note that this also shows all urgencies.
    Note that repeating events may appear earlier in the list as the first occurrence only is listed.
fr: Cocher cette case si vous ne voulez voir que le premier évènement récurrent. Par défaut, tous sont vus. 
    Noter que cela montre aussi toutes les urgences. 
    Noter que les évènements récurrents peuvent apparaitre plus tôt dans la liste quand « seulement la première répétition » est listée.

en: also old
fr: aussi les anciens

en: Check this if you want to see old events also. This can only be selected after 'only first repeating' is enabled to avoid very long lists.
    Note that extra days selection still defines if newer appointments are listed'.
fr: Cocher cette case si vous voulez voir les anciens évènements aussi. Cela ne peut être sélectionné que si « seulement la première répétition » est activée pour éviter de très longues listes.
    Noter que la sélection des jours supplémentaires définit encore si les rendez-vous les plus récents sont listés.

en: Journal entries starting from:
fr: Les écritures du journal sont démarrées le :

en: Search
fr: Rechercher

en: Search text
fr: Recherche de texte

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Title
fr: Titre

en: Double click line to edit it.
    
    Flags in order:
    	 1. Alarm: n=no alarm
    		 A=Alarm is set P=Persistent alarm is set
    	 2. Recurrence: n=no recurrence
    		 H=Hourly D=Daily W=Weekly M=Monthly Y=Yearly
    	 3. Type: f=free B=Busy
    	 4. Located in file:
    		O=Orage A=Archive F=Foreign
    	 5. Appointment type:
    		E=Event T=Todo J=Journal
fr: Double-cliquer sur la ligne pour l'éditer.
    
    Drapeaux dans l'ordre :
    	 1. Alarme : n = pas d'alarme
    		 A = Alarme est définie P = Alarme persistante est définie
    	 2. Répétition : n = pas de répétition
    		 H = Horaire D =  Quotidien W = Hebdomadaire M = Mensuel Y  = Annuel
    	 3. Type : f = Libre B = Occupé
    	 4. Localisé dans le fichier :
    	 	O = Orage A = Archive F = Étranger
    	 5. Type de rendez-vous:
    		E = Évènement T = Todo J = Journal

note: remove since it has ended
en: 	Recur ended, moving to archive file.
fr: 	Périodicité terminée, archivage du fichier.

en: Archiving not enabled. Exiting
fr: L'archivage n'est pas activé. Fermeture

en: Archiving threshold: %d month(s)
fr: Seuil d'archivage : %d mois

note: yy mon day
en: 	Archiving events, which are older than: %04d-%02d-%02d
fr: 	Archivage d'évènements plus ancien que : %04d-%02d-%02d

en: Archiving uid: %s
fr: uid d'archivage : %s

note: VTODO not completed, do not archive
en: 	VTODO not complete; not archived
fr: 	VTODO incomplet; non archivé

note: it is recurrent event
en: 	Recurring. End year: %04d, month: %02d, day: %02d
fr: 	Périodicité. Année de fin : %04d, mois : %02d, jour : %02d

en: Archiving done
fr: Archivage terminé

note: PHASE 1: go through base orage file and remove "repeat" shortcuts
en: Starting archive removal.
fr: Démarrage effacement de l'archive.

en: 	PHASE 1: reset recurring appointments
fr: 	PHASE 1 : annuler les rendez-vous périodiques

note: PHASE 2: go through archive file and add everything back to base orage. * After that delete the whole arch file
en: 	PHASE 2: return archived appointments
fr: 	PHASE 2 : restaurer les rendez-vous archivés

en: Archive removal done
fr: Effacement de l'archive terminé.

en: Orage default alarm
fr: Alarme Orage par défaut

en: Created alarm list for main Orage file:
fr: Liste des alarmes créé pour le fichier Orage principal :

en: Created alarm list for foreign file: %s (%s)
fr: Liste des alarmes créé pour un fichier externe : %s ( %s )

en: 	Added %d alarms. Processed %d events.
fr: 	%d alarmes ajoutées . %d événements traité.

en: 	Found %d alarms of which %d are active. (Searched %d recurring alarms.)
fr: 	%d alarmes trouvées dont %d sont actives. (cherché dans %d alarmes périodiques.)

en: Starting import file preprocessing
fr: Préparation de l'import du fichier externe

en: ... Patched DCREATED to be CREATED.
fr: ... DCREATED modifié pour être CREATED.

en: ... Patched timezone to Orage format.
fr: ... Fuseau horaire modifié au format Orage.

en: Import file preprocessing done
fr: Préparation du fichier d'importation terminée

en: Found external update on file %s.
fr: Trouvé mise à jour externe dans le fichier %s .

en: Refreshing alarms and calendar due to external file update.
fr: Rafraichissement des alarmes et des calendriers en raison de la mise à jour du fichier externe.

en: Calendar files
fr: Fichiers calendrier

en: Current foreign files
fr: Fichiers externes actuels

en: READ ONLY
fr: LECTURE SEULE

en: READ WRITE
fr: LECTURE ÉCRITURE

en: ***** No foreign files *****
fr: ***** Aucun fichier externe *****

en: Foreign file add failed
fr: Ajout des fichiers externes échoué

en: Orage can only handle 10 foreign files. Limit reached.
fr: Orage ne peut traiter que 10 fichiers externes. Limite atteinte.

en: Filename is empty.
fr: Le nom du fichier est vide.

en: Name is empty.
fr: Le nom est vide.

en: File does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: Same filename already exists in Orage.
fr: Nom de fichier existant déjà dans Orage.

en: Same name already exists in Orage.
fr: Nom existant déjà dans Orage.

en: Import/export
fr: Importer/exporter

en: Import
fr: Importer

en: Read from file:
fr: Lire depuis un fichier :

en: Separate filenames with comma(,).
     NOTE: comma is not valid character in filenames for Orage.
fr: Séparer les noms de fichiers avec une virgule(,).
     NOTE : la virgule n'est pas un caractère valide dans les noms de fichiers pour Orage.

en: Export
fr: Exporter

en: Write to file:
fr: Écrire dans le fichier :

en: Select
fr: Sélectionner

en: All appointments
fr: Tous les rendez-vous

en: Named appointments:
fr: Rendez-vous nommés :

en: Note that only main file appointments are read.
    Archived and Foreign events are not exported.
fr: Noter que seuls les fichiers principaux rendez-vous sont lus.
    Les évènements archivés et extérieurs ne sont pas exportés.

en: Note that only main file appointments are read.
    Foreign events are not exported.
fr: Noter que seuls les fichiers principaux rendez-vous sont lus.
    Les évènements extérieurs ne sont pas exportés.

en: You can easily drag these from event-list window.
fr: Vous pouvez les glisser depuis la fenêtre liste des évènements.

en: Orage appointment UIDs separated by commas.
fr: UIDs des rendez-vous d'orage séparés par des virgules.

en: Archive now (threshold: %d months)
fr: Archiver maintenant (seuil d'archivage : %d mois)

en: You can change archive threshold in parameters
fr: Vous pouvez modifier le seuil d'archive dans les paramètres

en: Revert archive now
fr: Rétablir l'archive maintenant

en: Return all archived events into main orage file and remove arch file.
    This is useful for example when doing export and moving orage
    appointments to another system.
fr: Retourner tous les évènements archivés dans le fichier principal d'orage et supprimer le fichier arch.
    Ceci est utile par exemple lorsque vous effectuez l'exportation et le déplacement d'un rendez-vous
    orage dans un autre système.

en: Orage files
fr: Fichiers d'Orage

en: Orage main calendar file
fr: Fichier calendrier principal d'Orage

en: Current file:
fr: Fichier actuel :

en: New file:
fr: Nouveau fichier :

en: Action options:
fr: Options d'action :

en: Rename
fr: Renommer

en: Orage internal file rename only.
    Does not touch external filesystem at all.
    New file must exist.
fr: Renommer le fichier Orage interne uniquement.
    Ne pas toucher le système de fichiers externe du tout.
    Le nouveau fichier doit exister.

en: Copy
fr: Copier

en: Current file is copied and stays unmodified in the old place.
fr: Le fichier actuel est copié et reste inchangé à son ancienne place.

en: Move
fr: Déplacer

en: Current file is moved and vanishes from the old place.
fr: Le fichier actuel est déplacé et disparait de l'ancienne place.

en: Archive file
fr: Fichier archive

en: Foreign files
fr: Fichiers externes

en: Add new foreign file
fr: Ajouter un nouveau fichier externe

en: Foreign file:
fr: Fichier externe :

note: label = gtk_label_new(_("Options:")); gtk_box_pack_start(GTK_BOX(hbox), label, FALSE, FALSE, 5);
en: Visible name:
fr: Nom visible :

en: Read only
fr: Lecture seule

en: Set this if you want to make sure that this file is never modified by Orage.
    Note that modifying foreign files may make them incompatible with the original tool, where they came from!
fr: Permet d'être certain que ce fichier ne soit jamais modifié par Orage.
    Notez que la modification des fichiers externes les rend incompatibles avec l'outil qui a servi à les créer !

en: This internal name is displayed to user instead of file name.
fr: Ce nom interne s'affiche pour l'utilisateur à la place du nom du fichier.

en: Exchange data - Orage
fr: Échange de données - Orage

en: 	This is %s version %s
fr: 	Ceci est %s version %s

en: 	Released under the terms of the GNU General Public License.
fr: 	Distribué sous les termes de la GNU General Public License.

en: 	Compiled against GTK+-%d.%d.%d,
fr: 	Compilé avec GTK+-%d.%d.%d,

en: using GTK+-%d.%d.%d.
fr: utilisant GTK+-%d.%d.%d.

en: 	Using DBUS for import.
fr: 	Utilisation de DBUS pour l'importation.

en: 	Not using DBUS. Import works only partially.
fr: 	DBUS pas utilisé. L'importation ne fonctionne que partiellement.

en: 	Using libnotify.
fr: 	Utilisation de libnotify.

en: 	Not using libnotify.
fr: 	libnotify  pas utilisé.

en: 	Using automatic archiving.
fr: 	Utilisation de l'archivage automatique.

en: 	Not using archiving.
fr: 	Archivage pas utilisé.

en: 	Using operating system package libical.
fr: 	Utilisation du paquet libical fourni par le système d'exploitation

en: 	Using Orage local version of libical.
fr: 	Utilisation de la version propre à Orage de libical.

en: Usage: orage [options] [files]
fr: Utilisation : orage [options] [fichiers]

en: Options:
fr: Options :

en: --version (-v) 		show version of orage
fr: --version (v) 		afficher la version d'orage

en: --help (-h) 		print this text
fr: --help (-h) 		afficher l'aide

en: --preferences (-p) 	show preferences form
fr: --preferences (-p) 	afficher les préférences

en: --toggle (-t) 		make orage visible/unvisible
fr: --toggle (-t) 		rendre orage visible/invisible

en: --add-foreign (-a) file [RW] [name] 	add a foreign file
fr: --add-foreign (-a) fichier [RW] [nom] 	ajouter un fichier externe

en: --remove-foreign (-r) file 	remove a foreign file
fr: --remove-foreign (-r) fichier 	supprimer un fichier externe

en: --export (-e) file [appointment...] 	export appointments from Orage to file
fr: --export (-e) file [rendez-vous...] 	exporter les rendez-vous d'Orage dans un fichier

en: files=ical files to load into orage
fr: files=fichiers ical à charger dans Orage

en: 	dbus not included in orage.
fr: 	dbus n'est pas inclus dans Orage.

en: 	without dbus [files] and foreign file options(-a & -r) can only be used when starting orage
fr: 	sans [fichiers] dbus et les options fichier externes (-a et-r) peuvent être seulement utilisées lors du démarrage d'orage

en: 
    Unknown option %s
fr: 
    Option inconnue %s

en: _Exchange data
fr: É_changer des données

note: Edit menu
en: _Edit
fr: É_dition

en: View selected _date
fr: Voir le _jour choisi

en: View selected _week
fr: Voir la _semaine choisie

en: Select _Today
fr: Choisir _aujourd'hui

en: Show _Globaltime
fr: Afficher l’heure _globale

note: Help menu
en: _Help
fr: _Aide

en: No title defined
fr: Aucun titre défini

en:  Location: %s
fr:  Emplacement : %s

en: 
     Note:
    %s
fr: 
     Note :
    %s

en: Never
fr: Jamais

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     Due:	%s
     Done:	%s%s
fr: Titre : %s
    %s Début :	%s
     Échéance :	%s
     Fait :	%s%s

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     End:	%s%s
fr: Titre: %s 
    %s Début : 	%s
     Fin : 	%s%s

en: <b>To do:</b>
fr: <b>À faire :</b>

en: <b>Events for %s:</b>
fr: <b>Évènements pour %s :<b>

en: <b>Events for %s - %s:</b>
fr: <b>Évènements pour %s - %s :<b>

en: Main settings
fr: Paramètres principaux

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: You should always define your local timezone.
fr: Vous devez toujours définir votre fuseau horaire local.

en: Archive threshold (months)
fr: Durée à archiver (mois)

en: (0 = no archiving)
fr: (0 = pas d'archivage)

en: Archiving is used to save time and space when handling events.
fr: L'archivage est utilisé pour gagner du temps et de l'espace lors de la manipulation des évènements.

en: Sound command
fr: Commande pour jouer un son

en: This command is given to shell to make sound in alarms.
fr: Cette commande est exécutée par l’interpréteur de commande pour faire sonner les alarmes.

en: Calendar window
fr: Fenêtre calendrier

en: Calendar visual details
fr: Détails visuel du calendrier

en: Show borders
fr: Afficher la bordure de fenêtre

en: Show menu
fr: Afficher la barre de menu

en: Show day names
fr: Afficher le nom du jour

en: Show week numbers
fr: Afficher les numéros de semaine

en: Show month and year
fr: Afficher le mois et l'année

en: Calendar info boxes
fr: Calendrier des boîtes info

en: Show todo list
fr: Afficher la liste à faire

en: Number of days to show in event window
fr: Nombre de jours à afficher dans la fenêtre d’évènements

en: 0 = do not show event list at all
fr: 0 = ne pas afficher la liste des évènements

en: Calendar visibility
fr: Visibilité calendrier

en: Show on all desktops
fr: Afficher sur tous les bureaux

en: Keep on top
fr: Toujours au-dessus

en: Show in taskbar
fr: Afficher dans la barre des tâches

en: Show in pager
fr: Afficher dans le pager

en: Show in systray
fr: Afficher dans la zone de notification

en: Calendar start
fr: Affichage du calendrier au lancement

en: Show
fr: Afficher

en: Hide
fr: Masquer

en: Minimized
fr: Réduire

en: On calendar window open
fr: Lors de l'ouverture de la fenêtre du calendrier

en: Select today's date
fr: Sélectionner la date d'aujourd'hui

en: Select previously selected date
fr: Sélectionner la date précédemment sélectionnée

en: Calendar day double click shows
fr: Affichage lors d'un double-clic sur une journée du calendrier

en: Days view
fr: Vue des jours

en: Event list
fr: Liste des évènements

en: Extra settings
fr: Paramètres supplémentaires

en: Event list window
fr: Fenêtre de la liste des évènements

en: Number of extra days to show in event list
fr: Nombre de jours supplémentaires pour montrer dans la liste des évènements

en: This is just the default value, you can change it in the actual eventlist window.
fr: Ceci est juste la valeur par défaut, vous pouvez la modifier dans la fenêtre de la liste des évènements actuels.

en: Show only first repeating event
fr: Afficher seulement la première répétition de l’évènement

en: Day view window default first day
fr: Premier jour par défaut dans la fenêtre « vue journalière »

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Selected day
fr: Jour sélectionné

en: Use dynamic tray icon
fr: Utiliser une icône de notification dynamique

en: Use dynamic icon
fr: Utiliser une icône dynamique

en: Dynamic icon shows current month and day of the month.
fr: L’icône dynamique affiche le mois en cours et le jour du mois.

en: Use wakeup timer
fr: Utiliser la minuterie du réveil

en: Use this timer if Orage has problems waking up properly after suspend or hibernate. (For example tray icon not refreshed or alarms not firing.)
fr: Utiliser cette minuterie si Orage rencontre des problèmes pour s’activer correctement après une mise en veille ou une mise en veille prolongée (par exemple, si l’icône n'est pas mise à jour ou si les alarmes ne s’activent pas).

en: Foreign file default visual alarm
fr: Fichier externe par défaut de l'alarme visuelle

en: Orage window
fr: Fenêtre Orage

en: Notify notification
fr: Signaler la notification

en: Always quit when asked to close
fr: Toujours quitter lorsqu’on demande à fermer

en: Always quit
fr: Toujours quitter

en: By default Orage stays open in the background when asked to close. This option changes Orage to quit and never stay in background when it is asked to close.
fr: Par défaut Orage reste ouvert en arrière-plan lorsqu’on demande à le fermer. Cette option permet de quitter Orage sans le laisser ouvert en arrière-plan.

en: Orage Preferences
fr: Préférences d'Orage

en: First Orage start. Searching default timezone.
fr: Premier démarrage d’Orage. Recherche du fuseau horaire par défaut.

en: Default timezone set to %s.
fr: Fuseau horaire par défaut réglé sur %s.

en: Default timezone not found, please, set it manually.
fr: Fuseau horaire par défaut non trouvé, veuillez le sélectionner manuellement.

en: Reminder
fr: Rappel

en: Open
fr: Ouvrir

en: Reminder - Orage
fr: Rappel - Orage

en: Postpone
fr: Reporter

en: Remind me again after the specified time
fr: Rappelez-moi après le délai spécifié

en: Next active alarms:
fr: Prochaines alarmes actives :

en: 
    %02d d %02d h %02d min to: %s
fr: 
    %02d j %02d h %02d min à : %s

en: 
    No active alarms found
fr: 
    Aucune alarme active trouvée

en: Africa
fr: Afrique

en: Africa/Abidjan
fr: Afrique/Abidjan

en: Africa/Accra
fr: Afrique/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
fr: Afrique/Adis_Abeba

en: Africa/Algiers
fr: Afrique/Alger

en: Africa/Asmara
fr: Afrique/Asmara

en: Africa/Asmera
fr: Afrique/Asmara

en: Africa/Bamako
fr: Afrique/Bamako

en: Africa/Bangui
fr: Afrique/Bangui

en: Africa/Banjul
fr: Afrique/Banjul

en: Africa/Bissau
fr: Afrique/Bissau

en: Africa/Blantyre
fr: Afrique/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fr: Afrique/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fr: Afrique/Boujoumboura

en: Africa/Cairo
fr: Afrique/Le_Caire

en: Africa/Casablanca
fr: Afrique/Casablanca

en: Africa/Ceuta
fr: Afrique/Ceuta

en: Africa/Conakry
fr: Afrique/Conakry

en: Africa/Dakar
fr: Afrique/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
fr: Afrique/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
fr: Afrique/Djibouti

en: Africa/Douala
fr: Afrique/Douala

en: Africa/El_Aaiun
fr: Afrique/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
fr: Afrique/Freetown

en: Africa/Gaborone
fr: Afrique/Gaborone

en: Africa/Harare
fr: Afrique/Harare

en: Africa/Juba
fr: Afrique/Juba

en: Africa/Johannesburg
fr: Afrique/Johannesburg

en: Africa/Kampala
fr: Afrique/Kampala

en: Africa/Khartoum
fr: Afrique/Khartoum

en: Africa/Kigali
fr: Afrique/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fr: Afrique/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fr: Afrique/Lagos

en: Africa/Libreville
fr: Afrique/Libreville

en: Africa/Lome
fr: Afrique/Lome

en: Africa/Luanda
fr: Afrique/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fr: Afrique/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fr: Afrique/Lusaka

en: Africa/Malabo
fr: Afrique/Malabo

en: Africa/Maputo
fr: Afrique/Maputo

en: Africa/Maseru
fr: Afrique/Maseru

en: Africa/Mbabane
fr: Afrique/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fr: Afrique/Mogadiscio

en: Africa/Monrovia
fr: Afrique/Monrovia

en: Africa/Nairobi
fr: Afrique/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fr: Afrique/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fr: Afrique/Niamey

en: Africa/Nouakchott
fr: Afrique/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
fr: Afrique/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
fr: Afrique/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
fr: Afrique/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
fr: Afrique/Tombouctou

en: Africa/Tripoli
fr: Afrique/Tripoli

en: Africa/Tunis
fr: Afrique/Tunis

en: Africa/Windhoek
fr: Afrique/Windhoek

en: America
fr: Amérique

en: America/Adak
fr: Amérique/Adak

en: America/Anchorage
fr: Amérique/Anchorage

en: America/Anguilla
fr: Amérique/Anguilla

en: America/Antigua
fr: Amérique/Antigua

en: America/Araguaina
fr: Amérique/Araguaia

en: America/Argentina/Buenos_Aires
fr: Amérique/Argentine/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
fr: Amérique/Argentine/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
fr: Amérique/Argentine/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
fr: Amérique/Argentine/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
fr: Amérique/Argentine/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
fr: Amérique/Argentine/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
fr: Amérique/Argentine/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
fr: Amérique/Argentine/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
fr: Amérique/Argentine/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
fr: Amérique/Argentine/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
fr: Amérique/Argentine/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
fr: Amérique/Argentine/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
fr: Amérique/Argentine/Ushuaia

en: America/Aruba
fr: Amérique/Aruba

en: America/Asuncion
fr: Amérique/Asuncion

en: America/Atikokan
fr: Amérique/Atikokan

en: America/Atka
fr: Amérique/Atka

en: America/Bahia
fr: Amérique/Bahia

en: America/Barbados
fr: Amérique/Barbade

en: America/Belem
fr: Amérique/Belém

en: America/Belize
fr: Amérique/Belize

en: America/Blanc-Sablon
fr: Amérique/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
fr: Amérique/Boa_Vista

en: America/Bogota
fr: Amérique/Bogota

en: America/Boise
fr: Amérique/Boise

en: America/Buenos_Aires
fr: Amérique/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
fr: Amérique/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
fr: Amérique/Campo_Grande

en: America/Cancun
fr: Amérique/Cancun

en: America/Caracas
fr: Amérique/Caracas

en: America/Catamarca
fr: Amérique/Catamarca

en: America/Cayenne
fr: Amérique/Cayenne

en: America/Cayman
fr: Amérique/Caïman

en: America/Chicago
fr: Amérique/Chicago

en: America/Chihuahua
fr: Amérique/Chihuahua

en: America/Coral_Harbour
fr: Amérique/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
fr: Amérique/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fr: Amérique/Costa_Rica

en: America/Creston
fr: Amérique/Creston

en: America/Cuiaba
fr: Amérique/Cuiabà

en: America/Curacao
fr: Amérique/Curaçao

en: America/Danmarkshavn
fr: Amérique/Danmarkshavn

en: America/Dawson
fr: Amérique/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fr: Amérique/Dawson_Creek

en: America/Denver
fr: Amérique/Denver

en: America/Detroit
fr: Amérique/Detroit

en: America/Dominica
fr: Amérique/Dominique

en: America/Edmonton
fr: Amérique/Edmonton

en: America/Ensenada
fr: Amérique/Ensenada

en: America/Eirunepe
fr: Amérique/Eirunepé

en: America/El_Salvador
fr: Amérique/San_Salvador

en: America/Fortaleza
fr: Amérique/Fortaleza

en: America/Fort_Wayne
fr: Amérique/Fort_Wayne

en: America/Glace_Bay
fr: Amérique/Glace_Bay

en: America/Godthab
fr: Amérique/Godthab

en: America/Goose_Bay
fr: Amérique/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
fr: Amérique/Grand_Turk

en: America/Grenada
fr: Amérique/Grenade

en: America/Guadeloupe
fr: Amérique/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fr: Amérique/Guatemala

en: America/Guayaquil
fr: Amérique/Guayaquil

en: America/Guyana
fr: Amérique/Guyana

en: America/Halifax
fr: Amérique/Halifax

en: America/Havana
fr: Amérique/La_Havane

en: America/Hermosillo
fr: Amérique/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fr: Amérique/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fr: Amérique/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fr: Amérique/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
fr: Amérique/Indiana/Pétersbourg

en: America/Indiana/Tell_City
fr: Amérique/Indiana/Tell_City

en: America/Indiana/Vevay
fr: Amérique/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
fr: Amérique/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
fr: Amérique/Indiana/Winamac

en: America/Indianapolis
fr: Amérique/Indianapolis

en: America/Inuvik
fr: Amérique/Inuvik

en: America/Iqaluit
fr: Amérique/Iqaluit

en: America/Jamaica
fr: Amérique/Jamaïque

en: America/Jujuy
fr: Amérique/Jujuy

en: America/Juneau
fr: Amérique/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fr: Amérique/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fr: Amérique/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
fr: Amérique/Knox_IN

en: America/Kralendijk
fr: Amérique/Kralendijk

en: America/La_Paz
fr: Amérique/La_Paz

en: America/Lima
fr: Amérique/Lima

en: America/Los_Angeles
fr: Amérique/Los_Angeles

en: America/Louisville
fr: Amérique/Louisville

en: America/Maceio
fr: Amérique/Maceio

en: America/Managua
fr: Amérique/Managua

en: America/Manaus
fr: Amérique/Manaus

en: America/Marigot
fr: Amérique/Marigot

en: America/Martinique
fr: Amérique/Martinique

en: America/Matamoros
fr: Amérique/Matamoros

en: America/Mazatlan
fr: Amérique/Mazatlan

en: America/Mendoza
fr: Amérique/Mendoza

en: America/Menominee
fr: Amérique/Menominee

en: America/Merida
fr: Amérique/Mérida

en: America/Metlakatla
fr: Amérique/Metlakatla

en: America/Mexico_City
fr: Amérique/Mexico

en: America/Miquelon
fr: Amérique/Miquelon

en: America/Moncton
fr: Amérique/Moncton

en: America/Monterrey
fr: Amérique/Monterrey

en: America/Montevideo
fr: Amérique/Montevideo

en: America/Montreal
fr: Amérique/Montréal

en: America/Montserrat
fr: Amérique/Montserrat

en: America/Nassau
fr: Amérique/Nassau

en: America/New_York
fr: Amérique/New_York

en: America/Nipigon
fr: Amérique/Nipigon

en: America/Nome
fr: Amérique/Nome

en: America/North_Dakota/Beulah
fr: Amérique/Nord_Dakota/Beulah

en: America/North_Dakota/Center
fr: Amérique/Nord_Dakota/Centre

en: America/North_Dakota/New_Salem
fr: Amérique/Nord_Dakota/New_Salem

en: America/Noronha
fr: Amérique/Noronha

en: America/Ojinaga
fr: Amérique/Ojinaga

en: America/Panama
fr: Amérique/Panama

en: America/Pangnirtung
fr: Amérique/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fr: Amérique/Paramaribo

en: America/Phoenix
fr: Amérique/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fr: Amérique/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fr: Amérique/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
fr: Amérique/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
fr: Amérique/Pôrto_Velho

en: America/Puerto_Rico
fr: Amérique/Porto_Rico

en: America/Rainy_River
fr: Amérique/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
fr: Amérique/Rankin_Inlet

en: America/Recife
fr: Amérique/Recife

en: America/Regina
fr: Amérique/Regina

en: America/Resolute
fr: Amérique/Resolute

en: America/Rio_Branco
fr: Amérique/Rio_Branco

en: America/Rosario
fr: Amérique/Rosario

en: America/Santa_Isabel
fr: Amérique/Santa_Isabel

en: America/Santarem
fr: Amérique/Santarem

en: America/Santiago
fr: Amérique/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fr: Amérique/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
fr: Amérique/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
fr: Amérique/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fr: Amérique/Shiprock

en: America/Sitka
fr: Amérique/Sitka

en: America/St_Barthelemy
fr: Amérique/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
fr: Amérique/St_Johns

en: America/St_Kitts
fr: Amérique/St_Kitts

en: America/St_Lucia
fr: Amérique/Ste_Lucie

en: America/St_Thomas
fr: Amérique/St_Thomas

en: America/St_Vincent
fr: Amérique/St_Vincent

en: America/Swift_Current
fr: Amérique/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
fr: Amérique/Tegucigalpa

en: America/Thule
fr: Amérique/Thule

en: America/Thunder_Bay
fr: Amérique/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
fr: Amérique/Tijuana

en: America/Toronto
fr: Amérique/Toronto

en: America/Tortola
fr: Amérique/Tortola

en: America/Vancouver
fr: Amérique/Vancouver

en: America/Virgin
fr: Amérique/Virgin

en: America/Whitehorse
fr: Amérique/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fr: Amérique/Winnipeg

en: America/Yakutat
fr: Amérique/Yakutat

en: America/Yellowknife
fr: Amérique/Yellowknife

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antarctica/Casey
fr: Antarctique/Casey

en: Antarctica/Davis
fr: Antarctique/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fr: Antarctique/Dumont_D'Urville

en: Antarctica/Macquarie
fr: Antarctique/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
fr: Antarctique/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fr: Antarctique/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fr: Antarctique/Palmer

en: Antarctica/Rothera
fr: Antarctique/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
fr: Antarctique/Pôle_Sud

en: Antarctica/Syowa
fr: Antarctique/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fr: Antarctique/Vostok

en: Arctic
fr: Arctique

en: Arctic/Longyearbyen
fr: Arctique/Longyearbyen

en: Asia
fr: Asie

en: Asia/Aden
fr: Asie/Aden

en: Asia/Almaty
fr: Asie/Almati

en: Asia/Amman
fr: Asie/Amman

en: Asia/Anadyr
fr: Asie/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fr: Asie/Aktaou

en: Asia/Aqtobe
fr: Asie/Aktioubinsk

en: Asia/Ashgabat
fr: Asie/Achkhabad

en: Asia/Ashkhabad
fr: Asie/Achkhabad

en: Asia/Baghdad
fr: Asie/Baghdad

en: Asia/Bahrain
fr: Asie/Bahrein

en: Asia/Baku
fr: Asie/Bakou

en: Asia/Bangkok
fr: Asie/Bangkok

en: Asia/Beirut
fr: Asie/Beyrouth

en: Asia/Bishkek
fr: Asie/Bishkek

en: Asia/Brunei
fr: Asie/Brunei

en: Asia/Calcutta
fr: Asie/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
fr: Asie/Tchoibalsan

en: Asia/Chongqing
fr: Asie/Chongqing

en: Asia/Chungking
fr: Asie/Chongqing

en: Asia/Colombo
fr: Asie/Colombo

en: Asia/Dacca
fr: Asie/Dacca

en: Asia/Damascus
fr: Asie/Damas

en: Asia/Dhaka
fr: Asie/Dhaka

en: Asia/Dili
fr: Asie/Dili

en: Asia/Dubai
fr: Asie/Doubaï

en: Asia/Dushanbe
fr: Asie/Douchanbé

en: Asia/Gaza
fr: Asie/Gaza

en: Asia/Harbin
fr: Asie/Harbin

en: Asia/Hebron
fr: Asie/Hébron

en: Asia/Hong_Kong
fr: Asie/Hong_Kong

en: Asia/Ho_Chi_Minh
fr: Asie/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hovd
fr: Asie/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fr: Asie/Irkoutsk

en: Asia/Istanbul
fr: Asie/Istanbul

en: Asia/Jakarta
fr: Asie/Djakarta

en: Asia/Jayapura
fr: Asie/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fr: Asie/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fr: Asie/Kaboul

en: Asia/Kamchatka
fr: Asie/Kamchatka

en: Asia/Karachi
fr: Asie/Karachi

en: Asia/Kashgar
fr: Asie/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
fr: Asie/Katmandou

en: Asia/Katmandu
fr: Asie/Kathmandu

en: Asia/Khandyga
fr: Asie/Khandyga

en: Asia/Kolkata
fr: Asie/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
fr: Asie/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fr: Asie/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
fr: Asie/Kuching

en: Asia/Kuwait
fr: Asie/Kowait

en: Asia/Macao
fr: Asie/Macao

en: Asia/Macau
fr: Asie/Macao

en: Asia/Magadan
fr: Asie/Magadan

en: Asia/Makassar
fr: Asie/Makassar

en: Asia/Manila
fr: Asie/Manille

en: Asia/Muscat
fr: Asie/Muscat

en: Asia/Nicosia
fr: Asie/Nicosie

en: Asia/Novokuznetsk
fr: Asie/Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
fr: Asie/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
fr: Asie/Omsk

en: Asia/Oral
fr: Asie/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
fr: Asie/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
fr: Asie/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
fr: Asie/Pyongyang

en: Asia/Qatar
fr: Asie/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
fr: Asie/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
fr: Asie/Rangoon

en: Asia/Riyadh
fr: Asie/Riad

en: Asia/Riyadh87
fr: Asie/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
fr: Asie/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
fr: Asie/Riyadh89

en: Asia/Saigon
fr: Asie/Saïgon

en: Asia/Sakhalin
fr: Asie/Sakhaline

en: Asia/Samarkand
fr: Asie/Samarkand

en: Asia/Seoul
fr: Asie/Séoul

en: Asia/Shanghai
fr: Asie/Shanghai

en: Asia/Singapore
fr: Asie/Singapour

en: Asia/Taipei
fr: Asie/Taipei

en: Asia/Tashkent
fr: Asie/Tachkent

en: Asia/Tbilisi
fr: Asie/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fr: Asie/Téhéran

en: Asia/Tel_Aviv
fr: Asie/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
fr: Asie/Thimbu

en: Asia/Thimphu
fr: Asie/Thimbu

en: Asia/Tokyo
fr: Asie/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
fr: Asie/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
fr: Asie/Oulan_Bator

en: Asia/Ulan_Bator
fr: Asie/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
fr: Asie/Tihoua

en: Asia/Ust-Nera
fr: Asie/Ust-Nera

en: Asia/Vientiane
fr: Asie/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fr: Asie/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fr: Asie/Iakoutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fr: Asie/Sverdlovsk

en: Asia/Yerevan
fr: Asie/Erevan

en: Atlantic
fr: Atlantique

en: Atlantic/Azores
fr: Atlantique/Açores

en: Atlantic/Bermuda
fr: Atlantique/Bermudes

en: Atlantic/Canary
fr: Atlantique/Canaries

en: Atlantic/Cape_Verde
fr: Atlantique/Cap_Vert

en: Atlantic/Faeroe
fr: Atlantique/Faeroe

en: Atlantic/Faroe
fr: Atlantique/Féroé

en: Atlantic/Jan_Mayen
fr: Atlantique/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
fr: Atlantique/Madère

en: Atlantic/Reykjavik
fr: Atlantique/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
fr: Atlantique/Géorgie-du_Sud

en: Atlantic/St_Helena
fr: Atlantique/Ste_Hélène

en: Atlantic/Stanley
fr: Atlantique/Stanley

en: Australia
fr: Australie

en: Australia/ACT
fr: Australie/ACT

en: Australia/Adelaide
fr: Australie/Adelaïde

en: Australia/Brisbane
fr: Australie/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
fr: Australie/Broken_Hill

en: Australia/Currie
fr: Australie/Currie

en: Australia/Darwin
fr: Australie/Darwin

en: Australia/Eucla
fr: Australie/Eucla

en: Australia/Hobart
fr: Australie/Hobart

en: Australia/Lindeman
fr: Australie/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
fr: Australie/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
fr: Australie/Melbourne

en: Australia/Perth
fr: Australie/Perth

en: Australia/Sydney
fr: Australie/Sydney

en: Brazil
fr: Brésil

en: Brazil/Acre
fr: Brésil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
fr: Brésil/DeNoronha

en: Brazil/East
fr: Brésil/Est

en: Brazil/West
fr: Brésil/Ouest

en: Canada/Atlantic
fr: Canada/Atlantique

en: Canada/East-Saskatchewan
fr: Canada/Est-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
fr: Canada/Est

en: Canada/Mountain
fr: Canada/Montagne

en: Canada/Newfoundland
fr: Canada/Terre-Neuve

en: Canada/Pacific
fr: Canada/Pacifique

en: Chile
fr: Chili

en: Chile/Continental
fr: Chili/Continent

en: Chile/EasterIsland
fr: Chili/Île_de_Pâques

en: Etc/UTC
fr: Etc/GMT

en: Europe/Andorra
fr: Europe/Andorre

en: Europe/Athens
fr: Europe/Athene

en: Europe/Brussels
fr: Europe/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
fr: Europe/Bucarest

en: Europe/Copenhagen
fr: Europe/Copenhague

en: Europe/Guernsey
fr: Europe/Guernesey

en: Europe/Lisbon
fr: Europe/Lisbonne

en: Europe/London
fr: Europe/Londres

en: Europe/Malta
fr: Europe/Malte

en: Europe/Moscow
fr: Europe/Moscou

en: Europe/Nicosia
fr: Europe/Nicosie

en: Europe/San_Marino
fr: Europe/San_Marin

en: Europe/Tirane
fr: Europe/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
fr: Europe/Oujgorod

en: Europe/Vienna
fr: Europe/Vienne

en: Europe/Warsaw
fr: Europe/Varsovie

en: Europe/Zaporozhye
fr: Europe/Zaporijjya

en: Indian
fr: Indien

en: Indian/Antananarivo
fr: Indien/Antananarive

en: Indian/Chagos
fr: Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
fr: Indien/Christmas

en: Indian/Cocos
fr: Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
fr: Indien/Comores

en: Indian/Kerguelen
fr: Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fr: Indien/Mahé

en: Indian/Maldives
fr: Indien/Maldives

en: Indian/Mauritius
fr: Indien/Maurice

en: Indian/Mayotte
fr: Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
fr: Indien/Réunion

en: Mexico
fr: Mexique

en: Mexico/BajaNorte
fr: Mexique/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
fr: Mexique/BajaSur

en: Mexico/General
fr: Mexique/Général

en: Mideast
fr: Moyen-Orient

en: Mideast/Riyadh87
fr: Moyen-Orient/Riyadh87

en: Mideast/Riyadh88
fr: Moyen-Orient/Riyadh88

en: Mideast/Riyadh89
fr: Moyen-Orient/Riyadh89

en: Pacific
fr: Pacifique

en: Pacific/Apia
fr: Pacifique/Apia

en: Pacific/Auckland
fr: Pacifique/Auckland

en: Pacific/Chatham
fr: Pacifique/Chatham

en: Pacific/Chuuk
fr: Pacifique/Chuuk

en: Pacific/Easter
fr: Pacifique/Pâques

en: Pacific/Efate
fr: Pacifique/Efate

en: Pacific/Enderbury
fr: Pacifique/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fr: Pacifique/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fr: Pacifique/Fidji

en: Pacific/Funafuti
fr: Pacifique/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fr: Pacifique/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fr: Pacifique/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fr: Pacifique/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fr: Pacifique/Guam

en: Pacific/Honolulu
fr: Pacifique/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fr: Pacifique/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fr: Pacifique/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fr: Pacifique/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fr: Pacifique/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fr: Pacifique/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fr: Pacifique/Marquises

en: Pacific/Midway
fr: Pacifique/Midway

en: Pacific/Nauru
fr: Pacifique/Nauru

en: Pacific/Niue
fr: Pacifique/Niue

en: Pacific/Norfolk
fr: Pacifique/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fr: Pacifique/Nouméa

en: Pacific/Pago_Pago
fr: Pacifique/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
fr: Pacifique/Palaos

en: Pacific/Pitcairn
fr: Pacifique/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
fr: Pacifique/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
fr: Pacifique/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fr: Pacifique/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fr: Pacifique/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fr: Pacifique/Saipan

en: Pacific/Samoa
fr: Pacifique/Samoa

en: Pacific/Tahiti
fr: Pacifique/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fr: Pacifique/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fr: Pacifique/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fr: Pacifique/Truk

en: Pacific/Wake
fr: Pacifique/Wake

en: Pacific/Wallis
fr: Pacifique/Wallis

en: Pacific/Yap
fr: Pacifique/Yap

en: US
fr: États-Unis

en: US/Alaska
fr: États-Unis/Alaska

en: US/Aleutian
fr: États-Unis/Aléoutiennes

en: US/Arizona
fr: États-Unis/Arizona

en: US/Central
fr: États-Unis/Central

en: US/Eastern
fr: États-Unis/Est

en: US/East-Indiana
fr: États-Unis/Est-Indiana

en: US/Hawaii
fr: États-Unis/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
fr: États-Unis/Indiana-Starke

en: US/Michigan
fr: États-Unis/Michigan

en: US/Mountain
fr: États-Unis/Montagne

en: US/Pacific
fr: États-Unis/Pacifique

en: US/Pacific-New
fr: États-Unis/Nouveau-Pacifique

en: US/Samoa
fr: États-Unis/Samoa

en: New appointment
fr: Nouveau rendez-vous

en: About Orage
fr: À propos d'Orage

en: Orage Panel Clock
fr: Horloge du tableau de bord Orage

en: Show time and date?
fr: Afficher l'heure et la date ?

en: Orage preferences
fr: Préférences d'Orage

en: Settings for the Xfce 4 Calendar Application (Orage)
fr: Paramètres pour l'Application Calendrier de Xfce 4 (Orage)

en: Orage Calendar Preferences
fr: Préférences calendrier Orage

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Orage Calendar
fr: Calendrier - Orage

en: Desktop calendar
fr: Calendrier du bureau
