Xfce Apps - en to he translation catalogue (470 entries)

note: location
en: Location
he: מיקום

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
he: בחר אזור-זמן

note: NOTE: this exists only if ical timezones are being used
en: floating
he: צף

en: Appearance
he: מראה

note: show frame
en: Show _frame
he: הצג _מסגרת

note: foreground color
en: set foreground _color:
he: קבע צבע _חזית:

note: background color
en: set _background color:
he: קבע צבע _רקע:

en: Clock Options
he: אפשרויות שעון

note: timezone
en: set timezone to:
he: קבע אזור-זמן:

en: Enter any valid strftime function parameter.
he: הכנס פרמטרים תקינים כלשהם לפונקציית strftime.

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
he: תכנית זו משתמשת בפונקציית strftime בשביל לקבל את השעה.
    אפשר להשתמש בכל קוד תקין בשביל לקבוע את תבנית התאריך והשעה המועדפת.
    מספר קודים נפוצים: 	%A = יום בשבוע			%B = חודש
    	%c = תאריך ושעה		%R = שעה ודקה
    	%V = מספר השבוע		%Z = אזור זמן בשימוש
    	%H = שעות 				%M = דקות
    	%X = שעה מקומית			%x = תאריך מקומי

note: if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
he: סיום

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
he: בחר קובץ...

en: Sound Files
he: קבצי קול

en: All Files
he: כל הקבצים

en: The appointment information has been modified.
he: המידע אודות הפגישה שונה.

en: Do you want to continue?
he: האם ברצונך להמשיך?

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
he: סוף פגישה זו מוקדם מתחילתה.

en: This appointment will be permanently removed.
he: הפגישה תוסר לצמיתות.

en: Pick the date
he: בחר תאריך

en: Today
he: היום

en: New appointment - Orage
he: פגישה חדשה - Orage

note: File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
he: _קובץ

en: Sav_e and close
he: _שמור וסגור

en: D_uplicate
he: ש_כפל

en: Save
he: שמור

en: Save and close
he: שמור וסגור

en: Revert
he: בטל

en: Duplicate
he: שכפל

en: Delete
he: מחק

en: Free
he: פנוי

en: Busy
he: עסוק

en: General
he: כללי

note: title
en: Title
he: כותרת

en: All day event
he: אירוע במשך יום שלם

note: start time
en: Start
he: התחלה

en: Duration
he: משך

en: days
he: ימים

en: hours
he: שעות

en: mins
he: דקות

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
he: זמינות

note: note
en: Note
he: תזכורת

en: Alarm
he: התראה

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
he: צליל

en: Repeat alarm sound
he: חזור על צליל ההתראה

en: times
he: זמנים

en: None
he: כלום

en: Daily
he: יומי

en: Weekly
he: שבועי

en: Monthly
he: חודשי

en: Yearly
he: שנתי

en: Recurrence
he: מופע חוזר

en: Repeat forever
he: חזור לעולם

en: Repeat
he: חזור

en: Repeat until
he: חזור עד

note: ********* View menu ********* View menu
en: _View
he: _הצג

note: ********* Go menu   *********
en: _Go
he: _עבור

en: New
he: חדש

en: Refresh
he: רענן

en: Close
he: סגור

note: date only appointment
en: All day
he: כל היום

en: Time
he: זמן

en: Back
he: לאחור

en: Forward
he: קדימה

en: Flags
he: דגלים

en: Title
he: כותרת

en: Orage default alarm
he: התראת ברירת המחדל של Orage

en: Calendar files
he: קבצי לוח שנה

en: Archive file
he: קובץ ארכיב

note: Edit menu
en: _Edit
he: ע_ריכה

en: View selected _date
he: הצג _תאריך נבחר

en: Select _Today
he: _בחר את היום

note: Help menu
en: _Help
he: _עזרה

en: Timezone
he: אזור-זמן

en: Show in taskbar
he: הצג בסרגל המשימות

en: Show in pager
he: הצג במחליף סביבות העבודה

en: Show in systray
he: הצג במגש המערכת

en: Calendar start
he: תחילת לוח השנה

en: Show
he: הצג

en: Hide
he: הסתר

en: Minimized
he: ממוזער

en: Orage Preferences
he: העדפות Orage

en: Reminder
he: תזכורת

en: Africa
he: אפריקה

en: Africa/Abidjan
he: אפריקה/אבידג'ן

en: Africa/Accra
he: אפריקה/אקרה

en: Africa/Addis_Ababa
he: אפריקה/אדיס אבבה

en: Africa/Algiers
he: אפריקה/אלג'יר

en: Africa/Asmera
he: אפריקה/אסמרה

en: Africa/Bamako
he: אפריקה/במקו

en: Africa/Bangui
he: אפריקה/באנגי

en: Africa/Banjul
he: אפריקה/בנג'ול

en: Africa/Bissau
he: אפריקה/ביסאו

en: Africa/Blantyre
he: אפריקה/בלנטיר

en: Africa/Brazzaville
he: אפריקה/ברזוויל

en: Africa/Bujumbura
he: אפריקה/בוג'ומבורה

en: Africa/Cairo
he: אפריקה/קהיר

en: Africa/Casablanca
he: אפריקה/קזבלנקה

en: Africa/Ceuta
he: אפריקה/סאוטה

en: Africa/Conakry
he: אפריקה/קונקרי

en: Africa/Dakar
he: אפריקה/דקר

en: Africa/Dar_es_Salaam
he: אפריקה/דאר א-סלאם

en: Africa/Djibouti
he: אפריקה/ג'יבוטי

en: Africa/Douala
he: אפריקה/דואלה

en: Africa/El_Aaiun
he: אפריקה/עיון

en: Africa/Freetown
he: אפריקה/פריטאון

en: Africa/Gaborone
he: אפריקה/גבורונה

en: Africa/Harare
he: אפריקה/הרארה

en: Africa/Johannesburg
he: אפריקה/יוהנסבורג

en: Africa/Kampala
he: אפריקה/קמפלה

en: Africa/Khartoum
he: אפריקה/חרטום

en: Africa/Kigali
he: אפריקה/קיגאלי

en: Africa/Kinshasa
he: אפריקה/קינשסה

en: Africa/Lagos
he: אפריקה/לאגוס

en: Africa/Libreville
he: אפריקה/ליברוויל

en: Africa/Lome
he: אפריקה/לומה

en: Africa/Luanda
he: אפריקה/לואנדה

en: Africa/Lubumbashi
he: אפריקה/לובומבשי

en: Africa/Lusaka
he: אפריקה/לוסקה

en: Africa/Malabo
he: אפריקה/מלאבו

en: Africa/Maputo
he: אפריקה/מאפוטו

en: Africa/Maseru
he: אפריקה/מאסרו

en: Africa/Mbabane
he: אפריקה/מבבאנה

en: Africa/Mogadishu
he: אפריקה/מוגדישו

en: Africa/Monrovia
he: אפריקה/מונרוביה

en: Africa/Nairobi
he: אפריקה/ניירובי

en: Africa/Ndjamena
he: אפריקה/נג'מנה

en: Africa/Niamey
he: אפריקה/ניאמי

en: Africa/Nouakchott
he: אפריקה/נוקשוט

en: Africa/Ouagadougou
he: אפריקה/ואגאדוגו

en: Africa/Porto-Novo
he: אפריקה/פורטו נובו

en: Africa/Sao_Tome
he: אפריקה/סאו טומה

en: Africa/Timbuktu
he: אפריקה/טימבוקטו

en: Africa/Tripoli
he: אפריקה/טריפולי

en: Africa/Tunis
he: אפריקה/תוניס

en: Africa/Windhoek
he: אפריקה/וינדהוק

en: America
he: אמריקה

en: America/Adak
he: אמריקה/אדאק

en: America/Anchorage
he: אמריקה/אנקורג'

en: America/Anguilla
he: אמריקה/אנגווילה

en: America/Antigua
he: אמריקה/אנטיגואה

en: America/Araguaina
he: אמריקה/אראגואינה

en: America/Aruba
he: אמריקה/ארובה

en: America/Asuncion
he: אמריקה/אסונסיון

en: America/Barbados
he: אמריקה/ברבדוס

en: America/Belem
he: אמריקה/בלם

en: America/Belize
he: אמריקה/בליז

en: America/Boa_Vista
he: אמריקה/בואה ויסטה

en: America/Bogota
he: אמריקה/בוגוטה

en: America/Boise
he: אמריקה/בויסי

en: America/Buenos_Aires
he: אמריקה/בואנוס איירס

en: America/Cambridge_Bay
he: אמריקה/קיימברידג' ביי

en: America/Cancun
he: אמריקה/קאנקון

en: America/Caracas
he: אמריקה/קראקס

en: America/Catamarca
he: אמריקה/קטמרקה

en: America/Cayenne
he: אמריקה/קאיין

en: America/Cayman
he: אמריקה/איי קיימן

en: America/Chicago
he: אמריקה/שיקגו

en: America/Chihuahua
he: אמריקה/צ'יוואווה

en: America/Cordoba
he: אמריקה/קורדובה

en: America/Costa_Rica
he: אמריקה/קוסטה ריקה

en: America/Cuiaba
he: אמריקה/קויאבה

en: America/Curacao
he: אמריקה/קורסאו

en: America/Dawson
he: אמריקה/דוסון

en: America/Dawson_Creek
he: אמריקה/דוסון קריק

en: America/Denver
he: אמריקה/דנבר

en: America/Detroit
he: אמריקה/דטרויט

en: America/Dominica
he: אמריקה/דומיניקה

en: America/Edmonton
he: אמריקה/אדמונטון

en: America/Eirunepe
he: אמריקה/אירונפה

en: America/El_Salvador
he: אמריקה/אל סלבדור

en: America/Fortaleza
he: אמריקה/פורטלזה

en: America/Glace_Bay
he: אמריקה/גלייס ביי

en: America/Godthab
he: אמריקה/גוטהוב

en: America/Goose_Bay
he: אמריקה/גוס ביי

en: America/Grand_Turk
he: אמריקה/גרנד טרק

en: America/Grenada
he: אמריקה/גרנדה

en: America/Guadeloupe
he: אמריקה/גוודלופ

en: America/Guatemala
he: אמריקה/גואטמלה

en: America/Guayaquil
he: אמריקה/גואיאקיל

en: America/Guyana
he: אמריקה/גויאנה

en: America/Halifax
he: אמריקה/הליפקס

en: America/Havana
he: אמריקה/הוואנה

en: America/Hermosillo
he: אמריקה/ארמוסיו

en: America/Indiana/Indianapolis
he: אמריקה/אינדיאנה/אינדיאנפוליס

en: America/Indiana/Knox
he: אמריקה/אינדיאנה/נוקס

en: America/Indiana/Marengo
he: אמריקה/אינדיאנה/מרנגו

en: America/Indiana/Vevay
he: אמריקה/אינדיאנה/וביי

en: America/Indianapolis
he: אמריקה/אינדיאנפוליס

en: America/Inuvik
he: אמריקה/אינוויק

en: America/Iqaluit
he: אמריקה/איקלוויט

en: America/Jamaica
he: אמריקה/ג'מייקה

en: America/Jujuy
he: אמריקה/חוחוי

en: America/Juneau
he: אמריקה/ג'ונו

en: America/Kentucky/Louisville
he: אמריקה/קנטקי/לואיסוויל

en: America/Kentucky/Monticello
he: אמריקה/קנטקי/מונטיסלו

en: America/La_Paz
he: אמריקה/לה פס

en: America/Lima
he: אמריקה/לימה

en: America/Los_Angeles
he: אמריקה/לוס אנג'לס

en: America/Louisville
he: אמריקה/לואיסוויל

en: America/Maceio
he: אמריקה/מסיאו

en: America/Managua
he: אמריקה/מנגווה

en: America/Manaus
he: אמריקה/מנוס

en: America/Martinique
he: אמריקה/מרטיניק

en: America/Mazatlan
he: אמריקה/מזטלאן

en: America/Mendoza
he: אמריקה/מנדוסה

en: America/Menominee
he: אמריקה/מנומיני

en: America/Merida
he: אמריקה/מרידה

en: America/Mexico_City
he: אמריקה/מקסיקו

en: America/Miquelon
he: אמריקה/מיקלון

en: America/Monterrey
he: אמריקה/מונטריי

en: America/Montevideo
he: אמריקה/מונטבידאו

en: America/Montreal
he: אמריקה/מונטריאול

en: America/Montserrat
he: אמריקה/מונטסראט

en: America/Nassau
he: אמריקה/נסאו

en: America/New_York
he: אמריקה/ניו יורק

en: America/Nipigon
he: אמריקה/ניפיגון

en: America/Nome
he: אמריקה/נומה

en: America/Noronha
he: אמריקה/נורוניה

en: America/Panama
he: אמריקה/פנמה

en: America/Pangnirtung
he: אמריקה/פנגנירטונג

en: America/Paramaribo
he: אמריקה/פרמריבו

en: America/Phoenix
he: אמריקה/פניקס

en: America/Port-au-Prince
he: אמריקה/פורט או-פרינס

en: America/Port_of_Spain
he: אמריקה/פורט אוף ספיין

en: America/Porto_Velho
he: אמריקה/פורטו ולהו

en: America/Puerto_Rico
he: אמריקה/פורטו ריקו

en: America/Rainy_River
he: אמריקה/רייני ריבר

en: America/Rankin_Inlet
he: אמריקה/רנקין אינלט

en: America/Recife
he: אמריקה/רסיפה

en: America/Regina
he: אמריקה/רג'ינה

en: America/Rio_Branco
he: אמריקה/ריו ברנקו

en: America/Rosario
he: אמריקה/רוסריו

en: America/Santiago
he: אמריקה/סנטיאגו

en: America/Santo_Domingo
he: אמריקה/סנטו דומינגו

en: America/Sao_Paulo
he: אמריקה/סאו פאולו

en: America/Scoresbysund
he: אמריקה/סקורסביסונד

en: America/Shiprock
he: אמריקה/שיפרוק

en: America/St_Johns
he: אמריקה/סנט ג'ונס

en: America/St_Kitts
he: אמריקה/סנט קיטס

en: America/St_Lucia
he: אמריקה/סנטה לוסיה

en: America/St_Thomas
he: אמריקה/סנט תומאס

en: America/St_Vincent
he: אמריקה/סנט וינסנט

en: America/Swift_Current
he: אמריקה/סוויפט קארנט

en: America/Tegucigalpa
he: אמריקה/טגוסיגלפה

en: America/Thule
he: אמריקה/תולה

en: America/Thunder_Bay
he: אמריקה/ת'נדר ביי

en: America/Tijuana
he: אמריקה/טיחואנה

en: America/Tortola
he: אמריקה/טורטולה

en: America/Vancouver
he: אמריקה/ונקובר

en: America/Whitehorse
he: אמריקה/וייטהורס

en: America/Winnipeg
he: אמריקה/ויניפג

en: America/Yakutat
he: אמריקה/יקוטט

en: America/Yellowknife
he: אמריקה/ילונייף

en: Antarctica
he: אנטרטיקה

en: Antarctica/Casey
he: אנטארקטיקה/קייסי

en: Antarctica/Davis
he: אנטארקטיקה/דייויס

en: Antarctica/DumontDUrville
he: אנטארקטיקה/דימון דירוויל

en: Antarctica/Mawson
he: אנטארקטיקה/מוסון

en: Antarctica/McMurdo
he: אנטארקטיקה/מקמורדו

en: Antarctica/Palmer
he: אנטארקטיקה/פאלמר

en: Antarctica/South_Pole
he: אנטארקטיקה/הקוטב הדרומי

en: Antarctica/Syowa
he: אנטארקטיקה/שווה

en: Antarctica/Vostok
he: אנטארקטיקה/ווסטוק

en: Arctic
he: חוג הקוטב הצפוני

en: Arctic/Longyearbyen
he: חוג הקוטב הצפוני/לונגיירביין

en: Asia
he: אסיה

en: Asia/Aden
he: אסיה/עדן

en: Asia/Almaty
he: אסיה/אלמאטי

en: Asia/Amman
he: אסיה/עמאן

en: Asia/Anadyr
he: אסיה/אנדיר

en: Asia/Aqtau
he: אסיה/אקטאו

en: Asia/Aqtobe
he: אסיה/אקטיובינסק

en: Asia/Ashgabat
he: אסיה/אשחבאד

en: Asia/Baghdad
he: אסיה/בגדד

en: Asia/Bahrain
he: אסיה/בחריין

en: Asia/Baku
he: אסיה/באקו

en: Asia/Bangkok
he: אסיה/בנגקוק

en: Asia/Beirut
he: אסיה/ביירות

en: Asia/Bishkek
he: אסיה/בישקק

en: Asia/Brunei
he: אסיה/ברוניי

en: Asia/Calcutta
he: אסיה/כלכותה

en: Asia/Chungking
he: אסיה/צ'ונגקינג

en: Asia/Colombo
he: אסיה/קולומבו

en: Asia/Damascus
he: אסיה/דמשק

en: Asia/Dhaka
he: אסיה/דאקה

en: Asia/Dili
he: אסיה/דילי

en: Asia/Dubai
he: אסיה/דובאי

en: Asia/Dushanbe
he: אסיה/דושנבה

en: Asia/Gaza
he: אסיה/עזה

en: Asia/Harbin
he: אסיה/חרבין

en: Asia/Hong_Kong
he: אסיה/הונג קונג

en: Asia/Hovd
he: אסיה/חובד

en: Asia/Irkutsk
he: אסיה/אירקוצק

en: Asia/Istanbul
he: אירופה/איסטנבול

en: Asia/Jakarta
he: אסיה/ג'קרטה

en: Asia/Jayapura
he: אסיה/ג'יאפורה

en: Asia/Jerusalem
he: אסיה/ירושלים

en: Asia/Kabul
he: אסיה/קאבול

en: Asia/Kamchatka
he: אסיה/קמצ'טקה

en: Asia/Karachi
he: אסיה/קראצ'י

en: Asia/Kashgar
he: אסיה/קשגאר

en: Asia/Katmandu
he: אסיה/קטמנדו

en: Asia/Krasnoyarsk
he: אסיה/קרסנויארסק

en: Asia/Kuala_Lumpur
he: אסיה/קואלה לומפור

en: Asia/Kuching
he: אסיה/קוצ'ינג

en: Asia/Kuwait
he: אסיה/כווית

en: Asia/Macao
he: אסיה/מקאו

en: Asia/Magadan
he: אסיה/מגדן

en: Asia/Manila
he: אסיה/מנילה

en: Asia/Muscat
he: אסיה/מסקט

en: Asia/Nicosia
he: אסיה/ניקוסיה

en: Asia/Novosibirsk
he: אסיה/נובוסיבירסק

en: Asia/Omsk
he: אסיה/אומסק

en: Asia/Phnom_Penh
he: אסיה/פנום פן

en: Asia/Pontianak
he: אסיה/פונטיאנק

en: Asia/Pyongyang
he: אסיה/פיונגיאנג

en: Asia/Qatar
he: אסיה/קטאר

en: Asia/Rangoon
he: אסיה/רנגון

en: Asia/Riyadh
he: אסיה/ריאד

en: Asia/Saigon
he: אסיה/סייגון

en: Asia/Samarkand
he: אסיה/סמרקנד

en: Asia/Seoul
he: אסיה/סיאול

en: Asia/Shanghai
he: אסיה/שנגחאי

en: Asia/Singapore
he: אסיה/סינגפור

en: Asia/Taipei
he: אסיה/טייפה

en: Asia/Tashkent
he: אסיה/טשקנט

en: Asia/Tbilisi
he: אסיה/טביליסי

en: Asia/Tehran
he: אסיה/טהרן

en: Asia/Thimphu
he: אסיה/טימפו

en: Asia/Tokyo
he: אסיה/טוקיו

en: Asia/Ujung_Pandang
he: אסיה/אויונג פדאנג

en: Asia/Ulaanbaatar
he: אסיה/אולן בטור

en: Asia/Urumqi
he: אסיה/אורומצ'י

en: Asia/Vientiane
he: אסיה/ויינטיין

en: Asia/Vladivostok
he: אסיה/ולדיווסטוק

en: Asia/Yakutsk
he: אסיה/יקוצק

en: Asia/Yekaterinburg
he: אסיה/יקטרינבורג

en: Asia/Yerevan
he: אסיה/ירבאן

en: Atlantic
he: האוקינוס האטלנטי

en: Atlantic/Azores
he: האוקיינוס האטלנטי/איי האזורים

en: Atlantic/Bermuda
he: האוקיינוס האטלנטי/ברמודה

en: Atlantic/Canary
he: האוקיינוס האטלנטי/האיים הקנריים

en: Atlantic/Cape_Verde
he: האוקיינוס האטלנטי/כף ורדה

en: Atlantic/Faeroe
he: האוקיינוס האטלנטי/איי פארו

en: Atlantic/Jan_Mayen
he: האוקיינוס האטלנטי/יאן מאיין

en: Atlantic/Madeira
he: האוקיינוס האטלנטי/מדירה

en: Atlantic/Reykjavik
he: האוקיינוס האטלנטי/רייקיאוויק

en: Atlantic/South_Georgia
he: האוקיינוס האטלנטי/איי ג'ורג'יה הדרומית

en: Atlantic/St_Helena
he: האוקיינוס האטלנטי/סנט הלנה

en: Atlantic/Stanley
he: האוקיינוס האטלנטי/סטנלי

en: Australia
he: אוסטרליה

en: Australia/Adelaide
he: אוסטרליה/אדליד

en: Australia/Brisbane
he: אוסטרליה/בריסביין

en: Australia/Broken_Hill
he: אוסטרליה/ברוקן היל

en: Australia/Darwin
he: אוסטרליה/דרווין

en: Australia/Hobart
he: אוסטרליה/הוברט

en: Australia/Lindeman
he: אוסטרליה/לינדמן

en: Australia/Lord_Howe
he: אוסטרליה/איי לורד הו

en: Australia/Melbourne
he: אוסטרליה/מלבורן

en: Australia/Perth
he: אוסטרליה/פרת'

en: Australia/Sydney
he: אוסטרליה/סידני

en: Europe
he: אירופה

en: Europe/Amsterdam
he: אירופה/אמסטרדם

en: Europe/Andorra
he: אירופה/אנדורה

en: Europe/Athens
he: אירופה/אתונה

en: Europe/Belfast
he: אירופה/בלפסט

en: Europe/Belgrade
he: אירופה/בלגרד

en: Europe/Berlin
he: אירופה/ברלין

en: Europe/Bratislava
he: אירופה/ברטיסלבה

en: Europe/Brussels
he: אירופה/בריסל

en: Europe/Bucharest
he: אירופה/בוקרשט

en: Europe/Budapest
he: אירופה/בודפשט

en: Europe/Chisinau
he: אירופה/קישינב

en: Europe/Copenhagen
he: אירופה/קופנהגן

en: Europe/Dublin
he: אירופה/דבלין

en: Europe/Gibraltar
he: אירופה/גיברלטר

en: Europe/Helsinki
he: אירופה/הלסינקי

en: Europe/Istanbul
he: אירופה/איסטנבול

en: Europe/Kaliningrad
he: אירופה/קלינינגרד

en: Europe/Kiev
he: אירופה/קייב

en: Europe/Lisbon
he: אירופה/ליסבון

en: Europe/Ljubljana
he: אירופה/ליובלינה

en: Europe/London
he: אירופה/לונדון

en: Europe/Luxembourg
he: אירופה/לוקסמבורג

en: Europe/Madrid
he: אירופה/מדריד

en: Europe/Malta
he: אירופה/מלטה

en: Europe/Minsk
he: אירופה/מינסק

en: Europe/Monaco
he: אירופה/מונקו

en: Europe/Moscow
he: אירופה/מוסקבה

en: Europe/Nicosia
he: אסיה/ניקוסיה

en: Europe/Oslo
he: אירופה/אוסלו

en: Europe/Paris
he: אירופה/פריז

en: Europe/Prague
he: אירופה/פראג

en: Europe/Riga
he: אירופה/ריגה

en: Europe/Rome
he: אירופה/רומא

en: Europe/Samara
he: אירופה/סמרה

en: Europe/San_Marino
he: אירופה/סן מרינו

en: Europe/Sarajevo
he: אירופה/סרייבו

en: Europe/Simferopol
he: אירופה/סימפרופול

en: Europe/Skopje
he: אירופה/סקופייה

en: Europe/Sofia
he: אירופה/סופיה

en: Europe/Stockholm
he: אירופה/שטוקהולם

en: Europe/Tallinn
he: אירופה/טאלין

en: Europe/Tirane
he: אירופה/טירנה

en: Europe/Uzhgorod
he: אירופה/אוז'גורוד

en: Europe/Vaduz
he: אירופה/ודוז

en: Europe/Vatican
he: אירופה/הותיקן

en: Europe/Vienna
he: אירופה/וינה

en: Europe/Vilnius
he: אירופה/וילנה

en: Europe/Warsaw
he: אירופה/ורשה

en: Europe/Zagreb
he: אירופה/זאגרב

en: Europe/Zaporozhye
he: אירופה/זפורוז'יה

en: Europe/Zurich
he: אירופה/ציריך

en: Indian
he: האוקינוס ההודי

en: Indian/Antananarivo
he: האוקיינוס ההודי/אנטננריבו

en: Indian/Chagos
he: האוקיינוס ההודי/איי צ'גוס

en: Indian/Christmas
he: האוקיינוס ההודי/איי חג המולד

en: Indian/Cocos
he: האוקיינוס ההודי/איי קוקוס

en: Indian/Comoro
he: האוקיינוס ההודי/איי קומורו

en: Indian/Kerguelen
he: האוקיינוס ההודי/קרגלן

en: Indian/Mahe
he: האוקיינוס ההודי/מאה

en: Indian/Maldives
he: האוקיינוס ההודי/האיים המלדיבים

en: Indian/Mauritius
he: האוקיינוס ההודי/מאוריציוס

en: Indian/Mayotte
he: האוקיינוס ההודי/מאיוט

en: Indian/Reunion
he: האוקיינוס ההודי/ראוניון

en: Pacific
he: האוקינוס השקט

en: Pacific/Apia
he: האוקיינוס השקט/אפיה

en: Pacific/Auckland
he: האוקיינוס השקט/אוקלנד

en: Pacific/Chatham
he: האוקיינוס השקט/צ'טם

en: Pacific/Easter
he: האוקיינוס השקט/איי הפסחא

en: Pacific/Efate
he: האוקיינוס השקט/אפטה

en: Pacific/Enderbury
he: האוקיינוס השקט/אנדרברי

en: Pacific/Fakaofo
he: האוקיינוס השקט/פקאופו

en: Pacific/Fiji
he: האוקיינוס השקט/פיג'י

en: Pacific/Funafuti
he: האוקיינוס השקט/פונפוטי

en: Pacific/Galapagos
he: האוקיינוס השקט/איי גלפגוס

en: Pacific/Gambier
he: האוקיינוס השקט/איי גמביר

en: Pacific/Guadalcanal
he: האוקיינוס השקט/גואדלקנל

en: Pacific/Guam
he: האוקיינוס השקט/גואם

en: Pacific/Honolulu
he: האוקיינוס השקט/הונולולו

en: Pacific/Johnston
he: האוקיינוס השקט/ג'ונסטון

en: Pacific/Kiritimati
he: האוקיינוס השקט/קיריטימטי

en: Pacific/Kosrae
he: האוקיינוס השקט/קוסרה

en: Pacific/Kwajalein
he: האוקיינוס השקט/קואג'לין

en: Pacific/Majuro
he: האוקיינוס השקט/מג'ורו

en: Pacific/Marquesas
he: האוקיינוס השקט/איי מרקיז

en: Pacific/Midway
he: האוקיינוס השקט/מידווי

en: Pacific/Nauru
he: האוקיינוס השקט/נאורו

en: Pacific/Niue
he: האוקיינוס השקט/ניואה

en: Pacific/Norfolk
he: האוקיינוס השקט/נורפולק

en: Pacific/Noumea
he: האוקיינוס השקט/נומאה

en: Pacific/Pago_Pago
he: האוקיינוס השקט/פאגו פאגו

en: Pacific/Palau
he: האוקיינוס השקט/פלאו

en: Pacific/Pitcairn
he: האוקיינוס השקט/פיטקרן

en: Pacific/Ponape
he: האוקיינוס השקט/פונפה

en: Pacific/Port_Moresby
he: האוקיינוס השקט/פורט מורסבי

en: Pacific/Rarotonga
he: האוקיינוס השקט/ררוטונגה

en: Pacific/Saipan
he: האוקיינוס השקט/סייפן

en: Pacific/Tahiti
he: האוקיינוס השקט/טהיטי

en: Pacific/Tarawa
he: האוקיינוס השקט/טראווה

en: Pacific/Tongatapu
he: האוקיינוס השקט/טונגטפו

en: Pacific/Truk
he: האוקיינוס השקט/טרוק

en: Pacific/Wake
he: האוקיינוס השקט/וויק

en: Pacific/Wallis
he: האוקיינוס השקט/ווליס

en: Pacific/Yap
he: האוקיינוס השקט/יאפ

en: New appointment
he: פגישה חדשה

en: About Orage
he: אודות Orage

en: Calendar
he: לוח שנה

en: Desktop calendar
he: לוח שנה לשולחן העבודה
