Xfce Apps - en to ja translation catalogue (1012 entries)

en: no underline
ja: 下線なし

en: single
ja: 単線

en: double
ja: 二重線

en: low
ja: 下線

en: Raising GlobalTime window...
ja: 世界時計ウィンドウを生成しています...

en: GlobalTime window raise failed
ja: 世界時計ウィンドウの生成に失敗しました

note: ********** timezone tooltip **********
en: %s
    click to modify clock
ja: %s
    クリックで時刻を修正します

en: Localtime
ja: 現地時間

en: button 1 to change preferences 
    button 2 to adjust time of clocks
ja: マウスボタン1 で設定を変更します
    マウスボタン2 で時刻を調整します

en: adjust to change hour
ja: 時を調整してください

en: adjust to change minute. Click arrows with button 2 to change only 1 minute.
ja: 分を調整してください。ボタン 2 で矢印ボタンをクリックすると 1 分ずつ変更します。

en: Global Time
ja: 世界時計

en: NEW
ja: 新規

en: NEW COPY
ja: 新規のコピー

en: Not possible to delete the last clock.
ja: 最後の時計は削除できません。

en: update this clock
ja: この時計を更新します

en: add new empty clock
ja: 新規時計を追加します

en: add new clock using this clock as model
ja: この時計をモデルにして新しい時計を追加します

en: delete this clock
ja: この時計を削除します

en: move this clock first
ja: この時計を先頭に移動します

en: move this clock left
ja: この時計を左に移動します

en: move this clock right
ja: この時計を右に移動します

en: move this clock last
ja: この時計を最後に移動します

en: set the timezone of this clock to be local timezone
ja: この時計のタイムゾーンを現地のタイムゾーンに設定します

en: close window and exit
ja: ウィンドウを閉じて終了します

en: Globaltime preferences
ja: 世界時計設定

note: -----------------------HEADING-------------------------------------------
en: Clock Parameters
ja: 時計のパラメーター

en: Name of the clock:
ja: 時計の名前:

en: enter name of clock
ja: 時計の名前を入力してください

en: Timezone of the clock:
ja: 時計のタイムゾーン:

en: Text Formatting
ja: 文字のフォーマット

note: ------------------------background-------------------------
en: Background color:
ja: 背景色:

en: Click to change background colour for clock
ja: クリックで時計の背景色を変更します

en: Use default
ja: デフォルトを使用する

en: Cross this to use default instead of selected value
ja: チェックマークをつけると既定値を使用します

note: ------------------------foreground-------------------------
en: Foreground (=text) color:
ja: 文字色:

en: Click to change foreground colour for clock
ja: クリックすると時計の文字色を変更します

note: ------------------------name font-------------------------
en: Font for name of clock:
ja: 時計の名前のフォント:

en: Click to change font for clock name
ja: クリックで時計の名前部分のフォントを変更します

note: ------------------------time font-------------------------
en: Font for time of clock:
ja: 時計の時刻のフォント:

en: Click to change font for clock time
ja: クリックで時計の時刻部分のフォントを変更します

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline name of clock:
ja: 時計の名前の下線:

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline time of clock:
ja: 時計の時刻の下線:

en: Text Default Formatting
ja: 文字のデフォルトの書式

en: Click to change default background colour for clocks
ja: クリックで時計の背景のデフォルト色を変更します

en: Cross this to use system default instead of selected color
ja: チェックマークをつけるとシステムのデフォルト色を使用します

en: Click to change default text colour for clocks
ja: クリックで時計の文字部分のデフォルトフォントを変更します

en: Click to change default font for clock name
ja: クリックで時計の名前部分のデフォルトフォントを変更します

en: Cross this to use system default font instead of selected font
ja: チェックマークをつけるとシステムのデフォルトフォントを使用します

en: Click to change default font for clock time
ja: クリックすると時計の時刻部分のフォントを変更します

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline for name of clock:
ja: 時計の名前の下線:

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline for time of clock:
ja: 時計の時刻の下線:

en: update preferences
ja: 設定を更新します

en: Globaltime Preferences
ja: 世界時計の設定

note: -----------------------HEADING--------------------------------------
en: General Preferences
ja: 全体設定

en: Decorations:
ja: ウィンドウの表示枠:

en: Standard
ja: 標準

en: Use normal decorations
ja: ウィンドウの枠を表示します

en: None
ja: なし

en: Do not show window decorations (borders)
ja: ウィンドウの枠を表示しません

en: Clock size:
ja: 時計のサイズ:

en: Equal
ja: すべて同じ

en: All clocks have same size
ja: すべての時計を同じ大きさにします

en: Varying
ja: 可変

en: Clock sizes vary
ja: 時計の大きさは可変になります

en: Local timezone:
ja: 現地のタイムゾーン:

en:  Other
ja:  その他

en: %d hour %d mins
ja: %d 時間 %d 分

en: %d hour
ja: %d 時間

en: %d mins
ja: %d 分

en: backward
ja: -

en: forward
ja: +

en: not changed
ja: 変更なし

en: not changing
ja: 変更なし

note: location
en: Location
ja: 場所

en: GMT Offset
ja: GMT との時差

en: Previous/Next Change
ja: 前回/次回の変更

en: Country
ja: 国

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
ja: タイムゾーンを選択してください

en: Change mode
ja: モード変更

note: NOTE: this exists only if ical timezones are being used
en: floating
ja: フローティング

en: Orage Globaltime
ja: Orage 世界時計

en: Show clocks from different countries
ja: 様々な地域の時刻を表示します。

en: Globaltime
ja: 世界時計

en: No rotation
ja: 回転なし

en: Rotate left
ja: 左に回転

en: Rotate right
ja: 右に回転

en: Appearance
ja: 外観

note: show frame
en: Show _frame
ja: 枠を表示する(_F)

note: foreground color
en: set foreground _color:
ja: 文字色(_C):

note: background color
en: set _background color:
ja: 背景色(_B):

note: clock size (=mbox size): height and width
en: set _height:
ja: 縦幅(_H):

en: Note that you can not change the height of horizontal panels
ja: 水平パネルの高さは変更されないことに注意してください

en: set _width:
ja: 横幅(_W):

en: Note that you can not change the width of vertical panels
ja: 垂直パネルの幅は変更されないことに注意してください

en: Show lines _vertically
ja: 線を縦に表示する(_V)

en: Clock Options
ja: 時計のオプション

note: timezone
en: set timezone to:
ja: タイムゾーン:

en: Line %d:
ja: %d 行目:

en: Enter any valid strftime function parameter.
ja: 関数 strftime(3) の有効なパラメーターを入力してください。

note: Tooltip hint
en: Tooltip:
ja: ツールチップ:

note: special timing for SUSPEND/HIBERNATE
en: fix time after suspend/hibernate
ja: サスペンド/ハイバネート後に時刻を合わせる

en: You only need this if you do short term (less than 5 hours) suspend or hibernate and your visible time does not include seconds. Under these circumstances it is possible that Orageclock shows time inaccurately unless you have this selected. (Selecting this prevents cpu and interrupt saving features from working.)
ja: このオプションは短時間 (5時間以下) のサスペンドまたはハイバネートを行い、時刻に秒を表示していない場合にのみ必要となります。その条件下でこのオプションを設定していない場合、 Orage 時計は不正確な時刻を表示する可能性があります (これを設定すると CPU および割り込み保存が動作するのを抑止します)。

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
ja: このプログラムは時間を取得するのに関数 strftime(3) を利用します。
    有効なコードを使用すれば、お好きな表示方式で時間を表示できます。
    以下に一般的なコードの一部を掲載します:
    	%A = 曜日				%B = 月
    	%c = 日付と時間			%R = 時と分
    	%V = 年頭からの経過週	%Z = 現在のタイムゾーン
    	%H = 時				%M = 分
    	%X = 現地の時間		%x = 現地の日付

en: Orage clock Preferences
ja: Orage 時計の設定

note: TRANSLATORS: Use format characters from strftime(3) * to get the proper string for your locale. * I used these: * %A  : full weekday name * %d  : day of the month * %B  : full month name * %Y  : four digit year * %V  : ISO week number
en: %A %d %B %Y/%V
ja: %x %A

en: Maintainer
ja: メンテナー

en: Manage your time with Orage
ja: あなたの時間を管理します

note: if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
ja: 終了

en: Due
ja: 締切

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
ja: ファイルを選択してください...

en: Sound Files
ja: サウンドファイル

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: The appointment information has been modified.
ja: この用件情報は変更されています。

en: Do you want to continue?
ja: 続行しますか?

en: No, do not leave
ja: いいえ

en: Yes, ignore modifications and leave
ja: はい、変更は破棄します

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
ja: この用件の終了時刻が開始時刻よりも早くなっています。

en: Not set
ja: 設定なし

en: Add new appointment to this file.
ja: 新しい用件情報をこのファイルに追加します。

en: Orage default file
ja: Orage デフォルトファイル

en: Appointment addition failed.
ja: 用件の追加に失敗しました。

en: Error happened when adding appointment. Look more details from the log file.
ja: 用件の追加時にエラーが発生しました。詳細についてはログファイルを参照してください。

en: Appointment update failed.
ja: 用件の更新に失敗しました。

en: Look more details from the log file. (Perhaps file was updated external from Orage?)
ja: 詳細についてはログファイルを参照してください。(ファイルが外部から更新されているかもしれません)

en: This appointment will be permanently removed.
ja: この用件は永久に削除されます。

en: No, cancel the removal
ja: いいえ、削除しません

en: Yes, remove it
ja: はい、削除します

en: Pick the date
ja: 日付を選択してください

en: Today
ja: 今日

en: This appointment does not exist.
ja: この用件は存在しません。

en: It was probably removed, please refresh your screen.
ja: これはおそらく削除されています。画面を更新してください。

en: Current categories
ja: 現在のカテゴリ

en: Add new category with color
ja: 新規カテゴリを色付きで追加します

en: Category:
ja: カテゴリ:

en: Colors of categories - Orage
ja: カテゴリの色 - Orage

en:  *** COPY ***
ja: *** コピー ***

en: New appointment - Orage
ja: 新しい用件 - Orage

note: File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
ja: ファイル(_F)

en: Sav_e and close
ja: 保存して閉じる(_E)

en: D_uplicate
ja: 複製(_U)

en: Save
ja: 保存します

en: Save and close
ja: 保存して閉じます

en: Revert
ja: 元に戻します

en: Duplicate
ja: 複製を作成します

en: Delete
ja: 削除します

en: Free
ja: 用事なし

en: Busy
ja: 用事あり

en: General
ja: 一般

note: type
en: Type
ja: タイプ

en: Event
ja: 予定

en: Event that will happen sometime. For example:
    Meeting or birthday or TV show.
ja: いつか起こる出来事です。例: 会議、誕生日、TV番組など

en: Todo
ja: ToDo

en: Something that you should do sometime. For example:
    Wash your car or test new version of Orage.
ja: いつかやらなければならないことです。
    例: 洗車、新しいバージョンの Orage のテストなど

en: Journal
ja: 記録

en: Make a note that something happened. For example:
    Remark that your mother called or first snow came.
ja: 起こった出来事のメモです。
    例: お母さんが電話してきた日、初雪の日など

note: title
en: Title
ja: 件名

en: All day event
ja: 終日

note: start time
en: Start
ja: 開始

en: Set
ja: あり

en: Duration
ja: 期間

en: days
ja: 日

en: hours
ja: 時

en: mins
ja: 分

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
ja: 都合

note: completed (only for TODO)
en: Completed
ja: 完了

en: Done
ja: 済み

note: categories
en: Categories
ja: カテゴリ

en: This is special category, which can be used to color this appointment in list views.
ja: これは特殊なカテゴリで、この用件を色付きでリストに表示します。

en: update colors for categories.
ja: カテゴリの色を更新します

note: priority
en: Priority
ja: 優先度

en: If you set this 8 or bigger, the appointment is NOT shown on list windows.
    You can use that feature to unclutter your list windows, but it makes it more difficult to find this appointment.
    (Alarms will still fire normally.)
    (There is undocumented parameter so that you can change the default limit of 8.)
ja: 8 以上の値を設定すると、用件は一覧ウィンドウに表示されません。
    これにより一覧ウィンドウを整理できますが、この用件を見つけるのが困難になります。
    (アラームは通常通り通知されます)
    (ドキュメント化されてないパラメーターによってデフォルト値の 8 を変更できます)

note: note
en: Note
ja: 備考

en: These shorthand commands take effect immediately:
        <D> inserts current date in local date format
        <T> inserts time and
        <DT> inserts date and time.
    
    These are converted only later when they are seen:
        <&Ynnnn> is translated to current year minus nnnn.
    (This can be used for example in birthday reminders to tell how old the person will be.)
ja: 以下のショートハンドコマンドは即座に解釈されます:
        <D> 現在の日付をローカル日付フォーマットで挿入します
        <T> 時刻を挿入します
        <DT> 日付と時刻を挿入します
    
    以下はそれらが表示されたときのみ変換されます:
        <&Ynnnn> は現在の年から nnnn を引いたものに変換されます。
    (これは例えば誕生日の通知などで、その人が何歳になったかを表示する場合に使用できます)

en: Before Start
ja: 開始前

en: Before End
ja: 終了前

en: After Start
ja: 開始後

en: After End
ja: 終了後

en: Alarm
ja: アラーム

note: **** ALARM TIME ****
en: Alarm time
ja: アラーム時期

en: Often you want to get alarm:
     1) before Event start
     2) before Todo end
     3) after Todo start
ja: アラーム通知するタイミングを指定します:
     1) 予定の開始前
     2) ToDo の締切前
     3) ToDo の開始後

en: Persistent alarm
ja: 持続アラームにする

en: Select this if you want Orage to remind you even if it has not been active when the alarm happened.
ja: アラームが発生したときに Orage が起動していなくても、後の Orage 起動時に通知させたいときに設定します。

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
ja: サウンド

en: Use
ja: 使用する

en: Select this if you want audible alarm
ja: 音で通知させたいときに設定します

en: Repeat alarm sound
ja: アラーム音を繰り返す

en: times
ja: 回繰り返す

en: sec interval
ja: 秒間隔

note: **** Display Alarm ****
en: Visual
ja: 視覚

en: Use Orage window
ja: Orage ウィンドウを使用する

en: Select this if you want Orage window alarm
ja: Orage ウィンドウで通知させたいときに設定します

en: Use notification
ja: デスクトップ通知を使用する

en: Select this if you want notification alarm
ja: デスクトップ通知で通知させたいときに設定します

en: Set timeout
ja: タイムアウト設定

en: Select this if you want notification to expire automatically
ja: 通知を自動的に終了させたいときに設定します

en: 0 = system default expiration time
ja: 0 ならば、システムデフォルトの終了時間になります

en: seconds
ja:  秒

note: **** Procedure Alarm ****
en: Procedure
ja: プロシージャ

en: Select this if you want procedure or script alarm
ja: プロシージャまたはスクリプトで通知させたいときに設定します

en: You must enter all escape etc characters yourself.
    This string is just given to shell to process.
    The following special commands are replaced at run time:
    	<&T>  appointment title
    	<&D>  appointment description
    	<&AT> alarm time
    	<&ST> appointment start time
    	<&ET> appointment end time
ja: エスケープなどの文字は自身で入力してください。
    この文字列はシェルに渡されます。
    以下は実行時に置き換えられる特殊コマンドです:
    	<&T>  件名
    	<&D>  備考
    	<&AT> アラーム日時
    	<&ST> 用件の開始日時
    	<&ET> 用件の終了日時

en: Test this alarm by raising it now
ja: このアラームを今すぐテストします

en: <b>Default alarm</b>
ja: <b>デフォルトアラーム</b>

en: Store current settings as default alarm
ja: 現在の設定をデフォルトのアラームとして保存します

en: Set current settings from default alarm
ja: デフォルトのアラーム設定に戻します

en: Daily
ja: 日

en: Weekly
ja: 週

en: Monthly
ja: 月

en: Yearly
ja: 年

en: Hourly
ja: 1時間

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: Recurrence
ja: 繰り返し

note: complexity
en: Complexity
ja: 指定方法

en: Basic
ja: 基本

en: Advanced
ja: 詳細

en: Use this if you want regular repeating event
ja: 定期的に繰り返す予定の場合、このオプションを使用します。

en: Use this if you need complex times like:
     Every Saturday and Sunday or 
     First Tuesday every month
ja: 詳細な時間指定を行いた場合にこのオプションを
    使用します。
    例)
     毎週の土曜日と日曜日または
     毎月最初の火曜日

note: frequency
en: Frequency
ja: 頻度

en: Each
ja: に

en: occurrence
ja: 回繰り返す

en: Limit frequency to certain interval.
     For example: Every third day:
     Frequency = Daily and Interval = 3
ja: 頻度をある一定の間隔に決めます。
    例) 1 日に 3 回の場合:
      頻度 = 日
      間隔 = 3

en: Limit
ja: 制限

en: Repeat forever
ja: ずっと繰り返す

en: Repeat until
ja: 次まで繰り返す

note: weekdays (only for complex settings)
en: Weekdays
ja: 曜日

en: Which day
ja: 第n曜日

en: Specify which weekday for monthly and yearly events.
     For example:
     Second Wednesday each month:
    	Frequency = Monthly,
    	Weekdays = check only Wednesday,
    	Which day = select 2 from the number below Wednesday
ja: 毎年または毎月の予定での第何曜日かを設定します。
    例1) 毎月第 2 水曜日の場合:
    	頻度 = 月
    	曜日 = 水曜のみチェック
    	第n曜日 = 水曜の下の番号から 2 を選択
    例2) 毎月最終土曜日の場合:
    	頻度 = 月
    	曜日 = 土曜のみチェック
    	第n曜日 = 土曜の下の番号から -1 を選択

note: TODO base (only for TODOs)
en: TODO base
ja: ToDo 基準

en: TODO reoccurs regularly starting on start time and repeating after each interval no matter when it was last completed
ja: ToDo は開始時刻を基準に指定間隔で定期的に発生し、最終完了時刻を考慮しません。

en: TODO reoccurrency is based on complete time and repeats after the interval counted from the last completed time.
    (Note that you can not tell anything about the history of the TODO since reoccurrence base changes after each completion.)
ja: ToDo は最後に完了した時刻から指定間隔経過後に繰り返し発生します。
    (それぞれの完了後に基準を変更しても ToDo 履歴には通知されないことに留意してください)

note: exceptions
en: Exceptions
ja: 例外

en: Add more exception dates by clicking the calendar days below.
    Exception is either exclusion(-) or inclusion(+) depending on the selection.
    Remove by clicking the data.
ja: 下のカレンダーの日付をクリックすると例外として追加されます。
    例外は選択日を除外 (-) するか追加 (+) するかのどちらかです。
    日時のクリックで除去します。

en: Add excluded date (-)
ja: 除外日 (-)

en: Excluded days are full days where this appointment is not happening
ja: すべての除外日にはこの用件は発生しません。

en: Add included time (+)
ja: 追加日時 (+)

en: Included times have same timezone than start time, but they may have different time
ja: 追加日時のタイムゾーンは開始日時と同じになるため、実際の日時とは異なる場合があります。

note: calendars showing the action days
en: Action dates
ja: 対象日

note: ********* View menu ********* View menu
en: _View
ja: 表示(_V)

note: ********* Go menu   *********
en: _Go
ja: 移動(_G)

en: New
ja: 新しい用件を作成します

en: Back one week
ja: 1 週間戻ります

en: Back one day
ja: 1 日戻ります

en: Forward one day
ja: 1 日進みます

en: Forward one week
ja: 1 週間戻ります

en: Refresh
ja: このウィンドウを更新します

en: Close
ja: このウィンドウを閉じます

en: Unknown
ja: 不明

en:        Number of days to show
ja:        表示日数

en: Orage - day view
ja: Orage - 日別表示

note: date only appointment
en: All day
ja: 一日中

en: Time
ja: 時間

en: No rows have been selected.
ja: 行が選択されていません

en: Click a row to select it and after that you can copy it.
ja: 行をクリックして選択した後にコピーできます。

en: You will permanently remove all
    selected appointments.
ja: 選択したすべての用件が削除されます。

en: Yes, remove them
ja: はい、削除します

en: Back
ja: 前日に移動します

en: Forward
ja: 翌日に移動します

en: Find
ja: 検索します

en: Dayview
ja: 日ごとの一覧を表示します

en: Extra days to show:
ja: 追加表示する日数

en: only first repeating
ja: 繰り返しの初回のみ

en: Check this if you only want to see the first repeating event. By default all are shown.
    Note that this also shows all urgencies.
    Note that repeating events may appear earlier in the list as the first occurrence only is listed.
ja: このオプションにチェックマークをつけると、繰り返し設定されている予定の初回だけ表示されます。デフォルトではすべて表示されます。
    これは緊急の用件も表示します。
    初回のみ表示の場合繰り返し設定されている予定は一覧の先に表示されます。

en: also old
ja: 古いものも

en: Check this if you want to see old events also. This can only be selected after 'only first repeating' is enabled to avoid very long lists.
    Note that extra days selection still defines if newer appointments are listed'.
ja: このオプションにチェックマークをつけると、古い用件も表示します。リストがとても長くなることのないよう、'繰り返しの初回のみ' が有効になっている場合のみ選択できます。
    追加表示日数が指定されていれば、新しい用件も表示されます。

en: Journal entries starting from:
ja: エントリの表示開始日

en: Search
ja: 検索

en: Search text
ja: 検索文字列:

en: Flags
ja: フラグ

en: Title
ja: 件名

en: Double click line to edit it.
    
    Flags in order:
    	 1. Alarm: n=no alarm
    		 A=Alarm is set P=Persistent alarm is set
    	 2. Recurrence: n=no recurrence
    		 H=Hourly D=Daily W=Weekly M=Monthly Y=Yearly
    	 3. Type: f=free B=Busy
    	 4. Located in file:
    		O=Orage A=Archive F=Foreign
    	 5. Appointment type:
    		E=Event T=Todo J=Journal
ja: 編集するには行をダブルクリックしてください。
    
    フラグは左から順に:
    	1. アラーム: n=アラームなし
    		A=アラームを設定 P=持続アラームを設定
    	2. 繰り返し: n=なし
    		D=日ごと W=週ごと M=月ごと Y=年ごと
    	3. 種類: f=用事なし B=用事有り
    	4. ファイルの位置:
    		O=Orage A=アーカイブ F=外部
    	5. 用件の種類:
    		E=予定 T=ToDo J=記録

note: remove since it has ended
en: 	Recur ended, moving to archive file.
ja: 	繰り返しが終了し、アーカイブファイルに移動しています。

en: Archiving not enabled. Exiting
ja: アーカイブが有効になっていません。終了しています

en: Archiving threshold: %d month(s)
ja: アーカイブするまでの期間: %d ヵ月

note: yy mon day
en: 	Archiving events, which are older than: %04d-%02d-%02d
ja: 	%04d年 %02d月 %02d日 より古い予定をアーカイブしています

en: Archiving uid: %s
ja: アーカイブ UID: %s

note: VTODO not completed, do not archive
en: 	VTODO not complete; not archived
ja: 	VTODO が不完全です。アーカイブされませんでした

note: it is recurrent event
en: 	Recurring. End year: %04d, month: %02d, day: %02d
ja: 	繰り返します。終了年月日: %04d年 %02d月 %02d日

en: Archiving done
ja: アーカイブしました

note: PHASE 1: go through base orage file and remove "repeat" shortcuts
en: Starting archive removal.
ja: アーカイブの除去を開始しています。

en: 	PHASE 1: reset recurring appointments
ja: 	フェイズ 1: 繰り返し用件のリセット

note: PHASE 2: go through archive file and add everything back to base orage. * After that delete the whole arch file
en: 	PHASE 2: return archived appointments
ja: 	フェイズ 2: アーカイブされた用件の復帰

en: Archive removal done
ja: アーカイブの除去が終了しました

en: Orage default alarm
ja: Orage のデフォルトアラーム

en: Created alarm list for main Orage file:
ja: メイン Orage ファイル用に作成されたアラームリスト:

en: Created alarm list for foreign file: %s (%s)
ja: 外部ファイル用に作成されたアラームリスト: %s (%s)

en: 	Added %d alarms. Processed %d events.
ja:         %d 個のアラームが追加されました。%d 個の予定が進行中です。

en: 	Found %d alarms of which %d are active. (Searched %d recurring alarms.)
ja: 	%2$d 個が動作中の内、 %1$d 個のアラームが見つかりました。( %3$d 個の繰り返しアラームを検索しました)

en: Starting import file preprocessing
ja: ファイルインポートの前処理を開始しています

en: ... Patched DCREATED to be CREATED.
ja: ... DCREATED を CREATED に修正しました。

en: ... Patched timezone to Orage format.
ja: ... タイムゾーンを Orage 形式に修正しました。

en: Import file preprocessing done
ja: ファイルのインポート処理が終了しました。

en: Found external update on file %s.
ja: ファイル %s が外部から更新されました。

en: Refreshing alarms and calendar due to external file update.
ja: 外部ファイルが更新されたため、アラームとカレンダーを再読み込みしています。

en: Calendar files
ja: カレンダーファイル

en: Current foreign files
ja: 現在の外部ファイル

en: READ ONLY
ja: 読み込み専用

en: READ WRITE
ja: 読み込み/書き込み

en: ***** No foreign files *****
ja: ***** 外部ファイルなし *****

en: Foreign file add failed
ja: 外部ファイルの追加に失敗しました

en: Orage can only handle 10 foreign files. Limit reached.
ja: Orage は 10 個の外部ファイルまで扱えます。上限に達しました。

en: Filename is empty.
ja: ファイル名が空です。

en: Name is empty.
ja: 名前が空です。

en: File does not exist.
ja: ファイルが存在しません。

en: Same filename already exists in Orage.
ja: Orage 内で同じ名前のファイルが存在します。

en: Same name already exists in Orage.
ja: Orage 内で同じ名前が存在します。

en: Import/export
ja: インポート/エクスポート

en: Import
ja: インポート

en: Read from file:
ja: 読み込むファイル:

en: Separate filenames with comma(,).
     NOTE: comma is not valid character in filenames for Orage.
ja: ファイル名はカンマ(,)で区切ってください。
     注意: カンマはファイル名および Orage で使用できない文字です。

en: Export
ja: エクスポート

en: Write to file:
ja: 書き出すファイル:

en: Select
ja: エクスポートする用件

en: All appointments
ja: すべての用件

en: Named appointments:
ja: 指定した用件:

en: Note that only main file appointments are read.
    Archived and Foreign events are not exported.
ja: メインファイルの用件のみ読み込まれることに注意してください。
    アーカイブおよび外部ファイルはエクスポートされません。

en: Note that only main file appointments are read.
    Foreign events are not exported.
ja: メインファイルの用件のみ読み込まれることに注意してください。
    外部ファイルはエクスポートされません。

en: You can easily drag these from event-list window.
ja: 予定リストウィンドウからドラッグして追加できます。

en: Orage appointment UIDs separated by commas.
ja: Orage 用件 UID をカンマで区切って指定してください。

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archive now (threshold: %d months)
ja: 直ちにアーカイブする (しきい値: %d ヵ月)

en: You can change archive threshold in parameters
ja: しきい値はパラメーターで変更できます

en: Revert archive now
ja: 直ちにアーカイブを元に戻す

en: Return all archived events into main orage file and remove arch file.
    This is useful for example when doing export and moving orage
    appointments to another system.
ja: すべてのアーカイブされた情報をメインの Orage ファイルに復帰しアーカイブファイルを除去します。
    これは例えば他のシステムへ Orage 用件を移行するときなどに便利です。

en: Orage files
ja: Orage ファイル

en: Orage main calendar file
ja: Orage メインカレンダーファイル

en: Current file:
ja: 現在のファイル:

en: New file:
ja: 新規ファイル:

en: Action options:
ja: 動作オプション:

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Orage internal file rename only.
    Does not touch external filesystem at all.
    New file must exist.
ja: Orage 内部ファイル名の変更のみ行います。
    外部のファイルシステムにはタッチしません。
    新しいファイルが存在していなくてはなりません。

en: Copy
ja: コピー

en: Current file is copied and stays unmodified in the old place.
ja: 現在のファイルはコピーされ元のファイルの場所は変更されません。

en: Move
ja: 移動

en: Current file is moved and vanishes from the old place.
ja: 現在のファイルは移動され元の場所からは消去されます。

en: Archive file
ja: アーカイブファイル

en: Foreign files
ja: 外部ファイル

en: Add new foreign file
ja: 新規外部ファイルの追加

en: Foreign file:
ja: 外部ファイル:

note: label = gtk_label_new(_("Options:")); gtk_box_pack_start(GTK_BOX(hbox), label, FALSE, FALSE, 5);
en: Visible name:
ja: 表示名:

en: Read only
ja: 読み込み専用

en: Set this if you want to make sure that this file is never modified by Orage.
    Note that modifying foreign files may make them incompatible with the original tool, where they came from!
ja: このファイルが Orage によって変更されたくない場合に設定してください。
    外部ファイルを変更するとオリジナルのアプリケーションとの互換性が失われるかもしれないことに注意してください。

en: This internal name is displayed to user instead of file name.
ja: この内部名はファイル名の代わりに表示されます。

en: Exchange data - Orage
ja: データ交換 - Orage

en: 	This is %s version %s
ja: 	これは %s バージョン %s です｡

en: 	Released under the terms of the GNU General Public License.
ja: 	GNU一般公有使用許諾書の制約の下にリリースされています。

en: 	Compiled against GTK+-%d.%d.%d,
ja: 	GTK+-%d.%d.%d に対してコンパイルしたものであり、

en: using GTK+-%d.%d.%d.
ja: GTK+-%d.%d.%d を使用しています。

en: 	Using DBUS for import.
ja: 	インポートに D-Bus を使用しています。

en: 	Not using DBUS. Import works only partially.
ja: 	D-Bus を使用していません。インポート機能は一部のみ動作します。

en: 	Using libnotify.
ja: 	libnotify を使用しています。

en: 	Not using libnotify.
ja: 	libnotify を使用していません。

en: 	Using automatic archiving.
ja: 	自動アーカイブを使用しています。

en: 	Not using archiving.
ja: 	アーカイブ化を使用していません。

en: 	Using operating system package libical.
ja: 	オペレーティングシステムの libical パッケージを使用しています。

en: 	Using Orage local version of libical.
ja: 	Orage ローカルバージョン の libical を使用しています。

en: Usage: orage [options] [files]
ja: 使用法: orage [オプション] [ファイル]

en: Options:
ja: オプション:

en: --version (-v) 		show version of orage
ja: --version (-v)			orage のバージョンを表示します

en: --help (-h) 		print this text
ja: --help (-h)			このメッセージを表示します

en: --preferences (-p) 	show preferences form
ja: --preferences (-p) 		設定フォームを表示します

en: --toggle (-t) 		make orage visible/unvisible
ja: --toggle (-t) 			orage の表示/非表示を切り替えます

en: --add-foreign (-a) file [RW] [name] 	add a foreign file
ja: --add-foreign (-a) file [RW] [ファイル名]	外部ファイルを追加します

en: --remove-foreign (-r) file 	remove a foreign file
ja: --remove-foreign (-r) file 	外部ファイルを削除します

en: --export (-e) file [appointment...] 	export appointments from Orage to file
ja: --export (-e) file [用件...] 	用件を Orage からファイルにエクスポートします

en: files=ical files to load into orage
ja: file = orage が読み込む iCal ファイル

en: 	dbus not included in orage.
ja: 	D-Bus は orage に含まれていません。

en: 	without dbus [files] and foreign file options(-a & -r) can only be used when starting orage
ja: 	D-Bus [ファイル] がない外部ファイルオプション (-a & -r) は orage 起動後のみ使用可能です

en: 
    Unknown option %s
ja: 
    不明なオプション %s

en: _Exchange data
ja: データ交換(_E)

note: Edit menu
en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: View selected _date
ja: 選択した日を表示(_D)

en: View selected _week
ja: 選択した週を表示(_W)

en: Select _Today
ja: 今日の日付を選択(_T)

en: Show _Globaltime
ja: 世界時計を表示(_G)

note: Help menu
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: No title defined
ja: 件名なし

en:  Location: %s
ja:  場所: %s

en: 
     Note:
    %s
ja: 
     備考:
    %s

en: Never
ja: なし

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     Due:	%s
     Done:	%s%s
ja: 件名: %s
    %s 開始:	%s
     締切:	%s
     完了:	%s%s

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     End:	%s%s
ja: 件名: %s
    %s 開始:	%s
     終了:	%s%s

en: <b>Events for %s:</b>
ja: <b>%s の予定:</b>

en: <b>Events for %s - %s:</b>
ja: <b>%s - %s の予定:</b>

en: Main settings
ja: 基本設定

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: You should always define your local timezone.
ja: 常にあなたの地域のタイムゾーンを設定するべきです。

en: Archive threshold (months)
ja: アーカイブまでの期間 (月)

en: (0 = no archiving)
ja: (0 = アーカイブしません)

en: Archiving is used to save time and space when handling events.
ja: アーカイブ化は予定を扱う際の時間と領域を節約します。

en: Sound command
ja: サウンドコマンド

en: This command is given to shell to make sound in alarms.
ja: このコマンドはアラーム時にサウンドを鳴らすためにシェルに渡されます。

en: Calendar window
ja: カレンダーウィンドウ

en: Calendar visual details
ja: カレンダー表示詳細

en: Show borders
ja: 枠を表示する

en: Show menu
ja: メニューを表示する

en: Show day names
ja: 曜日を表示する

en: Show week numbers
ja: 年内通算週を表示する

en: Show month and year
ja: 年と月を表示する

en: Calendar info boxes
ja: カレンダー情報ボックス

en: Show todo list
ja: ToDo リストを表示する

en: Number of days to show in event window
ja: 予定ウィンドウに表示する日数

en: 0 = do not show event list at all
ja: 0 = すべての予定リストを表示しません

en: Calendar visibility
ja: カレンダー表示場所

en: Show on all desktops
ja: すべてのデスクトップで表示する

en: Keep on top
ja: 常に最前面に置く

en: Show in taskbar
ja: タスクバーに表示する

en: Show in pager
ja: ページャーに表示する

en: Show in systray
ja: システムトレイに表示する

en: Calendar start
ja: 起動時の振る舞い

en: Show
ja: 表示する

en: Hide
ja: 表示しない

en: Minimized
ja: 最小化する

en: On calendar window open
ja: カレンダーウィンドウを開いたとき

en: Select today's date
ja: 今日の日付を選択する

en: Select previously selected date
ja: 直前に選択していた日付を選択する

en: Calendar day double click shows
ja: カレンダーの日付をダブルクリックしたときに表示するもの

en: Days view
ja: 日別表示

en: Event list
ja: 予定リスト

en: Extra settings
ja: 拡張設定

en: Event list window
ja: 予定リストウィンドウ

en: Number of extra days to show in event list
ja: 予定リストに表示する拡張日数

en: This is just the default value, you can change it in the actual eventlist window.
ja: これはデフォルト値になります。実際の予定リストウィンドウで変更できます。

en: Show only first repeating event
ja: 繰り返し設定されている予定は初回のみ表示する

en: Day view window default first day
ja: 日表示ウィンドウでのデフォルトの第 1 日

en: First day of week
ja: 週の初日

en: Selected day
ja: 選択した日

en: Use dynamic tray icon
ja: ダイナミックトレイアイコンの使用

en: Use dynamic icon
ja: ダイナミックアイコンを使用する

en: Dynamic icon shows current month and day of the month.
ja: ダイナミックアイコンを使用すると現在の月と日を表示します。

en: Use wakeup timer
ja: 復帰タイマー

en: Use this timer if Orage has problems waking up properly after suspend or hibernate. (For example tray icon not refreshed or alarms not firing.)
ja: サスペンドまたはハイバネートからの復帰時に Orage に問題が発生する場合 (例えば、トレイアイコンが更新されない、アラームが鳴らない、など) はこのタイマーを使用してください。

en: Foreign file default visual alarm
ja: 外部ファイルのデフォルトの視覚アラーム

en: Orage window
ja: Orage ウィンドウ

en: Notify notification
ja: デスクトップ通知

en: Always quit when asked to close
ja: ウィンドウを閉じたときの振る舞い

en: Always quit
ja: Orage を終了する

en: By default Orage stays open in the background when asked to close. This option changes Orage to quit and never stay in background when it is asked to close.
ja: デフォルトでは、Orage はウィンドウが閉じられたときもバックグラウンドで動作します。このオプションを有効にすると、ウィンドウを閉じたときに Orage は終了します。

en: Orage Preferences
ja: Orage の設定

en: First Orage start. Searching default timezone.
ja: 始めて Orage が起動されました。デフォルトのタイムゾーンを検出しています。

en: Default timezone set to %s.
ja: デフォルトのタイムゾーンを %s に設定します。

en: Default timezone not found, please, set it manually.
ja: デフォルトのタイムゾーンが見つかりませんでした。手動で設定してください。

en: Reminder
ja: 備忘録

en: Open
ja: 開く

en: Reminder - Orage
ja: 備忘録 - Orage

en: Postpone
ja: 後で

en: Remind me again after the specified time
ja: 指定時刻後に再度通知します

en: Next active alarms:
ja: 次回の有効なアラーム:

en: 
    %02d d %02d h %02d min to: %s
ja: 
    あと %02d 日 %02d 時間 %02d 分: %s

en: 
    No active alarms found
ja: 
    有効なアラームがありません

en: Africa
ja: アフリカ

en: Africa/Abidjan
ja: アフリカ/アビジャン

en: Africa/Accra
ja: アフリカ/アクラ

en: Africa/Addis_Ababa
ja: アフリカ/アディス・アベバ

en: Africa/Algiers
ja: アフリカ/アルジェリア

en: Africa/Asmara
ja: アフリカ/アスマラ

en: Africa/Asmera
ja: アフリカ/アスマラ

en: Africa/Bamako
ja: アフリカ/バマコ

en: Africa/Bangui
ja: アフリカ/バンギ

en: Africa/Banjul
ja: アフリカ/バンジュール

en: Africa/Bissau
ja: アフリカ/ビサウ

en: Africa/Blantyre
ja: アフリカ/ブランタイア

en: Africa/Brazzaville
ja: アフリカ/ブラザビル

en: Africa/Bujumbura
ja: アフリカ/ブシュンブラ

en: Africa/Cairo
ja: アフリカ/カイロ

en: Africa/Casablanca
ja: アフリカ/カサブランカ

en: Africa/Ceuta
ja: アフリカ/セウタ

en: Africa/Conakry
ja: アフリカ/コナクリ

en: Africa/Dakar
ja: アフリカ/ダカール

en: Africa/Dar_es_Salaam
ja: アフリカ/ダルエスサラーム

en: Africa/Djibouti
ja: アフリカ/ジブチ

en: Africa/Douala
ja: アフリカ/ドゥアラ

en: Africa/El_Aaiun
ja: アフリカ/アイウン

en: Africa/Freetown
ja: アフリカ/フリータウン

en: Africa/Gaborone
ja: アフリカ/ハボローネ

en: Africa/Harare
ja: アフリカ/ハラレ

en: Africa/Juba
ja: アフリカ/ジュバ

en: Africa/Johannesburg
ja: アフリカ/ヨハネスブルグ

en: Africa/Kampala
ja: アフリカ/カンパラ

en: Africa/Khartoum
ja: アフリカ/ハルツーム

en: Africa/Kigali
ja: アフリカ/キガリ

en: Africa/Kinshasa
ja: アフリカ/キンシャサ

en: Africa/Lagos
ja: アフリカ/ラゴス

en: Africa/Libreville
ja: アフリカ/リーブルビル

en: Africa/Lome
ja: アフリカ/ロメ

en: Africa/Luanda
ja: アフリカ/ルアンダ

en: Africa/Lubumbashi
ja: アフリカ/ルブンバシ

en: Africa/Lusaka
ja: アフリカ/ルサカ

en: Africa/Malabo
ja: アフリカ/マラボ

en: Africa/Maputo
ja: アフリカ/マプート

en: Africa/Maseru
ja: アフリカ/マセル

en: Africa/Mbabane
ja: アフリカ/ムババネ

en: Africa/Mogadishu
ja: アフリカ/モガディシュ

en: Africa/Monrovia
ja: アフリカ/モンロビア

en: Africa/Nairobi
ja: アフリカ/ナイロビ

en: Africa/Ndjamena
ja: アフリカ/ンジャメナ

en: Africa/Niamey
ja: アフリカ/ニアメ

en: Africa/Nouakchott
ja: アフリカ/ヌアクショット

en: Africa/Ouagadougou
ja: アフリカ/ワガドゥグー

en: Africa/Porto-Novo
ja: アフリカ/ポルト・ノボ

en: Africa/Sao_Tome
ja: アフリカ/サントメ

en: Africa/Timbuktu
ja: アフリカ/トンブクトゥ

en: Africa/Tripoli
ja: アフリカ/トリポリ

en: Africa/Tunis
ja: アフリカ/チュニス

en: Africa/Windhoek
ja: アフリカ/ウィントフック

en: America
ja: アメリカ

en: America/Adak
ja: アメリカ/アダック

en: America/Anchorage
ja: アメリカ/アンカレッジ

en: America/Anguilla
ja: アメリカ/アンギラ

en: America/Antigua
ja: アメリカ/アンティグア

en: America/Araguaina
ja: アメリカ/アラグァイナ

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ja: アメリカ/アルゼンチン/ブエノス・アイレス

en: America/Argentina/Catamarca
ja: アメリカ/アルゼンチン/カタマルカ

en: America/Argentina/ComodRivadavia
ja: アメリカ/アルゼンチン/コモドロリバダビア

en: America/Argentina/Cordoba
ja: アメリカ/アルゼンチン/コルドバ

en: America/Argentina/Jujuy
ja: アメリカ/アルゼンチン/フフイ

en: America/Argentina/La_Rioja
ja: アメリカ/アルゼンチン/ラ・リオハ

en: America/Argentina/Mendoza
ja: アメリカ/アルゼンチン/メンドーサ

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ja: アメリカ/アルゼンチン/リオ・ガジェゴス

en: America/Argentina/Salta
ja: アメリカ/アルゼンチン/サルタ

en: America/Argentina/San_Juan
ja: アメリカ/アルゼンチン/サン・フアン

en: America/Argentina/San_Luis
ja: アメリカ/アルゼンチン/サン・ルイス

en: America/Argentina/Tucuman
ja: アメリカ/アルゼンチン/トゥクマン

en: America/Argentina/Ushuaia
ja: アメリカ/アルゼンチン/ウシュアイア

en: America/Aruba
ja: アメリカ/アルバ

en: America/Asuncion
ja: アメリカ/アスンシオン

en: America/Atikokan
ja: アメリカ/アティコカン

en: America/Atka
ja: アメリカ/アトカ島

en: America/Bahia
ja: アメリカ/バイーア

en: America/Bahia_Banderas
ja: アメリカ/バイーア・デ・バンデラス

en: America/Barbados
ja: アメリカ/バルバドス

en: America/Belem
ja: アメリカ/ベレム

en: America/Belize
ja: アメリカ/ベリーズ

en: America/Blanc-Sablon
ja: アメリカ/ブラン・サブロン

en: America/Boa_Vista
ja: アメリカ/ボア・ビスタ

en: America/Bogota
ja: アメリカ/ボゴタ

en: America/Boise
ja: アメリカ/ボイス

en: America/Buenos_Aires
ja: アメリカ/ブエノス・アイレス

en: America/Cambridge_Bay
ja: アメリカ/ケンブリッジ・ベイ

en: America/Campo_Grande
ja: アメリカ/カンポ・グランデ

en: America/Cancun
ja: アメリカ/カンクン

en: America/Caracas
ja: アメリカ/カラカス

en: America/Catamarca
ja: アメリカ/カタマルカ

en: America/Cayenne
ja: アメリカ/カイエンヌ

en: America/Cayman
ja: アメリカ/ケイマン諸島

en: America/Chicago
ja: アメリカ/シカゴ

en: America/Chihuahua
ja: アメリカ/チワワ

en: America/Coral_Harbour
ja: アメリカ/コーラルハーバー

en: America/Cordoba
ja: アメリカ/コルドバ

en: America/Costa_Rica
ja: アメリカ/コスタ・リカ

en: America/Creston
ja: アメリカ/クレストン

en: America/Cuiaba
ja: アメリカ/クイアバ

en: America/Curacao
ja: アメリカ/キュラソー

en: America/Danmarkshavn
ja: アメリカ/デンマークシャウン

en: America/Dawson
ja: アメリカ/ドーソン

en: America/Dawson_Creek
ja: アメリカ/ドーソン・クリーク

en: America/Denver
ja: アメリカ/デンバー

en: America/Detroit
ja: アメリカ/デトロイト

en: America/Dominica
ja: アメリカ/ドミニカ

en: America/Edmonton
ja: アメリカ/エドモントン

en: America/Ensenada
ja: アメリカ/エンセナダ

en: America/Eirunepe
ja: アメリカ/エイルネペ

en: America/El_Salvador
ja: アメリカ/エル・サルバドル

en: America/Fortaleza
ja: アメリカ/フォルタレーザ

en: America/Fort_Wayne
ja: アメリカ/フォートウェイン

en: America/Glace_Bay
ja: アメリカ/グレース・ベイ

en: America/Godthab
ja: アメリカ/ヌーク

en: America/Goose_Bay
ja: アメリカ/グース・ベイ

en: America/Grand_Turk
ja: アメリカ/グランド・ターク

en: America/Grenada
ja: アメリカ/グレナダ

en: America/Guadeloupe
ja: アメリカ/グアドループ

en: America/Guatemala
ja: アメリカ/グアテマラ

en: America/Guayaquil
ja: アメリカ/グアヤキル

en: America/Guyana
ja: アメリカ/ガイアナ

en: America/Halifax
ja: アメリカ/ハリファクス

en: America/Havana
ja: アメリカ/ハバナ

en: America/Hermosillo
ja: アメリカ/エルモシージョ

en: America/Indiana/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナ/インディアナポリス

en: America/Indiana/Knox
ja: アメリカ/インディアナ/ノクス

en: America/Indiana/Marengo
ja: アメリカ/インディアナ/マレンゴ

en: America/Indiana/Petersburg
ja: アメリカ/インディアナ/ピーターズバーグ

en: America/Indiana/Tell_City
ja: アメリカ/インディアナ/テルシティ

en: America/Indiana/Vevay
ja: アメリカ/インディアナ/ビベイ

en: America/Indiana/Vincennes
ja: アメリカ/インディアナ/ビンセンズ

en: America/Indiana/Winamac
ja: アメリカ/インディアナ/ウィナマク

en: America/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナポリス

en: America/Inuvik
ja: アメリカ/イヌービク

en: America/Iqaluit
ja: アメリカ/イクルート

en: America/Jamaica
ja: アメリカ/ジャマイカ

en: America/Jujuy
ja: アメリカ/フフイ

en: America/Juneau
ja: アメリカ/ジュノー

en: America/Kentucky/Louisville
ja: アメリカ/ケンタッキー/ルイスヴィル

en: America/Kentucky/Monticello
ja: アメリカ/ケンタッキー/モンティチェロ

en: America/Knox_IN
ja: アメリカ/ノクス (インディアナ)

en: America/Kralendijk
ja: アメリカ/クラレンダイク

en: America/La_Paz
ja: アメリカ/ラ・パス

en: America/Lima
ja: アメリカ/リマ

en: America/Los_Angeles
ja: アメリカ/ロサンゼルス

en: America/Louisville
ja: アメリカ/ルイスヴィル

en: America/Lower_Princes
ja: アメリカ/ロアープリンセズクオーター

en: America/Maceio
ja: アメリカ/マセイオ

en: America/Managua
ja: アメリカ/マナグア

en: America/Manaus
ja: アメリカ/マナウス

en: America/Marigot
ja: アメリカ/マリゴ

en: America/Martinique
ja: アメリカ/マルティニーク

en: America/Matamoros
ja: アメリカ/マタモロス

en: America/Mazatlan
ja: アメリカ/マサトラン

en: America/Mendoza
ja: アメリカ/メンドーサ

en: America/Menominee
ja: アメリカ/メノミニー

en: America/Merida
ja: アメリカ/メリダ

en: America/Metlakatla
ja: アメリカ/メトラカトラ

en: America/Mexico_City
ja: アメリカ/メキシコ・シティ

en: America/Miquelon
ja: アメリカ/ミクロン島

en: America/Moncton
ja: アメリカ/モンクトン

en: America/Monterrey
ja: アメリカ/モントレー

en: America/Montevideo
ja: アメリカ/モンテビデオ

en: America/Montreal
ja: アメリカ/モントリオール

en: America/Montserrat
ja: アメリカ/モントセラト

en: America/Nassau
ja: アメリカ/ナッソー

en: America/New_York
ja: アメリカ/ニューヨーク

en: America/Nipigon
ja: アメリカ/ニピゴン

en: America/Nome
ja: アメリカ/ノーメ

en: America/North_Dakota/Beulah
ja: アメリカ/ノースダコタ/ベウラ

en: America/North_Dakota/Center
ja: アメリカ/ノースダコタ/中部

en: America/North_Dakota/New_Salem
ja: アメリカ/ノースダコタ/ニューセーラム

en: America/Noronha
ja: アメリカ/ノロニャ

en: America/Ojinaga
ja: アメリカ/オヒナガ

en: America/Panama
ja: アメリカ/パナマ

en: America/Pangnirtung
ja: アメリカ/パンナータング

en: America/Paramaribo
ja: アメリカ/パラマリボ

en: America/Phoenix
ja: アメリカ/フェニックス

en: America/Port-au-Prince
ja: アメリカ/ポルトープランス

en: America/Port_of_Spain
ja: アメリカ/ポート・オブ・スペイン

en: America/Porto_Acre
ja: アメリカ/ポルト・アクレ

en: America/Porto_Velho
ja: アメリカ/ポルト・ベリョ

en: America/Puerto_Rico
ja: アメリカ/プエルト・リコ

en: America/Rainy_River
ja: アメリカ/レイニー・リバー

en: America/Rankin_Inlet
ja: アメリカ/ランキン・インレット

en: America/Recife
ja: アメリカ/レシフェ

en: America/Regina
ja: アメリカ/レジーナ

en: America/Resolute
ja: アメリカ/レゾリュート

en: America/Rio_Branco
ja: アメリカ/リオ・ブランコ

en: America/Rosario
ja: アメリカ/ロザリオ

en: America/Santa_Isabel
ja: アメリカ/サンタイサベル

en: America/Santarem
ja: アメリカ/サンタレム

en: America/Santiago
ja: アメリカ/サンティエゴ

en: America/Santo_Domingo
ja: アメリカ/サント・ドミンゴ

en: America/Sao_Paulo
ja: アメリカ/サン・パウロ

en: America/Scoresbysund
ja: アメリカ/スコルズビスーン

en: America/Shiprock
ja: アメリカ/シップロック

en: America/Sitka
ja: アメリカ/シトカ

en: America/St_Barthelemy
ja: アメリカ/セント・バーセルミー

en: America/St_Johns
ja: アメリカ/セント・ジョンズ

en: America/St_Kitts
ja: アメリカ/セント・キッツ島

en: America/St_Lucia
ja: アメリカ/セント・ルシア島

en: America/St_Thomas
ja: アメリカ/セント・トーマス島

en: America/St_Vincent
ja: アメリカ/セント・ビンセント島

en: America/Swift_Current
ja: アメリカ/スウィフト・カレント

en: America/Tegucigalpa
ja: アメリカ/テグシガルパ

en: America/Thule
ja: アメリカ/チューレ

en: America/Thunder_Bay
ja: アメリカ/サンダー・ベイ

en: America/Tijuana
ja: アメリカ/ティファナ

en: America/Toronto
ja: アメリカ/トロント

en: America/Tortola
ja: アメリカ/トルトーラ

en: America/Vancouver
ja: アメリカ/バンクーバー

en: America/Virgin
ja: アメリカ/ヴァージン諸島

en: America/Whitehorse
ja: アメリカ/ホワイトホース

en: America/Winnipeg
ja: アメリカ/ウィニペグ

en: America/Yakutat
ja: アメリカ/ヤクタット

en: America/Yellowknife
ja: アメリカ/イエローナイフ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antarctica/Casey
ja: 南極/ケーシー基地

en: Antarctica/Davis
ja: 南極/デービス基地

en: Antarctica/DumontDUrville
ja: 南極/デュモンデュルヴィル基地

en: Antarctica/Macquarie
ja: 南極/マッコーリー島

en: Antarctica/Mawson
ja: 南極/モーソン基地

en: Antarctica/McMurdo
ja: 南極/マクマード基地

en: Antarctica/Palmer
ja: 南極/パーマー基地

en: Antarctica/Rothera
ja: 南極/ロセラ基地

en: Antarctica/South_Pole
ja: 南極/南極点

en: Antarctica/Syowa
ja: 南極/昭和基地

en: Antarctica/Vostok
ja: 南極/ボストーク基地

en: Arctic
ja: 北極

en: Arctic/Longyearbyen
ja: 北極/ロングヤービーエン

en: Asia
ja: アジア

en: Asia/Aden
ja: アジア/アデン

en: Asia/Almaty
ja: アジア/アルマトイ

en: Asia/Amman
ja: アジア/アンマン

en: Asia/Anadyr
ja: アジア/アナドゥイリ

en: Asia/Aqtau
ja: アジア/アクタウ

en: Asia/Aqtobe
ja: アジア/アクトベ

en: Asia/Ashgabat
ja: アジア/アシガバート

en: Asia/Ashkhabad
ja: アジア/アシハバート

en: Asia/Baghdad
ja: アジア/バグダット

en: Asia/Bahrain
ja: アジア/バーレーン

en: Asia/Baku
ja: アジア/バクー

en: Asia/Bangkok
ja: アジア/バンコク

en: Asia/Beirut
ja: アジア/ベイルート

en: Asia/Bishkek
ja: アジア/ビシュケク

en: Asia/Brunei
ja: アジア/ブルネイ

en: Asia/Calcutta
ja: アジア/カルカッタ

en: Asia/Choibalsan
ja: アジア/チョイバルサン

en: Asia/Chongqing
ja: アジア/重慶

en: Asia/Chungking
ja: アジア/重慶

en: Asia/Colombo
ja: アジア/コロンボ

en: Asia/Dacca
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Damascus
ja: アジア/ダマスカス

en: Asia/Dhaka
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Dili
ja: アジア/ディリ

en: Asia/Dubai
ja: アジア/ドバイ

en: Asia/Dushanbe
ja: アジア/ドゥシャンベ

en: Asia/Gaza
ja: アジア/ガザ

en: Asia/Harbin
ja: アジア/ハルピン

en: Asia/Hebron
ja: アジア/ヘブロン

en: Asia/Hong_Kong
ja: アジア/香港

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ja: アジア/ホーチミン

en: Asia/Hovd
ja: アジア/ホブド

en: Asia/Irkutsk
ja: アジア/イルクーツク

en: Asia/Istanbul
ja: アジア/イスタンブール

en: Asia/Jakarta
ja: アジア/ジャカルタ

en: Asia/Jayapura
ja: アジア/ジャヤプラ

en: Asia/Jerusalem
ja: アジア/エルサレム

en: Asia/Kabul
ja: アジア/カブール

en: Asia/Kamchatka
ja: アジア/カムチャツカ

en: Asia/Karachi
ja: アジア/カラチ

en: Asia/Kashgar
ja: アジア/カシュガル

en: Asia/Kathmandu
ja: アジア/カトマンズ

en: Asia/Katmandu
ja: アジア/カトマンズ

en: Asia/Khandyga
ja: アジア/ハンドゥイガ

en: Asia/Kolkata
ja: アジア/コルカタ

en: Asia/Krasnoyarsk
ja: アジア/クラスノヤルスク

en: Asia/Kuala_Lumpur
ja: アジア/クアラ・ルンプール

en: Asia/Kuching
ja: アジア/クチン

en: Asia/Kuwait
ja: アジア/クウェート

en: Asia/Macao
ja: アジア/マカオ

en: Asia/Macau
ja: アジア/マカオ

en: Asia/Magadan
ja: アジア/マガダン

en: Asia/Makassar
ja: アジア/マカッサル

en: Asia/Manila
ja: アジア/マニラ

en: Asia/Muscat
ja: アジア/マスカット

en: Asia/Nicosia
ja: アジア/ニコシア

en: Asia/Novokuznetsk
ja: アジア/ノヴォクズネツク

en: Asia/Novosibirsk
ja: アジア/ノボシビルスク

en: Asia/Omsk
ja: アジア/オムスク

en: Asia/Oral
ja: アジア/オラル

en: Asia/Phnom_Penh
ja: アジア/プノン・ペン

en: Asia/Pontianak
ja: アジア/ポンティアナック

en: Asia/Pyongyang
ja: アジア/平壌

en: Asia/Qatar
ja: アジア/カタール

en: Asia/Qyzylorda
ja: アジア/クズロルダ

en: Asia/Rangoon
ja: アジア/ラングーン

en: Asia/Riyadh
ja: アジア/リヤド

en: Asia/Riyadh87
ja: アジア/リヤド87

en: Asia/Riyadh88
ja: アジア/リヤド88

en: Asia/Riyadh89
ja: アジア/リヤド89

en: Asia/Saigon
ja: アジア/サイゴン

en: Asia/Sakhalin
ja: アジア/サハリン

en: Asia/Samarkand
ja: アジア/サマルカンド

en: Asia/Seoul
ja: アジア/ソウル

en: Asia/Shanghai
ja: アジア/上海

en: Asia/Singapore
ja: アジア/シンガポール

en: Asia/Taipei
ja: アジア/台北

en: Asia/Tashkent
ja: アジア/タシュケント

en: Asia/Tbilisi
ja: アジア/トビリシ

en: Asia/Tehran
ja: アジア/テヘラン

en: Asia/Tel_Aviv
ja: アジア/テルアビブ

en: Asia/Thimbu
ja: アジア/ティンブー

en: Asia/Thimphu
ja: アジア/ティンプー

en: Asia/Tokyo
ja: アジア/東京

en: Asia/Ujung_Pandang
ja: アジア/ウジュン・パンダン

en: Asia/Ulaanbaatar
ja: アジア/ウランバートル

en: Asia/Ulan_Bator
ja: アジア/ウランバートル

en: Asia/Urumqi
ja: アジア/ウルムチ

en: Asia/Ust-Nera
ja: アジア/ウスチ・ネラ

en: Asia/Vientiane
ja: アジア/ビエンチャン

en: Asia/Vladivostok
ja: アジア/ウラジオストク

en: Asia/Yakutsk
ja: アジア/ヤクーツク

en: Asia/Yekaterinburg
ja: アジア/エカテリンブルク

en: Asia/Yerevan
ja: アジア/エレバン

en: Atlantic
ja: 大西洋

en: Atlantic/Azores
ja: 大西洋/アゾレス諸島

en: Atlantic/Bermuda
ja: 大西洋/バミューダ諸島

en: Atlantic/Canary
ja: 大西洋/カナリア諸島

en: Atlantic/Cape_Verde
ja: 大西洋/カーボ・ベルデ諸島

en: Atlantic/Faeroe
ja: 大西洋/フェロー諸島

en: Atlantic/Faroe
ja: 大西洋/フェロー諸島

en: Atlantic/Jan_Mayen
ja: 大西洋/ヤン・マイエン島

en: Atlantic/Madeira
ja: 大西洋/マディラ島

en: Atlantic/Reykjavik
ja: 大西洋/レイキャビク

en: Atlantic/South_Georgia
ja: 大西洋/南ジョージア島

en: Atlantic/St_Helena
ja: 大西洋/セント・ヘレナ島

en: Atlantic/Stanley
ja: 大西洋/スタンリー

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Australia/ACT
ja: オーストラリア/首都特別地域

en: Australia/Adelaide
ja: オーストラリア/アデレード

en: Australia/Brisbane
ja: オーストラリア/ブリスベン

en: Australia/Broken_Hill
ja: オーストラリア/ブロークン・ヒル

en: Australia/Currie
ja: オーストラリア/カリー

en: Australia/Darwin
ja: オーストラリア/ダーウィン

en: Australia/Eucla
ja: オーストラリア/ユークラ

en: Australia/Hobart
ja: オーストラリア/ホバート

en: Australia/Lindeman
ja: オーストラリア/リンデマン島

en: Australia/Lord_Howe
ja: オーストラリア/ロード・ハウ島

en: Australia/Melbourne
ja: オーストラリア/メルボルン

en: Australia/Perth
ja: オーストラリア/パース

en: Australia/Sydney
ja: オーストラリア/シドニー

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Brazil/Acre
ja: ブラジル/アクレ

en: Brazil/DeNoronha
ja: ブラジル/デ・ノローニャ

en: Brazil/East
ja: ブラジル/東部

en: Brazil/West
ja: ブラジル/西部

en: Canada
ja: カナダ

en: Canada/Atlantic
ja: カナダ/大西洋

en: Canada/Central
ja: カナダ/中部

en: Canada/East-Saskatchewan
ja: カナダ/東部サスカチュワン

en: Canada/Eastern
ja: カナダ/東部

en: Canada/Mountain
ja: カナダ/山岳部

en: Canada/Newfoundland
ja: カナダ/ニューファンドランド

en: Canada/Pacific
ja: カナダ/太平洋

en: Canada/Saskatchewan
ja: カナダ/サスカチュワン

en: Canada/Yukon
ja: カナダ/ユーコン

en: Chile
ja: チリ

en: Chile/Continental
ja: チリ/本土

en: Chile/EasterIsland
ja: チリ/イースター島

en: Etc
ja: その他

en: Etc/GMT
ja: その他/GMT

en: Etc/GMT+0
ja: その他/GMT+0

en: Etc/GMT+1
ja: その他/GMT+1

en: Etc/GMT+10
ja: その他/GMT+10

en: Etc/GMT+11
ja: その他/GMT+11

en: Etc/GMT+12
ja: その他/GMT+12

en: Etc/GMT+2
ja: その他/GMT+2

en: Etc/GMT+3
ja: その他/GMT+3

en: Etc/GMT+4
ja: その他/GMT+4

en: Etc/GMT+5
ja: その他/GMT+5

en: Etc/GMT+6
ja: その他/GMT+6

en: Etc/GMT+7
ja: その他/GMT+7

en: Etc/GMT+8
ja: その他/GMT+8

en: Etc/GMT+9
ja: その他/GMT+9

en: Etc/GMT-0
ja: その他/GMT-0

en: Etc/GMT-1
ja: その他/GMT-1

en: Etc/GMT-10
ja: その他/GMT-10

en: Etc/GMT-11
ja: その他/GMT-11

en: Etc/GMT-12
ja: その他/GMT-12

en: Etc/GMT-13
ja: その他/GMT-13

en: Etc/GMT-14
ja: その他/GMT-14

en: Etc/GMT-2
ja: その他/GMT-2

en: Etc/GMT-3
ja: その他/GMT-3

en: Etc/GMT-4
ja: その他/GMT-4

en: Etc/GMT-5
ja: その他/GMT-5

en: Etc/GMT-6
ja: その他/GMT-6

en: Etc/GMT-7
ja: その他/GMT-7

en: Etc/GMT-8
ja: その他/GMT-8

en: Etc/GMT-9
ja: その他/GMT-9

en: Etc/GMT0
ja: その他/GMT0

en: Etc/Greenwich
ja: その他/Greenwich

en: Etc/UCT
ja: その他/UCT

en: Etc/UTC
ja: その他/UTC

en: Etc/Universal
ja: その他/ユニバーサル

en: Etc/Zulu
ja: その他/ズールー

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: Europe/Amsterdam
ja: ヨーロッパ/アムステルダム

en: Europe/Andorra
ja: ヨーロッパ/アンドラ

en: Europe/Athens
ja: ヨーロッパ/アテネ

en: Europe/Belfast
ja: ヨーロッパ/ベルファスト

en: Europe/Belgrade
ja: ヨーロッパ/ベオグラード

en: Europe/Berlin
ja: ヨーロッパ/ベルリン

en: Europe/Bratislava
ja: ヨーロッパ/ブラチスラバ

en: Europe/Brussels
ja: ヨーロッパ/ブリュッセル

en: Europe/Bucharest
ja: ヨーロッパ/ブカレスト

en: Europe/Budapest
ja: ヨーロッパ/ブダペスト

en: Europe/Busingen
ja: ヨーロッパ/ビュージンゲン

en: Europe/Chisinau
ja: ヨーロッパ/チシナウ

en: Europe/Copenhagen
ja: ヨーロッパ/コペンハーゲン

en: Europe/Dublin
ja: ヨーロッパ/ダブリン

en: Europe/Gibraltar
ja: ヨーロッパ/ジブラルタル

en: Europe/Guernsey
ja: ヨーロッパ/ガーンジー

en: Europe/Helsinki
ja: ヨーロッパ/ヘルシンキ

en: Europe/Isle_of_Man
ja: ヨーロッパ/マン島

en: Europe/Istanbul
ja: ヨーロッパ/イスタンブール

en: Europe/Jersey
ja: ヨーロッパ/ジャージー

en: Europe/Kaliningrad
ja: ヨーロッパ/カリーニングラード

en: Europe/Kiev
ja: ヨーロッパ/キエフ

en: Europe/Lisbon
ja: ヨーロッパ/リスボン

en: Europe/Ljubljana
ja: ヨーロッパ/リュブリャナ

en: Europe/London
ja: ヨーロッパ/ロンドン

en: Europe/Luxembourg
ja: ヨーロッパ/ルクセンブルグ

en: Europe/Madrid
ja: ヨーロッパ/マドリード

en: Europe/Malta
ja: ヨーロッパ/マルタ

en: Europe/Mariehamn
ja: ヨーロッパ/マリエハムン

en: Europe/Minsk
ja: ヨーロッパ/ミンスク

en: Europe/Monaco
ja: ヨーロッパ/モナコ

en: Europe/Moscow
ja: ヨーロッパ/モスクワ

en: Europe/Nicosia
ja: ヨーロッパ/ニコシア

en: Europe/Oslo
ja: ヨーロッパ/オスロ

en: Europe/Paris
ja: ヨーロッパ/パリ

en: Europe/Podgorica
ja: ヨーロッパ/ポドゴリツァ

en: Europe/Prague
ja: ヨーロッパ/プラハ

en: Europe/Riga
ja: ヨーロッパ/リガ

en: Europe/Rome
ja: ヨーロッパ/ローマ

en: Europe/Samara
ja: ヨーロッパ/サマラ

en: Europe/San_Marino
ja: ヨーロッパ/サン・マリノ

en: Europe/Sarajevo
ja: ヨーロッパ/サラエボ

en: Europe/Simferopol
ja: ヨーロッパ/シンフェロポリ

en: Europe/Skopje
ja: ヨーロッパ/スコピエ

en: Europe/Sofia
ja: ヨーロッパ/ソフィア

en: Europe/Stockholm
ja: ヨーロッパ/ストックホルム

en: Europe/Tallinn
ja: ヨーロッパ/タリン

en: Europe/Tirane
ja: ヨーロッパ/チラナ

en: Europe/Tiraspol
ja: ヨーロッパ/ティラスポリ

en: Europe/Uzhgorod
ja: ヨーロッパ/ウシュホロド

en: Europe/Vaduz
ja: ヨーロッパ/ファドゥーツ

en: Europe/Vatican
ja: ヨーロッパ/バチカン

en: Europe/Vienna
ja: ヨーロッパ/ウィーン

en: Europe/Vilnius
ja: ヨーロッパ/ビルニアス

en: Europe/Volgograd
ja: ヨーロッパ/ボルゴグラード

en: Europe/Warsaw
ja: ヨーロッパ/ワルシャワ

en: Europe/Zagreb
ja: ヨーロッパ/ザグレブ

en: Europe/Zaporozhye
ja: ヨーロッパ/ザポロジエ

en: Europe/Zurich
ja: ヨーロッパ/チューリッヒ

en: Indian
ja: インド

en: Indian/Antananarivo
ja: インド/アンタナナリボ

en: Indian/Chagos
ja: インド/チャゴス諸島

en: Indian/Christmas
ja: インド/クリスマス諸島

en: Indian/Cocos
ja: インド/ココス諸島

en: Indian/Comoro
ja: インド/コモロ諸島

en: Indian/Kerguelen
ja: インド/ケルゲレン諸島

en: Indian/Mahe
ja: インド/マヘ島

en: Indian/Maldives
ja: インド/モルディブ

en: Indian/Mauritius
ja: インド/モーリシャス

en: Indian/Mayotte
ja: インド/マヨット島

en: Indian/Reunion
ja: インド/レユニオン島

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Mexico/BajaNorte
ja: メキシコ/バハ・ノルテ

en: Mexico/BajaSur
ja: メキシコ/バハ・スル

en: Mexico/General
ja: メキシコ/中部

en: Mideast
ja: 中東

en: Mideast/Riyadh87
ja: アジア/リヤド87

en: Mideast/Riyadh88
ja: アジア/リヤド88

en: Mideast/Riyadh89
ja: アジア/リヤド89

en: Pacific
ja: 太平洋

en: Pacific/Apia
ja: 太平洋/アピア

en: Pacific/Auckland
ja: 太平洋/オークランド

en: Pacific/Chatham
ja: 太平洋/チャタム諸島

en: Pacific/Chuuk
ja: 太平洋/チューク

en: Pacific/Easter
ja: 太平洋/イースター島

en: Pacific/Efate
ja: 太平洋/エファテ島

en: Pacific/Enderbury
ja: 太平洋/エンダベリー諸島

en: Pacific/Fakaofo
ja: 太平洋/ファカオフォ島

en: Pacific/Fiji
ja: 太平洋/フィジー

en: Pacific/Funafuti
ja: 太平洋/フナフティ

en: Pacific/Galapagos
ja: 太平洋/ガラパゴス諸島

en: Pacific/Gambier
ja: 太平洋/ガンビア

en: Pacific/Guadalcanal
ja: 太平洋/ガダルカナル島

en: Pacific/Guam
ja: 太平洋/グアム島

en: Pacific/Honolulu
ja: 太平洋/ホノルル

en: Pacific/Johnston
ja: 太平洋/ジョンストン島

en: Pacific/Kiritimati
ja: 太平洋/キリチマチ島

en: Pacific/Kosrae
ja: 太平洋/コスラエ島

en: Pacific/Kwajalein
ja: 太平洋/クェゼリン島

en: Pacific/Majuro
ja: 太平洋/マーシャル諸島

en: Pacific/Marquesas
ja: 太平洋/マルケサス諸島

en: Pacific/Midway
ja: 太平洋/ミッドウェー諸島

en: Pacific/Nauru
ja: 太平洋/ナウル

en: Pacific/Niue
ja: 太平洋/ニウエ

en: Pacific/Norfolk
ja: 太平洋/ノーフォーク島

en: Pacific/Noumea
ja: 太平洋/ヌメア

en: Pacific/Pago_Pago
ja: 太平洋/パゴ・パゴ

en: Pacific/Palau
ja: 太平洋/パラオ

en: Pacific/Pitcairn
ja: 太平洋/ピトケアン諸島

en: Pacific/Pohnpei
ja: 太平洋/ポンペイ島

en: Pacific/Ponape
ja: 太平洋/ポナペ島

en: Pacific/Port_Moresby
ja: 太平洋/ポート・モレスビー

en: Pacific/Rarotonga
ja: 太平洋/ラロトンガ島

en: Pacific/Saipan
ja: 太平洋/サイパン島

en: Pacific/Samoa
ja: 太平洋/サモア

en: Pacific/Tahiti
ja: 太平洋/タヒチ

en: Pacific/Tarawa
ja: 太平洋/タラワ

en: Pacific/Tongatapu
ja: 太平洋/トンガタプ島

en: Pacific/Truk
ja: 太平洋/トラック島

en: Pacific/Wake
ja: 太平洋/ウェーク島

en: Pacific/Wallis
ja: 太平洋/ウォリス・フツナ諸島

en: Pacific/Yap
ja: 太平洋/ヤップ島

en: US
ja: 米国

en: US/Alaska
ja: 米国/アラスカ

en: US/Aleutian
ja: 米国/アリューシャン列島

en: US/Arizona
ja: 米国/アリゾナ

en: US/Central
ja: 米国/中部

en: US/Eastern
ja: 米国/東部

en: US/East-Indiana
ja: 米国/東部インディアナ

en: US/Hawaii
ja: 米国/ハワイ

en: US/Indiana-Starke
ja: 米国/インディアナ州スターク

en: US/Michigan
ja: 米国/ミシガン

en: US/Mountain
ja: 米国/山岳部

en: US/Pacific
ja: 米国/太平洋

en: US/Pacific-New
ja: 米国/太平洋 (新)

en: US/Samoa
ja: 米国/サモア

en: New appointment
ja: 新しい用件

en: About Orage
ja: Orage について

en: Orage Panel Clock
ja: Orage パネル時計

en: Show time and date?
ja: 今の日付と時刻は?

en: Orage preferences
ja: Orage の設定

en: Settings for the Xfce 4 Calendar Application (Orage)
ja: Xfce 4 カレンダーアプリケーション (Orage) の設定を行います

en: Orage Calendar Preferences
ja: Orage カレンダー設定

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Orage Calendar
ja: Orage カレンダー

en: Desktop calendar
ja: 卓上カレンダー
