Xfce Apps - en to pl translation catalogue (876 entries)

en: no underline
pl: bez podkreślenia

en: single
pl: pojedyncze

en: double
pl: podwójne

en: low
pl: niskie

en: Raising GlobalTime window...
pl: Otwieranie okna czasu światowego

en: GlobalTime window raise failed
pl: Nieudane otworzenie okna czasu światowego

note: ********** timezone tooltip **********
en: %s
    click to modify clock
pl: %s
    Proszę kliknąć, aby zmodyfikować zegar

en: Localtime
pl: Czas lokalny

en: button 1 to change preferences 
    button 2 to adjust time of clocks
pl: przycisk 1 do zmiany preferencji 
    przycisk 2 do ustawienia czasu zegarów

en: adjust to change hour
pl: Dostosowanie godziny

en: adjust to change minute. Click arrows with button 2 to change only 1 minute.
pl: Dostosowanie minut. Kliknij strzałki za pomocą drugiego przycisku, aby zmienić tylko 1 minutę

en: Global Time
pl: Czas globalny

en: NEW
pl: NOWY

en: NEW COPY
pl: NOWA KOPIA

en: Not possible to delete the last clock.
pl: Brak możliwości skasowania ostatniego zegara

en: update this clock
pl: zaktualizuj zegar

en: add new empty clock
pl: dodaj nowy pusty zegar

en: add new clock using this clock as model
pl: dodaj nowy zegar przy użyciu tego zegara, jako modelu

en: delete this clock
pl: usuń ten zegar

en: move this clock first
pl: przesuń ten zegra, jako pierwszy

en: move this clock left
pl: przesuń zegar w lewo

en: move this clock right
pl: przesuń zegar w prawo

en: move this clock last
pl: przesuń zegar, jako ostatni

en: set the timezone of this clock to be local timezone
pl: ustaw strefę czasową, jako lokalną

en: close window and exit
pl: zamknij okno i wyjdź

en: Globaltime preferences
pl: Ustawienia czasu globalnego

note: -----------------------HEADING-------------------------------------------
en: Clock Parameters
pl: Parametry zegara

en: Name of the clock:
pl: Nazwa zegara:

en: enter name of clock
pl: wprowadź nazwę zegara

en: Timezone of the clock:
pl: Sterfa czasowa zegara:

en: Text Formatting
pl: Formatowanie tekstu

note: ------------------------background-------------------------
en: Background color:
pl: Kolor tła:

en: Click to change background colour for clock
pl: Naciśnij, aby zmienić kolor tła zegara

en: Use default
pl: Użyj domyślny

en: Cross this to use default instead of selected value
pl: Zaznaczenie spowoduje użycie ustawień systemowych

note: ------------------------foreground-------------------------
en: Foreground (=text) color:
pl: Kolor tekstu:

en: Click to change foreground colour for clock
pl: Kliknij, aby zmienić przedni kolor zegara

note: ------------------------name font-------------------------
en: Font for name of clock:
pl: Czcionka używana w nazwie zegara:

en: Click to change font for clock name
pl: Naciśnij, aby zmienić czcionkę używana w nazwie zegara

note: ------------------------time font-------------------------
en: Font for time of clock:
pl: Czcionka używana do wyświetlania czasu na zegarze

en: Click to change font for clock time
pl: Naciśnij, aby zmienić czcionke używaną do wyświetlania czasu na zegarze

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline name of clock:
pl: Podkreśl nazwę zegara:

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline time of clock:
pl: Podkreśl godzinę zegara:

en: Text Default Formatting
pl: Domyślne formatowanie czcionki

en: Click to change default background colour for clocks
pl: Naciśnij, aby zmienić domyślny kolor tła dla zegara

en: Cross this to use system default instead of selected color
pl: Zaznaczenie spowoduje użycie ustawień systemowych

en: Click to change default text colour for clocks
pl: Naciśnij, aby zmienić domyślny kolor teksty na zegarze

en: Click to change default font for clock name
pl: Naciśnij, aby zmienić domyślnią czcionkę w nazwie zegara

en: Cross this to use system default font instead of selected font
pl: Zaznaczenie spowoduje użycie ustawień systemowych

en: Click to change default font for clock time
pl: Naciśni, aby zmienić domyślnią czcionkę, używaną do wyświetlania czasu na zegarze

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline for name of clock:
pl: Podkreślenie w nazwie zegara:

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline for time of clock:
pl: Podkreślenie wyświetlanego czasu:

en: update preferences
pl: zaktualizuj ustawienia

en: Globaltime Preferences
pl: Ustawienia czasu światowego

note: -----------------------HEADING--------------------------------------
en: General Preferences
pl: Ustawienia Orage

en: Decorations:
pl: Dekoracje:

en: Standard
pl: Standardowy

en: Use normal decorations
pl: Używaj normalnych dekoracji

en: None
pl: Brak

en: Do not show window decorations (borders)
pl: Nie pokazuj dekoracji okien (obramowanie)

en: Clock size:
pl: Rozmiar zegara:

en: Equal
pl: Odpowiedni

en: All clocks have same size
pl: Wszystkie zegary mają tą samą wielkość

en: Varying
pl: Zmienne

en: Clock sizes vary
pl: Zmiana rozmiarów zegara

en: Local timezone:
pl: Lokalna strefa czasowa:

en:  Other
pl: Inny

en: %d hour %d mins
pl: Godzina %d minut %d

en: %d hour
pl: Godzina %d

en: %d mins
pl: Minuta %d

en: backward
pl: Cofnij

en: forward
pl: Do przodu

en: not changed
pl: niezmieniony

en: not changing
pl: nie zmieniaj

note: location
en: Location
pl: Lokalizacja:

en: GMT Offset
pl: Odchylenie GMT

en: Previous/Next Change
pl: Zmień

en: Country
pl: Kraj

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
pl: Wybór strefy czasowej

en: Change mode
pl: Zmień tryb

note: NOTE: this exists only if ical timezones are being used
en: floating
pl: Zmienna

en: Orage Globaltime
pl: Światowy czas Orage

en: Show clocks from different countries
pl: Pokaż

en: Globaltime
pl: Czas światowy

en: No rotation
pl: Bez obrotu

en: Rotate left
pl: Obróć w lewo

en: Rotate right
pl: Obróć w prawo

en: Appearance
pl: Wygląd

note: show frame
en: Show _frame
pl: _Obramowanie

note: foreground color
en: set foreground _color:
pl: Kolor _czcionki:

note: background color
en: set _background color:
pl: Kolor _tła:

note: clock size (=mbox size): height and width
en: set _height:
pl: _Wysokość:

en: Note that you can not change the height of horizontal panels
pl: Nie można zmienić wysokości poziomych paneli

en: set _width:
pl: _Szerokość:

en: Note that you can not change the width of vertical panels
pl: Nie można zmienić szerokości pionowych paneli

en: Clock Options
pl: Wskazania

note: timezone
en: set timezone to:
pl: Strefa czasowa:

en: Line %d:
pl: Linia %d:

en: Enter any valid strftime function parameter.
pl: Wprowadza dowolny poprawny parametr funkcji strftime

note: Tooltip hint
en: Tooltip:
pl: Podpowiedź:

note: special timing for SUSPEND/HIBERNATE
en: fix time after suspend/hibernate
pl: Poprawianie czasu po uśpieniu/hibernacji

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
pl: Ten program do pobierania czasu używa funkcji strftime.
    Można użyć dowolnego poprawnego parametru tej funkcji.
    Część składni tej funkcji wygląda następująco:
    
    	%A ‒ dzień tygodnia,		%B ‒ miesiąc,
    	%c ‒ data i czas,			%R ‒ godzina i minuty,
    	%V ‒ numer tygodnia,		%Z ‒ strefa czasowa,
    	%H ‒ godzina,				%M ‒ minuty,
    	%X ‒ czas lokalny,			%x ‒ lokalna data.

en: Orage clock Preferences
pl: Preferencje programu

en: Maintainer
pl: Opiekun

en: Manage your time with Orage
pl: Zarządzanie czasem dla środowiska Xfce

note: if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
pl: Koniec:

en: Due
pl: Do

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
pl: Wybór pliku

en: Sound Files
pl: Pliki dźwiękowe

en: All Files
pl: Wszystkie pliki

en: The appointment information has been modified.
pl: Zmodyfikowano wydarzenie.

en: Do you want to continue?
pl: Kontynuować?

en: No, do not leave
pl: Nie, nie wychodź

en: Yes, ignore modifications and leave
pl: Tak, ignoruj zmiany i wyjdź

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
pl: Zakończenie wydarzenia występuje przed jego rozpoczęciem.

en: Not set
pl: Nie ustalono

en: Add new appointment to this file.
pl: Dodaj nowe spotkanie do tego pliku.

en: Orage default file
pl: Domyślny plik Orage

en: Appointment addition failed.
pl: Dodawanie spotkania nie powiodło się.

en: Error happened when adding appointment. Look more details from the log file.
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania spotkania. Więcej szczegółów znajdziesz w logu.

en: Appointment update failed.
pl: Aktualizacja spotkania nie powiodła się.

en: Look more details from the log file. (Perhaps file was updated external from Orage?)
pl: Zobacz więcej szczegółów w pliku dziennika. (Być może plik został zaktualizowany poza programem Orage?)

en: This appointment will be permanently removed.
pl: Wydarzenie zostanie usunięte.

en: No, cancel the removal
pl: Nie, anuluj usunięcie

en: Yes, remove it
pl: Tak, usuń to

en: Pick the date
pl: Wybór daty

en: Today
pl: Zaznacz bieżący dzień

en: This appointment does not exist.
pl: Wydarzenie nie istnieje.

en: It was probably removed, please refresh your screen.
pl: Wydarzenie zostało prawdopodobnie usunięte. Proszę wczytać listę ponownie.

en: Current categories
pl: Bieżące kategorie

en: Add new category with color
pl: Nowa kategoria i jej kolor

en: Category:
pl: Kategoria:

en: Colors of categories - Orage
pl: Kolory kategorii – Orage

en:  *** COPY ***
pl:  *** KOPIUJ ***

en: New appointment - Orage
pl: Dodawanie akcji ‒ Orage

note: File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
pl: _Plik

en: Sav_e and close
pl: Z_apisz i zamknij

en: D_uplicate
pl: _Powiel

en: Save
pl: Zapisuje wydarzenie

en: Save and close
pl: Zapisuje wydarzenie i zamyka okno

en: Revert
pl: Cofa dokonane zmiany

en: Duplicate
pl: Tworzy kopię wydarzenia

en: Delete
pl: Usuwa wydarzenie

en: Free
pl: Wolne

en: Busy
pl: Zajęte

en: General
pl: Ogólne

note: type
en: Type
pl: Typ:

en: Event
pl: Wydarzenie

en: Event that will happen sometime. For example:
    Meeting or birthday or TV show.
pl: Definiuje typ akcji jako wydarzenie, które ma nastąpić. Np.: spotkanie, urodziny lub program telewizyjny.

en: Todo
pl: Przypomnienie

en: Something that you should do sometime. For example:
    Wash your car or test new version of Orage.
pl: Definiuje akcje jako przypomnienie o czymś, co należy zrobić o określonym czasie. Np.: „umyj samochód” albo „przetestuj nową wersję Orage”.

en: Journal
pl: Dziennik

en: Make a note that something happened. For example:
    Remark that your mother called or first snow came.
pl: Definiuje akcję jako notatkę dziennika. Np.: notatka o telefonie twojej matki lub nadejściu pierwszego śniegu.

note: title
en: Title
pl: Nazwa:

en: All day event
pl: Wydarzenie całodniowe

note: start time
en: Start
pl: Początek:

en: Set
pl: Ustaw

en: Duration
pl: Czas trwania

en: days
pl: dni

en: hours
pl: godzin

en: mins
pl: minut

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
pl: Dostępność:

note: completed (only for TODO)
en: Completed
pl: Stan:

en: Done
pl: Wykonano

note: categories
en: Categories
pl: Kategoria:

en: This is special category, which can be used to color this appointment in list views.
pl: Przypisuje akcjom kolory kategorii

en: update colors for categories.
pl: Przypisuje kategoriom kolory

note: priority
en: Priority
pl: Priorytet:

note: note
en: Note
pl: Opis:

en: Before Start
pl: przed uruchomieniem

en: Before End
pl: przed zakończeniem

en: After Start
pl: po uruchomieniu

en: After End
pl: po zakończeniu

note: **** ALARM TIME ****
en: Alarm time
pl: Czas alarmu:

en: Often you want to get alarm:
     1) before Event start
     2) before Todo end
     3) after Todo start
pl: Wybiera moment alarmu.
    Najczęściej wykorzystywane:
    1. przed uruchomieniem wydarzenia,
    2. przed zakończeniem przypomnienia,
    3. po uruchomieniu przypomnienia.

en: Persistent alarm
pl: Alarm nieprzemijający

en: Select this if you want Orage to remind you even if it has not been active when the alarm happened.
pl: Przypomina nawet jeśli czas alarmu minął, podczas gdy program nie był uruchomiony

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
pl: Dźwięk:

en: Use
pl: Używanie

en: Select this if you want audible alarm
pl: Używa alarmu dźwiękowego

en: Repeat alarm sound
pl: Powtarzanie dźwięku alarmu

en: times
pl: razy

en: sec interval
pl: Interwał

note: **** Display Alarm ****
en: Visual
pl: Wyświetlanie:

en: Use Orage window
pl: Okno programu

en: Select this if you want Orage window alarm
pl: Używa alarmu wizualnego

en: Use notification
pl: Powiadomienia

en: Select this if you want notification alarm
pl: Wyświetla powiadomienia alarmu

en: Set timeout
pl: Ograniczenie czasu

en: Select this if you want notification to expire automatically
pl: Odwołuje powiadomienie w sposób automatyczny po określonym czasie

en: 0 = system default expiration time
pl: 0 = domyślny czas wygaśnięcia

en: seconds
pl: sekund

note: **** Procedure Alarm ****
en: Procedure
pl: Procedura:

en: Select this if you want procedure or script alarm
pl: Używa procedury lub skryptu alarmowego

en: Test this alarm by raising it now
pl: Testuje alarm

en: <b>Default alarm</b>
pl: <b>Domyślny alarm:</b>

en: Store current settings as default alarm
pl: Zapisuje bieżące ustawienia jako domyślne

en: Set current settings from default alarm
pl: Przywraca ustawienia domyślne

en: Daily
pl: Codziennie

en: Weekly
pl: Tygodniowo

en: Monthly
pl: Miesięcznie

en: Yearly
pl: Rocznie

en: Hourly
pl: Co godzinę

en: Mon
pl: Pon

en: Tue
pl: Wto

en: Wed
pl: Śro

en: Thu
pl: Czw

en: Fri
pl: Pią

en: Sat
pl: Sob

en: Sun
pl: Nie

en: Recurrence
pl: Rekurencja

note: complexity
en: Complexity
pl: Złożoność:

en: Basic
pl: Podstawowa

en: Advanced
pl: Złożona

en: Use this if you want regular repeating event
pl: Używa prostych zasad powtarzania akcji

en: Use this if you need complex times like:
     Every Saturday and Sunday or 
     First Tuesday every month
pl: Używa zaawansowanych zasad powtarzania akcji, np.: „w każdą sobotę albo niedzielę” lub „w pierwszy wtorek każdego miesiąca”.

note: frequency
en: Frequency
pl: Częstotliwość:

en: Each
pl: Każdego

en: occurrence
pl: wystąpienia

en: Limit frequency to certain interval.
     For example: Every third day:
     Frequency = Daily and Interval = 3
pl: Ogranicza częstotliwość do pewnego odstępu.
     Na przykład Co trzeci dzień:
     Częstotliwość = Codziennie i w odstępie = 3

en: Limit
pl: Limit:

en: Repeat forever
pl: Powtarzanie w nieskończoność

en: Repeat
pl: Powtarzanie

en: Repeat until
pl: Powtarzanie do

note: weekdays (only for complex settings)
en: Weekdays
pl: Dni tygodnia:

en: Which day
pl: Wystąpienia:

en: Specify which weekday for monthly and yearly events.
     For example:
     Second Wednesday each month:
    	Frequency = Monthly,
    	Weekdays = check only Wednesday,
    	Which day = select 2 from the number below Wednesday
pl: Określa dzień tygodnia dla comiesięcznych i corocznych zdarzeń (np.: „drugą środę każdego miesiąca”):
    Częstotliwość – codziennie,
    Dni tygodnia – tylko środa,
    Którego dnia – liczba 2 z pola pod środą.

note: TODO base (only for TODOs)
en: TODO base
pl: Baza TODO

note: exceptions
en: Exceptions
pl: Wyjątki:

note: calendars showing the action days
en: Action dates
pl: Daty wydarzenia

note: ********* View menu ********* View menu
en: _View
pl: _Widok

note: ********* Go menu   *********
en: _Go
pl: P_rzejdź

en: New
pl: Tworzy nowe wydarzenie

en: Back one week
pl: Cofnij jeden tydzień

en: Back one day
pl: Cofnij jeden dzień

en: Forward one day
pl: Naprzód jeden dzień

en: Forward one week
pl: Naprzód jeden tydzień

en: Refresh
pl: Wczytuje ponownie zawartość

en: Close
pl: Zamyka okno

en: Unknown
pl: Nieznany

en:        Number of days to show
pl: Ilość wyświetlanych dni:

en: Orage - day view
pl: Widok dni – Orage

note: date only appointment
en: All day
pl: Cały dzień

en: Time
pl: Czas

en: No rows have been selected.
pl: Nie zaznaczono żadnego wiersza.

en: Click a row to select it and after that you can copy it.
pl: Aby skopiować wiersz, należy go zaznaczyć.

en: You will permanently remove all
    selected appointments.
pl: Zaznaczone wydarzenia zostaną usunięte.

en: Yes, remove them
pl: Tak, usuń je

en: Back
pl: Przechodzi do poprzedniego dnia

en: Forward
pl: Przechodzi do następnego dnia

en: Find
pl: Wyszukuje ciąg znaków

en: Dayview
pl: Otwiera widok dni

en: Extra days to show:
pl: Ilość dodatkowo wyświetlanych dni:

en: only first repeating
pl: tylko pierwsze powtórzenie

en: also old
pl: także stary

en: Journal entries starting from:
pl: Pierwszy wpis dziennika:

en: Search
pl: Wyszukiwanie

en: Search text
pl: Tekst:

en: Flags
pl: Flagi

en: Title
pl: Nazwa

note: remove since it has ended
en: 	Recur ended, moving to archive file.
pl: Zakończono rekurencję. Przenoszenie do pliku archiwum.

en: Archiving not enabled. Exiting
pl: Archiwizacja nie włączona. Kończenie działania.

en: Archiving threshold: %d month(s)
pl: Zakres archiwizacji: %d miesięcy

note: yy mon day
en: 	Archiving events, which are older than: %04d-%02d-%02d
pl: 	Archiwizowanie wydarzeń starszych niż: %04d-%02d-%02d

en: Archiving uid: %s
pl: Archiwizowanie UID: %s

en: Archiving done
pl: Zakończono archiwizowanie

note: PHASE 1: go through base orage file and remove "repeat" shortcuts
en: Starting archive removal.
pl: Rozpoczęto usuwanie archiwum

en: Archive removal done
pl: Zakończono usuwanie archiwum

en: Orage default alarm
pl: Domyślny alarm orage

en: Created alarm list for foreign file: %s (%s)
pl: Stworzono listę alarmów dla zewnętrznego pliku: %s (%s)

en: 	Added %d alarms. Processed %d events.
pl: ⇥Dodano %d alarmów. Przetworzono %d zdarzeń.

en: 	Found %d alarms of which %d are active. (Searched %d recurring alarms.)
pl: 	Znaleziono %d alarmów of which %d are active. (Searched %d recurring alarms.)

en: Starting import file preprocessing
pl: Rozpoczynam wstępne importowanie pliku

en: ... Patched timezone to Orage format.
pl: Konwertuję datę do formatu Orage.

en: Import file preprocessing done
pl: Zakończono wstępne formatowanie pliku

en: Found external update on file %s.
pl: Znaleziono zewnętrzną aktualizację dla pliku %s.

en: Calendar files
pl: Pliki kalendarza

en: Current foreign files
pl: Pliki zewnętrzne

en: READ ONLY
pl: TYLKO DO ODCZYTU

en: READ WRITE
pl: TYLKO DO ZAPISU

en: ***** No foreign files *****
pl: — Brak —

en: Foreign file add failed
pl: Dodawanie zewnętrznego pliku nie powiodło się.

en: Filename is empty.
pl: Nazwa pliku jest pusta.

en: Name is empty.
pl: Nazwa jest pusta.

en: File does not exist.
pl: Plik nie istnieje.

en: Same filename already exists in Orage.
pl: Taka sama nazwa pliku już występuje w Orage.

en: Same name already exists in Orage.
pl: Taka sama nazwa już występuje w Orage.

en: Import/export
pl: Import/eksport

en: Import
pl: Importowanie

en: Read from file:
pl: Wczytanie z pliku:

en: Separate filenames with comma(,).
     NOTE: comma is not valid character in filenames for Orage.
pl: Wprowadza nazwy plików rozdzielone przecinkami. Uwaga: znak przecinka nie jest poprawnie rozpoznawany w nazwach plików.

en: Export
pl: Eksportowanie

en: Write to file:
pl: Zapisanie do pliku:

en: Select
pl: Wybranie

en: All appointments
pl: wszystkich akcji

en: Named appointments:
pl: akcji o nazwach:

en: Note that only main file appointments are read.
    Archived and Foreign events are not exported.
pl: Wybiera do wyeksportowania wszyskie akcje z głównego pliku kalendarza. Akcje z archiwum oraz zewnętrznych plików nie zostaną zapisane.

en: Note that only main file appointments are read.
    Foreign events are not exported.
pl: Tylko główne terminy z pliku będą czytane.
    Nieznane wydarzenia nie będą eksportowane.

en: You can easily drag these from event-list window.
pl: Wybiera do wyeksportowania jedynie określone akcje

en: Orage appointment UIDs separated by commas.
pl: Wprowadza identyfikatory UID akcji rozdzielone przecinkami. Akcje można przeciągnąć z listy akcji wyświetlanej w widoku dnia.

en: Archive
pl: Archiwum

en: Archive now (threshold: %d months)
pl: Archiwizacja (zakres: %d miesięcy)

en: You can change archive threshold in parameters
pl: Archiwizuje wprowadzone akcje. Zakres archiwizacji można zmienić w oknie preferencji programu.

en: Revert archive now
pl: Przywrócenie zarchiwizowanych akcji

en: Return all archived events into main orage file and remove arch file.
    This is useful for example when doing export and moving orage
    appointments to another system.
pl: Przywraca wszystkie zarchiwizowane akcje do głównego pliku programu i usuwa archiwum. Opcja przydatna np. podczas eksportowania i przenoszenia zapisanych akcji do innego systemu.

en: Orage files
pl: Pliki programu

en: Orage main calendar file
pl: Plik kalendarza

en: Current file:
pl: Bieżący plik:

en: New file:
pl: Nowy plik:

en: Action options:
pl: Opcje działań:

en: Rename
pl: Zmiana nazwy

en: Orage internal file rename only.
    Does not touch external filesystem at all.
    New file must exist.
pl: Zmienia nazwę bieżącego pliku. Nowy plik musi istnieć.

en: Copy
pl: Skopiowanie

en: Current file is copied and stays unmodified in the old place.
pl: Kopiuje bieżący plik do nowego położenia

en: Move
pl: Przeniesienie

en: Current file is moved and vanishes from the old place.
pl: Przenosi bieżący plik do nowego położenia

en: Archive file
pl: Plik archiwum

en: Foreign files
pl: Pliki zewnętrzne

en: Add new foreign file
pl: Nowy plik

en: Foreign file:
pl: Plik zewnętrzny:

note: label = gtk_label_new(_("Options:")); gtk_box_pack_start(GTK_BOX(hbox), label, FALSE, FALSE, 5);
en: Visible name:
pl: Widoczna nazwa:

en: Read only
pl: Tylko do odczytu

en: Set this if you want to make sure that this file is never modified by Orage.
    Note that modifying foreign files may make them incompatible with the original tool, where they came from!
pl: Uniemożliwia programowi modyfikowanie pliku. Modyfikacja plików zewnętrznych może sprawić, że staną się one niekompatybilne z programami, w których zostały utworzone.

en: This internal name is displayed to user instead of file name.
pl: Ta nazwa wewnętrzna jest wyświetlana użytkownikowi zamiast nazwy pliku.

en: Exchange data - Orage
pl: Wymiana danych ‒ Orage

en: 	This is %s version %s
pl: 	To jest wersja %s dla środowiska Xfce %s

en: 	Released under the terms of the GNU General Public License.
pl: 	Wydany na zasadach licencji GNU General Public License.

en: 	Compiled against GTK+-%d.%d.%d,
pl: 	Skompilowany dla GTK+-%d.%d.%d,

en: using GTK+-%d.%d.%d.
pl: używa GTK+-%d.%d.%d.

en: 	Using DBUS for import.
pl: 	Używa DBUS do importowania.

en: 	Not using DBUS. Import works only partially.
pl: 	Nie używa DBUS. Importowanie działa tylko częściowo.

en: 	Using libnotify.
pl: 	Używa libnotify.

en: 	Not using libnotify.
pl: 	Nie używa libnotify.

en: 	Using automatic archiving.
pl: 	Używa automatycznego archiwizowania.

en: 	Not using archiving.
pl: 	Nie używa automatycznego archiwizowania.

en: 	Using operating system package libical.
pl: 	Użycie systemowej biblioteki libical.

en: 	Using Orage local version of libical.
pl: 	Użycie lokalnej wersji biblioteki libical.

en: Usage: orage [options] [files]
pl: Użycie: orage [OPCJE] [PLIKI]

en: Options:
pl: Opcje:

en: --version (-v) 		show version of orage
pl: --version (-v) 				Wypisuje informacje o wersji i kończy

en: --help (-h) 		print this text
pl: --help (-h) 				Wypisuje komunikat pomocy

en: --preferences (-p) 	show preferences form
pl: --preferences (-p) 			Otwiera okno preferencji

en: --toggle (-t) 		make orage visible/unvisible
pl: --toggle (-t) 				Przełącza wyświetlanie głównego okna programu

en: --add-foreign (-a) file [RW] [name] 	add a foreign file
pl: --add-foreign (-a) plik [RW] [nazwa] 	Dodaje plik zewnętrzny

en: --remove-foreign (-r) file 	remove a foreign file
pl: --remove-foreign (-r) plik 	Usuwa plik zewnętrzny

en: --export (-e) file [appointment...] 	export appointments from Orage to file
pl: --export (-e) file [appointment...] 	Eksportuje wydarzenia do pliku

en: files=ical files to load into orage
pl: PLIKI - wczytywane pliki ical

en: 	dbus not included in orage.
pl: 	dbus nie jest dołączone w orage.

en: 
    Unknown option %s
pl: 
    Nieznana opcja %s

en: _Exchange data
pl: _Wymień dane...

note: Edit menu
en: _Edit
pl: _Edycja

en: View selected _date
pl: Wyświetl zaznaczony _dzień

en: View selected _week
pl: Wyświetl zaznaczony _tydzień

en: Select _Today
pl: Zaznacz _bieżący dzień

en: Show _Globaltime
pl: Wyświetl czas ś_wiatowy

note: Help menu
en: _Help
pl: Pomo_c

en: No title defined
pl: Nie zdefiniowano tytułu

en:  Location: %s
pl: Położenie: %s

en: 
     Note:
    %s
pl: 
     Notatka:
    %s

en: Never
pl: Nigdy

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     Due:	%s
     Done:	%s%s
pl: Tytuł: %s
    %s Rozpoczęto:	%s
     Przez:	%s
     Ukończono:	%s%s

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     End:	%s%s
pl: Tytuł: %s
    %s Rozpoczęto:	%s
     Koniec:	%s%s

en: <b>To do:</b>
pl: <b>Przypomnienia:</b>

en: <b>Events for %s:</b>
pl: <b>Wydarzenia w dn. %s:</b>

en: <b>Events for %s - %s:</b>
pl: <b>Wydarzenia dla %s - %s:</b>

en: Main settings
pl: Ogólne

en: Timezone
pl: Strefa czasowa

en: You should always define your local timezone.
pl: Wybiera lokalną strefę czasową.

en: Archive threshold (months)
pl: Zakres archiwizacji (miesiące)

en: (0 = no archiving)
pl: (0 ‒ wyłączenie archiwizacji)

en: Sound command
pl: Polecenie odtwarzania dźwięku

en: This command is given to shell to make sound in alarms.
pl: Wprowadza polecenie przekazywane powłoce w celu wygenerowania dźwięku podczas alarmu

en: Calendar window
pl: Okno kalendarza

en: Calendar visual details
pl: Szczegóły wizualne kalendarza

en: Show borders
pl: Obramowanie

en: Show menu
pl: Pasek menu

en: Show day names
pl: Nazwy dni

en: Show week numbers
pl: Numery tygodni

en: Show month and year
pl: Miesiąc i rok

en: Calendar info boxes
pl: Pola informacyjne kalendarza

en: Show todo list
pl: Przypomnienia

en: Number of days to show in event window
pl: Ilość dni w oknie wydarzenia

en: 0 = do not show event list at all
pl: 0 = nie pokazuj wszystkich wydarzeń na liście

en: Calendar visibility
pl: Widoczność kalendarza

en: Show on all desktops
pl: Na wszystkich obszarach roboczych

en: Keep on top
pl: Utrzymywanie na wierzchu

en: Show in taskbar
pl: Na liście okien

en: Show in pager
pl: W podglądzie obszarów roboczych

en: Show in systray
pl: W obszarze powiadamiania

en: Calendar start
pl: Czynność uruchamiania

en: Show
pl: Wyświetlenie

en: Hide
pl: Ukrycie

en: Minimized
pl: Zminimalizowanie

en: On calendar window open
pl: Czynność otwierania okna kalendarza

en: Select today's date
pl: Zaznacz dzisiejszą datę

en: Select previously selected date
pl: Zaznacz poprzednio zaznaczoną datę

en: Calendar day double click shows
pl: Czynność dwukrotnego kliknięcia na dniu kalendarza

en: Days view
pl: Wyświetlenie widoku dni

en: Event list
pl: Wyświetlenie wydarzeń

en: Extra settings
pl: Dodatkowe

en: Event list window
pl: Okno wydarzeń

en: Number of extra days to show in event list
pl: Ilość dodatkowych dni wyświetlana na liście wydarzeń:

en: This is just the default value, you can change it in the actual eventlist window.
pl: Ustala domyślną ilość wyświetlanych dni, którą można zmodyfikować w oknie aktualnych wydarzeń

en: Show only first repeating event
pl: Pokaż tylko jedno powtarzające się wydarzenie

en: First day of week
pl: Pierwszy dzień tygodnia

en: Selected day
pl: Zaznaczony dzień

en: Use dynamic tray icon
pl: Dynamiczna ikona obszaru powiadamiania

en: Use dynamic icon
pl: Wyświetlanie

en: Dynamic icon shows current month and day of the month.
pl: Wyświetla bieżący miesiąc i dzień w ikonie obszaru powiadamiania

en: Use wakeup timer
pl: Użycie stopera wybudzania

en: Use this timer if Orage has problems waking up properly after suspend or hibernate. (For example tray icon not refreshed or alarms not firing.)
pl: Należy użyć tego zegara jeśli Orage ma kłopoty z prawidłowym przywracaniem po wstrzymaniu lub hibernacji. (Na przykład ikona powiadamiania nie odświeża się lub alarm się nie uruchamia.)

en: Orage window
pl: Okno Orage

en: Always quit
pl: Zawsze wychodź

en: Orage Preferences
pl: Preferencje Orage

en: First Orage start. Searching default timezone.
pl: Pierwsze uruchomienie programu. Wyszukiwanie domyślnej strefy czasowej.

en: Default timezone set to %s.
pl: Domyślną strefę czasową ustalono jako %s.

en: Default timezone not found, please, set it manually.
pl: Nie znaleziono domyślnej strefy czasowej. Proszę ustawić ją ręcznie.

en: Reminder
pl: Przypomnienie

en: Open
pl: Otwórz

en: Reminder - Orage
pl: Przypomnienie – Orange

en: Postpone
pl: Odłóż

en: Remind me again after the specified time
pl: Powiadom mnie po określonym czasie

en: Next active alarms:
pl: Kolejne aktywne alarmy:

en: 
    %02d d %02d h %02d min to: %s
pl: 
    %02d d %02d h %02d min do: %s

en: 
    No active alarms found
pl: 
    Nie odnaleziono aktywnych alarmów

en: Africa
pl: Afryka

en: Africa/Abidjan
pl: Afryka/Abidżan

en: Africa/Accra
pl: Afryka/Akra

en: Africa/Addis_Ababa
pl: Afryka/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
pl: Afryka/Algier

en: Africa/Asmara
pl: Afryka/Asmara

en: Africa/Asmera
pl: Afryka/Asmara

en: Africa/Bamako
pl: Afryka/Bamako

en: Africa/Bangui
pl: Afryka/Bangi

en: Africa/Banjul
pl: Afryka/Bandźul

en: Africa/Bissau
pl: Afryka/Bissau

en: Africa/Blantyre
pl: Afryka/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
pl: Afryka/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
pl: Afryka/Bużumbura

en: Africa/Cairo
pl: Afryka/Kair

en: Africa/Casablanca
pl: Afryka/Casablanca

en: Africa/Ceuta
pl: Afryka/Ceuta

en: Africa/Conakry
pl: Afryka/Konakri

en: Africa/Dakar
pl: Afryka/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
pl: Afryka/Dar_es-Salaam

en: Africa/Djibouti
pl: Afryka/Dżibuti

en: Africa/Douala
pl: Afryka/Douala

en: Africa/El_Aaiun
pl: Afryka/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
pl: Afryka/Freetown

en: Africa/Gaborone
pl: Afryka/Gaborne

en: Africa/Harare
pl: Afryka/Harara

en: Africa/Juba
pl: Afryka/Dżuba

en: Africa/Johannesburg
pl: Afryka/Johannesburg

en: Africa/Kampala
pl: Afryka/Kampala

en: Africa/Khartoum
pl: Afryka/Chartum

en: Africa/Kigali
pl: Afryka/Kigali

en: Africa/Kinshasa
pl: Afryka/Kinszasa

en: Africa/Lagos
pl: Afryka/Lagos

en: Africa/Libreville
pl: Afryka/Libreville

en: Africa/Lome
pl: Afryka/Lome

en: Africa/Luanda
pl: Afryka/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
pl: Afryka/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
pl: Afryka/Lusaka

en: Africa/Malabo
pl: Afryka/Malabo

en: Africa/Maputo
pl: Afryka/Maputo

en: Africa/Maseru
pl: Afryka/Maseru

en: Africa/Mbabane
pl: Afryka/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
pl: Afryka/Mogadiszu

en: Africa/Monrovia
pl: Afryka/Monrovia

en: Africa/Nairobi
pl: Afryka/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
pl: Afryka/Ndżamena

en: Africa/Niamey
pl: Afryka/Niamej

en: Africa/Nouakchott
pl: Afryka/Nawakszut

en: Africa/Ouagadougou
pl: Afryka/Wagadugu

en: Africa/Porto-Novo
pl: Afryka/Porto_Novo

en: Africa/Sao_Tome
pl: Afryka/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
pl: Afryka/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
pl: Afryka/Trypolis

en: Africa/Tunis
pl: Afryka/Tunis

en: Africa/Windhoek
pl: Afryka/Windhuk

en: America
pl: Ameryka

en: America/Adak
pl: Ameryka/Adak

en: America/Anchorage
pl: Ameryka/Anchorage

en: America/Anguilla
pl: Ameryka/Anguilla

en: America/Antigua
pl: Ameryka/Antiqua

en: America/Araguaina
pl: Ameryka/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
pl: Ameryka/Argentyna/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
pl: Ameryka/Argentyna/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
pl: Ameryka/Argentyna/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
pl: Ameryka/Argentyna/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
pl: Ameryka/Argentyna/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
pl: Ameryka/Argentyna/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
pl: Ameryka/Argentyna/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
pl: Ameryka/Argentyna/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
pl: Ameryka/Argentyna/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
pl: Ameryka/Argentyna/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
pl: Ameryka/Argentyna/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
pl: Ameryka/Argentyna/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
pl: Ameryka/Argentyna/Ushuaia

en: America/Aruba
pl: Ameryka/Aruba

en: America/Asuncion
pl: Ameryka/Asuncion

en: America/Atikokan
pl: Ameryka/Atiokan

en: America/Atka
pl: Ameryka/Atka

en: America/Bahia
pl: Ameryka/Bahia

en: America/Barbados
pl: Ameryka/Barbados

en: America/Belem
pl: Ameryka/Belem

en: America/Belize
pl: Ameryka/Belize

en: America/Boa_Vista
pl: Ameryka/Boa_Vista

en: America/Bogota
pl: Ameryka/Bogota

en: America/Boise
pl: Ameryka/Boise

en: America/Buenos_Aires
pl: Ameryka/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
pl: Ameryka/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
pl: Ameryka/Cancun

en: America/Caracas
pl: Ameryka/Caracas

en: America/Catamarca
pl: Ameryka/Catamarca

en: America/Cayenne
pl: Ameryka/Kajenna

en: America/Cayman
pl: Ameryka/Kajmany

en: America/Chicago
pl: Ameryka/Chicago

en: America/Chihuahua
pl: Ameryka/Chihuahua

en: America/Cordoba
pl: Ameryka/Cordoba

en: America/Costa_Rica
pl: Ameryka/Kostaryka

en: America/Cuiaba
pl: Ameryka/Cuiaba

en: America/Curacao
pl: Ameryka/Curacao

en: America/Dawson
pl: Ameryka/Dawson

en: America/Dawson_Creek
pl: Ameryka/Dawson_Creek

en: America/Denver
pl: Ameryka/Denver

en: America/Detroit
pl: Ameryka/Detroit

en: America/Dominica
pl: Ameryka/Dominika

en: America/Edmonton
pl: Ameryka/Edmonton

en: America/Eirunepe
pl: Ameryka/Eirunepe

en: America/El_Salvador
pl: Ameryka/Salvador

en: America/Fortaleza
pl: Ameryka/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
pl: Ameryka/Glace_Bay

en: America/Godthab
pl: Ameryka/Godthab

en: America/Goose_Bay
pl: Ameryka/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
pl: Ameryka/Grand_Turk

en: America/Grenada
pl: Ameryka/Grenada

en: America/Guadeloupe
pl: Ameryka/Gwadelupa

en: America/Guatemala
pl: Ameryka/Gwatemala

en: America/Guayaquil
pl: Ameryka/Guayaquil

en: America/Guyana
pl: Ameryka/Gujana

en: America/Halifax
pl: Ameryka/Halifax

en: America/Havana
pl: Ameryka/Hawana

en: America/Hermosillo
pl: Ameryka/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
pl: Ameryka/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
pl: Ameryka/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
pl: Ameryka/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
pl: Ameryka/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Vevay
pl: Ameryka/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
pl: Ameryka/Indianapolis

en: America/Inuvik
pl: Ameryka/Inuvik

en: America/Iqaluit
pl: Ameryka/Iqaluit

en: America/Jamaica
pl: Ameryka/Jamajka

en: America/Jujuy
pl: Ameryka/Jujuy

en: America/Juneau
pl: Ameryka/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
pl: Ameryka/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
pl: Ameryka/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
pl: Ameryka/La_Paz

en: America/Lima
pl: Ameryka/Lima

en: America/Los_Angeles
pl: Ameryka/Los_Angeles

en: America/Louisville
pl: Ameryka/Louisville

en: America/Maceio
pl: Ameryka/Maceio

en: America/Managua
pl: Ameryka/Managua

en: America/Manaus
pl: Ameryka/Manaus

en: America/Martinique
pl: Ameryka/Martynika

en: America/Mazatlan
pl: Ameryka/Mazaltan

en: America/Mendoza
pl: Ameryka/Mendoza

en: America/Menominee
pl: Ameryka/Menominee

en: America/Merida
pl: Ameryka/Merida

en: America/Mexico_City
pl: Ameryka/Meksyk

en: America/Miquelon
pl: Ameryka/Miquelon

en: America/Monterrey
pl: Ameryka/Monterrey

en: America/Montevideo
pl: Ameryka/Montevideo

en: America/Montreal
pl: Ameryka/Montreal

en: America/Montserrat
pl: Ameryka/Montserrat

en: America/Nassau
pl: Ameryka/Nassau

en: America/New_York
pl: Ameryka/Nowy_Jork

en: America/Nipigon
pl: Ameryka/Nipigon

en: America/Nome
pl: Ameryka/Nome

en: America/Noronha
pl: Ameryka/Noronha

en: America/Panama
pl: Ameryka/Panama

en: America/Pangnirtung
pl: Ameryka/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
pl: Ameryka/Paramaribo

en: America/Phoenix
pl: Ameryka/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
pl: Ameryka/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
pl: Ameryka/Port-of-Spain

en: America/Porto_Velho
pl: Ameryka/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
pl: Ameryka/Portoryko

en: America/Rainy_River
pl: Ameryka/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
pl: Ameryka/Rankin_Inlet

en: America/Recife
pl: Ameryka/Recife

en: America/Regina
pl: Ameryka/Regina

en: America/Rio_Branco
pl: Ameryka/Rio_Branco

en: America/Rosario
pl: Ameryka/Rosario

en: America/Santa_Isabel
pl: Ameryka/Santa_Isabel

en: America/Santiago
pl: Ameryka/Santiago

en: America/Santo_Domingo
pl: Ameryka/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
pl: Ameryka/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
pl: Ameryka/Scoresbysund

en: America/Shiprock
pl: Ameryka/Shiprock

en: America/Sitka
pl: Ameryka/Sitka

en: America/St_Barthelemy
pl: Ameryka/Św_Bartłomiej

en: America/St_Johns
pl: Ameryka/St_Johns

en: America/St_Kitts
pl: Ameryka/St_Kitts

en: America/St_Lucia
pl: Ameryka/St_Lucia

en: America/St_Thomas
pl: Ameryka/St_Thomas

en: America/St_Vincent
pl: Ameryka/St_Vincent

en: America/Swift_Current
pl: Ameryka/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
pl: Ameryka/Tegucigalpa

en: America/Thule
pl: Ameryka/Thule

en: America/Thunder_Bay
pl: Ameryka/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
pl: Ameryka/Tijuana

en: America/Toronto
pl: Ameryka/Toronto

en: America/Tortola
pl: Ameryka/Tortola

en: America/Vancouver
pl: Ameryka/Vancouver

en: America/Virgin
pl: Ameryka/Virginia

en: America/Whitehorse
pl: Ameryka/Whitehorse

en: America/Winnipeg
pl: Ameryka/Winnipeg

en: America/Yakutat
pl: Ameryka/Yakutat

en: America/Yellowknife
pl: Ameryka/Yellowknife

en: Antarctica
pl: Antarktyda

en: Antarctica/Casey
pl: Antarktyda/Casey

en: Antarctica/Davis
pl: Antarktyda/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
pl: Antarktyda/Dumont_DUrville

en: Antarctica/Mawson
pl: Antarktyda/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
pl: Antarktyda/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
pl: Antarktyda/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
pl: Antarktyda/Biegun_Południowy

en: Antarctica/Syowa
pl: Antarktyda/Syowa

en: Antarctica/Vostok
pl: Antarktyda/Wostok

en: Arctic
pl: Arktyka

en: Arctic/Longyearbyen
pl: Arktyka/Longyearbyen

en: Asia
pl: Azja

en: Asia/Aden
pl: Azja/Aden

en: Asia/Almaty
pl: Azja/Ałma_Ata

en: Asia/Amman
pl: Azja/Amman

en: Asia/Anadyr
pl: Azja/Anadyr

en: Asia/Aqtau
pl: Azja/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
pl: Azja/Aktyubińsk

en: Asia/Ashgabat
pl: Azja/Aszchabad

en: Asia/Baghdad
pl: Azja/Bagdad

en: Asia/Bahrain
pl: Azja/Bahrajn

en: Asia/Baku
pl: Azja/Baku

en: Asia/Bangkok
pl: Azja/Bangkok

en: Asia/Beirut
pl: Azja/Bejrut

en: Asia/Bishkek
pl: Azja/Biszkek

en: Asia/Brunei
pl: Azja/Brunei

en: Asia/Calcutta
pl: Azja/Kalkuta

en: Asia/Chungking
pl: Azja/Czungcing

en: Asia/Colombo
pl: Azja/Kolombo

en: Asia/Damascus
pl: Azja/Damaszek

en: Asia/Dhaka
pl: Azja/Dhaka

en: Asia/Dili
pl: Azja/Dili

en: Asia/Dubai
pl: Azja/Dubaj

en: Asia/Dushanbe
pl: Azja/Duszanbe

en: Asia/Gaza
pl: Azja/Gaza

en: Asia/Harbin
pl: Azja/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
pl: Azja/Hongkong

en: Asia/Hovd
pl: Azja/Hovd

en: Asia/Irkutsk
pl: Azja/Irkuck

en: Asia/Istanbul
pl: Azja/Stambuł

en: Asia/Jakarta
pl: Azja/Dżakarta

en: Asia/Jayapura
pl: Azja/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
pl: Azja/Jerozolima

en: Asia/Kabul
pl: Azja/Kabul

en: Asia/Kamchatka
pl: Azja/Kamczatka

en: Asia/Karachi
pl: Azja/Karaczi

en: Asia/Kashgar
pl: Azja/Kashgar

en: Asia/Katmandu
pl: Azja/Katmandu

en: Asia/Kolkata
pl: Azja/Kalkuta

en: Asia/Krasnoyarsk
pl: Azja/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
pl: Azja/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
pl: Azja/Kuczing

en: Asia/Kuwait
pl: Azja/Kuwejt

en: Asia/Macao
pl: Azja/Makao

en: Asia/Macau
pl: Azja/Macau

en: Asia/Magadan
pl: Azja/Magadan

en: Asia/Manila
pl: Azja/Manila

en: Asia/Muscat
pl: Azja/Maskat

en: Asia/Nicosia
pl: Azja/Nikozja

en: Asia/Novosibirsk
pl: Azja/Nowosybirsk

en: Asia/Omsk
pl: Azja/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
pl: Azja/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
pl: Azja/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
pl: Azja/Pyongyang

en: Asia/Qatar
pl: Azja/Katar

en: Asia/Rangoon
pl: Azja/Rangun

en: Asia/Riyadh
pl: Azja/Rijad

en: Asia/Saigon
pl: Azja/Sajgon

en: Asia/Samarkand
pl: Azja/Samarkanda

en: Asia/Seoul
pl: Azja/Seul

en: Asia/Shanghai
pl: Azja/Szanghaj

en: Asia/Singapore
pl: Azja/Singapur

en: Asia/Taipei
pl: Azja/Tajepj

en: Asia/Tashkent
pl: Azja/Taszkient

en: Asia/Tbilisi
pl: Tbilisi

en: Asia/Tehran
pl: Azja/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
pl: Azja/Tel_Aviv

en: Asia/Thimphu
pl: Azja/Thimpu

en: Asia/Tokyo
pl: Azja/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
pl: Azja/Makasar

en: Asia/Ulaanbaatar
pl: Azja/Ułan_Bator

en: Asia/Ulan_Bator
pl: Azja/Ułan_Bator

en: Asia/Urumqi
pl: Azja/Urumczi

en: Asia/Vientiane
pl: Azja/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
pl: Azja/Władywostok

en: Asia/Yakutsk
pl: Azja/Jakuck

en: Asia/Yekaterinburg
pl: Azja/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
pl: Azja/Erewań

en: Atlantic
pl: Atlantyk

en: Atlantic/Azores
pl: Atlantyk/Azory

en: Atlantic/Bermuda
pl: Atlantyk/Bermudy

en: Atlantic/Canary
pl: Atlantyk/Kanary

en: Atlantic/Cape_Verde
pl: Atlantyk/Wyspy_Zielonego_Przylądka

en: Atlantic/Faeroe
pl: Atlantyk/Wyspy_Owcze

en: Atlantic/Jan_Mayen
pl: Atlantyk/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
pl: Atlantyk/Madera

en: Atlantic/Reykjavik
pl: Atlantyk/Rejkiawik

en: Atlantic/South_Georgia
pl: Atlantyk/Georgia_Południowa

en: Atlantic/St_Helena
pl: Atlantyk/Św_Helena

en: Atlantic/Stanley
pl: Atlantyk/Stanley

en: Australia/Adelaide
pl: Australia/Adelajda

en: Brazil
pl: Brazylia

en: Brazil/Acre
pl: Brazylia/Acre

en: Brazil/DeNoronha
pl: Brazylia/DeNoronha

en: Brazil/East
pl: Brazylia/Wschód

en: Brazil/West
pl: Brazylia/Zachód

en: Canada
pl: Kanada

en: Canada/Atlantic
pl: Kanada/Atlantycka

en: Canada/Central
pl: Kanada/Centralna

en: Canada/Eastern
pl: Kanada/Wschodnia

en: Canada/Mountain
pl: Kanada/Góry

en: Canada/Newfoundland
pl: Kanada/Nowa_Fundlandia

en: Canada/Pacific
pl: Kanada/Pacyficzny

en: Canada/Saskatchewan
pl: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
pl: Kanada/Jukon

en: Chile/Continental
pl: Chile/Kontynentalne

en: Chile/EasterIsland
pl: Chile/Wyspa_Wielkanocna

en: Etc/Universal
pl: Etc/Uniwersalny

en: Europe
pl: Europa

en: Europe/Amsterdam
pl: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
pl: Europa/Andora

en: Europe/Athens
pl: Europa/Ateny

en: Europe/Belfast
pl: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
pl: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
pl: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
pl: Europa/Bratysława

en: Europe/Brussels
pl: Europa/Bruksela

en: Europe/Bucharest
pl: Europa/Bukareszt

en: Europe/Budapest
pl: Europa/Budapeszt

en: Europe/Busingen
pl: Europa/Busingen

en: Europe/Chisinau
pl: Europa/Kiszyniów

en: Europe/Copenhagen
pl: Europa/Kopenhaga

en: Europe/Dublin
pl: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
pl: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
pl: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
pl: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
pl: Europa/Wyspa_Man

en: Europe/Istanbul
pl: Europa/Stambuł

en: Europe/Jersey
pl: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
pl: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
pl: Europa/Kijów

en: Europe/Lisbon
pl: Europa/Lizbona

en: Europe/Ljubljana
pl: Europa/Lublana

en: Europe/London
pl: Europa/Londyn

en: Europe/Luxembourg
pl: Europa/Luksemburg

en: Europe/Madrid
pl: Europa/Madryt

en: Europe/Malta
pl: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
pl: Europa/Maarianhamina

en: Europe/Minsk
pl: Europa/Mińsk

en: Europe/Monaco
pl: Europa/Monako

en: Europe/Moscow
pl: Europa/Moskwa

en: Europe/Nicosia
pl: Europa/Nikozja

en: Europe/Oslo
pl: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pl: Europa/Paryż

en: Europe/Podgorica
pl: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
pl: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pl: Europa/Ryga

en: Europe/Rome
pl: Europa/Rzym

en: Europe/Samara
pl: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
pl: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
pl: Europa/Sarajewo

en: Europe/Simferopol
pl: Europa/Symferopol

en: Europe/Skopje
pl: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
pl: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
pl: Europa/Sztokholm

en: Europe/Tallinn
pl: Europa/Tallin

en: Europe/Tirane
pl: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
pl: Europa/Tyraspol

en: Europe/Uzhgorod
pl: Europa/Użhorod

en: Europe/Vaduz
pl: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
pl: Europa/Watykan

en: Europe/Vienna
pl: Europa/Wiedeń

en: Europe/Vilnius
pl: Europa/Wilno

en: Europe/Volgograd
pl: Europa/Wołgograd

en: Europe/Warsaw
pl: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
pl: Europa/Zagrzeb

en: Europe/Zaporozhye
pl: Europa/Zaporoże

en: Europe/Zurich
pl: Europa/Zurych

en: Indian
pl: Ocean_Indyjski

en: Indian/Antananarivo
pl: Ocean_Indyjski/Antananarywa

en: Indian/Chagos
pl: Ocean_Indyjski/Czagos

en: Indian/Christmas
pl: Ocean_Indyjski/Wyspa_Bożego_Narodzenia

en: Indian/Cocos
pl: Ocean_Indyjski/Wyspy_Kokosowe

en: Indian/Comoro
pl: Ocean_Indyjski/Komory

en: Indian/Kerguelen
pl: Ocean_Indyjski/Wyspy_Kerguelena

en: Indian/Mahe
pl: Ocean_Indyjski/Mahe

en: Indian/Maldives
pl: Ocean_Indyjski/Malediwy

en: Indian/Mauritius
pl: Ocean_Indyjski/Mauritius

en: Indian/Mayotte
pl: Ocean_Indyjski/Majotta

en: Indian/Reunion
pl: Ocean_Indyjski/Reunion

en: Mexico
pl: Meksyk

en: Mexico/BajaNorte
pl: Meksyk/Kalifornia_Dolna

en: Mexico/BajaSur
pl: Meksyk/Kalifornia_Dolna_Południowa

en: Mexico/General
pl: Meksyk/Ogólny

en: Mideast
pl: Bliski_Wschód

en: Pacific
pl: Pacyfik

en: Pacific/Apia
pl: Pacyfik/Apia

en: Pacific/Auckland
pl: Pacyfik/Auckland

en: Pacific/Chatham
pl: Pacyfik/Chatham

en: Pacific/Easter
pl: Pacyfik/Wyspa_Wielkanocna

en: Pacific/Efate
pl: Pacyfik/Efate

en: Pacific/Enderbury
pl: Pacyfik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
pl: Pacyfik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
pl: Pacyfik/Fidżi

en: Pacific/Funafuti
pl: Pacyfik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
pl: Pacyfik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
pl: Pacyfik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
pl: Pacyfik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
pl: Pacyfik/Guam

en: Pacific/Honolulu
pl: Pacyfik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
pl: Pacyfik/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
pl: Pacyfik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
pl: Pacyfik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
pl: Pacyfik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
pl: Pacyfik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
pl: Pacyfik/Marquesas

en: Pacific/Midway
pl: Pacyfik/Midway

en: Pacific/Nauru
pl: Pacyfik/Nauru

en: Pacific/Niue
pl: Pacyfik/Niue

en: Pacific/Norfolk
pl: Pacyfik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
pl: Pacyfik/Numea

en: Pacific/Pago_Pago
pl: Pacyfik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
pl: Pacyfik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
pl: Pacyfik/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
pl: Pacyfik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
pl: Pacyfik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
pl: Pacyfik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
pl: Pacyfik/Saipan

en: Pacific/Tahiti
pl: Pacyfik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
pl: Pacyfik/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
pl: Pacyfik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
pl: Pacyfik/Truk

en: Pacific/Wake
pl: Pacyfik/Wake

en: Pacific/Wallis
pl: Pacyfik/Wallis

en: Pacific/Yap
pl: Pacyfik/Yap

en: US
pl: Stany_Zjednoczone

en: US/Alaska
pl: Stany_Zjednoczone/Alaska

en: US/Arizona
pl: Stany_Zjednoczone/Arizona

en: US/Central
pl: USA/Centralny

en: US/Eastern
pl: USA/Wschodni

en: US/Hawaii
pl: Stany_Zjednoczone/Hawaje

en: US/Michigan
pl: Stany_Zjednoczone/Michigan

en: US/Mountain
pl: USA/Góry

en: US/Pacific
pl: Stany_Zjednoczone/Pacyfik

en: US/Samoa
pl: Stany_Zjednoczone/Samoa

en: New appointment
pl: Nowe zdarzenie

en: About Orage
pl: O programie

en: Orage Panel Clock
pl: Panel zegara

en: Show time and date?
pl: Wyświetlić datę i czas?

en: Orage preferences
pl: Preferencje Orage

en: Settings for the Xfce 4 Calendar Application (Orage)
pl: Konfiguruje ustawienia kalendarza Orange

en: Orage Calendar Preferences
pl: Ustawienia Kalendarza

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Orage Calendar
pl: Kalendarz Orage

en: Desktop calendar
pl: Kalendarz pulpitu
