Xfce Apps - en to pt_BR translation catalogue (967 entries)

en: no underline
pt_BR: sem sublinhado

en: single
pt_BR: simples

en: double
pt_BR: duplo

en: low
pt_BR: abaixo

en: Raising GlobalTime window...
pt_BR: Levantando a janela Horário Mundial...

en: GlobalTime window raise failed
pt_BR: Falha ao levantar a janela Horário Mundial

note: ********** timezone tooltip **********
en: %s
    click to modify clock
pt_BR: %s
    clique para modificar o relógio

en: Localtime
pt_BR: Horário local

en: button 1 to change preferences 
    button 2 to adjust time of clocks
pt_BR: botão 1 para modificar as preferências 
    botão 2 para ajustar o horário dos relógios

en: adjust to change hour
pt_BR: ajuste para modificar a hora

en: adjust to change minute. Click arrows with button 2 to change only 1 minute.
pt_BR: ajuste para modificar os minutos. Clique na setas com o botão 2 para modificar somente 1 minuto.

en: Global Time
pt_BR: Horário Mundial

en: NEW
pt_BR: NOVO

en: NEW COPY
pt_BR: NOVA CÓPIA

en: Not possible to delete the last clock.
pt_BR: Não é possível excluir o último relógio

en: update this clock
pt_BR: atualizar este relógio

en: add new empty clock
pt_BR: adicionar um novo relógio vazio

en: add new clock using this clock as model
pt_BR: adicionar um novo relógio usando este relógio como modelo

en: delete this clock
pt_BR: excluir este relógio

en: move this clock first
pt_BR: mover este relógio primeiro

en: move this clock left
pt_BR: mover este relógio para a esquerda

en: move this clock right
pt_BR: mover este relógio para a direita

en: move this clock last
pt_BR: mover este relógio por último

en: set the timezone of this clock to be local timezone
pt_BR: definir o fuso horário deste relógio para ser o horário local

en: close window and exit
pt_BR: fechar a janela e sair

en: Globaltime preferences
pt_BR: preferências de horário mundial

note: -----------------------HEADING-------------------------------------------
en: Clock Parameters
pt_BR: Parâmetros do Relógio

en: Name of the clock:
pt_BR: Nome do relógio

en: enter name of clock
pt_BR: digite o nome do relógio

en: Timezone of the clock:
pt_BR: Fuso horário do relógio

en: Text Formatting
pt_BR: Formatação de Texto

note: ------------------------background-------------------------
en: Background color:
pt_BR: Cor de fundo:

en: Click to change background colour for clock
pt_BR: Clique para modificar a cor de fundo do relógio

en: Use default
pt_BR: Usar padrão

en: Cross this to use default instead of selected value
pt_BR: Marque isto para usar o valor padrão invés do valor selecionado

note: ------------------------foreground-------------------------
en: Foreground (=text) color:
pt_BR: Cor (=texto) de primeiro plano:

en: Click to change foreground colour for clock
pt_BR: Clique para modificar a cor do relógio

note: ------------------------name font-------------------------
en: Font for name of clock:
pt_BR: Nome da fonte do relógio:

en: Click to change font for clock name
pt_BR: Clique para modificar a fonte para o nome do relógio

note: ------------------------time font-------------------------
en: Font for time of clock:
pt_BR: Fonte para o horário do relógio:

en: Click to change font for clock time
pt_BR: Clique para modificar a fonte do horário do relógio

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline name of clock:
pt_BR: Sublinhar o nome do relógio:

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline time of clock:
pt_BR: Sublinhar o horário do relógio:

en: Text Default Formatting
pt_BR: Formatação Padrão de Texto

en: Click to change default background colour for clocks
pt_BR: Clique para modificar a cor de fundo padrão dos relógios

en: Cross this to use system default instead of selected color
pt_BR: Marque isto para usar a cor padrão do sistema invés da cor selecionada

en: Click to change default text colour for clocks
pt_BR: Clique para modificar a cor padrão de texto dos relógios

en: Click to change default font for clock name
pt_BR: Clique para modificar a fonte padrão para o nome do relógio

en: Cross this to use system default font instead of selected font
pt_BR: Marque isto para usar a fonte padrão do sistema invés da fonte selecionada

en: Click to change default font for clock time
pt_BR: Clique para modificar a fonte padrão para o horário do relógio

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline for name of clock:
pt_BR: Sublinhar nome do relógio:

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline for time of clock:
pt_BR: Sublinhar horário do relógio:

en: update preferences
pt_BR: preferências de atualização

en: Globaltime Preferences
pt_BR: Preferências de horário mundial

note: -----------------------HEADING--------------------------------------
en: General Preferences
pt_BR: Preferências Gerais

en: Decorations:
pt_BR: Decorações:

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Use normal decorations
pt_BR: Usar decorações normais

en: None
pt_BR: Nenhuma

en: Do not show window decorations (borders)
pt_BR: Não mostrar decorações de janelas (bordas)

en: Clock size:
pt_BR: Tamanho do relógio:

en: Equal
pt_BR: Igual

en: All clocks have same size
pt_BR: Todos relógios tem o mesmo tamanho

en: Varying
pt_BR: Variando

en: Clock sizes vary
pt_BR: Tamanhos dos relógios variam

en: Local timezone:
pt_BR: Fuso horário local:

en:  Other
pt_BR: Outro

en: %d hour %d mins
pt_BR: %d hora %d minutos

en: %d hour
pt_BR: %d hora

en: %d mins
pt_BR: %d minutos

en: backward
pt_BR: Voltar

en: forward
pt_BR: Avançar

en: not changed
pt_BR: sem mudança

en: not changing
pt_BR: nenhuma alteração

note: location
en: Location
pt_BR: Local

en: GMT Offset
pt_BR: diferença GMT

en: Previous/Next Change
pt_BR: Anterior/Próxima Mudança

en: Country
pt_BR: País

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
pt_BR: Escolha o fuso horário

en: Change mode
pt_BR: Modo de mudança

note: NOTE: this exists only if ical timezones are being used
en: floating
pt_BR: flutuante

en: Orage Globaltime
pt_BR: Horário mundial do Orage

en: Show clocks from different countries
pt_BR: Mostrar relógios de diferentes países

en: Globaltime
pt_BR: Horário mundial

en: No rotation
pt_BR: Não girar

en: Rotate left
pt_BR: Girar à esquerda

en: Rotate right
pt_BR: Girar à direita

en: Appearance
pt_BR: Aparência

note: show frame
en: Show _frame
pt_BR: Mostrar _borda

note: foreground color
en: set foreground _color:
pt_BR: ajustar cor de _primeiro plano:

note: background color
en: set _background color:
pt_BR: ajustar cor de _fundo:

note: clock size (=mbox size): height and width
en: set _height:
pt_BR: definir _altura:

en: Note that you can not change the height of horizontal panels
pt_BR: Note que você não pode alterar a altura dos painéis horizontais

en: set _width:
pt_BR: definir _largura:

en: Note that you can not change the width of vertical panels
pt_BR: Note que você não pode alterar a altura dos painéis verticais

en: Show lines _vertically
pt_BR: Mostrar linhas _verticalmente

en: Clock Options
pt_BR: Opções do Relógio

note: timezone
en: set timezone to:
pt_BR: ajustar fuso horário para:

en: Line %d:
pt_BR: Linha %d:

en: Enter any valid strftime function parameter.
pt_BR: Entre qualquer parâmetro válido da função strftime.

note: Tooltip hint
en: Tooltip:
pt_BR: Dica de ferramenta:

note: special timing for SUSPEND/HIBERNATE
en: fix time after suspend/hibernate
pt_BR: corrigir o horário depois de suspender/hibernar

en: You only need this if you do short term (less than 5 hours) suspend or hibernate and your visible time does not include seconds. Under these circumstances it is possible that Orageclock shows time inaccurately unless you have this selected. (Selecting this prevents cpu and interrupt saving features from working.)
pt_BR: Você só precisa disso se você suspende ou hiberna (por menos de 5 horas) e o seu tempo de visibilidade não inclui segundos. Sob estas circunstâncias é possível que o relógio do Orage mostre o horário de forma incorreta caso você não tenha isso selecionado. (Selecionando isso previne o CPU e interrompe os recursos de economia de funcionarem.)

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
pt_BR: Este programa usa a função strftime para obter o tempo.
    Use qualquer código válido para obter o tempo no formato
    preferido. Alguns códigos comuns são:
    	%A = dia da semana		%B = mês
    	%c = data & hora			%R = hora & minuto
    	%V = número da semana	%Z = fuso horário em uso
    	%H = horas				%M = minuto
    	%X = horário local		%x = data local

en: Orage clock Preferences
pt_BR: Preferências do relógio do Orage

note: TRANSLATORS: Use format characters from strftime(3) * to get the proper string for your locale. * I used these: * %A  : full weekday name * %d  : day of the month * %B  : full month name * %Y  : four digit year * %V  : ISO week number
en: %A %d %B %Y/%V
pt_BR: %d de %B de %Y

en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

en: Manage your time with Orage
pt_BR: Gerencie seu tempo com o Orage

note: if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
pt_BR: Fim

en: Due
pt_BR: Prazo

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
pt_BR: Selecione um arquivo...

en: Sound Files
pt_BR: Arquivos de Som

en: All Files
pt_BR: Todos os Arquivos

en: The appointment information has been modified.
pt_BR: A informação do compromisso foi modificada.

en: Do you want to continue?
pt_BR: Você deseja continuar?

en: No, do not leave
pt_BR: Não, não sair

en: Yes, ignore modifications and leave
pt_BR: Sim, ignorar modificações e sair

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
pt_BR: O final deste compromisso é anterior ao começo.

en: Not set
pt_BR: Não definido

en: Add new appointment to this file.
pt_BR: Adiciona novo compromisso a este arquivo.

en: Orage default file
pt_BR: arquivo padrão do Orage

en: Appointment addition failed.
pt_BR: Falha ao adicionar compromisso.

en: Error happened when adding appointment. Look more details from the log file.
pt_BR: Ocorreu um erro ao adicionar compromisso. Veja mais detalhes no arquivo de log.

en: Appointment update failed.
pt_BR: Falha ao atualizar compromisso.

en: Look more details from the log file. (Perhaps file was updated external from Orage?)
pt_BR: Veja mais detalhes no arquivo de log. (talvez o arquivo foi atualizado externo ao Orage?)

en: This appointment will be permanently removed.
pt_BR: Este compromisso será removido permanentemente.

en: No, cancel the removal
pt_BR: Não, cancelar a remoção

en: Yes, remove it
pt_BR: Sim, removê-lo

en: Pick the date
pt_BR: Escolha a data

en: Today
pt_BR: Hoje

en: This appointment does not exist.
pt_BR: Este compromisso não existe.

en: It was probably removed, please refresh your screen.
pt_BR: Foi provavelmente removido, por favor recarregue sua rela.

en: Current categories
pt_BR: Categorias atuais

en: Add new category with color
pt_BR: Adicionar nova categoria com cor

en: Category:
pt_BR: Categoria:

en: Colors of categories - Orage
pt_BR: Cores de categorias - Orage

en:  *** COPY ***
pt_BR: *** CÓPIA ***

en: New appointment - Orage
pt_BR: Novo compromisso - Orage

note: File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: Sav_e and close
pt_BR: Salvar e f_echar

en: D_uplicate
pt_BR: D_uplicar

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save and close
pt_BR: Salvar e fechar

en: Revert
pt_BR: Reverter

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Delete
pt_BR: Apagar

en: Free
pt_BR: Livre

en: Busy
pt_BR: Ocupado

en: General
pt_BR: Geral

note: type
en: Type
pt_BR: Tipo

en: Event
pt_BR: Evento

en: Event that will happen sometime. For example:
    Meeting or birthday or TV show.
pt_BR: Evento futuro. Por exemplo:
    Reunião ou aniversário ou programa de TV.

en: Todo
pt_BR: Tarefa

en: Something that you should do sometime. For example:
    Wash your car or test new version of Orage.
pt_BR: Algo que você deveria fazer em um futuro próximo. Por exemplo:
    Lavar o seu carro ou testar a nova versão do Orage.

en: Journal
pt_BR: Diário

en: Make a note that something happened. For example:
    Remark that your mother called or first snow came.
pt_BR: Fazer uma observação que algo aconteceu. Por exemplo:
    Lembrar que sua mãe ligou ou que caiu neve pela primeira vez.

note: title
en: Title
pt_BR: Título

en: All day event
pt_BR: Evento de um dia inteiro

note: start time
en: Start
pt_BR: Início

en: Set
pt_BR: Definir

en: Duration
pt_BR: Duração

en: days
pt_BR: dias

en: hours
pt_BR: horas

en: mins
pt_BR: minutos

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
pt_BR: Disponibilidade

note: completed (only for TODO)
en: Completed
pt_BR: Completado

en: Done
pt_BR: Concluído

note: categories
en: Categories
pt_BR: Categorias

en: This is special category, which can be used to color this appointment in list views.
pt_BR: Esta é uma categoria especial, que pode ser usada para colorir este compromisso em visões de lista.

en: update colors for categories.
pt_BR: atualizar cores para as categorias.

note: priority
en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: If you set this 8 or bigger, the appointment is NOT shown on list windows.
    You can use that feature to unclutter your list windows, but it makes it more difficult to find this appointment.
    (Alarms will still fire normally.)
    (There is undocumented parameter so that you can change the default limit of 8.)
pt_BR: Se você definir isso como 8 ou mair, o compromisso NÃO será mostrado nas janelas de lista.
    Você pode usar o recurso para desconfundir as janelas de lista, mas ele deixa mais difícil localizar este compromisso.
    (Alarmes vão tocar normalmente.)
    (há parâmetro não documentado de forma que você possa alterar o limite padrão de 8.)

note: note
en: Note
pt_BR: Nota

en: These shorthand commands take effect immediately:
        <D> inserts current date in local date format
        <T> inserts time and
        <DT> inserts date and time.
    
    These are converted only later when they are seen:
        <&Ynnnn> is translated to current year minus nnnn.
    (This can be used for example in birthday reminders to tell how old the person will be.)
pt_BR: Estes comandos têm efeitos imediatos:
        <D> insere data atual no formato local
        <T> insere home e
        <DT> insere data e hora.
    
    Estes apenas serão convertidos apenas quando forem vistos:
        <&Ynnnn> é traduzido para o ano atual menos nnnn.
    (Pode ser utilizado em lembretes de aniversários para informar quantos anos a pessoa terá.)

en: Before Start
pt_BR: Antes de Iniciar

en: Before End
pt_BR: Antes de Finalizar

en: After Start
pt_BR: Depois de Iniciar

en: After End
pt_BR: Depois de Finalizar

en: Alarm
pt_BR: Alarme

note: **** ALARM TIME ****
en: Alarm time
pt_BR: Horário do alarme

en: Often you want to get alarm:
     1) before Event start
     2) before Todo end
     3) after Todo start
pt_BR: Geralmente você deseja receber uma notificação:
     1) antes do Evento começar
     2) antes da Tarefa terminar
     3) depois da Tarefa terminar

en: Persistent alarm
pt_BR: Alarme insistente

en: Select this if you want Orage to remind you even if it has not been active when the alarm happened.
pt_BR: Selecione isto se você deseja que o Orage te notifique mesmo que ele não esteja ativado quando a notificação aconteceu.

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
pt_BR: Som

en: Use
pt_BR: Usar

en: Select this if you want audible alarm
pt_BR: Selecione isto se você deseja um alarme sonoro

en: Repeat alarm sound
pt_BR: Repetir som do alarme

en: times
pt_BR: vezes

en: sec interval
pt_BR: intervalo de seg

en: Use Orage window
pt_BR: Usar a janela do Orage

en: Select this if you want Orage window alarm
pt_BR: Selecione isto se você deseja uma notificação na janela do Orage

en: Use notification
pt_BR: Usar notificação

en: Select this if you want notification alarm
pt_BR: Selecione isto se você deseja uma notificação de alarme

en: Set timeout
pt_BR: Definir tempo de espera

en: Select this if you want notification to expire automatically
pt_BR: Selecione isto se você deseja que a notificação expire automaticamente

en: 0 = system default expiration time
pt_BR: 0 = tempo de expiração padrão do sistema

en: seconds
pt_BR: segundos

note: **** Procedure Alarm ****
en: Procedure
pt_BR: Procedimento

en: Select this if you want procedure or script alarm
pt_BR: Selecione isto se você deseja um alarme por procedimento ou script

en: You must enter all escape etc characters yourself.
    This string is just given to shell to process.
    The following special commands are replaced at run time:
    	<&T>  appointment title
    	<&D>  appointment description
    	<&AT> alarm time
    	<&ST> appointment start time
    	<&ET> appointment end time
pt_BR: Você deve inserir todos os caracteres de especiais manualmente.
    Esta linha é enviada ao terminal para processar.
    Os seguintes comandos especiais serão substituídos durante a execução:
    	<&T>  título do compromisso
    	<&D>  descrição do compromisso
    	<&AT> hora do alarme
    	<&ST> início do compromisso
    	<&ET> final do compromisso

en: Test this alarm by raising it now
pt_BR: Teste este alarme agora

en: <b>Default alarm</b>
pt_BR: <b>Alarme padrão</b>

en: Store current settings as default alarm
pt_BR: Salvar as configurações atuais como alarme padrão

en: Set current settings from default alarm
pt_BR: Definir configurações atuais a partir do alarme padrão

en: Daily
pt_BR: Diária

en: Weekly
pt_BR: Semanal

en: Monthly
pt_BR: Mensal

en: Yearly
pt_BR: Anual

en: Hourly
pt_BR: Hora em hora

en: Mon
pt_BR: Seg

en: Tue
pt_BR: Ter

en: Wed
pt_BR: Qua

en: Thu
pt_BR: Qui

en: Fri
pt_BR: Sex

en: Sat
pt_BR: Sáb

en: Sun
pt_BR: Dom

en: Recurrence
pt_BR: Recorrência

note: complexity
en: Complexity
pt_BR: Complexidade

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Use this if you want regular repeating event
pt_BR: Use isto se você deseja eventos com repetição regular

en: Use this if you need complex times like:
     Every Saturday and Sunday or 
     First Tuesday every month
pt_BR: Use isto se você precisa de horários complexos como:
    Todo sábado e domingo ou 
    A primeira terça de cada mês

note: frequency
en: Frequency
pt_BR: Frequência

en: Each
pt_BR: Cada

en: occurrence
pt_BR: Recorrência

en: Limit frequency to certain interval.
     For example: Every third day:
     Frequency = Daily and Interval = 3
pt_BR: Limitar a frequência à certos intervalos.
    Por exemplo: Todo terceiro dia.
    Frequência = Diariamente e Intervalo = 3

en: Limit
pt_BR: Limitar

en: Repeat forever
pt_BR: Repetir para sempre

en: Repeat
pt_BR: Repetir

en: Repeat until
pt_BR: Repetir até

note: weekdays (only for complex settings)
en: Weekdays
pt_BR: Dias da semana

en: Which day
pt_BR: Qual dia

en: Specify which weekday for monthly and yearly events.
     For example:
     Second Wednesday each month:
    	Frequency = Monthly,
    	Weekdays = check only Wednesday,
    	Which day = select 2 from the number below Wednesday
pt_BR: Especificar qual dia da semana para eventos mensais e anuais.
     Por exemplo:
     Segunda quarta de cada mês:
    	Frequência = Mensal,
    	Dias da semana = checar somente na quarta,
    	Qual dia = selecionar 2 do número abaixo de quarta

note: TODO base (only for TODOs)
en: TODO base
pt_BR: Tarefa base

en: TODO reoccurs regularly starting on start time and repeating after each interval no matter when it was last completed
pt_BR: Uma TAREFA ocorre regularmente começando no horário inicial e repetindo a cada intervalo sem levar em conta quando foi a última vez concluída

en: TODO reoccurrency is based on complete time and repeats after the interval counted from the last completed time.
    (Note that you can not tell anything about the history of the TODO since reoccurrence base changes after each completion.)
pt_BR: A ocorrência de uma TAREFA é baseada no horário concluído e repete depois que o intervalo conta a partir de quando foi a última vez concluída.
    (Note que não é possível entender o histórico das TAREFAS já que a base de ocorrência muda depois de cada conclusão.)

note: exceptions
en: Exceptions
pt_BR: Exceções

en: Add more exception dates by clicking the calendar days below.
    Exception is either exclusion(-) or inclusion(+) depending on the selection.
    Remove by clicking the data.
pt_BR: Adicione mais datas de exceção clicando nos dias do calendário abaixo.
    Uma exceção pode ser de exclusão(-) ou inclusão(+) dependendo da seleção.
    Remova clicando na data.

en: Add excluded date (-)
pt_BR: Adicionar data excluída (-)

en: Excluded days are full days where this appointment is not happening
pt_BR: Os dias excluídos são os dias em que este compromisso não ocorre

en: Add included time (+)
pt_BR: Adicionar hora incluída (+)

en: Included times have same timezone than start time, but they may have different time
pt_BR: As horas incluídas têm o mesmo fuso horário da hora inicial, mas podem ter horas diferentes

note: calendars showing the action days
en: Action dates
pt_BR: Datas de ação

note: ********* View menu ********* View menu
en: _View
pt_BR: _Ver

note: ********* Go menu   *********
en: _Go
pt_BR: _Ir

en: New
pt_BR: Novo

en: Back one week
pt_BR: Voltar uma semana

en: Back one day
pt_BR: Voltar um dia

en: Forward one day
pt_BR: Avançar um dia

en: Forward one week
pt_BR: Avançar uma semana

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en:        Number of days to show
pt_BR: Número de dias para mostrar

en: Orage - day view
pt_BR: Orage - visão do dia

note: date only appointment
en: All day
pt_BR: Todo o dia

en: Time
pt_BR: Horário

en: No rows have been selected.
pt_BR: Nenhuma fila foi selecionada.

en: Click a row to select it and after that you can copy it.
pt_BR: Clique em uma fila para selecioná-la para que você possa copiá-la.

en: You will permanently remove all
    selected appointments.
pt_BR: Você vai permanentemente excluir todos
    compromissos selecionados.

en: Yes, remove them
pt_BR: Sim, removê-los

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Forward
pt_BR: Avançar

en: Find
pt_BR: Localizar

en: Dayview
pt_BR: Visão do dia

en: Extra days to show:
pt_BR: Dias extras para mostrar:

en: only first repeating
pt_BR: apenas primeiro repetido

en: Check this if you only want to see the first repeating event. By default all are shown.
    Note that this also shows all urgencies.
    Note that repeating events may appear earlier in the list as the first occurrence only is listed.
pt_BR: Marque isso apenas se você deseja ver o primeiro evento repetido. Por padrão, todos são mostrados.
    Note que isso também mostra todas as urgências.
    Note que eventos repetidos podem aparecer antes na lista como a primeira ocorrência é apenas listada.

en: also old
pt_BR: também antigo

en: Check this if you want to see old events also. This can only be selected after 'only first repeating' is enabled to avoid very long lists.
    Note that extra days selection still defines if newer appointments are listed'.
pt_BR: Marque isso se você deseja ver eventos antigos também. Isso só pode estar selecionado após "apenas primeiro repetido" estar habilitado para evitar listas muito longas.
    Note que a seleção de "dias extras" ainda define se novos compromisso estão listados.

en: Journal entries starting from:
pt_BR: Entradas no diário começando em:

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search text
pt_BR: Pesquisar pelo texto

en: Flags
pt_BR: Opções

en: Title
pt_BR: Título

en: Double click line to edit it.
    
    Flags in order:
    	 1. Alarm: n=no alarm
    		 A=Alarm is set P=Persistent alarm is set
    	 2. Recurrence: n=no recurrence
    		 H=Hourly D=Daily W=Weekly M=Monthly Y=Yearly
    	 3. Type: f=free B=Busy
    	 4. Located in file:
    		O=Orage A=Archive F=Foreign
    	 5. Appointment type:
    		E=Event T=Todo J=Journal
pt_BR: Clique duplo na linha para editá-la.
    
    Sinalizadores em ordem:
         1. Alarme:
              n=Nenhum alarme
              A=Alarme definido
              P=alarme persistente
         2. Recorrência:
              n=nenhuma recorrência M=Mensalmente
              H=cada Hora           W=Semanalmente
              D=Diariamente         Y=Anualmente
         3. Tipo:
              f=livre               B=ocupado
         4. Localizado em arquivo:
              O=Orage               A=Arquivo
              F=Externo
         5. Tipos de compromisso:
              E=Evento              T=Tarefa
              J=Diário

note: remove since it has ended
en: 	Recur ended, moving to archive file.
pt_BR: 	Ocorrência finalizada, movendo para arquivamento.

en: Archiving not enabled. Exiting
pt_BR: Arquivamento não está habilitado. Saindo

en: Archiving threshold: %d month(s)
pt_BR: Limite para arquivamento: %d mê(ese)s

note: yy mon day
en: 	Archiving events, which are older than: %04d-%02d-%02d
pt_BR: 	Arquivando eventos que são mais velhos que: %04d-%02d-%02d

en: Archiving uid: %s
pt_BR: UID de arquivamento: %s

note: VTODO not completed, do not archive
en: 	VTODO not complete; not archived
pt_BR: 	O VTODO não está concluído; não arquivado

note: it is recurrent event
en: 	Recurring. End year: %04d, month: %02d, day: %02d
pt_BR: 	Repetindo. Final do ano: %04d, mês: %02d, dia: %02d

en: Archiving done
pt_BR: Arquivamento concluído

note: PHASE 1: go through base orage file and remove "repeat" shortcuts
en: Starting archive removal.
pt_BR: Iniciando remoção de arquivamento.

en: 	PHASE 1: reset recurring appointments
pt_BR: 	FASE 1: restaurar compromissos frequentes

note: PHASE 2: go through archive file and add everything back to base orage. * After that delete the whole arch file
en: 	PHASE 2: return archived appointments
pt_BR: 	FASE 2: retorna compromissos arquivados

en: Archive removal done
pt_BR: Remoção de arquivamento concluído

en: Orage default alarm
pt_BR: Alarme padrão do Orage

en: Created alarm list for main Orage file:
pt_BR: Lista de alarmes criada a para o arquivo principal do Orage:

en: Created alarm list for foreign file: %s (%s)
pt_BR: Criada lista de alarme para arquivo externo: %s (%s)

en: 	Added %d alarms. Processed %d events.
pt_BR: 	Adicionado %d alarmes. Processados %d eventos.

en: 	Found %d alarms of which %d are active. (Searched %d recurring alarms.)
pt_BR: 	%d alarmes encontrados dos quais %d estão ativos. (Pesquisou por %d alarmes recorrentes.)

en: Starting import file preprocessing
pt_BR: Iniciando pré-processamento de

en: ... Patched DCREATED to be CREATED.
pt_BR: ... Mudou DCREATED para CREATED.

en: ... Patched timezone to Orage format.
pt_BR: ... Mudou fuso horário para o formato do Orage.

en: Import file preprocessing done
pt_BR: Pré-processamento de importação de arquivo concluído

en: Found external update on file %s.
pt_BR: Encontrada atualização externa no arquivo %s.

en: Refreshing alarms and calendar due to external file update.
pt_BR: Renovando alarmes e agenda por causa de atualização externa no arquivo.

en: Calendar files
pt_BR: Arquivos de calendário

en: Current foreign files
pt_BR: Arquivos atuais desconhecidos

en: READ ONLY
pt_BR: SOMENTE LEITURA

en: READ WRITE
pt_BR: SOMENTE ESCRITA

en: ***** No foreign files *****
pt_BR: ***** Nenhum arquivo desconhecido *****

en: Foreign file add failed
pt_BR: Falha ao adicionar arquivo externo

en: Orage can only handle 10 foreign files. Limit reached.
pt_BR: Orage pode lidar com apenas 10 arquivos externos. Limite alcançado.

en: Filename is empty.
pt_BR: Nome de arquivo está vazio.

en: Name is empty.
pt_BR: Nome está vazio.

en: File does not exist.
pt_BR: Arquivo não existe.

en: Same filename already exists in Orage.
pt_BR: O mesmo nome de arquivo existe no Orage.

en: Same name already exists in Orage.
pt_BR: O mesmo nome existe no Orage.

en: Import/export
pt_BR: Importar/exportar

en: Import
pt_BR: Importar

en: Read from file:
pt_BR: Ler do arquivo:

en: Separate filenames with comma(,).
     NOTE: comma is not valid character in filenames for Orage.
pt_BR: Separar nomes de arquivos com vírgulas(,).
    OBSERVAÇÃO: vírgulas não são caracteres válidos em nomes de arquivos no Orage.

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Write to file:
pt_BR: Salvar no arquivo:

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: All appointments
pt_BR: Todos compromissos

en: Named appointments:
pt_BR: Compromissos chamados:

en: Note that only main file appointments are read.
    Archived and Foreign events are not exported.
pt_BR: Observe que somente compromissos no arquivo principal são lidos.
    Eventos desconhecidos e arquivados não são exportados.

en: Note that only main file appointments are read.
    Foreign events are not exported.
pt_BR: Observe que somente compromissos no arquivo principal são lidos.
    Eventos desconhecidos não são exportados.

en: You can easily drag these from event-list window.
pt_BR: Você pode facilmente arrastá-los da janela de lista de eventos.

en: Orage appointment UIDs separated by commas.
pt_BR: UID de compromissos do Orage separados por vírgulas.

en: Archive
pt_BR: Arquivar

en: Archive now (threshold: %d months)
pt_BR: Arquivar agora (limite: %d meses)

en: You can change archive threshold in parameters
pt_BR: Você pode modificar o limite de arquivamento nos parâmetros

en: Revert archive now
pt_BR: Reverter o arquivamento agora

en: Return all archived events into main orage file and remove arch file.
    This is useful for example when doing export and moving orage
    appointments to another system.
pt_BR: Retorna todos eventos arquivados ao arquivo principal do Orage e remove o arquivamento.
    Isto é útil por exemplo quando exportando e movendo compromissos
    do Orage para outro sistema.

en: Orage files
pt_BR: Arquivos do Orage

en: Orage main calendar file
pt_BR: Arquivo de calendário principal do Orage

en: Current file:
pt_BR: Arquivo atual:

en: New file:
pt_BR: Arquivo novo:

en: Action options:
pt_BR: Opções de ação:

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Orage internal file rename only.
    Does not touch external filesystem at all.
    New file must exist.
pt_BR: Renomear somente arquivos internos do Orage.
    Não afeta de forma alguma os arquivos externos do sistema.
    Novo arquivo deve existir.

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Current file is copied and stays unmodified in the old place.
pt_BR: O arquivo atual é copiado e permanece sem modificações no local original.

en: Move
pt_BR: Mover

en: Current file is moved and vanishes from the old place.
pt_BR: O arquivo atual é movido e desaparece do local original.

en: Archive file
pt_BR: Arquivar o arquivo

en: Foreign files
pt_BR: Arquivos desconhecidos

en: Add new foreign file
pt_BR: Adicionar um novo arquivo desconhecido

en: Foreign file:
pt_BR: Arquivo desconhecido:

note: label = gtk_label_new(_("Options:")); gtk_box_pack_start(GTK_BOX(hbox), label, FALSE, FALSE, 5);
en: Visible name:
pt_BR: Nome visível:

en: Read only
pt_BR: Somente leitura

en: Set this if you want to make sure that this file is never modified by Orage.
    Note that modifying foreign files may make them incompatible with the original tool, where they came from!
pt_BR: Marque isto se você deseja  certificar-se que este arquivo nunca será modificado pelo Orage.
    Observe que modificando arquivos desconhecidos pode torná-los incompatíveis com a ferramenta original, de onde eles vieram!

en: This internal name is displayed to user instead of file name.
pt_BR: Este nome interno é exibido para o usuário em vez do nome de arquivo.

en: Exchange data - Orage
pt_BR: Trocar dados - Orage

en: 	This is %s version %s
pt_BR: 	Este é %s versão %s

en: 	Released under the terms of the GNU General Public License.
pt_BR: 	Lançado sob os termos da Licença Pública Geral GNU.

en: 	Compiled against GTK+-%d.%d.%d,
pt_BR: 	Compilado com GTK+-%d.%d.%d,

en: using GTK+-%d.%d.%d.
pt_BR: usando GTK+-%d.%d.%d.

en: 	Using DBUS for import.
pt_BR: 	Usando DBUS para importação.

en: 	Not using DBUS. Import works only partially.
pt_BR: 	Não usando DBUS. Importação funcionando parcialmente.

en: 	Using libnotify.
pt_BR: 	Usando libnotify.

en: 	Not using libnotify.
pt_BR: 	Não usando libnotify.

en: 	Using automatic archiving.
pt_BR: 	Usando arquivamento automático.

en: 	Not using archiving.
pt_BR: 	Não usando arquivamento.

en: 	Using operating system package libical.
pt_BR: 	Usando o pacote libical do sistema operacional.

en: 	Using Orage local version of libical.
pt_BR: 	Usando versão local do Orage do libical.

en: Usage: orage [options] [files]
pt_BR: Uso: orage [opções] [arquivos]

en: Options:
pt_BR: Opções:

en: --version (-v) 		show version of orage
pt_BR: --version (-v) 		mostra a versão do orage

en: --help (-h) 		print this text
pt_BR: --help (-h) 		imprime este texto

en: --preferences (-p) 	show preferences form
pt_BR: --preferences (-p) 	mostra o formulário de preferências

en: --toggle (-t) 		make orage visible/unvisible
pt_BR: --toggle (-t) 		torna o orage visível/invisível

en: --add-foreign (-a) file [RW] [name] 	add a foreign file
pt_BR: --add-foreign (-a) file [RW] [nome] 	adiciona um arquivo externo

en: --remove-foreign (-r) file 	remove a foreign file
pt_BR: --remove-foreign (-r) arquivo 	remove um arquivo desconhecido

en: --export (-e) file [appointment...] 	export appointments from Orage to file
pt_BR: --export (-e) arquivo [compromisso...] 	exportar compromissos do Orage para arquivo

en: files=ical files to load into orage
pt_BR: arquivo=arquivos ical para carregar no orage

en: 	dbus not included in orage.
pt_BR: 	dbus não incluído no orage.

en: 	without dbus [files] and foreign file options(-a & -r) can only be used when starting orage
pt_BR: 	sem dbus [arquivos] e opções para arquivos desconhecidos(-a & -r) só podem ser usados quando iniciando o Orage

en: 
    Unknown option %s
pt_BR: 
    Opção desconhecida %s

en: _Exchange data
pt_BR: _Trocar dados

note: Edit menu
en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: View selected _date
pt_BR: Ver _data selecionada

en: View selected _week
pt_BR: Ver s_emana selecionada

en: Select _Today
pt_BR: Selecionar Ho_je

en: Show _Globaltime
pt_BR: Mostrar _Horário Mundial

note: Help menu
en: _Help
pt_BR: A_juda

en: No title defined
pt_BR: Nenhum título definido

en:  Location: %s
pt_BR:  Localização: %s

en: 
     Note:
    %s
pt_BR: 
     Nota:
    %s

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     Due:	%s
     Done:	%s%s
pt_BR: Título: %s
    %s Início:	%s
     Fim:	%s
     Concluído:	%s%s

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     End:	%s%s
pt_BR: Título: %s
    %s Início:	%s
     Fim:	%s%s

en: <b>To do:</b>
pt_BR: <b>Tarefa:</b>

en: <b>Events for %s:</b>
pt_BR: <b>Eventos para %s:</b>

en: <b>Events for %s - %s:</b>
pt_BR: <b>Eventos for %s - %s:</b>

en: Main settings
pt_BR: Configurações principais

en: Timezone
pt_BR: Fuso horário

en: You should always define your local timezone.
pt_BR: Você deveria sempre definir seu fuso horário local.

en: Archive threshold (months)
pt_BR: Limite de arquivamento (meses)

en: (0 = no archiving)
pt_BR: (0 = sem arquivamento)

en: Archiving is used to save time and space when handling events.
pt_BR: Arquivamento é usado para salvar tempo e espaço quando lidando com eventos.

en: Sound command
pt_BR: Comando de áudio

en: This command is given to shell to make sound in alarms.
pt_BR: Este comando é passado ao shell para fazer alarmes sonoros.

en: Calendar window
pt_BR: Janela do calendário

en: Calendar visual details
pt_BR: Detalhes visuais do calendário

en: Show borders
pt_BR: Mostrar bordas

en: Show menu
pt_BR: Mostrar menu

en: Show day names
pt_BR: Mostrar nomes dos dias

en: Show week numbers
pt_BR: Mostrar números das semanas

en: Show month and year
pt_BR: Mostrar mês e ano

en: Calendar info boxes
pt_BR: Caixas de informações do calendário

en: Show todo list
pt_BR: Mostrar lista de tarefas

en: Number of days to show in event window
pt_BR: Número de dias a mostrar na janela de eventos

en: 0 = do not show event list at all
pt_BR: 0 = não mostrar a lista de eventos

en: Calendar visibility
pt_BR: Visibilidade do calendário

en: Show on all desktops
pt_BR: Mostrar em todas as áreas de trabalho

en: Keep on top
pt_BR: Manter acima

en: Show in taskbar
pt_BR: Mostrar na barra de tarefas

en: Show in pager
pt_BR: Mostrar no paginador

en: Show in systray
pt_BR: Mostrar na bandeja do sistema

en: Calendar start
pt_BR: Inicialização do calendário

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Hide
pt_BR: Esconder

en: Minimized
pt_BR: Minimizado

en: On calendar window open
pt_BR: Ao abrir a janela do calendário

en: Select today's date
pt_BR: Selecionar data de hoje

en: Select previously selected date
pt_BR: Selecionar data anteriormente selecionada

en: Calendar day double click shows
pt_BR: clique-duplo no dia do calendário mostra

en: Days view
pt_BR: Visão dos dias

en: Event list
pt_BR: Lista de eventos

en: Extra settings
pt_BR: Configurações adicionais

en: Event list window
pt_BR: Janela de lista de eventos

en: Number of extra days to show in event list
pt_BR: Número de dias extra a mostrar na lista de eventos

en: This is just the default value, you can change it in the actual eventlist window.
pt_BR: Este é apenas o valor padrão, você pode alterá-lo na atual janela da lista de eventos.

en: Show only first repeating event
pt_BR: Mostra apenas o primeiro evento repetido

en: Day view window default first day
pt_BR: Primeiro dia padrão na janela de visão de dia

en: First day of week
pt_BR: Primeiro dia da semana

en: Selected day
pt_BR: Dia selecionado

en: Use dynamic tray icon
pt_BR: Usar ícone de bandeja dinâmico

en: Use dynamic icon
pt_BR: Usar ícone dinâmico

en: Dynamic icon shows current month and day of the month.
pt_BR: Ícone dinâmico mostra o atual mês e dia do mês.

en: Use wakeup timer
pt_BR: Utilize temporizador de inicialização

en: Use this timer if Orage has problems waking up properly after suspend or hibernate. (For example tray icon not refreshed or alarms not firing.)
pt_BR: Utilize este temporizador se o Orage encontrar problemas ao inicializar após a suspensão ou hibernação. (Por exemplo, ícone na bandeja não atualizado ou alarmes funcionando.)

en: Foreign file default visual alarm
pt_BR: Alarme visual padrão de arquivo externo

en: Orage window
pt_BR: Janela do orage

en: Notify notification
pt_BR: Notificar notificação

en: Always quit when asked to close
pt_BR: Sempre sair quando perguntado pelo fechamento

en: Always quit
pt_BR: Sempre sair

en: By default Orage stays open in the background when asked to close. This option changes Orage to quit and never stay in background when it is asked to close.
pt_BR: Por padrão, o Orage permanece aberto em segundo-plano quando perguntado pelo fechamento. Esta opção faz com que o Orage feche e não permaneça mais em segundo-plano quando perguntado pelo fechamento.

en: Orage Preferences
pt_BR: Preferências do Orage

en: First Orage start. Searching default timezone.
pt_BR: Orage iniciado pela primeira vez. Pesquisando pelo fuso horário padrão.

en: Default timezone set to %s.
pt_BR: Fuso horário padrão definido para %s

en: Default timezone not found, please, set it manually.
pt_BR: O fuso horário padrão não foi encontrado, por favor definí-lo manualmente.

en: Reminder
pt_BR: Lembrete

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Reminder - Orage
pt_BR: Notificação - Orage

en: Postpone
pt_BR: Adiar

en: Remind me again after the specified time
pt_BR: Lembre-me novamente após a hora especificada

en: Next active alarms:
pt_BR: Próximo alarmes ativos:

en: 
    %02d d %02d h %02d min to: %s
pt_BR: 
    %02d d %02d h %02d min para: %s

en: 
    No active alarms found
pt_BR: 
    Nenhum alarme ativo encontrado

en: Africa
pt_BR: África

en: Africa/Abidjan
pt_BR: África/Abidjan

en: Africa/Accra
pt_BR: África/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
pt_BR: África/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
pt_BR: África/Algiers

en: Africa/Asmara
pt_BR: África/Asmara

en: Africa/Asmera
pt_BR: África/Asmera

en: Africa/Bamako
pt_BR: África/Bamako

en: Africa/Bangui
pt_BR: África/Bangui

en: Africa/Banjul
pt_BR: África/Banjul

en: Africa/Bissau
pt_BR: África/Bissau

en: Africa/Blantyre
pt_BR: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
pt_BR: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
pt_BR: África/Bujumbura

en: Africa/Cairo
pt_BR: África/Cairo

en: Africa/Casablanca
pt_BR: África/Casablanca

en: Africa/Ceuta
pt_BR: África/Ceuta

en: Africa/Conakry
pt_BR: África/Conakry

en: Africa/Dakar
pt_BR: África/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
pt_BR: África/Dar es Salaam

en: Africa/Djibouti
pt_BR: África/Djibouti

en: Africa/Douala
pt_BR: África/Douala

en: Africa/El_Aaiun
pt_BR: África/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
pt_BR: África/Freetown

en: Africa/Gaborone
pt_BR: África/Gaborone

en: Africa/Harare
pt_BR: África/Harare

en: Africa/Juba
pt_BR: África/Juba

en: Africa/Johannesburg
pt_BR: África/Johannesburg

en: Africa/Kampala
pt_BR: África/Kampala

en: Africa/Khartoum
pt_BR: África/Khartoum

en: Africa/Kigali
pt_BR: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
pt_BR: África/Kinshasa

en: Africa/Lagos
pt_BR: África/Lagos

en: Africa/Libreville
pt_BR: África/Libreville

en: Africa/Lome
pt_BR: África/Lome

en: Africa/Luanda
pt_BR: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
pt_BR: África/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
pt_BR: África/Lusaka

en: Africa/Malabo
pt_BR: África/Malabo

en: Africa/Maputo
pt_BR: África/Maputo

en: Africa/Maseru
pt_BR: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
pt_BR: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
pt_BR: África/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
pt_BR: África/Monrovia

en: Africa/Nairobi
pt_BR: África/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
pt_BR: África/Ndjamena

en: Africa/Niamey
pt_BR: África/Niamey

en: Africa/Nouakchott
pt_BR: África/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
pt_BR: África/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
pt_BR: África/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
pt_BR: África/São_Tomé

en: Africa/Timbuktu
pt_BR: África/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
pt_BR: África/Tripoli

en: Africa/Tunis
pt_BR: África/Tunis

en: Africa/Windhoek
pt_BR: África/Windhoek

en: America
pt_BR: América

en: America/Adak
pt_BR: América/Adak

en: America/Anchorage
pt_BR: América/Anchorage

en: America/Anguilla
pt_BR: América/Anguilla

en: America/Antigua
pt_BR: América/Antigua

en: America/Araguaina
pt_BR: América/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
pt_BR: América/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
pt_BR: América/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
pt_BR: América/Argentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
pt_BR: América/Argentina/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
pt_BR: América/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
pt_BR: América/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
pt_BR: América/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
pt_BR: América/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
pt_BR: América/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
pt_BR: América/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
pt_BR: América/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
pt_BR: América/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
pt_BR: América/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
pt_BR: América/Aruba

en: America/Asuncion
pt_BR: América/Asuncion

en: America/Atikokan
pt_BR: América/Atikokan

en: America/Atka
pt_BR: América/Atka

en: America/Bahia
pt_BR: América/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
pt_BR: América/Bahia_Banderas

en: America/Barbados
pt_BR: América/Barbados

en: America/Belem
pt_BR: América/Belém

en: America/Belize
pt_BR: América/Belize

en: America/Blanc-Sablon
pt_BR: América/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
pt_BR: América/Boa_Vista

en: America/Bogota
pt_BR: América/Bogotá

en: America/Boise
pt_BR: América/Boise

en: America/Buenos_Aires
pt_BR: América/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
pt_BR: América/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
pt_BR: América/Campo_Grande

en: America/Cancun
pt_BR: América/Cancun

en: America/Caracas
pt_BR: América/Caracas

en: America/Catamarca
pt_BR: América/Catamarca

en: America/Cayenne
pt_BR: América/Cayenne

en: America/Cayman
pt_BR: América/Cayman

en: America/Chicago
pt_BR: América/Chicago

en: America/Chihuahua
pt_BR: América/Chihuahua

en: America/Coral_Harbour
pt_BR: América/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
pt_BR: América/Cordoba

en: America/Costa_Rica
pt_BR: América/Costa_Rica

en: America/Creston
pt_BR: América/Creston

en: America/Cuiaba
pt_BR: América/Cuiabá

en: America/Curacao
pt_BR: América/Curacao

en: America/Danmarkshavn
pt_BR: América/Danmarkshavn

en: America/Dawson
pt_BR: América/Dawson

en: America/Dawson_Creek
pt_BR: América/Dawson_Creek

en: America/Denver
pt_BR: América/Denver

en: America/Detroit
pt_BR: América/Detroit

en: America/Dominica
pt_BR: América/Dominica

en: America/Edmonton
pt_BR: América/Edmonton

en: America/Ensenada
pt_BR: América/Ensenada

en: America/Eirunepe
pt_BR: América/Eirunepe

en: America/El_Salvador
pt_BR: América/El_Salvador

en: America/Fortaleza
pt_BR: América/Fortaleza

en: America/Fort_Wayne
pt_BR: América/Fort Wayne

en: America/Glace_Bay
pt_BR: América/Glace_Bay

en: America/Godthab
pt_BR: América/Godthab

en: America/Goose_Bay
pt_BR: América/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
pt_BR: América/Grand_Turk

en: America/Grenada
pt_BR: América/Grenada

en: America/Guadeloupe
pt_BR: América/Guadeloupe

en: America/Guatemala
pt_BR: América/Guatemala

en: America/Guayaquil
pt_BR: América/Guayaquil

en: America/Guyana
pt_BR: América/Guyana

en: America/Halifax
pt_BR: América/Halifax

en: America/Havana
pt_BR: América/Havana

en: America/Hermosillo
pt_BR: América/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
pt_BR: América/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
pt_BR: América/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
pt_BR: América/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
pt_BR: América/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
pt_BR: América/Indiana/Tell_City

en: America/Indiana/Vevay
pt_BR: América/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
pt_BR: América/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
pt_BR: América/Indiana/Winamac

en: America/Indianapolis
pt_BR: América/Indianapolis

en: America/Inuvik
pt_BR: América/Inuvik

en: America/Iqaluit
pt_BR: América/Iqaluit

en: America/Jamaica
pt_BR: América/Jamaica

en: America/Jujuy
pt_BR: América/Jujuy

en: America/Juneau
pt_BR: América/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
pt_BR: América/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
pt_BR: América/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
pt_BR: América/Knox IN

en: America/Kralendijk
pt_BR: América/Kralendijk

en: America/La_Paz
pt_BR: América/La_Paz

en: America/Lima
pt_BR: América/Lima

en: America/Los_Angeles
pt_BR: América/Los_Angeles

en: America/Louisville
pt_BR: América/Louisville

en: America/Lower_Princes
pt_BR: América/Lower_Princes

en: America/Maceio
pt_BR: América/Maceió

en: America/Managua
pt_BR: América/Managua

en: America/Manaus
pt_BR: América/Manaus

en: America/Marigot
pt_BR: América/Marigot

en: America/Martinique
pt_BR: América/Martinique

en: America/Mazatlan
pt_BR: América/Mazatlan

en: America/Mendoza
pt_BR: América/Mendoza

en: America/Menominee
pt_BR: América/Menominee

en: America/Merida
pt_BR: América/Merida

en: America/Metlakatla
pt_BR: América/Metlakatla

en: America/Mexico_City
pt_BR: América/Mexico_City

en: America/Miquelon
pt_BR: América/Miquelon

en: America/Moncton
pt_BR: América/Moncton

en: America/Monterrey
pt_BR: América/Monterrey

en: America/Montevideo
pt_BR: América/Montevideo

en: America/Montreal
pt_BR: América/Montreal

en: America/Montserrat
pt_BR: América/Montserrat

en: America/Nassau
pt_BR: América/Nassau

en: America/New_York
pt_BR: América/Nova_York

en: America/Nipigon
pt_BR: América/Nipigon

en: America/Nome
pt_BR: América/Nome

en: America/North_Dakota/Beulah
pt_BR: América/Dakota_do_Norte/Beulah

en: America/North_Dakota/Center
pt_BR: América/Dakota_do_Norte/Centro

en: America/North_Dakota/New_Salem
pt_BR: América/Dakota_do_Norte/Nova_Salém

en: America/Noronha
pt_BR: América/Noronha

en: America/Panama
pt_BR: América/Panamá

en: America/Pangnirtung
pt_BR: América/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
pt_BR: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
pt_BR: América/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
pt_BR: América/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
pt_BR: América/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
pt_BR: América/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
pt_BR: América/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
pt_BR: América/Porto_Rico

en: America/Rainy_River
pt_BR: América/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
pt_BR: América/Rankin_Inlet

en: America/Recife
pt_BR: América/Recife

en: America/Regina
pt_BR: América/Regina

en: America/Resolute
pt_BR: América/Resolute

en: America/Rio_Branco
pt_BR: América/Rio_Branco

en: America/Rosario
pt_BR: América/Rosário

en: America/Santa_Isabel
pt_BR: América/Santa_Isabel

en: America/Santarem
pt_BR: América/Santarém

en: America/Santiago
pt_BR: América/Santiago

en: America/Santo_Domingo
pt_BR: América/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
pt_BR: América/São_Paulo

en: America/Scoresbysund
pt_BR: América/Scoresbysund

en: America/Shiprock
pt_BR: América/Shiprock

en: America/Sitka
pt_BR: América/Sitka

en: America/St_Barthelemy
pt_BR: América/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
pt_BR: América/St_Johns

en: America/St_Kitts
pt_BR: América/St_Kitts

en: America/St_Lucia
pt_BR: América/St_Lucia

en: America/St_Thomas
pt_BR: América/St_Thomas

en: America/St_Vincent
pt_BR: América/St_Vincent

en: America/Swift_Current
pt_BR: América/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
pt_BR: América/Tegucigalpa

en: America/Thule
pt_BR: América/Thule

en: America/Thunder_Bay
pt_BR: América/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
pt_BR: América/Tijuana

en: America/Toronto
pt_BR: América/Toronto

en: America/Tortola
pt_BR: América/Tortola

en: America/Vancouver
pt_BR: América/Vancouver

en: America/Virgin
pt_BR: América/Virgin

en: America/Whitehorse
pt_BR: América/Whitehorse

en: America/Winnipeg
pt_BR: América/Winnipeg

en: America/Yakutat
pt_BR: América/Yakutat

en: America/Yellowknife
pt_BR: América/Yellowknife

en: Antarctica
pt_BR: Antártica

en: Antarctica/Casey
pt_BR: Antártica/Casey

en: Antarctica/Davis
pt_BR: Antártica/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
pt_BR: Antártica/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
pt_BR: Antártica/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
pt_BR: Antártica/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
pt_BR: Antártica/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
pt_BR: Antártica/Palmer

en: Antarctica/Rothera
pt_BR: Antártica/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
pt_BR: Antártica/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
pt_BR: Antártica/Syowa

en: Antarctica/Vostok
pt_BR: Antártica/Vostok

en: Arctic
pt_BR: Ártico

en: Arctic/Longyearbyen
pt_BR: Ártico/Longyearbyen

en: Asia
pt_BR: Ásia

en: Asia/Aden
pt_BR: Ásia/Aden

en: Asia/Almaty
pt_BR: Ásia/Almaty

en: Asia/Amman
pt_BR: Ásia/Amman

en: Asia/Anadyr
pt_BR: Ásia/Anadyr

en: Asia/Aqtau
pt_BR: Ásia/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
pt_BR: Ásia/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
pt_BR: Ásia/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
pt_BR: Ásia/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
pt_BR: Ásia/Baghdad

en: Asia/Bahrain
pt_BR: Ásia/Bahrain

en: Asia/Baku
pt_BR: Ásia/Baku

en: Asia/Bangkok
pt_BR: Ásia/Bangkok

en: Asia/Beirut
pt_BR: Ásia/Beirut

en: Asia/Bishkek
pt_BR: Ásia/Bishkek

en: Asia/Brunei
pt_BR: Ásia/Brunei

en: Asia/Calcutta
pt_BR: Ásia/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
pt_BR: Ásia/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
pt_BR: Ásia/Chongqing

en: Asia/Chungking
pt_BR: Ásia/Chungking

en: Asia/Colombo
pt_BR: Ásia/Colombo

en: Asia/Dacca
pt_BR: Ásia/Daca

en: Asia/Damascus
pt_BR: Ásia/Damascus

en: Asia/Dhaka
pt_BR: Ásia/Dhaka

en: Asia/Dili
pt_BR: Ásia/Dili

en: Asia/Dubai
pt_BR: Ásia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
pt_BR: Ásia/Dushanbe

en: Asia/Gaza
pt_BR: Ásia/Gaza

en: Asia/Harbin
pt_BR: Ásia/Harbin

en: Asia/Hebron
pt_BR: Ásia/Hebron

en: Asia/Hong_Kong
pt_BR: Ásia/Hong_Kong

en: Asia/Ho_Chi_Minh
pt_BR: Ásia/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hovd
pt_BR: Ásia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
pt_BR: Ásia/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
pt_BR: Ásia/Istanbul

en: Asia/Jakarta
pt_BR: Ásia/Jakarta

en: Asia/Jayapura
pt_BR: Ásia/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
pt_BR: Ásia/Jerusalém

en: Asia/Kabul
pt_BR: Ásia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
pt_BR: Ásia/Kamchatka

en: Asia/Karachi
pt_BR: Ásia/Karachi

en: Asia/Kashgar
pt_BR: Ásia/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
pt_BR: Ásia/Kathmandu

en: Asia/Katmandu
pt_BR: Ásia/Katmandu

en: Asia/Khandyga
pt_BR: Ásia/Khandyga

en: Asia/Kolkata
pt_BR: Ásia/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
pt_BR: Ásia/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
pt_BR: Ásia/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
pt_BR: Ásia/Kuching

en: Asia/Kuwait
pt_BR: Ásia/Kuwait

en: Asia/Macao
pt_BR: Ásia/Macao

en: Asia/Macau
pt_BR: Ásia/Macau

en: Asia/Magadan
pt_BR: Ásia/Magadan

en: Asia/Makassar
pt_BR: Ásia/Makassar

en: Asia/Manila
pt_BR: Ásia/Manila

en: Asia/Muscat
pt_BR: Ásia/Muscat

en: Asia/Nicosia
pt_BR: Ásia/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
pt_BR: Ásia/Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
pt_BR: Ásia/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
pt_BR: Ásia/Omsk

en: Asia/Oral
pt_BR: Ásia/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
pt_BR: Ásia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
pt_BR: Ásia/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
pt_BR: Ásia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
pt_BR: Ásia/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
pt_BR: Ásia/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
pt_BR: Ásia/Rangoon

en: Asia/Riyadh
pt_BR: Ásia/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
pt_BR: Ásia/Riad87

en: Asia/Riyadh88
pt_BR: Ásia/Riad88

en: Asia/Riyadh89
pt_BR: Ásia/Riad89

en: Asia/Saigon
pt_BR: Ásia/Saigon

en: Asia/Sakhalin
pt_BR: Ásia/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
pt_BR: Ásia/Samarkand

en: Asia/Seoul
pt_BR: Ásia/Seoul

en: Asia/Shanghai
pt_BR: Ásia/Shanghai

en: Asia/Singapore
pt_BR: Ásia/Singapore

en: Asia/Taipei
pt_BR: Ásia/Taipei

en: Asia/Tashkent
pt_BR: Ásia/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
pt_BR: Ásia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
pt_BR: Ásia/Tehran

en: Asia/Tel_Aviv
pt_BR: Ásia/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
pt_BR: Ásia/Timbu

en: Asia/Thimphu
pt_BR: Ásia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
pt_BR: Ásia/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
pt_BR: Ásia/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
pt_BR: Ásia/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
pt_BR: Ásia/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
pt_BR: Ásia/Urumqi

en: Asia/Ust-Nera
pt_BR: Ásia/Ust-Nera

en: Asia/Vientiane
pt_BR: Ásia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
pt_BR: Ásia/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
pt_BR: Ásia/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
pt_BR: Ásia/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
pt_BR: Ásia/Yerevan

en: Atlantic
pt_BR: Atlântico

en: Atlantic/Azores
pt_BR: Atlântico/Açores

en: Atlantic/Bermuda
pt_BR: Atlântico/Bermudas

en: Atlantic/Canary
pt_BR: Atlântico/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
pt_BR: Atlântico/Cabo_Verde

en: Atlantic/Faeroe
pt_BR: Atlântico/Faeroe

en: Atlantic/Faroe
pt_BR: Atlântico/Faroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
pt_BR: Atlântico/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
pt_BR: Atlântico/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
pt_BR: Atlântico/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
pt_BR: Atlântico/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
pt_BR: Atlântico/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
pt_BR: Atlântico/Stanley

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Australia/ACT
pt_BR: Austrália/ACT

en: Australia/Adelaide
pt_BR: Austrália/Adelaide

en: Australia/Brisbane
pt_BR: Austrália/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
pt_BR: Austrália/Broken_Hill

en: Australia/Currie
pt_BR: Austrália/Currie

en: Australia/Darwin
pt_BR: Austrália/Darwin

en: Australia/Eucla
pt_BR: Austrália/Eucla

en: Australia/Hobart
pt_BR: Austrália/Hobart

en: Australia/Lindeman
pt_BR: Austrália/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
pt_BR: Austrália/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
pt_BR: Austrália/Melbourne

en: Australia/Perth
pt_BR: Austrália/Perth

en: Australia/Sydney
pt_BR: Austrália/Sydney

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: Brazil/Acre
pt_BR: Brasil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
pt_BR: Brasil/Fernando de Noronha

en: Brazil/East
pt_BR: Brasil/Leste

en: Brazil/West
pt_BR: Brasil/Oeste

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Canada/Atlantic
pt_BR: Canadá/Atlântico

en: Canada/Central
pt_BR: Canadá/Central

en: Canada/East-Saskatchewan
pt_BR: Canadá/Leste-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
pt_BR: Canadá/Leste

en: Canada/Mountain
pt_BR: Canadá/Montanhas

en: Canada/Newfoundland
pt_BR: Canadá/Terra_Nova

en: Canada/Pacific
pt_BR: Canadá/Pacífico

en: Canada/Saskatchewan
pt_BR: Canadá/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
pt_BR: Canadá/Yukon

en: Chile/EasterIsland
pt_BR: Chile/Ilha_de_Páscoa

en: Europe
pt_BR: Europa

en: Europe/Amsterdam
pt_BR: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
pt_BR: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
pt_BR: Europa/Athens

en: Europe/Belfast
pt_BR: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
pt_BR: Europa/Belgrade

en: Europe/Berlin
pt_BR: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
pt_BR: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
pt_BR: Europa/Bruxelas

en: Europe/Bucharest
pt_BR: Europa/Bucharest

en: Europe/Budapest
pt_BR: Europa/Budapeste

en: Europe/Busingen
pt_BR: Europa/Amsterdã

en: Europe/Chisinau
pt_BR: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
pt_BR: Europa/Copenhagen

en: Europe/Dublin
pt_BR: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
pt_BR: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
pt_BR: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
pt_BR: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
pt_BR: Europa/Ilha_de_Man

en: Europe/Istanbul
pt_BR: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
pt_BR: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
pt_BR: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
pt_BR: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
pt_BR: Europa/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
pt_BR: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
pt_BR: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
pt_BR: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
pt_BR: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
pt_BR: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
pt_BR: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
pt_BR: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
pt_BR: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
pt_BR: Europa/Moscow

en: Europe/Nicosia
pt_BR: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
pt_BR: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pt_BR: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
pt_BR: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
pt_BR: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pt_BR: Europa/Riga

en: Europe/Rome
pt_BR: Europa/Roma

en: Europe/Samara
pt_BR: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
pt_BR: Europa/São_Marino

en: Europe/Sarajevo
pt_BR: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
pt_BR: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
pt_BR: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
pt_BR: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
pt_BR: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
pt_BR: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
pt_BR: Europa/Tirane

en: Europe/Tiraspol
pt_BR: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
pt_BR: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
pt_BR: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
pt_BR: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
pt_BR: Europa/Vienna

en: Europe/Vilnius
pt_BR: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
pt_BR: Europa/Volgogrado

en: Europe/Warsaw
pt_BR: Europa/Warsaw

en: Europe/Zagreb
pt_BR: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
pt_BR: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
pt_BR: Europa/Zurich

en: Indian
pt_BR: Índico

en: Indian/Antananarivo
pt_BR: Índico/Antananarivo

en: Indian/Chagos
pt_BR: Índico/Chagos

en: Indian/Christmas
pt_BR: Índico/Christmas

en: Indian/Cocos
pt_BR: Índico/Cocos

en: Indian/Comoro
pt_BR: Índico/Comoro

en: Indian/Kerguelen
pt_BR: Índico/Kerguelen

en: Indian/Mahe
pt_BR: Índico/Mahe

en: Indian/Maldives
pt_BR: Índico/Maldivas

en: Indian/Mauritius
pt_BR: Índico/Mauritius

en: Indian/Mayotte
pt_BR: Índico/Mayotte

en: Indian/Reunion
pt_BR: Índico/Reunion

en: Mexico
pt_BR: México

en: Mexico/BajaNorte
pt_BR: México/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
pt_BR: México/BajaSur

en: Mexico/General
pt_BR: México/Geral

en: Mideast
pt_BR: Oriente Médio

en: Mideast/Riyadh87
pt_BR: Oriente_Médio/Riad87

en: Mideast/Riyadh88
pt_BR: Oriente_Médio/Riad88

en: Mideast/Riyadh89
pt_BR: Oriente_Médio/Riad89

en: Pacific
pt_BR: Pacífico

en: Pacific/Apia
pt_BR: Pacífico/Apia

en: Pacific/Auckland
pt_BR: Pacífico/Auckland

en: Pacific/Chatham
pt_BR: Pacífico/Chatham

en: Pacific/Chuuk
pt_BR: Pacífico/Chuuk

en: Pacific/Easter
pt_BR: Pacífico/Easter

en: Pacific/Efate
pt_BR: Pacífico/Efate

en: Pacific/Enderbury
pt_BR: Pacífico/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
pt_BR: Pacífico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
pt_BR: Pacífico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
pt_BR: Pacífico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
pt_BR: Pacífico/Galapagos

en: Pacific/Gambier
pt_BR: Pacífico/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
pt_BR: Pacífico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
pt_BR: Pacífico/Guam

en: Pacific/Honolulu
pt_BR: Pacífico/Honolulu

en: Pacific/Johnston
pt_BR: Pacífico/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
pt_BR: Pacífico/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
pt_BR: Pacífico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
pt_BR: Pacífico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
pt_BR: Pacífico/Majuro

en: Pacific/Marquesas
pt_BR: Pacífico/Marquesas

en: Pacific/Midway
pt_BR: Pacífico/Midway

en: Pacific/Nauru
pt_BR: Pacífico/Nauru

en: Pacific/Niue
pt_BR: Pacífico/Niue

en: Pacific/Norfolk
pt_BR: Pacífico/Norfolk

en: Pacific/Noumea
pt_BR: Pacífico/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
pt_BR: Pacífico/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
pt_BR: Pacífico/Palau

en: Pacific/Pitcairn
pt_BR: Pacífico/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
pt_BR: Pacífico/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
pt_BR: Pacífico/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
pt_BR: Pacífico/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
pt_BR: Pacífico/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
pt_BR: Pacífico/Saipan

en: Pacific/Samoa
pt_BR: Pacífico/Samoa

en: Pacific/Tahiti
pt_BR: Pacífico/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
pt_BR: Pacífico/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
pt_BR: Pacífico/Tongatapu

en: Pacific/Truk
pt_BR: Pacífico/Truk

en: Pacific/Wake
pt_BR: Pacífico/Wake

en: Pacific/Wallis
pt_BR: Pacífico/Wallis

en: Pacific/Yap
pt_BR: Pacífico/Yap

en: US/Alaska
pt_BR: US/Alasca

en: US/Aleutian
pt_BR: US/Ilhas_Aleutas

en: US/Eastern
pt_BR: US/Leste

en: US/East-Indiana
pt_BR: US/Leste-Indiana

en: US/Hawaii
pt_BR: US/Havai

en: US/Mountain
pt_BR: US/Montanhas

en: US/Pacific
pt_BR: US/Pacífico

en: US/Pacific-New
pt_BR: US/Novo-Pacífico

en: New appointment
pt_BR: Novo compromisso

en: About Orage
pt_BR: Sobre o Orage

en: Orage Panel Clock
pt_BR: Relógio de painel Orage

en: Show time and date?
pt_BR: Mostrar horas e data?

en: Orage preferences
pt_BR: Preferências do Orage

en: Settings for the Xfce 4 Calendar Application (Orage)
pt_BR: Configurações para o Aplicativo de Calendário do Xfce 4(Orage)

en: Orage Calendar Preferences
pt_BR: Preferências do calendário Orage

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Orage Calendar
pt_BR: Orage Calendário

en: Desktop calendar
pt_BR: Calendário do Ambiente de Trabalho
