Xfce Apps - en to ro translation catalogue (290 entries)

en: button 1 to change preferences 
    button 2 to adjust time of clocks
ro: butonul 1 pentru schimbarea opțiunilor 
    butonul 2 pentru fixarea ceasurilor

en: Text Formatting
ro: Formatare text

note: ------------------------background-------------------------
en: Background color:
ro: Culoare fundal:

en: Click to change background colour for clock
ro: Clic aici pentru a schimba culoarea fundalului ceasului

en: Use default
ro: Opțiuni implicite

en: Cross this to use default instead of selected value
ro: Bifați pentru a se folosi opțiunile implicite, nu valoarea selectată

note: ------------------------foreground-------------------------
en: Foreground (=text) color:
ro: Culoare text (prim-plan):

en: Click to change foreground colour for clock
ro: Clic aici pentru a schimba culoarea de prim-plan a ceasului

note: ------------------------name font-------------------------
en: Font for name of clock:
ro: Font pentru numele ceasului

en: Click to change font for clock name
ro: Clic aici pentru a schimba fontul folosit pentru numele ceasului

en: update preferences
ro: actualizare preferințe

note: -----------------------HEADING--------------------------------------
en: General Preferences
ro: Preferințe generice

en: Decorations:
ro: Decorațiuni:

en: Use normal decorations
ro: Utilizează decorațiuni normale

en: Do not show window decorations (borders)
ro: Nu arată decorațiunile ferestrei (marginile)

en: Clock size:
ro: Mărime ceas:

en: All clocks have same size
ro: Toate ceasurile au aceeași mărime

en: Varying
ro: Variabilă

en: Clock sizes vary
ro: Mărimile ceasurilor variază

en: Local timezone:
ro: Fus orar local:

note: location
en: Location
ro: Locație

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
ro: Alegeți un fus orar...

en: Appearance
ro: Aspect

note: show frame
en: Show _frame
ro: Arată ca_drul

note: foreground color
en: set foreground _color:
ro: Culoare te_xt:

note: background color
en: set _background color:
ro: Culoare _fundal:

note: clock size (=vbox size): height and width
en: set _height:
ro: Î_nălțime:

en: set _width:
ro: _Lățime:

en: Clock Options
ro: Opțiuni ceas

note: timezone
en: set timezone to:
ro: Fus orar:

en: Enter any valid strftime function parameter.
ro: Introduceți orice parametru al funcției „strftime”

note: Tooltip hint
en: Tooltip:
ro: Sugestie:

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
ro: Acest program utilizează funcția „strftime” pentru a obține datele.
    Utilizați orice parametru valid pentru formatul dorit.
    Exemple de parametri uzuali:
    	%A = zi a săptămânii			%B = lună
    	%c = dată și oră		%R = oră și minut
    	%V = numărul săptămânii		%Z = fus orar
    	%H = ore 			%M = minute
    	%X = timp local			%x = dată locală

note: no lines yet TRANSLATORS: Use format characters from strftime(3) * to get the proper string for your locale. * I used these: * %A  : full weekday name * %d  : day of the month * %B  : full month name * %Y  : four digit year * %V  : ISO week number
en: %A %d %B %Y/%V
ro: %A %d %B %Y

en: Maintainer
ro: Dezvoltator

note: if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
ro: Sfârșit

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
ro: Selectați un fișier...

en: Sound Files
ro: Fișiere de sunet

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: The appointment information has been modified.
ro: Detaliile evenimentului au fost modificate.

en: Do you want to continue?
ro: Doriți să continuați?

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
ro: Evenimentul pare să se termine înainte de a începe.

en: Not set
ro: Neprecizate

en: This appointment will be permanently removed.
ro: Acest eveniment va fi șters definitiv.

en: Pick the date
ro: Alegeți o dată...

en: Today
ro: Azi

en: This appointment does not exist.
ro: Acest eveniment nu există.

en: It was probably removed, please refresh your screen.
ro: A fost probabil eliminat, reactualizați fereastra.

en: Current categories
ro: Categorii curente

en: Add new category with color
ro: Adaugă o nouă categorie colorată

en: Category:
ro: Categorie:

en: Colors of categories - Orage
ro: Culori de categorii - Orage

en:  *** COPY ***
ro:  *** COPIERE ***

en: New appointment - Orage
ro: Eveniment nou - Orage

note: File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
ro: _Fișier

en: Sav_e and close
ro: Sal_vează și închide

en: D_uplicate
ro: D_uplică

en: Save
ro: Salvează

en: Save and close
ro: Salvează și închide

en: Revert
ro: Revino

en: Duplicate
ro: Duplică

en: Delete
ro: Șterge

en: Free
ro: Liber

en: Busy
ro: Ocupat

en: General
ro: Generale

note: type
en: Type
ro: Tip

en: Event
ro: Eveniment

en: Todo
ro: Sarcini

en: Journal
ro: Jurnal

note: title
en: Title
ro: Titlu

en: All day event
ro: Eveniment pentru toată ziua

note: start time
en: Start
ro: Început

en: Duration
ro: Durată

en: days
ro: zile

en: hours
ro: ore

en: mins
ro: minute

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
ro: Disponibilitate

note: categories
en: Categories
ro: Categorii

note: note
en: Note
ro: Notă

en: Before Start
ro: Înainte de a începe

en: Before End
ro: Înainte de a se termina

en: After Start
ro: După începere

en: After End
ro: După terminare

en: Alarm
ro: Alarmă

note: **** ALARM TIME ****
en: Alarm time
ro: Alarmare

en: Persistent alarm
ro: Alarmă persistentă

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
ro: Sunet

en: Repeat alarm sound
ro: Repetă sunetul de alarmă

en: times
ro: ori

note: **** Display Alarm ****
en: Visual
ro: Vizualizare

en: Use Orage window
ro: Utilizează fereastra Orage

en: Use notification
ro: Arată notificare

en: Set timeout
ro: Time-out

en: seconds
ro: secunde

note: **** Procedure Alarm ****
en: Procedure
ro: Procedură

en: None
ro: Niciuna

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Monthly
ro: Lunar

en: Yearly
ro: Anual

en: Mon
ro: Lu

en: Tue
ro: Ma

en: Wed
ro: Mi

en: Thu
ro: Jo

en: Fri
ro: Vi

en: Sat
ro: Sb

en: Sun
ro: Du

en: Recurrence
ro: Recurență

note: complexity
en: Complexity
ro: Complexitate

en: Basic
ro: Standard

en: Advanced
ro: Avansat

en: Use this if you want regular repeating event
ro: Utilizați-o dacă doriți repetarea unui eveniment obișnuit

note: frequency
en: Frequency
ro: Frecvență

en: Each
ro: Fiecare

en: occurrence
ro: apariție

en: Limit
ro: Limită

en: Repeat forever
ro: Repetă la infinit

en: Repeat
ro: Repetă de

en: Repeat until
ro: Repetă până la

note: weekdays (only for complex settings)
en: Weekdays
ro: zile din săptămână

en: Which day
ro: În ce zi

en: Specify which weekday for monthly and yearly events.
     For example:
     Second Wednesday each month:
    	Frequency = Monthly,
    	Weekdays = check only Wednesday,
    	Which day = select 2 from the number below Wednesday
ro: Specificați ziua săptămânii pentru evenimentele lunare și anuale.
     De exemplu:
     Pentru a doua zi de miercuri din fiecare lună:
    	Frecvență = Lunară,
    	Zile ale săptămânii = doar Miercuri,
    	Care zi de miercuri = selectați „2” din numărul de sub numele zilei

note: ********* View menu ********* View menu
en: _View
ro: _Vizualizare

note: ********* Go menu   *********
en: _Go
ro: _Du-te

en: New
ro: Nouă

en: Refresh
ro: Reactualizare

en: Close
ro: Închide

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Orage - day view
ro: Orage - vizualizare zi

note: date only appointment
en: All day
ro: Toată ziua

en: Time
ro: Oră

en: No rows have been selected.
ro: Nu s-a selectat nici un rând

en: Click a row to select it and after that you can copy it.
ro: Clic pe un rând pentru a-l selecta, apoi puteți să-l copiați.

en: You will permanently remove all
    selected appointments.
ro: Urmează să ștergeți definitiv
    toate evenimentele selectate.

en: Back
ro: Înapoi

en: Forward
ro: Înainte

en: Find
ro: Caută

en: Dayview
ro: Vizualizare zi

en: Extra days to show
ro: Zile extra de afișat

en: Journal entries starting from:
ro: Intrări în jurnal începând cu:

en: Search
ro: Căutare

en: Search text
ro: Cautare text

en: Flags
ro: Indicatori

en: Title
ro: Titlu

en: Archiving threshold: %d month(s)
ro: Limită de arhivare: %d luni

en: Archiving done
ro: Arhivare finalizată

en: Orage default alarm
ro: Alarmă implicită Orage

en: Calendar files
ro: Fișiere calendar

en: Read from file:
ro: Citește din fișierul:

en: Write to file:
ro: Scrie în fișierul:

en: Select
ro: Selectare

en: All appointments
ro: Toate evenimentele

en: Named appointments:
ro: Evenimente denumite:

en: Archive
ro: Arhivare

en: Archive now (threshold: %d months)
ro: Arhivează acum (limită: %d luni)

en: You can change archive threshold in parameters
ro: Puteți schimba limita de arhivare în parametri

en: Revert archive now
ro: Anulează ultima arhivare

en: Orage files
ro: Fișiere Orage

en: Orage main calendar file
ro: Fișiere calendar principal Orage

en: Rename
ro: Redenumire

en: Copy
ro: Copiere

en: Move
ro: Mutare

en: Archive file
ro: Fișier cu arhive

en: Foreign files
ro: Fișiere externe

en: Add new foreign file
ro: Adăugare fișiere externe

en: Foreign file:
ro: Fișier extern:

en: Read only
ro: Doar citire

en: Exchange data - Orage
ro: Schimb de date - Orage

en: 	Released under the terms of the GNU General Public License.
ro: 	Publicat în termenii licenței GNU General Public License.

en: 	Compiled against GTK+-%d.%d.%d,
ro: 	Compilat cu versiunea GTK+-%d.%d.%d,

en: using GTK+-%d.%d.%d.
ro: utilizând GTK+-%d.%d.%d.

en: 	Using DBUS for import.
ro: 	Utilizând DBUS pentru import.

en: 	Not using DBUS. Import works only partially.
ro: 	Fără suport DBUS, importul funcționează doar parțial.

en: 	Using libnotify.
ro: 	Utilizând libnotify.

en: 	Not using libnotify.
ro: 	Utilizând libnotify.

en: 	Using automatic archiving.
ro: 	Utilizând arhivare automată.

en: 	Not using archiving.
ro: 	Fără arhivare.

en: Usage: orage [options] [files]
ro: Utilizare: orage [opțiuni] [fișiere]

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: --version (-v) 		show version of orage
ro: --version (-v) 		arată versinea curentă

en: --help (-h) 		print this text
ro: --help (-h) 		arată aceste informații

en: --preferences (-p) 	show preferences form
ro: --preferences (-p) 	arată fereastra cu opțiuni

en: --toggle (-t) 		make orage visible/unvisible
ro: --toggle (-t) 		face orage vizibil/invizibil

en: --remove-foreign (-r) file 	remove a foreign file
ro: --remove-foreign (-r) file 	elimină un fișier extern

en: files=ical files to load into orage
ro: fișiere = fișiere ical de încărcat în orage

en: 	dbus not included in orage.
ro: 	dbus nu este inclus în orage.

en: 	without dbus [files] and foreign file options(-a & -r) can only be used when starting orage
ro: 	fără dbus opțiunea [fișiere] și opțiunile pentru fișiere externe (-a & -r) pot fi folosite doar la pornirea orage

en: 
    Unknown option %s
ro: 
    Opțiune necunoscută %s

en: _Exchange data
ro: _Schimb de date

note: Edit menu
en: _Edit
ro: _Editare

en: View selected _date
ro: Arată _data selectată

en: View selected _week
ro: Arată _săptămâna selectată

en: Select _Today
ro: _Ziua de azi

note: Help menu
en: _Help
ro: _Ajutor

en: Never
ro: Niciodată

en: <b>To do:</b>
ro: <b>Sarcini:</b>

en: <b>Events for %s:</b>
ro: <b>Evenimente în %s:</b>

en: Timezone
ro: Fus orar

en: You should always define your local timezone.
ro: E foarte important să aveți fusul orar bine definit.

en: Archive threshold (months)
ro: Limită de arhivare (în luni de zile)

en: (0 = no archiving)
ro: (0 = fără arhivare)

en: Archiving is used to save time and space when handling events.
ro: Arhivarea se face pentru a economisi timp și spațiu la gestionarea evenimentelor.

en: Sound command
ro: Comandă de redare a sunetului

en: This command is given to shell to make sound in alarms.
ro: Această comandă va fi executată în shell pentru a genera sunetele asociate alarmelor

en: Show borders
ro: Arată decorațiunile

en: Show menu
ro: Arată meniul

en: Show todo list
ro: Arată lista sarcinilor

en: Show in taskbar
ro: Arată în bara aplicațiilor

en: Show in pager
ro: Arată în comutator

en: Show in systray
ro: Arată în zona de notificare

en: Calendar start
ro: Vizibilitate la pornire

en: Show
ro: Vizibil

en: Hide
ro: Ascuns

en: Minimized
ro: Minimizat

en: Days view
ro: Vizualizarea zilelor

en: Event list
ro: Lista evenimentelor

en: Orage Preferences
ro: Preferințe Orage

en: Reminder
ro: Reamintire

en: Next active alarms:
ro: Următoarele alarme active:

en: 
    %02d d %02d h %02d min to: %s
ro: 
    %02d z %02d o %02d min. până la: %s

en: 
    No active alarms found
ro: 
    Nu există alarme active

en: Africa/Addis_Ababa
ro: Africa/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
ro: Africa/Alger

en: Arctic
ro: Arctica

en: Arctic/Longyearbyen
ro: Arctica/Longyearbyen

en: Asia/Baghdad
ro: Asia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
ro: Asia/Bahrein

en: Asia/Kamchatka
ro: Asia/Kamceatka

en: Asia/Kuwait
ro: Asia/Kuweit

en: Asia/Yerevan
ro: Asia/Erevan

en: Atlantic/Azores
ro: Atlantic/Azore

en: Atlantic/Bermuda
ro: Atlantic/Bermude

en: Atlantic/Canary
ro: Atlantic/Canare

en: Atlantic/Cape_Verde
ro: Atlantic/Capul_Verde

en: Europe
ro: Europa

en: Europe/Amsterdam
ro: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
ro: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
ro: Europa/Atena

en: Europe/Belfast
ro: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
ro: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
ro: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
ro: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
ro: Europa/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
ro: Europa/București

en: Europe/Budapest
ro: Europa/Budapesta

en: Europe/Chisinau
ro: Europa/Chișinău

en: Europe/Copenhagen
ro: Europa/Copenhaga

en: Europe/Dublin
ro: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
ro: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
ro: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
ro: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
ro: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
ro: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
ro: Europa/Lisabona

en: Europe/Ljubljana
ro: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
ro: Europa/Londra

en: Europe/Luxembourg
ro: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
ro: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
ro: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
ro: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
ro: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
ro: Europa/Moscova

en: Europe/Nicosia
ro: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
ro: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
ro: Europa/Paris

en: Europe/Prague
ro: Europa/Praga

en: Europe/Riga
ro: Europa/Riga

en: Europe/Rome
ro: Europa/Roma

en: Europe/Samara
ro: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
ro: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
ro: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
ro: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
ro: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
ro: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
ro: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
ro: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
ro: Europa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
ro: Europa/Ujgorod

en: Europe/Vaduz
ro: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
ro: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
ro: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
ro: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
ro: Europa/Varșovia

en: Europe/Zagreb
ro: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
ro: Europa/Zaporoje

en: Europe/Zurich
ro: Europa/Zurich

en: Indian/Maldives
ro: Indian/Maldive

en: New appointment
ro: Eveniment nouă

en: About Orage
ro: Despre Orage

en: Desktop calendar
ro: Calendar desktop
