Xfce Apps - en to vi translation catalogue (507 entries)

en: Raising GlobalTime window...
vi: Mở rộng cửa sổ GlobalTime

en: GlobalTime window raise failed
vi: Mở rộng cửa sổ GlobalTime thất bại

note: ********** timezone tooltip **********
en: %s
    click to modify clock
vi: %s
    nhấn để chỉnh sửa đồng hồ

en: Localtime
vi: Giờ địa phương

en: button 1 to change preferences 
    button 2 to adjust time of clocks
vi: nút 1 để thay đổi các tùy chọn
    nút 2 để điều chỉnh thời gian của đồng hồ

en: adjust to change hour
vi: điều chỉnh giờ

en: adjust to change minute. Click arrows with button 2 to change only 1 minute.
vi: điều chỉnh phút. Nhấn vào 2 nút lên hoặc xuống để sẽ thay đổi 1 phút

en: NEW
vi: MỚI

en: update this clock
vi: cập nhật đồng hồ này

en: add new empty clock
vi: thêm đồng hồ trống mới

en: add new clock using this clock as model
vi: thêm đồng hồ trống mới với cùng mẫu

en: delete this clock
vi: xóa đồng hồ này

en: move this clock first
vi: di chuyển đồng hồ này lên trước

en: move this clock left
vi: di chuyển đồng hồ này sang trái

en: move this clock right
vi: di chuyển đồng hồ này sang phải

en: move this clock last
vi: di chuyển đồng hồ này xuống cuối

en: set the timezone of this clock to be local timezone
vi: đặt múi giờ địa phương giống với múi giờ của đồng hồ này

en: close window and exit
vi: đóng cửa sổ và thoát

en: Globaltime preferences
vi: Tùy thích Globaltime

en: Name of the clock:
vi: Tên đồng hồ

en: enter name of clock
vi: nhập tên đồng hồ

en: Timezone of the clock:
vi: Múi giờ của đồng hồ

en: Text Formatting
vi: Định dạnh văn bản

note: ------------------------background-------------------------
en: Background color:
vi: Màu nền:

en: Click to change background colour for clock
vi: Nhấn để thay đổi màu nền của đồng hồ

en: Use default
vi: Sử dụng mặc định

note: ------------------------name font-------------------------
en: Font for name of clock:
vi: Phông cho tên đồng hồ

en: Click to change font for clock name
vi: Nhấn để thay đổi phông cho tên đồn hồ

note: ------------------------time font-------------------------
en: Font for time of clock:
vi: Phông cho thời gian của đồng hồ

en: Click to change font for clock time
vi: Nhấn để thay đổi phông cho thời gian của đồng hồ

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline name of clock:
vi: Gạch chân tên đồng hồ

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline time of clock:
vi: Gạch chân thời gian của đồng hồ

en: Text Default Formatting
vi: Định dạng chữ mặc định

en: Click to change default background colour for clocks
vi: Nhấn để thay đổi màu nền mặc định của đồng hồ

en: Click to change default text colour for clocks
vi: Nhấn để thay đổi màu chữ mặc định của đồng hồ

en: Click to change default font for clock name
vi: Nhấn để thay đổi phông mặc định của tên đồng hồ

en: Click to change default font for clock time
vi: Nhấn để thay đổi phông mặc định cho thời gian của đồng hồ

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline for name of clock:
vi: Gạch chân tên đồng hồ

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline for time of clock:
vi: Gạch chân thời gian của đồng hồ

en: update preferences
vi: Cập nhật các tùy chỉnh

en: Globaltime Preferences
vi: Tùy chỉnh Globaltime

note: -----------------------HEADING--------------------------------------
en: General Preferences
vi: Tùy chỉnh chung

en: Standard
vi: Chuẩn

en: Clock size:
vi: Kích cỡ đồng hồ

en: All clocks have same size
vi: Mọi đồng hồ đều có chung kích cỡ

en: Local timezone:
vi: Múi giờ địa phương

en:  Other
vi: Khác

en: %d hour %d mins
vi: %d giờ %d phút

en: %d hour
vi: %d giờ

en: %d mins
vi: %d phút

en: backward
vi: lui lại

en: forward
vi: tiến lên

en: not changed
vi: đã không thay đổi

en: not changing
vi: không thay đổi

note: location
en: Location
vi: Vị trí

en: Previous/Next Change
vi: Thay đổi trước/kế tiếp

en: Country
vi: Quốc gia

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
vi: Chọn múi giờ

en: Change mode
vi: Thay đổi chế độ

note: NOTE: this exists only if ical timezones are being used
en: floating
vi: không cố định

en: Show clocks from different countries
vi: Hiển thị đồng hồ từ những quốc gia khác nhau

en: Appearance
vi: Diện mạo

note: show frame
en: Show _frame
vi: Hiện _khung

en: Clock Options
vi: Tùy chọn đồng hồ

note: timezone
en: set timezone to:
vi: đặt múi giờ về:

note: Tooltip hint
en: Tooltip:
vi: Chú thích:

note: special timing for SUSPEND/HIBERNATE
en: fix time after suspend/hibernate
vi: sửa thời gian sau khi tạm dừng / ngủ đông

en: Orage clock Preferences
vi: Tùy chỉnh đồng hồ Orage

en: Maintainer
vi: Người bảo trì

en: Manage your time with Orage
vi: Quản lý thời gian với Orage

note: if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
vi: Kết thúc

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
vi: Chọn một tập tin...

en: Sound Files
vi: Tập tin Âm thanh

en: All Files
vi: Tất cả

en: The appointment information has been modified.
vi: Đã thay đổi thông tin về cuộc hẹn.

en: Do you want to continue?
vi: Tiếp tục?

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
vi: Thời gian kết thúc cuộc hẹn sớm hơn thời gian bắt đầu.

en: Not set
vi: Không đặt

en: This appointment will be permanently removed.
vi: Sẽ xóa cuộc hẹn này.

en: Pick the date
vi: Chọn ngày

en: Today
vi: Hôm nay

en: This appointment does not exist.
vi: Cuộc hẹn này không tồn tại.

en: Category:
vi: Mục:

en: Colors of categories - Orage
vi: Màu của các mục - Orage

en: New appointment - Orage
vi: Cuộc hẹn mới - Orage

note: File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
vi: _Tập tin

en: Sav_e and close
vi: Ghi _và đóng

en: D_uplicate
vi: _Sao chép

en: Save
vi: Ghi

en: Save and close
vi: Ghi và đóng

en: Revert
vi: Quay lại

en: Duplicate
vi: Sao

en: Delete
vi: Xóa

en: Free
vi: Rảnh

en: Busy
vi: Bận

en: General
vi: Chung

note: type
en: Type
vi: Kiểu

en: Event
vi: Sự kiện

en: Event that will happen sometime. For example:
    Meeting or birthday or TV show.
vi: Sự kiện xảy ra vào lúc nào đó. Ví dụ:
    Cuộc họp hay ngày sinh nhật hay chương trình TV.

en: Todo
vi: Làm

en: Something that you should do sometime. For example:
    Wash your car or test new version of Orage.
vi: Một vài việc mà bạn làm vào lúc nào đó. Ví dụ:
    Rửa xe hay thử phiên bản mới của Orage.

en: Journal
vi: Nhật ký

en: Make a note that something happened. For example:
    Remark that your mother called or first snow came.
vi: Tạo ghi chú những thứ đã xảy ra. Ví dụ:
    Đánh dấu lại cuộc gọi của mẹ hay ngày đầu tiên tuyết rơi.

note: title
en: Title
vi: Tên

en: All day event
vi: Tất cả sự kiện

note: start time
en: Start
vi: Bắt đầu

en: Set
vi: Đặt

en: Duration
vi: Khoảng thời gian

en: days
vi: ngày

en: hours
vi: giờ

en: mins
vi: phút

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
vi: Khả năng

note: completed (only for TODO)
en: Completed
vi: Đã hoàn thành

en: Done
vi: Xong

note: categories
en: Categories
vi: Các mục

en: This is special category, which can be used to color this appointment in list views.
vi: Đây là mục đặc biệt, bạn có thể sử dụng để tô màu cuộc hẹn ở chế độ xem danh sách.

en: update colors for categories.
vi: cập nhật màu cho các mục.

note: priority
en: Priority
vi: Ưu tiên

note: note
en: Note
vi: Ghi chú

en: Before Start
vi: Sau khi bắt đầu

en: Before End
vi: Sau khi kết thúc

en: After Start
vi: Trước khi bắt đầu

en: After End
vi: Trước khi kết thúc

en: Alarm
vi: Báo thức

note: **** ALARM TIME ****
en: Alarm time
vi: Thời gian báo thức

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
vi: Âm thanh

en: Use
vi: Dùng

en: Select this if you want audible alarm
vi: Chọn nếu bạn muốn có báo thức bằng âm thanh

en: Repeat alarm sound
vi: Lặp lại âm thanh báo thức

en: times
vi: thời gian

en: Use Orage window
vi: Sử dụng cửa sổ Orage

en: Select this if you want Orage window alarm
vi: Chọn nếu bạn muốn báo thức bằng cửa sổ Orage

en: Use notification
vi: Sử dụng thông báo

en: Select this if you want notification alarm
vi: Chọn nếu bạn muốn báo thức bằng thông báo

en: seconds
vi: giây

en: <b>Default alarm</b>
vi: <b>Báo thức mặc định</b>

en: Store current settings as default alarm
vi: Lưu cài đặt hiện tại thành báo thức mặc định

en: Set current settings from default alarm
vi: Đặt cài đặt hiện tại từ bao thức mặc định

en: None
vi: Không

en: Daily
vi: Hàng ngày

en: Weekly
vi: Hàng tuần

en: Monthly
vi: Hàng tháng

en: Yearly
vi: Hàng năm

en: Mon
vi: Thứ 2

en: Tue
vi: Thứ 3

en: Wed
vi: Thứ 4

en: Thu
vi: Thứ 5

en: Fri
vi: Thứ 6

en: Sat
vi: Thứ 7

en: Sun
vi: CN

en: Recurrence
vi: Lặp lại

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Advanced
vi: Nâng cao

note: frequency
en: Frequency
vi: Độ thường xuyên

en: Limit
vi: Giới hạn

en: Repeat forever
vi: Lặp lại mãi

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Repeat until
vi: Lặp lại cho đến

note: exceptions
en: Exceptions
vi: Ngoại lệ

en: Add excluded date (-)
vi: Thêm vào ngày ngoại lệ (-)

note: calendars showing the action days
en: Action dates
vi: Ngày làm việc

note: ********* View menu ********* View menu
en: _View
vi: _Xem

note: ********* Go menu   *********
en: _Go
vi: _Chuyển tới

en: New
vi: Mới

en: Refresh
vi: Cập nhật

en: Close
vi: Đóng

en: Unknown
vi: Không rõ

en:        Number of days to show
vi: Số ngày để hiển thị

en: Orage - day view
vi: Orage - hiển thị theo ngày

note: date only appointment
en: All day
vi: Mọi ngày

en: Time
vi: Thời gian

en: No rows have been selected.
vi: Không có hàng nào được chọn.

en: Click a row to select it and after that you can copy it.
vi: Nhấn vào một hàng để chọn sau đó bạn có thể sao chép nó.

en: You will permanently remove all
    selected appointments.
vi: Bạn sẽ xóa bỏ tất cả vĩnh viễn
    các cuộc hẹn được chọn.

en: Back
vi: Quay lại

en: Forward
vi: Đi tới

en: Find
vi: Tìm

en: Dayview
vi: Hiển thị ngày

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Search text
vi: Tìm kiếm văn bản

en: Flags
vi: Đánh dấu

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Orage default alarm
vi: Báo thức mặc định của Orage

en: Calendar files
vi: Tập tin lịch

en: Current foreign files
vi: Các tệp tin ngoại lai hiện tại

en: READ ONLY
vi: CHỈ ĐỌC

en: READ WRITE
vi: CHỈ GHI

en: ***** No foreign files *****
vi: ***** Không có tệp tin ngoại lai *****

en: Import/export
vi: Nhập/xuất

en: Import
vi: Nhập

en: Read from file:
vi: Đọc tệp tin:

en: Separate filenames with comma(,).
     NOTE: comma is not valid character in filenames for Orage.
vi: Tách tên tệp tin với dấu phẩy(,).
    Chú ý: dấu phẩy không phải là kí tự phù hợp cho tên tệp tin trong Orage.

en: Export
vi: Xuất

en: Write to file:
vi: Ghi vào tệp:

en: Select
vi: Chọn

en: All appointments
vi: Mọi cuộc hẹn

en: Named appointments:
vi: Cuộc hẹn được đặt tên:

en: Orage files
vi: Tệp tin Orage

en: Orage main calendar file
vi: Tệp tin lịch chính Orage

en: Rename
vi: Sửa tên

en: Copy
vi: Sao chép

en: Move
vi: Di chuyển

en: Archive file
vi: Tập tin lưu

en: Foreign files
vi: Tệp tin ngoại lai

en: Add new foreign file
vi: Thêm tệp tin ngoại lai

en: Foreign file:
vi: Tệp tin ngoại lai:

en: Read only
vi: Chỉ đọc

en: 	Released under the terms of the GNU General Public License.
vi: Phát hành dưới những điều khoản của Giấy phép công cộng phổ biến GNU.

en: 	Compiled against GTK+-%d.%d.%d,
vi: Biên dịch bằng GTK+-%d.%d.%d,

en: using GTK+-%d.%d.%d.
vi: sử dụng GTK+-%d.%d.%d.

en: 	Using DBUS for import.
vi: Sử dụng DBUS để nhập.

en: 	Not using DBUS. Import works only partially.
vi: Không sử dụng DBUS. Nhập chỉ làm việc một phần.

en: 	Using libnotify.
vi: Sử dụng libnotify.

en: 	Not using libnotify.
vi: Không sử dụng libnotify.

en: 	Using Orage local version of libical.
vi: Sử dụng phiên bản cục bộ của libical.

en: Usage: orage [options] [files]
vi: Cách sử dụng: orage [options] [files]

en: Options:
vi: Tùy chọn:

note: Edit menu
en: _Edit
vi: Th_ay đổi

en: View selected _date
vi: Xem _ngày đã chọn

en: View selected _week
vi: Hiển thị t_uần được chọn

en: Select _Today
vi: Chọn hôm na_y

en: Show _Globaltime
vi: Hiện _Globaltime

note: Help menu
en: _Help
vi: _Giúp đỡ

en: Never
vi: Không bao giờ

en: Main settings
vi: Cài đặt chính

en: Timezone
vi: Múi giờ

en: You should always define your local timezone.
vi: Bạn nên thường xuyên xác định múi giờ địa phương.

en: Sound command
vi: Lệnh âm thanh

en: Show menu
vi: Hiện thực đơn

en: Show day names
vi: Hiện tên ngày

en: Show week numbers
vi: Đáng số tuần

en: Show month and year
vi: Hiện tháng và năm

en: Show todo list
vi: Hiện danh sách việc để làm

en: Number of days to show in event window
vi: Số ngày để hiện trên cửa sổ  sự kiện

en: Show on all desktops
vi: Hiện trên tất cả bàn làm việc

en: Keep on top
vi: Giữ ở trên

en: Show in taskbar
vi: Hiện thị trên thanh công cụ

en: Show in pager
vi: Hiện trong chuyển trang

en: Show in systray
vi: Hiện thị trong khay

en: Calendar start
vi: Khởi động lịch

en: Show
vi: Hiện

en: Hide
vi: Ẩn

en: Minimized
vi: Thu nhỏ

en: Days view
vi: Hiện theo ngày

en: Event list
vi: Danh sách sự kiện

en: Extra settings
vi: Cài đặt thêm

en: Use dynamic tray icon
vi: Sử dụng biểu tượng thực trên khay hệ thống

en: Use dynamic icon
vi: Sử dụng biểu tượng thực

en: Dynamic icon shows current month and day of the month.
vi: Biểu tượng thực sẽ hiển thị ngày và tháng hiện tại.

en: Orage Preferences
vi: Tuỳ thích

en: Default timezone set to %s.
vi: Múi giờ mặc định đặt về %s.

en: Default timezone not found, please, set it manually.
vi: Không tìm thấy múi giờ mặc định, hãy đặt nó bằng tay.

en: Reminder
vi: Nhắc

en: Open
vi: Mở

en: Reminder - Orage
vi: Nhắc nhở - Orage

en: Next active alarms:
vi: Báo thức đang hoạt động tiếp theo:

en: Africa
vi: Châu Phi

en: Africa/Abidjan
vi: Châu Phi/Abidjan

en: Africa/Accra
vi: Châu Phi/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
vi: Châu Phi/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
vi: Châu Phi/Angêri

en: Africa/Asmera
vi: Châu Phi/Asmera

en: Africa/Bamako
vi: Châu Phi/Bamako

en: Africa/Bangui
vi: Châu Phi/Bangui

en: Africa/Banjul
vi: Châu Phi/Banjul

en: Africa/Bissau
vi: Châu Phi/Bissau

en: Africa/Blantyre
vi: Châu Phi/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
vi: Châu Phi/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
vi: Châu Phi/Bujumbura

en: Africa/Cairo
vi: Châu Phi/Cairo

en: Africa/Casablanca
vi: Châu Phi/Casablanca

en: Africa/Ceuta
vi: Châu Phi/Ceuta

en: Africa/Conakry
vi: Châu Phi/Conakry

en: Africa/Dakar
vi: Châu Phi/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
vi: Châu Phi/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
vi: Châu Phi/Djibouti

en: Africa/Douala
vi: Châu Phi/Douala

en: Africa/El_Aaiun
vi: Châu Phi/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
vi: Châu Phi/Freetown

en: Africa/Gaborone
vi: Châu Phi/Gaborone

en: Africa/Harare
vi: Châu Phi/Harare

en: Africa/Johannesburg
vi: Châu Phi/Johannesburg

en: Africa/Kampala
vi: Châu Phi/Kampala

en: Africa/Khartoum
vi: Châu Phi/Khartoum

en: Africa/Kigali
vi: Châu Phi/Kigali

en: Africa/Kinshasa
vi: Châu Phi/Kinshasa

en: Africa/Lagos
vi: Châu Phi/Lagos

en: Africa/Libreville
vi: Châu Phi/Libreville

en: Africa/Lome
vi: Châu Phi/Lome

en: Africa/Luanda
vi: Châu Phi/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
vi: Châu Phi/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
vi: Châu Phi/Lusaka

en: Africa/Malabo
vi: Châu Phi/Malabo

en: Africa/Maputo
vi: Châu Phi/Maputo

en: Africa/Maseru
vi: Châu Phi/Maseru

en: Africa/Mbabane
vi: Châu Phi/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
vi: Châu Phi/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
vi: Châu Phi/Monrovia

en: Africa/Nairobi
vi: Châu Phi/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
vi: Châu Phi/Ndjamena

en: Africa/Niamey
vi: Châu Phi/Niamey

en: Africa/Nouakchott
vi: Châu Phi/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
vi: Châu Phi/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
vi: Châu Phi/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
vi: Châu Phi/Sao Tôm

en: Africa/Timbuktu
vi: Châu Phi/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
vi: Châu Phi/Tripoli

en: Africa/Tunis
vi: Châu Phi/Tunis

en: Africa/Windhoek
vi: Châu Phi/Windhoek

en: America
vi: Châu Mỹ

en: America/Adak
vi: Châu Mỹ/A đắc

en: America/Anchorage
vi: Châu Mỹ/Anchôrết

en: America/Anguilla
vi: Châu Mỹ/Ăngôla

en: America/Antigua
vi: Châu Mỹ/Antigua

en: America/Araguaina
vi: Châu Mĩ / Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
vi: Châu Mĩ / Argentina / Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
vi: Châu Mĩ / Argentina / Catamarca

en: America/Argentina/Cordoba
vi: Châu Mĩ / Argentina / Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
vi: Châu Mĩ / Argentina / Jujuy

en: America/Argentina/Mendoza
vi: Châu Mĩ / Argentina / Mendoza

en: America/Aruba
vi: Châu Mĩ / Aruba

en: America/Asuncion
vi: Châu Mĩ / Asuncion

en: America/Barbados
vi: Châu Mĩ / Barbados

en: America/Belem
vi: Châu Mĩ / Belem

en: America/Belize
vi: Châu Mĩ / Belize

en: America/Boa_Vista
vi: Châu Mĩ / Boa_Vista

en: America/Bogota
vi: Châu Mĩ / Bogota

en: America/Boise
vi: Châu Mĩ / Boise

en: America/Buenos_Aires
vi: Châu Mĩ / Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
vi: Châu Mĩ / Cambridge_Bay

en: America/Cancun
vi: Châu Mĩ / Cancun

en: America/Caracas
vi: Châu Mĩ / Caracas

en: America/Catamarca
vi: Châu Mĩ / Catamarca

en: America/Cayenne
vi: Châu Mĩ / Cayenne

en: America/Cayman
vi: Châu Mĩ / Cayman

en: America/Chicago
vi: Châu Mĩ / Chicago

en: America/Chihuahua
vi: Châu Mĩ / Chihuahua

en: America/Cordoba
vi: Châu Mĩ / Cordoba

en: America/Costa_Rica
vi: Châu Mĩ / Costa_Rica

en: America/Cuiaba
vi: Châu Mĩ / Cuiaba

en: America/Curacao
vi: Châu Mĩ / Curacao

en: America/Dawson
vi: Châu Mĩ / Dawson

en: America/Dawson_Creek
vi: Châu Mĩ / Dawson_Creek

en: America/Denver
vi: Châu Mĩ / Denver

en: America/Detroit
vi: Châu Mĩ / Detroit

en: America/Dominica
vi: Châu Mĩ / Dominica

en: America/Edmonton
vi: Châu Mĩ / Edmonton

en: America/Eirunepe
vi: Châu Mĩ / Eirunepe

en: America/El_Salvador
vi: Châu Mĩ / El_Salvador

en: America/Fortaleza
vi: Châu Mĩ / Fortaleza

en: America/Glace_Bay
vi: Châu Mĩ / Glace_Bay

en: America/Godthab
vi: Châu Mĩ / Godthab

en: America/Goose_Bay
vi: Châu Mĩ / Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
vi: Châu Mĩ / Grand_Turk

en: America/Grenada
vi: Châu Mĩ / Grenada

en: America/Guadeloupe
vi: Châu Mĩ / Guedeloupe

en: America/Guatemala
vi: Châu Mĩ / Guatemala

en: America/Guayaquil
vi: Châu Mĩ / Guayaquil

en: America/Guyana
vi: Châu Mĩ / Guyana

en: America/Halifax
vi: Châu Mĩ / Halifax

en: America/Havana
vi: Châu Mĩ / Havana

en: America/Hermosillo
vi: Châu Mĩ / Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
vi: Châu Mĩ / Indiana / Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
vi: Châu Mĩ / Indiana / Knox

en: America/Indiana/Marengo
vi: Châu Mĩ / Indiana / Marengo

en: America/Indiana/Vevay
vi: Châu Mĩ / Indiana / Vevay

en: America/Indianapolis
vi: Châu Mĩ / Indianapolis

en: America/Inuvik
vi: Châu Mĩ / Inuvik

en: America/Iqaluit
vi: Châu Mĩ / Iqaluit

en: America/Jamaica
vi: Châu Mĩ / Jamaica

en: America/Jujuy
vi: Châu Mĩ / Jujuy

en: America/Juneau
vi: Châu Mĩ / Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
vi: Châu Mĩ / Kentucky / Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
vi: Châu Mĩ / Kentucky / Monticello

en: America/La_Paz
vi: Châu Mĩ / La_Paz

en: America/Lima
vi: Châu Mỹ/Li-ma

en: America/Los_Angeles
vi: Châu Mỹ/Lốxt Andơlét

en: America/Louisville
vi: Châu Mĩ / Louisville

en: America/Maceio
vi: Châu Mỹ/Ma-sêyô

en: America/Managua
vi: Châu Mĩ / Managua

en: America/Manaus
vi: Châu Mĩ / Maunaus

en: America/Martinique
vi: Châu Mĩ / Martinique

en: America/Mazatlan
vi: Châu Mĩ / Mazatlan

en: America/Mendoza
vi: Châu Mĩ / Mendoza

en: America/Menominee
vi: Châu Mĩ / Menominee

en: America/Merida
vi: Châu Mĩ / Merida

en: America/Mexico_City
vi: Châu Mỹ/Mehicô Siti

en: America/Miquelon
vi: Châu Mĩ / Miquelon

en: America/Monterrey
vi: Châu Mĩ / Monterrey

en: America/Montevideo
vi: Châu Mỹ/Môntêviđêô

en: America/Montreal
vi: Châu Mỹ/Môntrêan

en: America/Montserrat
vi: Châu Mĩ / Montserrat

en: America/Nassau
vi: Châu Mĩ / Nassau

en: America/New_York
vi: Châu Mỹ/Nữu Ước

en: America/Nipigon
vi: Châu Mĩ / Nipigon

en: America/Nome
vi: Châu Mỹ/Nômê

en: America/Noronha
vi: Châu Mĩ / Noronha

en: America/Panama
vi: Châu Mỹ/Panama

en: America/Pangnirtung
vi: Châu Mĩ / Pangnirtung

en: America/Paramaribo
vi: Châu Mĩ / Paramaribo

en: America/Phoenix
vi: Châu Mĩ / Phoenix

en: America/Port-au-Prince
vi: Châu Mĩ / Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
vi: Châu Mĩ / Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
vi: Châu Mĩ / Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
vi: Châu Mĩ / Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
vi: Châu Mĩ / Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
vi: Châu Mĩ / Rankin_Inlet

en: America/Recife
vi: Châu Mĩ / Recife

en: America/Regina
vi: Châu Mĩ / Regina

en: America/Rio_Branco
vi: Châu Mĩ / Rio_Branco

en: America/Rosario
vi: Châu Mĩ / Rosario

en: America/Santiago
vi: Châu Mĩ / Santiago

en: America/Santo_Domingo
vi: Châu Mĩ / Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
vi: Châu Mỹ/San Paolô

en: America/Scoresbysund
vi: Châu Mĩ / Scoresbysund

en: America/Shiprock
vi: Châu Mĩ / Shiprock

en: America/St_Johns
vi: Châu Mĩ / St_Johns

en: America/St_Kitts
vi: Châu Mĩ / S_Kitts

en: America/St_Lucia
vi: Châu Mĩ / St_Lucia

en: America/St_Thomas
vi: Châu Mĩ / St_Thomas

en: America/St_Vincent
vi: Châu Mĩ / St_Vincent

en: America/Swift_Current
vi: Châu Mĩ / Swift_Current

en: Antarctica
vi: Nam Cực

en: Antarctica/Casey
vi: Châu Mỹ/Câysi

en: Antarctica/Davis
vi: Châu Mỹ/Davíxt

en: Antarctica/Vostok
vi: Châu Mỹ/Vátxtốc

en: Arctic
vi: Bắc Cực

en: Asia
vi: Châu Á

en: Asia/Aden
vi: Châu Á/Ađen

en: Asia/Almaty
vi: Châu Á/An-ma-ti

en: Asia/Amman
vi: Châu Á/Amman

en: Asia/Anadyr
vi: Châu Á/Anađir

en: Asia/Aqtau
vi: Châu Á/Áctâu

en: Asia/Aqtobe
vi: Châu Á/Ác-tốp

en: Asia/Ashgabat
vi: Châu Á/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
vi: Châu Á/Bát Đa

en: Asia/Bahrain
vi: Châu Á/Bahrain

en: Asia/Baku
vi: Châu Á/Ba cu

en: Asia/Bangkok
vi: Châu Á/Băng Cốc

en: Asia/Beirut
vi: Châu Á/Beirut

en: Asia/Bishkek
vi: Châu Á/Bishkek

en: Asia/Brunei
vi: Châu Á/Brunêi

en: Asia/Calcutta
vi: Châu Á/Can-cút-ta

en: Asia/Chungking
vi: Châu Á/Chung Kinh

en: Asia/Colombo
vi: Châu Á/Cô lôm bô

en: Asia/Damascus
vi: Châu Á/Đa-mác

en: Asia/Dhaka
vi: Châu Á/Dhaka

en: Asia/Dili
vi: Châu Á/Đi-li

en: Asia/Dubai
vi: Châu Á/Đu-bai

en: Asia/Dushanbe
vi: Châu Á/Đu-xan-bê

en: Asia/Gaza
vi: Châu Á/Ga-z

en: Asia/Hong_Kong
vi: Châu Á/Hồng Kông

en: Asia/Irkutsk
vi: Châu Á/Ir-kútx

en: Asia/Istanbul
vi: Châu Á/Ix-tan-bun

en: Asia/Jakarta
vi: Châu Á/Ja-cát-ta

en: Asia/Jerusalem
vi: Châu Á/Je-ru-sa-len

en: Asia/Kamchatka
vi: Châu Á/Camtrátca

en: Asia/Kuala_Lumpur
vi: Châu Á/Kuala Lămpơ

en: Asia/Macao
vi: Châu Á/Ma-cao

en: Asia/Manila
vi: Châu Á/Ma-ni-la

en: Asia/Omsk
vi: Châu Á/Ôm-xkờ

en: Asia/Phnom_Penh
vi: Châu Á/Phnôm Pênh

en: Asia/Saigon
vi: Châu Á/Sài Gòn

en: Asia/Seoul
vi: Châu Á/Sê-ul

en: Asia/Shanghai
vi: Châu Á/Thượng Hải

en: Asia/Singapore
vi: Châu Á/Singapore

en: Asia/Tokyo
vi: Châu Á/Tô-ki-o

en: Asia/Vientiane
vi: Châu Á/Viên Chăn

en: Asia/Vladivostok
vi: Châu Á/Vla-đi-vátx-tốc

en: Asia/Yakutsk
vi: Châu Á/Ia-kútx-kơ

en: Asia/Yekaterinburg
vi: Châu Á/E-ka-che-rin-buốc

en: Atlantic
vi: Đại Tây Dương

en: Australia
vi: Châu Úc

en: Australia/Melbourne
vi: Châu Úc/Men-bơn

en: Australia/Perth
vi: Châu Úc/Perth

en: Australia/Sydney
vi: Châu Úc/Sít-Nêi

en: Europe
vi: Châu Âu

en: Europe/Amsterdam
vi: Châu Âu/Amx-téc-đam

en: Europe/Andorra
vi: Châu Âu/An-đô-ra

en: Europe/Athens
vi: Châu Âu/A-ten

en: Europe/Berlin
vi: Châu Âu/Béc-lin

en: Europe/Brussels
vi: Châu Âu/Brút-xen

en: Europe/Budapest
vi: Châu Âu/Bu-đa-péxt

en: Europe/Copenhagen
vi: Châu Âu/Cô-pen-ga-gen

en: Europe/Kaliningrad
vi: Châu Âu/Ka-li-nhin-grát

en: Europe/Kiev
vi: Châu Âu/Ki-ev

en: Europe/Lisbon
vi: Châu Âu/Líx-bon

en: Europe/London
vi: Châu Âu/Luân Đôn

en: Europe/Luxembourg
vi: Châu Âu/Lúc-xem-bua

en: Europe/Madrid
vi: Châu Âu/Man-drít

en: Europe/Minsk
vi: Châu Âu/Minx-kơ

en: Europe/Monaco
vi: Châu Âu/Mô-na-cô

en: Europe/Moscow
vi: Châu Âu/Matx-cơ-va

en: Europe/Paris
vi: Châu Âu/Pa-ri

en: Europe/Riga
vi: Châu Âu/Ri-ga

en: Europe/Rome
vi: Châu Âu/Rôm

en: Europe/Samara
vi: Châu Âu/Sa-ma-ra

en: Europe/Stockholm
vi: Châu Âu/Stốc-khôm

en: Europe/Vatican
vi: Châu Âu/Va-ti-căng

en: Europe/Vienna
vi: Châu Âu/Viên

en: Indian
vi: Ấn Độ Dương

en: Pacific
vi: Thái Bình Dương

en: Pacific/Guam
vi: Thái bình dương/Gu-am

en: New appointment
vi: Cuộc hẹn mới

en: About Orage
vi: Về Orage

en: Calendar
vi: Lịch

en: Desktop calendar
vi: Lịch màn hình
