BOINC - en to da translation catalogue (841 entries)

en: Identify your account at %s
da: Identificér din konto hos %s

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
da: Indtast venligst din kontoinformation
    (for at oprette en konto kan du besøge projektets hjemmeside)

en: This project is not currently accepting new accounts.
    You can add it only if you already have an account.
da: Dette projekt accepterer i øjeblikket ikke nye brugerkonti.
    Du kan kun tilføje projektet, hvis du allerede har en konto.

en: Are you already running this project?
da: Kører du allerede dette projekt?

en: &No, new user
da: &Nej, ny bruger

en: &Yes, existing user
da: &Ja, eksisterende bruger

en: We were not able to set up your account information
    automatically.
    
    Please click on the 'Find login information' link
    below to find out what to put in the email address and
    password fields.
da: Vi kunne ikke opsætte din kontoinformation
    automatisk.
    
    Klik venligst på linket "Find loginoplysninger"
    herunder for at finde ud af, hvad du skal skrive i emailadresse- og
    kodeord-felterne.

en: Find login information
da: Find loginoplysninger

en: &Password:
da: &Kodeord:

en: Choose a &password:
da: Vælg et &kodeord:

en: C&onfirm password:
da: &Bekræft kodeord:

en: Are you already running %s?
da: Kører du allerede %s?

en: &Username:
da: &Brugernavn:

en: &Email address or LDAP ID:
da: &Email-adresse eller LDAP-ID:

en: &Email address:
da: &Emailadresse:

en: minimum length %d
da: Minimal længde %d

en: Forgot your password?
da: Har du glemt din adgangskode?

en: If you have not yet registered with this account manager,
    please do so before proceeding.  Click on the link below
    to register or to retrieve a forgotten password.
da: Hvis du ikke har registreret denne kontohåndtering,
    bedes du gøre det, før du fortsætter. Klik på nedenstående link
    for at registrere eller for at hente en glemt adgangskode.

en: Account manager web site
da: Hjemmeside for kontohåndtering

en: Add project
da: Tilføj projekt

en: Update account manager
da: Opdatér kontohåndtering

en: Use account manager
da: Brug kontohåndtering

en: Please enter a user name.
da: Angiv venligst et brugernavn.

en: Please enter an email address.
da: Angiv venligst en emailadresse.

en: Please enter a password of at least %d characters.
da: Angiv venligst et kodeord på mindst %d tegn.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
da: Kodeordet og bekræftelsen af kodeordet stemmer ikke overens. Indtast dem venligst igen.

en: Choose an account manager
da: Vælg en kontohåndtering

en: To choose an account manager, click its name or 
    type its URL below.
da: For at vælge en kontohåndtering skal du klikke på navnet eller 
    skrive dens URL herunder.

en: Account manager details:
da: Detaljer for kontohåndtering:

en: Account manager &URL:
da: &URL for kontohåndtering:

en: Open web page
da: Åbn hjemmeside

en: Visit this account manager's web site
da: Besøg hjemmesiden for denne kontohåndtering

note: %s is the project name i.e. 'BOINC', 'GridRepublic'
en: Communicating with %s.
da: Kommunikerer med %s.

en: Communicating with server.
da: Kommunikerer med server.

en: Please wait...
da: Vent venligst …

en: An internal server error has occurred.
da: Der er opstået en intern serverfejl.

en: Connected
da: Forbundet

en: Disconnected
da: Afbrudt

en: New %s window...
da: Nyt %s-vindue …

en: Open another %s window
da: Åbn endnu et %s-vindue

en: Select computer...	Ctrl+Shift+I
da: Vælg computer...	Ctrl+Shift+I

en: Connect to a BOINC client on another computer
da: Forbind til en BOINC-klient på en anden computer

en: Shut down connected client...
da: Stop den forbundne klient …

en: Shut down the currently connected BOINC client
da: Luk den aktuelt forbundne BOINC-klient ned

en: Close the %s window
da: Luk %s-vinduet

en: &Close window
da: &Luk vindue

en: Exit %s
da: Afslut %s

en: Preferences...
da: Indstillinger …

en: &Notices	Ctrl+Shift+N
da: &Meddelelser	Ctrl+Shift+N

en: Show notices
da: Vis meddelelser

en: &Projects	Ctrl+Shift+P
da: &Projekter	Ctrl+Shift+P

en: Show projects
da: Vis projekter

en: &Tasks	Ctrl+Shift+T
da: &Opgaver	Ctrl+Shift+T

en: Show tasks
da: Vis opgaver

en: Trans&fers	Ctrl+Shift+X
da: Over&førsler	Ctrl+Shift+X

en: Show file transfers
da: Vis filoverførsler

en: &Statistics	Ctrl+Shift+S
da: &Statistik	Ctrl+Shift+S

en: Show statistics
da: Vis statistikker

en: Show disk usage
da: Vis diskforbrug

en: Simple &View...	Ctrl+Shift+V
da: Simpel &visning …	Ctrl+Shift+V

en: Switch to the Simple View
da: Skift til simpel visning

en: &Add project...
da: Tilføj &projekt …

en: Add a project
da: Tilføj et projekt

en: &Use account manager...
da: &Bug kontohåndtering …

en: Use an account manager to control this computer.
da: Brug kontohåndtering for at styre denne computer.

en: &Synchronize with %s
da: &Synkronisér med %s

en: Get current settings from %s
da: Hent nuværende opsætning fra %s

en: S&top using %s...
da: S&top med at bruge %s …

en: Remove this computer from account manager control.
da: Fjern denne computer fra kontohåndtering.

en: Run CPU &benchmarks
da: Kør CPU-&ydelsesmåling

en: Run tests that measure CPU speed
da: Kører tests som måler CPU-hastighed

en: Retry pending transfers
da: Prøv ventende overførsler igen

en: Retry deferred file transfers and task requests
da: Prøv udsatte filoverførsler og opgaveforespørgsler igen

en: Event Log...	Ctrl+Shift+E
da: Hændelseslog …	Ctrl+Shift+E

en: Show diagnostic messages
da: Vis diagnostikbeskerder

en: &Run always
da: Kør &altid

en: Allow work regardless of preferences
da: Tillad arbejde uanset indstillinger

en: Run based on &preferences
da: Kør efter &indstillinger

en: Allow work according to preferences
da: Tillad arbejde i henhold til indstillinger

en: &Suspend
da: &Suspendér

en: Stop work regardless of preferences
da: Suspendér arbejde uanset indstillinger

en: Use GPU always
da: Brug altid GPU

en: Allow GPU work regardless of preferences
da: Tillad GPU-arbejde uanset indstillinger

en: Use GPU based on preferences
da: Brug GPU efter indstillinger

en: Allow GPU work according to preferences
da: Tillad GPU-arbejde i henhold til indstillinger

en: Suspend GPU
da: Suspendér GPU

en: Stop GPU work regardless of preferences
da: Stop GPU-arbejde uanset indstillinger

en: Network activity always
da: Altid netværksaktivitet

en: Allow network activity regardless of preferences
da: Tillad netværksaktivitet uanset indstillinger

en: Network activity based on preferences
da: Netværksaktivitet efter indstillinger

en: Allow network activity according to preferences
da: Tillad netværksaktivitet efter indstillinger

en: Suspend network activity
da: Suspendér netværksaktivitet

en: Stop network activity
da: Stop netværksaktivitet

en: Computing &preferences...
da: &Beregningsindstillinger …

en: Configure computing preferences
da: Konfigurér indstillinger for beregning

en: Exclusive applications...
da: Eksklusive applikationer …

en: Configure exclusive applications
da: Opsæt eksklusive applikationer

en: Select columns...
da: Vælg kolonner …

en: Select which columns to display
da: Vælg hvilke kolonner der skal vises

en: Event Log options...	Ctrl+Shift+F
da: Indstillinger for hændelseslog …	Ctrl+Shift+F

en: Enable or disable various diagnostic messages
da: Slå diverse diagnostistikbeskeder fra eller til

en: &Other options...
da: &Andre indstillinger …

en: Configure display options and network settings
da: Konfigurér visning og netværksopsætning

en: Read config files
da: Læs konfigurationsfiler

en: Read configuration info from cc_config.xml and any app_config.xml files
da: Læs konfigurationsinfo fra cc_config.xml og eventuelle app_config.xml filer

en: Read local prefs file
da: Læs lokal indstillingsfil

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
da: Læs indstillinger fra global_prefs_override.xml.

en: %s &help
da: %s &hjælp

en: Show information about %s
da: Vis information om %s

en: &%s help
da: &%s hjælp

en: Show information about the %s
da: Vis information om %s

en: %s &web site
da: %s hjemmeside

en: See more information about %s on the web
da: Se mere information om %s på nettet

en: Check for new %s version
da: Tjek for ny %s version

en: &About %s...
da: &Om %s …

en: Licensing and copyright information.
da: Licens- og copyrightinformation.

en: &File
da: &Filer

en: &View
da: &Vis

en: &Activity
da: &Aktivitet

en: &Options
da: &Indstillinger

en: &Tools
da: &Værktøjer

en: &Help
da: &Hjælp

en: %s - Stop using %s
da: %s – Stop med at bruge %s

en: If you stop using %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to stop using %s?
da: Hvis du stopper med at bruge %s,
    vil du beholde alle dine nuværende projekter,
    men du skal styre dem manuelt.
    
    Vil du stoppe med at bruge %s?

en: %s - Shut down the current client...
da: %s – Luk den nuværende klient ned …

en: %s will shut down the current client
    and prompt you for another host to connect to.
da: %s vil lukke den nuværende klient ned
    og vil derefter spørge efter en ny vært at forbinde til.

en: %s has successfully added %s
da: %s har tilføjet %s med succes

en: %s - (%s)
da: %s – (%s)

en: Connecting to %s
da: Forbinder til %s

en: Connected to %s (%s)
da: Forbundet til %s (%s)

en: Username already in use
da: Brugernavnet er allerede i brug

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
da: En konto med dette brugernavn eksisterer allerede og har
    et andet kodeord end det, du indtastede.
    
    Besøg venligst projektets hjemmeside og følg instruktionerne der.

en: Email address already in use
da: Emailadressen er allerede i brug

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
da: En konto med denne emailadresse eksisterer allerede og har
    et andet kodeord end det, du indtastede.
    
    Besøg venligst projektets hjemmeside og følg instruktionerne der.

en: Communicating with BOINC client.  Please wait ...
da: Kommunikerer med BOINC-klienten. Vent venligst …

en: &Quit %s
da: &Afslut %s

en: E&xit %s
da: &Afslut %s

en: %s - Communication
da: %s – Kommunikation

en: Cancel
da: &Annullér

en: %s - Connection Error
da: %s – Forbindelsesfejl

en: You currently are not authorized to manage the client.
    Please contact your administrator to add you to the 'boinc_users' local user group.
da: Du er i øjeblikket ikke autoriseret til at styre klienten.
    Kontakt venligst din administrator for at tilføje dig til den lokale "boinc_users" brugergruppe.

en: Authorization failed connecting to running client.
    Make sure you start this program in the same directory as the client.
da: Autorisering mislykkedes under forbindelse til den kørende klient.
    Vær sikker på at starte dette program i den samme mappe som klienten.

en: Authorization failed connecting to running client.
da: Autorisering mislykkedes under forbindelse til den kørende klient.

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
da: Det angivne kodeord er ikke korrekt. Prøv venligst igen.

en: %s - Connection Failed
da: %s – Forbindelsen mislykkedes

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
da: %s kan ikke forbinde til en %s-klient.
    Vil du prøve at forbinde igen?

en: %s - Daemon Start Failed
da: %s – Start af dæmon mislykkedes

en: %s is not able to start a %s client.
    Please launch the Control Panel->Administative Tools->Services applet and start the BOINC service.
da: %s er ikke i stand til at starte en %s-klient.
    Kør venligst appleten Kontrolpanel -> Administrative værktøjer -> Tjenester og start BOINC-tjenesten.

en: %s is not able to start a %s client.
    Please run the client and try again.
da: %s er ikke i stand til at starte en %s-klient.
    Kør venligst klienten og prøv igen.

en: %s - Connection Status
da: %s – Forbindelsesstatus

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
da: %s er ikke forbundet til en %s-klient lige nu.
    Brug "Avanceret\Vælg computer …"-menupunktet for at forbinde til en %s-klient.
    For at forbinde til din lokale computer, brug "localhost" som værtsnavn.

note: Create the web sites task group
en: Project web pages
da: Projekt-hjemmesider

en: %s - Unexpected Exit
da: %s – Uventet afslutning

en: The %s client has exited unexpectedly 3 times within the last %d minutes.
    Would you like to restart it again?
da: %s-klienten har afsluttet uventet 3 gange inden for de sidste %d minutter.
    Vil du prøve at genstarte den igen?

en: %s - Network Status
da: %s – Netværksstatus

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
da: %s har behov for at forbinde til Internet.
    Må den gøre det nu?

en: %s is connecting to the Internet.
da: %s forbinder til Internet.

en: %s has successfully connected to the Internet.
da: %s har fået forbindelse til Internet.

en: %s failed to connect to the Internet.
da: %s kunne ikke forbinde til Internet.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
da: %s har registreret, at den nu er forbundet til Internet.
    Opdaterer alle projekter og prøver at starte alle overførsler igen.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
da: %s har afbrudt forbindelsen til Internet.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
da: %s kunne ikke afbryde fra Internet.

en: You currently are not authorized to manage %s.
    
    To run %s as this user, please:
    - reinstall %s answering "Yes" to the question about non-administrative users
     or
    - contact your administrator to add you to the 'boinc_master' user group.
da: Du er i øjeblikket ikke godkendt til at håndtere %s.
    
    For at køre %s som denne bruger, skal du:
    - geninstallere %s ved at svare "Ja" til spørgsmålet om ikke-administrerende brugere
    eller
    - kontakte din administrator, som kan tilføje dig til 'boinc_master'-brugergruppen.

en: %s ownership or permissions are not set properly; please reinstall %s.
    (Error code %d
da: Ejerskab eller tilladelser for %s er ikke indstillet korrekt; geninstallér venligst %s.
    (Fejlkode %d

en:  at
da:  –

en: A reboot is required in order for BOINC to run properly.
    Please reboot your computer and try again.
da: En genstart er nødvendig for, at BOINC kan køre ordentligt.
    Genstart venligst din computer og prøv igen.

en: BOINC Manager
da: BOINC-håndtering

en: BOINC Manager was started by the operating system automatically
da: BOINC-håndtering blev startet automatisk af operativsystemet

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
da: Start BOINC så kun ikonet i statusfeltet er synligt

en: Directory containing the BOINC Client executable
da: Mappe, der indeholder den eksekvérbare fil for BOINC-klienten

en: BOINC data directory
da: BOINC-datamappe

en: Host name or IP address
da: Værtsnavn eller IP-adresse

en: GUI RPC port number
da: GUI RPC portnummer

en: Password
da: Kodeord

en: Startup BOINC with these optional arguments
da: Start BOINC med disse valgfrie argumenter

en: disable BOINC security users and permissions
da: deaktivér BOINCs sikkerhedsbrugere og -tilladelser

en: set skin debugging mode to enable skin manager error messages
da: sæt tema-fejlfindingstilstand for at slå fejlbeskeder til for skinhåndtering

en: multiple instances of BOINC Manager allowed
da: adskillige instanser af BOINC-håndtering tillades

en: Not used: workaround for bug in XCode 4.2
da: Bruges ikke: workaround for fejl i XCode 4.2

en: Don't run the client
da: Kør ikke klienten

note: These are just special tags so deal with them in a special way
en: (Automatic Detection)
da: (Automatisk registrering)

en: (Unknown)
da: (Ukendt)

en: (User Defined)
da: (Brugerdefineret)

en: Open %s Web...
da: Åbn %s web …

en: Open %s...
da: Åbn %s …

en: Snooze
da: Pause

en: Snooze GPU
da: GPU-pause

en: E&xit
da: &Afslut

en: Resume
da: Genoptag

en: Resume GPU
da: Genoptag GPU

en: Computing is enabled
da: Beregning er slået til

en: Computing is suspended -
da: Beregning er suspenderet –

en: GPU computing is enabled
da: GPU-beregning er slået til

en: GPU computing is suspended -
da: GPU-beregning er suspenderet –

en: Network is enabled
da: Netværksadgang er slået til

en: Network is suspended -
da: Netværksadgang er suspenderet –

en: Reconnecting to client.
da: Genforbinder til klienten.

en: Not connected to a client.
da: Ikke forbundet til en klient.

en: %s Notices
da: %s-meddelelser

en: There are new notices - click to view.
da: Der er nye meddelelser – klik for at se.

en: Failed to add project
da: Tilføjelse af projekt mislykkedes

en: Failed to update account manager
da: Opdatering af kontohåndtering mislykkedes

en: Failed to remove account manager
da: Fjernelse af kontohåndtering mislykkedes

en: Failed to add account manager
da: Tilføjelse af kontohåndtering mislykkedes

en: Please try again later.
    
    Click Finish to close.
da: Prøv venligst igen senere.
    
    Klik Færdig for at lukke.

en: Click Finish to close.
da: Klik på Afslut for at lukke.

en: Messages from server:
da: Beskeder fra server:

en: Project added
da: Projekt tilføjet

en: This project has been successfully added.
da: Dette projekt er tilføjet med succes.

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
da: Når du klikker Afslut, vil din browser gå til en side, hvor du kan
    indstille din brugernavn og dine indstillinger.

en: Update from %s completed.
da: Opdatering fra %s fuldført.

en: Update completed.
da: Opdatering fuldført.

note: Attach Completed
en: Now using account manager
da: Bruger nu kontohåndtering

en: Welcome to %s!
da: Velkommen til %s!

en: You are now using %s to manage accounts.
da: Du bruger nu %s til at håndtere konti.

en: You are now using this account manager.
da: Du bruger nu denne kontohåndtering.

en: About %s
da: Om %s

en: wxWidgets Version:
da: wxWidgets-version:

en: (C) 2003-2018 University of California, Berkeley.
    All Rights Reserved.
da: (C) 2003-2018 University of California, Berkeley.
    Alle rettigheder forbeholdt.

en: %s is distributed under the GNU Lesser General Public License v3.0.
da: %ser distribueret under 'the GNU Lesser General Public License v3.0.'

en: For more information, visit
da: For mere information, besøg

en: &OK
da: &O.k.

en: %s - Computing preferences
da: %s – Beregningsindstillinger

en: Using local preferences.
    Click "Use web prefs" to use web-based preferences from
da: Bruger lokale indstillinger.
    Klik "Brug web-indstillinger" for at bruge web-baserede indstillinger fra

en: Using web-based preferences from
da: Bruger web-baserede indstillinger fra

en: Set values and click Save to use local preferences instead.
da: Sæt værdier og klik Gem for at bruge de lokale præferencer i stedet.

en: Use web prefs
da: Brug web-indstillinger

en: Restore web-based preferences and close the dialog.
da: Genopret web-baserede indstillinger og luk vinduet.

en: Computing
da: Beregner

note: Network schedule
en: Network
da: Netværk

en: Disk and memory
da: Disk og hukommelse

en: Daily schedules
da: Daglige planlægninger

en: Save
da: Gem

en: Save all values and close the dialog.
da: Gem alle værdier og luk vinduet.

en: Close the dialog without saving.
da: Luk vinduet uden at gemme.

en: Help
da: Hjælp

en: Shows the preferences web page.
da: Viser websiden med indstillinger.

en: Usage limits
da: Forbrugsgrænser

en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
da: Hold nogle CPUer fri til andre applikationer. Eksempel: 75% betyder, brug 6 kerner på en 8-kernet CPU.

en: Use at most
da: Brug højst

en: % of the CPUs
da: % af CPUerne

en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
da: Suspendér/genoptag beregning med få sekunders mellemrum for at reducere CPU-temparatur og energiforbrug. Eksempel: 75% betyder, beregn i 3 sekunder, vent i 1 sekund og gentag.

en: % of CPU time
da: % af CPU-tid

en: When to suspend
da: Hvornår der skal suspenderes

en: Suspend when computer is on battery
da: Suspendér når computeren er på batteri

en: Check this to suspend computing on portables when running on battery power.
da: Aktivér dette for at suspendere beregning på en bærbar computer, når den kører på batteri.

en: Suspend when computer is in use
da: Suspendér når computeren er i brug

en: Check this to suspend computing and file transfers when you're using the computer.
da: Aktivér dette for at suspendere beregning og filoverførsler, når du bruger computeren.

en: Suspend GPU computing when computer is in use
da: Suspendér GPU-beregning når computeren er i brug

en: Check this to suspend GPU computing when you're using the computer.
da: Aktivér dette for at suspendere GPU-beregning, når du bruger computeren.

note: min idle time
en: This determines when the computer is considered 'in use'.
da: Dette afgør, hvornår computeren opfattes som "i brug".

note: context: 'In use' means mouse/keyboard input in last ___ minutes
en: 'In use' means mouse/keyboard input in last
da: "I brug" betyder mus-/tastaturinput inden for de seneste

note: context: 'In use' means mouse/keyboard input in last ___ minutes context: Switch between tasks every ___ minutes
en: minutes
da: minutter

en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
da: Suspendér når ikke-BOINC CPU-brug er højere end

en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
da: Suspendér beregning når din computerer har travlt med at køre andre programmer.

en: To suspend by time of day, see the "Daily Schedules" section.
da: For at suspendere efter tidspunkt på dagen, se sektionen "Daglige planlægninger"

note: Context: heading for a group of miscellaneous preferences
en: Other
da: Andre

note: buffer sizes
en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
da: Gem mindst nok opgaver til at holde computeren optaget så længe som dette.

note: context: Store at least ___ days of work
en: Store at least
da: Gem mindst

note: context: Store at least ___ days of work context: Store up to an additional ___ days of work
en: days of work
da: dages arbejde

en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
da: Gem yderligere opgaver ud over minimumsniveauet. Afgør hvor meget arbejde, der forespørges, når et projekt kontaktes.

note: context: Store up to an additional ___ days of work
en: Store up to an additional
da: Gem op til yderligere

en: If you run several projects, %s may switch between them this often.
da: Hvis du kører flere projekter, kan %s skifte mellem dem så ofte som dette.

note: context: Switch between tasks every ___ minutes
en: Switch between tasks every
da: Skift mellem opgaver hver

en: This controls how often tasks save their state to disk, so that they later can be continued from that point.
da: Dette styrer, hvor ofte opgaver gemmer deres tilstand til disken, sådan at de senere kan genoptage fra dette punkt.

note: context: Request tasks to checkpoint at most every ___ seconds
en: Request tasks to checkpoint at most every
da: Forespørg opgaver om højst at lave checkpoint hver

note: context: Request tasks to checkpoint at most every ___ seconds
en: seconds
da: sekunder

note: upload/download rates
en: Limit the download rate of file transfers.
da: Begræns downloadhastigheden for filoverførsler.

en: Limit download rate to
da: Begræns downloadhastighed til

en: KB/second
da: KB/sekund

en: Limit the upload rate of file transfers.
da: Begræns uploadhastigheden for filoverførsler.

en: Limit upload rate to
da: Begræns uploadhastighed til

en: Example: %s should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
da: Eksempel: %s må højst overføre 2000 MB data for hver 30 dage.

en: Limit usage to
da: Begræns forbrug til

en: MB every
da: MB for hver

en: days
da: dage

en: To limit transfers by time of day, see the "Daily Schedules" section.
da: For at begrænse overførsler efter tidspunkt på dagen, se sektionen "Daglige planlægninger"

en: Check this only if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of %s.
da: Aktivér kun dette hvis din internetudbyder modificerer billedfiler. Ved at springe verificering over reduceres sikkerheden for %s.

en: Skip data verification for image files
da: Spring dataverificering over for billedfiler

en: Confirm before connecting to Internet
da: Bekræft før forbindelse til Internet

en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
da: Kun nyttigt hvis du har en modem-, ISDN- eller VPN-forbindelse.

en: Disconnect when done
da: Kobl af Internet når færdig

en: %s will use the most restrictive of these settings:
da: %s vil bruge den mest restriktive af disse opsætninger:

en: Limit the total amount of disk space used by %s.
da: Begræns den totale mængd diskplads, der bruges af %s.

en: Use no more than
da: Brug ikke mere end

en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where %s stores data.
da: Begræns diskforbrug så denne mængde fri plads efterlades på den enhed, hvor %s gemmer data.

en: Leave at least
da: Frihold mindst

en: GB free
da: GB fri

en: Limit the percentage of disk space used by %s on the volume where it stores data.
da: Begræns procentdelen af diskplads, der bruges af %s på den enhed, hvor den gemmer data.

en: % of total
da: %

en: Memory
da: Hukommelse

en: Limit the memory used by %s when you're using the computer.
da: Begræns den hukommelse, som %s bruger, når du bruger computeren.

en: When computer is in use, use at most
da: Når computeren er i brug, brug højst

en: Limit the memory used by %s when you're not using the computer.
da: Begræns den hukommelse, som %s bruger, når du ikke bruger computeren.

en: When computer is not in use, use at most
da: Når computeren ikke er i brug, brug højst

en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended
da: Efterlad ikke-GPU-opgaver i hukommelsen under suspendering

en: If checked, suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If unchecked, suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
da: Hvis du aktiverer dette, vil suspenderede opgaver forblive i hukommelsen og fortsætte uden tabt arbejde. Hvis du ikke aktiverer dette, vil suspenderede opgaver blive fjernet fra hukommelsen og fortsætte fra deres seneste checkpoint.

en: Limit the swap space (page file) used by %s.
da: Begræns swapplads (sidefil), der bruges af %s.

en: Page/swap file: use at most
da: Side/swapfil: brug højst

en: and
da: og

en: to
da: til

en: Compute only during a particular period each day.
da: Beregn kun i løbet af en bestemt periode hver dag.

en: Compute only between
da: Beregn kun mellem

en: Day-of-week override
da: Tilsidesætning af ugedag

en: Override the times above on the selected days:
da: Tilsidesæt tiderne herover på de følgende dage:

en: Monday
da: Mandag

en: Friday
da: Fredag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Sunday
da: Søndag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Transfer files only during a particular period each day.
da: Overfør kun filer i en bestemt periode hver dag.

en: Transfer files only between
da: Overfør kun filer mellem

en: Invalid number
da: Ugyldigt tal

en: Invalid time, value must be between 0:00 and 24:00, format is HH:MM
da: Ugyldig tid; værdien skal være mellem 0:00 og 24:00, formatet er TT:MM

en: Start time must be different from end time
da: Starttid skal være forskellig fra sluttid

en: Number must be between 0 and 10
da: Tallet skal være mellem 0 og 10

en: Number must be between 0 and 100
da: Tallet skal være mellem 0 og 100

en: Number must be between 1 and 100
da: Nummeret skal være mellem 1 og 100

en: invalid input value detected
da: ugyldig input-værdi registreret

en: Validation Error
da: Valideringsfejl

en: Changing to use the local preferences defined on this page. This will override your web-based preferences, even if you subsequently make changes there. Do you want to proceed?
da: Ændres til at bruge de lokale præferencer, som er defineret på denne side. Dette vil overskrive dine webbaserede præferencer, også hvis du herefter laver ændringer. Ønsker du at forsætte?

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Discard local preferences and use web-based preferences?
da: Kassér lokale indstillinger og brug web-baserede indstillinger?

en: %s Diagnostic Log Flags
da: %s diagnostisk-logflag

en: These flags enable various types of diagnostic messages in the Event Log.
da: Disse flag aktiverer forskellige slags diagnostikbeskeder i hændelsesloggen.

en: More info ...
da: Mere info …

en: Save all values and close the dialog
da: Gem alle værdier og luk vinduet

en: Defaults
da: Standarder

en: Restore default settings
da: Genopret standardindstillinger

en: Close the dialog without saving
da: Luk vinduet uden at gemme

en: Apply
da: Anvend

en: Save all values
da: Gem alle værdier

en: %s - Event Log
da: %s – Hændelseslog

note: Create List Pane Items
en: Project
da: Projekt

en: Time
da: Tid

en: Message
da: Besked

en: &Show only this project
da: Vis kun dette &projekt

en: Copy &All
da: Kopiér &alle

en: Copy all the messages to the clipboard.
da: Kopiér alle beskederne til udklipsholderen.

en: Copy &Selected
da: Kopiér &valgte

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
da: Kopiér de valgte beskeder til udklipsholderen. Du kan vælge flere beskeder ved at holde shift- eller command-tasten nede, mens du vælger.

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
da: Kopiér de valgte beskeder til udklipsholderen. Du kan vælge flere beskeder ved at holde shift- eller control-tasten nede, mens du vælger.

en: &Close
da: &Luk

en: Show all &messages
da: Vis alle &beskeder

en: Show messages for all projects
da: Vis beskeder fra alle projekter.

en: Show only the messages for the selected project
da: Vis kun beskeder for det valgte projekt

en: %s - Exclusive Applications
da: %s – eksklusive applikationer

en: Suspend processor and network usage when these applications are running:
da: Suspendér processor- og netværksforbrug, når disse applikationer kører:

en: Add...
da: Tilføj …

en: Add an application to this list
da: Tilføj en applikation til denne liste

en: Remove
da: Fjern

en: Remove an application from this list
da: Fjern en applikation fra denne liste

en: Suspend GPU usage when these applications are running:
da: Suspendér brug af GPU når disse applikationer kører:

en: For advanced options, refer to
da: For avancerede valgmuligheder, se

en: save all values and close the dialog
da: gem alle værdier og luk dialogboksen

en: close the dialog without saving
da: luk dialogboksen uden at gemme

en: shows the preferences web page
da: viser indstillingswebsiden

note: TODO: fill in the default directory for MSW TODO: fill in the default directory for Linux
en: Applications to add
da: Applikationer, der skal tilføjes

en: '%s' is not an executable application.
da: "%s" er ikke en eksekverbar applikation.

en: Add Exclusive App
da: Tilføj eksklusiv app

en: Name of application to add?
da: Navn på applikation, der skal tilføjes?

en: Add exclusive app
da: Tilføj eksklusiv app

en: Application names must end with '%s'
da: Applikationsnavne skal ende med "%s"

en: '%s' is already in the list.
da: "%s" er allerede på listen

en: %s - Exit Confirmation
da: %s – Afslutningsbekræftelse

en: You have requested to exit the %s,
    which allows you to view and manage
    the tasks running on your computer.
    
    If you also want to stop running the tasks,
    choose from the following options:
da: Du har forespurgt afslutning af %s,
    som tillader dig at se og håndtere
    opgaverne, der kører på din computer.
    
    Hvis du også vil stoppe med at køre opgaverne
    kan du vælge fra de følgende muligheder:

en: This will shut down %s and its tasks until either the
    %s or the %s screen saver is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
da: Dette vil lukke %s og dens opgaver ned, indtil enten
    %s eller %s-pauseskærmen køres igen.
    
    I de fleste tilfælde er det bedre kun at lukke %s-vinduet
    til forskel fra at afslutte applikationen. Det vil tillade %s at køre
    dens opgaver på de tidspunkter, du har valgt i dine indstillinger.

en: Stop running tasks when exiting the %s
da: Stop med at køre opgaver, når %s afsluttes

en: Remember this decision and do not show this dialog.
da: Husk dette valg og vis ikke denne dialogboks fremover.

en: &Cancel
da: &Annullér

en: Don't show this dialog again.
da: Vis ikke denne dialogboks igen.

en: %s Column Selection
da: %s kolonnevalg

en: Select which columns %s should show.
da: Vælg de kolonner som %s skal vise.

en: Are you sure you want to reset all list columns to the default configurations?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille alle listekolonner til deres standardindstillinger?

en: Confirm defaults
da: Bekræft standarder

en: Don't request tasks for
da: Anmod ikke opgaver for

en: Project preference
da: Projektindstilling

en: Account manager preference
da: Kontohåndteringsindstilling

en: Project has no apps for
da: Projekt har ingen apps for

en: Client configuration excludes
da: Klientkonfiguration ekskluderer

en: %s task request deferred for
da: %s opgaveanmodninger udskudt til

en: %s task request deferral interval
da: %s opgaveanmodninger udskydelsesinterval

note: set dialog title
en: Properties of project
da: Egenskaber for projekt

note: layout controls
en: General
da: Generelt

en: User name
da: Brugernavn

en: Team name
da: Holdnavn

en: Resource share
da: Resourcefordeling

en: Scheduler RPC deferred for
da: Planlægger-RPC udsat med

en: File downloads deferred for
da: Fildownload udsat med

en: File uploads deferred for
da: Filupload udsat med

en: Disk usage
da: Diskforbrug

en: Computer ID
da: Computer-ID

en: Non CPU intensive
da: Ikke CPU-intensiv

en: yes
da: ja

en: Suspended via GUI
da: Suspenderet via GUI

en: no
da: nej

en: Don't request tasks
da: Anmod ikke om flere opgaver

en: Scheduler call in progress
da: Planlæggeropslag igang

en: Trickle-up pending
da: Sivebesked til server afventer

en: Host location
da: Værtssted

en: default
da: standard

en: Added via account manager
da: Tilføjet via kontohåndtering

en: Remove when tasks done
da: Fjern når opgaver er færdige

en: Ended
da: Afsluttet

en: Tasks completed
da: Opgaver udført

en: Tasks failed
da: Opgaver mislykkedes

en: Credit
da: Points

en: User
da: Bruger

en: %s total, %s average
da: %s totalt, %s gennemsnitligt

en: Host
da: Vært

en: Scheduling
da: Planlægning

en: Scheduling priority
da: Planlægningsprioritet

en: Duration correction factor
da: Korrektionsfaktor for varighed

en: Last scheduler reply
da: Seneste svar fra planlægger

en: Properties of task
da: Egenskaber for opgave

en: Application
da: Applikation

en: Name
da: Navn

en: State
da: Tilstand

en: Received
da: Modtaget

en: Report deadline
da: Rapporterings-frist

en: Resources
da: Ressourcer

en: Estimated computation size
da: Estimeret beregningsstørrelse

en: Keywords
da: Nøgleord

en: CPU time
da: CPU-tid

en: CPU time since checkpoint
da: CPU tid siden milepæl

en: Elapsed time
da: Forløben tid

en: Estimated time remaining
da: Estimeret resterende tid

en: Fraction done
da: Procentdel færdig

en: Virtual memory size
da: Størrelse på virtuel hukommelse

en: Working set size
da: Størrelse på arbejdssæt

en: Directory
da: Mappe

en: Process ID
da: Proces-ID

en: Progress rate
da: Fremgangshastighed

en: per hour
da: pr. time

en: per minute
da: pr. minut

en: per second
da: pr. sekund

en: Executable
da: Eksekverbar

en: Local:
da: Lokal:

en: Options
da: Indstillinger

en: Language:
da: Sprog:

en: What language should BOINC use?
da: Hvilket sprog skal BOINC benytte?

en: Notice reminder interval:
da: Interval for påmindelse om meddelelser:

en: How often should BOINC remind you of new notices?
da: Hvor ofte skal BOINC påminde dig om nye meddelelser?

en: Run Manager at login?
da: Kør manageren ved login?

en: Run the BOINC Manager when you log on.
da: Kør BOINC-håndtering, når du logger ind.

en: Run the client?
da: Kør klienten?

en: Run the client when launching the Manager.
da: Kør klienten når Manager startes.

en: Enable Manager exit dialog?
da: Vis dialogboks under afslutning?

en: Display the exit dialog when shutting down the Manager.
da: Vis afslutningsdialogboksen når manageren lukkes.

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
da: Opsætning for opkald og virtuelle private netværk

en: &Set Default
da: &Sæt standard

en: &Clear Default
da: &Nulstil standard

en: Default Connection:
da: Standardforbindelse:

en: Connections
da: Forbindelser

en: Connect via HTTP proxy server
da: Forbind via HTTP proxy server

en: HTTP Proxy Server Configuration
da: Konfiguration af HTTP Proxy Server

en: Address:
da: Adresse:

en: Don't use proxy for:
da: Brug ikke proxy til:

en: Leave these blank if not needed
da: Lad disse være tomme hvis der ikke er brug for dem

en: User Name:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Kodeord:

en: Connect via SOCKS proxy server
da: Forbind via SOCKS proxy server

en: SOCKS Proxy Server Configuration
da: Konfiguration af SOCKS Proxy Server

en: &Save
da: &Gem

en: always
da: altid

en: 1 hour
da: 1 time

en: 6 hours
da: 6 timer

en: 1 day
da: 1 dag

en: 1 week
da: 1 uge

en: never
da: aldrig

en: %s - Language Selection
da: %s – Sprogvalg

en: The %s's language has been changed.  In order for this change to take effect, you must restart the %s.
da: %s's sprog er ændret. For at dette kan træde i kraft, skal du genstarte %s.

en: %s - Select Computer
da: %s – Vælg computer

en: Another instance of %s is already running 
    on this computer.  Please select a client to monitor.
da: En anden instans af %s kører allerede 
    på denne computer. Vælg venligst en klient at overvåge.

en: Host name:
da: Værtsnavn:

en: Message boards
da: Forum

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
da: Konversér med andre brugere på SETI@home's forum

en: Ask questions and report problems
da: Stil spørgsmål og rapportér problemer

en: Your account
da: Din konto

en: View your account information and credit totals
da: Se dine kontoinformationer og pointtotaler

en: Your preferences
da: Dine indstillinger

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
da: Se og ændr din SETI@home-profil og -indstillinger

en: Your results
da: Dine resultater

en: View your last week (or more) of computational results and work
da: Se beregningsarbejde fra og -resultater for den seneste uge (eller mere)

en: Your computers
da: Dine computere

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
da: Se en liste af alle de computere, hvor du kører SETI@home

en: Your team
da: Dit hold

en: View information about your team
da: Se information om dit hold

en: Common questions
da: Almindelige spørgsmål

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
da: Læs Einstein@Home's liste over ofte stillede spørgsmål (FAQ)

en: Screensaver info
da: Info for pauseskærm

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
da: Læs en detaljeret beskrivelse af Einstein@Home's pauseskærm

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
da: Konversér med administratorer og andre brugere på Einstein@Home's forum

en: Einstein status
da: Einstein-status

en: Current status of the Einstein@Home server
da: Nuværende status for Einstein@Home-serveren

en: Report problems
da: Rapportér problemer

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
da: Et link til Einstein@Home's forum med problemer og fejlrapporter

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
da: Se og ændr din Einstein@home-profil og -indstillinger

en: Account summary
da: Kontooversigt

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
da: Se en liste af alle de computere, hvor du kører Einstein@home

en: LIGO project
da: LIGO-projekt

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
da: Hjemmesiden for projektet Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO)

en: GEO-600 project
da: GEO-600-projekt

en: The home page of the GEO-600 project
da: Hjemmesiden for GEO-600-projektet

en: Team
da: Hold

en: Info about your Team
da: Info om dit hold

en: Get help for climateprediction.net
da: Få hjælp til climateprediction.net

en: News
da: Nyheder

en: climateprediction.net News
da: climateprediction.net-nyheder

en: View your account information, credits, and trickles
da: Se dine kontoinformationer, points og sivebeskeder

en: Info about your team
da: Info om dit hold

en: Search for help in our help system
da: Søg efter hjælp i vores hjælpesystem

en: Global Statistics
da: Samlede statistikker

en: Summary statistics for World Community Grid
da: Samlede statistikker for World Community Grid

en: My Grid
da: Mit grid

en: Your statistics and settings
da: Dine statistikker og opsætning

en: Device Profiles
da: Enhedsprofiler

en: Update your device settings
da: Opdatér din enhedsopsætning

en: Research
da: Forskning

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
da: Lær om projekter hos World Community Grid

en: Version Update
da: Versionsopdatering

en: A new version of %s is available. You can download it here: %s
da: En ny version af %s er tilgængelig. Du kan downloade den her: %s

en: There is no new version of %s available for download.
da: Der er ingen ny version af %s tilgængelig til download.

en: %s is not connected to the client
da: %s er ikke forbundet til klienten

en: Missing application
da: Manglende applikation

en: Please download and install the CoRD application from http://cord.sourceforge.net
da: Download og installér venligst CoRD-applikationen fra http://cord.sourceforge.net

en: on batteries
da: på batterier

en: computer is in use
da: computeren er i brug

en: user request
da: brugerforespørgsel

en: time of day
da: tidspunkt på dagen

en: CPU benchmarks in progress
da: kører CPU-ydelsesmåling

en: need disk space - check preferences
da: behøver diskplads – check indstillinger

en: computer is not in use
da: computeren er ikke i brug

en: starting up
da: starter op

en: an exclusive app is running
da: en eksklusiv applikation kører

en: CPU is busy
da: CPU er optaget

en: network bandwidth limit exceeded
da: begrænsning for netværksbåndbredde nået

en: requested by operating system
da: forespurgt af operativsystem

en: unknown reason
da: ukendt begrundelse

en: GPU missing,
da: GPU mangler,

en: New
da: Ny

en: Download failed
da: Download mislykkedes

en: Downloading
da: Downloader

en:  (suspended -
da: (suspenderet –

en: Project suspended by user
da: Projekt suspenderet af bruger

en: Task suspended by user
da: Opgave suspenderet af bruger

note: an NCI process can be running even though computation is suspended (because of <dont_suspend_nci>
en: Suspended -
da: Suspenderet –

en: GPU suspended -
da: GPU suspenderet –

en: Waiting for memory
da: Venter på hukommelse

en: Waiting for shared memory
da: Venter på delt hukommelse

en: Running
da: Kører

en:  (non-CPU-intensive)
da:  (ikke CPU-intensiv)

en: Waiting to run
da: Venter på at køre

en: Ready to start
da: Klar til at starte

en: Postponed:
da: Udsat:

en: Postponed
da: Udsat

en: Waiting for network access
da: Venter på netværksadgang

en: Computation error
da: Beregningsfejl

en: Upload failed
da: Upload mislykkedes

en: Uploading
da: Uploader

en: Aborted by user
da: Afbrudt af bruger

en: Aborted by project
da: Afbrudt af projekt

en: Aborted: not started by deadline
da: Afbrudt: Ikke startet før frist

en: Aborted: task disk limit exceeded
da: Afbrudt: Diskgrænse for opgaver overskredet

en: Aborted: run time limit exceeded
da: Afbrudt: Køretidsbegrænsning overskredet

en: Aborted: memory limit exceeded
da: Afbrudt: Hukommelsesbegrænsning overskredet

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Acknowledged
da: Anerkendt

en: Ready to report
da: Klar til rapportering

en: Error: invalid state '%d'
da: Fejl: Ugydig tilstand "%d"

en: No Internet connection
da: Ingen Internetforbindelse

en: Please connect to the Internet and try again.
da: Forbind venligst til Internet og prøv igen.

en: Project not found
da: Projekt ikke fundet

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
da: URL'en, du indtastede, tilhører ikke et BOINC-baseret projekt.
    
    Check venligst URL'en og prøv igen.

en: Account manager not found
da: Kontohåndtering blev ikke fundet

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
da: URL'en, du indtastede, tilhører ikke en BOINC-baseret
    kontohåndtering.
    
    Check venligst URL'en og prøv igen.

en: Login Failed.
da: Login mislykkedes.

en: Check the username and password, and try again.
da: Check dit brugernavn og kodeord, og prøv igen.

en: Check the email address and password, and try again.
da: Check emailadresse og kodeord, og prøv igen.

en: more...
da: mere …

en: Choose a project
da: Vælg et projekt

en: To choose a project, click its name or type its URL below.
da: For at vælge et projekt skal du klikke på dets navn eller skrive dets URL herunder.

en: Categories:
da: Kategorier:

en: Projects:
da: Projekter:

en: Project details
da: Projektdetaljer

en: Research area:
da: Forskningsområde:

en: Organization:
da: Organisation:

en: Web site:
da: Hjemmeside:

en: Supported systems:
da: Understøttede systemer:

en: Supports Microsoft Windows
da: Understøtter Microsoft Windows

en: Supports Mac OS X
da: Understøtter Mac OS X

en: Supports Linux on Intel
da: Understøtter Linux på Intel

en: Supports Android
da: Understøtter Android

en: Supports FreeBSD
da: Understøtter FreeBSD

en: Supports Linux on ARM (e.g. Raspberry Pi)
da: Understøtter Linux på ARM (f.eks. Rasberry Pi)

en: Supports NVIDIA GPUs
da: Understøtter Nvidia-grafikkort

en: Supports AMD GPUs
da: Understøtter AMD-grafikkort

en: Supports Intel GPUs
da: Understøtter Intel-grafikkort

en: Supports VirtualBox
da: Understøtter VirtualBox

en: Project URL:
da: Projekt URL:

en: All
da: Alle

en: This project may not have work for your type of computer.  Do you want to add it anyway?
da: Dette projekt har måske ikke arbejde til din type computer. Vil du tilføje det alligevel?

en: You already added this project. Please choose a different project.
da: Du har allerede tilføjet dette projekt. Vælg venligst et andet projekt.

en: Communicating with project
    Please wait...
da: Kommunikerer med projekt
    Vent venligst …

en: Required files not found on the server.
da: Nødvendige filer blev ikke fundet på serveren.

en: An internal server error has occurred.
da: Der er opstået en intern serverfejl.

en: Welcome to %s.
da: Velkommen til %s.

en: You have volunteered to compute for this project:
da: Du har valgt frivilligt at beregne for dette projekt:

en: Name:
da: Navn:

en: Home:
da: Hjem:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: User:
da: Bruger:

en: WARNING: This project is not registered with BOINC.  Make sure you trust it before continuing.
da: ADVARSEL: Dette projekt er ikke registreret med BOINC. Vær sikker på, at du stoler på projektet, før du fortsætter.

en: To continue, click Next.
da: Klik Næste for at fortsætte.

en: Network communication failure
da: Netværkskommunikationsfejl

en: The World Community Grid - BOINC software failed to communicate
    over the Internet. The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network or modem connection
    and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking the World Community
    Grid - BOINC software.  Configure your personal firewall to let
    BOINC and BOINC Manager communicate on port 80 and port 443,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
da: World Community Grid – BOINC software kunne ikke kommunikere
    via Internet. De mest almindelige grunde er:
    
    1) Forbindelsesproblem. Check dit netværk eller
    modemforbindelse og klik på Tilbage for at prøve igen.
    
    2) Din personlige firewall blokerer World Community
    Grid – BOINC software. Konfigurér din personlige firewall til at
    lade BOINC og BOINC-håndtering kommunikere på port 80 og port 443.
    Derefter, klik på Tilbage for at prøve igen.
    
    3) Du bruger en proxy-server.
    Klik Næste for at konfigurere BOINC's proxy-opsætning.

en: BOINC failed to communicate on the Internet.
    The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network
    or modem connection and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC.
    Configure your personal firewall to let BOINC and
    BOINC Manager communicate on port 80,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
da: BOINC kunne ikke kommunikere via Internet.
    De mest almindelige grunde er:
    
    1) Forbindelsesproblem. Check dit netværk eller
    modemforbindelse og klik på Tilbage for at prøve igen.
    
    2) Din personlige firewall blokerer BOINC.
    Konfigurér din personlige firewall til at lade BOINC og
    BOINC-håndtering kommunikere på port 80.
    Derefter, klik på Tilbage for at prøve igen.
    
    3) Du bruger en proxy-server.
    Klik Næste for at konfigurere BOINC's proxy-opsætning.

en: Proxy configuration
da: Proxy-konfiguration

en: HTTP proxy
da: HTTP-proxy

en: Autodetect
da: Autoregistrering

en: SOCKS proxy
da: SOCKS-proxy

en: Skin
da: Tema

en: Select the appearance of the user interface.
da: Vælg udseende for brugergrænseflade.

en: Advanced View...	Ctrl+Shift+A
da: Avanceret visning …	Ctrl+Shift+A

en: Display the advanced graphical interface.
da: Vis den avancerede grafiske grænseflade.

en: Configure display options and proxy settings
da: Konfigurér visningsvalgmuligheder og proxy-opsætning

en: Display diagnostic messages.
da: Vis diagnosticeringsbeskeder.

en: Show information about BOINC and %s
da: Vis information om BOINC og %s

en: Default
da: Standard

en: Suspend
da: Suspendér

en: Suspend Computing
da: Suspendér beregning

en: Resume Computing
da: Genoptag beregning

en: Notices
da: Meddelelser

en: Open a window to view notices from projects or BOINC
da: Åbn en vindue, for at se meddelelser fra projekter eller BOINC

en: Get help with %s
da: Få hjælp til %s

en: Fetching notices; please wait...
da: Henter meddelelser; vent venligst …

en: There are no notices at this time.
da: Der er ingen meddelelser på nuværende tidspunkt.

en: Close
da: Luk

en: %s - Notices
da: %s – Meddelelser

en: For additional settings, select Computing Preferences in the Advanced View.
da: For yderligere opsætning, vælg Beregningsindstillinger under Avanceret visning.

en: GB of disk space
da: GB diskplads

en: %s - Computing Preferences
da: %s – Beregningsindstillinger

en: Discard all local preferences and use web-based preferences?
da: Kassér alle lokale indstillinger og brug web-baserede indstillinger?

en: Update
da: Opdatér

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
da: Rapportér alle færdige opgaver, hent seneste points, indstillinger, og hvis muligt, flere opgaver.

en: Suspend tasks for this project.
da: Suspendér opgaver for dette projekt.

en: No new tasks
da: Ingen nye opgaver

en: Don't get new tasks for this project.
da: Hent ikke nye opgaver for dette projekt.

en: Reset project
da: Nulstil projekt

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
da: Sletter alle filer og opgaver tilhørende dette projekt og henter nye opgaver. Du kan opdatere projektet først for at rapportere eventuelle færdige opgaver.

en: Remove this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
da: Fjerner dette projekt. Igangværende opgaver vil blive tabt (brug "Opdatér" først for at rapportere eventuelle færdige opgaver).

en: Properties
da: Egenskaber

en: Show project details.
da: Vis projektdetajler.

en: Resume tasks for this project.
da: Genoptag opgaver for dette projekt.

en: Allow new tasks
da: Tillad nye opgaver

en: Allow fetching new tasks for this project.
da: Tillad hentning af nye opgaver for dette projekt.

en: Don't fetch new tasks for this project.
da: Hent ikke nye opgaver for dette projekt.

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille projektet "%s"?

en: Reset Project
da: Nulstil projekt

en: Are you sure you want to remove project '%s'?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne projektet "%s"?

en: Remove Project
da: Fjern projekt

en: Add Project
da: Tilføj projekt

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Work done for this project
da: Udført arbejde for dette projekt

en: Volunteer for any or all of 30+ projects in many areas of science
da: Meld dig som frivillig til en eller flere af de mere end 30 projekter indenfor videnskabens mange områder

en: Synchronize projects with account manager system
da: Synkronisér projekter med kontohåndteringssystem

note: TODO: Might want better wording for Project Selection Combo Box tooltip
en: Select a project to access with the controls below
da: Vælg et projekt, der skal tilgås med knapperne herunder

en: Project Web Pages
da: Projektwebsider

en: Project Commands
da: Projektkommandoer

en: Pop up a menu of web sites for project %s
da: Vis en pop op-menu med hjemmesider for projektet %s

en: Pop up a menu of commands to apply to project %s
da: Vis en menu med kommandoer for projektet %s

en: Show graphics
da: Vis grafik

en: Show application graphics in a window.
da: Viser applikationsgrafik i et vindue.

en: Suspend this task.
da: Suspendér denne opgave.

en: Abort
da: Afbryd

en: Abandon this task. You will get no credit for it.
da: Opgiv denne opgave. Du vil ikke modtage points for den.

en: Show task details.
da: Vis detaljer for opgave.

en: Resume work for this task.
da: Genoptag arbejde for denne opgave.

en: Suspend work for this task.
da: Suspendér arbejde for denne opgave.

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %.1lf%%, Status: %s)
da: Er du sikker på, at du vil afbryde denne opgave "%s"?
    (Udført: %.1lf%%, Status: %s)

en: Abort task
da: Afbryd opgave

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
da: Du har ingen projekter. Tilføj venligst et projekt.

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Tasks:
da: Opgaver:

note: TODO: Might want better wording for Task Selection Combo Box tooltip
en: Select a task to access
da: Vælg en opgave at tilgå

note: what project the task is from, e.g. "From: SETI@home"
en: From:
da: Fra:

en: This task's progress
da: Denne opgaves fremgang

en: Task Commands
da: Opgavekommandoer

en: Pop up a menu of commands to apply to this task
da: Vis en menu med kommandoer for denne opgave

en: Application: %s
da: Applikation: %s

en: Application: Not available
da: Applikation: ikke tilgængelig

en: Not Available
da: Ikke tilgængelig

en: Elapsed: %s
da: Forløbet: %s

en: Remaining (estimated): %s
da: Resterende (estimeret): %s

en: Retrieving current status.
da: Henter nuværende status.

en: Downloading work from the server.
da: Henter arbejde fra serveren.

en: Processing Suspended:  Running On Batteries.
da: Beregning suspenderet: Kører på batterier.

en: Processing Suspended:  User Active.
da: Beregning suspenderet: Bruger er aktiv.

en: Processing Suspended:  User paused processing.
da: Beregning suspenderet: Bruger satte beregning på pause.

en: Processing Suspended:  Time of Day.
da: Beregning suspenderet: Tidspunkt på dagen.

en: Processing Suspended:  Benchmarks Running.
da: Beregning suspenderet: Ydelsesmåling kører.

en: Processing Suspended:  need disk space.
da: Beregning suspenderet; der mangler diskplads

en: Processing Suspended.
da: Beregning suspenderet.

en: Waiting to contact project servers.
da: Venter på at kontakte projektservere.

en: Retrieving current status
da: Henter nuværende status

en: No work available to process
da: Intet arbejde tilgængeligt

en: Unable to connect to the core client
da: Kan ikke forbinde til kerneklienten

en: Terms of Use
da: Brugsvilkår

en: Please read the following terms of use:
da: Læs venligst følgende brugsvilkår:

en: I agree to the terms of use.
da: Jeg er enig i brugsvilkårene.

en: I do not agree to the terms of use.
da: Jeg er ikke enig i brugsvilkårene.

en: Project temporarily unavailable
da: Projektet er midlertidigt utilgængeligt

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
da: Projektet er midlertidigt utilgængeligt.
    
    Prøv venligst igen senere.

en: Account manager temporarily unavailable
da: Kontohåndteringen er midlertidigt utilgængelig

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
da: Kontohåndteringen er midlertidigt utilgængelig.
    
    Prøv venligst igen senere.

en: Please specify an account key to continue.
da: Angiv venligst en kontonøgle for at fortsætte.

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
da: Ugyldig kontonøgle; Indtast venligst en gyldig kontonøgle

en: Validation conflict
da: Valideringskonflikt

en: Please specify an email address
da: Angiv venligst en emailadresse

en: Invalid email address; please enter a valid email address
da: Ugyldig emailadresse; Indtast venligst en gyldig emailadresse

en: Missing URL
da: Manglende URL

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
da: Angiv venligst en URL.
    For eksempel:
    http://www.eksempel.com/

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
da: Angiv venligst en gyldig URL.
    For eksempel:
    http://boincprojekt.eksempel.com

en: '%s' does not contain a valid host name.
da: "%s" indeholder ikke et gyldigt værtsnavn.

en: '%s' does not contain a valid path.
da: "%s" indeholder ikke en gyldig sti.

note: Setup View
en: Commands
da: Kommandoer

en: Copy all messages
da: Kopiér alle beskeder

en: Copy selected messages
da: Kopier valgte beskeder

en: Show only this project
da: Vis kun dette projekt

en: Show only the messages for the selected project.
da: Vis kun beskeder for det valgte projekt.

en: Messages
da: Beskeder

en: Copying all messages to the clipboard...
da: Kopierer alle beskeder til udklipsholderen …

en: Copying selected messages to the clipboard...
da: Kopierer de valgte beskeder til udklipsholderen …

en: Filtering messages...
da: Filtrerer beskeder …

en: Show all messages
da: Vis alle beskeder

en: Show messages for all projects.
da: Vis beskeder fra alle projekter.

en: Account
da: Konto

en: Work done
da: Udført arbejde

en: Avg. work done
da: Gennemsnitligt udført arbejde

en: Projects
da: Projekter

en: Requested by user
da: Forespurgt af bruger

en: To fetch work
da: For at hende arbejde

en: To report completed tasks
da: For at rapportere færdiggjorte opgaver

en: To send trickle-up message
da: For at sende sivebesked til server

en: Requested by account manager
da: Forespurgt af kontohåndtering

en: Project initialization
da: Projektinitialisering

en: Requested by project
da: Forespurgt af projekt

en: Unknown reason
da: Ukendt begrundelse

en: Suspended by user
da: Suspenderet af bruger

en: Won't get new tasks
da: Henter ikke nye opgaver

en: Project ended - OK to remove
da: Projektet er slut – det er OK af fjerne

en: Will remove when tasks done
da: Fjernes når opgaver er færdige

en: Scheduler request pending
da: Planlægger-forespørgsel afventer

en: Scheduler request in progress
da: Planlægger-forespørgsel igang

en: Trickle up message pending
da: Sivebesked til server afventer

en: Communication deferred
da: Kommunikation udsat

en: Total disk usage
da: Total diskforbrug

en: Disk usage by BOINC projects
da: Diskforbrug af BOINC-projekter

en: no projects: 0 bytes used
da: ingen projekter: 0 bytes brugt

en: used by BOINC:
da: brugt af BOINC:

en: free, available to BOINC:
da: fri, tilgængeligt for BOINC:

en: free, not available to BOINC:
da: fri, ikke tilgængeligt for BOINC:

en: free:
da: fri:

en: used by other programs:
da: brugt af andre programmer:

en: User Total
da: Bruger-total

en: User Average
da: Brugergennemsnit

en: Host Total
da: Vært-total

en: Host Average
da: Værtsgennemsnit

en: Last update: %.0f days ago
da: Seneste opdatering: %.0f dage siden

en: Show user total
da: Vis bruger-total

en: Show total credit for user
da: Vis total antal points for bruger

en: Show user average
da: Vis brugergennemsnit

en: Show average credit for user
da: Vis løbende gennemsnitspoint for bruger

en: Show host total
da: Vis vært-total

en: Show total credit for host
da: Vis total antal points for vært

en: Show host average
da: Vis værtsgennemsnit

en: Show average credit for host
da: Vis løbende gennemsnitspoint for vært

en: < &Previous project
da: < &Forrige projekt

en: Show chart for previous project
da: Vis graf for det forrige projekt

en: &Next project >
da: &Næste projekt >

en: Show chart for next project
da: Vis graf for det næste projekt

en: Hide project list
da: Gem projektliste

en: Use entire area for graphs
da: Brug hele området til grafer

en: Mode view
da: Tilstandsvisning

en: One project
da: Et projekt

en: Show one chart with selected project
da: Vis en graf over valgt projekt

en: All projects (separate)
da: Alle projekter (separat)

en: Show all projects, one chart per project
da: Vis alle projekter, en graf for hvert

en: All projects (together)
da: Alle projekter (sammen)

en: Show one chart with all projects
da: Vis en graf med alle projekter

en: All projects (sum)
da: Alle projekter (sum)

en: Show one chart with sum of projects
da: Vis en graf med sum for alle projekter

en: Statistics
da: Statistik

en: Show project list
da: Vis projektliste

en: Uses smaller area for graphs
da: Bruger mindre område for grafer

en: Retry Now
da: Prøv igen nu

en: Retry the file transfer now
da: Prøv filoverførslen nu

en: Abort Transfer
da: Afbryd overførsel

en: Abort this file transfer.  You won't get credit for the task.
da: Afbryd denne filoverførsel. Du får ikke points for opgaven.

en: File
da: Fil

en: Progress
da: Fremgang

en: Size
da: Størrelse

en: Elapsed
da: Forløben

en: Speed
da: Hastighed

en: Transfers
da: Overførsler

en: Network activity is suspended -
da: Netværksaktivitet er suspenderet –

en: .
    You can enable it using the Activity menu.
da: .
    Du kan slå det til vha. menuen Aktivitet.

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
da: Er du sikker på du vil afbryde denne filoverførsel "%s"?
    BEMÆRK: Hvis du afbryder en overførsel, vil opgaven
    invalideres, og du vil ikke få points for den.

en: Abort File Transfer
da: Afbryd filoverførsel

en: retry in
da: prøv igen om

en: failed
da: mislykkedes

en: suspended
da: suspenderet

en: active
da: aktiv

en: pending
da: afventer

en:  (project backoff:
da:  (projekt backoff:

en: Show active tasks
da: Vis aktive opgaver

en: Show only active tasks.
da: Vis kun aktive opgaver.

en: Show VM Console
da: Vis VM-konsol

en: Show VM Console in a window.
da: Vis VM-konsol i et vindue.

en: Suspend work for this result.
da: Suspender arbejde for dette resultat.

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
da: Opgiv arbejde på resultatet. Du vil ikke få points for det.

en: Remaining (estimated)
da: Resterende (estimeret)

en: Deadline
da: Frist

en: Tasks
da: Opgaver

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
da: Er du sikker på, at du vil afbryde denne opgave "%s"?
    (Udført: %s, Status: %s)

en: Are you sure you want to abort these %d tasks?
da: Er du sikker på, at du vil afbryde disse %d opgaver?

en: Show all tasks
da: Vis alle opgaver

en: Show all tasks.
da: Vis alle opgaver.

en: Do you really want to cancel?
da: Er du sikker på, at du vil annullere?

en: Question
da: Spørgsmål

en: &Next >
da: &Næste >

en: < &Back
da: < &Tilbage

en: &Finish
da: &Afslut

en: Services
da: Servicer

en: Hide %s
da: Gem %s

en: Hide Others
da: Gem andre

en: Show All
da: Vis alle

en: Quit %s
da: Afslut %s
