BOINC - en to it_IT translation catalogue (759 entries)

en: I'm new
it_IT: Sono uno nuovo

en: I'm a BOINC user
it_IT: Sono già un utente BOINC

en: You must earn @count more credits to be able to post comments on this site.
it_IT: Devi guadagnare ancora almeno @count crediti per poter inviare commenti.

en: Enforced by version @number
it_IT: Disponibile dalla versione @number

en: Total Credit
it_IT: Credito totale

en: App ID
it_IT: ID Applicazione

en: Friends (@count)
it_IT: (@count) amici

en: Einstein@Home is a program that uses your computer's idle time to run a screensaver to search for gravitational waves from spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO gravitational wave detector.
it_IT: Einstein@Home è un programma che utilizza il tempo di inattività del computer per eseguire uno screensaver per la ricerca di onde gravitazionali da stelle di neutroni (anche chiamata Pulsar) utilizzando i dati del rivelatore di onde gravitazionali LIGO.

en: Run while computer is on battery power?
it_IT: Elabora quando il computer è alimentato a batteria?

en: Only applies to portable computers
it_IT: Si applica solo ai computer portatili

en: Run while computer is in use?
it_IT: Elabora quando il computer è 'in uso'?

en: Run GPU work while computer is in use?
it_IT: Elaborare con GPU mentre il computer è 'in uso'?

en: "In use" means mouse/keyboard activity in last
it_IT: "In uso" significa che il mouse o la tastiera sono stati usati negli ultimi

en: Suspend work if no mouse/keyboard activity in last
it_IT: Sospendere il lavoro se non ci sono state attività mouse/tastiera negli ultimi

en: Needed to enter low-power mode on some computers
it_IT: Necessari per entrare in modalità a basso consumo su alcuni computer

en: Suspend work if CPU usage is above
it_IT: Sospendere il lavoro se l'utilizzo della CPU è superiore

en: 0 means no restriction. Enforced by version @number
it_IT: 0 significa nessuna restrizione. Disponibile dalla versione @number

en: Do work only between the hours of:
it_IT: Elabora solamente tra le ore:

en: No restriction if equal
it_IT: Nessuna restrizione se uguale

en: Leave tasks in memory while suspended?
it_IT: Lasciare le attività in memoria mentre sono sospese?

en: Suspended tasks will consume swap space if "yes"
it_IT: Segnando "sì" le attività sospese utilizzeranno spazio di swap

en: Recommended: @period minutes
it_IT: Raccomandato: @period minuti

en: On multiprocessors, use at most
it_IT: Su sistemi multiprocessore, usa al massimo

en: processors
it_IT: processori

en: Set to 0 for no limit
it_IT: Imposta a 0 per nessun limite

en: Can be used to reduce CPU heat
it_IT: Può essere utilizzato per ridurre il calore generato dalla CPU

en: Disk: use at most
it_IT: Disco: utilizza al massimo

en: Disk: leave free at least
it_IT: Disco: lascia libero almeno

en: Values smaller than @number are ignored
it_IT: Sono ignorati valori inferiori a @number

en: Tasks checkpoint to disk at most every
it_IT: Checkpoint al massimo ogni

en: Swap space: use at most
it_IT: Spazio di swap: utilizza al massimo

en: Computer is connected to the Internet about every
it_IT: Il computer è connesso a Internet ogni

en: Leave blank or 0 if always connected. @project will try to maintain at least this much work.
it_IT: Lasciare vuoto o 0 se sempre connesso. @project cercherà di mantenere almeno questa quantità di WU.

en: Maintain enough work for an additional
it_IT: Mantenere abbastanza lavoro per ulteriori

en: Matters only if you have a modem, ISDN, or VPN connection
it_IT: E' importante solo se hai un modem, ISDN o una connessione VPN

en: Maximum download rate
it_IT: Velocità massima di scaricamento

en: Maximum upload rate
it_IT: Velocità massima di invio

en: Use network only between the hours of:
it_IT: Utilizzare la rete solo tra le ore:

en: Transfer at most
it_IT: Trasferisci al massimo

en: Skip image file verification?
it_IT: Ignorare la verifica del file immagine?

en: Check this ONLY if your Internet provider modifies image files (UMTS does this, for example). Skipping verification reduces the security of BOINC.
it_IT: Seleziona solo se il provider Internet modifica i file di immagine (ad esempio UMTS lo fa). Ignorare la verifica riduce la sicurezza di BOINC.

en: What is @this_project?
it_IT: Che cos'è @this_project?

en: Project
it_IT: Progetto

en: Total credits
it_IT: Crediti totali

en: Recent avg credits
it_IT: Media crediti recenti

en: Web site
it_IT: Sito web

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Reply to this comment with quote
it_IT: Rispondi a questo commento quotandolo

en: this project
it_IT: questo progetto

en: Featured
it_IT: Evidenziato

en: Locked
it_IT: Bloccato

en: Seconds
it_IT: Secondi

en: project
it_IT: progetto

en: !name added you as a friend on !site. You can approve or deny this request. Denying a request will not send a notification, but will remove the request from both of your accounts.
    
    Follow the link below to view this request:
    !link
    
    !message
    
    Thanks,
    The !site team
it_IT: !name ti ha mandato una richiesta di amicizia su !site: puoi accettarla o rifiutarla. Rifiutare una richiesta non comporta l'invio di una notifica ma rimuoverà la richiesta da entrambi gli account.
    
    Puoi usare questo link per vedere la richiesta:
    !link
    
    !message
    
    Cordiali saluti,
    Il !site team

en: Please set the minimum time required between posts.
it_IT: Per favore impostare il tempo minimo che deve trascorrere tra un post e l'invio del successivo.

en: Please set the minimum total credit that a user must earn in order to post to this message board.
it_IT: È necessario impostare il numero minimo di Crediti totali necessari a un utente per poter postare in questa bacheca.

en: Please set the minimum average credit that a user is required to have in order to post to this message board.
it_IT: È necessario impostare il valore minimo della Media dei crediti necessari ad un utente per poter postare in questa bacheca.

en: !name confirmed you as a friend on !site.
    
    Follow this link to view his or her profile:
    !link
    
    !message
    
    Thanks,
    The !site team
it_IT: !name ha accettato la tua amicizia su !site.
    
    Facendo click su questo link potrai leggere il suo profilo:
    !link
    
    !message
    
    Cordiali saluti,
    Il !site team

en: A team foundership change was already requested recently. Only one request is allowed within a period of 90 days.
it_IT: Recentemente è stato richiesto un cambio del fondatore. È permesso presentare al massimo una richiesta di cambio fondatore ogni 90 giorni.

en: Team name is required.
it_IT: È indispensabile inserire il nome del gruppo.

en: You are banned from community participation until @date
it_IT: Sei stato bannato dalla community fino al @date

en: There is no user on your team with that email address.
it_IT: Non c'è nessun utente nel tuo team con questo indirizzo email.

en: Einstein@Home is a program that uses your computer's idle time to run a screensaver to search for gravitational waves from spinning isolated compact objects (among which are pulsars) using data from the LIGO gravitational wave detector.
it_IT: Einstein@Home è un programma che utilizza il tempo di inattività del computer per eseguire uno screensaver che serve alla ricerca di onde gravitazionali da stelle di neutroni (anche dette pulsar) utilizzando i dati del rivelatore di onde gravitazionali LIGO.

en: Einstein@Home is a program that uses your computer's idle time to search for gravitational waves from spinning isolated compact objects (among which are pulsars) using data from the LIGO gravitational wave detector.
it_IT: Einstein@Home è un programma che utilizza il tempo di inattività dei computer per eseguire uno screensaver che serve alla ricerca di onde gravitazionali da stelle di neutroni (anche dette pulsar) utilizzando i dati del rivelatore di onde gravitazionali LIGO.

en: Add separate preferences for @venue
it_IT: Aggiungi preferenze separate per @venue

en: Team member @name has requested team foundership. This may be because you left the team or have not had contact with the team for a long time.
it_IT: @name, un membro del team, ha chiesto di diventarne il fondatore. Questo può essere accaduto perchè sei uscito dal team oppure perchè non hai avuto contatti con il team per un lungo periodo.

en: The team founder has 1 day to respond to your transfer request.
it_IT: Il fondatore del team ha 1 giorno per rispondere alla richiesta di trasferimento.

en: Message board title is required.
it_IT: È necessario inserire un titolo alla bacheca.

en: Warning: Your content <a href="@url">must be re-indexed</a> before Apache Solr will search comments.
it_IT: Attenzione: Il tuo contenuto <a href="@url">dovrà essere reindicizzato</a> prima che Apache Solr possa cercare i commenti.

en: Select the content types where the comments are indexed by Apace Solr. Your content must be re-indexed after changing this configuration.
it_IT: Seleziona il contenuto dove i commenti sono indicizzati da Apace Solr. Il tuo contenuto deve essere re-indicizzato dopo il cambio di questa configurazione.

en: If changing a user's email, you must also change the password simultaneously.
it_IT: Se l'email dell'utente viene cambiata, è necessaria anche una modifica della password.

en: Usage: 'Save configuration' will save the above preferences into the drupal database. These will be the preset computing (global) preferences that will fill in the preferences form once a user loads the Account Preferences page.
it_IT: Utilizzo: 'Salva configurazione' salverà le preferenze qui sotto nel database Drupal. Queste saranno le Impostazione di calcolo (globali) di default che verranno utilizzate per ogni utente fino a quando l'utente non creerà delle Impostazioni personalizzate.

en: 'Save configuration with disk usage settings from config.xml' will save the above preferences into the drupal database, but also load disk usage settings from the BOINC project's config.xml file. These will overwrite any disk usage settings you have placed above. Caution: A user's personal preferences will not change if you load the disk usage settings from config.xml here into the drupal database. They must change their preference settings manually.
it_IT: 'Save configuration with disk usage settings from config.xml' salverà le preferenze nel database di drupal, ma caricherà anche il settaggio relativo all'uso del disco chesi trova nel file di configurazione config.xml del progetto BOINC. Ciò sovrascriverà ogni settaggio disco che hai messo prima. Attenzione: le preferenze personalinon cambieranno se si caricano i settaggi di uso del disco da questo file config.xml locale nel database drupal.  Ciascuno dovrà cambiare le proprie preferenzemanualmente.

[ctx: account-dashboard]
en: My stats
it_IT: Le mie statistiche

[ctx: menu-link]
en: Credentials
it_IT: Credenziali

[ctx: menu-link]
en: Dashboard
it_IT: Pannello di controllo

[ctx: account-profile-edit]
en: Your personal background
it_IT: Una descrizione di te

[ctx: account-profile-edit]
en: Tell us about yourself. You could tell us where you're from, your age, occupation, hobbies, or anything else about yourself.
it_IT: Parlaci di te. Puoi dirci da dove vieni, la tua età, occupazione, hobby o qualsiasi altra cosa su di te.

[ctx: account-profile-edit]
en: Your opinions about this project
it_IT: La tua opinione su questo progetto

[ctx: account-profile-edit]
en: Tell us your thoughts about @this_project
       1. Why do you run @this_project?
       2. What are your views about the project?
       3. Any suggestions?
it_IT: Vorresti darci il tuo pare su @this_project
    1. Perchè stai seguendo @this_project?
    2. Cosa ne pensi del progetto?
    3. Hai qualche suggerimento?

[ctx: account-profile-edit]
en: Postal code
it_IT: Codice postale

[ctx: account-profile-edit]
en: Country
it_IT: Nazione

[ctx: account-profile-edit]
en: Profile image
it_IT: Immagine del profilo

[ctx: account-profile-edit]
en: Website URL
it_IT: URL del sito web

[ctx: frontpage]
en: @this_project Progress
it_IT: Avanzamento @this_project

[ctx: account-dashboard]
en: Projects
it_IT: Progetti

[ctx: friends-page]
en: No Friends have been added.
it_IT: Non è stato aggiunto nessun amico.

[ctx: friends-page]
en: View All Friends
it_IT: Mostra tutti gli amici

[ctx: friends-page]
en: Friend Requests
it_IT: Richieste di amicizia

[ctx: friends-page]
en: Awaiting Friend Approvals
it_IT: Amicizia in attesa di approvazione

[ctx: search-page]
en: Search site
it_IT: Sito di Ricerca

[ctx: menu-link]
en: News
it_IT: Avvisi

[ctx: account-dashboard]
en: Certificates
it_IT: Attestati

[ctx: account-host-list]
en: All computers
it_IT: Tutti i computer

[ctx: account-host-list]
en: Computers active in past 30 days
it_IT: Computer attivi negli ultimi 30 giorni

[ctx: menu-link]
en: Preferences
it_IT: Preferenze

[ctx: menu-link]
en: Community
it_IT: Comunità

[ctx: menu-link]
en: Privacy
it_IT: Riservatezza

[ctx: menu-link]
en: Subscriptions
it_IT: Abbonamenti

[ctx: account-dashboard]
en: Subscriptions
it_IT: Abbonamenti

[ctx: account-dashboard]
en: Updated
it_IT: Aggiornato

[ctx: menu-link]
en: Queue
it_IT: Coda

[ctx: menu-link]
en: Profile
it_IT: Profilo

[ctx: user-host-list]
en: Active in past 30 days
it_IT: Attivo negli scorsi 30 giorni

[ctx: user-host-list]
en: All computers
it_IT: Tutti i computer

[ctx: user-info]
en: Joined
it_IT: Iscritto

[ctx: user-info]
en: Posts
it_IT: Messaggi

[ctx: user-info]
en: Credit
it_IT: Crediti

[ctx: account-dashboard]
en: Inbox
it_IT: Leggi

[ctx: account-dashboard]
en: Compose new
it_IT: Scrivi

[ctx: accountpage]
en: Show computers
it_IT: Mostra computer

[ctx: moderate-user]
en: Reject profile
it_IT: Rifiuta profilo

[ctx: moderate-ban-user]
en: Ban user
it_IT: Banna utente

[ctx: authenticator-login-page]
en: Authenticator login
it_IT: Accedi tramite Authenticator

[ctx: moderate-user-page]
en: No content is in the queue for moderation.
it_IT: Nessun contenuto deve ancora essere moderato.

[ctx: moderate-user-page]
en: User profile moderation queue
it_IT: Coda di moderazione del profilo utente

[ctx: account-host-list]
en: Active in past 30 days
it_IT: Attivo negli scorsi 30 giorni

[ctx: forum-comment-form]
en: Comment form
it_IT: Commenti

[ctx: menu-link:-1:ignoreoverwrite]
en: Subscriptions
it_IT: Abbonamenti

[ctx: country-of-origin]
en: Country
it_IT: Nazione

[ctx: email-address-to-login]
en: Email address
it_IT: Indirizzo email

[ctx: standard-login-page]
en: Enter your @s email address.
it_IT: Inserisci il tuo @s indirizzo email.

[ctx: standard-login-page]
en: Log in
it_IT: Login

[ctx: menu-link]
en: search
it_IT: ricerca

[ctx: front-page]
en: Join now
it_IT: Aderisci adesso

[ctx: footer-link:-1:ignoreoverwrite]
en: Applications
it_IT: Applicazioni

[ctx: footer-link]
en: Server status
it_IT: Stato dei server

[ctx: team-id]
en: Team ID
it_IT: ID del team

[ctx: view-team-info]
en: Founder
it_IT: Fondatore

[ctx: user-or-team-RAC]
en: Recent average credit
it_IT: Media dei crediti recenti

[ctx: user-or-team-name]
en: Name
it_IT: Nome

[ctx: team-members]
en: Members
it_IT: Membri

[ctx: user-or-team-total-credits]
en: Total credit
it_IT: Totale dei crediti

[ctx: user-details]
en: User ID
it_IT: ID utente

[ctx: user-on-team]
en: User
it_IT: Utente

[ctx: team-when-user-became-an-admin]
en: Admin since
it_IT: Admin dal

[ctx: user-joined-or-leaving-team]
en: User joined
it_IT: L'utente è entrato

[ctx: user-info]
en: Account Key
it_IT: Chiave di accesso

[ctx: user-info]
en: Member since
it_IT: Membro dal

[ctx: user-info]
en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

[ctx: user-info]
en: Password Hash
it_IT: Hash della password

[ctx: user-info]
en: Postal Code
it_IT: CAP

[ctx: user-info]
en: Send Email
it_IT: Invia email

[ctx: user-info]
en: Show Hosts
it_IT: Visualizza dispositivi

[ctx: host-list]
en: Computer ID
it_IT: ID computer

[ctx: host-list]
en: Location
it_IT: Posizione

[ctx: host-details]
en: While BOINC running, % of time work is allowed
it_IT: Quando BOINC è attivo, % di tempo in cui il lavoro è permesso

[ctx: host-details]
en: Average turnaround time
it_IT: Tempo medio di completamento

[ctx: host-details]
en: Created
it_IT: Creato

[ctx: host-details]
en: While BOINC running, % of time host has an Internet connection
it_IT: Quando BOINC è attivo, % di tempo in cui l'host ha una connessione Internet

[ctx: host-details]
en: Average CPU efficiency
it_IT: Efficienza media CPU

[ctx: host-details]
en: Free disk space
it_IT: Spazio libero su disco

[ctx: host-details]
en: Total disk space
it_IT: Spazio totale su disco

[ctx: details:-1:name-of-the-host-or-task-or-workunit-etc-being-viewed-ignoreoverwrite]
en: Name
it_IT: Nome

[ctx: host-details]
en: Task duration correction factor
it_IT: Fattore correzione durata attività

[ctx: host-details]
en: Avg. credit
it_IT: Media dei crediti

[ctx: host-details]
en: External IP address
it_IT: Indirizzo IP pubblico

[ctx: host-details]
en: Cross project ID
it_IT: ID su tutti i progetti

[ctx: host-details]
en: Last IP address
it_IT: Ultimo indirizzo IP

[ctx: host-details]
en: Memory
it_IT: Memoria

[ctx: host-details]
en: Swap space
it_IT: Spazio di swap

[ctx: host-details]
en: Maximum daily WU quota per CPU
it_IT: Numero massimo elaborazioni giornaliere per CPU

[ctx: host-details]
en: Average download rate
it_IT: Velocità media di download

[ctx: host-details]
en: Average upload rate
it_IT: Velocità media di upload

[ctx: host-details]
en: Same IP address count
it_IT: Numero di indirizzi IP uguali

[ctx: host-details]
en: % of time BOINC client is running
it_IT: % di tempo in cui il client BOINC è in esecuzione

[ctx: host-details]
en: Operating system
it_IT: Sistema operativo

[ctx: host-details]
en: Operating system version
it_IT: Versione sistema operativo

[ctx: host-details]
en: Measured floating point speed
it_IT: Velocità calcolo in virgola mobile

[ctx: host-details]
en: Measured integer speed
it_IT: Velocità calcolo in numeri interi

[ctx: host-details]
en: CPU model
it_IT: Modello CPU

[ctx: host-details]
en: Number of processors
it_IT: Numero di processori

[ctx: host-details]
en: Number of times client has contacted server
it_IT: Numero di volte che BOINC Manager ha contattato il server

[ctx: host-details]
en: Last contact
it_IT: Ultimo contatto

[ctx: host-details]
en: Serial number
it_IT: Numero di serie

[ctx: host-details]
en: Timezone
it_IT: Fuso orario

[ctx: platform-details]
en: Platform ID
it_IT: ID piattaforma

[ctx: task-details]
en: Task ID
it_IT: ID attività

[ctx: workunit-details]
en: Workunit ID
it_IT: ID elaborazione

[ctx: task-details]
en: Host ID
it_IT: ID dell'host

[ctx: application-details]
en: Application ID
it_IT: ID applicazione

[ctx: task-details]
en: Application version
it_IT: Versione applicazione

[ctx: task-details]
en: Claimed credit
it_IT: Credito richiesto

[ctx: task-details]
en: Client state
it_IT: Stato del client

[ctx: task-details]
en: CPU time
it_IT: Tempo CPU

[ctx: task-details:-1:ignoreoverwrite]
en: Created
it_IT: Creato

[ctx: task-details]
en: Run time
it_IT: Tempo di elaborazione

[ctx: task-details]
en: Exit status
it_IT: Stato di uscita

[ctx: task-details]
en: Granted credit
it_IT: Credito assegnato

[ctx: task-details]
en: Outcome
it_IT: Risultato

[ctx: task-details]
en: Received time
it_IT: Tempo di ricezione

[ctx: task-details]
en: Report deadline
it_IT: Avvisa della scadenza imminente

[ctx: task-details]
en: Sent
it_IT: Inviato

[ctx: task-details]
en: Server state
it_IT: Stato server

[ctx: task-details]
en: Stderr out
it_IT: Errore su stderr

[ctx: task-details]
en: Validation state
it_IT: Stato di validazione

[ctx: task-details]
en: Peak working set size
it_IT: Dimensioni memoria di lavoro di picco

[ctx: task-details]
en: Peak swap size
it_IT: Spazio di swap di picco

[ctx: task-details]
en: Peak disk usage
it_IT: Picco utilizzo disco

[ctx: workunit-details]
en: Canonical credit
it_IT: Credito canonico

[ctx: workunit-details]
en: Canonical result ID
it_IT: ID risultato canonico

[ctx: workunit-details]
en: Created time
it_IT: Tempo di creazione

[ctx: workunit-details]
en: Error mask
it_IT: Maschera errori

[ctx: workunit-details]
en: Minimum quorum
it_IT: Quorum minimo

[ctx: details:-1:name-of-the-host-or-task-or-workunit-etc-being-viewed-ignoreovewrite]
en: Name
it_IT: Nome

[ctx: workunit-details]
en: Max error tasks
it_IT: Numero massimo attività con errore

[ctx: workunit-details]
en: Max success tasks
it_IT: Numero massimo attività terminate con successo

[ctx: workunit-details]
en: Max total tasks
it_IT: Numero massimo attività totali

[ctx: workunit-details]
en: Needs validation
it_IT: Richiede validazione

[ctx: workunit-details]
en: Initial replication
it_IT: Replica iniziale

[ctx: application-details]
en: Target number of results
it_IT: Numero di risultati obiettivo

[ctx: application-details]
en: Application version ID
it_IT: ID versione applicazione

[ctx: application-details]
en: Plan class
it_IT: Classe pianificata

[ctx: application-details]
en: Version number
it_IT: Numero di versione

[ctx: application-details]
en: App version ID
it_IT: ID versione applicazione

[ctx: application-details]
en: Consecutive valid tasks
it_IT: Attività valide consecutive

[ctx: application-details]
en: Number of tasks completed
it_IT: Numero attività completate

[ctx: application-details]
en: Max tasks per day
it_IT: Attività massime giornaliere

[ctx: application-details]
en: Number of tasks today
it_IT: Numero attività nella giornata di oggi

[ctx: application-details:-1:ignoreoverwrite]
en: Average turnaround time
it_IT: Tempo medio di completamento

[ctx: moderate-profiles]
en: Moderation
it_IT: Moderazione

[ctx: moderate-profiles]
en: Unvetted profiles
it_IT: Profili autoritativi

[ctx: account-dashboard]
en: Posts contributed
it_IT: Post inviati

[ctx: rss-feed-description]
en: The latest news from the @site_name project
it_IT: Gli ultimi avvisi del progetto @site_name

[ctx: forum-reply-to-comment-with-quote]
en: Quote
it_IT: Cita

[ctx: forum-reply-to-comment]
en: Reply to this comment with a quote
it_IT: Rispondi a questo commento con una citazione

[ctx: mini-user-stats]
en: Joined: @join_date
it_IT: Iscritto il: @join_date

[ctx: mini-user-stats]
en: Posts: @post_count
it_IT: Post: @post_count

[ctx: mini-user-stats]
en: Credit: @user_credits
it_IT: Crediti: @user_credits

[ctx: message-header]
en: Message @id
it_IT: Messaggio @id

[ctx: comment-action-links]
en: moderation
it_IT: moderazione

[ctx: task-dtails-errorlog]
en: Stderr output
it_IT: Output su Stderr

[ctx: message-header]
en: message @id
it_IT: messaggio @id

[ctx: message-header]
en:  in response to !parent
it_IT:  in risposta a !parent

[ctx: front-page]
en: Welcome back!
it_IT: Bentornato!

[ctx: front-page]
en: Learn more
it_IT: Vuoi saperne di più?

[ctx: front-page]
en: View account
it_IT: Visualizza account

[ctx: front-page]
en: User of the day
it_IT: Utente del giorno

[ctx: front-page]
en: Over 500,000 volunteers and counting.
it_IT: Più di 500.000 volontari, sempre in aumento.

[ctx: front-page]
en: Credits per day
it_IT: Crediti giornalieri

[ctx: front-page-discuss-news]
en: discuss
it_IT: discuti

[ctx: footer-link]
en: Create content
it_IT: Crea contenuto

[ctx: anonymous-user]
en: Anonymous
it_IT: Anonimo

[ctx: help-with-user-input-with-BBCode]
en: BBcode help
it_IT: Guida BBcode

[ctx: post-forum-comment]
en: Post comment
it_IT: Posta un commento

[ctx: form-cancel]
en: Cancel
it_IT: Annulla

[ctx: host-details]
en: Details
it_IT: Dettagli

[ctx: host-tasks-link]
en: Tasks
it_IT: Attività

[ctx: host-list]
en: Computers pending
it_IT: Computer in attesa

[ctx: host-list]
en: This user does not yet have any associated computers. Computers will be displayed when they have earned their first credits.
it_IT: Questo utente non dispone ancora di computer associati. I computer verranno visualizzati quando avranno guadagnato i loro primi crediti.

[ctx: account-dashboard]
en: Avg credit
it_IT: Media dei crediti

[ctx: account-dashboard]
en: More
it_IT: Altro

[ctx: host-list]
en: Computers hidden
it_IT: Computer nascosti

[ctx: host-list]
en: This user has chosen not to show information about their computers.
it_IT: Questo utente ha scelto di non mostrare informazioni sui suoi computer.

[ctx: project-name:-1:ignoreoverwrite]
en: Name
it_IT: Nome

[ctx: page-submitted-info]
en: Submitted by !username on !datetime
it_IT: Inviato da !username il !datetime

[ctx: user-profile]
en: Opinion
it_IT: Opinione

[ctx: website-of-user-of-team]
en: Website
it_IT: Sito web

[ctx: users-table]
en: View user profile.
it_IT: Visualizza il profilo utente.

[ctx: account-credentials-change]
en: Enter your password to save changes
it_IT: Inserisci la tua password per salvare i cambiamenti

[ctx: account-credentials-change]
en: Enter your current password if changing your email
              address or password.
it_IT: Inserisci la tua password attuale per modificare l'indirizzo
              email o la password.

[ctx: account-credentials-change]
en: BOINC user ID
it_IT: ID utente BOINC

[ctx: account-credentials-change]
en: Drupal user ID
it_IT: ID utente Drupal

[ctx: account-credentials-change]
en: Account key
it_IT: Chiave di accesso

[ctx: account-credentials-change]
en: Weak account key
it_IT: Chiave di accesso debole

[ctx: account-credentials-change]
en: Cross-project ID
it_IT: CPID

[ctx: form-save]
en: Save changes
it_IT: Salva modifiche

[ctx: forgot-password]
en: Change password
it_IT: Cambia password

[ctx: account-preferences-location]
en: Generic
it_IT: Generico

[ctx: account-preferences-location:-1:ignoreoverwrite]
en: Home
it_IT: Casa

[ctx: account-preferences-location]
en: School
it_IT: Scuola

[ctx: account-preferences-location]
en: Work
it_IT: Lavoro

[ctx: form-yes-no:-1:binary-form-option-pairs-with-no]
en: yes
it_IT: sì

[ctx: account-preferences-preset:-1:for a user to choose a computing or project preference preset.]
en: Presets
it_IT: Impostazioni predefinite

[ctx: account-preferences-preset]
en: Maximum
it_IT: Massimo

[ctx: account-preferences-preset]
en: Green
it_IT: Verde

[ctx: account-preferences-preset]
en: Minimum
it_IT: Minimo

[ctx: account-preferences-preset]
en: Custom
it_IT: Personalizzato

[ctx: account-preferences-preset]
en: Update preset
it_IT: Aggiorna impostazioni predefinite

[ctx: account-preferences-option]
en: Advanced settings
it_IT: Impostazioni avanzate

[ctx: account-preferences-computing]
en: Processor usage
it_IT: Uso del processore

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend when computer is on battery?
it_IT: Sospendi quando il computer è alimentato a batteria?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspends computing on portables when running on battery power.
it_IT: Sospendi la computazione su Laptop quando in modalità risparmio energetico

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend when computer is in use?
it_IT: Sospendi quando il computer è in uso?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspends computing and file transfers when you're using the computer.
it_IT: Sospendi la computazione e il trasferimento di file quando stai usando il computer.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend GPU computing when computer is in use?
it_IT: Sospendi l'elaborazione GPU quando il computer è in uso?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspends GPU computing when you're using the computer.
it_IT: Sospendi l'elaborazione GPU mentre il computer viene usato.

[ctx: account-preferences-computing]
en: "In use" means mouse/keyboard input in last
it_IT: "In uso" significa che il mouse o la tastiera sono stati usati negli ultimi

[ctx: unit-of-time]
en: minutes
it_IT: minuti

[ctx: account-preferences-computing]
en: This determines when the computer is considered "in use".
it_IT: Determina quando il computer è considerato "in uso".

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend when no mouse/keyboard input in last
it_IT: Sospendi quando non c'è attività mouse/tastiera in corso

[ctx: account-preferences-computing]
en: This allows some computers to enter low-power mode when not in use.
it_IT: Permette ad alcuni computer di entrare in modalità risparmio energetico quando non sono 'in uso'.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
it_IT: Sospendi quando l'uso della CPU da parte di applicazioni non-BOINC è superiore al

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
it_IT: Sospendi l'elaborazione quando il tuo computer è impegnato nell'esecuzione di altri applicativi.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Compute only between:
it_IT: Elabora solo tra:

[ctx: account-preference]
en: and
it_IT: e le

[ctx: account-preferences-computing]
en: Compute only during a particular period each day.
it_IT: Elabora solo durante un particolare periodo ogni giorno.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended?
it_IT: Lasciare attività non-GPU in memoria quando sono sospese?

[ctx: account-preferences-computing]
en: If "Yes", suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If "No", suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
it_IT: Se selezionato, le attività sospese rimangono in RAM e riprendono senza rischiare di perdere i risultati dei calcoli. Se deselezionato, le attività sospese vengono rimosse dalla memoria, e quando vengono chiamate ripartono dal disco fisso ed i calcoli ripartono dall'ultimo checkpoint.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Switch between tasks every
it_IT: Cambia attività ogni

[ctx: account-preferences-computing]
en: If you run several projects, BOINC may switch between them this often.
it_IT: Se elabori per diversi progetti, BOINC potrebbe fare lo switch tra i progetti in base a questo tempo.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Use at most
it_IT: Usa al massimo

[ctx: account-preferences-computing]
en: % of the processors
it_IT: % dei processori

[ctx: account-preferences-computing]
en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
it_IT: Mantieni alcune CPU disponibili per altre applicazioni. Esempio: 75% significa usa 6 core in una CPU ad 8 core.

[ctx: account-preferences-computing]
en: % of the CPU time
it_IT: % del tempo della CPU

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
it_IT: Sospendi/riprendi l'elaborazione ogni x secondi per ridurre la temperatura della CPU e l'utilizzo di elettricità. Esempio: 75% significa elabora per 3 secondi, aspetta per 1 secondo, e poi ripeti.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Disk and memory usage
it_IT: Utilizzo disco e memoria

[ctx: account-preferences-computing]
en: Disk: use no more than
it_IT: Disco: utilizza al massimo

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the total amount of disk space used by BOINC.
it_IT: Limita l'utilizzo totale del disco utilizzato da BOINC.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Disk: leave at least
it_IT: Disco: lascia libero almeno

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where BOINC stores data.
it_IT: Limita l'utilizzo del disco per lasciare questo spazio libero nel luogo dove BOINC salva i dati.

[ctx: account-preferences-computing]
en: % of total
it_IT: % di spazio totale su disco

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the percentage of disk space used by BOINC on the volume where it stores data.
it_IT: Limita la percentuale di spazio disco utilizzato da BOINC nel luogo dove salva i dati.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Request tasks to checkpoint at most every
it_IT: Richiedi alle attività dei checkpoint al massimo ogni

[ctx: unit-of-time]
en: seconds
it_IT: secondi

[ctx: account-preferences-computing]
en: This controls how often tasks save their state to disk, so that later they can be continued from that point.
it_IT: Determina quanto spesso le attività salvano i risultati su disco in modo che i dati non vengano persi nel caso di arresto improvviso

[ctx: account-preferences-computing]
en: Page/swap file: use at most
it_IT: Spazio di swap: utilizza al massimo

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the swap space (page file) used by BOINC.
it_IT: Limita lo spazio di swap (file di paging) utilizzato da BOINC.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Memory: when computer is in use, use at most
it_IT: Memoria: quando il computer è "in uso", utilizza al massimo

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the memory used by BOINC when you're using the computer.
it_IT: Limita la memoria utilizzata da BOINC mentre usi il computer.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Memory: when computer is not in use, use at most
it_IT: Memoria: quando il computer non è "in uso", utilizza al massimo

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the memory used by BOINC when you're not using the computer.
it_IT: Limita la memoria utilizzata da BOINC mentre non usi il computer.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Network usage
it_IT: Utilizzo rete

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store at least
it_IT: Scarica in locale almeno

[ctx: account-preferences-computing]
en: days of work
it_IT: giorni di lavoro

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
it_IT: Scarica sul computer attività sufficienti per tenere il computer occupato per questo periodo.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store up to an additional
it_IT: Scarica in locale fino ad ulteriori

[ctx: unit-of-time]
en: days
it_IT: giorni

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
it_IT: Cerca di scaricare più attività di quelle minime. Determina quante attività verranno richieste quando viene contattato un progetto.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Confirm before connecting to Internet?
it_IT: Chiedere conferma prima della connessione a Internet?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
it_IT: Utile solo se hai una connessione via modem, ISDN oppure VPN.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Disconnect when done?
it_IT: Disconnettere al completamento?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit download rate to
it_IT: Limita la velocità di download a

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the download rate of file transfers.
it_IT: Limita la velocità di download per i trasferimenti dei file.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit upload rate to
it_IT: Limita la velocità di upload a

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the upload rate of file transfers.
it_IT: Limita la velocità di upload per i trasferimenti dei file.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Transfer files only between
it_IT: Trasferisci files solo tra

[ctx: account-preferences-computing]
en: Transfer files only during a particular period each day.
it_IT: Trasferisci i files solo durante un particolare periodo ogni giorno.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit usage to
it_IT: Limita l'utilizzo a

[ctx: account-preferences-computing]
en: Example: BOINC should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
it_IT: Esempio: BOINC può trasferire al massimo 2000 MB di dati ogni 30 giorni.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Skip data verification for image files?
it_IT: Salta la verifica dati dei file immagine?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Only select "Yes" if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of BOINC.
it_IT: Seleziona "Si" se il tuo Internet Provider modifica i file immagine. Saltando la verifica riduci il livello di sicurezza di BOINC.

[ctx: account-preferences]
en: Show comparison view
it_IT: Mostra visualizzazione di confronto

[ctx: host-details]
en: @count million ops/sec
it_IT: @count milioni di operazioni/secondo

[ctx: host-details]
en: @count days
it_IT: @count giorni

[ctx: account-preferences-project]
en: Resource settings
it_IT: Impostazioni delle risorse

[ctx: account-preferences-project]
en: Resource share
it_IT: Allocazione risorse

[ctx: account-preferences-project]
en: Determines the proportion of your computer's resources allocated to this project. Example: if you participate in two BOINC projects with resource shares of 100 and 200, the first will get 1/3 of your resources and the second will get 2/3.
it_IT: Determina la percentuale di risorse del computer destinate a questo progetto. Esempio: se si partecipa a due progetti BOINC con quote di risorse di 100 e 200, il primo otterrà 1/3 delle vostre risorse e il secondo ne avrà i 2/3.

[ctx: account-preferences-project]
en: Use CPU
it_IT: Usa la CPU

[ctx: account-preferences-project]
en: Request CPU-only tasks from this project.
it_IT: Richiedi solo attività CPU da questo progetto.

[ctx: account-preferences-project]
en: Use NVIDIA GPU
it_IT: Utilizzare GPU NVIDIA

[ctx: account-preferences-project]
en: Request NVIDIA GPU tasks from this project.
it_IT: Richiedi attività GPU per nVIDIA da questo progetto.

[ctx: account-preferences-project]
en: Use ATI GPU
it_IT: Utilizzare GPU ATI

[ctx: account-preferences-project]
en: Request ATI GPU tasks from this project.
it_IT: Richiedi attività GPU per ATI da questo progetto.

[ctx: account-preferences-project]
en: Use INTEL GPU
it_IT: Utilizzare GPU INTEL

[ctx: account-preferences-project]
en: Request Intel GPU tasks from this project.
it_IT: Richiedi attività GPU per Intel da questo progetto.

[ctx: account-preferences-project]
en: Beta settings
it_IT: Impostazioni beta

[ctx: account-preferences-project]
en: Run test applications?
it_IT: Eseguire le applicazioni di test?

[ctx: account-preferences-project]
en: This helps us develop applications, but may cause jobs to fail on your computer
it_IT: Questo ci aiuta a migliorare le applicazioni, ma potrebbe causare errori alle WU in elaborazione sul tuo computer

[ctx: account-preferences-project]
en:  Default value: @default
it_IT:  Valore di default: @default

[ctx: account-preferences]
en: Applications
it_IT: Applicazioni

[ctx: account-preferences-project]
en: Default set
it_IT: Impostazioni predefinite

[ctx: account-preferences-project]
en: Set used for new computers
it_IT: Impostazioni predefinite per nuovi computer

[ctx: account-preferences-community]
en: General settings
it_IT: Impostazioni generali

[ctx: account-preferences-community]
en: Time zone
it_IT: Fuso orario

[ctx: account-preferences-community]
en: Notification settings
it_IT: Impostazioni di notifica

[ctx: account-preferences-community]
en: Receive email notification for private messages?
it_IT: Ricevere email di notifica per i messaggi privati?

[ctx: account-preferences-community]
en: Receive email notification for friend requests?
it_IT: Ricevere email di notifica per le richieste di amicizia?

[ctx: account-preferences-community]
en: Language settings
it_IT: Impostazioni lingua

[ctx: account-preferences-community]
en: Language
it_IT: Lingua

[ctx: account-preferences-community]
en: This account's default language for e-mails and preferred language for site presentation.
it_IT: Lingua predefinita di questo account email e lingua preferita del sito.

[ctx: account-preferences-community]
en: If you have a <a href="@gravatar-check">valid Gravatar</a> associated with your e-mail address, it will be used for your user picture.
it_IT: Se avete un <a href="@gravatar-check"> indirizzo Gravatar valido</a> associato con l'indirizzo di posta elettronica, verrà utilizzato per l'immagine dell'utente.

[ctx: account-preferences-community]
en: Your Gravatar will not be shown if you upload a user picture.
it_IT: Il tuo Gravatar non verrà mostrato se caricherai un'immagine dell'utente.

[ctx: account-preferences-community]
en: If you have a <a href="@gravatar-check">valid Gravatar</a> associated with your e-mail address, use it for your user picture.
it_IT: Se avete un <a href="@gravatar-check"> Gravatar valido</a> associato  con l'indirizzo di posta elettronica, potete utilizzarlo per l'immagine dell'utente.

[ctx: account-preferences-community]
en: Gravatar will not be shown if an avatar is uploaded.
it_IT: Il Gravatar non verrà mostrato se viene caricato un avatar.

[ctx: account-preferences-community]
en: Avatar settings
it_IT: Impostazioni avatar

[ctx: account-preferences-community]
en: Upload an avatar
it_IT: Carica un avatar

[ctx: account-preferences-community]
en: Forum settings
it_IT: Impostazioni forum

[ctx: account-preferences-community]
en: In discussion topics, show at most @comments_per_page
it_IT: Negli argomenti di discussione, al massimo visualizza @comments_per_page

[ctx: account-preferences-community]
en: comments per page
it_IT: commenti per pagina

[ctx: account-preferences-community]
en: Sort comments in discussions
it_IT: Ordina i commenti nelle discussioni

[ctx: account-preferences-community]
en: Newest post first
it_IT: Prima i messaggi più recenti

[ctx: account-preferences-community]
en: Oldest post first
it_IT: Prima i messaggi meno recenti

[ctx: account-preferences-community]
en: Signature
it_IT: Firma

[ctx: account-preferences-community]
en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
it_IT: La tua firma sarà visualizzata pubblicamente alla fine dei tuoi commenti.

[ctx: account-preferences-community]
en: Hide signatures in forums
it_IT: Nascondi le firme nei forum

[ctx: account-preferences-community]
en: Ignore Users in forums:
it_IT: Ignora gli utenti nei forum:

[ctx: account-preferences-community]
en: <a href="@ignore-user-list">View/Edit</a> your ignored users list.
it_IT: <a href="@ignore-user-list">Vedi/Modifica</a> la lista di utenti ignorati.

[ctx: account-preferences-privacy]
en: Privacy settings
it_IT: Impostazioni privacy

[ctx: account-preferences-privacy]
en: Is it OK for @project and your team (if any) to email you?
it_IT: Vuoi ricevere le email dal tuo team (se esiste) per @project?

[ctx: account-preferences-privacy]
en: Should @project show your computers on its web site?
it_IT: Può @project visualizzare i tuoi computer sul suo sito web?

[ctx: host-list]
en: No active computers
it_IT: Nessun computer attivo

[ctx: host-list]
en: This user has no computers that have been active in the last 30 days.
it_IT: Questo utente non ha avuto alcun computer attivo negli ultimi 30 giorni.

[ctx: forum-post-posted-time-not-available]
en: n/a
it_IT: n/d

[ctx: forum-post-posted-time-ago]
en: @time ago
it_IT: @time fa

[ctx: forum-column]
en: Threads
it_IT: Argomenti

[ctx: forum-column]
en: Posts
it_IT: Messaggi

[ctx: forum-column]
en: Last post
it_IT: Ultimo messaggio

[ctx: forum-fine-print]
en: Please be responsible in what you write and do not create posts which are offensive or insulting. Offensive posts or threads may be deleted by forum moderators without warning or discussion. Do not respond to offensive postings. Click on the "report" button at the bottom of the post to call it to the attention of the moderators.
it_IT: Si prega di essere responsabile in quello che scrivi e non creare post che sono offensivi o ingiuriosi. Post offensivi o thread possono essere eliminati dai moderatori del forum senza avviso o discussione. Non rispondere a commenti offensivi. Fare clic sul pulsante "report" nella parte inferiore del post per riportarlo all'attenzione dei moderatori.

[ctx: forum-fine-print]
en: We also ask that you keep all discussion on the message boards related to @project or BOINC with the small exception of the Science message board where you are free to discuss anything relevant to the underlying science. Participants interested in broader discussions should post to unofficial forums for @project.
it_IT: Chiediamo inoltre di mantenere tutte le discussioni in bacheca on topic con @project e BOINC ad eccezione della bacheca dei messaggi scientifici dove siete liberi di discutere qualsiasi argomento rilevante per la disciplina di cui si occupa il progetto. I partecipanti interessati a discussioni più ampie dovrebbero postare nella bacheca non ufficiale di @project.

[ctx: forum-fine-print]
en: These message boards now support BBCode tags only.
it_IT: Queste bacheche al momento supportano solo tag BBCode.

[ctx: forum-footer]
en: Manage subscriptions
it_IT: Imposta le sottoscrizioni

[ctx: team-general-info]
en: Teams
it_IT: Team

[ctx: team-general-info]
en: access team members' email addresses
it_IT: accedere alle informazioni sugli indirizzi email dei membri

[ctx: team-general-info]
en: edit the team's name and description
it_IT: modificare il nome e la descrizione del team

[ctx: team-general-info]
en: add or remove team admins
it_IT: aggiungere o rimuovere gli amministratori del team

[ctx: team-general-info]
en: remove members from the team
it_IT: rimuovere i membri dal team

[ctx: team-general-info]
en: disband a team if it has no members
it_IT: sciogliere il team, nel momento in cui lo stesso abbia un solo membro

[ctx: account-team-panel]
en: My team
it_IT: Il mio team

[ctx: account-team-panel]
en: You are a member of @team.
it_IT: Sei un membro di @team.

[ctx: account-team-panel]
en: View my team
it_IT: Mostra il mio team

[ctx: search-team]
en: Search teams
it_IT: Cerca team

[ctx: tasks-pending]
en: Tasks are pending for this workunit.
it_IT: Delle attività sono in attesa per questa elaborazione.

[ctx: news-submitted-info]
en: Submitted on !datetime
it_IT: Inviato il !datetime

[ctx: Comments-section-header]
en: Comments
it_IT: Commenti

[ctx: form-clear]
en: Clear
it_IT: Rimuovi

[ctx: account-preferences]
en: This will remove all of your settings from the @name preference set. Are you sure?
it_IT: Questa'azione rimuoverà tutte le tue impostazioni dall'insieme di preferenze di @nome. Vuoi proseguire?

[ctx: task-list]
en: No @type tasks
it_IT: Nessuna attività di tipo @type

[ctx: task-list]
en: There are no tasks of this type on record
it_IT: Non ci sono attività di questo tipo registrate

[ctx: host-details]
en: Show IP address
it_IT: Visualizza indirizzo IP

[ctx: unit-of-time]
en: hours
it_IT: ore

[ctx: form-merge]
en: Merge
it_IT: Unisci

[ctx: view-team-info]
en: Type
it_IT: Tipo

[ctx: view-team-info]
en: New members in last day
it_IT: Nuovi membri nelle ultime 24 ore

[ctx: view-team-info]
en: Total members
it_IT: Numero totale dei membri

[ctx: view-team-info]
en: Active members
it_IT: Membri attivi

[ctx: view-team-info]
en: Members with credit
it_IT: Membri con crediti

[ctx: website-of-user-or-team]
en: Website
it_IT: Sito web

[ctx: team-description]
en: Description
it_IT: Descrizione

[ctx: account-dashboard]
en: no projects...
it_IT: nessun progetto...

[ctx: account-preferences]
en: No preferences found for set '@venue'. Click SAVE CHANGES below to save the following preferences to your account.
it_IT: Nessuna preferenza trovata per il set '@venue'. Clicca sotto SALVA CAMBIAMENTI per registrare le seguenti preferenze nel tuo account.

[ctx: join-page]
en: Download the desktop software
it_IT: Scarica il software per desktop

[ctx: join-page]
en: Run the installer
it_IT: Esegui l'installer

[ctx: forum-reply-to-comment]
en: reply
it_IT: rispondi

[ctx: forum-reply-to-comment]
en: Reply to this comment
it_IT: Rispondi a questo commento

[ctx: forum-reply-to-comment]
en: Reply to this topic with a quote
it_IT: Rispondi a questo tema con una citazione.

[ctx: private-message]
en: Send message
it_IT: Spedisci il messaggio

[ctx: forum-post-new-comment]
en: Post new comment
it_IT: Posta un nuovo commento

[ctx: recent-posts]
en: commented on
it_IT: commentato su

[ctx: recent-posts]
en: started discussion
it_IT: discussione iniziata

[ctx: forum-sticky-comment]
en: Make sticky
it_IT: Evidenzia

[ctx: forum-sticky-comment]
en: Make this topic sticky
it_IT: Evidenzia questo topic

[ctx: forum-lock-comment]
en: Lock
it_IT: Blocca

[ctx: forum-lock-comment]
en: Lock this thread for comments
it_IT: Blocca i nuovi commenti su questo thread

[ctx: forum-hide-comment]
en: Hide
it_IT: Nascondi

[ctx: forum-hide-comment]
en: Hide this topic
it_IT: Nascondi questo topic

[ctx: forum-convert-comment-to-topic]
en: Convert
it_IT: Converti

[ctx: forum-convert-comment-to-topic]
en: Convert this comment to a new topic
it_IT: Converti questo commento in un nuovo topic

[ctx: forum-hide-comment]
en: Hide this comment
it_IT: Nascondi questo commento

[ctx: forum-delete-comment]
en: Delete this comment
it_IT: Cancella questo commento

[ctx: forum-edit-comment]
en: Edit this comment
it_IT: Modifica questo commento

[ctx: search-with-no-results]
en: No results found...
it_IT: Nessun risultato trovato...

[ctx: user-profile:-1:message-shown-when-awating-moderation]
en: Profile awaiting moderator approval
it_IT: Profilo in attesa di approvazione di un moderatore

[ctx: friend-add]
en: Add as friend
it_IT: Aggiungi come amico

[ctx: forum-topic-subscription-email-notification]
en: !site: comment posted to "!topic_name"
it_IT: !site: commento postato in "!topic_name"

[ctx: forum-topic-subscription-email-notification]
en: !author has posted a reply to "!topic_name".
it_IT: !author ha postato una risposta in "!topic_name".

[ctx: forum-topic-subscription-email-notification]
en: To view this topic at !site, click here: 
    !comment_url
it_IT: Per vedere questo topic su !site, clicca qui: 
    !comment_url

[ctx: leave-team-panel]
en: Leave team
it_IT: Abbandona il team

[ctx: leave-team-panel]
en: Click here to revoke your membership with @this_team
it_IT: Clicca qui per revocare la tua iscrizione a @this_team

[ctx: leave-team-panel]
en: Leave this team
it_IT: Abbandona questo team

[ctx: team-request-foundership]
en: Request foundership
it_IT: Richiedi cambio fondatore

[ctx: team-request-foundership]
en: If the team founder is not active and you want to assume the role of founder, click below to request foundership of @this_team.
it_IT: Se il fondatore del team non è attivo e desideri assumere il ruolo di fondatore, cliccare qui sotto per chiedere di diventare il fondatore di @this_team.

[ctx: team-request-foundership]
en: Initiate request
it_IT: Avvia la richiesta

[ctx: form-delete]
en: Delete
it_IT: Cancella

[ctx: account-host-delete]
en: This will delete host @id from your account forever. Are you sure this is OK?
it_IT: Questo eliminerà l'host @id dal tuo account per sempre. Sei sicuro di farlo?

[ctx: create-team-panel]
en: Create a new team
it_IT: Crea un nuovo team

[ctx: create-team-panel]
en: If you cannot find a team that is right for you, you can create a team.
it_IT: Se non trovi un team che ti vada bene, puoi crearne uno nuovo.

[ctx: create-team-panel]
en: Login to create a new team
it_IT: Accedi per poter creare un nuovo team

[ctx: join-page]
en: If you're already running BOINC, select <i>Add
          Project</i>.
it_IT: Se si sta già eseguendo BOINC, selezionare <i>Aggiungi
    progetto</i>.

[ctx: join-page]
en: If you're running a command-line version of BOINC,
            first use the BOINC Manager software (elsewhere if necessary) to create an
            an account at this project, then use that account to connect with the
            command-line version.
it_IT: Se si esegue una versione a riga di comando di BOINC,
    innanzitutto utilizzare il software BOINC Manager (altrove se necessario) per creare un account su questo progetto, quindi utilizzare tale account per connettersi con la versione da riga di comando.

[ctx: join-page]
en: If you're running a pre-5.0 version of BOINC, please
            upgrade to a more recent version to create an account
            at this project.
it_IT: Se utilizzi una versione di BOINC precedente alla 5.0, per
    piacere aggiornala a una versione più recente prima di creare un account
    su questo progetto.

[ctx: ignore-user-content]
en: ignore list
it_IT: lista degli ignorati

[ctx: ignore-user-content]
en: here
it_IT: qui

[ctx: coment-from-ignored-user]
en: !username is on your !ignore_list. Click !here to view this post.
it_IT: !username è nella tua !ignore_list. Fai click !here per leggere il post.

[ctx: comment-preview-title]
en: Revise or post comment
it_IT: Modifica o posta commento

[ctx: account-preferences-community]
en: This is not available until your profile is set up.
it_IT: Non disponibile fino a quando il profilo verrà terminato.

[ctx: account-preferences-community]
en: Create a profile
it_IT: Crea un profilo

[ctx: create-team-panel]
en: You must earn 1 more credit!
it_IT: Ti manca ancora 1 credito!

[ctx: join-team-panel]
en: Join team
it_IT: Entra in un team

[ctx: join-team-panel]
en: Click here to become a member of @this_team
it_IT: Clicca qui per diventare membro di @this_team

[ctx: join-team-panel]
en: Join this team
it_IT: Unisciti a questo team

[ctx: team-request-foundership]
en: @count days remaining
it_IT: @count giorni rimanenti

[ctx: forgot-password]
en: Forgot password
it_IT: Password dimenticata

[ctx: forgot-password]
en: authenticator-based login
it_IT: accesso via Authenticator

[ctx: forgot-password]
en: Enter your email address to receive instructions for resetting your password (or use the !authenticator_login).
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email per ricevere le istruzioni su come reimpostare la password (oppure utilizza !authenticator_login).

[ctx: form-send]
en: Send
it_IT: Invia

[ctx: authenticator-login-page]
en: If you forgot your account's email address, or you can't receive email there:
it_IT: Se hai dimenticato l'indirizzo email del tuo account, oppure non puoi ricevere email:

[ctx: authenticator-login-page]
en: If you have run BOINC under the account, you can still access it. Here's how:
it_IT: Se è stato eseguito BOINC con l'account, è ancora possibile accedervi. Ecco come:

[ctx: authenticator-login-page]
en: BOINC documentation
it_IT: Documentazione di BOINC

[ctx: authenticator-login-page]
en: Go to the BOINC data directory on your computer (see !boinc_wiki for help finding this).
it_IT: Vai nella directory dei dati BOINC sul tuo computer (guarda !boinc_wiki per trovare aiuto su questo).

[ctx: authenticator-login-page]
en: Find your account file for this project; it will have a name like %file (where the project URL is %url).
it_IT: Trova il file di account per questo progetto; avrà un nome come %file (dove l'URL del progetto è %url).

[ctx: authenticator-login-page]
en: Open the file in a text editor like Notepad. You'll see something like:
it_IT: Apri il file in un editor di testo come Notepad. Vedrai qualcosa di simile:

[ctx: authenticator-login-page]
en: Select and Copy the string between &lt;authenticator&gt; and &lt;/authenticator&gt; (%auth in the above example).
it_IT: Selezionare e copiare la stringa tra &lt;autenticator&gt; e &lt;/authenticator&gt; (%auth nell'esempio precedente).

[ctx: authenticator-login-page]
en: Paste the string into the field below, and click OK.
it_IT: Incolla la stringa nel campo sotto, e premi OK.

[ctx: authenticator-login-page]
en: You will now be logged in to your account; update the email and password of your account.
it_IT: Ora verrai autenticato con il tuo account; aggiorna l'email e la password del tuo account.

[ctx: authenticator-login-page]
en: Log in with authenticator
it_IT: Accedi via Authenticator

[ctx: forgot-password]
en: No account exists for @email -- select "Create new account" to register
it_IT: Non esiste un account per @email, seleziona "Crea nuovo account" per registrarne uno

[ctx: account-credentials-change]
en: Authentication is required when changing E-mail address or setting new password.
it_IT: È richiesta l'autenticazione quando si cambia indirizzo di posta elettronica o si imposta una nuova password.

[ctx: forum-post-new-topic]
en: Post new topic
it_IT: Posta un nuovo topic

[ctx: forgot-password]
en: Sorry, unrecognized email address or password.
it_IT: Indirizzo mail o password non riconosciuti.

[ctx: forgot-password]
en: Have you forgotten your password?
it_IT: Password dimenticata?

[ctx: account-preferences-computing]
en: These apply to all BOINC projects in which you participate.
it_IT: Queste si applicano a tutti i progetti BOINC nei quali partecipi.

[ctx: account-preferences-computing]
en: On computers attached to multiple projects, the most recently modified preferences will be used.
it_IT: Nel caso di computer collegati a più progetti, verranno utilizzate le preferenze modificate più di recente.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Preferences last modified: @mod_time
it_IT: Preferenze ultima modifica: @mod_time

[ctx: account-preferences]
en: Combined preferences
it_IT: Preferenze combinate

[ctx: account-preferences]
en: Switch View
it_IT: Cambia visuale

[ctx: account-preferences-comuting]
en: Transfer files only between:
it_IT: Trasferisci files solo tra:

[ctx: account-preference]
en: every
it_IT: ogni

[ctx: form-edit]
en: Edit
it_IT: Modifica

[ctx: form-add]
en: Add
it_IT: Aggiungi

[ctx: host-details]
en: @ip_address (same the last @count times)
it_IT: @ip_address (lo stesso delle ultime @count volte)

[ctx: message-header]
en: parent removed
it_IT: padre rimosso

[ctx: host-details]
en: Unknown
it_IT: Sconosciuta

[ctx: add-new-user]
en: A BOINC account already exists for @email.
it_IT: Esiste già un account BOINC associato ad @email.

[ctx: friend-remove]
en: Remove friend
it_IT: Rimuovi amico

[ctx: create-team-panel]
en: Create new team
it_IT: Crea un nuovo team

[ctx: friends-page]
en: Send request
it_IT: Invia la richiesta

[ctx: friends-remove]
en: Remove friend
it_IT: Rimuovi amico

[ctx: recent-posts]
en: posted
it_IT: postato

[ctx: account-preferences-community]
en: Your community preferences have been updated.
it_IT: Sono state aggiornate le preferenze della comunità.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Invalid setting for "%preference"
it_IT: Impostazione non valida per "%preference"

[ctx: team-forum]
en: Team forum
it_IT: Forum del team

[ctx: team-forum]
en: A discussion forum has been set up for team members.
it_IT: Un forum di discussione è stato impostato per i membri del team.

[ctx: team-forum]
en: Enter forum
it_IT: Entra nel forum

[ctx: friends-page]
en: Approve request
it_IT: Accetta la richiesta

[ctx: friend-request-email]
en: !name accepted your friend request [!site]
it_IT: !name ha accettato la tua richiesta di amicizia [!site]

[ctx: moderate-user]
en: Approve profile
it_IT: Approva profilo

[ctx: moderate-user]
en: Approve this profile content
it_IT: Approva il contenuto di questo profilo

[ctx: moderate-user]
en: Reject this profile content
it_IT: Rifiuta il contenuto di questo profilo

[ctx: forum-unsticky-comment]
en: Make unsticky
it_IT: Non evidenziare

[ctx: forum-unsticky-comment]
en: Remove sticky status from this topic
it_IT: Rimuove lo stato in evidenza da questo argomento

[ctx: forum-unhide-comment]
en: Unhide
it_IT: Rendi visibile

[ctx: forum-unhide-comment]
en: Unhide this comment
it_IT: Mostra questo commento

[ctx: comment-action-link]
en: Unpublished
it_IT: Non pubblicato

[ctx: create-team-panel]
en: Create a team
it_IT: Crea un team

[ctx: form-choose]
en: Choose type
it_IT: Scegli tipo

[ctx: team-create/edit]
en: Team name
it_IT: Nome del team

[ctx: team-form-help]
en: Text only, no HTML tags
it_IT: Solo testo, nessun tag HTML

[ctx: team-create/edit]
en: Team name -- HTML version (optional)
it_IT: Nome team -- versione HTML (opzionale)

[ctx: team-form-help]
en: You may use limited HTML tags
it_IT: Puoi utilizzare solo alcuni tag HTML

[ctx: team-create/edit]
en: Team website (optional)
it_IT: Sito web del team (opzionale)

[ctx: team-create/edit]
en: Displayed on the team's page
it_IT: Visualizzato nella pagina del team

[ctx: team-create/edit]
en: Type of team
it_IT: Tipo di team

[ctx: team-create/edit]
en: Accept new members?
it_IT: Accettare nuovi membri?

[ctx: team-create/edit]
en: Description of team
it_IT: Descrizione del team

[ctx: team-form-save]
en: Save team
it_IT: Salva team

[ctx: team-manage]
en: Manage team
it_IT: Gestisci il team

[ctx: team-manage]
en: View member list
it_IT: Visualizza la lista dei membri

[ctx: team-manage]
en: Member names and emails
it_IT: Nomi ed email dei membri

[ctx: team-manage]
en: View change history
it_IT: Visualizza la storia dei cambiamenti

[ctx: team-manage]
en: See member activity
it_IT: Visualizza l'attività dei membri

[ctx: team-manage]
en: Manage team message board
it_IT: Gestisci la bacheca del team

[ctx: team-manage]
en: Create or manage message board
it_IT: Crea o gestisci la bacheca

[ctx: team-admins-panel]
en: Remove members
it_IT: Rimuovi membri

[ctx: team-manage]
en: Change founder
it_IT: Cambia fondatore

[ctx: team-manage]
en: Manage team admins
it_IT: Gestisci gli amministratori del team

[ctx: team-manage]
en: Edit team info
it_IT: Modifica le informazioni del team

[ctx: team-manage]
en: Remove team
it_IT: Elimina team

[ctx: account-host-merge]
en: Sometimes BOINC assigns separate identities to the same computer by mistake. You can correct this by merging old identities with the newest one.
it_IT: A volte BOINC assegna per errore diverse identità allo stesso computer. Si può risolvere questo problema unendo le vecchie identità con le nuove.

[ctx: account-host-merge]
en: Check the computers that are the same as @name (created on @date at @time with computer ID @id)
it_IT: Controllare i computer che sono le stesse di @name (creato il @date alle @time con ID computer @id)

[ctx: account-host-merge]
en: Computers @old_ids have been merged successfully into @id.
it_IT: I @old_ids dei computer sono stati uniti con successo in @id.

[ctx: account-credentials-change]
en: Password entered is not valid. Please verify that it is correct.
it_IT: La password immessa non è valida. Si prega di verificare che sia corretta.

[ctx: remove-team-member]
en: Remove
it_IT: Rimuovi

[ctx: team-emails-are-hidden]
en: hidden
it_IT: nascosto

[ctx: account-host-merge]
en: Computer @old_id has been merged successfully into @id.
it_IT: Il computer @old_id è stato integrato con successo nel @id.

[ctx: link-to-BOINC-wide-teams-Website]
en: BOINC-wide teams site
it_IT: Sito dei team BOINC-wide

[ctx: team-edit-warning-message]
en: This is a BOINC-wide team. Changes can be made at the !site.
it_IT: Questo è un team BOINC-wide. Le modifiche devono essere effettuate tramite il !site.

[ctx: post-forum-comment]
en: Post topic
it_IT: Argomento del post

[ctx: account-preferences]
en: Maximum value exceeded for @field
it_IT: Valore troppo lungo nel campo @field

[ctx: team-request-foundership]
en: The team founder has @count days to respond to your transfer request.
it_IT: Il fondatore del team ha @count giorni per rispondere alla richiesta di trasferimento.

[ctx: account-preferences]
en: Invalid data type for @field
it_IT: Tipo dati invalido per @field

[ctx: account-preferences]
en: Minimum value not met for @field
it_IT: Valore minimo non raggiunto per @field

[ctx: forum-unlock-comment]
en: Unlock
it_IT: Sblocca

[ctx: forum-unlock-comment]
en: Unlock this thread for comments
it_IT: Sbloccare questo thread per i commenti

[ctx: friends-add]
en: Add as friend
it_IT: Aggiungi come amico

[ctx: friend-request-email]
en: Friend request from !name [!site]
it_IT: Richiesta di amicizia da parte di !name [!site]

[ctx: friend-request-email:-1:a-private-message]
en: Message
it_IT: Messaggio

[ctx: friend-cancel]
en: Cancel friend request
it_IT: Cancella la richiesta di amicizia

[ctx: account-preferences-project]
en: At least one application must be selected
it_IT: È necessario selezionare almeno un'applicazione

[ctx: team-forum]
en: Create team message board
it_IT: Creare una bacheca del team

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Message board title
it_IT: Titolo della bacheca

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Minimum time between posts
it_IT: Tempo minimo tra i post

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Minimum total credit to post
it_IT: Credito totale minimo necessario per scrivere

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Minimum avg credit to post
it_IT: Credito totale minimo per scrivere

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Allow public to read board?
it_IT: Permettere la lettura della board pubblicamente?

[ctx: team-forum-create/edit:-1:ignoreoverwrite]
en: Description
it_IT: Descrizione

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Create message board
it_IT: Crea la bacheca

[ctx: team-forum]
en: About message boards
it_IT: Informazioni sulla bacheca

[ctx: team-forum]
en: Only members may post
it_IT: Solo i membri possono postare

[ctx: team-forum]
en: Only members may read (optional)
it_IT: Solo i membri possono leggere (opzionale)

[ctx: team-forum]
en: Founder & Team Admins have moderator privileges
it_IT: Il fondatore e gli amministratori del team hanno i privilegi di moderatore

[ctx: search-user]
en: Search
it_IT: Cerca

[ctx: team-founder-change]
en: respond to the request
it_IT: rispondi alla richiesta

[ctx: team-founder-change]
en: A foundership transfer request has been made for your team. Please !respond.
it_IT: È stata presentata una richiesta di cambio fondatore per il tuo team. Per favore !respond.

[ctx: team-request-foundership-response]
en: Respond to transfer request
it_IT: Rispondi alla richiesta di trasferimento

[ctx: team-request-foundership-response]
en: If you don't decline the request by @date, @name will have the option of assuming team foundership. (note: To accept the request, assign foundership to @name using the form below)
it_IT: Se non rifiuti questa richiesta entro il @date, @name potrà diventare fondatore. (N.B: per accogliere subito la richiesta e trasferire la tua carica a @name, compila questo form).

[ctx: team-request-foundership-response]
en: Deny request
it_IT: Nega la richiesta

[ctx: team-make-founder]
en: Make founder
it_IT: Rendi fondatore

[ctx: team-founder-panel]
en: Changing the team founder
it_IT: Cambia il fondatore del team

[ctx: team-founder-panel]
en: Notes about changes in foundership:
it_IT: Note riguardanti i cambiamenti dell'account fondatore:

[ctx: team-founder-panel]
en: Any member of the team is eligible
it_IT: Ogni membro del team è eleggibile

[ctx: team-founder-panel]
en: Current founder becomes a normal user
it_IT: Il fondatore corrente diventa un utente normale

[ctx: team-founder-panel]
en: Foundership can be requested by team members:
it_IT: La qualifica di fondatore può essere richiesta dai membri del team:

[ctx: team-founder-panel]
en: One request is allowed at a time
it_IT: Una richiesta per volta è permessa

[ctx: team-founder-panel]
en: It must be 60 days since any previous request
it_IT: Devono trascorrere 60 giorni dalla richiesta precedente

[ctx: team-founder-panel]
en: Any active request must be older than 90 days
it_IT: Qualsiasi richiesta attiva deve essere superiore a 90 giorni

[ctx: team-founder-panel]
en: Current founder has 60 days to respond to a request
it_IT: Il Fondatore corrente ha 60 giorni per rispondere a una richiesta

[ctx: authenticator-login-page]
en: That authenticator is not valid.
it_IT: Non valido.

[ctx: forgot-password]
en: @email is not a well formed email address, please verify
it_IT: @email non è un indirizzo email valido, si prega di controllarlo

[ctx: friend-approve]
en: Approve friend request
it_IT: Accetta richiesta di amicizia

[ctx: moderate-unban-user]
en: Lift user ban
it_IT: Aumentare la durata del ban utente

[ctx: team-request-foundership]
en: 1 day remaining
it_IT: 1 giorno rimanente

[ctx: authenticator-login-page]
en: There is no account with that authenticator.
it_IT: Non c'è nessun account con quell'autenticatore.

[ctx: team-manage-admins]
en: Add team admin
it_IT: Aggiungi un amministratore del team

[ctx: team--add-admin]
en: Enter email address
it_IT: Inserire il proprio indirizzo email

[ctx: team-manage-admins]
en: Current team admins
it_IT: Amministratori attuali del team

[ctx: team-admins-panel]
en: About team admins
it_IT: Informazioni sugli amministratori del team

[ctx: team-admins-panel]
en: Team admins can:
it_IT: Gli amministratori del team possono:

[ctx: team-admins-panel]
en: Edit team information
it_IT: Modifica le informazioni del team

[ctx: team-admins-panel]
en: View the team's join / quit history
it_IT: Guarda le storia delle richieste di ingresso / uscita dal team

[ctx: team-admins-panel]
en: Moderate the team forum
it_IT: Modera il forum del team

[ctx: team-admins-panel]
en: Remove members from the team
it_IT: Rimuovere i membri dal team

[ctx: team-admins-panel]
en: Disband a team if it has no members
it_IT: Sciogli il team, se non ha più membri

[ctx: team-admins-panel]
en: Team admins cannot:
it_IT: Gli amministratori del team non possono:

[ctx: team-admins-panel]
en: Change the team founder
it_IT: Cambia il fondatore del team

[ctx: team-admins-panel]
en: Add / Remove team admins
it_IT: Aggiungi / Rimuovi amministratori del team

[ctx: team-admins-panel]
en: If a team admin quits the team, they cease to be a team admin. We recommend only selecting people you know and trust
it_IT: Se un admin esce dal team, cessa di essere un amministratore del team. Si consiglia di selezionare solo persone che conosci e di fiducia

[ctx: team-general-info]
en: @project participants may form teams. You may belong to only one team. You can join or quit a team at any time. To join a team, visit its team page and click "Join this team". Each team has a founder who may:
it_IT: I partecipanti a @project possono formare dei team. Si può appartenere ad un solo team alla volta. È possibile unirsi o lasciare un team in qualsiasi momento. Per entrare in un team, visita la sua pagina e fai clic su "Entra nel team". Ogni team ha un fondatore che può:

[ctx: join-page]
en: When prompted enter @siteurl
it_IT: Quando richiesto inserire @siteurl

[ctx: forgot-password]
en: Instructions
it_IT: Istruzioni

[ctx: forgot-password]
en: No account exists for @email -- please create an account using a BOINC client -- !instructions
it_IT: Non esiste un account associato a @email -- devi creare un account tramite il client BOINC -- !instructions

[ctx: team-request-foundership]
en: @count days have elapsed since your request and the founder has not responded.
it_IT: @count giorni sono trascorsi dalla vostra richiesta e il fondatore non ha risposto.

[ctx: team-request-foundership]
en: You now have @count days to assume foundership before another team member may submit a request.
it_IT: Hai @count giorni per assumere la foundership prima che un altro membro del team possa inviare una richiesta.

[ctx: team-request-foundership]
en: Assume foundership
it_IT: Assumi ruolo di fondatore

[ctx: friends-page]
en: Remove request
it_IT: Rimuovi la richiesta

[ctx: workunit-detail]
en: Pending
it_IT: Non assegnato

[ctx: account-task-table]
en: Tasks for your account
it_IT: Attività del tuo account

[ctx: task-table]
en: Application
it_IT: Applicazione

[ctx: task-table]
en: All applications
it_IT: Tutte le applicazioni

[ctx: task-table]
en: Task ID
it_IT: ID attività

[ctx: task-table]
en: Workunit ID
it_IT: ID elaborazione

[ctx: task-table]
en: Sent
it_IT: Inviato

[ctx: task-table]
en: Time Reported or Deadline
it_IT: Tempo riportato o scadenza della WU

[ctx: task-table]
en: Status
it_IT: Stato

[ctx: task-table]
en: Run time
it_IT: Tempo di elaborazione

[ctx: task-table]
en: CPU time
it_IT: Tempo CPU

[ctx: task-table]
en: Claimed Credit
it_IT: Credito richiesto

[ctx: task-table]
en: Granted Credit
it_IT: Credito assegnato

[ctx: task-table]
en: All
it_IT: Tutto

[ctx: task-table]
en: In progress
it_IT: In corso

[ctx: task-table]
en: Pending
it_IT: Non assegnato

[ctx: task-table]
en: Valid
it_IT: Valido

[ctx: task-table]
en: Invalid
it_IT: Non valido

[ctx: task-table]
en: Error
it_IT: Errore

[ctx: task-table]
en: Reset
it_IT: Resetta

[ctx: form-save]
en: Apply Filter
it_IT: Applicare Filtro

[ctx: account-host-details]
en: You are not allowed to make changes to this host.
it_IT: Non sei autorizzato ad eseguire cambiamenti a questo host.

[ctx: host-task-table]
en: Tasks for computer @host_id
it_IT: Attività per il computer @host_id

[ctx: account-host-details]
en: The location for this host has been updated.
it_IT: La posizione di questo host è stato aggiornata.

[ctx: account-host-details]
en: This will take effect next time the host contacts the project.
it_IT: Questa modifica avrà effetto la prossima volta che l'host contatterà il progetto.

[ctx: user-profile:-1:message-shown-when-there-is-no-profile]
en: Profile does not exist.
it_IT: Il profilo non esiste.

[ctx: account-computing-preferences]
en: This will remove all of your settings from the "@name" preference set. Are you sure?
it_IT: Questa azione rimuoverà tutte le tue impostazioni dall'insieme di preferenze di "@name". Vuoi proseguire?

[ctx: account-preferences-project]
en: This will remove all of your settings from the "@name" preference set. Are you sure?
it_IT: Questa azione rimuoverà tutte le tue impostazioni dall'insieme di preferenze di "@name". Vuoi proseguire?

[ctx: team-forum]
en: You may create a message board for use by @team
it_IT: È possibile creare una bacheca per @team

[ctx: forgot-password]
en: Please enter your email address
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email

[ctx: join-page]
en: Download the BOINC desktop software.
it_IT: Scarica BOINC per desktop.

[ctx: join-page]
en: For Android devices, download BOINC from the Google Play Store or Amazon App Store.
it_IT: Per l'uso su dispositivi Android, consigliamo di scaricare BOINC da Google Play Store oppure da Amazon App Store.

[ctx: join-page]
en: Run the installer.
it_IT: Lancia l'installer.

[ctx: join-page]
en: Choose @sitename from the list, or enter @siteurl.
it_IT: Scegli @sitename dalla lista, o inserisci @siteurl

[ctx: join-page]
en: Install BOINC on this device if not already present.
it_IT: Installate BOINC su questo dispositivo se non è già presente.

[ctx: join-page]
en: Select <i>Tools / Add Project</i>. Choose @sitename from the list, or enter @siteurl.
it_IT: Seleziona <i>Strumenti/Connessione ad un progetto</i>. Quindi seleziona @sitename dalla lista oppure inserisci @siteurl

[ctx: join-page]
en: If you're running a command-line version of BOINC,
            first use the BOINC Manager software (elsewhere if necessary) to create an
            an account at this project, then use that account to connect with the
            command-line version using <b>!boinccmd</b>.
it_IT: Se stai eseguendo BOINC da linea di comando, 
    per il primo uso avvia il software manager BOINC  (anche da un altro pc se necessario) per 
    creare un account  per questo progetto, poi usa quell'account per connetterti con la 
    versione a riga di comando usando <b>!boinccmd</b>

[ctx: join-page]
en: If you're running a pre-5.0 version of BOINC, please
            upgrade to a more recent version of BOINC to create an account
            at @this_project.
it_IT: Se utilizzi una versione di BOINC precedente alla 5.0, per
    piacere aggiornala a una versione più recente prima di creare un account
    su @this_project.

[ctx: team-add-admin]
en: @user is the founder of @team!
it_IT: @user è il fondatore di @team!

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: BOINC translation filter to help split content into chunks for translations.
it_IT: Filtro di traduzione BOINC per aiutare a spezzare il contenuto in parti (chunks) per la traduzione.

[ctx: input-filter-help]
en: Splits node content into chunks for translation.
it_IT: Spezza il contenuto in parti per la traduzione.

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: BOINC translate filter
it_IT: Filtro di traduzione BOINC

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: Content types to filter
it_IT: Tipi di contenuto da filtrare

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: Choose which content (node) types wich will be split into chunks for translation.
it_IT: Scegli quale tipo di contenuto (node) sarà spezzato in parti (chunks) per la traduzione.

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: Print debugging info
it_IT: Mostra informazione di debug

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: Prints additional debugging information. This option should be disabled on production sites.
it_IT: Mostra informazioni di debug. Quest'opzione dovrebbe essere disattivata nei server di produzione.

[ctx: join-page]
en: Rules and Policies
it_IT: Regolamento e politiche interne

[ctx: join-page]
en: Read our !rules_and_policies.
it_IT: Leggi le nostre !rules_and_policies.

[ctx: login-page]
en: Enter the password that accompanies your username.
it_IT: Inserisci la password associata al tuo username.

[ctx: login-page]
en: Request new password
it_IT: Richiedi una nuova password

[ctx: forum]
en: Mark all topics read
it_IT: Segna come letti tutti gli argomenti

[ctx: forum]
en: Mark all forums read
it_IT: Segna come letti tutti i forum

[ctx: account-profile-edit]
en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
it_IT: Errore di convalida CAPTCHA:  ID di sessione CAPTCHA sconosciuto. Se il problema persiste contattare l'amministratore del sito.

[ctx: account-profile-edit]
en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
it_IT: La risposta che hai inserito per il CAPTCHA non era corretta.

[ctx: general-access-error]
en: Access denied. You must login to view this page.
it_IT: Accesso negato. Devi autenticarti per poter visualizzare questa pagina.

[ctx: general-access-error]
en: You are not authorized to access this page.
it_IT: Non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

[ctx: forum]
en: Disable rich-text
it_IT: Disabilitare RTF

[ctx: forum]
en: Enable rich-text
it_IT: Abilitare RTF

[ctx: forum-thread-subscribe]
en: subscribe
it_IT: iscriviti

[ctx: forum-thread-subscribe]
en: unsubscribe
it_IT: disiscriviti

[ctx: forum]
en: Report
it_IT: Segnala

[ctx: forum]
en: Cancel report
it_IT: Annulla segnalazione

[ctx: forum]
en: Reset flags
it_IT: Resetta la selezione

[ctx: forum]
en: Ignore user
it_IT: Ignora utente

[ctx: workunit-and-host-lists]
en: All tasks
it_IT: Tutte le attività

[ctx: workunit-and-host-lists]
en: Time reported or deadline
it_IT: Tempo registrato o scadenza

[ctx: task-details]
en: Run time (sec)
it_IT: Tempo esecuzione (sec)

[ctx: task-details]
en: CPU time (sec)
it_IT: Tempo CPU (sec)

[ctx: workunit-details]
en: Canonical result
it_IT: Risultato canonico

[ctx: workunit-details]
en: Max # of error/total/success tasks
it_IT: N° massimo attività con errore / totali / completate con successo

[ctx: admin-boinc-other-options]
en: Message for site's Home Page
it_IT: Messaggio per la Homepage del sito

[ctx: admin-boinc-other-options]
en: Text to be displayed on the site's Home landing page.
it_IT: Testo da mostrare sulla Homepage del sito.

[ctx: moderate-user]
en: Reason for rejecting this profile
it_IT: Motivo del rifiuto del profilo

[ctx: moderate-user]
en: This reason will be included in an email to the user. Please write a brief explanation of the problem and how to fix it.
it_IT: Questo motivo verrà incluso in una e-mail all'utente. Si prega di scrivere una breve spiegazione del problema e come risolverlo.

[ctx: form-submit]
en: Submit
it_IT: Invia

[ctx: comment-action-links]
en: Unpublished
it_IT: Non pubblicato

[ctx: forum-unhide-comment]
en: Unhide this topic
it_IT: Mostra questo topic

[ctx: moderate-user]
en: Reason for banning this user
it_IT: Motivo del ban per questo utente

[ctx: moderate-user]
en: This reason will be included in an email to the user. Please write a brief explanation of why the user is being banned.
it_IT: Questo motivo verrà incluso in una email all'utente. Si prega di scrivere una breve spiegazione del perché l'utente sta per essere bannato.

[ctx: moderate-user]
en: Duration of the ban
it_IT: Durata del ban

[ctx: moderate-user]
en: The number of days until the ban expires. Set to 0 to ban permanently.
it_IT: Numero di giorni di durata del ban. Impostare a 0 per un ban permanente.

[ctx: team-create/edit]
en: A team named "@name" already exists.
it_IT: Un team di nome "@name" esiste già.

[ctx: team-forum]
en: Edit message board
it_IT: Modifica la bacheca

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Save message board
it_IT: Salva la bacheca

[ctx: team-forum]
en: This is a team-only message board
it_IT: Questa è una bacheca riservata al team

[ctx: team-create/edit]
en: Please select a team type.
it_IT: Seleziona una tipologia di team.

[ctx: boincid]
en: BOINC ID
it_IT: ID BOINC

[ctx: task-details]
en: Task not found in database.
it_IT: Attività non trovata nel database.

[ctx: workunit-details]
en: Workunit not found in database.
it_IT: Unità di elaborazione non trovata nel database.

[ctx: task-details-errorlog]
en: Stderr output
it_IT: Output su Stderr

[ctx: account-finish]
en: Please note: user profiles are subject to moderation.
it_IT: Nota: i profili utente sono soggetti a moderazione.

[ctx: account-finish]
en: Thank you @user_name for joining @site_name. Your account has been created. Your BOINC client should start working on assigned tasks soon, without any additional action or configuration. Please visit the links below for more information and additional options. (Links will open in a new window.)
it_IT: Grazie @user_name per aver aderito a @site_name. Il tuo account è stato creato. Il tuo client BOINC dovrebbe iniziare ad elaborare presto le attività assegnate, senza necessità di altre azioni o configurazioni addizionali. Ti preghiamo di visitare i link sottostanti per ulteriori informazioni e opzioni aggiuntive. (I link verranno aperti in una nuova pagina.)

[ctx: account-fininsh]
en: Community Preferences
it_IT: Preferenze per la comunità

[ctx: account-finish]
en: Change your username at !community_preferences.
it_IT: Modifica il tuo nome utente nelle !community_preferences.

[ctx: account-finish]
en: Your username is used to identify yourself to other volunteers on this Web site.
it_IT: Il tuo nome utente è utilizzato per identificarti dagli altri volontari di questo sito Web.

[ctx: account-finish]
en: In addition, you may set your account's default language and adjust notification settings.
it_IT: Inoltre, puoi configurare la lingua di default del tuo account e modificare le impostazioni di notifica.

[ctx: account-finish]
en: Computing Preferences
it_IT: Preferenze di elaborazione

[ctx: account-finish]
en: Change your !computing_preferences.
it_IT: Modifica le !computing_preferences.

[ctx: account-finish]
en: You may adjust how much CPU, RAM, and Disk space the BOINC client is allowed to use for tasks on your computer.
it_IT: Puoi modificare la quantità di CPU, RAM e spazio disco che il client BOINC è autorizzato ad utilizzare per le attività eseguite sul tuo computer.

[ctx: account-finish]
en: By default, you will run @site_name tasks without any additional configuration.
it_IT: Per default tu eseguirai i task @site_name senza configurazioni aggiuntive.

[ctx: account-finish]
en: forums
it_IT: forum

[ctx: account-finish]
en: It is recommended new volunteers leave the default settings until they gain experience running some tasks. Ask questions in the !forums to get advice before making changes to a setting you don't understand.
it_IT: Si raccomanda ai nuovi volontari di lasciare le impostazioni di default fino a che non acquisiranno esperienza nell'esecuzione di alcune attività. Chiedi informazioni nei !forums per ricevere consigli prima di effettuare una modifica ad un'impostazione che non comprendi.

[ctx: account-finish]
en: User Profile
it_IT: Profilo utente

[ctx: account-finish]
en: Create a !user_profile.
it_IT: Crea un !user_profile.

[ctx: account-finish]
en: A user profile will inform other volunteers who you are and why you joined @site_name.
it_IT: Il profilo utente informerà gli altri volontari riguardo te ed il motivo per cui hai aderito a @site_name.

[ctx: account-finish]
en: Join a !team.
it_IT: Unisciti a !team.

[ctx: account-finish]
en: You may join a team, made up of other volunteers.
it_IT: Puoi unirti ad un team, creato da altri volontari.

[ctx: account-finish]
en: Account Dashboard
it_IT: Pannello di controllo

[ctx: account-finish]
en: Go to your !account_dashboard.
it_IT: Vai al !account_dashboard.

[ctx: account-finish]
en: Your account dashboard has information and links about your computer(s) and task(s) assigned.
it_IT: Il tuo account dashbord contiene informazioni e link riguardo al tuo computer e ai task assegnati.

[ctx: account-finish]
en: Help
it_IT: Aiuto

[ctx: account-finish]
en: Visit our !help pages.
it_IT: Visita le nostre !help pages.

[ctx: account-finish]
en: Ask for help in our community's !forums.
it_IT: Chiedi aiuto nei nostri !forum.

[ctx: account-finish]
en: ERROR: There is no account with that authenticator.
it_IT: ERRORE: Non c'è nessun account con quell'autenticazione.

[ctx: account-preferences]
en: Preferences last modified: @mod_time
it_IT: Ultima modifica delle preferenze: @mod_time

[ctx: host-details]
en: Host not found in database.
it_IT: Host non trovato nel database.

[ctx: account-finish]
en: ERROR: There was a problem loading your account. Try logging in with your user name and password.
it_IT: ERRORE: si è verificato un errore durante l'accesso all'account. Tentare l'autenticazione tramite nome utente e password.

[ctx: team-add-admin]
en: There is no user on your team with that email address.
it_IT: Non c'è nessun utente nel tuo team con quel indirizzo email.

[ctx: account-finish]
en: moderation
it_IT: moderazione

[ctx: account-finish]
en: Please note: user profiles are subject to !moderation.
it_IT: Nota: i profili utente sono soggetti a !moderation.

[ctx: search-help-sidebar-block]
en: By default a search matches ANY search term. Results with more than one term will be presented higher in the search results.
it_IT: Per default una ricerca cerca OGNI termine. I risultati con più di un termine trovato saranno presentati per primi.

[ctx: search-help-sidebar-block]
en: You may use 'AND' to have the search engine return results with ALL search terms.
it_IT: Puoi utilizzare 'AND' affinché il motore di ricerca mostri i risultati associati con tutti i termini di ricerca.

[ctx: search-help-sidebar-block]
en: For example, searching for 'boinc AND client' will only contain results with words boinc and client.
it_IT: Per esempio, la ricerca 'boinc AND client' restituirà solo risultati che contengono le parole 'boinc' e 'client'

[ctx: search-help-sidebar-block]
en: Search Help
it_IT: Cerca aiuto
