BOINC - en to sv translation catalogue (844 entries)

en: Identify your account at %s
sv: Identifiera ditt konto hos %s

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
sv: Ange din kontoinformation
    (besök projektets webbplats för att skapa ett konto)

en: This project is not currently accepting new accounts.
    You can add it only if you already have an account.
sv: Projektet accepterar för närvarande inte nya konton.
    Du kan bara lägga till det om du redan har ett konto.

en: Are you already running this project?
sv: Kör du redan detta projekt?

en: &No, new user
sv: &Nej, ny användare

en: &Yes, existing user
sv: &Ja, befintlig användare

en: We were not able to set up your account information
    automatically.
    
    Please click on the 'Find login information' link
    below to find out what to put in the email address and
    password fields.
sv: Vi kunde inte ställa in din kontoinformation
    automatiskt.
    
    Klicka på länken ”Hitta inloggningsuppgifter”
    nedanför för att se vad du ska ange i e-post- och
    lösenordsfälten.

en: Find login information
sv: Hitta inloggningsuppgifter

en: &Password:
sv: &Lösenord:

en: Choose a &password:
sv: Välj ett &lösenord:

en: C&onfirm password:
sv: &Bekräfta lösenord:

en: Are you already running %s?
sv: Kör du redan %s?

en: &Username:
sv: &Användarnamn:

en: &Email address or LDAP ID:
sv: &E-postadress eller LDAP-ID:

en: &Email address:
sv: &E-postadress:

en: minimum length %d
sv: minimal längd %d

en: Forgot your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: If you have not yet registered with this account manager,
    please do so before proceeding.  Click on the link below
    to register or to retrieve a forgotten password.
sv: Om du inte har registrerat med den här kontohanteraren,
    gör detta innan du fortsätter.  Klicka på länken nedan
    för att registrera eller hämta ett bortglömt lösenord.

en: Account manager web site
sv: Webbplats för kontohanteraren

en: Add project
sv: Lägg till projekt

en: Update account manager
sv: Uppdatera kontohanteraren

en: Use account manager
sv: Använd kontohanteraren

en: Please enter a user name.
sv: Ange användarnamn.

en: Please enter an email address.
sv: Ange e-postadress.

en: Please enter a password of at least %d characters.
sv: Ange ett lösenord bestående av minst %d tecken.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
sv: Lösenordet och bekräftelselösenordet stämde inte överens. Prova igen.

en: Choose an account manager
sv: Välj en kontohanterare

en: To choose an account manager, click its name or 
    type its URL below.
sv: För att välja en kontohanterare, klicka på dess namn eller 
    skriv in dess URL nedan.

en: Account manager details:
sv: Detaljer för kontohanteraren:

en: Account manager &URL:
sv: &URL för kontohanterare:

en: Open web page
sv: Öppna webbsida

en: Visit this account manager's web site
sv: Besök denna kontohanterares webbplats

note: %s is the project name i.e. 'BOINC', 'GridRepublic'
en: Communicating with %s.
sv: Kommunicerar med %s.

en: Communicating with server.
sv: Kommunicerar med server.

en: Please wait...
sv: Vänligen vänta…

en: An internal server error has occurred.
sv: Ett internt serverfel har inträffat.

en: Connected
sv: Ansluten

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: New %s window...
sv: Nytt %s-fönster...

en: Open another %s window
sv: Öppna ett annat %s-fönster

en: Select computer...	Ctrl+Shift+I
sv: Välj dator...	Ctrl + Skift + I

en: Connect to a BOINC client on another computer
sv: Anslut till en BOINC-klient på en annan dator

en: Shut down connected client...
sv: Stoppa den anslutna klienten…

en: Shut down the currently connected BOINC client
sv: Stäng av den för tillfället anslutna BOINC-klienten

en: Close the %s window
sv: Stäng %s-fönstret

en: &Close window
sv: &Stäng fönster

en: Exit %s
sv: Avsluta %s

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: &Notices	Ctrl+Shift+N
sv: &Meddelanden	Ctrl+Skift+N

en: Show notices
sv: Visa meddelanden

en: &Projects	Ctrl+Shift+P
sv: &Projekt	Ctrl+Skift+P

en: Show projects
sv: Visa projekt

en: &Tasks	Ctrl+Shift+T
sv: &Uppgifter	Ctrl+Skift+T

en: Show tasks
sv: Visa uppgifter

en: Trans&fers	Ctrl+Shift+X
sv: Över&föringar	Ctrl+Skift+X

en: Show file transfers
sv: Visa filöverföringar

en: &Statistics	Ctrl+Shift+S
sv: &Statistik	Ctrl+Skift+S

en: Show statistics
sv: Visa statistik

en: &Disk	Ctrl+Shift+D
sv: &Disk	Ctrl+Skift+D

en: Show disk usage
sv: Visa diskanvändning

en: Simple &View...	Ctrl+Shift+V
sv: Enkel &vy...	Ctrl+Skift+V

en: Switch to the Simple View
sv: Växla till den enkla vyn

en: &Add project...
sv: &Lägg till projekt…

en: Add a project
sv: Lägg till ett projekt

en: &Use account manager...
sv: &Använd kontohanterare...

en: Use an account manager to control this computer.
sv: Använd en kontohanterare för kontrollera denna dator.

en: &Synchronize with %s
sv: &Synkronisera med %s

en: Get current settings from %s
sv: Hämta aktuella inställningar från %s

en: S&top using %s...
sv: S&luta att använda %s…

en: Remove this computer from account manager control.
sv: Ta bort denna dator från kontohanterarkontroll.

en: Run CPU &benchmarks
sv: Kör CPU-&mätningar

en: Run tests that measure CPU speed
sv: Kör tester som mäter CPU-hastigheten

en: Retry pending transfers
sv: Prova väntande överföringar igen

en: Retry deferred file transfers and task requests
sv: Prova uppskjutna filöverföringar och uppgiftsbegäranden

en: Event Log...	Ctrl+Shift+E
sv: Händelselogg...	Ctrl+Skift+E

en: Show diagnostic messages
sv: Visa diagnostikmeddelanden

en: &Run always
sv: &Kör alltid

en: Allow work regardless of preferences
sv: Tillåt jobb oavsett inställningar

en: Run based on &preferences
sv: Kör baserat på &inställningar

en: Allow work according to preferences
sv: Tillåt jobb baserat på inställningar

en: &Suspend
sv: &Vänteläge

en: Stop work regardless of preferences
sv: Stoppa jobb oavsett inställningar

en: Use GPU always
sv: Använd alltid GPU

en: Allow GPU work regardless of preferences
sv: Tillåt GPU-jobb oavsett inställningar

en: Use GPU based on preferences
sv: Använd GPU baserat på inställningar

en: Allow GPU work according to preferences
sv: Tillåt GPU-jobb baserat på inställningar

en: Suspend GPU
sv: Försätt GPU i vänteläge

en: Stop GPU work regardless of preferences
sv: Stoppa GPU-jobb oavsett inställningar

en: Network activity always
sv: Alltid nätverksaktivitet

en: Allow network activity regardless of preferences
sv: Tillåt nätverksaktivitet oavsett inställningar

en: Network activity based on preferences
sv: Nätverksaktivitet baserat på inställningar

en: Allow network activity according to preferences
sv: Tillåt nätverksaktivitet baserat på inställningar

en: Suspend network activity
sv: Försätt nätverksaktivitet i viloläge

en: Stop network activity
sv: Stoppa nätverksaktivitet

en: Computing &preferences...
sv: &Beräkningsinställningar…

en: Configure computing preferences
sv: Konfigurera beräkningsinställningar

en: Exclusive applications...
sv: Exklusiva program...

en: Configure exclusive applications
sv: Konfigurera exklusiva program

en: Select columns...
sv: Välj kolumner...

en: Select which columns to display
sv: Välj vilka kolumner som ska visas

en: Event Log options...	Ctrl+Shift+F
sv: Händelseloggalternativ...	Ctrl+Skift+F

en: Enable or disable various diagnostic messages
sv: Aktivera eller inaktivera olika diagnostikmeddelanden

en: &Other options...
sv: &Andra alternativ...

en: Configure display options and network settings
sv: Konfigurera visningsalternativ och nätverksinställningar

en: Read config files
sv: Läs konfigurationsfiler

en: Read configuration info from cc_config.xml and any app_config.xml files
sv: Läs konfiguration från cc_config.xml och eventuella app_config.xml-filer

en: Read local prefs file
sv: Läs lokal inställningsfil

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
sv: Läs inställningar från global_prefs_override.xml.

en: %s &help
sv: %s-&hjälp

en: Show information about %s
sv: Visa information om %s

en: &%s help
sv: &%s-hjälp

en: Show information about the %s
sv: Visa information om %s

en: %s &web site
sv: %s &webbplats

en: See more information about %s on the web
sv: Visa mer information om %s på webbsidan

en: Check for new %s version
sv: Kontrollera om det finns en ny version av %s

en: &About %s...
sv: &Om %s…

en: Licensing and copyright information.
sv: Licens- och upphovsrättsinformation.

en: &File
sv: &Arkiv

en: &View
sv: &Visa

en: &Activity
sv: &Aktivitet

en: &Options
sv: &Alternativ

en: &Tools
sv: &Verktyg

en: &Help
sv: &Hjälp

en: %s - Stop using %s
sv: %s - Sluta att använda %s

en: If you stop using %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to stop using %s?
sv: Om du slutar att använda %s,
    kommer du att behålla alla aktuella projekt,
    men du måste hantera projekten manuellt.
    
    Vill du sluta att använda %s?

en: %s - Shut down the current client...
sv: %s - Stäng av den aktuella klienten…

en: %s will shut down the current client
    and prompt you for another host to connect to.
sv: %s kommer att stänga av den aktuella klienten
    och därefter fråga efter en annan värd att ansluta till.

en: %s has successfully added %s
sv: %s har lagt till %s

en: Connecting to %s
sv: Ansluter till %s

en: Connected to %s (%s)
sv: Ansluten till %s (%s)

en: Username already in use
sv: Användarnamnet används redan

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
sv: Ett konto med det användarnamnet finns redan och har ett
    annat lösenord än det du angav.
    
    Besök projektets webbplats och följ instruktionerna där.

en: Email address already in use
sv: E-postadressen används redan

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
sv: Ett konto med den e-postadressen används redan och har ett
    annat lösenord än det du angav.
    
    Besök projektets webbplats och följ instruktionerna där.

en: Communicating with BOINC client.  Please wait ...
sv: Kommunicerar med BOINC-klienten.  Vänligen vänta …

en: &Quit %s
sv: &Avbryt %s

en: E&xit %s
sv: &Avsluta %s

en: %s - Communication
sv: %s - Kommunikation

en: Cancel
sv: Avbryt

en: %s - Connection Error
sv: %s - Anslutningsfel

en: You currently are not authorized to manage the client.
    Please contact your administrator to add you to the 'boinc_users' local user group.
sv: Du är för närvarande inte auktoriserad till att hantera klienten.
    Kontakta din systemadministratör för att bli tillagd till ”boinc_users” lokala användargrupp.

en: Authorization failed connecting to running client.
    Make sure you start this program in the same directory as the client.
sv: Auktorisering misslyckades vid anslutning till körande klient.
    Säkerställ att du startade programmet i samma katalog som klienten.

en: Authorization failed connecting to running client.
sv: Auktorisering misslyckades vid anslutning till körande klient.

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
sv: Det lösenord du angav är inte korrekt,prova igen.

en: %s - Connection Failed
sv: %s - Anslutning misslyckades

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
sv: %s kan inte ansluta till en %s-klient.
    Vill du prova att ansluta igen?

en: %s - Daemon Start Failed
sv: %s - Demon kunde inte starta

en: %s is not able to start a %s client.
    Please launch the Control Panel->Administative Tools->Services applet and start the BOINC service.
sv: %s kan inte starta en %s-klient.
    Starta Kontrollpanel->Administrativa verktyg->Tjänster och starta BOINC-tjänsten.

en: %s is not able to start a %s client.
    Please run the client and try again.
sv: %s kan inte starta en %s klient.
    Vänligen kör klienten och försök igen.

en: %s - Connection Status
sv: %s - Anslutningsstatus

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
sv: %s är inte ansluten till en %s-klient.
    Välj ”Avancerat\Välj dator...”-menyalternativet för att ansluta till en %s-klient.
    Använd ”localhost” som värdnamn för att ansluta till din lokala dator.

note: Create the web sites task group
en: Project web pages
sv: Projektwebbsidor

en: %s - Unexpected Exit
sv: %s - Oväntat avslut

en: The %s client has exited unexpectedly 3 times within the last %d minutes.
    Would you like to restart it again?
sv: %s-klienten har tre gånger avslutat oväntat inom de %d senaste minuterna.
    Vill du prova att starta om den igen?

en: %s - Network Status
sv: %s - Nätverkstatus

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
sv: %s behöver ansluta till Internet.
    Får den göra det nu?

en: %s is connecting to the Internet.
sv: %s ansluter till Internet.

en: %s has successfully connected to the Internet.
sv: %s lyckades med att ansluta till Internet.

en: %s failed to connect to the Internet.
sv: %s kunde inte ansluta till Internet.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
sv: %s har upptäckt att den nu är ansluten till Internet.
    Uppdaterar alla projekt och försöker starta alla överföringar igen.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
sv: %s har avbrutit anslutningen till Internet.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
sv: %s kunde inte avbryta anslutningen till Internet.

en: You currently are not authorized to manage %s.
    
    To run %s as this user, please:
    - reinstall %s answering "Yes" to the question about non-administrative users
     or
    - contact your administrator to add you to the 'boinc_master' user group.
sv: Du är för närvarande inte auktoriserad till att hantera 1%s
    
    För att köra %s som denna användare::
      - ominstallera %s och svara ”Ja” på frågan om 
        icke-administrativa användare
     eller
      - kontakta din administratör för att bli tillagd till användargruppen
        ”boinc_master”.

en: %s ownership or permissions are not set properly; please reinstall %s.
    (Error code %d
sv: Ägarskap eller rättigheter för %s är inte inställda korrekt; installera om %s.
    (Felkod %d

en:  at
sv:  vid

en: A reboot is required in order for BOINC to run properly.
    Please reboot your computer and try again.
sv: En omstart är nödvändig för att BOINC ska kunna köra korrekt.
    Starta om din dator och prova igen.

en: BOINC Manager
sv: BOINC-hanteraren

en: BOINC Manager was started by the operating system automatically
sv: BOINC-hanteraren startades automatiskt av operativsystemet

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
sv: Starta BOINC så att endast aktivitetsfältsikonen är synlig

en: Directory containing the BOINC Client executable
sv: Katalog innehållandes den körbara BOINC-klienten

en: BOINC data directory
sv: BOINC-datakatalog

en: Host name or IP address
sv: Värdnamn eller IP-adress

en: GUI RPC port number
sv: GUI RPC-portnummer

en: Password
sv: Lösenord

en: Startup BOINC with these optional arguments
sv: Starta BOINC med dessa valfria argument

en: disable BOINC security users and permissions
sv: inaktivera BOINC säkerhetsanvändare och rättigheter

en: set skin debugging mode to enable skin manager error messages
sv: ställ in felsökningsläge för tema för att aktivera temahanterarens felmeddelanden

en: multiple instances of BOINC Manager allowed
sv: flera instanser av BOINC-hanteraren tillåten

en: Not used: workaround for bug in XCode 4.2
sv: Inte använd: temporär lösning för bugg i XCode 4.2

en: Don't run the client
sv: Kör inte klienten

note: These are just special tags so deal with them in a special way
en: (Automatic Detection)
sv: (Upptäck automatiskt)

en: (Unknown)
sv: (Okänd)

en: (User Defined)
sv: (Användardefinierad)

en: Open %s Web...
sv: Öppna %s webb…

en: Open %s...
sv: Öppna %s…

en: Snooze
sv: Aktivera viloläge

en: Snooze GPU
sv: Aktivera GPU-viloläge

en: E&xit
sv: &Avsluta

en: Resume
sv: Återuppta

en: Resume GPU
sv: Återuppta GPU

en: Computing is enabled
sv: Beräkning är aktiverad

en: Computing is suspended -
sv: Beräkning är i vänteläge -

en: GPU computing is enabled
sv: GPU-beräkning är aktiverad

en: GPU computing is suspended -
sv: GPU-beräkning är i vänteläge -

en: Network is enabled
sv: Nätverk är aktiverat

en: Network is suspended -
sv: Nätverk är i vänteläge -

en: Reconnecting to client.
sv: Återansluter till klient.

en: Not connected to a client.
sv: Inte ansluten till en klient.

en: %s Notices
sv: %s meddelanden

en: There are new notices - click to view.
sv: Det finns nya meddelanden - klicka för att visa.

en: Failed to add project
sv: Misslyckades med att lägga till projekt

en: Failed to update account manager
sv: Misslyckades med att uppdatera kontohanterare

en: Failed to remove account manager
sv: Misslyckades med att ta bort kontohanterare

en: Failed to add account manager
sv: Misslyckades med att lägga till kontohanterare

en: Please try again later.
    
    Click Finish to close.
sv: Prova senare.
    
    Klicka Klar för att stänga.

en: Click Finish to close.
sv: Välj Avsluta för att stänga.

en: Messages from server:
sv: Meddelanden från server:

en: Project added
sv: Projekt tillagt

en: This project has been successfully added.
sv: Projektet lades till.

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
sv: När du klickat på Avsluta kommer din webbläsare att ta dig till en sida där
    du kan ställa in ditt kontonamn och andra inställningar.

en: Update from %s completed.
sv: Uppdatering från %s slutförd.

en: Update completed.
sv: Uppdatering slutförd.

note: Attach Completed
en: Now using account manager
sv: Använder nu kontohanteraren

en: Welcome to %s!
sv: Välkommen till %s!

en: You are now using %s to manage accounts.
sv: Du använder nu %s för att hantera konton.

en: You are now using this account manager.
sv: Du använder nu denna kontohanterare.

en: About %s
sv: Om %s

en: wxWidgets Version:
sv: wxWidgets-version:

en: Copyright:
sv: Upphovsrätt:

en: (C) 2003-2018 University of California, Berkeley.
    All Rights Reserved.
sv: (C) 2003-2018 Kaliforniens Universitet, Berkeley.
    Alla rättigheter förbehållna.

en: %s is distributed under the GNU Lesser General Public License v3.0.
sv: %s distribueras under GNU Lesser General Public License v3.0.

en: For more information, visit
sv: För mer information, besök

en: %s - Computing preferences
sv: %s - beräkningsinställningar

en: Using local preferences.
    Click "Use web prefs" to use web-based preferences from
sv: Använder lokala inställningar.
    Klicka ”Använd webbinställningar” för att använda webbaserade inställningar från

en: Using web-based preferences from
sv: Använder webbaserade inställningar från

en: Set values and click Save to use local preferences instead.
sv: Ange värden och klicka Spara för att använda lokala inställningar istället.

en: Use web prefs
sv: Använd webbinställningar

en: Restore web-based preferences and close the dialog.
sv: Återställ webbaserade inställningar och stäng dialogen.

en: Computing
sv: Beräkning

note: Network schedule
en: Network
sv: Nätverk

en: Disk and memory
sv: Disk och utrymme

en: Daily schedules
sv: Dagliga scheman

en: Save
sv: Spara

en: Save all values and close the dialog.
sv: Spara alla värden och stäng dialogen.

en: Close the dialog without saving.
sv: Stäng dialogen utan att spara.

en: Help
sv: Hjälp

en: Shows the preferences web page.
sv: Visa webbsidan för inställningar.

en: Usage limits
sv: Användningsbegränsningar

en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
sv: Håll en del CPU:er fria för andra program. Exempelvis: 75% betyder att 6 kärnor används på en 8-kärnig CPU.

en: Use at most
sv: Använd som mest

en: % of the CPUs
sv: % av CPU:erna

en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
sv: Försätt beräkning i vänteläge/återuppta med några sekunders mellanrum för att minska CPU-temperatur och energianvändning.

en: % of CPU time
sv: % av CPU-tid

en: When to suspend
sv: När vänteläge ska inträffa

en: Suspend when computer is on battery
sv: Försätt i vänteläge när datorn drivs av batteri

en: Check this to suspend computing on portables when running on battery power.
sv: Kryssa i denna för att försätta beräkning i viloläge på bärbara när de körs på batteri.

en: Suspend when computer is in use
sv: Försätt i vänteläge medan datorn används

en: Check this to suspend computing and file transfers when you're using the computer.
sv: Kryssa i denna för att försätta beräkning och filöverföringar i vänteläge när du använder datorn.

en: Suspend GPU computing when computer is in use
sv: Försätt GPU-beräkning i vänteläge när datorn används

en: Check this to suspend GPU computing when you're using the computer.
sv: Kryssa i denna för att försätta GPU-beräkning i vänteläge medan du använder datorn.

note: min idle time
en: This determines when the computer is considered 'in use'.
sv: Det här bestämmer när datorn anses vara ”i användning”.

note: context: 'In use' means mouse/keyboard input in last ___ minutes
en: 'In use' means mouse/keyboard input in last
sv: ”I användning” betyder mus/tangentbordsinmatning de senaste

note: context: 'In use' means mouse/keyboard input in last ___ minutes context: Switch between tasks every ___ minutes
en: minutes
sv: minuter

en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
sv: Försätt i vänteläge när icke-BOINC CPU-användning är högre än

en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
sv: Försätt beräkning i vänteläge när din dator är upptagen med att köra andra program.

en: To suspend by time of day, see the "Daily Schedules" section.
sv: För att pausa efter tid på dygnet, se avsnittet "dagliga scheman".

note: Context: heading for a group of miscellaneous preferences
en: Other
sv: Övrigt

note: buffer sizes
en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
sv: Lagra minst så många uppgifter att datorn hålls upptagen så här länge.

note: context: Store at least ___ days of work
en: Store at least
sv: Lagra minst

note: context: Store at least ___ days of work context: Store up to an additional ___ days of work
en: days of work
sv: dagars arbete

en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
sv: Lagra ytterligare uppgifter utöver miniminivån.  Bestäm hur mycket arbete som begärs när ett projekt kontaktas.

note: context: Store up to an additional ___ days of work
en: Store up to an additional
sv: Lagra ytterligare upp till

en: If you run several projects, %s may switch between them this often.
sv: Om du kör flera olika projekt, kan %s växla mellan dem så här ofta.

note: context: Switch between tasks every ___ minutes
en: Switch between tasks every
sv: Växla mellan uppgifter var

en: This controls how often tasks save their state to disk, so that they later can be continued from that point.
sv: Det här kontrollerar hur ofta uppgifter sparar sina resultat till disken så att de senare kan fortsätta från den punkten.

note: context: Request tasks to checkpoint at most every ___ seconds
en: Request tasks to checkpoint at most every
sv: Begär att uppgifter ska lagra kontrollpunkt var

note: context: Request tasks to checkpoint at most every ___ seconds
en: seconds
sv: sekund

note: upload/download rates
en: Limit the download rate of file transfers.
sv: Begränsa hämtningshastigheten för filöverföringar.

en: Limit download rate to
sv: Begränsa hämtningshastighet till

en: KB/second
sv: KB/Sekund

en: Limit the upload rate of file transfers.
sv: Begränsa sändningshastigheten för filöverföringar.

en: Limit upload rate to
sv: Begränsa sändningshastigheten till

en: Example: %s should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
sv: Exempel: %s ska som mest överföra 2000 MB data var 30:e dag.

en: Limit usage to
sv: Begränsa användning till

en: MB every
sv: MB var

en: days
sv: dagar

en: To limit transfers by time of day, see the "Daily Schedules" section.
sv: För att begränsa överföringar efter tid på dygnet, se avsnittet "dagliga scheman".

en: Check this only if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of %s.
sv: Kryssa i detta endast om din Internet-leverantör modifierar bildfiler. Att hoppa över verifiering minskar säkerheten för %s.

en: Skip data verification for image files
sv: Hoppa över dataverifiering för bildfiler

en: Confirm before connecting to Internet
sv: Bekräfta innan anslutning till Internet

en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
sv: Användbart endast om du har modem-, ISDN- eller VPN-anslutning.

en: Disconnect when done
sv: Avbryt anslutning när klar

en: %s will use the most restrictive of these settings:
sv: %s kommer att använda den mest restriktiva av dessa inställningar:

en: Limit the total amount of disk space used by %s.
sv: Begränsa det totala diskutrymmet använt av %s.

en: Use no more than
sv: Använd inte mer än

en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where %s stores data.
sv: Begränsa diskutrymmet till att lämna så här mycket fritt utrymme på volymen där %s lagrar data.

en: Leave at least
sv: Lämna åtminstone

en: GB free
sv: Fria GB

en: Limit the percentage of disk space used by %s on the volume where it stores data.
sv: Begränsa procenten diskutrymme använt av %s på volymen där det lagrar sin data.

en: % of total
sv: % av totalen

en: Memory
sv: Minne

en: Limit the memory used by %s when you're using the computer.
sv: Begränsa minnet använt av %s när du använder datorn.

en: When computer is in use, use at most
sv: När datorn används, använd som mest

en: Limit the memory used by %s when you're not using the computer.
sv: Begränsa minnet använt av %s när du inte använder datorn.

en: When computer is not in use, use at most
sv: När datorn inte används, använd som mest

en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended
sv: Lämna icke-GPU-uppgifter i minnet vid vänteläge

en: If checked, suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If unchecked, suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
sv: Om ikryssad, stannar uppgifter i vänteläge i minnet och återupptas utan att något arbete gått förlorat. Om ej ikryssad tas uppgifter i vänteläge bort från minnet och återupptas från deras senaste kontrollpunkt.

en: Limit the swap space (page file) used by %s.
sv: Begränsa växlingsutrymmet (växlingsfil) använd av %s.

en: Page/swap file: use at most
sv: Växlingsfil: använd som mest

en: and
sv: och

en: to
sv: till

en: Compute only during a particular period each day.
sv: Beräkna endast vid en speciell period varje dag.

en: Compute only between
sv: Beräkna endast mellan

en: Day-of-week override
sv: Veckodagåsidosättande

en: Override the times above on the selected days:
sv: Åsidosätt tiderna ovan de valda dagarna:

en: Monday
sv: Måndag

en: Friday
sv: Fredag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Saturday
sv: Lördag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Sunday
sv: Söndag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Transfer files only during a particular period each day.
sv: Överför filer endast under en speciell tidsperiod var dag.

en: Transfer files only between
sv: Överför filer endast mellan

en: Invalid number
sv: Ogiltig siffra

en: Invalid time, value must be between 0:00 and 24:00, format is HH:MM
sv: ogiltig tid, värdet måste vara mellan 0:00 och 24:00, formatet är HH:MM

en: Start time must be different from end time
sv: Starttiden måste skilja sig från sluttiden

en: Number must be between 0 and 10
sv: Siffran måste vara mellan 0 och 10

en: Number must be between 0 and 100
sv: Siffran måste vara mellan 0 och 100

en: Number must be between 1 and 100
sv: Siffran måste vara mellan 1 och 100

en: invalid input value detected
sv: ogiltigt inmatningsvärde upptäckt

en: Validation Error
sv: Valideringsfel

en: Changing to use the local preferences defined on this page. This will override your web-based preferences, even if you subsequently make changes there. Do you want to proceed?
sv: Byter till att använda lokala inställningar definierade på denna sida. Detta kommer att åsidosätta dina webbaserade inställningar, även om du ändrar dem senare. Vill du fortsätta?

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Discard local preferences and use web-based preferences?
sv: Kasta lokala inställningar och använd webbaserade inställningar?

en: %s Diagnostic Log Flags
sv: %s diagnostiska loggflaggor

en: These flags enable various types of diagnostic messages in the Event Log.
sv: Dessa flaggor aktiverar olika typer av diagnostiska meddelanden i händelseloggen.

en: More info ...
sv: Mer information …

en: Save all values and close the dialog
sv: Spara alla värden och stäng dialogen

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Restore default settings
sv: Återställ standardinställningarna

en: Close the dialog without saving
sv: Stäng dialogen utan att spara

en: Apply
sv: Verkställ

en: Save all values
sv: Spara alla värden

en: %s - Event Log
sv: %s - Händelselogg

note: Create List Pane Items
en: Project
sv: Projekt

en: Time
sv: Tid

en: Message
sv: Meddelande

en: &Show only this project
sv: &Visa bara detta projekt

en: Copy &All
sv: Kopiera &alla

en: Copy all the messages to the clipboard.
sv: Kopiera alla meddelanden till urklipp.

en: Copy &Selected
sv: Kopiera &markerade

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
sv: Kopiera markerade meddelanden till urklipp. Du kan välja flera meddelanden genom att hålla nere skift- eller kontrolltangenten när du klickar på meddelanden.

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
sv: Kopiera markerade meddelanden till urklipp. Du kan välja flera meddelanden genom att hålla nere skift- eller kontrolltangenten när du klickar på meddelanden.

en: &Close
sv: &Stäng

en: Show all &messages
sv: Visa alla &meddelanden

en: Show messages for all projects
sv: Visa meddelanden för alla projekt

en: Show only the messages for the selected project
sv: Visa endast meddelanden för det markerade projektet

en: %s - Exclusive Applications
sv: %s - Exklusiva program

en: Suspend processor and network usage when these applications are running:
sv: Försätt processorer och nätverksanvändning i viloläge i när dessa program körs:

en: Add...
sv: Lägg till…

en: Add an application to this list
sv: Lägg till ett program till denna lista

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove an application from this list
sv: Ta bort ett program från listan

en: Suspend GPU usage when these applications are running:
sv: Försätt GPU-användning i vänteläge medan dessa program kör:

en: For advanced options, refer to
sv: För avancerade alternativ, se

en: save all values and close the dialog
sv: spara alla värden och stäng dialogen

en: close the dialog without saving
sv: stäng dialogen utan att spara

en: shows the preferences web page
sv: visa inställningswebbsidan

note: TODO: fill in the default directory for MSW TODO: fill in the default directory for Linux
en: Applications to add
sv: Program att lägga till

en: '%s' is not an executable application.
sv: ”%s” är inte ett körbart program.

en: Add Exclusive App
sv: Lägg till exklusivt program

en: Name of application to add?
sv: Namn på programmet som ska läggas till?

en: Add exclusive app
sv: Lägg till exklusivt program

en: Application names must end with '%s'
sv: Programnamn måste sluta med ”%s”

en: '%s' is already in the list.
sv: ”%s” finns redan i listan.

en: %s - Exit Confirmation
sv: %s - Avslutningsbekräftelse

en: You have requested to exit the %s,
    which allows you to view and manage
    the tasks running on your computer.
    
    If you also want to stop running the tasks,
    choose from the following options:
sv: Du har begärt att avsluta %s,
    som tillåter dig att se och hantera
    uppgifterna som kör på din dator.
    
    Om du också vill avsluta själva uppgifterna
    kan du välja mellan följande:

en: This will shut down %s and its tasks until either the
    %s or the %s screen saver is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
sv: Detta kommer att stänga ned %s och dess uppgifter till antingen
    %s eller %s-skärmsläckaren körs igen.
    
    I de flesta fall är det bättre att bara stänga %s-fönstret
    istället för att avsluta programmet; det tillåter %s att köra
    sina uppgifter de tider du valt i dina inställningar.

en: Stop running tasks when exiting the %s
sv: Sluta att köra uppgifter när %s avslutas

en: Remember this decision and do not show this dialog.
sv: Kom ihåg detta val och visa inte denna dialog.

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Don't show this dialog again.
sv: Visa inte denna dialog igen.

en: %s Column Selection
sv: %s kolumnval

en: Select which columns %s should show.
sv: Välj vilka kolumner %s ska visa.

en: Are you sure you want to reset all list columns to the default configurations?
sv: Är du säker på att du vill återställa alla listkolumner till standardkonfigurationerna?

en: Confirm defaults
sv: Bekräfta standardinställningarna

en: Don't request tasks for
sv: Efterfråga ej uppgifter för

en: Project preference
sv: Projektinställning

en: Account manager preference
sv: Inställningar för kontohanteraren

en: Project has no apps for
sv: Projekt har inga program för

en: Client configuration excludes
sv: Klientkonfiguration utesluter

en: %s task request deferred for
sv: %s uppgift begär fördröjning för

en: %s task request deferral interval
sv: %s uppgift begär fördröjningsintervall

note: set dialog title
en: Properties of project
sv: Projektegenskaper

note: layout controls
en: General
sv: Allmänt

en: User name
sv: Användarnamn

en: Team name
sv: Lagnamn

en: Resource share
sv: Resursfördelning

en: Scheduler RPC deferred for
sv: SchemaläggarRPC uppskjuten för

en: File downloads deferred for
sv: Filhämtningar uppskjutna för

en: File uploads deferred for
sv: Filsändningar uppskjutna för

en: Disk usage
sv: Diskanvändning

en: Computer ID
sv: Dator-ID

en: Non CPU intensive
sv: Icke CPU-intensiv

en: yes
sv: ja

en: Suspended via GUI
sv: Vänteläge via GUI

en: no
sv: nej

en: Don't request tasks
sv: Efterfråga ej beräkningsuppgifter

en: Scheduler call in progress
sv: Schemaläggaranrop pågår

en: Trickle-up pending
sv: Flöde väntar

en: Host location
sv: Värdplats

en: default
sv: standard

en: Added via account manager
sv: Tillagd via kontohanterare

en: Remove when tasks done
sv: Ta bort när uppgifter är avklarade

en: Ended
sv: Avslutad

en: Tasks completed
sv: Uppgifter slutförda

en: Tasks failed
sv: Uppgifter misslyckades

en: Credit
sv: Poäng

en: User
sv: Användare

en: %s total, %s average
sv: %s totalt, %s i genomsnitt

en: Host
sv: Värd

en: Scheduling
sv: Schemalägger

en: Scheduling priority
sv: Schemalägger prioritet

en: Duration correction factor
sv: Tidkorrigeringsfaktor

en: Last scheduler reply
sv: Senaste schemaläggarsvar

en: Properties of task
sv: Egenskaper för uppgift

en: Application
sv: Program

en: Name
sv: Namn

en: State
sv: Tillstånd

en: Received
sv: Mottagit

en: Report deadline
sv: Rapporteringstidsgräns

en: Resources
sv: Resurser

en: Estimated computation size
sv: Förväntad beräkningsstorlek

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: CPU time
sv: CPU-tid

en: CPU time since checkpoint
sv: CPU-tid sedan senaste kontrollpunkten

en: Elapsed time
sv: Förfluten tid

en: Estimated time remaining
sv: Beräknad kvarvarande tid

en: Fraction done
sv: Procentdel klar

en: Virtual memory size
sv: Storlek på virtuella minnet

en: Working set size
sv: Storlek på uppgift

en: Directory
sv: Katalog

en: Process ID
sv: Process-ID

en: Progress rate
sv: Förloppshastighet

en: per hour
sv: per timme

en: per minute
sv: per minut

en: per second
sv: per sekund

en: Executable
sv: Körbar

en: Local:
sv: Lokal:

en: Options
sv: Alternativ

en: Language:
sv: Språk:

en: What language should BOINC use?
sv: Vilket språk ska BOINC använda?

en: Notice reminder interval:
sv: Intervall för påminnelse om meddelanden:

en: How often should BOINC remind you of new notices?
sv: Hur ofta ska BOINC påminna dig om nya meddelanden?

en: Run Manager at login?
sv: Kör hanteraren vid inloggning?

en: Run the BOINC Manager when you log on.
sv: Kör BOINC-hanteraren när du loggar in.

en: Run the client?
sv: Kör klienten?

en: Run the client when launching the Manager.
sv: Kör klienten när hanteraren startas.

en: Enable Manager exit dialog?
sv: Aktivera dialog vid hanterarens avslut?

en: Display the exit dialog when shutting down the Manager.
sv: Visa avslutningsdialog när hanteraren stängs ned.

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
sv: Ring upp- och VPN-inställningar

en: &Set Default
sv: &Sätt standard

en: &Clear Default
sv: &Rensa standard

en: Default Connection:
sv: Standardanslutning:

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Connect via HTTP proxy server
sv: Anslut via HTTP-proxyserver

en: HTTP Proxy Server Configuration
sv: Konfiguration av HTTP-proxyserver

en: Address:
sv: Adress:

en: Don't use proxy for:
sv: Använd inte proxy för:

en: Leave these blank if not needed
sv: Lämna dessa tomma om de inte behövs

en: User Name:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: HTTP Proxy
sv: HTTP-proxy

en: Connect via SOCKS proxy server
sv: Anslut via SOCKS-proxyserver

en: SOCKS Proxy Server Configuration
sv: Konfiguration av SOCKS-proxyserver

en: SOCKS Proxy
sv: SOCKS-proxy

en: always
sv: alltid

en: 1 hour
sv: en timme

en: 6 hours
sv: sex timmar

en: 1 day
sv: en dag

en: 1 week
sv: en vecka

en: never
sv: aldrig

en: %s - Language Selection
sv: %s - Språkval

en: The %s's language has been changed.  In order for this change to take effect, you must restart the %s.
sv: %s-språket är ändrat.  För att detta ska börja gälla måste du starta om %s.

en: %s - Select Computer
sv: %s - Välj dator

en: Another instance of %s is already running 
    on this computer.  Please select a client to monitor.
sv: En annan instans av %s kör redan
    på denna dator.  Välj en klient att övervaka.

en: Host name:
sv: Värdnamn:

en: Message boards
sv: Forum

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
sv: Träffa andra användare på forumet för SETI@home

en: Ask questions and report problems
sv: Ställ frågor och rapportera problem

en: Your account
sv: Ditt konto

en: View your account information and credit totals
sv: Se din kontoinformation och din poängtotal

en: Your preferences
sv: Dina inställningar

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
sv: Din SETI@home-profil och dina inställningar

en: Your results
sv: Dina resultat

en: View your last week (or more) of computational results and work
sv: Visa senaste veckan (eller mer) av beräkningsresultat och jobb

en: Your computers
sv: Dina datorer

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
sv: Visa en lista över alla datorer på vilka du kör SETI@Home

en: Your team
sv: Ditt lag

en: View information about your team
sv: Visa information om ditt lag

en: Common questions
sv: Vanliga frågor

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
sv: Läs listan över vanliga frågor (FAQ) för Einstein@Home

en: Screensaver info
sv: Skärmsläckarinfo

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
sv: Läs en detaljerad beskrivning över skärmsläckaren för Einstein@Home

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
sv: Träffa andra användare på forumet för Einstein@Home

en: Einstein status
sv: Einstein-status

en: Current status of the Einstein@Home server
sv: Aktuell status för Einstein@Home-servern

en: Report problems
sv: Rapportera problem

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
sv: En länk till forum för problem och felrapporter för Einstein@Home

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
sv: Din Einstein@Home-profil och dina inställningar

en: Account summary
sv: Kontosummering

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
sv: Visa en lista över på vilka datorer du kör Einstein@Home

en: LIGO project
sv: LIGO-projektet

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
sv: Webbplatsen för projektet Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO)

en: GEO-600 project
sv: GEO-600-projektet

en: The home page of the GEO-600 project
sv: Webbplats för GEO-600-projektet

en: Team
sv: Lag

en: Info about your Team
sv: Info om ditt lag

en: Get help for climateprediction.net
sv: Få hjälp för climateprediction.net

en: News
sv: Nyheter

en: climateprediction.net News
sv: climateprediction.net-nyheter

en: View your account information, credits, and trickles
sv: Se din kontoinformation, poäng och flöden

en: Info about your team
sv: Info om ditt lag

en: Search for help in our help system
sv: Sök efter hjälp i våra hjälpsystem

en: Global Statistics
sv: Global statistik

en: Summary statistics for World Community Grid
sv: Statistiksummering för World Community Grid

en: My Grid
sv: Min grid

en: Your statistics and settings
sv: Din statistik och inställningar

en: Device Profiles
sv: Enhetsprofiler

en: Update your device settings
sv: Uppdatera dina enhetsinställningar

en: Research
sv: Forskning

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
sv: Få reda på mer om projekten på World Community Grid

en: Version Update
sv: Versionsuppdatering

en: A new version of %s is available. You can download it here: %s
sv: En ny version av %s är tillgänglig. Du kan hämta den här: %s

en: There is no new version of %s available for download.
sv: Det finns inte någon ny version av %s tillgänglig för hämtning.

en: %s is not connected to the client
sv: %s är inte ansluten till klienten

en: Missing application
sv: Saknar program

en: Please download and install the CoRD application from http://cord.sourceforge.net
sv: Hämta och installera CORD-programmet från http://cord.sourceforge.net

en: on batteries
sv: på batterier

en: computer is in use
sv: datorn används

en: user request
sv: användarbegäran

en: time of day
sv: tidpunkt på dagen

en: CPU benchmarks in progress
sv: CPU-mätning pågår

en: need disk space - check preferences
sv: behöver diskutrymme - kontrollera inställningar

en: computer is not in use
sv: datorn används ej

en: starting up
sv: startar upp

en: an exclusive app is running
sv: ett exklusivt program körs

en: CPU is busy
sv: CPU:n är upptagen

en: network bandwidth limit exceeded
sv: överskriden bandbreddsgräns för nätverk

en: requested by operating system
sv: begärd av operativsystem

en: unknown reason
sv: okänd anledning

en: GPU missing,
sv: GPU saknas,

en: New
sv: Ny

en: Download failed
sv: Hämtning misslyckades

en: Downloading
sv: Hämtar

en:  (suspended -
sv:  (i vänteläge -

en: Project suspended by user
sv: Projekt försatt i vänteläge av användare

en: Task suspended by user
sv: Uppgift försatt i vänteläge av användare

note: an NCI process can be running even though computation is suspended (because of <dont_suspend_nci>
en: Suspended -
sv: Vänteläge -

en: GPU suspended -
sv: GPU i vänteläge -

en: Waiting for memory
sv: Väntar på minne

en: Waiting for shared memory
sv: Väntar på delat minne

en: Running
sv: Kör

en:  (non-CPU-intensive)
sv:  (ej CPU-intensiv)

en: Waiting to run
sv: Väntar på att köra

en: Ready to start
sv: Redo att starta

en: Postponed:
sv: Uppskjutna:

en: Postponed
sv: Uppskjutna

en: Waiting for network access
sv: Väntar på nätverksåtkomst

en: Computation error
sv: Beräkningsfel

en: Upload failed
sv: Skicka misslyckades

en: Uploading
sv: Skickar

en: Aborted by user
sv: Avbruten av användare

en: Aborted by project
sv: Avbruten av projekt

en: Aborted: not started by deadline
sv: Avbruten: startade inte inom tidgräns

en: Aborted: task disk limit exceeded
sv: Avbrutet: överskred diskgränsen för uppgifter

en: Aborted: run time limit exceeded
sv: Avbruten: körtidsgräns överskriden

en: Aborted: memory limit exceeded
sv: Avbruten: minnesgräns överskriden

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Acknowledged
sv: Erkänd

en: Ready to report
sv: Klar att rapportera

en: Error: invalid state '%d'
sv: Fel: ogiltigt tillstånd ”%d”

en: No Internet connection
sv: Ingen Internetanslutning

en: Please connect to the Internet and try again.
sv: Anslut till Internet och prova igen.

en: Project not found
sv: Projektet hittades inte

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
sv: URL:en du angav går inte till ett BOINC-projekt.
    
    Kontrollera URL:en och prova igen.

en: Account manager not found
sv: Kontohanteraren hittades inte

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
sv: URL:en du angav hör inte till en BOINC-baserad
    kontohantering.
    
    Kontrollera URL:en och prova igen.

en: Login Failed.
sv: Inloggning misslyckades.

en: Check the username and password, and try again.
sv: Kontrollera användarnamn samt lösenord och prova igen.

en: Check the email address and password, and try again.
sv: Kontrollera e-postadress samt lösenord och prova igen.

en: more...
sv: mer…

en: Choose a project
sv: Välj ett projekt

en: To choose a project, click its name or type its URL below.
sv: För att välja ett projekt, klicka på dess namn eller skriv in dess URL nedan.

en: Categories:
sv: Kategorier:

en: Projects:
sv: Projekt:

en: Project details
sv: Projektdetaljer

en: Research area:
sv: Forskningsområde:

en: Organization:
sv: Organisation:

en: Web site:
sv: Webbplats:

en: Supported systems:
sv: Systemstöd:

en: Supports Microsoft Windows
sv: Stödjer Microsoft Windows

en: Supports Mac OS X
sv: Stödjer Mac OS X

en: Supports Linux on Intel
sv: Stödjer Linux på Intel

en: Supports Android
sv: Stödjer Android

en: Supports FreeBSD
sv: Stödjer FreeBSD

en: Supports Linux on ARM (e.g. Raspberry Pi)
sv: Stödjer Linux på ARM (t.ex. Raspberry Pi)

en: Supports NVIDIA GPUs
sv: Stödjer NVIDIA GPUs

en: Supports AMD GPUs
sv: Stödjer AMD GPUs

en: Supports Intel GPUs
sv: Stödjer Intel GPUs

en: Supports VirtualBox
sv: Stödjer VirtulaBox

en: Project URL:
sv: Projekt-URL:

en: All
sv: Alla

en: This project may not have work for your type of computer.  Do you want to add it anyway?
sv: Detta projekt kanske inte har jobb för din typ av dator.  Vill du lägga till det ändå?

en: You already added this project. Please choose a different project.
sv: Du har redan lagt till detta projekt. Välj ett annat projekt.

en: Communicating with project
    Please wait...
sv: Kommunicerar med projekt
    Vänligen vänta…

en: Required files not found on the server.
sv: Nödvändiga filer hittades inte på servern.

en: An internal server error has occurred.
sv: Ett internt serverfel har uppstått.

en: Welcome to %s.
sv: Välkommen till %s.

en: You have volunteered to compute for this project:
sv: Du har anmält dig frivilligt till att beräkna för detta projekt:

en: Name:
sv: Namn:

en: Home:
sv: Hem:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: User:
sv: Användare:

en: WARNING: This project is not registered with BOINC.  Make sure you trust it before continuing.
sv: VARNING: Projektet är inte registrerat med BOINC.  Var säker på dess trovärdighet innan du fortsätter.

en: To continue, click Next.
sv: Välj Nästa för att fortsätta.

en: Network communication failure
sv: Nätverkskommunikationsfel

en: The World Community Grid - BOINC software failed to communicate
    over the Internet. The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network or modem connection
    and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking the World Community
    Grid - BOINC software.  Configure your personal firewall to let
    BOINC and BOINC Manager communicate on port 80 and port 443,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
sv: World Community Grid - BOINC-programvaran misslyckades med att kommunicera
    via Internet. Det mest troliga är:
    
    1) Förbindelseproblem.  Kontrollera ditt nätverk eller modemanslutning
    och klicka sedan Bakåt för att prova igen.
    
    2) Din brandvägg blockerar World Community
    Grid - BOINC-programvaran.  Konfigurera din brandvägg till att
    låta BOINC och BOINC-hanteraren kommunicera över port 80 och 443,
    klicka sedan Bakåt för att prova igen.
    
    3) Du använder en proxyserver.
    Klicka Nästa för att konfigurera BOINCs proxyinställningar .

en: BOINC failed to communicate on the Internet.
    The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network
    or modem connection and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC.
    Configure your personal firewall to let BOINC and
    BOINC Manager communicate on port 80,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
sv: BOINC kunde ej kommunicera via Internet.
    Det mest troliga är:
    
    1) Förbindelseproblem.  Kontrollera ditt nätverk eller
    modemanslutning och klicka sedan Bakåt för att prova igen.
    
    2) Din brandvägg blockerar BOINC.
    Konfigurera din brandvägg till att låta BOINC och
    BOINC-hanteraren kommunicera på port 80,
    licka sedan Bakåt för att prova igen.
    
    3) Du använder en proxy-server.
    Klicka Nästa för att konfigurera BOINCs proxyinställningar.

en: Proxy configuration
sv: Proxykonfiguration

en: HTTP proxy
sv: HTTP-proxy

en: Autodetect
sv: Upptäck automatiskt

en: SOCKS proxy
sv: SOCKS-proxy

en: Skin
sv: Tema

en: Select the appearance of the user interface.
sv: Välj utseendet på användargränssnittet.

en: Advanced View...	Ctrl+Shift+A
sv: Avancerad vy...	Ctrl+Skift+A

en: Display the advanced graphical interface.
sv: Visa det avancerade grafiska gränssnittet.

en: Configure display options and proxy settings
sv: Konfigurera visningsalternativ och proxyinställningar

en: Display diagnostic messages.
sv: Visa diagnostiska meddelanden.

en: Show information about BOINC and %s
sv: Visa information om BOINC och %s

en: Default
sv: Standard

en: Suspend
sv: Vänteläge

en: Suspend Computing
sv: Beräkning i vänteläge

en: Resume Computing
sv: Återuppta beräkning

en: Notices
sv: Meddelanden

en: Open a window to view notices from projects or BOINC
sv: Öppna ett fönster för att visa meddelanden från projekt eller BOINC

en: Get help with %s
sv: Få hjälp med %s

en: Fetching notices; please wait...
sv: Hämtar meddelanden; Vänligen vänta…

en: There are no notices at this time.
sv: Det finns inga meddelanden just nu.

en: Close
sv: Stäng

en: %s - Notices
sv: %s - Meddelanden

en: For additional settings, select Computing Preferences in the Advanced View.
sv: För ytterligare inställningar, välj Beräkningsinställningar i den avancerade vyn.

en: GB of disk space
sv: GB av diskutrymme

en: %s - Computing Preferences
sv: %s - beräkningsinställningar

en: Discard all local preferences and use web-based preferences?
sv: Förkasta alla lokala inställningar och använd webbaserade inställningar?

en: Update
sv: Uppdatera

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
sv: Rapportera alla färdiga uppgifter, hämta senaste poäng, hämta senaste inställningar och möjligen fler uppgifter.

en: Suspend tasks for this project.
sv: Försätt detta projekts uppgifter i vänteläge.

en: No new tasks
sv: Inga nya uppgifter

en: Don't get new tasks for this project.
sv: Hämta inte nya uppgifter för detta projekt.

en: Reset project
sv: Starta om projekt

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
sv: Ta bort alla filer och uppgifter associerade med detta projekt och hämta nya uppgifter.  Du kan uppdatera projektet först för att rapportera avklarade uppgifter.

en: Remove this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
sv: Ta bort detta projekt.  Pågående uppgifter kommer att gå förlorade (använd ”Uppdatera” först för att rapportera avklarade uppgifter).

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Show project details.
sv: Visa projektdetaljer.

en: Resume tasks for this project.
sv: Återuppta uppgifter för detta projekt.

en: Allow new tasks
sv: Tillåt nya uppgifter

en: Allow fetching new tasks for this project.
sv: Tillåt nya uppgifter att hämtas för detta projekt.

en: Don't fetch new tasks for this project.
sv: Hämta inte nya uppgifter för detta projekt.

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
sv: Är du säker på att du vill rensa projektet ”%s”?

en: Reset Project
sv: Återställ projekt

en: Are you sure you want to remove project '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort projektet ”%s”?

en: Remove Project
sv: Ta bort projekt

en: Add Project
sv: Lägg till projekt

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: Work done for this project
sv: Jobb utfört för detta projekt

en: Volunteer for any or all of 30+ projects in many areas of science
sv: Bli volontär för något av, eller alla de 30+ projekten som finns inom flera vetenskapsområden

en: Synchronize projects with account manager system
sv: Synkronisera projekt med kontohanterarsystem

note: TODO: Might want better wording for Project Selection Combo Box tooltip
en: Select a project to access with the controls below
sv: Välj ett projekt att komma åt med kontrollerna nedan

en: Project Web Pages
sv: Projektwebbsidor

en: Project Commands
sv: Projektkommandon

en: Pop up a menu of web sites for project %s
sv: Visa en meny av webbplatser för projektet %s

en: Pop up a menu of commands to apply to project %s
sv: Visa en meny av kommandon för projektet %s

en: Show graphics
sv: Visa grafik

en: Show application graphics in a window.
sv: Visa programgrafik i ett fönster.

en: Suspend this task.
sv: Försätt denna uppgift i vänteläge.

en: Abort
sv: Avbryt

en: Abandon this task. You will get no credit for it.
sv: Överge denna uppgift. Du kommer inte att få poäng för den.

en: Show task details.
sv: Visa uppgiftsdetaljer.

en: Resume work for this task.
sv: Återuppta jobb för denna uppgift.

en: Suspend work for this task.
sv: Försätt jobb för denna uppgift i vänteläge.

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %.1lf%%, Status: %s)
sv: Är du säker på att du vill avbryta denna uppgift '%s'?
    (Utfört: %.1lf%%, Status: %s)

en: Abort task
sv: Avbryt uppgift

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
sv: Du har inga projekt.  Lägg till ett projekt.

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Tasks:
sv: Uppgifter:

note: TODO: Might want better wording for Task Selection Combo Box tooltip
en: Select a task to access
sv: Välj en uppgift att komma åt

note: what project the task is from, e.g. "From: SETI@home"
en: From:
sv: Från:

en: This task's progress
sv: Vad denna uppgift utfört

en: Task Commands
sv: Uppgiftskommandon

en: Pop up a menu of commands to apply to this task
sv: Visa en meny med kommandon för denna uppgift

en: Application: %s
sv: Program: %s

en: Application: Not available
sv: Program: ej tillgängligt

en: Not Available
sv: Ej tillgängligt

en: Elapsed: %s
sv: Förflutit: %s

en: Remaining (estimated): %s
sv: Återstående (beräknad): %s

en: Retrieving current status.
sv: Hämtar nuvarande status.

en: Downloading work from the server.
sv: Hämtar jobb från servern.

en: Processing Suspended:  Running On Batteries.
sv: Bearbetning i vänteläge:  Kör på batterier.

en: Processing Suspended:  User Active.
sv: Bearbetning i vänteläge:  Aktiv användare.

en: Processing Suspended:  User paused processing.
sv: Bearbetning i vänteläge:  Pausad av användare.

en: Processing Suspended:  Time of Day.
sv: Bearbetning i vänteläge:  Tid på dagen.

en: Processing Suspended:  Benchmarks Running.
sv: Bearbetning i vänteläge:  Prestandamätningar kör.

en: Processing Suspended:  need disk space.
sv: Bearbetning i vänteläge: behöver diskutrymme.

en: Processing Suspended.
sv: Bearbetning i vänteläge.

en: Waiting to contact project servers.
sv: Väntar på kontakt med projektservrarna.

en: Retrieving current status
sv: Hämtar aktuell status

en: No work available to process
sv: Inget tillgängligt jobb att behandla

en: Unable to connect to the core client
sv: Kan inte ansluta till kärnklienten

en: Terms of Use
sv: Användarvillkor

en: Please read the following terms of use:
sv: Läs följande användarvillkor:

en: I agree to the terms of use.
sv: Jag godkänner användarvillkoren.

en: I do not agree to the terms of use.
sv: Jag godkänner ej i användarvillkoren.

en: Project temporarily unavailable
sv: Projektet inte tillgängligt för tillfället

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
sv: Projektet inte tillgängligt för tillfället.
    
    Prova senare.

en: Account manager temporarily unavailable
sv: Kontohanteraren är inte tillgänglig för tillfället

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
sv: Kontohanteraren är inte tillgänglig för tillfället.
    
    Prova senare.

en: Please specify an account key to continue.
sv: Ange en kontonyckel för att fortsätta.

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
sv: Ogiltig kontonyckel; Ange en giltig kontonyckel

en: Validation conflict
sv: Valideringskonflikt

en: Please specify an email address
sv: Ange en e-postadress

en: Invalid email address; please enter a valid email address
sv: Ogiltig e-postadress; Ange en giltig e-postadress

en: Missing URL
sv: Saknar URL

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
sv: Ange en URL.
    Till exempel:
    http://www.exempel.com/

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
sv: Ange en giltig URL.
    Till exempel:
    http://boincprojekt.exempel.com

en: '%s' does not contain a valid host name.
sv: ”%s” innehåller inte ett giltigt värdnamn.

en: '%s' does not contain a valid path.
sv: ”%s” innehåller inte en giltig sökväg.

note: Setup View
en: Commands
sv: Kommandon

en: Copy all messages
sv: Kopiera alla meddelanden

en: Copy selected messages
sv: Kopiera utvalda meddelanden

en: Show only this project
sv: Visa endast detta projekt

en: Show only the messages for the selected project.
sv: Visa endast meddelanden för det valda projektet.

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Copying all messages to the clipboard...
sv: Kopierar alla meddelanden till urklipp…

en: Copying selected messages to the clipboard...
sv: Kopierar valda meddelanden till utklipp…

en: Filtering messages...
sv: Filtrerar meddelanden…

en: Show all messages
sv: Visa alla meddelanden

en: Show messages for all projects.
sv: Visa meddelanden för alla projekt.

en: Account
sv: Konto

en: Work done
sv: Utfört jobb

en: Avg. work done
sv: Genomsnittligt utfört jobb

en: Projects
sv: Projekt

en: Requested by user
sv: Begärd av användare

en: To fetch work
sv: För att hämta jobb

en: To report completed tasks
sv: För att rapportera avslutade jobb

en: To send trickle-up message
sv: För att sända flödesmeddelande

en: Requested by account manager
sv: Begärd av kontohanteraren

en: Project initialization
sv: Projektinitiering

en: Requested by project
sv: Begärd av projekt

en: Unknown reason
sv: Okänd anledning

en: Suspended by user
sv: Försatt i vänteläge av användare

en: Won't get new tasks
sv: Hämtar inte nya uppgifter

en: Project ended - OK to remove
sv: Projektet är avslutat - det kan tas bort

en: Will remove when tasks done
sv: Kommer att ta bort när uppgifter är avklarade

en: Scheduler request pending
sv: Schemaläggarbegäran väntar

en: Scheduler request in progress
sv: Schemaläggarbegäran pågår

en: Trickle up message pending
sv: Flödesmeddelande väntar

en: Communication deferred
sv: Kommunikation uppskjuten

en: Total disk usage
sv: Total diskanvändning

en: Disk usage by BOINC projects
sv: Diskanvändning för BOINC-projekt

en: no projects: 0 bytes used
sv: inga projekt: 0 byte använt

en: used by BOINC:
sv: använt av BOINC:

en: free, available to BOINC:
sv: fritt, tillgängligt för BOINC:

en: free, not available to BOINC:
sv: fritt, ej tillgängligt för BOINC:

en: free:
sv: fritt:

en: used by other programs:
sv: använt av andra program:

en: User Total
sv: Användartotalsumma

en: User Average
sv: Användargenomsnitt

en: Host Total
sv: Värdtotalsumma

en: Host Average
sv: Värdgenomsnitt

en: Last update: %.0f days ago
sv: Senaste uppdatering: %.0f dagar sedan

en: Show user total
sv: Användartotalsumma

en: Show total credit for user
sv: Sammanlagd poäng för användaren

en: Show user average
sv: Användargenomsnitt

en: Show average credit for user
sv: Genomsnittlig poäng för användare

en: Show host total
sv: Värdtotalsumma

en: Show total credit for host
sv: Totala antalet värdpoäng

en: Show host average
sv: Värdgenomsnitt

en: Show average credit for host
sv: Genomsnittlig värdpoäng

en: < &Previous project
sv: < &Föregående projekt

en: Show chart for previous project
sv: Visa diagram för föregående projekt

en: &Next project >
sv: &Nästa projekt >

en: Show chart for next project
sv: Visa diagram för nästa projekt

en: Hide project list
sv: Dölj projektlista

en: Use entire area for graphs
sv: Använd hela området till grafer

en: Mode view
sv: Lägesvy

en: One project
sv: Ett projekt

en: Show one chart with selected project
sv: Visa ett diagram med valt projekt

en: All projects (separate)
sv: Alla projekt (separata)

en: Show all projects, one chart per project
sv: Visa alla projekt, ett diagram per projekt

en: All projects (together)
sv: Alla projekt (tillsammans)

en: Show one chart with all projects
sv: Visa ett diagram med alla projekt

en: All projects (sum)
sv: Alla projekt (summerade)

en: Show one chart with sum of projects
sv: Visa ett diagram med summan av projekt

en: Statistics
sv: Statistik

en: Show project list
sv: Visa projektlista

en: Uses smaller area for graphs
sv: Använd mindre områden för grafer

en: Retry Now
sv: Prova igen

en: Retry the file transfer now
sv: Pröva filöverföring igen

en: Abort Transfer
sv: Avbryt överföring

en: Abort this file transfer.  You won't get credit for the task.
sv: Avbryt denna filöverföring.  Du kommer inte att få poäng för denna uppgift.

en: File
sv: Fil

en: Progress
sv: Utfört

en: Size
sv: Storlek

en: Elapsed
sv: Förfluten

en: Speed
sv: Hastighet

en: Transfers
sv: Överföringar

en: Network activity is suspended -
sv: Nätverksaktivitet försatt i vänteläge -

en: .
    You can enable it using the Activity menu.
sv: .
    Du kan aktivera det med Aktivitetsmenyn.

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
sv: Är du säker på att du vill avbryta denna överföring ”%s”?
    OBS: Att avbryta en överföring kommer att göra en uppgift ogiltig och du
    kommer inte att få poäng för den.

en: Abort File Transfer
sv: Avbryt filöverföring

en: Upload
sv: Skicka

en: Download
sv: Hämta

en: retry in
sv: prova igen om

en: failed
sv: misslyckades

en: suspended
sv: i vänteläge

en: active
sv: aktiv

en: pending
sv: väntar

en:  (project backoff:
sv:  (projekt backoff:

en: Show active tasks
sv: Aktiva uppgifter

en: Show only active tasks.
sv: Visa endast aktiva uppgifter.

en: Show VM Console
sv: Visa VM-konsol

en: Show VM Console in a window.
sv: Visa VM-konsol i ett fönster.

en: Suspend work for this result.
sv: Sätt detta resultats jobb i vänteläge.

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
sv: Överge jobb. Du får inga poäng för det.

en: Remaining (estimated)
sv: Återstående (beräknad)

en: Deadline
sv: Tidsgräns

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
sv: Är du säker på att du vill avbryta denna uppgift ”%s”?
    (Utfört: %s, Status: %s)

en: Are you sure you want to abort these %d tasks?
sv: Är du säker på att du vill avbryta dessa %d uppgifter?

en: Show all tasks
sv: Alla uppgifter

en: Show all tasks.
sv: Visa alla uppgifter.

en: Do you really want to cancel?
sv: Vill du verkligen avbryta?

en: Question
sv: Fråga

en: &Next >
sv: &Nästa >

en: < &Back
sv: < &Bakåt

en: &Finish
sv: &Avsluta

en: Services
sv: Tjänster

en: Hide %s
sv: Göm %s

en: Hide Others
sv: Göm andra

en: Show All
sv: Visa alla

en: Quit %s
sv: Avsluta %s
